Na temelju članka 10. stavak 5., 6. i 7. Zakona o prijevozu u cestovnom prometu (»Narodne novine« br. 41/18) ministar mora, prometa i infrastrukture donosi
PRAVILNIK O POČETNOJ I PERIODIČKOJ IZOBRAZBI VOZAČA
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuje se minimalni program za stjecanje početnih kvalifikacija i periodičke izobrazbe vozača određenih kategorija cestovnih vozila za prijevoz tereta i putnika, uvjeti i način provođenja provjera znanja za stjecanje početnih kvalifikacija, postupak izdavanja svjedodžbi o stručnoj osposobljenosti o početnim kvalifikacijama (u daljnjem tekstu: SSO o početnim kvalifikacijama) i potvrda o periodičkoj izobrazbi (u daljnjem tekstu: SSO o periodičkoj izobrazbi) te svjedodžbe o stručnoj osposobljenosti o početnim kvalifikacijama za upravljanje autotaksi vozilima i vozilima kojima se obavlja iznajmljivanje vozila s vozačem (u daljnjem tekstu: SSO o početnim kvalifikacijama za upravljanje autotaksi vozilima i vozilima za najam vozila s vozačem), vođenje evidencije te izgled obrasca SSO o početnim kvalifikacijama i periodičkoj izobrazbi.
Članak 2.
Stečene početne kvalifikacije i periodička izobrazba dokazuju se odgovarajućim svjedodžbama i potvrdom iz članaka 7., 9. i 11. ovoga Pravilnika.
Članak 3.
(1)U Republici Hrvatskoj početne kvalifikacije mogu steći vozači državljani država članica koji u Republici Hrvatskoj imaju prebivalište i vozači državljani trećih država koji u Republici Hrvatskoj imaju prebivalište ili su zaposleni u tvrtkama s poslovnim nastanom u Republici Hrvatskoj, odnosno za njih rade.
(2)U Republici Hrvatskoj periodičku izobrazbu mogu stjecati vozači državljani država članica i vozači trećih država koji u Republici Hrvatskoj imaju prebivalište ili u njoj rade.
Članak 4.
(1)Programe za stjecanje početnih kvalifikacija i periodičke izobrazbe provode centri za osposobljavanje vozača iz članka 11. stavka 1. Zakona o prijevozu u cestovnom prometu (»Narodne novine«, broj []/2018).
(2)Centar za osposobljavanje vozača iz članka 11. stavka 1. Zakona o prijevozu u cestovnom prometu ima prava i ovlasti ispitnog centra iz članka 11. stavka 5. Zakona o prijevozu u cestovnom prometu.
(3)Ispitni centar može provoditi: (1) samo teorijske, (2) samo praktične ili (3) teorijske i praktične ispite.
(4)Centar za osposobljavanje vozača i ispitni centar koji provodi praktične ispite mora zadovoljavati uvjete propisane člankom 11. stavak 2. Zakona o prijevozu u cestovnom prometu.
(5)Ispitni centar koji provodi samo teorijske ispite mora zadovoljiti isključivo slijedeće uvjete:
-uredski prostor u vlasništvu ili zakupu površine najmanje 50 m², propisno opremljen za provedbu teorijskog ispita za najmanje 20 kandidata, u sjedištu ispitnog centra ili u dislociranom mjestu provođenja ispita
-stručne kadrove za provedbu teorijskog ispita, sa završenim najmanje preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili integriranim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili specijalističkim diplomskim stručnim studijem cestovnog prometa ili prava koje se dokazuju potvrdom ustanove koja je ovlaštena za provedbu programa za njihovo stjecanje te s najmanje jednom godinom radnog iskustva.
(6)Ministar mora, prometa i infrastrukture (u daljnjem tekstu: ministar) rješenjem osniva Povjerenstvo koje uvidom u dokumentaciju i po potrebi očevidom prostorija i prostora utvrđuje ispunjavanje uvjeta za dobivanje ovlaštenja za provedbu programa i ispita iz ovoga članka i o tome sastavlja zapisnik. Ispunjavanje uvjeta za dobivanje ovlaštenja za rad ispitnih centara koji provodi samo teorijske ispite utvrđuje se uvidom u dokumentaciju.
(7)Povjerenstvo iz stavka 6. ovoga članka čine predsjednik i dva člana.
(8)Ministar, na prijedlog Povjerenstva iz stavka 6. ovoga članka, donosi rješenje o ovlašćivanju pravne osobe i fizičke osobe - obrtnika za provođenje programa za stjecanje početnih kvalifikacija i periodičke izobrazbe vozača odnosno provođenje ispita za stjecanje početnih kvalifikacija.
Članak 5.
Program za stjecanje početnih kvalifikacija, i periodičke izobrazbe kojim se utvrđuju nastavni sadržaji, plan provedbe i nastavne metode, izrađen sukladno minimalnim zahtjevima i sadržajima izobrazbe za početnu kvalifikaciju i provedbu periodičke izobrazbe, tiskan je uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio (Prilog 1.).
Sadržaj ispita za stjecanje početnih kvalifikacija za upravljanje autotaksi vozilima i vozilima kojima se obavlja iznajmljivanje vozila s vozačem, kojim se utvrđuju područja provjere znanja, tiskan je uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio (Prilog 2.)
Članak 6.
(1)Provjera znanja za stjecanje početnih kvalifikacija, osim početnih kvalifikacija za upravljanje autotaksi vozilima i vozilima kojima se obavlja iznajmljivanje vozila s vozačem, obavlja se polaganjem ispita, koji se sastoji od teorijskog i praktičnog dijela.
(2)Teorijski dio ispita mora trajati najmanje četiri nastavna sata (180 minuta), a sastoji se iz dva dijela i to:
-pitanja koja uključuju odabir između više ponuđenih odgovora i pitanja koja zahtijevaju izravan odgovor, ili kombinacije tih dviju vrsta pitanja
-zadataka s praktičnim primjerima.
(3)Praktični dio ispita mora trajati najmanje dva sata, a sastoji se iz dva dijela i to:
-ispita za ocjenu osposobljenosti za racionalnu vožnju u skladu s prometnim propisima i sigurnosnim pravilima, koji mora trajati najmanje 90 minuta. Ispit se, u pravilu, provodi na svim vrstama gradskih prometnica te na cestama izvan naselja, brzim cestama i autocestama, a koje ceste imaju različite stupnjeve težine na koje kandidati mogu naići te u uvjetima različitih gustoća prometa. Vrijeme vožnje po cesti mora biti optimalno iskorišteno, tako da se kandidati mogu ocijeniti iz svih područja s kojima će se vjerojatno susretati u vožnji
-provjere praktičnih znanja, u trajanju od najmanje 30 minuta, koji obuhvaća sadržaje iz Priloga 1. ovoga Pravilnika. Vozilo koje se koristi za provedbu ispita mora ispunjavati zahtjeve koji su posebnim propisima utvrđeni za ispitna vozila.
(4)Uz praktični dio ispita iz stavka 3. ovoga članka može se provesti i ispit na posebnom terenu ili na simulatoru vožnje, kako bi se ocijenila osposobljenost za racionalnu vožnju, sukladno prometnim propisima i sigurnosnim pravilima, u različitim uvjetima na cesti, ovisno o promjenama vremenskih prilika tijekom dana ili noći.
(5)Ispit iz stavka 4. ovoga članka smije trajati najviše 30 minuta i to vrijeme se uračunava u ukupno trajanje praktičnog dijela ispita.
(6)Praktičnom dijelu ispita može pristupiti kandidat koji ima položen vozački ispit za odgovarajuću kategoriju, odnosno koji ima vozačku dozvolu odgovarajuće kategorije.
(7)Kandidat koji obavlja djelatnost prijevoza tereta, a želi promijeniti ili proširiti djelatnost na prijevoz putnika ili obratno, mora položiti teorijski dio ispita koji nije polagao te položiti i praktični dio ispita u cijelosti.
Članak 7.
(1)Provjera znanja za stjecanje početnih kvalifikacija za upravljanje autotaksi vozilima i vozilima kojima se obavlja iznajmljivanje vozila s vozačem, obavlja se polaganjem ispita iz poznavanja prometnih propisa, koji se sastoji samo od teorijskog dijela.
(2)Teorijski dio ispita ne smije trajati više dva nastavna sata (90 minuta).
(3)Teorijski ispit sastoji se od pitanja koja uključuju odabir između više ponuđenih odgovora i pitanja koja zahtijevaju izravan odgovor, ili kombinacije tih dviju vrsta pitanja.
Članak 8.
(1)Ispitni centri izdat će kandidatu koji uspješno položi teorijski i praktični dio ispita, ako je isti propisan, potvrdu odnosno svjedodžbu o stručnoj osposobljenosti o početnim kvalifikacijama za određenu kategoriju vozila.
(2)Obrazac potvrde odnosno svjedodžbe (SSO o početnim kvalifikacijama) tiskan je uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio (Prilog 3.).
(3)Ispitni centar iz stavka 1. ovoga članka, izdat će SSO o početnim kvalifikacijama i kandidatu koji ima svjedodžbu o završenom srednjoškolskom obrazovanju za zanimanje vozač.
Članak 9.
(1)Postupak ubrzanog stjecanja početnih kvalifikacija mora obuhvaćati poduku iz svih područja navedenih u Prilogu 1. ovoga Pravilnika i to u obliku tečaja u trajanju od najmanje 140 nastavnih sati. Nakon završenog tečaja kandidati polažu pismeni ispit koji obuhvaća najmanje po jedno pitanje iz svakog područja navedenog u Prilogu 1. ovoga Pravilnika.
(2)Uz pohađanje tečaja iz stavka 1. ovoga članka, kandidati moraju, u pratnji stručnog zaposlenika centra za osposobljavanje, obaviti 10 nastavnih sati vožnje samostalno u vozilu.
(3)Samostalnoj vožnji mogu pristupiti kandidati koji imaju položen vozački ispit odgovarajuće kategorije, odnosno važeću vozačku dozvolu.
(4)Samostalna vožnja obavlja se vozilom odgovarajuće kategorije, koje ispunjava zahtjeve za ispitna vozila određene posebnim propisima.
(5)Od ukupno deset nastavnih sati samostalne vožnje, kandidati smiju voziti najviše četiri nastavna sata na posebnom terenu ili na odgovarajućem simulatoru vožnje, u cilju osposobljavanja vozača za racionalnu vožnju, sukladno prometnim propisima i sigurnosnim pravilima, u različitim uvjetima na cesti, ovisno o promjenama vremenskih prilika tijekom dana i noći.
(6)Kandidati koji obavljaju prijevoz tereta i posjeduju SSO o početnim kvalifikacijama, a žele obavljati prijevoz putnika ili obratno, nisu dužni polagati dio ispita za početne kvalifikacije koji je zajednički, nego samo dio koji nisu polagali.
(7)Tečaj ubrzanog stjecanja početne kvalifikacije iz stavka 6. ovoga članka traje 35 nastavnih sati, uključujući dva i pol sata samostalne vožnje u vozilu odgovarajuće kategorije, u pratnji osobe koja je osposobljavala kandidata.
(8)Nakon završenog tečaja kandidati polažu pismeni i usmeni ispit, koji obuhvaća najmanje po jedno pitanje iz svakog područja navedenog u Prilogu 1. ovoga Pravilnika.
Članak 10.
(1)Kandidatu koji je redovito pohađao tečaj i položio pismeni ispit, stručna organizacija izdaje svjedodžbu kojom potvrđuje ubrzano stjecanje početne kvalifikacije.
(2)Obrazac svjedodžbe (SSO o ubrzanim početnim kvalifikacijama) tiskan je uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio (Prilog 4.).
Članak 11.
(1)Ispiti se provode u ispitnim centrima.
(2)Kada je isti propisan, praktični dio ispita provode ovlašteni ispitivači, koji moraju imati završen najmanje preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij prometnog smjera (cestovnog), položen stručni ispit i iskustvo od najmanje pet godina na poslovima provedbe vozačkih ispita ili edukacije u cestovnom prometu te dopuštenje (licenciju), sukladno odredbama posebnog zakona kojim se stručnoj organizaciji propisuju uvjeti za obavljanje povjerenih poslova.
(3)Teorijski dio ispita provode osobe koje imaju završeni preddiplomski i diplomski sveučilišnim studijem ili integriranim preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručnim studije cestovnog prometnog ili prava.
(4)Za provedbu ispita stručna organizacija može angažirati osobe koje nisu zaposlenici ispitnog centra.
(5)Na način određivanja i organiziranja rada ovlaštenih ispitivača koji provode praktični dio ispita, utvrđivanje rokova, mjesta i vremena polaganja ispita te obavješćivanje kandidata, primjenjuju se na odgovarajući način odredbe propisa o načinu obavljanja i organiziranja vozačkih ispita i općih akata ovlaštene stručne organizacije.
(6)Odluku o visini naknade za polaganje ispita za stjecanje početnih kvalifikacija vozača donosi ispitni centar pri čemu naknada ne može biti viša od 1.000,00 kuna kada se ispit sastoji samo od teorijskog dijela, odnosno 5.000,00 kuna kada ispit sastoji od teorijskog i praktičnog dijela.
Članak 12.
(1)Periodička izobrazba vozača je obvezna obuka kojom se osobama koje imaju SSO o početnim kvalifikacijama, ili vozačima koji su oslobođeni obveze stjecanja početnih kvalifikacija, osigurava dopuna znanja potrebnih za njihov rad, posebno glede sigurnosti u cestovnom prometu i racionalizacije potrošnje goriva.
(2)Periodička izobrazba vozača provodi se svakih pet godina pohađanjem obveznog tečaja iz svih područja navedenih u Prilogu 1. ovoga Pravilnika, u trajanju od najmanje 35 nastavnih sati, a najmanje sedam sati dnevno. Periodička izobrazba može se dijelom provoditi i na simulatoru vožnje.
(3)Centar za osposobljavanje vozaču koji je kod njega prošao izobrazbu iz stavka 2. ovoga članka izdaje potvrdu o stečenoj periodičkoj izobrazbi.
(4)Obrazac potvrde o provedenoj periodičkoj izobrazbi vozača tiskan je uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio (Prilog 5.).
Članak 13.
(1)Centri za osposobljavanje moraju najmanje tjedan dana prije početka provođenja tečaja periodičke izobrazbe, Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) dostaviti obavijest o datumu i mjestu održavanja periodičke izobrazbe i prijavljenom broju kandidata po kategorijama (C kategorije, D kategorije i C i D kategorije). Obavijest se može dostaviti putem elektroničke pošte.
(2)Ovlašteni centri za osposobljavanje su dužni voditi evidenciju polaznika tečaja periodičke izobrazbe.
Članak 14.
(1)Centri za osposobljavanje će Ministarstvu, najkasnije do 15. u mjesecu za protekli mjesec, dostavljati podatke o vozačima koji su prošli periodičku izobrazbu.
(2)Stručna organizacija će Ministarstvu, najkasnije do 15. u mjesecu za protekli mjesec, dostavljati podatke o vozačima koji su stekli početne kvalifikacije.
(3)Podaci iz stavka 1. i 2. ovoga članka moraju sadržavati: ime i prezime vozača, datum i mjesto rođenja, državljanstvo, mjesto prebivališta, datum i mjesto provjere znanja za stjecanje početnih kvalifikacija, podatak o vrsti prijevoza za koje je vozač stekao početne kvalifikacije, odnosno prošao periodičku izobrazbu, broj i datum izdavanja svjedodžbe (SSO o početnim kvalifikacijama) ili potvrde o periodičkoj izobrazbi.
(4)Stručna organizacija je dužna trajno čuvati dokumentaciju o stjecanju početnih kvalifikacija za vozače.
(5)Centri za osposobljavanje su dužni dokumentaciju o periodičkoj izobrazbi za vozače čuvati najmanje deset godina nakon izdavanja potvrde o periodičkoj izobrazbi.
Članak 15.
Ispitni centri dužni su dostaviti Ministarstvu evidenciju o kandidatima koji su pristupili ispitu te osobama koje su stekle početnu kvalifikaciju za upravljanje autotaksi vozilima i vozilima kojima se obavlja iznajmljivanje vozila s vozačem.
Članak 16.
Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o početnoj i periodičkoj izobrazbi vozača (»Narodne novine«, br. 31/2014).
Osobe koje upravljaju vozilima kojima se obavlja djelatnost autotaksi prijevoza i iznajmljivanja vozila s vozačem koje nemaju SSO o početnim kvalifikacijama za upravljanje autotaksi vozilima i vozilima za najam vozila s vozačem, dužne su u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog Pravilnika pristupiti ispitu i steći SSO o početnim kvalifikacijama za upravljanje autotaksi vozilima i vozilima za najam vozila s vozačem.
Članak 17.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu prvog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
PRILOG 1
MINIMALNI ZAHTJEVI ZA POČETNU I PERIODIČKU IZOBRAZBU VOZAČA
MINIMALNI ZAHTJEVI - PODRUČJA - SADRŽAJI
KATEGORIJE VOZILA
C1
C1E
C
CE
D1
D1E
D
DE
Dio 1. Popis područja - predmeta
1.
USAVRŠAVANJE RACIONALNE VOŽNJE, KOJA SE TEMELJI NA PROMETNIM PROPISIMA I SIGURNOSNIM PRAVILIMA
1.1.
Poznavanje obilježja prijenosnih sustava radi njihove optimalne iskorištenosti:
dijagrami okretnog momenta, snage i specifične potrošnje motora, optimalno korištenje brojača okretaja, optimalni broj okretaja pri promjeni brzine, dijagrami omjera prijenosa mjenjača
X
X
X
X
X
X
X
X
1.2.
Poznavanje tehničkih obilježja i rada sigurnosnih kontrola za nadzor nad vozilom,
smanjenje habanja na minimum i sprječavanja smetnji u radu:
specifičnosti hidrauličkog vakuumskog sustava servo kočnica, ograničenje korištenja kočnica i usporivača, kombinirano korištenje kočnica i usporivača, bolje korištenje omjera brzine i prijenosa, korištenje inercije vozila, usporavanje i kočenje na nizbrdici, postupci u slučaju kvara
X
X
X
X
X
X
X
X
1.3.
Sposobnost optimizacije potrošnje goriva:
optimizacija potrošnje goriva primjenom znanja iz točaka 1.1. i 1.2.
X
X
X
X
X
X
X
X
1.4.
Sposobnost utovara vozila uz poštivanje sigurnosnih pravila i ispravno korištenje vozila:
sile koje utječu na vozilo u kretanju, korištenje omjera prijenosa mjenjača u skladu s opterećenjem vozila i osobinama ceste, izračun korisnog opterećenja vozila ili kombinacije, izračun ukupnog obujma, raspodjela opterećenja, posljedice preopterećenja osovine, stabilnost i težište vozila, vrste ambalaže i paleta; glavne kategorije tereta koje zahtijevaju pričvršćivanje, tehnike pritezanja i privezivanja, korištenje remenja za pričvršćivanje, korištenje priteznih uređaja, korištenje opreme za rukovanje teretom, postavljanje i skidanje cerade ili nepromočive tkanine.
X
X
X
X
1.5.
Sposobnost osiguravanja sigurnosti i udobnosti putnika:
prilagođavanje uzdužnom i bočnom kretanju, poštivanje ostalih sudionika u prometu, podjela cesta, položaj vozila na cesti, sigurno kočenje, upravljanje prevjesom, korištenje posebnih infrastruktura (javne površine, vozne trake za posebne svrhe), rješavanja nesuglasja između sigurne vožnje i ostalih uloga vozača, interakcija i komunikacija s putnicima, osobitosti određenih skupina putnika (invalidne osobe, djeca)
X
X
X
X
1.6.
Sposobnost utovara vozila uz poštovanje sigurnosnih pravila i ispravno korištenje vozila: sile koje utječu na vozilo u vožnji, primjena omjera prijenosa mjenjača u skladu s opterećenjem vozila i osobinama ceste, izračun korisnog opterećenja vozila ili skupa vozila, raspodjela opterećenja, posljedice preopterećenja osovine, stabilnost i težište vozila
X
X
X
X
PRILOG 2
MINIMALNI ZAHTJEVI ZA TEORIJSKI ISPIT VOZAČA VOZILA ZA AUTOTAKSI PRIJEVOZ I IZNAJMLJIVANJE VOZILA S VOZAČEM
MINIMALNI ZAHTJEVI - PODRUČJA – SADRŽAJI
Dio 1. Popis područja - predmeta
1.
USAVRŠAVANJE RACIONALNE VOŽNJE, KOJA SE TEMELJI NA PROMETNIM PROPISIMA I SIGURNOSNIM PRAVILIMA
Sposobnost osiguravanja sigurnosti i udobnosti putnika:
poštivanje ostalih sudionika u prometu, položaj vozila na cesti, sigurno kočenje, korištenje posebnih infrastruktura (javne površine, vozne trake za posebne svrhe, interakcija i komunikacija s putnicima, osobitosti određenih skupina putnika (invalidne osobe, djeca)
2.
POZNAVANJE PROMETNIH PROPISA
Poznavanje:
prometnih i sigurnosnih propisa
3.
ZDRAVLJE, SIGURNOST NA CESTI I ZAŠTITA OKOLIŠ
3.1.
Sposobnost sprječavanja fizičkih rizika:
ergonomska načela, rizične kretnje ili držanje tijela.
3.2..
Svijest o važnosti fizičke i mentalne sposobnosti:
načela zdrave, uravnotežene prehrane, djelovanje alkohola, droga ili drugih tvari, koje mogu utjecati na ponašanje, simptomi, uzroci, utjecaj umora i stresa, ključna uloga temeljnog ciklusa rad/odmor.
3.3.
Sposobnost procjenjivanja krizne situacije:
ponašanje u izvanrednim situacijama, ocjena stanja, pozivanje pomoći, ponašanje u slučaju požara, osiguravanje sigurnosti putnika.
Na temelju članka 10. stavak 5., 6. i 7. Zakona o prijevozu u cestovnom prometu (»Narodne novine« br. 41/18) ministar mora, prometa i infrastrukture donosi
PRAVILNIK O POČETNOJ I PERIODIČKOJ IZOBRAZBI VOZAČA
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuje se minimalni program za stjecanje početnih kvalifikacija i periodičke izobrazbe vozača određenih kategorija cestovnih vozila za prijevoz tereta i putnika, uvjeti i način provođenja provjera znanja za stjecanje početnih kvalifikacija, postupak izdavanja svjedodžbi o stručnoj osposobljenosti o početnim kvalifikacijama (u daljnjem tekstu: SSO o početnim kvalifikacijama) i potvrda o periodičkoj izobrazbi (u daljnjem tekstu: SSO o periodičkoj izobrazbi) te svjedodžbe o stručnoj osposobljenosti o početnim kvalifikacijama za upravljanje autotaksi vozilima i vozilima kojima se obavlja iznajmljivanje vozila s vozačem (u daljnjem tekstu: SSO o početnim kvalifikacijama za upravljanje autotaksi vozilima i vozilima za najam vozila s vozačem), vođenje evidencije te izgled obrasca SSO o početnim kvalifikacijama i periodičkoj izobrazbi.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 2.
Stečene početne kvalifikacije i periodička izobrazba dokazuju se odgovarajućim svjedodžbama i potvrdom iz članaka 7., 9. i 11. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 3.
(1) U Republici Hrvatskoj početne kvalifikacije mogu steći vozači državljani država članica koji u Republici Hrvatskoj imaju prebivalište i vozači državljani trećih država koji u Republici Hrvatskoj imaju prebivalište ili su zaposleni u tvrtkama s poslovnim nastanom u Republici Hrvatskoj, odnosno za njih rade.
(2) U Republici Hrvatskoj periodičku izobrazbu mogu stjecati vozači državljani država članica i vozači trećih država koji u Republici Hrvatskoj imaju prebivalište ili u njoj rade.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 4.
(1) Programe za stjecanje početnih kvalifikacija i periodičke izobrazbe provode centri za osposobljavanje vozača iz članka 11. stavka 1. Zakona o prijevozu u cestovnom prometu (»Narodne novine«, broj []/2018).
(2) Centar za osposobljavanje vozača iz članka 11. stavka 1. Zakona o prijevozu u cestovnom prometu ima prava i ovlasti ispitnog centra iz članka 11. stavka 5. Zakona o prijevozu u cestovnom prometu.
(3) Ispitni centar može provoditi: (1) samo teorijske, (2) samo praktične ili (3) teorijske i praktične ispite.
(4) Centar za osposobljavanje vozača i ispitni centar koji provodi praktične ispite mora zadovoljavati uvjete propisane člankom 11. stavak 2. Zakona o prijevozu u cestovnom prometu.
(5) Ispitni centar koji provodi samo teorijske ispite mora zadovoljiti isključivo slijedeće uvjete:
-uredski prostor u vlasništvu ili zakupu površine najmanje 50 m², propisno opremljen za provedbu teorijskog ispita za najmanje 20 kandidata, u sjedištu ispitnog centra ili u dislociranom mjestu provođenja ispita
-stručne kadrove za provedbu teorijskog ispita, sa završenim najmanje preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili integriranim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili specijalističkim diplomskim stručnim studijem cestovnog prometa ili prava koje se dokazuju potvrdom ustanove koja je ovlaštena za provedbu programa za njihovo stjecanje te s najmanje jednom godinom radnog iskustva.
(6) Ministar mora, prometa i infrastrukture (u daljnjem tekstu: ministar) rješenjem osniva Povjerenstvo koje uvidom u dokumentaciju i po potrebi očevidom prostorija i prostora utvrđuje ispunjavanje uvjeta za dobivanje ovlaštenja za provedbu programa i ispita iz ovoga članka i o tome sastavlja zapisnik. Ispunjavanje uvjeta za dobivanje ovlaštenja za rad ispitnih centara koji provodi samo teorijske ispite utvrđuje se uvidom u dokumentaciju.
(7) Povjerenstvo iz stavka 6. ovoga članka čine predsjednik i dva člana.
(8) Ministar, na prijedlog Povjerenstva iz stavka 6. ovoga članka, donosi rješenje o ovlašćivanju pravne osobe i fizičke osobe - obrtnika za provođenje programa za stjecanje početnih kvalifikacija i periodičke izobrazbe vozača odnosno provođenje ispita za stjecanje početnih kvalifikacija.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 5.
Program za stjecanje početnih kvalifikacija, i periodičke izobrazbe kojim se utvrđuju nastavni sadržaji, plan provedbe i nastavne metode, izrađen sukladno minimalnim zahtjevima i sadržajima izobrazbe za početnu kvalifikaciju i provedbu periodičke izobrazbe, tiskan je uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio (Prilog 1.).
Sadržaj ispita za stjecanje početnih kvalifikacija za upravljanje autotaksi vozilima i vozilima kojima se obavlja iznajmljivanje vozila s vozačem, kojim se utvrđuju područja provjere znanja, tiskan je uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio (Prilog 2.)
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 6.
(1) Provjera znanja za stjecanje početnih kvalifikacija, osim početnih kvalifikacija za upravljanje autotaksi vozilima i vozilima kojima se obavlja iznajmljivanje vozila s vozačem, obavlja se polaganjem ispita, koji se sastoji od teorijskog i praktičnog dijela.
(2) Teorijski dio ispita mora trajati najmanje četiri nastavna sata (180 minuta), a sastoji se iz dva dijela i to:
-pitanja koja uključuju odabir između više ponuđenih odgovora i pitanja koja zahtijevaju izravan odgovor, ili kombinacije tih dviju vrsta pitanja
-zadataka s praktičnim primjerima.
(3) Praktični dio ispita mora trajati najmanje dva sata, a sastoji se iz dva dijela i to:
-ispita za ocjenu osposobljenosti za racionalnu vožnju u skladu s prometnim propisima i sigurnosnim pravilima, koji mora trajati najmanje 90 minuta. Ispit se, u pravilu, provodi na svim vrstama gradskih prometnica te na cestama izvan naselja, brzim cestama i autocestama, a koje ceste imaju različite stupnjeve težine na koje kandidati mogu naići te u uvjetima različitih gustoća prometa. Vrijeme vožnje po cesti mora biti optimalno iskorišteno, tako da se kandidati mogu ocijeniti iz svih područja s kojima će se vjerojatno susretati u vožnji
-provjere praktičnih znanja, u trajanju od najmanje 30 minuta, koji obuhvaća sadržaje iz Priloga 1. ovoga Pravilnika. Vozilo koje se koristi za provedbu ispita mora ispunjavati zahtjeve koji su posebnim propisima utvrđeni za ispitna vozila.
(4) Uz praktični dio ispita iz stavka 3. ovoga članka može se provesti i ispit na posebnom terenu ili na simulatoru vožnje, kako bi se ocijenila osposobljenost za racionalnu vožnju, sukladno prometnim propisima i sigurnosnim pravilima, u različitim uvjetima na cesti, ovisno o promjenama vremenskih prilika tijekom dana ili noći.
(5) Ispit iz stavka 4. ovoga članka smije trajati najviše 30 minuta i to vrijeme se uračunava u ukupno trajanje praktičnog dijela ispita.
(6) Praktičnom dijelu ispita može pristupiti kandidat koji ima položen vozački ispit za odgovarajuću kategoriju, odnosno koji ima vozačku dozvolu odgovarajuće kategorije.
(7) Kandidat koji obavlja djelatnost prijevoza tereta, a želi promijeniti ili proširiti djelatnost na prijevoz putnika ili obratno, mora položiti teorijski dio ispita koji nije polagao te položiti i praktični dio ispita u cijelosti.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 7.
(1) Provjera znanja za stjecanje početnih kvalifikacija za upravljanje autotaksi vozilima i vozilima kojima se obavlja iznajmljivanje vozila s vozačem, obavlja se polaganjem ispita iz poznavanja prometnih propisa, koji se sastoji samo od teorijskog dijela.
(2) Teorijski dio ispita ne smije trajati više dva nastavna sata (90 minuta).
(3) Teorijski ispit sastoji se od pitanja koja uključuju odabir između više ponuđenih odgovora i pitanja koja zahtijevaju izravan odgovor, ili kombinacije tih dviju vrsta pitanja.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 8.
(1) Ispitni centri izdat će kandidatu koji uspješno položi teorijski i praktični dio ispita, ako je isti propisan, potvrdu odnosno svjedodžbu o stručnoj osposobljenosti o početnim kvalifikacijama za određenu kategoriju vozila.
(2) Obrazac potvrde odnosno svjedodžbe (SSO o početnim kvalifikacijama) tiskan je uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio (Prilog 3.).
(3) Ispitni centar iz stavka 1. ovoga članka, izdat će SSO o početnim kvalifikacijama i kandidatu koji ima svjedodžbu o završenom srednjoškolskom obrazovanju za zanimanje vozač.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 9.
(1) Postupak ubrzanog stjecanja početnih kvalifikacija mora obuhvaćati poduku iz svih područja navedenih u Prilogu 1. ovoga Pravilnika i to u obliku tečaja u trajanju od najmanje 140 nastavnih sati. Nakon završenog tečaja kandidati polažu pismeni ispit koji obuhvaća najmanje po jedno pitanje iz svakog područja navedenog u Prilogu 1. ovoga Pravilnika.
(2) Uz pohađanje tečaja iz stavka 1. ovoga članka, kandidati moraju, u pratnji stručnog zaposlenika centra za osposobljavanje, obaviti 10 nastavnih sati vožnje samostalno u vozilu.
(3) Samostalnoj vožnji mogu pristupiti kandidati koji imaju položen vozački ispit odgovarajuće kategorije, odnosno važeću vozačku dozvolu.
(4) Samostalna vožnja obavlja se vozilom odgovarajuće kategorije, koje ispunjava zahtjeve za ispitna vozila određene posebnim propisima.
(5) Od ukupno deset nastavnih sati samostalne vožnje, kandidati smiju voziti najviše četiri nastavna sata na posebnom terenu ili na odgovarajućem simulatoru vožnje, u cilju osposobljavanja vozača za racionalnu vožnju, sukladno prometnim propisima i sigurnosnim pravilima, u različitim uvjetima na cesti, ovisno o promjenama vremenskih prilika tijekom dana i noći.
(6) Kandidati koji obavljaju prijevoz tereta i posjeduju SSO o početnim kvalifikacijama, a žele obavljati prijevoz putnika ili obratno, nisu dužni polagati dio ispita za početne kvalifikacije koji je zajednički, nego samo dio koji nisu polagali.
(7) Tečaj ubrzanog stjecanja početne kvalifikacije iz stavka 6. ovoga članka traje 35 nastavnih sati, uključujući dva i pol sata samostalne vožnje u vozilu odgovarajuće kategorije, u pratnji osobe koja je osposobljavala kandidata.
(8) Nakon završenog tečaja kandidati polažu pismeni i usmeni ispit, koji obuhvaća najmanje po jedno pitanje iz svakog područja navedenog u Prilogu 1. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 10.
(1) Kandidatu koji je redovito pohađao tečaj i položio pismeni ispit, stručna organizacija izdaje svjedodžbu kojom potvrđuje ubrzano stjecanje početne kvalifikacije.
(2) Obrazac svjedodžbe (SSO o ubrzanim početnim kvalifikacijama) tiskan je uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio (Prilog 4.).
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 11.
(1) Ispiti se provode u ispitnim centrima.
(2) Kada je isti propisan, praktični dio ispita provode ovlašteni ispitivači, koji moraju imati završen najmanje preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij prometnog smjera (cestovnog), položen stručni ispit i iskustvo od najmanje pet godina na poslovima provedbe vozačkih ispita ili edukacije u cestovnom prometu te dopuštenje (licenciju), sukladno odredbama posebnog zakona kojim se stručnoj organizaciji propisuju uvjeti za obavljanje povjerenih poslova.
(3) Teorijski dio ispita provode osobe koje imaju završeni preddiplomski i diplomski sveučilišnim studijem ili integriranim preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručnim studije cestovnog prometnog ili prava.
(4) Za provedbu ispita stručna organizacija može angažirati osobe koje nisu zaposlenici ispitnog centra.
(5) Na način određivanja i organiziranja rada ovlaštenih ispitivača koji provode praktični dio ispita, utvrđivanje rokova, mjesta i vremena polaganja ispita te obavješćivanje kandidata, primjenjuju se na odgovarajući način odredbe propisa o načinu obavljanja i organiziranja vozačkih ispita i općih akata ovlaštene stručne organizacije.
(6) Odluku o visini naknade za polaganje ispita za stjecanje početnih kvalifikacija vozača donosi ispitni centar pri čemu naknada ne može biti viša od 1.000,00 kuna kada se ispit sastoji samo od teorijskog dijela, odnosno 5.000,00 kuna kada ispit sastoji od teorijskog i praktičnog dijela.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 12.
(1) Periodička izobrazba vozača je obvezna obuka kojom se osobama koje imaju SSO o početnim kvalifikacijama, ili vozačima koji su oslobođeni obveze stjecanja početnih kvalifikacija, osigurava dopuna znanja potrebnih za njihov rad, posebno glede sigurnosti u cestovnom prometu i racionalizacije potrošnje goriva.
(2) Periodička izobrazba vozača provodi se svakih pet godina pohađanjem obveznog tečaja iz svih područja navedenih u Prilogu 1. ovoga Pravilnika, u trajanju od najmanje 35 nastavnih sati, a najmanje sedam sati dnevno. Periodička izobrazba može se dijelom provoditi i na simulatoru vožnje.
(3) Centar za osposobljavanje vozaču koji je kod njega prošao izobrazbu iz stavka 2. ovoga članka izdaje potvrdu o stečenoj periodičkoj izobrazbi.
(4) Obrazac potvrde o provedenoj periodičkoj izobrazbi vozača tiskan je uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio (Prilog 5.).
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 13.
(1) Centri za osposobljavanje moraju najmanje tjedan dana prije početka provođenja tečaja periodičke izobrazbe, Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) dostaviti obavijest o datumu i mjestu održavanja periodičke izobrazbe i prijavljenom broju kandidata po kategorijama (C kategorije, D kategorije i C i D kategorije). Obavijest se može dostaviti putem elektroničke pošte.
(2) Ovlašteni centri za osposobljavanje su dužni voditi evidenciju polaznika tečaja periodičke izobrazbe.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 14.
(1) Centri za osposobljavanje će Ministarstvu, najkasnije do 15. u mjesecu za protekli mjesec, dostavljati podatke o vozačima koji su prošli periodičku izobrazbu.
(2) Stručna organizacija će Ministarstvu, najkasnije do 15. u mjesecu za protekli mjesec, dostavljati podatke o vozačima koji su stekli početne kvalifikacije.
(3) Podaci iz stavka 1. i 2. ovoga članka moraju sadržavati: ime i prezime vozača, datum i mjesto rođenja, državljanstvo, mjesto prebivališta, datum i mjesto provjere znanja za stjecanje početnih kvalifikacija, podatak o vrsti prijevoza za koje je vozač stekao početne kvalifikacije, odnosno prošao periodičku izobrazbu, broj i datum izdavanja svjedodžbe (SSO o početnim kvalifikacijama) ili potvrde o periodičkoj izobrazbi.
(4) Stručna organizacija je dužna trajno čuvati dokumentaciju o stjecanju početnih kvalifikacija za vozače.
(5) Centri za osposobljavanje su dužni dokumentaciju o periodičkoj izobrazbi za vozače čuvati najmanje deset godina nakon izdavanja potvrde o periodičkoj izobrazbi.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 15.
Ispitni centri dužni su dostaviti Ministarstvu evidenciju o kandidatima koji su pristupili ispitu te osobama koje su stekle početnu kvalifikaciju za upravljanje autotaksi vozilima i vozilima kojima se obavlja iznajmljivanje vozila s vozačem.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 16.
Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o početnoj i periodičkoj izobrazbi vozača (»Narodne novine«, br. 31/2014).
Osobe koje upravljaju vozilima kojima se obavlja djelatnost autotaksi prijevoza i iznajmljivanja vozila s vozačem koje nemaju SSO o početnim kvalifikacijama za upravljanje autotaksi vozilima i vozilima za najam vozila s vozačem, dužne su u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog Pravilnika pristupiti ispitu i steći SSO o početnim kvalifikacijama za upravljanje autotaksi vozilima i vozilima za najam vozila s vozačem.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
Članak 17.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu prvog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
PRILOG 1
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
MINIMALNI ZAHTJEVI ZA POČETNU I PERIODIČKU IZOBRAZBU VOZAČA
MINIMALNI ZAHTJEVI - PODRUČJA - SADRŽAJI
KATEGORIJE VOZILA
C1
C1E
C
CE
D1
D1E
D
DE
Dio 1. Popis područja - predmeta
1.
USAVRŠAVANJE RACIONALNE VOŽNJE, KOJA SE TEMELJI NA PROMETNIM PROPISIMA I SIGURNOSNIM PRAVILIMA
1.1.
Poznavanje obilježja prijenosnih sustava radi njihove optimalne iskorištenosti:
dijagrami okretnog momenta, snage i specifične potrošnje motora, optimalno korištenje brojača okretaja, optimalni broj okretaja pri promjeni brzine, dijagrami omjera prijenosa mjenjača
X
X
X
X
X
X
X
X
1.2.
Poznavanje tehničkih obilježja i rada sigurnosnih kontrola za nadzor nad vozilom,
smanjenje habanja na minimum i sprječavanja smetnji u radu:
specifičnosti hidrauličkog vakuumskog sustava servo kočnica, ograničenje korištenja kočnica i usporivača, kombinirano korištenje kočnica i usporivača, bolje korištenje omjera brzine i prijenosa, korištenje inercije vozila, usporavanje i kočenje na nizbrdici, postupci u slučaju kvara
X
X
X
X
X
X
X
X
1.3.
Sposobnost optimizacije potrošnje goriva:
optimizacija potrošnje goriva primjenom znanja iz točaka 1.1. i 1.2.
X
X
X
X
X
X
X
X
1.4.
Sposobnost utovara vozila uz poštivanje sigurnosnih pravila i ispravno korištenje vozila:
sile koje utječu na vozilo u kretanju, korištenje omjera prijenosa mjenjača u skladu s opterećenjem vozila i osobinama ceste, izračun korisnog opterećenja vozila ili kombinacije, izračun ukupnog obujma, raspodjela opterećenja, posljedice preopterećenja osovine, stabilnost i težište vozila, vrste ambalaže i paleta; glavne kategorije tereta koje zahtijevaju pričvršćivanje, tehnike pritezanja i privezivanja, korištenje remenja za pričvršćivanje, korištenje priteznih uređaja, korištenje opreme za rukovanje teretom, postavljanje i skidanje cerade ili nepromočive tkanine.
X
X
X
X
1.5.
Sposobnost osiguravanja sigurnosti i udobnosti putnika:
prilagođavanje uzdužnom i bočnom kretanju, poštivanje ostalih sudionika u prometu, podjela cesta, položaj vozila na cesti, sigurno kočenje, upravljanje prevjesom, korištenje posebnih infrastruktura (javne površine, vozne trake za posebne svrhe), rješavanja nesuglasja između sigurne vožnje i ostalih uloga vozača, interakcija i komunikacija s putnicima, osobitosti određenih skupina putnika (invalidne osobe, djeca)
X
X
X
X
1.6.
Sposobnost utovara vozila uz poštovanje sigurnosnih pravila i ispravno korištenje vozila: sile koje utječu na vozilo u vožnji, primjena omjera prijenosa mjenjača u skladu s opterećenjem vozila i osobinama ceste, izračun korisnog opterećenja vozila ili skupa vozila, raspodjela opterećenja, posljedice preopterećenja osovine, stabilnost i težište vozila
X
X
X
X
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
PRILOG 2
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE
MINIMALNI ZAHTJEVI ZA TEORIJSKI ISPIT VOZAČA VOZILA ZA AUTOTAKSI PRIJEVOZ I IZNAJMLJIVANJE VOZILA S VOZAČEM
MINIMALNI ZAHTJEVI - PODRUČJA – SADRŽAJI
Dio 1. Popis područja - predmeta
1.
USAVRŠAVANJE RACIONALNE VOŽNJE, KOJA SE TEMELJI NA PROMETNIM PROPISIMA I SIGURNOSNIM PRAVILIMA
Sposobnost osiguravanja sigurnosti i udobnosti putnika:
poštivanje ostalih sudionika u prometu, položaj vozila na cesti, sigurno kočenje, korištenje posebnih infrastruktura (javne površine, vozne trake za posebne svrhe, interakcija i komunikacija s putnicima, osobitosti određenih skupina putnika (invalidne osobe, djeca)
2.
POZNAVANJE PROMETNIH PROPISA
Poznavanje:
prometnih i sigurnosnih propisa
3.
ZDRAVLJE, SIGURNOST NA CESTI I ZAŠTITA OKOLIŠ
3.1.
Sposobnost sprječavanja fizičkih rizika:
ergonomska načela, rizične kretnje ili držanje tijela.
3.2..
Svijest o važnosti fizičke i mentalne sposobnosti:
načela zdrave, uravnotežene prehrane, djelovanje alkohola, droga ili drugih tvari, koje mogu utjecati na ponašanje, simptomi, uzroci, utjecaj umora i stresa, ključna uloga temeljnog ciklusa rad/odmor.
3.3.
Sposobnost procjenjivanja krizne situacije:
ponašanje u izvanrednim situacijama, ocjena stanja, pozivanje pomoći, ponašanje u slučaju požara, osiguravanje sigurnosti putnika.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO MORA, PROMETA I INFRASTRUKTURE