E-SAVJETOVANJA

Savjetovanja Upute Istraživanja
  • Prijavi se
  • Registriraj se

Preuzmi Word dokumentOstali dokumenti


PRAVILNIK O DOPUNAMA PRAVILNIKA O TEHNIČKIM I DRUGIM UVJETIMA ELEKTRONIČKOG POSLOVANJA U ZEMLJIŠNIM KNJIGAMA

  • Ukupno komentara:
  • Ukupno općih komentara:
  • Ukupno nadopuna teksta:
5
Komentiraj

Primjena Pravilnika

0
Komentiraj

Članak 1.

U članku 3. iza riječi:“ovlaštenog korisnika“ dodaju se riječi:“i u postupcima podnošenja prijedloga za upis u zemljišnu knjigu putem javnog bilježnika i odvjetnika.“

1
Komentiraj

Članak 2.

Iza članka 10. dodaje se naslov i članci:

,,Elektroničko podnošenje prijedloga za upis

Članak 11.

(1) Prijedloge knjižnih upisa koji su podneseni elektroničkim putem, zemljišnoknjižni odjeli zaprimaju i vode kao elektronički spis.

(2) Prijedlozi knjižnih upisa koji su podneseni u pisanom obliku skeniraju se i nastavljaju voditi kao elektronički spis.

Članak 12.

(l) Prijedlozi knjižnih upisa, kao i svi prilozi koji se podnose zemljišnoknjižnom odjelu putem javnog bilježnika i odvjetnika, podnose se u obliku elektroničkog prijedloga i potpisani su naprednim elektroničkim potpisom koji ima jednak pravni učinak kao vlastoručni potpis i otisak pečata, izdan od kvalificiranog pružatelja usluga. Uz prijedlog se u elektroničkom obliku prilažu svi prilozi koji su u njoj naznačeni.

(2) Nakon zaprimanja i evidentiranja u općem poslovnom upisniku i poslovnom upisniku u  elektroničkom obliku, pisani prijedlog za upis i pisane priloge dostavljene u izvorniku ili ovjerenom prijepisu (presliku), javni bilježnik i odvjetnik pretvoriti će u elektronički oblik te će svaki priloženi dokument potpisati naprednim elektroničkim potpisom. Kada se uz prijedlog prilažu javnobilježničke isprave, ili druge javne isprave koje već postoje u elektroničkom obliku, one se prilikom dostave elektroničkog prijedloga samo potpisuju naprednim elektroničkim potpisom.

(3) Javni bilježnik i odvjetnik će naprednim elektroničkim potpisom jamčiti da su priložene isprave u elektroničkom obliku istovjetne onima koje su zaprimili u pisanom obliku.

(4) Pisane isprave na temelju kojih je dopušten upis u zemljišnu knjigu javni bilježnik i odvjetnik čuvati će prema svojim posebnim propisima o odlaganju i čuvanju, te će ih nakon proteka deset godina, računajući od godine koja slijedi nakon završetka postupanja javnog bilježnika i odvjetnika predati nadležnom arhivu koji ih je dužan preuzeti na trajno čuvanje.

Uspostava tehničkih uvjeta elektroničkog poslovanja

Članak 13.

(1) Prijedlozi knjižnih upisa u zemljišnu knjigu putem elektroničke prijave, mogu se podnositi nakon što javni bilježnik i odvjetnik ispune tehničke uvijete za elektronički pristup zemljišnim knjigama i nakon odobrenja ministra nadležnog za poslove pravosuđa u skladu s člankom 171. stavkom 2. Zakona o zemljišnim knjigama (,,Narodne novine“, broj 91/96, 68/98, 137/99, 114/01, 100/04, 107/07, 152/08, 126/10, 55/13 , 60/13).

(2) Uvjeti za odobrenje iz prethodnog stavka su: potrebna informatička oprema, dodjela korisničkog imena i šifre za pristup podacima od strane administratora sustava, osiguranje elektroničke naplate, osiguranje odlaganja i čuvanja dokumenata.

(3) Odluku kojom se izdaje odobrenje iz stavka 1. ovog članka i određuje početak rada javnog bilježnika i odvjetnika za elektroničko podnošenje prijedloga za upis u zemljišnu knjigu, donosi ministar nadležan za poslove pravosuđa u roku od 15 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva.

Dostava rješenja

Članak 14.

(1) Rješenje u zemljišnoknjižnom postupku (elektroničko rješenje potpisano naprednim elektroničkim potpisom) zemljišnoknjižni odjel dostavit će podnositelju prijedloga za upis, elektroničkim putem u pretinac javnog bilježnika ili odvjetnika čime se dostava smatra izvršenom.

(2) Rješenje u zemljišnoknjižnom postupku (elektroničko rješenje) potpisano je naprednim elektroničkim potpisom i od ovlaštene osobe u zemljišnoknjižnom odjelu koji ima jednak pravni učinak kao vlastoručni potpis i otisak pečata. Vjerodostojnost rješenja u zemljišnoknjižnom postupku (elektroničkog rješenja) utvrđuje se putem otisnutog kontrolnog broja i internetske stranice, odnosno QR koda. Javni bilježnik ili odvjetnik će po primitku elektroničko rješenje s otisnutim QR kodom i bez dodatne ovjere dostaviti podnositelju prijedloga.

(3) Nakon donošenja rješenja o upisu u zemljišnu knjigu nadležni zemljišnoknjižni odjel će rješenje o upisu pohraniti u digitalnu zbirku rješenja, a isprave na kojima se temelji upis pohraniti će u digitalnu arhivu zbirke isprava.

(4) Protustrankama rješenje dostavlja zemljišnoknjižni odjel koji je donio rješenje.

Vrijeme primitka elektroničke isprave

Članak 15.

(1) Kod podnošenja elektroničkog prijedloga za upis u zemljišnu knjigu, vremenom primitka elektroničkog prijedloga u zemljišnoknjižnom odjelu, smatra se vrijeme kada je elektronički prijedlog zaprimljen u informacijskom sustavu primatelja.

(2) U slučaju nemogućnosti dostave elektroničke prijave elektroničkim sredstvima komunikacije zbog više sile, održavanja sustava ili nemogućnosti zaprimanja u sustavu, isključuje se odgovornost primatelja, javnog bilježnika ili odvjetnika.

Poslovanje kod podnošenja prijedloga

Članak 16.

(1) Javni bilježnik kao ovlaštenik i odvjetnik kao punomoćnik na zahtjev stranke zaprimaju isprave koje su potrebne za sastavljanje prijedloga za upis u zemljišnu knjigu.

(2) Javni bilježnik ili odvjetnik koji sastavlja prijedlog za upis nekog prava u zemljišnu knjigu dužan je provjeriti sve relevantne činjenice koje uvjetuju upis i uredan prijedlog s prilozima dostaviti nadležnom zemljišnoknjižnom odjelu.

(3) Ako prilozi ne sadržavaju podatke potrebne za upis, javni bilježnik ili odvjetnik pozvat će podnositelja da iste dopuni u primjerenom roku.

(4) Ako stranka u ostavljenom roku ne dostavi zatražene priloge ili odbije postupati po zahtjevu za dopunu, javni bilježnik ili odvjetnik obustavit će postupanje po prijedlogu, te o tome obavijestiti stranku.

Članak 17.

(1) U trenutku podnošenja urednog prijedloga za upis javni bilježnik ili odvjetnik dužni su izvršiti naplatu sudskih pristojbi prema odredbama Zakona o sudskim pristojbama.

(2) Javni bilježnik ili odvjetnik nisu dužni postupiti po zahtjevu podnositelja prijedloga dok im se ne podmire stvarni troškovi nagrade, sudske pristojbe i troškova postupka.

(3) Za postupak podnošenja elektroničkog prijedloga za upis u zemljišne knjige ne plaćan se javnobilježnička pristojba.“

3
Komentiraj

Članak 3.

Ovaj Pravilnik objavit će se u ,,Narodnim novinama“, a stupa na snagu 15. ožujka 2017.

0
Komentiraj

OBRAZLOŽENJE

Člankom 173.a Zakona o zemljišnim knjigama („Narodne novine”, broj 91/96., 68/98., 137/99., 114/01., 100/04., 107/07., 152/08., 126/10., 55/13. i 60/13., dalje: ZZK), ministar pravosuđa ovlašten  je za donošenje podzakonskog akta, odnosno pravilnika kojim se uređuju pitanja koja nisu uređena ZZK-om, a odnose se na elektroničko poslovanje zemljišnoknjižnih sudova.

Temeljem navedene odredbe donijet je Pravilnik o tehničkim i drugim uvjetima elektroničkog poslovanja u zemljišnim knjigama („Narodne novine“, broj 119/15., dalje: Pravilnik) te su istim Pravilnikom uređeni tehnički uvjeti, uvjeti uporabe, troškovi i naknade elektroničkog poslovanja u zemljišnim knjigama. Pravilnik se odnosi na postupke izdavanja verificiranih zemljišnoknjižnih izvadaka elektroničkim putem od strane ovlaštenih korisnika.

Obzirom da članak 171. ZZK-a predviđa da prijedloge za upis u zemljišnu knjigu mogu podnositi javni bilježnici i odvjetnici, dopunama Pravilnika potrebno je urediti načine, prava i obveze kod elektroničkog podnošenja prijedloga za upis u zemljišnu knjigu od strane javnih bilježnika i odvjetnika.

Slijedom navedenoga, a budući su ispunjeni svi tehnički i normativni preduvjeti za proširenjem dostupnosti funkcija elektroničkog poslovanja u zemljišnim knjigama izrađen je Prijedlog Pravilnika o dopunama Pravilnika o tehničkim i drugim uvjetima elektroničkog poslovanja u zemljišnim knjigama (dalje: prijedlog dopune Pravilnika) kojim se uređuje poslovanje ovlaštenih predlagatelja (javnih bilježnika i odvjetnika) za podnošenje prijedloga elektroničkim putem za upis u zemljišnu knjigu.

Nakon uređenja pitanja elektroničkog potpisa prijedlog dopune Pravilnika omogućava primjenu svih funkcionalnosti određenih ZZK-om.

Navedeno znači da Pravilnik normativno uređuje: podnošenje elektroničke prijave, podnošenje dokumenata na kojima se temelji upis elektroničkim putem, elektroničko preuzimanje prijedloga s prilozima od strane zemljišnoknjižnog odjela, elektronička dostava predmeta zemljišnoknjižnom referentu, elektronička izrada rješenja, nakon osiguranja elektroničkog potpisa zemljišnoknjižnog referente i elektronička dostava rješenja predlagatelju (poštanski pretinac), odlaganje rješenja u digitalnu zbirku rješenja, odlaganje dokumentacije u digitalnu zbiru isprava, mogućnost potpunog elektroničkog poslovanja prema predlagatelju.

0
Komentiraj

Komentari

Odustani
qwe rtz
Odustani
Odustani
uredi obriši prikaži sakrij
Zastario!
dodaj odgovor uredi odgovor obriši odgovor
Copyright © 2023 Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva, Ured za zakonodavstvo. Izjava o pristupačnosti.