PRAVILNIK O AKTIVNOM TRAŽENJU POSLA I RASPOLOŽIVOSTI ZA RAD
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom uređuju se aktivnosti koje nezaposlena osoba provodi u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje (u daljnjem tekstu: Zavod), u cilju utvrđivanja statusa nezaposlene osobe, pripreme za zapošljavanje i zapošljavanja.
(2) Aktivnosti iz stavka 1. ovoga članka, osim individualnih konzultacija, ne mora provoditi nezaposlena osoba za vrijeme privremene nesposobnosti za rad.
(3) Privremenu nesposobnost za rad iz stavka 2. ovoga članka nezaposlena osoba dokazuje potvrdom nadležnog liječnika s utvrđenim razdobljem očekivanog trajanja nesposobnosti.
(4) Nezaposlena osoba je dužna o privremenoj nesposobnosti za rad iz stavka 3. ovoga članka i očekivanom trajanju iste, obavijestiti savjetnika za zapošljavanje i dostaviti dokaz kojim opravdava svoju privremenu nesposobnost za rad u roku od tri dana od dana nastanka te okolnosti telefonskim pozivom ili elektroničkim putem.
Članak 2.
(1) Aktivnostima iz članka 1. ovoga Pravilnika smatraju se aktivno traženje posla i raspoloživost za rad.
(2) Aktivno traženje posla i raspoloživost za rad obuhvaćaju sve aktivnosti nezaposlene osobe i savjetnika za zapošljavanje usmjerena pronalaženju zaposlenja koje odgovara stručnim, radnim i osobnim mogućnostima nezaposlene osobe.
II. AKTIVNO TRAŽENJE POSLA
Članak 3.
(1) Aktivno traženje posla obuhvaća sudjelovanje nezaposlene osobe u:
1. individualnim savjetovanjima
2. individualnim konzultacijama
3. grupnim informiranjima
4. radionicama za stjecanje vještina aktivnog traženja posla
5. utvrđivanju aktivnosti i ciljeva profesionalnog plana s rokovima provedbe
6. provedbi aktivnosti utvrđenih profesionalnim planom
7. utvrđivanju aktivnosti i ciljeva Sporazuma o uključivanju na tržište rada s rokovima provedbe
8. provedbi aktivnosti utvrđenih Sporazumom o uključivanju na tržište rada
9. postupku profesionalne selekcije
10. postupku profesionalnog usmjeravanja.
(2) Nezaposlena osoba je dužna provoditi utvrđene aktivnosti iz stavka 1. ovoga članka u zadanim rokovima u dogovoru sa savjetnikom za zapošljavanje.
(3) Nezaposlena osoba je dužna o razlozima neizvršavanja utvrđenih aktivnosti iz stavka 1. točaka 1., 2., 3. i 4. ovoga članka, izvijestiti Zavod najkasnije u roku od tri dana od dana neizvršene aktivnosti.
1. Individualno savjetovanje
Članak 4.
(1) Individualno savjetovanje se provodi kroz strukturirani intervju između savjetnika za zapošljavanje i nezaposlene osobe, a razlikuje se po sadržaju i ciljevima:
1. Individualno savjetovanje provodi se u svrhu pripreme nezaposlene osobe za aktivno traženje posla i definiranje profesionalnog plana i ima za cilj upoznati nezaposlenu osobu o aktivnostima i mjerama Zavoda, kao i pravima i obvezama nezaposlenih osoba.
2. Motivacijsko savjetovanje se provodi za dugotrajno nezaposlene osobe s ciljem utvrđivanja teškoća u traženju posla, informiranju o mogućnostima koje dugotrajno nezaposlena osoba ima na tržištu rada, podizanju razine motivacije osobe te definiranju Sporazuma za uključivanje na tržište rada,
3. Savjetovanje za samozapošljavanje ima za cilj pružiti potrebne informacije nezaposlenim osobama o mogućnostima pokretanja posla i sufinanciranja poduzetničkog pothvata te dati podršku u izradi poslovnog plana kako bi se osigurala realizacija poduzetničke ideje
Članak 5.
(1) Tijekom individualnih savjetovanja se za nezaposlenu osobu prikupljaju podaci o:
1. redovnom obrazovanju (zvanje),
2. dodatnom obrazovanju i osposobljenosti,
3. radnim iskustvima (zanimanjima),
4. radnim vještinama, kompetencijama i osobnim karakteristikama,
5. socijalnim i zdravstvenim prilikama,
6. profesionalnim interesima i motiviranosti za rad,
7. vještinama upravljanja karijerom,
8. ostali podaci važni za utvrđivanje statusa nezaposlene osobe.
(2) Individualno savjetovanje zakazuje se prilikom prijave u evidenciju Zavodu, a najkasnije u roku od 30 dana od dana prijave.
(3) U slučaju promjena podataka iz stavka 1. ovoga članka, a koje zahtijevaju promjene u profesionalnom planu traženja posla vezano za zanimanja ili aktivnosti koje nezaposlena osoba provodi u cilju zapošljavanja, zakazuje se individualno savjetovanje u svrhu revidiranja profesionalnog plana.
2. Individualne konzultacije
Članak 6.
(1) Individualne konzultacije obuhvaćaju međusobne kontakte nezaposlene osobe i savjetnika za zapošljavanje u svrhu razmjene informacija o aktivnostima u traženju posla.
(2) Individualne konzultacije iz stavka 1. ovoga članka mogu se izvršiti osobnim kontaktom ili elektroničkim putem u dogovoreno vrijeme.
(3) Učestalost izvršavanja individualnih konzultacija definira se u profesionalnom planu traženja posla ovisno o razini i intenzitetu potrebne podrške nezaposlenoj osobi.
(4) Individualne konzultacije nezaposlena osoba i savjetnik za zapošljavanje obavljaju u dogovorenom vremenu prema profesionalnom planu traženja posla, a najduže u roku od 8 tjedana.
(5) Individualne konzultacije nezaposlena osoba mora izvršiti osobno u dogovorenom terminu jedanput unutar tri mjeseca, a korisnik novčane naknade za vrijeme nezaposlenosti u dogovorenom terminu jedanput mjesečno.
Članak 7.
(1) Savjetnik za zapošljavanje je dužan tijekom individualnih konzultacija uputiti nezaposlenu osobu na:
1. objavljene natječaje i oglase za slobodna radna mjesta
2. dobivene ishode posredovanja od poslodavaca na prethodno upućena radna mjesta
3. sudjelovanje u mjerama aktivne politike zapošljavanja
4. trenutno raspoložive aktivnosti u svrhu pripreme za zapošljavanje
5. prava i obveze
6. druge sadržaje relevantne za traženje posla
(2) Nezaposlena osoba je dužna tijekom individualnih konzultacija izvijestiti savjetnika za zapošljavanje o:
1. ishodima javljanja na upućena radna mjesta
2. ishodima provedenih aktivnosti u svrhu pripreme za zapošljavanje
3. samoinicijativnom podnošenju molbi poslodavcima i javljanja na oglase i natječaje
4. ostalim provedenim aktivnostima u svrhu traženja posla.
Grupno informiranje
Članak 7a.
(1) Aktivnost grupnog informiranja provodi se prilikom uvođenja novih aktivnosti, mjera aktivne politike, potreba poslodavaca, obrazovnih aktivnosti, sezonskog zapošljavanja, projektnih aktivnosti i dr.
(2) O terminu održavanja grupnog informiranja nezaposlenu osobu obavještava savjetnik za zapošljavanje prilikom individualnog savjetovanja uputnicom koju potpisuje ili ju se može obavijestiti pisanim pozivom, telegramom, telefonskim pozivom i slanjem tekstualnih poruka (SMS) te elektroničkim putem, o čemu se sastavlja zabilješka.
3. Radionice za aktivno traženje posla
Članak 8.
(1) Uključivanjem u radionice za aktivno traženje posla nezaposlena osoba stječe i razvija vještine za aktivno traženje posla i kompetencije za upravljanje karijerom.
(2) Radionice za aktivno traženje posla mogu se provoditi kroz module radionica:
– pisanje molbi i životopisa,
– tehnike aktivnog traženja posla,
– priprema za razgovor s poslodavcem,
– samoprocjene profesionalnih mogućnosti
- priprema za samozapošljavanje
- radionice za dugotrajno nezaposlene osobe.
(3) Nezaposlena osoba obvezna je uključiti se u sve ili neku od radionica na temelju dogovora sa savjetnikom za zapošljavanje, ovisno o njenim predznanjima i potrebama, prije utvrđivanja profesionalnog plana, odnosno na temelju dogovorenih aktivnosti iz utvrđenog profesionalnog plana.
(4) O terminu održavanja radionica nezaposlenu osobu obavještava savjetnik za zapošljavanje prilikom individualnog savjetovanja uputnicom koju potpisuje ili ju se može obavijestiti pisanim pozivom, telegramom, telefonskim pozivom i slanjem tekstualnih poruka (SMS) te elektroničkim putem, o čemu se sastavlja službena zabilješka.
4. Profesionalni plan
Članak 9.
(1) Profesionalni plan je obvezujući dokument u kojem su definirane aktivnosti i obveze nezaposlene osobe i savjetnika za zapošljavanje, kao i rokovi njihove provedbe.
(2) Profesionalni plan utvrđuje savjetnik za zapošljavanje u suradnji s nezaposlenom osobom na individualnom savjetovanju, nakon prikupljenih podataka iz članka5. stavka 1. ovoga Pravilnika, a najkasnije u roku 60 dana od dana prijave Zavodu.
(3) Utvrđeni profesionalni plan potpisuju savjetnik za zapošljavanje i nezaposlena osoba.
(4) U cilju utvrđivanja profesionalnog plana savjetnik za zapošljavanje može nezaposlenu osobu uputiti na dodatne postupke procjene radnih potencijala, sposobnosti i vještina.
Članak 10.
Profesionalni plan sadrži:
1. zanimanja koje nezaposlena osoba može obavljati prema njezinim utvrđenim stručnim, radnim i osobnim mogućnostima te potrebama tržišta rada, u kojima će nezaposlena osoba tražiti posao, a savjetnik za zapošljavanje posredovati na tržištu rada
2. aktivnosti koje će nezaposlena osoba provoditi u cilju zapošljavanja i rokove za provedbu,
3.aktivnosti savjetnika za zapošljavanje u podršci provedbe Profesionalnog plana
4. učestalost izvršavanja individualnih konzultacija u procesu traženja posla.
Članak 11.
Profesionalni plan se revidira ukoliko nastupe okolnosti koje zahtijevaju promjenu popisa poslova i zanimanja, te aktivnosti koje će nezaposlena osoba provoditi u cilju zapošljavanja, a obavezno najmanje jedanput godišnje odnosno zamjenjuje se Sporazumom o uključivanju na tržištu rada.
Članak 12.
Nezaposlena osoba i savjetnik za zapošljavanje se obvezuju potpisivanjem profesionalnog plana provoditi utvrđene aktivnosti u dogovorenim rokovima.
Članak 13.
Praćenje izvršavanja aktivnosti i rokova iz profesionalnog plana je u nadležnosti savjetnika za zapošljavanje
5. Profesionalna selekcija
Članak 14.
(1) Profesionalna selekcija jest stručni postupak odabira kandidata za određeno radno mjesto, obrazovanje i osposobljavanje u kojemu se odabiru oni koji najbolje udovoljavaju postavljenim zahtjevima.
(2) Profesionalna selekcija može uključivati ispitivanje sposobnosti, karakteristika osobnosti, interesa, vrijednosti, motivacije, a po potrebi zdravstvenog stanja i specifičnih znanja.
6. Profesionalno usmjeravanje
Članak 15.
(1) Profesionalno usmjeravanje obuhvaća skup različitih postupaka s ciljem pružanja podrške nezaposlenoj osobi u identificiranju vlastitih mogućnosti, kompetencija i interesa kako bi donijeli odluke o daljnjem obrazovanju i zapošljavanju odnosno definirali profesionalni plan traženja posla.
(2) Profesionalno usmjeravanje može uključivati psihološko-medicinsku obradu nezaposlene osobe.
(3) O terminu provođenja profesionalnog usmjeravanja nezaposlenu osobu obavještava savjetnik za zapošljavanje prilikom individualnog savjetovanja uputnicom koju potpisuje ili ju se može obavijestiti pisanim pozivom, telegramom, telefonskim pozivom i slanjem tekstualnih poruka (SMS) te elektroničkim putem, o čemu se sastavlja bilješka.
7. Sporazum o uključivanju na tržište rada
Članak 16.
Sporazum o uključivanju na tržište rada je obvezujući dokument kojim se definiraju aktivnosti dugotrajno nezaposlene osobe i Zavoda, kao i rokovi njihove provedbe.
Sporazum za uključivanje na tržište rada utvrđuje savjetnik za zapošljavanje u suradnji sa dugotrajno nezaposlenom osobom najkasnije do 18.-tog mjeseca od ulaska u evidenciju nezaposlenih.
Članak 16.a
Dugotrajno nezaposlena osoba je osoba koja se u evidenciji nezaposlenih osoba Zavoda vodi duže od 12 mjeseci.
Članak 16.b
Sporazum o uključivanju na tržište rada sadrži:
1.Zanimanja koje dugotrajno nezaposlena osoba može obavljati s obzirom na utvrđene stručne, radne i osobne mogućnosti te potrebe na tržištu rada u kojima će nezaposlena osoba tražiti posao, a savjetnik posredovati na tržištu rada
2.Aktivnosti koje će nezaposlena osoba provoditi u cilju aktivacije i uključivanja na tržište rada te rokove provedbe
3.Aktivnosti savjetnika za zapošljavanje u podršci provedbe Sporazuma o uključivanju na tržište rada
4.Način, termini i učestalost izvršavanja individualnih konzultacija u procesu uključivanja na tržište rada
III. RASPOLOŽIVOST ZA RAD
Članak 17.
(1) Nezaposlena osoba je raspoloživa za rad ako se odaziva na svaki poziv Zavoda radi pripreme za zapošljavanje i zaposlenja.
(2) Pozivanje iz stavka 1. ovoga članka obavlja se pisanim pozivom, telegramom, telefonskim pozivom i slanjem tekstualnih poruka (SMS) te elektroničkim putem, o čemu se sastavlja zabilješka.
Članak 18.
(1) Nezaposlena osoba svoju neraspoloživost za rad i neprovođenje aktivnog traženja posla može opravdati Zavodu zbog:
1. bolesti i njege malodobnog djeteta zbog bolesti prema potvrdi nadležnog liječnika
2. bolničkog i stacionarnog liječenja prema potvrdi nadležnog liječnika,
2. smrti supružnika, roditelja, djeteta, braće, sestara, roditelja supružnika do 5 dana,
3. elementarne nepogode do 5 dana,
4. osobnih razloga do 18 dana godišnje, a najviše u dva dijela.
(2) Nezaposlena osoba je dužna o nastanku okolnosti iz stavka 1. ovoga članka obavijestiti savjetnika za zapošljavanje u roku od 3 dana od dana njihovog nastanka i dostaviti dokaz kojim opravdava svoju neraspoloživost.
(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, o osobnim razlozima iz stavka 1. točke 4. ovoga članka, nezaposlena osoba je dužna prethodno obavijestiti savjetnika za zapošljavanje te dogovoriti vrijeme u kojem neće biti raspoloživa za rad.
IV. PRESTANAK ISPUNJAVANJA UVJETA O AKTIVNOM TRAŽENJU POSLA I RASPOLOŽIVOSTI ZA RAD
Članak 19.
Smatrat će se da nezaposlena osoba ne ispunjava uvjete o aktivnom traženju posla u sljedećim slučajevima:
1. ako se ne odazove na individualno savjetovanje u zakazano vrijeme iz članka 5. stavka 2. ovoga Pravilnika, osim iz razloga navedenih u članku 18. ovoga Pravilnika,
2. ako se ne izvrši individualne konzultacije u način dogovoren u profesionalnom planu ili sporazumu o uključivanju na tržište rada, osim iz razloga navedenih u članku 18. ovoga Pravilnika,
4. ako se ne odazove na aktivnosti u svrhu pripreme za zapošljavanje u zakazano vrijeme iz članka 8. stavka 4. ovoga Pravilnika osim iz razloga navedenih u članku 18. ovoga Pravilnika,
5. ako odbije dati podatke iz članka 4. stavka 2. ovoga Pravilnika zbog čega se ne može utvrditi profesionalni plan iz članka 9. ovoga Pravilnika,
6. ako se ne pridržava aktivnosti i rokova koje sadrži profesionalni plan iz članka 9. ovoga Pravilnika,
7. ako odbije sudjelovanje u postupku profesionalne selekcije iz članka 14. ovoga Pravilnika.
Članak 20.
Smatrat će se da nezaposlena osoba nije raspoloživa za rad ako se ne odazove na poziv Zavoda na način utvrđen prema članku 14. ovoga Pravilnika.
V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 21.
Na dan stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o aktivnom traženju posla i raspoloživosti za rad (»Narodne novine«, br. 2/14).
Članak 22.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
PRAVILNIK O AKTIVNOM TRAŽENJU POSLA I RASPOLOŽIVOSTI ZA RAD
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom uređuju se aktivnosti koje nezaposlena osoba provodi u suradnji s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje (u daljnjem tekstu: Zavod), u cilju utvrđivanja statusa nezaposlene osobe, pripreme za zapošljavanje i zapošljavanja.
(2) Aktivnosti iz stavka 1. ovoga članka, osim individualnih konzultacija, ne mora provoditi nezaposlena osoba za vrijeme privremene nesposobnosti za rad.
(3) Privremenu nesposobnost za rad iz stavka 2. ovoga članka nezaposlena osoba dokazuje potvrdom nadležnog liječnika s utvrđenim razdobljem očekivanog trajanja nesposobnosti.
(4) Nezaposlena osoba je dužna o privremenoj nesposobnosti za rad iz stavka 3. ovoga članka i očekivanom trajanju iste, obavijestiti savjetnika za zapošljavanje i dostaviti dokaz kojim opravdava svoju privremenu nesposobnost za rad u roku od tri dana od dana nastanka te okolnosti telefonskim pozivom ili elektroničkim putem.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 2.
(1) Aktivnostima iz članka 1. ovoga Pravilnika smatraju se aktivno traženje posla i raspoloživost za rad.
(2) Aktivno traženje posla i raspoloživost za rad obuhvaćaju sve aktivnosti nezaposlene osobe i savjetnika za zapošljavanje usmjerena pronalaženju zaposlenja koje odgovara stručnim, radnim i osobnim mogućnostima nezaposlene osobe.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
II. AKTIVNO TRAŽENJE POSLA
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 3.
(1) Aktivno traženje posla obuhvaća sudjelovanje nezaposlene osobe u:
1. individualnim savjetovanjima
2. individualnim konzultacijama
3. grupnim informiranjima
4. radionicama za stjecanje vještina aktivnog traženja posla
5. utvrđivanju aktivnosti i ciljeva profesionalnog plana s rokovima provedbe
6. provedbi aktivnosti utvrđenih profesionalnim planom
7. utvrđivanju aktivnosti i ciljeva Sporazuma o uključivanju na tržište rada s rokovima provedbe
8. provedbi aktivnosti utvrđenih Sporazumom o uključivanju na tržište rada
9. postupku profesionalne selekcije
10. postupku profesionalnog usmjeravanja.
(2) Nezaposlena osoba je dužna provoditi utvrđene aktivnosti iz stavka 1. ovoga članka u zadanim rokovima u dogovoru sa savjetnikom za zapošljavanje.
(3) Nezaposlena osoba je dužna o razlozima neizvršavanja utvrđenih aktivnosti iz stavka 1. točaka 1., 2., 3. i 4. ovoga članka, izvijestiti Zavod najkasnije u roku od tri dana od dana neizvršene aktivnosti.
1. Individualno savjetovanje
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 4.
(1) Individualno savjetovanje se provodi kroz strukturirani intervju između savjetnika za zapošljavanje i nezaposlene osobe, a razlikuje se po sadržaju i ciljevima:
1. Individualno savjetovanje provodi se u svrhu pripreme nezaposlene osobe za aktivno traženje posla i definiranje profesionalnog plana i ima za cilj upoznati nezaposlenu osobu o aktivnostima i mjerama Zavoda, kao i pravima i obvezama nezaposlenih osoba.
2. Motivacijsko savjetovanje se provodi za dugotrajno nezaposlene osobe s ciljem utvrđivanja teškoća u traženju posla, informiranju o mogućnostima koje dugotrajno nezaposlena osoba ima na tržištu rada, podizanju razine motivacije osobe te definiranju Sporazuma za uključivanje na tržište rada,
3. Savjetovanje za samozapošljavanje ima za cilj pružiti potrebne informacije nezaposlenim osobama o mogućnostima pokretanja posla i sufinanciranja poduzetničkog pothvata te dati podršku u izradi poslovnog plana kako bi se osigurala realizacija poduzetničke ideje
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 5.
(1) Tijekom individualnih savjetovanja se za nezaposlenu osobu prikupljaju podaci o:
1. redovnom obrazovanju (zvanje),
2. dodatnom obrazovanju i osposobljenosti,
3. radnim iskustvima (zanimanjima),
4. radnim vještinama, kompetencijama i osobnim karakteristikama,
5. socijalnim i zdravstvenim prilikama,
6. profesionalnim interesima i motiviranosti za rad,
7. vještinama upravljanja karijerom,
8. ostali podaci važni za utvrđivanje statusa nezaposlene osobe.
(2) Individualno savjetovanje zakazuje se prilikom prijave u evidenciju Zavodu, a najkasnije u roku od 30 dana od dana prijave.
(3) U slučaju promjena podataka iz stavka 1. ovoga članka, a koje zahtijevaju promjene u profesionalnom planu traženja posla vezano za zanimanja ili aktivnosti koje nezaposlena osoba provodi u cilju zapošljavanja, zakazuje se individualno savjetovanje u svrhu revidiranja profesionalnog plana.
2. Individualne konzultacije
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 6.
(1) Individualne konzultacije obuhvaćaju međusobne kontakte nezaposlene osobe i savjetnika za zapošljavanje u svrhu razmjene informacija o aktivnostima u traženju posla.
(2) Individualne konzultacije iz stavka 1. ovoga članka mogu se izvršiti osobnim kontaktom ili elektroničkim putem u dogovoreno vrijeme.
(3) Učestalost izvršavanja individualnih konzultacija definira se u profesionalnom planu traženja posla ovisno o razini i intenzitetu potrebne podrške nezaposlenoj osobi.
(4) Individualne konzultacije nezaposlena osoba i savjetnik za zapošljavanje obavljaju u dogovorenom vremenu prema profesionalnom planu traženja posla, a najduže u roku od 8 tjedana.
(5) Individualne konzultacije nezaposlena osoba mora izvršiti osobno u dogovorenom terminu jedanput unutar tri mjeseca, a korisnik novčane naknade za vrijeme nezaposlenosti u dogovorenom terminu jedanput mjesečno.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 7.
(1) Savjetnik za zapošljavanje je dužan tijekom individualnih konzultacija uputiti nezaposlenu osobu na:
1. objavljene natječaje i oglase za slobodna radna mjesta
2. dobivene ishode posredovanja od poslodavaca na prethodno upućena radna mjesta
3. sudjelovanje u mjerama aktivne politike zapošljavanja
4. trenutno raspoložive aktivnosti u svrhu pripreme za zapošljavanje
5. prava i obveze
6. druge sadržaje relevantne za traženje posla
(2) Nezaposlena osoba je dužna tijekom individualnih konzultacija izvijestiti savjetnika za zapošljavanje o:
1. ishodima javljanja na upućena radna mjesta
2. ishodima provedenih aktivnosti u svrhu pripreme za zapošljavanje
3. samoinicijativnom podnošenju molbi poslodavcima i javljanja na oglase i natječaje
4. ostalim provedenim aktivnostima u svrhu traženja posla.
Grupno informiranje
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 7a.
(1) Aktivnost grupnog informiranja provodi se prilikom uvođenja novih aktivnosti, mjera aktivne politike, potreba poslodavaca, obrazovnih aktivnosti, sezonskog zapošljavanja, projektnih aktivnosti i dr.
(2) O terminu održavanja grupnog informiranja nezaposlenu osobu obavještava savjetnik za zapošljavanje prilikom individualnog savjetovanja uputnicom koju potpisuje ili ju se može obavijestiti pisanim pozivom, telegramom, telefonskim pozivom i slanjem tekstualnih poruka (SMS) te elektroničkim putem, o čemu se sastavlja zabilješka.
3. Radionice za aktivno traženje posla
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 8.
(1) Uključivanjem u radionice za aktivno traženje posla nezaposlena osoba stječe i razvija vještine za aktivno traženje posla i kompetencije za upravljanje karijerom.
(2) Radionice za aktivno traženje posla mogu se provoditi kroz module radionica:
– pisanje molbi i životopisa,
– tehnike aktivnog traženja posla,
– priprema za razgovor s poslodavcem,
– samoprocjene profesionalnih mogućnosti
- priprema za samozapošljavanje
- radionice za dugotrajno nezaposlene osobe.
(3) Nezaposlena osoba obvezna je uključiti se u sve ili neku od radionica na temelju dogovora sa savjetnikom za zapošljavanje, ovisno o njenim predznanjima i potrebama, prije utvrđivanja profesionalnog plana, odnosno na temelju dogovorenih aktivnosti iz utvrđenog profesionalnog plana.
(4) O terminu održavanja radionica nezaposlenu osobu obavještava savjetnik za zapošljavanje prilikom individualnog savjetovanja uputnicom koju potpisuje ili ju se može obavijestiti pisanim pozivom, telegramom, telefonskim pozivom i slanjem tekstualnih poruka (SMS) te elektroničkim putem, o čemu se sastavlja službena zabilješka.
4. Profesionalni plan
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 9.
(1) Profesionalni plan je obvezujući dokument u kojem su definirane aktivnosti i obveze nezaposlene osobe i savjetnika za zapošljavanje, kao i rokovi njihove provedbe.
(2) Profesionalni plan utvrđuje savjetnik za zapošljavanje u suradnji s nezaposlenom osobom na individualnom savjetovanju, nakon prikupljenih podataka iz članka5. stavka 1. ovoga Pravilnika, a najkasnije u roku 60 dana od dana prijave Zavodu.
(3) Utvrđeni profesionalni plan potpisuju savjetnik za zapošljavanje i nezaposlena osoba.
(4) U cilju utvrđivanja profesionalnog plana savjetnik za zapošljavanje može nezaposlenu osobu uputiti na dodatne postupke procjene radnih potencijala, sposobnosti i vještina.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 10.
Profesionalni plan sadrži:
1. zanimanja koje nezaposlena osoba može obavljati prema njezinim utvrđenim stručnim, radnim i osobnim mogućnostima te potrebama tržišta rada, u kojima će nezaposlena osoba tražiti posao, a savjetnik za zapošljavanje posredovati na tržištu rada
2. aktivnosti koje će nezaposlena osoba provoditi u cilju zapošljavanja i rokove za provedbu,
3.aktivnosti savjetnika za zapošljavanje u podršci provedbe Profesionalnog plana
4. učestalost izvršavanja individualnih konzultacija u procesu traženja posla.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 11.
Profesionalni plan se revidira ukoliko nastupe okolnosti koje zahtijevaju promjenu popisa poslova i zanimanja, te aktivnosti koje će nezaposlena osoba provoditi u cilju zapošljavanja, a obavezno najmanje jedanput godišnje odnosno zamjenjuje se Sporazumom o uključivanju na tržištu rada.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 12.
Nezaposlena osoba i savjetnik za zapošljavanje se obvezuju potpisivanjem profesionalnog plana provoditi utvrđene aktivnosti u dogovorenim rokovima.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 13.
Praćenje izvršavanja aktivnosti i rokova iz profesionalnog plana je u nadležnosti savjetnika za zapošljavanje
5. Profesionalna selekcija
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 14.
(1) Profesionalna selekcija jest stručni postupak odabira kandidata za određeno radno mjesto, obrazovanje i osposobljavanje u kojemu se odabiru oni koji najbolje udovoljavaju postavljenim zahtjevima.
(2) Profesionalna selekcija može uključivati ispitivanje sposobnosti, karakteristika osobnosti, interesa, vrijednosti, motivacije, a po potrebi zdravstvenog stanja i specifičnih znanja.
6. Profesionalno usmjeravanje
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 15.
(1) Profesionalno usmjeravanje obuhvaća skup različitih postupaka s ciljem pružanja podrške nezaposlenoj osobi u identificiranju vlastitih mogućnosti, kompetencija i interesa kako bi donijeli odluke o daljnjem obrazovanju i zapošljavanju odnosno definirali profesionalni plan traženja posla.
(2) Profesionalno usmjeravanje može uključivati psihološko-medicinsku obradu nezaposlene osobe.
(3) O terminu provođenja profesionalnog usmjeravanja nezaposlenu osobu obavještava savjetnik za zapošljavanje prilikom individualnog savjetovanja uputnicom koju potpisuje ili ju se može obavijestiti pisanim pozivom, telegramom, telefonskim pozivom i slanjem tekstualnih poruka (SMS) te elektroničkim putem, o čemu se sastavlja bilješka.
7. Sporazum o uključivanju na tržište rada
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 16.
Sporazum o uključivanju na tržište rada je obvezujući dokument kojim se definiraju aktivnosti dugotrajno nezaposlene osobe i Zavoda, kao i rokovi njihove provedbe.
Sporazum za uključivanje na tržište rada utvrđuje savjetnik za zapošljavanje u suradnji sa dugotrajno nezaposlenom osobom najkasnije do 18.-tog mjeseca od ulaska u evidenciju nezaposlenih.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 16.a
Dugotrajno nezaposlena osoba je osoba koja se u evidenciji nezaposlenih osoba Zavoda vodi duže od 12 mjeseci.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 16.b
Sporazum o uključivanju na tržište rada sadrži:
1. Zanimanja koje dugotrajno nezaposlena osoba može obavljati s obzirom na utvrđene stručne, radne i osobne mogućnosti te potrebe na tržištu rada u kojima će nezaposlena osoba tražiti posao, a savjetnik posredovati na tržištu rada
2. Aktivnosti koje će nezaposlena osoba provoditi u cilju aktivacije i uključivanja na tržište rada te rokove provedbe
3. Aktivnosti savjetnika za zapošljavanje u podršci provedbe Sporazuma o uključivanju na tržište rada
4. Način, termini i učestalost izvršavanja individualnih konzultacija u procesu uključivanja na tržište rada
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
III. RASPOLOŽIVOST ZA RAD
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 17.
(1) Nezaposlena osoba je raspoloživa za rad ako se odaziva na svaki poziv Zavoda radi pripreme za zapošljavanje i zaposlenja.
(2) Pozivanje iz stavka 1. ovoga članka obavlja se pisanim pozivom, telegramom, telefonskim pozivom i slanjem tekstualnih poruka (SMS) te elektroničkim putem, o čemu se sastavlja zabilješka.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 18.
(1) Nezaposlena osoba svoju neraspoloživost za rad i neprovođenje aktivnog traženja posla može opravdati Zavodu zbog:
1. bolesti i njege malodobnog djeteta zbog bolesti prema potvrdi nadležnog liječnika
2. bolničkog i stacionarnog liječenja prema potvrdi nadležnog liječnika,
2. smrti supružnika, roditelja, djeteta, braće, sestara, roditelja supružnika do 5 dana,
3. elementarne nepogode do 5 dana,
4. osobnih razloga do 18 dana godišnje, a najviše u dva dijela.
(2) Nezaposlena osoba je dužna o nastanku okolnosti iz stavka 1. ovoga članka obavijestiti savjetnika za zapošljavanje u roku od 3 dana od dana njihovog nastanka i dostaviti dokaz kojim opravdava svoju neraspoloživost.
(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, o osobnim razlozima iz stavka 1. točke 4. ovoga članka, nezaposlena osoba je dužna prethodno obavijestiti savjetnika za zapošljavanje te dogovoriti vrijeme u kojem neće biti raspoloživa za rad.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
IV. PRESTANAK ISPUNJAVANJA UVJETA O AKTIVNOM TRAŽENJU POSLA I RASPOLOŽIVOSTI ZA RAD
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 19.
Smatrat će se da nezaposlena osoba ne ispunjava uvjete o aktivnom traženju posla u sljedećim slučajevima:
1. ako se ne odazove na individualno savjetovanje u zakazano vrijeme iz članka 5. stavka 2. ovoga Pravilnika, osim iz razloga navedenih u članku 18. ovoga Pravilnika,
2. ako se ne izvrši individualne konzultacije u način dogovoren u profesionalnom planu ili sporazumu o uključivanju na tržište rada, osim iz razloga navedenih u članku 18. ovoga Pravilnika,
4. ako se ne odazove na aktivnosti u svrhu pripreme za zapošljavanje u zakazano vrijeme iz članka 8. stavka 4. ovoga Pravilnika osim iz razloga navedenih u članku 18. ovoga Pravilnika,
5. ako odbije dati podatke iz članka 4. stavka 2. ovoga Pravilnika zbog čega se ne može utvrditi profesionalni plan iz članka 9. ovoga Pravilnika,
6. ako se ne pridržava aktivnosti i rokova koje sadrži profesionalni plan iz članka 9. ovoga Pravilnika,
7. ako odbije sudjelovanje u postupku profesionalne selekcije iz članka 14. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 20.
Smatrat će se da nezaposlena osoba nije raspoloživa za rad ako se ne odazove na poziv Zavoda na način utvrđen prema članku 14. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
V. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 21.
Na dan stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o aktivnom traženju posla i raspoloživosti za rad (»Narodne novine«, br. 2/14).
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 22.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava