Na temelju članka 33. stavka 2. Zakona o sustavu civilne zaštite („Narodne novine“, broj 82/15) Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj dana ___________________ donijela
UREDBU O SASTAVU I STRUKTURI POSTROJBI CIVILNE ZAŠTITE
I.OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovom Uredbom uređuje se sastav i struktura postrojbi civilne zaštite za provedbu mjera i aktivnosti iz djelokruga sustava civilne zaštite u velikim nesrećama i katastrofama na području Republike Hrvatske i za pružanje međunarodne pomoći.
Članak 2.
Postrojbe civilne zaštite osnivaju se prema namjeni kao:
-postrojbe opće namjene
-specijalističke postrojbe
-intervencijske postrojbe.
Članak 3.
Postrojbe civilne zaštite jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave osnivaju se odlukom koju, na temelju procjene rizika i analize stanja spremnosti kapaciteta sustava civilne zaštite i na prijedlog izvršnog tijela, donosi predstavničko tijelo jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave i to:
-na razini općina - postrojbe opće namjene
-na razini gradova - postrojbe opće namjene i specijalističke postrojbe
-na razini županija - specijalističke postrojbe.
Načela djelovanja postrojbi civilne zaštite
Članak 4.
(1) Načela djelovanja postrojbi civilne zaštite su: samodostatnost, modularnost i interoperabilnost.
(2) Prema načelu samodostatnosti, u cilju kontinuiteta djelovanja u ovom Uredbom propisanom vremenu, postrojbe civilne zaštite moraju raspolagati potrebnim materijalno-tehničkim sredstvima (osobna i skupna oprema uključujući vozila, oprema za smještaj, voda, hrana, sanitarije) potrebnim za samostalno djelovanje na mjestu intervencije na matičnom području te posebno kada pružaju pomoć izvan matičnog područja, a kako ne bi predstavljale logističko opterećenje nadležnom stožeru civilne zaštite.
(3) Prema načelu modularnog pristupa, postrojbe civilne zaštite iste specijalnosti moraju biti međusobno kompatibilne kroz jedinstveni osobni i materijalni ustroj.
(4) Prema načelu interoperabilnosti, postrojbe civilne zaštite iste specijalnosti tijekom operativnog djelovanja postupaju po istovjetnim operativnim postupovnicima.
Operativni postupovnik
Članak 5.
(1) Svaka postrojba civilne zaštite mora imati operativni postupovnik koji donosi načelnik stožera civilne zaštite jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave koja je osnovala postrojbu.
(2) Operativnim postupovnikom definiraju se sve pojedinosti od značaja za pripravnost, mobilizaciju, operativno djelovanje, demobilizaciju i završetak djelovanja postrojbe civilne zaštite.
(3) Operativni postupovnik sadrži uvodne napomene, organizacijski prikaz s dužnostima i odgovornostima pripadnika postrojbe, osobni i materijalni ustroj, aktivnosti po svim fazama djelovanja, plan veza, plan sigurnosti, plan logističke potpore, dokumentiranje i izvješćivanje, plan komunikacije s medijima i priloge (opisni obrazac, popis pripadnika s funkcijama i vozila, dnevnik rada, izvješće s lokacije, dnevno izvješće, završno izvješće, shema baze operacije, informacija za medije i kodeks ponašanja) navedene u prilogu 1. koji je tiskan uz ovu Uredbu i čini njen sastavni dio.
II. POSTROJBA CIVILNE ZAŠTITE OPĆE NAMJENE
Članak 6.
(1) Postrojba civilne zaštite opće namjene osniva se za provođenje mjere civilne zaštite asanacije terena, potporu u provođenju mjera evakuacije, spašavanja, prve pomoći, zbrinjavanja ugroženog stanovništva te zaštite od poplava i može brojati najmanje 20, a najviše 50 pripadnika.
(2) Postrojba civilne zaštite opće namjene primarno djeluje samo na matičnom području, ali se iznimno može koristiti i izvan matičnog područja i to isključivo kada potrebe za smještaj pripadnika, prehranu, vodu za piće i sanitarije osigurava hijerarhijska razina sustava civilne zaštite koja je tražila pomoć.
(3) Postrojba civilne zaštite opće namjene sastoji se od upravljačke i operativnih skupina.
(4) Upravljačka skupina se sastoji od zapovjednika i zamjenika zapovjednika dok se operativna skupina sastoji od 8 do 10 pripadnika (postrojba može imati od 2 do 5 operativnih skupina i svaka ima svog voditelja).
(5) Pripravnost postrojbe civilne zaštite opće namjene uključuje spremnost za početak operativnog djelovanja na mjestu intervencije u roku od najviše 8 sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje od najmanje 12 sati dnevno tijekom 7 dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od 1 dana.
III. SPECIJALISTIČKE POSTROJBE CIVILNE ZAŠTITE
Članak 7.
(1) Specijalističke postrojbe civilne zaštite osnivaju se za sljedeće specijalnosti:
-traganje i spašavanje u ruševinama
-traganje i spašavanje u poplavama
-kemijsko-biološko-radiološko-nuklearnu (u daljnjem tekstu: KBRN) zaštitu
-zbrinjavanje
-tehničko-taktičku potporu.
(2) Ovom Uredbom definiraju se obvezne razine pripravnosti za svaku specijalnost iz stavka 1. ovog članka.
Članak 8.
Specijalističke postrojbe civilne zaštite dijele se u tri kategorije:
-laka kategorija (primarno djeluje samo na matičnom području, ali se može koristiti izvan matičnog područja kada potrebe za smještaj pripadnika, prehranu, vodi za piće i sanitarijama osigurava hijerarhijska razina sustava civilne zaštite koja traži pomoć, a spremnost za operativno djelovanje na mjestu intervencije tada iznosi najviše 8 sati)
-srednja kategorija (djeluje na području Republike Hrvatske)
-teška kategorija (djeluje na području Republike Hrvatske).
Članak 9.
(1) Sastav specijalističkih postrojbi civilne zaštite po strukturi je:
-upravljačka skupina
-operativna skupina
-logistička skupina.
(2) Upravljačka skupina nadležna je za stručnu, učinkovitu i operativnu organizaciju provedbe mjera i aktivnosti civilne zaštite na kojima je postrojba angažirana, planiranje provođenja intervencije, zapovijedanje pripadnicima postrojbe, koordinaciju s drugim postrojbama i sudionicima na mjestu intervencije, izvješćivanje nadležnog koordinatora na lokaciji i stožera civilne zaštite, komunikaciju s medijima, brigu oko sigurnosti pripadnika postrojbe i analizu izvršenja zadaća.
(3) Operativna skupina nadležna je za stručnu, efikasnu i operativnu provedbu mjera i aktivnosti civilne zaštite, koordinaciju s ostalim operativnim snagama sustava civilne zaštite i ostalim sudionicima na mjestu intervencije te poštivanje sigurnosnih mjera u provedbi mjera i aktivnosti civilne zaštite. Specijalistička postrojba civilne zaštite može u svom sastavu imati više operativnih skupina, koje se ustrojavaju i opremaju po modularnom načelu.
(4) Logistička skupina nadležna je za potporu u provedbi zadaća iz nadležnosti upravljačke i operativne skupine s ciljem osiguranja potrebne samodostatnosti u dijelu informatičko-komunikacijske potpore, uspostave baze operacija sa svim potrebnim sadržajima, osiguranje potrebnih vozila, opreme, hrane, vode za piće i sanitarija.
Specijalistička postrojba civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama
Članak 10.
(1) Specijalistička postrojba civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama – lake kategorije ima sljedeću strukturu, sastav i namjenu:
-struktura: upravljačka, jedna operativna i logistička skupina
-zadaće: provesti/potvrditi početnu procjenu na mjestu djelovanja, površinsko traganje, lociranje i spašavanje žrtava iz ruševina ili klizišta, pružanje prve pomoći do predaje na stručnu medicinsku skrb
-kapaciteti: traganje s psima i/ili tehničkom opremom za traganje, spašavanje uključujući spašavanje iz dubina, osnovno podupiranje, prva pomoć.
(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama – laka kategorija uključuje spremnost za operativno djelovanje na mjestu intervencije u roku od najviše 5 sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na jednoj lokaciji od najmanje 12 sati dnevno tijekom 7 dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od 2 dana.
Članak 11.
(1)Specijalistička postrojba civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama – srednje kategorije ima sljedeću strukturu, sastav i namjenu:
-struktura: upravljačka, dvije operativne i logistička skupina
-zadaće: provesti/potvrditi početnu procjenu na mjestu djelovanja, traganje, lociranje i spašavanje žrtava iz ruševina ili klizišta, pružanje prve pomoći do predaje na stručnu medicinsku skrb
-kapaciteti: traganje s psima i/ili tehničkom opremom za traganje, spašavanje uključujući spašavanje iz dubina, rezanje betona, osnovno podupiranje, detekcija opasnih tvari, prva pomoć.
(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama – srednje kategorije uključuje spremnost za operativno djelovanje na mjestu intervencije u roku od najviše 8 sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na jednoj lokaciji u kontinuiranom trajanju tijekom 7 dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od 5 dana.
Članak 12.
(1)Specijalistička postrojba civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama – teške kategorije ima sljedeću strukturu, sastav i namjenu:
-struktura: upravljačka, četiri operativne i logistička skupina
-zadaće: provesti/potvrditi početnu procjenu na mjestu djelovanja, traganje, lociranje i spašavanje žrtava iz ruševina ili klizišta, pružanje prve pomoći do predaje na stručnu medicinsku skrb
-kapaciteti: traganje s psima i/ili tehničkom opremom za traganje, spašavanje uključujući spašavanje iz dubina, rezanje armiranog betona i konstrukcijskog čelika, napredno podupiranje, detekcija i izoliranje opasnih tvari, prva pomoć.
(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama – teške kategorije uključuje spremnost za operativno djelovanje na mjestu intervencije u roku od najviše 10 sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na dvije lokacije u kontinuiranom trajanju tijekom 7 dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od 7 dana.
Članak 13.
Sastav po pojedinim skupinama specijalističke postrojbe civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama je:
-upravljačka skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 2 do 6 pripadnika
-operativna skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 10 do12 pripadnika
-logistička skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 2 do 6 pripadnika.
Specijalistička postrojba civilne zaštite za traganje i spašavanje u poplavama
Članak 14.
(1)Specijalistička postrojba civilne zaštite za traganje i spašavanje u poplavama – lake kategorije ima sljedeću strukturu, sastav i namjenu:
-struktura: upravljačka, dvije operativne i logistička skupina
-zadaće: provesti/potvrditi početnu procjenu na mjestu djelovanja, traganje, spašavanje i pružanje pomoći ljudima u poplavama korištenjem čamaca, pružanje prve pomoći do predaje na stručnu medicinsku skrb i dopremanje najnužnijih sredstava za život stanovnicima na području zahvaćenom poplavom
-kapaciteti: opremljeni osobnom zaštitnom opremom za sve klimatske uvjete, sposobnost traganja za ljudima u gradskim i seoskim područjima zahvaćenim poplavom, najmanje 2 čamca za korištenje u svim klimatskim uvjetima sposobnih za plovidbu suprotno od toka brzine najmanje 10 čvorova, sposobnost istovremenog prijevoza minimalno 8 ljudi ne računajući pripadnike postrojbe.
(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za traganje i spašavanje u poplavama – lake kategorije uključuje spremnost za operativno djelovanje na mjestu intervencije u roku od najviše 5 sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na jednoj lokaciji od najmanje 12 sati dnevno tijekom 7 dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od 2 dana.
Članak 15.
(1)Specijalistička postrojba civilne zaštite za traganje i spašavanje u poplavama – srednje kategorije ima sljedeću strukturu, sastav i namjenu:
-struktura: upravljačka, četiri operativne i logistička skupina
-zadaće: provesti/potvrditi početnu procjenu na mjestu djelovanja, traganje, spašavanje i pružanje pomoći ljudima u poplavama korištenjem čamaca, pružanje prve pomoći do predaje na stručnu medicinsku skrb i dopremanje najnužnijih sredstava za život stanovnicima na području zahvaćenom poplavom
-kapaciteti: opremljeni osobnom zaštitnom opremom za sve klimatske uvjete, provođenje/potvrđivanje početne procjene na mjestu djelovanja, sposobnost traganja za ljudima u gradskim i seoskim područjima zahvaćenim poplavom, osposobljeni za spašavanje na brzim vodama, najmanje 4 čamca za korištenje u hladnim klimatskim uvjetima sposobnih za plovidbu suprotno od toka brzine najmanje 10 čvorova, sposobnost djelovanja sa zračnim snagama (helikopteri), sposobnost istovremenog prijevoza minimalno 16 ljudi ne računajući pripadnike postrojbe.
(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za traganje i spašavanje u poplavama – srednje kategorije uključuje spremnost za operativno djelovanje na mjestu intervencije u roku od najviše 8 sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na dvije lokacije u kontinuiranom trajanju tijekom 7 dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od 5 dana.
Članak 16.
Sastav po pojedinim skupinama specijalističke postrojbe civilne zaštite za traganje i spašavanje u poplavama je sljedeći:
-upravljačka skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 2 do 5 pripadnika
-operativna skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 4 do 5 pripadnika
-logistička skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 2 do 5 pripadnika.
Specijalistička postrojba civilne zaštite za KBRN zaštitu
Članak 17.
(1)Specijalistička postrojba civilne zaštite za KBRN zaštitu – lake kategorije ima sljedeću strukturu, sastav i namjenu:
-struktura: upravljačka, dvije operativne (uzorkovanje i dekontaminacija) i logistička skupina
-zadaće: provođenje/potvrđivanje početne procjene (detekcija) uključujući opis opasnosti i rizika na mjestu djelovanja, određivanje i označavanje kontaminiranog područja, procjenjivanje ili potvrđivanje već poduzetih zaštitnih mjera, provođenje kvalificiranog uzorkovanja, predviđanje razvoja situacije, preporučivanje uzbunjivanja, provođenje terenske dekontaminacije
-kapaciteti: utvrđivanje kemijskih i detekcija radioloških opasnosti kombinacijom ručne, prijenosne i laboratorijske opreme (sposobnost detekcije alfa, beta i gama zračenja i utvrđivanja uobičajenih izotopa), osposobljenost i opremljenost osobnom zaštitnom opremom od najniže do najviše razine, sposobnost prikupljanja uzoraka, priprema bioloških, kemijskih i radioloških uzoraka za daljnju laboratorijsku analizu u kapacitetima izvan mjesta djelovanja, dekontaminacija kapaciteta najmanje 30 osoba/1 sat.
(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za KBRN zaštitu – laka kategorija uključuje spremnost za operativno djelovanje na mjestu intervencije u roku od najviše 5 sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na jednoj lokaciji od najmanje 12 sati dnevno tijekom 7 dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od 2 dana.
Članak 18.
(1)Specijalistička postrojba civilne zaštite za KBRN zaštitu – srednje kategorije ima sljedeću strukturu, sastav i namjenu:
-struktura: upravljačka, četiri operativne (dvije za uzorkovanje i dvije za dekontaminaciju) i logistička skupina
-zadaće: provođenje/potvrđivanje početne procjene (detekcija) uključujući opis opasnosti i rizika na mjestu djelovanja, određivanje i označavanje kontaminiranog područja, procjenjivanje ili potvrđivanje već poduzetih zaštitnih mjera, provođenje kvalificiranog uzorkovanja, predviđanje razvoja situacije, praćenje i dinamička procjena rizika uključujući izdavanje preporuka za uzbunjivanje, provođenje pune dekontaminacije
-kapaciteti: utvrđivanje kemijskih i detekcija radioloških opasnosti kombinacijom ručne, prijenosne i laboratorijske opreme, (sposobnost detekcije alfa, beta i gama zračenja i utvrđivanja uobičajenih izotopa), osposobljenost i opremljenost osobnom zaštitnom opremom od najniže do najviše razine, sposobnost prikupljanja uzoraka i utvrđivanja toksičnih industrijskih kemikalija i detektiranih bioloških i toksinskih ratnih agensa, pripremanje bioloških, kemijskih i radioloških uzoraka za daljnju laboratorijsku analizu u kapacitetima izvan mjesta djelovanja postrojbe, dekontaminacija najmanje 60 osoba/1 sat.
(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za KBRN zaštitu – srednje kategorije uključuje spremnost za operativno djelovanje na mjestu intervencije u roku od najviše 8 sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na jednoj lokaciji u kontinuiranom trajanju tijekom 7 dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od 5 dana.
Članak 19.
Sastav po pojedinim skupinama specijalističke postrojbe civilne zaštite za KBRN zaštitu je:
-upravljačka skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 2 do 5 pripadnika
-operativna skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 10 do 12 pripadnika
-logistička skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 2 do 5 pripadnika.
Specijalistička postrojba civilne zaštite za zbrinjavanje
Članak 20.
(1)Specijalistička postrojba civilne zaštite za zbrinjavanje – lake kategorije ima sljedeću strukturu, sastav i namjenu:
-struktura: upravljačka, dvije operativne i logistička skupina
-zadaće: provođenje/potvrđivanje početne procjene na mjestu djelovanja, pružanje privremenog skloništa i upravljanje kampom za potrebe zbrinjavanja ugroženog stanovništvo i/ili operativnih snaga sustava civilne zaštite u početnoj fazi velike nesreće i/ili katastrofe u koordinaciji s nadležnim stožerom civilne zaštite i postrojbama civilne zaštite opće namjene do predaje kampa, uključujući sva sredstva i opremu, lokalnim vlastima ili humanitarnim organizacijama dok postoji potreba za zbrinjavanjem
-kapaciteti: kamp sa šatorima i opremom za minimalno 250 osoba (šatori s grijanjem i kreveti s vrećama za spavanje i/ili dekama, generatori za struju, elektro i rasvjetna oprema, sanitarni i higijenski prostori, distribucija pitke vode i prehrana, sklonište za temeljne društvene aktivnosti i sigurnost u kampu).
(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za zbrinjavanje – lake kategorije uključuje spremnost za operativno djelovanje na mjestu intervencije u roku od najviše 5 sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na jednoj lokaciji od najmanje 12 sati dnevno tijekom 7 dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od 2 dana.
Članak 21.
(1) Specijalistička postrojba civilne zaštite za zbrinjavanje – srednja kategorija ima sljedeću strukturu, sastav i namjenu:
-struktura: upravljačka, četiri operativne i logistička skupina
-zadaće: provođenje/potvrđivanje početne procjene, pružanje privremenog skloništa i upravljanje kampom za potrebe zbrinjavanja ugroženog stanovništva i/ili operativnih snaga sustava civilne zaštite u početnoj fazi velike nesreće i/ili katastrofe u koordinaciji s nadležnim stožerom civilne zaštite i postrojbama civilne zaštite opće namjene do predaje kampa, uključujući sva sredstva i opremu, lokalnim vlastima ili humanitarnim organizacijama dok postoji potreba za zbrinjavanjem
-kapaciteti: kamp sa šatorima i opremom za minimalno 500 osoba (šatori s grijanjem i kreveti s vrećama za spavanje i/ili dekama, generatori za struju, elektro i rasvjetna oprema, sanitarni i higijenski prostori, distribucija pitke vode i prehrana, sklonište za temeljne društvene aktivnosti, sigurnost u kampu).
(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za zbrinjavanje – srednje kategorije uključuje spremnost za operativno djelovanje na mjestu intervencije u roku od najviše 8 sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na jednoj lokaciji u kontinuiranom trajanju tijekom 7 dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od 5 dana.
Članak 22.
Sastav po pojedinim skupinama specijalističke postrojbe civilne zaštite za zbrinjavanje je:
-upravljačka skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 2 do 5 pripadnika
-operativna skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 10 do 12 pripadnika
-logistička skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 2 do 5 pripadnika.
Specijalistička postrojba civilne zaštite za tehničko-taktičku potporu
Članak 23.
(1)Specijalistička postrojba civilne zaštite za tehničko-taktičku potporu ima sljedeću strukturu, sastav i namjenu:
-struktura: upravljačka, operativna i logistička skupina (može brojati najmanje 10, a najviše 12 pripadnika)
-zadaće: tehnička i administrativna potpora radu nadležnog stožera civilne zaštite na mjestu intervencije, taktička potpora vođenju intervencije, potpora uspostavi i vođenju baze operacija
-kapaciteti: uredska potpora, oprema za telekomunikacijsku potporu, kartografija, oprema za osnovne potrebe rada, smještaja i prehrane, organizacija prijevoza za potrebe nadležnog stožera civilne zaštite.
(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za tehničko-taktičku potporu uključuje spremnost za operativno djelovanje na mjestu intervencije u roku od najviše pet (5) sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje od jednoj lokaciji u kontinuiranom trajanju tijekom sedam (7) dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od pet (5) dana.
IV. DRŽAVNA INTERVENCIJSKA POSTROJBA CIVILNE ZAŠTITE
Članak 24.
(1) Državna intervencijska postrojba civilne zaštite osniva se odlukom ravnatelja središnjeg tijela državne uprave nadležnog za poslove civilne zaštite, na temelju Procjene rizika od katastrofa za područje Republike Hrvatskei Državnog plana djelovanja civilne zaštite i namijenjena je za djelovanje na području Republike Hrvatske i u međunarodnim aktivnostima.
(2) Državna intervencijska postrojba civilne zaštite osniva se sukladno specijalnostima, lake srednje i teške kategorije iz članaka 10., 11., 12., 14., 15., 17., 18., 20., 21. i 23. ove Uredbe.
(3) Čelnik središnjeg tijela države uprave nadležnog za poslove civilne zaštite može posebnom odlukom ustrojiti postrojbu za djelovanje u međunarodnim aktivnostima, sukladno odlukama i smjernicama Europske unije i Ujedinjenih naroda.
Članak 25.
(1) Za sudjelovanje u međunarodnim aktivnostima, Državna intervencijska postrojba civilne zaštite postupa sukladno odlukama i smjernicama Europske unije i Ujedinjenih naroda te obvezama Republike Hrvatske preuzetim iz međunarodnih ugovora u području civilne zaštite.
(2) Za sudjelovanje u međunarodnim aktivnostima logistička skupina mora osigurati potrebnu samodostatnost u skladu s odlukama i smjernicama nadležnih tijela organizacija iz stavka 1. ovog članka.
(3) Za sudjelovanje u međunarodnim aktivnostima u strukturu Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite, za svaku specijalnost, pridodaje se i medicinska skupina (tri – četiri pripadnika), koja je odgovorna za medicinsku potporu pripadnicima postrojbe i unesrećenim osobama.
V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 26.
Stupanjem na snagu ove Uredbe prestaje važiti Pravilnik o ustrojstvu, popuni i opremanju postrojbi civilne zaštite i postrojbi za uzbunjivanje („Narodne novine“, broj 111/07).
Članak 27.
Ova Uredba stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Prilog 1.
Operativni postupovnik
1.Uvodne napomene
-pravna podloga, cilj postupovnika
2.Organizacijski prikaz s dužnostima i odgovornostima pripadnika
-pregled po skupinama s opisom zadaća, broj pripadnika za svaku funkciju
3.Osobni i materijalni ustroj
-pregled zadaća svakog pripadnika (funkcije), uvjeti za raspored, pregled osobne i skupne opreme
4.Aktivnosti po svim fazama djelovanja
-pregled aktivnosti za fazu pripravnosti, mobilizacije, operativnog djelovanja, demobilizacije i završetka djelovanja
5.Plan veza
-cilj i raspoloživa komunikacijska sredstva, frekvencije i radni kanali, pristup Internetu, shematski prikaz
6.Plan sigurnosti
-pregled aktivnosti za poštivanje zaštite pripadnika i potrebna zaštitna sredstva
7.Plan logističke potpore
-pregled potrebne logistike za ostvarivanje samodostatnosti, održavanje i zanavljanje materijalno-tehničkih sredstava
8.Dokumentiranje i izvješćivanje
-administrativno vođenje provedbe intervencije, popis kontaktnih točaka (operativne snage civilne zaštite s područja nadležnosti, itd.)
9.Plan komunikacije s medijima
-nadležnosti i procedure za komunikaciju s medijima.đ
Prilozi Operativnog postupovnika:
a.opisni obrazac (osnovne informacije o postrojbi)
b.popis pripadnika s funkcijama i vozilima (popis s kontaktima po funkcijama i osnovne informacije o vozilima)
c.dnevnik rada (pregled aktivnosti postrojbe po lokaciji, datumu i vremenu)
d.izvješće s lokacije (podnosi se po završetku intervencije na jednoj lokaciji koordinatoru na lokaciji i nadležnom stožeru civilne zaštite, sadrži informacije o poduzetim mjera i aktivnostima, npr. broj spašenih i/ili evakuiranih ljudi)
e.dnevno izvješće (podnosi se na kraju dana nadležnom stožeru civilne zaštite)
f.završno izvješće (podnosi se nakon demobilizacije nadležnom tijelu koje je izdalo nalog za mobilizaciju)
g.shema baze operacije (shematski prikaz kampa sa sadržajima za smještaj postrojbe)
h.informacija za medije (kratka informacija o postrojbi i njezinom djelovanju na intervenciji)
i.kodeks ponašanja (sukladno načelima sustava civilne zaštite)
Na temelju članka 33. stavka 2. Zakona o sustavu civilne zaštite („Narodne novine“, broj 82/15) Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj dana ___________________ donijela
UREDBU O SASTAVU I STRUKTURI POSTROJBI CIVILNE ZAŠTITE
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
I.OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 1.
Ovom Uredbom uređuje se sastav i struktura postrojbi civilne zaštite za provedbu mjera i aktivnosti iz djelokruga sustava civilne zaštite u velikim nesrećama i katastrofama na području Republike Hrvatske i za pružanje međunarodne pomoći.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 2.
Postrojbe civilne zaštite osnivaju se prema namjeni kao:
- postrojbe opće namjene
- specijalističke postrojbe
- intervencijske postrojbe.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 3.
Postrojbe civilne zaštite jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave osnivaju se odlukom koju, na temelju procjene rizika i analize stanja spremnosti kapaciteta sustava civilne zaštite i na prijedlog izvršnog tijela, donosi predstavničko tijelo jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave i to:
- na razini općina - postrojbe opće namjene
- na razini gradova - postrojbe opće namjene i specijalističke postrojbe
- na razini županija - specijalističke postrojbe.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Načela djelovanja postrojbi civilne zaštite
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 4.
(1) Načela djelovanja postrojbi civilne zaštite su: samodostatnost, modularnost i interoperabilnost.
(2) Prema načelu samodostatnosti, u cilju kontinuiteta djelovanja u ovom Uredbom propisanom vremenu, postrojbe civilne zaštite moraju raspolagati potrebnim materijalno-tehničkim sredstvima (osobna i skupna oprema uključujući vozila, oprema za smještaj, voda, hrana, sanitarije) potrebnim za samostalno djelovanje na mjestu intervencije na matičnom području te posebno kada pružaju pomoć izvan matičnog područja, a kako ne bi predstavljale logističko opterećenje nadležnom stožeru civilne zaštite.
(3) Prema načelu modularnog pristupa, postrojbe civilne zaštite iste specijalnosti moraju biti međusobno kompatibilne kroz jedinstveni osobni i materijalni ustroj.
(4) Prema načelu interoperabilnosti, postrojbe civilne zaštite iste specijalnosti tijekom operativnog djelovanja postupaju po istovjetnim operativnim postupovnicima.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Operativni postupovnik
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 5.
(1) Svaka postrojba civilne zaštite mora imati operativni postupovnik koji donosi načelnik stožera civilne zaštite jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave koja je osnovala postrojbu.
(2) Operativnim postupovnikom definiraju se sve pojedinosti od značaja za pripravnost, mobilizaciju, operativno djelovanje, demobilizaciju i završetak djelovanja postrojbe civilne zaštite.
(3) Operativni postupovnik sadrži uvodne napomene, organizacijski prikaz s dužnostima i odgovornostima pripadnika postrojbe, osobni i materijalni ustroj, aktivnosti po svim fazama djelovanja, plan veza, plan sigurnosti, plan logističke potpore, dokumentiranje i izvješćivanje, plan komunikacije s medijima i priloge (opisni obrazac, popis pripadnika s funkcijama i vozila, dnevnik rada, izvješće s lokacije, dnevno izvješće, završno izvješće, shema baze operacije, informacija za medije i kodeks ponašanja) navedene u prilogu 1. koji je tiskan uz ovu Uredbu i čini njen sastavni dio.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
II. POSTROJBA CIVILNE ZAŠTITE OPĆE NAMJENE
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 6.
(1) Postrojba civilne zaštite opće namjene osniva se za provođenje mjere civilne zaštite asanacije terena, potporu u provođenju mjera evakuacije, spašavanja, prve pomoći, zbrinjavanja ugroženog stanovništva te zaštite od poplava i može brojati najmanje 20, a najviše 50 pripadnika.
(2) Postrojba civilne zaštite opće namjene primarno djeluje samo na matičnom području, ali se iznimno može koristiti i izvan matičnog područja i to isključivo kada potrebe za smještaj pripadnika, prehranu, vodu za piće i sanitarije osigurava hijerarhijska razina sustava civilne zaštite koja je tražila pomoć.
(3) Postrojba civilne zaštite opće namjene sastoji se od upravljačke i operativnih skupina.
(4) Upravljačka skupina se sastoji od zapovjednika i zamjenika zapovjednika dok se operativna skupina sastoji od 8 do 10 pripadnika (postrojba može imati od 2 do 5 operativnih skupina i svaka ima svog voditelja).
(5) Pripravnost postrojbe civilne zaštite opće namjene uključuje spremnost za početak operativnog djelovanja na mjestu intervencije u roku od najviše 8 sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje od najmanje 12 sati dnevno tijekom 7 dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od 1 dana.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
III. SPECIJALISTIČKE POSTROJBE CIVILNE ZAŠTITE
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 7.
(1) Specijalističke postrojbe civilne zaštite osnivaju se za sljedeće specijalnosti:
- traganje i spašavanje u ruševinama
- traganje i spašavanje u poplavama
- kemijsko-biološko-radiološko-nuklearnu (u daljnjem tekstu: KBRN) zaštitu
- zbrinjavanje
- tehničko-taktičku potporu.
(2) Ovom Uredbom definiraju se obvezne razine pripravnosti za svaku specijalnost iz stavka 1. ovog članka.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 8.
Specijalističke postrojbe civilne zaštite dijele se u tri kategorije:
- laka kategorija (primarno djeluje samo na matičnom području, ali se može koristiti izvan matičnog područja kada potrebe za smještaj pripadnika, prehranu, vodi za piće i sanitarijama osigurava hijerarhijska razina sustava civilne zaštite koja traži pomoć, a spremnost za operativno djelovanje na mjestu intervencije tada iznosi najviše 8 sati)
- srednja kategorija (djeluje na području Republike Hrvatske)
- teška kategorija (djeluje na području Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 9.
(1) Sastav specijalističkih postrojbi civilne zaštite po strukturi je:
- upravljačka skupina
- operativna skupina
- logistička skupina.
(2) Upravljačka skupina nadležna je za stručnu, učinkovitu i operativnu organizaciju provedbe mjera i aktivnosti civilne zaštite na kojima je postrojba angažirana, planiranje provođenja intervencije, zapovijedanje pripadnicima postrojbe, koordinaciju s drugim postrojbama i sudionicima na mjestu intervencije, izvješćivanje nadležnog koordinatora na lokaciji i stožera civilne zaštite, komunikaciju s medijima, brigu oko sigurnosti pripadnika postrojbe i analizu izvršenja zadaća.
(3) Operativna skupina nadležna je za stručnu, efikasnu i operativnu provedbu mjera i aktivnosti civilne zaštite, koordinaciju s ostalim operativnim snagama sustava civilne zaštite i ostalim sudionicima na mjestu intervencije te poštivanje sigurnosnih mjera u provedbi mjera i aktivnosti civilne zaštite. Specijalistička postrojba civilne zaštite može u svom sastavu imati više operativnih skupina, koje se ustrojavaju i opremaju po modularnom načelu.
(4) Logistička skupina nadležna je za potporu u provedbi zadaća iz nadležnosti upravljačke i operativne skupine s ciljem osiguranja potrebne samodostatnosti u dijelu informatičko-komunikacijske potpore, uspostave baze operacija sa svim potrebnim sadržajima, osiguranje potrebnih vozila, opreme, hrane, vode za piće i sanitarija.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Specijalistička postrojba civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 10.
(1) Specijalistička postrojba civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama – lake kategorije ima sljedeću strukturu, sastav i namjenu:
- struktura: upravljačka, jedna operativna i logistička skupina
- zadaće : provesti/potvrditi početnu procjenu na mjestu djelovanja, površinsko traganje, lociranje i spašavanje žrtava iz ruševina ili klizišta, pružanje prve pomoći do predaje na stručnu medicinsku skrb
- kapaciteti : traganje s psima i/ili tehničkom opremom za traganje, spašavanje uključujući spašavanje iz dubina, osnovno podupiranje, prva pomoć.
(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama – laka kategorija uključuje spremnost za operativno djelovanje na mjestu intervencije u roku od najviše 5 sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na jednoj lokaciji od najmanje 12 sati dnevno tijekom 7 dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od 2 dana.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 11.
(1) Specijalistička postrojba civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama – srednje kategorije ima sljedeću strukturu, sastav i namjenu:
- struktura: upravljačka, dvije operativne i logistička skupina
- zadaće : provesti/potvrditi početnu procjenu na mjestu djelovanja, traganje, lociranje i spašavanje žrtava iz ruševina ili klizišta, pružanje prve pomoći do predaje na stručnu medicinsku skrb
- kapaciteti : traganje s psima i/ili tehničkom opremom za traganje, spašavanje uključujući spašavanje iz dubina, rezanje betona, osnovno podupiranje, detekcija opasnih tvari, prva pomoć.
(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama – srednje kategorije uključuje spremnost za operativno djelovanje na mjestu intervencije u roku od najviše 8 sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na jednoj lokaciji u kontinuiranom trajanju tijekom 7 dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od 5 dana.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 12.
(1) Specijalistička postrojba civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama – teške kategorije ima sljedeću strukturu, sastav i namjenu:
- struktura: upravljačka, četiri operativne i logistička skupina
- zadaće : provesti/potvrditi početnu procjenu na mjestu djelovanja, traganje, lociranje i spašavanje žrtava iz ruševina ili klizišta, pružanje prve pomoći do predaje na stručnu medicinsku skrb
- kapaciteti : traganje s psima i/ili tehničkom opremom za traganje, spašavanje uključujući spašavanje iz dubina, rezanje armiranog betona i konstrukcijskog čelika, napredno podupiranje, detekcija i izoliranje opasnih tvari, prva pomoć.
(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama – teške kategorije uključuje spremnost za operativno djelovanje na mjestu intervencije u roku od najviše 10 sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na dvije lokacije u kontinuiranom trajanju tijekom 7 dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od 7 dana.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 13.
Sastav po pojedinim skupinama specijalističke postrojbe civilne zaštite za traganje i spašavanje u ruševinama je:
- upravljačka skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 2 do 6 pripadnika
- operativna skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 10 do12 pripadnika
- logistička skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 2 do 6 pripadnika.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Specijalistička postrojba civilne zaštite za traganje i spašavanje u poplavama
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 14.
(1) Specijalistička postrojba civilne zaštite za traganje i spašavanje u poplavama – lake kategorije ima sljedeću strukturu, sastav i namjenu:
- struktura: upravljačka, dvije operativne i logistička skupina
- zadaće : provesti/potvrditi početnu procjenu na mjestu djelovanja, traganje, spašavanje i pružanje pomoći ljudima u poplavama korištenjem čamaca, pružanje prve pomoći do predaje na stručnu medicinsku skrb i dopremanje najnužnijih sredstava za život stanovnicima na području zahvaćenom poplavom
- kapaciteti : opremljeni osobnom zaštitnom opremom za sve klimatske uvjete, sposobnost traganja za ljudima u gradskim i seoskim područjima zahvaćenim poplavom, najmanje 2 čamca za korištenje u svim klimatskim uvjetima sposobnih za plovidbu suprotno od toka brzine najmanje 10 čvorova, sposobnost istovremenog prijevoza minimalno 8 ljudi ne računajući pripadnike postrojbe.
(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za traganje i spašavanje u poplavama – lake kategorije uključuje spremnost za operativno djelovanje na mjestu intervencije u roku od najviše 5 sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na jednoj lokaciji od najmanje 12 sati dnevno tijekom 7 dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od 2 dana.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 15.
(1) Specijalistička postrojba civilne zaštite za traganje i spašavanje u poplavama – srednje kategorije ima sljedeću strukturu, sastav i namjenu:
- struktura: upravljačka, četiri operativne i logistička skupina
- zadaće : provesti/potvrditi početnu procjenu na mjestu djelovanja, traganje, spašavanje i pružanje pomoći ljudima u poplavama korištenjem čamaca, pružanje prve pomoći do predaje na stručnu medicinsku skrb i dopremanje najnužnijih sredstava za život stanovnicima na području zahvaćenom poplavom
- kapaciteti : opremljeni osobnom zaštitnom opremom za sve klimatske uvjete, provođenje/potvrđivanje početne procjene na mjestu djelovanja, sposobnost traganja za ljudima u gradskim i seoskim područjima zahvaćenim poplavom, osposobljeni za spašavanje na brzim vodama, najmanje 4 čamca za korištenje u hladnim klimatskim uvjetima sposobnih za plovidbu suprotno od toka brzine najmanje 10 čvorova, sposobnost djelovanja sa zračnim snagama (helikopteri), sposobnost istovremenog prijevoza minimalno 16 ljudi ne računajući pripadnike postrojbe.
(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za traganje i spašavanje u poplavama – srednje kategorije uključuje spremnost za operativno djelovanje na mjestu intervencije u roku od najviše 8 sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na dvije lokacije u kontinuiranom trajanju tijekom 7 dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od 5 dana.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 16.
Sastav po pojedinim skupinama specijalističke postrojbe civilne zaštite za traganje i spašavanje u poplavama je sljedeći:
- upravljačka skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 2 do 5 pripadnika
- operativna skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 4 do 5 pripadnika
- logistička skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 2 do 5 pripadnika.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Specijalistička postrojba civilne zaštite za KBRN zaštitu
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 17.
(1) Specijalistička postrojba civilne zaštite za KBRN zaštitu – lake kategorije ima sljedeću strukturu, sastav i namjenu:
- struktura: upravljačka, dvije operativne (uzorkovanje i dekontaminacija) i logistička skupina
- zadaće: provođenje/potvrđivanje početne procjene (detekcija) uključujući opis opasnosti i rizika na mjestu djelovanja, određivanje i označavanje kontaminiranog područja, procjenjivanje ili potvrđivanje već poduzetih zaštitnih mjera, provođenje kvalificiranog uzorkovanja, predviđanje razvoja situacije, preporučivanje uzbunjivanja, provođenje terenske dekontaminacije
- kapaciteti: utvrđivanje kemijskih i detekcija radioloških opasnosti kombinacijom ručne, prijenosne i laboratorijske opreme (sposobnost detekcije alfa, beta i gama zračenja i utvrđivanja uobičajenih izotopa), osposobljenost i opremljenost osobnom zaštitnom opremom od najniže do najviše razine, sposobnost prikupljanja uzoraka, priprema bioloških, kemijskih i radioloških uzoraka za daljnju laboratorijsku analizu u kapacitetima izvan mjesta djelovanja, dekontaminacija kapaciteta najmanje 30 osoba/1 sat.
(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za KBRN zaštitu – laka kategorija uključuje spremnost za operativno djelovanje na mjestu intervencije u roku od najviše 5 sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na jednoj lokaciji od najmanje 12 sati dnevno tijekom 7 dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od 2 dana.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 18.
(1) Specijalistička postrojba civilne zaštite za KBRN zaštitu – srednje kategorije ima sljedeću strukturu, sastav i namjenu:
- struktura: upravljačka, četiri operativne (dvije za uzorkovanje i dvije za dekontaminaciju) i logistička skupina
- zadaće: provođenje/potvrđivanje početne procjene (detekcija) uključujući opis opasnosti i rizika na mjestu djelovanja, određivanje i označavanje kontaminiranog područja, procjenjivanje ili potvrđivanje već poduzetih zaštitnih mjera, provođenje kvalificiranog uzorkovanja, predviđanje razvoja situacije, praćenje i dinamička procjena rizika uključujući izdavanje preporuka za uzbunjivanje, provođenje pune dekontaminacije
- kapaciteti: utvrđivanje kemijskih i detekcija radioloških opasnosti kombinacijom ručne, prijenosne i laboratorijske opreme, (sposobnost detekcije alfa, beta i gama zračenja i utvrđivanja uobičajenih izotopa), osposobljenost i opremljenost osobnom zaštitnom opremom od najniže do najviše razine, sposobnost prikupljanja uzoraka i utvrđivanja toksičnih industrijskih kemikalija i detektiranih bioloških i toksinskih ratnih agensa, pripremanje bioloških, kemijskih i radioloških uzoraka za daljnju laboratorijsku analizu u kapacitetima izvan mjesta djelovanja postrojbe, dekontaminacija najmanje 60 osoba/1 sat.
(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za KBRN zaštitu – srednje kategorije uključuje spremnost za operativno djelovanje na mjestu intervencije u roku od najviše 8 sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na jednoj lokaciji u kontinuiranom trajanju tijekom 7 dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od 5 dana.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 19.
Sastav po pojedinim skupinama specijalističke postrojbe civilne zaštite za KBRN zaštitu je:
- upravljačka skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 2 do 5 pripadnika
- operativna skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 10 do 12 pripadnika
- logistička skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 2 do 5 pripadnika.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Specijalistička postrojba civilne zaštite za zbrinjavanje
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 20.
(1) Specijalistička postrojba civilne zaštite za zbrinjavanje – lake kategorije ima sljedeću strukturu, sastav i namjenu:
- struktura: upravljačka, dvije operativne i logistička skupina
- zadaće: provođenje/potvrđivanje početne procjene na mjestu djelovanja, pružanje privremenog skloništa i upravljanje kampom za potrebe zbrinjavanja ugroženog stanovništvo i/ili operativnih snaga sustava civilne zaštite u početnoj fazi velike nesreće i/ili katastrofe u koordinaciji s nadležnim stožerom civilne zaštite i postrojbama civilne zaštite opće namjene do predaje kampa, uključujući sva sredstva i opremu, lokalnim vlastima ili humanitarnim organizacijama dok postoji potreba za zbrinjavanjem
- kapaciteti: kamp sa šatorima i opremom za minimalno 250 osoba (šatori s grijanjem i kreveti s vrećama za spavanje i/ili dekama, generatori za struju, elektro i rasvjetna oprema, sanitarni i higijenski prostori, distribucija pitke vode i prehrana, sklonište za temeljne društvene aktivnosti i sigurnost u kampu).
(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za zbrinjavanje – lake kategorije uključuje spremnost za operativno djelovanje na mjestu intervencije u roku od najviše 5 sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na jednoj lokaciji od najmanje 12 sati dnevno tijekom 7 dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od 2 dana.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 21.
(1) Specijalistička postrojba civilne zaštite za zbrinjavanje – srednja kategorija ima sljedeću strukturu, sastav i namjenu:
- struktura: upravljačka, četiri operativne i logistička skupina
- zadaće: provođenje/potvrđivanje početne procjene, pružanje privremenog skloništa i upravljanje kampom za potrebe zbrinjavanja ugroženog stanovništva i/ili operativnih snaga sustava civilne zaštite u početnoj fazi velike nesreće i/ili katastrofe u koordinaciji s nadležnim stožerom civilne zaštite i postrojbama civilne zaštite opće namjene do predaje kampa, uključujući sva sredstva i opremu, lokalnim vlastima ili humanitarnim organizacijama dok postoji potreba za zbrinjavanjem
- kapaciteti: kamp sa šatorima i opremom za minimalno 500 osoba (šatori s grijanjem i kreveti s vrećama za spavanje i/ili dekama, generatori za struju, elektro i rasvjetna oprema, sanitarni i higijenski prostori, distribucija pitke vode i prehrana, sklonište za temeljne društvene aktivnosti, sigurnost u kampu).
(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za zbrinjavanje – srednje kategorije uključuje spremnost za operativno djelovanje na mjestu intervencije u roku od najviše 8 sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje na jednoj lokaciji u kontinuiranom trajanju tijekom 7 dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od 5 dana.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 22.
Sastav po pojedinim skupinama specijalističke postrojbe civilne zaštite za zbrinjavanje je:
- upravljačka skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 2 do 5 pripadnika
- operativna skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 10 do 12 pripadnika
- logistička skupina, ovisno o kategoriji, sastoji se od 2 do 5 pripadnika.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Specijalistička postrojba civilne zaštite za tehničko-taktičku potporu
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 23.
(1) Specijalistička postrojba civilne zaštite za tehničko-taktičku potporu ima sljedeću strukturu, sastav i namjenu:
- struktura: upravljačka, operativna i logistička skupina (može brojati najmanje 10, a najviše 12 pripadnika)
- zadaće: tehnička i administrativna potpora radu nadležnog stožera civilne zaštite na mjestu intervencije, taktička potpora vođenju intervencije, potpora uspostavi i vođenju baze operacija
- kapaciteti: uredska potpora, oprema za telekomunikacijsku potporu, kartografija, oprema za osnovne potrebe rada, smještaja i prehrane, organizacija prijevoza za potrebe nadležnog stožera civilne zaštite.
(2) Pripravnost specijalističke postrojbe civilne zaštite za tehničko-taktičku potporu uključuje spremnost za operativno djelovanje na mjestu intervencije u roku od najviše pet (5) sati nakon primitka naloga za mobilizaciju, operativno djelovanje od jednoj lokaciji u kontinuiranom trajanju tijekom sedam (7) dana i samodostatnost u najmanjem trajanju od pet (5) dana.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
IV. DRŽAVNA INTERVENCIJSKA POSTROJBA CIVILNE ZAŠTITE
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 24.
(1) Državna intervencijska postrojba civilne zaštite osniva se odlukom ravnatelja središnjeg tijela državne uprave nadležnog za poslove civilne zaštite, na temelju Procjene rizika od katastrofa za područje Republike Hrvatske i Državnog plana djelovanja civilne zaštite i namijenjena je za djelovanje na području Republike Hrvatske i u međunarodnim aktivnostima.
(2) Državna intervencijska postrojba civilne zaštite osniva se sukladno specijalnostima, lake srednje i teške kategorije iz članaka 10., 11., 12., 14., 15., 17., 18., 20., 21. i 23. ove Uredbe.
(3) Čelnik središnjeg tijela države uprave nadležnog za poslove civilne zaštite može posebnom odlukom ustrojiti postrojbu za djelovanje u međunarodnim aktivnostima, sukladno odlukama i smjernicama Europske unije i Ujedinjenih naroda.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 25.
(1) Za sudjelovanje u međunarodnim aktivnostima, Državna intervencijska postrojba civilne zaštite postupa sukladno odlukama i smjernicama Europske unije i Ujedinjenih naroda te obvezama Republike Hrvatske preuzetim iz međunarodnih ugovora u području civilne zaštite.
(2) Za sudjelovanje u međunarodnim aktivnostima logistička skupina mora osigurati potrebnu samodostatnost u skladu s odlukama i smjernicama nadležnih tijela organizacija iz stavka 1. ovog članka.
(3) Za sudjelovanje u međunarodnim aktivnostima u strukturu Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite, za svaku specijalnost, pridodaje se i medicinska skupina (tri – četiri pripadnika), koja je odgovorna za medicinsku potporu pripadnicima postrojbe i unesrećenim osobama.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 26.
Stupanjem na snagu ove Uredbe prestaje važiti Pravilnik o ustrojstvu, popuni i opremanju postrojbi civilne zaštite i postrojbi za uzbunjivanje („Narodne novine“, broj 111/07).
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 27.
Ova Uredba stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Prilog 1.
Operativni postupovnik
1. Uvodne napomene
- pravna podloga, cilj postupovnika
2. Organizacijski prikaz s dužnostima i odgovornostima pripadnika
- pregled po skupinama s opisom zadaća, broj pripadnika za svaku funkciju
3. Osobni i materijalni ustroj
- pregled zadaća svakog pripadnika (funkcije), uvjeti za raspored, pregled osobne i skupne opreme
4. Aktivnosti po svim fazama djelovanja
- pregled aktivnosti za fazu pripravnosti, mobilizacije, operativnog djelovanja, demobilizacije i završetka djelovanja
5. Plan veza
- cilj i raspoloživa komunikacijska sredstva, frekvencije i radni kanali, pristup Internetu, shematski prikaz
6. Plan sigurnosti
- pregled aktivnosti za poštivanje zaštite pripadnika i potrebna zaštitna sredstva
7. Plan logističke potpore
- pregled potrebne logistike za ostvarivanje samodostatnosti, održavanje i zanavljanje materijalno-tehničkih sredstava
8. Dokumentiranje i izvješćivanje
- administrativno vođenje provedbe intervencije, popis kontaktnih točaka (operativne snage civilne zaštite s područja nadležnosti, itd.)
9. Plan komunikacije s medijima
- nadležnosti i procedure za komunikaciju s medijima.đ
Prilozi Operativnog postupovnika:
a. opisni obrazac (osnovne informacije o postrojbi)
b. popis pripadnika s funkcijama i vozilima (popis s kontaktima po funkcijama i osnovne informacije o vozilima)
c. dnevnik rada (pregled aktivnosti postrojbe po lokaciji, datumu i vremenu)
d. izvješće s lokacije (podnosi se po završetku intervencije na jednoj lokaciji koordinatoru na lokaciji i nadležnom stožeru civilne zaštite, sadrži informacije o poduzetim mjera i aktivnostima, npr. broj spašenih i/ili evakuiranih ljudi)
e. dnevno izvješće ( podnosi se na kraju dana nadležnom stožeru civilne zaštite)
f. završno izvješće ( podnosi se nakon demobilizacije nadležnom tijelu koje je izdalo nalog za mobilizaciju)
g. shema baze operacije (shematski prikaz kampa sa sadržajima za smještaj postrojbe)
h. informacija za medije (kratka informacija o postrojbi i njezinom djelovanju na intervenciji)
i. kodeks ponašanja (sukladno načelima sustava civilne zaštite)
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje