Na temelju članka 27. stavka 9. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi („Narodne novine“, broj: 87/08, 86/09, 92/10, 105/10-ispravak, 90/11, 16/12, 86/12, 94/13, 152/14, 7/17 i 68/18) ministrica znanosti i obrazovanja donosi
ODLUKU O DONOŠENJU KURIKULUMA ZA NASTAVNI PREDMET TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE ZA OSNOVNE ŠKOLE I GIMNAZIJE U REPUBLICI HRVATSKOJ
I.
Ovom Odlukom donosi se kurikulum za nastavni predmet Tjelesna i zdravstvena kultura za osnovne škole i gimnazije u Republici Hrvatskoj.
II.
Sastavni dio ove Odluke je kurikulum nastavnog predmeta Tjelesna i zdravstvena kultura.
III.
Početkom primjene ove Odluke stavlja se izvan snage:
-Nastavni plan i program za osnovnu školu koji se odnosi na predmet Tjelesna i zdravstvena kultura objavljen u Narodnim novinama, broj: 102/06,
-Nastavni plan i program za stjecanje školske spreme u programima jezične, klasične i prirodoslovno-matematičke gimnazije koji se odnosi na predmet Tjelesna i zdravstvena kultura, a donesen je Odlukom o zajedničkom i izbornom dijelu programa za stjecanje srednje školske spreme u programima opće, jezične, klasične i prirodoslovno-matematičke gimnazije, KLASA: 602-03/94-01-109, URBROJ: 532-02-2/1-94-01, Zagreb, 2. ožujka 1994. (Glasnik Ministarstva kulture i prosvjete, 1994.),
-Nastavni plan i program prirodoslovne gimnazije koji se odnosi na predmet Tjelesna i zdravstvena kultura, a koji je donesen Odlukom o nastavnom planu i programu prirodoslovne gimnazije, KLASA: UP/I-602-03/03-01/0115, URBROJ: 532-02-02-01/2-03-2 od 2. prosinca 2003. godine.
IV.
Ova Odluka stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“, a primjenjuje se za učenike 1. i 5. razreda osnovne škole i 1. razreda gimnazije od školske godine 2019./2020., za učenike 2., 3., 6. i 7. razreda osnovne škole, 2. i 3. razreda gimnazije od školske godine 2020./2021., a za učenike 4. i 8. razreda osnovne škole i 4. razreda gimnazije od školske godine 2021./2022.
Klasa:
Urbroj:
Zagreb,
MINISTRICA
prof. dr. sc. Blaženka Divjak
Prijedlog predmetnog kurikuluma Tjelesna i zdravstvena kultura
Tjelesna i zdravstvena kultura provodi se u cijeloj vertikali odgojno-obrazovnog sustava Republike Hrvatske. Temelji se na usvajanju kinezioloških teorijskih i motoričkih znanja, vještina i navika koje doprinose stvaranju pozitivnog stava prema tjelovježbi, zdravlju i zdravom načinu života. Stručne i znanstvene spoznaje za ovaj predmet proizlaze iz Kineziologije, odnosno iz njezine znanstvene grane Kineziološka edukacija.
U definiranju opisa i odgojno-obrazovnih ciljeva učenja i poučavanja te vježbanja, sustavno se koriste dosezi kineziologijske znanosti, a posebno utjecaj programiranog tjelovježbe na razvoj i održavanje antropoloških obilježja.
Osigurava motoričku kompetentnost učenika koja se odnosi na učenje različitih motoričkih aktivnosti. Pozitivno utječe na morfološka obilježja te na razvoj motoričkih, funkcionalnih, kognitivnih sposobnosti i konativnih osobina učenika. Podupire skladan rast i razvoj cijelog organizma, doprinosi većim radnim sposobnostima, uspjehu u učenju te osobnom i socijalnom razvoju. Tjelovježbom se povećava asertivnost te razvoj odlučnosti, doprinosi upornosti i ostalim pozitivnim psihičkim obilježjima učenika.
Motorička znanja i vještine koje se stječu, navike koje se razvijaju u ovom nastavnom predmetu potiču solidarnost, osjećaj odgovornosti, razvijanje moralnih vrijednosti te poštovanja sebe i uvažavanje različitosti.(MPT) U širokom rasponu vrijednosti, nastavni predmet Tjelesna i zdravstvena kultura doprinosi, uz ostalo, razvoju nacionalnog identiteta i očuvanju tradicijske kulture.
Tijekom učenja i poučavanja kinezioloških motoričkih aktivnosti postavljaju se objektivna očekivanja. Podiže se razina kinezioloških motoričkih znanja koja omogućuju povećanu motoričku aktivnost učenika u cilju poboljšanja tjelesne spremnosti, podizanja kvalitete svakodnevnog života te očuvanja i unapređenja zdravlja. Svaka odgojno-obrazovna razina i ciklus temelje se i nastavljaju na prethodno usvojena motorička znanja i vještine, što omogućuje povezano i učinkovito djelovanje na kinantropološka obilježja.
Temeljem navedenog, tjelesna i zdravstvena kultura je jedan od bitnih činitelja zdravlja učenika te pridonosi stvaranju osobnosti učenika i u potpunosti doprinosi osnovnoj ljudskoj potrebi za kretanjem.
B. Odgojno-obrazovni ciljevi učenja i poučavanja
1.Razviti pozitivan stav prema kineziološkim motoričkim aktivnostima, usvojiti navike redovitog tjelovježbe radi podizanja razine zdravlja i kvalitete življenja.
2.Stjecati kineziološka teorijska i motorička znanja s ciljem samostalnog primjenjivanja u svakodnevnom življenju.
3.Procijeniti kinantropološka obilježja radi usmjeravanja njihova razvoja te temeljem toga provoditi potrebne tjelovježbene aktivnosti koje utječu na njihovo poboljšanje.
4.Primjenjivati odabrane kineziološke kineziološke motoričke aktivnosti za tjelovježbu u prirodi.
5.Usvojiti odgojne vrijednosti tijekom tjelovježbe i primjenjivati ih u svakodnevnim životnim situacijama.
C. Domene u organizaciji predmetnog kurikuluma
Slika 1. Grafički prikaz predmeta Tjelesna i zdravstvena kultura
Predmet Tjelesna i zdravstvena kultura sadržava tri domene:
A)Tjelovježba, igra i sport
B)Moje tijelo i ja
C)Živim zdravo
Domene omogućuju kontinuitet učenja i poučavanja kroz sve cikluse i odgojno-obrazovne razine te su razumljive široj populaciji.
Razumljivost i dorečenost proizlazi iz naziva domena, a objašnjene su opisom i smjernicama. Domenama se određuju sve aktivnosti i iskustva učenja čime čine smislene i jedinstvene cjeline.
Temeljene su na širokom rasponu mogućnosti, od usvajanja i usavršavanja teorijskih i motoričkih znanja, vježbanja, brige o tijelu do odgojno-obrazovnih utjecaja. Tjelovježbom se kroz usvajanje kinezioloških motoričkih i teorijskih znanja, usavršavanja i primjene te specifičnim motoričkim i kineziterapijskim vježbama otvara prostor za sve uvjete odgojno–obrazovnog procesa.
Stvara se mogućnost izbora i poštivanja autonomnosti učenika u smjeru motivirajućih, raznolikih i izazovnih iskustava učenja te se potiče zadovoljstvo u učenju, posebno kroz motoričke i sportske aktivnosti za koje učenici pokazuju interes.
Domene su izrazito povezane čime razvijaju pozitivan pristup prema kineziološkim motoričkim aktivnostima i sportskim igrama, osiguravaju višestrani odgojno-obrazovni pristup koji omogućuje zadovoljenje različitih potreba učenika, prepoznavanje i razvoj njihovih sposobnosti te otkrivanja darovitosti.
Omogućavanjem stjecanja motoričkih znanja, vještina i navika kroz domene uvelike se doprinosi zdravom načinu života, a postavljenim očekivanjima područja te ishodima domena nastavnog predmeta Tjelesna i zdravstvena kultura razvijaju se sposobnosti i osobine koje imaju izravan utjecaj na dobrobit pojedinca, zajednice i društva.
Domene svojom svrhom omogućuju povezivanja sa svim područjima i predmetima u odgojno-obrazovnom procesu. Sadržaj im je usmjeren na temeljne kompetencije (osobni razvoj i dobrobit, komunikacija i suradnja, rješavanje problema i donošenje odluka, kreativnost i inovativnost, osobna i društvena odgovornost, upravljanje obrazovnim i profesionalnim razvojem).
Sve su domene jednakovrijedne i jednako zastupljene u cijeloj vertikali odgojno-obrazovnog sustava.
Ovakvim pristupom oblikovanju domena omogućuje se da mogućnosti učenika budu vodilja učiteljima i nastavnicima prema zajedničkom cilju, a to je aktivan, zdrav, sposoban i zadovoljan učenik.
A) TJELOVJEŽBA, IGRA I SPORT
-Pojedinačne i ekipne kineziološke motoričke aktivnosti (sportske aktivnosti i ples), specifične motoričke i kineziterapijske vježbe
Domena Tjelovježba, igra i sport, ističe usvajanje i primjenu raznovrsnih teorijskih i motoričkih kinezioloških znanja i vještina, čijim se svladavanjem ostvaruje određena kompetencija učenika. Učenici će stečena znanja i vještine moći koristiti kroz ekipne i pojedinačne kineziološke motoričke aktivnosti te sportsku igru tijekom samostalne  jelovježbe, čime se izrazito utječe na aktivno provođenje slobodnog vremena, na podizanje ukupne kvalitete života i unapređenje zdravlja. Stečena su znanja i vještine posebice važne za razvoj i održavanje radne sposobnosti za izvršavanje školskih obaveza te poštovanje pravila i različitosti. Istodobno, ova je domena usmjerena prema očuvanju sustava za kretanje primjenom naučenih specifičnih motoričkih i kineziterapijskih vježba.
Kroz sastavnice ove domene također se prenosi tradicijska kultura i razvija nacionalni identitet. U konačnici, ovom domenom se mijenjaju temeljna kineziološka teorijska i znanja i kompetencije (komunikacija i suradnja, osobna i društvena odgovornost) koje će učenici steći u ovom nastavnom predmetu i koje će omogućiti njihov osobni razvoj i njihovu dobrobit.
B) MOJE TIJELO I JA
-Antropološka obilježja (morfološka obilježja, motoričke i funkcionalne sposobnosti), tjelesna spremnost
Domena Moje tijelo i ja usredotočuje se na ljudsko tijelo i na njegova antropološka obilježja. Učenjem o vlastitom tijelu i povezivanjem naučenog učenici će biti osposobljeni za praćenje i održavanje optimalne razine tjelesne spremnosti. Sadržaji u okviru ove domene naglašavaju unapređenje i održavanje motoričkih i funkcionalnih sposobnosti usmjerenih prema povećanju tjelesne spremnosti i razine zdravlja te praćenju pokazatelja morfoloških obilježja. Omogućuje se i samostalno praćenje kinantropoloških obilježja te vrednovanja učinaka tjelovježbe, uz mogućnost ostvarivanja izvrsnosti osobnih ciljeva.
Domena omogućuje stjecanje znanja i navika koje doprinose ostvarivanju osobne dobrobiti, razvoju osobne odgovornosti, sposobnosti rješavanja problema te posebice potiču samostalno donošenje odluka.
Domena je ciljano usmjerena na učenje, praćenje i razumijevanje vlastitog tijela: za zdravlje, za postignuće i za budućnost.
C) ŽIVIM ZDRAVO
-Tjelovježbena aktivnost i zdravlje, higijenske, zdravstvene i ekološke navike, motoričke i sportske aktivnosti u prirodi
Domena Živim zdravo usmjerena je prvenstveno na razvijanje pozitivnog stava prema tjelovježbi te usvajanju i praćenju zdravstvenih, higijenskih i ekoloških navika te navika svakodnevnog tjelovježbe. Aktivnosti u okviru ove domene ističu važnost stjecanja i promjene navika radi uspostave zdravog načina života.
Ostvariva je kroz individualne i ekipne kineziološke motoričke aktivnosti i sportske igre koje se mogu provoditi u sportskim objektima, zatvorenim prostorima i na otvorenim prirodnim površinama u i izvan škole.
Domena je utemeljena na odgojno-obrazovnim postupcima povezanim s kineziološkim motoričkim aktivnostima, koje stručno osmišljene i provedene tvore proces tjelovježbe, posebice u prirodi, te je ponajviše usmjerena na brigu o zdravlju i njegovu očuvanju.
Aktivnosti u prirodi i prirodnom okruženju te život u pokretu razvijaju i podižu ekološku svijest te su snažna motivacija za svakodnevnu primjenu radi ostvarivanja osobne dobrobiti i zadovoljstva.
D. Odgojno-obrazovni ishodi, sadržaji i razine usvojenosti po razredima i organizacijskim područjima
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 1. razred – 105 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.1.1.
Izvodi prirodne načine kretanja.
Izvodi različite prirodne načine kretanja za svladavanje prostora, prepreka, otpora i baratanje objektima (spravama, rekvizitima i pomagalima).
Razlikuje različite prirodne načine kretanja.
Oponašajući izvodi prirodne načine kretanja, pri čemu kretanja izvodi djelomično pravilno.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Prirodni načini kretanja:
- svladavanje prostora (trčanjem i hodanjem, puzanjem, valjanjem)
- svladavanje otpora (dizanjem, nošenjem, guranjem, vučenjem, uporima, visovima)
- barata spravama, rekvizitima i pomagalima različitih oblika, dimenzija, težina i broja prilagođeno uzrastu
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Sadržaji su usmjereni na usvajanje i usavršavanje prirodnih načina kretanja.
- primjenjuje različite prirodne načine kretanja
- aktivnosti kojima će se ostvariti ishod učitelj određuje prema uvjetima rada i pravilima struke
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.1.2.
Igra jednostavne motoričke igre.
Igra jednostavne motoričke igre.
Predvodi poznate jednostavne motoričke igre.
Igra igre prema uputi, pri čemu kineziološka motorička kretanja izvodi uz manja odstupanja.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Motoričke igre
- s hodanjima i trčanjima
- s poskocima i skokovima
- s bacanjem i hvatanjem (pomagala i rekviziti primjerene veličine i težine)
- s penjanjem i silaženjem
- za razvoj ravnoteže i preciznosti
- kretanja uz realizacijom različitog ritma i tempa.
- položaj i pokreti  ijela prema zadanim prostornim odrednicama (gore-dolje, naprijed-nazad, iza-ispred, lijevo-desno, unutar-izvan, ispod-iznad)
-slobodna igra
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Sadržaje usmjeriti na usavršavanje prirodnih načina kretanja igrom.
- koristiti raznolike motoričke igre; elementarne igre , štafetne igre, tradicijske igre, slobodnu igru
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.1.3.
Slijedi upute za rad i pravila motoričke igre.
Sluša upute za rad.
Slijedi pravila motoričke igre.
Razmatra prihvatljiva i neprihvatljiva ponašanja u motoričkoj igri.
Na poticaj slijedi dobivene upute i pravila igre te pokazuje interes za suradnju sa suigračima u igri.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odgojno -obrazovni ishod je povezan sa sadržajima odgojno-obrazovnih ishoda OŠ TZK A. 1. 1. i OŠ TZK A. 1. 2.
-upute za rad
-pravila motoričkih igara
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odgojno - obrazovni ishod je usmjeren na razvoj socio - emocionalnih kompetencija učenika.
- razredna pravila usuglasiti s pravilima ponašanja za vježbanje i s pravilima u motoričkim igrama.
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK B.1.1.
Uočava razliku između tjelesne mase i visine kroz svrstavanje u prostoru i motoričku igru
Sudjeluje u praćenju svoje visine i tjelesne mase.
Razlikuje tjelesnu visinu od tjelesne mase.
Pronalazi svoje mjesto u svrstavanju prema visini (vrsta...).
Uz učiteljevu pomoć pronalazi svoje mjesto u svrstavanju  e određuje tko mu stoji s lijeve ili desne strane u vrsti te s koje strane vrste stoje viši ili niži vježbači.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Praćenje tjelesne visine (cm) i tjelesne mase ( kg).
Praćenje funkcionalnih i motoričkih sposobnosti.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Sustavno pratiti antropološka obilježja (morfološka obilježja, motoričke i funkcionalne sposobnosti)
-praćenje tjelesne visine (cm) i tjelesne mase ( kg) uz suradnju sa školskim liječnikom
-izvoditi specifične motoričke vježbe prilagođene uzrastu nakon procjene inicijalnog stanja (uz vodstvo učitelja)
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.1.1.
Primjenjuje postupke za održavanje higijene pri tjelovježbi i brine se o opremi za tjelesnu i zdravstvenu kulturu.
Primjenjuje postupke za održavanje higijene pri tjelovježbi.
Brine se o opremi za tjelesnu i zdravstvenu kulturu.
Uz učiteljevo praćenje primjenjuje postupke za održavanje higijene pri tjelovježbi te donosi odgovarajuću opremu za tjelesnu i zdravstvenu kulturu.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
- ovisni o uvjetima za realizaciju nastave Tjelesne i zdravstvene kulture
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Dogovoriti od čega se sastoji oprema za tjelovježba ovisno o uvjetima rada te objasniti zašto je potrebna primjerena oprema za tjelovježba.
Kontinuirano poticati pravilnu brigu o čistoći opreme za tjelovježba te korištenje pribora za osobnu higijenu nakon tjelovježbe.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.1.2.
Iskorištava mogućnost tjelovježbe u vanjskim prostorima.
Imenuje kineziološke motoričke aktivnosti u koje se uključuje u vanjskim prostorima.
Primjenjuje poznate kineziološke motoričke aktivnosti u vanjskim prostorima.
Predlaže tjelovježba i kineziološke motoričke aktivnosti u vanjskim prostorima uz učiteljevu pomoć, ovisno o posebnostima lokalne zajednice u kojoj se škola nalazi.
Na učiteljev poticaj, slijedeći upute za rad, sudjeluje u tjelovježbi i motoričkim aktivnostima u vanjskim prostorima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Tjelovježba i kineziološke motoričke aktivnosti u vanjskim prostorima:
- jednostavnije pješačke ture, igre na snijegu, igre u vodi, na vodi i uz vodu, orijentacijske igre, tradicionalne igre…
- aktivnosti iz svih ishoda
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na kineziološku motoričku aktivnost u prirodi i prirodnom okruženju s naglaskom na brigu o zdravlju i podizanju ekološke svijesti učenika.
- odgojno-obrazovni ishod se može ostvariti integrirano sa satom razrednika, kroz projektnu ili terensku nastavu u suradnji s roditeljima ili sportskim klubovima u okruženju, s naglaskom na odgovornosti prema okolini i okolišu.
-provoditi aktivnosti iz svih ishoda, na terenima u blizini škole, u parku i šumi te na livadama…
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 2. razred – 105 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.2.1.
Izvodi različite promjene položaja tijela u prostoru i prirodne načine kretanja.
Prepoznaje i izvodi različite promjene položaja tijela u prostoru. Razlikuje i izvodi složene prirodne načine kretanja.
Izvodi prilagođene prirodne načine kretanja.
Oponašajući s manjim odstupanjima od upute izvodi zadano motoričko kretanje.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Različita kineziološka motorička kretanja u prostoru:
- različiti načini sjeda, ležanja (na leđima, licem prema tlu)
- počučanj, čučanj, duboki čučanj
- kretanja ravno naprijed, nazad, dijagonalno, uzbrdo, nizbrdo, bočno (hodanja, trčanja, poskakivanja, skakanja, korak do korak, galop itd.)
- upori (upor na lopaticama, upor za rukama, pred rukama)
- visovi
- valjanja, kolutanja naprijed i nazad
- kretanja uz realizaciju različitog ritma i tempa (uz glazbu)
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na usvajanje i usavršavanje složenih prirodnih načina kretanja.
-učestalost i složenost pojedinog prirodnog načina kretanja učitelj određuje uzimajući u obzir motoričko predznanja učenika te inicijalne provjere motoričkih i funkcionalnih sposobnosti
-aktivnosti kojima će se ostvariti ishod učitelj određuje prema uvjetima rada i pravilima struke, nadogradnja je odgojno- obrazovnog ishoda OŠ TZK A. 1. 1.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.2.2.
Igra motoričke igre.
Imenuje različite vrste motoričkih igara koje igra. Predlaže poznate motoričke igre za igru.
Igra različite igre pri čemu kineziološka motorička kretanja izvodi uz neznatna odstupanja.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Elementarne igre prema načinu kretanja (trčanja, hodanja, skokovi) u manjim i većim skupinama, s promjenom smjera i brzine kretanja, s jednostavnim motoričkim zadatcima prirodnih oblika kretanja s pomagalima i rekvizitima primjerenim uzrastu.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na usavršavanje prirodnih načina kretanja igrom.
-koristiti raznolike motoričke igre ovisno o uvjetima rada, motoričkom znanju učenika te njihovom interesu.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.2.3.
Surađuje u motoričkoj igri i prihvaća pravila igre.
Prihvaća i slijedi pravila motoričke igre.
Surađuje sa suigračima u motoričkoj igri.
Pokazuje interes za suradnju sa suigračima u igri i zna pravila igre i njihovu važnost, ali ih bez nadzora i poticaja ne slijedi uvijek dosljedno.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odgojno -obrazovni ishod je povezan sa sadržajima odgojno-obrazovnih ishoda OŠ TZK A. 2. 1. i OŠ TZK A. 2. 2
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odgojno -obrazovni ishod je usmjeren na razvoj socio-emocionalnih kompetencija učenika.
-razredna pravila usuglasiti s pravilima ponašanja za vježbanje i s pravilima u motoričkim igrama( nadogradnja odgojno-obrazovnog ishoda OŠ TZK A. 1. 3 )
-prilagođavati učenicima pravila jednostavnih motoričkih igara.
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK B.2.1.
Izvodi pripremne vježbe koristeći osnovnu terminologiju.
Zauzima početne položaje tijela u prostoru prepoznajući osnovnu terminologiju.
Izvodi pripremne vježbe. Uz učiteljevu pomoć odabire pripremne vježbe.
Zauzima osnovne početne položaje te izvodi pripremne vježbe prema uputi, uz manja odstupanja u izvedbi.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Pripremne vježbe s pomagalima i bez njih uz korištenje osnovne terminologije te izvođenje različitih poznatih motoričkih kretnja:
- stavovi
-položaji ruku, nogu
-položaji trupa i glave
-prizemni položaji
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na unapređenje motoričkih i funkcionalnih sposobnosti te praćenje morfoloških obilježja.
-koristiti pripremne vježbe bez pomagala i pripremne vježbe s pomagalima (loptica, krugovi, palica ,lopta, vijača, švedska klupa, obruč)
-koristiti pripremne vježbe u paru sa i bez pomagala
-praćenje tjelesne visine (cm) i tjelesne mase ( kg) uz suradnju sa školskim liječnikom
-mjerenje funkcionalnih i motoričkih sposobnosti učenika
-izvoditi specifične motoričke vježbe prilagođene uzrastu nakon procjene inicijalnog stanja (uz vodstvo učitelja).
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.2.1.
Prepoznaje i primjenjuje postupke za održavanje higijene pri tjelovježbi i brine se o opremi za tjelesnu i zdravstvenu kulturu.
Prepoznaje i objašnjava važnost higijenskih navika pri tjelovježbi i nakon njega.
Samostalno se brine o svojoj opremi za Tjelesnu i zdravstvenu kulturu. Preuzima odgovornost za higijenu i odijevanje na satu Tjelesne i zdravstvene kulture.
Uz učiteljevu pomoć prepoznaje važnost postupaka za održavanje higijene koje primjenjuje nakon motoričkih aktivnosti te se brine o opremi za Tjelesnu i zdravstvenu kulturu.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
- ovisni o uvjetima za realizaciju nastave Tjelesne i zdravstvene kulture
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Kontinuirano pratiti i poticati čistoću sportske odjeće i obuće za tjelovježba te korištenje pribora za osobnu higijenu nakon tjelovježbe ( nadogradnja odgojno-obrazovnog ishoda OŠ TZK C. 1. 1 )
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.2.2.
Iskorištava mogućnost tjelovježbe u vanjskim prostorima
Prepoznaje i objašnjava mogućnosti tjelovježbe u vanjskim prostorima.
Primjenjuje poznate kineziološke motoričke aktivnosti u vanjskim prostorima.
Predlaže tjelovježbu u vanjskim prostorima ovisno o posebnostima okoliša u kojem se škola nalazi.
Motivira ostale na sudjelovanje u tjelesnim aktivnostima u vanjskim prostorima.
Uz učiteljevo praćenje primjenjuje poznate kineziološke motoričke aktivnosti u vanjskim prostorima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Tjelovježba i kineziološke motoričke aktivnosti u vanjskim prostorima:
- jednostavnije pješačke ture, igre na snijegu, igre u vodi, na vodi i uz vodu, orijentacijske igre...
Provjera znanja plivanja i obuka neplivača.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na kineziološku motoričku aktivnost u vanjskim prostorima i prirodnom okruženju s naglaskom na brigu o zdravlju i podizanju ekološke svijesti učenika.
-može ostvariti integrirano sa satom razrednika, kroz projektnu ili terensku nastavu u suradnji s roditeljima ili sportskim klubovima u okruženju, s naglaskom na odgovornosti prema okolini i okolišu za vrijeme i nakon tjelovježbe i kineziološke motoričke aktivnosti.
-omogućiti obuku neplivača u suradnji s lokalnom zajednicom.
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 3. razred – 105 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.3.1.
Izvodi prirodne načine kretanja.
Razlikuje i izvodi složenije prirodne načine kretanja.
Izvodi prilagođene prirodne načine kretanja temeljnih kretnih struktura pojedinačnih i ekipnih sportova.
Oponašajući s manjim odstupanjima od upute izvodi zadano motoričko kretanje.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
- kretanja uz realizaciju različitog ritma i tempa (uz glazbu) - baratanje spravama, rekvizitima i pomagalima različitih oblika, dimenzija, težina i broja prilagođeno uzrastu
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na usvajanje i usavršavanje složenijih prirodnih načina kretanja.
-učestalost pojedinog prirodnog načina kretanja učitelj određuje uzimajući u obzir motoričko predznanja učenika te inicijalne provjere motoričkih i funkcionalnih sposobnosti
-aktivnosti kojima će se ostvariti ishod učitelj određuje prema uvjetima rada i pravilima struke, nadogradnja je odgojno- obrazovnog ishoda OŠ TZK A. 2. 1.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.3.2.
Igra i razlikuje elementarne igre prema složenosti te rekvizitima i pomagalima koje koristi.
Igra elementarne igre.
Imenuje pomagala i rekvizite koje koristi u igri.
Razlikuje vrste elementarnih igara prema složenosti.
Igra elementarne igre pri čemu pomagala i rekvizite koristi uz neznatna odstupanja u izvedbi te većinu njih imenuje.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
1. Povezivanje poznatih prirodnih načina kretanja u cjelovite zadatke.
2. Elementarne igre: - slobodne igre s manjim brojem igrača
- motoričke igre uz osnovna prilagođena pravila i suradnju - motoričke igre uz primjenu pomagala i rekvizita primjerenih uzrastu (dodavanja lopte, hvatanja, gađanja, vođenje lopte rukom, dodavanje i vođenje lopte nogom),
-jednostavni elementi tehnike sportskih igara
3. Kriteriji razvrstavanja igara prema složenosti: igre s rekvizitima, s pomagalima i bez njih, prema oblicima kretanja, broju igrača, rekvizitima i pomagalima kojima se koristi...
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na usavršavanje motoričkih znanja igrom.
-koristiti raznolike motoričke igre ovisno o uvjetima rada, motoričkom znanju učenika te njihovom interesu
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.3.3.
Surađuje sa suigračima i poštuje pravila igre.
Surađuje u igri i suprotstavlja se nepoštovanju pravila miroljubivim putem. Sudjeluje pri donošenju pravila igre.
Surađuje u igri, sudjeluje pri donošenju pravila igre i slijedi ih.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odgojno -obrazovni ishod je povezan sa sadržajima odgojno-obrazovnih ishoda OŠ TZK A. 3. 1. i OŠ TZK A. 3. 2.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odgojno -obrazovni ishod je usmjeren na razvoj socio-emocionalnih kompetencija učenika.
-kontinuirano poticati učenike na suradnju pri vježbanju i u igri, upućivati ih u vještine miroljubivog rješavanja sukoba nastalih u igri
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.3.4.
Izvodi ritmičke i plesne strukture.
Prepoznaje ritmičke i plesne strukture te ih izvodi oponašajući uz učiteljev poticaj i praćenje.
Izvodi ritmičke i plesne strukture povezujući naučene elemente u cjelinu.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
-narodni plesovi zavičajnog područja
-dječji plesovi po izboru učitelja
-ritmičke strukture
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnost usmjeriti na usvajanje temeljne jednostavne strukture plesa i jednostavne koreografije.
Ritmičke strukture izvoditi uz različiti ritam, tempo i glazbu.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.3.5.
Prepoznaje i izvodi različite vježbe u svrhu poboljšanja sustava za kretanje.
Oponašajući ponavlja jednostavne vježbe za poboljšanje sustava za kretanje uz učiteljev poticaj i praćenje.
Prema uputama izvodi vježbe za poboljšanje sustava za kretanje.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Jednostavne kineziterapijske motoričke vježbe za razvoj sustava za kretanje:
- hodanja na različite načine
- vježbe snage za jačanje trupa, ruku i nogu; vježbe za pokretljivost zglobova (pravilno držanje i sjedenje), aerobika.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Vježbe birati prema njihovom utjecaju na razvoj sustava za kretanje.
Koristiti ih u kontinuitetu tijekom cijele školske godine.
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK B.3.1.
Izvodi primjerene vježbe za razvoj motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Razvrstava temeljne vježbe za razvoj motoričkih i funkcionalnih sposobnosti. Razlikuje i izvodi vježbe za razvoj motoričkih i funkcionalnih sposobnosti. Objašnjava i pokazuje temeljne vježbe za razvoj motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Uz učiteljevu pomoć prepoznaje opisane temeljne vježbe za motoričke i funkcionalne sposobnosti te ih izvodi oponašajući, s manjim odstupanjima od uputa.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Vježbe koje utječu na razvoj motoričke i funkcionalne sposobnosti:
- jednostavne vježbe za koordinaciju, dinamičku i statičku ravnotežu, preciznost i gibljivost - jačanje velikih mišićnih skupina uporabom vlastitog tijela i pomagalima težine primjerene uzrastu, aerobika - vježbe za razvoj brzine reakcije - jednostavna ciklička kretanja (trčanja do 3 minute).
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na unapređenje motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Vježbe izvoditi u kontinuitetu tijekom cijele školske godine.
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.3.1.
Iskorištava mogućnost tjelovježbe u prirodi.
Prepoznaje i objašnjava mogućnosti motoričkih aktivnosti u prirodi. Sudjeluje u tjelesnim aktivnostima u prirodi. Predlaže kineziološke motoričke aktivnosti u prirodi ovisno o posebnostima zavičaja u kojem se škola nalazi te motivira ostale na sudjelovanje.
Uz učiteljevo praćenje pokazuje poznate kineziološke motoričke aktivnosti u prirodi.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Tjelesna aktivnost u prirodi:
- škola u prirodi, pješačke ture, orijentacijsko hodanje, orijentacijsko trčanje, trčanje, tradicijske igre, aktivnosti u vodi, na vodi i uz vodu, igre na snijegu...
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na kineziološku motoričku aktivnost u prirodi i prirodnom okruženju s naglaskom na brigu o zdravlju i podizanju ekološke svijesti učenika.
- poticati učenike na dolazak u školu pješice, biciklom gdje za to postoje uvjeti, postaviti dnevne, tjedne i mjesečne izazove
- naglašavati odgovornosti prema prirodi za vrijeme i nakon tjelesne aktivnosti.
- može se ostvarivati integrirano sa satom razrednika, kroz projektnu ili terensku nastavu u suradnji s roditeljima ili sportskim klubovima u okruženju.
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 4. razred – 70 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.4.1.
Izvodi elemente tehnike pojedinačnih i ekipnih motoričkih (sportskih) aktivnosti uz igru.
Opisuje elemente tehnike pojedinačne i ekipne kineziološke motoričke aktivnosti. Sudjeluje u pojedinačnim i ekipnim motoričkim aktivnostima i primjenjuje osnovne elemente tehnike u sportskoj igri.
Na učiteljev poticaj uz uputu s manjim odstupanjem pri izvedbi izvodi elemente tehnike kineziološke motoričke aktivnosti.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
2. Modificirane sportske igre (rukomet, košarka, nogomet, odbojka, itd.)
- osnovni elementi tehnike košarke, rukometa, nogometa, odbojke...
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na usvajanje i usavršavanje osnova tehnike bazičnih sportova i modificiranih sportskih igara.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.4.2.
Prepoznaje i izvodi ritmičke i plesne strukture u jednostavnim koreografijama.
Izvodi ritmičke i plesne strukture u jednostavnim koreografijama. Sudjeluje u osmišljavanju jednostavne koreografije.
Izvodi ritmičke i plesne strukture jednostavnih koreografija na temelju dobivenih uputa.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
- hrvatski tradicijski plesovi
- suvremeni plesovi:
- ritmičke strukture
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na usvajanje i usavršavanje osnovne ritmičkih i plesnih struktura.
Odabrati: - hrvatski tradicijski ples iz zavičajnog područja jednostavne temeljne i koreografske strukture
- suvremeni ples, nekoliko plesova različitih temeljnih struktura
- ritmičke strukture uz različiti ritam, tempo i glazbu.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.4.3.
Prepoznaje i izvodi vježbe za održavanje sustava za kretanje.
Prepoznaje, opisuje i pokazuje kineziterapijske vježbe. Koristi se kineziterapijskim vježbama za poboljšanje sustava za kretanje, koje i objašnjava.
Uz učiteljevu pomoć opisuje i izvodi vježbe za poboljšanje sustava za kretanje.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Kineziterapijske i motoričke vježbe za poboljšanje sustava za kretanje, vježbe za jačanje svih mišićnih skupina uporabom vlastitog tijela, motoričke vježbe za održavanje sustava za kretanje (aktiviranje svih zglobova, stavovi i ravnotežni položaji).
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Vježbe birati ciljano prema njihovom utjecaju na razvoj sustava za kretanje.
- vježbe koristiti u kontinuitetu tijekom cijele školske godine
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.4.4.
Sudjeluje u motoričkim aktivnostima, pri čemu slijedi pravila i surađuje u skupini.
1. Surađuje u skupini uz kontrolu i poticaj te razlikuje nepoželjne od poželjnih verbalnih i neverbalnih vrsta komunikacije. 2. Objašnjava način nenasilnog rješavanja sukoba, slijedi pravila igre i primjenjuje ih.
Surađuje u skupini na poticaj, razlikuje nepoželjne od poželjnih verbalnih i neverbalnih oblika komunikacije s vršnjacima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odgojno -obrazovni ishod je povezan sa sadržajima odgojno-obrazovnih ishoda OŠ TZK A. 4. 1., OŠ TZK A. 4. 2. i OŠ TZK A. 4. 3.
- suradnja u skupini (verbalna i neverbalna komunikacija, nenasilno rješavanje sukoba, pregovaranje, posredovanje)
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odgojno -obrazovni ishod je usmjeren na razvoj socio-emocionalnih kompetencija učenika.
-poticati suradnju, pratiti način verbalne i i neverbalne komunikacija među učenicima, vještine nenasilnog rješavanje sukoba, pregovaranja, i posredovanje kroz precizirana i jasna pravila igre.
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK B.4.1.
Izvodi primjerene vježbe za razvoj motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Prepoznaje, opisuje i objašnjava primjerene vježbe za razvoj motoričkih i funkcionalnih sposobnosti. Izvodi primjerene vježbe za razvoj motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Izvodi vježbe za motoričke i funkcionalne sposobnosti na temelju uputa.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Jednostavne motoričke vježbe koje utječu na motoričke i funkcionalne sposobnosti (za razvoj brzine, koordinacije, agilnosti, ravnoteže i gibljivosti) i trčanja do 3 minute i kroz igru.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na unapređenje motoričkih i funkcionalnih sposobnosti učenika.
-vježbe koristiti u kontinuitetu tijekom cijele školske godine
-pratiti funkcionalne i motoričke sposobnosti učenika
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.4.1.
Izvodi kineziološke motoričke aktivnosti u prirodi.
Prepoznaje mogućnosti motoričkih aktivnosti u prirodi. Predlaže nove kineziološke motoričke aktivnosti za izvođenje u prirodi.
Pokazuje odgovornost za vlastito zdravlje i zagovara zdrav način života.
Uz učiteljevu pomoć prepoznaje mogućnosti motoričkih aktivnosti u prirodi te na poticaj izvodi samo poznate kineziološke motoričke aktivnosti.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Tjelesna aktivnost u prirodi: kros, biciklizam, koturaljkanje, badminton, aktivnosti u vodi, uz vodu i na vodi, aktivnosti na snijegu i ledu...
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Usmjeriti se na kineziološku motoričku aktivnost u prirodi i prirodnom okruženju s naglaskom na brigu o zdravlju i podizanju ekološke svijesti učenika.
Poticati učenike na dolazak u školu pješice, biciklom gdje za to postoje uvjeti, postaviti dnevne, tjedne i mjesečne izazove.
Ishod se može ostvariti integrirano sa satom razrednika, kroz projektnu ili terensku nastavu u suradnji s roditeljima ili sportskim klubovima u okruženju.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.4.2.
Brine o vježbalištu i okolišu.
Prepoznaje i opisuje važnost čuvanja školskog okoliša i vježbališta. Objašnjava ulogu koju zdrav okoliš i sigurno vježbalište imaju za dobrobit pojedinca. Predlaže mjere zaštite i načine uređenja vježbališta i okoliša. Aktivno sudjeluje u akcijama uređenja vježbališta i okoliša.
Opisuje važnost čuvanja školskog okoliša i vježbališta te pokazuje odgovornost za održavanje njihove čistoće.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
- briga o vježbalištu.
- urednost na vježbalištu.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na održavanje vježbališta. Predmetna projektna aktivnost vezana uz poboljšanje uvjeta za vježbanje.
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 5. razred – 70 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.5.1.
Razlikuje strukturu motoričkih kretanja u elementarnim igrama.
1. Prepoznaje i povezuje strukturu motoričkih kretanja u elementarnoj igri. 2. Razlikuje i primjenjuje elemente tehnike kroz motoričke kretnje u elementarnoj igri.
Povezuje strukturu motoričkih kretanja u elementarnoj igri uz malu pomoć.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
1. Elementarne i štafetne igre s elementima tehnike ekipnih igara - vođenja, dodavanja, bacanja, hvatanja lopte, u raznim smjerovima i pravcima kretanja s različitim pomagalima, rukom i nogom. 2. Osnove elemenata tehnike pojedinačnih i ekipnih sportova u vanjskim i unutarnjim prostorima.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Usvojiti i usavršiti osnovne elemente tehnike sportova s loptom i osnovne elemente tehnike pojedinačnih sportova prema uvjetima i mogućnostima. Utjecati na koordinaciju kretanja u prostoru.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.5.2.
Prepoznaje i izvodi ritmičku strukturu plesa.
Uz praćenje prepoznaje i izvodi različite strukture plesa. Samostalno slaže i izvodi različite strukture plesa.
Prepoznaje osnovnu ritmičku i plesnu strukturu koju izvodi s manjim odstupanjima od upute.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Ples i ritmičke strukture: - osnovne ritmičke i plesne strukture jednostavnih oblika i nižeg intenziteta (narodni, društveni, sportski ples, suvremeni ples aerobika...)
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Usvojiti i usavršiti osnovne ritmičkih i plesnih struktura. Jednostavniju strukturu narodnog plesa iz lokalnog područja i društvenog plesa po izboru povezati u jednostavnu plesnu koreografiju te usporediti s nematerijalnom kulturnom baštinom ostalih krajeva RH i Europe. Izabirati plesove koji nisu kontraindicirani razvojnoj dobi učenika.
Prikazati uratke na obilježavanjima značajnih datuma, u razredu ili školskim natjecanjima. Povezati sa likovnom i glazbenom kulturom.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.5.3.
Povezuje, usklađuje i izvodi niz motoričkih kretnji u cjelinu u sportskoj igri.
Izvodi elemente tehnike određene sportske igre na temelju upute. Samostalno povezuje i usklađuje određene elemente tehnike u sportskoj igri.
Prema uputama povezuje elemente tehnike i motoričke kretnje.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
1. Svladavanje prostora kroz sportske igre (trčanje, korištenje rekvizitima i pomagalima, vođenje, hvatanje, dodavanje, šutiranje, žongliranje, bacanje).
2. Mini odbojka, mini rukomet, mini nogomet, mini košarka…
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Koristiti različite i raznolike kineziološke motoričke aktivnosti i sportske igre.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.5.4.
Izvodi vježbe za pravilno držanje tijela.
Odabire i samostalno izvodi vježbe za pravilno držanje tijela. Povezuje motoričke i kineziterapijske vježbe u cjeline.
Odabire vježbe za pravilno držanje tijela i izvodi ih na temelju pamćenja.
OŠ TZK A.5.5.
Izvodeći specifične motoričke vježbe razvija naviku samostalnog vježbanja.
Obrazlaže i izvodi specifične motoričke vježbe. Uključuje se u vježbanje i izvodi specifične motoričke vježbe.
Obrazlaže i izvodi specifične motoričke vježbe slijedeći postavljena pravila vježbanja na poticaj radi razvijanja navike samostalnog vježbanja.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
1. Kineziterapijske vježbe:
- vježbe za vrat, rameni pojas, trup, noge i stopala.
- vježbe istezanja, vježbe disanja, za mobilizaciju zglobova… 2. Specifične motoričke vježbe: - vježbe za gibljivost, eksplozivnu snagu i repetitivnu snagu, koordinaciju, preciznost, agilnost izdržljivost i brzinu.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Koristiti što veći broj specifičnih motoričkih vježbi u kontinuitetu tijekom cijele školske godine.
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK B.5.1.
Razlikuje motoričke sposobnosti i izvodi ih.
Prepoznaje i objašnjava neke osnovne vježbe za razvoj motoričkih sposobnosti. 2. Uspoređuje i odabire vježbe za razvoj motoričkih sposobnosti i vježba.
Objašnjava razliku između motoričkih sposobnosti.
OŠ TZK B.5.2.
Izvodi vježbe za pojedine motoričke sposobnosti te ih uspoređuje.
Izvodi vježbe za razvoj motoričkih i funkcionalnih sposobnosti. Pokazuje odabrane vježbe za razvoj motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Objašnjava nekoliko vježba za određenu motoričku sposobnost i izvodi ih uz pomoć.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Vježbe za razvoj motoričkih sposobnosti - koordinacija, gibljivost. Vježbe za jakost i brzinu u jednostavnim pokretima i gibanjima, aerobika.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odabrati primjerene vježbe za utjecaj na izdržljivost, poboljšanje brzine kretanja, preciznosti, koordinacije tijela bez i sa rekvizitima, repetitivne snagu, eksplozivne snagu.
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.5.1.
Prepoznaje i primjenjuje zdrave i sigurne načine tjelovježbe kroz motoričku aktivnost.
Prepoznaje i primjenjuje sigurne i zdrave načine tjelovježbe u motoričkoj aktivnosti. Predlaže sigurne načine tjelovježbe i utječe na njihovu primjenu u motoričkoj aktivnosti.
Prepoznaje u motoričkoj aktivnosti zdrave i sigurne načine tjelovježbe s obzirom na uvjete i prostor te ih primjenjuje uz poticaj.
OŠ TZK C.5.2.
Brine o okolišu pri tjelovježbi.
Prepoznaje potrebu za brigom o okolišu. Predlaže i organizira načine očuvanja okoliša pri tjelesnim aktivnostima.
Na poticaj se brine o okolišu tijekom aktivnosti u prirodi.
OŠ TZK C.5.3.
Slijedi motivacijske postupke radi stvaranja navike redovitog tjelovježbe.
Prepoznaje i nabraja motivacijske postupke u tjelovježbi. Obrazlaže i prosuđuje korisnost motivacijskih postupaka u tjelovježbi. Prilagođuje motivacijske postupke.
Nabraja motivacijske postupke i uz pomoć odabire odgovarajući postupak koji primjenjuje na poticaj.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Planirane projektne sportske dane
Postaviti odgovarajući cilj, planirati i pratiti dnevne i tjedne aktivnosti učenika, uporaba skala za procjenjivanje, liste provjeravanja...
Samopraćenje i samovrednovanje.
Poticati učenike na dolazak u školu pješice, biciklom u prostoru u kojem za to postoje uvjeti, postaviti dnevne, tjedne i mjesečne izazove.
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 6. razred – 70 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.6.1.
Primjenjuje stečena znanja u pojedinačnim i ekipnim motoričkim aktivnostima i sportskim igrama.
Pokazuje stečena znanja u pojedinačnim i ekipnim motoričkim aktivnostima i sportskim igrama. Razlikuje jednostavne elemente tehnike i samostalno primjenjuje stečena znanja u pojedinačnim i ekipnim motoričkim aktivnostima i sportskim igrama.
Razlikuje i samostalno izvodi jednostavne elemente tehnike pojedinačnih i ekipnih motoričkih aktivnosti i u sportskoj igri.
OŠ TZK A.6.2.
Primjenjuje cjelovite elemente tehnike pojedinačnih i ekipnih motoričkih aktivnosti.
Razlikuje kroz izvedbu složene elemente tehnike pojedinačnih i ekipnih motoričkih aktivnosti.
Izvodi složene tehnike pojedinačnih i ekipnih motoričkih aktivnosti.
Razlikuje i samostalno izvodi složene elemente tehnike uz poticaj.
OŠ TZK A.6.3.
Prihvaća pravila u sportskim igrama i natjecanju.
U sportskoj igri slijedi pravila.
U sportskoj igri poznaje i prihvaća pravila.
Igra i dosljedno slijedi pravila u sportovima i natjecanju.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
1. Pojedinačni sportovi: - atletika - osnove tehnike trčanja, bacanja i skokova
- ritmička gimnastika-okreti, ravnoteže, poskoci i skokovi - sportska gimnastika - kolutovi, premetanja, preskoci, skokovi, upori, višenja, ravnotežni položaji - hrvanje i judo – jednostavni elementi  ehnike (padovi i prizemljenja). 2. Ekipni sportovi: - rukomet - osnove tehnike kretanja u prostoru s i bez lopte (vođenja, hvatanja, dodavanja lopte, udarci na gol) - nogomet - osnove tehnike kretanja u prostoru s loptom i bez lopte (vođenja i dodavanja lopte, udarci na gol) - košarka - osnove tehnike kretanja u prostoru s loptom i bez lopte (hvatanja, dodavanja, vođenja lopte, ubacivanja u koš iz kretanja) - odbojka - osnove tehnike kretanja u prostoru s loptom i bez lopte (hvatanje, bacanje, dodavanje, odbijanje lopte, servis). 3. Pravila sportskih igara.
4. Natjecanja
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Ponuditi raznolike elemente tehnike različitih sportova i kinezioloških motoričkih aktivnosti te usvojiti i usavršavati tehnike izabranih.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.6.4.
Pokazuje i u kretanju povezuje strukture kretanja kroz ritam i ples.
U kretanju slijedi i ponavlja strukture kretanja kroz ritam i ples. Razlikuje i pokazuje strukture kretanja kroz ritam i ples.
Ponavlja kretanjem na poticaj zadane strukture kretanja kroz ritam i ples.
OŠ TZK A.6.5.
Povezuje i odabire ritmičke i plesne pokrete u ritmičkom kretanju.
Uočava i prepoznaje kretanja kroz ritam i ples u ritmičkom kretanju. Samostalno i usklađeno povezuje ritmičke i plesne pokrete.
Razlikuje i izvodi ritmičke i plesne pokrete koje povezuje prema uputi.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
1. Motorička znanja kroz ritam i ples: ritmičke strukture, temeljni elementi ritmičke gimnastike s rekvizitima i bez rekvizita, aerobika. 2. Ples jednostavnih oblika i različitih intenziteta (narodni, društveni i sportski ples...)
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Raznolikim aktivnostima u cilju ostvarivanja ishoda utjecati na motivaciju učenika i učenje i usavršavanje ritmičkih struktura i plesa, poticati na njegovanje tradicije zavičaja i plesnog izričaja općenito kao jednakovrijedne ostale kineziološke motoričke aktivnosti. Međupredmetno povezati nematerijalnu kulturnu baštinu Europe te kroz projekte istražiti sličnosti u različitosti.
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK B.6.1.
Razlikuje i izvodi vježbe za razvoj funkcionalnih sposobnosti.
Razlikuje i izvodi vježbe za poboljšanje funkcionalnih sposobnosti. Samostalno izvodi vježbe za poboljšanje funkcionalnih sposobnosti.
Prema uputi izvodi vježbe za poboljšanje funkcionalnih sposobnosti.
OŠ TZK B.6.2.
Povezuje i izvodi različite vježbe za razvoj motoričkih postignuća.
Prepoznaje, objašnjava i izvodi vježbe i sastavnice za razvoj motoričkih postignuća.
Izvodi i pokazuje vježbe i sastavnice za motorička postignuća.
Objašnjava i izvodi vježbe za razvoj motoričkih postignuća.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Vježbe sposobnosti energetske potrošnje (trčanja na kratke i srednje pruge), aerobika.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Uočiti sastavnice i razlike motoričkih postignuća (povezivanje motoričkih znanja i sposobnosti).
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.6.1.
Razlikuje i bira sportske aktivnosti u prirodi.
Razlikuje i izvodi sportove u prirodi. Istražuje mogućnost izvođenja sportova u prirodi i planira njihovo provođenje.
Razlikuje i bira sportove u prirodi.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Različiti sportovi u prirodi i poznati elementi tehnike sportova i motoričkih aktivnosti koje je moguće izvoditi u prirodnim uvjetima (sportovi na snijegu i na i uz vodu).
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Koristiti tjelovježbu i sportove u prirodnom okruženju obzirom na lokalne vremenske uvjete i posebnosti zavičaja, planirati i prilagoditi aktivnosti i vremenik.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.6.2.
Prepoznaje utjecaj prehrambenih navika kroz tjelovježba na reguliranje i održavanje tjelesne težine.
Istražuje, povezuje i objašnjava vezu vježbanja i prehrambenih navika na kineziološke motoričke aktivnosti i regulaciju tjelesne težine. Planira zdrave načine prehrane i predviđa njihov utjecaj na tjelovježba u motoričkoj aktivnosti i regulaciju tjelesne težine.
Objašnjava vezu vježbanja i prehrambenih navika na regulaciju tjelesne težine.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Predmetna projektna aktivnost - prehrambene navike i utjecaj na regulaciju tjelesne težine. Povezivanje s predmetima Priroda, Glazbena kultura, Tehnička kultura i Informatika.
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 7. razred – 70 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.7.1.
Primjenjuje raznovrsna teorijska i motorička znanja u igrama i natjecanjima.
Izvodi i razlikuje različite vrste motoričkih aktivnosti. Pokazuje i usavršava različite vrste motoričkih aktivnost u motoričkoj igri i natjecanju.
Razlikuje složene oblike motoričkih kretanja u motoričkoj aktivnosti i izvodi ih prema uputi.
OŠ TZK A.7.2.
U igri povezuje niz elemenata tehnike iz pojedinačnih i ekipnih sportova.
Odabire i izvodi elemente tehnike u složenim kretnjama u pojedinačnim i ekipnim sportovima.
Povezuje elemente tehnike u cjelinu.
Primjenjuje elemente tehnike u složenim kretnjama prema uputi.
OŠ TZK A.7.3.
U igri kombinira i spaja tehničko-taktička znanja u sportskim igrama.
Povezuje različita tehničko-taktička znanja u igri. Spaja različite oblike motoričkih kretanja. Kombinira tehničko-taktička znanja u sportskim igrama.
Povezuje različite oblike motoričkih kretanja kroz jednostavnu taktiku igre.
OŠ TZK A.7.4.
Kombinira i upotrebljava složene elemente tehnike u sportskoj igri.
Pokazuje složene elemente tehnike u sportskoj igri.
Prepoznaje strukturu sportske igre.
Pokazuje složene elemente tehnike u strukturama različitih sportskih igara.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
1. Složeni oblici elemenata tehnike sportskih igara: - povezivanje poznatih elemenata tehnike sportskih igara i jednostavne aktike u sportovima s loptom (obrana i napad) - pojedinačni sportovi (elementi tehnike) : atletika, ritmička i sportska gimnastika, hrvanje, judo, karate, badminton... 2. Složene strukture različitih poznatih sportova: - kombiniranje složenih elemenata tehnike i povezivanje u cjelinu.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Usložnjavati elemente tehnike obzirom na razinu usvojenosti ishoda te ponuditi i poučiti raznolike strukture elementa tehnike različitih ekipnih i pojedinačnih sportova shodno načelu struke.
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK B.7.1.
Prati svoje motoričke i funkcionalne sposobnosti i postignuća.
Interpretira i prikazuje testirane rezultate svojih motoričkih i funkcionalnih sposobnosti. Procjenjuje svoje motoričke i funkcionalne sposobnosti u odnosu na rezultate prijašnjih mjerenja i planira daljnji napredak o tome što i kako vježbati.
Prikazuje odnose testiranih rezultata svojih motoričkih i funkcionalnih sposobnosti i postignuća.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Praćenje: - motoričkih sposobnosti (brzina, repetitivna i eksplozivna snaga, gibljivost, koordinacija), funkcionalne sposobnosti (srednje i duže pruge) - motoričkih postignuća (motoričko znanje + brzina, motoričko znanje + eksplozivna snaga, motoričko znanje + repetitivna snaga...)
OŠ TZK B.7.2.
Vježba i otkriva utjecaj tjelovježbe na tjelesnu spremnost.
U izvedbi razlikuje vježbe koje utječu na tjelesnu spremnost te ih odabire za vježbanje prema osobnim rezultatima. Predlaže kineziološke motoričke aktivnosti radi poboljšanja osobne tjelesne spremnosti i izvodi ih. Predviđa utjecaj vježba koje izvodi na tjelesnu spremnost.
Odabire i izvodi vježbe koje utječu na tjelesnu spremnost prema praćenim osobnim rezultatima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Kompleksi vježba za poboljšanje motoričkih sposobnosti (snaga, brzina, ravnoteža...) prema praćenim rezultatima.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Pravilnim i prilagođenim izborom vježba poučavati o ulozi tjelesne spremnosti općenito i naglasiti ulogu i povezanost sposobnosti s bavljenjem sportom i zdravljem.
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.7.1.
Uz tjelovježbu usvaja potrebna znanja o zdravoj prehrani i utjecaju na zdravlje.
Odabire zdrav način prehrane i vježba. Povezuje znanja o zdravoj prehrani i vježbanju s očuvanjem zdravlja. Procjenjuje prehrambene navike u odnosu na vlastito zdravlje.
Procjenjuje svoje prehrambene navike i tjelesnu aktivnost.
OŠ TZK C.7.2.
Uspoređuje prehrambene navike u odnosu na tjelesnu aktivnost.
Prilagođuje svoje prehrambene navike tjelesnoj aktivnosti.
Povezuje svoje prehrambene navike s tjelesnom aktivnošću.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Kviz, ankete, igre vezane za ulogu prehrane u odnosu na tjelovježbu.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Predmetna projektna aktivnost, prehrambene navike i zdravlje (piramida/tanjur zdrave hrane) povezane s tjelesnom aktivnošću. Povezati sa predmetom Priroda.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.7.3.
Stječe pozitivan stav o tjelovježbi u prirodi.
Prihvaća tjelovježbu u prirodi i sudjeluje u vođenom vježbanju. Samostalno primjenjuje tjelovježbu u prirodi. Predlaže nove kineziološke motoričke aktivnosti i sudjeluje u njihovoj organizaciji.
Sudjeluje u vođenoj tjelovježbi u prirodi.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Planinarenje, orijentacijsko kretanje, kros, biciklizam, pješačenje i ostale kineziološke motoričke aktivnosti u prirodi.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Poticati učenike na dolazak u školu pješice, biciklom gdje za to postoje uvjeti.
Postaviti dnevne, tjedne i mjesečne izazove. Samopratiti i samovrednovati.
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 8. razred – 70 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.8.1.
Povezuje dijelove strukture kretanja unutar sportova u skladnu cjelinu i u vježbanju primjenjuje osnovnu terminologiju predmeta.
Odabire i usklađuje dijelove struktura sportova. Uspoređuje i povezuje dijelove struktura u cjelinu te primjenjuje osnovnu terminologiju predmeta.
Razvija, izvodi i usklađuje dijelove struktura i povezuje ih u cjelinu.
OŠ TZK A.8.2.
U igri primjenjuje tehničko-taktička znanja i usvojene motoričke strukture kretanja.
U igri primjenjuje tehničko-taktička znanja. Primjenjuje motoričke strukture kretanja u igri.
U igri samostalno izvodi poznate motoričke strukture kretanja.
OŠ TZK A.8.3.
Izabire prioritete unutar motoričkih aktivnosti i sportskih igara te ih izvodi prema interesu i sposobnostima.
Ispituje svoje interese prema motoričkim aktivnostima i sportskim igrama.
Izabire kineziološke motoričke aktivnosti i sportske igre prema interesu i sposobnostima.
Izvodi odabrane aktivnosti.
Izvodi te uspoređuje motoričke i sportske igre prema interesu i sposobnostima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
1. Složenije strukture pojedinačnih sportova: - atletika, gimnastika, ritmička gimnastika, badminton , aerobika, judo (jednostavni oblici borbe na tlu) i samoobrana-osnovni elementi situacijske primjene, hrvanje karate,... 2. Ekipni sportovi (tehničko-taktička znanja): - odbojka, rukomet, košarka, nogomet... 3. Ples (narodni, društveni, suvremeni plesovi...) -koreografske strukture konvencionalnih disciplina- ples, ritmička i sportska gimnastika, aerobika…
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Objediniti motorička znanja elemenata tehnike sportova i povezati elemente i strukture plesa.
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK B.8.1.
Kroz tjelovježbu prepoznaje ulogu tjelesne spremnosti za zdravlje.
Uočava važnost tjelesne spremnosti za zdravlje u tjelovježbi. Povezuje tjelesnu spremnost sa zdravljem i motoričkim aktivnostima koje izvodi. Objašnjava ulogu tjelesne spremnosti za zdravlje.
Povezuje svoju tjelesnu spremnost sa zdravljem na temelju ponuđenih motoričkih aktivnosti.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK B.8.2.
Otkriva volumen opterećenja pri tjelovježbi.
Razlikuje volumen opterećenja prilikom tjelovježbe.
Izvodi motoričke vježbe različitog volumena opterećenja.
Prepoznaje volumen opterećenja tjelovježbe.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.8.1.
Samoinicijativno primjenjuje stečena znanja pri tjelovježbi u brizi o zdravlju.
Usavršava i pokazuje stečena motorička znanja povezana sa zdravljem. Samoinicijativno primjenjuje i upotpunjuje stečena motorička znanja.
Na poticaj pokazuje stečena motorička znanja povezana sa zdravljem.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Vježbe za razvoj sustava za kretanje, tjelovježba u prirodi.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Pratiti, poticati i postavljati izazove tjedno, mjesečno, polugodišnje godišnje. Samovrednovanje, vršnjačko vrednovanje uz uključivanje roditelja u praćenje tjelovježbenih aktivnosti.
OŠ TZK C.8.2.
Procjenjuje učinke kineziološke motoričke aktivnosti radi očuvanja zdravlja.
Pokazuje i izvodi odabrane kineziološke motoričke aktivnosti radi očuvanja zdravlja. Razlikuje kineziološke motoričke aktivnosti koje primjenjuje i procjenjuje radi očuvanja zdravlja.
Odabire kineziološke motoričke aktivnosti radi očuvanja zdravlja.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Trčanje, hodanje, sportovi, igre i tjelovježba u prirodi...
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Predložiti aplikacije kojima učenici mogu pratiti učinke kinezioloških motoričkih aktivnosti na očuvanje zdravlja.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.8.3.
Primjenjuje motivacijske postupke radi stvaranja navike redovitog tjelovježbe.
Uočava važnost motivacijskih postupaka i obrazlaže načine njihove primjene. Primjenjuje motivacijske postupke za stvaranje navika tjelovježbe i sukladno njima planira redovitu tjelesnu aktivnost. Prilagođuje motivacijske postupke.
Uočava važnost motivacijskih postupaka koje primjenjuje za planiranje kineziološke motoričke aktivnosti.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Postavljanje odgovarajućeg cilja, planiranje dnevne i tjedne kineziološke motoričke aktivnosti, uporaba ljestvica procjene, lista provjera...
Gimnazija Tjelesna i zdravstvena kultura 1. razred – 70 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.A.1.1.
Primjenjuje osnove tehnike sportova različitih struktura ovisno o razini motoričkog predznanja.
Razlikuje i primjenjuje osnove tehnike sportova različitih struktura.
Pokazuje složenu strukturu odabranog sporta.
Primjenjuje elemente tehnike u složenim strukturama odabranog sporta.
Uz uputu pokazuje složenu strukturu odabranog sporta.
SŠ TZK G.A.1.2.
Pokazuje i povezuje kretanja kroz ritam i ples.
Slijedi i razlikuje ritam i tempo kroz različite strukture ritmičkih i plesnih kretanja.
Ponavlja zadana dinamička ritmička kretanja.
Povezuje različite elemente ritmičkih i plesnih kretanja u cjeline.
Na poticaj ponavlja zadana dinamička i ritmička kretanja.
SŠ TZK G.A.1.3.
Izvodi vježbe za poboljšanje sustava za kretanje.
Odabire vježbe za poboljšanje sustava za kretanje.
Izvodi vježbe.
Odabire ih i izvodi kineziterapijske vježbe.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
1. Osnove tehnike svih dostupnih sportova prema uvjetima i mogućnostima te interesu učenika.
2. Ritmičke i plesne strukture.
3. Kineziterapijske vježbe za poboljšanje sustava za kretanje.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Prema provjeravanju inicijalnog stanja motoričkih znanja i anketi interesa učenika izabrati sportove i provjeriti razinu usvojenosti elemenata tehnike te usložnjavati motorička znanja prema složenijim strukturama pojedinačnih i ekipnih sportova. Plesne i ritmičke strukture, narodni ples iz lokalnog područja, izbor društvenih plesova povezano s Glazbenom umjetnošću, poticanje kreativnosti u plesnom izričaju i predstavljanje uradaka.
Izbor vježba za poticanje aktivnosti nastavnik određuje prema uvjetima rada i pravilima struke.
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.B.1.1.
Vrednuje rezultate procjene motoričkih, funkcionalnih sposobnosti i morfoloških obilježja te prema njima dozira volumen opterećenja pri vježbanju.
Sudjeluje u vrednovanju. Prepoznaje i tumači važnost dobivenih rezultata. Prema rezultatima procjene prilagođuje doziranost volumena opterećenja pri vježbanju.
Sudjeluje u vrednovanju rezultata procjene te traži njihovo tumačenje i prema tome uz upute dozira volumen opterećenja pri vježbanju.
SŠ TZK G.B.1.2.
Izvodi različite vrste vježba te ih slaže u cjeline uz primjenu terminologije.
Izvodi različite vrste vježba. Objašnjava vježbe primjenjujući terminologiju. Slaže i izvodi komplekse vježba.
Uz pomoć objašnjava i izvodi raznovrsne vježbe.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Kompleksi vježba za poboljšanje motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odgojno obrazovni ishod je usmjeren na unaprjeđenje praćenje i vrednovanje morfoloških obilježja, motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Odabrati različite vrste vježba za utjecaj na izdržljivost, koordinaciju tijela, repetitivnu snagu, eksplozivnu snagu, preciznost, agilnost.
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.C.1.1.
Primjenjuje higijenske, zdravstvene i ekološke navike u svim motoričkim aktivnostima i sportu.
Primjenjuje higijenske, zdravstvene i ekološke navike u svim vrstama motoričkih aktivnosti i sportu. Objašnjava važnost primjene higijenskih, zdravstvenih i ekoloških navika te svojim ponašanjem i stavom potiče ostale na primjenu.
Primjenjuje higijenske, zdravstvene i ekološke navike u svim vrstama kineziološke motoričke aktivnosti i sportu.
SŠ TZK G.C.1.2.
Samostalno predlaže i primjenjuje kineziološke motoričke aktivnosti u svakodnevnom životu.
Primjenjuje kineziološke motoričke aktivnosti. Predlaže načine primjene kineziološke motoričke aktivnosti u svakodnevnom životu.
Sudjeluje u predloženim tjelesnim aktivnostima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Kineziološka motorička aktivnost u svakodnevnom životu s naglaskom na poticanje zdravstvenog stanja i podizanju ekološke svijesti učenika.
Ishodi se mogu ostvariti integrirano sa satom razrednika, kroz projektnu ili terensku nastavu u suradnji s roditeljima ili sportskim klubovima u okruženju.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Planiranje dnevne i tjedne aktivnosti učenika, uporaba mobilnih aplikacija radi samopraćenja i samovrednovanja, lista provjera...
Poticanje samostalnog vježbanja, usvajanje znanja o očuvanju i promicanju zdravlja.
Gimnazija Tjelesna i zdravstvena kultura 2. razred – 70 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.A.2.1.
Primjenjuje složenije elemente tehnike sportova različitih struktura.
Razlikuje i primjenjuje odabrane složenije elemente tehnike.
Povezuje i primjenjuje složenije elemente tehnike u sportovima.
Samostalno odabire i primjenjuje složenije elemente tehnike sportova različitih struktura.
SŠ TZK G.A.2.2.
Izvodi i objašnjava vježbe radi sprečavanja ozljeda.
Izvodi i objašnjava primjene kineziterapijskih vježba.
Spaja vježbe koje izvodi radi sprečavanja ozljeda.
Izvodi i objašnjava mogućnosti primjene kineziterapijskih vježba radi sprečavanja ozljeda.
SŠ TZK G.A.2.3.
Izvodi jednostavne ritmičke i plesne strukture.
Razlikuje jednostavne ritmičke i plesne strukture.
Povezuje ritmičke i plesne strukture u cjelinu. Osmišljava jednostavne koreografije.
Povezuje jednostavne ritmičke i plesne elemente u cjelinu s manjim odstupanjima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
2. Složenije strukture pojedinačnih sportova: - atletika, gimnastika, ritmička gimnastika, badminton, stolni tenis, aerobika, judo, samoobrana-osnovni elementi situacijske primjene, hrvanje karate,... 3. Kineziterapijske vježbe za poboljšanje sustava za kretanje, radi sprječavanja ozljeda i očuvanja zdravlja.
4. Ritmičke i plesne strukture- jednostavne koreografske strukture konvencionalnih disciplina- ritmička i sportska gimnastika, aerobika, ples (narodni, društveni, suvremeni plesovi...)
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Uskladiti, kombinirati i primijeniti elemente tehnike sportova, povezati elemente ritmičke i plesne strukture u cjelinu.
Odabrati i prikazati primjerene kineziterapijske vježbe radi sprječavanja ozljeda.
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.B.2.1.
Na temelju vrednovanja rezultata praćenjem odabire i izvodi vježbe radi poboljšanja morfoloških obilježja, motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Vježba radi poboljšanja motoričkih i funkcionalnih sposobnosti. Vježba radi utjecaja na unapređenje morfoloških obilježja (potkožno masno tkivo). Vrednuje i tumači rezultate vrednovanja te prema njima odabire vježbe.
Sudjeluje u vrednovanju rezultata te uz upute odabire vježbe.
SŠ TZK G.B.2.2.
Odabire i izvodi komplekse vježba za ugrožene mišićne skupine.
Razlikuje mišićne skupine. Izvodi i opisuje namjenske vježbe. Oblikuje komplekse vježba koje izvodi. Procjenjuje učinkovitost vježbanja.
Razlikuje mišićne skupine te izvodi i opisuje namjenske vježbe.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odabrani sadržaji kojima utječemo na razvoj i održavanje bitnih obilježja (optimizacija sastava tijela, potkožno masno tkivo...) radi poboljšanja morfoloških obilježja, motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Specifične kineziološke vježbe za ugrožene mišićne skupine (vježbe jakosti, proprioceptivne vježbe, povezivanje vježbi iz različitih programa prevencije lokomotornih ozljeda).
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odabrati primjerene vježbe za utjecaj, razvoj i održavanje bitnih motoričkih sposobnosti ( koordinacijska svojstva, fleksibilnost, razvoj i održavanje jakosti, izdržljivost...)
Pravilnim i prilagođenim izborom vježba kombinirati izvedbu odabranih sadržaja za prevenciju ugrožene mišićne skupine.
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.C.2.1.
Analizira utjecaj prehrambenih navika na zdravlje i primjenjuje tjelovježbu radi očuvanja zdravlja.
Obrazlaže i analizira utjecaj prehrambenih navika na zdravlje. Planira i provodi tjelovježbu radi očuvanja zdravlja.
Prema uputama analizira utjecaj prehrambenih navika na zdravlje.
SŠ TZK G.C.2.2.
Organizira i provodi kineziološke motoričke aktivnosti te iskorištava mogućnost aktivnog boravka u prirodi.
Odabire i provodi kineziološke motoričke aktivnosti. Istražuje zainteresiranost za provođenje aktivnosti. Iskorištava mogućnost aktivnog boravka u prirodi.
Samostalno odabire kineziološke motoričke aktivnosti i iskorištava mogućnost aktivnog boravka u prirodi.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Tjelovježbene aktivnosti
Kineziološke motoričke aktivnosti u prirodi i poznati elementi tehnike koje je moguće provoditi ovisno o posebitosti zavičaja: orijentacijsko hodanje, trčanje, pješačke ture, orijentacijsko trčanje, aktivnosti u vodi, na vodi i uz vodu...
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Prema vlastitom interesu odabrati kineziološke motoričke aktivnosti koje se mogu koristiti u funkciji cjeloživotnog vježbanja.
Gimnazija Tjelesna i zdravstvena kultura 3. razred – 70 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.A.3.1.
Izvodi složenija kineziološka motorička kretanja u situacijskoj strukturi.
Objašnjava složenija kretanja u situacijskoj strukturi. Izvodi složenija kineziološka motorička kretanja u situacijskoj strukturi.
Uz pomoć objašnjava i izvodi složenija kineziološka motorička kretanja.
SŠ TZK G.A.3.2.
Izvodi jednostavne plesne i ritmičke koreografske strukture.
Izvodi jednostavne plesne i ritmičke koreografske sekvencije. Osmišljava jednostavne plesne i ritmičke koreografske strukture i ujedinjuje ih u novu koreografiju.
Slaže jednostavne ritmičke i plesne koreografske sekvencije koje izvodi uz manja odstupanja.
SŠ TZK G.A.3.3.
Izvodi i preispituje ulogu utjecaja kineziterapijskih vježbi.
Razlikuje vježbe koje izvodi.
Istražuje ulogu kineziterapijskih vježba te preispituje njihov utjecaj na vlastito zdravlje.
Prilagođuje vježbe prema utjecaju na sustav za kretanje.
Izvodi vježbe i istražuje njihov utjecaj na zdravlje.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
2. Složenije strukture pojedinačnih sportova: - atletika, gimnastika, ritmička gimnastika, badminton, stolni tenis, aerobika, judo, samoobrana-osnovni elementi situacijske primjene, hrvanje karate,... 3. Kineziterapijske vježbe za poboljšanje sustava za kretanje, radi sprječavanja ozljeda i očuvanja zdravlja:
- vježbe za vratni dio kralješnicu, rameni pojas, šake i ručne zglobove, kukove i koljena, vježbe za stopala...
- vježbe istezanja: statičko aktivno i pasivno, dinamičko istezanje, PNF istezanje, ...
4. Motorička znanja kroz ritam i ples: jednostavne sekvence ritmičkih i plesnih struktura ( ritmička gimnastika, sportska gimnastika, društveni, narodni, sportski, suvremeni ples, aerobika, hip hop..).
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Usložnjavati motorička znanja prema složenijim strukturama pojedinačnih i ekipnih sportova.
Kineziterapijske i motoričke vježbe za jačanje i istezanje svih mišićnih skupina za razvoj i održavanje fleksibilnosti, održavanje sustava za kretanje...
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.B.3.1.
Odabire motoričku aktivnost radi poboljšanja razine tjelesne spremnosti i svakodnevno vježba.
Prepoznaje razinu tjelesne spremnosti i preuzima odgovornost za njezino poboljšanje. Svakodnevno vježba radi poboljšanja razine tjelesne spremnosti.
Prepoznaje razinu svoje tjelesne spremnosti te preuzima odgovornost za njezino poboljšanje sudjelovanjem u motoričkim aktivnostima po izboru.
SŠ TZK G.B.3.2.
Samostalno primjenjuje složene komplekse motoričkih vježba i procjenjuje učinak tjelovježbe radi primjene u svakodnevnom životu.
Prepoznaje važnost motoričkih vježba i tumači njihov utjecaj. Izvodi motoričke vježbe koje osmišljava.
Provjerava učinke vježbanja.
Samostalno izvodi motoričke vježbe koje je predložio.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Motoričke vježbe za razvoj, poboljšanje i održavanje razine tjelesne spremnosti:
- vježbe za jačanje svih skupina mišića uporabom vlastitog tijela.
- kompleksi vježba za poboljšanje motoričkih i funkcionalnih sposobnosti
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Planiranje dnevne i tjedne kineziološke motoričke aktivnosti koju samostalno primjenjuje radi poboljšanja razine tjelesne spremnosti (fitnes, aerobika, različiti sportovi... ) tijekom cijele godine.
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.C.3.1.
Predlaže prehranu i primjerenu hidraciju organizma pri tjelovježbi i sportu.
Predlaže prehranu, prosuđuje mogućnosti prehrane i hidracije organizma. Stječe i/ili učvršćuje pozitivne stavove o prehrani i hidraciji organizma pri tjelovježbi.
Samostalno prilagođuje prehranu i hidraciju organizma pri tjelovježbi i sportu.
SŠ TZK G.C.3.2.
Primjenjuje i kombinira provedbu tjelovježbe u prirodi s dnevnim obavezama radi smislenog provođenja slobodnog vremena.
Provodi tjelovježba u prirodi.
Usklađuje vježbanje s dnevnim obvezama.
Organizira aktivnosti u prirodi.
Sudjeluje u provedbi tjelovježbe u prirodi te ga kombinira s dnevnim obvezama.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Različite vrste tjelovježbe u prirodi : biciklizam, badminton, kros, orijentacijsko hodanje, orijentacijsko trčanje, planinarenje, koturaljkanje, sportovi na snijegu, sportovi na vodi...
Poznati elementi tehnike sportova koje je moguće izvoditi u prirodnim uvjetima ovisno o karakteristikama zavičaja.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Shodno vremenskim uvjetima, obilježjima podneblja te godišnjem dobu provoditi tjelovježbu u prirodnom okruženju.
Predmetna projektna aktivnost, prehrambene navike i zdravlje, hidracija organizma pri tjelovježbi i sportu. ( biologija, kemija …)
Gimnazija Tjelesna i zdravstvena kultura 4. razred – 70 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.A.4.1.
Izvodi složenije elemente tehnike i primjenjuje taktiku u sportovima po izboru.
Primjenjuje i povezuje složenije elemente tehnike. Samostalno primjenjuje taktička znanja.
Povezuje složenije elemente tehnike i taktičkih znanja prema zadanoj situaciji.
SŠ TZK G.A.4.2.
Slaže složenije koreografije ritmičkih struktura i plesa i pleše.
Izvodi složenije plesne i ritmičke strukture i pleše.
Osmišljava i slaže elemente plesnih ili ritmičkih struktura u novu cjelinu.
Slaže složenije ritmičke koreografske strukture koje izvodi uz manja odstupanja.
SŠ TZK G.A.4.3.
Provjerava učinke kineziterapijskih vježba i planira buduću aktivnost radi očuvanja zdravlja.
Razlikuje kineziterapijske vježbe koje izvodi. Provjerava učinke kineziterapijskih vježba te planira buduću aktivnost radi očuvanja zdravlja.
Prema uputama provjerava učinke vježbanja te uz pomoć planira buduću aktivnost.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
1. Složeniji oblici tehnike i taktike sportova:
-povezivanje složenijih elemenata tehnike i taktike sportova s i bez lopte u cjelinu (obrana-napad)
- povezivanje složenijih elemenata tehnike i taktike pojedinačnih sportova u cjelinu
2. Složeniji elementi ritmičkih i plesnih struktura –koreografske strukture (suvremeni ples, aerobika, društveni plesovi, narodni plesovi, ritmička i sportska gimnastika, hip hop...)
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Usložnjavati motorička znanja prema složenijim strukturama pojedinačnih i ekipnih sportova.
Kineziterapijske i motoričke vježbe za jačanje i istezanje svih mišićnih skupina za razvoj i održavanje fleksibilnosti, održavanje sustava za kretanje...
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.B.4.1.
Osmišljava motoričke vježbe prema interesu koje izvodi radi dostizanja rezultata tjelesne spremnosti i zbog odgovornosti prema zdravlju.
Prepoznaje važnost motoričkih vježba i tumači njihov utjecaj. Izvodi vježbe i predlaže ostalima. da ih izvode. Revidira način vježbanja.
Samostalno izvodi motoričke vježbe čije je provedbe predložio.
SŠ TZK G.B.4.2.
Preispituje učinkovitost i kvalitetu motoričkih vježba koje izvodi.
Pronalazi vezu između motoričkih vježba koje izvodi i kvalitete vlastitog vježbanja. Preispituje učinke motoričkih vježba na kvalitetu vlastitog vježbanja.
Prema uputama pronalazi vezu između učinka motoričkih vježba koje izvodi i kvalitete vlastitog vježbanja.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Specifične motoričke vježbe:
- vježbe za koordinaciju, preciznost, agilnost, eksplozivnu i repetitivnu snagu, brzinu, gibljivost, ravnotežu...
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Planiranje dnevne i tjedne kineziološke motoričke aktivnosti koju samostalno primjenjuje radi poboljšanja razine tjelesne spremnosti (fitnes, aerobika, različiti sportovi... ) tijekom cijele godine.
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.C.4.1.
Planira i vježba u prirodi te primjenjuje i razvija ekološku osviještenost.
Prepoznaje važnost brige o očuvanju prirode. Planira i provodi vježbanje u prirodi. Sudjeluje u ekološkim akcijama i predlaže mjere zaštite prirode.
Sudjeluje u provedbi tjelovježbe u prirodi te pokazuje odgovornost za njezino očuvanje.
SŠ TZK G.C.4.2.
Planira i primjenjuje kineziološke motoričke aktivnosti u prirodi radi zdravog načina života.
Planira kineziološke motoričke aktivnosti u prirodi. Primjenjuje kineziološke motoričke aktivnosti u prirodi. Prosuđuje i revidira aktivnosti.
Samoinicijativno se pridružuje skupinama koje planiraju i primjenjuju kineziološke motoričke aktivnosti u prirodi.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Različiti sportovi u prirodi.
Projektna ili terenska nastava.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Različite kineziološke motoričke aktivnosti koje se mogu koristiti u funkciji cjeloživotnog vježbanja kao sportsko rekreacijski sadržaji: planinarsko pješačke “ture”- vikend tura, tura sa zadanim vremenom trajanja, ture sa zadanim smjerom kretanja, igre u prirodi i natjecanje u orijentacijskom kretanju...
Kineziološke motoričke aktivnosti u vanjskim prostorima i prirodnom okruženju s naglaskom na zdravi način života s posebnim naglaskom na brigu o zdravlju i ekološkim mjerama zaštite prirode te odgovornosti za njezino očuvanje..
E. Povezanost s drugim predmetima i međupredmetnim temama
Tjelesna i zdravstvena kultura povezana je sa svim odgojno-obrazovnim područjima, međupredmetnim temama i predmetima. Razvija sve temeljne kompetencije koje promiče Okvirni nacionalni kurikulum, a uključuje oblike mišljenja i rada, sposobnost korištenja alatom te osobni i socijalni razvoj.
Izrazito je povezana s prirodoslovnim, društveno-humanističkim i umjetničkim područjem.
U povezanosti s međupredmetnim temama nastavni predmet Tjelesna i zdravstvena kultura omogućuje razvoj zdravstvene, ekološke, kulturne, etičke i građanske svijesti učenika, čime on postaje aktivan i odgovoran građanin.
Praćenje antropometrijskih značajka, morfoloških obilježja, motoričkih i funkcionalnih sposobnosti omogućuje procjenu zdravlja učenika i temelj je ostvarivanja ishoda međupredmetne teme Zdravlje povezanih s rastom i razvojem, prehranom i kretanjem te higijenom učenika. Razvoj samopouzdanja, osjećaja odgovornosti, provođenje tjelovježbe i u slobodno vrijeme, uočavanje problema iz neposredne okoline te predlaganje rješenja poveznice su s međupredmetnim temama Osobni i socijalni razvoj, Poduzetništvo i Građanski odgoj. Očekivanja iz međupredmetne teme Učiti kako učiti ostvaruju se integrirano s gotovo svim ishodima nastavnog predmeta Tjelesna i zdravstvena kultura.
Ishodi su Tjelesne i zdravstvene kulture široki i nude brojne mogućnosti povezivanja s ostalim nastavnim predmetima. Primjerice, povezanost s Hrvatskim jezikom, osim u korištenju jezika za prenošenje znanja, može se ostvarivati i oblikovanjem slova različitim položajima tijela u prostoru, a prirodni oblici kretanja i elementarne igre dio su uvježbavanja sadržaja jezika, dramskih igara i improvizacija.
Poveznica s Glazbenom kulturom i Glazbenom umjetnošću vidljiva je u kreativnim pristupu pokretu, glazbenim igrama i plesu, u kojima se razvija ritmičnost i stvaralaštvo te domoljublje kroz slušanje i pjevanje himne i navijačkih pjesama.
Kineziološke motoričke aktivnosti mogu biti poticaj za rješavanje likovnih problema u učenju i poučavanju Likovne kulture.
Spoznajama iz Matematike, Biologije, Fizike i Kemije proširuju se znanja povezana s tijelom, prostorom i kretanjem općenito.
Uporabom suvremenih tehnologija poboljšava se prijenos i prezentacija kinezioloških sadržaja.
Ovakvom znatnom povezanošću izravno se doprinosi povećanju ukupne završne razine kompetencije, no istodobno se ostavlja mnogo prostora za poticanje kreativnosti učitelja, koji mora razvijati i oslobađati kreativni potencijal učenika te biti usmjeren na razvoj učenika kao cjelovite osobe.
F. Učenje i poučavanje predmeta
Učenje i poučavanje u sportskim objektima i na otvorenim prirodnim površinama izrazito je poticajno i motivirajuće, što znatno olakšava postavljanje izazova koji zahtijevaju puni angažman, trud i ustrajnost.Ističe se i uvažava jedinstvenost svakog djeteta i učenika te slobodno i kreativno izražavanje. Inzistira se na fleksibilnom odgojno-obrazovnom pristupu koji učeniku omogućuje zadovoljenje različitih interesa te prepoznavanje i afirmiranje njegova identiteta, sposobnosti i talenta.
Proces učenja i poučavanja u Tjelesnoj i zdravstvenoj kulturi oblikuje se tako da svi učenici ostvarivanjem ishoda razvijaju i svoje maksimalne potencijale. Obveza je ovog nastavnog predmeta biti jedan od temelja zdravlja cijele populacije te bitno doprinijeti cjelovitom biološkom, psihološkom i socijalnom razvoju učenika u kojem je učenik središte nastavnog procesa.
Kako bi se to ostvarilo, učenje i poučavanje treba se temeljiti na suvremenim znanstvenim spoznajama kineziologije te kod učenika poticati razvoj motoričkih kompetencija za samostalno i cjeloživotno tjelovježbu.
Kompetencije obuhvaćaju motorička znanja i vještine koje pozitivno utječu na sposobnosti i osobine, formiranje pozitivnih stavova prema kineziološkim motoričkim aktivnostima i stvaranju navika redovitog tjelovježbe.
Suvremenim pristupom poučavanju i učenju Tjelesne i zdravstvene kulture potiče se iskustveno učenje kroz opažanje, aktivno sudjelovanje, izvedbu i usavršavanje vještina koje se od učenika očekuju u određenom razvojnom razdoblju. Očekivani različiti odgojno-obrazovni ishodi potiču kod učenika kreativno i kritičko razmišljanje te prihvaćanje tjelovježbe kao načina života.
Uvažava se jedinstvenost svakog učenika te činjenica da se učenici razvijaju i napreduju na različite načine i različitom brzinom.
U istom se razrednom odjelu učenici razlikuju po znanjima, sposobnostima, interesima, stavovima i drugim važnim osobinama. Zato im se pruža optimalna podrška u ostvarivanju ciljeva učenja te se u nastavnom procesu poštuje njihova individualnost.
Kako bi učenici ostvarili očekivane odgojno-obrazovne ishode i dosegnuli optimalnu razinu postignuća, od učitelja se očekuje da bude kreator nastavnog procesa, suradnik i savjetnik, a od društva da osigura uvjete za povećanje satnice i primjerenu strukturiranost razrednih odjela.
U tjelesnoj i zdravstvenoj kulturi potrebno je osigurati mogućnost učenja i poučavanja u sigurnom i poticajnom okruženju u školi i izvan škole. Kako bi se nastavani proces iz ovog predmeta mogao provoditi treba omogućiti da svaka škola ima odgovarajuću sportsku dvoranu i vanjska sportska igrališta. Samo dio nastave može se provoditi i izvan škole u sportsko-rekreacijskim centrima, na bazenima, moru, snijegu, trim stazi i ostalim sportskim zatvorenim i otvorenim prostorima koji mogu osigurati kvalitetu odgojno-obrazovnog procesa.
Svojim djelovanjem učitelj treba afirmirati učenike kao subjekte odgojno-obrazovnog procesa te ih na taj način učiniti aktivnim sudionicima, u kojem će pri tjelovježbi razvijati pozitivne stavove, a samo vježbanje zadržati kao trajnu vrijednost.
Učitelj ima veću slobodu, a time i odgovornost pri odabiru tema i aktivnosti i optimalnih rješenja za njihovu realizaciju.
Planiranjem procesa učenja i poučavanja u kojem se povezuju teorija višestrukih inteligencija s različitim i specifičnim metodama, načinima i pristupima učenju i radu, nastavni se predmet približava stvarnim potrebama i motivaciji učenika.
Mogućnosti predmeta Tjelesna i zdravstvena kultura toliko su široke da svaki učenik može steći znanja i vještine te razviti sposobnosti koje će primijeniti u odgovarajućim motoričkim aktivnostima čime će zadovoljiti vlastite interese.
Kako bi se zadovoljile i psihofizičke potrebe, učenik treba stečena znanja i vještine primjenjivati i u svoje slobodno vrijeme jer trenutačno propisana nastavna satnica nije dovoljna da se isključivo nastavnim procesom postigne optimalna razina postignuća.
Materijalni uvjeti učenja i poučavanja tjelesne i zdravstvene kulture uključuju različita sredstva, rekvizite i pomagala za tjelovježbu, stručnu literaturu, dnevni tisak, televiziju, internet i ostale dostupne komunikacijske resurse.
Ono što su učenici usvojili tijekom nastave trebaju prepoznati i primjenjivati u svakodnevnom životu na njima odgovarajući način. Učitelj ima obvezu samostalno i odgovorno odabrati materijale i izvore koji su prilagođeni uzrastu i osobinama učenika te različitim načinima rada koji omogućuju prikupljanje informacija, njihovo kritičko procjenjivanje, preoblikovanje i stvaranje novih spoznaja. Treba posebno poticati tjelovježbu te inzistirati na sigurnim načinima vježbanja s obzirom na materijalne uvjete rada u kojima se provodi nastavni proces.
Ovaj nastavni predmet pruža mogućnost učenja i poučavanja u sigurnom i poticajnom okruženju koje može biti u školi, školskom okruženju te izvan škole, primjerice u sportskoj dvorani, prilagođenoj učionici, sportsko-rekreacijskom centru, bazenu, na moru, snijegu, trim-stazi i svim ostalim zatvorenim i otvorenim prostorima koji mogu osigurati kvalitetu odgojno-obrazovnog procesa.
Uloga je učitelja osigurati pozitivno okruženje za učenje tako da potiče dobre međuljudske odnose i međusobno poštovanje te pruža podršku dječjoj prirodnoj znatiželji i razvoju odgovornog ponašanja u skladu s normama zajednice i društva u cjelini. Izrazito je poticajno i motivirajuće mijenjati i upotrebljavati što više različitih okruženja za učenje i poučavanje tijekom nastavne godine. Važno je postavljati izazove koji će pozitivno utjecati na stvaranje stavova i navika prema tjelovježbi, a istodobno tražiti puni angažman, trud i ustrajnost kod učenika. Također je važno pomoći učeniku da prepozna aktivnosti s pomoću kojih može na najprihvatljiviji način razvijati, usavršavati i održavati svoje motoričke i funkcionalne sposobnosti i usvajati motorička znanja u skladu s interesima te ih na taj način učiniti sastavnim dijelom svojeg cjeloživotnog tjelovježbe kao zdravog stila života.
Učenje i poučavanje svih domena jednako je važno i međusobno povezano te se nijedna ne smije zanemariti kako bi se mogli ostvariti očekivani ishodi učenja. S obzirom na razvojne osobine učenika u određenoj dobi, prilagođavaju se i načini učenja i poučavanja određene domene. Ovako prilagođen i fleksibilan odgojno-obrazovni pristup omogućuje zadovoljenje različitih potreba učenika te može afirmirati njihov identitet, sposobnosti i talent.
Učenje se odvija uz učiteljevu podršku te u suradnji s drugim učenicima u socijalnom okruženju. Iskustva učenja koja se stječu u nastavnom predmetu Tjelesna i zdravstvena kultura potiču i motiviraju učenike da uče od drugih i s drugima. Važno je poticati istraživački i stvaralački način rada te suradnju među učenicima. Da bi se poučavanje moglo prilagoditi individualnim potrebama pojedinog učenika, važno je da učitelj prepozna potencijale i talent svakog pojedinca u razrednom odjelu te ih potiče i razvija na korist pojedinca i skupine. Sve navedeno doprinosi kvalitetnijim međuljudskim odnosima, poštovanju različitosti te slobodnom i kreativnom izražavanju.
Radi zadovoljavanja odgojno-obrazovnih potreba učenika s teškoćama kurikulum se prilagođuje u skladu sa smjernicama Okvira za poticanje i prilagodbu iskustava učenja te vrednovanje postignuća djece i učenika s teškoćama. Radi zadovoljavanja odgojno-obrazovnih potreba darovitih učenika uvodi se razlikovni kurikulum u skladu sa smjernicama Okvira za poticanje iskustava učenja i vrednovanje postignuća darovite djece i učenika.
Težeći unapređenju i obogaćivanju nastavnog predmeta Tjelesna i zdravstvena kultura poželjno je ostvariti veze sa životom izvan škole te poticati neposrednu uključenost i suradnju roditelja, lokalne i šire društvene zajednice na dobrobit i zdravlje učenika.
G. Vrednovanje usvojenosti odgojno obrazovnih ishoda
Vrednovanje kao učenje, za učenje i naučenog
Poglavlje Vrednovanje usvojenosti odgojno-obrazovnih ishoda u predmetnome kurikulumu sadržava informacije:
-Što se vrednuje u predmetnome kurikulumu (koji su elementi vrednovanja)?
-Koji su preporučeni pristupi te metode i tehnike vrednovanja usvojenosti odgojno-obrazovnih ishoda u predmetnome kurikulumu?
-Kako se određuje zaključna ocjena u predmetnome kurikulumu?
Potrebno je naznačiti osobitosti pojedinih pristupa vrednovanju:
-vrednovanja za učenje,
-vrednovanje kao učenje i
-vrednovanja naučenoga u kontekstu predmeta, odnosno njegovih pojedinih elemenata vrednovanja.
Učitelji imaju autonomiju i odgovornost izabrati najprikladnije metode i tehnike vrednovanja unutar pojedinih pristupa vrednovanju (ovisno o obilježjima učenika i škole te određenim situacijskim čimbenicima). U ovom poglavlju daju se okvirne smjernice i preporuke o metodama i tehnikama koje su posebno pogodne za vrednovanje odgojno-obrazovnih ishoda u predmetnome kurikulumu. Preporučene metode i tehnike trebaju omogućiti dokumentiranje i procjenjivanje odgojno-obrazovnih ishoda i omogućiti utvrđivanje različitih razina usvojenosti. Učenicima kod kojih su opažena odstupanja u ostvarivanju odgojno-obrazovnih ishoda potrebno je pružiti odgovarajuću odgojno-obrazovnu podršku radi zadovoljavanja njihovih odgojno-obrazovnih potreba.
Potrebno je odrediti jesu li svi elementi vrednovanja jednakovrijedni pri određivanju zaključne ocjene. Veća/manja težina (ponder) može se davati određenom elementu vrednovanja (primjerice element A iznosi 50% zaključne ocjene, a elementi B i C po 25%). Ponder koji se daje pojedinim elementima vrednovanja može se razlikovati ovisno o odgojno-obrazovnom ciklusu ili godini učenja i poučavanja predmeta.
Izvješćivanje
Izvješćivanje je informiranje o postignućima i napretku učenika, može biti formalno (izvješće o praćenju, dodatak svjedodžbi, napomena u svjedodžbi, podatci i bilješke u e-Matici) i neformalno (razgovori i razmjena informacija između različitih subjekata u radu s darovitima, npr. mentora i roditelja).
U okviru kurikularnog sustava izvješćivanje o usvojenim odgojno-obrazovnim ishodima dobiva drugačiji oblik i svrhu.
Kroz kvalitativne osvrte učitelja nastoji se kvalitetnije i detaljnije opisati ukupnost i kvaliteta postignuća učenika u određenom obrazovnom razdoblju. Ti kvalitativni osvrti trebaju dati točan, konkretan i specifičan opis učenikovih dosadašnjih rezultata i napredovanja u pojedinim predmetima, u odnosu na postavljena očekivanja definirana kurikularnim dokumentima.
Kao numerički pokazatelj razine usvojenosti odgojno-obrazovnih ishoda definiranih kurikulumom zadržava se ljestvica školskih ocjena od pet stupnjeva. Kao i dosad, zaključna ocjena se izriče brojkom i riječju (nedovoljno – 1, dovoljno – 2, dobro – 3, vrlo dobro – 4, odlično – 5).
Vrednovanje ostvarenosti odgojno-obrazovnih ishoda u Tjelesnoj i zdravstvenoj kulturi proizlazi i nadovezuje se na poučavanje te se istodobno planiraju. Vrednovanje je temeljni preduvjet za dobivanje informacija o ostvarivanju ciljeva procesa tjelovježbe i stupnju ostvarenosti odgojno-obrazovnih ishoda.
Proces vrednovanja u Tjelesnoj i zdravstvenoj kulturi obuhvaća sljedeće elemente vrednovanja koji se po domenama mogu razlikovati u odnosu na njezine specifičnosti:
-motorička znanja
Elementi tehnike kinezioloških aktivnosti, taktički zadatci i sva teorijska znanja potrebna za njihovo poznavanje.
-motorička postignuća
Kvaliteta primjene naučenih motoričkih znanja u situacijskim uvjetima određene kineziološke aktivnosti ili zadatka.
-odgojne vrijednosti
Pozitivni stavovi prema tjelovježbi, usvojene tjelesne i zdravstvene navike, otvorenost za timski rad, poštovanje pravila, suigrača i protivnika, slobodno i kreativno izražavanje kroz kineziološke motoričke aktivnosti, odgovornost, samostalnost i samoinicijativnost te druge pozitivne odgojne vrijednosti koje se stječu kineziološkim aktivnostima.
DOMENA TJELOVJEŽBA, IGRA I SPORT
MOTORIČKA ZNANJA:
-kvaliteta izvođenja elemenata tehnike tjelesnih aktivnosti
-kvaliteta izvođenja taktičkih zadataka tjelesnih aktivnosti
-poznavanje teorijskih znanja kao što su pravila određene igre, opisivanje određenih elemenata tehnike ili određenih taktičkih zadataka i sl.
MOTORIČKA POSTIGNUĆA:
-kvaliteta situacijske primjene elemenata tehnike, odnosno u igri ili određenom zadatku
ODGOJNI UČINCI:
-poštovanje pravila i različitosti, uvažavanje suigrača i protivnika, slobodno i kreativno izražavanje kroz kineziološke motoričke aktivnosti i sl.
DOMENA MOJE TIJELO I JA
MOTORIČKA ZNANJA:
-kvaliteta odabira i izvedbe motoričkih zadatka za razvoj kinantropoloških obilježja prema svojim trenutačnim mogućnostima
-poznavanje teorijskih znanja kao što su procjena i raspoznavanje kinantropoloških obilježja, opisivanje motoričkih vježba, poznavanje utjecaja motoričkih vježba i sl.
MOTORIČKA POSTIGNUĆA:
-postizanje znatnog napretka u kinantropološkim obilježjima u odnosu na mogućnosti učenika
ODGOJNI UČINCI:
-poznavanje vlastitog tijela
-doprinos vlastitoj tjelesnoj spremnosti
DOMENA ŽIVIM ZDRAVO
MOTORIČKA ZNANJA:
-kvaliteta izvedbe elemenata tehnike tjelesnih aktivnosti u prirodi
-kvaliteta realizacije određenih tjelesnih aktivnosti
-poznavanje teorijskih znanja o važnosti tjelesne aktivnosti za zdravlje i kvalitetu života
MOTORIČKA POSTIGNUĆA:
-kvaliteta uporabe motoričkih znanja i sposobnosti u prirodi
-povećanje ukupne razine tjelesne aktivnosti
ODGOJNI UČINCI:
-provođenje tjelesne aktivnosti u slobodno vrijeme
-sudjelovanje u izvannastavnim i izvanškolskim kineziološkim aktivnostima
-primjenjivanje zdravstveno-higijenskih navika
Vrednovanje se temelji na razinama usvojenosti ishoda i mora polaziti od osobnosti učenika kako bi se osigurao nužan individualizirani pristup u odgojno-obrazovnom procesu. Povratne informacije o učenikovim postignućima dobivene vrednovanjem omogućuju učitelju da s učenikom planira daljnji rad. Pri vrednovanju pred učenike se postavljaju zahtjevi koji su ostvarivi te u kojima mogu pokazati svoje sposobnosti, usvojena znanja i stečene vještine. Provodi se redovito tijekom cijele školske godine kako bi omogućilo učenicima da u različitim situacijama i okruženjima pokažu napredak. Primjerice, usvojeni element tehnike iz određene kineziološke motoričke aktivnosti vrednuje se kao samostalni prikaz, ali i u situacijskim uvjetima tijekom trajanja aktivnosti ili natjecanja.
Učenicima se prezentiraju jasni kriteriji vrednovanja koji će im pomoći u razumijevanju aspekata učenja koji će biti vrednovani. Učenicima treba biti jasno što čini uspješnu izvedbu i potrebno je usmjeriti učenje na ono što je važno znati i što mogu učiniti. Sve to olakšava uspostavu objektivnijeg, valjanijeg, pouzdanijeg i poticajnijeg vrednovanja i izvješćivanja o učeničkim postignućima.
Naglasak vrednovanja unutar predmeta je na formativnom praćenju motoričkih postignuća i sposobnosti, pri čemu rezultat može biti sumativna ocjena obzirom na pozitivne pomake koje je učenik postigao. Odgojni učinci prate se svaki mjesec i ocjenjuju, a motorička znanja nakon procjene usvojenosti u cilju ostvarivanja ishoda. Povratne informacije, metode i strategije za postizanje napretka učenika trebaju biti učestale i motivirajuće kako bi učenici težili za postizanjem svojih maksimuma radi osobnog zdravlja, dobrobiti i tjelesne spremnosti.
Učitelj ima obvezu redovito izvješćivati učenike, roditelje, školu i ostalu zainteresiranu javnost o kvaliteti postignuća učenika u određenom odgojno-obrazovnom razdoblju.
U svim ciklusima pri određivanju zaključne ocjene iz Tjelesne i zdravstvene kulture svi su segmenti vrednovanja jednakovrijedni i predstavljaju ukupnu procjenu usvojenosti odgojno-obrazovnih ishoda u određenoj godini učenja i poučavanja nastavnog predmeta. Zaključna ocjena nije aritmetička sredina sastavnica vrednovanja. Učitelj u kvalitativnom osvrtu treba obrazložiti donošenje zaključne ocjene i opisati što učenik zna i može izvesti, u kojim je segmentima bio posebno uspješan, a u kojima treba unaprijediti učenje i rezultate.
Najbolji je pokazatelj sretnog i zadovoljnog učenika visoka razina njegove tjelesne aktivnosti i adekvatan stupanj razvoja antropoloških obilježja. Dokaz je postignuća učenika najviša moguća individualna razina psihofizičkog stanja te samostalno i kontinuirano bavljenje kineziološkim motoričkim aktivnostima u slobodno vrijeme.
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZNANOSTI I OBRAZOVANJA
Na temelju članka 27. stavka 9. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi („Narodne novine“, broj: 87/08, 86/09, 92/10, 105/10-ispravak, 90/11, 16/12, 86/12, 94/13, 152/14, 7/17 i 68/18) ministrica znanosti i obrazovanja donosi
ODLUKU O DONOŠENJU KURIKULUMA ZA NASTAVNI PREDMET TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE ZA OSNOVNE ŠKOLE I GIMNAZIJE U REPUBLICI HRVATSKOJ
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
I.
Ovom Odlukom donosi se kurikulum za nastavni predmet Tjelesna i zdravstvena kultura za osnovne škole i gimnazije u Republici Hrvatskoj.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
II.
Sastavni dio ove Odluke je kurikulum nastavnog predmeta Tjelesna i zdravstvena kultura.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
III.
Početkom primjene ove Odluke stavlja se izvan snage:
- Nastavni plan i program za osnovnu školu koji se odnosi na predmet Tjelesna i zdravstvena kultura objavljen u Narodnim novinama, broj: 102/06,
- Nastavni plan i program za stjecanje školske spreme u programima jezične, klasične i prirodoslovno-matematičke gimnazije koji se odnosi na predmet Tjelesna i zdravstvena kultura, a donesen je Odlukom o zajedničkom i izbornom dijelu programa za stjecanje srednje školske spreme u programima opće, jezične, klasične i prirodoslovno-matematičke gimnazije, KLASA: 602-03/94-01-109, URBROJ: 532-02-2/1-94-01, Zagreb, 2. ožujka 1994. (Glasnik Ministarstva kulture i prosvjete, 1994.),
- Nastavni plan i program prirodoslovne gimnazije koji se odnosi na predmet Tjelesna i zdravstvena kultura, a koji je donesen Odlukom o nastavnom planu i programu prirodoslovne gimnazije, KLASA: UP/I-602-03/03-01/0115, URBROJ: 532-02-02-01/2-03-2 od 2. prosinca 2003. godine.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
IV.
Ova Odluka stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“, a primjenjuje se za učenike 1. i 5. razreda osnovne škole i 1. razreda gimnazije od školske godine 2019./2020., za učenike 2., 3., 6. i 7. razreda osnovne škole, 2. i 3. razreda gimnazije od školske godine 2020./2021., a za učenike 4. i 8. razreda osnovne škole i 4. razreda gimnazije od školske godine 2021./2022.
Klasa:
Urbroj:
Zagreb,
MINISTRICA
prof. dr. sc. Blaženka Divjak
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Prijedlog predmetnog kurikuluma Tjelesna i zdravstvena kultura
Studeni 2018.
Sadržaj
A. Svrha i opis predmeta
B. Odgojno-obrazovni ciljevi učenja i poučavanja
C. Domene u organizaciji predmetnog kurikuluma
A) TJELOVJEŽBA, IGRA I SPORT
B) MOJE TIJELO I JA
C) ŽIVIM ZDRAVO
D. Odgojno-obrazovni ishodi, sadržaji i razine usvojenosti po razredima i organizacijskim područjima
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 1. razred – 105 sati godišnje
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 2. razred – 1 05 sati godišnje
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 3. razred – 105 sati godišnje
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 4. razred – 70 sati godišnje
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 5. razred – 70 sati godišnje
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 6. razred – 70 sati godišnje
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 7. razred – 70 sati godišnje
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 8. razred – 70 sati godišnje
Gimnazija Tjelesna i zdravstvena kultura 1. razred – 70 sati godišnje
Gimnazija Tjelesna i zdravstvena kultura 2. razred – 70 sati godišnje
Gimnazija Tjelesna i zdravstvena kultura 3. razred – 70 sati godišnje
Gimnazija Tjelesna i zdravstvena kultura 4. razred – 70 sati godišnje
E. Povezanost s drugim predmetima i međupredmetnim temama
F. Učenje i poučavanje predmeta
G. Vrednovanje usvojenosti odgojno obrazovnih ishoda
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
A. Svrha i opis predmeta
Tjelesna i zdravstvena kultura provodi se u cijeloj vertikali odgojno-obrazovnog sustava Republike Hrvatske. Temelji se na usvajanju kinezioloških teorijskih i motoričkih znanja, vještina i navika koje doprinose stvaranju pozitivnog stava prema tjelovježbi, zdravlju i zdravom načinu života. Stručne i znanstvene spoznaje za ovaj predmet proizlaze iz Kineziologije, odnosno iz njezine znanstvene grane Kineziološka edukacija.
U definiranju opisa i odgojno-obrazovnih ciljeva učenja i poučavanja te vježbanja, sustavno se koriste dosezi kineziologijske znanosti, a posebno utjecaj programiranog tjelovježbe na razvoj i održavanje antropoloških obilježja.
Osigurava motoričku kompetentnost učenika koja se odnosi na učenje različitih motoričkih aktivnosti. Pozitivno utječe na morfološka obilježja te na razvoj motoričkih, funkcionalnih, kognitivnih sposobnosti i konativnih osobina učenika. Podupire skladan rast i razvoj cijelog organizma, doprinosi većim radnim sposobnostima, uspjehu u učenju te osobnom i socijalnom razvoju. Tjelovježbom se povećava asertivnost te razvoj odlučnosti, doprinosi upornosti i ostalim pozitivnim psihičkim obilježjima učenika.
Motorička znanja i vještine koje se stječu, navike koje se razvijaju u ovom nastavnom predmetu potiču solidarnost, osjećaj odgovornosti, razvijanje moralnih vrijednosti te poštovanja sebe i uvažavanje različitosti.(MPT) U širokom rasponu vrijednosti, nastavni predmet Tjelesna i zdravstvena kultura doprinosi, uz ostalo, razvoju nacionalnog identiteta i očuvanju tradicijske kulture.
Tijekom učenja i poučavanja kinezioloških motoričkih aktivnosti postavljaju se objektivna očekivanja. Podiže se razina kinezioloških motoričkih znanja koja omogućuju povećanu motoričku aktivnost učenika u cilju poboljšanja tjelesne spremnosti, podizanja kvalitete svakodnevnog života te očuvanja i unapređenja zdravlja. Svaka odgojno-obrazovna razina i ciklus temelje se i nastavljaju na prethodno usvojena motorička znanja i vještine, što omogućuje povezano i učinkovito djelovanje na kinantropološka obilježja.
Temeljem navedenog, tjelesna i zdravstvena kultura je jedan od bitnih činitelja zdravlja učenika te pridonosi stvaranju osobnosti učenika i u potpunosti doprinosi osnovnoj ljudskoj potrebi za kretanjem.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
B. Odgojno-obrazovni ciljevi učenja i poučavanja
1.Razviti pozitivan stav prema kineziološkim motoričkim aktivnostima, usvojiti navike redovitog tjelovježbe radi podizanja razine zdravlja i kvalitete življenja.
2.Stjecati kineziološka teorijska i motorička znanja s ciljem samostalnog primjenjivanja u svakodnevnom življenju.
3.Procijeniti kinantropološka obilježja radi usmjeravanja njihova razvoja te temeljem toga provoditi potrebne tjelovježbene aktivnosti koje utječu na njihovo poboljšanje.
4.Primjenjivati odabrane kineziološke kineziološke motoričke aktivnosti za tjelovježbu u prirodi.
5.Usvojiti odgojne vrijednosti tijekom tjelovježbe i primjenjivati ih u svakodnevnim životnim situacijama.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
C. Domene u organizaciji predmetnog kurikuluma
Slika 1. Grafički prikaz predmeta Tjelesna i zdravstvena kultura
Predmet Tjelesna i zdravstvena kultura sadržava tri domene:
A)Tjelovježba, igra i sport
B)Moje tijelo i ja
C)Živim zdravo
Domene omogućuju kontinuitet učenja i poučavanja kroz sve cikluse i odgojno-obrazovne razine te su razumljive široj populaciji.
Razumljivost i dorečenost proizlazi iz naziva domena, a objašnjene su opisom i smjernicama. Domenama se određuju sve aktivnosti i iskustva učenja čime čine smislene i jedinstvene cjeline.
Temeljene su na širokom rasponu mogućnosti, od usvajanja i usavršavanja teorijskih i motoričkih znanja, vježbanja, brige o tijelu do odgojno-obrazovnih utjecaja. Tjelovježbom se kroz usvajanje kinezioloških motoričkih i teorijskih znanja, usavršavanja i primjene te specifičnim motoričkim i kineziterapijskim vježbama otvara prostor za sve uvjete odgojno–obrazovnog procesa.
Stvara se mogućnost izbora i poštivanja autonomnosti učenika u smjeru motivirajućih, raznolikih i izazovnih iskustava učenja te se potiče zadovoljstvo u učenju, posebno kroz motoričke i sportske aktivnosti za koje učenici pokazuju interes.
Domene su izrazito povezane čime razvijaju pozitivan pristup prema kineziološkim motoričkim aktivnostima i sportskim igrama, osiguravaju višestrani odgojno-obrazovni pristup koji omogućuje zadovoljenje različitih potreba učenika, prepoznavanje i razvoj njihovih sposobnosti te otkrivanja darovitosti.
Omogućavanjem stjecanja motoričkih znanja, vještina i navika kroz domene uvelike se doprinosi zdravom načinu života, a postavljenim očekivanjima područja te ishodima domena nastavnog predmeta Tjelesna i zdravstvena kultura razvijaju se sposobnosti i osobine koje imaju izravan utjecaj na dobrobit pojedinca, zajednice i društva.
Domene svojom svrhom omogućuju povezivanja sa svim područjima i predmetima u odgojno-obrazovnom procesu. Sadržaj im je usmjeren na temeljne kompetencije (osobni razvoj i dobrobit, komunikacija i suradnja, rješavanje problema i donošenje odluka, kreativnost i inovativnost, osobna i društvena odgovornost, upravljanje obrazovnim i profesionalnim razvojem).
Sve su domene jednakovrijedne i jednako zastupljene u cijeloj vertikali odgojno-obrazovnog sustava.
Ovakvim pristupom oblikovanju domena omogućuje se da mogućnosti učenika budu vodilja učiteljima i nastavnicima prema zajedničkom cilju, a to je aktivan, zdrav, sposoban i zadovoljan učenik.
A) TJELOVJEŽBA, IGRA I SPORT
-Pojedinačne i ekipne kineziološke motoričke aktivnosti (sportske aktivnosti i ples), specifične motoričke i kineziterapijske vježbe
Domena Tjelovježba, igra i sport, ističe usvajanje i primjenu raznovrsnih teorijskih i motoričkih kinezioloških znanja i vještina, čijim se svladavanjem ostvaruje određena kompetencija učenika. Učenici će stečena znanja i vještine moći koristiti kroz ekipne i pojedinačne kineziološke motoričke aktivnosti te sportsku igru tijekom samostalne  jelovježbe, čime se izrazito utječe na aktivno provođenje slobodnog vremena, na podizanje ukupne kvalitete života i unapređenje zdravlja. Stečena su znanja i vještine posebice važne za razvoj i održavanje radne sposobnosti za izvršavanje školskih obaveza te poštovanje pravila i različitosti. Istodobno, ova je domena usmjerena prema očuvanju sustava za kretanje primjenom naučenih specifičnih motoričkih i kineziterapijskih vježba.
Kroz sastavnice ove domene također se prenosi tradicijska kultura i razvija nacionalni identitet. U konačnici, ovom domenom se mijenjaju temeljna kineziološka teorijska i znanja i kompetencije (komunikacija i suradnja, osobna i društvena odgovornost) koje će učenici steći u ovom nastavnom predmetu i koje će omogućiti njihov osobni razvoj i njihovu dobrobit.
B) MOJE TIJELO I JA
-Antropološka obilježja (morfološka obilježja, motoričke i funkcionalne sposobnosti), tjelesna spremnost
Domena Moje tijelo i ja usredotočuje se na ljudsko tijelo i na njegova antropološka obilježja. Učenjem o vlastitom tijelu i povezivanjem naučenog učenici će biti osposobljeni za praćenje i održavanje optimalne razine tjelesne spremnosti. Sadržaji u okviru ove domene naglašavaju unapređenje i održavanje motoričkih i funkcionalnih sposobnosti usmjerenih prema povećanju tjelesne spremnosti i razine zdravlja te praćenju pokazatelja morfoloških obilježja. Omogućuje se i samostalno praćenje kinantropoloških obilježja te vrednovanja učinaka tjelovježbe, uz mogućnost ostvarivanja izvrsnosti osobnih ciljeva.
Domena omogućuje stjecanje znanja i navika koje doprinose ostvarivanju osobne dobrobiti, razvoju osobne odgovornosti, sposobnosti rješavanja problema te posebice potiču samostalno donošenje odluka.
Domena je ciljano usmjerena na učenje, praćenje i razumijevanje vlastitog tijela: za zdravlje, za postignuće i za budućnost.
C) ŽIVIM ZDRAVO
-Tjelovježbena aktivnost i zdravlje, higijenske, zdravstvene i ekološke navike, motoričke i sportske aktivnosti u prirodi
Domena Živim zdravo usmjerena je prvenstveno na razvijanje pozitivnog stava prema tjelovježbi te usvajanju i praćenju zdravstvenih, higijenskih i ekoloških navika te navika svakodnevnog tjelovježbe. Aktivnosti u okviru ove domene ističu važnost stjecanja i promjene navika radi uspostave zdravog načina života.
Ostvariva je kroz individualne i ekipne kineziološke motoričke aktivnosti i sportske igre koje se mogu provoditi u sportskim objektima, zatvorenim prostorima i na otvorenim prirodnim površinama u i izvan škole.
Domena je utemeljena na odgojno-obrazovnim postupcima povezanim s kineziološkim motoričkim aktivnostima, koje stručno osmišljene i provedene tvore proces tjelovježbe, posebice u prirodi, te je ponajviše usmjerena na brigu o zdravlju i njegovu očuvanju.
Aktivnosti u prirodi i prirodnom okruženju te život u pokretu razvijaju i podižu ekološku svijest te su snažna motivacija za svakodnevnu primjenu radi ostvarivanja osobne dobrobiti i zadovoljstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
D. Odgojno-obrazovni ishodi, sadržaji i razine usvojenosti po razredima i organizacijskim područjima
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 1. razred – 105 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.1.1.
Izvodi prirodne načine kretanja.
Izvodi različite prirodne načine kretanja za svladavanje prostora, prepreka, otpora i baratanje objektima (spravama, rekvizitima i pomagalima).
Razlikuje različite prirodne načine kretanja.
Oponašajući izvodi prirodne načine kretanja, pri čemu kretanja izvodi djelomično pravilno.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda :
Prirodni načini kretanja:
- svladavanje prostora (trčanjem i hodanjem, puzanjem, valjanjem)
- svladavanje prepreka (poskocima, skokovima, preskocima, naskocima, saskocima, penjanjem, spuštanjem, provlačenjem)
- svladavanje otpora (dizanjem, nošenjem, guranjem, vučenjem, uporima, visovima)
- barata spravama, rekvizitima i pomagalima različitih oblika, dimenzija, težina i broja prilagođeno uzrastu
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda :
Sadržaji su usmjereni na usvajanje i usavršavanje prirodnih načina kretanja.
- primjenjuje različite prirodne načine kretanja
- aktivnosti kojima će se ostvariti ishod učitelj određuje prema uvjetima rada i pravilima struke
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.1.2.
Igra jednostavne motoričke igre.
Igra jednostavne motoričke igre.
Predvodi poznate jednostavne motoričke igre.
Igra igre prema uputi, pri čemu kineziološka motorička kretanja izvodi uz manja odstupanja.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Motoričke igre
- s hodanjima i trčanjima
- s poskocima i skokovima
- s bacanjem i hvatanjem (pomagala i rekviziti primjerene veličine i težine)
- s penjanjem i silaženjem
- za razvoj ravnoteže i preciznosti
- kretanja uz realizacijom različitog ritma i tempa.
- položaj i pokreti  ijela prema zadanim prostornim odrednicama (gore-dolje, naprijed-nazad, iza-ispred, lijevo-desno, unutar-izvan, ispod-iznad)
-slobodna igra
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Sadržaje usmjeriti na usavršavanje prirodnih načina kretanja igrom.
- koristiti raznolike motoričke igre; elementarne igre , štafetne igre, tradicijske igre, slobodnu igru
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.1.3.
Slijedi upute za rad i pravila motoričke igre.
Sluša upute za rad.
Slijedi pravila motoričke igre.
Razmatra prihvatljiva i neprihvatljiva ponašanja u motoričkoj igri.
Na poticaj slijedi dobivene upute i pravila igre te pokazuje interes za suradnju sa suigračima u igri.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odgojno -obrazovni ishod je povezan sa sadržajima odgojno-obrazovnih ishoda OŠ TZK A. 1. 1. i OŠ TZK A. 1. 2.
-upute za rad
-pravila motoričkih igara
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odgojno - obrazovni ishod je usmjeren na razvoj socio - emocionalnih kompetencija učenika.
- razredna pravila usuglasiti s pravilima ponašanja za vježbanje i s pravilima u motoričkim igrama.
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK B.1.1.
Uočava razliku između tjelesne mase i visine kroz svrstavanje u prostoru i motoričku igru
Sudjeluje u praćenju svoje visine i tjelesne mase.
Razlikuje tjelesnu visinu od tjelesne mase.
Pronalazi svoje mjesto u svrstavanju prema visini (vrsta...).
Uz učiteljevu pomoć pronalazi svoje mjesto u svrstavanju  e određuje tko mu stoji s lijeve ili desne strane u vrsti te s koje strane vrste stoje viši ili niži vježbači.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Praćenje tjelesne visine (cm) i tjelesne mase ( kg).
Praćenje funkcionalnih i motoričkih sposobnosti.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Sustavno pratiti antropološka obilježja (morfološka obilježja, motoričke i funkcionalne sposobnosti)
-praćenje tjelesne visine (cm) i tjelesne mase ( kg) uz suradnju sa školskim liječnikom
-izvoditi specifične motoričke vježbe prilagođene uzrastu nakon procjene inicijalnog stanja (uz vodstvo učitelja)
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.1.1.
Primjenjuje postupke za održavanje higijene pri tjelovježbi i brine se o opremi za tjelesnu i zdravstvenu kulturu.
Primjenjuje postupke za održavanje higijene pri tjelovježbi.
Brine se o opremi za tjelesnu i zdravstvenu kulturu.
Uz učiteljevo praćenje primjenjuje postupke za održavanje higijene pri tjelovježbi te donosi odgovarajuću opremu za tjelesnu i zdravstvenu kulturu.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
- ovisni o uvjetima za realizaciju nastave Tjelesne i zdravstvene kulture
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Dogovoriti od čega se sastoji oprema za tjelovježba ovisno o uvjetima rada te objasniti zašto je potrebna primjerena oprema za tjelovježba.
Kontinuirano poticati pravilnu brigu o čistoći opreme za tjelovježba te korištenje pribora za osobnu higijenu nakon tjelovježbe.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.1.2.
Iskorištava mogućnost tjelovježbe u vanjskim prostorima.
Imenuje kineziološke motoričke aktivnosti u koje se uključuje u vanjskim prostorima.
Primjenjuje poznate kineziološke motoričke aktivnosti u vanjskim prostorima.
Predlaže tjelovježba i kineziološke motoričke aktivnosti u vanjskim prostorima uz učiteljevu pomoć, ovisno o posebnostima lokalne zajednice u kojoj se škola nalazi.
Na učiteljev poticaj, slijedeći upute za rad, sudjeluje u tjelovježbi i motoričkim aktivnostima u vanjskim prostorima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Tjelovježba i kineziološke motoričke aktivnosti u vanjskim prostorima:
- jednostavnije pješačke ture, igre na snijegu, igre u vodi, na vodi i uz vodu, orijentacijske igre, tradicionalne igre…
- aktivnosti iz svih ishoda
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na kineziološku motoričku aktivnost u prirodi i prirodnom okruženju s naglaskom na brigu o zdravlju i podizanju ekološke svijesti učenika .
- odgojno-obrazovni ishod se može ostvariti integrirano sa satom razrednika, kroz projektnu ili terensku nastavu u suradnji s roditeljima ili sportskim klubovima u okruženju, s naglaskom na odgovornosti prema okolini i okolišu.
-provoditi aktivnosti iz svih ishoda, na terenima u blizini škole, u parku i šumi te na livadama…
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 2. razred – 1 05 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.2.1.
Izvodi različite promjene položaja tijela u prostoru i prirodne načine kretanja.
Prepoznaje i izvodi različite promjene položaja tijela u prostoru.
Razlikuje i izvodi složene prirodne načine kretanja.
Izvodi prilagođene prirodne načine kretanja.
Oponašajući s manjim odstupanjima od upute izvodi zadano motoričko kretanje.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Različita kineziološka motorička kretanja u prostoru:
- različiti načini sjeda, ležanja (na leđima, licem prema tlu)
- počučanj, čučanj, duboki čučanj
- kretanja ravno naprijed, nazad, dijagonalno, uzbrdo, nizbrdo, bočno (hodanja, trčanja, poskakivanja, skakanja, korak do korak, galop itd.)
- upori (upor na lopaticama, upor za rukama, pred rukama)
- visovi
- valjanja, kolutanja naprijed i nazad
- kretanja uz realizaciju različitog ritma i tempa (uz glazbu)
- motorički programirana rukovanja: hvatanja, dodavanje, bacanja, vođenja lopte (rukom, nogom)
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na usvajanje i usavršavanje složenih prirodnih načina kretanja.
-učestalost i složenost pojedinog prirodnog načina kretanja učitelj određuje uzimajući u obzir motoričko predznanja učenika te inicijalne provjere motoričkih i funkcionalnih sposobnosti
-aktivnosti kojima će se ostvariti ishod učitelj određuje prema uvjetima rada i pravilima struke, nadogradnja je odgojno- obrazovnog ishoda OŠ TZK A. 1. 1.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.2.2.
Igra motoričke igre.
Imenuje različite vrste motoričkih igara koje igra.
Predlaže poznate motoričke igre za igru.
Igra različite igre pri čemu kineziološka motorička kretanja izvodi uz neznatna odstupanja.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Elementarne igre prema načinu kretanja (trčanja, hodanja, skokovi) u manjim i većim skupinama, s promjenom smjera i brzine kretanja, s jednostavnim motoričkim zadatcima prirodnih oblika kretanja s pomagalima i rekvizitima primjerenim uzrastu.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na usavršavanje prirodnih načina kretanja igrom.
-koristiti raznolike motoričke igre ovisno o uvjetima rada, motoričkom znanju učenika te njihovom interesu.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.2.3.
Surađuje u motoričkoj igri i prihvaća pravila igre.
Prihvaća i slijedi pravila motoričke igre.
Surađuje sa suigračima u motoričkoj igri.
Pokazuje interes za suradnju sa suigračima u igri i zna pravila igre i njihovu važnost, ali ih bez nadzora i poticaja ne slijedi uvijek dosljedno.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odgojno -obrazovni ishod je povezan sa sadržajima odgojno-obrazovnih ishoda OŠ TZK A. 2. 1. i OŠ TZK A. 2. 2
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odgojno -obrazovni ishod je usmjeren na razvoj socio-emocionalnih kompetencija učenika.
-razredna pravila usuglasiti s pravilima ponašanja za vježbanje i s pravilima u motoričkim igrama( nadogradnja odgojno-obrazovnog ishoda OŠ TZK A. 1. 3 )
-prilagođavati učenicima pravila jednostavnih motoričkih igara.
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK B.2.1.
Izvodi pripremne vježbe koristeći osnovnu terminologiju.
Zauzima početne položaje tijela u prostoru prepoznajući osnovnu terminologiju.
Izvodi pripremne vježbe. Uz učiteljevu pomoć odabire pripremne vježbe.
Zauzima osnovne početne položaje te izvodi pripremne vježbe prema uputi, uz manja odstupanja u izvedbi.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Pripremne vježbe s pomagalima i bez njih uz korištenje osnovne terminologije te izvođenje različitih poznatih motoričkih kretnja:
- stavovi
-položaji ruku, nogu
-položaji trupa i glave
-prizemni položaji
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na unapređenje motoričkih i funkcionalnih sposobnosti te praćenje morfoloških obilježja.
-koristiti pripremne vježbe bez pomagala i pripremne vježbe s pomagalima (loptica, krugovi, palica ,lopta, vijača, švedska klupa, obruč)
-koristiti pripremne vježbe u paru sa i bez pomagala
-praćenje tjelesne visine (cm) i tjelesne mase ( kg) uz suradnju sa školskim liječnikom
-mjerenje funkcionalnih i motoričkih sposobnosti učenika
-izvoditi specifične motoričke vježbe prilagođene uzrastu nakon procjene inicijalnog stanja (uz vodstvo učitelja).
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.2.1.
Prepoznaje i primjenjuje postupke za održavanje higijene pri tjelovježbi i brine se o opremi za tjelesnu i zdravstvenu kulturu.
Prepoznaje i objašnjava važnost higijenskih navika pri tjelovježbi i nakon njega.
Samostalno se brine o svojoj opremi za Tjelesnu i zdravstvenu kulturu. Preuzima odgovornost za higijenu i odijevanje na satu Tjelesne i zdravstvene kulture.
Uz učiteljevu pomoć prepoznaje važnost postupaka za održavanje higijene koje primjenjuje nakon motoričkih aktivnosti te se brine o opremi za Tjelesnu i zdravstvenu kulturu.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
- ovisni o uvjetima za realizaciju nastave Tjelesne i zdravstvene kulture
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Kontinuirano pratiti i poticati čistoću sportske odjeće i obuće za tjelovježba te korištenje pribora za osobnu higijenu nakon tjelovježbe ( nadogradnja odgojno-obrazovnog ishoda OŠ TZK C. 1. 1 )
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.2.2.
Iskorištava mogućnost tjelovježbe u vanjskim prostorima
Prepoznaje i objašnjava mogućnosti tjelovježbe u vanjskim prostorima.
Primjenjuje poznate kineziološke motoričke aktivnosti u vanjskim prostorima.
Predlaže tjelovježbu u vanjskim prostorima ovisno o posebnostima okoliša u kojem se škola nalazi.
Motivira ostale na sudjelovanje u tjelesnim aktivnostima u vanjskim prostorima.
Uz učiteljevo praćenje primjenjuje poznate kineziološke motoričke aktivnosti u vanjskim prostorima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Tjelovježba i kineziološke motoričke aktivnosti u vanjskim prostorima:
- jednostavnije pješačke ture, igre na snijegu, igre u vodi, na vodi i uz vodu, orijentacijske igre...
Provjera znanja plivanja i obuka neplivača.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na kineziološku motoričku aktivnost u vanjskim prostorima i prirodnom okruženju s naglaskom na brigu o zdravlju i podizanju ekološke svijesti učenika.
-može ostvariti integrirano sa satom razrednika, kroz projektnu ili terensku nastavu u suradnji s roditeljima ili sportskim klubovima u okruženju, s naglaskom na odgovornosti prema okolini i okolišu za vrijeme i nakon tjelovježbe i kineziološke motoričke aktivnosti.
-omogućiti obuku neplivača u suradnji s lokalnom zajednicom.
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 3. razred – 105 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.3.1.
Izvodi prirodne načine kretanja.
Razlikuje i izvodi složenije prirodne načine kretanja.
Izvodi prilagođene prirodne načine kretanja temeljnih kretnih struktura pojedinačnih i ekipnih sportova.
Oponašajući s manjim odstupanjima od upute izvodi zadano motoričko kretanje.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Različiti položaji i kretanje u prostoru:
- valjanje, puzanje, hodanje, trčanje
-kolutanje
- poskoci, skokovi, preskoci, naskoci, saskoci, penjanje, spuštanje, provlačenje
- dizanja, nošenja, guranja, vučenja, upori, visovi
- kretanja uz realizaciju različitog ritma i tempa (uz glazbu)
- baratanje spravama, rekvizitima i pomagalima različitih oblika, dimenzija, težina i broja prilagođeno uzrastu
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na usvajanje i usavršavanje složenijih prirodnih načina kretanja.
-učestalost pojedinog prirodnog načina kretanja učitelj određuje uzimajući u obzir motoričko predznanja učenika te inicijalne provjere motoričkih i funkcionalnih sposobnosti
-aktivnosti kojima će se ostvariti ishod učitelj određuje prema uvjetima rada i pravilima struke, nadogradnja je odgojno- obrazovnog ishoda OŠ TZK A. 2. 1.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.3.2.
Igra i razlikuje elementarne igre prema složenosti te rekvizitima i pomagalima koje koristi.
Igra elementarne igre.
Imenuje pomagala i rekvizite koje koristi u igri.
Razlikuje vrste elementarnih igara prema složenosti.
Igra elementarne igre pri čemu pomagala i rekvizite koristi uz neznatna odstupanja u izvedbi te većinu njih imenuje.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
1. Povezivanje poznatih prirodnih načina kretanja u cjelovite zadatke.
2. Elementarne igre:
- slobodne igre s manjim brojem igrača
- motoričke igre uz osnovna prilagođena pravila i suradnju
- motoričke igre uz primjenu pomagala i rekvizita primjerenih uzrastu (dodavanja lopte, hvatanja, gađanja, vođenje lopte rukom, dodavanje i vođenje lopte nogom),
-jednostavni elementi tehnike sportskih igara
3. Kriteriji razvrstavanja igara prema složenosti: igre s rekvizitima, s pomagalima i bez njih, prema oblicima kretanja, broju igrača, rekvizitima i pomagalima kojima se koristi...
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na usavršavanje motoričkih znanja igrom.
-koristiti raznolike motoričke igre ovisno o uvjetima rada, motoričkom znanju učenika te njihovom interesu
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.3.3.
Surađuje sa suigračima i poštuje pravila igre.
Surađuje u igri i suprotstavlja se nepoštovanju pravila miroljubivim putem. Sudjeluje pri donošenju pravila igre.
Surađuje u igri, sudjeluje pri donošenju pravila igre i slijedi ih.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odgojno -obrazovni ishod je povezan sa sadržajima odgojno-obrazovnih ishoda OŠ TZK A. 3. 1. i OŠ TZK A. 3. 2.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odgojno -obrazovni ishod je usmjeren na razvoj socio-emocionalnih kompetencija učenika.
-kontinuirano poticati učenike na suradnju pri vježbanju i u igri, upućivati ih u vještine miroljubivog rješavanja sukoba nastalih u igri
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.3.4.
Izvodi ritmičke i plesne strukture.
Prepoznaje ritmičke i plesne strukture te ih izvodi oponašajući uz učiteljev poticaj i praćenje.
Izvodi ritmičke i plesne strukture povezujući naučene elemente u cjelinu.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
-narodni plesovi zavičajnog područja
-dječji plesovi po izboru učitelja
-ritmičke strukture
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnost usmjeriti na usvajanje temeljne jednostavne strukture plesa i jednostavne koreografije.
Ritmičke strukture izvoditi uz različiti ritam, tempo i glazbu.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.3.5.
Prepoznaje i izvodi različite vježbe u svrhu poboljšanja sustava za kretanje.
Oponašajući ponavlja jednostavne vježbe za poboljšanje sustava za kretanje uz učiteljev poticaj i praćenje.
Prema uputama izvodi vježbe za poboljšanje sustava za kretanje.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Jednostavne kineziterapijske motoričke vježbe za razvoj sustava za kretanje:
- hodanja na različite načine
- vježbe snage za jačanje trupa, ruku i nogu; vježbe za pokretljivost zglobova (pravilno držanje i sjedenje), aerobika.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Vježbe birati prema njihovom utjecaju na razvoj sustava za kretanje.
Koristiti ih u kontinuitetu tijekom cijele školske godine.
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK B.3.1.
Izvodi primjerene vježbe za razvoj motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Razvrstava temeljne vježbe za razvoj motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Razlikuje i izvodi vježbe za razvoj motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Objašnjava i pokazuje temeljne vježbe za razvoj motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Uz učiteljevu pomoć prepoznaje opisane temeljne vježbe za motoričke i funkcionalne sposobnosti te ih izvodi oponašajući, s manjim odstupanjima od uputa.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Vježbe koje utječu na razvoj motoričke i funkcionalne sposobnosti:
- jednostavne vježbe za koordinaciju, dinamičku i statičku ravnotežu, preciznost i gibljivost
- jačanje velikih mišićnih skupina uporabom vlastitog tijela i pomagalima težine primjerene uzrastu, aerobika
- vježbe za razvoj brzine reakcije
- jednostavna ciklička kretanja (trčanja do 3 minute).
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na unapređenje motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Vježbe izvoditi u kontinuitetu tijekom cijele školske godine.
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.3.1.
Iskorištava mogućnost tjelovježbe u prirodi.
Prepoznaje i objašnjava mogućnosti motoričkih aktivnosti u prirodi.
Sudjeluje u tjelesnim aktivnostima u prirodi. Predlaže kineziološke motoričke aktivnosti u prirodi ovisno o posebnostima zavičaja u kojem se škola nalazi te motivira ostale na sudjelovanje.
Uz učiteljevo praćenje pokazuje poznate kineziološke motoričke aktivnosti u prirodi.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Tjelesna aktivnost u prirodi:
- škola u prirodi, pješačke ture, orijentacijsko hodanje, orijentacijsko trčanje, trčanje, tradicijske igre, aktivnosti u vodi, na vodi i uz vodu, igre na snijegu...
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na kineziološku motoričku aktivnost u prirodi i prirodnom okruženju s naglaskom na brigu o zdravlju i podizanju ekološke svijesti učenika.
- poticati učenike na dolazak u školu pješice, biciklom gdje za to postoje uvjeti, postaviti dnevne, tjedne i mjesečne izazove
- naglašavati odgovornosti prema prirodi za vrijeme i nakon tjelesne aktivnosti.
- može se ostvarivati integrirano sa satom razrednika, kroz projektnu ili terensku nastavu u suradnji s roditeljima ili sportskim klubovima u okruženju.
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 4. razred – 70 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.4.1.
Izvodi elemente tehnike pojedinačnih i ekipnih motoričkih (sportskih) aktivnosti uz igru.
Opisuje elemente tehnike pojedinačne i ekipne kineziološke motoričke aktivnosti.
Sudjeluje u pojedinačnim i ekipnim motoričkim aktivnostima i primjenjuje osnovne elemente tehnike u sportskoj igri.
Na učiteljev poticaj uz uputu s manjim odstupanjem pri izvedbi izvodi elemente tehnike kineziološke motoričke aktivnosti.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
1. Bazični sportovi- osnove tehnike atletike (trčanja, skakanja, bacanja), osnove tehnike gimnastike (kolutanja, penjanja, višenja, upiranja, vučenja i potiskivanja).
2. Modificirane sportske igre (rukomet, košarka, nogomet, odbojka, itd.)
- osnovni elementi tehnike košarke, rukometa, nogometa, odbojke...
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na usvajanje i usavršavanje osnova tehnike bazičnih sportova i modificiranih sportskih igara.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.4.2.
Prepoznaje i izvodi ritmičke i plesne strukture u jednostavnim koreografijama.
Izvodi ritmičke i plesne strukture u jednostavnim koreografijama.
Sudjeluje u osmišljavanju jednostavne koreografije.
Izvodi ritmičke i plesne strukture jednostavnih koreografija na temelju dobivenih uputa.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
- hrvatski tradicijski plesovi
- suvremeni plesovi:
- ritmičke strukture
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na usvajanje i usavršavanje osnovne ritmičkih i plesnih struktura.
Odabrati:
- hrvatski tradicijski ples iz zavičajnog područja jednostavne temeljne i koreografske strukture
- suvremeni ples, nekoliko plesova različitih temeljnih struktura
- ritmičke strukture uz različiti ritam, tempo i glazbu.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.4.3.
Prepoznaje i izvodi vježbe za održavanje sustava za kretanje.
Prepoznaje, opisuje i pokazuje kineziterapijske vježbe.
Koristi se kineziterapijskim vježbama za poboljšanje sustava za kretanje, koje i objašnjava.
Uz učiteljevu pomoć opisuje i izvodi vježbe za poboljšanje sustava za kretanje.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Kineziterapijske i motoričke vježbe za poboljšanje sustava za kretanje, vježbe za jačanje svih mišićnih skupina uporabom vlastitog tijela, motoričke vježbe za održavanje sustava za kretanje (aktiviranje svih zglobova, stavovi i ravnotežni položaji).
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Vježbe birati ciljano prema njihovom utjecaju na razvoj sustava za kretanje.
- vježbe koristiti u kontinuitetu tijekom cijele školske godine
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.4.4.
Sudjeluje u motoričkim aktivnostima, pri čemu slijedi pravila i surađuje u skupini.
1. Surađuje u skupini uz kontrolu i poticaj te razlikuje nepoželjne od poželjnih verbalnih i neverbalnih vrsta komunikacije.
2. Objašnjava način nenasilnog rješavanja sukoba, slijedi pravila igre i primjenjuje ih.
Surađuje u skupini na poticaj, razlikuje nepoželjne od poželjnih verbalnih i neverbalnih oblika komunikacije s vršnjacima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odgojno -obrazovni ishod je povezan sa sadržajima odgojno-obrazovnih ishoda OŠ TZK A. 4. 1., OŠ TZK A. 4. 2. i OŠ TZK A. 4. 3.
- suradnja u skupini (verbalna i neverbalna komunikacija, nenasilno rješavanje sukoba, pregovaranje, posredovanje)
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odgojno -obrazovni ishod je usmjeren na razvoj socio-emocionalnih kompetencija učenika.
-poticati suradnju, pratiti način verbalne i i neverbalne komunikacija među učenicima, vještine nenasilnog rješavanje sukoba, pregovaranja, i posredovanje kroz precizirana i jasna pravila igre.
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK B.4.1.
Izvodi primjerene vježbe za razvoj motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Prepoznaje, opisuje i objašnjava primjerene vježbe za razvoj motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Izvodi primjerene vježbe za razvoj motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Izvodi vježbe za motoričke i funkcionalne sposobnosti na temelju uputa.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Jednostavne motoričke vježbe koje utječu na motoričke i funkcionalne sposobnosti (za razvoj brzine, koordinacije, agilnosti, ravnoteže i gibljivosti) i trčanja do 3 minute i kroz igru.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na unapređenje motoričkih i funkcionalnih sposobnosti učenika.
-vježbe koristiti u kontinuitetu tijekom cijele školske godine
-pratiti funkcionalne i motoričke sposobnosti učenika
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.4.1.
Izvodi kineziološke motoričke aktivnosti u prirodi.
Prepoznaje mogućnosti motoričkih aktivnosti u prirodi.
Predlaže nove kineziološke motoričke aktivnosti za izvođenje u prirodi.
Pokazuje odgovornost za vlastito zdravlje i zagovara zdrav način života.
Uz učiteljevu pomoć prepoznaje mogućnosti motoričkih aktivnosti u prirodi te na poticaj izvodi samo poznate kineziološke motoričke aktivnosti.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Tjelesna aktivnost u prirodi: kros, biciklizam, koturaljkanje, badminton, aktivnosti u vodi, uz vodu i na vodi, aktivnosti na snijegu i ledu...
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Usmjeriti se na kineziološku motoričku aktivnost u prirodi i prirodnom okruženju s naglaskom na brigu o zdravlju i podizanju ekološke svijesti učenika.
Poticati učenike na dolazak u školu pješice, biciklom gdje za to postoje uvjeti, postaviti dnevne, tjedne i mjesečne izazove.
Ishod se može ostvariti integrirano sa satom razrednika, kroz projektnu ili terensku nastavu u suradnji s roditeljima ili sportskim klubovima u okruženju.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.4.2.
Brine o vježbalištu i okolišu.
Prepoznaje i opisuje važnost čuvanja školskog okoliša i vježbališta.
Objašnjava ulogu koju zdrav okoliš i sigurno vježbalište imaju za dobrobit pojedinca.
Predlaže mjere zaštite i načine uređenja vježbališta i okoliša.
Aktivno sudjeluje u akcijama uređenja vježbališta i okoliša.
Opisuje važnost čuvanja školskog okoliša i vježbališta te pokazuje odgovornost za održavanje njihove čistoće.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
- briga o vježbalištu.
- urednost na vježbalištu.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Aktivnosti usmjeriti na održavanje vježbališta.
Predmetna projektna aktivnost vezana uz poboljšanje uvjeta za vježbanje.
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 5. razred – 70 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.5.1.
Razlikuje strukturu motoričkih kretanja u elementarnim igrama.
1. Prepoznaje i povezuje strukturu motoričkih kretanja u elementarnoj igri.
2. Razlikuje i primjenjuje elemente tehnike kroz motoričke kretnje u elementarnoj igri.
Povezuje strukturu motoričkih kretanja u elementarnoj igri uz malu pomoć.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
1. Elementarne i štafetne igre s elementima tehnike ekipnih igara - vođenja, dodavanja, bacanja, hvatanja lopte, u raznim smjerovima i pravcima kretanja s različitim pomagalima, rukom i nogom.
2. Osnove elemenata tehnike pojedinačnih i ekipnih sportova u vanjskim i unutarnjim prostorima.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Usvojiti i usavršiti osnovne elemente tehnike sportova s loptom i osnovne elemente tehnike pojedinačnih sportova prema uvjetima i mogućnostima. Utjecati na koordinaciju kretanja u prostoru.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.5.2.
Prepoznaje i izvodi ritmičku strukturu plesa.
Uz praćenje prepoznaje i izvodi različite strukture plesa.
Samostalno slaže i izvodi različite strukture plesa.
Prepoznaje osnovnu ritmičku i plesnu strukturu koju izvodi s manjim odstupanjima od upute.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Ples i ritmičke strukture:
- osnovne ritmičke i plesne strukture jednostavnih oblika i nižeg intenziteta (narodni, društveni, sportski ples, suvremeni ples aerobika...)
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Usvojiti i usavršiti osnovne ritmičkih i plesnih struktura. Jednostavniju strukturu narodnog plesa iz lokalnog područja i društvenog plesa po izboru povezati u jednostavnu plesnu koreografiju te usporediti s nematerijalnom kulturnom baštinom ostalih krajeva RH i Europe. Izabirati plesove koji nisu kontraindicirani razvojnoj dobi učenika.
Prikazati uratke na obilježavanjima značajnih datuma, u razredu ili školskim natjecanjima. Povezati sa likovnom i glazbenom kulturom.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.5.3.
Povezuje, usklađuje i izvodi niz motoričkih kretnji u cjelinu u sportskoj igri.
Izvodi elemente tehnike određene sportske igre na temelju upute.
Samostalno povezuje i usklađuje određene elemente tehnike u sportskoj igri.
Prema uputama povezuje elemente tehnike i motoričke kretnje.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
1. Svladavanje prostora kroz sportske igre (trčanje, korištenje rekvizitima i pomagalima, vođenje, hvatanje, dodavanje, šutiranje, žongliranje, bacanje).
2. Mini odbojka, mini rukomet, mini nogomet, mini košarka…
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Koristiti različite i raznolike kineziološke motoričke aktivnosti i sportske igre.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.5.4.
Izvodi vježbe za pravilno držanje tijela.
Odabire i samostalno izvodi vježbe za pravilno držanje tijela.
Povezuje motoričke i kineziterapijske vježbe u cjeline.
Odabire vježbe za pravilno držanje tijela i izvodi ih na temelju pamćenja.
OŠ TZK A.5.5.
Izvodeći specifične motoričke vježbe razvija naviku samostalnog vježbanja.
Obrazlaže i izvodi specifične motoričke vježbe.
Uključuje se u vježbanje i izvodi specifične motoričke vježbe.
Obrazlaže i izvodi specifične motoričke vježbe slijedeći postavljena pravila vježbanja na poticaj radi razvijanja navike samostalnog vježbanja.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
1. Kineziterapijske vježbe:
- vježbe za vrat, rameni pojas, trup, noge i stopala.
- vježbe istezanja, vježbe disanja, za mobilizaciju zglobova…
2. Specifične motoričke vježbe:
- vježbe za gibljivost, eksplozivnu snagu i repetitivnu snagu, koordinaciju, preciznost, agilnost izdržljivost i brzinu.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Koristiti što veći broj specifičnih motoričkih vježbi u kontinuitetu tijekom cijele školske godine.
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK B.5.1.
Razlikuje motoričke sposobnosti i izvodi ih.
Prepoznaje i objašnjava neke osnovne vježbe za razvoj motoričkih sposobnosti.
2. Uspoređuje i odabire vježbe za razvoj motoričkih sposobnosti i vježba.
Objašnjava razliku između motoričkih sposobnosti.
OŠ TZK B.5.2.
Izvodi vježbe za pojedine motoričke sposobnosti te ih uspoređuje.
Izvodi vježbe za razvoj motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Pokazuje odabrane vježbe za razvoj motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Objašnjava nekoliko vježba za određenu motoričku sposobnost i izvodi ih uz pomoć.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Vježbe za razvoj motoričkih sposobnosti - koordinacija, gibljivost.
Vježbe za jakost i brzinu u jednostavnim pokretima i gibanjima, aerobika.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odabrati primjerene vježbe za utjecaj na izdržljivost, poboljšanje brzine kretanja, preciznosti, koordinacije tijela bez i sa rekvizitima, repetitivne snagu, eksplozivne snagu.
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.5.1.
Prepoznaje i primjenjuje zdrave i sigurne načine tjelovježbe kroz motoričku aktivnost.
Prepoznaje i primjenjuje sigurne i zdrave načine tjelovježbe u motoričkoj aktivnosti.
Predlaže sigurne načine tjelovježbe i utječe na njihovu primjenu u motoričkoj aktivnosti.
Prepoznaje u motoričkoj aktivnosti zdrave i sigurne načine tjelovježbe s obzirom na uvjete i prostor te ih primjenjuje uz poticaj.
OŠ TZK C.5.2.
Brine o okolišu pri tjelovježbi.
Prepoznaje potrebu za brigom o okolišu.
Predlaže i organizira načine očuvanja okoliša pri tjelesnim aktivnostima.
Na poticaj se brine o okolišu tijekom aktivnosti u prirodi.
OŠ TZK C.5.3.
Slijedi motivacijske postupke radi stvaranja navike redovitog tjelovježbe.
Prepoznaje i nabraja motivacijske postupke u tjelovježbi.
Obrazlaže i prosuđuje korisnost motivacijskih postupaka u tjelovježbi.
Prilagođuje motivacijske postupke.
Nabraja motivacijske postupke i uz pomoć odabire odgovarajući postupak koji primjenjuje na poticaj.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Planirane projektne sportske dane
Postaviti odgovarajući cilj, planirati i pratiti dnevne i tjedne aktivnosti učenika, uporaba skala za procjenjivanje, liste provjeravanja...
Samopraćenje i samovrednovanje.
Poticati učenike na dolazak u školu pješice, biciklom u prostoru u kojem za to postoje uvjeti, postaviti dnevne, tjedne i mjesečne izazove.
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 6. razred – 70 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.6.1.
Primjenjuje stečena znanja u pojedinačnim i ekipnim motoričkim aktivnostima i sportskim igrama.
Pokazuje stečena znanja u pojedinačnim i ekipnim motoričkim aktivnostima i sportskim igrama.
Razlikuje jednostavne elemente tehnike i samostalno primjenjuje stečena znanja u pojedinačnim i ekipnim motoričkim aktivnostima i sportskim igrama.
Razlikuje i samostalno izvodi jednostavne elemente tehnike pojedinačnih i ekipnih motoričkih aktivnosti i u sportskoj igri.
OŠ TZK A.6.2.
Primjenjuje cjelovite elemente tehnike pojedinačnih i ekipnih motoričkih aktivnosti.
Razlikuje kroz izvedbu složene elemente tehnike pojedinačnih i ekipnih motoričkih aktivnosti.
Izvodi složene tehnike pojedinačnih i ekipnih motoričkih aktivnosti.
Razlikuje i samostalno izvodi složene elemente tehnike uz poticaj.
OŠ TZK A.6.3.
Prihvaća pravila u sportskim igrama i natjecanju.
U sportskoj igri slijedi pravila.
U sportskoj igri poznaje i prihvaća pravila.
Igra i dosljedno slijedi pravila u sportovima i natjecanju.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
1. Pojedinačni sportovi:
- atletika - osnove tehnike trčanja, bacanja i skokova
- ritmička gimnastika-okreti, ravnoteže, poskoci i skokovi
- sportska gimnastika - kolutovi, premetanja, preskoci, skokovi, upori, višenja, ravnotežni položaji
- hrvanje i judo – jednostavni elementi  ehnike (padovi i prizemljenja).
2. Ekipni sportovi:
- rukomet - osnove tehnike kretanja u prostoru s i bez lopte (vođenja, hvatanja, dodavanja lopte, udarci na gol)
- nogomet - osnove tehnike kretanja u prostoru s loptom i bez lopte (vođenja i dodavanja lopte, udarci na gol)
- košarka - osnove tehnike kretanja u prostoru s loptom i bez lopte (hvatanja, dodavanja, vođenja lopte, ubacivanja u koš iz kretanja)
- odbojka - osnove tehnike kretanja u prostoru s loptom i bez lopte (hvatanje, bacanje, dodavanje, odbijanje lopte, servis).
3. Pravila sportskih igara.
4. Natjecanja
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Ponuditi raznolike elemente tehnike različitih sportova i kinezioloških motoričkih aktivnosti te usvojiti i usavršavati tehnike izabranih.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.6.4.
Pokazuje i u kretanju povezuje strukture kretanja kroz ritam i ples.
U kretanju slijedi i ponavlja strukture kretanja kroz ritam i ples.
Razlikuje i pokazuje strukture kretanja kroz ritam i ples.
Ponavlja kretanjem na poticaj zadane strukture kretanja kroz ritam i ples.
OŠ TZK A.6.5.
Povezuje i odabire ritmičke i plesne pokrete u ritmičkom kretanju.
Uočava i prepoznaje kretanja kroz ritam i ples u ritmičkom kretanju.
Samostalno i usklađeno povezuje ritmičke i plesne pokrete.
Razlikuje i izvodi ritmičke i plesne pokrete koje povezuje prema uputi.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
1. Motorička znanja kroz ritam i ples: ritmičke strukture, temeljni elementi ritmičke gimnastike s rekvizitima i bez rekvizita, aerobika.
2. Ples jednostavnih oblika i različitih intenziteta (narodni, društveni i sportski ples...)
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Raznolikim aktivnostima u cilju ostvarivanja ishoda utjecati na motivaciju učenika i učenje i usavršavanje ritmičkih struktura i plesa, poticati na njegovanje tradicije zavičaja i plesnog izričaja općenito kao jednakovrijedne ostale kineziološke motoričke aktivnosti. Međupredmetno povezati nematerijalnu kulturnu baštinu Europe te kroz projekte istražiti sličnosti u različitosti.
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK B.6.1.
Razlikuje i izvodi vježbe za razvoj funkcionalnih sposobnosti.
Razlikuje i izvodi vježbe za poboljšanje funkcionalnih sposobnosti.
Samostalno izvodi vježbe za poboljšanje funkcionalnih sposobnosti.
Prema uputi izvodi vježbe za poboljšanje funkcionalnih sposobnosti.
OŠ TZK B.6.2.
Povezuje i izvodi različite vježbe za razvoj motoričkih postignuća.
Prepoznaje, objašnjava i izvodi vježbe i sastavnice za razvoj motoričkih postignuća.
Izvodi i pokazuje vježbe i sastavnice za motorička postignuća.
Objašnjava i izvodi vježbe za razvoj motoričkih postignuća.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Vježbe sposobnosti energetske potrošnje (trčanja na kratke i srednje pruge), aerobika.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Uočiti sastavnice i razlike motoričkih postignuća (povezivanje motoričkih znanja i sposobnosti).
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.6.1.
Razlikuje i bira sportske aktivnosti u prirodi.
Razlikuje i izvodi sportove u prirodi.
Istražuje mogućnost izvođenja sportova u prirodi i planira njihovo provođenje.
Razlikuje i bira sportove u prirodi.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Različiti sportovi u prirodi i poznati elementi tehnike sportova i motoričkih aktivnosti koje je moguće izvoditi u prirodnim uvjetima (sportovi na snijegu i na i uz vodu).
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Koristiti tjelovježbu i sportove u prirodnom okruženju obzirom na lokalne vremenske uvjete i posebnosti zavičaja, planirati i prilagoditi aktivnosti i vremenik.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.6.2.
Prepoznaje utjecaj prehrambenih navika kroz tjelovježba na reguliranje i održavanje tjelesne težine.
Istražuje, povezuje i objašnjava vezu vježbanja i prehrambenih navika na kineziološke motoričke aktivnosti i regulaciju tjelesne težine.
Planira zdrave načine prehrane i predviđa njihov utjecaj na tjelovježba u motoričkoj aktivnosti i regulaciju tjelesne težine.
Objašnjava vezu vježbanja i prehrambenih navika na regulaciju tjelesne težine.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Predmetna projektna aktivnost - prehrambene navike i utjecaj na regulaciju tjelesne težine. Povezivanje s predmetima Priroda, Glazbena kultura, Tehnička kultura i Informatika.
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 7. razred – 70 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.7.1.
Primjenjuje raznovrsna teorijska i motorička znanja u igrama i natjecanjima.
Izvodi i razlikuje različite vrste motoričkih aktivnosti.
Pokazuje i usavršava različite vrste motoričkih aktivnost u motoričkoj igri i natjecanju.
Razlikuje složene oblike motoričkih kretanja u motoričkoj aktivnosti i izvodi ih prema uputi.
OŠ TZK A.7.2.
U igri povezuje niz elemenata tehnike iz pojedinačnih i ekipnih sportova.
Odabire i izvodi elemente tehnike u složenim kretnjama u pojedinačnim i ekipnim sportovima.
Povezuje elemente tehnike u cjelinu.
Primjenjuje elemente tehnike u složenim kretnjama prema uputi.
OŠ TZK A.7.3.
U igri kombinira i spaja tehničko-taktička znanja u sportskim igrama.
Povezuje različita tehničko-taktička znanja u igri.
Spaja različite oblike motoričkih kretanja.
Kombinira tehničko-taktička znanja u sportskim igrama.
Povezuje različite oblike motoričkih kretanja kroz jednostavnu taktiku igre.
OŠ TZK A.7.4.
Kombinira i upotrebljava složene elemente tehnike u sportskoj igri.
Pokazuje složene elemente tehnike u sportskoj igri.
Prepoznaje strukturu sportske igre.
Pokazuje složene elemente tehnike u strukturama različitih sportskih igara.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
1. Složeni oblici elemenata tehnike sportskih igara:
- povezivanje poznatih elemenata tehnike sportskih igara i jednostavne aktike u sportovima s loptom (obrana i napad)
- pojedinačni sportovi (elementi tehnike) : atletika, ritmička i sportska gimnastika, hrvanje, judo, karate, badminton...
2. Složene strukture različitih poznatih sportova:
- kombiniranje složenih elemenata tehnike i povezivanje u cjelinu.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Usložnjavati elemente tehnike obzirom na razinu usvojenosti ishoda te ponuditi i poučiti raznolike strukture elementa tehnike različitih ekipnih i pojedinačnih sportova shodno načelu struke.
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK B.7.1.
Prati svoje motoričke i funkcionalne sposobnosti i postignuća.
Interpretira i prikazuje testirane rezultate svojih motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Procjenjuje svoje motoričke i funkcionalne sposobnosti u odnosu na rezultate prijašnjih mjerenja i planira daljnji napredak o tome što i kako vježbati.
Prikazuje odnose testiranih rezultata svojih motoričkih i funkcionalnih sposobnosti i postignuća.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Praćenje:
- motoričkih sposobnosti (brzina, repetitivna i eksplozivna snaga, gibljivost, koordinacija), funkcionalne sposobnosti (srednje i duže pruge)
- motoričkih postignuća (motoričko znanje + brzina, motoričko znanje + eksplozivna snaga, motoričko znanje + repetitivna snaga...)
OŠ TZK B.7.2.
Vježba i otkriva utjecaj tjelovježbe na tjelesnu spremnost.
U izvedbi razlikuje vježbe koje utječu na tjelesnu spremnost te ih odabire za vježbanje prema osobnim rezultatima.
Predlaže kineziološke motoričke aktivnosti radi poboljšanja osobne tjelesne spremnosti i izvodi ih.
Predviđa utjecaj vježba koje izvodi na tjelesnu spremnost.
Odabire i izvodi vježbe koje utječu na tjelesnu spremnost prema praćenim osobnim rezultatima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Kompleksi vježba za poboljšanje motoričkih sposobnosti (snaga, brzina, ravnoteža...) prema praćenim rezultatima.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Pravilnim i prilagođenim izborom vježba poučavati o ulozi tjelesne spremnosti općenito i naglasiti ulogu i povezanost sposobnosti s bavljenjem sportom i zdravljem.
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.7.1.
Uz tjelovježbu usvaja potrebna znanja o zdravoj prehrani i utjecaju na zdravlje.
Odabire zdrav način prehrane i vježba.
Povezuje znanja o zdravoj prehrani i vježbanju s očuvanjem zdravlja.
Procjenjuje prehrambene navike u odnosu na vlastito zdravlje.
Procjenjuje svoje prehrambene navike i tjelesnu aktivnost.
OŠ TZK C.7.2.
Uspoređuje prehrambene navike u odnosu na tjelesnu aktivnost.
Prilagođuje svoje prehrambene navike tjelesnoj aktivnosti.
Povezuje svoje prehrambene navike s tjelesnom aktivnošću.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Kviz, ankete, igre vezane za ulogu prehrane u odnosu na tjelovježbu.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Predmetna projektna aktivnost, prehrambene navike i zdravlje (piramida/tanjur zdrave hrane) povezane s tjelesnom aktivnošću. Povezati sa predmetom Priroda.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.7.3.
Stječe pozitivan stav o tjelovježbi u prirodi.
Prihvaća tjelovježbu u prirodi i sudjeluje u vođenom vježbanju.
Samostalno primjenjuje tjelovježbu u prirodi. Predlaže nove kineziološke motoričke aktivnosti i sudjeluje u njihovoj organizaciji.
Sudjeluje u vođenoj tjelovježbi u prirodi.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Planinarenje, orijentacijsko kretanje, kros, biciklizam, pješačenje i ostale kineziološke motoričke aktivnosti u prirodi.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Poticati učenike na dolazak u školu pješice, biciklom gdje za to postoje uvjeti.
Postaviti dnevne, tjedne i mjesečne izazove. Samopratiti i samovrednovati.
Osnovna škola Tjelesna i zdravstvena kultura 8. razred – 70 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK A.8.1.
Povezuje dijelove strukture kretanja unutar sportova u skladnu cjelinu i u vježbanju primjenjuje osnovnu terminologiju predmeta.
Odabire i usklađuje dijelove struktura sportova.
Uspoređuje i povezuje dijelove struktura u cjelinu te primjenjuje osnovnu terminologiju predmeta.
Razvija, izvodi i usklađuje dijelove struktura i povezuje ih u cjelinu.
OŠ TZK A.8.2.
U igri primjenjuje tehničko-taktička znanja i usvojene motoričke strukture kretanja.
U igri primjenjuje tehničko-taktička znanja.
Primjenjuje motoričke strukture kretanja u igri.
U igri samostalno izvodi poznate motoričke strukture kretanja.
OŠ TZK A.8.3.
Izabire prioritete unutar motoričkih aktivnosti i sportskih igara te ih izvodi
prema interesu i sposobnostima.
Ispituje svoje interese prema motoričkim aktivnostima i sportskim igrama.
Izabire kineziološke motoričke aktivnosti i sportske igre prema interesu i sposobnostima.
Izvodi odabrane aktivnosti.
Izvodi te uspoređuje motoričke i sportske igre prema interesu i sposobnostima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
1. Složenije strukture pojedinačnih sportova:
- atletika, gimnastika, ritmička gimnastika, badminton , aerobika, judo (jednostavni oblici borbe na tlu) i samoobrana-osnovni elementi situacijske primjene, hrvanje karate,...
2. Ekipni sportovi (tehničko-taktička znanja):
- odbojka, rukomet, košarka, nogomet...
3. Ples (narodni, društveni, suvremeni plesovi...)
-koreografske strukture konvencionalnih disciplina- ples, ritmička i sportska gimnastika, aerobika…
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Objediniti motorička znanja elemenata tehnike sportova i povezati elemente i strukture plesa.
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK B.8.1.
Kroz tjelovježbu prepoznaje ulogu tjelesne spremnosti za zdravlje.
Uočava važnost tjelesne spremnosti za zdravlje u tjelovježbi.
Povezuje tjelesnu spremnost sa zdravljem i motoričkim aktivnostima koje izvodi.
Objašnjava ulogu tjelesne spremnosti za zdravlje.
Povezuje svoju tjelesnu spremnost sa zdravljem na temelju ponuđenih motoričkih aktivnosti.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Različite tjelovježbene aktivnosti (fitnes, različiti sportovi...).
- motoričkih postignuća (motoričko znanje + brzina, motoričko znanje + eksplozivna snaga, motoričko znanje + repetitivna snaga...)
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK B.8.2.
Otkriva volumen opterećenja pri tjelovježbi.
Razlikuje volumen opterećenja prilikom tjelovježbe.
Izvodi motoričke vježbe različitog volumena opterećenja.
Prepoznaje volumen opterećenja tjelovježbe.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.8.1.
Samoinicijativno primjenjuje stečena znanja pri tjelovježbi u brizi o zdravlju.
Usavršava i pokazuje stečena motorička znanja povezana sa zdravljem.
Samoinicijativno primjenjuje i upotpunjuje stečena motorička znanja.
Na poticaj pokazuje stečena motorička znanja povezana sa zdravljem.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Vježbe za razvoj sustava za kretanje, tjelovježba u prirodi.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Pratiti, poticati i postavljati izazove tjedno, mjesečno, polugodišnje godišnje. Samovrednovanje, vršnjačko vrednovanje uz uključivanje roditelja u praćenje tjelovježbenih aktivnosti.
OŠ TZK C.8.2.
Procjenjuje učinke kineziološke motoričke aktivnosti radi očuvanja zdravlja.
Pokazuje i izvodi odabrane kineziološke motoričke aktivnosti radi očuvanja zdravlja. Razlikuje kineziološke motoričke aktivnosti koje primjenjuje i procjenjuje radi očuvanja zdravlja.
Odabire kineziološke motoričke aktivnosti radi očuvanja zdravlja.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Trčanje, hodanje, sportovi, igre i tjelovježba u prirodi...
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Predložiti aplikacije kojima učenici mogu pratiti učinke kinezioloških motoričkih aktivnosti na očuvanje zdravlja.
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
OŠ TZK C.8.3.
Primjenjuje motivacijske postupke radi stvaranja navike redovitog tjelovježbe.
Uočava važnost motivacijskih postupaka i obrazlaže načine njihove primjene.
Primjenjuje motivacijske postupke za stvaranje navika tjelovježbe i sukladno njima planira redovitu tjelesnu aktivnost.
Prilagođuje motivacijske postupke.
Uočava važnost motivacijskih postupaka koje primjenjuje za planiranje kineziološke motoričke aktivnosti.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Postavljanje odgovarajućeg cilja, planiranje dnevne i tjedne kineziološke motoričke aktivnosti, uporaba ljestvica procjene, lista provjera...
Gimnazija Tjelesna i zdravstvena kultura 1. razred – 70 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.A.1.1.
Primjenjuje osnove tehnike sportova različitih struktura ovisno o razini motoričkog predznanja.
Razlikuje i primjenjuje osnove tehnike sportova različitih struktura.
Pokazuje složenu strukturu odabranog sporta.
Primjenjuje elemente tehnike u složenim strukturama odabranog sporta.
Uz uputu pokazuje složenu strukturu odabranog sporta.
SŠ TZK G.A.1.2.
Pokazuje i povezuje kretanja kroz ritam i ples.
Slijedi i razlikuje ritam i tempo kroz različite strukture ritmičkih i plesnih kretanja.
Ponavlja zadana dinamička ritmička kretanja.
Povezuje različite elemente ritmičkih i plesnih kretanja u cjeline.
Na poticaj ponavlja zadana dinamička i ritmička kretanja.
SŠ TZK G.A.1.3.
Izvodi vježbe za poboljšanje sustava za kretanje.
Odabire vježbe za poboljšanje sustava za kretanje.
Izvodi vježbe.
Odabire ih i izvodi kineziterapijske vježbe.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
1. Osnove tehnike svih dostupnih sportova prema uvjetima i mogućnostima te interesu učenika.
2. Ritmičke i plesne strukture.
3. Kineziterapijske vježbe za poboljšanje sustava za kretanje.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Prema provjeravanju inicijalnog stanja motoričkih znanja i anketi interesa učenika izabrati sportove i provjeriti razinu usvojenosti elemenata tehnike te usložnjavati motorička znanja prema složenijim strukturama pojedinačnih i ekipnih sportova. Plesne i ritmičke strukture, narodni ples iz lokalnog područja, izbor društvenih plesova povezano s Glazbenom umjetnošću, poticanje kreativnosti u plesnom izričaju i predstavljanje uradaka.
Izbor vježba za poticanje aktivnosti nastavnik određuje prema uvjetima rada i pravilima struke.
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.B.1.1.
Vrednuje rezultate procjene motoričkih, funkcionalnih sposobnosti i morfoloških obilježja te prema njima dozira volumen opterećenja pri vježbanju.
Sudjeluje u vrednovanju.
Prepoznaje i tumači važnost dobivenih rezultata.
Prema rezultatima procjene prilagođuje doziranost volumena opterećenja pri vježbanju.
Sudjeluje u vrednovanju rezultata procjene te traži njihovo tumačenje i prema tome uz upute dozira volumen opterećenja pri vježbanju.
SŠ TZK G.B.1.2.
Izvodi različite vrste vježba te ih slaže u cjeline uz primjenu terminologije.
Izvodi različite vrste vježba.
Objašnjava vježbe primjenjujući terminologiju.
Slaže i izvodi komplekse vježba.
Uz pomoć objašnjava i izvodi raznovrsne vježbe.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Kompleksi vježba za poboljšanje motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odgojno obrazovni ishod je usmjeren na unaprjeđenje praćenje i vrednovanje morfoloških obilježja, motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Odabrati različite vrste vježba za utjecaj na izdržljivost, koordinaciju tijela, repetitivnu snagu, eksplozivnu snagu, preciznost, agilnost.
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.C.1.1.
Primjenjuje higijenske, zdravstvene i ekološke navike u svim motoričkim aktivnostima i sportu.
Primjenjuje higijenske, zdravstvene i ekološke navike u svim vrstama motoričkih aktivnosti i sportu.
Objašnjava važnost primjene higijenskih, zdravstvenih i ekoloških navika te svojim ponašanjem i stavom potiče ostale na primjenu.
Primjenjuje higijenske, zdravstvene i ekološke navike u svim vrstama kineziološke motoričke aktivnosti i sportu.
SŠ TZK G.C.1.2.
Samostalno predlaže i primjenjuje kineziološke motoričke aktivnosti u svakodnevnom životu.
Primjenjuje kineziološke motoričke aktivnosti.
Predlaže načine primjene kineziološke motoričke aktivnosti u svakodnevnom životu.
Sudjeluje u predloženim tjelesnim aktivnostima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Kineziološka motorička aktivnost u svakodnevnom životu s naglaskom na poticanje zdravstvenog stanja i podizanju ekološke svijesti učenika.
Ishodi se mogu ostvariti integrirano sa satom razrednika, kroz projektnu ili terensku nastavu u suradnji s roditeljima ili sportskim klubovima u okruženju.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Planiranje dnevne i tjedne aktivnosti učenika, uporaba mobilnih aplikacija radi samopraćenja i samovrednovanja, lista provjera...
Poticanje samostalnog vježbanja, usvajanje znanja o očuvanju i promicanju zdravlja.
Gimnazija Tjelesna i zdravstvena kultura 2. razred – 70 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.A.2.1.
Primjenjuje složenije elemente tehnike sportova različitih struktura.
Razlikuje i primjenjuje odabrane složenije elemente tehnike.
Povezuje i primjenjuje složenije elemente tehnike u sportovima.
Samostalno odabire i primjenjuje složenije elemente tehnike sportova različitih struktura.
SŠ TZK G.A.2.2.
Izvodi i objašnjava vježbe radi sprečavanja ozljeda.
Izvodi i objašnjava primjene kineziterapijskih vježba.
Spaja vježbe koje izvodi radi sprečavanja ozljeda.
Izvodi i objašnjava mogućnosti primjene kineziterapijskih vježba radi sprečavanja ozljeda.
SŠ TZK G.A.2.3.
Izvodi jednostavne ritmičke i plesne strukture.
Razlikuje jednostavne ritmičke i plesne strukture.
Povezuje ritmičke i plesne strukture u cjelinu.
Osmišljava jednostavne koreografije.
Povezuje jednostavne ritmičke i plesne elemente u cjelinu s manjim odstupanjima.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
1.Složenije strukture ekipnih sportova (tehničko-taktička znanja):
- odbojka, rukomet, košarka, nogomet..
2. Složenije strukture pojedinačnih sportova:
- atletika, gimnastika, ritmička gimnastika, badminton, stolni tenis, aerobika, judo, samoobrana-osnovni elementi situacijske primjene, hrvanje karate,...
3. Kineziterapijske vježbe za poboljšanje sustava za kretanje, radi sprječavanja ozljeda i očuvanja zdravlja.
4. Ritmičke i plesne strukture- jednostavne koreografske strukture konvencionalnih disciplina- ritmička i sportska gimnastika, aerobika, ples (narodni, društveni, suvremeni plesovi...)
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Uskladiti, kombinirati i primijeniti elemente tehnike sportova, povezati elemente ritmičke i plesne strukture u cjelinu.
Odabrati i prikazati primjerene kineziterapijske vježbe radi sprječavanja ozljeda.
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.B.2.1.
Na temelju vrednovanja rezultata praćenjem odabire i izvodi vježbe radi poboljšanja morfoloških obilježja, motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Vježba radi poboljšanja motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Vježba radi utjecaja na unapređenje morfoloških obilježja (potkožno masno tkivo).
Vrednuje i tumači rezultate vrednovanja te prema njima odabire vježbe.
Sudjeluje u vrednovanju rezultata te uz upute odabire vježbe.
SŠ TZK G.B.2.2.
Odabire i izvodi komplekse vježba za ugrožene mišićne skupine.
Razlikuje mišićne skupine.
Izvodi i opisuje namjenske vježbe.
Oblikuje komplekse vježba koje izvodi.
Procjenjuje učinkovitost vježbanja.
Razlikuje mišićne skupine te izvodi i opisuje namjenske vježbe.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odabrani sadržaji kojima utječemo na razvoj i održavanje bitnih obilježja (optimizacija sastava tijela, potkožno masno tkivo...) radi poboljšanja morfoloških obilježja, motoričkih i funkcionalnih sposobnosti.
Specifične kineziološke vježbe za ugrožene mišićne skupine (vježbe jakosti, proprioceptivne vježbe, povezivanje vježbi iz različitih programa prevencije lokomotornih ozljeda).
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Odabrati primjerene vježbe za utjecaj, razvoj i održavanje bitnih motoričkih sposobnosti ( koordinacijska svojstva, fleksibilnost, razvoj i održavanje jakosti, izdržljivost...)
Pravilnim i prilagođenim izborom vježba kombinirati izvedbu odabranih sadržaja za prevenciju ugrožene mišićne skupine.
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.C.2.1.
Analizira utjecaj prehrambenih navika na zdravlje i primjenjuje tjelovježbu radi očuvanja zdravlja.
Obrazlaže i analizira utjecaj prehrambenih navika na zdravlje.
Planira i provodi tjelovježbu radi očuvanja zdravlja.
Prema uputama analizira utjecaj prehrambenih navika na zdravlje.
SŠ TZK G.C.2.2.
Organizira i provodi kineziološke motoričke aktivnosti te iskorištava mogućnost aktivnog boravka u prirodi.
Odabire i provodi kineziološke motoričke aktivnosti.
Istražuje zainteresiranost za provođenje aktivnosti.
Iskorištava mogućnost aktivnog boravka u prirodi.
Samostalno odabire kineziološke motoričke aktivnosti i iskorištava mogućnost aktivnog boravka u prirodi.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Tjelovježbene aktivnosti
Kineziološke motoričke aktivnosti u prirodi i poznati elementi tehnike koje je moguće provoditi ovisno o posebitosti zavičaja: orijentacijsko hodanje, trčanje, pješačke ture, orijentacijsko trčanje, aktivnosti u vodi, na vodi i uz vodu...
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Prema vlastitom interesu odabrati kineziološke motoričke aktivnosti koje se mogu koristiti u funkciji cjeloživotnog vježbanja.
Gimnazija Tjelesna i zdravstvena kultura 3. razred – 70 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.A.3.1.
Izvodi složenija kineziološka motorička kretanja u situacijskoj strukturi.
Objašnjava složenija kretanja u situacijskoj strukturi.
Izvodi složenija kineziološka motorička kretanja u situacijskoj strukturi.
Uz pomoć objašnjava i izvodi složenija kineziološka motorička kretanja.
SŠ TZK G.A.3.2.
Izvodi jednostavne plesne i ritmičke koreografske strukture.
Izvodi jednostavne plesne i ritmičke koreografske sekvencije.
Osmišljava jednostavne plesne i ritmičke koreografske strukture i ujedinjuje ih u novu koreografiju.
Slaže jednostavne ritmičke i plesne koreografske sekvencije koje izvodi uz manja odstupanja.
SŠ TZK G.A.3.3.
Izvodi i preispituje ulogu utjecaja kineziterapijskih vježbi.
Razlikuje vježbe koje izvodi.
Istražuje ulogu kineziterapijskih vježba te preispituje njihov utjecaj na vlastito zdravlje.
Prilagođuje vježbe prema utjecaju na sustav za kretanje.
Izvodi vježbe i istražuje njihov utjecaj na zdravlje.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
1. Složenije strukture ekipnih sportova (tehničko-taktička znanja):
- odbojka, rukomet, košarka, nogomet..
2. Složenije strukture pojedinačnih sportova:
- atletika, gimnastika, ritmička gimnastika, badminton, stolni tenis, aerobika, judo, samoobrana-osnovni elementi situacijske primjene, hrvanje karate,...
3. Kineziterapijske vježbe za poboljšanje sustava za kretanje, radi sprječavanja ozljeda i očuvanja zdravlja:
- vježbe za vratni dio kralješnicu, rameni pojas, šake i ručne zglobove, kukove i koljena, vježbe za stopala...
- vježbe istezanja: statičko aktivno i pasivno, dinamičko istezanje, PNF istezanje, ...
4. Motorička znanja kroz ritam i ples: jednostavne sekvence ritmičkih i plesnih struktura ( ritmička gimnastika, sportska gimnastika, društveni, narodni, sportski, suvremeni ples, aerobika, hip hop..).
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Usložnjavati motorička znanja prema složenijim strukturama pojedinačnih i ekipnih sportova.
Kineziterapijske i motoričke vježbe za jačanje i istezanje svih mišićnih skupina za razvoj i održavanje fleksibilnosti, održavanje sustava za kretanje...
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.B.3.1.
Odabire motoričku aktivnost radi poboljšanja razine tjelesne spremnosti i svakodnevno vježba.
Prepoznaje razinu tjelesne spremnosti i preuzima odgovornost za njezino poboljšanje.
Svakodnevno vježba radi poboljšanja razine tjelesne spremnosti.
Prepoznaje razinu svoje tjelesne spremnosti te preuzima odgovornost za njezino poboljšanje sudjelovanjem u motoričkim aktivnostima po izboru.
SŠ TZK G.B.3.2.
Samostalno primjenjuje složene komplekse motoričkih vježba i procjenjuje učinak tjelovježbe radi primjene u svakodnevnom životu.
Prepoznaje važnost motoričkih vježba i tumači njihov utjecaj.
Izvodi motoričke vježbe koje osmišljava.
Provjerava učinke vježbanja.
Samostalno izvodi motoričke vježbe koje je predložio.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Motoričke vježbe za razvoj, poboljšanje i održavanje razine tjelesne spremnosti:
- vježbe za jačanje svih skupina mišića uporabom vlastitog tijela.
- kompleksi vježba za poboljšanje motoričkih i funkcionalnih sposobnosti
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Planiranje dnevne i tjedne kineziološke motoričke aktivnosti koju samostalno primjenjuje radi poboljšanja razine tjelesne spremnosti (fitnes, aerobika, različiti sportovi... ) tijekom cijele godine.
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.C.3.1.
Predlaže prehranu i primjerenu hidraciju organizma pri tjelovježbi i sportu.
Predlaže prehranu, prosuđuje mogućnosti prehrane i hidracije organizma.
Stječe i/ili učvršćuje pozitivne stavove o prehrani i hidraciji organizma pri tjelovježbi.
Samostalno prilagođuje prehranu i hidraciju organizma pri tjelovježbi i sportu.
SŠ TZK G.C.3.2.
Primjenjuje i kombinira provedbu tjelovježbe u prirodi s dnevnim obavezama radi smislenog provođenja slobodnog vremena.
Provodi tjelovježba u prirodi.
Usklađuje vježbanje s dnevnim obvezama.
Organizira aktivnosti u prirodi.
Sudjeluje u provedbi tjelovježbe u prirodi te ga kombinira s dnevnim obvezama.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Različite vrste tjelovježbe u prirodi : biciklizam, badminton, kros, orijentacijsko hodanje, orijentacijsko trčanje, planinarenje, koturaljkanje, sportovi na snijegu, sportovi na vodi...
Poznati elementi tehnike sportova koje je moguće izvoditi u prirodnim uvjetima ovisno o karakteristikama zavičaja.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Shodno vremenskim uvjetima, obilježjima podneblja te godišnjem dobu provoditi tjelovježbu u prirodnom okruženju.
Predmetna projektna aktivnost, prehrambene navike i zdravlje, hidracija organizma pri tjelovježbi i sportu. ( biologija, kemija …)
Gimnazija Tjelesna i zdravstvena kultura 4. razred – 70 sati godišnje
Domena A: Tjelovježba, igra i sport
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.A.4.1.
Izvodi složenije elemente tehnike i primjenjuje taktiku u sportovima po izboru.
Primjenjuje i povezuje složenije elemente tehnike.
Samostalno primjenjuje taktička znanja.
Povezuje složenije elemente tehnike i taktičkih znanja prema zadanoj situaciji.
SŠ TZK G.A.4.2.
Slaže složenije koreografije ritmičkih struktura i plesa i pleše.
Izvodi složenije plesne i ritmičke strukture i pleše.
Osmišljava i slaže elemente plesnih ili ritmičkih struktura u novu cjelinu.
Slaže složenije ritmičke koreografske strukture koje izvodi uz manja odstupanja.
SŠ TZK G.A.4.3.
Provjerava učinke kineziterapijskih vježba i planira buduću aktivnost radi očuvanja zdravlja.
Razlikuje kineziterapijske vježbe koje izvodi.
Provjerava učinke kineziterapijskih vježba te planira buduću aktivnost radi očuvanja zdravlja.
Prema uputama provjerava učinke vježbanja te uz pomoć planira buduću aktivnost.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
1. Složeniji oblici tehnike i taktike sportova:
-povezivanje složenijih elemenata tehnike i taktike sportova s i bez lopte u cjelinu (obrana-napad)
- povezivanje složenijih elemenata tehnike i taktike pojedinačnih sportova u cjelinu
2. Složeniji elementi ritmičkih i plesnih struktura –koreografske strukture (suvremeni ples, aerobika, društveni plesovi, narodni plesovi, ritmička i sportska gimnastika, hip hop...)
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Usložnjavati motorička znanja prema složenijim strukturama pojedinačnih i ekipnih sportova.
Kineziterapijske i motoričke vježbe za jačanje i istezanje svih mišićnih skupina za razvoj i održavanje fleksibilnosti, održavanje sustava za kretanje...
Domena B: Moje tijelo i ja
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.B.4.1.
Osmišljava motoričke vježbe prema interesu koje izvodi radi dostizanja rezultata tjelesne spremnosti i zbog odgovornosti prema zdravlju.
Prepoznaje važnost motoričkih vježba i tumači njihov utjecaj.
Izvodi vježbe i predlaže ostalima. da ih izvode.
Revidira način vježbanja.
Samostalno izvodi motoričke vježbe čije je provedbe predložio.
SŠ TZK G.B.4.2.
Preispituje učinkovitost i kvalitetu motoričkih vježba koje izvodi.
Pronalazi vezu između motoričkih vježba koje izvodi i kvalitete vlastitog vježbanja.
Preispituje učinke motoričkih vježba na kvalitetu vlastitog vježbanja.
Prema uputama pronalazi vezu između učinka motoričkih vježba koje izvodi i kvalitete vlastitog vježbanja.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Specifične motoričke vježbe:
- vježbe za koordinaciju, preciznost, agilnost, eksplozivnu i repetitivnu snagu, brzinu, gibljivost, ravnotežu...
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Planiranje dnevne i tjedne kineziološke motoričke aktivnosti koju samostalno primjenjuje radi poboljšanja razine tjelesne spremnosti (fitnes, aerobika, različiti sportovi... ) tijekom cijele godine.
Domena C: Živim zdravo
odgojno-obrazovni ishodi
razrada ishoda
odgojno-obrazovni ishodi na razini usvojenosti „dobar“ na kraju razreda
SŠ TZK G.C.4.1.
Planira i vježba u prirodi te primjenjuje i razvija ekološku osviještenost.
Prepoznaje važnost brige o očuvanju prirode.
Planira i provodi vježbanje u prirodi.
Sudjeluje u ekološkim akcijama i predlaže mjere zaštite prirode.
Sudjeluje u provedbi tjelovježbe u prirodi te pokazuje odgovornost za njezino očuvanje.
SŠ TZK G.C.4.2.
Planira i primjenjuje kineziološke motoričke aktivnosti u prirodi radi zdravog načina života.
Planira kineziološke motoričke aktivnosti u prirodi.
Primjenjuje kineziološke motoričke aktivnosti u prirodi.
Prosuđuje i revidira aktivnosti.
Samoinicijativno se pridružuje skupinama koje planiraju i primjenjuju kineziološke motoričke aktivnosti u prirodi.
Sadržaji za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Različiti sportovi u prirodi.
Projektna ili terenska nastava.
Preporuke za ostvarivanje odgojno-obrazovnih ishoda:
Različite kineziološke motoričke aktivnosti koje se mogu koristiti u funkciji cjeloživotnog vježbanja kao sportsko rekreacijski sadržaji: planinarsko pješačke “ture”- vikend tura, tura sa zadanim vremenom trajanja, ture sa zadanim smjerom kretanja, igre u prirodi i natjecanje u orijentacijskom kretanju...
Kineziološke motoričke aktivnosti u vanjskim prostorima i prirodnom okruženju s naglaskom na zdravi način života s posebnim naglaskom na brigu o zdravlju i ekološkim mjerama zaštite prirode te odgovornosti za njezino očuvanje..
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
E. Povezanost s drugim predmetima i međupredmetnim temama
Tjelesna i zdravstvena kultura povezana je sa svim odgojno-obrazovnim područjima, međupredmetnim temama i predmetima. Razvija sve temeljne kompetencije koje promiče Okvirni nacionalni kurikulum, a uključuje oblike mišljenja i rada, sposobnost korištenja alatom te osobni i socijalni razvoj.
Izrazito je povezana s prirodoslovnim, društveno-humanističkim i umjetničkim područjem.
U povezanosti s međupredmetnim temama nastavni predmet Tjelesna i zdravstvena kultura omogućuje razvoj zdravstvene, ekološke, kulturne, etičke i građanske svijesti učenika, čime on postaje aktivan i odgovoran građanin.
Praćenje antropometrijskih značajka, morfoloških obilježja, motoričkih i funkcionalnih sposobnosti omogućuje procjenu zdravlja učenika i temelj je ostvarivanja ishoda međupredmetne teme Zdravlje povezanih s rastom i razvojem, prehranom i kretanjem te higijenom učenika. Razvoj samopouzdanja, osjećaja odgovornosti, provođenje tjelovježbe i u slobodno vrijeme, uočavanje problema iz neposredne okoline te predlaganje rješenja poveznice su s međupredmetnim temama Osobni i socijalni razvoj, Poduzetništvo i Građanski odgoj. Očekivanja iz međupredmetne teme Učiti kako učiti ostvaruju se integrirano s gotovo svim ishodima nastavnog predmeta Tjelesna i zdravstvena kultura.
Ishodi su Tjelesne i zdravstvene kulture široki i nude brojne mogućnosti povezivanja s ostalim nastavnim predmetima. Primjerice, povezanost s Hrvatskim jezikom, osim u korištenju jezika za prenošenje znanja, može se ostvarivati i oblikovanjem slova različitim položajima tijela u prostoru, a prirodni oblici kretanja i elementarne igre dio su uvježbavanja sadržaja jezika, dramskih igara i improvizacija.
Poveznica s Glazbenom kulturom i Glazbenom umjetnošću vidljiva je u kreativnim pristupu pokretu, glazbenim igrama i plesu, u kojima se razvija ritmičnost i stvaralaštvo te domoljublje kroz slušanje i pjevanje himne i navijačkih pjesama.
Kineziološke motoričke aktivnosti mogu biti poticaj za rješavanje likovnih problema u učenju i poučavanju Likovne kulture.
Spoznajama iz Matematike, Biologije, Fizike i Kemije proširuju se znanja povezana s tijelom, prostorom i kretanjem općenito.
Uporabom suvremenih tehnologija poboljšava se prijenos i prezentacija kinezioloških sadržaja.
Ovakvom znatnom povezanošću izravno se doprinosi povećanju ukupne završne razine kompetencije, no istodobno se ostavlja mnogo prostora za poticanje kreativnosti učitelja, koji mora razvijati i oslobađati kreativni potencijal učenika te biti usmjeren na razvoj učenika kao cjelovite osobe.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
F. Učenje i poučavanje predmeta
Učenje i poučavanje u sportskim objektima i na otvorenim prirodnim površinama izrazito je poticajno i motivirajuće, što znatno olakšava postavljanje izazova koji zahtijevaju puni angažman, trud i ustrajnost.Ističe se i uvažava jedinstvenost svakog djeteta i učenika te slobodno i kreativno izražavanje. Inzistira se na fleksibilnom odgojno-obrazovnom pristupu koji učeniku omogućuje zadovoljenje različitih interesa te prepoznavanje i afirmiranje njegova identiteta, sposobnosti i talenta.
Proces učenja i poučavanja u Tjelesnoj i zdravstvenoj kulturi oblikuje se tako da svi učenici ostvarivanjem ishoda razvijaju i svoje maksimalne potencijale. Obveza je ovog nastavnog predmeta biti jedan od temelja zdravlja cijele populacije te bitno doprinijeti cjelovitom biološkom, psihološkom i socijalnom razvoju učenika u kojem je učenik središte nastavnog procesa.
Kako bi se to ostvarilo, učenje i poučavanje treba se temeljiti na suvremenim znanstvenim spoznajama kineziologije te kod učenika poticati razvoj motoričkih kompetencija za samostalno i cjeloživotno tjelovježbu.
Kompetencije obuhvaćaju motorička znanja i vještine koje pozitivno utječu na sposobnosti i osobine, formiranje pozitivnih stavova prema kineziološkim motoričkim aktivnostima i stvaranju navika redovitog tjelovježbe.
Suvremenim pristupom poučavanju i učenju Tjelesne i zdravstvene kulture potiče se iskustveno učenje kroz opažanje, aktivno sudjelovanje, izvedbu i usavršavanje vještina koje se od učenika očekuju u određenom razvojnom razdoblju. Očekivani različiti odgojno-obrazovni ishodi potiču kod učenika kreativno i kritičko razmišljanje te prihvaćanje tjelovježbe kao načina života.
Uvažava se jedinstvenost svakog učenika te činjenica da se učenici razvijaju i napreduju na različite načine i različitom brzinom.
U istom se razrednom odjelu učenici razlikuju po znanjima, sposobnostima, interesima, stavovima i drugim važnim osobinama. Zato im se pruža optimalna podrška u ostvarivanju ciljeva učenja te se u nastavnom procesu poštuje njihova individualnost.
Kako bi učenici ostvarili očekivane odgojno-obrazovne ishode i dosegnuli optimalnu razinu postignuća, od učitelja se očekuje da bude kreator nastavnog procesa, suradnik i savjetnik, a od društva da osigura uvjete za povećanje satnice i primjerenu strukturiranost razrednih odjela.
U tjelesnoj i zdravstvenoj kulturi potrebno je osigurati mogućnost učenja i poučavanja u sigurnom i poticajnom okruženju u školi i izvan škole. Kako bi se nastavani proces iz ovog predmeta mogao provoditi treba omogućiti da svaka škola ima odgovarajuću sportsku dvoranu i vanjska sportska igrališta. Samo dio nastave može se provoditi i izvan škole u sportsko-rekreacijskim centrima, na bazenima, moru, snijegu, trim stazi i ostalim sportskim zatvorenim i otvorenim prostorima koji mogu osigurati kvalitetu odgojno-obrazovnog procesa.
Svojim djelovanjem učitelj treba afirmirati učenike kao subjekte odgojno-obrazovnog procesa te ih na taj način učiniti aktivnim sudionicima, u kojem će pri tjelovježbi razvijati pozitivne stavove, a samo vježbanje zadržati kao trajnu vrijednost.
Učitelj ima veću slobodu, a time i odgovornost pri odabiru tema i aktivnosti i optimalnih rješenja za njihovu realizaciju.
Planiranjem procesa učenja i poučavanja u kojem se povezuju teorija višestrukih inteligencija s različitim i specifičnim metodama, načinima i pristupima učenju i radu, nastavni se predmet približava stvarnim potrebama i motivaciji učenika.
Mogućnosti predmeta Tjelesna i zdravstvena kultura toliko su široke da svaki učenik može steći znanja i vještine te razviti sposobnosti koje će primijeniti u odgovarajućim motoričkim aktivnostima čime će zadovoljiti vlastite interese.
Kako bi se zadovoljile i psihofizičke potrebe, učenik treba stečena znanja i vještine primjenjivati i u svoje slobodno vrijeme jer trenutačno propisana nastavna satnica nije dovoljna da se isključivo nastavnim procesom postigne optimalna razina postignuća.
Materijalni uvjeti učenja i poučavanja tjelesne i zdravstvene kulture uključuju različita sredstva, rekvizite i pomagala za tjelovježbu, stručnu literaturu, dnevni tisak, televiziju, internet i ostale dostupne komunikacijske resurse.
Ono što su učenici usvojili tijekom nastave trebaju prepoznati i primjenjivati u svakodnevnom životu na njima odgovarajući način. Učitelj ima obvezu samostalno i odgovorno odabrati materijale i izvore koji su prilagođeni uzrastu i osobinama učenika te različitim načinima rada koji omogućuju prikupljanje informacija, njihovo kritičko procjenjivanje, preoblikovanje i stvaranje novih spoznaja. Treba posebno poticati tjelovježbu te inzistirati na sigurnim načinima vježbanja s obzirom na materijalne uvjete rada u kojima se provodi nastavni proces.
Ovaj nastavni predmet pruža mogućnost učenja i poučavanja u sigurnom i poticajnom okruženju koje može biti u školi, školskom okruženju te izvan škole, primjerice u sportskoj dvorani, prilagođenoj učionici, sportsko-rekreacijskom centru, bazenu, na moru, snijegu, trim-stazi i svim ostalim zatvorenim i otvorenim prostorima koji mogu osigurati kvalitetu odgojno-obrazovnog procesa.
Uloga je učitelja osigurati pozitivno okruženje za učenje tako da potiče dobre međuljudske odnose i međusobno poštovanje te pruža podršku dječjoj prirodnoj znatiželji i razvoju odgovornog ponašanja u skladu s normama zajednice i društva u cjelini. Izrazito je poticajno i motivirajuće mijenjati i upotrebljavati što više različitih okruženja za učenje i poučavanje tijekom nastavne godine. Važno je postavljati izazove koji će pozitivno utjecati na stvaranje stavova i navika prema tjelovježbi, a istodobno tražiti puni angažman, trud i ustrajnost kod učenika. Također je važno pomoći učeniku da prepozna aktivnosti s pomoću kojih može na najprihvatljiviji način razvijati, usavršavati i održavati svoje motoričke i funkcionalne sposobnosti i usvajati motorička znanja u skladu s interesima te ih na taj način učiniti sastavnim dijelom svojeg cjeloživotnog tjelovježbe kao zdravog stila života.
Učenje i poučavanje svih domena jednako je važno i međusobno povezano te se nijedna ne smije zanemariti kako bi se mogli ostvariti očekivani ishodi učenja. S obzirom na razvojne osobine učenika u određenoj dobi, prilagođavaju se i načini učenja i poučavanja određene domene. Ovako prilagođen i fleksibilan odgojno-obrazovni pristup omogućuje zadovoljenje različitih potreba učenika te može afirmirati njihov identitet, sposobnosti i talent.
Učenje se odvija uz učiteljevu podršku te u suradnji s drugim učenicima u socijalnom okruženju. Iskustva učenja koja se stječu u nastavnom predmetu Tjelesna i zdravstvena kultura potiču i motiviraju učenike da uče od drugih i s drugima. Važno je poticati istraživački i stvaralački način rada te suradnju među učenicima. Da bi se poučavanje moglo prilagoditi individualnim potrebama pojedinog učenika, važno je da učitelj prepozna potencijale i talent svakog pojedinca u razrednom odjelu te ih potiče i razvija na korist pojedinca i skupine. Sve navedeno doprinosi kvalitetnijim međuljudskim odnosima, poštovanju različitosti te slobodnom i kreativnom izražavanju.
Radi zadovoljavanja odgojno-obrazovnih potreba učenika s teškoćama kurikulum se prilagođuje u skladu sa smjernicama Okvira za poticanje i prilagodbu iskustava učenja te vrednovanje postignuća djece i učenika s teškoćama.
Radi zadovoljavanja odgojno-obrazovnih potreba darovitih učenika uvodi se razlikovni kurikulum u skladu sa smjernicama Okvira za poticanje iskustava učenja i vrednovanje postignuća darovite djece i učenika.
Težeći unapređenju i obogaćivanju nastavnog predmeta Tjelesna i zdravstvena kultura poželjno je ostvariti veze sa životom izvan škole te poticati neposrednu uključenost i suradnju roditelja, lokalne i šire društvene zajednice na dobrobit i zdravlje učenika.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja
G. Vrednovanje usvojenosti odgojno obrazovnih ishoda
Vrednovanje kao učenje, za učenje i naučenog
Poglavlje Vrednovanje usvojenosti odgojno-obrazovnih ishoda u predmetnome kurikulumu sadržava informacije:
- Što se vrednuje u predmetnome kurikulumu (koji su elementi vrednovanja)?
- Koji su preporučeni pristupi te metode i tehnike vrednovanja usvojenosti odgojno-obrazovnih ishoda u predmetnome kurikulumu?
- Kako se određuje zaključna ocjena u predmetnome kurikulumu?
Potrebno je naznačiti osobitosti pojedinih pristupa vrednovanju:
- vrednovanja za učenje,
- vrednovanje kao učenje i
- vrednovanja naučenoga u kontekstu predmeta, odnosno njegovih pojedinih elemenata vrednovanja.
Učitelji imaju autonomiju i odgovornost izabrati najprikladnije metode i tehnike vrednovanja unutar pojedinih pristupa vrednovanju (ovisno o obilježjima učenika i škole te određenim situacijskim čimbenicima). U ovom poglavlju daju se okvirne smjernice i preporuke o metodama i tehnikama koje su posebno pogodne za vrednovanje odgojno-obrazovnih ishoda u predmetnome kurikulumu. Preporučene metode i tehnike trebaju omogućiti dokumentiranje i procjenjivanje odgojno-obrazovnih ishoda i omogućiti utvrđivanje različitih razina usvojenosti. Učenicima kod kojih su opažena odstupanja u ostvarivanju odgojno-obrazovnih ishoda potrebno je pružiti odgovarajuću odgojno-obrazovnu podršku radi zadovoljavanja njihovih odgojno-obrazovnih potreba.
Potrebno je odrediti jesu li svi elementi vrednovanja jednakovrijedni pri određivanju zaključne ocjene. Veća/manja težina (ponder) može se davati određenom elementu vrednovanja (primjerice element A iznosi 50% zaključne ocjene, a elementi B i C po 25%). Ponder koji se daje pojedinim elementima vrednovanja može se razlikovati ovisno o odgojno-obrazovnom ciklusu ili godini učenja i poučavanja predmeta.
Izvješćivanje
Izvješćivanje je informiranje o postignućima i napretku učenika, može biti formalno (izvješće o praćenju, dodatak svjedodžbi, napomena u svjedodžbi, podatci i bilješke u e-Matici) i neformalno (razgovori i razmjena informacija između različitih subjekata u radu s darovitima, npr. mentora i roditelja).
U okviru kurikularnog sustava izvješćivanje o usvojenim odgojno-obrazovnim ishodima dobiva drugačiji oblik i svrhu.
Kroz kvalitativne osvrte učitelja nastoji se kvalitetnije i detaljnije opisati ukupnost i kvaliteta postignuća učenika u određenom obrazovnom razdoblju. Ti kvalitativni osvrti trebaju dati točan, konkretan i specifičan opis učenikovih dosadašnjih rezultata i napredovanja u pojedinim predmetima, u odnosu na postavljena očekivanja definirana kurikularnim dokumentima.
Kao numerički pokazatelj razine usvojenosti odgojno-obrazovnih ishoda definiranih kurikulumom zadržava se ljestvica školskih ocjena od pet stupnjeva. Kao i dosad, zaključna ocjena se izriče brojkom i riječju (nedovoljno – 1, dovoljno – 2, dobro – 3, vrlo dobro – 4, odlično – 5).
Vrednovanje ostvarenosti odgojno-obrazovnih ishoda u Tjelesnoj i zdravstvenoj kulturi proizlazi i nadovezuje se na poučavanje te se istodobno planiraju. Vrednovanje je temeljni preduvjet za dobivanje informacija o ostvarivanju ciljeva procesa tjelovježbe i stupnju ostvarenosti odgojno-obrazovnih ishoda.
Proces vrednovanja u Tjelesnoj i zdravstvenoj kulturi obuhvaća sljedeće elemente vrednovanja koji se po domenama mogu razlikovati u odnosu na njezine specifičnosti:
- motorička znanja
Elementi tehnike kinezioloških aktivnosti, taktički zadatci i sva teorijska znanja potrebna za njihovo poznavanje.
- motorička postignuća
Kvaliteta primjene naučenih motoričkih znanja u situacijskim uvjetima određene kineziološke aktivnosti ili zadatka.
- odgojne vrijednosti
Pozitivni stavovi prema tjelovježbi, usvojene tjelesne i zdravstvene navike, otvorenost za timski rad, poštovanje pravila, suigrača i protivnika, slobodno i kreativno izražavanje kroz kineziološke motoričke aktivnosti, odgovornost, samostalnost i samoinicijativnost te druge pozitivne odgojne vrijednosti koje se stječu kineziološkim aktivnostima.
DOMENA TJELOVJEŽBA, IGRA I SPORT
MOTORIČKA ZNANJA:
- kvaliteta izvođenja elemenata tehnike tjelesnih aktivnosti
- kvaliteta izvođenja taktičkih zadataka tjelesnih aktivnosti
- poznavanje teorijskih znanja kao što su pravila određene igre, opisivanje određenih elemenata tehnike ili određenih taktičkih zadataka i sl.
MOTORIČKA POSTIGNUĆA:
- kvaliteta situacijske primjene elemenata tehnike, odnosno u igri ili određenom zadatku
ODGOJNI UČINCI:
- poštovanje pravila i različitosti, uvažavanje suigrača i protivnika, slobodno i kreativno izražavanje kroz kineziološke motoričke aktivnosti i sl.
DOMENA MOJE TIJELO I JA
MOTORIČKA ZNANJA:
- kvaliteta odabira i izvedbe motoričkih zadatka za razvoj kinantropoloških obilježja prema svojim trenutačnim mogućnostima
- poznavanje teorijskih znanja kao što su procjena i raspoznavanje kinantropoloških obilježja, opisivanje motoričkih vježba, poznavanje utjecaja motoričkih vježba i sl.
MOTORIČKA POSTIGNUĆA:
- postizanje znatnog napretka u kinantropološkim obilježjima u odnosu na mogućnosti učenika
ODGOJNI UČINCI:
- poznavanje vlastitog tijela
- doprinos vlastitoj tjelesnoj spremnosti
DOMENA ŽIVIM ZDRAVO
MOTORIČKA ZNANJA:
- kvaliteta izvedbe elemenata tehnike tjelesnih aktivnosti u prirodi
- kvaliteta realizacije određenih tjelesnih aktivnosti
- poznavanje teorijskih znanja o važnosti tjelesne aktivnosti za zdravlje i kvalitetu života
MOTORIČKA POSTIGNUĆA:
- kvaliteta uporabe motoričkih znanja i sposobnosti u prirodi
- povećanje ukupne razine tjelesne aktivnosti
ODGOJNI UČINCI:
- provođenje tjelesne aktivnosti u slobodno vrijeme
- sudjelovanje u izvannastavnim i izvanškolskim kineziološkim aktivnostima
- primjenjivanje zdravstveno-higijenskih navika
Vrednovanje se temelji na razinama usvojenosti ishoda i mora polaziti od osobnosti učenika kako bi se osigurao nužan individualizirani pristup u odgojno-obrazovnom procesu. Povratne informacije o učenikovim postignućima dobivene vrednovanjem omogućuju učitelju da s učenikom planira daljnji rad. Pri vrednovanju pred učenike se postavljaju zahtjevi koji su ostvarivi te u kojima mogu pokazati svoje sposobnosti, usvojena znanja i stečene vještine. Provodi se redovito tijekom cijele školske godine kako bi omogućilo učenicima da u različitim situacijama i okruženjima pokažu napredak. Primjerice, usvojeni element tehnike iz određene kineziološke motoričke aktivnosti vrednuje se kao samostalni prikaz, ali i u situacijskim uvjetima tijekom trajanja aktivnosti ili natjecanja.
Učenicima se prezentiraju jasni kriteriji vrednovanja koji će im pomoći u razumijevanju aspekata učenja koji će biti vrednovani. Učenicima treba biti jasno što čini uspješnu izvedbu i potrebno je usmjeriti učenje na ono što je važno znati i što mogu učiniti. Sve to olakšava uspostavu objektivnijeg, valjanijeg, pouzdanijeg i poticajnijeg vrednovanja i izvješćivanja o učeničkim postignućima.
Naglasak vrednovanja unutar predmeta je na formativnom praćenju motoričkih postignuća i sposobnosti, pri čemu rezultat može biti sumativna ocjena obzirom na pozitivne pomake koje je učenik postigao. Odgojni učinci prate se svaki mjesec i ocjenjuju, a motorička znanja nakon procjene usvojenosti u cilju ostvarivanja ishoda. Povratne informacije, metode i strategije za postizanje napretka učenika trebaju biti učestale i motivirajuće kako bi učenici težili za postizanjem svojih maksimuma radi osobnog zdravlja, dobrobiti i tjelesne spremnosti.
Učitelj ima obvezu redovito izvješćivati učenike, roditelje, školu i ostalu zainteresiranu javnost o kvaliteti postignuća učenika u određenom odgojno-obrazovnom razdoblju.
U svim ciklusima pri određivanju zaključne ocjene iz Tjelesne i zdravstvene kulture svi su segmenti vrednovanja jednakovrijedni i predstavljaju ukupnu procjenu usvojenosti odgojno-obrazovnih ishoda u određenoj godini učenja i poučavanja nastavnog predmeta. Zaključna ocjena nije aritmetička sredina sastavnica vrednovanja. Učitelj u kvalitativnom osvrtu treba obrazložiti donošenje zaključne ocjene i opisati što učenik zna i može izvesti, u kojim je segmentima bio posebno uspješan, a u kojima treba unaprijediti učenje i rezultate.
Najbolji je pokazatelj sretnog i zadovoljnog učenika visoka razina njegove tjelesne aktivnosti i adekvatan stupanj razvoja antropoloških obilježja. Dokaz je postignuća učenika najviša moguća individualna razina psihofizičkog stanja te samostalno i kontinuirano bavljenje kineziološkim motoričkim aktivnostima u slobodno vrijeme.
Komentirate u ime: Ministarstvo znanosti i obrazovanja