Sve države članice Europske unije bile su obvezne prema članku 4. EU Direktive o energetskoj učinkovitosti (u daljnjem tekstu EE direktiva)1 izraditi Dugoročnu strategiju za poticanje ulaganja u obnovu nacionalnog fonda zgrada (u daljem tekstu Strategija) i dostaviti je Europskoj komisiji do 30. travnja 2014. godine. Vlada Republike Hrvatske donijela je 1. lipnja 2014. Odluku o donošenju Dugoročne strategije za poticanje ulaganja u obnovu nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske, a u međuvremenu je navedena obveza iz Direktive prenesena u članak 10. Zakona o energetskoj učinkovitosti2, gdje je definirano da se Strategija prvi put ažurira do 30. travnja 2017. te nastavno svake tri godine te dostavlja Europskoj komisiji zajedno s Nacionalnim akcijskim planom.
1 Europska komisija (2012), Directive 2012/27/EU on Energy Efficiency, recast of 2004/8/EC and 2006/32/EC. Dostupno na: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?qid=1399375464230&uri=CELEX:32012L0027 [2012.]
Glavni cilj Strategije je na osnovu utvrđenog ekonomsko-energetski optimalnog modela obnove zgrada identificirati djelotvorne mjere za dugoročno poticanje troškovno učinkovite integralne obnove fonda zgrada Republike Hrvatske (sve zgrade stambenog i nestambenog sektora) do 2050. godine.
U skladu s odredbama EE direktive, u sklopu Strategije su obrađene sljedeće tematske cjeline:
1.Pregled nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske obuhvaća podatke o broju, površini, te građevinskim i energetskim karakteristikama nacionalnog fonda zgrada podijeljenog prema namjeni u četiri kategorije (višestambene zgrade; obiteljske kuće; zgrade javne namjene i zgrade komercijalne namjene).
Za navedene kategorije zgrada dan je pregled prema razdoblju izgradnje, klimatskim zonama, vlasništvu i diferencijaciji na urbana i ruralna područja. U cilju što točnijeg i vjerodostojnijeg pregleda nacionalnog fonda zgrada, autori su sustavno prikupljali, obrađivali i analizirali podatke iz godišnjih statističkih ljetopisa Državnog statističkog zavoda u razdoblju od 1952. do 2011. godine. Prema rezultatima sustavnog istraživanja statističkih ljetopisa i stručne procjene nedostajućih podataka, stambeni nacionalni fond zgrada Republike Hrvatske čini 762.397 zgrada, ukupne površine 142.176.678 m2, od čega je 290.689 višestambenih zgrada ukupne površine 55.438.063 m2, a 471.708 obiteljskih kuća ukupne površine 86.738.615 m2. Nestambeni nacionalni fond zgrada Republike Hrvatske čini 124.924 zgrada, ukupne površine 50.342.361 m2, od čega je 44.728 zgrada komercijalne namjene ukupne površine 36.540.459 m2, a 80.196 zgrada javne namjene ukupne površine 13.801.902 m2. Iz provedenih analiza slijedi zaključak da sadašnji ukupni nacionalni fond zgrada Republike Hrvatske čini 887.321 zgrada, ukupne površine 192.519.039 m2.
S obzirom da su unutar tri godine od izrade Dugoročne strategije do danas provođeni programi energetske obnove zgrada, ukupna površina nacionalnog fonda zgrada koju je potrebno obnoviti od 2017. nadalje ažurirana je sukladno Godišnjem izvješću o napretku postignutom u ostvarenju nacionalnih ciljeva energetske učinkovitosti na temelju članka 24. stavka 1. u skladu s dijelom 1. Priloga XIV. Direktive 2012/27/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2012. o energetskoj učinkovitosti, izmjeni direktiva 2009/125/EZ i 2010/30/EU i stavljanju izvan snage direktiva 2004/8/EZ i 2006/32/EZ3 (u nastavku teksta: Izvješće). Sukladno Izvješću u kojem je dan pregled ostvarenih kumulativnih ušteda u periodu od 2014. do 2016. godine (1,72767 PJ), procijenjena je ukupna površina obnovljenog fonda zgrada programima energetske obnove u iznosu od 2.172.440 m2. Oduzimanjem površine obnovljenog fonda zgrada od ukupnog nacionalnog fonda zgrada (192.519.000,00 m2) ažurirana površina nacionalnog fonda zgrada koja podliježe obnovi iznosi 190.346.560 m2. Potrebno je napomenuti da se zgrade koje trenutno ne podliježu obvezi energetskog certificiranja ili su pod nekom vrstom zaštite ne isključuju iz promatranog fonda zgrada zbog dugog razdoblja promatranog unutar Strategije (razdoblje do 2050. godine) što podrazumijeva mogućnost promjene europske, a time i nacionalne legislative.
3 Nacrt [10. svibnja 2017.];
U dijelu koji se odnosi na građevinske i energetske karakteristike zgrada procijenjena je godišnja potrebna toplinska energija za grijanje za primorsku i kontinentalnu Hrvatsku te dan prikaz osnovnih konstruktivnih obilježja građevine s koeficijentima prolaska topline građevinskih dijelova i elemenata ovisno o vremenskom razdoblju i pregled sustava grijanja koji se koriste u Republici Hrvatskoj. Prema provedenoj analizi, zgrade građene prije 1987. godine imaju najveće vrijednosti potrebne godišnje toplinske energije za grijanje i potrebne godišnje isporučene energije za grijanje, hlađenje, pripremu potrošne tople vode i rasvjetu.
2.Analiza ključnih elemenata programa obnove zgrada obuhvaća analizu tehničkih mogućnosti za energetsku obnovu (retrofit) primjenom mjera energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije, analizu tehničkih mogućnosti sustava grijanja te određivanje mogućih modela održive obnove zgrada i procjene očekivanih ušteda energije.
U cilju odabira optimalne metode obnove svake od kategorija zgrada, a s obzirom na trenutno važeće tehničke i financijske parametre, razmatrano je pet mogućih modela održive obnove zgrada. Obzirom na tehničke mogućnosti provedbe različitih mjera energetske učinkovitosti (EnU) i korištenja obnovljivih izvora energije (OIE) za pojedinu kategoriju zgrada, kao i obuhvata paketa mjera za pet analiziranih modela održive obnove za svaku od četiri kategorije zgrada, kao troškovno optimalan odabran je model obnove zgrada prema zahtjevima Tehničkog propisa za veliku rekonstrukciju. Pritom je kao temeljni parametar usporedbe modela obnove zgrada razmatran specifični iznos ukupnih troškova (Prilog 2, Prilog 4, Prilog 6, Prilog 8, Prilog 10, Prilog 12, Prilog 14 i Prilog 16) na temelju kojeg je za svaku kategoriju zgrada izrađen grafikon ovisnosti ukupnih troškova o razini primarne energije nakon rekonstrukcije po pojedinom modelu obnove (Prilog 3, Prilog 5, Prilog 7, Prilog 9, Prilog 11, Prilog 13, Prilog 15 i Prilog 17). Iako se na temelju prikazanih grafikona te tablično prikazanih parametara (Tablica 3.6 i Tablica 3.7) može zaključiti da je najisplativiji model aktivne gradnje, važno je spomenuti da isplativost navedenog modela ovisi o stjecanju statusa povlaštenog proizvođača iz obnovljivih izvora energije i kogeneracije koji stoga uključuje manji postotak nacionalnog fonda zgrada (zbog obveznog upravnog postupka koji je potrebno proći te zbog obveze redovitog izvještavanja i zadovoljavanja tehničkih uvjeta učinkovitosti postrojenja) te je kao troškovno optimalan odabran model obnove zgrada prema zahtjevima Tehničkog propisa za veliku rekonstrukciju.
Kao ciljna skupina zgrada s obzirom na ukupnu površinu, stanje ovojnice grijanog prostora i energetske potrebe odabrana je skupina zgrada izgrađenih do 1987. godine. Navedeni fond zgrada izabran je zbog najvećeg potencijala ušteda i značajnog udjela u ukupnoj površini svih zgrada. Također, s obzirom na navedene ulazne parametre u vidu potencijala energetskih ušteda, može se zaključiti da je unutar fonda zgrada izgrađenih do 1987. godine najveći prioritet pri integralnoj obnovi potrebno dati obiteljskim kućama (potencijal specifične energetske uštede po korisnoj površini zgrade do 293,48 kWh/m2 god) i zgradama komercijalne namjene (potencijal specifične energetske uštede po korisnoj površini zgrade do 274,78 kWh/m2 god). Osim velikog potencijala energetskih ušteda, obiteljske kuće također su prioritetna kategorija zgrada za obnovu u cilju suzbijanja energetskog siromaštva, što je među ciljevima Nacrta Četvrtog nacionalnog akcijskog plana energetske učinkovitosti za razdoblje 2017.-2019.4 Međutim, u kategoriji obiteljskih kuća moguće je odstupanje od dobivenih podataka s obzirom na visok stupanj korištenja ogrjevnog drva te manju grijanu površinu zgrade od predviđene, što za udio obiteljskih kuća s navedenim karakteristikama dovodi u pitanje financijsku isplativost obnove te realizacija uvelike ovisi o poticajnim mjerama (ne samo financijskim).
4 Nacrt [10. svibnja 2017.]
3.Politike i mjere za poticanje troškovno učinkovite integralne obnove zgrada obuhvaćaju pregled postojećih mjera i prepreka za integralnu energetsku obnovu zgrada u Republici Hrvatskoj te prijedlog rješenja i mjera baziranih na situaciji u Hrvatskoj i analizi uspješnih mjera i politika država članica Europske unije.
Generalno se može zaključiti da su glavne prepreke obnovi nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske legislativne i financijske prirode, ali i da integralnu energetsku obnovu zgrada u velikoj mjeri koči neupućenost i nedovoljna motiviranost investitora, javnosti i interesnih grupa.
U poglavlju je dan pregled uspješnih politika i mjera za poticanje ulaganja u energetsku obnovu raznih tipologija zgrada država članica EU te opisani primjeri financijskih i legislativnih politika. Hrvatska nacionalna politika integralne obnove nacionalnog fonda zgrada za ostvarenje postavljenih ciljeva obuhvaća šest kategorija mjera koje su detaljno opisane u tekstu.
4.Dugoročna perspektiva za usmjeravanje odluka pojedinca, građevinske industrije i financijskih ulaganja do 2050. godine obuhvaća procjenu potrebnih ulaganja u obnovu nacionalnog fonda zgrada do 2050. godine te identifikaciju raspoloživih izvora financiranja i uspješnih načina za motiviranje investitora.
Postizanje zadanih ciljeva energetske obnove prema zahtjevima Tehničkog propisa za veliku rekonstrukciju zahtijeva mobilizaciju značajnih sredstava za investicijske troškove te troškove održavanja i zamjene koji se do 2050. godine procjenjuju na gotovo 790 milijardi kuna. Predloženom dinamikom obnove ostvarit će se ukupno smanjenje emisija CO2za 81,1% i postići ciljevi zadani Energetskim putokazom Europske unije5. Kako trenutačno raspoloživim izvorima financiranja nije moguće realizirati postavljene ciljeve, predlaže se uvođenje novih, inovativnih mehanizama financiranja koji kombiniraju javne i tržišne instrumente prilagođene širokom rasponu investitora. Strukturni i investicijski fondovi Europske unije predstavljat će primarni izvor sredstava za uklanjanjebarijera u financijskom sektoru te postepeno omogućiti intenzivnije uključivanje financijskih institucija i privatnih investitora na tržištu energetskih usluga.
5 Energy roadmap 2050. Luxembourg: Publications Office of the European Union, 2012, dostupno na: http://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/documents/2012_energy_roadmap_2050_en_0.pdf [19. svibnja 2017.] ;
5.Procjena očekivane uštede energije i širih koristi integralne obnove nacionalnog fonda zgrada utemeljena na računskim i modelskim podacima bazira se na činjenici da ulaganja u integralnu obnovu zgrada stvaraju daleko šire ekonomske koristi od samih energetskih ušteda i poboljšanja kvalitete stanovanja i rada.
Povećana građevinska aktivnost pozitivno utječe na bruto domaći proizvod (BDP), zapošljavanje i prihode proračuna. Ako se zaključno s 2049. godinom realizira predloženi program integralne obnove 91,7% nacionalnog fonda zgrada, očekivani učinak na zapošljavanje mogao bi iznositi između 56 tisuća novih radnih mjesta u scenariju konzervativno procijenjenih multiplikativnih učinaka i 93 tisuće u scenariju jake multiplikacije. Pri tome bi već do 2020. godine očekivani učinak na zapošljavanje bio između 25 i 43 tisuće novih radnih mjesta, zavisno o procjeni multiplikativnih učinaka, dok se do 2030. godine očekuje dodatnih 5 do 9 tisuća. Procijenjeni učinak programa integralne obnove na povećanje BDP-a do 2030. godine kreće se između 5,0% i 8,4% odnosno do 2050. između 5,7% i 9,5% u ovisnosti o procijenjenim multiplikativnim učincima. Procijenjeni učinak programa integralne obnove na ostvarenje energetskih ušteda do 2030. godine kreće se oko 67,0 PJ što je u kontekstu postizanja ciljeva u krajnjoj potrošnji otprilike 82%. Do 2050. godine moguće je ostvarenje energetskih ušteda od otprilike 131,5 PJ, što je ostvarenje otprilike 62% cilja ukupne uštede energije u sektoru zgardarstva. Učinak na smanjenje emisija CO2 do 2030. godine kreće se oko 3.197,0 kt odnosno do 2050. oko 6.277,0 kt.
Šire ekonomske koristi integralne obnove nacionalnog fonda zgrada ne iscrpljuju se na gospodarskim aktivnostima, prihodima proračuna i porastu zapošljavanja. Integralna obnova nacionalnog fonda zgrada sigurno rezultira poboljšanjem zdravlja i posljedično znatnim smanjenjem troškova hrvatskog javno-zdravstvenog sustava, smanjenjem energetskog siromaštva Hrvatske te kontinuiranim rastom vrijednosti nekretnina, a indirektne će se koristi osjetiti u sektoru turizmu, povećanju kvalitete života i jačanju opće financijske stabilnosti države. Iz svih ovih razloga, može se sa sigurnošću zaključiti da će realizacija programa integralne obnove nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske, a u skladu s odrednicama ove Strategije, rezultirati unaprjeđenjem hrvatskog gospodarstva u gotovo svim njegovim segmentima.
1. Uvod
Energetska sigurnost i sprječavanje klimatskih promjena u velikoj mjeri ovise o znatnom poboljšanju energetske učinkovitosti u zgradama. Države Europske unije su kao cilj postavile 20% smanjenja energetske potrošnje do 2020. godine. Sukladno Prijedlogu Direktive Europskog parlamenta i vijeća o izmjeni Direktive 2010/31/EU6, u okviru klimatske i energetske politike do 2030. godine utvrđene su obveze EU za dodatno povećanje ušteda energije od najmanje 27% imajući na umu krovni cilj od 30% ušteda energije na razini EU. Nadalje, Europska je unija7 postavila dugoročni cilj smanjenja emisija CO2 iz sektora zgradarstva od 80-95% do 2050. godine. Također, Direktiva 2010/31/EU propisuje poticanje razmatranja ugradnje visokoučinkovitih alternativnih sustava u mjeri u kojoj je to tehnički, funkcionalno i gospodarski izvedivo, dok Direktiva 2009/28/EU8 propisuje obvezu uvođenja mjera za povećanje udjela energije iz obnovljivih izvora energije za sve države članice EU.
8 Europska komisija (2009), Directive 2009/28/EU on the promotion of the use of energy from renewable sources and amending and subsequently repealing Directives 2001/77/EC and 2003/30/EC, dostupno na: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/en/ALL/?uri=CELEX%3A32009L0028 [2009.];
Prema preuzetim obvezama iz EU Direktive o energetskoj učinkovitosti (u daljnjem tekstu EE direktiva)9, Republika Hrvatska bila je obavezna do 30. travnja 2014. godine dostaviti Europskoj komisiji Dugoročnu strategiju za poticanje ulaganja u obnovu nacionalnog fonda zgrada (u daljnjem tekstu Strategija)koja obuhvaća sljedeća područja:
●Pregled nacionalnog fonda zgrada;
●Pregled građevinskih i energetskih karakteristika zgrada;
●Analizu ključnih elemenata programa obnove zgrada;
●Politike i mjere za poticanje troškovno učinkovite integralne obnove nacionalnog fonda zgrada;
●Dugoročnu perspektivu za usmjeravanje odluka pojedinaca, građevinske industrije i financijskih institucija o ulaganjima do 2050. godine;
●Procjenu očekivane uštede energije i širih koristi sustavnog ulaganja u integralnu obnovu nacionalnog fonda zgrada (otvaranje novih radnih mjesta, smanjenje energetskog siromaštva, porast vrijednosti nekretnina, i dr.).
9 Europska komisija (2012), Directive 2012/27/EU on Energy Efficiency, recast of 2004/8/EC and 2006/32/EC, dostupno na: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?qid=1399375464230&uri=CELEX:32012L0027 [2012.];
Strategija se ažurira svake tri godine i dostavlja Europskoj komisiji u sklopu Nacionalnih akcijskih planova za energetsku učinkovitost. Revizija Strategije dostavit će se Europskoj komisiji zajedno s 4. Nacionalnim akcijskim planom energetske učinkovitosti, s čijim nacrtom je u potpunosti usklađena. Četvrti Nacionalni akcijski plan energetske učinkovitosti Republike Hrvatske za razdoblje do kraja 2019. godine (u daljnjem tekstu: NAPEnU) donosi se na temelju članka 8. Zakona o energetskoj učinkovitosti, a prema zahtjevima Direktive 2012/27/EU o energetskoj učinkovitosti, kojim se od država članica Europske unije (EU) zahtijeva da svake tri godine izrade i predaju Europskoj komisiji (EK) planove koji sadrže mjere čijom će se provedbom ostvariti zacrtani ciljevi ušteda energije u neposrednoj potrošnji do 2019. godine. NAPEnU daje naglasak na izradu i provedbu detaljnih i sveobuhvatnih nacionalnih programa cjelovitih obnova stambenih i nestambenih zgrada, čime se do 2019. godine mogu ostvariti uštede u iznosu 18,0 PJ.
Iako je glavni cilj EE direktive ostvariti 20% uštede energije do 2020. godine, 1. članak propisuje da direktiva treba „otvoriti put za daljnje poboljšanje energetske učinkovitosti i nakon 2020. godine“. Navedeno će se ostvariti na temelju Prijedloga Direktive Europskog parlamenta i vijeća o izmjeni Direktive 2010/31/EU10 u smislu uštede energije od najmanje 27% imajući na umu krovni cilj od 30% ušteda energije na razini EU. Korak dalje ide članak 4. koji obvezuje države članice EU na izradu dugoročnih strategija za poticanje ulaganja u obnovu nacionalnog fonda zgrada u cilju ostvarenja punog potencijala energetskih i financijskih ušteda. Glavni cilj Strategije je dati smjernice za dobro planiran, realan i ambiciozan pristup obnovi nacionalnog fonda zgrada do 2050. godine koji će obuhvatiti stambeni i nestambeni nacionalni fond zgrada. Vrlo je važno naći poticajne mjere za ulaganje u obnovu postojećih zgrada jer su upravo one pojedinačni sektor s najvećim potencijalom za uštedu svih tipova energije te posljedično tome od ključne važnosti za smanjenje emisija stakleničkih plinova u Europskoj uniji za 80-95 % do 2050. godine u usporedbi s 1990. godinom.
U svom metodološkom i terminološkom dijelu Strategija je u potpunosti usuglašena sa sljedećim važećim dokumentima i nacrtima dokumenata na nacionalnoj razini:
●Nacionalnim planom za povećanje zgrada gotovo nulte energije do 2020. godine11
●Nacionalnim programom energetske učinkovitosti za razdoblje 2008.-2016. godine12;
●Drugim Nacionalnim akcijskim planom energetske učinkovitosti za razdoblje 2011.-2013. godine13;
●Trećim Nacionalnim akcijskim planom energetske učinkovitosti za razdoblje 2014.-2016. godine14;
●Nacrtom Četvrtog Nacionalnog akcijskog plana energetske učinkovitosti za razdoblje 2017.-2019. godine15;
●Programom energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine16;
●Programom energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine17
●Programom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje 2013.-2016.18;
●Programom energetske obnove zgrada javnog sektora za razdoblje od 2014. do 2015. godine19
●Program energetske obnove zgrada javnog sektora za razdoblje 2016. – 2020.20
16 Program energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, ožujak 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/431066.pdf [30. travnja, 2017];
17 Program energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, svibanj 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/Program_EO_VS_ZGRADE.pdf [30. travnja, 2017];
18 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf [30. travnja, 2017];
U skladu s preporukama Europske komisije, izrada Strategije je bazirana na sljedećim odrednicama:
●Postaviti dugoročne ciljeve za obnovu nacionalnog fonda zgrada na vrlo visoku razinu – minimalno 80% smanjenje emisija stakleničkih plinova do 2050. godine;
●Dati pregled nacionalnog fonda zgrada koji će obuhvatiti sve zgrade u Hrvatskoj;
●Predložiti jasne i provedive financijske modele za obnovu nacionalnog fonda zgrada do 2050. godine;
●Procijeniti utjecaj predloženih politika i mjera na nacionalni gospodarski razvitak;
●Procijeniti očekivane uštede energije u nacionalnom fondu zgrada u cilju boljeg planiranja i praćena postignutih rezultata u fazi implementacije Strategije;
●Predložiti nove mehanizme za dugoročno financiranje te planove i perspektive koji će osigurati stabilnu investicijsku klimu svih sudionika na tržištu.
2. Pregled nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske
2.1. Kategorije nacionalnog fonda zgrada prema namjeni
U cilju usuglašenosti sa strateškim dokumentima i programima energetske obnove zgrada za razdoblje 2013-2020. godine21 te klasifikacijom građevina u skladu s EU Direktivom o energetskim svojstvima zgrada22, za potrebe izrade ove Strategije nacionalni fond zgrada Republike Hrvatske podijeljen je prema namjeni u sljedeće kategorije:
●Višestambene zgrade;
●Obiteljske kuće;
●Zgrade javne namjene;
●Zgrade komercijalne namjene.
21 Dugoročna strategija za poticanje ulaganja u obnovu nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske, lipanj 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2014_06_74_1397.html [30. travnja, 2017];
22 Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, Propisi/Direktiva_2010_31 [online], dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/Direktiva_2010_31_19052010.pdf [18. lipnja 2010.]; Europska komisija (2013), Directive 2010/31/EU on Energy Performance of Buildings, recast of EPBD 2002/32/EC. Dostupno na: Europska komisija (2010), Directive 2010/31/EU on Energy Performance of Buildings, recast of EPBD 2002/32/EC. Dostupno na: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/en/TXT/?uri=CELEX:32010L0031 [30. travnja, 2017]
U izradi Programa energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine i Programa energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine23 korišteni su rezultati IPA projekta: Sudjelovanje građana u planiranju poboljšanja energetske učinkovitosti (CENEP) prema kojima se stambene zgrade dijele na obiteljske kuće i višestambene zgrade. Navedena se klasifikacija stambenog fonda zgrada Republike Hrvatske koristi i u ovoj Strategiji, pri čemu se koriste definicije unutar Programa energetske obnove obiteljskih kuća, višestambenih zgrada i zgrada javnog sektora. U kontekstu Dugoročne strategije zgrade javnog sektora su zgrade u vlasništvu javnog sektora u kojima se obavljaju društvene djelatnosti (odgoja, obrazovanja, znanosti, kulture, sporta, zdravstva i socijalne skrbi), djelatnosti državnih tijela i organizacije kao i tijela i organizacija lokalne i područne (regionalne) samouprave, djelatnosti pravnih osoba s javnim ovlastima, zatim zgrade za stanovanje zajednica, zgrade udruge građana i zgrade vjerskih zajednica. Obiteljska kuća je zgrada koja je u cijelosti ili u kojoj je više od 50% bruto podne površine namijenjeno za stanovanje te ima najviše dvije stambene jedinice, izgrađena na zasebnoj građevnoj čestici i građevinske bruto površine manje ili jednake 400 m2. Višestambena zgrada je svaka ona zgrada koja je u cijelosti ili u kojoj je više od 50% bruto podne površine namijenjeno za stanovanje te tri ili više stambenih jedinica i kojom upravlja upravitelj zgrade, koji je pravna i fizička osoba, u skladu sa Zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.
23 Program energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, ožujak 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/431066.pdf [30. travnja, 2017];
Program energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, svibanj 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/Program_EO_VS_ZGRADE.pdf [30. travnja, 2017];
Kako unutar hrvatskog relevantnog zakonodavnog okvira, zgrade komercijalne namjene nisu jasno definirane, u Strategiji će se koristiti definicija iz Programa energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine prema kojoj su, sukladno korištenim pojmovima u Zakonu o gradnji24, Zakonu o prostornom uređenju25 i Tehničkom propisu o racionalnoj uporabi energije i toplinskoj zaštiti u zgradama25, definiciji pojma zgrada javne namjene u sektoru komercijalnih usluga unutar drugog Nacionalnog akcijskog plana energetske učinkovitosti te definiciji pojma stambenih i višestambenih zgrada u Programu energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine i Programu energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine, zgrade komercijalne namjene su sve zgrade u većinskom privatnom vlasništvu u kojima je više od 50% bruto podne površine namijenjeno poslovnoj i/ili uslužnoj djelatnosti.
