REPUBLIKA HRVATSKA MINISTARSTVO ZAŠTITE OKOLIŠA I ENERGETIKE PRIJEDLOG ZAKONA O ISTRAŽIVANJU I EKSPLOATACIJI UGLJIKOVODIKA
Ukupno komentara:
Ukupno općih komentara:
Ukupno nadopuna teksta:
4
Komentiraj
DIO PRVI UVODNE ODREDBE
0
Komentiraj
Predmet zakona
Članak 1.
Ovaj Zakon uređuje istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, istraživanje i eksploataciju geotermalnih voda iz kojih se može koristiti akumulirana toplina u energetske svrhe, skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida, a koji se ugljikovodici, geotermalne vode ili geološke strukture za skladištenje nalaze u zemlji ili u podzemlju unutarnjih morskih voda ili teritorijalnog mora Republike Hrvatske, odnosno u podzemlju epikontinentalnog pojasa Jadranskog mora do linije razgraničenja sa susjednim zemljama na kojima Republika Hrvatska, u skladu s međunarodnim pravom, ostvaruje jurisdikciju i suverena prava.
0
Komentiraj
Primjena pravne stečevine Europske unije
Članak 2.
Ovaj Zakon sadrži odredbe koje su u skladu sa sljedećim aktima Europske unije:
– Direktiva 94/22/EZ Europskoga parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 1994. o uvjetima za davanje i korištenje odobrenja za traženje, istraživanje i proizvodnju ugljikovodika, (SL L 164, 30.6.1994.)
– Direktiva 2013/30/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 12. lipnja 2013. o sigurnosti odobalnih naftnih i plinskih djelatnosti i o izmjeni Direktive 2004/35/EZ (SL L 178/66, 28.6.2013.)
– Direktiva 2009/31/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 23. travnja 2009. o geološkom skladištenju ugljikovog dioksida i o izmjenama Direktive Vijeća 85/337/EEZ, Direktiva Europskoga parlamenta i Vijeća 2006/60/EZ, 2001/80/EZ, 2004/35/EZ, 2006/12/EZ, 2008/1/EZ i Uredbe (EZ-e) br. 1013/2006 (SL L 140, 5. 6. 2009.).
0
Komentiraj
Primjena propisa
Članak 3.
(1) Na pitanja zaštite okoliša i prirode koja nisu uređena ovim Zakonom i propisima koji se donose na temelju ovoga Zakona primjenjuju se odredbe propisa kojima se uređuje zaštita okoliša i prirode, te odredbe posebnih propisa.
(2) Na pitanja šumarstva koja nisu uređena ovim Zakonom i propisima koji se donose na temelju ovoga Zakona primjenjuju se odredbe propisa kojima se uređuje šumarstvo, te odredbe posebnih propisa.
(3) Na pitanja prostornog uređenja koja nisu uređena ovim Zakonom i propisima koji se donose na temelju ovoga Zakona primjenjuju se odredbe propisa kojima se uređuje prostorno uređenje, te odredbe posebnih propisa.
(4) Na pitanja građenja koja nisu uređena ovim Zakonom i propisima koji se donose na temelju ovoga Zakona primjenjuju se odredbe propisa kojima se uređuje građenje, te odredbe posebnih propisa.
(5) Na pitanja prava na pristup informacijama koja nisu uređena ovim Zakonom i propisima koji se donose na temelju ovoga Zakona primjenjuju se odredbe propisa kojima se uređuje pravo na pristup informacijama.
(6) Na postupovna pitanja koja se uređuju ovim Zakonom i propisima koji se donose na temelju ovoga Zakona primjenjuju se odredbe propisa kojima se uređuje opći upravni postupak.
(7) Na pitanja zaštite geotermalnih voda kada se iste koriste u energetske svrhe koja nisu uređena ovim Zakonom i propisima koji se donose na temelju ovoga Zakona primjenjuju se odredbe propisa kojima se uređuje upravljanje vodama.
(8) Na pitanja odgovornosti investitora koja nisu uređena ovim Zakonom i propisima koji se donose na temelju ovoga Zakona primjenjuju se odredbe propisa kojima se uređuju obvezni odnosi.
0
Komentiraj
Interes Republike Hrvatske
Članak 4.
(1) Ugljikovodici, geotermalne vode, geološke strukture pogodne za skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida su dobra od interesa za Republiku Hrvatsku, imaju njezinu osobitu zaštitu i iskorištavaju se pod uvjetima i na način koji su propisani ovim Zakonom.
(2) Ugljikovodici, geotermalne vode, geološke strukture pogodne za skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida su u vlasništvu Republike Hrvatske.
0
Komentiraj
Strategija energetskog razvoja Republike Hrvatske i Okvirni planovi i programi
Članak 5.
(1) Osnovni dokument kojim se utvrđuje gospodarenje ugljikovodicima i geotermalnim vodama, skladištenjem prirodnog plina i trajnim zbrinjavanjem ugljikovog dioksida i planira naftno rudarska gospodarska djelatnost na državnoj razini je Strategija energetskog razvoja Republike Hrvatske.
(2) Strategija energetskog razvoja Republike Hrvatske sadrži osnove za usmjeravanje i usklađivanje gospodarskih, tehničkih, znanstvenih, obrazovnih, organizacijskih i drugih mjera, te mjera provođenja međunarodnih obveza radi gospodarenja ugljikovodicima i geotermalnim vodama, skladištenjem prirodnog plina i trajnim zbrinjavanjem ugljikovog dioksida.
(3) Jedinice lokalne samouprave i jedinice područne (regionalne) samouprave dužne su u svojim razvojnim dokumentima usvojiti ciljeve Strategije energetskog razvoja Republike Hrvatske i osigurati njezinu provedbu.
(4) Gospodarenje ugljikovodicima provodi se sukladno donesenom Okvirnom planu i programu istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na kopnu i Okvirnom planu i programu istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu, a koji proizlaze iz Strategije energetskog razvoja Republike Hrvatske.
0
Komentiraj
Definicije pojmova
Članak 6.
Pojedini pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju sljedeće značenje:
1) Agencija znači pravnu osobu s javnim ovlastima nadležnu za nadzor djelatnosti istraživanja i eksploatacije ugljikovodika i geotermalnih voda, skladištenja prirodnog plina i trajnog zbrinjavanja ugljikovog dioksida, a koja obavlja poslove u okviru djelokruga i nadležnosti određenih ovim Zakonom i drugim propisima vezanim uz primjenu ovoga Zakona ili bilo kojim zakonom kojim se izmjenjuje, dopunjuje ili zamjenjuje ovaj Zakon, ili drugo tijelo ili osoba koja je njezin pravni sljednik ili je preuzela njezine poslove iz nadležnosti ovoga Zakona.
2) Bitna promjena znači svaku promjenu koja nije predviđena dozvolom za trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida, a koja može imati značajne učinke na prirodu, okoliš i zdravlje ljudi.
3) Budžet znači procjena troškova za koje se očekuje da će nastati u provedbi odobrenog radnog programa i koji su sastavni dio svakog radnog programa.
4) Bušotina znači otvor u zemlji ili morskom dnu napravljen bušenjem ili na neki drugi način, za potrebe otkrivanja ili eksploatacije sirove nafte ili prirodnog plina ili geotermalnih voda ili za utiskivanje bilo kojeg fluida u ležište ugljikovodika, osim seizmičkih bušotina ili strukturnih bušotina ili bušotina za stratigrafska ispitivanja.
5) Dozvola znači, ovisno o kontekstu, sve dozvole ili bilo koju od dozvola koje se izdaju po ovom zakonu, odnosno dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, dozvola za istraživanje geotermalnih voda, dozvola za istraživanje u svrhu skladištenja prirodnog plina dozvola za istraživanje u svrhu trajnog zbrinjavanja ugljikovog dioksida.
6) Dozvolaza istraživanje i eksploataciju ugljikovodika znači dozvola koja investitoru daje (i) pravo na izravno sklapanje ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika pod uvjetima izričito propisanim ovim Zakonom, (ii) pravo na istraživanje ugljikovodika i (iii) pravo na izravnu dodjelu koncesije pod pretpostavkom ispunjenja svih preduvjeta propisanih ovim Zakonom.
7) Dozvola za istraživanje geotermalnih voda znači dozvola koja investitoru daje (i) pravo na istraživanje geotermalnih voda u energetske svrhe i (ii) pravo na izravnu dodjelu koncesije za eksploataciju geotermalne vode i sklapanje ugovora o koncesiji pod pretpostavkom ispunjenja svih preduvjeta vezanih za početak eksploatacije geotermalnih voda propisanih ovim Zakonom.
8) Dozvola za istraživanje u svrhu skladištenja prirodnog plina znači dozvola koja investitoru daje (i) pravo na istraživanje postojanja preduvjeta za skladištenje prirodnog plina u geološkim strukturama i (ii) pravo na izravnu dodjelu ugovora o koncesiji za skladištenje prirodnog plina pod pretpostavkom ispunjenja preduvjeta propisanih ovim Zakonom.
9) Dozvola za istraživanje u svrhu trajnog zbrinjavanja ugljikovog dioksidaznači dozvola koja investitoru daje (i) pravo na istraživanje postojanja preduvjeta za trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida u geološkim strukturama i (ii) pravo na izravnu dodjelu koncesije i dozvole za trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida pod pretpostavkom ispunjenja preduvjeta propisanih ovim Zakonom.
10) Dozvola za trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida znači odluka ili odluke Ministarstva kojom se dozvoljava trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida u geološkim strukturama.
11) Eksploatacija znači pridobivanje ugljikovodika i geotermalnih voda iz ležišta, oplemenjivanje ugljikovodika, transport ugljikovodika i geotermalnih voda do točke isporuke uključujući cjevovode kada su u tehnološkoj svezi s odobrenim eksploatacijskim poljima, skladištenje plinova, trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida u geološkim strukturama i sanaciju. Eksploatacija uključuje, bez ograničenja:
– sve radove i aktivnosti u vezi s izradom bušotina, osim istražnih i ocjenskih bušotina, produbljivanjem, čepljenjem, izradom bočnih kanala tih bušotina, uključujući projektiranje, izradu i ugradnju opreme, cjevovoda ili vodova, postrojenja, eksploatacijskih jedinica i svih drugih sustava koji se odnose na te bušotine i mogu biti potrebni u skladu s provjerenim projektom razrade i eksploatacije i
– sve radove i aktivnosti koji se odnose na usluge servisiranja i održavanja cjevovoda, vodova, instalacija, eksploatacijskih jedinica i sve aktivnosti vezane uz eksploataciju i upravljanje bušotinama koje se izvode kako bi se omogućilo pridobivanje ugljikovodika ili geotermalnih voda.
12) Eksploatacijsko polje znači spojnicama koordinata vršnih točaka omeđen dio prostora na kopnu ili moru i dubinski ograničen sukladno utvrđenim granicama ležišta ugljikovodika, geotermalnih voda ili geoloških struktura pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida.
13) Elaborat o rezervama znači elaborat kojim se kategoriziraju i klasificiraju rezerve ugljikovodika ili geotermalne vode i potvrđuje komercijalnost ležišta odnosno utvrđuje građa, oblik i volumen geoloških struktura pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida.
14) Geološka struktura znači geološka jedinica koju je moguće utvrditi i kartirati, a koja je svojim litološkim, strukturnim i fizikalnim karakteristikama podobna za nakupljanje ili skladištenje ugljikovodika, geotermalne vode koje se koriste za energetske svrhe te ostalih prirodnih plinova i vode.
15) Geotermalne vode znači geotermalne vode iz kojih se može koristiti akumulirana toplina u energetske svrhe, osim geotermalnih voda koje se koriste u ljekovite, balneološke ili rekreativne svrhe i druge namjene, a na koje se primjenjuju propisi o vodama.
16) Gradnja je projektiranje, građenje, rekonstrukcija, investicijsko održavanje i uklanjanje naftno rudarskih objekatai postrojenja te stručni nadzor pri izvođenju prije navedenih radnji.
17) Građenje naftno rudarskih objekata i postrojenja je izvedba građevinskih i drugih radova (pripremni, zemljani, konstruktorski, instalaterski, završni te ugradnja građevnih proizvoda, opreme ili postrojenja) kojima se gradi novi naftno rudarski objekt i postrojenje.
18) Hidrodinamička cjelina znači hidrodinamički povezan porni prostor u kojem je tlačna komunikacija tehnički mjerljiva i koji je omeđen barijerama toka, kao što su rasjedi, podzemna ležišta soli, litološke granice, ili isklinjavanje ili izbijanje formacije na površinu.
19) Inspekcije znači naftno rudarska inspekcija, inspekcija zaštite okoliša, inspekcija zaštite prirode, kao i druga nadležna državna tijela koja se bave inspekcijskim nadzorom glede provođenja odredbi ovoga Zakona.
20) Investicijsko održavanje naftno rudarskih objekata i postrojenja je izvedba radova na postojećem naftno rudarskom objektu i postrojenju radi očuvanja temeljnih zahtjeva naftno rudarskog objekta i postrojenje tijekom njegovog trajanja, kojima se ne mijenja usklađenost naftno rudarskog objekta i postrojenja s lokacijskim uvjetima u skladu s kojima je izgrađena, odnosno ne mijenja se namjena naftno rudarskog objekta i postrojenja kao i tehnološki proces opisan u provjerenoj naftno rudarskoj dokumentaciji.
21) Investitor znači jednog ili više gospodarskih subjekata koji su, sukladno ovome Zakonu, dobili dozvolu ili, ovisno o kontekstu, koncesiju.
22) Istjecanje znači svako oslobađanje ugljikovog dioksida iz kompleksa podzemnog skladišta.
23) Istraživanje znači sve istražne radove i aktivnosti, a kojima je svrha utvrditi postojanje, položaj i oblik ležišta, količinu i kakvoću rezervi te uvjete eksploatacije ugljikovodika ili geotermalnih voda, odnosno radove i ispitivanja kojima je svrha utvrditi mogućnost skladištenja plinova i trajnog zbrinjavanja plinova u geološkim strukturama te uvjete eksploatacije, uključujući, ali ne isključivo:
– geofizička i druga geološka snimanja, interpretaciju tako prikupljenih podataka i njihovu studijsku obradu,
– kupnju ili nabavu onih roba, usluga, materijala i opreme koji su potrebni za gore spomenute radove.
24) Istražna bušotina znači bušotina kojoj je svrha utvrditi postojanje, položaj i oblik ležišta ugljikovodika ili geotermalnih voda i njihovu količinu i kakvoću te uvjete eksploatacije, odnosno postojanje potencijalnih geoloških struktura prikladnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida.
25) Istražna faza znači razdoblje unutar istražnog razdoblja tijekom kojeg se investitor obvezao provesti minimalne radne obveze sukladno sklopljenom ugovoru o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, a postoje dvije istražne faze; prva istražna faza koja traje prve tri godine istraživanja i druga istražna faza koja traje naredne dvije godine istraživanja po završetku prva istražne faze.
26) Istražni prostor znači spojnicama koordinata vršnih točaka omeđen dio prostora na kopnu ili moru koji je nakon provedenog javnog nadmetanja dozvolom određen za istraživanje ugljikovodika, geotermalnih voda, skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida
27) Istražni troškovi znače sve priznate troškove koje će investitor snositi u okviru istraživanja sukladno izdanoj dozvoli za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i sklopljenom ugovoru o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika.
28) Istražno razdoblje znači razdoblje određeno ovim Zakonom tijekom kojeg investitor može obavljati istraživanje.
29) Komercijalno otkriće znači svako otkriće ili niz otkrića pridobivih rezervi ugljikovodika ili geotermalnih voda utvrđenih elaboratom o rezervama, koja na temelju ovoga Zakona opravdavaju eksploataciju otkrivenih rezervi ugljikovodika i geotermalnih voda ili svako otkriće ili niz otkrića geoloških struktura podobnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida utvrđenih elaboratom o geološkim strukturama pogodnim za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida.
30) Koncesija znači pravo temeljem ovoga Zakona dano na eksploataciju ugljikovodika ili geotermalnih voda ili skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida.
31) Korektivne mjere znače mjere koje se poduzimaju za ispravljanje većih nepravilnosti ili za zatvaranje mjesta na kojem dolazi do istjecanja kako bi se spriječilo ili zaustavilo istjecanje ugljikovog dioksida iz kompleksa podzemnog skladišta.
32) Ležište znači bilo koje sedimentne, magmatske ili metamorfne propusne stijene koje sadrže prirodnu akumulaciju ugljikovodika ili geotermalnih voda, ograničene su izolatorskim stijenama i predstavljaju jedinstvenu hidrodinamičku cjelinu.
33) Lokalni cjevovod znači cjevovod koji spaja mjernu točku i točku ulaska ugljikovodika u magistralni cjevovod.
34) Magistralni cjevovod znači glavni državni cjevovod kojem će investitor imati pristup sukladno ovome Zakonu i ugovoru o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
35) Međunarodna dobra praksa pri naftno rudarskim radovima znači prakse i procedure, priznate i kontinuirano ažurirane od strane društva naftnih inženjera (engl. Society of Petroleum Engineers (SPE)), kojima se razboriti operatori koriste na međunarodnoj razini u uvjetima i okolnostima sličnima onima koji se odnose na naftno rudarske radove u istražnom prostoru ili eksploatacijskom polju s namjerom da:
– sačuvaju ugljikovodike povećanjem pridobivosti ugljikovodika na tehnički i ekonomski održiv način, uz kontrolu pada rezervi i uz minimalne gubitke na površini,
– unaprjeđuju sigurnost pri obavljanju radova i zaštitu od nezgoda i
– štite okoliš uz što manji utjecaj naftno rudarskih radova na okoliš,
a sve kako se iste koriste u Europskoj uniji.
36) Migracija znači kretanje ugljikovog dioksida unutar skladišnog kompleksa.
37) Ministarstvo znači ministarstvo nadležno za energetiku.
38) Minimalna financijska obveza znači najmanji novčani trošak na koji se investitor obvezao u odnosu na minimalne radne obveze.
39) Minimalne radne obveze znači minimum obveza za istraživanje ugljikovodika na koje se investitor obvezao izvršiti za vrijeme trajanja pojedine istražne faze.
40) Mjerna točka znači mjesto ili mjesta koja su određena provjerenim projektom razrade i eksploatacije, a na kojima će biti smještena odgovarajuća oprema i objekti za potrebe obavljanja volumetrijskih mjerenja i drugih utvrđivanja, temperature i ostalih prilagodbi, utvrđivanja vode i sedimenta te ostala prikladna mjerenja, a sve u svrhu utvrđivanja pridobivenih količina ugljikovodika.
41) Nacionalna naftna kompanija znači trgovačko društvo koje je u većinskom vlasništvu Republike Hrvatske, a koje je registrirano za djelatnost istraživanja i eksploatacije ugljikovodika.
42) Naftno rudarski gospodarskisubjekt znači jednu ili više pravnih osoba sa sjedištem ili podružnicom u Republici Hrvatskoj registriranu kod nadležnog tijela za djelatnost istraživanja i eksploatacije ugljikovodika ili geotermalnih voda ili skladištenja plinova ili trajnog zbrinjavanja plinova, ovisno o primjeni, kao i pravnu osobu sa sjedištem u drugim državama registriranu za djelatnost istraživanja i eksploatacije ugljikovodika ili geotermalnih voda ili skladištenja plinova ili trajnog zbrinjavanja plinova kod nadležnog tijela države u kojoj je sjedište pravne osobe.
43) Naftno rudarski objekti i postrojenja znače sve objekte, postrojenja, opremu, alate, uređaje i instalacije koji se koriste prilikom izvođenja istraživanja i eksploatacije ugljikovodika, geotermalnih voda, kao i skladištenja plinova i trajnog zbrinjavanja plinova.
44) Naftno rudarski projekti znači projekti koji se izrađuju za potrebe izvođenja naftno rudarskih radova u skladu s ovim Zakonom i pripadajućim propisima.
45) Naftno rudarski radovi znače sve radove istraživanja i eksploatacije ugljikovodika, geotermalnih voda, skladištenja prirodnog plina ili trajnog zbrinjavanja ugljikovog dioksida te sve druge aktivnosti koje se provode u skladu s ovim Zakonom, uključujući preuzimanje ugljikovodika iz eksploatacijskog polja, ali isključujući skladištenje, transport ili obradu nakon točke isporuke.
46) Naftno rudarstvo znači sve aktivnosti vezane uz istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, geotermalnih voda koje se koriste u energetske svrhe, skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida.
47) Naknada znači naknade koje investitor, sukladno ovom Zakonu, kao i detaljima definiranim u ugovoru o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ili u ugovoru o koncesiji, plaća za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, geotermalnih voda, skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida, a čiju visinu i vrste utvrđuje uredbom Vlada, na prijedlog Ministarstva.
48) Oblak ugljikovog dioksida znači volumen ugljikovog dioksida raspršen u geološkoj strukturi.
49) Ocjenska bušotina znači bušotina izrađena u okviru istraživanja, unutar ocjenskog područja u svrhu utvrđivanja ležišta (ili više njih), u smislu debljine i lateralnog dosega te procjene količina pridobivih ugljikovodika ili geotermalnih voda ili geoloških strukture pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida.
50) Ocjenski radovi znači bilo koji i svi radovi koji se obavljaju u okviru istraživanja, unutar ocjenskog područja za potrebe utvrđivanja jednog ili više ležišta u smislu debljine i lateralnog dosega, a u svrhu utvrđivanja fizičkog dosega, rezervi i vjerojatnog kapaciteta eksploatacije ležišta ili više ležišta ugljikovodika ili geotermalnih voda, odnosno geoloških struktura podobnih za skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida.
51) Ocjensko područje znači geografsko područje unutar istražnog prostora, koje pokriva površinu geološke strukture ili prospekt gdje se namjerava provesti ocjena te razumna granica koja omeđuje takvo otkriće.
52) Okvirni plan i program istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu znači plan i program kojeg donosi Ministarstvo sukladno Strategiji energetskog razvoja Republike Hrvatske i zakona kojim se uređuje strateška procjena utjecaja na okoliš, a kojim se definiraju svi uvjeti, ograničenje i mjere zaštite okoliša prilikom izvođenja i praćenja aktivnosti istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu.
53) Okvirni plan i program istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na kopnu znači plan i program kojeg donosi Ministarstvo sukladno Strategiji energetskog razvoja Republike Hrvatske i zakona kojim se uređuje strateška procjena utjecaja na okoliš, a kojim se definiraju svi uvjeti, ograničenje i mjere zaštite okoliša prilikom izvođenja i praćenja aktivnosti istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na kopnu.
54) Operator znači operativnu kompaniju utvrđenu ugovorom o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika sklopljenim između ovlaštenika dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i Vlade, u skladu s ovim Zakonom.
55) Otpad znači tvari koje su kao takve određene sukladno zakonu kojim se uređuje pitanje održivog gospodarenja otpadom.
56) Plan za zajedničku razradu ležišta znači plan za zajedničku razradu ležišta ugljikovodika koje se nalazi djelomično u području otkrića unutar jednog ugovornog područja, a djelomično (i) unutar susjednog ugovornog područja na području Republike Hrvatske u kojem druge strane imaju pravo izvođenja naftno rudarskih radova ili (ii) unutar granica susjedne države, ako je primjenjivo.
57) Podizvođač znači bilo koje društvo ili osoba koju investitor ili njegov podizvođač angažira u svrhu dobave robe, radova ili usluga povezanih s naftno rudarskim radovima.
58) Podzemno skladište znači prostor određenog volumena unutar geološke strukture koji se koristi za skladištenje plinova ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida u podzemne geološke strukture i pripadajuća postrojenja i objekte na površini kao i postrojenja i objekte za utiskivanje plinova.
59) Polje znači ležište ugljikovodika ili više ležišta ugljikovodika grupiranih u iste samostalne geološke strukturne oblike ili stratigrafske uvjete ili povezana s njima.
60) Postojeće pravo na eksploataciju znači koncesiju ili ugovor o koncesiji za eksploataciju ugljikovodika ili geotermalnih voda, odnosno za skladištenje prirodnog plina, a koji su na snazi u trenutku stupanja ovoga Zakona na snagu, ili kakav drugi pravno obvezujući dokument koji ovlašćuje na eksploataciju ugljikovodika ili geotermalnih voda, odnosno na skladištenje prirodnog plina.
61) Pridobivena nafta znači sirova nafta eksploatirana iz eksploatacijskog polja, a koja se ne upotrebljava za naftno rudarske radove.
62) Pridobiveni plin znači prirodni plin eksploatiran iz eksploatacijskog polja, a koji se ne upotrebljava za naftno rudarske radove i nije utisnut u polje, ispušten ili spaljen.
63) Pridobiveni ugljikovodici znači pridobivena nafta, plin ili kondenzat eksploatirani iz eksploatacijskog polja, a koji se ne upotrebljavaju za naftno rudarske radove.
64) Probna eksploatacija znači eksploataciju koja se obavlja unutar odobrenog istražnog prostora ili eksploatacijskog polja u svrhu tehnoloških ispitivanja i utvrđivanja uvjeta eksploatacije.
65) Propuštanje znači svako istjecanje plina iz skladišnog kompleksa.
66) Protupravna eksploatacija značisvaka eksploatacija bez valjane dokumentacije propisane ovim Zakonom ili protivno valjanoj dokumentaciji, a osobito:
– eksploatacija u okviru istraživanja, osim ako je to dopušteno naftno rudarskim projektima,
– eksploatacija u okviru dodatnih istražnih radova na eksploatacijskom polju, osim ako je to dopušteno naftno rudarskim projektima,
– prodaja količina pridobivenih tijekom probne eksploatacije, ako na istu nije plaćena naknada za pridobivene količine ugljikovodika u skladu s odredbama ovoga Zakona,
– eksploatacija izvan granica projektnih rješenja iz provjerenih naftno rudarskih projekata na temelju kojih je dodijeljena koncesija,
– eksploatacija na zemljišnim česticama na kojima nije dodijeljena koncesija ili izvan obuhvata utvrđenog provjerenim naftno rudarskim projektom na temelju kojeg je dodijeljena koncesija, odnosno protivno ugovoru o eksploataciji.
67) Radni program znači godišnja specifikacija naftno rudarskih radova koje investitor namjerava izvršiti u skladu sa izdanom dozvolom ili koncesijom.
68) Razdoblje eksploatacije znači razdoblje od trenutka kad je Vlada dodijelila koncesiju za eksploataciju ugljikovodika odnosno od stupanja na snagu ugovora o koncesiji.
69) Razdoblje nakon zatvaranja znači razdoblje nakon završetka trajnog zbrinjavanja plinova i zatvaranja podzemnog skladišta, uključujući razdoblje nakon prijenosa odgovornosti na nadležno tijelo.
70) Rekonstrukcija naftno rudarskih objekata i postrojenja je izvedba građevinskih i drugih radova na postojećem naftno rudarskom objektu i postrojenju kojima se utječe na ispunjavanje temeljnih zahtjeva za taj naftno rudarski objekt i postrojenje ili kojima se mijenja usklađenost tog naftno rudarskog objekata i postrojenja s lokacijskim uvjetima u skladu s kojima je izgrađen (dograđivanje, nadograđivanje, izvođenje radova radi promjene namjene naftno rudarskog objekata i postrojenja ili tehnološkog procesa i sl.), odnosno izvedba građevinskih i drugih radova na postojećem naftno rudarskom objektu i postrojenju u svrhu njegove obnove.
71) Sanacija znači sve radove potrebne za napuštanje i saniranje istražnog prostora ili eksploatacijskog polja odnosno područja koje više nije potrebno za naftno rudarske radove u skladu s ovim Zakonom i pripadajućim propisima, kao i međunarodnom dobrom praksom pri naftno rudarskim radovima.
72) Skladišni kompleks znači podzemno skladište i okolnu geološku domenu koji mogu imati utjecaja na sveukupni integritet i sigurnost trajnog zbrinjavanja plinova, odnosno sekundarne formacije za zadržavanje.
73) Skladištenje prirodnog plina znači sve podzemne i nadzemne objekte potrebne za povlačenje i utiskivanje prirodnog plina u podzemnegeološkeformacije.
74) Stupac vode znači vertikalnu neprekinutu masu vode od površine do sedimenta na dnu vodnog resursa.
75) Šteta u okolišu znači bilo koja šteta, smetnja ili prepreka za okoliš, kao što je značajna erozija tla, uklanjanje vegetacije, uništenje divlje flore i faune, morskih organizama, zagađenje podzemnih voda, površinskih voda, kopna ili mora, zagađenje zraka, buka, požar raslinja, prekid opskrbe vodom, prekid prirodne odvodnje vode, šteta na arheološkim, paleontološkim i kulturnim lokacijama u skladu s propisima o zaštiti okoliša i prirode, kao i ostalim propisima.
76) Tehničko-tehnološka cjelina je skup tehnološko povezanih naftno rudarskih objekata i postrojenja koji samostalno osiguravaju izvršenje eksploatacijskih ciljeva određenih u provjerenoj naftno rudarskoj dokumentaciji.
77) Točka isporuke znači točka ili točke, bilo unutar ili izvan eksploatacijskog polja, u kojima ugljikovodici dolaze do vanjske prirubnice objekta za isporuku kako je definirano u provjerenom projektu razrade i eksploatacije odnosno takva točka ili točke o kojoj se usuglase Ministarstvo i investitor.
78) Tok ugljikovog dioksida znači tok tvari koji rezultira iz postupaka hvatanja ugljikovog dioksida.
79) Trajno zbrinjavanje znači utiskivanje plinova radi skladištenja tokova ugljikovog dioksida u podzemne geološke strukture. Utiskivanje ugljikovog dioksida u podzemne geološke strukture radi povećanja iscrpka nafte ne smatra se trajnim zbrinjavanjem.
80) Transportna mreža znači mreža cjevovoda i prateće infrastrukture, uključujući postaje za prijenos tokova plinova u podzemno skladište.
81) Ugljikovodici znače naftu, prirodni plin i plinski kondenzat.
82) Ugovor o eksploataciji znači ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ili ugovor o koncesiji.
83) Ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika znači bilo koji od ugovora koji se po ovom Zakonu sklapa između Vlade i investitora za potrebe eksploatacije ugljikovodika, odnosno ugovor o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika i ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika uz obvezu plaćanja naknade.
84) Ugovor o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika znači ugovor koji se sklapa između Vlade i investitora nakon izdavanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, sukladno odredbama ovoga Zakona, a koji se temelji na podjeli pridobivenih količina ugljikovodika između Vlade i investitora preostalih nakon plaćanja naknade za pridobivene količine ugljikovodika i povrata troškova investitora uloženih u istraživanje i eksploataciju ugljikovodika.
85) Ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika uz obvezu plaćanja naknade znači ugovor koji se sklapa između Vlade i investitora nakon izdavanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, a u slučaju postojećeg prava na eksploataciju ugljikovodika koji se sklapa između Ministarstva i investitora, a koji predviđa pravo investitora na ukupnu proizvodnju te plaćanje naknada za pridobivene količine ugljikovodika.
86) Ugovor o koncesiji znači bilo koji ugovor o koncesiji koji se sklapa po ovom Zakonu, a pojam za potrebe ovog Zakona obuhvaća i dozvolu za trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida.
87) Ugovor o koncesiji za eksploataciju geotermalnih voda znači ugovor koji se sklapa između Ministarstva i investitora u svrhu eksploatacije geotermalnih voda sukladno odredbama ovoga Zakona.
88) Ugovor o koncesiji za skladištenje prirodnog plina znači ugovor koji se sklapa između Ministarstva i investitora u svrhu skladištenja prirodnog plina sukladno odredbama ovoga Zakona.
89) Uklanjanje naftno rudarskih objekata i postrojenja je dio sanacije, a znači izvedbu radova razgradnje naftno rudarskog objekta i postrojenja ili njezina dijela s mjesta na kojem se nalazi, uključivo i gospodarenje zatečenim otpadom u naftno rudarskom objektu i postrojenju, te građevnog materijala i građevnog otpada nastalog razgradnjom naftno rudarskog objekta i postrojenja sukladno propisima koji uređuju gospodarenje otpadom, te dovođenje građevne čestice, odnosno zemljišta na kojemu se nalazio naftno rudarski objekt i postrojenje u uredno stanje, neškodljivo za okoliš, prirodu, biljni i životinjski svijet, sigurnost ljudi i imovine te zdravlje ljudi.
90) Veća nepravilnost znači svaku nepravilnost prilikom operacija utiskivanja ili trajnog zbrinjavanja ugljikovog dioksida ili u uvjetima samog kompleksa podzemnog skladišta koja podrazumijeva rizik istjecanja ili rizik za prirodu i okoliš ili zdravlje ljudi.
91) Vlada znači Vlada Republike Hrvatske.
92) Zatvaranje podzemnog skladišta znači konačni prestanak utiskivanja ugljikovog dioksida u to podzemno skladište.
93) Značajan rizik znači kombinaciju vjerojatnosti nastanka štete i veličine štete u dotičnom podzemnom skladištu koju nije moguće zanemariti, a da se ne dovedu u pitanje ciljevi ovoga Zakona.
1
Komentiraj
DIO DRUGI MATERIJALNE I POSTUPOVNE ODREDBE
0
Komentiraj
GLAVA I. ZAJEDNIČKE ODREDBE
0
Komentiraj
Nadležnosti Ministarstva
Članak 7.
Ministarstvo:
– priprema propise iz područja istraživanja i eksploatacije ugljikovodika, geotermalnih voda, skladištenja prirodnog plina i trajnog zbrinjavanja plinova,
– daje prijedlog Vladi za donošenje odluke o provođenju javnih nadmetanja za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, te prijedlog Vladi za davanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i sklapanje ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika,
– donosi odluke o provođenju javnih nadmetanja za istraživanje i eksploataciju geotermalnih voda, skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida,
– izdaje dozvole za istraživanje geotermalnih voda ili istraživanje u svrhu skladištenja prirodnog plina i dozvole za istraživanje u svrhu trajnog zbrinjavanja ugljikovog dioksida te dodjeljuje koncesije za eksploataciju geotermalnih voda, skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida i sklapa ugovore o koncesiji odnosno izdaje dozvole za trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida,
– vodi registre u skladu s ovim Zakonom,
– formira povjerenstva po ovom Zakonu,
– provodi postupke provjere elaborata o rezervama, vodi evidencije o rezervama i pridobivenim količinama (eksploataciji) ugljikovodika, geotermalnih voda, postojanju i kapacitiranju geoloških struktura pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili za trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida i izrađuje godišnje bilanci rezervi,
– provodi postupke provjere naftno rudarskih projekata,
– izdavanje građevinske i uporabne dozvole za naftno rudarske objekte i postrojenja,
– provodi stručne ispite,
– ima sve ostale nadležnosti za obavljanje pojedinim poslova predviđenih ovim Zakonom i pripadajućim propisima.
0
Komentiraj
Registri
Članak 8.
(1) Ministarstvo vodi registar istražnih prostora i registar eksploatacijskih polja odobrenih sukladno ovom Zakonu, registar izdanih dozvola za trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida i registar zatvorenih podzemnih skladišta i okolnih skladišnih kompleksa.
(2) Ministarstvo u registre unosi podatke po službenoj dužnosti, po stupanju svakog pojedinog ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika na snagu, konačnosti dozvole za istraživanje geotermalnih voda, izvršnosti dozvole za istraživanje u svrhu skladištenja prirodnog plina, izvršnosti rješenja o utvrđivanju eksploatacijskog polja, sklapanja ugovora o koncesiji, davanja dozvole za trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida i po odobrenju konačnog plana postupanja nakon zatvaranja.
(3) U registar istražnih prostora unose se podaci o svim odobrenim istražnim prostorima i podaci o svim naftno rudarskim objektima smještenim unutar odobrenog istražnog prostora.
(4) U registar eksploatacijskih polja unose se podaci o svim odobrenim eksploatacijskim poljima i podaci o svim naftno rudarskim objektima smještenim unutar odobrenog eksploatacijskog polja.
(5) Registar zatvorenih podzemnih skladišta i okolnih skladišnih kompleksa sadrži njihove prostorne mape i presjeke i dostupne informacije relevantne za procjenu hoće li uskladišteni plinovi biti u potpunosti i trajno zatvoreni.
(6) Podatci iz registra su javni.
2
Komentiraj
Povjerenstva
Članak 9.
(1) Kada sukladno ovom Zakonu Ministarstvo imenuje povjerenstvo koje otvara, pregledava i ocjenjuje ponude za davanje dozvola, Ministarstvo će to učiniti najkasnije 30 dana prije isteka roka za dostavu ponuda u predmetnom javnom nadmetanju.
(2) Kada sukladno ovom Zakonu Ministarstvo imenuje povjerenstvo za utvrđivanje rezervi ili povjerenstvo za provjeru naftno rudarski projekata, povjerenstva za tehnički pregled naftno rudarskih objekata i postrojenja, Ministarstvo će to učiniti najkasnije 30 dana od nastanka uvjeta za osnivanje pojedinog povjerenstva.
(3) Povjerenstva imaju neparan broj članova, do sedam, a odlučuju natpolovičnom većinom glasova svih članova.
(4) Članovi povjerenstava iz stavka 2. primaju naknadu za svoj rad.
(5) Povjerenstva o svim svojim radnjama vode zapisnike koje potpisuju svi članovi.
(6) Ministarstvo će člana povjerenstva razriješiti pod uvjetima određenim ovim Zakonom te na vlastiti zahtjev ili po službenoj dužnosti ako nije po pojedinoj dovršenoj radnji potpisao zapisnik niti 15 dana od njezinog obavljanja.
0
Komentiraj
Nadležnosti Agencije
Članak 10.
(1) Sukladno ovom Zakonu Agencija:
– priprema i organizira prezentacije radi upoznavanja potencijalnih investitora s ugljikovodičnim, geotermalnim i geološkim potencijalima za skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida potencijalima određenih područja Republike Hrvatske,
– daje prijedlog Ministarstvu za donošenje odluke o provođenju javnih nadmetanja po ovom Zakonu,
– priprema javna nadmetanja te sudjeluje u njegovoj provedbi,
– utvrđuje troškove za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika,
– osigurava uvjete za učinkovito izvršavanje prava i obveza investitora na temelju izdanih dozvola i sklopljenih ugovora o eksploataciji,
– izrađuje izvješća o izvršavanju obveza investitora na temelju izdanih dozvola i sklopljenih ugovora o eksploataciji,
– kontrolira troškove po ugovoru o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika u svrhu povrata troškova,
– izvještava Europsku komisiju o svim općim poteškoćama s kojima se susreću investitori prilikom pristupa ili provođenja aktivnosti po ovom Zakonu na koje im bude ukazano uz poštivanje poslovne tajne.
(2) U provođenju nadzora nad aktivnostima izvođenja naftno rudarskih radova sukladno izdanoj dozvoli za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, sklopljenom ugovoru o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, odredbama ovoga Zakona i odredbama drugih posebnih propisa, Agencija surađuje s nadležnim državnim tijelima u okviru njihove nadležnosti.
(3) Agencija je ovlaštena za trajanja pojedinih dozvola i ugovora o eksploataciji, kao i u pogledu postojećih prava na eksploataciju u svako doba zatražiti bilo koje podatke ili informacije od investitora u pogledu ostvarenja prava ili ispunjenja obveza u skladu s uvjetima izdane dozvole i koncesije, sukladno odredbama ovoga Zakona i drugih posebnih propisa, a investitor je iste dužan dostaviti.
2
Komentiraj
Pravna zaštita
Članak 11.
Odluke i rješenja koje Vlada i Ministarstvo donose sukladno ovom Zakonu su upravni akti izvršni u trenutku dostave takvih odluka i rješenja stranci. Protiv odluka i rješenja koje Vlada i Ministarstvo donose sukladno ovome Zakonu žalba nije dopuštena, ali nezadovoljna strana može pokrenuti upravni spor pri nadležnom sudu.
1
Komentiraj
Dostava rješenja
Članak 12.
(1) Sve dozvole i rješenja o utvrđivanju eksploatacijskog polja dostavljaju se:
1. investitoru,
2. Agenciji,
3. naftno rudarskoj inspekciji Ministarstva,
4. središnjem državnom tijelu nadležnom za financije,
5. središnjem državnom tijelu nadležnom za prostorno uređenje,
6. jedinici lokalne samouprave na čijem se području nalazi istražni prostor ili eksploatacijsko polje,
7. jedinici područne (regionalne) samouprave na čijem se području nalazi istražni prostor ili eksploatacijsko polje,
8. središnjem državnom tijelu nadležnom za vodno gospodarstvo ako se istražni prostor ili eksploatacijsko polje nalazi u području zona sanitarne zaštite crpilišta voda za piće ili u području važnom za vodni režim,
9. središnjem državnom tijelu nadležnom za pomorstvo ako se istražni prostor ili eksploatacijsko polje nalazi na pomorskom dobru,
10. središnjem državnom tijelu nadležnom za unutarnju plovidbu ako se istražni prostor ili eksploatacijsko polje nalazi na dijelu unutarnjih voda, a koje utječu na plovni put,
11. ako je Republika Hrvatska vlasnik zemljišnih čestica koje su unutar granica istražnog prostora ili eksploatacijskog polja, središnjem državnom tijelu nadležnom za upravljanje državnom imovinom,
12. središnjem državnom tijelu nadležnom za zaštitu prirode i okoliša.
(2) Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave na čijem se području nalazi eksploatacijsko polje dužne su odmah po zaprimanju dostave dužni su izvjesiti čitav sadržaj na oglasnoj ploči u trajanju od 30 dana.
2
Komentiraj
Načela postupaka javnog nadmetanja
Članak 13.
Prilikom provođenja postupaka javnih nadmetanja po ovom Zakonu, Ministarstvo je dužno poštovati načelo slobode kretanja robe, načelo slobode poslovnog nastana, načelo slobode pružanja usluga, načelo učinkovitosti, kao i ostala temeljna načela iz Ustava Republike Hrvatske te Ugovora o funkcioniranju Europske unije, kao što su načelo tržišnog natjecanja, načelo jednakog tretmana, načelo zabrane diskriminacije, načelo uzajamnog priznavanja, načelo razmjernosti i načelo transparentnosti.
0
Komentiraj
GLAVA II. ISTRAŽIVANJE I EKSPLOATACIJA UGLJIKOVODIKA
0
Komentiraj
POGLAVLJE I. DOZVOLA I UGOVOR ZA ISTRAŽIVANJE I EKSPLOATACIJU UGLJIKOVODIKA
0
Komentiraj
ODJELJAK A JAVNO NADMETANJE
0
Komentiraj
Jedinstveni postupak izdavanja dozvole, sklapanja ugovora i dodjele koncesije
Članak 14.
(1) Naftno rudarski radovi na istraživanju ugljikovodika mogu se izvoditi samo temeljem izdane dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i sklopljenog ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
(2) Naftno rudarski radovi na eksploataciji ugljikovodika mogu se izvoditi isključivo temeljem ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika i koncesije ili temeljem postojećeg prava za eksploataciju ugljikovodika.
(3) Izdavanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i sklapanje ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika i dodjela koncesije provodi se na temelju javnog nadmetanja u jedinstvenom postupku u skladu s člancima 15. ili 21. ovoga Zakona.
(4) Investitoru kojem je izdana dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, po ispunjenju propisanih uvjeta bit će dodijeljena koncesija odlukom Vlade bez provođenja bilo kakvih daljnjih postupaka.
1
Komentiraj
Postupak javnog nadmetanja
Članak 15.
(1) Postupak provedbe javnog nadmetanja za izdavanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika započinje donošenjem odluke Vlade o provođenju javnog nadmetanja za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, a na prijedlog Ministarstva.
(2) Javno nadmetanje za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika provodi se prikupljanjem, pregledom i ocjenom ponuda zainteresiranih investitora i izdavanjem dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika odabranim ponuditeljima (investitorima).
(3) Po donošenju odluke o provođenju javnog nadmetanja za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, Agencija objavljuje obavijest o javnom nadmetanju za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika najmanje 90 dana prije isteka roka za podnošenje ponuda u sredstvima javnog priopćavanja i u Službenom listu Europske unije.
(4) Agencija organizira prezentacije radi upoznavanja potencijalnih investitora s ugljikovodičnim potencijalima određenih područja Republike Hrvatske i izrađuje dokumentaciju za javno nadmetanje.
(5) Agencija Ministarstvu daje obrazloženi prijedlog kojim se predlaže da li da izdavanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika u pojedinom javnom nadmetanju dovodi do sklapanja ugovora o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika ili dovodi do sklapanja ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika uz obvezu plaćanja naknade, prilažući nacrt odnosnog ugovora.
0
Komentiraj
Dokumentacija za javno nadmetanje
Članak 16.
(1) Agencija izrađuje dokumentaciju za javno nadmetanje za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, a koja se objavljuje na službenim mrežnim stranicama Ministarstva i Agencije i detaljno obrađuje barem sljedeći sadržaj:
– postupak predaje ponuda,
– administrativne, formalne, financijske, pravne i tehničke zahtjeve koje ponuditelj mora ispunjavati,
– zahtjeve u pogledu jamstva za ozbiljnost ponude,
– postupak i kriterije ocjenjivanja i odabira najpovoljnijih ponuditelja za pojedine istražne prostore ugljikovodika,
– granice istražnih prostora,
– točno trajanje prve istražne faze iz članka 36. stavak 1. alineja 1. ovoga Zakona,
– zahtjeve za obveze i jamstva u pogledu sanacije istražnih bušotina,
– nacrt prijedloga ugovora o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika ili prijedloga ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika uz obvezu plaćanja naknade s razrađenim svim obveznim sadržajem iz članka 30. ovoga Zakona.
(2) Dokumentacija za javno nadmetanje za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika detaljno propisuje sljedeće uvjete za izdavanje dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika:
– jezik, način izrade i način podnošenja ponude,
– isprave kojima se dokazuje financijska, pravna i tehnička sposobnost, te mehanizme osiguravanja zaštite zdravlja, sigurnosti i zaštite okoliša, a koje čine sastavni dio ponude,
– plaćanje pristojbe za nadmetanje,
– obvezu dostave jamstva za ozbiljnost ponude,
– obvezu davanja izjave kojom ponuditelj potvrđuje pregled i upoznatost s odredbama predloženog nacrta ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, kojom prihvaćaju bitne odredbe ugovora, kao i prilaganje nacrta ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika s komentarima i prijedlozima izmjena članaka o kojima bi ponuditelj želio pregovarati,
– razloge za isključenje sudionika iz postupka javnog nadmetanja.
(3) Iz postupka javnog nadmetanja isključit će se sudionici koji:
– pokušaju izravno ili uz pomoć treće osobe utjecati na prosudbu Ministarstva, Agencije ili njihovih članova, ili na obavljanje zakonom i propisima određenih dužnosti državnih dužnosnika ili javnih tijela,
– protuzakonito pokušaju pribaviti ili pribave tajnošću zaštićene podatke ili isprave vezane uz javno nadmetanje,
– su posredno ili neposredno umiješani u čin korupcije, podmićivanja, nuđenja provizije ili darivanja bilo koje osobe s namjerom utjecanja na Vladu ili njene predstavnike u postupku ocjenjivanja ponuda i odabira,
– ne udovoljavaju uvjetima iz članka 17. ovoga Zakona,
– ne predaju zadovoljavajuće jamstvo za ozbiljnost ponude,
– ne podnesu isprave vezane uz pravnu i financijsku sposobnost ili isprave vezane uz tehničku sposobnost, zaštitu zdravlja, sigurnosti i očuvanja okoliša,
– su pokazali, u drugim državama, bilo kakav nedostatak učinkovitosti ili odgovornosti u bilo kojem obliku, u prijašnjim obavljanjima djelatnosti koje su predmet dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika,
– ne ispune neki od uvjeta propisanih dokumentacijom za javno nadmetanje.
2
Komentiraj
Zapreke za ostvarenje prava
Članak 17.
(1) Pravo iz na sudjelovanje u javnom nadmetanju za dozvole ne može ostvariti naftno rudarski gospodarski subjekt koji:
1. koji ima nepodmirena dugovanja s osnova javnih davanja, s osnova neplaćenih naknada za eksploataciju ugljikovodika, eksploataciju geotermalnih voda, skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida, s osnova neplaćenih naknada za korištenje šume ili šumskog zemljišta, odnosno poljoprivrednog zemljišta u svrhu eksploatacije ugljikovodika ili s osnova nezakonitog istraživanja ili eksploatacije ugljikovodika, geotermalnih voda, skladištenja prirodnog plina ili trajnog zbrinjavanja plinova, te neispunjene obveze u sanaciji i zaštiti prirode i okoliša,
2. kojem je osnivač ili suosnivač fizička osoba ili pravna osoba koja ima nepodmirena dugovanja s osnova navedenih u točki 1. ovoga stavka.
(2) Pravo iz stavka 1. ovoga članka može ostvariti naftno rudarski gospodarski subjekt koji nema zapreke iz stavka 2. ovoga članka, a isto se dokazuje:
1. potvrdom Porezne uprave o nepostojanju duga kojom se dokazuje da naftno rudarski gospodarski subjekti nema nepodmirena dugovanja s osnova javnih davanja u Republici Hrvatskoj,
2. potvrdom naftno rudarske inspekcije Ministarstva da fizička osoba ili pravna osoba nije zatečena u nezakonitom istraživanju ili eksploataciji ugljikovodika, geotermalnih voda, skladištenja prirodnog plina ili trajnog zbrinjavanja plinova. U slučaju da je fizička osoba ili pravna osoba nezakonito istraživala ili pridobivala ugljikovodike, geotermalne vode, nezakonito skladištila prirodni plin ili trajno zbrinjavala ugljikov dioksid, dužna je priložiti valjani dokaz da je Republici Hrvatskoj nadoknadila štetu. Pod valjanim dokazom podrazumijeva se i sklopljena nagodba pod uvjetom da je osoba ispunila svoje dospjele obveze iz nagodbe,
3. potvrdom Ministarstva i središnjeg državnog tijela nadležnog za financije, kojom se dokazuje da naftno rudarski gospodarski subjekt nema nepodmirena dugovanja s osnova naknade za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, geotermalnih voda, skladištenja prirodnog plina ili trajnog zbrinjavanja ugljikovog dioksida u Republici Hrvatskoj,
4. potvrdom središnjeg državnog tijela nadležnog za upravljanje državnom imovinom kao pravne osobe s javnim ovlastima da naftno rudarski gospodarski subjekt nema nepodmirena dugovanja s osnova korištenja šume ili šumskog zemljišta, odnosno poljoprivrednog zemljišta u svrhu eksploatacije ugljikovodika, geotermalnih voda, skladištenja prirodnog plina ili trajnog zbrinjavanja ugljikovog dioksida u Republici Hrvatskoj,
5. potvrdom središnjeg državnog tijela nadležnog za zaštitu prirode i okoliša da naftno rudarski gospodarski subjekt nema neispunjenih obveza u sanaciji i zaštiti prirode i okoliša.
(3) Pravo iz stavka 1. ovoga članka može ostvariti i naftno rudarski gospodarski subjekt sa sjedištem u drugim državama, registriran za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, geotermalnih voda, skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida kod nadležnog tijela domicilne države koji ispunjava uvjete iz stavka 1. ovoga članka, odnosno da nema zapreka za ostvarivanje prava, smatraju se odgovarajuće potvrde iz stavka 2. ovoga članka koje su izdala nadležna tijela u državi u kojoj je sjedište naftno rudarsko gospodarskog subjekta.
1
Komentiraj
Sudjelovanje nacionalne naftne kompanije
Članak 18.
(1) Po posebnoj odluci Vlade na prijedlog Ministarstva može se dokumentacijom za javno nadmetanje utvrditi i obveza sudjelovanja nacionalne naftne kompanije u projektu u postotku ne manjem od 10% s odabranim ponuditeljem.
(2) U tom slučaju odabrani ponuditelj i nacionalna naftna kompanija postaju zajednica ponuditelja na koju se izdaje dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika.
(3) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka, odabrani ponuditelj i nacionalna naftna kompanija sklapaju ugovor o zajedničkom ulaganju u roku od dva mjeseca od izdavanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, a prije sklapanja ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
(4) U slučaju iz stavaka 1. i 2. ovoga članka i neovisno o postotku sudjelovanja nacionalne naftne kompanije u projektu, pojedinačni odabrani ponuditelj u cijelosti snosi sve istražne troškove proizašle u istražnom razdoblju, a mogući uvjeti i način povrata predmetnih istražnih troškova pobliže se uređuju ugovorom o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika.
(5) U slučaju iz stavka 1. ovoga članka ugovor o zajedničkom ulaganju čini sastavni dio dokumentacije za javno nadmetanje.
1
Komentiraj
Kriteriji za odabir ponuditelja
Članak 19.
(1) Kriteriji za odabir najpovoljnijeg ponuditelja u postupku javnog nadmetanja za izdavanje dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, uz primjenu odredbe članka 2. stavka 2. Direktive 94/22/EZ koja se odnosi na nacionalnu sigurnost su:
– tehnička, financijska i stručna sposobnost ponuditelja ili zajednice ponuditelja,
– načini na koje ponuditelj ili zajednica ponuditelja namjerava izvršavati djelatnosti koje su predmet dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika,
– ukupna kvaliteta podnesene ponude,
– financijski uvjeti koje je ponuditelj ponudio u cilju izdavanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika.
(2) Tehnička i stručna sposobnost sudionika procjenjuje se prema podacima ponuditelja o sudjelovanju u istraživanju i eksploataciji ugljikovodika u proteklih 5 ili više godina, broju radnika u radnom odnosu, naročito na odgovarajućim poslovima i godišnjoj količini pridobivenih ugljikovodika, kao i referencama ponuditelja u pogledu pridržavanja pravila zaštite okoliša i zaštite na radu.
(3) Financijska sposobnost sudionika procjenjuje se prema podacima o financijskom stanju i poslovanju ponuditelja te planu financiranja aktivnosti istraživanja i eksploatacije.
(4) Kvaliteta ponude procjenjuje se prema planiranim radovima ponuditelja u predloženom minimalnom radnom programu podijeljenog na dvije istražne faze.
(5) Kriterij za odabir ponuditelja predstavlja i naknada za sklapanje ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, a čiji je minimalni iznos je propisan uredbom iz članka 44. ovoga Zakona.
0
Komentiraj
Izdavanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na područjima ranijeg javnog nadmetanja i na napuštenim područjima
Članak 20.
(1) Vlada može izdati dozvolu za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika bez pokretanja postupka provedbe pojedinačnog javnog nadmetanja za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika iz članka 15. ovoga Zakona kada je područje za koje se traži dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika:
– bilo predmet postupka javnog nadmetanja za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, a koji nije doveo do izdavanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika ili jest dovelo do izdavanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, ali nije potpisan ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, ili
– je napušteno od strane investitora prilikom istraživanja ili eksploatacije ugljikovodika sukladno člancima 37. i 52. ovoga Zakona.
(2) U slučaju iz stavka 1. ovoga članka Ministarstvo objavljuje obavijest u Službenom listu Europske unije, a u kojoj su navedena područja raspoloživa za izdavanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, sažete informacije o kriterijima za odabir ponuditelja i načinu podnošenja ponuda, kao i napomenu da se odgovarajuće detaljne informacije nalaze na mrežnim stranicama Agencije.
(3) Svaka značajna promjena informacija iz obavijesti iz stavka 2. ovoga članka predmet je dodatne obavijesti.
(4) Ponude se izrađuju u skladu s uputama objavljenim na mrežnim stranicama Agencije.
(5) Ponude se dostavljaju Agenciji do kraja prvog kvartala svake kalendarske godine, zaključno sa 31. ožujkom do 16 sati i do zadnjeg dana trećeg kvartala svake kalendarske godine, zaključno sa 30. rujnom do 16 sati, u propisanom obliku.
(6) Od ponuditelja će se tražiti određivanje valjanosti ponuda u roku od 12 mjeseci od dana isteka roka za predaju ponuda i davanje prikladnog jamstva za ozbiljnost ponude.
(7) Po isteku rokova iz stavka 5. ovoga članka, Agencija prvog radnog dana u drugom kvartalu i prvog radnog dana u četvrtom kvartalu svake kalendarske godine putem pisane obavijesti obavještava Ministarstvo o pristiglim ponudama.
(8) Agencija najkasnije u roku od 10 dana od isteka rokova iz stavka 5. ovoga članka objavljuje na svojim mrežnim stranicama obavijest koja uključuje broj pristiglih ponuda sa specifikacijom područja za koja su pristigle ponude.
(9) Ministarstvo imenuje povjerenstvo iz članka 21. ovoga Zakona u roku od 10 dana od zaprimanja obavijesti iz stavka 6. ovoga članka.
(10) Povjerenstvo nakon pregleda ponude može pozvati investitora na prezentaciju minimalnog radnog programa i pregovore oko predloženog minimalnog radnog programa u razdoblju istraživanja.
1
Komentiraj
Rad povjerenstva
Članak 21.
(1) Povjerenstvo otvara, pregledava i ocjenjuje ponude i obavlja sve ostale radnje potrebne u svrhu davanja prijedloga Vladi, putem Ministarstva, o izdavanju dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika odabranim ponuditeljima u roku ne dužem od dva mjeseca od dana isteka roka za podnošenje ponuda.
(2) Po izdavanju dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, povjerenstvo iz stavka 1. ovoga članka vodi pregovore sa odabranim ponuditeljima u svrhu sklapanja ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
(3) Ministarstvo raspušta povjerenstvo po sklapanju ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ili ukidanjem dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika sukladno članku 28., ako po izdavanju dozvole u roku nije sklopljen ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
0
Komentiraj
Davanje ili prenošenje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na moru
Članak 22.
Prema potrebi, prije izdavanja ili prenošenja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na moru, Vlada se, putem Ministarstva, savjetuje s koordinacijom utvrđenom sukladno propisu kojim se uređuje sigurnost pri odobalnom istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
0
Komentiraj
ODJELJAK B DOZVOLE ZA ISTRAŽIVANJE I EKSPLOATACIJU UGLJIKOVODIKA
0
Komentiraj
Sadržaj dozvoleza istraživanje i eksploataciju ugljikovodika
Članak 23.
(1) Dozvolom za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika investitor stječe pravo na istraživanje ugljikovodika i izravnu dodjelu koncesije, pod ispunjenjem propisanih uvjeta.
(2) Sukladno provedenom postupku javnog nadmetanja za izdavanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika u skladu s odredbama ovoga Zakona, a na prijedlog Ministarstva, Vlada za svaki pojedini istražni prostor donosi odluku o izdavanju dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika koja sadrži:
– naziv odabranog ponuditelja,
– predmet dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika s opisom svih radnji na koje se ovlaštenik dozvole ovlašćuje u izvođenju naftno rudarskih radova,
– utvrđenje prava na izravnu dodjelu koncesije u slučaju proglašenja komercijalnog otkrića i pod uvjetom urednog ispunjenja obveza investitora iz ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika,
– granice i površinu istražnog prostora koje mora biti ograničeno koordinatama vršnih točaka izraženih u službenom referentnom koordinatnom sustavu Republike Hrvatske (HTRS),
– rok trajanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika,
– prihvaćene glavne uvjete ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
1
Komentiraj
Članak 24.
(1) Izdavanjem dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika ne smatra se:
– izdavanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika isključivo na temelju promjene imena ili vlasništva investitora koji je nositelj postojećeg odobrenja, promjene u sastavu takvog investitora u slučaju zajedničkog ulaganja ili prijenosa dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika,
– odluka nadležnih državnih tijela donesena unutar okvira dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika koja se odnosi na dobivanje, prekid, produženje ili prestanak aktivnosti ili produženje samog odobrenja.
0
Komentiraj
Rok izdavanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika
Članak 25.
(1) Dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika izdaje se na razdoblje od najdulje 30 godina, koje obuhvaća i istražno razdoblje i razdoblje eksploatacije.
(2) Trajanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika počinje teći od dana stupanja sklopljenog ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika na snagu.
(3) Istražno razdoblje traje najdulje sedam godina, a na zahtjev investitora može se zbog opravdanih razloga produljiti najviše dva puta tijekom trajanja istražnog razdoblja i to na način da svako produljenje može trajati najviše šest mjeseci.
(4) U skladu s odredbom članka 114. stavka 3. ovoga Zakona istražno razdoblje automatski se produljuje za vrijeme trajanja postupaka i radnji iz članka 114. stavaka 1. i 2. ovoga Zakona.
(5) Produljenje roka trajanja istražnog razdoblja iz stavka 3. i 4. ovoga članka ne utječe na ukupno trajanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika.
(6) Razdoblje eksploatacije traje do isteka preostalog trajanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika.
(7) U razdoblju eksploatacije, trajanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika može se produljiti na zahtjev investitora, a u svrhu racionalne eksploatacije ugljikovodika i zaštite ležišta.
1
Komentiraj
Ukidanje dozvoleza istraživanje i eksploataciju ugljikovodika
Članak 26.
(1) Dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika se ukida:
1. istekom roka važenja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, odnosno istekom produljenog roka trajanja dozvole,
2. raskidom, odnosno prestankom važenja, iz bilo kojeg razloga, ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika sklopljenog na temelju izdane dozvole,
3. prestankom pravne osobe koja je ovlaštenik dozvole, osim u slučaju preoblikovanja ili univerzalnog pravnog sljedništva sukladno propisu kojim se uređuju trgovačka društva,
4. ako po izdavanju dozvole u roku nije sklopljen ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika,
5. ako investitor ne izvršava obveze iz dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika ili ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika,
6. ako investitor ne ispunjava obveze iz članka 122. ovoga Zakona unatoč pisanom upozorenju Ministarstva,
7. ako izvodi naftno rudarske radove na koje nije ovlašten dozvolom za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, odnosno ako iste ne izvodi na način određen dozvolom za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovorom o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika,
8. ako izvodi naftno rudarske radove u suprotnosti s mjerama zaštite na radu, sigurnosti ljudi i imovine i u suprotnosti s mjerama i obvezama glede zaštite prirode i okoliša, odnosno na način da krši bilo koje odredbe pozitivnih propisa Republike Hrvatske, a isto je utvrđeno rješenjem naftno rudarske inspekcije Ministarstva,
9. u slučaju nelikvidnosti ili stečaja investitora.
(2) Ukidanjem dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika istodobno prestaje važiti ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika sklopljen temeljem iste.
1
Komentiraj
ODJELJAK C UGOVOR O ISTRAŽIVANJU I EKSPLOATACIJI UGLJIKOVODIKA
0
Komentiraj
Rok za sklapanje ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika
Članak 27.
(1) Po uspješnom zaključenju pregovora, ali u roku ne dužem od šest mjeseci od izdavanja dozvole za odnosni istražni prostor, ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika sklapaju odabrani ponuditelj i, u ime i za račun Republike Hrvatske, ovlašteni predstavnik Vlade.
(2) Ako odabrani ponuditelj propusti pristupiti pregovorima ili sklapanju ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika u roku iz stavka 1. ovoga članka ili u tom roku pregovori ne završe uspješno, po ukidanju prethodno izdane dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika takvom ponuditelju Vlada je ovlaštena izdati istu drugom odabranom ponuditelju koji je zadovoljio kriterije javnog nadmetanja za isti istražni prostor ugljikovodika, ako takav postoji.
0
Komentiraj
Pregovori oko sklapanja ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika
Članak 28.
(1) Prijedlog ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika iz dokumentacije za nadmetanje podložan je izmjenama isključivo u svrhu izbjegavanja dvojbi i povećanja jasnoće pojedinih odredbi, uz uvjet da je ponuditelj dostavio svoje komentare i prijedloge za izmjenama članaka u sklopu svoje ponude.
(2) Odredbe sklopljenog ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ne smiju biti u suprotnosti sa sadržajem izdane dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika ili s ponudom odabranog ponuditelja.
(3) Po uspješnom dovršetku pregovora, Povjerenstvo putem Ministarstva dostavlja Vladi ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika prihvaćenog od strane odabranog ponuditelja, radi davanja suglasnosti Vlade i određivanje ovlaštenog predstavnika Vlade za potpis.
(4) Vlada će uskratiti potpis ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika samo ukoliko dostavljen ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika sadrži odredbe protivne ovom Zakonu, izdanoj dozvoli za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika ili ponudi odabranog ponuditelja.
0
Komentiraj
Obvezni sadržaj ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika
Članak 29.
(1) Ugovori o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika obvezno sadržavaju:
– trajanje ugovora,
– trajanje istražnog razdoblja i istražnih faza sukladno članku 36. stavku 1. alineja 1.,
– minimalne radne i minimalne financijske obveze, mogućnost njihove revizije kao i visinu obeštećenja za neispunjene preuzetih obveza u vidu aktivacije garancija,
– obvezu i mogućnosti napuštanja dijela ili cjelokupnog istražnog prostora ili eksploatacijskog polja te obveze propisane u odnosu na napušteno područje,
– plan sanacije uz obvezu uspostavljanja fonda za sanaciju odnosno obvezu dostave instrumenta osiguranja sanacije istražnog prostora ili eksploatacijskog polja,
– obvezu očuvanja i zaštite prirode i okoliša, zdravlja i sigurnosti ljudi te mjere sigurnosti za očuvanje istog,
– utvrđivanje iznosa novčanih naknada i obveze plaćanja istih u skladu s uredbom iz članka 44. ovoga Zakona,
– vrstu i visinu jamstva za osiguranje izvršenja minimalnih radnih obveza istraživanja te način aktivacije navedenog jamstva,
– pravo investitora na uvoz i izvoz svih strojeva i opreme potrebnih za izvođenje naftno rudarskih radova,
– odgovornost investitora i obvezu naknade štete od strane investitora te obvezu osiguranja radova, opreme i ljudi sukladno odredbama ovoga Zakona, posebnih propisa Republike Hrvatske i međunarodnim standardima u istraživanju i eksploataciji ugljikovodika,
– okolnosti i način raskida ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika,
– mogućnost izmjene i dopune ugovora,
– odredbe o rješavanju sporova s uključenom arbitražnom klauzulom,
– oblik bankarske garancije i garancije matičnog društva ili korporativne garancije.
(2) U slučaju iz članka 18. stavka 1. ovoga Zakona ugovori o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika obvezno razrađuju mogućnost ulaska nacionalne naftne kompanije u projekt u slučaju proglašenja komercijalnog otkrića te uvjete i način povrata istražnih troškova proizašlih u istražnom razdoblju koje je za račun zajednice ponuditelja iz članka 18. stavka 2. ovoga Zakona u cijelosti snosio pojedinačni odabrani ponuditelj.
1
Komentiraj
Obvezni sadržaj ugovora o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika
Članak 30.
Ugovor o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika pored sadržaja iz članka 29. ovoga Zakona obvezno mora sadržavati i odredbe o:
– pitanje dodjele prava provođenja naftno rudarskih radova i mjesto stjecanja prava vlasništva nad pridobivenim ugljikovodicima,
– mogućnost i uvjete zajedničke razrade ležišta i zajedničke provedbe radova,
– imenovanje, funkcije te obveze operativne kompanije i mogućnost imenovanja novog operatora,
– osnivanje i nadležnosti savjetodavnog tijela u svrhu davanja savjeta i smjernica u pogledu pitanja koja se odnose na naftno rudarske radove,
– utvrđivanje metodologije i postupka mjerenja pridobivenih količina ugljikovodika,
– mogućnost opskrbe domaćeg tržišta te pravila i uvjeti korištenja infrastrukture Republike Hrvatske,
– način vođenja evidencija i poslovnih knjiga od strane investitora kao i mogućnost provedbe revizije navedenog od strane Agencije,
– pravo vlasništva Republike Hrvatske nad geološkim informacijama dobivenim u tijeku izvršenja ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika te obvezu čuvanja tajnosti podataka o kojima Vlada i investitor steknu saznanja prilikom izvođenja naftno rudarskih radova tijekom trajanja dozvole i ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika,
– obvezu zapošljavanja i osposobljavanja radnika, nabave roba, radova i usluga od strane investitora a sukladno odobrenom postupku nabave,
– stabilnost odredbi ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika kojima se ugovornim stranama jamči osiguranje ravnoteže interesa i planiranih ekonomskih rezultata koji su postojali u trenutku izdavanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika,
– utvrđivanju vrijednosti naknade za pridobivene količine ugljikovodika, uvjeta i načina obračuna povrata troškova i podjele dobiti u ugljikovodicima,
– vrednovanju ugljikovodika odnosno način izračuna cijene ugljikovodika za povrat troškova,
– pravo vlasništva i prijenos istoga nad pokretnom i nepokretnom imovinom nabavljenom i korištenom u tijeku izvršenja ugovora o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika,
– računovodstveni postupak kojim je utvrđena specifikacija troškova koji su podložni odobrenju za povrat troškova sukladno ugovoru o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika, posebnim propisima Republike Hrvatske i međunarodnim standardima,
– mogućnost i uvjete stavljanja na tržište i prodaje pridobivenih ugljikovodika koji pripadaju Republici Hrvatskoj od strane investitora.
1
Komentiraj
Trajanje ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika
Članak 31.
Ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika stupa na snagu danom njegova potpisa u ime Vlade.
1
Komentiraj
Viša sila
Članak 32.
(1) U slučaju da investitor ne izvršava svoja prava i obveze iz dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ili krši odredbe ovoga Zakona i drugih primjenjivih propisa zbog nastupa okolnosti više sile, takve radnje ili propusti investitora neće se smatrati povredom dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
(2) Pod okolnostima više sile smatraju se okolnosti izvan utjecaja Vlade i investitora koje se nisu mogle predvidjeti, izbjeći ili spriječiti, a koje posebno predstavljaju rat (bilo objavljen ili neobjavljen), prijetnju ratom ili postojanje ratnih okolnosti, prirodne katastrofe, kao i sve druge okolnosti koje kao višu silu priznaju međunarodni standardi.
(3) Okolnošću više sile ne smatra se nedostatak financijskih sredstava ili bilo koja druga financijska nestabilnost investitora, kao ni nesposobnost za plaćanje ili otvaranje stečajnog ili likvidacijskog postupka nad investitorom.
(4) U slučaju da razdoblje trajanja okolnosti više sile traje dulje od 18 mjeseci, svaka strana ima pravo raskinuti ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, osim kada investitor do isteka navedenog razdoblja nije uspio povratiti troškove vezane za izvođenje naftno rudarskih radova, u kojem slučaju pravo na raskid ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika pripada samo investitoru, o čemu isti samostalno odlučuje.
(5) U slučaju da razdoblje trajanja okolnosti više sile traje dulje od tri godine, Vlada ima pravo jednostranog raskida ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
(6) Odredbe ovoga Zakona o višoj sili ne utječu na obvezu ispunjavanja dospjelih novčanih potraživanja.
0
Komentiraj
Raskid ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika
Članak 33.
(1) Raskid ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ne oslobađa ugovorne strane od obveza koje su postojale u trenutku donošenja odluke o raskidu ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
(2) Ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika se automatski raskida u slučaju ukidanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika sukladno ovom Zakonu.
(3) U slučaju prijevremenog raskida ugovora o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika investitor je ovlašten, osim u slučajevima koji su drugačije određeni u ugovoru o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika, slobodno raspolagati svojom imovinom.
(4) U slučaju iz stavka 5. ovoga članka Republika Hrvatska ima pravo prvenstva u preuzimanju imovine investitora, a prijenos vlasništva provest će se sukladno odredbama ugovora o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika.
(5) U slučaju raskida ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika investitor je dužan samostalno i o svom trošku sanirati područje izvođenja naftno rudarskih radova, a sve u skladu s posebnim propisima koji se odnose na zaštitu prirode i okoliša, sigurnost ljudi i imovine, zaštitu zdravlja ljudi i drugim primjenjivim posebnim propisima te međunarodnim standardima u istraživanju i eksploataciji ugljikovodika koji se primjenjuju u Europskoj uniji.
2
Komentiraj
Stabilnost odredbi ugovorao istraživanju i eksploataciji ugljikovodika
Članak 34.
(1) U slučaju da tijekom važenja izdane dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i sklopljenog ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika dođe do izmjena ili dopuna odredbi zakonskih i drugih propisa koji su bili na snazi u vrijeme stupanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika na snagu, uključujući i izmjene ili dopune zakona i drugih propisa kao posljedice sklopljenih međunarodnih ugovora kojih Republika Hrvatska postane strankom, a koje bitno utječu na ekonomske ili komercijalne odredbe dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika ili ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ili na druge bitne interese ugovornih strana, ugovorne strane pristupit će pregovorima u svrhu eventualnih izmjena ili dopuna dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika ili ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika kojima bi se osigurala ravnoteža interesa i planiranih ekonomskih rezultata ugovornih strana koji su postojali u trenutku izdavanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika ili sklapanja ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika i koji su sukladni odredbama izdane dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika ili sklopljenog ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
(2) Odredba stavka 1. ovoga članka neće se primjenjivati u slučaju izmjena ili dopuna zakonskih i drugih propisa kojima se uređuju radni odnosi, zaštita prirode i okoliša, zaštita zdravlja ljudi, zaštita na radu, zaštita ljudi i sigurnost imovine, očuvanje rudnog blaga i sigurnost izvođenja naftno rudarskih radova.
0
Komentiraj
Prijenos prava i obveza iz ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika
Članak 35.
(1) Investitor može u cijelosti ili djelomično prenijeti prava i obveze iz dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika samo ako Vlada, na prijedlog Ministarstva, na takav prijenos da izričitu prethodnu pisanu suglasnost.
(2) Investitor je obvezan tražiti od Vlade prethodnu pisanu suglasnost iz stavka 1. ovoga članka i kada se prava i obveze iz dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika prenose na povezano društvo, te kada bi se prijenos dogodio kakvom statusnom promjenom investitora.
(3) U slučaju prijenosa iz stavka 2. ovoga članka investitor ostaje solidarno odgovoran za sva prava i obveze iz dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika zajedno s povezanim društvom.
(4) Investitor može zatražiti prethodnu suglasnost iz stavka 1. ovoga članka jedino u odnosu na subjekt koji ispunjava sve uvjete za dodjelu dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika sukladno ovom Zakonu.
(5) Vlada će investitoru uskratiti prethodnu suglasnost iz stavka 1. ovoga članka kada postoje opravdani razlozi za uskraćivanje davanja prethodne suglasnosti, a naročito neispunjavanje uvjeta iz članka 12. ovoga Zakona ili kriterija za odabir ponuditelja u skladu sa člankom 15. ovoga Zakona u mjeri u kojoj su isti primjenjivi.
(6) Ministarstvo će o zahtjevu investitora za davanje prethodne suglasnosti iz stavka 1. ovoga članka odlučiti u roku od 30 dana od zaprimanja takvog zahtjeva.
(7) U slučaju da Vlada ili subjekt odluči steći udio u pravima i obvezama iz dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika temeljem prijenosa prava i obveza, visina udjela koji se stječe ne može biti manja od 10%.
1
Komentiraj
POGLAVLJE II ISTRAŽIVANJE UGLJIKOVODIKA
0
Komentiraj
ODJELJAK A OPĆENITE ODREDBE
0
Komentiraj
Istražno razdoblje
Članak 36.
(1) Istražno razdoblje ugljikovodika započinje stupanjem ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodikana snagu, traje pet godina te se dijeli na istražne faze kako slijedi:
– prva istražna faza traje od tri godine i počinje od datuma stupanja ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika na snagu,
– druga istražna faza traje dvije godine, a započinje neposredno nakon prve istražne faze.
(2) Istražno razdoblje može se produljiti dva puta za dodatno razdoblje od šest mjeseci u skladu s odredbama članka 25. stavka 3. i 4. ovoga Zakona.
(3) Investitor započinje istražne radove planirane radnim programom i budžetom u roku od 30 dana od odobrenja radnog programa i budžeta uz uvjete da je ishodio sva odobrenja potrebna za izvođenje radova sukladno propisima.
(4) Za vrijeme trajanja istražnog razdoblja, investitor je dužan ispuniti minimalne radne obveze na koje se obvezao.
(5) Ako u tijeku radova investitor utvrdi da je potrebno više radova od minimalnih radnih obveza, Agencija uz suglasnost Ministarstva odobrava takve radove ukoliko je zahtjev za povećanje radova opravdan.
(6) Investitor je, u roku od 60 dana od završetka minimalnih radnih obveza u svakoj istražnoj fazi, dužan obavijestiti Ministarstvo i Agenciju o ispunjenju minimalnih radnih obveza u pogledu odgovarajuće istražne faze te ishoditi potvrdu.
(7) U roku od 30 dana od primitka te obavijesti, Agencija, uz prethodnu suglasnost Ministarstva, potvrđuje investitoru pisanim izvješćem da je ispunio minimalne radne obveze predmetne istražne faze.
(8) Ako investitor ne zadovolji zahtjeve minimalne radne obveze u odnosu na primjenjivu istražnu fazu, investitor je dužan Vladi platiti iznos jednak neutrošenom iznosu minimalne financijske obveze u odnosu na aktivnost koja nije izvršena, a urednim plaćanjem će se smatrati da je investitor ispunio prethodno propuštenu minimalnu radnu obvezu.
1
Komentiraj
Napuštanje istražnog prostora ugljikovodika
Članak 37.
(1) Investitor je dužan na kraju prve istražne faze napustiti najmanje 25% istražnog prostora, dok je na kraju druge istražne faze dužan napustiti preostali dio istražnog prostora.
(2) Neovisno o stavku 1. ovoga članka, investitor nije obvezan napustiti nijedan dio istražnog prostora koji je kao dio radnog programa ocjene predan Agenciji odnosno dio istražnog prostora koji je proglašen eksploatacijskim poljem.
(3) Podložno stavcima 1. i 2. ovoga članka, investitor predlaže veličinu, oblik i lokaciju dijela istražnog prostora koje namjerava napustiti prema odredbama ovoga Zakona i sklopljenog ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
(4) Područje koje investitor napušta mora biti ograničeno koordinatama vršnih točaka izraženih u službenom referentnom koordinatnom sustavu Republike Hrvatske (HTRS), dovoljne površine i odgovarajućeg oblika kako bi se na njemu mogli obavljati naftno rudarski radovi odnosno kako bi se područje moglo ponuditi u sljedećem javnom nadmetanju. To se na isti način primjenjuje na područja koje investitor zadržava.
(5) Vlada odobrava veličinu i oblik istražnog prostora koji će ostati nakon napuštanja i može dopustiti izuzeće od zahtjeva da područje bude u jedinstvenoj površini kada za to postoje posebno opravdani razlozi.
0
Komentiraj
ODJELJAK B OCJENA I KOMERCIJALNO OTKRIĆE
0
Komentiraj
Ocjenski radovi
Članak 38.
(1) Ako investitor smatra da pojava ugljikovodika zaslužuje ocjenu, investitor je dužan izraditi i Agenciji na odobrenje dostaviti radni program ocjene s odgovarajućim procijenjenim budžetom, a kojem je svrha utvrditi je li otkriće komercijalno otkriće kao i granice ležišta.
(2) Investitor dostavlja Ministarstvu i Agenciji sveobuhvatno izvješće o izvedenim radovima iz radnog programa ocjene u roku od tri mjeseca od završetka radova.
(3) Ako je nakon isteka istražnog razdoblja radni program ocjene u tijeku, investitoru će se dozvoliti dovršetak radova i shodno tome odgoditi obveza napuštanja istražnog prostora ugljikovodika sukladno članku 37. ovoga Zakona.
(4) Količine ugljikovodika pridobivene iz otkrića se mogu koristiti za operativno funkcioniranje postrojenja isključivo u istom istražnom području, a iste ne može prodavati ako se na njih ne plati naknadu u skladu s člankom 53. ovoga Zakona.
2
Komentiraj
Objava komercijalnog otkrića
Članak 39.
(1) Uz izvješće o izvedenim radovima u skladu sa člankom 38. stavkom 2. ovoga Zakona, investitor je dužan Ministarstvu i Agenciji dostaviti i pisanu izjavu u kojoj će navesti jedno od sljedećeg:
– da je na temelju rezultata svojeg radnog programa ocjene utvrdio komercijalno otkriće, u kojem slučaju investitoru teče rok za dostavu elaborata o rezervama sukladno članku 42. ovoga Zakona; ili
– da na temelju rezultata svojeg radnog programa ocjene nije utvrdio komercijalno otkriće.
(2) Ako se dio ležišta, u odnosu na koji je proglašeno komercijalno otkriće, proteže izvan granica ugovornog područja, takvo se područje može uključiti, uz suglasnost Vlade, u predloženo eksploatacijsko polje povezano s koncesijom, pod uvjetom da takvo područje:
– nije obuhvaćeno dozvolom za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika dodijeljenom bilo kojoj drugoj osobi;
– nije obuhvaćeno postupkom javnog nadmetanja; i
– raspoloživo je za izdavanje dozvole.
(3) Ako investitor izjavi sukladno stavku 1. alineji 2. ovoga članka da otkriće nije komercijalno otkriće, Vlada može na prijedlog Ministarstva i uz prethodnu obavijest dostavljenu tri mjeseca ranije, zatražiti od investitora da napusti područje povezano s navedenim otkrićem.
0
Komentiraj
Obveza sudjelovanja nacionalne naftne kompanije
Članak 40.
(1) U roku od 60 dana od objave komercijalnog otkrića ugljikovodika, nacionalna naftna kompanija ima pravo pridružiti se ugovoru o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika odnosno postati strana investitora sukladno udjelu koji će se utvrditi odlukom Vlade, podložno dogovoru s investitorom, a koji ne može biti manji od 10%.
(2) Vlada može predložiti osnivanje operativne kompanije odgovorne za eksploataciju, podložno dogovoru sa investitorom, koju osnivaju investitor i nacionalna naftna kompanija sukladno udjelu svake strane u ugovoru o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
(3) U slučaju iz stavaka 1. i 2. ovoga članka, organizacijska struktura i detaljna prava i obveze strana u pogledu takve operativne kompanije bit će propisani u pisanom ugovoru koji će postati dodatak ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
1
Komentiraj
ODJELJAK C UTVRĐIVANJE REZERVI
0
Komentiraj
Povjerenstvo za utvrđivanje rezervi
Članak 41.
(1) Povjerenstvo za utvrđivanje rezervi, na temelju zahtjeva investitora s priloženim elaboratom o rezervama izrađenim sukladnom ovom Zakonu i pravilima struke utvrđuje i ovjerava količine i kakvoću rezervi i o tome donosi rješenje.
(2) Članovi povjerenstva za utvrđivanje rezervi moraju imati stručnu spremu, položen stručni ispit i radno iskustvo propisano pravilnikom iz članka 44. ovoga Zakona.
(3) Član povjerenstva za utvrđivanje rezervi ne može obaviti kontrolu dokumentacije o rezervama u čijoj je izradi u cijelosti ili djelomično sudjelovao ili ako je ta dokumentacija u cijelosti ili djelomično izrađena u pravnoj osobi kod koje je zaposlen.
(4) Troškove povjerenstva dužan je podmiriti investitor koji podnosi zahtjev iz stavka 1. ovoga članka sukladno pravilniku iz članka 44. ovoga Zakona.
1
Komentiraj
Utvrđivanje rezervi i elaborat o rezervama
Članak 42.
(1) U roku od šest mjeseci od dostave izjave iz članka 39. stavka 1. alineje 1. ovoga Zakona investitor je dužan povjerenstvu iz članka 41. ovoga Zakona dostaviti elaborat o rezervama ugljikovodika eksploatacijskog polja, s prijedlogom za razvrstavanje u klase i kategorije.
(2) Investitor je dužan svakih pet godina od dana dobivanja rješenja o potvrđivanju količina i kakvoće rezervi eksploatacijskog polja Ministarstvu dostavljati podatke i elaborat o rezervama, s prijedlogom za razvrstavanje u klase i kategorije te neto sadašnju vrijednost prikazanih klasa i kategorija rezervi s jasno naznačenim ekonomskim pokazateljima korištenim pri izračunu, a Ministarstvo će za potrebe donošenja rješenja o potvrđivanju i kakvoći rezervi imenovati povjerenstvo uz odgovarajuću primjenu članka 42. ovoga Zakona. Ministarstvo može, ako dođe do bitnih razlika u uvjetima i dinamici eksploatacije, zatražiti pismenu izradu izvanrednog elaborata o rezervama.
(3) Krajnji rok za dostavu podataka i elaborata iz stavka 1. ovoga članka određuje se rješenjem o potvrđivanju količine i kakvoće rezervi i granica eksploatacijskog polja, a ne može biti duži od 120 dana od dana na koji je utvrđeno stanje rezervi.
(4) Investitor je dužan o svim odstupanjima od elaborata iz stavka 1. ovoga članka obavijestiti Ministarstvo.
(5) Investitor je dužan za bitna odstupanja od elaborata iz stavka 1. ovoga članka izraditi i dostaviti povjerenstvu za utvrđivanje rezervi nove podatke i elaborat o rezervama.
(6) Rezerve se razvrstavaju u klase i kategorije prema propisima o jedinstvenom načinu utvrđivanja, evidentiranja i prikupljanja podataka o rezervama i o bilanci tih rezervi.
(7) Elaborat o rezervama mogu izrađivati pravne osobe koje ispunjavaju uvjete za obavljanje djelatnosti izrade dokumentacije o rezervama.
(8) Pravne osobe koje izrađuju elaborat o rezervama dužne su prije početka njezine izrade kao odgovornog voditelja imenovati osobu koja ispunjava propisane uvjete.
1
Komentiraj
Evidencija rezervi
Članak 43.
Investitor je dužan voditi evidenciju o rezervama i svake godine do 15. ožujka, Ministarstvu i Agenciji, dostaviti podatke o rezervama po svakom eksploatacijskom polju sa stanjem na dan 31. prosinca prethodne godine na propisanim obrascima za dostavu podataka određenih pravilnikom iz članka 44. ovoga Zakona. Podaci o rezervama trebaju sadržavati tehno-ekonomsku ocjenu te neto sadašnju vrijednost klasa i kategorija rezervi s jasno izraženim ekonomskim pokazateljima korištenim pri izračunu.
3
Komentiraj
Pravilnik o rezervama
Članak 44.
Uvjeti koje moraju ispunjavati pravne osobe koje izrađuju elaborat o rezervama, odnosno dokumentaciju o građi, obliku, veličini i obujmu geoloških struktura pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida, sadržaj zahtjeva za potvrđivanje količine i kakvoće rezervi, odnosno za potvrđivanje podataka o građi, obliku, veličini i obujmu geoloških struktura pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida, način i uvjeti za razvrstavanje rezervi u klase i kategorije, odnosno način i uvjeti za utvrđivanje građe, oblika, veličine i obujma geoloških struktura pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida, postupak utvrđivanja i ovjere rezervi, odnosno postupak utvrđivanja i ovjere podataka o građi, obliku, veličini i obujmu geoloških struktura pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida, obrasce za dostavu podataka određenih člankom 43. ovoga Zakona, rad Povjerenstva za utvrđivanje rezervi, te sadržaj rješenja o potvrđivanju rezervi, odnosno o potvrđivanju podatka o građi, obliku, veličini i obujmu geoloških struktura pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida, sva bitna i nebitna odstupanja od dokumentacije o rezervama ugljikovodika, rad tijela za utvrđivanje tržišne cijene sirove nafte koja utječe na prava i obveze iz ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, propisuju se pravilnikom koji donosi Ministarstvo.
1
Komentiraj
ODJELJAK D EKSPLOATACIJSKO POLJE
0
Komentiraj
Postupak utvrđivanja eksploatacijskog polja
Članak 45.
(1) Investitor je dužan u roku od 60 dana od izvršnosti rješenja o potvrdi količina i kakvoće rezervi iz članka 41. stavka 1. ovoga Zakona dužan Ministarstvu predati zahtjev za izdavanje rješenje o utvrđivanju eksploatacijskog polja.
(2) Zahtjevu za utvrđivanje eksploatacijskog polja investitor obvezno mora priložiti:
1. zemljovid zatraženog eksploatacijskog polja s ucrtanim obuhvatom potvrđenih rezervi,
2.izjavu danu pod kaznenom i materijalnom odgovornosti pred javnim bilježnikom ili sudskim tijelom da ne postoje zapreke iz članka 17. ovoga Zakona.
0
Komentiraj
Rješenje o utvrđivanju eksploatacijskog polja
Članak 46.
Rješenje o utvrđivanju eksploatacijskog polja ugljikovodika sadrži:
1. oznaku Republike Hrvatske kao nositelja eksploatacijskog polja,
2. podatke o investitoru i dozvoli za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika,
3. naziv eksploatacijskog polja,
4. granice i površinu utvrđenog eksploatacijskog polja koje mora biti ograničeno koordinatama vršnih točaka izraženih u službenom referentnom koordinatnom sustavu Republike Hrvatske (HTRS),
5. ukupne rezerve unutar utvrđenog eksploatacijskog polja,
6. obvezu podnošenja projekta razrade i eksploatacije na provjeru,
7. nalog za upis utvrđenog eksploatacijskog polja u registar eksploatacijskih polja.
1
Komentiraj
Eksploatacijsko polje
Članak 47.
(1) Ako je Republika Hrvatska vlasnik zemljišnih čestica za koje se pokreće postupak za utvrđivanje eksploatacijskog polja, obavijest o pokretanju postupka odmah se dostavlja središnjem državnom tijelu nadležnom za upravljanje državnom imovinom.
(2) Nakon što prestanu prava investitora, to eksploatacijsko polje ostaje kao eksploatacijsko polje sve dok se ne iscrpe rezerve i Ministarstvo može raspisati novo javno nadmetanje za dozvolu za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika za eksploataciju tog eksploatacijska polja, ako su za to ispunjeni i drugi uvjeti iz ovoga Zakona.
(3) Investitor koji ima dozvolu za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika po čijem zahtjevu je utvrđeno eksploatacijsko polje, ima pravni interes za izradu i provjeru projekta razrade i eksploatacije i rješavanje imovinskopravnih odnosa za zemljišne čestice na kojima će se nalaziti naftno rudarski objekti i postrojenja unutar eksploatacijskog polja.
1
Komentiraj
POGLAVLJE III. EKSPLOATACIJA UGLJIKOVODIKA
0
Komentiraj
Provjera projekta razrade i eksploatacije
Članak 48.
Investitor je dužan u roku od šest mjeseci od izvršnosti rješenja o utvrđivanju eksploatacijskog polja iz članka 46. podnijeti Ministarstvu na provjeru sukladno članku 138. Zakona projekt razrade i eksploatacije ugljikovodika.
0
Komentiraj
Dodjela koncesije za eksploataciju ugljikovodika
Članak 49.
(1) U roku od 60 dana od dovršetka provjere projekta razrade i eksploatacije ugljikovodika sukladno članku 48. ovoga Zakona, Vlada po službenoj dužnosti i bez provođenja bilo kakvih daljnjih postupaka investitoru odlukom daje koncesiju za eksploataciju ugljikovodika.
(2) Koncesija predstavlja neodvojivi sastavni dio dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika i omogućava investitoru da započne i izvodi eksploatacijske radove u eksploatacijskom polju u skladu s provjerenom projektnom dokumentacijom (projekt razrade i eksploatacije i sve njegove dopune).
(3) Vlada će odbiti dodjelu koncesije za eksploataciju ugljikovodikaako je investitor u povredi ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ili ako po službenoj dužnosti ima saznanja o postojanju koje od zapreka po članku 17.
1
Komentiraj
POGLAVLJE IV. NAFTNO RUDARSKI RADOVI U ISTRAŽIVANJU I EKSPLOATACIJI UGLJIKOVODIKA
0
Komentiraj
Korištenje infrastrukture
Članak 50.
(1) Investitor je, u okviru izvođenja naftno rudarskih radova, obvezan izgraditi lokalni cjevovod kao priključak eksploatacijskog polja s magistralnim cjevovodom, a koji će biti u njegovu vlasništvu sukladno uvjetima ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
(2) Agencija će pružiti stručnu pomoć i podršku investitoru u postupcima ishođenja dozvola i odobrenja nadležnih državnih tijela potrebnih za izgradnju lokalnih cjevovoda iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Izgradnja i održavanje lokalnih cjevovoda iz stavka 1. ovoga članka mora biti u skladu s izvođenjem naftno rudarskih radova, pravilima i mjerama sigurnosti i zaštite prirode i okoliša, a sve uz primjenu odredbi posebnih propisa i međunarodne dobre prakse pri naftno rudarskim radovima.
(4) Investitor je dužan u slučaju postojanja slobodnih kapaciteta lokalnog cjevovoda iz stavka 1. ovoga članka iste dati na raspolaganje trećima po tržišnim uvjetima.
(5) Tarifu prijevoza cjevovodima iz stavka 4. ovoga članka utvrdit će i naplaćivati vlasnik cjevovoda uz prethodnu suglasnost Ministarstva.
(6) Investitor može koristiti slobodne kapacitete magistralnog cjevovoda u svrhu transporta pridobivenih ugljikovodika, sukladno uvjetima postignutim pregovorima s vlasnikom magistralnog cjevovoda.
1
Komentiraj
Čuvanje ugljikovodika i sprječavanje gubitaka
Članak 51.
(1) Investitor usvaja sve one mjere koje su potrebne te odgovarajuće i usklađene s međunarodnom dobrom praksom pri naftno rudarskim radovima radi sprječavanja gubitaka ugljikovodika iznad ili ispod površine zemlje tijekom naftno rudarskih radova te aktivnosti sabiranja i distribucije, skladištenja ili transporta, a koje su određene provjerenim projektom razrade i eksploatacije.
(2) Investitor je dužan racionalno iskorištavati ležišta ugljikovodika u skladu s ovim Zakonom. Ležišta ugljikovodika iskorištavaju se racionalno kad se ugljikovodici pridobivaju i oplemenjuju uz male gubitke ugljikovodika sukladno međunarodnoj dobroj praksi pri naftno rudarskim radovima i u skladu s propisima kojima se uređuje zaštita okoliša i prirode.
0
Komentiraj
Napuštanje eksploatacijskog polja ugljikovodika
Članak 52.
(1) Osim uz odobrenje Vlade, smatra se da je eksploatacijsko polje napušteno u ranijem od sljedećih slučajeva:
– eksploatacija u eksploatacijskom polju trajno prestaje ili prestaje na neprekidno razdoblje od 18 mjeseci, osim ako je takav prestanak nastao zbog više sile, ili
– istekom razdoblja eksploatacije.
1
Komentiraj
POGLAVLJE V. NAKNADA
0
Komentiraj
Plaćanje naknade
Članak 53.
(1) Za eksploataciju ugljikovodika investitor je dužan plaćati naknadu na način kako je određeno ovim Zakonom.
(2) Visinu naknade i omjer raspodjele prihoda od naknade utvrđuje uredbom Vlada, na prijedlog Ministarstva.
(3) Ministarstvo i Agencija redovito prate plaćanje naknade.
(4) Investitor je dužan Ministarstvu i Agenciji, dostaviti dokaz o obračunatim i uplaćenim iznosima naknade uključujući specifikaciju vrednovanja ugljikovodika.
(5) Vrijednost troškovne nafte i troškovnog plina utvrđuje se u skladu s odredbama ovoga Zakona i sklopljenog ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
2
Komentiraj
Mjerenje pridobivenih količina ugljikovodika
Članak 54.
(1) Naftno rudarska inspekcija Ministarstva će u određenim vremenskim razmacima utvrđenim ugovorom o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, obavljati kontrolu mjerenja pridobivenih količina ugljikovodika, primjenjujući metode prihvaćene u međunarodnoj dobroj praksi pri naftno rudarskim radovima.
(2) Ugljikovodici pridobiveni u okviru naftno rudarskih radova u eksploatacijskom polju (ili više njih) mjere se metodama i uređajima koji su opće prihvaćeni i koji se obično upotrebljavaju u međunarodnoj dobroj praksi pri naftno rudarskim radovima, a koji su određeni provjerenim projektom razrade i eksploatacije. Ugljikovodici koji su pridobiveni iz eksploatacijskog polja mjere se na mjernoj točki.
(3) Investitor je obvezan izraditi i dostaviti Agenciji na mišljenje postupke mjerenja ugljikovodika izrađene u skladu s međunarodnom dobrom praksom pri naftno rudarskim radovima.
(4) Investitor je obvezan evidentirati ugljikovodike i staviti na zahtjev Ministarstvu i Agenciji na raspolaganje sve analize i umjernice uređaja za mjerenje ugljikovodika, uključujući i dokaze sustava mjerenja u skladu s odredbama ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika i ovoga Zakona.
(5) Ministarstvo putem službeno imenovanih predstavnika, u određenim vremenskim razmacima, provjerava da su mjerenja izvršena u skladu s odredbama ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika i ovoga Zakona.
1
Komentiraj
GLAVA III. ISTRAŽIVANJE I EKSPLOATACIJA GEOTERMALNIH VODA
0
Komentiraj
POGLAVLJE I. DOZVOLA ZA ISTRAŽIVANJE GEOTERMALNIH VODA
0
Komentiraj
Jedinstveni postupak izdavanja dozvole i dodjele koncesije
Članak 55.
(1) Naftno rudarski radovi na istraživanju geotermalnih voda radi utvrđivanja rezervi geotermalnih voda mogu se izvoditi isključivo temeljem dozvole za istraživanje geotermalnih voda.
(2) Naftno rudarski radovi na eksploataciji geotermalnih voda mogu se izvoditi isključivo temeljem ugovora o koncesiji za eksploataciju geotermalnih voda.
(3) Davanje koncesije provodi se na temelju jednog javnog nadmetanja u jedinstvenom postupku koji se sastoji od postupka odabira najpovoljnijeg ponuditelja za davanje dozvole za istraživanje geotermalnih voda i sklapanja ugovora o koncesiji za eksploataciju geotermalnih voda.
(4) Na prikupljanje ponuda u pogledu istraživanja i eksploatacije geotermalnih voda na područjima ranijeg javnog nadmetanja i na napuštenim područjima shodno se primjenjuju odredbe članka 20. ovoga Zakona, izuzev odredbe o objavljivanju.
(5) Sve odluke u jedinstvenom postupku ovoga članka 55. ovoga Zakona donosi Ministarstvo.
0
Komentiraj
Postupak javnog nadmetanja
Članak 56.
(1) Ministarstvo provodi javno nadmetanje za odabir najpovoljnijeg ponuditelja za istraživanje geotermalnih voda.
(2) Odluku o provođenju javnog nadmetanja za odabir najpovoljnijeg ponuditelja za istraživanje geotermalnih voda radi dodjele koncesije donosi Ministarstvo:
– ako ocijeni da postoji potreba za utvrđivanjem pojedinačnih rezervi geotermalnih voda na nekom prostoru i utvrđivanjem njihove gospodarske iskoristivosti,
Ako naftno rudarski gospodarski subjekt podnosi prijedlog za raspisivanje javnog nadmetanja, u prijedlogu obvezno mora naznačiti, odnosno priložiti:
1. navesti koju vrstu istraživanja namjerava provesti (istraživanje geotermalnih voda),
2. zemljovidni položaj, granice i površinu predloženog istražnog prostora koje mora biti ograničeno koordinatama vršnih točaka izraženih u službenom referentnom koordinatnom sustavu Republike Hrvatske (HTRS) i naziv predloženog istražnog prostora,
3. program ukupnih istražnih radova po vrsti i opsegu s troškovnikom te podrobni plan naftno rudarskih radova, koji će biti izvedeni u svakoj pojedinoj godini istraživanja,
4. ukupni iznos potrebnih novčanih sredstava za izvođenje planiranih istražnih radova, te način njihovog osiguranja,
5. izvod iz sudskog registra iz kojeg je vidljivo da je podnositelj prijedloga registriran za istraživanje i eksploataciju geotermalnih voda,
6. geološku ili drugu dokumentaciju o mogućnosti postojanja geotermalnih voda u predloženom istražnom prostoru,
7. dokaz da ne postoje zapreke u dokumentima prostornog uređenja za obavljanje istraživanja.
1
Komentiraj
Pripremne radnje za javno nadmetanje
Članak 58.
(1) Pripremne radnje za objavu javnog nadmetanja za odabir najpovoljnijeg ponuditelja za istraživanje geotermalnih voda radi dodjele koncesije provodi Ministarstvo.
(2) Pripremnim radnjama smatrat će se sve aktivnosti koje prethode objavi javnog nadmetanja iz stavka 1. ovoga članka, a osobito:
1.izrada dokumentacije za javno nadmetanje,
2.zahtjev za dostavom jamstva za ozbiljnost ponude te određivanje visine istog,
3.utvrđivanje iznosa naknade za otkup dokumentacije za nadmetanje,
4.određivanje posebnih uvjeta i ograničenja za istraživanje geotermalnih voda radi dodjele koncesije za eksploataciju geotermalnih voda,
5.određivanje granica istražnog prostora,
6.određivanje vrste i količine istražnih radova,
7.predviđanje uvjeta i ograničenja za izmjene ugovora o koncesiji za eksploataciju geotermalnih voda,
8.određivanje kriterija za odabir najpovoljnijeg ponuditelja.
1
Komentiraj
Posebni uvjeti, ograničenja i suglasnosti za raspisivanje javnog nadmetanja
Članak 59.
(1) Odluka o provođenju javnog nadmetanja za odabir najpovoljnijeg ponuditelja za istraživanje geotermalnih voda radi dodjele koncesije može se donijeti za sve prostore na kojima ne postoje zapreke u dokumentima prostornog uređenja za obavljanje istraživanja.
(2) Ako je Republika Hrvatska vlasnik zemljišnih čestica koje su unutar granica predloženog istražnog prostora, Ministarstvo je dužno najmanje 30 dana prije raspisivanja javnog nadmetanja obavijestiti o namjeri provođenja javnog nadmetanja za odabir najpovoljnijeg ponuditelja za istraživanje geotermalnih voda središnje državno tijelo nadležno za upravljanje državnom imovinom, odnosno središnje državno tijelo nadležno za pomorstvo, kada se radi o pomorskom dobru.
(3) Ministarstvo je dužno najmanje 30 dana prije raspisivanja javnog nadmetanja zatražiti posebne uvjete, ograničenja i suglasnosti na granice predloženog istražnog prostora od tijela državne uprave, jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave na čijem području se nalazi predloženi istražni prostor, te pravnih osoba s javnim ovlastima.
(4) Ako se tijela ili osobe iz stavaka 2. i 3. ovoga članka ne očituju u roku od 30 dana od zaprimanja zahtjeva za izdavanje posebnih uvjeta i ograničenja, smatra se da su tijela ili osobe suglasne s granicama predloženog istražnog prostora te da nemaju posebnih uvjeta i ograničenja.
1
Komentiraj
Tijek javnog nadmetanja
Članak 60.
(1) Postupak radi odabira najpovoljnijeg ponuditelja za davanje dozvole za istraživanje geotermalnih voda započinje danom objave obavijesti o namjeri provođenja javnog nadmetanja u službenom glasilu Republike Hrvatske, a završava s davanjem dozvole za istraživanje geotermalnih voda ili donošenjem odluke o poništenju postupka javnog nadmetanja.
(2) Obavijest iz stavka 1. ovoga članka u službenom glasilu Republike Hrvatske objavljuje Ministarstvo.
(3) Obavijest iz stavka 1. ovoga članka, nakon objave u službenom glasilu Republike Hrvatske, Ministarstvo dostavlja jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave na čijem području se nalazi predloženi istražni prostor, koje su dužne istu izvjesiti na oglasnoj ploči za vrijeme trajanja javnog nadmetanja.
(4) Dokumentacija za javno nadmetanje objavljuje se na službenim mrežnim stranicama Ministarstva.
(5) Rok za dostavu ponuda ne može biti kraći od mjesec dana od dana objave obavijesti o namjeri provođenja javnog nadmetanja u službenom glasilu Republike Hrvatske.
0
Komentiraj
Sadržaj ponude
Članak 61.
(1) Ponuda za javno nadmetanje mora sadržavati:
1. prikaz osobnih, stručnih, tehničkih i financijskih uvjeta koje mora, prema obavijesti o javnom nadmetanju, zadovoljiti ponuditelj te isprave kojima se dokazuje njihovo ispunjenje,
2. dokaz da ne postoje zapreke iz članka 17. ovoga Zakona,
3. program ukupnih istražnih radova po vrsti i opsegu s troškovnikom,
4. podrobni plan radova koji će biti izvedeni u svakoj kalendar
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZAŠTITE OKOLIŠA I ENERGETIKE
PRIJEDLOG ZAKONA O ISTRAŽIVANJU I EKSPLOATACIJ I UGLJIKOVODIKA
DIO PRVI
UVODNE ODREDBE
Predmet zakona
Članak 1.
Ovaj Zakon uređuje istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, istraživanje i eksploataciju geotermalnih voda iz kojih se može koristiti akumulirana toplina u energetske svrhe, skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida, a koji se ugljikovodici, geotermalne vode ili geološke strukture za skladištenje nalaze u zemlji ili u podzemlju unutarnjih morskih voda ili teritorijalnog mora Republike Hrvatske, odnosno u podzemlju epikontinentalnog pojasa Jadranskog mora do linije razgraničenja sa susjednim zemljama na kojima Republika Hrvatska, u skladu s međunarodnim pravom, ostvaruje jurisdikciju i suverena prava.
Primjena pravne stečevine Europske unije
Članak 2.
Ovaj Zakon sadrži odredbe koje su u skladu sa sljedećim aktima Europske unije:
– Direktiva 94/22/EZ Europskoga parlamenta i Vijeća od 30. svibnja 1994. o uvjetima za davanje i korištenje odobrenja za traženje, istraživanje i proizvodnju ugljikovodika, (SL L 164, 30.6.1994.)
– Direktiva 2013/30/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 12. lipnja 2013. o sigurnosti odobalnih naftnih i plinskih djelatnosti i o izmjeni Direktive 2004/35/EZ (SL L 178/66, 28.6.2013.)
– Direktiva 2009/31/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 23. travnja 2009. o geološkom skladištenju ugljikovog dioksida i o izmjenama Direktive Vijeća 85/337/EEZ, Direktiva Europskoga parlamenta i Vijeća 2006/60/EZ, 2001/80/EZ, 2004/35/EZ, 2006/12/EZ, 2008/1/EZ i Uredbe (EZ-e) br. 1013/2006 (SL L 140, 5. 6. 2009.).
Primjena propisa
Članak 3.
(1) Na pitanja zaštite okoliša i prirode koja nisu uređena ovim Zakonom i propisima koji se donose na temelju ovoga Zakona primjenjuju se odredbe propisa kojima se uređuje zaštita okoliša i prirode, te odredbe posebnih propisa.
(2) Na pitanja šumarstva koja nisu uređena ovim Zakonom i propisima koji se donose na temelju ovoga Zakona primjenjuju se odredbe propisa kojima se uređuje šumarstvo, te odredbe posebnih propisa.
(3) Na pitanja prostornog uređenja koja nisu uređena ovim Zakonom i propisima koji se donose na temelju ovoga Zakona primjenjuju se odredbe propisa kojima se uređuje prostorno uređenje, te odredbe posebnih propisa.
(4) Na pitanja građenja koja nisu uređena ovim Zakonom i propisima koji se donose na temelju ovoga Zakona primjenjuju se odredbe propisa kojima se uređuje građenje, te odredbe posebnih propisa.
(5) Na pitanja prava na pristup informacijama koja nisu uređena ovim Zakonom i propisima koji se donose na temelju ovoga Zakona primjenjuju se odredbe propisa kojima se uređuje pravo na pristup informacijama.
(6) Na postupovna pitanja koja se uređuju ovim Zakonom i propisima koji se donose na temelju ovoga Zakona primjenjuju se odredbe propisa kojima se uređuje opći upravni postupak.
(7) Na pitanja zaštite geotermalnih voda kada se iste koriste u energetske svrhe koja nisu uređena ovim Zakonom i propisima koji se donose na temelju ovoga Zakona primjenjuju se odredbe propisa kojima se uređuje upravljanje vodama.
(8) Na pitanja odgovornosti investitora koja nisu uređena ovim Zakonom i propisima koji se donose na temelju ovoga Zakona primjenjuju se odredbe propisa kojima se uređuju obvezni odnosi.
Interes Republike Hrvatske
Članak 4.
(1) Ugljikovodici, geotermalne vode, geološke strukture pogodne za skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida su dobra od interesa za Republiku Hrvatsku, imaju njezinu osobitu zaštitu i iskorištavaju se pod uvjetima i na način koji su propisani ovim Zakonom.
(2) Ugljikovodici, geotermalne vode, geološke strukture pogodne za skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida su u vlasništvu Republike Hrvatske.
Strategija energetskog razvoja Republike Hrvatske i Okvirni planovi i programi
Članak 5.
(1) Osnovni dokument kojim se utvrđuje gospodarenje ugljikovodicima i geotermalnim vodama, skladištenjem prirodnog plina i trajnim zbrinjavanjem ugljikovog dioksida i planira naftno rudarska gospodarska djelatnost na državnoj razini je Strategija energetskog razvoja Republike Hrvatske.
(2) Strategija energetskog razvoja Republike Hrvatske sadrži osnove za usmjeravanje i usklađivanje gospodarskih, tehničkih, znanstvenih, obrazovnih, organizacijskih i drugih mjera, te mjera provođenja međunarodnih obveza radi gospodarenja ugljikovodicima i geotermalnim vodama, skladištenjem prirodnog plina i trajnim zbrinjavanjem ugljikovog dioksida.
(3) Jedinice lokalne samouprave i jedinice područne (regionalne) samouprave dužne su u svojim razvojnim dokumentima usvojiti ciljeve Strategije energetskog razvoja Republike Hrvatske i osigurati njezinu provedbu.
(4) Gospodarenje ugljikovodicima provodi se sukladno donesenom Okvirnom planu i programu istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na kopnu i Okvirnom planu i programu istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu, a koji proizlaze iz Strategije energetskog razvoja Republike Hrvatske.
Definicije pojmova
Članak 6.
Pojedini pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju sljedeće značenje:
1) Agencija znači pravnu osobu s javnim ovlastima nadležnu za nadzor djelatnosti istraživanja i eksploatacije ugljikovodika i geotermalnih voda, skladištenja prirodnog plina i trajnog zbrinjavanja ugljikovog dioksida, a koja obavlja poslove u okviru djelokruga i nadležnosti određenih ovim Zakonom i drugim propisima vezanim uz primjenu ovoga Zakona ili bilo kojim zakonom kojim se izmjenjuje, dopunjuje ili zamjenjuje ovaj Zakon, ili drugo tijelo ili osoba koja je njezin pravni sljednik ili je preuzela njezine poslove iz nadležnosti ovoga Zakona.
2) Bitna promjena znači svaku promjenu koja nije predviđena dozvolom za trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida , a koja može imati značajne učinke na prirodu, okoliš i zdravlje ljudi.
3) Budžet znači procjena troškova za koje se očekuje da će nastati u provedbi odobrenog radnog programa i koji su sastavni dio svakog radnog programa.
4) Bušotina znači otvor u zemlji ili morskom dnu napravljen bušenjem ili na neki drugi način, za potrebe otkrivanja ili eksploatacije sirove nafte ili prirodnog plina ili geotermalnih voda ili za utiskivanje bilo kojeg fluida u ležište ugljikovodika, osim seizmičkih bušotina ili strukturnih bušotina ili bušotina za stratigrafska ispitivanja.
5) Dozvola znači, ovisno o kontekstu, sve dozvole ili bilo koju od dozvola koje se izdaju po ovom zakonu, odnosno dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, dozvola za istraživanje geotermalnih voda, dozvola za istraživanje u svrhu skladištenja prirodnog plina dozvola za istraživanje u svrhu trajnog zbrinjavanja ugljikovog dioksida.
6) Dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika znači dozvola koja investitoru daje (i) pravo na izravno sklapanje ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika pod uvjetima izričito propisanim ovim Zakonom, (ii) pravo na istraživanje ugljikovodika i (iii) pravo na izravnu dodjelu koncesije pod pretpostavkom ispunjenja svih preduvjeta propisanih ovim Zakonom.
7) Dozvola za istraživanje geotermalnih voda znači dozvola koja investitoru daje (i) pravo na istraživanje geotermalnih voda u energetske svrhe i (ii) pravo na izravnu dodjelu koncesije za eksploataciju geotermalne vode i sklapanje ugovora o koncesiji pod pretpostavkom ispunjenja svih preduvjeta vezanih za početak eksploatacije geotermalnih voda propisanih ovim Zakonom.
8) Dozvola za istraživanje u svrhu skladištenja prirodnog plina znači dozvola koja investitoru daje (i) pravo na istraživanje postojanja preduvjeta za skladištenje prirodnog plina u geološkim strukturama i (ii) pravo na izravnu dodjelu ugovora o koncesiji za skladištenje prirodnog plina pod pretpostavkom ispunjenja preduvjeta propisanih ovim Zakonom.
9) Dozvola za istraživanje u svrhu trajnog zbrinjavanja ugljikovog dioksida znači dozvola koja investitoru daje (i) pravo na istraživanje postojanja preduvjeta za trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida u geološkim strukturama i (ii) pravo na izravnu dodjelu koncesije i dozvole za trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida pod pretpostavkom ispunjenja preduvjeta propisanih ovim Zakonom.
10) Dozvola za trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida znači odluka ili odluke Ministarstva kojom se dozvoljava trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida u geološkim strukturama.
11) Eksploatacija znači pridobivanje ugljikovodika i geotermalnih voda iz ležišta, oplemenjivanje ugljikovodika, transport ugljikovodika i geotermalnih voda do točke isporuke uključujući cjevovode kada su u tehnološkoj svezi s odobrenim eksploatacijskim poljima, skladištenje plinova, trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida u geološkim strukturama i sanaciju. Eksploatacija uključuje, bez ograničenja:
– sve radove i aktivnosti u vezi s izradom bušotina, osim istražnih i ocjenskih bušotina, produbljivanjem, čepljenjem, izradom bočnih kanala tih bušotina, uključujući projektiranje, izradu i ugradnju opreme, cjevovoda ili vodova, postrojenja, eksploatacijskih jedinica i svih drugih sustava koji se odnose na te bušotine i mogu biti potrebni u skladu s provjerenim projektom razrade i eksploatacije i
– sve radove i aktivnosti koji se odnose na usluge servisiranja i održavanja cjevovoda, vodova, instalacija, eksploatacijskih jedinica i sve aktivnosti vezane uz eksploataciju i upravljanje bušotinama koje se izvode kako bi se omogućilo pridobivanje ugljikovodika ili geotermalnih voda.
12) Eksploatacijsko polje znači spojnicama koordinata vršnih točaka omeđen dio prostora na kopnu ili moru i dubinski ograničen sukladno utvrđenim granicama ležišta ugljikovodika, geotermalnih voda ili geoloških struktura pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida.
13) Elaborat o rezervama znači elaborat kojim se kategoriziraju i klasificiraju rezerve ugljikovodika ili geotermalne vode i potvrđuje komercijalnost ležišta odnosno utvrđuje građa, oblik i volumen geoloških struktura pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida.
14) Geološka struktura znači geološka jedinica koju je moguće utvrditi i kartirati, a koja je svojim litološkim, strukturnim i fizikalnim karakteristikama podobna za nakupljanje ili skladištenje ugljikovodika, geotermalne vode koje se koriste za energetske svrhe te ostalih prirodnih plinova i vode .
15) Geotermalne vode znači geotermalne vode iz kojih se može koristiti akumulirana toplina u energetske svrhe, osim geotermalnih voda koje se koriste u ljekovite, balneološke ili rekreativne svrhe i druge namjene, a na koje se primjenjuju propisi o vodama.
16) Gradnja je projektiranje, građenje, rekonstrukcija, investicijsko održavanje i uklanjanje naftno rudarskih objekata i postrojenja te stručni nadzor pri izvođenju prije navedenih radnji.
17) Građenje naftno rudarskih objekata i postrojenja je izvedba građevinskih i drugih radova (pripremni, zemljani, konstruktorski, instalaterski, završni te ugradnja građevnih proizvoda, opreme ili postrojenja) kojima se gradi novi naftno rudarski objekt i postrojenje.
18) Hidrodinamička cjelina znači hidrodinamički povezan porni prostor u kojem je tlačna komunikacija tehnički mjerljiva i koji je omeđen barijerama toka, kao što su rasjedi, podzemna ležišta soli, litološke granice, ili isklinjavanje ili izbijanje formacije na površinu .
19) Inspekcije znači naftno rudarska inspekcija, inspekcija zaštite okoliša, inspekcija zaštite prirode, kao i druga nadležna državna tijela koja se bave inspekcijskim nadzorom glede provođenja odredbi ovoga Zakona.
20) Investicijsko održavanje naftno rudarskih objekata i postrojenja je izvedba radova na postojećem naftno rudarskom objektu i postrojenju radi očuvanja temeljnih zahtjeva naftno rudarskog objekta i postrojenje tijekom njegovog trajanja, kojima se ne mijenja usklađenost naftno rudarskog objekta i postrojenja s lokacijskim uvjetima u skladu s kojima je izgrađena, odnosno ne mijenja se namjena naftno rudarskog objekta i postrojenja kao i tehnološki proces opisan u provjerenoj naftno rudarskoj dokumentaciji.
21) Investitor znači jednog ili više gospodarskih subjekata koji su, sukladno ovome Zakonu, dobili dozvolu ili, ovisno o kontekstu, koncesiju.
22) Istjecanje znači svako oslobađanje ugljikovog dioksida iz kompleksa podzemnog skladišta.
23) Istraživanje znači sve istražne radove i aktivnosti, a kojima je svrha utvrditi postojanje, položaj i oblik ležišta, količinu i kakvoću rezervi te uvjete eksploatacije ugljikovodika ili geotermalnih voda, odnosno radove i ispitivanja kojima je svrha utvrditi mogućnost skladištenja plinova i trajnog zbrinjavanja plinova u geološkim strukturama te uvjete eksploatacije, uključujući, ali ne isključivo:
– geofizička i druga geološka snimanja, interpretaciju tako prikupljenih podataka i njihovu studijsku obradu,
– bušenje, produbljivanje, skretanje, opremanje, ispitivanje, privremeno napuštanje ili likvidaciju istražnih bušotina,
– sanaciju,
– kupnju ili nabavu onih roba, usluga, materijala i opreme koji su potrebni za gore spomenute radove.
24) Istražna bušotina znači bušotina kojoj je svrha utvrditi postojanje, položaj i oblik ležišta ugljikovodika ili geotermalnih voda i njihovu količinu i kakvoću te uvjete eksploatacije, odnosno postojanje potencijalnih geoloških struktura prikladnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida.
25) Istražna faza znači razdoblje unutar istražnog razdoblja tijekom kojeg se investitor obvezao provesti minimalne radne obveze sukladno sklopljenom ugovoru o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, a postoje dvije istražne faze; prva istražna faza koja traje prve tri godine istraživanja i druga istražna faza koja traje naredne dvije godine istraživanja po završetku prva istražne faze.
26) Istražni prostor znači spojnicama koordinata vršnih točaka omeđen dio prostora na kopnu ili moru koji je nakon provedenog javnog nadmetanja dozvolom određen za istraživanje ugljikovodika, geotermalnih voda, skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida
27) Istražni troškovi znače sve priznate troškove koje će investitor snositi u okviru istraživanja sukladno izdanoj dozvoli za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i sklopljenom ugovoru o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika.
28) Istražno razdoblje znači razdoblje određeno ovim Zakonom tijekom kojeg investitor može obavljati istraživanje.
29) Komercijalno otkriće znači svako otkriće ili niz otkrića pridobivih rezervi ugljikovodika ili geotermalnih voda utvrđenih elaboratom o rezervama, koja na temelju ovoga Zakona opravdavaju eksploataciju otkrivenih rezervi ugljikovodika i geotermalnih voda ili svako otkriće ili niz otkrića geoloških struktura podobnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida utvrđenih elaboratom o geološkim strukturama pogodnim za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida.
30) Koncesija znači pravo temeljem ovoga Zakona dano na eksploataciju ugljikovodika ili geotermalnih voda ili skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida.
31) Korektivne mjere znače mjere koje se poduzimaju za ispravljanje većih nepravilnosti ili za zatvaranje mjesta na kojem dolazi do istjecanja kako bi se spriječilo ili zaustavilo istjecanje ugljikovog dioksida iz kompleksa podzemnog skladišta.
32) Ležište znači bilo koje sedimentne, magmatske ili metamorfne propusne stijene koje sadrže prirodnu akumulaciju ugljikovodika ili geotermalnih voda, ograničene su izolatorskim stijenama i predstavljaju jedinstvenu hidrodinamičku cjelinu .
33) Lokalni cjevovod znači cjevovod koji spaja mjernu točku i točku ulaska ugljikovodika u magistralni cjevovod.
34) Magistralni cjevovod znači glavni državni cjevovod kojem će investitor imati pristup sukladno ovome Zakonu i ugovoru o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
35) Međunarodna dobra praksa pri naftno rudarskim radovima znači prakse i procedure, priznate i kontinuirano ažurirane od strane društva naftnih inženjera (engl. Society of Petroleum Engineers (SPE)), kojima se razboriti operatori koriste na međunarodnoj razini u uvjetima i okolnostima sličnima onima koji se odnose na naftno rudarske radove u istražnom prostoru ili eksploatacijskom polju s namjerom da:
– sačuvaju ugljikovodike povećanjem pridobivosti ugljikovodika na tehnički i ekonomski održiv način, uz kontrolu pada rezervi i uz minimalne gubitke na površini,
– unaprjeđuju sigurnost pri obavljanju radova i zaštitu od nezgoda i
– štite okoliš uz što manji utjecaj naftno rudarskih radova na okoliš,
a sve kako se iste korist e u Europskoj uniji.
36) Migracija znači kretanje ugljikovog dioksida unutar skladišnog kompleksa.
37) Ministarstvo znači ministarstvo nadležno za energetiku.
38) Minimalna financijska obveza znači najmanji novčani trošak na koji se investitor obvezao u odnosu na minimalne radne obveze.
39) Minimalne radne obveze znači minimum obveza za istraživanje ugljikovodika na koje se investitor obvezao izvršiti za vrijeme trajanja pojedine istražne faze.
40) Mjerna točka znači mjesto ili mjesta koja su određena provjerenim projektom razrade i eksploatacije, a na kojima će biti smještena odgovarajuća oprema i objekti za potrebe obavljanja volumetrijskih mjerenja i drugih utvrđivanja, temperature i ostalih prilagodbi, utvrđivanja vode i sedimenta te ostala prikladna mjerenja, a sve u svrhu utvrđivanja pridobivenih količina ugljikovodika.
41) Nacionalna naftna kompanija znači trgovačko društvo koje je u većinskom vlasništvu Republike Hrvatske, a koje je registrirano za djelatnost istraživanja i eksploatacije ugljikovodika.
42) Naftno rudarski gospodarski subjekt znači jednu ili više pravnih osoba sa sjedištem ili podružnicom u Republici Hrvatskoj registriranu kod nadležnog tijela za djelatnost istraživanja i eksploatacije ugljikovodika ili geotermalnih voda ili skladištenja plinova ili trajnog zbrinjavanja plinova, ovisno o primjeni, kao i pravnu osobu sa sjedištem u drugim državama registriranu za djelatnost istraživanja i eksploatacije ugljikovodika ili geotermalnih voda ili skladištenja plinova ili trajnog zbrinjavanja plinova kod nadležnog tijela države u kojoj je sjedište pravne osobe.
43) Naftno rudarski objekti i postrojenja znače sve objekte, postrojenja, opremu, alate, uređaje i instalacije koji se koriste prilikom izvođenja istraživanja i eksploatacije ugljikovodika, geotermalnih voda, kao i skladištenja plinova i trajnog zbrinjavanja plinova.
44) Naftno rudarski projekti znači projekti koji se izrađuju za potrebe izvođenja naftno rudarskih radova u skladu s ovim Zakonom i pripadajućim propisima.
45) Naftno rudarski radovi znače sve radove istraživanja i eksploatacije ugljikovodika, geotermalnih voda, skladištenja prirodnog plina ili trajnog zbrinjavanja ugljikovog dioksida te sve druge aktivnosti koje se provode u skladu s ovim Zakonom, uključujući preuzimanje ugljikovodika iz eksploatacijskog polja, ali isključujući skladištenje, transport ili obradu nakon točke isporuke.
46) Naftno rudarstvo znači sve aktivnosti vezane uz istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, geotermalnih voda koje se koriste u energetske svrhe, skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida.
47) Naknada znači naknade koje investitor, sukladno ovom Zakonu, kao i detaljima definiranim u ugovoru o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ili u ugovoru o koncesiji, plaća za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, geotermalnih voda, skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida, a čiju visinu i vrste utvrđuje uredbom Vlada, na prijedlog Ministarstva.
48) Oblak ugljikovog dioksida znači volumen ugljikovog dioksida raspršen u geološkoj strukturi.
49) Ocjenska bušotina znači bušotina izrađena u okviru istraživanja, unutar ocjenskog područja u svrhu utvrđivanja ležišta (ili više njih), u smislu debljine i lateralnog dosega te procjene količina pridobivih ugljikovodika ili geotermalnih voda ili geoloških strukture pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida.
50) Ocjenski radovi znači bilo koji i svi radovi koji se obavljaju u okviru istraživanja, unutar ocjenskog područja za potrebe utvrđivanja jednog ili više ležišta u smislu debljine i lateralnog dosega, a u svrhu utvrđivanja fizičkog dosega, rezervi i vjerojatnog kapaciteta eksploatacije ležišta ili više ležišta ugljikovodika ili geotermalnih voda, odnosno geoloških struktura podobnih za skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida.
51) Ocjensko područje znači geografsko područje unutar istražnog prostora, koje pokriva površinu geološke strukture ili prospekt gdje se namjerava provesti ocjena te razumna granica koja omeđuje takvo otkriće.
52) Okvirni plan i program istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu znači plan i program kojeg donosi Ministarstvo sukladno Strategiji energetskog razvoja Republike Hrvatske i zakona kojim se uređuje strateška procjena utjecaja na okoliš, a kojim se definiraju svi uvjeti, ograničenje i mjere zaštite okoliša prilikom izvođenja i praćenja aktivnosti istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu.
53) Okvirni plan i program istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na kopnu znači plan i program kojeg donosi Ministarstvo sukladno Strategiji energetskog razvoja Republike Hrvatske i zakona kojim se uređuje strateška procjena utjecaja na okoliš, a kojim se definiraju svi uvjeti, ograničenje i mjere zaštite okoliša prilikom izvođenja i praćenja aktivnosti istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na kopnu.
54) Operator znači operativnu kompaniju utvrđenu ugovorom o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika sklopljenim između ovlaštenika dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i Vlade, u skladu s ovim Zakonom.
55) Otpad znači tvari koje su kao takve određene sukladno zakonu kojim se uređuje pitanje održivog gospodarenja otpadom.
56) Plan za zajedničku razradu ležišta znači plan za zajedničku razradu ležišta ugljikovodika koje se nalazi djelomično u području otkrića unutar jednog ugovornog područja, a djelomično (i) unutar susjednog ugovornog područja na području Republike Hrvatske u kojem druge strane imaju pravo izvođenja naftno rudarskih radova ili (ii) unutar granica susjedne države, ako je primjenjivo.
57) Podizvođač znači bilo koje društvo ili osoba koju investitor ili njegov podizvođač angažira u svrhu dobave robe, radova ili usluga povezanih s naftno rudarskim radovima.
58) Podzemno skladište znači prostor određenog volumena unutar geološke strukture koji se koristi za skladištenje plinova ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida u podzemne geološke strukture i pripadajuća postrojenja i objekte na površini kao i postrojenja i objekte za utiskivanje plinova .
59) Polje znači ležište ugljikovodika ili više ležišta ugljikovodika grupiranih u iste samostalne geološke strukturne oblike ili stratigrafske uvjete ili povezana s njima.
60) Postojeće pravo na eksploataciju znači koncesiju ili ugovor o koncesiji za eksploataciju ugljikovodika ili geotermalnih voda, odnosno za skladištenje prirodnog plina, a koji su na snazi u trenutku stupanja ovoga Zakona na snagu, ili kakav drugi pravno obvezujući dokument koji ovlašćuje na eksploataciju ugljikovodika ili geotermalnih voda, odnosno na skladištenje prirodnog plina.
61) Pridobivena nafta znači sirova nafta eksploatirana iz eksploatacijskog polja, a koja se ne upotrebljava za naftno rudarske radove.
62) Pridobiveni plin znači prirodni plin eksploatiran iz eksploatacijskog polja, a koji se ne upotrebljava za naftno rudarske radove i nije utisnut u polje, ispušten ili spaljen.
63) Pridobiveni ugljikovodici znači pridobivena nafta, plin ili kondenzat eksploatirani iz eksploatacijskog polja, a koji se ne upotrebljavaju za naftno rudarske radove.
64) Probna eksploatacija znači eksploataciju koja se obavlja unutar odobrenog istražnog prostora ili eksploatacijskog polja u svrhu tehnoloških ispitivanja i utvrđivanja uvjeta eksploatacije.
65) Propuštanje znači svako istjecanje plina iz skladišnog kompleksa.
66) Protupravna eksploatacija znači svaka eksploatacija bez valjane dokumentacije propisane ovim Zakonom ili protivno valjanoj dokumentaciji, a osobito:
– eksploatacija u okviru istraživanja, osim ako je to dopušteno naftno rudarskim projektima,
– eksploatacija u okviru dodatnih istražnih radova na eksploatacijskom polju, osim ako je to dopušteno naftno rudarskim projektima,
– prodaja količina pridobivenih tijekom probne eksploatacije, ako na istu nije plaćena naknada za pridobivene količine ugljikovodika u skladu s odredbama ovoga Zakona,
– eksploatacija izvan granica projektnih rješenja iz provjerenih naftno rudarskih projekata na temelju kojih je dodijeljena koncesija,
– eksploatacija na zemljišnim česticama na kojima nije dodijeljena koncesija ili izvan obuhvata utvrđenog provjerenim naftno rudarskim projektom na temelju kojeg je dodijeljena koncesija, odnosno protivno ugovoru o eksploataciji.
67) Radni program znači godišnja specifikacija naftno rudarskih radova koje investitor namjerava izvršiti u skladu sa izdanom dozvolom ili koncesijom.
68) Razdoblje eksploatacije znači razdoblje od trenutka kad je Vlada dodijelila koncesiju za eksploataciju ugljikovodika odnosno od stupanja na snagu ugovora o koncesiji.
69) Razdoblje nakon zatvaranja znači razdoblje nakon završetka trajnog zbrinjavanja plinova i zatvaranja podzemnog skladišta, uključujući razdoblje nakon prijenosa odgovornosti na nadležno tijelo.
70) Rekonstrukcija naftno rudarskih objekata i postrojenja je izvedba građevinskih i drugih radova na postojećem naftno rudarskom objektu i postrojenju kojima se utječe na ispunjavanje temeljnih zahtjeva za taj naftno rudarski objekt i postrojenje ili kojima se mijenja usklađenost tog naftno rudarskog objekata i postrojenja s lokacijskim uvjetima u skladu s kojima je izgrađen (dograđivanje, nadograđivanje, izvođenje radova radi promjene namjene naftno rudarskog objekata i postrojenja ili tehnološkog procesa i sl.), odnosno izvedba građevinskih i drugih radova na postojećem naftno rudarskom objektu i postrojenju u svrhu njegove obnove.
71) Sanacija znači sve radove potrebne za napuštanje i saniranje istražnog prostora ili eksploatacijskog polja odnosno područja koje više nije potrebno za naftno rudarske radove u skladu s ovim Zakonom i pripadajućim propisima, kao i međunarodnom dobrom praksom pri naftno rudarskim radovima.
72) Skladišni kompleks znači podzemno skladište i okolnu geološku domenu koji mogu imati utjecaja na sveukupni integritet i sigurnost trajnog zbrinjavanja plinova, odnosno sekundarne formacije za zadržavanje.
73) Skladištenje prirodnog plina znači sve podzemne i nadzemne objekte potrebne za povlačenje i utiskivanje prirodnog plina u podzemne geološke formacije .
74) Stupac vode znači vertikalnu neprekinutu masu vode od površine do sedimenta na dnu vodnog resursa.
75) Šteta u okolišu znači bilo koja šteta, smetnja ili prepreka za okoliš, kao što je značajna erozija tla, uklanjanje vegetacije, uništenje divlje flore i faune, morskih organizama, zagađenje podzemnih voda, površinskih voda, kopna ili mora, zagađenje zraka, buka, požar raslinja, prekid opskrbe vodom, prekid prirodne odvodnje vode, šteta na arheološkim, paleontološkim i kulturnim lokacijama u skladu s propisima o zaštiti okoliša i prirode, kao i ostalim propisima.
76) Tehničko-tehnološka cjelina je skup tehnološko povezanih naftno rudarskih objekata i postrojenja koji samostalno osiguravaju izvršenje eksploatacijskih ciljeva određenih u provjerenoj naftno rudarskoj dokumentaciji.
77) Točka isporuke znači točka ili točke, bilo unutar ili izvan eksploatacijskog polja, u kojima ugljikovodici dolaze do vanjske prirubnice objekta za isporuku kako je definirano u provjerenom projektu razrade i eksploatacije odnosno takva točka ili točke o kojoj se usuglase Ministarstvo i investitor.
78) Tok ugljikovog dioksida znači tok tvari koji rezultira iz postupaka hvatanja ugljikovog dioksida.
79) Trajno zbrinjavanje znači utiskivanje plinova radi skladištenja tokova ugljikovog dioksida u podzemne geološke strukture. Utiskivanje ugljikovog dioksida u podzemne geološke strukture radi povećanja iscrpka nafte ne smatra se trajnim zbrinjavanjem.
80) Transportna mreža znači mreža cjevovoda i prateće infrastrukture, uključujući postaje za prijenos tokova plinova u podzemno skladište .
81) Ugljikovodici znače naftu, prirodni plin i plinski kondenzat.
82) Ugovor o eksploataciji znači ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ili ugovor o koncesiji.
83) Ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika znači bilo koji od ugovora koji se po ovom Zakonu sklapa između Vlade i investitora za potrebe eksploatacije ugljikovodika, odnosno ugovor o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika i ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika uz obvezu plaćanja naknade.
84) Ugovor o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika znači ugovor koji se sklapa između Vlade i investitora nakon izdavanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, sukladno odredbama ovoga Zakona, a koji se temelji na podjeli pridobivenih količina ugljikovodika između Vlade i investitora preostalih nakon plaćanja naknade za pridobivene količine ugljikovodika i povrata troškova investitora uloženih u istraživanje i eksploataciju ugljikovodika.
85) Ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika uz obvezu plaćanja naknade znači ugovor koji se sklapa između Vlade i investitora nakon izdavanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, a u slučaju postojećeg prava na eksploataciju ugljikovodika koji se sklapa između Ministarstva i investitora, a koji predviđa pravo investitora na ukupnu proizvodnju te plaćanje naknada za pridobivene količine ugljikovodika .
86) Ugovor o koncesiji znači bilo koji ugovor o koncesiji koji se sklapa po ovom Zakonu, a pojam za potrebe ovog Zakona obuhvaća i dozvolu za trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida.
87) Ugovor o koncesiji za eksploataciju geotermalnih voda znači ugovor koji se sklapa između Ministarstva i investitora u svrhu eksploatacije geotermalnih voda sukladno odredbama ovoga Zakona.
88) Ugovor o koncesiji za skladištenje prirodnog plina znači ugovor koji se sklapa između Ministarstva i investitora u svrhu skladištenja prirodnog plina sukladno odredbama ovoga Zakona.
89) Uklanjanje naftno rudarskih objekata i postrojenja je dio sanacije, a znači izvedbu radova razgradnje naftno rudarskog objekta i postrojenja ili njezina dijela s mjesta na kojem se nalazi, uključivo i gospodarenje zatečenim otpadom u naftno rudarskom objektu i postrojenju, te građevnog materijala i građevnog otpada nastalog razgradnjom naftno rudarskog objekta i postrojenja sukladno propisima koji uređuju gospodarenje otpadom, te dovođenje građevne čestice, odnosno zemljišta na kojemu se nalazio naftno rudarski objekt i postrojenje u uredno stanje, neškodljivo za okoliš, prirodu, biljni i životinjski svijet, sigurnost ljudi i imovine te zdravlje ljudi.
90) Veća nepravilnost znači svaku nepravilnost prilikom operacija utiskivanja ili trajnog zbrinjavanja ugljikovog dioksida ili u uvjetima samog kompleksa podzemnog skladišta koja podrazumijeva rizik istjecanja ili rizik za prirodu i okoliš ili zdravlje ljudi.
91) Vlada znači Vlada Republike Hrvatske.
92) Zatvaranje podzemnog skladišta znači konačni prestanak utiskivanja ugljikovog dioksida u to podzemno skladište.
93) Značajan rizik znači kombinaciju vjerojatnosti nastanka štete i veličine štete u dotičnom podzemnom skladištu koju nije moguće zanemariti, a da se ne dovedu u pitanje ciljevi ovoga Zakona.
DIO DRUGI
MATERIJALNE I POSTUPOVNE ODREDBE
GLAVA I.
ZAJEDNIČKE ODREDBE
Nadležnosti Ministarstva
Članak 7.
Ministarstvo:
– priprema propise iz područja istraživanja i eksploatacije ugljikovodika, geotermalnih voda, skladištenja prirodnog plina i trajnog zbrinjavanja plinova,
– daje prijedlog Vladi za donošenje odluke o provođenju javnih nadmetanja za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, te prijedlog Vladi za davanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i sklapanje ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika,
– donosi odluke o provođenju javnih nadmetanja za istraživanje i eksploataciju geotermalnih voda, skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida,
– izdaje dozvole za istraživanje geotermalnih voda ili istraživanje u svrhu skladištenja prirodnog plina i dozvole za istraživanje u svrhu trajnog zbrinjavanja ugljikovog dioksida te dodjeljuje koncesije za eksploataciju geotermalnih voda, skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida i sklapa ugovore o koncesiji odnosno izdaje dozvole za trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida,
– vodi registre u skladu s ovim Zakonom,
– formira povjerenstva po ovom Zakonu,
– provodi postupke provjere elaborata o rezervama, vodi evidencije o rezervama i pridobivenim količinama (eksploataciji) ugljikovodika, geotermalnih voda, postojanju i kapacitiranju geoloških struktura pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili za trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida i izrađuje godišnje bilanci rezervi,
– provodi postupke provjere naftno rudarskih projekata,
– izdavanje građevinske i uporabne dozvole za naftno rudarske objekte i postrojenja,
– provodi stručne ispite,
– ima sve ostale nadležnosti za obavljanje pojedinim poslova predviđenih ovim Zakonom i pripadajućim propisima.
Registri
Članak 8.
(1) Ministarstvo vodi registar istražnih prostora i registar eksploatacijskih polja odobrenih sukladno ovom Zakonu, registar izdanih dozvola za trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida i registar zatvorenih podzemnih skladišta i okolnih skladišnih kompleksa.
(2) Ministarstvo u registre unosi podatke po službenoj dužnosti, po stupanju svakog pojedinog ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika na snagu, konačnosti dozvole za istraživanje geotermalnih voda, izvršnosti dozvole za istraživanje u svrhu skladištenja prirodnog plina , izvršnosti rješenja o utvrđivanju eksploatacijskog polja, sklapanja ugovora o koncesiji, davanja dozvole za trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida i po odobrenju konačnog plana postupanja nakon zatvaranja.
(3) U registar istražnih prostora unose se podaci o svim odobrenim istražnim prostorima i podaci o svim naftno rudarskim objektima smještenim unutar odobrenog istražnog prostora.
(4) U registar eksploatacijskih polja unose se podaci o svim odobrenim eksploatacijskim poljima i podaci o svim naftno rudarskim objektima smještenim unutar odobrenog eksploatacijskog polja.
(5) Registar zatvorenih podzemnih skladišta i okolnih skladišnih kompleksa sadrži njihove prostorne mape i presjeke i dostupne informacije relevantne za procjenu hoće li uskladišteni plinovi biti u potpunosti i trajno zatvoreni.
(6) Podatci iz registra su javni.
Povjerenstva
Članak 9.
(1) Kada sukladno ovom Zakonu Ministarstvo imenuje povjerenstvo koje otvara, pregledava i ocjenjuje ponude za davanje dozvola, Ministarstvo će to učiniti najkasnije 30 dana prije isteka roka za dostavu ponuda u predmetnom javnom nadmetanju.
(2) Kada sukladno ovom Zakonu Ministarstvo imenuje povjerenstvo za utvrđivanje rezervi ili povjerenstvo za provjeru naftno rudarski projekata, povjerenstva za tehnički pregled naftno rudarskih objekata i postrojenja, Ministarstvo će to učiniti najkasnije 30 dana od nastanka uvjeta za osnivanje pojedinog povjerenstva.
(3) Povjerenstva imaju neparan broj članova, do sedam, a odlučuju natpolovičnom većinom glasova svih članova.
(4) Članovi povjerenstava iz stavka 2. primaju naknadu za svoj rad.
(5) Povjerenstva o svim svojim radnjama vode zapisnike koje potpisuju svi članovi.
(6) Ministarstvo će člana povjerenstva razriješiti pod uvjetima određenim ovim Zakonom te na vlastiti zahtjev ili po službenoj dužnosti ako nije po pojedinoj dovršenoj radnji potpisao zapisnik niti 15 dana od njezinog obavljanja.
Nadležnosti Agencije
Članak 10.
(1) Sukladno ovom Zakonu Agencija:
– priprema i organizira prezentacije radi upoznavanja potencijalnih investitora s ugljikovodičnim, geotermalnim i geološkim potencijalima za skladištenje prirodnog plina i trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida potencijalima određenih područja Republike Hrvatske,
– daje prijedlog Ministarstvu za donošenje odluke o provođenju javnih nadmetanja po ovom Zakonu,
– priprema javna nadmetanja te sudjeluje u njegovoj provedbi,
– utvrđuje troškove za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika,
– osigurava uvjete za učinkovito izvršavanje prava i obveza investitora na temelju izdanih dozvola i sklopljenih ugovora o eksploataciji,
– izrađuje izvješća o izvršavanju obveza investitora na temelju izdanih dozvola i sklopljenih ugovora o eksploataciji,
– kontrolira troškove po ugovoru o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika u svrhu povrata troškova,
– izvještava Europsku komisiju o svim općim poteškoćama s kojima se susreću investitori prilikom pristupa ili provođenja aktivnosti po ovom Zakonu na koje im bude ukazano uz poštivanje poslovne tajne.
(2) U provođenju nadzora nad aktivnostima izvođenja naftno rudarskih radova sukladno izdanoj dozvoli za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, sklopljenom ugovoru o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, odredbama ovoga Zakona i odredbama drugih posebnih propisa, Agencija surađuje s nadležnim državnim tijelima u okviru njihove nadležnosti.
(3) Agencija je ovlaštena za trajanja pojedinih dozvola i ugovora o eksploataciji, kao i u pogledu postojećih prava na eksploataciju u svako doba zatražiti bilo koje podatke ili informacije od investitora u pogledu ostvarenja prava ili ispunjenja obveza u skladu s uvjetima izdane dozvole i koncesije, sukladno odredbama ovoga Zakona i drugih posebnih propisa, a investitor je iste dužan dostaviti.
Pravna zaštita
Č lanak 11.
Odluke i rješenja koje Vlada i Ministarstvo donose sukladno ovom Zakonu su upravni akti izvršni u trenutku dostave takvih odluka i rješenja stranci. Protiv odluka i rješenja koje Vlada i Ministarstvo donose sukladno ovome Zakonu žalba nije dopuštena, ali nezadovoljna strana može pokrenuti upravni spor pri nadležnom sudu.
Dostava rješenja
Članak 12.
(1) Sve dozvole i rješenja o utvrđivanju eksploatacijskog polja dostavljaju se:
1. investitoru,
2. Agenciji,
3. naftno rudarskoj inspekciji Ministarstva,
4. središnjem državnom tijelu nadležnom za financije,
5. središnjem državnom tijelu nadležnom za prostorno uređenje,
6. jedinici lokalne samouprave na čijem se području nalazi istražni prostor ili eksploatacijsko polje,
7. jedinici područne (regionalne) samouprave na čijem se području nalazi istražni prostor ili eksploatacijsko polje,
8. središnjem državnom tijelu nadležnom za vodno gospodarstvo ako se istražni prostor ili eksploatacijsko polje nalazi u području zona sanitarne zaštite crpilišta voda za piće ili u području važnom za vodni režim,
9. središnjem državnom tijelu nadležnom za pomorstvo ako se istražni prostor ili eksploatacijsko polje nalazi na pomorskom dobru,
10. središnjem državnom tijelu nadležnom za unutarnju plovidbu ako se istražni prostor ili eksploatacijsko polje nalazi na dijelu unutarnjih voda, a koje utječu na plovni put,
11. ako je Republika Hrvatska vlasnik zemljišnih čestica koje su unutar granica istražnog prostora ili eksploatacijskog polja, središnjem državnom tijelu nadležnom za upravljanje državnom imovinom,
12. središnjem državnom tijelu nadležnom za zaštitu prirode i okoliša.
(2) Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave na čijem se području nalazi eksploatacijsko polje dužne su odmah po zaprimanju dostave dužni su izvjesiti čitav sadržaj na oglasnoj ploči u trajanju od 30 dana.
Načela postupaka javnog nadmetanja
Članak 13.
Prilikom provođenja postupaka javnih nadmetanja po ovom Zakonu, Ministarstvo je dužno poštovati načelo slobode kretanja robe, načelo slobode poslovnog nastana, načelo slobode pružanja usluga, načelo učinkovitosti, kao i ostala temeljna načela iz Ustava Republike Hrvatske te Ugovora o funkcioniranju Europske unije, kao što su načelo tržišnog natjecanja, načelo jednakog tretmana, načelo zabrane diskriminacije, načelo uzajamnog priznavanja, načelo razmjernosti i načelo transparentnosti.
GLAVA II.
ISTRAŽIVANJE I EKSPLOATACIJA UGLJIKOVODIKA
POGLAVLJE I.
DOZVOLA I UGOVOR ZA ISTRAŽIVANJE I EKSPLOATACIJU UGLJIKOVODIKA
ODJELJAK A
JAVNO NADMETANJE
Jedinstveni postupak izdavanja dozvole, sklapanja ugovora i dodjele koncesije
Članak 14.
(1) Naftno rudarski radovi na istraživanju ugljikovodika mogu se izvoditi samo temeljem izdane dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i sklopljenog ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
(2) Naftno rudarski radovi na eksploataciji ugljikovodika mogu se izvoditi isključivo temeljem ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika i koncesije ili temeljem postojećeg prava za eksploataciju ugljikovodika.
(3) Izdavanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i sklapanje ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika i dodjela koncesije provodi se na temelju javnog nadmetanja u jedinstvenom postupku u skladu s člancima 15. ili 21. ovoga Zakona.
(4) Investitoru kojem je izdana dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, po ispunjenju propisanih uvjeta bit će dodijeljena koncesija odlukom Vlade bez provođenja bilo kakvih daljnjih postupaka.
Postupak javnog nadmetanja
Članak 15.
(1) Postupak provedbe javnog nadmetanja za izdavanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika započinje donošenjem odluke Vlade o provođenju javnog nadmetanja za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, a na prijedlog Ministarstva.
(2) Javno nadmetanje za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika provodi se prikupljanjem, pregledom i ocjenom ponuda zainteresiranih investitora i izdavanjem dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika odabranim ponuditeljima (investitorima).
(3) Po donošenju odluke o provođenju javnog nadmetanja za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, Agencija objavljuje obavijest o javnom nadmetanju za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika najmanje 90 dana prije isteka roka za podnošenje ponuda u sredstvima javnog priopćavanja i u Službenom listu Europske unije.
(4) Agencija organizira prezentacije radi upoznavanja potencijalnih investitora s ugljikovodičnim potencijalima određenih područja Republike Hrvatske i izrađuje dokumentaciju za javno nadmetanje.
(5) Agencija Ministarstvu daje obrazloženi prijedlog kojim se predlaže da li da izdavanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika u pojedinom javnom nadmetanju dovodi do sklapanja ugovora o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika ili dovodi do sklapanja ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika uz obvezu plaćanja naknade, prilažući nacrt odnosnog ugovora.
Dokumentacija za javno nadmetanje
Članak 16.
(1) Agencija izrađuje dokumentaciju za javno nadmetanje za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, a koja se objavljuje na službenim mrežnim stranicama Ministarstva i Agencije i detaljno obrađuje barem sljedeći sadržaj:
– postupak predaje ponuda,
– administrativne, formalne, financijske, pravne i tehničke zahtjeve koje ponuditelj mora ispunjavati,
– zahtjeve u pogledu jamstva za ozbiljnost ponude,
– postupak i kriterije ocjenjivanja i odabira najpovoljnijih ponuditelja za pojedine istražne prostore ugljikovodika,
– granice istražnih prostora,
– točno trajanje prve istražne faze iz članka 36. stavak 1. alineja 1. ovoga Zakona,
– zahtjeve za obveze i jamstva u pogledu sanacije istražnih bušotina,
– nacrt prijedloga ugovora o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika ili prijedloga ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika uz obvezu plaćanja naknade s razrađenim svim obveznim sadržajem iz članka 30. ovoga Zakona.
(2) Dokumentacija za javno nadmetanje za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika detaljno propisuje sljedeće uvjete za izdavanje dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika:
– jezik, način izrade i način podnošenja ponude,
– isprave kojima se dokazuje financijska, pravna i tehnička sposobnost, te mehanizme osiguravanja zaštite zdravlja, sigurnosti i zaštite okoliša, a koje čine sastavni dio ponude,
– plaćanje pristojbe za nadmetanje,
– obvezu dostave jamstva za ozbiljnost ponude,
– obvezu davanja izjave kojom ponuditelj potvrđuje pregled i upoznatost s odredbama predloženog nacrta ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, kojom prihvaćaju bitne odredbe ugovora, kao i prilaganje nacrta ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika s komentarima i prijedlozima izmjena članaka o kojima bi ponuditelj želio pregovarati,
– razloge za isključenje sudionika iz postupka javnog nadmetanja.
(3) Iz postupka javnog nadmetanja isključit će se sudionici koji:
– pokušaju izravno ili uz pomoć treće osobe utjecati na prosudbu Ministarstva, Agencije ili njihovih članova, ili na obavljanje zakonom i propisima određenih dužnosti državnih dužnosnika ili javnih tijela,
– protuzakonito pokušaju pribaviti ili pribave tajnošću zaštićene podatke ili isprave vezane uz javno nadmetanje,
– su posredno ili neposredno umiješani u čin korupcije, podmićivanja, nuđenja provizije ili darivanja bilo koje osobe s namjerom utjecanja na Vladu ili njene predstavnike u postupku ocjenjivanja ponuda i odabira,
– ne udovoljavaju uvjetima iz članka 17. ovoga Zakona,
– ne predaju zadovoljavajuće jamstvo za ozbiljnost ponude,
– ne podnesu isprave vezane uz pravnu i financijsku sposobnost ili isprave vezane uz tehničku sposobnost, zaštitu zdravlja, sigurnosti i očuvanja okoliša,
– su pokazali, u drugim državama, bilo kakav nedostatak učinkovitosti ili odgovornosti u bilo kojem obliku, u prijašnjim obavljanjima djelatnosti koje su predmet dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika,
– ne ispune neki od uvjeta propisanih dokumentacijom za javno nadmetanje.
Zapreke za ostvarenje prava
Članak 17.
(1) Pravo iz na sudjelovanje u javnom nadmetanju za dozvole ne može ostvariti naftno rudarski gospodarski subjekt koji:
1. koji ima nepodmirena dugovanja s osnova javnih davanja, s osnova neplaćenih naknada za eksploataciju ugljikovodika, eksploataciju geotermalnih voda, skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida, s osnova neplaćenih naknada za korištenje šume ili šumskog zemljišta, odnosno poljoprivrednog zemljišta u svrhu eksploatacije ugljikovodika ili s osnova nezakonitog istraživanja ili eksploatacije ugljikovodika, geotermalnih voda, skladištenja prirodnog plina ili trajnog zbrinjavanja plinova, te neispunjene obveze u sanaciji i zaštiti prirode i okoliša,
2. kojem je osnivač ili suosnivač fizička osoba ili pravna osoba koja ima nepodmirena dugovanja s osnova navedenih u točki 1. ovoga stavka.
(2) Pravo iz stavka 1. ovoga članka može ostvariti naftno rudarski gospodarski subjekt koji nema zapreke iz stavka 2. ovoga članka, a isto se dokazuje:
1. potvrdom Porezne uprave o nepostojanju duga kojom se dokazuje da naftno rudarski gospodarski subjekti nema nepodmirena dugovanja s osnova javnih davanja u Republici Hrvatskoj,
2. potvrdom naftno rudarske inspekcije Ministarstva da fizička osoba ili pravna osoba nije zatečena u nezakonitom istraživanju ili eksploataciji ugljikovodika, geotermalnih voda, skladištenja prirodnog plina ili trajnog zbrinjavanja plinova. U slučaju da je fizička osoba ili pravna osoba nezakonito istraživala ili pridobivala ugljikovodike, geotermalne vode, nezakonito skladištila prirodni plin ili trajno zbrinjavala ugljikov dioksid, dužna je priložiti valjani dokaz da je Republici Hrvatskoj nadoknadila štetu. Pod valjanim dokazom podrazumijeva se i sklopljena nagodba pod uvjetom da je osoba ispunila svoje dospjele obveze iz nagodbe,
3. potvrdom Ministarstva i središnjeg državnog tijela nadležnog za financije, kojom se dokazuje da naftno rudarski gospodarski subjekt nema nepodmirena dugovanja s osnova naknade za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, geotermalnih voda, skladištenja prirodnog plina ili trajnog zbrinjavanja ugljikovog dioksida u Republici Hrvatskoj,
4. potvrdom središnjeg državnog tijela nadležnog za upravljanje državnom imovinom kao pravne osobe s javnim ovlastima da naftno rudarski gospodarski subjekt nema nepodmirena dugovanja s osnova korištenja šume ili šumskog zemljišta, odnosno poljoprivrednog zemljišta u svrhu eksploatacije ugljikovodika, geotermalnih voda, skladištenja prirodnog plina ili trajnog zbrinjavanja ugljikovog dioksida u Republici Hrvatskoj,
5. potvrdom središnjeg državnog tijela nadležnog za zaštitu prirode i okoliša da naftno rudarski gospodarski subjekt nema neispunjenih obveza u sanaciji i zaštiti prirode i okoliša.
(3) Pravo iz stavka 1. ovoga članka može ostvariti i naftno rudarski gospodarski subjekt sa sjedištem u drugim državama, registriran za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, geotermalnih voda, skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida kod nadležnog tijela domicilne države koji ispunjava uvjete iz stavka 1. ovoga članka, odnosno da nema zapreka za ostvarivanje prava, smatraju se odgovarajuće potvrde iz stavka 2. ovoga članka koje su izdala nadležna tijela u državi u kojoj je sjedište naftno rudarsko gospodarskog subjekta.
Sudjelovanje nacionalne naftne kompanije
Članak 18.
(1) Po posebnoj odluci Vlade na prijedlog Ministarstva može se dokumentacijom za javno nadmetanje utvrditi i obveza sudjelovanja nacionalne naftne kompanije u projektu u postotku ne manjem od 10% s odabranim ponuditeljem.
(2) U tom slučaju odabrani ponuditelj i nacionalna naftna kompanija postaju zajednica ponuditelja na koju se izdaje dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika.
(3) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka, odabrani ponuditelj i nacionalna naftna kompanija sklapaju ugovor o zajedničkom ulaganju u roku od dva mjeseca od izdavanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, a prije sklapanja ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
(4) U slučaju iz stavaka 1. i 2. ovoga članka i neovisno o postotku sudjelovanja nacionalne naftne kompanije u projektu, pojedinačni odabrani ponuditelj u cijelosti snosi sve istražne troškove proizašle u istražnom razdoblju, a mogući uvjeti i način povrata predmetnih istražnih troškova pobliže se uređuju ugovorom o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika.
(5) U slučaju iz stavka 1. ovoga članka ugovor o zajedničkom ulaganju čini sastavni dio dokumentacije za javno nadmetanje.
Kriteriji za odabir ponuditelja
Članak 19.
(1) Kriteriji za odabir najpovoljnijeg ponuditelja u postupku javnog nadmetanja za izdavanje dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, uz primjenu odredbe članka 2. stavka 2. Direktive 94/22/EZ koja se odnosi na nacionalnu sigurnost su:
– tehnička, financijska i stručna sposobnost ponuditelja ili zajednice ponuditelja,
– načini na koje ponuditelj ili zajednica ponuditelja namjerava izvršavati djelatnosti koje su predmet dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika,
– ukupna kvaliteta podnesene ponude,
– financijski uvjeti koje je ponuditelj ponudio u cilju izdavanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika.
(2) Tehnička i stručna sposobnost sudionika procjenjuje se prema podacima ponuditelja o sudjelovanju u istraživanju i eksploataciji ugljikovodika u proteklih 5 ili više godina, broju radnika u radnom odnosu, naročito na odgovarajućim poslovima i godišnjoj količini pridobivenih ugljikovodika, kao i referencama ponuditelja u pogledu pridržavanja pravila zaštite okoliša i zaštite na radu.
(3) Financijska sposobnost sudionika procjenjuje se prema podacima o financijskom stanju i poslovanju ponuditelja te planu financiranja aktivnosti istraživanja i eksploatacije.
(4) Kvaliteta ponude procjenjuje se prema planiranim radovima ponuditelja u predloženom minimalnom radnom programu podijeljenog na dvije istražne faze.
(5) Kriterij za odabir ponuditelja predstavlja i naknada za sklapanje ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, a čiji je minimalni iznos je propisan uredbom iz članka 44. ovoga Zakona.
Izdavanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na područjima ranijeg javnog nadmetanja i na napuštenim područjima
Članak 20.
(1) Vlada može izdati dozvolu za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika bez pokretanja postupka provedbe pojedinačnog javnog nadmetanja za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika iz članka 15. ovoga Zakona kada je područje za koje se traži dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika:
– bilo predmet postupka javnog nadmetanja za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, a koji nije doveo do izdavanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika ili jest dovelo do izdavanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, ali nije potpisan ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, ili
– je napušteno od strane investitora prilikom istraživanja ili eksploatacije ugljikovodika sukladno člancima 37. i 52. ovoga Zakona.
(2) U slučaju iz stavka 1. ovoga članka Ministarstvo objavljuje obavijest u Službenom listu Europske unije, a u kojoj su navedena područja raspoloživa za izdavanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, sažete informacije o kriterijima za odabir ponuditelja i načinu podnošenja ponuda, kao i napomenu da se odgovarajuće detaljne informacije nalaze na mrežnim stranicama Agencije.
(3) Svaka značajna promjena informacija iz obavijesti iz stavka 2. ovoga članka predmet je dodatne obavijesti.
(4) Ponude se izrađuju u skladu s uputama objavljenim na mrežnim stranicama Agencije.
(5) Ponude se dostavljaju Agenciji do kraja prvog kvartala svake kalendarske godine, zaključno sa 31. ožujkom do 16 sati i do zadnjeg dana trećeg kvartala svake kalendarske godine, zaključno sa 30. rujnom do 16 sati, u propisanom obliku.
(6) Od ponuditelja će se tražiti određivanje valjanosti ponuda u roku od 12 mjeseci od dana isteka roka za predaju ponuda i davanje prikladnog jamstva za ozbiljnost ponude.
(7) Po isteku rokova iz stavka 5. ovoga članka, Agencija prvog radnog dana u drugom kvartalu i prvog radnog dana u četvrtom kvartalu svake kalendarske godine putem pisane obavijesti obavještava Ministarstvo o pristiglim ponudama.
(8) Agencija najkasnije u roku od 10 dana od isteka rokova iz stavka 5. ovoga članka objavljuje na svojim mrežnim stranicama obavijest koja uključuje broj pristiglih ponuda sa specifikacijom područja za koja su pristigle ponude.
(9) Ministarstvo imenuje povjerenstvo iz članka 21. ovoga Zakona u roku od 10 dana od zaprimanja obavijesti iz stavka 6. ovoga članka.
(10) Povjerenstvo nakon pregleda ponude može pozvati investitora na prezentaciju minimalnog radnog programa i pregovore oko predloženog minimalnog radnog programa u razdoblju istraživanja.
Rad povjerenstva
Članak 21.
(1) Povjerenstvo otvara, pregledava i ocjenjuje ponude i obavlja sve ostale radnje potrebne u svrhu davanja prijedloga Vladi, putem Ministarstva, o izdavanju dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika odabranim ponuditeljima u roku ne dužem od dva mjeseca od dana isteka roka za podnošenje ponuda.
(2) Po izdavanju dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, povjerenstvo iz stavka 1. ovoga članka vodi pregovore sa odabranim ponuditeljima u svrhu sklapanja ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
(3) Ministarstvo raspušta povjerenstvo po sklapanju ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ili ukidanjem dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika sukladno članku 28., ako po izdavanju dozvole u roku nije sklopljen ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
Davanje ili prenošenje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na moru
Članak 22.
Prema potrebi, prije izdavanja ili prenošenja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na moru, Vlada se, putem Ministarstva, savjetuje s koordinacijom utvrđenom sukladno propisu kojim se uređuje sigurnost pri odobalnom istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
ODJELJAK B
DOZVOLE ZA ISTRAŽIVANJE I EKSPLOATACIJU UGLJIKOVODIKA
Sadržaj dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika
Članak 23.
(1) Dozvolom za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika investitor stječe pravo na istraživanje ugljikovodika i izravnu dodjelu koncesije, pod ispunjenjem propisanih uvjeta.
(2) Sukladno provedenom postupku javnog nadmetanja za izdavanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika u skladu s odredbama ovoga Zakona, a na prijedlog Ministarstva, Vlada za svaki pojedini istražni prostor donosi odluku o izdavanju dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika koja sadrži:
– naziv odabranog ponuditelja,
– predmet dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika s opisom svih radnji na koje se ovlaštenik dozvole ovlašćuje u izvođenju naftno rudarskih radova,
– utvrđenje prava na izravnu dodjelu koncesije u slučaju proglašenja komercijalnog otkrića i pod uvjetom urednog ispunjenja obveza investitora iz ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika,
– granice i površinu istražnog prostora koje mora biti ograničeno koordinatama vršnih točaka izraženih u službenom referentnom koordinatnom sustavu Republike Hrvatske (HTRS),
– rok trajanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika,
– prihvaćene glavne uvjete ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
Članak 24.
(1) Izdavanjem dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika ne smatra se:
– izdavanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika isključivo na temelju promjene imena ili vlasništva investitora koji je nositelj postojećeg odobrenja, promjene u sastavu takvog investitora u slučaju zajedničkog ulaganja ili prijenosa dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika,
– odluka nadležnih državnih tijela donesena unutar okvira dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika koja se odnosi na dobivanje, prekid, produženje ili prestanak aktivnosti ili produženje samog odobrenja.
Rok izdavanja dozvol e za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika
Članak 25.
(1) Dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika izdaje se na razdoblje od najdulje 30 godina, koje obuhvaća i istražno razdoblje i razdoblje eksploatacije.
(2) Trajanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika počinje teći od dana stupanja sklopljenog ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika na snagu.
(3) Istražno razdoblje traje najdulje sedam godina, a na zahtjev investitora može se zbog opravdanih razloga produljiti najviše dva puta tijekom trajanja istražnog razdoblja i to na način da svako produljenje može trajati najviše šest mjeseci.
(4) U skladu s odredbom članka 114. stavka 3. ovoga Zakona istražno razdoblje automatski se produljuje za vrijeme trajanja postupaka i radnji iz članka 114. stavaka 1. i 2. ovoga Zakona.
(5) Produljenje roka trajanja istražnog razdoblja iz stavka 3. i 4. ovoga članka ne utječe na ukupno trajanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika.
(6) Razdoblje eksploatacije traje do isteka preostalog trajanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika.
(7) U razdoblju eksploatacije, trajanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika može se produljiti na zahtjev investitora, a u svrhu racionalne eksploatacije ugljikovodika i zaštite ležišta.
Ukidanje dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika
Članak 26.
(1) Dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika se ukida:
1. istekom roka važenja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, odnosno istekom produljenog roka trajanja dozvole,
2. raskidom, odnosno prestankom važenja, iz bilo kojeg razloga, ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika sklopljenog na temelju izdane dozvole,
3. prestankom pravne osobe koja je ovlaštenik dozvole, osim u slučaju preoblikovanja ili univerzalnog pravnog sljedništva sukladno propisu kojim se uređuju trgovačka društva,
4. ako po izdavanju dozvole u roku nije sklopljen ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika,
5. ako investitor ne izvršava obveze iz dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika ili ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika,
6. ako investitor ne ispunjava obveze iz članka 122. ovoga Zakona unatoč pisanom upozorenju Ministarstva,
7. ako izvodi naftno rudarske radove na koje nije ovlašten dozvolom za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika, odnosno ako iste ne izvodi na način određen dozvolom za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovorom o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika,
8. ako izvodi naftno rudarske radove u suprotnosti s mjerama zaštite na radu, sigurnosti ljudi i imovine i u suprotnosti s mjerama i obvezama glede zaštite prirode i okoliša, odnosno na način da krši bilo koje odredbe pozitivnih propisa Republike Hrvatske, a isto je utvrđeno rješenjem naftno rudarske inspekcije Ministarstva,
9. u slučaju nelikvidnosti ili stečaja investitora.
(2) Ukidanjem dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika istodobno prestaje važiti ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika sklopljen temeljem iste.
ODJELJAK C
UGOVOR O ISTRAŽIVANJU I EKSPLOATACIJI UGLJIKOVODIKA
Rok za sklapanje ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika
Članak 27.
(1) Po uspješnom zaključenju pregovora, ali u roku ne dužem od šest mjeseci od izdavanja dozvole za odnosni istražni prostor, ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika sklapaju odabrani ponuditelj i, u ime i za račun Republike Hrvatske, ovlašteni predstavnik Vlade.
(2) Ako odabrani ponuditelj propusti pristupiti pregovorima ili sklapanju ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika u roku iz stavka 1. ovoga članka ili u tom roku pregovori ne završe uspješno, po ukidanju prethodno izdane dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika takvom ponuditelju Vlada je ovlaštena izdati istu drugom odabranom ponuditelju koji je zadovoljio kriterije javnog nadmetanja za isti istražni prostor ugljikovodika, ako takav postoji.
Pregovori oko sklapanja ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika
Članak 28.
(1) Prijedlog ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika iz dokumentacije za nadmetanje podložan je izmjenama isključivo u svrhu izbjegavanja dvojbi i povećanja jasnoće pojedinih odredbi, uz uvjet da je ponuditelj dostavio svoje komentare i prijedloge za izmjenama članaka u sklopu svoje ponude.
(2) Odredbe sklopljenog ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ne smiju biti u suprotnosti sa sadržajem izdane dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika ili s ponudom odabranog ponuditelja.
(3) Po uspješnom dovršetku pregovora, Povjerenstvo putem Ministarstva dostavlja Vladi ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika prihvaćenog od strane odabranog ponuditelja, radi davanja suglasnosti Vlade i određivanje ovlaštenog predstavnika Vlade za potpis.
(4) Vlada će uskratiti potpis ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika samo ukoliko dostavljen ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika sadrži odredbe protivne ovom Zakonu, izdanoj dozvoli za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika ili ponudi odabranog ponuditelja.
Obvezni sadržaj ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika
Članak 29.
(1) Ugovori o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika obvezno sadržavaju:
– trajanje ugovora,
– trajanje istražnog razdoblja i istražnih faza sukladno članku 36. stavku 1. alineja 1.,
– minimalne radne i minimalne financijske obveze, mogućnost njihove revizije kao i visinu obeštećenja za neispunjene preuzetih obveza u vidu aktivacije garancija,
– obvezu i mogućnosti napuštanja dijela ili cjelokupnog istražnog prostora ili eksploatacijskog polja te obveze propisane u odnosu na napušteno područje,
– plan sanacije uz obvezu uspostavljanja fonda za sanaciju odnosno obvezu dostave instrumenta osiguranja sanacije istražnog prostora ili eksploatacijskog polja,
– obvezu očuvanja i zaštite prirode i okoliša, zdravlja i sigurnosti ljudi te mjere sigurnosti za očuvanje istog,
– utvrđivanje iznosa novčanih naknada i obveze plaćanja istih u skladu s uredbom iz članka 44. ovoga Zakona,
– vrstu i visinu jamstva za osiguranje izvršenja minimalnih radnih obveza istraživanja te način aktivacije navedenog jamstva,
– pravo investitora na uvoz i izvoz svih strojeva i opreme potrebnih za izvođenje naftno rudarskih radova,
– odgovornost investitora i obvezu naknade štete od strane investitora te obvezu osiguranja radova, opreme i ljudi sukladno odredbama ovoga Zakona, posebnih propisa Republike Hrvatske i međunarodnim standardima u istraživanju i eksploataciji ugljikovodika,
– okolnosti i način raskida ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika,
– mogućnost izmjene i dopune ugovora,
– odredbe o rješavanju sporova s uključenom arbitražnom klauzulom,
– oblik bankarske garancije i garancije matičnog društva ili korporativne garancije.
(2) U slučaju iz članka 18. stavka 1. ovoga Zakona ugovori o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika obvezno razrađuju mogućnost ulaska nacionalne naftne kompanije u projekt u slučaju proglašenja komercijalnog otkrića te uvjete i način povrata istražnih troškova proizašlih u istražnom razdoblju koje je za račun zajednice ponuditelja iz članka 18. stavka 2. ovoga Zakona u cijelosti snosio pojedinačni odabrani ponuditelj.
Obvezni sadržaj ugovora o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika
Članak 30.
Ugovor o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika pored sadržaja iz članka 29. ovoga Zakona obvezno mora sadržavati i odredbe o:
– pitanje dodjele prava provođenja naftno rudarskih radova i mjesto stjecanja prava vlasništva nad pridobivenim ugljikovodicima,
– mogućnost i uvjete zajedničke razrade ležišta i zajedničke provedbe radova,
– imenovanje, funkcije te obveze operativne kompanije i mogućnost imenovanja novog operatora,
– osnivanje i nadležnosti savjetodavnog tijela u svrhu davanja savjeta i smjernica u pogledu pitanja koja se odnose na naftno rudarske radove,
– utvrđivanje metodologije i postupka mjerenja pridobivenih količina ugljikovodika,
– mogućnost opskrbe domaćeg tržišta te pravila i uvjeti korištenja infrastrukture Republike Hrvatske,
– način vođenja evidencija i poslovnih knjiga od strane investitora kao i mogućnost provedbe revizije navedenog od strane Agencije,
– pravo vlasništva Republike Hrvatske nad geološkim informacijama dobivenim u tijeku izvršenja ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika te obvezu čuvanja tajnosti podataka o kojima Vlada i investitor steknu saznanja prilikom izvođenja naftno rudarskih radova tijekom trajanja dozvole i ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika,
– obvezu zapošljavanja i osposobljavanja radnika, nabave roba, radova i usluga od strane investitora a sukladno odobrenom postupku nabave,
– stabilnost odredbi ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika kojima se ugovornim stranama jamči osiguranje ravnoteže interesa i planiranih ekonomskih rezultata koji su postojali u trenutku izdavanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika,
– utvrđivanju vrijednosti naknade za pridobivene količine ugljikovodika, uvjeta i načina obračuna povrata troškova i podjele dobiti u ugljikovodicima,
– vrednovanju ugljikovodika odnosno način izračuna cijene ugljikovodika za povrat troškova,
– pravo vlasništva i prijenos istoga nad pokretnom i nepokretnom imovinom nabavljenom i korištenom u tijeku izvršenja ugovora o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika,
– računovodstveni postupak kojim je utvrđena specifikacija troškova koji su podložni odobrenju za povrat troškova sukladno ugovoru o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika, posebnim propisima Republike Hrvatske i međunarodnim standardima,
– mogućnost i uvjete stavljanja na tržište i prodaje pridobivenih ugljikovodika koji pripadaju Republici Hrvatskoj od strane investitora.
Trajanje ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika
Članak 31.
Ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika stupa na snagu danom njegova potpisa u ime Vlade.
Viša sila
Članak 32.
(1) U slučaju da investitor ne izvršava svoja prava i obveze iz dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ili krši odredbe ovoga Zakona i drugih primjenjivih propisa zbog nastupa okolnosti više sile, takve radnje ili propusti investitora neće se smatrati povredom dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika .
(2) Pod okolnostima više sile smatraju se okolnosti izvan utjecaja Vlade i investitora koje se nisu mogle predvidjeti, izbjeći ili spriječiti, a koje posebno predstavljaju rat (bilo objavljen ili neobjavljen), prijetnju ratom ili postojanje ratnih okolnosti, prirodne katastrofe, kao i sve druge okolnosti koje kao višu silu priznaju međunarodni standardi.
(3) Okolnošću više sile ne smatra se nedostatak financijskih sredstava ili bilo koja druga financijska nestabilnost investitora, kao ni nesposobnost za plaćanje ili otvaranje stečajnog ili likvidacijskog postupka nad investitorom.
(4) U slučaju da razdoblje trajanja okolnosti više sile traje dulje od 18 mjeseci, svaka strana ima pravo raskinuti ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, osim kada investitor do isteka navedenog razdoblja nije uspio povratiti troškove vezane za izvođenje naftno rudarskih radova, u kojem slučaju pravo na raskid ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika pripada samo investitoru, o čemu isti samostalno odlučuje.
(5) U slučaju da razdoblje trajanja okolnosti više sile traje dulje od tri godine, Vlada ima pravo jednostranog raskida ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika .
(6) Odredbe ovoga Zakona o višoj sili ne utječu na obvezu ispunjavanja dospjelih novčanih potraživanja.
Raskid ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika
Članak 33.
(1) Raskid ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ne oslobađa ugovorne strane od obveza koje su postojale u trenutku donošenja odluke o raskidu ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
(2) Ugovor o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika se automatski raskida u slučaju ukidanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika sukladno ovom Zakonu.
(3) U slučaju prijevremenog raskida ugovora o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika investitor je ovlašten, osim u slučajevima koji su drugačije određeni u ugovoru o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika, slobodno raspolagati svojom imovinom.
(4) U slučaju iz stavka 5. ovoga članka Republika Hrvatska ima pravo prvenstva u preuzimanju imovine investitora, a prijenos vlasništva provest će se sukladno odredbama ugovora o istraživanju i podjeli eksploatacije ugljikovodika.
(5) U slučaju raskida ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika investitor je dužan samostalno i o svom trošku sanirati područje izvođenja naftno rudarskih radova, a sve u skladu s posebnim propisima koji se odnose na zaštitu prirode i okoliša, sigurnost ljudi i imovine, zaštitu zdravlja ljudi i drugim primjenjivim posebnim propisima te međunarodnim standardima u istraživanju i eksploataciji ugljikovodika koji se primjenjuju u Europskoj uniji.
Stabilnost odredbi ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika
Članak 34.
(1) U slučaju da tijekom važenja izdane dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i sklopljenog ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika dođe do izmjena ili dopuna odredbi zakonskih i drugih propisa koji su bili na snazi u vrijeme stupanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika na snagu, uključujući i izmjene ili dopune zakona i drugih propisa kao posljedice sklopljenih međunarodnih ugovora kojih Republika Hrvatska postane strankom, a koje bitno utječu na ekonomske ili komercijalne odredbe dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika ili ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ili na druge bitne interese ugovornih strana, ugovorne strane pristupit će pregovorima u svrhu eventualnih izmjena ili dopuna dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika ili ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika kojima bi se osigurala ravnoteža interesa i planiranih ekonomskih rezultata ugovornih strana koji su postojali u trenutku izdavanja dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika ili sklapanja ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika i koji su sukladni odredbama izdane dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika ili sklopljenog ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika .
(2) Odredba stavka 1. ovoga članka neće se primjenjivati u slučaju izmjena ili dopuna zakonskih i drugih propisa kojima se uređuju radni odnosi, zaštita prirode i okoliša, zaštita zdravlja ljudi, zaštita na radu, zaštita ljudi i sigurnost imovine, očuvanje rudnog blaga i sigurnost izvođenja naftno rudarskih radova.
Prijenos prava i obveza iz ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika
Članak 35.
(1) Investitor može u cijelosti ili djelomično prenijeti prava i obveze iz dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika samo ako Vlada, na prijedlog Ministarstva, na takav prijenos da izričitu prethodnu pisanu suglasnost.
(2) Investitor je obvezan tražiti od Vlade prethodnu pisanu suglasnost iz stavka 1. ovoga članka i kada se prava i obveze iz dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika prenose na povezano društvo, te kada bi se prijenos dogodio kakvom statusnom promjenom investitora.
(3) U slučaju prijenosa iz stavka 2. ovoga članka investitor ostaje solidarno odgovoran za sva prava i obveze iz dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika zajedno s povezanim društvom.
(4) Investitor može zatražiti prethodnu suglasnost iz stavka 1. ovoga članka jedino u odnosu na subjekt koji ispunjava sve uvjete za dodjelu dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika sukladno ovom Zakonu.
(5) Vlada će investitoru uskratiti prethodnu suglasnost iz stavka 1. ovoga članka kada postoje opravdani razlozi za uskraćivanje davanja prethodne suglasnosti, a naročito neispunjavanje uvjeta iz članka 12. ovoga Zakona ili kriterija za odabir ponuditelja u skladu sa člankom 15. ovoga Zakona u mjeri u kojoj su isti primjenjivi.
(6) Ministarstvo će o zahtjevu investitora za davanje prethodne suglasnosti iz stavka 1. ovoga članka odlučiti u roku od 30 dana od zaprimanja takvog zahtjeva.
(7) U slučaju da Vlada ili subjekt odluči steći udio u pravima i obvezama iz dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika temeljem prijenosa prava i obveza, visina udjela koji se stječe ne može biti manja od 10%.
POGLAVLJE II
ISTRAŽIVANJE UGLJIKOVODIKA
ODJELJAK A
OPĆENITE ODREDBE
Istražno razdoblje
Članak 36.
(1) Istražno razdoblje ugljikovodika započinje stupanjem ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika na snagu, traje pet godina te se dijeli na istražne faze kako slijedi:
– prva istražna faza traje od tri godine i počinje od datuma stupanja ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika na snagu,
– druga istražna faza traje dvije godine, a započinje neposredno nakon prve istražne faze.
(2) Istražno razdoblje može se produljiti dva puta za dodatno razdoblje od šest mjeseci u skladu s odredbama članka 25. stavka 3. i 4. ovoga Zakona.
(3) Investitor započinje istražne radove planirane radnim programom i budžetom u roku od 30 dana od odobrenja radnog programa i budžeta uz uvjete da je ishodio sva odobrenja potrebna za izvođenje radova sukladno propisima.
(4) Za vrijeme trajanja istražnog razdoblja, investitor je dužan ispuniti minimalne radne obveze na koje se obvezao.
(5) Ako u tijeku radova investitor utvrdi da je potrebno više radova od minimalnih radnih obveza, Agencija uz suglasnost Ministarstva odobrava takve radove ukoliko je zahtjev za povećanje radova opravdan.
(6) Investitor je, u roku od 60 dana od završetka minimalnih radnih obveza u svakoj istražnoj fazi, dužan obavijestiti Ministarstvo i Agenciju o ispunjenju minimalnih radnih obveza u pogledu odgovarajuće istražne faze te ishoditi potvrdu.
(7) U roku od 30 dana od primitka te obavijesti, Agencija, uz prethodnu suglasnost Ministarstva, potvrđuje investitoru pisanim izvješćem da je ispunio minimalne radne obveze predmetne istražne faze.
(8) Ako investitor ne zadovolji zahtjeve minimalne radne obveze u odnosu na primjenjivu istražnu fazu, investitor je dužan Vladi platiti iznos jednak neutrošenom iznosu minimalne financijske obveze u odnosu na aktivnost koja nije izvršena, a urednim plaćanjem će se smatrati da je investitor ispunio prethodno propuštenu minimalnu radnu obvezu.
Napuštanje istražnog prostora ugljikovodika
Članak 37.
(1) Investitor je dužan na kraju prve istražne faze napustiti najmanje 25% istražnog prostora, dok je na kraju druge istražne faze dužan napustiti preostali dio istražnog prostora.
(2) Neovisno o stavku 1. ovoga članka, investitor nije obvezan napustiti nijedan dio istražnog prostora koji je kao dio radnog programa ocjene predan Agenciji odnosno dio istražnog prostora koji je proglašen eksploatacijskim poljem.
(3) Podložno stavcima 1. i 2. ovoga članka, investitor predlaže veličinu, oblik i lokaciju dijela istražnog prostora koje namjerava napustiti prema odredbama ovoga Zakona i sklopljenog ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
(4) Područje koje investitor napušta mora biti ograničeno koordinatama vršnih točaka izraženih u službenom referentnom koordinatnom sustavu Republike Hrvatske (HTRS), dovoljne površine i odgovarajućeg oblika kako bi se na njemu mogli obavljati naftno rudarski radovi odnosno kako bi se područje moglo ponuditi u sljedećem javnom nadmetanju. To se na isti način primjenjuje na područja koje investitor zadržava.
(5) Vlada odobrava veličinu i oblik istražnog prostora koji će ostati nakon napuštanja i može dopustiti izuzeće od zahtjeva da područje bude u jedinstvenoj površini kada za to postoje posebno opravdani razlozi.
ODJELJAK B
OCJENA I KOMERCIJALNO OTKRIĆE
Ocjenski radovi
Članak 38.
(1) Ako investitor smatra da pojava ugljikovodika zaslužuje ocjenu, investitor je dužan izraditi i Agenciji na odobrenje dostaviti radni program ocjene s odgovarajućim procijenjenim budžetom, a kojem je svrha utvrditi je li otkriće komercijalno otkriće kao i granice ležišta.
(2) Investitor dostavlja Ministarstvu i Agenciji sveobuhvatno izvješće o izvedenim radovima iz radnog programa ocjene u roku od tri mjeseca od završetka radova.
(3) Ako je nakon isteka istražnog razdoblja radni program ocjene u tijeku, investitoru će se dozvoliti dovršetak radova i shodno tome odgoditi obveza napuštanja istražnog prostora ugljikovodika sukladno članku 37. ovoga Zakona.
(4) Količine ugljikovodika pridobivene iz otkrića se mogu koristiti za operativno funkcioniranje postrojenja isključivo u istom istražnom području, a iste ne može prodavati ako se na njih ne plati naknadu u skladu s člankom 53. ovoga Zakona.
Objava komercijalno g otkrića
Članak 39.
(1) Uz izvješće o izvedenim radovima u skladu sa člankom 38. stavkom 2. ovoga Zakona, investitor je dužan Ministarstvu i Agenciji dostaviti i pisanu izjavu u kojoj će navesti jedno od sljedećeg:
– da je na temelju rezultata svojeg radnog programa ocjene utvrdio komercijalno otkriće, u kojem slučaju investitoru teče rok za dostavu elaborata o rezervama sukladno članku 42. ovoga Zakona; ili
– da na temelju rezultata svojeg radnog programa ocjene nije utvrdio komercijalno otkriće.
(2) Ako se dio ležišta, u odnosu na koji je proglašeno komercijalno otkriće, proteže izvan granica ugovornog područja, takvo se područje može uključiti, uz suglasnost Vlade, u predloženo eksploatacijsko polje povezano s koncesijom, pod uvjetom da takvo područje:
– nije obuhvaćeno dozvolom za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika dodijeljenom bilo kojoj drugoj osobi;
– nije obuhvaćeno postupkom javnog nadmetanja; i
– raspoloživo je za izdavanje dozvole.
(3) Ako investitor izjavi sukladno stavku 1. alineji 2. ovoga članka da otkriće nije komercijalno otkriće, Vlada može na prijedlog Ministarstva i uz prethodnu obavijest dostavljenu tri mjeseca ranije, zatražiti od investitora da napusti područje povezano s navedenim otkrićem .
Obveza sudjelovanja nacionalne naftne kompanije
Članak 40.
(1) U roku od 60 dana od objave komercijalnog otkrića ugljikovodika, nacionalna naftna kompanija ima pravo pridružiti se ugovoru o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika odnosno postati strana investitora sukladno udjelu koji će se utvrditi odlukom Vlade, podložno dogovoru s investitorom, a koji ne može biti manji od 10%.
(2) Vlada može predložiti osnivanje operativne kompanije odgovorne za eksploataciju, podložno dogovoru sa investitorom, koju osnivaju investitor i nacionalna naftna kompanija sukladno udjelu svake strane u ugovoru o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
(3) U slučaju iz stavaka 1. i 2. ovoga članka, organizacijska struktura i detaljna prava i obveze strana u pogledu takve operativne kompanije bit će propisani u pisanom ugovoru koji će postati dodatak ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
ODJELJAK C
UTVRĐIVANJE REZERVI
Povjerenstvo za utvrđivanje rezervi
Članak 41.
(1) Povjerenstvo za utvrđivanje rezervi, na temelju zahtjeva investitora s priloženim elaboratom o rezervama izrađenim sukladnom ovom Zakonu i pravilima struke utvrđuje i ovjerava količine i kakvoću rezervi i o tome donosi rješenje.
(2) Članovi povjerenstva za utvrđivanje rezervi moraju imati stručnu spremu, položen stručni ispit i radno iskustvo propisano pravilnikom iz članka 44. ovoga Zakona.
(3) Član povjerenstva za utvrđivanje rezervi ne može obaviti kontrolu dokumentacije o rezervama u čijoj je izradi u cijelosti ili djelomično sudjelovao ili ako je ta dokumentacija u cijelosti ili djelomično izrađena u pravnoj osobi kod koje je zaposlen.
(4) Troškove povjerenstva dužan je podmiriti investitor koji podnosi zahtjev iz stavka 1. ovoga članka sukladno pravilniku iz članka 44. ovoga Zakona.
Utvrđivanje rezervi i elaborat o rezervama
Članak 42.
(1) U roku od šest mjeseci od dostave izjave iz članka 39. stavka 1. alineje 1. ovoga Zakona investitor je dužan povjerenstvu iz članka 41. ovoga Zakona dostaviti elaborat o rezervama ugljikovodika eksploatacijskog polja, s prijedlogom za razvrstavanje u klase i kategorije .
(2) Investitor je dužan svakih pet godina od dana dobivanja rješenja o potvrđivanju količina i kakvoće rezervi eksploatacijskog polja Ministarstvu dostavljati podatke i elaborat o rezervama, s prijedlogom za razvrstavanje u klase i kategorije te neto sadašnju vrijednost prikazanih klasa i kategorija rezervi s jasno naznačenim ekonomskim pokazateljima korištenim pri izračunu, a Ministarstvo će za potrebe donošenja rješenja o potvrđivanju i kakvoći rezervi imenovati povjerenstvo uz odgovarajuću primjenu članka 42. ovoga Zakona. Ministarstvo može, ako dođe do bitnih razlika u uvjetima i dinamici eksploatacije, zatražiti pismenu izradu izvanrednog elaborata o rezervama.
(3) Krajnji rok za dostavu podataka i elaborata iz stavka 1. ovoga članka određuje se rješenjem o potvrđivanju količine i kakvoće rezervi i granica eksploatacijskog polja, a ne može biti duži od 120 dana od dana na koji je utvrđeno stanje rezervi.
(4) Investitor je dužan o svim odstupanjima od elaborata iz stavka 1. ovoga članka obavijestiti Ministarstvo.
(5) Investitor je dužan za bitna odstupanja od elaborata iz stavka 1. ovoga članka izraditi i dostaviti povjerenstvu za utvrđivanje rezervi nove podatke i elaborat o rezervama.
(6) Rezerve se razvrstavaju u klase i kategorije prema propisima o jedinstvenom načinu utvrđivanja, evidentiranja i prikupljanja podataka o rezervama i o bilanci tih rezervi.
(7) Elaborat o rezervama mogu izrađivati pravne osobe koje ispunjavaju uvjete za obavljanje djelatnosti izrade dokumentacije o rezervama.
(8) Pravne osobe koje izrađuju elaborat o rezervama dužne su prije početka njezine izrade kao odgovornog voditelja imenovati osobu koja ispunjava propisane uvjete.
Evidencija rezervi
Članak 43.
Investitor je dužan voditi evidenciju o rezervama i svake godine do 15. ožujka, Ministarstvu i Agenciji, dostaviti podatke o rezervama po svakom eksploatacijskom polju sa stanjem na dan 31. prosinca prethodne godine na propisanim obrascima za dostavu podataka određenih pravilnikom iz članka 44. ovoga Zakona. Podaci o rezervama trebaju sadržavati tehno-ekonomsku ocjenu te neto sadašnju vrijednost klasa i kategorija rezervi s jasno izraženim ekonomskim pokazateljima korištenim pri izračunu.
Pravilnik o rezervama
Članak 44.
Uvjeti koje moraju ispunjavati pravne osobe koje izrađuju elaborat o rezervama, odnosno dokumentaciju o građi, obliku, veličini i obujmu geoloških struktura pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida, sadržaj zahtjeva za potvrđivanje količine i kakvoće rezervi, odnosno za potvrđivanje podataka o građi, obliku, veličini i obujmu geoloških struktura pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida, način i uvjeti za razvrstavanje rezervi u klase i kategorije, odnosno način i uvjeti za utvrđivanje građe, oblika, veličine i obujma geoloških struktura pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida, postupak utvrđivanja i ovjere rezervi, odnosno postupak utvrđivanja i ovjere podataka o građi, obliku, veličini i obujmu geoloških struktura pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida, obrasce za dostavu podataka određenih člankom 43. ovoga Zakona, rad Povjerenstva za utvrđivanje rezervi, te sadržaj rješenja o potvrđivanju rezervi, odnosno o potvrđivanju podatka o građi, obliku, veličini i obujmu geoloških struktura pogodnih za skladištenje prirodnog plina ili trajno zbrinjavanje ugljikovog dioksida, sva bitna i nebitna odstupanja od dokumentacije o rezervama ugljikovodika, rad tijela za utvrđivanje tržišne cijene sirove nafte koja utječe na prava i obveze iz ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, propisuju se pravilnikom koji donosi Ministarstvo.
ODJELJAK D
EKSPLOATACIJSKO POLJE
Postupak utvrđivanja eksploatacijskog polja
Članak 45.
(1) Investitor je dužan u roku od 60 dana od izvršnosti rješenja o potvrdi količina i kakvoće rezervi iz članka 41. stavka 1. ovoga Zakona dužan Ministarstvu predati zahtjev za izdavanje rješenje o utvrđivanju eksploatacijskog polja.
(2) Zahtjevu za utvrđivanje eksploatacijskog polja investitor obvezno mora priložiti:
1. zemljovid zatraženog eksploatacijskog polja s ucrtanim obuhvatom potvrđenih rezervi,
2.izjavu danu pod kaznenom i materijalnom odgovornosti pred javnim bilježnikom ili sudskim tijelom da ne postoje zapreke iz članka 17. ovoga Zakona.
Rješenje o utvrđivanju eksploatacijskog polja
Članak 46.
Rješenje o utvrđivanju eksploatacijskog polja ugljikovodika sadrži:
1. oznaku Republike Hrvatske kao nositelja eksploatacijskog polja,
2. podatke o investitoru i dozvoli za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika,
3. naziv eksploatacijskog polja,
4. granice i površinu utvrđenog eksploatacijskog polja koje mora biti ograničeno koordinatama vršnih točaka izraženih u službenom referentnom koordinatnom sustavu Republike Hrvatske (HTRS),
5. ukupne rezerve unutar utvrđenog eksploatacijskog polja,
6. obvezu podnošenja projekta razrade i eksploatacije na provjeru,
7. nalog za upis utvrđenog eksploatacijskog polja u registar eksploatacijskih polja.
Eksploatacijsko polje
Članak 47.
(1) Ako je Republika Hrvatska vlasnik zemljišnih čestica za koje se pokreće postupak za utvrđivanje eksploatacijskog polja, obavijest o pokretanju postupka odmah se dostavlja središnjem državnom tijelu nadležnom za upravljanje državnom imovinom.
(2) Nakon što prestanu prava investitora, to eksploatacijsko polje ostaje kao eksploatacijsko polje sve dok se ne iscrpe rezerve i Ministarstvo može raspisati novo javno nadmetanje za dozvolu za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika za eksploataciju tog eksploatacijska polja, ako su za to ispunjeni i drugi uvjeti iz ovoga Zakona.
(3) Investitor koji ima dozvolu za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika po čijem zahtjevu je utvrđeno eksploatacijsko polje, ima pravni interes za izradu i provjeru projekta razrade i eksploatacije i rješavanje imovinskopravnih odnosa za zemljišne čestice na kojima će se nalaziti naftno rudarski objekti i postrojenja unutar eksploatacijskog polja.
POGLAVLJE III.
EKSPLOATACIJA UGLJIKOVODIKA
Provjera projekta razrade i eksploatacije
Članak 48.
Investitor je dužan u roku od šest mjeseci od izvršnosti rješenja o utvrđivanju eksploatacijskog polja iz članka 46. podnijeti Ministarstvu na provjeru sukladno članku 138. Zakona projekt razrade i eksploatacije ugljikovodika.
Dodjela koncesije za eksploataciju ugljikovodika
Članak 49.
(1) U roku od 60 dana od dovršetka provjere projekta razrade i eksploatacije ugljikovodika sukladno članku 48. ovoga Zakona, Vlada po službenoj dužnosti i bez provođenja bilo kakvih daljnjih postupaka investitoru odlukom daje koncesiju za eksploataciju ugljikovodika.
(2) Koncesija predstavlja neodvojivi sastavni dio dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika i ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika i omogućava investitoru da započne i izvodi eksploatacijske radove u eksploatacijskom polju u skladu s provjerenom projektnom dokumentacijom (projekt razrade i eksploatacije i sve njegove dopune).
(3) Vlada će odbiti dodjelu koncesije za eksploataciju ugljikovodika ako je investitor u povredi ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika ili ako po službenoj dužnosti ima saznanja o postojanju koje od zapreka po članku 17.
POGLAVLJE IV.
NAFTNO RUDARSKI RADOVI U ISTRAŽIVANJU I EKSPLOATACIJI UGLJIKOVODIKA
Korištenje infrastrukture
Članak 50.
(1) Investitor je, u okviru izvođenja naftno rudarskih radova, obvezan izgraditi lokalni cjevovod kao priključak eksploatacijskog polja s magistralnim cjevovodom, a koji će biti u njegovu vlasništvu sukladno uvjetima ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika .
(2) Agencija će pružiti stručnu pomoć i podršku investitoru u postupcima ishođenja dozvola i odobrenja nadležnih državnih tijela potrebnih za izgradnju lokalnih cjevovoda iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Izgradnja i održavanje lokalnih cjevovoda iz stavka 1. ovoga članka mora biti u skladu s izvođenjem naftno rudarskih radova, pravilima i mjerama sigurnosti i zaštite prirode i okoliša, a sve uz primjenu odredbi posebnih propisa i međunarodne dobre prakse pri naftno rudarskim radovima.
(4) Investitor je dužan u slučaju postojanja slobodnih kapaciteta lokalnog cjevovoda iz stavka 1. ovoga članka iste dati na raspolaganje trećima po tržišnim uvjetima.
(5) Tarifu prijevoza cjevovodima iz stavka 4. ovoga članka utvrdit će i naplaćivati vlasnik cjevovoda uz prethodnu suglasnost Ministarstva.
(6) Investitor može koristiti slobodne kapacitete magistralnog cjevovoda u svrhu transporta pridobivenih ugljikovodika, sukladno uvjetima postignutim pregovorima s vlasnikom magistralnog cjevovoda.
Čuvanje ugljikovodika i sprječavanje gubitaka
Članak 51.
(1) Investitor usvaja sve one mjere koje su potrebne te odgovarajuće i usklađene s međunarodnom dobrom praksom pri naftno rudarskim radovima radi sprječavanja gubitaka ugljikovodika iznad ili ispod površine zemlje tijekom naftno rudarskih radova te aktivnosti sabiranja i distribucije, skladištenja ili transporta, a koje su određene provjerenim projektom razrade i eksploatacije.
(2) Investitor je dužan racionalno iskorištavati ležišta ugljikovodika u skladu s ovim Zakonom. Ležišta ugljikovodika iskorištavaju se racionalno kad se ugljikovodici pridobivaju i oplemenjuju uz male gubitke ugljikovodika sukladno međunarodnoj dobroj praksi pri naftno rudarskim radovima i u skladu s propisima kojima se uređuje zaštita okoliša i prirode.
Napuštanje eksploatacijskog polja ugljikovodika
Članak 52.
(1) Osim uz odobrenje Vlade, smatra se da je eksploatacijsko polje napušteno u ranijem od sljedećih slučajeva:
– eksploatacija u eksploatacijskom polju trajno prestaje ili prestaje na neprekidno razdoblje od 18 mjeseci, osim ako je takav prestanak nastao zbog više sile, ili
– istekom razdoblja eksploatacije.
POGLAVLJE V.
NAKNADA
Plaćanje naknad e
Članak 53.
(1) Za eksploataciju ugljikovodika investitor je dužan plaćati naknadu na način kako je određeno ovim Zakonom.
(2) Visinu naknade i omjer raspodjele prihoda od naknade utvrđuje uredbom Vlada, na prijedlog Ministarstva.
(3) Ministarstvo i Agencija redovito prate plaćanje naknade.
(4) Investitor je dužan Ministarstvu i Agenciji, dostaviti dokaz o obračunatim i uplaćenim iznosima naknade uključujući specifikaciju vrednovanja ugljikovodika.
(5) Vrijednost troškovne nafte i troškovnog plina utvrđuje se u skladu s odredbama ovoga Zakona i sklopljenog ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika .
Mjerenje pridobivenih količina ugljikovodika
Članak 54.
(1) Naftno rudarska inspekcija Ministarstva će u određenim vremenskim razmacima utvrđenim ugovorom o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika , obavljati kontrolu mjerenja pridobivenih količina ugljikovodika, primjenjujući metode prihvaćene u međunarodnoj dobroj praksi pri naftno rudarskim radovima.
(2) Ugljikovodici pridobiveni u okviru naftno rudarskih radova u eksploatacijskom polju (ili više njih) mjere se metodama i uređajima koji su opće prihvaćeni i koji se obično upotrebljavaju u međunarodnoj dobroj praksi pri naftno rudarskim radovima, a koji su određeni provjerenim projektom razrade i eksploatacije. Ugljikovodici koji su pridobiveni iz eksploatacijskog polja mjere se na mjernoj točki.
(3) Investitor je obvezan izraditi i dostaviti Agenciji na mišljenje postupke mjerenja ugljikovodika izrađene u skladu s međunarodnom dobrom praksom pri naftno rudarskim radovima.
(4) Investitor je obvezan evidentirati ugljikovodike i staviti na zahtjev Ministarstvu i Agenciji na raspolaganje sve analize i umjernice uređaja za mjerenje ugljikovodika, uključujući i dokaze sustava mjerenja u skladu s odredbama ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika i ovoga Zakona.
(5) Ministarstvo putem službeno imenovanih predstavnika, u određenim vremenskim razmacima, provjerava da su mjerenja izvršena u skladu s odredbama ugovora o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika i ovoga Zakona.
GLAVA III.
ISTRAŽIVANJE I EKSPLOATACIJA GEOTERMALNIH VODA
POGLAVLJE I.
DOZVOLA ZA ISTRAŽIVANJE GEOTERMALNIH VODA
Jedinstveni postupak izdavanja dozvole i dodjele koncesije
Članak 55.
(1) Naftno rudarski radovi na istraživanju geotermalnih voda radi utvrđivanja rezervi geotermalnih voda mogu se izvoditi isključivo temeljem dozvole za istraživanje geotermalnih voda.
(2) Naftno rudarski radovi na eksploataciji geotermalnih voda mogu se izvoditi isključivo temeljem ugovora o koncesiji za eksploataciju geotermalnih voda.
(3) Davanje koncesije provodi se na temelju jednog javnog nadmetanja u jedinstvenom postupku koji se sastoji od postupka odabira najpovoljnijeg ponuditelja za davanje dozvole za istraživanje geotermalnih voda i sklapanja ugovora o koncesiji za eksploataciju geotermalnih voda .
(4) Na prikupljanje ponuda u pogledu istraživanja i eksploatacije geotermalnih voda na područjima ranijeg javnog nadmetanja i na napuštenim područjima shodno se primjenjuju odredbe članka 20. ovoga Zakona, izuzev odredbe o objavljivanju.
(5) Sve odluke u jedinstvenom postupku ovoga članka 55. ovoga Zakona donosi Ministarstvo.
Postupak javnog nadmetanja
Članak 56.
(1) Ministarstvo provodi javno nadmetanje za odabir najpovoljnijeg ponuditelja za istraživanje geotermalnih voda.
(2) Odluku o provođenju javnog nadmetanja za odabir najpovoljnijeg ponuditelja za istraživanje geotermalnih voda radi dodjele koncesije donosi Ministarstvo:
– ako ocijeni da postoji potreba za utvrđivanjem pojedinačnih rezervi geotermalnih voda na nekom prostoru i utvrđivanjem njihove gospodarske iskoristivosti,
– povodom prijedloga naftno rudarskog gospodarskog subjekta.
Članak 57.
Ako naftno rudarski gospodarski subjekt podnosi prijedlog za raspisivanje javnog nadmetanja, u prijedlogu obvezno mora naznačiti, odnosno priložiti:
1. navesti koju vrstu istraživanja namjerava provesti (istraživanje geotermalnih voda),
2. zemljovidni položaj, granice i površinu predloženog istražnog prostora koje mora biti ograničeno koordinatama vršnih točaka izraženih u službenom referentnom koordinatnom sustavu Republike Hrvatske (HTRS) i naziv predloženog istražnog prostora,
3. program ukupnih istražnih radova po vrsti i opsegu s troškovnikom te podrobni plan naftno rudarskih radova, koji će biti izvedeni u svakoj pojedinoj godini istraživanja,
4. ukupni iznos potrebnih novčanih sredstava za izvođenje planiranih istražnih radova, te način njihovog osiguranja,
5. izvod iz sudskog registra iz kojeg je vidljivo da je podnositelj prijedloga registriran za istraživanje i eksploataciju geotermalnih voda,
6. geološku ili drugu dokumentaciju o mogućnosti postojanja geotermalnih voda u predloženom istražnom prostoru,
7. dokaz da ne postoje zapreke u dokumentima prostornog uređenja za obavljanje istraživanja.
Pripremne radnje za javno nadmetanj e
Članak 58.
(1) Pripremne radnje za objavu javnog nadmetanja za odabir najpovoljnijeg ponuditelja za istraživanje geotermalnih voda radi dodjele koncesije provodi Ministarstvo.
(2) Pripremnim radnjama smatrat će se sve aktivnosti koje prethode objavi javnog nadmetanja iz stavka 1. ovoga članka, a osobito:
1. izrada dokumentacije za javno nadmetanje,
2. zahtjev za dostavom jamstva za ozbiljnost ponude te određivanje visine istog,
3. utvrđivanje iznosa naknade za otkup dokumentacije za nadmetanje,
4. određivanje posebnih uvjeta i ograničenja za istraživanje geotermalnih voda radi dodjele koncesije za eksploataciju geotermalnih voda,
5. određivanje granica istražnog prostora,
6. određivanje vrste i količine istražnih radova,
7. predviđanje uvjeta i ograničenja za izmjene ugovora o koncesiji za eksploataciju geotermalnih voda,
8. određivanje kriterija za odabir najpovoljnijeg ponuditelja.
Posebni uvjeti, ograničenja i suglasnosti za raspisivanje javnog nadmetanja
Članak 59.
(1) Odluka o provođenju javnog nadmetanja za odabir najpovoljnijeg ponuditelja za istraživanje geotermalnih voda radi dodjele koncesije može se donijeti za sve prostore na kojima ne postoje zapreke u dokumentima prostornog uređenja za obavljanje istraživanja.
(2) Ako je Republika Hrvatska vlasnik zemljišnih čestica koje su unutar granica predloženog istražnog prostora, Ministarstvo je dužno najmanje 30 dana prije raspisivanja javnog nadmetanja obavijestiti o namjeri provođenja javnog nadmetanja za odabir najpovoljnijeg ponuditelja za istraživanje geotermalnih voda središnje državno tijelo nadležno za upravljanje državnom imovinom, odnosno središnje državno tijelo nadležno za pomorstvo, kada se radi o pomorskom dobru.
(3) Ministarstvo je dužno najmanje 30 dana prije raspisivanja javnog nadmetanja zatražiti posebne uvjete, ograničenja i suglasnosti na granice predloženog istražnog prostora od tijela državne uprave, jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave na čijem području se nalazi predloženi istražni prostor, te pravnih osoba s javnim ovlastima.
(4) Ako se tijela ili osobe iz stavaka 2. i 3. ovoga članka ne očituju u roku od 30 dana od zaprimanja zahtjeva za izdavanje posebnih uvjeta i ograničenja, smatra se da su tijela ili osobe suglasne s granicama predloženog istražnog prostora te da nemaju posebnih uvjeta i ograničenja.
Tijek javnog nadmetanja
Članak 60.
(1) Postupak radi odabira najpovoljnijeg ponuditelja za davanje dozvole za istraživanje geotermalnih voda započinje danom objave obavijesti o namjeri provođenja javnog nadmetanja u službenom glasilu Republike Hrvatske, a završava s davanjem dozvole za istraživanje geotermalnih voda ili donošenjem odluke o poništenju postupka javnog nadmetanja.
(2) Obavijest iz stavka 1. ovoga članka u službenom glasilu Republike Hrvatske objavljuje Ministarstvo.
(3) Obavijest iz stavka 1. ovoga članka, nakon objave u službenom glasilu Republike Hrvatske, Ministarstvo dostavlja jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave na čijem području se nalazi predloženi istražni prostor, koje su dužne istu izvjesiti na oglasnoj ploči za vrijeme trajanja javnog nadmetanja.
(4) Dokumentacija za javno nadmetanje objavljuje se na službenim mrežnim stranicama Ministarstva.
(5) Rok za dostavu ponuda ne može biti kraći od mjesec dana od dana objave obavijesti o namjeri provođenja javnog nadmetanja u službenom glasilu Republike Hrvatske.
Sadržaj ponude
Članak 61.
(1) Ponuda za javno nadmetanje mora sadržavati:
1. prikaz osobnih, stručnih, tehničkih i financijskih uvjeta koje mora, prema obavijesti o javnom nadmetanju, zadovoljiti ponuditelj te isprave kojima se dokazuje njihovo ispunjenje,
2. dokaz da ne postoje zapreke iz članka 17. ovoga Zakona,
3. program ukupnih istražnih radova po vrsti i opsegu s troškovnikom,
4. podrobni plan radova koji će biti izvedeni u svakoj kalendar