Na temelju članka 4. stavka 7. i članka 15. stavka 8. Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom (»Narodne novine«, broj 157/13, 152/14 i 39/18), ministar nadležan za rad donosi
PRAVILNIK O PROFESIONALNOJ REHABILITACIJI I CENTRIMA ZA PROFESIONALNU REHABILITACIJU OSOBA S INVALIDITETOM
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuje se način izvođenja, sadržaj i mjerila profesionalne rehabilitacije, uvjeti korištenja prava na profesionalnu rehabilitaciju te uvjeti za osnivanje i rad centra za profesionalnu rehabilitaciju.
Članak 2.
Prema ovom Pravilniku invaliditet se procjenjuje u odnosu na prepreke i poteškoće pri zapošljavanju i radu, a koje proizlaze iz duševnih ili tjelesnih oštećenja i bolesti.
Članak 3.
(1) Osobom s invaliditetom, u smislu ovoga Pravilnika, smatra se osoba koja je status osobe s invaliditetom stekla na osnovi pozitivnih propisa i o tome posjeduje odgovarajuću ispravu izdanu od nadležnog tijela kojom su utvrđena:
– dugotrajna tjelesna, mentalna, intelektualna ili osjetilna oštećenja,
– teškoće pri radu koje utječu na zapošljivost,
– teškoće pri uključivanju na radno mjesto i razina potrebne stručne podrške u smislu Međunarodne klasifikacije funkcioniranja, onesposobljenosti i zdravlja.
(2) U postupku procjene tjelesnih i duševnih stanja centar koristi Međunarodnu klasifikaciju bolesti.
(3) U postupku procjene tjelesnih i duševnih funkcija čiji rezultat su prepreke i poteškoće pri zapošljavanju koristi se Međunarodna klasifikacija funkcioniranja, onesposobljenosti i zdravlja.
Članak 4.
(1) Stupanj invaliditeta u odnosu na rad određuje se pomoću sljedeće ljestvice od pet stupnjeva:
– ako prepreke i poteškoće u odnosu na rad ne postoje, odnosno ako su zanemarive i ocijenjene su do i uključujući 4%, stupanj invaliditeta iznosi 0,
– ako su prepreke i poteškoće u odnosu na rad male i ocijenjene su od 5% do i uključujući 24%, stupanj invaliditeta iznosi 1,
– ako su prepreke i poteškoće u odnosu na rad umjerene ili znatne i ocijenjene su od 25% do i uključujući 49%, stupanj invaliditeta iznosi 2,
– ako su prepreke i poteškoće u odnosu na rad velike, odnosno teške i ocijenjene su od 50% do i uključujući 95%, stupanj invaliditeta iznosi 3,
– ako su prepreke i poteškoće u odnosu na rad potpune i ocijenjene su od 96% do 100%, stupanj invaliditeta iznosi 4.
(2) Ljestvica za ocjenu stupnjeva invaliditeta u odnosu na rad s detaljnim opisom stupnja poteškoća i prepreka sadržana je u Prilogu 1 i sastavni je dio ovoga Pravilnika.
(3) Za ocjenu stupnja invaliditeta potrebno je procijeniti funkcioniranje pojedinca, procijeniti poteškoće i prepreke te potrebe vezane uz zapošljavanje i rad s obzirom na njegove zdravstvene karakteristike i čimbenike.
Članak 5.
(1) Nalaz i mišljenje centra za profesionalnu rehabilitaciju o stupnju poteškoća i prepreka te razini sposobnosti, znanja, radnim navikama i interesima korisnika može koristiti nadležno tijelo vještačenja u postupku utvrđivanja invaliditeta i radne sposobnosti osobe s invaliditetom.
(2) Nalaz i mišljenje centra za profesionalnu rehabilitaciju iz stavka 1. ovoga članka mora biti u skladu s odredbama članka 4. ovoga Pravilnika.
(3) Troškove usluge centra za profesionalnu rehabilitaciju iz stavka 1. ovoga članka snosi tijelo vještačenja.
Članak 6.
Na području profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba s invaliditetom, Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (u daljnjem tekstu: Zavod) u okviru svoje nadležnosti obavlja sljedeće zadatke:
– usklađuje i koordinira stručni razvoj na tom području,
– provodi stručni nadzor nad radom centara za profesionalnu rehabilitaciju,
– izrađuje stručna mišljenja i stručne naputke,
– provodi istraživanja,
– sudjeluje u projektima i provodi projekte vezane uz razvoj profesionalne rehabilitacije,
– obavlja druge poslove vezane za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom.
II. PROFESIONALNA REHABILITACIJA
1. OPĆA PRAVILA PROFESIONALNE REHABILITACIJE
Članak 7.
(1) Profesionalna rehabilitacija obuhvaća mjere i aktivnosti propisane u članku 4. stavku 4. Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom (»Narodne novine«, broj 157/13, 152/14, 39/18 – u daljnjem tekstu: Zakon).
(2) Mjere i aktivnosti profesionalne rehabilitacije su usluge koje se izvode s ciljem da se osobu s invaliditetom osposobi za prikladan posao, da se ista zaposli, odnosno zadrži posao i u njemu napreduje te da se profesionalno razvija.
(3) Usluge profesionalne rehabilitacije izvode centri za profesionalnu rehabilitaciju samostalno ili u suradnji sa srednjoškolskom ustanovom ili drugom pravnom osobom koja ispunjava uvjete sukladno pravilima profesionalne rehabilitacije odnosno podizvoditeljem usluga profesionalne rehabilitacije.
(4) Podizvoditelj usluga iz stavka 3. ovog članka, za provođenje usluga profesionalne rehabilitacije mora ispunjavati sve uvjete koje ispunjava i centar za profesionalnu rehabilitaciju.
(5) Praktični dio osposobljavanja za rad u tijeku profesionalne rehabilitacije izvodi se kod poslodavca na otvorenom tržištu rada i u centru za profesionalnu rehabilitaciju, a samo iznimno u specijaliziranoj obrazovnoj ustanovi, zaštitnoj radionici ili integrativnoj radionici.
Članak 8.
(1) Profesionalna rehabilitacija može se provoditi i za druge osjetljive skupine koje se nalaze u nepovoljnom položaju na tržištu rada. U tom slučaju profesionalna rehabilitacija se provodi prema posebno izrađenim programima za određenu ciljnu skupinu, a izrađuju ih centar za profesionalnu rehabilitaciju i naručitelj usluge.
(2) Centar za profesionalnu rehabilitaciju može provoditi programe iz stavka 1. ovoga članka samo uz prethodnu suglasnost Zavoda.
Članak 9.
(1) Korisnici usluga profesionalne rehabilitacije mogu biti osobe s invaliditetom kod kojih je na temelju ljestvice iz članka 4. ovoga Pravilnika utvrđen stupanj prepreka i poteškoća pri zapošljavanju od 2 do 4, a utvrđen im je status osobe s invaliditetom prema:
– propisima o socijalnoj skrbi,
– propisima o mirovinskom osiguranju,
– propisima o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata,
– propisima o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata,
– propisima o odgojno-obrazovnoj skrbi,
– rješenju ureda državne uprave nadležnog za socijalnu skrb, za osobe starije od 21 godine kojima je priznat invaliditet i smanjena radna sposobnost,
– propisima ostalih država članica Europske unije i o tome posjeduju službeno preveden dokument,
– uvjerenju Zavoda, za osobe kojima je utvrđen invaliditet u odnosu na rad
(2) Korisnici usluga profesionalne rehabilitacije mogu biti i druge osjetljive skupine prema posebnom programu iz članka 8. ovoga Pravilnika.
Članak 10.
(1) Osoba s invaliditetom iz članka 9. stavka 1. ovoga Pravilnika može biti uključena u usluge profesionalne rehabilitacije ako ispunjava sljedeće uvjete:
– ima navršenih 15 godina života,
– ima završeno obvezno obrazovanje,
– prošla je osnovnu rehabilitaciju,
(2) Iznimno, za uključivanje u uslugu rehabilitacijske procjene centara za profesionalnu rehabilitaciju, nije nužan uvjet završenog obveznog obrazovanja. Temeljem nalaza i mišljenja nakon provedene rehabilitacijske procjene utvrdit će se ispunjavanje uvjeta za uključivanje u daljnje mjere profesionalne rehabilitacije
(3) Za potrebe profesionalne rehabilitacije iz sustava mirovinskog osiguranja, osoba mora imati utvrđenu preostalu radnu sposobnost.
(4) Kriterij isključenja iz usluga profesionalne rehabilitacije je akutna ovisnost.
Članak 11.
U provođenju mjera i aktivnosti profesionalne rehabilitacije centar za profesionalnu rehabilitaciju je dužan primjenjivati sljedeća načela:
– interdisciplinarni pristup,
– individualni pristup osobama s invaliditetom,
– poštivanje privatnosti osoba s invaliditetom,
– nepristranost u postupcima procjene i ocjenjivanja,
– osiguravanje aktivnog sudjelovanja i uključenosti korisnika
– prilagođenost postupka stupnju razumijevanja osoba s invaliditetom,
– ekonomičnosti postupka.
Članak 12.
(1) Osoba s invaliditetom upućuje se na profesionalnu rehabilitaciju putem narudžbenice pojedinog naručitelja usluge u kojoj naručitelj navodi razloge i cilj upućivanja.
(2) Temeljna usluga u procesu profesionalne rehabilitacije je rehabilitacijska procjena koja podrazumijeva stručno mišljenje o razini radnih sposobnosti, znanjima, radnim navikama i profesionalnim interesima osobe s invaliditetom.
(3) Potrebne usluge u daljnjem tijeku profesionalne rehabilitacije utvrđuju se individualnim planom profesionalne rehabilitacije nakon provedene rehabilitacijske procjene.
(4) Opseg, način provođenja i trajanje pojedinih usluga profesionalne rehabilitacije definiraju se u dogovoru s osobom s invaliditetom uz strogu primjenu načela individualnosti i ekonomičnosti postupka profesionalne rehabilitacije.
(5) Na zahtjev osobe s invaliditetom, u postupku donošenja mišljenja može prisustvovati i njezin izabrani povjerenik ili predstavnik udruge osoba s invaliditetom.
(6) Naručitelj usluge profesionalne rehabilitacije ima isključivo pravo donositi odluku o provedbi svih faza profesionalne rehabilitacije iz stavka 3. ovoga članka.
Članak 13.
(1) Usluge profesionalne rehabilitacije provode se na način i u opsegu koji je utvrđen Standardima usluga profesionalne rehabilitacije (u daljnjem tekstu: Standardi usluga) koji su sastavni dio ovog Pravilnika.
(2) Cijena usluge profesionalne rehabilitacije određuje se prema visini materijalnih troškova i troškova osoblja u postupku provođenja profesionalne rehabilitacije. Cijena usluga profesionalne rehabilitacije utvrđuje se Cjenikom usluga profesionalne rehabilitacije (u daljnjem tekstu: Cjenik usluga) koji donosi ministar nadležan za rad krajem godine za sljedeću godinu.
(3) Cjenik usluga objavljuju se na internetskoj stranici ministarstva nadležnog za rad, Zavoda i centara.
Članak 14.
(1) Postupak profesionalne rehabilitacije financira naručitelj usluge, sukladno članku 6. stavak 2. Zakona, te ima isključivo pravo odlučivanja o provedbi daljnjih mjera i aktivnosti profesionalne rehabilitacije.
(2) Ugovorom između centra za profesionalnu rehabilitaciju i naručitelja usluge, odnosno više njih u slučaju kada više naručitelja usluge financira postupak profesionalne rehabilitacije, uređuju se međusobna prava i obveze u postupku profesionalne rehabilitacije. Ugovor se sklapa za svakog korisnika posebno.
(3) Centar za profesionalnu rehabilitaciju i naručitelj usluge mogu sklopiti okvirni ugovor o korištenju usluga profesionalne rehabilitacije za narednu kalendarsku godinu.
Članak 15.
Po svakoj izvršenoj usluzi centar za profesionalnu rehabilitaciju donosi nalaz i mišljenje i prijedlog za daljnje mjere. Sadržaj nalaza i mišljenja propisan je sukladno Standardima usluga.
Članak 16.
(1) Naručitelj usluge koji je priznao ostvarivanje prava na profesionalnu rehabilitaciju o svome trošku, dužan je osobi s invaliditetom osigurati novčana primanja, troškove prijevoza, te troškove smještaja i prehrane ako se profesionalna rehabilitacija provodi izvan mjesta prebivališta, a ne može se osigurati stalni prijevoz od mjesta stanovanja do mjesta gdje se obavlja profesionalna rehabilitacija.
(2) O visini novčanih primanja odlučuje naručitelj usluge.
Članak 17.
Osoba s invaliditetom kojoj je priznato pravo na profesionalnu rehabilitaciju ima sljedeća prava i obveze:
– pravo na usluge profesionalne rehabilitacije sukladno individualnom planu profesionalne rehabilitacije,
– pravo na novčane primitke sukladno članku 16. ovoga Pravilnika,
– pravo i obvezu da aktivno sudjeluje u profesionalnoj rehabilitaciji,
– druga prava i obveze koje proizlaze iz načina i opsega izvođenja profesionalne rehabilitacije.
2. TIJEK POSTUPKA PROFESIONALNE REHABILITACIJE
Članak 18.
(1) Postupak profesionalne rehabilitacije se sastoji od tri faze:
– rehabilitacijska procjena - procjena o razini znanja, radnih navika, profesionalnih interesa, ali i poteškoća koje mogu utjecati na uspješnost provođenja profesionalne rehabilitacije
– izrada perspektiva – izbor realističnih profesionalnih ciljeva, usklađenih s korisnikovim sposobnostima, interesima i zdravstvenim ograničenjima, sukladno potrebama tržišta rada
– stjecanje kvalifikacija – uključivanje u primjerene i ciljane programe obrazovanja i osposobljavanja za stjecanje potrebnih teorijskih i praktičnih znanja i vještina s ciljem održivog zapošljavanja.
(2) Faze postupka profesionalne rehabilitacije iz stavka 1. ovoga članka primjenjuju se za sve kategorije osoba s invaliditetom bez obzira na vrstu i težinu invaliditeta, a u skladu sa Standardima usluga.
(3) Ako se profesionalna rehabilitacija provodi temeljem posebnog programa iz članka 8. ovoga Pravilnika, program sadrži faze iz stavka 1. ovoga članka, ali se može provoditi u drukčijim vremenskim okvirima od onih koji su zadani Standardima usluga.
Članak 19.
(1) Naručitelj usluge profesionalne rehabilitacije upućuje osobu s invaliditetom u centar za profesionalnu rehabilitaciju putem narudžbenice u kojoj navodi razloge i cilj upućivanja te prilaže medicinsku i ostalu dokumentaciju koja je potrebna za donošenje nalaza i mišljenja o provedenoj usluzi.
(2) Ukoliko je procijenjena potreba za uključivanjem u daljnje usluge, nalaz i mišljenje iz stavka 1. ovoga članka sadrži individualni plan profesionalne rehabilitacije sa cijenom, opsegom, načinom izvođenja i trajanjem daljnjih potrebnih usluga profesionalne rehabilitacije.
(3) Postupak provođenja usluge mora započeti u roku od dva mjeseca od dana dostavljanja narudžbenice iz stavka 1. ovoga članka.
(4) Zbog iznimnih okolnosti rok iz stavka 3. ovoga članka može se produljiti, ali najviše za onoliko vremena koliko su te okolnosti trajale.
(5) Centar za profesionalnu rehabilitaciju u roku od 8 dana od sastanka interdisciplinarnog tima centra, donosi nalaz i mišljenje o provedenoj usluzi.
(6) Centar za profesionalnu rehabilitaciju dužan je osigurati učinkovitu i pouzdanu proceduru dostave nalaza i mišljenja naručitelju usluge u cilju osiguranja zaštite osobnih podataka osobe s invaliditetom.
III. CENTAR ZA PROFESIONALNU REHABILITACIJU
Članak 20.
(1) Osnivač centra za profesionalnu rehabilitaciju (u daljnjem tekstu: centar) je Republika Hrvatska, a osnivačka prava i dužnosti u ime osnivača obavlja Vlada Republike Hrvatske putem ministarstva nadležnog za rad.
(2) Centar se osniva uredbom Vlade Republike Hrvatske.
(3) Uredbom iz stavka 2. ovoga članka uređuju se: naziv i sjedište centra, djelatnost, tijela i područje njihova rada, sredstva za rad, imovina, međusobna prava i obveze osnivača i centra te druga pitanja značajna za osnivanje i rad centra.
Članak 21.
(1) Centar može izvoditi programe socijalnog uključivanja uz prethodnu suglasnost Zavoda. Za izvođenje programa socijalnog uključivanja centar mora imati osiguran odvojeni prostor.
(2) Centar može provoditi profesionalnu rehabilitaciju i za druge osjetljive skupine koje se nalaze u nepovoljnom položaju na tržištu rada po posebnih programima iz članka 8. ovoga Pravilnika.
Članak 22.
(1) Poslovni prostor centra mora biti izgrađen i opremljen u skladu s građevinskim standardima, odredbama Pravilnika o osiguranju pristupačnosti građevina osobama s invaliditetom smanjene pokretljivosti(»Narodne novine«, broj 78/13), Pravilnika o zaštiti na radu za mjesta rada (»Narodne novine«, broj 29/13) i odredbama ovoga Pravilnika.
(2) Lokacija građevinskog objekta centra treba biti u naselju ili njegovoj blizini i mora biti prometno povezana s naseljem.
(3) Centar je dužan pribaviti konačno rješenje o zadovoljavanju minimalnih tehničkih i higijenskih uvjeta od nadležnog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Članak 23.
(1) Za korisnike oštećena vida potrebno je osigurati neposredno osvjetljavanje njihovog radnog prostora.
(2) Centar mora imati prostorije za pojedinačan i grupni rad s korisnicima sukladno programskoj djelatnosti, radnu prostoriju za obavljanje administrativnih poslova, prostoriju za čuvanje dokumentacije i literature. Veličina prostora mora odgovarati specifičnostima programa koje centar provodi.
Članak 24.
(1) U centrima rade stručni radnici i radni instruktori te radni instruktori za asistivnu tehnologiju.
(2) Stručni radnici na području profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba s invaliditetom su radnici s završenim preddiplomskim sveučilišnim studijem ili stručnim studiemj u trajanju od najmanje tri godine, odnosno završenim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili integriranim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili specijalističkim diplomskim stručnim studijem medicinske, pedagoške, psihološke, sociološke, socijalne i edukacijsko-rehabilitacijske struke ili drugog društvenog usmjerenja i znanja iz područja profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba s invaliditetom sa stečenom specijalizacijom, dodatnim obrazovanjem ili osposobljavanjem, odnosno koji posjeduju potrebna specifična znanja.
(3) Stručni radnici centra moraju svake godine proći programe stručnog usavršavanja u trajanju od najmanje 10 sati.
(4) Stručno usavršavanje s područja profesionalne rehabilitacije može organizirati i provoditi Zavod pri čemu može koristiti usluge obrazovnih institucija.
(5) Kada stručno usavršavanje organizira i provodi centar, integrativna ili zaštitna radionica, dužni su o tome prethodno pisano obavijestiti Zavod, te priložiti program usavršavanja i popis stručnih radnika koji će u istom sudjelovati.
(6) Radni instruktori na području profesionalne rehabilitacije i stručne podrške kod zapošljavanja osoba s invaliditetom su radnici s tehničkim ili drugim usmjerenjem sa slijedećom razinom obrazovanja: srednjom stručnom spremom ili završenim preddiplomskim sveučilišnim studijem ili stručnim studijem u trajanju od najmanje tri godine, odnosno završenim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili integriranim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili specijalističkim diplomskim stručnim studijem, te koji imaju dokaz o profesionalnoj kvalifikaciji i osposobljenosti za rad u profesionalnoj rehabilitaciji.
(7) Radni instruktori centra moraju u svake tri godine proći program osposobljavanja za rad u profesionalnoj rehabilitaciji u trajanju od najmanje 10 sati.
(8) Stručne programe osposobljavanja za rad u profesionalnoj rehabilitaciji može organizirati i provoditi Zavod samostalno ili u suradnji s drugim ustanovama.
(9) Kada program osposobljavanja za rad u profesionalnoj rehabilitaciji organizira i provodi centar, integrativna ili zaštitna radionica dužni su o tome prethodno pisano obavijestiti Zavod te priložiti program osposobljavanja i popis radnih instruktora koji će u istom sudjelovati.
(10) Radni instruktori za asistivnu tehnologiju na području profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba s invaliditetom su radnici s tehničko – tehnološkim ili drugim usmjerenjem sa slijedećom razinom obrazovanja: srednjom stručnom spremom ili završenim preddiplomskim sveučilišnim studijem ili stručnim studijem u trajanju od najmanje tri godine, odnosno završenim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili integriranim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili specijalističkim diplomskim stručnim studijem, te koji imaju dokaz o profesionalnoj kvalifikaciji i osposobljenosti za rad u profesionalnoj rehabilitaciji i koji posjeduju potrebna specifična znanja s područja asistivne tehnologije.
(11) Radni instruktori za asistivnu tehnologiju centra moraju svake tri godine proći programe osposobljavanja za rad u profesionalnoj rehabilitaciji odnosno usavršavanja s područja asistivne tehnologije u trajanju od najmanje 10 sati.
(12) Dokumenti i podaci prikupljeni u postupku profesionalne rehabilitacije predstavljaju profesionalnu tajnu za stručne radnike, radne instrukture i radne instruktore za asistivnu tehnologiju te podliježu pravilima propisa o zaštiti osobnih podataka.
Članak 25.
(1) Sve usluge profesionalne rehabilitacije vodi, usklađuje i evaluira stručni tim. Članovi stručnog tima su stručni radnici, radni instruktori i radni instruktori za asistivnu tehnologiju, iz članka 24. ovog Pravilnika.
(2) Centar mora imati osnovni stručni tim kojeg čine socijalni radnik i psiholog koji su zaposlenici centra.
(3) Stručni tim obavlja poslove u svim fazama profesionalne rehabilitacije strogo vodeći računa o punoj iskoristivosti radnog vremena te ekonomičnosti postupka.
(4) Svakom rehabilitantu se u procesu profesionalne rehabilitacije dodjeljuje voditelj slučaja (case manager).
Članak 26.
(1) Centar organizira stručnu službu i službu upravljanja koje su potrebne u procesu profesionalne rehabilitacije. Službe imaju svoje odjele.
(2) Stručna služba za profesionalnu rehabilitaciju se sastoji od sljedećih odjela: odjel procjene, odjel stručne podrške i praćenja, odjel za rad s poslodavcima, odjel za projekte.
(3) Služba upravljanja se sastoji od sljedećih odjela: odjel financija i računovodstva i odjel pravnih, kadrovskih i općih poslova.
Članak 27.
Obveze i odgovornosti centra su:
– organizacija i koordinacija procesa profesionalne rehabilitacije s naručiteljima usluga i kontinuirano usuglašavanje sa svim sudionicima kako bi se pravovremeno mogle poduzeti korektivne mjere i mijenjati ciljevi,
– suradnja s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje radi usklađivanja programa s regionalnim potrebama tržišta rada,
– izrada nalaza i mišljenja sukladno Standardima usluga,
– izrada privremenih i završnih izvješća za naručitelje usluga te, prema potrebi, izrada međuizvješća,
– pratiti trendove na tržištu rada u suradnji sa Hrvatskim zavodom za zapošljavanje,
– pratiti slobodna radna mjesta u suradnji sa Hrvatskim zavodom za zapošljavanje,
– pružati podršku pri posredovanju u zapošljavanju,
– pronalaženje i podrška kod pronalaženja prakse za korisnike,
– konstantna evaluacija rezultata rada,
– petogodišnje praćenje rehabilitanata na tržištu rada,
– osigurati rehabilitantima sve relevantne informacije radi ostvarenja njihovog cilja,
– sudjelovati u izradi Standarda usluga, te Kataloga usluga za posebne skupine korisnika prema posebnim programima iz članka 8. ovoga Pravilnika.
Članak 28.
Centar vodi sljedeće evidencije:
– evidenciju pružatelja usluge stručne podrške za svoju regiju,
– evidenciju potencijalnih poslodavaca u lokalnoj sredini i regiji,
– evidenciju izvođača programa socijalne uključenosti,
– evidenciju korisnika i poslodavaca za koje se plaćaju usluge stručne podrške,
– evidenciju osoba s invaliditetom za koje je izrađen nalaz i mišljenje da su nezapošljivi,
– evidenciju osoba s invaliditetom za koje je izrađen nalaz i mišljenje da su zapošljivi na zaštitnim radnim mjestima,
– evidenciju osoba s invaliditetom za koje je izrađen nalaz i mišljenje da su zapošljivi u integrativnim radionicama,
– evidenciju osoba s invaliditetom za koje je izrađen nalaz i mišljenje s prijedlogom subvencije plaće,
– evidenciju izrađenih nalaza i mišljenja s planom prilagodbe radnog mjesta i uvjeta rada,
– detaljnu evidenciju o rehabilitantima,
– evidenciju naručitelja usluga
- evidenciju provedenih osposobljavanja i usavršavanja za stručne radnike
- evidenciju provedenih osposobljavanja i usavršavanja za radne instruktore.
Članak 29.
(1) Stručni nadzor nad radom centra i ugovorenih podizvoditelja usluga profesionalne rehabilitacije provodi Zavod.
(2) Stručni nadzor nad radom centra i podizvoditelja Zavod obavlja kontinuirano.
(3) Kada Zavod u obavljanju nadzora utvrdi nepravilnosti, dužan je na to upozoriti centar i/ili podizvoditelja te dati stručnu uputu na koji način da se utvrđene nepravilnosti otklone. Zavod će odrediti i rok u kojem je centar i/ili podizvoditelj dužan otkloniti utvrđene nepravilnosti.
(4) U slučaju da podizvoditelj u danom roku ne otkloni nepravilnosti, gubi pravo daljnjeg provođenja usluga profesionalne rehabilitacije.
IV. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 30.
(1) Međunarodna klasifikacija funkcioniranja, onesposobljenosti i zdravlja se u centrima primjenjuje od 01.01.2022. godine.
(2) Obveza Zavoda je organizirati stručnu i edukativnu podršku centrima radi primjene Međunarodne klasifikacije funkcioniranja te evaluirati rezultate te primjene.
Članak 31.
Na dan stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o profesionalnoj rehabilitaciji i centrima za profesionalnu rehabilitaciju osoba s invaliditetom (»Narodne novine«, broj 44/14 i 2/15).
Članak 32.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Prijedlog
Na temelju članka 4. stavka 7. i članka 15. stavka 8. Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom (»Narodne novine«, broj 157/13, 152/14 i 39/18), ministar nadležan za rad donosi
PRAVILNIK O PROFESIONALNOJ REHABILITACIJI I CENTRIMA ZA PROFESIONALNU REHABILITACIJU OSOBA S INVALIDITETOM
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuje se način izvođenja, sadržaj i mjerila profesionalne rehabilitacije, uvjeti korištenja prava na profesionalnu rehabilitaciju te uvjeti za osnivanje i rad centra za profesionalnu rehabilitaciju.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 2.
Prema ovom Pravilniku invaliditet se procjenjuje u odnosu na prepreke i poteškoće pri zapošljavanju i radu, a koje proizlaze iz duševnih ili tjelesnih oštećenja i bolesti.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 3.
(1) Osobom s invaliditetom, u smislu ovoga Pravilnika, smatra se osoba koja je status osobe s invaliditetom stekla na osnovi pozitivnih propisa i o tome posjeduje odgovarajuću ispravu izdanu od nadležnog tijela kojom su utvrđena:
– dugotrajna tjelesna, mentalna, intelektualna ili osjetilna oštećenja,
– teškoće pri radu koje utječu na zapošljivost,
– teškoće pri uključivanju na radno mjesto i razina potrebne stručne podrške u smislu Međunarodne klasifikacije funkcioniranja, onesposobljenosti i zdravlja.
(2) U postupku procjene tjelesnih i duševnih stanja centar koristi Međunarodnu klasifikaciju bolesti.
(3) U postupku procjene tjelesnih i duševnih funkcija čiji rezultat su prepreke i poteškoće pri zapošljavanju koristi se Međunarodna klasifikacija funkcioniranja, onesposobljenosti i zdravlja.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 4.
(1) Stupanj invaliditeta u odnosu na rad određuje se pomoću sljedeće ljestvice od pet stupnjeva:
– ako prepreke i poteškoće u odnosu na rad ne postoje, odnosno ako su zanemarive i ocijenjene su do i uključujući 4%, stupanj invaliditeta iznosi 0,
– ako su prepreke i poteškoće u odnosu na rad male i ocijenjene su od 5% do i uključujući 24%, stupanj invaliditeta iznosi 1,
– ako su prepreke i poteškoće u odnosu na rad umjerene ili znatne i ocijenjene su od 25% do i uključujući 49%, stupanj invaliditeta iznosi 2,
– ako su prepreke i poteškoće u odnosu na rad velike, odnosno teške i ocijenjene su od 50% do i uključujući 95%, stupanj invaliditeta iznosi 3,
– ako su prepreke i poteškoće u odnosu na rad potpune i ocijenjene su od 96% do 100%, stupanj invaliditeta iznosi 4.
(2) Ljestvica za ocjenu stupnjeva invaliditeta u odnosu na rad s detaljnim opisom stupnja poteškoća i prepreka sadržana je u Prilogu 1 i sastavni je dio ovoga Pravilnika.
(3) Za ocjenu stupnja invaliditeta potrebno je procijeniti funkcioniranje pojedinca, procijeniti poteškoće i prepreke te potrebe vezane uz zapošljavanje i rad s obzirom na njegove zdravstvene karakteristike i čimbenike.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 5.
(1) Nalaz i mišljenje centra za profesionalnu rehabilitaciju o stupnju poteškoća i prepreka te razini sposobnosti, znanja, radnim navikama i interesima korisnika može koristiti nadležno tijelo vještačenja u postupku utvrđivanja invaliditeta i radne sposobnosti osobe s invaliditetom.
(2) Nalaz i mišljenje centra za profesionalnu rehabilitaciju iz stavka 1. ovoga članka mora biti u skladu s odredbama članka 4. ovoga Pravilnika.
(3) Troškove usluge centra za profesionalnu rehabilitaciju iz stavka 1. ovoga članka snosi tijelo vještačenja.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 6.
Na području profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba s invaliditetom, Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (u daljnjem tekstu: Zavod) u okviru svoje nadležnosti obavlja sljedeće zadatke:
– usklađuje i koordinira stručni razvoj na tom području,
– uvodi nove metodologije i tehnologije,
– izrađuje Standarde usluga profesionalne rehabilitacije,
– izrađuje i donosi Standarde kvalitete na području profesionalne rehabilitacije,
– izrađuje i donosi Standarde osposobljavanja i znanja za stručne radnike i izvođače profesionalne rehabilitacije te brine o njihovom izvođenju,
– izrađuje Cjenik usluga profesionalne rehabilitacije,
– provodi stručni nadzor nad radom centara za profesionalnu rehabilitaciju,
– izrađuje stručna mišljenja i stručne naputke,
– provodi istraživanja,
– sudjeluje u projektima i provodi projekte vezane uz razvoj profesionalne rehabilitacije,
– obavlja druge poslove vezane za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
II. PROFESIONALNA REHABILITACIJA
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
1. OPĆA PRAVILA PROFESIONALNE REHABILITACIJE
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 7.
(1) Profesionalna rehabilitacija obuhvaća mjere i aktivnosti propisane u članku 4. stavku 4. Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom (»Narodne novine«, broj 157/13, 152/14, 39/18 – u daljnjem tekstu: Zakon).
(2) Mjere i aktivnosti profesionalne rehabilitacije su usluge koje se izvode s ciljem da se osobu s invaliditetom osposobi za prikladan posao, da se ista zaposli, odnosno zadrži posao i u njemu napreduje te da se profesionalno razvija.
(3) Usluge profesionalne rehabilitacije izvode centri za profesionalnu rehabilitaciju samostalno ili u suradnji sa srednjoškolskom ustanovom ili drugom pravnom osobom koja ispunjava uvjete sukladno pravilima profesionalne rehabilitacije odnosno podizvoditeljem usluga profesionalne rehabilitacije.
(4) Podizvoditelj usluga iz stavka 3. ovog članka, za provođenje usluga profesionalne rehabilitacije mora ispunjavati sve uvjete koje ispunjava i centar za profesionalnu rehabilitaciju.
(5) Praktični dio osposobljavanja za rad u tijeku profesionalne rehabilitacije izvodi se kod poslodavca na otvorenom tržištu rada i u centru za profesionalnu rehabilitaciju, a samo iznimno u specijaliziranoj obrazovnoj ustanovi, zaštitnoj radionici ili integrativnoj radionici.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 8.
(1) Profesionalna rehabilitacija može se provoditi i za druge osjetljive skupine koje se nalaze u nepovoljnom položaju na tržištu rada. U tom slučaju profesionalna rehabilitacija se provodi prema posebno izrađenim programima za određenu ciljnu skupinu, a izrađuju ih centar za profesionalnu rehabilitaciju i naručitelj usluge.
(2) Centar za profesionalnu rehabilitaciju može provoditi programe iz stavka 1. ovoga članka samo uz prethodnu suglasnost Zavoda.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 9.
(1) Korisnici usluga profesionalne rehabilitacije mogu biti osobe s invaliditetom kod kojih je na temelju ljestvice iz članka 4. ovoga Pravilnika utvrđen stupanj prepreka i poteškoća pri zapošljavanju od 2 do 4, a utvrđen im je status osobe s invaliditetom prema:
– propisima o socijalnoj skrbi,
– propisima o mirovinskom osiguranju,
– propisima o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata,
– propisima o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata,
– propisima o odgojno-obrazovnoj skrbi,
– rješenju ureda državne uprave nadležnog za socijalnu skrb, za osobe starije od 21 godine kojima je priznat invaliditet i smanjena radna sposobnost,
– propisima ostalih država članica Europske unije i o tome posjeduju službeno preveden dokument,
– uvjerenju Zavoda, za osobe kojima je utvrđen invaliditet u odnosu na rad
(2) Korisnici usluga profesionalne rehabilitacije mogu biti i druge osjetljive skupine prema posebnom programu iz članka 8. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 10.
(1) Osoba s invaliditetom iz članka 9. stavka 1. ovoga Pravilnika može biti uključena u usluge profesionalne rehabilitacije ako ispunjava sljedeće uvjete:
– ima navršenih 15 godina života,
– ima završeno obvezno obrazovanje,
– prošla je osnovnu rehabilitaciju,
(2) Iznimno, za uključivanje u uslugu rehabilitacijske procjene centara za profesionalnu rehabilitaciju, nije nužan uvjet završenog obveznog obrazovanja. Temeljem nalaza i mišljenja nakon provedene rehabilitacijske procjene utvrdit će se ispunjavanje uvjeta za uključivanje u daljnje mjere profesionalne rehabilitacije
(3) Za potrebe profesionalne rehabilitacije iz sustava mirovinskog osiguranja, osoba mora imati utvrđenu preostalu radnu sposobnost.
(4) Kriterij isključenja iz usluga profesionalne rehabilitacije je akutna ovisnost.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 11.
U provođenju mjera i aktivnosti profesionalne rehabilitacije centar za profesionalnu rehabilitaciju je dužan primjenjivati sljedeća načela:
– interdisciplinarni pristup,
– individualni pristup osobama s invaliditetom,
– poštivanje privatnosti osoba s invaliditetom,
– nepristranost u postupcima procjene i ocjenjivanja,
– osiguravanje aktivnog sudjelovanja i uključenosti korisnika
– prilagođenost postupka stupnju razumijevanja osoba s invaliditetom,
– ekonomičnosti postupka.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 12.
(1) Osoba s invaliditetom upućuje se na profesionalnu rehabilitaciju putem narudžbenice pojedinog naručitelja usluge u kojoj naručitelj navodi razloge i cilj upućivanja.
(2) Temeljna usluga u procesu profesionalne rehabilitacije je rehabilitacijska procjena koja podrazumijeva stručno mišljenje o razini radnih sposobnosti, znanjima, radnim navikama i profesionalnim interesima osobe s invaliditetom.
(3) Potrebne usluge u daljnjem tijeku profesionalne rehabilitacije utvrđuju se individualnim planom profesionalne rehabilitacije nakon provedene rehabilitacijske procjene.
(4) Opseg, način provođenja i trajanje pojedinih usluga profesionalne rehabilitacije definiraju se u dogovoru s osobom s invaliditetom uz strogu primjenu načela individualnosti i ekonomičnosti postupka profesionalne rehabilitacije.
(5) Na zahtjev osobe s invaliditetom, u postupku donošenja mišljenja može prisustvovati i njezin izabrani povjerenik ili predstavnik udruge osoba s invaliditetom.
(6) Naručitelj usluge profesionalne rehabilitacije ima isključivo pravo donositi odluku o provedbi svih faza profesionalne rehabilitacije iz stavka 3. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 13.
(1) Usluge profesionalne rehabilitacije provode se na način i u opsegu koji je utvrđen Standardima usluga profesionalne rehabilitacije (u daljnjem tekstu: Standardi usluga) koji su sastavni dio ovog Pravilnika.
(2) Cijena usluge profesionalne rehabilitacije određuje se prema visini materijalnih troškova i troškova osoblja u postupku provođenja profesionalne rehabilitacije. Cijena usluga profesionalne rehabilitacije utvrđuje se Cjenikom usluga profesionalne rehabilitacije (u daljnjem tekstu: Cjenik usluga) koji donosi ministar nadležan za rad krajem godine za sljedeću godinu.
(3) Cjenik usluga objavljuju se na internetskoj stranici ministarstva nadležnog za rad, Zavoda i centara.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 14.
(1) Postupak profesionalne rehabilitacije financira naručitelj usluge, sukladno članku 6. stavak 2. Zakona, te ima isključivo pravo odlučivanja o provedbi daljnjih mjera i aktivnosti profesionalne rehabilitacije.
(2) Ugovorom između centra za profesionalnu rehabilitaciju i naručitelja usluge, odnosno više njih u slučaju kada više naručitelja usluge financira postupak profesionalne rehabilitacije, uređuju se međusobna prava i obveze u postupku profesionalne rehabilitacije. Ugovor se sklapa za svakog korisnika posebno.
(3) Centar za profesionalnu rehabilitaciju i naručitelj usluge mogu sklopiti okvirni ugovor o korištenju usluga profesionalne rehabilitacije za narednu kalendarsku godinu.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 15.
Po svakoj izvršenoj usluzi centar za profesionalnu rehabilitaciju donosi nalaz i mišljenje i prijedlog za daljnje mjere. Sadržaj nalaza i mišljenja propisan je sukladno Standardima usluga.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 16.
(1) Naručitelj usluge koji je priznao ostvarivanje prava na profesionalnu rehabilitaciju o svome trošku, dužan je osobi s invaliditetom osigurati novčana primanja, troškove prijevoza, te troškove smještaja i prehrane ako se profesionalna rehabilitacija provodi izvan mjesta prebivališta, a ne može se osigurati stalni prijevoz od mjesta stanovanja do mjesta gdje se obavlja profesionalna rehabilitacija.
(2) O visini novčanih primanja odlučuje naručitelj usluge.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 17.
Osoba s invaliditetom kojoj je priznato pravo na profesionalnu rehabilitaciju ima sljedeća prava i obveze:
– pravo na usluge profesionalne rehabilitacije sukladno individualnom planu profesionalne rehabilitacije,
– pravo na novčane primitke sukladno članku 16. ovoga Pravilnika,
– pravo i obvezu da aktivno sudjeluje u profesionalnoj rehabilitaciji,
– druga prava i obveze koje proizlaze iz načina i opsega izvođenja profesionalne rehabilitacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
2. TIJEK POSTUPKA PROFESIONALNE REHABILITACIJE
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 18.
(1) Postupak profesionalne rehabilitacije se sastoji od tri faze:
– rehabilitacijska procjena - procjena o razini znanja, radnih navika, profesionalnih interesa, ali i poteškoća koje mogu utjecati na uspješnost provođenja profesionalne rehabilitacije
– izrada perspektiva – izbor realističnih profesionalnih ciljeva, usklađenih s korisnikovim sposobnostima, interesima i zdravstvenim ograničenjima, sukladno potrebama tržišta rada
– stjecanje kvalifikacija – uključivanje u primjerene i ciljane programe obrazovanja i osposobljavanja za stjecanje potrebnih teorijskih i praktičnih znanja i vještina s ciljem održivog zapošljavanja.
(2) Faze postupka profesionalne rehabilitacije iz stavka 1. ovoga članka primjenjuju se za sve kategorije osoba s invaliditetom bez obzira na vrstu i težinu invaliditeta, a u skladu sa Standardima usluga.
(3) Ako se profesionalna rehabilitacija provodi temeljem posebnog programa iz članka 8. ovoga Pravilnika, program sadrži faze iz stavka 1. ovoga članka, ali se može provoditi u drukčijim vremenskim okvirima od onih koji su zadani Standardima usluga.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 19.
(1) Naručitelj usluge profesionalne rehabilitacije upućuje osobu s invaliditetom u centar za profesionalnu rehabilitaciju putem narudžbenice u kojoj navodi razloge i cilj upućivanja te prilaže medicinsku i ostalu dokumentaciju koja je potrebna za donošenje nalaza i mišljenja o provedenoj usluzi.
(2) Ukoliko je procijenjena potreba za uključivanjem u daljnje usluge, nalaz i mišljenje iz stavka 1. ovoga članka sadrži individualni plan profesionalne rehabilitacije sa cijenom, opsegom, načinom izvođenja i trajanjem daljnjih potrebnih usluga profesionalne rehabilitacije.
(3) Postupak provođenja usluge mora započeti u roku od dva mjeseca od dana dostavljanja narudžbenice iz stavka 1. ovoga članka.
(4) Zbog iznimnih okolnosti rok iz stavka 3. ovoga članka može se produljiti, ali najviše za onoliko vremena koliko su te okolnosti trajale.
(5) Centar za profesionalnu rehabilitaciju u roku od 8 dana od sastanka interdisciplinarnog tima centra, donosi nalaz i mišljenje o provedenoj usluzi.
(6) Centar za profesionalnu rehabilitaciju dužan je osigurati učinkovitu i pouzdanu proceduru dostave nalaza i mišljenja naručitelju usluge u cilju osiguranja zaštite osobnih podataka osobe s invaliditetom.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
III. CENTAR ZA PROFESIONALNU REHABILITACIJU
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 20.
(1) Osnivač centra za profesionalnu rehabilitaciju (u daljnjem tekstu: centar) je Republika Hrvatska, a osnivačka prava i dužnosti u ime osnivača obavlja Vlada Republike Hrvatske putem ministarstva nadležnog za rad.
(2) Centar se osniva uredbom Vlade Republike Hrvatske.
(3) Uredbom iz stavka 2. ovoga članka uređuju se: naziv i sjedište centra, djelatnost, tijela i područje njihova rada, sredstva za rad, imovina, međusobna prava i obveze osnivača i centra te druga pitanja značajna za osnivanje i rad centra.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 21.
(1) Centar može izvoditi programe socijalnog uključivanja uz prethodnu suglasnost Zavoda. Za izvođenje programa socijalnog uključivanja centar mora imati osiguran odvojeni prostor.
(2) Centar može provoditi profesionalnu rehabilitaciju i za druge osjetljive skupine koje se nalaze u nepovoljnom položaju na tržištu rada po posebnih programima iz članka 8. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 22.
(1) Poslovni prostor centra mora biti izgrađen i opremljen u skladu s građevinskim standardima, odredbama Pravilnika o osiguranju pristupačnosti građevina osobama s invaliditetom smanjene pokretljivosti(»Narodne novine«, broj 78/13), Pravilnika o zaštiti na radu za mjesta rada (»Narodne novine«, broj 29/13) i odredbama ovoga Pravilnika.
(2) Lokacija građevinskog objekta centra treba biti u naselju ili njegovoj blizini i mora biti prometno povezana s naseljem.
(3) Centar je dužan pribaviti konačno rješenje o zadovoljavanju minimalnih tehničkih i higijenskih uvjeta od nadležnog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 23.
(1) Za korisnike oštećena vida potrebno je osigurati neposredno osvjetljavanje njihovog radnog prostora.
(2) Centar mora imati prostorije za pojedinačan i grupni rad s korisnicima sukladno programskoj djelatnosti, radnu prostoriju za obavljanje administrativnih poslova, prostoriju za čuvanje dokumentacije i literature. Veličina prostora mora odgovarati specifičnostima programa koje centar provodi.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 24.
(1) U centrima rade stručni radnici i radni instruktori te radni instruktori za asistivnu tehnologiju.
(2) Stručni radnici na području profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba s invaliditetom su radnici s završenim preddiplomskim sveučilišnim studijem ili stručnim studiemj u trajanju od najmanje tri godine, odnosno završenim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili integriranim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili specijalističkim diplomskim stručnim studijem medicinske, pedagoške, psihološke, sociološke, socijalne i edukacijsko-rehabilitacijske struke ili drugog društvenog usmjerenja i znanja iz područja profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba s invaliditetom sa stečenom specijalizacijom, dodatnim obrazovanjem ili osposobljavanjem, odnosno koji posjeduju potrebna specifična znanja.
(3) Stručni radnici centra moraju svake godine proći programe stručnog usavršavanja u trajanju od najmanje 10 sati.
(4) Stručno usavršavanje s područja profesionalne rehabilitacije može organizirati i provoditi Zavod pri čemu može koristiti usluge obrazovnih institucija.
(5) Kada stručno usavršavanje organizira i provodi centar, integrativna ili zaštitna radionica, dužni su o tome prethodno pisano obavijestiti Zavod, te priložiti program usavršavanja i popis stručnih radnika koji će u istom sudjelovati.
(6) Radni instruktori na području profesionalne rehabilitacije i stručne podrške kod zapošljavanja osoba s invaliditetom su radnici s tehničkim ili drugim usmjerenjem sa slijedećom razinom obrazovanja: srednjom stručnom spremom ili završenim preddiplomskim sveučilišnim studijem ili stručnim studijem u trajanju od najmanje tri godine, odnosno završenim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili integriranim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili specijalističkim diplomskim stručnim studijem, te koji imaju dokaz o profesionalnoj kvalifikaciji i osposobljenosti za rad u profesionalnoj rehabilitaciji.
(7) Radni instruktori centra moraju u svake tri godine proći program osposobljavanja za rad u profesionalnoj rehabilitaciji u trajanju od najmanje 10 sati.
(8) Stručne programe osposobljavanja za rad u profesionalnoj rehabilitaciji može organizirati i provoditi Zavod samostalno ili u suradnji s drugim ustanovama.
(9) Kada program osposobljavanja za rad u profesionalnoj rehabilitaciji organizira i provodi centar, integrativna ili zaštitna radionica dužni su o tome prethodno pisano obavijestiti Zavod te priložiti program osposobljavanja i popis radnih instruktora koji će u istom sudjelovati.
(10) Radni instruktori za asistivnu tehnologiju na području profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba s invaliditetom su radnici s tehničko – tehnološkim ili drugim usmjerenjem sa slijedećom razinom obrazovanja: srednjom stručnom spremom ili završenim preddiplomskim sveučilišnim studijem ili stručnim studijem u trajanju od najmanje tri godine, odnosno završenim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili integriranim preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijem ili specijalističkim diplomskim stručnim studijem, te koji imaju dokaz o profesionalnoj kvalifikaciji i osposobljenosti za rad u profesionalnoj rehabilitaciji i koji posjeduju potrebna specifična znanja s područja asistivne tehnologije.
(11) Radni instruktori za asistivnu tehnologiju centra moraju svake tri godine proći programe osposobljavanja za rad u profesionalnoj rehabilitaciji odnosno usavršavanja s područja asistivne tehnologije u trajanju od najmanje 10 sati.
(12) Dokumenti i podaci prikupljeni u postupku profesionalne rehabilitacije predstavljaju profesionalnu tajnu za stručne radnike, radne instrukture i radne instruktore za asistivnu tehnologiju te podliježu pravilima propisa o zaštiti osobnih podataka.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 25.
(1) Sve usluge profesionalne rehabilitacije vodi, usklađuje i evaluira stručni tim. Članovi stručnog tima su stručni radnici, radni instruktori i radni instruktori za asistivnu tehnologiju, iz članka 24. ovog Pravilnika.
(2) Centar mora imati osnovni stručni tim kojeg čine socijalni radnik i psiholog koji su zaposlenici centra.
(3) Stručni tim obavlja poslove u svim fazama profesionalne rehabilitacije strogo vodeći računa o punoj iskoristivosti radnog vremena te ekonomičnosti postupka.
(4) Svakom rehabilitantu se u procesu profesionalne rehabilitacije dodjeljuje voditelj slučaja (case manager).
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 26.
(1) Centar organizira stručnu službu i službu upravljanja koje su potrebne u procesu profesionalne rehabilitacije. Službe imaju svoje odjele.
(2) Stručna služba za profesionalnu rehabilitaciju se sastoji od sljedećih odjela: odjel procjene, odjel stručne podrške i praćenja, odjel za rad s poslodavcima, odjel za projekte.
(3) Služba upravljanja se sastoji od sljedećih odjela: odjel financija i računovodstva i odjel pravnih, kadrovskih i općih poslova.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 27.
Obveze i odgovornosti centra su:
– organizacija i koordinacija procesa profesionalne rehabilitacije s naručiteljima usluga i kontinuirano usuglašavanje sa svim sudionicima kako bi se pravovremeno mogle poduzeti korektivne mjere i mijenjati ciljevi,
– suradnja s Hrvatskim zavodom za zapošljavanje radi usklađivanja programa s regionalnim potrebama tržišta rada,
– izrada nalaza i mišljenja sukladno Standardima usluga,
– izrada privremenih i završnih izvješća za naručitelje usluga te, prema potrebi, izrada međuizvješća,
– pratiti trendove na tržištu rada u suradnji sa Hrvatskim zavodom za zapošljavanje,
– pratiti slobodna radna mjesta u suradnji sa Hrvatskim zavodom za zapošljavanje,
– pružati podršku pri posredovanju u zapošljavanju,
– pronalaženje i podrška kod pronalaženja prakse za korisnike,
– konstantna evaluacija rezultata rada,
– petogodišnje praćenje rehabilitanata na tržištu rada,
– kontinuirano unapređivanje profesionalne rehabilitacije,
– osigurati rehabilitantima sve relevantne informacije radi ostvarenja njihovog cilja,
– sudjelovati u izradi Standarda usluga, te Kataloga usluga za posebne skupine korisnika prema posebnim programima iz članka 8. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 28.
Centar vodi sljedeće evidencije:
– evidenciju pružatelja usluge stručne podrške za svoju regiju,
– evidenciju potencijalnih poslodavaca u lokalnoj sredini i regiji,
– evidenciju izvođača programa socijalne uključenosti,
– evidenciju korisnika i poslodavaca za koje se plaćaju usluge stručne podrške,
– evidenciju osoba s invaliditetom za koje je izrađen nalaz i mišljenje da su nezapošljivi,
– evidenciju osoba s invaliditetom za koje je izrađen nalaz i mišljenje da su zapošljivi na zaštitnim radnim mjestima,
– evidenciju osoba s invaliditetom za koje je izrađen nalaz i mišljenje da su zapošljivi u integrativnim radionicama,
– evidenciju osoba s invaliditetom za koje je izrađen nalaz i mišljenje s prijedlogom subvencije plaće,
– evidenciju izrađenih nalaza i mišljenja s planom prilagodbe radnog mjesta i uvjeta rada,
– detaljnu evidenciju o rehabilitantima,
– evidenciju naručitelja usluga
- evidenciju provedenih osposobljavanja i usavršavanja za stručne radnike
- evidenciju provedenih osposobljavanja i usavršavanja za radne instruktore.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 29.
(1) Stručni nadzor nad radom centra i ugovorenih podizvoditelja usluga profesionalne rehabilitacije provodi Zavod.
(2) Stručni nadzor nad radom centra i podizvoditelja Zavod obavlja kontinuirano.
(3) Kada Zavod u obavljanju nadzora utvrdi nepravilnosti, dužan je na to upozoriti centar i/ili podizvoditelja te dati stručnu uputu na koji način da se utvrđene nepravilnosti otklone. Zavod će odrediti i rok u kojem je centar i/ili podizvoditelj dužan otkloniti utvrđene nepravilnosti.
(4) U slučaju da podizvoditelj u danom roku ne otkloni nepravilnosti, gubi pravo daljnjeg provođenja usluga profesionalne rehabilitacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
IV. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 30.
(1) Međunarodna klasifikacija funkcioniranja, onesposobljenosti i zdravlja se u centrima primjenjuje od 01.01.2022. godine.
(2) Obveza Zavoda je organizirati stručnu i edukativnu podršku centrima radi primjene Međunarodne klasifikacije funkcioniranja te evaluirati rezultate te primjene.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 31.
Na dan stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o profesionalnoj rehabilitaciji i centrima za profesionalnu rehabilitaciju osoba s invaliditetom (»Narodne novine«, broj 44/14 i 2/15).
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
Članak 32.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Komentirate u ime: Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava