E-SAVJETOVANJA

Savjetovanja Upute Istraživanja
  • Prijavi se
  • Registriraj se

Preuzmi Word dokumentOstali dokumenti


Na temelju članka 50. stavka 3. Zakona o sustavu civilne zaštite („Narodne novine“, broj 82/15), ravnatelj donosi

 

PRAVILNIK O POSTUPKU PRIMANJA I PRENOŠENJA OBAVIJESTI RANOG UPOZORAVANJA NEPOSREDNE OPASNOSTI TE DAVANJA UPUTA STANOVNIŠTVU

  • Ukupno komentara:
  • Ukupno općih komentara:
  • Ukupno nadopuna teksta:
0
Komentiraj

Opće odredbe

0
Komentiraj

Članak 1.

 

Ovim Pravilnikom se uređuje postupak primanja i prenošenja informacija ranog upozoravanja kao i informacija neposredne opasnosti za nastupanje velike nesreće i katastrofe, nadležna tijela i postupci za davanje uputa stanovništvu o mogućim opasnostima te organiziranom sudjelovanju u provođenju preventivnih i drugih mjera i postupaka za izbjegavanje i smanjivanje posljedica.

 

0
Komentiraj

Članak 2.

 

Rano upozoravanje  u  smislu odredbi ovog Pravilnika je pružanje pravodobnih i učinkovitih informacija na temelju kojih nadležne institucije pokreću zajednice i pojedince izložene opasnostima na poduzimanje mjera za izbjegavanje ili smanjivanje rizika i provođenje pravodobnih priprema za učinkovit odgovor na prijetnje.

0
Komentiraj

Prikupljanje informacija ranog upozoravanja

0
Komentiraj

Članak 3.

 

Informacije ranog upozoravanja prikupljaju institucije iz javnog sektora u dijelu iz svojeg propisanog djelokruga u područjima meteorologije, hidrologije i obrane od poplava, seizmologije, ionizirajućeg zračenja, javnog zdravstva, geologije, inspekcijske službe i druge institucije koje provode znanstvena istraživanja.

0
Komentiraj

Prikupljanje informacija neposredne opasnosti

0
Komentiraj

Članak 4.

 

Informacije o neposrednoj opasnosti od nastanka nesreće čije posljedice mogu izazvati značajne posljedice po živote i zdravlje ljudi i štete na materijalnim dobrima i okolišu prikupljaju operateri postrojenja s opasnim tvarima i hidro-akumulacija te vatrogastvo.

0
Komentiraj

Prenošenje informacija

0
Komentiraj

Članak 5.

 

(1) Informacije iz članaka 3. i 4. ovoga Pravilnika namijenjene su za podizanje pripravnosti sustava civilne zaštite u slučaju prijetnji od velikih nesreća i katastrofa korisnicima na razini lokalne i područne (regionalne) samouprave, korisnicima na državnoj razini te pojedincima za slučaj prijetnji nastajanja pretežno izvanrednih vremenskih ekstremnih događaja.

 

(2) Informacije ranog upozoravanja i neposredne opasnosti u najkraćem mogućem vremenu prenose se središnjem tijelu državne uprave nadležnom za poslove civilne zaštite (u daljnjem tekstu: Državna uprava).

 

(3) Informacije o neposrednoj opasnosti iz članka 4. ovoga Pravilnika, osim Državnoj upravi, prenose se i nadležnim žurnim službama i lokalnim samoupravama.

 

(4) Informacije o neposrednoj opasnosti u vatrogastvu koriste se u provođenju mjera i aktivnosti u okviru ovlasti koje su utvrđene posebnim propisima u području vatrogastva.

0
Komentiraj

Članak 6.

 

(1) Informacije ranog upozoravanja i neposredne opasnosti za određenu vrstu ugroze prenose se i primaju informacijsko-komunikacijskim sustavom uspostavljenim unutar institucija iz članka 3. ovog Pravilnika ili sustavom u kojem su institucije uvezane.

 

(2) Državna uprava povezuje informacijsko-komunikacijski sustav Državne uprave sa sustavima iz stavka 1. ovoga članka putem kojih prima i prenosi informacije ranog upozoravanja i neposredne opasnosti tijelima i osobama iz članka 5. ovog Pravilnika.

0
Komentiraj

Članak 7.

 

(1) Informacijama ranog upozoravanja prenose se predviđanja o mogućnostima nastanka velike nesreće i katastrofe, a ne informacije o stvarnom događaju, što je potrebno naglasiti u komunikaciji s medijima.

 

(2) Državna uprava će komunikaciju s medijima regulirati posebnim planom kako bi se preveniralo nastajanje panike.

0
Komentiraj

Davanje uputa

0
Komentiraj

Članak 8.

 

(1) U slučajevima specifičnih postupanja povezanih sa vremenskim prognozama i ekstremnim vremenskim događajima, ionizirajućim zračenjem, opasnim tvarima, potresima, humanim zdravstvenim izvanrednim događajima (epidemije, pandemije, toplotni i hladni valovi), zaraznim bolestima životinja (epizootije i zoonoze), zaraznim bolestima bilja, mjerama za sigurnost hrane, pitke vode i okoliša, t ijela nadležna za davanje uputa stanovništvu o mogućim opasnostima te organiziranom sudjelovanju u provođenju preventivnih i drugih mjera i postupaka za izbjegavanje i smanjivanje posljedica velikih nesreća i katastrofa su: Državna uprava, Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske, izvršna tijela i stožeri civilne zaštite jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave te druga nadležna tijela i institucije.

 

(2) Nadležna ti jela iz stavka 1. ovog članka mogu davati upute stanovništvu putem Internet stranice, društvenih mreža, SMS poruka, medija ili na druge prihvatljive načine kojima će poruke na najjednostavniji i najekonomičniji način, u najkraćem mogućem vremenu doći do većine krajnjih korisnika.

 

0
Komentiraj

Članak 9.

 

Državna uprava koordinira obavještavanje javnosti u slučajevima kada se na temelju informacija ranog upozoravanja s velikom sigurnošću očekuje mogućnost proglašenja katastrofe.

 

0
Komentiraj

Članak 10.

 

Državna uprava , u žunom slučaju, prema vlastitoj procjeni i ovlastima ili na temelju odluke tijela iz članka 5. stavka 1. ovog Pravilnika, uzbunjuje stanovništvo sustavom javnog uzbunjivanja te emitira priopćenje za stanovništvo.

0
Komentiraj

Završna odredba

0
Komentiraj

Članak 11.

 

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.

 

0
Komentiraj

Komentari

Odustani
qwe rtz
Odustani
Odustani
uredi obriši prikaži sakrij
Zastario!
dodaj odgovor uredi odgovor obriši odgovor
Copyright © 2023 Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva, Ured za zakonodavstvo. Izjava o pristupačnosti.