PRAVILNIK O NAČINU RADA U AKTIVNOSTIMA RADIJSKE KOMUNIKACIJE ZA POTREBE DJELOVANJA SUSTAVA CIVILNE ZAŠTITE U VELIKIM NESTREĆAMA I KATASTROFAMA
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom propisuje se način rada u aktivnostima radijske komunikacije za potrebe djelovanja sustava civilne zaštite u velikim nesrećama i katastrofama, jedinstveni postupci poslužitelja sredstava veze i korisnika veze kada izravno rukuju uređajima.
(2) Ovaj Pravilnik odnosi se na sve korisnike sustava radio komunikacija tijekom provođenja mjera i aktivnosti sustava civilne zaštite u velikim nesrećama i katastrofama na području Republike Hrvatske.
(3) Odredbe ovog Pravilnika odnose se na operativne snage sustava civilne zaštite iz članka 20. Zakona o sustavu civilne zaštite.
Članak 2.
Pojmovi navedeni u ovom Pravilniku sljedećeg su značenja:
1.Analogna radijska mreža sustava civilne zaštite: koristi se za međusobnu komunikaciju operativnih snaga civilne zaštite u frekvencijskom pojasu od 168 do 174 MHz.
2.BGAN INMARSAT (Broadband Global Area Network): globalna satelitska Internet mreža s telefonijom korištenjem prijenosnih termnalnih uređaja. Za pokrivanje cijelog svijeta mreža koristi tri geostacionarna satelita.
3.Brzojav: napisano ili naslikano priopćenje namijenjeno za prijenos korištenjem radiokomunikacijskog sustava
4.Digitalna DMR (Digital Mobile Radio) mreža: koristi se za međusobno povezivanje sudionika civilne zaštite u frekvencijskom pojasu od 136 do 174 MHz.
5.DMO (Direct Mode Operation): načina rada kod kojeg su TETRA radio uređaji međusobno povezani bez korištenja TETRA infrastrukture.
6.Dupleksni promet: vrsta radio prometa u kojem je moguće istovremeno odašiljanje i prijam. Kod dupleksnog prometa rad se odvija na dvije frekvencije, te je moguće prekinuti sudionike tijekom rada.
7.Govorna grupa (razgovorna grupa): U TETRA radijskim mreža se koriste međusobno razdvojene govorne grupe. Govorne grupe su preslika organizacije pojedinih službi koje koriste TETRA sustav. Moguće je istovremeno korištenje istih resursa (frekvencija i radijske opreme) bez međusobnog ometanja i mogućnosti ulaska u druge govorne grupe.
8.Plan rada postaje veze: dokument postaje veze u kojem su naznačeni svi potrebiti podaci za rad te postaje kao što su npr. sudionici, pozivna i radna frekvencija, pozivni znaci postaje, snaga odašiljanja uređaja i sl.. Zabranjeno je samostalno mijenjati podatke ili raditi izvan propisanih podataka u planu rada.
9.Poslužitelj postaje veze: osoba koja izravno upravlja određenim uređajem veze, obavlja radio promet za korisnika postaje veze (osobe ili tijela) i izravni je sudionik u prometu veze.
10.Postaja veze: jedan ili više radio uređaja postavljenih i pripravnih za rad na jednom mjestu radi održavanja veze. Postaju veze čine radio uređaji veze, antenski sustav, poslužitelji koji rukuju radio uređajima i dokumenti za rad.
11.Poveznici (Gateway): koriste se za međusobno povezivanje radijskih mreža različitih tehnologija, a kod TETRA sustava koriste se DMO poveznici za povezivanje korisnika na TETRA mrežu kada nisu u mogućnosti ostvariti neposredno povezivanje u sustav.
12.Pozivni signal: određeni frekventni signal kojim se aktivira uređaj sudionika veze. On može biti: selektivan (aktivira se uređaj samo jednog sudionika veze) i neselektivan (aktiviraju se svi uređaji u mreži).
13.Pozivni znak postaje veze: naziv postaje veze propisan za određenu postaju.
14.Priopćenje: u radio prometu podrazumijeva sve ono što poslužitelj u pisanom, govornom ili slikovnom obliku može i želi otpremiti primatelju korištenjem uređaja veze.
15.Radio (radijska) mreža: čine je tri i više radio-postaja koje mogu međusobno izravno stupiti u vezu. U pravilu se koriste slobodne radio mreže u kojoj svaki sudionik može slobodno stupiti u vezu s drugim sudionikom bez prethodne najave upravnoj postaji
16.Radio kanali veze: bežični kanali (bez materijalne veze između postaja) kod kojih se veza uspostavlja i održava korištenjem elektromagnetskih valova
17.Radio komunikacijski promet: za povezivanje se koriste radio uređaji kojima se osigurava prijenos, odašiljanje i prijam poruka korištenjem radijskih valova
18.Radio uređaj: sastoji se od radioprijamnika, radioodašiljača (predajnika) i ostalih uređaja koji se koriste pri obavljanju radio prometa
19.Radni kanali: koriste se za uspostavljanje komunikacije i za prijenos priopćenja. U radu se može koristiti više radnih kanala: jedan prioritetni preko kojeg se uspostavlja komunikacija, a nakon toga se komunikacija odvija na drugim kanalima. Prijelaz na druge radne kanale se koristi u operativnim akcijama sustava civilne zaštite kada ne sudjeluju sve operativne snage već samo njihov manji dio. Na taj način se osigurava slobodan radni kanal za moguće nove aktivnosti sustava civilne zaštite.
20.Razgovor: vrsta priopćenja u kojem korisnici radio uređaja međusobno komuniciraju izravno ili putem poslužitelja
21.Repetitori (Repeators): koriste se za međusobno povezivanje radio uređaja kad mogućnosti pokrivanja prostora radijskim signalom nisu dovoljne. Koristi se semidupleksni i dupleksni način rada.
22.Semidupleksni promet: vrsta radio prometa u kojoj je moguća naizmjenična primopredaja priopćenja ili drugih sadržaja na dvije različite frekvencije. Primjenjuje se u radu korištenjem infrastrukturnih objekata: repetitorskih postaja i baznih postaja u većim mrežama.
23.Signali: ugovoreni ili ustanovljeni izrazi, grupe brojeva ili slova s određenim značenjem. S obzirom da su kratkoga oblika omogućuju skraćeno i brzo otpremanje priopćenja koja su u njima sadržana.
24.Simpleksni promet: vrsta radio prometa pri kojem je moguća samo naizmjenična primopredaja priopćenja ili drugih sadržaja. Simpleksni promet se odvija na jednoj frekvenciji i u trenutku odašiljanja sudionika se ne može prekidati u radu.
25.Smjer veze: čine ga dvije radio postaje veze u izravnoj vezi.
26.Stupanje u vezu: radnja kojom se ostvaruje veza poradi otpremanja priopćenja ili drugog sadržaja.
27.TETRA (Trans European Trunked Radio) radijska mreža: koristi se za međusobnu komunikaciju operativnih snaga sustava civilne zaštite na svim razinama. Operativne snage sustava civilne zaštite upotrebljavaju MUPNet TETRA (Ministarstvo unutarnjih poslova) mrežu na UHF (Ultra High Frequency) području, u TMO i DMO načinu rada.
28.TMO (Trunked Mode Operation): način rada kada su TETRA uređaji međusobno povezani korištenjem TETRA infrastrukture.
29.Upravna postaja: postaja veze koja je planom rada postaje veze određena za upravnu postaju. Njena je zadaća upravljanje radom podređenih sudionika mreže, kontroliranje rada u mreži, interveniranje kod nepravilnog rada sudionika, itd. U pravilu ulogu upravne postaje ima operativno komunikacijski centar, najviši po hijerarhiji iz plana rada.
30.Uspostava veze: radnja koja u sebi sadrži postavljanje postaje veze, njeno puštanje u rad, stupanje u vezu, provjeru veze te po potrebi i identifikaciju. Veza je uspostavljena kada je postaja spremna za rad i postoji veza sa sudionicima.
II. RADIO MREŽE
Strategija korištenja radijskih mreža
Članak 3.
Za povezivanje operativnih snaga i sudionika sustava civilne zaštite i za njihovu međusobnu koordinaciju u provođenju mjera i aktivnosti sustava civilne zaštite koriste se radijske mreže prema pokrivenosti, kvaliteti, propusnosti i kapacitetu mreže:
1.TETRA radijska mreža korištenjem mrežne infrastrukture MUPNet TETRA radiokomunikacijskog sustava
2.Satelitski radiokomunikacijski sustav
3.Analogna radijska mreža Državne uprave za zaštitu i spašavanje
4.Digitalna radijska mreža DMR radijska mreža Državne uprave za zaštitu i spašavanje
5.Kratkovalna radijska mreža Državne uprave za zaštitu i spašavanje
6.Analogna radijska mreža Hrvatske gorske službe spašavanja.
1. TETRA radijska mreža
Članak 4.
(1) Sustav civilne zaštite za operativni rad na svim razinama koristi MUPNet TETRA radiokomunikacijski sustav. Sustav radi u radio frekvencijskom spektru koji je u ITU (International telecommunication Union) regiji 1 predviđen isključivo za žurne službe. Sustav je prvenstveno razvijen za govornu komunikaciju, a moguća je i podatkovna komunikacija
(2) TETRA radijska mreža može se koristiti za upravljanje sustavom za uzbunjivanje.
(3) MUPNet TETRA radiokomunikacijski sustav koristi se u TMO modu rada, a izuzetno na područjima gdje je otežano pokrivanje radijskim signalom s baznih postaja koristi se DMO način rada. Radi osiguranja neprekidnosti komunikacija koriste se DMO poveznici i repetitori.
(4) Razgovorne grupe su organizirane u tri razine:
-razina koja je aktivna na području Republike Hrvatske
-razina koja je aktivna na područjima većih geografskih cjelina na području Republike Hrvatske (ukupno 4) i
-razina koja je aktivna na području manjih geografskih cjelina (veličine županije).
(5) Unutar svake razine iz stavka 4. ovog članka su organizirane govorne grupe pojedine operativne snage sustava civilne zaštite.
2. Satelitski radiokomunikacijski sustav
Članak 5.
(1) Operativne snage sustava civilne zaštite koriste satelitski sustav za govornu i podatkovnu komunikaciju temeljenu na prijenosu preko Interneta korištenjem IP protokola. Sustav se koristi na područjima gdje ne postoji mogućnost povezivanja korištenjem zemaljske mreže povezane na Internet. Sustav povezuje izdvojene lokacije sa operativno komunikacijskim središtima operativnih snaga sustava civilne zaštite.
(2) Za povezivanje i prijenos govora i podatkovni prijenos koristi se i BGAN INMARSAT satelitski sustav.
3. Analogna radijska mreža
Članak 6.
(1) Radijsku mrežu koriste operativne snage sustava civilne zaštite kao što je npr. vatrogastvo, Hrvatski Crveni križ i druge. Radijska mreža koristi semidupleksne i simpleksne kanale s razmakom između kanala 25 kHz. Kod FM modulacije standardne oznake 16K0F3E razmak između repetitorskih ulaznih i izlaznih frekvencija je 4,5 MHz.
(2) Radijskom mrežom upravlja Državna uprava za zaštitu i spašavanje, koja postavlja repetitorske radijske postaje, vodi brigu o njihovoj ispravnosti, poduzima mjere za otklanjanje smetnji i o potrebnoj pokrivenosti radijskim signalom. Korisnici analogne radijske mreže samostalno nabavljaju radijsku opremu za svoje potrebe prema specifikacijama Državne uprave za zaštitu i spašavanje, od koje dobivaju odobrenje za korištenje mreže. Odobrenje za korištenje RF spektra korisnici dobivaju od Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM) uz predočenje odobrenja za korištenje mreže koje prilažu zahtjevu za dobivanje odobrenja za korištenje RF spektra.
4. Digitalna radijska mreža
Članak 7.
(1) Radijska mreža se razvija prema standardu ETSI (European Telecommunications Standards Institute) za Digital Mobile Radio TS 102 361-1, -2, -3, na području Republike Hrvatske.
(2) Za potrebe radijske mreže koriste se prvenstveno lokacije na kojima su postavljeni radijski repetitori za analognu radijsku mrežu sustava civilne zaštite. Mreža radi u VHF području.
(3) Sustav civilne zaštite u Republici Hrvatskoj koristi sustav prema standardu ETSI TS 102 362-1 do 4 koji se koristi za digitalni prijenos uz korištenje dva vremenska odsječka u TDMA tehnologiji po jednom frekvencijskom nositelju.
(4) Govorne grupe u DMR mreži organiziraju se na razini Republike Hrvatske, na razini pojedinih županija i Grada Zagreba. Na svakoj se razini formiraju govorne grupe koje se koriste za koordinaciju između snaga i sudionika sustava civilne zaštite.
5. Kratkovalna radijska mreža
Članak 8.
(1) Kratkovalna radijska mreža može se koristi za komunikacije na većim udaljenostima za što nije potrebna infrastruktura, tako da je moguća uspostava veze i prijenos priopćenja na cijelom području Republike Hrvatske kao i veze izvan granica Republike Hrvatske.
(2) Za potrebe rada kratkovalne radijske mreže koriste se frekvencije u rasponu od 3000 do 30000 kHz koje je odobrila Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM), a za odabir frekvencija se koristi i ALE komunikacijski sustav (Automatic Link Establishment – automatske uspostava veze)
(3) Kratkovalna radijska mreža se prioritetno koristi za povezivanje Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske sa stožerima civilne zaštite na županijskim i gradskim razinama
6. Analogna radijska mreža Hrvatske gorske službe spašavanja
Članak 9.
Radijska mreža HGSS-a koristi analogni način rada u VHF (Very High Frequency) području i pokriva prvenstveno brdsko-planinska područja Republike Hrvatske. Korisnici su pripadnici Hrvatske gorske službe spašavanja koji koriste simpleksne i semidupleksne frekvencije.
Planovi veze
Članak 10.
(1) Planovima veza određuje se podjela radijskih kanala i govornih grupa u radijskim mrežama sustava civilne zaštite na cijelom području Republike Hrvatske. Izrađuju se za potrebe stožera civilne zaštite na razini Republike Hrvatske, županija, Grada Zagreba, vatrogastva, HGSS-a i drugih operativnih snaga i sudionika sustava civilne zaštite.
(2) Podjela korisnika radio veze po radijskim kanalima i govornim grupama provodi se prema prometnoj opterećenosti pojedinih repetitorskih i simpleksnih kanala i govornih grupa.
(3) Planove veza za korištenje radiokomunikacija u sustavu civilne zaštite Državna uprava za zaštitu i spašavanje neposredno izrađuje i usklađuje njihovu izradu sa svim operativnim snagama i sudionicima sustava civilne zaštite - korisnicima mreža.
(4) Planove veza Državna uprava za zaštitu i spašavanje izrađuje sukladno podacima o organizacijskoj strukturi sustava i načinu koordinacije operativnog djelovanja koje dostavljaju stožeri civilne zaštite, sudionici sustava civilne zaštite te vatrogastvo, HGSS, Hrvatski Crveni križ i ostale operativne snage sustava civilne zaštite.
Pozivne oznake
Članak 11.
(1) Prilikom korištenja radijskih kanala upotrebljavaju se pozivne oznake na početku svakog radio komunikacijskog prometa. Pritom je obvezna upotreba pozivnih oznaka prema planovima veza.
(2) Pozivne oznake sudionika utvrđuju se Planom radijskih veza sustava civilne zaštite Republike Hrvatske.
(3) Pozivni znakovi se u planovima rada postaje veze sastoje od riječi koja predstavlja zemljopisni pojam i pripadnost organizacijskoj strukturi (npr. Stožer civilne zaštite i pripadajuće operativne snage) i indeksa koji može biti od 1 do 3 znamenke.
Radio promet
Članak 12.
(1) Radio promet se sastoji od stupanja u vezu, kraja predaje, završetka rada, provjere veze, primopredaje brzojava, primopredaje signala, razgovora, primopredaje zapovijedi, posredovanja, priopćenja i ostalih osobitosti u prometu.
(2) U radio prometu svaka predaja neke radio postaje, koja očekuje odgovor, završava riječju „PRIJAM“.
Članak 13.
(1) Stupanje u vezu u radio prometu ostvaruje se upotrebom pozivnog znaka postaje veze i pozivnog tonskog signala koji može biti selektivan i neselektivan.
(2) Postupak stupanja u vezu sastoji se od pozivanja, razloga pozivanja i obveznog izraza na kraju kojim se propisuje daljnji postupak postaje („PRIJAM“, „KRAJ“ ili „ ZAVRŠETAK“).
(3) Uz svako odazivanje predaje se odgovor na traženi zahtjev postaje koja je pozvala i na kraju izraz koji regulira daljnje postupanje postaje.
Članak 14.
(1) Provjera veze obavlja se po određenom planu i poradi određivanja postojanja veze i kakvoće (kvalitete) te veze.
(2) Provjera kvalitete postojeće veze obavlja se uvijek kod prvog stupanja u vezu te kada se posumnja da uvjeti, pod kojima se održava veza, neće osigurati siguran prijenos priopćenja.
(3) Kvaliteta postojeće veze može se procijeniti odgovarajućim izrazima „DAJTE PROCJENU RAZUMLJIVOSTI“ ili izrazom „PRIJAM“, dok je odgovor na ovakav upit: broj ili izraz koji označava kvalitetu veze (5-ODLIČNA, 4-VRLO DOBRA, 3-DOBRA, 2-ZADOVOLJAVA, 1-NE ZADOVOLJAVA).
III. ZAVRŠNA ODREDBA
Članak 15.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
PRAVILNIK O NAČINU RADA U AKTIVNOSTIMA RADIJSKE KOMUNIKACIJE ZA POTREBE DJELOVANJA SUSTAVA CIVILNE ZAŠTITE U VELIKIM NESTREĆAMA I KATASTROFAMA
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom propisuje se način rada u aktivnostima radijske komunikacije za potrebe djelovanja sustava civilne zaštite u velikim nesrećama i katastrofama, jedinstveni postupci poslužitelja sredstava veze i korisnika veze kada izravno rukuju uređajima.
(2) Ovaj Pravilnik odnosi se na sve korisnike sustava radio komunikacija tijekom provođenja mjera i aktivnosti sustava civilne zaštite u velikim nesrećama i katastrofama na području Republike Hrvatske.
(3) Odredbe ovog Pravilnika odnose se na operativne snage sustava civilne zaštite iz članka 20. Zakona o sustavu civilne zaštite.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 2.
Pojmovi navedeni u ovom Pravilniku sljedećeg su značenja:
1. Analogna radijska mreža sustava civilne zaštite : koristi se za međusobnu komunikaciju operativnih snaga civilne zaštite u frekvencijskom pojasu od 168 do 174 MHz.
2. BGAN INMARSAT (Broadband Global Area Network): globalna satelitska Internet mreža s telefonijom korištenjem prijenosnih termnalnih uređaja. Za pokrivanje cijelog svijeta mreža koristi tri geostacionarna satelita.
3. Brzojav : napisano ili naslikano priopćenje namijenjeno za prijenos korištenjem radiokomunikacijskog sustava
4. Digitalna DMR (Digital Mobile Radio) mreža : koristi se za međusobno povezivanje sudionika civilne zaštite u frekvencijskom pojasu od 136 do 174 MHz.
5. DMO (Direct Mode Operation): načina rada kod kojeg su TETRA radio uređaji međusobno povezani bez korištenja TETRA infrastrukture.
6. Dupleksni promet : vrsta radio prometa u kojem je moguće istovremeno odašiljanje i prijam. Kod dupleksnog prometa rad se odvija na dvije frekvencije, te je moguće prekinuti sudionike tijekom rada.
7. Govorna grupa (razgovorna grupa ): U TETRA radijskim mreža se koriste međusobno razdvojene govorne grupe. Govorne grupe su preslika organizacije pojedinih službi koje koriste TETRA sustav. Moguće je istovremeno korištenje istih resursa (frekvencija i radijske opreme) bez međusobnog ometanja i mogućnosti ulaska u druge govorne grupe.
8. Plan rada postaje veze : dokument postaje veze u kojem su naznačeni svi potrebiti podaci za rad te postaje kao što su npr. sudionici, pozivna i radna frekvencija, pozivni znaci postaje, snaga odašiljanja uređaja i sl.. Zabranjeno je samostalno mijenjati podatke ili raditi izvan propisanih podataka u planu rada.
9. Poslužitelj postaje veze : osoba koja izravno upravlja određenim uređajem veze, obavlja radio promet za korisnika postaje veze (osobe ili tijela) i izravni je sudionik u prometu veze.
10. Postaja veze : jedan ili više radio uređaja postavljenih i pripravnih za rad na jednom mjestu radi održavanja veze. Postaju veze čine radio uređaji veze, antenski sustav, poslužitelji koji rukuju radio uređajima i dokumenti za rad.
11. Poveznici (Gateway): koriste se za međusobno povezivanje radijskih mreža različitih tehnologija, a kod TETRA sustava koriste se DMO poveznici za povezivanje korisnika na TETRA mrežu kada nisu u mogućnosti ostvariti neposredno povezivanje u sustav.
12. Pozivni signal : određeni frekventni signal kojim se aktivira uređaj sudionika veze. On može biti: selektivan (aktivira se uređaj samo jednog sudionika veze) i neselektivan (aktiviraju se svi uređaji u mreži).
13. Pozivni znak postaje veze : naziv postaje veze propisan za određenu postaju.
14. Priopćenje : u radio prometu podrazumijeva sve ono što poslužitelj u pisanom, govornom ili slikovnom obliku može i želi otpremiti primatelju korištenjem uređaja veze.
15. Radio (radijska) mreža : čine je tri i više radio-postaja koje mogu međusobno izravno stupiti u vezu. U pravilu se koriste slobodne radio mreže u kojoj svaki sudionik može slobodno stupiti u vezu s drugim sudionikom bez prethodne najave upravnoj postaji
16. Radio kanali veze : bežični kanali (bez materijalne veze između postaja) kod kojih se veza uspostavlja i održava korištenjem elektromagnetskih valova
17. Radio komunikacijski promet : za povezivanje se koriste radio uređaji kojima se osigurava prijenos, odašiljanje i prijam poruka korištenjem radijskih valova
18. Radio uređaj : sastoji se od radioprijamnika, radioodašiljača (predajnika) i ostalih uređaja koji se koriste pri obavljanju radio prometa
19. Radni kanali : koriste se za uspostavljanje komunikacije i za prijenos priopćenja. U radu se može koristiti više radnih kanala: jedan prioritetni preko kojeg se uspostavlja komunikacija, a nakon toga se komunikacija odvija na drugim kanalima. Prijelaz na druge radne kanale se koristi u operativnim akcijama sustava civilne zaštite kada ne sudjeluju sve operativne snage već samo njihov manji dio. Na taj način se osigurava slobodan radni kanal za moguće nove aktivnosti sustava civilne zaštite.
20. Razgovor: vrsta priopćenja u kojem korisnici radio uređaja međusobno komuniciraju izravno ili putem poslužitelja
21. Repetitori (Repeators): koriste se za međusobno povezivanje radio uređaja kad mogućnosti pokrivanja prostora radijskim signalom nisu dovoljne. Koristi se semidupleksni i dupleksni način rada.
22. Semidupleksni promet : vrsta radio prometa u kojoj je moguća naizmjenična primopredaja priopćenja ili drugih sadržaja na dvije različite frekvencije. Primjenjuje se u radu korištenjem infrastrukturnih objekata: repetitorskih postaja i baznih postaja u većim mrežama.
23. Signali : ugovoreni ili ustanovljeni izrazi, grupe brojeva ili slova s određenim značenjem. S obzirom da su kratkoga oblika omogućuju skraćeno i brzo otpremanje priopćenja koja su u njima sadržana.
24. Simpleksni promet : vrsta radio prometa pri kojem je moguća samo naizmjenična primopredaja priopćenja ili drugih sadržaja. Simpleksni promet se odvija na jednoj frekvenciji i u trenutku odašiljanja sudionika se ne može prekidati u radu.
25. Smjer veze : čine ga dvije radio postaje veze u izravnoj vezi.
26. Stupanje u vezu: radnja kojom se ostvaruje veza poradi otpremanja priopćenja ili drugog sadržaja.
27. TETRA (Trans European Trunked Radio) radijska mreža : koristi se za međusobnu komunikaciju operativnih snaga sustava civilne zaštite na svim razinama. Operativne snage sustava civilne zaštite upotrebljavaju MUPNet TETRA (Ministarstvo unutarnjih poslova) mrežu na UHF (Ultra High Frequency) području, u TMO i DMO načinu rada.
28. TMO (Trunked Mode Operation) : način rada kada su TETRA uređaji međusobno povezani korištenjem TETRA infrastrukture.
29. Upravna postaja : postaja veze koja je planom rada postaje veze određena za upravnu postaju. Njena je zadaća upravljanje radom podređenih sudionika mreže, kontroliranje rada u mreži, interveniranje kod nepravilnog rada sudionika, itd. U pravilu ulogu upravne postaje ima operativno komunikacijski centar, najviši po hijerarhiji iz plana rada.
30. Uspostava veze : radnja koja u sebi sadrži postavljanje postaje veze, njeno puštanje u rad, stupanje u vezu, provjeru veze te po potrebi i identifikaciju. Veza je uspostavljena kada je postaja spremna za rad i postoji veza sa sudionicima.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
II. RADIO MREŽE
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Strategija korištenja radijskih mreža
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 3.
Za povezivanje operativnih snaga i sudionika sustava civilne zaštite i za njihovu međusobnu koordinaciju u provođenju mjera i aktivnosti sustava civilne zaštite koriste se radijske mreže prema pokrivenosti, kvaliteti, propusnosti i kapacitetu mreže:
1. TETRA radijska mreža korištenjem mrežne infrastrukture MUPNet TETRA radiokomunikacijskog sustava
2. Satelitski radiokomunikacijski sustav
3. Analogna radijska mreža Državne uprave za zaštitu i spašavanje
4. Digitalna radijska mreža DMR radijska mreža Državne uprave za zaštitu i spašavanje
5. Kratkovalna radijska mreža Državne uprave za zaštitu i spašavanje
6. Analogna radijska mreža Hrvatske gorske službe spašavanja.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
1. TETRA radijska mreža
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 4.
(1) Sustav civilne zaštite za operativni rad na svim razinama koristi MUPNet TETRA radiokomunikacijski sustav. Sustav radi u radio frekvencijskom spektru koji je u ITU (International telecommunication Union) regiji 1 predviđen isključivo za žurne službe. Sustav je prvenstveno razvijen za govornu komunikaciju, a moguća je i podatkovna komunikacija
(2) TETRA radijska mreža može se koristiti za upravljanje sustavom za uzbunjivanje.
(3) MUPNet TETRA radiokomunikacijski sustav koristi se u TMO modu rada, a izuzetno na područjima gdje je otežano pokrivanje radijskim signalom s baznih postaja koristi se DMO način rada. Radi osiguranja neprekidnosti komunikacija koriste se DMO poveznici i repetitori.
(4) Razgovorne grupe su organizirane u tri razine:
- razina koja je aktivna na području Republike Hrvatske
- razina koja je aktivna na područjima većih geografskih cjelina na području Republike Hrvatske (ukupno 4) i
- razina koja je aktivna na području manjih geografskih cjelina (veličine županije).
(5) Unutar svake razine iz stavka 4. ovog članka su organizirane govorne grupe pojedine operativne snage sustava civilne zaštite.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
2. Satelitski radiokomunikacijski sustav
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 5.
(1) Operativne snage sustava civilne zaštite koriste satelitski sustav za govornu i podatkovnu komunikaciju temeljenu na prijenosu preko Interneta korištenjem IP protokola. Sustav se koristi na područjima gdje ne postoji mogućnost povezivanja korištenjem zemaljske mreže povezane na Internet. Sustav povezuje izdvojene lokacije sa operativno komunikacijskim središtima operativnih snaga sustava civilne zaštite.
(2) Za povezivanje i prijenos govora i podatkovni prijenos koristi se i BGAN INMARSAT satelitski sustav.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
3. Analogna radijska mreža
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 6.
(1) Radijsku mrežu koriste operativne snage sustava civilne zaštite kao što je npr. vatrogastvo, Hrvatski Crveni križ i druge. Radijska mreža koristi semidupleksne i simpleksne kanale s razmakom između kanala 25 kHz. Kod FM modulacije standardne oznake 16K0F3E razmak između repetitorskih ulaznih i izlaznih frekvencija je 4,5 MHz.
(2) Radijskom mrežom upravlja Državna uprava za zaštitu i spašavanje, koja postavlja repetitorske radijske postaje, vodi brigu o njihovoj ispravnosti, poduzima mjere za otklanjanje smetnji i o potrebnoj pokrivenosti radijskim signalom. Korisnici analogne radijske mreže samostalno nabavljaju radijsku opremu za svoje potrebe prema specifikacijama Državne uprave za zaštitu i spašavanje, od koje dobivaju odobrenje za korištenje mreže. Odobrenje za korištenje RF spektra korisnici dobivaju od Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM) uz predočenje odobrenja za korištenje mreže koje prilažu zahtjevu za dobivanje odobrenja za korištenje RF spektra.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
4. Digitalna radijska mreža
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 7.
(1) Radijska mreža se razvija prema standardu ETSI (European Telecommunications Standards Institute) za Digital Mobile Radio TS 102 361-1, -2, -3, na području Republike Hrvatske.
(2) Za potrebe radijske mreže koriste se prvenstveno lokacije na kojima su postavljeni radijski repetitori za analognu radijsku mrežu sustava civilne zaštite. Mreža radi u VHF području.
(3) Sustav civilne zaštite u Republici Hrvatskoj koristi sustav prema standardu ETSI TS 102 362-1 do 4 koji se koristi za digitalni prijenos uz korištenje dva vremenska odsječka u TDMA tehnologiji po jednom frekvencijskom nositelju.
(4) Govorne grupe u DMR mreži organiziraju se na razini Republike Hrvatske, na razini pojedinih županija i Grada Zagreba. Na svakoj se razini formiraju govorne grupe koje se koriste za koordinaciju između snaga i sudionika sustava civilne zaštite.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
5. Kratkovalna radijska mreža
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 8.
(1) Kratkovalna radijska mreža može se koristi za komunikacije na većim udaljenostima za što nije potrebna infrastruktura, tako da je moguća uspostava veze i prijenos priopćenja na cijelom području Republike Hrvatske kao i veze izvan granica Republike Hrvatske.
(2) Za potrebe rada kratkovalne radijske mreže koriste se frekvencije u rasponu od 3000 do 30000 kHz koje je odobrila Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM), a za odabir frekvencija se koristi i ALE komunikacijski sustav (Automatic Link Establishment – automatske uspostava veze)
(3) Kratkovalna radijska mreža se prioritetno koristi za povezivanje Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske sa stožerima civilne zaštite na županijskim i gradskim razinama
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
6. Analogna radijska mreža Hrvatske gorske službe spašavanja
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 9.
Radijska mreža HGSS-a koristi analogni način rada u VHF (Very High Frequency) području i pokriva prvenstveno brdsko-planinska područja Republike Hrvatske. Korisnici su pripadnici Hrvatske gorske službe spašavanja koji koriste simpleksne i semidupleksne frekvencije.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Planovi veze
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 10.
(1) Planovima veza određuje se podjela radijskih kanala i govornih grupa u radijskim mrežama sustava civilne zaštite na cijelom području Republike Hrvatske. Izrađuju se za potrebe stožera civilne zaštite na razini Republike Hrvatske, županija, Grada Zagreba, vatrogastva, HGSS-a i drugih operativnih snaga i sudionika sustava civilne zaštite.
(2) Podjela korisnika radio veze po radijskim kanalima i govornim grupama provodi se prema prometnoj opterećenosti pojedinih repetitorskih i simpleksnih kanala i govornih grupa.
(3) Planove veza za korištenje radiokomunikacija u sustavu civilne zaštite Državna uprava za zaštitu i spašavanje neposredno izrađuje i usklađuje njihovu izradu sa svim operativnim snagama i sudionicima sustava civilne zaštite - korisnicima mreža.
(4) Planove veza Državna uprava za zaštitu i spašavanje izrađuje sukladno podacima o organizacijskoj strukturi sustava i načinu koordinacije operativnog djelovanja koje dostavljaju stožeri civilne zaštite, sudionici sustava civilne zaštite te vatrogastvo, HGSS, Hrvatski Crveni križ i ostale operativne snage sustava civilne zaštite.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Pozivne oznake
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 11.
(1) Prilikom korištenja radijskih kanala upotrebljavaju se pozivne oznake na početku svakog radio komunikacijskog prometa. Pritom je obvezna upotreba pozivnih oznaka prema planovima veza.
(2) Pozivne oznake sudionika utvrđuju se Planom radijskih veza sustava civilne zaštite Republike Hrvatske.
(3) Pozivni znakovi se u planovima rada postaje veze sastoje od riječi koja predstavlja zemljopisni pojam i pripadnost organizacijskoj strukturi (npr. Stožer civilne zaštite i pripadajuće operativne snage) i indeksa koji može biti od 1 do 3 znamenke.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Radio promet
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 12.
(1) Radio promet se sastoji od stupanja u vezu, kraja predaje, završetka rada, provjere veze, primopredaje brzojava, primopredaje signala, razgovora, primopredaje zapovijedi, posredovanja, priopćenja i ostalih osobitosti u prometu.
(2) U radio prometu svaka predaja neke radio postaje, koja očekuje odgovor, završava riječju „PRIJAM“.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 13.
(1) Stupanje u vezu u radio prometu ostvaruje se upotrebom pozivnog znaka postaje veze i pozivnog tonskog signala koji može biti selektivan i neselektivan.
(2) Postupak stupanja u vezu sastoji se od pozivanja, razloga pozivanja i obveznog izraza na kraju kojim se propisuje daljnji postupak postaje („PRIJAM“, „KRAJ“ ili „ ZAVRŠETAK“).
(3) Uz svako odazivanje predaje se odgovor na traženi zahtjev postaje koja je pozvala i na kraju izraz koji regulira daljnje postupanje postaje.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 14.
(1) Provjera veze obavlja se po određenom planu i poradi određivanja postojanja veze i kakvoće (kvalitete) te veze.
(2) Provjera kvalitete postojeće veze obavlja se uvijek kod prvog stupanja u vezu te kada se posumnja da uvjeti, pod kojima se održava veza, neće osigurati siguran prijenos priopćenja.
(3) Kvaliteta postojeće veze može se procijeniti odgovarajućim izrazima „DAJTE PROCJENU RAZUMLJIVOSTI“ ili izrazom „PRIJAM“, dok je odgovor na ovakav upit: broj ili izraz koji označava kvalitetu veze (5-ODLIČNA, 4-VRLO DOBRA, 3-DOBRA, 2-ZADOVOLJAVA, 1-NE ZADOVOLJAVA).
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
III. ZAVRŠNA ODREDBA
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje
Članak 15.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Komentirate u ime: Državna uprava za zaštitu i spašavanje