Na temelju članka 25. stavka 7. Zakona o mjeriteljstvu („Narodne novine“, broj 74/14) ravnateljica Državnog zavoda za mjeriteljstvo donosi
PRAVILNIK
O POSTUPKU ISPITIVANJA PLINOMJERA NAMIJENJENIH ZA UPORABU U
KUĆANSTVU, TRGOVINI I LAKOJ INDUSTRIJI
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
(1)Ovim Pravilnikom propisuje se postupak ispitivanja plinomjera namijenjenih za uporabu u kućanstvu, trgovini i lakoj industriji prilikom redovne ili izvanredne ovjere.
(2) Mjerenje potrošnje u kućanstvima obavlja se pomoću plinomjera razreda točnosti 1,5 ili sa plinomjerom razreda točnosti 1,0 koji ima omjer Qmax/Qmin jednako ili veće od 150, .a mjerenje potrošnje plina u trgovini i lakoj industriji obavlja se pomoću plinomjera razreda točnosti 1,5.
Članak 2.
(1) Tehnički i mjeriteljski zahtjevi za plinomjere utvrđeni su odredbama Pravilnika o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na mjerila („Narodne novine“, broj 21/16).
(2) Plinomjeri koji su u uporabi mogu se podnositi na redovnoili izvanredno ovjeravanje sve dok zadovoljavaju zahtjeve na temelju propisa koji su bili na snazi u vrijeme stavljanja u uporabu.
(3) Ako se nakon propisanog postupka ispitivanja mjerila utvrdi da mjerilo zadovoljava propisane tehničke i mjeriteljske zahtjeve ovlašteni će mjeritelj ovjeriti mjerilo.
Članak 3.
Pojedini izrazi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeće značenje:
1. Plinomjer je mjerilo konstruirano za mjerenje, pamćenje i pokazivanje količine (obujma ili mase) gorivog plina koji je kroz njega protekao.
2. Statističko ispitivanje plinomjera je ispitivanje prilikom kojeg se donosi odluka o tome zadovoljava li serija zahtjeve temeljene na testu uzorka ili ne.
3. Serija je skup plinomjera iz kojeg se odabire uzorak plinomjera i prema kojem se mjere rezultati testa statističkog uzorka.
4. Uzorak je skup plinomjera odabranih iz serije i predanih na ispitivanje prema kojem se donosi odluka o seriji.
II. POSTUPAK ISPITIVANJA PLINOMJERA PRILIKOM REDOVNE ILI IZVANREDNE OVJERE
Članak 4.
Postupak ispitivanja plinomjera prilikom redovne ili izvanredne ovjere opisan je u Dodatku I. koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio.
III. SADRŽAJ I ROK ČUVANJA ISPITNOG IZVJEŠĆA
Članak 5.
(1) Sadržaj ispitnog izvješća opisan je u Dodatku II. koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio.
(2) Ispitno izvješće čuva se jednu godinu nakon isteka ovjernog razdoblja.
(3) Ovjerno razdoblje za redovno ovjeravanje plinomjera utvrđeno je propisom kojim se utvrđuju ovjerna razdoblja za pojedina zakonita mjerila.
IV. TROŠKOVI OBAVLJANJA REDOVNE ILI IZVANREDNE OVJERE
Članak 6.
Iznos i način plaćanja naknade za troškove obavljanja redovne ili izvanredne ovjere utvrđen je propisom kojim se utvrđuje visina i način plaćanja naknada za mjeriteljske poslove koje obavlja Državni zavod za mjeriteljstvo ili ovlašteno tijelo.
V. ZAVRŠNA ODREDBA
Članak 7.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa:
Urbroj:
Zagreb, 2018.
RAVNATELJICA:
Brankica Novosel
DODATAK I.
POSTUPAK ISPITIVANJA PLINOMJERA
PRILIKOM REDOVNE ILI IZVANREDNE OVJERE
Ovim dodatkom propisuje se postupak ispitivanja mjerila prilikom redovne ili izvanredne ovjere kojim se utvrđuje da li plinomjeri zadovoljavaju propisane mjeriteljske i tehničke zahtjeve.
1.Definicije
1.1.Plinomjeri
1.1.1. Plinomjer s rotacijskim klipovima (u daljnjem tekstu „rotacijski plinomjer”)
Plinomjer za mjerenje obujma u kojem se nepokretna mjerna komora nalazi između stijenki čvrste komore i rotirajućeg dijela; svaki rotacijski ciklus dijelova pomiče određeni obujam plina čija se ukupna količina bilježi i pokazuje na pokaznom uređaju.
1.1.2. Plinomjer s turbinom
Mjerilo brzine strujanja u kojem dinamičke sile protoka plina uzrokuju okretanje turbinskog rotora pri brzini koja je funkcija protoka obujma plina; obujam plina proteklog kroz plinomjer s turbinom temelji se na broju okretaja turbinskog rotora.
1.1.3. Ultrazvučni plinomjer
Mjerilo brzine strujanja koje radi na principu mjerenja brzine strujanja plina u cijevi. Taj se princip mjerenja temelji na utvrđivanju vremena potrebnog da ultrazvučni signali prođu kroz plin između jedinica za odašiljanje i primanje ultrazvučnih signala.
1.1.4. Plinomjer s vrtlogom (vrtložno mjerilo protoka)
Mjerilo brzine strujanja koje radi na principu vrtloga koji se naizmjenično odvajaju s obiju strana neaerodinamične zapreke oko koje s obiju strana protječe plin. Učestalost stvaranja vrtloga razmjerna je brzini strujanja plina te stoga i protoku. Prikladan senzor očitava učestalost stvaranja vrtloga koji nastaju na ovaj način i pretvara ih u vrijednost protoka obujma u traženim mjernim jedinicama.
1.2. Protok
2.Mjeriteljski zahtjevi
Mjeriteljski zahtjevi za plinomjere namijenjene za korištenje u kućanstvu, trgovini i lakoj industriji temelje se na odredbama Pravilnika o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na mjerila („Narodne novine“ broj 21/16), koji su primjenjivi na relevantne zahtjeve u okviru usklađenih normi.
Mjeriteljski zahtjevi koji su bili primjenjivi u razdoblju kada su plinomjeri stavljeni u uporabu također će se primjenjivati u postupku ispitivanja navedenih instrumenata.
2.1.Nazivni uvjeti rada
3. Oznake na plinomjeru
Na plinomjeru moraju biti pregledno i vidljivo označene informacije na način da:
a)sve informacije budu navedene zajedno na jednoj natpisnoj pločici
b)ili tako da informacije budu raspoređene na kućištu, pokaznom uređaju, identifikacijskoj pločici ili poklopcu mjernog instrumenta, pod uvjetom da se poklopac ne može skinuti.
3.1. Natpisi i oznake
Na plinomjeru moraju biti pregledno, vidljivo i neizbrisivo označene informacije važne za ovjeru.
Na plinomjeru se može nalaziti i oznaka što mu je da proizvođač.
Ako su natpisi i oznake ispisani na posebnoj tablici, ona mora biti izrađena tako da se u nju može utisnuti žig. Ne smije postojati mogućnost da se tablica skine a da se žig ne uništi.
Na plinomjerima čiji pokazni uređaj označuje samo jedan smjer protjecanja plina mora se nalaziti neizbrisiva strelica koja pokazuje taj smjer.
Na pločici plinomjera što su namijenjeni mjerenju obujma samo jedne vrste plina mora biti ispisan naziv plina kojemu se obujam mjeri.
3.2. Kada je izvor električne energije baterija:
◊ako se radi o zamjenjivoj bateriji, na mjernom instrumentu mora biti označen datum do kojeg se baterija mora najkasnije zamijeniti,
◊ako se radi o ugrađenoj unutarnjoj bateriji, na mjernom instrumentu mora biti označen datum do kojeg se mjerni instrument mora najkasnije zamijeniti,
3.3. Plinomjer mora biti označen i oznakom koja navodi način njegova stavljanja na tržište:
◊oznaka tipnog odobrenja u skladu sa Zakonom o mjeriteljstvu (NN 74/14), ili oznaka EC-tipnog odobrenja ili oznaka potvrde o provedenom tipnom ispitivanju EEZ-a ili oznaka potvrde o ispitivanju oblikovnog i tehničkog rješenja (H1) u skladu s Pravilnikom o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na mjerila (NN 21/16),
◊oznaka sukladnosti „CE” i dodatna mjerna oznaka za plinomjere odobrene u skladu s Pravilnikom o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na mjerila (NN 21/16).
4.Postupak pojedinačnog ispitivanja plinomjera prilikom redovne ili izvanredne ovjere
4.1.Pregled provedenih ispitivanja
Svaka će se redovna ili izvanredna ovjera sastojati od sljedećih postupaka i ispitivanja:
a)priprema za ispitivanje plinomjera
b)vizualni pregled;
c)ispitivanje točnosti plinomjera
d)ispitivanje pada tlaka, ali samo u slučajevima kada je to navedeno u tipnom odobrenju
4.2. Priprema za ispitivanje plinomjera
Oprema za ispitivanje plinomjera, kao i plinomjeri koji će se ispitivati moraju biti pripremljeni.
a)Oprema za ispitivanje smatra se pripremljena za pregled ako je očišćena, neoštećena, ima valjanu Potvrdu o umjeravanju, i ispunjava zahtjeve točke 1. Dodatka 8. Uredbe o posebnim uvjetima koje moraju ispunjavati ovlaštena tijela za obavljanje poslova ovjeravanja zakonitih mjerila i/ili poslova pripreme zakonitih mjerila za ovjeravanje (NN 90/14).
b)Plinomjer se smatra pripremljenim za pregled ako je očišćen, podešen i ako su na njemu izvršene sve radnje neophodne za nesmetan i siguran rad plinomjera. (Ovo vrijedi kod redovne i izvanredne ovjere, kod izvanrednog ispitivanja plinomjer mora biti u stanju kao i kad je bio priključen).
Ovako pripremljen plinomjer mora prije početka pregleda biti najmanje 12 sati u prostoriji u kojoj će se pregledavati.
4.3.Vizualni pregled
Svrha vizualnog pregleda plinomjera bit će procjena:
-sukladnosti mjerila predanog na ovjeravanje s odobrenim tipom ili nacrtom mjerila, za koji je sukladnost potvrđena tijekom stavljanja na tržište, a pozornost se mora obratiti na provjeru oznaka navedenih u točki 3.,
-je li mjerilo mehanički oštećeno i imaju li metalni dijelovi tragove korozije, koja bi imala štetan učinak na rad mjerila.
-da li je došlo do prekida u prikazu volumena na plinomjeru prije nestanka struje na mjestu uporabe te je li zaslon ostao dostupan (u slučaju plinomjera s elektroničkim pokaznim uređajem),
-da li baterije koje napajaju plinomjer rade pravilno
Ako mjerilo ne ispunjava zahtjeve vizualne provjere, ne provode se daljnja ispitivanja.
4.4.Ispitivanje točnosti plinomjera
4.4.1. Oprema za ispitivanje
Proširena mjerna nesigurnost uređaja za ispitivanje ne smije prelaziti 1/3 NDP plinomjera.
4.4.2. Ispitivanje plinomjera
Uređaj proces ispitivanja nepropusnosti obavlja samostalno automatizirano. Uređaj ne dozvoljava daljnji postupak ispitivanja ako je kućište plinomjera propusno. Rezultat nepropusnosti vidljiv je na monitoru računala uređaja.
4.4.2.5.1. Mjerna pogreška pokazivanja plinomjera koji se ispituju na uređaju sa zvonom izračunava se po formuli:
Prilikom ovjere plinomjera mora biti onemogućena zlouporaba najveće dopuštene pogreške ili njezino iskorištavanje na način da se sustavno našteti jednoj strani.
Ako tijekom ovjere sve pogreške unutar mjernog raspona mjernog instrumenta imaju isti predznak, onda iznos barem jedne od pogrešaka mora biti manji od polovične vrijednosti najveće dopuštene pogreške.
5.Postupak statističkog ispitivanja plinomjera prilikom redovne ili izvanredne ovjere
Statističko ispitivanje plinomjera provodi se ispitivanjem uzorka serije.
Serija je skup istovrsnih plinomjera pripravljenih za ispitivanje iz kojeg se odabire uzorak plinomjera i prema kojem se mjere rezultati testa statističkog uzorka.
Uzorak je jedna ili više jedinica plinomjera slučajno odabranih iz serije i predanih na ispitivanje prema kojem se donosi odluka o seriji.
5.2.2. Dvostruko uzorkovanje
5.2.2.1. Dvostruko uzorkovanje plinomjera stavljenih u uporabu na temelju Pravilnika o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na mjerila (NN 21/16):
5.3.Vizualni pregled
Svi uzorkovani plinomjeri moraju zadovoljiti vizualni pregled prema točki 4.3.
5.4. Ispitivanje točnosti
Ispitivanje uzorka plinomjera provodi se prema toči 4.4.
5.5.1. Ispitivani uzorak plinomjera ocjenjuje se kao zadovoljavajući ako je ispunio uvjete za prihvaćanje sukladno prethodno prihvaćenom planu za provjeru uzorka. U suprotnome se rezultat smatra nezadovoljavajućim.
5.5.2.Ako ispitivanje uzorka završi nezadovoljavajućim rezultatom, svi se plinomjeri iz serije smatraju nezadovoljavajućima. Cijela nezadovoljavajuća serija plinomjera više se ne može ovjeravati statističkim ispitivanjem.
6. Ispitno izvješće
O provedenom postupku ispitivanja ovlašteni mjeritelj radi ispitno izvješće. Sadržaj ispitnog izvješća opisan je u Dodatku II. ovoga Pravilnika.
7. Državne ovjerne oznake i ovjerne isprave
Ako se nakon propisanog postupka ispitivanja mjerila utvrdi da mjerilo zadovoljava propisane tehničke i mjeriteljske zahtjeve ovlašteni će mjeritelj ovjeriti mjerilo.
Na mjerilo se postavljaju državne ovjerne oznake u obliku naljepnice i/ili u obliku žiga za utiskivanje.
Ako se tijekom ovjeravanja mjerila utvrdi da mjerilo ne zadovoljava propisane zahtjeve, mjerilo se označuje oznakom »Mjerilo je neispravno«.
Ako podnositelj zahtjeva zatraži, Zavod ili ovlašteno tijelo dužni su izdati ovjernicu i kad je mjerilo označeno ovjernom oznakom.
Državne ovjerne oznake, oznake za označivanje mjerila te sadržaj i oblik ovjernice utvrđeni su propisom kojim se utvrđuju vrsta, oblik i način postavljanja državnih ovjernih oznaka koje se rabe kod ovjeravanja zakonitih mjerila, oznaka za označivanja mjerila, te ovjernih isprava.
DODATAK II.
ISPITNO IZVJEŠĆE
O REDOVNOJ/ IZVANREDNOJ OVJERI PLINOMJERA
Ispitno izvješće o ispitivanju plinomjera prilikom redovne ili izvanredne ovjere mora sadržavati najmanje sljedeće:
1)podatke o ovjeravatelju (naziv, adresa, broj ovjeravatelja zaveden u bazi DZM-a),
2)podatke o vlasniku mjerila,
3)podatke o mjerilu (naziv, proizvođač, vrsta, serijski broj, godina proizvodnje, broj stare ovjerne oznake),
4)službenu oznaku tipa mjerila ili oznaku potvrde o odobrenju tipa mjerila (B) ili oznaku potvrde o ispitivanju oblikovnog i tehničkog rješenja (H1),
5)podatke o upotrijebljenim etalonima (proizvođač, vrsta, serijski broj, podaci o sljedivosti etalona – tko je umjerio, rok valjanosti umjeravanja, broj potvrde o umjeravanju ili broj oznake »Umjereno»),
6)mjeriteljski zahtjevi (naziv propisa),
7)kratak opis ili naziv mjerne metode,
8)datum i vrijeme ispitivanja,
9)vanjske uvjete (ako su propisani pri ispitivanju);
10)rezultate mjerenja (rezultati vizualnog pregleda i rezultati ispitivanja točnosti)
11)ocjenu ispravnosti mjerila;
12)prezime i ime ovlaštenog mjeritelja koji je izvršio ispitivanje,
13)potpis ovlaštenog mjeritelja,
14)pečat za dokumente ovjeravatelja
Svaka stranica ispitnog izvješća mora biti označena rednim brojem stranice i ukupnim brojem stranica izvješća.
Na temelju članka 25. stavka 7. Zakona o mjeriteljstvu („Narodne novine“, broj 74/14) ravnateljica Državnog zavoda za mjeriteljstvo donosi
PRAVILNIK
O POSTUPKU ISPITIVANJA PLINOMJERA NAMIJENJENIH ZA UPORABU U
KUĆANSTVU, TRGOVINI I LAKOJ INDUSTRIJI
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom propisuje se postupak ispitivanja plinomjera namijenjenih za uporabu u kućanstvu, trgovini i lakoj industriji prilikom redovne ili izvanredne ovjere.
(2) Mjerenje potrošnje u kućanstvima obavlja se pomoću plinomjera razreda točnosti 1,5 ili sa plinomjerom razreda točnosti 1,0 koji ima omjer Q max / Q min jednako ili veće od 150, .a mjerenje potrošnje plina u trgovini i lakoj industriji obavlja se pomoću plinomjera razreda točnosti 1,5.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Članak 2.
(1) Tehnički i mjeriteljski zahtjevi za plinomjere utvrđeni su odredbama Pravilnika o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na mjerila („Narodne novine“, broj 21/16).
(2) Plinomjeri koji su u uporabi mogu se podnositi na redovno ili izvanredno ovjeravanje sve dok zadovoljavaju zahtjeve na temelju propisa koji su bili na snazi u vrijeme stavljanja u uporabu .
(3) Ako se nakon propisanog postupka ispitivanja mjerila utvrdi da mjerilo zadovoljava propisane tehničke i mjeriteljske zahtjeve ovlašteni će mjeritelj ovjeriti mjerilo.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Članak 3.
Pojedini izrazi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeće značenje:
1. Plinomjer je mjerilo konstruirano za mjerenje, pamćenje i pokazivanje količine (obujma ili mase) gorivog plina koji je kroz njega protekao.
2. Statističko ispitivanje plinomjera je i spitivanje prilikom kojeg se donosi odluka o tome zadovoljava li serija zahtjeve temeljene na testu uzorka ili ne.
3. Serija je skup plinomjera iz kojeg se odabire uzorak plinomjera i prema kojem se mjere rezultati testa statističkog uzorka.
4. Uzorak je skup plinomjera odabranih iz serije i predanih na ispitivanje prema kojem se donosi odluka o seriji.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
II. POSTUPAK ISPITIVANJA PLINOMJERA PRILIKOM REDOVNE ILI IZVANREDNE OVJERE
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Članak 4.
Postupak ispitivanja plinomjera prilikom redovne ili izvanredne ovjere opisan je u Dodatku I. koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
III. SADRŽAJ I ROK ČUVANJA ISPITNOG IZVJEŠĆA
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Članak 5.
(1) Sadržaj ispitnog izvješća opisan je u Dodatku II. koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio.
(2) Ispitno izvješće čuva se jednu godinu nakon isteka ovjernog razdoblja.
(3) Ovjerno razdoblje za redovno ovjeravanje plinomjera utvrđeno je propisom kojim se utvrđuju ovjerna razdoblja za pojedina zakonita mjerila.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
IV. TROŠKOVI OBAVLJANJA REDOVNE ILI IZVANREDNE OVJERE
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Članak 6.
Iznos i način plaćanja naknade za troškove obavljanja redovne ili izvanredne ovjere utvrđen je propisom kojim se utvrđuje visina i način plaćanja naknada za mjeriteljske poslove koje obavlja Državni zavod za mjeriteljstvo ili ovlašteno tijelo.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
V. ZAVRŠNA ODREDBA
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Članak 7.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa:
Urbroj:
Zagreb, 2018.
RAVNATELJICA:
Brankica Novosel
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
DODATAK I .
POSTUPAK ISPITIVANJA PLINOMJERA
PRILIKOM REDOVNE ILI IZVANREDNE OVJERE
Ovim dodatkom propisuje se postupak ispitivanja mjerila prilikom redovne ili izvanredne ovjere kojim se utvrđuje da li plinomjeri zadovoljavaju propisane mjeriteljske i tehničke zahtjeve.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
1.Definicije
1.1. Plinomjeri
1.1.1. Plinomjer s rotacijskim klipovima (u daljnjem tekstu „rotacijski plinomjer”)
Plinomjer za mjerenje obujma u kojem se nepokretna mjerna komora nalazi između stijenki čvrste komore i rotirajućeg dijela; svaki rotacijski ciklus dijelova pomiče određeni obujam plina čija se ukupna količina bilježi i pokazuje na pokaznom uređaju.
1.1.2. Plinomjer s turbinom
Mjerilo brzine strujanja u kojem dinamičke sile protoka plina uzrokuju okretanje turbinskog rotora pri brzini koja je funkcija protoka obujma plina; obujam plina proteklog kroz plinomjer s turbinom temelji se na broju okretaja turbinskog rotora.
1.1.3. Ultrazvučni plinomjer
Mjerilo brzine strujanja koje radi na principu mjerenja brzine strujanja plina u cijevi. Taj se princip mjerenja temelji na utvrđivanju vremena potrebnog da ultrazvučni signali prođu kroz plin između jedinica za odašiljanje i primanje ultrazvučnih signala.
1.1.4. Plinomjer s vrtlogom (vrtložno mjerilo protoka)
Mjerilo brzine strujanja koje radi na principu vrtloga koji se naizmjenično odvajaju s obiju strana neaerodinamične zapreke oko koje s obiju strana protječe plin. Učestalost stvaranja vrtloga razmjerna je brzini strujanja plina te stoga i protoku. Prikladan senzor očitava učestalost stvaranja vrtloga koji nastaju na ovaj način i pretvara ih u vrijednost protoka obujma u traženim mjernim jedinicama.
1.2. Protok
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
2.Mjeriteljski zahtjevi
Mjeriteljski zahtjevi za plinomjere namijenjene za korištenje u kućanstvu, trgovini i lakoj industriji temelje se na odredbama Pravilnika o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na mjerila („Narodne novine“ broj 21/16), koji su primjenjivi na relevantne zahtjeve u okviru usklađenih normi.
Mjeriteljski zahtjevi koji su bili primjenjivi u razdoblju kada su plinomjeri stavljeni u uporabu također će se primjenjivati u postupku ispitivanja navedenih instrumenata.
2.1.Nazivni uvjeti rada
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
3. Oznake na plinomjeru
Na plinomjeru moraju biti pregledno i vidljivo označene informacije na način da:
a) sve informacije budu navedene zajedno na jednoj natpisnoj pločici
b) ili tako da informacije budu raspoređene na kućištu, pokaznom uređaju, identifikacijskoj pločici ili poklopcu mjernog instrumenta, pod uvjetom da se poklopac ne može skinuti.
3.1. Natpisi i oznake
Na plinomjeru moraju biti pregledno, vidljivo i neizbrisivo označene informacije važne za ovjeru.
Na plinomjeru se može nalaziti i oznaka što mu je da proizvođač.
Ako su natpisi i oznake ispisani na posebnoj tablici, ona mora biti izrađena tako da se u nju može utisnuti žig. Ne smije postojati mogućnost da se tablica skine a da se žig ne uništi.
Na plinomjerima čiji pokazni uređaj označuje samo jedan smjer protjecanja plina mora se nalaziti neizbrisiva strelica koja pokazuje taj smjer.
Na pločici plinomjera što su namijenjeni mjerenju obujma samo jedne vrste plina mora biti ispisan naziv plina kojemu se obujam mjeri.
3.2 . Kada je izvor električne energije baterija:
◊ ako se radi o zamjenjivoj bateriji, na mjernom instrumentu mora biti označen datum do kojeg se baterija mora najkasnije zamijeniti,
◊ ako se radi o ugrađenoj unutarnjoj bateriji, na mjernom instrumentu mora biti označen datum do kojeg se mjerni instrument mora najkasnije zamijeniti,
3.3. Plinomjer mora biti označen i oznakom koja navodi način njegova stavljanja na tržište:
◊ oznaka tipnog odobrenja u skladu sa Zakonom o mjeriteljstvu (NN 74/14), ili oznaka EC-tipnog odobrenja ili oznaka potvrde o provedenom tipnom ispitivanju EEZ-a ili oznaka potvrde o ispitivanju oblikovnog i tehničkog rješenja (H1) u skladu s Pravilnikom o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na mjerila (NN 21/16),
◊ oznaka sukladnosti „CE” i dodatna mjerna oznaka za plinomjere odobrene u skladu s Pravilnikom o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na mjerila (NN 21/16).
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
4.Postupak pojedinačnog ispitivanja plinomjera prilikom redovne ili izvanredne ovjere
4.1.Pregled provedenih ispitivanja
Svaka će se redovna ili izvanredna ovjera sastojati od sljedećih postupaka i ispitivanja:
a) priprema za ispitivanje plinomjera
b) vizualni pregled;
c) ispitivanje točnosti plinomjera
d) ispitivanje pada tlaka, ali samo u slučajevima kada je to navedeno u tipnom odobrenju
4.2. Priprema za ispitivanje plinomjera
Oprema za ispitivanje plinomjera, kao i plinomjeri koji će se ispitivati moraju biti pripremljeni.
a) Oprema za ispitivanje smatra se pripremljena za pregled ako je očišćena, neoštećena, ima valjanu Potvrdu o umjeravanju, i ispunjava zahtjeve točke 1. Dodatka 8. Uredbe o posebnim uvjetima koje moraju ispunjavati ovlaštena tijela za obavljanje poslova ovjeravanja zakonitih mjerila i/ili poslova pripreme zakonitih mjerila za ovjeravanje (NN 90/14).
b) Plinomjer se smatra pripremljenim za pregled ako je očišćen, podešen i ako su na njemu izvršene sve radnje neophodne za nesmetan i siguran rad plinomjera. (Ovo vrijedi kod redovne i izvanredne ovjere, kod izvanrednog ispitivanja plinomjer mora biti u stanju kao i kad je bio priključen).
Ovako pripremljen plinomjer mora prije početka pregleda biti najmanje 12 sati u prostoriji u kojoj će se pregledavati.
4.3.Vizualni pregled
Svrha vizualnog pregleda plinomjera bit će procjena:
- sukladnosti mjerila predanog na ovjeravanje s odobrenim tipom ili nacrtom mjerila, za koji je sukladnost potvrđena tijekom stavljanja na tržište, a pozornost se mora obratiti na provjeru oznaka navedenih u točki 3.,
- je li mjerilo mehanički oštećeno i imaju li metalni dijelovi tragove korozije, koja bi imala štetan učinak na rad mjerila.
- da li je došlo do prekida u prikazu volumena na plinomjeru prije nestanka struje na mjestu uporabe te je li zaslon ostao dostupan (u slučaju plinomjera s elektroničkim pokaznim uređajem),
- da li baterije koje napajaju plinomjer rade pravilno
Ako mjerilo ne ispunjava zahtjeve vizualne provjere, ne provode se daljnja ispitivanja.
4.4.Ispitivanje točnosti plinomjera
4.4.1. Oprema za ispitivanje
Proširena mjerna nesigurnost uređaja za ispitivanje ne smije prelaziti 1/3 NDP plinomjera.
4.4.2. Ispitivanje plinomjera
Uređaj proces ispitivanja nepropusnosti obavlja samostalno automatizirano. Uređaj ne dozvoljava daljnji postupak ispitivanja ako je kućište plinomjera propusno. Rezultat nepropusnosti vidljiv je na monitoru računala uređaja.
4.4.2.3. Ispitivanje točnosti pokazivanja plinomjera
4.4.2.5. Izračun mjerne pogreške plinomjera
4.4.2.5.1. Mjerna pogreška pokazivanja plinomjera koji se ispituju na uređaju sa zvonom izračunava se po formuli:
Prilikom ovjere plinomjera mora biti onemogućena zlouporaba najveće dopuštene pogreške ili njezino iskorištavanje na način da se sustavno našteti jednoj strani.
Ako tijekom ovjere sve pogreške unutar mjernog raspona mjernog instrumenta imaju isti predznak, onda iznos barem jedne od pogrešaka mora biti manji od polovične vrijednosti najveće dopuštene pogreške.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
5.Postupak statističkog ispitivanja plinomjera prilikom redovne ili izvanredne ovjere
Statističko ispitivanje plinomjera provodi se ispitivanjem uzorka serije.
Serija je skup istovrsnih plinomjera pripravljenih za ispitivanje iz kojeg se odabire uzorak plinomjera i prema kojem se mjere rezultati testa statističkog uzorka.
Uzorak je jedna ili više jedinica plinomjera slučajno odabranih iz serije i predanih na ispitivanje prema kojem se donosi odluka o seriji .
5.2.2. Dvostruko uzorkovanje
5.2.2.1. Dvostruko uzorkovanje plinomjera stavljenih u uporabu na temelju Pravilnika o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na mjerila (NN 21/16):
5.3.Vizualni pregled
Svi uzorkovani plinomjeri moraju zadovoljiti vizualni pregled prema točki 4.3.
5.4. Ispitivanje točnosti
Ispitivanje uzorka plinomjera provodi se prema toči 4.4.
5.5. Procjena rezultata statističkog ispitivanja plinomjera
5.5.1. Ispitivani uzorak plinomjera ocjenjuje se kao zadovoljavajući ako je ispunio uvjete za prihvaćanje sukladno prethodno prihvaćenom planu za provjeru uzorka. U suprotnome se rezultat smatra nezadovoljavajućim.
5.5.2. Ako ispitivanje uzorka završi nezadovoljavajućim rezultatom, svi se plinomjeri iz serije smatraju nezadovoljavajućima. Cijela nezadovoljavajuća serija plinomjera više se ne može ovjeravati statističkim ispitivanjem.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
6. Ispitno izvješće
O provedenom postupku ispitivanja ovlašteni mjeritelj radi ispitno izvješće. Sadržaj ispitnog izvješća opisan je u Dodatku II. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
7. Državne ovjerne oznake i ovjerne isprave
Ako se nakon propisanog postupka ispitivanja mjerila utvrdi da mjerilo zadovoljava propisane tehničke i mjeriteljske zahtjeve ovlašteni će mjeritelj ovjeriti mjerilo.
Na mjerilo se postavljaju državne ovjerne oznake u obliku naljepnice i/ili u obliku žiga za utiskivanje.
Ako se tijekom ovjeravanja mjerila utvrdi da mjerilo ne zadovoljava propisane zahtjeve, mjerilo se označuje oznakom »Mjerilo je neispravno«.
Ako podnositelj zahtjeva zatraži, Zavod ili ovlašteno tijelo dužni su izdati ovjernicu i kad je mjerilo označeno ovjernom oznakom.
Državne ovjerne oznake, oznake za označivanje mjerila te sadržaj i oblik ovjernice utvrđeni su propisom kojim se utvrđuju vrsta, oblik i način postavljanja državnih ovjernih oznaka koje se rabe kod ovjeravanja zakonitih mjerila, oznaka za označivanja mjerila, te ovjernih isprava.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
DODATAK II .
ISPITNO IZVJEŠĆE
O REDOVNOJ/ IZVANREDNOJ OVJERI PLINOMJERA
Ispitno izvješće o ispitivanju plinomjera prilikom redovne ili izvanredne ovjere mora sadržavati najmanje sljedeće:
1) podatke o ovjeravatelju (naziv, adresa, broj ovjeravatelja zaveden u bazi DZM-a),
2) podatke o vlasniku mjerila,
3) podatke o mjerilu (naziv, proizvođač, vrsta, serijski broj, godina proizvodnje, broj stare ovjerne oznake),
4) službenu oznaku tipa mjerila ili oznaku potvrde o odobrenju tipa mjerila (B) ili oznaku potvrde o ispitivanju oblikovnog i tehničkog rješenja (H1),
5) podatke o upotrijebljenim etalonima (proizvođač, vrsta, serijski broj, podaci o sljedivosti etalona – tko je umjerio, rok valjanosti umjeravanja, broj potvrde o umjeravanju ili broj oznake »Umjereno»),
6) mjeriteljski zahtjevi (naziv propisa),
7) kratak opis ili naziv mjerne metode,
8) datum i vrijeme ispitivanja,
9) vanjske uvjete (ako su propisani pri ispitivanju);
10) rezultate mjerenja (rezultati vizualnog pregleda i rezultati ispitivanja točnosti)
11) ocjenu ispravnosti mjerila;
12) prezime i ime ovlaštenog mjeritelja koji je izvršio ispitivanje,
13) potpis ovlaštenog mjeritelja,
14) pečat za dokumente ovjeravatelja
Svaka stranica ispitnog izvješća mora biti označena rednim brojem stranice i ukupnim brojem stranica izvješća.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo