Na temelju članka 25. stavka 7. Zakona o mjeriteljstvu („Narodne novine“, broj 74/14) ravnateljica Državnog zavoda za mjeriteljstvo donosi
PRAVILNIK o postupku ispitivanja plinomjera statističkom metodom u svrhu produljenja ovjernog razdoblja
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom propisuje se postupak ispitivanja plinomjera maksimalnog protoka do 10 m3/h (u daljnjem tekstu plinomjera) statističkom metodom.
(2) Ispitivanje plinomjera statističkom metodom primjenjuje se u svrhu produljenja ovjernog razdoblja za ponovno ovjeravanje plinomjera.
Članak 2.
(1) Ispitivanje plinomjera statističkom metodom obavlja ovlašteni mjeritelj Državnog zavoda za mjeriteljstvo (u daljnjem tekstu: ovlašteni mjeritelj).
(2) Ispitivanje plinomjera statističkom metodom obavlja se na zahtjev vlasnika plinomjera.
(3) Vlasnik plinomjera iz stavka 2. ovoga članka dužan je izuzeti plinomjer s obračunskog mjernog mjesta i dostaviti do mjesta ispitivanja (izuzeti plinomjer iz mreže) te pri tome postupati s osobitom pozornošću da ne bi došlo do mehaničkih oštećenja koja mogu utjecati na mjeriteljska svojstva plinomjera, o čemu se sastavlja zapisnik. Zapisnik o izuzimanju plinomjera s obračunskog mjernog mjesta mora sadržavati očitano stanje plinomjera prilikom izuzimanja i stanje ovjerne oznake (plomba), a potpisuju ga predstavnik vlasnika plinomjera i korisnik plinomjera.
Članak 3.
(1) Ispitivanje plinomjera statističkom metodom obavlja se na zakonitim mjerilima u uporabi kojima ovjerna oznaka i/ili zaštitna oznaka nije uništena, promijenjena, uklonjena ili na bilo koji drugi način oštećena, u okviru propisanog ovjernog razdoblja.
(2) Ispitivanje plinomjera statističkom metodom u svrhu produljenja ovjernog razdoblja za ponovno ovjeravanje treba provesti prije isteka ovjernog razdoblja za ponovno ovjeravanje, tako da se svi plinomjeri prijavljene skupine mogu dostaviti na ispitivanje prije isteka ovjernog razdoblja za ponovno ovjeravanje, ako izabrani uzorci ne zadovolje propisane zahtjeve.
II. POSTUPAK ISPITIVANJA PLINOMJERA STATISTIČKOM METODOM
Članak 4.
(1) Postupak ispitivanja plinomjera statističkom metodom opisan je u Dodatku I. koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio.
III. SADRŽAJ I ROK ČUVANJA ISPITNOG IZVJEŠĆA
Članak 5.
(1) Sadržaj ispitnih izvješća za pojedina mjerila opisan je u Dodatku I. koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio.
(2) Ispitno izvješće čuva se pet godina.
IV. TROŠKOVI OBAVLJANJA ISPITIVANJA PLINOMJERA STATISTIČKOM METODOM U SVRHU PRODULJENJA OVJERNOG RAZDOBLJA
Članak 6.
(1) Iznos i način plaćanja naknade za troškove ispitivanja plinomjera statističkom metodom u svrhu produljenja ovjernog razdobljautvrđen je propisom kojim se utvrđuje visina i način plaćanja naknada za mjeriteljske poslove koje obavlja Državni zavod za mjeriteljstvo.
(2) Visina naknade za obavljanje mjeriteljskih poslova iz stavka 1. ovoga članka obračunava se u iznosu od 60 % troškova Tarife za plinomjere s mjehovima maksimalnog protoka do 10 m3/h.
V. ZAVRŠNA ODREDBA
Članak 7.
Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Naputak za ispitivanje protočnih mjerila obujma plina statističkom metodom („Narodne novine“, broj 99/02).
Članak 8.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
4. Izdavanje Izvješća o ispitivanju plinomjera statističkom metodom
1. Podnošenje zahtjeva
1.1. Zahtjev za ispitivanje plinomjera statističkom metodom sadrži:
1.podatke o podnositelju zahtjeva (ime/naziv, adresa, OIB, kontakt osoba),
2.veličinu skupine plinomjera i plan prijama po kojem će se provoditi ispitivanje kao i podatke o području gdje se rabe plinomjeri
3.podatke o tome je li prijavljena skupina ranije ispitivana statističkom metodom
4.predviđeni rok izuzimanja s obračunskog mjernog mjesta i ispitivanja uzoraka plinomjera
5.naziv ovlaštenog tijela za pripremu plinomjera za ovjeravanje gdje će ispitivanje biti obavljeno
1.2. Uz zahtjev se prilaže popis plinomjera za ispitivanje statističkom metodom koji mora sadržavati:
– redni broj,
– šifru mjerila,
– proizvođača mjerila,
– tip mjerila,
– tvornički broj mjerila (serijski broj mjerila),
– godinu proizvodnje mjerila,
– službenu oznaku tipa mjerila (tipnog odobrenja), ili oznaka potvrde o odobrenju tipa mjerila ili oznaka potvrde o ispitivanju oblikovnog i tehničkog rješenja
– godišnji ovjerni žig,
– datum isteka ovjere (ovjerno razdoblje ističe/valjanost ovjernog žiga vrijedi do),
– mjesto ugradnje mjerila (adresa potrošača kod kojeg je ugrađeno mjerilo)
1.3. Popis plinomjera iz točke 1.2 prilaže se u dva primjerka
2. Kriterij za određivanje skupine plinomjera koji se ispituju statističkom metodom
2.1. U istoj skupini mogu biti plinomjeri s područja o kojemu odlučuje vlasnik plinomjera (obračunskih komunalnih mjerila).
2.2. U istoj skupini mogu biti samo plinomjeri iste veličine i iste službene oznake tipa.
2.3. Datum posljednjeg ovjeravanja plinomjera iz iste skupine može se razlikovati samo za jednu godinu.
3. Izbor ispitnih uzoraka i rukovanje ispitnim uzorcima
3.1. Iz skupine plinomjera koja se prijavljuje za ispitivanje statističkom metodom, u ovisnosti od veličine grupe i odabranog plana prijama ovlašteni mjeritelj bira plinomjere slučajnim izborom: 32, 50, 80, 125 ili 200 uzoraka. Treba navesti i pričuvne plinomjere: 6, 10, 16, 25 ili 40 uzoraka. Izbor ovisi o veličini skupine i odabranom planu prihvaćanja prikazanom u Tablici 1. i Tablici 2. ovoga dodatka.
3.2. Isti se uzorci ne smiju ponovno upotrebljavati u idućim ispitivanjima statističkom metodom.
3.3. Odmah nakon izuzimanja uzorka plinomjera obvezno je nepropusno zatvoriti ulaz i izlaz plinomjera. Između izuzimanja i ispitivanja plinomjera ne smije proći više od 21 dan.
3.4. Uzorci plinomjera ne smiju se oštetiti tijekom prijevoza niti popravljati ili ugađati, ne smije im se mijenjati pokazni uređaj, ne smiju se ispirati uljem i sl.
3.5. Pričuvni plinomjeri mogu se uključiti prije samog ispitivanja ako se za neke uzorke plinomjera iz prijavljene skupine utvrdi:
a) neuobičajeno veliko vanjsko oštećenje,
b) oštećenje plombe odnosno žiga,
c) da nisu dostupni.
3.6. Dozvoljeno je prije početka ispitivanja uključiti određeni broj pričuvnih uzoraka plinomjera i to: najviše 2 pričuvna uzorka od 32 uzorka, najviše 3 od 50, najviše 5 od 80, najviše 8 od 125 te najviše 12 od 200 uzoraka plinomjera.
4. Vizualni pregled plinomjera
4.1. Vizualnim pregledom plinomjera utvrđuje se:
1.postojanje mehaničkih oštećenja ili izmjena na mjerilu koje bi mogle utjecati na njegova mjeriteljska svojstva,
2.postojanje jasno vidljivih i neizbrisivih natpisa i oznaka na mjerilu sukladnih s potvrdom o odobrenju tipa mjerila ili potvrdom o ispitivanju oblikovnog i tehničkog rješenja,
3.ispravnost ovjernih oznaka i zaštitnih oznaka za mjerila,
4.istovjetnost očitanog stanja zakonitog mjerila sa stanjem navedenim u Zapisniku o izuzimanju plinomjera iz mreže
5. Ispitivanje mjeriteljskih značajki plinomjera
5.1. Ispitivanje mjeriteljskih značajki plinomjera provodi se s ciljem utvrđivanja sukladnosti plinomjera s propisanim mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na plinomjere.
5.2. Uzorke plinomjera treba ispitati da li su unutar granica dopuštene pogreške određenih propisom na temelju kojih su stavljeni u uporabu.
5.3. Prije ispitivanja plinomjere treba uhodavati kod protoka 0,2 Qmax propuštajući količinu od 30 litara.
6. Plan prihvaćanja
6.1. Za ispitivanje plinomjera statističkom metodom vrijedi plan prihvaćanja prema Tablici 1. i Tablici 2. ovoga dodatka.
6.2. Promjena prijavljenog plana prihvaćanja nije dopuštena tijekom ispitivanja.
7. Izdavanje Izvješća o ispitivanju plinomjera statističkom metodom
7.1. Na temelju provedenog ispitivanja ovlašteni mjeritelj izdaje izvješće o ispitivanju plinomjera statističkom metodom kojim se utvrđuje da li skupina plinomjera udovoljava propisanim mjeriteljskim zahtjevima.
7.2. Izvješće o ispitivanju uzoraka plinomjera sadrži sljedeće podatke:
- naziv podnositelja zahtjeva,
- podatke o mjerilu (naziv, proizvođač, tip, serijski broj, mjerno područje, stanje na pokaznom uređaju prije početka ispitivanja),
- službena oznaka tipa mjerila ili oznaka potvrde o odobrenju tipa mjerila ili oznaka potvrde o ispitivanju oblikovnog i tehničkog rješenja,
- ovjerna oznaka,
- podatke o upotrijebljenim etalonima,
- mjeriteljski zahtjevi (naziv Propisa),
- rezultate vizualnog pregleda,
- kratak opis ili naziv mjerne metode,
- rezultate mjerenja,
- nalaz o ispravnosti mjerila,
- prezime i ime ovlaštenog mjeritelja koji je izvršio ispitivanje.
- razloge uključivanja pričuvnih plinomjera
8. Rezultati ispitivanja
8.1. Ovjerno razdoblje za ponovno ovjeravanje plinomjera produljuje se za četiri godine ako skupina plinomjera ispitivana statističkom metodom prema planu prihvaćanja zadovolji zahtjeve.
8.2 Produljenje ovjernog razdoblja za ponovno ovjeravanje plinomjera počinje istekom tekuće godine u kojoj je provedeno ispitivanje statističkom metodom.
8.3. Potvrda produljenja ovjernog razdoblja je Ovjernica izdana za prijavljenu skupinu plinomjera sa prilogom popisa svih plinomjera prijavljene skupine.
8.4. Služba mjeriteljskih poslova Državnog zavoda za mjeriteljstvo nadležna prema lokaciji ispitivanja pečatom i potpisom potvrđuje popis plinomjera prijavljene skupine.
8.5. Služba mjeriteljskih poslova Državnog zavoda za mjeriteljstvo nadležna prema lokaciji ispitivanja može odrediti rok, od najviše 4 tjedna, za koje vrijeme je ovlašteno tijelo za pripremu mjerila za ovjeravanje obvezatno čuvati ispitne uzorke, u stanju kakvi su bili kod ispitivanja.
Tablica 1: Jednostruko uzimanje uzoraka
Oznaka skupine
Veličina prijavljene skupine
Veličina uzorka
Broj neispravnih plinomjera
Pričuvni plinomjeri prema točki 4.1.
Kriterij za prihvaćanje skupine
Kriterij za odbijanje skupine
1
do 1200
50
1
2
10
2
1201 - 3200
80
3
4
16
3
3201 - 10000
125
5
6
25
4
10001 - 35000
200
10
11
40
Tablica 2: Dvostruko uzimanje uzoraka
Oznaka skupine
Veličina prijavljene skupine
Uzimanje uzorka
Veličina uzorka
Kumulativna veličina uzorka
Broj neispravnih plinomjera
Pričuvni plinomjeri prema točki 4.1.
Kriterij za prihvaćanje skupine
Kriterij za odbijanje skupine
Kriterij za drugo uzimanje uzorka (*)
1
do 1200
prvo
32
32
0
2
1
6
drugo
32
64
1
2
6
2
1201 do 3200
prvo
50
50
1
4
2 - 3
10
drugo
50
100
4
5
10
3
3201 do 10000
prvo
80
80
2
5
3 – 4
16
drugo
80
160
6
7
16
4
10001 do 35000
prvo
125
125
5
9
6 - 8
25
drugo
125
250
12
13
25
(*) Objašnjenje: Drugo uzimanje uzorka iz skupine provest će se ako je broj neispravnih plinomjera kod ispitivanja prvog uzorka jednak broju navedenu u ovom stupcu.
Poslije ispitivanja potrebno je zatvoriti ulaz i izlaz plinomjera, zbog eventualnog naknadnog ispitivanja.
Na temelju članka 25. stavka 7. Zakona o mjeriteljstvu („Narodne novine“, broj 74/14) ravnateljica Državnog zavoda za mjeriteljstvo donosi
PRAVILNIK o postupku ispitivanja plinomjera statističkom metodom u svrhu produljenja ovjernog razdoblja
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom propisuje se postupak ispitivanja plinomjera maksimalnog protoka do 10 m 3 /h (u daljnjem tekstu plinomjera) statističkom metodom .
(2) Ispitivanje plinomjera statističkom metodom primjenjuje se u svrhu produljenja ovjernog razdoblja za ponovno ovjeravanje plinomjera.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Članak 2.
(1) Ispitivanje plinomjera statističkom metodom obavlja ovlašteni mjeritelj Državnog zavoda za mjeriteljstvo (u daljnjem tekstu: ovlašteni mjeritelj).
(2) Ispitivanje plinomjera statističkom metodom obavlja se na zahtjev vlasnika plinomjera.
(3) Vlasnik plinomjera iz stavka 2. ovoga članka dužan je izuzeti plinomjer s obračunskog mjernog mjesta i dostaviti do mjesta ispitivanja (izuzeti plinomjer iz mreže) te pri tome postupati s osobitom pozornošću da ne bi došlo do mehaničkih oštećenja koja mogu utjecati na mjeriteljska svojstva plinomjera, o čemu se sastavlja zapisnik. Zapisnik o izuzimanju plinomjera s obračunskog mjernog mjesta mora sadržavati očitano stanje plinomjera prilikom izuzimanja i stanje ovjerne oznake (plomba), a potpisuju ga predstavnik vlasnika plinomjera i korisnik plinomjera.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Članak 3.
(1) Ispitivanje plinomjera statističkom metodom obavlja se na zakonitim mjerilima u uporabi kojima ovjerna oznaka i/ili zaštitna oznaka nije uništena, promijenjena, uklonjena ili na bilo koji drugi način oštećena, u okviru propisanog ovjernog razdoblja.
(2) Ispitivanje plinomjera statističkom metodom u svrhu produljenja ovjernog razdoblja za ponovno ovjeravanje treba provesti prije isteka ovjernog razdoblja za ponovno ovjeravanje, tako da se svi plinomjeri prijavljene skupine mogu dostaviti na ispitivanje prije isteka ovjernog razdoblja za ponovno ovjeravanje, ako izabrani uzorci ne zadovolje propisane zahtjeve.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
II. POSTUPAK ISPITIVANJA PLINOMJERA STATISTIČKOM METODOM
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Članak 4.
(1) Postupak ispitivanja plinomjera statističkom metodom opisan je u Dodatku I. koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
III. SADRŽAJ I ROK ČUVANJA ISPITNOG IZVJEŠĆA
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Članak 5.
(1) Sadržaj ispitnih izvješća za pojedina mjerila opisan je u Dodatku I. koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio.
(2) Ispitno izvješće čuva se pet godina.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
IV. TROŠKOVI OBAVLJANJA ISPITIVANJA PLINOMJERA STATISTIČKOM METODOM U SVRHU PRODULJENJA OVJERNOG RAZDOBLJA
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Članak 6.
(1) Iznos i način plaćanja naknade za troškove ispitivanja plinomjera statističkom metodom u svrhu produljenja ovjernog razdoblja utvrđen je propisom kojim se utvrđuje visina i način plaćanja naknada za mjeriteljske poslove koje obavlja Državni zavod za mjeriteljstvo.
(2) Visina naknade za obavljanje mjeriteljskih poslova iz stavka 1. ovoga članka obračunava se u iznosu od 60 % troškova Tarife za plinomjere s mjehovima maksimalnog protoka do 10 m3/h.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
V. ZAVRŠNA ODREDBA
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Članak 7.
Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Naputak za ispitivanje protočnih mjerila obujma plina statističkom metodom („Narodne novine“, broj 99/02).
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Članak 8.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa:
Urbroj:
Zagreb, 2018.
RAVNATELJICA
Brankica Novosel
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
DODATAK I.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
POSTUPAK ISPITIVANJA PLINOMJERA STATISTIČKOM METODOM
Postupak ispitivanja plinomjera statističkom metodom obuhvaća:
1. Podnošenje zahtjeva
2. Vizualni pregled plinomjera
3. Ispitivanje mjeriteljskih značajki plinomjera
4. Izdavanje Izvješća o ispitivanju plinomjera statističkom metodom
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
1. Podnošenje zahtjeva
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
1.1. Zahtjev za ispitivanje plinomjera statističkom metodom sadrži:
1. podatke o podnositelju zahtjeva (ime/naziv, adresa, OIB, kontakt osoba),
2. veličinu skupine plinomjera i plan prijama po kojem će se provoditi ispitivanje kao i podatke o području gdje se rabe plinomjeri
3. podatke o tome je li prijavljena skupina ranije ispitivana statističkom metodom
4. predviđeni rok izuzimanja s obračunskog mjernog mjesta i ispitivanja uzoraka plinomjera
5. naziv ovlaštenog tijela za pripremu plinomjera za ovjeravanje gdje će ispitivanje biti obavljeno
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
1.2. Uz zahtjev se prilaže popis plinomjera za ispitivanje statističkom metodom koji mora sadržavati:
– redni broj,
– šifru mjerila,
– proizvođača mjerila,
– tip mjerila,
– tvornički broj mjerila (serijski broj mjerila),
– godinu proizvodnje mjerila,
– službenu oznaku tipa mjerila (tipnog odobrenja), ili oznaka potvrde o odobrenju tipa mjerila ili oznaka potvrde o ispitivanju oblikovnog i tehničkog rješenja
– godišnji ovjerni žig,
– datum isteka ovjere (ovjerno razdoblje ističe/valjanost ovjernog žiga vrijedi do),
– mjesto ugradnje mjerila (adresa potrošača kod kojeg je ugrađeno mjerilo)
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
1.3. Popis plinomjera iz točke 1.2 prilaže se u dva primjerka
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
2. Kriterij za određivanje skupine plinomjera koji se ispituju statističkom metodom
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
2.1. U istoj skupini mogu biti plinomjeri s područja o kojemu odlučuje vlasnik plinomjera (obračunskih komunalnih mjerila) .
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
2.2. U istoj skupini mogu biti samo plinomjeri iste veličine i iste službene oznake tipa.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
2.3. Datum posljednjeg ovjeravanja plinomjera iz iste skupine može se razlikovati samo za jednu godinu.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
3. Izbor ispitnih uzoraka i rukovanje ispitnim uzorcima
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
3.1. Iz skupine plinomjera koja se prijavljuje za ispitivanje statističkom metodom, u ovisnosti od veličine grupe i odabranog plana prijama ovlašteni mjeritelj bira plinomjere slučajnim izborom: 32, 50, 80, 125 ili 200 uzoraka. Treba navesti i pričuvne plinomjere: 6, 10, 16, 25 ili 40 uzoraka. Izbor ovisi o veličini skupine i odabranom planu prihvaćanja prikazanom u Tablici 1. i Tablici 2. ovoga dodatka.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
3.2. Isti se uzorci ne smiju ponovno upotrebljavati u idućim ispitivanjima statističkom metodom.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
3.3. Odmah nakon izuzimanja uzorka plinomjera obvezno je nepropusno zatvoriti ulaz i izlaz plinomjera. Između izuzimanja i ispitivanja plinomjera ne smije proći više od 21 dan.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
3.4. Uzorci plinomjera ne smiju se oštetiti tijekom prijevoza niti popravljati ili ugađati, ne smije im se mijenjati pokazni uređaj, ne smiju se ispirati uljem i sl.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
3.5. Pričuvni plinomjeri mogu se uključiti prije samog ispitivanja ako se za neke uzorke plinomjera iz prijavljene skupine utvrdi:
a) neuobičajeno veliko vanjsko oštećenje,
b) oštećenje plombe odnosno žiga,
c) da nisu dostupni.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
3.6. Dozvoljeno je prije početka ispitivanja uključiti određeni broj pričuvnih uzoraka plinomjera i to: najviše 2 pričuvna uzorka od 32 uzorka, najviše 3 od 50, najviše 5 od 80, najviše 8 od 125 te najviše 12 od 200 uzoraka plinomjera.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
4. Vizualni pregled plinomjera
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
4.1. Vizualnim pregledom plinomjera utvrđuje se:
1. postojanje mehaničkih oštećenja ili izmjena na mjerilu koje bi mogle utjecati na njegova mjeriteljska svojstva,
2. postojanje jasno vidljivih i neizbrisivih natpisa i oznaka na mjerilu sukladnih s potvrdom o odobrenju tipa mjerila ili potvrdom o ispitivanju oblikovnog i tehničkog rješenja ,
3. ispravnost ovjernih oznaka i zaštitnih oznaka za mjerila,
4. istovjetnost očitanog stanja zakonitog mjerila sa stanjem navedenim u Zapisniku o izuzimanju plinomjera iz mreže
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
5. Ispitivanje mjeriteljskih značajki plinomjera
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
5.1. Ispitivanje mjeriteljskih značajki plinomjera provodi se s ciljem utvrđivanja sukladnosti plinomjera s propisanim mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na plinomjere.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
5.2. Uzorke plinomjera treba ispitati da li su unutar granica dopuštene pogreške određenih propisom na temelju kojih su stavljeni u uporabu.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
5.3. Prije ispitivanja plinomjere treba uhodavati kod protoka 0,2 Q max propuštajući količinu od 30 litara.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
6. Plan prihvaćanja
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
6.1. Za ispitivanje plinomjera statističkom metodom vrijedi plan prihvaćanja prema Tablici 1. i Tablici 2. ovoga dodatka.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
6.2. Promjena prijavljenog plana prihvaćanja nije dopuštena tijekom ispitivanja.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
7. Izdavanje Izvješća o ispitivanju plinomjera statističkom metodom
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
7.1. Na temelju provedenog ispitivanja ovlašteni mjeritelj izdaje izvješće o ispitivanju plinomjera statističkom metodom kojim se utvrđuje da li skupina plinomjera udovoljava propisanim mjeriteljskim zahtjevima.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
7.2. Izvješće o ispitivanju uzoraka plinomjera sadrži sljedeće podatke:
- naziv podnositelja zahtjeva,
- podatke o mjerilu (naziv, proizvođač, tip, serijski broj, mjerno područje, stanje na pokaznom uređaju prije početka ispitivanja),
- službena oznaka tipa mjerila ili oznaka potvrde o odobrenju tipa mjerila ili oznaka potvrde o ispitivanju oblikovnog i tehničkog rješenja,
- ovjerna oznaka,
- podatke o upotrijebljenim etalonima,
- mjeriteljski zahtjevi (naziv Propisa),
- rezultate vizualnog pregleda,
- kratak opis ili naziv mjerne metode,
- rezultate mjerenja,
- nalaz o ispravnosti mjerila,
- prezime i ime ovlaštenog mjeritelja koji je izvršio ispitivanje.
- razloge uključivanja pričuvnih plinomjera
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
8. Rezultati ispitivanja
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
8.1. Ovjerno razdoblje za ponovno ovjeravanje plinomjera produljuje se za četiri godine ako skupina plinomjera ispitivana statističkom metodom prema planu prihvaćanja zadovolji zahtjeve.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
8.2 Produljenje ovjernog razdoblja za ponovno ovjeravanje plinomjera počinje istekom tekuće godine u kojoj je provedeno ispitivanje statističkom metodom.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
8.3. Potvrda produljenja ovjernog razdoblja je Ovjernica izdana za prijavljenu skupinu plinomjera sa prilogom popisa svih plinomjera prijavljene skupine.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
8.4. Služba mjeriteljskih poslova Državnog zavoda za mjeriteljstvo nadležna prema lokaciji ispitivanja pečatom i potpisom potvrđuje popis plinomjera prijavljene skupine.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
8.5. Služba mjeriteljskih poslova Državnog zavoda za mjeriteljstvo nadležna prema lokaciji ispitivanja može odrediti rok, od najviše 4 tjedna, za koje vrijeme je ovlašteno tijelo za pripremu mjerila za ovjeravanje obvezatno čuvati ispitne uzorke, u stanju kakvi su bili kod ispitivanja.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Tablica 1: Jednostruko uzimanje uzoraka
Oznaka skupine
Veličina prijavljene skupine
Veličina uzorka
Broj neispravnih plinomjera
Pričuvni plinomjeri prema točki 4.1.
Kriterij za prihvaćanje skupine
Kriterij za odbijanje skupine
1
do 1200
50
1
2
10
2
1201 - 3200
80
3
4
16
3
3201 - 10000
125
5
6
25
4
10001 - 35000
200
10
11
40
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Tablica 2: Dvostruko uzimanje uzoraka
Oznaka skupine
Veličina prijavljene skupine
Uzimanje uzorka
Veličina uzorka
Kumulativna veličina uzorka
Broj neispravnih plinomjera
Pričuvni plinomjeri prema točki 4.1.
Kriterij za prihvaćanje skupine
Kriterij za odbijanje skupine
Kriterij za drugo uzimanje uzorka (*)
1
do 1200
prvo
32
32
0
2
1
6
drugo
32
64
1
2
6
2
1201 do 3200
prvo
50
50
1
4
2 - 3
10
drugo
50
100
4
5
10
3
3201 do 10000
prvo
80
80
2
5
3 – 4
16
drugo
80
160
6
7
16
4
10001 do 35000
prvo
125
125
5
9
6 - 8
25
drugo
125
250
12
13
25
(*) Objašnjenje: Drugo uzimanje uzorka iz skupine provest će se ako je broj neispravnih plinomjera kod ispitivanja prvog uzorka jednak broju navedenu u ovom stupcu.
Poslije ispitivanja potrebno je zatvoriti ulaz i izlaz plinomjera, zbog eventualnog naknadnog ispitivanja.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo