U Zakonu o radiološkoj i nuklearnoj sigurnosti („Narodne novine“, br. 141/13. i 39/15. u članku 1. dodaje se stavak 2. koji glasi:
„(2) Zakon se primjenjuje na svako civilno nuklearno postrojenje za koje se izdaje odobrenje“.
Članak 2.
U članku 2. podstavci 4. - 8. brišu se.
Dosadašnji podstavci 9. - 12. postaju podstavci 4. - 7.
Iza dosadašnjeg podstavka 12. koji postaje podstavak 7. briše se točka te se dodaje podstavak 8. koji glasi:
„– Direktivom Vijeća 2014/87/Euratom od 8. srpnja 2014. o izmjeni Direktive 2009/71/Euratom o uspostavi okvira Zajednice za nuklearnu sigurnost nuklearnih postrojenja (SL L 219, 25. 7. 2014.)“.
Dodaje se stavak 2. koji glasi:
„(2) Za provođenje Uredbi navedenih u stavku 1. ovoga članka nadležan je Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost.“.
Članak 3.
U članku 4. dodaju se novi podstavci 1. - 3. koji glase:
„aktivacija jest proces u kojem se stabilni nuklid sadržan u nekom materijalu pretvara u radionuklid ozračivanjem tog materijala česticama ili visokoenergetskim fotonima“
„aktivnost jest ljudska aktivnost koja se ne ubraja u djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja, a pri kojoj može doći do povećanja ozračenja radnika i stanovnika od prirodnih izvora ionizirajućeg zračenja, a pobrojane su u pravilniku iz članka 68. ovoga Zakona“
„aktivnost (A) jest aktivnost neke količine radionuklida u određenom energijskom stanju u određenom vremenskom razdoblju. To je omjer dN i dt, gdje je dN očekivana vrijednost broja spontanih prijelaza u jezgrama atoma iz jednog energijskog stanja u drugo u vremenskom razdoblju dt: A=dN/dt. Jedinica za aktivnost je becquerel (Bq)“.
Dosadašnji podstavci 1. i 2. postaju podstavci 4. i 5.
Dosadašnji podstavak 3. briše se.
Dosadašnji podstavci 4.- 6. postaju podstavci 6. - 8.
Iza dosadašnjeg podstavka 6., koji postaje podstavak 8. dodaje se novi podstavak 9. koji glasi:
“granična vrijednost za izuzimanjeiz nadzora jest vrijednost propisana od strane Zavoda, a izražena preko koncentracije aktivnosti ili ukupne aktivnosti na ili ispod koje se na radioaktivnu tvar ne odnose odredbe ovoga Zakona“.
Dosadašnji podstavci 7.-18. postaju podstavci 10.-21.
Iza dosadašnjeg podstavka 18. koji postaje podstavak 21. dodaju se novi podstavci 22. i 23. koji glase:
„medicinsko ozračenje jest izlaganje ionizirajućem zračenju pacijenata ili pojedinaca bez simptoma bolesti tijekom dijagnostičkog pregleda, intervencijskog ili terapijskog postupka u medicini ili dentalnoj medicini u svrhu poboljšanja njihovog zdravlja, kao i izlaganje osoba koje svjesno i dragovoljno pridržavaju i pomažu pacijentu tijekom tog dijagnostičkog pregleda, intervencijskog ili terapijskog postupka te osoba koje dragovoljno sudjeluju u medicinskom i biomedicinskom istraživanju koje uključuje uporabu ionizirajućeg zračenja“.
„mjere zaštite i spašavanja jesu aktivnosti i postupci koje operativne snage zaštite i spašavanja provode u cilju spašavanja života i zdravlja stanovništva te zaštite imovine i sastavnica okoliša u slučaju izvanrednih događaja.“
Dosadašnji podstavci 19.-21. postaju podstavci 24. – 26.
Iza dosadašnjeg podstavka 21. koji postaje podstavak 26. dodaju se novi podstavci 27. i 28. koji glase:
„nemedicinsko ozračenje jest svako namjerno izlaganje ljudi ionizirajućem zračenju u svrhu dobivanja snimke kada primarna namjera tog izlaganja nije korist za zdravlje pojedinca koji je ozračen“.
„neuobičajeni rad jest operativni postupak koji odstupa od normalnog rada za koji se očekuje da će se pojaviti najmanje jednom tijekom radnog vijeka postrojenja, ali koji, s obzirom na odgovarajuće mjere projektiranja, ne uzrokuje nikakvu znatnu štetu za stavke bitne za sigurnost ili ne dovodi do uvjeta nesreće“
U dosadašnjem podstavku 22. koji postaje podstavak 29. riječi: “ili istrošenog nuklearnog goriva“ brišu se.
Dosadašnji podstavak 23. postaje podstavak 30.
U dosadašnjem postavku 24. koji postaje podstavak 31. točka f) mijenja se i glasi:
f) skladištenje i odlaganje istrošenog nuklearnog goriva.
Dosadašnji podstavci 25. i 26. postaju podstavci 32. i 33.
U dosadašnjem podstavku 27. koji postaje podstavak 34. točka a) mijenja se i glasi:
„a) nuklearna elektrana, postrojenje za obogaćivanje, postrojenje za proizvodnju nuklearnog goriva, postrojenje za preradu, istraživački reaktor, skladište istrošenog goriva, odlagalište istrošenog goriva“
Iza dosadašnjeg podstavka 27. koji postaje podstavak 34. dodaje se novi podstavak 35. koji glasi:
„obavijest o namjeri jest dokument kojim pravna ili fizička osoba, tijelo državne uprave ili tijelo lokalne i područne (regionalne) samouprave obavještava Zavod o namjeri obavljanja aktivnosti, djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja ili djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora“
Dosadašnji podstavci od 28.-33. postaju podstavci 36.- 41.
Dosadašnji podstavak 34. koji postaje podstavak 42. mijenja se i glasi:
„odobrenje za obavljanje djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora jest rješenje kojim Zavod pravnoj ili fizičkoj osobi, tijelu državne uprave i drugom državnom tijelu ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, dopušta obavljanje određene djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora“
Dosadašnji podstavci od 35. – 40. postaju podstavci 43. – 48.
Dosadašnji podstavak 41. koji postaje podstavak 49. mijenja se i glasi:
„područje izloženosti jest područje koje se nadzire radi zaštite od ionizirajućeg zračenja ili se u njemu primjenjuju posebna pravila zaštite od ionizirajućeg zračenja ili sprečavanja širenja radioaktivnog onečišćenja, a kojem je pristup kontroliran i/ili ograničen. Područje izloženosti dijeli se na područje nadgledanja i područje posebnog nadgledanja“
Dosadašnji podstavci 42. - 46. postaju 50.-54.
Iza dosadašnjeg podstavka 47. xx. koji postaje podstavak 55. dodaju se novi podstavci 56. i 57. koji glase:
„posjednik jest pravna ili fizička osoba koja ima radioaktivni otpad, iskorišteni izvor ili istrošeno nuklearno gorivo u posjedu“
„postojeće ozračenje jest stanje ozračenja koje već postoji kada treba donijeti odluku o njegovom nadzoru i za koje nije potrebno poduzimati hitne mjere“
Dosadašnji podstavci 48. i 49. brišu se.
Iza dodanog podstavka 57. dodaju se novi podstavci 58. - 60. koji glase:
„postrojenje za zbrinjavanje radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora jest objekt ili sustav čija je primarna svrha obavljanje djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora“.
„potrošački proizvod jest naprava ili proizvedeni predmet u koji su namjerno ugrađeni jedan ili više radionuklida ili su proizvedeni aktivacijom ili koji stvaraju ionizirajuće zračenje i koje pojedini stanovnik može nabaviti u slobodnoj prodaji i za koje nakon prodaje nije potreban poseban nadzor ili se na njega ne odnose odredbe ovoga Zakona“
„preporučena vrijednost doze jest predviđena gornja granica osobnog ozračenja pojedinca, a koristi se za definiranje više razmatranih mogućnosti u postupku optimizacije za pojedini izvor ionizirajućeg zračenja u slučaju obavljanja djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja ili aktivnosti“
Dosadašnji podstavci 50. - 53. postaju podstavci 61. - 64.
Dosadašnji podstavak 54. koji postaje podstavak 65. mijenja se i glasi:
„radioaktivni otpad jest otpadna tvar u plinovitom, tekućem ili krutom stanju nastala obavljanjem djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora te obavljanjem djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja, nuklearnom djelatnošću ili tijekom pogona nuklearnog postrojenja za koju nije predviđena daljnja uporaba, bez obzira na fizički oblik i kemijska svojstva, koja sadrži radioaktivne tvari čija je aktivnost, koncentracija ili zračenje iznad granice koju pravilnikom propisuje ravnatelj Zavoda“
Dosadašnji podstavci 55. - 57. postaju podstavci 66. - 68.
Iza dosadašnjeg podstavka 57. koji postaje podstavak 68. dodaju se podstavci 69. - 71. koji glase:
„radon jest radionuklid Rn-222 i, gdje je prikladno, njegovi potomci“
„referentna razina jest efektivna doza ili ekvivalentna doza ili koncentracija aktivnosti, iznad koje se u slučaju izvanrednog događaja ili postojećeg ozračenja ne smatra prikladnim dopustiti ozračenje kao posljedicu postojećeg ozračenja, iako nije riječ o granici koja ne smije biti prijeđena“
„rješenje o registraciji jest rješenje kojim Zavod pravnoj ili fizičkoj osobi, tijelu državne uprave i drugom državnom tijelu ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, dopušta obavljanje određene djelatnosti s izvorom ionizirajućeg zračenja, isključujući nuklearne djelatnosti, na temelju uvjeta pojednostavljenih u odnosu na uvjete pod kojim daje odobrenje za obavljanje djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja“
Dosadašnji podstavak 58. postaje podstavak 72.
Dosadašnji podstavak 59. koji postaje podstavak 73. mijenja se i glasi:
„sanacija jest uklanjanje izvora zračenja ili smanjivanje njegove veličine (u smislu aktivnosti ili količine) ili prekid puteva ozračenja ili smanjivanje njihova učinka u svrhu izbjegavanja ili smanjivanja doza koje bi inače mogle biti primljene u postojećoj situaciji izlaganja“
Dosadašnji podstavak 60. koji postaje podstavak 74. mijenja se i glasi:
„skladište jest objekt za skladištenje radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora ili istrošenog nuklearnog goriva za potrebe obavljanja djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora i nuklearnih djelatnosti“
Dosadašnji podstavak 61. postaje podstavak 75.
Iza dosadašnjeg podstavka 61. koji postaje podstavak 75. dodaje se podstavak 76. koji glasi:
„stručnjak za zaštitu od ionizirajućeg zračenja jest pojedinac ili skupina pojedinaca koji imaju znanje, osposobljenost i iskustvo za davanje savjeta u vezi sa zaštitom od ionizirajućeg zračenja kako bi se osigurala djelotvorna zaštita pojedinaca i čiju je stručnost za to potvrdio Zavod.“
Dosadašnji podstavak 62. postaje podstavak 77.
Iza dosadašnjeg podstavka 62. koji postaje podstavak 77. dodaje se podstavak 78. koji glasi:
„teški uvjeti jesu uvjeti koji su teži od uvjeta pri projektom osnovom predviđenoj nesreći; takvi uvjeti mogu biti prouzročeni višestrukim kvarovima poput potpunog zakazivanja svih razina sigurnosnog sustava ili iznimno malo vjerojatnog slučaja“
Dosadašnji podstavak 63. postaje podstavak 79.
Iza dosadašnjeg podstavka 63. koji postaje podstavak 79. dodaje se podstavci 80. – 82. koji glase:
„vanjski izloženi radnik jest svaki izloženi radnik koji nije zaposlenik nositelja odobrenja ili korisnika koji je odgovoran za područje nadgledanja i područje posebnog nadgledanja, ali obavlja djelatnost u tim područjima, uključujući i vježbenike i studente“
„vanjski izvođač jest poslodavac izloženog radnika, odnosno nositelj odobrenja za obavljanje djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja koji nije nositelj odobrenja kod kojeg se obavlja djelatnost, uključujući njegove zaposlenike“
„vlasnik radioaktivnog otpada“ jest pravna ili fizička osoba – obrtnik, čijom djelatnošću nastaje radioaktivni otpad ili koji na neki drugi način ostvari vlasništvo nad njim“
Dosadašnji podstavci 64. i 65. postaju podstavci 83. i 84.
Dosadašnji podstavak 66. koji postaje podstavak 85. mijenja se i glasi:
„zbrinjavanje radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora podrazumijeva sve administrativne i operativne postupke koji su uključeni u djelatnost obrade, kondicioniranja, manipuliranja, prijevoza, skladištenja i odlaganja, isključujući prijevoz izvan lokacije zbrinjavanja“.
Dosadašnji podstavak 67. postaje podstavak 86.
Članak 4.
U članku 7. stavku 2. točki 3. iza riječi „odobrava” briše se riječ: „nabavu,”.
Točke 4. – 6. mijenjaju se i glase:
„4. odobrava obavljanje djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora“.
„5. provodi nezavisne analize sigurnosti i izdaje rješenja i suglasnosti za smještaj, projektiranje, gradnju, uporabu te razgradnju postrojenja u kojem će se obavljati nuklearna djelatnost i djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora“
“6. sudjeluje u postupku izdavanja lokacijske dozvole, građevinske dozvole i u postupku izdavanja uporabne dozvole za građevine u kojima su smješteni izvori ionizirajućeg zračenja ili se obavlja djelatnost s izvorima ionizirajućeg zračenja te u kojima se obavlja djelatnost zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora u skladu s posebnim propisom”
Točka 9. mijenja se i glasi:
„9. vodi očevidnike o dozvolama, suglasnostima, rješenjima i potvrdama, koje izdaje u okviru svojih ovlasti, te vodi i nadzire očevidnike o izvorima ionizirajućeg zračenja, nositeljima odobrenja za obavljanje djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja, djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora i nuklearne djelatnosti, korisnicima, izloženim radnicima, stupnju ozračenosti izloženih radnika te stupnju ozračenosti osoba izloženih medicinskom ozračenju i drugih osoba“
Iza točke 14. dodaju se nove točke 15. - 17. koje glase:
„15. koordinira rad relevantnih tijela državne uprave u situacijama kad je to određeno važećim propisima
16. predlaže i definira nacionalne zahtjeve u pogledu radiološke i nuklearne sigurnosti ili sudjeluje u njihovom utvrđivanju
17. sudjeluje u postupku izdavanja suglasnosti za sanacijski program“.
Dosadašnje točke 15. – 23. postaju točke 18. - 26.
Članak 5.
Iza članka 7. dodaje se članak 7.a koji glasi:
„Članak 7.a
U svrhu osiguranja stvarne neovisnosti od neprimjerenog utjecaja pri regulatornom odlučivanju Zavod mora biti funkcionalno odvojen od bilo kojeg drugog tijela ili organizacije koji se bave promicanjem ili upotrebom izvora ionizirajućeg zračenja ili nuklearne energije i ne smije tražiti niti primati naputke od bilo kojeg takvog tijela ili organizacije pri provođenju svojih regulatornih zadaća.“
Članak 6.
Iza članka 8. dodaje se naslov i članak 8.a koji glase:
”Obavijest o namjeri
Članak 8.a
(1) Svaka pravna ili fizička osoba, tijelo državne uprave ili tijelo lokalne i područne (regionalne) samouprave koja namjerava obavljati aktivnost, djelatnost s izvorima ionizirajućeg zračenja ili posjedovati izvor ionizirajućeg zračenja ili djelatnost zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora obvezna je Zavodu dostaviti obavijest o namjeri.
(2) Sadržaj obavijesti o namjeri, rokovi i način dostave obavijesti o namjeri propisat će pravilnikom ravnatelj Zavoda.
(3) Iznimno, pravna ili fizička osoba, tijelo državne uprave ili tijelo lokalne i područne (regionalne) samouprave koja je obvezna ishoditi odobrenje za obavljanje djelatnosti ili rješenje o registraciji sukladno članku 9. i članku 50. ovoga Zakona nije obvezna Zavodu dostaviti obavijest o namjeri."
Članak 7.
Naslov iznad članka 9. i članak 9. mijenjaju se i glase:
„Odobravanje obavljanja djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja
Članak 9.
(1) Djelatnost s izvorima ionizirajućeg zračenja ne smije se započeti obavljati prije nego što Zavod izda odobrenje ili rješenje o registraciji.
(2) Odobrenje i rješenje o registraciji iz stavka 1. ovoga članka daju se, odnosno uskraćuju rješenjem protiv kojih nije dopuštena žalba, već se protiv tih rješenja može pokrenuti upravni spor.
(3) Popis djelatnosti i popis dokumenata kojima se u postupku davanja odobrenja ili rješenja o registraciji iz stavka 1. ovoga članka dokazuje da je udovoljeno uvjetima propisanim ovim Zakonom propisat će pravilnikom ravnatelj Zavoda.
(4) Odobrenje i rješenje o registraciji iz stavka 1. ovoga članka daje se na rok od najduže deset godina.
(5) Popis aktivnost koje se ne ubrajaju u djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja, a pri kojima može doći do povećanja ozračenja radnika i stanovnika od prirodnih izvora ionizirajućeg zračenja te uvjete za obavljanje tih aktivnosti propisat će pravilnikom ravnatelj Zavoda.
(6) Popis vrsta i podvrsta djelatnosti za koje se smatra da ih je opravdano obavljati uporabom izvora ionizirajućeg zračenja i rokovi obnavljanja tog popisa bit će propisani pravilnikom koji donosi ravnatelj Zavoda.
(7) Popis pregleda i postupaka koji se u medicini i dentalnoj medicini provode uporabom izvora ionizirajućeg zračenja te u slučaju nemedicinskog ozračenja izradit će ministarstvo nadležno za zdravstvo.
(8) Zavod po primitku dokumenata o namjeri proizvodnje ili uvoza potrošačkog proizvoda čija uporaba će vjerojatno rezultirati novom vrstom ili podvrstom djelatnosti o istome obavještava kontaktne osobe nadležnih tijela državne uprave drugih država članica Europske unije, a na zahtjev dostavlja i odluku vezano uz opravdanost, kao i temelje za donošenje iste.“
Članak 8.
Naslov iznad članka 10. i članak 10. brišu se.
Članak 9.
Naslov iznad članka 11. mijenja se i glasi:
„Izuzeće od obveze dostavljanja obavijesti o namjeri i ishođenja odobrenja za obavljanje djelatnosti“
U članku 11. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Uvjete za izuzimanje od dostavljanja obavijesti o namjeri obavljanja aktivnosti i ishođenja odobrenja za obavljanje djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja propisat će pravilnikom ravnatelj Zavoda.“
U stavku 2. riječi: „članaka 9. i 10.“ zamjenjuju se riječima: „članka 9.“
Članak 10.
U naslovu iznad članka 19. riječi: „i dozvole za uporabu izvora ionizirajućeg zračenja te" zamjenjuju se riječima: „odobrenja za obavljanje djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora te odobrenja".
U članku 19. riječi: „dozvolu za uporabu izvora ionizirajućeg zračenja" zamjenjuju se riječima: „odobrenje za obavljanje djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora".
Članak 11.
Naslov iznad članka 24. i članak 24. mijenjaju se i glase:
„Granice ozračenja, preporučene granice ozračenja i referentne razine
Članak 24.
„(1) Granice ozračenja za pojedinog stanovnika, izložene radnike, određene organe ili tkiva čovjekova tijela, osoba koje se obučavaju ili obrazuju za rad s izvorima ionizirajućeg zračenja te preporučene granice ozračenja za pojedinog stanovnika, osoba koje svjesno i dragovoljno pridržavaju i pomažu pacijentima tijekom dijagnostičkih pregleda ili postupaka u medicini i dentalnoj medicini uporabom izvora ionizirajućeg zračenja, osoba koje dragovoljno sudjeluju u medicinskim i biomedicinskim, dijagnostičkim ili terapijskim, istraživačkim programima koji uključuju uporabu izvora ionizirajućeg zračenja, osoba koje su izložene nemedicinskom ozračenju te referentne razine za postojeće ozračenje propisat će se pravilnikom koji donosi ravnatelj Zavoda u suradnji s ministrom nadležnim za zdravstvo.
(2) Nositelj odobrenja i korisnik je za izložene radnike te vanjski izvođač za vanjske izložene radnike obvezan izraditi preporučene vrijednosti doza.
(3) Nositelj odobrenja, korisnik te vanjski izvođač obvezan je djelatnost s izvorima ionizirajućeg zračenja obavljati na način da je ozračenje izloženih radnika i vanjskih izloženih radnika ispod preporučenih granica ozračenja iz stavka 2. ovoga članka.
(4) Način i učestalost izrade preporučenih vrijednosti doza iz stavka 2. ovoga članka propisat će se pravilnikom iz stavka 1. ovoga članka.“.
Članak 12.
Članak 25. mijenja se i glasi:
„Osobe mlađe od 18 godina, ali starije od 16 godina, koje se obučavaju ili obrazuju za rad s izvorima ionizirajućeg zračenja tijekom obučavanja ili obrazovanja ne smiju obavljati poslove koji bi ih činili izloženim radnicima.“.
Članak 13.
Članak 26. mijenja se i glasi:
„(1) Nositelj odobrenja, korisnik ili vanjski izvođač obvezni su upozoriti izloženu radnicu, vanjsku izloženu radnicu i osobu koja se obučava ili obrazuje za rad s izvorima ionizirajućeg zračenja na potrebu ranog obavješćivanja u slučaju trudnoće vezano uz rizik izlaganja ploda ionizirajućem zračenju te u slučaju namjere dojenja vezano uz rizik izlaganja dojenčeta ionizirajućem zračenju kao posljedica unošenja radionuklida ili radioaktivnog onečišćenja tijela.
(2) Nakon što izložena radnica, vanjska izložena radnica ili osoba koja se obučava ili obrazuje za rad u području izloženosti nositelja odobrenja, korisnika ili vanjskog izvođača obavijesti o svojoj trudnoći, isti je obvezan izloženoj radnici, vanjskoj izloženoj radnici ili osobi koja se obučava ili obrazuje za rad u području izloženosti osigurati uvjete rada takve da ekvivalentna doza za plod bude toliko niska koliko je to razumno moguće postići, s minimalnom vjerojatnosti da ekvivalentna doza do kraja trudnoće dosegne 1 mSv.
(3) Na radnim mjestima na kojima postoji znatan rizik od unošenja radionuklida ili radioaktivnog onečišćenja tijela ne smiju raditi žene koje doje.“
Članak 14.
Iza članka 27. dodaje se naslov i članak 27.a koji glase:
„Nemedicinsko ozračenje
Članak 27.a
Uvjete za provedbu i način provedbe nemedicinskog ozračenja te mjere zaštite osoba izloženih nemedicinskom ozračenju propisat će pravilnikom ravnatelj Zavoda u suradnji s ministrom nadležnim za zdravstvo.“.
Članak 15.
U članku 28. stavku 1. iza riječi „izloženih radnika“ stavlja se zarez i dodaju se riječi: „vanjskih izloženih radnika“.
Članak 16.
U članku 31. stavku 2. riječi: „stavka 4." zamjenjuju se riječima: „stavka 2.".
Članak 17.
U članku 32. stavku 2. iza riječi: „stavka 1.“ dodaju se riječi: „način nadziranja u području nadgledanja i posebna pravila zaštite od ionizirajućeg zračenja ili sprečavanja širenja radioaktivnog onečišćenja u području posebnog nadgledanja te način kontrole i/ili ograničavanja pristupa istom“.
Članak 18.
U članku 33. podstavak 14. mijenja se i glasi:
„- klasifikaciju radnika sukladno pravilniku iz članka 28. stavka 3. ovoga Zakona.“
Iza podstavka 14. dodaju se podstavci 15.–17. koji glase:
„- označiti područje nadgledanja i nadzirati ga radi zaštite od ionizirajućeg zračenja
- označiti područje posebnog nadgledanja i u njemu provoditi posebna pravila zaštite od ionizirajućeg zračenja ili sprečavanja širenja radioaktivnog onečišćenja te kontrolirati i/ili ograničiti mu pristup.
- zabranu rada i provedbu zabrane rada u području izloženosti izloženim radnicima, vanjskim izloženim radnicima i osobama koje se obučavaju ili obrazuju za rad s izvorima ionizirajućeg zračenja koji ne udovoljavaju zdravstvenim uvjetima i koji nemaju posebno stručno obrazovanje o primjeni mjera radiološke sigurnosti i posebno stručno obrazovanje za rukovanje izvorima ionizirajućeg zračenja ako rukuju istima."
Dodaje se stavak 2. koji glasi:
„(2) Nositelj odobrenja i korisnik obvezni su informirati izloženog radnika o:
- opasnostima za zdravlje od ionizirajućeg zračenja u njihovu radu
- općenitim postupcima zaštite od ionizirajućeg zračenja i mjerama opreza koje treba poduzeti
- postupcima zaštite od ionizirajućeg zračenja i mjerama opreza povezanima s operativnim i radnim uvjetima djelatnosti, kao i svake vrste radnog mjesta ili posla koji im mogu biti dodijeljeni
- važnosti sukladnosti s tehničkim, medicinskim i propisanim uvjetima.“
Članak 19.
Članak 36. mijenja se i glasi:
„(1) Nositelj odobrenja i korisnik obvezni su imenovati osobu odgovornu za zaštitu od ionizirajućeg zračenja.
(2) Stručno obrazovanje osobe odgovorne za zaštitu od ionizirajućeg zračenja mora udovoljavati uvjetima propisanim pravilnikom iz članka 47. stavka 5. ovoga Zakona.
(3) Osoba odgovorna za zaštitu od ionizirajućeg zračenja:
– provodi unutarnju kontrolu nad primjenom mjera radiološke sigurnosti
– skrbi o uporabi zaštitne opreme i uređaja za mjerenje osobnoga ozračenja izloženih radnika
– skrbi o provedbi provjere zdravstvene sposobnosti izloženih radnika
– skrbi o stručnoj osposobljenosti izloženih radnika za rukovanje izvorima ionizirajućeg zračenja i primjeni mjera radiološke sigurnosti te obnovi znanja izloženih radnika
– skrbi o pregledima izvora ionizirajućeg zračenja u propisanim rokovima
– nazoči inspekcijskom nadzoru i očituje se na nalaz inspektora
– osigurava vođenje svih propisanih evidencija
– sudjeluje u sustavima sprečavanja, pripravnosti i odgovora u slučaju izvanrednog događaja
- informira i sudjeluje u osposobljavanju radnika vezano uz primjenu mjera radiološke sigurnosti
- provodi povremenu procjenu stanja odgovarajućih sustava vezanih uz primjenu mjera radiološke sigurnosti i upozoravanja
- upoznaje nove radnike s programom osiguranja kvalitete, aktom o ustroju i provedbi mjera radiološke sigurnosti, analizom rizika te pisanim radnim uputama za rad u području izloženosti te ostalim pravilima i postupcima vezano uz radiološku sigurnost
- savjetuje i komentira u vezi s planovima rada
- uspostavlja planove rada
- izvješćuje nositelja odobrenja i korisnika
- savjetuje se sa stručnjakom za zaštitu od ionizirajućeg zračenja.
(4) Poslove osobe odgovorne za zaštitu od ionizirajućeg zračenja može obavljati unutarnja ustrojstvena jedinica za zaštitu od ionizirajućeg zračenja nositelja odobrenja, korisnika ili vanjskog izvođača ili stručnjak za zaštitu od ionizirajućeg zračenja.
(5) Nositelj odobrenja i korisnik obvezni su osobi odgovornoj za zaštitu od ionizirajućeg zračenja osigurati nužna sredstva za provedbu njezinih poslova.
(6) Osoba odgovorna za zaštitu od ionizirajućeg zračenja neposredno je odgovorna nositelju odobrenja, korisniku ili vanjskom izvođaču koji ju je imenovao.
(7) Osoba odgovorna za zaštitu od ionizirajućeg zračenja obvezna je bez odgađanja izvijestiti Zavod o povredi odredbi ovoga Zakona i podzakonskih akata donesenih na temelju ovoga Zakona kojom su ugroženi život i zdravlje ljudi.
(8) Ako su povredom odredbi ovoga Zakona i podzakonskih akata donesenih na temelju ovoga Zakona ugroženi priroda ili okoliš, osoba odgovorna za zaštitu od ionizirajućeg zračenja obvezna je o tome bez odgađanja izvijestiti tijelo državne uprave nadležno za zaštitu okoliša i Zavod.“.
Članak 20.
Članak 37. mijenja se i glasi:
„(1) Namjerno dodavanje radioaktivnih tvari u proizvodnju hrane, hranu za životinje, kozmetike, proizvodnju igračaka i osobnih ukrasa te uvoz ili izvoz takvih proizvoda nisu dozvoljeni.
(2) Ne utječući na provedbu Direktive 1999/2/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 22. veljače 1999. o usklađivanju zakonodavstava država članica o hrani i sastojcima hrane podvrgnutim ionizirajućem zračenju, djelatnosti kod kojih aktivacija materijala rezultira povećanjem aktivnosti u potrošačkom proizvodu koja se u vrijeme stavljanja u promet toga proizvoda ne može zanemariti sa stajališta zaštite od ionizirajućeg zračenja, smatraju se neopravdanima. Iznimno, Zavod takvu djelatnost ipak može odobriti uzimajući u obzir načelo opravdanosti.
(3) Djelatnosti kojima se vrši aktivacija materijala koji se koriste u igračkama i osobnim ukrasima, a koja će rezultirati povećanjem aktivnosti koja se u vrijeme proizvodnje ili u vrijeme stavljanja na tržište tih proizvoda ne može zanemariti sa stajališta zaštite od ionizirajućeg zračenja nisu dozvoljene. Uvoz i ili izvoz takvih proizvoda ili materijala nije dozvoljen.
(4) Prodaja ili stavljanje na tržište potrošačkih proizvoda nije dozvoljeno ako njihova uporaba nije opravdana i ako nije udovoljeno uvjetima za izuzimanje koje će propisati pravilnikom ravnatelj Zavoda.“.
Članak 21.
Iza članka 37. dodaje se naslov i članak 37.a koji glase:
„Stručnjak za zaštitu od ionizirajućeg zračenja
Članak 37.a
(1) Nositelj odobrenja i korisnik obvezni su od stručnjaka za zaštitu od ionizirajućeg zračenja zatražiti savjet vezano uz:
(a) ispitivanje i provjeru zaštitnih sredstava i mjernih instrumenata
(b) projektiranje prostorija u kojima se obavlja djelatnost s izvorima ionizirajućeg zračenja ili se čuvaju izvori ionizirajućeg zračenja, a vezano uz zaštitu od ionizirajućeg zračenja
(c) određivanja područja nadgledanja i područja posebnog nadgledanja, kao i način nadziranja u području nadgledanja i posebna pravila zaštite od ionizirajućeg zračenja ili sprečavanja širenja radioaktivnog onečišćenja u području posebnog nadgledanja te način kontrole i/ili ograničavanja pristupa istom
(d) početak obavljanja djelatnosti novim ili izmijenjenim izvorima ionizirajućeg zračenja sa stajališta zaštite od ionizirajućeg zračenja
(e) redovitu provjeru djelotvornosti zaštitnih sredstava i tehnika
(f) redovito umjeravanje mjernih instrumenata i redovita provjera u svrhu utvrđivanja njihovog uporabnog stanja i pravilne uporabe.
(2) Stručnjak za zaštitu od ionizirajućeg zračenja obvezan je savjet iz stavka 1. ovoga članka nositelju odobrenja i korisniku dostaviti u pisanom obliku.
(3) Područja za koja se pojedincu ili grupi pojedinaca može dati potvrda kojom se dokazuje stručnost za zaštitu od ionizirajućeg zračenja te uvjeti za davanje, rokovi valjanosti i način obnove potvrde propisat će pravilnikom ravnatelj Zavoda.“.
Članak 22.
Iza članka 37.a dodaje se naslov i članak 37.b koji glase:
„Vanjski izloženi radnici
Članak 37.b
(1) Nositelj odobrenja i korisnik obvezni su osigurati mjerenje osobnog ozračenja vanjskih izloženih radnika kao i izloženim radnicima u nositelju odobrenja, odnosno korisniku, a u skladu s djelatnosti koju obavlja.
(2) Nositelj odobrenja i korisnik odgovorni su izravno ili temeljem ugovornih obveza s vanjskim izvođačem za primjenu mjera radiološke sigurnosti vanjskim izloženim radnicima u skladu s vrstom djelatnosti koje u nositelju odobrenja ili korisniku obavljaju.
(3) Nositelj odobrenja i korisnik obvezni su informirati vanjskog izloženog radnika koji ulazi u područje posebnog nadgledanja o:
- postupcima zaštite od ionizirajućeg zračenja i mjerama opreza povezanima s operativnim i radnim uvjetima djelatnosti, kao i svake vrste radnog mjesta ili posla koji im mogu biti dodijeljeni te
- relevantnim dijelovima planova i postupaka za odgovor na izvanredni događaj.
(4) Nositelj odobrenja i korisnik obvezni su:
- za svakog vanjskog izloženog radnika kategorije A koji ulazi u područje posebnog nadgledanja provjeriti je li zdravstveno sposoban za rad u tom području
- provjeriti je li vanjski izloženi radnik odgovarajuće klasificiran obzirom na njegovo moguće ozračenje tijekom obavljanja djelatnosti kod nositelja odobrenja ili korisnika
- u slučaju ulaska vanjskog izloženog radnika u područje posebnog nadgledanja osigurati da vanjski izloženi radnik posjeduje posebno stručno obrazovanje o primjeni mjera radiološke sigurnosti
- u slučaju ulaska vanjskog izloženog radnika u područje nadgledanja osigurati da vanjski izloženi radnik dobije odgovarajuće radne upute specifične za djelatnost koju obavlja i rizik vezan uz obavljanje te djelatnosti
- primijeniti sve propisane mjere radiološke sigurnosti te
- za svaki ulaz vanjskog izloženog radnika u područje posebnog nadgledanja osigurati ili poduzeti odgovarajuće mjere kojima će biti osigurano bilježenje podataka o osobnom ozračenju u skladu s pravilnikom iz članka 28. stavka 3. ovoga Zakona.
(5) Vanjski izvođač obvezan je izravno ili temeljem ugovornih obveza s nositeljem odobrenja ili korisnikom svojim radnicima osigurati zaštitu od ionizirajućeg zračenja u skladu s odredbama ovoga Zakona, a osobito:
- osigurati primjenu svih propisanih mjera radiološke sigurnosti
- osigurati radnicima pružanje svih propisanih informacija i propisano stručno osposobljavanje o primjeni mjera radiološke sigurnosti
- jamčiti svojim radnicima procjenu osobnog ozračenja, a radnicima A kategorije propisanu provjeru zdravstvene sposobnosti
- osigurati redovitu obnovu podataka o osobnom ozračenju u skladu s pravilnikom iz članka 28. stavka 3. ovoga Zakona.
(6) Vanjski izloženi radnici obvezni su tijekom rada provoditi sve propisane i uobičajene mjere samozaštite od ionizirajućeg zračenja, kao i zaštite drugih osoba, koristiti propisanu zaštitnu opremu te koristiti i provoditi sve druge potrebne mjere za zaštitu od ionizirajućeg zračenja, a osobne dozimetre na način, u opsegu, trajanju i rokovima kako će biti propisano pravilnikom iz članka 28. stavka 3. ovoga Zakona, ne dovodeći u pitanje odgovornost nositelja odobrenja, korisnika ili vanjskog izvođača.“.
Članak 23.
Naslov iznad članka 50. mijenja se i glasi:
„Odobrenje za obavljanje djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora“.
U stavku 4. riječi: „i istrošenog nuklearnog goriva“ brišu se.
Članak 24.
U članku 52. stavku 1. podstavku 1. riječ: „prouzročitelji“ zamjenjuje se riječima: „prouzročitelji/posjednici“.
Članak 25.
U članku 63. iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
(2) Postupak sanacije iz stavka 1. provodi se sukladno planu sanacije kojeg izrađuje vlasnik radioaktivnog otpada. Sadržaj plana sanacije te uvjete, kriterije i način odobravanja plana pravilnikom će propisati ravnatelj Zavoda.“
Dosadašnji stavak 2. koji postaje stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) Pravilnike iz stavaka 1. i 2. ovog članka donosi ravnatelj Zavoda.“
Dosadašnji stavci 3. i 4. postaju stavci 4. i 5.
Članak 26.
Iza članka 65. dodaje se naslov i članak 65.a koji glase:
„Akcijski plan za radon
Članak 65.a
(1)Akcijski plan za rješavanje dugoročnih rizika od ozračenja radonom u stambenim zgradama, zgradama s javnim pristupom te na radnim mjestima, bez obzira potiče li radon iz tla, građevnog materijala ili vode, donosi Zavod uz suglasnost ministarstva nadležnog za zdravstvo, ministarstva nadležnog za graditeljstvo i prostorno uređenje, ministarstva nadležnog za zaštitu okoliša i energetiku i ministarstva nadležnog za znanost i obrazovanje.
(2)Akcijski plan iz stavka 1. ovoga članka treba sadržavati:
1.Plan provođenja mjerenja koncentracije radona u zatvorenim prostorima ili koncentracije radona u tlu u svrhu utvrđivanja distribucije koncentracije radona u zatvorenom prostoru te opis upravljanja podacima.
2.Načela, vrstu podataka te kriterije koji će se koristiti za prepoznavanje područja s povišenom razinom radona ili definiranje drugih parametara koji se mogu koristiti i kao posebni pokazatelji u slučaju da se radi o potencijalno visokom ozračenju od radona.
3.Popis vrsta radnih mjesta i zgrada s javnim pristupom u kojima je potrebno provesti mjerenje radona (na pr. škole, vrtići, obrazovne, kulturne i zdravstvene ustanove te podzemna radna mjesta) kao i onih mjesta u pojedinim područjima za koje je na temelju procjene rizika utvrđena potreba za provedbom mjerenja, uzimajući u obzir vrijeme provedeno na takvom mjestu.
4.Temelj za uspostavu referentnih razina za zgrade i radna mjesta.
5.Raspodjelu odgovornosti, mehanizme koordinacije i raspoloživa sredstva za provedbu akcijskog plana.
6.Upute kojima će se olakšati provođenje sanacije nakon gradnje.
7.Plan mjera za smanjenje ozračenja radonom u stambenim zgradama i utvrđivanje prioriteta u rješavanju slučajeva navedenih u točki 2. ovoga stavka uključujući određivanje okolnosti pod kojima bi takve mjere bile obavezne ili dobrovoljne.
8.Plan mjera za sprečavanja ulaska radona u nove zgrade, uključujući metode i alate, te identifikaciju građevnog materijala iz kojeg je povećana ekshalacija (ispuštanje) radona. Mjere za sprečavanje ulaska radona u nove zgrade mogu uključiti posebne uvjete u nacionalnim građevinskim propisima.
9.Vremenski plan obnove akcijskog plana.
10.Komunikacijski plan u svrhu povećanja osviještenosti te informiranja javnosti, lokalnih donositelja odluka, poslodavaca i zaposlenika o rizicima od radona, uključivo i vezu s pušenjem.
11.Upute o metodama i alatima za mjerenje i provođenje sanacije.
12.Stajalište postoji li potreba za donošenje odredbe kojom će se omogućiti pružanje financijske potpore u istraživanjima radona i mjerama sanacije, osobito za privatne stambene zgrade s vrlo velikim koncentracijama radona.
13.Dugoročne ciljeve u smislu smanjenja rizika od raka pluća koje je povezano uz ozračenje od radona (za pušače i nepušače).
(3) Pri izradi Akcijskog plana iz stavka 1. ovoga članka razmotrit će se povezanost s drugim istorodnim temama i odgovarajućim programima vezanim uz štednju energije i kvalitetu zraka u prostori(ja)ma.
(4) Pri izradi Akcijskog plana iz stavka 1. ovoga članka razmotrit će se i uvjeti za akreditaciju mjernih metoda i sanacijskih službi.
(5) Zavod inicira i koordinira redovite obnove Akcijskog plana iz stavka 1. ovoga članka.“.
Članak 27.
Iza članka 65.a dodaje se naslov i članak 65.b koji glase:
„Postojeće ozračenje
Članak 65.b
Uvjete, kriterije i način postupanja u slučajevima postojećeg ozračenja propisat će pravilnikom ravnatelj Zavoda.“.
Članak 28.
Naslov iznad članka 66. mijenja se i glasi:
„VII. FIZIČKO OSIGURANJE IZVORA IONIZIRAJUĆEG ZRAČENJA, NUKLEARNIH POSTROJENJA I POSTROJENJA ZA ZBRINJAVANJE RADIOAKTIVNOG OTPADA I ISKORIŠTENIH IZVORA“
U članku 66. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Nositelji odobrenja odgovorni su za provedbu fizičkog osiguranja izvora ionizirajućeg zračenja, nuklearnih postrojenja i postrojenja za zbrinjavanje radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora te snose troškove njihove provedbe.“.
Članak 29.
Iza članka 66. dodaje se članak 66.a koji glasi:
„Članak 66.a
(1) Svi planovi fizičkog osiguranja izvora ionizirajućeg zračenja, nuklearnih postrojenja te postrojenja za zbrinjavanje radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora moraju biti u skladu s dokumentom koji daje prikaz obilježja očekivanih ugrožavanja sigurnosti izvora ionizirajućeg zračenja, nuklearnih postrojenja te postrojenja za zbrinjavanje radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora i usklađeni s propisanim djelovanjem drugih državnih tijela i organizacija u slučaju sigurnosne ugroze.“
(2) Dokument iz stavka 1. ovoga članka donosi ravnatelj Zavoda u suradnji s tijelima državne uprave nadležnim za poslove obrane, unutarnjih poslova i nacionalne sigurnosti.“.
Članak 30.
U članku 68. riječi: „i predmetima opće uporabe“ brišu se, iza riječi: „stambenim“ dodaju se riječi: „javnim“, a riječ: „prostorijama“ zamjenjuje se riječju: „prostorima“.
Članak 31.
U članku 69. stavku 3. riječi: „23. kolovoza 2015., a nakon toga svake tri godine“ zamjenjuju se riječima: „22. srpnja 2014., a zatim do 22. srpnja 2020.“.
Članak 32.
Naslov iznad članka 71. mijenja se i glasi: „Obveza i provođenje samoprocjene i stručnih pregleda“.
U članku 71. iza stavka 3. dodaju se stavci 4. - 6. koji glase:
„(4) Zavod mora osigurati da prvi tematski stručni pregled nuklearnog postrojenja na državnom području Republike Hrvatske započne 2017. godine a nakon toga daljnji tematski stručni pregledi moraju se provoditi najmanje svakih šest godina.
(5) Na stručni pregled iz stavka 4. ovoga članka pozivaju se kao promatrači sve države članice Europske unije i Europska komisija.
(6) U slučaju nesreće koja dovodi do situacije koja bi mogla zahtijevati primjenu mjera zaštite i spašavanja izvan lokacije, bez nepotrebnog odgađanja poziva se međunarodni stručni pregled.“.
Članak 33.
Članak 74. briše se.
Članak 34.
Naslov iznad članka 78. mijenja se i glasi: „Službena iskaznica, značka i odjeća“.
U članku 78. iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
„(2) Inspekcijske poslove iz djelokruga Zavoda osobe iz članka 76. ovoga Zakona mogu obavljati u službenoj odori ili civilnoj odjeći.“
Dosadašnji stavak 2., koji postaje stavak 3. mijenja se i glasi:
„Oblik i sadržaj obrasca službene iskaznice, oblik i sadržaj značke, kao i vođenje upisnika o izdanim službenim iskaznicama i značkama iz stavka 1. ovoga članka te izgled, vrstu, trajanje i način uporabe službene odore te pravila o odijevanju odnosno izgled civilne odjeće iz stavka 2. ovog članka pravilnikom propisuje ravnatelj Zavoda.“.
Članak 35.
Članak 79. mijenja se i glasi:
„U obavljanju inspekcijskog nadzora inspektor je ovlašten fotografirati ili snimiti osobe, pregledati, fotografirati ili snimiti zgrade, objekte, sve radne i pomoćne prostorije i prostore, luke, stambene prostorije i prostore u kućanstvu ili stambene zgrade, dokumentaciju, propisane očevidnike, opremu, osobe, sredstva rada i poslovanja koji su podvrgnuti inspekcijskom nadzoru, vozila, poslovne knjige, video zapise, audio zapise, ugovore, isprave i drugu poslovnu dokumentaciju koja omogućuje uvid u poslovanje nadzirane pravne ili fizičke osobe, uzimati izjave odgovornih osoba i iskaze svjedoka, obavljati uzorkovanja, a po potrebi koristiti i usluge istaknutih stručnjaka i pravnih osoba.“.
Članak 36.
U članku 80. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Inspektor je dužan o provedbi neposrednoga inspekcijskog nadzora obavijestiti odgovornu osobu nadzirane pravne osobe i fizičku osobu najkasnije 2 dana prije početka inspekcijskog nadzora, ako je dostupna.“
Iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
„(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, inspektor može obaviti inspekcijski nadzor bez prethodne najave u slučaju postojanja razloga za hitno postupanje, ali je dužan o provedbi neposrednoga inspekcijskog nadzora i svojoj nazočnosti obavijestiti odgovornu osobu nadzirane pravne osobe i fizičku osobu.“
U dosadašnjem stavku 2., koji postaje stavak 3., riječi: „stavka 1.“ zamjenjuju se riječima: „stavka 2.“, a iza riječi: „osobe“ dodaju se riječi: „ili člana obitelji.“.
U dosadašnjem stavku 3., koji postaje stavak 4., iza riječi: „podliježu“ dodaje se riječ: „inspekcijskom“ , a iza riječi: „nadzoru“ dodaju se riječi: „ili fizičke osobe koje su zatečene na mjestu inspekcijskog nadzora“.
Članak 37.
U članku 81. iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
„(2) Zapisnik o obavljenom inspekcijskom nadzoru sastavlja se po odredbama Zakona o općem upravnom postupku.“
Dosadašnji stavci 2. i 3. postaju stavci 3. i 4.
Članak 38.
U članku 82. stavku 1. iza riječi: „nadzora“ dodaju se riječi: „i uvjete za neometan rad.“.
U stavku 2. riječi: „dostaviti podatke“ zamjenjuju se riječima: „dostaviti točne i potpune podatke, obavijesti i materijale“.
U stavku 3. riječi: „u vrijeme“ zamjenjuju se riječima: „za vrijeme trajanja“.
Članak 39.
Članak 85. mijenja se i glasi:
„(1) Inspektor je ovlašten u obavljanju inspekcijskog nadzora, do donošenja pravomoćne odluke o prekršaju, odnosno pravomoćne presude o počinjenom kaznenom djelu, privremeno oduzeti dokumentaciju i predmete koji u prekršajnom ili kaznenom postupku mogu poslužiti kao dokaz. Poslodavac je dužan, na zahtjev inspektora, predati zatraženu dokumentaciju i predmete kojima je učinjen prekršaj ili kazneno djelo.
(2) Pravnoj ili fizičkoj osobi, kojoj su oduzeti dokumentacija i/ili predmeti, izdaje se potvrda s točno naznačenom oduzetom dokumentacijom i/li predmetima, po vrsti i količini.
(3) Inspektor je obvezan u roku od osam dana od izvršenoga privremenog oduzimanja dokumentacije i/ili predmeta podnijeti optužni prijedlog radi pokretanja prekršajnog postupka i nadležnom sudu predati privremeno oduzetu dokumentaciju i/ili predmete, ako posebnim propisom nije drukčije određeno. (4) S privremeno oduzetom dokumentacijom i/ili predmetima, do predaje nadležnom sudu, inspektor ne može raspolagati (uništiti, prodati, darovati i sl.), osim ako posebnim propisom nije drukčije određeno. (5) Troškove nastale oduzimanjem iz stavka 1. ovoga članka snosi nadzirana pravna ili fizička osoba.“.
Članak 40.
U članku 88. iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:
„(3) U provedbi inspekcijskog nadzora nad djelatnostima za koje je Zakonom propisano da se upisuju u evidenciju Zavoda i/ili da se za obavljanje istih prethodno mora pribaviti rješenje Zavoda, inspektor je ovlašten nadziranoj pravnoj ili fizičkoj osobi, dok ne otkloni nedostatke, usmenim rješenjem privremeno zabraniti obavljanje te djelatnosti i odmah pristupiti izvršenju rješenja, sukladno odredbi članka 89. stavka 1. ovoga Zakona, bez donošenja posebnoga akta o dozvoli izvršenja rješenja u sljedećim slučajevima: 1. ako se djelatnost obavlja bez upisa u evidenciju Zavoda
2. ako se djelatnost obavlja bez rješenja Zavoda.“.
Članak 41.
U članku 89. iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:
„(3) Novčana kazna koja se na temelju stavka 2. ovoga članka izriče prvi put, izriče se u iznosu od 10.000,00 kuna za nadziranu pravnu, a u iznosu od 5.000,00 kuna za nadziranu fizičku osobu. Svaka kasnija novčana kazna izriče se u istom iznosu.“
Dosadašnji stavci 3 – 5. postaju stavci 4. – 6.
U dosadašnjem stavku 6., koji postaje stavak 7., riječi: „stavka 5.“ zamjenjuju se riječima: „stavka 6.“.
Iza stavka 7. dodaju se stavci. 8. – 11. koji glase:
„(8) Ako se naređena mjera sastoji u izvršenju radnje, a pravna ili fizička osoba koja je obvezna izvršiti tu radnju istu propusti izvršiti u određenom roku i na određeni način, nadležni inspektor može ovu radnju izvršiti neposredno ili putem drugih tijela i osoba. Troškove izvršenja naređene mjere iz ovog stavka snosi pravna ili fizička osoba koja je bila obvezna izvršiti ovu mjeru. Inspektor može od pravne ili fizičke osobe iz ovog stavka zatražiti da unaprijed položi novčani iznos za troškove izvršenja rješenja iz ovog stavka.
(9) Ako je stranka u postupku inspekcijskog nadzora nepoznata ili nepoznatog boravišta, rješenje, odnosno zaključak dostavlja se stavljanjem na oglasnu ploču Zavoda. Obavijest o tome objavljuje se na mrežnim stranicama Zavoda.
(10) Rješenje, odnosno zaključak u slučaju dostave iz stavka 9. ovoga članka smatra se dostavljenim istekom osmoga dana od dana objave na oglasnoj ploči.
(11) Ako poznata stranka nakon pokušaja dostave rješenja, odnosno zaključka ne zaprimi rješenje, odnosno zaključak, dostava se provodi na način propisan stavcima 9. i 10. ovoga članka.“.
Članak 42.
(1) U članku 90. stavku 1. iza riječi: "mjera" dodaju se riječi: "najkasnije u roku od tri mjeseca od završenog inspekcijskog nadzora".
Članak 43.
U članku 92. stavku 1. broj: "100.000,00" zamjenjuje se brojem: "50.000,00".
Točka 3. briše se.
Dosadašnje točke 4. – 23. postaju točke 3. - 22.
U dosadašnjoj točki 19., koja postaje točka 18., iza riječi: "sanaciju" dodaju se riječi: "bez odgađanja".
Dosadašnja točka 20., koja postaje točka 19. mijenja se i glasi:
„19. ne provede fizičko osiguranje izvora ionizirajućeg zračenja, nuklearnih postrojenja i postrojenja za zbrinjavanje radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora (članak 66. stavak 1.)“.
Iza točke 22. dodaje se točka 23. koja glasi:
"23. upotrebljava radne i životne prostore te uvozi, izvozi ili stavlja u promet i upotrebu vodu, hranu, stočnu hranu i proizvode koji su onečišćeni radionuklidima iznad propisanih granica (članak 37. stavci 2. i 3.)."
Članak 44.
Iza članka 92. dodaje se članak 92.a koji glasi:
„Članak 92.a
"Novčanom kaznom od 6.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba koja podliježe inspekcijskom nadzoru ili fizička osoba zatečena na mjestu inspekcijskog nadzora, ako na traženje inspektora ne predoči na uvid javnu ispravu na temelju koje se može provjeriti i utvrditi njezin identitet (članak 80. stavak 3.).".
Članak 45.
U članku 93. stavku 1. riječi: "od 50.000,00 do 100.000,00" zamjenjuje se riječima: "od 45.000,00 do 80.000,00".
U točki 4. riječ: „posebnim“ briše se, a iza riječi: „stavak 1.“ dodaju se riječi: „i stavak 2.“.
Točka 5. mijenja se i glasi:
„5. ne osigura provjeru zdravstvene sposobnosti izloženih radnika i/ili polaznika ili ne zabrani rad i ne provede zabranu rada u području izloženosti izloženim radnicima, vanjskim izloženim radnicima i osobama koje se obučavaju ili obrazuju za rad s izvorima ionizirajućeg zračenja koji ne udovoljavaju zdravstvenim uvjetima i koji nemaju posebno stručno obrazovanje o primjeni mjera radiološke sigurnosti i posebno stručno obrazovanje za rukovanje izvorima ionizirajućeg zračenja ako rukuju istima. (članak 29. stavak 2., članak 31. stavak 1., članak 33. podstavak 1. i podstavak 17.)".
Točka 22. briše se.
Točke 23. i 24. postaju točke 22. i 23.
Iza dosadašnje točke 24., koja postaje točka 23., dodaje se točka 24. koja glasi:
"24. ne vodi očevidnike sukladno propisanim uvjetima (članak 72. stavak 3.)“.
Iza točke 24. dodaje se točka 25. koja glasi:
"25. ne označi područje posebnog nadgledanja i u njemu ne provodi posebna pravila zaštite od ionizirajućeg zračenja ili sprečavanja širenja radioaktivnog onečišćenja te ne kontrolira i/ili ne ograniči pristup u područje posebnog nadgledanja (članak 33. podstavak 16.)“.
Članak 46.
U članku 94. stavku 1. riječi: "od 30.000,00 do 80.000,00" zamjenjuje se riječima: "od 20.000,00 do 60.000,00".
Točka 1. briše se.
Dosadašnje točke 2. - 6. postaju točke 1. - 5.
Iza dosadašnje točke 6. koja postaje točka 5. dodaje se točka 6. koja glasi:
"6. na zahtjev inspektora, u roku koji on odredi, ne dostavi podatke, obavijesti, materijale te poslovnu dokumentaciju potrebnu za obavljanje inspekcijskoga nadzora i eventualno daljnje vođenje postupka ili ako dostavi netočne i nepotpune podatke, obavijesti, materijale te poslovnu dokumentaciju koji su potrebni za obavljanje inspekcijskog nadzora (članak 82. stavak 2.)".
Iza točke 6. dodaju se točke 7. i 8. koje glase:
"7. inspektoru ne omogući nesmetano obavljanje inspekcijskog nadzora ili ne osigura uvjete za neometan rad (članak 82. stavak 1.)".
"8. na zahtjev inspektora privremeno ne obustavi poslovanje nadziranog objekta za vrijeme trajanja inspekcijskoga nadzora, ako inspektor ne bi mogao na drugi način obaviti nadzor, odnosno utvrditi činjenično stanje (članak 82. stavak 3.)“.
Članak 47.
Pravilnike iz članka 6., članka 7., članka 9., članka 14., članka 20., članka 21., članka 25., članka 27. i članka 34. ovoga Zakona, ravnatelj Zavoda će donijeti u roku od šest mjeseci od dana njegovog stupanja na snagu.
Akcijski plan iz članka 26. ovoga Zakona ravnatelj Zavoda će donijeti u roku od pet godina od dana njegovog stupanja na snagu.
Dokument iz članka 29. ovoga Zakona ravnatelj Zavoda će donijeti u roku od šest mjeseci od dana njegovog stupanja na snagu.
Članak 48.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
PRIJEDLOG
ZAKON
O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O
RADIOLOŠKOJ I NUKLEARNOJ SIGURNOSTI
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 1.
U Zakonu o radiološkoj i nuklearnoj sigurnosti („Narodne novine“, br. 141/13. i 39/15. u članku 1. dodaje se stavak 2. koji glasi:
„(2) Zakon se primjenjuje na svako civilno nuklearno postrojenje za koje se izdaje odobrenje“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 2.
U članku 2. podstavci 4. - 8. brišu se.
Dosadašnji podstavci 9. - 12. postaju podstavci 4. - 7.
Iza dosadašnjeg podstavka 12. koji postaje podstavak 7. briše se točka te se dodaje podstavak 8. koji glasi:
„– Direktivom Vijeća 2014/87/Euratom od 8. srpnja 2014. o izmjeni Direktive 2009/71/Euratom o uspostavi okvira Zajednice za nuklearnu sigurnost nuklearnih postrojenja (SL L 219, 25. 7. 2014.)“.
Dodaje se stavak 2. koji glasi:
„(2) Za provođenje Uredbi navedenih u stavku 1. ovoga članka nadležan je Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost.“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 3.
U članku 4. dodaju se novi podstavci 1. - 3. koji glase:
„aktivacija jest proces u kojem se stabilni nuklid sadržan u nekom materijalu pretvara u radionuklid ozračivanjem tog materijala česticama ili visokoenergetskim fotonima“
„ aktivnost jest ljudska aktivnost koja se ne ubraja u djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja, a pri kojoj može doći do povećanja ozračenja radnika i stanovnika od prirodnih izvora ionizirajućeg zračenja, a pobrojane su u pravilniku iz članka 68. ovoga Zakona“
„ aktivnost (A) jest aktivnost neke količine radionuklida u određenom energijskom stanju u određenom vremenskom razdoblju. To je omjer dN i dt, gdje je dN očekivana vrijednost broja spontanih prijelaza u jezgrama atoma iz jednog energijskog stanja u drugo u vremenskom razdoblju dt: A=dN/dt. Jedinica za aktivnost je becquerel (Bq)“.
Dosadašnji podstavci 1. i 2. postaju podstavci 4. i 5.
Dosadašnji podstavak 3. briše se.
Dosadašnji podstavci 4.- 6. postaju podstavci 6. - 8.
Iza dosadašnjeg podstavka 6., koji postaje podstavak 8. dodaje se novi podstavak 9. koji glasi:
“ granična vrijednost za izuzimanje iz nadzora jest vrijednost propisana od strane Zavoda, a izražena preko koncentracije aktivnosti ili ukupne aktivnosti na ili ispod koje se na radioaktivnu tvar ne odnose odredbe ovoga Zakona“.
Dosadašnji podstavci 7.-18. postaju podstavci 10.-21.
Iza dosadašnjeg podstavka 18. koji postaje podstavak 21. dodaju se novi podstavci 22. i 23. koji glase:
„ medicinsko ozračenje jest izlaganje ionizirajućem zračenju pacijenata ili pojedinaca bez simptoma bolesti tijekom dijagnostičkog pregleda, intervencijskog ili terapijskog postupka u medicini ili dentalnoj medicini u svrhu poboljšanja njihovog zdravlja, kao i izlaganje osoba koje svjesno i dragovoljno pridržavaju i pomažu pacijentu tijekom tog dijagnostičkog pregleda, intervencijskog ili terapijskog postupka te osoba koje dragovoljno sudjeluju u medicinskom i biomedicinskom istraživanju koje uključuje uporabu ionizirajućeg zračenja“.
„mjere zaštite i spašavanja jesu aktivnosti i postupci koje operativne snage zaštite i spašavanja provode u cilju spašavanja života i zdravlja stanovništva te zaštite imovine i sastavnica okoliša u slučaju izvanrednih događaja.“
Dosadašnji podstavci 19.-21. postaju podstavci 24. – 26.
Iza dosadašnjeg podstavka 21. koji postaje podstavak 26. dodaju se novi podstavci 27. i 28. koji glase:
„ nemedicinsko ozračenje jest svako namjerno izlaganje ljudi ionizirajućem zračenju u svrhu dobivanja snimke kada primarna namjera tog izlaganja nije korist za zdravlje pojedinca koji je ozračen“.
„neuobičajeni rad jest operativni postupak koji odstupa od normalnog rada za koji se očekuje da će se pojaviti najmanje jednom tijekom radnog vijeka postrojenja, ali koji, s obzirom na odgovarajuće mjere projektiranja, ne uzrokuje nikakvu znatnu štetu za stavke bitne za sigurnost ili ne dovodi do uvjeta nesreće“
U dosadašnjem podstavku 22. koji postaje podstavak 29. riječi: “ili istrošenog nuklearnog goriva“ brišu se.
Dosadašnji podstavak 23. postaje podstavak 30.
U dosadašnjem postavku 24. koji postaje podstavak 31. točka f) mijenja se i glasi:
f) skladištenje i odlaganje istrošenog nuklearnog goriva.
Dosadašnji podstavci 25. i 26. postaju podstavci 32. i 33.
U dosadašnjem podstavku 27. koji postaje podstavak 34. točka a) mijenja se i glasi:
„a) nuklearna elektrana, postrojenje za obogaćivanje, postrojenje za proizvodnju nuklearnog goriva, postrojenje za preradu, istraživački reaktor, skladište istrošenog goriva, odlagalište istrošenog goriva“
Iza dosadašnjeg podstavka 27. koji postaje podstavak 34. dodaje se novi podstavak 35. koji glasi:
„obavijest o namjeri jest dokument kojim pravna ili fizička osoba, tijelo državne uprave ili tijelo lokalne i područne (regionalne) samouprave obavještava Zavod o namjeri obavljanja aktivnosti, djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja ili djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora“
Dosadašnji podstavci od 28.-33. postaju podstavci 36.- 41.
Dosadašnji podstavak 34. koji postaje podstavak 42. mijenja se i glasi:
„odobrenje za obavljanje djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora jest rješenje kojim Zavod pravnoj ili fizičkoj osobi, tijelu državne uprave i drugom državnom tijelu ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, dopušta obavljanje određene djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora“
Dosadašnji podstavci od 35. – 40. postaju podstavci 43. – 48.
Dosadašnji podstavak 41. koji postaje podstavak 49. mijenja se i glasi:
„ područje izloženosti jest područje koje se nadzire radi zaštite od ionizirajućeg zračenja ili se u njemu primjenjuju posebna pravila zaštite od ionizirajućeg zračenja ili sprečavanja širenja radioaktivnog onečišćenja, a kojem je pristup kontroliran i/ili ograničen. Područje izloženosti dijeli se na područje nadgledanja i područje posebnog nadgledanja “
Dosadašnji podstavci 42. - 46. postaju 50.-54.
Iza dosadašnjeg podstavka 47. xx. koji postaje podstavak 55. dodaju se novi podstavci 56. i 57. koji glase:
„ posjednik jest pravna ili fizička osoba koja ima radioaktivni otpad, iskorišteni izvor ili istrošeno nuklearno gorivo u posjedu“
„postojeće ozračenje jest stanje ozračenja koje već postoji kada treba donijeti odluku o njegovom nadzoru i za koje nije potrebno poduzimati hitne mjere“
Dosadašnji podstavci 48. i 49. brišu se.
Iza dodanog podstavka 57. dodaju se novi podstavci 58. - 60. koji glase:
„postrojenje za zbrinjavanje radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora jest objekt ili sustav čija je primarna svrha obavljanje djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora“.
„ potrošački proizvod jest naprava ili proizvedeni predmet u koji su namjerno ugrađeni jedan ili više radionuklida ili su proizvedeni aktivacijom ili koji stvaraju ionizirajuće zračenje i koje pojedini stanovnik može nabaviti u slobodnoj prodaji i za koje nakon prodaje nije potreban poseban nadzor ili se na njega ne odnose odredbe ovoga Zakona“
„ preporučena vrijednost doze jest predviđena gornja granica osobnog ozračenja pojedinca, a koristi se za definiranje više razmatranih mogućnosti u postupku optimizacije za pojedini izvor ionizirajućeg zračenja u slučaju obavljanja djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja ili aktivnosti“
Dosadašnji podstavci 50. - 53. postaju podstavci 61. - 64.
Dosadašnji podstavak 54. koji postaje podstavak 65. mijenja se i glasi:
„radioaktivni otpad jest otpadna tvar u plinovitom, tekućem ili krutom stanju nastala obavljanjem djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora te obavljanjem djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja, nuklearnom djelatnošću ili tijekom pogona nuklearnog postrojenja za koju nije predviđena daljnja uporaba, bez obzira na fizički oblik i kemijska svojstva, koja sadrži radioaktivne tvari čija je aktivnost, koncentracija ili zračenje iznad granice koju pravilnikom propisuje ravnatelj Zavoda“
Dosadašnji podstavci 55. - 57. postaju podstavci 66. - 68.
Iza dosadašnjeg podstavka 57. koji postaje podstavak 68. dodaju se podstavci 69. - 71. koji glase:
„radon jest radionuklid Rn-222 i, gdje je prikladno, njegovi potomci“
„referentna razina jest efektivna doza ili ekvivalentna doza ili koncentracija aktivnosti, iznad koje se u slučaju izvanrednog događaja ili postojećeg ozračenja ne smatra prikladnim dopustiti ozračenje kao posljedicu postojećeg ozračenja, iako nije riječ o granici koja ne smije biti prijeđena“
„rješenje o registraciji jest rješenje kojim Zavod pravnoj ili fizičkoj osobi, tijelu državne uprave i drugom državnom tijelu ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, dopušta obavljanje određene djelatnosti s izvorom ionizirajućeg zračenja, isključujući nuklearne djelatnosti, na temelju uvjeta pojednostavljenih u odnosu na uvjete pod kojim daje odobrenje za obavljanje djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja“
Dosadašnji podstavak 58. postaje podstavak 72.
Dosadašnji podstavak 59. koji postaje podstavak 73. mijenja se i glasi:
„sanacija jest uklanjanje izvora zračenja ili smanjivanje njegove veličine (u smislu aktivnosti ili količine) ili prekid puteva ozračenja ili smanjivanje njihova učinka u svrhu izbjegavanja ili smanjivanja doza koje bi inače mogle biti primljene u postojećoj situaciji izlaganja“
Dosadašnji podstavak 60. koji postaje podstavak 74. mijenja se i glasi:
„skladište jest objekt za skladištenje radioaktivnog otpada, iskorištenih izvora ili istrošenog nuklearnog goriva za potrebe obavljanja djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora i nuklearnih djelatnosti“
Dosadašnji podstavak 61. postaje podstavak 75.
Iza dosadašnjeg podstavka 61. koji postaje podstavak 75. dodaje se podstavak 76. koji glasi:
„ stručnjak za zaštitu od ionizirajućeg zračenja jest pojedinac ili skupina pojedinaca koji imaju znanje, osposobljenost i iskustvo za davanje savjeta u vezi sa zaštitom od ionizirajućeg zračenja kako bi se osigurala djelotvorna zaštita pojedinaca i čiju je stručnost za to potvrdio Zavod.“
Dosadašnji podstavak 62. postaje podstavak 77.
Iza dosadašnjeg podstavka 62. koji postaje podstavak 77. dodaje se podstavak 78. koji glasi:
„teški uvjeti jesu uvjeti koji su teži od uvjeta pri projektom osnovom predviđenoj nesreći; takvi uvjeti mogu biti prouzročeni višestrukim kvarovima poput potpunog zakazivanja svih razina sigurnosnog sustava ili iznimno malo vjerojatnog slučaja“
Dosadašnji podstavak 63. postaje podstavak 79.
Iza dosadašnjeg podstavka 63. koji postaje podstavak 79. dodaje se podstavci 80. – 82. koji glase:
„ vanjski izloženi radnik jest svaki izloženi radnik koji nije zaposlenik nositelja odobrenja ili korisnika koji je odgovoran za područje nadgledanja i područje posebnog nadgledanja, ali obavlja djelatnost u tim područjima, uključujući i vježbenike i studente“
„ vanjski izvođač jest poslodavac izloženog radnika, odnosno nositelj odobrenja za obavljanje djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja koji nije nositelj odobrenja kod kojeg se obavlja djelatnost, uključujući njegove zaposlenike“
„ vlasnik radioaktivnog otpada“ jest pravna ili fizička osoba – obrtnik, čijom djelatnošću nastaje radioaktivni otpad ili koji na neki drugi način ostvari vlasništvo nad njim“
Dosadašnji podstavci 64. i 65. postaju podstavci 83. i 84.
Dosadašnji podstavak 66. koji postaje podstavak 85. mijenja se i glasi:
„zbrinjavanje radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora podrazumijeva sve administrativne i operativne postupke koji su uključeni u djelatnost obrade, kondicioniranja, manipuliranja, prijevoza, skladištenja i odlaganja, isključujući prijevoz izvan lokacije zbrinjavanja“.
Dosadašnji podstavak 67. postaje podstavak 86.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 4.
U članku 7. stavku 2. točki 3. iza riječi „odobrava” briše se riječ: „nabavu,”.
Točke 4. – 6. mijenjaju se i glase:
„4. odobrava obavljanje djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora“.
„5. provodi nezavisne analize sigurnosti i izdaje rješenja i suglasnosti za smještaj, projektiranje, gradnju, uporabu te razgradnju postrojenja u kojem će se obavljati nuklearna djelatnost i djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora“
“6. sudjeluje u postupku izdavanja lokacijske dozvole, građevinske dozvole i u postupku izdavanja uporabne dozvole za građevine u kojima su smješteni izvori ionizirajućeg zračenja ili se obavlja djelatnost s izvorima ionizirajućeg zračenja te u kojima se obavlja djelatnost zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora u skladu s posebnim propisom”
Točka 9. mijenja se i glasi:
„9. vodi očevidnike o dozvolama, suglasnostima, rješenjima i potvrdama, koje izdaje u okviru svojih ovlasti, te vodi i nadzire očevidnike o izvorima ionizirajućeg zračenja, nositeljima odobrenja za obavljanje djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja, djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora i nuklearne djelatnosti, korisnicima, izloženim radnicima, stupnju ozračenosti izloženih radnika te stupnju ozračenosti osoba izloženih medicinskom ozračenju i drugih osoba“
Iza točke 14. dodaju se nove točke 15. - 17. koje glase:
„15. koordinira rad relevantnih tijela državne uprave u situacijama kad je to određeno važećim propisima
16. predlaže i definira nacionalne zahtjeve u pogledu radiološke i nuklearne sigurnosti ili sudjeluje u njihovom utvrđivanju
17. sudjeluje u postupku izdavanja suglasnosti za sanacijski program “.
Dosadašnje točke 15. – 23. postaju točke 18. - 26.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 5.
Iza članka 7. dodaje se članak 7.a koji glasi:
„Članak 7.a
U svrhu osiguranja stvarne neovisnosti od neprimjerenog utjecaja pri regulatornom odlučivanju Zavod mora biti funkcionalno odvojen od bilo kojeg drugog tijela ili organizacije koji se bave promicanjem ili upotrebom izvora ionizirajućeg zračenja ili nuklearne energije i ne smije tražiti niti primati naputke od bilo kojeg takvog tijela ili organizacije pri provođenju svojih regulatornih zadaća.“
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 6.
Iza članka 8. dodaje se naslov i članak 8.a koji glase:
” Obavijest o namjeri
Članak 8.a
(1) Svaka pravna ili fizička osoba, tijelo državne uprave ili tijelo lokalne i područne (regionalne) samouprave koja namjerava obavljati aktivnost, djelatnost s izvorima ionizirajućeg zračenja ili posjedovati izvor ionizirajućeg zračenja ili djelatnost zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora obvezna je Zavodu dostaviti obavijest o namjeri.
(2) Sadržaj obavijesti o namjeri, rokovi i način dostave obavijesti o namjeri propisat će pravilnikom ravnatelj Zavoda.
(3) Iznimno, pravna ili fizička osoba, tijelo državne uprave ili tijelo lokalne i područne (regionalne) samouprave koja je obvezna ishoditi odobrenje za obavljanje djelatnosti ili rješenje o registraciji sukladno članku 9. i članku 50. ovoga Zakona nije obvezna Zavodu dostaviti obavijest o namjeri."
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 7.
Naslov iznad članka 9. i članak 9. mijenjaju se i glase:
„ Odobravanje obavljanja djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja
Članak 9.
(1) Djelatnost s izvorima ionizirajućeg zračenja ne smije se započeti obavljati prije nego što Zavod izda odobrenje ili rješenje o registraciji.
(2) Odobrenje i rješenje o registraciji iz stavka 1. ovoga članka daju se, odnosno uskraćuju rješenjem protiv kojih nije dopuštena žalba, već se protiv tih rješenja može pokrenuti upravni spor.
(3) Popis djelatnosti i popis dokumenata kojima se u postupku davanja odobrenja ili rješenja o registraciji iz stavka 1. ovoga članka dokazuje da je udovoljeno uvjetima propisanim ovim Zakonom propisat će pravilnikom ravnatelj Zavoda.
(4) Odobrenje i rješenje o registraciji iz stavka 1. ovoga članka daje se na rok od najduže deset godina.
(5) Popis aktivnost koje se ne ubrajaju u djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja, a pri kojima može doći do povećanja ozračenja radnika i stanovnika od prirodnih izvora ionizirajućeg zračenja te uvjete za obavljanje tih aktivnosti propisat će pravilnikom ravnatelj Zavoda.
(6) Popis vrsta i podvrsta djelatnosti za koje se smatra da ih je opravdano obavljati uporabom izvora ionizirajućeg zračenja i rokovi obnavljanja tog popisa bit će propisani pravilnikom koji donosi ravnatelj Zavoda.
(7) Popis pregleda i postupaka koji se u medicini i dentalnoj medicini provode uporabom izvora ionizirajućeg zračenja te u slučaju nemedicinskog ozračenja izradit će ministarstvo nadležno za zdravstvo.
(8) Zavod po primitku dokumenata o namjeri proizvodnje ili uvoza potrošačkog proizvoda čija uporaba će vjerojatno rezultirati novom vrstom ili podvrstom djelatnosti o istome obavještava kontaktne osobe nadležnih tijela državne uprave drugih država članica Europske unije, a na zahtjev dostavlja i odluku vezano uz opravdanost, kao i temelje za donošenje iste.“
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 8.
Naslov iznad članka 10. i članak 10. brišu se.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 9.
Naslov iznad članka 11. mijenja se i glasi:
„Izuzeće od obveze dostavljanja obavijesti o namjeri i ishođenja odobrenja za obavljanje djelatnosti“
U članku 11. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Uvjete za izuzimanje od dostavljanja obavijesti o namjeri obavljanja aktivnosti i ishođenja odobrenja za obavljanje djelatnosti s izvorima ionizirajućeg zračenja propisat će pravilnikom ravnatelj Zavoda.“
U stavku 2. riječi: „članaka 9. i 10.“ zamjenjuju se riječima: „članka 9.“
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 10.
U naslovu iznad članka 19. riječi: „i dozvole za uporabu izvora ionizirajućeg zračenja te" zamjenjuju se riječima: „odobrenja za obavljanje djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora te odobrenja".
U članku 19. riječi: „dozvolu za uporabu izvora ionizirajućeg zračenja" zamjenjuju se riječima: „odobrenje za obavljanje djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora".
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 11.
Naslov iznad članka 24. i članak 24. mijenjaju se i glase:
„ Granice ozračenja, preporučene granice ozračenja i referentne razine
Članak 24.
„(1) Granice ozračenja za pojedinog stanovnika, izložene radnike, određene organe ili tkiva čovjekova tijela, osoba koje se obučavaju ili obrazuju za rad s izvorima ionizirajućeg zračenja te preporučene granice ozračenja za pojedinog stanovnika, osoba koje svjesno i dragovoljno pridržavaju i pomažu pacijentima tijekom dijagnostičkih pregleda ili postupaka u medicini i dentalnoj medicini uporabom izvora ionizirajućeg zračenja, osoba koje dragovoljno sudjeluju u medicinskim i biomedicinskim, dijagnostičkim ili terapijskim, istraživačkim programima koji uključuju uporabu izvora ionizirajućeg zračenja, osoba koje su izložene nemedicinskom ozračenju te referentne razine za postojeće ozračenje propisat će se pravilnikom koji donosi ravnatelj Zavoda u suradnji s ministrom nadležnim za zdravstvo.
(2) Nositelj odobrenja i korisnik je za izložene radnike te vanjski izvođač za vanjske izložene radnike obvezan izraditi preporučene vrijednosti doza.
(3) Nositelj odobrenja, korisnik te vanjski izvođač obvezan je djelatnost s izvorima ionizirajućeg zračenja obavljati na način da je ozračenje izloženih radnika i vanjskih izloženih radnika ispod preporučenih granica ozračenja iz stavka 2. ovoga članka.
(4) Način i učestalost izrade preporučenih vrijednosti doza iz stavka 2. ovoga članka propisat će se pravilnikom iz stavka 1. ovoga članka.“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 12.
Članak 25. mijenja se i glasi:
„Osobe mlađe od 18 godina, ali starije od 16 godina, koje se obučavaju ili obrazuju za rad s izvorima ionizirajućeg zračenja tijekom obučavanja ili obrazovanja ne smiju obavljati poslove koji bi ih činili izloženim radnicima.“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 13.
Članak 26. mijenja se i glasi:
„(1) Nositelj odobrenja, korisnik ili vanjski izvođač obvezni su upozoriti izloženu radnicu, vanjsku izloženu radnicu i osobu koja se obučava ili obrazuje za rad s izvorima ionizirajućeg zračenja na potrebu ranog obavješćivanja u slučaju trudnoće vezano uz rizik izlaganja ploda ionizirajućem zračenju te u slučaju namjere dojenja vezano uz rizik izlaganja dojenčeta ionizirajućem zračenju kao posljedica unošenja radionuklida ili radioaktivnog onečišćenja tijela.
(2) Nakon što izložena radnica, vanjska izložena radnica ili osoba koja se obučava ili obrazuje za rad u području izloženosti nositelja odobrenja, korisnika ili vanjskog izvođača obavijesti o svojoj trudnoći, isti je obvezan izloženoj radnici, vanjskoj izloženoj radnici ili osobi koja se obučava ili obrazuje za rad u području izloženosti osigurati uvjete rada takve da ekvivalentna doza za plod bude toliko niska koliko je to razumno moguće postići, s minimalnom vjerojatnosti da ekvivalentna doza do kraja trudnoće dosegne 1 mSv.
(3) Na radnim mjestima na kojima postoji znatan rizik od unošenja radionuklida ili radioaktivnog onečišćenja tijela ne smiju raditi žene koje doje.“
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 14.
Iza članka 27. dodaje se naslov i članak 27.a koji glase:
„ Nemedicinsko ozračenje
Članak 27.a
Uvjete za provedbu i način provedbe nemedicinskog ozračenja te mjere zaštite osoba izloženih nemedicinskom ozračenju propisat će pravilnikom ravnatelj Zavoda u suradnji s ministrom nadležnim za zdravstvo.“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 15.
U članku 28. stavku 1. iza riječi „izloženih radnika“ stavlja se zarez i dodaju se riječi: „vanjskih izloženih radnika“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 16.
U članku 31. stavku 2. riječi: „stavka 4." zamjenjuju se riječima: „stavka 2.".
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 17.
U članku 32. stavku 2. iza riječi: „stavka 1.“ dodaju se riječi: „način nadziranja u području nadgledanja i posebna pravila zaštite od ionizirajućeg zračenja ili sprečavanja širenja radioaktivnog onečišćenja u području posebnog nadgledanja te način kontrole i/ili ograničavanja pristupa istom“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 18.
U članku 33. podstavak 14. mijenja se i glasi:
„- klasifikaciju radnika sukladno pravilniku iz članka 28. stavka 3. ovoga Zakona.“
Iza podstavka 14. dodaju se podstavci 15.–17. koji glase:
„- označiti područje nadgledanja i nadzirati ga radi zaštite od ionizirajućeg zračenja
- označiti područje posebnog nadgledanja i u njemu provoditi posebna pravila zaštite od ionizirajućeg zračenja ili sprečavanja širenja radioaktivnog onečišćenja te kontrolirati i/ili ograničiti mu pristup.
- zabranu rada i provedbu zabrane rada u području izloženosti izloženim radnicima, vanjskim izloženim radnicima i osobama koje se obučavaju ili obrazuju za rad s izvorima ionizirajućeg zračenja koji ne udovoljavaju zdravstvenim uvjetima i koji nemaju posebno stručno obrazovanje o primjeni mjera radiološke sigurnosti i posebno stručno obrazovanje za rukovanje izvorima ionizirajućeg zračenja ako rukuju istima."
Dodaje se stavak 2. koji glasi:
„(2) Nositelj odobrenja i korisnik obvezni su informirati izloženog radnika o:
- opasnostima za zdravlje od ionizirajućeg zračenja u njihovu radu
- općenitim postupcima zaštite od ionizirajućeg zračenja i mjerama opreza koje treba poduzeti
- postupcima zaštite od ionizirajućeg zračenja i mjerama opreza povezanima s operativnim i radnim uvjetima djelatnosti, kao i svake vrste radnog mjesta ili posla koji im mogu biti dodijeljeni
- važnosti sukladnosti s tehničkim, medicinskim i propisanim uvjetima.“
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 19.
Članak 36. mijenja se i glasi:
„(1) Nositelj odobrenja i korisnik obvezni su imenovati osobu odgovornu za zaštitu od ionizirajućeg zračenja.
(2) Stručno obrazovanje osobe odgovorne za zaštitu od ionizirajućeg zračenja mora udovoljavati uvjetima propisanim pravilnikom iz članka 47. stavka 5. ovoga Zakona.
(3) Osoba odgovorna za zaštitu od ionizirajućeg zračenja:
– provodi unutarnju kontrolu nad primjenom mjera radiološke sigurnosti
– skrbi o uporabi zaštitne opreme i uređaja za mjerenje osobnoga ozračenja izloženih radnika
– skrbi o provedbi provjere zdravstvene sposobnosti izloženih radnika
– skrbi o stručnoj osposobljenosti izloženih radnika za rukovanje izvorima ionizirajućeg zračenja i primjeni mjera radiološke sigurnosti te obnovi znanja izloženih radnika
– skrbi o pregledima izvora ionizirajućeg zračenja u propisanim rokovima
– nazoči inspekcijskom nadzoru i očituje se na nalaz inspektora
– osigurava vođenje svih propisanih evidencija
– sudjeluje u sustavima sprečavanja, pripravnosti i odgovora u slučaju izvanrednog događaja
- informira i sudjeluje u osposobljavanju radnika vezano uz primjenu mjera radiološke sigurnosti
- provodi povremenu procjenu stanja odgovarajućih sustava vezanih uz primjenu mjera radiološke sigurnosti i upozoravanja
- upoznaje nove radnike s programom osiguranja kvalitete, aktom o ustroju i provedbi mjera radiološke sigurnosti, analizom rizika te pisanim radnim uputama za rad u području izloženosti te ostalim pravilima i postupcima vezano uz radiološku sigurnost
- savjetuje i komentira u vezi s planovima rada
- uspostavlja planove rada
- izvješćuje nositelja odobrenja i korisnika
- savjetuje se sa stručnjakom za zaštitu od ionizirajućeg zračenja.
(4) Poslove osobe odgovorne za zaštitu od ionizirajućeg zračenja može obavljati unutarnja ustrojstvena jedinica za zaštitu od ionizirajućeg zračenja nositelja odobrenja, korisnika ili vanjskog izvođača ili stručnjak za zaštitu od ionizirajućeg zračenja.
(5) Nositelj odobrenja i korisnik obvezni su osobi odgovornoj za zaštitu od ionizirajućeg zračenja osigurati nužna sredstva za provedbu njezinih poslova.
(6) Osoba odgovorna za zaštitu od ionizirajućeg zračenja neposredno je odgovorna nositelju odobrenja, korisniku ili vanjskom izvođaču koji ju je imenovao.
(7) Osoba odgovorna za zaštitu od ionizirajućeg zračenja obvezna je bez odgađanja izvijestiti Zavod o povredi odredbi ovoga Zakona i podzakonskih akata donesenih na temelju ovoga Zakona kojom su ugroženi život i zdravlje ljudi.
(8) Ako su povredom odredbi ovoga Zakona i podzakonskih akata donesenih na temelju ovoga Zakona ugroženi priroda ili okoliš, osoba odgovorna za zaštitu od ionizirajućeg zračenja obvezna je o tome bez odgađanja izvijestiti tijelo državne uprave nadležno za zaštitu okoliša i Zavod.“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 20.
Članak 37. mijenja se i glasi:
„(1) Namjerno dodavanje radioaktivnih tvari u proizvodnju hrane, hranu za životinje, kozmetike, proizvodnju igračaka i osobnih ukrasa te uvoz ili izvoz takvih proizvoda nisu dozvoljeni.
(2) Ne utječući na provedbu Direktive 1999/2/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 22. veljače 1999. o usklađivanju zakonodavstava država članica o hrani i sastojcima hrane podvrgnutim ionizirajućem zračenju , djelatnosti kod kojih aktivacija materijala rezultira povećanjem aktivnosti u potrošačkom proizvodu koja se u vrijeme stavljanja u promet toga proizvoda ne može zanemariti sa stajališta zaštite od ionizirajućeg zračenja, smatraju se neopravdanima. Iznimno, Zavod takvu djelatnost ipak može odobriti uzimajući u obzir načelo opravdanosti.
(3) Djelatnosti kojima se vrši aktivacija materijala koji se koriste u igračkama i osobnim ukrasima, a koja će rezultirati povećanjem aktivnosti koja se u vrijeme proizvodnje ili u vrijeme stavljanja na tržište tih proizvoda ne može zanemariti sa stajališta zaštite od ionizirajućeg zračenja nisu dozvoljene. Uvoz i ili izvoz takvih proizvoda ili materijala nije dozvoljen.
(4) Prodaja ili stavljanje na tržište potrošačkih proizvoda nije dozvoljeno ako njihova uporaba nije opravdana i ako nije udovoljeno uvjetima za izuzimanje koje će propisati pravilnikom ravnatelj Zavoda .“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 21.
Iza članka 37. dodaje se naslov i članak 37.a koji glase:
„ Stručnjak za zaštitu od ionizirajućeg zračenja
Članak 37.a
(1) Nositelj odobrenja i korisnik obvezni su od stručnjaka za zaštitu od ionizirajućeg zračenja zatražiti savjet vezano uz:
(a) ispitivanje i provjeru zaštitnih sredstava i mjernih instrumenata
(b) projektiranje prostorija u kojima se obavlja djelatnost s izvorima ionizirajućeg zračenja ili se čuvaju izvori ionizirajućeg zračenja, a vezano uz zaštitu od ionizirajućeg zračenja
(c) određivanja područja nadgledanja i područja posebnog nadgledanja, kao i način nadziranja u području nadgledanja i posebna pravila zaštite od ionizirajućeg zračenja ili sprečavanja širenja radioaktivnog onečišćenja u području posebnog nadgledanja te način kontrole i/ili ograničavanja pristupa istom
(d) početak obavljanja djelatnosti novim ili izmijenjenim izvorima ionizirajućeg zračenja sa stajališta zaštite od ionizirajućeg zračenja
(e) redovitu provjeru djelotvornosti zaštitnih sredstava i tehnika
(f) redovito umjeravanje mjernih instrumenata i redovita provjera u svrhu utvrđivanja njihovog uporabnog stanja i pravilne uporabe.
(2) Stručnjak za zaštitu od ionizirajućeg zračenja obvezan je savjet iz stavka 1. ovoga članka nositelju odobrenja i korisniku dostaviti u pisanom obliku.
(3) Područja za koja se pojedincu ili grupi pojedinaca može dati potvrda kojom se dokazuje stručnost za zaštitu od ionizirajućeg zračenja te uvjeti za davanje, rokovi valjanosti i način obnove potvrde propisat će pravilnikom ravnatelj Zavoda.“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 22.
Iza članka 37.a dodaje se naslov i članak 37.b koji glase:
„ Vanjski izloženi radnici
Članak 37.b
(1) Nositelj odobrenja i korisnik obvezni su osigurati mjerenje osobnog ozračenja vanjskih izloženih radnika kao i izloženim radnicima u nositelju odobrenja, odnosno korisniku, a u skladu s djelatnosti koju obavlja.
(2) Nositelj odobrenja i korisnik odgovorni su izravno ili temeljem ugovornih obveza s vanjskim izvođačem za primjenu mjera radiološke sigurnosti vanjskim izloženim radnicima u skladu s vrstom djelatnosti koje u nositelju odobrenja ili korisniku obavljaju.
(3) Nositelj odobrenja i korisnik obvezni su informirati vanjskog izloženog radnika koji ulazi u područje posebnog nadgledanja o:
- postupcima zaštite od ionizirajućeg zračenja i mjerama opreza povezanima s operativnim i radnim uvjetima djelatnosti, kao i svake vrste radnog mjesta ili posla koji im mogu biti dodijeljeni te
- relevantnim dijelovima planova i postupaka za odgovor na izvanredni događaj.
(4) Nositelj odobrenja i korisnik obvezni su:
- za svakog vanjskog izloženog radnika kategorije A koji ulazi u područje posebnog nadgledanja provjeriti je li zdravstveno sposoban za rad u tom području
- provjeriti je li vanjski izloženi radnik odgovarajuće klasificiran obzirom na njegovo moguće ozračenje tijekom obavljanja djelatnosti kod nositelja odobrenja ili korisnika
- u slučaju ulaska vanjskog izloženog radnika u područje posebnog nadgledanja osigurati da vanjski izloženi radnik posjeduje posebno stručno obrazovanje o primjeni mjera radiološke sigurnosti
- u slučaju ulaska vanjskog izloženog radnika u područje nadgledanja osigurati da vanjski izloženi radnik dobije odgovarajuće radne upute specifične za djelatnost koju obavlja i rizik vezan uz obavljanje te djelatnosti
- vanjskom izloženom radniku osigurati propisanu zaštitnu opremu
- primijeniti sve propisane mjere radiološke sigurnosti te
- za svaki ulaz vanjskog izloženog radnika u područje posebnog nadgledanja osigurati ili poduzeti odgovarajuće mjere kojima će biti osigurano bilježenje podataka o osobnom ozračenju u skladu s pravilnikom iz članka 28. stavka 3. ovoga Zakona.
(5) Vanjski izvođač obvezan je izravno ili temeljem ugovornih obveza s nositeljem odobrenja ili korisnikom svojim radnicima osigurati zaštitu od ionizirajućeg zračenja u skladu s odredbama ovoga Zakona, a osobito:
- osigurati primjenu svih propisanih mjera radiološke sigurnosti
- osigurati radnicima pružanje svih propisanih informacija i propisano stručno osposobljavanje o primjeni mjera radiološke sigurnosti
- jamčiti svojim radnicima procjenu osobnog ozračenja, a radnicima A kategorije propisanu provjeru zdravstvene sposobnosti
- osigurati redovitu obnovu podataka o osobnom ozračenju u skladu s pravilnikom iz članka 28. stavka 3. ovoga Zakona.
(6) Vanjski izloženi radnici obvezni su tijekom rada provoditi sve propisane i uobičajene mjere samozaštite od ionizirajućeg zračenja, kao i zaštite drugih osoba, koristiti propisanu zaštitnu opremu te koristiti i provoditi sve druge potrebne mjere za zaštitu od ionizirajućeg zračenja, a osobne dozimetre na način, u opsegu, trajanju i rokovima kako će biti propisano pravilnikom iz članka 28. stavka 3. ovoga Zakona, ne dovodeći u pitanje odgovornost nositelja odobrenja, korisnika ili vanjskog izvođača.“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 23.
Naslov iznad članka 50. mijenja se i glasi:
„Odobrenje za obavljanje djelatnosti zbrinjavanja radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora“.
U članku 50. stavku 1. riječi: „i istrošenog nuklearnog goriva“ brišu se.
U stavku 4. riječi: „i istrošenog nuklearnog goriva“ brišu se.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 24.
U članku 52. stavku 1. podstavku 1. riječ: „prouzročitelji“ zamjenjuje se riječima: „prouzročitelji/posjednici“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 25.
U članku 63. iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
(2) Postupak sanacije iz stavka 1. provodi se sukladno planu sanacije kojeg izrađuje vlasnik radioaktivnog otpada. Sadržaj plana sanacije te uvjete, kriterije i način odobravanja plana pravilnikom će propisati ravnatelj Zavoda.“
Dosadašnji stavak 2. koji postaje stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) Pravilnike iz stavaka 1. i 2. ovog članka donosi ravnatelj Zavoda.“
Dosadašnji stavci 3. i 4. postaju stavci 4. i 5.
Članak 26.
Iza članka 65. dodaje se naslov i članak 65.a koji glase:
„Akcijski plan za radon
Članak 65.a
(1) Akcijski plan za rješavanje dugoročnih rizika od ozračenja radonom u stambenim zgradama, zgradama s javnim pristupom te na radnim mjestima, bez obzira potiče li radon iz tla, građevnog materijala ili vode, donosi Zavod uz suglasnost ministarstva nadležnog za zdravstvo, ministarstva nadležnog za graditeljstvo i prostorno uređenje, ministarstva nadležnog za zaštitu okoliša i energetiku i ministarstva nadležnog za znanost i obrazovanje.
(2) Akcijski plan iz stavka 1. ovoga članka treba sadržavati:
1. Plan provođenja mjerenja koncentracije radona u zatvorenim prostorima ili koncentracije radona u tlu u svrhu utvrđivanja distribucije koncentracije radona u zatvorenom prostoru te opis upravljanja podacima.
2. Načela, vrstu podataka te kriterije koji će se koristiti za prepoznavanje područja s povišenom razinom radona ili definiranje drugih parametara koji se mogu koristiti i kao posebni pokazatelji u slučaju da se radi o potencijalno visokom ozračenju od radona.
3. Popis vrsta radnih mjesta i zgrada s javnim pristupom u kojima je potrebno provesti mjerenje radona (na pr. škole, vrtići, obrazovne, kulturne i zdravstvene ustanove te podzemna radna mjesta) kao i onih mjesta u pojedinim područjima za koje je na temelju procjene rizika utvrđena potreba za provedbom mjerenja, uzimajući u obzir vrijeme provedeno na takvom mjestu.
4. Temelj za uspostavu referentnih razina za zgrade i radna mjesta.
5. Raspodjelu odgovornosti, mehanizme koordinacije i raspoloživa sredstva za provedbu akcijskog plana.
6. Upute kojima će se olakšati provođenje sanacije nakon gradnje.
7. Plan mjera za smanjenje ozračenja radonom u stambenim zgradama i utvrđivanje prioriteta u rješavanju slučajeva navedenih u točki 2. ovoga stavka uključujući određivanje okolnosti pod kojima bi takve mjere bile obavezne ili dobrovoljne.
8. Plan mjera za sprečavanja ulaska radona u nove zgrade, uključujući metode i alate, te identifikaciju građevnog materijala iz kojeg je povećana ekshalacija (ispuštanje) radona. Mjere za sprečavanje ulaska radona u nove zgrade mogu uključiti posebne uvjete u nacionalnim građevinskim propisima.
9. Vremenski plan obnove akcijskog plana.
10. Komunikacijski plan u svrhu povećanja osviještenosti te informiranja javnosti, lokalnih donositelja odluka, poslodavaca i zaposlenika o rizicima od radona, uključivo i vezu s pušenjem.
11. Upute o metodama i alatima za mjerenje i provođenje sanacije.
12. Stajalište postoji li potreba za donošenje odredbe kojom će se omogućiti pružanje financijske potpore u istraživanjima radona i mjerama sanacije, osobito za privatne stambene zgrade s vrlo velikim koncentracijama radona.
13. Dugoročne ciljeve u smislu smanjenja rizika od raka pluća koje je povezano uz ozračenje od radona (za pušače i nepušače).
(3) Pri izradi Akcijskog plana iz stavka 1. ovoga članka razmotrit će se povezanost s drugim istorodnim temama i odgovarajućim programima vezanim uz štednju energije i kvalitetu zraka u prostori(ja)ma.
(4) Pri izradi Akcijskog plana iz stavka 1. ovoga članka razmotrit će se i uvjeti za akreditaciju mjernih metoda i sanacijskih službi.
(5) Zavod inicira i koordinira redovite obnove Akcijskog plana iz stavka 1. ovoga članka.“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 27.
Iza članka 65.a dodaje se naslov i članak 65.b koji glase:
„Postojeće ozračenje
Članak 65.b
Uvjete, kriterije i način postupanja u slučajevima postojećeg ozračenja propisat će pravilnikom ravnatelj Zavoda.“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 28.
Naslov iznad članka 66. mijenja se i glasi:
„VII. FIZIČKO OSIGURANJE IZVORA IONIZIRAJUĆEG ZRAČENJA, NUKLEARNIH POSTROJENJA I POSTROJENJA ZA ZBRINJAVANJE RADIOAKTIVNOG OTPADA I ISKORIŠTENIH IZVORA“
U članku 66. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Nositelji odobrenja odgovorni su za provedbu fizičkog osiguranja izvora ionizirajućeg zračenja, nuklearnih postrojenja i postrojenja za zbrinjavanje radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora te snose troškove njihove provedbe.“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 29.
Iza članka 66. dodaje se članak 66.a koji glasi:
„Članak 66.a
(1) Svi planovi fizičkog osiguranja izvora ionizirajućeg zračenja, nuklearnih postrojenja te postrojenja za zbrinjavanje radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora moraju biti u skladu s dokumentom koji daje prikaz obilježja očekivanih ugrožavanja sigurnosti izvora ionizirajućeg zračenja, nuklearnih postrojenja te postrojenja za zbrinjavanje radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora i usklađeni s propisanim djelovanjem drugih državnih tijela i organizacija u slučaju sigurnosne ugroze.“
(2) Dokument iz stavka 1. ovoga članka donosi ravnatelj Zavoda u suradnji s tijelima državne uprave nadležnim za poslove obrane, unutarnjih poslova i nacionalne sigurnosti.“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 30.
U članku 68. riječi: „i predmetima opće uporabe“ brišu se, iza riječi: „stambenim“ dodaju se riječi: „javnim“, a riječ: „prostorijama“ zamjenjuje se riječju: „prostorima“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 31.
U članku 69. stavku 3. riječi: „23. kolovoza 2015., a nakon toga svake tri godine“ zamjenjuju se riječima: „22. srpnja 2014., a zatim do 22. srpnja 2020.“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 32.
Naslov iznad članka 71. mijenja se i glasi: „Obveza i provođenje samoprocjene i stručnih pregleda“.
U članku 71. iza stavka 3. dodaju se stavci 4. - 6. koji glase:
„(4) Zavod mora osigurati da prvi tematski stručni pregled nuklearnog postrojenja na državnom području Republike Hrvatske započne 2017. godine a nakon toga daljnji tematski stručni pregledi moraju se provoditi najmanje svakih šest godina.
(5) Na stručni pregled iz stavka 4. ovoga članka pozivaju se kao promatrači sve države članice Europske unije i Europska komisija.
(6) U slučaju nesreće koja dovodi do situacije koja bi mogla zahtijevati primjenu mjera zaštite i spašavanja izvan lokacije, bez nepotrebnog odgađanja poziva se međunarodni stručni pregled.“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 33.
Članak 74. briše se.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 34.
Naslov iznad članka 78. mijenja se i glasi: „Službena iskaznica, značka i odjeća“.
U članku 78. iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
„(2) Inspekcijske poslove iz djelokruga Zavoda osobe iz članka 76. ovoga Zakona mogu obavljati u službenoj odori ili civilnoj odjeći.“
Dosadašnji stavak 2., koji postaje stavak 3. mijenja se i glasi:
„Oblik i sadržaj obrasca službene iskaznice, oblik i sadržaj značke, kao i vođenje upisnika o izdanim službenim iskaznicama i značkama iz stavka 1. ovoga članka te izgled, vrstu, trajanje i način uporabe službene odore te pravila o odijevanju odnosno izgled civilne odjeće iz stavka 2. ovog članka pravilnikom propisuje ravnatelj Zavoda.“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 35.
Članak 79. mijenja se i glasi:
„U obavljanju inspekcijskog nadzora inspektor je ovlašten fotografirati ili snimiti osobe, pregledati, fotografirati ili snimiti zgrade, objekte, sve radne i pomoćne prostorije i prostore, luke, stambene prostorije i prostore u kućanstvu ili stambene zgrade, dokumentaciju, propisane očevidnike, opremu, osobe, sredstva rada i poslovanja koji su podvrgnuti inspekcijskom nadzoru, vozila, poslovne knjige, video zapise, audio zapise, ugovore, isprave i drugu poslovnu dokumentaciju koja omogućuje uvid u poslovanje nadzirane pravne ili fizičke osobe, uzimati izjave odgovornih osoba i iskaze svjedoka, obavljati uzorkovanja, a po potrebi koristiti i usluge istaknutih stručnjaka i pravnih osoba.“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 36.
U članku 80. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Inspektor je dužan o provedbi neposrednoga inspekcijskog nadzora obavijestiti odgovornu osobu nadzirane pravne osobe i fizičku osobu najkasnije 2 dana prije početka inspekcijskog nadzora, ako je dostupna. “
Iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
„ (2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, inspektor može obaviti inspekcijski nadzor bez prethodne najave u slučaju postojanja razloga za hitno postupanje, ali je dužan o provedbi neposrednoga inspekcijskog nadzora i svojoj nazočnosti obavijestiti odgovornu osobu nadzirane pravne osobe i fizičku osobu. “
U dosadašnjem stavku 2., koji postaje stavak 3., riječi: „stavka 1.“ zamjenjuju se riječima: „stavka 2.“, a iza riječi: „osobe“ dodaju se riječi: „ili člana obitelji.“.
U dosadašnjem stavku 3., koji postaje stavak 4., iza riječi: „podliježu“ dodaje se riječ: „inspekcijskom“ , a iza riječi: „nadzoru“ dodaju se riječi: „ ili fizičke osobe koje su zatečene na mjestu inspekcijskog nadzora “.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 37.
U članku 81. iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
„(2) Zapisnik o obavljenom inspekcijskom nadzoru sastavlja se po odredbama Zakona o općem upravnom postupku.“
Dosadašnji stavci 2. i 3. postaju stavci 3. i 4.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 38.
U članku 82. stavku 1. iza riječi: „nadzora“ dodaju se riječi: „i uvjete za neometan rad.“.
U stavku 2. riječi: „dostaviti podatke“ zamjenjuju se riječima: „dostaviti točne i potpune podatke, obavijesti i materijale“.
U stavku 3. riječi: „u vrijeme“ zamjenjuju se riječima: „za vrijeme trajanja“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 39.
Članak 85. mijenja se i glasi:
„ (1) Inspektor je ovlašten u obavljanju inspekcijskog nadzora, do donošenja pravomoćne odluke o prekršaju, odnosno pravomoćne presude o počinjenom kaznenom djelu, privremeno oduzeti dokumentaciju i predmete koji u prekršajnom ili kaznenom postupku mogu poslužiti kao dokaz. Poslodavac je dužan, na zahtjev inspektora, predati zatraženu dokumentaciju i predmete kojima je učinjen prekršaj ili kazneno djelo.
(2) Pravnoj ili fizičkoj osobi, kojoj su oduzeti dokumentacija i/ili predmeti, izdaje se potvrda s točno naznačenom oduzetom dokumentacijom i/li predmetima, po vrsti i količini.
(3) Inspektor je obvezan u roku od osam dana od izvršenoga privremenog oduzimanja dokumentacije i/ili predmeta podnijeti optužni prijedlog radi pokretanja prekršajnog postupka i nadležnom sudu predati privremeno oduzetu dokumentaciju i/ili predmete, ako posebnim propisom nije drukčije određeno.
(4) S privremeno oduzetom dokumentacijom i/ili predmetima, do predaje nadležnom sudu, inspektor ne može raspolagati (uništiti, prodati, darovati i sl.), osim ako posebnim propisom nije drukčije određeno.
(5) Troškove nastale oduzimanjem iz stavka 1. ovoga članka snosi nadzirana pravna ili fizička osoba. “.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 40.
U članku 88. iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:
„(3) U provedbi inspekcijskog nadzora nad djelatnostima za koje je Zakonom propisano da se upisuju u evidenciju Zavoda i/ili da se za obavljanje istih prethodno mora pribaviti rješenje Zavoda, inspektor je ovlašten nadziranoj pravnoj ili fizičkoj osobi, dok ne otkloni nedostatke, usmenim rješenjem privremeno zabraniti obavljanje te djelatnosti i odmah pristupiti izvršenju rješenja, sukladno odredbi članka 89. stavka 1. ovoga Zakona, bez donošenja posebnoga akta o dozvoli izvršenja rješenja u sljedećim slučajevima:
1. ako se djelatnost obavlja bez upisa u evidenciju Zavoda
2. ako se djelatnost obavlja bez rješenja Zavoda.“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 41.
U članku 89. iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:
„(3) Novčana kazna koja se na temelju stavka 2. ovoga članka izriče prvi put, izriče se u iznosu od 10.000,00 kuna za nadziranu pravnu, a u iznosu od 5.000,00 kuna za nadziranu fizičku osobu.
Svaka kasnija novčana kazna izriče se u istom iznosu.“
Dosadašnji stavci 3 – 5. postaju stavci 4. – 6.
U dosadašnjem stavku 6., koji postaje stavak 7., riječi: „stavka 5.“ zamjenjuju se riječima: „stavka 6.“.
Iza stavka 7. dodaju se stavci. 8. – 11. koji glase:
„(8) Ako se naređena mjera sastoji u izvršenju radnje, a pravna ili fizička osoba koja je obvezna izvršiti tu radnju istu propusti izvršiti u određenom roku i na određeni način, nadležni inspektor može ovu radnju izvršiti neposredno ili putem drugih tijela i osoba. Troškove izvršenja naređene mjere iz ovog stavka snosi pravna ili fizička osoba koja je bila obvezna izvršiti ovu mjeru. Inspektor može od pravne ili fizičke osobe iz ovog stavka zatražiti da unaprijed položi novčani iznos za troškove izvršenja rješenja iz ovog stavka.
(9) Ako je stranka u postupku inspekcijskog nadzora nepoznata ili nepoznatog boravišta, rješenje, odnosno zaključak dostavlja se stavljanjem na oglasnu ploču Zavoda. Obavijest o tome objavljuje se na mrežnim stranicama Zavoda.
(10) Rješenje, odnosno zaključak u slučaju dostave iz stavka 9. ovoga članka smatra se dostavljenim istekom osmoga dana od dana objave na oglasnoj ploči.
(11) Ako poznata stranka nakon pokušaja dostave rješenja, odnosno zaključka ne zaprimi rješenje, odnosno zaključak, dostava se provodi na način propisan stavcima 9. i 10. ovoga članka.“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 42.
(1) U članku 90. stavku 1. iza riječi: "mjera" dodaju se riječi: "najkasnije u roku od tri mjeseca od završenog inspekcijskog nadzora".
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 43.
U članku 92. stavku 1. broj: "100.000,00" zamjenjuje se brojem: "50.000,00".
Točka 3. briše se.
Dosadašnje točke 4. – 23. postaju točke 3. - 22.
U dosadašnjoj točki 19., koja postaje točka 18., iza riječi: "sanaciju" dodaju se riječi: "bez odgađanja".
Dosadašnja točka 20., koja postaje točka 19. mijenja se i glasi:
„19. ne provede fizičko osiguranje izvora ionizirajućeg zračenja, nuklearnih postrojenja i postrojenja za zbrinjavanje radioaktivnog otpada i iskorištenih izvora (članak 66. stavak 1.)“.
I za točke 22. dodaje se točka 23. koja glasi:
"23. upotrebljava radne i životne prostore te uvozi, izvozi ili stavlja u promet i upotrebu vodu, hranu, stočnu hranu i proizvode koji su onečišćeni radionuklidima iznad propisanih granica (članak 37. stavci 2. i 3.)."
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 44.
Iza članka 92. dodaje se članak 92.a koji glasi:
„Članak 92.a
"Novčanom kaznom od 6.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba koja podliježe inspekcijskom nadzoru ili fizička osoba zatečena na mjestu inspekcijskog nadzora, ako na traženje inspektora ne predoči na uvid javnu ispravu na temelju koje se može provjeriti i utvrditi njezin identitet (članak 80. stavak 3.).".
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 45.
U članku 93. stavku 1. riječi: "od 50.000,00 do 100.000,00" zamjenjuje se riječima: "od 45.000,00 do 80.000,00".
U točki 4. riječ: „posebnim“ briše se , a iza riječi: „stavak 1.“ dodaju se riječi: „i stavak 2.“.
Točka 5. mijenja se i glasi:
„5. ne osigura provjeru zdravstvene sposobnosti izloženih radnika i/ili polaznika ili ne zabrani rad i ne provede zabranu rada u području izloženosti izloženim radnicima, vanjskim izloženim radnicima i osobama koje se obučavaju ili obrazuju za rad s izvorima ionizirajućeg zračenja koji ne udovoljavaju zdravstvenim uvjetima i koji nemaju posebno stručno obrazovanje o primjeni mjera radiološke sigurnosti i posebno stručno obrazovanje za rukovanje izvorima ionizirajućeg zračenja ako rukuju istima. (članak 29. stavak 2., članak 31. stavak 1., članak 33. podstavak 1. i podstavak 17.)".
Točka 22. briše se.
Točke 23. i 24. postaju točke 22. i 23.
Iza dosadašnje točke 24., koja postaje točka 23., dodaje se točka 24. koja glasi:
"24. ne vodi očevidnike sukladno propisanim uvjetima (članak 72. stavak 3.)“.
Iza točke 24. dodaje se točka 25. koja glasi:
"25. ne označi područje posebnog nadgledanja i u njemu ne provodi posebna pravila zaštite od ionizirajućeg zračenja ili sprečavanja širenja radioaktivnog onečišćenja te ne kontrolira i/ili ne ograniči pristup u područje posebnog nadgledanja (članak 33. podstavak 16.)“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 46.
U članku 94. stavku 1. riječi: "od 30.000,00 do 80.000,00" zamjenjuje se riječima: "od 20.000,00 do 60.000,00".
Točka 1. briše se.
Dosadašnje točke 2. - 6. postaju točke 1. - 5.
Iza dosadašnje točke 6. koja postaje točka 5. dodaje se točka 6. koja glasi:
"6. na zahtjev inspektora, u roku koji on odredi, ne dostavi podatke, obavijesti, materijale te poslovnu dokumentaciju potrebnu za obavljanje inspekcijskoga nadzora i eventualno daljnje vođenje postupka ili ako dostavi netočne i nepotpune podatke, obavijesti, materijale te poslovnu dokumentaciju koji su potrebni za obavljanje inspekcijskog nadzora (članak 82. stavak 2.)".
Iza točke 6. dodaju se točke 7. i 8. koje glase:
"7. inspektoru ne omogući nesmetano obavljanje inspekcijskog nadzora ili ne osigura uvjete za neometan rad (članak 82. stavak 1.)".
"8. na zahtjev inspektora privremeno ne obustavi poslovanje nadziranog objekta za vrijeme trajanja inspekcijskoga nadzora, ako inspektor ne bi mogao na drugi način obaviti nadzor, odnosno utvrditi činjenično stanje (članak 82. stavak 3.)“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 47.
Pravilnike iz članka 6., članka 7., članka 9., članka 14., članka 20., članka 21., članka 25., članka 27. i članka 34. ovoga Zakona, ravnatelj Zavoda će donijeti u roku od šest mjeseci od dana njegovog stupanja na snagu.
Akcijski plan iz članka 26. ovoga Zakona ravnatelj Zavoda će donijeti u roku od pet godina od dana njegovog stupanja na snagu.
Dokument iz članka 29. ovoga Zakona ravnatelj Zavoda će donijeti u roku od šest mjeseci od dana njegovog stupanja na snagu.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost
Članak 48.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Komentirate u ime: Državni zavod za radiološku i nuklearnu sigurnost