Sukladno članku 41, stavak 2 Zakona o radiološkoj i nuklearnoj sigurnosti (NN br. 141/13 i 39/15), ravnatelj Državnog zavoda za radiološku i nuklearnu sigurnost, donosi
PRAVILNIK
o sadržaju, opsegu, načinu i učestalosti izvješćivanja o pogonu nuklearnog postrojenja
I. OPĆE ODREDBE
Svrha
Članak 1.
Ovaj Pravilnik utvrđuje zahtjeve o sadržaju, opsegu, načinu i učestalosti izvješćivanja o pogonu nuklearnih elektrana u svrhu poboljšanja sigurnosti i pouzdanosti nuklearnih postrojenja.
Primjena
Članak 2.
Opći i specifični zahtjevi izvješćivanja o pogonu postrojenja, propisani ovim Pravilnikom, bit će primijenjeni na postrojenje za proizvodnju nuklearnog goriva, istraživačke reaktore, postrojenja za obogaćivanje ili postrojenja za preradu, stupnjevitim pristupom, uzimajući u obzir složenost, specifičnost i razinu opasnosti vezane uz svako nuklearno postrojenje.
Definicije
Članak 3.
Sljedeći pojmovi u ovom Pravilniku imaju sljedeća značenja:
Događaj označava pojavu, bilo prirodnu ili uzrokovanu ljudskom pogreškom ili djelovanjem, netočno pisanom procedurom ili uputom, kvarom na opremi, pogonskom greškom ili projektnim nedostatkom koja može ugroziti radiološku ili nuklearnu sigurnost. Događaj može dovesti do predviđenog pogonskog događaja ili nesreće, što može uključivati djelomično ili potpuno pokretanje sigurnosnih funkcija.
izbjegnuti događaj jest niz okolnosti koje mogu izazvati neprikladne radnje ili događaje i time dovesti u pitanje nuklearnu sigurnost, sigurnost osoblja ili raspoloživost postrojenja;
korektivne mjere jesu mjere sprječavanja pojave događaja ili neželjenog stanja SSC-a ili postrojenja. Mogu uključivati popravljanje ili izmjenu SSC-a, izmjenu održavanja ili postupaka testiranja, izvanredne inspekcije SSC-a, promjene u pogonskim procesima postrojenja ili izmjene radnji vezanih uz obrazovanje i obuku osoblja;
ljudska pogreška jest pogreška počinjena ili uzrokovana ljudskim radom uslijed pogrešnog tumačenja procesa ili pogrešne procjene situacije. Također, može nastati kao posljedica nepažljivog rada ili propusta;
nuklearna sigurnost jest postizanje primjerenih pogonskih uvjeta u svrhu prevencije hitnih slučajeva ili ublažavanja posljedica hitnih slučajeva u svrhu zaštite radnika, javnosti i okoliša od štetnog utjecaja ionizirajućeg zračenja;
održavanje jest planirani postupak obnavljanja SSC-a u svrhu očuvanja njihove funkcionalnosti kroz radni vijek. Održavanje može biti planirano ili povremeno. Planirano održavanje se provodi kontinuirano ili povremeno bazirano na nadzoru stanja SSC-a i na analizi koja predviđa odstupanje od trenda njihovog propadanja. Povremeno održavanje sastavljeno od zamjene dijelova, nadzora i ispitivanja sukladno unaprijed planiranom programu (određeni ciklusi, vremenski intervali, vrijeme rada itd.) i može biti bazirano na preporukama proizvođača opreme. U slučaju otkrivanja odstupanja ili kvara SSC-a, poduzimaju se odgovarajuće popravne mjere u opsegu održavanja;
pogon podrazumijeva sve aktivnosti provedene kako bi se ostvarila željena funkcija nuklearnog postrojenja.
procjena sigurnosti jesu postupci koji detaljno procjenjuju učinke planiranih izmjena nuklearne sigurnosti postrojenja;
promjena na nuklearnom postrojenju podrazumijeva bilo koju predloženu promjenu koja se odnosi na postrojenje ili sustav njegovog upravljanja ili rada, uključujući i održavanje, inspekcije, provjere ili provedbu bilo koje tehničke, organizacijske i druge promjene koja se odnosi na takve radove.
sigurnosna kultura jest skup karakteristika i ponašanja grupe i pojedinaca koje utvrđuju da, kao najvažniji prioritet, zaštita i sigurnost dobivaju pažnju opravdanu njihovom važnošću;
SSK jest skraćenica za skup struktura, sustava i komponenti. Strukture su pasivni elementi kao što su zgrade i štitovi. Sustav jest skup dijelova kombiniranih za izvođenje (aktivne) funkcije. Izraz SSK uključuje instrumente i kontrolni softver. U slučaju skladišta ili odlagališta radioaktivnog otpada, izraz SSK uključuje pakete radioaktivnog otpada;
Stupnjeviti pristup podrazumijeva procese koji će osigurati da su razina analize, dokumentacije i procedura korištenih da se zadovolje uvjeti u ovom dijelu proporcionalni s:
a)relativnom važnosti za sigurnost, mjere zaštite i fizičku sigurnost;
b)veličinom svake uključene opasnosti;
c)fazom u vijeku trajanja postrojenja;
d)programskim zadatkom postrojenja;
e)posebnim karakteristikama postrojenja;
f)relativnom važnosti radioloških i neradioloških opasnosti;
g)svakim drugim relevantnim čimbenicima.
uzroci su kako slijedi:
a)izravni uzrok: Skriveni nedostaci koji dozvoljavaju ili uzrokuju događanje primijećenog uzroka inicirajućeg događaja, uključujući razloge skrivenih nedostataka.
b)skriveni nedostaci: Neprimijećeno propadanje u elementima sloja sigurnosti.
c)primijećeni uzrok: Kvar, radnja, propust ili stanje koje izravno vodi do inicirajućeg događaja.
d)temeljni uzrok: Temeljni uzrok inicirajućeg događaja koji će, ukoliko je ispravljen, spriječiti ponavljanje istog (tj. neuspjeh otkrivanja i ispravljanja relevantnih skrivenih nedostataka i razloga tog neuspjeha);
II. POVRATNA INFORMACIJA O POGONSKIM ISKUSTVIMA
Osnovni koncepti povratne informacije o pogonskim iskustvima
Članak 4.
(1) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će pratiti pogonske prakse unutar postrojenja, kao i međunarodne pogonske prakse, nova saznanja u znanstvenom napretku i razvoju, izmjene i dopune propisa i standarda, uputa dane od proizvođača ili njihovih udruženja i međunarodnih organizacija, te ih sustavno ocijeniti i primijeniti.
(2) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će imenovati osoblje za provođenje nadzora pogonskih iskustava i pružiti tom osoblju odgovarajuća sredstva, obuku i podršku uprave.
(3) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će osigurati da su dobiveni rezultati, zaključci, poduzete mjere, razmotrene dobre prakse i pravodobno primijenjene prikladne popravne radnje implementirani kako bi se spriječila ponavljanja i suzbiju zbivanja nepovoljna za sigurnost.
Program povratne informacije o pogonskim iskustvima
Članak 5.
(1) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će utvrditi i provesti program prikupljanja, snimanja, analize i dokumentiranja pogonskih iskustava, koji će sadržavati najmanje:
1. vrstu, opseg i kriterije prikupljanja informacija pogonskih iskustava u vlastitom postrojenju i međunarodnih pogonskih iskustava;
2. način prikupljanja i čuvanja informacija o vlastitim pogonskim iskustvima i međunarodnim pogonskim iskustvima;
3. način procjene prikupljenih informacija;
4. način analiziranja prikupljenih informacija;
5. način primjene preventivnih i korektivnih mjera koje su proizvedene iz rezultata analiza kako bi se spriječila razgradnja SSC-a ili spriječila pojava i ponavljanje sličnih događaja u pogonu, i
6. zahtjeve vezane uz informiranje osoblja i upravljanje nuklearnim postrojenjem o pogonskim iskustvima važnim za sigurnost.
(2) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će izraditi pisane procedure za primjenu programa povratnih informacija o pogonskim iskustvima.
(3) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će osigurati dokumentiranje i čuvanje pogonskih iskustava prikupljenih iz normalnih i nenormalnih radnji, povratne informacije o korektivnim mjerama i druge važne informacije vezane uz nuklearnu sigurnost, s obzirom na aspekte dostupnosti, sustavnog istraživanja, transparentnosti i jasne prezentacije osoblju uključenom u primjenu programa povratnih informacija o pogonskim iskustvima.
(4) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će kroz samoprocjenu ili preglede stručnjaka, u redovitim vremenskim intervalima koji ne prelaze intervale povremenog sigurnosnog pregleda, pregledati i obnoviti prikladnost programa povratnih informacija o pogonskim iskustvima iz stavka 1. ovog članka, uzimajući u obzir pogonska iskustva prikupljena u prošlosti. Bilo koje izmjene u programu povratnih informacija o pogonskim iskustvima bit će primijenjene u skladu s člancima 34, 35 i 36 ovog Pravilnika.
Širenje pogonskih iskustava
Članak 6.
(1) Program povratnih informacija o pogonskim iskustvima će zahtijevati od osoblja da izvješćuje o svim događajimate ih potaknuti da izvješćuju i oizbjegnutim događajima. Osoblje ne smije biti izloženo riziku od sankcija zbog takvih izvješća.
(2) Informacije proizašle iz pogonskih iskustava bit će dostavljene osoblju uključenom u postupke održavanja, proizvodnje, tehničke podrške, upravljačkog sustava, profesionalne obuke i fizičke zaštite nuklearnog postrojenja.
(3) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će osigurati dijeljenje informacija proizašlih iz pogonskih iskustava sa relevantnim međunarodnim organizacijama i sa nacionalnim i stranim nuklearnim postrojenjima. Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će održavati prema potrebi vezu sa dizajnerima, dobavljačima i istraživačkim organizacijama uključenim u dizajn i izgradnju postrojenja, s ciljem dobivanjapovratnih informacija o pogonskim iskustvima i savjeta, ako je potrebno, u slučaju kvara SSC-a, propadanja ili nenormalnih događaja.
Nadzor i analiza događaja u nuklearnom postrojenju
Članak 7.
(1) Program povratnih informacija o pogonskim iskustvima će osigurati sustavni nadzor i analizu događaja u nuklearnom postrojenju. Uključivati će kriterij procjene događaja prema njihovoj važnosti. Program povratnih informacija o pogonskim iskustvima će propisati potrebno vrijeme za analizu u skladu sa važnošću događaja.
(2) Događaji važni za sigurnost iz prethodnog stavka bit će procijenjeni bez zakašnjenja kako bi se brzo primijenile hitne korektivne radnje.
(3) Pogonska iskustva u nuklearnom postrojenju bit će procijenjena kao bi se otkrili skriveni nedostaci relevantni za sigurnost ili potencijalni prekursori i moguće tendencije narušavanja provođenja sigurnosnih mjera ili smanjenje granica sigurnosti.
(4) Analize iz stavka 1 ovog članka će uzeti u obzir:
1. važnost događaja za nuklearnu sigurnost, uključujući moguće posljedice;
2. vremenski slijed pojedinih događaja;
3. odstupanja od očekivanog odgovora ili radnje;
4. analizu doprinosa, izravne i temeljne uzroke, i
5. utvrđivanje popravnih radnji i potrebno vrijeme za njihovu primjenu.
(5) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će imati pisane procedure u kojima će navesti odgovarajuće analize događaja, uključujući metode analize ljudske sposobnosti i sigurnosne kulture.
(6) U slučaju nuklearnih elektrana, podaci dobiveni u analizi događaja iz stavka 1ovog članka bit će pravilno procijenjeni i uzeti u obzir u modelima probablističke analize sigurnosti. Uz važnost događaja, nadzor će uključivati i njihovu učestalost i ovaj pogled će biti uzet u obzir u skupuulaznih podataka za probablističku analizu sigurnosti.
(7) Korektivne mjere za SSC-e ili izmjene navedene u analizi iz stavka 1 ovog članka, bit će predložene i primijenjene što je prije moguće. U slučaju istovremenih korektivnih mjera bit će uzet u obzir njihov prioritet prema važnosti razgradnje SSC-a za sigurnost. Upotrebljivost SSC-a bit će potvrđena odgovarajućim ispitivanjem i inspekcijom praćenih primjenom popravnih mjera.)
(8) Popravne radnje navedene u analizi iz stavka 1 ovog članka, kao što su tehničke izmjene, administrativne mjere, obuka osoblja ili radnje u polju održavanja SSC-a, ispitivanja i inspekcija bit će primijenjene u razumnom vremenu i na ispravan način, kako bi se smanjila vjerojatnost ponavljanja istih ili sličnih događaja te kako bi se unaprijedila nuklearna sigurnost postrojenja.
Izvještavanje o događajima
Članak 8.
(1) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će u slučaju nuklearne nesreće izvijestiti Zavod o događajima u postrojenju, u skladu sa planom nacionalne zaštite i spašavanja.
(2) Nositelj odobrenja za nuklearnu elektranu će, kao dodatak izvješćima propisanim u stavku 1 ovog članka, izvještavati Zavod svim dolje navedenim događajima unutar 24 sata od pojave ili otkrivanja događaja:
1. gašenje postrojenja prema operativnim limitima i uvjetima;
2. rad ili stanje zabranjeno operativnim limitima i uvjetima;
3. bilo koji događaj ili nenormalnostanje koje je rezultiralo ozbiljnim narušavanjem uvjeta u nuklearnom postrojenju, uključujući njegove glavne sigurnosne prepreke;
4. bilo koju prirodnu pojavu ili druge vanjske uvjete koji predstavljaju stvarnu prijetnju za sigurnost nuklearnog postrojenja ili značajno ometaju osoblje postrojenja u obavljanju dužnosti nužnih za siguran rad;
5. bilo koji događaj ili nenormalno stanje koji su rezultat ručnog ili automatskog rada sustava zaštite reaktora ili programiranih sigurnosnih značajki;
6. bilo koji događaj koji može spriječiti ispunjenje sigurnosnih funkcija sustava zaštite reaktora ili programiranih sigurnosnih značajki;
7. bilo koji događaj u kojem jedan uzrok ili stanje uzrokuju da barem jedna pruga ili kanalpostanu neoperativniu višestrukim sustavima, ili da dvije neovisne pruge ili kanala u jednom sustavu postanu neoperativni, za sustave dizajnirane za gašenje reaktora, za uklanjanje topline nastale radioaktivnim raspadom, za kontrolu ispuštanja radioaktivnih materijala ili za ublažavanje posljedica nesreće. Ovaj kriterij podrazumijeva dva uobičajena uzročnika problema koji nisu nužno usporediva u smislu značaja rizika ili ozbiljnosti;
8. bilo koja tekuća ili plinovita ispuštanja radioaktivnih materijala na neograničena područja, iznad dozvoljenih granica specificiranih u uvjetima i ograničenjima rada ili izlaganje osoblja u pogonu iznad dopuštenih granica;
9. bilo koji događaj koji predstavlja stvarnu prijetnju sigurnosti nuklearnog postrojenja ili koji znatno otežava osoblju obavljanje dužnosti nužnih za siguran rad postrojenja, uključujući požare, ispuštanje otrovnih plinova ili radioaktivna ispuštanja;
10. bilo koji problem ili nedostatak u sigurnosnoj analizi, dizajnu, proizvodnji ili radu koji rezultira, ili može rezultirati, uvjetima rada koji nisu bili prethodno analizirani ili prelaze uvjeteprojektne osnove;
11. bilo koji događaj važan za sigurnost tijekom gašenja pogona ili ponovnog punjenja;
12. bilo koji događaj koji rezultira smrću ili opasnom ozljedom osoblja u postrojenju.
Izvješće će biti telefonski potvrđeno inspektoru na dužnosti u Zavodu.
(3) Odobrenju za izvođenje nuklearnih aktivnosti u nuklearnom postrojenju, osim nuklearne elektrane, bit će priložen popis događaja o kojima se izvješćuje.
(4) Unutar 60 dana od događaja iz stavka 3 ovog članka, nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će podnijeti Zavodu izvješće o provedenim analizama događaja. Takvo izvješće će sadržavati:
1. kratki opis događaja, uključujući stanje nuklearnog postrojenja prije i nakon događaja;
2. elemente analize iz stavka 4 članka 8 ovog Pravilnika, promatrajući odredbe propisa za zaštitu osobnih podataka;
3. u slučaju nuklearne elektrane, rezultate probablističke sigurnosne analize događaja, ako model analize podržava takve procjene;
4. sve mjere koje su već primijenjene i njihovu procjenu, ako je dostupna, i
5. klasifikaciju događaja prema INES ljestvici.
III. IZVJEŠĆIVANJE O NUKLEARNOJ SIGURNOSTI
Osnovni koncept izvješćivanja
Članak 9.
(1) Redovna izvješća o radu pogona uključuju:
1. dnevna;
2. mjesečna;
3. kvartalna;
4. godišnja izvješća i
5. izvješća o prekidima rada.
(2) Tijekom procjene i izgradnje pogona biti će pripremljena izvješća kako bi Zavod bio informiran o napretku projekta. Izvješća će pokrivati:
1. napredak studije lokacije;
2. napredak izgradnje;
3. rezultate programa nadzora okolišaprije puštanja u pogon.
(3) Tijekom puštanja u pogon, bit će pripremljeni rezultati testiranja pogona kako bi pokazali Zavodu neprekinutu sigurnost postrojenja.
(4) Kao dio postupka za izdavanje odobrenja za probni rad nuklearnog postrojenja, Zavod će propisati detaljan opseg i način izrade redovnih i specijalnih izvješća te način prikupljanja, dostavljanja i dostupnosti izvješća.
(5) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje također će izvješćivati Zavod u skladu sa zahtjevima propisanim u uvjetima i ograničenjima rada.
Dnevno izvješćivanje
Članak 10.
Svaki dan do 10 sati ujutro, nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će dostaviti Zavodu izvješće o radu pogona u zadnja 24 sata. Iznimno za vrijeme blagdana, izvješće se podnosi sljedeći radni dan. Koncept dnevnog izvješća prikazan je u dodatku 1. ovog Pravilnika.
Mjesečno izvješćivanje
Članak 11.
Petnaesti dan u tekućem mjesecu nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje dostaviti će Zavodu izvješće o radu pogona u prošlom mjesecu. Koncept mjesečnog izvješća prikazan je u dodatku 2. ovog Pravilnika.
Kvartalno izvješćivanje
Članak 12.
(1) Petnaesti dan prvog mjeseca u kvartalu, nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje podnijeti će Zavodu izvješće o radu pogona u prošlom kvartalu. Koncept kvartalnog izvješća prikazan je u dodatku 3. ovog Pravilnika.
(2) Kvartalnom izvješću bit će priložen popis svih valjanih programa i pisanih procedura i bilo koje izmjene koje su postale valjane tijekom prošlog kvartala.
Godišnje izvješćivanje
Članak 13.
(1) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će do 28. veljače u tekućoj godini dostaviti Zavodu izvješće o radu pogona u prošloj godini u obliku godišnjeg izvješća.
(2) Koncept izvješća iz stavka 1 ovog članka je kako slijedi:
1.za nuklearnu elektranu je prikazan u dodatku 4 ovog Pravilnika;
2. za istraživački reaktor je prikazan u dodatku 5 ovog Pravilnika;
3. za nuklearno postrojenje je prikazan kao dio procedure za izdavanje dozvole za početak probnog rada te procedure za izdavanje dozvole za rad pogona.
Izvješćivanje o prekidima rada
Članak 14.
(1) Nositelj odobrenja za nuklearnu elektranu ili istraživački reaktor će, najkasnije 30 dana prije početka planiranog prekida rada, dostaviti Zavodu sljedeće informacije:
1. opći nacrt potrebnih aktivnosti pregleda i obustave;
2. plan primjene svih inspekcija SSC-a u svrhu prekida rada;
3. popis odobrenih privremenih i trajnih izmjena koje će biti primijenjene tijekom prekida rada;
4. bilo koje radnje koje su već poduzete ili su planirane tijekom prekida rada na prijedlog ovlaštenih stručnjaka i popisane u stručnim procjenama prijašnjih prekida rada.
(2) Nositelj odobrenja će unutar 45 dana, od završetka prekida rada, dostaviti Zavodu sljedeće informacije:
1. pisani sažetak stručne procjene ovlaštenog stručnjaka za nuklearnu sigurnost, koji je nadzirao ili izvršavao djelatnosti tijekom prekida rada;
2. izvješće o SSC-ima koji su prošli inspekciju tijekom prekida rada;
3. plan otklanjanja nedostataka utvrđenih tijekom prekida rada;
4. stajališta nositelja odobrenja za nuklearno postrojenje u vezi prijedloga i komentara popisanih u sažetku stručne procjene iz točke 1 ovog stavka;
5. realizacija predviđenog plana prekida rada, i
6. procjena ukupne primljene doze tijekom prekida rada i njezina usporedba i analiza u odnosu na plan.
IV. OBAVIJESTI I INFORMIRANJE O IZMJENAMA
Podjela izmjena u kategorije
Članak 15.
Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će kategoriziratibilo koju predviđenu izmjenu postrojenja u skladu sa njenom procijenjenom važnosti za nuklearnu sigurnost. Regulatorno tijelo treba donijeti konačno odobrenje ili promjenu kategorizacije predložene od strane nositelja odobrenja.
Kategorije izmjena su kako slijedi:
1. izmjena kategorije 3 je manja izmjena koja:
- nema nikakvog utjecaja na nuklearnu sigurnost;
- primijenjena je na elemente koji nisu važni za nuklearnu sigurnost i koji nisu navedeni u dozvoli za rad;
- čak i u slučaju pogreške u dizajnuili primjeni, neće značajno pridonijeti vjerojatnosti projektnih događaja;
2. izmjena kategorije 2 je izmjena male važnosti koja:
- ima mali utjecaj na nuklearnu sigurnost;
- ne uključuje značajne izmjene projektnih osnova prema kojima je odobrena dozvola za rad;
- ne uključuje izmjene dozvole za rad;
3. izmjena kategorije 1 je značajna izmjena koja:
- ima značajan utjecaj na nuklearnu sigurnost;
- uključuje značajne izmjene projektnih osnova;
- uključuje izmjene dozvole za rad.
Informiranje Zavoda
Članak 16.
(1) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će dostaviti Zavodu popis primijenjenih izmjena kategorije 3, navodeći razloge izmjena, njihov kratak opis i datum njihove primjene.
(2) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će, najkasnije 90 dana prije planirane primjene izmjena kategorije 2, dostaviti Zavodu izvješće o osnovnom sigurnosnom pregledu i procjeni sigurnosti sa sljedećim informacijama:
1. opis izmjena, njihov utjecaj na rad pogona i njegova usklađenost sa zakonskim odredbama i projektnim osnovama;
2. opis razloga izmjena;
3. popis SSC-a na koje su izmjene utjecale;
4. usklađenost izmjena sa relevantnim standardima;
5. predviđeni plan primjene izmjena.
(3) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će, najkasnije 90 dana prije planirane primjene izmjena kategorije 1, dostaviti Zavodu zahtjev za odobrenje izmjena, sa sljedećim informacijama:
1. izvješća o osnovnom sigurnosnom pregledu i procjeni sigurnosti;
2. opis razloga izmjena;
3. opis izmjena, njihov utjecaj na rad pogona i njegova usklađenost sa zakonskim odredbama i projektnim osnovama;
4. dodatnu dokumentaciju kao prilog predloženim izmjenama (analize, standardi, drugi dokumenti), osim ako je već dostavljena Zavodu;
5. popis SSC-a na koje su utjecale izmjene;
6. kopija valjanog izvješća sigurnosne analize obzirom na prijedloge izmjena;
7. stručno mišljenje ovlaštenog stručnjaka o nuklearnoj sigurnosti.
V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 17.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu na dan objavljivanja u Narodnim novinama.
Klasa:
Broj:
Datum
Potpis...
Dodatak 1. Koncept dnevnog izvješćivanja o radu nuklearne elektrane
Nuklearna elektrana:
Datum:
Izvješće sastavio:
1. OPĆI PODACI O RADU
Stanje u ... sati:
a. snaga reaktora (%):
b. električna snaga, generator/net (MW):
c. koncentracija bora u primarnoj rashladnoj tekućini (ppm):
d. aktivnostprimarne rashladne tekućine:
Prosječna zabilježena brzina curenja primarne rashladne tekućine, 72 sata (m3/dan):
2. PREDVIĐENA RADIOLOŠKA ISPUŠTANJA
Predviđena ispuštanja predviđena plinovita ispuštanja iz kontejmenta i posuda za odležavanje radioaktivnih plinova, najmanje 8 sati unaprijed:
- datum i vrijeme ispuštanja:
- trajanje ispuštanja:
- brzina ispuštanja (m3/h)
- radionuklid:
- aktivnost (Bq):
3. SPECIFIČNI FAKTORI KOJI MOGU NA BILO KOJI NAČIN UTJECATI NA STANJE ILI RAD NUKLEARNE ELEKRTANE
Dodatak 2: Koncept mjesečnog izvješćivanja o radu nuklearne
Nuklearna elektrana:
Datum:
Izvješće sastavio:
1. TEKUĆE ODRŽAVANJE SSC-a POKRIVENIH UVJETIMA I OGRANIČENJIMA RADA
a. Tekuće održavanje
- kod sustava/dijela:
- početak održavanja (datum, vrijeme):
- završetak održavanja (datum, vrijeme):
- promjena vjerojatnosti oštećenja jezgre:
b. Tekućekorektivno održavanje
- kod sustava/dijela:
- početak održavanja (datum, vrijeme):
- završetak održavanja (datum, vrijeme):
- promjena vjerojatnosti oštećenja jezgre:
c. Broj sati nedostupnosti sustava:
- sigurnosno ubrizgavanje:
- odvođenje rezidualne topline:
- dizelski generator:
- pomoćno napajanje vodom:
2. SSC-i NEOPERABILNI ZBOG KVAROVA ILI POPRAVNOG ODRŽAVANJA
NeoperabilniSSC-i pokriveni uvjetima i ograničenjima rada
- označavanje uvjeta i ograničenja rada:
- početak neoperabilnosti (datum, vrijeme):
- kraj neoperabilnosti (datum, vrijeme):
- kratak opis:
3. ISPRAVNOST GORIVA
Sigurnosni pokazatelj - pokazatelj ispravnosti goriva, definirana kao aktivnost 131I u stacionarnom stanju, ispravljena za pretvorbu od 134I iz uranija raspršenog u primarnoj rashladnoj tekućini i normaliziran na normalnu brzinu pročišćavanjarashladne tekućine.
4. IZVJEŠĆE O RADIOLOŠKOM ISPUŠTANJU
a. Tekuća ispuštanja (tricij 3H/drugi beta ili gama emiteri / alfa emiteri)
- vrijeme i trajanje ispuštanja:
-lokacija ispuštanja:
-volumen (m3):
-radionuklid:
-aktivnost (Bq):
b. Plinovita ispuštanja (tricij 3H i njegova fizikalno-kemijska forma/ugljik 14C i njegova fizikalno-kemijska forma/izotopi joda i njihova fizikalno-kemijska forma/plemeniti plinovi/drugi beta ili gama emiteri)
- vrijeme i trajanje ispuštanja:
- lokacija ispuštanja:
-brzina ispuštanja (m3/s):
- radionuklid:
- aktivnost (Bq):
- koncentracija na ogradi lokacije (Bq/m3):
Dodatak 3: Koncept kvartalnog izvješćivanja o radu nuklearne elektrane
Nuklearna elektrana:
Datum:
Izvješće sastavio:
1. DOSTUPNOST SUSTAVA I OSOBLJA
a. Izvješće o stanju sustava:
- pregled stanja sustava i procjena opasnosti;
- novi problemi u posljednjem razdoblju;
- plan poboljšanja stanja sustava;
- procjena poduzetih radnji.
b. Dostupnost osoblja za događaj ili vježbu bazirane na planu u hitnim slučajevima u nuklearnom postrojenju
- broj intervencijskog osoblja koje se pojavilo na određenom mjestu unutar jednog sata od aktiviranja alarma:
- broj intervencijskog osoblja koje se pojavilo na određenom mjestu nakon jednog sata od aktiviranja alarma:
- potrebni broj intervencijskog osoblja prema proglašenom nivou opasnosti:
2. NEPLANIRANA IZLAGANJA KONTAMINACIJI I ZRAČENJU
a. broj ljudi kontaminiranih iznad dozvoljenih granica, detektiranih na izlazu iz područja zračenja pod nadzorom:
b. broj ljudi sa unutarnjom kontaminacijom iznad dozvoljenih granica, detektirane brojačem cijelog tijela:
c. broj neplaniranih izlaganja zračenju iznad graničnih doza specificiranih u procjeni zaštite od zračenja:
Dodatak 4: Koncept godišnjeg izvješćivanja o radu nuklearnog postrojenja
Nuklearna elektrana:
Datum:
1. RAD POSTROJENJA, SMANJENJA SNAGE I GAŠENJA
Datum i trajanje gašenja postrojenja ili smanjenje snage preko 10%, postotak smanjenja snage i uzrok. Sažetak izvješća o održavanju, intervencijama uključujući podatkovnu i sustavnu procjenu utjecaja tekuće održavanja na rizike i nuklearnu sigurnost:
2. SASTAV NUKLEARNOG GORIVA
Godišnje izvješće o gorivom ciklusu,
Izvješće o inspekciji elemenata goriva.
Modifikacije goriva,
Broj gorivih elemenata koji su zakazali.
Analiza uzroka zakazivanja gorivih elemenata, ako ih je bilo.
3. PROGRAM REDOVNE OBUKE OSOBLJA POVEZANIH UZ NUKLEARNU SIGURNOST
Opseg i sadržaj obuke, broj sudionika organizacijske jedinice ili vanjski izvođači, određeni od strane nositelja odobrenja za nuklearno postrojenje, datum/trajanje:
- dodatna profesionalna obuka pogonskog osoblja;
- dodatna profesionalna obuka drugog tehničkog osoblja;
DRŽAVNI ZAVOD ZA RADIOLOŠKU I NUKLEARNU SIGURNOST
Sukladno članku 41, stavak 2 Zakona o radiološkoj i nuklearnoj sigurnosti (NN br. 141/13 i 39/15 ), ravnatelj Državnog zavoda za radiološku i nuklearnu sigurnost, donosi
PRAVILNIK
o sadržaju, opsegu, načinu i učestalosti izvješćivanja o pogonu nuklearnog postrojenja
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Svrha
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 1.
Ovaj Pravilnik utvrđuje zahtjeve o sadržaju, opsegu, načinu i učestalosti izvješćivanja o pogonu nuklearnih elektrana u svrhu poboljšanja sigurnosti i pouzdanosti nuklearnih postrojenja.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Primjena
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 2.
Opći i specifični zahtjevi izvješćivanja o pogonu postrojenja, propisani ovim Pravilnikom, bit će primijenjeni na postrojenje za proizvodnju nuklearnog goriva, istraživačke reaktore, postrojenja za obogaćivanje ili postrojenja za preradu, stupnjevitim pristupom, uzimajući u obzir složenost, specifičnost i razinu opasnosti vezane uz svako nuklearno postrojenje.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Definicije
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 3.
Sljedeći pojmovi u ovom Pravilniku imaju sljedeća značenja:
Događaj označava pojavu, bilo prirodnu ili uzrokovanu ljudskom pogreškom ili djelovanjem, netočno pisanom procedurom ili uputom, kvarom na opremi, pogonskom greškom ili projektnim nedostatkom koja može ugroziti radiološku ili nuklearnu sigurnost. Događaj može dovesti do predviđenog pogonskog događaja ili nesreće, što može uključivati djelomično ili potpuno pokretanje sigurnosnih funkcija.
izbjegnuti događaj jest niz okolnosti koje mogu izazvati neprikladne radnje ili događaje i time dovesti u pitanje nuklearnu sigurnost, sigurnost osoblja ili raspoloživost postrojenja;
korektivne mjere jesu mjere sprječavanja pojave događaja ili neželjenog stanja SSC-a ili postrojenja. Mogu uključivati popravljanje ili izmjenu SSC-a, izmjenu održavanja ili postupaka testiranja, izvanredne inspekcije SSC-a, promjene u pogonskim procesima postrojenja ili izmjene radnji vezanih uz obrazovanje i obuku osoblja;
ljudska pogreška jest pogreška počinjena ili uzrokovana ljudskim radom uslijed pogrešnog tumačenja procesa ili pogrešne procjene situacije. Također, može nastati kao posljedica nepažljivog rada ili propusta;
nuklearna sigurnost jest postizanje primjerenih pogonskih uvjeta u svrhu prevencije hitnih slučajeva ili ublažavanja posljedica hitnih slučajeva u svrhu zaštite radnika, javnosti i okoliša od štetnog utjecaja ionizirajućeg zračenja;
održavanje jest planirani postupak obnavljanja SSC-a u svrhu očuvanja njihove funkcionalnosti kroz radni vijek. Održavanje može biti planirano ili povremeno. Planirano održavanje se provodi kontinuirano ili povremeno bazirano na nadzoru stanja SSC-a i na analizi koja predviđa odstupanje od trenda njihovog propadanja. Povremeno održavanje sastavljeno od zamjene dijelova, nadzora i ispitivanja sukladno unaprijed planiranom programu (određeni ciklusi, vremenski intervali, vrijeme rada itd.) i može biti bazirano na preporukama proizvođača opreme. U slučaju otkrivanja odstupanja ili kvara SSC-a, poduzimaju se odgovarajuće popravne mjere u opsegu održavanja;
pogon podrazumijeva sve aktivnosti provedene kako bi se ostvarila željena funkcija nuklearnog postrojenja.
procjena sigurnosti jesu postupci koji detaljno procjenjuju učinke planiranih izmjena nuklearne sigurnosti postrojenja;
promjena na nuklearnom postrojenju podrazumijeva bilo koju predloženu promjenu koja se odnosi na postrojenje ili sustav njegovog upravljanja ili rada, uključujući i održavanje, inspekcije, provjere ili provedbu bilo koje tehničke, organizacijske i druge promjene koja se odnosi na takve radove.
sigurnosna kultura jest skup karakteristika i ponašanja grupe i pojedinaca koje utvrđuju da, kao najvažniji prioritet, zaštita i sigurnost dobivaju pažnju opravdanu njihovom važnošću;
SSK jest skraćenica za skup struktura, sustava i komponenti. Strukture su pasivni elementi kao što su zgrade i štitovi. Sustav jest skup dijelova kombiniranih za izvođenje (aktivne) funkcije. Izraz SSK uključuje instrumente i kontrolni softver. U slučaju skladišta ili odlagališta radioaktivnog otpada, izraz SSK uključuje pakete radioaktivnog otpada;
Stupnjeviti pristup podrazumijeva procese koji će osigurati da su razina analize, dokumentacije i procedura korištenih da se zadovolje uvjeti u ovom dijelu proporcionalni s:
a) relativnom važnosti za sigurnost, mjere zaštite i fizičku sigurnost;
b) veličinom svake uključene opasnosti;
c) fazom u vijeku trajanja postrojenja;
d) programskim zadatkom postrojenja;
e) posebnim karakteristikama postrojenja;
f) relativnom važnosti radioloških i neradioloških opasnosti;
g) svakim drugim relevantnim čimbenicima.
uzroci su kako slijedi:
a) izravni uzrok: Skriveni nedostaci koji dozvoljavaju ili uzrokuju događanje primijećenog uzroka inicirajućeg događaja, uključujući razloge skrivenih nedostataka.
b) skriveni nedostaci: Neprimijećeno propadanje u elementima sloja sigurnosti.
c) primijećeni uzrok: Kvar, radnja, propust ili stanje koje izravno vodi do inicirajućeg događaja.
d) temeljni uzrok: Temeljni uzrok inicirajućeg događaja koji će, ukoliko je ispravljen, spriječiti ponavljanje istog (tj. neuspjeh otkrivanja i ispravljanja relevantnih skrivenih nedostataka i razloga tog neuspjeha);
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
II. POVRATNA INFORMACIJA O POGONSKIM ISKUSTVIMA
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Osnovni koncepti povratne informacije o pogonskim iskustvima
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 4.
(1) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će pratiti pogonske prakse unutar postrojenja, kao i međunarodne pogonske prakse, nova saznanja u znanstvenom napretku i razvoju, izmjene i dopune propisa i standarda, uputa dane od proizvođača ili njihovih udruženja i međunarodnih organizacija, te ih sustavno ocijeniti i primijeniti.
(2) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će imenovati osoblje za provođenje nadzora pogonskih iskustava i pružiti tom osoblju odgovarajuća sredstva, obuku i podršku uprave.
(3) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će osigurati da su dobiveni rezultati, zaključci, poduzete mjere, razmotrene dobre prakse i pravodobno primijenjene prikladne popravne radnje implementirani kako bi se spriječila ponavljanja i suzbiju zbivanja nepovoljna za sigurnost.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Program povratne informacije o pogonskim iskustvima
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 5.
(1) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će utvrditi i provesti program prikupljanja, snimanja, analize i dokumentiranja pogonskih iskustava, koji će sadržavati najmanje:
1. vrstu, opseg i kriterije prikupljanja informacija pogonskih iskustava u vlastitom postrojenju i međunarodnih pogonskih iskustava;
2. način prikupljanja i čuvanja informacija o vlastitim pogonskim iskustvima i međunarodnim pogonskim iskustvima;
3. način procjene prikupljenih informacija;
4. način analiziranja prikupljenih informacija;
5. način primjene preventivnih i korektivnih mjera koje su proizvedene iz rezultata analiza kako bi se spriječila razgradnja SSC-a ili spriječila pojava i ponavljanje sličnih događaja u pogonu, i
6. zahtjeve vezane uz informiranje osoblja i upravljanje nuklearnim postrojenjem o pogonskim iskustvima važnim za sigurnost.
(2) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će izraditi pisane procedure za primjenu programa povratnih informacija o pogonskim iskustvima.
(3) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će osigurati dokumentiranje i čuvanje pogonskih iskustava prikupljenih iz normalnih i nenormalnih radnji, povratne informacije o korektivnim mjerama i druge važne informacije vezane uz nuklearnu sigurnost, s obzirom na aspekte dostupnosti, sustavnog istraživanja, transparentnosti i jasne prezentacije osoblju uključenom u primjenu programa povratnih informacija o pogonskim iskustvima.
(4) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će kroz samoprocjenu ili preglede stručnjaka, u redovitim vremenskim intervalima koji ne prelaze intervale povremenog sigurnosnog pregleda, pregledati i obnoviti prikladnost programa povratnih informacija o pogonskim iskustvima iz stavka 1. ovog članka, uzimajući u obzir pogonska iskustva prikupljena u prošlosti. Bilo koje izmjene u programu povratnih informacija o pogonskim iskustvima bit će primijenjene u skladu s člancima 34, 35 i 36 ovog Pravilnika .
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Širenje pogonskih iskustava
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 6.
(1) Program povratnih informacija o pogonskim iskustvima će zahtijevati od osoblja da izvješćuje o svim događajima te ih potaknuti da izvješćuju i o izbjegnutim događajima. Osoblje ne smije biti izloženo riziku od sankcija zbog takvih izvješća.
(2) Informacije proizašle iz pogonskih iskustava bit će dostavljene osoblju uključenom u postupke održavanja, proizvodnje, tehničke podrške, upravljačkog sustava, profesionalne obuke i fizičke zaštite nuklearnog postrojenja.
(3) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će osigurati dijeljenje informacija proizašlih iz pogonskih iskustava sa relevantnim međunarodnim organizacijama i sa nacionalnim i stranim nuklearnim postrojenjima . Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će održavati prema potrebi vezu sa dizajnerima, dobavljačima i istraživačkim organizacijama uključenim u dizajn i izgradnju postrojenja, s ciljem dobivanjapovratnih informacija o pogonskim iskustvima i savjeta, ako je potrebno, u slučaju kvara SSC-a, propadanja ili nenormalnih događaja.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Nadzor i analiza događaja u nuklearnom postrojenju
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 7.
(1) Program povratnih informacija o pogonskim iskustvima će osigurati sustavni nadzor i analizu događaja u nuklearnom postrojenju. Uključivati će kriterij procjene događaja prema njihovoj važnosti. Program povratnih informacija o pogonskim iskustvima će propisati potrebno vrijeme za analizu u skladu sa važnošću događaja.
(2) Događaji važni za sigurnost iz prethodnog stavka bit će procijenjeni bez zakašnjenja kako bi se brzo primijenile hitne korektivne radnje.
(3) Pogonska iskustva u nuklearnom postrojenju bit će procijenjena kao bi se otkrili skriveni nedostaci relevantni za sigurnost ili potencijalni prekursori i moguće tendencije narušavanja provođenja sigurnosnih mjera ili smanjenje granica sigurnosti.
(4) Analize iz stavka 1 ovog članka će uzeti u obzir:
1. važnost događaja za nuklearnu sigurnost, uključujući moguće posljedice;
2. vremenski slijed pojedinih događaja;
3. odstupanja od očekivanog odgovora ili radnje;
4. analizu doprinosa, izravne i temeljne uzroke, i
5. utvrđivanje popravnih radnji i potrebno vrijeme za njihovu primjenu.
(5) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će imati pisane procedure u kojima će navesti odgovarajuće analize događaja, uključujući metode analize ljudske sposobnosti i sigurnosne kulture.
(6) U slučaju nuklearnih elektrana, podaci dobiveni u analizi događaja iz stavka 1ovog članka bit će pravilno procijenjeni i uzeti u obzir u modelima probablističke analize sigurnosti. Uz važnost događaja, nadzor će uključivati i njihovu učestalost i ovaj pogled će biti uzet u obzir u skupu ulaznih podataka za probablističku analizu sigurnosti.
(7) Korektivne mjere za SSC-e ili izmjene navedene u analizi iz stavka 1 ovog članka, bit će predložene i primijenjene što je prije moguće. U slučaju istovremenih korektivnih mjera bit će uzet u obzir njihov prioritet prema važnosti razgradnje SSC-a za sigurnost. Upotrebljivost SSC-a bit će potvrđena odgovarajućim ispitivanjem i inspekcijom praćenih primjenom popravnih mjera. )
(8) Popravne radnje navedene u analizi iz stavka 1 ovog članka, kao što su tehničke izmjene, administrativne mjere, obuka osoblja ili radnje u polju održavanja SSC-a, ispitivanja i inspekcija bit će primijenjene u razumnom vremenu i na ispravan način, kako bi se smanjila vjerojatnost ponavljanja istih ili sličnih događaja te kako bi se unaprijedila nuklearna sigurnost postrojenja.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Izvještavanje o događajima
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 8.
(1) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će u slučaju nuklearne nesreće izvijestiti Zavod o događajima u postrojenju, u skladu sa planom nacionalne zaštite i spašavanja.
(2) Nositelj odobrenja za nuklearnu elektranu će, kao dodatak izvješćima propisanim u stavku 1 ovog članka, izvještavati Zavod svim dolje navedenim događajima unutar 24 sata od pojave ili otkrivanja događaja:
1. gašenje postrojenja prema operativnim limitima i uvjetima;
2. rad ili stanje zabranjeno operativnim limitima i uvjetima;
3. bilo koji događaj ili nenormalno stanje koje je rezultiralo ozbiljnim narušavanjem uvjeta u nuklearnom postrojenju, uključujući njegove glavne sigurnosne prepreke;
4. bilo koju prirodnu pojavu ili druge vanjske uvjete koji predstavljaju stvarnu prijetnju za sigurnost nuklearnog postrojenja ili značajno ometaju osoblje postrojenja u obavljanju dužnosti nužnih za siguran rad;
5. bilo koji događaj ili nenormalno stanje koji su rezultat ručnog ili automatskog rada sustava zaštite reaktora ili programiranih sigurnosnih značajki;
6. bilo koji događaj koji može spriječiti ispunjenje sigurnosnih funkcija sustava zaštite reaktora ili programiranih sigurnosnih značajki;
7. bilo koji događaj u kojem jedan uzrok ili stanje uzrokuju da barem jedna pruga ili kanal postanu neoperativni u višestrukim sustavima, ili da dvije neovisne pruge ili kanala u jednom sustavu postanu neoperativni, za sustave dizajnirane za gašenje reaktora, za uklanjanje topline nastale radioaktivnim raspadom, za kontrolu ispuštanja radioaktivnih materijala ili za ublažavanje posljedica nesreće. Ovaj kriterij podrazumijeva dva uobičajena uzročnika problema koji nisu nužno usporediva u smislu značaja rizika ili ozbiljnosti;
8. bilo koja tekuća ili plinovita ispuštanja radioaktivnih materijala na neograničena područja, iznad dozvoljenih granica specificiranih u uvjetima i ograničenjima rada ili izlaganje osoblja u pogonu iznad dopuštenih granica;
9. bilo koji događaj koji predstavlja stvarnu prijetnju sigurnosti nuklearnog postrojenja ili koji znatno otežava osoblju obavljanje dužnosti nužnih za siguran rad postrojenja, uključujući požare, ispuštanje otrovnih plinova ili radioaktivna ispuštanja;
10. bilo koji problem ili nedostatak u sigurnosnoj analizi, dizajnu, proizvodnji ili radu koji rezultira, ili može rezultirati, uvjetima rada koji nisu bili prethodno analizirani ili prelaze uvjete projektne osnove;
11. bilo koji događaj važan za sigurnost tijekom gašenja pogona ili ponovnog punjenja;
12. bilo koji događaj koji rezultira smrću ili opasnom ozljedom osoblja u postrojenju.
Izvješće će biti telefonski potvrđeno inspektoru na dužnosti u Zavodu.
(3) Odobrenju za izvođenje nuklearnih aktivnosti u nuklearnom postrojenju, osim nuklearne elektrane, bit će priložen popis događaja o kojima se izvješćuje.
(4) Unutar 60 dana od događaja iz stavka 3 ovog članka, nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će podnijeti Zavodu izvješće o provedenim analizama događaja. Takvo izvješće će sadržavati:
1. kratki opis događaja, uključujući stanje nuklearnog postrojenja prije i nakon događaja;
2. elemente analize iz stavka 4 članka 8 ovog Pravilnika, promatrajući odredbe propisa za zaštitu osobnih podataka;
3. u slučaju nuklearne elektrane, rezultate probablističke sigurnosne analize događaja, ako model analize podržava takve procjene;
4. sve mjere koje su već primijenjene i njihovu procjenu, ako je dostupna, i
5. klasifikaciju događaja prema INES ljestvici.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
III. IZVJEŠĆIVANJE O NUKLEARNOJ SIGURNOSTI
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Osnovni koncept izvješćivanja
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 9.
(1) Redovna izvješća o radu pogona uključuju:
1. dnevna;
2. mjesečna;
3. kvartalna;
4. godišnja izvješća i
5. izvješća o prekidima rada.
(2) Tijekom procjene i izgradnje pogona biti će pripremljena izvješća kako bi Zavod bio informiran o napretku projekta. Izvješća će pokrivati:
1. napredak studije lokacije;
2. napredak izgradnje;
3. rezultate programa nadzora okoliša prije puštanja u pogon.
(3) Tijekom puštanja u pogon, bit će pripremljeni rezultati testiranja pogona kako bi pokazali Zavodu neprekinutu sigurnost postrojenja.
(4) Kao dio postupka za izdavanje odobrenja za probni rad nuklearnog postrojenja, Zavod će propisati detaljan opseg i način izrade redovnih i specijalnih izvješća te način prikupljanja, dostavljanja i dostupnosti izvješća.
(5) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje također će izvješćivati Zavod u skladu sa zahtjevima propisanim u uvjetima i ograničenjima rada.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Dnevno izvješćivanje
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 10.
Svaki dan do 10 sati ujutro, nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će dostaviti Zavodu izvješće o radu pogona u zadnja 24 sata. Iznimno za vrijeme blagdana, izvješće se podnosi sljedeći radni dan. Koncept dnevnog izvješća prikazan je u dodatku 1. ovog Pravilnika.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Mjesečno izvješćivanje
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 11.
Petnaesti dan u tekućem mjesecu nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje dostaviti će Zavodu izvješće o radu pogona u prošlom mjesecu. Koncept mjesečnog izvješća prikazan je u dodatku 2. ovog Pravilnika.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Kvartalno izvješćivanje
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 12.
(1) Petnaesti dan prvog mjeseca u kvartalu, nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje podnijeti će Zavodu izvješće o radu pogona u prošlom kvartalu. Koncept kvartalnog izvješća prikazan je u dodatku 3. ovog Pravilnika.
(2) Kvartalnom izvješću bit će priložen popis svih valjanih programa i pisanih procedura i bilo koje izmjene koje su postale valjane tijekom prošlog kvartala.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Godišnje izvješćivanje
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 13.
(1) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će do 28. veljače u tekućoj godini dostaviti Zavodu izvješće o radu pogona u prošloj godini u obliku godišnjeg izvješća.
(2) Koncept izvješća iz stavka 1 ovog članka je kako slijedi:
1.za nuklearnu elektranu je prikazan u dodatku 4 ovog Pravilnika;
2. za istraživački reaktor je prikazan u dodatku 5 ovog Pravilnika;
3. za nuklearno postrojenje je prikazan kao dio procedure za izdavanje dozvole za početak probnog rada te procedure za izdavanje dozvole za rad pogona.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Izvješćivanje o prekidima rada
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 14.
(1) Nositelj odobrenja za nuklearnu elektranu ili istraživački reaktor će, najkasnije 30 dana prije početka planiranog prekida rada, dostaviti Zavodu sljedeće informacije:
1. opći nacrt potrebnih aktivnosti pregleda i obustave;
2. plan primjene svih inspekcija SSC-a u svrhu prekida rada;
3. popis odobrenih privremenih i trajnih izmjena koje će biti primijenjene tijekom prekida rada;
4. bilo koje radnje koje su već poduzete ili su planirane tijekom prekida rada na prijedlog ovlaštenih stručnjaka i popisane u stručnim procjenama prijašnjih prekida rada.
(2) Nositelj odobrenja će unutar 45 dana, od završetka prekida rada, dostaviti Zavodu sljedeće informacije:
1. pisani sažetak stručne procjene ovlaštenog stručnjaka za nuklearnu sigurnost, koji je nadzirao ili izvršavao djelatnosti tijekom prekida rada;
2. izvješće o SSC-ima koji su prošli inspekciju tijekom prekida rada;
3. plan otklanjanja nedostataka utvrđenih tijekom prekida rada;
4. stajališta nositelja odobrenja za nuklearno postrojenje u vezi prijedloga i komentara popisanih u sažetku stručne procjene iz točke 1 ovog stavka;
5. realizacija predviđenog plana prekida rada, i
6. procjena ukupne primljene doze tijekom prekida rada i njezina usporedba i analiza u odnosu na plan.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
IV. OBAVIJESTI I INFORMIRANJE O IZMJENAMA
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Podjela izmjena u kategorije
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 15.
Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će kategorizirati bilo koju predviđenu izmjenu postrojenja u skladu sa njenom procijenjenom važnosti za nuklearnu sigurnost. Regulatorno tijelo treba donijeti konačno odobrenje ili promjenu kategorizacije predložene od strane nositelja odobrenja.
Kategorije izmjena su kako slijedi:
1. izmjena kategorije 3 je manja izmjena koja:
- nema nikakvog utjecaja na nuklearnu sigurnost;
- primijenjena je na elemente koji nisu važni za nuklearnu sigurnost i koji nisu navedeni u dozvoli za rad;
- čak i u slučaju pogreške u dizajnu ili primjeni, neće značajno pridonijeti vjerojatnosti projektnih događaja;
2. izmjena kategorije 2 je izmjena male važnosti koja:
- ima mali utjecaj na nuklearnu sigurnost;
- ne uključuje značajne izmjene projektnih osnova prema kojima je odobrena dozvola za rad;
- ne uključuje izmjene dozvole za rad;
3. izmjena kategorije 1 je značajna izmjena koja:
- ima značajan utjecaj na nuklearnu sigurnost;
- uključuje značajne izmjene projektnih osnova;
- uključuje izmjene dozvole za rad.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Informiranje Zavoda
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 16.
(1) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će dostaviti Zavodu popis primijenjenih izmjena kategorije 3, navodeći razloge izmjena, njihov kratak opis i datum njihove primjene.
(2) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će, najkasnije 90 dana prije planirane primjene izmjena kategorije 2, dostaviti Zavodu izvješće o osnovnom sigurnosnom pregledu i procjeni sigurnosti sa sljedećim informacijama:
1. opis izmjena, njihov utjecaj na rad pogona i njegova usklađenost sa zakonskim odredbama i projektnim osnovama;
2. opis razloga izmjena;
3. popis SSC-a na koje su izmjene utjecale;
4. usklađenost izmjena sa relevantnim standardima;
5. predviđeni plan primjene izmjena.
(3) Nositelj odobrenja za nuklearno postrojenje će, najkasnije 90 dana prije planirane primjene izmjena kategorije 1, dostaviti Zavodu zahtjev za odobrenje izmjena, sa sljedećim informacijama:
1. izvješća o osnovnom sigurnosnom pregledu i procjeni sigurnosti;
2. opis razloga izmjena;
3. opis izmjena, njihov utjecaj na rad pogona i njegova usklađenost sa zakonskim odredbama i projektnim osnovama;
4. dodatnu dokumentaciju kao prilog predloženim izmjenama (analize, standardi, drugi dokumenti), osim ako je već dostavljena Zavodu;
5. popis SSC-a na koje su utjecale izmjene;
6. kopija valjanog izvješća sigurnosne analize obzirom na prijedloge izmjena;
7. stručno mišljenje ovlaštenog stručnjaka o nuklearnoj sigurnosti.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 17.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu na dan objavljivanja u Narodnim novinama.
Klasa:
Broj:
Datum
Potpis...
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Dodatak 1. Koncept dnevnog izvješćivanja o radu nuklearne elektrane
Nuklearna elektrana:
Datum:
Izvješće sastavio:
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
1. OPĆI PODACI O RADU
Stanje u ... sati:
a. snaga reaktora (%):
b. električna snaga, generator/net (MW):
c. koncentracija bora u primarnoj rashladnoj tekućini (ppm):
d. aktivnost primarne rashladne tekućine:
Prosječna zabilježena brzina curenja primarne rashladne tekućine, 72 sata (m 3 /dan):
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
2. PREDVIĐENA RADIOLOŠKA ISPUŠTANJA
Predviđena ispuštanja predviđena plinovita ispuštanja iz kontejmenta i posuda za odležavanje radioaktivnih plinova, najmanje 8 sati unaprijed:
- datum i vrijeme ispuštanja:
- trajanje ispuštanja:
- brzina ispuštanja (m 3 /h)
- radionuklid:
- aktivnost (Bq):
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
3. SPECIFIČNI FAKTORI KOJI MOGU NA BILO KOJI NAČIN UTJECATI NA STANJE ILI RAD NUKLEARNE ELEKRTANE
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Dodatak 2: Koncept mjesečnog izvješćivanja o radu nuklearne
Nuklearna elektrana:
Datum:
Izvješće sastavio:
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
1. TEKUĆE ODRŽAVANJE SSC-a POKRIVENIH UVJETIMA I OGRANIČENJIMA RADA
a. Tekuće održavanje
- kod sustava/dijela:
- početak održavanja (datum, vrijeme):
- završetak održavanja (datum, vrijeme):
- promjena vjerojatnosti oštećenja jezgre:
b. Tekuće korektivno održavanje
- kod sustava/dijela:
- početak održavanja (datum, vrijeme):
- završetak održavanja (datum, vrijeme):
- promjena vjerojatnosti oštećenja jezgre:
c. Broj sati nedostupnosti sustava:
- sigurnosno ubrizgavanje:
- odvođenje rezidualne topline:
- dizelski generator:
- pomoćno napajanje vodom:
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
2. SSC-i NEOPERABILNI ZBOG KVAROVA ILI POPRAVNOG ODRŽAVANJA
Neoperabilni SSC-i pokriveni uvjetima i ograničenjima rada
- označavanje uvjeta i ograničenja rada:
- početak neoperabilnosti (datum, vrijeme):
- kraj neoperabilnosti (datum, vrijeme):
- kratak opis:
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
3. ISPRAVNOST GORIVA
Sigurnosni pokazatelj - pokazatelj ispravnosti goriva, definirana kao aktivnost 131 I u stacionarnom stanju, ispravljena za pretvorbu od 134 I iz uranija raspršenog u primarnoj rashladnoj tekućini i normaliziran na normalnu brzinu pročišćavanja rashladne tekućine.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
4. IZVJEŠĆE O RADIOLOŠKOM ISPUŠTANJU
a. Tekuća ispuštanja (tricij 3 H/drugi beta ili gama emiteri / alfa emiteri)
- vrijeme i trajanje ispuštanja:
-lokacija ispuštanja:
-volumen (m 3 ):
-radionuklid:
-aktivnost (Bq):
b. Plinovita ispuštanja (tricij 3 H i njegova fizikalno-kemijska forma/ugljik 14 C i njegova fizikalno-kemijska forma/izotopi joda i njihova fizikalno-kemijska forma/plemeniti plinovi/drugi beta ili gama emiteri)
- vrijeme i trajanje ispuštanja:
- lokacija ispuštanja:
-brzina ispuštanja (m 3 /s):
- radionuklid:
- aktivnost (Bq):
- koncentracija na ogradi lokacije (Bq/m 3 ):
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Dodatak 3: Koncept kvartalnog izvješćivanja o radu nuklearne elektrane
Nuklearna elektrana:
Datum:
Izvješće sastavio:
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
1. DOSTUPNOST SUSTAVA I OSOBLJA
a. Izvješće o stanju sustava:
- pregled stanja sustava i procjena opasnosti;
- novi problemi u posljednjem razdoblju;
- plan poboljšanja stanja sustava;
- procjena poduzetih radnji.
b. Dostupnost osoblja za događaj ili vježbu bazirane na planu u hitnim slučajevima u nuklearnom postrojenju
- broj intervencijskog osoblja koje se pojavilo na određenom mjestu unutar jednog sata od aktiviranja alarma:
- broj intervencijskog osoblja koje se pojavilo na određenom mjestu nakon jednog sata od aktiviranja alarma:
- potrebni broj intervencijskog osoblja prema proglašenom nivou opasnosti:
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
2. NEPLANIRANA IZLAGANJA KONTAMINACIJI I ZRAČENJU
a. broj ljudi kontaminiranih iznad dozvoljenih granica, detektiranih na izlazu iz područja zračenja pod nadzorom:
b. broj ljudi sa unutarnjom kontaminacijom iznad dozvoljenih granica, detektirane brojačem cijelog tijela:
c. broj neplaniranih izlaganja zračenju iznad graničnih doza specificiranih u procjeni zaštite od zračenja:
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Dodatak 4: Koncept godišnjeg izvješćivanja o radu nuklearnog postrojenja
Nuklearna elektrana:
Datum:
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
1. RAD POSTROJENJA, SMANJENJA SNAGE I GAŠENJA
Datum i trajanje gašenja postrojenja ili smanjenje snage preko 10%, postotak smanjenja snage i uzrok. Sažetak izvješća o održavanju, intervencijama uključujući podatkovnu i sustavnu procjenu utjecaja tekuće održavanja na rizike i nuklearnu sigurnost:
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
2. SASTAV NUKLEARNOG GORIVA
Godišnje izvješće o gorivom ciklusu,
Izvješće o inspekciji elemenata goriva.
Modifikacije goriva,
Broj gorivih elemenata koji su zakazali.
Analiza uzroka zakazivanja gorivih elemenata, ako ih je bilo.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
3. PROGRAM REDOVNE OBUKE OSOBLJA POVEZANIH UZ NUKLEARNU SIGURNOST
Opseg i sadržaj obuke, broj sudionika organizacijske jedinice ili vanjski izvođači, određeni od strane nositelja odobrenja za nuklearno postrojenje, datum/trajanje:
- dodatna profesionalna obuka pogonskog osoblja;
- dodatna profesionalna obuka drugog tehničkog osoblja;
- kontinuirana profesionalna obuka pogonskog osoblja;
- kontinuirana profesionalna obuka drugog tehničkog osoblja.
Broj osoblja prisutnog na obuci za upravljanje hitnim situacijama:
Broj osoblja koji treba biti prisutan na obuci za upravljanje hitnim situacijama:
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
4. USKLAĐENOST S UVJETIMA I OGRANIČENJIMA RADA
Popis kršenja uvjeta i operativnih limita
- određivanje uvjeta i operativnih limita:
- datum:
- uzrok:
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
5. UKUPNE DOZE
Broj osoblja koji je primio dozu od 0 do 0.5 mSv:
Broj osoblja koji je primio dozu od 0,5 do 1 mSv:
Broj osoblja koji je primio dozu od 1 do 5 mSv:
Broj osoblja koji je primio dozu od 5 do 10 mSv:
Broj osoblja koji je primio dozu od 10 do 15 mSv:
Broj osoblja koji je primio dozu od 15 do 20 mSv:
Broj osoblja koji je primio dozu preko 20 mSv:
Ukupna doza cijelog osoblja:
Procijenjena doza po pojedincu iz skupine stanovništvo:
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
6. SIGURNOST OD POŽARA
Broj požara u postrojenju:
Broj opravdanih požarnih alarma:
Broj lažnih požarnih alarma:
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
7. SAŽETAK IZVJEŠĆIVANJA O DOGAĐAJIMA
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
8. STANJE PRIVREMENIH I TRAJNIH MODIFIKACIJA
Popis izmjena, uključujući:
- označavanje paketa izmjena;
- kratak opis izmjena;
- datum dozvole za osnovni sigurnosni pregled;
- datum primjene izmjena, ako su završene.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
9. PROMJENE U POGONSKIM POSTAVKAMA
Edukacijska struktura osoblja.
Dobna struktura osoblja.
Vrijeme zaposlenosti u nuklearnom postrojenju obzirom na edukacijsku strukturu.
Promjene zaposlenika.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
10. IZVJEŠĆE O NADZORU POGONSKIH ISKUSTAVA
Izvješće o primjeni prikupljenih pogonskih iskustava i program analize, uključujući:
- sažetak važnih mjera poduzetih u elektrani baziranih na iskustvima u vlastitom pogonu i međunarodnim pogonskim iskustvima:
- broj ispitanih vlastitih pogonskih iskustava;
- broj ispitanih stranih pogonskih iskustava;
- broj napravljenih analiza temeljnih uzroka;
- broj događaja uslijed neodgovarajućih postupaka;
- broj događaja uslijed ljudske pogreške.
Izvješće o tranzijentima pokrivenim s projektnim osnovama unutar posljednjeg gorivog ciklusa.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
11. IZVJEŠĆE O PRIMJENI PROGRAMA UPRAVLJANJA STARENJEM
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
12. IZVJEŠĆE O INSPEKCIJAMA SSC-a
Sažetak napravljenih inspekcija SSC-a sukladno pogonskim programom inspekcija.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
13. IZVJEŠĆE O POKAZATELJIMA RADA POSTROJENJA
Naziv pokazatelja
- prezentacija vrijednosti tijekom vremena nadzora pokazatelja, u obliku tablice ili sheme;
- komentar vrijednosti pokazatelja;
- komentar o dugoročnim promjenama pokazatelja;
- prijedlog bilo kojih radnji prema rezultatima nadzora pokazatelja;
- izvješće o bilo kojim poduzetim radnjama prema rezultatima nadzora pokazatelja.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Dodatak 5. Koncept godišnjeg izvješćivanja o radu istraživačkog reaktora
Istraživački reaktor:
Datum:
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
1. PODACI O RADU REAKTORA
Vremenska shema rada reaktora.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
2. PRISILNA GAŠENJA REAKTORA
Datum gašenja reaktora, uzrok gašenja i korektivne mjere kako bi se izbjeglo ponavljanje događaja.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
3. STANJE NUKLEARNOG GORIVA
Opis stanja nuklearnog goriva u reaktoru.
Opis stanja nuklearnog goriva u bazenu za skladištenje istrošenog goriva.
Broj gorivih elemenata koji su zatajili.
Analiza uzroka zatajivanja gorivih elemenata, ako ih je bilo.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
4. PROGRAM REDOVNE OBUKE OSOBLJA POVEZANOG S NUKLEARNOM SIGURNOŠĆU
Opseg i sadržaj obuke:
Broj sudionika:
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
5. USKLAĐENOST S UVJETIMA I OGRANIČENJIMA RADA
Opis kršenja uvjeta i ograničenja rada:
Uzrok:
Datum:
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
6. SIGURNOST OD POŽARA I FIZIČKA SIGURNOST
Broj požara u postrojenju:
Broj opravdanih požarnih alarma:
Broj lažnih požarnih alarma:
Izvješće o fizičkoj zaštiti postrojenja:
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
7. SAŽETAK IZVJEŠĆIVANJA O DOGAĐAJIMA
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
8. STANJE PRIVREMENIH I TRAJNIH MODIFIKACIJA
Naziv izmjena:
Označavanje paketa izmjena;
Kratak opis izmjena;
Datum dozvole za osnovni sigurnosni pregled;
Datum primjene izmjena, ako su završene.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
9. IZVJEŠĆE O PRIMJENI PROGRAMA UPRAVLJANJA STARENJEM
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
10. IZVJEŠĆE O INPEKCIJAMA SSC-a
Sažetak o provedenim inspekcijama SSC-a sukladno pogonskom programu inspekcija.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
11. IZVJEŠĆIVANJE O POKAZATELJIMA RADA POSTROJENJA
Naziv pokazatelja
- prezentacija vrijednosti tijekom vremena nadzora pokazatelja, u obliku tablice ili sheme;
- komentar vrijednosti pokazatelja;
- komentar o dugoročnim promjenama pokazatelja;
- prijedlog bilo kojih radnji prema rezultatima nadzora pokazatelja;
- izvješće o bilo kojim poduzetim radnjama prema rezultatima nadzora pokazatelja.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost