NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O FONDU HRVATSKIH BRANITELJA IZ DOMOVINSKOG RATA I ČLANOVA NJIHOVIH OBITELJI
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (u daljnjem tekstu: Zakon) sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. i članka 58. stavka 3. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, br. 85/2010 – pročišćeni tekst i 5/2014 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Zakon o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji donesen je prije više od 10 godina te je u razdoblju njegove primjene pretrpio dvije izmjene i to 2004. godine (Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, „Narodne novine“ broj 82/04) i 2008. godine (Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, „Narodne novine“ broj 41/08).
Analizom postojećeg stanja utvrđeno je da su potrebne sveobuhvatne intervencije u zakonodavni okvir koji uređuje Fond hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (u daljnjem tekstu: Fond) kako bi se osiguralo njegovo transparentno i učinkovito poslovanje te kako bi se otklonila problematika odnosno zakonodavno uredile situacije koje se u praksi javljaju vezano uz dodjelu udjela, ulaganja i raspodjelu imovine te druge situacije koje važećim Zakonom nisu riješene.
Problematika sadašnjeg poslovanja Fonda ogleda se ponajprije u neredovitom sastajanju članova Upravnog odbora Fonda odnosno neredovitom održavanju sjednica Upravnog odbora Fonda, što ima negativne posljedice na poslovanje odnosno otežava Društvu za upravljanje Fondom promptno donošenje odluka vezanih uz raspolaganje imovinom koje je potrebno donositi na dnevnoj bazi. Nadalje, nesuglasja i pravne praznine u propisima odnosno aktima na snazi koji se odnose na Fond otvaraju mogućnost zlouporaba u njihovoj primjeni kao i mogućnost nejednakog tumačenja i primjene u odnosu na korisnike prava.
Analizom postojećeg stanja također je utvrđeno da bi trebalo osigurati više sredstava za ulaganje u socijalne i humanitarne mjere za poboljšanje statusa hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji odnosno izmijeniti dosadašnji način raspodjele realizirane neto dobiti od ulaganja (prema važećem Zakonu realizirana neto dobit od ulaganja dijeli se 1/3 članovima Fonda u obliku dividendi, 1/3 se reinvestira u Fond, a 1/3 odlazi za razvojne socijalne i humanitarne mjere). Drukčijim načinom raspodjele realizirane neto dobiti od ulaganja planira se polovinu neto dobiti od ulaganja namijeniti za razvojne i socijalne humanitarne mjere, a osobito za Fond za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, Zakladu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te ustanove za pružanje podrške i usluga braniteljsko stradalničkoj populaciji i drugim osobama. Naime, od donošenja prvog Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji mijenjale su se potrebe hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, što je dovelo i do osnivanja ustanova za pružanje podrške i usluga braniteljsko stradalničkoj populaciji. Isto tako, Zaklada s hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji susreće se s velikim brojem zahtjeva za pružanje financijske pomoći uslijed teških bolesti i smrti hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, za pružanje financijske pomoći za teško socijalno ugrožene obitelji hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji kao i za druge namjene.
S obzirom na opsežnost izmjena, u odnosu na važeći Zakon, valjalo je pristupiti donošenju novog Zakona kojim će se doraditi određeni instituti radi kvalitetnije provedbe zakonodavnih rješenja odnosno manjkavosti uočene slijedom analize postojećeg stanja otkloniti novim rješenjima.
Adresati koje će promjene obuhvatiti su hrvatski branitelji iz Domovinskog rata i članovi njihovih obitelji odnosno osobe koje ostvaruju pravo na udjele u Fondu.
Osnovna pitanja koja treba urediti Zakonom
ustrojstvene promjene Upravnog odbora Fonda, kojima se želi postići kvalitetnije obavljanje dužnosti Upravnog odbora Fonda
proširiti krug predstavnika državnih institucija u Upravnom odboru Fonda odnosno uvrstiti relevantne institucije kako bi se postigla veća funkcionalnost rada Upravnog odbora Fonda
odrediti slučajeve u kojima član Upravnog odbora može biti razriješen dužnosti i prije isteka mandata
propisati obvezno sastajanje Upravnog odbora Fonda u određenom vremenskom razdoblju
proširiti nadležnost Upravnog odbora Fonda u smislu proširenja ovlasti i njegovog proaktivnog djelovanja za ulaganje sredstava Fonda kako bi se povećala dobit
postići veću uključenost Upravnog odbora Fonda u upravljanje imovinom Fonda od strane izabranog društva za upravljanje imovinom Fonda
povećati učinkovitost i produktivnost rada i poslovanja Fonda
propisati od čega se imovina Fonda može sastojati i koje uvjete mora ispunjavati, te predvidjeti ograničenja ulaganja imovine Fonda
propisati drukčiji način raspodjele realizirane neto dobiti od ulaganja
propisati prava članova Fonda, imatelja udjela odnosno nasljednika
regulirati način prodaje udjela članova Fonda te status članova Fonda koji prodaju svoje udjele
regulirati položaj nasljednika i problematiku postupne izmjene članske strukture Fonda uslijed nasljeđivanja udjela
Posljedice donošenja Zakona
transparentan način predlaganja članova Upravnog odbora Fonda te razlozi njihova razrješenja
povećanje učinkovitosti i produktivnosti rada i poslovanja Fonda
proširenje nadležnosti Upravnog odbora Fonda
povećanje učinkovitosti poslovanja preciziranjem strukture imovine Fonda i uvjeta koje ista treba zadovoljavati te propisivanjem kriterija, ali i ograničenja ulaganja, kao i donošenjem okvirne Strategije načina raspolaganja imovinom
uspostava bolje suradnje Fonda odnosno Upravnog odbora Fonda i društva koje upravlja imovinom Fonda
osiguranje više sredstava za ulaganje u socijalne i humanitarne mjere za poboljšanje statusa hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji
rješenje dugogodišnje problematike nepodignutih dividendi koje predstavljaju obvezu odnosno opterećenje za Fond
održanje članske strukture Fonda na razini braniteljsko-stradalničke populacije odnosno u skladu s ciljem radi kojeg je Fond i osnovan.
III. OCJENA POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVEDBU OVOG ZAKONA
Stupanje na snagu Zakona ne iziskuje dodatna proračunska sredstva, a nema potrebe za novim radnim kapacitetima odnosno drugim dodatnim troškovima.
Za provedbu ovog Zakona koristit će se redovna sredstva na proračunskim pozicijama Ministarstva hrvatskih branitelja osigurana za tu namjenu.
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O FONDU HRVATSKIH BRANITELJA IZ DOMOVINSKOG RATA I ČLANOVA NJIHOVIH OBITELJI
GLAVA I.
OSNOVNE ODREDBE
Članak 1.
(1) Ovim se Zakonom propisuje djelatnost, svrha i ustroj Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (u daljnjem tekstu: Fond).
(2) Izrazi koji se koriste u ovom Zakonu, a imaju rodno značenje, koriste se neutralno i odnose se jednako na muški i ženski rod.
Članak 2.
Osnivačka prava i dužnosti u ime Republike Hrvatske obavlja Vlada Republike Hrvatske.
Članak 3.
Fond je po svojoj naravi otvoreni investicijski fond i nema status pravne osobe.
Članak 4.
Na situacije koje nisu propisane ovim Zakonom na odgovarajući način se primjenjuju propisi o osnivanju i poslovanju otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom u Republici Hrvatskoj.
Definiranje pojmova
Članak 5.
(1) Član Fonda, u smislu ovog Zakona, je osoba koja sukladno članku 130. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“, broj 121/17) ima pravo na dodjelu udjela u Fondu, i to:
hrvatski branitelji iz Domovinskog rata, koji se vode u Evidenciji hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata iz članka 149. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (u daljnjem tekstu: Evidencija) kao pripadnici borbenog sektora, te
članovi obitelji smrtno stradalog odnosno nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata koji se vodi u Evidenciji kao pripadnik borbenog sektora.
(2) Član Fonda iz stavka 1. ovog Zakona ostaje član Fonda i nakon što prava koja proizlaze iz udjela prenese Fondu, sukladno članku 10. stavku 1. ovog Zakona.
(3) Nasljednik, u smislu ovog Zakona, je osoba koja temeljem propisa o nasljeđivanju, a sukladno pravomoćnom rješenju o nasljeđivanju ostvaruje pravo na udjele u Fondu iza svog pravnog prednika imatelja udjela.
(4) Nasljednik iz stavka 3. ovog članka se ne smatra članom Fonda osim ako nije član Fonda po osnovi iz stavka 1. ovog članka.
(5) Imatelj udjela je član Fonda odnosno nasljednik kojemu su dodijeljeni udjeli u Fondu, sukladno ovom Zakonu.
(6) Društvo, u smislu ovog Zakona je, Društvo za upravljanje Fondom.
(7) Depozitar, u smislu ovog Zakona je, kreditna institucija koju izabere Društvo, uz prethodnu suglasnost Upravnog odbora Fonda, za obavljanje poslova pohrane i administriranja financijskih instrumenata za račun Društva.
(8) Agencija, u smislu ovog Zakona je, Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga.
GLAVA II.
UDJELI U FONDU I PRIPADAJUĆA PRAVA
Opći kriteriji dodjele udjela
Članak 6.
(1) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata udjeli se dodjeljuju sukladno kriteriju vremena sudjelovanja u Domovinskom ratu odnosno vremenu i razdoblju provedenom u borbenom sektoru te zatočeništvu u neprijateljskom logoru, zatvoru ili drugom neprijateljskom objektu.
(2) Obitelji smrtno stradalog odnosno nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata udjeli se dodjeljuju u najviše predviđenom broju.
(3) Osobe koje ostvaruju pravo na dodjelu udjela po više osnova odnosno kao članovi Fonda iz članka 5. stavka 1. i kao nasljednici iz članka 5. stavka 3. ovog Zakona ostvaruju pravo na broj udjela koji im pripada po svakoj od tih osnova.
(4) Ukoliko osobe iz članka 5. stavka 1. ovog Zakona nisu ostvarile pravo na dodjelu udjela za života, pravo na dodjelu udjela se prenosi na njihove nasljednike.
Način dodjele udjela i raspodjela nove imovine
Članak 7.
(1) Broj udjela pojedinačno po članu Fonda utvrđuje se sukladno odluci o kriterijima za dodjelu udjela u Fondu.
(2) Cijena udjela u Fondu izražava se u kunama.
(3) Društvo proporcionalnom raspodjelom dodjeljuje udjele u Fondu članovima Fonda sukladno odluci iz stavka 1. ovog članka nakon unosa imovine Fonda iz članka 28. ovog Zakona od strane Republike Hrvatske.
(4) Udjeli u Fondu ne dodjeljuju se u slučaju nedostatka imovine odnosno izostanka unosa imovine iz stavka 3. ovog članka.
(5) U slučaju da se, temeljem naknadnih saznanja, utvrdi drukčiji broj udjela koji treba pripasti članu Fonda ili nasljedniku, novi udjeli dodjeljuju se sukladno stavcima 3. i 4. ovog članka.
(6) Svakim novim prijenosom imovine, sukladno novom obračunu i broju udjela utvrđenim na temelju kriterija, Društvo dodjeljuje udjele u Fondu svim članovima Fonda, sukladno ovom Zakonu.
(7) Nasljednik nema pravo na raspodjelu nove imovine sukladno naslijeđenom i dodijeljenom broju udjela.
(8) Odluku iz stavka 1. ovog članka donijet će Vlada Republike Hrvatske sukladno općim kriterijima iz članka 6. ovog Zakona, a na prijedlog Upravnog odbora Fonda.
Udjeli bez nasljednika
Članak 8.
(1) Ukoliko se pravomoćnom odlukom nadležnog tijela utvrdi da nema nasljednika udjela iza člana Fonda udjeli prelaze u imovinu Fonda koja imovina je namijenjena za razvojne socijalne i humanitarne mjere u svrhu poboljšanja statusa hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
(2) Protuvrijednost imovine Fonda iz stavka 1. ovog članka, u roku od 60 dana od primitka pravomoćne odluke nadležnog tijela iz stavka 1. ovog članka, isplatit će se pravnoj osobi osnovanoj s ciljem poboljšanja ekonomskog i materijalnog položaja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji odnosno ustanovi za pružanje podrške i usluga braniteljsko stradalničkoj populaciji i drugim pravnim osobama osnovanima za tu svrhu.
(3) U slučaju iz stavka 1. ovog članka Fond nema status nasljednika.
Stjecanje i prijenos prava nad udjelima
Članak 9.
(1) Član Fonda postaje imatelj udjela dodjelom određenog broja udjela u Fondu.
(2) Prava člana Fonda prestaju njegovom smrću, osim prava koja, sukladno ovom Zakonu, prelaze na njegove nasljednike.
(3) Nasljednik postaje imatelj udjela nakon podnesenog zahtjeva Društvu i nakon dodjele navedenih udjela temeljem čega stječe prava iz ovog Zakona.
(4) Zahtjev iz stavka 2. ovog članka može podnijeti i samo jedan od više nasljednika navedenih u pravomoćnom rješenju o nasljeđivanju, a udjeli se dodjeljuju svim nasljednicima sukladno pravomoćnom rješenju o nasljeđivanju.
(5) Nasljednik se, vlastoručno potpisanom izjavom, umjesto dodjele naslijeđenih udjela može opredijeliti za isplatu novčane protuvrijednosti naslijeđenih udjela.
(6) Nasljedniku iz stavka 5. ovog članka, primitkom isplate novčane protuvrijednosti naslijeđenih udjela, prestaju prava temeljem naslijeđenih udjela u Fondu.
(7) Otkupom svih naslijeđenih udjela u Fondu nasljedniku prestaju prava iz ovog Zakona.
(8) Nasljednik ne može naslijediti pravo na buduće udjele, osim u slučaju iz članka 6. stavka 4. ovog Zakona.
Raspolaganje udjelima
Članak 10.
(1) Prava koja proizlaze iz udjela mogu se prenijeti u korist Fonda podnošenjem zahtjeva za otkup jednog, više ili svih udjela, za što imatelj udjela ima pravo na isplatu novčane protuvrijednosti.
(2) Na udjelu se ne može osnivati založno pravo niti se udjel može prenijeti u korist drugog člana Fonda, imatelja udjela ili trećih osoba.
(3) Način otkupa udjela iz stavka 1. ovog članka uređuje se Statutom Fonda.
Članak 11.
(1) Imatelj udjela ima pravo na:
isplatu dividende, sukladno ovom Zakonu
potvrdu o stanju udjela
obaviještenost i
isplatu dijela ostatka likvidacijske mase, sukladno Statutu Fonda.
(2) Imatelj udjela koji Fondu prenese prava koja proizlaze iz udjela, sukladno članku 10. stavku 1. ovog Zakona, ima pravo na isplatu dividende koja mu je pripala kao imatelju tih udjela, temeljem zahtjeva za isplatu do 31. prosinca tekuće godine, u protivnom mu se odgovarajuće pretvara u njegov udio, sukladno članku 45. ovog Zakona.
GLAVA III.
AKTI FONDA I UPRAVNI ODBOR FONDA
Akti Fonda
Članak 12.
(1) Temeljni akti Fonda su Statut Fonda, Poslovnik o radu Upravnog odbora Fonda i Odluka o kriterijima za odabir društva za upravljanje Fondom.
(2) Statutom Fonda se uređuje:
status Fonda te uloga i odnos Upravnog odbora i Društva
oblik, sadržaj i način raspolaganja udjelima Fonda
način obračuna naknade za upravljanje Društvu iz članka 23. stavka 1. ovog Zakona
osnovica za izračunavanje naknade Depozitaru koja će se platiti iz imovine Fonda
poslovna godina Fonda, računovodstveni sustav, izvješćivanje o razvitku i portfelju Fonda, te mjesto i način objavljivanja tih činjenica
ugovore i sporazume koje Društvo sklapa za račun Fonda za čije je sklapanje potrebna suglasnost Upravnog odbora, bez koje su ti ugovori i sporazumi ništetni i
druga pitanja važna za Fond.
(3) Poslovnikom o radu Upravnog odbora se uređuje:
donošenje odluka i način glasovanja
sazivanje sjednica i utvrđivanje dnevnog reda sjednica
obavljanje administrativnih i drugih poslova i
druga pitanja važna za rad Upravnog odbora.
(4) Odlukom o kriterijima za odabir Društva propisuju se slijedeći kriteriji:
poslovni rezultati
poslovno iskustvo u upravljanju fondovima
poslovni plan i strategija
financijska stabilnost
konkurentnost na tržištu
visina naknade i
druga pitanja važna za odabir Društva.
Sastav Upravnog odbora Fonda
Članak 13.
(1) Upravni odbor Fonda ima 11 članova koje imenuje i razrješuje Vlada Republike Hrvatske, a sastoji se od:
predstavnika ministarstva nadležnog za branitelje (u daljnjem tekstu: Ministarstvo)
predstavnika radnog tijela Hrvatskog sabora u čijem su djelokrugu pitanja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata
predstavnika ministarstva nadležnog za financije
predstavnika ministarstva nadležnog za upravljanje i raspolaganje državnom imovinom
predstavnika ministarstva nadležnog za gospodarstvo i
šest predstavnika hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata.
(2) Predstavnik Ministarstva je ministar hrvatskih branitelja (u daljnjem tekstu: ministar), a po svom položaju je predsjednik Upravnog odbora.
(3) Zamjenika predsjednika Upravnog odbora Fonda između sebe biraju članovi Upravnog odbora, tajnim glasovanjem, običnom većinom glasova svih prisutnih.
(4) Predstavnike iz stavka 1. točaka 2. do 5. ovog članka Vladi Republike Hrvatske, predlaže ministar, prema prethodnom prijedlogu čelnika tijela iz stavka 1. točaka 2. do 5. ovog članka.
(5) Predstavnike hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata iz stavka 1. točke 6. ovog Zakona, Vladi Republike Hrvatske predlaže ministar prema prethodnom prijedlogu udruga hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata za izravnu suradnju s Ministarstvom koje su definirane Pravilnikom o vođenju evidencije udruga iz Domovinskog rata te suradnji potpori udrugama iz Domovinskog rata („Narodne novine“, broj: 21/18).
(6) Administrativno – tehničke poslove za Upravni odbor Fonda obavlja Ministarstvo.
(7) Ministar odlukom utvrđuje kriterije i način izbora kandidata iz stavka 5. ovog članka.
Mandat članova Upravnog odbora Fonda
Članak 14.
(1) Članu Upravnog odbora Fonda mandat traje četiri godine.
(2) Član Upravnog odbora bit će razriješen dužnosti i prije isteka mandata:
ako sam zatraži razrješenje
ako mu je pravomoćnom sudskom presudom izrečena kazna zatvora u trajanju od najmanje šest mjeseci
ako prestane obnašati funkciju odnosno dužnost u tijelu ispred kojeg je imenovan kao predstavnik u Upravni odbor Fonda
ako grubo zanemaruje dužnost člana
ako izgubi poslovnu sposobnost
ako svojim ponašanjem povrijedi ugled funkcije odnosno dužnosti koju obnaša i/ili
u drugim opravdanim slučajevima.
Aktivnosti Upravnog odbora Fonda
Članak 15.
(1) Upravni odbor Fonda:
donosi Statut Fonda, uz prethodnu suglasnost Vlade Republike Hrvatske
donosi Poslovnik o radu Upravnog odbora Fonda
donosi Odluku o kriterijima za odabir Društva
donosi Odluku o izboru Društva
bira i sklapa ugovor s Društvom
odobrava ugovore i sporazume koje Društvo sklapa za račun Fonda kako je propisano Statutom Fonda
odobrava godišnji program rada i plan prihoda i rashoda Fonda koje predlaže Društvo
odabire i sklapa potrebne ugovore i druge sporazume s Društvom o međusobnim pravima i obvezama
odobrava Strategiju raspolaganja imovinom Fonda koju predlaže Društvo
daje druge suglasnosti i odobrenja kada je to određeno ovim Zakonom
osigurava transparentnost i javnost rada Fonda
podnosi izvješće o poslovanju Fonda Hrvatskom saboru u tekućoj godini najkasnije do kraja lipnja za proteklu kalendarsku godinu i
raspravlja o mjesečnim izvješćima Društva.
(2) Upravni odbor Fonda predlaže Vladi Republike Hrvatske donošenje odluke o kriterijima za dodjelu udjela u Fondu iz članka 7. stavka 1. ovog Zakona kao i izmjene i dopune iste.
(3) Upravni odbor Fonda sastaje se na sjednicama najmanje jednom mjesečno.
(4) Za odluke iz stavka 1. točke 6. ovog članka, Statutom Fonda će se urediti kriteriji odnosno način njihovog donošenja, a u slučaju hitnosti, Upravni odbor Fonda može održati sjednicu telefonskim odnosno elektroničkim putem.
GLAVA IV.
DRUŠTVO ZA UPRAVLJANJE FONDOM
Temeljne odrednice Društva
Članak 16.
(1) Društvo je pravna osoba sa sjedištem u Republici Hrvatskoj koja na temelju odobrenja Agencije obavlja djelatnost upravljanja UCITS fondovima i/ili alternativnim investicijskim fondovima.
(2) Temeljni kapital Društva mora iznositi najmanje 5.000.000,00 kuna i to prilikom javljanja na natječaj za izbor društva.
(3) Temeljni kapital mora biti uplaćen u novcu, ne smije potjecati iz zajmova i kredita i ne smije biti opterećen na bilo koji način. Visina temeljnog kapitala u propisanom iznosu mora se održavati kroz cijelo razdoblje upravljanja Fondom.
(4) Društvo je dužno cijelo razdoblje upravljanja Fondom održavati regulatorni kapital iznad razine propisanog minimalnog temeljnog kapitala iz stavka 2. ovog članka.
(5) Statusno vlasničke i kapitalne promjene Društvo mora prethodno prijaviti Upravnom odboru, 15 dana prije podnošenja prijave za upis u sudski registar.
Poslovi Društva
Članak 17.
(1) Društvo upravlja Fondom.
(2) Upravljanje Fondom obuhvaća:
upravljanje imovinom Fonda temeljem Strategije raspolaganja imovinom i
administrativne poslove.
(3) Administrativni poslovi iz stavka 2. točke 2. ovoga članka obuhvaćaju:
pravne i računovodstvene usluge u vezi s upravljanjem Fondom
zaprimanje i obradu upita članova Fonda
vrednovanje imovine i utvrđivanje cijena udjela (uključujući i izračun porezne obveze)
praćenje usklađenosti s propisima
isplatu prihoda ili dobiti
izdavanje i otkup udjela
namiru ugovorenih obveza
vođenje poslovnih evidencija
vođenje evidencije udjela, kada je to primjenjivo i
objave i obavještavanje članova Fonda.
Načela poslovanja, evidencije i razmjena podataka
Članak 18.
(1) Društvo je dužno prilikom upravljanja Fondom postupati savjesno i pošteno te u skladu s pravilima struke i najboljim interesima članova Fonda, u izvršavanju svojih obveza postupati s pozornošću urednog i savjesnog gospodarstvenika uz uvažavanje načela sigurnosti, profitabilnosti, likvidnosti i razdiobe rizika ulaganjem u financijske instrumente te u depozite u kreditnim institucijama.
(2) Društvo je dužno voditi i čuvati evidencije te poslovnu dokumentaciju o svim aktivnostima i transakcijama koje je izvršilo, na način koji omogućuje nadzor nad poslovanjem, a posebice nad ispunjavanjem obveza prema članovima.
(3) Društvo je dužno najmanje pet godina po isteku godine u kojoj je bio sklopljen posao, čuvati svu dokumentaciju i podatke o svim poslovima s financijskim instrumentima koje je obavilo.
(4) Društvo vodi evidenciju udjela odnosno imatelja udjela, a Ministarstvo evidenciju članova Fonda te su dužni razmjenjivati podatke o kojima vode evidencije, sukladno međusobnom sporazumu.
Izbor Društva i ugovorni odnos
Članak 19.
(1) Upravni odbor Fonda donosi odluku o izboru Društva, nakon provedenog natječajnog postupka.
(2) Odluka iz stavka 1. ovog članka može se pobijati u postupku pred nadležnim sudom samo u slučaju da su prilikom provođenja izbora povrijeđena pravila natječajnog postupka.
(3) Temeljem odluke iz stavka 1. ovog članka, Upravni odbor Fonda, u ime i za račun Fonda sklapa ugovor s Društvom o vođenju poslova upravljanja Fondom.
(4) U slučaju otkaza ili raskida ugovora iz stavka 3. ovog članka, a najkasnije u roku od 30 dana od otkaza ili raskida ugovora, Upravni odbor je dužan započeti odgovarajući postupak prikupljanja ponuda od društava za upravljanje za izbor novog Društva.
(5) U slučaju iz stavka 4. ovog članka, od trenutka otkaza ili raskida ugovora do prijenosa poslova upravljanja Fondom na drugo Društvo, Depozitar je dužan obavljati neodgodive poslove upravljanja Fondom.
Zabrana raspolaganja imovinom Fonda u korist Društva
Članak 20.
Društvu je zabranjeno prodavati, kupovati imovinu Fonda i davati kredite ili jamstva:
bilo kojoj fizičkoj ili pravnoj osobi koja je dioničar ili vlasnik udjela u Društvu i/ili
bilo kojoj fizičkoj osobi koja je član Uprave ili Nadzornog odbora Društva i članovima Upravnog odbora Fonda.
Prijenos ovlasti Društva
Članak 21.
Društvo ne može prenositi ovlast za donošenje odluka koje se odnose na investicijsku strategiju Fonda, niti odgovornost za poštivanje izjave o investicijskim načelima.
Odgovornost Društva
Članak 22.
(1) Društvo je odgovorno članovima Fonda odnosno imateljima udjela za uredno i savjesno obavljanje poslova Društva propisanih ovim Zakonom i Statutom.
(2) U slučaju da Društvo ne obavi ili propusti obaviti, u cijelosti ili djelomično, odnosno ako nepropisno obavi bilo koji posao ili dužnost predviđenu Zakonom, Statutom ili Poslovnikom o radu Fonda, Društvo odgovara članovima za štetu koja je nanesena zasebnoj imovini Fonda, a koja je nastala kao posljedica propusta Društva u obavljanju i izvršavanju njegovih dužnosti.
(3) Upravni odbor Fonda može otkazati ugovor Društvu zbog neobavljanja dužnosti iz stavka 2. ovog članka kao i propuštanja obveze iz članka 16. stavka 5. ovog Zakona.
(4) Društvo odgovara članovima za štetu sukladno načelu pretpostavljene krivnje.
(5) Društvo ne odgovara za štetu koja je nastala kao posljedica više sile.
(6) Upravni odbor je dužan Statutom Fonda, za slučaj pogrešnog izračuna vrijednosti udjela i za slučaj povrede ograničenja ulaganja iz ovoga Zakona, predvidjeti odgovarajuće postupke naknade štete za članove, koji moraju posebno obuhvatiti izradu i provjeru plana naknade štete kao i mjere naknade štete.
(7) Za postupak naknade štete članovima Fonda na odgovarajući način primjenjuje se i pravilnik Agencije kojim se uređuje postupak naknade štete ulagateljima UCITS fonda i/ili UCITS fondu.
Naknada za upravljanje Društvu
Članak 23.
(1) Najviši iznos naknade za upravljanje iznosi 0,5% godišnje, a osnovicu za izračun naknade čini ukupna imovina Fonda.
(2) Način obračuna naknada iz stavka 1. ovog članka utvrđuje se Statutom Fonda.
(3) Naknada za upravljanje isplaćuje se Društvu jednom mjesečno, a Društvo iz naknade za upravljanje pokriva sve troškove Fonda.
Računovodstvo Društva
Članak 24.
Računovodstvo Društva mora biti u skladu s propisima kojima se uređuje računovodstvo i Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja.
GLAVA V.
DEPOZITAR
Temeljne odrednice Depozitara
Članak 25.
(1) Depozitar može biti:
kreditna institucija sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, koja ima odobrenje Hrvatske narodne banke za obavljanje poslova pohrane i administriranja financijskih instrumenata za račun klijenta, uključujući i poslove skrbništva i s tim povezane usluge, kao na primjer upravljanje novčanim sredstvima, odnosno instrumentima osiguranja
podružnica kreditne institucije države članice, osnovana u Republici Hrvatskoj u skladu s odredbama zakona koji uređuje osnivanje i rad kreditnih institucija, koja ima odobrenje nadležnog tijela te države članice za obavljanje poslova pohrane i administriranja financijskih instrumenata za račun klijenta, uključujući i poslove skrbništva i s tim povezane usluge, kao na primjer upravljanje novčanim sredstvima, odnosno instrumentima osiguranja
podružnica kreditne institucije iz treće države, osnovana u Republici Hrvatskoj u skladu s odredbama zakona koji uređuje osnivanje i rad kreditnih institucija, koja ima odobrenje Hrvatske narodne banke za obavljanje poslova pohrane i administriranja financijskih instrumenata za račun klijenta, uključujući i poslove skrbništva i s tim povezane usluge, kao na primjer upravljanje novčanim sredstvima, odnosno instrumentima osiguranja.
(2) Kreditna institucija koja posredno ili neposredno drži dionice ili udjele Društva ne može biti Depozitar.
(3) Depozitar i Društvo uređuju ugovorom svoje međusobne obveze i prava.
Poslovanje i odgovornost Depozitara
Članak 26.
(1) Depozitar obavlja poslove pozornošću urednog i savjesnog gospodarstvenika i odgovara Društvu za počinjenu štetu ako povjerene poslove ne obavlja ili te poslove obavlja nepravilno.
(2) Depozitar odgovara Društvu, članovima Fonda odnosno imateljima udjela za počinjenu štetu ako neopravdano ne ispunjava, ne obavlja ili nepravilno obavlja poslove predviđene ugovorom o obavljanju poslova Depozitara i propisima o otvorenim investicijskim fondovima uključujući i slučaj kada je obavljanje svojih poslova delegirao trećim osobama.
(3) Depozitar odgovara Društvu, članovima Fonda odnosno imateljima udjela zbog gubitka imovine Fonda koji su nastali kao posljedica propusta Depozitara u obavljanju i izvršavanju njegovih dužnosti.
Članak 27.
(1) Izračun vrijednosti imovine i cijene udjela Fonda dnevno kontrolira Depozitar, koji je odgovoran za kontrolu izračuna.
(2) Na vrednovanje imovine Fonda na odgovarajući način primjenjuje se pravilnik Agencije koji uređuje vrednovanje imovine alternativnih investicijskih fondova u Republici Hrvatskoj.
(3) Novčana sredstva se evidentiraju na transakcijskim računima za poslovne namjene Fonda i koriste se radi ostvarivanja vlastite djelatnosti.
GLAVA VI.
IMOVINA FONDA
Imovina, načela i strategija ulaganja
Članak 28.
Imovinu Fonda u smislu dodjele pripadajuće imovine čine dionice odnosno udjeli trgovačkih društava te novčani iznosi rezervirani za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji iz privatizacije pravnih osoba u vlasništvu Republike Hrvatske te donacije.
Članak 29.
(1) Imovina Fonda može se ulagati u skladu s odredbama ovoga Zakona sa svrhom povećanja ukupnog prinosa od ulaganja u korist članova Fonda uz uvažavanje načela:
sigurnosti ulaganja imovine
raznolikosti ulaganja i
održavanja odgovarajuće likvidnosti.
(2) Društvo, sukladno načelima iz stavka 1. ovog članka, izrađuje Strategiju raspolaganja imovinom Fonda koja osobito sadrži:
vrstu imovine u koju se imovina Fonda može ulagati
način na koji će se udovoljiti odredbi iz stavka 1. ovog članka
postupke za donošenje odluka o ulaganjima i izvršenjima tih ulaganja i
način izmjene Strategije ulaganja.
Struktura imovine
Članak 30.
(1) Imovina Fonda može se sastojati isključivo od:
prenosivih dužničkih vrijednosnih papira i instrumenata tržišta novca čiji je izdavatelj Republika Hrvatska, druga država članica Europske unije ili država potpisnica Ugovora o europskom gospodarskom prostoru (zajedno u daljnjem tekstu: država članica) ili država članica Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj (u daljnjem tekstu: OECD) te Hrvatska narodna banka ili središnja banka druge države članice odnosno države članice OECD-a
prenosivih dužničkih vrijednosnih papira i instrumenata tržišta novca za koje jamči Republika Hrvatska, druga država članica, država članica OECD-a, Hrvatska narodna banka, ili središnja banka druge države članice odnosno države članice OECD-a, ili čiji je izdavatelj javno međunarodno tijelo kojemu pripadaju jedna ili više država članica odnosno kojemu pripada jedna ili više članica OECD-a
prenosivih dužničkih vrijednosnih papira i instrumenata tržišta novca uvrštenih na uređeno tržište u smislu odredbi propisa koji uređuje tržište kapitala, čiji je izdavatelj jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u Republici Hrvatskoj, drugoj državi članici ili državi članici OECD-a
prenosivih dužničkih vrijednosnih papira i instrumenata tržišta novca uvrštenih na uređeno tržište u smislu odredbi zakona koji uređuje tržište kapitala čiji izdavatelj ima sjedište u Republici Hrvatskoj, drugoj državi članici ili državi članici OECD-a
prenosivih vlasničkih vrijednosnih papira uvrštenih na uređeno tržište u smislu odredbi zakona koji uređuje tržište kapitala čiji je izdavatelj dioničko društvo sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, drugoj državi članici ili državi članici OECD-a
udjela UCITS fondova koji su odobrenje za rad dobili u Republici Hrvatskoj ili drugoj državi članici te udjela otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom koji su odobrenje za rad dobili u trećoj državi članici OECD-a, pod sljedećim uvjetima:
takvi investicijski fondovi dobili su odobrenje za rad od strane Agencije, odnosno nadležnog tijela države članice ili nadležnog tijela države članica OECD-a s kojima je osigurana suradnja s Agencijom, a koji podliježu nadzoru koji je najmanje istovjetan onome propisanom propisom o osnivanju i poslovanju otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom
razina zaštite za imatelje udjela takvih fondova istovjetna je onoj koja je propisana za imatelje udjela UCITS fondova te su, posebice, propisi za odvojenost imovine, zaduživanje, davanje zajmova i prodaju prenosivih vrijednosnih papira i instrumenata tržišta novca bez pokrića istovjetni zahtjevima propisanima propisom koji uređuje osnivanje i poslovanje otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom i/ili
o poslovanju takvih investicijskih fondova izvještava se u polugodišnjim i revidiranim godišnjim izvještajima kako bi se omogućila procjena imovine i obveza, dobiti i poslovanja tijekom izvještajnog razdoblja
depozita kod kreditnih institucija koji su povratni na zahtjev te koji dospijevaju za najviše 12 mjeseci, pod uvjetom da kreditna institucija ima registrirano sjedište u Republici Hrvatskoj ili drugoj državi članici ili državi članici OECD-a, pod uvjetom da se nad njome provodi nadzor i deponentima pruža razinu zaštite koja je najmanje istovjetna onoj propisanoj propisom o osnivanju i poslovanju kreditnih institucija
izvedenih financijskih instrumenata kojima se trguje na uređenim tržištima u smislu odredbi propisa koji uređuje tržište kapitala ili izvedenih financijskih instrumenata kojima se trguje izvan uređenih tržišta (neuvrštene OTC izvedenice) pod sljedećim uvjetima:
temeljna imovina izvedenice sastoji se od financijskih instrumenata obuhvaćenih podstavcima 1. do 5. ovog stavka, financijskih indeksa, kamatnih stopa, deviznih tečajeva ili valuta, u koje Fond može ulagati u skladu sa odredbama Zakona
druge ugovorne strane u transakcijama s neuvrštenim (OTC) izvedenicama su institucije koje podliježu bonitetnom nadzoru, te pripadaju kategorijama koje može dodatno propisati Agencija i
neuvrštene (OTC) izvedenice podliježu svakodnevnom pouzdanom i povjerljivom vrednovanju te ih je u svakom trenutku moguće prodati, likvidirati ili zatvoriti prijebojnom transakcijom po njihovoj fer vrijednosti na zahtjev Fonda
novca na transakcijskom računu za poslovne namjene Fonda otvorenog kod Depozitara te na drugim računima kada je to potrebno radi realizacije ulaganja.
(2) Imovina iz stavka 1. ovog članka mora ispunjavati sljedeće uvjete:
izdavatelj odnosno jamac iz stavka 1. podstavaka 1. i 2. ovog članka mora imati kreditni rejting za dugoročni dug izdan u stranoj valuti najmanje jednak rejtingu koji ima Republika Hrvatska prema ocjeni najmanje dvije globalno priznate rejting agencije
iznimno od odredbi ovog članka, prenosivi dužnički vrijednosni papiri i instrumenti tržišta novca iz stavka 1. podstavaka 3. i 4. ovog članka te prenosivi vlasnički vrijednosni papiri iz stavka 1. podstavka 5. ovog članka ne moraju biti uvršteni na uređeno tržište u trenutku njihova stjecanja ako zadovoljavaju sljedeće uvjete:
1. uvjeti izdanja uključuju obvezu da će izdavatelj podnijeti zahtjev za uvrštenje na uređeno tržište, a uvrštenje će se izvršiti u roku od jedne godine od izdanja ili
je nadležno tijelo izdavatelja donijelo odluku o uvrštenju izdanih vrijednosnih papira ili instrumenata tržišta novca na uređeno tržište, koja je objavljena na mrežnim stranicama izdavatelja, a uvrštenje će se izvršiti u roku od jedne godine od dana takve objave.
(3) U slučaju nepoštivanja odredbi iz stavka 2. ovog članka, vrijednosni papiri i instrumenti tržišta novca smatrat će se neuvrštenima.
(4) Na dozvoljena ulaganja Fonda iz stavka 1. ovog članka posredno se primjenjuju i odredbe propisa o osnivanju i poslovanju otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom i propisa donesenih na temelju tog propisa u dijelu koji se odnosi na dozvoljena ulaganja i ograničenja ulaganja UCITS fonda.
Članak 31.
Ukoliko se prenosivi dužnički vrijednosni papiri i instrumenti tržišta novca iz članka 30. stavka 1. podstavaka 3. i 4. ovog Zakona te prenosivi vlasnički vrijednosni papiri iz članka 30. stavka 1. podstavka 5. ovog Zakona u koje je uložena imovina Fonda, a koji nisu uvršteni na uređeno tržište u trenutku njihova stjecanja, ne uvrste u roku propisanom člankom 30. stavkom 2. podstavkom 2. ovog Zakona, Društvo je dužno prodati navedenu imovinu iz Fonda odnosno uskladiti ulaganje imovine Fonda u roku od šest mjeseci po isteku navedenog roka.
Ograničenja imovine
Članak 32.
(1) Imovina Fonda može se sastojati od najviše:
10% jednog izdanja prenosivih dužničkih vrijednosnih papira i instrumenata tržišta novca iz članka 30. stavka 1. podstavaka 3. i 4. ovog Zakona
15% jednog izdanja prenosivih vlasničkih vrijednosnih papira iz članka 30. stavka 1. podstavka 5. ovog Zakona i
10% udjela pojedinog fonda iz članka 30. stavka 1. podstavka 6. ovog Zakona.
(2) Ograničenja iz stavka 1. ovog članka neće se primjenjivati u trenutku stjecanja, ako tada nije moguće izračunati ukupan broj ili vrijednost instrumenata u opticaju.
ukupno najviše 30% neto vrijednosti imovine Fonda može biti uloženo u imovinu iz članka 30. stavka 1. podstavka 2. ovog Zakona
ukupno najviše 10% neto vrijednosti imovine Fonda može biti uloženo u imovinu iz članka 30. stavka 1. podstavaka 3. i 4. ovog Zakona
najviše 10% neto vrijednosti imovine Fonda može biti uloženo u imovinu iz članka 30. stavka 1. podstavka 5. ovog Zakona
u udjele UCITS fondova i otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom iz članka 30. stavka 1. podstavka 6. ovog Zakona može biti uloženo najviše:
30% neto vrijednosti imovine Fonda, ako ti fondovi po karakteristikama odgovaraju novčanim i obvezničkim fondovima i
10% neto vrijednosti imovine Fonda, ako ti fondovi ne pripadaju kategoriji UCITS fondova iz točke 1. ovog stavka
najviše 20% neto vrijednosti imovine Fonda može biti uloženo u imovinu iz članka 30. stavka 1. podstavka 7. ovog Zakona
izloženost Fonda riziku druge ugovorne strane kod transakcija s neuvrštenim (OTC) izvedenicama iz članka 30. stavka 1. podstavka 8. ovog Zakona ne smije biti veća od:
10% neto vrijednosti imovine Fonda, ako je druga ugovorna strana kreditna institucija iz članka 30. stavka 1. podstavka 7. ovog Zakona i
5% neto vrijednosti imovine Fonda, ako je druga ugovorna strana neka druga pravna osoba
najviše 30% neto vrijednosti imovine Fonda može biti uloženo u imovinu iz članka 30. stavka 1. podstavka 9. ovog Zakona.
(2) U imovinu iz članka 30. stavka 1. podstavka 1. ovog Zakona, Fond može ulagati bez ograničenja.
Članak 34.
(1) Najviše 20% neto vrijednosti imovine Fonda može biti uloženo u pojedini prenosivi dužnički vrijednosni papir i instrument tržišta novca iz članka 30. stavka 1. podstavka 1. ovog Zakona.
(2) Najviše 10% neto vrijednosti imovine Fonda može biti uloženo u pojedini prenosivi dužnički vrijednosni papir i instrument tržišta novca iz članka 30. stavka 1. podstavka 2. ovog Zakona.
(3) Najviše 5% neto vrijednosti imovine Fonda može biti uloženo u pojedini prenosivi dužnički vrijednosni papir i instrument tržišta novca iz članka 30. stavka 1. podstavaka 3. i 4. ovog Zakona.
(4) Najviše 5% neto vrijednosti imovine Fonda može biti uloženo u pojedini prenosivi vlasnički vrijednosni papir iz članka 30. stavka 1. podstavka 5. ovog Zakona.
(5) Najviše 10% neto vrijednosti imovine Fonda može biti uloženo u udjele pojedinog UCITS fonda ili otvorenog investicijskog fonda s javnom ponudom iz članka 30. stavka 1. podstavka 6. ovog Zakona.
(6) Najviše 10% neto vrijednosti imovine Fonda može biti uloženo u pojedini depozit kod kreditnih institucija iz članka 30. stavka 1. podstavka 7. ovog Zakona.
(7) Ulaganja kojima se stječe posredna izloženost prema tržištima izvan Republike Hrvatske, drugih država članica i država članica OECD-a, zajedno ne smiju prelaziti 10% neto vrijednosti imovine Fonda.
Članak 35.
Imovina Fonda ne može biti uložena u:
imovinu koja je po zakonu neotuđiva ili koja je opterećena, odnosno založena ili fiducijarno prenesena radi osiguranja kakve tražbine i
financijske instrumente izdane od Depozitara ili bilo kojeg dioničara odnosno vlasnika Društva, ili bilo koje osobe koja je povezana s prethodno navedenim osobama ili s Upravnim odborom. Navedeno ograničenje se ne primjenjuje na financijske instrumente iz članka 30. stavka 1. točke 1. ovog Zakona.
Naknade kod ulaganja i upravljanja imovinom
Članak 36.
(1) Ako se imovina Fonda ulaže u udjele ili dionice fondova kojima upravlja, izravno ili na temelju delegiranja, isto društvo za upravljanje ili neko drugo društvo s kojim je to društvo za upravljanje povezano zajedničkom upravom ili kontrolom, ili značajnim izravnim ili neizravnim međusobnim vlasničkim udjelom, takvo društvo za upravljanje ili drugo društvo ne smiju zaračunavati naknadu za upravljanje te ulaznu ili izlaznu naknadu kod ulaganja imovine Fonda u udjele ili dionice tih drugih fondova.
(2) Ako Fond ulaže u udjele UCITS fondova i otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom, maksimalna naknada za upravljanje koju je moguće zaračunati iz imovine tog investicijskog fonda ne smije prelaziti 3% neto imovine tog fonda, a u revidiranim godišnjim izvještajima Fonda mora jasno biti naznačen maksimalni postotak naknade za upravljanje koja je zaračunata iz imovine fonda i iz imovine drugog investicijskog fonda u koji je taj fond uložio.
Izuzeci od ograničenja ulaganja
Članak 37.
(1) Ograničenja ulaganja iz ovog Zakona ne primjenjuju se u slučaju kada Fond ostvaruje prava prvenstva upisa ili prava upisa koja proizlaze iz prenosivih vrijednosnih papira ili instrumenata tržišta novca koji čine dio njegove imovine, kada mu se dodjeljuje imovina prilikom privatizacije pravnih osoba u vlasništvu Republike Hrvatske, prilikom prodaje imovine Fonda radi istovremene isplate većeg broja udjela u Fondu te prilikom zaprimanja donacija.
(2) Ako su prekoračenja ograničenja ulaganja iz ovog Zakona posljedica okolnosti na koje Društvo nije moglo utjecati ili ostvarivanja prava upisa iz stavka 1. ovog članka, Društvo je dužno uskladiti ulaganja Fonda u roku od tri mjeseca od dana nastanka prekoračenja ulaganja i transakcije prodaje poduzimati prvenstveno u svrhu usklađenja ulaganja imovine Fonda, pri čemu mora uzimati u obzir interese članova Fonda odnosno imatelja udjela, nastojeći pri tome eventualni gubitak svesti na najmanju moguću mjeru.
(3) Ako su prekoračenja ograničenja propisana ovim Zakonom posljedica transakcija koje je sklopilo Društvo, a kojima su se u trenutku njihova sklapanja prekoračila navedena ograničenja, Društvo je dužno uskladiti ulaganja Fonda odmah po saznanju za prekoračenje ograničenja te nadoknaditi Fondu tako nastalu štetu.
Upravljanje imovinom
Članak 38.
Imovina Fonda mora se ulagati na način da bude valutno usklađena s obvezama Fonda, odnosno najmanje 40% neto vrijednosti imovine Fonda mora biti uloženo u imovinu kojom se trguje ili koja se namiruje u valuti u kojoj se isplaćuju sredstva iz Fonda.
Članak 39.
(1) Društvo prilikom upravljanja imovinom Fonda može koristiti tehnike i instrumente vezane uz prenosive vrijednosne papire i instrumente tržišta novca, ako se takve tehnike i instrumenti koriste u svrhu učinkovitog upravljanja portfeljem.
(2) Tehnike i instrumenti iz stavka 1. ovog članka koji se koriste u svrhu učinkovitog upravljanja portfeljem uključuju, ali nisu ograničeni na, kolateral (financijsko osiguranje) u smislu propisa kojim se uređuje financijsko osiguranje, repo ugovore, primljene garancije i posuđivanje vrijednosnih papira.
(3) Kada Društvo koristi tehnike i instrumente iz stavka 1. ovog članka, primljeni kolateral mogu biti samo prenosivi vrijednosni papiri i instrumenti tržišta novca iz članka 30. stavka 1. podstavaka 1. do 5. ovog Zakona te novčana sredstva.
Zajmovi
Članak 40.
(1) Društvo za račun Fonda može pozajmiti novčana sredstva od trećih osoba u ukupnom iznosu do 5% neto vrijednosti imovine Fonda, ali samo putem repo poslova i transakcija prodaje i ponovne kupnje, i to ne na rok duži od tri mjeseca.
(2) Iznimno, u slučaju potrebe za isplatom iz Fonda u skladu s člankom 44. ovog Zakona, Društvo za račun Fonda može pozajmiti novčana sredstva putem repo poslova i transakcija prodaje i kupnje na rok ne duži od tri mjeseca u ukupnom iznosu do 15% neto vrijednosti imovine Fonda.
(3) Najviše 5% neto vrijednosti imovine Fonda, a najviše do 50% svakog pojedinog ulaganja dozvoljeno je pozajmiti trećim osobama.
(4) U slučaju iz stavka 3. ovog članka imovina Fonda može se pozajmljivati isključivo temeljem pisanog ugovora ili u sklopu organiziranih sustava za pozajmljivanje vrijednosnih papira koji djeluju u sklopu sustava za prijeboj i namiru.
(5) Pozajmljivanje iz stavka 3. ovog članka dozvoljeno je samo na isključivu korist Fonda radi povećanja prinosa Fonda, bez neprimjerenog povećanja rizika te, u tom smislu, pozajmljeni vrijednosni papiri moraju biti primjereno osigurani kolateralom, a ugovori o zajmu moraju sadržavati odredbu kojom se omogućava povlačenje pozajmljenih vrijednosnih papira na poziv u roku od 15 radnih dana.
Financijske izvedenice
Članak 41.
(1) Financijske izvedenice Društvo može koristiti u svoje ime i za račun Fonda jedino u svrhu:
zaštite imovine Fonda i/ili
postizanja ciljeva ulaganja.
(2) Prilikom ugovaranja financijskih izvedenica moraju se uvažavati sljedeća ograničenja:
ukupna izloženost prema temeljnoj imovini koja je stvorena kroz financijske izvedenice ne smije biti veća od neto vrijednosti imovine Fonda
izloženost prema jednoj osobi na temelju izvedenih financijskih instrumenta ugovorenih s tom osobom ne smije prelaziti 5% neto vrijednosti imovine Fonda i
ulaganjem u izvedenice ili druge instrumente iz članka 28. stavka 1. ovog Zakona, koji u sebi imaju ugrađenu izvedenicu, nije dozvoljeno stvoriti izloženost prema temeljnoj imovini kojom se prekoračuju ograničenja ulaganja propisana Zakonom.
(3) Izloženost prema financijskim izvedenicama izračunava se uzimajući u obzir:
trenutnu vrijednost temeljne imovine
rizik druge ugovorne strane
buduća tržišna kretanja i
raspoloživo vrijeme za likvidaciju pozicija.
(4) Imovina Fonda može se ulagati u izvedene financijske instrumente, u skladu s investicijskom politikom Fonda i propisanim ograničenjima, uz uvjet da ukupna izloženost prema temeljnoj imovini ne prelazi ograničenja iz stavka 1. ovog članka.
(5) Kada je temeljna imovina izvedenog financijskog instrumenta prenosivi vrijednosni papir ili instrument tržišta novca, izvedeni financijski instrument se uzima u obzir prilikom izračuna ograničenja ulaganja iz ovog članka.
Imovina Fonda kao predmet zaloga i ovrhe
Članak 42.
(1) Udjeli u Fondu kao ni imovina koja proizlazi iz udjela (uključujući i dividendu) ne mogu biti predmetom zaloga niti ovrhe radi namirenja tražbine prema članu Fonda i Društvu (ili Depozitaru).
(2) Imovina Fonda ne pripada Društvu, nije dio njegove imovine, njegove likvidacijske ili stečajne mase, niti može biti predmetom ovrhe radi namirenja tražbine prema Društvu.
(3) Imovina Fonda drži se i vodi odvojeno od imovine Društva i drugih investicijskih fondova kojima Društvo upravlja.
(4) Imovina Fonda ne ulazi u imovinu, likvidacijsku ili stečajnu masu Depozitara niti može biti predmetom ovrhe u vezi potraživanja prema Depozitaru.
Oporezivanje dobiti
Članak 43.
Dobit ostvarena poslovanjem Fonda oporezuje se sukladno poreznim propisima Republike Hrvatske.
Raspodjela dobiti Fonda
Članak 44.
(1) Realizirana neto dobit od ulaganja dijeli se članovima Fonda sukladno veličini njihovih udjela do četvrtine realizirane neto dobiti od ulaganja Fonda.
(2) Polovina realizirane neto dobiti od ulaganja namijenjena je za razvojne socijalne i humanitarne mjere u svrhu poboljšanja statusa hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, a osobito je namijenjena pravnoj osobi osnovanoj s ciljem poboljšanja ekonomskog i materijalnog položaja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te ustanovama za pružanje podrške i usluga braniteljsko stradalničkoj populaciji i drugim osobama.
(3) Upravni odbor posebnom odlukom utvrđuje način raspodjele novčanih sredstava za namjenu iz stavka 2. ovog članka.
(4) Četvrtina realizirane neto dobiti od ulaganja reinvestira se u Fond.
(5) Dan raspodjele i reinvestiranja realizirane neto dobiti od ulaganja utvrđuje se odlukom Upravnog odbora Fonda, uz suglasnost Agencije.
Članak 45.
(1) Dividenda koja pripada članu Fonda odnosno imatelju udjela, a za koju isti ne podnese zahtjev za isplatu odnosno ne podigne ju do 31. prosinca tekuće godine, odgovarajuće mu se pretvara u njegov udio odnosno udjele u Fondu.
(2) Pretvorbu dividende iz stavka 1. ovog članka Društvo će obaviti u roku od 60 dana od 1. siječnja tekuće godine.
GLAVA VII.
IZVJEŠĆIVANJE I PRIOPĆAVANJE O OBVEZAMA
Informativni prospekt Fonda
Članak 46.
(1) Društvo, najkasnije do 30. travnja tekuće godine, izdaje informativni prospekt Fonda s informacijama za prethodnu godinu.
(2) Informativni prospekt Fonda sadrži:
podatke o Fondu
datum osnivanja Fonda
portfelj Fonda
podatke o Društvu
podatke o načinu obračunavanja troškova upravljanja Fondom
podatke o mjestu gdje je moguće dobiti ili gdje su objavljeni od strane ovlaštenog revizora revidirani godišnji izvještaji Fonda
načela i Strategiju raspolaganja imovinom
podatke o Depozitaru i
druge informacije.
(2) Pod podacima o Društvu u smislu stavka 2. točke 4. ovog članka podrazumijevaju se sljedeći podaci:
tvrtka, pravni oblik i sjedište
ime i prezime te dužnosti članova Uprave i Nadzornog odbora Društva
pobliže određivanje odgovornosti Društva kod donošenja investicijskih odluka i
podaci o mjestu gdje je moguće dobiti ili gdje su objavljeni od strane ovlaštenog revizora revidirani godišnji izvještaji Društva.
(3) Informacije se objavljuju na internetskim stranicama Društva.
GLAVA VIII.
NADZOR NAD POSLOVANJEM FONDA
Članak 47.
(1) Agencija obavlja Nadzor nad poslovanjem Fonda.
(2) Društvo je dužno jednom godišnje podnositi izvješće Agenciji.
GLAVA IX.
LIKVIDACIJA I PREOBLIKOVANJE FONDA
Likvidacija Fonda
Članak 48.
(1) Likvidacija Fonda se provodi kada prosječna dnevna neto vrijednost imovine Fonda padne ispod 5.000.000,00 kuna tijekom tri uzastopna kalendarska mjeseca.
(2) Iznimno od stavka 1. ovog članka likvidacija Fonda provest će se i u sljedećim slučajevima:
prilikom dobrovoljnog prestanka obavljanja djelatnosti ili raskida ugovora s Društvom, ako Fond u roku od 120 dana nije prenesen drugom ovlaštenom društvu za upravljanje
ako, sukladno propisu o otvorenim investicijskim fondovima s javnom ponudom, Depozitar prestane poslovati u svojstvu Depozitara, a u roku od tri mjeseca odnosno u dodatnom roku od 30 dana, nije zaključen ugovor o obavljanju poslova Depozitara s drugim Depozitarom i
ako je Društvu oduzeto odobrenje za rad ili je nad Društvom otvoren stečajni postupak ili postupak likvidacije, a upravljanje Fondom nije preneseno na novo društvo za upravljanje u roku od 120 dana od dana oduzimanja odobrenja za rad.
(3) Način sudjelovanja imatelja udjela u isplati dijela ostatka likvidacijske mase uređuje se Statutom.
Preoblikovanje Fonda
Članak 49.
Fond se ne može preoblikovati u zatvoreni investicijski fond ili u bilo koju drugu pravnu osobu.
GLAVA X.
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Prijelazne odredbe
Članak 50.
(1) Statut Fonda i Poslovnik o radu Upravnog odbora Fonda iz članka 12. ovog Zakona, Upravni Odbor će donijeti u roku od 90 dana od stupanja na snagu ovog Zakona.
(2) Statut Fonda i Poslovnik o radu Upravnog odbora Fonda donesen temeljem Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08) ostaju na snazi u dijelovima koji nisu u suprotnosti s odredbama ovog Zakona, do donošenja novih iz stavka 1. ovog članka.
Članak 51.
(1) Ministar će prijedlog članova Upravnog odbora Fonda iz članka 13. stavaka 4. i 5. ovog Zakona uputiti Vladi Republike Hrvatske u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog Zakona.
(2) Mandat članova Upravnog odbora Fonda, imenovanih temeljem Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08), koji traje u trenutku stupanja na snagu ovog Zakona, traje i dalje do imenovanja novih članova Upravnog odbora Fonda iz stavka 1. ovog članka, a najdulje do isteka mandata.
Članak52.
Strategiju o raspolaganju imovinom Društvo će predložiti Upravnom odboru Fonda u roku od 90 dana od sklapanja ugovora iz članka 19. stavka 3. ovog Zakona.
Članak 53.
(1) Fond osnovan Zakonom o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08), stupanjem na snagu ovog Zakona nastavlja s poslovanjem.
(2) Društvo koje na dan stupanja na snagu ovog Zakona upravlja Fondom iz stavka 1. ovog članka, nastavlja upravljati Fondom i nakon stupanja na snagu ovog Zakona, do raskida odnosno otkaza ugovora odnosno nastupa okolnosti temeljem kojih, a sukladno propisu o otvorenim investicijskim fondovima s javnom ponudom, Društvo prestaje upravljati Fondom.
(3) Društvo iz stavka 2. ovog članka predložit će Strategiju raspolaganja imovinom Upravnom odboru Fonda u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog Zakona.
Članak 54.
Članovi Fonda kojima su udjeli dodijeljeni sukladno Zakonu o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08) i dalje ostaju vlasnici istog broja udjela sukladno dokumentu o broju udjela u Fondu dobivenih na temelju Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08).
Članak 55.
(1) Članovi Fonda koji ostvaruju pravo na udjele u Fondu sukladno Zakonu o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08), a koji im do stupanja na snagu ovog Zakona još nisu dodijeljeni, zadržavaju to pravo i nakon stupanja na snagu ovog Zakona, a udjeli im se dodjeljuju sukladno ovom Zakonu ako je to povoljnije za stranku.
(2) Članovi Fonda iz stavka 1. ovog članka ostvaruju prednost pri dodjeli udjela u odnosu na osobe koje ostvaruju pravo na dodjelu udjela u Fondu sukladno ovom Zakonu.
Članak 56.
Članovi Fonda koji su ostvarili pravo na dodjelu udjela temeljem nasljednog prava, prema pravomoćnom rješenju o nasljeđivanju, a sukladno Zakonu o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08), nakon stupanja na snagu ovog Zakona nemaju pravo na dodjelu udjela raspodjelom nove imovine sukladno ovom Zakonu.
Članak 57.
Započeti, a nedovršeni postupci pokrenuti po zahtjevima temeljem Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08), dovršit će se sukladno odredbama ovog Zakona ako je to povoljnije za stranku.
Članak 58.
(1) Dividenda koja pripada članu Fonda temeljem Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08), a koju isti nije podigao odnosno podnio zahtjev za isplatu do stupanja na snagu ovog Zakona odgovarajuće mu se pretvara u njegov udio odnosno udjele u Fondu.
(2) Pretvorbu dividende iz stavka 1. ovog Zakona Društvo će obaviti u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ovog Zakona.
Članak 59.
Vlada RH donijet će odluku iz članka 7. stavka 8. ovog Zakona u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog Zakona.
Članak 60.
Upravni odbor Fonda će za svaku godinu donijeti odluku iz članka 44. stavka 5. ovog Zakona u roku od 30 dana od objave revidiranog godišnjeg izvještaja Fonda iz članka 46. ovog Zakona.
Članak 61.
(1) Zaključak Vlade Republike Hrvatske, KLASA: 561-01/04-02/02, URBROJ: 5030108-04-4 od 15. prosinca 2004., kojim je prihvaćen Prijedlog kriterija za dodjelu udjela u Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, u tekstu kojeg je utvrdio Upravni odbor Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji na sjednici održanoj 14. prosinca 2004., ostaje na snazi u dijelu koji nije u suprotnosti s ovim Zakonom do stupanja na snagu odluke donesene na temelju članka 7. stavka 8. ovog Zakona.
Završne odredbe
Članak 62.
Danom stupanja na snagu ovog Zakona prestaje važiti Zakon o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08) i Pravilnik o vrednovanju imovine Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihove obitelji („Narodne novine“ broj 70/06 i 100/09).
Članak 63.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
OBRAZLOŽENJE
Članak 1.
Ovim člankom određuje se cilj i sadržaj ovog Zakona, a to je propisivanje djelatnosti, svrhe i ustroja Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelj (u daljnjem tekstu: Fond). Osim navedenog, a sukladno dobroj nomotehničkoj praksi, članak sadrži i rodnu odredbu.
Članak 2.
Ovim člankom se određuje da osnivačka prava i dužnosti u ime Republike Hrvatske obavlja Vlada Republike Hrvatske, što odgovara postojećem stanju već osnovanog Fonda.
Članak 3.
Ovim člankom se propisuje narav Fonda odnosno da se radi o otvorenom investicijskom fondu koji nema status pravne osobe. Navedeno je također sukladno postojećem stanju, a isto je u skladu sa svrhom radi koje je Fond i osnovan. Naime, otvoreni investicijski fond karakterizira postojanost strukture članova odnosno imatelja udjela kao i stabilnost vrijednosti udjela bez dodatnih nameta (porez na dobit), dok, primjerice, zatvoreni tip fonda predstavlja rizičniji način poslovanja uz dodatne troškove, pravne zahtjeve odnosno obveze te često otežano i neisplativo trgovanje udjelima (kupoprodaja na burzi) što bi, u odnosu na samu svrhu Fonda za posljedicu imalo i obezvrjeđivanje postojećih udjela pripadnika braniteljske populacije u Fondu.
Članak 4.
Ovim člankom se propisuje odgovarajuća primjena propisa kojima se uređuje osnivanje i poslovanje otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom, a u cilju izbjegavanja pravnih praznina u situacijama koje nisu uređene ovim Zakonom.
Članak 5.
Ovim se člankom definiraju temeljni pojmovi koje ovaj Zakon uređuje te se definira tko se sve smatra članom Fonda, nasljednikom odnosno imateljem udjela. Ujedno se čini distinkcija između člana Fonda sa i bez udjela. Također, nasljednici se više neće smatrati članovima Fonda. Ovo budući da je cilj Zakona smanjiti širenje članske strukture Fonda izvan braniteljsko – stradalničke populacije što u konačnici nije u skladu sa samom svrhom Fonda radi koje je isti i osnovan. Nadalje, definirani su pojmovi Društva, Depozitara i Agencije.
Članak 6.
Člankom se propisuju kriteriji dodjele udjela odnosno daje se jasna zakonska osnova sukladno kojoj Vlada Republike Hrvatske donosi odluku temeljem koje se udjeli dodjeljuju članovima Fonda (bodovanje).
Članak 7.
Člankom se propisuje način dodjele udjela, sukladno odluci o kriterijima za dodjelu udjela u Fondu (donosi je Vlada Republike Hrvatske na prijedlog Upravnog odbora Fonda), što je istovjetno postojećoj situaciji, uz novinu da Društvo dodjeljuje udjele nakon što Vlada Republike Hrvatske doista i unese imovinu u Fond. Naime, ovo kako bi se riješila dosadašnja problematika gdje su osobe s pravom na udjele postale članovi Fonda s pravom na određeni broj udjela, ali zbog nedostatka novo unesene imovine nisu mogle ostvariti svoje pravo u praksi. Također je propisana situacija koja se provodi u praksi, a to je da se imovina raspoređuje svim članovima Fonda, neovisno jesu li imatelji udjela ili ne odnosno neovisno jesu li prodali svoje udjele ili nisu. Sukladno načelima ovog Zakona, ujedno je propisano da nasljednici nemaju pravo na raspodjelu eventualno novo unesene imovine.
Članak 8.
Člankom se uređuje situacija kada iza imatelja udjela ne ostanu nasljednici u kojim slučajevima takva imovina ostaje Fondu i koristi se za razvojne socijalne i humanitarne mjere u svrhu poboljšanja statusa hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
Članak 9.
Člankom se propisuju prava članova Fonda odnosno nasljednika te način stjecanja. Ujedno je propisano da se nasljednici, koji po ovom Zakonu više nisu članovi Fonda nego samo imatelji udjela bez prava na raspodjelu potencijalno novo unesene imovine u Fond, umjesto za dodjelu naslijeđenih udjela mogu opredijeliti za isplatu novčane protuvrijednosti naslijeđenih udjela.
Članak 10.
Članak propisuje način prodaje udjela članova Fonda koje može otkupiti samo Fond, uz isplatu novčane protuvrijednosti imatelju udjela. Ujedno se propisuju ograničenja raspolaganja udjelima. Ovo kako bi se održala temeljna svrha i funkcioniranje Fonda odnosno zadržala struktura korisnika pripadnika braniteljsko – stradalničke populacije. Navedeno je sukladno sadašnjem stanju koje se u praksi provodilo, no, nije bilo propisano Zakonom.
Članak 11.
Člankom se, radi transparentnosti, propisuju prava imatelja udjela, koja su do sada bila sadržana samo u Statutu Fonda.
Članak 12.
Člankom se nabrajaju temeljni akti Fonda odnosno Statut Fonda, Poslovnik o radu Upravnog odbora Fonda i Odluka o kriterijima za odabir društva za upravljanje Fondom te se propisuje što se svakim od tih akata uređuje.
Članak 13.
Ovim se člankom propisuju sastav članova Upravnog odbora i način imenovanja. Ovo kako bi se povećala transparentnost u predlaganju odnosno imenovanju članova Upravnog odbora. Također, u odnosu na postojeće stanje, broj članova Upravnog odbora je povećan odnosno dopunjen predstavnicima relevantnih institucija kao što je Ministarstvo financija i Ministarstvo državne imovine te predstavnicima braniteljske populacije. Ovim člankom uvedena je novina, a to je zamjenik predsjednika Upravnog odbora kojim će se postići veća učinkovitost rada u situacijama kada sjednicama Upravnog odbora ne bude mogao prisustvovati predsjednik Upravnog odbora koji je po svojoj funkciji i dalje ministar hrvatskih branitelja.
Članak 14.
S obzirom da je dosad samo bila predviđena mogućnost da član Upravnog odbora bude opozvan i prije isteka mandata, ovim se člankom propisuju točno određeni slučajevi u kojima će članovi biti razriješeni dužnosti prije isteka mandata te trajanje mandata članova Upravnog odbora Fonda.
Članak 15.
Ovim se člankom propisuje nadležnost Upravnog odbora Fonda koja je šira nego što je to prema važećim propisima. Pored dosadašnje propisanih obveza, propisuje se da Upravni odbor Fonda donosi i Odluku o kriterijima za izbor Društva kao i Odluku o izboru Društva, odobrava Strategiju raspolaganja imovinom Fonda koju predlaže Društvo, osigurava transparentnost i javnost rada Fonda, saziva sjednice Upravnog odbora najmanje jedanput mjesečno, po potrebi i češće, te raspravlja o mjesečnim izvješćima Društva. Osim navedenog, naglašena je ažurnost u postupanju vezano za odluke kojima Upravni odbor odobrava društvu za upravljanje Fondom ugovore i sporazume koja to društvo sklapa za račun Fonda, što će se detaljno razraditi Statutom Fonda kojim se uređuju odnosi Upravnog odbora Fonda i društva za upravljanje Fondom. Ovo iz razloga jer se radi o odlukama koje se donose na dnevnoj bazi i koje, bez pravodobne suglasnosti, ako nisu promptno donesene mogu imati negativne posljedice za poslovanje Fonda.
Nadalje, ovim člankom je propisano da Upravni odbor Fonda predlaže Vladi Republike Hrvatske donošenje odluke o kriterijima za dodjelu udjela u Fondu kao i izmjene i dopune iste.
Članak 16. – 24.
Člancima Glave IV. propisuju se temeljne odrednice Društva za upravljanje Fondom, odnos s Društvom te temeljna načela poslovanja. Tako se određuje i iznos temeljnog kapitala Društva, te što obuhvaća upravljanje Fondom. Propisuju se obveze i načela sukladno kojima je Društvo dužno postupati prilikom upravljanja imovinom.
Propisuje se odnos Društva i Upravnog odbora odnosno način izbora i sklapanja ugovora s Društvom te način odnosno mogućnosti pobijanja odluke Upravnog odbora o izboru Društva u postupku pred nadležnim sudom. Propisuju se ograničenja u poslovanju odnosno upravljanju imovinom Fonda od strane Društva te se onemogućava Društvu prijenos ovlasti odnosno odgovornosti za donošenje strateških investicijskih odluka. Osim navedenog, propisuje se i odgovornost Društva za uredno i savjesno obavljanje poslova propisanih ovim Zakonom i Statutom kao i okolnosti u kojima Upravni odbor može otkazati Društvu ugovor. Regulirana je i naknada za upravljanje Fondom Društvu kroz najviši iznos godišnje naknade, što je jednako kao i dosada, ali je jasnije propisano uz naznaku da će se sam način obračuna urediti Statutom. Propisana je i obveza usklađenosti računovodstva Društva s odnosnim propisima te Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja.
Članak 25. – 27.
Člancima, odnosno Glavom V. uređuje se način izbora i obveze Depozitara, te odnos Depozitara i Društva odnosno da svoje ostale međusobne obveze i prava uređuju ugovorom. Propisuje se poslovanje i odgovornost Depozitara.
Članak 28. – 42.
Člancima se definira imovina Fonda odnosno detaljno se navodi što je čini odnosno od čega se može sastojati, određuju načela i strategija ulaganja te se precizno propisuju ograničenja imovine odnosno ograničenja kojima podliježe ulaganje imovine Fonda uz jasno naznačene izuzetke od ograničenja ulaganja. Ujedno su propisane i naknade kod ulaganja i upravljanja imovinom Fonda te se propisuje način upravljanja imovinom od strane Društva, mogućnosti, vrijednosti i način sklapanja ugovora o zajmu kao i mogućnosti te način korištenja financijskih izvedenica. Nadalje se propisuju ograničenja imovine Fonda kao predmeta zaloga, ovrhe odnosno stečajnih i likvidacijskih postupaka Društva odnosno Depozitara.
Ovo je bilo potrebno urediti Zakonom budući da je po dosadašnjim propisima vrlo šturo propisano što sve ulazi u imovinu Fonda kao i način ulaganja odnosno upravljanja imovinom Fonda, a navedeno je usklađeno s pozitivnim propisima o otvorenim investicijskim fondovima.
Članak 43. i 44.
Člancima se propisuje način oporezivanja i raspodjela dobiti. Ujedno se određuje novi način raspodjele realizirane neto dobiti od ulaganja. Iznos realizirane neto dobiti od ulaganja dijelit će se članovima Fonda sukladno veličini njihovih udjela do četvrtine neto dobiti od ulaganja Fonda, umjesto kao dosad, do trećine neto dobiti od ulaganja Fonda. Novina u odnosu na dosadašnji propis je i povećanje dijela dobiti, s 1/3 na polovinu realizirane neto dobiti od ulaganja koja će biti namijenjena za razvojne socijalne i humanitarne mjere u svrhu poboljšanja statusa hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, a osobito za Zakladu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te veteranske centre. Četvrtina neto dobiti od ulaganja, umjesto dosadašnje trećine neto dobiti od ulaganja, reinvestira se u Fond.
Detaljnije obrazloženo u uvodnom poglavlju II.: „Ocjena stanja i osnovna pitanja koja se trebaju urediti Zakonom te posljedice koje će donošenjem Zakona proisteći“.
Članak 45.
Člankom je propisano da će se dividenda koju član Fonda ne podigne u tekućoj godini (do 31. prosinca tekuće godine) pretvoriti u njegov odgovarajući udjel u Fondu te rok u kojem će se isto obaviti. Na taj način imovina će ostati u Fondu samo u drugom obliku odnosno povećat će se udio članu Fonda. Ovo, da bi se riješila problematika nepodignutih dividendi koje opterećuju poslovanje Fonda.
Članak 46.
Ovim člankom određuje se rok za izdavanje i sadržaj informativnog prospekta Fonda s informacijama za prethodnu godinu. Ujedno se propisuje sadržaj informativnog prospekta Fonda, radi transparentnosti i dostupnosti informacija o Fondu i Društvu.
Članak 47.
Ovim člankom određuje se da nad poslovanjem Fonda nadzor obavlja Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga.
Članak 48.
Ovim člankom određuju se slučajevi u kojima dolazi do likvidacije Fonda koji se u bitnome odnose na situaciju kada, u slučaja prestanka upravljanja od strane Društva, nije sklopljen ugovor s novim Društvom odnosno Fond nije prenesen novom Društvu. Radi se o situaciji kada dođe do oduzimanja odobrenja za rad Društvu na vlastiti zahtjev Društva (dobrovoljni prestanak obavljanja djelatnosti Društva) ili prema nalogu nadležnih tijela odnosno raskida ugovora s Društvom. Ista je situacija i u slučaju da Depozitar, sukladno relevantnim propisima o otvorenim investicijskim fondovima s javnom ponudom, prestane poslovati u svojstvu Depozitara.
Ujedno se predviđa uređivanje načina sudjelovanja imatelja udjela u raspodijeli stečajne mase Statutom Fonda.
Članak 49.
Ovim člankom se priječi preoblikovanje Fonda u zatvoreni tip fonda odnosno drugu pravnu osobu. Naime, ovim se Zakonom osniva Fond kao otvoreni investicijski fond koji u prvom redu karakterizira postojanost strukture članova odnosno imatelja udjela, stabilnost vrijednosti udjela uz isključenje od oporezivanja (porez na dobit). Zatvoreni tip fonda, s druge strane, predstavlja rizičniji način poslovanja i u praksi pretvorba iz otvorenog u zatvoreni tip nije uobičajena. Naime, zatvoreni tip fonda donosi niz dodatnih troškova (porez na dobit i dr.) te pravnih zahtjeva i dodatnih obveza kao i otežano i neisplativo trgovanje udjelima (kupoprodaja na burzi) što za posljedicu ima obezvrjeđivanje postojećih udjela pripadnika braniteljske populacije u Fondu. Slobodnim trgovanjem udjelima na burzi mijenja se vlasnička struktura članova Fonda, a time i zahtjevi u odnosu na Fond, članove Upravnog odbora Fonda i sl. što sve ne prati prvobitnu svrhu radi koje je Fond i osnovan. S tim u vezi, a s obzirom na koncept ovog Zakona koji svojim odredbama prati isključivo uređenje otvorenog investicijskog fonda, predviđanje drugačijeg oblika Fonda ovim Zakonom ne bi imalo nikakvog smisla budući da bi u takvom slučaju, za omogućavanje preoblikovanja, bila nužna intervencija u materijalne odredbe ovog Zakona.
Članak 50.
Ovim se člankom propisuju rokovi za donošenja Statuta i Poslovnika o radu Upravnog odbora. Ujedno se propisuje ostanak na snazi važećeg Statuta i Poslovnika o radu Upravnog odbora do donošenja novih, kako bi se osiguralo funkcioniranje Upravnog odbora u prijelaznom razdoblju.
Članak 51.
Ovim člankom se propisuje rok pokretanja postupka imenovanja novih članova Upravnog odbora, sukladno ovom Zakonu, te ujedno određuje da članovima Upravnog odbora čiji mandat traje u trenutku stupanja na snagu ovoga Zakona, mandat traje i dalje, do izbora novih članova, a najdulje do isteka mandata. Sve kako bi se osigurao nesmetano funkcioniranje Fonda.
Članak 52.
Ovim člankom se utvrđuje rok u kojemu Društvo za upravljanje Fondom, nakon sklapanja ugovora s Upravnim odborom Fonda o vođenju poslova upravljanja Fondom, ima obvezu predložiti Upravnom odboru Fonda Strategiju o raspolaganju imovinom.
Članak 53.
Ovim člankom određuje se da stupanjem na snagu ovog Zakona Fond osnovan Zakonom o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08) nastavlja s poslovanjem, što znači da se ne osniva novi Fond, već nastavlja s radom postojeći Fond. Jednako tako je propisano i za Društvo koje nastavlja upravljati Fondom do raskida ili otkaza ugovora odnosno nastupa okolnosti temeljem kojih, a sukladno propisu o otvorenim investicijskim fondovima s javnom ponudom, Društvo prestaje upravljati Fondom.
Članak 54.
Ovim člankom određuje se i dalje vrijede dokumenti o broju udjela u Fondu izdani na temelju Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08).
Članak 55.
Članak propisuje zaštitu osoba kojima je u trenutku stupanja na snagu ovog Zakona utvrđeno pravo na udjele, no, zbog nedostatka imovine u Fondu te udjele nisu dobili. Nakon unosa nove imovine imat će prednost u dodjeli udjela u odnosu na članove Fonda odnosno nasljednike koji su to pravo ostvarili kasnije, sukladno ovom Zakonu ako je to za njih povoljnije.
Članak 56.
Članak regulira pravo nasljednika koji su ostvarili pravo na udjele i koji su im dodijeljeni na način da se na njih primjenjuje ovaj Zakon u odnosu na raspodjelu odnosno sudjelovanje u raspodijeli nove imovine sukladno ovom Zakonu.
Članak 57.
Člankom se uređuje prijelazno razdoblje u odnosu na postupke koji su u tijeku u vrijeme stupanja na snagu ovog Zakona na način da se na njih primjenjuje ovaj Zakon, ako je to za njih povoljnije.
Članak 58.
Analogno materijalnim odredbama ovog Zakona u odnosu na nepodignutu dividendu članova Fonda, propisno je jednako rješenje i za postojeće članove Fonda zatečene u trenutku stupanja na snagu ovog Zakona koja će im se, po stupanju na snagu ovog Zakona, odgovarajuće pretvoriti u njihove udjele odnosno krajnji rok u kojem će se isto obaviti.
Članak 59.
Ovim člankom se propisuje rok u kojem će Vlada RH donijeti odluku o kriterijima za dodjelu udjela u Fondu.
Članak 60.
Ovim člankom se propisuje rok u kojem će Upravni odbor Fonda svake godine donijeti odluku o danu raspodjele i reinvestiranja realizirane neto dobiti od ulaganja.
Članak 61.
Ovim člankom određuje se da Zaključak Vlade kojim je prihvaćen Prijedlog kriterija za dodjelu udjela u Fondu, u tekstu kojeg je utvrdio Upravni odbor Fonda, donesen na temelju članka 35. Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08) ostaje na snazi u dijelu koji nije u suprotnosti s ovim Zakonom, a kako bi se pokrile pravne praznine i omogućilo djelovanje Fonda odnosno dodjela udjela do donošenja nove Odluke.
Članak 62.
Ovim člankom određuje se da danom stupanja na snagu ovog Zakona prestaje važiti Zakon o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08) te Pravilnik o vrednovanju imovine fonda hrvatskih branitelja iz domovinskog rata i članova njihove obitelji („Narodne novine“ broj 70/06 i 100/09).
Članak 63.
Ovim se člankom određuje dan stupanja na snagu ovog Zakona.
PRETHODNA PROCJENA UČINAKA NACRTA PRIJEDLOGA ZAKONA O FONDU HRVATSKIH BRANITELJA IZ DOMOVINSKOG RATA I ČLANOVA NJIHOVIH OBITELJI
OBRAZAC PRETHODNE PROCJENE
1.
OPĆE INFORMACIJE
1.1.
Stručni nositelj:
Ministarstvo hrvatskih branitelja
1.2.
Naziv nacrta prijedloga zakona:
Zakon o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji
1.3.
Datum:
1.4.
Ustrojstvena jedinica, kontakt telefon i elektronička pošta osobe zadužene za izradu Obrasca prethodne procjene:
Da li je nacrt prijedloga zakona dio programa rada Vlade Republike Hrvatske, drugog akta planiranja ili reformske mjere?
Da/Ne: NE
Naziv akta:
Opis mjere:
1.6.
Da li je nacrt prijedloga zakona vezan za usklađivanje zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije?
Da/Ne: NE
Naziv pravne stečevine EU:
2.
ANALIZA POSTOJEĆEG STANJA
2.1.
Što je problem koji zahtijeva izradu ili promjenu zakonodavstva?
Zakon o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08) je u više od 10 godina svoje primjene pretrpio dvije vrlo opsežne izmjene i dopune.
S obzirom na opsežnost tih izmjena i dopuna u odnosu na temeljni Zakon, valjalo je pristupiti izradi novog Zakona kojim će se doraditi određeni instituti radi preciznije i jasnije provedbe zakonodavnih rješenja, odnosno manjkavosti dopuniti novim rješenjima koja do sada nisu bila predviđena.
2.2.
Zašto je potrebna izrada nacrta prijedloga zakona?
Izrada nacrta prijedloga Zakona je potrebna kako bi se postigle ustrojstvene promjene Upravnog odbora Fonda HB odnosno transparentniji način predlaganja članova Upravnog odbora Fonda HB, propisali slučajevi u kojima mandat člana Upravnog odbora prestaje prije isteka mandata, proširila nadležnost Upravnog odbora Fonda HB, te jasno propisalo od čega se može sastojati imovina Fonda HB i koje uvjete mora ispunjavati. Također je potrebno regulirati da se veći udio neto realizirane dobiti od ulaganja namijeni za ulaganje u socijalne i humanitarne mjere, odnosno za poboljšanje socio-ekonomskog položaja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
2.3.
Navedite dokaz, argument, analizu koja podržava potrebu za izradom nacrta prijedloga zakona.
Analizom postojećeg stanja uočene su brojne poteškoće u primjeni važećeg Zakona.
Naime, utvrđeno je da su potrebne sveobuhvatne intervencije u postojeći zakonodavni okvir kako bi se otklonila problematika odnosno zakonodavno uredile situacije koje se u praksi javljaju vezano za dodjelu udjela, ulaganja i raspodjelu imovine te druge situacije koje važećim Zakonom nisu riješene. Prijedlog za donošenje novoga zakona dolazi i od samih članova Upravnog odbora Fonda.
3.
UTVRĐIVANJE ISHODA ODNOSNO PROMJENA
3.1.
Što je cilj koji se namjerava postići?
Ciljevi koji se namjeravaju postići su: povećanje učinkovitosti i produktivnosti rada i poslovanja Fonda HB, uređenje od čega se imovina Fonda HB može sastojati i koje uvjete mora ispunjavati te ograničenje ulaganja imovine Fonda HB, povećanje učinkovitosti poslovanja preciziranjem strukture imovine Fonda i uvjeta koje ista treba zadovoljavati te propisivanjem kriterija, ali i ograničenja ulaganja kao i donošenjem okvirne Strategije načina raspolaganja imovinom, uspostava bolje suradnje Fonda odnosno Upravnog odbora Fonda i Društva koje upravlja imovinom Fonda, osiguranje više sredstava za ulaganje u socijalne i humanitarne mjere za poboljšanje statusa hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, rješenje dugogodišnje problematike nasljednika te nepodignutih dividendi koje predstavljaju obvezu odnosno opterećenje za Fond.
3.2.
Kakav je ishod odnosno promjena koja se očekuje u području koje se namjerava urediti?
Očekuje se pozitivni ishod u smislu povećanja učinkovitosti i produktivnosti rada i poslovanja Fonda HB, proširenja nadležnosti Upravnog odbora Fonda, uspostave bolje suradnje Upravnog odbora Fonda i Društva za upravljanjem Fondom, osiguranjem više sredstava za ulaganje u socijalne i humanitarne mjere – poboljšanje statusa hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te povećanja dobiti Fonda HB.
Također se očekuje rješenje dugogodišnje problematike nepodignutih dividendi koje predstavljaju obvezu odnosno opterećenje za Fond kao i održanje članske strukture Fonda na razini braniteljsko-stradalničke populacije u skladu s ciljem radi kojeg je Fond i osnovan.
3.3.
Koji je vremenski okvir za postizanje ishoda odnosno promjena?
U odnosu na pojedine probleme promjene će nastupiti već samim stupanjem na snagu Zakona i u prvoj godini po stupanju na snagu Zakona (transparentniji način predlaganja članova Upravnog odbora Fonda HB, slučajevi u kojima mandat člana Upravnog odbora prestaje prije isteka mandata, proširenje nadležnosti Upravnog odbora Fonda HB, rješenje nepodignutih dividendi), dok će svoju svrhu zakon dostići kasnijom punom primjenom (osiguranje više sredstava za ulaganje u socijalne i humanitarne mjere, povećanje učinkovitosti i produktivnosti rada i poslovanja Fonda HB odnosno povećanje dobiti Fonda).
4.
UTVRĐIVANJE RJEŠENJA
4.1.
Navedite koja su moguća normativna rješenja za postizanje navedenog ishoda.
Moguća normativna rješenja (novi propis/izmjene i dopune važećeg/stavljanje van snage propisa i slično):
OPCIJA 1 - (normativno rješenje)
Izrada novog Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji kojim će se na sveobuhvatan način regulirati sva gore navedena problematika vezana za Fond HB.
OPCIJA 2 - (normativno rješenje)
Izmjene i dopune Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, kojima će se omogućiti usklađivanje Zakona u smislu gore svih navedenih problema.
Obrazloženje:
S obzirom na opsežne izmjene i dopune koje je Zakon o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji doživio 2004. i 2008. godine te problematiku koju je potrebno sada regulirati, gotovo je nemoguće postići cilj izmjenama i dopunama dosadašnjeg Zakona.
Naime, uočene su brojne poteškoće u primjeni važećeg Zakona.
Novim Zakonom će se doraditi određeni instituti radi preciznije i jasnije provedbe zakonodavnih rješenja, odnosno uočene manjkavosti postojećeg zakonodavnog rješenja dopunit će se novim rješenjima, koja do sada nisu bila predviđena.
4.2.
Navedite koja su moguća nenormativna rješenja za postizanje navedenog ishoda.
Moguća nenormativna rješenja (ne poduzimati normativnu inicijativu, informacije i kampanje, ekonomski instrumenti, samoregulacija, koregulacija i slično):
OPCIJA 1 - ne poduzimati ništa (nenormativno rješenje)
Opcija „ne poduzimati ništa“ nije svrsishodna opcija budući da je analiza postojećeg stanja pokazala da se na neki način mora intervenirati u postojeće zakonodavno rješenje statusa Fonda HB.
Naime, ciljeve nije moguće postići opcijom „ne poduzimati ništa“.
OPCIJA 2 - (nenormativno rješenje)
Ne postoji zadovoljavajuće nenormativno rješenje.
Obrazloženje:
Ciljeve nije moguće postići niti jednim nenormativnim rješenjem.
5.
UTVRĐIVANJE IZRAVNIH UČINAKA I ADRESATA
5.1.
UTVRĐIVANJE GOSPODARSKIH UČINAKA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.1.1.
Makroekonomsko okruženje Republike Hrvatske osobito komponente bruto društvenog proizvoda kojeg čine osobna potrošnja kućanstava, priljev investicija, državna potrošnja, izvoz i uvoz
Ne
Ne
Ne
5.1.2.
Slobodno kretanje roba, usluga, rada i kapitala
Ne
Ne
Ne
5.1.3.
Funkcioniranje tržišta i konkurentnost gospodarstva
Ne
Ne
Ne
5.1.4.
Prepreke za razmjenu dobara i usluga
Ne
Ne
Ne
5.1.5.
Cijena roba i usluga
Ne
Ne
Ne
5.1.6.
Uvjet za poslovanje na tržištu
Ne
Ne
Ne
5.1.7.
Trošak kapitala u gospodarskim subjektima
Ne
Ne
Ne
5.1.8.
Trošak zapošljavanja u gospodarskim subjektima (trošak rada u cjelini)
Ne
Ne
Ne
5.1.9.
Trošak uvođenja tehnologije u poslovni proces u gospodarskim subjektima
Ne
Ne
Ne
5.1.10.
Trošak investicija vezano za poslovanje gospodarskih subjekata
Ne
Ne
Ne
5.1.11.
Trošak proizvodnje, osobito nabave materijala, tehnologije i energije
Ne
Ne
Ne
5.1.12.
Prepreke za slobodno kretanje roba, usluga, rada i kapitala vezano za poslovanje gospodarskih subjekata
Ne
Ne
Ne
5.1.13.
Djelovanje na imovinska prava gospodarskih subjekata
Ne
Ne
Ne
5.1.14.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.1.15.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.1.1. do 5.1.14.
S obzirom na materiju koju uređuje propis, ne očekuju se izravni gospodarski učinci.
Utvrdite veličinu adresata:
5.1.16.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.1.17.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Ne
Ne
5.1.18.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.1.19.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.1.20.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Ne
Ne
5.1.21.
Hrvatski branitelji
Ne
Ne
Ne
5.1.22.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.1.23.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.1.24.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.1.25.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Ne
Ne
5.1.26.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.1.27.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.1.16. do 5.1.26.:
Budući da se ne očekuju izravni gospodarski učinci, nema utvrđenih adresata prava u ovom području.
5.1.28.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE GOSPODARSKIH UČINAKA
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
–veliki izravni učinak i mali broj adresata
–veliki izravni učinak i veliki broj adresata
–mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
5.2.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA TRŽIŠNO NATJECANJE
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.2.1.
Strukturalna, financijska, tehnička ili druga prepreka u pojedinom gospodarskom sektoru odnosno gospodarstvu u cjelini
Ne
Ne
ne
5.2.2.
Pozicija državnih tijela koja pružaju javne usluge uz istovremeno obavljanje gospodarske aktivnosti na tržištu
Ne
Ne
Ne
5.2.3.
Postojanje diskriminirajućih uvjeta, osobito posebnih isključivih prava, uživanja povoljnijeg izvora financiranja ili pristupa privilegiranim podacima među gospodarskim subjektima
Ne
Ne
Ne
5.2.4.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.2.5.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.2.1. do 5.2.4.:
S obzirom na materiju koju uređuje propis, ne očekuju se učinci na tržišno natjecanje.
Utvrdite veličinu adresata:
5.2.6.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.2.7.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Ne
Ne
5.2.8.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.2.9.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.2.10.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Ne
Ne
5.2.11.
Hrvatski branitelji
Ne
Ne
Ne
5.2.12.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.2.13.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.2.14.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.2.15.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Ne
Ne
5.2.16.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.2.17.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.2.6. do 5.2.16.:
Budući da se ne očekuju izravni učinci na tržišno natjecanje, nema detektiranih adresata prava u istom području.
5.2.17.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA ZAŠTITU TRŽIŠNOG NATJECANJA
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
–veliki izravni učinak i mali broj adresata
–veliki izravni učinak i veliki broj adresata
–mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
5.3.
UTVRĐIVANJE SOCIJALNIH UČINAKA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.3.1.
Demografski trend, osobito prirodno kretanje stanovništva, stopa nataliteta i mortaliteta, stopa rasta stanovništva i dr.
Ne
Ne
Ne
5.3.2.
Prirodna migracija stanovništva i migracija uzrokovana ekonomskim, političkim ili drugim okolnostima koje dovode do migracije stanovništva
Ne
Ne
Ne
5.3.3.
Socijalna uključenost
Ne
Ne
Ne
5.3.4.
Zaštita osjetljivih skupina i skupina s posebnim interesima i potrebama
Da
Ne
Ne
5.3.5.
Proširenje odnosno sužavanje pristupa sustavu socijalne skrbi i javnim uslugama te pravo na zdravstvenu zaštitu
Ne
Ne
Ne
5.3.6.
Financijska održivost sustava socijalne skrbi i sustava zdravstvene zaštite
Ne
Ne
Ne
5.3.7.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.3.8.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.3.1. do 5.3.7.:
S obzirom na materiju propisa, nema bitnih socijalnih učinaka, iako bi zbog ulaganja većeg dijela neto realizirane dobiti od ulaganja u socijalne i humanitarne mjere moglo/trebalo posljedično imati pozitivan učinak na povećanje prava adresata.
Utvrdite veličinu adresata:
5.3.9.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.3.10.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Ne
Ne
5.3.11.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.3.12.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.3.13.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Ne
Ne
5.3.14.
Hrvatski branitelji
Ne
Da
Ne
5.3.15.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.3.16.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.3.17.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.3.18.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Ne
Ne
5.3.19.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.3.20.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.3.9. do 5.3.19.:
S obzirom na očekivane potencijalno pozitivne učinke na krajnje korisnike, to se prvenstveno odnosi na pripadnike braniteljske populacije (hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji), no s obzirom na broj korisnika i potencijalni učinak, utjecaj je mali.
5.3.21.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE SOCIJALNIH UČINAKA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
–veliki izravni učinak i mali broj adresata
–veliki izravni učinak i veliki broj adresata
–mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
5.4.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA RAD I TRŽIŠTE RADA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.4.1.
Zapošljavanje i tržište rada u gospodarstvu Republike Hrvatske u cjelini odnosno u pojedinom gospodarskom području
Ne
Ne
Ne
5.4.2.
Otvaranje novih radnih mjesta odnosno gubitak radnih mjesta
Ne
Ne
Ne
5.4.3.
Kretanje minimalne plaće i najniže mirovine
Ne
Ne
Ne
5.4.4.
Status regulirane profesije
Ne
Ne
Ne
5.4.5.
Status posebnih skupina radno sposobnog stanovništva s obzirom na dob stanovništva
Ne
Ne
Ne
5.4.6.
Fleksibilnost uvjeta rada i radnog mjesta za pojedine skupine stanovništva
Ne
Ne
Ne
5.4.7.
Financijska održivost mirovinskoga sustava, osobito u dijelu dugoročne održivosti mirovinskoga sustava
Ne
Ne
Ne
5.4.8.
Odnos između privatnog i poslovnog života
Ne
Ne
Ne
5.4.9.
Dohodak radnika odnosno samozaposlenih osoba
Ne
Ne
Ne
5.4.10.
Pravo na kvalitetu radnog mjesta
Ne
Ne
Ne
5.4.11.
Ostvarivanje prava na mirovinu i drugih radnih prava
Ne
Ne
Ne
5.4.12.
Status prava iz kolektivnog ugovora i na pravo kolektivnog pregovaranja
Ne
Ne
Ne
5.4.13.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.4.14.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.4.1 do 5.4.13:
S obzirom na materiju odnosno cilj propisa, ne očekuje se izravan učinak na rad i tržište rada.
Utvrdite veličinu adresata:
5.4.15.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.4.16.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Ne
Ne
5.4.17.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.4.18.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.4.19.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Ne
Ne
5.4.20.
Hrvatski branitelji
Ne
Ne
Ne
5.4.21.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.4.22.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.4.23.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.4.24.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Ne
Ne
5.4.25.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.4.26.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.4.14. do 5.4.25.:
S obzirom da se ne očekuju učinci u ovom području, nema ni adresata na koje bi isto moglo utjecati.
5.4.27.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA RAD I TRŽIŠTE RADA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
–veliki izravni učinak i mali broj adresata
–veliki izravni učinak i veliki broj adresata
–mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
5.5.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA ZAŠTITU OKOLIŠA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.5.1.
Utjecaj na klimu
Ne
Ne
Ne
5.5.2.
Kvaliteta i korištenje zraka, vode i tla
Ne
Ne
Ne
5.5.3.
Korištenje energije
Ne
Ne
Ne
5.5.4.
Korištenje obnovljivih i neobnovljivih izvora energije
Ne
Ne
Ne
5.5.5.
Bioraznolikost biljnog i životinjskog svijeta
Ne
Ne
Ne
5.5.6.
Gospodarenje otpadom i/ili recikliranje
Ne
Ne
Ne
5.5.7.
Rizik onečišćenja od industrijskih pogona po bilo kojoj osnovi
Ne
Ne
Ne
5.5.8.
Zaštita od utjecaja genetski modificiranih organizama
Ne
Ne
Ne
5.5.9.
Zaštita od utjecaja kemikalija
Ne
Ne
Ne
5.5.10.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.5.11.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.5.1. do 5.5.10.:
S obzirom na predmet propisa, nema prepoznatih učinaka na okoliš.
Utvrdite veličinu adresata:
5.5.12.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.5.13.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Ne
Ne
5.5.14.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.5.15.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.5.16.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Ne
Ne
5.5.17.
Hrvatski branitelji
Ne
Ne
Ne
5.5.18.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.5.19.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.5.20.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.5.21.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Ne
Ne
5.5.22.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.5.23.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.5.12. do 5.5.22.:
Nema prepoznatih adresata u području zaštite okoliša.
5.5.24.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA ZAŠTITU OKOLIŠA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
–veliki izravni učinak i mali broj adresata
–veliki izravni učinak i veliki broj adresata
–mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
5.6.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA ZAŠTITU LJUDSKIH PRAVA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.6.1.
Ravnopravnost spolova u smislu jednakog statusa, jednake mogućnosti za ostvarivanje svih prava, kao i jednaku korist od ostvarenih rezultata
Ne
Ne
Ne
5.6.2.
Pravo na jednaki tretman i prilike osobito u dijelu ostvarivanja materijalnih prava, zapošljavanja, rada i drugih Ustavom Republike Hrvatske zajamčenih prava
Ne
Ne
Ne
5.6.3.
Povreda prava na slobodu kretanja u Republici Hrvatskoj odnosno u drugim zemljama članicama Europske unije
Ne
Ne
Ne
5.6.4.
Izravna ili neizravna diskriminacija po bilo kojoj osnovi
Ne
Ne
Ne
5.6.5.
Povreda prava na privatnost
Ne
Ne
Ne
5.6.6.
Ostvarivanje pravne zaštite, pristup sudu i pravo na besplatnu pravnu pomoć
Ne
Ne
Ne
5.6.7.
Pravo na međunarodnu zaštitu, privremenu zaštitu i postupanje s tim u vezi
Ne
Ne
Ne
5.6.8.
Pravo na pristup informacijama
Ne
Ne
Ne
5.6.9.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.6.10.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.6.1. do 5.6.9.:
S obzirom na materiju koja se uređuje propisom, ne očekuju se učinci na ljudska prava.
Utvrdite veličinu adresata:
5.6.12.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.6.13.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Ne
Ne
5.6.14.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.6.15.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.6.16.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Ne
Ne
5.6.17.
Hrvatski branitelji
Ne
Ne
Ne
5.6.18.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.6.19.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.6.20.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.6.21.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Ne
Ne
5.6.22.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.6.23.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.6.12. do 5.6.23.:
S obzirom da propisom nema učinaka na ljudska prava, nema ni prepoznatih adresata u istom području.
5.6.24.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA ZAŠTITU LJUDSKIH PRAVA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
–veliki izravni učinak i mali broj adresata
–veliki izravni učinak i veliki broj adresata
–mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
6.
Prethodni test malog i srednjeg poduzetništva (Prethodni MSP test)
Ako je na dva pitanja od pitanja pod rednim brojevima od 6.1. do 6.4.. iz Prethodnog testa malog i srednjeg poduzetništva (Prethodni MSP test) odgovoreno »DA«, obvezna je provedba procjene učinaka propisa na malo gospodarstvo izradom MSP testa u okviru Iskaza o procjeni učinaka propisa.
Odgovorite sa »DA« ili »NE«, uz obvezni opis sljedećih učinaka:
DA
NE
6.1.
Da li će propis imati učinke na određeni broj malih i srednjih poduzetnika kroz administrativne troškove provedbe postupaka ukoliko se za poduzetnike propisuju jednokratne ili periodične administrativne obveze a koje bi značile trošak vremena za obavljanje pojedinih administrativnih radnji za ispunjavanje propisanih zahtjeva, plaćanje naknada i davanja?
NE
Obrazloženje:
6.2.
Da li će propis imati učinke na tržišnu konkurenciju i konkurentnost unutarnjeg tržišta EU u smislu prepreka slobodi tržišne konkurencije?
NE
Obrazloženje:
6.3.
Da li propis uvodi naknade i davanja koje će imati učinke na financijske rezultate poslovanja poduzetnika te da li postoji trošak prilagodbe zbog primjene propisa?
NE
Obrazloženje:
6.4.
Da li će propis imati posebne učinke na mikro poduzetnike?
NE
Obrazloženje:
6.5.
Ako predložena normativna inicijativa nema učinke navedene pod pitanjima 6.1. do 6.4., navedite obrazloženje u prilog izjavi o nepostojanju učinka na male i srednje poduzetnike.
Obrazloženje:
Radi se o propisivanju djelatnosti, svrhe i ustroja Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, slijedom kojeg sadržaja predloženi propis nema učinka na obveze poduzetnika, unutarnje ili vanjsko tržište odnosno takmičenje kao i na male i srednje poduzetnike, uopće.
7.
Utvrđivanje potrebe za provođenjem SCM metodologije
Ako je odgovor na pitanje pod rednim brojem 6.1. „DA“, iz Prethodnog MSP testa potrebno je uz Obrazac prethodne procjene priložiti pravilno ispunjenu Standard Cost Model (SCM) tablicu s procjenom mogućeg administrativnog troška za svaku propisanu obvezu i zahtjev (SCM kalkulator).
SCM kalkulator ispunjava se sukladno uputama u standardiziranom obrascu u kojem se nalazi formula izračuna i sukladno jedinstvenim nacionalnim smjernicama uređenim kroz SCM priručnik.
u odnosu na svaki pojedini izravni učinak, stručni nositelj obvezno pristupa daljnjoj procjeni učinaka propisa izradom Iskaza o procjeni učinaka propisa. Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“ kod odgovarajućeg izravnog učinka.
Ako je utvrđena potreba za provođenjem procjene učinaka propisa na malog gospodarstvo, stručni nositelj obvezno pristupa daljnjoj procjeni učinaka izradom MSP testa u okviru Iskaza o procjeni učinaka propisa.
Procjena učinaka propisa
Potreba za PUP
Utvrđena potreba za provedbom daljnje procjene učinaka propisa
DA
NE
8.1.
Procjena gospodarskih učinaka iz točke 5.1.
NE
8.2.
Procjena učinaka na tržišno natjecanje iz točke 5.2.
NE
8.3.
Procjena socijalnih učinaka iz točke 5.3.
NE
8.4.
Procjena učinaka na rad i tržište rada iz točke 5.4.
NE
8.5.
Procjena učinaka na zaštitu okoliša iz točke 5.5.
NE
8.6.
Procjena učinaka na zaštitu ljudskih prava iz točke 5.6.
NE
MSP test
Potreba za MSP test
8.7.
Utvrđena potreba za provođenjem procjene učinaka propisa na malo gospodarstvo (MSP test)
DA
NE
8.8.
Provođenje MSP testa
NE
8.9.
Provođenje SCM metodologije
NE
9.
PRILOZI
10.
POTPIS ČELNIKA TIJELA
Potpis: Tomo Medved, ministar hrvatskih branitelja
Datum:
11.
Odgovarajuća primjena ovoga Obrasca u slučaju provedbe članka 18. stavka 2. Zakona o procjeni učinaka propisa ("Narodne novine", broj 44/17)
Uputa:
Prilikom primjene ovoga Obrasca na provedbene propise i akte planiranja u izradi, izričaj „nacrt prijedloga zakona“ potrebno je zamijeniti s nazivom provedbenog propisa odnosno akta planiranja.
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O FONDU HRVATSKIH BRANITELJA IZ DOMOVINSKOG RATA I ČLANOVA NJIHOVIH OBITELJI
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (u daljnjem tekstu: Zakon) sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. i članka 58. stavka 3. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, br. 85/2010 – pročišćeni tekst i 5/2014 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Zakon o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji donesen je prije više od 10 godina te je u razdoblju njegove primjene pretrpio dvije izmjene i to 2004. godine (Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, „Narodne novine“ broj 82/04) i 2008. godine (Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, „Narodne novine“ broj 41/08).
Analizom postojećeg stanja utvrđeno je da su potrebne sveobuhvatne intervencije u zakonodavni okvir koji uređuje Fond hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (u daljnjem tekstu: Fond) kako bi se osiguralo njegovo transparentno i učinkovito poslovanje te kako bi se otklonila problematika odnosno zakonodavno uredile situacije koje se u praksi javljaju vezano uz dodjelu udjela, ulaganja i raspodjelu imovine te druge situacije koje važećim Zakonom nisu riješene.
Problematika sadašnjeg poslovanja Fonda ogleda se ponajprije u neredovitom sastajanju članova Upravnog odbora Fonda odnosno neredovitom održavanju sjednica Upravnog odbora Fonda, što ima negativne posljedice na poslovanje odnosno otežava Društvu za upravljanje Fondom promptno donošenje odluka vezanih uz raspolaganje imovinom koje je potrebno donositi na dnevnoj bazi. Nadalje, nesuglasja i pravne praznine u propisima odnosno aktima na snazi koji se odnose na Fond otvaraju mogućnost zlouporaba u njihovoj primjeni kao i mogućnost nejednakog tumačenja i primjene u odnosu na korisnike prava.
Analizom postojećeg stanja također je utvrđeno da bi trebalo osigurati više sredstava za ulaganje u socijalne i humanitarne mjere za poboljšanje statusa hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji odnosno izmijeniti dosadašnji način raspodjele realizirane neto dobiti od ulaganja (prema važećem Zakonu realizirana neto dobit od ulaganja dijeli se 1/3 članovima Fonda u obliku dividendi, 1/3 se reinvestira u Fond, a 1/3 odlazi za razvojne socijalne i humanitarne mjere). Drukčijim načinom raspodjele realizirane neto dobiti od ulaganja planira se polovinu neto dobiti od ulaganja namijeniti za razvojne i socijalne humanitarne mjere, a osobito za Fond za stipendiranje hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i djece hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, Zakladu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te ustanove za pružanje podrške i usluga braniteljsko stradalničkoj populaciji i drugim osobama. Naime, od donošenja prvog Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji mijenjale su se potrebe hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, što je dovelo i do osnivanja ustanova za pružanje podrške i usluga braniteljsko stradalničkoj populaciji. Isto tako, Zaklada s hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji susreće se s velikim brojem zahtjeva za pružanje financijske pomoći uslijed teških bolesti i smrti hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, za pružanje financijske pomoći za teško socijalno ugrožene obitelji hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji kao i za druge namjene.
S obzirom na opsežnost izmjena, u odnosu na važeći Zakon, valjalo je pristupiti donošenju novog Zakona kojim će se doraditi određeni instituti radi kvalitetnije provedbe zakonodavnih rješenja odnosno manjkavosti uočene slijedom analize postojećeg stanja otkloniti novim rješenjima.
Adresati koje će promjene obuhvatiti su hrvatski branitelji iz Domovinskog rata i članovi njihovih obitelji odnosno osobe koje ostvaruju pravo na udjele u Fondu.
Osnovna pitanja koja treba urediti Zakonom
ustrojstvene promjene Upravnog odbora Fonda, kojima se želi postići kvalitetnije obavljanje dužnosti Upravnog odbora Fonda
proširiti krug predstavnika državnih institucija u Upravnom odboru Fonda odnosno uvrstiti relevantne institucije kako bi se postigla veća funkcionalnost rada Upravnog odbora Fonda
odrediti slučajeve u kojima član Upravnog odbora može biti razriješen dužnosti i prije isteka mandata
propisati obvezno sastajanje Upravnog odbora Fonda u određenom vremenskom razdoblju
proširiti nadležnost Upravnog odbora Fonda u smislu proširenja ovlasti i njegovog proaktivnog djelovanja za ulaganje sredstava Fonda kako bi se povećala dobit
postići veću uključenost Upravnog odbora Fonda u upravljanje imovinom Fonda od strane izabranog društva za upravljanje imovinom Fonda
povećati učinkovitost i produktivnost rada i poslovanja Fonda
propisati od čega se imovina Fonda može sastojati i koje uvjete mora ispunjavati, te predvidjeti ograničenja ulaganja imovine Fonda
propisati drukčiji način raspodjele realizirane neto dobiti od ulaganja
propisati prava članova Fonda, imatelja udjela odnosno nasljednika
regulirati način prodaje udjela članova Fonda te status članova Fonda koji prodaju svoje udjele
regulirati položaj nasljednika i problematiku postupne izmjene članske strukture Fonda uslijed nasljeđivanja udjela
Posljedice donošenja Zakona
transparentan način predlaganja članova Upravnog odbora Fonda te razlozi njihova razrješenja
povećanje učinkovitosti i produktivnosti rada i poslovanja Fonda
proširenje nadležnosti Upravnog odbora Fonda
povećanje učinkovitosti poslovanja preciziranjem strukture imovine Fonda i uvjeta koje ista treba zadovoljavati te propisivanjem kriterija, ali i ograničenja ulaganja, kao i donošenjem okvirne Strategije načina raspolaganja imovinom
uspostava bolje suradnje Fonda odnosno Upravnog odbora Fonda i društva koje upravlja imovinom Fonda
osiguranje više sredstava za ulaganje u socijalne i humanitarne mjere za poboljšanje statusa hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji
rješenje dugogodišnje problematike nepodignutih dividendi koje predstavljaju obvezu odnosno opterećenje za Fond
održanje članske strukture Fonda na razini braniteljsko-stradalničke populacije odnosno u skladu s ciljem radi kojeg je Fond i osnovan.
III. OCJENA POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVEDBU OVOG ZAKONA
Stupanje na snagu Zakona ne iziskuje dodatna proračunska sredstva, a nema potrebe za novim radnim kapacitetima odnosno drugim dodatnim troškovima.
Za provedbu ovog Zakona koristit će se redovna sredstva na proračunskim pozicijama Ministarstva hrvatskih branitelja osigurana za tu namjenu.
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O FONDU HRVATSKIH BRANITELJA IZ DOMOVINSKOG RATA I ČLANOVA NJIHOVIH OBITELJI
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
GLAVA I.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
OSNOVNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 1.
(1) Ovim se Zakonom propisuje djelatnost, svrha i ustroj Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (u daljnjem tekstu: Fond).
(2) Izrazi koji se koriste u ovom Zakonu, a imaju rodno značenje, koriste se neutralno i odnose se jednako na muški i ženski rod.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 2.
Osnivačka prava i dužnosti u ime Republike Hrvatske obavlja Vlada Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 3.
Fond je po svojoj naravi otvoreni investicijski fond i nema status pravne osobe.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 4.
Na situacije koje nisu propisane ovim Zakonom na odgovarajući način se primjenjuju propisi o osnivanju i poslovanju otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom u Republici Hrvatskoj.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Definiranje pojmova
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 5.
(1) Član Fonda, u smislu ovog Zakona, je osoba koja sukladno članku 130. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“, broj 121/17) ima pravo na dodjelu udjela u Fondu, i to:
hrvatski branitelji iz Domovinskog rata, koji se vode u Evidenciji hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata iz članka 149. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (u daljnjem tekstu: Evidencija) kao pripadnici borbenog sektora, te
članovi obitelji smrtno stradalog odnosno nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata koji se vodi u Evidenciji kao pripadnik borbenog sektora.
(2) Član Fonda iz stavka 1. ovog Zakona ostaje član Fonda i nakon što prava koja proizlaze iz udjela prenese Fondu, sukladno članku 10. stavku 1. ovog Zakona.
(3) Nasljednik, u smislu ovog Zakona, je osoba koja temeljem propisa o nasljeđivanju, a sukladno pravomoćnom rješenju o nasljeđivanju ostvaruje pravo na udjele u Fondu iza svog pravnog prednika imatelja udjela.
(4) Nasljednik iz stavka 3. ovog članka se ne smatra članom Fonda osim ako nije član Fonda po osnovi iz stavka 1. ovog članka.
(5) Imatelj udjela je član Fonda odnosno nasljednik kojemu su dodijeljeni udjeli u Fondu, sukladno ovom Zakonu.
(6) Društvo, u smislu ovog Zakona je, Društvo za upravljanje Fondom.
(7) Depozitar, u smislu ovog Zakona je, kreditna institucija koju izabere Društvo, uz prethodnu suglasnost Upravnog odbora Fonda, za obavljanje poslova pohrane i administriranja financijskih instrumenata za račun Društva.
(8) Agencija, u smislu ovog Zakona je, Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
GLAVA II.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
UDJELI U FONDU I PRIPADAJUĆA PRAVA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Opći kriteriji dodjele udjela
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 6.
(1) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata udjeli se dodjeljuju sukladno kriteriju vremena sudjelovanja u Domovinskom ratu odnosno vremenu i razdoblju provedenom u borbenom sektoru te zatočeništvu u neprijateljskom logoru, zatvoru ili drugom neprijateljskom objektu.
(2) Obitelji smrtno stradalog odnosno nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata udjeli se dodjeljuju u najviše predviđenom broju.
(3) Osobe koje ostvaruju pravo na dodjelu udjela po više osnova odnosno kao članovi Fonda iz članka 5. stavka 1. i kao nasljednici iz članka 5. stavka 3. ovog Zakona ostvaruju pravo na broj udjela koji im pripada po svakoj od tih osnova.
(4) Ukoliko osobe iz članka 5. stavka 1. ovog Zakona nisu ostvarile pravo na dodjelu udjela za života, pravo na dodjelu udjela se prenosi na njihove nasljednike.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Način dodjele udjela i raspodjela nove imovine
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 7.
(1) Broj udjela pojedinačno po članu Fonda utvrđuje se sukladno odluci o kriterijima za dodjelu udjela u Fondu.
(2) Cijena udjela u Fondu izražava se u kunama.
(3) Društvo proporcionalnom raspodjelom dodjeljuje udjele u Fondu članovima Fonda sukladno odluci iz stavka 1. ovog članka nakon unosa imovine Fonda iz članka 28. ovog Zakona od strane Republike Hrvatske.
(4) Udjeli u Fondu ne dodjeljuju se u slučaju nedostatka imovine odnosno izostanka unosa imovine iz stavka 3. ovog članka.
(5) U slučaju da se, temeljem naknadnih saznanja, utvrdi drukčiji broj udjela koji treba pripasti članu Fonda ili nasljedniku, novi udjeli dodjeljuju se sukladno stavcima 3. i 4. ovog članka.
(6) Svakim novim prijenosom imovine, sukladno novom obračunu i broju udjela utvrđenim na temelju kriterija, Društvo dodjeljuje udjele u Fondu svim članovima Fonda, sukladno ovom Zakonu.
(7) Nasljednik nema pravo na raspodjelu nove imovine sukladno naslijeđenom i dodijeljenom broju udjela.
(8) Odluku iz stavka 1. ovog članka donijet će Vlada Republike Hrvatske sukladno općim kriterijima iz članka 6. ovog Zakona, a na prijedlog Upravnog odbora Fonda.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Udjeli bez nasljednika
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 8.
(1) Ukoliko se pravomoćnom odlukom nadležnog tijela utvrdi da nema nasljednika udjela iza člana Fonda udjeli prelaze u imovinu Fonda koja imovina je namijenjena za razvojne socijalne i humanitarne mjere u svrhu poboljšanja statusa hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
(2) Protuvrijednost imovine Fonda iz stavka 1. ovog članka, u roku od 60 dana od primitka pravomoćne odluke nadležnog tijela iz stavka 1. ovog članka, isplatit će se pravnoj osobi osnovanoj s ciljem poboljšanja ekonomskog i materijalnog položaja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji odnosno ustanovi za pružanje podrške i usluga braniteljsko stradalničkoj populaciji i drugim pravnim osobama osnovanima za tu svrhu.
(3) U slučaju iz stavka 1. ovog članka Fond nema status nasljednika.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Stjecanje i prijenos prava nad udjelima
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 9.
(1) Član Fonda postaje imatelj udjela dodjelom određenog broja udjela u Fondu.
(2) Prava člana Fonda prestaju njegovom smrću, osim prava koja, sukladno ovom Zakonu, prelaze na njegove nasljednike.
(3) Nasljednik postaje imatelj udjela nakon podnesenog zahtjeva Društvu i nakon dodjele navedenih udjela temeljem čega stječe prava iz ovog Zakona.
(4) Zahtjev iz stavka 2. ovog članka može podnijeti i samo jedan od više nasljednika navedenih u pravomoćnom rješenju o nasljeđivanju, a udjeli se dodjeljuju svim nasljednicima sukladno pravomoćnom rješenju o nasljeđivanju.
(5) Nasljednik se, vlastoručno potpisanom izjavom, umjesto dodjele naslijeđenih udjela može opredijeliti za isplatu novčane protuvrijednosti naslijeđenih udjela.
(6) Nasljedniku iz stavka 5. ovog članka, primitkom isplate novčane protuvrijednosti naslijeđenih udjela, prestaju prava temeljem naslijeđenih udjela u Fondu.
(7) Otkupom svih naslijeđenih udjela u Fondu nasljedniku prestaju prava iz ovog Zakona.
(8) Nasljednik ne može naslijediti pravo na buduće udjele, osim u slučaju iz članka 6. stavka 4. ovog Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Raspolaganje udjelima
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 10.
(1) Prava koja proizlaze iz udjela mogu se prenijeti u korist Fonda podnošenjem zahtjeva za otkup jednog, više ili svih udjela, za što imatelj udjela ima pravo na isplatu novčane protuvrijednosti.
(2) Na udjelu se ne može osnivati založno pravo niti se udjel može prenijeti u korist drugog člana Fonda, imatelja udjela ili trećih osoba.
(3) Način otkupa udjela iz stavka 1. ovog članka uređuje se Statutom Fonda.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 11.
(1) Imatelj udjela ima pravo na:
isplatu dividende, sukladno ovom Zakonu
potvrdu o stanju udjela
obaviještenost i
isplatu dijela ostatka likvidacijske mase, sukladno Statutu Fonda.
(2) Imatelj udjela koji Fondu prenese prava koja proizlaze iz udjela, sukladno članku 10. stavku 1. ovog Zakona, ima pravo na isplatu dividende koja mu je pripala kao imatelju tih udjela, temeljem zahtjeva za isplatu do 31. prosinca tekuće godine, u protivnom mu se odgovarajuće pretvara u njegov udio, sukladno članku 45. ovog Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
GLAVA III.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
AKTI FONDA I UPRAVNI ODBOR FONDA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Akti Fonda
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 12.
(1) Temeljni akti Fonda su Statut Fonda, Poslovnik o radu Upravnog odbora Fonda i Odluka o kriterijima za odabir društva za upravljanje Fondom.
(2) Statutom Fonda se uređuje:
status Fonda te uloga i odnos Upravnog odbora i Društva
oblik, sadržaj i način raspolaganja udjelima Fonda
način obračuna naknade za upravljanje Društvu iz članka 23. stavka 1. ovog Zakona
osnovica za izračunavanje naknade Depozitaru koja će se platiti iz imovine Fonda
poslovna godina Fonda, računovodstveni sustav, izvješćivanje o razvitku i portfelju Fonda, te mjesto i način objavljivanja tih činjenica
ugovore i sporazume koje Društvo sklapa za račun Fonda za čije je sklapanje potrebna suglasnost Upravnog odbora, bez koje su ti ugovori i sporazumi ništetni i
druga pitanja važna za Fond.
(3) Poslovnikom o radu Upravnog odbora se uređuje:
donošenje odluka i način glasovanja
sazivanje sjednica i utvrđivanje dnevnog reda sjednica
obavljanje administrativnih i drugih poslova i
druga pitanja važna za rad Upravnog odbora.
(4) Odlukom o kriterijima za odabir Društva propisuju se slijedeći kriteriji:
poslovni rezultati
poslovno iskustvo u upravljanju fondovima
poslovni plan i strategija
financijska stabilnost
konkurentnost na tržištu
visina naknade i
druga pitanja važna za odabir Društva.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Sastav Upravnog odbora Fonda
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 13.
(1) Upravni odbor Fonda ima 11 članova koje imenuje i razrješuje Vlada Republike Hrvatske, a sastoji se od:
predstavnika ministarstva nadležnog za branitelje (u daljnjem tekstu: Ministarstvo)
predstavnika radnog tijela Hrvatskog sabora u čijem su djelokrugu pitanja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata
predstavnika ministarstva nadležnog za financije
predstavnika ministarstva nadležnog za upravljanje i raspolaganje državnom imovinom
predstavnika ministarstva nadležnog za gospodarstvo i
šest predstavnika hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata.
(2) Predstavnik Ministarstva je ministar hrvatskih branitelja (u daljnjem tekstu: ministar), a po svom položaju je predsjednik Upravnog odbora.
(3) Zamjenika predsjednika Upravnog odbora Fonda između sebe biraju članovi Upravnog odbora, tajnim glasovanjem, običnom većinom glasova svih prisutnih.
(4) Predstavnike iz stavka 1. točaka 2. do 5. ovog članka Vladi Republike Hrvatske, predlaže ministar, prema prethodnom prijedlogu čelnika tijela iz stavka 1. točaka 2. do 5. ovog članka.
(5) Predstavnike hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata iz stavka 1. točke 6. ovog Zakona, Vladi Republike Hrvatske predlaže ministar prema prethodnom prijedlogu udruga hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata za izravnu suradnju s Ministarstvom koje su definirane Pravilnikom o vođenju evidencije udruga iz Domovinskog rata te suradnji potpori udrugama iz Domovinskog rata („Narodne novine“, broj: 21/18).
(6) Administrativno – tehničke poslove za Upravni odbor Fonda obavlja Ministarstvo.
(7) Ministar odlukom utvrđuje kriterije i način izbora kandidata iz stavka 5. ovog članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Mandat članova Upravnog odbora Fonda
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 14.
(1) Članu Upravnog odbora Fonda mandat traje četiri godine.
(2) Član Upravnog odbora bit će razriješen dužnosti i prije isteka mandata:
ako sam zatraži razrješenje
ako mu je pravomoćnom sudskom presudom izrečena kazna zatvora u trajanju od najmanje šest mjeseci
ako prestane obnašati funkciju odnosno dužnost u tijelu ispred kojeg je imenovan kao predstavnik u Upravni odbor Fonda
ako grubo zanemaruje dužnost člana
ako izgubi poslovnu sposobnost
ako svojim ponašanjem povrijedi ugled funkcije odnosno dužnosti koju obnaša i/ili
u drugim opravdanim slučajevima.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Aktivnosti Upravnog odbora Fonda
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 15.
(1) Upravni odbor Fonda:
donosi Statut Fonda, uz prethodnu suglasnost Vlade Republike Hrvatske
donosi Poslovnik o radu Upravnog odbora Fonda
donosi Odluku o kriterijima za odabir Društva
donosi Odluku o izboru Društva
bira i sklapa ugovor s Društvom
odobrava ugovore i sporazume koje Društvo sklapa za račun Fonda kako je propisano Statutom Fonda
odobrava godišnji program rada i plan prihoda i rashoda Fonda koje predlaže Društvo
odabire i sklapa potrebne ugovore i druge sporazume s Društvom o međusobnim pravima i obvezama
odobrava Strategiju raspolaganja imovinom Fonda koju predlaže Društvo
daje druge suglasnosti i odobrenja kada je to određeno ovim Zakonom
osigurava transparentnost i javnost rada Fonda
podnosi izvješće o poslovanju Fonda Hrvatskom saboru u tekućoj godini najkasnije do kraja lipnja za proteklu kalendarsku godinu i
raspravlja o mjesečnim izvješćima Društva.
(2) Upravni odbor Fonda predlaže Vladi Republike Hrvatske donošenje odluke o kriterijima za dodjelu udjela u Fondu iz članka 7. stavka 1. ovog Zakona kao i izmjene i dopune iste.
(3) Upravni odbor Fonda sastaje se na sjednicama najmanje jednom mjesečno.
(4) Za odluke iz stavka 1. točke 6. ovog članka, Statutom Fonda će se urediti kriteriji odnosno način njihovog donošenja, a u slučaju hitnosti, Upravni odbor Fonda može održati sjednicu telefonskim odnosno elektroničkim putem.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
GLAVA IV.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
DRUŠTVO ZA UPRAVLJANJE FONDOM
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Temeljne odrednice Društva
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 16.
(1) Društvo je pravna osoba sa sjedištem u Republici Hrvatskoj koja na temelju odobrenja Agencije obavlja djelatnost upravljanja UCITS fondovima i/ili alternativnim investicijskim fondovima.
(2) Temeljni kapital Društva mora iznositi najmanje 5.000.000,00 kuna i to prilikom javljanja na natječaj za izbor društva.
(3) Temeljni kapital mora biti uplaćen u novcu, ne smije potjecati iz zajmova i kredita i ne smije biti opterećen na bilo koji način. Visina temeljnog kapitala u propisanom iznosu mora se održavati kroz cijelo razdoblje upravljanja Fondom.
(4) Društvo je dužno cijelo razdoblje upravljanja Fondom održavati regulatorni kapital iznad razine propisanog minimalnog temeljnog kapitala iz stavka 2. ovog članka.
(5) Statusno vlasničke i kapitalne promjene Društvo mora prethodno prijaviti Upravnom odboru, 15 dana prije podnošenja prijave za upis u sudski registar.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Poslovi Društva
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 17.
(1) Društvo upravlja Fondom.
(2) Upravljanje Fondom obuhvaća:
upravljanje imovinom Fonda temeljem Strategije raspolaganja imovinom i
administrativne poslove.
(3) Administrativni poslovi iz stavka 2. točke 2. ovoga članka obuhvaćaju:
pravne i računovodstvene usluge u vezi s upravljanjem Fondom
zaprimanje i obradu upita članova Fonda
vrednovanje imovine i utvrđivanje cijena udjela (uključujući i izračun porezne obveze)
praćenje usklađenosti s propisima
isplatu prihoda ili dobiti
izdavanje i otkup udjela
namiru ugovorenih obveza
vođenje poslovnih evidencija
vođenje evidencije udjela, kada je to primjenjivo i
objave i obavještavanje članova Fonda.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Načela poslovanja, evidencije i razmjena podataka
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 18.
(1) Društvo je dužno prilikom upravljanja Fondom postupati savjesno i pošteno te u skladu s pravilima struke i najboljim interesima članova Fonda, u izvršavanju svojih obveza postupati s pozornošću urednog i savjesnog gospodarstvenika uz uvažavanje načela sigurnosti, profitabilnosti, likvidnosti i razdiobe rizika ulaganjem u financijske instrumente te u depozite u kreditnim institucijama.
(2) Društvo je dužno voditi i čuvati evidencije te poslovnu dokumentaciju o svim aktivnostima i transakcijama koje je izvršilo, na način koji omogućuje nadzor nad poslovanjem, a posebice nad ispunjavanjem obveza prema članovima.
(3) Društvo je dužno najmanje pet godina po isteku godine u kojoj je bio sklopljen posao, čuvati svu dokumentaciju i podatke o svim poslovima s financijskim instrumentima koje je obavilo.
(4) Društvo vodi evidenciju udjela odnosno imatelja udjela, a Ministarstvo evidenciju članova Fonda te su dužni razmjenjivati podatke o kojima vode evidencije, sukladno međusobnom sporazumu.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Izbor Društva i ugovorni odnos
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 19.
(1) Upravni odbor Fonda donosi odluku o izboru Društva, nakon provedenog natječajnog postupka.
(2) Odluka iz stavka 1. ovog članka može se pobijati u postupku pred nadležnim sudom samo u slučaju da su prilikom provođenja izbora povrijeđena pravila natječajnog postupka.
(3) Temeljem odluke iz stavka 1. ovog članka, Upravni odbor Fonda, u ime i za račun Fonda sklapa ugovor s Društvom o vođenju poslova upravljanja Fondom.
(4) U slučaju otkaza ili raskida ugovora iz stavka 3. ovog članka, a najkasnije u roku od 30 dana od otkaza ili raskida ugovora, Upravni odbor je dužan započeti odgovarajući postupak prikupljanja ponuda od društava za upravljanje za izbor novog Društva.
(5) U slučaju iz stavka 4. ovog članka, od trenutka otkaza ili raskida ugovora do prijenosa poslova upravljanja Fondom na drugo Društvo, Depozitar je dužan obavljati neodgodive poslove upravljanja Fondom.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Zabrana raspolaganja imovinom Fonda u korist Društva
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 20.
Društvu je zabranjeno prodavati, kupovati imovinu Fonda i davati kredite ili jamstva:
bilo kojoj fizičkoj ili pravnoj osobi koja je dioničar ili vlasnik udjela u Društvu i/ili
bilo kojoj fizičkoj osobi koja je član Uprave ili Nadzornog odbora Društva i članovima Upravnog odbora Fonda.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Prijenos ovlasti Društva
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 21.
Društvo ne može prenositi ovlast za donošenje odluka koje se odnose na investicijsku strategiju Fonda, niti odgovornost za poštivanje izjave o investicijskim načelima.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Odgovornost Društva
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 22.
(1) Društvo je odgovorno članovima Fonda odnosno imateljima udjela za uredno i savjesno obavljanje poslova Društva propisanih ovim Zakonom i Statutom.
(2) U slučaju da Društvo ne obavi ili propusti obaviti, u cijelosti ili djelomično, odnosno ako nepropisno obavi bilo koji posao ili dužnost predviđenu Zakonom, Statutom ili Poslovnikom o radu Fonda, Društvo odgovara članovima za štetu koja je nanesena zasebnoj imovini Fonda, a koja je nastala kao posljedica propusta Društva u obavljanju i izvršavanju njegovih dužnosti.
(3) Upravni odbor Fonda može otkazati ugovor Društvu zbog neobavljanja dužnosti iz stavka 2. ovog članka kao i propuštanja obveze iz članka 16. stavka 5. ovog Zakona.
(4) Društvo odgovara članovima za štetu sukladno načelu pretpostavljene krivnje.
(5) Društvo ne odgovara za štetu koja je nastala kao posljedica više sile.
(6) Upravni odbor je dužan Statutom Fonda, za slučaj pogrešnog izračuna vrijednosti udjela i za slučaj povrede ograničenja ulaganja iz ovoga Zakona, predvidjeti odgovarajuće postupke naknade štete za članove, koji moraju posebno obuhvatiti izradu i provjeru plana naknade štete kao i mjere naknade štete.
(7) Za postupak naknade štete članovima Fonda na odgovarajući način primjenjuje se i pravilnik Agencije kojim se uređuje postupak naknade štete ulagateljima UCITS fonda i/ili UCITS fondu.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Naknada za upravljanje Društvu
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 23.
(1) Najviši iznos naknade za upravljanje iznosi 0,5% godišnje, a osnovicu za izračun naknade čini ukupna imovina Fonda.
(2) Način obračuna naknada iz stavka 1. ovog članka utvrđuje se Statutom Fonda.
(3) Naknada za upravljanje isplaćuje se Društvu jednom mjesečno, a Društvo iz naknade za upravljanje pokriva sve troškove Fonda.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Računovodstvo Društva
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 24.
Računovodstvo Društva mora biti u skladu s propisima kojima se uređuje računovodstvo i Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
GLAVA V.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
DEPOZITAR
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Temeljne odrednice Depozitara
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 25.
(1) Depozitar može biti:
kreditna institucija sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, koja ima odobrenje Hrvatske narodne banke za obavljanje poslova pohrane i administriranja financijskih instrumenata za račun klijenta, uključujući i poslove skrbništva i s tim povezane usluge, kao na primjer upravljanje novčanim sredstvima, odnosno instrumentima osiguranja
podružnica kreditne institucije države članice, osnovana u Republici Hrvatskoj u skladu s odredbama zakona koji uređuje osnivanje i rad kreditnih institucija, koja ima odobrenje nadležnog tijela te države članice za obavljanje poslova pohrane i administriranja financijskih instrumenata za račun klijenta, uključujući i poslove skrbništva i s tim povezane usluge, kao na primjer upravljanje novčanim sredstvima, odnosno instrumentima osiguranja
podružnica kreditne institucije iz treće države, osnovana u Republici Hrvatskoj u skladu s odredbama zakona koji uređuje osnivanje i rad kreditnih institucija, koja ima odobrenje Hrvatske narodne banke za obavljanje poslova pohrane i administriranja financijskih instrumenata za račun klijenta, uključujući i poslove skrbništva i s tim povezane usluge, kao na primjer upravljanje novčanim sredstvima, odnosno instrumentima osiguranja.
(2) Kreditna institucija koja posredno ili neposredno drži dionice ili udjele Društva ne može biti Depozitar.
(3) Depozitar i Društvo uređuju ugovorom svoje međusobne obveze i prava.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Poslovanje i odgovornost Depozitara
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 26.
(1) Depozitar obavlja poslove pozornošću urednog i savjesnog gospodarstvenika i odgovara Društvu za počinjenu štetu ako povjerene poslove ne obavlja ili te poslove obavlja nepravilno.
(2) Depozitar odgovara Društvu, članovima Fonda odnosno imateljima udjela za počinjenu štetu ako neopravdano ne ispunjava, ne obavlja ili nepravilno obavlja poslove predviđene ugovorom o obavljanju poslova Depozitara i propisima o otvorenim investicijskim fondovima uključujući i slučaj kada je obavljanje svojih poslova delegirao trećim osobama.
(3) Depozitar odgovara Društvu, članovima Fonda odnosno imateljima udjela zbog gubitka imovine Fonda koji su nastali kao posljedica propusta Depozitara u obavljanju i izvršavanju njegovih dužnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 27.
(1) Izračun vrijednosti imovine i cijene udjela Fonda dnevno kontrolira Depozitar, koji je odgovoran za kontrolu izračuna.
(2) Na vrednovanje imovine Fonda na odgovarajući način primjenjuje se pravilnik Agencije koji uređuje vrednovanje imovine alternativnih investicijskih fondova u Republici Hrvatskoj.
(3) Novčana sredstva se evidentiraju na transakcijskim računima za poslovne namjene Fonda i koriste se radi ostvarivanja vlastite djelatnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
GLAVA VI.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
IMOVINA FONDA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Imovina, načela i strategija ulaganja
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 28.
Imovinu Fonda u smislu dodjele pripadajuće imovine čine dionice odnosno udjeli trgovačkih društava te novčani iznosi rezervirani za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji iz privatizacije pravnih osoba u vlasništvu Republike Hrvatske te donacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 29.
(1) Imovina Fonda može se ulagati u skladu s odredbama ovoga Zakona sa svrhom povećanja ukupnog prinosa od ulaganja u korist članova Fonda uz uvažavanje načela:
sigurnosti ulaganja imovine
raznolikosti ulaganja i
održavanja odgovarajuće likvidnosti.
(2) Društvo, sukladno načelima iz stavka 1. ovog članka, izrađuje Strategiju raspolaganja imovinom Fonda koja osobito sadrži:
vrstu imovine u koju se imovina Fonda može ulagati
način na koji će se udovoljiti odredbi iz stavka 1. ovog članka
postupke za donošenje odluka o ulaganjima i izvršenjima tih ulaganja i
način izmjene Strategije ulaganja.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Struktura imovine
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 30.
(1) Imovina Fonda može se sastojati isključivo od:
prenosivih dužničkih vrijednosnih papira i instrumenata tržišta novca čiji je izdavatelj Republika Hrvatska, druga država članica Europske unije ili država potpisnica Ugovora o europskom gospodarskom prostoru (zajedno u daljnjem tekstu: država članica) ili država članica Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj (u daljnjem tekstu: OECD) te Hrvatska narodna banka ili središnja banka druge države članice odnosno države članice OECD-a
prenosivih dužničkih vrijednosnih papira i instrumenata tržišta novca za koje jamči Republika Hrvatska, druga država članica, država članica OECD-a, Hrvatska narodna banka, ili središnja banka druge države članice odnosno države članice OECD-a, ili čiji je izdavatelj javno međunarodno tijelo kojemu pripadaju jedna ili više država članica odnosno kojemu pripada jedna ili više članica OECD-a
prenosivih dužničkih vrijednosnih papira i instrumenata tržišta novca uvrštenih na uređeno tržište u smislu odredbi propisa koji uređuje tržište kapitala, čiji je izdavatelj jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u Republici Hrvatskoj, drugoj državi članici ili državi članici OECD-a
prenosivih dužničkih vrijednosnih papira i instrumenata tržišta novca uvrštenih na uređeno tržište u smislu odredbi zakona koji uređuje tržište kapitala čiji izdavatelj ima sjedište u Republici Hrvatskoj, drugoj državi članici ili državi članici OECD-a
prenosivih vlasničkih vrijednosnih papira uvrštenih na uređeno tržište u smislu odredbi zakona koji uređuje tržište kapitala čiji je izdavatelj dioničko društvo sa sjedištem u Republici Hrvatskoj, drugoj državi članici ili državi članici OECD-a
udjela UCITS fondova koji su odobrenje za rad dobili u Republici Hrvatskoj ili drugoj državi članici te udjela otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom koji su odobrenje za rad dobili u trećoj državi članici OECD-a, pod sljedećim uvjetima:
takvi investicijski fondovi dobili su odobrenje za rad od strane Agencije, odnosno nadležnog tijela države članice ili nadležnog tijela države članica OECD-a s kojima je osigurana suradnja s Agencijom, a koji podliježu nadzoru koji je najmanje istovjetan onome propisanom propisom o osnivanju i poslovanju otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom
razina zaštite za imatelje udjela takvih fondova istovjetna je onoj koja je propisana za imatelje udjela UCITS fondova te su, posebice, propisi za odvojenost imovine, zaduživanje, davanje zajmova i prodaju prenosivih vrijednosnih papira i instrumenata tržišta novca bez pokrića istovjetni zahtjevima propisanima propisom koji uređuje osnivanje i poslovanje otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom i/ili
o poslovanju takvih investicijskih fondova izvještava se u polugodišnjim i revidiranim godišnjim izvještajima kako bi se omogućila procjena imovine i obveza, dobiti i poslovanja tijekom izvještajnog razdoblja
depozita kod kreditnih institucija koji su povratni na zahtjev te koji dospijevaju za najviše 12 mjeseci, pod uvjetom da kreditna institucija ima registrirano sjedište u Republici Hrvatskoj ili drugoj državi članici ili državi članici OECD-a, pod uvjetom da se nad njome provodi nadzor i deponentima pruža razinu zaštite koja je najmanje istovjetna onoj propisanoj propisom o osnivanju i poslovanju kreditnih institucija
izvedenih financijskih instrumenata kojima se trguje na uređenim tržištima u smislu odredbi propisa koji uređuje tržište kapitala ili izvedenih financijskih instrumenata kojima se trguje izvan uređenih tržišta (neuvrštene OTC izvedenice) pod sljedećim uvjetima:
temeljna imovina izvedenice sastoji se od financijskih instrumenata obuhvaćenih podstavcima 1. do 5. ovog stavka, financijskih indeksa, kamatnih stopa, deviznih tečajeva ili valuta, u koje Fond može ulagati u skladu sa odredbama Zakona
druge ugovorne strane u transakcijama s neuvrštenim (OTC) izvedenicama su institucije koje podliježu bonitetnom nadzoru, te pripadaju kategorijama koje može dodatno propisati Agencija i
neuvrštene (OTC) izvedenice podliježu svakodnevnom pouzdanom i povjerljivom vrednovanju te ih je u svakom trenutku moguće prodati, likvidirati ili zatvoriti prijebojnom transakcijom po njihovoj fer vrijednosti na zahtjev Fonda
novca na transakcijskom računu za poslovne namjene Fonda otvorenog kod Depozitara te na drugim računima kada je to potrebno radi realizacije ulaganja.
(2) Imovina iz stavka 1. ovog članka mora ispunjavati sljedeće uvjete:
izdavatelj odnosno jamac iz stavka 1. podstavaka 1. i 2. ovog članka mora imati kreditni rejting za dugoročni dug izdan u stranoj valuti najmanje jednak rejtingu koji ima Republika Hrvatska prema ocjeni najmanje dvije globalno priznate rejting agencije
iznimno od odredbi ovog članka, prenosivi dužnički vrijednosni papiri i instrumenti tržišta novca iz stavka 1. podstavaka 3. i 4. ovog članka te prenosivi vlasnički vrijednosni papiri iz stavka 1. podstavka 5. ovog članka ne moraju biti uvršteni na uređeno tržište u trenutku njihova stjecanja ako zadovoljavaju sljedeće uvjete:
1. uvjeti izdanja uključuju obvezu da će izdavatelj podnijeti zahtjev za uvrštenje na uređeno tržište, a uvrštenje će se izvršiti u roku od jedne godine od izdanja ili
je nadležno tijelo izdavatelja donijelo odluku o uvrštenju izdanih vrijednosnih papira ili instrumenata tržišta novca na uređeno tržište, koja je objavljena na mrežnim stranicama izdavatelja, a uvrštenje će se izvršiti u roku od jedne godine od dana takve objave.
(3) U slučaju nepoštivanja odredbi iz stavka 2. ovog članka, vrijednosni papiri i instrumenti tržišta novca smatrat će se neuvrštenima.
(4) Na dozvoljena ulaganja Fonda iz stavka 1. ovog članka posredno se primjenjuju i odredbe propisa o osnivanju i poslovanju otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom i propisa donesenih na temelju tog propisa u dijelu koji se odnosi na dozvoljena ulaganja i ograničenja ulaganja UCITS fonda.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 31.
Ukoliko se prenosivi dužnički vrijednosni papiri i instrumenti tržišta novca iz članka 30. stavka 1. podstavaka 3. i 4. ovog Zakona te prenosivi vlasnički vrijednosni papiri iz članka 30. stavka 1. podstavka 5. ovog Zakona u koje je uložena imovina Fonda, a koji nisu uvršteni na uređeno tržište u trenutku njihova stjecanja, ne uvrste u roku propisanom člankom 30. stavkom 2. podstavkom 2. ovog Zakona, Društvo je dužno prodati navedenu imovinu iz Fonda odnosno uskladiti ulaganje imovine Fonda u roku od šest mjeseci po isteku navedenog roka.
Ograničenja imovine
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 32.
(1) Imovina Fonda može se sastojati od najviše:
10% jednog izdanja prenosivih dužničkih vrijednosnih papira i instrumenata tržišta novca iz članka 30. stavka 1. podstavaka 3. i 4. ovog Zakona
15% jednog izdanja prenosivih vlasničkih vrijednosnih papira iz članka 30. stavka 1. podstavka 5. ovog Zakona i
10% udjela pojedinog fonda iz članka 30. stavka 1. podstavka 6. ovog Zakona.
(2) Ograničenja iz stavka 1. ovog članka neće se primjenjivati u trenutku stjecanja, ako tada nije moguće izračunati ukupan broj ili vrijednost instrumenata u opticaju.
Ograničenja ulaganja imovine
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 33.
(1) Ulaganje imovine Fonda podliježe sljedećim ograničenjima:
ukupno najviše 30% neto vrijednosti imovine Fonda može biti uloženo u imovinu iz članka 30. stavka 1. podstavka 2. ovog Zakona
ukupno najviše 10% neto vrijednosti imovine Fonda može biti uloženo u imovinu iz članka 30. stavka 1. podstavaka 3. i 4. ovog Zakona
najviše 10% neto vrijednosti imovine Fonda može biti uloženo u imovinu iz članka 30. stavka 1. podstavka 5. ovog Zakona
u udjele UCITS fondova i otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom iz članka 30. stavka 1. podstavka 6. ovog Zakona može biti uloženo najviše:
30% neto vrijednosti imovine Fonda, ako ti fondovi po karakteristikama odgovaraju novčanim i obvezničkim fondovima i
10% neto vrijednosti imovine Fonda, ako ti fondovi ne pripadaju kategoriji UCITS fondova iz točke 1. ovog stavka
najviše 20% neto vrijednosti imovine Fonda može biti uloženo u imovinu iz članka 30. stavka 1. podstavka 7. ovog Zakona
izloženost Fonda riziku druge ugovorne strane kod transakcija s neuvrštenim (OTC) izvedenicama iz članka 30. stavka 1. podstavka 8. ovog Zakona ne smije biti veća od:
10% neto vrijednosti imovine Fonda, ako je druga ugovorna strana kreditna institucija iz članka 30. stavka 1. podstavka 7. ovog Zakona i
5% neto vrijednosti imovine Fonda, ako je druga ugovorna strana neka druga pravna osoba
najviše 30% neto vrijednosti imovine Fonda može biti uloženo u imovinu iz članka 30. stavka 1. podstavka 9. ovog Zakona.
(2) U imovinu iz članka 30. stavka 1. podstavka 1. ovog Zakona, Fond može ulagati bez ograničenja.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 34.
(1) Najviše 20% neto vrijednosti imovine Fonda može biti uloženo u pojedini prenosivi dužnički vrijednosni papir i instrument tržišta novca iz članka 30. stavka 1. podstavka 1. ovog Zakona.
(2) Najviše 10% neto vrijednosti imovine Fonda može biti uloženo u pojedini prenosivi dužnički vrijednosni papir i instrument tržišta novca iz članka 30. stavka 1. podstavka 2. ovog Zakona.
(3) Najviše 5% neto vrijednosti imovine Fonda može biti uloženo u pojedini prenosivi dužnički vrijednosni papir i instrument tržišta novca iz članka 30. stavka 1. podstavaka 3. i 4. ovog Zakona.
(4) Najviše 5% neto vrijednosti imovine Fonda može biti uloženo u pojedini prenosivi vlasnički vrijednosni papir iz članka 30. stavka 1. podstavka 5. ovog Zakona.
(5) Najviše 10% neto vrijednosti imovine Fonda može biti uloženo u udjele pojedinog UCITS fonda ili otvorenog investicijskog fonda s javnom ponudom iz članka 30. stavka 1. podstavka 6. ovog Zakona.
(6) Najviše 10% neto vrijednosti imovine Fonda može biti uloženo u pojedini depozit kod kreditnih institucija iz članka 30. stavka 1. podstavka 7. ovog Zakona.
(7) Ulaganja kojima se stječe posredna izloženost prema tržištima izvan Republike Hrvatske, drugih država članica i država članica OECD-a, zajedno ne smiju prelaziti 10% neto vrijednosti imovine Fonda.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 35.
Imovina Fonda ne može biti uložena u:
imovinu koja je po zakonu neotuđiva ili koja je opterećena, odnosno založena ili fiducijarno prenesena radi osiguranja kakve tražbine i
financijske instrumente izdane od Depozitara ili bilo kojeg dioničara odnosno vlasnika Društva, ili bilo koje osobe koja je povezana s prethodno navedenim osobama ili s Upravnim odborom. Navedeno ograničenje se ne primjenjuje na financijske instrumente iz članka 30. stavka 1. točke 1. ovog Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Naknade kod ulaganja i upravljanja imovinom
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 36.
(1) Ako se imovina Fonda ulaže u udjele ili dionice fondova kojima upravlja, izravno ili na temelju delegiranja, isto društvo za upravljanje ili neko drugo društvo s kojim je to društvo za upravljanje povezano zajedničkom upravom ili kontrolom, ili značajnim izravnim ili neizravnim međusobnim vlasničkim udjelom, takvo društvo za upravljanje ili drugo društvo ne smiju zaračunavati naknadu za upravljanje te ulaznu ili izlaznu naknadu kod ulaganja imovine Fonda u udjele ili dionice tih drugih fondova.
(2) Ako Fond ulaže u udjele UCITS fondova i otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom, maksimalna naknada za upravljanje koju je moguće zaračunati iz imovine tog investicijskog fonda ne smije prelaziti 3% neto imovine tog fonda, a u revidiranim godišnjim izvještajima Fonda mora jasno biti naznačen maksimalni postotak naknade za upravljanje koja je zaračunata iz imovine fonda i iz imovine drugog investicijskog fonda u koji je taj fond uložio.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Izuzeci od ograničenja ulaganja
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 37.
(1) Ograničenja ulaganja iz ovog Zakona ne primjenjuju se u slučaju kada Fond ostvaruje prava prvenstva upisa ili prava upisa koja proizlaze iz prenosivih vrijednosnih papira ili instrumenata tržišta novca koji čine dio njegove imovine, kada mu se dodjeljuje imovina prilikom privatizacije pravnih osoba u vlasništvu Republike Hrvatske, prilikom prodaje imovine Fonda radi istovremene isplate većeg broja udjela u Fondu te prilikom zaprimanja donacija.
(2) Ako su prekoračenja ograničenja ulaganja iz ovog Zakona posljedica okolnosti na koje Društvo nije moglo utjecati ili ostvarivanja prava upisa iz stavka 1. ovog članka, Društvo je dužno uskladiti ulaganja Fonda u roku od tri mjeseca od dana nastanka prekoračenja ulaganja i transakcije prodaje poduzimati prvenstveno u svrhu usklađenja ulaganja imovine Fonda, pri čemu mora uzimati u obzir interese članova Fonda odnosno imatelja udjela, nastojeći pri tome eventualni gubitak svesti na najmanju moguću mjeru.
(3) Ako su prekoračenja ograničenja propisana ovim Zakonom posljedica transakcija koje je sklopilo Društvo, a kojima su se u trenutku njihova sklapanja prekoračila navedena ograničenja, Društvo je dužno uskladiti ulaganja Fonda odmah po saznanju za prekoračenje ograničenja te nadoknaditi Fondu tako nastalu štetu.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Upravljanje imovinom
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 38.
Imovina Fonda mora se ulagati na način da bude valutno usklađena s obvezama Fonda, odnosno najmanje 40% neto vrijednosti imovine Fonda mora biti uloženo u imovinu kojom se trguje ili koja se namiruje u valuti u kojoj se isplaćuju sredstva iz Fonda.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 39.
(1) Društvo prilikom upravljanja imovinom Fonda može koristiti tehnike i instrumente vezane uz prenosive vrijednosne papire i instrumente tržišta novca, ako se takve tehnike i instrumenti koriste u svrhu učinkovitog upravljanja portfeljem.
(2) Tehnike i instrumenti iz stavka 1. ovog članka koji se koriste u svrhu učinkovitog upravljanja portfeljem uključuju, ali nisu ograničeni na, kolateral (financijsko osiguranje) u smislu propisa kojim se uređuje financijsko osiguranje, repo ugovore, primljene garancije i posuđivanje vrijednosnih papira.
(3) Kada Društvo koristi tehnike i instrumente iz stavka 1. ovog članka, primljeni kolateral mogu biti samo prenosivi vrijednosni papiri i instrumenti tržišta novca iz članka 30. stavka 1. podstavaka 1. do 5. ovog Zakona te novčana sredstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Zajmovi
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 40.
(1) Društvo za račun Fonda može pozajmiti novčana sredstva od trećih osoba u ukupnom iznosu do 5% neto vrijednosti imovine Fonda, ali samo putem repo poslova i transakcija prodaje i ponovne kupnje, i to ne na rok duži od tri mjeseca.
(2) Iznimno, u slučaju potrebe za isplatom iz Fonda u skladu s člankom 44. ovog Zakona, Društvo za račun Fonda može pozajmiti novčana sredstva putem repo poslova i transakcija prodaje i kupnje na rok ne duži od tri mjeseca u ukupnom iznosu do 15% neto vrijednosti imovine Fonda.
(3) Najviše 5% neto vrijednosti imovine Fonda, a najviše do 50% svakog pojedinog ulaganja dozvoljeno je pozajmiti trećim osobama.
(4) U slučaju iz stavka 3. ovog članka imovina Fonda može se pozajmljivati isključivo temeljem pisanog ugovora ili u sklopu organiziranih sustava za pozajmljivanje vrijednosnih papira koji djeluju u sklopu sustava za prijeboj i namiru.
(5) Pozajmljivanje iz stavka 3. ovog članka dozvoljeno je samo na isključivu korist Fonda radi povećanja prinosa Fonda, bez neprimjerenog povećanja rizika te, u tom smislu, pozajmljeni vrijednosni papiri moraju biti primjereno osigurani kolateralom, a ugovori o zajmu moraju sadržavati odredbu kojom se omogućava povlačenje pozajmljenih vrijednosnih papira na poziv u roku od 15 radnih dana.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Financijske izvedenice
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 41.
(1) Financijske izvedenice Društvo može koristiti u svoje ime i za račun Fonda jedino u svrhu:
zaštite imovine Fonda i/ili
postizanja ciljeva ulaganja.
(2) Prilikom ugovaranja financijskih izvedenica moraju se uvažavati sljedeća ograničenja:
ukupna izloženost prema temeljnoj imovini koja je stvorena kroz financijske izvedenice ne smije biti veća od neto vrijednosti imovine Fonda
izloženost prema jednoj osobi na temelju izvedenih financijskih instrumenta ugovorenih s tom osobom ne smije prelaziti 5% neto vrijednosti imovine Fonda i
ulaganjem u izvedenice ili druge instrumente iz članka 28. stavka 1. ovog Zakona, koji u sebi imaju ugrađenu izvedenicu, nije dozvoljeno stvoriti izloženost prema temeljnoj imovini kojom se prekoračuju ograničenja ulaganja propisana Zakonom.
(3) Izloženost prema financijskim izvedenicama izračunava se uzimajući u obzir:
trenutnu vrijednost temeljne imovine
rizik druge ugovorne strane
buduća tržišna kretanja i
raspoloživo vrijeme za likvidaciju pozicija.
(4) Imovina Fonda može se ulagati u izvedene financijske instrumente, u skladu s investicijskom politikom Fonda i propisanim ograničenjima, uz uvjet da ukupna izloženost prema temeljnoj imovini ne prelazi ograničenja iz stavka 1. ovog članka.
(5) Kada je temeljna imovina izvedenog financijskog instrumenta prenosivi vrijednosni papir ili instrument tržišta novca, izvedeni financijski instrument se uzima u obzir prilikom izračuna ograničenja ulaganja iz ovog članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Imovina Fonda kao predmet zaloga i ovrhe
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 42.
(1) Udjeli u Fondu kao ni imovina koja proizlazi iz udjela (uključujući i dividendu) ne mogu biti predmetom zaloga niti ovrhe radi namirenja tražbine prema članu Fonda i Društvu (ili Depozitaru).
(2) Imovina Fonda ne pripada Društvu, nije dio njegove imovine, njegove likvidacijske ili stečajne mase, niti može biti predmetom ovrhe radi namirenja tražbine prema Društvu.
(3) Imovina Fonda drži se i vodi odvojeno od imovine Društva i drugih investicijskih fondova kojima Društvo upravlja.
(4) Imovina Fonda ne ulazi u imovinu, likvidacijsku ili stečajnu masu Depozitara niti može biti predmetom ovrhe u vezi potraživanja prema Depozitaru.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Oporezivanje dobiti
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 43.
Dobit ostvarena poslovanjem Fonda oporezuje se sukladno poreznim propisima Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Raspodjela dobiti Fonda
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 44.
(1) Realizirana neto dobit od ulaganja dijeli se članovima Fonda sukladno veličini njihovih udjela do četvrtine realizirane neto dobiti od ulaganja Fonda.
(2) Polovina realizirane neto dobiti od ulaganja namijenjena je za razvojne socijalne i humanitarne mjere u svrhu poboljšanja statusa hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, a osobito je namijenjena pravnoj osobi osnovanoj s ciljem poboljšanja ekonomskog i materijalnog položaja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te ustanovama za pružanje podrške i usluga braniteljsko stradalničkoj populaciji i drugim osobama.
(3) Upravni odbor posebnom odlukom utvrđuje način raspodjele novčanih sredstava za namjenu iz stavka 2. ovog članka.
(4) Četvrtina realizirane neto dobiti od ulaganja reinvestira se u Fond.
(5) Dan raspodjele i reinvestiranja realizirane neto dobiti od ulaganja utvrđuje se odlukom Upravnog odbora Fonda, uz suglasnost Agencije.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 45.
(1) Dividenda koja pripada članu Fonda odnosno imatelju udjela, a za koju isti ne podnese zahtjev za isplatu odnosno ne podigne ju do 31. prosinca tekuće godine, odgovarajuće mu se pretvara u njegov udio odnosno udjele u Fondu.
(2) Pretvorbu dividende iz stavka 1. ovog članka Društvo će obaviti u roku od 60 dana od 1. siječnja tekuće godine.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
GLAVA VII.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
IZVJEŠĆIVANJE I PRIOPĆAVANJE O OBVEZAMA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Informativni prospekt Fonda
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 46.
(1) Društvo, najkasnije do 30. travnja tekuće godine, izdaje informativni prospekt Fonda s informacijama za prethodnu godinu.
(2) Informativni prospekt Fonda sadrži:
podatke o Fondu
datum osnivanja Fonda
portfelj Fonda
podatke o Društvu
podatke o načinu obračunavanja troškova upravljanja Fondom
podatke o mjestu gdje je moguće dobiti ili gdje su objavljeni od strane ovlaštenog revizora revidirani godišnji izvještaji Fonda
načela i Strategiju raspolaganja imovinom
podatke o Depozitaru i
druge informacije.
(2) Pod podacima o Društvu u smislu stavka 2. točke 4. ovog članka podrazumijevaju se sljedeći podaci:
tvrtka, pravni oblik i sjedište
ime i prezime te dužnosti članova Uprave i Nadzornog odbora Društva
pobliže određivanje odgovornosti Društva kod donošenja investicijskih odluka i
podaci o mjestu gdje je moguće dobiti ili gdje su objavljeni od strane ovlaštenog revizora revidirani godišnji izvještaji Društva.
(3) Informacije se objavljuju na internetskim stranicama Društva.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
GLAVA VIII.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
NADZOR NAD POSLOVANJEM FONDA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 47.
(1) Agencija obavlja Nadzor nad poslovanjem Fonda.
(2) Društvo je dužno jednom godišnje podnositi izvješće Agenciji.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
GLAVA IX.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
LIKVIDACIJA I PREOBLIKOVANJE FONDA
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Likvidacija Fonda
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 48.
(1) Likvidacija Fonda se provodi kada prosječna dnevna neto vrijednost imovine Fonda padne ispod 5.000.000,00 kuna tijekom tri uzastopna kalendarska mjeseca.
(2) Iznimno od stavka 1. ovog članka likvidacija Fonda provest će se i u sljedećim slučajevima:
prilikom dobrovoljnog prestanka obavljanja djelatnosti ili raskida ugovora s Društvom, ako Fond u roku od 120 dana nije prenesen drugom ovlaštenom društvu za upravljanje
ako, sukladno propisu o otvorenim investicijskim fondovima s javnom ponudom, Depozitar prestane poslovati u svojstvu Depozitara, a u roku od tri mjeseca odnosno u dodatnom roku od 30 dana, nije zaključen ugovor o obavljanju poslova Depozitara s drugim Depozitarom i
ako je Društvu oduzeto odobrenje za rad ili je nad Društvom otvoren stečajni postupak ili postupak likvidacije, a upravljanje Fondom nije preneseno na novo društvo za upravljanje u roku od 120 dana od dana oduzimanja odobrenja za rad.
(3) Način sudjelovanja imatelja udjela u isplati dijela ostatka likvidacijske mase uređuje se Statutom.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Preoblikovanje Fonda
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 49.
Fond se ne može preoblikovati u zatvoreni investicijski fond ili u bilo koju drugu pravnu osobu.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
GLAVA X.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Prijelazne odredbe
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 50.
(1) Statut Fonda i Poslovnik o radu Upravnog odbora Fonda iz članka 12. ovog Zakona, Upravni Odbor će donijeti u roku od 90 dana od stupanja na snagu ovog Zakona.
(2) Statut Fonda i Poslovnik o radu Upravnog odbora Fonda donesen temeljem Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08) ostaju na snazi u dijelovima koji nisu u suprotnosti s odredbama ovog Zakona, do donošenja novih iz stavka 1. ovog članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 51.
(1) Ministar će prijedlog članova Upravnog odbora Fonda iz članka 13. stavaka 4. i 5. ovog Zakona uputiti Vladi Republike Hrvatske u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog Zakona.
(2) Mandat članova Upravnog odbora Fonda, imenovanih temeljem Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08), koji traje u trenutku stupanja na snagu ovog Zakona, traje i dalje do imenovanja novih članova Upravnog odbora Fonda iz stavka 1. ovog članka, a najdulje do isteka mandata.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak52.
Strategiju o raspolaganju imovinom Društvo će predložiti Upravnom odboru Fonda u roku od 90 dana od sklapanja ugovora iz članka 19. stavka 3. ovog Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 53.
(1) Fond osnovan Zakonom o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08), stupanjem na snagu ovog Zakona nastavlja s poslovanjem.
(2) Društvo koje na dan stupanja na snagu ovog Zakona upravlja Fondom iz stavka 1. ovog članka, nastavlja upravljati Fondom i nakon stupanja na snagu ovog Zakona, do raskida odnosno otkaza ugovora odnosno nastupa okolnosti temeljem kojih, a sukladno propisu o otvorenim investicijskim fondovima s javnom ponudom, Društvo prestaje upravljati Fondom.
(3) Društvo iz stavka 2. ovog članka predložit će Strategiju raspolaganja imovinom Upravnom odboru Fonda u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 54.
Članovi Fonda kojima su udjeli dodijeljeni sukladno Zakonu o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08) i dalje ostaju vlasnici istog broja udjela sukladno dokumentu o broju udjela u Fondu dobivenih na temelju Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08).
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 55.
(1) Članovi Fonda koji ostvaruju pravo na udjele u Fondu sukladno Zakonu o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08), a koji im do stupanja na snagu ovog Zakona još nisu dodijeljeni, zadržavaju to pravo i nakon stupanja na snagu ovog Zakona, a udjeli im se dodjeljuju sukladno ovom Zakonu ako je to povoljnije za stranku.
(2) Članovi Fonda iz stavka 1. ovog članka ostvaruju prednost pri dodjeli udjela u odnosu na osobe koje ostvaruju pravo na dodjelu udjela u Fondu sukladno ovom Zakonu.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 56.
Članovi Fonda koji su ostvarili pravo na dodjelu udjela temeljem nasljednog prava, prema pravomoćnom rješenju o nasljeđivanju, a sukladno Zakonu o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08), nakon stupanja na snagu ovog Zakona nemaju pravo na dodjelu udjela raspodjelom nove imovine sukladno ovom Zakonu.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 57.
Započeti, a nedovršeni postupci pokrenuti po zahtjevima temeljem Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08), dovršit će se sukladno odredbama ovog Zakona ako je to povoljnije za stranku.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 58.
(1) Dividenda koja pripada članu Fonda temeljem Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08), a koju isti nije podigao odnosno podnio zahtjev za isplatu do stupanja na snagu ovog Zakona odgovarajuće mu se pretvara u njegov udio odnosno udjele u Fondu.
(2) Pretvorbu dividende iz stavka 1. ovog Zakona Društvo će obaviti u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ovog Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 59.
Vlada RH donijet će odluku iz članka 7. stavka 8. ovog Zakona u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 60.
Upravni odbor Fonda će za svaku godinu donijeti odluku iz članka 44. stavka 5. ovog Zakona u roku od 30 dana od objave revidiranog godišnjeg izvještaja Fonda iz članka 46. ovog Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 61.
(1) Zaključak Vlade Republike Hrvatske, KLASA: 561-01/04-02/02, URBROJ: 5030108-04-4 od 15. prosinca 2004., kojim je prihvaćen Prijedlog kriterija za dodjelu udjela u Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, u tekstu kojeg je utvrdio Upravni odbor Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji na sjednici održanoj 14. prosinca 2004., ostaje na snazi u dijelu koji nije u suprotnosti s ovim Zakonom do stupanja na snagu odluke donesene na temelju članka 7. stavka 8. ovog Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Završne odredbe
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 62.
Danom stupanja na snagu ovog Zakona prestaje važiti Zakon o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08) i Pravilnik o vrednovanju imovine Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihove obitelji („Narodne novine“ broj 70/06 i 100/09).
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
Članak 63.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
OBRAZLOŽENJE
Članak 1.
Ovim člankom određuje se cilj i sadržaj ovog Zakona, a to je propisivanje djelatnosti, svrhe i ustroja Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelj (u daljnjem tekstu: Fond). Osim navedenog, a sukladno dobroj nomotehničkoj praksi, članak sadrži i rodnu odredbu.
Članak 2.
Ovim člankom se određuje da osnivačka prava i dužnosti u ime Republike Hrvatske obavlja Vlada Republike Hrvatske, što odgovara postojećem stanju već osnovanog Fonda.
Članak 3.
Ovim člankom se propisuje narav Fonda odnosno da se radi o otvorenom investicijskom fondu koji nema status pravne osobe. Navedeno je također sukladno postojećem stanju, a isto je u skladu sa svrhom radi koje je Fond i osnovan. Naime, otvoreni investicijski fond karakterizira postojanost strukture članova odnosno imatelja udjela kao i stabilnost vrijednosti udjela bez dodatnih nameta (porez na dobit), dok, primjerice, zatvoreni tip fonda predstavlja rizičniji način poslovanja uz dodatne troškove, pravne zahtjeve odnosno obveze te često otežano i neisplativo trgovanje udjelima (kupoprodaja na burzi) što bi, u odnosu na samu svrhu Fonda za posljedicu imalo i obezvrjeđivanje postojećih udjela pripadnika braniteljske populacije u Fondu.
Članak 4.
Ovim člankom se propisuje odgovarajuća primjena propisa kojima se uređuje osnivanje i poslovanje otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom, a u cilju izbjegavanja pravnih praznina u situacijama koje nisu uređene ovim Zakonom.
Članak 5.
Ovim se člankom definiraju temeljni pojmovi koje ovaj Zakon uređuje te se definira tko se sve smatra članom Fonda, nasljednikom odnosno imateljem udjela. Ujedno se čini distinkcija između člana Fonda sa i bez udjela. Također, nasljednici se više neće smatrati članovima Fonda. Ovo budući da je cilj Zakona smanjiti širenje članske strukture Fonda izvan braniteljsko – stradalničke populacije što u konačnici nije u skladu sa samom svrhom Fonda radi koje je isti i osnovan. Nadalje, definirani su pojmovi Društva, Depozitara i Agencije.
Članak 6.
Člankom se propisuju kriteriji dodjele udjela odnosno daje se jasna zakonska osnova sukladno kojoj Vlada Republike Hrvatske donosi odluku temeljem koje se udjeli dodjeljuju članovima Fonda (bodovanje).
Članak 7.
Člankom se propisuje način dodjele udjela, sukladno odluci o kriterijima za dodjelu udjela u Fondu (donosi je Vlada Republike Hrvatske na prijedlog Upravnog odbora Fonda), što je istovjetno postojećoj situaciji, uz novinu da Društvo dodjeljuje udjele nakon što Vlada Republike Hrvatske doista i unese imovinu u Fond. Naime, ovo kako bi se riješila dosadašnja problematika gdje su osobe s pravom na udjele postale članovi Fonda s pravom na određeni broj udjela, ali zbog nedostatka novo unesene imovine nisu mogle ostvariti svoje pravo u praksi. Također je propisana situacija koja se provodi u praksi, a to je da se imovina raspoređuje svim članovima Fonda, neovisno jesu li imatelji udjela ili ne odnosno neovisno jesu li prodali svoje udjele ili nisu. Sukladno načelima ovog Zakona, ujedno je propisano da nasljednici nemaju pravo na raspodjelu eventualno novo unesene imovine.
Članak 8.
Člankom se uređuje situacija kada iza imatelja udjela ne ostanu nasljednici u kojim slučajevima takva imovina ostaje Fondu i koristi se za razvojne socijalne i humanitarne mjere u svrhu poboljšanja statusa hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
Članak 9.
Člankom se propisuju prava članova Fonda odnosno nasljednika te način stjecanja. Ujedno je propisano da se nasljednici, koji po ovom Zakonu više nisu članovi Fonda nego samo imatelji udjela bez prava na raspodjelu potencijalno novo unesene imovine u Fond, umjesto za dodjelu naslijeđenih udjela mogu opredijeliti za isplatu novčane protuvrijednosti naslijeđenih udjela.
Članak 10.
Članak propisuje način prodaje udjela članova Fonda koje može otkupiti samo Fond, uz isplatu novčane protuvrijednosti imatelju udjela. Ujedno se propisuju ograničenja raspolaganja udjelima. Ovo kako bi se održala temeljna svrha i funkcioniranje Fonda odnosno zadržala struktura korisnika pripadnika braniteljsko – stradalničke populacije. Navedeno je sukladno sadašnjem stanju koje se u praksi provodilo, no, nije bilo propisano Zakonom.
Članak 11.
Člankom se, radi transparentnosti, propisuju prava imatelja udjela, koja su do sada bila sadržana samo u Statutu Fonda.
Članak 12.
Člankom se nabrajaju temeljni akti Fonda odnosno Statut Fonda, Poslovnik o radu Upravnog odbora Fonda i Odluka o kriterijima za odabir društva za upravljanje Fondom te se propisuje što se svakim od tih akata uređuje.
Članak 13.
Ovim se člankom propisuju sastav članova Upravnog odbora i način imenovanja. Ovo kako bi se povećala transparentnost u predlaganju odnosno imenovanju članova Upravnog odbora. Također, u odnosu na postojeće stanje, broj članova Upravnog odbora je povećan odnosno dopunjen predstavnicima relevantnih institucija kao što je Ministarstvo financija i Ministarstvo državne imovine te predstavnicima braniteljske populacije. Ovim člankom uvedena je novina, a to je zamjenik predsjednika Upravnog odbora kojim će se postići veća učinkovitost rada u situacijama kada sjednicama Upravnog odbora ne bude mogao prisustvovati predsjednik Upravnog odbora koji je po svojoj funkciji i dalje ministar hrvatskih branitelja.
Članak 14.
S obzirom da je dosad samo bila predviđena mogućnost da član Upravnog odbora bude opozvan i prije isteka mandata, ovim se člankom propisuju točno određeni slučajevi u kojima će članovi biti razriješeni dužnosti prije isteka mandata te trajanje mandata članova Upravnog odbora Fonda.
Članak 15.
Ovim se člankom propisuje nadležnost Upravnog odbora Fonda koja je šira nego što je to prema važećim propisima. Pored dosadašnje propisanih obveza, propisuje se da Upravni odbor Fonda donosi i Odluku o kriterijima za izbor Društva kao i Odluku o izboru Društva, odobrava Strategiju raspolaganja imovinom Fonda koju predlaže Društvo, osigurava transparentnost i javnost rada Fonda, saziva sjednice Upravnog odbora najmanje jedanput mjesečno, po potrebi i češće, te raspravlja o mjesečnim izvješćima Društva. Osim navedenog, naglašena je ažurnost u postupanju vezano za odluke kojima Upravni odbor odobrava društvu za upravljanje Fondom ugovore i sporazume koja to društvo sklapa za račun Fonda, što će se detaljno razraditi Statutom Fonda kojim se uređuju odnosi Upravnog odbora Fonda i društva za upravljanje Fondom. Ovo iz razloga jer se radi o odlukama koje se donose na dnevnoj bazi i koje, bez pravodobne suglasnosti, ako nisu promptno donesene mogu imati negativne posljedice za poslovanje Fonda.
Nadalje, ovim člankom je propisano da Upravni odbor Fonda predlaže Vladi Republike Hrvatske donošenje odluke o kriterijima za dodjelu udjela u Fondu kao i izmjene i dopune iste.
Članak 16. – 24.
Člancima Glave IV. propisuju se temeljne odrednice Društva za upravljanje Fondom, odnos s Društvom te temeljna načela poslovanja. Tako se određuje i iznos temeljnog kapitala Društva, te što obuhvaća upravljanje Fondom. Propisuju se obveze i načela sukladno kojima je Društvo dužno postupati prilikom upravljanja imovinom.
Propisuje se odnos Društva i Upravnog odbora odnosno način izbora i sklapanja ugovora s Društvom te način odnosno mogućnosti pobijanja odluke Upravnog odbora o izboru Društva u postupku pred nadležnim sudom. Propisuju se ograničenja u poslovanju odnosno upravljanju imovinom Fonda od strane Društva te se onemogućava Društvu prijenos ovlasti odnosno odgovornosti za donošenje strateških investicijskih odluka. Osim navedenog, propisuje se i odgovornost Društva za uredno i savjesno obavljanje poslova propisanih ovim Zakonom i Statutom kao i okolnosti u kojima Upravni odbor može otkazati Društvu ugovor. Regulirana je i naknada za upravljanje Fondom Društvu kroz najviši iznos godišnje naknade, što je jednako kao i dosada, ali je jasnije propisano uz naznaku da će se sam način obračuna urediti Statutom. Propisana je i obveza usklađenosti računovodstva Društva s odnosnim propisima te Međunarodnim standardima financijskog izvještavanja.
Članak 25. – 27.
Člancima, odnosno Glavom V. uređuje se način izbora i obveze Depozitara, te odnos Depozitara i Društva odnosno da svoje ostale međusobne obveze i prava uređuju ugovorom. Propisuje se poslovanje i odgovornost Depozitara.
Članak 28. – 42.
Člancima se definira imovina Fonda odnosno detaljno se navodi što je čini odnosno od čega se može sastojati, određuju načela i strategija ulaganja te se precizno propisuju ograničenja imovine odnosno ograničenja kojima podliježe ulaganje imovine Fonda uz jasno naznačene izuzetke od ograničenja ulaganja. Ujedno su propisane i naknade kod ulaganja i upravljanja imovinom Fonda te se propisuje način upravljanja imovinom od strane Društva, mogućnosti, vrijednosti i način sklapanja ugovora o zajmu kao i mogućnosti te način korištenja financijskih izvedenica. Nadalje se propisuju ograničenja imovine Fonda kao predmeta zaloga, ovrhe odnosno stečajnih i likvidacijskih postupaka Društva odnosno Depozitara.
Ovo je bilo potrebno urediti Zakonom budući da je po dosadašnjim propisima vrlo šturo propisano što sve ulazi u imovinu Fonda kao i način ulaganja odnosno upravljanja imovinom Fonda, a navedeno je usklađeno s pozitivnim propisima o otvorenim investicijskim fondovima.
Članak 43. i 44.
Člancima se propisuje način oporezivanja i raspodjela dobiti. Ujedno se određuje novi način raspodjele realizirane neto dobiti od ulaganja. Iznos realizirane neto dobiti od ulaganja dijelit će se članovima Fonda sukladno veličini njihovih udjela do četvrtine neto dobiti od ulaganja Fonda, umjesto kao dosad, do trećine neto dobiti od ulaganja Fonda. Novina u odnosu na dosadašnji propis je i povećanje dijela dobiti, s 1/3 na polovinu realizirane neto dobiti od ulaganja koja će biti namijenjena za razvojne socijalne i humanitarne mjere u svrhu poboljšanja statusa hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, a osobito za Zakladu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te veteranske centre. Četvrtina neto dobiti od ulaganja, umjesto dosadašnje trećine neto dobiti od ulaganja, reinvestira se u Fond.
Detaljnije obrazloženo u uvodnom poglavlju II.: „Ocjena stanja i osnovna pitanja koja se trebaju urediti Zakonom te posljedice koje će donošenjem Zakona proisteći“.
Članak 45.
Člankom je propisano da će se dividenda koju član Fonda ne podigne u tekućoj godini (do 31. prosinca tekuće godine) pretvoriti u njegov odgovarajući udjel u Fondu te rok u kojem će se isto obaviti. Na taj način imovina će ostati u Fondu samo u drugom obliku odnosno povećat će se udio članu Fonda. Ovo, da bi se riješila problematika nepodignutih dividendi koje opterećuju poslovanje Fonda.
Članak 46.
Ovim člankom određuje se rok za izdavanje i sadržaj informativnog prospekta Fonda s informacijama za prethodnu godinu. Ujedno se propisuje sadržaj informativnog prospekta Fonda, radi transparentnosti i dostupnosti informacija o Fondu i Društvu.
Članak 47.
Ovim člankom određuje se da nad poslovanjem Fonda nadzor obavlja Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga.
Članak 48.
Ovim člankom određuju se slučajevi u kojima dolazi do likvidacije Fonda koji se u bitnome odnose na situaciju kada, u slučaja prestanka upravljanja od strane Društva, nije sklopljen ugovor s novim Društvom odnosno Fond nije prenesen novom Društvu. Radi se o situaciji kada dođe do oduzimanja odobrenja za rad Društvu na vlastiti zahtjev Društva (dobrovoljni prestanak obavljanja djelatnosti Društva) ili prema nalogu nadležnih tijela odnosno raskida ugovora s Društvom. Ista je situacija i u slučaju da Depozitar, sukladno relevantnim propisima o otvorenim investicijskim fondovima s javnom ponudom, prestane poslovati u svojstvu Depozitara.
Ujedno se predviđa uređivanje načina sudjelovanja imatelja udjela u raspodijeli stečajne mase Statutom Fonda.
Članak 49.
Ovim člankom se priječi preoblikovanje Fonda u zatvoreni tip fonda odnosno drugu pravnu osobu. Naime, ovim se Zakonom osniva Fond kao otvoreni investicijski fond koji u prvom redu karakterizira postojanost strukture članova odnosno imatelja udjela, stabilnost vrijednosti udjela uz isključenje od oporezivanja (porez na dobit). Zatvoreni tip fonda, s druge strane, predstavlja rizičniji način poslovanja i u praksi pretvorba iz otvorenog u zatvoreni tip nije uobičajena. Naime, zatvoreni tip fonda donosi niz dodatnih troškova (porez na dobit i dr.) te pravnih zahtjeva i dodatnih obveza kao i otežano i neisplativo trgovanje udjelima (kupoprodaja na burzi) što za posljedicu ima obezvrjeđivanje postojećih udjela pripadnika braniteljske populacije u Fondu. Slobodnim trgovanjem udjelima na burzi mijenja se vlasnička struktura članova Fonda, a time i zahtjevi u odnosu na Fond, članove Upravnog odbora Fonda i sl. što sve ne prati prvobitnu svrhu radi koje je Fond i osnovan. S tim u vezi, a s obzirom na koncept ovog Zakona koji svojim odredbama prati isključivo uređenje otvorenog investicijskog fonda, predviđanje drugačijeg oblika Fonda ovim Zakonom ne bi imalo nikakvog smisla budući da bi u takvom slučaju, za omogućavanje preoblikovanja, bila nužna intervencija u materijalne odredbe ovog Zakona.
Članak 50.
Ovim se člankom propisuju rokovi za donošenja Statuta i Poslovnika o radu Upravnog odbora. Ujedno se propisuje ostanak na snazi važećeg Statuta i Poslovnika o radu Upravnog odbora do donošenja novih, kako bi se osiguralo funkcioniranje Upravnog odbora u prijelaznom razdoblju.
Članak 51.
Ovim člankom se propisuje rok pokretanja postupka imenovanja novih članova Upravnog odbora, sukladno ovom Zakonu, te ujedno određuje da članovima Upravnog odbora čiji mandat traje u trenutku stupanja na snagu ovoga Zakona, mandat traje i dalje, do izbora novih članova, a najdulje do isteka mandata. Sve kako bi se osigurao nesmetano funkcioniranje Fonda.
Članak 52.
Ovim člankom se utvrđuje rok u kojemu Društvo za upravljanje Fondom, nakon sklapanja ugovora s Upravnim odborom Fonda o vođenju poslova upravljanja Fondom, ima obvezu predložiti Upravnom odboru Fonda Strategiju o raspolaganju imovinom.
Članak 53.
Ovim člankom određuje se da stupanjem na snagu ovog Zakona Fond osnovan Zakonom o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08) nastavlja s poslovanjem, što znači da se ne osniva novi Fond, već nastavlja s radom postojeći Fond. Jednako tako je propisano i za Društvo koje nastavlja upravljati Fondom do raskida ili otkaza ugovora odnosno nastupa okolnosti temeljem kojih, a sukladno propisu o otvorenim investicijskim fondovima s javnom ponudom, Društvo prestaje upravljati Fondom.
Članak 54.
Ovim člankom određuje se i dalje vrijede dokumenti o broju udjela u Fondu izdani na temelju Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08).
Članak 55.
Članak propisuje zaštitu osoba kojima je u trenutku stupanja na snagu ovog Zakona utvrđeno pravo na udjele, no, zbog nedostatka imovine u Fondu te udjele nisu dobili. Nakon unosa nove imovine imat će prednost u dodjeli udjela u odnosu na članove Fonda odnosno nasljednike koji su to pravo ostvarili kasnije, sukladno ovom Zakonu ako je to za njih povoljnije.
Članak 56.
Članak regulira pravo nasljednika koji su ostvarili pravo na udjele i koji su im dodijeljeni na način da se na njih primjenjuje ovaj Zakon u odnosu na raspodjelu odnosno sudjelovanje u raspodijeli nove imovine sukladno ovom Zakonu.
Članak 57.
Člankom se uređuje prijelazno razdoblje u odnosu na postupke koji su u tijeku u vrijeme stupanja na snagu ovog Zakona na način da se na njih primjenjuje ovaj Zakon, ako je to za njih povoljnije.
Članak 58.
Analogno materijalnim odredbama ovog Zakona u odnosu na nepodignutu dividendu članova Fonda, propisno je jednako rješenje i za postojeće članove Fonda zatečene u trenutku stupanja na snagu ovog Zakona koja će im se, po stupanju na snagu ovog Zakona, odgovarajuće pretvoriti u njihove udjele odnosno krajnji rok u kojem će se isto obaviti.
Članak 59.
Ovim člankom se propisuje rok u kojem će Vlada RH donijeti odluku o kriterijima za dodjelu udjela u Fondu.
Članak 60.
Ovim člankom se propisuje rok u kojem će Upravni odbor Fonda svake godine donijeti odluku o danu raspodjele i reinvestiranja realizirane neto dobiti od ulaganja.
Članak 61.
Ovim člankom određuje se da Zaključak Vlade kojim je prihvaćen Prijedlog kriterija za dodjelu udjela u Fondu, u tekstu kojeg je utvrdio Upravni odbor Fonda, donesen na temelju članka 35. Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08) ostaje na snazi u dijelu koji nije u suprotnosti s ovim Zakonom, a kako bi se pokrile pravne praznine i omogućilo djelovanje Fonda odnosno dodjela udjela do donošenja nove Odluke.
Članak 62.
Ovim člankom određuje se da danom stupanja na snagu ovog Zakona prestaje važiti Zakon o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08) te Pravilnik o vrednovanju imovine fonda hrvatskih branitelja iz domovinskog rata i članova njihove obitelji („Narodne novine“ broj 70/06 i 100/09).
Članak 63.
Ovim se člankom određuje dan stupanja na snagu ovog Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja
PRETHODNA PROCJENA UČINAKA NACRTA PRIJEDLOGA ZAKONA O FONDU HRVATSKIH BRANITELJA IZ DOMOVINSKOG RATA I ČLANOVA NJIHOVIH OBITELJI
OBRAZAC PRETHODNE PROCJENE
1.
OPĆE INFORMACIJE
1.1.
Stručni nositelj:
Ministarstvo hrvatskih branitelja
1.2.
Naziv nacrta prijedloga zakona:
Zakon o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji
1.3.
Datum:
1.4.
Ustrojstvena jedinica, kontakt telefon i elektronička pošta osobe zadužene za izradu Obrasca prethodne procjene:
Glavno tajništvo Ministarstva
Sektor za normativnu djelatnost
01 2308 935
biljana.orlic@branitelji.hr
1.5.
Da li je nacrt prijedloga zakona dio programa rada Vlade Republike Hrvatske, drugog akta planiranja ili reformske mjere?
Da/Ne: NE
Naziv akta:
Opis mjere:
1.6.
Da li je nacrt prijedloga zakona vezan za usklađivanje zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije?
Da/Ne: NE
Naziv pravne stečevine EU:
2.
ANALIZA POSTOJEĆEG STANJA
2.1.
Što je problem koji zahtijeva izradu ili promjenu zakonodavstva?
Zakon o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji („Narodne novine“ broj 163/03, 82/04 i 41/08) je u više od 10 godina svoje primjene pretrpio dvije vrlo opsežne izmjene i dopune.
S obzirom na opsežnost tih izmjena i dopuna u odnosu na temeljni Zakon, valjalo je pristupiti izradi novog Zakona kojim će se doraditi određeni instituti radi preciznije i jasnije provedbe zakonodavnih rješenja, odnosno manjkavosti dopuniti novim rješenjima koja do sada nisu bila predviđena.
2.2.
Zašto je potrebna izrada nacrta prijedloga zakona?
Izrada nacrta prijedloga Zakona je potrebna kako bi se postigle ustrojstvene promjene Upravnog odbora Fonda HB odnosno transparentniji način predlaganja članova Upravnog odbora Fonda HB, propisali slučajevi u kojima mandat člana Upravnog odbora prestaje prije isteka mandata, proširila nadležnost Upravnog odbora Fonda HB, te jasno propisalo od čega se može sastojati imovina Fonda HB i koje uvjete mora ispunjavati. Također je potrebno regulirati da se veći udio neto realizirane dobiti od ulaganja namijeni za ulaganje u socijalne i humanitarne mjere, odnosno za poboljšanje socio-ekonomskog položaja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji.
2.3.
Navedite dokaz, argument, analizu koja podržava potrebu za izradom nacrta prijedloga zakona.
Analizom postojećeg stanja uočene su brojne poteškoće u primjeni važećeg Zakona.
Naime, utvrđeno je da su potrebne sveobuhvatne intervencije u postojeći zakonodavni okvir kako bi se otklonila problematika odnosno zakonodavno uredile situacije koje se u praksi javljaju vezano za dodjelu udjela, ulaganja i raspodjelu imovine te druge situacije koje važećim Zakonom nisu riješene. Prijedlog za donošenje novoga zakona dolazi i od samih članova Upravnog odbora Fonda.
3.
UTVRĐIVANJE ISHODA ODNOSNO PROMJENA
3.1.
Što je cilj koji se namjerava postići?
Ciljevi koji se namjeravaju postići su: povećanje učinkovitosti i produktivnosti rada i poslovanja Fonda HB, uređenje od čega se imovina Fonda HB može sastojati i koje uvjete mora ispunjavati te ograničenje ulaganja imovine Fonda HB, povećanje učinkovitosti poslovanja preciziranjem strukture imovine Fonda i uvjeta koje ista treba zadovoljavati te propisivanjem kriterija, ali i ograničenja ulaganja kao i donošenjem okvirne Strategije načina raspolaganja imovinom, uspostava bolje suradnje Fonda odnosno Upravnog odbora Fonda i Društva koje upravlja imovinom Fonda, osiguranje više sredstava za ulaganje u socijalne i humanitarne mjere za poboljšanje statusa hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, rješenje dugogodišnje problematike nasljednika te nepodignutih dividendi koje predstavljaju obvezu odnosno opterećenje za Fond.
3.2.
Kakav je ishod odnosno promjena koja se očekuje u području koje se namjerava urediti?
Očekuje se pozitivni ishod u smislu povećanja učinkovitosti i produktivnosti rada i poslovanja Fonda HB, proširenja nadležnosti Upravnog odbora Fonda, uspostave bolje suradnje Upravnog odbora Fonda i Društva za upravljanjem Fondom, osiguranjem više sredstava za ulaganje u socijalne i humanitarne mjere – poboljšanje statusa hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji te povećanja dobiti Fonda HB.
Također se očekuje rješenje dugogodišnje problematike nepodignutih dividendi koje predstavljaju obvezu odnosno opterećenje za Fond kao i održanje članske strukture Fonda na razini braniteljsko-stradalničke populacije u skladu s ciljem radi kojeg je Fond i osnovan.
3.3.
Koji je vremenski okvir za postizanje ishoda odnosno promjena?
U odnosu na pojedine probleme promjene će nastupiti već samim stupanjem na snagu Zakona i u prvoj godini po stupanju na snagu Zakona ( transparentniji način predlaganja članova Upravnog odbora Fonda HB, slučajevi u kojima mandat člana Upravnog odbora prestaje prije isteka mandata, proširenje nadležnosti Upravnog odbora Fonda HB, rješenje nepodignutih dividendi ), dok će svoju svrhu zakon dostići kasnijom punom primjenom (osiguranje više sredstava za ulaganje u socijalne i humanitarne mjere, povećanje učinkovitosti i produktivnosti rada i poslovanja Fonda HB odnosno povećanje dobiti Fonda).
4.
UTVRĐIVANJE RJEŠENJA
4.1.
Navedite koja su moguća normativna rješenja za postizanje navedenog ishoda.
Moguća normativna rješenja (novi propis/izmjene i dopune važećeg/stavljanje van snage propisa i slično):
OPCIJA 1 - (normativno rješenje)
Izrada novog Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji kojim će se na sveobuhvatan način regulirati sva gore navedena problematika vezana za Fond HB.
OPCIJA 2 - (normativno rješenje)
Izmjene i dopune Zakona o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, kojima će se omogućiti usklađivanje Zakona u smislu gore svih navedenih problema.
Obrazloženje:
S obzirom na opsežne izmjene i dopune koje je Zakon o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji doživio 2004. i 2008. godine te problematiku koju je potrebno sada regulirati, gotovo je nemoguće postići cilj izmjenama i dopunama dosadašnjeg Zakona.
Naime, uočene su brojne poteškoće u primjeni važećeg Zakona.
Novim Zakonom će se doraditi određeni instituti radi preciznije i jasnije provedbe zakonodavnih rješenja, odnosno uočene manjkavosti postojećeg zakonodavnog rješenja dopunit će se novim rješenjima, koja do sada nisu bila predviđena.
4.2.
Navedite koja su moguća nenormativna rješenja za postizanje navedenog ishoda.
Moguća nenormativna rješenja (ne poduzimati normativnu inicijativu, informacije i kampanje, ekonomski instrumenti, samoregulacija, koregulacija i slično):
OPCIJA 1 - ne poduzimati ništa (nenormativno rješenje)
Opcija „ne poduzimati ništa“ nije svrsishodna opcija budući da je analiza postojećeg stanja pokazala da se na neki način mora intervenirati u postojeće zakonodavno rješenje statusa Fonda HB.
Naime, ciljeve nije moguće postići opcijom „ne poduzimati ništa“.
OPCIJA 2 - (nenormativno rješenje)
Ne postoji zadovoljavajuće nenormativno rješenje.
Obrazloženje:
Ciljeve nije moguće postići niti jednim nenormativnim rješenjem.
5.
UTVRĐIVANJE IZRAVNIH UČINAKA I ADRESATA
5.1.
UTVRĐIVANJE GOSPODARSKIH UČINAKA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.1.1.
Makroekonomsko okruženje Republike Hrvatske osobito komponente bruto društvenog proizvoda kojeg čine osobna potrošnja kućanstava, priljev investicija, državna potrošnja, izvoz i uvoz
Ne
Ne
Ne
5.1.2.
Slobodno kretanje roba, usluga, rada i kapitala
Ne
Ne
Ne
5.1.3.
Funkcioniranje tržišta i konkurentnost gospodarstva
Ne
Ne
Ne
5.1.4.
Prepreke za razmjenu dobara i usluga
Ne
Ne
Ne
5.1.5.
Cijena roba i usluga
Ne
Ne
Ne
5.1.6.
Uvjet za poslovanje na tržištu
Ne
Ne
Ne
5.1.7.
Trošak kapitala u gospodarskim subjektima
Ne
Ne
Ne
5.1.8.
Trošak zapošljavanja u gospodarskim subjektima (trošak rada u cjelini)
Ne
Ne
Ne
5.1.9.
Trošak uvođenja tehnologije u poslovni proces u gospodarskim subjektima
Ne
Ne
Ne
5.1.10.
Trošak investicija vezano za poslovanje gospodarskih subjekata
Ne
Ne
Ne
5.1.11.
Trošak proizvodnje, osobito nabave materijala, tehnologije i energije
Ne
Ne
Ne
5.1.12.
Prepreke za slobodno kretanje roba, usluga, rada i kapitala vezano za poslovanje gospodarskih subjekata
Ne
Ne
Ne
5.1.13.
Djelovanje na imovinska prava gospodarskih subjekata
Ne
Ne
Ne
5.1.14.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.1.15.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.1.1. do 5.1.14.
S obzirom na materiju koju uređuje propis, ne očekuju se izravni gospodarski učinci.
Utvrdite veličinu adresata:
5.1.16.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.1.17.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Ne
Ne
5.1.18.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.1.19.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.1.20.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Ne
Ne
5.1.21.
Hrvatski branitelji
Ne
Ne
Ne
5.1.22.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.1.23.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.1.24.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.1.25.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Ne
Ne
5.1.26.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.1.27.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.1.16. do 5.1.26.:
Budući da se ne očekuju izravni gospodarski učinci, nema utvrđenih adresata prava u ovom području.
5.1.28.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE GOSPODARSKIH UČINAKA
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
– veliki izravni učinak i mali broj adresata
– veliki izravni učinak i veliki broj adresata
– mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
5.2.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA TRŽIŠNO NATJECANJE
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.2.1.
Strukturalna, financijska, tehnička ili druga prepreka u pojedinom gospodarskom sektoru odnosno gospodarstvu u cjelini
Ne
Ne
ne
5.2.2.
Pozicija državnih tijela koja pružaju javne usluge uz istovremeno obavljanje gospodarske aktivnosti na tržištu
Ne
Ne
Ne
5.2.3.
Postojanje diskriminirajućih uvjeta, osobito posebnih isključivih prava, uživanja povoljnijeg izvora financiranja ili pristupa privilegiranim podacima među gospodarskim subjektima
Ne
Ne
Ne
5.2.4.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.2.5.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.2.1. do 5.2.4.:
S obzirom na materiju koju uređuje propis, ne očekuju se učinci na tržišno natjecanje.
Utvrdite veličinu adresata:
5.2.6.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.2.7.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Ne
Ne
5.2.8.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.2.9.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.2.10.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Ne
Ne
5.2.11.
Hrvatski branitelji
Ne
Ne
Ne
5.2.12.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.2.13.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.2.14.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.2.15.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Ne
Ne
5.2.16.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.2.17.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.2.6. do 5.2.16.:
Budući da se ne očekuju izravni učinci na tržišno natjecanje, nema detektiranih adresata prava u istom području.
5.2.17.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA ZAŠTITU TRŽIŠNOG NATJECANJA
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
– veliki izravni učinak i mali broj adresata
– veliki izravni učinak i veliki broj adresata
– mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
5.3.
UTVRĐIVANJE SOCIJALNIH UČINAKA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.3.1.
Demografski trend, osobito prirodno kretanje stanovništva, stopa nataliteta i mortaliteta, stopa rasta stanovništva i dr.
Ne
Ne
Ne
5.3.2.
Prirodna migracija stanovništva i migracija uzrokovana ekonomskim, političkim ili drugim okolnostima koje dovode do migracije stanovništva
Ne
Ne
Ne
5.3.3.
Socijalna uključenost
Ne
Ne
Ne
5.3.4.
Zaštita osjetljivih skupina i skupina s posebnim interesima i potrebama
Da
Ne
Ne
5.3.5.
Proširenje odnosno sužavanje pristupa sustavu socijalne skrbi i javnim uslugama te pravo na zdravstvenu zaštitu
Ne
Ne
Ne
5.3.6.
Financijska održivost sustava socijalne skrbi i sustava zdravstvene zaštite
Ne
Ne
Ne
5.3.7.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.3.8.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.3.1. do 5.3.7.:
S obzirom na materiju propisa, nema bitnih socijalnih učinaka, iako bi zbog ulaganja većeg dijela neto realizirane dobiti od ulaganja u socijalne i humanitarne mjere moglo/trebalo posljedično imati pozitivan učinak na povećanje prava adresata.
Utvrdite veličinu adresata:
5.3.9.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.3.10.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Ne
Ne
5.3.11.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.3.12.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.3.13.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Ne
Ne
5.3.14.
Hrvatski branitelji
Ne
Da
Ne
5.3.15.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.3.16.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.3.17.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.3.18.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Ne
Ne
5.3.19.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.3.20.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.3.9. do 5.3.19.:
S obzirom na očekivane potencijalno pozitivne učinke na krajnje korisnike, to se prvenstveno odnosi na pripadnike braniteljske populacije (hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji), no s obzirom na broj korisnika i potencijalni učinak, utjecaj je mali.
5.3.21.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE SOCIJALNIH UČINAKA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
– veliki izravni učinak i mali broj adresata
– veliki izravni učinak i veliki broj adresata
– mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
5.4.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA RAD I TRŽIŠTE RADA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.4.1.
Zapošljavanje i tržište rada u gospodarstvu Republike Hrvatske u cjelini odnosno u pojedinom gospodarskom području
Ne
Ne
Ne
5.4.2.
Otvaranje novih radnih mjesta odnosno gubitak radnih mjesta
Ne
Ne
Ne
5.4.3.
Kretanje minimalne plaće i najniže mirovine
Ne
Ne
Ne
5.4.4.
Status regulirane profesije
Ne
Ne
Ne
5.4.5.
Status posebnih skupina radno sposobnog stanovništva s obzirom na dob stanovništva
Ne
Ne
Ne
5.4.6.
Fleksibilnost uvjeta rada i radnog mjesta za pojedine skupine stanovništva
Ne
Ne
Ne
5.4.7.
Financijska održivost mirovinskoga sustava, osobito u dijelu dugoročne održivosti mirovinskoga sustava
Ne
Ne
Ne
5.4.8.
Odnos između privatnog i poslovnog života
Ne
Ne
Ne
5.4.9.
Dohodak radnika odnosno samozaposlenih osoba
Ne
Ne
Ne
5.4.10.
Pravo na kvalitetu radnog mjesta
Ne
Ne
Ne
5.4.11.
Ostvarivanje prava na mirovinu i drugih radnih prava
Ne
Ne
Ne
5.4.12.
Status prava iz kolektivnog ugovora i na pravo kolektivnog pregovaranja
Ne
Ne
Ne
5.4.13.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.4.14.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.4.1 do 5.4.13:
S obzirom na materiju odnosno cilj propisa, ne očekuje se izravan učinak na rad i tržište rada.
Utvrdite veličinu adresata:
5.4.15.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.4.16.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Ne
Ne
5.4.17.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.4.18.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.4.19.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Ne
Ne
5.4.20.
Hrvatski branitelji
Ne
Ne
Ne
5.4.21.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.4.22.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.4.23.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.4.24.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Ne
Ne
5.4.25.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.4.26.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.4.14. do 5.4.25.:
S obzirom da se ne očekuju učinci u ovom području, nema ni adresata na koje bi isto moglo utjecati.
5.4.27.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA RAD I TRŽIŠTE RADA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
– veliki izravni učinak i mali broj adresata
– veliki izravni učinak i veliki broj adresata
– mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
5.5.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA ZAŠTITU OKOLIŠA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.5.1.
Utjecaj na klimu
Ne
Ne
Ne
5.5.2.
Kvaliteta i korištenje zraka, vode i tla
Ne
Ne
Ne
5.5.3.
Korištenje energije
Ne
Ne
Ne
5.5.4.
Korištenje obnovljivih i neobnovljivih izvora energije
Ne
Ne
Ne
5.5.5.
Bioraznolikost biljnog i životinjskog svijeta
Ne
Ne
Ne
5.5.6.
Gospodarenje otpadom i/ili recikliranje
Ne
Ne
Ne
5.5.7.
Rizik onečišćenja od industrijskih pogona po bilo kojoj osnovi
Ne
Ne
Ne
5.5.8.
Zaštita od utjecaja genetski modificiranih organizama
Ne
Ne
Ne
5.5.9.
Zaštita od utjecaja kemikalija
Ne
Ne
Ne
5.5.10.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.5.11.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.5.1. do 5.5.10.:
S obzirom na predmet propisa, nema prepoznatih učinaka na okoliš.
Utvrdite veličinu adresata:
5.5.12.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.5.13.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Ne
Ne
5.5.14.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.5.15.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.5.16.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Ne
Ne
5.5.17.
Hrvatski branitelji
Ne
Ne
Ne
5.5.18.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.5.19.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.5.20.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.5.21.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Ne
Ne
5.5.22.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.5.23.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.5.12. do 5.5.22.:
Nema prepoznatih adresata u području zaštite okoliša.
5.5.24.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA ZAŠTITU OKOLIŠA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
– veliki izravni učinak i mali broj adresata
– veliki izravni učinak i veliki broj adresata
– mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
5.6.
UTVRĐIVANJE UČINAKA NA ZAŠTITU LJUDSKIH PRAVA
Vrsta izravnih učinaka
Mjerilo učinka
Utvrdite učinak na:
Neznatan
Mali
Veliki
Da/Ne
Da/Ne
Da/Ne
5.6.1.
Ravnopravnost spolova u smislu jednakog statusa, jednake mogućnosti za ostvarivanje svih prava, kao i jednaku korist od ostvarenih rezultata
Ne
Ne
Ne
5.6.2.
Pravo na jednaki tretman i prilike osobito u dijelu ostvarivanja materijalnih prava, zapošljavanja, rada i drugih Ustavom Republike Hrvatske zajamčenih prava
Ne
Ne
Ne
5.6.3.
Povreda prava na slobodu kretanja u Republici Hrvatskoj odnosno u drugim zemljama članicama Europske unije
Ne
Ne
Ne
5.6.4.
Izravna ili neizravna diskriminacija po bilo kojoj osnovi
Ne
Ne
Ne
5.6.5.
Povreda prava na privatnost
Ne
Ne
Ne
5.6.6.
Ostvarivanje pravne zaštite, pristup sudu i pravo na besplatnu pravnu pomoć
Ne
Ne
Ne
5.6.7.
Pravo na međunarodnu zaštitu, privremenu zaštitu i postupanje s tim u vezi
Ne
Ne
Ne
5.6.8.
Pravo na pristup informacijama
Ne
Ne
Ne
5.6.9.
Drugi očekivani izravni učinak:
Ne
Ne
Ne
5.6.10.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja izravnih učinaka od 5.6.1. do 5.6.9.:
S obzirom na materiju koja se uređuje propisom, ne očekuju se učinci na ljudska prava.
Utvrdite veličinu adresata:
5.6.12.
Mikro i mali poduzetnici i/ili obiteljska poljoprivredna gospodarstva i/ili zadruge
Ne
Ne
Ne
5.6.13.
Srednji i veliki poduzetnici
Ne
Ne
Ne
5.6.14.
Građani i/ili obitelji i/ili kućanstva
Ne
Ne
Ne
5.6.15.
Radnici i/ili umirovljenici
Ne
Ne
Ne
5.6.16.
Pružatelji uslužnih djelatnosti u pojedinoj gospodarskoj grani i/ili potrošači
Ne
Ne
Ne
5.6.17.
Hrvatski branitelji
Ne
Ne
Ne
5.6.18.
Manjine i/ili socijalne skupine s posebnim interesima i potrebama
Ne
Ne
Ne
5.6.19.
Udruge i/ili zaklade
Ne
Ne
Ne
5.6.20.
Središnja tijela državne uprave, druga državna tijela, pravosudna tijela, javne ustanove, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima
Ne
Ne
Ne
5.6.21.
Trgovačka društva u vlasništvu Republike Hrvatske i trgovačka društva u vlasništvu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave
Ne
Ne
Ne
5.6.22.
Drugi utvrđeni adresati:
Ne
Ne
Ne
5.6.23.
Obrazloženje za analizu utvrđivanja adresata od 5.6.12. do 5.6.23.:
S obzirom da propisom nema učinaka na ljudska prava, nema ni prepoznatih adresata u istom području.
5.6.24.
REZULTAT PRETHODNE PROCJENE UČINAKA NA ZAŠTITU LJUDSKIH PRAVA:
Da li je utvrđena barem jedna kombinacija:
– veliki izravni učinak i mali broj adresata
– veliki izravni učinak i veliki broj adresata
– mali izravni učinak i veliki broj adresata.
Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“:
Iz Prethodne procjene u Procjenu učinaka propisa:
Izravni učinci
neznatan
mali
veliki
Adresati
neznatan
mali
veliki
6.
Prethodni test malog i srednjeg poduzetništva (Prethodni MSP test)
Ako je na dva pitanja od pitanja pod rednim brojevima od 6.1. do 6.4.. iz Prethodnog testa malog i srednjeg poduzetništva (Prethodni MSP test) odgovoreno »DA«, obvezna je provedba procjene učinaka propisa na malo gospodarstvo izradom MSP testa u okviru Iskaza o procjeni učinaka propisa.
Odgovorite sa »DA« ili »NE«, uz obvezni opis sljedećih učinaka:
DA
NE
6.1.
Da li će propis imati učinke na određeni broj malih i srednjih poduzetnika kroz administrativne troškove provedbe postupaka ukoliko se za poduzetnike propisuju jednokratne ili periodične administrativne obveze a koje bi značile trošak vremena za obavljanje pojedinih administrativnih radnji za ispunjavanje propisanih zahtjeva, plaćanje naknada i davanja?
NE
Obrazloženje:
6.2.
Da li će propis imati učinke na tržišnu konkurenciju i konkurentnost unutarnjeg tržišta EU u smislu prepreka slobodi tržišne konkurencije?
NE
Obrazloženje:
6.3.
Da li propis uvodi naknade i davanja koje će imati učinke na financijske rezultate poslovanja poduzetnika te da li postoji trošak prilagodbe zbog primjene propisa?
NE
Obrazloženje:
6.4.
Da li će propis imati posebne učinke na mikro poduzetnike?
NE
Obrazloženje:
6.5.
Ako predložena normativna inicijativa nema učinke navedene pod pitanjima 6.1. do 6.4., navedite obrazloženje u prilog izjavi o nepostojanju učinka na male i srednje poduzetnike.
Obrazloženje:
Radi se o propisivanju djelatnosti, svrhe i ustroja Fonda hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, slijedom kojeg sadržaja predloženi propis nema učinka na obveze poduzetnika, unutarnje ili vanjsko tržište odnosno takmičenje kao i na male i srednje poduzetnike, uopće.
7.
Utvrđivanje potrebe za provođenjem SCM metodologije
Ako je odgovor na pitanje pod rednim brojem 6.1. „DA“, iz Prethodnog MSP testa potrebno je uz Obrazac prethodne procjene priložiti pravilno ispunjenu Standard Cost Model (SCM) tablicu s procjenom mogućeg administrativnog troška za svaku propisanu obvezu i zahtjev (SCM kalkulator).
SCM kalkulator ispunjava se sukladno uputama u standardiziranom obrascu u kojem se nalazi formula izračuna i sukladno jedinstvenim nacionalnim smjernicama uređenim kroz SCM priručnik.
SCM kalkulator dostupan je na stranici: http://www.mingo.hr/page/standard-cost-model
8.
SAŽETAK REZULTATA PRETHODNE PROCJENE
Ako je utvrđena barem jedna kombinacija:
–veliki izravni učinak i mali broj adresata,
–veliki izravni učinak i veliki broj adresata,
–mali izravni učinak i veliki broj adresata,
u odnosu na svaki pojedini izravni učinak, stručni nositelj obvezno pristupa daljnjoj procjeni učinaka propisa izradom Iskaza o procjeni učinaka propisa. Ako da, označite tu kombinaciju u tablici s „DA“ kod odgovarajućeg izravnog učinka.
Ako je utvrđena potreba za provođenjem procjene učinaka propisa na malog gospodarstvo, stručni nositelj obvezno pristupa daljnjoj procjeni učinaka izradom MSP testa u okviru Iskaza o procjeni učinaka propisa.
Procjena učinaka propisa
Potreba za PUP
Utvrđena potreba za provedbom daljnje procjene učinaka propisa
DA
NE
8.1.
Procjena gospodarskih učinaka iz točke 5.1.
NE
8.2.
Procjena učinaka na tržišno natjecanje iz točke 5.2.
NE
8.3.
Procjena socijalnih učinaka iz točke 5.3.
NE
8.4.
Procjena učinaka na rad i tržište rada iz točke 5.4.
NE
8.5.
Procjena učinaka na zaštitu okoliša iz točke 5.5.
NE
8.6.
Procjena učinaka na zaštitu ljudskih prava iz točke 5.6.
NE
MSP test
Potreba za MSP test
8.7.
Utvrđena potreba za provođenjem procjene učinaka propisa na malo gospodarstvo (MSP test)
DA
NE
8.8.
Provođenje MSP testa
NE
8.9.
Provođenje SCM metodologije
NE
9.
PRILOZI
10.
POTPIS ČELNIKA TIJELA
Potpis: Tomo Medved, ministar hrvatskih branitelja
Datum:
11.
Odgovarajuća primjena ovoga Obrasca u slučaju provedbe članka 18. stavka 2. Zakona o procjeni učinaka propisa ("Narodne novine", broj 44/17)
Uputa:
Prilikom primjene ovoga Obrasca na provedbene propise i akte planiranja u izradi, izričaj „nacrt prijedloga zakona“ potrebno je zamijeniti s nazivom provedbenog propisa odnosno akta planiranja.
Komentirate u ime: Ministarstvo hrvatskih branitelja