PRIJEDLOG ZAKONA O ALTERNATIVNIM INVESTICIJSKIM FONDOVIMA
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o alternativnim investicijskim fondovima (u daljnjem tekstu: Zakon) sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1., a u vezi s člankom 49. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 85/10 - pročišćeni tekst i 5/14 - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Zakonom o alternativnim investicijskim fondovima (Narodne novine, broj 16/13), koji je stupio na snagu danom pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji, odnosno 1. srpnja 2013. godine, u potpunosti je izmijenjen do tada postojeći zakonodavni okvir područja investicijskih fondova na način da se kategorija alternativnih investicijskih fondova jasno razgraničila od otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom (tzv. UCITS fondova). Predmetnim zakonom su u hrvatski pravni sustav prenesene odredbe Direktive 2011/61/EU Europskog Parlamenta i Vijeća od 8. lipnja 2011. o upraviteljima alternativnih investicijskih fondova i o izmjeni direktiva 2003/41/EZ i 2009/65/EZ te uredbi (EZ) br. 1060/2009 i (EU) br. 1095/2010 (dalje u tekstu: AIFM Direktiva) te je zakonodavni okvir poslovanja društava za upravljanje alternativnim investicijskim fondovima (u daljnjem tekstu: UAIF) i samih alternativnih investicijskih fondova (u daljnjem tekstu: AIF) u Republici Hrvatskoj usklađen s pravnom stečevinom Europske unije.
AIF je investicijski fond osnovan sa svrhom i namjenom:
a) prikupljanja sredstava javnom ili privatnom ponudom od ulagatelja te ulaganja tih sredstava u skladu s unaprijed određenom strategijom i ciljem ulaganja AIF-a, a isključivo u korist imatelja udjela tog AIF-a te
b) ne zahtijeva odobrenje za osnivanje i upravljanje UCITS fondom u skladu s odredbama zakona kojim se uređuje osnivanje i rad otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom.
Stupanjem na snagu Zakona o alternativnim investicijskim fondovima (Narodne novine, broj 16/13), omogućena je liberalizacija poslovanja AIF-ova i prekogranična suradnja te je osigurana viša razina zaštite ulagatelja i solventnost UAIF-ova, čime je omogućen razvoj fondovske industrije u Republici Hrvatskoj kao članici Europske unije.
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o alternativnim investicijskim fondovima (Narodne novine, broj 143/14), hrvatski pravni okvir poslovanja UAIF-ova i AIF-ova dodatno se uskladio s odredbama Direktive 2013/14/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 21. svibnja 2013. o izmjeni Direktive 2003/41/EZ o djelatnostima i nadzoru institucija za strukovno mirovinsko osiguranje, Direktive 2009/65/EZ o usklađivanju zakona i drugih propisa u odnosu na subjekte za zajednička ulaganja u prenosive vrijednosne papire (UCITS) i AIFM Direktive o upraviteljima alternativnih investicijskih fondova u odnosu na preveliko oslanjanje na kreditne rejtinge.
Time je postojeći sustav poslovanja UAIF-ova i AIF-ova dodatno uređen, sukladno tržišnim kretanjima i iskustvima financijske krize, u svrhu poboljšanja kvalitete ulaganja AIF-ova i upravljanja rizicima, a time i bolje zaštite ulagatelja, odnosno smanjenja prevelikog oslanjanja AIF-ova na kreditne rejtinge prilikom ulaganja u dužničke financijske instrumente, a da pri tom ne provode vlastite procjene kreditne sposobnosti izdavatelja takvih dužničkih financijskih instrumenata.
Ovim Zakonom izmijenjene su i dopunjene odredbe za koje je dosadašnja praksa i iskustvo pokazalo da postoji potreba za njihovim uspješnijim ili podrobnijim uređenjem. Navedeno u prvom redu podrazumijeva razvrstavanje UAIF-ova u tri razreda, konkretno podjelu upravitelja na mali, srednji i veliki UAIF i to temeljem kriterija veličine imovine pod upravljanjem UAIF-a te kategorije ulagatelja kojima se udjeli pojedinih AIF-ova mogu nuditi. U odnosu na dosadašnji zakonodavni okvir, pored malih i velikih UAIF-ova, uvodi se i među-kategorija srednjih UAIF-ova, sve s ciljem uvažavanja specifičnih potreba fondovskog tržišta Republike Hrvatske.
Svrha uvođenja navedenih kategorija jest olakšavanje i pojednostavljenje osnivanja i poslovanja malih i srednjih UAIF-ova, radi čega su te kategorije upravitelja oslobođene velikog dijela zahtjeva propisanih ovim Zakonom i Delegiranom uredbom Komisije (EU) br. 231/2013 od 19. prosinca 2012. o dopuni Direktive 2011/61/EU Europskog parlamenta i Vijeća (u daljnjem tekstu: Uredba) u odnosu na izuzeća, opće uvjete poslovanja, depozitare, financijsku polugu, transparentnost i nadzor kojim zahtjevima veliki UAIF-ovi i nadalje moraju u cijelosti udovoljavati
Slijedom navedenoga, mali UAIF-ovi mogu obavljati i druge djelatnosti koje nisu uređene fondovskim propisima, postavljeni su blaži zahtjevi za kapitalnu adekvatnost, ako je osnovan u obliku društva za ograničenu odgovornost, ne mora imati nadzorni odbor, dovoljno je da ima jednog člana uprave, nije nužno ustrojavanje kontrolnih funkcija, ne mora udovoljavati propisanim zahtjevima politika primitaka, može prenijeti upravljanje AIF-ovima na drugi UAIF bez odobrenja Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga te druga ovim Zakonom propisana oslobođenja od obveza kojima veliki ili srednji UAIF-ovi moraju udovoljavati.
U odnosu na mali UAIF, srednji UAIF mora ispunjavati viši standard i kao takav pridržavati se šireg spektra propisanih zahtjeva od malog UAIF-a, pri čemu je u odnosu na veliki UAIF oslobođen, primjerice, zahtjeva za dodatnim iznosom kapitala, ako je osnovan u obliku društva za ograničenu odgovornost, ne mora imati nadzorni odbor, oslobođen je zahtjeva politika primitaka i dr.
Kako je uvodno napomenuto, osim ukupne imovine pod upravljanjem UAIF-a, kao dodatni kriterij razgraničenja UAIF-ova, navodi se i kategorija ulagatelja kojima su udjeli AIF-ovi pod upravljanjem konkretnog UAIF-a namijenjeni. Slijedom navedenoga, udjeli AIF-ova kojima upravlja mali ili srednji UAIF mogu se nuditi isključivo profesionalnim i/ili kvalificiranim ulagateljima. Ako bi UAIF upravljao i jednim AIF-om čiji se udjeli nude malim ulagateljima, isti bi morao dobiti odobrenje za rad velikog UAIF, neovisno o veličini imovine pod upravljanjem. Iz navedenog je razvidno da se ovim Zakonom nastoji osigurati visoki nivo zaštite malih ulagatelja propisivanjem najstrožih zahtjeva za one upravitelje AIF-ovima čiji su udjeli namijenjeni navedenoj kategoriji ulagatelja.
Upravo iz razloga što nisu dužni udovoljavati svim propisanim zahtjevima iz ovoga Zakona i Uredbe te se na razini Europske unije ne smatraju u cijelosti usklađenima s AIFM Direktivom, mali i srednji UAIF-ovi ne mogu prekogranično trgovati udjelima AIF-ova, upravljati AIF-ovima i/ili obavljati pomoćne djelatnosti iz ovoga Zakona u drugoj državi članici Europske unije. Pritom je bitno napomenuti da i mali odnosno srednji UAIF ima opciju uskladiti se sa svim zahtjevima iz ovoga Zakona i Uredbe, odnosno podići standard
poslovanja na razinu velikog UAIF-a. Od  renutka izvršnosti rješenja Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga kojim se izdaje odobrenje za rad velikog UAIF-a, takav UAIF se smatra velikim UAIF-om koji može slobodno poslovati u Europskoj uniji na prekograničnoj osnovi.
Nadalje, važnu novinu uvedenu predstavlja i mogućnost osnivanja zatvorenog AIF-a kao imovine bez pravne osobnosti, a što je do sada bila opcija isključivo za osnivanje u obliku otvorenog AIF-a. Prema tome, uvodi se novi kriterij razlikovanja „otvorenosti“ i „zatvorenosti“ AIF-ova koji se svodi na politiku otkupa udjela iz AIF-a umjesto dosadašnjeg kriterija pravne osobnosti odnosno nedostatka iste ako se fond osnivao kao imovina.
Otvoreni AIF se kao i do sada definira kao zasebna imovina, bez pravne osobnosti, koju osniva i kojom upravlja vanjski UAIF te čiji se udjeli otkupljuju na zahtjev ulagatelja iz imovine otvorenog AIF-a. Ovim zakonom je omogućeno da se i zatvoreni AIF može osnovati kao imovina bez pravne osobnosti, s time da udjeli istoga nisu otkupivi na zahtjev ulagatelja iz imovine AIF-a.
Prema tome, zatvoreni se AIF može i nadalje osnivati kao AIF s pravnom osobnošću, a ovim Zakonom je omogućeno osnivanje zatvorenog AIF-a kao imovine bez pravne osobnosti. Zatvoreni AIF koji je imovina bez pravne osobnost mora imati vanjski UAIF, dok se zatvoreni AIF koji je pravna osoba može osnovati i kao UAIF sa unutarnjim upravljanjem, koji je u tom slučaju istovremeno i UAIF, i AIF.
S obzirom na iskustvo stečeno u praksi, djelomično su izmijenjene odredbe koje se odnose na postupke licenciranja, pri čemu su predmetni postupci pojednostavljeni, ostavljena je mogućnost istovremenog odlučivanja Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga i spajanja postupaka te su u mjeri u kojoj je to bilo moguće ukinute određene administrativne barijere i zapreke, sve s ciljem ekonomičnijeg i svrsishodnijeg postupanja te rasterećenja subjekata nadzora.
Navedeno konkretnije podrazumijeva pojednostavljivanje postupaka osnivanja samih UAIF-ova (pri čemu će se u okviru istog postupa odlučivati o izdavanju odobrenja za UAIF, članove uprave te imatelje kvalificiranih udjela) te postupka osnivanja AIF-ova (što podrazumijeva istovremeno osnivanje AIF-a, izdavanje odobrenje za izbora depozitara te odobrenja na pravila i kada je to primjenjivo, prospekta AIF-a). Također, novinu predstavlja i ukidanje licenciranja eventualnih naknadnih izmjena odnosno dopuna pravila AIF-a s privatnom ponudom, o kojim će promjenama UAIF ubuduće samo obavještavati Hrvatsku agenciju za nadzor financijskih usluga (pri čemu će ista navedene promjene moći odbiti pod zakonom predviđenim uvjetima).
Nadalje, ukida se dio kojim se propisuje obveza nadzornog tijela za procjenu financijske stabilnosti i prikladnosti svih članova UAIF-a, kao i raspisivanje uvjeta za sve članove UAIF-a, pri čemu zakon propisuje da će ubuduće nadzorno tijelo prikladnost i financijsku stabilnost ocjenjivati isključivo u odnosu na kvalificirane članove UAIF-a.
S ciljem rasterećenja subjekata nadzora, također se mijenjaju odredbe o obvezi odobravanja delegiranja svih poslova UAIF-ova koji upravlja AIF-om čiji se udjeli nude javnom ponudom, pri čemu se izmjenama sužava krug poslova za čije je delegiranje na treće osobe potrebno ishoditi odobrenje nadzornog tijela, na način da se konkretiziraju osnovni poslovi i funkcije.
Odredbe o prijenosu upravljanja AIF-ovima su također izmijenjene na način da su uvažena dosadašnja iskustva iz prakse shodno čemu su postupci pojednostavljeni te su prilagođeni rokovi i potrebna dokumentacija.
Nadalje, ovim Zakonom omogućen je provedba Uredbe (EU) br. 345/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. travnja 2013. o europskim fondovima poduzetničkog kapitala i Uredbe (EU) br. 346/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. travnja 2013. o europskim fondovima socijalnog poduzetništva na način da je određeno nadležno tijelo za predmetne upravitelje i fondove te prekršajne odredbe, a koje su trenutno propisane Zakonom o provedbi Uredbe Europske unije o europskim fondovima poduzetničkog kapitala (Narodne novine, broj 123/13) i Zakonom o provedbi Uredbe Europske unije o europskim fondovima socijalnog poduzetništva (Narodne novine, broj 123/13), sve s ciljem uređivanja materije alternativnih investicijskih fondova u jedinstvenom propisu.
Također, dodatno usklađenje hrvatskog pravnog okvira u područja poslovanja UAIF-ova i AIF-ova temeljeno na iskustvu stečenom u dosadašnjoj primjeni zakonodavnog okvira, kao i primjeni najboljih tržišnih praksi s područja poslovanja takvih fondova, provedeno je izradom ovoga Zakona u interesu svih zainteresiranih strana i sudionika financijskog tržišta u Republici Hrvatskoj, prvenstveno ulagatelja i UAIF-ova odnosno AIF-ova kojima isti upravljaju.
Ovim Zakonom dodatno će se pravno urediti sigurnost i stabilnost poslovanja društava za upravljanje AIF-ovima i samih AIF-ova u svrhu daljnjeg razvoja njihovog poslovanja, kao i jačanja zaštite ulagatelja u takve fondove, čime se istovremeno promiče povjerenje u tržište kapitala, a time i stabilnost financijskog sustava Republike Hrvatske.
Zaključno, uvažavajući kompleksnost i opsežnost opisanih izmjena i dopuna, odnosno izmjenu ili dopunu više od polovice odredbi Zakonom o alternativnim investicijskim fondovima (Narodne novine, br. 16/13 i 143/14), a sve zbog poboljšanja pojedinih odredbi temeljem dosadašnjeg iskustva i prakse, izrađen je novi zakon sve s konačnim ciljem osiguranja jasnoće odredbi i pravne sigurnosti pri njihovoj primjeni.
III. OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
PRIJEDLOG ZAKONA O ALTERNATIVNIM INVESTICIJSKIM FONDOVIMA
DIO PRVI
OPĆE ODREDBE
0
Komentiraj
Članak 1.
Ovim se Zakonom uređuju:
a) uvjeti za osnivanje, poslovanje i prestanak rada društava za upravljanje alternativnim investicijskim fondovima iz Republike Hrvatske i alternativnih investicijskih fondova, te nadzor nad njihovim poslovanjem
b) uvjeti pod kojima društva za upravljanje alternativnim investicijskim fondovima iz druge države članice ili treće države mogu obavljati djelatnost i/ili trgovati udjelima alternativnih investicijskih fondova kojima upravljaju na području Republike Hrvatske.
Prijenos propisa Europske unije
0
Komentiraj
Članak 2.
(1) Ovim se Zakonom u pravni sustav Republike Hrvatske prenose sljedeće direktive:
1. Direktiva 2011/61/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 8. lipnja 2011. o upraviteljima alternativnih investicijskih fondova i o izmjeni direktiva 2003/41/EZ i 2009/65/EZ te uredbi (EZ) br. 1060/2009 i (EU) br. 1095/2010 (Tekst značajan za EGP) (SL L 174, 1.7.2011.), kako je posljednji put izmijenjena Direktivom 2014/65/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 15. svibnja 2014. o tržištu financijskih instrumenata i izmjeni Direktive 2002/92/EZ i Direktive 2011/61/EU (Tekst značajan za EGP) (SL L 173, 12.6.2014.) (u daljnjem tekstu: Direktiva 2011/61/EU)
2. članak 30.a Direktive 2002/87/EZ Europskoga parlamenta i Vijeća od 16. prosinca 2002. o dodatnom nadzoru kreditnih institucija, društava za osiguranje i investicijskih društava u financijskom konglomeratu i o izmjeni i dopuni direktiva Vijeća 73/239/EEZ, 79/267/EEZ, 92/49/EEZ, 92/96/EEZ, 93/6/EEZ i 93/22/EEZ i direktiva 98/78/EZ i 2000/12/EZ Europskoga parlamenta i Vijeća (SL L 035/1, 11.2.2003.)
3. članak 2. stavak 22. i stavak 23. Direktive 2011/89/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 16. studenoga 2011. o izmjeni direktiva 98/78/EZ, 2002/87 /EZ, 2006/48/EZ i 2009/138/EZ u odnosu na dodatni nadzor financijskih subjekata u financijskom konglomeratu (Tekst značajan za EGP) (SL L 326, 8.12.2011.)
(2) Ovim Zakonom osiguravaju se pretpostavke za provedbu sljedećih uredbi Europske unije:
4. Delegirana uredba Komisije (EU) br. 694/2014 оd 17. prosinca 2013. o dopuni Direktive 2011/61/EU Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda kojima se određuju vrste upravitelja alternativnih investicijskih fondova (Tekst značajan za EGP) (SL L 183, 24.6.2014.)
5. Uredba (EU) br. 345/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. travnja 2013. o europskim fondovima poduzetničkog kapitala (Tekst značajan za EGP) (SL L 115, 25.4.2013.) (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) br. 345/2013) i
6. Uredba (EU) br. 346/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. travnja 2013. o europskim fondovima socijalnog poduzetništva (Tekst značajan za EGP) (SL L 115, 25.4.2013) (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) br. 346/2013).
Ovlast Agencije za osiguranje provedbe uredbi Europske unije, regulatornih i provedbenih tehničkih standarda te smjernica europskih nadzornih tijela
0
Komentiraj
Članak 3.
(1) Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (u daljnjem tekstu: Agencija) nadležna je za provedbu i nadzor primjene ovoga Zakona i uredbi Europske unije iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona.
(2) Agencija je ovlaštena donijeti provedbene propise radi provedbe uredbi Europske unije, regulatornih i provedbenih tehničkih standarda, te usklađivanja sa smjernicama i drugim akatima koje su ovlaštena donijeti europska nadzorna tijela.
(3) Agencija će na svojoj mrežnoj stranici objaviti tekstove smjernica kojih će se Agencija i/ili subjekti nadzora u cijelosti ili djelomično pridržavati ili s kojima se do određenog roka namjeravaju uskladiti, zajedno s obavijesti koja će sadržavati:
1. na koje se subjekte nadzora smjernica odnosi
2. primjenjuje li se smjernica u cijelosti ili djelomično i
3. datum početka primjene smjernice, s relevantnim prijelaznim razdobljima, ako je primjenjivo.
(4) Agencija i subjekti nadzora dužni su poduzeti sve potrebne aktivnosti radi usklađenja sa smjernicama iz stavka 3. ovoga članka.
Značenje pojedinih pojmova
0
Komentiraj
Članak 4.
Pojedini pojmovi, u smislu ovoga Zakona, imaju sljedeće značenje:
1) investicijski fond je subjekt za zajednička ulaganja čija je jedina svrha i namjena prikupljanje sredstava javnom ili privatnom ponudom te ulaganje tih sredstava u skladu s unaprijed određenom strategijom ulaganja investicijskog fonda, a isključivo u korist imatelja udjela u tom investicijskom fondu.
2) alternativni investicijski fond (AIF) je investicijski fond osnovan sa svrhom i namjenom:
a) prikupljanja sredstava javnom ili privatnom ponudom od ulagatelja te ulaganja tih sredstava u skladu s unaprijed određenom strategijom i ciljem ulaganja AIF-a, a isključivo u korist imatelja udjela tog AIF-a, te
b) ne zahtijeva odobrenje za osnivanje i upravljanje UCITS fondom u skladu s odredbama zakona kojim se uređuje osnivanje i rad otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom.
3) UCITS fond je investicijski fond određen zakonom kojim se uređuje osnivanje i rad otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom.
4) otvoreni AIF je zasebna imovina, bez pravne osobnosti, koju osniva i kojom upravlja UAIF, u svoje ime i za zajednički račun ulagatelja u AIF, u skladu s odredbama ovoga Zakona, prospekta i/ili pravila toga AIF-a. Otvorenim AIF-om može upravljati samo vanjski UAIF. Udjeli otvorenog AIF-a otkupljuju se na zahtjev ulagatelja, izravno ili neizravno, iz imovine otvorenog AIF-a, na način i pod uvjetima utvrđenim prospektom i/ili pravilima AIF-a, i to prije likvidacije odnosno prestanka AIF-a.
5) zatvoreni AIF je:
a) zatvoreni AIF s pravnom osobnošću - pravna osoba osnovana u obliku dioničkog društva ili društva s ograničenom odgovornošću koju osniva i kojom upravlja UAIF u njezino ime i za njezin račun u skladu s odredbama ovoga Zakona, pravilima AIF-a, prospektom AIF-a kada je to primjenjivo te statutom ili društvenim ugovorom AIF-a, a čiji udjeli na zahtjev ulagatelja nisu otkupivi iz imovine AIF-a. Zatvoreni AIF sa pravnom osobnošću se može osnovati i bez vanjskog UAIF-a, kao zatvoreni AIF s unutarnjim upravljanjem.
b) zatvoreni AIF bez pravne osobnosti - zasebna imovina, bez pravne osobnosti, koju osniva i kojom upravlja UAIF, u svoje ime i za zajednički račun ulagatelja u AIF, u skladu s odredbama ovoga Zakona i pravilima AIF-a, a čiji udjeli na zahtjev ulagatelja nisu otkupivi iz imovine AIF-a. Zatvorenim AIF-om bez pravne osobnosti uvijek upravlja vanjski UAIF.
6) AIF iz druge države članice je:
a) AIF za koji je izdano odobrenje za rad ili je registriran u državi članici u skladu sa primjenjivim nacionalnim pravom ili
b) AIF za koji nije izdano odobrenje za rad ili nije registriran u državi članici, ali ima registrirano sjedište i/ili središnju upravu u državi članici.
7) AIF iz treće države je AIF koji nije iz Republike Hrvatske ili iz druge države članice.
8) udjel predstavlja udjel u otvorenom AIF-u odnosno zatvorenom AIF-u bez pravne osobnosti te dionicu ili poslovni udjel u zatvorenom AIF-u s pravnom osobnošću.
9) ulagatelj je imatelj udjela u otvorenom AIF-u odnosno zatvorenom AIF-u bez pravne osobnosti te dioničar ili imatelj poslovnog udjela u zatvorenom AIF-u s pravnom osobnošću.
10) profesionalni ulagatelj je ulagatelj koji se u skladu sa zakonom kojim se uređuje tržište kapitala smatra profesionalnim ulagateljem ili se na vlastiti zahtjev može tretirati kao profesionalni ulagatelj.
11) kvalificirani ulagatelj je ulagatelj koji:
a) se za potrebe ulaganja u udjele jednog AIF-a obvezuje uplatiti jednokratnom uplatom minimalno 400.000,00 kuna ili ekvivalentnu vrijednost u drugoj valuti, na način kako je propisano pravilima AIF-a i
b) vrijednost njegove neto imovine je minimalno 3.000.000,00 kuna ili ekvivalentna vrijednost u drugoj valuti, što se utvrđuje prilikom procjene primjerenosti i
c) za kojega UAIF procijeni da posjeduje dovoljno iskustva i stručnog znanja da je sposoban razumjeti uključene rizike te da je ulaganje u AIF u skladu s njegovim ulagačkim ciljevima.
12) mali ulagatelj je ulagatelj koji nije profesionalni odnosno kvalificirani ulagatelj.
13) depozitar je kreditna institucija ili podružnica kreditne institucije kojoj su povjereni poslovi propisani odredbama članka 189. ovoga Zakona.
14) društvo za upravljanje alternativnim investicijskim fondovima (UAIF) je pravna osoba sa sjedištem u Republici Hrvatskoj koja, na temelju odobrenja Agencije, obavlja djelatnost upravljanja jednim ili s više AIF-ova.
15) vanjski UAIF je UAIF koji upravlja s jednim ili više otvorenih ili zatvorenih AIF-ova, uz što može obavljati i druge djelatnosti predviđene ovim Zakonom.
16) zatvoreni AIF s unutarnjim upravljanjem je AIF koji nema vanjski UAIF, već sam upravlja vlastitom imovinom, radi čega je istovremeno i UAIF. Zatvoreni AIF s unutarnjim upravljanjem je uvijek pravna osoba.
17) UAIF iz druge države članice je pravna osoba sa sjedištem u drugoj državi članici koja, na temelju odobrenja nadležnog tijela te države članice, obavlja djelatnost upravljanja jednim ili više AIF-ova.
18) UAIF iz treće države je pravna osoba sa sjedištem u trećoj državi koja, na temelju odobrenja nadležnog tijela treće države, obavlja djelatnost upravljanja jednim ili više AIF-ova.
19) matična država članica UAIF-a je država članica u kojoj je registrirano sjedište UAIF-a. Za UAIF iz treće države članice, sva pozivanja na ''matičnu državu članicu UAIF-a'' u ovom Zakonu se tumače kao ''referentna država članica'', u skladu s člankom 128. ovoga Zakona.
20) država članica domaćin UAIF-a je:
a) država članica koja nije matična država članica UAIF-a, a na čijem području UAIF upravlja s jednim ili više AIF-ova osnovanih u Europskoj uniji
b) država članica koja nije matična država članica UAIF-a, a na čijem području UAIF trguje udjelima jednog ili više AIF-ova osnovanih u Europskoj uniji
c) država članica koja nije matična država članica UAIF-a, a na čijem području UAIF trguje udjelima jednog ili više AIF-ova osnovanih u trećoj državi
d) država članica koja nije referentna država članica UAIF-a, a na čijem području UAIF iz treće države upravlja s jednim ili više AIF-ova osnovanih u Europskoj uniji
e) država članica koja nije referentna država članica UAIF-a, a na čijem području UAIF iz treće države trguje udjelima jednog ili više AIF-ova osnovanih u Europskoj uniji
f) država članica koja nije referentna država članica UAIF-a, a na čijem području UAIF iz treće države trguje udjelima jednog ili više AIF-ova osnovanih u trećoj državi, ili
g) država članica koja nije matična država članica UAIF-a, a na čijem području UAIF obavlja pomoćne djelatnosti iz članka 11. stavka 1. točke 2. ovoga Zakona.
21) referentna država članica UAIF-a je država članica određena u skladu s člankom 128. ovoga Zakona.
22) matična država članica AIF-a je država članica u kojoj je AIF, od nadležnog tijela, dobio odobrenje ili je registriran u skladu s nacionalnim pravom te države članice. U slučaju kada AIF podliježe odobrenju ili registraciji nadležnih tijela više država članica, matična država članica AIF-a je ona čije nadležno tijelo je AIF-u prvo izdalo odobrenje odnosno provelo registraciju. Za AIF kojem nije izdano odobrenje odnosno koji nije registriran u državi članici, matična država članica tog AIF-a je ona u kojoj je registrirano sjedište i/ili središnja uprava AIF-a.
23) država članica domaćin AIF-a je država članica koja nije matična država članica, u kojoj se trguje udjelima AIF-a.
24) podružnica je mjesto poslovanja koje je dio UAIF-a, nema pravnu osobnost i obavlja poslove pružanja usluga za koje je UAIF dobio odobrenje za rad. Sva mjesta poslovanja koja je UAIF osnovao u drugoj državi članici ili trećoj državi, smatraju se jednom podružnicom.
25) uska povezanost označava povezanost dviju ili više fizičkih ili pravnih osoba, odnosno subjekata, na jedan od sljedećih načina:
a) odnosom sudjelovanja koji označava sudjelovanje neke osobe u drugoj pravnoj osobi na način da ista ima izravna ili neizravna ulaganja na temelju kojih sudjeluje s 20 % ili više udjela u kapitalu ili glasačkim pravima te pravne osobe, ili
b) odnosom kontrole, koja označava odnos između matičnog društva i ovisnog društva ili sličan odnos između bilo koje fizičke ili pravne osobe i nekog društva. Ovisno društvo ovisnog društva također se smatra ovisnim društvom matičnog društva koje je na čelu tih društava. Situaciju u kojoj su dvije ili više pravnih ili fizičkih osoba trajno povezane s istom osobom putem odnosa kontrole, smatrat će se odnosom uske povezanosti između tih osoba.
26) kvalificirani udjel je svaki izravni ili neizravni udjel u UAIF-u koji predstavlja 10 % ili više udjela u kapitalu ili glasačkim pravima, ili manji udjel koji omogućava ostvarenje značajnog utjecaja na upravljanje UAIF-om. Pri izračunu udjela glasačkih prava na odgovarajući se način primjenjuju odredbe zakona kojim se uređuje tržište kapitala u dijelu koji propisuje informacije o promjeni glasačkih prava u izdavateljima čiji su vrijednosni papiri uvršteni na uređeno tržište, uključujući i odredbe o iznimkama kod izračunavanja postotka glasačkih prava.
27) upravljanje AIF-om znači obavljanje barem jedne aktivnosti iz članka 11. stavka 2. točke 2. ili 3. ovoga Zakona, za jedan ili više AIF-ova.
28) trgovanje znači svako izravno ili neizravno nuđenje udjela AIF-a, na inicijativu UAIF-a ili u ime UAIF-a, ulagateljima s prebivalištem ili sjedištem u Republici Hrvatskoj i/ili u drugoj državi članici.
29) financijski instrument je financijski instrument kako je definiran zakonom kojim se uređuje tržište kapitala.
30) izdavatelj je pravna osoba koja ima registrirano sjedište u državi članici Europske unije, uključujući i državu, čiji su vrijednosni papiri uvršteni na uređeno tržište na način kako je propisano zakonom kojim se uređuje tržište kapitala, pri čemu se u slučaju izdanih potvrda o deponiranim dionicama, izdavateljem smatra izdavatelj dionica na osnovi kojih su izdane potvrde o deponiranim dionicama.
31) pravni zastupnik je fizička osoba s prebivalištem u Republici Hrvatskoj ili pravna osoba sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, koju je UAIF iz treće države ovlastio da ga zastupa prema Agenciji, drugim nadležnim tijelima, ulagateljima, drugim tijelima i drugim ugovornim stranama, a u vezi s obvezama i ovlaštenjima koje je UAIF treće države dužan i ovlašten ispunjavati na temelju ovoga Zakona.
32) financijska poluga je svaka metoda kojom UAIF povećava izloženost AIF-a kojim upravlja bilo putem pozajmice novca ili financijskih instrumenata, ili zauzimanjem pozicije u izvedenicama koje imaju utjelovljenu financijsku polugu, ili na neki drugi način. Metode financijske poluge propisane su člancima 6. do 11. Delegirane uredbe 231/2013.
33) naknada koja ovisi o prinosu znači udio u dobiti AIF-a pripisan UAIF-u kao naknada za upravljanje AIF-om, isključujući bilo koji udio u dobiti AIF-a pripisan UAIF-u kao povrat od bilo kojeg ulaganja UAIF-a u AIF.
34) napajajući AIF je svaki AIF koji:
a) ulaže najmanje 85% svoje imovine u udjele drugog AIF-a (glavni AIF)
b) ulaže najmanje 85% svoje imovine u više od jednog glavnog AIF-a, kad ti glavni AIF-ovi imaju iste investicijske strategije ili
c) njegova je imovina na drugi način izložena najmanje 85% prema glavnom AIF-u.
35) glavni AIF je AIF u koji ulaže neki drugi AIF ili prema kojem drugi AIF ima izloženost u skladu s točkom 34. ovoga članka.
36) matično društvo je matično društvo kako je definirano propisima kojima se uređuje računovodstvo poduzetnika i primjena međunarodnih standarda financijskog izvještavanja.
37) ovisno društvo je ovisno društvo kako je definirano propisima kojima se uređuje računovodstvo poduzetnika i primjena međunarodnih standarda financijskog izvještavanja.
38) glavni broker je kreditna institucija, investicijsko društvo ili neki drugi subjekt koji podliježe bonitetnom nadzoru, koji nudi usluge profesionalnim ulagateljima, ponajprije radi financiranja ili izvršavanja transakcija s financijskim instrumentima kao druga ugovorna strana i koji osim toga može pružati druge usluge, poput poravnanja i namire, skrbničkih usluga, zajmova vrijednosnih papira, posebno personaliziranu tehnologiju i pogodnosti operativne pomoći.
39) neuvršteno društvo je dioničko društvo sa sjedištem u Republici Hrvatskoj ili drugoj državi članici čije dionice nisu uvrštene na uređeno tržište u smislu zakona kojim se uređuje tržište kapitala.
40) država članica je država članica Europske unije ili država potpisnica Ugovora o europskom gospodarskom prostoru.
41) treća država je država koja nije država članica u smislu točke 39. ovoga članka.
42) nadležno tijelo je:
a) tijelo pojedine države članice koje je, na temelju propisa te države kojima se u njen pravni poredak prenose odredbe Direktive 2011/61/EZ, nadležno za izdavanje odobrenja za osnivanje i rad, odnosno nadzor UAIF-a ili AIF-a ili
b) tijelo treće države nadležno za izdavanje odobrenja za osnivanje i rad, odnosno nadzor UAIF-a ili AIF-a.
43) odobrenje je odluka Agencije kojom se usvaja podneseni zahtjev, koja se uvijek zahtijeva i izdaje prije poduzimanja određene radnje ili sklapanja nekog posla.
44) europska putovnica označava pravo UAIF-a da, na temelju odobrenja za rad dobivenog od Agencije, odnosno od nadležnog tijela matične države članice, obavlja djelatnost na području druge, odnosno drugih država članica.
45) javna ponuda je svaka obavijest dana u bilo kojem obliku i uporabom bilo kojeg sredstva upućena neograničenom broju ulagatelja iz točaka 10., 11. i 12. ovoga članka, a koja sadrži dovoljno informacija o uvjetima ponude i o ponuđenim udjelima AIF-a, da se na temelju istih ulagatelj može odlučiti na upis tih udjela.
46) privatna ponuda je svaka obavijest upućena ulagateljima iz točaka 10. i 11. ovoga članka, dana u bilo kojem obliku i uporabom bilo kojeg sredstva, koja sadrži dovoljno informacija o uvjetima ponude i o ponuđenim udjelima AIF-a, da se na temelju istih ulagatelj može odlučiti na upis tih udjela, a koja je po nekoj svojoj karakteristici uvjetovana, primjerice minimalnim iznosom ulaganja, ciljanom skupinom ulagatelja ili brojem ulagatelja.
47) revizor je neovisni vanjski ovlašteni revizor definiran propisima kojima se uređuje revizija.
48) FATF je stručna skupina za financijsko djelovanje - međuvladino tijelo osnovano s ciljem razvijanja politika za suzbijanje pranja novca, financiranja terorizma i s njima povezanim aktivnostima koje predstavljaju prijetnju integritetu međunarodnog financijskog sustava.
49) relevantna osoba u odnosu na UAIF je:
a) osoba na rukovodećoj poziciji u UAIF-u, osoba koja je član UAIF-a, član nadzornog odbora ili prokurist UAIF-a,
b) osoba na rukovodećoj poziciji u zatvorenom AIF-u, član nadzornog odbora ili prokurist zatvorenog AIF-a,
c) osoba na rukovodećoj poziciji u pravnoj osobi na koju je UAIF delegirao svoje poslove,
d) osoba na rukovodećoj poziciji ili osoba koja je član društva u svakoj pravnoj osobi ovlaštenoj za nuđenje udjela AIF-a,
e) radnik UAIF-a, radnik pravne osobe na koju je UAIF delegirao svoje poslove ili zaposlenik pravne osobe ovlaštene za nuđenje udjela AIF-a, a koja je uključena u djelatnosti koje UAIF obavlja,
f) svaka druga fizička osoba čije su usluge stavljene na raspolaganje i u nadležnosti su UAIF-a, a koja je uključena u djelatnosti koje UAIF obavlja.
50) osoba s kojom je relevantna osoba u srodstvu je:
a) bračni drug relevantne osobe ili bilo koja osoba koja se po nacionalnom pravu smatra izjednačenom s bračnim drugom
b) uzdržavano dijete ili pastorak relevantne osobe i
c) bilo koji drugi srodnik relevantne osobe koji je na dan predmetne osobne transakcije s relevantnom osobom proveo u zajedničkom kućanstvu najmanje godinu dana.
51) relevantna osoba u odnosu na AIF je:
a) depozitar AIF-a i
b) revizor AIF-a .
52) holding društvo je društvo koje ima udjele u jednom ili više drugih društava te čija je komercijalna svrha provoditi poslovnu strategiju preko svojih društava kćeri, povezanih društava ili putem sudjelovanja, kako bi se dao doprinos njihovoj dugoročnoj vrijednosti, a koje društvo:
a) posluje za svoj račun i čije su dionice uvrštene za trgovanje na uređenom tržištu u Europskoj Uniji ili
b) nije osnovano s osnovnom namjenom da ostvaruje povrat za ulagatelje putem prodaje udjela koje ima u svojim društvima kćerima ili povezanim društvima, a što se može utvrditi uvidom u njihove godišnje financijske izvještaje ili druge službene dokumente.
53) sporazum FATCA je Sporazum između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Sjedinjenih Američkih Država u cilju unaprjeđenja izvršenja poreznih obveza na međunarodnoj razini i provedbe FATCA-e, koji propisuje pravila za prepoznavanje i razmjenu informacija o računima rezidenata dviju država koji se nalaze u financijskim institucijama tih država, u svrhu prepoznavanja financijskih računa, prijave oporezivih prihoda u državi rezidentnosti odnosno izbjegavanja porezne utaje.
54) Europski fond poduzetničkog kapitala (u daljnjem tekstu: EuVECA) je oznaka koju može koristi isključivo UAIF u odnosu na kvalificirani fond poduzetničkog kapitala koji je definiran člankom 3. točkom b) Uredbe (EU) br. 345/2013.
55) Europski fond socijalnog poduzetništva (u daljnjem tekstu: EuSEF) je oznaka koju može koristi isključivo UAIF u odnosu na kvalificirani fond socijalnog poduzetništva koji je definiran člankom 3. točkom b) Uredbe (EU) br. 346/2013.
56) predstavnik radnika je predstavnik radnika kako je definiran zakonom kojim se uređuju radni odnosi u Republici Hrvatskoj
57) sekuritizacijski subjekti posebne namjene su subjekti čija je jedina namjena provesti sekuritizaciju ili sekuritizacije, u smislu članka 1. stavka 2. Uredbe br. 1075/2013 Europske središnje banke od 18. listopada 2013. o statistici imovine i obveza financijskih društava posebne namjene koja se bave sekuritizacijskim transakcijama, i druge aktivnosti koje su primjerene za postizanje te svrhe.
Izuzeci od primjene ovoga Zakona
0
Komentiraj
Članak 5.
(1) Ovaj Zakon ne primjenjuje se na:
a) holding društva
b) mirovinska društva za upravljanje obveznim mirovinskim fondovima, mirovinska društva za upravljanje dobrovoljnim mirovinskim fondovima i mirovinska osiguravajuća društva
c) društva za osiguranje i reosiguranje
d) nadnacionalne institucije kao što je Europska centralna banka, Europska investicijska banka, Europski investicijski fond, Europske razvojne financijske institucije i bilateralne razvojne banke, Svjetska banka, Međunarodni monetarni fond, druge nadnacionalne institucije i slične međunarodne organizacije u slučaju da takve institucije upravljaju AIF-ima i u mjeri u kojoj ti AIF-i djeluju u javnom interesu
e) nacionalne središnje banke
f) nacionalne, regionalne i lokalne vlasti i tijela ili druge institucije koje upravljaju fondovima koji podupiru mirovinske sustave i sustave socijalnog osiguranja
g) sheme sudjelovanja radnika ili sheme štednje radnika i
h) sekuritizacijske subjekte posebne namjene.
(2) Ovaj se Zakon ne primjenjuje na UAIF-e koji upravljaju jednim ili više AIF-a čiji su jedini ulagatelji UAIF ili matična društva ili ovisna društva UAIF-a ili druga ovisna društva ovih matičnih društava, pod uvjetom da ni jedan od ovih ulagatelja nije i sam AIF.
Razlikovnosti AIF-a
0
Komentiraj
Članak 6.
(1) Udjeli otvorenog AIF-a, udjeli zatvorenog AIF-a bez pravne osobnosti i dionice zatvorenog AIF-a osnovanog u obliku dioničkog društva mogu se nuditi javnom ili privatnom ponudom.
(2) Poslovni udjeli zatvorenog AIF-a osnovanog u obliku društva s ograničenom odgovornošću mogu se nuditi isključivo privatnom ponudom.
(3) S obzirom na krug ulagatelja kojima su namijenjeni, razlikuju se AIF-ovi koji se mogu nuditi samo profesionalnim i/ili kvalificiranim ulagateljima od onih koji se mogu nuditi i malim ulagateljima.
(4) Profesionalnim i kvalificiranim ulagateljima mogu se nuditi sve vrste AIF-ova.
(5) Agencija pravilnikom propisuje vrste AIF-ova koji se mogu osnovati temeljem ovoga Zakona, klase imovine u koje mogu ulagati, ograničenja ulaganja, dodatne uvjete za kvalificirane ulagatelje te uvjete pod kojima je pojedine vrste AIF-ova dopušteno nuditi malim ulagateljima. Agencija pravilnikom propisuje uvjete poslovanja pojedinih vrsta AIF-ova.
Porezni status AIF-a
0
Komentiraj
Članak 7.
Porezni status AIF-a određuje se prema posebnim propisima i međunarodnim ugovorima koji su u primjeni u Republici Hrvatskoj.
Registar UAIF-ova i AIF-ova
0
Komentiraj
Članak 8.
(1) UAIF-ovi kojima je Agencija izdala odobrenje za rad i AIF-ovi za koje je Agencija izdala odobrenje za osnivanje i upravljanje, upisuju se u registar UAIF-ova i AIF-ova Republike Hrvatske koji vodi Agencija.
(2) U registar UAIF-ova i AIF-ova upisuju se UAIF-ovi i AIF-ovi te svi podaci određeni ovim Zakonom i pravilnikom iz stavka 4. ovoga članka, kao i promjene tih podataka.
(3) Pojedine podatke iz registra UAIF-ova i AIF-ova, Agencija će objaviti na svojoj mrežnoj stranici.
(4) Agencija pravilnikom propisuje sadržaj i način vođenja registra UAIF-ova i AIF-ova, kao i objavu podataka iz navedenog registra.
0
Komentiraj
Članak 9.
(1) Agencija će na svojoj mrežnoj stranici objaviti i popis svih UAIF-ova iz drugih država članica i trećih država i njihovih podružnica koji obavljaju djelatnost na području Republike Hrvatske, kao i popis AIF-ova iz drugih država članica i trećih država čijim se udjelima trguje u Republici Hrvatskoj.
(2) Agencija će na svojoj mrežnoj stranici objaviti i popis svih UAIF-ova iz drugih država članica koji trguju udjelima kvalificiranih fondova poduzetničkog kapitala i kvalificiranih fondova socijalnog poduzetništva pod oznakom EuVECA i EuSEF na području Republike Hrvatske, kao i popis tih fondova.
DIO DRUGI
UAIF
POGLAVLJE I.
Oblik UAIF-a
0
Komentiraj
Članak 10.
(1) UAIF se osniva i posluje kao društvo s ograničenom odgovornošću ili dioničko društvo sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, prema odredbama zakona koji uređuje osnivanje i poslovanje trgovačkih društava, ako ovim Zakonom nije drugačije određeno.
(2) UAIF se može osnovati i kao Europsko društvo – Societas Europaea (SE) sa sjedištem u Republici Hrvatskoj.
(3) Izraz „za upravljanje alternativnim investicijskim fondovima“ ili izvedenice tih riječi, za potrebe tvrtke, dijela tvrtke ili oglašavanja, mogu koristiti samo UAIF-ovi koji imaju odobrenje Agencije za rad u skladu s ovim Zakonom.
(4) Izraz „za upravljanje investicijskim fondovima“ ili izvedenice tih riječi, za potrebe tvrtke, dijela tvrtke ili oglašavanja, mogu koristiti samo UAIF-ovi koji imaju odobrenje Agencije za rad u skladu s ovim Zakonom i propisom kojim se uređuje osnivanje i upravljanje UCITS fondovima.
(5) Sve odredbe ovoga Zakona koje se odnose na upravu, odnosno na nadzorni odbor UAIF-a primjenjuju se na odgovarajući način na upravni odbor i izvršne direktore UAIF-a.
(6) Svakim AIF-om upravlja jedan UAIF koji je zadužen i odgovoran za osiguravanje usklađenosti s odredbama ovoga Zakona.
(7) UAIF može poslovati:
a) kao vanjski upravitelj, koji upravlja jednim ili više AIF-ova (vanjski UAIF) ili
b) kao zatvoreni AIF-a s unutarnjim upravljanjem, kada uprava uz suglasnost nadzornog odbora kada je to primjenjivo, odnosno upravni odbor zatvorenog AIF-a s unutarnjim upravljanjem, odluči da neće imenovati vanjski UAIF-a.
(8) U svim slučajevima kad vanjski UAIF ne može osigurati usklađenost sa zahtjevima iz ovoga Zakona za koju je sam AIF odgovoran, dužan je o tome bez odgode obavijestiti Agenciju, a kada je to primjenjivo i nadležno tijelo AIF-a u drugoj državi članici.
(9) Nakon zaprimanja obavijesti iz stavka 8. ovoga članka Agencija će naložiti UAIF-u da poduzme odgovarajuće mjere kako bi se osigurala usklađenost s odredbama ovoga Zakona, a ako unatoč poduzetim mjerama neusklađenost i dalje postoji, Agencija će UAIF-u ukinuti izdano odobrenje za upravljanje tim AIF-om te se udjelima toga AIF-a više neće moći trgovati na području Europske unije, o čemu će Agencija bez odgode obavijesti nadležno tijelo države članice domaćina UAIF-a, kada je to primjenjivo.
Djelatnosti UAIF-a
0
Komentiraj
Članak 11.
(1) Djelatnosti UAIF-a su:
1. osnovne djelatnosti:
a) upravljanje alternativnim investicijskim fondovima
b) upravljanje UCITS fondovima prema propisima kojima se uređuje osnivanje i upravljanje UCITS fondovima, i
c) upravljanje fondovima osnovanima prema posebnim zakonima.
2. pomoćne djelatnosti:
a) upravljanje portfeljem, prema odredbama zakona kojim se uređuje tržište kapitala (upravljanje portfeljem)
b) investicijsko savjetovanje, u vezi s financijskim instrumentima prema odredbama zakona kojim se uređuje tržište kapitala (investicijsko savjetovanje) i
c) pohrana i administriranje, u vezi s udjelima u investicijskom fondu (pohrana i administriranje) .
(2) Upravljanje AIF-om obuhvaća:
1. osnivanje AIF-a, kada je to primjenjivo
2. upravljanje imovinom AIF-a
3. upravljanje rizicima
4. administrativne poslove
5. trgovanje udjelima AIF-a i
6. aktivnosti povezane s imovinom AIF-a i to: usluge koje su potrebne za ispunjavanje fiducijarnih obveza UAIF-a, upravljanje objektima, aktivnosti upravljanja nekretninama, savjetovanje o strukturi kapitala, poslovnim strategijama i srodnim pitanjima, kao i savjetovanje i usluge vezane uz spajanja, pripajanja i stjecanja udjela u društvima i ostale usluge povezane s upravljanjem AIF-om i društvima i ostalom imovinom u koju je uložio.
(3) Administrativni poslovi iz stavka 2. točke 4. ovoga članka obuhvaćaju:
1. pravne i računovodstvene usluge u vezi s upravljanjem AIF-om
2. zaprimanje i obradu upita ulagatelja
3. vrednovanje imovine AIF-a i utvrđivanje cijene udjela AIF-a (uključujući i izračun porezne obveze)
4. praćenje usklađenosti
5. isplatu prihoda ili dobiti
6. izdavanje i otkup udjela
7. namiru ugovorenih obveza
8. vođenje poslovnih evidencija
9. vođenje registra udjela, kada je to primjenjivo i
10. objave i obavještavanje ulagatelja.
(4) Vanjski UAIF može obavljati sve djelatnosti iz stavka 1. ovoga članka.
(5) Zatvoreni AIF s unutarnjim upravljanjem ne može obavljati niti jednu drugu djelatnost osim upravljanja tim AIF-om.
0
Komentiraj
Članak 12.
Djelatnosti UAIF-a u Republici Hrvatskoj može obavljati:
1. UAIF koji je dobio odobrenje za rad od Agencije
2. društvo za upravljanje UCITS fondom koje je dobilo odobrenje za rad od Agencije
3. UAIF iz druge države članice koji, u skladu s odredbama ovoga Zakona, osnuje podružnicu u Republici Hrvatskoj ili je ovlašten izravno obavljati djelatnosti UAIF-a u Republici Hrvatskoj, na temelju odobrenja nadležnog tijela matične države članice UAIF-a i
4. UAIF iz treće države koji, u skladu s odredbama ovoga Zakona, osnuje podružnicu u Republici Hrvatskoj ili je ovlašten izravno obavljati djelatnosti UAIF-a u Republici Hrvatskoj, na temelju odobrenja nadležnog tijela referentne države članice UAIF-a.
0
Komentiraj
Članak 13.
(1) UAIF može obavljati djelatnosti UAIF-a iz članka 11. ovoga Zakona za koje je dobio odobrenje za rad Agencije i upisao ih kao djelatnost u sudski registar.
(2) UAIF ne smije obavljati druge djelatnosti osim onih iz stavka 1. ovoga članka.
(3) UAIF može obavljati djelatnost upravljanja AIF-ovima i UCITS fondovima koji su subjekt nadzora Agencije odnosno nadležnih tijela drugih država članica ili djelatnost upravljanja otvorenim investicijskim fondovima s javnom ponudom koji su subjekt nadzora nadležnih tijela trećih država.
(4) UAIF koji obavlja djelatnost upravljanja UCITS fondovima dužan je, uz odredbe ovoga Zakona, poštovati i odredbe zakona kojim se uređuje osnivanje i rad otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom.
(5) UAIF koji obavlja djelatnosti upravljanja portfeljem, djelatnost investicijskog savjetovanja te djelatnost pohrane i administriranja, dužan je, uz odredbe ovoga Zakona, poštovati i odredbe zakona kojim se uređuje tržište kapitala i propisa donesenih na temelju toga zakona koji se odnose na visinu kapitala, organizacijske zahtjeve, uvjete poslovanja i zaštitu klijenata, postupanje s nalogom klijenta i izvršavanje naloga, pravila poslovnog ponašanja prema klijentima kod pružanja ovih investicijskih usluga te zaštitu ulagatelja i nadzor nad pružanjem investicijskih usluga.
(6) UAIF, u skladu s odredbama ovoga Zakona, svoju djelatnost može obavljati na području Republike Hrvatske, druge države članice i treće države.
(7) Pravila o pružanju investicijskih usluga i obavljanju investicijskih aktivnosti propisana odredbama zakona kojim se uređuje tržište kapitala, ne primjenjuju se za pružanje usluga u svojstvu druge ugovorne strane, u transakcijama u kojima sudjeluju državna tijela, osobe javnog prava u svezi s upravljanjem javnim dugom ili članovi Europskog sustava središnjih banaka koji obavljaju svoje zadaće u skladu s Ugovorom o osnivanju Europske zajednice i Statutom Europskog sustava središnjih banaka i Europske središnje banka ili koji obavljaju iste zadaće u skladu s propisima država članica .
(8) Investicijska društva i kreditne institucije koje imaju odobrenje za rad koje je izdala Agencija ili Hrvatska narodna banka u skladu sa zakonom koji uređuje tržište kapitala odnosno zakonom koji uređuje osnivanje i poslovanje kreditnih institucija ne moraju dobiti odobrenje za rad na temelju ovoga Zakona kako bi pružale investicijske usluge kao što je upravljanje portfeljem u vezi s AIF-om.
0
Komentiraj
Članak 14.
(1) Društvu koje nema odobrenje za djelatnost upravljanja AIF-ovima, ne može se prema odredbama ovoga Zakona izdati odobrenje za rad koje sadrži odobrenje za obavljanje djelatnosti upravljanja portfeljem, djelatnosti investicijskog savjetovanja i/ili djelatnosti pohrane i administriranja.
(2) UAIF-u koji nema odobrenje za djelatnost upravljanja portfeljem ne može se izdati odobrenje za rad koje sadrži odobrenje za obavljanje djelatnosti investicijskog savjetovanja i/ili djelatnosti pohrane i administriranja.
POGLAVLJE II.
KATEGORIJE UAIF-ova
0
Komentiraj
Članak 15.
(1) Ovisno o ukupnoj vrijednosti imovine AIF-ova pod upravljanjem i kategoriji ulagatelja kojima se nude udjeli AIF-ova, razlikuju se mali, srednji i veliki UAIF.
(2) Kako bi utvrdio ukupnu vrijednost imovine AIF-ova pod upravljanjem, UAIF je dužan postupati u skladu s člancima 2. i 3. Delegirane uredbe 231/2013.
(3) U slučajevima kada ukupna vrijednost imovine AIF-ova pod upravljanjem prelazi odgovarajući prag, UAIF je dužan postupati u skladu s člankom 4. Delegirane uredbe 231/2013, osim ako drugačije nije propisano ovim Zakonom.
(4) Agencija pravilnikom propisuje stavke koje se uključuju ili isključuju iz izračuna ukupne vrijednosti imovine AIF-ova pod upravljanjem kao i da pojedinim vrstama AIF-ova ne smije upravljati mali UAIF.
Mali UAIF
0
Komentiraj
Članak 16.
(1) Malim UAIF-om smatra se UAIF koji:
1. izravno ili neizravno, preko društva s kojim je UAIF povezan zajedničkim upravljanjem ili kontrolom, ili znatnim izravnim ili neizravnim udjelom, upravlja AIF-ovima čija ukupna imovina ne prelazi prag od 75 milijuna kuna, uključujući imovinu stečenu korištenjem financijske poluge i
2. udjele AIF-ova namjerava nuditi isključivo profesionalnim i/ili kvalificiranim ulagateljima.
(2) Mali UAIF dužan je od Agencije ishoditi odobrenje za rad malog UAIF-a, pri čemu se na odgovarajući način primjenjuju odredbe ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona o izdavanju odobrenja za rad UAIF-a.
(3) Mali UAIF obavještava Agenciju:
1. o glavnim instrumentima s kojima trguje, glavnim izloženostima te najvažnijim koncentracijama AIF-ova kojima upravlja, kako bi Agencija mogla učinkovito pratiti sistemske rizike
2. bez odgode, ako više ne ispunjava uvjete iz stavka 1. ovoga članka i
3. na zahtjev Agencije, o svim drugim okolnostima i činjenicama potrebnima za izvršavanje njenih obveza i dužnosti.
(4) Na mali UAIF ne primjenjuju se sljedeće odredbe ovoga Zakona:
1. članak 11. stavak 1. točka 1.c) i točka 2. ovoga Zakona. Mali UAIF ne smije upravljati fondovima osnovanima prema posebnim zakonima niti smije obavljati pomoćne djelatnosti iz ovoga Zakona, osim kada mu je to dozvoljeno prema propisima koji uređuju osnivanje i upravljanje UCITS fondovima.
2. članak 13. stavak 2. ovoga Zakona. Mali UAIF smije obavljati i druge djelatnosti osim onih navedenih u članku 11. ovoga Zakona te za obavljanje istih ne treba dobiti odobrenje Agencije.
3. članak 24. ovoga Zakona
4. članak 40. stavak 1. točka b) te članci 49. do 51. ovoga Zakona. Mali UAIF osnovan kao društvo s ograničenom odgovornošću ne mora imati nadzorni odbor
5. članak 41. stavci 1., 2. i 4. ovoga Zakona. Mali UAIF može imati jednog člana uprave koji vodi poslove i zastupa UAIF
6. članak 42 stavak 1. točka 8. ovoga Zakona. Član uprave malog UAIF-a smije biti član uprave, odnosno prokurist drugog trgovačkog društva, osim društava iz članka 43. ovoga Zakona
7. članak 53. stavak 2. te članci 56. do 58. ovoga Zakona. Mali UAIF ne mora ustrojiti kontrolne funkcije
8. članak 59. ovoga Zakona
9. članci 61. do 63. ovoga Zakona. Mali UAIF nije dužan uspostaviti i provoditi politike primitaka.
10. članak 79. stavak 2. ovoga Zakona. Mali UAIF može prenijeti poslove upravljanja AIF-om na drugi UAIF, bez odobrenja Agencije, ali uz obavještavanje Agencije
11. članci 118. do 120. i članci 124. do 126. ovoga Zakona. Mali UAIF ne može prekogranično trgovati udjelima AIF-a ili upravljati AIF-om u drugoj državi članici niti u Republici Hrvatskoj i drugoj državi članici trgovati udjelima AIF-ova iz treće države kojima upravlja.
12. članci 200. do 205. ovoga Zakona
13. članak 209. ovoga Zakona. Za AIF-ove kojima upravlja mali UAIF Agencija ne odobrava izbor i promjenu depozitara.
(5) Na mali UAIF primjenjuje se Delegirana Uredba 231/2013, osim sljedećih odredbi:
1. članaka 12. do 15.
2. članaka 39. do 56.
3. članka 60. stavka 2. točke d) i e) te g ) i h) i stavka 4.
4. članaka 61. i 62.
5. članka 107.
6. članka 110. stavaka 2. do 7.
(6) Mali UAIF dužan je u svome poslovanju i u svim materijalima namijenjenim ulagateljima jasno i nedvosmisleno naznačiti da nije dužan primjenjivati sve odredbe ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona, te ukazati na rizike koji iz toga proizlaze za ulagatelje.
(7) Agencija pravilnikom detaljnije propisuje sadržaj zahtjeva za izdavanje odobrenja za rad malog UAIF-a te dokumentaciju koja se prilaže zahtjevu.
(8) Agencija pravilnikom propisuje sustave unutarnjih kontrola za mali UAIF namijenjene osiguravanju učinkovitog obavljanja njihove djelatnosti.
Srednji UAIF
0
Komentiraj
Članak 17.
(1) Srednjim UAIF-om smatra se UAIF koji izravno ili neizravno, preko društva s kojim je UAIF povezan zajedničkim upravljanjem ili kontrolom, ili znatnim izravnim ili neizravnim udjelom, upravlja AIF-ovima čija je ukupna imovina veća od 75 milijuna kuna, ali ne prelazi prag od:
1. 750 milijuna kuna, uključujući i imovinu stečenu korištenjem financijske poluge ili
2. 3 milijarde i 750 milijuna kuna, ako AIF-ovi kojima upravlja ne koriste financijsku polugu i
3. udjele AIF-ova namjerava nuditi isključivo profesionalnim i/ili kvalificiranim ulagateljima.
(2) Na srednji UAIF ne primjenjuju se sljedeće odredbe ovoga Zakona:
1. članak 11. stavak 1. točka 1.c) i točka 2. ovoga Zakona. Srednji UAIF ne smije upravljati fondovima osnovanima prema posebnim zakonima niti smije obavljati pomoćne djelatnosti iz ovoga Zakona, osim kada mu je to dozvoljeno temeljem propisa kojima se uređuje osnivanje i upravljanje UCITS fondovima.
2. članak 24. ovoga Zakona
3. članak 40. stavak 1. točka b) ovoga Zakona te članaka 49. do 51. ovoga Zakona. Srednji UAIF osnovan kao društvo s ograničenom odgovornošću ne mora imati nadzorni odbor.
4. članak 42. stavak 1. točka 8. ovoga Zakona. Član uprave srednjeg UAIF-a smije biti član uprave, odnosno prokurist drugog trgovačkog društva, osim društava iz članka 43. ovoga Zakona.
5. članak 59. ovoga Zakona
6. članci 61. do 63. ovoga Zakona. Srednji UAIF nije dužan uspostaviti i provoditi politike primitaka
7. članci 118. do 120. i članci 124. do 126. ovoga Zakona. Srednji UAIF ne može prekogranično trgovati udjelima AIF-a, upravljati AIF-om ili obavljati pomoćne djelatnosti iz ovoga Zakona u drugoj državi članici niti u Republici Hrvatskoj i drugoj državi članici trgovati udjelima AIF-ova iz treće države kojima upravlja
8. članaka 200. do 205. ovoga Zakona.
(3) Na srednji UAIF primjenjuje se Delegirana Uredba 231/2013, osim sljedećih odredbi:
1. članaka 12. do 15.
2. članaka 46. do 48.
3. članaka 50. do 56.
4. članka 110. stavaka 2. do 7.
(4) Na srednji UAIF na odgovarajući se način primjenjuju odredbe članka 16. stavaka 2., 4. i 8. ovoga Zakona.
(5) Agencija pravilnikom detaljnije propisuje sadržaj zahtjeva za izdavanje odobrenja za rad srednjeg UAIF-a te dokumentaciju koja se prilaže zahtjevu.
Veliki UAIF
0
Komentiraj
Članak 18.
(1) Velikim UAIF-om smatra se UAIF koji izravno ili neizravno, preko društva s kojim je UAIF povezan zajedničkim upravljanjem ili kontrolom, ili znatnim izravnim ili neizravnim udjelom, upravlja AIF-ovima čija ukupna imovina prelazi prag od:
1. 750 milijuna kuna, uključujući imovinu stečenu korištenjem financijske poluge, ili
2. 3.750 milijuna kuna, ako AIF-ovi kojima upravlja ne koriste financijsku polugu i u kojima ulagatelji nemaju pravo na otkup udjela u razdoblju od pet godina od datuma početnog ulaganja u svaki AIF.
(2) UAIF koji upravlja AIF-om koji se nudi malim ulagateljima je uvijek veliki UAIF, neovisno o veličini imovine AIF-ova pod upravljanjem.
(3) Veliki UAIF dužan je od Agencije ishoditi odobrenje za rad, u skladu s odredbama Poglavlja IV. ovoga dijela Zakona.
Promjena kategorija UAIF-ova
0
Komentiraj
Članak 19.
(1) Mali odnosno srednji UAIF, u slučaju kada ukupna vrijednost imovine AIF-ova pod upravljanjem prijeđe prag propisan člankom 18. stavkom 1. ovoga Zakona, dužan je postupiti u skladu s člankom 4. Delegirane uredbe 231/2013 te kada procjeni da prelazak praga nije privremene naravi, u roku od 30 dana Agenciji podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja za rad velikog UAIF-a.
(2) Ako se udjeli AIF-a kojim upravlja mali odnosno srednji UAIF namjeravaju nuditi malim ulagateljima, mali odnosno srednji UAIF je Agenciji dužan podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja za rad velikog UAIF-a.
(3) Neovisno o odredbama članaka 16. i 17. ovoga Zakona, mali odnosno srednji UAIF može podnijeti Agenciji zahtjev za izdavanje odobrenja za rad velikog UAIF-a.
(4) Od izvršnosti rješenja kojim Agencija odobrava rad velikog UAIF-a iz stavka 1., 2. i 3. ovoga članka, na UAIF se primjenjuju sve odredbe ovoga Zakona i Delegirane Uredbe 231/2013.
(5) Mali UAIF, u slučaju kada ukupna vrijednost imovine AIF-ova pod upravljanjem prijeđe prag propisan člankom 17. stavkom 1. ovoga Zakona, dužan je postupiti u skladu s člankom 4. Delegirane uredbe 231/2013 te kada procjeni da prelazak praga nije privremene naravi, u roku od 30 dana Agenciji podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja za rad srednjeg UAIF-a. Od izvršnosti rješenja kojim Agencija odobrava rad srednjeg UAIF-a, na njega se primjenjuju odredbe ovoga Zakona i Delegirane Uredbe 231/2013 koje je dužan primjenjivati srednji UAIF.
0
Komentiraj
Članak 20.
(1) Kada veliki UAIF ispuni uvjete iz članka 16. stavka 1. ili članka 17. stavka 1. ovoga Zakona da postane srednji ili mali UAIF, dužan je o tome bez odgode obavijestiti Agenciju. U navedenoj obavijesti UAIF mora navesti želi li i dalje nastaviti poslovati kao veliki UAIF, na kojeg se primjenjuju sve odredbe ovoga Zakona.
(2) U slučaju iz stavka 1. ovoga članka, ako iz obavijesti UAIF-a proizlazi da ne namjerava nastaviti poslovati kao veliki UAIF, Agencija će donijeti rješenje kojim se utvrđuje prestanak važenja odobrenja za rad velikog UAIF-a te kojim se izdaje odobrenje za rad srednjeg odnosnog malog UAIF-a. Od izvršnosti navedenog rješenja Agencije, na UAIF se primjenjuju odredbe ovoga Zakona i Delegirane Uredbe 231/2013 koje je dužan primjenjivati srednji odnosno mali UAIF.
(3) Kada srednji UAIF ispuni predviđene uvjete iz članka 16. stavka 1. ovoga Zakona da postane mali UAIF, dužan je o tome bez odgode obavijestiti Agenciju. U navedenoj obavijesti UAIF mora navesti želi li i dalje nastaviti poslovati kao srednji UAIF.
(4) U slučaju iz stavka 3. ovoga članka, ako iz obavijesti UAIF-a proizlazi da ne namjerava nastaviti poslovati kao srednji UAIF, Agencija će donijeti rješenje kojim se utvrđuje prestanak važenja odobrenja za rad srednjeg UAIF-a te kojim se izdaje odobrenje za rad malog UAIF-a. Od izvršnosti navedenog rješenja Agencije, na UAIF se primjenjuju odredbe ovoga Zakona i Delegirane Uredbe 231/2013 koje je dužan primjenjivati mali UAIF.
(5) UAIF je dužan u roku od 8 dana od zaprimanja rješenja Agencije iz stavka 2. odnosno 4. ovoga članka, obavijestiti sve ulagatelje o promjeni kategorije UAIF-a, u kojoj će obavijesti jasno i nedvosmisleno naznačiti da nije dužan primjenjivati sve odredbe ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona te ukazati na rizike koji iz toga proizlaze za ulagatelje.
0
Komentiraj
Članak 21.
Iznimno od članka 16. stavka 1. točke 2., članka 17. stavka 1. točke 3. i članka 18. ovoga Zakona, kada UAIF upravlja kvalificiranim fondom poduzetničkog kapitala ili kvalificiranim fondom socijalnog poduzetništva pod oznakom EuVECA ili EuSEF, udjele takvih fondova može nuditi isključivo ulagateljima iz članka 6. Uredbe (EU) br. 345/2013 i članka 6. Uredbe (EU) br. 345/2013.
POGLAVLJE III.
KAPITALNI ZAHTJEVI
Temeljni kapital UAIF-a
0
Komentiraj
Članak 22.
(1) Iznos temeljnog kapitala UAIF-a ovisi o kategoriji UAIF-a za koju UAIF traži odobrenje Agencije.
(2) Najniži iznos temeljnog kapitala velikog UAIF-a iznosi:
1. 2.400.000,00 kuna za zatvoreni AIF s unutarnjim upravljanjem ili
2. 1.000.000,00 kuna kada je UAIF imenovan kao vanjski upravitelj AIF-a.
(3) Najniži iznos temeljnog kapitala srednjeg UAIF-a iznosi:
1. 1.800.000,00 kuna za zatvoreni AIF s unutarnjim upravljanjem, ili
2. 750.000,00 kuna kada je UAIF imenovan kao vanjski upravitelj AIF-a.
1. 1.200.000,00 kuna za zatvoreni AIF s unutarnjim upravljanjem, ili
2. 500.000,00 kuna kada je UAIF imenovan kao vanjski upravitelj AIF-a.
(5) Temeljni kapital iz stavaka 1. do 4. ovog članka mora u cijelosti biti uplaćen u novcu, a dionice koje ga čine ne mogu biti izdane prije uplate punog iznosa za koji se izdaju. Kada se UAIF osniva kao društvo s ograničenom odgovornošću, puni iznos temeljnih uloga mora biti uplaćen u cijelosti u novcu prije upisa društva u sudski registar.
Regulatorni kapital UAIF-a
0
Komentiraj
Članak 23.
(1) Regulatorni kapital UAIF-a čini zbroj osnovnog kapitala i dopunskog kapitala u skladu s ograničenjima kapitala, umanjen za odbitne stavke.
(2) Agencija pravilnikom propisuje način izračuna regulatornog kapitala, obilježja osnovnog i dopunskog kapitala i obilježja stavki koje ih čine, odbitne stavke i ograničenja regulatornog kapitala iz stavka 1. ovoga članka.
Dodatni iznos kapitala UAIF-a
0
Komentiraj
Članak 24.
(1) U slučaju kada neto vrijednost imovine AIF-ova kojima upravlja UAIF prelazi iznos od 2 milijarde kuna, UAIF je dužan osigurati dodatni iznos kapitala jednak 0,02% iznosa za koji neto vrijednost imovine AIF-ova kojima upravlja UAIF prelazi iznos od 2 milijarde kuna, no zahtijevani ukupni iznos temeljnog kapitala i dodatni iznos kapitala ne smiju prelaziti 80.000.000,00 kuna.
(2) U smislu stavka 1. ovoga članka neto vrijednost imovine AIF-ova kojima upravlja UAIF uključuje neto vrijednost imovine AIF-ova za koje je UAIF, u skladu s člankom 71. ovoga Zakona, delegirao poslove upravljanja imovinom AIF-a, ali ne i neto vrijednost imovine AIF-ova kojima UAIF upravlja na temelju delegiranja poslova upravljanja imovinom AIF-a.
(3) Agencija može osloboditi UAIF od obveze da osigurava do 50% dodatnog iznosa kapitala iz stavka 1. ovoga članka, ako UAIF ima garanciju u istom iznosu, izdanu od kreditne institucije ili društva za osiguranje s registriranim sjedištem u Republici Hrvatskoj ili drugoj državi članici, odnosno izdanu od kreditne institucije ili društva za osiguranje s registriranim sjedištem u trećoj državi ako iste podliježu pravilima bonitetnog nadzora za koja Agencija smatra da su istovjetna onima koja su propisana hrvatskim propisima.
(4) Kako bi se pokrili mogući rizici od profesionalne odgovornosti koji proizlaze iz registrirane djelatnosti UAIF-a, vanjski UAIF odnosno zatvoreni AIF sa unutarnjim upravljanjem je dužan:
(a) osigurati dodatni kapital koji je prikladan za pokriće mogućih gubitaka od rizika neispunjavanja obveza i nepostupanja pažnjom dobrog stručnjaka ili
(b) imati osiguranje od profesionalne odgovornosti koje primjereno pokriva gubitke od navedenih rizika.
(5) U ispunjavanju obveza iz stavka 4. ovoga članka, UAIF je dužan postupati u skladu s člancima 12. do 15. Delegirane uredbe 231/2013.
(6) Agencija pravilnikom propisuje način i rokove izvještavanja Agencije o ispunjavanju obveza iz stavka 4. ovoga članka.
(7) Agencija će pravilnikom propisuje dodatne kapitalne zahtjeve za UAIF-ove koji osim djelatnosti upravljanja AIF-ovima obavljaju djelatnost upravljanja UCITS fondovima.
0
Komentiraj
Članak 25.
Regulatorni kapital UAIF-a, uključujući dodatni kapital iz članka 24. stavka 4. točke a) ovoga Zakona, mora biti uložen u likvidnu imovinu ili imovinu koja se lako može pretvoriti u novac u kratkom roku i ne smije biti namijenjen špekulativnom trgovanju.
Minimalni iznos regulatornog kapitala UAIF-a
0
Komentiraj
Članak 26.
(1) Minimalni i znos regulatornog kapitala UAIF-a ovisi o kategoriji UAIF-a.
(2) Regulatorni kapital UAIF-a mora u svakom trenutku biti veći ili jednak većem od sljedeća dva iznosa:
1. minimalnog iznosa temeljnog kapitala iz članka 22. stavaka 2., 3. ili 4. ovoga Zakona, odnosno kada je primjenjivo ukupnog iznosa temeljnog kapitala i dodatnog kapitala iz članka 24. stavka 1. ovoga Zakona ili
2. jedne četvrtine fiksnih općih troškova UAIF-a iz prethodne poslovne godine.
(3) U slučaju da regulatorni kapital UAIF-a padne ispod razine minimalnog iznosa regulatornog kapitala iz stavka 2. ovoga članka, Agencija može tom UAIF-u omogućiti da u određenom razdoblju otkloni odstupanja, odnosno naložiti neku od nadzornih mjera propisanih odredbama ovoga Zakona.
(4) Kada je od početka poslovanja UAIF-a prošlo manje od godinu dana, regulatorni kapital UAIF-a mora biti veći ili jednak većem od sljedeća dva iznosa:
1. iznosu iz stavka 2. točke 1. ovoga članka ili
2. jedne četvrtine fiksnih općih troškova predviđenih poslovnim planom UAIF-a, osim ako Agencija ne zahtijeva prilagodbu tog plana.
(5) Agencija pravilnikom propisuje stavke fiksnih općih troškova iz stavka 2. točke 2. ovoga članka.
Izvještavanje o ispunjenju kapitalnih zahtjeva
0
Komentiraj
Članak 27.
(1) UAIF je dužan o ispunjenju kapitalnih zahtjeva iz članka 26. ovoga Zakona izvještavati Agenciju najmanje u rokovima dostave financijskih izvještaja UAIF-a.
(2) Agencija pravilnikom propisuje vrste i sadržaj izvještaja o izračunu regulatornog kapitala te način i rokove njihove dostave
POGLAVLJE IV.
ODOBRENJE ZA RAD UAIF-A
Uvjeti i postupci za izdavanje odobrenja za rad UAIF-a
0
Komentiraj
Članak 28.
(1) Agencija izdaje odobrenje za rad UAIF-a.
(2) Odobrenje za rad izdaje se na neodređeno vrijeme, ne može se prenijeti na drugu osobu i ne vrijedi za pravnog slijednika.
(3) Zahtjev za izdavanje odobrenja za rad podnose osnivači UAIF-a. Odobrenje za rad može zatražiti i već osnovano dioničko društvo ili društvo s ograničenom odgovornošću, pri čemu zahtjev za izdavanje odobrenja za rad podnosi uprava društva.
(4) Zahtjev za izdavanje odobrenja za rad UAIF-a podnosi se za djelatnost upravljanja AIF-ovima.
(5) U slučaju da UAIF namjerava, pored djelatnosti upravljanja AIF-ovima, obavljati jednu ili više pomoćnih djelatnosti iz članka 11. stavka 1. točke 2. ovoga Zakona, u okviru zahtjeva iz stavka 4. ovoga članka, zatražit će izdavanje odobrenja i za obavljanje predmetnih djelatnosti.
(6) Kada UAIF namjerava upravljati UCITS fondovima koji su regulirani zakonom koji uređuje osnivanje i rad otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom, tada će Agenciji podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja za rad u skladu s odredbama zakona koji uređuje osnivanje i rad otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom.
(7) Prije upisa osnivanja UAIF-a u sudski registar, kao i prije svakog sljedećeg upisa naknadno zatraženih djelatnosti, UAIF mora dobiti odobrenje za rad odnosno proširenje odobrenja za rad.
Zahtjev za izdavanje odobrenja za rad
0
Komentiraj
Članak 29.
(1) Prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje odobrenja za rad, podnositelj zahtjeva dužan je Agenciji dostaviti sljedeće:
a) podatke o članovima uprave UAIF-a
b) podatke o identitetu izravnih ili neizravnih imatelja kvalificiranih udjela, visinu tih udjela te usku povezanost
c) program planiranih aktivnosti UAIF-a, koji uključuje detaljan prikaz organizacijske strukture UAIF-a te izjavu UAIF-a iz koje proizlazi na koji način planira trajno udovoljavati zahtjevima iz ovoga Zakona
d) podatke o politikama primitaka iz članka 61. ovoga Zakona i
e) podatke o poslovima koje će UAIF, sukladno članku 72. ovoga Zakona, delegirati na treće osobe.
(2) Agencija pravilnikom detaljnije propisuje sadržaj zahtjeva za izdavanje odobrenja za rad UAIF-a, potrebnu dokumentaciju koja se prilaže zahtjevu, kao i sadržaj te dokumentacije.
Odlučivanje o zahtjevu za izdavanje odobrenja za rad
0
Komentiraj
Članak 30.
(1) Agencija će izdati odobrenje za rad UAIF-a ako su ispunjeni uvjeti koji se odnose na:
1. oblik, dionice, odnosno poslovne udjele društva
2. temeljni kapital društva
3. imatelje kvalificiranih udjela
4. usku povezanost iz članka 32. ovoga Zakona
5. članove uprave i kada je to primjenjivo, nadzornog odbora UAIF-a i
6. organizacijske zahtjeve.
(2) O zahtjevu za izdavanje odobrenja za rad Agencija će odlučiti u roku od 3 mjeseca od dana zaprimanja urednog zahtjeva. Smatrat će se da je zahtjev uredan ako, u skladu s odredbama članka 29. stavka 1. i pravilnika iz stavka 2. istoga članka, sadrži sve propisane podatke i ako mu je priložena dokumentacija s propisanim sadržajem.
(3) Agencija može rok iz stavka 3. ovoga članka produžiti za dodatna 3 mjeseca kada to ocijeni potrebnim zbog specifičnih okolnosti pojedinog slučaja te nakon što o tome obavijesti UAIF.
(4) Ako podnositelj zahtjeva za izdavanje odobrenja za rad u roku koji odredi Agencija ne ukloni nedostatke zahtjeva u skladu sa zaprimljenom obavijesti Agencije, smatrat će se da je odustao od zahtjeva.
(5) Prilikom izdavanja odobrenja za rad za UAIF-a, Agencija može istovremeno odlučiti o izdavanju odobrenja za rad društva za upravljanje UCITS fondovima, izdavanju odobrenja za obavljanje pomoćnih djelatnosti iz članka 11. stavka 1. točke 2. ovoga Zakona te za obavljanje funkcije članova uprave.
Imatelji kvalificiranih udjela
0
Komentiraj
Članak 31.
(1) Imatelj kvalificiranog udjela može biti osoba koja zadovoljava uvjete propisane tehničkim standardima koje je usvojila Europska komisija te podredno pravilnikom Agencije iz članka 76. stavka 4. ovoga Zakona.
(2) Prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje odobrenja za rad UAIF-a, podnositelj zahtjeva dužan je Agenciji dostaviti podatke o identitetu izravnih ili neizravnih imatelja kvalificiranih udjela u UAIF-u, kao i visinu tih udjela te dodatnu dokumentaciju propisanu pravilnikom iz članka 76. stavka 4. ovoga Zakona.
Uska povezanost
0
Komentiraj
Članak 32.
(1) U slučaju uske povezanosti između UAIF-a i drugih fizičkih ili pravnih osoba, Agencija će izdati odobrenje za rad UAIF-a samo ako odnos uske povezanosti ne onemogućava, odnosno ne otežava obavljanje nadzora nad UAIF-om.
(2) Agencija će odbiti izdavanje odobrenja za rad ako propisi treće države, koji se odnose na jednu ili više fizičkih ili pravnih osoba s kojima je UAIF usko povezan, odnosno primjena i izvršavanje tih propisa, onemogućavaju ili otežavaju obavljanje nadzora nad UAIF-om.
Promjena uvjeta pod kojim je UAIF-u izdano odobrenje za rad
0
Komentiraj
Članak 33.
(1) UAIF je dužan trajno udovoljavati uvjetima pod kojima mu je Agencija izdala odobrenje za rad.
(2) UAIF je dužan u roku od 30 dana izvijestiti Agenciju o svim značajnim promjenama podataka i uvjeta pod kojima mu je izdano odobrenje za rad, a osobito o značajnim promjenama podataka koji su dostavljeni uz zahtjev za izdavanje odobrenja za rad.
(3) Agencija će u roku od 30 dana od dana zaprimanja obavijesti iz stavka 2. ovoga članka ocijeniti značaj predloženih promjena te obavijestiti UAIF o eventualnim ograničenjima pri provedbi navedenih promjena, daljnjim obvezama UAIF u odnosu na te promjene ili će predložene promjene odbiti. Ako je to potrebno s obzirom na okolnosti konkretnog slučaja, Agencija može navedeni rok produljiti za dodatnih 30 dana, o čemu će obavijestiti UAIF.
(4) Ako u roku iz stavka 3. ovoga članka Agencija ne obavijesti UAIF o eventualnim ograničenjima pri provedbi navedenih promjena, daljnjim obvezama UAIF-a u odnosu na predložene promjene ili te promjene ne odbije, smatra se da je predložene promjene prihvatila te da UAIF i dalje udovoljava uvjetima pod kojima mu je Agencija izdala odobrenje za rad.
0
Komentiraj
Članak 34.
(1) UAIF ne smije imati kontrolu niti kvalificirani udjel u investicijskom društvu, kreditnoj instituciji koja pruža investicijske usluge i obavlja investicijske aktivnosti u skladu s odredbama zakona koji uređuje tržište kapitala, odnosno koja obavlja odgovarajuće usluge u skladu s odredbama zakona koji uređuje osnivanje i poslovanje kreditnih institucija, društvu za osiguranje, društvu za reosiguranje, mirovinskom društvu za upravljanje obveznim ili dobrovoljnim mirovinskim fondovima, mirovinskom osiguravajućem društvu, faktoring društvu ili leasing društvu, osim ako takva kontrola nije posljedica realizacije ulaganja AIF-a pod upravljanjem tog UAIF-a.
(2) UAIF ne smije imati dionice ili udjele u depozitaru.
(3) UAIF ne smije imati dionice ili udjele u osobi na koju je depozitar delegirao poslove iz članka 212. ovoga Zakona.
0
Komentiraj
Članak 35.
Prije izdavanja odobrenja za rad UAIF-a Agencija će konzultirati nadležno tijelo druge uključene države članice ako je taj UAIF:
a) ovisno društvo drugog UAIF-a, društva za upravljanje UCITS fondovima, mirovinskog društva, investicijskog društva, kreditne institucije ili društva za osiguranje kojima je izdano odobrenje za rad u drugoj državi članici
b) ovisno društvo matičnog društva drugog UAIF-a, društva za upravljanje UCITS fondovima, mirovinskog društva, investicijskog društva, kreditne institucije ili društva za osiguranje kojima je izdano odobrenje za rad u drugoj državi članici ili
c) društvo koje je pod kontrolom istih fizičkih ili pravnih osoba koje kontroliraju drugi UAIF, društvo za upravljanje UCITS fondovima, mirovinsko društvo, investicijsko društvo, kreditnu instituciju ili društvo za osiguranje kojima je izdano odobrenje za rad u drugoj državi članici.
Proširenje odobrenja za rad
0
Komentiraj
Članak 36.
(1) Nakon što dobije odobrenje za rad iz članka 28. stavka 4. ovoga Zakona, UAIF može zatražiti proširenje odobrenja za rad za obavljanje pomoćnih djelatnosti iz članka 11. stavka 1. točke 2. ovoga Zakona na koje se ranije izdano odobrenje ne odnosi.
(2) Zahtjev za proširenje odobrenja za rad podnosi uprava UAIF-a.
(3) Sadržaj zahtjeva za proširenje odobrenja za rad, potrebnu dokumentaciju koja se prilaže zahtjevu, kao i sadržaj te dokumentacije, Agencija propisuje pravilnikom.
Prestanak važenja odobrenja za rad
0
Komentiraj
Članak 37.
(1) Odobrenje za rad UAIF-a prestaje važiti:
1. ako UAIF ne započne obavljati djelatnost upravljanja AIF-ovima u roku od jedne godine od dana izdavanja odobrenja za rad, protekom navedenoga roka
2. ako UAIF uzastopno tijekom 6 mjeseci ne obavlja aktivnosti vezane uz djelatnost iz članka 11. ovoga Zakona, protekom navedenoga roka,
3. u slučaju dobrovoljnog prestanka obavljanja djelatnosti u skladu s odredbama članaka 81. i 82. ovoga Zakona, prijenosom upravljanja AIF-ovima na drugi UAIF ili dovršetkom likvidacije AIF-ova kojima upravlja
4. dostavom rješenja Agencije kojim se ukida odobrenje za rad
5. danom otvaranja stečajnog postupka nad UAIF-om i/ili
6. zaključenjem postupka likvidacije UAIF-a.
(2) Ako nastupi razlog iz stavka 1. točaka 1., 2. ili 3. ovoga članka, Agencija će donijeti rješenje kojim se utvrđuje prestanak važenja izdanog odobrenja za rad.
(3) O prestanku važenja odobrenja za rad iz stavka 1. ovoga članka Agencija će obavijestiti depozitara.
Statusne promjene UAIF-a
0
Komentiraj
Članak 38.
(1) UAIF koji namjerava pripojiti drugi UAIF iz Republike Hrvatske ili izvan nje, odnosno drugu pravnu osobu iz Republike Hrvatske ili izvan nje, mora prije upisa pripajanja u sudski registar, dobiti odobrenje Agencije za pripajanje.
(2) UAIF koje se namjerava pripojiti drugom UAIF-u iz Republike Hrvatske ili izvan nje, dužan je prije upisa pripajanja u sudski registar, od Agencije dobiti odobrenje za pripajanje.
(3) UAIF koji se namjerava spojiti sa drugim UAIF-ovima iz Republike Hrvatske ili izvan nje, odnosno sa drugim pravnim osobama iz Republike Hrvatske ili izvan nje, a da pritom nastane novi UAIF, dužan je prije upisa tog novog UAIF-a u sudski ili drugi odgovarajući registar, od Agencije dobiti odobrenje za spajanje.
(4) UAIF koje se namjerava podijeliti razdvajanjem tako da svu svoju imovinu prenese na dva ili više novih UAIF-ova osnovanih u tu svrhu u Republici Hrvatskoj ili izvan nje, dužan je prije upisa podjele u sudski registar, od Agencije dobiti odobrenje za podjelu razdvajanjem.
(5) UAIF koje se namjerava podijeliti razdvajanjem tako da svu svoju imovinu prenese na dva ili više postojećih UAIF-ova iz Republike Hrvatske ili izvan nje, dužan je, prije upisa podjele u sudski registar, od Agencije dobiti odobrenje za podjelu razdvajanjem.
(6) UAIF koje se namjerava podijeliti odvajanjem tako da jedan ili više dijelova svoje imovine prenese na jedan ili više novih UAIF-ova osnovanih u tu svrhu u Republici Hrvatskoj ili izvan nje, dužan je, prije upisa podjele u sudski registar, od Agencije dobiti odobrenje za podjelu odvajanjem.
(7) UAIF koji se namjerava podijeliti odvajanjem tako da jedan ili više dijelova svoje imovine prenese na jedan ili više postojećih UAIF-ova iz Republike Hrvatske ili izvan nje, dužan je, prije upisa podjele u sudski registar, od Agencije dobiti odobrenje za podjelu odvajanjem.
(8) Ako uslijed statusne promjene nastane novi UAIF, taj UAIF mora prije upisa u sudski registar od Agencije dobiti odobrenje za rad.
Odlučivanje o zahtjevu za izdavanje odobrenja za statusnu promjenu UAIF-a
0
Komentiraj
Članak 39.
(1) Agencija će prilikom odlučivanja o zahtjevu za izdavanje odobrenja za statusnu promjenu iz članka 38. ovoga Zakona voditi računa o sljedećem:
1. očuvanju financijske stabilnosti i poslovnog ugleda društva preuzimatelja odnosno društva koje nakon provedbe statusne promjene obavlja poslove UAIF-a
2. poslovnom ugledu i iskustvu osoba koje će upravljati društvom preuzimateljem odnosno društvom koje nakon provedbe statusne promjene obavlja poslove UAIF-a
3. hoće li društvo preuzimatelj odnosno društvo koje nakon provedbe statusne promjene obavlja poslove UAIF-a biti u mogućnosti nastaviti poslovati u skladu s člankom 52. ovoga Zakona i drugim odredbama ovoga Zakona, posebno hoće li grupacija čijim članom postane UAIF imati strukturu koja će omogućavati provođenje efikasnog nadzora, efikasnu razmjene podataka između nadležnih nadzornih tijela i raspodjelu nadležnosti između nadležnih nadzornih tijela i
4. sumnji na eventualno pranje novca, odnosno financiranje terorizma.
(2) Agencija će o zahtjevu za izdavanje odobrenja za statusnu promjenu UAIF-a iz članka 38. ovoga Zakona odlučiti u roku od 2 mjeseca od dana zaprimanja urednog zahtjeva. Smatrat će se da je zahtjev uredan ako, u skladu s odredbama pravilnika iz stavka 5. ovoga članka, sadrži sve propisane podatke i ako je priložena dokumentacija s propisanim sadržajem.
(3) Ako UAIF u roku koji odredi Agencija ne ukloni nedostatke zahtjeva u skladu sa zaprimljenom obavijesti Agencije, smatrat će se da je odustao od zahtjeva.
(4) Na UAIF, osim odredbi ovoga Zakona, na odgovarajući se način primjenjuju odredbe zakona koji uređuje trgovačka društva u dijelu koji se odnosi na navedene statusne promjene.
(5) Sadržaj zahtjeva za izdavanje odobrenja Agencije za statusne promjene UAIF-a, potrebnu dokumentaciju koja se prilaže zahtjevu, kao i sadržaj te dokumentacije, Agencija propisuje pravilnikom.
POGLAVLJE V.
Organi UAIF-a
0
Komentiraj
Članak 40.
(1) Organi UAIF-a su:
a) kod dioničkog društva – glavna skupština, uprava i nadzorni odbor, odnosno upravni odbor
b) kod društva s ograničenom odgovornošću – skupština, uprava i nadzorni odbor.
(2) Iznimno od stavka 1. točke b) ovoga članka, UAIF koji je osnovan u obliku društva s ograničenom odgovornošću i upravlja AIF-ovima koji se nude isključivo profesionalnim ulagateljima, ne mora imati nadzorni odbor.
(3) O održanim sastancima ili sjednicama organa UAIF-a vode se zapisnici.
Uprava UAIF-a
0
Komentiraj
Članak 41.
(1) Uprava UAIF-a mora imati najmanje dva člana koji vode poslove i zastupaju UAIF.
(2) Ako osnivačkim aktom UAIF-a nije drugačije određeno, članovi uprave zajedno vode poslove i skupno zastupaju UAIF.
(3) Članovi uprave UAIF-a dužni su voditi poslove UAIF-a s područja Republike Hrvatske.
(4) U slučaju da UAIF vodi upravni odbor, isti mora imenovati najmanje dva izvršna direktora. Odredbe ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona o članovima uprave UAIF-a, na odgovarajući se način primjenjuju na izvršne direktore.
Uvjeti za obavljanje funkcije člana uprave
0
Komentiraj
Članak 42.
(1) Član uprave UAIF-a može biti osoba koja ispunjava sljedeće uvjete:
1. ima odgovarajuće stručne kvalifikacije, sposobnost i iskustvo potrebno za vođenje poslova UAIF-a
2. nije bila član nadzornog odbora, član uprave ili osoba na drugom rukovodećem položaju u UAIF-u, odnosno trgovačkom društvu kada je nad njim otvoren stečajni postupak, donesena odluka o prisilnoj likvidaciji ili kojem je poništeno ili ukinuto odobrenje za rad, osim ako Agencija ocijeni da ta osoba nije svojim nesavjesnim ili nestručnim radom i postupanjem utjecala na prouzročenje stečaja, prisilne likvidacije, poništavanje ili ukidanje odobrenja za rad
3. nad čijom imovinom nije otvoren stečajni postupak
4. ima dobar ugled
5. nije pravomoćno osuđena za prekršaj ili kazneno djelo koje predstavlja grubo i trajno kršenje propisa iz djelatnosti Agencije, Hrvatske narodne banke ili drugog nadležnog tijela
6. za koju je na osnovi dosadašnjeg ponašanja moguće opravdano zaključiti da će pošteno i savjesno obavljati poslove člana uprave UAIF-a
7. ispunjava uvjete za člana uprave propisane zakonom koji uređuje osnivanje i poslovanje trgovačkih društava
8. nije član uprave, odnosno prokurist drugog trgovačkog društva, osim ako Agencija ne propiše drugačije i
9. član uprave UAIF-a ne može biti osoba kojoj je Agencija odbila izdati odobrenje za obavljanje funkcije člana uprave i to najmanje godinu dana od dana donošenja rješenja kojim se odbija zahtjev za izdavanje odobrenja za obavljanje funkcije člana uprave.
(2) Pod iskustvom iz stavka 1. točke 1. ovoga članka podrazumijeva se najmanje trogodišnje iskustvo na rukovodećim položajima u UAIF-u, odnosno pet godina iskustva u vođenju poslova koji se mogu usporediti s djelatnostima UAIF-a.
(3) Smatra se da fizička osoba koja nije državljanin Republike Hrvatske ispunjava uvjete o nekažnjavanju iz stavka 1. točke 5. ovoga članka ako nije pravomoćno osuđena za djela koja u svom opisu odgovaraju tim djelima.
(4) Članovi uprave UAIF-a moraju voditi poslovanje UAIF-a u punom radnom vremenu i biti u radnom odnosu s UAIF-om.
(5) Najmanje jedan član uprave mora znati hrvatski jezik i imati položen ispit za investicijskog savjetnika.(6) Uvjeti za obavljanje funkcije člana uprave UAIF-a na odgovarajući se način primjenjuju i na prokurista UAIF-a, pri čemu za istoga nije potrebno ishoditi odobrenje Agencije. Prokurist mora znati hrvatski jezik, ali ne mora imati položen ispit za investicijskog savjetnika, osim ako ima ovlasti za upravljanje imovinom i/ili upravljanje rizicima. Prokurist može zastupati UAIF samo zajedno s još jednim članom uprave.
(7) Agencija pravilnikom detaljnije propisuje uvjete iz stavaka 1. i 2. ovoga članka za članstvo u upravi UAIF-a uključujući i specifične uvjete vezane za vrstu AIF-a kojim UAIF upravlja ili namjerava upravljati, uvjete za izdavanje odobrenja te dokumentaciju koja se prilaže zahtjevu za izdavanje odobrenja za obavljanje funkcije člana uprave.
0
Komentiraj
Članak 43.
(1) Član uprave i prokurist UAIF-a, ne može biti član nadzornog odbora ili prokurist, osim ako to nije vezano uz ulaganje AIF-a kojim UAIF upravlja:
1. bilo kojega drugoga UAIF-a
2. društva za upravljanje UCITS fondovima
3. depozitara
4. kreditne institucije
5. bilo koje povezane osobe u odnosu na subjekte navedene u točkama 1. i 2. ovoga članka
6. investicijskog društva
7. mirovinskog društva za upravljanje obveznim mirovinskim fondovima
8. mirovinskog društva za upravljanje dobrovoljnim mirovinskim fondovima
9. društva za osiguranje
10. društva za reosiguranje
11. mirovinskog osiguravajućeg društva i
12. drugih pravnih osoba koje posluju na temelju odobrenja ili dozvole Agencije.
(2) Iznimno od odredbi stavka 1. ovoga članka, član uprave i prokurist UAIF-a može biti član nadzornog odbora burze.
Odgovornost članova uprave
0
Komentiraj
Članak 44.
Članovi uprave UAIF-a solidarno odgovaraju UAIF-u za štetu koja je nastala kao posljedica činjenja, nečinjenja i propuštanja ispunjavanja njihovih obveza i dužnosti, osim ako dokažu da su pri izvršavanju svojih obveza i dužnosti postupali pažnjom dobrog stručnjaka.
Odobrenje za obavljanje funkcije člana uprave
0
Komentiraj
Članak 45.
(1) Članom uprave UAIF-a može biti imenovana osoba koja je dobila odobrenje Agencije za obavljanje funkcije člana uprave UAIF-a.
(2) Zahtjev za izdavanje odobrenja za obavljanje funkcije člana uprave podnose članovi, odnosno nadzorni odbor UAIF-a za mandat koji ne može biti duži od 5 godina.
(3) Iznimno, u slučaju kada člana uprave UAIF-a imenuje nadležni sud u skladu s odredbama zakona koji uređuje osnivanje i poslovanje trgovačkih društava, tako imenovani član uprave mora ispunjavati uvjete iz članka 42. ovoga Zakona i njegov mandat ne može trajati duže od 6 mjeseci.
(4) Kada sud u skladu s odredbama zakona koji uređuje osnivanje i poslovanje trgovačkih društava imenuje privremenog upravitelja UAIF-a osnovanog u obliku društva sa ograničenom odgovornošću, njegov mandat ne može trajati dulje od 3 mjeseca.
(5) Nadzorni odbor, odnosno članovi UAIF-a, dužni su podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja za obavljanje funkcije člana uprave i dostaviti program vođenja poslova UAIF-a za mandatno razdoblje najmanje 3 mjeseca prije isteka mandata pojedinom članu uprave.
(6) Podnositelji zahtjeva za izdavanje odobrenja iz stavka 1. ovoga članka, dužni su priložiti dokaze o ispunjavanju uvjeta iz članka 42. ovoga Zakona i pravilnika iz članka 42. stavka 7. ovoga Zakona.
(7) U postupku odlučivanja o odobrenju iz stavka 1. ovoga članka, Agencija može zatražiti da kandidat za člana uprave UAIF-a predstavi program vođenja poslova UAIF-a za mandatno razdoblje.
(8) Osoba za koju je Agencija izdala odobrenje za obavljanje funkcije člana uprave UAIF-a dužna je prije nego što bude imenovana na tu dužnost u drugom UAIF-u, ponovno dobiti odobrenje Agencije.(9) Odredbe članaka 41. do 44. ovoga Zakona koje se odnose na člana uprave UAIF-a na odgovarajući se način primjenjuju i na prokurista UAIF-a.
(10) Agencija pravilnikom propisuje sadržaj programa vođenja poslova UAIF-a iz stavka 6. ovoga članka, kao i uvjete i kriterije za ocjenjivanje programa i kandidata koji predstavljaju program.
0
Komentiraj
Članak 46.
Agencija će odbiti izdavanje odobrenja za obavljanje funkcije člana uprave ako:
1. predložena osoba ne ispunjava uvjete propisane odredbama članka 42. ovoga Zakona i odredbama pravilnika iz članka 42. stavka 7. ovoga Zakona
2. Agencija raspolaže objektivnim i dokazivim razlozima zbog kojih se može pretpostaviti da bi djelatnosti ili poslovi kojima se osoba bavi ili se bavila, predstavljali prijetnju upravljanju UAIF-om u skladu s pravilima o organizacijskim zahtjevima iz članaka 53. do 68. ovoga Zakona i/ili
3. ako su u zahtjevu za izdavanje odobrenja navedeni netočni, neistiniti podaci ili podaci koji dovode u zabludu.
Prestanak odobrenja za obavljanje funkcije člana uprave UAIF-a
0
Komentiraj
Članak 47.
Odobrenje za obavljanje funkcije člana uprave UAIF-a prestaje važiti ako:
1. osoba u roku od 6 mjeseci od izdavanja odobrenja ne bude imenovana ili ne stupi na dužnost na koju se odobrenje odnosi, protekom navedenog roka
2. osobi prestane dužnost na koju se odobrenje odnosi, s danom prestanka dužnosti ili
3. osobi prestane radni odnos u UAIF-u, s danom prestanka radnog odnosa.
Poništenje i ukidanje odobrenja za imenovanje člana uprave UAIF-a
0
Komentiraj
Članak 48.
(1) Agencija će poništiti rješenje kojim je dano odobrenje za obavljanje funkcije člana uprave UAIF-a ako je odobrenje izdano na temelju neistinite ili netočne dokumentacije ili neistinito predstavljenih činjenica koje su bitne za obavljanje funkcije člana uprave.
(2) Agencija će ukinuti zakonito rješenje kojim je dano odobrenje za obavljanje funkcije člana uprave UAIF-a u sljedećim slučajevima:
1. ako član uprave ne ispunjava uvjete pod kojima mu je odobrenje izdano
2. ako je član uprave prekršio odredbe o zabrani trgovanja ili izvršavanja transakcija, odnosno davanja naloga za trgovanje na temelju povlaštenih informacija ili na način koji bi predstavljao tržišnu manipulaciju prema odredbama zakona koji uređuje tržište kapitala
3. ako je član uprave teže ili sustavno kršio ovaj Zakon, propise donesene na temelju ovoga Zakona ili ostale zakonske propise, a osobito ako je zbog toga ugrožena likvidnost ili održavanje regulatornog kapitala UAIF-a ili se radi o jednakom kršenju koje se ponavlja dva puta u 3 godine.
(3) Agencija može ukinuti zakonito rješenje kojim je dano odobrenje za obavljanje funkcije člana uprave UAIF-a u sljedećim slučajevima:
1. ako član uprave nije osigurao provođenje ili nije proveo nadzorne mjere koje je naložila Agencija
2. ako član uprave nije osigurao adekvatne organizacijske uvjete iz članaka 53. do 68. ovoga Zakona
3. ako utvrdi da je član uprave u sukobu interesa zbog kojeg ne može ispunjavati svoje obveze i dužnosti pažnjom dobrog stručnjaka i/ili
4. ako član uprave redovito ne ispunjava obvezu utvrđivanja i ocjenjivanja učinkovitosti politika, mjera ili internih procedura vezanih za usklađenost UAIF-a i AIF-a kojim ono upravlja s ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona ili obvezu poduzimanja odgovarajućih mjera u cilju ispravljanja nedostataka, odnosno nepravilnosti u poslovanju UAIF-a.
(4) U slučajevima iz stavka 3. ovoga članka, Agencija može i posebnom nadzornom mjerom privremeno zabraniti obavljanje funkcije člana uprave UAIF-a.
(5) O tužbama protiv akata Agencije iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka nadležni upravni sud odlučit će hitno, a najkasnije u roku od 6 mjeseci od dana podnošenje tužbe.
(6) Ako Agencija poništi ili ukine odobrenje za obavljanje funkcije člana uprave, UAIF je obvezan bez odgode donijeti odluku o opozivu imenovanja tog člana uprave.
(7) U slučaju iz stavka 6. ovoga članka i u drugom slučaju kada UAIF ne zadovoljava uvjet o najmanjem broju članova uprave iz članka 41. stavka 1. ovoga Zakona, nadzorni odbor UAIF-a dužan je bez odgode, u skladu s odredbama zakona koji uređuje osnivanje i poslovanje trgovačkih društava, imenovati zamjenika člana uprave iz redova svojih članova, bez odobrenja Agencije, te o tome bez odgode obavijestiti Agenciju.
(8) Nadzorni odbor, odnosno članovi UAIF-a, dužni su predložiti kandidata za člana uprave koji nedostaje i podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja za obavljanje funkcije člana uprave u roku od 60 dana od dana prestanka odobrenja Agencije u skladu s člankom 47. ovoga Zakona odnosno od primitka odluke Agencije o poništavanju, ukidanju ili odbijanju odobrenja za obavljanje funkcije člana uprave.
(9) Zamjenik člana uprave iz stavka 7. ovoga članka imenuje se na mandat od najviše tri mjeseca i na navedenu se funkciju može ponovno imenovati isti ili drugi član nadzornog odbora, uz uvjet da zamjenski mandat tako imenovanog člana ne traje ukupno dulje od šest mjeseci.
(10) U slučaju kada UAIF osnovan u obliku društva sa ograničenom odgovornošću nema nadzorni odbor i ne zadovoljava uvjet o najmanjem broju članova uprave iz članka 41. stavka 1. ovoga Zakona, članovi UAIF-a su dužni bez odgode i bez odobrenja Agencije, imenovati zamjenika člana uprave, te o tome bez odgode obavijestiti Agenciju. Tako imenovani zamjenik člana uprave mora ispunjavati uvjete iz članka 49. ovoga Zakona. Na imenovanje zamjenika člana uprave na odgovarajući se način primjenjuju odredbe stavka 8. i 9. ovoga članka.
Nadzorni odbor UAIF-a
0
Komentiraj
Članak 49.
(1) Za člana nadzornog odbora UAIF-a može biti izabrana ili imenovana osoba koja ima dobar ugled, odgovarajuće stručne kvalifikacije i iskustvo za nadziranje vođenja poslova UAIF-a.
(2) Smatra se da je uvjet iz stavka 1. ovoga članka ispunjen ako osoba ima najmanje petogodišnje iskustvo vođenja ili nadzora nad vođenjem poslova društva usporedive veličine i predmeta poslovanja kao i UAIF.
(3) Agencija može naložiti UAIF-u opoziv člana nadzornog odbora UAIF-a ako:
1. član nadzornog odbora krši svoje dužnosti određene ovim i drugim zakonima te propisima donesenim na temelju tih zakona
2. postoji ili nastupi zapreka za izbor ili imenovanje člana nadzornog odbora ili
3. član nadzornog odbora ne ispunjava uvjete iz stavaka 1. i 4. ovoga članka.
(4) Članovi nadzornog odbora UAIF-a ne smiju obavljati nikakve poslove niti pružati usluge kojima konkuriraju poslovanju UAIF-a ili kojima bi mogli biti u sukobu interesa u odnosu na poslovanje UAIF-a.
(5) Agencija pravilnikom detaljnije propisuje uvjete koje moraju ispunjavati članovi nadzornog odbora UAIF-a.
Ovlasti nadzornog odbora UAIF-a
0
Komentiraj
Članak 50.
(1) Pored ovlasti koje nadzorni odbor ima prema odredbama zakona koji uređuje osnivanje i poslovanje trgovačkih društava, nadzorni odbor UAIF-a nadležan je i za davanje suglasnosti upravi:
1. za određivanje poslovne politike UAIF-a
2. na financijski plan UAIF-a
3. na organizaciju mehanizama unutarnjih kontrola UAIF-a
4. na okvirni godišnji program rada interne revizije, kada je to primjenjivo i
5. u drugim slučajevima kada je to određeno ovim Zakonom.
(2) U slučaju kada UAIF u skladu s odredbom članka 40. stavka 2. ovoga Zakona nema nadzorni odbor, za davanje suglasnosti o pitanjima iz stavka 1. ovoga članka nadležni su članovi UAIF-a.
Dužnosti i odgovornost nadzornog odbora UAIF-a
0
Komentiraj
Članak 51.
(1) Nadzorni odbor UAIF-a mora:
1. kada je to primjenjivo, nadzirati primjerenost postupanja i učinkovitost rada interne revizije
2. dati svoje mišljenje Agenciji o nalazima Agencije u postupcima nadzora UAIF-a i to u roku od 30 dana od dana dostave zapisnika Agencije o obavljenom nadzoru te nadzirati postupanje UAIF-a u skladu s nalozima i rješenjima Agencije
3. podnijeti izvješće glavnoj skupštini, odnosno skupštini o nalozima Agencije te postupcima iz točke 2. ovoga stavka
4. odlučiti o davanju suglasnosti na godišnje i druge financijske izvještaje UAIF-a i AIF-ova bez pravne osobnosti odnosno AIF-ova s pravnom osobnošću koji u skladu s ovim Zakonom nemaju nadzorni odbor te o njima pisanim putem izvijestiti glavnu skupštinu ili skupštinu UAIF-a i
5. kada je to primjenjivo, obrazložiti glavnoj skupštini ili skupštini UAIF-a svoje mišljenje o godišnjem izvješću interne revizije i o godišnjem izvješću uprave.
(2) Članovi nadzornog odbora UAIF-a solidarno odgovaraju UAIF-u za štetu koja je nastala kao posljedica kršenja njihovih obveza i dužnosti, osim ako dokažu da su pri izvršavanju svojih obveza i dužnosti postupali pažnjom dobrog stručnjaka.
Dužnosti i odgovornost članova uprave, nadzornog odbora, prokurista i radnika UAIF-a
0
Komentiraj
Članak 52.
(1) UAIF, članovi njegove uprave, nadzornog odbora i prokuristi dužni su:
1. u obavljanju svojih djelatnosti, odnosno svojih dužnosti, postupati savjesno i pošteno te u skladu s pravilima struke
2. u izvršavanju svojih obveza postupati s pažnjom dobrog stručnjaka
3. postupati u najboljem interesu AIF-ova i ulagatelja u AIF-ove kojima upravljaju, kao i štititi integritet tržišta kapitala
4. uspostaviti i učinkovito koristiti sredstva i procese potrebne za uredno obavljanje djelatnosti UAIF-a
5. poduzeti sve razumne mjere kako bi se izbjegli sukobi interesa, a kada se isti ne mogu izbjeći, za prepoznavanje, upravljanje, praćenje te, kada je to primjenjivo, objavljivanje tih sukoba interesa, kako bi se spriječio njihov negativan utjecaj na interese AIF-ova i njihovih ulagatelja i osiguralo da se prema AIF-ovima i njihovim ulagateljima postupa pošteno i
6. pridržavati se odredaba ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona, na način koji promovira najbolje interese AIF-ova, ulagatelja u AIF-ove kojima upravljaju i integritet tržišta kapitala.
(2) UAIF-u, članovima uprave i nadzornog odbora, prokuristima i radnicima UAIF-a interesi AIF-ova i ulagatelja u AIF-ove moraju uvijek biti prioritet i nikada svoje interese ili interese povezanih osoba ne smiju stavljati ispred interesa AIF-ova, ulagatelja u AIF-ove te integriteta tržišta kapitala.
(3) UAIF je dužan prema svim ulagateljima u AIF postupati pošteno. Nijedan ulagatelj u AIF ne smije imati povlašten tretman, ako takav povlašten tretman nije utvrđen u pravilima AIF-a i prospektu AIF-a kada je to primjenjivo.
(4) U izvršavanju svojih dužnosti koje su predviđene stavcima 1. do 3. ovoga članka, UAIF je dužan postupati u skladu s člancima 17. do 29. Delegirane uredbe 231/2013.
POGLAVLJE VI.
ORGANIZACIJSKI ZAHTJEVI ZA UAIF
Opći organizacijski uvjeti
0
Komentiraj
Članak 53.
(1) UAIF je dužan, uzimajući u obzir vrstu, opseg i složenost poslovanja te vrstu AIF-ova kojima upravlja, ustrojiti, provoditi, redovito procjenjivati i ažurirati te dokumentirati, učinkovite i primjerene:
1. postupke odlučivanja i organizacijsku strukturu koja jasno i na dokumentiran način utvrđuje linije odgovornosti i dodjeljuje funkcije i odgovornosti,
2. mjere i postupke kojima će osiguravati da su relevantne osobe društva svjesne postupaka koje moraju poštivati za pravilno izvršavanje svojih dužnosti i odgovornosti,
3. postupke koji osiguravaju da relevantna osoba uključena u upravljanje imovinom AIF-a ima odgovarajuće stručne kvalifikacije i znanja s obzirom na vrstu AIF-a kojim UAIF upravlja,
4. administrativne i računovodstvene postupke
5. mjere i postupke za nadzor i zaštitu informacijskog sustava i sustava za elektroničku obradu podataka
6. sustave unutarnjih kontrola, namijenjene osiguranju usklađenosti s ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona kao i s drugim relevantnim propisima te internim odlukama, procedurama i postupcima na svim razinama UAIF-a
7. procedure i pravila za osobne transakcije relevantnih osoba te za držanje ili upravljanje ulaganjima u financijske instrumente u svrhu ulaganja za vlastiti račun
8. procedure kojima će osigurati da se svaka transakcija izvršena za račun AIF-a može rekonstruirati prema njenom nastanku, stranama u transakciji, prirodi te mjestu i vremenu izvršenja transakcije
9. postupke kojima će se osigurati da se imovina AIF-ova kojima upravlja, ulaže u skladu s pravilima AIF-a, prospektom AIF-a kada je to primjenjivo te važećim zakonskim i podzakonskim odredbama
10. interno izvješćivanje i dostavu informacija na svim relevantnim razinama UAIF-a kao i učinkovite protoke informacija sa svim uključenim trećim osobama
11. evidenciju svojega poslovanja i unutarnje organizacije
12. evidencije svih internih akata, kao i njihovih izmjena
13. mjere i postupke za kontinuirano očuvanje sigurnosti, integriteta i povjerljivosti informacija
14. politike, mjere i postupke osiguranja neprekidnog poslovanja.
(2) UAIF je dužan u okviru sustava unutarnjih kontrola, uzimajući u obzir vrstu, opseg i složenost svojega poslovanja (strategiju ulaganja i vrstu ulagatelja) te vrstu i opseg usluga koje pruža i obavlja, ustrojiti sljedeće funkcije:
1. upravljanja rizicima,
2. praćenja usklađenosti s relevantnim propisima i
3. interne revizije.
(3) U izvršavanju svojih obveza predviđenih ovim člankom, UAIF je dužan postupati u skladu s člancima 57. do 60. i člancima 63. do 66. Delegirane uredbe 231/2013.
Sukob interesa
0
Komentiraj
Članak 54.
(1) UAIF je dužan, uzimajući u obzir vrstu, opseg i složenost poslovanja, organizirati poslovanje na način da svodi rizik sukoba interesa na najmanju moguću mjeru te poduzeti sve razumne korake kako tijekom obavljanja djelatnosti UAIF-a ne bi u pitanje došli interesi AIF-a i ulagatelja u AIF.
(2) UAIF je dužan, uzimajući u obzir vrstu, opseg i složenost poslovanja uspostaviti, provoditi te redovito ažurirati i nadzirati učinkovite politike upravljanja sukobima interesa.
(3) UAIF je dužan poduzeti sve razumne mjere kako bi prepoznao sukobe interesa koji nastanu tijekom upravljanja AIF-ovima između:
a) UAIF-a, uključujući njegovu upravu, rukovoditelje, radnike ili bilo koju osobu koja je odnosom kontrole, izravno ili neizravno, povezana s UAIF-om i AIF-om kojim upravlja UAIF ili ulagatelja u taj AIF
b) AIF-a ili ulagatelja u taj AIF i drugog AIF-a ili ulagatelja u taj drugi AIF
c) AIF-a ili ulagatelja u taj AIF i drugog klijenta UAIF-a
d) AIF-a ili ulagatelja u taj AIF i UCITS fonda kojim upravlja UAIF ili ulagatelja u taj UCITS fond ili
e) dva klijenta UAIF-a.
(4) UAIF je dužan uspostaviti, provoditi i održavati učinkovite organizacijske i administrativne postupke u cilju poduzimanja svih opravdanih mjera namijenjenih prepoznavanju, sprječavanju, upravljanju i praćenju sukoba interesa kako bi se spriječio njihov negativan utjecaj na interese AIF-ova i njihovih ulagatelja.
(5) UAIF je dužan unutar svoje organizacijske strukture odvojiti poslove i odgovornosti koji se mogu smatrati međusobno nespojivima i koji potencijalno mogu generirati sukobe interesa. UAIF mora procijeniti mogu li uvjeti poslovanja uključivati bilo koje druge značajne sukobe interesa i objaviti ih ulagateljima u AIF-ove.
(6) Kad organizacijski postupci i druge mjere koje je UAIF uspostavio za prepoznavanje, sprječavanje, upravljanje i praćenje sukoba interesa nisu dovoljni kako bi osigurali da će rizici od nastanka štete za interese ulagatelja biti spriječeni, UAIF treba na jasan način objaviti ulagateljima prirodu ili izvore sukoba interesa i to prije poduzimanja poslova za njihov račun, te uspostaviti odgovarajuće politike i procedure.
(7) Kada UAIF za račun AIF-a koristi usluge glavnog brokera, UAIF mora sklopiti pisani ugovor s glavnim brokerom. Ako takva mogućnost postoji, ugovor s glavnim brokerom mora posebno sadržavati odredbe kojima je predviđena svaka mogućnost prijenosa i ponovnog korištenja imovine AIF-a, a koje moraju biti u skladu s pravilima AIF-a i kada je to primjenjivo prospektom AIF-a. Ugovor s glavnim brokerom mora sadržavati i odredbu o obvezi obavještavanja depozitara o ugovoru.
(8) UAIF je dužan stručno i s dužnom pažnjom odabrati glavnog brokera s kojim će sklopiti ugovor.
(9) U izvršavanju svojih obveza predviđenih ovim člankom, UAIF je dužan postupati u skladu s člancima 30. do 37. Delegirane uredbe 231/2013.
0
Komentiraj
Članak 55.
(1) UAIF koji obavlja djelatnost upravljanja portfeljem iz članka 11. stavka 1. točke 2. podtočke a) ovoga Zakona, ne smije ulagati dio ili cijelu imovinu portfelja kojima upravlja u udjele AIF-ova kojima upravlja, osim ako dobije prethodno odobrenje klijenta.
(2) UAIF koji obavlja djelatnost upravljanja portfeljem iz članka 11. stavka 1. točke 2. podtočke a) ovoga Zakona, dužan je poštovati odredbe o sustavu za zaštitu ulagatelja iz zakona koji uređuje tržište kapitala.
(3) UAIF koji obavlja djelatnost upravljanja UCITS fondovima iz članka 11. stavka 1. točke 1. podtočke b) ovoga Zakona, ne smije ulagati dio ili cijelu imovinu UCITS fonda kojim upravlja u udjele AIF-ova kojima upravlja, ako to nije predviđeno prospektom UCITS fonda.
Praćenje usklađenosti s relevantnim propisima
0
Komentiraj
Članak 56.
(1) UAIF je dužan, uzimajući u obzir vrstu, opseg i složenost poslovanja društva kao i djelatnosti koje obavlja, uspostaviti, provoditi te redovito ažurirati, procjenjivati i nadzirati primjerene politike i postupke, čiji je cilj otkrivanje svakog rizika neusklađenosti s relevantnim propisima, kao i povezanih rizika te uspostaviti primjerene mjere i postupke u cilju smanjivanja takvih rizika.
(2) UAIF je dužan uspostaviti, provoditi te redovito ažurirati, procjenjivati i nadzirati politike i postupke kako bi osigurao da posluje u skladu s ovim Zakonom i propisima donesenima na temelju ovoga Zakona kao i s drugim relevantnim propisima te osigurati da članovi uprave i druge relevantne osobe, postupaju u skladu s ovim Zakonom i propisima donesenima na temelju ovoga Zakona te pravilima UAIF-a koje uređuju osobne transakcije.
(3) U izvršavanju svojih obveza predviđenih ovim člankom, UAIF je dužan postupati u skladu s člankom 61. Delegirane uredbe 231/2013.
Interna revizija
0
Komentiraj
Članak 57.
(1) UAIF je dužan, kada je to prikladno i primjereno vrsti, opsegu i složenosti poslovanja UAIF-a, ustrojiti zasebnu funkciju interne revizije te osigurati neovisnost te funkcije od ostalih funkcija i djelatnosti UAIF-a.
(2) Funkcija interne revizije neovisno i objektivno procjenjuje primjerenost i učinkovitost uspostavljenih sustava i procesa UAIF-a, sustava unutarnjih kontrola i korporativnog upravljanja te daje neovisno i objektivno stručno mišljenje i savjete za unapređenje poslovanja UAIF-a.
(3) U izvršavanju svojih obveza predviđenih ovim člankom, UAIF je dužan postupati u skladu s člankom 62. Delegirane uredbe 231/2013.
Sustav upravljanja rizicima
0
Komentiraj
Članak 58.
(1) UAIF je dužan, u skladu s vrstom, opsegom i složenosti svoga poslovanja, uspostaviti sveobuhvatan i učinkovit sustav upravljanja rizicima kako bi mogao primjereno prepoznati, mjeriti, upravljati i pratiti sve rizike koji su relevantni za investicijske strategije AIF-ova i kojima je ili bi mogao biti izložen UAIF i AIF-ovi kojima upravlja.
(2) UAIF je dužan u okviru sustava upravljanja rizicima, a u skladu s vrstom, opsegom i složenosti svojega poslovanja, uspostaviti sveobuhvatan i učinkovit proces procjene kreditne sposobnosti izdavatelja u koje namjerava ulagati ili ulaže svoju imovinu i imovinu AIF-ova. Za procjenu kreditne sposobnosti imovine AIF-a i UAIF-a, UAIF se ne smije automatski ili isključivo oslanjati na kreditne rejtinge koje su dodijelile agencije za kreditni rejting kako je propisano u članku 3. stavku 1. točki (b) Uredbe (EZ) br. 1060/2009 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. rujna 2009. o agencijama za kreditni rejting.
(3) UAIF je dužan propisati, primjenjivati, dokumentirati i redovito ažurirati odgovarajuću, učinkovitu i sveobuhvatnu politiku upravljanja rizicima u svrhu utvrđivanja svih rizika povezanih s poslovanjem UAIF-a i radom AIF-ova kojima upravlja.
(4) UAIF je dužan u procesu upravljanja rizicima odrediti profil rizičnosti AIF-ova kojima upravlja, doprinose pojedinih rizika cjelokupnom profilu rizičnosti pojedinog AIF-a i utvrditi prihvatljiv stupanj rizika.
(5) UAIF je dužan revidirati sustave za upravljanje rizicima najmanje jednom godišnje i prilagoditi ih kada je to potrebno.
(6) UAIF je dužan funkcionalno i hijerarhijski odvojiti funkcije upravljanja rizicima od operativnih jedinica, uključujući i funkciju upravljanja imovinom, osim u slučajevima kada može dokazati:
1. da navedene obveze nisu razmjerne vrsti, opsegu i složenosti poslovanja UAIF-a,
2. da su osigurane primjerene mjere sprječavanja sukoba interesa koje omogućavaju uredno i neovisno ispunjavanje obveza funkcije upravljanja rizicima,
3. da sustav upravljanja rizicima ispunjava zahtjeve iz ovoga članka te da je učinkovit.
(7) UAIF je dužan:
1. uspostaviti i primjenjivati odgovarajući, dokumentirani i redovito ažurirani postupak temeljite analize poslovanja prilikom ulaganja imovine AIF-a, u skladu s investicijskom strategijom, ciljevima i profilom rizičnosti AIF-a
2. osigurati da se rizici povezani uz svaku investicijsku poziciju AIF-a i njihov ukupni učinak na portfelj AIF-a mogu neprekidno primjereno identificirati, mjeriti, upravljati i pratiti, između ostalog i korištenjem odgovarajućih postupaka testiranja otpornosti na stres i
3. osigurati da profil rizičnosti AIF-a odgovara veličini, strukturi portfelja i investicijskoj strategiji te ciljevima AIF-a na način kako su propisani u pravilima AIF-a i prospektu AIF-a kada je to primjenjivo.
(8) UAIF je dužan odrediti maksimalnu razinu financijske poluge koju može koristiti za svaki AIF kojim upravlja kao i opseg prava na ponovno korištenje kolaterala ili jamstava, koji bi se mogli odobriti u okviru sporazuma o financijskoj poluzi, vodeći računa, između ostalog o:
a) vrsti AIF-a
b) investicijskoj strategiji AIF-a
c) izvorima financijske poluge
d) svim ostalim međusobnim povezanostima ili relevantnim odnosima s drugim institucijama za financijske usluge, koji bi mogli predstavljati sistemske rizike
e) potrebi da se ograniči izloženost prema bilo kojoj pojedinoj drugoj ugovornoj strani
f) mjeri do koje je financijska poluga pokrivena kolateralom
g) omjeru između imovine i obveza i
h) rasponu, vrsti i opsegu djelatnosti UAIF-a na pojedinim tržištima.
(9) U izvršavanju svojih obveza predviđenih ovim člankom, UAIF je dužan postupati u skladu s člancima 38. do 45. Delegirane uredbe 231/2013.
Upravljanje likvidnošću
0
Komentiraj
Članak 59.
(1) UAIF je dužan, za svaki AIF kojim upravlja, a koji nije zatvoreni AIF koji ne koristi financijsku polugu:
1. uspostaviti sveobuhvatan i učinkovit sustav upravljanja likvidnošću te usvojiti primjerene politike i procedure koje mu omogućavaju praćenje rizika likvidnosti AIF-a
2. osigurati da je profil likvidnosti svakog ulaganja AIF-a u skladu s njegovim obvezama.
(2) UAIF je dužan redovito provoditi testiranja otpornosti na stres, u uobičajenim i iznimnim uvjetima likvidnosti, a s ciljem procjene i praćenja rizika likvidnosti AIF-a.
(3) UAIF je dužan osigurati da su, za svaki AIF kojim upravlja, investicijska strategija, profil likvidnosti i politika otkupa udjela AIF-a međusobno usklađeni.
(4) U izvršavanju svojih obveza predviđenih ovim člankom, UAIF je dužan postupati u skladu s člancima 46. do 49. Delegirane uredbe 231/2013.
Mjere za neprekidno poslovanje
0
Komentiraj
Članak 60.
(1) UAIF je dužan poduzeti sve primjerene mjere koje su potrebne da bi se osiguralo njegovo neprekidno i redovito poslovanje.
(2) Za postizanje svrhe iz stavka 1. ovoga članka UAIF je dužan koristiti odgovarajuće sustave, sredstva i postupke, koji su razmjerni vrsti, opsegu i složenosti njegova poslovanja.
Politika primitaka
0
Komentiraj
Članak 61.
(1) UAIF je dužan uspostaviti i provoditi politiku primitaka koja dosljedno odražava i promiče učinkovito upravljanje rizicima te sprječava preuzimanje rizika koje nije u skladu s profilom rizičnosti, pravilima i/ili prospektom AIF-ova kojima upravlja.
(2) Politika primitaka primjenjuje se na sljedeće kategorije radnika:
- više rukovodstvo
- osobe koje preuzimaju rizik
- kontrolne funkcije i
- svakog drugog radnika čiji primici spadaju u platni razred višeg rukovodstva i osoba koje preuzimaju rizik,
ako njihov rad ima značajan utjecaj na profil rizičnosti UAIF-a i/ili AIF-ova kojima upravlja.
(3) Politika primitaka također se primjenjuje na radnike treće osobe na koju je UAIF delegirao poslove u skladu s člankom 71. ovoga Zakona, a čiji rad ima značajan utjecaj na profil rizičnosti AIF-ova kojima UAIF upravlja. Zahtjevi politike primitaka iz ovoga Zakona ne moraju se primjenjivati na navedene treće osobe, ako su iste temeljem drugih relevantnih propisa podvrgnute jednako učinkovitim regulatornim zahtjevima u odnosu na politike primitaka.
Zahtjevi politike primitaka
0
Komentiraj
Članak 62.
1) Na način i u mjeri koja je primjerena s obzirom na veličinu, unutarnju organizaciju te vrstu, opseg i složenost poslova koje UAIF obavlja, prilikom uspostave i provođenja politike primitaka, UAIF će se rukovoditi sljedećim zahtjevima politike primitaka:
a) politika primitaka dosljedno odražava i promiče učinkovito upravljanje rizicima i sprječava preuzimanje rizika koje nije u skladu s profilom rizičnosti, pravilima AIF-a i/ili prospektom AIF-a kada je to primjenjivo te ne dovodi u pitanje obvezu UAIF-a da postupa u najboljem interesu AIF-ova kojima upravlja
b) politika primitaka je usklađena sa poslovnom strategijom, ciljevima, vrijednostima i interesima UAIF-a, AIF-ova kojima upravlja i ulagatelja te uključuje mjere za izbjegavanje sukoba interesa
c) nadzorni odbor UAIF-a donosi i nadzire implementaciju temeljnih načela politike primitaka, koja načela je dužan najmanje jednom godišnje preispitati
Članovi uprave UAIF-a koji su stručni u području politike primitaka i upravljanja rizicima donose politiku primitaka uz suglasnost nadzornog odbora te su odgovorni za provedbu te politike.
Nadzorni odbor dužan je donijeti odluke:
1. o ukupnom iznosu varijabilnih primitaka za sve radnike UAIF-a u poslovnoj godini za određeno razdoblje procjene
2. na pojedinačnoj osnovi o primicima članova uprave i osoba odgovornih za rad kontrolnih funkcija i
3. o smanjenju ili ukidanju varijabilnih primitaka radnicima, uključujući aktiviranje odredbi o malusu ili povratu primitaka, ako dođe do značajnog narušavanja uspješnosti ili ostvarivanja gubitka UAIF-a.
Navedene odluke nadzornog odbora provodi uprava UAIF-a u skladu s politikom primitaka.
d) nadzorni odbor UAIF-a dužan je osigurati da provođenje politike primitaka najmanje jednom godišnje podliježe središnjoj i neovisnoj internoj provjeri usklađenosti s politikama i procedurama vezanim uz primitke
e) primici kontrolnih funkcija ovise o postignutim ciljevima povezanima sa njihovim radnim zadacima, neovisno o uspješnosti poslovnih područja koja kontroliraju
f) primici viših rukovoditelja na poslovima upravljanja rizicima i praćenja usklađenosti podliježu neposrednom nadzoru odbora za primitke, ako je isti osnovan. Kada odbor za primitke nije osnovan, primici viših rukovoditelja odgovornih za kontrolne funkcije u UAIF-u, kao i drugih radnika koji primaju najviše primitke u UAIF-u, podliježu neposrednom nadzoru nadzornog odbora
g) kada su primici povezani s uspješnošću, ukupni iznos primitka temelji se na kombinaciji ocjene uspješnosti pojedinca (uzimajući u obzir financijske i nefinancijske kriterije) i relevantne poslovne jedinice, kao i na ukupnim rezultatima UAIF-a i AIF-ova kojima upravlja
h) ocjena uspješnosti odnosi se na višegodišnje razdoblje sukladno trajanju AIF-ova pod upravljanjem, kako bi se osiguralo da se ocjena uspješnosti temelji na dugoročnijim rezultatima te da se stvarna isplata primitka rasporedi tijekom relevantnog razdoblja koji uzima u obzir politiku otkupa udjela AIF-ova pod upravljanjem i njihove rizike ulaganja
i) zajamčeni varijabilni primici su iznimka i mogu se ugovoriti samo prilikom zapošljavanja novih radnika, pri čemu su ograničeni na prvu godinu rada
j) fiksni i varijabilni primici su primjereno uravnoteženi. Fiksni dio primitaka mora predstavljati dovoljno visok udio u ukupnim primicima, čime se omogućava provođenje u potpunosti fleksibilne politike varijabilnih primitaka, uključujući mogućnost neisplaćivanja varijabilnog dijela primitaka
k) primici koji se daju u slučaju prijevremenog prestanka ugovornog odnosa s UAIF-om odražavaju uspješnost postignutu u relevantnom razdoblju i određuju se na način koji ne nagrađuje neuspjeh
l) mjerenje uspješnosti, kao osnova za izračun varijabilnog dijela primitaka, mora biti prilagođeno svim vrstama rizika kojima je UAIF izložen ili kojima bi mogao biti izložen
m) značajan dio, a u svakom slučaju najmanje 50 % varijabilnog primitka se sastoji od instrumenata (udjela, odnosno dionica ili poslovnih udjela relevantnog AIF-a ili ekvivalentnih nenovčanih instrumenata).
Takve obveze nema ako imovina AIF-ova pod upravljanjem UAIF-a čini manje od 50 % ukupnog portfelja kojim upravlja UAIF. Navedeni instrumenti podliježu primjerenoj politici zadržavanja, s ciljem usklađenja poticaja koji se daju pojedincu sa interesima UAIF-a, AIF-ova kojima upravlja i ulagatelja. Ovaj se zahtjev politike primitaka primjenjuje na neodgođen dio varijabilnih primitaka kao i na odgođen dio varijabilnih primitaka u skladu s točkom n) ovoga stavka.
n) značajan dio, a u svakom slučaju najmanje 40 % varijabilnog primitka daje se sa odgodom tijekom razdoblja koje je primjereno u odnosu na trajanje konkretnog AIF-a i njegovu politiku otkupa udjela. Prilikom određivanja vremenskog okvira odgode varijabilnog dijela primitka, u obzir se uzima i profil rizičnosti relevantnog AIF-a
U slučaju osobito visokog varijabilnog primitka, najmanje 60% varijabilnog primitka će se odgoditi. Razdoblje odgode varijabilnog dijela primitaka je najmanje tri do pet godina, osim ako je trajanje konkretnog AIF-a kraće.
UAIF odgođene primitke ne smije isplaćivati odnosno dodjeljivati brže nego što proizlazi iz načela pravilnoga vremenskog razgraničavanja. Načelo pravilnoga vremenskog razgraničavanja pri isplati odnosno dodjeli odgođenih primitaka nalaže da kod primitaka koji se odgađaju tijekom n godina, počevši od kraja razdoblja procjene, isplate primitaka na kraju svake godine od kraja razdoblja procjene čine odgođeni iznos primitaka pomnožen sa 1/n.
Odgođeni dijelovi primitaka ne smiju se isplaćivati češće od jedanput godišnje, a prvi odgođeni dio primitaka smije se isplatiti najmanje godinu dana nakon isteka razdoblja procjene.
o) varijabilni primici, uključujući odgođene dijelove varijabilnih primitaka, daju se samo kada i ako je to održivo i opravdano. Varijabilni primici smatraju se održivima ako u razdoblju od utvrđivanja tih primitaka do njihove konačne isplate ne dođe do narušavanja financijskog stanja UAIF-a, odnosno do ostvarivanja gubitka UAIF-a. Varijabilni primici smatraju se opravdanima ako su zasnovani na uspješnosti određene poslovne jedinice, AIF-a i/ili pojedinca
U slučaju značajnog narušavanja uspješnosti ili ostvarenja gubitka UAIF-a i/ili AIF-ova pod upravljanjem, ukupni varijabilni primici će se znatno umanjiti, pri čemu se u obzir uzimaju svi sljedeći oblici smanjenja primitaka:
- smanjenje primitaka tekuće poslovne godine
- smanjenje odgođenih, neisplaćenih primitaka (aktiviranjem odredbi o malusu) i
- naknadno smanjenje već isplaćenih primitaka (aktiviranjem odredbi o povratu primitaka).
p) diskrecijske mirovinske pogodnosti moraju biti usklađene sa poslovnom strategijom, ciljevima, vrijednostima i dugoročnim interesima UAIF-a i AIF-ova kojim upravlja
U slučaju prestanka radnog odnosa, kada radnik ne odlazi u mirovinu, UAIF će iznos diskrecijskih mirovinskih pogodnosti zadržati tijekom razdoblja od pet godina u obliku instrumenata iz točke m) ovoga stavka. U slučaju prestanka radnog odnosa, kada radnik odlazi u mirovinu, diskrecijske mirovinske pogodnosti se radniku daju u obliku instrumenata iz točke m) ovoga stavka uz uvjet petogodišnjeg razdoblja zadržavanja.
r) radnici UAIF-a ne smiju koristiti osobne strategije zaštite od rizika, niti se smiju osigurati za slučaj gubitka primitaka ili nepovoljnog ishoda preuzetih rizika, jer se time narušava usklađenost njihovih primitaka s rizicima i
s) varijabilni primici se neće isplaćivati odnosno davati preko subjekata ili uz pomoć metoda koje omogućavaju ili olakšavaju izbjegavanje zahtjeva iz ovoga Zakona.
(2) Zahtjevi iz stavka 1. ovoga članka odnose se na sve oblike fiksnih i varijabilnih plaćanja i pogodnosti, u novcu ili u naravi, koje isplaćuje odnosno dodjeljuje UAIF i/ili AIF, uključujući primitke povezane sa uspješnošću i prijenosom udjela AIF-ova, a koji se primici isplaćuju odnosno dodjeljuju u korist osoba iz članka 61. stavaka 2. i 3. ovoga Zakona.
(3) U slučaju kada UAIF u skladu s odredbama ovoga Zakona nema nadzorni odbor, odredbe ovoga članka koje se odnose na nadzorni odbor na odgovarajući se način primjenjuju na skupštinu UAIF-a.
Odbor za primitke
0
Komentiraj
Članak 63.
(1) UAIF-ovi koji su značajni po svojoj veličini, organizacijskoj strukturi, prirodi, opsegu i složenosti poslova koje obavljaju ili veličini AIF-ova kojima upravljaju, dužni su osnovati odbor za primitke.
(2) Članovi nadzornog odbora, odnosno kada UAIF u skladu sa ovim Zakonom nema nadzorni odbor, članovi UAIF-a, između sebe biraju članove odbora za primitke, pri čemu odbor mora biti uspostavljen na način koji omogućuje donošenje stručne i neovisne prosudbe o politici primitaka te o utjecaju primitaka na upravljanje rizicima.
(3) Odbor za primitke zadužen je za pružanje podrške i savjetovanje uprave i nadzornog odbora odnosno skupštine UAIF-a vezano za politiku odnosno načela politike primitaka. Odbor za primitke je dužan u svome radu voditi računa o dugoročnim interesima ulagatelja, drugih zainteresiranih strana te o javnom interesu.
(4) Kad je relevantnim propisom određeno da u nadzornom odboru mora biti predstavnik radnika, odbor za primitke uključuje jednog ili više predstavnika radnika.
Procedure postupanja, evidencije i poslovna dokumentacija UAIF-a
0
Komentiraj
Članak 64.
(1) UAIF mora imati jasne i transparentne procedure postupanja s dokumentacijom i arhivirati sve isprave i ostalu dokumentaciju koja se odnosi na poslovanje UAIF-a i AIF-ova kojima upravlja.
(2) UAIF je dužan voditi i čuvati evidencije i poslovnu dokumentaciju o svim aktivnostima, kao i transakcijama koje je izvršio, na način koji omogućuje nadzor nad poslovanjem UAIF-a, a posebice nad ispunjavanjem obveza prema ulagateljima i potencijalnim ulagateljima.
(3) UAIF je dužan organizirati poslovanje i ažurno voditi poslovnu dokumentaciju i druge administrativne ili poslovne evidencije na način koji omogućuje da se u svakom trenutku može provjeriti tijek pojedinog posla kojeg je izvršio za svoj račun, za račun AIF-a ili za račun ulagatelja.
(4) UAIF je dužan svu dokumentaciju o poslovanju s imovinom AIF-ova čuvati odvojeno od dokumentacije UAIF-a i ostalih investicijskih fondova kojima upravlja.
(5) Svu poslovnu dokumentaciju UAIF mora zaštititi od neovlaštenog pristupa i mogućih gubitaka u zapisu te čuvati na trajnom mediju.
(6) UAIF je dužan najmanje 5 godina po isteku godine u kojoj je bio sklopljen posao, čuvati svu dokumentaciju i podatke o svim poslovima s financijskim instrumentima koje je obavilo, odnosno i dulje ako to zahtijeva strategija ulaganja AIF-a koju provodi.
Rješavanje pritužbi ulagatelja
0
Komentiraj
Članak 65.
(1) UAIF je dužan uspostaviti primjerene postupke koji osiguravaju da se pritužbe ulagatelja u AIF-ove kojima UAIF upravlja rješavaju na adekvatan način te da nema ograničenja za ostvarivanje prava ulagatelja, osobito u slučaju kada je UAIF iz države članice koja nije matična država članica AIF-a.
(2) UAIF je dužan ulagateljima omogućiti podnošenje pritužbi na službenom jeziku ili jednom od službenih jezika države u kojoj se trguje udjelima AIF-a.
(3) UAIF je dužan uspostaviti primjerene postupke koji osiguravaju da su informacije u vezi s postupkom rješavanja pritužbi ulagatelja dostupne i ulagatelju i nadležnom tijelu matične države članice AIF-a.
(4) UAIF je dužan čuvati dokumentaciju o svim pritužbama i mjerama koje su na temelju njih poduzete, na način i u rokovima propisanima ovim Zakonom i propisima donesenima na temelju ovoga Zakona.
Rješavanje sporova između UAIF-a i ulagatelja
0
Komentiraj
Članak 66.
(1) Bez utjecaja na mogućnost rješavanja sporova pred sudom ili drugim nadležnim tijelom, UAIF je dužan osigurati uvjete za izvansudsko rješavanje sporova, putem arbitraže, između UAIF-a i ulagatelja u AIF-ove kojima UAIF upravlja.
(2) UAIF je dužan buduće ulagatelje u AIF-ove upoznati s načinom i postupkom rješavanja sporova putem arbitraže.
(3) Ako se radi o sporu koji je nastao ili bi mogao nastati iz ugovora koji je sklopljen s ulagateljem, ugovor o arbitraži mora biti sadržan u posebnoj ispravi koju su potpisale obje stranke, u kojoj ne smije biti drugih utanačenja osim onih koji se odnose na arbitražni postupak.
Mrežna stranica UAIF-a
0
Komentiraj
Članak 67.
(1) UAIF koji upravlja AIF-om s javnom ponudom mora imati, redovito ažurirati i održavati svoju mrežnu stranicu koja sadrži najmanje sljedeće podatke i informacije:
1. opće podatke o UAIF-u (tvrtka, pravni oblik, sjedište i mjesto uprave, ako ono nije isto kao sjedište, broj odobrenja za rad izdanog od Agencije, kao i datum osnivanja i upisa u sudski registar, iznos temeljnog kapitala, osnivači i članovi)
2. osnovne podatke o članovima uprave, nadzornog odbora i prokuristima UAIF-a (osobna imena, kratke životopise)
3. popis djelatnosti iz članka 11. ovoga Zakona za koje UAIF ima izdano odobrenje za rad
4. revidirane godišnje izvještaje UAIF-a
5. revidirane godišnje izvještaje AIF-ova s javnom ponudom kojima upravlja
6. opće podatke o depozitaru AIF-a (tvrtka, pravni oblik, sjedište i adresa uprave, podaci i broj odobrenja nadležne institucije za obavljanje poslova depozitara, iznos temeljnog kapitala, popis svih trećih osoba s kojima depozitar ima sklopljen ugovor o delegiranju poslova iz članka 213. ovoga Zakona)
7. popis AIF-ova s javnom ponudom kojima UAIF upravlja, uz naznaku vrste AIF-a
8. prospekt i pravila AIF-ova s javnom ponudom, te kada je to primjenjivo, ključne podatke za ulagatelje
9. popis delegiranih poslova s naznakom trećih osoba na koju su ti poslovi delegirani
10. sažeti tabelarni prikaz rizika vezanih uz UAIF i AIF s javnom ponudom sa stupnjem utjecaja svakog rizika na UAIF i AIF
11. cijenu udjela AIF-a s javnom ponudom i
12. sve obavijesti vezane uz UAIF i AIF s javnom ponudom te druge podatke predviđene ovim Zakonom.
(2) UAIF je dužan, kada je to moguće i primjenjivo, na svojoj mrežnoj stranici objaviti svaki pravni i poslovni događaj u vezi s UAIF-om i AIF-om s javnom ponudom kojim upravlja, kada se radi o događajima koji bi mogli utjecati na poslovanje AIF-a s javnom ponudom.
(3) O pravnim i poslovnim događajima iz stavka 2. ovoga članka, UAIF je dužan bez odgode obavijestiti i Agenciju.
(4) Na podatke iz stavka 2. ovoga članka, za zatvorene AIF-ove koji su uvršteni na uređeno tržište, dodatno se primjenjuju i odredbe zakona koji uređuje tržište kapitala.
(5) UAIF koji upravlja AIF-om s privatnom ponudom može imati svoju mrežnu stranicu koja sadrži podatke i informacije o UAIF-u i AIF-ovima kojima UAIF upravlja.
(6) Agencija pravilnikom propisuje dodatne podatke i informacije koje mora sadržavati mrežna stranica UAIF-a, za koje smatra da su važni za klijente, tržište i javnost.
Donošenje pravilnika
0
Komentiraj
Članak 68.
Agencija detaljnije pravilnicima propisuje zahtjeve za UAIF-ove, s obzirom na:
1. mjere za neprekidno poslovanje
2. vođenje i čuvanje poslovne dokumentacije UAIF-a
(1) Na financijsko izvještavanje UAIF-a primjenjuju se propisi kojima se uređuje računovodstvo i Međunarodni standardi financijskog izvještavanja, osim ako Agencija ne propiše drugačije.
(2) Financijske izvještaje UAIF-a čine:
1. izvještaj o financijskom položaju
2. izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti
3. izvještaj o novčanom tijeku
4. izvještaj o promjenama kapitala i
5. bilješke uz financijske izvještaje.(3) Odredbe iz ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuju i na UAIF iz druge države članice ili iz treće države koji u Republici Hrvatskoj obavlja svoju djelatnost putem podružnice.
(4) Agencija može propisati kontni plan za UAIF-e.
(5) Strukturu i sadržaj financijskih izvještaja UAIF-a te objavljivanje, način i rokove dostave istih Agencija propisuje pravilnikom.
(6) Osim financijskih izvještaja iz stavka 2. ovoga članka, Agencija pravilnikom propisuje strukturu, sadržaj, način i rokove dostave drugih izvještaja UAIF-a koje je UAIF obavezan sastavljati za potrebe Agencije.
Revizija izvještaja UAIF-a
0
Komentiraj
Članak 70.
(1) Godišnje financijske izvještaje UAIF-a mora revidirati revizor na način i pod uvjetima određenima propisima kojima se uređuje računovodstvo i revizija te pravilima revizorske struke, ako ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona nije drugačije određeno.
(2) UAIF je dužan Agenciji dostaviti revidirane godišnje financijske izvještaje iz članka 69. stavka 2. ovoga Zakona u roku od 15 dana od datuma izdavanja revizorskog izvješća, a najkasnije u roku od četiri mjeseca nakon isteka poslovne godine za koju se izvještaji sastavljaju.
(3) Nakon što je jednom izabran, isti revizor može revidirati najviše 7 uzastopnih godišnjih financijskih izvještaja UAIF-a.
(4) Agencija od revizora može tražiti dodatna pojašnjenja u vezi s revidiranim godišnjim financijskim izvještajima, odnosno drugim revidiranim izvještajima UAIF-a.
(5) Ako Agencija utvrdi da revizija izvještaja UAIF-a nije obavljena ili da revizorsko izvješće nije sastavljeno u skladu s ovim Zakonom, propisima donesenima na temelju ovoga Zakona, propisima kojima se uređuje računovodstvo i revizija te pravilima revizorske struke, ili ako obavljenim nadzorom poslovanja UAIF-a ili na drugi način utvrdi da revizorsko izvješće o izvještajima UAIF-a nije zasnovano na istinitim i objektivnim činjenicama, može odbiti revizorsko izvješće i zahtijevati od UAIF-a da reviziju obavi drugi revizor, a na trošak UAIF-a.
(6) Revizor iz stavka 1. ovoga članka dužan je Agenciji prijaviti svako kršenje odredbi ovoga Zakona, propisa donesenih na temelju istog ili drugih relevantnih propisa koje utvrdi u obavljanju revizije iz stavka 1. ovoga članka.
(7) Agencija detaljnije pravilnikom propisuje opseg i sadržaj revizije, odnosno revizijskih postupaka i revizorskog izvješća o obavljenoj reviziji godišnjih financijskih izvještaja, odnosno drugih izvještaja UAIF-a.
POGLAVLJE VIII.
DELEGIRANJE POSLOVA NA TREĆE OSOBE
Delegiranje poslova na treće osobe
0
Komentiraj
Članak 71.
(1) UAIF može trećim osobama delegirati poslove koje je dužan obavljati, ako je o istome prethodno obavijestio Agenciju.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, ako UAIF upravlja AIF-om čiji se udjeli nude javnom ponudom, za delegiranje poslova iz članka 11. stavka 2. točaka 2. i 3. te stavka 3. točke 3. ovoga Zakona, kao i za delegiranje poslova kontrolnih funkcija iz članka 53. stavka 2. ovoga Zakona, UAIF je dužan ishoditi odobrenje Agencije.
(3) O delegiranju poslova iz stavaka 1. i 2. ovoga članka UAIF i treća osoba sklapaju ugovor u pisanom obliku. Ugovorom mora biti određeno da je treća osoba dužna omogućiti provođenje nadzora nad delegiranim poslom radnicima Agencije.
(4) Ugovor iz stavka 3. ovoga članka ne može stupiti na snagu ako:
a) UAIF, u skladu sa stavkom 1. ovoga članka, o istome nije prethodno obavijestio Agenciju ili
b) UAIF, u skladu sa stavkom 2. ovoga članka, nije ishodio odobrenje Agencije.
(5) UAIF koji je na temelju članka 67. stavka 1. ovoga Zakona dužan održavati mrežnu stranicu, dužan je na istoj objaviti podatak o poslovima koji su delegirani na treću osobu, kao i identitet treće osobe. Ako treća osoba dalje delegira obavljanje delegiranih poslova, prema odredbama članka 74. stavka 1. ovoga Zakona, UAIF će na svojoj mrežnoj stranici objaviti i taj podatak, uz identitet te osobe, odmah po stupanju na snagu toga ugovora.
0
Komentiraj
Članak 72.
Delegiranje poslova na treće osobe moguće je samo uz ispunjenje sljedećih uvjeta:
a) delegiranje se provodi iz objektivnih razloga i isključivo s ciljem povećanja učinkovitosti obavljanja tih poslova
b) treća osoba mora imati sve potrebne resurse za pravilno, kvalitetno i učinkovito obavljanje delegiranih poslova
c) ovlaštene osobe treće osobe moraju imati dobar ugled te stručne kvalifikacije i iskustvo potrebno za obavljanje delegiranih poslova
d) UAIF mora moći dokazati da je treća osoba kvalificirana i sposobna za obavljanje delegiranih poslova, da je izabrana primjenom dužne pažnje i da UAIF može u svako doba učinkovito nadzirati obavljanje delegiranih poslova, davati upute trećoj osobi i raskinuti ugovor s trenutnim učinkom kada je to u interesu ulagatelja
e) UAIF će kontinuirano nadzirati treću osobu u obavljanju delegiranih poslova
f) UAIF ne smije delegirati poslove na treće osobe do te mjere da se više ne može smatrati UAIF-om („poštanski sandučić“)
g) poslovi se ne smiju delegirati na osobu čiji interesi mogu biti u sukobu s interesima UAIF-a, AIF-a ili njegovih ulagatelja
h) delegiranjem se ne umanjuje učinkovitost nadzora nad UAIF-om i AIF-ovima
i) delegiranjem se ne smiju ugroziti interesi ulagatelja i AIF-a
j) UAIF i dalje ostaje u potpunosti odgovornim za obavljanje delegiranih poslova
k) kada je primjenjivo, u prospektu AIF-a naveden je popis poslova koji su delegirani na treću osobu i osoba na koju su oni delegirani
l) poslovi upravljanja imovinom AIF-a ili upravljanja rizicima mogu se delegirati samo na subjekte koji imaju odobrenje ili drugu odgovarajuću dozvolu za upravljanje imovinom te podliježu nadzoru, a ako ti uvjeti nisu zadovoljeni potrebno je odobrenje Agencije i
m) ako se poslovi upravljanja imovinom AIF-a ili upravljanja rizicima delegiraju na subjekt iz treće države, pored zahtjeva iz točke l) ovoga stavka, mora postojati suradnja između Agencije i tijela nadležnog za nadzor toga subjekta kako bi se minimalno osigurala učinkovita razmjena informacija na temelju kojih Agencija može izvršavati svoje zadaće u skladu s odredbama ovoga Zakona.
0
Komentiraj
Članak 73.
Upravljanje imovinom i upravljanje rizicima AIF-a ne može se delegirati ili poddelegirati na:
1. depozitara ili treću osobu na koju je depozitar delegirao svoje poslove ili
2. bilo koji drugi subjekt čiji bi interesi mogli bili u sukobu s interesima UAIF-a, AIF-a ili njegovih ulagatelja, osim ako je taj subjekt funkcionalno i hijerarhijski razdvojio poslove upravljanja imovinom ili poslove upravljanja rizicima od svojih ostalih poslova koji bi mogli prouzročiti sukobe interesa, a mogući sukobi interesa primjereno su prepoznati, istima se upravlja te se prate i objavljuju ulagateljima AIF-a.
0
Komentiraj
Članak 74.
(1) Treća osoba može dalje delegirati obavljanje delegiranih poslova samo uz ispunjenje sljedećih uvjeta:
a) UAIF se suglasio s daljnjim delegiranjem
b) UAIF je obavijestio Agenciju o daljnjem delegiranju poslova, prije no što je to delegiranje stupilo na snagu i
c) ispunjeni su svi uvjeti iz članka 72. ovoga Zakona i za daljnje delegiranje poslova.
(2) Treća osoba na koju su delegirani poslovi UAIF-a dužna je kontinuirano nadzirati obavljanje poddelegiranih poslova.
0
Komentiraj
Članak 75.
(1) UAIF je dužan, prilikom delegiranja poslova na treće osobe, korištenja vanjskih usluga i drugih poslova koji su od značaja za UAIF i AIF-ove kojima upravlja, postupati stručno, s posebnom pažnjom i u najboljem interesu ulagatelja i AIF-a kojim upravlja.
(2) UAIF je dužan propisati i implementirati interne politike i procedure kako bi osigurao postupanje u skladu sa stavkom 1. ovoga članka, a koje su u skladu s odredbama ovoga Zakona i propisima donesenima na temelju ovoga Zakona, pravilima AIF-a i, kada je primjenjivo prospektom AIF-a, ciljevima AIF-a, investicijskom strategijom te strategijom i politikom upravljanja rizicima uključujući i ograničenja rizika.
(3) UAIF je dužan, prilikom delegiranja poslova na treće osobe, postupati u skladu s člancima 75. do 82. Delegirane uredbe 231/2013.
POGLAVLJE IX.
KVALIFICIRANI UDJELI
0
Komentiraj
Članak 76.
(1) UAIF je dužan u roku od 30 dana od dana saznanja o namjeri izravnog ili neizravnog stjecanja ili povećanja kvalificiranog udjela u UAIF-u, koje bi rezultiralo time da visina udjela u kapitalu ili u glasačkim pravima dosegne ili premaši 20%, 30% ili 50%, ili da UAIF postane ovisno društvo namjeravanog stjecatelja, obavijestiti Agenciju o takvoj namjeri stjecanja odnosno povećanja kvalificiranog udjela.
(2) UAIF je dužan u roku od 30 dana od dana saznanja o namjeri izravnog ili neizravnog otuđenja ili smanjenja kvalificiranog udjela na način da udio u kapitalu ili glasačkim pravima padne ispod granice od 20%, 30% ili 50%, ili ako UAIF prestaje biti ovisno društvo te osobe, obavijestiti Agenciju o takvoj namjeri otuđenja odnosno smanjenja kvalificiranog udjela.
(3) Po primitku obavijesti iz stavka 1. odnosno stavka 2. ovoga članka, Agencija će postupiti u skladu sa člankom 33. ovoga Zakona.
(4) Agencija pravilnikom propisuje uvjete za imatelje kvalificiranog udjela u UAIF-u, kriterije za procjenu namjeravanog stjecanja ili povećanja kvalificiranog udjela u skladu sa stavkom 1. ovoga članka, kao i dokumentaciju koju je UAIF dužan dostaviti uz obavijesti iz stavka 1. odnosno 2. ovoga članka.
(1) Osoba koja stekne kvalificirani udjel u UAIF-u protivno odredbama ovoga Zakona, nema pravo glasa iz tako stečenih dionica ili poslovnih udjela, a Agencija će naložiti njihovo otuđenje.
(2) Troškove otuđenja dionica ili poslovnih udjela iz stavka 1. ovoga članka podmiruje imatelj kvalificiranog udjela .
Mjere koje Agencija poduzima u slučajevima kada je upravljanje UAIF-om
pažnjom dobrog stručnjaka dovedeno u pitanje
0
Komentiraj
Članak 78.
(1) Ako je neprimjerenim utjecajem imatelja kvalificiranog udjela upravljanje UAIF-om pažnjom dobrog stručnjaka dovedeno u pitanje, Agencija je ovlaštena poduzimati odgovarajuće mjere kako bi se taj utjecaj spriječio.
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO FINANCIJA
Prijedlog Zakona o alternativnim fondovima
Zagreb, lipanj 2017.
PRIJEDLOG ZAKONA O ALTERNATIVNIM INVESTICIJSKIM FONDOVIMA
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o alternativnim investicijskim fondovima (u daljnjem tekstu: Zakon) sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1., a u vezi s člankom 49. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 85/10 - pročišćeni tekst i 5/14 - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Zakonom o alternativnim investicijskim fondovima (Narodne novine, broj 16/13), koji je stupio na snagu danom pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji, odnosno 1. srpnja 2013. godine, u potpunosti je izmijenjen do tada postojeći zakonodavni okvir područja investicijskih fondova na način da se kategorija alternativnih investicijskih fondova jasno razgraničila od otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom (tzv. UCITS fondova). Predmetnim zakonom su u hrvatski pravni sustav prenesene odredbe Direktive 2011/61/EU Europskog Parlamenta i Vijeća od 8. lipnja 2011. o upraviteljima alternativnih investicijskih fondova i o izmjeni direktiva 2003/41/EZ i 2009/65/EZ te uredbi (EZ) br. 1060/2009 i (EU) br. 1095/2010 (dalje u tekstu: AIFM Direktiva) te je zakonodavni okvir poslovanja društava za upravljanje alternativnim investicijskim fondovima (u daljnjem tekstu: UAIF) i samih alternativnih investicijskih fondova (u daljnjem tekstu: AIF) u Republici Hrvatskoj usklađen s pravnom stečevinom Europske unije.
AIF je investicijski fond osnovan sa svrhom i namjenom:
a) prikupljanja sredstava javnom ili privatnom ponudom od ulagatelja te ulaganja tih sredstava u skladu s unaprijed određenom strategijom i ciljem ulaganja AIF-a, a isključivo u korist imatelja udjela tog AIF-a te
b) ne zahtijeva odobrenje za osnivanje i upravljanje UCITS fondom u skladu s odredbama zakona kojim se uređuje osnivanje i rad otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom.
Stupanjem na snagu Zakona o alternativnim investicijskim fondovima (Narodne novine, broj 16/13), omogućena je liberalizacija poslovanja AIF-ova i prekogranična suradnja te je osigurana viša razina zaštite ulagatelja i solventnost UAIF-ova, čime je omogućen razvoj fondovske industrije u Republici Hrvatskoj kao članici Europske unije.
Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o alternativnim investicijskim fondovima (Narodne novine, broj 143/14), hrvatski pravni okvir poslovanja UAIF-ova i AIF-ova dodatno se uskladio s odredbama Direktive 2013/14/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 21. svibnja 2013. o izmjeni Direktive 2003/41/EZ o djelatnostima i nadzoru institucija za strukovno mirovinsko osiguranje, Direktive 2009/65/EZ o usklađivanju zakona i drugih propisa u odnosu na subjekte za zajednička ulaganja u prenosive vrijednosne papire (UCITS) i AIFM Direktive o upraviteljima alternativnih investicijskih fondova u odnosu na preveliko oslanjanje na kreditne rejtinge.
Time je postojeći sustav poslovanja UAIF-ova i AIF-ova dodatno uređen, sukladno tržišnim kretanjima i iskustvima financijske krize, u svrhu poboljšanja kvalitete ulaganja AIF-ova i upravljanja rizicima, a time i bolje zaštite ulagatelja, odnosno smanjenja prevelikog oslanjanja AIF-ova na kreditne rejtinge prilikom ulaganja u dužničke financijske instrumente, a da pri tom ne provode vlastite procjene kreditne sposobnosti izdavatelja takvih dužničkih financijskih instrumenata.
Ovim Zakonom izmijenjene su i dopunjene odredbe za koje je dosadašnja praksa i iskustvo pokazalo da postoji potreba za njihovim uspješnijim ili podrobnijim uređenjem. Navedeno u prvom redu podrazumijeva razvrstavanje UAIF-ova u tri razreda, konkretno podjelu upravitelja na mali, srednji i veliki UAIF i to temeljem kriterija veličine imovine pod upravljanjem UAIF-a te kategorije ulagatelja kojima se udjeli pojedinih AIF-ova mogu nuditi. U odnosu na dosadašnji zakonodavni okvir, pored malih i velikih UAIF-ova, uvodi se i među-kategorija srednjih UAIF-ova, sve s ciljem uvažavanja specifičnih potreba fondovskog tržišta Republike Hrvatske.
Svrha uvođenja navedenih kategorija jest olakšavanje i pojednostavljenje osnivanja i poslovanja malih i srednjih UAIF-ova, radi čega su te kategorije upravitelja oslobođene velikog dijela zahtjeva propisanih ovim Zakonom i Delegiranom uredbom Komisije (EU) br. 231/2013 od 19. prosinca 2012. o dopuni Direktive 2011/61/EU Europskog parlamenta i Vijeća (u daljnjem tekstu: Uredba) u odnosu na izuzeća, opće uvjete poslovanja, depozitare, financijsku polugu, transparentnost i nadzor kojim zahtjevima veliki UAIF-ovi i nadalje moraju u cijelosti udovoljavati
Slijedom navedenoga, mali UAIF-ovi mogu obavljati i druge djelatnosti koje nisu uređene fondovskim propisima, postavljeni su blaži zahtjevi za kapitalnu adekvatnost, ako je osnovan u obliku društva za ograničenu odgovornost, ne mora imati nadzorni odbor, dovoljno je da ima jednog člana uprave, nije nužno ustrojavanje kontrolnih funkcija, ne mora udovoljavati propisanim zahtjevima politika primitaka, može prenijeti upravljanje AIF-ovima na drugi UAIF bez odobrenja Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga te druga ovim Zakonom propisana oslobođenja od obveza kojima veliki ili srednji UAIF-ovi moraju udovoljavati.
U odnosu na mali UAIF, srednji UAIF mora ispunjavati viši standard i kao takav pridržavati se šireg spektra propisanih zahtjeva od malog UAIF-a, pri čemu je u odnosu na veliki UAIF oslobođen, primjerice, zahtjeva za dodatnim iznosom kapitala, ako je osnovan u obliku društva za ograničenu odgovornost, ne mora imati nadzorni odbor, oslobođen je zahtjeva politika primitaka i dr.
Kako je uvodno napomenuto, osim ukupne imovine pod upravljanjem UAIF-a, kao dodatni kriterij razgraničenja UAIF-ova, navodi se i kategorija ulagatelja kojima su udjeli AIF-ovi pod upravljanjem konkretnog UAIF-a namijenjeni. Slijedom navedenoga, udjeli AIF-ova kojima upravlja mali ili srednji UAIF mogu se nuditi isključivo profesionalnim i/ili kvalificiranim ulagateljima. Ako bi UAIF upravljao i jednim AIF-om čiji se udjeli nude malim ulagateljima, isti bi morao dobiti odobrenje za rad velikog UAIF, neovisno o veličini imovine pod upravljanjem. Iz navedenog je razvidno da se ovim Zakonom nastoji osigurati visoki nivo zaštite malih ulagatelja propisivanjem najstrožih zahtjeva za one upravitelje AIF-ovima čiji su udjeli namijenjeni navedenoj kategoriji ulagatelja.
Upravo iz razloga što nisu dužni udovoljavati svim propisanim zahtjevima iz ovoga Zakona i Uredbe te se na razini Europske unije ne smatraju u cijelosti usklađenima s AIFM Direktivom, mali i srednji UAIF-ovi ne mogu prekogranično trgovati udjelima AIF-ova, upravljati AIF-ovima i/ili obavljati pomoćne djelatnosti iz ovoga Zakona u drugoj državi članici Europske unije. Pritom je bitno napomenuti da i mali odnosno srednji UAIF ima opciju uskladiti se sa svim zahtjevima iz ovoga Zakona i Uredbe, odnosno podići standard
poslovanja na razinu velikog UAIF-a. Od  renutka izvršnosti rješenja Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga kojim se izdaje odobrenje za rad velikog UAIF-a, takav UAIF se smatra velikim UAIF-om koji može slobodno poslovati u Europskoj uniji na prekograničnoj osnovi.
Nadalje, važnu novinu uvedenu predstavlja i mogućnost osnivanja zatvorenog AIF-a kao imovine bez pravne osobnosti, a što je do sada bila opcija isključivo za osnivanje u obliku otvorenog AIF-a. Prema tome, uvodi se novi kriterij razlikovanja „otvorenosti“ i „zatvorenosti“ AIF-ova koji se svodi na politiku otkupa udjela iz AIF-a umjesto dosadašnjeg kriterija pravne osobnosti odnosno nedostatka iste ako se fond osnivao kao imovina.
Otvoreni AIF se kao i do sada definira kao zasebna imovina, bez pravne osobnosti, koju osniva i kojom upravlja vanjski UAIF te čiji se udjeli otkupljuju na zahtjev ulagatelja iz imovine otvorenog AIF-a. Ovim zakonom je omogućeno da se i zatvoreni AIF može osnovati kao imovina bez pravne osobnosti, s time da udjeli istoga nisu otkupivi na zahtjev ulagatelja iz imovine AIF-a.
Prema tome, zatvoreni se AIF može i nadalje osnivati kao AIF s pravnom osobnošću, a ovim Zakonom je omogućeno osnivanje zatvorenog AIF-a kao imovine bez pravne osobnosti. Zatvoreni AIF koji je imovina bez pravne osobnost mora imati vanjski UAIF, dok se zatvoreni AIF koji je pravna osoba može osnovati i kao UAIF sa unutarnjim upravljanjem, koji je u tom slučaju istovremeno i UAIF, i AIF.
S obzirom na iskustvo stečeno u praksi, djelomično su izmijenjene odredbe koje se odnose na postupke licenciranja, pri čemu su predmetni postupci pojednostavljeni, ostavljena je mogućnost istovremenog odlučivanja Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga i spajanja postupaka te su u mjeri u kojoj je to bilo moguće ukinute određene administrativne barijere i zapreke, sve s ciljem ekonomičnijeg i svrsishodnijeg postupanja te rasterećenja subjekata nadzora.
Navedeno konkretnije podrazumijeva pojednostavljivanje postupaka osnivanja samih UAIF-ova (pri čemu će se u okviru istog postupa odlučivati o izdavanju odobrenja za UAIF, članove uprave te imatelje kvalificiranih udjela) te postupka osnivanja AIF-ova (što podrazumijeva istovremeno osnivanje AIF-a, izdavanje odobrenje za izbora depozitara te odobrenja na pravila i kada je to primjenjivo, prospekta AIF-a). Također, novinu predstavlja i ukidanje licenciranja eventualnih naknadnih izmjena odnosno dopuna pravila AIF-a s privatnom ponudom, o kojim će promjenama UAIF ubuduće samo obavještavati Hrvatsku agenciju za nadzor financijskih usluga (pri čemu će ista navedene promjene moći odbiti pod zakonom predviđenim uvjetima).
Nadalje, ukida se dio kojim se propisuje obveza nadzornog tijela za procjenu financijske stabilnosti i prikladnosti svih članova UAIF-a, kao i raspisivanje uvjeta za sve članove UAIF-a, pri čemu zakon propisuje da će ubuduće nadzorno tijelo prikladnost i financijsku stabilnost ocjenjivati isključivo u odnosu na kvalificirane članove UAIF-a.
S ciljem rasterećenja subjekata nadzora, također se mijenjaju odredbe o obvezi odobravanja delegiranja svih poslova UAIF-ova koji upravlja AIF-om čiji se udjeli nude javnom ponudom, pri čemu se izmjenama sužava krug poslova za čije je delegiranje na treće osobe potrebno ishoditi odobrenje nadzornog tijela, na način da se konkretiziraju osnovni poslovi i funkcije.
Odredbe o prijenosu upravljanja AIF-ovima su također izmijenjene na način da su uvažena dosadašnja iskustva iz prakse shodno čemu su postupci pojednostavljeni te su prilagođeni rokovi i potrebna dokumentacija.
Nadalje, ovim Zakonom omogućen je provedba Uredbe (EU) br. 345/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. travnja 2013. o europskim fondovima poduzetničkog kapitala i Uredbe (EU) br. 346/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. travnja 2013. o europskim fondovima socijalnog poduzetništva na način da je određeno nadležno tijelo za predmetne upravitelje i fondove te prekršajne odredbe, a koje su trenutno propisane Zakonom o provedbi Uredbe Europske unije o europskim fondovima poduzetničkog kapitala (Narodne novine, broj 123/13) i Zakonom o provedbi Uredbe Europske unije o europskim fondovima socijalnog poduzetništva (Narodne novine, broj 123/13), sve s ciljem uređivanja materije alternativnih investicijskih fondova u jedinstvenom propisu.
Također, dodatno usklađenje hrvatskog pravnog okvira u područja poslovanja UAIF-ova i AIF-ova temeljeno na iskustvu stečenom u dosadašnjoj primjeni zakonodavnog okvira, kao i primjeni najboljih tržišnih praksi s područja poslovanja takvih fondova, provedeno je izradom ovoga Zakona u interesu svih zainteresiranih strana i sudionika financijskog tržišta u Republici Hrvatskoj, prvenstveno ulagatelja i UAIF-ova odnosno AIF-ova kojima isti upravljaju.
Ovim Zakonom dodatno će se pravno urediti sigurnost i stabilnost poslovanja društava za upravljanje AIF-ovima i samih AIF-ova u svrhu daljnjeg razvoja njihovog poslovanja, kao i jačanja zaštite ulagatelja u takve fondove, čime se istovremeno promiče povjerenje u tržište kapitala, a time i stabilnost financijskog sustava Republike Hrvatske.
Zaključno, uvažavajući kompleksnost i opsežnost opisanih izmjena i dopuna, odnosno izmjenu ili dopunu više od polovice odredbi Zakonom o alternativnim investicijskim fondovima (Narodne novine, br. 16/13 i 143/14), a sve zbog poboljšanja pojedinih odredbi temeljem dosadašnjeg iskustva i prakse, izrađen je novi zakon sve s konačnim ciljem osiguranja jasnoće odredbi i pravne sigurnosti pri njihovoj primjeni.
III. OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
PRIJEDLOG ZAKONA O ALTERNATIVNIM INVESTICIJSKIM FONDOVIMA
DIO PRVI
OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim se Zakonom uređuju:
a) uvjeti za osnivanje, poslovanje i prestanak rada društava za upravljanje alternativnim investicijskim fondovima iz Republike Hrvatske i alternativnih investicijskih fondova, te nadzor nad njihovim poslovanjem
b) uvjeti pod kojima društva za upravljanje alternativnim investicijskim fondovima iz druge države članice ili treće države mogu obavljati djelatnost i/ili trgovati udjelima alternativnih investicijskih fondova kojima upravljaju na području Republike Hrvatske.
Prijenos propisa Europske unije
Članak 2.
(1) Ovim se Zakonom u pravni sustav Republike Hrvatske prenose sljedeće direktive:
1. Direktiva 2011/61/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 8. lipnja 2011. o upraviteljima alternativnih investicijskih fondova i o izmjeni direktiva 2003/41/EZ i 2009/65/EZ te uredbi (EZ) br. 1060/2009 i (EU) br. 1095/2010 (Tekst značajan za EGP) (SL L 174, 1.7.2011.), kako je posljednji put izmijenjena Direktivom 2014/65/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 15. svibnja 2014. o tržištu financijskih instrumenata i izmjeni Direktive 2002/92/EZ i Direktive 2011/61/EU (Tekst značajan za EGP) (SL L 173, 12.6.2014.) (u daljnjem tekstu: Direktiva 2011/61/EU)
2. članak 30.a Direktive 2002/87/EZ Europskoga parlamenta i Vijeća od 16. prosinca 2002. o dodatnom nadzoru kreditnih institucija, društava za osiguranje i investicijskih društava u financijskom konglomeratu i o izmjeni i dopuni direktiva Vijeća 73/239/EEZ, 79/267/EEZ, 92/49/EEZ, 92/96/EEZ, 93/6/EEZ i 93/22/EEZ i direktiva 98/78/EZ i 2000/12/EZ Europskoga parlamenta i Vijeća (SL L 035/1, 11.2.2003.)
3. članak 2. stavak 22. i stavak 23. Direktive 2011/89/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 16. studenoga 2011. o izmjeni direktiva 98/78/EZ, 2002/87 /EZ, 2006/48/EZ i 2009/138/EZ u odnosu na dodatni nadzor financijskih subjekata u financijskom konglomeratu (Tekst značajan za EGP) (SL L 326, 8.12.2011.)
(2) Ovim Zakonom osiguravaju se pretpostavke za provedbu sljedećih uredbi Europske unije:
1. Delegiran a uredb a Komisije (EU) br. 231/2013 od 19. prosinca 2012. o dopuni Direktive 2011/61/EU Europskog parlamenta i Vijeća u odnosu na izuzeća, opće uvjete poslovanja, depozitare, financijsku polugu, transparentnost i nadzor (Tekst značajan za EGP) ( SL L 83, 22.3.2013.) ( u daljnjem tekstu: Delegirana uredba 231/2013)
2. Provedben a uredb a Komisije (EU) br. 447/2013 od 15. svibnja 2013. o utvrđivanju postupka za UAIF-ove koji odaberu da se na njih primjenjuju odredbe Direktive 2011/61/EU Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 132, 16.5.2013.)
3. Provedben a uredb a Komisije (EU) br. 448/2013 od 15. svibnja 2013. o utvrđivanju postupka za određivanje referentne države članice UAIF-a izvan EU-a u skladu s Direktivom 2011/61/EU Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 132, 16.5.2013.)
4. Delegirana uredba Komisije (EU) br. 694/2014 оd 17. prosinca 2013. o dopuni Direktive 2011/61/EU Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda kojima se određuju vrste upravitelja alternativnih investicijskih fondova (Tekst značajan za EGP) (SL L 183, 24.6.2014.)
5. Uredba (EU) br. 345/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. travnja 2013. o europskim fondovima poduzetničkog kapitala (Tekst značajan za EGP) (SL L 115, 25.4.2013.) (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) br. 345/2013) i
6. Uredba (EU) br. 346/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. travnja 2013. o europskim fondovima socijalnog poduzetništva (Tekst značajan za EGP) (SL L 115, 25.4.2013) (u daljnjem tekstu: Uredba (EU) br. 346/2013).
Ovlast Agencije za osiguranje provedbe uredbi Europske unije, regulatornih i provedbenih tehničkih standarda te smjernica europskih nadzornih tijela
Članak 3.
(1) Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (u daljnjem tekstu: Agencija) nadležna je za provedbu i nadzor primjene ovoga Zakona i uredbi Europske unije iz članka 2. stavka 2. ovoga Zakona.
(2) Agencija je ovlaštena donijeti provedbene propise radi provedbe uredbi Europske unije, regulatornih i provedbenih tehničkih standarda, te usklađivanja sa smjernicama i drugim akatima koje su ovlaštena donijeti europska nadzorna tijela.
(3) Agencija će na svojoj mrežnoj stranici objaviti tekstove smjernica kojih će se Agencija i/ili subjekti nadzora u cijelosti ili djelomično pridržavati ili s kojima se do određenog roka namjeravaju uskladiti, zajedno s obavijesti koja će sadržavati:
1. na koje se subjekte nadzora smjernica odnosi
2. primjenjuje li se smjernica u cijelosti ili djelomično i
3. datum početka primjene smjernice, s relevantnim prijelaznim razdobljima, ako je primjenjivo.
(4) Agencija i subjekti nadzora dužni su poduzeti sve potrebne aktivnosti radi usklađenja sa smjernicama iz stavka 3. ovoga članka.
Značenje pojedinih pojmova
Članak 4.
Pojedini pojmovi, u smislu ovoga Zakona, imaju sljedeće značenje:
1) investicijski fond je subjekt za zajednička ulaganja čija je jedina svrha i namjena prikupljanje sredstava javnom ili privatnom ponudom te ulaganje tih sredstava u skladu s unaprijed određenom strategijom ulaganja investicijskog fonda, a isključivo u korist imatelja udjela u tom investicijskom fondu.
2) alternativni investicijski fond (AIF) je investicijski fond osnovan sa svrhom i namjenom:
a) prikupljanja sredstava javnom ili privatnom ponudom od ulagatelja te ulaganja tih sredstava u skladu s unaprijed određenom strategijom i ciljem ulaganja AIF-a, a isključivo u korist imatelja udjela tog AIF-a, te
b) ne zahtijeva odobrenje za osnivanje i upravljanje UCITS fondom u skladu s odredbama zakona kojim se uređuje osnivanje i rad otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom.
3) UCITS fond je investicijski fond određen zakonom kojim se uređuje osnivanje i rad otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom.
4) otvoreni AIF je zasebna imovina, bez pravne osobnosti, koju osniva i kojom upravlja UAIF, u svoje ime i za zajednički račun ulagatelja u AIF, u skladu s odredbama ovoga Zakona, prospekta i/ili pravila toga AIF-a. Otvorenim AIF-om može upravljati samo vanjski UAIF. Udjeli otvorenog AIF-a otkupljuju se na zahtjev ulagatelja, izravno ili neizravno, iz imovine otvorenog AIF-a, na način i pod uvjetima utvrđenim prospektom i/ili pravilima AIF-a, i to prije likvidacije odnosno prestanka AIF-a.
5) zatvoreni AIF je:
a) zatvoreni AIF s pravnom osobnošću - pravna osoba osnovana u obliku dioničkog društva ili društva s ograničenom odgovornošću koju osniva i kojom upravlja UAIF u njezino ime i za njezin račun u skladu s odredbama ovoga Zakona, pravilima AIF-a, prospektom AIF-a kada je to primjenjivo te statutom ili društvenim ugovorom AIF-a, a čiji udjeli na zahtjev ulagatelja nisu otkupivi iz imovine AIF-a. Zatvoreni AIF sa pravnom osobnošću se može osnovati i bez vanjskog UAIF-a, kao zatvoreni AIF s unutarnjim upravljanjem.
b) zatvoreni AIF bez pravne osobnosti - zasebna imovina, bez pravne osobnosti, koju osniva i kojom upravlja UAIF, u svoje ime i za zajednički račun ulagatelja u AIF, u skladu s odredbama ovoga Zakona i pravilima AIF-a, a čiji udjeli na zahtjev ulagatelja nisu otkupivi iz imovine AIF-a. Zatvorenim AIF-om bez pravne osobnosti uvijek upravlja vanjski UAIF.
6) AIF iz druge države članice je:
a) AIF za koji je izdano odobrenje za rad ili je registriran u državi članici u skladu sa primjenjivim nacionalnim pravom ili
b) AIF za koji nije izdano odobrenje za rad ili nije registriran u državi članici, ali ima registrirano sjedište i/ili središnju upravu u državi članici.
7) AIF iz treće države je AIF koji nije iz Republike Hrvatske ili iz druge države članice.
8) udjel predstavlja udjel u otvorenom AIF-u odnosno zatvorenom AIF-u bez pravne osobnosti te dionicu ili poslovni udjel u zatvorenom AIF-u s pravnom osobnošću.
9) ulagatelj je imatelj udjela u otvorenom AIF-u odnosno zatvorenom AIF-u bez pravne osobnosti te dioničar ili imatelj poslovnog udjela u zatvorenom AIF-u s pravnom osobnošću.
10) profesionalni ulagatelj je ulagatelj koji se u skladu sa zakonom kojim se uređuje tržište kapitala smatra profesionalnim ulagateljem ili se na vlastiti zahtjev može tretirati kao profesionalni ulagatelj.
11) kvalificirani ulagatelj je ulagatelj koji:
a) se za potrebe ulaganja u udjele jednog AIF-a obvezuje uplatiti jednokratnom uplatom minimalno 400.000,00 kuna ili ekvivalentnu vrijednost u drugoj valuti, na način kako je propisano pravilima AIF-a i
b) vrijednost njegove neto imovine je minimalno 3.000.000,00 kuna ili ekvivalentna vrijednost u drugoj valuti, što se utvrđuje prilikom procjene primjerenosti i
c) za kojega UAIF procijeni da posjeduje dovoljno iskustva i stručnog znanja da je sposoban razumjeti uključene rizike te da je ulaganje u AIF u skladu s njegovim ulagačkim ciljevima.
12) mali ulagatelj je ulagatelj koji nije profesionalni odnosno kvalificirani ulagatelj.
13) depozitar je kreditna institucija ili podružnica kreditne institucije kojoj su povjereni poslovi propisani odredbama članka 189. ovoga Zakona.
14) društvo za upravljanje alternativnim investicijskim fondovima (UAIF) je pravna osoba sa sjedištem u Republici Hrvatskoj koja, na temelju odobrenja Agencije, obavlja djelatnost upravljanja jednim ili s više AIF-ova.
15) vanjski UAIF je UAIF koji upravlja s jednim ili više otvorenih ili zatvorenih AIF-ova, uz što može obavljati i druge djelatnosti predviđene ovim Zakonom.
16) zatvoreni AIF s unutarnjim upravljanjem je AIF koji nema vanjski UAIF, već sam upravlja vlastitom imovinom, radi čega je istovremeno i UAIF. Zatvoreni AIF s unutarnjim upravljanjem je uvijek pravna osoba.
17) UAIF iz druge države članice je pravna osoba sa sjedištem u drugoj državi članici koja, na temelju odobrenja nadležnog tijela te države članice, obavlja djelatnost upravljanja jednim ili više AIF-ova.
18) UAIF iz treće države je pravna osoba sa sjedištem u trećoj državi koja, na temelju odobrenja nadležnog tijela treće države, obavlja djelatnost upravljanja jednim ili više AIF-ova.
19) matična država članica UAIF-a je država članica u kojoj je registrirano sjedište UAIF-a. Za UAIF iz treće države članice, sva pozivanja na ''matičnu državu članicu UAIF-a'' u ovom Zakonu se tumače kao ''referentna država članica'', u skladu s člankom 128. ovoga Zakona.
20) država članica domaćin UAIF-a je:
a) država članica koja nije matična država članica UAIF-a, a na čijem području UAIF upravlja s jednim ili više AIF-ova osnovanih u Europskoj uniji
b) država članica koja nije matična država članica UAIF-a, a na čijem području UAIF trguje udjelima jednog ili više AIF-ova osnovanih u Europskoj uniji
c) država članica koja nije matična država članica UAIF-a, a na čijem području UAIF trguje udjelima jednog ili više AIF-ova osnovanih u trećoj državi
d) država članica koja nije referentna država članica UAIF-a, a na čijem području UAIF iz treće države upravlja s jednim ili više AIF-ova osnovanih u Europskoj uniji
e) država članica koja nije referentna država članica UAIF-a, a na čijem području UAIF iz treće države trguje udjelima jednog ili više AIF-ova osnovanih u Europskoj uniji
f) država članica koja nije referentna država članica UAIF-a, a na čijem području UAIF iz treće države trguje udjelima jednog ili više AIF-ova osnovanih u trećoj državi, ili
g) država članica koja nije matična država članica UAIF-a, a na čijem području UAIF obavlja pomoćne djelatnosti iz članka 11. stavka 1. točke 2. ovoga Zakona.
21) referentna država članica UAIF-a je država članica određena u skladu s člankom 128. ovoga Zakona.
22) matična država članica AIF-a je država članica u kojoj je AIF, od nadležnog tijela, dobio odobrenje ili je registriran u skladu s nacionalnim pravom te države članice. U slučaju kada AIF podliježe odobrenju ili registraciji nadležnih tijela više država članica, matična država članica AIF-a je ona čije nadležno tijelo je AIF-u prvo izdalo odobrenje odnosno provelo registraciju. Za AIF kojem nije izdano odobrenje odnosno koji nije registriran u državi članici, matična država članica tog AIF-a je ona u kojoj je registrirano sjedište i/ili središnja uprava AIF-a.
23) država članica domaćin AIF-a je država članica koja nije matična država članica, u kojoj se trguje udjelima AIF-a.
24) podružnica je mjesto poslovanja koje je dio UAIF-a, nema pravnu osobnost i obavlja poslove pružanja usluga za koje je UAIF dobio odobrenje za rad. Sva mjesta poslovanja koja je UAIF osnovao u drugoj državi članici ili trećoj državi, smatraju se jednom podružnicom.
25) uska povezanost označava povezanost dviju ili više fizičkih ili pravnih osoba, odnosno subjekata, na jedan od sljedećih načina:
a) odnosom sudjelovanja koji označava sudjelovanje neke osobe u drugoj pravnoj osobi na način da ista ima izravna ili neizravna ulaganja na temelju kojih sudjeluje s 20 % ili više udjela u kapitalu ili glasačkim pravima te pravne osobe, ili
b) odnosom kontrole, koja označava odnos između matičnog društva i ovisnog društva ili sličan odnos između bilo koje fizičke ili pravne osobe i nekog društva. Ovisno društvo ovisnog društva također se smatra ovisnim društvom matičnog društva koje je na čelu tih društava. Situaciju u kojoj su dvije ili više pravnih ili fizičkih osoba trajno povezane s istom osobom putem odnosa kontrole, smatrat će se odnosom uske povezanosti između tih osoba.
26) kvalificirani udjel je svaki izravni ili neizravni udjel u UAIF-u koji predstavlja 10 % ili više udjela u kapitalu ili glasačkim pravima, ili manji udjel koji omogućava ostvarenje značajnog utjecaja na upravljanje UAIF-om. Pri izračunu udjela glasačkih prava na odgovarajući se način primjenjuju odredbe zakona kojim se uređuje tržište kapitala u dijelu koji propisuje informacije o promjeni glasačkih prava u izdavateljima čiji su vrijednosni papiri uvršteni na uređeno tržište, uključujući i odredbe o iznimkama kod izračunavanja postotka glasačkih prava.
27) upravljanje AIF-om znači obavljanje barem jedne aktivnosti iz članka 11. stavka 2. točke 2. ili 3. ovoga Zakona, za jedan ili više AIF-ova.
28) trgovanje znači svako izravno ili neizravno nuđenje udjela AIF-a, na inicijativu UAIF-a ili u ime UAIF-a, ulagateljima s prebivalištem ili sjedištem u Republici Hrvatskoj i/ili u drugoj državi članici.
29) financijski instrument je financijski instrument kako je definiran zakonom kojim se uređuje tržište kapitala.
30) izdavatelj je pravna osoba koja ima registrirano sjedište u državi članici Europske unije, uključujući i državu, čiji su vrijednosni papiri uvršteni na uređeno tržište na način kako je propisano zakonom kojim se uređuje tržište kapitala, pri čemu se u slučaju izdanih potvrda o deponiranim dionicama, izdavateljem smatra izdavatelj dionica na osnovi kojih su izdane potvrde o deponiranim dionicama.
31) pravni zastupnik je fizička osoba s prebivalištem u Republici Hrvatskoj ili pravna osoba sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, koju je UAIF iz treće države ovlastio da ga zastupa prema Agenciji, drugim nadležnim tijelima, ulagateljima, drugim tijelima i drugim ugovornim stranama, a u vezi s obvezama i ovlaštenjima koje je UAIF treće države dužan i ovlašten ispunjavati na temelju ovoga Zakona.
32) financijska poluga je svaka metoda kojom UAIF povećava izloženost AIF-a kojim upravlja bilo putem pozajmice novca ili financijskih instrumenata, ili zauzimanjem pozicije u izvedenicama koje imaju utjelovljenu financijsku polugu, ili na neki drugi način. Metode financijske poluge propisane su člancima 6. do 11. Delegirane uredbe 231/2013.
33) naknada koja ovisi o prinosu znači udio u dobiti AIF-a pripisan UAIF-u kao naknada za upravljanje AIF-om, isključujući bilo koji udio u dobiti AIF-a pripisan UAIF-u kao povrat od bilo kojeg ulaganja UAIF-a u AIF.
34) napajajući AIF je svaki AIF koji:
a) ulaže najmanje 85% svoje imovine u udjele drugog AIF-a (glavni AIF)
b) ulaže najmanje 85% svoje imovine u više od jednog glavnog AIF-a, kad ti glavni AIF-ovi imaju iste investicijske strategije ili
c) njegova je imovina na drugi način izložena najmanje 85% prema glavnom AIF-u.
35) glavni AIF je AIF u koji ulaže neki drugi AIF ili prema kojem drugi AIF ima izloženost u skladu s točkom 34. ovoga članka.
36) matično društvo je matično društvo kako je definirano propisima kojima se uređuje računovodstvo poduzetnika i primjena međunarodnih standarda financijskog izvještavanja.
37) ovisno društvo je ovisno društvo kako je definirano propisima kojima se uređuje računovodstvo poduzetnika i primjena međunarodnih standarda financijskog izvještavanja.
38) glavni broker je kreditna institucija, investicijsko društvo ili neki drugi subjekt koji podliježe bonitetnom nadzoru, koji nudi usluge profesionalnim ulagateljima, ponajprije radi financiranja ili izvršavanja transakcija s financijskim instrumentima kao druga ugovorna strana i koji osim toga može pružati druge usluge, poput poravnanja i namire, skrbničkih usluga, zajmova vrijednosnih papira, posebno personaliziranu tehnologiju i pogodnosti operativne pomoći.
39) neuvršteno društvo je dioničko društvo sa sjedištem u Republici Hrvatskoj ili drugoj državi članici čije dionice nisu uvrštene na uređeno tržište u smislu zakona kojim se uređuje tržište kapitala.
40) država članica je država članica Europske unije ili država potpisnica Ugovora o europskom gospodarskom prostoru.
41) treća država je država koja nije država članica u smislu točke 39. ovoga članka.
42) nadležno tijelo je:
a) tijelo pojedine države članice koje je, na temelju propisa te države kojima se u njen pravni poredak prenose odredbe Direktive 2011/61/EZ, nadležno za izdavanje odobrenja za osnivanje i rad, odnosno nadzor UAIF-a ili AIF-a ili
b) tijelo treće države nadležno za izdavanje odobrenja za osnivanje i rad, odnosno nadzor UAIF-a ili AIF-a.
43) odobrenje je odluka Agencije kojom se usvaja podneseni zahtjev, koja se uvijek zahtijeva i izdaje prije poduzimanja određene radnje ili sklapanja nekog posla.
44) europska putovnica označava pravo UAIF-a da, na temelju odobrenja za rad dobivenog od Agencije, odnosno od nadležnog tijela matične države članice, obavlja djelatnost na području druge, odnosno drugih država članica.
45) javna ponuda je svaka obavijest dana u bilo kojem obliku i uporabom bilo kojeg sredstva upućena neograničenom broju ulagatelja iz točaka 10., 11. i 12. ovoga članka, a koja sadrži dovoljno informacija o uvjetima ponude i o ponuđenim udjelima AIF-a, da se na temelju istih ulagatelj može odlučiti na upis tih udjela.
46) privatna ponuda je svaka obavijest upućena ulagateljima iz točaka 10. i 11. ovoga članka, dana u bilo kojem obliku i uporabom bilo kojeg sredstva, koja sadrži dovoljno informacija o uvjetima ponude i o ponuđenim udjelima AIF-a, da se na temelju istih ulagatelj može odlučiti na upis tih udjela, a koja je po nekoj svojoj karakteristici uvjetovana, primjerice minimalnim iznosom ulaganja, ciljanom skupinom ulagatelja ili brojem ulagatelja.
47) revizor je neovisni vanjski ovlašteni revizor definiran propisima kojima se uređuje revizija.
48) FATF je stručna skupina za financijsko djelovanje - međuvladino tijelo osnovano s ciljem razvijanja politika za suzbijanje pranja novca, financiranja terorizma i s njima povezanim aktivnostima koje predstavljaju prijetnju integritetu međunarodnog financijskog sustava.
49) relevantna osoba u odnosu na UAIF je:
a) osoba na rukovodećoj poziciji u UAIF-u, osoba koja je član UAIF-a, član nadzornog odbora ili prokurist UAIF-a,
b) osoba na rukovodećoj poziciji u zatvorenom AIF-u, član nadzornog odbora ili prokurist zatvorenog AIF-a,
c) osoba na rukovodećoj poziciji u pravnoj osobi na koju je UAIF delegirao svoje poslove,
d) osoba na rukovodećoj poziciji ili osoba koja je član društva u svakoj pravnoj osobi ovlaštenoj za nuđenje udjela AIF-a,
e) radnik UAIF-a, radnik pravne osobe na koju je UAIF delegirao svoje poslove ili zaposlenik pravne osobe ovlaštene za nuđenje udjela AIF-a, a koja je uključena u djelatnosti koje UAIF obavlja,
f) svaka druga fizička osoba čije su usluge stavljene na raspolaganje i u nadležnosti su UAIF-a, a koja je uključena u djelatnosti koje UAIF obavlja.
50) osoba s kojom je relevantna osoba u srodstvu je:
a) bračni drug relevantne osobe ili bilo koja osoba koja se po nacionalnom pravu smatra izjednačenom s bračnim drugom
b) uzdržavano dijete ili pastorak relevantne osobe i
c) bilo koji drugi srodnik relevantne osobe koji je na dan predmetne osobne transakcije s relevantnom osobom proveo u zajedničkom kućanstvu najmanje godinu dana.
51) relevantna osoba u odnosu na AIF je:
a) depozitar AIF-a i
b) revizor AIF-a .
52) holding društvo je društvo koje ima udjele u jednom ili više drugih društava te čija je komercijalna svrha provoditi poslovnu strategiju preko svojih društava kćeri, povezanih društava ili putem sudjelovanja, kako bi se dao doprinos njihovoj dugoročnoj vrijednosti, a koje društvo:
a) posluje za svoj račun i čije su dionice uvrštene za trgovanje na uređenom tržištu u Europskoj Uniji ili
b) nije osnovano s osnovnom namjenom da ostvaruje povrat za ulagatelje putem prodaje udjela koje ima u svojim društvima kćerima ili povezanim društvima, a što se može utvrditi uvidom u njihove godišnje financijske izvještaje ili druge službene dokumente.
53) sporazum FATCA je Sporazum između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Sjedinjenih Američkih Država u cilju unaprjeđenja izvršenja poreznih obveza na međunarodnoj razini i provedbe FATCA-e, koji propisuje pravila za prepoznavanje i razmjenu informacija o računima rezidenata dviju država koji se nalaze u financijskim institucijama tih država, u svrhu prepoznavanja financijskih računa, prijave oporezivih prihoda u državi rezidentnosti odnosno izbjegavanja porezne utaje.
54) Europski fond poduzetničkog kapitala (u daljnjem tekstu: EuVECA) je oznaka koju može koristi isključivo UAIF u odnosu na kvalificirani fond poduzetničkog kapitala koji je definiran člankom 3. točkom b) Uredbe (EU) br. 345/2013.
55) Europski fond socijalnog poduzetništva (u daljnjem tekstu: EuSEF) je oznaka koju može koristi isključivo UAIF u odnosu na kvalificirani fond socijalnog poduzetništva koji je definiran člankom 3. točkom b) Uredbe (EU) br. 346/2013.
56) predstavnik radnika je predstavnik radnika kako je definiran zakonom kojim se uređuju radni odnosi u Republici Hrvatskoj
57) sekuritizacijski subjekti posebne namjene su subjekti čija je jedina namjena provesti sekuritizaciju ili sekuritizacije, u smislu članka 1. stavka 2. Uredbe br. 1075/2013 Europske središnje banke od 18. listopada 2013. o statistici imovine i obveza financijskih društava posebne namjene koja se bave sekuritizacijskim transakcijama, i druge aktivnosti koje su primjerene za postizanje te svrhe.
Izuzeci od primjene ovoga Zakona
Članak 5.
(1) Ovaj Zakon ne primjenjuje se na:
a) holding društva
b) mirovinska društva za upravljanje obveznim mirovinskim fondovima, mirovinska društva za upravljanje dobrovoljnim mirovinskim fondovima i mirovinska osiguravajuća društva
c) društva za osiguranje i reosiguranje
d) nadnacionalne institucije kao što je Europska centralna banka, Europska investicijska banka, Europski investicijski fond, Europske razvojne financijske institucije i bilateralne razvojne banke, Svjetska banka, Međunarodni monetarni fond, druge nadnacionalne institucije i slične međunarodne organizacije u slučaju da takve institucije upravljaju AIF-ima i u mjeri u kojoj ti AIF-i djeluju u javnom interesu
e) nacionalne središnje banke
f) nacionalne, regionalne i lokalne vlasti i tijela ili druge institucije koje upravljaju fondovima koji podupiru mirovinske sustave i sustave socijalnog osiguranja
g) sheme sudjelovanja radnika ili sheme štednje radnika i
h) sekuritizacijske subjekte posebne namjene.
(2) Ovaj se Zakon ne primjenjuje na UAIF-e koji upravljaju jednim ili više AIF-a čiji su jedini ulagatelji UAIF ili matična društva ili ovisna društva UAIF-a ili druga ovisna društva ovih matičnih društava, pod uvjetom da ni jedan od ovih ulagatelja nije i sam AIF.
Razlikovnosti AIF-a
Članak 6.
(1) Udjeli otvorenog AIF-a, udjeli zatvorenog AIF-a bez pravne osobnosti i dionice zatvorenog AIF-a osnovanog u obliku dioničkog društva mogu se nuditi javnom ili privatnom ponudom.
(2) Poslovni udjeli zatvorenog AIF-a osnovanog u obliku društva s ograničenom odgovornošću mogu se nuditi isključivo privatnom ponudom.
(3) S obzirom na krug ulagatelja kojima su namijenjeni, razlikuju se AIF-ovi koji se mogu nuditi samo profesionalnim i/ili kvalificiranim ulagateljima od onih koji se mogu nuditi i malim ulagateljima.
(4) Profesionalnim i kvalificiranim ulagateljima mogu se nuditi sve vrste AIF-ova.
(5) Agencija pravilnikom propisuje vrste AIF-ova koji se mogu osnovati temeljem ovoga Zakona, klase imovine u koje mogu ulagati, ograničenja ulaganja, dodatne uvjete za kvalificirane ulagatelje te uvjete pod kojima je pojedine vrste AIF-ova dopušteno nuditi malim ulagateljima. Agencija pravilnikom propisuje uvjete poslovanja pojedinih vrsta AIF-ova.
Porezni status AIF-a
Članak 7.
Porezni status AIF-a određuje se prema posebnim propisima i međunarodnim ugovorima koji su u primjeni u Republici Hrvatskoj.
Registar UAIF-ova i AIF-ova
Članak 8.
(1) UAIF-ovi kojima je Agencija izdala odobrenje za rad i AIF-ovi za koje je Agencija izdala odobrenje za osnivanje i upravljanje, upisuju se u registar UAIF-ova i AIF-ova Republike Hrvatske koji vodi Agencija.
(2) U registar UAIF-ova i AIF-ova upisuju se UAIF-ovi i AIF-ovi te svi podaci određeni ovim Zakonom i pravilnikom iz stavka 4. ovoga članka, kao i promjene tih podataka.
(3) Pojedine podatke iz registra UAIF-ova i AIF-ova, Agencija će objaviti na svojoj mrežnoj stranici.
(4) Agencija pravilnikom propisuje sadržaj i način vođenja registra UAIF-ova i AIF-ova, kao i objavu podataka iz navedenog registra.
Članak 9.
(1) Agencija će na svojoj mrežnoj stranici objaviti i popis svih UAIF-ova iz drugih država članica i trećih država i njihovih podružnica koji obavljaju djelatnost na području Republike Hrvatske, kao i popis AIF-ova iz drugih država članica i trećih država čijim se udjelima trguje u Republici Hrvatskoj.
(2) Agencija će na svojoj mrežnoj stranici objaviti i popis svih UAIF-ova iz drugih država članica koji trguju udjelima kvalificiranih fondova poduzetničkog kapitala i kvalificiranih fondova socijalnog poduzetništva pod oznakom EuVECA i EuSEF na području Republike Hrvatske, kao i popis tih fondova.
DIO DRUGI
UAIF
POGLAVLJE I.
Oblik UAIF-a
Članak 10.
(1) UAIF se osniva i posluje kao društvo s ograničenom odgovornošću ili dioničko društvo sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, prema odredbama zakona koji uređuje osnivanje i poslovanje trgovačkih društava, ako ovim Zakonom nije drugačije određeno.
(2) UAIF se može osnovati i kao Europsko društvo – Societas Europaea (SE) sa sjedištem u Republici Hrvatskoj.
(3) Izraz „za upravljanje alternativnim investicijskim fondovima“ ili izvedenice tih riječi, za potrebe tvrtke, dijela tvrtke ili oglašavanja, mogu koristiti samo UAIF-ovi koji imaju odobrenje Agencije za rad u skladu s ovim Zakonom.
(4) Izraz „za upravljanje investicijskim fondovima“ ili izvedenice tih riječi, za potrebe tvrtke, dijela tvrtke ili oglašavanja, mogu koristiti samo UAIF-ovi koji imaju odobrenje Agencije za rad u skladu s ovim Zakonom i propisom kojim se uređuje osnivanje i upravljanje UCITS fondovima.
(5) Sve odredbe ovoga Zakona koje se odnose na upravu, odnosno na nadzorni odbor UAIF-a primjenjuju se na odgovarajući način na upravni odbor i izvršne direktore UAIF-a.
(6) Svakim AIF-om upravlja jedan UAIF koji je zadužen i odgovoran za osiguravanje usklađenosti s odredbama ovoga Zakona.
(7) UAIF može poslovati:
a) kao vanjski upravitelj, koji upravlja jednim ili više AIF-ova (vanjski UAIF) ili
b) kao zatvoreni AIF-a s unutarnjim upravljanjem, kada uprava uz suglasnost nadzornog odbora kada je to primjenjivo, odnosno upravni odbor zatvorenog AIF-a s unutarnjim upravljanjem, odluči da neće imenovati vanjski UAIF-a.
(8) U svim slučajevima kad vanjski UAIF ne može osigurati usklađenost sa zahtjevima iz ovoga Zakona za koju je sam AIF odgovoran, dužan je o tome bez odgode obavijestiti Agenciju, a kada je to primjenjivo i nadležno tijelo AIF-a u drugoj državi članici.
(9) Nakon zaprimanja obavijesti iz stavka 8. ovoga članka Agencija će naložiti UAIF-u da poduzme odgovarajuće mjere kako bi se osigurala usklađenost s odredbama ovoga Zakona, a ako unatoč poduzetim mjerama neusklađenost i dalje postoji, Agencija će UAIF-u ukinuti izdano odobrenje za upravljanje tim AIF-om te se udjelima toga AIF-a više neće moći trgovati na području Europske unije, o čemu će Agencija bez odgode obavijesti nadležno tijelo države članice domaćina UAIF-a, kada je to primjenjivo.
Djelatnosti UAIF-a
Članak 11.
(1) Djelatnosti UAIF-a su:
1. osnovne djelatnosti:
a) upravljanje alternativnim investicijskim fondovima
b) upravljanje UCITS fondovima prema propisima kojima se uređuje osnivanje i upravljanje UCITS fondovima, i
c) upravljanje fondovima osnovanima prema posebnim zakonima.
2. pomoćne djelatnosti:
a) upravljanje portfeljem, prema odredbama zakona kojim se uređuje tržište kapitala (upravljanje portfeljem)
b) investicijsko savjetovanje, u vezi s financijskim instrumentima prema odredbama zakona kojim se uređuje tržište kapitala (investicijsko savjetovanje) i
c) pohrana i administriranje, u vezi s udjelima u investicijskom fondu (pohrana i administriranje) .
(2) Upravljanje AIF-om obuhvaća:
1. osnivanje AIF-a, kada je to primjenjivo
2. upravljanje imovinom AIF-a
3. upravljanje rizicima
4. administrativne poslove
5. trgovanje udjelima AIF-a i
6. aktivnosti povezane s imovinom AIF-a i to: usluge koje su potrebne za ispunjavanje fiducijarnih obveza UAIF-a, upravljanje objektima, aktivnosti upravljanja nekretninama, savjetovanje o strukturi kapitala, poslovnim strategijama i srodnim pitanjima, kao i savjetovanje i usluge vezane uz spajanja, pripajanja i stjecanja udjela u društvima i ostale usluge povezane s upravljanjem AIF-om i društvima i ostalom imovinom u koju je uložio.
(3) Administrativni poslovi iz stavka 2. točke 4. ovoga članka obuhvaćaju:
1. pravne i računovodstvene usluge u vezi s upravljanjem AIF-om
2. zaprimanje i obradu upita ulagatelja
3. vrednovanje imovine AIF-a i utvrđivanje cijene udjela AIF-a (uključujući i izračun porezne obveze)
4. praćenje usklađenosti
5. isplatu prihoda ili dobiti
6. izdavanje i otkup udjela
7. namiru ugovorenih obveza
8. vođenje poslovnih evidencija
9. vođenje registra udjela, kada je to primjenjivo i
10. objave i obavještavanje ulagatelja.
(4) Vanjski UAIF može obavljati sve djelatnosti iz stavka 1. ovoga članka.
(5) Zatvoreni AIF s unutarnjim upravljanjem ne može obavljati niti jednu drugu djelatnost osim upravljanja tim AIF-om.
Članak 12.
Djelatnosti UAIF-a u Republici Hrvatskoj može obavljati:
1. UAIF koji je dobio odobrenje za rad od Agencije
2. društvo za upravljanje UCITS fondom koje je dobilo odobrenje za rad od Agencije
3. UAIF iz druge države članice koji, u skladu s odredbama ovoga Zakona, osnuje podružnicu u Republici Hrvatskoj ili je ovlašten izravno obavljati djelatnosti UAIF-a u Republici Hrvatskoj, na temelju odobrenja nadležnog tijela matične države članice UAIF-a i
4. UAIF iz treće države koji, u skladu s odredbama ovoga Zakona, osnuje podružnicu u Republici Hrvatskoj ili je ovlašten izravno obavljati djelatnosti UAIF-a u Republici Hrvatskoj, na temelju odobrenja nadležnog tijela referentne države članice UAIF-a.
Članak 13.
(1) UAIF može obavljati djelatnosti UAIF-a iz članka 11. ovoga Zakona za koje je dobio odobrenje za rad Agencije i upisao ih kao djelatnost u sudski registar.
(2) UAIF ne smije obavljati druge djelatnosti osim onih iz stavka 1. ovoga članka.
(3) UAIF može obavljati djelatnost upravljanja AIF-ovima i UCITS fondovima koji su subjekt nadzora Agencije odnosno nadležnih tijela drugih država članica ili djelatnost upravljanja otvorenim investicijskim fondovima s javnom ponudom koji su subjekt nadzora nadležnih tijela trećih država.
(4) UAIF koji obavlja djelatnost upravljanja UCITS fondovima dužan je, uz odredbe ovoga Zakona, poštovati i odredbe zakona kojim se uređuje osnivanje i rad otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom.
(5) UAIF koji obavlja djelatnosti upravljanja portfeljem, djelatnost investicijskog savjetovanja te djelatnost pohrane i administriranja, dužan je, uz odredbe ovoga Zakona, poštovati i odredbe zakona kojim se uređuje tržište kapitala i propisa donesenih na temelju toga zakona koji se odnose na visinu kapitala, organizacijske zahtjeve, uvjete poslovanja i zaštitu klijenata, postupanje s nalogom klijenta i izvršavanje naloga, pravila poslovnog ponašanja prema klijentima kod pružanja ovih investicijskih usluga te zaštitu ulagatelja i nadzor nad pružanjem investicijskih usluga.
(6) UAIF, u skladu s odredbama ovoga Zakona, svoju djelatnost može obavljati na području Republike Hrvatske, druge države članice i treće države.
(7) Pravila o pružanju investicijskih usluga i obavljanju investicijskih aktivnosti propisana odredbama zakona kojim se uređuje tržište kapitala, ne primjenjuju se za pružanje usluga u svojstvu druge ugovorne strane, u transakcijama u kojima sudjeluju državna tijela, osobe javnog prava u svezi s upravljanjem javnim dugom ili članovi Europskog sustava središnjih banaka koji obavljaju svoje zadaće u skladu s Ugovorom o osnivanju Europske zajednice i Statutom Europskog sustava središnjih banaka i Europske središnje banka ili koji obavljaju iste zadaće u skladu s propisima država članica .
(8) Investicijska društva i kreditne institucije koje imaju odobrenje za rad koje je izdala Agencija ili Hrvatska narodna banka u skladu sa zakonom koji uređuje tržište kapitala odnosno zakonom koji uređuje osnivanje i poslovanje kreditnih institucija ne moraju dobiti odobrenje za rad na temelju ovoga Zakona kako bi pružale investicijske usluge kao što je upravljanje portfeljem u vezi s AIF-om.
Članak 14.
(1) Društvu koje nema odobrenje za djelatnost upravljanja AIF-ovima, ne može se prema odredbama ovoga Zakona izdati odobrenje za rad koje sadrži odobrenje za obavljanje djelatnosti upravljanja portfeljem, djelatnosti investicijskog savjetovanja i/ili djelatnosti pohrane i administriranja.
(2) UAIF-u koji nema odobrenje za djelatnost upravljanja portfeljem ne može se izdati odobrenje za rad koje sadrži odobrenje za obavljanje djelatnosti investicijskog savjetovanja i/ili djelatnosti pohrane i administriranja.
POGLAVLJE II.
KATEGORIJE UAIF-ova
Članak 15.
(1) Ovisno o ukupnoj vrijednosti imovine AIF-ova pod upravljanjem i kategoriji ulagatelja kojima se nude udjeli AIF-ova, razlikuju se mali, srednji i veliki UAIF.
(2) Kako bi utvrdio ukupnu vrijednost imovine AIF-ova pod upravljanjem, UAIF je dužan postupati u skladu s člancima 2. i 3. Delegirane uredbe 231/2013.
(3) U slučajevima kada ukupna vrijednost imovine AIF-ova pod upravljanjem prelazi odgovarajući prag, UAIF je dužan postupati u skladu s člankom 4. Delegirane uredbe 231/2013, osim ako drugačije nije propisano ovim Zakonom.
(4) Agencija pravilnikom propisuje stavke koje se uključuju ili isključuju iz izračuna ukupne vrijednosti imovine AIF-ova pod upravljanjem kao i da pojedinim vrstama AIF-ova ne smije upravljati mali UAIF.
Mali UAIF
Članak 16.
(1) Malim UAIF-om smatra se UAIF koji:
1. izravno ili neizravno, preko društva s kojim je UAIF povezan zajedničkim upravljanjem ili kontrolom, ili znatnim izravnim ili neizravnim udjelom, upravlja AIF-ovima čija ukupna imovina ne prelazi prag od 75 milijuna kuna, uključujući imovinu stečenu korištenjem financijske poluge i
2. udjele AIF-ova namjerava nuditi isključivo profesionalnim i/ili kvalificiranim ulagateljima.
(2) Mali UAIF dužan je od Agencije ishoditi odobrenje za rad malog UAIF-a, pri čemu se na odgovarajući način primjenjuju odredbe ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona o izdavanju odobrenja za rad UAIF-a.
(3) Mali UAIF obavještava Agenciju:
1. o glavnim instrumentima s kojima trguje, glavnim izloženostima te najvažnijim koncentracijama AIF-ova kojima upravlja, kako bi Agencija mogla učinkovito pratiti sistemske rizike
2. bez odgode, ako više ne ispunjava uvjete iz stavka 1. ovoga članka i
3. na zahtjev Agencije, o svim drugim okolnostima i činjenicama potrebnima za izvršavanje njenih obveza i dužnosti.
(4) Na mali UAIF ne primjenjuju se sljedeće odredbe ovoga Zakona:
1. članak 11. stavak 1. točka 1.c) i točka 2. ovoga Zakona. Mali UAIF ne smije upravljati fondovima osnovanima prema posebnim zakonima niti smije obavljati pomoćne djelatnosti iz ovoga Zakona, osim kada mu je to dozvoljeno prema propisima koji uređuju osnivanje i upravljanje UCITS fondovima.
2. članak 13. stavak 2. ovoga Zakona. Mali UAIF smije obavljati i druge djelatnosti osim onih navedenih u članku 11. ovoga Zakona te za obavljanje istih ne treba dobiti odobrenje Agencije.
3. članak 24. ovoga Zakona
4. članak 40. stavak 1. točka b) te članci 49. do 51. ovoga Zakona. Mali UAIF osnovan kao društvo s ograničenom odgovornošću ne mora imati nadzorni odbor
5. članak 41. stavci 1., 2. i 4. ovoga Zakona. Mali UAIF može imati jednog člana uprave koji vodi poslove i zastupa UAIF
6. članak 42 stavak 1. točka 8. ovoga Zakona. Član uprave malog UAIF-a smije biti član uprave, odnosno prokurist drugog trgovačkog društva, osim društava iz članka 43. ovoga Zakona
7. članak 53. stavak 2. te članci 56. do 58. ovoga Zakona. Mali UAIF ne mora ustrojiti kontrolne funkcije
8. članak 59. ovoga Zakona
9. članci 61. do 63. ovoga Zakona. Mali UAIF nije dužan uspostaviti i provoditi politike primitaka.
10. članak 79. stavak 2. ovoga Zakona. Mali UAIF može prenijeti poslove upravljanja AIF-om na drugi UAIF, bez odobrenja Agencije, ali uz obavještavanje Agencije
11. članci 118. do 120. i članci 124. do 126. ovoga Zakona. Mali UAIF ne može prekogranično trgovati udjelima AIF-a ili upravljati AIF-om u drugoj državi članici niti u Republici Hrvatskoj i drugoj državi članici trgovati udjelima AIF-ova iz treće države kojima upravlja.
12. članci 200. do 205. ovoga Zakona
13. članak 209. ovoga Zakona. Za AIF-ove kojima upravlja mali UAIF Agencija ne odobrava izbor i promjenu depozitara.
(5) Na mali UAIF primjenjuje se Delegirana Uredba 231/2013, osim sljedećih odredbi:
1. članaka 12. do 15.
2. članaka 39. do 56.
3. članka 60. stavka 2. točke d) i e) te g ) i h) i stavka 4.
4. članaka 61. i 62.
5. članka 107.
6. članka 110. stavaka 2. do 7.
(6) Mali UAIF dužan je u svome poslovanju i u svim materijalima namijenjenim ulagateljima jasno i nedvosmisleno naznačiti da nije dužan primjenjivati sve odredbe ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona, te ukazati na rizike koji iz toga proizlaze za ulagatelje.
(7) Agencija pravilnikom detaljnije propisuje sadržaj zahtjeva za izdavanje odobrenja za rad malog UAIF-a te dokumentaciju koja se prilaže zahtjevu.
(8) Agencija pravilnikom propisuje sustave unutarnjih kontrola za mali UAIF namijenjene osiguravanju učinkovitog obavljanja njihove djelatnosti.
Srednji UAIF
Članak 17.
(1) Srednjim UAIF-om smatra se UAIF koji izravno ili neizravno, preko društva s kojim je UAIF povezan zajedničkim upravljanjem ili kontrolom, ili znatnim izravnim ili neizravnim udjelom, upravlja AIF-ovima čija je ukupna imovina veća od 75 milijuna kuna, ali ne prelazi prag od:
1. 750 milijuna kuna, uključujući i imovinu stečenu korištenjem financijske poluge ili
2. 3 milijarde i 750 milijuna kuna, ako AIF-ovi kojima upravlja ne koriste financijsku polugu i
3. udjele AIF-ova namjerava nuditi isključivo profesionalnim i/ili kvalificiranim ulagateljima.
(2) Na srednji UAIF ne primjenjuju se sljedeće odredbe ovoga Zakona:
1. članak 11. stavak 1. točka 1.c) i točka 2. ovoga Zakona. Srednji UAIF ne smije upravljati fondovima osnovanima prema posebnim zakonima niti smije obavljati pomoćne djelatnosti iz ovoga Zakona, osim kada mu je to dozvoljeno temeljem propisa kojima se uređuje osnivanje i upravljanje UCITS fondovima.
2. članak 24. ovoga Zakona
3. članak 40. stavak 1. točka b) ovoga Zakona te članaka 49. do 51. ovoga Zakona. Srednji UAIF osnovan kao društvo s ograničenom odgovornošću ne mora imati nadzorni odbor.
4. članak 42. stavak 1. točka 8. ovoga Zakona. Član uprave srednjeg UAIF-a smije biti član uprave, odnosno prokurist drugog trgovačkog društva, osim društava iz članka 43. ovoga Zakona.
5. članak 59. ovoga Zakona
6. članci 61. do 63. ovoga Zakona. Srednji UAIF nije dužan uspostaviti i provoditi politike primitaka
7. članci 118. do 120. i članci 124. do 126. ovoga Zakona. Srednji UAIF ne može prekogranično trgovati udjelima AIF-a, upravljati AIF-om ili obavljati pomoćne djelatnosti iz ovoga Zakona u drugoj državi članici niti u Republici Hrvatskoj i drugoj državi članici trgovati udjelima AIF-ova iz treće države kojima upravlja
8. članaka 200. do 205. ovoga Zakona.
(3) Na srednji UAIF primjenjuje se Delegirana Uredba 231/2013, osim sljedećih odredbi:
1. članaka 12. do 15.
2. članaka 46. do 48.
3. članaka 50. do 56.
4. članka 110. stavaka 2. do 7.
(4) Na srednji UAIF na odgovarajući se način primjenjuju odredbe članka 16. stavaka 2., 4. i 8. ovoga Zakona.
(5) Agencija pravilnikom detaljnije propisuje sadržaj zahtjeva za izdavanje odobrenja za rad srednjeg UAIF-a te dokumentaciju koja se prilaže zahtjevu.
Veliki UAIF
Članak 18.
(1) Velikim UAIF-om smatra se UAIF koji izravno ili neizravno, preko društva s kojim je UAIF povezan zajedničkim upravljanjem ili kontrolom, ili znatnim izravnim ili neizravnim udjelom, upravlja AIF-ovima čija ukupna imovina prelazi prag od:
1. 750 milijuna kuna, uključujući imovinu stečenu korištenjem financijske poluge, ili
2. 3.750 milijuna kuna, ako AIF-ovi kojima upravlja ne koriste financijsku polugu i u kojima ulagatelji nemaju pravo na otkup udjela u razdoblju od pet godina od datuma početnog ulaganja u svaki AIF.
(2) UAIF koji upravlja AIF-om koji se nudi malim ulagateljima je uvijek veliki UAIF, neovisno o veličini imovine AIF-ova pod upravljanjem.
(3) Veliki UAIF dužan je od Agencije ishoditi odobrenje za rad, u skladu s odredbama Poglavlja IV. ovoga dijela Zakona.
Promjena kategorija UAIF-ova
Članak 19.
(1) Mali odnosno srednji UAIF, u slučaju kada ukupna vrijednost imovine AIF-ova pod upravljanjem prijeđe prag propisan člankom 18. stavkom 1. ovoga Zakona, dužan je postupiti u skladu s člankom 4. Delegirane uredbe 231/2013 te kada procjeni da prelazak praga nije privremene naravi, u roku od 30 dana Agenciji podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja za rad velikog UAIF-a.
(2) Ako se udjeli AIF-a kojim upravlja mali odnosno srednji UAIF namjeravaju nuditi malim ulagateljima, mali odnosno srednji UAIF je Agenciji dužan podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja za rad velikog UAIF-a.
(3) Neovisno o odredbama članaka 16. i 17. ovoga Zakona, mali odnosno srednji UAIF može podnijeti Agenciji zahtjev za izdavanje odobrenja za rad velikog UAIF-a.
(4) Od izvršnosti rješenja kojim Agencija odobrava rad velikog UAIF-a iz stavka 1., 2. i 3. ovoga članka, na UAIF se primjenjuju sve odredbe ovoga Zakona i Delegirane Uredbe 231/2013.
(5) Mali UAIF, u slučaju kada ukupna vrijednost imovine AIF-ova pod upravljanjem prijeđe prag propisan člankom 17. stavkom 1. ovoga Zakona, dužan je postupiti u skladu s člankom 4. Delegirane uredbe 231/2013 te kada procjeni da prelazak praga nije privremene naravi, u roku od 30 dana Agenciji podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja za rad srednjeg UAIF-a. Od izvršnosti rješenja kojim Agencija odobrava rad srednjeg UAIF-a, na njega se primjenjuju odredbe ovoga Zakona i Delegirane Uredbe 231/2013 koje je dužan primjenjivati srednji UAIF.
Članak 20.
(1) Kada veliki UAIF ispuni uvjete iz članka 16. stavka 1. ili članka 17. stavka 1. ovoga Zakona da postane srednji ili mali UAIF, dužan je o tome bez odgode obavijestiti Agenciju. U navedenoj obavijesti UAIF mora navesti želi li i dalje nastaviti poslovati kao veliki UAIF, na kojeg se primjenjuju sve odredbe ovoga Zakona.
(2) U slučaju iz stavka 1. ovoga članka, ako iz obavijesti UAIF-a proizlazi da ne namjerava nastaviti poslovati kao veliki UAIF, Agencija će donijeti rješenje kojim se utvrđuje prestanak važenja odobrenja za rad velikog UAIF-a te kojim se izdaje odobrenje za rad srednjeg odnosnog malog UAIF-a. Od izvršnosti navedenog rješenja Agencije, na UAIF se primjenjuju odredbe ovoga Zakona i Delegirane Uredbe 231/2013 koje je dužan primjenjivati srednji odnosno mali UAIF.
(3) Kada srednji UAIF ispuni predviđene uvjete iz članka 16. stavka 1. ovoga Zakona da postane mali UAIF, dužan je o tome bez odgode obavijestiti Agenciju. U navedenoj obavijesti UAIF mora navesti želi li i dalje nastaviti poslovati kao srednji UAIF.
(4) U slučaju iz stavka 3. ovoga članka, ako iz obavijesti UAIF-a proizlazi da ne namjerava nastaviti poslovati kao srednji UAIF, Agencija će donijeti rješenje kojim se utvrđuje prestanak važenja odobrenja za rad srednjeg UAIF-a te kojim se izdaje odobrenje za rad malog UAIF-a. Od izvršnosti navedenog rješenja Agencije, na UAIF se primjenjuju odredbe ovoga Zakona i Delegirane Uredbe 231/2013 koje je dužan primjenjivati mali UAIF.
(5) UAIF je dužan u roku od 8 dana od zaprimanja rješenja Agencije iz stavka 2. odnosno 4. ovoga članka, obavijestiti sve ulagatelje o promjeni kategorije UAIF-a, u kojoj će obavijesti jasno i nedvosmisleno naznačiti da nije dužan primjenjivati sve odredbe ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona te ukazati na rizike koji iz toga proizlaze za ulagatelje.
Članak 21.
Iznimno od članka 16. stavka 1. točke 2., članka 17. stavka 1. točke 3. i članka 18. ovoga Zakona, kada UAIF upravlja kvalificiranim fondom poduzetničkog kapitala ili kvalificiranim fondom socijalnog poduzetništva pod oznakom EuVECA ili EuSEF, udjele takvih fondova može nuditi isključivo ulagateljima iz članka 6. Uredbe (EU) br. 345/2013 i članka 6. Uredbe (EU) br. 345/2013.
POGLAVLJE III.
KAPITALNI ZAHTJEVI
Temeljni kapital UAIF-a
Članak 22.
(1) Iznos temeljnog kapitala UAIF-a ovisi o kategoriji UAIF-a za koju UAIF traži odobrenje Agencije.
(2) Najniži iznos temeljnog kapitala velikog UAIF-a iznosi:
1. 2.400.000,00 kuna za zatvoreni AIF s unutarnjim upravljanjem ili
2. 1.000.000,00 kuna kada je UAIF imenovan kao vanjski upravitelj AIF-a.
(3) Najniži iznos temeljnog kapitala srednjeg UAIF-a iznosi:
1. 1.800.000,00 kuna za zatvoreni AIF s unutarnjim upravljanjem, ili
2. 750.000,00 kuna kada je UAIF imenovan kao vanjski upravitelj AIF-a.
(4) Najniži iznos temeljnog kapitala malog UAIF-a iznosi:
1. 1.200.000,00 kuna za zatvoreni AIF s unutarnjim upravljanjem, ili
2. 500.000,00 kuna kada je UAIF imenovan kao vanjski upravitelj AIF-a.
(5) Temeljni kapital iz stavaka 1. do 4. ovog članka mora u cijelosti biti uplaćen u novcu, a dionice koje ga čine ne mogu biti izdane prije uplate punog iznosa za koji se izdaju. Kada se UAIF osniva kao društvo s ograničenom odgovornošću, puni iznos temeljnih uloga mora biti uplaćen u cijelosti u novcu prije upisa društva u sudski registar.
Regulatorni kapital UAIF-a
Članak 23.
(1) Regulatorni kapital UAIF-a čini zbroj osnovnog kapitala i dopunskog kapitala u skladu s ograničenjima kapitala, umanjen za odbitne stavke.
(2) Agencija pravilnikom propisuje način izračuna regulatornog kapitala, obilježja osnovnog i dopunskog kapitala i obilježja stavki koje ih čine, odbitne stavke i ograničenja regulatornog kapitala iz stavka 1. ovoga članka.
Dodatni iznos kapitala UAIF-a
Članak 24.
(1) U slučaju kada neto vrijednost imovine AIF-ova kojima upravlja UAIF prelazi iznos od 2 milijarde kuna, UAIF je dužan osigurati dodatni iznos kapitala jednak 0,02% iznosa za koji neto vrijednost imovine AIF-ova kojima upravlja UAIF prelazi iznos od 2 milijarde kuna, no zahtijevani ukupni iznos temeljnog kapitala i dodatni iznos kapitala ne smiju prelaziti 80.000.000,00 kuna.
(2) U smislu stavka 1. ovoga članka neto vrijednost imovine AIF-ova kojima upravlja UAIF uključuje neto vrijednost imovine AIF-ova za koje je UAIF, u skladu s člankom 71. ovoga Zakona, delegirao poslove upravljanja imovinom AIF-a, ali ne i neto vrijednost imovine AIF-ova kojima UAIF upravlja na temelju delegiranja poslova upravljanja imovinom AIF-a.
(3) Agencija može osloboditi UAIF od obveze da osigurava do 50% dodatnog iznosa kapitala iz stavka 1. ovoga članka, ako UAIF ima garanciju u istom iznosu, izdanu od kreditne institucije ili društva za osiguranje s registriranim sjedištem u Republici Hrvatskoj ili drugoj državi članici, odnosno izdanu od kreditne institucije ili društva za osiguranje s registriranim sjedištem u trećoj državi ako iste podliježu pravilima bonitetnog nadzora za koja Agencija smatra da su istovjetna onima koja su propisana hrvatskim propisima.
(4) Kako bi se pokrili mogući rizici od profesionalne odgovornosti koji proizlaze iz registrirane djelatnosti UAIF-a, vanjski UAIF odnosno zatvoreni AIF sa unutarnjim upravljanjem je dužan:
(a) osigurati dodatni kapital koji je prikladan za pokriće mogućih gubitaka od rizika neispunjavanja obveza i nepostupanja pažnjom dobrog stručnjaka ili
(b) imati osiguranje od profesionalne odgovornosti koje primjereno pokriva gubitke od navedenih rizika.
(5) U ispunjavanju obveza iz stavka 4. ovoga članka, UAIF je dužan postupati u skladu s člancima 12. do 15. Delegirane uredbe 231/2013.
(6) Agencija pravilnikom propisuje način i rokove izvještavanja Agencije o ispunjavanju obveza iz stavka 4. ovoga članka.
(7) Agencija će pravilnikom propisuje dodatne kapitalne zahtjeve za UAIF-ove koji osim djelatnosti upravljanja AIF-ovima obavljaju djelatnost upravljanja UCITS fondovima.
Članak 25.
Regulatorni kapital UAIF-a, uključujući dodatni kapital iz članka 24. stavka 4. točke a) ovoga Zakona, mora biti uložen u likvidnu imovinu ili imovinu koja se lako može pretvoriti u novac u kratkom roku i ne smije biti namijenjen špekulativnom trgovanju.
Minimalni iznos regulatornog kapitala UAIF-a
Članak 26.
(1) Minimalni i znos regulatornog kapitala UAIF-a ovisi o kategoriji UAIF-a.
(2) Regulatorni kapital UAIF-a mora u svakom trenutku biti veći ili jednak većem od sljedeća dva iznosa:
1. minimalnog iznosa temeljnog kapitala iz članka 22. stavaka 2., 3. ili 4. ovoga Zakona, odnosno kada je primjenjivo ukupnog iznosa temeljnog kapitala i dodatnog kapitala iz članka 24. stavka 1. ovoga Zakona ili
2. jedne četvrtine fiksnih općih troškova UAIF-a iz prethodne poslovne godine.
(3) U slučaju da regulatorni kapital UAIF-a padne ispod razine minimalnog iznosa regulatornog kapitala iz stavka 2. ovoga članka, Agencija može tom UAIF-u omogućiti da u određenom razdoblju otkloni odstupanja, odnosno naložiti neku od nadzornih mjera propisanih odredbama ovoga Zakona.
(4) Kada je od početka poslovanja UAIF-a prošlo manje od godinu dana, regulatorni kapital UAIF-a mora biti veći ili jednak većem od sljedeća dva iznosa:
1. iznosu iz stavka 2. točke 1. ovoga članka ili
2. jedne četvrtine fiksnih općih troškova predviđenih poslovnim planom UAIF-a, osim ako Agencija ne zahtijeva prilagodbu tog plana.
(5) Agencija pravilnikom propisuje stavke fiksnih općih troškova iz stavka 2. točke 2. ovoga članka.
Izvještavanje o ispunjenju kapitalnih zahtjeva
Članak 27.
(1) UAIF je dužan o ispunjenju kapitalnih zahtjeva iz članka 26. ovoga Zakona izvještavati Agenciju najmanje u rokovima dostave financijskih izvještaja UAIF-a.
(2) Agencija pravilnikom propisuje vrste i sadržaj izvještaja o izračunu regulatornog kapitala te način i rokove njihove dostave
POGLAVLJE IV.
ODOBRENJE ZA RAD UAIF-A
Uvjeti i postupci za izdavanje odobrenja za rad UAIF-a
Članak 28.
(1) Agencija izdaje odobrenje za rad UAIF-a.
(2) Odobrenje za rad izdaje se na neodređeno vrijeme, ne može se prenijeti na drugu osobu i ne vrijedi za pravnog slijednika.
(3) Zahtjev za izdavanje odobrenja za rad podnose osnivači UAIF-a. Odobrenje za rad može zatražiti i već osnovano dioničko društvo ili društvo s ograničenom odgovornošću, pri čemu zahtjev za izdavanje odobrenja za rad podnosi uprava društva.
(4) Zahtjev za izdavanje odobrenja za rad UAIF-a podnosi se za djelatnost upravljanja AIF-ovima.
(5) U slučaju da UAIF namjerava, pored djelatnosti upravljanja AIF-ovima, obavljati jednu ili više pomoćnih djelatnosti iz članka 11. stavka 1. točke 2. ovoga Zakona, u okviru zahtjeva iz stavka 4. ovoga članka, zatražit će izdavanje odobrenja i za obavljanje predmetnih djelatnosti.
(6) Kada UAIF namjerava upravljati UCITS fondovima koji su regulirani zakonom koji uređuje osnivanje i rad otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom, tada će Agenciji podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja za rad u skladu s odredbama zakona koji uređuje osnivanje i rad otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom.
(7) Prije upisa osnivanja UAIF-a u sudski registar, kao i prije svakog sljedećeg upisa naknadno zatraženih djelatnosti, UAIF mora dobiti odobrenje za rad odnosno proširenje odobrenja za rad.
Zahtjev za izdavanje odobrenja za rad
Članak 29.
(1) Prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje odobrenja za rad, podnositelj zahtjeva dužan je Agenciji dostaviti sljedeće:
a) podatke o članovima uprave UAIF-a
b) podatke o identitetu izravnih ili neizravnih imatelja kvalificiranih udjela, visinu tih udjela te usku povezanost
c) program planiranih aktivnosti UAIF-a, koji uključuje detaljan prikaz organizacijske strukture UAIF-a te izjavu UAIF-a iz koje proizlazi na koji način planira trajno udovoljavati zahtjevima iz ovoga Zakona
d) podatke o politikama primitaka iz članka 61. ovoga Zakona i
e) podatke o poslovima koje će UAIF, sukladno članku 72. ovoga Zakona, delegirati na treće osobe.
(2) Agencija pravilnikom detaljnije propisuje sadržaj zahtjeva za izdavanje odobrenja za rad UAIF-a, potrebnu dokumentaciju koja se prilaže zahtjevu, kao i sadržaj te dokumentacije.
Odlučivanje o zahtjevu za izdavanje odobrenja za rad
Članak 30.
(1) Agencija će izdati odobrenje za rad UAIF-a ako su ispunjeni uvjeti koji se odnose na:
1. oblik, dionice, odnosno poslovne udjele društva
2. temeljni kapital društva
3. imatelje kvalificiranih udjela
4. usku povezanost iz članka 32. ovoga Zakona
5. članove uprave i kada je to primjenjivo, nadzornog odbora UAIF-a i
6. organizacijske zahtjeve.
(2) O zahtjevu za izdavanje odobrenja za rad Agencija će odlučiti u roku od 3 mjeseca od dana zaprimanja urednog zahtjeva. Smatrat će se da je zahtjev uredan ako, u skladu s odredbama članka 29. stavka 1. i pravilnika iz stavka 2. istoga članka, sadrži sve propisane podatke i ako mu je priložena dokumentacija s propisanim sadržajem.
(3) Agencija može rok iz stavka 3. ovoga članka produžiti za dodatna 3 mjeseca kada to ocijeni potrebnim zbog specifičnih okolnosti pojedinog slučaja te nakon što o tome obavijesti UAIF.
(4) Ako podnositelj zahtjeva za izdavanje odobrenja za rad u roku koji odredi Agencija ne ukloni nedostatke zahtjeva u skladu sa zaprimljenom obavijesti Agencije, smatrat će se da je odustao od zahtjeva.
(5) Prilikom izdavanja odobrenja za rad za UAIF-a, Agencija može istovremeno odlučiti o izdavanju odobrenja za rad društva za upravljanje UCITS fondovima, izdavanju odobrenja za obavljanje pomoćnih djelatnosti iz članka 11. stavka 1. točke 2. ovoga Zakona te za obavljanje funkcije članova uprave.
Imatelji kvalificiranih udjela
Članak 31.
(1) Imatelj kvalificiranog udjela može biti osoba koja zadovoljava uvjete propisane tehničkim standardima koje je usvojila Europska komisija te podredno pravilnikom Agencije iz članka 76. stavka 4. ovoga Zakona.
(2) Prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje odobrenja za rad UAIF-a, podnositelj zahtjeva dužan je Agenciji dostaviti podatke o identitetu izravnih ili neizravnih imatelja kvalificiranih udjela u UAIF-u, kao i visinu tih udjela te dodatnu dokumentaciju propisanu pravilnikom iz članka 76. stavka 4. ovoga Zakona.
Uska povezanost
Članak 32.
(1) U slučaju uske povezanosti između UAIF-a i drugih fizičkih ili pravnih osoba, Agencija će izdati odobrenje za rad UAIF-a samo ako odnos uske povezanosti ne onemogućava, odnosno ne otežava obavljanje nadzora nad UAIF-om.
(2) Agencija će odbiti izdavanje odobrenja za rad ako propisi treće države, koji se odnose na jednu ili više fizičkih ili pravnih osoba s kojima je UAIF usko povezan, odnosno primjena i izvršavanje tih propisa, onemogućavaju ili otežavaju obavljanje nadzora nad UAIF-om.
Promjena uvjeta pod kojim je UAIF-u izdano odobrenje za rad
Članak 33.
(1) UAIF je dužan trajno udovoljavati uvjetima pod kojima mu je Agencija izdala odobrenje za rad.
(2) UAIF je dužan u roku od 30 dana izvijestiti Agenciju o svim značajnim promjenama podataka i uvjeta pod kojima mu je izdano odobrenje za rad, a osobito o značajnim promjenama podataka koji su dostavljeni uz zahtjev za izdavanje odobrenja za rad.
(3) Agencija će u roku od 30 dana od dana zaprimanja obavijesti iz stavka 2. ovoga članka ocijeniti značaj predloženih promjena te obavijestiti UAIF o eventualnim ograničenjima pri provedbi navedenih promjena, daljnjim obvezama UAIF u odnosu na te promjene ili će predložene promjene odbiti. Ako je to potrebno s obzirom na okolnosti konkretnog slučaja, Agencija može navedeni rok produljiti za dodatnih 30 dana, o čemu će obavijestiti UAIF.
(4) Ako u roku iz stavka 3. ovoga članka Agencija ne obavijesti UAIF o eventualnim ograničenjima pri provedbi navedenih promjena, daljnjim obvezama UAIF-a u odnosu na predložene promjene ili te promjene ne odbije, smatra se da je predložene promjene prihvatila te da UAIF i dalje udovoljava uvjetima pod kojima mu je Agencija izdala odobrenje za rad.
Članak 34.
(1) UAIF ne smije imati kontrolu niti kvalificirani udjel u investicijskom društvu, kreditnoj instituciji koja pruža investicijske usluge i obavlja investicijske aktivnosti u skladu s odredbama zakona koji uređuje tržište kapitala, odnosno koja obavlja odgovarajuće usluge u skladu s odredbama zakona koji uređuje osnivanje i poslovanje kreditnih institucija, društvu za osiguranje, društvu za reosiguranje, mirovinskom društvu za upravljanje obveznim ili dobrovoljnim mirovinskim fondovima, mirovinskom osiguravajućem društvu, faktoring društvu ili leasing društvu, osim ako takva kontrola nije posljedica realizacije ulaganja AIF-a pod upravljanjem tog UAIF-a.
(2) UAIF ne smije imati dionice ili udjele u depozitaru.
(3) UAIF ne smije imati dionice ili udjele u osobi na koju je depozitar delegirao poslove iz članka 212. ovoga Zakona.
Članak 35.
Prije izdavanja odobrenja za rad UAIF-a Agencija će konzultirati nadležno tijelo druge uključene države članice ako je taj UAIF:
a) ovisno društvo drugog UAIF-a, društva za upravljanje UCITS fondovima, mirovinskog društva, investicijskog društva, kreditne institucije ili društva za osiguranje kojima je izdano odobrenje za rad u drugoj državi članici
b) ovisno društvo matičnog društva drugog UAIF-a, društva za upravljanje UCITS fondovima, mirovinskog društva, investicijskog društva, kreditne institucije ili društva za osiguranje kojima je izdano odobrenje za rad u drugoj državi članici ili
c) društvo koje je pod kontrolom istih fizičkih ili pravnih osoba koje kontroliraju drugi UAIF, društvo za upravljanje UCITS fondovima, mirovinsko društvo, investicijsko društvo, kreditnu instituciju ili društvo za osiguranje kojima je izdano odobrenje za rad u drugoj državi članici.
Proširenje odobrenja za rad
Članak 36.
(1) Nakon što dobije odobrenje za rad iz članka 28. stavka 4. ovoga Zakona, UAIF može zatražiti proširenje odobrenja za rad za obavljanje pomoćnih djelatnosti iz članka 11. stavka 1. točke 2. ovoga Zakona na koje se ranije izdano odobrenje ne odnosi.
(2) Zahtjev za proširenje odobrenja za rad podnosi uprava UAIF-a.
(3) Sadržaj zahtjeva za proširenje odobrenja za rad, potrebnu dokumentaciju koja se prilaže zahtjevu, kao i sadržaj te dokumentacije, Agencija propisuje pravilnikom.
Prestanak važenja odobrenja za rad
Članak 37.
(1) Odobrenje za rad UAIF-a prestaje važiti:
1. ako UAIF ne započne obavljati djelatnost upravljanja AIF-ovima u roku od jedne godine od dana izdavanja odobrenja za rad, protekom navedenoga roka
2. ako UAIF uzastopno tijekom 6 mjeseci ne obavlja aktivnosti vezane uz djelatnost iz članka 11. ovoga Zakona, protekom navedenoga roka,
3. u slučaju dobrovoljnog prestanka obavljanja djelatnosti u skladu s odredbama članaka 81. i 82. ovoga Zakona, prijenosom upravljanja AIF-ovima na drugi UAIF ili dovršetkom likvidacije AIF-ova kojima upravlja
4. dostavom rješenja Agencije kojim se ukida odobrenje za rad
5. danom otvaranja stečajnog postupka nad UAIF-om i/ili
6. zaključenjem postupka likvidacije UAIF-a.
(2) Ako nastupi razlog iz stavka 1. točaka 1., 2. ili 3. ovoga članka, Agencija će donijeti rješenje kojim se utvrđuje prestanak važenja izdanog odobrenja za rad.
(3) O prestanku važenja odobrenja za rad iz stavka 1. ovoga članka Agencija će obavijestiti depozitara.
Statusne promjene UAIF-a
Članak 38.
(1) UAIF koji namjerava pripojiti drugi UAIF iz Republike Hrvatske ili izvan nje, odnosno drugu pravnu osobu iz Republike Hrvatske ili izvan nje, mora prije upisa pripajanja u sudski registar, dobiti odobrenje Agencije za pripajanje.
(2) UAIF koje se namjerava pripojiti drugom UAIF-u iz Republike Hrvatske ili izvan nje, dužan je prije upisa pripajanja u sudski registar, od Agencije dobiti odobrenje za pripajanje.
(3) UAIF koji se namjerava spojiti sa drugim UAIF-ovima iz Republike Hrvatske ili izvan nje, odnosno sa drugim pravnim osobama iz Republike Hrvatske ili izvan nje, a da pritom nastane novi UAIF, dužan je prije upisa tog novog UAIF-a u sudski ili drugi odgovarajući registar, od Agencije dobiti odobrenje za spajanje.
(4) UAIF koje se namjerava podijeliti razdvajanjem tako da svu svoju imovinu prenese na dva ili više novih UAIF-ova osnovanih u tu svrhu u Republici Hrvatskoj ili izvan nje, dužan je prije upisa podjele u sudski registar, od Agencije dobiti odobrenje za podjelu razdvajanjem.
(5) UAIF koje se namjerava podijeliti razdvajanjem tako da svu svoju imovinu prenese na dva ili više postojećih UAIF-ova iz Republike Hrvatske ili izvan nje, dužan je, prije upisa podjele u sudski registar, od Agencije dobiti odobrenje za podjelu razdvajanjem.
(6) UAIF koje se namjerava podijeliti odvajanjem tako da jedan ili više dijelova svoje imovine prenese na jedan ili više novih UAIF-ova osnovanih u tu svrhu u Republici Hrvatskoj ili izvan nje, dužan je, prije upisa podjele u sudski registar, od Agencije dobiti odobrenje za podjelu odvajanjem.
(7) UAIF koji se namjerava podijeliti odvajanjem tako da jedan ili više dijelova svoje imovine prenese na jedan ili više postojećih UAIF-ova iz Republike Hrvatske ili izvan nje, dužan je, prije upisa podjele u sudski registar, od Agencije dobiti odobrenje za podjelu odvajanjem.
(8) Ako uslijed statusne promjene nastane novi UAIF, taj UAIF mora prije upisa u sudski registar od Agencije dobiti odobrenje za rad.
Odlučivanje o zahtjevu za izdavanje odobrenja za statusnu promjenu UAIF-a
Članak 39.
(1) Agencija će prilikom odlučivanja o zahtjevu za izdavanje odobrenja za statusnu promjenu iz članka 38. ovoga Zakona voditi računa o sljedećem:
1. očuvanju financijske stabilnosti i poslovnog ugleda društva preuzimatelja odnosno društva koje nakon provedbe statusne promjene obavlja poslove UAIF-a
2. poslovnom ugledu i iskustvu osoba koje će upravljati društvom preuzimateljem odnosno društvom koje nakon provedbe statusne promjene obavlja poslove UAIF-a
3. hoće li društvo preuzimatelj odnosno društvo koje nakon provedbe statusne promjene obavlja poslove UAIF-a biti u mogućnosti nastaviti poslovati u skladu s člankom 52. ovoga Zakona i drugim odredbama ovoga Zakona, posebno hoće li grupacija čijim članom postane UAIF imati strukturu koja će omogućavati provođenje efikasnog nadzora, efikasnu razmjene podataka između nadležnih nadzornih tijela i raspodjelu nadležnosti između nadležnih nadzornih tijela i
4. sumnji na eventualno pranje novca, odnosno financiranje terorizma.
(2) Agencija će o zahtjevu za izdavanje odobrenja za statusnu promjenu UAIF-a iz članka 38. ovoga Zakona odlučiti u roku od 2 mjeseca od dana zaprimanja urednog zahtjeva. Smatrat će se da je zahtjev uredan ako, u skladu s odredbama pravilnika iz stavka 5. ovoga članka, sadrži sve propisane podatke i ako je priložena dokumentacija s propisanim sadržajem.
(3) Ako UAIF u roku koji odredi Agencija ne ukloni nedostatke zahtjeva u skladu sa zaprimljenom obavijesti Agencije, smatrat će se da je odustao od zahtjeva.
(4) Na UAIF, osim odredbi ovoga Zakona, na odgovarajući se način primjenjuju odredbe zakona koji uređuje trgovačka društva u dijelu koji se odnosi na navedene statusne promjene.
(5) Sadržaj zahtjeva za izdavanje odobrenja Agencije za statusne promjene UAIF-a, potrebnu dokumentaciju koja se prilaže zahtjevu, kao i sadržaj te dokumentacije, Agencija propisuje pravilnikom.
POGLAVLJE V.
Organi UAIF-a
Članak 40.
(1) Organi UAIF-a su:
a) kod dioničkog društva – glavna skupština, uprava i nadzorni odbor, odnosno upravni odbor
b) kod društva s ograničenom odgovornošću – skupština, uprava i nadzorni odbor.
(2) Iznimno od stavka 1. točke b) ovoga članka, UAIF koji je osnovan u obliku društva s ograničenom odgovornošću i upravlja AIF-ovima koji se nude isključivo profesionalnim ulagateljima, ne mora imati nadzorni odbor.
(3) O održanim sastancima ili sjednicama organa UAIF-a vode se zapisnici.
Uprava UAIF-a
Članak 41.
(1) Uprava UAIF-a mora imati najmanje dva člana koji vode poslove i zastupaju UAIF.
(2) Ako osnivačkim aktom UAIF-a nije drugačije određeno, članovi uprave zajedno vode poslove i skupno zastupaju UAIF.
(3) Članovi uprave UAIF-a dužni su voditi poslove UAIF-a s područja Republike Hrvatske.
(4) U slučaju da UAIF vodi upravni odbor, isti mora imenovati najmanje dva izvršna direktora. Odredbe ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona o članovima uprave UAIF-a, na odgovarajući se način primjenjuju na izvršne direktore.
Uvjeti za obavljanje funkcije člana uprave
Članak 42.
(1) Član uprave UAIF-a može biti osoba koja ispunjava sljedeće uvjete:
1. ima odgovarajuće stručne kvalifikacije, sposobnost i iskustvo potrebno za vođenje poslova UAIF-a
2. nije bila član nadzornog odbora, član uprave ili osoba na drugom rukovodećem položaju u UAIF-u, odnosno trgovačkom društvu kada je nad njim otvoren stečajni postupak, donesena odluka o prisilnoj likvidaciji ili kojem je poništeno ili ukinuto odobrenje za rad, osim ako Agencija ocijeni da ta osoba nije svojim nesavjesnim ili nestručnim radom i postupanjem utjecala na prouzročenje stečaja, prisilne likvidacije, poništavanje ili ukidanje odobrenja za rad
3. nad čijom imovinom nije otvoren stečajni postupak
4. ima dobar ugled
5. nije pravomoćno osuđena za prekršaj ili kazneno djelo koje predstavlja grubo i trajno kršenje propisa iz djelatnosti Agencije, Hrvatske narodne banke ili drugog nadležnog tijela
6. za koju je na osnovi dosadašnjeg ponašanja moguće opravdano zaključiti da će pošteno i savjesno obavljati poslove člana uprave UAIF-a
7. ispunjava uvjete za člana uprave propisane zakonom koji uređuje osnivanje i poslovanje trgovačkih društava
8. nije član uprave, odnosno prokurist drugog trgovačkog društva, osim ako Agencija ne propiše drugačije i
9. član uprave UAIF-a ne može biti osoba kojoj je Agencija odbila izdati odobrenje za obavljanje funkcije člana uprave i to najmanje godinu dana od dana donošenja rješenja kojim se odbija zahtjev za izdavanje odobrenja za obavljanje funkcije člana uprave.
(2) Pod iskustvom iz stavka 1. točke 1. ovoga članka podrazumijeva se najmanje trogodišnje iskustvo na rukovodećim položajima u UAIF-u, odnosno pet godina iskustva u vođenju poslova koji se mogu usporediti s djelatnostima UAIF-a.
(3) Smatra se da fizička osoba koja nije državljanin Republike Hrvatske ispunjava uvjete o nekažnjavanju iz stavka 1. točke 5. ovoga članka ako nije pravomoćno osuđena za djela koja u svom opisu odgovaraju tim djelima.
(4) Članovi uprave UAIF-a moraju voditi poslovanje UAIF-a u punom radnom vremenu i biti u radnom odnosu s UAIF-om.
(5) Najmanje jedan član uprave mora znati hrvatski jezik i imati položen ispit za investicijskog savjetnika.(6) Uvjeti za obavljanje funkcije člana uprave UAIF-a na odgovarajući se način primjenjuju i na prokurista UAIF-a, pri čemu za istoga nije potrebno ishoditi odobrenje Agencije. Prokurist mora znati hrvatski jezik, ali ne mora imati položen ispit za investicijskog savjetnika, osim ako ima ovlasti za upravljanje imovinom i/ili upravljanje rizicima. Prokurist može zastupati UAIF samo zajedno s još jednim članom uprave.
(7) Agencija pravilnikom detaljnije propisuje uvjete iz stavaka 1. i 2. ovoga članka za članstvo u upravi UAIF-a uključujući i specifične uvjete vezane za vrstu AIF-a kojim UAIF upravlja ili namjerava upravljati, uvjete za izdavanje odobrenja te dokumentaciju koja se prilaže zahtjevu za izdavanje odobrenja za obavljanje funkcije člana uprave.
Članak 43.
(1) Član uprave i prokurist UAIF-a, ne može biti član nadzornog odbora ili prokurist, osim ako to nije vezano uz ulaganje AIF-a kojim UAIF upravlja:
1. bilo kojega drugoga UAIF-a
2. društva za upravljanje UCITS fondovima
3. depozitara
4. kreditne institucije
5. bilo koje povezane osobe u odnosu na subjekte navedene u točkama 1. i 2. ovoga članka
6. investicijskog društva
7. mirovinskog društva za upravljanje obveznim mirovinskim fondovima
8. mirovinskog društva za upravljanje dobrovoljnim mirovinskim fondovima
9. društva za osiguranje
10. društva za reosiguranje
11. mirovinskog osiguravajućeg društva i
12. drugih pravnih osoba koje posluju na temelju odobrenja ili dozvole Agencije.
(2) Iznimno od odredbi stavka 1. ovoga članka, član uprave i prokurist UAIF-a može biti član nadzornog odbora burze.
Odgovornost članova uprave
Članak 44.
Članovi uprave UAIF-a solidarno odgovaraju UAIF-u za štetu koja je nastala kao posljedica činjenja, nečinjenja i propuštanja ispunjavanja njihovih obveza i dužnosti, osim ako dokažu da su pri izvršavanju svojih obveza i dužnosti postupali pažnjom dobrog stručnjaka.
Odobrenje za obavljanje funkcije člana uprave
Članak 45.
(1) Članom uprave UAIF-a može biti imenovana osoba koja je dobila odobrenje Agencije za obavljanje funkcije člana uprave UAIF-a.
(2) Zahtjev za izdavanje odobrenja za obavljanje funkcije člana uprave podnose članovi, odnosno nadzorni odbor UAIF-a za mandat koji ne može biti duži od 5 godina.
(3) Iznimno, u slučaju kada člana uprave UAIF-a imenuje nadležni sud u skladu s odredbama zakona koji uređuje osnivanje i poslovanje trgovačkih društava, tako imenovani član uprave mora ispunjavati uvjete iz članka 42. ovoga Zakona i njegov mandat ne može trajati duže od 6 mjeseci.
(4) Kada sud u skladu s odredbama zakona koji uređuje osnivanje i poslovanje trgovačkih društava imenuje privremenog upravitelja UAIF-a osnovanog u obliku društva sa ograničenom odgovornošću, njegov mandat ne može trajati dulje od 3 mjeseca.
(5) Nadzorni odbor, odnosno članovi UAIF-a, dužni su podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja za obavljanje funkcije člana uprave i dostaviti program vođenja poslova UAIF-a za mandatno razdoblje najmanje 3 mjeseca prije isteka mandata pojedinom članu uprave.
(6) Podnositelji zahtjeva za izdavanje odobrenja iz stavka 1. ovoga članka, dužni su priložiti dokaze o ispunjavanju uvjeta iz članka 42. ovoga Zakona i pravilnika iz članka 42. stavka 7. ovoga Zakona.
(7) U postupku odlučivanja o odobrenju iz stavka 1. ovoga članka, Agencija može zatražiti da kandidat za člana uprave UAIF-a predstavi program vođenja poslova UAIF-a za mandatno razdoblje.
(8) Osoba za koju je Agencija izdala odobrenje za obavljanje funkcije člana uprave UAIF-a dužna je prije nego što bude imenovana na tu dužnost u drugom UAIF-u, ponovno dobiti odobrenje Agencije.(9) Odredbe članaka 41. do 44. ovoga Zakona koje se odnose na člana uprave UAIF-a na odgovarajući se način primjenjuju i na prokurista UAIF-a.
(10) Agencija pravilnikom propisuje sadržaj programa vođenja poslova UAIF-a iz stavka 6. ovoga članka, kao i uvjete i kriterije za ocjenjivanje programa i kandidata koji predstavljaju program.
Članak 46.
Agencija će odbiti izdavanje odobrenja za obavljanje funkcije člana uprave ako:
1. predložena osoba ne ispunjava uvjete propisane odredbama članka 42. ovoga Zakona i odredbama pravilnika iz članka 42. stavka 7. ovoga Zakona
2. Agencija raspolaže objektivnim i dokazivim razlozima zbog kojih se može pretpostaviti da bi djelatnosti ili poslovi kojima se osoba bavi ili se bavila, predstavljali prijetnju upravljanju UAIF-om u skladu s pravilima o organizacijskim zahtjevima iz članaka 53. do 68. ovoga Zakona i/ili
3. ako su u zahtjevu za izdavanje odobrenja navedeni netočni, neistiniti podaci ili podaci koji dovode u zabludu.
Prestanak odobrenja za obavljanje funkcije člana uprave UAIF-a
Članak 47.
Odobrenje za obavljanje funkcije člana uprave UAIF-a prestaje važiti ako:
1. osoba u roku od 6 mjeseci od izdavanja odobrenja ne bude imenovana ili ne stupi na dužnost na koju se odobrenje odnosi, protekom navedenog roka
2. osobi prestane dužnost na koju se odobrenje odnosi, s danom prestanka dužnosti ili
3. osobi prestane radni odnos u UAIF-u, s danom prestanka radnog odnosa.
Poništenje i ukidanje odobrenja za imenovanje člana uprave UAIF-a
Članak 48.
(1) Agencija će poništiti rješenje kojim je dano odobrenje za obavljanje funkcije člana uprave UAIF-a ako je odobrenje izdano na temelju neistinite ili netočne dokumentacije ili neistinito predstavljenih činjenica koje su bitne za obavljanje funkcije člana uprave.
(2) Agencija će ukinuti zakonito rješenje kojim je dano odobrenje za obavljanje funkcije člana uprave UAIF-a u sljedećim slučajevima:
1. ako član uprave ne ispunjava uvjete pod kojima mu je odobrenje izdano
2. ako je član uprave prekršio odredbe o zabrani trgovanja ili izvršavanja transakcija, odnosno davanja naloga za trgovanje na temelju povlaštenih informacija ili na način koji bi predstavljao tržišnu manipulaciju prema odredbama zakona koji uređuje tržište kapitala
3. ako je član uprave teže ili sustavno kršio ovaj Zakon, propise donesene na temelju ovoga Zakona ili ostale zakonske propise, a osobito ako je zbog toga ugrožena likvidnost ili održavanje regulatornog kapitala UAIF-a ili se radi o jednakom kršenju koje se ponavlja dva puta u 3 godine.
(3) Agencija može ukinuti zakonito rješenje kojim je dano odobrenje za obavljanje funkcije člana uprave UAIF-a u sljedećim slučajevima:
1. ako član uprave nije osigurao provođenje ili nije proveo nadzorne mjere koje je naložila Agencija
2. ako član uprave nije osigurao adekvatne organizacijske uvjete iz članaka 53. do 68. ovoga Zakona
3. ako utvrdi da je član uprave u sukobu interesa zbog kojeg ne može ispunjavati svoje obveze i dužnosti pažnjom dobrog stručnjaka i/ili
4. ako član uprave redovito ne ispunjava obvezu utvrđivanja i ocjenjivanja učinkovitosti politika, mjera ili internih procedura vezanih za usklađenost UAIF-a i AIF-a kojim ono upravlja s ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona ili obvezu poduzimanja odgovarajućih mjera u cilju ispravljanja nedostataka, odnosno nepravilnosti u poslovanju UAIF-a.
(4) U slučajevima iz stavka 3. ovoga članka, Agencija može i posebnom nadzornom mjerom privremeno zabraniti obavljanje funkcije člana uprave UAIF-a.
(5) O tužbama protiv akata Agencije iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka nadležni upravni sud odlučit će hitno, a najkasnije u roku od 6 mjeseci od dana podnošenje tužbe.
(6) Ako Agencija poništi ili ukine odobrenje za obavljanje funkcije člana uprave, UAIF je obvezan bez odgode donijeti odluku o opozivu imenovanja tog člana uprave.
(7) U slučaju iz stavka 6. ovoga članka i u drugom slučaju kada UAIF ne zadovoljava uvjet o najmanjem broju članova uprave iz članka 41. stavka 1. ovoga Zakona, nadzorni odbor UAIF-a dužan je bez odgode, u skladu s odredbama zakona koji uređuje osnivanje i poslovanje trgovačkih društava, imenovati zamjenika člana uprave iz redova svojih članova, bez odobrenja Agencije, te o tome bez odgode obavijestiti Agenciju.
(8) Nadzorni odbor, odnosno članovi UAIF-a, dužni su predložiti kandidata za člana uprave koji nedostaje i podnijeti zahtjev za izdavanje odobrenja za obavljanje funkcije člana uprave u roku od 60 dana od dana prestanka odobrenja Agencije u skladu s člankom 47. ovoga Zakona odnosno od primitka odluke Agencije o poništavanju, ukidanju ili odbijanju odobrenja za obavljanje funkcije člana uprave.
(9) Zamjenik člana uprave iz stavka 7. ovoga članka imenuje se na mandat od najviše tri mjeseca i na navedenu se funkciju može ponovno imenovati isti ili drugi član nadzornog odbora, uz uvjet da zamjenski mandat tako imenovanog člana ne traje ukupno dulje od šest mjeseci.
(10) U slučaju kada UAIF osnovan u obliku društva sa ograničenom odgovornošću nema nadzorni odbor i ne zadovoljava uvjet o najmanjem broju članova uprave iz članka 41. stavka 1. ovoga Zakona, članovi UAIF-a su dužni bez odgode i bez odobrenja Agencije, imenovati zamjenika člana uprave, te o tome bez odgode obavijestiti Agenciju. Tako imenovani zamjenik člana uprave mora ispunjavati uvjete iz članka 49. ovoga Zakona. Na imenovanje zamjenika člana uprave na odgovarajući se način primjenjuju odredbe stavka 8. i 9. ovoga članka.
Nadzorni odbor UAIF-a
Članak 49.
(1) Za člana nadzornog odbora UAIF-a može biti izabrana ili imenovana osoba koja ima dobar ugled, odgovarajuće stručne kvalifikacije i iskustvo za nadziranje vođenja poslova UAIF-a.
(2) Smatra se da je uvjet iz stavka 1. ovoga članka ispunjen ako osoba ima najmanje petogodišnje iskustvo vođenja ili nadzora nad vođenjem poslova društva usporedive veličine i predmeta poslovanja kao i UAIF.
(3) Agencija može naložiti UAIF-u opoziv člana nadzornog odbora UAIF-a ako:
1. član nadzornog odbora krši svoje dužnosti određene ovim i drugim zakonima te propisima donesenim na temelju tih zakona
2. postoji ili nastupi zapreka za izbor ili imenovanje člana nadzornog odbora ili
3. član nadzornog odbora ne ispunjava uvjete iz stavaka 1. i 4. ovoga članka.
(4) Članovi nadzornog odbora UAIF-a ne smiju obavljati nikakve poslove niti pružati usluge kojima konkuriraju poslovanju UAIF-a ili kojima bi mogli biti u sukobu interesa u odnosu na poslovanje UAIF-a.
(5) Agencija pravilnikom detaljnije propisuje uvjete koje moraju ispunjavati članovi nadzornog odbora UAIF-a.
Ovlasti nadzornog odbora UAIF-a
Članak 50.
(1) Pored ovlasti koje nadzorni odbor ima prema odredbama zakona koji uređuje osnivanje i poslovanje trgovačkih društava, nadzorni odbor UAIF-a nadležan je i za davanje suglasnosti upravi:
1. za određivanje poslovne politike UAIF-a
2. na financijski plan UAIF-a
3. na organizaciju mehanizama unutarnjih kontrola UAIF-a
4. na okvirni godišnji program rada interne revizije, kada je to primjenjivo i
5. u drugim slučajevima kada je to određeno ovim Zakonom.
(2) U slučaju kada UAIF u skladu s odredbom članka 40. stavka 2. ovoga Zakona nema nadzorni odbor, za davanje suglasnosti o pitanjima iz stavka 1. ovoga članka nadležni su članovi UAIF-a.
Dužnosti i odgovornost nadzornog odbora UAIF-a
Članak 51.
(1) Nadzorni odbor UAIF-a mora:
1. kada je to primjenjivo, nadzirati primjerenost postupanja i učinkovitost rada interne revizije
2. dati svoje mišljenje Agenciji o nalazima Agencije u postupcima nadzora UAIF-a i to u roku od 30 dana od dana dostave zapisnika Agencije o obavljenom nadzoru te nadzirati postupanje UAIF-a u skladu s nalozima i rješenjima Agencije
3. podnijeti izvješće glavnoj skupštini, odnosno skupštini o nalozima Agencije te postupcima iz točke 2. ovoga stavka
4. odlučiti o davanju suglasnosti na godišnje i druge financijske izvještaje UAIF-a i AIF-ova bez pravne osobnosti odnosno AIF-ova s pravnom osobnošću koji u skladu s ovim Zakonom nemaju nadzorni odbor te o njima pisanim putem izvijestiti glavnu skupštinu ili skupštinu UAIF-a i
5. kada je to primjenjivo, obrazložiti glavnoj skupštini ili skupštini UAIF-a svoje mišljenje o godišnjem izvješću interne revizije i o godišnjem izvješću uprave.
(2) Članovi nadzornog odbora UAIF-a solidarno odgovaraju UAIF-u za štetu koja je nastala kao posljedica kršenja njihovih obveza i dužnosti, osim ako dokažu da su pri izvršavanju svojih obveza i dužnosti postupali pažnjom dobrog stručnjaka.
Dužnosti i odgovornost članova uprave, nadzornog odbora, prokurista i radnika UAIF-a
Članak 52.
(1) UAIF, članovi njegove uprave, nadzornog odbora i prokuristi dužni su:
1. u obavljanju svojih djelatnosti, odnosno svojih dužnosti, postupati savjesno i pošteno te u skladu s pravilima struke
2. u izvršavanju svojih obveza postupati s pažnjom dobrog stručnjaka
3. postupati u najboljem interesu AIF-ova i ulagatelja u AIF-ove kojima upravljaju, kao i štititi integritet tržišta kapitala
4. uspostaviti i učinkovito koristiti sredstva i procese potrebne za uredno obavljanje djelatnosti UAIF-a
5. poduzeti sve razumne mjere kako bi se izbjegli sukobi interesa, a kada se isti ne mogu izbjeći, za prepoznavanje, upravljanje, praćenje te, kada je to primjenjivo, objavljivanje tih sukoba interesa, kako bi se spriječio njihov negativan utjecaj na interese AIF-ova i njihovih ulagatelja i osiguralo da se prema AIF-ovima i njihovim ulagateljima postupa pošteno i
6. pridržavati se odredaba ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona, na način koji promovira najbolje interese AIF-ova, ulagatelja u AIF-ove kojima upravljaju i integritet tržišta kapitala.
(2) UAIF-u, članovima uprave i nadzornog odbora, prokuristima i radnicima UAIF-a interesi AIF-ova i ulagatelja u AIF-ove moraju uvijek biti prioritet i nikada svoje interese ili interese povezanih osoba ne smiju stavljati ispred interesa AIF-ova, ulagatelja u AIF-ove te integriteta tržišta kapitala.
(3) UAIF je dužan prema svim ulagateljima u AIF postupati pošteno. Nijedan ulagatelj u AIF ne smije imati povlašten tretman, ako takav povlašten tretman nije utvrđen u pravilima AIF-a i prospektu AIF-a kada je to primjenjivo.
(4) U izvršavanju svojih dužnosti koje su predviđene stavcima 1. do 3. ovoga članka, UAIF je dužan postupati u skladu s člancima 17. do 29. Delegirane uredbe 231/2013.
POGLAVLJE VI.
ORGANIZACIJSKI ZAHTJEVI ZA UAIF
Opći organizacijski uvjeti
Članak 53.
(1) UAIF je dužan, uzimajući u obzir vrstu, opseg i složenost poslovanja te vrstu AIF-ova kojima upravlja, ustrojiti, provoditi, redovito procjenjivati i ažurirati te dokumentirati, učinkovite i primjerene:
1. postupke odlučivanja i organizacijsku strukturu koja jasno i na dokumentiran način utvrđuje linije odgovornosti i dodjeljuje funkcije i odgovornosti,
2. mjere i postupke kojima će osiguravati da su relevantne osobe društva svjesne postupaka koje moraju poštivati za pravilno izvršavanje svojih dužnosti i odgovornosti,
3. postupke koji osiguravaju da relevantna osoba uključena u upravljanje imovinom AIF-a ima odgovarajuće stručne kvalifikacije i znanja s obzirom na vrstu AIF-a kojim UAIF upravlja,
4. administrativne i računovodstvene postupke
5. mjere i postupke za nadzor i zaštitu informacijskog sustava i sustava za elektroničku obradu podataka
6. sustave unutarnjih kontrola, namijenjene osiguranju usklađenosti s ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona kao i s drugim relevantnim propisima te internim odlukama, procedurama i postupcima na svim razinama UAIF-a
7. procedure i pravila za osobne transakcije relevantnih osoba te za držanje ili upravljanje ulaganjima u financijske instrumente u svrhu ulaganja za vlastiti račun
8. procedure kojima će osigurati da se svaka transakcija izvršena za račun AIF-a može rekonstruirati prema njenom nastanku, stranama u transakciji, prirodi te mjestu i vremenu izvršenja transakcije
9. postupke kojima će se osigurati da se imovina AIF-ova kojima upravlja, ulaže u skladu s pravilima AIF-a, prospektom AIF-a kada je to primjenjivo te važećim zakonskim i podzakonskim odredbama
10. interno izvješćivanje i dostavu informacija na svim relevantnim razinama UAIF-a kao i učinkovite protoke informacija sa svim uključenim trećim osobama
11. evidenciju svojega poslovanja i unutarnje organizacije
12. evidencije svih internih akata, kao i njihovih izmjena
13. mjere i postupke za kontinuirano očuvanje sigurnosti, integriteta i povjerljivosti informacija
14. politike, mjere i postupke osiguranja neprekidnog poslovanja.
(2) UAIF je dužan u okviru sustava unutarnjih kontrola, uzimajući u obzir vrstu, opseg i složenost svojega poslovanja (strategiju ulaganja i vrstu ulagatelja) te vrstu i opseg usluga koje pruža i obavlja, ustrojiti sljedeće funkcije:
1. upravljanja rizicima,
2. praćenja usklađenosti s relevantnim propisima i
3. interne revizije.
(3) U izvršavanju svojih obveza predviđenih ovim člankom, UAIF je dužan postupati u skladu s člancima 57. do 60. i člancima 63. do 66. Delegirane uredbe 231/2013.
Sukob interesa
Članak 54.
(1) UAIF je dužan, uzimajući u obzir vrstu, opseg i složenost poslovanja, organizirati poslovanje na način da svodi rizik sukoba interesa na najmanju moguću mjeru te poduzeti sve razumne korake kako tijekom obavljanja djelatnosti UAIF-a ne bi u pitanje došli interesi AIF-a i ulagatelja u AIF.
(2) UAIF je dužan, uzimajući u obzir vrstu, opseg i složenost poslovanja uspostaviti, provoditi te redovito ažurirati i nadzirati učinkovite politike upravljanja sukobima interesa.
(3) UAIF je dužan poduzeti sve razumne mjere kako bi prepoznao sukobe interesa koji nastanu tijekom upravljanja AIF-ovima između:
a) UAIF-a, uključujući njegovu upravu, rukovoditelje, radnike ili bilo koju osobu koja je odnosom kontrole, izravno ili neizravno, povezana s UAIF-om i AIF-om kojim upravlja UAIF ili ulagatelja u taj AIF
b) AIF-a ili ulagatelja u taj AIF i drugog AIF-a ili ulagatelja u taj drugi AIF
c) AIF-a ili ulagatelja u taj AIF i drugog klijenta UAIF-a
d) AIF-a ili ulagatelja u taj AIF i UCITS fonda kojim upravlja UAIF ili ulagatelja u taj UCITS fond ili
e) dva klijenta UAIF-a.
(4) UAIF je dužan uspostaviti, provoditi i održavati učinkovite organizacijske i administrativne postupke u cilju poduzimanja svih opravdanih mjera namijenjenih prepoznavanju, sprječavanju, upravljanju i praćenju sukoba interesa kako bi se spriječio njihov negativan utjecaj na interese AIF-ova i njihovih ulagatelja.
(5) UAIF je dužan unutar svoje organizacijske strukture odvojiti poslove i odgovornosti koji se mogu smatrati međusobno nespojivima i koji potencijalno mogu generirati sukobe interesa. UAIF mora procijeniti mogu li uvjeti poslovanja uključivati bilo koje druge značajne sukobe interesa i objaviti ih ulagateljima u AIF-ove.
(6) Kad organizacijski postupci i druge mjere koje je UAIF uspostavio za prepoznavanje, sprječavanje, upravljanje i praćenje sukoba interesa nisu dovoljni kako bi osigurali da će rizici od nastanka štete za interese ulagatelja biti spriječeni, UAIF treba na jasan način objaviti ulagateljima prirodu ili izvore sukoba interesa i to prije poduzimanja poslova za njihov račun, te uspostaviti odgovarajuće politike i procedure.
(7) Kada UAIF za račun AIF-a koristi usluge glavnog brokera, UAIF mora sklopiti pisani ugovor s glavnim brokerom. Ako takva mogućnost postoji, ugovor s glavnim brokerom mora posebno sadržavati odredbe kojima je predviđena svaka mogućnost prijenosa i ponovnog korištenja imovine AIF-a, a koje moraju biti u skladu s pravilima AIF-a i kada je to primjenjivo prospektom AIF-a. Ugovor s glavnim brokerom mora sadržavati i odredbu o obvezi obavještavanja depozitara o ugovoru.
(8) UAIF je dužan stručno i s dužnom pažnjom odabrati glavnog brokera s kojim će sklopiti ugovor.
(9) U izvršavanju svojih obveza predviđenih ovim člankom, UAIF je dužan postupati u skladu s člancima 30. do 37. Delegirane uredbe 231/2013.
Članak 55.
(1) UAIF koji obavlja djelatnost upravljanja portfeljem iz članka 11. stavka 1. točke 2. podtočke a) ovoga Zakona, ne smije ulagati dio ili cijelu imovinu portfelja kojima upravlja u udjele AIF-ova kojima upravlja, osim ako dobije prethodno odobrenje klijenta.
(2) UAIF koji obavlja djelatnost upravljanja portfeljem iz članka 11. stavka 1. točke 2. podtočke a) ovoga Zakona, dužan je poštovati odredbe o sustavu za zaštitu ulagatelja iz zakona koji uređuje tržište kapitala.
(3) UAIF koji obavlja djelatnost upravljanja UCITS fondovima iz članka 11. stavka 1. točke 1. podtočke b) ovoga Zakona, ne smije ulagati dio ili cijelu imovinu UCITS fonda kojim upravlja u udjele AIF-ova kojima upravlja, ako to nije predviđeno prospektom UCITS fonda.
Praćenje usklađenosti s relevantnim propisima
Članak 56.
(1) UAIF je dužan, uzimajući u obzir vrstu, opseg i složenost poslovanja društva kao i djelatnosti koje obavlja, uspostaviti, provoditi te redovito ažurirati, procjenjivati i nadzirati primjerene politike i postupke, čiji je cilj otkrivanje svakog rizika neusklađenosti s relevantnim propisima, kao i povezanih rizika te uspostaviti primjerene mjere i postupke u cilju smanjivanja takvih rizika.
(2) UAIF je dužan uspostaviti, provoditi te redovito ažurirati, procjenjivati i nadzirati politike i postupke kako bi osigurao da posluje u skladu s ovim Zakonom i propisima donesenima na temelju ovoga Zakona kao i s drugim relevantnim propisima te osigurati da članovi uprave i druge relevantne osobe, postupaju u skladu s ovim Zakonom i propisima donesenima na temelju ovoga Zakona te pravilima UAIF-a koje uređuju osobne transakcije.
(3) U izvršavanju svojih obveza predviđenih ovim člankom, UAIF je dužan postupati u skladu s člankom 61. Delegirane uredbe 231/2013.
Interna revizija
Članak 57.
(1) UAIF je dužan, kada je to prikladno i primjereno vrsti, opsegu i složenosti poslovanja UAIF-a, ustrojiti zasebnu funkciju interne revizije te osigurati neovisnost te funkcije od ostalih funkcija i djelatnosti UAIF-a.
(2) Funkcija interne revizije neovisno i objektivno procjenjuje primjerenost i učinkovitost uspostavljenih sustava i procesa UAIF-a, sustava unutarnjih kontrola i korporativnog upravljanja te daje neovisno i objektivno stručno mišljenje i savjete za unapređenje poslovanja UAIF-a.
(3) U izvršavanju svojih obveza predviđenih ovim člankom, UAIF je dužan postupati u skladu s člankom 62. Delegirane uredbe 231/2013.
Sustav upravljanja rizicima
Članak 58.
(1) UAIF je dužan, u skladu s vrstom, opsegom i složenosti svoga poslovanja, uspostaviti sveobuhvatan i učinkovit sustav upravljanja rizicima kako bi mogao primjereno prepoznati, mjeriti, upravljati i pratiti sve rizike koji su relevantni za investicijske strategije AIF-ova i kojima je ili bi mogao biti izložen UAIF i AIF-ovi kojima upravlja.
(2) UAIF je dužan u okviru sustava upravljanja rizicima, a u skladu s vrstom, opsegom i složenosti svojega poslovanja, uspostaviti sveobuhvatan i učinkovit proces procjene kreditne sposobnosti izdavatelja u koje namjerava ulagati ili ulaže svoju imovinu i imovinu AIF-ova. Za procjenu kreditne sposobnosti imovine AIF-a i UAIF-a, UAIF se ne smije automatski ili isključivo oslanjati na kreditne rejtinge koje su dodijelile agencije za kreditni rejting kako je propisano u članku 3. stavku 1. točki (b) Uredbe (EZ) br. 1060/2009 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. rujna 2009. o agencijama za kreditni rejting.
(3) UAIF je dužan propisati, primjenjivati, dokumentirati i redovito ažurirati odgovarajuću, učinkovitu i sveobuhvatnu politiku upravljanja rizicima u svrhu utvrđivanja svih rizika povezanih s poslovanjem UAIF-a i radom AIF-ova kojima upravlja.
(4) UAIF je dužan u procesu upravljanja rizicima odrediti profil rizičnosti AIF-ova kojima upravlja, doprinose pojedinih rizika cjelokupnom profilu rizičnosti pojedinog AIF-a i utvrditi prihvatljiv stupanj rizika.
(5) UAIF je dužan revidirati sustave za upravljanje rizicima najmanje jednom godišnje i prilagoditi ih kada je to potrebno.
(6) UAIF je dužan funkcionalno i hijerarhijski odvojiti funkcije upravljanja rizicima od operativnih jedinica, uključujući i funkciju upravljanja imovinom, osim u slučajevima kada može dokazati:
1. da navedene obveze nisu razmjerne vrsti, opsegu i složenosti poslovanja UAIF-a,
2. da su osigurane primjerene mjere sprječavanja sukoba interesa koje omogućavaju uredno i neovisno ispunjavanje obveza funkcije upravljanja rizicima,
3. da sustav upravljanja rizicima ispunjava zahtjeve iz ovoga članka te da je učinkovit.
(7) UAIF je dužan:
1. uspostaviti i primjenjivati odgovarajući, dokumentirani i redovito ažurirani postupak temeljite analize poslovanja prilikom ulaganja imovine AIF-a, u skladu s investicijskom strategijom, ciljevima i profilom rizičnosti AIF-a
2. osigurati da se rizici povezani uz svaku investicijsku poziciju AIF-a i njihov ukupni učinak na portfelj AIF-a mogu neprekidno primjereno identificirati, mjeriti, upravljati i pratiti, između ostalog i korištenjem odgovarajućih postupaka testiranja otpornosti na stres i
3. osigurati da profil rizičnosti AIF-a odgovara veličini, strukturi portfelja i investicijskoj strategiji te ciljevima AIF-a na način kako su propisani u pravilima AIF-a i prospektu AIF-a kada je to primjenjivo.
(8) UAIF je dužan odrediti maksimalnu razinu financijske poluge koju može koristiti za svaki AIF kojim upravlja kao i opseg prava na ponovno korištenje kolaterala ili jamstava, koji bi se mogli odobriti u okviru sporazuma o financijskoj poluzi, vodeći računa, između ostalog o:
a) vrsti AIF-a
b) investicijskoj strategiji AIF-a
c) izvorima financijske poluge
d) svim ostalim međusobnim povezanostima ili relevantnim odnosima s drugim institucijama za financijske usluge, koji bi mogli predstavljati sistemske rizike
e) potrebi da se ograniči izloženost prema bilo kojoj pojedinoj drugoj ugovornoj strani
f) mjeri do koje je financijska poluga pokrivena kolateralom
g) omjeru između imovine i obveza i
h) rasponu, vrsti i opsegu djelatnosti UAIF-a na pojedinim tržištima.
(9) U izvršavanju svojih obveza predviđenih ovim člankom, UAIF je dužan postupati u skladu s člancima 38. do 45. Delegirane uredbe 231/2013.
Upravljanje likvidnošću
Članak 59.
(1) UAIF je dužan, za svaki AIF kojim upravlja, a koji nije zatvoreni AIF koji ne koristi financijsku polugu:
1. uspostaviti sveobuhvatan i učinkovit sustav upravljanja likvidnošću te usvojiti primjerene politike i procedure koje mu omogućavaju praćenje rizika likvidnosti AIF-a
2. osigurati da je profil likvidnosti svakog ulaganja AIF-a u skladu s njegovim obvezama.
(2) UAIF je dužan redovito provoditi testiranja otpornosti na stres, u uobičajenim i iznimnim uvjetima likvidnosti, a s ciljem procjene i praćenja rizika likvidnosti AIF-a.
(3) UAIF je dužan osigurati da su, za svaki AIF kojim upravlja, investicijska strategija, profil likvidnosti i politika otkupa udjela AIF-a međusobno usklađeni.
(4) U izvršavanju svojih obveza predviđenih ovim člankom, UAIF je dužan postupati u skladu s člancima 46. do 49. Delegirane uredbe 231/2013.
Mjere za neprekidno poslovanje
Članak 60.
(1) UAIF je dužan poduzeti sve primjerene mjere koje su potrebne da bi se osiguralo njegovo neprekidno i redovito poslovanje.
(2) Za postizanje svrhe iz stavka 1. ovoga članka UAIF je dužan koristiti odgovarajuće sustave, sredstva i postupke, koji su razmjerni vrsti, opsegu i složenosti njegova poslovanja.
Politika primitaka
Članak 61.
(1) UAIF je dužan uspostaviti i provoditi politiku primitaka koja dosljedno odražava i promiče učinkovito upravljanje rizicima te sprječava preuzimanje rizika koje nije u skladu s profilom rizičnosti, pravilima i/ili prospektom AIF-ova kojima upravlja.
(2) Politika primitaka primjenjuje se na sljedeće kategorije radnika:
- više rukovodstvo
- osobe koje preuzimaju rizik
- kontrolne funkcije i
- svakog drugog radnika čiji primici spadaju u platni razred višeg rukovodstva i osoba koje preuzimaju rizik,
ako njihov rad ima značajan utjecaj na profil rizičnosti UAIF-a i/ili AIF-ova kojima upravlja.
(3) Politika primitaka također se primjenjuje na radnike treće osobe na koju je UAIF delegirao poslove u skladu s člankom 71. ovoga Zakona, a čiji rad ima značajan utjecaj na profil rizičnosti AIF-ova kojima UAIF upravlja. Zahtjevi politike primitaka iz ovoga Zakona ne moraju se primjenjivati na navedene treće osobe, ako su iste temeljem drugih relevantnih propisa podvrgnute jednako učinkovitim regulatornim zahtjevima u odnosu na politike primitaka.
Zahtjevi politike primitaka
Članak 62.
1) Na način i u mjeri koja je primjerena s obzirom na veličinu, unutarnju organizaciju te vrstu, opseg i složenost poslova koje UAIF obavlja, prilikom uspostave i provođenja politike primitaka, UAIF će se rukovoditi sljedećim zahtjevima politike primitaka:
a) politika primitaka dosljedno odražava i promiče učinkovito upravljanje rizicima i sprječava preuzimanje rizika koje nije u skladu s profilom rizičnosti, pravilima AIF-a i/ili prospektom AIF-a kada je to primjenjivo te ne dovodi u pitanje obvezu UAIF-a da postupa u najboljem interesu AIF-ova kojima upravlja
b) politika primitaka je usklađena sa poslovnom strategijom, ciljevima, vrijednostima i interesima UAIF-a, AIF-ova kojima upravlja i ulagatelja te uključuje mjere za izbjegavanje sukoba interesa
c) nadzorni odbor UAIF-a donosi i nadzire implementaciju temeljnih načela politike primitaka, koja načela je dužan najmanje jednom godišnje preispitati
Članovi uprave UAIF-a koji su stručni u području politike primitaka i upravljanja rizicima donose politiku primitaka uz suglasnost nadzornog odbora te su odgovorni za provedbu te politike.
Nadzorni odbor dužan je donijeti odluke:
1. o ukupnom iznosu varijabilnih primitaka za sve radnike UAIF-a u poslovnoj godini za određeno razdoblje procjene
2. na pojedinačnoj osnovi o primicima članova uprave i osoba odgovornih za rad kontrolnih funkcija i
3. o smanjenju ili ukidanju varijabilnih primitaka radnicima, uključujući aktiviranje odredbi o malusu ili povratu primitaka, ako dođe do značajnog narušavanja uspješnosti ili ostvarivanja gubitka UAIF-a.
Navedene odluke nadzornog odbora provodi uprava UAIF-a u skladu s politikom primitaka.
d) nadzorni odbor UAIF-a dužan je osigurati da provođenje politike primitaka najmanje jednom godišnje podliježe središnjoj i neovisnoj internoj provjeri usklađenosti s politikama i procedurama vezanim uz primitke
e) primici kontrolnih funkcija ovise o postignutim ciljevima povezanima sa njihovim radnim zadacima, neovisno o uspješnosti poslovnih područja koja kontroliraju
f) primici viših rukovoditelja na poslovima upravljanja rizicima i praćenja usklađenosti podliježu neposrednom nadzoru odbora za primitke, ako je isti osnovan. Kada odbor za primitke nije osnovan, primici viših rukovoditelja odgovornih za kontrolne funkcije u UAIF-u, kao i drugih radnika koji primaju najviše primitke u UAIF-u, podliježu neposrednom nadzoru nadzornog odbora
g) kada su primici povezani s uspješnošću, ukupni iznos primitka temelji se na kombinaciji ocjene uspješnosti pojedinca (uzimajući u obzir financijske i nefinancijske kriterije) i relevantne poslovne jedinice, kao i na ukupnim rezultatima UAIF-a i AIF-ova kojima upravlja
h) ocjena uspješnosti odnosi se na višegodišnje razdoblje sukladno trajanju AIF-ova pod upravljanjem, kako bi se osiguralo da se ocjena uspješnosti temelji na dugoročnijim rezultatima te da se stvarna isplata primitka rasporedi tijekom relevantnog razdoblja koji uzima u obzir politiku otkupa udjela AIF-ova pod upravljanjem i njihove rizike ulaganja
i) zajamčeni varijabilni primici su iznimka i mogu se ugovoriti samo prilikom zapošljavanja novih radnika, pri čemu su ograničeni na prvu godinu rada
j) fiksni i varijabilni primici su primjereno uravnoteženi. Fiksni dio primitaka mora predstavljati dovoljno visok udio u ukupnim primicima, čime se omogućava provođenje u potpunosti fleksibilne politike varijabilnih primitaka, uključujući mogućnost neisplaćivanja varijabilnog dijela primitaka
k) primici koji se daju u slučaju prijevremenog prestanka ugovornog odnosa s UAIF-om odražavaju uspješnost postignutu u relevantnom razdoblju i određuju se na način koji ne nagrađuje neuspjeh
l) mjerenje uspješnosti, kao osnova za izračun varijabilnog dijela primitaka, mora biti prilagođeno svim vrstama rizika kojima je UAIF izložen ili kojima bi mogao biti izložen
m) značajan dio, a u svakom slučaju najmanje 50 % varijabilnog primitka se sastoji od instrumenata (udjela, odnosno dionica ili poslovnih udjela relevantnog AIF-a ili ekvivalentnih nenovčanih instrumenata).
Takve obveze nema ako imovina AIF-ova pod upravljanjem UAIF-a čini manje od 50 % ukupnog portfelja kojim upravlja UAIF. Navedeni instrumenti podliježu primjerenoj politici zadržavanja, s ciljem usklađenja poticaja koji se daju pojedincu sa interesima UAIF-a, AIF-ova kojima upravlja i ulagatelja. Ovaj se zahtjev politike primitaka primjenjuje na neodgođen dio varijabilnih primitaka kao i na odgođen dio varijabilnih primitaka u skladu s točkom n) ovoga stavka.
n) značajan dio, a u svakom slučaju najmanje 40 % varijabilnog primitka daje se sa odgodom tijekom razdoblja koje je primjereno u odnosu na trajanje konkretnog AIF-a i njegovu politiku otkupa udjela. Prilikom određivanja vremenskog okvira odgode varijabilnog dijela primitka, u obzir se uzima i profil rizičnosti relevantnog AIF-a
U slučaju osobito visokog varijabilnog primitka, najmanje 60% varijabilnog primitka će se odgoditi. Razdoblje odgode varijabilnog dijela primitaka je najmanje tri do pet godina, osim ako je trajanje konkretnog AIF-a kraće.
UAIF odgođene primitke ne smije isplaćivati odnosno dodjeljivati brže nego što proizlazi iz načela pravilnoga vremenskog razgraničavanja. Načelo pravilnoga vremenskog razgraničavanja pri isplati odnosno dodjeli odgođenih primitaka nalaže da kod primitaka koji se odgađaju tijekom n godina, počevši od kraja razdoblja procjene, isplate primitaka na kraju svake godine od kraja razdoblja procjene čine odgođeni iznos primitaka pomnožen sa 1/n.
Odgođeni dijelovi primitaka ne smiju se isplaćivati češće od jedanput godišnje, a prvi odgođeni dio primitaka smije se isplatiti najmanje godinu dana nakon isteka razdoblja procjene.
o) varijabilni primici, uključujući odgođene dijelove varijabilnih primitaka, daju se samo kada i ako je to održivo i opravdano. Varijabilni primici smatraju se održivima ako u razdoblju od utvrđivanja tih primitaka do njihove konačne isplate ne dođe do narušavanja financijskog stanja UAIF-a, odnosno do ostvarivanja gubitka UAIF-a. Varijabilni primici smatraju se opravdanima ako su zasnovani na uspješnosti određene poslovne jedinice, AIF-a i/ili pojedinca
U slučaju značajnog narušavanja uspješnosti ili ostvarenja gubitka UAIF-a i/ili AIF-ova pod upravljanjem, ukupni varijabilni primici će se znatno umanjiti, pri čemu se u obzir uzimaju svi sljedeći oblici smanjenja primitaka:
- smanjenje primitaka tekuće poslovne godine
- smanjenje odgođenih, neisplaćenih primitaka (aktiviranjem odredbi o malusu) i
- naknadno smanjenje već isplaćenih primitaka (aktiviranjem odredbi o povratu primitaka).
p) diskrecijske mirovinske pogodnosti moraju biti usklađene sa poslovnom strategijom, ciljevima, vrijednostima i dugoročnim interesima UAIF-a i AIF-ova kojim upravlja
U slučaju prestanka radnog odnosa, kada radnik ne odlazi u mirovinu, UAIF će iznos diskrecijskih mirovinskih pogodnosti zadržati tijekom razdoblja od pet godina u obliku instrumenata iz točke m) ovoga stavka. U slučaju prestanka radnog odnosa, kada radnik odlazi u mirovinu, diskrecijske mirovinske pogodnosti se radniku daju u obliku instrumenata iz točke m) ovoga stavka uz uvjet petogodišnjeg razdoblja zadržavanja.
r) radnici UAIF-a ne smiju koristiti osobne strategije zaštite od rizika, niti se smiju osigurati za slučaj gubitka primitaka ili nepovoljnog ishoda preuzetih rizika, jer se time narušava usklađenost njihovih primitaka s rizicima i
s) varijabilni primici se neće isplaćivati odnosno davati preko subjekata ili uz pomoć metoda koje omogućavaju ili olakšavaju izbjegavanje zahtjeva iz ovoga Zakona.
(2) Zahtjevi iz stavka 1. ovoga članka odnose se na sve oblike fiksnih i varijabilnih plaćanja i pogodnosti, u novcu ili u naravi, koje isplaćuje odnosno dodjeljuje UAIF i/ili AIF, uključujući primitke povezane sa uspješnošću i prijenosom udjela AIF-ova, a koji se primici isplaćuju odnosno dodjeljuju u korist osoba iz članka 61. stavaka 2. i 3. ovoga Zakona.
(3) U slučaju kada UAIF u skladu s odredbama ovoga Zakona nema nadzorni odbor, odredbe ovoga članka koje se odnose na nadzorni odbor na odgovarajući se način primjenjuju na skupštinu UAIF-a.
Odbor za primitke
Članak 63.
(1) UAIF-ovi koji su značajni po svojoj veličini, organizacijskoj strukturi, prirodi, opsegu i složenosti poslova koje obavljaju ili veličini AIF-ova kojima upravljaju, dužni su osnovati odbor za primitke.
(2) Članovi nadzornog odbora, odnosno kada UAIF u skladu sa ovim Zakonom nema nadzorni odbor, članovi UAIF-a, između sebe biraju članove odbora za primitke, pri čemu odbor mora biti uspostavljen na način koji omogućuje donošenje stručne i neovisne prosudbe o politici primitaka te o utjecaju primitaka na upravljanje rizicima.
(3) Odbor za primitke zadužen je za pružanje podrške i savjetovanje uprave i nadzornog odbora odnosno skupštine UAIF-a vezano za politiku odnosno načela politike primitaka. Odbor za primitke je dužan u svome radu voditi računa o dugoročnim interesima ulagatelja, drugih zainteresiranih strana te o javnom interesu.
(4) Kad je relevantnim propisom određeno da u nadzornom odboru mora biti predstavnik radnika, odbor za primitke uključuje jednog ili više predstavnika radnika.
Procedure postupanja, evidencije i poslovna dokumentacija UAIF-a
Članak 64.
(1) UAIF mora imati jasne i transparentne procedure postupanja s dokumentacijom i arhivirati sve isprave i ostalu dokumentaciju koja se odnosi na poslovanje UAIF-a i AIF-ova kojima upravlja.
(2) UAIF je dužan voditi i čuvati evidencije i poslovnu dokumentaciju o svim aktivnostima, kao i transakcijama koje je izvršio, na način koji omogućuje nadzor nad poslovanjem UAIF-a, a posebice nad ispunjavanjem obveza prema ulagateljima i potencijalnim ulagateljima.
(3) UAIF je dužan organizirati poslovanje i ažurno voditi poslovnu dokumentaciju i druge administrativne ili poslovne evidencije na način koji omogućuje da se u svakom trenutku može provjeriti tijek pojedinog posla kojeg je izvršio za svoj račun, za račun AIF-a ili za račun ulagatelja.
(4) UAIF je dužan svu dokumentaciju o poslovanju s imovinom AIF-ova čuvati odvojeno od dokumentacije UAIF-a i ostalih investicijskih fondova kojima upravlja.
(5) Svu poslovnu dokumentaciju UAIF mora zaštititi od neovlaštenog pristupa i mogućih gubitaka u zapisu te čuvati na trajnom mediju.
(6) UAIF je dužan najmanje 5 godina po isteku godine u kojoj je bio sklopljen posao, čuvati svu dokumentaciju i podatke o svim poslovima s financijskim instrumentima koje je obavilo, odnosno i dulje ako to zahtijeva strategija ulaganja AIF-a koju provodi.
Rješavanje pritužbi ulagatelja
Članak 65.
(1) UAIF je dužan uspostaviti primjerene postupke koji osiguravaju da se pritužbe ulagatelja u AIF-ove kojima UAIF upravlja rješavaju na adekvatan način te da nema ograničenja za ostvarivanje prava ulagatelja, osobito u slučaju kada je UAIF iz države članice koja nije matična država članica AIF-a.
(2) UAIF je dužan ulagateljima omogućiti podnošenje pritužbi na službenom jeziku ili jednom od službenih jezika države u kojoj se trguje udjelima AIF-a.
(3) UAIF je dužan uspostaviti primjerene postupke koji osiguravaju da su informacije u vezi s postupkom rješavanja pritužbi ulagatelja dostupne i ulagatelju i nadležnom tijelu matične države članice AIF-a.
(4) UAIF je dužan čuvati dokumentaciju o svim pritužbama i mjerama koje su na temelju njih poduzete, na način i u rokovima propisanima ovim Zakonom i propisima donesenima na temelju ovoga Zakona.
Rješavanje sporova između UAIF-a i ulagatelja
Članak 66.
(1) Bez utjecaja na mogućnost rješavanja sporova pred sudom ili drugim nadležnim tijelom, UAIF je dužan osigurati uvjete za izvansudsko rješavanje sporova, putem arbitraže, između UAIF-a i ulagatelja u AIF-ove kojima UAIF upravlja.
(2) UAIF je dužan buduće ulagatelje u AIF-ove upoznati s načinom i postupkom rješavanja sporova putem arbitraže.
(3) Ako se radi o sporu koji je nastao ili bi mogao nastati iz ugovora koji je sklopljen s ulagateljem, ugovor o arbitraži mora biti sadržan u posebnoj ispravi koju su potpisale obje stranke, u kojoj ne smije biti drugih utanačenja osim onih koji se odnose na arbitražni postupak.
Mrežna stranica UAIF-a
Članak 67.
(1) UAIF koji upravlja AIF-om s javnom ponudom mora imati, redovito ažurirati i održavati svoju mrežnu stranicu koja sadrži najmanje sljedeće podatke i informacije:
1. opće podatke o UAIF-u (tvrtka, pravni oblik, sjedište i mjesto uprave, ako ono nije isto kao sjedište, broj odobrenja za rad izdanog od Agencije, kao i datum osnivanja i upisa u sudski registar, iznos temeljnog kapitala, osnivači i članovi)
2. osnovne podatke o članovima uprave, nadzornog odbora i prokuristima UAIF-a (osobna imena, kratke životopise)
3. popis djelatnosti iz članka 11. ovoga Zakona za koje UAIF ima izdano odobrenje za rad
4. revidirane godišnje izvještaje UAIF-a
5. revidirane godišnje izvještaje AIF-ova s javnom ponudom kojima upravlja
6. opće podatke o depozitaru AIF-a (tvrtka, pravni oblik, sjedište i adresa uprave, podaci i broj odobrenja nadležne institucije za obavljanje poslova depozitara, iznos temeljnog kapitala, popis svih trećih osoba s kojima depozitar ima sklopljen ugovor o delegiranju poslova iz članka 213. ovoga Zakona)
7. popis AIF-ova s javnom ponudom kojima UAIF upravlja, uz naznaku vrste AIF-a
8. prospekt i pravila AIF-ova s javnom ponudom, te kada je to primjenjivo, ključne podatke za ulagatelje
9. popis delegiranih poslova s naznakom trećih osoba na koju su ti poslovi delegirani
10. sažeti tabelarni prikaz rizika vezanih uz UAIF i AIF s javnom ponudom sa stupnjem utjecaja svakog rizika na UAIF i AIF
11. cijenu udjela AIF-a s javnom ponudom i
12. sve obavijesti vezane uz UAIF i AIF s javnom ponudom te druge podatke predviđene ovim Zakonom.
(2) UAIF je dužan, kada je to moguće i primjenjivo, na svojoj mrežnoj stranici objaviti svaki pravni i poslovni događaj u vezi s UAIF-om i AIF-om s javnom ponudom kojim upravlja, kada se radi o događajima koji bi mogli utjecati na poslovanje AIF-a s javnom ponudom.
(3) O pravnim i poslovnim događajima iz stavka 2. ovoga članka, UAIF je dužan bez odgode obavijestiti i Agenciju.
(4) Na podatke iz stavka 2. ovoga članka, za zatvorene AIF-ove koji su uvršteni na uređeno tržište, dodatno se primjenjuju i odredbe zakona koji uređuje tržište kapitala.
(5) UAIF koji upravlja AIF-om s privatnom ponudom može imati svoju mrežnu stranicu koja sadrži podatke i informacije o UAIF-u i AIF-ovima kojima UAIF upravlja.
(6) Agencija pravilnikom propisuje dodatne podatke i informacije koje mora sadržavati mrežna stranica UAIF-a, za koje smatra da su važni za klijente, tržište i javnost.
Donošenje pravilnika
Članak 68.
Agencija detaljnije pravilnicima propisuje zahtjeve za UAIF-ove, s obzirom na:
1. mjere za neprekidno poslovanje
2. vođenje i čuvanje poslovne dokumentacije UAIF-a
3. politike primitaka i
4. primjereno upravljanje informacijskim sustavom.
POGLAVLJE VII.
IZVJEŠTAVANJE UAIF-A
Izvještaji UAIF-a
Članak 69.
(1) Na financijsko izvještavanje UAIF-a primjenjuju se propisi kojima se uređuje računovodstvo i Međunarodni standardi financijskog izvještavanja, osim ako Agencija ne propiše drugačije.
(2) Financijske izvještaje UAIF-a čine:
1. izvještaj o financijskom položaju
2. izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti
3. izvještaj o novčanom tijeku
4. izvještaj o promjenama kapitala i
5. bilješke uz financijske izvještaje.(3) Odredbe iz ovoga članka na odgovarajući se način primjenjuju i na UAIF iz druge države članice ili iz treće države koji u Republici Hrvatskoj obavlja svoju djelatnost putem podružnice.
(4) Agencija može propisati kontni plan za UAIF-e.
(5) Strukturu i sadržaj financijskih izvještaja UAIF-a te objavljivanje, način i rokove dostave istih Agencija propisuje pravilnikom.
(6) Osim financijskih izvještaja iz stavka 2. ovoga članka, Agencija pravilnikom propisuje strukturu, sadržaj, način i rokove dostave drugih izvještaja UAIF-a koje je UAIF obavezan sastavljati za potrebe Agencije.
Revizija izvještaja UAIF-a
Članak 70.
(1) Godišnje financijske izvještaje UAIF-a mora revidirati revizor na način i pod uvjetima određenima propisima kojima se uređuje računovodstvo i revizija te pravilima revizorske struke, ako ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona nije drugačije određeno.
(2) UAIF je dužan Agenciji dostaviti revidirane godišnje financijske izvještaje iz članka 69. stavka 2. ovoga Zakona u roku od 15 dana od datuma izdavanja revizorskog izvješća, a najkasnije u roku od četiri mjeseca nakon isteka poslovne godine za koju se izvještaji sastavljaju.
(3) Nakon što je jednom izabran, isti revizor može revidirati najviše 7 uzastopnih godišnjih financijskih izvještaja UAIF-a.
(4) Agencija od revizora može tražiti dodatna pojašnjenja u vezi s revidiranim godišnjim financijskim izvještajima, odnosno drugim revidiranim izvještajima UAIF-a.
(5) Ako Agencija utvrdi da revizija izvještaja UAIF-a nije obavljena ili da revizorsko izvješće nije sastavljeno u skladu s ovim Zakonom, propisima donesenima na temelju ovoga Zakona, propisima kojima se uređuje računovodstvo i revizija te pravilima revizorske struke, ili ako obavljenim nadzorom poslovanja UAIF-a ili na drugi način utvrdi da revizorsko izvješće o izvještajima UAIF-a nije zasnovano na istinitim i objektivnim činjenicama, može odbiti revizorsko izvješće i zahtijevati od UAIF-a da reviziju obavi drugi revizor, a na trošak UAIF-a.
(6) Revizor iz stavka 1. ovoga članka dužan je Agenciji prijaviti svako kršenje odredbi ovoga Zakona, propisa donesenih na temelju istog ili drugih relevantnih propisa koje utvrdi u obavljanju revizije iz stavka 1. ovoga članka.
(7) Agencija detaljnije pravilnikom propisuje opseg i sadržaj revizije, odnosno revizijskih postupaka i revizorskog izvješća o obavljenoj reviziji godišnjih financijskih izvještaja, odnosno drugih izvještaja UAIF-a.
POGLAVLJE VIII.
DELEGIRANJE POSLOVA NA TREĆE OSOBE
Delegiranje poslova na treće osobe
Članak 71.
(1) UAIF može trećim osobama delegirati poslove koje je dužan obavljati, ako je o istome prethodno obavijestio Agenciju.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, ako UAIF upravlja AIF-om čiji se udjeli nude javnom ponudom, za delegiranje poslova iz članka 11. stavka 2. točaka 2. i 3. te stavka 3. točke 3. ovoga Zakona, kao i za delegiranje poslova kontrolnih funkcija iz članka 53. stavka 2. ovoga Zakona, UAIF je dužan ishoditi odobrenje Agencije.
(3) O delegiranju poslova iz stavaka 1. i 2. ovoga članka UAIF i treća osoba sklapaju ugovor u pisanom obliku. Ugovorom mora biti određeno da je treća osoba dužna omogućiti provođenje nadzora nad delegiranim poslom radnicima Agencije.
(4) Ugovor iz stavka 3. ovoga članka ne može stupiti na snagu ako:
a) UAIF, u skladu sa stavkom 1. ovoga članka, o istome nije prethodno obavijestio Agenciju ili
b) UAIF, u skladu sa stavkom 2. ovoga članka, nije ishodio odobrenje Agencije.
(5) UAIF koji je na temelju članka 67. stavka 1. ovoga Zakona dužan održavati mrežnu stranicu, dužan je na istoj objaviti podatak o poslovima koji su delegirani na treću osobu, kao i identitet treće osobe. Ako treća osoba dalje delegira obavljanje delegiranih poslova, prema odredbama članka 74. stavka 1. ovoga Zakona, UAIF će na svojoj mrežnoj stranici objaviti i taj podatak, uz identitet te osobe, odmah po stupanju na snagu toga ugovora.
Članak 72.
Delegiranje poslova na treće osobe moguće je samo uz ispunjenje sljedećih uvjeta:
a) delegiranje se provodi iz objektivnih razloga i isključivo s ciljem povećanja učinkovitosti obavljanja tih poslova
b) treća osoba mora imati sve potrebne resurse za pravilno, kvalitetno i učinkovito obavljanje delegiranih poslova
c) ovlaštene osobe treće osobe moraju imati dobar ugled te stručne kvalifikacije i iskustvo potrebno za obavljanje delegiranih poslova
d) UAIF mora moći dokazati da je treća osoba kvalificirana i sposobna za obavljanje delegiranih poslova, da je izabrana primjenom dužne pažnje i da UAIF može u svako doba učinkovito nadzirati obavljanje delegiranih poslova, davati upute trećoj osobi i raskinuti ugovor s trenutnim učinkom kada je to u interesu ulagatelja
e) UAIF će kontinuirano nadzirati treću osobu u obavljanju delegiranih poslova
f) UAIF ne smije delegirati poslove na treće osobe do te mjere da se više ne može smatrati UAIF-om („poštanski sandučić“)
g) poslovi se ne smiju delegirati na osobu čiji interesi mogu biti u sukobu s interesima UAIF-a, AIF-a ili njegovih ulagatelja
h) delegiranjem se ne umanjuje učinkovitost nadzora nad UAIF-om i AIF-ovima
i) delegiranjem se ne smiju ugroziti interesi ulagatelja i AIF-a
j) UAIF i dalje ostaje u potpunosti odgovornim za obavljanje delegiranih poslova
k) kada je primjenjivo, u prospektu AIF-a naveden je popis poslova koji su delegirani na treću osobu i osoba na koju su oni delegirani
l) poslovi upravljanja imovinom AIF-a ili upravljanja rizicima mogu se delegirati samo na subjekte koji imaju odobrenje ili drugu odgovarajuću dozvolu za upravljanje imovinom te podliježu nadzoru, a ako ti uvjeti nisu zadovoljeni potrebno je odobrenje Agencije i
m) ako se poslovi upravljanja imovinom AIF-a ili upravljanja rizicima delegiraju na subjekt iz treće države, pored zahtjeva iz točke l) ovoga stavka, mora postojati suradnja između Agencije i tijela nadležnog za nadzor toga subjekta kako bi se minimalno osigurala učinkovita razmjena informacija na temelju kojih Agencija može izvršavati svoje zadaće u skladu s odredbama ovoga Zakona.
Članak 73.
Upravljanje imovinom i upravljanje rizicima AIF-a ne može se delegirati ili poddelegirati na:
1. depozitara ili treću osobu na koju je depozitar delegirao svoje poslove ili
2. bilo koji drugi subjekt čiji bi interesi mogli bili u sukobu s interesima UAIF-a, AIF-a ili njegovih ulagatelja, osim ako je taj subjekt funkcionalno i hijerarhijski razdvojio poslove upravljanja imovinom ili poslove upravljanja rizicima od svojih ostalih poslova koji bi mogli prouzročiti sukobe interesa, a mogući sukobi interesa primjereno su prepoznati, istima se upravlja te se prate i objavljuju ulagateljima AIF-a.
Članak 74.
(1) Treća osoba može dalje delegirati obavljanje delegiranih poslova samo uz ispunjenje sljedećih uvjeta:
a) UAIF se suglasio s daljnjim delegiranjem
b) UAIF je obavijestio Agenciju o daljnjem delegiranju poslova, prije no što je to delegiranje stupilo na snagu i
c) ispunjeni su svi uvjeti iz članka 72. ovoga Zakona i za daljnje delegiranje poslova.
(2) Treća osoba na koju su delegirani poslovi UAIF-a dužna je kontinuirano nadzirati obavljanje poddelegiranih poslova.
Članak 75.
(1) UAIF je dužan, prilikom delegiranja poslova na treće osobe, korištenja vanjskih usluga i drugih poslova koji su od značaja za UAIF i AIF-ove kojima upravlja, postupati stručno, s posebnom pažnjom i u najboljem interesu ulagatelja i AIF-a kojim upravlja.
(2) UAIF je dužan propisati i implementirati interne politike i procedure kako bi osigurao postupanje u skladu sa stavkom 1. ovoga članka, a koje su u skladu s odredbama ovoga Zakona i propisima donesenima na temelju ovoga Zakona, pravilima AIF-a i, kada je primjenjivo prospektom AIF-a, ciljevima AIF-a, investicijskom strategijom te strategijom i politikom upravljanja rizicima uključujući i ograničenja rizika.
(3) UAIF je dužan, prilikom delegiranja poslova na treće osobe, postupati u skladu s člancima 75. do 82. Delegirane uredbe 231/2013.
POGLAVLJE IX.
KVALIFICIRANI UDJELI
Članak 76.
(1) UAIF je dužan u roku od 30 dana od dana saznanja o namjeri izravnog ili neizravnog stjecanja ili povećanja kvalificiranog udjela u UAIF-u, koje bi rezultiralo time da visina udjela u kapitalu ili u glasačkim pravima dosegne ili premaši 20%, 30% ili 50%, ili da UAIF postane ovisno društvo namjeravanog stjecatelja, obavijestiti Agenciju o takvoj namjeri stjecanja odnosno povećanja kvalificiranog udjela.
(2) UAIF je dužan u roku od 30 dana od dana saznanja o namjeri izravnog ili neizravnog otuđenja ili smanjenja kvalificiranog udjela na način da udio u kapitalu ili glasačkim pravima padne ispod granice od 20%, 30% ili 50%, ili ako UAIF prestaje biti ovisno društvo te osobe, obavijestiti Agenciju o takvoj namjeri otuđenja odnosno smanjenja kvalificiranog udjela.
(3) Po primitku obavijesti iz stavka 1. odnosno stavka 2. ovoga članka, Agencija će postupiti u skladu sa člankom 33. ovoga Zakona.
(4) Agencija pravilnikom propisuje uvjete za imatelje kvalificiranog udjela u UAIF-u, kriterije za procjenu namjeravanog stjecanja ili povećanja kvalificiranog udjela u skladu sa stavkom 1. ovoga članka, kao i dokumentaciju koju je UAIF dužan dostaviti uz obavijesti iz stavka 1. odnosno 2. ovoga članka.
Pravne posljedice nezakonitog stjecanja kvalificiranog udjela
Članak 77.
(1) Osoba koja stekne kvalificirani udjel u UAIF-u protivno odredbama ovoga Zakona, nema pravo glasa iz tako stečenih dionica ili poslovnih udjela, a Agencija će naložiti njihovo otuđenje.
(2) Troškove otuđenja dionica ili poslovnih udjela iz stavka 1. ovoga članka podmiruje imatelj kvalificiranog udjela .
Mjere koje Agencija poduzima u slučajevima kada je upravljanje UAIF-om
pažnjom dobrog stručnjaka dovedeno u pitanje
Članak 78.
(1) Ako je neprimjerenim utjecajem imatelja kvalificiranog udjela upravljanje UAIF-om pažnjom dobrog stručnjaka dovedeno u pitanje, Agencija je ovlaštena poduzimati odgovarajuće mjere kako bi se taj utjecaj spriječio.
(2) Mjere iz stavka 1. ovoga članka obuhva