Nacrt ključnih elemenata ESF Poziva na dostavu projektnih prijedloga
„Poticanje društvenog poduzetništva“
1.Uvod
Europski socijalni fond jedan je od glavnih instrumenta kohezijske politike Europske unije i usmjeren je na pružanje potpora za ulaganje u ljudski kapital i jačanje konkurentnosti europskog gospodarstva. Aktivnosti financirane iz sredstava Europskog socijalnog fonda pomažu ljudima da unaprijede svoje vještine i lakše se integriraju na tržište rada, usmjerene su na borbu protiv siromaštva i socijalne isključenosti te na poboljšanje učinkovitosti javne uprave.
U sklopu Operativnog programa identificirane su četiri tematske prioritetne osi:
1.Visoka zapošljivost i mobilnost radne snage;
2.Socijalno uključivanje;
3.Obrazovanje i cjeloživotno učenje;
4.Dobro upravljanje.
Poziv na dostavu projektnih prijedloga Poticanje društvenog poduzetništva provodi se u sklopu Investicijskog prioriteta 9.v Promicanje društvenog poduzetništva i strukovne integracije u društvenim poduzećima te socijalne ekonomije i ekonomije solidarnosti radi olakšavanja pristupa zapošljavanju, Prioritetne osi 2. Socijalno uključivanje.
2.Predmet poziva i opće informacije
Društveno poduzetništvo prema Strategiji razvoja društvenog poduzetništva u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2015.-2020. predstavlja poslovanje temeljeno na načelima društvene, okolišne i ekonomske održivosti, kod kojeg se stvorena dobit/višak prihoda u cijelosti ili većim dijelom ulaže za dobrobit zajednice. Društveno poduzetništvo je inovativan i kreativan poduzetnički model rješavanja ekonomskih, društvenih i ekoloških pitanja koji potiče zapošljavanje, socijalno uključivanje i održivi razvoj.
Iako postoji duga tradicija zadrugarstva (kao najčešćeg modela društvenih poduzeća), veliki broj udruga i inicijativa za društveno poduzetništvo te nekoliko desetaka uspješnih primjera društvenih poduzeća, društveno poduzetništvo još je uvijek nedovoljno razvijen sektor u Hrvatskoj. U 2014. godini u Hrvatskoj je djelovalo 90-tak društvenih poduzetnika u različitim pravnim oblicima, a ukupno su zapošljavali 795 osoba.
Većinu onoga što u Republici Hrvatskoj smatramo dobrim primjerima društvenog poduzetništva pokrenule su upravo organizacije civilnoga društva (OCD) osnivanjem izdvojene pravne osobe, najčešće zadruge ili trgovačkog društva, koja svoju dobit vraća OCD-u koji ju je osnovao; ili društveno-poduzetničkim poslovanjem unutar same organizacije.
Provedbom IPA projekata, uočen je značajan interes OCD-ova za pokretanje društvenih poduzeća. Pregledom financijskih izvješća iz prošlog programskog razdoblja od 2007. do 2013. godine, utvrđeno je da je preko 30 financiranih projekata moguće povezati s društvenim poduzetništvom.
Kroz brojne javne događaje, konferencije i okrugle stolove, kao jedna od najvećih zapreka poslovanju društvenih poduzetnika se navodi nedostatak financijskog kapitala. Osim toga, prepoznati su sljedeće zapreke: manjak poslovnih vještina društvenih poduzetnika, slaba javna vidljivost društvenog poduzetništva te nedostatak svijesti o društvenom poduzetništvu kao poslovanju koje uz ekonomsku stvara i dodatnu društvenu vrijednost (zapošljavanje ranjivih skupina, pružanje socijalnih usluga, ekološka održivost).
Zbog toga postoji potreba da se podrže postojeća društvena poduzeća u jačanju njihovih kapaciteta, održivosti, konkurentnosti i poticanja zapošljavanja. Posebno se treba potaknuti razvoj novih društvenih poduzeća kroz start up projekte kojima se želi omogućiti priprema i osposobljavanje za tržište, razvoj poslovnih planova, upravljanje poslovanjem i rizicima te stjecanje prodajnih, komunikacijskih i ostalih vještina.
Ova operacija predstavlja prvi korak u stvaranju sustavne podrške razvoju društvenog poduzetništva. Uključivat će financiranje niza informativnih i edukacijskih aktivnosti kojima će se unaprijediti status društvenog poduzetništva u području vidljivosti i prepoznatljivosti. Također, uključuje i financijsku podršku poslovanju postojećim društvenim poduzećima, kao i podupiranje svih oblika poslovnih aktivnosti organizacija zainteresiranih za otvaranje društvenog poduzeća ili pokretanje društveno-poduzetničke djelatnosti.
3.Cilj poziva i ciljane skupine
Opći cilj ovog poziva na dostavu projektnih prijedloga je: Ispitati potrebe i interese u sektoru društvenog poduzetništva kao priprema za buduće dodjele bespovratnih sredstava.
Specifični ciljevi ovog poziva na dostavu projektnih prijedloga su:
1.Unaprijediti znanja i vještine zaposlenika start-upova i postojećih društvenih poduzeća putem specijaliziranih oblika osposobljavanja i educiranja;
2.Poticati razvoj poslovanja postojećih i novih društvenih poduzeća;
3.Povećati vidljivost društvenog poduzetništva putem informiranja javnosti i umrežavanja dionika;
4.Razviti obrazovne programe u području društvenog poduzetništva za učeničku i studentsku populaciju.
Ciljane skupine su:
društveni poduzetnici, zaposlenici u društvenim poduzećima, skupine u nepovoljnom položaju na tržištu rada (nezaposlene osobe s invaliditetom, hrvatski branitelji iz Domovinskog rata, mladi, žene), školsko i fakultetsko osoblje, javni službenici.
4.Prihvatljivi prijavitelji
Prihvatljivi prijavitelji su:
društveni poduzetnici, društva s ograničenom odgovornošću, zadruge, udruge, OCD-ovi, javne i privatne ustanove koje djeluju na području socijalnog uključivanja, obrazovne i financijske ustanove, nacionalna, lokalna i regionalna tijela vlasti odgovorna za društveno poduzetništvo.
5.Ukupno raspoloživa sredstva
7.650.000,00 KN (1.000.000,00 EUR)
6.Raspoloživa sredstva po projektu (indikativno)
Minimalni iznos: 400.000,00 KN
Maksimalni iznos: 800.000,00 KN
7.Trajanje provedbe
Predviđeno trajanje provedbe je 12 mjeseci.
8.Prihvatljive aktivnosti
1.Upravljanje projektom i administracija;
2.Jačanje kapaciteta zaposlenika postojećih društvenih poduzeća kroz programe osposobljavanja i usavršavanja (unapređenje profesionalnih i menadžerskih vještina, tehničkog znanja, prodajnih vještina, marketinga i računovodstva);
3.Unapređenje i stjecanje stručnih i poslovnih sposobnosti i vještina skupina u nepovoljnom položaju na tržištu rada (nezaposlene osobe s invaliditetom, hrvatski branitelji iz Domovinskog rata, mladi, žene) kroz radionice, edukacije i druge oblike osposobljavanja;
4.Podrška osnivanju i razvoju centara za poslovno savjetovanje u području društvenog poduzetništva (pružanja usluga savjetovanja za osnivanje društvenog poduzeća i stručne pomoći za razvoj poslovanja);
5.Razvoj inkubatora za podršku društveno-poduzetničkim inicijativama;
6.Razvoj poslovnih ideja i planova za start-up društvena poduzeća (novi proizvodi i usluge, istraživanje tržišta, društveni i okolišni utjecaj, mogućnost recikliranja, ciljani kupci);
7.Razvoj poslovnih modela za ulazak na nova tržišta (širenje opsega usluga i proizvoda na lokalnom tržištu, procjena potreba i potencijala, istraživanje tržišta, nova oprema nužna za isporuku novih proizvoda i usluga, profesionalne i savjetodavne usluge, usavršavanje vještina);
8.Osmišljavanje i provedba informativnih aktivnosti u području društvenog poduzetništva (organizacija edukacija, radionica, okruglih stolova, sajmova, tiskanje promotivnih i edukacijskih materijala);
9.Razmjena znanja i iskustava između novih i postojećih društvenih poduzeća u RH i zemljama EU (umrežavanja društvenih poduzetnika na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini, formiranje tematskih skupina za suradnju i razmjenu dobrih praksi, organizacija studijskih putovanja u zemlji i inozemstvu);
10.Organizacija obrazovnih programa i aktivnosti za učeničku i studentsku populaciju;
11.Promidžba i vidljivost.
9.Potpore male vrijednosti
Ova operacija podliježe pravilima o dodjeli državnih potpora budući da su zadovoljeni svi kriteriji koji proizlaze iz čl. 107 (1) UFEU.
Ovom operacijom dodijelit će se potpore male vrijednosti (de-minimis) prema Programu dodjele potpora male vrijednosti za poticanje društvenog poduzetništva.
10.Lokacija provedbe
Projektne aktivnosti se moraju provoditi u Republici Hrvatskoj. Pojedine aktivnosti (npr. studijska putovanja) moguće je organizirati izvan teritorija Republike Hrvatske.
11.Administrativni podaci
Predviđeno trajanje natječaja je 60 dana. Natječajna dokumentacija će se podnositi zajedno u originalnom (papirnatom) te elektroničkom obliku (cd ili dvd) na adresu:
Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Uprava za upravljanje operativnim programima Europske unije
Nacrt ključnih elemenata ESF Poziva na dostavu projektnih prijedloga
„Poticanje društvenog poduzetništva“
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
1.Uvod
Europski socijalni fond jedan je od glavnih instrumenta kohezijske politike Europske unije i usmjeren je na pružanje potpora za ulaganje u ljudski kapital i jačanje konkurentnosti europskog gospodarstva. Aktivnosti financirane iz sredstava Europskog socijalnog fonda pomažu ljudima da unaprijede svoje vještine i lakše se integriraju na tržište rada, usmjerene su na borbu protiv siromaštva i socijalne isključenosti te na poboljšanje učinkovitosti javne uprave.
U sklopu Operativnog programa identificirane su četiri tematske prioritetne osi:
1.Visoka zapošljivost i mobilnost radne snage;
2.Socijalno uključivanje;
3.Obrazovanje i cjeloživotno učenje;
4.Dobro upravljanje.
Poziv na dostavu projektnih prijedloga Poticanje društvenog poduzetništva provodi se u sklopu Investicijskog prioriteta 9.v Promicanje društvenog poduzetništva i strukovne integracije u društvenim poduzećima te socijalne ekonomije i ekonomije solidarnosti radi olakšavanja pristupa zapošljavanju , Prioritetne osi 2. Socijalno uključivanje .
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
2.Predmet poziva i opće informacije
Društveno poduzetništvo prema Strategiji razvoja društvenog poduzetništva u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2015.-2020. predstavlja poslovanje temeljeno na načelima društvene, okolišne i ekonomske održivosti, kod kojeg se stvorena dobit/višak prihoda u cijelosti ili većim dijelom ulaže za dobrobit zajednice . Društveno poduzetništvo je inovativan i kreativan poduzetnički model rješavanja ekonomskih, društvenih i ekoloških pitanja koji potiče zapošljavanje, socijalno uključivanje i održivi razvoj.
Iako postoji duga tradicija zadrugarstva (kao najčešćeg modela društvenih poduzeća), veliki broj udruga i inicijativa za društveno poduzetništvo te nekoliko desetaka uspješnih primjera društvenih poduzeća, društveno poduzetništvo još je uvijek nedovoljno razvijen sektor u Hrvatskoj. U 2014. godini u Hrvatskoj je djelovalo 90-tak društvenih poduzetnika u različitim pravnim oblicima, a ukupno su zapošljavali 795 osoba.
Većinu onoga što u Republici Hrvatskoj smatramo dobrim primjerima društvenog poduzetništva pokrenule su upravo organizacije civilnoga društva (OCD) osnivanjem izdvojene pravne osobe, najčešće zadruge ili trgovačkog društva, koja svoju dobit vraća OCD-u koji ju je osnovao; ili društveno-poduzetničkim poslovanjem unutar same organizacije.
Provedbom IPA projekata, uočen je značajan interes OCD-ova za pokretanje društvenih poduzeća. Pregledom financijskih izvješća iz prošlog programskog razdoblja od 2007. do 2013. godine, utvrđeno je da je preko 30 financiranih projekata moguće povezati s društvenim poduzetništvom.
Kroz brojne javne događaje, konferencije i okrugle stolove, kao jedna od najvećih zapreka poslovanju društvenih poduzetnika se navodi nedostatak financijskog kapitala. Osim toga, prepoznati su sljedeće zapreke: manjak poslovnih vještina društvenih poduzetnika, slaba javna vidljivost društvenog poduzetništva te nedostatak svijesti o društvenom poduzetništvu kao poslovanju koje uz ekonomsku stvara i dodatnu društvenu vrijednost (zapošljavanje ranjivih skupina, pružanje socijalnih usluga, ekološka održivost).
Zbog toga postoji potreba da se podrže postojeća društvena poduzeća u jačanju njihovih kapaciteta, održivosti, konkurentnosti i poticanja zapošljavanja. Posebno se treba potaknuti razvoj novih društvenih poduzeća kroz start up projekte kojima se želi omogućiti priprema i osposobljavanje za tržište, razvoj poslovnih planova, upravljanje poslovanjem i rizicima te stjecanje prodajnih, komunikacijskih i ostalih vještina.
Ova operacija predstavlja prvi korak u stvaranju sustavne podrške razvoju društvenog poduzetništva. Uključivat će financiranje niza informativnih i edukacijskih aktivnosti kojima će se unaprijediti status društvenog poduzetništva u području vidljivosti i prepoznatljivosti. Također, uključuje i financijsku podršku poslovanju postojećim društvenim poduzećima, kao i podupiranje svih oblika poslovnih aktivnosti organizacija zainteresiranih za otvaranje društvenog poduzeća ili pokretanje društveno-poduzetničke djelatnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
3.Cilj poziva i ciljane skupine
Opći cilj ovog poziva na dostavu projektnih prijedloga je: Ispitati potrebe i interese u sektoru društvenog poduzetništva kao priprema za buduće dodjele bespovratnih sredstava.
Specifični ciljevi ovog poziva na dostavu projektnih prijedloga su:
1. Unaprijediti znanja i vještine zaposlenika start-upova i postojećih društvenih poduzeća putem specijaliziranih oblika osposobljavanja i educiranja;
2. Poticati razvoj poslovanja postojećih i novih društvenih poduzeća;
3. Povećati vidljivost društvenog poduzetništva putem informiranja javnosti i umrežavanja dionika;
4. Razviti obrazovne programe u području društvenog poduzetništva za učeničku i studentsku populaciju.
Ciljane skupine su:
društveni poduzetnici, zaposlenici u društvenim poduzećima, skupine u nepovoljnom položaju na tržištu rada (nezaposlene osobe s invaliditetom, hrvatski branitelji iz Domovinskog rata, mladi, žene), školsko i fakultetsko osoblje, javni službenici.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
4.Prihvatljivi prijavitelji
Prihvatljivi prijavitelji su:
društveni poduzetnici, društva s ograničenom odgovornošću, zadruge, udruge, OCD-ovi, javne i privatne ustanove koje djeluju na području socijalnog uključivanja, obrazovne i financijske ustanove, nacionalna, lokalna i regionalna tijela vlasti odgovorna za društveno poduzetništvo.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
5.Ukupno raspoloživa sredstva
7.650.000,00 KN (1.000.000,00 EUR)
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
6.Raspoloživa sredstva po projektu (indikativno)
Minimalni iznos: 400.000,00 KN
Maksimalni iznos: 800.000,00 KN
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
7.Trajanje provedbe
Predviđeno trajanje provedbe je 12 mjeseci.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
8.Prihvatljive aktivnosti
1. Upravljanje projektom i administracija;
2. Jačanje kapaciteta zaposlenika postojećih društvenih poduzeća kroz programe osposobljavanja i usavršavanja (unapređenje profesionalnih i menadžerskih vještina, tehničkog znanja, prodajnih vještina, marketinga i računovodstva);
3. Unapređenje i stjecanje stručnih i poslovnih sposobnosti i vještina skupina u nepovoljnom položaju na tržištu rada (nezaposlene osobe s invaliditetom, hrvatski branitelji iz Domovinskog rata, mladi, žene) kroz radionice, edukacije i druge oblike osposobljavanja;
4. Podrška osnivanju i razvoju centara za poslovno savjetovanje u području društvenog poduzetništva (pružanja usluga savjetovanja za osnivanje društvenog poduzeća i stručne pomoći za razvoj poslovanja);
5. Razvoj inkubatora za podršku društveno-poduzetničkim inicijativama;
6. Razvoj poslovnih ideja i planova za start-up društvena poduzeća (novi proizvodi i usluge, istraživanje tržišta, društveni i okolišni utjecaj, mogućnost recikliranja, ciljani kupci);
7. Razvoj poslovnih modela za ulazak na nova tržišta (širenje opsega usluga i proizvoda na lokalnom tržištu, procjena potreba i potencijala, istraživanje tržišta, nova oprema nužna za isporuku novih proizvoda i usluga, profesionalne i savjetodavne usluge, usavršavanje vještina);
8. Osmišljavanje i provedba informativnih aktivnosti u području društvenog poduzetništva (organizacija edukacija, radionica, okruglih stolova, sajmova, tiskanje promotivnih i edukacijskih materijala);
9. Razmjena znanja i iskustava između novih i postojećih društvenih poduzeća u RH i zemljama EU (umrežavanja društvenih poduzetnika na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini, formiranje tematskih skupina za suradnju i razmjenu dobrih praksi, organizacija studijskih putovanja u zemlji i inozemstvu);
10. Organizacija obrazovnih programa i aktivnosti za učeničku i studentsku populaciju;
11. Promidžba i vidljivost.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
9.Potpore male vrijednosti
Ova operacija podliježe pravilima o dodjeli državnih potpora budući da su zadovoljeni svi kriteriji koji proizlaze iz čl. 107 (1) UFEU.
Ovom operacijom dodijelit će se potpore male vrijednosti (de-minimis) prema Programu dodjele potpora male vrijednosti za poticanje društvenog poduzetništva.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
10.Lokacija provedbe
Projektne aktivnosti se moraju provoditi u Republici Hrvatskoj. Pojedine aktivnosti (npr. studijska putovanja) moguće je organizirati izvan teritorija Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
11.Administrativni podaci
Predviđeno trajanje natječaja je 60 dana. Natječajna dokumentacija će se podnositi zajedno u originalnom (papirnatom) te elektroničkom obliku (cd ili dvd) na adresu:
Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Uprava za upravljanje operativnim programima Europske unije
Petračićeva 4
10000 Zagreb
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava