(1) Ovim Pravilnikom propisuju se uvjeti i način osposobljavanja kandidata za vozače pojedine kategorije vozila (u daljnjem tekstu: osposobljavanje), Plan i okvirni program osposobljavanja, prostorni uvjeti, nastavna sredstva, pomagala i oprema potrebni za izvođenje osposobljavanja, vođenje evidencija i dokumentacije o osposobljavanju kandidata za vozače, obliku dopuštenja (licence) te sadržaju drugih obrazaca u vezi s osposobljavanjem kandidata za vozača i provođenju vozačkih ispita.
(2) Ovim se Pravilnikom u pravni poredak Republike Hrvatske prenose sljedeće Direktive Europske unije:
- Direktiva 2006/126/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 20. prosinca 2006. o vozačkim dozvolama (preinačena) (Tekst značajan za EGP) (SL L 403, 30. 12. 2006.)
- Direktiva Komisije 2011/94/EU od 28. studenoga 2011. o izmjeni Direktive 2006/126/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o vozačkim dozvolama (SL L 314, 29. 11. 2011.)
- Direktiva Komisije 2012/36/EU od 19. studenoga 2012. o izmjeni Direktive 2006/126/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o vozačkim dozvolama (Tekst značajan za EGP) (SL L 321, 20. 11. 2012.). (NN, 151/2013)
- Direktiva komisije 2013/47/EU оd 2. listopada 2013. o izmjeni Direktive 2006/126/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o vozačkim dozvolama (SL L 261, 03. 10. 2013.)
- Direktiva Komisije 2014/85/EU оd 1. srpnja 2014. o izmjeni Direktive 2006/126/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o vozačkim dozvolama (SL L 194, 02. 07. 2014.)
- Direktiva Komisije 2015/653/EU оd 24. travnja 2015. o izmjeni Direktive 2006/126/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o vozačkim dozvolama (SL L 107, 25. 04. 2015.)
- Direktiva Komisije 2016/1106/EU оd 7. srpnja 2016. o izmjeni Direktive 2006/126/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o vozačkim dozvolama (SL L 183, 08. 07. 2016.)
Ukupno komentara:
Ukupno općih komentara:
Ukupno nadopuna teksta:
24
Komentiraj
I. UVJETI I NAČIN OSPOSOBLJAVANJA
0
Komentiraj
1. Uvjeti za osposobljavanje
0
Komentiraj
Članak 2.
(1) Osposobljavanje iz nastavnog predmeta Prometni propisi i sigurnosna pravila (PPSP), Pružanje prve pomoći osobama ozlijeđenim u prometnoj nesreći (PPP) i Upravljanje vozilom (UV) provodi se na temelju Plana i okvirnog programa osposobljavanja kandidata za vozače koji proizlazi iz Programa vozačkog ispita i prema cjeniku za uslugu osposobljavanja kandidata za vozače za pojedinu kategoriju vozila kojeg samostalno izrađuje pravna osoba ili fizička osoba (obrtnik) – autoškola.
(2) Plan i okvirni program osposobljavanja kandidata za vozače tiskan je uz ovaj Pravilnik i čini njegov sastavni dio (Privitak 1).
0
Komentiraj
Članak 3.
(1) Osposobljavanje iz nastavnih predmeta PPSP i UV mogu provoditi autoškole koje ispunjavaju propisane uvjete iz članka 202. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (»Narodne novine« broj 67/08., 48/10, 74/11, 80/13, 158/13, 92/14, 64/15 i 108/17 – dalje u tekstu: Zakon) i posjeduju odobrenje za rad, o čemu ovlaštenoj stručnoj organizaciji iz članka 206. Zakona (ovlaštena stručna organizacija) dostavljaju Pravilnik o organizaciji i uvjetima rada autoškole u elektroničkom obliku ili putem jedinstvenog informatičkog sustava.
(2) O svim promjenama uvjeta iz stavka 1. ovoga članka, autoškola je dužna izvijestiti ovlaštenu stručnu organizaciju elektroničkim putem ili putem jedinstvenog informatičkog sustava najkasnije sljedeći dan po promjeni uvjeta, a ovlaštena stručna organizacija dužna je izmijenjeni Pravilnik o organizaciji i uvjetima rada autoškole proslijediti Ministarstvu unutarnjih poslova (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) u roku osam dana od dana njegova primitka.
6
Komentiraj
Članak 4.
(1) Pravilnik o organizaciji i uvjetima rada autoškole iz članka 3. stavka 1. ovoga Pravilnika mora sadržavati podatke o:
- pravnom statusu podnositelja zahtjeva te odgovornosti osoba s pravom zastupanja,
- adresi poslovnog prostora,
- stručnoj osposobljenosti djelatnika,
- vozilima za osposobljavanje,
- učionici,
- nastavnim sredstvima i pomagalima, sukladno programu i kategorijama vozila za koje autoškola provodi osposobljavanje,
- prometnom vježbalištu,
- uredskom prostoru.
(2) Ako autoškola promijeni učionicu, uredski prostor ili prometno vježbalište, može nastaviti osposobljavati kandidate za vozače nakon što ovlaštena stručna organizacija utvrdi da ispunjava propisane uvjete i o tome obavijesti Ministarstvo.
3
Komentiraj
2. Djelatnici autoškole
0
Komentiraj
Članak 5.
(1) Stručni djelatnici autoškole mogu u okviru radnog vremena kombinirati obavljanje poslova tako da jedna osoba može obavljati poslove:
- stručnog voditelja i predavača u autoškoli, a prema potrebi i osposobljavati kandidate za vozače i kao instruktor vožnje, ako ispunjava propisane uvjete i ima valjane dozvole,
- predavača u autoškoli, a prema potrebi i osposobljavati kandidate za vozače i kao instruktor vožnje, ako ispunjava propisane uvjete i ima valjanu dozvolu,
- instruktora vožnje ako ispunjava propisane uvjete i ima valjane dozvole.
(2) Osoba iz stavka 1. ovoga članka ne smije obavljati poslove više od broja nastavnih sati određenog radnim vremenom sukladno odredbama zakona kojim se uređuju radni odnosi.
7
Komentiraj
Članak 6.
(1) Stručni voditelj odgovara za rad autoškole i obavlja sljedeće poslove:
- organizira osposobljavanje kandidata za vozače u skladu s važećim propisima,
- odgovara za urednost i čuvanje upisne dokumentacije,
- u ime autoškole sklapa i ovjerava ugovore s kandidatima za vozače kada je za to ovlašten,
- izdaje i svojim potpisom ovjerava knjižicu kandidata za vozača i nalog za osposobljavanje,
- nadzire rad predavača i instruktora vožnje u autoškoli,
- prati i nadzire nastavni proces te kontrolira pripadajuću dokumentaciju i evidenciju,
- sudjeluje s instruktorom vožnje u procjeni uspješnosti svladavanja programa osposobljavanja za pojedinog kandidata za vozača iz nastavnog predmeta UV,
- utvrđuje plan i raspored upisanih kandidata za vožnju s pojedinim instruktorom vožnje,
- provjerava razinu osposobljenosti kandidata za vozača prije prijave polaganja vozačkog ispita te svojim potpisom ovjerava svladavanje programa,
- ovjerava vjerodostojnost upisanih podataka o osposobljavanju kandidata za vozača iz pojedinog nastavnog predmeta u knjižici kandidata za vozača i nalogu za osposobljavanje,
- ovjerava podatke o eventualnom ponovnom osposobljavanju kandidata za vozača iz nastavnog predmeta PPSP ili UV u knjižici kandidata za vozača,
- ovjerava upisane podatke o osposobljenosti kandidata za vozače unesene u prijavnicu za vozački ispit,
- savjetuje i nadzire rad administrativnih djelatnika autoškole,
- po potrebi obavlja poslove instruktora vožnje,
- obavlja i druge poslove u vezi s osposobljavanjem kandidata za vozače u autoškoli,
- vodi evidenciju nastavnih sati svih instruktora vožnje,
- dostavlja podatke o radnom vremenu ovlaštenoj stručnoj organizaciji.
(2) U slučaju objektivne spriječenosti obavljanja poslova stručnog voditelja, autoškola mora osigurati zamjenu za istog, osobom koja ispunjava propisane uvjete za stručnog voditelja u autoškoli.
9
Komentiraj
Članak 7.
(1) Predavač u autoškoli obavlja poslove provedbe nastave iz nastavnog predmeta PPSP. Obveze predavača u autoškoli su:
- nastavu izvoditi stručno i u skladu s metodičko-didaktičkim načelima te važećim propisima,
- kvalitetno se pripremati za nastavu,
- ažurno voditi evidenciju u dnevniku rada s imenikom,
- potpisom u knjižici kandidata za vozača ovjeravati nazočnost kandidata na nastavi,
- predlagati stručnom voditelju autoškole unapređenja u nastavnom procesu,
- analizirati sa stručnim voditeljem autoškole rezultate ispita iz nastavnog predmeta PPSP te predlagati i provoditi mjere u cilju njihova poboljšanja,
- po potrebi obavlja poslove instruktora vožnje.
(2) U slučaju objektivne spriječenosti obavljanja poslova predavača, autoškola mora osigurati zamjenu za istog, osobom koja ispunjava propisane uvjete za predavača u autoškoli.
6
Komentiraj
Članak 8.
(1) Instruktor vožnje obavlja poslove provedbe nastave iz nastavnog predmeta UV.
(2) Obveze instruktora vožnje su:
- nastavu izvoditi stručno i u skladu s metodičko-didaktičkim načelima izvođenja nastave te važećim propisima,
- provjeriti prije početka nastave ima li kandidat kod sebe knjižicu kandidata za vozača, liječničko uvjerenje i propisana pomagala (naočale i sl.),
- za vrijeme nastave imati kod sebe valjanu vozačku dozvolu i valjanu dozvolu instruktora vožnje,
- ažurno voditi podatke u nalozima za osposobljavanje,
- potpisom u knjižici kandidata za vozača ovjeravati nazočnost kandidata na nastavi,
- analizirati sa stručnim voditeljem autoškole rezultate ispita iz nastavnog predmeta UV te predlagati i provoditi mjere u cilju njihova poboljšanja,
- zajedno sa stručnim voditeljem autoškole predlagati kandidatu za vozača potreban broj nastavnih sati za uspješno svladavanje propisanih sadržaja,
- voditi računa o tehničkoj ispravnosti, čistoći i urednosti vozila za osposobljavanje,
- imati kod sebe u vozilu blok naloga s ovjerenim obrascima od strane stručnog voditelja autoškole za tekući tjedan, maksimalno do sedam radnih dana te uredno i propisno ih popunjavati.
0
Komentiraj
Članak 9.
(1) Dozvola instruktoru vožnje za AM, A1, A2, A, B i BE kategorije vozila izdaje se s rokom važenja od 10 godina, a za C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D i DE kategorije s rokom važenja od 5 godina. Uz zahtjev za izdavanje dozvole instruktora prilaže se uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje vozilima, koje ne smije biti starije od 6 mjeseci.
(2) U slučaju gubitka ili oštećenja dozvole iz stavka 2. ovog članka Ministarstvo će na zahtjev osobe izdati novu dozvolu s rokom važenja od 10 godina, odnosno na rok od 5 godina, računajući od datuma izdavanja obrasca izgubljene ili oštećene dozvole.
(3) Zahtjev za izdavanje dozvole podnosi se Ministarstvu putem ovlaštene stručne organizacije iz članka 206. Zakona.
(4) Stručna organizacija dužna je u roku od osam dana od zaprimanja zahtjeva isti dostaviti Ministarstvu radi izdavanja dozvole.
(5) O izdanim i oduzetim dozvolama iz stavka 1. i 2. ovoga članka Ministarstvo vodi evidenciju u elektroničkom obliku.
(6) Dozvola iz stavka 1. ovoga članka je svijetloplave boje, izrađuje se od papira s integriranim vodenim znakom koji se sastoji od teksta: »HR«, a njezine dimenzije i sadržaj propisani su na obrascu koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i čini njegov sastavni dio (Obrazac 1. i 2.).
(7) Stručni voditelj i predavač za vrijeme obavljanja poslova iz članka 6. i 7. ovoga Pravilnika moraju imati kod sebe valjanu dozvolu iz stavka 1. ovoga članka i dužni su je pokazati na zahtjev ovlaštene osobe.
(8) Dozvola iz stavka 2. ovog članka je ružičaste boje, izrađuje se od papira s integriranim vodenim znakom koji se sastoji od teksta: »HR«, a njezine dimenzije i sadržaj propisani su na obrascu koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i čini njegov sastavni dio (Obrazac 3.).
13
Komentiraj
Članak 10.
Stručni voditelj autoškole, predavač u autoškoli i instruktor vožnje dužni su o vlastitom trošku oglasiti nestanak dozvole (licencija) u »Narodnim novinama«.
1
Komentiraj
Članak 11.
Administrativni djelatnici autoškole obavljaju poslove prijema kandidata za vozače, pripremu dokumentacije osposobljavanja i druge poslove koje odredi stručni voditelj autoškole, odnosno kako je to određeno Pravilnikom o organizaciji i uvjetima rada autoškole.
8
Komentiraj
3. Kriteriji za izvođenje nastave
0
Komentiraj
Članak 12.
Minimalna razina tehničke opremljenosti učionice autoškole za izvođenje nastave iz nastavnog predmeta PPSP, uredskog prostora za prijem kandidata za vozače i rad stručnog voditelja autoškole, sanitarnih prostora za potrebe svih korisnika poslovnog prostora autoškole, minimum nastavnih sredstava i pomagala potrebnih za izvođenje nastave iz nastavnih predmeta PPSP i UV, vozila B, C1, C, D1 i D kategorije za izvođenje nastave iz nastavnih predmeta UV, ploče za označavanje vozila te naljepnice s oznakama autoškole moraju biti sukladni posebnom propisu kojim se reguliraju minimalni standardi o radu autoškola.
4
Komentiraj
Članak 13.
(1) Osoba s invaliditetom može se osposobljavati iz nastavnog predmeta UV i na svome vozilu, ako ono udovoljava uvjetima određenim propisom kojim se regulira program vozačkog ispitai ako udovoljava zahtjevima sukladno Uvjerenju o zdravstvenoj sposobnosti za vozača.
(2) Osobe s posebnim potrebama osposobljavat će se sukladno posebnoj uputi ovlaštene stručne organizacije za svaki pojedini slučaj.
3
Komentiraj
Članak 14.
(1) Tijekom osposobljavanja kandidata za vozače iz nastavnog predmeta UV na autocesti, brzoj cesti i cesti namijenjenoj isključivo za promet motornih vozila, ne mora biti istaknuta ploča za označavanje vozila autoškole.
(2) Ploča iz stavka 1. ovoga članka za vozila B kategorije smije biti istaknuta na vozilu samo za vrijeme osposobljavanja kandidata iz predmeta Upravljanje vozilom u toku radnog vremena i ne smije se koristiti suprotno od propisanog. Ukoliko se vozilo ne koristi za osposobljavanje mora biti skinuta ili spuštena.
4
Komentiraj
4. Osposobljavanje kandidata za vozače
0
Komentiraj
Članak 15.
(1) Osobi koja je upisana u proces osposobljavanja kandidata za vozača autoškola obvezno izdaje Knjižicu kandidata za vozača.
(2) Osposobljavanju kandidata za vozače određene kategorije vozila može pristupiti i osoba iz države članice Europskog gospodarskog prostora, ako udovoljava uvjetima propisanim posebnim propisima.
(3) Osposobljavanju kandidata za vozače određene kategorije vozila može pristupiti i osoba koja ima status stranca, ako udovoljava uvjetima propisanim posebnim propisima i prema potrebi uz nazočnost ovlaštenog sudskog prevoditelja.
0
Komentiraj
Članak 16.
Proces osposobljavanja kandidata za vozače započinje nastavom iz nastavnog predmeta PPSP, nakon što je prethodno sklopila ugovor s autoškolom.
1
Komentiraj
Članak 17.
Kandidat za vozača vozila bilo koje kategorije koji se prethodno osposobljavao za vozača jedne od kategorija dužan je pri upisu u autoškolu predočiti valjanu vozačku dozvolu, ili potvrdu o podnesenom zahtjevu za izdavanje vozačke dozvole, a presliku priložiti upisnoj dokumentaciji.
0
Komentiraj
Članak 18.
(1) Prava i obveze autoškole i kandidata za vozača u procesu osposobljavanja uređuju se ugovorom u pisanom obliku, koji mora sadržavati sljedeće obvezne elemente: obvezu autoškole osposobiti kandidata za vozača za upravljanje vozilom određene kategorije u razdoblju propisanom člankom 24. ovoga Pravilnika, obvezu autoškole da pravodobno informira kandidata za vozača o njegovim obvezama i pravima, obveze kandidata za vozača za sudjelovanjem u nastavi, cijenu nastavnog sata za pojedini nastavni predmet i za minimalni propisani broj sati, administrativnu naknadu za ispis iz autoškole definiranu cjenikom autoškole, trajanje osposobljavanja, način podmirivanja naknade za osposobljavanje, aneks ugovora o dopunskom programu osposobljavanja s cijenom dopunskog nastavnog sata, način razvrgnuća ugovora, način rješavanja sporova i nadležnost suda te obvezu kandidata za vozača da pravodobno obavijesti autoškolu o prekidu procesa osposobljavanja ili nedolasku na nastavu iz pojedinog nastavnog predmeta.
(2) Ugovor iz stavka 1. ovoga članka za maloljetnu osobu potpisuje zakonski zastupnik te osobe.
7
Komentiraj
Članak 19.
(1) Kandidat za vozača se može ispisati iz autoškole u kojoj se osposobljava i nastaviti osposobljavanje u drugoj autoškoli.
(2) Kandidat za vozača koji je prekinuo osposobljavanje za vozača ima pravo nastaviti osposobljavanje u istoj ili drugoj autoškoli ako od dana početka osposobljavanja iz nastavnog predmeta PPSP do dana nastavljanja osposobljavanja nije prošlo više od jedne godine.
(3) Autoškola je dužna kandidatu za vozača koji nastavlja osposobljavanje u drugoj autoškoli izdati potvrdu o završenom dijelu programa i druge originalne dokumente potrebne za nastavak osposobljavanja po zahtjevu kandidata. za vozača
(4) Autoškola je dužna o činjenici prekida osposobljavanja unijeti podatak u evidenciju o osposobljenim kandidatima za vozača.
(5) Autoškola u kojoj kandidat za vozača iz stavka 1. ovoga članka nastavlja osposobljavanje izdaje mu novu Knjižicu kandidata za vozača.
(6) Kandidat za vozača iz stavka 1. ovoga članka obvezan je tijekom nastavka osposobljavanja uvijek kod sebe imati sve Knjižice kandidata za vozača.
3
Komentiraj
5. Izvođenje nastave i radno vrijeme
0
Komentiraj
Članak 20.
(1) Nastava iz svih nastavnih predmeta je obvezna i provodi se u okviru nastavnih sati sukladno Planu i okvirnom programu osposobljavanja kandidata za vozače.
(2) Nastavni sat traje 45 minuta u okviru 60 minuta radnog vremena, a blok sat 90 minuta u okviru 120 minuta radnog vremena.
(3) Poslije nastavnog sata od 45 minuta predavač i instruktor vožnje moraju pet minuta koristiti za popunjavanje dokumentacije i objašnjenja i deset minuta za pripremu narednog nastavnog sata i odmor, a poslije blok sata dvostruko više.
(4) Ako su ispunjeni uvjeti za preraspodjelu radnog vremena instruktor vožnje može raditi u preraspodijeljenom radnom vremenu prosječno radno vrijeme tijekom kalendarske godine, odnosno sukladno odredbama zakona kojim se reguliraju radni odnosi.
(5) Preraspodijeljeno radno vrijeme, ne smatra se prekovremenim radom.
(6) Instruktor vožnje tijekom osposobljavanja kandidata za vozače smije izvoditi najviše osam nastavnih sati dnevno, u što se uračunavaju i ispitni sati.
(7) Iznimno, u preraspodijeljenom radnom vremenu zbog naravi posla instruktor vožnje smije izvoditi najviše devet nastavnih sati dnevno.
(8) Tjedno radno vrijeme instruktora vožnje ne smije biti dulje od 40 nastavnih sati.
(9) U preraspodijeljenom radnom vremenu zbog naravi posla i provedbe ispita instruktor vožnje smije izvoditi najviše do 48 nastavnih sati tjedno.
(10) Iznimno, preraspodijeljeno tjedno radno vrijeme može se produljiti najviše do 52 nastavna sata, ali najviše dva tjedna tijekom jednog mjeseca i u okvirima preraspodjele mjesečnog radnog vremena.
(11) Mjesečno radno vrijeme instruktora vožnje godišnje u prosjeku traje 168 nastavnih sati, a najviše 184 nastavna sata prema propisanoj satnici za najdulji mjesec.
(12) U preraspodijeljenom radnom vremenu zbog naravi posla i zbog provedbe ispita instruktor vožnje smije izvoditi najviše do 208 nastavnih sati mjesečno.
(13) Ukupno godišnje radno vrijeme instruktora vožnje ne smije biti dulje od radnog vremena propisanog odredbama zakona kojim se reguliraju radni odnosi, umanjeno za neradne dane i godišnji odmor.
(14) Za obračun ukupne satnice rada u obzir se uzimaju ukupno ostvareni nastavni sati u uvjetima preraspodjele i prekovremenog rada, a obračunsko usklađenje do punog radnog vremena izvršava se za razdoblje jedne kalendarske godine.
(15) Radno vrijeme radnika autoškole koji obavljaju stručne poslove (stručni voditelj, predavač i instruktor vožnje) uređuje se sukladno odredbama zakona kojim se reguliraju radni odnosi.
(16) Autoškola je obvezna voditi evidenciju o ukupno realiziranom broju nastavnih sati po instruktoru vožnje te istu dostavljati ovlaštenoj stručnoj organizaciji na tjednoj razini, i to u tekućem tjednu za prethodni tjedan, putem jedinstvenog informacijskog sustava.
(17) Evidenciju iz stavka 16. ovog članka ovlaštena stručna organizacija obvezna je dostavljati na uvid Ministarstvu.
20
Komentiraj
Članak 21.
(1) Nastava iz nastavnog predmeta PPSP organizira se u skupini do najviše 20 kandidata za vozača, ovisno o prostorno-tehničkim mogućnostima autoškole. Oblik nastave može biti frontalni (predavačka nastava), rad u skupinama, konzultacije, stručne radionice i drugi pogodan oblik, a mora omogućiti aktivno sudjelovanje svih kandidata za vozače u realizaciji nastave.
(2) U tijeku dnevnog radnog vremena s jednom skupinom iz nastavnog predmeta PPSP smiju se održati najviše tri nastavna sata.
(3) Autoškola je dužna obavijestiti ovlaštenu stručnu organizaciju o datumu i vremenu početka izvođenja nastave iz nastavnog predmeta PPSP, najkasnije dan prije početka izvođenja nastave, putem jedinstvenog informacijskog sustava.
10
Komentiraj
Članak 22.
(1) Nastava iz nastavnog predmeta UV može započeti s kandidatom za vozača koji je prethodno položio ispit iz nastavnog predmeta PPSP.
(2) Nastava iz stavka 1. ovoga članka izvodi se individualno, a prvih pet sati po jedan nastavni sat dnevno za kandidate za vozača koji se osposobljavaju za B kategoriju. S jednim kandidatom za vozača instruktor vožnje ne smije izvoditi nastavu dulje od dva nastavna sata dnevno, osim provedbe nastave na autocesti ili na cesti izvan naselja, koja može trajati prema programu osposobljavanja kandidata za vozače.
(3) Za vrijeme nastave iz stavka 1. ovog članka osim kandidata za vozača koji se osposobljava i instruktora vožnje u vozilu mogu biti najviše tri kandidata za vozača.
(4) Za vrijeme nastave u vozilu se mogu nalaziti kandidati za vozače, instruktor vožnje, stručni voditelj autoškole, osoba ovlaštena za nadzor, kandidat za instruktora kad obavlja stručnu praksu, osoba koja se priprema za polaganje stručnog ispita te roditelj ili skrbnik kandidata koji se osposobljava u dogovoru sa stručnim voditeljem autoškole.
(5) Vozilom kojim instruktor vožnje za vrijeme nastavnog sata iz nastavnog predmeta UV prati kandidata za vozača vozila AM, A1, A2, A, F ili G kategorije ne smije upravljati drugi kandidat za vozača.
(6) Instruktor vožnje koji izvodi nastavni sat za osposobljavanje kandidata za vozača koji se osposobljavaju za upravljanje kategorijom vozila iz stavka 5. ovoga članka, smije tijekom tog nastavnog sata raditi isključivo s jednim kandidatom.
(7) Za vrijeme trajanja nastave iz nastavnog predmeta UV kategorija BE, C1, C1E, C, CE i F, vučno i priključno vozilo moraju biti, u drugoj polovici propisanog fonda sati, opterećeni teretom mase propisane Programom vozačkog ispita. Teret na vozilu mora imati deklaraciju o masi izdanu od nadležnog tijela, mora biti složen na paletu (betonska kocka, kamena kocka ili sl.) i propisno učvršćen.
3
Komentiraj
Članak 23.
(1) Nastavni sat iz nastavnog predmeta UV kategorija AM, A1, A2, A, F ili G provodi se na javnoj cesti tako da kandidat za vozača samostalno upravlja vozilom, a instruktor vožnje ga prati vozeći iza njega ili vozeći ispred njega ako ga prati vozilom A1 ili A2 ili A kategorije, s ciljem da mu pokaže pravilan i siguran način vožnje.
(2) U slučaju iz stavka 1. ovoga članka, instruktor vožnje potrebne upute kandidatu za vozača daje uz pomoć uređaja za komunikaciju na daljinu.
(3) Kandidat za vozača AM, A1, A2 ili A kategorije za vrijeme vožnje na javnoj cesti mora na sebi imati prsluk reflektirajuće boje s bijelom oznakom »L« u plavom polju i na glavi propisanu i uredno pričvršćenu homologiranu zaštitnu kacigu.
0
Komentiraj
Članak 24.
Kandidatu za vozača koji se upisao u program osposobljavanja za vozača vozila B kategorije, autoškola je dužna omogućiti završavanje upisanog programa osposobljavanja u roku od tri do najdulje šest mjeseci od dana početka osposobljavanja, a kandidatu za vozača koji se upisao u program osposobljavanja za upravljanje drugim kategorijama vozila u roku koji je proporcionalno kraći, ovisno od propisanog minimalnog broja nastavnih sati za taj program.
6
Komentiraj
6. Evidencija i dokumentacija
0
Komentiraj
Članak 25.
(1) O osposobljavanju kandidata za vozače autoškola vodi sljedeću evidenciju:
evidenciju o osposobljenim kandidatima za vozače – matičnu knjigu,
evidenciju o nastavi – dnevnik rada s imenikom.
(2) Autoškola čuva evidenciju o osposobljenim kandidatima za vozača trajno, a ostalu evidenciju tri godine od dana završetka osposobljavanja kandidata za vozača.
(3) Evidencije iz stavka 1. ovoga članka vode se na računalu i ručno, a ispunjavaju se prema naputku danom uz taj obrazac.
3
Komentiraj
Članak 26.
(1) Dokumentaciju o osposobljavanju kandidata za vozača čini:
Ugovor o osposobljavanju kandidata za vozača,
Nalozi za osposobljavanje iz nastavnog predmeta UV,
PRAVILNIK O OSPOSOBLJAVANJU KANDIDATA ZA VOZAČE
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom propisuju se uvjeti i način osposobljavanja kandidata za vozače pojedine kategorije vozila (u daljnjem tekstu: osposobljavanje), Plan i okvirni program osposobljavanja, prostorni uvjeti, nastavna sredstva, pomagala i oprema potrebni za izvođenje osposobljavanja, vođenje evidencija i dokumentacije o osposobljavanju kandidata za vozače, obliku dopuštenja (licence) te sadržaju drugih obrazaca u vezi s osposobljavanjem kandidata za vozača i provođenju vozačkih ispita.
(2) Ovim se Pravilnikom u pravni poredak Republike Hrvatske prenose sljedeće Direktive Europske unije:
- Direktiva 2006/126/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 20. prosinca 2006. o vozačkim dozvolama (preinačena) (Tekst značajan za EGP) (SL L 403, 30. 12. 2006.)
- Direktiva Komisije 2011/94/EU od 28. studenoga 2011. o izmjeni Direktive 2006/126/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o vozačkim dozvolama (SL L 314, 29. 11. 2011.)
- Direktiva Komisije 2012/36/EU od 19. studenoga 2012. o izmjeni Direktive 2006/126/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o vozačkim dozvolama (Tekst značajan za EGP) (SL L 321, 20. 11. 2012.). (NN, 151/2013)
- Direktiva komisije 2013/47/EU оd 2. listopada 2013. o izmjeni Direktive 2006/126/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o vozačkim dozvolama (SL L 261, 03. 10. 2013.)
- Direktiva Komisije 2014/85/EU оd 1. srpnja 2014. o izmjeni Direktive 2006/126/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o vozačkim dozvolama (SL L 194, 02. 07. 2014.)
- Direktiva Komisije 2015/653/EU оd 24. travnja 2015. o izmjeni Direktive 2006/126/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o vozačkim dozvolama (SL L 107, 25. 04. 2015.)
- Direktiva Komisije 2016/1106/EU оd 7. srpnja 2016. o izmjeni Direktive 2006/126/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o vozačkim dozvolama (SL L 183, 08. 07. 2016.)
I. UVJETI I NAČIN OSPOSOBLJAVANJA
1. Uvjeti za osposobljavanje
Članak 2.
(1) Osposobljavanje iz nastavnog predmeta Prometni propisi i sigurnosna pravila (PPSP), Pružanje prve pomoći osobama ozlijeđenim u prometnoj nesreći (PPP) i Upravljanje vozilom (UV) provodi se na temelju Plana i okvirnog programa osposobljavanja kandidata za vozače koji proizlazi iz Programa vozačkog ispita i prema cjeniku za uslugu osposobljavanja kandidata za vozače za pojedinu kategoriju vozila kojeg samostalno izrađuje pravna osoba ili fizička osoba (obrtnik) – autoškola.
(2) Plan i okvirni program osposobljavanja kandidata za vozače tiskan je uz ovaj Pravilnik i čini njegov sastavni dio (Privitak 1).
Članak 3.
(1) Osposobljavanje iz nastavnih predmeta PPSP i UV mogu provoditi autoškole koje ispunjavaju propisane uvjete iz članka 202. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (»Narodne novine« broj 67/08., 48/10, 74/11, 80/13, 158/13, 92/14, 64/15 i 108/17 – dalje u tekstu: Zakon ) i posjeduju odobrenje za rad, o čemu ovlaštenoj stručnoj organizaciji iz članka 206. Zakona ( ovlaštena stručna organizacija ) dostavljaju Pravilnik o organizaciji i uvjetima rada autoškole u elektroničkom obliku ili putem jedinstvenog informatičkog sustava.
(2) O svim promjenama uvjeta iz stavka 1. ovoga članka, autoškola je dužna izvijestiti ovlaštenu stručnu organizaciju elektroničkim putem ili putem jedinstvenog informatičkog sustava najkasnije sljedeći dan po promjeni uvjeta, a ovlaštena stručna organizacija dužna je izmijenjeni Pravilnik o organizaciji i uvjetima rada autoškole proslijediti Ministarstvu unutarnjih poslova (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) u roku osam dana od dana njegova primitka.
Članak 4.
(1) Pravilnik o organizaciji i uvjetima rada autoškole iz članka 3. stavka 1. ovoga Pravilnika mora sadržavati podatke o:
- pravnom statusu podnositelja zahtjeva te odgovornosti osoba s pravom zastupanja,
- adresi poslovnog prostora,
- stručnoj osposobljenosti djelatnika,
- vozilima za osposobljavanje,
- učionici,
- nastavnim sredstvima i pomagalima, sukladno programu i kategorijama vozila za koje autoškola provodi osposobljavanje,
- prometnom vježbalištu,
- uredskom prostoru.
(2) Ako autoškola promijeni učionicu, uredski prostor ili prometno vježbalište, može nastaviti osposobljavati kandidate za vozače nakon što ovlaštena stručna organizacija utvrdi da ispunjava propisane uvjete i o tome obavijesti Ministarstvo.
2. Djelatnici autoškole
Članak 5.
(1) Stručni djelatnici autoškole mogu u okviru radnog vremena kombinirati obavljanje poslova tako da jedna osoba može obavljati poslove:
- stručnog voditelja i predavača u autoškoli, a prema potrebi i osposobljavati kandidate za vozače i kao instruktor vožnje, ako ispunjava propisane uvjete i ima valjane dozvole,
- predavača u autoškoli, a prema potrebi i osposobljavati kandidate za vozače i kao instruktor vožnje, ako ispunjava propisane uvjete i ima valjanu dozvolu,
- instruktora vožnje ako ispunjava propisane uvjete i ima valjane dozvole.
(2) Osoba iz stavka 1. ovoga članka ne smije obavljati poslove više od broja nastavnih sati određenog radnim vremenom sukladno odredbama zakona kojim se uređuju radni odnosi.
Članak 6.
(1) Stručni voditelj odgovara za rad autoškole i obavlja sljedeće poslove:
- organizira osposobljavanje kandidata za vozače u skladu s važećim propisima,
- odgovara za urednost i čuvanje upisne dokumentacije,
- u ime autoškole sklapa i ovjerava ugovore s kandidatima za vozače kada je za to ovlašten,
- izdaje i svojim potpisom ovjerava knjižicu kandidata za vozača i nalog za osposobljavanje,
- nadzire rad predavača i instruktora vožnje u autoškoli,
- prati i nadzire nastavni proces te kontrolira pripadajuću dokumentaciju i evidenciju,
- sudjeluje s instruktorom vožnje u procjeni uspješnosti svladavanja programa osposobljavanja za pojedinog kandidata za vozača iz nastavnog predmeta UV,
- utvrđuje plan i raspored upisanih kandidata za vožnju s pojedinim instruktorom vožnje,
- provjerava razinu osposobljenosti kandidata za vozača prije prijave polaganja vozačkog ispita te svojim potpisom ovjerava svladavanje programa,
- ovjerava vjerodostojnost upisanih podataka o osposobljavanju kandidata za vozača iz pojedinog nastavnog predmeta u knjižici kandidata za vozača i nalogu za osposobljavanje,
- ovjerava podatke o eventualnom ponovnom osposobljavanju kandidata za vozača iz nastavnog predmeta PPSP ili UV u knjižici kandidata za vozača,
- ovjerava upisane podatke o osposobljenosti kandidata za vozače unesene u prijavnicu za vozački ispit,
- savjetuje i nadzire rad administrativnih djelatnika autoškole,
- po potrebi obavlja poslove instruktora vožnje,
- obavlja i druge poslove u vezi s osposobljavanjem kandidata za vozače u autoškoli,
- vodi evidenciju nastavnih sati svih instruktora vožnje,
- dostavlja podatke o radnom vremenu ovlaštenoj stručnoj organizaciji.
(2) U slučaju objektivne spriječenosti obavljanja poslova stručnog voditelja, autoškola mora osigurati zamjenu za istog, osobom koja ispunjava propisane uvjete za stručnog voditelja u autoškoli.
Članak 7.
(1) Predavač u autoškoli obavlja poslove provedbe nastave iz nastavnog predmeta PPSP. Obveze predavača u autoškoli su:
- nastavu izvoditi stručno i u skladu s metodičko-didaktičkim načelima te važećim propisima,
- kvalitetno se pripremati za nastavu,
- ažurno voditi evidenciju u dnevniku rada s imenikom,
- potpisom u knjižici kandidata za vozača ovjeravati nazočnost kandidata na nastavi,
- predlagati stručnom voditelju autoškole unapređenja u nastavnom procesu,
- analizirati sa stručnim voditeljem autoškole rezultate ispita iz nastavnog predmeta PPSP te predlagati i provoditi mjere u cilju njihova poboljšanja,
- po potrebi obavlja poslove instruktora vožnje.
(2) U slučaju objektivne spriječenosti obavljanja poslova predavača, autoškola mora osigurati zamjenu za istog, osobom koja ispunjava propisane uvjete za predavača u autoškoli.
Članak 8.
(1) Instruktor vožnje obavlja poslove provedbe nastave iz nastavnog predmeta UV.
(2) Obveze instruktora vožnje su:
- nastavu izvoditi stručno i u skladu s metodičko-didaktičkim načelima izvođenja nastave te važećim propisima,
- provjeriti prije početka nastave ima li kandidat kod sebe knjižicu kandidata za vozača, liječničko uvjerenje i propisana pomagala (naočale i sl.),
- za vrijeme nastave imati kod sebe valjanu vozačku dozvolu i valjanu dozvolu instruktora vožnje,
- ažurno voditi podatke u nalozima za osposobljavanje,
- potpisom u knjižici kandidata za vozača ovjeravati nazočnost kandidata na nastavi,
- analizirati sa stručnim voditeljem autoškole rezultate ispita iz nastavnog predmeta UV te predlagati i provoditi mjere u cilju njihova poboljšanja,
- zajedno sa stručnim voditeljem autoškole predlagati kandidatu za vozača potreban broj nastavnih sati za uspješno svladavanje propisanih sadržaja,
- voditi računa o tehničkoj ispravnosti, čistoći i urednosti vozila za osposobljavanje,
- imati kod sebe u vozilu blok naloga s ovjerenim obrascima od strane stručnog voditelja autoškole za tekući tjedan, maksimalno do sedam radnih dana te uredno i propisno ih popunjavati.
Članak 9.
(1) Dozvola instruktoru vožnje za AM, A1, A2, A, B i BE kategorije vozila izdaje se s rokom važenja od 10 godina, a za C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D i DE kategorije s rokom važenja od 5 godina. Uz zahtjev za izdavanje dozvole instruktora prilaže se uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za upravljanje vozilima, koje ne smije biti starije od 6 mjeseci.
(2) U slučaju gubitka ili oštećenja dozvole iz stavka 2. ovog članka Ministarstvo će na zahtjev osobe izdati novu dozvolu s rokom važenja od 10 godina, odnosno na rok od 5 godina, računajući od datuma izdavanja obrasca izgubljene ili oštećene dozvole.
(3) Zahtjev za izdavanje dozvole podnosi se Ministarstvu putem ovlaštene stručne organizacije iz članka 206. Zakona.
(4) Stručna organizacija dužna je u roku od osam dana od zaprimanja zahtjeva isti dostaviti Ministarstvu radi izdavanja dozvole.
(5) O izdanim i oduzetim dozvolama iz stavka 1. i 2. ovoga članka Ministarstvo vodi evidenciju u elektroničkom obliku.
(6) Dozvola iz stavka 1. ovoga članka je svijetloplave boje, izrađuje se od papira s integriranim vodenim znakom koji se sastoji od teksta: »HR«, a njezine dimenzije i sadržaj propisani su na obrascu koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i čini njegov sastavni dio (Obrazac 1. i 2.).
(7) Stručni voditelj i predavač za vrijeme obavljanja poslova iz članka 6. i 7. ovoga Pravilnika moraju imati kod sebe valjanu dozvolu iz stavka 1. ovoga članka i dužni su je pokazati na zahtjev ovlaštene osobe.
(8) Dozvola iz stavka 2. ovog članka je ružičaste boje, izrađuje se od papira s integriranim vodenim znakom koji se sastoji od teksta: »HR«, a njezine dimenzije i sadržaj propisani su na obrascu koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i čini njegov sastavni dio (Obrazac 3.).
Članak 10.
Stručni voditelj autoškole, predavač u autoškoli i instruktor vožnje dužni su o vlastitom trošku oglasiti nestanak dozvole (licencija) u »Narodnim novinama«.
Članak 11.
Administrativni djelatnici autoškole obavljaju poslove prijema kandidata za vozače, pripremu dokumentacije osposobljavanja i druge poslove koje odredi stručni voditelj autoškole, odnosno kako je to određeno Pravilnikom o organizaciji i uvjetima rada autoškole.
3. Kriteriji za izvođenje nastave
Članak 12.
Minimalna razina tehničke opremljenosti učionice autoškole za izvođenje nastave iz nastavnog predmeta PPSP, uredskog prostora za prijem kandidata za vozače i rad stručnog voditelja autoškole, sanitarnih prostora za potrebe svih korisnika poslovnog prostora autoškole, minimum nastavnih sredstava i pomagala potrebnih za izvođenje nastave iz nastavnih predmeta PPSP i UV, vozila B, C1, C, D1 i D kategorije za izvođenje nastave iz nastavnih predmeta UV, ploče za označavanje vozila te naljepnice s oznakama autoškole moraju biti sukladni posebnom propisu kojim se reguliraju minimalni standardi o radu autoškola.
Člana k 13.
(1) Osoba s invaliditetom može se osposobljavati iz nastavnog predmeta UV i na svome vozilu, ako ono udovoljava uvjetima određenim propisom kojim se regulira program vozačkog ispita i ako udovoljava zahtjevima sukladno Uvjerenju o zdravstvenoj sposobnosti za vozača.
(2) Osobe s posebnim potrebama osposobljavat će se sukladno posebnoj uputi ovlaštene stručne organizacije za svaki pojedini slučaj.
Članak 14.
(1) Tijekom osposobljavanja kandidata za vozače iz nastavnog predmeta UV na autocesti, brzoj cesti i cesti namijenjenoj isključivo za promet motornih vozila, ne mora biti istaknuta ploča za označavanje vozila autoškole.
(2) Ploča iz stavka 1. ovoga članka za vozila B kategorije smije biti istaknuta na vozilu samo za vrijeme osposobljavanja kandidata iz predmeta Upravljanje vozilom u toku radnog vremena i ne smije se koristiti suprotno od propisanog. Ukoliko se vozilo ne koristi za osposobljavanje mora biti skinuta ili spuštena.
4. Osposobljavanje kandidata za vozače
Članak 15.
(1) Osobi koja je upisana u proces osposobljavanja kandidata za vozača autoškola obvezno izdaje Knjižicu kandidata za vozača.
(2) Osposobljavanju kandidata za vozače određene kategorije vozila može pristupiti i osoba iz države članice Europskog gospodarskog prostora, ako udovoljava uvjetima propisanim posebnim propisima.
(3) Osposobljavanju kandidata za vozače određene kategorije vozila može pristupiti i osoba koja ima status stranca, ako udovoljava uvjetima propisanim posebnim propisima i prema potrebi uz nazočnost ovlaštenog sudskog prevoditelja.
Članak 16.
Proces osposobljavanja kandidata za vozače započinje nastavom iz nastavnog predmeta PPSP, nakon što je prethodno sklopila ugovor s autoškolom.
Članak 17.
Kandidat za vozača vozila bilo koje kategorije koji se prethodno osposobljavao za vozača jedne od kategorija dužan je pri upisu u autoškolu predočiti valjanu vozačku dozvolu, ili potvrdu o podnesenom zahtjevu za izdavanje vozačke dozvole, a presliku priložiti upisnoj dokumentaciji.
Članak 18.
(1) Prava i obveze autoškole i kandidata za vozača u procesu osposobljavanja uređuju se ugovorom u pisanom obliku, koji mora sadržavati sljedeće obvezne elemente: obvezu autoškole osposobiti kandidata za vozača za upravljanje vozilom određene kategorije u razdoblju propisanom člankom 24. ovoga Pravilnika, obvezu autoškole da pravodobno informira kandidata za vozača o njegovim obvezama i pravima, obveze kandidata za vozača za sudjelovanjem u nastavi, cijenu nastavnog sata za pojedini nastavni predmet i za minimalni propisani broj sati, administrativnu naknadu za ispis iz autoškole definiranu cjenikom autoškole, trajanje osposobljavanja, način podmirivanja naknade za osposobljavanje, aneks ugovora o dopunskom programu osposobljavanja s cijenom dopunskog nastavnog sata, način razvrgnuća ugovora, način rješavanja sporova i nadležnost suda te obvezu kandidata za vozača da pravodobno obavijesti autoškolu o prekidu procesa osposobljavanja ili nedolasku na nastavu iz pojedinog nastavnog predmeta.
(2) Ugovor iz stavka 1. ovoga članka za maloljetnu osobu potpisuje zakonski zastupnik te osobe.
Članak 19.
(1) Kandidat za vozača se može ispisati iz autoškole u kojoj se osposobljava i nastaviti osposobljavanje u drugoj autoškoli.
(2) Kandidat za vozača koji je prekinuo osposobljavanje za vozača ima pravo nastaviti osposobljavanje u istoj ili drugoj autoškoli ako od dana početka osposobljavanja iz nastavnog predmeta PPSP do dana nastavljanja osposobljavanja nije prošlo više od jedne godine.
(3) Autoškola je dužna kandidatu za vozača koji nastavlja osposobljavanje u drugoj autoškoli izdati potvrdu o završenom dijelu programa i druge originalne dokumente potrebne za nastavak osposobljavanja po zahtjevu kandidata. za vozača
(4) Autoškola je dužna o činjenici prekida osposobljavanja unijeti podatak u evidenciju o osposobljenim kandidatima za vozača.
(5) Autoškola u kojoj kandidat za vozača iz stavka 1. ovoga članka nastavlja osposobljavanje izdaje mu novu Knjižicu kandidata za vozača.
(6) Kandidat za vozača iz stavka 1. ovoga članka obvezan je tijekom nastavka osposobljavanja uvijek kod sebe imati sve Knjižice kandidata za vozača.
5. Izvođenje nastave i radno vrijeme
Članak 20.
(1) Nastava iz svih nastavnih predmeta je obvezna i provodi se u okviru nastavnih sati sukladno Planu i okvirnom programu osposobljavanja kandidata za vozače.
(2) Nastavni sat traje 45 minuta u okviru 60 minuta radnog vremena, a blok sat 90 minuta u okviru 120 minuta radnog vremena.
(3) Poslije nastavnog sata od 45 minuta predavač i instruktor vožnje moraju pet minuta koristiti za popunjavanje dokumentacije i objašnjenja i deset minuta za pripremu narednog nastavnog sata i odmor, a poslije blok sata dvostruko više.
(4) Ako su ispunjeni uvjeti za preraspodjelu radnog vremena instruktor vožnje može raditi u preraspodijeljenom radnom vremenu prosječno radno vrijeme tijekom kalendarske godine, odnosno sukladno odredbama zakona kojim se reguliraju radni odnosi.
(5) Preraspodijeljeno radno vrijeme, ne smatra se prekovremenim radom.
(6) Instruktor vožnje tijekom osposobljavanja kandidata za vozače smije izvoditi najviše osam nastavnih sati dnevno, u što se uračunavaju i ispitni sati.
(7) Iznimno, u preraspodijeljenom radnom vremenu zbog naravi posla instruktor vožnje smije izvoditi najviše devet nastavnih sati dnevno .
(8) Tjedno radno vrijeme instruktora vožnje ne smije biti dulje od 40 nastavnih sati.
(9) U preraspodijeljenom radnom vremenu zbog naravi posla i provedbe ispita instruktor vožnje smije izvoditi najviše do 48 nastavnih sati tjedno.
(10) Iznimno, preraspodijeljeno tjedno radno vrijeme može se produljiti najviše do 52 nastavna sata, ali najviše dva tjedna tijekom jednog mjeseca i u okvirima preraspodjele mjesečnog radnog vremena.
(11) Mjesečno radno vrijeme instruktora vožnje godišnje u prosjeku traje 168 nastavnih sati, a najviše 184 nastavna sata prema propisanoj satnici za najdulji mjesec.
(12) U preraspodijeljenom radnom vremenu zbog naravi posla i zbog provedbe ispita instruktor vožnje smije izvoditi najviše do 208 nastavnih sati mjesečno.
(13) Ukupno godišnje radno vrijeme instruktora vožnje ne smije biti dulje od radnog vremena propisanog odredbama zakona kojim se reguliraju radni odnosi, umanjeno za neradne dane i godišnji odmor.
(14) Za obračun ukupne satnice rada u obzir se uzimaju ukupno ostvareni nastavni sati u uvjetima preraspodjele i prekovremenog rada, a obračunsko usklađenje do punog radnog vremena izvršava se za razdoblje jedne kalendarske godine .
(15) Radno vrijeme radnika autoškole koji obavljaju stručne poslove (stručni voditelj, predavač i instruktor vožnje) uređuje se sukladno odredbama zakona kojim se reguliraju radni odnosi.
(16) Autoškola je obvezna voditi evidenciju o ukupno realiziranom broju nastavnih sati po instruktoru vožnje te istu dostavljati ovlaštenoj stručnoj organizaciji na tjednoj razini, i to u tekućem tjednu za prethodni tjedan, putem jedinstvenog informacijskog sustava.
(17) Evidenciju iz stavka 16. ovog članka ovlaštena stručna organizacija obvezna je dostavljati na uvid Ministarstvu.
Članak 21.
(1) Nastava iz nastavnog predmeta PPSP organizira se u skupini do najviše 20 kandidata za vozača, ovisno o prostorno-tehničkim mogućnostima autoškole. Oblik nastave može biti frontalni (predavačka nastava), rad u skupinama, konzultacije, stručne radionice i drugi pogodan oblik, a mora omogućiti aktivno sudjelovanje svih kandidata za vozače u realizaciji nastave.
(2) U tijeku dnevnog radnog vremena s jednom skupinom iz nastavnog predmeta PPSP smiju se održati najviše tri nastavna sata.
(3) Autoškola je dužna obavijestiti ovlaštenu stručnu organizaciju o datumu i vremenu početka izvođenja nastave iz nastavnog predmeta PPSP, najkasnije dan prije početka izvođenja nastave, putem jedinstvenog informacijskog sustava.
Članak 22.
(1) Nastava iz nastavnog predmeta UV može započeti s kandidatom za vozača koji je prethodno položio ispit iz nastavnog predmeta PPSP.
(2) Nastava iz stavka 1. ovoga članka izvodi se individualno, a prvih pet sati po jedan nastavni sat dnevno za kandidate za vozača koji se osposobljavaju za B kategoriju. S jednim kandidatom za vozača instruktor vožnje ne smije izvoditi nastavu dulje od dva nastavna sata dnevno, osim provedbe nastave na autocesti ili na cesti izvan naselja, koja može trajati prema programu osposobljavanja kandidata za vozače.
(3) Za vrijeme nastave iz stavka 1. ovog članka osim kandidata za vozača koji se osposobljava i instruktora vožnje u vozilu mogu biti najviše tri kandidata za vozača.
(4) Za vrijeme nastave u vozilu se mogu nalaziti kandidati za vozače, instruktor vožnje, stručni voditelj autoškole, osoba ovlaštena za nadzor, kandidat za instruktora kad obavlja stručnu praksu, osoba koja se priprema za polaganje stručnog ispita te roditelj ili skrbnik kandidata koji se osposobljava u dogovoru sa stručnim voditeljem autoškole.
(5) Vozilom kojim instruktor vožnje za vrijeme nastavnog sata iz nastavnog predmeta UV prati kandidata za vozača vozila AM, A1, A2, A, F ili G kategorije ne smije upravljati drugi kandidat za vozača.
(6) Instruktor vožnje koji izvodi nastavni sat za osposobljavanje kandidata za vozača koji se osposobljavaju za upravljanje kategorijom vozila iz stavka 5. ovoga članka, smije tijekom tog nastavnog sata raditi isključivo s jednim kandidatom.
(7) Za vrijeme trajanja nastave iz nastavnog predmeta UV kategorija BE, C1, C1E, C, CE i F, vučno i priključno vozilo moraju biti, u drugoj polovici propisanog fonda sati, opterećeni teretom mase propisane Programom vozačkog ispita. Teret na vozilu mora imati deklaraciju o masi izdanu od nadležnog tijela, mora biti složen na paletu (betonska kocka, kamena kocka ili sl.) i propisno učvršćen.
Članak 23.
(1) Nastavni sat iz nastavnog predmeta UV kategorija AM, A1, A2, A, F ili G provodi se na javnoj cesti tako da kandidat za vozača samostalno upravlja vozilom, a instruktor vožnje ga prati vozeći iza njega ili vozeći ispred njega ako ga prati vozilom A1 ili A2 ili A kategorije, s ciljem da mu pokaže pravilan i siguran način vožnje.
(2) U slučaju iz stavka 1. ovoga članka, instruktor vožnje potrebne upute kandidatu za vozača daje uz pomoć uređaja za komunikaciju na daljinu.
(3) Kandidat za vozača AM, A1, A2 ili A kategorije za vrijeme vožnje na javnoj cesti mora na sebi imati prsluk reflektirajuće boje s bijelom oznakom »L« u plavom polju i na glavi propisanu i uredno pričvršćenu homologiranu zaštitnu kacigu.
Članak 24.
Kandidatu za vozača koji se upisao u program osposobljavanja za vozača vozila B kategorije, autoškola je dužna omogućiti završavanje upisanog programa osposobljavanja u roku od tri do najdulje šest mjeseci od dana početka osposobljavanja, a kandidatu za vozača koji se upisao u program osposobljavanja za upravljanje drugim kategorijama vozila u roku koji je proporcionalno kraći, ovisno od propisanog minimalnog broja nastavnih sati za taj program .
6. Evidencija i dokumentacija
Članak 25.
(1) O osposobljavanju kandidata za vozače autoškola vodi sljedeću evidenciju:
evidenciju o osposobljenim kandidatima za vozače – matičnu knjigu,
evidenciju o nastavi – dnevnik rada s imenikom.
(2) Autoškola čuva evidenciju o osposobljenim kandidatima za vozača trajno, a ostalu evidenciju tri godine od dana završetka osposobljavanja kandidata za vozača.
(3) Evidencije iz stavka 1. ovoga članka vode se na računalu i ručno, a ispunjavaju se prema naputku danom uz taj obrazac.
Članak 26.
(1) Dokumentaciju o osposobljavanju kandidata za vozača čini :
Ugovor o osposobljavanju kandidata za vozača,
Nalozi za osposobljavanje iz nastavnog predmeta UV,
Potvrda o