NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA OVRŠNOG ZAKONA
Članak 1.
U Ovršnom zakonu („Narodne novine“, broj 112/12., 25/13. i 93/14.) u članku 10. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Ovršni postupak i postupak osiguranja u prvom stupnju vodi i odluke donosi sudac pojedinac, ako ovim Zakonom nije određeno da postupak vodi i odluke donosi javni bilježnik.“.
Iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
„(2) U ovršnom postupku i postupku osiguranja u drugom stupnju odluke donosi sudac pojedinac višeg suda, ako ovim Zakonom nije određeno da odluke donosi vijeće prvostupanjskog suda sastavljeno od trojice sudaca. O žalbama protiv odluka javnog bilježnika u drugom stupnju odlučuje sudac pojedinac prvostupanjskog suda.“.
Dosadašnji stavci 2. do 5. postaju stavci 3. do 6.
Članak 2.
U članku 18. stavku 1. iza podstavka 3. dodaju se novi podstavci 4. i 5. koji glase:
„- Ministarstvo financija, Porezna uprava dužna je, uz podatak o imenu, prezimenu i datumu rođenja ili broju osobne iskaznice, dati podatak o osobnom identifikacijskom broju za fizičku osobu,
- Agencija dužna je dati podatke o ovrhovoditeljima i osnovama za plaćanje koji su upisani u Očevidnik redoslijeda osnova za plaćanje,“.
Dosadašnji podstavci 4., 5., 6. i 7. postaju podstavci 6., 7., 8. i 9.
U stavku 3. riječi: „suda ili javnog bilježnika, uz podatak o imenu, prezimenu i datumu rođenja ili broju osobne iskaznice za ovršenika fizičku osobu, odnosno podatak o nazivu, matičnom broju ili matičnom broju subjekta za ovršenika pravnu osobu, dati podatak o osobnom identifikacijskom broju ovršenika, kao i“ zamjenjuju se riječima: „osobe koja tvrdi da radi naplate novčane tražbine po osnovi radnog odnosa koja je utvrđena u bruto iznosu namjerava pokrenuti ovršni postupak dati“.
Članak 3.
U članku 25. stavku 6. riječ: „konačna“ zamjenjuje se riječju: „pravomoćna“.
Članak 4.
Članak 26. briše se.
Članak 5.
U članku 39. stavak 3. iza riječi: „sud“ dodaju se riječi: „ili javni bilježnik“.
Stavci 4. i 5. brišu se.
Dosadašnji stavak 6. koji postaje stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4) Iznimno od odredbe stavka 3. ovoga članka, ako prijedlog za ovrhu ne sadrži osobni identifikacijski broj ovršenika, sud ili javni bilježnik će donijeti rješenje o ovrsi bez osobnog identifikacijskog broja ovršenika ako je ovršenik strana fizička ili pravna osoba, ako su ovršenici suvlasnici zgrade a ovrha se određuje isključivo na sredstvima zajedničke pričuve ili ako je ovršenik stečajna masa iza stečajnog dužnika koja nije upisana u sudski registar, a ako prijedlog za ovrhu ne sadrži osobni identifikacijski broj ovrhovoditelja, sud ili javni bilježnik će donijeti rješenje o ovrsi bez osobnog identifikacijskog brojaako su ovrhovoditelji suvlasnici zgrade a radi se o tražbini koja se naplaćuje u korist sredstava zajedničke pričuve ili ako je ovrhovoditelj stečajna masa iza stečajnog dužnika koja nije upisana u sudski registar.“.
Članak 6.
U članku 62. stavku 1. točka 2. mijenja se i glasi:
„2. ako je tijekom ili nakon sudske ili izvansudske ovrhe namirio ovrhovoditelju novčanu tražbinu mimo postupka tako da je ovrhovoditelj dvostruko namiren,“.
U stavku 3. iza riječi: "iznosa" stavlja se zarez i dodaju riječi: "a u slučaju iz stavka 1. točke 2. ovoga članka i posebnu naknadu u visini od 400,00 kuna.".
U stavku 5. riječi: „ovršnoga postupka“ zamjenjuju se riječima: „sudske ili izvansudske ovrhe“.
Članak 7.
(prijedlog Ministarstva pravosuđa)
U članku 75. iza stavka 5. dodaju se stavci 6., 7. i 8. koji glase:
„(6) Ako za nekretninu iz stavka 5. ovoga članka ovršenik (fizička osoba) nije podnio prijedlog za korištenje nekretnine kao najmoprimac ili ako je sud odbio taj prijedlog, ovršenik može najkasnije na ročištu na kojem je sud zaključkom utvrdio vrijednost nekretnine zatražiti da mu se prije namirenja vjerovnika iz iznosa dobivenoga prodajom isplati razmjeran dio vrijednosti nekretnine.
(7) Razmjeran dio vrijednosti nekretnine određuje se prema broju osoba koje je ovršenik po zakonu dužan uzdržavati i to tako da se ovršeniku isplati protuvrijednost za 35 m2 od ukupne površine nekretnine, a za svaku uzdržavanu osobu protuvrijednost za dodatnih 10 m2 od ukupne površine nekretnine, ali ne više od dvije godišnje prosječne netoplaće u Republici Hrvatskoj. Protuvrijednost razmjernog dijela nekretnine određuje se prema procijenjenoj vrijednosti nekretnine.
(8) Razmjeran dio vrijednosti nekretnine uplaćuje se na poseban račun kod banke na kojemu se ovrha ne može provesti.“.
Članak 8.
U članku 173. stavku 2. riječi: „dvije trećine plaće ovršenika“ zamjenjuju se riječima: „tri četvrtine plaće ovršenika, ali ne više od dvije trećine prosječne netoplaće u Republici Hrvatskoj“, a iza riječi: "netoplaće ovršenika" stavlja se zarez i dodaju riječi: „osim u slučaju ovrhe radi prisilne naplate novčanih iznosa za uzdržavanje djeteta u kojem slučaju je od ovrhe izuzet iznos koji odgovara iznosu od jedne četvrtine netoplaće ovršenika".
Članak 9.
U članku 206. stavak 2. briše se.
Dosadašnji stavak 3. postaje stavak 2.
U dosadašnjem stavku 4. koji postaje stavak 3. riječ: „nepravomoćno“ briše se.
Dosadašnji stavci 5. i 6. postaju stavci 4. i 5.
Članak 10.
Članak 208. mijenja se i glasi:
„(1) Ako je naplata zatražena na temelju zadužnice ili bjanko zadužnice koju je vjerovnik izravno dostavio Agenciji, Agencija će postupiti kao u povodu zahtjeva za izravnu naplatu iz čanka 209. ovoga Zakona.
(2) U slučaju iz stavka 1. ovog članka, ovršenik može predložiti sudu da donese rješenje kojim će naložiti Agenciji da odgodi izdavanje naloga bankama za prijenos zaplijenjenih sredstava odnosno rješenje kojim će pljenidba i prijenos proglasiti nedopuštenim.
(3) Na prijedloge iz stavka 2. ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuju odredbe članka 210. stavka 1. do 4. ovoga Zakona.
(4) O žalbama protiv rješenja o prijedlozima ovršenika iz stavka 2. ovoga članka odlučuje vijeće prvostupanjskog suda koje je dužno rješenje o žalbi donijeti i otpremiti u roku od osam dana.“.
Članak 11.
U članku 209. stavku 1. riječ: „nepravomoćnog“ briše se.
U stavku 2. iza riječ: „otpravak“ dodaju se riječi: „ili ovjereni prijepis“.
U stavku 5. broj: "14." zamjenjuje se brojem: "30.".
Članak 12.
U članku 214. u stavku 1. riječi: „i ima učinak pravomoćnog rješenja o ovrsi kojim se zapljenjuje tražbina po računu i prenosi na ovrhovoditelja“ brišu se.
U stavku 6. riječi: „s kojega je računa naplaćen koji“ brišu se, a iza riječi: „glavnice“ dodaju se riječi: „koji je naplaćen.“
Članak 13.
U članku 215. stavku 1. riječi: „ima učinak pravomoćnog rješenja o ovrsi kojim se zapljenjuje tražbina po računu i prenosi na ovrhovoditelja“ zamjenjuju se riječima: „postaje podobna za ovrhu“.
Članak 14.
U članku 216. stavak 6. briše se.
Članak 15.
U članku 217. iza stavka 6. dodaje se stavak 7. koji glasi:
„(7) Ako ovrhovoditelju ima pravo na kamate, iznos kamata prenijeti će se na one račune na koje se prenosi dio tražbine na koju su obračunate te kamate.“.
Članak 16.
Članak 281. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Ako javni bilježnik ocijeni da prijedlog za ovrhu na temelju vjerodostojne isprave nije dopušten ili uredan (članak 39. stavak 3.), rješenjem će odbaciti prijedlog za ovrhu ne pozivajući predlagatelja da ga dopuni ili ispravi.“.
Stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) Ako javni bilježnik ocijeni da prijedlog za ovrhu na temelju vjerodostojne isprave nije osnovan, rješenjem će odbiti prijedlog za ovrhu ne pozivajući predlagatelja da ga dopuni ili ispravi.".
Stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4) Javni bilježnik će donijeti i otpremiti odluku iz stavka 1. do 3. ovoga članka najkasnije u roku od 30 dana, računajući od dana zaprimanja prijedloga.“.
Stavak 5. briše se.
Dosadašnji stavci 6. i 7. postaju stavci 5. i 6.
U dosadašnjem stavku 8. koji postaje stavak 7. riječi: „6. i 7.“ zamjenjuju se u riječima: „2., 3., 5. i 6.“.
Članak 17.
Članak 282. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Nepravodoban, nedopušten ili neobrazložen prigovor javni bilježnik će rješenjem odbaciti.“.
Članak 18.
(prijedlog Ministarstva pravosuđa)
U članku 283. iza stavka 6. dodaje se stavak 7. koji glasi:
"(7) Javni bilježnik ili sud koji izdaje potvrdu pravomoćnosti i ovršnosti će obavijest o tome bez odgode dostaviti ovršeniku sukladno odredbi članka 8. ovoga Zakona.“.
Članak 19.
U članku 284. stavku 1. iza riječi: „koji je ovrha određena“ dodaju se riječi „zaplijeni i“.
U stavku 4. riječ: „pravomoćnog“ briše se.
Članak 20.
U članku 287. stavku 1. riječi: „2. i 13.“ zamjenjuju se riječima: „2., 3. i 7.“.
Članak 21.
U članku 292. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Trgovački sudovi nadležni su određivati i provoditi osiguranje u predmetima u kojima bi bili nadležni za odlučivanje o predmetu spora u skladu s pravilima parničnog postupka o nadležnosti trgovačkih sudova.“.
Članak 22.
U članku 306. stavku 5. broj: „306.“ zamjenjuje se brojem: „305.“.
Članak 23.
U članku 325. stavak 4. mijenja se i glasi:
"(4) Ako predlagatelj osiguranja obavijesti protivnika osiguranja kako želi postati punopravni vlasnik stvari, odnosno punopravni nositelj prava, javni bilježnik iz stavka 3. ovoga članka o tome će mu izdati potvrdu u roku od petnaest dana. Nakon što je protivniku osiguranja dao potvrdu iz ovoga stavka, protivnik osiguranja nije više ovlašten povući prijedlog. Ako se predlagatelj osiguranja ne očituje u danom roku, smatrat će se da je pristao na prijedlog protivnika osiguranja.".
Članak 24.
Iza članka 339. dodaju se naslov iznad članka i članak 339.a koji glase:
„Obustava u slučaju da je predlagatelj osiguranja zatražio ovrhu
Članak 339.a
(1) Ako je predlagatelj osiguranja zatražio ovrhu jer su se ispunile pretpostavke za ovrhu radi naplate osigurane tražbine, sud će na prijedlog predlagatelja osiguranja obustaviti postupak i ukinuti provedene radnje.
(2) U slučaju iz članka 1. ovoga članka, do iznosa koji je zaplijenjen prethodnom mjerom, predlagatelj osiguranja u ovršnom postupku zadržava red prvenstva kojega je imao kao predlagatelj osiguranja.“.
Članak 25.
Naslov dijela četvrtog mijenja se i glasi: „EUROPSKI OVRŠNI NASLOV I EUROPSKI NALOG ZA BLOKADU RAČUNA“.
Članak 26.
Iza članka 364. dodaje se glava trideset peta i naslov glave sa člancima 364.a, 364.b, 364.c i 364.d i naslovima iznad njih koji glase:
„Glava trideset peta
EUROPSKI NALOG ZA BLOKADU RAČUNA
Područje primjene
Članak 364.a
Odredbama ove glave utvrđuju se nadležna tijela, postupanje Agencije i naknade za provedbu Uredbe (EU) br. 655/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. svibnja 2014. o uspostavi postupka za europski nalog za blokadu računa kako bi se pojednostavila prekogranična naplata duga u građanskim i trgovačkim stvarima (u daljnjem tekstu: Uredba 655/2014).
Nadležna tijela
Članak 364.b
Za provedbu Uredbe (EU) br. 655/2014:
1.za izdavanje naloga za blokadu računa na temelju isprave koja je sastavljena u Republici Hrvatskoj, a čija se vjerodostojnost odnosi na potpis i sadržaj isprave i koja je utvrđena od strane tijela javne vlasti ili drugog tijela ovlaštenog u tu svrhu nadležni su sudovi Republike Hrvatske koji imaju nadležnost za odlučivanje o meritumu stvari (članak 6. stavak 4. Uredbe 655/2014)
2.za odlučivanje po žalbi koju je vjerovnik podnio prvostupanjskom sudu protiv odluke kojom je u cijelosti ili djelomično odbijen zahtjev za izdavanje naloga za blokadu računa nadležan je viši sud koji bi bio nadležan za odlučivanje po žalbi protiv rješenja kojim se odbija prijedlog za osiguranje (članak 21. Uredbe 655/2014)
3.za odlučivanje o zahtjevu kojim dužnik traži opoziv ili izmjenu naloga za blokadu računa nadležan je sud Republike Hrvatske koji je izdao nalog za blokadu računa (članak 33. stavak 1. Uredbe 655/2014)
4.za odlučivanje o zahtjevu kojim dužnik traži da se provedba naloga za blokadu računa koja se provodi u Republici Hrvatskoj ograniči ili prekine nadležan je Općinski građanski sud u Zagrebu / Općinski sud u Novom Zagrebu (članak 34. stavak 1. ili 2. Uredbe 655/2014)
5.za odlučivanje o žalbi protiv odluke prvostupanjskog suda iz točke 3. i 4. ovoga članka nadležan je viši sud koji bi bio nadležan za odlučivanje po žalbi protiv rješenja o osiguranju (članak 37. Uredbe 655/2014)
6.za primitak, slanje ili dostavu naloga za blokadu i drugih dokumenata iz članka 4. točke 14. Uredbe 655/2014 nadležan je Općinski građanski sud u Zagrebu / Općinski sud u Novom Zagrebu
7.za ishođenje potrebnih informacija o računu ili računima dužnika nadležna je Agencija (članak 14. Uredbe 655/2014) koja je tražene informacije dužna dati u skladu s pravilima o korištenju podataka iz Jedinstvenog registra računa
8.za provedbu naloga za blokadu računa nadležna je Agencija.
Postupanje Agencije
Članak 364.c
(1) Agencija po nalogu za blokadu računa postupa u skladu s odredbama zakona kojim je propisana provedba ovrhe i osiguranja na novčanim sredstvima po računu ovršenika.
(2) Za provedbu naloga za blokadu Agencija i banke imaju pravo na naknadu kao za poslove provedbe ovrhe i osiguranja na novčanim sredstvima po računima.
Sudske pristojbe
Članak 364.d
(1) U postupku ishođenja naloga za blokadu računa ili pravnog sredstva protiv naloga sudska pristojba se plaća prema vrijednosti zahtjeva.
(2) Sudska pristojba plaća se:
-na zahtjev za nalog za blokadu kao na prijedlog za osiguranje
-na odluku o zahtjevu za nalog za blokadu računa kao na rješenje o osiguranju
-na podneske iz članka 364.b točke 2. do 5. ovoga Zakona kao na žalbu protiv rješenja o osiguranju.“.
Članak 27.
U stavku 366. stavku 1. riječi „i 3.“ brišu se.
U stavku 3. brojka „8.“ briše se.
Članak 28.
U članku 366. u stavku 2. iza riječi: „odgovorna osoba“ dodaju se riječi: „u tijelu ili“.
U stavku 3. riječi: „za prekršaj odgovorna osoba u tijelu ako u roku od osam dana ne dostavi podatke iz članka 18. stavka 2. i 8. ovoga Zakona“ zamjenjuju se riječima: „fizička osoba za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka“.
Članak 29.
U članku 367. u stavku 1. broj: „4.“ zamjenjuje se brojem „2.“.
U stavku 3. broj: „4.“ zamjenjuje se brojem „2.“.
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 30.
Postupci pokrenuti prije stupanja na snagu ovoga Zakona dovršit će se primjenom odredbi Ovršnog zakona („Narodne novine“, broj 112/12., 25/13. i 93/14.), osim ako odredbama ovoga Zakona nije drukčije određeno.
Članak 31.
(1) Postupke radi prisilnog ostvarenja novčane tražbine na temelju vjerodostojne isprave pokrenute do 27. siječnja 2006. u kojima nije upisana zabilježba ovrhe ili u kojima sud ili stranke nisu poduzele nijednu radnju, sud će obustaviti bez obzira na to kada su pokrenuti i po kojem zakonu bi se trebali dovršiti.
(2) Postupci iz stavka 1. ovoga članka koji se vode na istome sudu predsjednik toga suda ili sudac kojega za to ovlasti predsjednik suda može obustaviti zajedničkim rješenjem i dostaviti ga strankama objavom na mrežnoj stranici e-Oglasna ploča sudova.
(3) Dostava iz stavka 2. ovoga članka smatra se obavljenom istekom petnaestoga dana od dana objave rješenja na mrežnoj stranici e-Oglasna ploča sudova.
Članak 32.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“, osim članka 10. koji stupa na snagu 1. siječnja 2017.
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA OVRŠNOG ZAKONA
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 1.
U Ovršnom zakonu („Narodne novine“, broj 112/12., 25/13. i 93/14.) u članku 10. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Ovršni postupak i postupak osiguranja u prvom stupnju vodi i odluke donosi sudac pojedinac, ako ovim Zakonom nije određeno da postupak vodi i odluke donosi javni bilježnik.“.
Iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
„(2) U ovršnom postupku i postupku osiguranja u drugom stupnju odluke donosi sudac pojedinac višeg suda, ako ovim Zakonom nije određeno da odluke donosi vijeće prvostupanjskog suda sastavljeno od trojice sudaca. O žalbama protiv odluka javnog bilježnika u drugom stupnju odlučuje sudac pojedinac prvostupanjskog suda.“.
Dosadašnji stavci 2. do 5. postaju stavci 3. do 6.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 2.
U članku 18. stavku 1. iza podstavka 3. dodaju se novi podstavci 4. i 5. koji glase:
„- Ministarstvo financija, Porezna uprava dužna je, uz podatak o imenu, prezimenu i datumu rođenja ili broju osobne iskaznice, dati podatak o osobnom identifikacijskom broju za fizičku osobu,
- Agencija dužna je dati podatke o ovrhovoditeljima i osnovama za plaćanje koji su upisani u Očevidnik redoslijeda osnova za plaćanje, “.
Dosadašnji podstavci 4., 5., 6. i 7. postaju podstavci 6., 7., 8. i 9.
U stavku 3. riječi: „ suda ili javnog bilježnika, uz podatak o imenu, prezimenu i datumu rođenja ili broju osobne iskaznice za ovršenika fizičku osobu, odnosno podatak o nazivu, matičnom broju ili matičnom broju subjekta za ovršenika pravnu osobu, dati podatak o osobnom identifikacijskom broju ovršenika, kao i“ zamjenjuju se riječima: „osobe koja tvrdi da radi naplate novčane tražbine po osnovi radnog odnosa koja je utvrđena u bruto iznosu namjerava pokrenuti ovršni postupak dati“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 3.
U članku 25. stavku 6. riječ: „konačna“ zamjenjuje se riječju: „pravomoćna“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 4.
Članak 26. briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 5.
U članku 39. stavak 3. iza riječi: „sud“ dodaju se riječi: „ili javni bilježnik“.
Stavci 4. i 5. brišu se.
Dosadašnji stavak 6. koji postaje stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4) Iznimno od odredbe stavka 3. ovoga članka, ako prijedlog za ovrhu ne sadrži osobni identifikacijski broj ovršenika, sud ili javni bilježnik će donijeti rješenje o ovrsi bez osobnog identifikacijskog broja ovršenika ako je ovršenik strana fizička ili pravna osoba, ako su ovršenici suvlasnici zgrade a ovrha se određuje isključivo na sredstvima zajedničke pričuve ili ako je ovršenik stečajna masa iza stečajnog dužnika koja nije upisana u sudski registar, a ako prijedlog za ovrhu ne sadrži osobni identifikacijski broj ovrhovoditelja, sud ili javni bilježnik će donijeti rješenje o ovrsi bez osobnog identifikacijskog broja ako su ovrhovoditelji suvlasnici zgrade a radi se o tražbini koja se naplaćuje u korist sredstava zajedničke pričuve ili ako je ovrhovoditelj stečajna masa iza stečajnog dužnika koja nije upisana u sudski registar.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 6.
U članku 62. stavku 1. točka 2. mijenja se i glasi:
„2. ako je tijekom ili nakon sudske ili izvansudske ovrhe namirio ovrhovoditelju novčanu tražbinu mimo postupka tako da je ovrhovoditelj dvostruko namiren,“.
U stavku 3. iza riječi: "iznosa" stavlja se zarez i dodaju riječi: "a u slučaju iz stavka 1. točke 2. ovoga članka i posebnu naknadu u visini od 400,00 kuna.".
U stavku 5. riječi: „ovršnoga postupka“ zamjenjuju se riječima: „sudske ili izvansudske ovrhe“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 7.
( prijedlog Ministarstva pravosuđa )
U članku 75. iza stavka 5. dodaju se stavci 6., 7. i 8. koji glase:
„(6) Ako za nekretninu iz stavka 5. ovoga članka ovršenik (fizička osoba) nije podnio prijedlog za korištenje nekretnine kao najmoprimac ili ako je sud odbio taj prijedlog, ovršenik može najkasnije na ročištu na kojem je sud zaključkom utvrdio vrijednost nekretnine zatražiti da mu se prije namirenja vjerovnika iz iznosa dobivenoga prodajom isplati razmjeran dio vrijednosti nekretnine.
(7) Razmjeran dio vrijednosti nekretnine određuje se prema broju osoba koje je ovršenik po zakonu dužan uzdržavati i to tako da se ovršeniku isplati protuvrijednost za 35 m2 od ukupne površine nekretnine, a za svaku uzdržavanu osobu protuvrijednost za dodatnih 10 m2 od ukupne površine nekretnine, ali ne više od dvije godišnje prosječne netoplaće u Republici Hrvatskoj. Protuvrijednost razmjernog dijela nekretnine određuje se prema procijenjenoj vrijednosti nekretnine.
(8) Razmjeran dio vrijednosti nekretnine uplaćuje se na poseban račun kod banke na kojemu se ovrha ne može provesti.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 8.
U članku 173. stavku 2. riječi: „dvije trećine plaće ovršenika“ zamjenjuju se riječima: „tri četvrtine plaće ovršenika, ali ne više od dvije trećine prosječne netoplaće u Republici Hrvatskoj“, a iza riječi: "netoplaće ovršenika" stavlja se zarez i dodaju riječi: „ osim u slučaju ovrhe radi prisilne naplate novčanih iznosa za uzdržavanje djeteta u kojem slučaju je od ovrhe izuzet iznos koji odgovara iznosu od jedne četvrtine netoplaće ovršenika ".
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 9.
U članku 206. stavak 2. briše se.
Dosadašnji stavak 3. postaje stavak 2.
U dosadašnjem stavku 4. koji postaje stavak 3. riječ: „nepravomoćno“ briše se.
Dosadašnji stavci 5. i 6. postaju stavci 4. i 5.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 10.
Članak 208. mijenja se i glasi:
„(1) Ako je naplata zatražena na temelju zadužnice ili bjanko zadužnice koju je vjerovnik izravno dostavio Agenciji, Agencija će postupiti kao u povodu zahtjeva za izravnu naplatu iz čanka 209. ovoga Zakona.
(2) U slučaju iz stavka 1. ovog članka, ovršenik može predložiti sudu da donese rješenje kojim će naložiti Agenciji da odgodi izdavanje naloga bankama za prijenos zaplijenjenih sredstava odnosno rješenje kojim će pljenidba i prijenos proglasiti nedopuštenim.
(3) Na prijedloge iz stavka 2. ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuju odredbe članka 210. stavka 1. do 4. ovoga Zakona.
(4) O žalbama protiv rješenja o prijedlozima ovršenika iz stavka 2. ovoga članka odlučuje vijeće prvostupanjskog suda koje je dužno rješenje o žalbi donijeti i otpremiti u roku od osam dana.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 11.
U članku 209. stavku 1. riječ: „nepravomoćnog“ briše se.
U stavku 2. iza riječ: „otpravak“ dodaju se riječi: „ili ovjereni prijepis“.
U stavku 5. broj: "14." zamjenjuje se brojem: "30.".
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 12.
U članku 214. u stavku 1. riječi: „i ima učinak pravomoćnog rješenja o ovrsi kojim se zapljenjuje tražbina po računu i prenosi na ovrhovoditelja“ brišu se.
U stavku 6. riječi: „s kojega je računa naplaćen koji“ brišu se, a iza riječi: „glavnice“ dodaju se riječi: „koji je naplaćen.“
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 13.
U članku 215. stavku 1. riječi: „ima učinak pravomoćnog rješenja o ovrsi kojim se zapljenjuje tražbina po računu i prenosi na ovrhovoditelja“ zamjenjuju se riječima: „postaje podobna za ovrhu“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 14.
U članku 216. stavak 6. briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 15.
U članku 217. iza stavka 6. dodaje se stavak 7. koji glasi:
„(7) Ako ovrhovoditelju ima pravo na kamate, iznos kamata prenijeti će se na one račune na koje se prenosi dio tražbine na koju su obračunate te kamate.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 16.
Članak 281. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Ako javni bilježnik ocijeni da prijedlog za ovrhu na temelju vjerodostojne isprave nije dopušten ili uredan (članak 39. stavak 3.), rješenjem će odbaciti prijedlog za ovrhu ne pozivajući predlagatelja da ga dopuni ili ispravi.“.
Stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) Ako javni bilježnik ocijeni da prijedlog za ovrhu na temelju vjerodostojne isprave nije osnovan, rješenjem će odbiti prijedlog za ovrhu ne pozivajući predlagatelja da ga dopuni ili ispravi.".
Stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4) Javni bilježnik će donijeti i otpremiti odluku iz stavka 1. do 3. ovoga članka najkasnije u roku od 30 dana, računajući od dana zaprimanja prijedloga.“.
Stavak 5. briše se.
Dosadašnji stavci 6. i 7. postaju stavci 5. i 6.
U dosadašnjem stavku 8. koji postaje stavak 7. riječi: „6. i 7.“ zamjenjuju se u riječima: „2., 3., 5. i 6.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 17.
Članak 282. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Nepravodoban, nedopušten ili neobrazložen prigovor javni bilježnik će rješenjem odbaciti.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 18.
( prijedlog Ministarstva pravosuđa )
U članku 283. iza stavka 6. dodaje se stavak 7. koji glasi:
"(7) Javni bilježnik ili sud koji izdaje potvrdu pravomoćnosti i ovršnosti će obavijest o tome bez odgode dostaviti ovršeniku sukladno odredbi članka 8. ovoga Zakona.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 19.
U članku 284. stavku 1. iza riječi: „koji je ovrha određena“ dodaju se riječi „zaplijeni i“.
U stavku 4. riječ: „pravomoćnog“ briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 20.
U članku 287. stavku 1. riječi: „2. i 13.“ zamjenjuju se riječima: „2., 3. i 7.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 21.
U članku 292. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Trgovački sudovi nadležni su određivati i provoditi osiguranje u predmetima u kojima bi bili nadležni za odlučivanje o predmetu spora u skladu s pravilima parničnog postupka o nadležnosti trgovačkih sudova.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 22.
U članku 306. stavku 5. broj: „306.“ zamjenjuje se brojem: „305.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 23.
U članku 325. stavak 4. mijenja se i glasi:
" (4) Ako predlagatelj osiguranja obavijesti protivnika osiguranja kako želi postati punopravni vlasnik stvari, odnosno punopravni nositelj prava, javni bilježnik iz stavka 3. ovoga članka o tome će mu izdati potvrdu u roku od petnaest dana. Nakon što je protivniku osiguranja dao potvrdu iz ovoga stavka, protivnik osiguranja nije više ovlašten povući prijedlog. Ako se predlagatelj osiguranja ne očituje u danom roku, smatrat će se da je pristao na prijedlog protivnika osiguranja. ".
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 24.
Iza članka 339. dodaju se naslov iznad članka i članak 339.a koji glase:
„Obustava u slučaju da je predlagatelj osiguranja zatražio ovrhu
Članak 339.a
(1) Ako je predlagatelj osiguranja zatražio ovrhu jer su se ispunile pretpostavke za ovrhu radi naplate osigurane tražbine, sud će na prijedlog predlagatelja osiguranja obustaviti postupak i ukinuti provedene radnje.
(2) U slučaju iz članka 1. ovoga članka, do iznosa koji je zaplijenjen prethodnom mjerom, predlagatelj osiguranja u ovršnom postupku zadržava red prvenstva kojega je imao kao predlagatelj osiguranja.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 25.
Naslov dijela četvrtog mijenja se i glasi: „EUROPSKI OVRŠNI NASLOV I EUROPSKI NALOG ZA BLOKADU RAČUNA“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 26.
Iza članka 364. dodaje se glava trideset peta i naslov glave sa člancima 364.a, 364.b, 364.c i 364.d i naslovima iznad njih koji glase:
„Glava trideset peta
EUROPSKI NALOG ZA BLOKADU RAČUNA
Područje primjene
Članak 364.a
Odredbama ove glave utvrđuju se nadležna tijela, postupanje Agencije i naknade za provedbu Uredbe (EU) br. 655/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. svibnja 2014. o uspostavi postupka za europski nalog za blokadu računa kako bi se pojednostavila prekogranična naplata duga u građanskim i trgovačkim stvarima (u daljnjem tekstu: Uredba 655/2014).
Nadležna tijela
Članak 364.b
Za provedbu Uredbe (EU) br. 655/2014:
1. za izdavanje naloga za blokadu računa na temelju isprave koja je sastavljena u Republici Hrvatskoj, a čija se vjerodostojnost odnosi na potpis i sadržaj isprave i koja je utvrđena od strane tijela javne vlasti ili drugog tijela ovlaštenog u tu svrhu nadležni su sudovi Republike Hrvatske koji imaju nadležnost za odlučivanje o meritumu stvari (članak 6. stavak 4. Uredbe 655/2014)
2. za odlučivanje po žalbi koju je vjerovnik podnio prvostupanjskom sudu protiv odluke kojom je u cijelosti ili djelomično odbijen zahtjev za izdavanje naloga za blokadu računa nadležan je viši sud koji bi bio nadležan za odlučivanje po žalbi protiv rješenja kojim se odbija prijedlog za osiguranje (članak 21. Uredbe 655/2014)
3. za odlučivanje o zahtjevu kojim dužnik traži opoziv ili izmjenu naloga za blokadu računa nadležan je sud Republike Hrvatske koji je izdao nalog za blokadu računa (članak 33. stavak 1. Uredbe 655/2014)
4. za odlučivanje o zahtjevu kojim dužnik traži da se provedba naloga za blokadu računa koja se provodi u Republici Hrvatskoj ograniči ili prekine nadležan je Općinski građanski sud u Zagrebu / Općinski sud u Novom Zagrebu (članak 34. stavak 1. ili 2. Uredbe 655/2014)
5. za odlučivanje o žalbi protiv odluke prvostupanjskog suda iz točke 3. i 4. ovoga članka nadležan je viši sud koji bi bio nadležan za odlučivanje po žalbi protiv rješenja o osiguranju (članak 37. Uredbe 655/2014)
6. za primitak, slanje ili dostavu naloga za blokadu i drugih dokumenata iz članka 4. točke 14. Uredbe 655/2014 nadležan je Općinski građanski sud u Zagrebu / Općinski sud u Novom Zagrebu
7. za ishođenje potrebnih informacija o računu ili računima dužnika nadležna je Agencija (članak 14. Uredbe 655/2014) koja je tražene informacije dužna dati u skladu s pravilima o korištenju podataka iz Jedinstvenog registra računa
8. za provedbu naloga za blokadu računa nadležna je Agencija.
Postupanje Agencije
Članak 364.c
(1) Agencija po nalogu za blokadu računa postupa u skladu s odredbama zakona kojim je propisana provedba ovrhe i osiguranja na novčanim sredstvima po računu ovršenika.
(2) Za provedbu naloga za blokadu Agencija i banke imaju pravo na naknadu kao za poslove provedbe ovrhe i osiguranja na novčanim sredstvima po računima.
Sudske pristojbe
Članak 364.d
(1) U postupku ishođenja naloga za blokadu računa ili pravnog sredstva protiv naloga sudska pristojba se plaća prema vrijednosti zahtjeva.
(2) Sudska pristojba plaća se:
- na zahtjev za nalog za blokadu kao na prijedlog za osiguranje
- na odluku o zahtjevu za nalog za blokadu računa kao na rješenje o osiguranju
- na podneske iz članka 364.b točke 2. do 5. ovoga Zakona kao na žalbu protiv rješenja o osiguranju.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 27.
U stavku 366. stavku 1. riječi „i 3.“ brišu se.
U stavku 3. brojka „8.“ briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 28.
U članku 366. u stavku 2. iza riječi: „odgovorna osoba“ dodaju se riječi: „u tijelu ili“.
U stavku 3. riječi: „za prekršaj odgovorna osoba u tijelu ako u roku od osam dana ne dostavi podatke iz članka 18. stavka 2. i 8. ovoga Zakona“ zamjenjuju se riječima: „fizička osoba za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 29.
U članku 367. u stavku 1. broj: „4.“ zamjenjuje se brojem „2.“.
U stavku 3. broj: „4.“ zamjenjuje se brojem „2.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 30.
Postupci pokrenuti prije stupanja na snagu ovoga Zakona dovršit će se primjenom odredbi Ovršnog zakona („Narodne novine“, broj 112/12., 25/13. i 93/14.), osim ako odredbama ovoga Zakona nije drukčije određeno.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 31.
(1) Postupke radi prisilnog ostvarenja novčane tražbine na temelju vjerodostojne isprave pokrenute do 27. siječnja 2006. u kojima nije upisana zabilježba ovrhe ili u kojima sud ili stranke nisu poduzele nijednu radnju, sud će obustaviti bez obzira na to kada su pokrenuti i po kojem zakonu bi se trebali dovršiti.
(2) Postupci iz stavka 1. ovoga članka koji se vode na istome sudu predsjednik toga suda ili sudac kojega za to ovlasti predsjednik suda može obustaviti zajedničkim rješenjem i dostaviti ga strankama objavom na mrežnoj stranici e-Oglasna ploča sudova.
(3) Dostava iz stavka 2. ovoga članka smatra se obavljenom istekom petnaestoga dana od dana objave rješenja na mrežnoj stranici e-Oglasna ploča sudova.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 32.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“, osim članka 10. koji stupa na snagu 1. siječnja 2017.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa