PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O AKVAKULTURI, S KONAČNIM PRIJEDLOGOM ZAKONA
Zagreb, listopad 2018.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O AKVAKULTURI
I.USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o izmjenama Zakona o akvakulturi sadržana je u članku 2. stavku 4. podstavku 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10 – pročišćeni tekst i 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II.OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU PREDLOŽENIM ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Ocjena stanja i osnovna pitanja koja se trebaju urediti Zakonom
Na sjednici održanoj 2. kolovoza 2018. godine Vlada Republike Hrvatske donijela je Zaključak KLASA: 022-03/18-07/355, URBROJ: 50301-25/06-18-2, kojim se prihvaća Prijedlog smanjenja broja agencija, zavoda, fondova, instituta, zaklada, trgovačkih društava i drugih pravnih osoba s javnim ovlastima, te se zadužuju nadležna tijela državne uprave za provedbu svih aktivnosti radi provedbe navedenog akta.
Na temelju navedenoga Zaključka, zadužuju se nadležna tijela državne uprave za provedbu svih aktivnosti radi realizacije smanjenja broja agencija, zavoda, fondova, instituta, zaklada, trgovačkih društava i drugih pravnih osoba s javnim ovlastima s rokom određenim do 1. siječnja 2019. godine. Nadležno tijelo za provedbu aktivnosti vezanih za prestanak rada Hrvatske poljoprivredno–šumarske savjetodavne službe (u daljnjem tekstu: Savjetodavna služba) je Ministarstvo poljoprivrede (u daljnjem tekstu: Ministarstvo)
Sukladno Zakonu o akvakulturi („Narodne novine“, br. 130/17) javnu savjetodavnu djelatnost u području akvakulture i poslove stručnog osposobljavanja za obavljanje djelatnosti akvakulture obavlja Savjetodavna služba kao javnu ovlast.
Predviđena rješenja i posljedice donošenja Zakona
Ovim zakonskim prijedlogom propisuje se nadležnost Ministarstva za obavljanje savjetodavne djelatnosti u području akvakulture i stručnog osposobljavanja za obavljanje djelatnosti akvakulture.
Predložene izmjene u skladu su s navedenim Zaključkom Vlade Republike Hrvatske.
Preuzimanjem djelatnika Savjetodavne službe sa stručnim kompetencijama za obavljanje navedenih poslova, u Ministarstvu će se stvoriti pretpostavke za stručno, učinkovito i racionalno obavljanje savjetodavne djelatnosti u području akvakulture i stručnog osposobljavanja za obavljanje djelatnosti akvakulture.
Prestankom rada Savjetodavne službe, te preuzimanjem poslova od strane Ministarstva, u skladu s navedenim Zaključkom Vlade Republike Hrvatske, racionalizira se sustav državne uprave u Republici Hrvatskoj te trošenje sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske.
III.OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za obavljanje poslova savjetodavne djelatnosti u području akvakulture i stručnog osposobljavanja za obavljanje djelatnosti akvakulture Ministarstvo preuzima opremu, sredstva i djelatnike Savjetodavne službe zatečene na preuzetim poslovima u skladu s posebnim propisom kojim će se urediti prestanak rada Savjetodavne službe. Stoga za navedene poslove nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu.
IV.PRIJEDLOG ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
Osnova za donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku je članak 204. Poslovnika Hrvatskog sabora („Narodne novine“, broj 81/13, 113/16, 69/17 i 29/18).
Navedenom odredbom propisano je da se Zakon, iznimno, može donijeti po hitnom postupku, kada to zahtijevaju osobito opravdani razlozi, koji u prijedlogu moraju biti posebno obrazloženi. Predlagatelj smatra da su racionalizacija ustrojstva državne uprave i racionalnije i učinkovitije trošenje sredstava državnog proračuna opravdani razlozi za donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku.
Ministarstvo je rokove za poduzimanje aktivnosti iz nadležnosti uskladilo s navedenim Zaključkom Vlade Republike Hrvatske od 2. kolovoza 2018. godine.
V.TEKST KONAČNOG PRIJEDLOGA ZAKONA, S OBRAZLOŽENJEM
Uz prijedlog za donošenje ovoga Zakona dostavlja se Konačni prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akvakulturi, s obrazloženjem.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O AKVAKULTURI
Članak 1.
U Zakonu o akvakulturi („Narodne novine“, br. 130/17)u članku 8. stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) Savjetodavnu djelatnost u području akvakulture, osim Ministarstva, mogu obavljati i fizičke i pravne osobe koje su registrirane za obavljanje takve djelatnosti sukladno posebnim propisima.“
Stavci 4. i 5. brišu se.
Dosadašnji stavci 6. do 12. postaju stavci 4. do 10.
Članak 2.
U članku 21. stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4) Osnovno stručno osposobljavanje za obavljanje djelatnosti akvakulture prema Programu stručnog osposobljavanja obavlja Ministarstvo o čemu izdaje potvrdu.“
U stavku 5. riječi „Savjetodavna služba“ zamjenjuju se riječju „Ministarstvo“.
Stavak 6. briše se.
Dosadašnji stavak 7. postaje stavak 6.
Članak 3.
Ovaj Zakon objavit će se u „Narodnim novinama“, a stupa na snagu 1. siječnja 2019.
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Ovim člankom mijenja se tekst odredbe članka 8. stavka 3. na način da se propisuje da savjetodavnu djelatnost u području akvakulture, osim Ministarstva, mogu obavljati i fizičke i pravne osobe registrirane za tu djelatnost. Na taj su način jednim stavkom obuhvaćene odredbe dosadašnjih stavaka 4. i 5., koji se brišu, te se propisuje da Ministarstvo umjesto Savjetodavne službe obavlja savjetodavnu djelatnost u području akvakulture. Zbog brisanja dva stavaka mijena se numeracija preostalih stavaka članka 8.
Uz članak 2.
Ovim člankom mijenja se tekst odredbe članka 21. stavka 4. na način da se propisuje da Ministarstvo obavlja poslove osnovnog stručnog osposobljavanja za obavljanje djelatnosti akvakulture, a izmjenom u stavku 5. propisano je i obavljanje dodatnog neobaveznog usavršavanja za obavljanje djelatnosti akvakulture od strane Ministarstva. Također, brisan je stavak koji propisuje obavljanje stručnog osposobljavanja od strane Savjetodavne službe kao javne ovlasti, zbog čega se mijenja numeracija posljednjeg stavka članka 21.
Uz članak 3.
Ovim člankom propisuje se stupanje na snagu ovoga Zakona.
TEKST ODREDBI VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU
Institucionalna podrška
Članak 8.
(1) Institucionalna podrška obuhvaća djelovanje tijela državne uprave, jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, znanstvenih organizacija, stručnih institucija, ustanova za pružanje usluga u akvakulturi, komora, udruga, te zadruga u akvakulturi i organizacija proizvođača priznatih u skladu s posebnim propisima.
(2) Tijela iz stavka 1. ovoga članka sukladno svojoj nadležnosti pružaju podršku Ministarstvu u izradi i donošenju propisa, strategija i ostalih dokumenata o akvakulturi.
(3) Savjetodavna djelatnost u području akvakulture obavlja se kao javna i privatna savjetodavna služba u akvakulturi.
(4) Javnu savjetodavnu djelatnost u području akvakulture obavlja javna ustanova za savjetodavne poslove u ribarstvu i akvakulturi (u daljnjem tekstu: Savjetodavna služba) sukladno posebnim propisima.
(5) Privatnu savjetodavnu službu u akvakulturi mogu obavljati fizičke i pravne osobe koje su registrirane za obavljanje takve djelatnosti sukladno posebnim propisima.
(6) Ministar, u skladu sa člankom 5. Uredbe Vijeća (EZ) br. 708/2007, rješenjem osniva Savjetodavni odbor.
(7)Savjetodavni odbor iz stavka 6. ovoga članka ima najmanje pet članova koji se imenuju na vrijeme od četiri godine.
(8) Savjetodavni odbor iz stavka 6. ovoga članka obavlja poslove sukladno odredbama Uredbe Vijeća (EZ) br. 708/2007.
(9) Ministar može odlukom osnovati Savjetodavno vijeće za akvakulturu (u daljnjem tekstu: Savjetodavno vijeće) na vrijeme od četiri godine u koje imenuje predstavnike tijela iz stavka 1. ovoga članka.
(10) Savjetodavno vijeće je neovisno tijelo koje daje stručno mišljenje o temama od značaja za akvakulturu te sudjeluje u pripremi i izradi nacrta propisa iz područja akvakulture.
(11) Administrativno-tehničke poslove za Savjetodavno vijeće obavlja Ministarstvo.
(12) Savjetodavno vijeće donosi poslovnik o radu koji propisuje način obavljanja njegovih savjetodavnih funkcija.
Stručna osposobljenost za obavljanje djelatnosti akvakulture
Članak 21.
(1) Fizička ili pravna osoba kojoj je izdana dozvola iz članka 9. stavka 1. ovoga Zakona smije započeti s obavljanjem djelatnosti i obavljati djelatnost akvakulture ako je stručno osposobljena za obavljanje djelatnosti akvakulture, odnosno ima zaposlenu osobu stručno osposobljenu za obavljanje djelatnosti akvakulture u punom radnom vremenu.
(2) Stručno osposobljenom osobom iz stavka 1. ovoga članka smatra se osoba koja je položila kolegij koji uključuje područje uzgoja vodenih organizama na V., VI. ili VII. razini obrazovanja, kao i osoba koja je prije stupanja na snagu ovoga Zakona stekla uvjerenje o stručnoj osposobljenosti za obavljanje uzgoja ribe i drugih morskih organizama sukladno posebnom propisu, odnosno uvjerenje o položenom ispitu za akvakulturu sukladno posebnom propisu.
(3) Ako fizička ili pravna osoba iz članka 9. stavka 1. ovoga Zakona nije stručno osposobljena osoba, odnosno nema zaposlenu stručno osposobljenu osobu iz stavka 2. ovoga članka u punom radnom vremenu, dužna je završiti, odnosno imati zaposlenika u punom radnom vremenu koji je završio osnovno stručno osposobljavanje prema Programu stručnog osposobljavanja za obavljanje djelatnosti akvakulture (u daljnjem tekstu: Program stručnog osposobljavanja).
(4) Savjetodavna služba obavlja osnovno stručno osposobljavanje za obavljanje djelatnosti akvakulture prema Programu stručnog osposobljavanja o čemu izdaje potvrdu.
(5) Savjetodavna služba obavlja i dodatno neobavezno usavršavanje za obavljanje djelatnosti akvakulture prema Programu stručnog osposobljavanja o čemu izdaje potvrdu.
(6) Poslove iz stavaka 4. i 5. ovoga članka Savjetodavna služba obavlja kao javnu ovlast.
(7) Program stručnog osposobljavanja i obrasce potvrda iz stavaka 4. i 5. ovoga članka propisat će ministar pravilnikom.
VLADA REPUBLIKE HRVATSKE
NACRT
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O AKVAKULTURI, S KONAČNIM PRIJEDLOGOM ZAKONA
Zagreb, listopad 2018.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O AKVAKULTURI
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o izmjenama Zakona o akvakulturi sadržana je u članku 2. stavku 4. podstavku 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/10 – pročišćeni tekst i 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU PREDLOŽENIM ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Ocjena stanja i osnovna pitanja koja se trebaju urediti Zakonom
Na sjednici održanoj 2. kolovoza 2018. godine Vlada Republike Hrvatske donijela je Zaključak KLASA: 022-03/18-07/355, URBROJ: 50301-25/06-18-2, kojim se prihvaća Prijedlog smanjenja broja agencija, zavoda, fondova, instituta, zaklada, trgovačkih društava i drugih pravnih osoba s javnim ovlastima, te se zadužuju nadležna tijela državne uprave za provedbu svih aktivnosti radi provedbe navedenog akta.
Na temelju navedenoga Zaključka, zadužuju se nadležna tijela državne uprave za provedbu svih aktivnosti radi realizacije smanjenja broja agencija, zavoda, fondova, instituta, zaklada, trgovačkih društava i drugih pravnih osoba s javnim ovlastima s rokom određenim do 1. siječnja 2019. godine. Nadležno tijelo za provedbu aktivnosti vezanih za prestanak rada Hrvatske poljoprivredno–šumarske savjetodavne službe (u daljnjem tekstu: Savjetodavna služba) je Ministarstvo poljoprivrede (u daljnjem tekstu: Ministarstvo)
Sukladno Zakonu o akvakulturi („Narodne novine“, br. 130/17) javnu savjetodavnu djelatnost u području akvakulture i poslove stručnog osposobljavanja za obavljanje djelatnosti akvakulture obavlja Savjetodavna služba kao javnu ovlast.
Predviđena rješenja i posljedice donošenja Zakona
Ovim zakonskim prijedlogom propisuje se nadležnost Ministarstva za obavljanje savjetodavne djelatnosti u području akvakulture i stručnog osposobljavanja za obavljanje djelatnosti akvakulture.
Predložene izmjene u skladu su s navedenim Zaključkom Vlade Republike Hrvatske.
Preuzimanjem djelatnika Savjetodavne službe sa stručnim kompetencijama za obavljanje navedenih poslova, u Ministarstvu će se stvoriti pretpostavke za stručno, učinkovito i racionalno obavljanje savjetodavne djelatnosti u području akvakulture i stručnog osposobljavanja za obavljanje djelatnosti akvakulture.
Prestankom rada Savjetodavne službe, te preuzimanjem poslova od strane Ministarstva, u skladu s navedenim Zaključkom Vlade Republike Hrvatske, racionalizira se sustav državne uprave u Republici Hrvatskoj te trošenje sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske.
III. OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za obavljanje poslova savjetodavne djelatnosti u području akvakulture i stručnog osposobljavanja za obavljanje djelatnosti akvakulture Ministarstvo preuzima opremu, sredstva i djelatnike Savjetodavne službe zatečene na preuzetim poslovima u skladu s posebnim propisom kojim će se urediti prestanak rada Savjetodavne službe. Stoga za navedene poslove nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu.
IV. PRIJEDLOG ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
Osnova za donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku je članak 204. Poslovnika Hrvatskog sabora („Narodne novine“, broj 81/13, 113/16, 69/17 i 29/18).
Navedenom odredbom propisano je da se Zakon, iznimno, može donijeti po hitnom postupku, kada to zahtijevaju osobito opravdani razlozi, koji u prijedlogu moraju biti posebno obrazloženi. Predlagatelj smatra da su racionalizacija ustrojstva državne uprave i racionalnije i učinkovitije trošenje sredstava državnog proračuna opravdani razlozi za donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku.
Ministarstvo je rokove za poduzimanje aktivnosti iz nadležnosti uskladilo s navedenim Zaključkom Vlade Republike Hrvatske od 2. kolovoza 2018. godine.
V. TEKST KONAČNOG PRIJEDLOGA ZAKONA, S OBRAZLOŽENJEM
Uz prijedlog za donošenje ovoga Zakona dostavlja se Konačni prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akvakulturi , s obrazloženjem.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA ZAKONA O AKVAKULTURI
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 1.
U Zakonu o akvakulturi („Narodne novine“, br. 130/17) u članku 8. stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) Savjetodavnu djelatnost u području akvakulture, osim Ministarstva, mogu obavljati i fizičke i pravne osobe koje su registrirane za obavljanje takve djelatnosti sukladno posebnim propisima.“
Stavci 4. i 5. brišu se.
Dosadašnji stavci 6. do 12. postaju stavci 4. do 10.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 2.
U članku 21. stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4) Osnovno stručno osposobljavanje za obavljanje djelatnosti akvakulture prema Programu stručnog osposobljavanja obavlja Ministarstvo o čemu izdaje potvrdu.“
U stavku 5. riječi „Savjetodavna služba“ zamjenjuju se riječju „Ministarstvo“.
Stavak 6. briše se.
Dosadašnji stavak 7. postaje stavak 6.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 3.
Ovaj Zakon objavit će se u „Narodnim novinama“, a stupa na snagu 1. siječnja 2019.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Ovim člankom mijenja se tekst odredbe članka 8. stavka 3. na način da se propisuje da savjetodavnu djelatnost u području akvakulture, osim Ministarstva, mogu obavljati i fizičke i pravne osobe registrirane za tu djelatnost. Na taj su način jednim stavkom obuhvaćene odredbe dosadašnjih stavaka 4. i 5., koji se brišu, te se propisuje da Ministarstvo umjesto Savjetodavne službe obavlja savjetodavnu djelatnost u području akvakulture. Zbog brisanja dva stavaka mijena se numeracija preostalih stavaka članka 8.
Uz članak 2.
Ovim člankom mijenja se tekst odredbe članka 21. stavka 4. na način da se propisuje da Ministarstvo obavlja poslove osnovnog stručnog osposobljavanja za obavljanje djelatnosti akvakulture, a izmjenom u stavku 5. propisano je i obavljanje dodatnog neobaveznog usavršavanja za obavljanje djelatnosti akvakulture od strane Ministarstva. Također, brisan je stavak koji propisuje obavljanje stručnog osposobljavanja od strane Savjetodavne službe kao javne ovlasti, zbog čega se mijenja numeracija posljednjeg stavka članka 21.
Uz članak 3.
Ovim člankom propisuje se stupanje na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
TEKST ODREDBI VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU
Institucionalna podrška
Članak 8.
(1) Institucionalna podrška obuhvaća djelovanje tijela državne uprave, jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, znanstvenih organizacija, stručnih institucija, ustanova za pružanje usluga u akvakulturi, komora, udruga, te zadruga u akvakulturi i organizacija proizvođača priznatih u skladu s posebnim propisima.
(2) Tijela iz stavka 1. ovoga članka sukladno svojoj nadležnosti pružaju podršku Ministarstvu u izradi i donošenju propisa, strategija i ostalih dokumenata o akvakulturi.
(3) Savjetodavna djelatnost u području akvakulture obavlja se kao javna i privatna savjetodavna služba u akvakulturi.
(4) Javnu savjetodavnu djelatnost u području akvakulture obavlja javna ustanova za savjetodavne poslove u ribarstvu i akvakulturi (u daljnjem tekstu: Savjetodavna služba) sukladno posebnim propisima.
(5) Privatnu savjetodavnu službu u akvakulturi mogu obavljati fizičke i pravne osobe koje su registrirane za obavljanje takve djelatnosti sukladno posebnim propisima.
(6) Ministar, u skladu sa člankom 5. Uredbe Vijeća (EZ) br. 708/2007, rješenjem osniva Savjetodavni odbor.
(7) Savjetodavni odbor iz stavka 6. ovoga članka ima najmanje pet članova koji se imenuju na vrijeme od četiri godine.
(8) Savjetodavni odbor iz stavka 6. ovoga članka obavlja poslove sukladno odredbama Uredbe Vijeća (EZ) br. 708/2007.
(9) Ministar može odlukom osnovati Savjetodavno vijeće za akvakulturu (u daljnjem tekstu: Savjetodavno vijeće) na vrijeme od četiri godine u koje imenuje predstavnike tijela iz stavka 1. ovoga članka.
(10) Savjetodavno vijeće je neovisno tijelo koje daje stručno mišljenje o temama od značaja za akvakulturu te sudjeluje u pripremi i izradi nacrta propisa iz područja akvakulture.
(11) Administrativno-tehničke poslove za Savjetodavno vijeće obavlja Ministarstvo.
(12) Savjetodavno vijeće donosi poslovnik o radu koji propisuje način obavljanja njegovih savjetodavnih funkcija.
Stručna osposobljenost za obavljanje djelatnosti akvakulture
Članak 21.
(1) Fizička ili pravna osoba kojoj je izdana dozvola iz članka 9. stavka 1. ovoga Zakona smije započeti s obavljanjem djelatnosti i obavljati djelatnost akvakulture ako je stručno osposobljena za obavljanje djelatnosti akvakulture, odnosno ima zaposlenu osobu stručno osposobljenu za obavljanje djelatnosti akvakulture u punom radnom vremenu.
(2) Stručno osposobljenom osobom iz stavka 1. ovoga članka smatra se osoba koja je položila kolegij koji uključuje područje uzgoja vodenih organizama na V., VI. ili VII. razini obrazovanja, kao i osoba koja je prije stupanja na snagu ovoga Zakona stekla uvjerenje o stručnoj osposobljenosti za obavljanje uzgoja ribe i drugih morskih organizama sukladno posebnom propisu, odnosno uvjerenje o položenom ispitu za akvakulturu sukladno posebnom propisu.
(3) Ako fizička ili pravna osoba iz članka 9. stavka 1. ovoga Zakona nije stručno osposobljena osoba, odnosno nema zaposlenu stručno osposobljenu osobu iz stavka 2. ovoga članka u punom radnom vremenu, dužna je završiti, odnosno imati zaposlenika u punom radnom vremenu koji je završio osnovno stručno osposobljavanje prema Programu stručnog osposobljavanja za obavljanje djelatnosti akvakulture (u daljnjem tekstu: Program stručnog osposobljavanja).
(4) Savjetodavna služba obavlja osnovno stručno osposobljavanje za obavljanje djelatnosti akvakulture prema Programu stručnog osposobljavanja o čemu izdaje potvrdu.
(5) Savjetodavna služba obavlja i dodatno neobavezno usavršavanje za obavljanje djelatnosti akvakulture prema Programu stručnog osposobljavanja o čemu izdaje potvrdu.
(6) Poslove iz stavaka 4. i 5. ovoga članka Savjetodavna služba obavlja kao javnu ovlast.
(7) Program stručnog osposobljavanja i obrasce potvrda iz stavaka 4. i 5. ovoga članka propisat će ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede