Na temelju članka 25. stavka 7. Zakona o mjeriteljstvu („Narodne novine“, broj 74/14) ravnateljica Državnog zavoda za mjeriteljstvo donosi
PRAVILNIK
O POSTUPKU ISPITIVANJA BROJILA ELEKTRIČNE ENERGIJE NAMIJENJENIH ZA UPORABU U KUĆANSTVU, TRGOVINI I LAKOJ INDUSTRIJI
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom propisuje se postupak ispitivanja brojila električne energije namijenjenih za uporabu u kućanstvu, trgovini i lakoj industriji prilikom redovne ili izvanredne ovjere.
(2) Ovaj Pravilnik primjenjuje se na:
- brojila djelatne električne energije razreda točnosti A, B i C,
- indukcijska brojila električne energije razreda točnosti 0,5, 1, 2 i 3,
- statička brojila djelatne električne energije razreda točnosti 0,2 S i 0,5 S, 1 i 2,
- statička brojila jalove električne energije razreda točnosti 2 i 3.
(3) Mjerenje potrošnje električne energije u kućanstvu, obavlja se pomoću brojila razreda A. Za posebne namjene dopušta se izvođenje takvog mjerenja pomoću bilo kojeg brojila razreda B.
(4) Mjerenje potrošnje električne energije u trgovini i/ili u lakoj industriji, obavlja se pomoću brojila razreda B. Za posebne namjene dopušta se izvođenje takvog mjerenja pomoću bilo kojeg brojila razreda C.
Članak 2.
(1) Tehnički i mjeriteljski zahtjevi za brojila električne energije utvrđeni su odredbama Pravilnika o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na mjerila („Narodne novine“, broj 21/16), Pravilnikom o mjeriteljskim i tehničkim zahtjevima za statička brojila djelatneelektrične energije razreda točnosti 0,2 i 0,5 S („Narodne novine“, broj 81/05 i 11/06) i Pravilnikom o mjeriteljskim i tehničkim zahtjevima za statička brojila jalove električne energije razreda točnosti 2 i 3 („Narodne novine“, broj 81/05 i 11/06).
(2) Brojila električne energije koja su u uporabi mogu se podnositi na redovno ili izvanredno ovjeravanje sve dok zadovoljavaju zahtjeve na temelju propisa koji su bili na snazi u vrijeme stavljanja u uporabu.
(3) Ako se nakon propisanog postupka ispitivanja brojila utvrdi da brojilo zadovoljava propisane tehničke i mjeriteljske zahtjeve ovlašteni će mjeritelj ovjeriti mjerilo.
Članak 3.
Pojedini izrazi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeće značenje:
1. Brojilo električne energijejemjerilo namijenjeno mjerenju električne energije integriranjem snage po vremenu.
2. Brojilo djelatne energije je mjerilo namijenjeno mjerenju djelatne električne energije integriranjem djelatne snage po vremenu.
3. Djelatna energijaje električna energija raspoloživa za pretvorbu u drugi oblik energije (primjerice mehaničku, toplinsku, kemijsku, svjetlosnu ili zvučnu).
4. Brojilo jalove energije je mjerilo namijenjeno mjerenju jalove električne energije integriranjem jalove snage po vremenu.
5. Jalova energijaje električna energija koja se ne troši nego njiše između jedinica mreže s uspostavljenim električnim poljima (ili proizvodnih jedinica u preuzbuđenom stanju) i jedinica mreže s uspostavljenim magnetskim poljima, ali njezin protok povećava struju i gubitke u mreži.
6. Statičko brojilo (elektroničko) je brojilo u kojem struja i napon djeluju na poluvodičke (elektroničke) dijelove stvarajući izlazni signal razmjeran energiji koja se mjeri.
7. Indukcijsko brojilo (elektromehaničko) je brojilo kod kojeg magnetski tokovi proizvedeni od struja u namotima nepokretnih elektromagneta i sustava za kočenje djeluju na inducirane struje u pokretnom dijelu – rotoru, što izaziva njegovo kretanje, koje je razmjerno opterećenju.
II. POSTUPAK ISPITIVANJA BROJILA ELEKTRIČNE ENERGIJE PRILIKOM REDOVNE ILI IZVANREDNE OVJERE
Članak 4.
Postupak ispitivanja brojila električne energije prilikom redovne ili izvanredne ovjere opisan je u Dodatku I. koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio.
III. SADRŽAJ I ROK ČUVANJA ISPITNOG IZVJEŠĆA
Članak 5.
(1) Sadržaj ispitnog izvješća opisan je u Dodatku II. koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio.
(2) Ispitno izvješće čuva se godinu dana nakon isteka ovjernog razdoblja.
(3) Ovjerno razdoblje za redovno ovjeravanje brojila električne energije utvrđeno je propisom kojim se utvrđuju ovjerna razdoblja za pojedina zakonita mjerila.
IV. TROŠKOVI OBAVLJANJA REDOVNE ILI IZVANREDNE OVJERE
Članak 6.
Iznos i način plaćanja naknade za troškove obavljanja redovne ili izvanredne ovjere utvrđen je propisom kojim se utvrđuje visina i način plaćanja naknada za mjeriteljske poslove koje obavlja Državni zavod za mjeriteljstvo ili ovlašteno tijelo.
V. ZAVRŠNA ODREDBA
Članak 7.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Klasa:
Urbroj:
Zagreb,
RAVNATELJICA:
Brankica Novosel
DODATAK I.
POSTUPAK ISPITIVANJA BROJILA ELEKTRIČNE ENERGIJE
PRILIKOM REDOVNE ILI IZVANREDNE OVJERE
Ovim Dodatkom propisuje se postupak ispitivanja mjerila prilikom redovne ili izvanredne ovjere kojim se utvrđuje da li brojila električne energije zadovoljavaju propisane mjeriteljske i tehničke zahtjeve.
1. Definicije
1.1. Dvosmjerno brojilo
Brojilo koje mjeri električnu energiju u dva smjera:
- smjer +, pozitivni smjer, prijam, potrošnja, import i
Statičko brojilo električne energije koje unutar jednog kućišta ima mjerne sustave za odvojeno mjerenje djelatne i jalove električne energije. Kombi brojilo može biti i dvosmjerno. U tom slučaju kombi brojilo mjeri potrošenu djelatnu energiju (A+), proizvedenu djelatnu energiju (A−), potrošenu jalovu energiju (R+) i proizvedenu jalovu energiju (R−).
1.3. Izravno spojeno brojilo
Brojilo koje je namijenjeno za izravni priključak na električnu mrežu.
1.4. Transformatorsko brojilo
Brojilo namijenjeno za priključak na električnu mrežu preko jednog ili više mjernih transformatora.
1.5. Višetarifno brojilo
Brojilo s više brojača (registara energije), koji u određenim vremenskim razmacima bilježe električnu energiju različitih tarifa.
1.6. Brojilo za registraciju vršne električne snage (brojilo s pokazivanjem maksimuma)
Brojilo s dodatnim uređajem koja mjeri najveću vrijednost srednje električne snage u uzastopnim vremenskim razmacima jednakog trajanja (u razdoblju između dvaju uzastopnih očitavanja).
1.7. Brojilo s davačem impulsa
Brojilo s dodatnim uređajem koja daje impulse, koji odgovaraju određenoj količini električne energije, koji služi za daljinsko mjerenje.
1.8. Etalonsko brojilo
Brojilo namijenjeno mjerenju jedinice električne energije. Obično je projektirano i upravljano tako da se postigne najveća točnost i stabilnost u kontroliranim laboratorijskim uvjetima.
1.9. Mjerni transformator
Transformator koji služi smanjenju visokih napona ili velikih struja na vrijednosti prikladne za napajanje brojila, mjernih instrumenata, zaštitnih i regulacijskih uređaja, uz galvansko odvajanje od električne mreže.
1.10. Registar (brojila)
Mjesto u memoriji statičkog brojila u kojem se pohranjuje podatak o ukupnoj izmjerenoj električnoj energiji. „Stanje registra“ ima isto značenje kao i „stanje brojača“ kod brojila koja izmjerenu energiju bilježe elektromehaničkim brojačima.
1.11. Stanje brojača ili stanje registra (brojila)
Brojčana vrijednost određena položajem koluta, bubnjeva, kružnih ljestvica odnosno kazaljki ili pokazanim znamenkama ako brojilo ima pokaznik, uzimajući u obzir moguću decimalnu podjelu, odnosno faktor za povišenje mjesne vrijednosti. Stanje brojača (registra energije) izražava se u jedinicama naznačene mjerene veličine (npr. u kWh, kvarh, MWh).
1.12. Pokazivanje brojača ili registra (brojila)
Razlika dvaju stanja brojača ili registra (brojila) u vremenskome razmaku između dva očitanja. Pokazivanje brojača ili registra (brojila) izražava se u jedinicama mjerene veličine (npr. u kWh ili MWh).
1.13. Mjerena veličina
Posebna veličina podvrgnuta mjerenju.
1.14. Utjecajna veličina
Veličina koja nije mjerena veličina, ali utječe na mjerni rezultat.
1.15. Nazivni (naznačeni, određeni) radni uvjeti
Vrijednosti mjerene veličine i utjecajnih veličina koji čine normalne radne uvjete mjerila.
1.16. Referentni radni uvjeti
Radni uvjeti propisani za ocjenu tehničkih značajki mjerila ili za međusobnu usporedbu mjernih rezultata. Referentni radni uvjeti specificiraju intervale vrijednosti mjerene veličine i utjecajnih veličina.
1.17. Najveća dopuštena pogreška (NDP u daljnjem tekstu)
Krajnja vrijednost mjerne pogreške dopuštene specifikacijama ili propisima za određeno mjerilo. Obično se naziv „najveća dopuštena pogreška“ skraćuje na NDP (engl. MPE).
1.18. Tipno odobrenje
Odluka koja ima zakonsku snagu i koja se temelji na ocjeni izvještaja o vrednovanju tipa u kojoj se tvrdi da je tip mjerila u skladu s odgovarajućim zakonskim zahtjevima, a ima za posljedicu izdavanje potvrde o tipnom odobrenju.
Za potrebe ovog pravilnika tipno odobrenje je: DZM odobrenje tipa, EZ odobrenje tipa, EU potvrda o ispitivanju tipa, EU potvrda o ispitivanju oblikovnog i tehničkog rješenja.
1.19.Električna struja I
Električna struja koja teče kroz brojilo;
1.20. Nazivna struja In
Nazivna struja je za brojila spojena preko strujnih transformatora, vrijednost struje za koju je brojilo namijenjeno (projektirano) i jednaka je dvadeseterostrukoj vrijednosti prijelazne struje (Itr)  j. In= 20 x Itr
1.21. Referentna struja Iref
Referentna struja je struja koja je za brojila za izravni priključak jednaka deseterostrukoj vrijednosti prijelazne struje (Itr)  j. Iref = 10 x Itr
1.22. Osnovna, (temeljna, bazna) struja Io(Ib)
Osnovna, (temeljna, bazna) struja je efektivna vrijednost struje prema kojoj su određene izvjesne značajke brojila.
1.23. Struja pokretanja Ist
Struja pokretanja je najniža navedena vrijednost struje pri kojoj brojilo registrira djelatnu električnu energiju pri faktoru snage cos ◊◊=1 (višefazna brojila pri uravnoteženom teretu)
1.24. Najmanja (minimalna) struja Imin
Najmanja (minimalna) struja je vrijednost struje I iznad koje pogreška leži u granicama najveće dopuštene pogreške (višefazna brojila s uravnoteženim opterećenjem). Imin je najmanja vrijednost struje za koju se navode zahtjevi u pogledu točnosti. Pri struji Imin i struji
većoj od nje sve do Itr primjenjuju se blaži zahtjevi u pogledu točnosti.
1.25.Prijelazna (tranzijentna) struja Itr
Prijelazna (tranzijentna) struja je vrijednost struje I iznad koje pogreška leži unutar najmanje dopuštene pogreške koja odgovara kazalu razreda brojila. Prijelazna struja Itr je vrijednost struje I pri kojoj se i iznad koje se sve do Imax primjenjuju potpuni zahtjevi u pogledu točnosti.
1.26. Najveća (maksimalna) struja Imax
Najveća (maksimalna) struja je vrijednost struje I za koju pogreška leži u granicama najveće dopuštene pogreške (NDP).
1.27. Napon U
Napon koji se dovodi na brojilo.
1.28. Specificirani referentni napon Un
1.29. Frekvencija napona f
Frekvencija napona koji se dovodi na brojilo.
2. Mjeriteljski zahtjevi
Mjeriteljski zahtjevi za brojila električne energije temelje se na Pravilniku o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na mjerila („Narodne novine“, broj 21/16) i drugim pravilnicima i dokumentima navedenim u članku 2. stavak 1. i 2. ovoga Pravilnika.
Mjeriteljski zahtjevi koji su bili primjenjivi u razdoblju kada su brojila električne energije stavljeni u uporabu također će se primjenjivati u postupku ispitivanja navedenih instrumenata.
2.1.Nazivni radni uvjeti
2.2. Najveća dopuštena pogreška (NDP)
2.2.1. NDP prilikom redovne i izvanredne ovjere
2.2.1.1. Prilikom redovne i izvanredne ovjere pogreška brojila (e) ispituje se pri referentnim vrijednostima utjecajnih veličina i pri slijedećim uvjetima:
a)kućište brojila mora biti zatvoreno, a svi dijelovi koji su predviđeni za uzemljenje moraju biti uzemljeni;
b)brojilo mora biti toplinski stabilizirano;
c)brojilo mora biti spojeno prema odgovarajućoj shemi;
d)kod trofaznih brojila, pri redoslijedu faza koji je naznačen na shemi spajanja, napon i struja moraju biti uravnoteženi, a odstupanja ne smiju premašiti vrijednosti dane u tablici 5.
2.2.1.2. Utjecajne veličine moraju imati referentne vrijednosti s dopuštenim odstupanjima danim u tablici 6.
2.2.1.4. Ako se na temelju rezultata obavljenih ispitivanja mjerne točnosti zaključi da je potrebno obaviti ispitivanje i pri drugim opterećenjima, ovlašteni mjeritelj može obaviti ispitivanje i pri opterećenjima koja se razlikuju od ispitnih opterećenja danih u tablicama 7. do 13. U tom slučaju iznosi postotnih pogrešaka na tim ispitnim točkama ne smiju premašiti NDP date u Dodatku III. ovog pravilnika.
2.2.2. NDP brojila električne energije u uporabi
NDP brojila električne energije u uporabi je jednaka vrijednosti NDP pri redovnom ovjeravanju.
2.2.3. NDP pri nazivnim radnim uvjetima
2.2.3.1. Pri nazivnim radnim uvjetima i kada ne postoje smetnje, mjerna pogreška ne smije prekoračiti vrijednosti najveće dopuštene pogreške (NDP) navedene u tablici 14.
Djelovanje različitih mjerenih i utjecajnih veličina (a,b,c…) izračunava se odvojeno, sve druge utjecajne veličine drže se relativno stalnim na njihovim referentnim vrijednostima navedenim u tablici 6. Mjerna pogreška izračunava se kao:
2.3. Mjerna nesigurnost uređaja za ispitivanje brojila
Proširena mjerna nesigurnost uređaja za ispitivanje brojila ne smije prelaziti 1/3 NDP pri referentnim uvjetima, koja je za brojila električne energije, određena ovim Pravilnikom.
Smatra se da je ovaj uvjet ispunjen ako su ispunjeni zahtjevi za uređaje za ispitivanje brojila električne energije navedeni u dodatku 15.Uredbe o posebnim uvjetima koje moraju ispunjavati ovlaštena tijela za obavljanje poslova ovjeravanja zakonitih mjerila i/ili pripreme zakonitih mjerila za ovjeravanje („Narodne novine“ br. 90/14).
Za postizanje potrebne mjerne nesigurnosti može se obaviti ispravak (korekcija) vlastite pogreške uređaja za ispitivanje brojila odnosno etalonskog brojila električne energije.
3. Oznake na brojilu
Na brojilu moraju biti pregledno i vidljivo označene informacije. na način da:
- sve oznake i natpisi budu na natpisnoj pločici brojila smještenoj unutar brojila
- dio oznaka i natpisa budu raspoređen na vanjskoj pločici trajno pričvršćenoj na poklopac
brojila, a dio na natpisnoj pločici smještenoj unutar brojila.
3.1. Natpisi i oznake
Na natpisnoj pločici brojila moraju biti pregledno i vidljivo označene informacije važne za ovjeru:
a) ime, registrirani trgovački naziv ili registriranu trgovačku oznaku proizvođača;
b) tvornička oznaka tipa brojila;
c) oznaka tipnog odobrenja u skladu sa zakonodavstvom EU (vidi točku 3.2.)
d) broj faza i broj žica za koje je brojilo namijenjeno (npr. jednofazno 2-žično, trofazno 3-žično ili trofazno 4-žično. Ova oznaka može se zamijeniti grafičkim simbolima prikazanim u tablici 15.
e) serijski broj i godina proizvodnje; ako je serijski broj stavljen na pločicu koja je pričvršćena na poklopac brojila, broj se također mora staviti na osnovnu ploču brojila ili biti pohranjen u trajnoj (non-volatile) memoriji brojila;
f) referentni napon može biti označen u jednom od sljedećih oblika:
- broj mjernih sustava ako ih ima više od jednog i napon na priključnicama naponskih krugova brojila;
- nazivni napon sustava ili sekundarni napon naponskih mjernih transformatora na koje se brojilo spaja.
Primjeri označavanja napona prikazani su u tablici 16.
3.2. Oznake stavljanja brojila na tržište
Brojilo električne energije mora biti označeno i oznakom koja navodi način njegova stavljanja na tržište:
–oznaka tipnog odobrenja u skladu sa Zakonom o mjeriteljstvu (NN 74/14), ili oznakom EC-tipnog odobrenja ili oznakom potvrde o provedenom tipnom ispitivanju EEZ-a u skladu s Pravilnikom o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na mjerila (NN 21/16),
–oznaka sukladnosti „CE” i dodatna mjeriteljska oznaka za brojila električne energije odobrene u skladu s Pravilnikom o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na mjerila (NN 21/16).
–CE oznaka mora biti najmanje visine 5 mm. Pravokutnik dodatne mjeriteljske oznake (M+godina ovjere) mora biti iste visine. Oznaka tijela za ocjenu sukladnosti (XXXX) mora biti obavezno upisana.
–Moguća je i nacionalna oznaka tipnog odobrenja ako je DZM proveo postupak prihvaćanja isprave o odobrenju tipa brojila u skladu s odredbama članka 33. Zakona o mjeriteljstvu.
4. Postupak ispitivanja brojila električne energije prilikom redovne i izvanredne ovjere
Svaka se redovna ili izvanredna ovjera sastoji od sljedećih postupaka i ispitivanja:
a)vizualni pregled;
b)ispitivanje točnosti brojila
4.1. Vizualni pregled
Svrha vizualnog pregleda brojila bit će procjena:
-sukladnosti mjerila predanog na ovjeravanje s odobrenim tipom ili nacrtom mjerila, za koji je sukladnost potvrđena tijekom stavljanja na tržište, a pozornost se mora obratiti na provjeru oznaka navedenih u točki 3.2.,
-je li brojilo (osnovna ploča, poklopac i priključnica) mehanički oštećeno, staklo na metalnom poklopcu napuklo ili slabo učvršćeno, je li boja kućišta zadovoljavajuća, priključnica slabo pričvršćena, postoji li veća zračnost između osnovne ploče i poklopca brojila odnosno priključnice, nalaze li se strani predmeti unutar kućišta, kakvo je stanje antikorozivne zaštite i imaju li metalni dijelovi tragove korozije koja bi imala štetan učinak na rad brojila, postoje li električna i mehanička oštećenja priključnice i stezaljki za priključak mrežnih vodiča, je li pločica brojila nepravilno postavljena ili oštećena;
-ispravnosti svih segmenata na LCD pokazniku i ispravnosti mehaničkog brojčanika, pri čemu se provjerava jesu li se koluti brojčanika zaustavili u takvom položaju da nije moguće lako i točno čitanje stanja. Brojke na kolutima ne smiju otići dalje od prozorčića na više od 1/5 svoje visine. Ovaj uvjet se ne odnosi na krajnji desni kolut i na druge kolute ako su u zahvatu s krajnjim desnim kolutom.
Ako brojilo ne ispunjava zahtjeve vizualne provjere, ne provode se daljnja ispitivanja.
4.2. Ispitivanje točnosti brojila električne energije
Postupak ispitivanja mjerila provodi se u skladu s mjeriteljskim zahtjevima propisanim u Pravilniku u tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na mjerila (Narodne novine br. 21/16) Dodatak V i drugim pravilnicima i dokumentima navedenim u članku 2. stavak 1. i 2. ovoga Pravilnika.
Postupak ispitivanja mjeriteljskih značajki brojila sastoji se od:
4.2.3. Ispitivanja praznog hoda (stanje bez opterećenja)
4.2.4. Ispitivanja pokretanja brojila
4.2.5. Ispitivanja točnosti brojila
4.2.6. Provjere konstante brojila i ispravnosti registriranja električne energije
4.2.7. Ispitivanja dodatnih naprava brojila
4.2.1. Zagrijavanje
Opremu za klimatizaciju radnih prostorija u kojima se obavlja ispitivanje brojila treba podesiti tako da 2 h prije početka ispitivanja i za cijelo vrijeme ispitivanja temperatura bude u granicama propisanim u tablici 6. Uređaj i oprema s kojom se obavlja ispitivanje zagrijavaju se tako da se priključe na referentni napon najmanje 1 h prije početka ispitivanja ili duže ako je to navedeno u tehničkoj dokumentaciji.
4.2.2. Ispitivanje izolacije
Ispitivanje izolacije (ispitivanje dielektrične čvrstoće izmjeničnim naponom) obvezno se provodi iz sigurnosnih razloga. Ispitivanje izolacije obavlja se na svim brojilima prije podnošenja na ovjeravanje. Izolacija brojila mora izdržati ispitivanje izmjeničnim sinusnim naponom frekvencije između 45 Hz i 65 Hz tijekom 1 minute. Prividna snaga izvora ispitnog napona mora biti najmanje 500 VA. Ispitivanje izmjeničnim naponom izvodi se sukladno s tablicom 17.
Ako ovlašteno tijelo pruži dokaz da je ispitivanje izmjeničnim naponom već obavljeno na svakom brojilu prije pregleda, ovo ispitivanje ne treba izvoditi.
4.2.3. Ispitivanje praznog hoda (rad bez opterećenja)
Ispitivanje praznog hoda (rad bez opterećenja) brojila električne energije obavlja uz referentne vrijednosti utjecajnih veličina (tablica 6.) i ostale uvjete navedene u točki 2.2.1.1.
Na početku ispitivanja rotor brojila mora stajati, tako da u otvoru pločice brojčanika bude vidljiv znak na kolutu rotora.
Kod brojila koja imaju brojčanik s kolutima, u radu (zahvatu) mora biti samo kolut najniže mjesne vrijednosti brojača, tj. kolut koji se najbrže okreće.
4.2.4. Ispitivanja pokretanja brojila
Ispitivanje pokretanja brojila električne energije obavlja uz referentne vrijednosti utjecajnih veličina (tablica 6.) i ostale uvjete navedene u točki 2.2.1.1.
Za brojila koja imaju više referentnih napona (npr. 3 x 57,7/100…3 x 230/400 V) ispitivanje pokretanja brojila treba obaviti samo pri najnižem naponu.
Pri ispitivanja pokretanja indukcijskih brojila električne energije koji imaju brojčanik s kolutima, pri ispitivanju mogu u zahvatu (radu) s osovinom rotora biti najviše dva koluta.
Za vrijeme ispitivanja polaska brojilo ne smije biti izloženo potresu.
Rezultat ispitivanja indukcijskog brojila je ispravan ako rotor brojila električne energije pri opterećenju strujom pokretanja napravi najmanje jedan puni okretaj.
Rezultat ispitivanja pokretanja statičkih brojila električne energije je ispravan ako ispitivano brojilo opterećeno strujom pokretanja generira najmanje dva impulsa na ispitnom izlazu (LED) i nastavi davati izlazne impulse.
4.2.5. Ispitivanja točnosti brojila
Ispitivanje točnosti brojila električne energije obavlja uz referente vrijednosti utjecajnih veličina (tablica 6.) i ostale uvjete navedene u točki 2.2.1.1.
Pogreška brojila električne energije pri ispitivanju mjerne točnosti ne smiju premašiti NDP (najveće dopuštene pogreške) koje su za pojedine vrste brojila električne energije i ispitne točke (ispitna opterećenja) navedene u točki 2.2.1.3. u tablicama 7. do 13.
Ispitivanje mjerne točnosti obavlja metodom mjerenja rada – usporedba s etalonskim brojilom (metoda etalonskog brojila). Iznimno za indukcijska brojila razreda točnosti A i 2, 3 dopušta se metoda mjerenja vremena i snage s brojanjem broja okretaja rotora ispitivanog brojila ili s očitavanjem brojčanika ispitivanog brojila (vatmetarska metoda).
Suvremeni uređaji za ispitivanje brojila opremljeni su mjerilom (računalom) pogreške koje automatski izračunava pogrešku ispitivanog brojila na temelju broja impulsa koji odgovaraju potrošenoj energiji etalonskog brojila na određenom ispitnom opterećenju i broja impulsa koje foto-glava (scanning head) šalje u mjerilo pogreške na temelju izmjerenog broja okretaja diska brojila ili treptaja LED koji odgovaraju potrošenoj energiji ispitivanog brojila na istom ispitnom opterećenju.
Ako se koristi starija metoda etalonskog brojila (s brojanjem broja okretaja ispitivanog brojila) ili metoda etalonskog brojila (s očitavanjem brojčanika) relativna postotna pogreška brojila dobije se iz slijedećeg izraza:
Za brojila električne energije koja su namijenjena za dvosmjerno mjerenje energije, ispitivanje mjerne točnosti brojila obavlja za pozitivni (+) smjera toka energije u svim ispitnim točkama.
Za negativni (–) smjer toka energije ispitivanje je potrebno obaviti na tri ispitna opterećenja:
Za dvosmjerna brojila električne energije koja imaju više referentnih napona ili prošireno naponsko područje (npr. 3 x 57,7/100…3 x 230/400 V) cijeli plan ispitivanje mjerne točnosti brojila treba obaviti pri jednom od napona za pozitivni (+) smjer toka energije, a za drugi napon je potrebno obaviti ispitivanje za pozitivni(+) i negativni (–) smjer toka energije pri tri
Za brojilo električne energije koje je namijenjeno za mjerenje djelatne i jalove električne energije (kombi brojila) potrebno je obaviti ispitivanje točnosti mjerenja djelatne električne energije i jalove električne energije. Mjerenje se obavlja prema opisanim planovima ispitivanja za brojila djelatne električne energije i prema planu ispitivanja za brojilo jalove energije.
U Dodatku III. koji je sastavni dio ovog Pravilnika dat je primjer određivanja ispitnih točaka za ispitivanje mjerne točnosti dvosmjernog „kombi“ brojila električne energije s proširenim naponskim područjem (npr. 3 x 57,7/100…3 x 230/400 V) i dvije nazivne struje mjernih transformatora (1 A i 5 A).
4.2.6. Provjere konstante brojila i ispravnosti registriranja električne energije
Pri ispitivanju konstante brojila odnosno prijenosnog odnosa brojčanika provjerava se odnos energije koju registrira (izmjeri) brojilo i broja impulsa koje daje (generira) ispitni izlaz (LED) kod statičkog brojila odnosno broja okretaja rotora kod indukcijskog brojila. Tj. ispituje se je li točan broj impulsa po kWh (imp/kWh) odnosno broj okretaja po kWh (o/kWh) naznačen na natpisnoj pločici brojila (konstanta brojila).
Ispitivanje konstante brojila i ispravnosti registriranja energije obavlja se tako da se usporedi:
a)pogreška brojila dobivena usporedbom energije izmjerene na brojilu (razlika između konačnog i početnog stanja brojača ili registra) i prava vrijednost dozirane energije, koju izmjeri etalonsko brojilo električne energije sa pogreškom brojila dobivenom preko optičkog ispitnog izlaza (LED, značka na rotoru) pri tom istom opterećenju
ili
b)energija izmjerena na brojilu (razlika između konačnog i početnog stanja) i energija koja odgovara izbrojenom broju okretaji rotora brojila odnosno broju generiranih impulsi na ispitnom izlazu (LED) tijekom doziranja energije
Za indukcijska brojila količina dozirane energije mora biti tolika da kolut najniže mjesne vrijednosti napravi dva puna okretaja, odnosno tolika da razlučivost bude 1/200 ukupne dozirane energije.
Kod dvotarifnih indukcijskih brojila električne energije ispitivanje se obavlja na oba tarifna brojača.
Pri ispitivanju konstante statičkih brojila električne energije najmanja količina dozirane električne energije odredi se tako da omjer razlučivosti (rezolucije) zadnje znamenke (digita)
4.2.7. Ispitivanje dodatnih naprava
Dodatne naprave su:
– relej za ukopčavanje brojača višetarifnog brojčanika
– naprava za sprječavanje suprotnog registriranja
– pokazivač najveće (vršne) vrijednosti srednje električne snage (maksimuma)
– davač impulsa za daljinsko mjerenje
4.2.7.1. Ispitivanje ukopčavanja tarifnih brojača i registara
Relej za uklapanje tarifnih brojača kod višetarifnih indukcijskih brojila mora pouzdani raditi u rasponu od 80 % do 120 % referentnog napona.
Uređaj za sprečavanje suprotnog registriranja kod indukcijskog brojila je ispravan ako rotor brojila pod uvjetima iz stavka 2 ne napravi više od jednog punog okretaja u suprotnom smjeru.
Uređaj za sprečavanje suprotnog registriranja kod statičkog brojila je ispravan ako pod uvjetima iz stavka 2 registar koji registrira u smjeru A+ ne registrira električnu energiju odnosno ne smanjuje iznos energije u registru (brojaču), a ispitni izlaz (LED) ne daje izlazne impulse.
4.2.7.3. Ispitivanje pokazivača najveće (vršne) vrijednosti srednje električne snage
Pokazivač vršne (najveće) vrijednosti srednje električne snage je uređaj koji u registru snage bilježi (memorira) vršnu (maksimalnu) vrijednost srednje električne snage kojom je tijekom mjernih perioda (Tm = 15 minuta) bilo opterećeno brojilo u razdoblju između dva reseta (tj. tijekom obračunskog razdoblja).
5. Postupak statističkog ispitivanja brojila prilikom redovne i izvanredne ovjere
Statističko ispitivanje brojila prilikom redovne ili izvanredne ovjere može se primijeniti kod brojila djelatne električne energije za izravni priključak na mrežu:
-razreda točnosti A ili B
-statičkih brojila razreda točnosti 1 ili 2
-indukcijskih brojila razreda točnosti 2
Statističko ispitivanje brojila električne energije prilikom redovne i izvanredne ovjere provodi se ispitivanjem uzorka iz serije brojila i to pregledom prema atributima (obilježjima) i izabranim planovima uzorkovanja.
5.1. Pojedini izrazi imaju slijedeće značenje:
Statističko ispitivanje brojila električne energije
Ispitivanje prilikom kojeg se donosi odluka o tome zadovoljava li serija zahtjeve temeljene na testu uzorka ili ne.
Serija
Skup istovrsnih brojila električne energije pripravljenih za ispitivanje iz kojeg se odabire uzorak brojila i prema kojem se mjere rezultati testa statističkog uzorka.
Veličina serije (N)
Broj brojila u seriji.
Uzorak
Skup brojila slučajno odabranih iz serije i predanih na ispitivanje prema kojem se donosi odluka o seriji.
5.2. Određivanje serije
5.3. Statističke metode
Statističko ispitivanje brojila električne energije može se provesti:
a) jednostrukim uzorkovanjem, kojim se uzorak jednom uzima iz serije,
b) dvostrukim uzorkovanjem, kojim se uzorak dvaput uzima iz serije,
c) slobodno dogovorenim uzorkovanjem.
5.3.4. Plan dvostrukog uzorkovanja brojila stavljenih u uporabu na temelju propisa koji su bili na snazi u vrijeme stavljanja u uporabu.
5.3.5. Slobodno dogovoreno uzorkovanje
Slobodno dogovoreno uzorkovanje može se primijeniti samo na uzorkovanje brojila stavljenih u uporabu na temelju Pravilnika o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na mjerila (NN br.21/16).
5.4. Vizualni pregled
Sva uzorkovana brojila električne energije moraju zadovoljiti vizualni pregled prema točki 4.1.
5.5. Ispitivanje točnosti uzorka brojila električne energije
Ispitivanje točnosti uzorka brojila električne energije provodi se prema toči 4.2.
5.6. Procjena rezultata statističkog ispitivanja brojila električne energije
Ispitivani uzorak brojila električne energije ocjenjuje se kao zadovoljavajući ako je ispunio uvjete za prihvaćanje sukladno prethodno prihvaćenom planu za provjeru uzorka. U suprotnome se rezultat smatra nezadovoljavajućim.
Ako ispitivanje uzorka završi nezadovoljavajućim rezultatom, sva se brojila električne energije iz serije smatraju nezadovoljavajućima. Cijela nezadovoljavajuća serija brojila više se ne može ovjeravati statističkim ispitivanjem.
6. Ispitno izvješće
O provedenom postupku ispitivanja ovlašteni mjeritelj izrađuje ispitno izvješće. Sadržaj ispitnog izvješća opisan je u Dodatku II. ovoga Pravilnika.
7. Državne ovjerne oznake i ovjerne isprave
Ako se nakon propisanog postupka ispitivanja mjerila utvrdi da mjerilo zadovoljava propisane tehničke i mjeriteljske zahtjeve ovlašteni će mjeritelj ovjeriti mjerilo.
Na mjerilo se postavljaju državne ovjerne oznake u obliku žiga za utiskivanje i/ili u obliku naljepnice.
Ako se tijekom ovjeravanja mjerila utvrdi da mjerilo ne zadovoljava propisane zahtjeve, mjerilo se označuje oznakom „Mjerilo je neispravno“.
Ako podnositelj zahtjeva zatraži, Zavod ili ovlašteno tijelo dužni su izdati ovjernicu i kad je mjerilo označeno ovjernom oznakom.
Državne ovjerne oznake, oznake za označivanje mjerila te sadržaj i oblik ovjernice utvrđeni su propisom kojim se utvrđuju vrsta, oblik i način postavljanja državnih ovjernih oznaka koje se rabe kod ovjeravanja zakonitih mjerila, oznaka za označivanja mjerila te ovjernih isprava.
DODATAK II.
ISPITNO IZVJEŠĆE
O REDOVNOJ/ IZVANREDNOJ OVJERI BROJILA
Ispitno izvješće o ispitivanju brojila prilikom redovne ili izvanredne ovjere mora sadržavati najmanje sljedeće:
1)podatke o ovjeravatelju (naziv, adresa, broj ovjeravatelja zaveden u bazi DZM-a),
2)podatke o vlasniku mjerila,
3)podatke o mjerilu (naziv, proizvođač, vrsta, serijski broj, godina proizvodnje, broj stare ovjerne oznake),
4)službenu oznaku tipa mjerila ili oznaku potvrde o odobrenju tipa mjerila (B) ili oznaku potvrde o ispitivanju oblikovnog i tehničkog rješenja (H1),
5)podatke o upotrijebljenim etalonima (proizvođač, vrsta, serijski broj, podaci o sljedivosti etalona – tko je umjerio, rok valjanosti umjeravanja, broj potvrde o umjeravanju ili broj oznake „Umjereno“),
6)mjeriteljski zahtjevi (naziv propisa),
7)kratak opis ili naziv mjerne metode,
8)datum i vrijeme ispitivanja,
9)vanjske uvjete (ako su propisani pri ispitivanju),
10)rezultate mjerenja (rezultati vizualnog pregleda i rezultati ispitivanja točnosti),
11)ocjenu ispravnosti mjerila,
12)prezime i ime ovlaštenog mjeritelja koji je izvršio ispitivanje,
13)potpis ovlaštenog mjeritelja,
14)pečat za dokumente ovjeravatelja.
Svaka stranica ispitnog izvješća mora biti označena rednim brojem stranice i ukupnim brojem stranica izvješća.
DODATAK III.
1. Primjer ispitnih točaka za dvosmjerno kombi brojilo
Primjer ispitnih točaka za dvosmjerno kombi brojilo (djelatna energija razred točnosti B, jalova energija razred točnosti. 2) s proširenim naponskim područjem 3 x 57,7/100…3 x 230/400 V i dvije nazivne struje 1 i 5.
Osim navedenih ispitivanja mjerna točnosti potrebno je obaviti i sljedeća ispitivanja:
1.Prazni hod brojila djelatne energije pri višem naponu (265 V)
2. Pokretanje brojila djelatne energije pri nižem naponu (58 V) pri struji pokretanja određenoj u odnosu na manju nazivnu struju (1 A) za + smjer
3Pokretanje brojila djelatne energije pri nižem naponu (58 V) pri struji pokretanja određenoj u odnosu na manju nazivnu struju (1 A) za – smjer
4Provjera konstante za brojilo djelatne energije (+ smjer)
5 Provjera ispravnosti registriranja za brojilo djelatne energije na jednoj tarifi za + smjer
6 Provjera ispravnosti registriranja za brojilo djelatne energije na jednoj tarifi za – smjer
7Ispitivanje pokazivača najveće snage za brojilo djelatne energije za + smjer
8 Ispitivanje davač impulsa za daljinsko mjerenje za brojilo djelatne energije za + smjer
9Prazni hod brojila jalove energije ispituje se pri višem naponu (265 V)
10Pokretanje brojila jalove energije pri nižem naponu (58) V pri struji pokretanja određenoj u odnosu na manju nazivnu struju (1 A) za + smjer
11 Pokretanje brojila jalove energije pri nižem naponu (58) V pri struji pokretanja određenoj u odnosu na manju nazivnu struju (1 A) za – smjer
12Provjera ispravnosti registriranja za brojilo jalove energije na jednoj tarifi za + smjer
13 Provjera ispravnosti registriranja za brojilo jalove energije na jednoj tarifi za – smjer
2. Određivanje mjerne pogreške pri nazivnim uvjetima rada za brojila djelatne električne energije razreda točnosti A, B i C
3. NDP za pojedine vrstei razrede točnosti brojila
Pri referentnim radnim uvjetima navedenim u tablici 6. i uvjetima navedenim u točki 2.2.1.1. pogreška brojila ne smije prekoračiti vrijednosti NDP brojila koje su navedene u tablicama 1. – 14. za pojedine vrste i razrede točnosti brojila.
Na temelju članka 25. stavka 7. Zakona o mjeriteljstvu („Narodne novine“, broj 74/14) ravnateljica Državnog zavoda za mjeriteljstvo donosi
PRAVILNIK
O POSTUPKU ISPITIVANJA BROJILA ELEKTRIČNE ENERGIJE NAMIJENJENIH ZA UPORABU U KUĆANSTVU, TRGOVINI I LAKOJ INDUSTRIJI
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom propisuje se postupak ispitivanja brojila električne energije namijenjenih za uporabu u kućanstvu, trgovini i lakoj industriji prilikom redovne ili izvanredne ovjere.
(2) Ovaj Pravilnik primjenjuje se na:
- brojila djelatne električne energije razreda točnosti A, B i C,
- indukcijska brojila električne energije razreda točnosti 0,5, 1, 2 i 3,
- statička brojila djelatne električne energije razreda točnosti 0,2 S i 0,5 S, 1 i 2,
- statička brojila jalove električne energije razreda točnosti 2 i 3.
(3) Mjerenje potrošnje električne energije u kućanstvu, obavlja se pomoću brojila razreda A. Za posebne namjene dopušta se izvođenje takvog mjerenja pomoću bilo kojeg brojila razreda B.
(4) Mjerenje potrošnje električne energije u trgovini i/ili u lakoj industriji, obavlja se pomoću brojila razreda B. Za posebne namjene dopušta se izvođenje takvog mjerenja pomoću bilo kojeg brojila razreda C.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Članak 2.
(1) Tehnički i mjeriteljski zahtjevi za brojila električne energije utvrđeni su odredbama Pravilnika o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na mjerila („Narodne novine“, broj 21/16) , Pravilnikom o mjeriteljskim i tehničkim zahtjevima za statička brojila djelatne električne energije razreda točnosti 0,2 i 0,5 S („Narodne novine“, broj 81/05 i 11/06) i Pravilnikom o mjeriteljskim i tehničkim zahtjevima za statička brojila jalove električne energije razreda točnosti 2 i 3 („Narodne novine“, broj 81/05 i 11/06).
(2) Brojila električne energije koja su u uporabi mogu se podnositi na redovno ili izvanredno ovjeravanje sve dok zadovoljavaju zahtjeve na temelju propisa koji su bili na snazi u vrijeme stavljanja u uporabu.
(3) Ako se nakon propisanog postupka ispitivanja brojila utvrdi da brojilo zadovoljava propisane tehničke i mjeriteljske zahtjeve ovlašteni će mjeritelj ovjeriti mjerilo.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Članak 3.
Pojedini izrazi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeće značenje:
1. Brojilo električne energije je mjerilo namijenjeno mjerenju električne energije integriranjem snage po vremenu.
2. Brojilo djelatne energije je mjerilo namijenjeno mjerenju djelatne električne energije integriranjem djelatne snage po vremenu.
3. Djelatna energija je električna energija raspoloživa za pretvorbu u drugi oblik energije (primjerice mehaničku, toplinsku, kemijsku, svjetlosnu ili zvučnu).
4. Brojilo jalove energije je mjerilo namijenjeno mjerenju jalove električne energije integriranjem jalove snage po vremenu.
5. Jalova energija je električna energija koja se ne troši nego njiše između jedinica mreže s uspostavljenim električnim poljima (ili proizvodnih jedinica u preuzbuđenom stanju) i jedinica mreže s uspostavljenim magnetskim poljima, ali njezin protok povećava struju i gubitke u mreži.
6. Statičko brojilo (elektroničko) je brojilo u kojem struja i napon djeluju na poluvodičke (elektroničke) dijelove stvarajući izlazni signal razmjeran energiji koja se mjeri.
7. Indukcijsko brojilo (elektromehaničko) je brojilo kod kojeg magnetski tokovi proizvedeni od struja u namotima nepokretnih elektromagneta i sustava za kočenje djeluju na inducirane struje u pokretnom dijelu – rotoru, što izaziva njegovo kretanje, koje je razmjerno opterećenju.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
II. POSTUPAK ISPITIVANJA BROJILA ELEKTRIČNE ENERGIJE PRILIKOM REDOVNE ILI IZVANREDNE OVJERE
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Članak 4.
Postupak ispitivanja brojila električne energije prilikom redovne ili izvanredne ovjere opisan je u Dodatku I. koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
III. SADRŽAJ I ROK ČUVANJA ISPITNOG IZVJEŠĆA
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Članak 5.
(1) Sadržaj ispitnog izvješća opisan je u Dodatku II. koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i njegov je sastavni dio.
(2) Ispitno izvješće čuva se godinu dana nakon isteka ovjernog razdoblja.
(3) Ovjerno razdoblje za redovno ovjeravanje brojila električne energije utvrđeno je propisom kojim se utvrđuju ovjerna razdoblja za pojedina zakonita mjerila.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
IV. TROŠKOVI OBAVLJANJA REDOVNE ILI IZVANREDNE OVJERE
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Članak 6.
Iznos i način plaćanja naknade za troškove obavljanja redovne ili izvanredne ovjere utvrđen je propisom kojim se utvrđuje visina i način plaćanja naknada za mjeriteljske poslove koje obavlja Državni zavod za mjeriteljstvo ili ovlašteno tijelo.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
V. ZAVRŠNA ODREDBA
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
Članak 7.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Klasa:
Urbroj:
Zagreb,
RAVNATELJICA:
Brankica Novosel
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
DODATAK I.
POSTUPAK ISPITIVANJA BROJILA ELEKTRIČNE ENERGIJE
PRILIKOM REDOVNE ILI IZVANREDNE OVJERE
Ovim Dodatkom propisuje se postupak ispitivanja mjerila prilikom redovne ili izvanredne ovjere kojim se utvrđuje da li brojila električne energije zadovoljavaju propisane mjeriteljske i tehničke zahtjeve.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
1. Definicije
1.1. Dvosmjerno brojilo
Brojilo koje mjeri električnu energiju u dva smjera:
- smjer +, pozitivni smjer, prijam, potrošnja, import i
- smjer − , negativni smjer, predaja, proizvodnja, export)
1.2. Kombi brojilo
Statičko brojilo električne energije koje unutar jednog kućišta ima mjerne sustave za odvojeno mjerenje djelatne i jalove električne energije. Kombi brojilo može biti i dvosmjerno. U tom slučaju kombi brojilo mjeri potrošenu djelatnu energiju (A+), proizvedenu djelatnu energiju (A − ), potrošenu jalovu energiju (R+) i proizvedenu jalovu energiju ( R − ).
1.3. Izravno spojeno brojilo
Brojilo koje je namijenjeno za izravni priključak na električnu mrežu.
1.4. Transformatorsko brojilo
Brojilo namijenjeno za priključak na električnu mrežu preko jednog ili više mjernih transformatora.
1.5. Višetarifno brojilo
Brojilo s više brojača (registara energije), koji u određenim vremenskim razmacima bilježe električnu energiju različitih tarifa.
1.6. Brojilo za registraciju vršne električne snage (brojilo s pokazivanjem maksimuma)
Brojilo s dodatnim uređajem koja mjeri najveću vrijednost srednje električne snage u uzastopnim vremenskim razmacima jednakog trajanja (u razdoblju između dvaju uzastopnih očitavanja).
1.7. Brojilo s davačem impulsa
Brojilo s dodatnim uređajem koja daje impulse, koji odgovaraju određenoj količini električne energije, koji služi za daljinsko mjerenje.
1.8. Etalonsko brojilo
Brojilo namijenjeno mjerenju jedinice električne energije. Obično je projektirano i upravljano tako da se postigne najveća točnost i stabilnost u kontroliranim laboratorijskim uvjetima.
1.9. Mjerni transformator
Transformator koji služi smanjenju visokih napona ili velikih struja na vrijednosti prikladne za napajanje brojila, mjernih instrumenata, zaštitnih i regulacijskih uređaja, uz galvansko odvajanje od električne mreže.
1.10. Registar (brojila)
Mjesto u memoriji statičkog brojila u kojem se pohranjuje podatak o ukupnoj izmjerenoj električnoj energiji. „Stanje registra“ ima isto značenje kao i „stanje brojača“ kod brojila koja izmjerenu energiju bilježe elektromehaničkim brojačima.
1.11. Stanje brojača ili stanje registra (brojila)
Brojčana vrijednost određena položajem koluta, bubnjeva, kružnih ljestvica odnosno kazaljki ili pokazanim znamenkama ako brojilo ima pokaznik, uzimajući u obzir moguću decimalnu podjelu, odnosno faktor za povišenje mjesne vrijednosti. Stanje brojača (registra energije) izražava se u jedinicama naznačene mjerene veličine (npr. u kWh, kvarh, MWh).
1.12. Pokazivanje brojača ili registra (brojila)
Razlika dvaju stanja brojača ili registra (brojila) u vremenskome razmaku između dva očitanja. Pokazivanje brojača ili registra (brojila) izražava se u jedinicama mjerene veličine (npr. u kWh ili MWh).
1.13. Mjerena veličina
Posebna veličina podvrgnuta mjerenju.
1.14. Utjecajna veličina
Veličina koja nije mjerena veličina, ali utječe na mjerni rezultat .
1.15. Nazivni (naznačeni, određeni) radni uvjeti
Vrijednosti mjerene veličine i utjecajnih veličina koji čine normalne radne uvjete mjerila .
1.16. Referentni radni uvjeti
Radni uvjeti propisani za ocjenu tehničkih značajki mjerila ili za međusobnu usporedbu mjernih rezultata. Referentni radni uvjeti specificiraju intervale vrijednosti mjerene veličine i utjecajnih veličina.
1.17. Najveća dopuštena pogreška (NDP u daljnjem tekstu)
Krajnja vrijednost mjerne pogreške dopuštene specifikacijama ili propisima za određeno mjerilo. Obično se naziv „najveća dopuštena pogreška“ skraćuje na NDP (engl. MPE).
1.18. Tipno odobrenje
Odluka koja ima zakonsku snagu i koja se temelji na ocjeni izvještaja o vrednovanju tipa u kojoj se tvrdi da je tip mjerila u skladu s odgovarajućim zakonskim zahtjevima, a ima za posljedicu izdavanje potvrde o tipnom odobrenju.
Za potrebe ovog pravilnika tipno odobrenje je: DZM odobrenje tipa, EZ odobrenje tipa, EU potvrda o ispitivanju tipa, EU potvrda o ispitivanju oblikovnog i tehničkog rješenja.
1.19. Električna struja I
Električna struja koja teče kroz brojilo;
1.20. Nazivna struja I n
Nazivna struja je za brojila spojena preko strujnih transformatora, vrijednost struje za koju je brojilo namijenjeno (projektirano) i jednaka je dvadeseterostrukoj vrijednosti prijelazne struje (I tr )  j. I n = 20 x I tr
1.21. Referentna struja I ref
Referentna struja je struja koja je za brojila za izravni priključak jednaka deseterostrukoj vrijednosti prijelazne struje ( I tr )  j. I ref = 10 x I tr
1.22. Osnovna, (temeljna, bazna) struja I o ( I b )
Osnovna, (temeljna, bazna) struja je efektivna vrijednost struje prema kojoj su određene izvjesne značajke brojila.
1.23. Struja pokretanja I st
Struja pokretanja je najniža navedena vrijednost struje pri kojoj brojilo registrira djelatnu električnu energiju pri faktoru snage cos ◊◊ =1 (višefazna brojila pri uravnoteženom teretu)
1.24. Najmanja (minimalna) struja I min
Najmanja (minimalna) struja je vrijednost struje I iznad koje pogreška leži u granicama najveće dopuštene pogreške (višefazna brojila s uravnoteženim opterećenjem). I min je najmanja vrijednost struje za koju se navode zahtjevi u pogledu točnosti. Pri struji I min i struji
većoj od nje sve do I tr primjenjuju se blaži zahtjevi u pogledu točnosti.
1.25. Prijelazna (tranzijentna) struja I tr
Prijelazna (tranzijentna) struja je vrijednost struje I iznad koje pogreška leži unutar najmanje dopuštene pogreške koja odgovara kazalu razreda brojila. Prijelazna struja I tr je vrijednost struje I pri kojoj se i iznad koje se sve do I max primjenjuju potpuni zahtjevi u pogledu točnosti.
1.26. Najveća (maksimalna) struja I max
Najveća (maksimalna) struja je vrijednost struje I za koju pogreška leži u granicama najveće dopuštene pogreške (NDP).
1.27. Napon U
Napon koji se dovodi na brojilo.
1.28. Specificirani referentni napon U n
1.29. Frekvencija napona f
Frekvencija napona koji se dovodi na brojilo.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
2. Mjeriteljski zahtjevi
Mjeriteljski zahtjevi za brojila električne energije temelje se na Pravilniku o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na mjerila („Narodne novine“, broj 21/16) i drugim pravilnicima i dokumentima navedenim u članku 2. stavak 1. i 2. ovoga Pravilnika.
Mjeriteljski zahtjevi koji su bili primjenjivi u razdoblju kada su brojila električne energije stavljeni u uporabu također će se primjenjivati u postupku ispitivanja navedenih instrumenata.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
2.1.Nazivni radni uvjeti
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
2.2. Najveća dopuštena pogreška (NDP)
2.2.1. NDP prilikom redovne i izvanredne ovjere
2.2.1.1. Prilikom redovne i izvanredne ovjere pogreška brojila ( e ) ispituje se pri referentnim vrijednostima utjecajnih veličina i pri slijedećim uvjetima:
a) kućište brojila mora biti zatvoreno, a svi dijelovi koji su predviđeni za uzemljenje moraju biti uzemljeni;
b) brojilo mora biti toplinski stabilizirano;
c) brojilo mora biti spojeno prema odgovarajućoj shemi;
d) kod trofaznih brojila, pri redoslijedu faza koji je naznačen na shemi spajanja, napon i struja moraju biti uravnoteženi, a odstupanja ne smiju premašiti vrijednosti dane u tablici 5.
2.2.1.2. Utjecajne veličine moraju imati referentne vrijednosti s dopuštenim odstupanjima danim u tablici 6.
2.2.1.4. Ako se na temelju rezultata obavljenih ispitivanja mjerne točnosti zaključi da je potrebno obaviti ispitivanje i pri drugim opterećenjima, ovlašteni mjeritelj može obaviti ispitivanje i pri opterećenjima koja se razlikuju od ispitnih opterećenja danih u tablicama 7. do 13. U tom slučaju iznosi postotnih pogrešaka na tim ispitnim točkama ne smiju premašiti NDP date u Dodatku III. ovog pravilnika.
2.2.2. NDP brojila električne energije u uporabi
NDP brojila električne energije u uporabi je jednaka vrijednosti NDP pri redovnom ovjeravanju.
2.2.3. NDP pri nazivnim radnim uvjetima
2.2.3.1. Pri nazivnim radnim uvjetima i kada ne postoje smetnje, mjerna pogreška ne smije prekoračiti vrijednosti najveće dopuštene pogreške (NDP) navedene u tablici 14.
Djelovanje različitih mjerenih i utjecajnih veličina ( a,b,c… ) izračunava se odvojeno, sve druge utjecajne veličine drže se relativno stalnim na njihovim referentnim vrijednostima navedenim u tablici 6. Mjerna pogreška izračunava se kao:
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
2.3. Mjerna nesigurnost uređaja za ispitivanje brojila
Proširena mjerna nesigurnost uređaja za ispitivanje brojila ne smije prelaziti 1/3 NDP pri referentnim uvjetima, koja je za brojila električne energije, određena ovim Pravilnikom.
Smatra se da je ovaj uvjet ispunjen ako su ispunjeni zahtjevi za uređaje za ispitivanje brojila električne energije navedeni u dodatku 15. Uredbe o posebnim uvjetima koje moraju ispunjavati ovlaštena tijela za obavljanje poslova ovjeravanja zakonitih mjerila i/ili pripreme zakonitih mjerila za ovjeravanje („Narodne novine“ br. 90/14).
Za postizanje potrebne mjerne nesigurnosti može se obaviti ispravak (korekcija) vlastite pogreške uređaja za ispitivanje brojila odnosno etalonskog brojila električne energije.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
3. Oznake na brojilu
Na brojilu moraju biti pregledno i vidljivo označene informacije. na način da:
- sve oznake i natpisi budu na natpisnoj pločici brojila smještenoj unutar brojila
- dio oznaka i natpisa budu raspoređen na vanjskoj pločici trajno pričvršćenoj na poklopac
brojila, a dio na natpisnoj pločici smještenoj unutar brojila.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
3.1. Natpisi i oznake
Na natpisnoj pločici brojila moraju biti pregledno i vidljivo označene informacije važne za ovjeru:
a) ime, registrirani trgovački naziv ili registriranu trgovačku oznaku proizvođača;
b) tvornička oznaka tipa brojila;
c) oznaka tipnog odobrenja u skladu sa zakonodavstvom EU (vidi točku 3.2.)
d ) broj faza i broj žica za koje je brojilo namijenjeno (npr. jednofazno 2-žično, trofazno 3-žično ili trofazno 4-žično. Ova oznaka može se zamijeniti grafičkim simbolima prikazanim u tablici 15.
e) serijski broj i godina proizvodnje; ako je serijski broj stavljen na pločicu koja je pričvršćena na poklopac brojila, broj se također mora staviti na osnovnu ploču brojila ili biti pohranjen u trajnoj (non-volatile) memoriji brojila;
f) referentni napon može biti označen u jednom od sljedećih oblika:
- broj mjernih sustava ako ih ima više od jednog i napon na priključnicama naponskih krugova brojila;
- nazivni napon sustava ili sekundarni napon naponskih mjernih transformatora na koje se brojilo spaja.
Primjeri označavanja napona prikazani su u tablici 16.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
3.2. Oznake stavljanja brojila na tržište
Brojilo električne energije mora biti označeno i oznakom koja navodi način njegova stavljanja na tržište:
– oznaka tipnog odobrenja u skladu sa Zakonom o mjeriteljstvu (NN 74/14), ili oznakom EC-tipnog odobrenja ili oznakom potvrde o provedenom tipnom ispitivanju EEZ-a u skladu s Pravilnikom o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na mjerila (NN 21/16),
– oznaka sukladnosti „CE” i dodatna mjeriteljska oznaka za brojila električne energije odobrene u skladu s Pravilnikom o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na mjerila (NN 21/16).
– CE oznaka mora biti najmanje visine 5 mm. Pravokutnik dodatne mjeriteljske oznake (M+godina ovjere) mora biti iste visine. Oznaka tijela za ocjenu sukladnosti (XXXX) mora biti obavezno upisana.
– Moguća je i nacionalna oznaka tipnog odobrenja ako je DZM proveo postupak prihvaćanja isprave o odobrenju tipa brojila u skladu s odredbama članka 33. Zakona o mjeriteljstvu.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
4. Postupak ispitivanja brojila električne energije prilikom redovne i izvanredne ovjere
Svaka se redovna ili izvanredna ovjera sastoji od sljedećih postupaka i ispitivanja:
a) vizualni pregled;
b) ispitivanje točnosti brojila
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
4.1. Vizualni pregled
Svrha vizualnog pregleda brojila bit će procjena:
- sukladnosti mjerila predanog na ovjeravanje s odobrenim tipom ili nacrtom mjerila, za koji je sukladnost potvrđena tijekom stavljanja na tržište, a pozornost se mora obratiti na provjeru oznaka navedenih u točki 3.2.,
- je li brojilo (osnovna ploča, poklopac i priključnica) mehanički oštećeno, staklo na metalnom poklopcu napuklo ili slabo učvršćeno, je li boja kućišta zadovoljavajuća, priključnica slabo pričvršćena, postoji li veća zračnost između osnovne ploče i poklopca brojila odnosno priključnice, nalaze li se strani predmeti unutar kućišta, kakvo je stanje antikorozivne zaštite i imaju li metalni dijelovi tragove korozije koja bi imala štetan učinak na rad brojila , postoje li električna i mehanička oštećenja priključnice i stezaljki za priključak mrežnih vodiča, je li pločica brojila nepravilno postavljena ili oštećena;
- ispravnosti svih segmenata na LCD pokazniku i ispravnosti mehaničkog brojčanika, pri čemu se provjerava jesu li se koluti brojčanika zaustavili u takvom položaju da nije moguće lako i točno čitanje stanja. Brojke na kolutima ne smiju otići dalje od prozorčića na više od 1/5 svoje visine. Ovaj uvjet se ne odnosi na krajnji desni kolut i na druge kolute ako su u zahvatu s krajnjim desnim kolutom.
Ako brojilo ne ispunjava zahtjeve vizualne provjere, ne provode se daljnja ispitivanja.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
4.2. Ispitivanje točnosti brojila električne energije
Postupak ispitivanja mjerila provodi se u skladu s mjeriteljskim zahtjevima propisanim u Pravilniku u tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na mjerila (Narodne novine br. 21/16) Dodatak V i drugim p ravilnicima i dokumentima navedenim u članku 2. stavak 1. i 2. ovoga Pravilnika.
Postupak ispitivanja mjeriteljskih značajki brojila sastoji se od:
4.2.1. Zagrijavanja
4.2.2. Ispitivanja izolacije (ispitivanje izmjeničnim naponom)
4.2.3. Ispitivanja praznog hoda (stanje bez opterećenja)
4.2.4. Ispitivanja pokretanja brojila
4.2.5. Ispitivanja točnosti brojila
4.2.6. Provjere konstante brojila i ispravnosti registriranja električne energije
4.2.7. Ispitivanja dodatnih naprava brojila
4.2.1. Zagrijavanje
Opremu za klimatizaciju radnih prostorija u kojima se obavlja ispitivanje brojila treba podesiti tako da 2 h prije početka ispitivanja i za cijelo vrijeme ispitivanja temperatura bude u granicama propisanim u tablici 6. Uređaj i oprema s kojom se obavlja ispitivanje zagrijavaju se tako da se priključe na referentni napon najmanje 1 h prije početka ispitivanja ili duže ako je to navedeno u tehničkoj dokumentaciji.
4.2.2. Ispitivanje izolacije
Ispitivanje izolacije (ispitivanje dielektrične čvrstoće izmjeničnim naponom) obvezno se provodi iz sigurnosnih razloga. Ispitivanje izolacije obavlja se na svim brojilima prije podnošenja na ovjeravanje. Izolacija brojila mora izdržati ispitivanje izmjeničnim sinusnim naponom frekvencije između 45 Hz i 65 Hz tijekom 1 minute. Prividna snaga izvora ispitnog napona mora biti najmanje 500 VA. Ispitivanje izmjeničnim naponom izvodi se sukladno s tablicom 17.
Ako ovlašteno tijelo pruži dokaz da je ispitivanje izmjeničnim naponom već obavljeno na svakom brojilu prije pregleda, ovo ispitivanje ne treba izvoditi.
4.2.3. Ispitivanje praznog hoda (rad bez opterećenja)
Ispitivanje praznog hoda (rad bez opterećenja) brojila električne energije obavlja uz referentne vrijednosti utjecajnih veličina (tablica 6.) i ostale uvjete navedene u točki 2.2.1.1.
4.2.3.1. Ispitivanja praznog hoda indukcijskog brojila
Na početku ispitivanja rotor brojila mora stajati, tako da u otvoru pločice brojčanika bude vidljiv znak na kolutu rotora.
Kod brojila koja imaju brojčanik s kolutima, u radu (zahvatu) mora biti samo kolut najniže mjesne vrijednosti brojača, tj. kolut koji se najbrže okreće.
4.2.4. Ispitivanja pokretanja brojila
Ispitivanje pokretanja brojila električne energije obavlja uz referentne vrijednosti utjecajnih veličina (tablica 6.) i ostale uvjete navedene u točki 2.2.1.1.
Za brojila koja imaju više referentnih napona (npr. 3 x 57,7/100…3 x 230/400 V) ispitivanje pokretanja brojila treba obaviti samo pri najnižem naponu.
Pri ispitivanja pokretanja indukcijskih brojila električne energije koji imaju brojčanik s kolutima, pri ispitivanju mogu u zahvatu (radu) s osovinom rotora biti najviše dva koluta.
Za vrijeme ispitivanja polaska brojilo ne smije biti izloženo potresu.
Rezultat ispitivanja indukcijskog brojila je ispravan ako rotor brojila električne energije pri opterećenju strujom pokretanja napravi najmanje jedan puni okretaj.
Rezultat ispitivanja pokretanja statičkih brojila električne energije je ispravan ako ispitivano brojilo opterećeno strujom pokretanja generira najmanje dva impulsa na ispitnom izlazu (LED) i nastavi davati izlazne impulse.
4.2.5. Ispitivanja točnosti brojila
Ispitivanje točnosti brojila električne energije obavlja uz referente vrijednosti utjecajnih veličina (tablica 6.) i ostale uvjete navedene u točki 2.2.1.1.
Pogreška brojila električne energije pri ispitivanju mjerne točnosti ne smiju premašiti NDP (najveće dopuštene pogreške) koje su za pojedine vrste brojila električne energije i ispitne točke (ispitna opterećenja) navedene u točki 2.2.1.3. u tablicama 7. do 13.
Ispitivanje mjerne točnosti obavlja metodom mjerenja rada – usporedba s etalonskim brojilom (metoda etalonskog brojila). Iznimno za indukcijska brojila razreda točnosti A i 2, 3 dopušta se metoda mjerenja vremena i snage s brojanjem broja okretaja rotora ispitivanog brojila ili s očitavanjem brojčanika ispitivanog brojila (vatmetarska metoda).
Suvremeni uređaji za ispitivanje brojila opremljeni su mjerilom (računalom) pogreške koje automatski izračunava pogrešku ispitivanog brojila na temelju broja impulsa koji odgovaraju potrošenoj energiji etalonskog brojila na određenom ispitnom opterećenju i broja impulsa koje foto-glava (scanning head) šalje u mjerilo pogreške na temelju izmjerenog broja okretaja diska brojila ili treptaja LED koji odgovaraju potrošenoj energiji ispitivanog brojila na istom ispitnom opterećenju.
Ako se koristi starija metoda etalonskog brojila (s brojanjem broja okretaja ispitivanog brojila) ili metoda etalonskog brojila (s očitavanjem brojčanika) relativna postotna pogreška brojila dobije se iz slijedećeg izraza:
Za brojila električne energije koja su namijenjena za dvosmjerno mjerenje energije, ispitivanje mjerne točnosti brojila obavlja za pozitivni (+) smjera toka energije u svim ispitnim točkama.
Za negativni (–) smjer toka energije ispitivanje je potrebno obaviti na tri ispitna opterećenja:
Za dvosmjerna brojila električne energije koja imaju više referentnih napona ili prošireno naponsko područje (npr. 3 x 57,7/100…3 x 230/400 V) cijeli plan ispitivanje mjerne točnosti brojila treba obaviti pri jednom od napona za pozitivni (+) smjer toka energije, a za drugi napon je potrebno obaviti ispitivanje za pozitivni(+) i negativni (–) smjer toka energije pri tri
Za brojilo električne energije koje je namijenjeno za mjerenje djelatne i jalove električne energije (kombi brojila) potrebno je obaviti ispitivanje točnosti mjerenja djelatne električne energije i jalove električne energije. Mjerenje se obavlja prema opisanim planovima ispitivanja za brojila djelatne električne energije i prema planu ispitivanja za brojilo jalove energije.
U Dodatku III. koji je sastavni dio ovog Pravilnika dat je primjer određivanja ispitnih točaka za ispitivanje mjerne točnosti dvosmjernog „kombi“ brojila električne energije s proširenim naponskim područjem (npr. 3 x 57,7/100…3 x 230/400 V) i dvije nazivne struje mjernih transformatora ( 1 A i 5 A ).
4.2.6. Provjere konstante brojila i ispravnosti registriranja električne energije
Pri ispitivanju konstante brojila odnosno prijenosnog odnosa brojčanika provjerava se odnos energije koju registrira (izmjeri) brojilo i broja impulsa koje daje (generira) ispitni izlaz (LED) kod statičkog brojila odnosno broja okretaja rotora kod indukcijskog brojila. Tj. ispituje se je li točan broj impulsa po kWh (imp/kWh) odnosno broj okretaja po kWh (o/kWh) naznačen na natpisnoj pločici brojila (konstanta brojila).
Ispitivanje konstante brojila i ispravnosti registriranja energije obavlja se tako da se usporedi:
a) pogreška brojila dobivena usporedbom energije izmjerene na brojilu (razlika između konačnog i početnog stanja brojača ili registra) i prava vrijednost dozirane energije, koju izmjeri etalonsko brojilo električne energije sa pogreškom brojila dobivenom preko optičkog ispitnog izlaza (LED, značka na rotoru) pri tom istom opterećenju
ili
b) energija izmjerena na brojilu (razlika između konačnog i početnog stanja) i energija koja odgovara izbrojenom broju okretaji rotora brojila odnosno broju generiranih impulsi na ispitnom izlazu (LED) tijekom doziranja energije
Za indukcijska brojila količina dozirane energije mora biti tolika da kolut najniže mjesne vrijednosti napravi dva puna okretaja, odnosno tolika da razlučivost bude 1/200 ukupne dozirane energije.
Kod dvotarifnih indukcijskih brojila električne energije ispitivanje se obavlja na oba tarifna brojača.
Pri ispitivanju konstante statičkih brojila električne energije najmanja količina dozirane električne energije odredi se tako da omjer razlučivosti (rezolucije) zadnje znamenke (digita)
4.2.7. Ispitivanje dodatnih naprava
Dodatne naprave su:
– relej za ukopčavanje brojača višetarifnog brojčanika
– naprava za sprječavanje suprotnog registriranja
– pokazivač najveće (vršne) vrijednosti srednje električne snage (maksimuma)
– davač impulsa za daljinsko mjerenje
4.2.7.1. Ispitivanje ukopčavanja tarifnih brojača i registara
Relej za uklapanje tarifnih brojača kod višetarifnih indukcijskih brojila mora pouzdani raditi u rasponu od 80 % do 120 % referentnog napona.
Uređaj za sprečavanje suprotnog registriranja kod indukcijskog brojila je ispravan ako rotor brojila pod uvjetima iz stavka 2 ne napravi više od jednog punog okretaja u suprotnom smjeru.
Uređaj za sprečavanje suprotnog registriranja kod statičkog brojila je ispravan ako pod uvjetima iz stavka 2 registar koji registrira u smjeru A+ ne registrira električnu energiju odnosno ne smanjuje iznos energije u registru (brojaču), a ispitni izlaz (LED) ne daje izlazne impulse.
4.2.7.3. Ispitivanje pokazivača najveće (vršne) vrijednosti srednje električne snage
Pokazivač vršne (najveće) vrijednosti srednje električne snage je uređaj koji u registru snage bilježi (memorira) vršnu (maksimalnu) vrijednost srednje električne snage kojom je tijekom mjernih perioda ( T m = 15 minuta) bilo opterećeno brojilo u razdoblju između dva reseta (tj. tijekom obračunskog razdoblja ).
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
5. Postupak statističkog ispitivanja brojila prilikom redovne i izvanredne ovjere
Statističko ispitivanje brojila prilikom redovne ili izvanredne ovjere može se primijeniti kod brojila djelatne električne energije za izravni priključak na mrežu:
- razreda točnosti A ili B
- statičkih brojila razreda točnosti 1 ili 2
- indukcijskih brojila razreda točnosti 2
Statističko ispitivanje brojila električne energije prilikom redovne i izvanredne ovjere provodi se ispitivanjem uzorka iz serije brojila i to pregledom prema atributima (obilježjima) i izabranim planovima uzorkovanja.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
5.1. Pojedini izrazi imaju slijedeće značenje:
Statističko ispitivanje brojila električne energije
Ispitivanje prilikom kojeg se donosi odluka o tome zadovoljava li serija zahtjeve temeljene na testu uzorka ili ne.
Serija
Skup istovrsnih brojila električne energije pripravljenih za ispitivanje iz kojeg se odabire uzorak brojila i prema kojem se mjere rezultati testa statističkog uzorka.
Veličina serije (N)
Broj brojila u seriji .
Uzorak
Skup brojila slučajno odabranih iz serije i predanih na ispitivanje prema kojem se donosi odluka o seriji.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
5.2. Određivanje serije
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
5.3. Statističke metode
Statističko ispitivanje brojila električne energije može se provesti:
a) jednostrukim uzorkovanjem, kojim se uzorak jednom uzima iz serije,
b) dvostrukim uzorkovanjem, kojim se uzorak dvaput uzima iz serije,
c) slobodno dogovorenim uzorkovanjem.
5.3.4. Plan dvostrukog uzorkovanja brojila stavljenih u uporabu na temelju propisa koji su bili na snazi u vrijeme stavljanja u uporabu.
5.3.5. Slobodno dogovoreno uzorkovanje
Slobodno dogovoreno uzorkovanje može se primijeniti samo na uzorkovanje brojila stavljenih u uporabu na temelju Pravilnika o tehničkim i mjeriteljskim zahtjevima koji se odnose na mjerila (NN br.21/16).
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
5.4 . Vizualni pregled
Sva uzorkovana brojila električne energije moraju zadovoljiti vizualni pregled prema točki 4.1.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
5.5. Ispitivanje točnosti uzorka brojila električne energije
Ispitivanje točnosti uzorka brojila električne energije provodi se prema toči 4.2.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
5.6. Procjena rezultata statističkog ispitivanja brojila električne energije
Ispitivani uzorak brojila električne energije ocjenjuje se kao zadovoljavajući ako je ispunio uvjete za prihvaćanje sukladno prethodno prihvaćenom planu za provjeru uzorka. U suprotnome se rezultat smatra nezadovoljavajućim.
Ako ispitivanje uzorka završi nezadovoljavajućim rezultatom, sva se brojila električne energije iz serije smatraju nezadovoljavajućima. Cijela nezadovoljavajuća serija brojila više se ne može ovjeravati statističkim ispitivanjem.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
6 . Ispitno izvješće
O provedenom postupku ispitivanja ovlašteni mjeritelj izrađuje ispitno izvješće. Sadržaj ispitnog izvješća opisan je u Dodatku II. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
7. Državne ovjerne oznake i ovjerne isprave
Ako se nakon propisanog postupka ispitivanja mjerila utvrdi da mjerilo zadovoljava propisane tehničke i mjeriteljske zahtjeve ovlašteni će mjeritelj ovjeriti mjerilo.
Na mjerilo se postavljaju državne ovjerne oznake u obliku žiga za utiskivanje i/ili u obliku naljepnice.
Ako se tijekom ovjeravanja mjerila utvrdi da mjerilo ne zadovoljava propisane zahtjeve, mjerilo se označuje oznakom „Mjerilo je neispravno“.
Ako podnositelj zahtjeva zatraži, Zavod ili ovlašteno tijelo dužni su izdati ovjernicu i kad je mjerilo označeno ovjernom oznakom.
Državne ovjerne oznake, oznake za označivanje mjerila te sadržaj i oblik ovjernice utvrđeni su propisom kojim se utvrđuju vrsta, oblik i način postavljanja državnih ovjernih oznaka koje se rabe kod ovjeravanja zakonitih mjerila, oznaka za označivanja mjerila te ovjernih isprava.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
DODATAK II.
ISPITNO IZVJEŠĆE
O REDOVNOJ/ IZVANREDNOJ OVJERI BROJILA
Ispitno izvješće o ispitivanju brojila prilikom redovne ili izvanredne ovjere mora sadržavati najmanje sljedeće:
1) podatke o ovjeravatelju (naziv, adresa, broj ovjeravatelja zaveden u bazi DZM-a),
2) podatke o vlasniku mjerila,
3) podatke o mjerilu (naziv, proizvođač, vrsta, serijski broj, godina proizvodnje, broj stare ovjerne oznake),
4) službenu oznaku tipa mjerila ili oznaku potvrde o odobrenju tipa mjerila (B) ili oznaku potvrde o ispitivanju oblikovnog i tehničkog rješenja (H1),
5) podatke o upotrijebljenim etalonima (proizvođač, vrsta, serijski broj, podaci o sljedivosti etalona – tko je umjerio, rok valjanosti umjeravanja, broj potvrde o umjeravanju ili broj oznake „Umjereno“),
6) mjeriteljski zahtjevi (naziv propisa),
7) kratak opis ili naziv mjerne metode,
8) datum i vrijeme ispitivanja,
9) vanjske uvjete (ako su propisani pri ispitivanju),
10) rezultate mjerenja (rezultati vizualnog pregleda i rezultati ispitivanja točnosti),
11) ocjenu ispravnosti mjerila,
12) prezime i ime ovlaštenog mjeritelja koji je izvršio ispitivanje,
13) potpis ovlaštenog mjeritelja,
14) pečat za dokumente ovjeravatelja.
Svaka stranica ispitnog izvješća mora biti označena rednim brojem stranice i ukupnim brojem stranica izvješća.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
DODATAK III.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
1. Primjer ispitnih točaka za dvosmjerno kombi brojilo
Primjer ispitnih točaka za dvosmjerno kombi brojilo (djelatna energija razred točnosti B, jalova energija razred točnosti. 2) s proširenim naponskim područjem 3 x 57,7/100…3 x 230/400 V i dvije nazivne struje 1 i 5.
Osim navedenih ispitivanja mjerna točnosti potrebno je obaviti i sljedeća ispitivanja:
1.Prazni hod brojila djelatne energije pri višem naponu (265 V)
2. Pokretanje brojila djelatne energije pri nižem naponu (58 V) pri struji pokretanja određenoj u odnosu na manju nazivnu struju (1 A) za + smjer
3Pokretanje brojila djelatne energije pri nižem naponu (58 V) pri struji pokretanja određenoj u odnosu na manju nazivnu struju (1 A) za – smjer
4Provjera konstante za brojilo djelatne energije (+ smjer)
5 Provjera ispravnosti registriranja za brojilo djelatne energije na jednoj tarifi za + smjer
6 Provjera ispravnosti registriranja za brojilo djelatne energije na jednoj tarifi za – smjer
7Ispitivanje pokazivača najveće snage za brojilo djelatne energije za + smjer
8 Ispitivanje davač impulsa za daljinsko mjerenje za brojilo djelatne energije za + smjer
9Prazni hod brojila jalove energije ispituje se pri višem naponu (265 V)
10Pokretanje brojila jalove energije pri nižem naponu (58) V pri struji pokretanja određenoj u odnosu na manju nazivnu struju (1 A) za + smjer
11 Pokretanje brojila jalove energije pri nižem naponu (58) V pri struji pokretanja određenoj u odnosu na manju nazivnu struju (1 A) za – smjer
12Provjera ispravnosti registriranja za brojilo jalove energije na jednoj tarifi za + smjer
13 Provjera ispravnosti registriranja za brojilo jalove energije na jednoj tarifi za – smjer
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
2. Određivanje mjerne pogreške pri nazivnim uvjetima rada za brojila djelatne električne energije razreda točnosti A, B i C
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo
3. NDP za pojedine vrste i razrede točnosti brojila
Pri referentnim radnim uvjetima navedenim u tablici 6. i uvjetima navedenim u točki 2.2.1.1. pogreška brojila ne smije prekoračiti vrijednosti NDP brojila koje su navedene u tablicama 1. – 14. za pojedine vrste i razrede točnosti brojila.
Komentirate u ime: Državni zavod za mjeriteljstvo