PRAVILNIK O BESPLATNOJ PRAVNOJ POMOĆI U POSTUPKU POVRATKA
Predmet
Članak 1.
Ovim Pravilnikom uređuje se način pružanja besplatne pravne pomoći državljanima trećih zemalja u postupku povratka, način utvrđivanja dostatnih novčanih sredstava te izgled i sadržaj obrasca obavijesti o besplatnoj pravnoj pomoći i obrasca izjave o imovinskom stanju.
Pojmovi
Članak 2.
(1) Državljanin treće zemlje u postupku povratka je državljanin treće zemlje koji nezakonito boravi i državljanin treće zemlje na kratkotrajnom boravku, za kojeg je pokrenut postupak donošenja odluke u vezi s povratkom ili za kojeg je donesena odluka u vezi s povratkom, protiv koje se ne može izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor. (2) Besplatna pravna pomoć u postupku povratka (u daljnjem tekstu: pravna pomoć) obuhvaća davanje pravnog savjeta (u daljnjem tekstu: pravni savjet) ili pomoć u sastavljanju tužbe i zastupanje pred upravnim sudom (u daljnjem tekstu: pravno zastupanje), sukladno članku 117. Zakona o strancima. (3) Pravna pomoć iz stavka 2. ovoga članka financira se iz sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske, pozicije Ministarstva unutarnjih poslova (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) te iz sredstava fondova Europske unije. (4) Pružatelj pravne pomoći je odvjetnik i pravnik iz udruge registrirane za obavljanje pravne pomoći pri Ministarstvu pravosuđa (u daljnjem tekstu: udruga), koji je naveden na popisu pružatelja pravne pomoći koji sastavlja Ministarstvo.
Odabir pružatelja pravne pomoći
Članak 3.
(1) Radi prijave kandidata zainteresiranih za pružanje pravne pomoći (u daljnjem tekstu: kandidati) Ministarstvo objavljuje javni natječaj prema sjedištima upravnih sudova. (2) Javni natječaj iz stavka 1. ovoga članka objavljuje se u »Narodnim novinama« i na web-stranici Ministarstva. (3) Prilikom odabira kandidata vodit će se računa o ravnomjernoj zastupljenosti pružatelja pravne pomoći na cijelom području upravnog suda za kojeg je objavljen javni natječaj. (4) Ako se na objavljeni javni natječaj ne prijavi dovoljan broj kandidata sa sjedištem na području upravnog suda za kojeg je objavljen javni natječaj, prednost pri izboru imat će kandidati sa sjedištem na području koje je teritorijalno bliže sjedištu upravnog suda za kojeg je objavljen javni natječaj. (5) S odvjetnikom i udrugom čiji je pravnik odabran na javnom natječaju, Ministarstvo sklapa ugovor kojim se utvrđuje plaćanje troškova pružanja pravne pomoći. (6) Popis pružatelja pravne pomoći sastavlja Ministarstvo po abecednom redu prezimena i imena pružatelja pravne pomoći te s podacima o adresi i brojevima telefona. (7) Popis iz stavka 6. ovoga članka bit će izvješen na oglasnoj ploči policijskih uprava, policijskih postaja i prihvatnih centara za strance.
Obavijest o pravnoj pomoći
Članak 4.
(1) Policijska uprava odnosno policijska postaja koja vodi postupak donošenja odluke u vezi s povratkom će državljaninu treće zemlje uručiti obrazac Obavijesti o besplatnoj pravnoj pomoći (Obrazac 1), tiskan na jeziku koji državljanin treće zemlje razumije. (2) Od državljanina treće zemlje iz stavka 1. ovoga članka zatražit će se da potvrdi primitak obavijesti na način da potpiše Obrazac 1. (3) Obrazac 1 pravokutnog je oblika, bijele boje, veličine 21x29,7 cm, tiska se na hrvatskom i engleskom jeziku te jeziku kojim govore državljani trećih zemalja u postupku povratka. Ministarstvo osigurava tiskanje Obrasca 1 na najmanje pet jezika kojima najčešće govore državljani trećih zemalja u postupku povratka.
Utvrđivanje imovinskog stanja
Članak 5.
(1) Smatra se da državljanin treće zemlje u postupku povratka posjeduje dostatna novčana sredstva ili stvari veće vrijednosti ako posjeduje novčana sredstva u iznosu prosječne neto plaće u Republici Hrvatskoj ili stvar/i čija vrijednost prelazi navedeni iznos, odnosno ako ukupni iznos novčanih sredstava i stvari koje posjeduje prelazi iznos prosječne neto plaće u Republici Hrvatskoj. (2) O okolnostima iz stavka 1. ovoga članka od državljanina treće zemlje zatražit će se očitovanje na način da ispuni i potpiše obrazac Izjave o imovinskom stanju (Obrazac 2), tiskan na jeziku koji državljanin treće zemlje razumije. (3) Stvari veće vrijednosti, u smislu ovoga Pravilnika, podrazumijevaju pokretnu imovinu državljanina treće zemlje. (3) Obrazac 2 pravokutnog je oblika, bijele boje, veličine 21×29,7 cm, tiska se na hrvatskom i engleskom jeziku te jeziku kojim govore državljani trećih zemalja u postupku povratka. Ministarstvo osigurava tiskanje Obrasca 2 na najmanje pet jezika kojima najčešće govore državljani trećih zemalja u postupku povratka.
Ostvarivanje prava na pravno savjetovanje
Članak 6.
(1) Državljaninu treće zemlje koji nakon primljene obavijesti iz članka 4. ovoga Pravilnika ne podnese zahtjev za odobrenje pravnog zastupanja uručit će se ovjereni popis pružatelja pravne pomoći za područje upravnog suda koji će državljanin treće zemlje predati odabranom pružatelju pravne pomoći. (2) Ako se državljanina treće zemlje iz stavka 1. ovoga članka smješta u prihvatni centar za strance uručit će mu se popis pružatelja pravne pomoći za područje upravnog suda na kojem se nalazi prihvatni centar za strance. (3) Ako državljanin treće zemlje iz stavka 1. ovoga članka želi ostvariti pravo na pravni savjet zastat će se s izvršenjem prisilnog udaljenja. (4) Pravo na pravni savjet državljanin treće zemlje može ostvariti jednokratno u vezi svake odluke u vezi povratka.
Rješavanje zahtjeva za pravno zastupanje
Članak 7.
(1) Ako državljanin treće zemlje, koji je podnio zahtjev za pravno zastupanje, ispunjava uvjete za odobrenje pravnog zastupanja, policijska uprava odnosno policijska postaja iz članka 4. ovoga Pravilnika donijet će rješenje o odobrenju pravnog zastupanja i dostaviti ga podnositelju zahtjeva zajedno s popisom pružatelja pravne pomoći. (2) Ako državljanin treće zemlje koji je podnio zahtjev za pravno zastupanje ne ispunjava uvjete za odobrenje pravnog zastupanja, policijska uprava odnosno policijska postaja iz članka 4. ovoga Pravilnika donijet će rješenje o odbijanju zahtjeva sukladno članku 117. stavku 9. Zakona o strancima, u kojem će navesti da podnositelj zahtjeva ima pravo na pravno savjetovanje, te ga dostaviti podnositelju zahtjeva zajedno s popisom pružatelja pravne pomoći. (3) Državljaninu treće zemlje iz stavka 1. ovoga članka kojeg će se smjestiti u prihvatni centar za strance uručuje se popis pružatelja pravne pomoći za područje upravnog suda na kojem se nalazi prihvatni centar za strance.
Obveze pružatelja pravne pomoći
Članak 8.
(1) Pružatelj pravne pomoći dužan je pravnu pomoć pružati savjesno i nepristrano, u skladu s pravilima struke uzimajući u obzir najbolji interes državljanina treće zemlje. (2) Pružatelj pravne pomoći ne smije odbiti pružanje pravne pomoći, osim u slučaju postojanja razloga za uskratu pravne pomoći propisanih Zakonom o odvjetništvu. (3) Pružatelj pravne pomoći dužan je odmah dostaviti punomoć za zastupanje policijskoj upravi odnosno policijskoj postaji iz članka 7. ovoga Pravilnika.
Prevođenje
Članak 9.
(1) Policijska uprava i policijska postaja iz članka 7. ovoga Pravilnika, odnosno prihvatni centar za strance, dostavit će pružateljima pravne pomoći, na njihov zahtjev, popis prevoditelja za jezik na kojem mogu se mogu sporazumijevati s državljanima trećih zemalja u postupku povratka, s kojima je Ministarstvo sklopilo ugovor. (2) Troškovi iz stavka 1. ovoga članka za pravni savjet obuhvaćaju prevođenje do najviše 60 minuta. (3) Troškovi iz stavka 1. ovoga članka za pravno zastupanje obuhvaćaju prevođenje do najviše 180 minuta.
Isplata troškova pravne pomoći
Članak 10.
Isplata troškova pravne pomoći odredit će se ugovorom sklopljenim između Ministarstva i odvjetnika, odnosno udruge.
Isplata troškova prevoditelju
Članak 11.
Isplata troškova prevoditelju iz članka 9. ovoga Pravilnika odredit će se ugovorom sklopljenim između Ministarstva i prevoditelja.
Raskid ugovora s pružateljem pravne pomoći
Članak 12.
(1) Ako pružatelj pravne pomoći nesavjesno i nestručno obavlja pružanje pravne pomoći, Ministarstvo će raskinuti ugovor sklopljen s odvjetnikom, odnosno udrugom. (2) Pružatelja pravne pomoći iz stavka 1. ovoga članka Ministarstvo će brisati s popisa pružatelja pravne pomoći.
Naknada troškova od državljanina treće zemlje
Članak 13.
Ako se do okončanja upravnog spora znatno poboljša financijska situacija državljanina treće zemlje u postupku povratka ili se utvrdi da je dao neistinite podatke o svom imovinskom stanju, Ministarstvo može zahtijevati naknadu troškova pružanja pravne pomoći od državljanina treće zemlje.
Prijelazne i završne odredbe
Članak 14.
Popis pružatelja pravne pomoći sastavljen na temelju Pravilnika o besplatnoj pravnoj pomoći u postupku protjerivanja i povratka stranaca (»Narodne novine« broj: 28/14 i 20/15) je važeći i Ministarstvo ne mora objaviti javni natječaj iz članka 3. ovoga Pravilnika dok na popisu ima dovoljno pružatelja pravne pomoći za područje upravnog suda s kojima je Ministarstvo sklopilo ugovor.
Članak 15.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o besplatnoj pravnoj pomoći u postupku protjerivanja i povratka stranaca (»Narodne novine« broj: 28/14 i 20/15).
Članak 16.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
PRAVILNIK O BESPLATNOJ PRAVNOJ POMOĆI U POSTUPKU POVRATKA
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Predmet
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Članak 1.
Ovim Pravilnikom uređuje se način pružanja besplatne pravne pomoći državljanima trećih zemalja u postupku povratka, način utvrđivanja dostatnih novčanih sredstava te izgled i sadržaj obrasca obavijesti o besplatnoj pravnoj pomoći i obrasca izjave o imovinskom stanju.
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Pojmovi
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Članak 2.
(1) Državljanin treće zemlje u postupku povratka je državljanin treće zemlje koji nezakonito boravi i državljanin treće zemlje na kratkotrajnom boravku, za kojeg je pokrenut postupak donošenja odluke u vezi s povratkom ili za kojeg je donesena odluka u vezi s povratkom, protiv koje se ne može izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
(2) Besplatna pravna pomoć u postupku povratka (u daljnjem tekstu: pravna pomoć) obuhvaća davanje pravnog savjeta (u daljnjem tekstu: pravni savjet) ili pomoć u sastavljanju tužbe i zastupanje pred upravnim sudom (u daljnjem tekstu: pravno zastupanje), sukladno članku 117. Zakona o strancima.
(3) Pravna pomoć iz stavka 2. ovoga članka financira se iz sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske, pozicije Ministarstva unutarnjih poslova (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) te iz sredstava fondova Europske unije.
(4) Pružatelj pravne pomoći je odvjetnik i pravnik iz udruge registrirane za obavljanje pravne pomoći pri Ministarstvu pravosuđa (u daljnjem tekstu: udruga), koji je naveden na popisu pružatelja pravne pomoći koji sastavlja Ministarstvo.
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Odabir pružatelja pravne pomoći
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Članak 3.
(1) Radi prijave kandidata zainteresiranih za pružanje pravne pomoći (u daljnjem tekstu: kandidati) Ministarstvo objavljuje javni natječaj prema sjedištima upravnih sudova.
(2) Javni natječaj iz stavka 1. ovoga članka objavljuje se u »Narodnim novinama« i na web-stranici Ministarstva.
(3) Prilikom odabira kandidata vodit će se računa o ravnomjernoj zastupljenosti pružatelja pravne pomoći na cijelom području upravnog suda za kojeg je objavljen javni natječaj.
(4) Ako se na objavljeni javni natječaj ne prijavi dovoljan broj kandidata sa sjedištem na području upravnog suda za kojeg je objavljen javni natječaj, prednost pri izboru imat će kandidati sa sjedištem na području koje je teritorijalno bliže sjedištu upravnog suda za kojeg je objavljen javni natječaj.
(5) S odvjetnikom i udrugom čiji je pravnik odabran na javnom natječaju, Ministarstvo sklapa ugovor kojim se utvrđuje plaćanje troškova pružanja pravne pomoći.
(6) Popis pružatelja pravne pomoći sastavlja Ministarstvo po abecednom redu prezimena i imena pružatelja pravne pomoći te s podacima o adresi i brojevima telefona.
(7) Popis iz stavka 6. ovoga članka bit će izvješen na oglasnoj ploči policijskih uprava, policijskih postaja i prihvatnih centara za strance.
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Obavijest o pravnoj pomoći
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Članak 4.
(1) Policijska uprava odnosno policijska postaja koja vodi postupak donošenja odluke u vezi s povratkom će državljaninu treće zemlje uručiti obrazac Obavijesti o besplatnoj pravnoj pomoći (Obrazac 1), tiskan na jeziku koji državljanin treće zemlje razumije.
(2) Od državljanina treće zemlje iz stavka 1. ovoga članka zatražit će se da potvrdi primitak obavijesti na način da potpiše Obrazac 1.
(3) Obrazac 1 pravokutnog je oblika, bijele boje, veličine 21x29,7 cm, tiska se na hrvatskom i engleskom jeziku te jeziku kojim govore državljani trećih zemalja u postupku povratka. Ministarstvo osigurava tiskanje Obrasca 1 na najmanje pet jezika kojima najčešće govore državljani trećih zemalja u postupku povratka.
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Utvrđivanje imovinskog stanja
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Članak 5.
(1) Smatra se da državljanin treće zemlje u postupku povratka posjeduje dostatna novčana sredstva ili stvari veće vrijednosti ako posjeduje novčana sredstva u iznosu prosječne neto plaće u Republici Hrvatskoj ili stvar/i čija vrijednost prelazi navedeni iznos, odnosno ako ukupni iznos novčanih sredstava i stvari koje posjeduje prelazi iznos prosječne neto plaće u Republici Hrvatskoj.
(2) O okolnostima iz stavka 1. ovoga članka od državljanina treće zemlje zatražit će se očitovanje na način da ispuni i potpiše obrazac Izjave o imovinskom stanju (Obrazac 2), tiskan na jeziku koji državljanin treće zemlje razumije.
(3) Stvari veće vrijednosti, u smislu ovoga Pravilnika, podrazumijevaju pokretnu imovinu državljanina treće zemlje.
(3) Obrazac 2 pravokutnog je oblika, bijele boje, veličine 21×29,7 cm, tiska se na hrvatskom i engleskom jeziku te jeziku kojim govore državljani trećih zemalja u postupku povratka. Ministarstvo osigurava tiskanje Obrasca 2 na najmanje pet jezika kojima najčešće govore državljani trećih zemalja u postupku povratka.
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Ostvarivanje prava na pravno savjetovanje
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Članak 6.
(1) Državljaninu treće zemlje koji nakon primljene obavijesti iz članka 4. ovoga Pravilnika ne podnese zahtjev za odobrenje pravnog zastupanja uručit će se ovjereni popis pružatelja pravne pomoći za područje upravnog suda koji će državljanin treće zemlje predati odabranom pružatelju pravne pomoći.
(2) Ako se državljanina treće zemlje iz stavka 1. ovoga članka smješta u prihvatni centar za strance uručit će mu se popis pružatelja pravne pomoći za područje upravnog suda na kojem se nalazi prihvatni centar za strance.
(3) Ako državljanin treće zemlje iz stavka 1. ovoga članka želi ostvariti pravo na pravni savjet zastat će se s izvršenjem prisilnog udaljenja.
(4) Pravo na pravni savjet državljanin treće zemlje može ostvariti jednokratno u vezi svake odluke u vezi povratka.
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Rješavanje zahtjeva za pravno zastupanje
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Članak 7.
(1) Ako državljanin treće zemlje, koji je podnio zahtjev za pravno zastupanje, ispunjava uvjete za odobrenje pravnog zastupanja, policijska uprava odnosno policijska postaja iz članka 4. ovoga Pravilnika donijet će rješenje o odobrenju pravnog zastupanja i dostaviti ga podnositelju zahtjeva zajedno s popisom pružatelja pravne pomoći.
(2) Ako državljanin treće zemlje koji je podnio zahtjev za pravno zastupanje ne ispunjava uvjete za odobrenje pravnog zastupanja, policijska uprava odnosno policijska postaja iz članka 4. ovoga Pravilnika donijet će rješenje o odbijanju zahtjeva sukladno članku 117. stavku 9. Zakona o strancima, u kojem će navesti da podnositelj zahtjeva ima pravo na pravno savjetovanje, te ga dostaviti podnositelju zahtjeva zajedno s popisom pružatelja pravne pomoći.
(3) Državljaninu treće zemlje iz stavka 1. ovoga članka kojeg će se smjestiti u prihvatni centar za strance uručuje se popis pružatelja pravne pomoći za područje upravnog suda na kojem se nalazi prihvatni centar za strance.
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Obveze pružatelja pravne pomoći
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Članak 8.
(1) Pružatelj pravne pomoći dužan je pravnu pomoć pružati savjesno i nepristrano, u skladu s pravilima struke uzimajući u obzir najbolji interes državljanina treće zemlje.
(2) Pružatelj pravne pomoći ne smije odbiti pružanje pravne pomoći, osim u slučaju postojanja razloga za uskratu pravne pomoći propisanih Zakonom o odvjetništvu.
(3) Pružatelj pravne pomoći dužan je odmah dostaviti punomoć za zastupanje policijskoj upravi odnosno policijskoj postaji iz članka 7. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Prevođenje
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Članak 9.
(1) Policijska uprava i policijska postaja iz članka 7. ovoga Pravilnika, odnosno prihvatni centar za strance, dostavit će pružateljima pravne pomoći, na njihov zahtjev, popis prevoditelja za jezik na kojem mogu se mogu sporazumijevati s državljanima trećih zemalja u postupku povratka, s kojima je Ministarstvo sklopilo ugovor.
(2) Troškovi iz stavka 1. ovoga članka za pravni savjet obuhvaćaju prevođenje do najviše 60 minuta.
(3) Troškovi iz stavka 1. ovoga članka za pravno zastupanje obuhvaćaju prevođenje do najviše 180 minuta.
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Isplata troškova pravne pomoći
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Članak 10.
Isplata troškova pravne pomoći odredit će se ugovorom sklopljenim između Ministarstva i odvjetnika, odnosno udruge.
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Isplata troškova prevoditelju
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Članak 11.
Isplata troškova prevoditelju iz članka 9. ovoga Pravilnika odredit će se ugovorom sklopljenim između Ministarstva i prevoditelja.
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Raskid ugovora s pružateljem pravne pomoći
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Članak 12.
(1) Ako pružatelj pravne pomoći nesavjesno i nestručno obavlja pružanje pravne pomoći, Ministarstvo će raskinuti ugovor sklopljen s odvjetnikom, odnosno udrugom.
(2) Pružatelja pravne pomoći iz stavka 1. ovoga članka Ministarstvo će brisati s popisa pružatelja pravne pomoći.
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Naknada troškova od državljanina treće zemlje
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Članak 13.
Ako se do okončanja upravnog spora znatno poboljša financijska situacija državljanina treće zemlje u postupku povratka ili se utvrdi da je dao neistinite podatke o svom imovinskom stanju, Ministarstvo može zahtijevati naknadu troškova pružanja pravne pomoći od državljanina treće zemlje.
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Prijelazne i završne odredbe
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Članak 14.
Popis pružatelja pravne pomoći sastavljen na temelju Pravilnika o besplatnoj pravnoj pomoći u postupku protjerivanja i povratka stranaca (»Narodne novine« broj: 28/14 i 20/15) je važeći i Ministarstvo ne mora objaviti javni natječaj iz članka 3. ovoga Pravilnika dok na popisu ima dovoljno pružatelja pravne pomoći za područje upravnog suda s kojima je Ministarstvo sklopilo ugovor.
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Članak 15.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o besplatnoj pravnoj pomoći u postupku protjerivanja i povratka stranaca (»Narodne novine« broj: 28/14 i 20/15).
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova
Članak 16.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Komentirate u ime: Ministarstvo unutarnjih poslova