E-SAVJETOVANJA

Savjetovanja Upute Istraživanja
  • Prijavi se
  • Registriraj se

Preuzmi Word dokumentOstali dokumenti


Na temelju članka 42. Zakona o sustavu civilne zaštite („Narodne novine“, broj 82/15) ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje donosi

PRAVILNIK O POSTUPKU UZBUNJIVANJA STANOVNIŠTVA

  • Ukupno komentara:
  • Ukupno općih komentara:
  • Ukupno nadopuna teksta:
0
Komentiraj

I. OPĆA ODREDBA

0
Komentiraj

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuju se subjekti i sredstva za uzbunjivanje stanovništva te postupak za uzbunjivanje i obavješćivanje stanovništva o nastanku opasnosti, postupcima za vrijeme trajanja opasnosti i prestanku opasnosti.

0
Komentiraj

II. SUBJEKTI I SREDSTVA ZA UZBUNJIVANJE STANOVNIŠTVA

0
Komentiraj

Članak 2.

(1) Uzbunjivanje i obavješćivanje stanovništva provodi središnje tijelo državne uprave nadležno za poslove civilne zaštite (u daljnjem tekstu: Državna uprava).

 

(2) Državna uprava koordinira postupke svih subjekata uključenih u jedinstveni sustav uzbunjivanja u Republici Hrvatskoj.

0
Komentiraj

Članak 3.

U jedinstveni sustav uzbunjivanja u Republici Hrvatskoj uključuju se:

 

1. Pravne  osobe  –  operateri  koje su dužne uspostaviti  i  održavati  sustav  uzbunjivanja  u perimetru stvarnih rizika za građane:

 

– pravne  osobe  koje  se  bave  djelatnošću  koja  svojom  naravi  može  ugroziti  život  i  zdravlje građana,  materijalna  i  kulturna  dobra  i  okoliš,  a  koje  koriste  velike  količine  opasnih  vari propisane  posebnim  propisima  na  području  zaštite  okoliša  e  su  dužne  izrađivati  izvješća o sigurnosti

– pravne  osobe  koje  su  vlasnici  ili  upravljaju  akumulacijama  vode  i  vodnim  kanalima  za proizvodnju električne energije i opskrbu vodom

– pravne  osobe  koje  se  bave  djelatnošću  koja  svojom  naravi  može  ugroziti  život  i  zdravlje građana, materijalnih i kulturnih dobara i okoliša, a posluju unutar industrijske zone  koja je prema aktima središnjeg tijela državne uprave nadležnog za zaštitu okoliša  ugrožena  domino efektom.

 

2. Pravne osobe koje imaju vlastite sirene ili sustave za uzbunjivanje:

 

– vatrogasne postrojbe

– ostali vlasnici i korisnici sirena

– vlasnici i korisnici objekata koji su po zakonu dužni uspostaviti i održavati odgovarajući interni sustav za uzbunjivanje i obavješćivanje

– vlasnici i korisnici razglasnih sustava, elektroničkih medija i davatelji telekomunikacijskih usluga.

 

0
Komentiraj

Članak 4.

(1) Za uzbunjivanje i obavješćivanje stanovništva koriste se sirene, razglasni uređaji, elektronički mediji te SMS uređaji (nakon što se za slanje SMS poruka ostvare uvjeti kod davatelja usluga).

 

(2) Elektronički mediji iz prethodnog stavka su:

1. radio i televizijske postaje koje imaju koncesiju za emitiranje na nacionalnoj razini

– za opasnosti od značaja za državu, županije , gradove i općine

2. lokalne radio postaje i televizijske postaje

– za područja županija, gradova i općina

3. web stranice Državne uprave

4. aplikacije za pametne telefone i druge uređaje.

(3) Područni ured Državne uprave izrađuje popis elektroničkih medija iz stavka 2. točke 2. ovoga članka, koji je sastavni dio planova civilne zaštite županija i Grada Zagreba.

0
Komentiraj

Članak 5.

(1) Pravne osobe iz članka 3. točke 1. ovog Pravilnika dužne su uspostaviti upravljanje i nadzor nad sirenama  svog  sustava za uzbunjivanje iz operativnog središta pravne osobe i iz nadležnog centra  112  e  snositi  roškove  uspostavljanja  i  korištenja  komunikacijske  veze  za  potrebe upravljanja i nadzora sirenama iz nadležnog centra 112.

 

(2) Na sustav daljinskog upravljanja sirenama Državne uprave mogu se povezati i sirene koje nisu vlasništvo Državne uprave.

 

(3) Ako sustav za daljinsko upravljanje sirenama nije uspostavljen te za slučaj neispravnosti sustava, Područni ured za civilnu zaštitu Državne uprave izrađuje poseban plan uključivanja sirena kojim se razrađuju sredstva veze i dežurstvo osoba koje će uključivati sirene po nalogu odgovorne osobe iz centra 112, uključivši i zaposlenike pravnih osoba iz članka 3. ovog Pravilnika.

0
Komentiraj

III. POSTUPAK ZA UZBUNJIVANJE I OBAVJEŠĆIVANJE STANOVNIŠTVA

0
Komentiraj

Članak 6.

(1) Uzbunjivanje stanovništva obavlja se jedinstvenim znakovima za uzbunjivanje koji su propisani Uredbom o jedinstvenim znakovima za uzbunjivanje.

 

(2) Uz znakove za uzbunjivanje stanovništva u slučaju nadolazeće i neposredne opasnosti putem nadležnog centra 112 daje se priopćenje za stanovništvo o vrsti opasnosti i mjerama koje je neophodno poduzeti.

 

(3) Priopćenja za stanovništvo emitiraju se neposredno nakon danog znaka za uzbunjivanje putem sirena, razglasnih uređaja, elektroničkih medija te SMS poruka.

 

(4) Uzbunjivanje vatrogasnih i drugih postrojbi civilne zaštite obavlja se putem telekomunikacijskih sredstava, a kada to nije moguće znakom „vatrogasna uzbuna“.

 

0
Komentiraj

Članak 7.

(1) Standardnim operativnim postupcima koje donosi čelnik Državne uprave uređuju se postupak i ovlasti za donošenje odluke o uzbunjivanju te sastavljanju priopćenja za stanovništvo koja su sastavni dijelovi znakova za uzbunjivanje.

 

(2) Iznimno od stavka 1. ovog članka, za opasnosti koje nisu uređene standardnim operativnim postupcima odluku o uzbunjivanju i sastavljanju priopćenja za stanovništvo donosi načelnik stožera civilne zaštite.

0
Komentiraj

Članak 8.

(1) U slučaju neposredne opasnosti od ratnih djelovanja Glavni stožer Oružanih snaga Republike Hrvatske daje centrima 112 nalog za uzbunjivanje i priopćenje za stanovništvo.

 

(2) Način suradnje centara 112 s Glavnim stožerom Oružanih snaga Republike Hrvatske uredit će se standardnim operativnim postupkom koji donosi čelnik Državne uprave.

0
Komentiraj

Članak 9.

(1) U slučaju opasnosti od terorističkih djelovanja, centar 112 će uzbuniti stanovništvo po nalogu operativno-komunikacijskog centra Ministarstva unutarnjih poslova ili operativno komunikacijskog centra nadležne policijske uprave i objaviti sadržaj njihovog priopćenja za stanovništvo.

 

(2) Način suradnje centara 112 s operativnim komunikacijskim centrima Ministarstva unutarnjih poslova uredit će se standardnim operativnim postupkom koji donosi čelnik Državne uprave.

0
Komentiraj

Članak 10.

(1) Pravne osobe iz članka 3. točke 1. ovog Pravilnika dužne su u slučaju neposredne opasnosti koja može biti uzrokovana njihovom djelatnosti, putem vlastitog sustava za uzbunjivanje neodložno dati znak neposredne opasnosti i priopćenje za stanovništvo o vrsti opasnosti i mjerama zaštite koje je potrebno poduzeti.

 

(2) Pravne osobe iz prethodnog stavka dužne su o navedenim okolnostima neodložno obavijestiti centar 112, koji će putem elektroničkih medija te putem SMS poruka, dati priopćenje za stanovništvo o vrsti opasnosti i mjerama zaštite koje je potrebno poduzeti.

0
Komentiraj

Članak 11.

(1) Vatrogasne postrojbe samostalno daju znak »vatrogasna uzbuna« putem vlastitih sredstava za uzbunjivanje i o tome su dužne odmah obavijestiti centar 112.

 

(2) Znak za uzbunjivanje »vatrogasna uzbuna« može dati i centar 112 po prijemu poziva na broj 112 kojim se traži djelovanje vatrogasaca te na zahtjev nadležnog vatrogasnog zapovjednika u slučaju da vatrogasna postrojba nema svoju sirenu.

0
Komentiraj

Članak 12.

Centar 112 i pravne osobe iz članka 3. točke 1. ovog Pravilnika dužni su, nakon uzbunjivanja stanovništva po prestanku svih opasnosti za stanovništvo, dati znak „prestanak opasnosti“.

0
Komentiraj

Članak 13.

(1) Centri 112 i pravne osobe iz članka 3. ovog Pravilnika dužni su redovno provoditi ispitivanje ispravnosti sirena i sustava za uzbunjivanje svake prve subote u mjesecu u 12 sati korištenjem znaka „prestanak opasnosti“, osim ako je taj dan blagdan u Republici Hrvatskoj.

 

(2) Pravne osobe iz članka 3. ovog Pravilnika dužne su izvijestiti centar 112 o rezultatima ispitivanja ispravnosti sirena i sustava za uzbunjivanje.

 

(3) Osim za redovno ispitivanje ispravnosti sustava za uzbunjivanje, sirene se mogu uključivati i koristiti i u slučajevima izvanrednog ispitivanja za potrebe razvoja i rekonstrukcije sustava za uzbunjivanje, održavanja vježbi i obilježavanja događaja značajnih za Republiku Hrvatsku, uz prethodno pribavljenu pisanu suglasnost Državne uprave.

 

(4) Priopćenja za stanovništvo o ispitivanju ispravnosti sustava za uzbunjivanje, održavanju vježbi ili obilježavanju događaja, dostavlja se medijima putem centara 112 ili operativno komunikacijskog centra Državne uprave u sjedištu .

0
Komentiraj

IV. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

0
Komentiraj

Članak 14.

Područni ured Državne uprave dostavit će popis elektroničkih medija sukladno članku 4. stavku 3. ovog Pravilnika elektroničkim medijima iz članka 4. stavka 2. točke 2. ovog Pravilnika u roku od dva mjeseca od dana stupanja na snagu ovog Pravilnika.

0
Komentiraj

Članak 15.

Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika, prestaje važiti P ravilnik o postupku uzbunjivanja stanovništva („Narodne novine“, broj 47/06, 110/11 i 10/15).

0
Komentiraj

Članak 16.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.

0
Komentiraj

Komentari

Odustani
qwe rtz
Odustani
Odustani
uredi obriši prikaži sakrij
Zastario!
dodaj odgovor uredi odgovor obriši odgovor
Copyright © 2023 Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva, Ured za zakonodavstvo. Izjava o pristupačnosti.