Nacrt ključnih elementa Poziva na dostavu projektnih prijedloga
Provedba Programa izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom
u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.“
Specifični cilj 6i1 - Smanjena količina otpada koji se odlaže na odlagališta
Uvod
Cilj ovog Poziva na dostavu projektnih prijedloga (Poziv) je pružanje potpore jedinicama lokalne samouprave (JLS) u obliku dodjele bespovratnih sredstava koja će se koristiti za provedbu izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom sukladno Programu izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom koji je objavljen na http://www.mzoip.hr/hr/otpad/strategije-planovi-i-programi.html.
Sukladno Zakonu o održivom gospodarenju otpadom (NN 94/13, 73/17) (ZOGO) odgovorni dionici za provođenje izobrazno-informativnih aktivnosti na svom području su jedinice lokalne samouprave (JLS) koje su temeljem članka 28., stavak 1, točka 6. i članka 39. ZOGO-a dužne osigurati provedbu izobrazno-informativnih aktivnosti vezanih uz održivo gospodarenje otpadom.
Sukladno članku 28., stavak 2 ZOGO-a, više JLS-ova mogu sporazumno osigurati zajedničko ispunjenje jedne ili više obveza iz stavka 1. istog članka, odnosno mogu sporazumno osigurati zajedničko provođenje izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom na svom području.
Prema Programu izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom, a za potrebe ovog Poziva, jedinice lokalne samouprave dijele se na četiri kategorije i Grad Zagreb:
-I. kategoriju čine jedinice lokalne samouprave do 10 000 stanovnika,
-II. kategoriju čine jedinice lokalne samouprave s više od 10 000 do 40 000 stanovnika,
-III. kategoriju čine jedinice lokalne samouprave s više od 40 000 do 100 000 stanovnika,
-IV. kategoriju čine jedinice lokalne samouprave s više od 100 000 stanovnika,
-Grad Zagreb.
Bespovratna sredstva u okviru ovog Poziva dodjeljivat će se putem otvorenog postupka dodjele u modalitetu trajnog poziva. Postupak dodjele započinje zaprimanjem prvog projektnog prijedloga, a rok za podnošenje projektnih prijedloga završava danom odobrenja posljednjeg projektnog prijedloga koji udovolji svim kriterijima, a kojim se iscrpljuju raspoloživa financijska sredstva, odnosno najkasnije do 31. prosinca 2018. godine.
U modalitetu trajnog poziva se vrši provjera kvalitativnih aspekata projektnih prijedloga i udovoljavanja pozivom utvrđenog kvalitativnog minimuma (praga), bez međusobne usporedbe projektnih prijedloga, po načelu prvenstva prema datumu i vremenu podnošenja pojedinog projektnog prijedloga.
Indikativni popis uvjeta za prihvatljivost prijavitelja
Prihvatljivi prijavitelji u sklopu ovog Poziva su jedinice lokalne samouprave Republike Hrvatske koje prijavljuju projekt provođenja izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom na području koje obuhvaća više od 10 000 stanovnika1.
1Prijavitelj koji je JLS iz I. kategorije (do 10 000 stanovnika) smatrat će se prihvatljivim prijaviteljem u sklopu ovog Poziva, ukoliko će sporazumnim udruživanjem s JLS/JLS-ovima iz bilo koje kategorije osigurati zajedničko provođenje izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom, na način da ukupni zbroj stanovnika JLS koje se udružuju prelazi 10 000 stanovnika.
Broj stanovnika pojedine JLS će se provjeravati uvidom u Popis stanovništva, kućanstava i stanova 2011. godine Državnog zavoda za statistiku https://www.dzs.hr/hrv/censuses/census2011/results/censustabshtm.htm.
Indikativni popis prihvatljivih aktivnosti
Prihvatljive aktivnosti koje se mogu financirati u okviru ovog Poziva su:
1.Izobrazno-informativne aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom, što uključuje:
-Letci za sprječavanje nastanka otpada, odgovorno postupanje s otpadom, odvojeno sakupljanje otpada, ponovnu uporabu predmeta, kompostiranje;
-Vodič (brošure) za sprječavanje nastanka otpada, odgovorno postupanje s otpadom, odvojeno sakupljanje otpada, ponovnu uporabu predmeta, kompostiranje;
-Plakati za sprječavanje nastanka otpada, odgovorno postupanje s otpadom, odvojeno sakupljanje otpada, ponovnu uporabu predmeta, kompostiranje;
-Specijalizirane radijske emisije o gospodarenju otpadom;
-Specijalizirane TV emisije o gospodarenju otpadom;
-Uspostavljanje mrežne stranice o gospodarenju otpadom gradova i općina ili nadogradnja postojeće stranice JLS sadržajima vezano uz održivo gospodarenje otpadom;
-Javne i edukacijske tribine na temu održivog gospodarenja otpadom;
-Radionice za djecu;
-Kostimirani igrokazi i predstave za predškolsku djecu na temu održivog gospodarenja otpadom;
-Obilježavanje datuma vezanih uz zaštitu okoliša;
-Natjecanje u školama u izradi kreativnih stvari od prethodno prikupljenog otpada;
-Informativno-obrazovni materijali za predškolsku (edukativne slikovnice, igre i/ili bojanke za djecu) i školsku djecu o održivom gospodarenju otpadom;
-Radijski edukativno-promotivni spotovi o gospodarenju otpadom;
-Televizijski edukativno-promotivni spotovi o gospodarenju otpadom;
-Izrada aplikacije za održivo gospodarenje otpadom za pametne telefone;
-Elektronski oglasi za objavu na internetskim portalima;
-Plaćeni oglasi u tiskanim medijima;
-Nagrada (prigodni pokloni) za najbolji gradski odbor / četvrt / zgradu u praksama odvajanja otpada;
-Letci za strane turiste na ulazima u turističke centre i zajednice s uputama za odgovorno postupanje s otpadom;
-Naljepnice za označavanje kanti i kontejnera za strane turiste s uputama za odgovorno postupanje s otpadom,
-Uključivanje mjera koje promoviraju ravnopravnosti žena i muškaraca i zabranu diskriminacije, te prilagođenost za osobe s invaliditetom u izobrazno-informativne aktivnosti.
2.Upravljanje projektom, što uključuje angažiranje tvrtki koje će biti zadužene za poslove upravljanja i administraciju projekta, pripremu i provedbu nabave te ostale aktivnosti povezane s upravljanje projektom.
Sve aktivnosti moraju uključivati mjere promidžbe i vidljivosti, što uključuje aktivnosti koje je prijavitelj/korisnik posebno dužan poduzeti kako bi objavio činjenicu da EU sufinancira projekt te da je projekt koji se provodi u sklopu OPKK sufinanciran sredstvima KF-a.
Indikativno, ukupni iznos bespovratnih sredstava koja se mogu dodijeliti u okviru Poziva
Ukupan raspoloživ iznos bespovratnih sredstava iz Kohezijskog fonda za dodjelu u okviru ovog Poziva je 47.200.000,00 HRK (četrdestsedamiljunaidvijestotisućakuna).
Indikativno, najniži i najviši iznos bespovratnih sredstava koja se mogu dodijeliti u okviru predmetne dodjele
Najniži odnosno najviši dopušteni iznos bespovratnih sredstava koji može biti dodijeljen pojedinačnom projektnom prijedlogu u sklopu ovog Poziva je kako slijedi:
Jedinica lokalne samouprave (JLS)*
Najniži dopušteni iznos bespovratnih sredstava koji može biti dodijeljen pojedinačnom projektnom prijedlogu u sklopu ovog Poziva (KN)
Najviši dopušteni iznos bespovratnih sredstava koji može biti dodijeljen pojedinačnom projektnom prijedlogu u sklopu ovog Poziva (KN)
II. kategorija
(više od 10 000 do 40 000 stanovnika)
250.000,00
500.000,00
III. kategorija
(više od 40 000 do 100 000 stanovnika)
500.000,00
1.200.000,00
IV. kategorija
(više od 100 000 stanovnika)
1.500.000,00
2.500.000,00
Grad Zagreb
2.500.000,00
3.600.000,00
* Ukoliko će više JLS sporazumno osigurati zajedničko provođenje izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom na svom području, najniži odnosno najviši dopušteni iznos bespovratnih sredstava koji može biti dodijeljen pojedinačnom projektnom prijedlogu u sklopu ovog Poziva ovisi o ukupnom zbroju stanovnika JLS koje se udružuju, odnosno projektni prijedlog prijavitelja će se svrstavati u jednu od navedenih kategorija JLS sukladno ukupnom zbroju stanovnika JLS koje se udružuju1.
1Sve varijante udruživanja su dopuštene, odnosno JLS se mogu međusobno udruživati bilo iz iste ili različite kategorije.
Indikativni udio prijavitelja u sufinanciranju
Iznos bespovratnih sredstava Kohezijskog fonda (KF) po pojedinom projektnom prijedlogu koji se može dodijeliti u sklopu ovog Poziva iznosi maksimalno 85,0000000% od ukupnog iznosa prihvatljivih troškova projekta.
Prijavitelj (Korisnik) se obvezuje iz vlastitih sredstava ili vanjskim financiranjem, odnosno svime što ne predstavlja sredstva iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova, osigurati:
a)sredstva za financiranje razlike između iznosa ukupnih prihvatljivih izdataka projektnog prijedloga te iznosa bespovratnih sredstava iz KF-a dodijeljenih za financiranje prihvatljivih izdataka u sklopu ovog Poziva, i
b)sredstva za financiranje ukupnih neprihvatljivih izdataka unutar projektnog prijedloga.
Indikativna prihvatljiva lokacija projekta
Projektne aktivnosti moraju se provoditi na području Republike Hrvatske.
Indikativni popis osnovnih kriterija prihvatljivosti i kriterija odabira projektnih prijedloga
Prijaviteljprijavljuje projekt provođenja izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom koji obuhvaća područje s više od 10 000 stanovnika.
Prijavitelj je u sklopu projektnog prijedloga obvezan dostaviti razrađeni komunikacijski plan jedinice/a lokalne samouprave o održivom gospodarenju otpadom, a minimalni obvezni sadržaj istog će biti propisan u sklopu predmetnog Poziva.
Projekt je u skladu s Planom gospodarenja otpadom RH za razdoblje 2017.-2022. (NN 3/17), Mjerom 5.2. Provedba aktivnosti predviđenih Programom izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom u svrhu ostvarivanja Cilja 5. Kontinuirano provoditi izobrazno-informativne aktivnosti.
Minimalno 80% stanovništva na području obuhvata projekta mora biti obuhvaćeno provedenim izobrazno-informativnim aktivnostima.
Indikativni popis popratne dokumentacije koja će se zahtijevati od prijavitelja
Indikativni popis popratne dokumentacije koja će se zahtijevati od prijavitelja naveden je kako slijedi:
Dokument
Obvezno (da ili ne)
1.Prijavni obrazac1
da
2.Komunikacijski plan o održivom gospodarenju otpadom jedinice/a lokalne samouprave
da
3.Izjava prijavitelja
da
4.Sporazum o udruživanju
ako je primjenjivo
5.Izjava prijavitelja o osiguranju vlastitog udjela sufinanciranja
da
6.Detaljan troškovnik projekta razrađen po stavkama za koja se traže sredstva (u excel formatu, u kojem je potrebno uključiti link kao dokaz informacije o trošku)
da
Indikativni popis neprihvatljivih izdataka
Planirani izdaci projekta moraju biti u skladu s Pravilnikom o prihvatljivosti izdataka (Narodne novine 143/14) i dodatnim uvjetima za prihvatljivost izdataka primjenjivima na predmetnu dodjelu.
Tijekom provedbe projekta, prijavitelj (korisnik) se mora pridržavati postupaka javne nabave sukladno Zakonu o javnoj nabavi (Narodne novine 120/2016).
Troškovi koji uključuju nabavu bit će prihvatljivi samo pod uvjetom da je nabava provedena u skladu s načelima i postupcima utvrđenima u dokumentaciji Poziva te Općim i Posebnim uvjetima Ugovora (koji će biti sastavni dio Uputa za prijavitelje). Nepridržavanje ovih postupaka odrazit će se na prihvatljivost izdataka, a Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kao Posredničko tijelo razine 2 prilikom provjere zahtjeva za nadoknadom sredstava u tijeku provedbe projekta, može proglasiti vezane troškove neprihvatljivima.
1Prijavni obrazac će biti objavljen na sljedećoj mrežnoj stranici: http://efondovi.mrrfeu.hr. Na navedenoj stranici nalazi se Korisnički priručnik za popunjavanje Prijavnog obrasca. Aplikacija podržava sljedeće Internet preglednike: Internet Explorer 9 ili novije verzije te Google Chrome 23.0 ili novije verzije. Prijavni obrazac potrebno je dostaviti (podnijeti) u elektroničkom formatu putem sustava eFondovi od strane ovlaštene osobe Prijavitelja, autentificirane kroz uslugu Nacionalnog identifikacijskog i autentifikacijskog sustava.
Nacrt ključnih elementa Poziva na dostavu projektnih prijedloga
Provedba Programa izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom
u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.“
Specifični cilj 6i1 - Smanjena količina otpada koji se odlaže na odlagališta
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Uvod
Cilj ovog Poziva na dostavu projektnih prijedloga (Poziv) je pružanje potpore jedinicama lokalne samouprave (JLS) u obliku dodjele bespovratnih sredstava koja će se koristiti za provedbu izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom sukladno Programu izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom koji je objavljen na http://www.mzoip.hr/hr/otpad/strategije-planovi-i-programi.html .
Sukladno Zakonu o održivom gospodarenju otpadom (NN 94/13, 73/17) (ZOGO) odgovorni dionici za provođenje izobrazno-informativnih aktivnosti na svom području su jedinice lokalne samouprave (JLS) koje su temeljem članka 28., stavak 1, točka 6. i članka 39. ZOGO-a dužne osigurati provedbu izobrazno-informativnih aktivnosti vezanih uz održivo gospodarenje otpadom.
Sukladno članku 28., stavak 2 ZOGO-a, više JLS-ova mogu sporazumno osigurati zajedničko ispunjenje jedne ili više obveza iz stavka 1. istog članka, odnosno mogu sporazumno osigurati zajedničko provođenje izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom na svom području.
Prema Programu izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom , a za potrebe ovog Poziva, jedinice lokalne samouprave dijele se na četiri kategorije i Grad Zagreb:
- I. kategoriju čine jedinice lokalne samouprave do 10 000 stanovnika,
- II. kategoriju čine jedinice lokalne samouprave s više od 10 000 do 40 000 stanovnika,
- III. kategoriju čine jedinice lokalne samouprave s više od 40 000 do 100 000 stanovnika,
- IV. kategoriju čine jedinice lokalne samouprave s više od 100 000 stanovnika,
- Grad Zagreb.
Bespovratna sredstva u okviru ovog Poziva dodjeljivat će se putem otvorenog postupka dodjele u modalitetu trajnog poziva. Postupak dodjele započinje zaprimanjem prvog projektnog prijedloga, a rok za podnošenje projektnih prijedloga završava danom odobrenja posljednjeg projektnog prijedloga koji udovolji svim kriterijima, a kojim se iscrpljuju raspoloživa financijska sredstva, odnosno najkasnije do 31. prosinca 2018. godine.
U modalitetu trajnog poziva se vrši provjera kvalitativnih aspekata projektnih prijedloga i udovoljavanja pozivom utvrđenog kvalitativnog minimuma (praga), bez međusobne usporedbe projektnih prijedloga, po načelu prvenstva prema datumu i vremenu podnošenja pojedinog projektnog prijedloga.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Indikativni popis uvjeta za prihvatljivost prijavitelja
Prihvatljivi prijavitelji u sklopu ovog Poziva su jedinice lokalne samouprave Republike Hrvatske koje prijavljuju projekt provođenja izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom na području koje obuhvaća više od 10 000 stanovnika 1 .
1 Prijavitelj koji je JLS iz I. kategorije (do 10 000 stanovnika) smatrat će se prihvatljivim prijaviteljem u sklopu ovog Poziva, ukoliko će sporazumnim udruživanjem s JLS/JLS-ovima iz bilo koje kategorije osigurati zajedničko provođenje izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom, na način da ukupni zbroj stanovnika JLS koje se udružuju prelazi 10 000 stanovnika.
Broj stanovnika pojedine JLS će se provjeravati uvidom u Popis stanovništva, kućanstava i stanova 2011. godine Državnog zavoda za statistiku https://www.dzs.hr/hrv/censuses/census2011/results/censustabshtm.htm.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Indikativni popis prihvatljivih aktivnosti
Prihvatljive aktivnosti koje se mogu financirati u okviru ovog Poziva su:
1. Izobrazno-informativne aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom, što uključuje:
- Letci za sprječavanje nastanka otpada, odgovorno postupanje s otpadom, odvojeno sakupljanje otpada, ponovnu uporabu predmeta, kompostiranje;
- Vodič (brošure) za sprječavanje nastanka otpada, odgovorno postupanje s otpadom, odvojeno sakupljanje otpada, ponovnu uporabu predmeta, kompostiranje;
- Plakati za sprječavanje nastanka otpada, odgovorno postupanje s otpadom, odvojeno sakupljanje otpada, ponovnu uporabu predmeta, kompostiranje;
- Specijalizirane radijske emisije o gospodarenju otpadom;
- Specijalizirane TV emisije o gospodarenju otpadom;
- Uspostavljanje mrežne stranice o gospodarenju otpadom gradova i općina ili nadogradnja postojeće stranice JLS sadržajima vezano uz održivo gospodarenje otpadom;
- Javne i edukacijske tribine na temu održivog gospodarenja otpadom;
- Radionice za djecu;
- Kostimirani igrokazi i predstave za predškolsku djecu na temu održivog gospodarenja otpadom;
- Obilježavanje datuma vezanih uz zaštitu okoliša;
- Natjecanje u školama u izradi kreativnih stvari od prethodno prikupljenog otpada;
- Informativno-obrazovni materijali za predškolsku (edukativne slikovnice, igre i/ili bojanke za djecu) i školsku djecu o održivom gospodarenju otpadom;
- Radijski edukativno-promotivni spotovi o gospodarenju otpadom;
- Televizijski edukativno-promotivni spotovi o gospodarenju otpadom;
- Izrada aplikacije za održivo gospodarenje otpadom za pametne telefone;
- Elektronski oglasi za objavu na internetskim portalima;
- Plaćeni oglasi u tiskanim medijima;
- Nagrada (prigodni pokloni) za najbolji gradski odbor / četvrt / zgradu u praksama odvajanja otpada;
- Letci za strane turiste na ulazima u turističke centre i zajednice s uputama za odgovorno postupanje s otpadom;
- Naljepnice za označavanje kanti i kontejnera za strane turiste s uputama za odgovorno postupanje s otpadom,
- Uključivanje mjera koje promoviraju ravnopravnosti žena i muškaraca i zabranu diskriminacije, te prilagođenost za osobe s invaliditetom u izobrazno-informativne aktivnosti.
2. Upravljanje projektom , što uključuje angažiranje tvrtki koje će biti zadužene za poslove upravljanja i administraciju projekta, pripremu i provedbu nabave te ostale aktivnosti povezane s upravljanje projektom.
Sve aktivnosti moraju uključivati mjere promidžbe i vidljivosti, što uključuje aktivnosti koje je prijavitelj/korisnik posebno dužan poduzeti kako bi objavio činjenicu da EU sufinancira projekt te da je projekt koji se provodi u sklopu OPKK sufinanciran sredstvima KF-a.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Indikativno, ukupni iznos bespovratnih sredstava koja se mogu dodijeliti u okviru Poziva
Ukupan raspoloživ iznos bespovratnih sredstava iz Kohezijskog fonda za dodjelu u okviru ovog Poziva je 47.200.000,00 HRK ( četrdestsedamiljunaidvijestotisućakuna ).
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Indikativno, najniži i najviši iznos bespovratnih sredstava koja se mogu dodijeliti u okviru predmetne dodjele
Najniži odnosno najviši dopušteni iznos bespovratnih sredstava koji može biti dodijeljen pojedinačnom projektnom prijedlogu u sklopu ovog Poziva je kako slijedi:
Jedinica lokalne samouprave (JLS)*
Najniži dopušteni iznos bespovratnih sredstava koji može biti dodijeljen pojedinačnom projektnom prijedlogu u sklopu ovog Poziva (KN)
Najviši dopušteni iznos bespovratnih sredstava koji može biti dodijeljen pojedinačnom projektnom prijedlogu u sklopu ovog Poziva (KN)
II. kategorija
(više od 10 000 do 40 000 stanovnika)
250.000,00
500.000,00
III. kategorija
(više od 40 000 do 100 000 stanovnika)
500.000,00
1.200.000,00
IV. kategorija
(više od 100 000 stanovnika)
1.500.000,00
2.500.000,00
Grad Zagreb
2.500.000,00
3.600.000,00
* Ukoliko će više JLS sporazumno osigurati zajedničko provođenje izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom na svom području, najniži odnosno najviši dopušteni iznos bespovratnih sredstava koji može biti dodijeljen pojedinačnom projektnom prijedlogu u sklopu ovog Poziva ovisi o ukupnom zbroju stanovnika JLS koje se udružuju, odnosno projektni prijedlog prijavitelja će se svrstavati u jednu od navedenih kategorija JLS sukladno ukupnom zbroju stanovnika JLS koje se udružuju 1 .
1 Sve varijante udruživanja su dopuštene, odnosno JLS se mogu međusobno udruživati bilo iz iste ili različite kategorije.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Indikativni udio prijavitelja u sufinanciranju
Iznos bespovratnih sredstava Kohezijskog fonda (KF) po pojedinom projektnom prijedlogu koji se može dodijeliti u sklopu ovog Poziva iznosi maksimalno 85,0000000% od ukupnog iznosa prihvatljivih troškova projekta.
Prijavitelj (Korisnik) se obvezuje iz vlastitih sredstava ili vanjskim financiranjem, odnosno svime što ne predstavlja sredstva iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova, osigurati:
a) sredstva za financiranje razlike između iznosa ukupnih prihvatljivih izdataka projektnog prijedloga te iznosa bespovratnih sredstava iz KF-a dodijeljenih za financiranje prihvatljivih izdataka u sklopu ovog Poziva, i
b) sredstva za financiranje ukupnih neprihvatljivih izdataka unutar projektnog prijedloga.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Indikativna prihvatljiva lokacija projekta
Projektne aktivnosti moraju se provoditi na području Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Indikativni popis osnovnih kriterija prihvatljivosti i kriterija odabira projektnih prijedloga
Prijavitelj prijavljuje projekt provođenja izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom koji obuhvaća područje s više od 10 000 stanovnika.
Prijavitelj je u sklopu projektnog prijedloga obvezan dostaviti razrađeni komunikacijski plan jedinice/a lokalne samouprave o održivom gospodarenju otpadom, a minimalni obvezni sadržaj istog će biti propisan u sklopu predmetnog Poziva.
Projekt je u skladu s Planom gospodarenja otpadom RH za razdoblje 2017.-2022. (NN 3/17), Mjerom 5.2. Provedba aktivnosti predviđenih Programom izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom u svrhu ostvarivanja Cilja 5. Kontinuirano provoditi izobrazno-informativne aktivnosti.
Projekt je u skladu s Programom izobrazno-informativnih aktivnosti o održivom gospodarenju otpadom koji je objavljen na http://www.mzoip.hr/hr/otpad/strategije-planovi-i-programi.html .
Minimalno 80% stanovništva na području obuhvata projekta mora biti obuhvaćeno provedenim izobrazno-informativnim aktivnostima.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Indikativni popis popratne dokumentacije koja će se zahtijevati od prijavitelja
Indikativni popis popratne dokumentacije koja će se zahtijevati od prijavitelja naveden je kako slijedi:
Dokument
Obvezno (da ili ne)
1. Prijavni obrazac 1
da
2. Komunikacijski plan o održivom gospodarenju otpadom jedinice/a lokalne samouprave
da
3. Izjava prijavitelja
da
4. Sporazum o udruživanju
ako je primjenjivo
5. Izjava prijavitelja o osiguranju vlastitog udjela sufinanciranja
da
6. Detaljan troškovnik projekta razrađen po stavkama za koja se traže sredstva (u excel formatu, u kojem je potrebno uključiti link kao dokaz informacije o trošku)
da
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
Indikativni popis neprihvatljivih izdataka
Planirani izdaci projekta moraju biti u skladu s Pravilnikom o prihvatljivosti izdataka (Narodne novine 143/14) i dodatnim uvjetima za prihvatljivost izdataka primjenjivima na predmetnu dodjelu.
Tijekom provedbe projekta, prijavitelj (korisnik) se mora pridržavati postupaka javne nabave sukladn o Zakonu o javnoj nabavi (Narodne novine 120/2016).
Troškovi koji uključuju nabavu bit će prihvatljivi samo pod uvjetom da je nabava provedena u skladu s načelima i postupcima utvrđenima u dokumentaciji Poziva te Općim i Posebnim uvjetima Ugovora (koji će biti sastavni dio Uputa za prijavitelje). Nepridržavanje ovih postupaka odrazit će se na prihvatljivost izdataka, a Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost kao Posredničko tijelo razine 2 prilikom provjere zahtjeva za nadoknadom sredstava u tijeku provedbe projekta, može proglasiti vezane troškove neprihvatljivima.
1 Prijavni obrazac će biti objavljen na sljedećoj mrežnoj stranici: http://efondovi.mrrfeu.hr. Na navedenoj stranici nalazi se Korisnički priručnik za popunjavanje Prijavnog obrasca. Aplikacija podržava sljedeće Internet preglednike: Internet Explorer 9 ili novije verzije te Google Chrome 23.0 ili novije verzije. Prijavni obrazac potrebno je dostaviti (podnijeti) u elektroničkom formatu putem sustava eFondovi od strane ovlaštene osobe Prijavitelja, autentificirane kroz uslugu Nacionalnog identifikacijskog i autentifikacijskog sustava.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike