UREDBA O POSTUPCIMA I METODAMA KOJI PRETHODE SKLAPANJU PRAVNIH POSLOVA RASPOLAGANJA DIONICAMA I UDJELIMA U VLASNIŠTVU REPUBLIKE HRVATSKE
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovom Uredbom uređuju se postupci i metode koji prethode sklapanju pravnih poslova raspolaganja dionicama i udjelima  rgovačkih društava čiji su imatelji Republika Hrvatska, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje te Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, ako ih je stekla u postupku sanacije i privatizacije banaka, te stjecanje dionica i udjela sukladno pozitivnim propisima Republike Hrvatske, uključujući i pravila o državnim potporama.
Članak 2.
Načini raspolaganja dionicama i udjelima iz članka 1. ove Uredbe su:
– prodaja dionica i udjela,
– druga raspolaganja dionicama i udjelima poput zalaganja dionica i udjela, fiducijarnog prijenosa vlasništva dionica i udjela, darovanja dionica i udjela, zamjena dionica i udjela, i sličnih pravnih radnji radi drugih stvarnopravnih i statusnopravnih raspolaganja dionicama i udjelima.
Članak 3.
(1) Načini prodaje dionica su:
– javna ponuda,
– javno nadmetanje,
– javno prikupljanje ponuda,
– ponuda dionica na uređenom tržištu kapitala,
– prihvat ponude u postupku preuzimanja dioničkih društava,
– istiskivanje manjinskih dioničara,
– prijenos dionica u postupku povlačenja dionica s uvrštenja na uređenom tržištu kapitala,
– neposredna prodaja.
(2) Prodaja dionica može se provesti i kombinacijom više načina prodaje iz stavka 1. ovog članka.
(3) Načini prodaje udjela su:
– javno nadmetanje,
– javno prikupljanje ponuda,
– izravna ponuda za kupnju članovima društva u slučaju postojanja prava prvokupa,
– neposredna prodaja.
(4) Prodaja udjela može se provesti i kombinacijom više načina prodaje iz stavka 3. ovog članka.
Članak 4.
Prodaja dionica i udjela iz članka 1. ove Uredbe provodi se u skladu sa Zakonom o upravljanju državnom imovinom (Narodne novine broj: 52/2018, u daljnjem tekstu: Zakon), ovom Uredbom i drugim pozitivnim propisima Republike Hrvatske.
Članak 5.
(1) Prije raspolaganja dionicama i udjelima, izvršiti će se procjena njihove vrijednosti sukladno posebnim propisima kojima se uređuje područje procjene, neovisno o načinu i namjeri raspolaganja.
(2) Procjenu vrijednosti dionica i udjela pravnih osoba od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku obavlja osoba koja je za to ovlaštena posebnim propisima i odlukom ministra nadležnog za poslove državne imovine.
(3) Procjenu vrijednosti dionica i udjela pravnih osoba koje nisu uvrštene na listu pravnih osoba od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku obavlja:
– osoba koja ima odobrenje za obavljanje poslova savjetovanja o strukturi kapitala, poslovnim strategijama i srodnim pitanjima, kao i savjetovanja i usluga vezanih uz spajanja i stjecanja udjela u društvima sukladno propisima koji uređuju tržište kapitala kada dionice ili udjeli u temeljnom kapitalu društva predstavljaju udio veći od 25%, i koja je ovlaštena odlukom ravnatelja Centra za restrukturiranje i prodaju (u daljnjem tekstu: Centar),
– Centar, kada dionice ili udjeli u temeljnom kapitalu društva predstavljaju udio do 25%, ili kada dionice ili udjeli u temeljnom kapitalu društva predstavljaju udio veći od 25%, ako su troškovi procjene u nesrazmjeru s vrijednošću raspoložive imovine društva, ili ako troškovi procjene premašuju polovicu knjigovodstvene vrijednosti društva.
(4) Osoba iz stavka 3. podstavka 1. ovog članka mora ispunjavati sljedeće uvjete:
– da ima najmanje dva stalno zaposlena investicijska savjetnika, koji na temelju odobrenja HANFE, obavljaju poslove iz stavka 3. podstavka 1. ovog članka,
– da investicijski savjetnici iz podstavka 1. ovog stavka imaju najmanje 2 (dvije) godine iskustva na poslovima investicijskog savjetnika, nakon stjecanja ovlaštenja HANFE,
– da ima reference u obavljanju istih i/ili srodnih poslova.
(5) Iznimno od odredbe stavka 3. ovog članka, Centar nema obvezu izvršiti procjenu vrijednosti kada se dionice prodaju na uređenom tržištu kapitala.
Članak 6.
(1) Centar procjenjuje vrijednost dionica i udjela koji su predmet raspolaganja radi određivanja početne cijene za raspolaganje dionicama i udjelima primjenom pojedinih, ili kombinacijom sljedećih metoda procjene:
– temeljem knjigovodstvene vrijednosti,
– temeljem vrijednosti nekretnina,
– temeljem poslovanja društva (EBITDA),
– temeljem tržišne vrijednosti dionica uvrštenih na uređenom tržištu kapitala.
(2) Kada Centar nije u mogućnosti procijeniti vrijednost dionica i udjela koji su predmet raspolaganja sukladno stavku 1. ovog članka (npr. nedostatak relevantne dokumentacije), početna cijena dionica i udjela odredit će se prema njihovoj nominalnoj vrijednosti.
Članak 7.
(1) Ako se postupak prodaje ili drugog raspolaganja državnom imovinom u obliku dionica i udjela ponavlja jer u prvom postupku raspolaganja nije pristigla niti jedna valjana ponuda, početna cijena ili naknada može se sniziti u odnosu na cijenu ili naknadu iz prvog postupka raspolaganja sukladno mišljenju ovlaštene osobe koja je obavljala procjenu vrijednosti dionica i udjela.
(2) Ako se postupak prodaje ili drugog raspolaganja državnom imovinom u obliku dionica i udjela i nakon njegova drugog ponavljanja dovrši bez uspjeha, navedenom državom imovinom neće se raspolagati prije ponovne procjene njezine tržišne vrijednosti.
(3) Procjenu iz stavka 2. ovoga članka ne može obaviti osoba koja je izvršila prvu procjenu.
(4) Odluku o postotku sniženja početne cijene ili naknade u ponovljenim postupcima prodaje donosi ono tijelo koje je donijelo odluku o prvom postupku prodaje ili drugog raspolaganja.
Članak 8.
Odluku o pokretanju postupka raspolaganja, načinu raspolaganja, uvjetima i početnoj cijeni, ovisno o procijenjenoj vrijednosti dionica i udjela donosi:
– ministar nadležan za poslove državne imovine za dionice i udjele pravnih osoba od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, čija je procijenjena vrijednost niža ili jednaka novčanom iznosu od 7.500.000,00 kuna,
– Vlada Republike Hrvatske na prijedlog Ministarstva državne imovine za dionice i udjele pravnih osoba od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, čija je procijenjena vrijednost viša od novčanog iznosa od 7.500.000,00 kuna,
– ravnatelj Centra za dionice i udjele koje nisu uvrštene na listu pravnih osoba od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, a čija je procijenjena vrijednost niža ili jednaka iznosu od 1.000.000,00 kuna,
– Upravno vijeće Centra, na prijedlog ravnatelja Centra, za dionice i udjele koje nisu uvrštene na listu pravnih osoba od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, a čija je procijenjena vrijednost viša od novčanog iznosa od 1.000.000,00 kuna.
II. PRODAJA DIONICA
JAVNA PONUDA
Članak 9.
(1) Javna ponuda dionica se provodi kao javni poziv na kupnju, upućen neodređenom krugu osoba, prema unaprijed objavljenim uvjetima, u skladu s odredbama propisa koji uređuju tržište kapitala, a koje se odnose na ponudu vrijednosnih papira javnosti.
(2) Odluku o sudjelovanju u postupku javne ponude dionica donosi nadležno tijelo sukladno odredbama članka 8. ove Uredbe.
JAVNO NADMETANJE
Članak 10.
(1) Javno nadmetanje provodi se kao javni poziv upućen neodređenom krugu osoba koji će putem usmene javne dražbe ostvariti interes za kupnju ponuđenih dionica.
(2) Javnim nadmetanjem prodaju se dionice trgovačkih društava kojima se nije trgovalo na uređenom tržištu kapitala u posljednja 24 mjeseca prije donošenja odluke o prodaji i za koje se, osim obveze plaćanja kupovne cijene, ne traži ispunjenje drugih obveza, ili kada tako odluči nadležno tijelo sukladno odredbama članka 8. ove Uredbe.
(3) Radi određivanja početne cijene za prodaju dionica u postupku javnog nadmetanja, izvršit će se procjena vrijednosti dionica sukladno odredbama članaka 5. i 6. ove Uredbe.
Članak 11.
(1) Javno nadmetanje se organizira i provodi sukladno odluci o prodaji dionica javnim nadmetanjem koju donosi nadležno tijelo sukladno odredbama članka 8. ove Uredbe, nakon izvršene procjene vrijednosti dionica trgovačkog društva.
(2) Odluka iz stavka 1. ovog članka, između ostalog, sadrži:
– naziv i sjedište trgovačkog društva čije se dionice prodaju,
– količina i početna cijena dionica koje su predmet javnog nadmetanja te postotak udjela ponuđenog paketa dionica u temeljnom kapitalu društva,
– cjenovni korak nadmetanja,
– rok za podnošenje prijave za sudjelovanje u javnom nadmetanju,
– odredbu o obvezi uplate jamčevine u iznosu od 10% početne cijene dionica,
– mjesto i vrijeme održavanja javnog nadmetanja,
– odredba da najbolji ponuditelj koji odustane od kupnje gubi pravo na povrat jamčevine,
– odredba o pravu Prodavatelja da odustane od prodaje u svako doba prije održavanja javnog nadmetanja, ali najkasnije 3 radna dana prije održavanja javnog nadmetanja, a odustanak će biti objavljen u najmanje jednom od visokotiražnih domaćih dnevnih listova, te na web stranici Prodavatelja.
Članak 12.
(1) Cjenovni korak nadmetanja određuje se zaokruživanjem na više, za nadmetanje prema »gore« (podizanjem cijene na više), kako slijedi:
– korak povećanja cijene u visini od 1% utvrđuje se za početnu cijenu paketa do 100.000,00 kuna, ali korak ne može biti niži od 100,00 kuna;
– korak povećanja cijene u visini od 0,5% utvrđuje se za početnu cijenu paketa od 100.001,00 kuna do 1.000.000,00 kuna, ali korak ne može biti niži od 1.000,00 kuna;
– korak povećanja cijene u visini od 0,1% utvrđuje se za početnu cijenu paketa od 1.000.001,00 kuna i više, ali korak ne može biti niži od 5.000,00 kuna.
(2) Cjenovni korak nadmetanja iz stavka 1. ovog članka zaokružuje se na višekratnik broja 100 (sto).
Članak 13.
(1) Javni poziv za prodaju dionica u postupku javnog nadmetanja objavit će u najmanje jednom od visokotiražnih domaćih dnevnih listova, te na web stranici Prodavatelja.
(2) Javni poziv za sudjelovanje u postupku prodaje dionica javnim nadmetanjem sadrži podatke iz odluke o prodaji dionica javnim nadmetanjem kako je to navedeno u članku 11. ove Uredbe.
Članak 14.
(1) Prijava za sudjelovanje u postupku javnog nadmetanja podnosi se putem Obrasca dostupnog na web stranici Prodavatelja najkasnije 7 radnih dana prije dana održavanja javnog nadmetanja.
(2) Postupak javnog nadmetanja provodi Povjerenstvo za provedbu postupka javnog nadmetanja, imenovano do strane Prodavatelja, koje sastavlja izvješće o provedenom postupku javnog nadmetanja, temeljem kojeg se sklapa ugovor o prodaji i prijenosu dionica te daje nalog za povrat uplaćene jamčevine neuspješnim kupcima.
Članak 15.
(1) Najboljim ponuditeljem smatra se ponuditelj koji prihvati najvišu iskličnu cijenu.
(2) Ukoliko najvišu iskličnu cijenu prihvati više ponuditelja istovremeno, od kojih niti jedan ne prihvati povećanje cijene za sljedeći cjenovni korak utvrđen člankom 12. ove Uredbe, javno nadmetanje će se nastaviti uz izmijenjeni korak povećanja cijene na način da se osnovni korak povećanja cijene podijeli sa brojem 10.
(3) Najbolji ponuditelj dužan je sklopiti ugovor o prodaji i prijenosu dionica u roku od 3 radna dana od dana održavanja javnog nadmetanja.
(4) U slučaju odustanka najboljeg ponuditelja od sklapanja ugovora o prodaji i prijenosu dionica ili u slučaju da isti ne plati ugovorenu kupovnu cijenu u roku, najboljim ponuditeljem smatrat će se ponuditelj koji je prihvatio sljedeću najvišu iskličnu cijenu.
Članak 16.
Prodavatelj ima pravo zadržati uplaćenu jamčevinu u slučaju da najbolji ponuditelj, koji je uplatio jamčevinu, odustane od sklapanja ugovora o prodaji i prijenosu dionica ili u slučaju da isti ne plati ugovorenu kupovnu cijenu u roku.
Članak 17.
(1) Najbolji ponuditelj dužan je kupovnu cijenu platiti jednokratno u roku od 3 radna dana od dana sklapanja ugovora o prodaji i prijenosu dionica.
(2) Danom uplate kupovne cijene smatra se dan kada je uplata evidentirana na računu Prodavatelja.
Članak 18.
(1) Nakon provedbe javnog nadmetanja najboljem ponuditelju jamčevina se uračunava u kupovnu cijenu.
(2) Ostalim ponuditeljima uplaćena jamčevina bit će vraćena u roku od 15 radnih dana od dana održavanja javnog nadmetanja.
Članak 19.
U slučaju bezuspješne provedbe postupka javnog nadmetanja, može se organizirati novo javno nadmetanje sukladno članku 7. ove Uredbe, ili se može donijeti odluka o promijeni načina raspolaganja.
JAVNO PRIKUPLJANJE PONUDA
Članak 20.
(1) Javno prikupljanje ponuda provodi se kao javni poziv upućen neodređenom krugu osoba za dostavu pisanih obvezujućih ponuda za kupnju dionica u skladu sa odredbama propisa kojima se uređuje tržište kapitala.
(2) Javnim prikupljanjem ponuda prodaju se dionice u slučaju kada se, osim obveze plaćanja kupovne cijene, traži ispunjenje i drugih obveza, ili kada tako odluči nadležno tijelo sukladno odredbama članka 8. ove Uredbe.
(3) Radi određivanja početne cijene za prodaju dionica u postupku javnog prikupljanja ponuda, izvršit će se procjena vrijednosti dionica sukladno odredbama članaka 5. i 6. ove Uredbe.
Članak 21.
(1) Javno prikupljanje ponuda se organizira i provodi sukladno odluci o prodaji dionica javnim prikupljanjem ponuda koju donosi nadležno tijelo sukladno odredbama članka 8. ove Uredbe nakon izvršene procjene vrijednosti dionica trgovačkog društva.
(2) Odluka iz stavka 1. ovog članka, između ostalog, sadrži:
– naziv i sjedište trgovačkog društva čije se dionice prodaju,
– količina i početna cijena dionica koje su predmet javnog prikupljanja ponuda te postotak udjela ponuđenog paketa dionica u temeljnom kapitalu društva,
– popis eventualno drugih obveza čije se ispunjenje traži,
– odredba o obveznom otkupu ponudbene dokumentacije,
– rok za podnošenje obvezujuće ponude,
– visina ponudbenog jamstva (bankarska garancija poznate domaće ili strane banke odnosno uplata jamčevine na račun Prodavatelja)
– odredba o pravu Prodavatelja da nije obvezan prihvatiti niti jednu pristiglu ponudu.
Članak 22.
(1) Javni poziv za dostavu obvezujućih ponuda za kupnju dionica objavit će se u najmanje jednom od visokotiražnih domaćih dnevnih listova, te na web stranici Prodavatelja.
(2) Javni poziv za dostavu obvezujuće ponude sadrži podatke iz odluke o prodaji dionica javnim prikupljanja ponuda kako je to navedeno u članku 21. ove Uredbe.
Članak 23.
(1) Ponuditelj je dužan svojoj obvezujućoj ponudi priložiti ponudbeno jamstvo, koje može biti u obliku ponudbene bankarske garancije domaće ili strane banke, na iznos određen odlukom o prodaji dionica javnim prikupljanjem ponuda, ili uplatiti iznos u novcu na račun Prodavatelja.
(2) Ponudbeno jamstvo iz stavka 1. ovog članka utvrđuje se u visini 2% od početne cijene dionica, ali ne manje od 500.000,00 kuna.
Članak 24.
(1) Povjerenstvo imenovano od strane Prodavatelja otvara sve pristigle ponude, odbacuje nepotpune ponude i sastavlja zapisnik o javnom otvaranju.
(2) Nakon što Povjerenstvo obavi poslove iz stavka 1. ovog članka, stručne službe izrađuju Izvješće o provedenom postupku javnog prikupljanja ponuda te rade analizu zaprimljenih obvezujućih i valjanih ponuda.
(3) Najboljim ponuditeljem smatra se ponuditelj koji ponudi najvišu cijenu i obvezuje se ispuniti druge obveze čije se ispunjenje traži.
(4) Najboljem ponuditelju koji je odustao od svoje obvezujuće ponude ili nije uplatio kupovnu cijenu u ugovorenom roku naplatit će se ponudbeno jamstvo.
Članak 25.
(1) Ugovor o prodaji i prijenosu dionica s najboljim ponuditeljem sklopit će se u roku od 30 dana od dana donošenja odluke o odabiru najboljeg ponuditelja, a koji rok se može produžiti odlukom Prodavatelja zbog nastalih objektivnih razloga, na koje najbolji ponuditelj nije utjecao niti je mogao utjecati.
(2) Kupac je obvezan platiti kupovnu cijenu za dionice koje su predmet prodaje, jednokratno, u roku od 15 dana od dana sklapanja ugovora o prodaji i prijenosu dionica.
Članak 26.
U slučaju bezuspješne provedbe postupka javnog prikupljanja ponuda, može se organizirati novo javno prikupljanje ponuda sukladno odredbama članka 7. ove Uredbe, ili se može donijeti odluka o promjeni načina raspolaganja.
PONUDA DIONICA NA UREĐENOM TRŽIŠTU KAPITALA
Članak 27.
(1) Na uređenom tržištu kapitala prodaju se dionice trgovačkih društava čijim dionicama se trgovalo na uređenom tržištu kapitala u posljednja 24 mjeseca prije donošenja odluke o prodaji.
(2) Prodaja dionica na uređenom tržištu kapitala obavlja se putem ovlaštenog investicijskog društva.
(3) Na uređenom tržištu kapitala dionice se mogu prodavati putem trgovine unutar knjige ponuda i/ili van knjige ponuda sukladno važećim Pravilima Zagrebačke burze.
(4) Izbor ovlaštenog investicijskog društva iz stavka 2. ovog članka vrši se na temelju javno objavljenog natječaja.
Članak 28.
(1) Početna cijena dionica koje se prodaju na uređenom tržištu kapitala je zadnja poznata prosječna dnevna cijena na uređenom tržištu kapitala, objavljena na web stranicama Zagrebačke burze, prije davanja naloga ovlaštenom investicijskom društvu.
(2) U slučaju da se u roku od 5 trgovinskih dana ne realizira prodaja dionica po utvrđenoj početnoj cijeni iz stavka 1. ovog članka, svakih 5 trgovinskih dana može se vršiti korekcija cijene na niže.
(3) Korekcije cijene na niže sukladno odredbi stavka 2. ovog članka vrši se sukladno ponudi i potražnji na tržištu, smanjenjem početne cijene za po maksimalno 3%, ukoliko se radi o likvidnim dionicama kojima se trgovalo u posljednja 3 mjeseca prije donošenja odluke o prodaji, odnosno za po maksimalno 6%, ukoliko se radi o nelikvidnim dionicama kojima se nije trgovalo u posljednja 3 mjeseca prije donošenja odluke o prodaji.
(4) Korekcija cijene na niže sukladno odredbi iz stavka 3. ovog članka vrši se do konačne prodaje dionica, ili promjene načina raspolaganja.
(5) Odluku o prodaji dionica na uređenom tržištu kapitala donosi nadležno tijelo sukladno odredbama članka 8. ove Uredbe.
PRIHVAT PONUDE U POSTUPKU PREUZIMANJA DIONIČKIH DRUŠTAVA
Članak 29.
(1) Prihvat ponude u postupku preuzimanja dioničkih društava koristi se kao način prodaje dionica u slučajevima predviđenim odredbama propisa koji uređuju preuzimanje dioničkih društava.
(2) Odluku o prihvatu ponude iz stavka 1. ovog članka donosi nadležno tijelo sukladno odredbama članka 8. ove Uredbe.
ISTISKIVANJE MANJINSKIH DIONIČARA
Članak 30.
(1) Prijenos dionica manjinskih dioničara koristi se u slučajevima predviđenim odredbama propisa koji uređuju trgovačka društva.
(2) Radi ocjene primjerenosti iznosa otpremnine koju je odredio glavni dioničar, u slučaju iz stavka 1. ovog članka, može se angažirati ovlaštena osoba iz članka 5. ove Uredbe.
PRIJENOS DIONICA U POSTUPKU POVLAČENJA DIONICA S UVRŠTENJA NA UREĐENOM TRŽIŠTU KAPITALA
Članak 31.
(1) Prijenos dionica u postupku povlačenja dionica s uvrštenja na uređenom tržištu kapitala provodi se sukladno odredbama propisa kojima se uređuje tržišta kapitala.
(2) Na skupštini trgovačkog društva, u slučaju opravdanosti, može se glasovati protiv povlačenja dionica s uvrštenja na uređenom tržištu.
(3) Radi ocjene opravdanosti donošenja odluke o načinu glasanja o povlačenju dionica s uvrštenja na uređenom tržištu, može se angažirati ovlaštena osobaiz članka 5. ove Uredbe.
(4) Odluku o načinu glasanja o povlačenju dionica s uvrštenja na uređenom tržištu kapitala donosi nadležno tijelo sukladno odredbama članka 8. ove Uredbe.
NEPOSREDNA PRODAJA
Članak 32.
(1) Neposredna prodaja dionica može se provesti kada na dva uzastopna postupka prodaje dionica javnim nadmetanjem ili javnim prikupljanjem ponuda nije zaprimljena niti jedna valjana ponuda.
(2) U slučaju iz stavka 1. ovog članka mogu se kontaktirati predstavnici trgovačkog društva čije su dionice predmet prodaje, drugi dioničari te zaposlenici društva čije su dionice predmet prodaje, potencijalni investitori koji su ranije iskazali interes za društva u srodnoj djelatnosti i po potrebi drugi potencijalno zainteresirani radi pokretanja postupka neposredne prodaje.
(3) Nakon što potencijalni kupci iz stavka 2. ovog članka pisanim putem iskažu interes za sudjelovanje u postupku neposredne prodaje, izvršit će se procjena vrijednosti dionica sukladno odredbama članaka 5. i 6. ove Uredbe.
Članak 33.
(1) Neposredna prodaja se organizira i provodi sukladno odluci o prodaji dionica neposrednom prodajom koju donosi nadležno tijelo sukladno odredbama članka 8. ove Uredbe nakon izvršene procjene vrijednosti dionica trgovačkog društva.
(2) Odluka iz stavka 1. ovog članka, između ostalog, sadrži:
– naziv i sjedište trgovačkog društva čije se dionice prodaju,
– količina i početna cijena dionica koje su predmet neposredne prodaje te postotak udjela ponuđenog paketa dionica u temeljnom kapitalu društva,
– cjenovni korak nadmetanja,
– rok za podnošenje prijave za sudjelovanje u postupku neposredne prodaje,
– visina jamčevine,
– mjesto i vrijeme održavanja postupka neposredne prodaje,
– odredba da najbolji kupac koji odustane od kupnje gubi pravo na povrat jamčevine,
– odredba o pravu Prodavatelja da odustane od prodaje u svako doba prije održavanja postupka neposredne prodaje, ali najkasnije 24 sata prije održavanja postupka neposredne prodaje.
Članak 34.
Svi potencijalni kupci iz članka 32. stavka 3. ove Uredbe pozivaju se pisanim putem da pristupe postupku neposredne prodaje, a koji poziv sadrži podatke iz odluke iz članka 33. stavka 2. ove Uredbe.
Članak 35.
(1) Postupak neposredne prodaje je postupak u kojem se potencijalni kupci nadmeću za kupnju ponuđenih dionica na način da se provodi postupak diskontiranja utvrđene početne cijene, tzv. nadmetanje prema »dolje« sniženjem početne cijene za cjenovni korak nadmetanja.
(2) Cjenovni korak nadmetanja određuje se zaokruživanjem na više, kao višekratnik broja 100, za nadmetanje prema »dolje« (sniženje cijene), kako slijedi:
– korak sniženja cijene u visini od 1% utvrđuje se za početnu cijenu paketa do 100.000,00 kuna, ali korak ne može biti niži od 100,00 kuna;
– korak sniženja cijene u visini od 0,5% utvrđuje se za početnu cijenu paketa od 100.001,00 kuna do 1.000.000,00 kuna, ali korak ne može biti niži od 1.000,00 kuna;
– korak sniženja cijene u visini od 0,1% utvrđuje se za početnu cijenu paketa od 1.000.001,00 kuna i više, ali korak ne može biti niži od 5.000,00 kuna.
Članak 36.
(1) Postupku neposredne prodaje mogu pristupiti samo potencijalni kupci koji prijave sudjelovanje u postupku i izvrše uplatu jamčevine. Jamčevina iznosi 10% početne cijene dionica i mora biti evidentirana na računu Prodavatelja najkasnije 3 dana prije održavanja postupka neposredne prodaje.
(2) Prijava za sudjelovanje u postupku neposredne prodaje podnosi se Prodavatelju putem Obrasca dostupnog na web stranici Prodavatelja najkasnije 7 radnih dana prije održavanja postupka neposredne prodaje.
(3) Prodavatelj ima pravo zadržati uplaćenu jamčevinu u slučaju da potencijalni kupac, koji je uplatio jamčevinu, odustane od kupnje, a odustanak od sudjelovanja u postupku neposredne prodaje ne prijavi Prodavatelju pisanim putem najkasnije 24 sata prije održavanja postupka neposredne prodaje.
Članak 37.
(1) Najboljim kupcem smatra se kupac koji prihvati najvišu iskličnu cijenu dionica.
(2) Ukoliko najvišu iskličnu cijenu prihvati više kupaca istovremeno, postupak neposredne prodaje nastavit će se na način da se sa navedenim kupcima započinje postupak povećanja prihvaćene isklične cijene.
(3) U slučaju iz stavka 2. ovog članka, cjenovni korak nadmetanja za postupak povećanja prihvaćene isklične cijene iznosi 10% utvrđenog cjenovnog koraka iz članka 35. stavka 2. ove Uredbe.
Članak 38.
(1) Kupac koji prihvati najvišu iskličnu cijenu dužan je sklopiti ugovor o prodaji i prijenosu dionica u roku od 3 radna dana od dana održavanja postupka neposredne prodaje.
(2) Kupac iz stavka 1. ovog članka dužan je kupovnu cijenu platiti jednokratno u roku od 3 radna dana od dana sklapanja ugovora o prodaji i prijenosu dionica, u koju cijenu se uračunava uplaćena jamčevina.
(3) Ostalim potencijalnim kupcima vraća se uplaćena jamčevina u roku od 15 radnih dana od dana održavanja neposredne prodaje.
(4) Prodavatelj ima pravo zadržati uplaćenu jamčevinu u slučaju da kupac odustane od sklapanja ugovora o prodaji i prijenosu dionica ili u slučaju da isti ne plati ugovorenu kupovnu cijenu u roku.
Članak 39.
(1) Postupak neposredne prodaje provodi Povjerenstvo za provedbu postupka neposredne prodaje, imenovano od strane Prodavatelja koje sastavlja izvješće o provedenom postupku temeljem kojeg se sklapa ugovor o prodaji i prijenosu dionica te daje nalog za povrat uplaćene jamčevine neuspješnim kupcima.
(2) Prodavatelj može, kada to ocijeni opravdanim, odrediti najnižu cijenu ispod koje se dionice ne mogu prodati u postupku neposredne prodaje. Utvrđena najniža cijena predstavlja poslovnu tajnu, ne objavljuje se javno već se u zatvorenoj omotnici predaje predsjedniku Povjerenstva na početku postupka neposredne prodaje.
(3) U slučaju iz stavka 2. ovog članka, predsjednik Povjerenstva prekida postupak neposredne prodaje ukoliko nitko od prisutnih potencijalnih kupaca nije prihvatio najnižu cijenu iz stavka 2. ovog članka.
Članak 40.
U slučaju bezuspješne provedbe postupka neposredne prodaje, može se organizirati nova neposredna prodaja sukladno članku 7. ove Uredbe ili se može donijeti odluka o promijeni načina raspolaganja.
III. PRODAJA UDJELA
JAVNO NADMETANJE
Članak 41.
(1)Javno nadmetanje provodi se kao javni poziv upućen neodređenom ili određenom krugu osoba, koje će putem usmene javne dražbe ostvariti interes za kupnju ponuđenih udjela.
(2) Javnim nadmetanjem prodaju se udjeli u društvima s ograničenom odgovornošću za koje se, osim obveze plaćanja kupovne cijene, ne traži ispunjenje drugih obveza, ili kada tako odluči nadležno tijelo sukladno odredbama članka 8. ove Uredbe.
(3) Javno nadmetanje za prodaju udjela u društvima s ograničenom odgovornošću provodit će se uz odgovarajuću primjenu članaka 10. do 19. ove Uredbe.
JAVNO PRIKUPLJANJE PONUDA
Članak 42.
(1) Javno prikupljanje ponuda provodi se kao javni poziv upućen neodređenom ili određenom krugu osoba za dostavu pisanih ponuda za kupnju udjela.
(2) Javnim prikupljanjem ponuda prodaju se udjeli u društvima s ograničenom odgovornošću u slučaju kada se, osim obveze plaćanja kupovne cijene, traži ispunjenje i drugih obveza, ili kada tako odluči nadležno tijelo sukladno odredbama članka 8. ove Uredbe.
(3) Javno prikupljanje ponuda za prodaju udjela u društvima s ograničenom odgovornošću provodit će se uz odgovarajuću primjenu članaka 20. do 26. ove Uredbe.
IZRAVNA PONUDA ZA KUPNJU ČLANOVIMA DRUŠTVA U SLUČAJU POSTOJANJA PRAVA PRVOKUPA
Članak 43.
(1) Izravna ponuda za kupnju udjela društva s ograničenom odgovornošću provest će se samo ako je aktom o osnivanju društva ugovoreno pravo prvokupa, u kojem slučaju se izravna ponuda podnosi ostalim članovima društva sukladno odredbama akta o osnivanju društva.
(2) Postupak prodaje udjela društva s ograničenom odgovornošću čijim je aktom o osnivanju društva ugovoreno pravo prvokupa, a koji postupak je započeo sukladno odredbama članaka 41. ili 42. ove Uredbe, zastati će nakon izbora najboljeg ponuditelja.
(3) Kupovna cijena, rok plaćanja i ostali uvjeti koje je ponudio najbolji ponuditelj biti će sastavni dio izravne ponude koja se podnosi ostalim članovima društva sukladno odredbama akta o osnivanju društva.
(4) Postupak iz stavka 2. ovog članka miruje do proteka roka predviđenog aktom o osnivanju društva za prihvat ponude članovima društva za kupnju po pravu prvokupa ili, ako rok nije predviđen aktom o osnivanju društva, do proteka roka od 30 (trideset) dana za prihvat ponude.
(5) U slučaju prihvaćanja izravne ponude za kupnju udjela korištenjem prava prvokupa od strane ostalih članova društva, Prodavatelj će sklopiti ugovor o prodaji i prijenosu udjela sukladno pravu prvokupa.
(6) U slučaju neprihvaćanja izravne ponude za kupnju udjela korištenjem prava prvokupa od strane ostalih članova društva, Prodavatelj će sklopiti ugovor o prodaji i prijenosu udjela sa najboljim ponuditeljem iz postupka započetog sukladno odredbama članaka 41. ili 42. ove Uredbe.
(7) Ukoliko u postupku prodaje udjela društva s ograničenom odgovornošću sukladno odredbama članaka 41. i 42. ove Uredbe, čijim je aktom o osnivanju društva ugovoreno pravo prvokupa, nije zaprimljena niti jedna valjana ponuda, izvršiti će se izravna ponuda članovima društva po procijenjenoj vrijednosti udjela.
NEPOSREDNA PRODAJA
Članak 44.
(1) Neposredna prodaja udjela društva s ograničenom odgovornošću može se provesti kada na dva uzastopna postupka prodaje javnim nadmetanjem ili javnim prikupljanjem ponuda nije zaprimljena niti jedna valjana ponuda. U ovom slučaju početna cijena će se utvrditi sukladno odredbama članaka 5. i 6. ove Uredbe.
(2) Neposredna prodaja udjela društva s ograničenom odgovornošću provodit će se uz odgovarajuću primjenu članaka 32. do 40. ove Uredbe.
IV. DRUGA RASPOLAGANJA DIONICAMA I UDJELIMA
Članak 45.
(1) Druga raspolaganja dionicama i udjelima obuhvaćaju postupke poput zalaganja dionica i udjela, fiducijarnog prijenosa vlasništva dionica i udjela, darovanja dionica i udjela, zamjena dionica i udjela i sličnih pravnih radnji radi drugih stvarnopravnih i statusnopravnih raspolaganja dionicama i udjelima.
(2) Prije raspolaganja dionicama i udjelima na način iz stavka 1. ovog članka, izvršiti će se procjena njihove vrijednosti sukladno odredbama članaka 5. i 6. ove Uredbe, osim u slučaju kada Zakonom ili drugim posebnim propisom nije propisana obveza procjene vrijednosti dionica i udjela.
(3) Odluku o drugim raspolaganjima dionicama i udjelima, sukladno odredbama članaka 28., 29. ili 30. Zakona, donosi ministar nadležan za poslove državne imovine, Vlada Republike Hrvatske ili ovlašteno tijelo Centra, osim ako posebnim propisom nije drukčije određeno.
(4) Postupak drugog načina raspolaganja dionicama i udjelima, različitim od prodaje, provodi se u skladu sa Zakonom, ovom Uredbom i drugim pozitivnim propisima Republike Hrvatske.
V. STJECANJE DIONICA I UDJELA
Članak 46.
(1) Republika Hrvatska može stjecati dionice i udjele sukladno pozitivnim propisima Republike Hrvatske, uključujući i pravila o državnim potporama.
(2) Prije stjecanja dionica i udjela, izvršiti će se procjena njihove vrijednosti sukladno odredbama članaka 5. i 6. ove Uredbe.
(3) Odluku o stjecanju dionica i udjela donosi ministar nadležan za poslove državne imovine, Vlada Republike Hrvatske ili ovlašteno tijelo Centra, primjenjujući na odgovarajući način odredbe članaka 22., 23., 28. ili 29. Zakona, osim ako posebnim propisom nije drukčije uređeno.
VI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 47.
Danom stupanja na snagu ove Uredbe prestaje važiti Uredba o načinu prodaje dionica i poslovnih udjela (»Narodne novine«, broj 129/2013 i 66/2014).
Članak 48.
Ova Uredba stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
OBRAZLOŽENJE
Pravna osnova za donošenje Uredbe o načinima raspolaganja dionicama i udjelima
Člankom 72., stavkom 1. Zakona o upravljanju državnom imovinom (NN 52/2018) (dalje u tekstu: Zakon), između ostalog, propisano je da će Vlada Republike Hrvatske u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu Zakona donijeti uredbu iz članka 35. Zakona.
Člankom 35. Zakona propisano je da postupke i metodologije koji prethode sklapanju pravnih poslova raspolaganja dionicama i udjelima koji su predmet uređenja ovog Zakona uređuje Vlada Republike Hrvatske uredbom.
Sukladno odredbama gore navedenih članaka Zakona, izrađen je prijedlog Uredbe o načinima raspolaganja dionicama i udjelima (dalje u tekstu: Uredba).
Sadržaj prijedloga Uredbe
Uredbom se uređuju načini raspolaganja dionicama i udjelima trgovačkih društava čiji su imatelji Republika Hrvatska, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje te Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, ako ih je stekla u postupku sanacije i privatizacije banaka, te stjecanje dionica i udjela sukladno pozitivnim propisima Republike Hrvatske, uključujući i pravila o državnim potporama.
Obrazloženje odredbi predložene Uredbe
I. OPĆE ODREDBE
Uz članak 1.
Određuje sadržaj Uredbe.
Uz članak 2.
Uređuju se načini raspolaganja dionicama i udjelima i to kao njihova prodaja ili drugi načini raspolaganja poput zalaganja dionica i udjela, fiducijarnog prijenosa vlasništva dionica i udjela, darovanja dionica i udjela, zamjena dionica i udjela, i sličnih pravnih radnji radi drugih stvarnopravnih i statusnopravnih raspolaganja dionicama i udjelima.
Uz članak 3.
Uređuje se koji su načini prodaje dionica i udjela.
Uz članak 4.
Poziva se na propise, sukladno kojima se provodi prodaja dionica i udjela.
Uz članke 5. do 7.
Uređuje se postupak pribavljanja procjene vrijednosti dionica i udjela, osobe ovlaštene za procjenu posebnim propisima i odlukom nadležnog tijela prodavatelja, pravo Centra da vrši procjenu kada dionice ili udjeli koji su predmet prodaje predstavljaju udio u temeljnom kapitalu društva do 25%, uvjete koje moraju ispunjavati osobe ovlaštene za procjenu, metode i način procjene kada procjenu vrši Centar, procjena vrijednosti dionica i udjela u slučaju kada se postupak prodaje dionica i udjela ponavlja jer u prvom postupku nije pristigla ni jedna valjana ponuda, ili kada niti u drugom ponovljenom postupku nije pristigla niti jedna valjana ponuda, kao i način donošenja odluke o postotcima sniženja početne cijene ili naknade.
Uz članak 8.
Određuje se tko donosi odluku o pokretanju postupka prodaje, načinu raspolaganja, uvjetima i početnoj cijeni ovisno o procijenjenoj vrijednosti dionica i udjela.
II. PRODAJA DIONICA
Uz članak 9.
Uređuje se prodaja dionica u postupku javne ponude, koja se provodi sukladno propisima koji uređuju tržište kapitala te se određuje tko donosi odluku o sudjelovanju u postupku javne ponude.
Uz članke 10. do 19.
Ovim člancima, između ostalog, propisuje se kada se dionice prodaju u postupku javnog nadmetanja, način pribavljanja procjene vrijednosti dionica, tko donosi odluku o pokretanju prodaje dionica u postupku javnog nadmetanja, sadržaj odluke, cjenovni korak u nadmetanju, način objave javnog poziva za prodaju dionica, sadržaj javnog poziva, prijava za sudjelovanje u postupku javnog nadmetanja, imenovanje Povjerenstva za provedbu postupka i njegov sadržaj rada i ovlasti, pravila o postupanju tijekom postupka javnog nadmetanja, način i rok sklapanja Ugovora, rok plaćanja kupovne cijene, jamčevina i dr.
Uz članke 20. do 26.
Ovim člancima, između ostalog, propisuje se kada se dionice prodaju u postupku javnog prikupljanja ponuda, način pribavljanja procjene vrijednosti dionica, tko donosi odluku o pokretanju prodaje dionica u ovom postupku i sadržaj odluke, način objave javnog poziva za dostavu obvezujućih ponuda i sadržaj javnog poziva, odredbe o ponudbenom jamstvu i njegovoj visini, imenovanje Povjerenstva za otvaranje pristiglih obvezujućih ponuda i njegov sadržaj rada i ovlasti, izvješće stručnih službi o provedenom postupku javnog prikupljanja ponuda, odredbe o kriterijima za izbor najboljeg ponuditelja, naplati ponudbenog jamstva, sklapanju ugovora o prodaji i prijenosu dionica i plaćanju kupovne cijene.
Uz članke od 27. do 28.
Propisuje se, između ostalog, kada se dionice prodaju na uređenom tržištu, način na koji se vrši prodaja, izbor ovlaštenog investicijskog društva, način određivanja početne cijene dionica, korekcija cijene nakon nerealizirane prodaje i nadležnost za donošenje odluke o prodaji na uređenom tržištu.
Uz članak 29.
Uređuje se prodaja dionica u postupku preuzimanja dioničkih društava, koja se provodi sukladno propisima koji uređuju preuzimanje dioničkih društava, te se određuje tko donosi odluku o prihvatu ponude.
Uz članak 30.
Uređuje se da se prijenos dionica manjinskih dioničara, kao način prodaje dionica koristi u slučajevima koji su propisani odredbama propisa koji uređuju trgovačka društva, te mogućnost angažiranja ovlaštene osobe za davanje ocjene primjerenosti otpremnine koju je odredio glavni dioničar.
Uz članak 31.
Propisuje se da se prijenos dionica u postupku povlačenja dionica sa uvrštenja na uređenom tržištu kapitala provodi sukladno odredbama propisa koji uređuju tržište kapitala, da se, u slučaju opravdanosti, može na skupštini trgovačkog društva glasovati protiv povlačenja dionica s uvrštenja na uređenom tržištu, mogućnost angažiranja ovlaštene osobe za davanje ocjene opravdanosti donošenja odluke o povlačenju dionica s uvrštenja na uređenom tržištu, te tko donosi odluku o načinu glasovanja o povlačenju dionica s uvrštenja na uređenom tržištu.
Uz članke 32. do 40.
Propisuje se, između ostalog, kada se može provesti ovaj postupak prodaje dionica, kome se upućuje ponuda za iskazivanje interesa za kupnju, procjena vrijednosti dionica, donošenje odluke o prodaji i njen sadržaj, način pozivanje potencijalnih kupaca da pristupe postupku neposredne prodaje dionica i sadržaj poziva, način provođenja postupka neposredne prodaje, cjenovni korak, odredbe o jamčevini, prijava za sudjelovanje u postupku, odredbe o najboljem kupcu i postupku u slučaju više najboljih kupaca, sklapanju ugovora, plaćanju kupovne cijene, povratu i zadržavanju jamčevine, odredbe o Povjerenstvu za provedbu postupka, sadržaju rada i ovlastima istog, odredbe o najnižoj cijeni te prekidu postupka neposredne prodaje.
III. PRODAJA UDJELA
Uz članak 41.
Uređuje se kada se provodi postupak javnog nadmetanja za prodaju udjela te se određuje da će se ovaj postupak prodaje udjela provoditi uz odgovarajuću primjenu članaka 10. do 19. ove Uredbe.
Uz članak 42.
Uređuje se kada se udjeli prodaju u postupku javnog prikupljanja ponuda, te se određuje da će se ovaj postupak prodaje udjela provoditi uz odgovarajuću primjenu članaka 20. do 26. ove Uredbe.
Uz članak 43.
Uređuje se kada se provodi izravna ponuda, kome se podnosi ista, način provođenja postupka, sklapanje ugovora o prodaji i prijenosu, kupovna cijena i rok plaćanja te u slučaju ne prihvaćanja izravne ponude od strane članova društva, drugi način prodaje udjela.
Uz članak 44.
Uređuje se kada se može provesti ovaj postupak prodaje udjela, način utvrđivanja početne cijene udjela te se određuje da će se postupak prodaje udjela neposrednom prodajom provoditi uz odgovarajuću primjenu članaka 32. do 40 ove Uredbe.
IV. DRUGA RASPOLAGANJA DIONICAMA I UDJELIMA
Uz članak 45.
Propisuje da druga raspolaganja dionicama i udjelima obuhvaćaju postupke poput zalaganja, fiducijarnog prijenosa vlasništva, darovanja i zamjene dionica i udjela te sličnih pravnih radnji radi drugih stvarnopravnih i statusnopravnih raspolaganja dionicama i udjelima, način procjene vrijednosti istih, nadležnost za donošenje odluke o drugim raspolaganjima te odredbu da se postupak drugog načina raspolaganja dionicama i udjelima provodi sukladno Zakonu i ovoj Uredbi te drugim pozitivnim propisima Republike Hrvatske.
V. STJECANJE DIONICA I UDJELA
Uz članak 46.
Propisuje da Republika Hrvatska može stjecati dionice i udjele sukladno pozitivnim propisima Republike Hrvatske, uključujući i pravila o državnim potporama, da će se prije stjecanja dionica i udjela izvršiti procjena njihove vrijednosti te nadležno tijelo koje donosi odluku o stjecanju dionica i udjela.
VI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Uz članke 47. do 48.
Propisuje da stupanjem na snagu ove Uredbe prestaje važiti Uredba o načinu prodaje dionica i poslovnih udjela (»Narodne novine«, broj 129/2013 i 66/2014) te da će se postupci započeti prema odredbama Zakona o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 94/2013, 18/2016 i 89/2017) dovršit sukladno odredbama Uredbe o načinu prodaje dionica i poslovnih udjela (»Narodne novine«, broj 129/2013 i 66/2014).
UREDBA O POSTUPCIMA I METODAMA KOJI PRETHODE SKLAPANJU PRAVNIH POSLOVA RASPOLAGANJA DIONICAMA I UDJELIMA U VLASNIŠTVU REPUBLIKE HRVATSKE
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 1.
Ovom Uredbom uređuju se postupci i metode koji prethode sklapanju pravnih poslova raspolaganja dionicama i udjelima  rgovačkih društava čiji su imatelji Republika Hrvatska, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje te Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, ako ih je stekla u postupku sanacije i privatizacije banaka, te stjecanje dionica i udjela sukladno pozitivnim propisima Republike Hrvatske, uključujući i pravila o državnim potporama.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 2.
Načini raspolaganja dionicama i udjelima iz članka 1. ove Uredbe su:
– prodaja dionica i udjela,
– druga raspolaganja dionicama i udjelima poput zalaganja dionica i udjela, fiducijarnog prijenosa vlasništva dionica i udjela, darovanja dionica i udjela, zamjena dionica i udjela, i sličnih pravnih radnji radi drugih stvarnopravnih i statusnopravnih raspolaganja dionicama i udjelima.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 3.
(1) Načini prodaje dionica su:
– javna ponuda,
– javno nadmetanje,
– javno prikupljanje ponuda,
– ponuda dionica na uređenom tržištu kapitala,
– prihvat ponude u postupku preuzimanja dioničkih društava,
– istiskivanje manjinskih dioničara,
– prijenos dionica u postupku povlačenja dionica s uvrštenja na uređenom tržištu kapitala,
– neposredna prodaja.
(2) Prodaja dionica može se provesti i kombinacijom više načina prodaje iz stavka 1. ovog članka.
(3) Načini prodaje udjela su:
– javno nadmetanje,
– javno prikupljanje ponuda,
– izravna ponuda za kupnju članovima društva u slučaju postojanja prava prvokupa,
– neposredna prodaja.
(4) Prodaja udjela može se provesti i kombinacijom više načina prodaje iz stavka 3. ovog članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 4.
Prodaja dionica i udjela iz članka 1. ove Uredbe provodi se u skladu sa Zakonom o upravljanju državnom imovinom (Narodne novine broj: 52/2018, u daljnjem tekstu: Zakon), ovom Uredbom i drugim pozitivnim propisima Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 5.
(1) Prije raspolaganja dionicama i udjelima, izvršiti će se procjena njihove vrijednosti sukladno posebnim propisima kojima se uređuje područje procjene, neovisno o načinu i namjeri raspolaganja.
(2) Procjenu vrijednosti dionica i udjela pravnih osoba od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku obavlja osoba koja je za to ovlaštena posebnim propisima i odlukom ministra nadležnog za poslove državne imovine.
(3) Procjenu vrijednosti dionica i udjela pravnih osoba koje nisu uvrštene na listu pravnih osoba od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku obavlja:
– osoba koja ima odobrenje za obavljanje poslova savjetovanja o strukturi kapitala, poslovnim strategijama i srodnim pitanjima, kao i savjetovanja i usluga vezanih uz spajanja i stjecanja udjela u društvima sukladno propisima koji uređuju tržište kapitala kada dionice ili udjeli u temeljnom kapitalu društva predstavljaju udio veći od 25%, i koja je ovlaštena odlukom ravnatelja Centra za restrukturiranje i prodaju (u daljnjem tekstu: Centar),
– Centar, kada dionice ili udjeli u temeljnom kapitalu društva predstavljaju udio do 25%, ili kada dionice ili udjeli u temeljnom kapitalu društva predstavljaju udio veći od 25%, ako su troškovi procjene u nesrazmjeru s vrijednošću raspoložive imovine društva, ili ako troškovi procjene premašuju polovicu knjigovodstvene vrijednosti društva.
(4) Osoba iz stavka 3. podstavka 1. ovog članka mora ispunjavati sljedeće uvjete:
– da ima najmanje dva stalno zaposlena investicijska savjetnika, koji na temelju odobrenja HANFE, obavljaju poslove iz stavka 3. podstavka 1. ovog članka,
– da investicijski savjetnici iz podstavka 1. ovog stavka imaju najmanje 2 (dvije) godine iskustva na poslovima investicijskog savjetnika, nakon stjecanja ovlaštenja HANFE,
– da ima reference u obavljanju istih i/ili srodnih poslova.
(5) Iznimno od odredbe stavka 3. ovog članka, Centar nema obvezu izvršiti procjenu vrijednosti kada se dionice prodaju na uređenom tržištu kapitala.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 6.
(1) Centar procjenjuje vrijednost dionica i udjela koji su predmet raspolaganja radi određivanja početne cijene za raspolaganje dionicama i udjelima primjenom pojedinih, ili kombinacijom sljedećih metoda procjene:
– temeljem knjigovodstvene vrijednosti,
– temeljem vrijednosti nekretnina,
– temeljem poslovanja društva (EBITDA),
– temeljem tržišne vrijednosti dionica uvrštenih na uređenom tržištu kapitala.
(2) Kada Centar nije u mogućnosti procijeniti vrijednost dionica i udjela koji su predmet raspolaganja sukladno stavku 1. ovog članka (npr. nedostatak relevantne dokumentacije), početna cijena dionica i udjela odredit će se prema njihovoj nominalnoj vrijednosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 7.
(1) Ako se postupak prodaje ili drugog raspolaganja državnom imovinom u obliku dionica i udjela ponavlja jer u prvom postupku raspolaganja nije pristigla niti jedna valjana ponuda, početna cijena ili naknada može se sniziti u odnosu na cijenu ili naknadu iz prvog postupka raspolaganja sukladno mišljenju ovlaštene osobe koja je obavljala procjenu vrijednosti dionica i udjela.
(2) Ako se postupak prodaje ili drugog raspolaganja državnom imovinom u obliku dionica i udjela i nakon njegova drugog ponavljanja dovrši bez uspjeha, navedenom državom imovinom neće se raspolagati prije ponovne procjene njezine tržišne vrijednosti.
(3) Procjenu iz stavka 2. ovoga članka ne može obaviti osoba koja je izvršila prvu procjenu.
(4) Odluku o postotku sniženja početne cijene ili naknade u ponovljenim postupcima prodaje donosi ono tijelo koje je donijelo odluku o prvom postupku prodaje ili drugog raspolaganja.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 8.
Odluku o pokretanju postupka raspolaganja, načinu raspolaganja, uvjetima i početnoj cijeni, ovisno o procijenjenoj vrijednosti dionica i udjela donosi:
– ministar nadležan za poslove državne imovine za dionice i udjele pravnih osoba od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, čija je procijenjena vrijednost niža ili jednaka novčanom iznosu od 7.500.000,00 kuna,
– Vlada Republike Hrvatske na prijedlog Ministarstva državne imovine za dionice i udjele pravnih osoba od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, čija je procijenjena vrijednost viša od novčanog iznosa od 7.500.000,00 kuna,
– ravnatelj Centra za dionice i udjele koje nisu uvrštene na listu pravnih osoba od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, a čija je procijenjena vrijednost niža ili jednaka iznosu od 1.000.000,00 kuna,
– Upravno vijeće Centra, na prijedlog ravnatelja Centra, za dionice i udjele koje nisu uvrštene na listu pravnih osoba od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, a čija je procijenjena vrijednost viša od novčanog iznosa od 1.000.000,00 kuna.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
II. PRODAJA DIONICA
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
JAVNA PONUDA
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 9.
(1) Javna ponuda dionica se provodi kao javni poziv na kupnju, upućen neodređenom krugu osoba, prema unaprijed objavljenim uvjetima, u skladu s odredbama propisa koji uređuju tržište kapitala, a koje se odnose na ponudu vrijednosnih papira javnosti.
(2) Odluku o sudjelovanju u postupku javne ponude dionica donosi nadležno tijelo sukladno odredbama članka 8. ove Uredbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
JAVNO NADMETANJE
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 10.
(1) Javno nadmetanje provodi se kao javni poziv upućen neodređenom krugu osoba koji će putem usmene javne dražbe ostvariti interes za kupnju ponuđenih dionica.
(2) Javnim nadmetanjem prodaju se dionice trgovačkih društava kojima se nije trgovalo na uređenom tržištu kapitala u posljednja 24 mjeseca prije donošenja odluke o prodaji i za koje se, osim obveze plaćanja kupovne cijene, ne traži ispunjenje drugih obveza, ili kada tako odluči nadležno tijelo sukladno odredbama članka 8. ove Uredbe.
(3) Radi određivanja početne cijene za prodaju dionica u postupku javnog nadmetanja, izvršit će se procjena vrijednosti dionica sukladno odredbama članaka 5. i 6. ove Uredbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 11.
(1) Javno nadmetanje se organizira i provodi sukladno odluci o prodaji dionica javnim nadmetanjem koju donosi nadležno tijelo sukladno odredbama članka 8. ove Uredbe, nakon izvršene procjene vrijednosti dionica trgovačkog društva.
(2) Odluka iz stavka 1. ovog članka, između ostalog, sadrži:
– naziv i sjedište trgovačkog društva čije se dionice prodaju,
– količina i početna cijena dionica koje su predmet javnog nadmetanja te postotak udjela ponuđenog paketa dionica u temeljnom kapitalu društva,
– cjenovni korak nadmetanja,
– rok za podnošenje prijave za sudjelovanje u javnom nadmetanju,
– odredbu o obvezi uplate jamčevine u iznosu od 10% početne cijene dionica,
– mjesto i vrijeme održavanja javnog nadmetanja,
– odredba da najbolji ponuditelj koji odustane od kupnje gubi pravo na povrat jamčevine,
– odredba o pravu Prodavatelja da odustane od prodaje u svako doba prije održavanja javnog nadmetanja, ali najkasnije 3 radna dana prije održavanja javnog nadmetanja, a odustanak će biti objavljen u najmanje jednom od visokotiražnih domaćih dnevnih listova, te na web stranici Prodavatelja.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 12.
(1) Cjenovni korak nadmetanja određuje se zaokruživanjem na više, za nadmetanje prema »gore« (podizanjem cijene na više), kako slijedi:
– korak povećanja cijene u visini od 1% utvrđuje se za početnu cijenu paketa do 100.000,00 kuna, ali korak ne može biti niži od 100,00 kuna;
– korak povećanja cijene u visini od 0,5% utvrđuje se za početnu cijenu paketa od 100.001,00 kuna do 1.000.000,00 kuna, ali korak ne može biti niži od 1.000,00 kuna;
– korak povećanja cijene u visini od 0,1% utvrđuje se za početnu cijenu paketa od 1.000.001,00 kuna i više, ali korak ne može biti niži od 5.000,00 kuna.
(2) Cjenovni korak nadmetanja iz stavka 1. ovog članka zaokružuje se na višekratnik broja 100 (sto).
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 13.
(1) Javni poziv za prodaju dionica u postupku javnog nadmetanja objavit će u najmanje jednom od visokotiražnih domaćih dnevnih listova, te na web stranici Prodavatelja.
(2) Javni poziv za sudjelovanje u postupku prodaje dionica javnim nadmetanjem sadrži podatke iz odluke o prodaji dionica javnim nadmetanjem kako je to navedeno u članku 11. ove Uredbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 14.
(1) Prijava za sudjelovanje u postupku javnog nadmetanja podnosi se putem Obrasca dostupnog na web stranici Prodavatelja najkasnije 7 radnih dana prije dana održavanja javnog nadmetanja.
(2) Postupak javnog nadmetanja provodi Povjerenstvo za provedbu postupka javnog nadmetanja, imenovano do strane Prodavatelja, koje sastavlja izvješće o provedenom postupku javnog nadmetanja, temeljem kojeg se sklapa ugovor o prodaji i prijenosu dionica te daje nalog za povrat uplaćene jamčevine neuspješnim kupcima.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 15.
(1) Najboljim ponuditeljem smatra se ponuditelj koji prihvati najvišu iskličnu cijenu.
(2) Ukoliko najvišu iskličnu cijenu prihvati više ponuditelja istovremeno, od kojih niti jedan ne prihvati povećanje cijene za sljedeći cjenovni korak utvrđen člankom 12. ove Uredbe, javno nadmetanje će se nastaviti uz izmijenjeni korak povećanja cijene na način da se osnovni korak povećanja cijene podijeli sa brojem 10.
(3) Najbolji ponuditelj dužan je sklopiti ugovor o prodaji i prijenosu dionica u roku od 3 radna dana od dana održavanja javnog nadmetanja.
(4) U slučaju odustanka najboljeg ponuditelja od sklapanja ugovora o prodaji i prijenosu dionica ili u slučaju da isti ne plati ugovorenu kupovnu cijenu u roku, najboljim ponuditeljem smatrat će se ponuditelj koji je prihvatio sljedeću najvišu iskličnu cijenu.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 16.
Prodavatelj ima pravo zadržati uplaćenu jamčevinu u slučaju da najbolji ponuditelj, koji je uplatio jamčevinu, odustane od sklapanja ugovora o prodaji i prijenosu dionica ili u slučaju da isti ne plati ugovorenu kupovnu cijenu u roku.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 17.
(1) Najbolji ponuditelj dužan je kupovnu cijenu platiti jednokratno u roku od 3 radna dana od dana sklapanja ugovora o prodaji i prijenosu dionica.
(2) Danom uplate kupovne cijene smatra se dan kada je uplata evidentirana na računu Prodavatelja.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 18.
(1) Nakon provedbe javnog nadmetanja najboljem ponuditelju jamčevina se uračunava u kupovnu cijenu.
(2) Ostalim ponuditeljima uplaćena jamčevina bit će vraćena u roku od 15 radnih dana od dana održavanja javnog nadmetanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 19.
U slučaju bezuspješne provedbe postupka javnog nadmetanja, može se organizirati novo javno nadmetanje sukladno članku 7. ove Uredbe, ili se može donijeti odluka o promijeni načina raspolaganja.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
JAVNO PRIKUPLJANJE PONUDA
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 20.
(1) Javno prikupljanje ponuda provodi se kao javni poziv upućen neodređenom krugu osoba za dostavu pisanih obvezujućih ponuda za kupnju dionica u skladu sa odredbama propisa kojima se uređuje tržište kapitala.
(2) Javnim prikupljanjem ponuda prodaju se dionice u slučaju kada se, osim obveze plaćanja kupovne cijene, traži ispunjenje i drugih obveza, ili kada tako odluči nadležno tijelo sukladno odredbama članka 8. ove Uredbe.
(3) Radi određivanja početne cijene za prodaju dionica u postupku javnog prikupljanja ponuda, izvršit će se procjena vrijednosti dionica sukladno odredbama članaka 5. i 6. ove Uredbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 21.
(1) Javno prikupljanje ponuda se organizira i provodi sukladno odluci o prodaji dionica javnim prikupljanjem ponuda koju donosi nadležno tijelo sukladno odredbama članka 8. ove Uredbe nakon izvršene procjene vrijednosti dionica trgovačkog društva.
(2) Odluka iz stavka 1. ovog članka, između ostalog, sadrži:
– naziv i sjedište trgovačkog društva čije se dionice prodaju,
– količina i početna cijena dionica koje su predmet javnog prikupljanja ponuda te postotak udjela ponuđenog paketa dionica u temeljnom kapitalu društva,
– popis eventualno drugih obveza čije se ispunjenje traži,
– odredba o obveznom otkupu ponudbene dokumentacije,
– rok za podnošenje obvezujuće ponude,
– visina ponudbenog jamstva (bankarska garancija poznate domaće ili strane banke odnosno uplata jamčevine na račun Prodavatelja)
– odredba o pravu Prodavatelja da nije obvezan prihvatiti niti jednu pristiglu ponudu.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 22.
(1) Javni poziv za dostavu obvezujućih ponuda za kupnju dionica objavit će se u najmanje jednom od visokotiražnih domaćih dnevnih listova, te na web stranici Prodavatelja.
(2) Javni poziv za dostavu obvezujuće ponude sadrži podatke iz odluke o prodaji dionica javnim prikupljanja ponuda kako je to navedeno u članku 21. ove Uredbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 23.
(1) Ponuditelj je dužan svojoj obvezujućoj ponudi priložiti ponudbeno jamstvo, koje može biti u obliku ponudbene bankarske garancije domaće ili strane banke, na iznos određen odlukom o prodaji dionica javnim prikupljanjem ponuda, ili uplatiti iznos u novcu na račun Prodavatelja.
(2) Ponudbeno jamstvo iz stavka 1. ovog članka utvrđuje se u visini 2% od početne cijene dionica, ali ne manje od 500.000,00 kuna.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 24.
(1) Povjerenstvo imenovano od strane Prodavatelja otvara sve pristigle ponude, odbacuje nepotpune ponude i sastavlja zapisnik o javnom otvaranju.
(2) Nakon što Povjerenstvo obavi poslove iz stavka 1. ovog članka, stručne službe izrađuju Izvješće o provedenom postupku javnog prikupljanja ponuda te rade analizu zaprimljenih obvezujućih i valjanih ponuda.
(3) Najboljim ponuditeljem smatra se ponuditelj koji ponudi najvišu cijenu i obvezuje se ispuniti druge obveze čije se ispunjenje traži.
(4) Najboljem ponuditelju koji je odustao od svoje obvezujuće ponude ili nije uplatio kupovnu cijenu u ugovorenom roku naplatit će se ponudbeno jamstvo.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 25.
(1) Ugovor o prodaji i prijenosu dionica s najboljim ponuditeljem sklopit će se u roku od 30 dana od dana donošenja odluke o odabiru najboljeg ponuditelja, a koji rok se može produžiti odlukom Prodavatelja zbog nastalih objektivnih razloga, na koje najbolji ponuditelj nije utjecao niti je mogao utjecati.
(2) Kupac je obvezan platiti kupovnu cijenu za dionice koje su predmet prodaje, jednokratno, u roku od 15 dana od dana sklapanja ugovora o prodaji i prijenosu dionica.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 26.
U slučaju bezuspješne provedbe postupka javnog prikupljanja ponuda, može se organizirati novo javno prikupljanje ponuda sukladno odredbama članka 7. ove Uredbe, ili se može donijeti odluka o promjeni načina raspolaganja.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
PONUDA DIONICA NA UREĐENOM TRŽIŠTU KAPITALA
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 27.
(1) Na uređenom tržištu kapitala prodaju se dionice trgovačkih društava čijim dionicama se trgovalo na uređenom tržištu kapitala u posljednja 24 mjeseca prije donošenja odluke o prodaji.
(2) Prodaja dionica na uređenom tržištu kapitala obavlja se putem ovlaštenog investicijskog društva.
(3) Na uređenom tržištu kapitala dionice se mogu prodavati putem trgovine unutar knjige ponuda i/ili van knjige ponuda sukladno važećim Pravilima Zagrebačke burze.
(4) Izbor ovlaštenog investicijskog društva iz stavka 2. ovog članka vrši se na temelju javno objavljenog natječaja.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 28.
(1) Početna cijena dionica koje se prodaju na uređenom tržištu kapitala je zadnja poznata prosječna dnevna cijena na uređenom tržištu kapitala, objavljena na web stranicama Zagrebačke burze, prije davanja naloga ovlaštenom investicijskom društvu.
(2) U slučaju da se u roku od 5 trgovinskih dana ne realizira prodaja dionica po utvrđenoj početnoj cijeni iz stavka 1. ovog članka, svakih 5 trgovinskih dana može se vršiti korekcija cijene na niže.
(3) Korekcije cijene na niže sukladno odredbi stavka 2. ovog članka vrši se sukladno ponudi i potražnji na tržištu, smanjenjem početne cijene za po maksimalno 3%, ukoliko se radi o likvidnim dionicama kojima se trgovalo u posljednja 3 mjeseca prije donošenja odluke o prodaji, odnosno za po maksimalno 6%, ukoliko se radi o nelikvidnim dionicama kojima se nije trgovalo u posljednja 3 mjeseca prije donošenja odluke o prodaji.
(4) Korekcija cijene na niže sukladno odredbi iz stavka 3. ovog članka vrši se do konačne prodaje dionica, ili promjene načina raspolaganja.
(5) Odluku o prodaji dionica na uređenom tržištu kapitala donosi nadležno tijelo sukladno odredbama članka 8. ove Uredbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
PRIHVAT PONUDE U POSTUPKU PREUZIMANJA DIONIČKIH DRUŠTAVA
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 29.
(1) Prihvat ponude u postupku preuzimanja dioničkih društava koristi se kao način prodaje dionica u slučajevima predviđenim odredbama propisa koji uređuju preuzimanje dioničkih društava.
(2) Odluku o prihvatu ponude iz stavka 1. ovog članka donosi nadležno tijelo sukladno odredbama članka 8. ove Uredbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
ISTISKIVANJE MANJINSKIH DIONIČARA
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 30.
(1) Prijenos dionica manjinskih dioničara koristi se u slučajevima predviđenim odredbama propisa koji uređuju trgovačka društva.
(2) Radi ocjene primjerenosti iznosa otpremnine koju je odredio glavni dioničar, u slučaju iz stavka 1. ovog članka, može se angažirati ovlaštena osoba iz članka 5. ove Uredbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
PRIJENOS DIONICA U POSTUPKU POVLAČENJA DIONICA S UVRŠTENJA NA UREĐENOM TRŽIŠTU KAPITALA
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 31.
(1) Prijenos dionica u postupku povlačenja dionica s uvrštenja na uređenom tržištu kapitala provodi se sukladno odredbama propisa kojima se uređuje tržišta kapitala.
(2) Na skupštini trgovačkog društva, u slučaju opravdanosti, može se glasovati protiv povlačenja dionica s uvrštenja na uređenom tržištu.
(3) Radi ocjene opravdanosti donošenja odluke o načinu glasanja o povlačenju dionica s uvrštenja na uređenom tržištu, može se angažirati ovlaštena osoba iz članka 5. ove Uredbe.
(4) Odluku o načinu glasanja o povlačenju dionica s uvrštenja na uređenom tržištu kapitala donosi nadležno tijelo sukladno odredbama članka 8. ove Uredbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
NEPOSREDNA PRODAJA
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 32.
(1) Neposredna prodaja dionica može se provesti kada na dva uzastopna postupka prodaje dionica javnim nadmetanjem ili javnim prikupljanjem ponuda nije zaprimljena niti jedna valjana ponuda.
(2) U slučaju iz stavka 1. ovog članka mogu se kontaktirati predstavnici trgovačkog društva čije su dionice predmet prodaje, drugi dioničari te zaposlenici društva čije su dionice predmet prodaje, potencijalni investitori koji su ranije iskazali interes za društva u srodnoj djelatnosti i po potrebi drugi potencijalno zainteresirani radi pokretanja postupka neposredne prodaje.
(3) Nakon što potencijalni kupci iz stavka 2. ovog članka pisanim putem iskažu interes za sudjelovanje u postupku neposredne prodaje, izvršit će se procjena vrijednosti dionica sukladno odredbama članaka 5. i 6. ove Uredbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 33.
(1) Neposredna prodaja se organizira i provodi sukladno odluci o prodaji dionica neposrednom prodajom koju donosi nadležno tijelo sukladno odredbama članka 8. ove Uredbe nakon izvršene procjene vrijednosti dionica trgovačkog društva.
(2) Odluka iz stavka 1. ovog članka, između ostalog, sadrži:
– naziv i sjedište trgovačkog društva čije se dionice prodaju,
– količina i početna cijena dionica koje su predmet neposredne prodaje te postotak udjela ponuđenog paketa dionica u temeljnom kapitalu društva,
– cjenovni korak nadmetanja,
– rok za podnošenje prijave za sudjelovanje u postupku neposredne prodaje,
– visina jamčevine,
– mjesto i vrijeme održavanja postupka neposredne prodaje,
– odredba da najbolji kupac koji odustane od kupnje gubi pravo na povrat jamčevine,
– odredba o pravu Prodavatelja da odustane od prodaje u svako doba prije održavanja postupka neposredne prodaje, ali najkasnije 24 sata prije održavanja postupka neposredne prodaje.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 34.
Svi potencijalni kupci iz članka 32. stavka 3. ove Uredbe pozivaju se pisanim putem da pristupe postupku neposredne prodaje, a koji poziv sadrži podatke iz odluke iz članka 33. stavka 2. ove Uredbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 35.
(1) Postupak neposredne prodaje je postupak u kojem se potencijalni kupci nadmeću za kupnju ponuđenih dionica na način da se provodi postupak diskontiranja utvrđene početne cijene, tzv. nadmetanje prema »dolje« sniženjem početne cijene za cjenovni korak nadmetanja.
(2) Cjenovni korak nadmetanja određuje se zaokruživanjem na više, kao višekratnik broja 100, za nadmetanje prema »dolje« (sniženje cijene), kako slijedi:
– korak sniženja cijene u visini od 1% utvrđuje se za početnu cijenu paketa do 100.000,00 kuna, ali korak ne može biti niži od 100,00 kuna;
– korak sniženja cijene u visini od 0,5% utvrđuje se za početnu cijenu paketa od 100.001,00 kuna do 1.000.000,00 kuna, ali korak ne može biti niži od 1.000,00 kuna;
– korak sniženja cijene u visini od 0,1% utvrđuje se za početnu cijenu paketa od 1.000.001,00 kuna i više, ali korak ne može biti niži od 5.000,00 kuna.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 36.
(1) Postupku neposredne prodaje mogu pristupiti samo potencijalni kupci koji prijave sudjelovanje u postupku i izvrše uplatu jamčevine. Jamčevina iznosi 10% početne cijene dionica i mora biti evidentirana na računu Prodavatelja najkasnije 3 dana prije održavanja postupka neposredne prodaje.
(2) Prijava za sudjelovanje u postupku neposredne prodaje podnosi se Prodavatelju putem Obrasca dostupnog na web stranici Prodavatelja najkasnije 7 radnih dana prije održavanja postupka neposredne prodaje .
(3) Prodavatelj ima pravo zadržati uplaćenu jamčevinu u slučaju da potencijalni kupac, koji je uplatio jamčevinu, odustane od kupnje, a odustanak od sudjelovanja u postupku neposredne prodaje ne prijavi Prodavatelju pisanim putem najkasnije 24 sata prije održavanja postupka neposredne prodaje.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 37.
(1) Najboljim kupcem smatra se kupac koji prihvati najvišu iskličnu cijenu dionica.
(2) Ukoliko najvišu iskličnu cijenu prihvati više kupaca istovremeno, postupak neposredne prodaje nastavit će se na način da se sa navedenim kupcima započinje postupak povećanja prihvaćene isklične cijene.
(3) U slučaju iz stavka 2. ovog članka, cjenovni korak nadmetanja za postupak povećanja prihvaćene isklične cijene iznosi 10% utvrđenog cjenovnog koraka iz članka 35. stavka 2. ove Uredbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 38.
(1) Kupac koji prihvati najvišu iskličnu cijenu dužan je sklopiti ugovor o prodaji i prijenosu dionica u roku od 3 radna dana od dana održavanja postupka neposredne prodaje.
(2) Kupac iz stavka 1. ovog članka dužan je kupovnu cijenu platiti jednokratno u roku od 3 radna dana od dana sklapanja ugovora o prodaji i prijenosu dionica, u koju cijenu se uračunava uplaćena jamčevina.
(3) Ostalim potencijalnim kupcima vraća se uplaćena jamčevina u roku od 15 radnih dana od dana održavanja neposredne prodaje.
(4) Prodavatelj ima pravo zadržati uplaćenu jamčevinu u slučaju da kupac odustane od sklapanja ugovora o prodaji i prijenosu dionica ili u slučaju da isti ne plati ugovorenu kupovnu cijenu u roku.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 39.
(1) Postupak neposredne prodaje provodi Povjerenstvo za provedbu postupka neposredne prodaje, imenovano od strane Prodavatelja koje sastavlja izvješće o provedenom postupku temeljem kojeg se sklapa ugovor o prodaji i prijenosu dionica te daje nalog za povrat uplaćene jamčevine neuspješnim kupcima.
(2) Prodavatelj može, kada to ocijeni opravdanim, odrediti najnižu cijenu ispod koje se dionice ne mogu prodati u postupku neposredne prodaje. Utvrđena najniža cijena predstavlja poslovnu tajnu, ne objavljuje se javno već se u zatvorenoj omotnici predaje predsjedniku Povjerenstva na početku postupka neposredne prodaje.
(3) U slučaju iz stavka 2. ovog članka, predsjednik Povjerenstva prekida postupak neposredne prodaje ukoliko nitko od prisutnih potencijalnih kupaca nije prihvatio najnižu cijenu iz stavka 2. ovog članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 40.
U slučaju bezuspješne provedbe postupka neposredne prodaje, može se organizirati nova neposredna prodaja sukladno članku 7. ove Uredbe ili se može donijeti odluka o promijeni načina raspolaganja.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
III. PRODAJA UDJELA
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
JAVNO NADMETANJE
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 41.
(1)Javno nadmetanje provodi se kao javni poziv upućen neodređenom ili određenom krugu osoba, koje će putem usmene javne dražbe ostvariti interes za kupnju ponuđenih udjela.
(2) Javnim nadmetanjem prodaju se udjeli u društvima s ograničenom odgovornošću za koje se, osim obveze plaćanja kupovne cijene, ne traži ispunjenje drugih obveza, ili kada tako odluči nadležno tijelo sukladno odredbama članka 8. ove Uredbe.
(3) Javno nadmetanje za prodaju udjela u društvima s ograničenom odgovornošću provodit će se uz odgovarajuću primjenu članaka 10. do 19. ove Uredbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
JAVNO PRIKUPLJANJE PONUDA
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 42.
(1) Javno prikupljanje ponuda provodi se kao javni poziv upućen neodređenom ili određenom krugu osoba za dostavu pisanih ponuda za kupnju udjela.
(2) Javnim prikupljanjem ponuda prodaju se udjeli u društvima s ograničenom odgovornošću u slučaju kada se, osim obveze plaćanja kupovne cijene, traži ispunjenje i drugih obveza, ili kada tako odluči nadležno tijelo sukladno odredbama članka 8. ove Uredbe.
(3) Javno prikupljanje ponuda za prodaju udjela u društvima s ograničenom odgovornošću provodit će se uz odgovarajuću primjenu članaka 20. do 26. ove Uredbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
IZRAVNA PONUDA ZA KUPNJU ČLANOVIMA DRUŠTVA U SLUČAJU POSTOJANJA PRAVA PRVOKUPA
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 43.
(1) Izravna ponuda za kupnju udjela društva s ograničenom odgovornošću provest će se samo ako je aktom o osnivanju društva ugovoreno pravo prvokupa, u kojem slučaju se izravna ponuda podnosi ostalim članovima društva sukladno odredbama akta o osnivanju društva.
(2) Postupak prodaje udjela društva s ograničenom odgovornošću čijim je aktom o osnivanju društva ugovoreno pravo prvokupa, a koji postupak je započeo sukladno odredbama članaka 41. ili 42. ove Uredbe, zastati će nakon izbora najboljeg ponuditelja.
(3) Kupovna cijena, rok plaćanja i ostali uvjeti koje je ponudio najbolji ponuditelj biti će sastavni dio izravne ponude koja se podnosi ostalim članovima društva sukladno odredbama akta o osnivanju društva.
(4) Postupak iz stavka 2. ovog članka miruje do proteka roka predviđenog aktom o osnivanju društva za prihvat ponude članovima društva za kupnju po pravu prvokupa ili, ako rok nije predviđen aktom o osnivanju društva, do proteka roka od 30 (trideset) dana za prihvat ponude.
(5) U slučaju prihvaćanja izravne ponude za kupnju udjela korištenjem prava prvokupa od strane ostalih članova društva, Prodavatelj će sklopiti ugovor o prodaji i prijenosu udjela sukladno pravu prvokupa.
(6) U slučaju neprihvaćanja izravne ponude za kupnju udjela korištenjem prava prvokupa od strane ostalih članova društva, Prodavatelj će sklopiti ugovor o prodaji i prijenosu udjela sa najboljim ponuditeljem iz postupka započetog sukladno odredbama članaka 41. ili 42. ove Uredbe.
(7) Ukoliko u postupku prodaje udjela društva s ograničenom odgovornošću sukladno odredbama članaka 41. i 42. ove Uredbe, čijim je aktom o osnivanju društva ugovoreno pravo prvokupa, nije zaprimljena niti jedna valjana ponuda, izvršiti će se izravna ponuda članovima društva po procijenjenoj vrijednosti udjela.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
NEPOSREDNA PRODAJA
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 44.
(1) Neposredna prodaja udjela društva s ograničenom odgovornošću može se provesti kada na dva uzastopna postupka prodaje javnim nadmetanjem ili javnim prikupljanjem ponuda nije zaprimljena niti jedna valjana ponuda. U ovom slučaju početna cijena će se utvrditi sukladno odredbama članaka 5. i 6. ove Uredbe.
(2) Neposredna prodaja udjela društva s ograničenom odgovornošću provodit će se uz odgovarajuću primjenu članaka 32. do 40. ove Uredbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
IV. DRUGA RASPOLAGANJA DIONICAMA I UDJELIMA
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 45.
(1) Druga raspolaganja dionicama i udjelima obuhvaćaju postupke poput zalaganja dionica i udjela, fiducijarnog prijenosa vlasništva dionica i udjela, darovanja dionica i udjela, zamjena dionica i udjela i sličnih pravnih radnji radi drugih stvarnopravnih i statusnopravnih raspolaganja dionicama i udjelima.
(2) Prije raspolaganja dionicama i udjelima na način iz stavka 1. ovog članka, izvršiti će se procjena njihove vrijednosti sukladno odredbama članaka 5. i 6. ove Uredbe, osim u slučaju kada Zakonom ili drugim posebnim propisom nije propisana obveza procjene vrijednosti dionica i udjela.
(3) Odluku o drugim raspolaganjima dionicama i udjelima, sukladno odredbama članaka 28., 29. ili 30. Zakona, donosi ministar nadležan za poslove državne imovine, Vlada Republike Hrvatske ili ovlašteno tijelo Centra, osim ako posebnim propisom nije drukčije određeno.
(4) Postupak drugog načina raspolaganja dionicama i udjelima, različitim od prodaje, provodi se u skladu sa Zakonom, ovom Uredbom i drugim pozitivnim propisima Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
V. STJECANJE DIONICA I UDJELA
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 46.
(1) Republika Hrvatska može stjecati dionice i udjele sukladno pozitivnim propisima Republike Hrvatske, uključujući i pravila o državnim potporama.
(2) Prije stjecanja dionica i udjela, izvršiti će se procjena njihove vrijednosti sukladno odredbama članaka 5. i 6. ove Uredbe.
(3) Odluku o stjecanju dionica i udjela donosi ministar nadležan za poslove državne imovine, Vlada Republike Hrvatske ili ovlašteno tijelo Centra, primjenjujući na odgovarajući način odredbe članaka 22., 23., 28. ili 29. Zakona, osim ako posebnim propisom nije drukčije uređeno.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
VI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 47.
Danom stupanja na snagu ove Uredbe prestaje važiti Uredba o načinu prodaje dionica i poslovnih udjela (»Narodne novine«, broj 129/2013 i 66/2014).
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Članak 48.
Ova Uredba stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
OBRAZLOŽENJE
Pravna osnova za donošenje Uredbe o načinima raspolaganja dionicama i udjelima
Člankom 72., stavkom 1. Zakona o upravljanju državnom imovinom (NN 52/2018) (dalje u tekstu: Zakon), između ostalog, propisano je da će Vlada Republike Hrvatske u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu Zakona donijeti uredbu iz članka 35. Zakona.
Člankom 35. Zakona propisano je da postupke i metodologije koji prethode sklapanju pravnih poslova raspolaganja dionicama i udjelima koji su predmet uređenja ovog Zakona uređuje Vlada Republike Hrvatske uredbom.
Sukladno odredbama gore navedenih članaka Zakona, izrađen je prijedlog Uredbe o načinima raspolaganja dionicama i udjelima (dalje u tekstu: Uredba).
Sadržaj prijedloga Uredbe
Uredbom se uređuju načini raspolaganja dionicama i udjelima trgovačkih društava čiji su imatelji Republika Hrvatska, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje te Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, ako ih je stekla u postupku sanacije i privatizacije banaka, te stjecanje dionica i udjela sukladno pozitivnim propisima Republike Hrvatske, uključujući i pravila o državnim potporama.
Obrazloženje odredbi predložene Uredbe
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Uz članak 1.
Određuje sadržaj Uredbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Uz članak 2.
Uređuju se načini raspolaganja dionicama i udjelima i to kao njihova prodaja ili drugi načini raspolaganja poput zalaganja dionica i udjela, fiducijarnog prijenosa vlasništva dionica i udjela, darovanja dionica i udjela, zamjena dionica i udjela, i sličnih pravnih radnji radi drugih stvarnopravnih i statusnopravnih raspolaganja dionicama i udjelima.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Uz članak 3.
Uređuje se koji su načini prodaje dionica i udjela.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Uz članak 4.
Poziva se na propise, sukladno kojima se provodi prodaja dionica i udjela.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Uz članke 5. do 7.
Uređuje se postupak pribavljanja procjene vrijednosti dionica i udjela, osobe ovlaštene za procjenu posebnim propisima i odlukom nadležnog tijela prodavatelja, pravo Centra da vrši procjenu kada dionice ili udjeli koji su predmet prodaje predstavljaju udio u temeljnom kapitalu društva do 25%, uvjete koje moraju ispunjavati osobe ovlaštene za procjenu, metode i način procjene kada procjenu vrši Centar, procjena vrijednosti dionica i udjela u slučaju kada se postupak prodaje dionica i udjela ponavlja jer u prvom postupku nije pristigla ni jedna valjana ponuda, ili kada niti u drugom ponovljenom postupku nije pristigla niti jedna valjana ponuda, kao i način donošenja odluke o postotcima sniženja početne cijene ili naknade.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Uz članak 8.
Određuje se tko donosi odluku o pokretanju postupka prodaje, načinu raspolaganja, uvjetima i početnoj cijeni ovisno o procijenjenoj vrijednosti dionica i udjela.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
II. PRODAJA DIONICA
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Uz članak 9.
Uređuje se prodaja dionica u postupku javne ponude, koja se provodi sukladno propisima koji uređuju tržište kapitala te se određuje tko donosi odluku o sudjelovanju u postupku javne ponude.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Uz članke 10. do 19.
Ovim člancima, između ostalog, propisuje se kada se dionice prodaju u postupku javnog nadmetanja, način pribavljanja procjene vrijednosti dionica, tko donosi odluku o pokretanju prodaje dionica u postupku javnog nadmetanja, sadržaj odluke, cjenovni korak u nadmetanju, način objave javnog poziva za prodaju dionica, sadržaj javnog poziva, prijava za sudjelovanje u postupku javnog nadmetanja, imenovanje Povjerenstva za provedbu postupka i njegov sadržaj rada i ovlasti, pravila o postupanju tijekom postupka javnog nadmetanja, način i rok sklapanja Ugovora, rok plaćanja kupovne cijene, jamčevina i dr.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Uz članke 20. do 26.
Ovim člancima, između ostalog, propisuje se kada se dionice prodaju u postupku javnog prikupljanja ponuda, način pribavljanja procjene vrijednosti dionica, tko donosi odluku o pokretanju prodaje dionica u ovom postupku i sadržaj odluke, način objave javnog poziva za dostavu obvezujućih ponuda i sadržaj javnog poziva, odredbe o ponudbenom jamstvu i njegovoj visini, imenovanje Povjerenstva za otvaranje pristiglih obvezujućih ponuda i njegov sadržaj rada i ovlasti, izvješće stručnih službi o provedenom postupku javnog prikupljanja ponuda, odredbe o kriterijima za izbor najboljeg ponuditelja, naplati ponudbenog jamstva, sklapanju ugovora o prodaji i prijenosu dionica i plaćanju kupovne cijene.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Uz članke od 27. do 28.
Propisuje se, između ostalog, kada se dionice prodaju na uređenom tržištu, način na koji se vrši prodaja, izbor ovlaštenog investicijskog društva, način određivanja početne cijene dionica, korekcija cijene nakon nerealizirane prodaje i nadležnost za donošenje odluke o prodaji na uređenom tržištu.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Uz članak 29.
Uređuje se prodaja dionica u postupku preuzimanja dioničkih društava, koja se provodi sukladno propisima koji uređuju preuzimanje dioničkih društava, te se određuje tko donosi odluku o prihvatu ponude.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Uz članak 30.
Uređuje se da se prijenos dionica manjinskih dioničara, kao način prodaje dionica koristi u slučajevima koji su propisani odredbama propisa koji uređuju trgovačka društva, te mogućnost angažiranja ovlaštene osobe za davanje ocjene primjerenosti otpremnine koju je odredio glavni dioničar.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Uz članak 31.
Propisuje se da se prijenos dionica u postupku povlačenja dionica sa uvrštenja na uređenom tržištu kapitala provodi sukladno odredbama propisa koji uređuju tržište kapitala, da se, u slučaju opravdanosti, može na skupštini trgovačkog društva glasovati protiv povlačenja dionica s uvrštenja na uređenom tržištu, mogućnost angažiranja ovlaštene osobe za davanje ocjene opravdanosti donošenja odluke o povlačenju dionica s uvrštenja na uređenom tržištu, te tko donosi odluku o načinu glasovanja o povlačenju dionica s uvrštenja na uređenom tržištu.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Uz članke 32. do 40.
Propisuje se, između ostalog, kada se može provesti ovaj postupak prodaje dionica, kome se upućuje ponuda za iskazivanje interesa za kupnju, procjena vrijednosti dionica, donošenje odluke o prodaji i njen sadržaj, način pozivanje potencijalnih kupaca da pristupe postupku neposredne prodaje dionica i sadržaj poziva, način provođenja postupka neposredne prodaje, cjenovni korak, odredbe o jamčevini, prijava za sudjelovanje u postupku, odredbe o najboljem kupcu i postupku u slučaju više najboljih kupaca, sklapanju ugovora, plaćanju kupovne cijene, povratu i zadržavanju jamčevine, odredbe o Povjerenstvu za provedbu postupka, sadržaju rada i ovlastima istog, odredbe o najnižoj cijeni te prekidu postupka neposredne prodaje.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
III. PRODAJA UDJELA
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Uz članak 41.
Uređuje se kada se provodi postupak javnog nadmetanja za prodaju udjela te se određuje da će se ovaj postupak prodaje udjela provoditi uz odgovarajuću primjenu članaka 10. do 19. ove Uredbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Uz članak 42.
Uređuje se kada se udjeli prodaju u postupku javnog prikupljanja ponuda, te se određuje da će se ovaj postupak prodaje udjela provoditi uz odgovarajuću primjenu članaka 20. do 26. ove Uredbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Uz članak 43.
Uređuje se kada se provodi izravna ponuda, kome se podnosi ista, način provođenja postupka, sklapanje ugovora o prodaji i prijenosu, kupovna cijena i rok plaćanja te u slučaju ne prihvaćanja izravne ponude od strane članova društva, drugi način prodaje udjela.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Uz članak 44.
Uređuje se kada se može provesti ovaj postupak prodaje udjela, način utvrđivanja početne cijene udjela te se određuje da će se postupak prodaje udjela neposrednom prodajom provoditi uz odgovarajuću primjenu članaka 32. do 40 ove Uredbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
IV. DRUGA RASPOLAGANJA DIONICAMA I UDJELIMA
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Uz članak 45.
Propisuje da druga raspolaganja dionicama i udjelima obuhvaćaju postupke poput zalaganja, fiducijarnog prijenosa vlasništva, darovanja i zamjene dionica i udjela te sličnih pravnih radnji radi drugih stvarnopravnih i statusnopravnih raspolaganja dionicama i udjelima, način procjene vrijednosti istih, nadležnost za donošenje odluke o drugim raspolaganjima te odredbu da se postupak drugog načina raspolaganja dionicama i udjelima provodi sukladno Zakonu i ovoj Uredbi te drugim pozitivnim propisima Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
V. STJECANJE DIONICA I UDJELA
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Uz članak 46.
Propisuje da Republika Hrvatska može stjecati dionice i udjele sukladno pozitivnim propisima Republike Hrvatske, uključujući i pravila o državnim potporama, da će se prije stjecanja dionica i udjela izvršiti procjena njihove vrijednosti te nadležno tijelo koje donosi odluku o stjecanju dionica i udjela.
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
VI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine
Uz članke 47. do 48.
Propisuje da stupanjem na snagu ove Uredbe prestaje važiti Uredba o načinu prodaje dionica i poslovnih udjela (»Narodne novine«, broj 129/2013 i 66/2014) te da će se postupci započeti prema odredbama Zakona o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske (»Narodne novine«, broj 94/2013, 18/2016 i 89/2017) dovršit sukladno odredbama Uredbe o načinu prodaje dionica i poslovnih udjela (»Narodne novine«, broj 129/2013 i 66/2014).
Komentirate u ime: Ministarstvo državne imovine