Na temelju članka 27. stavka 9. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi („Narodne novine“, broj: 87/08, 86/09, 92/10, 105/10-ispravak, 90/11, 16/12, 86/12, 94/13, 152/14, 7/17 i 68/18) ministrica znanosti i obrazovanja donosi
ODLUKU
O DONOŠENJU KURIKULUMA ZA MEĐUPREDMETNU TEMU PODUZETNIŠTVO ZA STRUKOVNE I UMJETNIČKE ŠKOLE U REPUBLICI HRVATSKOJ
I.
Ovom Odlukom donosi se kurikulum za međupredmetnu temu Poduzetništvo za strukovne i umjetničke srednje škole u Republici Hrvatskoj.
II.
Sastavni dio ove Odluke je kurikulum međupredmetne teme Poduzetništvo.
III.
Ova Odluka stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“, a primjenjuje se od školske godine 2019./2020.
Okvir nacionalnog kurikuluma daje osobitu pozornost vrijednostima: znanju, solidarnosti, identitetu, odgovornosti, integritetu, poštovanju i poduzetnosti.
Poduzetnost definiramo kao vrijednost koja pretpostavlja aktiviranje osobnih potencijala na kreativan, konstruktivan, odgovoran i inovativan način u svrhu prilagodbe promjenjivim okolnostima u različitim područjima života te u različitim društvenim ulogama.
Osjećaj za inicijativu i poduzetništvo (Sense of Initiative and Entrepreneurship) jedna je pak od ključnih kompetencija Europskoga referentnog okvira za cjeloživotno učenje koja je potrebna svakom građaninu da bi bio sposoban (samo)zaposliti se te se osobno razvijati u društvu znanja. Prema definiciji i načelima te ključne kompetencije cjeloživotnog učenja, a koje su Europski parlament i Europsko vijeće naveli u svojim preporukama za razvoj poduzetništva, poduzetništvo predstavlja sposobnost pojedinca da pretvara ideje u djela. Ono podrazumijeva kreativnost, inovativnost, sposobnost razumnog preuzimanja rizika kao i sposobnost planiranja, organiziranja te vođenja projekata kako bi se postigli određeni ciljevi. Poduzetništvo se provlači kroz svakodnevni obiteljski život i potiče svjesnost o cjelovitosti rada i razvija sposobnost iskorištavanja prilika. Ova kompetencija se odnosi i na svijest o važnosti etičnog ponašanja i etičkih vrijednosti te promiče dobro upravljanje (odgovorno, transparentno, u skladu sa zakonom, participativno, efektivno, efikasno).
Poduzetnost kao vrijednost i poduzetništvo kao međupredmetna tema komplementarni su svim ostalim predmetima i međupredmetnim temama i uvršteni u sve cikluse i sve nastavne predmete i izvannastavne aktivnosti.
Odgajatelji, učitelji, nastavnici, stručni suradnici i ravnatelji svih odgojno-obrazovnih institucija podupiru stvaranje poticajnog okružja za razvoj poduzetničke kompetencije. Pritom se podrazumijeva povezivanje škole s gospodarstvom, tržištem rada i lokalnom/regionalnom zajednicom s posebnim naglaskom na mentorski rad i iskustveno učenje. Osjećaj za inicijativu i poduzetništvo, tj. poduzetnička znanja, vještine i stavove, razvijaju se u ranim fazama socijalizacije od vrtićke dobi nadalje. Odgojno-obrazovni sustav stoga od najranije dobi osnažuje i potiče proces usvajanja poduzetničkog mišljenja i djelovanja.
Ova međupredmetna tema zastupa otvorenu komunikaciju između odgojno-obrazovnih radnika i učenika, suradničko učenje i druge oblike rada, uz uzajamno poštovanje i ohrabrivanje. Učenici uče o aktivnom i odgovornom sudjelovanju u društvu, a učenje za poduzetništvo otvara vrata raznim životnim mogućnostima i perspektivama.
Svrha je učenja i poučavanja ove međupredmetne teme razvijanje poduzetničkoga načina promišljanja i djelovanja u svakodnevnom životu i radu, stjecanje radnih navika i razvoj osobina poduzetne osobe (odgovornost, samostalnost, marljivost, inicijativnost, kreativnost, inovativnost, sposobnost donošenja odluka, samopouzdanje, odlučnost u djelovanju, spremnost na razuman rizik i upravljanje rizikom, mobilnost, fleksibilnost i dr.) koja je tako osposobljena za prepoznavanje prilika i mogućnosti za samoaktualizaciju.
Na kraju, svrha je učenja i poučavanja ove međupredmetne teme razvoj poduzetničke kompetencije usvajanjem poduzetničkih znanja, vještina i stavova nužnih za pripremu i sudjelovanje u svijetu rada. Tema uključuje razumijevanje temeljnoga ekonomskog procesa (ideja – planiranje – realizacija – stvaranje nove vrijednosti) bez isključive usmjerenosti na pokretanje vlastita poslovanja i poučava odgovornom djelovanju u svim aspektima radnog života, neovisno o odabiru karijere.
U cilju zadovoljavanja odgojno-obrazovnih potreba učenika s teškoćama, kurikulum se prilagođava u skladu sa smjernicama Okvira za poticanje i prilagodbu iskustava učenja te vrednovanje postignuća djece i učenika s teškoćama.
U cilju zadovoljavanja odgojno-obrazovnih potreba darovitih učenika, uvodi se razlikovni kurikulum u skladu sa smjernicama Okvira za poticanje iskustava učenja i vrednovanje postignuća darovite djece i učenika.
odgojno-obrazovni ciklusi
1.
2.
3.
4.
5.
PREDŠKOLA
OSNOVNA ŠKOLA
SREDNJA ŠKOLA
razredi
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
1.
2.
3.
4.
1.
2.
3.
MEĐUPREDMETNA TEMA PODUZETNIŠTVO
Slika - Mjesto međupredmetne teme Poduzetništvo u odgojno-obrazovnom sustavu
B. Odgojno-obrazovni ciljevi učenja i poučavanja
Odgojno-obrazovni ciljevi učenja i poučavanja međupredmetne teme Poduzetništvo upotpunjuju se sa sadržajima ostalih međupredmetnih tema.
Učenik će:
-razviti organizacijske i upravljačke sposobnosti (planiranje, provođenje planova, praćenje izvršenja, upravljanje vremenom) te sposobnost donošenja odluka, postavljanje ciljeva i prioriteta, rješavanja problema, timskog rada, vođenja; razviti komunikacijske vještine (međuosobne i grupne, prezentacijske i pregovaračke vještine); upoznati pravila učenja i rada u interkulturalnom okružju;
-biti otvoren za nove ideje i mogućnosti, stvarati inovativna, konkurentna i kreativna rješenja; stvarati prilike, a ne ih čekati;
-se upoznati s izradom projektnih prijedloga i upravljanjem projektima;
-razumjeti ekonomsko okružje, razviti ekonomsku i financijsku pismenost, upoznati se s temeljnim ekonomskim konceptima (stvaranje nove vrijednosti) i ponašati se društveno odgovorno;
-razviti upornost, pozitivan odnos prema radu i radne navike, sposobnost samoprocjene i kritičkog mišljenja; definiranja i rješavanja problema;
-razlikovati i istraživati pojedina zanimanja; usvojiti temeljna znanja iz područja svijeta rada i poslovanja u svrhu razvoja karijere; prepoznavati potrebu i prilike za cjeloživotno učenje.
C. Struktura - domene (makrokoncepti) područja kurikuluma međupredmetne teme
Kurikulum međupredmetne teme Poduzetništvo ostvaruje se u tri domene:
A) promišljaj poduzetnički
B) djeluj poduzetnički
C) ekonomska i financijska pismenost.
Ovako razrađene domene potaknut će kod učenika razvoj poduzetnog načina razmišljanja i djelovanja u svakodnevnom životu i radu, proaktivan stav prema svemu što radi, uočavanje prilika i njihovo razumno korištenje. Usvajanjem elementarne ekonomske i financijske pismenosti učenik će steći osnovna znanja i vještine potrebne za uključivanje u svijet rada i razviti svijest o potrebi cjeloživotnog učenja, usavršavanja i prilagođavanja potrebama tržišta rada te razvijati sposobnost razumnog preuzimanja rizika.
A) PROMIŠLJAJ PODUZETNIČKI
Poduzetničko promišljanje veže se uz stvaranje okružja/uvjeta za razvoj osobina učenika (npr. samosvjesnost, potreba za ostvarenjem, vjera u sebe, usmjerenost, tolerancija rizičnih i neizvjesnih situacija, proaktivnost itd.) te uz istraživanje, kreativnost, sustavan pristup problemu, što je utemeljeno na spoznajama o odgovornom poduzetništvu u zajednici i okolišu te za zajednicu i okoliš. Poduzetna mlada osoba treba razumjeti kontekst u kojem živi i djeluje. Da bi to mogla, treba razumjeti temeljne ekonomske koncepte koji utječu na svakodnevnicu, ali i poduzetničko okružje u kojem se ideja razvija.
Sastavnice ove domene jesu očekivanja koja se odnose na:
-prepoznavanje, definiranje i rješavanje problema i primjenu inovativnih i/ili kreativnih rješenja
-snalaženje u rizičnim i neizvjesnim situacijama
-odgovornosti u zajednici i okolišu / za zajednicu i okoliš te promišljanje na etičan i sustavan način.
B) DJELUJ PODUZETNIČKI
Poduzetničko djelovanje odnosi se na kreiranje projektnih prijedloga, za što je potrebno razumijevanje temeljnih ekonomskih i financijskih koncepata. Poduzetničko djelovanje podrazumijeva projektni menadžment i razumijevanje lanca vrijednosti te jasno definiranje problema, stvaranje kreativnih, inovativnih i konkurentnih prijedloga te konačno finaliziranje projektnog prijedloga. Ključni su dio ove domene i stvaranje tima i timski rad, iskustveno učenje i praktično iskustvo.
Sastavnice ove domene jesu očekivanja koja se odnose na:
-razvoj poduzetničke ideje od koncepta do realizacije
-postavljanje ciljeva i artikulaciju vlastite vizije
-razvoj sposobnosti planiranja i upravljanja planiranim aktivnostima
-planiranje i upravljanje karijerom.
C) EKONOMSKA I FINANCIJSKA PISMENOST
Domena ekonomska i financijska pismenost uvodi učenika u svijet rada i financija, stjecanje i raspodjelu rezultata. Omogućuje mu osnovno razumijevanje ekonomije i poduzetničkog djelovanja kao procesa stvaranja nove vrijednosti te djelovanja tržišnih zakonitosti. Učenik upoznaje rad poduzeća, rad državnih, gospodarskih i financijskih institucija, uči kako se odgovorno odnositi prema radu i novcu, kako stvoriti uvjete za osobni i profesionalni razvoj.
Ekonomska pismenost definira se kao kompetencija kojom se identificiraju i vrednuju ekonomski koncepti u odnosu na osobne financije, ekonomske i političke sustave.
Financijska pismenost podrazumijeva svijest o financijskim mogućnostima i rizicima te sposobnost prikupljanja potrebnih informacija i donošenje odluka o izboru financijskih usluga sukladno osobnim potrebama.
Sastavnice ove domene jesu očekivanja koja se odnose na:
-osnovno razumijevanje ekonomije i njezina primjena u svakodnevnom životu
-razumijevanje financijskih proizvoda, usluga i koncepata
-odgovorno upravljanje novcem.
D. Odgojno-obrazovna očekivanja po odgojno-obrazovnim ciklusima i domenama (makrokonceptima) te ključni sadržaji
Odgojno-obrazovna očekivanja po ciklusima i domenama (makrokonceptima) prikazana su na dva načina:
odgojno-obrazovna očekivanja po ciklusima i domenama (makrokonceptima) /Tablica 1.)
odgojno-obrazovna očekivanja, njihova razrada na znanje, vještine i stavove po ciklusima i domenama (makrokonceptima); preporuke za ostvarivanje očekivanja te ključni sadržaji /Tablica 2./
Tablica 1. Odgojno-obrazovna očekivanja po ciklusima i domenama (makrokonceptima) (u prilogu)
Tablica 2. Odgojno-obrazovna očekivanja, njihova razrada na znanje, vještine i stavove po ciklusima i domenama (makrokonceptima); preporuke za ostvarivanje očekivanja te ključni sadržaji
1. odgojno-obrazovni ciklus
Domena: PROMIŠLJAJ PODUZETNIČKI
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA
ZNANJE
VJEŠTINE
STAVOVI
PREPORUKE ZA OSTVARIVANJE OČEKIVANJA
Učenik:
Pod A.1.1.
Primjenjuje inovativna i kreativna rješenja.
Prepoznaje inovaciju i njezinu vrijednost.
Uočava problem iz neposredne okoline i predlaže rješenje.
Prepoznaje da su resursi oskudni.
Koristi dostupne materijale za rad.
Otvoren je prema drukčijem mišljenju.
Integrirano
Otvoreno za sve nastavne predmete, izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Pod A.1.2.
Snalazi se s neizvjesnošću i rizicima koje donosi.
Uočava neizvjesnost i rizik u neposrednoj okolini.
Prepoznaje ponuđene proizvode i usluge (sadržaje) u neposrednoj okolini.
Identificira osobne potrebe i interese koje je moguće zadovoljiti u neposrednoj okolini.
Donosi odluku o aktivnosti u koju će se uključiti iz neposredne okoline.
Rizik i neizvjesnost doživljava kao prilike za učenje.
Integrirano
Otvoreno za sve nastavne predmete, izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Pod A.1.3.
Upoznaje mogućnosti osobnog razvoja (razvoj karijere, profesionalno usmjeravanje).
Razlikuje zanimanja svojih najbližih.
Opisuje različita zanimanja.
Pokazuje različita zanimanja kroz igru.
Otvoren je prema različitim mogućnostima, zanimanjima i poslovima.
Integrirano
Otvoreno za sve nastavne predmete, izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Gosti predavači: roditelji i poduzetnici s pričama o svojim zanimanjima.
KLJUČNI SADRŽAJI Inovativnost, kreativnost, razlikovanje rizika i neizvjesnosti, upoznavanje sa svijetom rada, važnost i različitost zanimanja, jednakovrijednost, odgovornost, oskudnost resursa.
1. odgojno-obrazovni ciklus
Domena: PROMIŠLJAJ PODUZETNIČKI
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA
ZNANJE
VJEŠTINE
STAVOVI
PREPORUKE ZA OSTVARIVANJE OČEKIVANJA
Učenik:
Pod A.2.1.
Primjenjuje inovativna i kreativna rješenja.
Razumije različite mogućnosti korištenja resursa.
Istražuje i raspravlja o različitim mogućnostima korištenja resursa.
Rješava probleme korištenjem različitih mogućnosti.
Spremno eksperimentira u pronalaženju rješenja.
Integrirano
Otvoreno za sve nastavne predmete, izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Korelacija s MT Građanski odgoj.
Pod A.2.2.
Snalazi se s neizvjesnošću i rizicima koje donosi.
Analizira ponudu sadržaja iz neposredne okoline.
Određuje prioritete u procesu donošenja odluka.
Određuje najbolje rješenje.
Predviđa posljedice poduzetih aktivnosti.
Pokazuje samostalnost i samopouzdanje u donošenju odluka.
Pokazuje otvorenost prema drukčijim mišljenjima.
Integrirano
Otvoreno za sve nastavne predmete, izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Korelacija s MT Građanski odgoj.
Pod A.2.3.
Upoznaje mogućnosti razvoja karijere i profesionalnog usmjeravanja.
Opisuje nekoliko mogućnosti za razvoj karijere.
Objašnjava razliku između „biti poduzetnik“ i „djelovati poduzetno“.
Koristi više izvora informacija u istraživanju.
Izrađuje mapu osobnog razvoja (portfolio).
Pokazuje otvorenost prema različitim mogućnostima.
Cijeni svoje i tuđe osobne mogućnosti.
Integrirano
Otvoreno za sve nastavne predmete, izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
KLJUČNI SADRŽAJI Donošenje odluka i posljedica različitih izbora, svjesnost da rizik uvijek postoji, istraživanje mogućih zanimanja, biti poduzetnik ili djelovati poduzetno.
1. odgojno-obrazovni ciklus
Domena: PROMIŠLJAJ PODUZETNIČKI
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA
ZNANJE
VJEŠTINE
STAVOVI
PREPORUKE ZA OSTVARIVANJE OČEKIVANJA
Učenik:
Pod A.3.1.
Primjenjuje inovativna i kreativna rješenja.
Istražuje komparativne prednosti regija/županija u Republici Hrvatskoj
te navodi njihov potencijal za poduzetništvo.
Predlaže preporuke za razvoj poduzetničkog potencijala u okružju.
Pozitivno se odnosi prema istraživanju i stvaranju novih rješenja.
Geografija
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti .
Pod A.3.2.
Snalazi se s neizvjesnošću i rizicima koje donosi.
Uviđa i procjenjuje rizik povezan sa stvarnom životnom situacijom (učionica, škola, obitelj, zajednica).
Pronalazi rješenja za prevladavanje ili sprječavanje rizika.
Preuzima razuman rizik.
Uči iz pogrešaka i prihvaća promjene.
Integrirano
Otvoreno za sve nastavne predmete, izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Korelacija s MT Građanski odgoj.
Pod A.3.3.
Upoznaje i kritički sagledava mogućnosti razvoja karijere i profesionalnog usmjeravanja.karijere, profesionalno usmjeravanje).
Poznaje mogućnosti i razlikuje programe za nastavak školovanja ovisno o osobnim ciljevima i mogućnostima.
Prepoznaje i objašnjava važnost cjeloživotnog učenja za razvoj karijere.
Rabi nove izvore znanja i alate potrebne za pristup nastavku obrazovanja.
Procjenjuje svoje jake i slabe strane.
Sastavlja jednostavan životopis.
Nadopunjuje mapu osobnog razvoja (portfolio).
Planira nastavak školovanja ovisno o vlastitim ciljevima i mogućnostima.
Procjenjuje osobne mogućnosti.
Cijeni svoj uspjeh i uspjehe drugih.
Integrirano
Otvoreno za sve nastavne predmete, izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Kontinuirano djelovanje stručnih suradnika na radionicama i individualnom savjetovanju.
Gost predavač iz HZZ-a o profesionalnom usmjeravanju i izboru zanimanja.
KLJUČNI SADRŽAJI Planiranje resursa, poduzetnički potencijal, komparativne prednosti, ulaganje u cjeloživotno učenje, upravljanje karijerom, jednostavan životopis na materinskom i stranom jeziku.
1. odgojno-obrazovni ciklus
Domena: PROMIŠLJAJ PODUZETNIČKI
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA
ZNANJE
VJEŠTINE
STAVOVI
PREPORUKE ZA OSTVARIVANJE OČEKIVANJA
Učenik:
Pod A.4.1.
Primjenjuje inovativna i kreativna rješenja.
Prepoznaje utjecaj inovacija i kreativnih rješenja na rast produktivnosti i konkurentnosti.
Procjenjuje utjecaj oskudnosti resursa na pojedinca, poslovanje i društvo.
Poznaje pojam intelektualnog vlasništva.
Izračunava produktivnost i obrazlaže komparativne prednosti rješenja.
Uspoređuje dobit i troškove inovativnog rješenja.
Pokazuje otvorenost prema inovacijama.
Poštuje intelektualno vlasništvo.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke
aktivnosti.
Sat razrednika
Pod A.4.2.
Snalazi se s neizvjesnošću i rizicima koje donosi.
Navodi karakteristike različitih gospodarskih sustava te definira prednosti i nedostatke svakog od njih.
Opisuje promjenjivost i složenost gospodarske situacije u nacionalnom, multinacionalnom i globalnom okružju.
Koristi Internet i primjerene e-alate u istraživanju različitih gospodarskih sustava i njihovih mogućnosti.
Pronalazi na Internetu podatke o poslovnim subjektima te čita i razumije njihova poslovna izvješća.
Procjenjuje rizik povezan s promjenjivom gospodarskom situacijom u široj okolini.
Preuzima razuman rizik i snalazi se u neizvjesnim situacijama.
Pokazuje otvorenost prema multikulturalnosti.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Korelacija s MT Građanski odgoj.
Pod A.4.3.
Upoznaje i kritički sagledava mogućnosti razvoja karijere i profesionalnog usmjeravanja.
Analizira mogućnosti razvoja karijere ovisno o osobnim ciljevima i mogućnostima uključivanja na ržište rada.
Upoznaje se s različitim oblicima zapošljavanja te njihovim prednostima i nedostatcima
Uočava mogućnosti i uvjete za pokretanje vlastita posla.
Koristi e-alate i mrežne stranice za upoznavanje s mogućnostima uključivanja na tržište rada.
Nadopunjuje mapu osobnog razvoja (portfolio).
Ne odustaje unatoč neuspjesima.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
KLJUČNI SADRŽAJI Konkurentnost, planiranje vremena, intelektualno vlasništvo, gospodarski sustavi, konkurencija radne snage, mogućnosti samozapošljavanja, oportunitetni trošak, produktivnost.
1. odgojno-obrazovni ciklus
Domena: PROMIŠLJAJ PODUZETNIČKI
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA
ZNANJE
VJEŠTINE
STAVOVI
PREPORUKE ZA OSTVARIVANJE OČEKIVANJA
Učenik:
Pod A.5.1.
Primjenjuje inovativna i kreativna rješenja.
Određuje važnost transfera tehnologije i komercijalizacije inovacije.
Objašnjava usuglašenost tehnološke izvedivosti inovacija i otkrića s etičkim normama.
Opisuje važnost kreativnih industrija za gospodarski rast.
Procjenjuje na primjerima inovacija i otkrića jesu li moralno opravdana.
Poštuje intelektualno vlasništvo u gospodarstvu zasnovanom na znanju.
Naglašava važnost zakonske i etičke regulacije inovacija, tehnologije i znanosti.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Korelacija s MT Građanski odgoj.
Pod A.5.2.
Snalazi se s neizvjesnošću i rizicima koje donosi.
Analizira proces globalizacije i njezin utjecaj na pojedinca i društvo.
Prepoznaje razlike u trgovinskim barijerama i količini razmjene između zemalja.
Služi se makroekonomskim pokazateljima.
Procjenjuje dosege proizvoda i usluga.
Poštuje različitosti i multikulturalnost.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Korelacija s MT Građanski odgoj.
Pod A.5.3.
Upoznaje i kritički sagledava mogućnosti razvoja karijere i profesionalnog usmjeravanja.
Poznaje mogućnosti i razlikuje programe za nastavak školovanja i uključivanja na tržište rada ovisno o osobnim ciljevima i mogućnostima.
Razvija koncepte i strategije cjeloživotnog učenja.
Analizira različite vrste poduzetništva ovisno o osobnim ciljevima u karijeri, mogućnostima zapošljavanja i prednostima zajednice.
Koristi se vlastitim potencijalima.
Nadopunjuje i predstavlja mapu osobnog razvoja (portfolio).
Piše motivacijsko pismo za dobivanje stipendije na materinskom i stranom jeziku.
Kreira životopis u formatu Europass i molbu za posao.
Simulira razgovor za posao.
Iskazuje vlastitu viziju budućnosti i svoje mjesto u njoj.
Pokazuje fleksibilnost i pripremljenost za radnu mobilnost.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
KLJUČNI SADRŽAJI Transfer tehnologija, komercijalizacija, kultura, inovacije, moralna dvojba, tehnoznanost,gospodarstvo zasnovano na znanju, kreativna industrija, globalizacija, mogućnosti daljnjeg obrazovanja, pisanje životopisa i molbe za posao te motivacijskog pisma na materinskom i stranom jeziku.
2. odgojno-obrazovni ciklus
Domena: DJELUJ PODUZETNIČKI
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA
ZNANJE
VJEŠTINE
STAVOVI
PREPORUKE ZA OSTVARIVANJE OČEKIVANJA
Učenik:
Pod B.1.1.
Razvija poduzetničku ideju od koncepta do realizacije.
Prepoznaje i opisuje poduzetničku ideju.
Prezentira poduzetničku ideju pred drugima.
Cijeni svoje i druge poduzetničke ideje.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Gostovanje predavača poduzetnika.
Pod B.1.2.
Planira i upravlja aktivnostima.
Nabraja sastavnice potrebne za izvršenje aktivnosti.
Objašnjava važnost jednakih prava i dužnosti za sve članove skupine.
Surađuje u određivanju načina provedbe planirane aktivnosti.
Sudjeluje u aktivnostima s pozitivnim učinkom na dobrobit skupine ili vlastita kućanstva.
Pokazuje odgovornost u ispunjavanju preuzetih zadataka i rokova.
Jednako se odnosi prema svima neovisno o njihovom socioekonomskom statusu.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Korelacija s MT Građanski odgoj.
Pod B.1.3.
Prepoznaje važnost odgovornog poduzetništva za rast i razvoj pojedinca i zajednice..
Prepoznaje i obrazlaže oskudnost resursa u svojoj neposrednoj okolini.
Djeluje prema načelima „dobrog gospodara“.
Cijeni resurse.
Prepoznaje posljedice svojih i tuđih aktivnosti u zajednici i okolišu i za zajednicu i okoliš.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Korelacija s MT Građanski odgoj.
KLJUČNI SADRŽAJI Ideja, poslovna prilika, cjeline Projektnog plana, oskudnost resursa i zaštita okoliša, „dobar gospodar“.
2. odgojno-obrazovni ciklus
Domena: DJELUJ PODUZETNIČKI
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA
ZNANJE
VJEŠTINE
STAVOVI
PREPORUKE ZA OSTVARIVANJE OČEKIVANJA
Učenik:
Pod B.2.1.
Razvija poduzetničku ideju od koncepta do realizacije.
Uočava i procjenjuje poduzetničke prilike u razrednom odjelu, školi i/ili zajednici.
Poznaje pravila timskog rada i umrežavanja s pojedincima i drugim grupama.
Prezentira poduzetničke prilike u razrednom odjelu, školi i/ili zajednici.
Sudjeluje u radu tima i umrežavanju s pojedincima i drugim grupama.
Prihvaća samostalan rad, timski rad i umrežavanje s pojedincima i grupama.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Pod B.2.2.
Planira i upravlja aktivnostima.
Prepoznaje sve sastavnice plana aktivnosti.
Učinkovito se koristi vremenom i resursima u provedbi aktivnosti u razrednom odjelu, školi i/ili zajednici.
Izabire i planira aktivnosti.
Planira slobodno vrijeme.
Preuzima odgovornost za realizaciju plana.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Pod B.2.3.
Prepoznaje važnost odgovornog poduzetništva za rast i razvoj pojednica i zajednice.
Navodi i vrednuje primjere odgovornog ponašanja i poslovanja u zajednici.
Opisuje pojam „zelene ekonomije“.
Opisuje osnovne ekološke probleme i jednostavnim riječima navodi njihove uzroke.
Pokreće rasprave o pitanjima koja su važna za život i rad u razredu i školi te u njima sudjeluje.
Koristi odgovarajuće postupke zaštite okoliša.
Izrađuje plan ekološki odgovornog i ekonomičnog ponašanja svog kućanstva i razreda.
Odgovorno i etično se ponaša u obitelji, školi i zajednici.
Pokazuje ekološku osviještenost.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Korelacija s MT Građanski odgoj.
KLJUČNI SADRŽAJI Procjena poduzetničke prilike, izbor djelatnosti, mogućnosti s obzirom na dostupne resurse, upravljanje vremenom, materijalni, financijski, prirodni i ljudski resursi, „zelena ekonomija“, razvrstavanje otpada, načini odlaganja opasnih tvari , ekološki problem.
2. odgojno-obrazovni ciklus
Domena: DJELUJ PODUZETNIČKI
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA
ZNANJE
VJEŠTINE
STAVOVI
PREPORUKE ZA OSTVARIVANJE OČEKIVANJA
Učenik:
Pod B.3.1.
Razvija poduzetničku ideju od koncepta do realizacije.
Razrađuje svoju poduzetničku ideju i vrednuje njezinu izvodljivost.
Javno predstavlja i argumentira poduzetničku ideju.
Pokazuje inicijativnost u razvijanju, predstavljanju i provedbi poduzetničkih ideja.
Cijeni samostalan rad, rad u timu i umrežavanje s pojedincima i grupama.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Obilježavanje Europskog tjedna poduzetništva (EU SME Week) u suradnji s lokalnom zajednicom.
Gost predavač – poduzetnik/ poduzetnica.
Pod B.3.2.
Planira i upravlja aktivnostima.
Razumije i osmišljava društveno korisnu aktivnost.
Planira i provodi društveno korisnu aktivnost.
Samostalno radi i sudjeluje u radu grupe.
Poštuje pravila planiranja koja pridonose učinkovitoj aktivnosti.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Korelacija s MT Građanski odgoj.
Pod B.3.3.
Prepoznaje važnost odgovornog poduzetništva za rast i razvoj pojedinca i zajednice.
Prepoznaje koncept održivog razvoja i utjecaj pojedinca putem znanstvene, gospodarske, društvene, kulturološke, političke i drugih djelatnosti.
Razlikuje sve dionike održivog razvoja i njihove interese.
Nabraja i objašnjava javna dobra.
U skladu s konceptom održivog razvoja istražuje negativne učinke i pronalazi rješenja.
Poštuje i zagovara načela održivog razvoja.
Poštuje javno dobro.
Pokazuje i potiče odgovornost sadašnjih naraštaja za budućnost ljudi, drugih živih bića, prirode i budućih naraštaja.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Korelacija s MT Građanski odgoj.
KLJUČNI SADRŽAJI Donošenje odluka uzimajući u obzir: načelo nestašice, popratne troškove i planiranje (razmišljati zeleno), javna dobra, društveno odgovorno poslovanje, održivi razvoj.
2. odgojno-obrazovni ciklus
Domena: DJELUJ PODUZETNIČKI
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA
ZNANJE
VJEŠTINE
STAVOVI
PREPORUKE ZA OSTVARIVANJE OČEKIVANJA
Učenik:
Pod B.4.1.
Razvija poduzetničku ideju od koncepta do realizacije.
Prepoznaje dionike poduzetničkog okružja i mogućnosti osobnog djelovanja za razvoj poduzetničke ideje.
Služi se različitim izvorima informacija.
Pronalazi na Internetu podatke o poslovnim subjektima te čita i razumije njihova poslovna izvješća.
Pokazuje otvorenost za poduzetničke prilike.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Pravo poduzetničko iskustvo.
Gost predavač iz potpornih institucija.
Pod B.4.2.
Planira i upravlja aktivnostima.
Objašnjava osnove projektnog ciklusa.
Izrađuje poduzetnički projektni plan.
Odgovorno izvršava zadatke, ispunjava obaveze i poštuje rokove.
Uči iz pogrešaka.
Ustrajan je u dosezanju cilja.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Pod B.4.3.
Prepoznaje važnost odgovornog
poduzetništva za rast i razvoj pojedinca i zajednice.
Objašnjava važnost eksternalija za planiranje poduzetničkog pothvata.
Prepoznaje važnost socijalnog poduzetništva.
Istražuje primjere dobre prakse implementacije društveno odgovornog poslovanja i socijalnog poduzetništva te na temelju primjera izrađuje prijedlog vlastite društveno odgovorne aktivnosti.
Pronalazi na Internetu podatke o poslovnim subjektima te čita i razumije njihova poslovna izvješća.
Poštuje koncept socijalne uključenosti.
Poštuje postojeće resurse RH i svijeta te sustavno djeluje na njihovu očuvanju.
Usmjerava potrošnju prema proizvodima i uslugama poslovnih subjekata koji djeluju društveno odgovorno.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Korelacija s MT Građanski odgoj.
KLJUČNI SADRŽAJI Ekosustav, eksternalije, mogući izvori financiranja, državne potpore, EU sredstva, privatne i javne usluge, mogućnosti korištenja dobiti, utjecaji socijalnog poduzetništva, održivi razvoj, moralno prosuđivanje, sukob interesa, društveno odgovorno poslovanje.
2. odgojno-obrazovni ciklus
Domena: DJELUJ PODUZETNIČKI
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA
ZNANJE
VJEŠTINE
STAVOVI
PREPORUKE ZA OSTVARIVANJE OČEKIVANJA
Učenik:
Pod B.5.1.
Razvija poduzetničku ideju od koncepta do realizacije.
Obrazlaže vlastitu poduzetničku ideju.
Razlikuje ulogu poduzetnika od uloge upravitelja (menadžera).
Izrađuje projektni prijedlog.
Promiče poduzetništvo kao nositelja održivog gospodarskog rasta i razvoja.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti .
Pod B.5.2.
Planira i upravlja aktivnostima.
Prepoznaje važnost investicija i različite izvore financiranja.
Koristeći e-alate istražuje mogućnosti investiranja i financiranja.
Procjenjuje prednosti i nedostatke različitih financijskih usluga.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Korelacija s MT Građanski odgoj.
Pod B.5.3.
Prepoznaje važnost odgovornog poduzetništva za rast i razvoj pojedinca i zajednice.
Objašnjava profesionalnu etiku na različitim primjerima iz poslovnog okružja.
Objašnjava pojam sive ekonomije i korupcije.
Prepoznaje i opisuje primjere kršenja prava potrošača.
U svakodnevnom životu prepoznaje sivu ekonomiju i koruptivno ponašanje.
Predlaže rješenja na različitim primjerima sukoba interesa.
U suradnji s drugima izrađuje jednostavni etički kodeks.
Koristi potrošačka prava.
Ne prihvaća sivu ekonomiju i koruptivno ponašanje i reagira na njihovu pojavnost.
Poštuje i potiče druge na poštovanje pravila profesionalnog i etičnog ponašanja.
LK, GK, HJ, PID – radionice, projekti, tematski dani u kojima učenici proizvode i prezentiraju različite uporabne, kulturne ili kreativne proizvode (uporabni predmeti, predstave, koncerti…); ostvaruje se u jednom nastavnom predmetu ili integrirano.
Izborno - ovisno o mogućnostima i odluci škole organizira se prodaja ili razmjena nastalih proizvoda.
Izvanučionička nastava - posjeti tvornicama, poduzećima, kazalištima, trgovinama, sajmovima itd. u kojima učenici uočavaju proces stvaranja dobara i ostvarivanje zarade u okviru zavičajnog gospodarstva.
Korelacija s MT Građanski odgoj i obrazovanje.
Pod C.1.2.
Prepoznaje osnovne pojmove tržišta.
Nabraja mogućnosti razmjene dobara.
Prepoznaje razliku između ponude i potražnje.
Sudjeluje u igrama razmjene dobara.
Istražuje pojedine proizvode i usluge koje koristi po cijeni i kvaliteti.
Pod C.1.3.
Upoznaje funkciju novca.
Uočava da je novac povezan s radom, proizvodnjom dobara i pružanjem usluga.
Uočava da novcem zadovoljava neke svoje potrebe.
Imenuje i raspoznaje po vrijednosti hrvatski novac.
Računa s novčanim jedinicama.
Prihvaća potrebu racionalne potrošnje i cijeni vrijednost novca.
MAT, PID, SR – povezuje se s temama Hrvatski novac, Danom štednje i sl..
Može se također ostvariti kao dio integriranih radionica i projekata.
Istražuje procese proizvodnje dobara, pružanja usluga i gospodarske djelatnosti u zajednici.
Istražuje različite materijale i zaključuje što se od njih može proizvesti.
Uočava da su za proizvodnju potrebna specifična znanja.
Nabraja gospodarske djelatnosti u zajednici.
Proizvodi različite proizvode.
Prezentira izrađene proizvode.
Cijeni svoj i tuđi rad.
LK, GK, HJ, PID, SR, (TK 5. r.) – radionice, sajmovi, projekti, tematski dani kada učenici proizvode i prezentiraju različite uporabne, kulturne ili kreativne proizvode (uporabni predmeti, predstave, koncerti…).
Ostvaruje se integrirano u više nastavnih predmeta.
Izborno - ovisno o mogućnostima i odluci škole organizira se prodaja ili razmjena nastalih proizvoda.
Izvanučionička nastava – tijekom posjeta tvornicama, poduzećima, kazalištima, trgovinama, sajmovima itd. učenici uočavaju razvoj inovacija, procese stvaranja dobara, plasmana proizvoda i ostvarivanje zarade unutar zavičajnog gospodarstva.
Istraživačka nastava - učenici istražuju materijale, cijene, medijske oglase u svojoj sredini itd..
Korelacija s MT Građanski odgoj i obrazovanje.
Pod C.2.2.
Prepoznaje osnovne tržišne odnose/procese razmjene.
Tumači način formiranja cijene.
Razumije važnost komunikacije s tržištem.
Uočava medijsko oglašavanje u svojoj sredini i obrazlaže njegovu ulogu u prodaji proizvoda.
Istražuje mogućnosti prodaje i potrebe tržišta.
Istražuje cijene dostupnih proizvoda.
Usvaja elemente poslovne etike.
Kritički preispituje medijsko oglašavanje u svojoj sredini.
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZNANOSTI I OBRAZOVANJA
Na temelju članka 27. stavka 9. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi („Narodne novine“, broj: 87/08, 86/09, 92/10, 105/10-ispravak, 90/11, 16/12, 86/12, 94/13, 152/14, 7/17 i 68/18) ministrica znanosti i obrazovanja donosi
ODLUKU
O DONOŠENJU KURIKULUMA ZA MEĐUPREDMETNU TEMU PODUZETNIŠTVO ZA STRUKOVNE I UMJETNIČKE ŠKOLE U REPUBLICI HRVATSKOJ
Komentirate u ime: MINISTARSTVO ZNANOSTI, OBRAZOVANJA I MLADIH
I.
Ovom Odlukom donosi se kurikulum za međupredmetnu temu Poduzetništvo za strukovne i umjetničke srednje škole u Republici Hrvatskoj.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO ZNANOSTI, OBRAZOVANJA I MLADIH
II.
Sastavni dio ove Odluke je kurikulum međupredmetne teme Poduzetništvo.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO ZNANOSTI, OBRAZOVANJA I MLADIH
III.
Ova Odluka stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“, a primjenjuje se od školske godine 2019./2020.
Klasa:
Urbroj:
Zagreb,
MINISTRICA
prof. dr. sc. Blaženka Divjak
Komentirate u ime: MINISTARSTVO ZNANOSTI, OBRAZOVANJA I MLADIH
Prijedlog kurikuluma međupredmetne teme Poduzetništvo
Studeni 2018.
Sadržaj
A. Svrha i opis međupredmetne teme
B. Odgojno-obrazovni ciljevi učenja i poučavanja
C. Struktura - domene (makrokoncepti) područja kurikuluma međupredmetne teme
D. Odgojno-obrazovna očekivanja po odgojno-obrazovnim ciklusima i domenama (makrokonceptima) te ključni sadržaji
E. Učenje i poučavanje međupredmetne teme
F. Vrednovanje u međupredmetnoj temi
Komentirate u ime: MINISTARSTVO ZNANOSTI, OBRAZOVANJA I MLADIH
A. Svrha i opis međupredmetne teme
Okvir nacionalnog kurikuluma daje osobitu pozornost vrijednostima: znanju, solidarnosti, identitetu, odgovornosti, integritetu, poštovanju i poduzetnosti.
Poduzetnost definiramo kao vrijednost koja pretpostavlja aktiviranje osobnih potencijala na kreativan, konstruktivan, odgovoran i inovativan način u svrhu prilagodbe promjenjivim okolnostima u različitim područjima života te u različitim društvenim ulogama.
Osjećaj za inicijativu i poduzetništvo (Sense of Initiative and Entrepreneurship) jedna je pak od ključnih kompetencija Europskoga referentnog okvira za cjeloživotno učenje koja je potrebna svakom građaninu da bi bio sposoban (samo)zaposliti se te se osobno razvijati u društvu znanja. Prema definiciji i načelima te ključne kompetencije cjeloživotnog učenja, a koje su Europski parlament i Europsko vijeće naveli u svojim preporukama za razvoj poduzetništva, poduzetništvo predstavlja sposobnost pojedinca da pretvara ideje u djela. Ono podrazumijeva kreativnost, inovativnost, sposobnost razumnog preuzimanja rizika kao i sposobnost planiranja, organiziranja te vođenja projekata kako bi se postigli određeni ciljevi. Poduzetništvo se provlači kroz svakodnevni obiteljski život i potiče svjesnost o cjelovitosti rada i razvija sposobnost iskorištavanja prilika. Ova kompetencija se odnosi i na svijest o važnosti etičnog ponašanja i etičkih vrijednosti te promiče dobro upravljanje (odgovorno, transparentno, u skladu sa zakonom, participativno, efektivno, efikasno).
Poduzetnost kao vrijednost i poduzetništvo kao međupredmetna tema komplementarni su svim ostalim predmetima i međupredmetnim temama i uvršteni u sve cikluse i sve nastavne predmete i izvannastavne aktivnosti.
Odgajatelji, učitelji, nastavnici, stručni suradnici i ravnatelji svih odgojno-obrazovnih institucija podupiru stvaranje poticajnog okružja za razvoj poduzetničke kompetencije. Pritom se podrazumijeva povezivanje škole s gospodarstvom, tržištem rada i lokalnom/regionalnom zajednicom s posebnim naglaskom na mentorski rad i iskustveno učenje. Osjećaj za inicijativu i poduzetništvo, tj. poduzetnička znanja, vještine i stavove, razvijaju se u ranim fazama socijalizacije od vrtićke dobi nadalje. Odgojno-obrazovni sustav stoga od najranije dobi osnažuje i potiče proces usvajanja poduzetničkog mišljenja i djelovanja.
Ova međupredmetna tema zastupa otvorenu komunikaciju između odgojno-obrazovnih radnika i učenika, suradničko učenje i druge oblike rada, uz uzajamno poštovanje i ohrabrivanje. Učenici uče o aktivnom i odgovornom sudjelovanju u društvu, a učenje za poduzetništvo otvara vrata raznim životnim mogućnostima i perspektivama.
Svrha je učenja i poučavanja ove međupredmetne teme razvijanje poduzetničkoga načina promišljanja i djelovanja u svakodnevnom životu i radu, stjecanje radnih navika i razvoj osobina poduzetne osobe (odgovornost, samostalnost, marljivost, inicijativnost, kreativnost, inovativnost, sposobnost donošenja odluka, samopouzdanje, odlučnost u djelovanju, spremnost na razuman rizik i upravljanje rizikom, mobilnost, fleksibilnost i dr.) koja je tako osposobljena za prepoznavanje prilika i mogućnosti za samoaktualizaciju.
Na kraju, svrha je učenja i poučavanja ove međupredmetne teme razvoj poduzetničke kompetencije usvajanjem poduzetničkih znanja, vještina i stavova nužnih za pripremu i sudjelovanje u svijetu rada. Tema uključuje razumijevanje temeljnoga ekonomskog procesa (ideja – planiranje – realizacija – stvaranje nove vrijednosti) bez isključive usmjerenosti na pokretanje vlastita poslovanja i poučava odgovornom djelovanju u svim aspektima radnog života, neovisno o odabiru karijere.
U cilju zadovoljavanja odgojno-obrazovnih potreba učenika s teškoćama, kurikulum se prilagođava u skladu sa smjernicama Okvira za poticanje i prilagodbu iskustava učenja te vrednovanje postignuća djece i učenika s teškoćama.
U cilju zadovoljavanja odgojno-obrazovnih potreba darovitih učenika, uvodi se razlikovni kurikulum u skladu sa smjernicama Okvira za poticanje iskustava učenja i vrednovanje postignuća darovite djece i učenika.
odgojno-obrazovni ciklusi
1.
2.
3.
4.
5.
PREDŠKOLA
OSNOVNA ŠKOLA
SREDNJA ŠKOLA
razredi
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
1.
2.
3.
4.
1.
2.
3.
MEĐUPREDMETNA TEMA PODUZETNIŠTVO
Slika - Mjesto međupredmetne teme Poduzetništvo u odgojno-obrazovnom sustavu
Komentirate u ime: MINISTARSTVO ZNANOSTI, OBRAZOVANJA I MLADIH
B. Odgojno-obrazovni ciljevi učenja i poučavanja
Odgojno-obrazovni ciljevi učenja i poučavanja međupredmetne teme Poduzetništvo upotpunjuju se sa sadržajima ostalih međupredmetnih tema.
Učenik će:
- razviti organizacijske i upravljačke sposobnosti (planiranje, provođenje planova, praćenje izvršenja, upravljanje vremenom) te sposobnost donošenja odluka, postavljanje ciljeva i prioriteta, rješavanja problema, timskog rada, vođenja; razviti komunikacijske vještine (međuosobne i grupne, prezentacijske i pregovaračke vještine); upoznati pravila učenja i rada u interkulturalnom okružju;
- biti otvoren za nove ideje i mogućnosti, stvarati inovativna, konkurentna i kreativna rješenja; stvarati prilike, a ne ih čekati;
- se upoznati s izradom projektnih prijedloga i upravljanjem projektima;
- razumjeti ekonomsko okružje, razviti ekonomsku i financijsku pismenost, upoznati se s temeljnim ekonomskim konceptima (stvaranje nove vrijednosti) i ponašati se društveno odgovorno;
- razviti upornost, pozitivan odnos prema radu i radne navike, sposobnost samoprocjene i kritičkog mišljenja; definiranja i rješavanja problema;
- razlikovati i istraživati pojedina zanimanja; usvojiti temeljna znanja iz područja svijeta rada i poslovanja u svrhu razvoja karijere; prepoznavati potrebu i prilike za cjeloživotno učenje.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO ZNANOSTI, OBRAZOVANJA I MLADIH
C. Struktura - domene (makrokoncepti) područja kurikuluma međupredmetne teme
Kurikulum međupredmetne teme Poduzetništvo ostvaruje se u tri domene:
A) promišljaj poduzetnički
B) djeluj poduzetnički
C) ekonomska i financijska pismenost.
Ovako razrađene domene potaknut će kod učenika razvoj poduzetnog načina razmišljanja i djelovanja u svakodnevnom životu i radu, proaktivan stav prema svemu što radi, uočavanje prilika i njihovo razumno korištenje. Usvajanjem elementarne ekonomske i financijske pismenosti učenik će steći osnovna znanja i vještine potrebne za uključivanje u svijet rada i razviti svijest o potrebi cjeloživotnog učenja, usavršavanja i prilagođavanja potrebama tržišta rada te razvijati sposobnost razumnog preuzimanja rizika.
A) PROMIŠLJAJ PODUZETNIČKI
Poduzetničko promišljanje veže se uz stvaranje okružja/uvjeta za razvoj osobina učenika (npr. samosvjesnost, potreba za ostvarenjem, vjera u sebe, usmjerenost, tolerancija rizičnih i neizvjesnih situacija, proaktivnost itd.) te uz istraživanje, kreativnost, sustavan pristup problemu, što je utemeljeno na spoznajama o odgovornom poduzetništvu u zajednici i okolišu te za zajednicu i okoliš. Poduzetna mlada osoba treba razumjeti kontekst u kojem živi i djeluje. Da bi to mogla, treba razumjeti temeljne ekonomske koncepte koji utječu na svakodnevnicu, ali i poduzetničko okružje u kojem se ideja razvija.
Sastavnice ove domene jesu očekivanja koja se odnose na:
- prepoznavanje, definiranje i rješavanje problema i primjenu inovativnih i/ili kreativnih rješenja
- snalaženje u rizičnim i neizvjesnim situacijama
- odgovornosti u zajednici i okolišu / za zajednicu i okoliš te promišljanje na etičan i sustavan način.
B) DJELUJ PODUZETNIČKI
Poduzetničko djelovanje odnosi se na kreiranje projektnih prijedloga, za što je potrebno razumijevanje temeljnih ekonomskih i financijskih koncepata. Poduzetničko djelovanje podrazumijeva projektni menadžment i razumijevanje lanca vrijednosti te jasno definiranje problema, stvaranje kreativnih, inovativnih i konkurentnih prijedloga te konačno finaliziranje projektnog prijedloga. Ključni su dio ove domene i stvaranje tima i timski rad, iskustveno učenje i praktično iskustvo.
Sastavnice ove domene jesu očekivanja koja se odnose na:
- razvoj poduzetničke ideje od koncepta do realizacije
- postavljanje ciljeva i artikulaciju vlastite vizije
- razvoj sposobnosti planiranja i upravljanja planiranim aktivnostima
- planiranje i upravljanje karijerom.
C) EKONOMSKA I FINANCIJSKA PISMENOST
Domena ekonomska i financijska pismenost uvodi učenika u svijet rada i financija, stjecanje i raspodjelu rezultata. Omogućuje mu osnovno razumijevanje ekonomije i poduzetničkog djelovanja kao procesa stvaranja nove vrijednosti te djelovanja tržišnih zakonitosti. Učenik upoznaje rad poduzeća, rad državnih, gospodarskih i financijskih institucija, uči kako se odgovorno odnositi prema radu i novcu, kako stvoriti uvjete za osobni i profesionalni razvoj.
Ekonomska pismenost definira se kao kompetencija kojom se identificiraju i vrednuju ekonomski koncepti u odnosu na osobne financije, ekonomske i političke sustave.
Financijska pismenost podrazumijeva svijest o financijskim mogućnostima i rizicima te sposobnost prikupljanja potrebnih informacija i donošenje odluka o izboru financijskih usluga sukladno osobnim potrebama.
Sastavnice ove domene jesu očekivanja koja se odnose na:
- osnovno razumijevanje ekonomije i njezina primjena u svakodnevnom životu
- razumijevanje financijskih proizvoda, usluga i koncepata
- odgovorno upravljanje novcem.
Komentirate u ime: MINISTARSTVO ZNANOSTI, OBRAZOVANJA I MLADIH
D. Odgojno-obrazovna očekivanja po odgojno-obrazovnim ciklusima i domenama (makrokonceptima) te ključni sadržaji
Odgojno-obrazovna očekivanja po ciklusima i domenama (makrokonceptima) prikazana su na dva načina:
odgojno-obrazovna očekivanja po ciklusima i domenama (makrokonceptima) /Tablica 1.)
odgojno-obrazovna očekivanja, njihova razrada na znanje, vještine i stavove po ciklusima i domenama (makrokonceptima); preporuke za ostvarivanje očekivanja te ključni sadržaji /Tablica 2./
Tablica 1. Odgojno-obrazovna očekivanja po ciklusima i domenama (makrokonceptima) (u prilogu)
Tablica 2. Odgojno-obrazovna očekivanja, njihova razrada na znanje, vještine i stavove po ciklusima i domenama (makrokonceptima); preporuke za ostvarivanje očekivanja te ključni sadržaji
1. odgojno-obrazovni ciklus
Domena: PROMIŠLJAJ PODUZETNIČKI
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA
ZNANJE
VJEŠTINE
STAVOVI
PREPORUKE ZA OSTVARIVANJE OČEKIVANJA
Učenik:
Pod A.1.1.
Primjenjuje inovativna i kreativna rješenja.
Prepoznaje inovaciju i njezinu vrijednost.
Uočava problem iz neposredne okoline i predlaže rješenje.
Prepoznaje da su resursi oskudni.
Koristi dostupne materijale za rad.
Otvoren je prema drukčijem mišljenju.
Integrirano
Otvoreno za sve nastavne predmete,
izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Pod A.1.2.
Snalazi se s neizvjesnošću i rizicima koje donosi.
Uočava neizvjesnost i rizik u neposrednoj okolini.
Prepoznaje ponuđene proizvode i usluge (sadržaje) u neposrednoj okolini.
Identificira osobne potrebe i interese koje je moguće zadovoljiti u neposrednoj okolini.
Donosi odluku o aktivnosti u koju će se uključiti iz neposredne okoline.
Rizik i neizvjesnost doživljava kao prilike za učenje.
Integrirano
Otvoreno za sve nastavne predmete,
izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Pod A.1.3.
Upoznaje mogućnosti osobnog razvoja (razvoj karijere, profesionalno usmjeravanje).
Razlikuje zanimanja svojih najbližih.
Opisuje različita zanimanja.
Pokazuje različita zanimanja kroz igru.
Otvoren je prema različitim mogućnostima, zanimanjima i poslovima.
Integrirano
Otvoreno za sve nastavne predmete,
izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Gosti predavači: roditelji i poduzetnici s pričama o svojim zanimanjima.
KLJUČNI SADRŽAJI Inovativnost, kreativnost, razlikovanje rizika i neizvjesnosti, upoznavanje sa svijetom rada, važnost i različitost zanimanja, jednakovrijednost, odgovornost, oskudnost resursa.
1. odgojno-obrazovni ciklus
Domena: PROMIŠLJAJ PODUZETNIČKI
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA
ZNANJE
VJEŠTINE
STAVOVI
PREPORUKE ZA OSTVARIVANJE OČEKIVANJA
Učenik:
Pod A.2.1.
Primjenjuje inovativna i kreativna rješenja.
Razumije različite mogućnosti korištenja resursa.
Istražuje i raspravlja o različitim mogućnostima korištenja resursa.
Rješava probleme korištenjem različitih mogućnosti.
Spremno eksperimentira u pronalaženju rješenja.
Integrirano
Otvoreno za sve nastavne predmete,
izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Korelacija s MT Građanski odgoj.
Pod A.2.2.
Snalazi se s neizvjesnošću i rizicima koje donosi.
Analizira ponudu sadržaja iz neposredne okoline.
Određuje prioritete u procesu donošenja odluka.
Određuje najbolje rješenje.
Predviđa posljedice poduzetih aktivnosti.
Pokazuje samostalnost i samopouzdanje u donošenju odluka.
Pokazuje otvorenost prema drukčijim mišljenjima.
Integrirano
Otvoreno za sve nastavne predmete,
izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Korelacija s MT Građanski odgoj.
Pod A.2.3.
Upoznaje mogućnosti razvoja karijere i profesionalnog usmjeravanja.
Opisuje nekoliko mogućnosti za razvoj karijere.
Objašnjava razliku između „biti poduzetnik“ i „djelovati poduzetno“.
Koristi više izvora informacija u istraživanju.
Izrađuje mapu osobnog razvoja (portfolio).
Pokazuje otvorenost prema različitim mogućnostima.
Cijeni svoje i tuđe osobne mogućnosti.
Integrirano
Otvoreno za sve nastavne predmete,
izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
KLJUČNI SADRŽAJI Donošenje odluka i posljedica različitih izbora, svjesnost da rizik uvijek postoji, istraživanje mogućih zanimanja, biti poduzetnik ili djelovati poduzetno.
1. odgojno-obrazovni ciklus
Domena: PROMIŠLJAJ PODUZETNIČKI
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA
ZNANJE
VJEŠTINE
STAVOVI
PREPORUKE ZA OSTVARIVANJE OČEKIVANJA
Učenik:
Pod A.3.1.
Primjenjuje inovativna i kreativna rješenja.
Istražuje komparativne prednosti regija/županija u Republici Hrvatskoj
te navodi njihov potencijal za poduzetništvo.
Predlaže preporuke za razvoj poduzetničkog potencijala u okružju.
Pozitivno se odnosi prema istraživanju i stvaranju novih rješenja.
Geografija
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti .
Pod A.3.2.
Snalazi se s neizvjesnošću i rizicima koje donosi.
Uviđa i procjenjuje rizik povezan sa stvarnom životnom situacijom (učionica, škola, obitelj, zajednica).
Pronalazi rješenja za prevladavanje ili sprječavanje rizika.
Preuzima razuman rizik.
Uči iz pogrešaka i prihvaća promjene.
Integrirano
Otvoreno za sve nastavne predmete,
izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Korelacija s MT Građanski odgoj.
Pod A.3.3.
Upoznaje i kritički sagledava mogućnosti razvoja karijere i profesionalnog usmjeravanja.karijere, profesionalno usmjeravanje).
Poznaje mogućnosti i razlikuje programe za nastavak školovanja ovisno o osobnim ciljevima i mogućnostima.
Prepoznaje i objašnjava važnost cjeloživotnog učenja za razvoj karijere.
Rabi nove izvore znanja i alate potrebne za pristup nastavku obrazovanja.
Procjenjuje svoje jake i slabe strane.
Sastavlja jednostavan životopis.
Nadopunjuje mapu osobnog razvoja (portfolio).
Planira nastavak školovanja ovisno o vlastitim ciljevima i mogućnostima.
Procjenjuje osobne mogućnosti.
Cijeni svoj uspjeh i uspjehe drugih.
Integrirano
Otvoreno za sve nastavne predmete,
izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Kontinuirano djelovanje stručnih suradnika na radionicama i individualnom savjetovanju.
Gost predavač iz HZZ-a o profesionalnom usmjeravanju i izboru zanimanja.
KLJUČNI SADRŽAJI Planiranje resursa, poduzetnički potencijal, komparativne prednosti, ulaganje u cjeloživotno učenje, upravljanje karijerom, jednostavan životopis na materinskom i stranom jeziku.
1. odgojno-obrazovni ciklus
Domena: PROMIŠLJAJ PODUZETNIČKI
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA
ZNANJE
VJEŠTINE
STAVOVI
PREPORUKE ZA OSTVARIVANJE OČEKIVANJA
Učenik:
Pod A.4.1.
Primjenjuje inovativna i kreativna rješenja.
Prepoznaje utjecaj inovacija i kreativnih rješenja na rast produktivnosti i konkurentnosti.
Procjenjuje utjecaj oskudnosti resursa na pojedinca, poslovanje i društvo.
Poznaje pojam intelektualnog vlasništva.
Izračunava produktivnost i obrazlaže komparativne prednosti rješenja.
Uspoređuje dobit i troškove inovativnog rješenja.
Pokazuje otvorenost prema inovacijama.
Poštuje intelektualno vlasništvo.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke
aktivnosti.
Sat razrednika
Pod A.4.2.
Snalazi se s neizvjesnošću i rizicima koje donosi.
Navodi karakteristike različitih gospodarskih sustava te definira prednosti i nedostatke svakog od njih.
Opisuje promjenjivost i složenost gospodarske situacije u nacionalnom, multinacionalnom i globalnom okružju.
Koristi Internet i primjerene e-alate u istraživanju različitih gospodarskih sustava i njihovih mogućnosti.
Pronalazi na Internetu podatke o poslovnim subjektima te čita i razumije njihova poslovna izvješća.
Procjenjuje rizik povezan s promjenjivom gospodarskom situacijom u široj okolini.
Preuzima razuman rizik i snalazi se u neizvjesnim situacijama.
Pokazuje otvorenost prema multikulturalnosti.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Korelacija s MT Građanski odgoj.
Pod A.4.3.
Upoznaje i kritički sagledava mogućnosti razvoja karijere i profesionalnog usmjeravanja.
Analizira mogućnosti razvoja karijere ovisno o osobnim ciljevima i mogućnostima uključivanja na ržište rada.
Upoznaje se s različitim oblicima zapošljavanja te njihovim prednostima i nedostatcima
Uočava mogućnosti i uvjete za pokretanje vlastita posla.
Koristi e-alate i mrežne stranice za upoznavanje s mogućnostima uključivanja na tržište rada.
Nadopunjuje mapu osobnog razvoja (portfolio).
Ne odustaje unatoč neuspjesima.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
KLJUČNI SADRŽAJI Konkurentnost, planiranje vremena, intelektualno vlasništvo, gospodarski sustavi, konkurencija radne snage, mogućnosti samozapošljavanja, oportunitetni trošak, produktivnost.
1. odgojno-obrazovni ciklus
Domena: PROMIŠLJAJ PODUZETNIČKI
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA
ZNANJE
VJEŠTINE
STAVOVI
PREPORUKE ZA OSTVARIVANJE OČEKIVANJA
Učenik:
Pod A.5.1.
Primjenjuje inovativna i kreativna rješenja.
Određuje važnost transfera tehnologije i komercijalizacije inovacije.
Objašnjava usuglašenost tehnološke izvedivosti inovacija i otkrića s etičkim normama.
Opisuje važnost kreativnih industrija za gospodarski rast.
Prezentira primjere uspješnih transfera tehnologije.
Procjenjuje na primjerima inovacija i otkrića jesu li moralno opravdana.
Poštuje intelektualno vlasništvo u gospodarstvu zasnovanom na znanju.
Naglašava važnost zakonske i etičke regulacije inovacija, tehnologije i znanosti.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Korelacija s MT Građanski odgoj.
Pod A.5.2.
Snalazi se s neizvjesnošću i rizicima koje donosi.
Analizira proces globalizacije i njezin utjecaj na pojedinca i društvo.
Prepoznaje razlike u trgovinskim barijerama i količini razmjene između zemalja.
Služi se makroekonomskim pokazateljima.
Procjenjuje dosege proizvoda i usluga.
Poštuje različitosti i multikulturalnost.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Korelacija s MT Građanski odgoj.
Pod A.5.3.
Upoznaje i kritički sagledava mogućnosti razvoja karijere i profesionalnog usmjeravanja.
Poznaje mogućnosti i razlikuje programe za nastavak školovanja i uključivanja na tržište rada ovisno o osobnim ciljevima i mogućnostima.
Razvija koncepte i strategije cjeloživotnog učenja.
Analizira različite vrste poduzetništva ovisno o osobnim ciljevima u karijeri, mogućnostima zapošljavanja i prednostima zajednice.
Koristi se vlastitim potencijalima.
Nadopunjuje i predstavlja mapu osobnog razvoja (portfolio).
Piše motivacijsko pismo za dobivanje stipendije na materinskom i stranom jeziku.
Kreira životopis u formatu Europass i molbu za posao.
Simulira razgovor za posao.
Iskazuje vlastitu viziju budućnosti i svoje mjesto u njoj.
Pokazuje fleksibilnost i pripremljenost za radnu mobilnost.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
KLJUČNI SADRŽAJI Transfer tehnologija, komercijalizacija, kultura, inovacije, moralna dvojba, tehnoznanost,gospodarstvo zasnovano na znanju, kreativna industrija, globalizacija, mogućnosti daljnjeg obrazovanja, pisanje životopisa i molbe za posao te motivacijskog pisma na materinskom i stranom jeziku.
2. odgojno-obrazovni ciklus
Domena: DJELUJ PODUZETNIČKI
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA
ZNANJE
VJEŠTINE
STAVOVI
PREPORUKE ZA OSTVARIVANJE OČEKIVANJA
Učenik:
Pod B.1.1.
Razvija poduzetničku ideju od koncepta do realizacije.
Prepoznaje i opisuje poduzetničku ideju.
Prezentira poduzetničku ideju pred drugima.
Cijeni svoje i druge poduzetničke ideje.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Gostovanje predavača poduzetnika.
Pod B.1.2.
Planira i upravlja aktivnostima.
Nabraja sastavnice potrebne za izvršenje aktivnosti.
Objašnjava važnost jednakih prava i dužnosti za sve članove skupine.
Surađuje u određivanju načina provedbe planirane aktivnosti.
Sudjeluje u aktivnostima s pozitivnim učinkom na dobrobit skupine ili vlastita kućanstva.
Pokazuje odgovornost u ispunjavanju preuzetih zadataka i rokova.
Jednako se odnosi prema svima neovisno o njihovom socioekonomskom statusu.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Korelacija s MT Građanski odgoj.
Pod B.1.3.
Prepoznaje važnost odgovornog poduzetništva za rast i razvoj pojedinca i zajednice..
Prepoznaje i obrazlaže oskudnost resursa u svojoj neposrednoj okolini.
Djeluje prema načelima „dobrog gospodara“.
Cijeni resurse.
Prepoznaje posljedice svojih i tuđih aktivnosti u zajednici i okolišu i za zajednicu i okoliš.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Korelacija s MT Građanski odgoj.
KLJUČNI SADRŽAJI Ideja, poslovna prilika, cjeline Projektnog plana, oskudnost resursa i zaštita okoliša, „dobar gospodar“.
2. odgojno-obrazovni ciklus
Domena: DJELUJ PODUZETNIČKI
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA
ZNANJE
VJEŠTINE
STAVOVI
PREPORUKE ZA OSTVARIVANJE OČEKIVANJA
Učenik:
Pod B.2.1.
Razvija poduzetničku ideju od koncepta do realizacije.
Uočava i procjenjuje poduzetničke prilike u razrednom odjelu, školi i/ili zajednici.
Poznaje pravila timskog rada i umrežavanja s pojedincima i drugim grupama.
Prezentira poduzetničke prilike u razrednom odjelu, školi i/ili zajednici.
Sudjeluje u radu tima i umrežavanju s pojedincima i drugim grupama.
Prihvaća samostalan rad, timski rad i umrežavanje s pojedincima i grupama.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Pod B.2.2.
Planira i upravlja aktivnostima.
Prepoznaje sve sastavnice plana aktivnosti.
Učinkovito se koristi vremenom i resursima u provedbi aktivnosti u razrednom odjelu, školi i/ili zajednici.
Izabire i planira aktivnosti.
Planira slobodno vrijeme.
Preuzima odgovornost za realizaciju plana.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Pod B.2.3.
Prepoznaje važnost odgovornog poduzetništva za rast i razvoj pojednica i zajednice.
Navodi i vrednuje primjere odgovornog ponašanja i poslovanja u zajednici.
Opisuje pojam „zelene ekonomije“.
Opisuje osnovne ekološke probleme i jednostavnim riječima navodi njihove uzroke.
Pokreće rasprave o pitanjima koja su važna za život i rad u razredu i školi te u njima sudjeluje.
Koristi odgovarajuće postupke zaštite okoliša.
Izrađuje plan ekološki odgovornog i ekonomičnog ponašanja svog kućanstva i razreda.
Odgovorno i etično se ponaša u obitelji, školi i zajednici.
Pokazuje ekološku osviještenost.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Korelacija s MT Građanski odgoj.
KLJUČNI SADRŽAJI Procjena poduzetničke prilike, izbor djelatnosti, mogućnosti s obzirom na dostupne resurse, upravljanje vremenom, materijalni, financijski, prirodni i ljudski resursi, „zelena ekonomija“, razvrstavanje otpada, načini odlaganja opasnih tvari , ekološki problem.
2. odgojno-obrazovni ciklus
Domena: DJELUJ PODUZETNIČKI
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA
ZNANJE
VJEŠTINE
STAVOVI
PREPORUKE ZA OSTVARIVANJE OČEKIVANJA
Učenik:
Pod B.3.1.
Razvija poduzetničku ideju od koncepta do realizacije.
Razrađuje svoju poduzetničku ideju i vrednuje njezinu izvodljivost.
Javno predstavlja i argumentira poduzetničku ideju.
Pokazuje inicijativnost u razvijanju, predstavljanju i provedbi poduzetničkih ideja.
Cijeni samostalan rad, rad u timu i umrežavanje s pojedincima i grupama.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Obilježavanje Europskog tjedna poduzetništva (EU SME Week) u suradnji s lokalnom zajednicom.
Gost predavač – poduzetnik/ poduzetnica.
Pod B.3.2.
Planira i upravlja aktivnostima.
Razumije i osmišljava društveno korisnu aktivnost.
Planira i provodi društveno korisnu aktivnost.
Samostalno radi i sudjeluje u radu grupe.
Poštuje pravila planiranja koja pridonose učinkovitoj aktivnosti.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Korelacija s MT Građanski odgoj.
Pod B.3.3.
Prepoznaje važnost odgovornog poduzetništva za rast i razvoj pojedinca i zajednice.
Prepoznaje koncept održivog razvoja i utjecaj pojedinca putem znanstvene, gospodarske, društvene, kulturološke, političke i drugih djelatnosti.
Razlikuje sve dionike održivog razvoja i njihove interese.
Nabraja i objašnjava javna dobra.
U skladu s konceptom održivog razvoja istražuje negativne učinke i pronalazi rješenja.
Poštuje i zagovara načela održivog razvoja.
Poštuje javno dobro.
Pokazuje i potiče odgovornost sadašnjih naraštaja za budućnost ljudi, drugih živih bića, prirode i budućih naraštaja.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Sat razrednika
Korelacija s MT Građanski odgoj.
KLJUČNI SADRŽAJI Donošenje odluka uzimajući u obzir: načelo nestašice, popratne troškove i planiranje (razmišljati zeleno), javna dobra, društveno odgovorno poslovanje, održivi razvoj.
2. odgojno-obrazovni ciklus
Domena: DJELUJ PODUZETNIČKI
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA
ZNANJE
VJEŠTINE
STAVOVI
PREPORUKE ZA OSTVARIVANJE OČEKIVANJA
Učenik:
Pod B.4.1.
Razvija poduzetničku ideju od koncepta do realizacije.
Prepoznaje dionike poduzetničkog okružja i mogućnosti osobnog djelovanja za razvoj poduzetničke ideje.
Služi se različitim izvorima informacija.
Pronalazi na Internetu podatke o poslovnim subjektima te čita i razumije njihova poslovna izvješća.
Pokazuje otvorenost za poduzetničke prilike.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Pravo poduzetničko iskustvo.
Gost predavač iz potpornih institucija.
Pod B.4.2.
Planira i upravlja aktivnostima.
Objašnjava osnove projektnog ciklusa.
Izrađuje poduzetnički projektni plan.
Odgovorno izvršava zadatke, ispunjava obaveze i poštuje rokove.
Uči iz pogrešaka.
Ustrajan je u dosezanju cilja.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Pod B.4.3.
Prepoznaje važnost odgovornog
poduzetništva za rast i razvoj pojedinca i zajednice.
Objašnjava važnost eksternalija za planiranje poduzetničkog pothvata.
Prepoznaje važnost socijalnog poduzetništva.
Istražuje primjere dobre prakse implementacije društveno odgovornog poslovanja i socijalnog poduzetništva te na temelju primjera izrađuje prijedlog vlastite društveno odgovorne aktivnosti.
Pronalazi na Internetu podatke o poslovnim subjektima te čita i razumije njihova poslovna izvješća.
Poštuje koncept socijalne uključenosti.
Poštuje postojeće resurse RH i svijeta te sustavno djeluje na njihovu očuvanju.
Usmjerava potrošnju prema proizvodima i uslugama poslovnih subjekata koji djeluju društveno odgovorno.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Korelacija s MT Građanski odgoj.
KLJUČNI SADRŽAJI Ekosustav, eksternalije, mogući izvori financiranja, državne potpore, EU sredstva, privatne i javne usluge, mogućnosti korištenja dobiti, utjecaji socijalnog poduzetništva, održivi razvoj, moralno prosuđivanje, sukob interesa, društveno odgovorno poslovanje.
2. odgojno-obrazovni ciklus
Domena: DJELUJ PODUZETNIČKI
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA
ZNANJE
VJEŠTINE
STAVOVI
PREPORUKE ZA OSTVARIVANJE OČEKIVANJA
Učenik:
Pod B.5.1.
Razvija poduzetničku ideju od koncepta do realizacije.
Obrazlaže vlastitu poduzetničku ideju.
Razlikuje ulogu poduzetnika od uloge upravitelja (menadžera).
Izrađuje projektni prijedlog.
Promiče poduzetništvo kao nositelja održivog gospodarskog rasta i razvoja.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti .
Pod B.5.2.
Planira i upravlja aktivnostima.
Prepoznaje važnost investicija i različite izvore financiranja.
Koristeći e-alate istražuje mogućnosti investiranja i financiranja.
Procjenjuje prednosti i nedostatke različitih financijskih usluga.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Korelacija s MT Građanski odgoj.
Pod B.5.3.
Prepoznaje važnost odgovornog poduzetništva za rast i razvoj pojedinca i zajednice.
Objašnjava profesionalnu etiku na različitim primjerima iz poslovnog okružja.
Objašnjava pojam sive ekonomije i korupcije.
Prepoznaje i opisuje primjere kršenja prava potrošača.
U svakodnevnom životu prepoznaje sivu ekonomiju i koruptivno ponašanje.
Predlaže rješenja na različitim primjerima sukoba interesa.
U suradnji s drugima izrađuje jednostavni etički kodeks.
Koristi potrošačka prava.
Ne prihvaća sivu ekonomiju i koruptivno ponašanje i reagira na njihovu pojavnost.
Poštuje i potiče druge na poštovanje pravila profesionalnog i etičnog ponašanja.
Integrirano
Izvannastavne i izvanučioničke aktivnosti.
Korelacija s MT Građanski odgoj.
KLJUČNI SADRŽAJI Projektni prijedlog, mogućnosti financiranja, stipendije, učenički i studentski krediti, odgovorno poduzetništvo - siva ekonomija, poštovanje zakonske regulative, zaštita potrošača, profesionalna etika, etički kodeks.
3. odgojno-obrazovni ciklus
Domena: EKONOMSKA I FINANCIJSKA PISMENOST
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA
ZNANJE
VJEŠTINE
STAVOVI
PREPORUKE ZA OSTVARIVANJE OČEKIVANJA
Učenik:
Pod C.1.1.
Prepoznaje važnost ljudskog rada i stvaranja dobara za osiguranje sredstava za život pojedinca i dobrobit zajednice.
Prepoznaje ulogu i važnost ljudskog rada za život pojedinca.
Uočava da proizvodi nastaju od određenih materijala s pomoću ljudskog rada.
Prepoznaje proizvode i usluge.
Povezuje materijale i rad u gotov proizvod.
Čuva dostupne materijalne resurse, reciklira materijale.
Cijeni svoj i tuđi rad.
Veseli se uspjehu, uči iz neuspjeha.
LK, GK, HJ, PID – radionice, projekti, tematski dani u kojima učenici proizvode i prezentiraju različite uporabne, kulturne ili kreativne proizvode (uporabni predmeti, predstave, koncerti…); ostvaruje se u jednom nastavnom predmetu ili integrirano.
Izborno - ovisno o mogućnostima i odluci škole organizira se prodaja ili razmjena nastalih proizvoda.
Izvanučionička nastava - posjeti tvornicama, poduzećima, kazalištima, trgovinama, sajmovima itd. u kojima učenici uočavaju proces stvaranja dobara i ostvarivanje zarade u okviru zavičajnog gospodarstva.
Korelacija s MT Građanski odgoj i obrazovanje.
Pod C.1.2.
Prepoznaje osnovne pojmove tržišta.
Nabraja mogućnosti razmjene dobara.
Prepoznaje razliku između ponude i potražnje.
Sudjeluje u igrama razmjene dobara.
Istražuje pojedine proizvode i usluge koje koristi po cijeni i kvaliteti.
Pod C.1.3.
Upoznaje funkciju novca.
Uočava da je novac povezan s radom, proizvodnjom dobara i pružanjem usluga.
Uočava da novcem zadovoljava neke svoje potrebe.
Imenuje i raspoznaje po vrijednosti hrvatski novac.
Računa s novčanim jedinicama.
Prihvaća potrebu racionalne potrošnje i cijeni vrijednost novca.
MAT, PID, SR – povezuje se s temama Hrvatski novac, Danom štednje i sl..
Može se također ostvariti kao dio integriranih radionica i projekata.
Korelacija s MT Građanski odgoj i obrazovanje.
KLJUČNI SADRŽAJI Materijal, rad, proizvodnja, proizvod, tržište, razmjena dobara, prodaja, kupnja, novac, ponuda, potražnja.
3. odgojno-obrazovni ciklus
Domena: EKONOMSKA I FINANCIJSKA PISMENOST
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA
ZNANJE
VJEŠTINE
STAVOVI
PREPORUKE ZA OSTVARIVANJE OČEKIVANJA
Učenik:
Pod C.2.1.
Istražuje procese proizvodnje dobara, pružanja usluga i gospodarske djelatnosti u zajednici.
Istražuje različite materijale i zaključuje što se od njih može proizvesti.
Uočava da su za proizvodnju potrebna specifična znanja.
Nabraja gospodarske djelatnosti u zajednici.
Proizvodi različite proizvode.
Prezentira izrađene proizvode.
Cijeni svoj i tuđi rad.
LK, GK, HJ, PID, SR, (TK 5. r.) – radionice, sajmovi, projekti, tematski dani kada učenici proizvode i prezentiraju različite uporabne, kulturne ili kreativne proizvode (uporabni predmeti, predstave, koncerti…).
Ostvaruje se integrirano u više nastavnih predmeta.
Izborno - ovisno o mogućnostima i odluci škole organizira se prodaja ili razmjena nastalih proizvoda.
Izvanučionička nastava – tijekom posjeta tvornicama, poduzećima, kazalištima, trgovinama, sajmovima itd. učenici uočavaju razvoj inovacija, procese stvaranja dobara, plasmana proizvoda i ostvarivanje zarade unutar zavičajnog gospodarstva.
Istraživačka nastava - učenici istražuju materijale, cijene, medijske oglase u svojoj sredini itd..
Korelacija s MT Građanski odgoj i obrazovanje.
Pod C.2.2.
Prepoznaje osnovne tržišne odnose/procese razmjene.
Tumači način formiranja cijene.
Razumije važnost komunikacije s tržištem.
Uočava medijsko oglašavanje u svojoj sredini i obrazlaže njegovu ulogu u prodaji proizvoda.
Istražuje mogućnosti prodaje i potrebe tržišta.
Istražuje cijene dostupnih proizvoda.
Usvaja elemente poslovne etike.
Kritički preispituje medijsko oglašavanje u svojoj sredini.