2.2.Pregled nacionalnog fonda zgrada prema razdoblju gradnje
Pregled nacionalnog fonda zgrada prema razdoblju gradnje je baziran na podacima iz sljedećih izvora:
●Godišnji statistički ljetopisi Državnog zavoda za statistiku Republike Hrvatske;
●Programa energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine26;
●Programa energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine27;
●Programa energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine28;
●Registra javnih zgrada središnje države i izračuna ciljeva prema Direktivi 2012/27/EU od 25.10. 2012. o energetskoj učinkovitosti29.
26 Program energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, svibanj 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/Program_EO_VS_ZGRADE.pdf [30. travnja, 2017];
27 Program energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, ožujak 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/431066.pdf [30. travnja, 2017];
28 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf [30. travnja, 2017];
29 Registar javnih zgrada središnje države i izračun ciljeva prema Direktivi 2012/27/EU od 25.10. 2012. o energetskoj učinkovitosti, prosinac 2013., Energetski institut Hrvoje Požar, dostupno na http://www.mgipu.hr [30. travnja, 2017];
Podjelu zgrada prema razdoblju gradnje definira Metodologija provođenja energetskih pregleda građevina30 na pet vremenskih razdoblja:
U cilju što točnijeg i detaljnijeg pregleda nacionalnog fonda zgrada kao i usuglašenosti Strategije s operativnim Programom31 koji u ovisnosti o načinu gradnje, primijenjenim građevinskim materijalima i važećim tehničkim propisima, dijeli fond zgrada na sedam vremenskih razdoblja izgradnje, pregled nacionalnog fonda zgrada prema razdoblju gradnje će se bazirati na sljedećim vremenskim razdobljima definiranima u Programu:
31 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf [30. travnja, 2017];
●do 1940. godine;
●1941. - 1970. godine;
●1971. - 1980. godine;
●1981. - 1987. godine;
●1988. - 2005. godine;
●2006. - 2009. godine;
●2010. - 2011. godine.
Tablicama u nastavku dan je pregled nacionalnog stambenog fonda zgrada i pregled nacionalnog nestambenog fonda zgrada prema razdoblju izgradnje (Tablica 2.1 i Tablica 2.2).
Tablica 2.1Stambeni fond Republike Hrvatske prema godini izgradnje
Godina izgradnje
Višestambene zgrade
Obiteljske kuće
Broj
Površina [m2]
Broj
Površina [m2]
do 1940.
37.201
5.830.983
64.391
10.092.805
1941.- 1970.
85.959
13.473.337
151.507
23.747.572
1971. - 1980.
59.882
10.398.113
93.109
16.167.887
1981. - 1987.
44.434
9.401.527
68.348
14.461.473
1988. - 2005.
38.358
8.177.401
75.615
16.120.249
2006. – 2009.
18.256
6.199.252
13.762
4.673.079
2010. - 2011.
6.600
1.957.449
4.976
1.475.551
UKUPNO
290.689
55.438.063
471.708
86.738.615
Izvor: REGEA, 2017
Tablica 2.2Nestambeni fond Republike Hrvatske prema godini izgradnje
Godina izgradnje
Zgrade komercijalne namjene
Zgrade javne namjene
Broj
Površina [m2]
Broj
Površina [m2]
do 1940.
2.338
1.498.159
12.365
1.545.813
1941.- 1970.
12.587
8.064.602
22.525
2.815.845
1971. - 1980.
6.733
5.251.934
19.021
1.882.000
1981. - 1987.
4.323
5.108.279
10.158
2.152.000
1988. - 2005.
10.596
8.107.287
11.059
2.722.497
2006. – 2009.
6.199
6.352.000
3.673
2.073.747
2010. - 2011.
1.952
2.158.198
1.395
610.000
UKUPNO
44.728
36.540.459
80.196
13.801.902
Izvor: REGEA, 2017
Kako prvi službeni statistički podaci o izgradnji i površini zgrada datiraju iz 1952. godine, vjerodostojan podatak o broju i ukupnoj površini nacionalnog fonda zgrada izgrađenih do 1952. godine na kojem bi se bazirala procjena je bilo iznimno teško naći. Procjena ukupne površine nacionalnog fonda zgrada u Republici Hrvatskoj do 1940. godine se bazirala na podatku da je 16,4% od ukupnog fonda zgrada izgrađeno prije 1940. godine i pretpostavci da je udio stambene izgradnje iznosio 65% od ukupno izgrađenog fonda zgrada. Kako se službena statistička evidencija vodi od 1953. godine32, ukupni broj i površina nacionalnog fonda zgrada u Republici Hrvatskoj u razdoblju od 1941. do 1970. godine je određena na sljedeći način:
●procjenom za razdoblje od 1941.do 1952. godine;
●prema podacima iz Statističkih ljetopisa za razdoblje od 1953. do 1970. godine.
32 Državni zavod za statistiku (1953-1970), Statistički ljetopis Republike Hrvatske [online], Zagreb, dostupno na: http://www.dzs.hr/ [30. travnja, 2017]
Prema rezultatima sustavnog istraživanja statističkih ljetopisa i stručne procjene nedostajućih podataka, stambeni nacionalni fond zgrada Republike Hrvatske čini 762.397 zgrada, ukupne površine 142.176.678 m2, od čega je 290.689 višestambenih zgrada ukupne površine 55.438.063 m2, a 471.708 obiteljskih kuća ukupne površine 86.738.615 m2.
Nestambeni nacionalni fond zgrada Republike Hrvatske čini 124.924 zgrada, ukupne površine 50.342.361 m2, od čega je 44.728 zgrada komercijalne namjene ukupne površine 36.540.459 m2, a 80.196 zgrada javne namjene ukupne površine 13.801.902 m2.
Iz provedenih analiza slijedi zaključak da sadašnji nacionalni fond zgrada Republike Hrvatske čini 887.321 zgrada, ukupne površine 192.519.039 m2.
S obzirom da su unutar tri godine od izrade Dugoročne strategije33 do danas provođeni programi energetske obnove zgrada34, ukupna površina nacionalnog fonda zgrada koju je potrebno obnoviti od 2017. nadalje ažurirana je sukladno Godišnjem izvješću o napretku postignutom u ostvarenju nacionalnih ciljeva energetske učinkovitosti na temelju članka 24. stavka 1. u skladu s dijelom 1. Priloga XIV. Direktive 2012/27/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2012. o energetskoj učinkovitosti, izmjeni direktiva 2009/125/EZ i 2010/30/EU i stavljanju izvan snage direktiva 2004/8/EZ i 2006/32/EZ35 (u nastavku teksta: Izvješće). Sukladno Izvješću u kojem je dan pregled ostvarenih kumulativnih ušteda u razdoblju od 2014. do 2016. godine, procijenjena je ukupna površina obnovljenog fonda zgrada (Tablica 2.3).
33 Dugoročna strategija za poticanje ulaganja u obnovu nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske, lipanj 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2014_06_74_1397.html [30. travnja, 2017];
34 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf [30. travnja, 2017];
Program energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, ožujak 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/431066.pdf [30. travnja, 2017];
Program energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, svibanj 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/Program_EO_VS_ZGRADE.pdf [30. travnja, 2017];
35 Nacrt [10. svibnja 2017.]
Ostvarene uštede kroz programe energetske obnove zgrada u razdoblju od 2014. do 2016. godine prema Izvješću iznose 1,72767 PJ (479.908.333,30 kWh). Budući da se podaci o uštedama dobivaju iz Sustava za mjerenje, praćenje i verifikaciju ušteda energije36, pri čemu se podatak o korisnoj površini zgrade unosi od strane korisnika jedino u slučaju integralne obnove, dok se isti ne unosi u slučaju obnove pojedinih dijelova ovojnice zgrade, potrebno je procijeniti ekvivalent korisne površine obnovljenih zgrada u razdoblju od 2014. do 2016. godine. Sukladno popratnim dokumentima Izvješća, navodi da se integralnom obnovom površine zgrada iznosa 84.022,49 m2 postiže ušteda od 15.023.645,26 kWh u 2016. godini, dijeljenjem razlike ukupnih ušteda u 2016. godini i ušteda postignutih integralnom obnovom s omjerom površine zgrada podvrgnutih integralnoj obnovi i pritom dobivenih ušteda, dolazi se do ekvivalenta površine obnovljenih zgrada podvrgnutih integralnoj obnovi s obzirom na ukupne uštede. Na jedak način dolazi se do ekvivalenta površine zgrada podvrgnutih integralnoj obnovi za razdoblje od 2014. do 2015. godine. Izračun rezultira procjenom površine obnovljenog fonda zgrada programima energetske obnove u iznosu od 2.172.440 m2. Oduzimanjem površine obnovljenog fonda zgrada od ukupnog nacionalnog fonda zgrada: (192.519.000,00 m2) ažurirana površina nacionalnog fonda zgrada koja podliježe obnovi iznosi 190.346.560 m2. Budući da se radi o procjeni, u tablici u nastavku dana je ukupna procjena površine obnovljenih zgrada, bez raspodjele po kategorijama zgrada.
Tablica 2.3Ostvarene kumulativne uštede i procjena površine obnovljenog fonda zgrada u razdoblju od 2014. do 2016. godine
Naziv mjere
Ušteda [PJ]
Ukupni iznos investicije [HRK]
Procjena površine obnovljenog fonda zgrada [m2]
Program energetske obnove obiteljskih kuća 2014. - 2016.
1,10438
778.492.028,45
Program energetske obnove višestambenih zgrada
0,25131
154.535.990,29
Program energetske obnove zgrada javnog sektora (2014. -2015.)
0,30125
344.258.164,79
Program energetske obnove komercijalnih nestambenih zgrada
0,07073
49.781.776,24
UKUPNO
1,72767
1.327.067.959,77
2.172.440
Izvor: REGEA, 2017
2.3. Pregled nacionalnog fonda zgrada prema klimatskim zonama
Prema članku 18. Pravilnika o energetskom pregledu zgrade i energetskom certificiranju37 Republika Hrvatska je u ovisnosti o srednjoj mjesečnoj temperaturi vanjskog zraka najhladnijeg mjeseca na lokaciji zgrade podijeljena na dvije klimatske zone:
●Kontinentalnu Hrvatsku - gradovi i mjesta kod kojih je srednja mjesečna temperatura vanjskog zraka najhladnijeg mjeseca na lokaciji zgrade ≤ 3 °C;
●Primorsku Hrvatsku - gradovi i mjesta kod kojih je srednja mjesečna temperatura vanjskog zraka najhladnijeg mjeseca na lokaciji zgrade > 3 °C.
Pregled nacionalnog fonda zgrada prema klimatskim zonama je baziran na podacima iz sljedećih izvora:
●Statističkih godišnjih ljetopisa Državnog zavoda za statistiku Republike Hrvatske;
●Programa energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine38;
●Registra javnih zgrada središnje države i izračuna ciljeva prema Direktivi 2012/27/EU od 25.10. 2012. o energetskoj učinkovitosti39.
38 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf [30. travnja, 2017];
39 Registar javnih zgrada središnje države i izračun ciljeva prema Direktivi 2012/27/EU od 25.10. 2012. o energetskoj učinkovitosti, prosinac 2013., Energetski institut Hrvoje Požar, dostupno na www.mgipu.hr [30. travnja, 2017];
Tablicama u nastavku dan je pregled nacionalnog stambenog fonda zgrada i nacionalnog nestambenog fonda prema klimatskim zonama (Tablica 2.4 i Tablica 2.5).
Tablica 2.4Pregled nacionalnog stambenog fonda zgrada prema klimatskim zonama
Klimatske zone
Višestambene zgrade
Obiteljske kuće
Ukupno
Broj
Površina [m2]
Broj
Površina [m2]
Broj
Površina [m2]
Kontinentalna Hrvatska
186.922
35.648.303
303.322
55.775.475
490.244
91.423.778
Primorska Hrvatska
103.767
19.789.760
168.386
30.963.140
272.153
50.752.900
UKUPNO
290.689
55.438.063
471.708
86.738.615
762.397
142.176.688
Izvor: REGEA, 2017
Tablica 2.5Pregled nacionalnog nestambenog fonda zgrada prema klimatskim zonama
Klimatske zone
Zgrade komercijalne namjene
Zgrade javne namjene
Ukupno
Broj
Površina [m2]
Broj
Površina [m2]
Broj
Površina [m2]
Kontinentalna Hrvatska
29.968
24.482.108
53.731
9.247.275
83.699
33.729.383
Primorska Hrvatska
14.760
12.058.351
26.465
4.554.628
41.225
16.612.979
UKUPNO
44.728
36.540.459
80.196
13.801.902
124.924
51.342.362
Izvor: REGEA, 2017
Pregled stambenog nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske prema klimatskim zonama pokazuje da se 490.244 zgrada ukupne površine 91.423.778 m2 nalazi u kontinentalnoj Hrvatskoj a 272.153 zgrada ukupne površine 50.752.900 m2 u primorskoj Hrvatskoj.
Pregled nestambenog nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske prema klimatskim zonama pokazuje da se 83.699 zgrada ukupne površine 33.729.383 m2 nalazi u kontinentalnoj Hrvatskoj a 41.225 zgrada ukupne površine 16.612.979 m2 u primorskoj Hrvatskoj.
Iz gore navedenog slijedi zaključak da se od sadašnjeg nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske 573.943 zgrada ukupne površine 125.153.161 m2 nalazi u kontinentalnoj Hrvatskoj a 313.378 zgrada ukupne površine 67.365.879 m2 u primorskoj Hrvatskoj.
2.4.Pregled nacionalnog fonda zgrada prema vlasništvu
Pregled nacionalnog fonda zgrada prema vlasništvu se bazira na podacima dobivenim sustavnim pretraživanjem Statističkih godišnjih ljetopisa Državnog zavoda za statistiku Republike Hrvatske. Kako prvi dostupni službeni statistički podaci o izgradnji i površini zgrada datiraju iz 1952. godine, a promatrano su razdoblje obilježile velike društvene promjene, razlike u kategorizaciji zgrada prema vlasništvu su značajne. Imajući u vidu da su u razdoblju samoupravnog socijalizma do 1991. godine gotovo sve zgrade (osim obiteljskih kuća) bile isključivo društveno vlasništvo i kao takve se vodile u Statističkim ljetopisima, Tablica 2.6 i Tablica 2.7 daju procjenu nacionalnog fonda zgrada prema vlasništvu, baziranu na pretpostavci da je u razdoblju od 1991. do danas oko 99% stambenog fonda Republike Hrvatske prešlo iz društvenog u privatno vlasništvo.
Tablica 2.6Pregled nacionalnog stambenog fonda zgrada prema vlasništvu
Vlasništvo
Višestambene zgrade
Obiteljske kuće
Broj
Površina [m2]
Broj
Površina [m2]
Privatno
287.783
54.883.682
466.991
85.871.229
Javno
2.907
554.381
4.717
867.386
UKUPNO
290.689
55.438.063
471.708
86.738.615
Izvor: REGEA, 2017
Tablica 2.7Pregled nacionalnog nestambenog fonda zgrada prema vlasništvu
Vlasništvo
Zgrade komercijalne namjene
Zgrade javne namjene
Broj
Površina [m2]
Broj
Površina [m2]
Privatno
44.728
36.540.459
0
0
Javno
0
0
80.196
13.801.902
UKUPNO
44.728
36.540.459
80.196
13.801.902
Izvor: REGEA, 2017
Pregled nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske prema vlasništvu pokazuje da je 799.502 zgrada ukupne površine 177.295.370 m2 u privatnom a 87.820 zgrada ukupne površine 15.223.669 m2 u javnom vlasništvu.
2.5.Pregled nacionalnog fonda zgrada prema području (urbano/ruralno)
Raspodjela nacionalnog fonda zgrada prema području (urbano/ruralno) provedena je prema Modelu diferencijacije urbanih, ruralnih i prijelaznih naselja u Republici Hrvatskoj40, koje urbano područje definiraju kao jedinicu lokalne samouprave u kojoj je sjedište županije te svako mjesto koje ima više od 10 000 stanovnika a predstavlja urbanu, povijesnu, prirodnu, gospodarsku i društvenu cjelinu.
Tablicama u nastavku dana je procjena nacionalnog stambenog i nestambenog fonda zgrada prema području gradnje (Tablica 2.8 i Tablica 2.9).
40 Model diferencijacije urbani, ruralni i prijelazni naselja u Republici Hrvatskoj , Metodološke upute 67, Državni zavod za statistiku, 2011. godina; dostupno na: http://www.dzs.hr/ [30. travnja, 2017]
Tablica 2.8Pregled nacionalnog stambenog fonda zgrada prema području
Područje
Višestambene zgrade
Obiteljske kuće
Broj
Površina [m2]
Broj
Površina [m2]
Urbano
162.454
28.237.990
263.617
44.181.273
Ruralno
128.236
27.200.072
208.091
42.557.342
UKUPNO
290.689
55.438.063
471.708
86.738.615
Izvor: REGEA, 2017
Tablica 2.9Pregled nacionalnog nestambenog fonda zgrada prema području
Područje
Zgrade komercijalne namjene
Zgrade javne namjene
Broj
Površina [m2]
Broj
Površina [m2]
Urbano
31.484
25.720.860
56.450
9.715.171
Ruralno
13.244
10.819.599
23.746
4.086.732
UKUPNO
44.728
36.540.459
80.196
13.801.902
Izvor: REGEA, 2017
Pregled stambenog nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske prema području gradnje pokazuje da se 426.071 zgrada ukupne površine 72.419.263 m2 nalazi u urbanom a 336.327 zgrada ukupne površine 69.757.414 m2 u ruralnom području.
Pregled nestambenog nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske prema području pokazuje da se 87.934 zgrada ukupne površine 35.436.031 m2 nalazi u urbanom a 36.990 zgrada ukupne površine 14.906.331 m2 u ruralnom području.
Iz provedenih se analiza može zaključiti da se od sadašnjeg nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske 514.005 zgrada ukupne površine 107.855.294 m2 nalazi u urbanom a 373.317 zgrada ukupne površine 84.663.745 m2 u ruralnom području.
2.6. Energetska svojstva i karakteristike zgrada
2.6.1.U – koeficijenti građevinskih dijelova i elemenata
Energetska svojstva i karakteristike zgrada kao i njihovu energetsku potrošnju u velikoj mjeri određuje razdoblje izgradnje. Iako se razina potrošnje energije za grijanje u zgradama može pratiti i kroz druge parametre41 (npr. klimatski - temperaturni uvjeti lokacije i podneblja, faktor oblika zgrade i dr.), razdoblje izgradnje je podatak koji najviše govori o karakteristikama izgradnje i primijenjenim tipovima konstrukcija, kao i (ne)primijenjenim propisima o toplinskoj zaštiti relevantnima za određeno razdoblje izgradnje42.
41 Program energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, ožujak 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/431066.pdf [30. travnja, 2017] ;
42 Program Ujedinjenih naroda za razvoj-UNDP. (2010.) Priručnik za energetsko certificiranje. Zelina: Tiskara Zelina.
U analizi energetskih svojstava i karakteristika građevinskih dijelova i elemenata, bitan je podatak o namjeni zgrade i specifičnostima energetske potrošnje, odnosno režimu korištenja zgrade prema namjeni43. U daljnjem se razmatranju neće promatrati kategorija zgrada prema namjeni već će se dati karakterističan opis građevinskih dijelova karakteristične zgrade i njenih elemenata tipičan za određeno razdoblje izgradnje. Tablica 2.10 prikazuje procijenjenu godišnju potrebnu toplinsku energiju za grijanje i godišnju potrošnju isporučene energije za grijanje, hlađenje, potrošnu toplu vodu i rasvjetu po m2 za primorsku i kontinentalnu Hrvatsku prema kategorijama nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske prema namjeni definiranima u poglavlju 2.1.
43 Program Ujedinjenih naroda za razvoj-UNDP. (2010.) Priručnik za energetsko certificiranje. Zelina: Tiskara Zelina.
Tablica 2.10Godišnja potrebna toplinska energija za grijanje i godišnja isporučena energija za kontinentalnu i primorsku Hrvatsku [kWh/m2a]44
Namjena zgrade
Godišnja potrebna toplinska energija za grijanje [kWh/m2a]
Kontinentalna Hrvatska
Primorska Hrvatska
do 1940.
1941.-1970.
1971.-1980.
1981.-1987.
1988.-2005.
2006.-2009.
2010.-2011.
do 1940.
1941.-1970.
1971.-1980.
1981.-1987.
1988.-2005.
2006.-2009.
2010.-2011.
Višestambene zgrade
270
200
190
180
150
90
70
122
90
86
81
68
41
32
Obiteljske kuće
300
320
304
288
240
144
112
141
150
143
135
113
68
53
Nestambene zgrade javne namjene
190
247
271
169
125
102
62
95
125
135
87
79
65
32
Nestambene zgrade komercijalne namjene
229
298
326
204
150
123
75
115
150
163
105
95
78
38
Namjena zgrade
Godišnja potrošnja isporučene energije za grijanje, hlađenje, pripremu potrošne tople vode i rasvjetu [kWh/m2a]
Višestambene zgrade
477
354
336
318
265
159
124
216
159
152
143
120
72
57
Obiteljske kuće
530
566
537
509
424
255
198
249
265
253
239
200
120
94
Nestambene zgrade javne namjene
237
367
473
374
332
282
148
119
224
336
281
385
305
139
Nestambene zgrade komercijalne namjene
286
443
570
451
400
340
178
143
270
404
339
464
368
167
Izvor: REGEA, 2017
44 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf [30. travnja, 2017];
Program energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, ožujak 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/431066.pdf [30. travnja, 2017];
Program energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, svibanj 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/Program_EO_VS_ZGRADE.pdf [30. travnja, 2017];
2.6.1.1.. Karakteristično razdoblje izgradnje do 1940. godine
Osnovno obilježje zgrada ovog razdoblja je gradnja tradicionalnim tehnikama i materijalima, bez primjene toplinske zaštite45. Zgrade su građene kao zidane konstrukcije od pune opeke ili kamena (prvenstveno u primorskom području), debljine zida od 30 do 60 cm zadovoljavajući statiku konstrukcije. Stropovi su uglavnom drveni ili masivni od opeke, kamena ili betonskih elemenata (rebričasti betonski strop). Takve zgrade masivnih debelih zidova, zbog velike debljine konstrukcije i relativno niskog stupnja zagrijavanja prostora, nisu imale tako velike toplinske gubitke, kao novije lake betonske konstrukcije bez toplinske zaštite. Vrijednosti koeficijenta prolaska topline prikazani tablicom u nastavku (Tablica 2.11) ne zadovoljavaju zahtjeve današnjih propisa te se kroz njih gubi znatan dio toplinske energije i pojavljuje se problem vlage. Provjetravani podrumi služe kao tampon prostor između tla i prostora prizemlja, a stropovi prema negrijanom tavanu se najčešće izvode kao drveni stropovi s podgledom (žbuka na daščanoj oplati), nasipom šute i gornjom daščanom oplatom kao podom tavana. Prozori i vrata zgrada ovog razdoblja izgradnje uglavnom su drveni, jednostruki ili dvostruki, ostakljeni s jednim ili dva stakla po krilu, i bez brtvi.
45 Program Ujedinjenih naroda za razvoj-UNDP. (2010.) Priručnik za energetsko certificiranje. Zelina: Tiskara Zelina.
Tablica 2.11Koeficijenti prolaska topline za karakteristične građevne dijelove46
Karakteristični građevinski dio
Koeficijent prolaska topline, U [W/m2K]
Karakteristično razdoblje
do 1940.
1941.-1970.
1971.-1980.
Vanjski zid, prema garaži ili tavanu
1,40*1
3,56*6
1,13*13
Pod na tlu
2,67
2,67
0,89*14
Zid prema negrijanom stubištu
1,64*2
2,84*7
-
Vanjski zid prema terenu
1,15*3
4,42*8
4,42*8
Strop prema negrijanom tavanu ili podrumu
1,16*4
4,20*9
Strop iznad vanjskog prostora
-
2,19*10
1,41*15
Kosi krov (stambeni prostor ispod krova)
-
-
0,63*16
Ravni krov (stambeni prostor ispod krova)
-
0,96*11
0,96*11
Prozori
3,6*5
5,2*12
4,0*17
*1 Puna opeka (obostrano ožbukana) debljine 45 cm.
*2 Puna opeka (obostrano ožbukana) debljine 30 cm.
*3 Puna opeka (obostrano ožbukana) debljine 60 cm.
*4 Drveni strop 40 cm s ispunom od pijeska ili šute, obloga od punih opečnih elemenata 6 cm.
*5 Drveni okvir, 2 x 1 struko ostakljenje (4 mm), 2 doprozornika na razmaku d=30 cm bez brtvljenja.
*6 Armirani beton debljine 25 cm (iznutra ožbukan 1,5 cm).
*7 Armirani beton debljine 20 cm (iznutra ožbukan 1,5 cm).
*8 Armirani beton debljine 25 cm.
*9 Sitnorebričasti strop debljine ploče 6 cm, ukupne visine 40 cm.
*10 Armirani beton debljine 16 cm.
*11 Betonska ploča 16 cm, t.i. 3 cm, cementni estrih i hidroizolacija.
*12 Drveni okvir, 1 struko ostakljenje (4 mm) bez brtvljenja.
*13 Armirani beton 15 cm, toplinska izolacija 3 cm i fasadna opeka 12 cm.
*14 Pod na tlu sa toplinskom izolacijom debljine 3 cm.
*15 Opečni elementi 14 cm + betonska ploča 6 cm.
*16 Drvene grede ispunjene toplinskom izolacijom debljine 5 cm.
*17Metalni okvir bez prekinutog toplinskog mosta, 2-struko obično ostakljenje(4/6-8/4 mm) bez brtvljenja
Ovdje treba naglasiti da se nakon donošenja propisa 1980. godine u pogledu toplinske zaštite zgrada u okviru norme JUS U.J5.600, smatra da karakteristični građevni dijelovi zgrada imaju U-koeficijente jednake važećem zakonodavnom okviru od 1980. godina pa nadalje, a koji su navedeni za svako karakteristično razdoblje.
2.6.1.2. Karakteristično razdoblje izgradnje od 1941. do 1970. godine
Osnovno obilježje gradnje ovog razdoblja je, s jedne strane, primjena tradicionalnih tehnika i materijala opisanih u prethodnom poglavlju, a s druge strane, početak primjene novih materijala i statički tanjih, laganijih konstrukcija većih raspona, velikih staklenih površina s jednostrukim ostakljenjem, loših toplinskih karakteristika i bez primjene toplinske zaštite47. Armirani beton dopušta statički „tanke“ konstruktivne elemente koji bez toplinske izolacije imaju velike toplinske gubitke. U cilju zadovoljavanja statičkih zahtjeva na građevinu, koriste se metalni profili izuzetno loših toplinskih svojstava. Može se zaključiti da su zgrade izgrađene u razdoblju od 1941.-1970. godine, u pravilu lošijih toplinskih karakteristika od zgrada građenih u prethodnom razdoblju - Tablica 2.11, a karakterizira ih pojava vlage i kondenzata (poglavito u prizemlju i zadnjoj grijanoj etaži) brojni toplinski mostovi i nezadovoljavajuće brtvljenje prozora.
47 Program Ujedinjenih naroda za razvoj-UNDP. (2010.) Priručnik za energetsko certificiranje. Zelina: Tiskara Zelina.
2.6.1.3. Karakteristično razdoblje izgradnje od 1971. do 1980. godine
Razdoblje izgradnje od 1971. do 1980. godine karakterizira donošenje prvog propisa o toplinskoj zaštiti zgrada 1970. godine (Pravilnik o tehničkim mjerama i uvjetima za toplinsku zaštitu zgrada – Službeni list SFRJ 35/70), kojim je područje Republike Hrvatske podijeljeno u tri građevinske klimatske zone za koje su propisane najveće dopuštene vrijednosti koeficijenta prolaska topline k (W/m2K) (danas U) za pojedine elemente vanjske ovojnice zgrade48.
48 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf[30. travnja, 2017]
Razdoblje karakterizira skromna primjena toplinske izolacije debljine 2-4 cm tipa heraklit, drvolit ili okipor. Armirano betonske konstrukcije zgrada postaju sve tanje i lakše, a ne primjenjuje se nikakav energetski koncept. Armirano betonski zidovi izvode se u minimalnim statičkim debljinama od 16 i 18 cm. Gradnju karakteriziraju brojni toplinski mostovi što rezultira pojavom vlage i plijesni na unutarnjoj strani zidova. Koriste se uglavnom prozori s izo staklom, ali vrlo loših profila, bez prekinutog toplinskog mosta te s lošim brtvljenjem. Površine staklenih ploha se povećavaju u odnosu na prethodno razdoblje. Koeficijenti prolaska topline pojedinih karakterističnih građevnih dijelova dani su prethodnom tablicom (Tablica 2.11) dok su najveći dopušteni koeficijenti prolaza topline k dani tablicom u nastavku (Tablica 2.12).
Tablica 2.12Najveći dopušteni koeficijenti prolaza topline k [W/m2K] prema Pravilniku o tehničkim mjerama i uvjetima za toplinsku zaštitu zgrada – Službeni list SFRJ 35/7049
Građevinski element
Građevinska klimatska zona
I.
II.
III.
Vanjski zid
1,69
1,45
1,28
Pod na tlu
0,93
0,93
0,93
Strop prema tavanu
1,16
1,16
1,16
Strop iznad podruma
1,05
1,05
1,05
Strop iznad otvorenih prolaza
0,70
0,58
0,52
Kosi i ravni krov
0,93
0,93
0,93
49 Program energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, ožujak 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/431066.pdf [30. travnja, 2017];
2.6.1.4.Karakteristično razdoblje od 1981. do 1987. godine
Godine 1980. doneseni su novi zahtjevi u pogledu toplinske zaštite zgrada u okviru norme JUS U.J5.600: Toplinska tehnika u građevinarstvu i tehnički uvjeti za projektiranje i građenje zgrada kojima su vrijednosti dopuštenih koeficijenata prolaska topline U(k) smanjene za cca 30%50. U gradnji se koriste svi raspoloživi materijali na tržištu, ali dominira armirani beton zbog dobrih statičkih karakteristika i dostupnosti na tržištu, a unatoč loših toplinskih svojstava što rezultira pojavom velikog broja toplinskih mostova koji značajno utječu na toplinske gubitke zgrada51. Najveći dopušteni koeficijenti prolaza topline, k za građevinske elemente te za prozore i vrata dani su tablicama u nastavku (Tablica 2.13 i Tablica 2.14).
50 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf[30. travnja, 2017];
51 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf[30. travnja, 2017];
Tablica 2.13Najveći dopušteni koeficijenti prolaza topline k [W/m2K] prema JUS U.J5.600: Toplinska tehnika u građevinarstvu i tehnički uvjeti za projektiranje i građenje zgrada, 1980. g.52
Građevinski element
Građevinska klimatska zona
I.
II.
III.
Vanjski zidovi
1,225
0,93
0,83
Pod na tlu
0,93
0,76
0,68
Međukatna konstrukcija prema tavanu
0,69
0,69
0,69
Međukatna konstrukcija iznad podruma
0,75
0,63
0,52
Međukatna konstrukcija iznad otvorenih prolaza
0,50
0,46
0,43
Kosi i ravni krov iznad grijanih prostora
0,78
0,65
0,55
52 Program energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, ožujak 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/431066.pdf[30. travnja, 2017] ;
Tablica 2.14Koeficijenti prolaza topline k [W/m2K] za prozore i balkonska vrata u ovisnosti o ostakljenju i materijalu okvira prema JUS U.J5.600: Toplinska tehnika u građevinarstvu i tehnički uvjeti za projektiranje i građenje zgrada, 1980. g.53.
Ostakljenje
Materijal okvira - grupe
1
2
3
Jednostruki s dvostrukim izolirajućim staklom (6 mm međuslojnog zraka)
3,3
3,5
3,8
Jednostruki s dvostrukim izolirajućim staklom (12 mm međuslojnog zraka)
3,0
3,3
3,5
Jednostruki sa spojenim krilima (krilo na krilo)
2,8
3,0
3,3
Jednostruki sa spojenim krilima (s izolirajućim staklom + 1 staklo)
2,0
2,6
2,8
Jednostruki sa spojenim krilima (s dva izolirajuća stakla)
1,7
2,0
2,3
Dvostruki s razmaknutim krilima
2,6
-
-
53 Program energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, ožujak 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/431066.pdf [30. travnja, 2017];
Program energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, svibanj 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/Program_EO_VS_ZGRADE.pdf [30. travnja, 2017];
2.6.1.5. Karakteristično razdoblje od 1988. do 2005. godine
Godine 1987. doneseno je novo, pooštreno i dopunjeno izdanje propisa koji definira zahtjeve u pogledu toplinske zaštite pod nazivom HRN U.J.5.600. Važno je naglasiti da je bitna novost ovog propisa ograničavanje toplinskih gubitaka, ne samo kroz pojedine elemente vanjske ovojnice već i za zgradu kao cjelinu. Bitnog napretka u toplinskoj zaštiti zgrada u razdoblju od 1988. do 2005. godine nema54. Gradi se svim dostupnim materijalima na tržištu, a primijenjena toplinska izolacija je takva da zadovoljava postojeće propise. Najveći dopušteni koeficijenti prolaza topline k za građevinske elemente te za prozore i vrata dani su tablicama u nastavku (Tablica 2.15 i Tablica 2.16).
54 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf [30. travnja, 2017];
Tablica 2.15Najveći dopušteni koeficijenti prolaza topline k [W/m2K] prema JUS U.J5.600: Toplinska tehnika u građevinarstvu i tehnički uvjeti za projektiranje i građenje zgrada, 1987. g.55
Građevinski element
Građevinska klimatska zona
I.
II.
III.
Vanjski zidovi i zidovi prema negrijanom stubištu
1,20
0,90
0,80
Vanjski zid u tlu
1,20
0,90
0,80
Pod na tlu
0,90
0,75
0,65
Međukatna konstrukcija prema tavanu
0,95
0,80
0,70
Međukatna konstrukcija iznad podruma
0,75
0,60
0,50
Međukatna konstrukcija iznad otvorenih prolaza ili ispod panelnog i podnog grijanja
0,50
0,45
0,40
Kosi i ravni krov iznad grijanih prostora
0,75
0,65
0,55
55 Program energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, ožujak 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/431066.pdf [30. travnja, 2017];
Program energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, svibanj 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/Program_EO_VS_ZGRADE.pdf [30. travnja, 2017];
Tablica 2.16Koeficijenti prolaza topline k [W/m2K] za prozore i balkonska vrata u ovisnosti o ostakljenju i materijalu okvira prema JUS U.J5.600: Toplinska tehnika u građevinarstvu i tehnički uvjeti za projektiranje i građenje zgrada, 1987. g.56
Ostakljenje
Bez okvira
Materijal okvira - grupe
1
2
3
Izolirajuće staklo 6-8 mm međuslojnog zraka (dva sloja stakla)
3,4
3,1
3,4
3,7
Izolirajuće staklo 8-10 mm međuslojnog zraka (dva sloja stakla)
3,2
3,0
3,3
3,5
Izolirajuće staklo 10-16 mm međuslojnog zraka (dva sloja stakla)
3,0
2,9
3,1
3,4
Dvostruko izolirajuće staklo 2x6-8 mm međuslojnog zraka (tri sloja stakla)
2,4
2,2
2,7
3,0
Dvostruko izolirajuće staklo 2x8-10 mm međuslojnog zraka (tri sloja stakla)izolirajuća stakla)
2,2
2,1
2,5
2,8
Dvostruko izolirajuće staklo 2x10-18 mm međuslojnog zraka (tri sloja stakla)
2,1
2,0
2,4
2,7
56 Program energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, ožujak 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/431066.pdf [30. travnja, 2017];
Program energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, svibanj 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/Program_EO_VS_ZGRADE.pdf [30. travnja, 2017];
2.6.1.6.Karakteristično razdoblje izgradnje od 2006. do 2009. godine
Novi Tehnički propis o uštedi toplinske energije i toplinskoj zaštiti u zgradama (NN 79/05, 155/05, 74/06), usvojen 2005. godine, predstavlja veliki napredak u toplinskoj zaštiti zgrada, a obuhvaća novogradnje i rekonstrukcije postojećih zgrada. Zgrade se grade prema energetskom konceptu, vodeći računa o njihovom oblikovanju, smještaju i orijentaciji u prostoru, u cilju smanjenja potrebne energije za grijanje i hlađenje57. Nosiva struktura zgrada je i dalje uglavnom armirani beton. Propisani su zahtjevi za građevne proizvode u proizvodnji i ugradbi u svrhu uštede toplinske energije i toplinske zaštite ovisno o vrsti građevnog proizvoda. Najveći dopušteni koeficijenti prolaza topline (U) za građevinske elemente, prema Tehničkom propisu o uštedi toplinske energije i toplinskoj zaštiti u zgradama (NN 79/05, 155/05, 74/06) te za prozore i vrata dani su tablicama u nastavku (Tablica 2.17 i Tablica 2.18).
57 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf[30. travnja, 2017];
Tablica 2.17Najveće dopuštene vrijednosti koeficijenta prolaska topline, U [W/(m2K)], građevnih dijelova s plošnom masom većom od 100 kg/m (prema srednjoj mjesečnoj temperaturi vanjskog zraka najhladnijeg mjeseca na lokaciji zgrade)
Građevni dio
U [W/(m2K)]
Qe,mj,min > + 3 °C
Qe,mj,min ≤ + 3 °C
Vanjski zidovi, zidovi prema garaži, tavanu
1,00
0,80
Zidovi prema negrijanom stubištu temperature veće od 0 °C, zidovi prema negrijanoj prostoriji
1,30
1,30
Zidovi prema tlu
1,00
0,80
Podovi na tlu (do dubine tlocrta prostorije 5 m)
0,80
0,65
Stropovi između stanova, stropovi između grijanih radnih prostorija različitih korisnika
1,40
1,40
Stropovi prema tavanu, stropovi prema negrijanoj prostoriji iznad
0,85
0,70
Stropovi prema negrijanom podrumu, stropovi prema negrijanoj prostoriji ispod
0,65
0,50
Ravni i kosi krov iznad grijanog prostora
0,70
0,55
Stropovi iznad vanjskog prostora, stropovi iznad garaže
0,45
0,40
Tablica 2.18Najveće dopuštene vrijednosti koeficijenta prolaska topline, U [W/(m2K)] za prozore i vrata
Minimalna toplinska zaštita
Ostakljenje
Grijanje na >12°C
Grijanje na >12 i <18°C
Grijanje na
≥18°C
Prozori, balkonska vrata, krovni prozori i drugi prozirni elementi
●godišnje potrebne topline za grijanje po jedinici ploštine korisne površine zgrade;
●maksimalne dopuštene vrijednosti koeficijenta transmisijskog toplinskog gubitka po jedinici oplošja grijanog dijela zgrade;
●zrakonepropusnosti omotača zgrade i provjetravanja prostora zgrade;
●učinka uređaja za povrat topline iz odlaznog zraka.
2.6.1.7. Karakteristično razdoblje izgradnje od 2010. do 2011.godine
Godine 2008. donesen je Tehnički propis o racionalnoj uporabi energije i toplinskoj zaštiti u zgradama (NN 110/08, 89/09), čijim je stupanjem na snagu, 31. ožujka 2009. godine, prestao vrijediti Tehnički propis o uštedi toplinske energije i toplinskoj zaštiti u zgradama (NN 79/05, 155/05, 74/06) iz 2005. godine58. Propisom su značajno pooštreni dozvoljeni koeficijenti prolaska topline građevnih dijelova za novogradnje i rekonstrukcijske zahvate na postojećim zgradama(poglavito za vanjske zidove i stropove prema tavanu). Najveći dopušteni koeficijenti prolaza topline U za građevinske elemente prema Tehničkom propisu o racionalnoj uporabi energije i toplinskoj zaštiti u zgradama (NN 110/08, 89/09) te za prozore i vrata dani su tablicama u nastavku (Tablica 2.19 i Tablica 2.20).
58 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf[30. travnja, 2017];
Tablica 2.19Najveće dopuštene vrijednosti koeficijenta prolaska topline, U [W/(m2K)], građevnih dijelova s plošnom masom većom od 100 kg/m (prema srednjoj mjesečnoj temperaturi vanjskog zraka najhladnijeg mjeseca na lokaciji zgrade)
Građevni dio
U [W/(m2K)]
Qi ≥18 °C
12°C < Qi < 18 °C
Qe,mj, min >3 °C
Qe,mj, min ≤3 °C
Qe,mj, min >3 °C
Qe,mj, min ≤3 °C
Vanjski zidovi, zidovi prema garaži, tavanu
0,60
0,45
0,75
0,75
Prozori, balkonska vrata, krovni prozori, prozirni elementi pročelja
1,80
1,80
3,00
3,00
Ravni i kosi krovovi iznad grijanog prostora, stropovi prema tavanu
0,40
0,30
0,50
0,40
Stropovi iznad vanjskog zraka, stropovi iznad garaže
0,40
0,30
0,50
0,40
Zidovi i stropovi prema negrijanim prostorijama i negrijanom stubištu temperature više od 0°C
0,65
0,50
2,00
2,00
Zidovi prema tlu, podovi na tlu
0,50
0,50
0,80
0,65
Vanjska vrata, vrata prema negrijanom stubištu, s neprozirnim vratnim krilom
2,90
2,90
2,90
2,90
Stjenka kutije za rolete
0,80
0,80
0,80
0,80
Stropovi između stanova, stropovi između grijanih radnih prostorija različitih korisnika
1,40
1,40
1,40
1,40
Tablica 2.20Najveće dopuštene vrijednosti koeficijenta prolaska topline, U [W/(m2K)] za prozore i vrata
Minimalna toplinska zaštita
Ostakljenje
Grijanje na
Grijanje na
Grijanje na
>12°C
>12 i <18°C
≥18°C
Prozori, balkonska vrata, krovni prozori i drugi prozirni elementi
godišnje potrebne topline za grijanje po jedinici ploštine korisne površine zgrade;
maksimalne dopuštene vrijednosti koeficijenta transmisijskog toplinskog gubitka po jedinici oplošja grijanog dijela zgrade;
zrakonepropusnosti omotača zgrade i provjetravanje prostora zgrade.
2.6.2. Sustavi grijanja
Sustavi grijanja se dijele na pojedinačna (lokalna) i centralna grijanja. Pojedinačna grijanja karakterizira izvor topline koji stvara toplinu, a ujedno i predaje toplinu zračenjem i konvekcijom u grijanu prostoriju. Kamini, kaljeve peći i željezne peći se koriste za izgaranje krutih goriva, dok se osim njih kod pojedinačnih sustava grijanja često koriste plinske peći, uljne peći i električne grijalice. Centralni sustavi grijanja podrazumijevaju izvor topline smješten na jednom mjestu u građevini te se cijevnom mrežom toplinska energija razvodi do ogrjevnih tijela koja su smještena u grijanim prostorijama, a sastoje se od sljedećih elemenata59:
Generator topline;
Dimovodni sustav;
Razvod toplinske energije;
Ogrjevna tijela;
Cirkulacijske pumpe;
Zaporne i regulacijske armature;
Ekspanzijski sustav;
Sustav regulacije i upravljanja.
59 Skupina autora, Priručnik za energetsko certificiranje zgrada, UNDP, Zagreb, 2010.
Sustavi daljinskih grijanja pripadaju u posebnu grupu centralnih sustava grijanja. Ložište se nalazi u centralnoj toplani iz koje se opskrbljuje toplinskom energijom jedna ili više građevina. Takva postrojenja imaju mogućnost rada u tzv. kogeneraciji ili trigeneraciji, što znači da se osim toplinske energije može proizvoditi električna i toplinska rashladna energija. Ovakav način rada omogućava veću učinkovitost sustava. Povijesno gledano krajem 19. i početkom 20. stoljeća dominantno su se koristili pojedinačni izvori topline poput peći, kamina i kaljevih peći koji su bili namijenjeni za grijanje određenih prostorija. Tijekom vremena su se mijenjali energenti grijanja ovisno o njihovoj dostupnosti i drugim karakteristikama, a danas se koriste sljedeći:
Loživo ulje;
Ukapljeni naftni plin;
Komadno drvo (cjepanice);
Sječka, peleti, briketi;
Električna energija;
Prirodni plin;
Energija Sunca, geotermalna energija i dr.
U razdoblju nakon 1960. godine dolazi do razvoja plinske mreže i distribucije prirodnog plina na području Republike Hrvatske, ali ne u značajnijem opsegu60, a koriste se i pojedinačni plinski grijači u obliku sobnih grijalica61.
60 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf[30. travnja, 2017];
61 Reknagel, Šprenger, Šramek, Čeperković (2004), Grejanje i klimatizacija uključujući toplu vodu i teniku lađenja. INTERKLIMA-GRAFIKA , Vrnjačka Banja.
U razdoblju od 1971. godine dolazi do ujednačenog rasta plinske mreže i sve većeg broja priključenih zgrada, čime dolazi do razvoja centralne pripreme topline i razvoda grijanja u zgradama. Također, dolazi do proširenja i razvoja vrelovodne i parovodne mreže te povećanja broja priključenih zgrada, poglavito u industriji62. Za grijanje se u velikoj mjeri koristi i loživo ulje (uljne peći i dr.) prvenstveno na područjima gdje nije razvijena plinska i toplovodna mreža. Razdoblje od 1981. godine karakterizira nastavak ujednačenog rasta plinske mreže i sve većeg broja priključenih zgrada, a ujedno i povećanje potrošnje prirodnog plina. Također, dolazi do proširenja i razvoja vrelovodne i parovodne mreže te povećanja broja priključenih zgrada, poglavito u industriji, ali u znatno manjem opsegu od plinske mreže. Zbog neujednačenog razvoja plinske i vrelovodne mreže na području Hrvatske, za grijanje se u velikoj mjeri koristi i loživo ulje, to rezultira dominantnom potrošnjom tekućih goriva63. U razdoblju od 1998. do 2004. godine dolazi do naglog povećanja plinske mreže, a time i broj priključenih potrošača naglo raste. Također, dolazi do proširenja i razvoja vrelovodne i parovodne mreže te povećanja broja priključenih zgrada, poglavito u industriji. Razvija se toplovodna i vrelovodna mreža u većim gradovima u Hrvatskoj (Sisak, Karlovac, Varaždin i dr.). Zbog neujednačenog razvoja plinske i vrelovodne mreže na području Hrvatske, za grijanje se i dalje u velikoj mjeri koristi loživo ulje, tako da ipak dominantnu ulogu u strukturi energije za energetske transformacije ima potrošnja tekućih goriva64. Tek u razdoblju od 2005. godine počinje sve veća primjena modernih, naprednih sustava i energetski učinkovitih tehnologija (kondenzacijski kotlovi, dizalice topline i dr.).
62 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf[30. travnja, 2017];
63 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf[30. travnja, 2017];
64 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf[30. travnja, 2017];
Tablicom u nastavku (Tablica 2.21) dan je pregled korištenih tehničkih sustava, energenta i drugih podataka relevantnih za energetsku učinkovitost sustava grijanja za primorsku i kontinentalnu Hrvatsku, a prema kategorijama nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske prema namjeni definiranima u poglavlju 2.1. Navedeni podaci su podloga za analizu ključnih elemenata programa obnove zgrada.
Tablica 2.21Pregled korištenih sustava grijanja za različita razdoblja izgradnje u kontinentalnoj i primorskoj Hrvatskoj
Izvor: REGEA, 2017
Čimbenici koji najviše utječu na odabir sustava grijanja su sljedeći65:
●vremenski uvjeti (geografska lokacija);
●položaj i tip zgrade (stambena, nestambena-poslovna, obrazovna, i dr.);
●vrijeme korištenja zgrade (24-satno, 8-satno, i dr.);
●raspoloživost izvora energije (električna energija, fosilna goriva, biomasa, drugi obnovljivi izvori energije);
●investicijski i pogonski troškovi;
●legislativa (zakoni, propisi, norme, preporuke);
●utjecaj na okoliš.
65 Balen I.,Grijanje-kratka povijest, podjela sustava grijanja. Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb.
U današnje vrijeme je na tržištu velik izbor kotlova, no kako su energetski resursi ograničeni vrlo je važno odabirati sustav grijanja sa što većom učinkovitošću, a njihov pregled je dan u sljedećoj tablici (Tablica 2.22).
Tablica 2.22Pregled učinkovitosti različitih kotlova66
Gorivo
Vrsta uređaja
Učinkovitost
Kruta goriva
Peći i štednjaci
60 do 75%
Kotlovi - starija izvedba
60 do 75%
Kotlovi - nova izvedba
80 do 90%
Kotlovi na različitu biomasu
82 do 92%
Peleti
87 do 92%
Sječka
85 do 90%
Kombinirani kotlovi
70 do 78%
Tekuća goriva
Kombinirani kotlovi (kruto gorivo)
65 do 75%
Standardni
85 do 90%
Nisko temperaturni
90 do 95%
Plinska goriva
Standardni
92 do 95%
Nisko temperaturni
95 do 98%
Kondenzacijski
do 108%
Izvor: REGEA, 2017
66 Skupina autora, Priručnik za energetsko certificiranje zgrada, UNDP, Zagreb, 2010.
Prema članku 66. Tehničkog propisa67, za zgrade veće od 50 m2 koje moraju ispuniti zahtjeve energetskih svojstava i koje se griju na unutarnju temperaturu veću od 18 °C, obavezan je Elaborat alternativnih sustava opskrbe energijom, naročito decentraliziranih sustava opskrbe energijom korištenjem obnovljivih izvora energije, kogeneracijskih sustava, sustava s dizalicama topline i daljinskog grijanja i hlađenja. Zakon o gradnji obvezuje projektanta da prije izrade glavnog projekta zgrade koja mora ispunjavati zahtjeve energetske učinkovitosti, treba izraditi Elaborat alternativnih sustava opskrbe energijom i predati ga investitoru.
Bazirano na pozitivnim iskustvima i energetsko-ekološkoj s jedne i ekonomskoj optimalnosti s druge strane, daljinsko grijanje i/ili hlađenje temeljeno na energiji iz obnovljivih izvora je smjer u kojem se trebaju razvijati sustavi grijanja nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske. Na područjima gdje nije primjenjivo daljinsko grijanje i/ili hlađenje trebali bi se ugrađivati pojedinačni sustavi koji također koriste obnovljive izvore energije poput kotlova na biomasu i dizalica topline. Imajući u vidu veliki energetski potencijal biomase kao i gospodarske koristi koje proizlaze iz njezinog iskorištavanje, veća primjena daljinskih sustava grijanja na biomasu je u nacionalnom interesu68.
3. Analiza ključnih elemenata programa obnove zgrada
3.1. Tehničke mogućnosti za energetsku obnovu (retrofit) primjenom mjera energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije za svaku kategoriju zgrada
Za potrebe energetske obnove zgrada primjenom mjera energetske učinkovitosti (EnU) i obnovljivih izvora energije (OIE), pozornost se usmjerava na zgrade građene prije 1987. godine te na njihovu obnovu prema zahtjevima Tehničkog propisa. Navedeni fond zgrada izabran je zbog najvećeg potencijala ušteda i značajnog udjela u ukupnoj površini svih zgrada te je sukladan ciljevima mjera obnove zgrada opisanima u Nacrtu Četvrtog nacionalnog akcijskoa plana energetske učinkovitosti za razdoblje do kraja 2019. godine69. Preduvjet za provođenje mjera EnU i OIE je postojanje projektne dokumentacije u skladu s relevantnim zakonodavstvom. Također, preduvjet provedbi mjera EnU i OIE je provedeni energetski pregled zgrade koji uključuje razradu preporučenih mjera i uspostavu sustava gospodarenja energijom u zgradi.
69 Nacrt [10. svibnja 2017.]
Pri svakom postupku obnove zgrade, mjera energetske učinkovitosti koja ima prioritet je rekonstrukcija vanjske ovojnice grijanog prostora. Prednost ove mjere, uz značajne rezultirajuće uštede, leži u čestoj potrebi za redimenzioniranjem tehničkih sustava (poglavito sustava grijanja i hlađenja) nakon njene primjene zbog smanjenja energetskih potreba. Iako pri postupku obnove nije moguće u velikoj mjeri utjecati na arhitektonsko oblikovanje zgrade, pri obnovi svake zgrade zasebno potrebno je razmotriti mogućnosti oblikovanja arhitektonskih detalja zgrade poput pokretnih elemenata zasjenjenja, primjene većih staklenih površina na južnim (jugoistočnim, jugozapadnim) dijelovima pročelja, toplinsku zaštitu nezaštićenih istaka i prodora u svrhu eliminacije pojave toplinskih mostova i dr. Uz sve prethodno navedene aktivnosti, mjerom je potrebno zadovoljiti maksimalne dozvoljene koeficijente prolaska topline konstrukcijskih dijelova.
Standard gradnje zgrade gotovo nulte energije (nZEB standard) u Republici Hrvatskoj je u potpunosti definiran Tehničkim propisom o racionalnoj uporabi energije i toplinskoj zaštiti u zgradama. Člankom 9. EPBD Direktive utvrđen je poseban cilj da do 31. prosinca 2020. godine sve nove zgrade moraju biti zgrade s približno nultim ili vrlo niskim energetskim potrebama (zgrade gotovo nulte energije). Približno nulta odnosno vrlo niska količina energije trebala bi se u znatnoj mjeri pokrivati energijom iz obnovljivih izvora. Ista odredba vrijedi za zgrade javne namjene koje će se graditi nakon 31. prosinca 2018. godine. Usporedno sa zahtjevima za nove zgrade, Direktivom se zahtijeva od država članica da uspostave politike kojima će se poticati adaptacija zgrada koje se obnavljaju u zgrade približno nulte energije. Zakonodavni okvir i planovi u Republici Hrvatskoj koji opisuju nZEB standard:
Tehnički propis o racionalnoj uporabi energije i toplinskoj zaštiti u zgradama70
Plan za povećanje zgrada gotovo nulte energije do 2020. godine71
71 Nacionalni plan za povećanje zgrada gotovo nulte energije do 2020. godine, prosinac 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/PLAN_PBZ_0_energije_do_2020.pdf [30. travnja, 2017];
Svojstva zgrada gotovo nulte energije određena su prema karakteristikama fonda utvrđenim za definiciju referentnih zgrada, uz optimizaciju geometrijskih karakteristika s ciljem postizanja što niže razine potrebne energije za zadovoljavanje energetskih potreba zgrada. Definicija zgrade gotovo nulte energije u RH primjenjuje se za nove zgrade prema sljedećim namjenama:
jednoobiteljska zgrada;
višestambena zgrada;
uredska zgrada;
zgrada za obrazovanje;
zgrada za trgovinu (maloprodaja i veleprodaja);
zgrada hotela i restorana;
zgrada bolnica;
zgrada sportskih dvorana.
Zgrada gotovo nulte energije definirana je potrošnjom primarne energije za grijanje, hlađenje, ventilaciju, pripremu potrošne tople vode i rasvjetu te minimalnim udjelom obnovljivih izvora energije od 30% u primarnoj energiji potrebnoj za zadovoljavanje energetskih potreba zgrade. Tehničkim propisom definirana su ograničenja iznosa godišnje potrebne toplinske energije za grijanje po jedinici ploštine korisne površine zgrade Q’’H,nd [kWh/(m2·a)], godišnje isporučene energije Edel te godišnje primarne energije Eprim, koja uključuje energiju za grijanje, hlađenje, ventilaciju, pripremu potrošne tople vode te kod nestambenih zgrada i rasvjetu, za svaki tip zgrade prema namjeni. Planom povećanja broja zgrada gotovo nulte energije72 potrebno je obuhvatiti najmanje 65.000 m² nestambenih zgrada godišnje s raspodjelom prema namjeni prikazanoj u sljedećoj tablici (Tablica 3.1).
sukladno Direktivi EPBD 2010/31/EU koja propisuje poticanje razmatranja ugradnje visokoučinkovitih alternativnih sustava u mjeri u kojoj je to tehnički, funkcionalno i gospodarski izvedivo te Direktivi RES 2009/28/EU koja propisuje obvezu uvođenja mjera za povećanje udjela energije iz obnovljivih izvora energije, uz prethodno opisanu mjeru rekonstrukcije vanjske ovojnice grijanog prostora zgrade, potrebno je provoditi i mjere povećanja EnU i ugradnje OIE navedene u nastavku.
3.1.1.Mjera centralizacije i modernizacije sustava grijanja uz primjenu obnovljivih izvora energije
Mjera obuhvaća centralizaciju sustava grijanja, odnosno modernizaciju postojećih kotlovnica na način da se iste zamijene kotlovima na biomasu (piroliza, peleti i sječka), odnosno dizalicama topline te, ukoliko navedeno nije moguće iz tehničkih razloga (npr. zbog nedostatka prostora za spremnik biomase) uz već postojeći priključak na prirodni plin, niskotemperaturnim kondenzacijskim kotlovima na prirodni plin uz uporabu postojećih radijatorskih sustava. Ukoliko su ukupne energetske potrebe objekta male, a sustav pogodan niskotemperaturnom režimu grijanja te je izražena potreba za hlađenjem, preporučuje se primijeniti geotermalnu ili zračnu dizalicu topline za grijanje, hlađenje i pripremu potrošne tople vode.
U svrhu definiranja najpogodnijeg načina grijanja, za svaku zgradu zasebno potrebno je razmotriti mogućnosti:
●zasebnog (samostalnog) kotlovskog sustava;
●sustava područnog grijanja - kotlovski sustav na biomasu - sječku (model ugovorne prodaje topline).
Kod zasebnih kotlovskih sustava kotlovnica se nalazi u sklopu zgrade na postojećoj lokaciji. U slučaju sustava područnog grijanja kotlovnica se ne mora nalaziti u zgradi već se može nalaziti u sklopu ostalih objekata priključenih na cijevni sustav. U ovome slučaju neophodno je osigurati podstanicu za predaju toplinske energije iz područnog grijanja objektu. Mjera uključuje primjenu regulacije i balansiranja sustava grijanja (termostatski setovi, regulatori diferencijalnog tlaka i frekventno upravljane pume i dr.), kao i provedbu detaljnog čišćenja cijevnog radijatorskog sustava i svih izmjenjivača. Za svaku zgradu zasebno potrebno je razmotriti i potrebu za rekonstrukcijom dimnjaka.
3.1.2. Mjera centralizacije i modernizacije sustava hlađenja i ventilacije uz primjenu obnovljivih izvora energije
Mjera predviđa centralizaciju sustava hlađenja uz primjenu sustava dizalice topline za hlađenje prostora. U slučaju dostatnosti prirodne ventilacije potrebno je napomenuti da je kratko prozračivanje potpunim otvaranjem krila prozora i balkonskih vrata, osobito s aspekta zaštite od prehlade i uštede toplinske energije za grijanje i hlađenje (primjerice u jednakim vremenskim intervalima svakih sat vremena na 5 do 10 minuta ), bolje od trajnog prozračivanja kroz poluotvorena krila vrata ili prozora. U slučaju izvedbe prirodne ventilacije vertikalnim kanalima potrebno je osigurati stalno dovođenje svježeg zraka u odgovarajućim količinama te mogućnost regulacije izmjene zraka u prostorijama podesivim zaklopkama kanala uz obaveznu primjenu rekuperacije topline ili rashladne energije.
U slučaju potrebe za većom izmjenom zraka (veći broj korisnika ili opasnost od pojave kondenzacije vlage), potrebno je predvidjeti lokalni tlačno/odsisni sustav ventilacije s rekuperacijom za pojedine prostore (npr. hodnici i čekaonice). Poželjna je automatska regulacija ventilacije kojom će se, uz ostalo, omogućiti izmjena zraka ljeti tijekom noći (temperatura okolišnog zraka niža od temperature zraka u zgradi) što će rezultirati efektom hlađenja prostora. Uređaji za ventiliranje moraju ispuniti zahtjeve dane tablicom 4. iz Priloga B Tehničkog propisa.
3.1.3. Mjera centralizacije i modernizacije sustava pripreme potrošne tople vode uz primjenu obnovljivih izvora energije
U sklopu mjere predviđena je priprema potrošne tople vode u svakoj zgradi putem primarnog i sekundarnog izvora energije. Tijekom cijele godine, a naročito u zimskim mjesecima, potrošnu toplu vodu potrebno je pripremati pomoću kotlovskog sustava za grijanje, koji predstavlja primarni izvor toplinske energije. Solarni kolektorski sustav ili sekundarni izvor toplinske energije potrebno je predvidjeti i optimalno dimenzionirati na način da se kompletne potrebe za toplom vodom u razdoblju od mjeseca lipnja do rujna pokrivaju iz solarnog kolektorskog sustava. Na taj način se izbjegava rad kotla za pripremu manje količine tople vode dok nema potrebe za grijanjem te je samim tim godišnja efikasnost i životni vijek kotla veći. Primjenom ove mjere potrebno je obratiti pažnju na stvarne potrebe za potrošnom toplom vodom u ovisnosti o primarnoj funkciji objekata.
3.1.4. Mjera modernizacije sustava rasvjete
Mjera modernizacije sustava rasvjete, u svrhu poboljšanja svjetlosne udobnosti korisnika, kao pripremnu radnju obavezno mora uključiti razmatranje kako u što većoj mjeri koristiti prirodno (dnevno) osvjetljenje. Za optimalno iskorištenje prirodnog osvjetljenja potrebno je razmotriti reorganizaciju prostora te smještanje unutarnjih pregrada koje reflektiraju dnevno svjetlo i doprinose njegovoj raspodjeli.
Tehničke karakteristike predloženih svjetlotehničkih rješenja unutarnje rasvjete zgrade moraju biti u skladu s normom HRN EN 12464-1:2008, energetskog razreda A, s RoHS smjernicama EU 2002/95/EC (ograničenje upotrebe štetnih tvari u električnoj i elektronskoj opremi), EuP smjernicama 2005/32/EC (smjernice za postavljanje okvira za ekološku konstrukciju uređaja potrošača energije) te smjernicama 2000/55/EC (smjernice za elektronske predspojne naprave). Preporučeni izvori svjetlosti su LED izvori svijetlosti visoke energetske učinkovitosti (minimalno 90 lm/W) i boje izvora svijetlosti (4000K ili niže) te faktora uzvrata boje CRI iznosa 85 ili više. Tehničke karakteristike predlaganih svjetlotehničkih rješenja vanjske rasvjete također moraju biti u skladu s normom HRN EN 13201 kao i Zakonom o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja (NN 114/11). Obavezno treba primijeniti i regulaciju snage izvora svijetlosti koja će omogućiti energetske uštede i smanjenje svjetlosnog onečišćenja u kasno-noćnim satima.
3.1.5.Mjera smanjenja potrošnje vode
Radi smanjenja potrošnje vode potrebno je predvidjeti senzorske slavine, štedne perlatore te vodokotliće sa smanjenim volumenom ispiranja. U svrhu pohrane kišnice (oborinske vode) te korištenja iste za održavanje travnatih površina oko zgrade, potrebno je predvidjeti spremnike za sakupljanje oborinske vode. U skladu s mogućnostima, preporučuje se iskoristiti prirodni pad terena, ukoliko isti postoji.
3.1.6. Mjera ugradnje centralnog nadzornog i upravljačkog sustava
Mjera uključuje ugradnju centralnog nadzornog i upravljačkog sustava uz mogućnost daljinskog očitanja potrošnje svih energenata i vode. Pritom je potrebno planirati i izvršiti kabliranje svih mjernih mjesta (struja, voda, plin i dr.) te predvidjeti brojila s impulsnim izlazima. Ugradnjom centralnog nadzornog i upravljačkog sustava (CNUS)s jednog je mjesta moguće upravljati radom kotla, temperaturama u prostorijama, unutarnjom i vanjskom rasvjetom, sustavom navodnjavanja i ostalim sustavima koji doprinose povećanju energetske učinkovitosti. Potrebno je osigurati minimalni razred C sustava automatizacije i upravljanja prema normi HRN EN 15232.
3.1.7. Ostale mjere energetske učinkovitosti i primjene obnovljivih izvora energije
Vezano uz potrošnju električne energije, potrebno je predvidjeti uređaj za kompenzaciju jalove energije, sukladno parametrima potrošnje električne energije (pogotovo s obzirom na sustav rasvjete i sustav hlađenja ukoliko se planira ugraditi). Također, preporučuje se ispitati mogućnost iskorištavanja površine krova za montažu fotonaponskih modula za proizvodnju električne energije za osobne potrebe s obzirom kako je trošak kapitalnog ulaganja za instalaciju 1MW instalirane snage fotonaponskog sustava po prvi puta u svjetskoj povijesti niža od 1MW instalirane snage vjetrogeneratora, što zapravo fotonaponske sustave čini najpovoljnijim izvorima električne energije iz obnovljivih izvora. Sa trendom pada cijene instalirane snage fotonaponskog sustava očekuje se da se do 2025. godine cijena 1MW biti oko 0,8 mil USD odnosno da će pasti za dodatnih 60% u odnosu na današnju cijenu instalirane snage74 što će svakako utjecati na širu primjenu ovih sustava u sektoru zgradarstva.
Revizija Dugoročne strategije za poticanje ulaganja u obnovu nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske (iz 2014. godine)
Zagreb, svibanj 2017.
Revizija Dugoročne strategije za poticanje ulaganja u obnovu nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske (iz 2014. godine)
Izrada:
Regionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske
Andrije Žaje 10
10 000 Zagreb
http://www.regea.org
Autori:
Milka Hrbud, dipl. ing. el.
Hrvoje Maras, dipl. oec.
Ivan Pržulj, dipl. ing. stroj.
Mr. sc. Velimir Šegon
Srećko Vrček, dipl. ing. građ.
Mr. Velimir Šonje, Arhivanalitika d.o.o.
Dr. sc. Julije Domac
Voditelj Projekta:
Milka Hrbud, dipl. ing. el.
Odobrio Voditelj Projekta:
Milka Hrbud, dipl. ing. el.
Odobrio Ravnatelj :
Dr. sc. Julije Domac
Zagreb, svibanj 2017.
Sadržaj
Sažetak
1. Uvod
2. Pregled nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske
2.1 Kategorije nacionalnog fonda zgrada prema namjeni
2.2 Pregled nacionalnog fonda zgrada prema razdoblju gradnje
2.3 Pregled nacionalnog fonda zgrada prema klimatskim zonama
2.4 Pregled nacionalnog fonda zgrada prema vlasništvu
2.5 Pregled nacionalnog fonda zgrada prema području (urbano/ruralno)
2.6 Energetska svojstva i karakteristike zgrada
2.6.1 U – koeficijenti građevinskih dijelova i elemenata
2.6.2 Sustavi grijanja
3. Analiza ključnih elemenata programa obnove zgrada
3.1 Tehničke mogućnosti za energetsku obnovu (retrofit) primjenom mjera energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije za svaku kategoriju zgrada
3.1.1 Mjera centralizacije i modernizacije sustava grijanja uz primjenu obnovljivih izvora energije
3.1.2 Mjera centralizacije i modernizacije sustava hlađenja i ventilacije uz primjenu obnovljivih izvora energije
3.1.3 Mjera centralizacije i modernizacije sustava pripreme potrošne tople vode uz primjenu obnovljivih izvora energije
3.1.4 Mjera modernizacije sustava rasvjete
3.1.5 Mjera smanjenja potrošnje vode
3.1.6 Mjera ugradnje centralnog nadzornog i upravljačkog sustava
3.1.7 Ostale mjere energetske učinkovitosti i primjene obnovljivih izvora energije
3.2 Tehničke mogućnosti centraliziranog toplinskog sustava (CTS) grijanja
3.3 Mogući modeli održive obnove zgrada
3.4 Utvrđivanje troškovno učinkovitog pristupa obnovi ovisno o kategoriji zgrade i klimatskoj zoni
3.5 Opis metode korištene za troškovno učinkovitu analizu
4. Politike i mjere za poticanje troškovno učinkovite integralne obnove zgrada
4.1 Pregled postojećih mjera za poticanje obnove zgrada u Republici Hrvatskoj
4.1.2 Provedba operativnih programa Republike Hrvatske za različite tipologije zgrada
4.2 Analiza mjera za poticanje integralne obnove zgrada država članica Europske unije
4.3 Analiza postojećih prepreka za integralnu energetsku obnovu zgrada
4.4 Prijedlozi rješenja i novih mjera za svladavanje postojećih prepreka
5. Dugoročna perspektiva za usmjeravanje odluka pojedinaca, građevinske industrije i financijskih institucija o ulaganjima do 2050. godine
5.1 Procjene potrebnih ulaganja
5.2 Identifikacija izvora financiranja
5.2.1 Postojeći izvori financiranja
5.2.2 Financijske barijere i ograničenja
5.2.3 Dugoročni model financiranja energetske obnove
5.3 Načini da se investicije u energetsku obnovu učine atraktivnijima za banke i privatne investitore
6. Procjena očekivanih ušteda i širih koristi utemeljena na računskim i modelskim podacima
6.1 Ekonomsko modeliranje integralne obnove zgrada
6.2 Makroekonomski okvir
6.3 Strateški ciljevi obnove zgrada, potrebna ulaganja i učinci na BDP, ušteda energije, zaposlenost i državni proračun za razdoblje do 2050. godine
6.4 Strateški ciljevi obnove zgrada, potrebna ulaganja i učinci na BDP, zaposlenost i državni proračun za razdoblje do 2030. godine
6.5 Potencijali i ograničenja građevinske industrije u Hrvatskoj
6.6 Ostale koristi od provedbe Dugoročne strategije poticanja obnove nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske
7. Zaključak
Prilog 1 Prikaz mjera energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije za svaku kategoriju zgrada
Prilog 2 Prikaz specifičnih parametara mjera EnU i OIE mogućih modela obnove zgrada javne namjene kontinentalne Hrvatske
Prilog 3 Prikaz parametara različitih modela obnove zgrada javne namjene kontinentalne Hrvatske za različita razdoblja kalkulacije
Prilog 4 Prikaz specifičnih parametara mjera EnU i OIE mogućih modela obnove zgrada javne namjene primorske Hrvatske
Prilog 5 Prikaz parametara različitih modela obnove zgrada javne namjene primorske Hrvatske za različita razdoblja kalkulacije
Prilog 6 Prikaz specifičnih parametara mjera EnU i OIE mogućih modela obnove zgrada komercijalne namjene kontinentalne Hrvatske
Prilog 7 Prikaz parametara različitih modela obnove zgrada komercijalne namjene kontinentalne Hrvatske za različita razdoblja kalkulacije
Prilog 8 Prikaz specifičnih parametara mjera EnU i OIE mogućih modela obnove zgrada komercijalne namjene primorske Hrvatske
Prilog 9 Prikaz parametara različitih modela obnove zgrada komercijalne namjene primorske Hrvatske za različita razdoblja kalkulacije
Prilog 10 Prikaz specifičnih parametara mjera EnU i OIE mogućih modela obnove višestambenih zgrada kontinentalne Hrvatske
Prilog 11 Prikaz parametara različitih modela obnove višestambenih zgrada kontinentalne Hrvatske za različita razdoblja kalkulacije
Prilog 12 Prikaz specifičnih parametara mjera EnU i OIE mogućih modela obnove višestambenih zgrada primorske Hrvatske
Prilog 13 Prikaz parametara različitih modela obnove višestambenih zgrada primorske Hrvatske za različita razdoblja kalkulacije
Prilog 14 Prikaz specifičnih parametara mjera EnU i OIE mogućih modela obnove obiteljskih kuća kontinentalne Hrvatske
Prilog 15 Prikaz parametara različitih modela obnove obiteljskih kuća kontinentalne Hrvatske za različita razdoblja kalkulacije
Prilog 16 Prikaz specifičnih parametara mjera EnU i OIE mogućih modela obnove obiteljskih kuća primorske Hrvatske
Prilog 17 Prikaz parametara različitih modela obnove obiteljskih kuća primorske Hrvatske za različita razdoblja kalkulacije
Prilog 18 Struktura ulaganja u obnovu nacionalnog fonda zgrada za razdoblje 2017.-2049.
Popis slika
Slika 4.1 Glavne kategorije postojećih prepreka za integralnu energetsku obnovu nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske
Slika 5.1 Struktura ulaganja u obnovu nacionalnog fonda zgrada RH
Slika 6.1 Struktura ulaganja u održivu obnovu zgrada u razdoblju od 2014. do 2050. godine
Slika 6.2 Bazni indeks cijena nekretnina, 2010. = 100
Slika 6.3 Shematski prikaz svih potencijalnih učinaka energetske obnove zgrada
Popis tablica
Tablica 2.1 Stambeni fond Republike Hrvatske prema godini izgradnje
Tablica 2.2 Nestambeni fond Republike Hrvatske prema godini izgradnje
Tablica 2.3 Ostvarene kumulativne uštede i procjena površine obnovljenog fonda zgrada u razdoblju od 2014. do 2016. godine
Tablica 2.4 Pregled nacionalnog stambenog fonda zgrada prema klimatskim zonama
Tablica 2.5 Pregled nacionalnog nestambenog fonda zgrada prema klimatskim zonama
Tablica 2.6 Pregled nacionalnog stambenog fonda zgrada prema vlasništvu
Tablica 2.7 Pregled nacionalnog nestambenog fonda zgrada prema vlasništvu
Tablica 2.8 Pregled nacionalnog stambenog fonda zgrada prema području
Tablica 2.9 Pregled nacionalnog nestambenog fonda zgrada prema području
Tablica 2.10 Godišnja potrebna toplinska energija za grijanje i godišnja isporučena energija za kontinentalnu i primorsku Hrvatsku [kWh/m 2 a]
Tablica 2.11 Koeficijenti prolaska topline za karakteristične građevne dijelove
Tablica 2.12 Najveći dopušteni koeficijenti prolaza topline k [W/m 2 K] prema Pravilniku o tehničkim mjerama i uvjetima za toplinsku zaštitu zgrada – Službeni list SFRJ 35/70
Tablica 2.13 Najveći dopušteni koeficijenti prolaza topline k [W/m 2 K] prema JUS U.J5.600: Toplinska tehnika u građevinarstvu i tehnički uvjeti za projektiranje i građenje zgrada, 1980. g.
Tablica 2.14 Koeficijenti prolaza topline k [W/m 2 K] za prozore i balkonska vrata u ovisnosti o ostakljenju i materijalu okvira prema JUS U.J5.600: Toplinska tehnika u građevinarstvu i tehnički uvjeti za projektiranje i građenje zgrada, 1980. g..
Tablica 2.15 Najveći dopušteni koeficijenti prolaza topline k [W/m 2 K] prema JUS U.J5.600: Toplinska tehnika u građevinarstvu i tehnički uvjeti za projektiranje i građenje zgrada, 1987. g.
Tablica 2.16 Koeficijenti prolaza topline k [W/m 2 K] za prozore i balkonska vrata u ovisnosti o ostakljenju i materijalu okvira prema JUS U.J5.600: Toplinska tehnika u građevinarstvu i tehnički uvjeti za projektiranje i građenje zgrada, 1987. g.
Tablica 2.17 Najveće dopuštene vrijednosti koeficijenta prolaska topline, U [W/(m 2 K)], građevnih dijelova s plošnom masom većom od 100 kg/m (prema srednjoj mjesečnoj temperaturi vanjskog zraka najhladnijeg mjeseca na lokaciji zgrade)
Tablica 2.18 Najveće dopuštene vrijednosti koeficijenta prolaska topline, U [W/(m 2 K)] za prozore i vrata
Tablica 2.19 Najveće dopuštene vrijednosti koeficijenta prolaska topline, U [W/(m 2 K)], građevnih dijelova s plošnom masom većom od 100 kg/m (prema srednjoj mjesečnoj temperaturi vanjskog zraka najhladnijeg mjeseca na lokaciji zgrade)
Tablica 2.20 Najveće dopuštene vrijednosti koeficijenta prolaska topline, U [W/(m 2 K)] za prozore i vrata
Tablica 2.21 Pregled korištenih sustava grijanja za različita razdoblja izgradnje u kontinentalnoj i primorskoj Hrvatskoj
Tablica 2.22 Pregled učinkovitosti različitih kotlova
Tablica 3.1 Ciljana površina zgrada gotovo nulte energije prema namjeni godišnje
Tablica 3.2 Prikaz ciljnih koeficijenata prolaska topline građevnih dijelova zgrade za moguće modele održive obnove zgrada
Tablica 3.3 Mjere EnU i OIE za različite kategorije zgrada koje će se razmatrati za moguće modele obnove zgrada
Tablica 3.4 Prikaz parametara mjera EnU i OIE mogućih modela obnove zgrada kontinentalne Hrvatske u ovisnosti o kategoriji zgrade
Tablica 3.5 Prikaz parametara mjera EnU i OIE mogućih modela obnove zgrada primorske Hrvatske u ovisnosti o kategoriji zgrade
Tablica 3.6 Prikaz ukupnih troškova mogućih modela obnove zgrada kontinentalne Hrvatske u ovisnosti o kategoriji zgrade i razdoblju kalkulacije
Tablica 3.7 Prikaz ukupnih troškova mogućih modela obnove zgrada primorske Hrvatske u ovisnosti o kategoriji zgrade i razdoblju kalkulacije
Tablica 4.1 Kumulativne uštede alternativne mjere politike ostvarene u razdoblju od 2014. do 2016. godine
Tablica 4.2 Energetska obnova višestambenih zgrada, Međunarodne energetske agencije – IEA/AIE,
Tablica 4.3 Dugoročni plan integralne obnove nacionalnog fonda zgrada do 2050. godine(Energy Roadmap 2050)
Tablica 5.1 Pregled postojećih programa i financijskih instrumenata
Tablica 5.2 Dugoročne financijsko-fiskalne mjere za poticanje energetske obnove zgrada
Tablica 6.1 . Makroekonomski scenarij do 2050. godine
Tablica 6.2 . Utjecaj predviđenog tempa obnove na investicijske izdatke i zapošljavanje u građevinarstvu do 2050. godine
Tablica 6.3 Multiplikativni učinci na zapošljavanje do 2050. godine
Tablica 6.4 Ukupni učinci na BDP i prihode proračuna opće države s uključenim multiplikativnim efektom do 2050. godine
Tablica 6.5 Utjecaj predviđenog tempa obnove na investicijske izdatke i zapošljavanje u građevinarstvu do 2030. godine
Tablica 6.6 Multiplikativni učinci na zapošljavanje do 2030. godine
Tablica 6.7 Ukupni učinci na BDP i prihode proračuna opće države s uključenim multiplikativnim efektom do 2030. godine
Tablica 6.8 Vrijednost i struktura građevinskih radova u RH 2010.-2015.
Tablica 6.9 Vrijednost izvršenih građevinskih radova na zgradama 2013.-2015., pravne osobe s više od pet zaposlenih
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
Sažetak
Sve države članice Europske unije bile su obvezne prema članku 4. EU Direktive o energetskoj učinkovitosti (u daljnjem tekstu EE direktiva) 1 izraditi Dugoročnu strategiju za poticanje ulaganja u obnovu nacionalnog fonda zgrada (u daljem tekstu Strategija) i dostaviti je Europskoj komisiji do 30. travnja 2014. godine. Vlada Republike Hrvatske donijela je 1. lipnja 2014. Odluku o donošenju Dugoročne strategije za poticanje ulaganja u obnovu nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske, a u međuvremenu je navedena obveza iz Direktive prenesena u članak 10. Zakona o energetskoj učinkovitosti 2 , gdje je definirano da se Strategija prvi put ažurira do 30. travnja 2017. te nastavno svake tri godine te dostavlja Europskoj komisiji zajedno s Nacionalnim akcijskim planom.
1 Europska komisija (2012), Directive 2012/27/EU on Energy Efficiency, recast of 2004/8/EC and 2006/32/EC. Dostupno na: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?qid=1399375464230&uri=CELEX:32012L0027 [2012.]
2 Zakon o energetskoj učinkovitosti, Zagreb NN 127/2014 (2040), dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2014_10_127_2399.html [30. travnja, 2017];
Glavni cilj Strategije je na osnovu utvrđenog ekonomsko-energetski optimalnog modela obnove zgrada identificirati djelotvorne mjere za dugoročno poticanje troškovno učinkovite integralne obnove fonda zgrada Republike Hrvatske (sve zgrade stambenog i nestambenog sektora) do 2050. godine.
U skladu s odredbama EE direktive, u sklopu Strategije su obrađene sljedeće tematske cjeline:
1. Pregled nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske obuhvaća podatke o broju, površini, te građevinskim i energetskim karakteristikama nacionalnog fonda zgrada podijeljenog prema namjeni u četiri kategorije (višestambene zgrade; obiteljske kuće; zgrade javne namjene i zgrade komercijalne namjene).
Za navedene kategorije zgrada dan je pregled prema razdoblju izgradnje, klimatskim zonama, vlasništvu i diferencijaciji na urbana i ruralna područja. U cilju što točnijeg i vjerodostojnijeg pregleda nacionalnog fonda zgrada, autori su sustavno prikupljali, obrađivali i analizirali podatke iz godišnjih statističkih ljetopisa Državnog statističkog zavoda u razdoblju od 1952. do 2011. godine. Prema rezultatima sustavnog istraživanja statističkih ljetopisa i stručne procjene nedostajućih podataka, stambeni nacionalni fond zgrada Republike Hrvatske čini 762.397 zgrada, ukupne površine 142.176.678 m 2 , od čega je 290.689 višestambenih zgrada ukupne površine 55.438.063 m 2 , a 471.708 obiteljskih kuća ukupne površine 86.738.615 m 2 . Nestambeni nacionalni fond zgrada Republike Hrvatske čini 124.924 zgrada, ukupne površine 50.342.361 m 2 , od čega je 44.728 zgrada komercijalne namjene ukupne površine 36.540.459 m 2 , a 80.196 zgrada javne namjene ukupne površine 13.801.902 m 2 . Iz provedenih analiza slijedi zaključak da sadašnji ukupni nacionalni fond zgrada Republike Hrvatske čini 887.321 zgrada, ukupne površine 192.519.039 m 2 .
S obzirom da su unutar tri godine od izrade Dugoročne strategije do danas provođeni programi energetske obnove zgrada, ukupna površina nacionalnog fonda zgrada koju je potrebno obnoviti od 2017. nadalje ažurirana je sukladno Godišnjem izvješću o napretku postignutom u ostvarenju nacionalnih ciljeva energetske učinkovitosti na temelju članka 24. stavka 1. u skladu s dijelom 1. Priloga XIV. Direktive 2012/27/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2012. o energetskoj učinkovitosti, izmjeni direktiva 2009/125/EZ i 2010/30/EU i stavljanju izvan snage direktiva 2004/8/EZ i 2006/32/EZ 3 (u nastavku teksta: Izvješće). Sukladno Izvješću u kojem je dan pregled ostvarenih kumulativnih ušteda u periodu od 2014. do 2016. godine ( 1 ,72767 PJ ), procijenjena je ukupna površina obnovljenog fonda zgrada programima energetske obnove u iznosu od 2.172.440 m 2 . Oduzimanjem površine obnovljenog fonda zgrada od ukupnog nacionalnog fonda zgrada (192.519.000,00 m 2 ) ažurirana površina nacionalnog fonda zgrada koja podliježe obnovi iznosi 190.346.560 m 2 . Potrebno je napomenuti da se zgrade koje trenutno ne podliježu obvezi energetskog certificiranja ili su pod nekom vrstom zaštite ne isključuju iz promatranog fonda zgrada zbog dugog razdoblja promatranog unutar Strategije (razdoblje do 2050. godine) što podrazumijeva mogućnost promjene europske, a time i nacionalne legislative.
3 Nacrt [10. svibnja 2017.];
U dijelu koji se odnosi na građevinske i energetske karakteristike zgrada procijenjena je godišnja potrebna toplinska energija za grijanje za primorsku i kontinentalnu Hrvatsku te dan prikaz osnovnih konstruktivnih obilježja građevine s koeficijentima prolaska topline građevinskih dijelova i elemenata ovisno o vremenskom razdoblju i pregled sustava grijanja koji se koriste u Republici Hrvatskoj. Prema provedenoj analizi, zgrade građene prije 1987. godine imaju najveće vrijednosti potrebne godišnje toplinske energije za grijanje i potrebne godišnje isporučene energije za grijanje, hlađenje, pripremu potrošne tople vode i rasvjetu.
2. Analiza ključnih elemenata programa obnove zgrada obuhvaća analizu tehničkih mogućnosti za energetsku obnovu (retrofit) primjenom mjera energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije, analizu tehničkih mogućnosti sustava grijanja te određivanje mogućih modela održive obnove zgrada i procjene očekivanih ušteda energije.
U cilju odabira optimalne metode obnove svake od kategorija zgrada, a s obzirom na trenutno važeće tehničke i financijske parametre, razmatrano je pet mogućih modela održive obnove zgrada. Obzirom na tehničke mogućnosti provedbe različitih mjera energetske učinkovitosti (EnU) i korištenja obnovljivih izvora energije (OIE) za pojedinu kategoriju zgrada, kao i obuhvata paketa mjera za pet analiziranih modela održive obnove za svaku od četiri kategorije zgrada, kao troškovno optimalan odabran je model obnove zgrada prema zahtjevima Tehničkog propisa za veliku rekonstrukciju. Pritom je kao temeljni parametar usporedbe modela obnove zgrada razmatran specifični iznos ukupnih troškova (Prilog 2, Prilog 4, Prilog 6, Prilog 8, Prilog 10, Prilog 12, Prilog 14 i Prilog 16) na temelju kojeg je za svaku kategoriju zgrada izrađen grafikon ovisnosti ukupnih troškova o razini primarne energije nakon rekonstrukcije po pojedinom modelu obnove (Prilog 3, Prilog 5, Prilog 7, Prilog 9, Prilog 11, Prilog 13, Prilog 15 i Prilog 17). Iako se na temelju prikazanih grafikona te tablično prikazanih parametara ( Tablica 3.6 i Tablica 3.7 ) može zaključiti da je najisplativiji model aktivne gradnje, važno je spomenuti da isplativost navedenog modela ovisi o stjecanju statusa povlaštenog proizvođača iz obnovljivih izvora energije i kogeneracije koji stoga uključuje manji postotak nacionalnog fonda zgrada (zbog obveznog upravnog postupka koji je potrebno proći te zbog obveze redovitog izvještavanja i zadovoljavanja tehničkih uvjeta učinkovitosti postrojenja) te je kao troškovno optimalan odabran model obnove zgrada prema zahtjevima Tehničkog propisa za veliku rekonstrukciju.
Kao ciljna skupina zgrada s obzirom na ukupnu površinu, stanje ovojnice grijanog prostora i energetske potrebe odabrana je skupina zgrada izgrađenih do 1987. godine. Navedeni fond zgrada izabran je zbog najvećeg potencijala ušteda i značajnog udjela u ukupnoj površini svih zgrada. Također, s obzirom na navedene ulazne parametre u vidu potencijala energetskih ušteda, može se zaključiti da je unutar fonda zgrada izgrađenih do 1987. godine najveći prioritet pri integralnoj obnovi potrebno dati obiteljskim kućama (potencijal specifične energetske uštede po korisnoj površini zgrade do 293,48 kWh/m 2 god) i zgradama komercijalne namjene (potencijal specifične energetske uštede po korisnoj površini zgrade do 274,78 kWh/m 2 god). Osim velikog potencijala energetskih ušteda, obiteljske kuće također su prioritetna kategorija zgrada za obnovu u cilju suzbijanja energetskog siromaštva, što je među ciljevima Nacrta Četvrtog nacionalnog akcijskog plana energetske učinkovitosti za razdoblje 2017.-2019. 4 Međutim, u kategoriji obiteljskih kuća moguće je odstupanje od dobivenih podataka s obzirom na visok stupanj korištenja ogrjevnog drva te manju grijanu površinu zgrade od predviđene, što za udio obiteljskih kuća s navedenim karakteristikama dovodi u pitanje financijsku isplativost obnove te realizacija uvelike ovisi o poticajnim mjerama (ne samo financijskim).
4 Nacrt [10. svibnja 2017.]
3. Politike i mjere za poticanje troškovno učinkovite integralne obnove zgrada obuhvaćaju pregled postojećih mjera i prepreka za integralnu energetsku obnovu zgrada u Republici Hrvatskoj te prijedlog rješenja i mjera baziranih na situaciji u Hrvatskoj i analizi uspješnih mjera i politika država članica Europske unije.
Generalno se može zaključiti da su glavne prepreke obnovi nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske legislativne i financijske prirode, ali i da integralnu energetsku obnovu zgrada u velikoj mjeri koči neupućenost i nedovoljna motiviranost investitora, javnosti i interesnih grupa.
U poglavlju je dan pregled uspješnih politika i mjera za poticanje ulaganja u energetsku obnovu raznih tipologija zgrada država članica EU te opisani primjeri financijskih i legislativnih politika. Hrvatska nacionalna politika integralne obnove nacionalnog fonda zgrada za ostvarenje postavljenih ciljeva obuhvaća šest kategorija mjera koje su detaljno opisane u tekstu.
4. Dugoročna perspektiva za usmjeravanje odluka pojedinca, građevinske industrije i financijskih ulaganja do 2050. godine obuhvaća procjenu potrebnih ulaganja u obnovu nacionalnog fonda zgrada do 2050. godine te identifikaciju raspoloživih izvora financiranja i uspješnih načina za motiviranje investitora.
Postizanje zadanih ciljeva energetske obnove prema zahtjevima Tehničkog propisa za veliku rekonstrukciju zahtijeva mobilizaciju značajnih sredstava za investicijske troškove te troškove održavanja i zamjene koji se do 2050. godine procjenjuju na gotovo 790 milijardi kuna. Predloženom dinamikom obnove ostvarit će se ukupno smanjenje emisija CO 2 za 81,1% i postići ciljevi zadani Energetskim putokazom Europske unije 5 . Kako trenutačno raspoloživim izvorima financiranja nije moguće realizirati postavljene ciljeve, predlaže se uvođenje novih, inovativnih mehanizama financiranja koji kombiniraju javne i tržišne instrumente prilagođene širokom rasponu investitora. Strukturni i investicijski fondovi Europske unije predstavljat će primarni izvor sredstava za uklanjanje barijera u financijskom sektoru te postepeno omogućiti intenzivnije uključivanje financijskih institucija i privatnih investitora na tržištu energetskih usluga.
5 Energy roadmap 2050. Luxembourg: Publications Office of the European Union, 2012, dostupno na: http://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/documents/2012_energy_roadmap_2050_en_0.pdf [19. svibnja 2017.] ;
5. Procjena očekivane uštede energije i širih koristi integralne obnove nacionalnog fonda zgrada utemeljena na računskim i modelskim podacima bazira se na činjenici da ulaganja u integralnu obnovu zgrada stvaraju daleko šire ekonomske koristi od samih energetskih ušteda i poboljšanja kvalitete stanovanja i rada.
Povećana građevinska aktivnost pozitivno utječe na bruto domaći proizvod (BDP), zapošljavanje i prihode proračuna. Ako se zaključno s 2049. godinom realizira predloženi program integralne obnove 91,7% nacionalnog fonda zgrada, očekivani učinak na zapošljavanje mogao bi iznositi između 56 tisuća novih radnih mjesta u scenariju konzervativno procijenjenih multiplikativnih učinaka i 93 tisuće u scenariju jake multiplikacije. Pri tome bi već do 2020. godine očekivani učinak na zapošljavanje bio između 25 i 43 tisuće novih radnih mjesta, zavisno o procjeni multiplikativnih učinaka, dok se do 2030. godine očekuje dodatnih 5 do 9 tisuća. Procijenjeni učinak programa integralne obnove na povećanje BDP-a do 2030. godine kreće se između 5,0% i 8,4% odnosno do 2050. između 5,7% i 9,5% u ovisnosti o procijenjenim multiplikativnim učincima. Procijenjeni učinak programa integralne obnove na ostvarenje energetskih ušteda do 2030. godine kreće se oko 67,0 PJ što je u kontekstu postizanja ciljeva u krajnjoj potrošnji otprilike 82%. Do 2050. godine moguće je ostvarenje energetskih ušteda od otprilike 131,5 PJ, što je ostvarenje otprilike 62% cilja ukupne uštede energije u sektoru zgardarstva. Učinak na smanjenje emisija CO 2 do 2030. godine kreće se oko 3.197,0 kt odnosno do 2050. oko 6.277,0 kt.
Šire ekonomske koristi integralne obnove nacionalnog fonda zgrada ne iscrpljuju se na gospodarskim aktivnostima, prihodima proračuna i porastu zapošljavanja. Integralna obnova nacionalnog fonda zgrada sigurno rezultira poboljšanjem zdravlja i posljedično znatnim smanjenjem troškova hrvatskog javno-zdravstvenog sustava, smanjenjem energetskog siromaštva Hrvatske te kontinuiranim rastom vrijednosti nekretnina, a indirektne će se koristi osjetiti u sektoru turizmu, povećanju kvalitete života i jačanju opće financijske stabilnosti države. Iz svih ovih razloga, može se sa sigurnošću zaključiti da će realizacija programa integralne obnove nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske, a u skladu s odrednicama ove Strategije, rezultirati unaprjeđenjem hrvatskog gospodarstva u gotovo svim njegovim segmentima.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
1. Uvod
Energetska sigurnost i sprječavanje klimatskih promjena u velikoj mjeri ovise o znatnom poboljšanju energetske učinkovitosti u zgradama. Države Europske unije su kao cilj postavile 20% smanjenja energetske potrošnje do 2020. godine. Sukladno Prijedlogu Direktive Europskog parlamenta i vijeća o izmjeni Direktive 2010/31/EU 6 , u okviru klimatske i energetske politike do 2030. godine utvrđene su obveze EU za dodatno povećanje ušteda energije od najmanje 27% imajući na umu krovni cilj od 30% ušteda energije na razini EU. Nadalje, Europska je unija 7 postavila dugoročni cilj smanjenja emisija CO 2 iz sektora zgradarstva od 80-95% do 2050. godine. Također, Direktiva 2010/31/EU propisuje poticanje razmatranja ugradnje visokoučinkovitih alternativnih sustava u mjeri u kojoj je to tehnički, funkcionalno i gospodarski izvedivo, dok Direktiva 2009/28/EU 8 propisuje obvezu uvođenja mjera za povećanje udjela energije iz obnovljivih izvora energije za sve države članice EU.
6 Dostupno na http://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/?uri=COM%3A2016%3A765%3AFIN
7 Energy roadmap 2050. Luxembourg: Publications Office of the European Union, 2012, dostupno na: http://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/documents/2012_energy_roadmap_2050_en_0.pdf [19. svibnja 2017.];
8 Europska komisija (2009), Directive 2009/28/EU on the promotion of the use of energy from renewable sources and amending and subsequently repealing Directives 2001/77/EC and 2003/30/EC , dostupno na: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/en/ALL/?uri=CELEX%3A32009L0028 [2009.];
Prema preuzetim obvezama iz EU Direktive o energetskoj učinkovitosti (u daljnjem tekstu EE direktiva) 9 , Republika Hrvatska bila je obavezna do 30. travnja 2014. godine dostaviti Europskoj komisiji Dugoročnu strategiju za poticanje ulaganja u obnovu nacionalnog fonda zgrada (u daljnjem tekstu Strategija) koja obuhvaća sljedeća područja:
● Pregled nacionalnog fonda zgrada;
● Pregled građevinskih i energetskih karakteristika zgrada;
● Analizu ključnih elemenata programa obnove zgrada;
● Utvrđivanje troškovno učinkovitog pristupa obnovi zgrada;
● Politike i mjere za poticanje troškovno učinkovite integralne obnove nacionalnog fonda zgrada;
● Dugoročnu perspektivu za usmjeravanje odluka pojedinaca, građevinske industrije i financijskih institucija o ulaganjima do 2050. godine;
● Procjenu očekivane uštede energije i širih koristi sustavnog ulaganja u integralnu obnovu nacionalnog fonda zgrada (otvaranje novih radnih mjesta, smanjenje energetskog siromaštva, porast vrijednosti nekretnina, i dr.).
9 Europska komisija (2012), Directive 2012/27/EU on Energy Efficiency, recast of 2004/8/EC and 2006/32/EC, dostupno na: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?qid=1399375464230&uri=CELEX:32012L0027 [2012.];
Strategija se ažurira svake tri godine i dostavlja Europskoj komisiji u sklopu Nacionalnih akcijskih planova za energetsku učinkovitost. Revizija Strategije dostavit će se Europskoj komisiji zajedno s 4. Nacionalnim akcijskim planom energetske učinkovitosti, s čijim nacrtom je u potpunosti usklađena. Četvrti Nacionalni akcijski plan energetske učinkovitosti Republike Hrvatske za razdoblje do kraja 2019. godine (u daljnjem tekstu: NAPEnU) donosi se na temelju članka 8. Zakona o energetskoj učinkovitosti, a prema zahtjevima Direktive 2012/27/EU o energetskoj učinkovitosti, kojim se od država članica Europske unije (EU) zahtijeva da svake tri godine izrade i predaju Europskoj komisiji (EK) planove koji sadrže mjere čijom će se provedbom ostvariti zacrtani ciljevi ušteda energije u neposrednoj potrošnji do 2019. godine. NAPEnU daje naglasak na izradu i provedbu detaljnih i sveobuhvatnih nacionalnih programa cjelovitih obnova stambenih i nestambenih zgrada, čime se do 2019. godine mogu ostvariti uštede u iznosu 18,0 PJ.
Iako je glavni cilj EE direktive ostvariti 20% uštede energije do 2020. godine, 1. članak propisuje da direktiva treba „otvoriti put za daljnje poboljšanje energetske učinkovitosti i nakon 2020. godine“. Navedeno će se ostvariti na temelju Prijedloga Direktive Europskog parlamenta i vijeća o izmjeni Direktive 2010/31/EU 10 u smislu uštede energije od najmanje 27% imajući na umu krovni cilj od 30% ušteda energije na razini EU. Korak dalje ide članak 4. koji obvezuje države članice EU na izradu dugoročnih strategija za poticanje ulaganja u obnovu nacionalnog fonda zgrada u cilju ostvarenja punog potencijala energetskih i financijskih ušteda. Glavni cilj Strategije je dati smjernice za dobro planiran, realan i ambiciozan pristup obnovi nacionalnog fonda zgrada do 2050. godine koji će obuhvatiti stambeni i nestambeni nacionalni fond zgrada. Vrlo je važno naći poticajne mjere za ulaganje u obnovu postojećih zgrada jer su upravo one pojedinačni sektor s najvećim potencijalom za uštedu svih tipova energije te posljedično tome od ključne važnosti za smanjenje emisija stakleničkih plinova u Europskoj uniji za 80-95 % do 2050. godine u usporedbi s 1990. godinom.
10 Dostupno na http://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/?uri=COM%3A2016%3A765%3AFIN [30. travnja, 2017];
U svom metodološkom i terminološkom dijelu Strategija je u potpunosti usuglašena sa sljedećim važećim dokumentima i nacrtima dokumenata na nacionalnoj razini:
● Nacionalnim planom za povećanje zgrada gotovo nulte energije do 2020. godine 11
● Nacionalnim programom energetske učinkovitosti za razdoblje 2008.-2016. godine 12 ;
● Drugim Nacionalnim akcijskim planom energetske učinkovitosti za razdoblje 2011.-2013. godine 13 ;
● Trećim Nacionalnim akcijskim planom energetske učinkovitosti za razdoblje 2014.-2016. godine 14 ;
● Nacrtom Četvrtog Nacionalnog akcijskog plana energetske učinkovitosti za razdoblje 2017.-2019. godine 15 ;
● Programom energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine 16 ;
● Programom energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine 17
● Programom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje 2013.-2016. 18 ;
● Programom energetske obnove zgrada javnog sektora za razdoblje od 2014. do 2015. godine 19
● Program energetske obnove zgrada javnog sektora za razdoblje 2016. – 2020. 20
11 Nacionalni plan za povećanje zgrada gotovo nulte energije do 2020. godine, prosinac 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/PLAN_PBZ_0_energije_do_2020.pdf [30. travnja, 2017];
12 Nacionalni program energetske učinkovitosti za razdoblje 2008.-2016. godine, Ministarstvo gospodarstva, ožujak 2010., dostupno na: http://www.mingo.hr/userdocsimages/energetika/Nacionalni%20program%20energetske%20u%C4%8Dinkovitosti%202008.%20-%202010..pdf [30. travnja, 2017];
13 Drugi Nacionalni akcijski plan energetske učinkovitosti za razdoblje 2011.-2013. godine, Ministarstvo gospodarstva, prosinac 2012., dostupno na: http://www.mingo.hr/userdocsimages/2.%20Nacionalni%20akcijski%20plan%20energetske%20ucinkovitosti%20za%20razdoblje%20do%20kraja%202013.pdf [30. travnja, 2017];
14 Treći Nacionalni akcijski plan energetske učinkovitosti za razdoblje 2014.-2016. godine, Ministarstvo gospodarstva, srpanj 2014., dostupno na: http://www.mingo.hr/public/3%20Nacionalni_akcijski_plan.pdf [30. travnja, 2017];
15 Nacrt [10. svibnja 2017.]
16 Program energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, ožujak 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/431066.pdf [30. travnja, 2017];
17 Program energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, svibanj 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/Program_EO_VS_ZGRADE.pdf [30. travnja, 2017];
18 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf [30. travnja, 2017];
19 Program energetske obnove zgrada javnog sektora za razdoblje od 2014. do 2015. godine, listopad 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/EnergetskaUcinkovitost/Program_energetske_obnove_javnih_zgrada_2014-2015.pdf [30. travnja, 2017];
20 Program energetske obnove zgrada javnog sektora za razdoblje 2016. – 2020., ožujak 2017., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2017_03_22_508.html [30. travnja, 2017];
U skladu s preporukama Europske komisije, izrada Strategije je bazirana na sljedećim odrednicama:
● Postaviti dugoročne ciljeve za obnovu nacionalnog fonda zgrada na vrlo visoku razinu – minimalno 80% smanjenje emisija stakleničkih plinova do 2050. godine;
● Dati pregled nacionalnog fonda zgrada koji će obuhvatiti sve zgrade u Hrvatskoj;
● Predložiti jasne i provedive financijske modele za obnovu nacionalnog fonda zgrada do 2050. godine;
● Procijeniti utjecaj predloženih politika i mjera na nacionalni gospodarski razvitak;
● Procijeniti očekivane uštede energije u nacionalnom fondu zgrada u cilju boljeg planiranja i praćena postignutih rezultata u fazi implementacije Strategije;
● Predložiti nove mehanizme za dugoročno financiranje te planove i perspektive koji će osigurati stabilnu investicijsku klimu svih sudionika na tržištu.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
2. Pregled nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
2.1. Kategorije nacionalnog fonda zgrada prema namjeni
U cilju usuglašenosti sa strateškim dokumentima i programima energetske obnove zgrada za razdoblje 2013-2020. godine 21 te klasifikacijom građevina u skladu s EU Direktivom o energetskim svojstvima zgrada 22 , za potrebe izrade ove Strategije nacionalni fond zgrada Republike Hrvatske podijeljen je prema namjeni u sljedeće kategorije:
● Višestambene zgrade;
● Obiteljske kuće;
● Zgrade javne namjene;
● Zgrade komercijalne namjene.
21 Dugoročna strategija za poticanje ulaganja u obnovu nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske, lipanj 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2014_06_74_1397.html [30. travnja, 2017];
22 Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, Propisi/Direktiva_2010_31 [online], dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/Direktiva_2010_31_19052010.pdf [18. lipnja 2010.]; Europska komisija (2013), Directive 2010/31/EU on Energy Performance of Buildings, recast of EPBD 2002/32/EC. Dostupno na: Europska komisija (2010), Directive 2010/31/EU on Energy Performance of Buildings, recast of EPBD 2002/32/EC . Dostupno na: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/en/TXT/?uri=CELEX:32010L0031 [30. travnja, 2017]
U izradi Programa energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine i Programa energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine 23 korišteni su rezultati IPA projekta: Sudjelovanje građana u planiranju poboljšanja energetske učinkovitosti (CENEP) prema kojima se stambene zgrade dijele na obiteljske kuće i višestambene zgrade. Navedena se klasifikacija stambenog fonda zgrada Republike Hrvatske koristi i u ovoj Strategiji, pri čemu se koriste definicije unutar Programa energetske obnove obiteljskih kuća, višestambenih zgrada i zgrada javnog sektora . U kontekstu Dugoročne strategije zgrade javnog sektora su zgrade u vlasništvu javnog sektora u kojima se obavljaju društvene djelatnosti (odgoja, obrazovanja, znanosti, kulture, sporta, zdravstva i socijalne skrbi), djelatnosti državnih tijela i organizacije kao i tijela i organizacija lokalne i područne (regionalne) samouprave, djelatnosti pravnih osoba s javnim ovlastima, zatim zgrade za stanovanje zajednica, zgrade udruge građana i zgrade vjerskih zajednica. Obiteljska kuća je zgrada koja je u cijelosti ili u kojoj je više od 50% bruto podne površine namijenjeno za stanovanje te ima najviše dvije stambene jedinice, izgrađena na zasebnoj građevnoj čestici i građevinske bruto površine manje ili jednake 400 m 2 . Višestambena zgrada je svaka ona zgrada koja je u cijelosti ili u kojoj je više od 50% bruto podne površine namijenjeno za stanovanje te tri ili više stambenih jedinica i kojom upravlja upravitelj zgrade, koji je pravna i fizička osoba, u skladu sa Zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.
23 Program energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, ožujak 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/431066.pdf [30. travnja, 2017];
Program energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, svibanj 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/Program_EO_VS_ZGRADE.pdf [30. travnja, 2017];
Kako unutar hrvatskog relevantnog zakonodavnog okvira, zgrade komercijalne namjene nisu jasno definirane, u Strategiji će se koristiti definicija iz Programa energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine prema kojoj su, sukladno korištenim pojmovima u Zakonu o gradnji 24 , Zakonu o prostornom uređenju 25 i Tehničkom propisu o racionalnoj uporabi energije i toplinskoj zaštiti u zgradama 25 , definiciji pojma zgrada javne namjene u sektoru komercijalnih usluga unutar drugog Nacionalnog akcijskog plana energetske učinkovitosti te definiciji pojma stambenih i višestambenih zgrada u Programu energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine i Programu energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine, zgrade komercijalne namjene su sve zgrade u većinskom privatnom vlasništvu u kojima je više od 50% bruto podne površine namijenjeno poslovnoj i/ili uslužnoj djelatnosti.
24 Zakon o gradnji, Zagreb NN 153/2013 i 20/2017 (3221), dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2013_12_153_3221.html [30. travnja, 2017];
25 Zakon o prostornom uređenju, Zagreb NN 153/2013 (3220), dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2013_12_153_3220.html [30. travnja, 2017];
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
2.2.Pregled nacionalnog fonda zgrada prema razdoblju gradnje
Pregled nacionalnog fonda zgrada prema razdoblju gradnje je baziran na podacima iz sljedećih izvora:
● Godišnji statistički ljetopisi Državnog zavoda za statistiku Republike Hrvatske;
● Programa energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine 26 ;
● Programa energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine 27 ;
● Programa energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine 28 ;
● Registra javnih zgrada središnje države i izračuna ciljeva prema Direktivi 2012/27/EU od 25.10. 2012. o energetskoj učinkovitosti 29 .
26 Program energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, svibanj 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/Program_EO_VS_ZGRADE.pdf [30. travnja, 2017];
27 Program energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, ožujak 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/431066.pdf [30. travnja, 2017];
28 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf [30. travnja, 2017];
29 Registar javnih zgrada središnje države i izračun ciljeva prema Direktivi 2012/27/EU od 25.10. 2012. o energetskoj učinkovitosti, prosinac 2013., Energetski institut Hrvoje Požar, dostupno na http://www.mgipu.hr [30. travnja, 2017];
Podjelu zgrada prema razdoblju gradnje definira Metodologija provođenja energetskih pregleda građevina 30 na pet vremenskih razdoblja:
1. do 1940. godine;
2. 1941. - 1970. godine;
3. 1971. - 1987. godine;
4.1988. - 2005. godine;
5. 2006. do danas.
30 Metodologija provođenja energetskog pregleda građevina [online], lipanj 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/EnergetskaUcinkovitost/METODOLOGIJA_EPG.pdf [30. travnja, 2017];
U cilju što točnijeg i detaljnijeg pregleda nacionalnog fonda zgrada kao i usuglašenosti Strategije s operativnim Programom 31 koji u ovisnosti o načinu gradnje, primijenjenim građevinskim materijalima i važećim tehničkim propisima, dijeli fond zgrada na sedam vremenskih razdoblja izgradnje, pregled nacionalnog fonda zgrada prema razdoblju gradnje će se bazirati na sljedećim vremenskim razdobljima definiranima u Programu:
31 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf [30. travnja, 2017];
● do 1940. godine;
● 1941. - 1970. godine;
● 1971. - 1980. godine;
● 1981. - 1987. godine;
● 1988. - 2005. godine;
● 2006. - 2009. godine;
● 2010. - 2011. godine.
Tablicama u nastavku dan je pregled nacionalnog stambenog fonda zgrada i pregled nacionalnog nestambenog fonda zgrada prema razdoblju izgradnje (Tablica 2.1 i Tablica 2.2).
Tablica 2.1 Stambeni fond Republike Hrvatske prema godini izgradnje
Godina izgradnje
Višestambene zgrade
Obiteljske kuće
Broj
Površina [m 2 ]
Broj
Površina [m 2 ]
do 1940.
37.201
5.830.983
64.391
10.092.805
1941.- 1970.
85.959
13.473.337
151.507
23.747.572
1971. - 1980.
59.882
10.398.113
93.109
16.167.887
1981. - 1987.
44.434
9.401.527
68.348
14.461.473
1988. - 2005.
38.358
8.177.401
75.615
16.120.249
2006. – 2009.
18.256
6.199.252
13.762
4.673.079
2010. - 2011.
6.600
1.957.449
4.976
1.475.551
UKUPNO
290.689
55.438.063
471.708
86.738.615
Izvor: REGEA, 2017
Tablica 2.2 Nestambeni fond Republike Hrvatske prema godini izgradnje
Godina izgradnje
Zgrade komercijalne namjene
Zgrade javne namjene
Broj
Površina [m 2 ]
Broj
Površina [m 2 ]
do 1940.
2.338
1.498.159
12.365
1.545.813
1941.- 1970.
12.587
8.064.602
22.525
2.815.845
1971. - 1980.
6.733
5.251.934
19.021
1.882.000
1981. - 1987.
4.323
5.108.279
10.158
2.152.000
1988. - 2005.
10.596
8.107.287
11.059
2.722.497
2006. – 2009.
6.199
6.352.000
3.673
2.073.747
2010. - 2011.
1.952
2.158.198
1.395
610.000
UKUPNO
44.728
36.540.459
80.196
13.801.902
Izvor: REGEA, 2017
Kako prvi službeni statistički podaci o izgradnji i površini zgrada datiraju iz 1952. godine, vjerodostojan podatak o broju i ukupnoj površini nacionalnog fonda zgrada izgrađenih do 1952. godine na kojem bi se bazirala procjena je bilo iznimno teško naći. Procjena ukupne površine nacionalnog fonda zgrada u Republici Hrvatskoj do 1940. godine se bazirala na podatku da je 16,4% od ukupnog fonda zgrada izgrađeno prije 1940. godine i pretpostavci da je udio stambene izgradnje iznosio 65% od ukupno izgrađenog fonda zgrada. Kako se službena statistička evidencija vodi od 1953. godine 32 , ukupni broj i površina nacionalnog fonda zgrada u Republici Hrvatskoj u razdoblju od 1941. do 1970. godine je određena na sljedeći način:
● procjenom za razdoblje od 1941.do 1952. godine;
● prema podacima iz Statističkih ljetopisa za razdoblje od 1953. do 1970. godine.
32 Državni zavod za statistiku (1953-1970), Statistički ljetopis Republike Hrvatske [online], Zagreb, dostupno na: http://www.dzs.hr/ [30. travnja, 2017]
Prema rezultatima sustavnog istraživanja statističkih ljetopisa i stručne procjene nedostajućih podataka, stambeni nacionalni fond zgrada Republike Hrvatske čini 762.397 zgrada, ukupne površine 142.176.678 m 2 , od čega je 290.689 višestambenih zgrada ukupne površine 55.438.063 m 2 , a 471.708 obiteljskih kuća ukupne površine 86.738.615 m 2 .
Nestambeni nacionalni fond zgrada Republike Hrvatske čini 124.924 zgrada, ukupne površine 50.342.361 m 2 , od čega je 44.728 zgrada komercijalne namjene ukupne površine 36.540.459 m 2 , a 80.196 zgrada javne namjene ukupne površine 13.801.902 m 2 .
Iz provedenih analiza slijedi zaključak da sadašnji nacionalni fond zgrada Republike Hrvatske čini 887.321 zgrada, ukupne površine 192.519.039 m 2 .
S obzirom da su unutar tri godine od izrade Dugoročne strategije 33 do danas provođeni programi energetske obnove zgrada 34 , ukupna površina nacionalnog fonda zgrada koju je potrebno obnoviti od 2017. nadalje ažurirana je sukladno Godišnjem izvješću o napretku postignutom u ostvarenju nacionalnih ciljeva energetske učinkovitosti na temelju članka 24. stavka 1. u skladu s dijelom 1. Priloga XIV. Direktive 2012/27/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2012. o energetskoj učinkovitosti, izmjeni direktiva 2009/125/EZ i 2010/30/EU i stavljanju izvan snage direktiva 2004/8/EZ i 2006/32/EZ 35 (u nastavku teksta: Izvješće). Sukladno Izvješću u kojem je dan pregled ostvarenih kumulativnih ušteda u razdoblju od 2014. do 2016. godine, procijenjena je ukupna površina obnovljenog fonda zgrada ( Tablica 2.3 ).
33 Dugoročna strategija za poticanje ulaganja u obnovu nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske, lipanj 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2014_06_74_1397.html [30. travnja, 2017];
34 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf [30. travnja, 2017];
Program energetske obnove zgrada javnog sektora za razdoblje od 2014. do 2015. godine, listopad 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/EnergetskaUcinkovitost/Program_energetske_obnove_javnih_zgrada_2014-2015.pdf ;
Program energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, ožujak 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/431066.pdf [30. travnja, 2017];
Program energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, svibanj 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/Program_EO_VS_ZGRADE.pdf [30. travnja, 2017];
35 Nacrt [10. svibnja 2017.]
Ostvarene uštede kroz programe energetske obnove zgrada u razdoblju od 2014. do 2016. godine prema Izvješću iznose 1 ,72767 PJ (479.908.333,30 kWh). Budući da se podaci o uštedama dobivaju iz Sustava za mjerenje, praćenje i verifikaciju ušteda energije 36 , pri čemu se podatak o korisnoj površini zgrade unosi od strane korisnika jedino u slučaju integralne obnove, dok se isti ne unosi u slučaju obnove pojedinih dijelova ovojnice zgrade, potrebno je procijeniti ekvivalent korisne površine obnovljenih zgrada u razdoblju od 2014. do 2016. godine. Sukladno popratnim dokumentima Izvješća, navodi da se integralnom obnovom površine zgrada iznosa 84.022,49 m 2 postiže ušteda od 15.023.645,26 kWh u 2016. godini, dijeljenjem razlike ukupnih ušteda u 2016. godini i ušteda postignutih integralnom obnovom s omjerom površine zgrada podvrgnutih integralnoj obnovi i pritom dobivenih ušteda, dolazi se do ekvivalenta površine obnovljenih zgrada podvrgnutih integralnoj obnovi s obzirom na ukupne uštede. Na jedak način dolazi se do ekvivalenta površine zgrada podvrgnutih integralnoj obnovi za razdoblje od 2014. do 2015. godine. Izračun rezultira procjenom površine obnovljenog fonda zgrada programima energetske obnove u iznosu od 2.172.440 m 2 . Oduzimanjem površine obnovljenog fonda zgrada od ukupnog nacionalnog fonda zgrada: (192.519.000,00 m 2 ) ažurirana površina nacionalnog fonda zgrada koja podliježe obnovi iznosi 190.346.560 m 2 . Budući da se radi o procjeni, u tablici u nastavku dana je ukupna procjena površine obnovljenih zgrada, bez raspodjele po kategorijama zgrada.
36 Dostupno na: http://cei.hr/smiv-sustav-mjerenje-pracenje-i-verifikaciju-usteda-energije/
Tablica 2.3 Ostvarene kumulativne uštede i procjena površine obnovljenog fonda zgrada u razdoblju od 2014. do 2016. godine
Naziv mjere
Ušteda [PJ]
Ukupni iznos investicije [HRK]
Procjena površine obnovljenog fonda zgrada [m 2 ]
Program energetske obnove obiteljskih kuća 2014. - 2016.
1,10438
778.492.028,45
Program energetske obnove višestambenih zgrada
0,25131
154.535.990,29
Program energetske obnove zgrada javnog sektora (2014. -2015.)
0,30125
344.258.164,79
Program energetske obnove komercijalnih nestambenih zgrada
0,07073
49.781.776,24
UKUPNO
1,72767
1.327.067.959,77
2.172.440
Izvor: REGEA, 2017
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
2.3. Pregled nacionalnog fonda zgrada prema klimatskim zonama
Prema članku 18. Pravilnika o energetskom pregledu zgrade i energetskom certificiranju 37 Republika Hrvatska je u ovisnosti o srednjoj mjesečnoj temperaturi vanjskog zraka najhladnijeg mjeseca na lokaciji zgrade podijeljena na dvije klimatske zone:
● Kontinentalnu Hrvatsku - gradovi i mjesta kod kojih je srednja mjesečna temperatura vanjskog zraka najhladnijeg mjeseca na lokaciji zgrade ≤ 3 °C;
● Primorsku Hrvatsku - gradovi i mjesta kod kojih je srednja mjesečna temperatura vanjskog zraka najhladnijeg mjeseca na lokaciji zgrade > 3 °C.
37 Pravilnik o energetskom pregledu zgrade i energetskom certificiranju, Zagreb NN 48/2014, 150/2014, 133/2015, 22/2016, 49/2016, 87/2016 i 17/2017 (929), dostupno na http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2014_04_48_929.html [30. travnja, 2017];
Pregled nacionalnog fonda zgrada prema klimatskim zonama je baziran na podacima iz sljedećih izvora:
● Statističkih godišnjih ljetopisa Državnog zavoda za statistiku Republike Hrvatske;
● Programa energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine 38 ;
● Registra javnih zgrada središnje države i izračuna ciljeva prema Direktivi 2012/27/EU od 25.10. 2012. o energetskoj učinkovitosti 39 .
38 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf [30. travnja, 2017];
39 Registar javnih zgrada središnje države i izračun ciljeva prema Direktivi 2012/27/EU od 25.10. 2012. o energetskoj učinkovitosti, prosinac 2013., Energetski institut Hrvoje Požar, dostupno na www.mgipu.hr [30. travnja, 2017];
Tablicama u nastavku dan je pregled nacionalnog stambenog fonda zgrada i nacionalnog nestambenog fonda prema klimatskim zonama ( Tablica 2.4 i Tablica 2.5 ).
Tablica 2.4 Pregled nacionalnog stambenog fonda zgrada prema klimatskim zonama
Klimatske zone
Višestambene zgrade
Obiteljske kuće
Ukupno
Broj
Površina [m 2 ]
Broj
Površina [m 2 ]
Broj
Površina [m 2 ]
Kontinentalna Hrvatska
186.922
35.648.303
303.322
55.775.475
490.244
91.423.778
Primorska Hrvatska
103.767
19.789.760
168.386
30.963.140
272.153
50.752.900
UKUPNO
290.689
55.438.063
471.708
86.738.615
762.397
142.176.688
Izvor: REGEA, 2017
Tablica 2.5 Pregled nacionalnog nestambenog fonda zgrada prema klimatskim zonama
Klimatske zone
Zgrade komercijalne namjene
Zgrade javne namjene
Ukupno
Broj
Površina [m 2 ]
Broj
Površina [m 2 ]
Broj
Površina [m 2 ]
Kontinentalna Hrvatska
29.968
24.482.108
53.731
9.247.275
83.699
33.729.383
Primorska Hrvatska
14.760
12.058.351
26.465
4.554.628
41.225
16.612.979
UKUPNO
44.728
36.540.459
80.196
13.801.902
124.924
51.342.362
Izvor: REGEA, 2017
Pregled stambenog nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske prema klimatskim zonama pokazuje da se 490.244 zgrada ukupne površine 91.423.778 m 2 nalazi u kontinentalnoj Hrvatskoj a 272.153 zgrada ukupne površine 50.752.900 m 2 u primorskoj Hrvatskoj.
Pregled nestambenog nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske prema klimatskim zonama pokazuje da se 83.699 zgrada ukupne površine 33.729.383 m 2 nalazi u kontinentalnoj Hrvatskoj a 41.225 zgrada ukupne površine 16.612.979 m 2 u primorskoj Hrvatskoj.
Iz gore navedenog slijedi zaključak da se od sadašnjeg nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske 573.943 zgrada ukupne površine 125.153.161 m 2 nalazi u kontinentalnoj Hrvatskoj a 313.378 zgrada ukupne površine 67.365.879 m 2 u primorskoj Hrvatskoj.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
2.4.Pregled nacionalnog fonda zgrada prema vlasništvu
Pregled nacionalnog fonda zgrada prema vlasništvu se bazira na podacima dobivenim sustavnim pretraživanjem Statističkih godišnjih ljetopisa Državnog zavoda za statistiku Republike Hrvatske. Kako prvi dostupni službeni statistički podaci o izgradnji i površini zgrada datiraju iz 1952. godine, a promatrano su razdoblje obilježile velike društvene promjene, razlike u kategorizaciji zgrada prema vlasništvu su značajne. Imajući u vidu da su u razdoblju samoupravnog socijalizma do 1991. godine gotovo sve zgrade (osim obiteljskih kuća) bile isključivo društveno vlasništvo i kao takve se vodile u Statističkim ljetopisima, Tablica 2.6 i Tablica 2.7 daju procjenu nacionalnog fonda zgrada prema vlasništvu, baziranu na pretpostavci da je u razdoblju od 1991. do danas oko 99% stambenog fonda Republike Hrvatske prešlo iz društvenog u privatno vlasništvo.
Tablica 2.6 Pregled nacionalnog stambenog fonda zgrada prema vlasništvu
Vlasništvo
Višestambene zgrade
Obiteljske kuće
Broj
Površina [m 2 ]
Broj
Površina [m 2 ]
Privatno
287.783
54.883.682
466.991
85.871.229
Javno
2.907
554.381
4.717
867.386
UKUPNO
290.689
55.438.063
471.708
86.738.615
Izvor: REGEA, 2017
Tablica 2.7 Pregled nacionalnog nestambenog fonda zgrada prema vlasništvu
Vlasništvo
Zgrade komercijalne namjene
Zgrade javne namjene
Broj
Površina [m 2 ]
Broj
Površina [m 2 ]
Privatno
44.728
36.540.459
0
0
Javno
0
0
80.196
13.801.902
UKUPNO
44.728
36.540.459
80.196
13.801.902
Izvor: REGEA, 2017
Pregled nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske prema vlasništvu pokazuje da je 799.502 zgrada ukupne površine 177.295.370 m 2 u privatnom a 87.820 zgrada ukupne površine 15.223.669 m 2 u javnom vlasništvu.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
2.5.Pregled nacionalnog fonda zgrada prema području (urbano/ruralno)
Raspodjela nacionalnog fonda zgrada prema području (urbano/ruralno) provedena je prema Modelu diferencijacije urbanih, ruralnih i prijelaznih naselja u Republici Hrvatskoj 40 , koje urbano područje definiraju kao jedinicu lokalne samouprave u kojoj je sjedište županije te svako mjesto koje ima više od 10 000 stanovnika a predstavlja urbanu, povijesnu, prirodnu, gospodarsku i društvenu cjelinu.
Tablicama u nastavku dana je procjena nacionalnog stambenog i nestambenog fonda zgrada prema području gradnje ( Tablica 2.8 i Tablica 2.9 ).
40 Model diferencijacije urbani, ruralni i prijelazni naselja u Republici Hrvatskoj , Metodološke upute 67, Državni zavod za statistiku, 2011. godina; dostupno na: http://www.dzs.hr/ [30. travnja, 2017]
Tablica 2.8 Pregled nacionalnog stambenog fonda zgrada prema području
Područje
Višestambene zgrade
Obiteljske kuće
Broj
Površina [m 2 ]
Broj
Površina [m 2 ]
Urbano
162.454
28.237.990
263.617
44.181.273
Ruralno
128.236
27.200.072
208.091
42.557.342
UKUPNO
290.689
55.438.063
471.708
86.738.615
Izvor: REGEA, 2017
Tablica 2.9 Pregled nacionalnog nestambenog fonda zgrada prema području
Područje
Zgrade komercijalne namjene
Zgrade javne namjene
Broj
Površina [m 2 ]
Broj
Površina [m 2 ]
Urbano
31.484
25.720.860
56.450
9.715.171
Ruralno
13.244
10.819.599
23.746
4.086.732
UKUPNO
44.728
36.540.459
80.196
13.801.902
Izvor: REGEA, 2017
Pregled stambenog nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske prema području gradnje pokazuje da se 426.071 zgrada ukupne površine 72.419.263 m 2 nalazi u urbanom a 336.327 zgrada ukupne površine 69.757.414 m 2 u ruralnom području.
Pregled nestambenog nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske prema području pokazuje da se 87.934 zgrada ukupne površine 35.436.031 m 2 nalazi u urbanom a 36.990 zgrada ukupne površine 14.906.331 m 2 u ruralnom području.
Iz provedenih se analiza može zaključiti da se od sadašnjeg nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske 514.005 zgrada ukupne površine 107.855.294 m 2 nalazi u urbanom a 373.317 zgrada ukupne površine 84.663.745 m 2 u ruralnom području.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
2.6. Energetska svojstva i karakteristike zgrada
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
2.6.1.U – koeficijenti građevinskih dijelova i elemenata
Energetska svojstva i karakteristike zgrada kao i njihovu energetsku potrošnju u velikoj mjeri određuje razdoblje izgradnje. Iako se razina potrošnje energije za grijanje u zgradama može pratiti i kroz druge parametre 41 (npr. klimatski - temperaturni uvjeti lokacije i podneblja, faktor oblika zgrade i dr.), razdoblje izgradnje je podatak koji najviše govori o karakteristikama izgradnje i primijenjenim tipovima konstrukcija, kao i (ne)primijenjenim propisima o toplinskoj zaštiti relevantnima za određeno razdoblje izgradnje 42 .
41 Program energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, ožujak 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/431066.pdf [30. travnja, 2017] ;
42 Program Ujedinjenih naroda za razvoj-UNDP. (2010.) Priručnik za energetsko certificiranje. Zelina: Tiskara Zelina.
U analizi energetskih svojstava i karakteristika građevinskih dijelova i elemenata, bitan je podatak o namjeni zgrade i specifičnostima energetske potrošnje, odnosno režimu korištenja zgrade prema namjeni 43 . U daljnjem se razmatranju neće promatrati kategorija zgrada prema namjeni već će se dati karakterističan opis građevinskih dijelova karakteristične zgrade i njenih elemenata tipičan za određeno razdoblje izgradnje. Tablica 2.10 prikazuje procijenjenu godišnju potrebnu toplinsku energiju za grijanje i godišnju potrošnju isporučene energije za grijanje, hlađenje, potrošnu toplu vodu i rasvjetu po m 2 za primorsku i kontinentalnu Hrvatsku prema kategorijama nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske prema namjeni definiranima u poglavlju 2.1.
43 Program Ujedinjenih naroda za razvoj-UNDP. (2010.) Priručnik za energetsko certificiranje. Zelina: Tiskara Zelina.
Tablica 2.10 Godišnja potrebna toplinska energija za grijanje i godišnja isporučena energija za kontinentalnu i primorsku Hrvatsku [kWh/m 2 a] 44
Namjena zgrade
Godišnja potrebna toplinska energija za grijanje [kWh/m 2 a]
Kontinentalna Hrvatska
Primorska Hrvatska
do 1940.
1941.-1970.
1971.-1980.
1981.-1987.
1988.-2005.
2006.-2009.
2010.-2011.
do 1940.
1941.-1970.
1971.-1980.
1981.-1987.
1988.-2005.
2006.-2009.
2010.-2011.
Višestambene zgrade
270
200
190
180
150
90
70
122
90
86
81
68
41
32
Obiteljske kuće
300
320
304
288
240
144
112
141
150
143
135
113
68
53
Nestambene zgrade javne namjene
190
247
271
169
125
102
62
95
125
135
87
79
65
32
Nestambene zgrade komercijalne namjene
229
298
326
204
150
123
75
115
150
163
105
95
78
38
Namjena zgrade
Godišnja potrošnja isporučene energije za grijanje, hlađenje, pripremu potrošne tople vode i rasvjetu [kWh/m 2 a]
Višestambene zgrade
477
354
336
318
265
159
124
216
159
152
143
120
72
57
Obiteljske kuće
530
566
537
509
424
255
198
249
265
253
239
200
120
94
Nestambene zgrade javne namjene
237
367
473
374
332
282
148
119
224
336
281
385
305
139
Nestambene zgrade komercijalne namjene
286
443
570
451
400
340
178
143
270
404
339
464
368
167
Izvor: REGEA, 2017
44 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf [30. travnja, 2017];
Program energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, ožujak 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/431066.pdf [30. travnja, 2017];
Program energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, svibanj 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/Program_EO_VS_ZGRADE.pdf [30. travnja, 2017];
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
2.6.1.1.. Karakteristično razdoblje izgradnje do 1940. godine
Osnovno obilježje zgrada ovog razdoblja je gradnja tradicionalnim tehnikama i materijalima, bez primjene toplinske zaštite 45 . Zgrade su građene kao zidane konstrukcije od pune opeke ili kamena (prvenstveno u primorskom području), debljine zida od 30 do 60 cm zadovoljavajući statiku konstrukcije. Stropovi su uglavnom drveni ili masivni od opeke, kamena ili betonskih elemenata (rebričasti betonski strop). Takve zgrade masivnih debelih zidova, zbog velike debljine konstrukcije i relativno niskog stupnja zagrijavanja prostora, nisu imale tako velike toplinske gubitke, kao novije lake betonske konstrukcije bez toplinske zaštite. Vrijednosti koeficijenta prolaska topline prikazani tablicom u nastavku ( Tablica 2.11 ) ne zadovoljavaju zahtjeve današnjih propisa te se kroz njih gubi znatan dio toplinske energije i pojavljuje se problem vlage. Provjetravani podrumi služe kao tampon prostor između tla i prostora prizemlja, a stropovi prema negrijanom tavanu se najčešće izvode kao drveni stropovi s podgledom (žbuka na daščanoj oplati), nasipom šute i gornjom daščanom oplatom kao podom tavana. Prozori i vrata zgrada ovog razdoblja izgradnje uglavnom su drveni, jednostruki ili dvostruki, ostakljeni s jednim ili dva stakla po krilu, i bez brtvi.
45 Program Ujedinjenih naroda za razvoj-UNDP. (2010.) Priručnik za energetsko certificiranje. Zelina: Tiskara Zelina.
Tablica 2.11 Koeficijenti prolaska topline za karakteristične građevne dijelove 46
Karakteristični građevinski dio
Koeficijent prolaska topline, U [W/m 2 K]
Karakteristično razdoblje
do 1940.
1941.-1970.
1971.-1980.
Vanjski zid, prema garaži ili tavanu
1,40* 1
3,56* 6
1,13* 13
Pod na tlu
2,67
2,67
0,89* 14
Zid prema negrijanom stubištu
1,64* 2
2,84* 7
-
Vanjski zid prema terenu
1,15* 3
4,42* 8
4,42* 8
Strop prema negrijanom tavanu ili podrumu
1,16* 4
4,20* 9
Strop iznad vanjskog prostora
-
2,19* 10
1,41* 15
Kosi krov (stambeni prostor ispod krova)
-
-
0,63* 16
Ravni krov (stambeni prostor ispod krova)
-
0,96* 11
0,96* 11
Prozori
3,6* 5
5,2* 12
4,0* 17
* 1 Puna opeka (obostrano ožbukana) debljine 45 cm.
* 2 Puna opeka (obostrano ožbukana) debljine 30 cm.
* 3 Puna opeka (obostrano ožbukana) debljine 60 cm.
* 4 Drveni strop 40 cm s ispunom od pijeska ili šute, obloga od punih opečnih elemenata 6 cm.
* 5 Drveni okvir, 2 x 1 struko ostakljenje (4 mm), 2 doprozornika na razmaku d=30 cm bez brtvljenja.
* 6 Armirani beton debljine 25 cm (iznutra ožbukan 1,5 cm).
* 7 Armirani beton debljine 20 cm (iznutra ožbukan 1,5 cm).
* 8 Armirani beton debljine 25 cm.
* 9 Sitnorebričasti strop debljine ploče 6 cm, ukupne visine 40 cm.
* 10 Armirani beton debljine 16 cm.
* 11 Betonska ploča 16 cm, t.i. 3 cm, cementni estrih i hidroizolacija.
* 12 Drveni okvir, 1 struko ostakljenje (4 mm) bez brtvljenja.
* 13 Armirani beton 15 cm, toplinska izolacija 3 cm i fasadna opeka 12 cm.
* 14 Pod na tlu sa toplinskom izolacijom debljine 3 cm.
* 15 Opečni elementi 14 cm + betonska ploča 6 cm.
* 16 Drvene grede ispunjene toplinskom izolacijom debljine 5 cm.
* 17 Metalni okvir bez prekinutog toplinskog mosta, 2-struko obično ostakljenje(4/6-8/4 mm) bez brtvljenja
46 Metodologija provođenja energetskog pregleda građevina, Tablica 6, Tablica 7 i Tablica 8 [online], listopad 2012., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: h ttp://www.mgipu.hr/doc/Propisi/Metodologija_provodenja_epg.pdf [30. travnja, 2017];
Ovdje treba naglasiti da se nakon donošenja propisa 1980. godine u pogledu toplinske zaštite zgrada u okviru norme JUS U.J5.600, smatra da karakteristični građevni dijelovi zgrada imaju U-koeficijente jednake važećem zakonodavnom okviru od 1980. godina pa nadalje, a koji su navedeni za svako karakteristično razdoblje.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
2.6.1.2. Karakteristično razdoblje izgradnje od 1941. do 1970. godine
Osnovno obilježje gradnje ovog razdoblja je, s jedne strane, primjena tradicionalnih tehnika i materijala opisanih u prethodnom poglavlju, a s druge strane, početak primjene novih materijala i statički tanjih, laganijih konstrukcija većih raspona, velikih staklenih površina s jednostrukim ostakljenjem, loših toplinskih karakteristika i bez primjene toplinske zaštite 47 . Armirani beton dopušta statički „tanke“ konstruktivne elemente koji bez toplinske izolacije imaju velike toplinske gubitke. U cilju zadovoljavanja statičkih zahtjeva na građevinu, koriste se metalni profili izuzetno loših toplinskih svojstava. Može se zaključiti da su zgrade izgrađene u razdoblju od 1941.-1970. godine, u pravilu lošijih toplinskih karakteristika od zgrada građenih u prethodnom razdoblju - Tablica 2.11 , a karakterizira ih pojava vlage i kondenzata (poglavito u prizemlju i zadnjoj grijanoj etaži) brojni toplinski mostovi i nezadovoljavajuće brtvljenje prozora.
47 Program Ujedinjenih naroda za razvoj-UNDP. (2010.) Priručnik za energetsko certificiranje. Zelina: Tiskara Zelina.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
2.6.1.3. Karakteristično razdoblje izgradnje od 1971. do 1980. godine
Razdoblje izgradnje od 1971. do 1980. godine karakterizira donošenje prvog propisa o toplinskoj zaštiti zgrada 1970. godine (Pravilnik o tehničkim mjerama i uvjetima za toplinsku zaštitu zgrada – Službeni list SFRJ 35/70), kojim je područje Republike Hrvatske podijeljeno u tri građevinske klimatske zone za koje su propisane najveće dopuštene vrijednosti koeficijenta prolaska topline k (W/m 2 K) (danas U) za pojedine elemente vanjske ovojnice zgrade 48 .
48 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf [30. travnja, 2017]
Razdoblje karakterizira skromna primjena toplinske izolacije debljine 2-4 cm tipa heraklit, drvolit ili okipor. Armirano betonske konstrukcije zgrada postaju sve tanje i lakše, a ne primjenjuje se nikakav energetski koncept. Armirano betonski zidovi izvode se u minimalnim statičkim debljinama od 16 i 18 cm. Gradnju karakteriziraju brojni toplinski mostovi što rezultira pojavom vlage i plijesni na unutarnjoj strani zidova. Koriste se uglavnom prozori s izo staklom, ali vrlo loših profila, bez prekinutog toplinskog mosta te s lošim brtvljenjem. Površine staklenih ploha se povećavaju u odnosu na prethodno razdoblje. Koeficijenti prolaska topline pojedinih karakterističnih građevnih dijelova dani su prethodnom tablicom ( Tablica 2.11 ) dok su najveći dopušteni koeficijenti prolaza topline k dani tablicom u nastavku ( Tablica 2.12 ).
Tablica 2.12 Najveći dopušteni koeficijenti prolaza topline k [W/m 2 K] prema Pravilniku o tehničkim mjerama i uvjetima za toplinsku zaštitu zgrada – Službeni list SFRJ 35/70 49
Građevinski element
Građevinska klimatska zona
I.
II.
III.
Vanjski zid
1,69
1,45
1,28
Pod na tlu
0,93
0,93
0,93
Strop prema tavanu
1,16
1,16
1,16
Strop iznad podruma
1,05
1,05
1,05
Strop iznad otvorenih prolaza
0,70
0,58
0,52
Kosi i ravni krov
0,93
0,93
0,93
49 Program energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, ožujak 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/431066.pdf [30. travnja, 2017];
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
2.6.1.4.Karakteristično razdoblje od 1981. do 1987. godine
Godine 1980. doneseni su novi zahtjevi u pogledu toplinske zaštite zgrada u okviru norme JUS U.J5.600: Toplinska tehnika u građevinarstvu i tehnički uvjeti za projektiranje i građenje zgrada kojima su vrijednosti dopuštenih koeficijenata prolaska topline U ( k ) smanjene za cca 30% 50 . U gradnji se koriste svi raspoloživi materijali na tržištu, ali dominira armirani beton zbog dobrih statičkih karakteristika i dostupnosti na tržištu, a unatoč loših toplinskih svojstava što rezultira pojavom velikog broja toplinskih mostova koji značajno utječu na toplinske gubitke zgrada 51 . Najveći dopušteni koeficijenti prolaza topline, k za građevinske elemente te za prozore i vrata dani su tablicama u nastavku ( Tablica 2.13 i Tablica 2.14 ).
50 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf [30. travnja, 2017];
51 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf [30. travnja, 2017];
Tablica 2.13 Najveći dopušteni koeficijenti prolaza topline k [W/m 2 K] prema JUS U.J5.600: Toplinska tehnika u građevinarstvu i tehnički uvjeti za projektiranje i građenje zgrada, 1980. g. 52
Građevinski element
Građevinska klimatska zona
I.
II.
III.
Vanjski zidovi
1,225
0,93
0,83
Pod na tlu
0,93
0,76
0,68
Međukatna konstrukcija prema tavanu
0,69
0,69
0,69
Međukatna konstrukcija iznad podruma
0,75
0,63
0,52
Međukatna konstrukcija iznad otvorenih prolaza
0,50
0,46
0,43
Kosi i ravni krov iznad grijanih prostora
0,78
0,65
0,55
52 Program energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, ožujak 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/431066.pdf [30. travnja, 2017] ;
Tablica 2.14 Koeficijenti prolaza topline k [W/m 2 K] za prozore i balkonska vrata u ovisnosti o ostakljenju i materijalu okvira prema JUS U.J5.600: Toplinska tehnika u građevinarstvu i tehnički uvjeti za projektiranje i građenje zgrada, 1980. g. 53 .
Ostakljenje
Materijal okvira - grupe
1
2
3
Jednostruki s dvostrukim izolirajućim staklom (6 mm međuslojnog zraka)
3,3
3,5
3,8
Jednostruki s dvostrukim izolirajućim staklom (12 mm međuslojnog zraka)
3,0
3,3
3,5
Jednostruki sa spojenim krilima (krilo na krilo)
2,8
3,0
3,3
Jednostruki sa spojenim krilima (s izolirajućim staklom + 1 staklo)
2,0
2,6
2,8
Jednostruki sa spojenim krilima (s dva izolirajuća stakla)
1,7
2,0
2,3
Dvostruki s razmaknutim krilima
2,6
-
-
53 Program energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, ožujak 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/431066.pdf [30. travnja, 2017];
Program energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, svibanj 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/Program_EO_VS_ZGRADE.pdf [30. travnja, 2017];
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
2.6.1.5. Karakteristično razdoblje od 1988. do 2005. godine
Godine 1987. doneseno je novo, pooštreno i dopunjeno izdanje propisa koji definira zahtjeve u pogledu toplinske zaštite pod nazivom HRN U.J.5.600. Važno je naglasiti da je bitna novost ovog propisa ograničavanje toplinskih gubitaka, ne samo kroz pojedine elemente vanjske ovojnice već i za zgradu kao cjelinu. Bitnog napretka u toplinskoj zaštiti zgrada u razdoblju od 1988. do 2005. godine nema 54 . Gradi se svim dostupnim materijalima na tržištu, a primijenjena toplinska izolacija je takva da zadovoljava postojeće propise. Najveći dopušteni koeficijenti prolaza topline k za građevinske elemente te za prozore i vrata dani su tablicama u nastavku ( Tablica 2.15 i Tablica 2.16 ).
54 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf [30. travnja, 2017];
Tablica 2.15 Najveći dopušteni koeficijenti prolaza topline k [W/m 2 K] prema JUS U.J5.600: Toplinska tehnika u građevinarstvu i tehnički uvjeti za projektiranje i građenje zgrada, 1987. g. 55
Građevinski element
Građevinska klimatska zona
I.
II.
III.
Vanjski zidovi i zidovi prema negrijanom stubištu
1,20
0,90
0,80
Vanjski zid u tlu
1,20
0,90
0,80
Pod na tlu
0,90
0,75
0,65
Međukatna konstrukcija prema tavanu
0,95
0,80
0,70
Međukatna konstrukcija iznad podruma
0,75
0,60
0,50
Međukatna konstrukcija iznad otvorenih prolaza ili ispod panelnog i podnog grijanja
0,50
0,45
0,40
Kosi i ravni krov iznad grijanih prostora
0,75
0,65
0,55
55 Program energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, ožujak 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/431066.pdf [30. travnja, 2017];
Program energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, svibanj 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/Program_EO_VS_ZGRADE.pdf [30. travnja, 2017];
Tablica 2.16 Koeficijenti prolaza topline k [W/m 2 K] za prozore i balkonska vrata u ovisnosti o ostakljenju i materijalu okvira prema JUS U.J5.600: Toplinska tehnika u građevinarstvu i tehnički uvjeti za projektiranje i građenje zgrada, 1987. g. 56
Ostakljenje
Bez okvira
Materijal okvira - grupe
1
2
3
Izolirajuće staklo 6-8 mm međuslojnog zraka (dva sloja stakla)
3,4
3,1
3,4
3,7
Izolirajuće staklo 8-10 mm međuslojnog zraka (dva sloja stakla)
3,2
3,0
3,3
3,5
Izolirajuće staklo 10-16 mm međuslojnog zraka (dva sloja stakla)
3,0
2,9
3,1
3,4
Dvostruko izolirajuće staklo 2x6-8 mm međuslojnog zraka (tri sloja stakla)
2,4
2,2
2,7
3,0
Dvostruko izolirajuće staklo 2x8-10 mm međuslojnog zraka (tri sloja stakla)izolirajuća stakla)
2,2
2,1
2,5
2,8
Dvostruko izolirajuće staklo 2x10-18 mm međuslojnog zraka (tri sloja stakla)
2,1
2,0
2,4
2,7
56 Program energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, ožujak 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/431066.pdf [30. travnja, 2017];
Program energetske obnove višestambenih zgrada za razdoblje od 2014. do 2020. godine s detaljnim planom za razdoblje od 2014. do 2016. godine, svibanj 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/Program_EO_VS_ZGRADE.pdf [30. travnja, 2017];
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
2.6.1.6.Karakteristično razdoblje izgradnje od 2006. do 2009. godine
Novi Tehnički propis o uštedi toplinske energije i toplinskoj zaštiti u zgradama (NN 79/05, 155/05, 74/06) , usvojen 2005. godine, predstavlja veliki napredak u toplinskoj zaštiti zgrada, a obuhvaća novogradnje i rekonstrukcije postojećih zgrada. Zgrade se grade prema energetskom konceptu, vodeći računa o njihovom oblikovanju, smještaju i orijentaciji u prostoru, u cilju smanjenja potrebne energije za grijanje i hlađenje 57 . Nosiva struktura zgrada je i dalje uglavnom armirani beton. Propisani su zahtjevi za građevne proizvode u proizvodnji i ugradbi u svrhu uštede toplinske energije i toplinske zaštite ovisno o vrsti građevnog proizvoda. Najveći dopušteni koeficijenti prolaza topline (U) za građevinske elemente, prema Tehničkom propisu o uštedi toplinske energije i toplinskoj zaštiti u zgradama (NN 79/05, 155/05, 74/06) te za prozore i vrata dani su tablicama u nastavku ( Tablica 2.17 i Tablica 2.18 ).
57 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf [30. travnja, 2017];
Tablica 2.17 Najveće dopuštene vrijednosti koeficijenta prolaska topline, U [W/(m 2 K)], građevnih dijelova s plošnom masom većom od 100 kg/m (prema srednjoj mjesečnoj temperaturi vanjskog zraka najhladnijeg mjeseca na lokaciji zgrade)
Građevni dio
U [W/(m 2 K)]
Q e,mj,min > + 3 °C
Q e,mj,min ≤ + 3 °C
Vanjski zidovi, zidovi prema garaži, tavanu
1,00
0,80
Zidovi prema negrijanom stubištu temperature veće od 0 °C, zidovi prema negrijanoj prostoriji
1,30
1,30
Zidovi prema tlu
1,00
0,80
Podovi na tlu (do dubine tlocrta prostorije 5 m)
0,80
0,65
Stropovi između stanova, stropovi između grijanih radnih prostorija različitih korisnika
1,40
1,40
Stropovi prema tavanu, stropovi prema negrijanoj prostoriji iznad
0,85
0,70
Stropovi prema negrijanom podrumu, stropovi prema negrijanoj prostoriji ispod
0,65
0,50
Ravni i kosi krov iznad grijanog prostora
0,70
0,55
Stropovi iznad vanjskog prostora, stropovi iznad garaže
0,45
0,40
Tablica 2.18 Najveće dopuštene vrijednosti koeficijenta prolaska topline, U [W/(m 2 K)] za prozore i vrata
Minimalna toplinska zaštita
Ostakljenje
Grijanje na >12°C
Grijanje na >12 i <18°C
Grijanje na
≥18°C
Prozori, balkonska vrata, krovni prozori i drugi prozirni elementi
-
≤1,8
<3,0
Kutija za rolete
≤0,8
-
-
Vanjska vrata s neprozirnim vratnim krilom
≤2,9
-
-
Nadalje, propis definira maksimalne dopuštene vrijednosti:
● godišnje potrebne topline za grijanje po jedinici ploštine korisne površine zgrade;
● maksimalne dopuštene vrijednosti koeficijenta transmisijskog toplinskog gubitka po jedinici oplošja grijanog dijela zgrade;
● zrakonepropusnosti omotača zgrade i provjetravanja prostora zgrade;
● učinka uređaja za povrat topline iz odlaznog zraka.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
2.6.1.7. Karakteristično razdoblje izgradnje od 2010. do 2011.godine
Godine 2008. donesen je Tehnički propis o racionalnoj uporabi energije i toplinskoj zaštiti u zgradama (NN 110/08, 89/09), čijim je stupanjem na snagu, 31. ožujka 2009. godine, prestao vrijediti Tehnički propis o uštedi toplinske energije i toplinskoj zaštiti u zgradama (NN 79/05, 155/05, 74/06) iz 2005. godine 58 . Propisom su značajno pooštreni dozvoljeni koeficijenti prolaska topline građevnih dijelova za novogradnje i rekonstrukcijske zahvate na postojećim zgradama(poglavito za vanjske zidove i stropove prema tavanu). Najveći dopušteni koeficijenti prolaza topline U za građevinske elemente prema Tehničkom propisu o racionalnoj uporabi energije i toplinskoj zaštiti u zgradama (NN 110/08, 89/09) te za prozore i vrata dani su tablicama u nastavku ( Tablica 2.19 i Tablica 2.20 ).
58 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf [30. travnja, 2017];
Tablica 2.19 Najveće dopuštene vrijednosti koeficijenta prolaska topline, U [W/(m 2 K)], građevnih dijelova s plošnom masom većom od 100 kg/m (prema srednjoj mjesečnoj temperaturi vanjskog zraka najhladnijeg mjeseca na lokaciji zgrade)
Građevni dio
U [W/(m 2 K)]
Qi ≥18 °C
12°C < Qi < 18 °C
Qe,mj, min >3 °C
Qe,mj, min ≤3 °C
Qe,mj, min >3 °C
Qe,mj, min ≤3 °C
Vanjski zidovi, zidovi prema garaži, tavanu
0,60
0,45
0,75
0,75
Prozori, balkonska vrata, krovni prozori, prozirni elementi pročelja
1,80
1,80
3,00
3,00
Ravni i kosi krovovi iznad grijanog prostora, stropovi prema tavanu
0,40
0,30
0,50
0,40
Stropovi iznad vanjskog zraka, stropovi iznad garaže
0,40
0,30
0,50
0,40
Zidovi i stropovi prema negrijanim prostorijama i negrijanom stubištu temperature više od 0°C
0,65
0,50
2,00
2,00
Zidovi prema tlu, podovi na tlu
0,50
0,50
0,80
0,65
Vanjska vrata, vrata prema negrijanom stubištu, s neprozirnim vratnim krilom
2,90
2,90
2,90
2,90
Stjenka kutije za rolete
0,80
0,80
0,80
0,80
Stropovi između stanova, stropovi između grijanih radnih prostorija različitih korisnika
1,40
1,40
1,40
1,40
Tablica 2.20 Najveće dopuštene vrijednosti koeficijenta prolaska topline, U [W/(m 2 K)] za prozore i vrata
Minimalna toplinska zaštita
Ostakljenje
Grijanje na
Grijanje na
Grijanje na
>12°C
>12 i <18°C
≥18°C
Prozori, balkonska vrata, krovni prozori i drugi prozirni elementi
-
≤1,8
<3,0
Kutija za rolete
≤0,8
-
-
Vanjska vrata s neprozirnim vratnim krilom
≤2,9
-
-
Nadalje, propis definira maksimalne dopuštene vrijednosti:
godišnje potrebne topline za grijanje po jedinici ploštine korisne površine zgrade;
maksimalne dopuštene vrijednosti koeficijenta transmisijskog toplinskog gubitka po jedinici oplošja grijanog dijela zgrade;
zrakonepropusnosti omotača zgrade i provjetravanje prostora zgrade.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
2.6.2. Sustavi grijanja
Sustavi grijanja se dijele na pojedinačna (lokalna) i centralna grijanja. Pojedinačna grijanja karakterizira izvor topline koji stvara toplinu, a ujedno i predaje toplinu zračenjem i konvekcijom u grijanu prostoriju. Kamini, kaljeve peći i željezne peći se koriste za izgaranje krutih goriva, dok se osim njih kod pojedinačnih sustava grijanja često koriste plinske peći, uljne peći i električne grijalice. Centralni sustavi grijanja podrazumijevaju izvor topline smješten na jednom mjestu u građevini te se cijevnom mrežom toplinska energija razvodi do ogrjevnih tijela koja su smještena u grijanim prostorijama, a sastoje se od sljedećih elemenata 59 :
Generator topline;
Dimovodni sustav;
Razvod toplinske energije;
Ogrjevna tijela;
Cirkulacijske pumpe;
Zaporne i regulacijske armature;
Ekspanzijski sustav;
Sustav regulacije i upravljanja.
59 Skupina autora, Priručnik za energetsko certificiranje zgrada, UNDP, Zagreb, 2010.
Sustavi daljinskih grijanja pripadaju u posebnu grupu centralnih sustava grijanja. Ložište se nalazi u centralnoj toplani iz koje se opskrbljuje toplinskom energijom jedna ili više građevina. Takva postrojenja imaju mogućnost rada u tzv. kogeneraciji ili trigeneraciji, što znači da se osim toplinske energije može proizvoditi električna i toplinska rashladna energija. Ovakav način rada omogućava veću učinkovitost sustava. Povijesno gledano krajem 19. i početkom 20. stoljeća dominantno su se koristili pojedinačni izvori topline poput peći, kamina i kaljevih peći koji su bili namijenjeni za grijanje određenih prostorija. Tijekom vremena su se mijenjali energenti grijanja ovisno o njihovoj dostupnosti i drugim karakteristikama, a danas se koriste sljedeći:
Loživo ulje;
Ukapljeni naftni plin;
Komadno drvo (cjepanice);
Sječka, peleti, briketi;
Električna energija;
Prirodni plin;
Energija Sunca, geotermalna energija i dr.
U razdoblju nakon 1960. godine dolazi do razvoja plinske mreže i distribucije prirodnog plina na području Republike Hrvatske, ali ne u značajnijem opsegu 60 , a koriste se i pojedinačni plinski grijači u obliku sobnih grijalica 61 .
60 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf [30. travnja, 2017];
61 Reknagel, Šprenger, Šramek, Čeperković (2004 ), Grejanje i klimatizacija uključujući toplu vodu i teniku lađenja. INTERKLIMA-GRAFIKA , Vrnjačka Banja.
U razdoblju od 1971. godine dolazi do ujednačenog rasta plinske mreže i sve većeg broja priključenih zgrada, čime dolazi do razvoja centralne pripreme topline i razvoda grijanja u zgradama. Također, dolazi do proširenja i razvoja vrelovodne i parovodne mreže te povećanja broja priključenih zgrada, poglavito u industriji 62 . Za grijanje se u velikoj mjeri koristi i loživo ulje (uljne peći i dr.) prvenstveno na područjima gdje nije razvijena plinska i toplovodna mreža. Razdoblje od 1981. godine karakterizira nastavak ujednačenog rasta plinske mreže i sve većeg broja priključenih zgrada, a ujedno i povećanje potrošnje prirodnog plina. Također, dolazi do proširenja i razvoja vrelovodne i parovodne mreže te povećanja broja priključenih zgrada, poglavito u industriji, ali u znatno manjem opsegu od plinske mreže. Zbog neujednačenog razvoja plinske i vrelovodne mreže na području Hrvatske, za grijanje se u velikoj mjeri koristi i loživo ulje, to rezultira dominantnom potrošnjom tekućih goriva 63 . U razdoblju od 1998. do 2004. godine dolazi do naglog povećanja plinske mreže, a time i broj priključenih potrošača naglo raste. Također, dolazi do proširenja i razvoja vrelovodne i parovodne mreže te povećanja broja priključenih zgrada, poglavito u industriji. Razvija se toplovodna i vrelovodna mreža u većim gradovima u Hrvatskoj (Sisak, Karlovac, Varaždin i dr.). Zbog neujednačenog razvoja plinske i vrelovodne mreže na području Hrvatske, za grijanje se i dalje u velikoj mjeri koristi loživo ulje, tako da ipak dominantnu ulogu u strukturi energije za energetske transformacije ima potrošnja tekućih goriva 64 . Tek u razdoblju od 2005. godine počinje sve veća primjena modernih, naprednih sustava i energetski učinkovitih tehnologija (kondenzacijski kotlovi, dizalice topline i dr.).
62 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf [30. travnja, 2017];
63 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf [30. travnja, 2017];
64 Program energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2020. godine s detaljnim planom energetske obnove komercijalnih zgrada za razdoblje od 2013. do 2016., prosinac 2013., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/dodatni/432768.pdf [30. travnja, 2017];
Tablicom u nastavku ( Tablica 2.21 ) dan je pregled korištenih tehničkih sustava, energenta i drugih podataka relevantnih za energetsku učinkovitost sustava grijanja za primorsku i kontinentalnu Hrvatsku, a prema kategorijama nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske prema namjeni definiranima u poglavlju 2.1. Navedeni podaci su podloga za analizu ključnih elemenata programa obnove zgrada.
Tablica 2.21 Pregled korištenih sustava grijanja za različita razdoblja izgradnje u kontinentalnoj i primorskoj Hrvatskoj
Izvor: REGEA, 2017
Čimbenici koji najviše utječu na odabir sustava grijanja su sljedeći 65 :
● vremenski uvjeti (geografska lokacija);
● položaj i tip zgrade (stambena, nestambena-poslovna, obrazovna, i dr.);
● vrijeme korištenja zgrade (24-satno, 8-satno, i dr.);
● raspoloživost izvora energije (električna energija, fosilna goriva, biomasa, drugi obnovljivi izvori energije);
● investicijski i pogonski troškovi;
● legislativa (zakoni, propisi, norme, preporuke);
● utjecaj na okoliš.
65 Balen I., Grijanje-kratka povijest, podjela sustava grijanja. Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb.
U današnje vrijeme je na tržištu velik izbor kotlova, no kako su energetski resursi ograničeni vrlo je važno odabirati sustav grijanja sa što većom učinkovitošću, a njihov pregled je dan u sljedećoj tablici ( Tablica 2.22 ).
Tablica 2.22 Pregled učinkovitosti različitih kotlova 66
Gorivo
Vrsta uređaja
Učinkovitost
Kruta goriva
Peći i štednjaci
60 do 75%
Kotlovi - starija izvedba
60 do 75%
Kotlovi - nova izvedba
80 do 90%
Kotlovi na različitu biomasu
82 do 92%
Peleti
87 do 92%
Sječka
85 do 90%
Kombinirani kotlovi
70 do 78%
Tekuća goriva
Kombinirani kotlovi (kruto gorivo)
65 do 75%
Standardni
85 do 90%
Nisko temperaturni
90 do 95%
Plinska goriva
Standardni
92 do 95%
Nisko temperaturni
95 do 98%
Kondenzacijski
do 108%
Izvor: REGEA, 2017
66 Skupina autora, Priručnik za energetsko certificiranje zgrada, UNDP, Zagreb, 2010.
Prema članku 66. Tehničkog propisa 67 , za zgrade veće od 50 m 2 koje moraju ispuniti zahtjeve energetskih svojstava i koje se griju na unutarnju temperaturu veću od 18 °C, obavezan je Elaborat alternativnih sustava opskrbe energijom, naročito decentraliziranih sustava opskrbe energijom korištenjem obnovljivih izvora energije, kogeneracijskih sustava, sustava s dizalicama topline i daljinskog grijanja i hlađenja. Zakon o gradnji obvezuje projektanta da prije izrade glavnog projekta zgrade koja mora ispunjavati zahtjeve energetske učinkovitosti, treba izraditi Elaborat alternativnih sustava opskrbe energijom i predati ga investitoru.
67 Tehnički propis o racionalnoj uporabi energije i toplinskoj zaštiti u zgradama. Zagreb NN 128/2015 (2428), dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2015_11_128_2428.html [30. travnja, 2017];
Bazirano na pozitivnim iskustvima i energetsko-ekološkoj s jedne i ekonomskoj optimalnosti s druge strane, daljinsko grijanje i/ili hlađenje temeljeno na energiji iz obnovljivih izvora je smjer u kojem se trebaju razvijati sustavi grijanja nacionalnog fonda zgrada Republike Hrvatske. Na područjima gdje nije primjenjivo daljinsko grijanje i/ili hlađenje trebali bi se ugrađivati pojedinačni sustavi koji također koriste obnovljive izvore energije poput kotlova na biomasu i dizalica topline. Imajući u vidu veliki energetski potencijal biomase kao i gospodarske koristi koje proizlaze iz njezinog iskorištavanje, veća primjena daljinskih sustava grijanja na biomasu je u nacionalnom interesu 68 .
68 Zakon o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji . Zagreb NN 100/2015 i 123/2016 (1937), dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2015_09_100_1937.html [30. travnja, 2017]
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
3. Analiza ključnih elemenata programa obnove zgrada
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
3.1. Tehničke mogućnosti za energetsku obnovu (retrofit) primjenom mjera energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije za svaku kategoriju zgrada
Za potrebe energetske obnove zgrada primjenom mjera energetske učinkovitosti (EnU) i obnovljivih izvora energije (OIE), pozornost se usmjerava na zgrade građene prije 1987. godine te na njihovu obnovu prema zahtjevima Tehničkog propisa . Navedeni fond zgrada izabran je zbog najvećeg potencijala ušteda i značajnog udjela u ukupnoj površini svih zgrada te je sukladan ciljevima mjera obnove zgrada opisanima u Nacrtu Četvrtog nacionalnog akcijskoa plana energetske učinkovitosti za razdoblje do kraja 2019. godine 69 . Preduvjet za provođenje mjera EnU i OIE je postojanje projektne dokumentacije u skladu s relevantnim zakonodavstvom. Također, preduvjet provedbi mjera EnU i OIE je provedeni energetski pregled zgrade koji uključuje razradu preporučenih mjera i uspostavu sustava gospodarenja energijom u zgradi.
69 Nacrt [10. svibnja 2017.]
Pri svakom postupku obnove zgrade, mjera energetske učinkovitosti koja ima prioritet je rekonstrukcija vanjske ovojnice grijanog prostora. Prednost ove mjere, uz značajne rezultirajuće uštede, leži u čestoj potrebi za redimenzioniranjem tehničkih sustava (poglavito sustava grijanja i hlađenja) nakon njene primjene zbog smanjenja energetskih potreba. Iako pri postupku obnove nije moguće u velikoj mjeri utjecati na arhitektonsko oblikovanje zgrade, pri obnovi svake zgrade zasebno potrebno je razmotriti mogućnosti oblikovanja arhitektonskih detalja zgrade poput pokretnih elemenata zasjenjenja, primjene većih staklenih površina na južnim (jugoistočnim, jugozapadnim) dijelovima pročelja, toplinsku zaštitu nezaštićenih istaka i prodora u svrhu eliminacije pojave toplinskih mostova i dr. Uz sve prethodno navedene aktivnosti, mjerom je potrebno zadovoljiti maksimalne dozvoljene koeficijente prolaska topline konstrukcijskih dijelova.
Standard gradnje zgrade gotovo nulte energije (nZEB standard) u Republici Hrvatskoj je u potpunosti definiran Tehničkim propisom o racionalnoj uporabi energije i toplinskoj zaštiti u zgradama. Člankom 9. EPBD Direktive utvrđen je poseban cilj da do 31. prosinca 2020. godine sve nove zgrade moraju biti zgrade s približno nultim ili vrlo niskim energetskim potrebama (zgrade gotovo nulte energije). Približno nulta odnosno vrlo niska količina energije trebala bi se u znatnoj mjeri pokrivati energijom iz obnovljivih izvora. Ista odredba vrijedi za zgrade javne namjene koje će se graditi nakon 31. prosinca 2018. godine. Usporedno sa zahtjevima za nove zgrade, Direktivom se zahtijeva od država članica da uspostave politike kojima će se poticati adaptacija zgrada koje se obnavljaju u zgrade približno nulte energije. Zakonodavni okvir i planovi u Republici Hrvatskoj koji opisuju nZEB standard:
Tehnički propis o racionalnoj uporabi energije i toplinskoj zaštiti u zgradama 70
Plan za povećanje zgrada gotovo nulte energije do 2020. godine 71
70 Tehnički propis o racionalnoj uporabi energije i toplinskoj zaštiti u zgradama. Zagreb NN 128/2015 (2428), dostupno na: http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2015_11_128_2428.html [30. travnja, 2017];
71 Nacionalni plan za povećanje zgrada gotovo nulte energije do 2020. godine, prosinac 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/PLAN_PBZ_0_energije_do_2020.pdf [30. travnja, 2017];
Svojstva zgrada gotovo nulte energije određena su prema karakteristikama fonda utvrđenim za definiciju referentnih zgrada, uz optimizaciju geometrijskih karakteristika s ciljem postizanja što niže razine potrebne energije za zadovoljavanje energetskih potreba zgrada. Definicija zgrade gotovo nulte energije u RH primjenjuje se za nove zgrade prema sljedećim namjenama:
jednoobiteljska zgrada;
višestambena zgrada;
uredska zgrada;
zgrada za obrazovanje;
zgrada za trgovinu (maloprodaja i veleprodaja);
zgrada hotela i restorana;
zgrada bolnica;
zgrada sportskih dvorana.
Zgrada gotovo nulte energije definirana je potrošnjom primarne energije za grijanje, hlađenje, ventilaciju, pripremu potrošne tople vode i rasvjetu te minimalnim udjelom obnovljivih izvora energije od 30% u primarnoj energiji potrebnoj za zadovoljavanje energetskih potreba zgrade. Tehničkim propisom definirana su ograničenja iznosa godišnje potrebne toplinske energije za grijanje po jedinici ploštine korisne površine zgrade Q’’ H,nd [kWh/(m 2 ·a)], godišnje isporučene energije E del te godišnje primarne energije E prim , koja uključuje energiju za grijanje, hlađenje, ventilaciju, pripremu potrošne tople vode te kod nestambenih zgrada i rasvjetu, za svaki tip zgrade prema namjeni. Planom povećanja broja zgrada gotovo nulte energije 72 potrebno je obuhvatiti najmanje 65.000 m² nestambenih zgrada godišnje s raspodjelom prema namjeni prikazanoj u sljedećoj tablici ( Tablica 3.1 ).
72 Nacionalni plan za povećanje zgrada gotovo nulte energije do 2020. godine, prosinac 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/PLAN_PBZ_0_energije_do_2020.pdf [30. travnja, 2017]
Tablica 3.1 Ciljana površina zgrada gotovo nulte energije prema namjeni godišnje
Ciljana površina zgrada gotovo nulte energije prema namjeni godišnje
Ciljana površina godišnje
[m²]
Specifični dodatni trošak u odnosu na novogradnju [HRK/m²]
Ukupni dodatni trošak u odnosu na novogradnju [HRK]
višestambene zgrade
90.700
1.512
137.138.400
hoteli i restorani
14.630
214
3.133.870
uredi
19.736
337
6.660.033
zgrade za trgovinu
20.879
408
8.528.265
zgrade bolnica
4.723
691
3.264.192
sportske dvorane
1.428
1.496
2.136.297
zgrade za obrazovanje
3.612
1.211
4.375.061
Izvor: Nacionalni plan za povećanje zgrada gotovo nulte energije do 2020. godine73
73 Nacionalni plan za povećanje zgrada gotovo nulte energije do 2020. godine, prosinac 2014., Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja, dostupno na: http://www.mgipu.hr/doc/Propisi/PLAN_PBZ_0_energije_do_2020.pdf [30. travnja, 2017]
sukladno Direktivi EPBD 2010/31/EU koja propisuje poticanje razmatranja ugradnje visokoučinkovitih alternativnih sustava u mjeri u kojoj je to tehnički, funkcionalno i gospodarski izvedivo te Direktivi RES 2009/28/EU koja propisuje obvezu uvođenja mjera za povećanje udjela energije iz obnovljivih izvora energije, uz prethodno opisanu mjeru rekonstrukcije vanjske ovojnice grijanog prostora zgrade, potrebno je provoditi i mjere povećanja EnU i ugradnje OIE navedene u nastavku.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
3.1.1.Mjera centralizacije i modernizacije sustava grijanja uz primjenu obnovljivih izvora energije
Mjera obuhvaća centralizaciju sustava grijanja, odnosno modernizaciju postojećih kotlovnica na način da se iste zamijene kotlovima na biomasu (piroliza, peleti i sječka), odnosno dizalicama topline te, ukoliko navedeno nije moguće iz tehničkih razloga (npr. zbog nedostatka prostora za spremnik biomase) uz već postojeći priključak na prirodni plin, niskotemperaturnim kondenzacijskim kotlovima na prirodni plin uz uporabu postojećih radijatorskih sustava. Ukoliko su ukupne energetske potrebe objekta male, a sustav pogodan niskotemperaturnom režimu grijanja te je izražena potreba za hlađenjem, preporučuje se primijeniti geotermalnu ili zračnu dizalicu topline za grijanje , hlađenje i p ripremu potrošne tople vode.
U svrhu definiranja najpogodnijeg načina grijanja, za svaku zgradu zasebno potrebno je razmotriti mogućnosti:
● zasebnog (samostalnog) kotlovskog sustava;
● sustava područnog grijanja - kotlovski sustav na biomasu - sječku (model ugovorne prodaje topline).
Kod zasebnih kotlovskih sustava kotlovnica se nalazi u sklopu zgrade na postojećoj lokaciji. U slučaju sustava područnog grijanja kotlovnica se ne mora nalaziti u zgradi već se može nalaziti u sklopu ostalih objekata priključenih na cijevni sustav. U ovome slučaju neophodno je osigurati podstanicu za predaju toplinske energije iz područnog grijanja objektu. Mjera uključuje primjenu regulacije i balansiranja sustava grijanja (termostatski setovi, regulatori diferencijalnog tlaka i frekventno upravljane pume i dr.), kao i provedbu detaljnog čišćenja cijevnog radijatorskog sustava i svih izmjenjivača. Za svaku zgradu zasebno potrebno je razmotriti i potrebu za rekonstrukcijom dimnjaka.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
3.1.2. Mjera centralizacije i modernizacije sustava hlađenja i ventilacije uz primjenu obnovljivih izvora energije
Mjera predviđa centralizaciju sustava hlađenja uz primjenu sustava dizalice topline za hlađenje prostora. U slučaju dostatnosti prirodne ventilacije potrebno je napomenuti da je kratko prozračivanje potpunim otvaranjem krila prozora i balkonskih vrata, osobito s aspekta zaštite od prehlade i uštede toplinske energije za grijanje i hlađenje (primjerice u jednakim vremenskim intervalima svakih sat vremena na 5 do 10 minuta ), bolje od trajnog prozračivanja kroz poluotvorena krila vrata ili prozora. U slučaju izvedbe prirodne ventilacije vertikalnim kanalima potrebno je osigurati stalno dovođenje svježeg zraka u odgovarajućim količinama te mogućnost regulacije izmjene zraka u prostorijama podesivim zaklopkama kanala uz obaveznu primjenu rekuperacije topline ili rashladne energije.
U slučaju potrebe za većom izmjenom zraka (veći broj korisnika ili opasnost od pojave kondenzacije vlage), potrebno je predvidjeti lokalni tlačno/odsisni sustav ventilacije s rekuperacijom za pojedine prostore (npr. hodnici i čekaonice). Poželjna je automatska regulacija ventilacije kojom će se, uz ostalo, omogućiti izmjena zraka ljeti tijekom noći (temperatura okolišnog zraka niža od temperature zraka u zgradi) što će rezultirati efektom hlađenja prostora. Uređaji za ventiliranje moraju ispuniti zahtjeve dane tablicom 4. iz Priloga B Tehničkog propisa .
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
3.1.3. Mjera centralizacije i modernizacije sustava pripreme potrošne tople vode uz primjenu obnovljivih izvora energije
U sklopu mjere predviđena je priprema potrošne tople vode u svakoj zgradi putem primarnog i sekundarnog izvora energije. Tijekom cijele godine, a naročito u zimskim mjesecima, potrošnu toplu vodu potrebno je pripremati pomoću kotlovskog sustava za grijanje, koji predstavlja primarni izvor toplinske energije. Solarni kolektorski sustav ili sekundarni izvor toplinske energije potrebno je predvidjeti i optimalno dimenzionirati na način da se kompletne potrebe za toplom vodom u razdoblju od mjeseca lipnja do rujna pokrivaju iz solarnog kolektorskog sustava. Na taj način se izbjegava rad kotla za pripremu manje količine tople vode dok nema potrebe za grijanjem te je samim tim godišnja efikasnost i životni vijek kotla veći. Primjenom ove mjere potrebno je obratiti pažnju na stvarne potrebe za potrošnom toplom vodom u ovisnosti o primarnoj funkciji objekata.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
3.1.4. Mjera modernizacije sustava rasvjete
Mjera modernizacije sustava rasvjete, u svrhu poboljšanja svjetlosne udobnosti korisnika, kao pripremnu radnju obavezno mora uključiti razmatranje kako u što većoj mjeri koristiti prirodno (dnevno) osvjetljenje. Za optimalno iskorištenje prirodnog osvjetljenja potrebno je razmotriti reorganizaciju prostora te smještanje unutarnjih pregrada koje reflektiraju dnevno svjetlo i doprinose njegovoj raspodjeli.
Tehničke karakteristike predloženih svjetlotehničkih rješenja unutarnje rasvjete zgrade moraju biti u skladu s normom HRN EN 12464-1:2008, energetskog razreda A, s RoHS smjernicama EU 2002/95/EC (ograničenje upotrebe štetnih tvari u električnoj i elektronskoj opremi), EuP smjernicama 2005/32/EC (smjernice za postavljanje okvira za ekološku konstrukciju uređaja potrošača energije) te smjernicama 2000/55/EC (smjernice za elektronske predspojne naprave). Preporučeni izvori svjetlosti su LED izvori svijetlosti visoke energetske učinkovitosti (minimalno 90 lm/W) i boje izvora svijetlosti (4000K ili niže) te faktora uzvrata boje CRI iznosa 85 ili više. Tehničke karakteristike predlaganih svjetlotehničkih rješenja vanjske rasvjete također moraju biti u skladu s normom HRN EN 13201 kao i Zakonom o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja (NN 114/11) . Obavezno treba primijeniti i regulaciju snage izvora svijetlosti koja će omogućiti energetske uštede i smanjenje svjetlosnog onečišćenja u kasno-noćnim satima.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
3.1.5.Mjera smanjenja potrošnje vode
Radi smanjenja potrošnje vode potrebno je predvidjeti senzorske slavine, štedne perlatore te vodokotliće sa smanjenim volumenom ispiranja. U svrhu pohrane kišnice (oborinske vode) te korištenja iste za održavanje travnatih površina oko zgrade, potrebno je predvidjeti spremnike za sakupljanje oborinske vode. U skladu s mogućnostima, preporučuje se iskoristiti prirodni pad terena, ukoliko isti postoji.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
3.1.6. Mjera ugradnje centralnog nadzornog i upravljačkog sustava
Mjera uključuje ugradnju centralnog nadzornog i upravljačkog sustava uz mogućnost daljinskog očitanja potrošnje svih energenata i vode. Pritom je potrebno planirati i izvršiti kabliranje svih mjernih mjesta (struja, voda, plin i dr.) te predvidjeti brojila s impulsnim izlazima. Ugradnjom centralnog nadzornog i upravljačkog sustava (CNUS) s jednog je mjesta moguće upravljati radom kotla, temperaturama u prostorijama, unutarnjom i vanjskom rasvjetom, sustavom navodnjavanja i ostalim sustavima koji doprinose povećanju energetske učinkovitosti. Potrebno je osigurati minimalni razred C sustava automatizacije i upravljanja prema normi HRN EN 15232.
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja
3.1.7. Ostale mjere energetske učinkovitosti i primjene obnovljivih izvora energije
Vezano uz potrošnju električne energije, potrebno je predvidjeti uređaj za kompenzaciju jalove energije, sukladno parametrima potrošnje električne energije (pogotovo s obzirom na sustav rasvjete i sustav hlađenja ukoliko se planira ugraditi). Također, preporučuje se ispitati mogućnost iskorištavanja površine krova za montažu fotonaponskih modula za proizvodnju električne energije za osobne potrebe s obzirom kako je trošak kapitalnog ulaganja za instalaciju 1MW instalirane snage fotonaponskog sustava po prvi puta u svjetskoj povijesti niža od 1MW instalirane snage vjetrogeneratora, što zapravo fotonaponske sustave čini najpovoljnijim izvorima električne energije iz obnovljivih izvora. Sa trendom pada cijene instalirane snage fotonaponskog sustava očekuje se da se do 2025. godine cijena 1MW biti oko 0,8 mil USD odnosno da će pasti za dodatnih 60% u odnosu na današnju cijenu instalirane snage 74 što će svakako utjecati na širu primjenu ovih sustava u sektoru zgradarstva.
74 IRENA – The power to change: solar and wind ost reduction potential to 2025 [online]. Dostupno na: http://www.irena.org/menu/index.aspx?mnu=Subcat&PriMenuID=36&CatID=141&SubcatID=2733 [30. travnja, 2017];
Komentirate u ime: Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja