Prijedlog nacionalnoga kurikuluma nastavnoga predmeta Tehnička kultura
Svibanj 2016.
A. OPIS NASTAVNOGA PREDMETA TEHNIČKA KULTURA
Nastavni predmet Tehnička kultura učenike uvodi u svijet tehnike i omogućava razumijevanje tehničkoga okružja čovjeka. Razumijevanje tehnike uključuje poznavanje dobrobiti i mogućih opasnosti za čovjeka i okoliš, odgovornu i kritičku primjenu te aktivno sudjelovanje u kreativnome razvoju tehnike.
U nastavnome predmetu Tehnička kultura tehnika se upoznaje kao tvorevina i kao vještina. Tehnika kao tvorevina odnosi se na rezultat tehnološkoga, odnosno radnoga procesa, upoznaje se njezina namjena, način rada, pravilna i sigurna uporaba, postupci održavanja i zbrinjavanja, učinci na okoliš i održivi razvoj. Tehnika kao vještina odnosi se na umijeće ili način djelovanja, postupke primjene znanja i vještina, uporabu dokumentacije, pribora i alata u procesima obrade materijala te izrade i korištenja tehničkih tvorevina. Tehnologija je blizak pojam i uključuje razvoj i postupke uporabe alata, strojeva, materijala, koncepata, sustava i procesa u određenim aktivnostima čovjeka.
Upoznavanjem tehničkih tvorevina produbljuje se jezik i razumijevanje teorijskih sadržaja prirodnih i drugih znanosti te omogućuje primjena znanja. Upravo su prirodne zakonitosti, o kojima se učenike poučava različitim nastavnim predmetima, često u temeljima djelovanja tehnike. U postupcima ispitivanja, mjerenja, spajanja, sastavljanja, izravnoga djelovanja alatima na materijal, izradi tvorevine u čijem je odabiru i dizajniranju sudjelovao i sam učenik, proces učenja poprima novu dimenziju u skladu s potrebama i mogućnostima učenika, uključuje primjenu i razvoj iskustva te povećava tehničku pismenost. Time se, za potrebe svakodnevnoga života, budućega obrazovanja i profesionalnoga razvoja, usvajaju elementi inženjerstva kao procesa stvaranja proizvoda i usluga uz razumijevanje da se određeni problem može riješiti na više načina.
Svjedoci smo ubrzanoga razvoja tehnike i tehnologije, čije praćenje, razumijevanje i pravovremena primjena utječe na razvoj gospodarstva. Razvoj tehnike uvjetuje potrebu za stručnim usavršavanjem i cjeloživotnim učenjem u svim područjima ljudske djelatnosti. Zbog toga su svima potrebne osnovne tehničke kompetencije.
Nastavni predmet Tehnička kultura uključuje razmatranje i razumijevanje odnosa čovjeka i tehnike, utjecaja tehnike i tehnologije na društvo te ovisnost čovjeka o tehnici i tehnologiji. Posebnost je razvijanje kritičkoga razmišljanja, pokretačkoga djelovanja na novome projektu, estetsko vrednovanje uradaka, razvoj poduzetničkoga razmišljanja i poduzetništva. Omogućava slobodnu kreaciju, dizajniranje, izbor materijala i postupaka obrade, ali i promišljanja o zadovoljavanju ekonomskih, sigurnosnih, zdravstvenih, estetskih, ekoloških i etičkih uvjeta u proizvodnji i svakodnevnome radu. Time i sve vrijednosti koje promiče sustav odgoja i obrazovanja postaju sastavnice učenja i poučavanja Tehničke kulture. Osim znanja koje omogućava shvaćanje tehničkih zakonitosti, odgovornost, solidarnost i poštivanje razvija se svakom praktičnom vježbom, a poduzetnost i identitet učenici ostvaruju kreativnošću, inovacijom i pri realizaciji svojih projekata. Iz vrijednosti proizlazi i osnovno načelo Tehničke kulture, poštivanje individualnih sposobnosti i interesa učenika. S ciljem zadovoljavanja odgojno-obrazovnih potreba učenika s teškoćama kurikulum Tehničke kulture prilagođava se u skladu sa smjernicama Okvira za poticanje i prilagodbu iskustava učenja te vrednovanje postignuća djece i učenika s teškoćama. S ciljem zadovoljavanja odgojno-obrazovnih potreba darovitih učenika uvodi se razlikovni kurikulum u skladu sa smjernicama Okvira za poticanje iskustava učenja i vrednovanje postignuća darovite djece i učenika.
Tehnička kultura nastavni je predmet drugoga i trećega ciklusa za učenike od 5. do 8. razreda osnovne škole. Satnica nastavnoga predmeta iznosi 35 sati godišnje uz preporuku za nužnim povećanjem. Zbog posebnosti predmeta nastava se organizira u dvosatu. Dio sadržaja tehničkoga područja uključen je i u drugim predmetima i međupredmetnim temama tijekom svih pet odgojno-obrazovnih ciklusa. Produbljivanje i proširivanje sadržaja Tehničke kulture učenicima je omogućeno uključivanjem u izbornu nastavu i grupe izvannastavnih i izvanškolskih aktivnosti iz područja tehnike te uključivanjem u školske i lokalne klubove mladih tehničara.
Suvremena shvaćanja poučavanja tehnike ističu da je uz misaoni rad, neizostavan i praktičan rad učenika, rad u kojemu učenik upoznaje svojstva materijala, prema svojstvima odabire i obrađuje, sigurno se koristi alatima, ukratko, provodi ideje u praksu. Nastavom Tehničke kulture treba svakomu učeniku omogućiti doživljaj užitka stvaranja i zadovoljstva svojim radom čime se razvija samostalnost i odgovornost učenika, samopoštovanje, socijalne vještine, koje uključuju i uvažavanje drugih.
B. ODGOJNO-OBRAZOVNI CILJEVI UČENJA I POUČAVANJA NASTAVNOGA PREDMETA TEHNIČKA KULTURA
Kao rezultat poučavanja predmeta Tehnička kultura učenici će:
povezivati činjenična i teorijska znanja o tehničkim tvorevinama, konceptima, sustavima i procesima te o prirodoznanstvenim i društvenim osnovama njihova djelovanja
primjenjivati vještine uporabe (čitanja) i izrade tehničke dokumentacije, kritički prezentirati i argumentirati svoj rad, razvijati kreativnost i inovativnost u osmišljavanju izgleda i djelovanja tvorevina
razvijati znanja, vještine i stavove potrebne za sigurno i svrsishodno korištenje i održavanje tehničkih tvorevina i sredstava rada, za njihov kritički odabir s obzirom na svojstva i namjenu te s ciljem spoznavanja osobnih mogućnosti, sklonosti i interesa
istraživati ulogu i utjecaje tehnike na razvoj društva i kvalitetu života, na prirodni okoliš i na održivost materijalnih i energetskih resursa, usvojiti znanja za kritički pristup pri procjeni dobrobiti tehnike u radu i svakodnevnom životu
analizirati i razmatrati stavove i vrijednosti prema osobnome i suradničkome radu, kritički vrednovati svoj i tuđi rad, prepoznati interese i sklonosti u vezi s nastavkom obrazovanja te postaviti osnove za izbor budućega zanimanja i usvojiti potrebu stalnoga usavršavanja i cjeloživotnoga učenja, razvijati poduzetnost u stvarnom životu i tehničkome okružju.
Navedeni ciljevi izvedeni su iz postavki predmeta i ciljeva područja, a izravno vode razvoju generičkih kompetencija određenih Okvirom nacionalnoga kurikuluma.
C. DOMENE U ORGANIZACIJI PREDMETNOGA KURIKULUMA TEHNIČKE KULTURE
U nastavnome predmetu Tehnička kultura učenici usvajaju i primjenjuju znanja, razvijaju vještine, stavove, odgovornost i samostalnost vezane uz opću tehničku kulturu, a time i opću kulturu. Upoznaju različita područja tehnike poput prometa, graditeljstva, strojarstva, elektrotehnike i drugih, koja su svojim dostignućima utjecala na nebrojene promjene uvjeta i kvalitete života čovjeka kao pojedinca, na promjene u društvu i u širemu prirodnom okružju. Stjecanje opće tehničke kulture, tj. tehničke pismenosti, ostvaruje se usvajanjem određenih znanja o tehničkim tvorevinama koje nas okružuju, dobrobitima koja donose, načinu rada, mogućim opasnostima, razvijanjem vještina koje omogućuju kreativnost i inovativnost u dizajniranju i izradi tehničkih tvorevina te sigurno korištenje i pravilno održavanje tehničkih tvorevina, kao i kritičkim odnosom koji uključuje razmatranje širega konteksta tehnike i njezina utjecaja s ekološkoga, ekonomskoga, kulturološkoga i sociološkoga aspekta. Cjelovitim sagledavanjem tehnike u osnovnoškolskome obrazovanju postiže se njezina relevantnost za sve učenike, neovisno o specifičnim interesima i odabiru budućega zanimanja. Štoviše, omogućuje se razvoj učenika u odgovornoga mladoga građanina koji će u budućnosti moći kritički sagledavati svoj uži i širi tehnički okoliš i biti spremniji za donošenje kvalitetnih odluka.
Slijedom navedenoga suvremena viđenja učenja i poučavanja općega tehničkog područja ističu četiri sastavnice: tehniku kao tehničku tvorevinu, tehniku kao znanje, tehniku kao aktivnosti i tehniku kao aspekt humanosti. Ove sastavnice trebaju biti uključene u svako poučavanje tehnike, a u nastavi Tehničke kulture uključene su trima domenama postavljenima tako da omogućuju stjecanje generičkih kompetencija i razvojni kontinuitet tijekom svih razreda učenja. To su: Dizajniranje i dokumentiranje, Tvorevine tehnike i tehnologije, Tehnika i kvaliteta života. Te domene se ne može izjednačiti s nastavnim cjelinama jer nisu strogo tematski definirane, premda na određenim razinama upućuju na pojedina područja tehnike. Domene nisu fizički razdvojene i neovisne, nego su u stalnoj interakciji i prožimanjima uz moguća preklapanja. U njima središnje mjesto zauzimaju učenik i tehnička tvorevina pri čemu učenik, ovisno o uvjetima, upoznaje svojstva postojeće tvorevine ili oblikuje svoju tvorevinu, crta, opisuje i predstavlja tvorevinu, razmatra različite pozitivne i negativne aspekte proizvodnje tehničkih tvorevina, njihova korištenja i zbrinjavanja. U svemu tome u skladu s mogućnostima očekuje se intelektualna, psihomotorička te kreativna uključenost svakog učenika.
Grafički prikaz domena pokazuje njihovo djelomično prožimanje jer pojedine sastavnice mogu biti zastupljene i u drugim domenama. Postavljene domene u potpunosti omogućuju ostvarenje generičkih kompetencija koje se postavljaju pred osnovno obrazovanje. Izražena je sličnost grafičkih prikaza domena Tehničke kulture i cjelina generičkih kompetencija (definiranih Okvirom nacionalnoga kurikuluma) gotovo toliko da jedna domena omogućuje razvoj jedne cjeline kompetencija.
Grafički prikaz domena Tehničke kulture i generičkih kompetencija
1. slika: Grafički prikaz domena Tehničke kulture
2. slika: Grafički prikaz generičkih kompetencija
3. slika: Grafički prikaz domena Tehničke kulture i generičkih kompetencija
Domena A: Dizajniranje i dokumentiranje
Domena Dizajniranje i dokumentiranje omogućava usvajanje i primjenu normiranih oblika grafičkoga komuniciranja u svim područjima tehnike i svakodnevnome životu. Tehnički crtež normirano je sredstvo razmjene informacija u tehnici, od njezina dizajniranja i proizvodnje, preko uporabe i održavanja do zbrinjavanja. Razumijevanje i primjena tehničkoga crtanja u osnovama su tehničke pismenosti, pa učenici usvajaju međunarodne norme u tehničkome crtanju kao korisnici i kao kreatori tehničkih tvorevina. Učenici razvijaju vještine „čitanja“ tehničkih crteža i tehničke dokumentacije pri izradi zadane tehničke tvorevine. Kreativno i inovativno osmišljavaju i dizajniraju nove te modificiranju postojeće tehničke tvorevine. Individualnim i suradničkim oblicima rada osmišljavaju proces, izrađuju tehničke crteže, dokumentaciju i prezentacijske materijale iz različitih područja tehnike. Ovisno o uvjetima učenici uz pribor za crtanje se koriste informacijskom i komunikacijskom tehnologijom. U pisanim izvješćima i predstavljanju svojih radova razvijaju opću i tehničku pismenost, demonstriraju usvojenost nazivlja i teorijskih znanja, argumentirano govorništvo, samouvjerenost i elemente poduzetništva. Tehničkim, estetskim i etičkim vrednovanjem i samovrednovanjem razvijaju samokritičnost i kritičko mišljenje prema radu i rezultatima rada.
Domena B: Tvorevine tehnike i tehnologije
Domena Tvorevine tehnike i tehnologije odnosi se na izravni susret učenika s fizičkim objektima tehnike (materijali, pribor, alati, strojevi, modeli, makete...) te sustavima, konceptima i procesima (promet, proizvodnja, mjerenje) iz užega i širega, društvenoga i tehničkoga okružja te na učeničke aktivnosti oblikovanja i izrade tehničke tvorevine. U toj domeni učenici stječu i razvijaju proceduralna i konceptualna znanja o prirodoznanstvenim, matematičkim i društvenim osnovama nastanka i funkcionalnosti tvorevina. Ispituju svojstva materijala i koriste se mjernim priborom, alatima i strojevima za obradu materijala razvijajući vještine i stavove potrebne za prihvatljivu i sigurnu primjenu. Obrađuju materijale i izrađuju tvorevinu čiju svrhu i način djelovanja funkcionalno povezuju sa svojstvima materijala. Opisuju različite tehničke sustave i postrojenja, objašnjavaju njihovu ulogu i način djelovanja, usvajaju potrebu racionalnoga korištenja energije, upoznaju i istražuju mogućnosti oporabe materijala. Iskustvom osobnoga dizajniranja i praktičnoga rada upoznaju doživljaj zadovoljstva stvaranja, usvajaju vrijednosti rada i važnost proizvodnje, stječu samopouzdanje, kritičnost i samokritičnost, razvijaju poduzetnički način razmišljanja i djelovanja.
Domena C: Tehnika i kvaliteta života
Razvoj tehnike i tehnologije utječe na poboljšanje kvalitete života čovjeka, ali donosi i opasnosti te uzrokuje njegovu ovisnost o tehnici i tehnologiji. Stoga učenici upoznaju interaktivni odnos tehnologije i čovjeka kao pojedinca i člana društva. U toj domeni učenici usvajaju znanja i razvijaju vještine, stavove, samostalnost i odgovornost u kritičkome vrednovanju tehnike i tehnologije, njezine sigurnosti, prihvatljivu odabiru, korištenju, održavanju i zbrinjavanju. Učenici istražuju ulogu tehnike u svakodnevnome životu čovjeka i objašnjavaju utjecaj tehnike u razvoju gospodarstva na lokalnoj, nacionalnoj i globalnoj razini, osvještavajući tako posebnost i vrijednosti lokalne i nacionalne zajednice kao i utjecaj tehnike u globalizaciji. Razvijaju se interesi učenika i potiče razvoj osobnih znanja, vještina i stavova važnih za odabir nastavka školovanja i budućega zanimanja. Istraživanjem utjecaja na prirodni okoliš, od iskorištavanja materijala i energije u proizvodnji tehničke tvorevine u tehnološkom i radnom procesu, zatim njezina korištenja pa do mogućnosti oporabe nakon isteka vijeka trajanja, u učenika se razvija svijest o potrebi održivoga razvoja.
D. ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI PO RAZREDIMA I DOMENAMA
Odgojno-obrazovni ishodi za učenike navedeni su prema razredima i domenama.
Tehnička kultura 5. razred
Domena
Odgojno-obrazovni ishod
Dizajniranje i dokumentiranje
A. 5. 1. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik crta tehničke crteže priborom za tehničko crtanje od jednostavnih geometrijskih likova do pravokutnih projekcija geometrijskih tijela i tijela sastavljenih od dvaju geometrijskih tijela primjenjujući norme tehničkoga crtanja.
A. 5. 2. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik primjenjuje osnovnu tehničku dokumentaciju pri izradi tehničke tvorevine i piše izvješće o radu.
Tvorevine
tehnike i
tehnologije
B. 5. 1. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik ispituje i opisuje svojstva drva i drugih materijala.
B. 5. 2. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik izrađuje jednostavne i složene tehničke tvorevine prema tehničkoj dokumentaciji koristeći se alatom i priborom.
Tehnika i
kvaliteta života
C. 5. 1. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik demonstrira sigurno sudjelovanje u prometu primjenom prometnih pravila i propisa.
C. 5. 2. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik demonstrira postupke održavanja bicikla i drugih dječjih prijevoznih sredstava i primjenu odgovarajuće zaštitne opreme.
C. 5. 3. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik predstavlja odabranu tehničku tvorevinu.
Tehnička kultura 6. razred
Domena
Odgojno-obrazovni ishod
Dizajniranje i dokumentiranje
A. 6. 1. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik crta tehničke crteže tvorevine iz svakodnevnoga života primjenjujući norme tehničkoga crtanja.
A. 6. 2. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik primjenjuje norme crtanja u graditeljstvu.
A. 6. 3. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik izrađuje tehničku dokumentaciju uporabnoga predmeta kojemu je osmislio oblik.
Tvorevine
tehnike i
tehnologije
B. 6. 1. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik izrađuje model tvorevine za pretvorbu energije od priloženoga ili priručnoga materijala i demonstrira rad modela.
B. 6. 2. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik objašnjava svojstva graditeljskih materijala na maketi objekta.
Tehnika i
kvaliteta života
C. 6. 1. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik izrađuje uporabni predmet prema svojoj tehničkoj dokumentaciji.
C. 6. 2. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik predstavlja odabranu tehničku tvorevinu.
Tehnička kultura 7. razred
Domena
Odgojno-obrazovni ishod
Dizajniranje i dokumentiranje
A. 7. 1. Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik skicira i crta u mjerilu pravokutne i prostorne projekcije predmeta.
A. 7. 2. Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik crta radionički crtež predmeta koristeći se pojednostavljenjima i presjecima pri crtanju.
Tvorevine
tehnike i
tehnologije
B. 7. 1 Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik primjenjuje znanja i vještine usvojena iz područja metalurgije pri izboru i izradi uporabnoga predmeta od metala i drugih materijala.
B. 7. 2. Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik demonstrira pretvorbe energije na modelu tehničke tvorevine koji je izradio.
Tehnika i
kvaliteta života
C. 7. 1. Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik obrazlaže dobrobiti, izvore opasnosti, mjere zaštite i pravilne postupke održavanja tehničkih tvorevina.
C. 7. 2. Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik planira smanjenje troškova energije u kućanstvu.
Tehnička kultura 8. razred
Domena
Odgojno-obrazovni ishod
Dizajniranje i dokumentiranje
A. 8. 1. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik crta i objašnjava sheme u elektrotehnici i elektronici.
Tvorevine
tehnike i
tehnologije
B. 8. 1. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik sastavlja model strujnoga kruga iz kućne električne instalacije i opisuje svojstva električnih elemenata i elektrotehničkih materijala.
B. 8. 2. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik opisuje načine proizvodnje, prijenosa i pretvorbe električne energije s pomoću modela koji je izradio.
B. 8. 3. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik opisuje osnovna obilježja i primjenu elektroničkoga sklopa koji je sastavio.
B. 8. 4. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik razmatra primjenu automatike s tehničkoga, ekonomskoga i društvenoga stajališta.
Tehnika i
kvaliteta života
C. 8. 1. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik objašnjava dobrobiti električnih tvorevina, štetne učinke na prirodni okoliš i pravilne postupke uporabe i održavanja.
C. 8. 2. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik predstavlja posebnosti željenih zanimanja i uloge tehnike i tehnologije u tim zanimanjima.
U 1. prilogu: Matrica odgojno-obrazovnih ishoda razrada je odgojno-obrazovnih ishoda s razinama usvojenosti i preporukama za ostvarivanje.
E. POVEZANOST S DRUGIM PODRUČJIMA, PREDMETIMA I MEĐUPREDMETNIM TEMAMA
Tehnička kultura nastavni je predmet povezan sa svim drugim nastavnim predmetima, a time i područjima kurikuluma, te svim međupredmetnim temama. Ta povezanost proizlazi iz aplikativne funkcije Tehničke kulture čime svaki nastavni predmet može primjenu svojih nastavnih sadržaja uobličiti u sadržajima i aktivnostima Tehničke kulture. Istovremeno, Tehnička kultura ima i integrativnu ulogu jer sadržaji i aktivnosti različitih predmeta mogu biti objedinjeni u sadržajima i aktivnostima učenja i poučavanja Tehničke kulture. Najizraženija je povezanost s predmetima prirodoslovnoga područja budući da se tehničke zakonitosti i djelovanje tehničkih tvorevina temelje na prirodnim zakonitostima fizike, kemije, biologije. Time učenici izravno susreću primjenu prirodnih zakonitosti koje su u osnovama tehničkih kompetencija. Na sličan način primjenu imaju i znanja i vještine stjecane u Matematici. Predmeti jezično-komunikacijskoga područja poput Hrvatskoga jezika i Stranoga jezika, ali i Informatika, povezani su s Tehničkom kulturom razvojem komunikacijskih vještina što uključuje usmeno i pisano (i grafičko) izražavanje i dokumentiranje, odnosno prezentiranje uz primjenu stručnoga nazivlja koje je nerijetko iz drugih jezika. Nastavni predmeti društveno-humanističkoga područja Povijest i Geografija povezani su s Tehničkom kulturom spoznajama o utjecajima i važnosti tehnike i tehnologije u velikim geografskim otkrićima, industrijskim revolucijama, ratovima, zatim spoznajama o međuodnosima geografskih prirodnih dobara, održivoga razvoja i proizvodnje, društvenoga razvoja te odabiru i razvoju primjerenih tehnologija. Vjeronauk, kao najzastupljeniji izborni predmet društveno-humanističkoga područja, može biti povezan s Tehničkom kulturom u izradi vjerskih obilježja, aktivnostima i radionicama izrade igračaka i predmeta namijenjenih potrebitima. Likovna kultura ima izražene poveznice s Tehničkom kulturom u prvome redu s razvojem estetske osjetljivosti, grafičkim dizajnom, crtanjem, modeliranjem i građenjem te razvojem motorike i psihomotorike. Motorika se razvija i u nastavi Tjelesne i zdravstvene kulture u kojoj su važne spoznaje učenika o umaranju i očuvanju zdravlja pri radu te vještinama razgibavanja i otklanjanja umora do kojih dolazi u radu učenika i budućemu profesionalnom radu. Sve međupredmetne teme također imaju poveznice s Tehničkom kulturom.
F. UČENJE I POUČAVANJE NASTAVNOGA PREDMETA TEHNIČKA KULTURA
Učenje i poučavanje predmeta Tehnička kultura organizira se prema zadanim odgojno-obrazovnim ciljevima i ishodima učenja, a učitelji imaju mogućnost odabira različitih pristupa u skladu s potrebama, interesima i razinama znanja i vještina učenika kao i uvjetima rada. Uvažavajući postavljena načela učenja i poučavanja, svaki učitelj Tehničke kulture može osmisliti izvedbu kurikuluma u najboljemu interesu svojih učenika. Stoga daljnji tekst predstavlja smjernice i podršku u načinima organizacije učenja i poučavanja.
Iskustva učenja
Odgojno-obrazovni ciljevi i ishodi Tehničke kulture postavljeni su tako da sustavnim, cjelovitim pristupom učenju i poučavanju potiču i razvijaju u učenika generičke kompetencije. One uključuju rješavanje problema i donošenje odluka, kritičko mišljenje, kreativnost i inovativnost, komunikaciju, suradnju, rad alatima, uređajima, strojevima, informacijskom tehnologijom. Također omogućavaju osobni i socijalni razvoj kao i razvijanje društvene odgovornosti nužne za uspješno učenje, rad i život u 21. stoljeću.
Učenje i poučavanje usmjereno je na kreativnost učenika, samostalno istraživanje, prikupljanje podataka i povezivanje sadržaja. Iskustva učenja temelje se na kontekstualnome pristupu i praktičnome radu. Učenik u susretu s tehničkim tvorevinama stječe, razvija i primjenjuje znanja, vještine i stavove, samostalnost i odgovornost, koristeći se postavkama „samoostvarujuće nastave“ prema načelu „sustavno istraži“, „kritički promisli“, „stvaralački primijeni“ te “analiziraj i vrednuj”. Učenje i poučavanje treba omogućiti stjecanje radnih kompetencija pa se temelji na praktičnome radu, otkrivanju, igri i iskustvenome učenju. Učenici crtaju, obrađuju materijal, sastavljaju, pišu izvješće i izvode zaključke prema rezultatima ispitivanja ili samoga rada. Uvjeti poučavanja predmeta usmjereni su na metodičku raznovrsnost svih raspoloživih metodičkih sustava i metoda koje će osigurati najučinkovitiju i najpotpuniju pouku.
Učenje i poučavanje Tehničke kulture ostvaruje se procesima:
• tehničkoga dizajniranja – osmišljavanja i vizualnoga (i fizičkoga) oblikovanja tehničke tvorevine, aplikacije, tehnološkoga procesa ili tehnologije
• rješavanja tehničkih problema – rješavanja tehničkoga problema koji odražava problem iz „stvarnoga svijeta“
• istraživanja i ispitivanja – ispitivanja tehničkih materijala, tvorevina ili tehnologije; istraživanja tehničkih tvorevina, sustava ili utjecaja tehnike i tehnologije na okružje
• sustavnoga pristupa – usvajanja tehničkih normi, procedura, postupaka i pravila za sigurnu, odgovornu i kvalitetnu realizaciju ciljeva
• tehničkoga izuma i inovacije – razvoja osobnoga i jedinstvenoga razmišljanja i uporabe tehnike i tehnologije sa svrhom kreativnoga inoviranja tehničke tvorevine ili stvaranja nove tehničke tvorevine ili tehnologije
• proizvodnje tehničkih tvorevina uporabom prilagođenih i dostupnih sredstava tehnike i tehnologije, primarno sa svrhom razvoja spoznajnih procesa, vještina te vrijednosnih odnosa prema radu.
Učenici su aktivni kreatori znanja koji uz pomoć učitelja pronalaze, razumiju i koriste znanje koje će im pomoći kako bi donosili bolje odluke u svom životu i bili vrijedni sudionici društva.
Uloga učitelja
Učitelj će u osmišljavanju postupaka ostvarivanja odgojno-obrazovnih ishoda uzeti u obzir interese učenika i njihove sposobnosti. Svim učenicima omogućit će usvajanja ishoda na razini primjerenoj njihovim sposobnostima, a također će se učenicima ponuditi sadržaji koji potiču njihovu maštu i kreativnost da samostalno nadograde svoje znanje i vještine. Učitelj će kao moderator poticati učenike na istraživanje, nuditi im praktične vježbe u kojima će iskustvenim učenjem ostvarivati zadane odgojno-obrazovne ishode učenja. Učitelj izrađuje operativni kurikulum, savjetuje učenike i prati ih tijekom odrastanja te im pomaže u socijalnome, emocionalnome i intelektualnome rastu.
Načini realizacije učenja i poučavanja:
• projektno učenje i poučavanje
• problemsko učenje i poučavanje
• stručne ekskurzije
• izolirane praktične aktivnosti (vježbe)
• „usidreno” učenje i poučavanje
• uslužno i radno zasnovano učenje
• učenička produkcija dobara ili usluga
• učenička organizacija školskih ili međuškolskih izložbi, sajmova i drugih manifestacija.
Odgojno-obrazovni ishodi učenja Tehničke kulture uvjetuju izvođenje vježbi crtanja, uporabe tehničke dokumentacije, obrade materijala, spajanje, ispitivanja svojstava, mjerenja i drugo. Stoga je posebno važno da učitelj pokaže pravilnu primjenu pribora za tehničko crtanje, sigurnu uporabu pribora i alata koji učenici upotrebljavaju, a obradu materijala alatnim strojem obvezno nadzire u neposrednoj blizini. Vježbe se primjereno biraju, od jednostavnih do složenih. Također je važno da na kraju rada učitelj u razgovoru s učenicima razmjeni dojmove o razini zadovoljstva izrađenim tvorevinama, uporabi alata, poteškoćama koje su svladavali te o inovativnim rješenjima.
Materijali i izvori
Za učenje i poučavanje nastavnog predmeta Tehnička kultura potrebni su materijalni resursi koji uključuju opremljenu tehničku radionicu. Poželjno je da radionica bude opremljena priborom, alatima i strojevima za obradu drva i metala, laboratorijskom opremom za ispitivanje svojstava materijala i provođenje elektrotehničkih i elektroničkih vježbi te informacijskom i komunikacijskom tehnologijom. Svaka domena predmetnoga kurikuluma Tehničke kulture i postavljeni odgojno-obrazovni ishodi izazov su učitelju i učeniku za čije su ostvarenje potrebni materijalni resursi. Predlaže se sljedeća oprema primjerena za siguran rad u školi:
• alat i pribor za obradu drva, metala, polimera te za izvođenje vježbi i radova iz elektrotehnike i elektronike
• strojevi za obradu drva (mali napon)
• stupna električna bušilica
• akumulatorske bušilice
• stolne i ručne škare za lim
• aparat za savijanje i rezanje plastike
• električne lemilice (za elektroniku i metalurgiju)
• mjerne sprave, pribor i uređaji (elektrotehnika, elektronika, strojarstvo)
• eksperimentalne pločice i kompleti elektroničkih elemenata
• energetski blok (izvori izmjenične i istosmjerne struje različitih napona)
• stolna ili prijenosna računala (različiti programi za crtanje, dokumentiranje i upravljanje)
• komplet za izvođenje vježbi iz automatike
• najmanje dva tehnički ispravna bicikla; promjer kotača iznosi od 508 do 609,6 mm (20 – 24 inča), zaštitne kacige i reflektirajući prsluci
• komplet za održavanje bicikla
• oprema za vježbe sigurnoga sudjelovanja u prometu i razvijanja vještina vožnje bicikla
• modeli različitih strojeva i makete
• kompleti zaštite na radu
• ormarić prve pomoći
• računalo, projektor i platno
• dokument kamera.
Izvori su znanja udžbenici, radni materijali, proizvodni pogoni, istraživački centri, kućanstvo i sva neposredna sredstva koja se upotrebljavanju pri učenju i poučavanju Tehničke kulture.
Za razvoj tehničkih kompetencija učenika školski sustav i škole kao institucije osiguravaju primjerene prostorne i materijalne uvjete. Učitelj osigurava ozračje za učenje raznovrsnim aktivnostima kojima učenici stječu iskustava potrebna za primjereni razvoj te temelj za daljnje obrazovanje i napredak u svijetu rada.
Okruženje
Učenje i poučavanje Tehničke kulture u pravilu se provodi u učionici i radionici, a ovisno o uvjetima dio sadržaja ostvaruje se izvanučionično: na prometnome poligonu, školskome dvorištu, proizvodnome pogonu i drugim prostorima primjerenima učenju. Opremljenost učionice i radionice uvjet je za stjecanje kompetencija učenika usvajanjem ključnih sadržaja zadanih odgojno-obrazovnim ishodima. Radno okruženje posebno će omogućiti učeniku da razvija svoje socijalne vještine i potakne ga na razvijanje suradničkoga odnosa kao uvjeta rada u paru, skupini, na projektnom zadatku. Za sigurnu i pravilnu uporabu različitoga pribora i alata potrebno je u potpunosti učenike upoznati s pravilima sigurnoga rada.
Određeno vrijeme
Nastava Tehničke kulture organizira se u dvosatu jer je to primjereno vrijeme za pripremu, rad i organiziranje radnoga mjesta. Predmetni kurikulum Tehničke kulture sadrži tri domene, a vrijeme potrebno za ostvarivanje postavljenih odgojno-obrazovnih ishoda unutar pojedine domene određuje učitelj, ovisno o interesu učenika, uvjetima rada te posebnosti lokalne zajednice.
Preporuka je da se sadržaji povezani s ishodima C. 5. 1. i C. 5. 2. (u petomu razredu) obrađuju na početku nastavne godine zbog usvajanja znanja i vještina potrebnih za sigurno sudjelovanje u prometu.
Preporuka je da se ishodi C.5.3. i C.6.2. (u petom i šestom razredu) ostvaruju tijekom cijele nastavne godine.
Preporuka je da se sadržaji povezani s ishodom C. 8. 2. (u osmome razredu) obrađuju kao projektni zadatak koji započinje početkom drugoga polugodišta, a završava krajem nastavne godine. Svrha je preporuke omogućiti učeniku dovoljno vremena za istraživački rad pri odabiru budućega zanimanja.
Grupiranje učenika
S obzirom na specifičnosti učenja i poučavanja Tehničke kulture uvjeti rada otežani su u razrednim odjelima sa standardnim brojem učenika. Kako bi se omogućili sigurnosni uvjeti za učenje i poučavanje Tehničke kulture uporabom različitih pomagala, alata i strojeva uz vođenje nedovoljno obučenih korisnika, tj. učenika, potrebno je nastavu organizirati u skupinama do 15 učenika. Stoga tijekom jednoga dvosata učitelj vodi učenje i poučavanje za najviše 15 učenika.
G. VREDNOVANJE ODGOJNO-OBRAZOVNIH ISHODA U NASTAVNOME PREDMETU TEHNIČKA KULTURA
Vrednovanje u Tehničkoj kulturi odražava ciljeve, vrijednosti i načela Okvira nacionalnoga kurikuluma što podrazumijeva usklađenost vrednovanja s odgojno-obrazovnim ciljevima i ishodima kao i prilagodbu pristupa i metoda vrednovanja vrsti odgojno-obrazovnog ishoda. Vrednovanje ishoda sustavno je prikupljanje podataka u procesu učenja i poučavanja te obuhvaća praćenje, provjeravanje i ocjenjivanje učenika. Praćenje podrazumijeva uočavanje i bilježenje zapažanja o postignutoj razini kompetencija. Provjeravanje se odnosi na procjenu postignute razine kompetencija. Ocjenjivanje je pridavanje brojčane ili opisne vrijednosti rezultatima praćenja i provjeravanja.
S ciljem unapređenja učenja i napredovanja učenika provode se tri pristupa vrednovanju, a to su vrednovanje za učenje, vrednovanje kao učenje i vrednovanje naučenoga. Vrednovanje za učenje rezultira kvalitativnim povratnim informacijama i razmjenom iskustava o procesima učenja i usvojenosti znanja i vještina u odnosu na postavljena očekivanja. Višeminutne provjere mogu se koristiti u svrhu vrednovanja za učenje, ali se ne ocjenjuju. Vrednovanje kao učenje podrazumijeva aktivno uključivanje učenika u proces vrednovanja uz stalnu podršku učitelja, metodama samovrednovanja i vršnjačkoga vrednovanja. Samovrednovanje učenici mogu provoditi nakon izvođenja predvježbe samostalno popunjavajući popis („ček listu“) prema zadanim kriterijima po kojima se vrednuju i postavljeni ishodi. Vrednovanje naučenoga sumativno je vrednovanje čija je svrha procjena razine usvojenosti odgojno-obrazovnih ishoda i pri unutarnjemu ga vrednovanju planira i provodi učitelj.
Vrednovanje se provodi prema postavljenim odgojno-obrazovnim ishodima, a učenika je potrebno unaprijed upoznati s onim što se od njega očekuje. Pri tome su razine usvojenosti tek smjernice za vrednovanje, a ne i ekvivalent ocjeni. Uloga je učitelja definirati konkretne izvedbene ishode u primjerenome kontekstu i kriterij prema kojemu će ih vrednovati. Jasna pravila i kriterij vrednovanja učenicima pomažu u razumijevanju aspekata učenja koji će biti vrednovani i shvaćanju toga što čini uspješnu izvedbu te u usmjeravanju učenja na ono što je važno znati i moći učiniti. Postupci vrednovanja koriste svim učenicima kao poticaj za ostvarivanje osobnih obrazovnih interesa i potencijala.
Odgojno-obrazovni ishodi okvir su za vrednovanje i ocjenjivanje, a svojom strukturom sadržavaju spoznajnu, psihomotoričku i afektivnu komponentu.
Spoznajne komponente – teorijska i činjenična znanja, razumijevanje i primjena; može ih se vrednovati tijekom izvođenja zadataka na nastavi i kao rezultate rada poput tehničkih crteža, rezultate ispitivanja svojstava i mjerenja mjernih veličina, tijekom učeničkog izvješćivanja, prezentiranja, obrazlaganja i objašnjavanja vlastitog rada.
Psihomotoričke komponente– umijeća i vještine, od imitacije i manipulacije do precizacije. Vrednuje se razina usvojenih vještina rukovanja priborom, alatima i strojevima, mjernim instrumentima i različitim tehničkim tvorevinama. Vrednuju se rezultati rada kao što su tehnički crteži, skice, tehnička dokumentacija, rezultati mjerenja i ispitivanja, tehničke tvorevine. Ocjenjuju se samo radovi i tvorevine koje učenik izradi u školi tijekom nastave.
Afektivne komponente – samostalnost i odgovornost, razina samostalnosti pri obavljanju zadataka. Vrednuje se savjesnost i redovitost u radu, preuzimanje odgovornosti prema svojemu radu, radnim zadatcima, sredstvima, drugim sudionicima i učitelju.
Vrednovanje se ostvaruje primjenom različitih metoda koje uključuju usmeno provjeravanje, vrednovanje grafičkih radova, laboratorijskih vježbi, izrađenih tehničkih tvorevina i prezentacija. Posebnost predmeta mogućnost je vrednovanja odgojno-obrazovnih ishoda u svim komponentama praktičnim radom pri čemu učitelj osmišljava elemente vrednovanja. Ocjenjivanje učenika treba biti usmjereno samo na ona znanja i vještine koje je učenik imao mogućnost uvježbati. Prema navedenome u predmetu Tehnička kultura vrednujemo teorijska i činjenična znanja, vještine i pripadajuću samostalnost i odgovornost.
Na početku školske godine i prije usvajanja odgojno-obrazovnoga ishoda upoznajemo učenike s elementima praćenja i vrednovanja. Praćenje i informiranje učenika o njegovu napredovanju provodi se kontinuirano dijagnostički, formativno i sumativno. Napredovanje učenika pratimo pisanim bilješkama, a razinu usvojenosti odgojno-obrazovnih ishoda brojčanom ocjenom. Na kraju nastavne godine izražava se zaključna ocjena nastavnoga predmeta koja uključuje sve komponente.
Osnovna je svrha vrednovanja, ocjenjivanja i izvješćivanja unaprjeđivanje učenja i napredovanje učenika u svim aspektima učenja. Vrednovanje treba rezultirati jasnim, specifičnim, pravovremenim i konstruktivnim povratnim informacijama koje učenicima pomažu u daljnjemu učenju i motiviraju ih za rad, a učiteljima omogućuju daljnje planiranje poučavanja. Vrednovanje se temelji na cjelovitome pristupu praćenja i poticanja individualnoga razvoja svakoga učenika te se usmjerava na prepoznavanje uspjeha i poticanje pozitivnih obrazaca motivacije i učenja.
Izgled tablice za vrednovanje odgojno obrazovnih ishoda u predmetu Tehnička kultura:
Tehnička kultura
IX
X
XI
XII
I
II
III
IV
V
VI
Praćenje pisanim bilješkama kao izvješćivanje
Usvojenost znanja
Vježbe i praktičan rad
Samostalnost i odgovornost
Spoznajna, psihomotorička i afektivna komponenta ocjenjuju se brojčano u rubrikama naziva: usvojenost znanja, vježbe i praktičan rad, samostalnost i odgovornost.
1. prilog MATRICA ODGOJNO-OBRAZOVNIH ISHODA
Tehnička kultura 5. razred
Odgojno-obrazovni ishod
Razrada odgojno-obrazovnoga ishoda
Razina usvojenosti
Zadovoljavajuća
Dobra
Vrlo dobra
Iznimna
1.
A. 5. 1. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik crta tehničke crteže priborom za tehničko crtanje od jednostavnih geometrijskih likova do pravokutnih projekcija geometrijskih tijela i tijela sastavljenih od dvaju geometrijskih tijela primjenjujući norme tehničkoga crtanja.
- opisuje pribor za tehničko crtanje i A formate papira - uspoređuje primjenu vrsta crta - opisuje pojam tehničkoga crteža, kotiranje i mjerilo crtanja M 1 : 1 - objašnjava pravokutno projiciranje - crta tehnički crtež geometrijskoga lika, kotira i primjenjuje norme - crta pravokutne projekcije kvadra i tijela složenog od dvaju kvadara - crta mrežu geometrijskoga tijela (s nastavcima za lijepljenje)
- navodi pribor za tehničko crtanje - uz stalno stručno vodstvo crta tehnički crtež geometrijskoga lika slobodnom rukom i priborom za tehničko crtanje
- opisuje pribor za tehničko crtanje i navodi A formate papira - prepoznaje vrste crta - uz povremeno stručno vodstvo crta mrežu geometrijskoga tijela, crta i kotira pravokutnu projekciju jednostavnoga tijela
- objašnjava primjenu vrsta crta - samostalno crta precizne i uredne pravokutne projekcije i mrežu jednostavnoga geometrijskog tijela
- samostalno crta precizne i uredne pravokutne projekcije složenijega geometrijskog tijela
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda: ovisno o interesu učenika i aktivnostima predviđenim školskim kurikulumom predlaže se suradnja s nastavnim predmetom Matematika.
2.
A. 5. 2. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik primjenjuje osnovnu tehničku dokumentaciju pri izradi tehničke tvorevine i piše izvješće o radu.
- primjenjuje tehničku dokumentaciju u praktičnim radovima, - razlikuje dijelove tehničke dokumentacije: radni list, operacijski list, popis materijala i alata, sastavni crtež, radionički crtež, sastavnica, pozicije - primjenjuje pravila zaštite na radu - piše izvješće o radu nakon izrade
uz stalno stručno vodstvo: - primjenjuje tehničku dokumentaciju pri izradi tehničke tvorevine - u izvješću navodi materijal i alat u radu - primjenjuje pravila zaštite na radu
uz povremeno stručno vodstvo: - imenuje i prepoznaje dijelove tehničke dokumentacije - prema tehničkoj dokumentaciji izrađuje tehničku tvorevinu - piše izvješće
- samostalno primjenjuje tehničku dokumentaciju pri izradi tehničke tvorevine - primjenjuje tehničko nazivlje - piše izvješće o radu
- opisuje dijelove tehničke dokumentacije - samostalno sastavlja cjelovito izvješće uvažavajući redoslijed radnih operacija
3.
B. 5. 1. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik ispituje i opisuje svojstva drva i drugih materijala.
- pravilno priprema radno mjesto - razlikuje i opisuje svojstva drva i drugih materijala - objašnjava razliku između poluproizvoda i proizvoda od drva - objašnjava mogućnosti oporabe materijala - navodi vrste obrade materijala - ispituje svojstava materijala prema tehničkoj dokumentaciji - primjenjuje pravila zaštite na radu
- razvrstava materijale prema rezultatima ispitivanja svojstava
- navodi primjere primjene materijala ovisno o svojstvima
- navodi svojstava materijala - uz stalno stručno vodstvo ispituje svojstva materijala - primjenjuje pravila zaštite na radu
- navodi poluproizvode i proizvode od drva - uz povremeno stručno vodstvo koristi se dokumentacijom i ispituje svojstva materijala
- objašnjava razliku između poluproizvoda i proizvoda od drva - ispituje svojstava materijala prema tehničkoj dokumentaciji - navodi primjere primjene materijala ovisno o svojstvima - navodi vrste obrade materijala
- razvrstava materijale prema rezultatima ispitivanja svojstava - objašnjava mogućnosti oporabe
4.
B. 5. 2. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik izrađuje jednostavne i složene tehničke tvorevine prema tehničkoj dokumentaciji koristeći se alatom i priborom.
- pravilno priprema radno mjesto - koristi se tehničkom dokumentacijom - mjeri i ocrtava materijal priborom - koristi se alatom za obradu materijala - izrađuje tehničku tvorevinu - uređuje radno mjesto - primjenjuje pravila zaštite na radu - koristi se tehničkim nazivljem - piše izvješće o radu - prepoznaje oblike energije pri korištenju izrađenom tehničkom tvorevinom
- navodi alate za obradu materijala uz stalno stručno vodstvo: - koristi se priborom i alatom u mjerenju, ocrtavanju i obradi materijala - izrađuje jednostavnu tehničku tvorevinu - primjenjuje pravila zaštite na radu - uređuje radno mjesto
uz povremeno stručno vodstvo: - uređuje radno mjesto, - koristi se tehničkom dokumentacijom - koristi se priborom i alatom pri mjerenju, ocrtavanju i obradi materijala - izrađuje jednostavnu tehničku tvorevinu - primjenjuje pravila zaštite na radu - piše izvješće o radu koristeći se tehničkim nazivljem
- samostalno odabire i koristi se odgovarajućim alatom - imenuje postupke obrade - samostalno se koristi tehničkom dokumentacijom pri izradi složene tehničke tvorevine - materijal mjeri, ocrtava i obrađuje uz dozvoljena odstupanja - izrađuje složenu tehničku tvorevinu - piše izvješće o radu - prepoznaje oblike energije pri korištenju izrađenom tehničkom tvorevinom
- predlaže estetsku i funkcionalnu doradu tvorevine - izrađuje urednu i preciznu tehničku tvorevinu uz dorade - obrazlaže doradu tvorevine u izvješću o radu
5.
C. 5. 1. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik demonstrira sigurno sudjelovanje u prometu primjenom prometnih pravila i propisa.
- razlikuje sudionike u prometu
- navodi sigurnosne i zakonske uvjete sudjelovanja u prometu kao putnik i kao vozač bicikla i drugih dječjih prometnih sredstava
- objašnjava značenje primjera prometne signalizacije
- objašnjava primjere prometnih pravila i propisa
- demonstrira pravilno i sigurno sudjelovanje pješaka u prometu
- demonstrira pravilno kretanje pješaka pločnikom i prelazak kolnika
- opisuje značenje svjetlosne signalizacije za pješake
- navodi sigurnosne i zakonske uvjete sudjelovanja u prometu kao putnik ili vozač bicikla i drugih dječjih prometnih sredstava
- prepoznaje sigurno i pravilno sudjelovanje biciklista u prometu
- opisuje i demonstrira primjenu prometnih pravila u simulacijama jednostavnih prometnih situacija
- nabraja redoslijed prolaska vozila raskrižjem
- opisuje i demonstrira primjenu prometnih pravila u simulacijama djelomično složenih prometnih situacija
- predviđa opasnosti za određenu prometnu situaciju
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda:ovisno o uvjetima predlaže se uporaba prometnih poligona i primjena informacijske i komunikacijske tehnologije u simulacijama prometnih situacija i izrada modela automatiziranog sustava signalizacije na raskrižju te suradnja s nastavnim predmetom Informatika.
6.
C. 5. 2. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik demonstrira postupke održavanja bicikla i drugih dječjih prijevoznih sredstava i primjenu odgovarajuće zaštitne opreme.
- prilagođava bicikl svojoj visini - razlikuje dijelove bicikla koji se troše - provjerava tehničku ispravnost bicikla ili odabranog dječjeg prijevoznog sredstva - opisuje i demonstrira postupke održavanja bicikla ili odabranoga dječjeg prijevoznog sredstva - objašnjava važnost obvezne opreme biciklista i bicikla
- uz povremeno stručno vodstvo navodi obveznu opremu biciklista i bicikla - navodi dijelove bicikla ili odabranog dječjeg prijevoznog sredstva koji se troše
- vizualno provjerava tehničku ispravnost bicikla ili odabranog dječjeg prijevoznog sredstva - prilagođava bicikl svojoj visini
- objašnjava potrebu primjene obvezne opreme biciklista i bicikla - provjerava tehničku ispravnost bicikla ili odabranog dječjeg prijevoznog sredstva - navodi postupke održavanja bicikla ili odabranoga dječjeg prijevoznog sredstva
- demonstrira postupke održavanja
7.
C. 5. 3. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik predstavlja odabranu tehničku tvorevinu.
- odabire tehničku tvorevinu za prezentaciju - objašnjava namjenu tehničke tvorevine - opisuje pozitivan i negativan utjecaj na čovjeka i okoliš - primjenjuje tehničko nazivlje u predstavljanju tvorevine - navodi mogućnosti oporabe tvorevine - navodi utjecaj hrvatskih znanstvenika i izumitelja na otkriće i razvoj tehničke tvorevine - navodi zanimanja povezana s odabranom tehničkom tvorevinom
- uspoređuje izgled odabrane tvorevine s drugim tvorevinama iste ili slične namjene
uz stručno vodstvo: - odabire i imenuje tehničku tvorevinu - opisuje namjenu tehničke tvorevine - prepoznaje moguće opasnosti pri korištenju tvorevinom
- opisuje moguće opasnosti pri korištenju tehničkom tvorevinom - navodi kako izbjeći opasnosti pri korištenju tehničkom tvorevinom - izdvaja postupke osnovnoga održavanja - opisuje potrebu oporabe tehničke tvorevine
- opisuje povezanost izgleda tvorevine s njezinom namjenom
- objašnjava važnost tehničke tvorevine za svakodnevni život - procjenjuje dostupnost i zastupljenost tvorevine u okružju - opisuje postupke potrebnoga održavanja - procjenjuje mogućnosti oporabe tehničke tvorevine - navodi zanimanja povezana s odabranom tehničkom tvorevinom
- uspoređuje izgled odabrane tvorevine s drugim tvorevinama iste ili slične namjene
- objašnjava važnost odabrane tehničke tvorevine u podizanju kvalitete života - izdvaja moguće posebnosti s obzirom na lokalnu i nacionalnu tradiciju - navodi utjecaj hrvatskih znanstvenika i izumitelja na otkriće i razvoj tehničke tvorevine - procjenjuje mogući utjecaj korištenja tehničkom tvorevinom na prirodni okoliš i zdravlje čovjeka - daje primjer uštede pri korištenju tehničkom tvorevinom
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda:ovisno o uvjetima predlaže se primjena informacijske i komunikacijske tehnologije pri prezentiranju odabrane tehničke tvorevine.
Tehnička kultura 6. razred
Odgojno-obrazovni ishod
Razrada odgojno-obrazovnoga ishoda
Razina usvojenosti
Zadovoljavajuća
Dobra
Vrlo dobra
Iznimna
1.
A. 6. 1. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik crta tehničke crteže tvorevine iz svakodnevnoga života primjenjujući norme tehničkoga crtanja.
- skicira pravokutnu projekciju tvorevine - mjeri dimenzije tvorevine - primjenjuje vrste mjerila i druge norme pri tehničkome crtanju
- nabraja vrste mjerila - prepoznaje uvećane i umanjene crteže tvorevine - uz stalno stručno vodstvo skicira pravokutnu projekciju i mjeri dimenzije jednostavne tvorevine
- razlikuje vrste mjerila - skicira pravokutne projekcije - mjeri dimenzije tvorevine - uz povremeno stručno vodstvo crta pravokutne projekcije u zadanome mjerilu
- navodi normirana mjerila - objašnjava primjenu zadanoga mjerila - samostalno crta pravokutne projekcije jednostavnoga tijela u zadanome mjerilu
- odabire vrstu mjerila i argumentira odabir - samostalno crta pravokutne projekcije djelomično složenoga tijela u odabranome mjerilu
2.
A. 6. 2. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik primjenjuje norme crtanja u graditeljstvu.
- opisuje vrste presjeka - skicira tlocrt prostorije - mjeri dimenzije prostorije - koristi se simbolima, kotiranjem i mjerilima crtanja u graditeljstvu
- prepoznaje simbole u graditeljskom tlocrtu - uz stalno stručno vodstvo skicira dio prostorije
- očitava dimenzije iz tehničkoga crteža - uz povremeno stručno vodstvo skicira tlocrt prostorije koristeći se normiranim simbolima - mjeri dimenzije prostorije
- navodi vrste presjeka - preračunava dimenzije - crta tlocrt prostorije u mjerilu uz manja odstupanja
- opisuje vrste presjeka - precizno i uredno crta tlocrt prostorije u mjerilu
3.
A. 6. 3. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik izrađuje tehničku dokumentaciju uporabnoga predmeta kojemu je osmislio oblik.
- opisuje sadržaj tehničke dokumentacije - osmišljava i skicira izgled predmeta - opisuje namjenu predmeta - skicira pravokutne projekcije predmeta i pozicija predmeta - crta radionički crtež pozicija predmeta - upisuje podatke u radni list: opis radnoga zadatka, sredstva rada, sažeti opis tijeka izvođenja vježbe, crta tehnički crtež predmeta i označava prostor za izvješće
- objašnjava svoj odabir oblika predmeta u tehničkoj dokumentaciji
- navodi sadržaj tehničke dokumentacije - uz stalno stručno vodstvo odabire izgled predmeta i skicira ga - uz stalno stručno vodstvo zapisuje namjenu predmeta i sredstva rada u radni list
- odabire izgled predmeta za izradu - uz povremeno stručno vodstvo skicira radionički crtež pozicija - uz povremeno stručno vodstvo opisuje radni zadatak
- osmišljava i skicira izgled predmeta - odabire i izrađuje popis materijala i pripadajućega alata - upisuje upute za rad - uz povremeno stručno vodstvo crta radionički crtež pozicija predmeta
- objašnjava svoj odabir oblika predmeta u tehničkoj dokumentaciji
- obrazlaže odabir materijala i alata - izrađuje urednu i preciznu tehničku dokumentaciju jednostavnoga predmeta koji je osmislio
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:ovisno o uvjetima predlaže se primjena informacijske i komunikacijske tehnologije u ishodima A. 6. 1., A. 6. 2. i A. 6. 3. koristeći se računalnim programima za crtanje i trodimenzijsko modeliranje.
4.
B. 6. 1. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik izrađuje model tvorevine za pretvorbu energije od priloženoga ili priručnoga materijala i demonstrira radmodela.
- opisuje svojstva obnovljivih izvora energije - opisuje svojstva tvorevina koje iskorištavaju obnovljive izvore energije - objašnjava ulogu mehanizama - izrađuje model koji iskorištava obnovljivi izvor energije - demonstrira i opisuje postupak pretvorbe energije - pravilno rukuje alatom i priborom - primjenjuje pravila zaštite na radu
- navodi obnovljive izvore energije - navodi tvorevine za iskorištavanje obnovljivih izvora energije - uz stalno stručno vodstvo izrađuje jednostavni model koji iskorištava obnovljivi izvor energije - primjenjuje pravila zaštite na radu
- navodi vrste mehanizama - opisuje namjenu mehanizama - uz povremeno stručno vodstvo izrađuje jednostavni model koji iskorištava obnovljivi izvor energije
- objašnjava rad mehanizama - opisuje namjenu i rad modela - izrađuje model koji iskorištava obnovljivi izvor energije
- objašnjava rad modela - izrađuje složeni model koji iskorištava obnovljivi izvor energije
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda:ovisno o interesu učenika i aktivnostima predviđenim školskim kurikulumom predlaže se suradnja s nastavnim predmetom Priroda; ovisno o uvjetima predlaže se izrada modela automatiziranog sustava za pretvorbu energije (npr. model sustava koji prati gibanje Sunca) te suradnja s nastavnim predmetom Informatika.
5.
B. 6. 2. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik objašnjava svojstva graditeljskih materijala na maketi objekta.
- opisuje razliku između makete i modela - opisuje graditeljska područja - objašnjava svojstva materijala u graditeljstvu
- objašnjava ulogu konstrukcijskih elemenata u graditeljstvu - izrađuje maketu građevinskoga objekta prema priloženoj tehničkoj dokumentaciji - navodi zanimanja u graditeljstvu - pravilno rukuje alatom i priborom - primjenjuje pravila zaštite na radu
- nabraja graditeljska područja - navodi graditeljske materijale - uz stalno stručno vodstvo izrađuje maketu jednostavnoga objekta - primjenjuje pravila zaštite na radu
- navodi graditeljske materijale iz pojedine skupine - opisuje razliku između makete i modela
- prepoznaje konstrukcijske elemente u graditeljstvu - uz povremeno stručno vodstvo izrađuje maketu jednostavnoga objekta - navodi zanimanja u graditeljstvu
- objašnjava svojstva graditeljskih materijala - objašnjava primjenu pojedinih materijala - izrađuje maketu objekta uz dozvoljena odstupanja
- objašnjava izbor pojedinih graditeljskih materijala - izrađuje urednu i preciznu maketu objekta
- objašnjava ulogu konstrukcijskih elemenata u graditeljstvu
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda:ovisno o interesu učenika i aktivnostima predviđenim školskim kurikulumom predlaže se suradnja s nastavnim predmetom Likovna kultura; ovisno o uvjetima predlaže se izrada modela automatiziranog sustava (protuprovalni sustav, rasvjeta, grijanje ili hlađenje) te suradnja s nastavnim predmetom Informatika.
6.
C. 6. 1. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik izrađuje uporabni predmet prema svojoj tehničkoj dokumentaciji.
- koristi se tehničkom dokumentacijom pri radu - objašnjava važnost ekonomičnosti pri ocrtavanju na materijalu - racionalno se koristi materijalom - pravilno rukuje alatom i priborom - izrađuje uporabni predmet prema redoslijedu radnih operacija - kritički ocjenjuje svoju dokumentaciju i prema potrebi je nadopunjuje - primjenjuje pravila zaštite na radu
- pravilno organizira radno mjesto - uz stalno stručno vodstvo mjeri, ocrtava i izrađuje jednostavni uporabni predmet i dopunjuje radni list - primjenjuje pravila zaštite na radu
uz povremeno stručno vodstvo: - mjeri i ocrtava materijal - izrađuje dijelove uporabnog predmeta - sastavlja uporabni predmet - djelomično nadopunjava izrađenu tehničku dokumentaciju uz primjenu tehničkoga nazivlja
- racionalno se koristi materijalom - izrađuje uporabni predmet uz dozvoljena odstupanja - dopunjava tehničku dokumentaciju - prepoznaje moguća poboljšanja izrade
- izrađuje uredan i precizan uporabni predmet - obrazlaže moguća poboljšanja izrade - piše potpuno izvješće o radu prema potrebi: - izvodi preoblikovanja tijekom rada - prilagođava tehničku dokumentaciju naknadnim doradama predmeta
7.
C. 6. 2. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik predstavlja odabranu tehničku tvorevinu.
- odabire tehničku tvorevinu za predstavljanje uz mogućnost korištenja IKT-om - objašnjava namjenu tehničke tvorevine - opisuje pozitivan i negativan utjecaj na čovjeka i okoliš - primjenjuje tehničko nazivlje pri predstavljanju tvorevine - opisuje mogućnosti oporabe tvorevine - opisuje utjecaj hrvatskih znanstvenika i izumitelja na otkriće i razvoj tehničke tvorevine - opisuje zanimanja povezana s odabranom tehničkom tvorevinom
- uspoređuje izgled odabrane tvorevine s drugim tvorevinama iste ili slične namjene
- navodi osnovne pojmove o zaštiti izuma patentom
uz stručno vodstvo: - odabire i imenuje tehničku tvorevinu - opisuje namjenu tehničke tvorevine - prepoznaje moguće opasnosti pri korištenju tvorevinom
- opisuje moguće opasnosti pri korištenju tehničkom tvorevinom - navodi kako izbjeći opasnosti pri korištenju tehničkom tvorevinom - izdvaja postupke osnovnoga održavanja - opisuje potrebu oporabe tehničke tvorevine - navodi zanimanja povezana s odabranom tehničkom tvorevinom
- opisuje povezanost izgleda tvorevine s njezinom namjenom
- objašnjava važnost tehničke tvorevine za svakodnevni život - procjenjuje dostupnost i zastupljenost tvorevine u okružju - opisuje postupke potrebnog održavanja - procjenjuje mogućnosti oporabe tehničke tvorevine - opisuje zanimanja povezana s odabranom tehničkom tvorevinom
- uspoređuje izgled odabrane tvorevine s drugim tvorevinama iste ili slične namjene
- objašnjava važnost odabrane tehničke tvorevine u podizanju kvalitete života - izdvaja moguće posebnosti obzirom na lokalnu i nacionalnu tradiciju - opisuje utjecaj hrvatskih znanstvenika i izumitelja na otkriće i razvoj tehničke tvorevine - procjenjuje mogući utjecaj korištenja tehničkom tvorevinom na prirodni okoliš i zdravlje čovjeka - daje primjer uštede pri korištenju tehničkom tvorevinom
- navodi osnovne pojmove o zaštiti izuma patentom
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda: ovisno o uvjetima predlaže se primjena informacijske i komunikacijske tehnologije u prezentiranju odabrane tehničke tvorevine.
Tehnička kultura 7. razred
Odgojno-obrazovni ishod
Razrada odgojno-obrazovnoga ishoda
Razina usvojenosti
Zadovoljavajuća
Dobra
Vrlo dobra
Iznimna
1.
A. 7. 1. Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik skicira i crta u mjerilu pravokutne i prostorne projekcije predmeta.
- objašnjava vrste projekcija - skicira i crta u mjerilu dovoljan broj pravokutnih projekcija predmeta - skicira i crta u mjerilu prostornu projekciju predmeta
- prepoznaje i nabraja vrste projekcija - uz stalno stručno vodstvo crta pravokutne projekcije jednostavnoga predmeta - uz stalno stručno vodstvo crta jednostavni predmet u prostornoj projekciji
- opisuje vrste projekcija - uz povremeno stručno vodstvo crta predmet u dovoljnome broju pravokutnih projekcija - uz povremeno stručno vodstvo crta jednostavni predmet u prostornoj projekciji
- skicira i crta u mjerilu pravokutne projekcije i prostornu projekciju složenoga tijela uz dozvoljena odstupanja
- precizno i uredno skicira i crta u mjerilu pravokutne projekcije i prostornu projekciju složenoga tijela
2.
A. 7. 2. Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik crta radionički crtež predmeta koristeći se pojednostavljenjima i presjecima pri crtanju.
- objašnjava namjenu radioničkoga crteža - opisuje elemente radioničkoga crteža - crta okvir i sastavnicu radioničkoga crteža - crta pozicije predmeta u dovoljnome broju pravokutnih projekcija koristeći se pojednostavljenjima pri crtanju, presjecima i simbolima pri kotiranju
- navodi namjenu radioničkoga crteža - prepoznaje i navodi elemente radioničkoga crteža - uz stalno stručno vodstvo crta pozicije jednostavnoga predmeta - uz stalno stručno vodstvo popunjava sastavnicu
- opisuje način označavanja pozicija - opisuje način popunjavanja sastavnice i popunjava sastavnicu - uz povremeno stručno vodstvo crta radionički crtež jednostavnoga predmeta
- objašnjava značenje simbola u kotiranju i uvjete crtanja dovoljnoga broja pravokutnih projekcija - koristi se presjecima i pojednostavljenjima pri crtanju - crta radionički crtež predmeta uz dozvoljena odstupanja
- odabire dovoljan broj pravokutnih projekcija - precizno i uredno crta radionički crtež predmeta
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:ovisno o uvjetima predlaže se primjena informacijske i komunikacijske tehnologije u ishodima A. 7. 1. i A. 7. 2. koristeći se računalnim programima za crtanje, grafičko uređivanje i trodimenzijsko modeliranje; predlaže se da učenik osmisli izgled predmeta za kojega crta radionički crtež.
3.
B. 7. 1 Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik primjenjuje znanja i vještine usvojena iz područja metalurgije pri izboru i izradi uporabnoga predmeta od metala i drugih materijala.
- opisuje metalurgiju i njezina područja - razlikuje svojstva metala i slitina prema rezultatima ispitivanja - objašnjava i primjenjuje postupke mjerenja, ocrtavanja, obrade metala i vrste veza - izrađuje uporabni predmet od metala i drugih materijala prema tehničkoj dokumentaciji - opisuje zanimanja u području obrade metala - pravilno rukuje alatima i priborom - primjenjuje pravila zaštite na radu - opisuje mogućnosti oporabe metalnih tvorevina
- navodi pribor i alat za obradu metala - navodi vrste metalurgija - navodi vrste veza metalnih dijelova - primjenjuje pravila zaštite na radu uz stalno stručno vodstvo: - ispituje svojstva metala - izrađuje jednostavan uporabni predmet od metala i drugih materijala
- imenuje vrste metala na uzorcima - pravilno rukuje alatima i priborom za obradu metala - razlikuje vrste veza metalnih dijelova uz povremeno stručno vodstvo: - ispituje svojstva metala - izrađuje uporabni predmet od metala i drugih materijala
- razvrstava uzorke metala prema područjima metalurgije - objašnjava različite primjene veza metalnih dijelova - razvrstava metale prema ispitanim svojstvima - navodi slitine - racionalno ocrtava i koristi materijal u izradi uporabnoga predmeta od metala i drugih materijala - pravilno postupa s otpadnim materijalom - predlaže moguća poboljšanja uporabnog predmeta
- odabire metale za izradu predmeta prema ispitanim svojstvima - obrazlaže razloge proizvodnje slitina - izrađuje precizan i uredan uporabni predmet od metala i drugih materijala - obrazlaže i izvodi dorade uporabnoga predmeta - opisuje mogućnosti oporabe metalnih tvorevina
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda:ovisno o interesu učenika i aktivnostima predviđenim školskim kurikulumom, predlaže se suradnja s nastavnim predmetima Fizika, Kemija i Likovna kultura; predlaže se izrada predmeta kojega je osmislio učenik i nacrtao radionički crtež.
4.
B. 7. 2. Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik demonstrira pretvorbe energije na modelu tehničke tvorevine koji je izradio.
- opisuje svojstva energenata - opisuje tehničke tvorevine koje se koriste energentima - objašnjava postupak pretvorbe energije toplinskim strojevima - uspoređuje strojeve prema korisnosti - izrađuje model tehničke tvorevine za pretvorbu topline i drugih oblika energije - demonstrira pretvorbu energije na modelu tehničke tvorevine - navodi zanimanja u području energetike i održavanja
- navodi energente - navodi tehničke tvorevine koje se koriste energentima - nabraja pogonske agregate vozila - uz stalno stručno vodstvo izrađuje jednostavan model za pretvorbu energije
- navodi uvjete gorenja - navodi vrste goriva prema agregatnome stanju - uz povremeno stručno vodstvo izrađuje jednostavan model za pretvorbu energije
- uspoređuje goriva prema toplinskoj vrijednosti - navodi primjenu dizelskih i benzinskih motora - izrađuje model za pretvorbu energije - opisuje pojam korisnosti - navodi zanimanja u području energetike i održavanja
- uspoređuje strojeve prema korisnosti - obrazlaže primjenu benzinskih i dizelskih motora - opisuje svojstva hibridnoga i električnoga pogona - demonstrira i objašnjava pretvorbu energije na modelu tehničke tvorevine
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda: ovisno o interesu učenika i aktivnostima predviđenim školskim kurikulumom predlaže se suradnja s nastavnim predmetima Fizika, Kemija, Biologija.
5.
C. 7. 1. Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik obrazlaže dobrobiti, izvore opasnosti, mjere zaštite i pravilne postupke održavanja tehničkih tvorevina.
- opisuje namjenu tehničkih tvorevina iz kućanstva u kojima se odvija pretvorba energije koristeći se tehničkim nazivljem - objašnjava postupke sigurne i pravilne uporabe tehničkih tvorevina u kućanstvu - opisuje postupke osnovnoga održavanja tehničkih tvorevina u kućanstvu - navodi protupožarnu opremu stambenoga objekta - opisuje potrebne radnje u slučaju nekontroliranoga istjecanja vode ili plina, požara i drugih nepogoda - objašnjava postupke pravilne uporabe tehničke tvorevine s ciljem zadovoljavanja zdravstvenih uvjeta u objektu - uspoređuje različite izvedbe tvorevina jednake ili slične namjene - navodi zanimanja iz područja proizvodnje i održavanja tehničkih tvorevina u kućanstvu - razmatra utjecaj proizvodnje i uporabe tehničke tvorevine na čovjeka i okoliš - opisuje mogućnosti oporabe tvorevine
- navodi namjenu tehničkih tvorevina iz kućanstva u kojima se odvija pretvorba energije koristeći se tehničkim nazivljem - navodi postupke sigurne i pravilne uporabe tehničkih tvorevina u kućanstvu u kojima se odvija pretvorba energije
- navodi potrebne radnje u slučaju nekontroliranoga istjecanja vode ili plina, požara i drugih nepogoda - navodi postupke održavanja pojedinih tehničkih tvorevina u kućanstvu - navodi zanimanja iz područja proizvodnje i održavanja tehničkih tvorevina u kućanstvu - navodi protupožarnu opremu stambenoga objekta
- objašnjava postupke pravilne uporabe tehničkih tvorevina u kućanstvu - opisuje potrebne radnje u slučaju nekontroliranoga istjecanja vode ili plina, požara i drugih nepogoda - uspoređuje različite izvedbe tvorevina jednake ili slične namjene - opisuje mogućnosti oporabe tvorevine
- samostalno opisuje dobrobiti, izvore opasnost, mjere zaštite i pravilne postupke održavanja tehničkih tvorevina u kućanstvu - objašnjava postupke pravilne uporabe tehničke tvorevine s ciljem zadovoljavanja zdravstvenih uvjeta u objektu - predlaže odabir tehničke tvorevine ovisno o različitim uvjetima (estetski, ekonomski, ekološki) - razmatra utjecaj proizvodnje i uporabe tehničke tvorevine na čovjeka i okoliš
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda:ovisno o interesu učenika i aktivnostima predviđenim školskim kurikulumom predlaže se suradnja s nastavnim predmetima Povijest i Biologija; ovisno o uvjetima predlaže se izrada modela automatiziranog sustava (protupožarni sustav, perilica, klimatizacija) te suradnja s nastavnim predmetom Informatika.
6.
C. 7. 2. Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik planira smanjenje troškova energije u kućanstvu.
- navodi oblike energije zastupljene u kućanstvu - navodi mjerne uređaje i pripadajuće mjerne jedinice - istražuje cijenu vode i energije kojom se koristi u kućanstvu - izračunava jednodnevnu potrošnju vode i energije kojom se koristi u kućanstvu (električna energija, energenti, toplinska energija) - objašnjava načine racionalnoga korištenja energijom i vodom - predstavlja smanjenje troškova vode i energije kojom se koristi u kućanstvu - istražuje mogućnosti smanjenja troškova energije uporabom različitih tehnologija
- navodi oblike energije zastupljene u kućanstvu - navodi mjerne uređaje - uz stalno stručno vodstvo izračunava jednodnevni novčani utrošak vode i energije kojom se koristi u kućanstvu
- razlikuje mjerne uređaje i pripadajuće mjerne jedinice - istražuje cijene vode i energije kojom se koristi u kućanstvu - navodi načine racionalnog korištenja energijom i vodom - uz povremeno stručno vodstvo izračunava novčani utrošak vode i energije kojom se koristi u kućanstvu
- objašnjava mogućnosti uštede energije i vode - izračunava jednodnevni novčani utrošak vode i energije kojom se koristi u kućanstvu - planira načine uštede vode i energije kojom se koristi u kućanstvu
- objašnjava izbor tehničke tvorevine u odnosu na razred energetske učinkovitosti - prezentira smanjenje troškova vode i energije kojom se koristi u kućanstvu - objašnjava mogućnosti smanjenja troškova energije uporabom različitih tehnologija
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda:ovisno o uvjetima predlaže se primjena informacijske i komunikacijske tehnologije pri istraživanju i predstavljanju planiranih ušteda, predlaže se suradnja s nastavnim predmetima Fizika i Kemija.
Tehnička kultura 8. razred
Odgojno-obrazovni ishod
Razrada odgojno-obrazovnoga ishoda
Razina usvojenosti
Zadovoljavajuća
Dobra
Vrlo dobra
Iznimna
1.
A. 8. 1. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik crta i objašnjava sheme u elektrotehnici i elektronici.
- razlikuje vrste shema - razlikuje simbole elemenata u elektrotehnici i elektronici - crta sheme u elektrotehnici i elektronici - objašnjava značenje i namjenu strujnih krugova prikazanih shemama
- prepoznaje i opisuje simbole elemenata u elektrotehnici i elektronici - uz učestalo vodstvo crta shemu jednostavnoga strujnog kruga
- prepoznaje i opisuje vrste shema - objašnjava razlike između vrsta shema - uz povremeno vodstvo crta shemu strujnoga kruga
- navodi primjer uporabe shema - crta shemu složenijega strujnog kruga - objašnjava značenje simbola u shemi
- objašnjava namjenu strujnoga kruga prikazanoga shemom - crta shemu složenoga strujnog kruga prema zadanim elementima i funkcionalnosti
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda: ovisno o uvjetima predlaže se primjena informacijske i komunikacijske tehnologije koristeći se računalnim programima za crtanje strujnih krugova; ovisno o aktivnostima planiranim školskim kurikulumom predlaže se suradnja s nastavnim predmetom Fizika.
2.
B. 8. 1. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik sastavlja model strujnoga kruga iz kućne električne instalacije i opisuje svojstva električnih elemenata i elektrotehničkih materijala.
- razlikuje materijale prema električnoj vodljivosti i drugim svojstvima - opisuje sustav jednostavne električne instalacije - objašnjava svojstva pojedinih elemenata kućne električne instalacije - sastavlja model strujnoga kruga iz kućne električne instalacije
- razlikuje vodiče i izolatore - imenuje dijelove strujnoga kruga - uz stalno stručno vodstvo sastavlja jednostavan strujni krug
- navodi primjere vodiča i izolatora - navodi elemente kućne električne instalacije - objašnjava ulogu električnoga osigurača - uz povremeno stručno vodstvo sastavlja jednostavni strujni krug
- imenuje vodove električne instalacije i razlikuje ih po boji - opisuje postupak sigurnoga isključenja dijela kućne instalacije - sastavlja složeni strujni krug
- objašnjava svojstva izolatora - objašnjava svojstva pojedinih vodova električne kućne instalacije - koristi se ispitivačem faze - uredno i točno sastavlja složeniji strujni krug
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda:ovisno o aktivnostima planiranim školskim kurikulumom, predlaže se suradnja s nastavnim predmetima Fizika i Kemija.
3.
B. 8. 2. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik opisuje načine proizvodnje, prijenosa i pretvorbe električne energije s pomoću modela koji je izradio.
- objašnjava način proizvodnje i prijenosa električne energije - objašnjava ulogu električnih trošila u kućanstvu - objašnjava utjecaj elektrana na okoliš - izrađuje model električne tvorevine - navodi osnovne električne veličine i mjerne jedinice
- navodi vrste elektrana - imenuje strojeve u elektrani - navodi električna trošila u kućanstvu - uz stalno stručno vodstvo izrađuje jednostavan model električne tvorevine
- navodi dijelove sustava prijenosa električne energije - navodi kemijske izvore električne energije - objašnjava pretvorbu električne energije na primjeru električnoga trošila - uz povremeno stručno vodstvo izrađuje jednostavan model električne tvorevine
- opisuje ulogu strojeva u elektrani - opisuje postupak prijenosa električne energije - objašnjava utjecaj elektrana na okoliš - navodi osnovne električne veličine i mjerne jedinice - izrađuje model električne tvorevine
- opisuje postupak proizvodnje električne energije u elektrani - opisuje postupak pretvorbe električne energije na modelu električnoga stroja - točno i uredno izrađuje model električne tvorevine
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda: ovisno o aktivnostima planiranim školskim kurikulumom predlaže se suradnja s nastavnim predmetom Fizika.
4.
B. 8. 3. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik opisuje osnovna obilježja i primjenu elektroničkoga sklopa koji je sastavio.
- opisuje svojstva poluvodiča i drugih materijala - opisuje svojstva elektroničkih elemenata - mjeri električne veličine - navodi i objašnjava primjenu elektroničkih sklopova i uređaja u svakodnevnome životu i različitim djelatnostima - sastavlja elektronički sklop - razmatra utjecaj razvoja elektronike na razvoj računala
- navodi elektroničke elemente - navodi elektroničke sklopove i uređaje - uz stalno stručno vodstvo sastavlja jednostavni elektronički sklop
- razvrstava elektroničke elemente na aktivne i pasivne - navodi značajke elektroničkih elemenata - opisuje primjenu elektroničkih sklopova i uređaja u svakodnevnom životu - uz povremeno stručno vodstvo sastavlja jednostavni elektronički sklop
- opisuje svojstva elektroničkih elemenata - objašnjava ulogu i namjenu jednostavnoga elektroničkog sklopa - mjeri električne veličine - sastavlja elektronički sklop prema shemi spajanja
- objašnjava primjenu elektroničkih sklopova i uređaja u različitim djelatnostima - sastavlja elektronički sklop prema elektroničkoj shemi - razmatra utjecaj razvoja elektronike na razvoj računala
5.
B. 8. 4. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik razmatra primjenu automatike s tehničkoga, ekonomskoga i društvenoga stajališta.
- opisuje automatske sustave i područja automatizacije - opisuje razliku upravljanja sustavom s povratnom vezom i bez povratne veze - opisuje tehničke značajke, primjenu i vrste robota u području automatizacije - opisuje ulogu računala u automatskom sustavu - obrazlaže ekonomske i društvene utjecaje primjene automatskih sustava - izrađuje model automatizirane tvorevine s povratnom vezom
- navodi područja automatizacije - navodi vrste robota - uz stalno vodstvo sastavlja jednostavan model neautomatizirane tvorevine
- objašnjava ulogu automatizacije - opisuje razliku upravljanja s povratnom vezom i bez povratne veze - prepoznaje i opisuje sklopove robota - sastavlja jednostavan model neautomatizirane tvorevine
- opisuje razliku između neautomatskih i automatskih sustava - daje primjer sustava s povratom vezom i bez povratne veze - sastavlja model automatizirane tvorevine bez povratne veze
- objašnjava primjenu automatike s tehničkoga, ekonomskoga i društvenoga stajališta - sastavlja model automatizirane tvorevine s povratnom vezom
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda:ovisno o uvjetima predlaže se primjena informacijske i komunikacijske tehnologije pri upravljanju procesima; ovisno o aktivnostima planiranim školskim kurikulumom predlaže se suradnja s nastavnim predmetima Biologija i Informatika.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:ovisno o uvjetima i u skladu s postavkama predmeta, predlaže se sudjelovanje učenika u odabiru namjene i izgleda tvorevine pri ostvarivanju ishoda B. 8. 1., B. 8. 2., B. 8. 3. i B. 8. 4.
6.
C. 8. 1. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik objašnjava dobrobiti električnih tvorevina, štetne učinke na prirodni okoliš i pravilne postupke uporabe i održavanja.
- objašnjava dobrobiti primjene električnih tvorevina - objašnjava postupke pravilne uporabe i potrebu održavanja - opisuje moguće štetne učinke na prirodni okoliš i mjere zaštite - razmatra postupke zbrinjavanja - razmatra utjecaj proizvodnje električne tvorevine na okoliš - obrazlaže važnost energetske učinkovitosti - ustanovljava ovisnosti čovjeka o električnim tvorevinama
- objašnjava važnost i ulogu patentiranja novih tehničkih rješenja (izuma) - objašnjava ulogu hrvatskih izumitelja i znanstvenika u razvoju elektrotehnike (4M)
- prepoznaje električne tvorevine iz svakodnevnog života - opisuje namjenu tvorevine - prepoznaje moguće opasnosti korištenja električnom tvorevinom - navodi postupke djelovanja pri strujnome udaru
- obrazlaže dobrobiti primjene električnih tvorevina - opisuje postupke pravilne uporabe i održavanja - izdvaja moguće opasnosti i mjere zaštite
- navodi razrede energetske učinkovitosti tvorevina
- opisuje potrebu pravilnoga zbrinjavanja
- objašnjava postupke djelovanja pri strujnome udaru - daje primjere i obrazlaže ovisnosti o električnim tvorevinama - obrazlaže važnost energetske učinkovitosti
- objašnjava postupke pravilnoga zbrinjavanja - uspoređuje električne tvorevine prema učinkovitosti
- objašnjava važnost i ulogu patentiranja novih tehničkih rješenja (izuma) - objašnjava ulogu hrvatskih izumitelja i znanstvenika u razvoju elektrotehnike
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda:ovisno o uvjetima predlaže se primjena informacijske i komunikacijske tehnologije pri predstavljanju električnih tvorevina; ovisno o aktivnostima planiranim školskim kurikulumom predlaže se suradnja s nastavnim predmetima Kemija i Biologija.
7.
C. 8. 2. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik predstavlja posebnosti željenih zanimanja i uloge tehnike i tehnologije u tim zanimanjima.
- istražuje podatke o zanimanjima ovisno o svojim interesima i sposobnostima koristeći se informacijskom i komunikacijom tehnologijom - istražuje potrebu tih zanimanja u užoj okolici - ustanovljava ulogu tehnike i tehnologije u željenome zanimanju - prezentira istražene podatke izlaganjem ili uporabom informacijske i komunikacijske tehnologije
- objašnjava podatke o zanimanjima ovisno o svojim interesima i sposobnostima - navodi potrebu tih zanimanja u užoj okolici - opisuje ulogu tehnike i tehnologije u željenome zanimanju - predstavlja istražene podatke
2. prilog POJMOVNIK:
informacijska i komunikacijska tehnologija (IKT) – računala, komunikacijska oprema i usluge
inovacija – uvođenje novosti pri postupku i radu
kontekst tehnike – skup tehničkih ideja, činjenica unutar kojih i oko kojih nastaje, rađa se određena tehnička misao; veza misli u govoru; sadržaj nekog spisa u cjelini, smisao, spoj riječi
modificiranje – proces preoblikovanja; preinaka, prilagodba
oporaba – opetovana uporaba materijala koji se obično smatra otpadom
poduzetništvo – traženje novih ideja, maštovitosti pri pronalaženju novih mogućnosti u poslovanju poduzetnost – samostalan poticaj, prvi poticaj na nešto
postrojenje – slog uređaja, aparata, strojeva, i druge opreme u zatvorenome ili otvorenome prostoru, na kopnu ili na vodi, namijenjen obavljanju određenih poslova
prirodne zakonitosti – stanje u kojem se primjenjuju i poštuju prirodni zakoni
recikliranje – izdvajanje materijala iz otpada i ponovno korištenje njime
tehnička pismenost – podrazumijeva osposobljavanje za čitanje i razumijevanje tehničkih shema, tablica, simbola, oznaka, uputa za njihovu izradu; osposobljenost za rukovanje određenim općim tehničkim uređajima i mjernim instrumentima
tehnička tvorevina – proizvod, rezultat ljudskoga rada uporabom tehnike i tehnologije na polju materijalnoga stvaralaštva
tehničke kompetencije – tehnička znanja i vještine te pripadajuća samostalnost i odgovornost; priznata stručnost, sposobnost kojom tko raspolaže
tehničke zakonitosti – stanje u kojemu se primjenjuju i poštuju tehnički zakoni i pravila, norme
tehnički proces – sveukupnost događanja pri kojima se materija, energija ili informacija preoblikuje, transportira ili pohranjuje
tehnički sustav – skup povezanih dijelova ili sastavnica čija svojstva ne djeluju pojedinačno, koji je sklopljen radi obavljanja kakve svrhovite zadaće
tehničko okružje – okolina, sredina koju je čovjek stvorio proizvodeći tehničke tvorevine
uporabni predmet – tehnička tvorevina, materijalni objekt ili stvar koji ima uporabnu svrhu
Prijedlog nacionalnoga kurikuluma nastavnoga predmeta Tehnička kultura
Svibanj 2016.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
A. OPIS NASTAVNOGA PREDMETA TEHNIČKA KULTURA
Nastavni predmet Tehnička kultura učenike uvodi u svijet tehnike i omogućava razumijevanje tehničkoga okružja čovjeka. Razumijevanje tehnike uključuje poznavanje dobrobiti i mogućih opasnosti za čovjeka i okoliš, odgovornu i kritičku primjenu te aktivno sudjelovanje u kreativnome razvoju tehnike.
U nastavnome predmetu Tehnička kultura tehnika se upoznaje kao tvorevina i kao vještina. Tehnika kao tvorevina odnosi se na rezultat tehnološkoga, odnosno radnoga procesa, upoznaje se njezina namjena, način rada, pravilna i sigurna uporaba, postupci održavanja i zbrinjavanja, učinci na okoliš i održivi razvoj. Tehnika kao vještina odnosi se na umijeće ili način djelovanja, postupke primjene znanja i vještina, uporabu dokumentacije, pribora i alata u procesima obrade materijala te izrade i korištenja tehničkih tvorevina. Tehnologija je blizak pojam i uključuje razvoj i postupke uporabe alata, strojeva, materijala, koncepata, sustava i procesa u određenim aktivnostima čovjeka.
Upoznavanjem tehničkih tvorevina produbljuje se jezik i razumijevanje teorijskih sadržaja prirodnih i drugih znanosti te omogućuje primjena znanja. Upravo su prirodne zakonitosti, o kojima se učenike poučava različitim nastavnim predmetima, često u temeljima djelovanja tehnike. U postupcima ispitivanja, mjerenja, spajanja, sastavljanja, izravnoga djelovanja alatima na materijal, izradi tvorevine u čijem je odabiru i dizajniranju sudjelovao i sam učenik, proces učenja poprima novu dimenziju u skladu s potrebama i mogućnostima učenika, uključuje primjenu i razvoj iskustva te povećava tehničku pismenost. Time se, za potrebe svakodnevnoga života, budućega obrazovanja i profesionalnoga razvoja, usvajaju elementi inženjerstva kao procesa stvaranja proizvoda i usluga uz razumijevanje da se određeni problem može riješiti na više načina.
Svjedoci smo ubrzanoga razvoja tehnike i tehnologije, čije praćenje, razumijevanje i pravovremena primjena utječe na razvoj gospodarstva. Razvoj tehnike uvjetuje potrebu za stručnim usavršavanjem i cjeloživotnim učenjem u svim područjima ljudske djelatnosti. Zbog toga su svima potrebne osnovne tehničke kompetencije.
Nastavni predmet Tehnička kultura uključuje razmatranje i razumijevanje odnosa čovjeka i tehnike, utjecaja tehnike i tehnologije na društvo te ovisnost čovjeka o tehnici i tehnologiji. Posebnost je razvijanje kritičkoga razmišljanja, pokretačkoga djelovanja na novome projektu, estetsko vrednovanje uradaka, razvoj poduzetničkoga razmišljanja i poduzetništva. Omogućava slobodnu kreaciju, dizajniranje, izbor materijala i postupaka obrade, ali i promišljanja o zadovoljavanju ekonomskih, sigurnosnih, zdravstvenih, estetskih, ekoloških i etičkih uvjeta u proizvodnji i svakodnevnome radu. Time i sve vrijednosti koje promiče sustav odgoja i obrazovanja postaju sastavnice učenja i poučavanja Tehničke kulture. Osim znanja koje omogućava shvaćanje tehničkih zakonitosti, odgovornost, solidarnost i poštivanje razvija se svakom praktičnom vježbom, a poduzetnost i identitet učenici ostvaruju kreativnošću, inovacijom i pri realizaciji svojih projekata. Iz vrijednosti proizlazi i osnovno načelo Tehničke kulture, poštivanje individualnih sposobnosti i interesa učenika. S ciljem zadovoljavanja odgojno-obrazovnih potreba učenika s teškoćama kurikulum Tehničke kulture prilagođava se u skladu sa smjernicama Okvira za poticanje i prilagodbu iskustava učenja te vrednovanje postignuća djece i učenika s teškoćama . S ciljem zadovoljavanja odgojno-obrazovnih potreba darovitih učenika uvodi se razlikovni kurikulum u skladu sa smjernicama Okvira za poticanje iskustava učenja i vrednovanje postignuća darovite djece i učenika .
Tehnička kultura nastavni je predmet drugoga i trećega ciklusa za učenike od 5. do 8. razreda osnovne škole. Satnica nastavnoga predmeta iznosi 35 sati godišnje uz preporuku za nužnim povećanjem. Zbog posebnosti predmeta nastava se organizira u dvosatu . Dio sadržaja tehničkoga područja uključen je i u drugim predmetima i međupredmetnim temama tijekom svih pet odgojno-obrazovnih ciklusa. Produbljivanje i proširivanje sadržaja Tehničke kulture učenicima je omogućeno uključivanjem u izbornu nastavu i grupe izvannastavnih i izvanškolskih aktivnosti iz područja tehnike te uključivanjem u školske i lokalne klubove mladih tehničara.
Suvremena shvaćanja poučavanja tehnike ističu da je uz misaoni rad, neizostavan i praktičan rad učenika, rad u kojemu učenik upoznaje svojstva materijala, prema svojstvima odabire i obrađuje, sigurno se koristi alatima, ukratko, provodi ideje u praksu. Nastavom Tehničke kulture treba svakomu učeniku omogućiti doživljaj užitka stvaranja i zadovoljstva svojim radom čime se razvija samostalnost i odgovornost učenika, samopoštovanje, socijalne vještine, koje uključuju i uvažavanje drugih.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
B. ODGOJNO-OBRAZOVNI CILJEVI UČENJA I POUČAVANJA NASTAVNOGA PREDMETA TEHNIČKA KULTURA
Kao rezultat poučavanja predmeta Tehnička kultura učenici će:
povezivati činjenična i teorijska znanja o tehničkim tvorevinama, konceptima, sustavima i procesima te o prirodoznanstvenim i društvenim osnovama njihova djelovanja
primjenjivati vještine uporabe (čitanja) i izrade tehničke dokumentacije, kritički prezentirati i argumentirati svoj rad, razvijati kreativnost i inovativnost u osmišljavanju izgleda i djelovanja tvorevina
razvijati znanja, vještine i stavove potrebne za sigurno i svrsishodno korištenje i održavanje tehničkih tvorevina i sredstava rada, za njihov kritički odabir s obzirom na svojstva i namjenu te s ciljem spoznavanja osobnih mogućnosti, sklonosti i interesa
istraživati ulogu i utjecaje tehnike na razvoj društva i kvalitetu života, na prirodni okoliš i na održivost materijalnih i energetskih resursa, usvojiti znanja za kritički pristup pri procjeni dobrobiti tehnike u radu i svakodnevnom životu
analizirati i razmatrati stavove i vrijednosti prema osobnome i suradničkome radu, kritički vrednovati svoj i tuđi rad, prepoznati interese i sklonosti u vezi s nastavkom obrazovanja te postaviti osnove za izbor budućega zanimanja i usvojiti potrebu stalnoga usavršavanja i cjeloživotnoga učenja, razvijati poduzetnost u stvarnom životu i tehničkome okružju.
Navedeni ciljevi izvedeni su iz postavki predmeta i ciljeva područja, a izravno vode razvoju generičkih kompetencija određenih Okvirom nacionalnoga kurikuluma .
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
C. DOMENE U ORGANIZACIJI PREDMETNOGA KURIKULUMA TEHNIČKE KULTURE
U nastavnome predmetu Tehnička kultura učenici usvajaju i primjenjuju znanja, razvijaju vještine, stavove, odgovornost i samostalnost vezane uz opću tehničku kulturu, a time i opću kulturu. Upoznaju različita područja tehnike poput prometa, graditeljstva, strojarstva, elektrotehnike i drugih, koja su svojim dostignućima utjecala na nebrojene promjene uvjeta i kvalitete života čovjeka kao pojedinca, na promjene u društvu i u širemu prirodnom okružju. Stjecanje opće tehničke kulture, tj. tehničke pismenosti, ostvaruje se usvajanjem određenih znanja o tehničkim tvorevinama koje nas okružuju, dobrobitima koja donose, načinu rada, mogućim opasnostima, razvijanjem vještina koje omogućuju kreativnost i inovativnost u dizajniranju i izradi tehničkih tvorevina te sigurno korištenje i pravilno održavanje tehničkih tvorevina, kao i kritičkim odnosom koji uključuje razmatranje širega konteksta tehnike i njezina utjecaja s ekološkoga, ekonomskoga, kulturološkoga i sociološkoga aspekta. Cjelovitim sagledavanjem tehnike u osnovnoškolskome obrazovanju postiže se njezina relevantnost za sve učenike, neovisno o specifičnim interesima i odabiru budućega zanimanja. Štoviše, omogućuje se razvoj učenika u odgovornoga mladoga građanina koji će u budućnosti moći kritički sagledavati svoj uži i širi tehnički okoliš i biti spremniji za donošenje kvalitetnih odluka.
Slijedom navedenoga suvremena viđenja učenja i poučavanja općega tehničkog područja ističu četiri sastavnice: tehniku kao tehničku tvorevinu , tehniku kao znanje , tehniku kao aktivnosti i tehniku kao aspekt humanosti . Ove sastavnice trebaju biti uključene u svako poučavanje tehnike, a u nastavi Tehničke kulture uključene su trima domenama postavljenima tako da omogućuju stjecanje generičkih kompetencija i razvojni kontinuitet tijekom svih razreda učenja. To su: Dizajniranje i dokumentiranje , Tvorevine tehnike i tehnologije , Tehnika i kvaliteta života . Te domene se ne može izjednačiti s nastavnim cjelinama jer nisu strogo tematski definirane, premda na određenim razinama upućuju na pojedina područja tehnike. Domene nisu fizički razdvojene i neovisne, nego su u stalnoj interakciji i prožimanjima uz moguća preklapanja. U njima središnje mjesto zauzimaju učenik i tehnička tvorevina pri čemu učenik, ovisno o uvjetima, upoznaje svojstva postojeće tvorevine ili oblikuje svoju tvorevinu, crta, opisuje i predstavlja tvorevinu, razmatra različite pozitivne i negativne aspekte proizvodnje tehničkih tvorevina, njihova korištenja i zbrinjavanja. U svemu tome u skladu s mogućnostima očekuje se intelektualna, psihomotorička te kreativna uključenost svakog učenika.
Grafički prikaz domena pokazuje njihovo djelomično prožimanje jer pojedine sastavnice mogu biti zastupljene i u drugim domenama. Postavljene domene u potpunosti omogućuju ostvarenje generičkih kompetencija koje se postavljaju pred osnovno obrazovanje. Izražena je sličnost grafičkih prikaza domena Tehničke kulture i cjelina generičkih kompetencija (definiranih Okvirom nacionalnoga kurikuluma ) gotovo toliko da jedna domena omogućuje razvoj jedne cjeline kompetencija.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Grafič ki prikaz domena Tehničke kulture i generičkih kompetencija
1. slika: Grafički prikaz domena Tehničke kulture
2. slika: Grafički prikaz generičkih kompetencija
3. slika: Grafički prikaz domena Tehničke kulture i generičkih kompetencija
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Domena A: Dizajniranje i dokumentiranje
Domena Dizajniranje i dokumentiranje omogućava usvajanje i primjenu normiranih oblika grafičkoga komuniciranja u svim područjima tehnike i svakodnevnome životu. Tehnički crtež normirano je sredstvo razmjene informacija u tehnici, od njezina dizajniranja i proizvodnje, preko uporabe i održavanja do zbrinjavanja. Razumijevanje i primjena tehničkoga crtanja u osnovama su tehničke pismenosti, pa učenici usvajaju međunarodne norme u tehničkome crtanju kao korisnici i kao kreatori tehničkih tvorevina. Učenici razvijaju vještine „čitanja“ tehničkih crteža i tehničke dokumentacije pri izradi zadane tehničke tvorevine. Kreativno i inovativno osmišljavaju i dizajniraju nove te modificiranju postojeće tehničke tvorevine. Individualnim i suradničkim oblicima rada osmišljavaju proces, izrađuju tehničke crteže, dokumentaciju i prezentacijske materijale iz različitih područja tehnike. Ovisno o uvjetima učenici uz pribor za crtanje se koriste informacijskom i komunikacijskom tehnologijom. U pisanim izvješćima i predstavljanju svojih radova razvijaju opću i tehničku pismenost, demonstriraju usvojenost nazivlja i teorijskih znanja, argumentirano govorništvo, samouvjerenost i elemente poduzetništva. Tehničkim, estetskim i etičkim vrednovanjem i samovrednovanjem razvijaju samokritičnost i kritičko mišljenje prema radu i rezultatima rada.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Domena B: Tvorevine tehnike i tehnologije
Domena Tvorevine tehnike i tehnologije odnosi se na izravni susret učenika s fizičkim objektima tehnike (materijali, pribor, alati, strojevi, modeli, makete...) te sustavima, konceptima i procesima (promet, proizvodnja, mjerenje) iz užega i širega, društvenoga i tehničkoga okružja te na učeničke aktivnosti oblikovanja i izrade tehničke tvorevine. U toj domeni učenici stječu i razvijaju proceduralna i konceptualna znanja o prirodoznanstvenim, matematičkim i društvenim osnovama nastanka i funkcionalnosti tvorevina. Ispituju svojstva materijala i koriste se mjernim priborom, alatima i strojevima za obradu materijala razvijajući vještine i stavove potrebne za prihvatljivu i sigurnu primjenu. Obrađuju materijale i izrađuju tvorevinu čiju svrhu i način djelovanja funkcionalno povezuju sa svojstvima materijala. Opisuju različite tehničke sustave i postrojenja, objašnjavaju njihovu ulogu i način djelovanja, usvajaju potrebu racionalnoga korištenja energije, upoznaju i istražuju mogućnosti oporabe materijala. Iskustvom osobnoga dizajniranja i praktičnoga rada upoznaju doživljaj zadovoljstva stvaranja, usvajaju vrijednosti rada i važnost proizvodnje, stječu samopouzdanje, kritičnost i samokritičnost, razvijaju poduzetnički način razmišljanja i djelovanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Domena C: Tehnika i kvaliteta života
Razvoj tehnike i tehnologije utječe na poboljšanje kvalitete života čovjeka, ali donosi i opasnosti te uzrokuje njegovu ovisnost o tehnici i tehnologiji. Stoga učenici upoznaju interaktivni odnos tehnologije i čovjeka kao pojedinca i člana društva. U toj domeni učenici usvajaju znanja i razvijaju vještine, stavove, samostalnost i odgovornost u kritičkome vrednovanju tehnike i tehnologije, njezine sigurnosti, prihvatljivu odabiru, korištenju, održavanju i zbrinjavanju. Učenici istražuju ulogu tehnike u svakodnevnome životu čovjeka i objašnjavaju utjecaj tehnike u razvoju gospodarstva na lokalnoj, nacionalnoj i globalnoj razini, osvještavajući tako posebnost i vrijednosti lokalne i nacionalne zajednice kao i utjecaj tehnike u globalizaciji. Razvijaju se interesi učenika i potiče razvoj osobnih znanja, vještina i stavova važnih za odabir nastavka školovanja i budućega zanimanja. Istraživanjem utjecaja na prirodni okoliš, od iskorištavanja materijala i energije u proizvodnji tehničke tvorevine u tehnološkom i radnom procesu, zatim njezina korištenja pa do mogućnosti oporabe nakon isteka vijeka trajanja, u učenika se razvija svijest o potrebi održivoga razvoja.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
D. ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI PO RAZREDIMA I DOMENAMA
Odgojno-obrazovni ishodi za učenike navedeni su prema razredima i domenama.
Tehnička kultura 5. razred
Domena
Odgojno-obrazovni ishod
Dizajniranje i dokumentiranje
A. 5. 1. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik crta tehničke crteže priborom za tehničko crtanje od jednostavnih geometrijskih likova do pravokutnih projekcija geometrijskih tijela i tijela sastavljenih od dvaju geometrijskih tijela primjenjujući norme tehničkoga crtanja.
A. 5. 2. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik primjenjuje osnovnu tehničku dokumentaciju pri izradi tehničke tvorevine i piše izvješće o radu.
Tvorevine
tehnike i
tehnologije
B. 5. 1. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik ispituje i opisuje svojstva drva i drugih materijala.
B. 5. 2. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik izrađuje jednostavne i složene tehničke tvorevine prema tehničkoj dokumentaciji koristeći se alatom i priborom.
Tehnika i
kvaliteta života
C. 5. 1. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik demonstrira sigurno sudjelovanje u prometu primjenom prometnih pravila i propisa.
C. 5. 2. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik demonstrira postupke održavanja bicikla i drugih dječjih prijevoznih sredstava i primjenu odgovarajuće zaštitne opreme.
C. 5. 3. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik predstavlja odabranu tehničku tvorevinu.
Tehnička kultura 6. razred
Domena
Odgojno-obrazovni ishod
Dizajniranje i dokumentiranje
A. 6. 1. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik crta tehničke crteže tvorevine iz svakodnevnoga života primjenjujući norme tehničkoga crtanja.
A. 6. 2. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik primjenjuje norme crtanja u graditeljstvu.
A. 6. 3. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik izrađuje tehničku dokumentaciju uporabnoga predmeta kojemu je osmislio oblik.
Tvorevine
tehnike i
tehnologije
B. 6. 1. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik izrađuje model tvorevine za pretvorbu energije od priloženoga ili priručnoga materijala i demonstrira rad modela.
B. 6. 2. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik objašnjava svojstva graditeljskih materijala na maketi objekta.
Tehnika i
kvaliteta života
C. 6. 1. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik izrađuje uporabni predmet prema svojoj tehničkoj dokumentaciji.
C. 6. 2. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik predstavlja odabranu tehničku tvorevinu.
Tehnička kultura 7. razred
Domena
Odgojno-obrazovni ishod
Dizajniranje i dokumentiranje
A. 7. 1. Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik skicira i crta u mjerilu pravokutne i prostorne projekcije predmeta.
A. 7. 2. Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik crta radionički crtež predmeta koristeći se pojednostavljenjima i presjecima pri crtanju.
Tvorevine
tehnike i
tehnologije
B. 7. 1 Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik primjenjuje znanja i vještine usvojena iz područja metalurgije pri izboru i izradi uporabnoga predmeta od metala i drugih materijala.
B. 7. 2. Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik demonstrira pretvorbe energije na modelu tehničke tvorevine koji je izradio.
Tehnika i
kvaliteta života
C. 7. 1. Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik obrazlaže dobrobiti, izvore opasnosti, mjere zaštite i pravilne postupke održavanja tehničkih tvorevina.
C. 7. 2. Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik planira smanjenje troškova energije u kućanstvu.
Tehnička kultura 8. razred
Domena
Odgojno-obrazovni ishod
Dizajniranje i dokumentiranje
A. 8. 1. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik crta i objašnjava sheme u elektrotehnici i elektronici.
Tvorevine
tehnike i
tehnologije
B. 8. 1. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik sastavlja model strujnoga kruga iz kućne električne instalacije i opisuje svojstva električnih elemenata i elektrotehničkih materijala.
B. 8. 2. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik opisuje načine proizvodnje, prijenosa i pretvorbe električne energije s pomoću modela koji je izradio.
B. 8. 3. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik opisuje osnovna obilježja i primjenu elektroničkoga sklopa koji je sastavio.
B. 8. 4. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik razmatra primjenu automatike s tehničkoga, ekonomskoga i društvenoga stajališta.
Tehnika i
kvaliteta života
C. 8. 1. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik objašnjava dobrobiti električnih tvorevina, štetne učinke na prirodni okoliš i pravilne postupke uporabe i održavanja.
C. 8. 2. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik predstavlja posebnosti željenih zanimanja i uloge tehnike i tehnologije u tim zanimanjima.
U 1. prilogu: Matrica odgojno-obrazovnih ishoda razrada je odgojno-obrazovnih ishoda s razinama usvojenosti i preporukama za ostvarivanje.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
E. POVEZANOST S DRUGIM PODRUČJIMA, PREDMETIMA I MEĐUPREDMETNIM TEMAMA
Tehnička kultura nastavni je predmet povezan sa svim drugim nastavnim predmetima, a time i područjima kurikuluma, te svim međupredmetnim temama. Ta povezanost proizlazi iz aplikativne funkcije Tehničke kulture čime svaki nastavni predmet može primjenu svojih nastavnih sadržaja uobličiti u sadržajima i aktivnostima Tehničke kulture. Istovremeno, Tehnička kultura ima i integrativnu ulogu jer sadržaji i aktivnosti različitih predmeta mogu biti objedinjeni u sadržajima i aktivnostima učenja i poučavanja Tehničke kulture. Najizraženija je povezanost s predmetima prirodoslovnoga područja budući da se tehničke zakonitosti i djelovanje tehničkih tvorevina temelje na prirodnim zakonitostima fizike, kemije, biologije. Time učenici izravno susreću primjenu prirodnih zakonitosti koje su u osnovama tehničkih kompetencija. Na sličan način primjenu imaju i znanja i vještine stjecane u Matematici. Predmeti jezično-komunikacijskoga područja poput Hrvatskoga jezika i Stranoga jezika, ali i Informatika, povezani su s Tehničkom kulturom razvojem komunikacijskih vještina što uključuje usmeno i pisano (i grafičko) izražavanje i dokumentiranje, odnosno prezentiranje uz primjenu stručnoga nazivlja koje je nerijetko iz drugih jezika. Nastavni predmeti društveno-humanističkoga područja Povijest i Geografija povezani su s Tehničkom kulturom spoznajama o utjecajima i važnosti tehnike i tehnologije u velikim geografskim otkrićima, industrijskim revolucijama, ratovima, zatim spoznajama o međuodnosima geografskih prirodnih dobara, održivoga razvoja i proizvodnje, društvenoga razvoja te odabiru i razvoju primjerenih tehnologija. Vjeronauk, kao najzastupljeniji izborni predmet društveno-humanističkoga područja, može biti povezan s Tehničkom kulturom u izradi vjerskih obilježja, aktivnostima i radionicama izrade igračaka i predmeta namijenjenih potrebitima. Likovna kultura ima izražene poveznice s Tehničkom kulturom u prvome redu s razvojem estetske osjetljivosti, grafičkim dizajnom, crtanjem, modeliranjem i građenjem te razvojem motorike i psihomotorike. Motorika se razvija i u nastavi Tjelesne i zdravstvene kulture u kojoj su važne spoznaje učenika o umaranju i očuvanju zdravlja pri radu te vještinama razgibavanja i otklanjanja umora do kojih dolazi u radu učenika i budućemu profesionalnom radu. Sve međupredmetne teme također imaju poveznice s Tehničkom kulturom.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
F. UČENJE I POUČAVANJE NASTAVNOGA PREDMETA TEHNIČKA KULTURA
Učenje i poučavanje predmeta Tehnička kultura organizira se prema zadanim odgojno-obrazovnim ciljevima i ishodima učenja, a učitelji imaju mogućnost odabira različitih pristupa u skladu s potrebama, interesima i razinama znanja i vještina učenika kao i uvjetima rada. Uvažavajući postavljena načela učenja i poučavanja, svaki učitelj Tehničke kulture može osmisliti izvedbu kurikuluma u najboljemu interesu svojih učenika. Stoga daljnji tekst predstavlja smjernice i podršku u načinima organizacije učenja i poučavanja .
