NACRT SAŽETKA POZIVA U OKVIRU OPERATIVNOG PROGRAMA ZA HRANU I/ILI OSNOVNU MATERIJALNU POMOĆ ZA RAZDOBLJE 2014.-2020. „UBLAŽAVANJE SIROMAŠTVA PRUŽANJEM POMOĆI NAJPOTREBITIJIM OSOBAMA PODJELOM HRANE I/ILI OSNOVNE MATERIJALNE POMOĆI”
1. UVOD
Fond europske pomoći za najpotrebitije (FEAD) podupire aktivnosti država članica EU u pružanju materijalne pomoći onima kojima je pomoć najpotrebnija. Operativni program za hranu i osnovnu materijalnu pomoć za razdoblje 2014-2020 predstavlja osnovni strateški dokument za korištenje i provedbu FEAD-a. Hrvatska je, kao socijalna država, dužna omogućiti zadovoljenje osnovnih životnih potreba svim socijalno osjetljivim skupinama. Glavni cilj socijalne politike je poboljšati položaj najpotrebitijih osoba, a prioritet je smanjenje siromaštva stvaranjem uvjeta za gospodarski rast i razvoj, aktivnu politiku zapošljavanja i razvoj ljudskih potencijala. Hrvatska je usvojila Strategiju borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti u Republici Hrvatskoj (2014. – 2020.). Iako su postojeći nacionalni programi održivi i kontinuirani, sredstva su ograničena.
Republika Hrvatska je prepoznala mogućnost korištenja Fonda europske pomoći za najpotrebitije kao dodanu vrijednost postojećim nacionalnim programima. Korištenje Fonda omogućiti će povećanje opsega pomoći, pružat će se pomoć većem broju najpotrebitijih osoba, istovremeno poštujući načela dostojanstvenog postupanja, antidiskriminacije, jednakosti spolova i jednakih mogućnosti. U tu svrhu izrađen je i navedeni Operativni program provedbom kojeg će hrana i osnovna materijalna pomoć (higijenski proizvodi i ostale osnovne potrepštine, školski pribor i školska opremu, itd.) biti dostupni većem broju korisnika - ne samo nezaposlenima i korisnicima prava iz socijalne skrbi, već i onima koji ne mogu ostvariti prava iz sustava socijalne skrbi zbog dohodovnog cenzusa, a u riziku su od siromaštva.
2. CILJ POZIVA I CILJNE SKUPINE
Cilj poziva na dostavu projektnih prijedloga je ublažavanje siromaštva, pružanjem nefinancijske pomoći najpotrebitijim osobama i to hrane i/ili osnovne materijalne pomoći.
Ciljne skupine Poziva su samci/obitelji koji žive u siromaštvu ili su u riziku od siromaštva, a definirani su kao najpotrebitije osobe prema kriterijima koje određuju partnerske organizacije (kriterije mora odobriti MSPM kao Posredničko tijelo).
3. KRITERIJI PARTNERSKIH ORGANIZACIJA ZA ODREĐIVANJE NAJPOTREBITIJH OSOBA
Partnerska organizacija (PO) prikazat će mehanizam određivanja najpotrebitijih osoba koje odobrava Posredničko tijelo prilikom procesa evaluacija projektnih prijava
PO u projektnoj prijavi daje jasan prikaz:
-koje su to socijalno osjetljive skupine
-planirani broj osoba kojima će se pružiti hrana / materijalna pomoć (procjena)
-na koji način PO vrši odabir najpotrebitijih osoba za primanje pomoći hrane i/ili osnovne materijalne pomoći
-poštivanje ravnopravnosti spolova, sprečavanje bilo kakve diskriminacije na temelju spola, rasnog ili etničkog podrijetla, vjere ili uvjerenja, invalidnosti, dobi ili spolne opredijeljenosti u ostvarivanju pristupa na primanje pomoći
-poštivanje dostojanstva primatelja pomoći
PO također daje jasni prikaz ciljnih skupina kojima će se dodjeljivati pomoć npr.
-korisnici socijalne skrbi, samci/obitelji koji žive u siromaštvu ili su u riziku od siromaštva, poput starijih osoba, nezaposlenih, osoba s invaliditetom, osoba koje žive u udaljenim područjima i teško su dostupne, beskućnici
-osobe u riziku od siromaštva, a koje nisu obuhvaćene pravima iz socijalne skrbi zbog dohodovnog cenzusa
-druge ciljne skupine u riziku od siromaštva, sukladno kriterijima PO
4. UKUPNA RASPOLOŽIVA SREDSTVA
15.000.000,00 HRK
5. RASPOLOŽIVA SREDSTVA PO PRIJAVITELJU (INDIKATIVNO)
Minimalni iznos = 1.000.000,00 HRK
Maksimalni iznos = 3.000.000,00 HRK
6. TRAJANJE PROJEKTA
Trajanje projekata je 12 mjeseci.
7. PREDVIĐENI INTENZITET POTPORE
Projekti se planiraju financirati u iznosu od 100% prihvatljivih troškova odnosno prijavitelj nije dužan osigurati vlastito sufinanciranje.
Neprofitna organizacija (organizacija je upisana u Registar neprofitnih organizacija i vodi transparentno financijsko poslovanje u skladu s propisima o računovodstvu neprofitnih organizacija) – pravna osoba registrirana u Republici Hrvatskoj i koja ima Rješenje kojim se odobrava stalno prikupljanje i pružanje humanitarne pomoći, sukladno članku 14. Zakona o humanitarnoj pomoći (NN 102/2015).
Partnerska organizacija može se prijaviti samostalno ili u partnerstvu sa drugim partnerskim organizacijama.
Ukoliko se prijavljuje u partnerstvu sa drugim partnerskim organizacijama odredit će se vodeća partnerska organizacija koja će biti nositelj projekta.
Također, kako bi bile financirane, PO u prijavi će morati opisati/dokazati sljedeće:
- predložene aktivnosti namijenjene su socijalno osjetljivim skupinama
- iskustvo u provedbi aktivnosti distribucije hrane, i/ili osnovne materijalne pomoći primjereno aktivnostima koje će se provoditi
- organizacijske i operativne sposobnosti za distribuciju hrane, (uključujući i distribuciju svježe hrane) i/ili osnovne materijalne pomoći, pojedinačno ili u partnerstvu te provedbi popratnih mjera samostalno ili u suradnji s drugom PO
- razvijene kapacitete vodeće PO za provedbu javne nabave u skladu s važećim zakonodavstvom RH ili opis jasnog akcijskog plana za osiguranje takvih sposobnosti
- primjerenost provedbe aktivnosti, uključujući zemljopisnu pokrivenost (prioritetnima će se smatrati prijedlozi čije aktivnosti pokrivaju više županija) srazmjerno planiranom broju krajnjih primatelja pomoći
- prikladnost i proporcionalnost predloženog proračuna u odnosu na broj korisnika i njihove potrebe
- kriterije odabira prehrambenih proizvoda (PO se obvezuje pri provedbi Projekta pridržavati nacionalnih pravila o nabavi, skladištenju, prijevozu i distribuciji pomoći kao i primjeni pravila vezanih uz zaštitu okoliša, pravila protiv rasipanja hrane, sigurnost potrošačkih proizvoda te zaštitu javnog zdravlja (ovisno o vrsti materijalne deprivacije)
- lokacije podjele hrane / osnovne materijalne pomoći (poput prostorija PO, skloništa za beskućnike, u domovima osoba / obitelji koji žive u siromaštvu i sl.)
- potrebe za korištenjem sredstava tehničke pomoći u cilju uspješne provedbe projekta
9. PRIHVATLJIVE AKTIVNOSTI
Partnerska organizacija se može prijaviti za jednu ili obje vrste materijalne deprivacije.
Partnerska organizacija se može prijaviti i za tehničku pomoć.
Materijalna deprivacija tipa 1 (MD1) – Nedostatak hrane
a.Nabava, skladištenje, prijevoz i podjela hrane krajnjim primateljima pomoći (navode se okvirno planirane namirnice za nabavu npr. mliječni proizvodi, voće i povrće, brašno, ulje … obroci, paketi s hranom…)
DEFINICIJA OBROKA - odgovarajuća količina hrane dostatna jednoj osobi prilikom jedne konzumacije tijekom dana, kao što su doručak, ručak ili večera.
DEFINICIJA PAKETA – paket hrane zadovoljava potrebe za osnovnim prehrambenim namirnicama za jednu osobu tijekom mjesec dana, a sastoji se od proizvoda kao što su žitarice, meso i mesne prerađevine, riba i riblje prerađevine, voće i povrće, šećer, ulje, sol, začini, kava, čaj, mlijeko i mliječni proizvodi i sl.
b.Prikupljanje, prijevoz, skladištenje i podjela donacija  e s time direktno povezane aktivnosti podizanja svijesti te
c.Pružanje popratnih mjera (mogu se planirati do najviše 5% iznosa troškova predviđenih za aktivnost nabave hrane), kao što su savjetovanje o uravnoteženoj prehrani, savjetovanje o financijskoj pismenosti, savjetovanje o zdravstvenoj skrbi, osobnoj higijeni i higijeni prostora, savjetovanja o odgoju, obrazovanju i zdravstvenoj skrbi djece i slično. Partnerske organizacije mogu predložiti i druge prikladne popratne mjere koje zadovoljavaju potrebe najpotrebitijih osoba. Popratne mjere mogu se pružati u obliku savjetovanja, radionica, brošura, letaka i drugo. Sadržaj i način provedbe popratnih mjera odobrava MSPM kao Posredničko tijelo.
Materijalna deprivacija tipa 2 (MD2) – Nedostatak osnovne materijalne pomoći
a.Nabava, skladištenje, prijevoz i distribucija osnovne materijalne pomoći (navode se okvirno planirane vrste materijalne pomoći poput: higijenski proizvodi, kuhinjska oprema, oprema za novorođenčad, pokrivači, ručnici posteljina i ostale osnovne potrepštine za primatelje pomoći; školski pribor i školska oprema (uključujući sportsku opremu za potrebe nastave) za djecu koja žive u siromaštvu (polaznike obveznog školovanja)…
b.Pružanje popratnih mjera (mogu se planirati do najviše 5% iznosa troškova predviđenih za aktivnost nabave osnovne materijalne pomoći), kao što su savjetovanje na temu zdravstvene skrbi, osobne higijene i higijene prostora, savjetovanja vezanog za odgoj, obrazovanje i zdravstvenu skrb djece, savjetovanje o financijskoj pismenosti i slično. Popratne mjere mogu se pružati u obliku savjetovanja, radionica, brošura, letaka i sl. Partnerske organizacije mogu predložiti i druge prikladne popratne mjere koje zadovoljavaju potrebe najpotrebitijih osoba. Sadržaj i način provedbe popratnih mjera odobrava MSPM kao Posredničko tijelo.
Tehnička pomoć (TP)
- aktivnosti stručnog usavršavanja u području dobrog financijskog upravljanja, izvješćivanja, javne nabave, nacionalnih propisa povezanih s prikupljanjem i dijeljenjem humanitarne pomoći i dr.
- nabava IT i/ili ostale opreme uz pripadajuću podršku i usluge, nužne za provođenje aktivnosti projekta
- aktivnosti informiranja i vidljivosti
- upravljanje projektom
- ostalo sukladno uvjetima natječaja
10. PRIHVATLJIVI TROŠKOVI
1.Nabava (kupnja) hrane / i/ili osnovne materijalne pomoći
2.Administrativni troškovi
3.Transport (troškovi prijevoza)
4.Skladištenje
Točke 2.,3. i 4. u zbroju su prihvatljive do 5% iznosa koji se odnosi na točku 1. (nabava hrane)
5.Prikupljanje, prijevoz, skladištenje i podjela donacija u hrani te s time direktno povezane aktivnosti podizanja svijesti (ako je primjenjivo)
6. Popratne mjere - prihvatljive do 5% iznosa koji se odnosi na točku 1. (nabava hrane / osnovne materijalne pomoći)
7.Promidžba i vidljivost
8.Upravljanje projektom
9.Stručno usavršavanje za jačanje kapaciteta potrebnih za uspješnu provedbu operacije
10. IT i/ili ostale opreme nužne za provedbu aktivnosti (podrška, nabava, usluge)
11. GEOGRAFSKA OGRANIČENJA
Projektne aktivnosti moraju se provoditi u Republici Hrvatskoj.
12. ADMINISTRATIVNI PODACI (ROK, OBLIK I MJESTO (PODNOŠENJA PROJEKTNIH PRIJEDLOGA)
Predviđeno trajanje natječaja je 30 dana. Natječajna dokumentacija podnosi se zajedno u originalnom (papirnatom) te elektroničkom obliku (cd ili dvd) na adresu:
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Služba za fondove Europske unije
Trg Nevenke Topalušić 1
10 000 Zagreb,
s naznakom >>FEAD – Ublažavanje siromaštva pružanjem pomoći najpotrebitijim osobama podjelom hrane i/ili osnovne materijalne pomoći - NE OTVARATI<<
NACRT SAŽETKA POZIVA U OKVIRU OPERATIVNOG PROGRAMA ZA HRANU I/ILI OSNOVNU MATERIJALNU POMOĆ ZA RAZDOBLJE 2014.-2020. „UBLAŽAVANJE SIROMAŠTVA PRUŽANJEM POMOĆI NAJPOTREBITIJIM OSOBAMA PODJELOM HRANE I/ILI OSNOVNE MATERIJALNE POMOĆI”
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
1. UVOD
Fond europske pomoći za najpotrebitije (FEAD) podupire aktivnosti država članica EU u pružanju materijalne pomoći onima kojima je pomoć najpotrebnija. Operativni program za hranu i osnovnu materijalnu pomoć za razdoblje 2014-2020 predstavlja osnovni strateški dokument za korištenje i provedbu FEAD-a. Hrvatska je, kao socijalna država, dužna omogućiti zadovoljenje osnovnih životnih potreba svim socijalno osjetljivim skupinama. Glavni cilj socijalne politike je poboljšati položaj najpotrebitijih osoba, a prioritet je smanjenje siromaštva stvaranjem uvjeta za gospodarski rast i razvoj, aktivnu politiku zapošljavanja i razvoj ljudskih potencijala. Hrvatska je usvojila Strategiju borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti u Republici Hrvatskoj (2014. – 2020.). Iako su postojeći nacionalni programi održivi i kontinuirani, sredstva su ograničena.
Republika Hrvatska je prepoznala mogućnost korištenja Fonda europske pomoći za najpotrebitije kao dodanu vrijednost postojećim nacionalnim programima. Korištenje Fonda omogućiti će povećanje opsega pomoći, pružat će se pomoć većem broju najpotrebitijih osoba, istovremeno poštujući načela dostojanstvenog postupanja, antidiskriminacije, jednakosti spolova i jednakih mogućnosti. U tu svrhu izrađen je i navedeni Operativni program provedbom kojeg će hrana i osnovna materijalna pomoć ( higijenski proizvodi i ostale osnovne potrepštine, školski pribor i školska opremu, itd.) biti dostupni većem broju korisnika - ne samo nezaposlenima i korisnicima prava iz socijalne skrbi, već i onima koji ne mogu ostvariti prava iz sustava socijalne skrbi zbog dohodovnog cenzusa, a u riziku su od siromaštva.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
2. CILJ POZIVA I CILJNE SKUPINE
Cilj poziva na dostavu projektnih prijedloga je ublažavanje siromaštva, pružanjem nefinancijske pomoći najpotrebitijim osobama i to hrane i/ili osnovne materijalne pomoći.
Ciljne skupine Poziva su samci/obitelji koji žive u siromaštvu ili su u riziku od siromaštva, a definirani su kao najpotrebitije osobe prema kriterijima koje određuju partnerske organizacije (kriterije mora odobriti MSPM kao Posredničko tijelo).
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
3. KRITERIJI PARTNERSKIH ORGANIZACIJA ZA ODREĐIVANJE NAJPOTREBITIJH OSOBA
Partnerska organizacija (PO) prikazat će mehanizam određivanja najpotrebitijih osoba koje odobrava Posredničko tijelo prilikom procesa evaluacija projektnih prijava
PO u projektnoj prijavi daje jasan prikaz:
- koje su to socijalno osjetljive skupine
- planirani broj osoba kojima će se pružiti hrana / materijalna pomoć (procjena)
- na koji način PO vrši odabir najpotrebitijih osoba za primanje pomoći hrane i/ili osnovne materijalne pomoći
- poštivanje ravnopravnosti spolova, sprečavanje bilo kakve diskriminacije na temelju spola, rasnog ili etničkog podrijetla, vjere ili uvjerenja, invalidnosti, dobi ili spolne opredijeljenosti u ostvarivanju pristupa na primanje pomoći
- poštivanje dostojanstva primatelja pomoći
PO također daje jasni prikaz ciljnih skupina kojima će se dodjeljivati pomoć npr.
- korisnici socijalne skrbi, samci/obitelji koji žive u siromaštvu ili su u riziku od siromaštva, poput starijih osoba, nezaposlenih, osoba s invaliditetom, osoba koje žive u udaljenim područjima i teško su dostupne, beskućnici
- osobe u riziku od siromaštva, a koje nisu obuhvaćene pravima iz socijalne skrbi zbog dohodovnog cenzusa
- druge ciljne skupine u riziku od siromaštva, sukladno kriterijima PO
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
4. UKUPNA RASPOLOŽIVA SREDSTVA
15.000.000,00 HRK
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
5. RASPOLOŽIVA SREDSTVA PO PRIJAVITELJU (INDIKATIVNO)
Minimalni iznos = 1.000.000,00 HRK
Maksimalni izn os = 3.000.000,00 HRK
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
6. TRAJANJE PROJEKTA
Trajanje projekata je 12 mjeseci.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
7. PREDVIĐENI INTENZITET POTPORE
Projekti se planiraju financirati u iznosu od 100% prihvatljivih troškova odnosno prijavitelj nije dužan osigurati vlastito sufinanciranje.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
8. PRIHVATLJIVI PRIJAVITELJI (PARTNERSKE ORGANIZACIJE)
Neprofitna organizacija (organizacija je upisana u Registar neprofitnih organizacija i vodi transparentno financijsko poslovanje u skladu s propisima o računovodstvu neprofitnih organizacija) – pravna osoba registrirana u Republici Hrvatskoj i koja ima Rješenje kojim se odobrava stalno prikupljanje i pružanje humanitarne pomoći , sukladno članku 14. Zakona o humanitarnoj pomoći (NN 102/2015).
Partnerska organizacija može se prijaviti samostalno ili u partnerstvu sa drugim partnerskim organizacijama.
Ukoliko se prijavljuje u partnerstvu sa drugim partnerskim organizacijama odredit će se vodeća partnerska organizacija koja će biti nositelj projekta.
Također, kako bi bile financirane, PO u prijavi će morati opisati/dokazati sljedeće:
- predložene aktivnosti namijenjene su socijalno osjetljivim skupinama
- iskustvo u provedbi aktivnosti distribucije hrane, i/ili osnovne materijalne pomoći primjereno aktivnostima koje će se provoditi
- organizacijske i operativne sposobnosti za distribuciju hrane, (uključujući i distribuciju svježe hrane) i/ili osnovne materijalne pomoći, pojedinačno ili u partnerstvu te provedbi popratnih mjera samostalno ili u suradnji s drugom PO
- razvijene kapacitete vodeće PO za provedbu javne nabave u skladu s važećim zakonodavstvom RH ili opis jasnog akcijskog plana za osiguranje takvih sposobnosti
- primjerenost provedbe aktivnosti, uključujući zemljopisnu pokrivenost (prioritetnima će se smatrati prijedlozi čije aktivnosti pokrivaju više županija) srazmjerno planiranom broju krajnjih primatelja pomoći
- prikladnost i proporcionalnost predloženog proračuna u odnosu na broj korisnika i njihove potrebe
- kriterije odabira prehrambenih proizvoda (PO se obvezuje pri provedbi Projekta pridržavati nacionalnih pravila o nabavi, skladištenju, prijevozu i distribuciji pomoći kao i primjeni pravila vezanih uz zaštitu okoliša, pravila protiv rasipanja hrane, sigurnost potrošačkih proizvoda te zaštitu javnog zdravlja (ovisno o vrsti materijalne deprivacije)
- lokacije podjele hrane / osnovne materijalne pomoći (poput prostorija PO, skloništa za beskućnike, u domovima osoba / obitelji koji žive u siromaštvu i sl.)
- potrebe za korištenjem sredstava tehničke pomoći u cilju uspješne provedbe projekta
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
9. PRIHVATLJIVE AKTIVNOSTI
Partnerska organizacija se može prijaviti za jednu ili obje vrste materijalne deprivacije.
Partnerska organizacija se može prijaviti i za tehničku pomoć.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Materijalna deprivacija tipa 1 (MD1) – Nedostatak hrane
a. Nabava, skladištenje, prijevoz i podjela hrane krajnjim primateljima pomoći (navode se okvirno planirane namirnice za nabavu npr. mliječni proizvodi, voće i povrće, brašno, ulje … obroci, paketi s hranom…)
DEFINICIJA OBROKA - odgovarajuća količina hrane dostatna jednoj osobi prilikom jedne konzumacije tijekom dana, kao što su doručak, ručak ili večera.
DEFINICIJA PAKETA – paket hrane zadovoljava potrebe za osnovnim prehrambenim namirnicama za jednu osobu tijekom mjesec dana, a sastoji se od proizvoda kao što su žitarice, meso i mesne prerađevine, riba i riblje prerađevine, voće i povrće, šećer, ulje, sol, začini, kava, čaj, mlijeko i mliječni proizvodi i sl.
b. Prikupljanje, prijevoz, skladištenje i podjela donacija  e s time direktno povezane aktivnosti podizanja svijesti te
c. Pružanje popratnih mjera (mogu se planirati do najviše 5% iznosa troškova predviđenih za aktivnost nabave hrane), kao što su savjetovanje o uravnoteženoj prehrani, savjetovanje o financijskoj pismenosti, savjetovanje o zdravstvenoj skrbi, osobnoj higijeni i higijeni prostora, savjetovanja o odgoju, obrazovanju i zdravstvenoj skrbi djece i slično. Partnerske organizacije mogu predložiti i druge prikladne popratne mjere koje zadovoljavaju potrebe najpotrebitijih osoba. Popratne mjere mogu se pružati u obliku savjetovanja, radionica, brošura, letaka i drugo. Sadržaj i način provedbe popratnih mjera odobrava MSPM kao Posredničko tijelo.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Materijalna deprivacija tipa 2 (MD2) – Nedostatak osnovne materijalne pomoći
a. Nabava, skladištenje, prijevoz i distribucija osnovne materijalne pomoći (navode se okvirno planirane vrste materijalne pomoći poput: higijenski proizvodi, kuhinjska oprema, oprema za novorođenčad, pokrivači, ručnici posteljina i ostale osnovne potrepštine za primatelje pomoći; školski pribor i školska oprema (uključujući sportsku opremu za potrebe nastave) za djecu koja žive u siromaštvu (polaznike obveznog školovanja)…
b. Pružanje popratnih mjera (mogu se planirati do najviše 5% iznosa troškova predviđenih za aktivnost nabave osnovne materijalne pomoći), kao što su savjetovanje na temu zdravstvene skrbi, osobne higijene i higijene prostora, savjetovanja vezanog za odgoj, obrazovanje i zdravstvenu skrb djece, savjetovanje o financijskoj pismenosti i slično. Popratne mjere mogu se pružati u obliku savjetovanja, radionica, brošura, letaka i sl. Partnerske organizacije mogu predložiti i druge prikladne popratne mjere koje zadovoljavaju potrebe najpotrebitijih osoba. Sadržaj i način provedbe popratnih mjera odobrava MSPM kao Posredničko tijelo.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
Tehnička pomoć (TP)
- aktivnosti stručnog usavršavanja u području dobrog financijskog upravljanja, izvješćivanja, javne nabave, nacionalnih propisa povezanih s prikupljanjem i dijeljenjem humanitarne pomoći i dr.
- nabava IT i/ili ostale opreme uz pripadajuću podršku i usluge, nužne za provođenje aktivnosti projekta
- aktivnosti informiranja i vidljivosti
- upravljanje projektom
- ostalo sukladno uvjetima natječaja
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
10. PRIHVATLJIVI TROŠKOVI
1. Nabava (kupnja) hrane / i/ili osnovne materijalne pomoći
2. Administrativni troškovi
3. Transport (troškovi prijevoza)
4. Skladištenje
Točke 2.,3. i 4. u zbroju su prihvatljive do 5% iznosa koji se odnosi na točku 1. (nabava hrane)
5. Prikupljanje, prijevoz, skladištenje i podjela donacija u hrani te s time direktno povezane aktivnosti podizanja svijesti (ako je primjenjivo)
6. Popratne mjere - prihvatljive do 5% iznosa koji se odnosi na točku 1. (nabava hrane / osnovne materijalne pomoći)
7. Promidžba i vidljivost
8. Upravljanje projektom
9. Stručno usavršavanje za jačanje kapaciteta potrebnih za uspješnu provedbu operacije
10. IT i/ili ostale opreme nužne za provedbu aktivnosti (podrška, nabava, usluge)
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
11. GEOGRAFSKA OGRANIČENJA
Projektne aktivnosti moraju se provoditi u Republici Hrvatskoj.
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku
12. ADMINISTRATIVNI PODACI (ROK, OBLIK I MJESTO (PODNOŠENJA PROJEKTNIH PRIJEDLOGA)
Predviđeno trajanje natječaja je 30 dana. Natječajna dokumentacija podnosi se zajedno u originalnom (papirnatom) te elektroničkom obliku (cd ili dvd) na adresu:
Ministarstvo socijalne politike i mladih
Služba za fondove Europske unije
Trg Nevenke Topalušić 1
10 000 Zagreb,
s naznakom >>FEAD – Ublažavanje siromaštva pružanjem pomoći najpotrebitijim osobama podjelom hrane i/ili osnovne materijalne pomoći - NE OTVARATI<<
Komentirate u ime: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku