JAVNO SAVJETOVANJE O PRAVILNIKU O UTVRĐIVANJU ZDRAVSTVENE SPOSOBNOSTI ZA VOJNU SLUŽBU
Na temelju članka 123. stavka 6. Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 73/13, 75/15, 50/16, 30/18, 125/19, 155/23, 158/23 i 14/24), uz prethodnu suglasnost ministra zdravstva, donosim
PRAVILNIK O UTVRĐIVANJU ZDRAVSTVENE SPOSOBNOSTI ZA VOJNU SLUŽBU
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom uređuje se način, kriteriji i ovlasti za utvrđivanje zdravstvene sposobnosti za vojnu službu te osnivanje, područje rada i sastav zdravstvenih komisija Ministarstva obrane koje utvrđuju zdravstvenu sposobnost za vojnu službu.
(2) Ovim Pravilnikom uređuje se i način, kriteriji i ovlasti za utvrđivanje zdravstvenih i psihičkih uvjeta za prijam u službu za zrakoplovno osoblje.
(3) Način, kriteriji i ovlasti za utvrđivanje zdravstvene sposobnosti za ugovorne pričuvnike propisani ovim Pravilnikom na odgovarajući način se primjenjuju kod utvrđivanja zdravstvene sposobnosti za razvrstanu pričuvu.
Članak 2.
Temeljni pojmovi koji se upotrebljavaju u ovom Pravilniku imaju sljedeća značenja:
-vojna služba: služba u Oružanim snagama Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Oružane snage) koja u smislu ovoga Pravilnika obuhvaća: djelatnu vojnu službu, kadetsku službu i službu pričuvnog sastava.
-imatelj uvjerenja: osoba koja posjeduje valjano uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti
-naručitelj pregleda: ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane i Oružanih snaga razine samostalne bojne, njoj ravne ili više razine koje planiraju potrebe i upućuju osobe na zdravstvene preglede
-izvršitelj pregleda: ustrojstvene jedinice Vojnog zdravstvenog središta Ministarstva obrane i Oružanih snaga (u daljnjem tekstu: Vojno zdravstveno središte) nadležne za obavljanje djelatnosti medicine rada i specijalisti medicine rada iz mreže ugovornih subjekata medicine rada
-davateljica snaga: ustrojstvena jedinica Ministarstva obrane i Oružanih snaga čiji se djelatnici upućuju u operaciju potpore miru i druge aktivnosti u inozemstvu.
Članak 3.
(1) Zdravstvena sposobnost za vojnu službu podrazumijeva udovoljavanje zahtjevima zdravstvene sposobnosti propisanih ovim Pravilnikom i zahtjevima psihičke sposobnosti propisanih pravilnikom kojim se utvrđuju zdravstveni, psihički, tjelesni i sigurnosni uvjeti za prijam u službu u Oružane snage.
(2) Zdravstvena sposobnost za vojnu službu utvrđuje se donošenjem ocjene o zdravstvenoj sposobnosti na temelju obavljenog zdravstvenog pregleda i psihologijskog ispitivanja osobe koja je pristupila zdravstvenom pregledu.
Članak 4.
(1) Zdravstvena sposobnost za vojnu službu utvrđuje se za pripadnike Oružanih snaga: djelatne vojne osobe, kadete, vojne stipendiste i pričuvnike u skladu s odredbama ovoga Pravilnika.
(2) Odredbe ovoga Pravilnika o djelatnim vojnim osobama primjenjuju se i na djelatne vojne osobe izvan Oružanih snaga.
(3) Za državne službenike koji su službene osobe Vojne sigurnosno-obavještajne agencije (u daljnjem tekstu: VSOA) zdravstvena sposobnost za poslove koje obavljaju utvrđuje se prema načinu, kriterijima i ovlastima propisanim ovim Pravilnikom za časnike.
(4) Odredbe ovoga Pravilnika koje se odnose na utvrđivanje zdravstvene sposobnosti za vojnu službu ne primjenjuju se na državne službenike i namještenike na službi u Oružanim snagama.
(5) Djelatnici Vojnog ordinarijata u Republici Hrvatskoj (u daljnjem tekstu: Vojni ordinarijat) i vojni kapelani u vojnim kapelanijama mogu se uputiti na preventivni zdravstveni pregled, nakon kojega se ne donosi ocjena zdravstvene sposobnosti.
(6) Državni službenici i namještenici u Oružanim snagama imaju pravo na sistematske zdravstvene preglede u skladu s odredbama Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike.
Članak 5.
(1) Zdravstvene preglede pripadnika Oružanih snaga provode specijalisti medicine rada i specijalisti pojedinih grana medicine u ustrojstvenim jedinicama Vojnog zdravstvenog središta nadležnim za obavljanje djelatnosti medicine rada.
(2) Iznimno, kada zdravstvene preglede iz stavka 1. ovoga članka nije moguće provesti u ustrojstvenim jedinicama Vojnog zdravstvenog središta, zdravstvene preglede mogu provoditi specijalisti medicine rada iz mreže ugovornih subjekata medicine rada Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje na temelju sklopljenog ugovora s Ministarstvom obrane.
(3) Psihologijska ispitivanja propisana ovim Pravilnikom provode vojni psiholozi u ustrojstvenim jedinicama Vojnog zdravstvenog središta nadležnim za obavljanje djelatnosti medicine rada.
(4) Planiranje, organizaciju i evidenciju zdravstvenih pregleda pripadnika Oružanih snaga obavljaju nadležne ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane i Oružanih snaga.
II. VRSTE I SADRŽAJ ZDRAVSTVENIH PREGLEDA
Članak 6.
Vrste zdravstvenih pregleda pripadnika Oružanih snaga:
– redoviti zdravstveni pregled
– izvanredni zdravstveni pregled
– prethodni zdravstveni pregled kandidata za zrakoplovno osoblje te kandidata za poslove s posebnim uvjetima rada.
Članak 7.
(1) Redoviti i izvanredni zdravstveni pregled sastoji se od:
– općeg kliničkog pregleda specijalista medicine rada
– antropometrijskih mjerenja
– laboratorijske pretrage krvi i urina
– EKG (standardni i prekordijalni odvodi)
– spirometrije
– ispitivanja vidnih sposobnosti i pregleda oftalmologa po indikaciji
– ispitivanja slušnih sposobnosti i pregleda otorinolaringologa po indikaciji
– psihijatrijskog pregleda po indikaciji
– pregleda doktora dentalne medicine
– pregleda ostalih specijalista medicine po indikaciji
– ostalih dijagnostičkih pretraga po indikaciji.
(2) Pregled doktora dentalne medicine obavlja se u skladu s odredbama ovoga Pravilnika i NATO standardizacijskog sporazuma (u daljnjem tekstu: STANAG).
(3) Tijekom zdravstvenog pregleda može se provesti testiranje na prisutnost droga u organizmu. Testiranje provode djelatnici ustrojstvene jedinice Oružanih snaga i Ministarstva obrane osposobljeni za provedbu testiranja na prisutnost droga u suradnji s provoditeljima zdravstvenog pregleda.
(4) Ginekološki pregled se obavlja prije pristupanja zdravstvenom pregledu, a nalaz i mišljenje se dostavlja izvršitelju pregleda. Prihvaćaju se nalaz i mišljenje ne stariji od 12 mjeseci kod redovitog zdravstvenog pregleda i ne stariji od šest mjeseci kod izvanrednog zdravstvenog pregleda za upućivanje u operacije potpore miru, operacije odgovora na krize, humanitarne operacije i druge aktivnosti u inozemstvu (u daljnjem tekstu: operacije potpore miru i druge aktivnosti u inozemstvu) te vojnu izobrazbu u inozemstvu.
(5) Indikaciju za dodatne preglede i pretrage postavlja specijalist medicine rada. Pregled se iznimno može skratiti na temelju ocjene specijaliste medicine rada ako je ispitanik pregledan unutar šest mjeseci po drugoj osnovi.
(6) Prilikom obavljanja redovitog i izvanrednog zdravstvenog pregleda obvezno se provodi psihologijsko ispitivanje. Nalazi psihologijskih ispitivanja koji upućuju na patološka stanja uvjetuju psihologijsku obradu kod vojnoga kliničkog psihologa te daljnju psihijatrijsku obradu.
Članak 8.
Sadržaj redovitog i izvanrednog zdravstvenog pregleda iz članka 7. ovoga Pravilnika proširuje se kod zdravstvenih pregleda:
– zrakoplovnog osoblja, na način opisan u Metodologijskim uputama za zdravstvene preglede koje se nalaze u Prilogu 1 ovoga Pravilnika i njegov su sastavni dio
– stalno ukrcanih osoba na brodovima Oružanih snaga, podmorničara, ronitelja i pomorskih diverzanata, na način opisan u Metodologijskim uputama za zdravstvene preglede
– osoba koje se raspoređuju ili rade na poslovima s otežanim ili posebnim uvjetima rada i štetnostima po zdravlje, u skladu s pravilnikom kojim se propisuje sadržaj zdravstvenih pregleda osoba na poslovima s posebnim uvjetima rada
– pripadnika Oružanih snaga starijih od 45 i 50 godina života, na način opisan u Metodologijskim uputama za zdravstvene preglede.
Članak 9.
(1) Redoviti zdravstveni pregledi provode se u rokovima propisanim ovim Pravilnikom najkasnije 60 dana prije isteka valjanosti uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti, odnosno najkasnije 45 dana prije isteka valjanosti uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti zrakoplovnog osoblja.
(2) Zdravstveni pregled prije potpisivanja ugovora o vojničkoj službi na neodređeno vrijeme provodi se najkasnije 60 dana prije isteka važećeg ugovora, ako na dan potpisivanja ugovora vojnik/mornar ne bi imao valjano uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti.
Članak 10.
(1) Izvanredni zdravstveni pregled provodi se izvan propisanih rokova za redovite zdravstvene preglede na zahtjev nadležne ustrojstvene jedinice u slučajevima:
– pregleda kadeta tijekom školovanja
– postupka promjene kategorije odnosno prijma na dočasničku, časničku ili dužnost vojnog specijaliste
– nominiranja pripadnika Oružanih snaga za upućivanje u operacije potpore miru i druge aktivnosti u inozemstvu, osim u slučaju propisanim člankom 23. stavkom 3. ovoga Pravilnika
– po povratku pripadnika Oružanih snaga iz operacija potpore miru i drugih aktivnosti u inozemstvu koje su trajale najmanje 30 dana, najkasnije u roku od 60 dana od dana povratka u Republiku Hrvatsku
– nominiranja pripadnika Oružanih snaga za pojedine oblike vojne izobrazbe u inozemstvu, u skladu sa zahtjevima škole
– prije rasporeda pripadnika Oružanih snaga na ustrojbena mjesta propisana u članku 15. stavku 1. točkama 6., 7. i 8. ovoga Pravilnika
– prije rasporeda pripadnika Oružanih snaga na ustrojbeno mjesto vozača motornih vozila
– utvrđivanja zdravstvene sposobnosti pripadnika Oružanih snaga kojima je na posljednjem redovitom/izvanrednom pregledu određena potreba daljnjeg liječenja/dijagnostičke obrade.
(2) Djelatna vojna osoba iz stavka 1. podstavka 2. ovoga članka u postupku promjene kategorije odnosno prijma na dočasničku, časničku ili dužnost vojnog specijaliste nema obvezu pristupanja izvanrednom zdravstvenom pregledu ako na predviđeni dan početka prve razine slijedno-rastuće izobrazbe ima valjano uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za djelatnu vojnu službu. Djelatna vojna osoba je u ovom postupku obvezna pristupiti psihologijskom ispitivanju, pri čemu se ocjena psihičke sposobnosti donosi prema temeljnim psihologijskim kriterijima za dočasnike i časnike, propisanim pravilnikom kojim se utvrđuju zdravstveni, psihički, tjelesni i sigurnosni uvjeti za prijam u službu u Oružane snage.
(3) Pored razloga navedenih u stavku 2. ovog članka, izvanredni zdravstveni pregled može se provesti na zahtjev:
– zapovjednika na dužnosti zapovjednika samostalne bojne, njemu ravne ili više razine
– čelnika ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane i Oružanih snaga
– pripadnika Oružanih snaga
– izabranog doktora medicine primarne zdravstvene zaštite
– čelnika Odbora za zaštitu dostojanstva vojne osobe
– vojnog ordinarija za djelatnike Vojnog ordinarijata i vojne kapelane.
(4) Zapovjednici i čelnici ustrojstvenih jedinica Ministarstva obrane i Oružanih snaga te izabrani doktori medicine primarne zdravstvene zaštite iz stavka 3. ovoga članka obvezni su zahtijevati izvanredni zdravstveni pregled kada se utvrdi postojanje okolnosti koje upućuju na zlouporabu opojnih droga i alkohola ili kada se uoči da kod podređenog djelatnika postoje psihičke smetnje koje utječu na profesionalno obavljanje zadaća.
(5) Pripadnici Oružanih snaga imaju obvezu prijavljivanja svake promjene zdravstvenog stanja koja bi mogla utjecati na sigurno obnašanje dužnosti. Prijava promjene zdravstvenog stanja podnosi se nadređenom zapovjedniku ili čelniku ustrojstvene jedinice.
Članak 11.
(1) Pregled iz članka 7. stavka 1. ovoga Pravilnika pripadnika Oružanih snaga nominiranih za upućivanje u operacije potpore miru i druge aktivnosti u inozemstvu koji se upućuju na izvanredni zdravstveni pregled, proširuje se s pregledom specijaliste epidemiologa uz dodatne preglede i pretrage u skladu s pravilnikom kojim se uređuje postupak i ovlasti u ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu i prava na zdravstveno osiguranje pripadnika Oružanih snaga i pravilnikom kojim se uređuje sudjelovanje pripadnika Oružanih snaga u operacijama potpore miru i drugim aktivnostima u inozemstvu.
(2) Povratnici iz operacija potpore miru i drugih aktivnosti u inozemstvu pristupaju zdravstvenom pregledu koji se sastoji od:
– općeg kliničkog pregleda specijalista medicine rada
– pregleda specijaliste epidemiologa
– pregleda vojnog doktora dentalne medicine
– laboratorijske pretrage krvi i urina
– pregleda ostalih specijalista medicine po indikaciji
– ostalih dijagnostičkih pretraga po indikaciji
– pregleda i pretraga u skladu s pravilnikom kojim se uređuje postupak i ovlasti u ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu i prava na zdravstveno osiguranje pripadnika Oružanih snaga i pravilnika kojim se uređuje sudjelovanje pripadnika Oružanih snaga u operacijama potpore miru i drugim aktivnostima u inozemstvu.
(3) Prilikom obavljanja izvanrednog zdravstvenog pregleda kandidata iz stavaka 1. i 2. ovoga članka obvezno se provodi psihologijsko ispitivanje. Nalazi psihologijskih ispitivanja koji upućuju na patološka stanja određuju daljnju obradu.
Članak 12.
(1) Pripadnike Oružanih snaga na zdravstvene preglede upućuju naručitelji pregleda.
(2) Naručitelj pregleda upućuje osobu na zdravstveni pregled s Uputnicom za zdravstveni pregled (tiskanica UZP-RI) koja se nalazi u Prilogu 2 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.
(3) Naručitelj pregleda obvezan je pripadnika Oružanih snaga, podnositelja zahtjeva za izvanredni zdravstveni pregled, pravovremeno obavijestiti o vremenu i mjestu provedbe zdravstvenog pregleda.
(4) Naručitelj pregleda dužan je voditi evidenciju o obavljenim zdravstvenim pregledima i upućivati osobe na redovite zdravstvene preglede u skladu s rokovima propisanim ovim Pravilnikom.
(5) Ovlašteni djelatnici naručitelja pregleda obavljaju unos podataka o zdravstvenoj sposobnosti u informacijski sustav personalnog upravljanja Ministarstva obrane i Oružanih snaga. Ovlašteni djelatnik VSOA-e obavlja unos podataka o zdravstvenoj sposobnosti djelatnika VSOA-e.
Članak 13.
(1) Prilikom upućivanja na zdravstveni pregled pripadnici Oružanih snaga obavještavaju se da su izvršitelju pregleda obvezni dostaviti:
– potvrdu izabranog doktora medicine o ne/postojanju psihičkih, zaraznih i kroničnih bolesti
– raspoloživu medicinsku i nemedicinsku dokumentaciju
– rješenje o utvrđenom postotku tjelesnog oštećenja – invaliditeta ako je doneseno.
(2) Potvrda iz stavka 1. podstavka 1. ovoga članka izdaje se na tiskanici P koja se nalazi u Prilogu 3 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.
(3) Pripadnici Oružanih snaga obvezni su prije ili tijekom zdravstvenog pregleda ispuniti Upitnik anamnestičkih podataka na tiskanici I koja se nalazi u Prilogu 4 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.
Članak 14.
(1) Pripadnici Oružanih snaga ne upućuju se na redovite zdravstvene preglede u skladu s člankom 9. ovoga Pravilnika kada su:
– upućeni Prvostupanjskoj zdravstvenoj komisiji Ministarstva obrane na ocjenu zdravstvene sposobnosti
– odlukom zdravstvene komisije ocijenjeni zdravstveno sposobnim za djelatnu vojnu službu, ustrojbeno mjesto i za zrakoplovno osoblje u roku od šest mjeseci od dana donošenja odluke zdravstvene komisije
– privremeno nesposobni za rad na temelju izvješća izabranog doktora medicine
– privremeno nesposobni za rad na temelju izvješća izabranog doktora medicine specijalista ginekologije i opstetricije tijekom trudnoće te za vrijeme rodiljnog i roditeljskog dopusta.
(2) Osobe iz stavka 1. podstavaka 3. i 4. ovoga članka upućuju se na zdravstveni pregled nakon prestanka razloga neupućivanja.
Članak 15.
(1) Rok za obavljanje redovitih zdravstvenih pregleda pripadnika Oružanih snaga je:
1. prije potpisivanja ugovora o vojničkoj službi na neodređeno vrijeme, ako na dan potpisivanja ugovora istječe valjanost prethodnog uvjerenja za djelatnu vojnu službu – za djelatne vojnike/mornare primljene po ugovoru
2. tri godine – za djelatne vojnike/mornare primljene na neodređeno vrijeme, dočasnike, časnike i vojne specijaliste
3. dvije godine i po završetku školovanja – za kadete i vojne stipendiste. Redoviti pregled kadeta i vojnog stipendiste po završetku školovanja ujedno je i prethodni zdravstveni pregled za prijam u djelatnu vojnu službu.
4. jedanput godišnje tijekom školovanja – za kadete za zvanje vojnog pilota
5. prije potpisivanja novog ugovora– za ugovorne pričuvnike
6. jedna godina – za djelatne vojne osobe koje obavljaju sljedeće dužnosti:
– osobe sa zvanjem vojnog letača (u daljnjem tekstu: vojni letači) i specijalisti – letači stariji od 50 godina života, piloti i operateri besposadnih/zrakoplovnih sustava.
– vojni padobranci stariji od 50 godina života
– podmorničari, ronitelji, pomorski diverzanti
– osobe na radu s izvorima ionizirajućeg zračenja, samo kada je procijenjena izloženost 6 i više mSv godišnje (zona posebnog rizika), a za ostale osobe svake treće godine
– pirotehničari
– osobe na radu s otrovima skupine I.
7. dvije godine – za djelatne vojne osobe, koje obavljaju sljedeće dužnosti:
– osobe na poslovima nuklearne, biološke i kemijske zaštite
– stalno ukrcane osobe na ratnim brodovima i brodovima Obalne straže
– vojni padobranci do 50 godina života
– ovlaštene službene osobe vojne policije
– pripadnici postrojbi za specijalna djelovanja
– pripadnici obavještajnih postrojbi (ustrojstvene jedinice Oružanih snaga i Ministarstva obrane)
– osobe na radu u barokomori (uz uvjet od najmanje 90 sati rada godišnje)
– osobe na radu s otrovima skupine II. i III.
– osobe na poslovima zaštite štićenih osoba
8. tri godine – specijalisti – letači do 50 godina života, zrakoplovno tehničko osoblje, časnici za navođenje vojnih zrakoplova i ehničari besposadnih/zrakoplovnih sustava.
(2) Iznimno od stavka 1. točke 6. podtočke 1. ovoga članka, vojni piloti stariji od 40 godina života kada su raspoređeni na ustrojbeno mjesto na kojem obavljaju jednopilotne operacije zrakoplovom i poslove nastavnika letenja na zdravstveni pregled se upućuju svakih šest mjeseci.
(3) Za pripadnike Oružanih snaga koji se raspoređuju ili pretežiti dio radnog vremena rade na ustrojbenom mjestu koje je prema opisu poslova mjesto s posebnim uvjetima rada, rok i sadržaj zdravstvenog pregleda određuje se u skladu s pravilnikom i drugim propisima o zaštiti na radu kojima se uređuje utvrđivanje zdravstvene sposobnosti na mjestu s posebnim uvjetima rada.
(4) Za pripadnike Oružanih snaga koji se raspoređuju ili su raspoređeni na ustrojbeno mjesto vozača u Oružanim snagama, rok i sadržaj zdravstvenog pregleda određuje se u skladu s pravilnikom kojim se uređuje utvrđivanje zdravstvene sposobnosti vozača i kandidata za vozače koji koriste vozačke dozvole u profesionalne svrhe i propisima Ministarstva obrane kojima se uređuje osposobljavanje pripadnika Oružanih snaga i uvjeti za upravljanje vozilima Oružanih snaga za pripadnike Oružanih snaga koji zadovoljavaju zdravstvene kriterije za vozače druge skupine.
(5) Za pripadnike Oružanih snaga koji se raspoređuju ili su raspoređeni na ustrojbeno mjesto s izloženošću izvorima neionizirajućeg zračenja, rok i sadržaj zdravstvenog pregleda određuje se u skladu s pravilnikom kojim se uređuje utvrđivanje zdravstvene sposobnosti osoba koje obavljaju poslove s izvorima neionizirajućeg zračenja s utvrđenom potrebom zdravstvenog nadzora.
III. UTVRĐIVANJE ZDRAVSTVENE SPOSOBNOSTI
Članak 16.
Zdravstvena sposobnost ocjenjuje se jednom od ocjena:
– sposoban
– nesposoban
– daljnje liječenje/dijagnostička obrada.
Članak 17.
(1) Zdravstvena sposobnost utvrđuje se za:
– djelatnu vojnu službu za djelatne vojne osobe
– obavljanje poslova iz dodijeljene specijalnosti roda/službe/struke
– obavljanje poslova iz skupine dužnosti
– obavljanje službe na ustrojbenom ili radnom mjestu
– zahtjeve zbog kojih je osoba upućena na izvanredni zdravstveni pregled
– obavljanje poslova za službene osobe (državne službenike) zaposlene u VSOA-i.
(2) U slučaju izvanrednog zdravstvenog pregleda djelatne vojne osobe obvezno se donosi i ocjena zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu. Danom donošenja uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti koje uz ocjenu zdravstvene sposobnosti za zahtjeve izvanrednog zdravstvenog pregleda sadrži i ocjenu zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu, stavlja se izvan snage prethodno doneseno uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za djelatnu vojnu službu.
(3) U slučajevima kada se utvrđuje zdravstvena sposobnost službenih osoba (državnih službenika) u VSOA-i obvezno se donosi i ocjena zdravstvene sposobnosti za poslove koje obavljaju te za djelatnu vojnu službu, ako je djelatnik VSOA-e ujedno djelatna vojna osoba.
(4) Ocjena daljnje liječenje/dijagnostička obrada donosi se za osobe za koje se utvrdi da nije moguće donijeti ocjenu sposoban ili nesposoban zbog liječenja koje je u tijeku te za osobe za koje se utvrdi potreba daljnjeg liječenja i/ili daljnje dijagnostičke obrade. Osoba za vrijeme trajanja navedene ocjene zdravstvene sposobnosti može obavljati poslove ustrojbenog mjesta na koje je raspoređena, osim u slučaju kada je izabrani doktor osobe otvorio privremenu nesposobnost za rad i u slučaju kada osoba pristupa postupcima dijagnostičke obrade.
Članak 18.
(1) Utvrđivanje zdravstvene sposobnosti provodi se u skladu s:
- Metodologijskim uputama za provedbu zdravstvenih pregleda, a prema kriterijima utvrđenim Popisom bolesti i srodnih zdravstvenih problema, koji se nalazi u Prilogu 5 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio
- Popisom minimalnih zdravstvenih zahtjeva
- Popisom ustrojbenih mjesta na koja mogu biti raspoređene djelatne vojne osobe s djelomičnim gubitkom zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu, a za koje postoji potreba i interes za zadržavanje u službi
- Zdravstvenim standardima za dužnosti zrakoplovnog osoblja koji se nalaze u Prilogu 6 ovoga Pravilnika i njegov su sastavni dio.
(2) Popis iz stavka 1. podstavka 2. ovoga članka utvrđuje i donosi čelnik ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane nadležne za poslove vojnog zdravstva. Ovim popisom utvrđuju se minimalni zdravstveni zahtjevi za odabir i raspoređivanje – rotaciju na ustrojbeno/radno mjesto/dužnost, skupinu dužnosti i specijalnost roda/službe/struke u ustrojstvenim jedinicama Oružanih snaga.
(3) Popis iz stavka 1. podstavka 3. ovoga članka, na prijedlog ustrojstvene jedinice Glavnog stožera Oružanih snaga nadležne za personalne poslove, utvrđuje i donosi čelnik ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane nadležne za ljudske potencijale. Popisom se utvrđuju ustrojbena mjesta u Oružanim snagama i Ministarstvu obrane na koja se mogu rasporediti djelatne vojne osobe s djelomičnim gubitkom zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu, a za koje postoji potreba i interes za zadržavanje u službi.
(4) Utvrđivanje psihičke sposobnosti za vojnu službu uređeno je pravilnikom kojim se utvrđuju zdravstveni, psihički, tjelesni i sigurnosni uvjeti za prijam u službu u Oružane snage.
(5) Utvrđivanje zdravstvene sposobnosti osoba na mjestima s posebnim uvjetima rada provodi se i na temelju dodatnih kriterija u skladu s pravilnikom kojim se propisuju kriteriji zdravstvenih pregleda osoba na poslovima s posebnim uvjetima rada.
(6) Ocjena zdravstvene sposobnosti donosi se na temelju obavljenog zdravstvenog pregleda, medicinske i druge dokumentacije te psihologijskih ispitivanja.
(7) Za potrebe redovitog i izvanrednog zdravstvenog pregleda valjana je zdravstvena dokumentacija koja nije starija od šest mjeseci, uz mogućnost ponavljanja odnosno dodatne obrade po indikaciji.
Zdravstvena sposobnost djelatnih vojnih osoba, kadeta i vojnih stipendista
Članak 19.
(1) Utvrđivanje zdravstvene sposobnosti djelatnog vojnika/mornara prije potpisivanja ugovora o vojničkoj službi na neodređeno vrijeme provodi se prema zdravstvenim kriterijima za redovite zdravstvene preglede vojnika/mornara propisanim ovim Pravilnikom. U navedenom slučaju, ocjena zdravstvene sposobnosti vojnika/mornara može biti: sposoban i nesposoban za djelatnu vojnu službu. Kada se potpisuje novi ugovor za djelatnog vojnika/mornara, prihvaća se ocjena zdravstvene sposobnosti donesena za ovu osobu na prethodnom redovitom zdravstvenom pregledu, ako na dan potpisivanja ugovora nije istekao rok valjanosti uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za djelatnu vojnu službu.
(2) Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti djelatnog vojnika/mornara prije potpisivanja novog ugovora i prije prijma u djelatnu vojnu službu na dočasničku i časničku dužnost izdaje se na tiskanici UZS-RI iz članka 31. stavka 1. ovoga Pravilnika.
(3) Utvrđivanje zdravstvene sposobnosti kadeta i vojnih stipendista provodi se prema kriterijima propisanim za redovite zdravstvene preglede kadeta/vojnih stipendista u slučaju upućivanja na:
– izvanredni zdravstveni pregled tijekom školovanja
– prethodni zdravstveni pregled prije upućivanja na dragovoljno vojno osposobljavanje
– prethodni zdravstveni pregled prije prijma u djelatnu vojnu službu.
Zdravstvena sposobnost djelatnih vojnih osoba s djelomičnim gubitkom zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu, a za koje postoji potreba i interes za zadržavanje u službi
Članak 20.
(1) Za djelatne vojne osobe koje su, prema kriterijima utvrđenim Popisom bolesti i srodnih zdravstvenih problema, ocijenjene zdravstveno nesposobnim za djelatnu vojnu službu zbog djelomičnog gubitka zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu, mogu se rasporediti na ustrojbena mjesta u skladu s Popisom iz članka 18. stavka 1. podstavka 3. ovoga Pravilnika.
(2) Zahtjev za raspoređivanje djelatnih vojnih osoba iz stavka 1. ovoga članka upućuje ustrojstvena jedinica u kojoj se nalaze na službi u Oružanim snagama ili Ministarstvu obrane. Zahtjev se upućuje Povjerenstvu za raspoređivanje djelatnih vojnih osoba s djelomičnim gubitkom zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu, a za koje postoji potreba i interes za zadržavanje u službi (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo).
Članak 21.
(1) Povjerenstvo ima tri člana od kojih je jedan ujedno i čelnik povjerenstva.
(2) Članove povjerenstva imenuje odlukom ministar obrane.
(3) Čelnik i zamjenik čelnika povjerenstva imenuju se iz sastava ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane nadležne za djelatne vojne osobe. Treći član Povjerenstva je doktor medicine specijalist određene grane medicine ili doktor medicine.
(4) Povjerenstvo ima tajnika za obavljanje administrativnih poslova.
Članak 22.
(1) Povjerenstvo zasjeda po potrebi, a prema zahtjevu iz članka 20. stavka 2. ovoga Pravilnika.
(2) Povjerenstvo utvrđuje mogućnost rasporeda djelatne vojne osobe iz članka 20. stavka 1. ovoga Pravilnika i donosi odluku u neupravnom postupku, protiv koje nije dopušten prigovor.
(3) U slučaju kada Povjerenstvo utvrdi mogućnost rasporeda djelatne vojne osobe iz članka 20. stavka 1. ovoga Pravilnika na ustrojbeno mjesto s Popisa iz članka 18. stavka 1. podstavka 3. ovoga Pravilnika, nadležna ustrojstvena jedinica Ministarstva obrane u roku od 30 dana od dana donošenja odluke donosi rješenje o rasporedu djelatne vojne osobe.
(4) Djelatna vojna osoba raspoređena u skladu sa stavkom 3. ovoga članka najkasnije tri mjeseca nakon isteka dvije godine obavljanja službe upućuje se na redoviti zdravstveni pregled. U slučaju ponovnog utvrđivanja zdravstvene nesposobnosti za djelatnu vojnu službu, može se ponoviti postupak iz članka 20. stavka 2. ovoga Pravilnika.
(5) U slučaju kada Povjerenstvo utvrdi nemogućnost rasporeda djelatne vojne osobe iz članka 20. stavka 1. ovoga Pravilnika, u roku od 30 dana od dana dostave odluke Povjerenstva provodi se postupak prestanka djelatne vojne službe.
Zdravstvena sposobnost kandidata za sudjelovanje i povratnika iz operacija potpore miru i drugih aktivnosti u inozemstvu
Članak 23.
(1) Ocjenjivanje zdravstvene sposobnosti kandidata za sudjelovanje u operacijama potpore miru i drugim aktivnostima u inozemstvu provodi se prema kriterijima propisanima ovim Pravilnikom, uz dodatne kriterije utvrđene pravilnikom kojim se uređuje postupak i ovlasti u ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu i prava na zdravstveno osiguranje pripadnika Oružanih snaga i pravilnikom kojim se uređuje sudjelovanje pripadnika Oružanih snaga u operacijama potpore miru i drugim aktivnostima u inozemstvu.
(2) Operacije potpore miru iz stavka 1. ovoga članka obuhvaćaju aktivnost utvrđenu odgovarajućim aktom Sjevernoatlantskog saveza (u daljnjem tekstu: NATO operacija/misija), aktivnost Europske unije (u daljnjem tekstu: EU operacija/misija) te aktivnost utvrđenu odgovarajućom rezolucijom Ujedinjenih naroda (u daljnjem tekstu: operacija potpore miru UN-a).
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, kandidatima za NATO operaciju/misiju i kandidatima za EU operaciju/misiju, za potrebe utvrđivanja zdravstvene sposobnosti za navedene aktivnosti, prihvaća se prethodno donesena ocjena zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu.
(4) Kandidat za aktivnosti iz stavka 3. ovoga članka kojem se na zdravstvenom pregledu za djelatnu vojnu službu utvrdi ocjena daljnje liječenje/dijagnostička obrada ne može se uputiti u misiju, ali zadržava status kandidata do konačne ocjene zdravstvene sposobnosti na kontrolnom pregledu.
Članak 24.
(1) Izvršitelj redovitih zdravstvenih pregleda i izvanrednih zdravstvenih pregleda kandidata iz članka 23. stavka 1. ovoga Pravilnika, ocjenu dentalne sposobnosti donijet će u skladu s odredbama ovoga Pravilnika i STANAG-a.
(2) U slučaju kada kandidatu za aktivnosti iz članka 23. stavka 3. ovoga Pravilnika, s valjanim uvjerenjem o zdravstvenoj sposobnosti za djelatnu vojnu službu, tijekom razdoblja spremnosti snaga za aktivnosti iz članka 23. stavka 3. ovoga Pravilnika, istekne valjanost uvjerenja o dentalnoj sposobnosti, kandidat ima obvezu najkasnije 30 dana prije isteka uvjerenja pristupiti dentalnom pregledu kod vojnog doktora dentalne medicine, nadležnog prema lokaciji davateljice snaga za aktivnosti iz članka 23. stavka 3. ovoga Pravilnika.
(3) Vojni doktor dentalne medicine, nakon obavljenog dentalnog pregleda kandidata, donosi Nalaz i mišljenje o dentalnom statusu na tiskanici NDS koja se nalazi u Prilogu 7 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio te Ocjenu dentalne sposobnosti za kandidate za aktivnosti iz članka 23. stavka 3. ovoga Pravilnika, na tiskanici ODS koja se nalazi u Prilogu 8 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio. Ocjena dentalne sposobnosti donosi se u skladu s kriterijima dentalne sposobnosti propisanim ovim Pravilnikom i STANAG-om.
(4) Nalaz i mišljenje o dentalnom statusu odlaže se u dentalni zdravstveni karton doktora dentalne medicine.
(5) Ocjena dentalne sposobnosti za kandidata za aktivnosti iz članka 23. stavka 3. ovoga Pravilnika valjana je 12 mjeseci od datuma izdavanja i dostavlja se davateljici snaga za potrebe utvrđivanja spremnosti kandidata.
(6) Vojni doktor dentalne medicine uputit će kandidata za aktivnosti iz članka 23. stavka 3. ovoga Pravilnika na pretragu rendgenskog snimanja zuba i čeljusti (ortopan) u skladu s odredbama ovoga Pravilnika.
(7) Vojni doktor dentalne medicine na lokaciji davateljice snaga za aktivnosti iz članka 23. stavka 3. ovoga Pravilnika donosi ocjenu dentalne sposobnosti za kandidata.
Članak 25.
Za vojne kapelane koji se upućuju u operaciju potpore miru i druge aktivnosti u inozemstvu primjenjuje se odredba članka 4. stavka 5. ovoga Pravilnika. Vojni kapelani upućuju se na cijepljenje i provedbu drugih preventivnih mjera zdravstvene zaštite utvrđenih pravilnikom kojim se uređuje postupak i ovlasti u ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu i prava na zdravstveno osiguranje pripadnika Oružanih snaga i pravilnikom kojim se uređuje sudjelovanje pripadnika Oružanih snaga u operacijama potpore miru i drugim aktivnostima u inozemstvu.
Članak 26.
(1) Davateljice snaga za aktivnosti iz članka 23. stavka 3. ovoga Pravilnika, nakon nominiranja kandidata za navedene aktivnosti, imaju obvezu upućivanja kandidata na pregled nadležnom specijalisti epidemiologu koji se obavlja u Vojnom zdravstvenom središtu, u skladu s odredbama pravilnika kojim se uređuje postupak i ovlasti u ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu i prava na zdravstveno osiguranje pripadnika Oružanih snaga i pravilnika kojim se uređuje sudjelovanje pripadnika Oružanih snaga u operacijama potpore miru i drugim aktivnostima u inozemstvu. Navedeni specijalist epidemiolog nadležan je za provedbu cijepljenja i specifičnih seroloških i srodnih pretraga kandidata za aktivnosti iz članka 23. stavka 3. ovoga Pravilnika.
(2) Iznimno, kandidati za aktivnosti iz članka 23. stavka 3. ovoga Pravilnika za koje je utvrđeno razdoblje spremnosti snaga upućuju se na pregled nadležnom specijalisti epidemiologu nakon donošenja odluke nadležnog tijela državne vlasti Republike Hrvatske o upućivanju pripadnika u navedenu aktivnost.
Članak 27.
(1) Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti kandidata za operaciju potpore miru i druge aktivnosti u inozemstvu valjano je u skladu s valjanošću rokova propisanih za redovite zdravstvene preglede, uz obvezu obavljanja izvanrednog dentalnog pregleda čija valjanost je od 12 do najviše 24 mjeseca od datuma izdavanja uvjerenja.
(2) Iznimno, obveza obavljanja izvanrednog dentalnog pregleda iz stavka 1. ovoga članka ne odnosi se na kandidate tijekom razdoblja spremnosti snaga. Ovi kandidati u slučaju isteka valjanosti uvjerenja o dentalnoj sposobnosti tijekom razdoblja spremnosti snaga, imaju obvezu obavljanja dentalnog pregleda kod vojnog doktora dentalne medicine na način utvrđen člankom 24. ovoga Pravilnika.
(3) Kandidati iz članka 23. stavka 3. ovoga Pravilnika, s valjanim uvjerenjem o zdravstvenoj sposobnosti za djelatnu vojnu službu, nemaju obvezu pristupiti izvanrednom zdravstvenom pregledu u slučaju kada valjanost uvjerenja istječe nakon očekivanog termina povratka iz NATO operacije/misije i EU operacije/misije.
(4) Od dana obavljenog zdravstvenog pregleda do očekivanog odlaska u operaciju potpore miru i drugu aktivnost u inozemstvu, kandidati su dužni obavijestiti ustrojstvenu jedinicu Ministarstva obrane i Oružanih snaga u kojoj su raspoređeni o svakoj promjeni zdravstvenog stanja koja može utjecati na zdravstvenu sposobnost za operaciju potpore miru i drugu aktivnost u inozemstvu.
(5) Danom donošenja uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti koje uz ocjenu zdravstvene sposobnosti za sudjelovanje u operaciji potpore miru i drugoj aktivnosti u inozemstvu sadrži i ocjenu zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu, stavlja se izvan snage prethodno doneseno uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za djelatnu vojnu službu.
Članak 28.
(1) Kandidati koji se u razdoblju spremnosti snaga upućuju u operaciju potpore miru i druge aktivnosti u inozemstvu, smatraju se zdravstveno sposobnim za sudjelovanje u operaciji potpore miru i drugoj aktivnosti u inozemstvu uz uvjet da valjanost uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti nije istekla na dan donošenja odluke nadležnog tijela državne vlasti Republike Hrvatske o upućivanju pripadnika u navedene aktivnosti.
(2) Iznimno, kandidat koji je prvi put nominiran za NATO i EU operaciju/misiju, upućuje se na izvanredni zdravstveni pregled za sudjelovanje u NATO i EU operaciji/misiji, u skladu s odredbama ovoga Pravilnika, pravilnika kojim se uređuje postupak i ovlasti u ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu i prava na zdravstveno osiguranje pripadnika Oružanih snaga i pravilnika kojim se uređuje sudjelovanje pripadnika Oružanih snaga u operacijama potpore miru i drugim aktivnostima u inozemstvu. Navedeno se odnosi i na kandidate za NATO snage za brzi odgovor (NRF).
(3) Pripadnici Oružanih snaga koji su na dužnostima u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima na poziciji sa statusom razmjestiva u područje operacije smatraju se zdravstveno sposobnim za sudjelovanje u operaciji potpore miru kada se s ove pozicije upućuju u područje operacije uz uvjet da u razdoblju rasporeda na dužnost ne istječe valjanost uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za djelatnu vojnu službu.
(4) Pripadnici Oružanih snaga prije upućivanja na dužnosti iz stavka 3. ovoga članka upućuju se na redoviti zdravstveni pregled u slučaju kada prije očekivanog datuma upućivanja istječe rok valjanosti prethodno donesenog uvjerenja o ocjeni zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu
(5) Pripadnici Oružanih snaga iz stavka 3. ovoga članka obavit će prije upućivanja u operaciju potpore miru pregled specijalista epidemiologa iz članka 26. ovoga Pravilnika.
Članak 29.
(1) Kada povratnik iz operacije potpore miru i druge aktivnosti u inozemstvu pristupa zdravstvenom pregledu umjesto Upitnika anamnestičkih podataka (tiskanica I) ispunjava Izjavu o zdravstvenom stanju na tiskanici ZS koja se nalazi u Prilogu 9 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.
(2) Nakon provedenog izvanrednog zdravstvenog pregleda po povratku iz operacije potpore miru i druge aktivnosti u inozemstvu ne donosi se uvjerenje s ocjenom zdravstvene sposobnosti, nego Procjena zdravstvenog stanja na tiskanici PZS koja se nalazi u Prilogu 10 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio. Ispunjena i ovjerena tiskanica PZS dostavlja se naručitelju pregleda.
(3) Kada se tijekom pregleda iz stavka 1. ovoga članka utvrde promjene zdravstvenog stanja koje upućuju na promjenu zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu, izvršitelj pregleda obavit će pretrage i preglede propisane člankom 7. stavkom 1. ovoga Pravilnika i donijeti ocjenu zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu.
IV. NOSITELJI UTVRĐIVANJA ZDRAVSTVENE SPOSOBNOSTI
Članak 30.
(1) Zdravstvenu sposobnost pripadnika Oružanih snaga utvrđuju specijalisti medicine rada, Zdravstvena komisija za zrakoplovno osoblje, Prvostupanjska zdravstvena komisija i Viša zdravstvena komisija Ministarstva obrane.
(2) Specijalisti medicine rada, članovi zdravstvenih komisija, specijalisti iz drugih područja medicine i stručnjaci koje je Ministarstvo obrane pozvalo koji ocjenjuju zdravstvenu sposobnost zrakoplovnog osoblja i stalno ukrcanih osoba na brodovima Oružanih snaga moraju imati i odgovarajuću stručnu osposobljenost propisanu općim propisima za utvrđivanje zdravstvene sposobnosti zrakoplovnog i pomorskog osoblja.
Specijalist medicine rada
Članak 31.
(1) Specijalist medicine rada na temelju donesene ocjene zdravstvene sposobnosti izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za vojnu službu na tiskanici UZS-RI koja se nalazi u Prilogu 11 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio. Tiskanica se popunjava u skladu s Uputom za popunjavanje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za vojnu službu koja se nalazi u Prilogu 11a ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.
(2) Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti valjana su od datuma izdavanja uvjerenja do datuma isteka valjanosti koji se utvrđuje u skladu s rokovima provedbe redovitih zdravstvenih pregleda propisanim člankom 15. ovoga Pravilnika i rokovima valjanosti uvjerenja propisanim člankom 27. ovoga Pravilnika.
Članak 32.
(1) Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti izdaje se najkasnije u roku od osam dana od dana obavljenog zdravstvenog pregleda, odnosno u roku od 12 dana u slučaju zdravstvenog pregleda kandidata za operaciju potpore miru i druge aktivnosti u inozemstvu, a najkasnije u roku od 30 dana ako je potrebna dodatna medicinska obrada.
(2) U slučaju nedostavljanja tražene dopune dokumentacije u roku od 30 dana od dana obavljenog zdravstvenog pregleda, specijalist medicine rada izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti na temelju postojeće dokumentacije.
Članak 33.
(1) Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za vojnu službu (tiskanica UZS-RI) izvršitelj pregleda dostavlja naručitelju pregleda.
(2) Iznimno, kada specijalist medicine rada ocijeni djelatnu vojnu osobu nesposobnom za djelatnu vojnu službu, izvršitelj pregleda je obvezan uvjerenje iz stavka 1. ovoga članka dostaviti Prvostupanjskoj zdravstvenoj komisiji zajedno s raspoloživom medicinskom i drugom dokumentacijom u roku od 15 dana od dana izdavanja uvjerenja.
(3) Na uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti ocijenjena osoba ima pravo u roku od osam dana od dana primitka uvjerenja podnijeti pritužbu Prvostupanjskoj zdravstvenoj komisiji putem izvršitelja pregleda.
Članak 34.
Kada je pripadnik Oružanih snaga ocijenjen sposobnim za djelatnu vojnu službu odnosno za službu u Oružanim snagama, a nesposobnim za rad na ustrojbenom ili radnom mjestu i/ili nesposobnim za obavljanje poslova iz skupine dužnosti i/ili nesposobnim za obavljanje poslova za dodijeljenu specijalnost roda/službe/struke, nadležni zapovjednik/čelnik ustrojstvene jedinice Oružanih snaga i Ministarstva obrane pokrenut će postupak rasporeda na drugo odgovarajuće ustrojbeno ili radno mjesto.
Članak 35.
(1) Ako specijalist medicine rada izda uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti s ocjenom daljnje liječenje/dijagnostička obrada u uvjerenju se utvrđuje rok za novi zdravstveni pregled koji ne može biti dulji od šest mjeseci od dana izdavanja uvjerenja.
(2) Uvjerenje iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se naručitelju pregleda koji je dužan u roku od osam dana po zaprimanju uvjerenja obavijestiti izabranog doktora medicine ocijenjene osobe o potrebi daljnjeg liječenja/dijagnostičke obrade.
Zdravstvena komisija za zrakoplovno osoblje
Članak 36.
(1) Zdravstvena komisija za zrakoplovno osoblje utvrđuje zdravstvenu sposobnost kandidata za kadeta–pilota, kadeta–pilota, kandidata za zrakoplovno osoblje i zrakoplovnog osoblja.
(2) Zrakoplovnim osobljem u smislu odredbi ovoga Pravilnika smatraju se:
- članovi letačke posade – vojni letači
- zrakoplovno– tehničko osoblje
- časnici za navođenje vojnih zrakoplova
- piloti besposadnih zrakoplova
- operateri besposadnih zrakoplova
- vojni padobranci
- vojni kontrolori leta.
(3) Zrakoplovno osoblje kategorizira se u sljedeće kategorije zdravstvene sposobnosti:
- kategorija A – kadeti-piloti i vojni piloti
- kategorija B – navigatori, tehničari-letači i operateri oružnih sustava zrakoplova, piloti i operateri besposadnih/zrakoplovnih sustava, vojni kontolori leta
- kategorija C – vojni padobranci
- kategorija D – zrakoplovno-tehničko osoblje
- kategorija E – specijalisti-letači, tehničari besposadnih/zrakoplovnih sustava, časnici za navođenje vojnih zrakoplova i ostalo osoblje koje nije obuhvaćeno kategorijama A, B, C i D, a obavlja poslove u vezi s vojnim zračnim prometom.
Članak 37.
(1) Zdravstvena komisija za zrakoplovno osoblje osniva se u Vojnom zdravstvenom središtu.
(2) Zdravstvena komisija za zrakoplovno osoblje ima pet članova od kojih je jedan ujedno i predsjednik, a jedan zamjenik predsjednika.
(3) Predsjednik i zamjenik predsjednika su doktori medicine specijalisti medicine rada, dva člana su doktori medicine specijalisti određene grane medicine, a jedan je vojni psiholog. Predsjednik i zamjenik predsjednika moraju imati završenu temeljnu i naprednu obuku iz područja zrakoplovne medicine. Ostali članovi komisije moraju imati završenu osnovnu obuku iz područja zrakoplovne medicine odnosno zrakoplovne psihologije.
(4) Zdravstvena komisija za zrakoplovno osoblje ima tajnika za obavljanje administrativnih poslova.
Članak 38.
(1) Članovi Zdravstvene komisije za zrakoplovno osoblje tijekom pregleda ispunjavaju Karton zdravstvenog pregleda zrakoplovnog osoblja na tiskanici ZP-ZO i donose Nalaz i mišljenje na tiskanici NM-ZO koji su temelj za izdavanje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti zrakoplovnog osoblja na tiskanicama UZS-ZO i UZS-PD.
(2) Tiskanice ZP-ZO, NM-ZO, UZS-ZO i UZS-PD nalaze se u Prilogu 12, 13, 14 i 15 ovoga Pravilnika i njegov su sastavni dio.
(3) Izvršitelj pregleda, kada donosi uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti zrakoplovnog osoblja, u uvjerenje unosi i ocjenu o zdravstvenoj sposobnosti za djelatnu vojnu službu.
(4) Danom donošenja ocjene o zdravstvenoj sposobnosti za djelatnu vojnu službu iz stavka 3. ovoga članka stavlja se izvan snage prethodno doneseno uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za djelatnu vojnu službu.
(5) Kada pristupaju zdravstvenom pregledu, osobe iz članka 36. stavka 1. ovoga Pravilnika ne ispunjavaju Upitnik anamnestičkih podataka na tiskanici I, već izvršitelju pregleda daju podatke propisane u Kartonu zdravstvenog pregleda zrakoplovnog osoblja.
(6) Uvjerenje UZS-ZO Zdravstvena komisija za zrakoplovno osoblje dostavlja naručitelju pregleda, Zapovjedništvu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i Samostalnoj službi za vojni zračni i pomorski promet. Uvjerenje UZS-PD dostavlja se naručitelju pregleda koji ga zajedno s Uvjerenjem UZS-ZO obvezno dostavlja pripadniku Oružanih snaga.
Članak 39.
(1) Kada Zdravstvena komisija za zrakoplovno osoblje ocijeni kandidata za zrakoplovno osoblje ili zrakoplovno osoblje nesposobnim za obavljanje poslova zrakoplovnog osoblja, obvezna je u slučaju pritužbe, osim za kandidata za kadeta-pilota, izravno dostaviti Prvostupanjskoj zdravstvenoj komisiji uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti zrakoplovnog osoblja i raspoloživu medicinsku i drugu dokumentaciju. Rok za dostavu uvjerenja i dokumentacije je 15 dana od dana izdavanja uvjerenja.
(2) Ako Zdravstvena komisija za zrakoplovno osoblje izdaje uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti zrakoplovnog osoblja s ocjenom daljnje liječenje/dijagnostička obrada, obvezno u uvjerenju utvrđuje rok za novi pregled koji ne može biti dulji od šest mjeseci od dana izdavanja uvjerenja.
(3) U slučaju nedostavljanja tražene dopune dokumentacije u roku od 30 dana od dana početka zdravstvenog pregleda, Zdravstvena komisija za zrakoplovno osoblje izdaje uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti zrakoplovnog osoblja na temelju postojeće dokumentacije.
(4) Uvjerenje iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se naručitelju pregleda koji je dužan u roku od osam dana po zaprimanju uvjerenja obavijestiti izabranog doktora medicine ocijenjene osobe o potrebi daljnjeg liječenja/dijagnostičke obrade.
Prvostupanjska zdravstvena komisija
Članak 40.
(1) Prvostupanjska zdravstvena komisija osniva se u ustrojstvenoj jedinici Ministarstva obrane nadležnoj za poslove vojnog zdravstva.
(2) Prvostupanjska zdravstvena komisija ima tri člana od kojih je jedan ujedno i predsjednik, a jedan zamjenik predsjednika.
(3) Predsjednik i zamjenik predsjednika su doktori medicine specijalisti određene grane medicine, a treći član može biti doktor medicine specijalist određene grane medicine ili doktor medicine.
(4) Prvostupanjska zdravstvena komisija ima tajnika za obavljanje administrativnih poslova.
Članak 41.
(1) Prvostupanjska zdravstvena komisija utvrđuje zdravstvenu sposobnost za vojnu službu i donosi odluku u neupravnom postupku kada:
– rješava po pritužbi pripadnika Oružanih snaga na ocjenu zdravstvene sposobnosti, odnosno na ocjenu zdravstvene sposobnosti zrakoplovnog osoblja
– specijalist medicine rada ocijeni djelatnu vojnu osobu nesposobnom za djelatnu vojnu službu
– specijalist medicine rada, zapovjednik na dužnosti zapovjednika samostalne bojne, njemu ravne ili više razine te čelnik ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane i Oružanih snaga uputi zahtjev za medicinsko vještačenje zdravstvene sposobnosti djelatne vojne osobe
– izabrani doktor medicine uputi zahtjev za medicinsko vještačenje pripadnika Oružanih snaga ispunjavanjem »Izvješća s nalazom i mišljenjem o zdravstvenom stanju i radnoj sposobnosti osobe koja se vještači/osiguranika« (u daljnjem tekstu: Obrazac 1-IN) propisanog Uredbom Vlade Republike Hrvatske o metodologijama vještačenja.
– utvrđuje zdravstvenu sposobnost djelatnih vojnih osoba kojima je izabrani doktor medicine utvrdio privremenu nesposobnost za rad u neprekidnom trajanju od tri i više mjeseci
– utvrđuje zdravstvenu sposobnost po isteku roka za ponovno utvrđivanje zdravstvene sposobnosti iz članka 42. stavka 3. ovoga Pravilnika.
(2) Nadređena osoba na dužnosti zapovjednika samostalne bojne, njemu ravne ili više razine te čelnik ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane i Oružanih snaga obvezan je uputiti zahtjev Prvostupanjskoj zdravstvenoj komisiji za donošenje ocjene zdravstvene sposobnosti djelatne vojne osobe ako je izabrani doktor medicine utvrdio privremenu nesposobnost za rad u neprekidnom trajanju od tri mjeseca ili više odnosno s prekidima šest mjeseci ili više u posljednje dvije godine. Zahtjev se podnosi u roku od 30 dana od dana ispunjenja navedenih uvjeta. Uz zahtjev obvezno se za djelatnu vojnu osobu prilažu „Opći podaci o osobi koja se vještači/osiguraniku s opisom poslova koje obavlja« (u daljnjem tekstu: Obrazac 2-IN) propisani Uredbom Vlade Republike Hrvatske o metodologijama vještačenja te se upućuje zahtjev izabranom doktoru medicine djelatne vojne osobe koji ispunjava Obrazac 1-IN i s propisanom dokumentacijom predmet upućuje Prvostupanjskoj zdravstvenoj komisiji na ocjenu zdravstvene sposobnosti. Zahtjev Prvostupanjskoj zdravstvenoj komisiji iz ovoga članka može uputiti i Odbor za zaštitu dostojanstva vojne osobe i Odbor za ravnopravnost spolova.
(3) U radu Prvostupanjske zdravstvene komisije pri rješavanju pritužbe na ocjenu zdravstvene sposobnosti zrakoplovnog osoblja i stalno ukrcanih osoba na brodovima Oružanih snaga mogu sudjelovati specijalisti iz drugih područja medicine i stručnjaci iz članka 30. stavka 2. ovoga Pravilnika na poziv predsjednika komisije.
(4) Kada se pritužba pripadnika Oružanih snaga odnosi na ocjenu psihičke sposobnosti i/ili postupanje tijekom psihologijskog ispitivanja, kao i u slučaju kada Prvostupanjska zdravstvena komisija procijeni da je potrebno zatražiti kliničku psihologijsku procjenu vojnog kliničkog psihologa, provodi se postupak uređen pravilnikom kojim se utvrđuju zdravstveni, psihički, tjelesni i sigurnosni uvjeti za prijam u službu u Oružane snage.
(5) Izabrani doktor medicine obvezan je na zahtjev iz stavka 2. ovog članka za djelatnu vojnu osobu ispuniti Obrazac 1-IN i dostaviti ga Prvostupanjskoj zdravstvenoj komisiji u roku od 30 dana od dana zaprimanja zahtjeva.
(6) Ako izabrani doktor medicine u roku od 30 dana od dana zaprimanja zahtjeva ne dostavi Obrazac 1-IN, Prvostupanjska zdravstvena komisija upućuje zahtjev. Ako izabrani doktor medicine na ponovljeni zahtjev u roku od 30 dana ne dostavi Obrazac 1-IN, Prvostupanjska zdravstvena komisija donijet će odluku o zdravstvenoj sposobnosti na temelju postojeće dokumentacije.
(7) Kada osobe iz stavka 1. podstavka 3. ovoga članka upute zahtjev za medicinsko vještačenje djelatne vojne osobe dužne su uz zahtjev priložiti medicinsku i drugu dostupnu dokumentaciju kojom obrazlažu zahtjev. Prvostupanjska zdravstvena komisija nakon uvida u zahtjev po potrebi može tražiti dopunu dokumentacije od podnositelja zahtjeva i izabranog doktora medicine djelatne vojne osobe.
Članak 42.
(1) Ako Prvostupanjska zdravstvena komisija utvrdi da dostavljena medicinska odnosno druga relevantna dokumentacija nije potpuna, zatražit će dopunu od izabranog doktora medicine ili od osobe koja se ocjenjuje ili od ustrojstvene jedinice kojoj djelatnik pripada odnosno od njezina ustrojbenog sljednika.
(2) Ako se zatražena dopuna dokumentacije ne dostavi u roku od 15 dana, osobu se može pozvati na zdravstveni pregled. U slučaju nedostavljanja tražene dopune dokumentacije u roku od 30 dana ili neodazivanja na zdravstveni pregled, Prvostupanjska zdravstvena komisija donijet će odluku o zdravstvenoj sposobnosti na temelju postojeće dokumentacije. O neodazivanju na zdravstveni pregled obvezno se obavještava ustrojstvena jedinica djelatnika.
(3) Ako Prvostupanjska zdravstvena komisija za djelatnu vojnu osobu donese ocjenu zdravstvene sposobnosti daljnje liječenje/dijagnostička obrada, u odluci se utvrđuje rok za ponovno utvrđivanje zdravstvene sposobnosti koji ne može biti dulji od šest mjeseci od dana donošenja odluke. U navedenom slučaju nadređena osoba na dužnosti zapovjednika samostalne bojne, njemu ravne ili više razine te čelnik ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane i Oružanih snaga obvezan je uputiti Prvostupanjskoj zdravstvenoj komisiji zahtjev za donošenje ocjene zdravstvene sposobnosti najkasnije po isteku roka utvrđenog odlukom. U slučaju kada je izabrani doktor medicine, nakon donošenja odluke, utvrdio privremenu nesposobnost za rad djelatne vojne osobe u neprekidnom trajanju od tri mjeseca, navedene osobe i čelnici obvezni su uputiti Prvostupanjskoj zdravstvenoj komisiji zahtjev za donošenje ocjene zdravstvene sposobnosti. Djelatna vojna osoba za koju je Prvostupanjska zdravstvena komisija donijela ocjenu zdravstvene sposobnosti daljnje liječenje/dijagnostička obrada, upućuje se ponovno na Prvostupanjsku zdravstvenu komisiju, a ne upućuje se na izvanredni zdravstveni pregled.
Članak 43.
(1) Odluku o zdravstvenoj sposobnosti Prvostupanjska zdravstvena komisija dostavlja:
– ocijenjenoj osobi uz dostavnicu na adresu prebivališta/boravišta
– ustrojstvenoj jedinici djelatnika
– ustrojstvenoj jedinici Oružanih snaga nadležnoj za upravljanje osobljem
– osobi iz članka 41. stavka 1. podstavka 3. ovoga Pravilnika
– izabranom doktoru medicine pripadnika Oružanih snaga
– Zapovjedništvu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i Samostalnoj službi za vojni zračni i pomorski promet kada se ocjenjuje zdravstvena sposobnost zrakoplovnog osoblja.
(2) Na odluku Prvostupanjske zdravstvene komisije može se u roku od osam dana od dana primitka izjaviti pritužba Višoj zdravstvenoj komisiji putem Prvostupanjske zdravstvene komisije.
Viša zdravstvena komisija
Članak 44.
(1) Viša zdravstvena komisija ima tri člana od kojih je jedan ujedno i predsjednik, a jedan zamjenik predsjednika.
(2) Predsjednik je doktor medicine specijalist medicine rada, zamjenik predsjednika je doktor medicine specijalist određene grane medicine, a treći član može biti doktor medicine specijalist određene grane medicine ili doktor medicine.
(3) Viša zdravstvena komisija ima tajnika za obavljanje administrativnih poslova.
Članak 45.
(1) Viša zdravstvena komisija odlučuje o pritužbi na odluku Prvostupanjske zdravstvene komisije o ocjeni zdravstvene sposobnosti u neupravnom postupku.
(2) Viša zdravstvena komisija rješava o pritužbi na temelju dokumentacije pribavljene od Prvostupanjske zdravstvene komisije, a može po potrebi dopuniti postupak pribavljanjem dodatne dokumentacije, dodatnim specijalističkim pregledima, dodatnim psihologijskim ispitivanjima u skladu s postupkom uređenim pravilnikom kojim se utvrđuju zdravstveni, psihički, tjelesni i sigurnosni uvjeti za prijam u službu u Oružane snage.
(3) U radu Više zdravstvene komisije pri rješavanju pritužbi na ocjenu zdravstvene sposobnosti zrakoplovnog osoblja i stalno ukrcanih osoba na brodovima Oružanihsnaga na poziv predsjednika komisije sudjeluju specijalisti iz drugih područja medicine i stručnjaci iz članka 30. stavka 2. ovoga Pravilnika.
(4) Viša zdravstvena komisija dužna je odluku po pritužbi donijeti u roku od 15 dana od dana zaprimanja pritužbe, odnosno najdulje u roku od 60 dana kada je za rješavanje pritužbe potrebno pribaviti dodatnu dokumentaciju.
(5) Odluka Više zdravstvene komisije dostavlja se putem Prvostupanjske zdravstvene komisije osobama i ustrojstvenim jedinicama iz članka 43. stavka 1. ovoga Pravilnika.
(6) Djelatna vojna osoba za koju je Viša zdravstvena komisija donijela ocjenu zdravstvene sposobnosti daljnje liječenje/dijagnostička obrada, upućuje se na Prvostupanjsku zdravstvenu komisiju, a ne upućuje se na izvanredni zdravstveni pregled.
Članak 46.
(1) Zdravstvene komisije mogu prilikom donošenja ocjene zdravstvene sposobnosti po potrebi angažirati i vojne psihologe koje odredi psihološka struka nadležne ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane.
(2) Članove Prvostupanjske zdravstvene komisije, Više zdravstvene komisije i Zdravstvene komisije za zrakoplovno osoblje imenuje odlukom ministar obrane.
(3) Ustrojstvena jedinica Ministarstva obrane nadležna za poslove vojnog zdravstva stručno usmjerava i nadzire rad zdravstvenih komisija te rad specijalista medicine rada i drugih specijalista koji sudjeluju u donošenju ocjene zdravstvene sposobnosti.
Članak 47.
(1) Odluku kojom je osoba ocijenjena nesposobnom za službu u Oružanim snagama, zdravstvena komisija s cjelokupnom medicinskom i drugom dokumentacijom dostavlja ustrojstvenoj jedinici Ministarstva obrane, nadležnoj za ljudske potencijale.
(2) Odluku kojom je službena osoba (državni službenik) VSOA-e ocijenjena nesposobnom za obavljanje poslova službene osobe (državnog službenika) VSOA-e, zdravstvena komisija s cjelokupnom medicinskom i drugom dokumentacijom dostavlja Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje te VSOA-i.
(3) Zdravstvena dokumentacija na temelju koje je djelatnik ocijenjen nesposobnim za obavljanje poslova službene osobe (državni službenici) VSOA-e, dostavlja se u skladu s propisima o zaštiti profesionalne odnosno liječničke tajne.
Članak 48.
(1) Ustrojstvena jedinica Ministarstva obrane nadležna za ljudske potencijale donosi rješenje o prestanku djelatne vojne službe u roku od 45 dana od dana dostave odluke Prvostupanjske zdravstvene komisije o nesposobnosti djelatne vojne osobe za djelatnu vojnu službu ako protiv odluke nije podnesena pritužba, odnosno donošenjem rješenja o prestanku djelatne vojne službe u roku od 45 dana od dana donošenja odluke Više zdravstvene komisije.
(2) Odluka zdravstvene komisije dostavlja se Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje s priloženom medicinskom dokumentacijom.
V. METODOLOGIJA ZDRAVSTVENIH PREGLEDA
Članak 49.
Zdravstvene preglede pripadnika Oružanih snaga obavljaju doktori medicine, doktori medicine – specijalisti pojedinih grana medicine, doktori dentalne medicine te medicinske sestre/tehničari, u pravilu djelatnici Ministarstva obrane i Oružanih snaga.
Članak 50.
(1) Zdravstveni pregled obuhvaća:
- utvrđivanje statusa i funkcionalne sposobnosti svih organskih sustava, organa i osjetila: ruku s ramenim pojasom (R), nogu sa zdjeličnim pojasom (N), unutarnjih i drugih organa u sastavu općeg stanja (OS), osjetila vida (O), osjetila sluha (U), središnjeg i perifernog živčanog sustava (NP) i psihijatrijskog statusa (L)
- posebno pronalaženje i evidentiranje patoloških stanja i poremećaja koji utječu na ocjenu zdravstvene sposobnosti: opća tjelesna nerazvijenost (As), izrazita gojaznost (Ob), promjene na koži (K), nedostatak zuba u usnoj šupljini (Z), mucanje (M), poremećaj u raspoznavanju boja – protanopi i deuteroanopi (KV), poremećaj noćnog vida (NV), poremećaj stereovida (SV), ispodprosječne kognitivne sposobnosti (IKS).
(2) Utvrđene vrijednosti antropometrijskih mjerenja i nalazi o zdravstvenom statusu/stanju upisuju se u Karton zdravstvenog pregleda na tiskanici ZP koja se nalazi u Prilogu 16 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.
(3) U Karton zdravstvenog pregleda unosi se ocjena psihičke sposobnosti i utvrđena točka psihologijskih kriterija i/ili točka popisa bolesti.
(4) Metodologijskim uputama za zdravstvene preglede propisan je sadržaj, način i opseg zdravstvenih pregleda pripadnika Oružanih snaga.
Članak 51.
Izvršitelji zdravstvenih pregleda i psihologijskih ispitivanja u postupanju s medicinskom i psihološkom dokumentacijom dužni su pridržavati se važećih zakonskih odredbi o postupanju i zaštiti tajnosti podataka.
VI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 52.
(1) Na postupke utvrđivanja zdravstvene sposobnosti za vojnu službu pokrenute prije stupanja na snagu ovoga Pravilnika primjenjivat će se odredbe ovoga Pravilnika.
(2) Kandidati za aktivnosti iz članka 23. stavka 3. ovog Pravilnika u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika upućuju se na redovite zdravstvene preglede u slučaju isteka roka valjanosti prethodno donesenog uvjerenja o ocjeni zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu.
Članak 53.
Popis ustrojbenih mjesta na koja mogu biti raspoređene djelatne vojne osobe s djelomičnim gubitkom zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu iz članka 18. stavka 1. podstavka 3. ovoga Pravilnika donijet će se u roku od tri mjeseca od stupanja na snagu ovoga Pravilnika.
Članak 54.
Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o utvrđivanju zdravstvene sposobnosti za vojnu službu („Narodne novine“, broj 42/14, 134/15, 109/16, 97/17 i 84/24).
Članak 55.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u Narodnim novinama.
JAVNO SAVJETOVANJE O PRAVILNIKU O UTVRĐIVANJU ZDRAVSTVENE SPOSOBNOSTI ZA VOJNU SLUŽBU
Na temelju članka 123. stavka 6. Zakona o službi u Oružanim snagama Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 73/13, 75/15, 50/16, 30/18, 125/19, 155/23, 158/23 i 14/24 ), uz prethodnu suglasnost ministra zdravstva, donosim
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
PRAVILNIK O UTVRĐIVANJU ZDRAVSTVENE SPOSOBNOSTI ZA VOJNU SLUŽBU
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom uređuje se način, kriteriji i ovlasti za utvrđivanje zdravstvene sposobnosti za vojnu službu te osnivanje, područje rada i sastav zdravstvenih komisija Ministarstva obrane koje utvrđuju zdravstvenu sposobnost za vojnu službu.
(2) Ovim Pravilnikom uređuje se i način, kriteriji i ovlasti za utvrđivanje zdravstvenih i psihičkih uvjeta za prijam u službu za zrakoplovno osoblje.
(3) Način, kriteriji i ovlasti za utvrđivanje zdravstvene sposobnosti za ugovorne pričuvnike propisani ovim Pravilnikom na odgovarajući način se primjenjuju kod utvrđivanja zdravstvene sposobnosti za razvrstanu pričuvu.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 2.
Temeljni pojmovi koji se upotrebljavaju u ovom Pravilniku imaju sljedeća značenja:
- vojna služba : služba u Oružanim snagama Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Oružane snage) koja u smislu ovoga Pravilnika obuhvaća: djelatnu vojnu službu, kadetsku službu i službu pričuvnog sastava.
- imatelj uvjerenja: osoba koja posjeduje valjano uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti
- naručitelj pregleda: ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane i Oružanih snaga razine samostalne bojne, njoj ravne ili više razine koje planiraju potrebe i upućuju osobe na zdravstvene preglede
- izvršitelj pregleda: ustrojstvene jedinice Vojnog zdravstvenog središta Ministarstva obrane i Oružanih snaga (u daljnjem tekstu: Vojno zdravstveno središte) nadležne za obavljanje djelatnosti medicine rada i specijalisti medicine rada iz mreže ugovornih subjekata medicine rada
- davateljica snaga: ustrojstvena jedinica Ministarstva obrane i Oružanih snaga čiji se djelatnici upućuju u operaciju potpore miru i druge aktivnosti u inozemstvu.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 3.
(1) Zdravstvena sposobnost za vojnu službu podrazumijeva udovoljavanje zahtjevima zdravstvene sposobnosti propisanih ovim Pravilnikom i zahtjevima psihičke sposobnosti propisanih pravilnikom kojim se utvrđuju zdravstveni, psihički, tjelesni i sigurnosni uvjeti za prijam u službu u Oružane snage.
(2) Zdravstvena sposobnost za vojnu službu utvrđuje se donošenjem ocjene o zdravstvenoj sposobnosti na temelju obavljenog zdravstvenog pregleda i psihologijskog ispitivanja osobe koja je pristupila zdravstvenom pregledu.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 4.
(1) Zdravstvena sposobnost za vojnu službu utvrđuje se za pripadnike Oružanih snaga: djelatne vojne osobe, kadete, vojne stipendiste i pričuvnike u skladu s odredbama ovoga Pravilnika.
(2) Odredbe ovoga Pravilnika o djelatnim vojnim osobama primjenjuju se i na djelatne vojne osobe izvan Oružanih snaga.
(3) Za državne službenike koji su službene osobe Vojne sigurnosno-obavještajne agencije (u daljnjem tekstu: VSOA) zdravstvena sposobnost za poslove koje obavljaju utvrđuje se prema načinu, kriterijima i ovlastima propisanim ovim Pravilnikom za časnike.
(4) Odredbe ovoga Pravilnika koje se odnose na utvrđivanje zdravstvene sposobnosti za vojnu službu ne primjenjuju se na državne službenike i namještenike na službi u Oružanim snagama
.(5) Djelatnici Vojnog ordinarijata u Republici Hrvatskoj (u daljnjem tekstu: Vojni ordinarijat) i vojni kapelani u vojnim kapelanijama mogu se uputiti na preventivni zdravstveni pregled, nakon kojega se ne donosi ocjena zdravstvene sposobnosti.
(6) Državni službenici i namještenici u Oružanim snagama imaju pravo na sistematske zdravstvene preglede u skladu s odredbama Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 5.
(1) Zdravstvene preglede pripadnika Oružanih snaga provode specijalisti medicine rada i specijalisti pojedinih grana medicine u ustrojstvenim jedinicama Vojnog zdravstvenog središta nadležnim za obavljanje djelatnosti medicine rada.
(2) Iznimno, kada zdravstvene preglede iz stavka 1. ovoga članka nije moguće provesti u ustrojstvenim jedinicama Vojnog zdravstvenog središta, zdravstvene preglede mogu provoditi specijalisti medicine rada iz mreže ugovornih subjekata medicine rada Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje na temelju sklopljenog ugovora s Ministarstvom obrane.
(3) Psihologijska ispitivanja propisana ovim Pravilnikom provode vojni psiholozi u ustrojstvenim jedinicama Vojnog zdravstvenog središta nadležnim za obavljanje djelatnosti medicine rada.
(4) Planiranje, organizaciju i evidenciju zdravstvenih pregleda pripadnika Oružanih snaga obavljaju nadležne ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane i Oružanih snaga.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
II. VRSTE I SADRŽAJ ZDRAVSTVENIH PREGLEDA
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 6.
Vrste zdravstvenih pregleda pripadnika Oružanih snaga :
– redoviti zdravstveni pregled
– izvanredni zdravstveni pregled
– prethodni zdravstveni pregled kandidata za zrakoplovno osoblje te kandidata za poslove s posebnim uvjetima rada.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 7.
(1) Redoviti i izvanredni zdravstveni pregled sastoji se od:
– općeg kliničkog pregleda specijalista medicine rada
– antropometrijskih mjerenja
– laboratorijske pretrage krvi i urina
– EKG (standardni i prekordijalni odvodi)
– spirometrije
– ispitivanja vidnih sposobnosti i pregleda oftalmologa po indikaciji
– ispitivanja slušnih sposobnosti i pregleda otorinolaringologa po indikaciji
– psihijatrijskog pregleda po indikaciji
– pregleda doktora dentalne medicine
– pregleda ostalih specijalista medicine po indikaciji
– ostalih dijagnostičkih pretraga po indikaciji.
(2) Pregled doktora dentalne medicine obavlja se u skladu s odredbama ovoga Pravilnika i NATO standardizacijskog sporazuma (u daljnjem tekstu: STANAG).
(3) Tijekom zdravstvenog pregleda može se provesti testiranje na prisutnost droga u organizmu. Testiranje provode djelatnici ustrojstvene jedinice Oružanih snaga i Ministarstva obrane osposobljeni za provedbu testiranja na prisutnost droga u suradnji s provoditeljima zdravstvenog pregleda.
(4) Ginekološki pregled se obavlja prije pristupanja zdravstvenom pregledu, a nalaz i mišljenje se dostavlja izvršitelju pregleda. Prihvaćaju se nalaz i mišljenje ne stariji od 12 mjeseci kod redovitog zdravstvenog pregleda i ne stariji od šest mjeseci kod izvanrednog zdravstvenog pregleda za upućivanje u operacije potpore miru, operacije odgovora na krize, humanitarne operacije i druge aktivnosti u inozemstvu (u daljnjem tekstu: operacije potpore miru i druge aktivnosti u inozemstvu) te vojnu izobrazbu u inozemstvu.
(5) Indikaciju za dodatne preglede i pretrage postavlja specijalist medicine rada. Pregled se iznimno može skratiti na temelju ocjene specijaliste medicine rada ako je ispitanik pregledan unutar šest mjeseci po drugoj osnovi.
(6) Prilikom obavljanja redovitog i izvanrednog zdravstvenog pregleda obvezno se provodi psihologijsko ispitivanje. Nalazi psihologijskih ispitivanja koji upućuju na patološka stanja uvjetuju psihologijsku obradu kod vojnoga kliničkog psihologa te daljnju psihijatrijsku obradu.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 8.
Sadržaj redovitog i izvanrednog zdravstvenog pregleda iz članka 7. ovoga Pravilnika proširuje se kod zdravstvenih pregleda:
– zrakoplovnog osoblja, na način opisan u Metodologijskim uputama za zdravstvene preglede koje se nalaze u Prilogu 1 ovoga Pravilnika i njegov su sastavni dio
– stalno ukrcanih osoba na brodovima Oružanih snaga, podmorničara, ronitelja i pomorskih diverzanata, na način opisan u Metodologijskim uputama za zdravstvene preglede
– osoba koje se raspoređuju ili rade na poslovima s otežanim ili posebnim uvjetima rada i štetnostima po zdravlje, u skladu s pravilnikom kojim se propisuje sadržaj zdravstvenih pregleda osoba na poslovima s posebnim uvjetima rada
– pripadnika Oružanih snaga starijih od 45 i 50 godina života, na način opisan u Metodologijskim uputama za zdravstvene preglede.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 9.
(1) Redoviti zdravstveni pregledi provode se u rokovima propisanim ovim Pravilnikom najkasnije 60 dana prije isteka valjanosti uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti, odnosno najkasnije 45 dana prije isteka valjanosti uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti zrakoplovnog osoblja.
(2) Zdravstveni pregled prije potpisivanja ugovora o vojničkoj službi na neodređeno vrijeme provodi se najkasnije 60 dana prije isteka važećeg ugovora, ako na dan potpisivanja ugovora vojnik/mornar ne bi imao valjano uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 10.
(1) Izvanredni zdravstveni pregled provodi se izvan propisanih rokova za redovite zdravstvene preglede na zahtjev nadležne ustrojstvene jedinice u slučajevima:
– pregleda kadeta tijekom školovanja
– postupka promjene kategorije odnosno prijma na dočasničku, časničku ili dužnost vojnog specijaliste
– nominiranja pripadnika Oružanih snaga za upućivanje u operacije potpore miru i druge aktivnosti u inozemstvu, osim u slučaju propisanim člankom 23. stavkom 3. ovoga Pravilnika
– po povratku pripadnika Oružanih snaga iz operacija potpore miru i drugih aktivnosti u inozemstvu koje su trajale najmanje 30 dana, najkasnije u roku od 60 dana od dana povratka u Republiku Hrvatsku
– nominiranja pripadnika Oružanih snaga za pojedine oblike vojne izobrazbe u inozemstvu, u skladu sa zahtjevima škole
– prije rasporeda pripadnika Oružanih snaga na ustrojbena mjesta propisana u članku 15. stavku 1. točkama 6., 7. i 8. ovoga Pravilnika
– prije rasporeda pripadnika Oružanih snaga na ustrojbeno mjesto vozača motornih vozila
– utvrđivanja zdravstvene sposobnosti pripadnika Oružanih snaga kojima je na posljednjem redovitom/izvanrednom pregledu određena potreba daljnjeg liječenja/dijagnostičke obrade.
(2) Djelatna vojna osoba iz stavka 1. podstavka 2. ovoga članka u postupku promjene kategorije odnosno prijma na dočasničku, časničku ili dužnost vojnog specijaliste nema obvezu pristupanja izvanrednom zdravstvenom pregledu ako na predviđeni dan početka prve razine slijedno-rastuće izobrazbe ima valjano uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za djelatnu vojnu službu. Djelatna vojna osoba je u ovom postupku obvezna pristupiti psihologijskom ispitivanju, pri čemu se ocjena psihičke sposobnosti donosi prema temeljnim psihologijskim kriterijima za dočasnike i časnike, propisanim pravilnikom kojim se utvrđuju zdravstveni, psihički, tjelesni i sigurnosni uvjeti za prijam u službu u Oružane snage.
(3) Pored razloga navedenih u stavku 2. ovog članka, izvanredni zdravstveni pregled može se provesti na zahtjev:
– zapovjednika na dužnosti zapovjednika samostalne bojne, njemu ravne ili više razine
– čelnika ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane i Oružanih snaga
– pripadnika Oružanih snaga
– izabranog doktora medicine primarne zdravstvene zaštite
– čelnika Odbora za zaštitu dostojanstva vojne osobe
– vojnog ordinarija za djelatnike Vojnog ordinarijata i vojne kapelane.
(4) Zapovjednici i čelnici ustrojstvenih jedinica Ministarstva obrane i Oružanih snaga te izabrani doktori medicine primarne zdravstvene zaštite iz stavka 3. ovoga članka obvezni su zahtijevati izvanredni zdravstveni pregled kada se utvrdi postojanje okolnosti koje upućuju na zlouporabu opojnih droga i alkohola ili kada se uoči da kod podređenog djelatnika postoje psihičke smetnje koje utječu na profesionalno obavljanje zadaća.
(5) Pripadnici Oružanih snaga imaju obvezu prijavljivanja svake promjene zdravstvenog stanja koja bi mogla utjecati na sigurno obnašanje dužnosti. Prijava promjene zdravstvenog stanja podnosi se nadređenom zapovjedniku ili čelniku ustrojstvene jedinice.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 11.
(1) Pregled iz članka 7. stavka 1. ovoga Pravilnika pripadnika Oružanih snaga nominiranih za upućivanje u operacije potpore miru i druge aktivnosti u inozemstvu koji se upućuju na izvanredni zdravstveni pregled, proširuje se s pregledom specijaliste epidemiologa uz dodatne preglede i pretrage u skladu s pravilnikom kojim se uređuje postupak i ovlasti u ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu i prava na zdravstveno osiguranje pripadnika Oružanih snaga i pravilnikom kojim se uređuje sudjelovanje pripadnika Oružanih snaga u operacijama potpore miru i drugim aktivnostima u inozemstvu.
(2) Povratnici iz operacija potpore miru i drugih aktivnosti u inozemstvu pristupaju zdravstvenom pregledu koji se sastoji od:
– općeg kliničkog pregleda specijalista medicine rada
– pregleda specijaliste epidemiologa
– pregleda vojnog doktora dentalne medicine
– laboratorijske pretrage krvi i urina
– pregleda ostalih specijalista medicine po indikaciji
– ostalih dijagnostičkih pretraga po indikaciji
– pregleda i pretraga u skladu s pravilnikom kojim se uređuje postupak i ovlasti u ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu i prava na zdravstveno osiguranje pripadnika Oružanih snaga i pravilnika kojim se uređuje sudjelovanje pripadnika Oružanih snaga u operacijama potpore miru i drugim aktivnostima u inozemstvu .
(3) Prilikom obavljanja izvanrednog zdravstvenog pregleda kandidata iz stavaka 1. i 2. ovoga članka obvezno se provodi psihologijsko ispitivanje. Nalazi psihologijskih ispitivanja koji upućuju na patološka stanja određuju daljnju obradu.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 12.
(1) Pripadnike Oružanih snaga na zdravstvene preglede upućuju naručitelji pregleda.
(2) Naručitelj pregleda upućuje osobu na zdravstveni pregled s Uputnicom za zdravstveni pregled (tiskanica UZP-RI) koja se nalazi u Prilogu 2 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.
(3) Naručitelj pregleda obvezan je pripadnika Oružanih snaga, podnositelja zahtjeva za izvanredni zdravstveni pregled, pravovremeno obavijestiti o vremenu i mjestu provedbe zdravstvenog pregleda.
(4) Naručitelj pregleda dužan je voditi evidenciju o obavljenim zdravstvenim pregledima i upućivati osobe na redovite zdravstvene preglede u skladu s rokovima propisanim ovim Pravilnikom.
(5) Ovlašteni djelatnici naručitelja pregleda obavljaju unos podataka o zdravstvenoj sposobnosti u informacijski sustav personalnog upravljanja Ministarstva obrane i Oružanih snaga. Ovlašteni djelatnik VSOA-e obavlja unos podataka o zdravstvenoj sposobnosti djelatnika VSOA-e.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 13.
(1) Prilikom upućivanja na zdravstveni pregled pripadnici Oružanih snaga obavještavaju se da su izvršitelju pregleda obvezni dostaviti:
– potvrdu izabranog doktora medicine o ne/postojanju psihičkih, zaraznih i kroničnih bolesti
– raspoloživu medicinsku i nemedicinsku dokumentaciju
– rješenje o utvrđenom postotku tjelesnog oštećenja – invaliditeta ako je doneseno.
(2) Potvrda iz stavka 1. podstavka 1. ovoga članka izdaje se na tiskanici P koja se nalazi u Prilogu 3 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.
(3) Pripadnici Oružanih snaga obvezni su prije ili tijekom zdravstvenog pregleda ispuniti Upitnik anamnestičkih podataka na tiskanici I koja se nalazi u Prilogu 4 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 14.
(1) Pripadnici Oružanih snaga ne upućuju se na redovite zdravstvene preglede u skladu s člankom 9. ovoga Pravilnika kada su:
– upućeni Prvostupanjskoj zdravstvenoj komisiji Ministarstva obrane na ocjenu zdravstvene sposobnosti
– odlukom zdravstvene komisije ocijenjeni zdravstveno sposobnim za djelatnu vojnu službu, ustrojbeno mjesto i za zrakoplovno osoblje u roku od šest mjeseci od dana donošenja odluke zdravstvene komisije
– privremeno nesposobni za rad na temelju izvješća izabranog doktora medicine
– privremeno nesposobni za rad na temelju izvješća izabranog doktora medicine specijalista ginekologije i opstetricije tijekom trudnoće te za vrijeme rodiljnog i roditeljskog dopusta.
(2) Osobe iz stavka 1. podstavaka 3. i 4. ovoga članka upućuju se na zdravstveni pregled nakon prestanka razloga neupućivanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 15.
(1) Rok za obavljanje redovitih zdravstvenih pregleda pripadnika Oružanih snaga je:
1. prije potpisivanja ugovora o vojničkoj službi na neodređeno vrijeme, ako na dan potpisivanja ugovora istječe valjanost prethodnog uvjerenja za djelatnu vojnu službu – za djelatne vojnike/mornare primljene po ugovoru
2. tri godine – za djelatne vojnike/mornare primljene na neodređeno vrijeme, dočasnike, časnike i vojne specijaliste
3. dvije godine i po završetku školovanja – za kadete i vojne stipendiste. Redoviti pregled kadeta i vojnog stipendiste po završetku školovanja ujedno je i prethodni zdravstveni pregled za prijam u djelatnu vojnu službu.
4. jedanput godišnje tijekom školovanja – za kadete za zvanje vojnog pilota
5. prije potpisivanja novog ugovora– za ugovorne pričuvnike
6. jedna godina – za djelatne vojne osobe koje obavljaju sljedeće dužnosti:
– osobe sa zvanjem vojnog letača (u daljnjem tekstu: vojni letači) i specijalisti – letači stariji od 50 godina života, piloti i operateri besposadnih/zrakoplovnih sustava.
– vojni padobranci stariji od 50 godina života
– podmorničari, ronitelji, pomorski diverzanti
– osobe na radu s izvorima ionizirajućeg zračenja, samo kada je procijenjena izloženost 6 i više mSv godišnje (zona posebnog rizika), a za ostale osobe svake treće godine
– pirotehničari
– osobe na radu s otrovima skupine I.
7. dvije godine – za djelatne vojne osobe, koje obavljaju sljedeće dužnosti:
– osobe na poslovima nuklearne, biološke i kemijske zaštite
– stalno ukrcane osobe na ratnim brodovima i brodovima Obalne straže
– vojni padobranci do 50 godina života
– ovlaštene službene osobe vojne policije
– pripadnici postrojbi za specijalna djelovanja
– pripadnici obavještajnih postrojbi (ustrojstvene jedinice Oružanih snaga i Ministarstva obrane)
– osobe na radu u barokomori (uz uvjet od najmanje 90 sati rada godišnje)
– osobe na radu s otrovima skupine II. i III.
– osobe na poslovima zaštite štićenih osoba
8. tri godine – specijalisti – letači do 50 godina života, zrakoplovno tehničko osoblje, časnici za navođenje vojnih zrakoplova i ehničari besposadnih/zrakoplovnih sustava.
(2) Iznimno od stavka 1. točke 6. podtočke 1. ovoga članka, vojni piloti stariji od 40 godina života kada su raspoređeni na ustrojbeno mjesto na kojem obavljaju jednopilotne operacije zrakoplovom i poslove nastavnika letenja na zdravstveni pregled se upućuju svakih šest mjeseci.
(3) Za pripadnike Oružanih snaga koji se raspoređuju ili pretežiti dio radnog vremena rade na ustrojbenom mjestu koje je prema opisu poslova mjesto s posebnim uvjetima rada, rok i sadržaj zdravstvenog pregleda određuje se u skladu s pravilnikom i drugim propisima o zaštiti na radu kojima se uređuje utvrđivanje zdravstvene sposobnosti na mjestu s posebnim uvjetima rada.
(4) Za pripadnike Oružanih snaga koji se raspoređuju ili su raspoređeni na ustrojbeno mjesto vozača u Oružanim snagama, rok i sadržaj zdravstvenog pregleda određuje se u skladu s pravilnikom kojim se uređuje utvrđivanje zdravstvene sposobnosti vozača i kandidata za vozače koji koriste vozačke dozvole u profesionalne svrhe i propisima Ministarstva obrane kojima se uređuje osposobljavanje pripadnika Oružanih snaga i uvjeti za upravljanje vozilima Oružanih snaga za pripadnike Oružanih snaga koji zadovoljavaju zdravstvene kriterije za vozače druge skupine.
(5) Za pripadnike Oružanih snaga koji se raspoređuju ili su raspoređeni na ustrojbeno mjesto s izloženošću izvorima neionizirajućeg zračenja, rok i sadržaj zdravstvenog pregleda određuje se u skladu s pravilnikom kojim se uređuje utvrđivanje zdravstvene sposobnosti osoba koje obavljaju poslove s izvorima neionizirajućeg zračenja s utvrđenom potrebom zdravstvenog nadzora.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
III. UTVRĐIVANJE ZDRAVSTVENE SPOSOBNOSTI
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 16.
Zdravstvena sposobnost ocjenjuje se jednom od ocjena:
– sposoban
– nesposoban
– daljnje liječenje/dijagnostička obrada.
Članak 17.
(1) Zdravstvena sposobnost utvrđuje se za:
– djelatnu vojnu službu za djelatne vojne osobe
– obavljanje poslova iz dodijeljene specijalnosti roda/službe/struke
– obavljanje poslova iz skupine dužnosti
– obavljanje službe na ustrojbenom ili radnom mjestu
– zahtjeve zbog kojih je osoba upućena na izvanredni zdravstveni pregled
– obavljanje poslova za službene osobe (državne službenike) zaposlene u VSOA-i.
(2) U slučaju izvanrednog zdravstvenog pregleda djelatne vojne osobe obvezno se donosi i ocjena zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu. Danom donošenja uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti koje uz ocjenu zdravstvene sposobnosti za zahtjeve izvanrednog zdravstvenog pregleda sadrži i ocjenu zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu, stavlja se izvan snage prethodno doneseno uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za djelatnu vojnu službu.
(3) U slučajevima kada se utvrđuje zdravstvena sposobnost službenih osoba (državnih službenika) u VSOA-i obvezno se donosi i ocjena zdravstvene sposobnosti za poslove koje obavljaju te za djelatnu vojnu službu, ako je djelatnik VSOA-e ujedno djelatna vojna osoba.
(4) Ocjena daljnje liječenje/dijagnostička obrada donosi se za osobe za koje se utvrdi da nije moguće donijeti ocjenu sposoban ili nesposoban zbog liječenja koje je u tijeku te za osobe za koje se utvrdi potreba daljnjeg liječenja i/ili daljnje dijagnostičke obrade. Osoba za vrijeme trajanja navedene ocjene zdravstvene sposobnosti može obavljati poslove ustrojbenog mjesta na koje je raspoređena, osim u slučaju kada je izabrani doktor osobe otvorio privremenu nesposobnost za rad i u slučaju kada osoba pristupa postupcima dijagnostičke obrade.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 18.
(1) Utvrđivanje zdravstvene sposobnosti provodi se u skladu s:
- Metodologijskim uputama za provedbu zdravstvenih pregleda, a prema kriterijima utvrđenim Popisom bolesti i srodnih zdravstvenih problema, koji se nalazi u Prilogu 5 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio
- Popisom minimalnih zdravstvenih zahtjeva
- Popisom ustrojbenih mjesta na koja mogu biti raspoređene djelatne vojne osobe s djelomičnim gubitkom zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu, a za koje postoji potreba i interes za zadržavanje u službi
- Zdravstvenim standardima za dužnosti zrakoplovnog osoblja koji se nalaze u Prilogu 6 ovoga Pravilnika i njegov su sastavni dio.
(2) Popis iz stavka 1. podstavka 2. ovoga članka utvrđuje i donosi čelnik ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane nadležne za poslove vojnog zdravstva. Ovim popisom utvrđuju se minimalni zdravstveni zahtjevi za odabir i raspoređivanje – rotaciju na ustrojbeno/radno mjesto/dužnost, skupinu dužnosti i specijalnost roda/službe/struke u ustrojstvenim jedinicama Oružanih snaga.
(3) Popis iz stavka 1. podstavka 3. ovoga članka, na prijedlog ustrojstvene jedinice Glavnog stožera Oružanih snaga nadležne za personalne poslove, utvrđuje i donosi čelnik ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane nadležne za ljudske potencijale. Popisom se utvrđuju ustrojbena mjesta u Oružanim snagama i Ministarstvu obrane na koja se mogu rasporediti djelatne vojne osobe s djelomičnim gubitkom zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu, a za koje postoji potreba i interes za zadržavanje u službi.
(4) Utvrđivanje psihičke sposobnosti za vojnu službu uređeno je pravilnikom kojim se utvrđuju zdravstveni, psihički, tjelesni i sigurnosni uvjeti za prijam u službu u Oružane snage.
(5) Utvrđivanje zdravstvene sposobnosti osoba na mjestima s posebnim uvjetima rada provodi se i na temelju dodatnih kriterija u skladu s pravilnikom kojim se propisuju kriteriji zdravstvenih pregleda osoba na poslovima s posebnim uvjetima rada.
(6) Ocjena zdravstvene sposobnosti donosi se na temelju obavljenog zdravstvenog pregleda, medicinske i druge dokumentacije te psihologijskih ispitivanja.
(7) Za potrebe redovitog i izvanrednog zdravstvenog pregleda valjana je zdravstvena dokumentacija koja nije starija od šest mjeseci, uz mogućnost ponavljanja odnosno dodatne obrade po indikaciji.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Zdravstvena sposobnost djelatnih vojnih osoba, kadeta i vojnih stipendista
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 19.
(1) Utvrđivanje zdravstvene sposobnosti djelatnog vojnika/mornara prije potpisivanja ugovora o vojničkoj službi na neodređeno vrijeme provodi se prema zdravstvenim kriterijima za redovite zdravstvene preglede vojnika/mornara propisanim ovim Pravilnikom. U navedenom slučaju, ocjena zdravstvene sposobnosti vojnika/mornara može biti: sposoban i nesposoban za djelatnu vojnu službu. Kada se potpisuje novi ugovor za djelatnog vojnika/mornara, prihvaća se ocjena zdravstvene sposobnosti donesena za ovu osobu na prethodnom redovitom zdravstvenom pregledu, ako na dan potpisivanja ugovora nije istekao rok valjanosti uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za djelatnu vojnu službu.
(2) Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti djelatnog vojnika/mornara prije potpisivanja novog ugovora i prije prijma u djelatnu vojnu službu na dočasničku i časničku dužnost izdaje se na tiskanici UZS-RI iz članka 31. stavka 1. ovoga Pravilnika.
(3) Utvrđivanje zdravstvene sposobnosti kadeta i vojnih stipendista provodi se prema kriterijima propisanim za redovite zdravstvene preglede kadeta/vojnih stipendista u slučaju upućivanja na:
– izvanredni zdravstveni pregled tijekom školovanja
– prethodni zdravstveni pregled prije upućivanja na dragovoljno vojno osposobljavanje
– prethodni zdravstveni pregled prije prijma u djelatnu vojnu službu.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Zdravstvena sposobnost djelatnih vojnih osoba s djelomičnim gubitkom zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu, a za koje postoji potreba i interes za zadržavanje u službi
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 20.
(1) Za djelatne vojne osobe koje su, prema kriterijima utvrđenim Popisom bolesti i srodnih zdravstvenih problema, ocijenjene zdravstveno nesposobnim za djelatnu vojnu službu zbog djelomičnog gubitka zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu, mogu se rasporediti na ustrojbena mjesta u skladu s Popisom iz članka 18. stavka 1. podstavka 3. ovoga Pravilnika.
(2) Zahtjev za raspoređivanje djelatnih vojnih osoba iz stavka 1. ovoga članka upućuje ustrojstvena jedinica u kojoj se nalaze na službi u Oružanim snagama ili Ministarstvu obrane. Zahtjev se upućuje Povjerenstvu za raspoređivanje djelatnih vojnih osoba s djelomičnim gubitkom zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu, a za koje postoji potreba i interes za zadržavanje u službi (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo).
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 21.
(1) Povjerenstvo ima tri člana od kojih je jedan ujedno i čelnik povjerenstva.
(2) Članove povjerenstva imenuje odlukom ministar obrane.
(3) Čelnik i zamjenik čelnika povjerenstva imenuju se iz sastava ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane nadležne za djelatne vojne osobe. Treći član Povjerenstva je doktor medicine specijalist određene grane medicine ili doktor medicine.
(4) Povjerenstvo ima tajnika za obavljanje administrativnih poslova.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 22.
(1) Povjerenstvo zasjeda po potrebi, a prema zahtjevu iz članka 20. stavka 2. ovoga Pravilnika.
(2) Povjerenstvo utvrđuje mogućnost rasporeda djelatne vojne osobe iz članka 20. stavka 1. ovoga Pravilnika i donosi odluku u neupravnom postupku, protiv koje nije dopušten prigovor.
(3) U slučaju kada Povjerenstvo utvrdi mogućnost rasporeda djelatne vojne osobe iz članka 20. stavka 1. ovoga Pravilnika na ustrojbeno mjesto s Popisa iz članka 18. stavka 1. podstavka 3. ovoga Pravilnika, nadležna ustrojstvena jedinica Ministarstva obrane u roku od 30 dana od dana donošenja odluke donosi rješenje o rasporedu djelatne vojne osobe.
(4) Djelatna vojna osoba raspoređena u skladu sa stavkom 3. ovoga članka najkasnije tri mjeseca nakon isteka dvije godine obavljanja službe upućuje se na redoviti zdravstveni pregled. U slučaju ponovnog utvrđivanja zdravstvene nesposobnosti za djelatnu vojnu službu, može se ponoviti postupak iz članka 20. stavka 2. ovoga Pravilnika.
(5) U slučaju kada Povjerenstvo utvrdi nemogućnost rasporeda djelatne vojne osobe iz članka 20. stavka 1. ovoga Pravilnika, u roku od 30 dana od dana dostave odluke Povjerenstva provodi se postupak prestanka djelatne vojne službe.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Zdravstvena sposobnost kandidata za sudjelovanje i povratnika iz operacija potpore miru i drugih aktivnosti u inozemstvu
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 23.
(1) Ocjenjivanje zdravstvene sposobnosti kandidata za sudjelovanje u operacijama potpore miru i drugim aktivnostima u inozemstvu provodi se prema kriterijima propisanima ovim Pravilnikom, uz dodatne kriterije utvrđene pravilnikom kojim se uređuje postupak i ovlasti u ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu i prava na zdravstveno osiguranje pripadnika Oružanih snaga i pravilnikom kojim se uređuje sudjelovanje pripadnika Oružanih snaga u operacijama potpore miru i drugim aktivnostima u inozemstvu.
(2) Operacije potpore miru iz stavka 1. ovoga članka obuhvaćaju aktivnost utvrđenu odgovarajućim aktom Sjevernoatlantskog saveza (u daljnjem tekstu: NATO operacija/misija), aktivnost Europske unije (u daljnjem tekstu: EU operacija/misija) te aktivnost utvrđenu odgovarajućom rezolucijom Ujedinjenih naroda (u daljnjem tekstu: operacija potpore miru UN-a).
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, kandidatima za NATO operaciju/misiju i kandidatima za EU operaciju/misiju, za potrebe utvrđivanja zdravstvene sposobnosti za navedene aktivnosti, prihvaća se prethodno donesena ocjena zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu.
(4) Kandidat za aktivnosti iz stavka 3. ovoga članka kojem se na zdravstvenom pregledu za djelatnu vojnu službu utvrdi ocjena daljnje liječenje/dijagnostička obrada ne može se uputiti u misiju, ali zadržava status kandidata do konačne ocjene zdravstvene sposobnosti na kontrolnom pregledu.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 24.
(1) Izvršitelj redovitih zdravstvenih pregleda i izvanrednih zdravstvenih pregleda kandidata iz članka 23. stavka 1. ovoga Pravilnika, ocjenu dentalne sposobnosti donijet će u skladu s odredbama ovoga Pravilnika i STANAG-a.
(2) U slučaju kada kandidatu za aktivnosti iz članka 23. stavka 3. ovoga Pravilnika, s valjanim uvjerenjem o zdravstvenoj sposobnosti za djelatnu vojnu službu, tijekom razdoblja spremnosti snaga za aktivnosti iz članka 23. stavka 3. ovoga Pravilnika, istekne valjanost uvjerenja o dentalnoj sposobnosti, kandidat ima obvezu najkasnije 30 dana prije isteka uvjerenja pristupiti dentalnom pregledu kod vojnog doktora dentalne medicine, nadležnog prema lokaciji davateljice snaga za aktivnosti iz članka 23. stavka 3. ovoga Pravilnika.
(3) Vojni doktor dentalne medicine, nakon obavljenog dentalnog pregleda kandidata, donosi Nalaz i mišljenje o dentalnom statusu na tiskanici NDS koja se nalazi u Prilogu 7 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio te Ocjenu dentalne sposobnosti za kandidate za aktivnosti iz članka 23. stavka 3. ovoga Pravilnika, na tiskanici ODS koja se nalazi u Prilogu 8 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio. Ocjena dentalne sposobnosti donosi se u skladu s kriterijima dentalne sposobnosti propisanim ovim Pravilnikom i STANAG-om.
(4) Nalaz i mišljenje o dentalnom statusu odlaže se u dentalni zdravstveni karton doktora dentalne medicine.
(5) Ocjena dentalne sposobnosti za kandidata za aktivnosti iz članka 23. stavka 3. ovoga Pravilnika valjana je 12 mjeseci od datuma izdavanja i dostavlja se davateljici snaga za potrebe utvrđivanja spremnosti kandidata.
(6) Vojni doktor dentalne medicine uputit će kandidata za aktivnosti iz članka 23. stavka 3. ovoga Pravilnika na pretragu rendgenskog snimanja zuba i čeljusti (ortopan) u skladu s odredbama ovoga Pravilnika.
(7) Vojni doktor dentalne medicine na lokaciji davateljice snaga za aktivnosti iz članka 23. stavka 3. ovoga Pravilnika donosi ocjenu dentalne sposobnosti za kandidata.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 25.
Za vojne kapelane koji se upućuju u operaciju potpore miru i druge aktivnosti u inozemstvu primjenjuje se odredba članka 4. stavka 5. ovoga Pravilnika. Vojni kapelani upućuju se na cijepljenje i provedbu drugih preventivnih mjera zdravstvene zaštite utvrđenih pravilnikom kojim se uređuje postupak i ovlasti u ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu i prava na zdravstveno osiguranje pripadnika Oružanih snaga i pravilnikom kojim se uređuje sudjelovanje pripadnika Oružanih snaga u operacijama potpore miru i drugim aktivnostima u inozemstvu.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 26.
(1) Davateljice snaga za aktivnosti iz članka 23. stavka 3. ovoga Pravilnika, nakon nominiranja kandidata za navedene aktivnosti, imaju obvezu upućivanja kandidata na pregled nadležnom specijalisti epidemiologu koji se obavlja u Vojnom zdravstvenom središtu, u skladu s odredbama pravilnika kojim se uređuje postupak i ovlasti u ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu i prava na zdravstveno osiguranje pripadnika Oružanih snaga i pravilnika kojim se uređuje sudjelovanje pripadnika Oružanih snaga u operacijama potpore miru i drugim aktivnostima u inozemstvu. Navedeni specijalist epidemiolog nadležan je za provedbu cijepljenja i specifičnih seroloških i srodnih pretraga kandidata za aktivnosti iz članka 23. stavka 3. ovoga Pravilnika.
(2) Iznimno, kandidati za aktivnosti iz članka 23. stavka 3. ovoga Pravilnika za koje je utvrđeno razdoblje spremnosti snaga upućuju se na pregled nadležnom specijalisti epidemiologu nakon donošenja odluke nadležnog tijela državne vlasti Republike Hrvatske o upućivanju pripadnika u navedenu aktivnost.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 27.
(1) Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti kandidata za operaciju potpore miru i druge aktivnosti u inozemstvu valjano je u skladu s valjanošću rokova propisanih za redovite zdravstvene preglede, uz obvezu obavljanja izvanrednog dentalnog pregleda čija valjanost je od 12 do najviše 24 mjeseca od datuma izdavanja uvjerenja.
(2) Iznimno, obveza obavljanja izvanrednog dentalnog pregleda iz stavka 1. ovoga članka ne odnosi se na kandidate tijekom razdoblja spremnosti snaga. Ovi kandidati u slučaju isteka valjanosti uvjerenja o dentalnoj sposobnosti tijekom razdoblja spremnosti snaga, imaju obvezu obavljanja dentalnog pregleda kod vojnog doktora dentalne medicine na način utvrđen člankom 24. ovoga Pravilnika.
(3) Kandidati iz članka 23. stavka 3. ovoga Pravilnika, s valjanim uvjerenjem o zdravstvenoj sposobnosti za djelatnu vojnu službu, nemaju obvezu pristupiti izvanrednom zdravstvenom pregledu u slučaju kada valjanost uvjerenja istječe nakon očekivanog termina povratka iz NATO operacije/misije i EU operacije/misije.
(4) Od dana obavljenog zdravstvenog pregleda do očekivanog odlaska u operaciju potpore miru i drugu aktivnost u inozemstvu, kandidati su dužni obavijestiti ustrojstvenu jedinicu Ministarstva obrane i Oružanih snaga u kojoj su raspoređeni o svakoj promjeni zdravstvenog stanja koja može utjecati na zdravstvenu sposobnost za operaciju potpore miru i drugu aktivnost u inozemstvu.
(5) Danom donošenja uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti koje uz ocjenu zdravstvene sposobnosti za sudjelovanje u operaciji potpore miru i drugoj aktivnosti u inozemstvu sadrži i ocjenu zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu, stavlja se izvan snage prethodno doneseno uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za djelatnu vojnu službu.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 28.
(1) Kandidati koji se u razdoblju spremnosti snaga upućuju u operaciju potpore miru i druge aktivnosti u inozemstvu, smatraju se zdravstveno sposobnim za sudjelovanje u operaciji potpore miru i drugoj aktivnosti u inozemstvu uz uvjet da valjanost uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti nije istekla na dan donošenja odluke nadležnog tijela državne vlasti Republike Hrvatske o upućivanju pripadnika u navedene aktivnosti.
(2) Iznimno, kandidat koji je prvi put nominiran za NATO i EU operaciju/misiju, upućuje se na izvanredni zdravstveni pregled za sudjelovanje u NATO i EU operaciji/misiji, u skladu s odredbama ovoga Pravilnika, pravilnika kojim se uređuje postupak i ovlasti u ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu i prava na zdravstveno osiguranje pripadnika Oružanih snaga i pravilnika kojim se uređuje sudjelovanje pripadnika Oružanih snaga u operacijama potpore miru i drugim aktivnostima u inozemstvu. Navedeno se odnosi i na kandidate za NATO snage za brzi odgovor (NRF).
(3) Pripadnici Oružanih snaga koji su na dužnostima u NATO zapovjednoj strukturi, NATO strukturi snaga i drugim nacionalnim (multinacionalnim) zapovjedništvima na poziciji sa statusom razmje stiva u područje operacije smatraju se zdravstveno sposobnim za sudjelovanje u operaciji potpore miru kada se s ove pozicije upućuju u područje operacije uz uvjet da u razdoblju rasporeda na dužnost ne istječe valjanost uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za djelatnu vojnu službu.
(4) Pripadnici Oružanih snaga prije upućivanja na dužnosti iz stavka 3. ovoga članka upućuju se na redoviti zdravstveni pregled u slučaju kada prije očekivanog datuma upućivanja istječe rok valjanosti prethodno donesenog uvjerenja o ocjeni zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu
(5) Pripadnici Oružanih snaga iz stavka 3. ovoga članka obavit će prije upućivanja u operaciju potpore miru pregled specijalista epidemiologa iz članka 26. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 29.
(1) Kada povratnik iz operacije potpore miru i druge aktivnosti u inozemstvu pristupa zdravstvenom pregledu umjesto Upitnika anamnestičkih podataka (tiskanica I) ispunjava Izjavu o zdravstvenom stanju na tiskanici ZS koja se nalazi u Prilogu 9 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.
(2) Nakon provedenog izvanrednog zdravstvenog pregleda po povratku iz operacije potpore miru i druge aktivnosti u inozemstvu ne donosi se uvjerenje s ocjenom zdravstvene sposobnosti, nego Procjena zdravstvenog stanja na tiskanici PZS koja se nalazi u Prilogu 10 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio. Ispunjena i ovjerena tiskanica PZS dostavlja se naručitelju pregleda.
(3) Kada se tijekom pregleda iz stavka 1. ovoga članka utvrde promjene zdravstvenog stanja koje upućuju na promjenu zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu, izvršitelj pregleda obavit će pretrage i preglede propisane člankom 7. stavkom 1. ovoga Pravilnika i donijeti ocjenu zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
IV. NOSITELJI UTVRĐIVANJA ZDRAVSTVENE SPOSOBNOSTI
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 30.
(1) Zdravstvenu sposobnost pripadnika Oružanih snaga utvrđuju specijalisti medicine rada, Zdravstvena komisija za zrakoplovno osoblje, Prvostupanjska zdravstvena komisija i Viša zdravstvena komisija Ministarstva obrane.
(2) Specijalisti medicine rada, članovi zdravstvenih komisija, specijalisti iz drugih područja medicine i stručnjaci koje je Ministarstvo obrane pozvalo koji ocjenjuju zdravstvenu sposobnost zrakoplovnog osoblja i stalno ukrcanih osoba na brodovima Oružanih snaga moraju imati i odgovarajuću stručnu osposobljenost propisanu općim propisima za utvrđivanje zdravstvene sposobnosti zrakoplovnog i pomorskog osoblja.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Specijalist medicine rada
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 31.
(1) Specijalist medicine rada na temelju donesene ocjene zdravstvene sposobnosti izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za vojnu službu na tiskanici UZS-RI koja se nalazi u Prilogu 11 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio. Tiskanica se popunjava u skladu s Uputom za popunjavanje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti za vojnu službu koja se nalazi u Prilogu 11a ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.
(2) Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti valjana su od datuma izdavanja uvjerenja do datuma isteka valjanosti koji se utvrđuje u skladu s rokovima provedbe redovitih zdravstvenih pregleda propisanim člankom 15. ovoga Pravilnika i rokovima valjanosti uvjerenja propisanim člankom 27. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 32.
(1) Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti izdaje se najkasnije u roku od osam dana od dana obavljenog zdravstvenog pregleda, odnosno u roku od 12 dana u slučaju zdravstvenog pregleda kandidata za operaciju potpore miru i druge aktivnosti u inozemstvu, a najkasnije u roku od 30 dana ako je potrebna dodatna medicinska obrada.
(2) U slučaju nedostavljanja tražene dopune dokumentacije u roku od 30 dana od dana obavljenog zdravstvenog pregleda, specijalist medicine rada izdaje Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti na temelju postojeće dokumentacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 33.
(1) Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za vojnu službu (tiskanica UZS-RI) izvršitelj pregleda dostavlja naručitelju pregleda.
(2) Iznimno, kada specijalist medicine rada ocijeni djelatnu vojnu osobu nesposobnom za djelatnu vojnu službu, izvršitelj pregleda je obvezan uvjerenje iz stavka 1. ovoga članka dostaviti Prvostupanjskoj zdravstvenoj komisiji zajedno s raspoloživom medicinskom i drugom dokumentacijom u roku od 15 dana od dana izdavanja uvjerenja.
(3) Na uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti ocijenjena osoba ima pravo u roku od osam dana od dana primitka uvjerenja podnijeti pritužbu Prvostupanjskoj zdravstvenoj komisiji putem izvršitelja pregleda.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 34.
Kada je pripadnik Oružanih snaga ocijenjen sposobnim za djelatnu vojnu službu odnosno za službu u Oružanim snagama, a nesposobnim za rad na ustrojbenom ili radnom mjestu i/ili nesposobnim za obavljanje poslova iz skupine dužnosti i/ili nesposobnim za obavljanje poslova za dodijeljenu specijalnost roda/službe/struke, nadležni zapovjednik/čelnik ustrojstvene jedinice Oružanih snaga i Ministarstva obrane pokrenut će postupak rasporeda na drugo odgovarajuće ustrojbeno ili radno mjesto.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 35.
(1) Ako specijalist medicine rada izda uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti s ocjenom daljnje liječenje/dijagnostička obrada u uvjerenju se utvrđuje rok za novi zdravstveni pregled koji ne može biti dulji od šest mjeseci od dana izdavanja uvjerenja.
(2) Uvjerenje iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se naručitelju pregleda koji je dužan u roku od osam dana po zaprimanju uvjerenja obavijestiti izabranog doktora medicine ocijenjene osobe o potrebi daljnjeg liječenja/dijagnostičke obrade.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Zdravstvena komisija za zrakoplovno osoblje
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 36.
(1) Zdravstvena komisija za zrakoplovno osoblje utvrđuje zdravstvenu sposobnost kandidata za kadeta–pilota, kadeta–pilota, kandidata za zrakoplovno osoblje i zrakoplovnog osoblja.
(2) Zrakoplovnim osobljem u smislu odredbi ovoga Pravilnika smatraju se:
- članovi letačke posade – vojni letači
- zrakoplovno– tehničko osoblje
- časnici za navođenje vojnih zrakoplova
- piloti besposadnih zrakoplova
- operateri besposadnih zrakoplova
- vojni padobranci
- vojni kontrolori leta.
(3) Zrakoplovno osoblje kategorizira se u sljedeće kategorije zdravstvene sposobnosti:
- kategorija A – kadeti-piloti i vojni piloti
- kategorija B – navigatori, tehničari-letači i operateri oružnih sustava zrakoplova, piloti i operateri besposadnih/zrakoplovnih sustava, vojni kontolori leta
- kategorija C – vojni padobranci
- kategorija D – zrakoplovno-tehničko osoblje
- kategorija E – specijalisti-letači, tehničari besposadnih/zrakoplovnih sustava, časnici za navođenje vojnih zrakoplova i ostalo osoblje koje nije obuhvaćeno kategorijama A, B, C i D, a obavlja poslove u vezi s vojnim zračnim prometom.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 37.
(1) Zdravstvena komisija za zrakoplovno osoblje osniva se u Vojnom zdravstvenom središtu.
(2) Zdravstvena komisija za zrakoplovno osoblje ima pet članova od kojih je jedan ujedno i predsjednik, a jedan zamjenik predsjednika.
(3) Predsjednik i zamjenik predsjednika su doktori medicine specijalisti medicine rada, dva člana su doktori medicine specijalisti određene grane medicine, a jedan je vojni psiholog. Predsjednik i zamjenik predsjednika moraju imati završenu temeljnu i naprednu obuku iz područja zrakoplovne medicine. Ostali članovi komisije moraju imati završenu osnovnu obuku iz područja zrakoplovne medicine odnosno zrakoplovne psihologije.
(4) Zdravstvena komisija za zrakoplovno osoblje ima tajnika za obavljanje administrativnih poslova.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 38.
(1) Članovi Zdravstvene komisije za zrakoplovno osoblje tijekom pregleda ispunjavaju Karton zdravstvenog pregleda zrakoplovnog osoblja na tiskanici ZP-ZO i donose Nalaz i mišljenje na tiskanici NM-ZO koji su temelj za izdavanje Uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti zrakoplovnog osoblja na tiskanicama UZS-ZO i UZS-PD.
(2) Tiskanice ZP-ZO, NM-ZO, UZS-ZO i UZS-PD nalaze se u Prilogu 12, 13, 14 i 15 ovoga Pravilnika i njegov su sastavni dio.
(3) Izvršitelj pregleda, kada donosi uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti zrakoplovnog osoblja, u uvjerenje unosi i ocjenu o zdravstvenoj sposobnosti za djelatnu vojnu službu.
(4) Danom donošenja ocjene o zdravstvenoj sposobnosti za djelatnu vojnu službu iz stavka 3. ovoga članka stavlja se izvan snage prethodno doneseno uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za djelatnu vojnu službu.
(5) Kada pristupaju zdravstvenom pregledu, osobe iz članka 36. stavka 1. ovoga Pravilnika ne ispunjavaju Upitnik anamnestičkih podataka na tiskanici I, već izvršitelju pregleda daju podatke propisane u Kartonu zdravstvenog pregleda zrakoplovnog osoblja.
(6) Uvjerenje UZS-ZO Zdravstvena komisija za zrakoplovno osoblje dostavlja naručitelju pregleda, Zapovjedništvu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i Samostalnoj službi za vojni zračni i pomorski promet. Uvjerenje UZS-PD dostavlja se naručitelju pregleda koji ga zajedno s Uvjerenjem UZS-ZO obvezno dostavlja pripadniku Oružanih snaga.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 39.
(1) Kada Zdravstvena komisija za zrakoplovno osoblje ocijeni kandidata za zrakoplovno osoblje ili zrakoplovno osoblje nesposobnim za obavljanje poslova zrakoplovnog osoblja, obvezna je u slučaju pritužbe, osim za kandidata za kadeta-pilota, izravno dostaviti Prvostupanjskoj zdravstvenoj komisiji uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti zrakoplovnog osoblja i raspoloživu medicinsku i drugu dokumentaciju. Rok za dostavu uvjerenja i dokumentacije je 15 dana od dana izdavanja uvjerenja.
(2) Ako Zdravstvena komisija za zrakoplovno osoblje izdaje uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti zrakoplovnog osoblja s ocjenom daljnje liječenje/dijagnostička obrada, obvezno u uvjerenju utvrđuje rok za novi pregled koji ne može biti dulji od šest mjeseci od dana izdavanja uvjerenja.
(3) U slučaju nedostavljanja tražene dopune dokumentacije u roku od 30 dana od dana početka zdravstvenog pregleda, Zdravstvena komisija za zrakoplovno osoblje izdaje uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti zrakoplovnog osoblja na temelju postojeće dokumentacije.
(4) Uvjerenje iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se naručitelju pregleda koji je dužan u roku od osam dana po zaprimanju uvjerenja obavijestiti izabranog doktora medicine ocijenjene osobe o potrebi daljnjeg liječenja/dijagnostičke obrade.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Prvostupanjska zdravstvena komisija
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 40.
(1) Prvostupanjska zdravstvena komisija osniva se u ustrojstvenoj jedinici Ministarstva obrane nadležnoj za poslove vojnog zdravstva.
(2) Prvostupanjska zdravstvena komisija ima tri člana od kojih je jedan ujedno i predsjednik, a jedan zamjenik predsjednika.
(3) Predsjednik i zamjenik predsjednika su doktori medicine specijalisti određene grane medicine, a treći član može biti doktor medicine specijalist određene grane medicine ili doktor medicine.
(4) Prvostupanjska zdravstvena komisija ima tajnika za obavljanje administrativnih poslova.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 41.
(1) Prvostupanjska zdravstvena komisija utvrđuje zdravstvenu sposobnost za vojnu službu i donosi odluku u neupravnom postupku kada:
– rješava po pritužbi pripadnika Oružanih snaga na ocjenu zdravstvene sposobnosti, odnosno na ocjenu zdravstvene sposobnosti zrakoplovnog osoblja
– specijalist medicine rada ocijeni djelatnu vojnu osobu nesposobnom za djelatnu vojnu službu
– specijalist medicine rada, zapovjednik na dužnosti zapovjednika samostalne bojne, njemu ravne ili više razine te čelnik ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane i Oružanih snaga uputi zahtjev za medicinsko vještačenje zdravstvene sposobnosti djelatne vojne osobe
– izabrani doktor medicine uputi zahtjev za medicinsko vještačenje pripadnika Oružanih snaga ispunjavanjem »Izvješća s nalazom i mišljenjem o zdravstvenom stanju i radnoj sposobnosti osobe koja se vještači/osiguranika« (u daljnjem tekstu: Obrazac 1-IN) propisanog Uredbom Vlade Republike Hrvatske o metodologijama vještačenja.
– utvrđuje zdravstvenu sposobnost djelatnih vojnih osoba kojima je izabrani doktor medicine utvrdio privremenu nesposobnost za rad u neprekidnom trajanju od tri i više mjeseci
– utvrđuje zdravstvenu sposobnost po isteku roka za ponovno utvrđivanje zdravstvene sposobnosti iz članka 42. stavka 3. ovoga Pravilnika.
(2) Nadređena osoba na dužnosti zapovjednika samostalne bojne, njemu ravne ili više razine te čelnik ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane i Oružanih snaga obvezan je uputiti zahtjev Prvostupanjskoj zdravstvenoj komisiji za donošenje ocjene zdravstvene sposobnosti djelatne vojne osobe ako je izabrani doktor medicine utvrdio privremenu nesposobnost za rad u neprekidnom trajanju od tri mjeseca ili više odnosno s prekidima šest mjeseci ili više u posljednje dvije godine. Zahtjev se podnosi u roku od 30 dana od dana ispunjenja navedenih uvjeta. Uz zahtjev obvezno se za djelatnu vojnu osobu prilažu „Opći podaci o osobi koja se vještači/osiguraniku s opisom poslova koje obavlja« (u daljnjem tekstu: Obrazac 2-IN) propisani Uredbom Vlade Republike Hrvatske o metodologijama vještačenja te se upućuje zahtjev izabranom doktoru medicine djelatne vojne osobe koji ispunjava Obrazac 1-IN i s propisanom dokumentacijom predmet upućuje Prvostupanjskoj zdravstvenoj komisiji na ocjenu zdravstvene sposobnosti. Zahtjev Prvostupanjskoj zdravstvenoj komisiji iz ovoga članka može uputiti i Odbor za zaštitu dostojanstva vojne osobe i Odbor za ravnopravnost spolova.
(3) U radu Prvostupanjske zdravstvene komisije pri rješavanju pritužbe na ocjenu zdravstvene sposobnosti zrakoplovnog osoblja i stalno ukrcanih osoba na brodovima Oružanih snaga mogu sudjelovati specijalisti iz drugih područja medicine i stručnjaci iz članka 30. stavka 2. ovoga Pravilnika na poziv predsjednika komisije.
(4) Kada se pritužba pripadnika Oružanih snaga odnosi na ocjenu psihičke sposobnosti i/ili postupanje tijekom psihologijskog ispitivanja, kao i u slučaju kada Prvostupanjska zdravstvena komisija procijeni da je potrebno zatražiti kliničku psihologijsku procjenu vojnog kliničkog psihologa, provodi se postupak uređen pravilnikom kojim se utvrđuju zdravstveni, psihički, tjelesni i sigurnosni uvjeti za prijam u službu u Oružane snage.
(5) Izabrani doktor medicine obvezan je na zahtjev iz stavka 2. ovog članka za djelatnu vojnu osobu ispuniti Obrazac 1-IN i dostaviti ga Prvostupanjskoj zdravstvenoj komisiji u roku od 30 dana od dana zaprimanja zahtjeva.
(6) Ako izabrani doktor medicine u roku od 30 dana od dana zaprimanja zahtjeva ne dostavi Obrazac 1-IN, Prvostupanjska zdravstvena komisija upućuje zahtjev. Ako izabrani doktor medicine na ponovljeni zahtjev u roku od 30 dana ne dostavi Obrazac 1-IN, Prvostupanjska zdravstvena komisija donijet će odluku o zdravstvenoj sposobnosti na temelju postojeće dokumentacije.
(7) Kada osobe iz stavka 1. podstavka 3. ovoga članka upute zahtjev za medicinsko vještačenje djelatne vojne osobe dužne su uz zahtjev priložiti medicinsku i drugu dostupnu dokumentaciju kojom obrazlažu zahtjev. Prvostupanjska zdravstvena komisija nakon uvida u zahtjev po potrebi može tražiti dopunu dokumentacije od podnositelja zahtjeva i izabranog doktora medicine djelatne vojne osobe.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 42.
(1) Ako Prvostupanjska zdravstvena komisija utvrdi da dostavljena medicinska odnosno druga relevantna dokumentacija nije potpuna, zatražit će dopunu od izabranog doktora medicine ili od osobe koja se ocjenjuje ili od ustrojstvene jedinice kojoj djelatnik pripada odnosno od njezina ustrojbenog sljednika.
(2) Ako se zatražena dopuna dokumentacije ne dostavi u roku od 15 dana, osobu se može pozvati na zdravstveni pregled. U slučaju nedostavljanja tražene dopune dokumentacije u roku od 30 dana ili neodazivanja na zdravstveni pregled, Prvostupanjska zdravstvena komisija donijet će odluku o zdravstvenoj sposobnosti na temelju postojeće dokumentacije. O neodazivanju na zdravstveni pregled obvezno se obavještava ustrojstvena jedinica djelatnika.
(3) Ako Prvostupanjska zdravstvena komisija za djelatnu vojnu osobu donese ocjenu zdravstvene sposobnosti daljnje liječenje/dijagnostička obrada, u odluci se utvrđuje rok za ponovno utvrđivanje zdravstvene sposobnosti koji ne može biti dulji od šest mjeseci od dana donošenja odluke. U navedenom slučaju nadređena osoba na dužnosti zapovjednika samostalne bojne, njemu ravne ili više razine te čelnik ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane i Oružanih snaga obvezan je uputiti Prvostupanjskoj zdravstvenoj komisiji zahtjev za donošenje ocjene zdravstvene sposobnosti najkasnije po isteku roka utvrđenog odlukom. U slučaju kada je izabrani doktor medicine, nakon donošenja odluke, utvrdio privremenu nesposobnost za rad djelatne vojne osobe u neprekidnom trajanju od tri mjeseca, navedene osobe i čelnici obvezni su uputiti Prvostupanjskoj zdravstvenoj komisiji zahtjev za donošenje ocjene zdravstvene sposobnosti. Djelatna vojna osoba za koju je Prvostupanjska zdravstvena komisija donijela ocjenu zdravstvene sposobnosti daljnje liječenje/dijagnostička obrada, upućuje se ponovno na Prvostupanjsku zdravstvenu komisiju, a ne upućuje se na izvanredni zdravstveni pregled.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 43.
(1) Odluku o zdravstvenoj sposobnosti Prvostupanjska zdravstvena komisija dostavlja:
– ocijenjenoj osobi uz dostavnicu na adresu prebivališta/boravišta
– ustrojstvenoj jedinici djelatnika
– ustrojstvenoj jedinici Oružanih snaga nadležnoj za upravljanje osobljem
– osobi iz članka 41. stavka 1. podstavka 3. ovoga Pravilnika
– izabranom doktoru medicine pripadnika Oružanih snaga
– Zapovjedništvu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i Samostalnoj službi za vojni zračni i pomorski promet kada se ocjenjuje zdravstvena sposobnost zrakoplovnog osoblja.
(2) Na odluku Prvostupanjske zdravstvene komisije može se u roku od osam dana od dana primitka izjaviti pritužba Višoj zdravstvenoj komisiji putem Prvostupanjske zdravstvene komisije.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Viša zdravstvena komisija
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 44.
(1) Viša zdravstvena komisija ima tri člana od kojih je jedan ujedno i predsjednik, a jedan zamjenik predsjednika.
(2) Predsjednik je doktor medicine specijalist medicine rada, zamjenik predsjednika je doktor medicine specijalist određene grane medicine, a treći član može biti doktor medicine specijalist određene grane medicine ili doktor medicine.
(3) Viša zdravstvena komisija ima tajnika za obavljanje administrativnih poslova.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 45.
(1) Viša zdravstvena komisija odlučuje o pritužbi na odluku Prvostupanjske zdravstvene komisije o ocjeni zdravstvene sposobnosti u neupravnom postupku.
(2) Viša zdravstvena komisija rješava o pritužbi na temelju dokumentacije pribavljene od Prvostupanjske zdravstvene komisije, a može po potrebi dopuniti postupak pribavljanjem dodatne dokumentacije, dodatnim specijalističkim pregledima, dodatnim psihologijskim ispitivanjima u skladu s postupkom uređenim pravilnikom kojim se utvrđuju zdravstveni, psihički, tjelesni i sigurnosni uvjeti za prijam u službu u Oružane snage.
(3) U radu Više zdravstvene komisije pri rješavanju pritužbi na ocjenu zdravstvene sposobnosti zrakoplovnog osoblja i stalno ukrcanih osoba na brodovima Oružanih snaga na poziv predsjednika komisije sudjeluju specijalisti iz drugih područja medicine i stručnjaci iz članka 30. stavka 2. ovoga Pravilnika.
(4) Viša zdravstvena komisija dužna je odluku po pritužbi donijeti u roku od 15 dana od dana zaprimanja pritužbe, odnosno najdulje u roku od 60 dana kada je za rješavanje pritužbe potrebno pribaviti dodatnu dokumentaciju.
(5) Odluka Više zdravstvene komisije dostavlja se putem Prvostupanjske zdravstvene komisije osobama i ustrojstvenim jedinicama iz članka 43. stavka 1. ovoga Pravilnika.
(6) Djelatna vojna osoba za koju je Viša zdravstvena komisija donijela ocjenu zdravstvene sposobnosti daljnje liječenje/dijagnostička obrada, upućuje se na Prvostupanjsku zdravstvenu komisiju, a ne upućuje se na izvanredni zdravstveni pregled.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 46.
(1) Zdravstvene komisije mogu prilikom donošenja ocjene zdravstvene sposobnosti po potrebi angažirati i vojne psihologe koje odredi psihološka struka nadležne ustrojstvene jedinice Ministarstva obrane.
(2) Članove Prvostupanjske zdravstvene komisije, Više zdravstvene komisije i Zdravstvene komisije za zrakoplovno osoblje imenuje odlukom ministar obrane.
(3) Ustrojstvena jedinica Ministarstva obrane nadležna za poslove vojnog zdravstva stručno usmjerava i nadzire rad zdravstvenih komisija te rad specijalista medicine rada i drugih specijalista koji sudjeluju u donošenju ocjene zdravstvene sposobnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 47.
(1) Odluku kojom je osoba ocijenjena nesposobnom za službu u Oružanim snagama, zdravstvena komisija s cjelokupnom medicinskom i drugom dokumentacijom dostavlja ustrojstvenoj jedinici Ministarstva obrane, nadležnoj za ljudske potencijale.
(2) Odluku kojom je službena osoba (državni službenik) VSOA-e ocijenjena nesposobnom za obavljanje poslova službene osobe (državnog službenika) VSOA-e, zdravstvena komisija s cjelokupnom medicinskom i drugom dokumentacijom dostavlja Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje te VSOA-i.
(3) Zdravstvena dokumentacija na temelju koje je djelatnik ocijenjen nesposobnim za obavljanje poslova službene osobe (državni službenici) VSOA-e, dostavlja se u skladu s propisima o zaštiti profesionalne odnosno liječničke tajne.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 48.
(1) Ustrojstvena jedinica Ministarstva obrane nadležna za ljudske potencijale donosi rješenje o prestanku djelatne vojne službe u roku od 45 dana od dana dostave odluke Prvostupanjske zdravstvene komisije o nesposobnosti djelatne vojne osobe za djelatnu vojnu službu ako protiv odluke nije podnesena pritužba, odnosno donošenjem rješenja o prestanku djelatne vojne službe u roku od 45 dana od dana donošenja odluke Više zdravstvene komisije.
(2) Odluka zdravstvene komisije dostavlja se Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje s priloženom medicinskom dokumentacijom.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
V. METODOLOGIJA ZDRAVSTVENIH PREGLEDA
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 49.
Zdravstvene preglede pripadnika Oružanih snaga obavljaju doktori medicine, doktori medicine – specijalisti pojedinih grana medicine, doktori dentalne medicine te medicinske sestre/tehničari, u pravilu djelatnici Ministarstva obrane i Oružanih snaga.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 50.
(1) Zdravstveni pregled obuhvaća:
- utvrđivanje statusa i funkcionalne sposobnosti svih organskih sustava, organa i osjetila: ruku s ramenim pojasom (R), nogu sa zdjeličnim pojasom (N), unutarnjih i drugih organa u sastavu općeg stanja (OS), osjetila vida (O), osjetila sluha (U), središnjeg i perifernog živčanog sustava (NP) i psihijatrijskog statusa (L)
- posebno pronalaženje i evidentiranje patoloških stanja i poremećaja koji utječu na ocjenu zdravstvene sposobnosti: opća tjelesna nerazvijenost (As), izrazita gojaznost (Ob), promjene na koži (K), nedostatak zuba u usnoj šupljini (Z), mucanje (M), poremećaj u raspoznavanju boja – protanopi i deuteroanopi (KV), poremećaj noćnog vida (NV), poremećaj stereovida (SV), ispodprosječne kognitivne sposobnosti (IKS).
(2) Utvrđene vrijednosti antropometrijskih mjerenja i nalazi o zdravstvenom statusu/stanju upisuju se u Karton zdravstvenog pregleda na tiskanici ZP koja se nalazi u Prilogu 16 ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.
(3) U Karton zdravstvenog pregleda unosi se ocjena psihičke sposobnosti i utvrđena točka psihologijskih kriterija i/ili točka popisa bolesti.
(4) Metodologijskim uputama za zdravstvene preglede propisan je sadržaj, način i opseg zdravstvenih pregleda pripadnika Oružanih snaga.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 51.
Izvršitelji zdravstvenih pregleda i psihologijskih ispitivanja u postupanju s medicinskom i psihološkom dokumentacijom dužni su pridržavati se važećih zakonskih odredbi o postupanju i zaštiti tajnosti podataka.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
VI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 52.
(1) Na postupke utvrđivanja zdravstvene sposobnosti za vojnu službu pokrenute prije stupanja na snagu ovoga Pravilnika primjenjivat će se odredbe ovoga Pravilnika.
(2) Kandidati za aktivnosti iz članka 23. stavka 3. ovog Pravilnika u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika upućuju se na redovite zdravstvene preglede u slučaju isteka roka valjanosti prethodno donesenog uvjerenja o ocjeni zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 53.
Popis ustrojbenih mjesta na koja mogu biti raspoređene djelatne vojne osobe s djelomičnim gubitkom zdravstvene sposobnosti za djelatnu vojnu službu iz članka 18. stavka 1. podstavka 3. ovoga Pravilnika donijet će se u roku od tri mjeseca od stupanja na snagu ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 54.
Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o utvrđivanju zdravstvene sposobnosti za vojnu službu („Narodne novine“, broj 42/14, 134/15, 109/16, 97/17 i 84/24).
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane
Članak 55.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u Narodnim novinama.
POTPREDSJEDNIK VLADE REPUBLIKE HRVATSKE
I MINISTAR OBRANE
Ivan Anušić
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
Komentirate u ime: Ministarstvo obrane