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Iskustva učenja
Odgojno-obrazovni ciljevi i ishodi Tehničke kulture postavljeni su tako da sustavnim, cjelovitim pristupom učenju i poučavanju potiču i razvijaju u učenika generičke kompetencije. One uključuju rješavanje problema i donošenje odluka, kritičko mišljenje, kreativnost i inovativnost, komunikaciju, suradnju, rad alatima, uređajima, strojevima, informacijskom tehnologijom. Također omogućavaju osobni i socijalni razvoj kao i razvijanje društvene odgovornosti nužne za uspješno učenje, rad i život u 21. stoljeću.
Učenje i poučavanje usmjereno je na kreativnost učenika, samostalno istraživanje, prikupljanje podataka i povezivanje sadržaja. Iskustva učenja temelje se na kontekstualnome pristupu i praktičnome radu. Učenik u susretu s tehničkim tvorevinama stječe, razvija i primjenjuje znanja, vještine i stavove, samostalnost i odgovornost, koristeći se postavkama „samoostvarujuće nastave“ prema načelu „sustavno istraži“, „kritički promisli“, „stvaralački primijeni“ te “analiziraj i vrednuj” . Učenje i poučavanje treba omogućiti stjecanje radnih kompetencija pa se temelji na praktičnome radu, otkrivanju, igri i iskustvenome učenju. Učenici crtaju, obrađuju materijal, sastavljaju, pišu izvješće i izvode zaključke prema rezultatima ispitivanja ili samoga rada. Uvjeti poučavanja predmeta usmjereni su na metodičku raznovrsnost svih raspoloživih metodičkih sustava i metoda koje će osigurati najučinkovitiju i najpotpuniju pouku.
Učenje i poučavanje Tehničke kulture ostvaruje se procesima:
• tehničkoga dizajniranja – osmišljavanja i vizualnoga (i fizičkoga) oblikovanja tehničke tvorevine, aplikacije, tehnološkoga procesa ili tehnologije
• rješavanja tehničkih problema – rješavanja tehničkoga problema koji odražava problem iz „stvarnoga svijeta“
• istraživanja i ispitivanja – ispitivanja tehničkih materijala, tvorevina ili tehnologije; istraživanja tehničkih tvorevina, sustava ili utjecaja tehnike i tehnologije na okružje
• sustavnoga pristupa – usvajanja tehničkih normi, procedura, postupaka i pravila za sigurnu, odgovornu i kvalitetnu realizaciju ciljeva
• tehničkoga izuma i inovacije – razvoja osobnoga i jedinstvenoga razmišljanja i uporabe tehnike i tehnologije sa svrhom kreativnoga inoviranja tehničke tvorevine ili stvaranja nove tehničke tvorevine ili tehnologije
• proizvodnje tehničkih tvorevina uporabom prilagođenih i dostupnih sredstava tehnike i tehnologije, primarno sa svrhom razvoja spoznajnih procesa, vještina te vrijednosnih odnosa prema radu.
Učenici su aktivni kreatori znanja koji uz pomoć učitelja pronalaze, razumiju i koriste znanje koje će im pomoći kako bi donosili bolje odluke u svom životu i bili vrijedni sudionici društva.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Uloga učitelja
Učitelj će u osmišljavanju postupaka ostvarivanja odgojno-obrazovnih ishoda uzeti u obzir interese učenika i njihove sposobnosti. Svim učenicima omogućit će usvajanja ishoda na razini primjerenoj njihovim sposobnostima, a također će se učenicima ponuditi sadržaji koji potiču njihovu maštu i kreativnost da samostalno nadograde svoje znanje i vještine. Učitelj će kao moderator poticati učenike na istraživanje, nuditi im praktične vježbe u kojima će iskustvenim učenjem ostvarivati zadane odgojno-obrazovne ishode učenja. Učitelj izrađuje operativni kurikulum, savjetuje učenike i prati ih tijekom odrastanja te im pomaže u socijalnome, emocionalnome i intelektualnome rastu.
Načini realizacije učenja i poučavanja:
• projektno učenje i poučavanje
• problemsko učenje i poučavanje
• stručne ekskurzije
• izolirane praktične aktivnosti (vježbe)
• „usidreno” učenje i poučavanje
• uslužno i radno zasnovano učenje
• učenička produkcija dobara ili usluga
• učenička organizacija školskih ili međuškolskih izložbi, sajmova i drugih manifestacija.
Odgojno-obrazovni ishodi učenja Tehničke kulture uvjetuju izvođenje vježbi crtanja, uporabe tehničke dokumentacije, obrade materijala, spajanje, ispitivanja svojstava, mjerenja i drugo. Stoga je posebno važno da učitelj pokaže pravilnu primjenu pribora za tehničko crtanje, sigurnu uporabu pribora i alata koji učenici upotrebljavaju, a obradu materijala alatnim strojem obvezno nadzire u neposrednoj blizini. Vježbe se primjereno biraju, od jednostavnih do složenih. Također je važno da na kraju rada učitelj u razgovoru s učenicima razmjeni dojmove o razini zadovoljstva izrađenim tvorevinama, uporabi alata, poteškoćama koje su svladavali te o inovativnim rješenjima.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Materijali i izvori
Za učenje i poučavanje nastavnog predmeta Tehnička kultura potrebni su materijalni resursi koji uključuju opremljenu tehničku radionicu. Poželjno je da radionica bude opremljena priborom, alatima i strojevima za obradu drva i metala, laboratorijskom opremom za ispitivanje svojstava materijala i provođenje elektrotehničkih i elektroničkih vježbi te informacijskom i komunikacijskom tehnologijom. Svaka domena predmetnoga kurikuluma Tehničke kulture i postavljeni odgojno-obrazovni ishodi izazov su učitelju i učeniku za čije su ostvarenje potrebni materijalni resursi. Predlaže se sljedeća oprema primjerena za siguran rad u školi:
• alat i pribor za obradu drva, metala, polimera te za izvođenje vježbi i radova iz elektrotehnike i elektronike
• strojevi za obradu drva (mali napon)
• stupna električna bušilica
• akumulatorske bušilice
• stolne i ručne škare za lim
• aparat za savijanje i rezanje plastike
• električne lemilice (za elektroniku i metalurgiju)
• mjerne sprave, pribor i uređaji (elektrotehnika, elektronika, strojarstvo)
• eksperimentalne pločice i kompleti elektroničkih elemenata
• energetski blok (izvori izmjenične i istosmjerne struje različitih napona)
• stolna ili prijenosna računala (različiti programi za crtanje, dokumentiranje i upravljanje)
• komplet za izvođenje vježbi iz automatike
• najmanje dva tehnički ispravna bicikla; promjer kotača iznosi od 508 do 609,6 mm (20 – 24 inča), zaštitne kacige i reflektirajući prsluci
• komplet za održavanje bicikla
• oprema za vježbe sigurnoga sudjelovanja u prometu i razvijanja vještina vožnje bicikla
• modeli različitih strojeva i makete
• kompleti zaštite na radu
• ormarić prve pomoći
• računalo, projektor i platno
• dokument kamera.
Izvori su znanja udžbenici, radni materijali, proizvodni pogoni, istraživački centri, kućanstvo i sva neposredna sredstva koja se upotrebljavanju pri učenju i poučavanju Tehničke kulture.
Za razvoj tehničkih kompetencija učenika školski sustav i škole kao institucije osiguravaju primjerene prostorne i materijalne uvjete. Učitelj osigurava ozračje za učenje raznovrsnim aktivnostima kojima učenici stječu iskustava potrebna za primjereni razvoj te temelj za daljnje obrazovanje i napredak u svijetu rada.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Okruženje
Učenje i poučavanje Tehničke kulture u pravilu se provodi u učionici i radionici, a ovisno o uvjetima dio sadržaja ostvaruje se izvanučionično: na prometnome poligonu, školskome dvorištu, proizvodnome pogonu i drugim prostorima primjerenima učenju. Opremljenost učionice i radionice uvjet je za stjecanje kompetencija učenika usvajanjem ključnih sadržaja zadanih odgojno-obrazovnim ishodima. Radno okruženje posebno će omogućiti učeniku da razvija svoje socijalne vještine i potakne ga na razvijanje suradničkoga odnosa kao uvjeta rada u paru, skupini, na projektnom zadatku. Za sigurnu i pravilnu uporabu različitoga pribora i alata potrebno je u potpunosti učenike upoznati s pravilima sigurnoga rada.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Određeno vrijeme
Nastava Tehničke kulture organizira se u dvosatu jer je to primjereno vrijeme za pripremu, rad i organiziranje radnoga mjesta. Predmetni kurikulum Tehničke kulture sadrži tri domene, a vrijeme potrebno za ostvarivanje postavljenih odgojno-obrazovnih ishoda unutar pojedine domene određuje učitelj, ovisno o interesu učenika, uvjetima rada te posebnosti lokalne zajednice.
Preporuka je da se sadržaji povezani s ishodima C. 5. 1. i C. 5. 2. (u petomu razredu) obrađuju na početku nastavne godine zbog usvajanja znanja i vještina potrebnih za sigurno sudjelovanje u prometu.
Preporuka je da se ishodi C.5.3. i C.6.2. (u petom i šestom razredu) ostvaruju tijekom cijele nastavne godine.
Preporuka je da se sadržaji povezani s ishodom C. 8. 2. (u osmome razredu) obrađuju kao projektni zadatak koji započinje početkom drugoga polugodišta, a završava krajem nastavne godine. Svrha je preporuke omogućiti učeniku dovoljno vremena za istraživački rad pri odabiru budućega zanimanja .
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Grupiranje učenika
S obzirom na specifičnosti učenja i poučavanja Tehničke kulture uvjeti rada otežani su u razrednim odjelima sa standardnim brojem učenika. Kako bi se omogućili sigurnosni uvjeti za učenje i poučavanje Tehničke kulture uporabom različitih pomagala, alata i strojeva uz vođenje nedovoljno obučenih korisnika, tj. učenika, potrebno je nastavu organizirati u skupinama do 15 učenika. Stoga tijekom jednoga dvosata učitelj vodi učenje i poučavanje za najviše 15 učenika .
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
G. VREDNOVANJE ODGOJNO-OBRAZOVNIH ISHODA U NASTAVNOME PREDMETU TEHNIČKA KULTURA
Vrednovanje u Tehničkoj kulturi odražava ciljeve, vrijednosti i načela Okvira nacionalnoga kurikuluma što podrazumijeva usklađenost vrednovanja s odgojno-obrazovnim ciljevima i ishodima kao i prilagodbu pristupa i metoda vrednovanja vrsti odgojno-obrazovnog ishoda. Vrednovanje ishoda sustavno je prikupljanje podataka u procesu učenja i poučavanja te obuhvaća praćenje , provjeravanje i ocjenjivanje učenika. Praćenje podrazumijeva uočavanje i bilježenje zapažanja o postignutoj razini kompetencija. Provjeravanje se odnosi na procjenu postignute razine kompetencija. Ocjenjivanje je pridavanje brojčane ili opisne vrijednosti rezultatima praćenja i provjeravanja.
S ciljem unapređenja učenja i napredovanja učenika provode se tri pristupa vrednovanju, a to su vrednovanje za učenje , vrednovanje kao učenje i vrednovanje naučenoga . Vrednovanje za učenje rezultira kvalitativnim povratnim informacijama i razmjenom iskustava o procesima učenja i usvojenosti znanja i vještina u odnosu na postavljena očekivanja. Višeminutne provjere mogu se koristiti u svrhu vrednovanja za učenje, ali se ne ocjenjuju . Vrednovanje kao učenje podrazumijeva aktivno uključivanje učenika u proces vrednovanja uz stalnu podršku učitelja, metodama samovrednovanja i vršnjačkoga vrednovanja. Samovrednovanje učenici mogu provoditi nakon izvođenja predvježbe samostalno popunjavajući popis („ček listu“) prema zadanim kriterijima po kojima se vrednuju i postavljeni ishodi. Vrednovanje naučenoga sumativno je vrednovanje čija je svrha procjena razine usvojenosti odgojno-obrazovnih ishoda i pri unutarnjemu ga vrednovanju planira i provodi učitelj.
Vrednovanje se provodi prema postavljenim odgojno-obrazovnim ishodima, a učenika je potrebno unaprijed upoznati s onim što se od njega očekuje. Pri tome su razine usvojenosti tek smjernice za vrednovanje, a ne i ekvivalent ocjeni. Uloga je učitelja definirati konkretne izvedbene ishode u primjerenome kontekstu i kriterij prema kojemu će ih vrednovati. Jasna pravila i kriterij vrednovanja učenicima pomažu u razumijevanju aspekata učenja koji će biti vrednovani i shvaćanju toga što čini uspješnu izvedbu te u usmjeravanju učenja na ono što je važno znati i moći učiniti. Postupci vrednovanja koriste svim učenicima kao poticaj za ostvarivanje osobnih obrazovnih interesa i potencijala.
Odgojno-obrazovni ishodi okvir su za vrednovanje i ocjenjivanje, a svojom strukturom sadržavaju spoznajnu, psihomotoričku i afektivnu komponentu.
Spoznajne komponente – teorijska i činjenična znanja, razumijevanje i primjena; može ih se vrednovati tijekom izvođenja zadataka na nastavi i kao rezultate rada poput tehničkih crteža, rezultate ispitivanja svojstava i mjerenja mjernih veličina, tijekom učeničkog izvješćivanja, prezentiranja, obrazlaganja i objašnjavanja vlastitog rada.
Psihomotoričke komponente – umijeća i vještine, od imitacije i manipulacije do precizacije. Vrednuje se razina usvojenih vještina rukovanja priborom, alatima i strojevima, mjernim instrumentima i različitim tehničkim tvorevinama. Vrednuju se rezultati rada kao što su tehnički crteži, skice, tehnička dokumentacija, rezultati mjerenja i ispitivanja, tehničke tvorevine. Ocjenjuju se samo radovi i tvorevine koje učenik izradi u školi tijekom nastave.
Afektivne komponente – samostalnost i odgovornost, razina samostalnosti pri obavljanju zadataka. Vrednuje se savjesnost i redovitost u radu, preuzimanje odgovornosti prema svojemu radu, radnim zadatcima, sredstvima, drugim sudionicima i učitelju.
Vrednovanje se ostvaruje primjenom različitih metoda koje uključuju usmeno provjeravanje, vrednovanje grafičkih radova, laboratorijskih vježbi, izrađenih tehničkih tvorevina i prezentacija. Posebnost predmeta mogućnost je vrednovanja odgojno-obrazovnih ishoda u svim komponentama praktičnim radom pri čemu učitelj osmišljava elemente vrednovanja. Ocjenjivanje učenika treba biti usmjereno samo na ona znanja i vještine koje je učenik imao mogućnost uvježbati. Prema navedenome u predmetu Tehnička kultura vrednujemo teorijska i činjenična znanja, vještine i pripadajuću samostalnost i odgovornost.
Na početku školske godine i prije usvajanja odgojno-obrazovnoga ishoda upoznajemo učenike s elementima praćenja i vrednovanja. Praćenje i informiranje učenika o njegovu napredovanju provodi se kontinuirano dijagnostički, formativno i sumativno. Napredovanje učenika pratimo pisanim bilješkama, a razinu usvojenosti odgojno-obrazovnih ishoda brojčanom ocjenom. Na kraju nastavne godine izražava se zaključna ocjena nastavnoga predmeta koja uključuje sve komponente.
Osnovna je svrha vrednovanja, ocjenjivanja i izvješćivanja unaprjeđivanje učenja i napredovanje učenika u svim aspektima učenja. Vrednovanje treba rezultirati jasnim, specifičnim, pravovremenim i konstruktivnim povratnim informacijama koje učenicima pomažu u daljnjemu učenju i motiviraju ih za rad, a učiteljima omogućuju daljnje planiranje poučavanja. Vrednovanje se temelji na cjelovitome pristupu praćenja i poticanja individualnoga razvoja svakoga učenika te se usmjerava na prepoznavanje uspjeha i poticanje pozitivnih obrazaca motivacije i učenja.
Izgled tablice za vrednovanje odgojno obrazovnih ishoda u predmetu Tehnička kultura:
Tehnička kultura
IX
X
XI
XII
I
II
III
IV
V
VI
Praćenje pisanim bilješkama kao izvješćivanje
Usvojenost znanja
Vježbe i praktičan rad
Samostalnost i odgovornost
Spoznajna, psihomotorička i afektivna komponenta ocjenjuju se brojčano u rubrikama naziva: usvojenost znanja, vježbe i praktičan rad, samostalnost i odgovornost.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
1. prilog MATRICA ODGOJNO-OBRAZOVNIH ISHODA
Tehnička kultura 5. razred
Odgojno-obrazovni ishod
Razrada odgojno-obrazovnoga ishoda
Razina usvojenosti
Zadovoljavajuća
Dobra
Vrlo dobra
Iznimna
1.
A. 5. 1. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik crta tehničke crteže priborom za tehničko crtanje od jednostavnih geometrijskih likova do pravokutnih projekcija geometrijskih tijela i tijela sastavljenih od dvaju geometrijskih tijela primjenjujući norme tehničkoga crtanja.
- opisuje pribor za tehničko crtanje i A formate papira
- uspoređuje primjenu vrsta crta
- opisuje pojam tehničkoga crteža, kotiranje i mjerilo crtanja M 1 : 1
- objašnjava pravokutno projiciranje
- crta tehnički crtež geometrijskoga lika, kotira i primjenjuje norme
- crta pravokutne projekcije kvadra i tijela složenog od dvaju kvadara
- crta mrežu geometrijskoga tijela (s nastavcima za lijepljenje)
- navodi pribor za tehničko crtanje
- uz stalno stručno vodstvo crta tehnički crtež geometrijskoga lika slobodnom rukom i priborom za tehničko crtanje
- opisuje pribor za tehničko crtanje i navodi A formate papira
- prepoznaje vrste crta
- uz povremeno stručno vodstvo crta mrežu geometrijskoga tijela, crta i kotira pravokutnu projekciju jednostavnoga tijela
- objašnjava primjenu vrsta crta
- samostalno crta precizne i uredne pravokutne projekcije i mrežu jednostavnoga geometrijskog tijela
- samostalno crta precizne i uredne pravokutne projekcije složenijega geometrijskog tijela
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda : ovisno o interesu učenika i aktivnostima predviđenim školskim kurikulumom predlaže se suradnja s nastavnim predmetom Matematika.
2.
A. 5. 2. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik primjenjuje osnovnu tehničku dokumentaciju pri izradi tehničke tvorevine i piše izvješće o radu.
- primjenjuje tehničku dokumentaciju u praktičnim radovima,
- razlikuje dijelove tehničke dokumentacije: radni list, operacijski list, popis materijala i alata, sastavni crtež, radionički crtež, sastavnica, pozicije
- primjenjuje pravila zaštite na radu
- piše izvješće o radu nakon izrade
uz stalno stručno vodstvo:
- primjenjuje tehničku dokumentaciju pri izradi tehničke tvorevine
- u izvješću navodi materijal i alat u radu
- primjenjuje pravila zaštite na radu
uz povremeno stručno vodstvo:
- imenuje i prepoznaje dijelove tehničke dokumentacije
- prema tehničkoj dokumentaciji izrađuje tehničku tvorevinu
- piše izvješće
- samostalno primjenjuje tehničku dokumentaciju pri izradi tehničke tvorevine
- primjenjuje tehničko nazivlje
- piše izvješće o radu
- opisuje dijelove tehničke dokumentacije
- samostalno sastavlja cjelovito izvješće uvažavajući redoslijed radnih operacija
3.
B. 5. 1. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik ispituje i opisuje svojstva drva i drugih materijala.
- pravilno priprema radno mjesto
- razlikuje i opisuje svojstva drva i drugih materijala
- objašnjava razliku između poluproizvoda i proizvoda od drva
- objašnjava mogućnosti oporabe materijala
- navodi vrste obrade materijala
- ispituje svojstava materijala prema tehničkoj dokumentaciji
- primjenjuje pravila zaštite na radu
- razvrstava materijale prema rezultatima ispitivanja svojstava
- navodi primjere primjene materijala ovisno o svojstvima
- navodi svojstava materijala
- uz stalno stručno vodstvo ispituje svojstva materijala
- primjenjuje pravila zaštite na radu
- navodi poluproizvode i proizvode od drva
- uz povremeno stručno vodstvo koristi se dokumentacijom i ispituje svojstva materijala
- objašnjava razliku između poluproizvoda i proizvoda od drva
- ispituje svojstava materijala prema tehničkoj dokumentaciji
- navodi primjere primjene materijala ovisno o svojstvima
- navodi vrste obrade materijala
- razvrstava materijale prema rezultatima ispitivanja svojstava
- objašnjava mogućnosti oporabe
4.
B. 5. 2. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik izrađuje jednostavne i složene tehničke tvorevine prema tehničkoj dokumentaciji koristeći se alatom i priborom.
- pravilno priprema radno mjesto
- koristi se tehničkom dokumentacijom
- mjeri i ocrtava materijal priborom
- koristi se alatom za obradu materijala
- izrađuje tehničku tvorevinu
- uređuje radno mjesto
- primjenjuje pravila zaštite na radu
- koristi se tehničkim nazivljem
- piše izvješće o radu
- prepoznaje oblike energije pri korištenju izrađenom tehničkom tvorevinom
- navodi alate za obradu materijala
uz stalno stručno vodstvo:
- koristi se priborom i alatom u mjerenju, ocrtavanju i obradi materijala
- izrađuje jednostavnu tehničku tvorevinu
- primjenjuje pravila zaštite na radu
- uređuje radno mjesto
uz povremeno stručno vodstvo:
- uređuje radno mjesto,
- koristi se tehničkom dokumentacijom
- koristi se priborom i alatom pri mjerenju, ocrtavanju i obradi materijala
- izrađuje jednostavnu tehničku tvorevinu
- primjenjuje pravila zaštite na radu
- piše izvješće o radu koristeći se tehničkim nazivljem
- samostalno odabire i koristi se odgovarajućim alatom
- imenuje postupke obrade
- samostalno se koristi tehničkom dokumentacijom pri izradi složene tehničke tvorevine
- materijal mjeri, ocrtava i obrađuje uz dozvoljena odstupanja
- izrađuje složenu tehničku tvorevinu
- piše izvješće o radu
- prepoznaje oblike energije pri korištenju izrađenom tehničkom tvorevinom
- predlaže estetsku i funkcionalnu doradu tvorevine
- izrađuje urednu i preciznu tehničku tvorevinu uz dorade
- obrazlaže doradu tvorevine u izvješću o radu
5.
C. 5. 1. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik demonstrira sigurno sudjelovanje u prometu primjenom prometnih pravila i propisa.
- razlikuje sudionike u prometu
- navodi sigurnosne i zakonske uvjete sudjelovanja u prometu kao putnik i kao vozač bicikla i drugih dječjih prometnih sredstava
- objašnjava značenje primjera prometne signalizacije
- objašnjava primjere prometnih pravila i propisa
- demonstrira pravilno i sigurno sudjelovanje pješaka u prometu
- navodi sudionike u prometu
- nabraja redoslijed prednosti upravljanja prometom
- navodi vozila s prednošću prolaza
- demonstrira pravilno kretanje pješaka pločnikom i prelazak kolnika
- opisuje značenje svjetlosne signalizacije za pješake
- navodi sigurnosne i zakonske uvjete sudjelovanja u prometu kao putnik ili vozač bicikla i drugih dječjih prometnih sredstava
- prepoznaje sigurno i pravilno sudjelovanje biciklista u prometu
- opisuje i demonstrira primjenu prometnih pravila u simulacijama jednostavnih prometnih situacija
- nabraja redoslijed prolaska vozila raskrižjem
- opisuje i demonstrira primjenu prometnih pravila u simulacijama djelomično složenih prometnih situacija
- predviđa opasnosti za određenu prometnu situaciju
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda: ovisno o uvjetima predlaže se uporaba prometnih poligona i primjena informacijske i komunikacijske tehnologije u simulacijama prometnih situacija i izrada modela automatiziranog sustava signalizacije na raskrižju te suradnja s nastavnim predmetom Informatika.
6.
C. 5. 2. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik demonstrira postupke održavanja bicikla i drugih dječjih prijevoznih sredstava i primjenu odgovarajuće zaštitne opreme.
- prilagođava bicikl svojoj visini
- razlikuje dijelove bicikla koji se troše
- provjerava tehničku ispravnost bicikla ili odabranog dječjeg prijevoznog sredstva
- opisuje i demonstrira postupke održavanja bicikla ili odabranoga dječjeg prijevoznog sredstva
- objašnjava važnost obvezne opreme biciklista i bicikla
- uz povremeno stručno vodstvo navodi obveznu opremu biciklista i bicikla
- navodi dijelove bicikla ili odabranog dječjeg prijevoznog sredstva koji se troše
- vizualno provjerava tehničku ispravnost bicikla ili odabranog dječjeg prijevoznog sredstva
- prilagođava bicikl svojoj visini
- objašnjava potrebu primjene obvezne opreme biciklista i bicikla
- provjerava tehničku ispravnost bicikla ili odabranog dječjeg prijevoznog sredstva
- navodi postupke održavanja bicikla ili odabranoga dječjeg prijevoznog sredstva
- demonstrira postupke održavanja
7.
C. 5. 3. Na kraju prve godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik predstavlja odabranu tehničku tvorevinu.
- odabire tehničku tvorevinu za prezentaciju
- objašnjava namjenu tehničke tvorevine
- opisuje pozitivan i negativan utjecaj na čovjeka i okoliš
- primjenjuje tehničko nazivlje u predstavljanju tvorevine
- navodi mogućnosti oporabe tvorevine
- navodi utjecaj hrvatskih znanstvenika i izumitelja na otkriće i razvoj tehničke tvorevine
- navodi zanimanja povezana s odabranom tehničkom tvorevinom
- uspoređuje izgled odabrane tvorevine s drugim tvorevinama iste ili slične namjene
uz stručno vodstvo:
- odabire i imenuje tehničku tvorevinu
- opisuje namjenu tehničke tvorevine
- prepoznaje moguće opasnosti pri korištenju tvorevinom
- opisuje moguće opasnosti pri korištenju tehničkom tvorevinom
- navodi kako izbjeći opasnosti pri korištenju tehničkom tvorevinom
- izdvaja postupke osnovnoga održavanja
- opisuje potrebu oporabe tehničke tvorevine
- opisuje povezanost izgleda tvorevine s njezinom namjenom
- objašnjava važnost tehničke tvorevine za svakodnevni život
- procjenjuje dostupnost i zastupljenost tvorevine u okružju
- opisuje postupke potrebnoga održavanja
- procjenjuje mogućnosti oporabe tehničke tvorevine
- navodi zanimanja povezana s odabranom tehničkom tvorevinom
- uspoređuje izgled odabrane tvorevine s drugim tvorevinama iste ili slične namjene
- objašnjava važnost odabrane tehničke tvorevine u podizanju kvalitete života
- izdvaja moguće posebnosti s obzirom na lokalnu i nacionalnu tradiciju
- navodi utjecaj hrvatskih znanstvenika i izumitelja na otkriće i razvoj tehničke tvorevine
- procjenjuje mogući utjecaj korištenja tehničkom tvorevinom na prirodni okoliš i zdravlje čovjeka
- daje primjer uštede pri korištenju tehničkom tvorevinom
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda: ovisno o uvjetima predlaže se primjena informacijske i komunikacijske tehnologije pri prezentiranju odabrane tehničke tvorevine.
Tehnička kultura 6. razred
Odgojno-obrazovni ishod
Razrada odgojno-obrazovnoga ishoda
Razina usvojenosti
Zadovoljavajuća
Dobra
Vrlo dobra
Iznimna
1.
A. 6. 1. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik crta tehničke crteže tvorevine iz svakodnevnoga života primjenjujući norme tehničkoga crtanja.
- skicira pravokutnu projekciju tvorevine
- mjeri dimenzije tvorevine
- primjenjuje vrste mjerila i druge norme pri tehničkome crtanju
- nabraja vrste mjerila
- prepoznaje uvećane i umanjene crteže tvorevine
- uz stalno stručno vodstvo skicira pravokutnu projekciju i mjeri dimenzije jednostavne tvorevine
- razlikuje vrste mjerila
- skicira pravokutne projekcije
- mjeri dimenzije tvorevine
- uz povremeno stručno vodstvo crta pravokutne projekcije u zadanome mjerilu
- navodi normirana mjerila
- objašnjava primjenu zadanoga mjerila
- samostalno crta pravokutne projekcije jednostavnoga tijela u zadanome mjerilu
- odabire vrstu mjerila i argumentira odabir
- samostalno crta pravokutne projekcije djelomično složenoga tijela u odabranome mjerilu
2.
A. 6. 2. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik primjenjuje norme crtanja u graditeljstvu.
- opisuje vrste presjeka
- skicira tlocrt prostorije
- mjeri dimenzije prostorije
- koristi se simbolima, kotiranjem i mjerilima crtanja u graditeljstvu
- prepoznaje simbole u graditeljskom tlocrtu
- uz stalno stručno vodstvo skicira dio prostorije
- očitava dimenzije iz tehničkoga crteža
- uz povremeno stručno vodstvo skicira tlocrt prostorije koristeći se normiranim simbolima
- mjeri dimenzije prostorije
- navodi vrste presjeka
- preračunava dimenzije
- crta tlocrt prostorije u mjerilu uz manja odstupanja
- opisuje vrste presjeka
- precizno i uredno crta tlocrt prostorije u mjerilu
3.
A. 6. 3. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik izrađuje tehničku dokumentaciju uporabnoga predmeta kojemu je osmislio oblik.
- opisuje sadržaj tehničke dokumentacije
- osmišljava i skicira izgled predmeta
- opisuje namjenu predmeta
- skicira pravokutne projekcije predmeta i pozicija predmeta
- crta radionički crtež pozicija predmeta
- upisuje podatke u radni list: opis radnoga zadatka, sredstva rada, sažeti opis tijeka izvođenja vježbe, crta tehnički crtež predmeta i označava prostor za izvješće
- objašnjava svoj odabir oblika predmeta u tehničkoj dokumentaciji
- navodi sadržaj tehničke dokumentacije
- uz stalno stručno vodstvo odabire izgled predmeta i skicira ga
- uz stalno stručno vodstvo zapisuje namjenu predmeta i sredstva rada u radni list
- odabire izgled predmeta za izradu
- uz povremeno stručno vodstvo skicira radionički crtež pozicija
- uz povremeno stručno vodstvo opisuje radni zadatak
- osmišljava i skicira izgled predmeta
- odabire i izrađuje popis materijala i pripadajućega alata
- upisuje upute za rad
- uz povremeno stručno vodstvo crta radionički crtež pozicija predmeta
- objašnjava svoj odabir oblika predmeta u tehničkoj dokumentaciji
- obrazlaže odabir materijala i alata
- izrađuje urednu i preciznu tehničku dokumentaciju jednostavnoga predmeta koji je osmislio
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda: ovisno o uvjetima predlaže se primjena informacijske i komunikacijske tehnologije u ishodima A. 6. 1., A. 6. 2. i A. 6. 3. koristeći se računalnim programima za crtanje i trodimenzijsko modeliranje.
4.
B. 6. 1. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik izrađuje model tvorevine za pretvorbu energije od priloženoga ili priručnoga materijala i demonstrira rad modela.
- opisuje svojstva obnovljivih izvora energije
- opisuje svojstva tvorevina koje iskorištavaju obnovljive izvore energije
- objašnjava ulogu mehanizama
- izrađuje model koji iskorištava obnovljivi izvor energije
- demonstrira i opisuje postupak pretvorbe energije
- pravilno rukuje alatom i priborom
- primjenjuje pravila zaštite na radu
- navodi obnovljive izvore energije
- navodi tvorevine za iskorištavanje obnovljivih izvora energije
- uz stalno stručno vodstvo izrađuje jednostavni model koji iskorištava obnovljivi izvor energije
- primjenjuje pravila zaštite na radu
- navodi vrste mehanizama
- opisuje namjenu mehanizama
- uz povremeno stručno vodstvo izrađuje jednostavni model koji iskorištava obnovljivi izvor energije
- objašnjava rad mehanizama
- opisuje namjenu i rad modela
- izrađuje model koji iskorištava obnovljivi izvor energije
- objašnjava rad modela
- izrađuje složeni model koji iskorištava obnovljivi izvor energije
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda: ovisno o interesu učenika i aktivnostima predviđenim školskim kurikulumom predlaže se suradnja s nastavnim predmetom Priroda; ovisno o uvjetima predlaže se izrada modela automatiziranog sustava za pretvorbu energije (npr. model sustava koji prati gibanje Sunca) te suradnja s nastavnim predmetom Informatika.
5.
B. 6. 2. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik objašnjava svojstva graditeljskih materijala na maketi objekta.
- opisuje razliku između makete i modela
- opisuje graditeljska područja
- objašnjava svojstva materijala u graditeljstvu
- objašnjava ulogu konstrukcijskih elemenata u graditeljstvu
- izrađuje maketu građevinskoga objekta prema priloženoj tehničkoj dokumentaciji
- navodi zanimanja u graditeljstvu
- pravilno rukuje alatom i priborom
- primjenjuje pravila zaštite na radu
- nabraja graditeljska područja
- navodi graditeljske materijale
- uz stalno stručno vodstvo izrađuje maketu jednostavnoga objekta
- primjenjuje pravila zaštite na radu
- navodi graditeljske materijale iz pojedine skupine
- opisuje razliku između makete i modela
- prepoznaje konstrukcijske elemente u graditeljstvu
- uz povremeno stručno vodstvo izrađuje maketu jednostavnoga objekta
- navodi zanimanja u graditeljstvu
- objašnjava svojstva graditeljskih materijala
- objašnjava primjenu pojedinih materijala
- izrađuje maketu objekta uz dozvoljena odstupanja
- objašnjava izbor pojedinih graditeljskih materijala
- izrađuje urednu i preciznu maketu objekta
- objašnjava ulogu konstrukcijskih elemenata u graditeljstvu
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda: ovisno o interesu učenika i aktivnostima predviđenim školskim kurikulumom predlaže se suradnja s nastavnim predmetom Likovna kultura; ovisno o uvjetima predlaže se izrada modela automatiziranog sustava (protuprovalni sustav, rasvjeta, grijanje ili hlađenje) te suradnja s nastavnim predmetom Informatika.
6.
C. 6. 1. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik izrađuje uporabni predmet prema svojoj tehničkoj dokumentaciji.
- koristi se tehničkom dokumentacijom pri radu
- objašnjava važnost ekonomičnosti pri ocrtavanju na materijalu
- racionalno se koristi materijalom
- pravilno rukuje alatom i priborom
- izrađuje uporabni predmet prema redoslijedu radnih operacija
- kritički ocjenjuje svoju dokumentaciju i prema potrebi je nadopunjuje
- primjenjuje pravila zaštite na radu
- pravilno organizira radno mjesto
- uz stalno stručno vodstvo mjeri, ocrtava i izrađuje jednostavni uporabni predmet i dopunjuje radni list
- primjenjuje pravila zaštite na radu
uz povremeno stručno vodstvo:
- mjeri i ocrtava materijal
- izrađuje dijelove uporabnog predmeta
- sastavlja uporabni predmet
- djelomično nadopunjava izrađenu tehničku dokumentaciju uz primjenu tehničkoga nazivlja
- racionalno se koristi materijalom
- izrađuje uporabni predmet uz dozvoljena odstupanja
- dopunjava tehničku dokumentaciju
- prepoznaje moguća poboljšanja izrade
- izrađuje uredan i precizan uporabni predmet
- obrazlaže moguća poboljšanja izrade
- piše potpuno izvješće o radu
prema potrebi:
- izvodi preoblikovanja tijekom rada
- prilagođava tehničku dokumentaciju naknadnim doradama predmeta
7.
C. 6. 2. Na kraju druge godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik predstavlja odabranu tehničku tvorevinu.
- odabire tehničku tvorevinu za predstavljanje uz mogućnost korištenja IKT-om
- objašnjava namjenu tehničke tvorevine
- opisuje pozitivan i negativan utjecaj na čovjeka i okoliš
- primjenjuje tehničko nazivlje pri predstavljanju tvorevine
- opisuje mogućnosti oporabe tvorevine
- opisuje utjecaj hrvatskih znanstvenika i izumitelja na otkriće i razvoj tehničke tvorevine
- opisuje zanimanja povezana s odabranom tehničkom tvorevinom
- uspoređuje izgled odabrane tvorevine s drugim tvorevinama iste ili slične namjene
- navodi osnovne pojmove o zaštiti izuma patentom
uz stručno vodstvo:
- odabire i imenuje tehničku tvorevinu
- opisuje namjenu tehničke tvorevine
- prepoznaje moguće opasnosti pri korištenju tvorevinom
- opisuje moguće opasnosti pri korištenju tehničkom tvorevinom
- navodi kako izbjeći opasnosti pri korištenju tehničkom tvorevinom
- izdvaja postupke osnovnoga održavanja
- opisuje potrebu oporabe tehničke tvorevine
- navodi zanimanja povezana s odabranom tehničkom tvorevinom
- opisuje povezanost izgleda tvorevine s njezinom namjenom
- objašnjava važnost tehničke tvorevine za svakodnevni život
- procjenjuje dostupnost i zastupljenost tvorevine u okružju
- opisuje postupke potrebnog održavanja
- procjenjuje mogućnosti oporabe tehničke tvorevine
- opisuje zanimanja povezana s odabranom tehničkom tvorevinom
- uspoređuje izgled odabrane tvorevine s drugim tvorevinama iste ili slične namjene
- objašnjava važnost odabrane tehničke tvorevine u podizanju kvalitete života
- izdvaja moguće posebnosti obzirom na lokalnu i nacionalnu tradiciju
- opisuje utjecaj hrvatskih znanstvenika i izumitelja na otkriće i razvoj tehničke tvorevine
- procjenjuje mogući utjecaj korištenja tehničkom tvorevinom na prirodni okoliš i zdravlje čovjeka
- daje primjer uštede pri korištenju tehničkom tvorevinom
- navodi osnovne pojmove o zaštiti izuma patentom
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda: ovisno o uvjetima predlaže se primjena informacijske i komunikacijske tehnologije u prezentiranju odabrane tehničke tvorevine.
Tehnička kultura 7. razred
Odgojno-obrazovni ishod
Razrada odgojno-obrazovnoga ishoda
Razina usvojenosti
Zadovoljavajuća
Dobra
Vrlo dobra
Iznimna
1.
A. 7. 1. Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik skicira i crta u mjerilu pravokutne i prostorne projekcije predmeta.
- objašnjava vrste projekcija
- skicira i crta u mjerilu dovoljan broj pravokutnih projekcija predmeta
- skicira i crta u mjerilu prostornu projekciju predmeta
- prepoznaje i nabraja vrste projekcija
- uz stalno stručno vodstvo crta pravokutne projekcije jednostavnoga predmeta
- uz stalno stručno vodstvo crta jednostavni predmet u prostornoj projekciji
- opisuje vrste projekcija
- uz povremeno stručno vodstvo crta predmet u dovoljnome broju pravokutnih projekcija
- uz povremeno stručno vodstvo crta jednostavni predmet u prostornoj projekciji
- skicira i crta u mjerilu pravokutne projekcije i prostornu projekciju složenoga tijela uz dozvoljena odstupanja
- precizno i uredno skicira i crta u mjerilu pravokutne projekcije i prostornu projekciju složenoga tijela
2.
A. 7. 2. Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik crta radionički crtež predmeta koristeći se pojednostavljenjima i presjecima pri crtanju.
- objašnjava namjenu radioničkoga crteža
- opisuje elemente radioničkoga crteža
- crta okvir i sastavnicu radioničkoga crteža
- crta pozicije predmeta u dovoljnome broju pravokutnih projekcija koristeći se pojednostavljenjima pri crtanju, presjecima i simbolima pri kotiranju
- navodi namjenu radioničkoga crteža
- prepoznaje i navodi elemente radioničkoga crteža
- uz stalno stručno vodstvo crta pozicije jednostavnoga predmeta
- uz stalno stručno vodstvo popunjava sastavnicu
- opisuje način označavanja pozicija
- opisuje način popunjavanja sastavnice i popunjava sastavnicu
- uz povremeno stručno vodstvo crta radionički crtež jednostavnoga predmeta
- objašnjava značenje simbola u kotiranju i uvjete crtanja dovoljnoga broja pravokutnih projekcija
- koristi se presjecima i pojednostavljenjima pri crtanju
- crta radionički crtež predmeta uz dozvoljena odstupanja
- odabire dovoljan broj pravokutnih projekcija
- precizno i uredno crta radionički crtež predmeta
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda: ovisno o uvjetima predlaže se primjena informacijske i komunikacijske tehnologije u ishodima A. 7. 1. i A. 7. 2. koristeći se računalnim programima za crtanje, grafičko uređivanje i trodimenzijsko modeliranje; predlaže se da učenik osmisli izgled predmeta za kojega crta radionički crtež.
3.
B. 7. 1 Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik primjenjuje znanja i vještine usvojena iz područja metalurgije pri izboru i izradi uporabnoga predmeta od metala i drugih materijala.
- opisuje metalurgiju i njezina područja
- razlikuje svojstva metala i slitina prema rezultatima ispitivanja
- objašnjava i primjenjuje postupke mjerenja, ocrtavanja, obrade metala i vrste veza
- izrađuje uporabni predmet od metala i drugih materijala prema tehničkoj dokumentaciji
- opisuje zanimanja u području obrade metala
- pravilno rukuje alatima i priborom
- primjenjuje pravila zaštite na radu
- opisuje mogućnosti oporabe metalnih tvorevina
- navodi pribor i alat za obradu metala
- navodi vrste metalurgija
- navodi vrste veza metalnih dijelova
- primjenjuje pravila zaštite na radu
uz stalno stručno vodstvo:
- ispituje svojstva metala
- izrađuje jednostavan uporabni predmet od metala i drugih materijala
- imenuje vrste metala na uzorcima
- pravilno rukuje alatima i priborom za obradu metala
- razlikuje vrste veza metalnih dijelova
uz povremeno stručno vodstvo:
- ispituje svojstva metala
- izrađuje uporabni predmet od metala i drugih materijala
- razvrstava uzorke metala prema područjima metalurgije
- objašnjava različite primjene veza metalnih dijelova
- razvrstava metale prema ispitanim svojstvima
- navodi slitine
- racionalno ocrtava i koristi materijal u izradi uporabnoga predmeta od metala i drugih materijala
- pravilno postupa s otpadnim materijalom
- predlaže moguća poboljšanja uporabnog predmeta
- odabire metale za izradu predmeta prema ispitanim svojstvima
- obrazlaže razloge proizvodnje slitina
- izrađuje precizan i uredan uporabni predmet od metala i drugih materijala
- obrazlaže i izvodi dorade uporabnoga predmeta
- opisuje mogućnosti oporabe metalnih tvorevina
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda: ovisno o interesu učenika i aktivnostima predviđenim školskim kurikulumom, predlaže se suradnja s nastavnim predmetima Fizika, Kemija i Likovna kultura; predlaže se izrada predmeta kojega je osmislio učenik i nacrtao radionički crtež.
4.
B. 7. 2. Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik demonstrira pretvorbe energije na modelu tehničke tvorevine koji je izradio.
- opisuje svojstva energenata
- opisuje tehničke tvorevine koje se koriste energentima
- objašnjava postupak pretvorbe energije toplinskim strojevima
- uspoređuje strojeve prema korisnosti
- izrađuje model tehničke tvorevine za pretvorbu topline i drugih oblika energije
- demonstrira pretvorbu energije na modelu tehničke tvorevine
- navodi zanimanja u području energetike i održavanja
- navodi energente
- navodi tehničke tvorevine koje se koriste energentima
- nabraja pogonske agregate vozila
- uz stalno stručno vodstvo izrađuje jednostavan model za pretvorbu energije
- navodi uvjete gorenja
- navodi vrste goriva prema agregatnome stanju
- uz povremeno stručno vodstvo izrađuje jednostavan model za pretvorbu energije
- uspoređuje goriva prema toplinskoj vrijednosti
- navodi primjenu dizelskih i benzinskih motora
- izrađuje model za pretvorbu energije
- opisuje pojam korisnosti
- navodi zanimanja u području energetike i održavanja
- uspoređuje strojeve prema korisnosti
- obrazlaže primjenu benzinskih i dizelskih motora
- opisuje svojstva hibridnoga i električnoga pogona
- demonstrira i objašnjava pretvorbu energije na modelu tehničke tvorevine
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda: ovisno o interesu učenika i aktivnostima predviđenim školskim kurikulumom predlaže se suradnja s nastavnim predmetima Fizika, Kemija, Biologija.
5.
C. 7. 1. Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik obrazlaže dobrobiti, izvore opasnosti, mjere zaštite i pravilne postupke održavanja tehničkih tvorevina.
- opisuje namjenu tehničkih tvorevina iz kućanstva u kojima se odvija pretvorba energije koristeći se tehničkim nazivljem
- objašnjava postupke sigurne i pravilne uporabe tehničkih tvorevina u kućanstvu
- opisuje postupke osnovnoga održavanja tehničkih tvorevina u kućanstvu
- navodi protupožarnu opremu stambenoga objekta
- opisuje potrebne radnje u slučaju nekontroliranoga istjecanja vode ili plina, požara i drugih nepogoda
- objašnjava postupke pravilne uporabe tehničke tvorevine s ciljem zadovoljavanja zdravstvenih uvjeta u objektu
- uspoređuje različite izvedbe tvorevina jednake ili slične namjene
- navodi zanimanja iz područja proizvodnje i održavanja tehničkih tvorevina u kućanstvu
- razmatra utjecaj proizvodnje i uporabe tehničke tvorevine na čovjeka i okoliš
- opisuje mogućnosti oporabe tvorevine
- navodi namjenu tehničkih tvorevina iz kućanstva u kojima se odvija pretvorba energije koristeći se tehničkim nazivljem
- navodi postupke sigurne i pravilne uporabe tehničkih tvorevina u kućanstvu u kojima se odvija pretvorba energije
- navodi potrebne radnje u slučaju nekontroliranoga istjecanja vode ili plina, požara i drugih nepogoda
- navodi postupke održavanja pojedinih tehničkih tvorevina u kućanstvu
- navodi zanimanja iz područja proizvodnje i održavanja tehničkih tvorevina u kućanstvu
- navodi protupožarnu opremu stambenoga objekta
- objašnjava postupke pravilne uporabe tehničkih tvorevina u kućanstvu
- opisuje potrebne radnje u slučaju nekontroliranoga istjecanja vode ili plina, požara i drugih nepogoda
- uspoređuje različite izvedbe tvorevina jednake ili slične namjene
- opisuje mogućnosti oporabe tvorevine
- samostalno opisuje dobrobiti, izvore opasnost, mjere zaštite i pravilne postupke održavanja tehničkih tvorevina u kućanstvu
- objašnjava postupke pravilne uporabe tehničke tvorevine s ciljem zadovoljavanja zdravstvenih uvjeta u objektu
- predlaže odabir tehničke tvorevine ovisno o različitim uvjetima (estetski, ekonomski, ekološki)
- razmatra utjecaj proizvodnje i uporabe tehničke tvorevine na čovjeka i okoliš
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda: ovisno o interesu učenika i aktivnostima predviđenim školskim kurikulumom predlaže se suradnja s nastavnim predmetima Povijest i Biologija; ovisno o uvjetima predlaže se izrada modela automatiziranog sustava (protupožarni sustav, perilica, klimatizacija) te suradnja s nastavnim predmetom Informatika.
6.
C. 7. 2. Na kraju treće godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik planira smanjenje troškova energije u kućanstvu.
- navodi oblike energije zastupljene u kućanstvu
- navodi mjerne uređaje i pripadajuće mjerne jedinice
- istražuje cijenu vode i energije kojom se koristi u kućanstvu
- izračunava jednodnevnu potrošnju vode i energije kojom se koristi u kućanstvu (električna energija, energenti, toplinska energija)
- objašnjava načine racionalnoga korištenja energijom i vodom
- predstavlja smanjenje troškova vode i energije kojom se koristi u kućanstvu
- istražuje mogućnosti smanjenja troškova energije uporabom različitih tehnologija
- navodi oblike energije zastupljene u kućanstvu
- navodi mjerne uređaje
- uz stalno stručno vodstvo izračunava jednodnevni novčani utrošak vode i energije kojom se koristi u kućanstvu
- razlikuje mjerne uređaje i pripadajuće mjerne jedinice
- istražuje cijene vode i energije kojom se koristi u kućanstvu
- navodi načine racionalnog korištenja energijom i vodom
- uz povremeno stručno vodstvo izračunava novčani utrošak vode i energije kojom se koristi u kućanstvu
- objašnjava mogućnosti uštede energije i vode
- izračunava jednodnevni novčani utrošak vode i energije kojom se koristi u kućanstvu
- planira načine uštede vode i energije kojom se koristi u kućanstvu
- objašnjava izbor tehničke tvorevine u odnosu na razred energetske učinkovitosti
- prezentira smanjenje troškova vode i energije kojom se koristi u kućanstvu
- objašnjava mogućnosti smanjenja troškova energije uporabom različitih tehnologija
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda: ovisno o uvjetima predlaže se primjena informacijske i komunikacijske tehnologije pri istraživanju i predstavljanju planiranih ušteda, predlaže se suradnja s nastavnim predmetima Fizika i Kemija.
Tehnička kultura 8. razred
Odgojno-obrazovni ishod
Razrada odgojno-obrazovnoga ishoda
Razina usvojenosti
Zadovoljavajuća
Dobra
Vrlo dobra
Iznimna
1.
A. 8. 1. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Dizajniranje i dokumentiranje učenik crta i objašnjava sheme u elektrotehnici i elektronici.
- razlikuje vrste shema
- razlikuje simbole elemenata u elektrotehnici i elektronici
- crta sheme u elektrotehnici i elektronici
- objašnjava značenje i namjenu strujnih krugova prikazanih shemama
- prepoznaje i opisuje simbole elemenata u elektrotehnici i elektronici
- uz učestalo vodstvo crta shemu jednostavnoga strujnog kruga
- prepoznaje i opisuje vrste shema
- objašnjava razlike između vrsta shema
- uz povremeno vodstvo crta shemu strujnoga kruga
- navodi primjer uporabe shema
- crta shemu složenijega strujnog kruga
- objašnjava značenje simbola u shemi
- objašnjava namjenu strujnoga kruga prikazanoga shemom
- crta shemu složenoga strujnog kruga prema zadanim elementima i funkcionalnosti
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda : ovisno o uvjetima predlaže se primjena informacijske i komunikacijske tehnologije koristeći se računalnim programima za crtanje strujnih krugova; ovisno o aktivnostima planiranim školskim kurikulumom predlaže se suradnja s nastavnim predmetom Fizika.
2.
B. 8. 1. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik sastavlja model strujnoga kruga iz kućne električne instalacije i opisuje svojstva električnih elemenata i elektrotehničkih materijala.
- razlikuje materijale prema električnoj vodljivosti i drugim svojstvima
- opisuje sustav jednostavne električne instalacije
- objašnjava svojstva pojedinih elemenata kućne električne instalacije
- sastavlja model strujnoga kruga iz kućne električne instalacije
- razlikuje vodiče i izolatore
- imenuje dijelove strujnoga kruga
- uz stalno stručno vodstvo sastavlja jednostavan strujni krug
- navodi primjere vodiča i izolatora
- navodi elemente kućne električne instalacije
- objašnjava ulogu električnoga osigurača
- uz povremeno stručno vodstvo sastavlja jednostavni strujni krug
- imenuje vodove električne instalacije i razlikuje ih po boji
- opisuje postupak sigurnoga isključenja dijela kućne instalacije
- sastavlja složeni strujni krug
- objašnjava svojstva izolatora
- objašnjava svojstva pojedinih vodova električne kućne instalacije
- koristi se ispitivačem faze
- uredno i točno sastavlja složeniji strujni krug
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda: ovisno o aktivnostima planiranim školskim kurikulumom, predlaže se suradnja s nastavnim predmetima Fizika i Kemija.
3.
B. 8. 2. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik opisuje načine proizvodnje, prijenosa i pretvorbe električne energije s pomoću modela koji je izradio.
- objašnjava način proizvodnje i prijenosa električne energije
- objašnjava ulogu električnih trošila u kućanstvu
- objašnjava utjecaj elektrana na okoliš
- izrađuje model električne tvorevine
- navodi osnovne električne veličine i mjerne jedinice
- navodi vrste elektrana
- imenuje strojeve u elektrani
- navodi električna trošila u kućanstvu
- uz stalno stručno vodstvo izrađuje jednostavan model električne tvorevine
- navodi dijelove sustava prijenosa električne energije
- navodi kemijske izvore električne energije
- objašnjava pretvorbu električne energije na primjeru električnoga trošila
- uz povremeno stručno vodstvo izrađuje jednostavan model električne tvorevine
- opisuje ulogu strojeva u elektrani
- opisuje postupak prijenosa električne energije
- objašnjava utjecaj elektrana na okoliš
- navodi osnovne električne veličine i mjerne jedinice
- izrađuje model električne tvorevine
- opisuje postupak proizvodnje električne energije u elektrani
- opisuje postupak pretvorbe električne energije na modelu električnoga stroja
- točno i uredno izrađuje model električne tvorevine
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda: ovisno o aktivnostima planiranim školskim kurikulumom predlaže se suradnja s nastavnim predmetom Fizika.
4.
B. 8. 3. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik opisuje osnovna obilježja i primjenu elektroničkoga sklopa koji je sastavio.
- opisuje svojstva poluvodiča i drugih materijala
- opisuje svojstva elektroničkih elemenata
- mjeri električne veličine
- navodi i objašnjava primjenu elektroničkih sklopova i uređaja u svakodnevnome životu i različitim djelatnostima
- sastavlja elektronički sklop
- razmatra utjecaj razvoja elektronike na razvoj računala
- navodi elektroničke elemente
- navodi elektroničke sklopove i uređaje
- uz stalno stručno vodstvo sastavlja jednostavni elektronički sklop
- razvrstava elektroničke elemente na aktivne i pasivne
- navodi značajke elektroničkih elemenata
- opisuje primjenu elektroničkih sklopova i uređaja u svakodnevnom životu
- uz povremeno stručno vodstvo sastavlja jednostavni elektronički sklop
- opisuje svojstva elektroničkih elemenata
- objašnjava ulogu i namjenu jednostavnoga elektroničkog sklopa
- mjeri električne veličine
- sastavlja elektronički sklop prema shemi spajanja
- objašnjava primjenu elektroničkih sklopova i uređaja u različitim djelatnostima
- sastavlja elektronički sklop prema elektroničkoj shemi
- razmatra utjecaj razvoja elektronike na razvoj računala
5.
B. 8. 4. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tvorevine tehnike i tehnologije učenik razmatra primjenu automatike s tehničkoga, ekonomskoga i društvenoga stajališta.
- opisuje automatske sustave i područja automatizacije
- opisuje razliku upravljanja sustavom s povratnom vezom i bez povratne veze
- opisuje tehničke značajke, primjenu i vrste robota u području automatizacije
- opisuje ulogu računala u automatskom sustavu
- obrazlaže ekonomske i društvene utjecaje primjene automatskih sustava
- izrađuje model automatizirane tvorevine s povratnom vezom
- navodi područja automatizacije
- navodi vrste robota
- uz stalno vodstvo sastavlja jednostavan model neautomatizirane tvorevine
- objašnjava ulogu automatizacije
- opisuje razliku upravljanja s povratnom vezom i bez povratne veze
- prepoznaje i opisuje sklopove robota
- sastavlja jednostavan model neautomatizirane tvorevine
- opisuje razliku između neautomatskih i automatskih sustava
- daje primjer sustava s povratom vezom i bez povratne veze
- sastavlja model automatizirane tvorevine bez povratne veze
- objašnjava primjenu automatike s tehničkoga, ekonomskoga i društvenoga stajališta
- sastavlja model automatizirane tvorevine s povratnom vezom
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda: ovisno o uvjetima predlaže se primjena informacijske i komunikacijske tehnologije pri upravljanju procesima; ovisno o aktivnostima planiranim školskim kurikulumom predlaže se suradnja s nastavnim predmetima Biologija i Informatika.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda: ovisno o uvjetima i u skladu s postavkama predmeta, predlaže se sudjelovanje učenika u odabiru namjene i izgleda tvorevine pri ostvarivanju ishoda B. 8. 1., B. 8. 2., B. 8. 3. i B. 8. 4 .
6.
C. 8. 1. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik objašnjava dobrobiti električnih tvorevina, štetne učinke na prirodni okoliš i pravilne postupke uporabe i održavanja.
- objašnjava dobrobiti primjene električnih tvorevina
- objašnjava postupke pravilne uporabe i potrebu održavanja
- opisuje moguće štetne učinke na prirodni okoliš i mjere zaštite
- razmatra postupke zbrinjavanja
- razmatra utjecaj proizvodnje električne tvorevine na okoliš
- obrazlaže važnost energetske učinkovitosti
- ustanovljava ovisnosti čovjeka o električnim tvorevinama
- objašnjava važnost i ulogu patentiranja novih tehničkih rješenja (izuma)
- objašnjava ulogu hrvatskih izumitelja i znanstvenika u razvoju elektrotehnike (4M)
- prepoznaje električne tvorevine iz svakodnevnog života
- opisuje namjenu tvorevine
- prepoznaje moguće opasnosti korištenja električnom tvorevinom
- navodi postupke djelovanja pri strujnome udaru
- obrazlaže dobrobiti primjene električnih tvorevina
- opisuje postupke pravilne uporabe i održavanja
- izdvaja moguće opasnosti i mjere zaštite
- navodi razrede energetske učinkovitosti tvorevina
- opisuje potrebu pravilnoga zbrinjavanja
- objašnjava postupke djelovanja pri strujnome udaru
- daje primjere i obrazlaže ovisnosti o električnim tvorevinama
- obrazlaže važnost energetske učinkovitosti
- objašnjava postupke pravilnoga zbrinjavanja
- uspoređuje električne tvorevine prema učinkovitosti
- objašnjava važnost i ulogu patentiranja novih tehničkih rješenja (izuma)
- objašnjava ulogu hrvatskih izumitelja i znanstvenika u razvoju elektrotehnike
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnoga ishoda: ovisno o uvjetima predlaže se primjena informacijske i komunikacijske tehnologije pri predstavljanju električnih tvorevina; ovisno o aktivnostima planiranim školskim kurikulumom predlaže se suradnja s nastavnim predmetima Kemija i Biologija.
7.
C. 8. 2. Na kraju četvrte godine učenja i poučavanja predmeta Tehnička kultura u domeni Tehnika i kvaliteta života učenik predstavlja posebnosti željenih zanimanja i uloge tehnike i tehnologije u tim zanimanjima.
- istražuje podatke o zanimanjima ovisno o svojim interesima i sposobnostima koristeći se informacijskom i komunikacijom tehnologijom
- istražuje potrebu tih zanimanja u užoj okolici
- ustanovljava ulogu tehnike i tehnologije u željenome zanimanju
- prezentira istražene podatke izlaganjem ili uporabom informacijske i komunikacijske tehnologije
- objašnjava podatke o zanimanjima ovisno o svojim interesima i sposobnostima
- navodi potrebu tih zanimanja u užoj okolici
- opisuje ulogu tehnike i tehnologije u željenome zanimanju
- predstavlja istražene podatke
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
2. prilog POJMOVNIK:
informacijska i komunikacijska tehnologija (IKT) – računala, komunikacijska oprema i usluge
inovacija – uvođenje novosti pri postupku i radu
kontekst tehnike – skup tehničkih ideja, činjenica unutar kojih i oko kojih nastaje, rađa se određena tehnička misao; veza misli u govoru; sadržaj nekog spisa u cjelini, smisao, spoj riječi
modificiranje – proces preoblikovanja; preinaka, prilagodba
oporaba – opetovana uporaba materijala koji se obično smatra otpadom
poduzetništvo – traženje novih ideja, maštovitosti pri pronalaženju novih mogućnosti u poslovanju poduzetnost – samostalan poticaj, prvi poticaj na nešto
postrojenje – slog uređaja, aparata, strojeva, i druge opreme u zatvorenome ili otvorenome prostoru, na kopnu ili na vodi, namijenjen obavljanju određenih poslova
prirodne zakonitosti – stanje u kojem se primjenjuju i poštuju prirodni zakoni
recikliranje – izdvajanje materijala iz otpada i ponovno korištenje njime
tehnička pismenost – podrazumijeva osposobljavanje za čitanje i razumijevanje tehničkih shema, tablica, simbola, oznaka, uputa za njihovu izradu; osposobljenost za rukovanje određenim općim tehničkim uređajima i mjernim instrumentima
tehnička tvorevina – proizvod, rezultat ljudskoga rada uporabom tehnike i tehnologije na polju materijalnoga stvaralaštva
tehničke kompetencije – tehnička znanja i vještine te pripadajuća samostalnost i odgovornost; priznata stručnost, sposobnost kojom tko raspolaže
tehničke zakonitosti – stanje u kojemu se primjenjuju i poštuju tehnički zakoni i pravila, norme
tehnički proces – sveukupnost događanja pri kojima se materija, energija ili informacija preoblikuje, transportira ili pohranjuje
tehnički sustav – skup povezanih dijelova ili sastavnica čija svojstva ne djeluju pojedinačno, koji je sklopljen radi obavljanja kakve svrhovite zadaće
tehničko okružje – okolina, sredina koju je čovjek stvorio proizvodeći tehničke tvorevine
uporabni predmet – tehnička tvorevina, materijalni objekt ili stvar koji ima uporabnu svrhu
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja