Kompanija za razvoj i financiranje projekata energetske učinkovitosti
Energy service company
FMRL
Referentne razine za aktivnost gospodarenja šumama
Forest management reference level
FN
Fotonapon
Photovoltaics
FZOEU
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost
Fund for Environment and Energy Efficiency
HWP
Drvni proizvod
Harvested wood product
HNB
Hrvatska narodna banka
Croatian National Bank
HZZ
Hrvatski zavod za zapošljavanje
Croatian Employment Service
ICT
Sektor informacijsko-komunikacijske tehnologije
Information and communications technology
IPCC
Međuvladin panel o klimatskim promjenama
Intergovernmental Panel on Climate Change
UPP
Ukapljeni prirodni plin
Liquefied natural gas
LULUCF
Korištenje zemljišta, promjena korištenja zemljišta i šumarstvo
Land use, land use change and forestry
NAP EnU
Nacionalni akcijski plan energetske učinkovitosti
National Energy Efficiency Action Plan
MZOE
Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Ministry for Environment and Energy
NUS
Niskougljična strategija
Low Carbon Strategy
NRT/BAT
Najbolje raspoložive tehnike
Best available tehniques
OIE
Obnovljivi izvori energije
Renewable energy sources
PTV
Potrošna topla voda
Hot water
UNDP
Program Ujedinjenih naroda za razvoj
United Nations Development Programme
UNFCCC
Okvirna konvencija Ujedinjenih naroda o promjeni klime
Unired Nations Framework - Convention on Climate Change
UNP/ LPG
Ukapljeni naftni plin
Liquefied petroleum gas
SDI
Pokazatelji održivog razvoja
Sustainable development indicators
TOE
Tona ekvivalenta nafte
Tonne of oil equivalent
SPP/ CNG
Stlačeni prirodni plin
Compressed natural gas
1.SVRHA, CILJEVI I NAČELA
Globalna promjena klime danas je jedan od najvećih izazova čovječanstva. Znanstveno je utvrđeno da je uzrok promjene povećana emisija stakleničkih plinova, najviše kao posljedica izgaranja fosilnih goriva, zbog poljoprivrede i sječe tropskih šuma. Zajedničko djelovanje država u cilju sprječavanja globalnih promjena provodi se kroz Okvirnu konvenciju Ujedinjenih naroda o promjeni klime (dalje u tekstu: UNFCCC konvencija). Kyotski protokol uz UNFCCC konvenciju i njegov amandman nisu spriječili globalni porast emisije. Pariškim sporazumom države su se obvezale da će zajedničkim djelovanjem smanjivati emisije stakleničkih plinova s ciljem ograničavanja porasta prosječne globalne temperature do najaviše 2°C do kraja stoljeća, a ukoliko bude moguće do 1.5°C. Ciljevi smanjenja emisija stakleničkih plinova određuju se vlastitim planiranjem, tako da svaka stranka Pariškog sporazuma (ili skupina država) određuje planirani nacionalno utvrđeni doprinos (dalje u tekstu: INDC) do 2030. godine.
Polazište politike Europske unije (EU) za put prema niskougljičnom gospodarstvu je cilj smanjenja emisija stakleničkih plinova 80-95% do 2050. godine definirano kroz dokument Plan puta za prijelaz na konkurentno niskougljično gospodarstvo do 2050. godine (eng. A Roadmap for moving to a competitive low-carbon economy in 2050 (dalje u tekstu: Plan puta do 2050).U skladu s tim ciljem, a u svrhu utvrđivanja doprinosa EU u okviru Pariškog sporazuma, 23. listopada 2014. godine Europsko vijeće usvojilo je klimatsko energetski okvir do 2030. godine kojim postavlja cilj smanjenja emisija stakleničkih plinova za najmanje 40% do 2030. godine. Također, postavlja se cilj udjela obnovljivih izvora energije do 27% i indikativni cilj smanjenja energetske potrošnje 30%.
Zakon o zaštiti zraka (Narodne novine, br. 130/11 i 47/14) postavlja obvezu izrade Strategije niskougljičnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje do 2030. godine s pogledom na 2050. godinu (dalje u testu: Niskougljična strategija) i Akcijskog plana za provedbu Niskougljične strategije za razdoblje od pet godina. Prema Zakonu o zaštiti zraka smanjivanje emisija stakleničkih plinova na teritoriju Republike Hrvatske osigurava se provođenjem Niskougljične strategije, planskih dokumenata, postupnim ograničavanjem emisijskih jedinica gospodarskim subjektima, trgovanjem emisijskim jedinicama, mjerama u svim sektorima izvora emisija, primjenom fleksibilnih mehanizama Kyotskog protokola i drugim mjerama koje doprinose ublažavanju klimatskih promjena. Zakon o zaštiti zraka propisuje da razvojni dokumenti pojedinih područja i djelatnosti moraju biti usklađeni s načelima, osnovnim ciljevima, prioritetima i mjerama niskougljičnog razvoja po pojedinim sektorima utvrđenim u Niskougljičnoj strategiji.
Plan zaštite zraka, ozonskog sloja i ublažavanja klimatskih promjena u Republici Hrvatskoj za razdoblje 2013.-2017. (Narodne novine, broj 139/13) dao je okvirne smjernice za izradu Niskougljične strategije.
Niskougljična strategija s Akcijskim planom određuje put Republike Hrvatske prema konkurentnom gospodarstvu s niskom emisijom stakleničkih plinova. Ciljevi smanjenja emisije stakleničkih plinova do 2030. godine i 2050. godine provodit će se u Republici Hrvatskoj u okviru političkog okvira koji je usvojila Europska unija. Niskougljična strategija se odnosi na sve sektore gospodarstva i ljudske aktivnosti, a osobito je vezana za energetiku, industriju, promet, poljoprivredu, šumarstvo i gospodarenje otpadom. Radi se o strategiji koja ima horizontalno djelovanje, ona je nadređena sektorskim strategijama, iako se operativno provodi kroz pojedine sektore.
Proces tranzicije prema niskougljičnom gospodarstvu je kontinuiran i dugotrajan, zahvaća cjelokupno društvo i gospodarstvo, treba biti promišljen i prilagođen mogućnostima i raspoloživim resursima. To je prilika da se poboljšanjima postojeće infrastrukture i tehnoloških rješenja, inovacijama, transferom naprednih tehnologija, značajnim strukturalnim promjenama u svim sektorima, potakne porast industrijske proizvodnje, investicijski ciklus, razvoj novih djelatnosti, gospodarstva te otvore nova radna mjesta održive perspektive.
Niskougljična strategija postavlja sljedeće opće ciljeve:
Postizanje održivog razvoja temeljenog na znanju i konkurentnom gospodarstvu s niskom razinom ugljika i učinkovitim korištenjem resursa
povećanje zapošljavanja u rastućim sektorima gospodarstva i ‘zelenoj’ ekonomiji
poticanje regionalnog i ruralnog razvoja
poticanje inovacija i tehnološkog razvoja
poticanje obrazovanja, cjeloživotnog školovanja i specijalizacija za niskougljično gospodarstvo
doprinos socijalnom uključivanju
Povećanje sigurnosti opskrbe energijom, održivost energetske opskrbe, povećanje dostupnosti energije i smanjenje energetske ovisnosti
Solidarnost izvršavanjem obveza Republike Hrvatske prema međunarodnim sporazumima, u okviru politike Europske unije, kao dio naše povijesne odgovornosti i doprinos globalnim ciljevima
Smanjenje onečišćenja zraka i utjecaja na zdravlje.
U pogledu međunarodnih obveza Republika Hrvatska podržava načelo zajedničke ali različite odgovornosti. Gospodarske i druge nacionalne osobitosti trebaju se uzeti u obzir pri određivanju tranzicijskog razdoblja za prijelaz na niskougljično gospodarstvo. Republika Hrvatska treba kroz Niskougljičnu strategiju krenuti putem koji je za njezine građane najpovoljniji.
Ovo je strategija koja stvara sinergiju sa Strategijom održivog razvojaRepublike Hrvatske (Narodne novine, broj 30/2009), konceptom razvoja novih zelenih poslova i ekonomije, konceptom kružnog gospodarstva u kojem se resursi koriste maksimalno i praktično više ne postoji otpad. Ovdje se daju vizije pojedinih sektora do 2050. godine u kontekstu niskougljičnog razvoja, ali to je primjenjivo za čitavo društvo i ekonomiju.
Niskougljična strategija vodi viziji društva u kojem ćemo živjeti zdravije, ugodnije i s većom mobilnosti. Postojeći stambeni i poslovni prostori biti će obnovljeni, a novi građeni po principima gotovo nulte potrošnje energije. Opskrba energijom biti će sigurnija, gotovo potpuno vlastita, iz obnovljivih izvora i s malim emisijama, a potrošači energije biti će i proizvođači energije. Prometni sustav biti će intermodalan i integriran, pretežito s električnim vozilima. Industrija i poljoprivreda biti će učinkovite i povezane sa svim sektorima gospodarstva, a pritom će se gotovo svi materijali reciklirati u integriranom i kružnom gospodarstvu. Prevladavati će svjesni, senzibilni i proaktivni način mišljenja i djelovanja u smjeru cjelovitog razvoja.
Niskougljična strategija postavlja sljedeća opća načela:
održivost
onečišćivač plaća
primjena horizontalnog principa
fleksibilnost
participativnost (uključivost)
inovativnost
solidarnost
sinergija djelovanja
cjelokupnost (holistički pristup)
planska dugoročnost.
Održivi razvoj kao ravnoteža između gospodarskog rasta, zaštite okoliša i društvenog razvoja temeljno je načelo ove strategije. Troškovi mjera na putu prema niskougljičnom gospodarstvu ne smiju ugroziti razvoj. Provođenje strategije trebaju financirati onečišćivači, pri čemu raspodjela opterećenja treba biti što pravednija, a modeli prikupljanja sredstava što jednostavniji i transparentniji.
Primjena horizontalnog principa podrazumijeva prostiranje kroz sve sektore i kapilarno uključivanje u njihove politike. Primjerice, mjere uštede energije trebaju se smatrati novim izvorom energije i jednako tretirati kao izgradnja novih energetskih kapaciteta. Isto tako, mjere za povećanje odliva u aktivnostima gospodarenja šumom i poljoprivrednim tlima, u smislu poticanja, trebaju se tretirati jednako kao mjere smanjenja emisije. Fleksibilnost znači da strategija treba biti dovoljno otvorena da uvažava moguće vanjske geopolitičke okolnosti i druge poremećaje, ostavljajući sektorima dovoljno mogućnosti da sami odlučuju o svojim ciljevima. Participativnost podrazumijeva uključivanje svih sektora koji doprinose smanjenju emisije pa i onih koji doprinose emisiji indirektno.
Inovativnost i pametna rješenja stupovi su Europske razvojne strategije. To su preduvjeti za međunarodnu i globalnu konkurentnost. Hrvatska treba biti solidarna međunarodno, a solidarnost treba poticati i između sektora. Veći učinci se postižu ako se uspijevaju stvoriti uvjeti za sinergijsko djelovanje te treba poticati aktivnosti i mjere takvog djelovanja. Načelo cjelovitosti pri planiranju osobito je važno, posebno u mjerama gospodarenja otpadom, poljoprivredi i šumarstvu.
Okvir 1.1-1: Razlika ublažavanja i prilagodbe klimatskim promjenama
U javnosti se često ne razlikuje pojam ublažavanja od pojma prilagodbe klimatskim promjenama.Ublažavanjem se djeluje na uzroke, a provodi se smanjenjem emisije stakleničkih plinova ili se povećava odliv (vezivanje ugljika u biomasu ili tlo). Smanjenje emisije i povećanje odliva je cilj Niskougljične strategije.Prilagodba klimatskim promjenama su aktivnosti kojima se sprječava ili umanjuje utjecaj promjene klime nastao zbog porasta temperature, povećanje razine mora, suše, poplave, itd. Kada politikama radimo na prilagodbi klimatskim promjenama jačamo otpornost okoliša, prirode, gospodarstva i društva na klimatske promjene. Republika Hrvatska prema Zakonu o zaštiti zraka klimatske aktivnosti dugoročno planira kroz Niskougljičnu strategiju i Strategiju prilagodbe klimatskim promjenama.
2.PROCES IZRADE STRATEGIJE I METODOLOŠKI PRISTUP
Niskougljična strategija izrađena je kroz tri koraka (slika 2.1-1).
Slika 2.1-1: Proces izrade Niskougljične strategije Republike Hrvatske
Prvi korak
Prvi korak započeo je 2012. godine kroz projekt Nisko-emisijske razvojne strategije (eng. Low Emission Development Strategies) tadašnjeg Ministarstva zaštite okoliša i prirode u partnerstvu s Programom Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP), čime je izrađen Okvir za izradu Strategije niskougljičnog razvoja. Fokus projekta bio je na širokim konzultacijama po sektorima, održavanjem niza sektorskih radionica: energetska postrojenja, zgradarstvo, promet, industrija, poljoprivreda i šumarstvo, otpad i turizam. Na radionicama su sudionici aktivno sudjelovali u analizi snaga, slabosti, prilika i prijetnji (SWOT) te u utvrđivanju vizije. Utvrđene su i prioritetne mjere i smjernice za izradu Niskougljične strategije. Okvir je usvojen u okviru Plana zaštite zraka, ozonskog sloja i ublažavanja klimatskih promjena u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2013. do 2017. godine. Detaljnije o postupku i rezultatima može se naći u publikaciji Okvir za izradu Strategije niskougljičnog razvoja – sažetak[Lit 2.1-1].
Drugi korak
U izradi stručnih podloga za Niskougljičnu strategiju radili su stručnjaci različitih specijalnosti i struka, iz niza institucija i fakulteta te pojedinačni stručnjaci za sektor energetike, prometa, rudarsko-naftnog inženjerstva, poljoprivrede, ekonomije, sociologije, prava, tehnološkog razvoja, itd. Proces izrade je tekao po dvije linije, analitičkim poslom pripreme stručnih podloga i paralelnim konzultacijama s dionicima i zainteresiranom javnosti. Komunikacija s javnosti i dionicima provedena je sukladno Komunikacijskom planu za prezentiranje dokumenta. Na prvoj konferenciji o Niskougljičnoj strategiji održanoj u ožujku 2015. godinedana je prezentacija početnih aktivnosti projekta te informiranje i uključivanje javnosti u proces izrade Niskougljične strategije. Održano je pet sektorskih radionica – za energetska postrojenja i industriju, promet, zgradarstvo, poljoprivredu i šumarstvo te otpad. Na radionicama su sudionici-eksperti prikazali unutarnje čimbenike (snage i slabosti) i vanjske čimbenike (prilike i prijetnje) koji karakteriziraju postojeće stanje u sektorima utjecaja. Niskougljični razvoj razmatrao se u okviru općeg gospodarskog i društvenog razvoja Republike Hrvatske i pitanja strukturnih reformi u pojedinim sektorima koja direktno ili indirektno utječu na racionalnije i učinkovitije gospodarenje prirodnim resursima i smanjenje pritiska na okoliš . Osim navedenih radionica, radni tim je tijekom izrade Niskougljične strategije prezentirao rezultate na konferencijama, forumima i stručnim skupovima.
Niskougljična strategija je prvo pisana u obliku Zelene knjige, u kojoj su dani detaljni tehnički opisi i podaci, opisani modeli, metode, mjere, scenariji, učinci scenarija na gospodarstvo, društvo i okoliš, analiza osjetljivosti, smjernice, financiranje itd. Na temelju Zelene knjige izrađena je Bijela knjiga koja predstavlja sažetak rezultata, fokusirani tekst na odabrane mjere, scenarije i politike, sa smjernicama provedbe, uključujući potrebne financijske mehanizme. Bijela knjiga predstavlja Nacrt niskougljične strategije, to je dokument kojeg na prijedlog Vlade Republike Hrvatske, donosi Hrvatski sabor. Akcijski plan provedbe Niskougljične strategije za sljedećih pet godina, na prijedlog Ministarstva zaštite okoliša i energetike, donosi Vlada Republike Hrvatske.
Treći korak
U trećem koraku provedeni su novi proračuni i novelacija niskougljičnih scenarija. Tri su glavna razloga zašto je bilo razložno provesti ponovljeni proračun.
Prvi razlog je što je tijekom 2016. godine došlo do promjena u povijesnom nizu podataka energetike, pa je s tim u vezi bilo potrebno ponoviti proračun emisija stakleničkih plinova za razdoblje od 1990. godine. Drugi razlog je što je došlo do promjena nekih ključnih čimbenika, cijena fosilnog goriva (posebice plina), prognoza u cijenama CO2, značajnijeg pada cijena tehnologija obnovljivih izvora energije, posebice sunčanih elektrana. Treći razlog je što je krajem 2016. godine došlo do promjene Vlade Republike Hrvatske čime su postavljene i nove razvoje smjernice za razdoblje od 2017. do 2020. godine, pa se s tim u vezi javila potreba preispitivanja ciljeva, politika i mjera.
Paralelno s izradom Bijele knjige proveden je postupak Strateške procjene utjecaja na okoliš s glavnom ocjenom utjecaja na ekološku mrežu. Nakon što Hrvatski sabor donese Niskougljičnu strategiju Vlada Republike Hrvatske donijet će Akcijski plan provedbe za razdoblje od pet godina.
Metodološki pristup
U početnom koraku rade se projekcije makroekonomskih i drugih parametara proračuna. Zatim se definiraju moguće mjere, tehničkog i ne-tehničkog tipa. Za mjere se određuju troškovi i njihov utjecaj na gospodarstvo i okoliš. Temeljem kriterija troškovne učinkovitosti, doprinosa gospodarskom razvoju i konkurentnosti, formiraju scenariji, koji predstavljaju kombinacije različitih mjera.
U izradi Niskougljične strategije analizirano je niz scenarija, primijenjeni su mnogobrojni modeli za simulacije i optimiranje, a razvijen je i integralni model za nacionalne projekcije stakleničkih plinova NUSPCRO (Niskougljično strateško planiranje Republike Hrvatske). Dodatna vrijednost je što NUSPCRO omogućava i planiranje scenarija za ostale onečišćujuće tvari, tako se usklađivanje ciljeva po obvezama UNFCCC konvencije i Konvencije o dalekosežnom prekograničnom onečišćenju zraka (LRTAP) može provoditi istovremeno. Za planiranje elektroenergetskog sustava i analize uključivanja obnovljivih izvora energije, korišten je model satne simulacije sve do 2050. godine, a proveden je i paralelan kontrolni proračun elektroenergetskog sustava sekvencijalnim vremenskim modelom. Rezultati su integrirani u cjelovit višesektorski model s mogućnošću izračuna integriranih klimatsko-energetskih projekcija te implikacija na emisije onečišćujućih tvari i zapošljavanje.
Emisije stakleničkih plinova i projekcije iskazane u ovom dokumentu su u skladu s metodologijom iz vodiča Međuvladinog panela za klimatske promjene iz 2006. godine (IPCC 2006) i odgovarajućih faktora stakleničkog potencijala za izračun ekvivalenata emisija CO2. U skladu s ovom metodologijom promatra se samo emisija do koje je došlo na teritoriju države te emisija iz goriva koje je ukrcano na teritoriju države kad se radi o transportu. Staklenički potencijal (promatrano u 100 godina) s kojim se izračunava ekvivalentna količina CO2 za glavne stakleničke plinove je slijedeći: ugljični dioksid CO2 = 1, didušikov oksid N2O = 298 i metan CH4=25.
Odlivi iz sektora korištenje zemljišta i promjene u korištenju zemljišta (LULUCF) predstavljaju sastavni dio Niskougljične strategije, međutim brojčani doprinos LULUCF-a ispunjenju ciljeva u ovom trenutku nije moguće dati, jer načini obračunavanja nisu konačno određeni u sklopu Pariškog sporazuma, a niti konačno prihvaćeni unutar Europske unije.
3.MEĐUNARODNI KONTEKST I POLITIKA EUROPSKE UNIJE
3.1.OPIS ČINJENICA I PROCJENE VEZANE UZ GLOBALNE KLIMATSKE PROMJENE
Činjenice koje upućuju na klimatske promjene i uzroke klimatskih promjena znanstveno su opisane i obrazložene u izvješću Međuvladinog panela o promjeni klime [Lit 3.1-1]. Mnoge od opaženih promjena nisu zabilježene ranije, a neke od njih čak niti u posljednjih tisuću godina. Atmosfera i oceani su se zagrijali, količine snijega i leda na Zemlji su se smanjile, razina mora se podigla, a koncentracije stakleničkih plinova su porasle. Zagrijavanje klimatskog sustava je neupitno.
Općenito se očekuje da će emisije stakleničkih plinova uzrokovati daljnje zagrijavanje i promjene svih komponenata klimatskog sustava. Rezultati svih reprezentativnih scenarija upućuju na to da će se globalno zagrijavanje nastaviti i nakon 2100. godine i da će se temperatura površine Zemlje zadržati na približno istoj povećanoj razini još mnogo stoljeća nakon zaustavljanja neto emisija CO2 uzrokovanih ljudskim djelovanjem. Veliki dio klimatskih promjena je ireverzibilan na vremenskoj skali od nekoliko stoljeća pa do nekoliko tisućljeća, osim ako ne dođe do velikog neto odliva CO2 iz atmosfere u dužem razdoblju. Ograničenje klimatskih promjena zahtijeva suštinsko i trajno smanjenje emisija stakleničkih plinova.
3.2.RELEVANTNOST KLIMATSKIH PROMJENA ZA REPUBLIKU HRVATSKU
Uzimajući u obzir činjenicu da je više od 36% kopnene površine Republike Hrvatske i više od 16% njene pomorske površine obuhvaćeno područjima ekološke mreže Natura 2000, da je šumom obuhvaćeno oko 40% kopnene površine države1, te da se po dostupnosti i bogatstvu vodenih izvora Hrvatska nalazi na vrlo visokom petom
1Prema definiciji pojma šuma iz Zakona o šumama
mjestu u Europi, a na 42. u svijetu2, te da se na popisu zaštićene kulturne baštine nalazi oko 8000 dobara (materijalnih i nematerijalnih) [Lit 3.2-1], važno je razumjeti da klimatske promjene predstavljaju prijetnju njihovoj opstojnosti, koristima koje pružaju društvu te da je potrebno pravovremeno iznaći načine za njihovu zaštitu i održanje.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku u 2013. godini u Republici Hrvatskoj je bilo 5.526 registriranih poslovnih subjekata čija je djelatnost bila direktno povezana s koristima od ekosustava samo u području poljoprivrede, šumarstva i ribarstva3. Mogućnosti proizvodnje energije iz obnovljivih izvora energije, posebice hidroelektrana, vjetroelektrana i sunčanih elektrana, će se mijenjati ovisno o klimatskim promjenama.
U Republici Hrvatskoj 2014. godina bila obilježena katastrofalnim poplavama. Za potrebe donošenja odluke o pomoći Europska komisija4je izvijestila da su hrvatska nadležna tijela ukupnu izravnu štetu nastalu, kao posljedicu katastrofe, procijenila na 297,6 milijuna eura, te da su razine vode djelomično premašile najviše ikada zabilježene, dajući im obilježja tisućljetne poplave. Dodatno, navodi se da su: „Nastale znatne štete na stambenim, komercijalnim, komunalnim i infrastrukturnim objektima, a stradali su i usjevi te stoka. Preko 26.000 ljudi moralo je biti evakuirano. Došlo je do pada mreže za opskrbu električnom energijom, dok su ceste i mostovi pretrpjeli ozbiljna oštećenja i/ili su ih zatrpali odroni i nanosi blata. Poplavljeno je približno 2.700 stambenih i preko 4.000 poljoprivrednih objekata, od koji su mnogi pretrpjeli strukturna oštećenja“.
3.3.STATUS MEĐUNARODNIH KLIMATSKIH PREGOVORA I EUROPSKA STRATEGIJA ZA BORBU PROTIV KLIMATSKIH PROMJENA
3.3.1.Status međunarodnih klimatskih pregovora
UNFCCC konvencija je prvi i temeljni međunarodni sporazum usmjeren na rješavanje pitanja promjene klime [Lit 3.3-1]. UNFCCC konvencija je usvojena 1992. godine na Konferenciji o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru, a formalno je stupila na snagu 1994. godine. Do danas je UNFCCC konvenciju ratificiralo 195 država svijeta i Europska unija.
Temeljem UNFCCC konvencije usvojen je Kyotski protokol, međunarodni sporazum kojim se stranke obvezuju na ispunjenje ciljeva smanjenja emisija stakleničkih plinova, s time da su za razvijene države te obveze kvantificirane. Kyotski protokol usvojen je u Kyotu 1997. godine, a na snagu je stupio 2005. godine. Pristupile su mu 192 države (stranke), od kojih je jedna i Europska unija. Prvo obvezujuće razdoblje Kyotskog protokola trajalo je od 2008. do 2012. godine. U tom razdoblju je cilj bio ostvariti smanjenje emisije stakleničkih plinova za 5% u odnosu na emisije iz 1990. godine, a preuzelo ga je 37 industrijaliziranih država, od kojih je svaka imala zadan pojedinačni cilj smanjenja emisije. Nacionalna izvješća o ostvarenim emisijama u razdoblju od 2008. – 2012. godine pokazuju da je zajednički cilj smanjenja emisija usvojen Kyotskim protokolom postignut, iako pojedine države nisu ostvarile zadano pojedinačno ograničenje emisije. Republika Hrvatska je u prvom obvezujućem razdoblju prihvatila pojedinačnu obvezu smanjenja emisije za 5% i svoju je obvezu ispunila.
2Strategija gospodarenja vodama (NN 91/08)
3Državni zavod za statistiku, Statistički ljetopis 2014, http://www.dzs.hr/Hrv_Eng/ljetopis/2014/sljh2014.pdf
U drugom obvezujućem razdoblju, od 2013. do 2020. godine, Republika Hrvatska je prihvatila obvezu smanjenja emisije za 20% u odnosu na razinu 1990. godine, ali kao zajedničku obvezu smanjenja prema UNFCCC konvenciji. U stvarnosti su pojedinačne obveze država članica EU interno preraspodijeljene uzimajući u obzir njihovu gospodarsku snagu i imajući na umu zajednički cilj smanjenja od 20%.
Kyotski protokol i njegova izmjena iz Dohe (važi do 2020. godine) nisu mogli osigurati smanjenje emisija koje bi zaustavilo porast globalnih temperatura. Nakon Kyotskog protokola pregovaralo se o dugoročnom sporazumu. Pariški sporazum globalni je dugoročni sporazum o klimatskim promjenama koji je 12. prosinca 2015. godine postignut na 21. konferenciji stranaka UNFCCC konvencije u Parizu (COP 21), a odnosi se na razdoblje nakon 2020. godine. Pariški sporazum stupio je na snagu 4. studenoga 2016. godine, nakon što ga je ratificiralo 55 država s emisijom koja je veća od 55% globalne emisije.
Glavni elementi novog Pariškog sporazuma su:
dugoročni cilj: vlade su postigle dogovor da će porast prosječne svjetske temperature zadržati na razini znatno manjoj od 2°C u usporedbi s predindustrijskim razinama te da će ulagati napore da se taj porast ograniči na 1,5°C
doprinosi: prije COP-a 21 i za vrijeme njezina trajanja zemlje su podnijele planirane nacionalno utvrđene doprinose (eng. Intended Nationaly Determined Contributions, INDC) za smanjivanje emisija
ambicija: vlade su se složile da će svakih pet godina obavješćivati o svojim doprinosima za postavljanje ambicioznijih ciljeva
transparentnost: vlade su također prihvatile da će se izvještavati međusobno, kao i javnost, o tome kako napreduju u provedbi svojih ciljeva kako bi se osigurala transparentnost i nadzor
solidarnost: EU i ostale razvijene zemlje i dalje će financirati borbu protiv klimatskih promjena kako bi zemljama u razvoju pomogle da smanje emisije i izgrade otpornost na utjecaje klimatskih promjena.
Europska unija i njezine države članice bile su prva velika gospodarstva koja su još 6. ožujka 2015. godine predstavila svoj INDC, kojima se zajednički obvezuju na smanjenje nacionalnih emisija stakleničkih plinova za najmanje 40% do 2030. godine u usporedbi s 1990. godinom. Pariškim sporazumom Hrvatska se obvezuje provoditi mjere u okviru EU obveza.
Na 22. konferenciji stranaka UNFCCC-a u Marakechu (COP 22), koja je služila i kao Prva konferencija stranaka Pariškog sporazuma države su pregovarale o operativnim pravilima provedbe Pariškog sporazuma i vremenskom hodogramu da bi operativna pravila bila dovršena do kraja 2019. godine.
3.3.2.Globalni ciljevi i scenariji
Već u prosincu 2010. godine, na 16. konferenciji stranaka UNFCCC konvencije održanoj u Cancunu u Meksiku postignut je sporazum kojim se države potiču da pripreme niskougljične strategije razvoja. Odlukama sa iste Konferencije ukazuje se da klimatske promjene zahtijevaju izradu dugoročnih strategija razvoja u duhu održivog razvoja i s ciljem ograničavanja porasta globalne temperature do najviše 2°C do kraja stoljeća. Sporazum također poziva razvijene države na povećanje njihovih ambicija za smanjenje emisije do razine koja je u skladu s IV. izvješćem Međuvladinog tijela za klimatske promjene iz 2007. godine (IPCC), s ciljem smanjenja ukupne antropogene emisije stakleničkih plinova koji nisu pod nadzorom Montrealskog protokola. Peto IPCC izvješće dodatno ukazuje na hitnost djelovanja na zaštiti klimatskog sustava.
IPCC je utvrdio da je za ostvarenje navedenog cilja potrebno smanjenje emisije od 50% u odnosu na 1990. godinu, što bi se moglo postići ako bi razvijene države svijeta smanjile emisije za 80-95%, a države u razvoju napravile otklon od svojih 'bussines as usual' scenarija za 30-35%.
Pariški sporazum postavlja novi način utvrđivanja obveza za države - samostalno planiranje svojih ciljeva koji se dostavljaju Tajništvu UNFCCC konvencije u obliku INDC-a, koji nije nužno sveden na istu referentnu godinu i posve jednoznačno usporediv. Povijest pregovaranja je pokazala da je to pristup koji omogućava povijesni dogovor. Dvogodišnjim i petogodišnjim izvještajima Konvenciji pratit će se izvršavanje obveza.
S obzirom na usvojeni cilj ograničenja porasta prosječne globalne temperature do 2C pitanje je pri kojoj razini globalne emisije je taj cilj ostvariv. Od 2010. godine Program Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP) objavljuje godišnja izvješća o razlici između razine emisija potrebne za ostvarenje globalnog cilja ograničenja porasta temperature i razine emisija koja bi se ostvarila ako bi države ispunile svoje službeno proklamirane obveze smanjenja emisije, a u izvješću se navode i preporuke za uklanjanje te razlike. Glavni zaključak izvješća za 2016. godinu [Lit 3.3-2] jest da bi u 2030. godini emisije uz proklamirane obveze bile za 12-14 Gt CO2e veće od razine potrebne za ograničenje do 2C, pri čemu bi ukupna globalna emisija iznosila 54-56 Gt CO2e, a dozvoljeni maksimum je na oko 42 Gt CO2e. Iako su s ovim procjenama povezane određene proračunske nesigurnosti, očigledno je da formalne obveze koje su države dosad preuzele nisu dovoljne za ostvarenje globalnog cilja ograničenja emisije i porasta temperature te bi uz ovakve emisije došlo do porasta globalne temperature za oko 3C.
Okvir 3.3-1: Značaj Pariškog sporazuma
Bivša glavna tajnica UNFCCC-a Christiana Figueres, u povijesnom govoru prilikom stupanja na snagu Pariškog sporazuma 5. studenoga 2016. godine je rekla:
„Ovo je sporazum zajedničkog uvjerenja, solidarnosti s najugroženijim državama svijeta, sporazum dugoročne vizije, kojim će obveze novog pravnog okvira postati pokretač za siguran razvoj, za sve države svijeta do kraja stoljeća.“
3.3.3.Strategija Europske unije za borbu protiv klimatskih promjena
Pitanje klimatskih promjena, nužno povezano s pitanjem energetske održivosti, jedno je od pet temeljnih područja za koja su definirani ciljevi EU Strategije razvoja do 2020. godine „Europa 2020“ usvojene 2010. godine [Lit 3.3-3]. Strateški ciljevi formalizirani su klimatsko-energetskim paketom do 2020. godine, a za razdoblje nakon 2020. godine definirani su okvir klimatsko-energetske politike do 2030. godine i Plan puta do 2050. godine Svi navedeni ciljevi opisani su detaljnije u poglavlju 3.3.4.
Aktualne ključne mjere Europske unije za smanjenje emisija stakleničkih plinova [Lit 3.3-4], mogu se promatrati kroz tri stupa djelovanja: 1) sustav trgovanja emisijama (eng. EU Emission Trading System – EU ETS, dalje u tekstu: ETS), 2) postavljeni nacionalni ciljevi smanjenja emisija stakleničkih plinova u sektorima izvan ETS-a, 3) nacionalni ciljevi za postizanje udjela energije iz obnovljivih izvora u ukupnoj potrošnji energije, norme za smanjenje emisije CO2 iz novih osobnih automobila i lakih gospodarskih vozila te mjere za emisije iz teških gospodarskih vozila, kontrola emisije fluoriranih industrijskih plinova, norme, oznake i zakonska regulativa za unaprjeđenje energetske učinkovitosti, uključujući učinkovitost u zgradarstvu i postavljanje ciljeva za smanjenje emisija, obnovljive izvore i energetsku učinkovitost za 2030. godinu.
Kako bi Europska unija ostvarila domaći dugoročni cilj da do 2050. godine smanji emisije za najmanje 80%, potreban je stalan napredak u prijelazu na niskougljično gospodarstvo. Za taj su prijelaz potrebne promjene u načinu poslovanja i ulaganja te poticaji u cjelokupnom spektru politika. Važno je istaknuti da će se tim prijelazom Europskoj uniji otvoriti mogućnosti za nova radna mjesta i rast. Potaknut će se ulaganja i inovacije u području energije iz obnovljivih izvora i time pridonijeti ambiciji Europske unije da preuzme globalno vodstvo u tom sektoru te poveća rast na tržištima robe i usluga proizvedenih u Europskoj uniji, primjerice u području energetske učinkovitosti.
Provedba čvrstog okvira za klimatsku politiku ključan je element za izgradnju otporne energetske unije s naprednom klimatskom politikom. Za ostvarenje tog cilja potreban je nastavak ambiciozne klimatske politike i u sektorima izvan ETS-a te napredak u svim aspektima energetske unije kako bi se građanima osigurala sigurna, održiva, konkurentna i pristupačna energija.
Klimatsko energetskim okvirom do 2030. godine Europska unija utvrdila je smjernice djelovanja do 2030. godine. Postavljen je cilj smanjenja emisije za najmanje 40% u odnosu na 1990. godinu, što je INDC Europske unije za Pariški sporazum. Klimatsko energetskim okvirom do 2030. godine stavlja se u reviziju postojeća ETS direktiva, umjesto postojeće Odluke donosi se nova Uredba o obvezujućem godišnjem smanjenju emisija stakleničkih plinova u državama članicama od 2021. do 2030. godine za otpornu energetsku uniju i ispunjenje obveza u okviru Pariškog sporazuma, za sektore izvan ETS-a (dalje u tekstu: ESR Uredba) te donosi se nova Uredba o uključivanju emisija i uklanjanja stakleničkih plinova iz korištenja zemljišta, prenamjene korištenja zemljišta i šumarstva u okvir za klimatsku i energetsku politiku do 2030. godine (dalje u tekstu: LULUCF Uredba). ETS direktiva doživljava promjene u tome što se putanja smanjenja emisije sa 1,74% godišnje povećava na 2,2% godišnje. Države članice u obvezi su u okviru sektora izvan ETS smanjiti emisije od 0 do 40% do 2030. godine, u odnosu na 2005. godinu, ovisno o BDP-u po stanovniku. Uvodi se nova fleksibilnost zbog poteškoća smanjenja emisije u poljoprivredi. Dopušta se obračunavanje odliva zbog sadnje novih šuma, poljoprivrednog zemljišta i pašnjaka kojima se gospodari, s različitim limitom fleksibilnosti po državama. Europska unija također izdaje nove smjernice za održivu mobilnost i Strategiju za kooperativne inteligentne transportne sustave s odrednicama za kooperativnu, povezanu i automatiziranu mobilnost (2016. godina)
Europska komisija je u studenom 2016. godine predstavila paket mjera za održavanje konkurentnosti Europske unije uslijed promjena na svjetskim energetskim tržištima zbog prelaska na čistu energiju (tzv. Zimski paket – eng. Winter package). Prijedlozima se osigurava veća tržišna potražnja za novim tehnologijama, postavljaju odgovarajući uvjeti za ulagače, osnažuju potrošači, unapređuje funkcioniranje energetskih tržišta i pomaže u ispunjavanju klimatskih ciljeva. Paketom je ujedno povećan obvezujući cilj o povećanju energetske učinkovitosti na 30% (umjesto 27%). Europska komisija procjenjuje da se u okviru Zimskog paketa, kojim će se do 2021. godine mobilizirati javna i privatna ulaganja u iznosu do 177 milijardi EURA godišnje, u sljedećih deset godina BDP može povećati do 1% te stvoriti 900.000 novih radnih mjesta.
Zakonodavni prijedlozi o čistoj energiji za sve Europljane obuhvaćaju energetsku učinkovitost, energiju iz obnovljivih izvora, oblikovanje tržišta električne energije, sigurnost opskrbe električnom energijom i pravila upravljanja energetskom unijom. Nadalje, Europska komisija predlaže pomake u području ekološkog dizajna i strategiju za povezanu i automatiziranu mobilnost.
Okvir 3.3-2: Europski sustav trgovanja emisijama i sektori izvan sustava
Europski sustav trgovanja emisijama (ETS) obuhvaća danas oko 11.000 termoelektrana i proizvodnih pogona u 28 država Europske unije i Islandu, Lihtenštajnu i Norveškoj. Pokriva oko 45% emisija stakleničkih plinova EU. U sustav su uključene termoelektrane i toplane, energetski intenzivne industrije kao što su rafinerije, proizvodnja čelika, željeza, aluminija, cementna industrija, proizvodnja vapna, stakla, keramike, pulpe i papira, kiselina i baznih kemijskih proizvoda, te civilna avijacija. Staklenički plinovi koji se reguliraju su CO2, N2O i i PFC.
Sektori koji nisu obuhvaćeni trgovanjem emisijama (izvan ETS-a) su mala industrijska postrojenja, kućna ložišta i usluge, promet, poljoprivreda, fugitivne emisije i gospodarenje otpadom.
3.3.4.Ciljevi Europske unije
Ciljevi EU do 2020. godine
Klimatsko-energetskim paketom zakona iz 2008. godine utvrđeni su provedbeni temelji klimatske politike do 2020. godine. Ovim paketom postavljeni su cijevi 20-20-20 što predstavlja:
smanjenje emisija stakleničkih plinova za 20% u odnosu na emisiju iz 1990. godine
povećanje udjela potrošnje energije u Europskoj uniji iz obnovljivih izvora za 20%
povećanje energetske učinkovitosti za 20%
Ocjena ostvarenja u dokumentu Procjena utjecaja okvira za klimatsku i energetsku politiku u razdoblju 2020. – 2030. godine [Lit 3.3-7] pokazuje da će EU premašiti cilj smanjenja emisija 2020. godine, odnosno da će EU imati manje od ciljnog iznosa 20%, u odnosu na 1990. godinu.
Da bi se ostvario cilj smanjenja emisije 20% Europska unija postavila je provedbeni cilj da u ETS sektoru do 2020. godine treba smanjiti emisije na razini EU za 21%, a u izvan ETS-a za 10%, u odnosu na 2005. godinu. Obveze smanjenja emisija za države članice raspoređene su u ovisnosti od gospodarske mogućnosti, u rasponu od -20% do +20%, temeljem Odluke 406/2009/EK.
Ciljevi EU do 2030. godine
Okvirom za klimatsku i energetsku politiku u razdoblju do 2030. godine (dalje u tekstu: Okvir do 2030.) [Lit 3.3-8] i nedavno objavljenim Zimskim paketom utvrđeni su ciljevi smanjenja emisije EU do 2030. godine:
smanjenje emisija stakleničkih plinova za najmanje 40% u odnosu na emisiju iz 1990. godine
postizanje udjela potrošnje energije u Europskoj uniji iz obnovljivih izvora od najmanje 27%
povećanje energetske učinkovitosti za najmanje 30%
elektroenergetska povezanost od 15%.
U razdoblju od 2020. do 2030. godine ostaje isti okvir politike, temeljen na tržištu kroz ETS i na nacionalnim obvezama za sektore izvan ETS-a.
Da bi se ostvario cilj smanjenja emisije 40% Europska unija postavila je provedbeni cilj da u ETS sektoru do 2030. godine treba smanjiti emisije na razini EU za 43 %, a izvan ETS-a za 30%, u odnosu na 2005. godinu. Obveze smanjenja emisija za države članice raspoređene su u ovisnosti od gospodarske mogućnosti, u rasponu od 0 do -40%, pri čemu se nacrt Uredbe još razmatra na sastancima Radne skupine Vijeća EU.
Ciljevi EU do 2050. godine
Strateškim dokumentom Plan puta do 2050. EU je postavila okvirni dugoročni cilj smanjenja emisija za 40% do 2030., 60% do 2040. te 80% do 95% do 2050. godine, u odnosu na 1990. godinu. Pojedinačni ciljevi za države nisu postavljeni. Određeni su indikativni ciljevi smanjenja po pojedinim sektorima.
Slika 3.1-1: Ciljevi smanjenja emisije Europske unije do 2050. godine
3.4.OTVORENA PITANJA I GEOPOLITIČKI KONTEKST
Put prema niskougljičnom razvoju Republike Hrvatske ovisit će o globalnim geopolitičkim, gospodarskim i društvenim promjenama, regionalnom okruženju, nizu čimbenika nad kojima Republika Hrvatska nema kontrolu. Scenariji ove strategije ne prognoziraju što će biti već određuju što bi mi željeli da bude. Potrebno je predvidjeti okolnosti i situacije koje bi mogle ugroziti realizaciju scenarija, i s tim u vezi Niskougljična strategija postavlja 'osigurače' kojima se sprječavaju ili ublažavaju rizici. Jedan od temeljnih osigurača je cilj da se smanjuje ovisnost o uvozu energenata, ali i povećava povezanost sa drugim državama jedinstvenog tržišta Europe.
Globalno, raspoznaju se sljedeći čimbenici koji predstavljaju ozbiljne prijetnje:
neuspjeh u provedbi Pariškog sporazuma
niske cijene nafte i ugljena
daljnji razvoj eksploatacije plinskih šejlova i drugih nekonvencionalnih vrsta ležišta ugljikovodika
kašnjenje u razvoju tehnologije hvatanja i skladištenja CO2
usporeni razvoj novih tehnologija.
Ocjenjuje se da je uspjeh globalnog dogovora iz Pariza najvažniji čimbenik koji ublažava ostale rizike. Također, ocjenjuje se da eventualno pojedinačno istupanje pojedinih država, ne može više ugroziti postavljeni pravac promjene, ali ga svakako može usporiti.
Relativno niske cijene nafte kakve su danas mogle bi se održati neko vrijeme, procjene Međunarodne agencije za energiju (IEA) kazuju da se time povećava rizik, da će kada dođe do porasta cijena, isti biti vrlo snažan. Mogući je scenarij da će proizvođači ugljena snižavati cijene, kako bi ostali konkurentni i dijelom kompenzirali povećanje cijene CO2. Prema procjenama IEA, negdje između 2030. i 2040. godine obnovljivi izvori energije postat će glavni izvor za proizvodnju električne energije na globalnoj razini, ugljen će pasti na drugo mjesto. S povećanjem iskorištavanja nekonvencionalnih ležišta ugljikovodika (plinskih i naftnih šejlova, slabopropusnih plinonosnih pješčenjaka, katranskih pijesaka i dr.) kao izvora nafte i plina mijenja se energetska slika u svijetu, veliki uvoznici mogli bi postati velik izvoznici nafte i plina, čime može doći do promjene odnosa cijena energenata. Razvoj tehnologije hvatanja i skladištenja CO2, do razine pune komercijalne primjene očekuje se da će se ostvariti do 2035. ili 2040. godine. Status nuklearne energije ostaje neriješen, ipak vrlo je vjerojatno prema sadašnjim planovima da neće doći do obnove nuklearnih programa, izuzev pojedinačno u nekim državama EU i svijeta.
Niskougljična strategija pretpostavlja stalni razvoj tehnologija, a isto tako da će cijene opreme za korištenje obnovljivih izvora energije i dalje padati, što je potvrđeno vrlo čvrsto kroz povijesno razdoblje.
4.SITUACIJA U REPUBLICI HRVATSKOJ
4.1.GOSPODARSKI POKAZATELJI
Nakon što je od 2000. do 2008. godine hrvatsko gospodarstvo raslo po prosječnoj godišnjoj stopi od 4,3% koja je bila usporediva s rastom novih članica EU, 2009. godine započela je produljena recesija – depresija. Realni BDP se 2014. godine nalazio na 12,4% nižoj razini u odnosu na 2008. godinu. Fizički obujam industrijske proizvodnje smanjen je za 17% od 2008. do 2014. godine, a aktivnost u graditeljstvu zabilježila je još veći pad.
Gospodarski oporavak započeo je 2015. (realni BDP je rastao po stopi od 1,6%) i nastavljen je 2016. po stopi od 2,9%, koja je znatno viša od ranijih očekivanja. Očekuje se da će se oporavak nastaviti i u narednim godinama, pri čemu se očekuje da će se stopa rasta realnog BDP-a održati na razini iznad 3%.
Hrvatsko gospodarstvo nalazi se u procesu strukturne transformacije iz ekonomije zavisne o domaćoj potražnji i građevinskim ulaganjima, u međunarodno konkurentno, izvozno orijentirano gospodarstvo, u čemu turizam, IT i ostale usluge imaju važnu ulogu. Ubrzanju rasta znatno doprinosi i bolje korištenje sredstava EU fondova, procjenjuje se da je povlačenje sredstava iz EU fondova 2016. godine dosegnulo 900 mil. EUR ili oko 2% BDP-a, uglavnom usmjerenih u nove investicije. Očekuje se da će se efikasnost korištenja sredstava u 2017. i narednim godinama povećati.
Gospodarski rast brži od očekivanja i fiskalna disciplina na strani rashoda proračuna u toku 2015. i 2016. zaustavili su rast deficita proračuna i javnog duga, čiji su se omjeri u odnosu na BDP počeli smanjivati. Deficit se i u narednim godinama očekuje ispod 2% BDP-a, a omjer javnog duga u odnosu na BDP počeo je sporo padati s razine od oko 87% BDP, na kojoj je zaustavljen. Zbog toga postoje dobri izgledi da Hrvatska u toku 2017. i 2018. zabilježi poboljšanje kreditnog rejtinga i izađe iz procedure prekomjernog deficita EU, u kojoj se nalazi praktički od ulaska u Uniju.
4.2.ENERGETSKA STRUKTURA
Struktura oblika energije u ukupnoj potrošnji tijekom razdoblja od 1990. do 2014. godine prikazana je u tablici 4.2-1 dok je na slici 4.2-1 prikazan razvoj ukupne potrošnje energije zasebno za svaki energent, a dodatno za 1990. i 2012. godinu dani su udjeli svakog energenta u ukupnoj potrošnji.
Tablica 4.2-1: Ukupna potrošnja energije za razdoblje od 1990. do 2014. Godine
PJ
1990.
2000.
2005.
2010.
2011.
2012.
2013.
2014.
Ugljen i koks
34,07
17,15
32,95
30,92
31,66
28,37
32,18
31,59
Ogrjevno drvo
45,77
41,97
52,27
52,29
51,50
52,10
51,67
46,12
Tekuća goriva
188,57
160,52
181,88
152,54
149,30
134,17
128,37
125,80
Prirodni plin
98,22
94,98
101,06
111,37
108,60
101,78
95,54
84,62
Vodne snage
40,08
62,53
69,20
87,24
47,58
47,32
84,92
88,99
Električna energija
24,09
12,32
15,88
14,28
25,76
26,75
13,93
14,23
Toplina
0,00
0,00
0,22
0,63
0,61
0,62
0,63
0,53
Obnovljivi izvori
0,00
0,00
0,20
2,24
2,83
5,72
7,80
10,64
Ukupno
430,81
389,46
453,66
451,50
417,84
396,84
415,04
402,52
potrošeno u neposrednoj potrošnji
280,84
247,54
301,06
300,90
290,34
277,66
274,36
260,85
Slika 4.2-1: Trend ukupne potrošnje po energentima te trend neposrednije potrošnje energije za razdoblje od 1990. do 2014. godine
Ukupna bruto potrošnja energije u zemlji (eng. gross inland energy consumption) rasla je znatno sporije od BDP-a u razdoblju gospodarskog rasta (16,3% ili 1,9% u prosjeku godišnje 2000.-2008. godine) odnosno padala malo brže od BDP-a u razdoblju recesije (-13,6% ili -2,9% u prosjeku godišnje od 2009. do 2013. godine). Zbog toga je fizički indeks energetskog intenziteta hrvatskog gospodarstva bilježio stalan pad, s vrijednosti indeksa 100 u 2000. godini, do vrijednosti indeksa 81,5 u 2013. godini. Prosječna godišnja stopa pada energetskog intenziteta odnosno rasta energetske učinkovitosti u cijelom promatranom razdoblju iznosila je 1,6%.
4.3.SOCIOLOŠKI POKAZATELJI
Sociološki pokazatelji ukazuju na broj stanovnika i određene karakteristike populacije (starosna i obrazovna struktura, (ne)zaposlenost, ekonomski status i sl.). Važan je i prostorni raspored stanovništva. Ove karakteristike na razne načine posredno određuju emisije stakleničkih plinova u Republici Hrvatskoj, njihove uzroke, a važne su i za procjenu „raspodjele“ mogućih posljedica klimatskih promjena za stanovnike Republike Hrvatske.
Ukupna populacija Republike Hrvatske je prema Popisu stanovništva iz 2011. godine bila 4.284.889 stanovnika. Prosječna starost u 2011. godini je iznosila 41,7 godina. Obrazovna struktura 2011. godine imala je sljedeći profil: bez škole je bilo 1,7% stanovništva, s osnovnom školom (nepotpuna) 7,2%, s osnovnom školom (osam razreda) 21,3%, sa završenom srednjom školom je bilo 52,7% stanovništva dok je akademski obrazovanih bilo 16,4% stanovništva. Nezaposlenost je u svibnju 2015. godine bila 17,1%.
Općepoznata je činjenica da Republika Hrvatska već dugi niz godina bilježi vrlo nepovoljne demografske trendove. Demografsko starenje (povećanje udjela stanovništva starog 65 i više godina u ukupnom stanovništvu) uz depopulaciju temeljni su demografski proces koji karakterizira stanovništvo Republike Hrvatske u posljednjih nekoliko desetljeća. Hrvatska je jedna od rijetkih europskih država koja već dva desetljeća ima smanjenje broja stanovnika zbog negativnog prirodnog prirasta tj. većeg broja umrlih od živorođenih.
Iseljavanje mladih i stručno obrazovanih ljudi zbog nezaposlenosti, nezadovoljstva svojim primanjima postaje ozbiljan problem. Isto tako, zabrinjavajuća je konstantna depopulacija ruralnog prostora.
U Republici Hrvatskoj vidljive su velike i rastuće razlike između pojedinih regija i mikro regija Hrvatske. Indeks razvijenosti ukazuje na velike teritorijalne i razvojne razlike.
4.4.EMISIJA STAKLENIČKIH PLINOVA
Praćenje emisija stakleničkih plinova, koje obuhvaća procjenu i izvješćivanje o svim antropogenim emisijama i odlivima, propisano je Zakonom o zaštiti zraka .
Proračunom su obuhvaćene emisije koje su posljedica ljudskih djelatnosti i koje obuhvaćaju direktne stakleničke plinove: ugljikov dioksid (CO2), metan (CH4), didušikov oksid (N2O), fluorirane ugljikovodike (HFC-e i PFC-e) i sumporov heksafluorid (SF6) te indirektne stakleničke plinove: ugljikov monoksid (CO), dušikove okside (NOX), ne-metanske hlapive organske spojeve (NMHOS) i sumporov dioksid (SO2).
Prema metodologiji preporučenoj od Tajništva UNFCCC konvencije u smjernicama pod nazivom „2006 IPCC Guidelines for National Greenhouse Gas Inventories'“ izvori emisija i odliva stakleničkih plinova podijeljeni su u šest glavnih sektora: energetika, industrijski procesi i uporaba proizvoda, poljoprivreda, korištenje zemljišta, promjena korištenja zemljišta i šumarstvo te gospodarenje otpadom.
Inventar emisija stakleničkih plinova obuhvaća razdoblje od 1990. godine do tekuće godine minus dvije. Inventar za 2016. godinu je zadnji službeni objavljeni dokument, a odnosi se na razdoblje emisija od 1990. do 2014. godine.
4.4.1. Trend emisija
Trend emisija/odliva, po direktnim stakleničkim plinovima, prikazan je u tablici 4.4-1 dok je u tablici 4.4-2 prikazan trend emisija/odliva po sektorima.
Tablica 4.4-1: Emisije i odlivi stakleničkih plinova po plinovima (1990.-2014 godina.)
Staklenički plin
Emisije i odlivi stakleničkih plinova (kt CO2e)
1990.
1995.
2000.
2005.
2010.
2012.
2014.
Ugljikov dioksid (CO2)
23.390,1
16.992,8
19.789,1
23.451,9
21.183,7
18.776,4
17.607,3
Metan (CH4)
3.770,7
2.986,6
2.785,3
3.029,5
3.243,5
3.167,2
3.080,4
Didušikov oksid (N2O)
2.793,2
2.248,3
2.387,7
2.405,3
2.300,1
2.216,9
1.621,5
HFC-i, PFC-i i SF6
1.250,7
68,4
210,8
399,1
552,9
574,2
589,7
Ukupne emisije (bez emisija LULUCF)
31.204,6
22.296,2
25.173,0
29.285,8
27.280,2
24.734,6
22.898,9
Emisija LULUCF sektora
-6.647,8
-9.130,0
-8.134,9
-7.729,8
-7.158,5
-6.173,6
-6.515,1
Ukupne emisije (s emisijama LULUCF)
24.556,8
13.166,1
17.038,1
21.556,0
20.121,7
18.561,0
16.383,8
Tablica 4.4-2: Emisije i odlivi stakleničkih plinova po sektorima (1990.-2014.godina)
Izvori i odlivi stakleničkih plinova
Emisije i odlivi stakleničkih plinova (kt CO2e)
1990.
1995.
2000.
2005.
2010.
2012.
2014.
Energetika
21.750,4
16.066,2
18.267,6
21.660,9
19.813,8
17.726,8
16.241,4
Industrijski procesi i Upotreba proizvoda
4.628,8
2.468,5
3.178,8
3.628,0
3.480,3
2.976,7
2.871,3
Poljoprivreda
4.171,5
3.021,9
2.837,5
2.951,8
2.593,8
2.597,5
2.300,1
LULUCF
-6.647,8
-9.130,1
-8.134,9
-7.729,8
-7.158,5
-6.173,6
-6.515,1
Otpad
654,0
739,5
889,0
1.045,1
1.392,4
1.433,7
1.486,0
Ukupne emisije (bez emisija LULUCF)
31.204,6
22.296,2
25.173,0
29.285,8
27.280,2
24.734,6
22.898,9
Ukupne emisije (s emisijama LULUCF)
24.556,8
13.166,1
17.038,1
21.556,0
20.121,7
18.561,0
16.383,8
4.4.2. Trend emisija s obzirom na sustav trgovanja emisijskim jedinicama (ETS)
ETS čine svi energetski izvori s toplinskom snagom većom od 20 MW (termoelektrane, rafinerije), industrija mineralnih proizvoda (cement, staklo, opeka), kemijska industrija i industrija željeza i čelika. Obveznici ETS-a od 2013. godine uključeni su u jedinstveni plan raspodjele emisijskih jedinica i obvezu kupovanja cjelokupnog ili djelomičnog iznosa emisijskih jedinica po modelu dražbe. Na slici 4.4-1 prikazana je ukupna emisija stakleničkih plinova podijeljena na ETS te sektore izvan ETS-a.
Slika 4.4-1: Ukupna emisija stakleničkih plinova u ETS-u i sektorima izvan ETS-a
4.4.3. Odvajanje gospodarskog rasta od emisije stakleničkih plinova
Temeljni cilj Niskougljične strategije je odvajanje gospodarskog rasta od emisija stakleničkih plinova. Na slici 4.4-2 je prikazan porast BDP-a, krivulja emisije stakleničkih plinova te krivulja intenzivnosti emisije stakleničkih plinova kao postotak vrijednosti iz 1995. godine.
Slika 4.4-2: Porast BDP-a, emisija stakleničkih plinova i krivulja intenzivnosti emisije stakleničkih plinova
Vidi se početak razdvajanja gospodarskog razvoja od emisija stakleničkih plinova od 2003. godine. Intenzitet emisije po BDP-u se smanjio za 23% u deset godina od 2004. do 2014. godine, odnosno za oko 2,5% godišnje. Pritom je visina BDP-a, uslijed višegodišnje recesije, u 2014. bila tek 2% iznad one u 2004. godini, no emisije su smanjenje za preko 20%.
Međutim, ostvareno razdvajanje samo je relativno jer je do smanjenja emisija došlo uz pad BDP-a. Cilj niskougljičnog razvoja je postići apsolutno razdvajanje BDP-a i emisija, tj. rast BDP-a, a smanjivanje emisija stakleničkih plinova.
4.5.REPUBLIKA HRVATSKA U ODNOSU NA DRUGE DRŽAVE
Za usporedbu država, njihovom napretku, ali i za određivanje obveza u okviru pregovora na konefrencijama UNFCCC-a koriste se dva ključna pokazatelja: emisija po BDP-u i emisija po stanovniku. Na slici 4.5-1 prikazana je usporedba navedenih pokazatelja po izabranim državama u Europi i svijetu za 2014. godinu.
Slika 4.5-1: Emisije CO2 po stanovniku i po BDP-u za Republiku Hrvatsku i druge odabrane države
Emisija Republike Hrvatske po jedinici BDP-a je veća od prosjeka EU, ali ne zbog same emisije, već zbog niskog BDP-a po stanovniku. Prosjek EU je u 2014. iznosio 194 tCO2 po mil. USD2011 BDP-a, dok je za svijet iznosio 350 tCO2/mil. USD2011. Prema ovoj skali ističu se države sa velikim udjelom fosilnih goriva u potrošnji energije i/ili relativnom niskim BDP-om po stanovniku, kao što su Južnoafrička Republika, Kina, Indija, Rusija ili BIH.
Po stanovniku Republika Hrvatska ima emisiju na razini od 4,8 tCO2/stanovniku (5,4 tCO2-eq/stanovnik), što je među najmanjima od svih država Priloga 1 UNFCCC konvencije te skoro 30% manje od prosjeka EU koji iznosi 6,8 tCO2/stanovniku (8,4 tCO2-eq/stanovnik). Emisije Republike Hrvatske po stanovniku su manje i od prosjeka za svijet koji iznosi 4,9 tCO2/stanovniku. Sa gledišta emisija po stanovniku odskaču države s velikom potrošnjom fosilnih goriva, primjerice emisije Sjedinjenih Američkih Država su na razini od preko 16,6, a Australije 18,6 tCO2/stanovniku. Kako bi se ostvarilo ograničenje porasta prosječne temperature ispod 2°C potrebno je smanjiti prosječne svjetske emisije s 4,9 tCO2/stanovniku u 2014. na ispod 2 tCO2/stanovniku do 2050. godine.
4.6.VIZIJE ZA 2050. GODINU I PREPOZNATE POTREBE PO SEKTORIMA
Vizije za 2050. godinu
Pri definiranju i analizi scenarija niskougljičnog razvoja do 2050. godine, važna odrednica su niskougljične sektorske vizije, kroz koje su prepoznati smjer i cilj razvoja pojedinih sektora. Vizije su određene kroz proces konzultacija u izradi podloga, u sve tri faze izrade koje su opisane u Poglavlju 2.
Sektorske niskougljične vizije donose se u nastavku:
SEKTOR
VIZIJA
Energetska postrojenja, industrija i zgradarstvo
rstvo
U niskougljičnom društvu živjet ćemo i raditi u nisko energetskim zgradama male emisije, s pametnim sustavima grijanja i hlađenja.
Primjena energetske učinkovitosti, učinkovito korištenje resursa, primjena obnovljivih izvora energije, inovativnih i novih tehnoloških rješenja, uz očuvanje sigurnosti opskrbe energijom.
Decentralizacija proizvodnje električne energije, potrošači energije će postati i proizvođači energije, korištenje naprednih mreža, pametni sustava i spremišta energije omogućit će fleksibilnu potrošnju i snažnu integraciju obnovljivih izvora energije.
Promet
Vozit ćemo električna i hibridna vozila u čistijim gradovima s manje onečišćenja zraka i s boljim javnim prijevozom.
Kroz razvoj industrijskih grana u segmentu održivih tehnologija (električna vozila, punionice, željeznička infrastruktura) vozit ćemo se više u električnim, hibridnim vozilima kao i vozilima s većim udjelom biogoriva što će značit prijelaz na niskougljičnu mobilnost. Sve će više biti autonomnih vozila s pametnim punjenjem električnih baterija.
Održivi prometni sustavi u gradovima, prioritetno niskougljičan javni gradski prijevoz, uže središte bez prometa, razvijen biciklistički promet, kvalitetnija goriva i nove tehnologije, znatno će smanjiti utrošak energije i emisije stakleničkih plinova.
Poljoprivreda
Poljoprivredom će se baviti mladi i obrazovani poljoprivrednici, u obnovljenim selima, na okrupnjenim gospodarstvima, s visokim prinosima raznolikih kultura otpornih na klimatske promjene i rizike meteoroloških nepogoda.
Gospodarstva će biti ekonomski održiva i konkurentna, s uzgojem koji je orijentiran eko-proizvodnji i zelenom tržištu, korištenjem agro-okolišnih i agro-šumarskih sustava.
Ruralna područja i gospodarstva će biti energetski gotovo neutralna i resursno učinkovita.
Proizvodit će se biomasa za goriva bez ugrožavanja proizvodnje hrane, pri čemu će proaktivno doprinositi smanjenu emisije stakleničkih plinova s neznatnim utjecajima na okoliš.
Poljoprivreda s punom primjenom dobre poljoprivredne prakse.
Šumarstvo
Šumarstvo će nastaviti s tradicijom potrajnog gospodarenja šumom.
Na postojećim površinama prirast će se povećati, šumsko neobraslo zemljište iskoristiti za nove šume, površinama niskouzgojnih oblika upravljati će se na način da se poveća razina ugljika, ostaci drvne biomase iz šuma i drvne proizvodnje iskoristiti na ekološki i ekonomski održiv način.
Šumom će se gospodariti tako da se održe sve njezine opće korisne vrijednosti, zaštiti biološka raznolikost te podigne otpornost šuma na klimatske promjene.
Zalihe ugljika u šumskoj biomasi (drvnoj biomasi, tlu, listincu i mrtvom drvu) će povećavati kako bi sektor korištenja zemljišta i šumarstvo bio trajni ponor za stakleničke pinove.
Poticati će se korištenje drvnih proizvoda u tradicionalnim i novim proizvodima. U konkurentnom poslovanju biti će sve više agro-šumarskih i šumarsko-okolišnih sustava gospodarenja, integralnih poslovnih i razvojnih projekata, visokim stupnjem informacija o stanju šuma, inventaru, ugroženosti i projekcijama trendova.
Gospodarenje poljoprivrednim površinama i gospodarenje pašnjacima provodi se na načine koji osiguravaju nisku emisiju ugljikova dioksida.
Otpad
Sprječavanjem nastajanja, odvojenim prikupljanjem, recikliranjem i oporabom otpada, količina krutog otpada za odlaganje svesti će se na minimum.
Sva odlagališta biti će sanirana, centri za gospodarenje otpadom i nova odlagališta biti će uređena na način da je njihov utjecaj na okoliš zanemariv.
Potpuna uspostava sustava gospodarenja otpadom doprinijeti će resursnoj učinkovitosti s manjim negativnim utjecajem na ljude i okoliš. Kružnim gospodarstvom će se vrijednost proizvoda, materijala i resursa što je dulje moguće zadržavati u gospodarstvu. Poticati će se korištenje proizvodnih procesa koji troše manje materijala i energenata, koriste resurse bez otpada i uključuju potpuno recikliranje na kraju životnog vijeka proizvoda. Sukladno razvojnoj strategiji Europa 2020, održivo gospodarenje resursima i produžavanje životnog vijeka materijala i proizvoda predstavlja glavnu smjernicu prelaska s postojećeg linearnog na održivo i konkurentno kružno gospodarstvo s niskim emisijama ugljika.
Prepoznate potrebe po sektorima
Tijekom provedenih konzultacija prepoznate su glavne potrebe za niskougljični razvoj po sektorima:
Energetika i industrija:
energetska neovisnost i održivost
razvoj industrije energetske opreme i postrojenja
razvoj industrije vozila i opreme za infrastrukturu
primjena novih tehnologija(upravljanje potrošnjom, CCS tehnologija, novi obnovljivi izvori)
napredne mreže za otkup obnovljive energije
jasna strategija razvojai akcijski planovi
modernizacija rafinerija
ulaganje u nove djelatnosti
ulaganje u istraživanje i razvoj domaćih nalazišta nafte i plina
UPP terminal za Republiku Hrvatsku i EU
Promet:
niskougljični gradski promet
visoka razina javne svijesti o javnom prijevozu te čišćim oblicima prijevoza
razvijen željeznički i riječni promet
poticaji za vozila na osnovu manje potrošnje fosilnih goriva
javni prijevoz u potpunosti niskougljičan
Zgradarstvo:
obnova postojećeg stambenog fonda
gradnja isključivo niskoenergetskih zgrada, smanjena emisija CO2
podignuta društvena svijest o korištenju i proizvodnji energije u zgradama
razvijena industrija i sektor usluga baziran na energetskoj učinkovitosti i obnovljivim izvorima energije
Poljoprivreda:
održivo gospodarenje poljoprivrednim područjima
održiva i ekološka proizvodnja
primjena mjera - smanjeno korištenje mineralnih gnojiva, uvođenje zelenog poreza na mineralna gnojiva, adekvatno zbrinjavanje organskog gnojiva i korištenje bioplina, unaprijeđen sustav gospodarenja stajskim gnojivom, davanje potpora na osnovi održive proizvodnje i povećanja količine ugljika u tlu, plaćanje poreza na osnovi ugljika u tlu
integralni pristup razvoju poljoprivrede
samoodrživost u proizvodnji hrane
Šumarstvo:
održivo gospodarenje šumama
povećanje vrijednosti šuma održati ili poboljšati postojeći fond šumskog zemljišta
pošumljavanje neobraslog šumskog zemljišta i područja zahvaćenih požarima
pošumljavanje brzorastućim vrstama drveća
Gospodarenje otpadom:
smanjenje (izbjegavanje) nastajanja otpada i emisija stakleničkih plinova
uspostavljen sustav gospodarenja otpadom
sanirana odlagališta otpada
potpuna oporaba otpada.
Navedene sektorske potrebe također su prepoznate i u Sporazumu o partnerstvu između Republike Hrvatske i Europske komisije za korištenje EU strukturnih i investicijskih fondova za rast i radna mjesta te su sukladno njima definirani prioriteti ulaganja kroz Tematski cilj 3 – poljoprivreda, Tematski cilj 4 - podrška prelasku na ekonomiju s niskom razinom emisije CO2 u svim sektorima, Tematski cilj 5 - promicanje prilagodbe na klimatske promjene, sprečavanje rizika i upravljanje njima, Tematski cilj 6 - očuvanje i zaštita okoliša i promicanje učinkovitosti resursa te Tematski cilj 7 - promicanje održivog prometa i uklanjanje uskih grla u infrastrukturi ključnih mreža.
4.7.POSTOJEĆA POLITIKA I MJERE
Zakon o zaštiti okoliša (Narodne novine, br. 80/13, 153/13 i 78/15) krovni je zakon kojim se uređuju opća pitanja zaštite okoliša u Republici Hrvatskoj, što uključuje: načela zaštite okoliša u okviru koncepta održivog razvitka, zaštitu sastavnica okoliša i zaštitu okoliša od utjecaja opterećenja, subjekte zaštite okoliša, dokumente održivog razvitka i zaštite okoliša, instrumente zaštite okoliša, praćenje stanja u okolišu te druga pitanja s tim u vezi.
Područje ublažavanja i prilagodbe klimatskim promjenama uređeno je Zakonom o zaštiti zraka kojim se određuju nadležnosti i odgovornosti za zaštitu zraka i ozonskog sloja, ublažavanje klimatskih promjena i prilagodbu klimatskim promjenama, planski dokumenti, tvari koje oštećuju ozonski sloj i fluorirani staklenički plinovi, praćenje emisija stakleničkih plinova i mjere za ublažavanje i prilagodbu klimatskim promjenama te financiranje zaštite zraka, ozonskog sloja, ublažavanja klimatskih promjena i prilagodbe klimatskim promjenama.
Okvir 4.7-1: Zakon o zaštiti zraka, članak 74.a.
„Razvojni dokumenti pojedinih područja i djelatnosti moraju biti usklađeni s načelima, osnovnim ciljevima, prioritetima i mjerama niskougljičnog razvoja po pojedinim sektorima utvrđenim u Niskougljičnoj strategiji.“
Zakonom o zaštiti zraka propisano je donošenje niza podzakonskih propisa kojima se pobliže uređuju pojedine teme u području ublažavanja i prilagodbe klimatskim promjenama. Pregled propisa može se naći na internetskim stranicama Ministarstva zaštite okoliša i energetike. Istim je utvrđena izrada Niskougljične strategije s akcijskim planom, njen sadržaj i način usvajanja.
Glavni dokument za planiranje politike ublažavanja klimatskih promjena kojim se u kratkoročnom razdoblju određuju ciljevi, prioriteti i mjere za smanjivanje emisija stakleničkih plinova te način, redoslijed, rokovi i obveznici provedbe mjera je Plan zaštite zraka, ozonskog sloja i ublažavanja klimatskih promjena u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2013. do 2017. godine. Mjere koje su propisane ovim Planom osiguravaju provedbu hrvatskih propisa, kao i pravne stečevine Europske unije koja je prenesena u zakonodavstvo Republike Hrvatske u području zaštite zraka, ozonskog sloja i ublažavanja klimatskih promjena.
Politika i mjere za smanjenje emisija i ublažavanje klimatskih promjena u razdoblju od 2013. do 2017. godine u funkciji su ispunjavanja međunarodno preuzetih obveza Republike Hrvatske u okviru UNFCCC konvencije, Kyotskog protokola i pravne stečevine EU te su polazište za dugoročni razvoj gospodarstva s niskom emisijom stakleničkih plinova. Pristupanjem Republike Hrvatske Europskoj uniji, Republika Hrvatska je preuzela zajednički EU cilj smanjenja emisija stakleničkih plinova za 20% do 2020. godine u odnosu na 1990. godinu. Teret ove obveze prenosi se na Republiku Hrvatsku u smislu kvote smanjenja samo na sektore koji su izvan ETS-a, odnosno obveza je zadržati emisije ispod razine 11% povećanja u odnosu na emisije 2005. godine.
Politiku i mjere za ublažavanje klimatskih promjena nije moguće učinkovito provoditi izdvojeno iz općeg i razvojno političkog i programskog okvira, posebice zbog njihovog izraženog međusektorskog utjecaja. To se uglavnom odnosi na sektor energetike, prometa, zgradarstva i industrije, poljoprivrede, šumarstva, gospodarenja otpadom. Politike i mjere iz tih dokumenata uključene su referentni scenarij gdje se i ukratko opisuju. Ovdje se izostavlja pregled relevantnih sektorskih strategija, planova i programa, isti se mogu naći u Nacionalnom izvješću Republike Hrvatske prema UNFCCC konvenciji i Kyotskom protokolu i/ili pripadajućem dvogodišnjem izvješću..
Ključnu ulogu u provođenju politike i mjera za smanjenje emisija stakleničkih plinova danas imaju sredstva od dražbe emisijskih jedinica na tržištu ETS-a, čime Republika Hrvatska ima priliv oko 20 do 35 milijuna eura godišnje, ovisno o cijeni jedinica na tržištu. Ova sredstva su u stvari porijeklom od hrvatskih operatera, koja se preko zajedničkog tržišta te, za države članice utvrđenim dražbovnim pravima, dostavljaju Republici Hrvatskoj. Drugi značajan izvor su sredstva EU strukturnih i investicijskih fondova za financiranje programa i projekata čijom se provedbom ispunjavaju strateški ciljevi EU, između ostalih i u pogledu smanjivanja emisija stakleničkih plinova. Najviše mjera je kroz Operativni program konkurentnosti i kohezije za energetsku učinkovitost i OIE, kroz Program ruralnog razvoja te Operativni program za pomorstvo i ribarstvo, s ukupnim iznosom od 756 mil. eura, za razdoblje 2014.-2020. godine. Treći i najveći iznos su sredstva za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora s razinom poticanja oko 200 milijuna eura godišnje.
Planski dokument koji ima izraženu bliskost sa Niskougljičnom strategijom su Strateške odrednice za razvoj zelenog gospodarstva [Lit 4.7-1] za usmjeravanje dugoročnog razvoja države prema održivom razvoju, zaštiti okoliša, iskorištenju prirodnih resursa i učinkovitom gospodarenju u svim segmentima gospodarstva te Strategija održivog razvitka Republike Hrvatske (Narodne novine, broj 30/09) čiji je cilj dugoročno usmjeravanje gospodarskog i socijalnog razvitka te zaštita okoliša Republike Hrvatske.
4.8.INFORMACIJE O SEKTORU „KORIŠTENJE ZEMLJIŠTA, PROMJENE U KORIŠTENJU ZEMLJIŠTA I ŠUMARSTVO“, LULUCF
Iako emisije i odlivi stakleničkih plinova iz LULUCF sektora čine sastavni dio ukupnih emisija/odliva koji se razmatraju prilikom ocjene ispunjavanja obaveza stranaka UNFCCC konvencije i Kyotskog protokola o smanjenju emisija stakleničkih plinova u pojedinim definiranim obvezujućim razdobljima Kyotskog protokola, klimatsko-energetski ciljevi Europske unije za smanjenje emisija stakleničkih plinova do 2020. godine postavljeni su bez uzimanja u obzir odliva/emisija iz ovoga sektora.
U LULUCF sektoru razmatraju se emisije i odlivi stakleničkih plinova do kojih dolazi na različitim kategorijama zemljišta te dodatno emisije i odlivi do kojih dolazi provedbom aktivnosti na pojedinoj kategoriji zemljišta. Antropogene aktivnosti koje se provode u ovom sektoru važne su za proizvodnju sirovine, hrane i energije, unapređenje kvalitete okoliša, ali su značajne u smislu UNFCCC konvencije i Kyotskog protokola i za ublažavanje klimatskih promjena s obzirom na sposobnost prvenstveno šumskih, ali i drugih prirodnih ekosustava da apsorbiraju ugljik iz atmosfere i pohranjuju ga u pojedinim svojim sastavnicama (npr. šumskom drveću, tlu) doprinoseći tako njegovu uklanjanju iz atmosfere (tzv. odliv stakleničkih plinova).
Prvi korak prema uvrštavanju odliva/emisija stakleničkih plinova iz ovoga sektora u postizanje ciljeva Europske unije nakon 2020. godine bio je donošenje Odluke br. 529/2013/EU o pravilima za obračun emisija i uklanjanja stakleničkih plinova koji nastaju iz djelatnosti vezanih uz korištenje zemljišta, prenamjenu zemljišta i šumarstvo te informacijama o mjerama u vezi tih djelatnosti, kojom se ujednačava izvješćivanje o aktivnostima unutar LULUCF sektora za sve zemlje članice Europske unije i kojom se postavljaju pravila u svezi obračunavanja. Člankom 10. Odluke br. 529/2013/EU Države članice EU bile su obavezne definirati posebne aktivnosti i mjere koje će provoditi u razdoblju od 2013. do 2020. godine u cilju održavanja/smanjenja emisija stakleničkih plinova, te održavanja/povećanja odliva u LULUCF sektoru radi doprinosa gospodarskom razvoju Europske unije s niskom razinom emisije ugljikovog dioksida.
Aktivnosti u LULUCF sektoru definirane su na nacionalnoj razini u suradnji svih relevantnih institucija, te je Republika Hrvatska dostavila informacije o aktivnostima u ovom sektoru u sklopu svog izviješća o primjeni Niskougljične strategije u roku propisanom Uredbom 525/2013/EU.
Mjere u LULUCF sektoru odnose se na povećanje akumulacije ugljika na površinama postojećih šuma, povećanje akumulacije ugljika provedbom dodatnog pošumljavanja neobraslog, proizvodnog šumskog zemljišta, te smanjenje emisija provedbom aktivnosti gospodarenja poljoprivrednim zemljištem i gospodarenja pašnjacima.
Osnovu za definiranje ovih mjera u LULUCF sektoru činio je Program ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje od 2014. do 2020. godine, ali i ostale strategije, programi i pravni akti kao što su: Plan zaštite zraka, ozonskog sloja i ublažavanja klimatskih promjena za razdoblje od 2013. do 2017. godine, Pravilnik o višestrukoj sukladnosti (Narodne novine, broj 32/15), Šumskogospodarska osnova područja Republike Hrvatske za razdoblje od 2006. do 2015. godine i dr.
Ranije definirane mjere činit će i sastavni dio Akcijskog plana za provedbu Niskougljične strategije Republike Hrvatske, te će u istome biti detaljno predstavljene.
Za razdoblje od 2021.-2030. godine, kako bi se potaknulo stvarno dodatno djelovanje u sektoru korištenja zemljišta, uključujući poljoprivredu, a ujedno osigurao stabilan sustav obračunavanja i sveobuhvatni ekološki integritet, Europska unija Nacrtom nove LULUCF Uredbe unosi novu fleksibilnu mogućnost kojom se dopušta ograničena upotreba neto uklanjanja iz određenih obračunskih kategorija za korištenje zemljišta, prenamjenu zemljišta i šumarstvo (LULUCF) da bi se prema potrebi uzelo u obzir ispunjavanje obveza država članica u pogledu ciljeva za sektore izvan ETS-a, osiguravajući pritom da ne dođe do negativne bilance unutar sektora LULUCF.
To je u skladu sa Zaključcima Europskog vijeća, u kojima se navodi niži potencijal ublažavanja u sektoru poljoprivrede i korištenja zemljišta te važnost ispitivanja najboljih načina za optimizaciju doprinosa LULUCF sektora ublažavanju emisija i sekvestraciji stakleničkih plinova, uključujući pošumljavanjem. U skladu sa Zaključcima Europskog vijeća uključena je nova fleksibilna mogućnost za države članice čiji su nacionalni ciljevi smanjenja znatno iznad prosječnog cilja EU-a i njihovog potencijala za troškovno učinkovito smanjenje, kao i za države članice koje nisu imale dodijeljene besplatne emisijske jedinice za industrijska postrojenja 2013. godine. Tom se fleksibilnom mogućnošću državama članicama koje ispunjavaju uvjete omogućuje da lakše ostvare svoje obveze u okviru Nacrta uredbe o obvezujućem godišnjem smanjenju emisija stakleničkih plinova u državama članicama od 2021. do 2030. za otpornu energetsku uniju i ispunjenje obveza u okviru Pariškog sporazuma, poništavanjem emisijskih jedinica u okviru ETS-a EU-a.
5.CILJEVI DO 2030. I DO 2050. GODINE
5.1.NAČELA I MJERILA ZA ODREĐIVANJE CILJEVA
Ciljevi smanjenja emisije stakleničkih plinova temelje se na sljedećem:
ciljevima smanjenja emisije koji proizlaze iz UNFCCC konvencije i Pariškog sporazuma
ciljevima smanjenja emisije koji proizlaze iz interne raspodjele EU, a vezano sektore izvan ETS-a
ciljevima udjela obnovljivih izvora energije i ciljevima smanjenja energetske potrošnje, temeljem EU politike
koristima Republike Hrvatske u smislu postavljenih načela i ciljeva u Poglavlju 1 ove Niskougljične strategije.
uvažavanjem postojećeg trenda i nastavka na usvojenu politiku i planove
utjecajima na gospodarstvo, okoliš i društvo.
Ciljevi se promatraju za razdoblje do 2020., do 2030. i do 2050. godine. Postavljeni ciljevi mogu se postići različitim scenarijima koji imaju različite prateće učinke na gospodarstvo, okoliš i društvo.
5.2.CILJEVI REPUBLIKE HRVATSKE
5.2.1.Ciljevi Republike Hrvatske za prvo razdoblje Kyotskog protokola (2008. – 2012. godina)
Obveza Republike Hrvatske u prvom razdoblju Kyotskog protokola bila je smanjiti emisije za 5% u odnosu na 1990. godinu. Republika Hrvatska je ispunila cilj za razdoblje od 2008. do 2012. u odnosu na 1990. godinu - ukupna emisija bila je niža za 10,9%.
5.2.2.Ciljevi Republike Hrvatske do 2020. godine
Republika Hrvatska prema internoj raspodjeli obveza, kako je to utvrđeno Odlukom 406/2009/EZ može povećati emisije do 2020. godine u sektorima izvan ETS-a za 11% u odnosu na 2005. godinu. U obračunu se ne računa emisija, odnosno odliv iz sektora korištenje zemljišta, promjene u korištenju zemljišta i šumarstvo (LULUCF).
Projekcije referentnog scenarija pokazuju da Republika Hrvatska može ispuniti navedeni cilj i da će u tom scenariju emisija biti ispod cilja utvrđenog za sektore izvan ETS-a.
U ETS-u obveze su utvrđene na razini postrojenja i operatera zrakoplova u okviru zajedničke EU kvote. Za obnovljive izvore energije utvrđena je obveza 20% udjela u bruto neposrednoj potrošnji energije te sektorski cilj 10% obnovljive energije u prometu.
5.2.3.Ciljevi Republike Hrvatske do 2030. godine
Kako je prethodno opisano, za 2030. godinu je na razini EU određeno smanjenje emisije za najmanje 40% u odnosu na 1990. godinu. To će se provesti tako da se emisija u ETS-u smanji za 43% u odnosu na 2005. godinu, a u sektorima izvan ETS-a za 30% u odnosu na 2005. godinu.
Okvir klimatske i energetske politike do 2030. godine utvrdio je da će nastaviti s raspodjelom obveza po državama za sektore izvan ETS-a, ali se neće određivati brojčani ciljevi za obnovljive izvore energije za svaku državu primjenom jedinstvene metodologije. Svaka država sama treba odlučiti kako će postići ciljeve u sektorima izvan ETS-a, što uključuje i ciljeve za obnovljive izvore energije. Uvodi se novi princip rukovođenja kojim bi Europska komisija aktivnije bilateralno surađivala s državama članicama u dijalogu oko ciljeva i na provedbi politika.
Republika Hrvatska do 2030. godine postavlja dva temeljna cilja:
smanjenje emisije za 7% u sektorima izvan ETS-a, u odnosu na emisiju u 2005. godini. Ovo je minimalno što se mora ostvariti, a to je ujedno obvezujući cilj prema Europskoj uniji i Pariškom sporazumu
težiti ambicioznijem smanjenju emisije, s putanjom koja se nalazi u prostoru između niskougljičnog scenarija NU1 i NU2 (opisani u nastavku).
Ciljevi za obnovljive izvore energije, energetsku učinkovitost i sektorski ciljevi proizaći će iz gore navedenih ciljeva, a provedbeni dokument za razdoblje do 2030. godine je Integrirani nacionalni energetski i klimatski plan.
5.2.4.Ciljevi Republike Hrvatske do 2050. godine
Prema Planu puta do 2050. godine[Lit 6.2-1], ukupni cilj smanjenja od 80 do 95% odnosi se na prosjek EU. Obveze pojedinih država članica postojat će vjerojatno i dalje, s time što će razlike biti manje nego što je to bilo do 2030. godine jer dolazi do određene konvergencije u emisiji po stanovniku i u emisiji po jedinici BDP-a.
U dokumentu Procjena utjecaja okvira za klimatsku i energetsku politiku u razdoblju 2020. – 2030.godine spomenuto je da scenariji do 2050. godine pokazuju da bi za postizanje cilja od -80 do -95% na razini EU bilo potrebno smanjiti emisije u ETS-u za više od 85%, a u sektorima izvan ETS-a za 70 do 72%, u odnosu na 2005. godinu.
Sektori izvan ETS-a
U procjeni moguće obveze smanjenja emisije za Republiku Hrvatsku, za sektore izvan ETS-a do 2050. godine primijenjeno je nekoliko metoda, od kojih se izdvajaju dvije:
1)metoda BDP/stanovnik (simulacija metode iz postojeće Odluke br. 406/2009/EZ o naporima koje poduzimaju države članice radi smanjenja emiuisja stakleničkih plinovsa s ciljem ostvarenja ciljeva Zajednice vezanih za smanjenje emisija stakleničkih plinova do 2020. godine)
2)metoda konvergencije emisije stakleničkih plinova po stanovniku tCO2e/stanovnik.
Primjenom ove dvije metode izračunat je cilj smanjenja emisije stakleničkih plinova za sektore izvan ETS-a u 2050. godini u rasponu od 45 do 52% u odnosu na 2005. godinu.
ETS
ETS sustav zasniva se na načelu „ograniči i trguj“. Ograničenje je određeno za stakleničke plinove i za operatere obuhvaćene ETS-om u cijeloj EU. Prema tome, za ove emisije stakleničkih plinova nema nacionalnih ciljeva smanjenja. Pretpostavljeno je da će se ukupna kvota emisije na razini EU smanjivati po stopi od 1,74% do 2020. godine, a od 2020. do 2050. godine po stopi od 2,2%. Takvim trendom emisija u ETS-u bi se smanjila za 87% u 2050. godini u odnosu na 2005. godinu.
U okviru ograničenja operateri postrojenja i operatori zrakoplova primaju i kupuju emisijske jedinice (engl. EU Allowances – EUA). Također, države članice ostvaruju pravo na prihode od prodaje dijela emisijskih jedinica te se tako prikupljena sredstva ulažu u klimatske aktivnosti.
Cilj ukupnog smanjenja Republike Hrvatske u 2050. godini
Cilj smanjenja emisija stakleničkih plinova do 2050. godine je:
težiti smanjenju emisija stakleničkih plinova s putanjom koja se nalazi u prostoru između niskougljičnog scenarija NU1 i NU2, s ambicijom inklinacije prema scenariju NU2
U razdoblju do 2030. godine, razlike između scenarija NU1 i NU2 su relativno male, međutim u 2050. godini ovi su scenariji po dubini primjena mjera i ukupnom smanjenju emisije vrlo različiti. Republika Hrvatska treba odrediti ponovo svoju niskougljičnu putanju pri kraju sljedećeg desetogodišnjeg razdoblja. Za države čiji doprinos u okviru Pariškog sporazuma je utvrđen do 2030. godine obveza komunikacije ili ažuriranja tog doprinosa je svakih pet godina pa bi 2025. godine trebalo predvidjeti provedbu revizije ciljeva. Opis navedenih scenarija nalazi se u nastavku.
Sažeti pregled ciljeva za smanjenje emisija stakleničkih plinovaza EU i Republiku Hrvatsku do 2050. godine
Tablica 5.2-1: Sažeti pregled ciljeva za smanjenje emisija za EU i RH do 2050. godine
U odnosu na godinu
Opseg
EU/ RH
Ostvareno 2014. godina
2020. godina
2030. godina
2050. godina**
1990.
Ukupno*
EU
-24%
-20%
-40%
-80 do -95%
RH
-27%
2005.
ETS*
EU
-24%
-21%
-43%
-85%
RH
-32%
Izvan ETS-a
EU
-13%
-10%
-30%
-70 do -72%
RH
-14%
11%
-7%
-45 do -52%
* Zajednički EU cilj, nema zasebnih nacionalnih ciljeva
** Indikativni ciljevi
6.TREND RAZVOJA I REFERENTNI SCENARIJ
6.1.MAKROEKONOMSKI PARAMETRI
6.1.1. Broj stanovnika i stopa rasta bruto domaćeg proizvoda
Simulacije koje se prikazuju u nastavku zasnivaju se na makroekonomskom scenariju za razdoblje do 2050. godine. Glavni makroekonomski scenarij polazi od brojki iz Izvještaja o starenju 2015. (eng. Ageing Report) Europske komisije. To su ujedno službene projekcije Eurostata.
Projekcije Eurostata i Izvještaja „Ageing Report“ uvažavaju nacionalne projekcije te je u pogledu demografskih kretanja preuzeta srednja varijanta projekcije prema nacionalnim projekcijama Državnog zavoda za statistiku5. Ostvarenje srednje varijante fertiliteta zahtijevat će postupno uvođenje dodatnih mjera pronatalitetne politike u
5Projekcije stanovništva Republike Hrvatske od 2010. do 2061. Population projections of the Republic of Croatia, 2010. – 2061.
skladu s potrebama vremena. Zahtjevni element je projekcija migracijskih trendova, a oni su u ovom scenariju pretpostavljeni na postojećem i budućem gospodarskom odnosu u Europi (varijanta srednje migracije). Prema tome, polazi se od hipoteze da se tijekom projiciranog razdoblja neće mijenjati odnosi među zemljama prema stupnju gospodarske razvijenosti toliko da bi izazvali snažne migracije, osobito oni između zemalja Jugoistočne Europe. Uvođenje dodatnih mjera demografske politike po ovom scenariju djelovat će na usporenje trendova, ali ne i na postizanje fertiliteta dostatnog za prirodnu obnovu stanovništva. Prema ovom scenariju, koji se uzima kao srednji, broj stanovnika u Republici Hrvatskoj past će na oko 3,8 milijuna do 2050. godine. U najoptimističnoj varijanti visokog fertiliteta s visokom migracijom broj stanovnika u Republici Hrvatskoj mogao bi biti 4,3 milijuna, otprilike na današnjoj razini. Temeljno je polazište ove varijante projekcije dugoročno stabilan gospodarski rast s naglašenim regionalnim razvojem. Međutim, pogrešno bi bilo vjerovati da će gospodarski razvoj spontano, tj. sam po sebi, djelovati na zaustavljanje i preokretanje nepovoljnih demografskih procesa. Pesimistična varijanta fertilitieta podrazumijeva restrikcije socijalnih programa, porast nezaposlenosti mladih, nepriuštivost stana za mlade, izostanak ravnomjernijeg regionalnog razvoja i niz drugih popratnih pojava i procesa, što bi neminovno negativno utjecalo na demografske trendove. Usto, ako bi se nastavilo gospodarsko zaostajanje u Republici Hrvatskoj uz istodobni snažniji gospodarski rast u zapadnoeuropskim zemljama, pretpostavljao bi se i odljev mladih iz Republike Hrvatske.
Europska komisija za Republiku Hrvatsku očekuje umjeren realan gospodarski rast po prosječnoj godišnjoj stopi od oko 1,7%6, što daje kumulativno povećanje realnog BDP-a za 78% do 2050. u odnosu na 2012. godinu. S obzirom na očekivani pad broja stanovnika, riječ je o kumulativnom povećanju realnog BDP-a po stanovniku za 102%. Očekuje se da će usporedivi pokazatelj za EU u cjelini rasti po nešto manjoj stopi, tako da će doći do smanjivanja razvojnog zaostajanja Hrvatske za prosjekom EU, mjereno BDP-om po stanovniku prema paritetu kupovne moći. Hrvatska se danas nalazi na oko 60% toga prosjeka, dok bi u glavnom scenariju do 2050. godine mogla doseći 71% prosjeka EU prema ovom pokazatelju. Snažniji razvoj očekuje se u razdoblju do 2020. godine, sa stopama koje u pojedinim godinama mogu doseći 2,6% godišnje. Posljednji trendovi porasta BDP-a ukazuju da bi ove vrijednosti mogle biti prekoračene, no bez dostatno sigurnosti za dugoročne projekcije, stoga je u ovom trenutku još uvijek opravdano preuzeti projekcije BDP-a dane od strane Europske komisije, s obzirom na sveobuhvatnost pristupa.
Kretanje realne bruto dodane vrijednosti po sektorima djelatnosti u glavnom makroekonomskom scenariju pokazuje da uslužni sektor već u početku projiciranog razdoblja zauzima najveći udio u bruto dodanoj vrijednosti i dominira kao ključan čimbenik ekonomskog rasta u sljedećih 35 godina. Pri tome se u strukturi dodane vrijednosti među najšire definiranim sektorima ne očekuju značajne promjene. Međutim, značajne se promjene očekuju unutar najšire definiranih sektora. Tako se u okviru prerađivačke industrije očekuje rast udjela kemijske industrije te strojogradnje, i smanjenje udjela industrije nemetalnih minerala te hrane, pića i duhana. U okviru uslužnog sektora očekuje se rast udjela tržišnih usluga (npr. turizam, ICT, financije te stručne, znanstvene i tehničke usluge) i smanjenje udjela trgovine te prijevoza i skladištenja. No, i kod djelatnosti kod kojih se očekuje pad udjela očekuje se makar blag realan rast unatoč smanjenju broja stanovnika. Kao i za demografske trednove, utjecaj BDP-a procjenjuje se u okviru analize osjetljivosti.
6Aritmetička sredina.
6.1.2. Cijene goriva
U posljednjih nekoliko godina, u odnosu na ranije globalne scenarije, došlo je do rasta konvencionalnih rezervi plina. Uz to, alternativni načini pridobivanja plina i nafte iz škriljevaca ušli su u masovnu eksploataciju. Prema procjenama EU, nove raspoložive globalne rezerve gotovo su 2,5 puta veće. Referentni scenarij EU do 2050. godine, pretpostavlja da će se energetski odnos cijena nafte, plina i ugljena, mijenjati sa odnosa 1:3,4:5,2 u 2020. godini na 1:3:4,9 u 2050. godini (ugljen:prirodni plin:nafta) [Lit 6.3-1]. Nakon snažnog pada cijena nafte koja se dogodila u 2015 godini očekuje se stalan blagi porast cijene, u razdoblju od 2030 do 2050. sa stopom 0,7% godišnje. Cijene plina su također u razdoblju od 2013. do 2015. godine pale, za oko 36%, što se desilo zbog povećanja konkurentnosti, povećanja UPP kapaciteta i povećanju proizvodnje u SAD-u. Vezanje cijene plina za cijenu nafte pretpostavlja se i u budućnosti, ali sa većom fleksibilnosti. U projekcijama se pretpostavlja da će cijena plina biti dovoljno visoka za ekonomsku izvedivost nekonvencionalnih projekata pridobivanja nafte u svijetu. Kao i cijene nafte i plina, u razdoblju 2011.-2014. godine došlo je do pada cijena ugljena, čak 43% kod glavnih izvoznih država. Rast cijene ugljena ovisit će najviše o najvećem potrošaču Kini. Cijene fosilnog goriva nisu vezane za cijene CO2 , no vrlo je moguć scenarij u kojem će cijene fosilnog goriva padati kako će cijena CO2 rasti, s intencijom proizvođača da održe tržište. Ukoliko dođe do snažnije upotrebe CCS tehnologija u svijetu, to bi opet moglo povećati cijene fosilnog goriva.
Slika 6.1-1 Projekcije kretanja cijena fosilnih goriva
6.1.3. Cijene emisijskih jedinica u ETS-u
Cijene emisijskih jedinica za ETS sustav pretpostavljene su u dva scenarija: bez porasta cijene emisijskih jedinica nakon 2020. godine i sa značajnim porastom cijene emisijskih jedinica (tablica 6.3-1).
Tablica 6.1-1: Cijene emisijskih jedinica u ETS-u, EUR/t CO2e
2015.
2020.
2025.
2030.
2035.
2040.
2050.
Referentni scenarij NUR
7,0
15,0
15,0
15,0
15,0
15,0
15,0
Niskougljični scenarij NU1 i
Niskougljični scenarij NU2
7,0
15,0
22,5
33,5
42,0
50,0
90,0
Prvi scenarij sa stalnom cijenom malo je vjerojatan, to bi značilo 'narušavanje' postojećeg sustava politike EU, a kao posljedica scenarija u kojem se obveze prema Pariškom sporazumu ne bi se provodile od strane drugih država, pa bi EU odustala od svojih ciljeva smanjenja emisije u ETS-u.
Trend porasta cijena emisijskih jedinica je preuzet iz EU Referentnog scenarija 2016. U tom modelu cijene emisijskih jedinica su proizašle kao endogene veličine modeliranja sustava, kao posljedica trenda smanjenja ukupne kvote ETS-a (kvota se smanjuje za 1,74% godišnje do 2020. godine, zatim 2,2% godišnje do 2030. godine). Porast cijene je gotovo konstantan do 2040. godine, kado se povećava do 2050. godine. Ovaj trend porasta treba shvatiti kao snažnu smjernicu za individualno planiranje u svakom investicijskom zahvatu.
6.2.UTVRĐIVANJE SCENARIJA
Veliki broj čimbenika određuje konstrukciju i odabir scenarija, ovdje se navode neki važniji:
nužnost kompatibilnosti sa postojećim trendovima i politikom
postizanje ciljeva koje postavlja EU na pojedine članice u sektorima izvan ETS-a i ukupnog cilja za smanjenje emisija, udio obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti
nacionalni ciljevi iz važećih strategija i planova po sektorima
raspoloživost tehnologija
troškovi i koristi
ispunjenje cilja sigurnosti opskrbe energijom i jačanje gospodarstva, te ostalih ciljeva koji su utvrđeni u Poglavlju 1. ove Strategije.
Scenariji predstavljaju kombinacije različitih mjera s različitom 'dubinom' primjene pojedinih mjera. U scenarijima, za razdoblje do 2030. godine jasnije je određen okvir, nakon 2030. godine mnogo je otvorenih pitanja i pretpostavki. Rezultate koji se odnose na razdoblje nakon 2030. godine treba prihvatiti kroz takvu prizmu promatranja.
U nastavku se prikazuju tri scenarija koji u određenom smislu predstavljaju sintezu analiziranih scenarija, odnosno prezentiraju širi raspon njima bliskih scenarija, to su: referentni scenarij (NUR), scenarij postupne tranzicije (NU1) i scenarij snažne tranzicije (NU2). Prema uobičajenom obilježavanju, na način kako se izvještava za potrebe UNFCCC konvencije, ovdje utvrđeni referentni scenarij pripada kategoriji scenarija 's mjerama' (eng. With Existing Measures – WEM), a scenariji postupne i snažne tranzicije pripadaju kategoriji scenarija 's dodatnim mjerama' (eng. With Additional Measures – WAM).
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZAŠTITE OKOLIŠA I ENERGETIKE
PRIJEDLOG
STRATEGIJA NISKOUGLJIČNOG RAZVOJA REPUBLIKE HRVATSKE ZA RAZDOBLJE DO 2030. S POGLEDOM NA 2050. GODINU
Zagreb, lipanj 2017.
POPIS SLIKA
Slika 2.1-1: Proces izrade Niskougljične strategije Republike Hrvatske
Slika 3.1-1: Ciljevi smanjenja emisije Europske unije do 2050. godine
Slika 4.2-1: Trend ukupne potrošnje po energentima te trend neposrednije potrošnje energije za razdoblje od 1990. do 2014. godine
Slika 4.4-1: Ukupna emisija stakleničkih plinova u ETS-u i sektorima izvan ETS-a
Slika 4.4-2: Porast BDP-a, emisija stakleničkih plinova i krivulja intenzivnosti emisije stakleničkih plinova
Slika 4.5-1: Emisije CO 2 po stanovniku i po BDP-u za Republiku Hrvatsku i druge odabrane države
Slika 6.1-1 Projekcije kretanja cijena fosilnih goriva
Slika 6.2-1 Niskougljični scenariji NU1 i NU2 (shematski veličina kruga približno predstavlja emisiju u 2016. i 2050. godini)
Slika 6.3-1: Emisije referentnog scenarija (NUR)
Slika 7.10-1: Emisije u niskougljičnim scenarijima po sektorima
Slika 7.10-2: Projekcije emisija unutar i izvan ETS-a
Slika 8.3-1: Radna mjesta u NU1 scenariju u odnosu na NUR scenarij
Slika 8.4-1: Detaljna struktura troškova i koristi mjera u scenariju NU1 u odnosu na NUR scenarij (kumulativno do 2030. godine)
Slika 8.4-2: Detaljna struktura troškova i koristi mjera u scenariju NU2 u odnosu na NUR scenarij (kumulativno do 2030. godine)
Slika 9.1-1: Procjena potrebnih sredstava u razdoblju od 2021. do 2030. godine za tranziciju prema niskougljičnom gospodarstvu
Slika 10.1.-1. Obveze izvještavanja Republike Hrvatske Integriranim nacionalnim energetsko klimatskim planom prema Europskoj komisiji, u skladu s novom načinu upravljanja EU
Slika 16.3-1: Shema protoka podataka i izvješća
POPIS TABLICA
Tablica 4.2-1: Ukupna potrošnja energije za razdoblje od 1990. do 2014. godine
Tablica 4.4-1: Emisije i odlivi stakleničkih plinova po plinovima (1990.-2014 godina.)
Tablica 4.4-2: Emisije i odlivi stakleničkih plinova po sektorima (1990.-2014.godina)
Tablica 5.2-1: Sažeti pregled ciljeva za smanjenje emisija za EU i RH do 2050. godine
Tablica 6.1-1: Cijene emisijskih jedinica u ETS-u, EUR/t CO 2 e
Tablica 6.3-1: Smanjenje emisija i pokazatelji u NUR scenariju
Tablica 7.2-1: Raspon instaliranih snaga po vrsti elektrana
Tablica 7.2-2: Troškovi investicija izgradnje novih kapaciteta za proizvodnju električne energije i ukupni trošak proizvodnje električne energije (anualizirano)
Tablica 7.10-1: Smanjenje emisija u niskougljičnim scenarijima
Tablica 7.10-2: Pokazatelji obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti u niskougljičnim scenarijima
Tablica 8.4-1: Glavni pozitivni i negativni utjecaji uslijed niskougljičnog razvoja
Tablica 9.2-1: Procjena potencijalno raspoloživih sredstava za financiranja za put prema niskougljičnoj ekonomiji
Tablica 10.1-1: Institucionalna organizacija za provođenje Niskougljične strategije – osnovni okvir
Tablica 10.1-2: Glavni profili stručnjaka za provođenje Niskougljične strategije
Tablica 16.4-1: Mjere zaštite okoliša
Tablica 16.4-2: Mjere ublažavanja negativnih utjecaja Niskougljične strategije na ciljeve očuvanja i cjelovitost područja ekološke mreže
POPIS KRATICA
BDP
Bruto domaći proizvod
Gross domestic product
CCS
Hvatanje i skladištenje ugljika
Carbon capture and storage
DZS
Državni zavod za statistiku
Croatian Bureau of Statistics
EK
Europska komisija
European commission
EnU
Energetska učinkovitost
Energy efficiency
ETS
Sustav za trgovanje emisijama
Emissions trading system
EU
Europska unija
European union
ESCO
Kompanija za razvoj i financiranje projekata energetske učinkovitosti
Energy service company
FMRL
Referentne razine za aktivnost gospodarenja šumama
Forest management reference level
FN
Fotonapon
Photovoltaics
FZOEU
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost
Fund for Environment and Energy Efficiency
HWP
Drvni proizvod
Harvested wood product
HNB
Hrvatska narodna banka
Croatian National Bank
HZZ
Hrvatski zavod za zapošljavanje
Croatian Employment Service
ICT
Sektor informacijsko-komunikacijske tehnologije
Information and communications technology
IPCC
Međuvladin panel o klimatskim promjenama
Intergovernmental Panel on Climate Change
UPP
Ukapljeni prirodni plin
Liquefied natural gas
LULUCF
Korištenje zemljišta, promjena korištenja zemljišta i šumarstvo
Land use, land use change and forestry
NAP EnU
Nacionalni akcijski plan energetske učinkovitosti
National Energy Efficiency Action Plan
MZOE
Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Ministry for Environment and Energy
NUS
Niskougljična strategija
Low Carbon Strategy
NRT/BAT
Najbolje raspoložive tehnike
Best available tehniques
OIE
Obnovljivi izvori energije
Renewable energy sources
PTV
Potrošna topla voda
Hot water
UNDP
Program Ujedinjenih naroda za razvoj
United Nations Development Programme
UNFCCC
Okvirna konvencija Ujedinjenih naroda o promjeni klime
Unired Nations Framework - Convention on Climate Change
UNP/ LPG
Ukapljeni naftni plin
Liquefied petroleum gas
SDI
Pokazatelji održivog razvoja
Sustainable development indicators
TOE
Tona ekvivalenta nafte
Tonne of oil equivalent
SPP/ CNG
Stlačeni prirodni plin
Compressed natural gas
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
1.SVRHA, CILJEVI I NAČELA
Globalna promjena klime danas je jedan od najvećih izazova čovječanstva. Znanstveno je utvrđeno da je uzrok promjene povećana emisija stakleničkih plinova, najviše kao posljedica izgaranja fosilnih goriva, zbog poljoprivrede i sječe tropskih šuma. Zajedničko djelovanje država u cilju sprječavanja globalnih promjena provodi se kroz Okvirnu konvenciju Ujedinjenih naroda o promjeni klime (dalje u tekstu: UNFCCC konvencija). Kyotski protokol uz UNFCCC konvenciju i njegov amandman nisu spriječili globalni porast emisije. Pariškim sporazumom države su se obvezale da će zajedničkim djelovanjem smanjivati emisije stakleničkih plinova s ciljem ograničavanja porasta prosječne globalne temperature do najaviše 2°C do kraja stoljeća, a ukoliko bude moguće do 1.5°C. Ciljevi smanjenja emisija stakleničkih plinova određuju se vlastitim planiranjem, tako da svaka stranka Pariškog sporazuma (ili skupina država) određuje planirani nacionalno utvrđeni doprinos (dalje u tekstu: INDC) do 2030. godine.
Polazište politike Europske unije (EU) za put prema niskougljičnom gospodarstvu je cilj smanjenja emisija stakleničkih plinova 80-95% do 2050. godine definirano kroz dokument Plan puta za prijelaz na konkurentno niskougljično gospodarstvo do 2050. godine ( eng. A Roadmap for moving to a competitive low-carbon economy in 2050 (dalje u tekstu: Plan puta do 2050) . U skladu s tim ciljem, a u svrhu utvrđivanja doprinosa EU u okviru Pariškog sporazuma, 23. listopada 2014. godine Europsko vijeće usvojilo je klimatsko energetski okvir do 2030. godine kojim postavlja cilj smanjenja emisija stakleničkih plinova za najmanje 40% do 2030. godine. Također, postavlja se cilj udjela obnovljivih izvora energije do 27% i indikativni cilj smanjenja energetske potrošnje 30%.
Zakon o zaštiti zraka (Narodne novine, br. 130/11 i 47/14) postavlja obvezu izrade Strategije niskougljičnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje do 2030. godine s pogledom na 2050. godinu (dalje u testu: Niskougljična strategija) i Akcijskog plana za provedbu Niskougljične strategije za razdoblje od pet godina. Prema Zakonu o zaštiti zraka smanjivanje emisija stakleničkih plinova na teritoriju Republike Hrvatske osigurava se provođenjem Niskougljične strategije, planskih dokumenata, postupnim ograničavanjem emisijskih jedinica gospodarskim subjektima, trgovanjem emisijskim jedinicama, mjerama u svim sektorima izvora emisija, primjenom fleksibilnih mehanizama Kyotskog protokola i drugim mjerama koje doprinose ublažavanju klimatskih promjena. Zakon o zaštiti zraka propisuje da razvojni dokumenti pojedinih područja i djelatnosti moraju biti usklađeni s načelima, osnovnim ciljevima, prioritetima i mjerama niskougljičnog razvoja po pojedinim sektorima utvrđenim u Niskougljičnoj strategiji.
Plan zaštite zraka, ozonskog sloja i ublažavanja klimatskih promjena u Republici Hrvatskoj za razdoblje 2013.-2017. (Narodne novine, broj 139/13) dao je okvirne smjernice za izradu Niskougljične strategije.
Niskougljična strategija s Akcijskim planom određuje put Republike Hrvatske prema konkurentnom gospodarstvu s niskom emisijom stakleničkih plinova. Ciljevi smanjenja emisije stakleničkih plinova do 2030. godine i 2050. godine provodit će se u Republici Hrvatskoj u okviru političkog okvira koji je usvojila Europska unija. Niskougljična strategija se odnosi na sve sektore gospodarstva i ljudske aktivnosti, a osobito je vezana za energetiku, industriju, promet, poljoprivredu, šumarstvo i gospodarenje otpadom. Radi se o strategiji koja ima horizontalno djelovanje, ona je nadređena sektorskim strategijama, iako se operativno provodi kroz pojedine sektore.
Proces tranzicije prema niskougljičnom gospodarstvu je kontinuiran i dugotrajan, zahvaća cjelokupno društvo i gospodarstvo, treba biti promišljen i prilagođen mogućnostima i raspoloživim resursima. To je prilika da se poboljšanjima postojeće infrastrukture i tehnoloških rješenja, inovacijama, transferom naprednih tehnologija, značajnim strukturalnim promjenama u svim sektorima, potakne porast industrijske proizvodnje, investicijski ciklus, razvoj novih djelatnosti, gospodarstva te otvore nova radna mjesta održive perspektive.
Niskougljična strategija postavlja sljedeće opće ciljeve:
Postizanje održivog razvoja temeljenog na znanju i konkurentnom gospodarstvu s niskom razinom ugljika i učinkovitim korištenjem resursa
povećanje zapošljavanja u rastućim sektorima gospodarstva i ‘zelenoj’ ekonomiji
poticanje regionalnog i ruralnog razvoja
poticanje inovacija i tehnološkog razvoja
poticanje obrazovanja, cjeloživotnog školovanja i specijalizacija za niskougljično gospodarstvo
doprinos socijalnom uključivanju
Povećanje sigurnosti opskrbe energijom, održivost energetske opskrbe, povećanje dostupnosti energije i smanjenje energetske ovisnosti
Solidarnost izvršavanjem obveza Republike Hrvatske prema međunarodnim sporazumima, u okviru politike Europske unije, kao dio naše povijesne odgovornosti i doprinos globalnim ciljevima
Smanjenje onečišćenja zraka i utjecaja na zdravlje.
U pogledu međunarodnih obveza Republika Hrvatska podržava načelo zajedničke ali različite odgovornosti. Gospodarske i druge nacionalne osobitosti trebaju se uzeti u obzir pri određivanju tranzicijskog razdoblja za prijelaz na niskougljično gospodarstvo. Republika Hrvatska treba kroz Niskougljičnu strategiju krenuti putem koji je za njezine građane najpovoljniji.
Ovo je strategija koja stvara sinergiju sa Strategijom održivog razvoja Republike Hrvatske (Narodne novine, broj 30/2009), konceptom razvoja novih zelenih poslova i ekonomije, konceptom kružnog gospodarstva u kojem se resursi koriste maksimalno i praktično više ne postoji otpad. Ovdje se daju vizije pojedinih sektora do 2050. godine u kontekstu niskougljičnog razvoja, ali to je primjenjivo za čitavo društvo i ekonomiju.
Niskougljična strategija vodi viziji društva u kojem ćemo živjeti zdravije, ugodnije i s većom mobilnosti. Postojeći stambeni i poslovni prostori biti će obnovljeni, a novi građeni po principima gotovo nulte potrošnje energije. Opskrba energijom biti će sigurnija, gotovo potpuno vlastita, iz obnovljivih izvora i s malim emisijama, a potrošači energije biti će i proizvođači energije. Prometni sustav biti će intermodalan i integriran, pretežito s električnim vozilima. Industrija i poljoprivreda biti će učinkovite i povezane sa svim sektorima gospodarstva, a pritom će se gotovo svi materijali reciklirati u integriranom i kružnom gospodarstvu. Prevladavati će svjesni, senzibilni i proaktivni način mišljenja i djelovanja u smjeru cjelovitog razvoja.
Niskougljična strategija postavlja sljedeća opća načela:
održivost
onečišćivač plaća
primjena horizontalnog principa
fleksibilnost
participativnost (uključivost)
inovativnost
solidarnost
sinergija djelovanja
cjelokupnost (holistički pristup)
planska dugoročnost.
Održivi razvoj kao ravnoteža između gospodarskog rasta, zaštite okoliša i društvenog razvoja temeljno je načelo ove strategije. Troškovi mjera na putu prema niskougljičnom gospodarstvu ne smiju ugroziti razvoj. Provođenje strategije trebaju financirati onečišćivači, pri čemu raspodjela opterećenja treba biti što pravednija, a modeli prikupljanja sredstava što jednostavniji i transparentniji.
Primjena horizontalnog principa podrazumijeva prostiranje kroz sve sektore i kapilarno uključivanje u njihove politike. Primjerice, mjere uštede energije trebaju se smatrati novim izvorom energije i jednako tretirati kao izgradnja novih energetskih kapaciteta. Isto tako, mjere za povećanje odliva u aktivnostima gospodarenja šumom i poljoprivrednim tlima, u smislu poticanja, trebaju se tretirati jednako kao mjere smanjenja emisije. Fleksibilnost znači da strategija treba biti dovoljno otvorena da uvažava moguće vanjske geopolitičke okolnosti i druge poremećaje, ostavljajući sektorima dovoljno mogućnosti da sami odlučuju o svojim ciljevima. Participativnost podrazumijeva uključivanje svih sektora koji doprinose smanjenju emisije pa i onih koji doprinose emisiji indirektno.
Inovativnost i pametna rješenja stupovi su Europske razvojne strategije. To su preduvjeti za međunarodnu i globalnu konkurentnost. Hrvatska treba biti solidarna međunarodno, a solidarnost treba poticati i između sektora. Veći učinci se postižu ako se uspijevaju stvoriti uvjeti za sinergijsko djelovanje te treba poticati aktivnosti i mjere takvog djelovanja. Načelo cjelovitosti pri planiranju osobito je važno, posebno u mjerama gospodarenja otpadom, poljoprivredi i šumarstvu.
Okvir 1.1-1: Razlika ublažavanja i prilagodbe klimatskim promjenama
U javnosti se često ne razlikuje pojam ublažavanja od pojma prilagodbe klimatskim promjenama.Ublažavanjem se djeluje na uzroke, a provodi se smanjenjem emisije stakleničkih plinova ili se povećava odliv (vezivanje ugljika u biomasu ili tlo). Smanjenje emisije i povećanje odliva je cilj Niskougljične strategije.Prilagodba klimatskim promjenama su aktivnosti kojima se sprječava ili umanjuje utjecaj promjene klime nastao zbog porasta temperature, povećanje razine mora, suše, poplave, itd. Kada politikama radimo na prilagodbi klimatskim promjenama jačamo otpornost okoliša, prirode, gospodarstva i društva na klimatske promjene. Republika Hrvatska prema Zakonu o zaštiti zraka klimatske aktivnosti dugoročno planira kroz Niskougljičnu strategiju i Strategiju prilagodbe klimatskim promjenama.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
2.PROCES IZRADE STRATEGIJE I METODOLOŠKI PRISTUP
Niskougljična strategija izrađena je kroz tri koraka (slika 2.1-1).
Slika 2.1-1: Proces izrade Niskougljične strategije Republike Hrvatske
Prvi korak
Prvi korak započeo je 2012. godine kroz projekt Nisko-emisijske razvojne strategije (eng. Low Emission Development Strategies ) tadašnjeg Ministarstva zaštite okoliša i prirode u partnerstvu s Programom Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP), čime je izrađen Okvir za izradu Strategije niskougljičnog razvoja. Fokus projekta bio je na širokim konzultacijama po sektorima, održavanjem niza sektorskih radionica: energetska postrojenja, zgradarstvo, promet, industrija, poljoprivreda i šumarstvo, otpad i turizam. Na radionicama su sudionici aktivno sudjelovali u analizi snaga, slabosti, prilika i prijetnji (SWOT) te u utvrđivanju vizije. Utvrđene su i prioritetne mjere i smjernice za izradu Niskougljične strategije. Okvir je usvojen u okviru Plana zaštite zraka, ozonskog sloja i ublažavanja klimatskih promjena u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2013. do 2017. godine. Detaljnije o postupku i rezultatima može se naći u publikaciji Okvir za izradu Strategije niskougljičnog razvoja – sažetak [Lit 2.1-1] .
Drugi korak
U izradi stručnih podloga za Niskougljičnu strategiju radili su stručnjaci različitih specijalnosti i struka, iz niza institucija i fakulteta te pojedinačni stručnjaci za sektor energetike, prometa, rudarsko-naftnog inženjerstva, poljoprivrede, ekonomije, sociologije, prava, tehnološkog razvoja, itd. Proces izrade je tekao po dvije linije, analitičkim poslom pripreme stručnih podloga i paralelnim konzultacijama s dionicima i zainteresiranom javnosti. Komunikacija s javnosti i dionicima provedena je sukladno Komunikacijskom planu za prezentiranje dokumenta . N a prvoj konferenciji o Niskougljičnoj strategiji održanoj u ožujku 2015. godinedana je prezentacija početnih aktivnosti projekta te informiranje i uključivanje javnosti u proces izrade Niskougljične strategije. Održano je pet sektorskih radionica – za energetska postrojenja i industriju, promet, zgradarstvo, poljoprivredu i šumarstvo te otpad. Na radionicama su sudionici-eksperti prikazali unutarnje čimbenike (snage i slabosti) i vanjske čimbenike (prilike i prijetnje) koji karakteriziraju postojeće stanje u sektorima utjecaja. Niskougljični razvoj razmatrao se u okviru općeg gospodarskog i društvenog razvoja Republike Hrvatske i pitanja strukturnih reformi u pojedinim sektorima koja direktno ili indirektno utječu na racionalnije i učinkovitije gospodarenje prirodnim resursima i smanjenje pritiska na okoliš . Osim navedenih radionica, radni tim je tijekom izrade Niskougljične strategije prezentirao rezultate na konferencijama, forumima i stručnim skupovima.
Niskougljična strategija je prvo pisana u obliku Zelene knjige, u kojoj su dani detaljni tehnički opisi i podaci, opisani modeli, metode, mjere, scenariji, učinci scenarija na gospodarstvo, društvo i okoliš, analiza osjetljivosti, smjernice, financiranje itd. Na temelju Zelene knjige izrađena je Bijela knjiga koja predstavlja sažetak rezultata, fokusirani tekst na odabrane mjere, scenarije i politike, sa smjernicama provedbe, uključujući potrebne financijske mehanizme. Bijela knjiga predstavlja Nacrt niskougljične strategije, to je dokument kojeg na prijedlog Vlade Republike Hrvatske, donosi Hrvatski sabor. Akcijski plan provedbe Niskougljične strategije za sljedećih pet godina, na prijedlog Ministarstva zaštite okoliša i energetike, donosi Vlada Republike Hrvatske .
Treći korak
U trećem koraku provedeni su novi proračuni i novelacija niskougljičnih scenarija. Tri su glavna razloga zašto je bilo razložno provesti ponovljeni proračun.
Prvi razlog je što je tijekom 2016. godine došlo do promjena u povijesnom nizu podataka energetike, pa je s tim u vezi bilo potrebno ponoviti proračun emisija stakleničkih plinova za razdoblje od 1990. godine. Drugi razlog je što je došlo do promjena nekih ključnih čimbenika, cijena fosilnog goriva (posebice plina), prognoza u cijenama CO 2 , značajnijeg pada cijena tehnologija obnovljivih izvora energije, posebice sunčanih elektrana. Treći razlog je što je krajem 2016. godine došlo do promjene Vlade Republike Hrvatske čime su postavljene i nove razvoje smjernice za razdoblje od 2017. do 2020. godine, pa se s tim u vezi javila potreba preispitivanja ciljeva, politika i mjera.
Paralelno s izradom Bijele knjige proveden je postupak Strateške procjene utjecaja na okoliš s glavnom ocjenom utjecaja na ekološku mrežu. Nakon što Hrvatski sabor donese Niskougljičnu strategiju Vlada Republike Hrvatske donijet će Akcijski plan provedbe za razdoblje od pet godina.
Metodološki pristup
U početnom koraku rade se projekcije makroekonomskih i drugih parametara proračuna. Zatim se definiraju moguće mjere, tehničkog i ne-tehničkog tipa. Za mjere se određuju troškovi i njihov utjecaj na gospodarstvo i okoliš. Temeljem kriterija troškovne učinkovitosti, doprinosa gospodarskom razvoju i konkurentnosti, formiraju scenariji, koji predstavljaju kombinacije različitih mjera.
U izradi Niskougljične strategije analizirano je niz scenarija, primijenjeni su mnogobrojni modeli za simulacije i optimiranje, a razvijen je i integralni model za nacionalne projekcije stakleničkih plinova NUSPCRO (Niskougljično strateško planiranje Republike Hrvatske). Dodatna vrijednost je što NUSPCRO omogućava i planiranje scenarija za ostale onečišćujuće tvari, tako se usklađivanje ciljeva po obvezama UNFCCC konvencije i Konvencije o dalekosežnom prekograničnom onečišćenju zraka (LRTAP) može provoditi istovremeno. Za planiranje elektroenergetskog sustava i analize uključivanja obnovljivih izvora energije, korišten je model satne simulacije sve do 2050. godine, a proveden je i paralelan kontrolni proračun elektroenergetskog sustava sekvencijalnim vremenskim modelom. Rezultati su integrirani u cjelovit višesektorski model s mogućnošću izračuna integriranih klimatsko-energetskih projekcija te implikacija na emisije onečišćujućih tvari i zapošljavanje.
Emisije stakleničkih plinova i projekcije iskazane u ovom dokumentu su u skladu s metodologijom iz vodiča Međuvladinog panela za klimatske promjene iz 2006. godine (IPCC 2006) i odgovarajućih faktora stakleničkog potencijala za izračun ekvivalenata emisija CO 2 . U skladu s ovom metodologijom promatra se samo emisija do koje je došlo na teritoriju države te emisija iz goriva koje je ukrcano na teritoriju države kad se radi o transportu. Staklenički potencijal (promatrano u 100 godina) s kojim se izračunava ekvivalentna količina CO 2 za glavne stakleničke plinove je slijedeći: ugljični dioksid CO 2 = 1, didušikov oksid N 2 O = 298 i metan CH 4 =25.
Odlivi iz sektora korištenje zemljišta i promjene u korištenju zemljišta (LULUCF) predstavljaju sastavni dio Niskougljične strategije, međutim brojčani doprinos LULUCF-a ispunjenju ciljeva u ovom trenutku nije moguće dati, jer načini obračunavanja nisu konačno određeni u sklopu Pariškog sporazuma, a niti konačno prihvaćeni unutar Europske unije.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
3.MEĐUNARODNI KONTEKST I POLITIKA EUROPSKE UNIJE
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
3.1.OPIS ČINJENICA I PROCJENE VEZANE UZ GLOBALNE KLIMATSKE PROMJENE
Činjenice koje upućuju na klimatske promjene i uzroke klimatskih promjena znanstveno su opisane i obrazložene u izvješću Međuvladinog panela o promjeni klime [Lit 3.1-1]. Mnoge od opaženih promjena nisu zabilježene ranije, a neke od njih čak niti u posljednjih tisuću godina. Atmosfera i oceani su se zagrijali, količine snijega i leda na Zemlji su se smanjile, razina mora se podigla, a koncentracije stakleničkih plinova su porasle. Zagrijavanje klimatskog sustava je neupitno.
Općenito se očekuje da će emisije stakleničkih plinova uzrokovati daljnje zagrijavanje i promjene svih komponenata klimatskog sustava. Rezultati svih reprezentativnih scenarija upućuju na to da će se globalno zagrijavanje nastaviti i nakon 2100. godine i da će se temperatura površine Zemlje zadržati na približno istoj povećanoj razini još mnogo stoljeća nakon zaustavljanja neto emisija CO 2 uzrokovanih ljudskim djelovanjem. Veliki dio klimatskih promjena je ireverzibilan na vremenskoj skali od nekoliko stoljeća pa do nekoliko tisućljeća, osim ako ne dođe do velikog neto odliva CO 2 iz atmosfere u dužem razdoblju. Ograničenje klimatskih promjena zahtijeva suštinsko i trajno smanjenje emisija stakleničkih plinova.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
3.2.RELEVANTNOST KLIMATSKIH PROMJENA ZA REPUBLIKU HRVATSKU
Uzimajući u obzir činjenicu da je više od 36% kopnene površine Republike Hrvatske i više od 16% njene pomorske površine obuhvaćeno područjima ekološke mreže Natura 2000, da je šumom obuhvaćeno oko 40% kopnene površine države 1 , te da se po dostupnosti i bogatstvu vodenih izvora Hrvatska nalazi na vrlo visokom petom
1 Prema definiciji pojma šuma iz Zakona o šumama
mjestu u Europi, a na 42. u svijetu 2 , te da se na popisu zaštićene kulturne baštine nalazi oko 8000 dobara (materijalnih i nematerijalnih) [Lit 3.2-1], važno je razumjeti da klimatske promjene predstavljaju prijetnju njihovoj opstojnosti, koristima koje pružaju društvu te da je potrebno pravovremeno iznaći načine za njihovu zaštitu i održanje.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku u 2013. godini u Republici Hrvatskoj je bilo 5.526 registriranih poslovnih subjekata čija je djelatnost bila direktno povezana s koristima od ekosustava samo u području poljoprivrede, šumarstva i ribarstva 3 . Mogućnosti proizvodnje energije iz obnovljivih izvora energije, posebice hidroelektrana, vjetroelektrana i sunčanih elektrana, će se mijenjati ovisno o klimatskim promjenama.
U Republici Hrvatskoj 2014. godina bila obilježena katastrofalnim poplavama. Za potrebe donošenja odluke o pomoći Europska komisija 4 je izvijestila da su hrvatska nadležna tijela ukupnu izravnu štetu nastalu, kao posljedicu katastrofe, procijenila na 297,6 milijuna eura, te da su razine vode djelomično premašile najviše ikada zabilježene, dajući im obilježja tisućljetne poplave. Dodatno, navodi se da su: „ Nastale znatne štete na stambenim, komercijalnim, komunalnim i infrastrukturnim objektima, a stradali su i usjevi te stoka. Preko 26.000 ljudi moralo je biti evakuirano. Došlo je do pada mreže za opskrbu električnom energijom, dok su ceste i mostovi pretrpjeli ozbiljna oštećenja i/ili su ih zatrpali odroni i nanosi blata. Poplavljeno je približno 2.700 stambenih i preko 4.000 poljoprivrednih objekata, od koji su mnogi pretrpjeli strukturna oštećenja“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
3.3.STATUS MEĐUNARODNIH KLIMATSKIH PREGOVORA I EUROPSKA STRATEGIJA ZA BORBU PROTIV KLIMATSKIH PROMJENA
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
3.3.1.Status međunarodnih klimatskih pregovora
UNFCCC konvencija je prvi i temeljni međunarodni sporazum usmjeren na rješavanje pitanja promjene klime [Lit 3.3-1]. UNFCCC konvencija je usvojena 1992. godine na Konferenciji o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru, a formalno je stupila na snagu 1994. godine. Do danas je UNFCCC konvenciju ratificiralo 195 država svijeta i Europska unija.
Temeljem UNFCCC konvencije usvojen je Kyotski protokol, međunarodni sporazum kojim se stranke obvezuju na ispunjenje ciljeva smanjenja emisija stakleničkih plinova, s time da su za razvijene države te obveze kvantificirane. Kyotski protokol usvojen je u Kyotu 1997. godine, a na snagu je stupio 2005. godine. Pristupile su mu 192 države (stranke), od kojih je jedna i Europska unija. Prvo obvezujuće razdoblje Kyotskog protokola trajalo je od 2008. do 2012. godine. U tom razdoblju je cilj bio ostvariti smanjenje emisije stakleničkih plinova za 5% u odnosu na emisije iz 1990. godine, a preuzelo ga je 37 industrijaliziranih država, od kojih je svaka imala zadan pojedinačni cilj smanjenja emisije. Nacionalna izvješća o ostvarenim emisijama u razdoblju od 2008. – 2012. godine pokazuju da je zajednički cilj smanjenja emisija usvojen Kyotskim protokolom postignut, iako pojedine države nisu ostvarile zadano pojedinačno ograničenje emisije. Republika Hrvatska je u prvom obvezujućem razdoblju prihvatila pojedinačnu obvezu smanjenja emisije za 5% i svoju je obvezu ispunila.
2 Strategija gospodarenja vodama (NN 91/08)
3 Državni zavod za statistiku, Statistički ljetopis 2014, http://www.dzs.hr/Hrv_Eng/ljetopis/2014/sljh2014.pdf
4 http://europa.eu/rapid/press-release_IP-14-1128_en.htm
U drugom obvezujućem razdoblju, od 2013. do 2020. godine, Republika Hrvatska je prihvatila obvezu smanjenja emisije za 20% u odnosu na razinu 1990. godine, ali kao zajedničku obvezu smanjenja prema UNFCCC konvenciji. U stvarnosti su pojedinačne obveze država članica EU interno preraspodijeljene uzimajući u obzir njihovu gospodarsku snagu i imajući na umu zajednički cilj smanjenja od 20%.
Kyotski protokol i njegova izmjena iz Dohe (važi do 2020. godine) nisu mogli osigurati smanjenje emisija koje bi zaustavilo porast globalnih temperatura. Nakon Kyotskog protokola pregovaralo se o dugoročnom sporazumu. Pariški sporazum globalni je dugoročni sporazum o klimatskim promjenama koji je 12. prosinca 2015. godine postignut na 21. konferenciji stranaka UNFCCC konvencije u Parizu (COP 21), a odnosi se na razdoblje nakon 2020. godine. Pariški sporazum stupio je na snagu 4. studenoga 2016. godine, nakon što ga je ratificiralo 55 država s emisijom koja je veća od 55% globalne emisije.
Glavni elementi novog Pariškog sporazuma su:
dugoročni cilj: vlade su postigle dogovor da će porast prosječne svjetske temperature zadržati na razini znatno manjoj od 2°C u usporedbi s predindustrijskim razinama te da će ulagati napore da se taj porast ograniči na 1,5°C
doprinosi: prije COP-a 21 i za vrijeme njezina trajanja zemlje su podnijele planirane nacionalno utvrđene doprinose (eng. Intended Nationaly Determined Contributions, INDC) za smanjivanje emisija
ambicija: vlade su se složile da će svakih pet godina obavješćivati o svojim doprinosima za postavljanje ambicioznijih ciljeva
transparentnost: vlade su također prihvatile da će se izvještavati međusobno, kao i javnost, o tome kako napreduju u provedbi svojih ciljeva kako bi se osigurala transparentnost i nadzor
solidarnost: EU i ostale razvijene zemlje i dalje će financirati borbu protiv klimatskih promjena kako bi zemljama u razvoju pomogle da smanje emisije i izgrade otpornost na utjecaje klimatskih promjena.
Europska unija i njezine države članice bile su prva velika gospodarstva koja su još 6. ožujka 2015. godine predstavila svoj INDC, kojima se zajednički obvezuju na smanjenje nacionalnih emisija stakleničkih plinova za najmanje 40% do 2030. godine u usporedbi s 1990. godinom. Pariškim sporazumom Hrvatska se obvezuje provoditi mjere u okviru EU obveza.
Na 22. konferenciji stranaka UNFCCC-a u Marakechu (COP 22), koja je služila i kao Prva konferencija stranaka Pariškog sporazuma države su pregovarale o operativnim pravilima provedbe Pariškog sporazuma i vremenskom hodogramu da bi operativna pravila bila dovršena do kraja 2019. godine.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
3.3.2.Globalni ciljevi i scenariji
Već u prosincu 2010. godine, na 16. konferenciji stranaka UNFCCC konvencije održanoj u Cancunu u Meksiku postignut je sporazum kojim se države potiču da pripreme niskougljične strategije razvoja. Odlukama sa iste Konferencije ukazuje se da klimatske promjene zahtijevaju izradu dugoročnih strategija razvoja u duhu održivog razvoja i s ciljem ograničavanja porasta globalne temperature do najviše 2°C do kraja stoljeća. Sporazum također poziva razvijene države na povećanje njihovih ambicija za smanjenje emisije do razine koja je u skladu s IV. izvješćem Međuvladinog tijela za klimatske promjene iz 2007. godine (IPCC), s ciljem smanjenja ukupne antropogene emisije stakleničkih plinova koji nisu pod nadzorom Montrealskog protokola. Peto IPCC izvješće dodatno ukazuje na hitnost djelovanja na zaštiti klimatskog sustava.
IPCC je utvrdio da je za ostvarenje navedenog cilja potrebno smanjenje emisije od 50% u odnosu na 1990. godinu, što bi se moglo postići ako bi razvijene države svijeta smanjile emisije za 80-95%, a države u razvoju napravile otklon od svojih 'bussines as usual ' scenarija za 30-35%.
Pariški sporazum postavlja novi način utvrđivanja obveza za države - samostalno planiranje svojih ciljeva koji se dostavljaju Tajništvu UNFCCC konvencije u obliku INDC-a, koji nije nužno sveden na istu referentnu godinu i posve jednoznačno usporediv. Povijest pregovaranja je pokazala da je to pristup koji omogućava povijesni dogovor. Dvogodišnjim i petogodišnjim izvještajima Konvenciji pratit će se izvršavanje obveza.
S obzirom na usvojeni cilj ograničenja porasta prosječne globalne temperature do 2C pitanje je pri kojoj razini globalne emisije je taj cilj ostvariv. Od 2010. godine Program Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP) objavljuje godišnja izvješća o razlici između razine emisija potrebne za ostvarenje globalnog cilja ograničenja porasta temperature i razine emisija koja bi se ostvarila ako bi države ispunile svoje službeno proklamirane obveze smanjenja emisije, a u izvješću se navode i preporuke za uklanjanje te razlike. Glavni zaključak izvješća za 2016. godinu [Lit 3.3-2] jest da bi u 2030. godini emisije uz proklamirane obveze bile za 12-14 Gt CO 2 e veće od razine potrebne za ograničenje do 2C, pri čemu bi ukupna globalna emisija iznosila 54-56 Gt CO 2 e, a dozvoljeni maksimum je na oko 42 Gt CO 2 e. Iako su s ovim procjenama povezane određene proračunske nesigurnosti, očigledno je da formalne obveze koje su države dosad preuzele nisu dovoljne za ostvarenje globalnog cilja ograničenja emisije i porasta temperature te bi uz ovakve emisije došlo do porasta globalne temperature za oko 3C.
Okvir 3.3-1: Značaj Pariškog sporazuma
Bivša glavna tajnica UNFCCC-a Christiana Figueres, u povijesnom govoru prilikom stupanja na snagu Pariškog sporazuma 5. studenoga 2016. godine je rekla:
„Ovo je sporazum zajedničkog uvjerenja, solidarnosti s najugroženijim državama svijeta, sporazum dugoročne vizije, kojim će obveze novog pravnog okvira postati pokretač za siguran razvoj, za sve države svijeta do kraja stoljeća.“
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
3.3.3.Strategija Europske unije za borbu protiv klimatskih promjena
Pitanje klimatskih promjena, nužno povezano s pitanjem energetske održivosti, jedno je od pet temeljnih područja za koja su definirani ciljevi EU Strategije razvoja do 2020. godine „Europa 2020“ usvojene 2010. godine [Lit 3.3-3]. Strateški ciljevi formalizirani su klimatsko-energetskim paketom do 2020. godine, a za razdoblje nakon 2020. godine definirani su okvir klimatsko-energetske politike do 2030. godine i Plan puta do 2050. godine Svi navedeni ciljevi opisani su detaljnije u poglavlju 3.3.4.
Aktualne ključne mjere Europske unije za smanjenje emisija stakleničkih plinova [Lit 3.3-4], mogu se promatrati kroz tri stupa djelovanja : 1) sustav trgovanja emisijama (eng. EU Emission Trading System – EU ETS , dalje u tekstu: ETS) , 2) postavljeni nacionalni ciljevi smanjenja emisija stakleničkih plinova u sektorima izvan ETS-a, 3) nacionalni ciljevi za postizanje udjela energije iz obnovljivih izvora u ukupnoj potrošnji energije, norme za smanjenje emisije CO 2 iz novih osobnih automobila i lakih gospodarskih vozila te mjere za emisije iz teških gospodarskih vozila, kontrola emisije fluoriranih industrijskih plinova, norme, oznake i zakonska regulativa za unaprjeđenje energetske učinkovitosti, uključujući učinkovitost u zgradarstvu i postavljanje ciljeva za smanjenje emisija, obnovljive izvore i energetsku učinkovitost za 2030. godinu.
Kako bi Europska unija ostvarila domaći dugoročni cilj da do 2050. godine smanji emisije za najmanje 80%, potreban je stalan napredak u prijelazu na niskougljično gospodarstvo. Za taj su prijelaz potrebne promjene u načinu poslovanja i ulaganja te poticaji u cjelokupnom spektru politika. Važno je istaknuti da će se tim prijelazom Europskoj uniji otvoriti mogućnosti za nova radna mjesta i rast. Potaknut će se ulaganja i inovacije u području energije iz obnovljivih izvora i time pridonijeti ambiciji Europske unije da preuzme globalno vodstvo u tom sektoru te poveća rast na tržištima robe i usluga proizvedenih u Europskoj uniji, primjerice u području energetske učinkovitosti.
Provedba čvrstog okvira za klimatsku politiku ključan je element za izgradnju otporne energetske unije s naprednom klimatskom politikom. Za ostvarenje tog cilja potreban je nastavak ambiciozne klimatske politike i u sektorima izvan ETS-a te napredak u svim aspektima energetske unije kako bi se građanima osigurala sigurna, održiva, konkurentna i pristupačna energija.
Klimatsko energetskim okvirom do 2030. godine Europska unija utvrdila je smjernice djelovanja do 2030. godine. Postavljen je cilj smanjenja emisije za najmanje 40% u odnosu na 1990. godinu, što je INDC Europske unije za Pariški sporazum. Klimatsko energetskim okvirom do 2030. godine stavlja se u reviziju postojeća ETS direktiva, umjesto postojeće Odluke donosi se nova Uredba o obvezujućem godišnjem smanjenju emisija stakleničkih plinova u državama članicama od 2021. do 2030. godine za otpornu energetsku uniju i ispunjenje obveza u okviru Pariškog sporazuma, za sektore izvan ETS-a (dalje u tekstu: ESR Uredba) te donosi se nova Uredba o uključivanju emisija i uklanjanja stakleničkih plinova iz korištenja zemljišta, prenamjene korištenja zemljišta i šumarstva u okvir za klimatsku i energetsku politiku do 2030. godine (dalje u tekstu: LULUCF Uredba). ETS direktiva doživljava promjene u tome što se putanja smanjenja emisije sa 1,74% godišnje povećava na 2,2% godišnje. Države članice u obvezi su u okviru sektora izvan ETS smanjiti emisije od 0 do 40% do 2030. godine, u odnosu na 2005. godinu, ovisno o BDP-u po stanovniku. Uvodi se nova fleksibilnost zbog poteškoća smanjenja emisije u poljoprivredi. Dopušta se obračunavanje odliva zbog sadnje novih šuma, poljoprivrednog zemljišta i pašnjaka kojima se gospodari, s različitim limitom fleksibilnosti po državama. Europska unija također izdaje nove smjernice za održivu mobilnost i Strategiju za kooperativne inteligentne transportne sustave s odrednicama za kooperativnu, povezanu i automatiziranu mobilnost (2016. godina)
Europska komisija je u studenom 2016. godine predstavila paket mjera za održavanje konkurentnosti Europske unije uslijed promjena na svjetskim energetskim tržištima zbog prelaska na čistu energiju (tzv. Zimski paket – eng. Winter package ). Prijedlozima se osigurava veća tržišna potražnja za novim tehnologijama, postavljaju odgovarajući uvjeti za ulagače, osnažuju potrošači, unapređuje funkcioniranje energetskih tržišta i pomaže u ispunjavanju klimatskih ciljeva. Paketom je ujedno povećan obvezujući cilj o povećanju energetske učinkovitosti na 30% (umjesto 27%). Europska komisija procjenjuje da se u okviru Zimskog paketa, kojim će se do 2021. godine mobilizirati javna i privatna ulaganja u iznosu do 177 milijardi EURA godišnje, u sljedećih deset godina BDP može povećati do 1% te stvoriti 900.000 novih radnih mjesta.
Zakonodavni prijedlozi o čistoj energiji za sve Europljane obuhvaćaju energetsku učinkovitost, energiju iz obnovljivih izvora, oblikovanje tržišta električne energije, sigurnost opskrbe električnom energijom i pravila upravljanja energetskom unijom. Nadalje, Europska komisija predlaže pomake u području ekološkog dizajna i strategiju za povezanu i automatiziranu mobilnost.
Okvir 3.3-2: Europski sustav trgovanja emisijama i sektori izvan sustava
Europski sustav trgovanja emisijama (ETS) obuhvaća danas oko 11.000 termoelektrana i proizvodnih pogona u 28 država Europske unije i Islandu, Lihtenštajnu i Norveškoj. Pokriva oko 45% emisija stakleničkih plinova EU. U sustav su uključene termoelektrane i toplane, energetski intenzivne industrije kao što su rafinerije, proizvodnja čelika, željeza, aluminija, cementna industrija, proizvodnja vapna, stakla, keramike, pulpe i papira, kiselina i baznih kemijskih proizvoda, te civilna avijacija. Staklenički plinovi koji se reguliraju su CO2, N2O i i PFC.
Sektori koji nisu obuhvaćeni trgovanjem emisijama (izvan ETS-a) su mala industrijska postrojenja, kućna ložišta i usluge, promet, poljoprivreda, fugitivne emisije i gospodarenje otpadom.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
3.3.4.Ciljevi E uropske unije
Ciljevi EU do 2020. godine
Klimatsko-energetskim paketom zakona iz 2008. godine utvrđeni su provedbeni temelji klimatske politike do 2020. godine. Ovim paketom postavljeni su cijevi 20-20-20 što predstavlja:
smanjenje emisija stakleničkih plinova za 20% u odnosu na emisiju iz 1990. godine
povećanje udjela potrošnje energije u Europskoj uniji iz obnovljivih izvora za 20%
povećanje energetske učinkovitosti za 20%
Ocjena ostvarenja u dokumentu Procjena utjecaja okvira za klimatsku i energetsku politiku u razdoblju 2020. – 2030. godine [Lit 3.3-7] pokazuje da će EU premašiti cilj smanjenja emisija 2020. godine, odnosno da će EU imati manje od ciljnog iznosa 20%, u odnosu na 1990. godinu.
Da bi se ostvario cilj smanjenja emisije 20% Europska unija postavila je provedbeni cilj da u ETS sektoru do 2020. godine treba smanjiti emisije na razini EU za 21%, a u izvan ETS-a za 10%, u odnosu na 2005. godinu. Obveze smanjenja emisija za države članice raspoređene su u ovisnosti od gospodarske mogućnosti, u rasponu od -20% do +20%, temeljem Odluke 406/2009/EK.
Ciljevi EU do 2030. godine
Okvirom za klimatsku i energetsku politiku u razdoblju do 2030. godine (dalje u tekstu: Okvir do 2030.) [Lit 3.3-8] i nedavno objavljenim Zimskim paketom utvrđeni su ciljevi smanjenja emisije EU do 2030. godine:
smanjenje emisija stakleničkih plinova za najmanje 40% u odnosu na emisiju iz 1990. godine
postizanje udjela potrošnje energije u Europskoj uniji iz obnovljivih izvora od najmanje 27%
povećanje energetske učinkovitosti za najmanje 30%
elektroenergetska povezanost od 15%.
U razdoblju od 2020. do 2030. godine ostaje isti okvir politike, temeljen na tržištu kroz ETS i na nacionalnim obvezama za sektore izvan ETS-a.
Da bi se ostvario cilj smanjenja emisije 40% Europska unija postavila je provedbeni cilj da u ETS sektoru do 2030. godine treba smanjiti emisije na razini EU za 43 %, a izvan ETS-a za 30%, u odnosu na 2005. godinu. Obveze smanjenja emisija za države članice raspoređene su u ovisnosti od gospodarske mogućnosti, u rasponu od 0 do -40%, pri čemu se nacrt Uredbe još razmatra na sastancima Radne skupine Vijeća EU.
Ciljevi EU do 2050. godine
Strateškim dokumentom Plan puta do 2050. EU je postavila okvirni dugoročni cilj smanjenja emisija za 40% do 2030., 60% do 2040. te 80% do 95% do 2050. godine, u odnosu na 1990. godinu. Pojedinačni ciljevi za države nisu postavljeni. Određeni su indikativni ciljevi smanjenja po pojedinim sektorima.
Slika 3.1-1: Ciljevi smanjenja emisije Europske unije do 2050. godine
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
3.4.OTVORENA PITANJA I GEOPOLITIČKI KONTEKST
Put prema niskougljičnom razvoju Republike Hrvatske ovisit će o globalnim geopolitičkim, gospodarskim i društvenim promjenama, regionalnom okruženju, nizu čimbenika nad kojima Republika Hrvatska nema kontrolu. Scenariji ove strategije ne prognoziraju što će biti već određuju što bi mi željeli da bude. Potrebno je predvidjeti okolnosti i situacije koje bi mogle ugroziti realizaciju scenarija, i s tim u vezi Niskougljična strategija postavlja 'osigurače' kojima se sprječavaju ili ublažavaju rizici. Jedan od temeljnih osigurača je cilj da se smanjuje ovisnost o uvozu energenata, ali i povećava povezanost sa drugim državama jedinstvenog tržišta Europe.
Globalno, raspoznaju se sljedeći čimbenici koji predstavljaju ozbiljne prijetnje:
neuspjeh u provedbi Pariškog sporazuma
niske cijene nafte i ugljena
daljnji razvoj eksploatacije plinskih šejlova i drugih nekonvencionalnih vrsta ležišta ugljikovodika
geopolitička nesigurnost (stabilnost EU, migrantske krize, terorizam, ..)
status nuklearne energije
kašnjenje u razvoju tehnologije hvatanja i skladištenja CO 2
usporeni razvoj novih tehnologija.
Ocjenjuje se da je uspjeh globalnog dogovora iz Pariza najvažniji čimbenik koji ublažava ostale rizike. Također, ocjenjuje se da eventualno pojedinačno istupanje pojedinih država, ne može više ugroziti postavljeni pravac promjene, ali ga svakako može usporiti.
Relativno niske cijene nafte kakve su danas mogle bi se održati neko vrijeme, procjene Međunarodne agencije za energiju (IEA) kazuju da se time povećava rizik, da će kada dođe do porasta cijena, isti biti vrlo snažan. Mogući je scenarij da će proizvođači ugljena snižavati cijene, kako bi ostali konkurentni i dijelom kompenzirali povećanje cijene CO 2 . Prema procjenama IEA, negdje između 2030. i 2040. godine obnovljivi izvori energije postat će glavni izvor za proizvodnju električne energije na globalnoj razini, ugljen će pasti na drugo mjesto. S povećanjem iskorištavanja nekonvencionalnih ležišta ugljikovodika (plinskih i naftnih šejlova, slabopropusnih plinonosnih pješčenjaka, katranskih pijesaka i dr.) kao izvora nafte i plina mijenja se energetska slika u svijetu, veliki uvoznici mogli bi postati velik izvoznici nafte i plina, čime može doći do promjene odnosa cijena energenata. Razvoj tehnologije hvatanja i skladištenja CO 2 , do razine pune komercijalne primjene očekuje se da će se ostvariti do 2035. ili 2040. godine. Status nuklearne energije ostaje neriješen, ipak vrlo je vjerojatno prema sadašnjim planovima da neće doći do obnove nuklearnih programa, izuzev pojedinačno u nekim državama EU i svijeta.
Niskougljična strategija pretpostavlja stalni razvoj tehnologija, a isto tako da će cijene opreme za korištenje obnovljivih izvora energije i dalje padati, što je potvrđeno vrlo čvrsto kroz povijesno razdoblje.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
4.SITUACIJA U REPUBLICI HRVATSKOJ
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
4.1.GOSPODARSKI POKAZATELJI
Nakon što je od 2000. do 2008. godine hrvatsko gospodarstvo raslo po prosječnoj godišnjoj stopi od 4,3% koja je bila usporediva s rastom novih članica EU, 2009. godine započela je produljena recesija – depresija. Realni BDP se 2014. godine nalazio na 12,4% nižoj razini u odnosu na 2008. godinu. Fizički obujam industrijske proizvodnje smanjen je za 17% od 2008. do 2014. godine, a aktivnost u graditeljstvu zabilježila je još veći pad.
Gospodarski oporavak započeo je 2015. (realni BDP je rastao po stopi od 1,6%) i nastavljen je 2016. po stopi od 2,9%, koja je znatno viša od ranijih očekivanja. Očekuje se da će se oporavak nastaviti i u narednim godinama, pri čemu se očekuje da će se stopa rasta realnog BDP-a održati na razini iznad 3%.
H rvatsko gospodarstvo nalazi se u procesu strukturne transformacije iz ekonomije zavisne o domaćoj potražnji i građevinskim ulaganjima, u međunarodno konkurentno, izvozno orijentirano gospodarstvo, u čemu turizam, IT i ostale usluge imaju važnu ulogu. Ubrzanju rasta znatno doprinosi i bolje korištenje sredstava EU fondova, procjenjuje se da je povlačenje sredstava iz EU fondova 2016. godine dosegnulo 900 mil. EUR ili oko 2% BDP-a, uglavnom usmjerenih u nove investicije. Očekuje se da će se efikasnost korištenja sredstava u 2017. i narednim godinama povećati.
Gospodarski rast brži od očekivanja i fiskalna disciplina na strani rashoda proračuna u toku 2015. i 2016. zaustavili su rast deficita proračuna i javnog duga, čiji su se omjeri u odnosu na BDP počeli smanjivati. Deficit se i u narednim godinama očekuje ispod 2% BDP-a, a omjer javnog duga u odnosu na BDP počeo je sporo padati s razine od oko 87% BDP, na kojoj je zaustavljen. Zbog toga postoje dobri izgledi da Hrvatska u toku 2017. i 2018. zabilježi poboljšanje kreditnog rejtinga i izađe iz procedure prekomjernog deficita EU, u kojoj se nalazi praktički od ulaska u Uniju.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
4.2.ENERGETSKA STRUKTURA
Struktura oblika energije u ukupnoj potrošnji tijekom razdoblja od 1990. do 2014. godine prikazana je u tablici 4.2-1 dok je na slici 4.2-1 prikazan razvoj ukupne potrošnje energije zasebno za svaki energent, a dodatno za 1990. i 2012. godinu dani su udjeli svakog energenta u ukupnoj potrošnji.
Tablica 4.2-1: Ukupna potrošnja energije za razdoblje od 1990. do 2014. Godine
PJ
1990.
2000.
2005.
2010.
2011.
2012.
2013.
2014.
Ugljen i koks
34,07
17,15
32,95
30,92
31,66
28,37
32,18
31,59
Ogrjevno drvo
45,77
41,97
52,27
52,29
51,50
52,10
51,67
46,12
Tekuća goriva
188,57
160,52
181,88
152,54
149,30
134,17
128,37
125,80
Prirodni plin
98,22
94,98
101,06
111,37
108,60
101,78
95,54
84,62
Vodne snage
40,08
62,53
69,20
87,24
47,58
47,32
84,92
88,99
Električna energija
24,09
12,32
15,88
14,28
25,76
26,75
13,93
14,23
Toplina
0,00
0,00
0,22
0,63
0,61
0,62
0,63
0,53
Obnovljivi izvori
0,00
0,00
0,20
2,24
2,83
5,72
7,80
10,64
Ukupno
430,81
389,46
453,66
451,50
417,84
396,84
415,04
402,52
potrošeno u neposrednoj potrošnji
280,84
247,54
301,06
300,90
290,34
277,66
274,36
260,85
Slika 4.2-1: Trend ukupne potrošnje po energentima te trend neposrednije potrošnje energije za razdoblje od 1990. do 2014. godine
Ukupna bruto potrošnja energije u zemlji ( eng. gross inland energy consumption ) rasla je znatno sporije od BDP-a u razdoblju gospodarskog rasta (16,3% ili 1,9% u prosjeku godišnje 2000.-2008. godine) odnosno padala malo brže od BDP-a u razdoblju recesije (-13,6% ili -2,9% u prosjeku godišnje od 2009. do 2013. godine). Zbog toga je fizički indeks energetskog intenziteta hrvatskog gospodarstva bilježio stalan pad, s vrijednosti indeksa 100 u 2000. godini, do vrijednosti indeksa 81,5 u 2013. godini. Prosječna godišnja stopa pada energetskog intenziteta odnosno rasta energetske učinkovitosti u cijelom promatranom razdoblju iznosila je 1,6%.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
4.3.SOCIOLOŠKI POKAZATELJI
Sociološki pokazatelji ukazuju na broj stanovnika i određene karakteristike populacije (starosna i obrazovna struktura, (ne)zaposlenost, ekonomski status i sl.). Važan je i prostorni raspored stanovništva. Ove karakteristike na razne načine posredno određuju emisije stakleničkih plinova u Republici Hrvatskoj, njihove uzroke, a važne su i za procjenu „raspodjele“ mogućih posljedica klimatskih promjena za stanovnike Republike Hrvatske.
Ukupna populacija Republike Hrvatske je prema Popisu stanovništva iz 2011. godine bila 4.284.889 stanovnika. Prosječna starost u 2011. godini je iznosila 41,7 godina. Obrazovna struktura 2011. godine imala je sljedeći profil: bez škole je bilo 1,7% stanovništva, s osnovnom školom (nepotpuna) 7,2%, s osnovnom školom (osam razreda) 21,3%, sa završenom srednjom školom je bilo 52,7% stanovništva dok je akademski obrazovanih bilo 16,4% stanovništva. Nezaposlenost je u svibnju 2015. godine bila 17,1%.
Općepoznata je činjenica da Republika Hrvatska već dugi niz godina bilježi vrlo nepovoljne demografske trendove. Demografsko starenje (povećanje udjela stanovništva starog 65 i više godina u ukupnom stanovništvu) uz depopulaciju temeljni su demografski proces koji karakterizira stanovništvo Republike Hrvatske u posljednjih nekoliko desetljeća. Hrvatska je jedna od rijetkih europskih država koja već dva desetljeća ima smanjenje broja stanovnika zbog negativnog prirodnog prirasta tj. većeg broja umrlih od živorođenih.
Iseljavanje mladih i stručno obrazovanih ljudi zbog nezaposlenosti, nezadovoljstva svojim primanjima postaje ozbiljan problem. Isto tako, zabrinjavajuća je konstantna depopulacija ruralnog prostora.
U Republici Hrvatskoj vidljive su velike i rastuće razlike između pojedinih regija i mikro regija Hrvatske. Indeks razvijenosti ukazuje na velike teritorijalne i razvojne razlike.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
4.4.EMISIJA STAKLENIČKIH PLINOVA
Praćenje emisija stakleničkih plinova, koje obuhvaća procjenu i izvješćivanje o svim antropogenim emisijama i odlivima, propisano je Zakonom o zaštiti zraka .
Proračunom su obuhvaćene emisije koje su posljedica ljudskih djelatnosti i koje obuhvaćaju direktne stakleničke plinove: ugljikov dioksid (CO 2 ), metan (CH 4 ), didušikov oksid (N 2 O), fluorirane ugljikovodike (HFC-e i PFC-e) i sumporov heksafluorid (SF 6 ) te indirektne stakleničke plinove: ugljikov monoksid (CO), dušikove okside (NO X ), ne-metanske hlapive organske spojeve (NMHOS) i sumporov dioksid (SO 2 ).
Prema metodologiji preporučenoj od Tajništva UNFCCC konvencije u smjernicama pod nazivom „ 2006 IPCC Guidelines for National Greenhouse Gas Inventories'“ izvori emisija i odliva stakleničkih plinova podijeljeni su u šest glavnih sektora: energetika, industrijski procesi i uporaba proizvoda, poljoprivreda, korištenje zemljišta, promjena korištenja zemljišta i šumarstvo te gospodarenje otpadom.
Inventar emisija stakleničkih plinova obuhvaća razdoblje od 1990. godine do tekuće godine minus dvije. Inventar za 2016. godinu je zadnji službeni objavljeni dokument, a odnosi se na razdoblje emisija od 1990. do 2014. godine.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
4.4.1. Trend emisija
Trend emisija/odliva, po direktnim stakleničkim plinovima, prikazan je u tablici 4.4-1 dok je u tablici 4.4-2 prikazan trend emisija/odliva po sektorima.
Tablica 4.4-1: Emisije i odlivi stakleničkih plinova po plinovima (1990.-2014 godina.)
23.390,1
16.992,8
19.789,1
23.451,9
21.183,7
18.776,4
17.607,3
3.770,7
2.986,6
2.785,3
3.029,5
3.243,5
3.167,2
3.080,4
2.793,2
2.248,3
2.387,7
2.405,3
2.300,1
2.216,9
1.621,5
1.250,7
68,4
210,8
399,1
552,9
574,2
589,7
31.204,6
22.296,2
25.173,0
29.285,8
27.280,2
24.734,6
22.898,9
-6.647,8
-9.130,0
-8.134,9
-7.729,8
-7.158,5
-6.173,6
-6.515,1
24.556,8
13.166,1
17.038,1
21.556,0
20.121,7
18.561,0
16.383,8
Tablica 4.4-2: Emisije i odlivi stakleničkih plinova po sektorima (1990.-2014.godina)
21.750,4
16.066,2
18.267,6
21.660,9
19.813,8
17.726,8
16.241,4
4.628,8
2.468,5
3.178,8
3.628,0
3.480,3
2.976,7
2.871,3
4.171,5
3.021,9
2.837,5
2.951,8
2.593,8
2.597,5
2.300,1
-6.647,8
-9.130,1
-8.134,9
-7.729,8
-7.158,5
-6.173,6
-6.515,1
654,0
739,5
889,0
1.045,1
1.392,4
1.433,7
1.486,0
31.204,6
22.296,2
25.173,0
29.285,8
27.280,2
24.734,6
22.898,9
24.556,8
13.166,1
17.038,1
21.556,0
20.121,7
18.561,0
16.383,8
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
4.4.2. Trend emisija s obzirom na sustav trgovanja emisijskim jedinicama (ETS)
ETS čine svi energetski izvori s toplinskom snagom većom od 20 MW (termoelektrane, rafinerije), industrija mineralnih proizvoda (cement, staklo, opeka), kemijska industrija i industrija željeza i čelika. Obveznici ETS-a od 2013. godine uključeni su u jedinstveni plan raspodjele emisijskih jedinica i obvezu kupovanja cjelokupnog ili djelomičnog iznosa emisijskih jedinica po modelu dražbe. Na slici 4.4-1 prikazana je ukupna emisija stakleničkih plinova podijeljena na ETS te sektore izvan ETS-a.
Slika 4.4-1: Ukupna emisija stakleničkih plinova u ETS-u i sektorima izvan ETS-a
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
4.4.3. Odvajanje gospodarskog rasta od emisije stakleničkih plinova
Temeljni cilj Niskougljične strategije je odvajanje gospodarskog rasta od emisija stakleničkih plinova. Na slici 4.4-2 je prikazan porast BDP-a, krivulja emisije stakleničkih plinova te krivulja intenzivnosti emisije stakleničkih plinova kao postotak vrijednosti iz 1995. godine.
Slika 4.4-2: Porast BDP-a, emisija stakleničkih plinova i krivulja intenzivnosti emisije stakleničkih plinova
Vidi se početak razdvajanja gospodarskog razvoja od emisija stakleničkih plinova od 2003. godine. Intenzitet emisije po BDP-u se smanjio za 23% u deset godina od 2004. do 2014. godine, odnosno za oko 2,5% godišnje. Pritom je visina BDP-a, uslijed višegodišnje recesije, u 2014. bila tek 2% iznad one u 2004. godini, no emisije su smanjenje za preko 20%.
Međutim, ostvareno razdvajanje samo je relativno jer je do smanjenja emisija došlo uz pad BDP-a. Cilj niskougljičnog razvoja je postići apsolutno razdvajanje BDP-a i emisija, tj. rast BDP-a, a smanjivanje emisija stakleničkih plinova.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
4.5.REPUBLIKA HRVATSKA U ODNOSU NA DRUGE DRŽAVE
Za usporedbu država, njihovom napretku, ali i za određivanje obveza u okviru pregovora na konefrencijama UNFCCC-a koriste se dva ključna pokazatelja: emisija po BDP-u i emisija po stanovniku. Na slici 4.5-1 prikazana je usporedba navedenih pokazatelja po izabranim državama u Europi i svijetu za 2014. godinu.
Slika 4.5-1: Emisije CO 2 po stanovniku i po BDP-u za Republiku Hrvatsku i druge odabrane države
Emisija Republike Hrvatske po jedinici BDP-a je veća od prosjeka EU, ali ne zbog same emisije, već zbog niskog BDP-a po stanovniku. Prosjek EU je u 2014. iznosio 194 tCO 2 po mil. USD 2011 BDP-a, dok je za svijet iznosio 350 tCO 2 /mil. USD 2011 . Prema ovoj skali ističu se države sa velikim udjelom fosilnih goriva u potrošnji energije i/ili relativnom niskim BDP-om po stanovniku, kao što su Južnoafrička Republika, Kina, Indija, Rusija ili BIH.
Po stanovniku Republika Hrvatska ima emisiju na razini od 4,8 tCO 2 /stanovniku (5,4 tCO 2 -eq/stanovnik), što je među najmanjima od svih država Priloga 1 UNFCCC konvencije te skoro 30% manje od prosjeka EU koji iznosi 6,8 tCO 2 /stanovniku (8,4 tCO 2 -eq/stanovnik). Emisije Republike Hrvatske po stanovniku su manje i od prosjeka za svijet koji iznosi 4,9 tCO 2 /stanovniku. Sa gledišta emisija po stanovniku odskaču države s velikom potrošnjom fosilnih goriva, primjerice emisije Sjedinjenih Američkih Država su na razini od preko 16,6, a Australije 18,6 tCO 2 /stanovniku. Kako bi se ostvarilo ograničenje porasta prosječne temperature ispod 2°C potrebno je smanjiti prosječne svjetske emisije s 4,9 tCO 2 /stanovniku u 2014. na ispod 2 tCO 2 /stanovniku do 2050. godine.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
4.6.VIZIJE ZA 2050. GODINU I PREPOZNATE POTREBE PO SEKTORIMA
Vizije za 2050. godinu
Pri definiranju i analizi scenarija niskougljičnog razvoja do 2050. godine, važna odrednica su niskougljične sektorske vizije, kroz koje su prepoznati smjer i cilj razvoja pojedinih sektora. Vizije su određene kroz proces konzultacija u izradi podloga, u sve tri faze izrade koje su opisane u Poglavlju 2.
Sektorske niskougljične vizije donose se u nastavku:
SEKTOR
VIZIJA
Energetska postrojenja, industrija i zgradarstvo
rstvo
U niskougljičnom društvu živjet ćemo i raditi u nisko energetskim zgradama male emisije, s pametnim sustavima grijanja i hlađenja.
Primjena energetske učinkovitosti, učinkovito korištenje resursa, primjena obnovljivih izvora energije, inovativnih i novih tehnoloških rješenja, uz očuvanje sigurnosti opskrbe energijom.
Decentralizacija proizvodnje električne energije, potrošači energije će postati i proizvođači energije, korištenje naprednih mreža, pametni sustava i spremišta energije omogućit će fleksibilnu potrošnju i snažnu integraciju obnovljivih izvora energije.
Promet
Vozit ćemo električna i hibridna vozila u čistijim gradovima s manje onečišćenja zraka i s boljim javnim prijevozom.
Kroz razvoj industrijskih grana u segmentu održivih tehnologija (električna vozila, punionice, željeznička infrastruktura) vozit ćemo se više u električnim, hibridnim vozilima kao i vozilima s većim udjelom biogoriva što će značit prijelaz na niskougljičnu mobilnost. Sve će više biti autonomnih vozila s pametnim punjenjem električnih baterija.
Održivi prometni sustavi u gradovima, prioritetno niskougljičan javni gradski prijevoz, uže središte bez prometa, razvijen biciklistički promet, kvalitetnija goriva i nove tehnologije, znatno će smanjiti utrošak energije i emisije stakleničkih plinova.
Poljoprivreda
Poljoprivredom će se baviti mladi i obrazovani poljoprivrednici, u obnovljenim selima, na okrupnjenim gospodarstvima, s visokim prinosima raznolikih kultura otpornih na klimatske promjene i rizike meteoroloških nepogoda.
Gospodarstva će biti ekonomski održiva i konkurentna, s uzgojem koji je orijentiran eko-proizvodnji i zelenom tržištu, korištenjem agro-okolišnih i agro-šumarskih sustava.
Ruralna područja i gospodarstva će biti energetski gotovo neutralna i resursno učinkovita.
Proizvodit će se biomasa za goriva bez ugrožavanja proizvodnje hrane, pri čemu će proaktivno doprinositi smanjenu emisije stakleničkih plinova s neznatnim utjecajima na okoliš.
Poljoprivreda s punom primjenom dobre poljoprivredne prakse.
Šumarstvo
Šumarstvo će nastaviti s tradicijom potrajnog gospodarenja šumom.
Na postojećim površinama prirast će se povećati, šumsko neobraslo zemljište iskoristiti za nove šume, površinama niskouzgojnih oblika upravljati će se na način da se poveća razina ugljika, ostaci drvne biomase iz šuma i drvne proizvodnje iskoristiti na ekološki i ekonomski održiv način.
Šumom će se gospodariti tako da se održe sve njezine opće korisne vrijednosti, zaštiti biološka raznolikost te podigne otpornost šuma na klimatske promjene.
Zalihe ugljika u šumskoj biomasi (drvnoj biomasi, tlu, listincu i mrtvom drvu) će povećavati kako bi sektor korištenja zemljišta i šumarstvo bio trajni ponor za stakleničke pinove.
Poticati će se korištenje drvnih proizvoda u tradicionalnim i novim proizvodima. U konkurentnom poslovanju biti će sve više agro-šumarskih i šumarsko-okolišnih sustava gospodarenja, integralnih poslovnih i razvojnih projekata, visokim stupnjem informacija o stanju šuma, inventaru, ugroženosti i projekcijama trendova.
Gospodarenje poljoprivrednim površinama i gospodarenje pašnjacima provodi se na načine koji osiguravaju nisku emisiju ugljikova dioksida.
Otpad
Sprječavanjem nastajanja, odvojenim prikupljanjem, recikliranjem i oporabom otpada, količina krutog otpada za odlaganje svesti će se na minimum.
Sva odlagališta biti će sanirana, centri za gospodarenje otpadom i nova odlagališta biti će uređena na način da je njihov utjecaj na okoliš zanemariv.
Potpuna uspostava sustava gospodarenja otpadom doprinijeti će resursnoj učinkovitosti s manjim negativnim utjecajem na ljude i okoliš. Kružnim gospodarstvom će se vrijednost proizvoda, materijala i resursa što je dulje moguće zadržavati u gospodarstvu. Poticati će se korištenje proizvodnih procesa koji troše manje materijala i energenata, koriste resurse bez otpada i uključuju potpuno recikliranje na kraju životnog vijeka proizvoda. Sukladno razvojnoj strategiji Europa 2020, održivo gospodarenje resursima i produžavanje životnog vijeka materijala i proizvoda predstavlja glavnu smjernicu prelaska s postojećeg linearnog na održivo i konkurentno kružno gospodarstvo s niskim emisijama ugljika.
Prepoznate potrebe po sektorima
Tijekom provedenih konzultacija prepoznate su glavne potrebe za niskougljični razvoj po sektorima:
Energetika i industrija:
energetska neovisnost i održivost
razvoj industrije energetske opreme i postrojenja
razvoj industrije vozila i opreme za infrastrukturu
primjena novih tehnologija (upravljanje potrošnjom, CCS tehnologija, novi obnovljivi izvori)
napredne mreže za otkup obnovljive energije
jasna strategija razvoja i akcijski planovi
modernizacija rafinerija
ulaganje u nove djelatnosti
ulaganje u istraživanje i razvoj domaćih nalazišta nafte i plina
UPP terminal za Republiku Hrvatsku i EU
Promet:
niskougljični gradski promet
visoka razina javne svijesti o javnom prijevozu te čišćim oblicima prijevoza
razvijen željeznički i riječni promet
poticaji za vozila na osnovu manje potrošnje fosilnih goriva
javni prijevoz u potpunosti niskougljičan
Zgradarstvo:
obnova postojećeg stambenog fonda
gradnja isključivo niskoenergetskih zgrada , smanjena emisija CO 2
podignuta društvena svijest o korištenju i proizvodnji energije u zgradama
razvijena industrija i sektor usluga baziran na energetskoj učinkovitosti i obnovljivim izvorima energije
Poljoprivreda:
održivo gospodarenje poljoprivrednim područjima
održiva i ekološka proizvodnja
primjena mjera - smanjeno korištenje mineralnih gnojiva, uvođenje zelenog poreza na mineralna gnojiva, adekvatno zbrinjavanje organskog gnojiva i korištenje bioplina, unaprijeđen sustav gospodarenja stajskim gnojivom, davanje potpora na osnovi održive proizvodnje i povećanja količine ugljika u tlu, plaćanje poreza na osnovi ugljika u tlu
integralni pristup razvoju poljoprivrede
samoodrživost u proizvodnji hrane
Šumarstvo:
održivo gospodarenje šumama
povećanje vrijednosti šuma održati ili poboljšati postojeći fond šumskog zemljišta
pošumljavanje neobraslog šumskog zemljišta i područja zahvaćenih požarima
pošumljavanje brzorastućim vrstama drveća
Gospodarenje otpadom:
smanjenje (izbjegavanje) nastajanja otpada i emisija stakleničkih plinova
uspostavljen sustav gospodarenja otpadom
sanirana odlagališta otpada
potpuna oporaba otpada.
Navedene sektorske potrebe također su prepoznate i u S porazumu o partnerstvu između Republike Hrvatske i Europske komisije za korištenje EU strukturnih i investicijskih fondova za rast i radna mjesta te su sukladno njima definirani prioriteti ulaganja kroz Tematski cilj 3 – poljoprivreda, Tematski cilj 4 - podrška prelasku na ekonomiju s niskom razinom emisije CO 2 u svim sektorima, Tematski cilj 5 - promicanje prilagodbe na klimatske promjene, sprečavanje rizika i upravljanje njima, Tematski cilj 6 - očuvanje i zaštita okoliša i promicanje učinkovitosti resursa te Tematski cilj 7 - promicanje održivog prometa i uklanjanje uskih grla u infrastrukturi ključnih mreža.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
4.7.POSTOJEĆA POLITIKA I MJERE
Zakon o zaštiti okoliša (Narodne novine, br. 80/13, 153/13 i 78/15) krovni je zakon kojim se uređuju opća pitanja zaštite okoliša u Republici Hrvatskoj, što uključuje: načela zaštite okoliša u okviru koncepta održivog razvitka, zaštitu sastavnica okoliša i zaštitu okoliša od utjecaja opterećenja, subjekte zaštite okoliša, dokumente održivog razvitka i zaštite okoliša, instrumente zaštite okoliša, praćenje stanja u okolišu te druga pitanja s tim u vezi.
Područje ublažavanja i prilagodbe klimatskim promjenama uređeno je Zakonom o zaštiti zraka kojim se određuju nadležnosti i odgovornosti za zaštitu zraka i ozonskog sloja, ublažavanje klimatskih promjena i prilagodbu klimatskim promjenama, planski dokumenti, tvari koje oštećuju ozonski sloj i fluorirani staklenički plinovi, praćenje emisija stakleničkih plinova i mjere za ublažavanje i prilagodbu klimatskim promjenama te financiranje zaštite zraka, ozonskog sloja, ublažavanja klimatskih promjena i prilagodbe klimatskim promjenama.
Okvir 4.7-1: Zakon o zaštiti zraka, članak 74.a.
„Razvojni dokumenti pojedinih područja i djelatnosti moraju biti usklađeni s načelima, osnovnim ciljevima, prioritetima i mjerama niskougljičnog razvoja po pojedinim sektorima utvrđenim u Niskougljičnoj strategiji.“
Zakonom o zaštiti zraka propisano je donošenje niza podzakonskih propisa kojima se pobliže uređuju pojedine teme u području ublažavanja i prilagodbe klimatskim promjenama. Pregled propisa može se naći na internetskim stranicama Ministarstva zaštite okoliša i energetike. Istim je utvrđena izrada Niskougljične strategije s akcijskim planom, njen sadržaj i način usvajanja.
Glavni dokument za planiranje politike ublažavanja klimatskih promjena kojim se u kratkoročnom razdoblju određuju ciljevi, prioriteti i mjere za smanjivanje emisija stakleničkih plinova te način, redoslijed, rokovi i obveznici provedbe mjera je Plan zaštite zraka, ozonskog sloja i ublažavanja klimatskih promjena u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2013. do 2017. godine. Mjere koje su propisane ovim Planom osiguravaju provedbu hrvatskih propisa, kao i pravne stečevine Europske unije koja je prenesena u zakonodavstvo Republike Hrvatske u području zaštite zraka, ozonskog sloja i ublažavanja klimatskih promjena.
Politika i mjere za smanjenje emisija i ublažavanje klimatskih promjena u razdoblju od 2013. do 2017. godine u funkciji su ispunjavanja međunarodno preuzetih obveza Republike Hrvatske u okviru UNFCCC konvencije, Kyotskog protokola i pravne stečevine EU te su polazište za dugoročni razvoj gospodarstva s niskom emisijom stakleničkih plinova . Pristupanjem Republike Hrvatske Europskoj uniji, Republika Hrvatska je preuzela zajednički EU cilj smanjenja emisija stakleničkih plinova za 20% do 2020. godine u odnosu na 1990. godinu. Teret ove obveze prenosi se na Republiku Hrvatsku u smislu kvote smanjenja samo na sektore koji su izvan ETS-a, odnosno obveza je zadržati emisije ispod razine 11% povećanja u odnosu na emisije 2005. godine.
Politiku i mjere za ublažavanje klimatskih promjena nije moguće učinkovito provoditi izdvojeno iz općeg i razvojno političkog i programskog okvira, posebice zbog njihovog izraženog međusektorskog utjecaja. To se uglavnom odnosi na sektor energetike, prometa, zgradarstva i industrije, poljoprivrede, šumarstva, gospodarenja otpadom. Politike i mjere iz tih dokumenata uključene su referentni scenarij gdje se i ukratko opisuju. Ovdje se izostavlja pregled relevantnih sektorskih strategija, planova i programa, isti se mogu naći u Nacionalnom izvješću Republike Hrvatske prema UNFCCC konvenciji i Kyotskom protokolu i/ili pripadajućem dvogodišnjem izvješću..
Ključnu ulogu u provođenju politike i mjera za smanjenje emisija stakleničkih plinova danas imaju sredstva od dražbe emisijskih jedinica na tržištu ETS-a, čime Republika Hrvatska ima priliv oko 20 do 35 milijuna eura godišnje, ovisno o cijeni jedinica na tržištu. Ova sredstva su u stvari porijeklom od hrvatskih operatera, koja se preko zajedničkog tržišta te, za države članice utvrđenim dražbovnim pravima, dostavljaju Republici Hrvatskoj. Drugi značajan izvor su sredstva EU strukturnih i investicijskih fondova za financiranje programa i projekata čijom se provedbom ispunjavaju strateški ciljevi EU, između ostalih i u pogledu smanjivanja emisija stakleničkih plinova. Najviše mjera je kroz Operativni program konkurentnosti i kohezije za energetsku učinkovitost i OIE, kroz Program ruralnog razvoja te Operativni program za pomorstvo i ribarstvo, s ukupnim iznosom od 756 mil. eura, za razdoblje 2014.-2020. godine. Treći i najveći iznos su sredstva za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora s razinom poticanja oko 200 milijuna eura godišnje.
Planski dokument koji ima izraženu bliskost sa Niskougljičnom strategijom su Strateške odrednice za razvoj zelenog gospodarstva [Lit 4.7-1] za usmjeravanje dugoročnog razvoja države prema održivom razvoju, zaštiti okoliša, iskorištenju prirodnih resursa i učinkovitom gospodarenju u svim segmentima gospodarstva te Strategija održivog razvitka Republike Hrvatske (Narodne novine, broj 30/09) čiji je cilj dugoročno usmjeravanje gospodarskog i socijalnog razvitka te zaštita okoliša Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
4.8.INFORMACIJE O SEKTORU „KORIŠTENJE ZEMLJIŠTA, PROMJENE U KORIŠTENJU ZEMLJIŠTA I ŠUMARSTVO“ , LULUCF
Iako emisije i odlivi stakleničkih plinova iz LULUCF sektora čine sastavni dio ukupnih emisija/odliva koji se razmatraju prilikom ocjene ispunjavanja obaveza stranaka UNFCCC konvencije i Kyotskog protokola o smanjenju emisija stakleničkih plinova u pojedinim definiranim obvezujućim razdobljima Kyotskog protokola , klimatsko-energetski ciljevi Europske unije za smanjenje emisija stakleničkih plinova do 2020. godine postavljeni su bez uzimanja u obzir odliva/emisija iz ovoga sektora.
U LULUCF sektoru razmatraju se emisije i odlivi stakleničkih plinova do kojih dolazi na različitim kategorijama zemljišta te dodatno emisije i odlivi do kojih dolazi pr ovedbom aktivnosti na pojedinoj kategoriji zemljišta. Antropogene aktivnosti koje se provode u ovom sektoru važne su za proizvodnju sirovine, hrane i energije, unapređenje kvalitete okoliša, ali su značajne u smislu UNFCCC konvencije i Kyotskog protokola i za ublažavanje klimatskih promjena s obzirom na sposobnost prvenstveno šumskih, ali i drugih prirodnih ekosustava da apsorbiraju ugljik iz atmosfere i pohranjuju ga u pojedinim svojim sastavnicama (npr. šumskom drveću, tlu) doprinoseći tako njegovu uklanjanju iz atmosfere (tzv. odliv stakleničkih plinova).
Prvi korak prema uvrštavanju odliva/emisija stakleničkih plinova iz ovoga sektora u postizanje ciljeva Europske unije nakon 2020. godine bio je donošenje Odluke br. 529/2013/EU o pravilima za obračun emisija i uklanjanja stakleničkih plinova koji nastaju iz djelatnosti vezanih uz korištenje zemljišta, prenamjenu zemljišta i šumarstvo te informacijama o mjerama u vezi tih djelatnosti, kojom se ujednačava izvješćivanje o aktivnostima unutar LULUCF sektora za sve zemlje članice Europske unije i kojom se postavljaju pravila u svezi obračunavanja. Člankom 10. Odluke br. 529/2013/EU Države članice EU bile su obavezne definirati posebne aktivnosti i mjere koje će provoditi u razdoblju od 2013. do 2020. godine u cilju održavanja/smanjenja emisija stakleničkih plinova, te održavanja/povećanja odliva u LULUCF sektoru radi doprinosa gospodarskom razvoju Europske unije s niskom razinom emisije ugljikovog dioksida.
Aktivnosti u LULUCF sektoru definirane su na nacionalnoj razini u suradnji svih relevantnih institucija, te je Republika Hrvatska dostavila informacije o aktivnostima u ovom sektoru u sklopu svog izviješća o primjeni Niskougljične strategije u roku propisanom Uredbom 525/2013/EU.
Mjere u LULUCF sektoru odnose se na povećanje akumulacije ugljika na površinama postojećih šuma, povećanje akumulacije ugljika provedbom dodatnog pošumljavanja neobraslog, proizvodnog šumskog zemljišta, te smanjenje emisija provedbom aktivnosti gospodarenja poljoprivrednim zemljištem i gospodarenja pašnjacima.
Osnovu za definiranje ovih mjera u LULUCF sektoru činio je Program ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje od 2014. do 2020. godine, ali i ostale strategije, programi i pravni akti kao što su: Plan zaštite zraka, ozonskog sloja i ublažavanja klimatskih promjena za razdoblje od 2013. do 2017. godine, Pravilnik o višestrukoj sukladnosti (Narodne novine, broj 32/15), Šumskogospodarska osnova područja Republike Hrvatske za razdoblje od 2006. do 2015. godine i dr.
Ranije definirane mjere činit će i sastavni dio Akcijskog plana za provedbu Niskougljične strategije Republike Hrvatske, te će u istome biti detaljno predstavljene.
Za razdoblje od 2021.-2030. godine, kako bi se potaknulo stvarno dodatno djelovanje u sektoru korištenja zemljišta, uključujući poljoprivredu, a ujedno osigurao stabilan sustav obračunavanja i sveobuhvatni ekološki integritet, Europska unija Nacrtom nove LULUCF Uredbe unosi novu fleksibilnu mogućnost kojom se dopušta ograničena upotreba neto uklanjanja iz određenih obračunskih kategorija za korištenje zemljišta, prenamjenu zemljišta i šumarstvo (LULUCF) da bi se prema potrebi uzelo u obzir ispunjavanje obveza država članica u pogledu ciljeva za sektore izvan ETS-a, osiguravajući pritom da ne dođe do negativne bilance unutar sektora LULUCF.
To je u skladu sa Zaključcima Europskog vijeća, u kojima se navodi niži potencijal ublažavanja u sektoru poljoprivrede i korištenja zemljišta te važnost ispitivanja najboljih načina za optimizaciju doprinosa LULUCF sektora ublažavanju emisija i sekvestraciji stakleničkih plinova, uključujući pošumljavanjem. U skladu sa Zaključcima Europskog vijeća uključena je nova fleksibilna mogućnost za države članice čiji su nacionalni ciljevi smanjenja znatno iznad prosječnog cilja EU-a i njihovog potencijala za troškovno učinkovito smanjenje, kao i za države članice koje nisu imale dodijeljene besplatne emisijske jedinice za industrijska postrojenja 2013. godine. Tom se fleksibilnom mogućnošću državama članicama koje ispunjavaju uvjete omogućuje da lakše ostvare svoje obveze u okviru Nacrta uredbe o obvezujućem godišnjem smanjenju emisija stakleničkih plinova u državama članicama od 2021. do 2030. za otpornu energetsku uniju i ispunjenje obveza u okviru Pariškog sporazuma, poništavanjem emisijskih jedinica u okviru ETS-a EU-a.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
5.CILJEVI DO 2030. I DO 2050. GODINE
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
5.1.NAČELA I MJERILA ZA ODREĐIVANJE CILJEVA
Ciljevi smanjenja emisije stakleničkih plinova temelje se na sljedećem:
ciljevima smanjenja emisije koji proizlaze iz UNFCCC konvencije i Pariškog sporazuma
ciljevima smanjenja emisije koji proizlaze iz interne raspodjele EU, a vezano sektore izvan ETS-a
ciljevima udjela obnovljivih izvora energije i ciljevima smanjenja energetske potrošnje, temeljem EU politike
koristima Republike Hrvatske u smislu postavljenih načela i ciljeva u Poglavlju 1 ove Niskougljične strategije.
uvažavanjem postojećeg trenda i nastavka na usvojenu politiku i planove
utjecajima na gospodarstvo, okoliš i društvo.
Ciljevi se promatraju za razdoblje do 2020., do 2030. i do 2050. godine. Postavljeni ciljevi mogu se postići različitim scenarijima koji imaju različite prateće učinke na gospodarstvo, okoliš i društvo.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
5.2.CILJEVI REPUBLIKE HRVATSKE
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
5.2.1.Ciljevi Republike Hrvatske za prvo razdoblje Kyotskog protokola (2008. – 2012. godina)
Obveza Republike Hrvatske u prvom razdoblju Kyotskog protokola bila je smanjiti emisije za 5% u odnosu na 1990. godinu. Republika Hrvatska je ispunila cilj za razdoblje od 2008. do 2012. u odnosu na 1990. godinu - ukupna emisija bila je niža za 10,9%.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
5.2.2.Ciljevi Republike Hrvatske do 2020. godine
Republika Hrvatska prema internoj raspodjeli obveza, kako je to utvrđeno Odlukom 406/2009/EZ može povećati emisije do 2020. godine u sektorima izvan ETS-a za 11% u odnosu na 2005. godinu. U obračunu se ne računa emisija, odnosno odliv iz sektora korištenje zemljišta, promjene u korištenju zemljišta i šumarstvo (LULUCF).
Projekcije referentnog scenarija pokazuju da Republika Hrvatska može ispuniti navedeni cilj i da će u tom scenariju emisija biti ispod cilja utvrđenog za sektore izvan ETS-a.
U ETS-u obveze su utvrđene na razini postrojenja i operatera zrakoplova u okviru zajedničke EU kvote. Za obnovljive izvore energije utvrđena je obveza 20% udjela u bruto neposrednoj potrošnji energije te sektorski cilj 10% obnovljive energije u prometu.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
5.2.3.Ciljevi Republike Hrvatske do 2030. godine
Kako je prethodno opisano, za 2030. godinu je na razini EU određeno smanjenje emisije za najmanje 40% u odnosu na 1990. godinu. To će se provesti tako da se emisija u ETS-u smanji za 43% u odnosu na 2005. godinu, a u sektorima izvan ETS-a za 30% u odnosu na 2005. godinu.
Okvir klimatske i energetske politike do 2030. godine utvrdio je da će nastaviti s raspodjelom obveza po državama za sektore izvan ETS-a, ali se neće određivati brojčani ciljevi za obnovljive izvore energije za svaku državu primjenom jedinstvene metodologije. Svaka država sama treba odlučiti kako će postići ciljeve u sektorima izvan ETS-a, što uključuje i ciljeve za obnovljive izvore energije. Uvodi se novi princip rukovođenja kojim bi Europska komisija aktivnije bilateralno surađivala s državama članicama u dijalogu oko ciljeva i na provedbi politika.
Republika Hrvatska do 2030. godine postavlja dva temeljna cilja:
smanjenje emisije za 7% u sektorima izvan ETS-a, u odnosu na emisiju u 2005. godini. Ovo je minimalno što se mora ostvariti, a to je ujedno obvezujući cilj prema Europskoj uniji i Pariškom sporazumu
težiti ambicioznijem smanjenju emisije, s putanjom koja se nalazi u prostoru između niskougljičnog scenarija NU1 i NU2 (opisani u nastavku).
Ciljevi za obnovljive izvore energije, energetsku učinkovitost i sektorski ciljevi proizaći će iz gore navedenih ciljeva, a provedbeni dokument za razdoblje do 2030. godine je Integrirani nacionalni energetski i klimatski plan.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
5.2.4.Ciljevi Republike Hrvatske do 2050. godine
Prema Planu puta do 2050. godine [Lit 6.2-1], ukupni cilj smanjenja od 80 do 95% odnosi se na prosjek EU. Obveze pojedinih država članica postojat će vjerojatno i dalje, s time što će razlike biti manje nego što je to bilo do 2030. godine jer dolazi do određene konvergencije u emisiji po stanovniku i u emisiji po jedinici BDP-a.
U dokumentu Procjena utjecaja okvira za klimatsku i energetsku politiku u razdoblju 2020. – 2030. godine spomenuto je da scenariji do 2050. godine pokazuju da bi za postizanje cilja od -80 do -95% na razini EU bilo potrebno smanjiti emisije u ETS-u za više od 85%, a u sektorima izvan ETS-a za 70 do 72%, u odnosu na 2005. godinu.
Sektori izvan ETS-a
U procjeni moguće obveze smanjenja emisije za Republiku Hrvatsku, za sektore izvan ETS-a do 2050. godine primijenjeno je nekoliko metoda, od kojih se izdvajaju dvije:
1) metoda BDP/stanovnik (simulacija metode iz postojeće Odluke br. 406/2009/EZ o naporima koje poduzimaju države članice radi smanjenja emiuisja stakleničkih plinovsa s ciljem ostvarenja ciljeva Zajednice vezanih za smanjenje emisija stakleničkih plinova do 2020. godine)
2) metoda konvergencije emisije stakleničkih plinova po stanovniku tCO 2 e/stanovnik.
Primjenom ove dvije metode izračunat je cilj smanjenja emisije stakleničkih plinova za sektore izvan ETS-a u 2050. godini u rasponu od 45 do 52% u odnosu na 2005. godinu.
ETS
ETS sustav zasniva se na načelu „ograniči i trguj“. Ograničenje je određeno za stakleničke plinove i za operatere obuhvaćene ETS-om u cijeloj EU. Prema tome, za ove emisije stakleničkih plinova nema nacionalnih ciljeva smanjenja. Pretpostavljeno je da će se ukupna kvota emisije na razini EU smanjivati po stopi od 1,74% do 2020. godine, a od 2020. do 2050. godine po stopi od 2,2%. Takvim trendom emisija u ETS-u bi se smanjila za 87% u 2050. godini u odnosu na 2005. godinu.
U okviru ograničenja operateri postrojenja i operatori zrakoplova primaju i kupuju emisijske jedinice (engl. EU Allowances – EUA ). Također, države članice ostvaruju pravo na prihode od prodaje dijela emisijskih jedinica te se tako prikupljena sredstva ulažu u klimatske aktivnosti.
Cilj ukupnog smanjenja Republike Hrvatske u 2050. godini
Cilj smanjenja emisija stakleničkih plinova do 2050. godine je:
težiti smanjenju emisija stakleničkih plinova s putanjom koja se nalazi u prostoru između niskougljičnog scenarija NU1 i NU2, s ambicijom inklinacije prema scenariju NU2
U razdoblju do 2030. godine, razlike između scenarija NU1 i NU2 su relativno male, međutim u 2050. godini ovi su scenariji po dubini primjena mjera i ukupnom smanjenju emisije vrlo različiti. Republika Hrvatska treba odrediti ponovo svoju niskougljičnu putanju pri kraju sljedećeg desetogodišnjeg razdoblja. Za države čiji doprinos u okviru Pariškog sporazuma je utvrđen do 2030. godine obveza komunikacije ili ažuriranja tog doprinosa je svakih pet godina pa bi 2025. godine trebalo predvidjeti provedbu revizije ciljeva. Opis navedenih scenarija nalazi se u nastavku.
Sažeti pregled ciljeva za smanjenje emisija stakleničkih plinova za EU i Republiku Hrvatsku do 2050. godine
Tablica 5.2-1: Sažeti pregled ciljeva za smanjenje emisija za EU i RH do 2050. godine
U odnosu na godinu
Opseg
EU/ RH
Ostvareno 2014. godina
2020. godina
2030. godina
2050. godina**
1990.
Ukupno*
EU
-24%
-20%
-40%
-80 do -95%
RH
-27%
2005.
ETS*
EU
-24%
-21%
-43%
-85%
RH
-32%
Izvan ETS-a
EU
-13%
-10%
-30%
-70 do -72%
RH
-14%
11%
-7%
-45 do -52%
* Zajednički EU cilj, nema zasebnih nacionalnih ciljeva
** Indikativni ciljevi
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
6.TREND RAZVOJA I REFERENTNI SCENARIJ
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
6.1.MAKROEKONOMSKI PARAMETRI
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
6.1.1. Broj stanovnika i stopa rasta bruto domaćeg proizvoda
Simulacije koje se prikazuju u nastavku zasnivaju se na makroekonomskom scenariju za razdoblje do 2050. godine. Glavni makroekonomski scenarij polazi od brojki iz Izvještaja o starenju 2015. (eng. Ageing Report ) Europske komisije. To su ujedno službene projekcije Eurostata.
Projekcije Eurostata i Izvještaja „Ageing Report“ uvažavaju nacionalne projekcije te je u pogledu demografskih kretanja preuzeta srednja varijanta projekcije prema nacionalnim projekcijama Državnog zavoda za statistiku 5 . Ostvarenje srednje varijante fertiliteta zahtijevat će postupno uvođenje dodatnih mjera pronatalitetne politike u
5 Projekcije stanovništva Republike Hrvatske od 2010. do 2061. Population projections of the Republic of Croatia, 2010. – 2061.
skladu s potrebama vremena. Zahtjevni element je projekcija migracijskih trendova, a oni su u ovom scenariju pretpostavljeni na postojećem i budućem gospodarskom odnosu u Europi (varijanta srednje migracije). Prema tome, polazi se od hipoteze da se tijekom projiciranog razdoblja neće mijenjati odnosi među zemljama prema stupnju gospodarske razvijenosti toliko da bi izazvali snažne migracije, osobito oni između zemalja Jugoistočne Europe. Uvođenje dodatnih mjera demografske politike po ovom scenariju djelovat će na usporenje trendova, ali ne i na postizanje fertiliteta dostatnog za prirodnu obnovu stanovništva. Prema ovom scenariju, koji se uzima kao srednji, broj stanovnika u Republici Hrvatskoj past će na oko 3,8 milijuna do 2050. godine. U najoptimističnoj varijanti visokog fertiliteta s visokom migracijom broj stanovnika u Republici Hrvatskoj mogao bi biti 4,3 milijuna, otprilike na današnjoj razini. Temeljno je polazište ove varijante projekcije dugoročno stabilan gospodarski rast s naglašenim regionalnim razvojem. Međutim, pogrešno bi bilo vjerovati da će gospodarski razvoj spontano, tj. sam po sebi, djelovati na zaustavljanje i preokretanje nepovoljnih demografskih procesa. Pesimistična varijanta fertilitieta podrazumijeva restrikcije socijalnih programa, porast nezaposlenosti mladih, nepriuštivost stana za mlade, izostanak ravnomjernijeg regionalnog razvoja i niz drugih popratnih pojava i procesa, što bi neminovno negativno utjecalo na demografske trendove. Usto, ako bi se nastavilo gospodarsko zaostajanje u Republici Hrvatskoj uz istodobni snažniji gospodarski rast u zapadnoeuropskim zemljama, pretpostavljao bi se i odljev mladih iz Republike Hrvatske.
Europska komisija za Republiku Hrvatsku očekuje umjeren realan gospodarski rast po prosječnoj godišnjoj stopi od oko 1,7% 6 , što daje kumulativno povećanje realnog BDP-a za 78% do 2050. u odnosu na 2012. godinu. S obzirom na očekivani pad broja stanovnika, riječ je o kumulativnom povećanju realnog BDP-a po stanovniku za 102%. Očekuje se da će usporedivi pokazatelj za EU u cjelini rasti po nešto manjoj stopi, tako da će doći do smanjivanja razvojnog zaostajanja Hrvatske za prosjekom EU, mjereno BDP-om po stanovniku prema paritetu kupovne moći. Hrvatska se danas nalazi na oko 60% toga prosjeka, dok bi u glavnom scenariju do 2050. godine mogla doseći 71% prosjeka EU prema ovom pokazatelju. Snažniji razvoj očekuje se u razdoblju do 2020. godine, sa stopama koje u pojedinim godinama mogu doseći 2,6% godišnje. Posljednji trendovi porasta BDP-a ukazuju da bi ove vrijednosti mogle biti prekoračene, no bez dostatno sigurnosti za dugoročne projekcije, stoga je u ovom trenutku još uvijek opravdano preuzeti projekcije BDP-a dane od strane Europske komisije, s obzirom na sveobuhvatnost pristupa.
Kretanje realne bruto dodane vrijednosti po sektorima djelatnosti u glavnom makroekonomskom scenariju pokazuje da uslužni sektor već u početku projiciranog razdoblja zauzima najveći udio u bruto dodanoj vrijednosti i dominira kao ključan čimbenik ekonomskog rasta u sljedećih 35 godina. Pri tome se u strukturi dodane vrijednosti među najšire definiranim sektorima ne očekuju značajne promjene. Međutim, značajne se promjene očekuju unutar najšire definiranih sektora. Tako se u okviru prerađivačke industrije očekuje rast udjela kemijske industrije te strojogradnje, i smanjenje udjela industrije nemetalnih minerala te hrane, pića i duhana. U okviru uslužnog sektora očekuje se rast udjela tržišnih usluga (npr. turizam, ICT, financije te stručne, znanstvene i tehničke usluge) i smanjenje udjela trgovine te prijevoza i skladištenja. No, i kod djelatnosti kod kojih se očekuje pad udjela očekuje se makar blag realan rast unatoč smanjenju broja stanovnika. Kao i za demografske trednove, utjecaj BDP-a procjenjuje se u okviru analize osjetljivosti.
6 Aritmetička sredina.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
6.1.2. Cijene goriva
U posljednjih nekoliko godina, u odnosu na ranije globalne scenarije, došlo je do rasta konvencionalnih rezervi plina. Uz to, alternativni načini pridobivanja plina i nafte iz škriljevaca ušli su u masovnu eksploataciju. Prema procjenama EU, nove raspoložive globalne rezerve gotovo su 2,5 puta veće. Referentni scenarij EU do 2050. godine, pretpostavlja da će se energetski odnos cijena nafte, plina i ugljena, mijenjati sa odnosa 1:3,4:5,2 u 2020. godini na 1:3:4,9 u 2050. godini (ugljen:prirodni plin:nafta) [Lit 6.3-1]. Nakon snažnog pada cijena nafte koja se dogodila u 2015 godini očekuje se stalan blagi porast cijene, u razdoblju od 2030 do 2050. sa stopom 0,7% godišnje. Cijene plina su također u razdoblju od 2013. do 2015. godine pale, za oko 36%, što se desilo zbog povećanja konkurentnosti, povećanja UPP kapaciteta i povećanju proizvodnje u SAD-u. Vezanje cijene plina za cijenu nafte pretpostavlja se i u budućnosti, ali sa većom fleksibilnosti. U projekcijama se pretpostavlja da će cijena plina biti dovoljno visoka za ekonomsku izvedivost nekonvencionalnih projekata pridobivanja nafte u svijetu. Kao i cijene nafte i plina, u razdoblju 2011.-2014. godine došlo je do pada cijena ugljena, čak 43% kod glavnih izvoznih država. Rast cijene ugljena ovisit će najviše o najvećem potrošaču Kini. Cijene fosilnog goriva nisu vezane za cijene CO 2 , no vrlo je moguć scenarij u kojem će cijene fosilnog goriva padati kako će cijena CO 2 rasti, s intencijom proizvođača da održe tržište. Ukoliko dođe do snažnije upotrebe CCS tehnologija u svijetu, to bi opet moglo povećati cijene fosilnog goriva.
Slika 6.1-1 Projekcije kretanja cijena fosilnih goriva
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
6.1.3. Cijene emisijskih jedinica u ETS-u
Cijene emisijskih jedinica za ETS sustav pretpostavljene su u dva scenarija: bez porasta cijene emisijskih jedinica nakon 2020. godine i sa značajnim porastom cijene emisijskih jedinica (tablica 6.3-1).
Tablica 6.1-1: Cijene emisijskih jedinica u ETS-u, EUR/t CO 2 e
2015.
2020.
2025.
2030.
2035.
2040.
2050.
Referentni scenarij NUR
7,0
15,0
15,0
15,0
15,0
15,0
15,0
Niskougljični scenarij NU1 i
Niskougljični scenarij NU2
7,0
15,0
22,5
33,5
42,0
50,0
90,0
Prvi scenarij sa stalnom cijenom malo je vjerojatan, to bi značilo 'narušavanje' postojećeg sustava politike EU, a kao posljedica scenarija u kojem se obveze prema Pariškom sporazumu ne bi se provodile od strane drugih država, pa bi EU odustala od svojih ciljeva smanjenja emisije u ETS-u.
Trend porasta cijena emisijskih jedinica je preuzet iz EU Referentnog scenarija 2016. U tom modelu cijene emisijskih jedinica su proizašle kao endogene veličine modeliranja sustava, kao posljedica trenda smanjenja ukupne kvote ETS-a (kvota se smanjuje za 1,74% godišnje do 2020. godine, zatim 2,2% godišnje do 2030. godine). Porast cijene je gotovo konstantan do 2040. godine, kado se povećava do 2050. godine. Ovaj trend porasta treba shvatiti kao snažnu smjernicu za individualno planiranje u svakom investicijskom zahvatu.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
6.2.UTVRĐIVANJE SCENARIJA
Veliki broj čimbenika određuje konstrukciju i odabir scenarija, ovdje se navode neki važniji:
nužnost kompatibilnosti sa postojećim trendovima i politikom
postizanje ciljeva koje postavlja EU na pojedine članice u sektorima izvan ETS-a i ukupnog cilja za smanjenje emisija, udio obnovljivih izvora energije i energetske učinkovitosti
nacionalni ciljevi iz važećih strategija i planova po sektorima
raspoloživost tehnologija
troškovi i koristi
ispunjenje cilja sigurnosti opskrbe energijom i jačanje gospodarstva, te ostalih ciljeva koji su utvrđeni u Poglavlju 1. ove Strategije.
Scenariji predstavljaju kombinacije različitih mjera s različitom 'dubinom' primjene pojedinih mjera. U scenarijima, za razdoblje do 2030. godine jasnije je određen okvir, nakon 2030. godine mnogo je otvorenih pitanja i pretpostavki. Rezultate koji se odnose na razdoblje nakon 2030. godine treba prihvatiti kroz takvu prizmu promatranja.
U nastavku se prikazuju tri scenarija koji u određenom smislu predstavljaju sintezu analiziranih scenarija, odnosno prezentiraju širi raspon njima bliskih scenarija, to su: referentni scenarij (NUR), scenarij postupne tranzicije (NU1) i scenarij snažne tranzicije (NU2) . Prema uobičajenom obilježavanju, na način kako se izvještava za potrebe UNFCCC konvencije, ovdje utvrđeni referentni scenarij pripada kategoriji scenarija 's mjerama' (eng. With Existing Measures – WEM ), a scenariji postupne i snažne tranzicije pripadaju kategoriji scenarija 's dodatnim mjerama' (eng. With Additional Measures – WAM ).