FINANCIJSKI INSTRUMENT “ESIF KREDITI ZA ENERGETSKU UČINKOVITOST ZA PODUZETNIKE“
1. Predmet i cilj financijskog instrumenta
Predmet ovog financijskog instrumenta (u daljnjem tekstu: FI) je poduprijeti ostvarenje energetskih ušteda kroz povećanje učinkovitosti korištenja energije u proizvodnim industrijama i u uslužnom sektoru (turizam, trgovina), omogućujući jednake količine rezultata korištenjem manje količine ulazne energije te smanjenje udjela konvencionalnih (fosilnih) goriva u ukupnoj potrošnji energije uvođenjem obnovljivih izvora energije (OIE).
Cilj FI čiji su Krajnji primatelji poduzetnici registrirani za obavljanje djelatnosti proizvodne industrije (u daljnjem tekstu: Krajnji primatelji iz proizvodne industrije) je poduprijeti smanjenje potrošnjeisporučene energije proizvodne industrije, kroz provedbu aktivnosti (mjera) energetske učinkovitosti i/ili aktivnosti (mjera) za korištenje obnovljivih izvora energije koje u proizvodnim pogonima1 donose smanjenje potrošnje isporučene energije proizvodne industrije od minimalno 20% u odnosu na referentnu isporučenu energiju2, odnosno u odnosu na potrošnju isporučene energije prije provedbe mjera.
Uz mjere energetske učinkovitosti i/ili ugradnje opreme za korištenje obnovljivih izvora energije u proizvodnim pogonima, projekt može uključivati i mjere energetske obnove zgrada pratećih proizvodnom pogonu, koje su isključivo povezane s proizvodnim procesima industrijske i/ili proizvodno-gospodarske namjene (kao što su uredske zgrade, proizvodne hale i sl., a u daljnjem tekstu: Prateće zgrade)3. U  om slučaju, podupirat će se provedba mjera energetske učinkovitosti i ugradnje opreme za korištenje obnovljivih izvora energije koje će u zgradama dovesti do smanjenja potrošnje isporučene energije za grijanje / hlađenje4 od najmanje 40% u odnosu na potrošnju isporučene energije prije provedbe mjera.
Prilikom iskazivanja smanjenja potrošnje isporučene energije u energetskim cjelinama poduzetnika iz proizvodne industrije (u daljnjem tekstu: energetskim cjelinama
1Proizvodni pogon je dio industrijskog poduzeća u kojem se iz ulaznih resursa, energije i rada dobiva proizvod. Definicija proizvodnog pogona prisutna je u Dodatku 2. ovom Dokumentu.
2 Referentna isporučena energija je isporučena energija prije provedbe mjera. U daljnjem tekstu ovog dokumenta upotrebljava se izričaj „isporučena energija prije provedbe mjera“
3Pojam „Prateća zgrada“ u sklopu ovog dokumenta odnosi se na zgradu proizvodnog pogona (npr. proizvodna hala) i/ili prateće zgrade proizvodnog pogona (npr. uredske zgrade). Pojam je detaljnije definiran u Dodatku 2.
4Smanjenje potrošnje isporučene energije za grijanje / hlađenje se odnosi i na sve energetske potrebe za korištenje zgrade (može uključiti i ostale tehničke sustave za potrebe korištenja zgrade odnosno mjere koje su prihvatljive sukladno točki 6., ovog dokumenta.)
proizvodne industrije)5 nužno je pridržavati se Metodologije izračuna i iskazivanja ušteda i ostalih sastavnica projekta iz Dodatka 2. ovom dokumentu. Nadalje, za uspješnu primjenu i praćenje postignuća ovog FI, Krajnji primatelj je u Glavnom projektu koji uključuje proračun ušteda6 dužan navesti konkretne vrijednosti pokazatelja uspješnosti za projekte Krajnjih primatelja iz proizvodne industrije (točka 11., tablica 1. ovog dokumenta).
Napomena: projekti potencijalnih Krajnjih primatelja iz proizvodne industrije mogu sadržavati više od jedne energetske cjeline proizvodne industrije pri čemu svaka energetska cjelina proizvodne industrije mora sadržavati cjelinu „Proizvodni pogon“ te može (ali ne mora) sadržavati cjelinu "Prateće zgrade". U sklopu svake predložene energetske cjeline proizvodne industrije moraju biti ispunjeni minimalni uvjeti o smanjenju potrošnje energije u odnosu na referentnu isporučenu energiju, odnosno u odnosu na potrošnju isporučene energije prije provedbe mjera (20% za svaku cjelinu "Proizvodni pogon" te 40% za svaku cjelinu "Prateća zgrada"). Nadalje, u sklopu Glavnog projekta koji uključuje proračun ušteda, za svaku predloženu energetsku cjelinu proizvodne industrije mora biti ispunjen zaseban proračun ušteda u skladu s Dodatkom 1. ovom Dokumentu, „Proračun ušteda“
5 Energetska cjelina proizvodne industrije je zasebna funkcionalna i energetska cjelina za koju je moguće mjeriti pripadajuću potrošnju isporučene energetike te parametre koji utječu na potrošnju, sukladno Metodologiji provođenja energetskog pregleda građevina koja se primjenjuje od 18. lipnja 2014. godine. Energetska cjelina proizvodne industrije može se sastojati (ali ne mora) od dvije cjeline:
1) cjeline „Proizvodni pogon“: proizvodni pogon ili dio proizvodnog pogona ili više dijelova proizvodnog pogona na kojima se provode mjere povećanja energetske učinkovitosti i/ili ugradnje opreme za korištenje obnovljivih izvora energije i, ukoliko primjenjivo
2) cjeline „Prateće zgrade“ koja može biti zgrada proizvodnog pogona i/ili prateće zgrade proizvodnog pogona na kojima se primjenjuju mjere energetske učinkovitosti i ugradnje opreme za korištenje obnovljivih izvora energije. Sve prateće zgrade moraju biti energetski i funkcionalno vezane s cjelinom „Proizvodni pogon“ iz točke 1) u kojoj su provedene mjere koje će u proizvodnom procesu ili dijelu proizvodnog procesa dovesti do smanjenja potrošnje energije iz konvencionalnih izvora energije i/ili iz distribucijskih mreža.
6Glavni projektkoji uključuje proračun ušteda je skup međusobno usklađenih projekata kojima se daje tehničko rješenje građevine i dokazuje ispunjavanje temeljnih zahtjeva za građevinu te drugih propisanih i određenih zahtjeva i uvjeta, izrađen prema Zakonu o gradnji (NN 153/13 i 20/17) i Pravilniku o obveznom sadržaju i opremanju projekata građevina (NN 64/14, 41/15, 105/15, 61/16, 20/17). Isti mora obvezno sadržavati minimalno:
1. Proračun smanjenja isporučene energije projektne cjeline (sukladno Dodatku 1. ovom dokumentu) i
2. Troškovnik. Glavni projektant i projektanti mapa glavnog projekta (ukoliko su iste potrebne), kao i pripadajućih elaborata (ako je primjenjivo), trebaju biti odgovarajuće struke ovisno o sadržaju mape, sukladno Zakonu o poslovima i djelatnostima prostornoga uređenja i gradnje (NN 78/15). Ukoliko se u projektnom prijedlogu prijavljuju i mjere koje zahtijevaju građevinsku, strojarsku, elektrotehničku i druge mape, potrebno ih je izraditi i dostaviti te iskazati rekapitulaciju svih troškovnika i sumarni proračun smanjenja isporučene energije za projekt, sukladno Dodatku 1.
Cilj Financijskog instrumenta čiji su Krajnji primatelji poduzetnici registrirani za obavljanje uslužne djelatnosti (turizam, trgovina) (u daljnjem tekstu: Krajnji primatelji iz uslužnog sektora) je poduprijeti smanjenje potrošnjeisporučene energije uslužnog sektora7, kroz provedbu aktivnosti (mjera) energetske učinkovitosti i/ili aktivnosti (mjera) za korištenje obnovljivih izvora energije koje energetski troškovnoj cjelini8 donose smanjenje potrošnje isporučene energije od minimalno 20% u odnosu na referentnu isporučenu energiju odnosno u odnosu na potrošnju isporučene energije prije provedbe mjera.
Prilikom iskazivanja smanjenja potrošnje isporučene energije u energetski troškovnoj cjelini, nužno je pridržavati se Metodologije izračuna i iskazivanja ušteda i ostalih sastavnica projekta iz Dodatka 2. Nadalje, za uspješnu primjenu i praćenje postignuća ovog FI, Krajnji primatelj je u Glavnom projektu koji uključuje proračun ušteda dužan navesti konkretne vrijednosti pokazatelja uspješnosti (točka 11, tablica 2. ovog dokumenta).
Napomena: projekti potencijalnih Krajnjih primatelja iz uslužnog sektora mogu sadržavati više od jedne energetski troškovne cjeline. U sklopu svake predložene energetski troškovne cjeline mora biti ispunjen minimalni uvjet o smanjenju potrošnje energije u odnosu na referentnu isporučenu energiju, odnosno u odnosu na potrošnju isporučene energije prije provedbe mjera (20% za svaku energetski troškovnu cjelinu). Nadalje, u sklopu Glavnog projekta koji uključuje proračun ušteda za svaku predloženu energetski troškovnu cjelinu mora biti ispunjen zaseban proračun ušteda u skladu s Dodatkom 1. ovom Dokumentu „Proračun ušteda“.
2. Sudionici u provedbi
U provedbi financijskog instrumenta sudjelovat će Ministarstvo regionalnoga razvoja (Upravljačko tijelo OPKK), Ministarstvo zaštite okoliša i energetike (Posredničko tijelo), HBOR i financijski posrednici (poslovne banke koje će biti odabrane u postupku javne nabave i koje će zaprimati i ocjenjivati zahtjeve za kredit te odobravati i ugovarati kredite).
____________________________________
7Isporučena energija uslužnog sektora je količina energije isporučene iz distribucijskih mreža (električna energija, prirodni plin, toplinska energija, para i sl.) i/ili iz konvencionalnih izvora energije (fosilnih goriva: loživo ulje, UNP, Diesel i sl.). Isporučena energija uslužnog sektora detaljnije je definirana u Dodatku 2.
8 Energetski troškovna cjelina je građevina i namjenom povezane građevine koje se koriste u svrhu prihvatljivih djelatnosti iz uslužnog sektora, prihvatljivih u sklopu ovog FI, a za koje je moguće mjeriti pripadajuću potrošnju isporučene energije te parametre koji utječu na potrošnju energije. U smislu ovog dokumenta, građevina je građenjem nastao i s tlom povezan sklop, izveden od svrhovito povezanih građevnih proizvoda sa ili bez instalacija, sklop s ugrađenim postrojenjem, samostalno postrojenje povezano s tlom ili sklop nastao građenjem. Detaljnija definicija energetski troškovne cjeline i njezini primjeri nalaze se Dodatku 2.
3. Ukupni kreditni potencijal
Oko 70 milijuna EUR, od čega polovica iz izvora Europskih strukturnih i investicijskih fondova, a polovica iz izvora poslovnih banaka koje će sudjelovati u provedbi FI.
4. Prihvatljivi krajnji primatelji
Prihvatljivi Krajnji primatelji ovog FI mogu biti mikro, mali, srednji i veliki privatni poduzetnici9, koja su registrirani za obavljanje djelatnosti iz:
područja proizvodne industrije, koja uključuju sve proizvodne i prerađivačke djelatnosti u skladu s Nacionalnom klasifikacijom djelatnosti objavljenoj u Odluci o nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti 2007 (NN 58/07, 72/07) (u daljnjem tekstu: Odluka NKD 2007), osim djelatnosti proizvodnje i prerade hrane, pića i duhanskih proizvoda. U skladu s gore navedenim opisom i Odlukom, prihvatljivi su Krajnji primatelji koji su poduzetnici registrirani za obavljanje djelatnosti iz područja B, odjeljaka 05-09 te područja C, odjeljaka 13-33;
uslužnog sektora (turizma, trgovine) koji su registrirani za obavljanje djelatnosti iz područja G, odjeljka 45, 46 i 47, osim djelatnosti 46.17, 46.21, 46.35, 46.39, 47.11, 47.26 i 47.8110 Odluke NKD 2007. Nadalje, prihvatljivi Krajnji primatelji su poduzetnici registrirani za obavljanje djelatnosti iz područja I odjeljaka 55 i 56 te djelatnosti iz područja N odjeljka 79 Odluke NKD 2007.
Za potrebe ovog FI, privatni poduzetnik je poduzetnik koji se ne nalazi u situaciji da jedno ili više tijela javne vlasti zajedno ili samostalno, izravno ili neizravno upravljaju s 25% ili više kapitala ili glasačkih prava u njegovom poduzeću.
Za vrijeme provedbe financijskog instrumenta, jedan Krajnji primatelj može podnijeti više Zahtjeva za „ESIF kredit za energetsku učinkovitost za poduzetnike“, ali se s jednim Krajnjim primateljem može realizirati samo jedan ESIF Kredit.
5. Kriteriji za isključenje krajnjih primatelja
U okviru ovog FI, kredit se ne može dodijeliti Krajnjem primatelju:
__________________________________
9 Za potrebe ovog FI, privatni poduzetnik je poduzetnik koji se ne nalazi u situaciji da jedno ili više tijela javne vlasti zajedno ili samostalno, izravno ili neizravno upravljaju s 25% ili više kapitala ili glasačkih prava u njegovom poduzeću.
10 Financiranje proizvodnje, prerade i plasmana na tržište duhana i duhanskih proizvoda.
koji nije privatni poduzetnik i koji nije registriran za obavljanje prihvatljivih djelatnosti (u skladu s definicijom privatnog poduzetnika i popisom prihvatljivih djelatnosti iz točke 4. ovog dokumenta);
koji je veliki poduzetnik, a nije proveo energetski pregled poduzeća sukladno članku 19. Zakona o energetskoj učinkovitosti (NN 127/14) ili ne posjeduje ISO 50001 Certifikat;
koji je u teškoćama kako je definirano u članku 2., točki 18. Uredbe (EU) br. 651/2014; i/ili protiv kojega je podnesen prijedlog za pokretanje predstečajnog ili stečajnog postupka; pokrenut prethodni postupak radi utvrđivanja uvjeta za otvaranje stečajnog postupka; otvoren predstečajni ili stečajni postupak, ispunjeni uvjeti za pokretanje ili je pokrenut postupak likvidacije (po službenoj dužnosti ili po prijedlogu); podnesen prijedlog za otvaranje postupka izvanredne uprave; kojim upravlja osoba postavljena od strane nadležnog suda ili je pokrenut postupak nadležnog suda za postavljanje osobe koja će njime upravljati; koji je u nagodbi s vjerovnicima ili je pokrenut postupak nagodbe s vjerovnicima; koji je obustavio poslovne djelatnosti, ili koji se nalazi u postupku koji su, prema propisima države njegova sjedišta ili nastana kojima se regulira pitanje insolvencijskog prava, slični svim prethodno navedenim postupcima;
ako je Krajnji primatelj ili osoba ovlaštena po zakonu za zastupanje Krajnjeg primatelja (osoba koja je član upravnog, upravljačkog ili nadzornog tijela ili ima ovlasti zastupanja, donošenja odluka ili nadzora toga gospodarskog subjekta) pravomoćno osuđen za bilo koje od sljedećih kaznenih djela odnosno za odgovarajuća kaznena djela prema propisima države njihova sjedišta ili države čiji je državljanin osoba ovlaštena po zakonu za zastupanje Krajnjeg primatelja
-sudjelovanje u zločinačkoj organizaciji, na temelju članka 328. (zločinačko udruženje) i članka 329. (počinjenje kaznenog djela u sastavu zločinačkog udruženja) iz Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 125/2011, 144/2012, 56/2015, 61/2015), članka 333. (udruživanje za počinjenje kaznenih djela), iz Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 110/97., 27/98., 50/00., 129/00., 51/01., 111/03., 190/03., 105/04., 84/05., 71/06., 110/07., 152/08., 57/11., 77/11. i 143/12);
-korupciju, na temelju članka 252. (primanje mita u gospodarskom poslovanju), članka 253. (davanje mita u gospodarskom poslovanju), članka 254. (zlouporaba u postupku javne nabave), članka 291. (zlouporaba položaja i ovlasti), članka 292. (nezakonito pogodovanje), članka 293. (primanje mita), članka 294. (davanje mita), članka 295. (trgovanje utjecajem) i članka 296. (davanje mita za trgovanje utjecajem) Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 125/2011, 144/2012, 56/2015, 61/2015) i članka 294.a (primanje mita u gospodarskom poslovanju), članka 294.b (davanje mita u gospodarskom poslovanju), članka 337. (zlouporaba položaja i ovlasti), članka 338. (zlouporaba obavljanja dužnosti državne vlasti), članka 343. (protuzakonito posredovanje), članka 347. (primanje mita) i članka 348. (davanje mita) iz Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 110/97., 27/98., 50/00., 129/00., 51/01., 111/03., 190/03., 105/04., 84/05., 71/06., 110/07., 152/08., 57/11., 77/11. i 143/12);
-prijevaru, na temelju članka 236. (prijevara), članka 247. (prijevara u gospodarskom poslovanju), članka 256. (utaja poreza ili carine) i članka 258. (subvencijska prijevara) Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 125/2011, 144/2012, 56/2015, 61/2015) i članka 224. (prijevara), članka 293. (prijevara u gospodarskom poslovanju) i članka 286. (utaja poreza i drugih davanja) iz Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 110/97., 27/98., 50/00., 129/00., 51/01., 111/03., 190/03., 105/04., 84/05., 71/06., 110/07., 152/08., 57/11., 77/11. i 143/12);
-terorizam ili kaznena djela povezana s terorističkim aktivnostima, na temelju članka 97. (terorizam), članka 99. (javno poticanje na terorizam), članka 100. (novačenje za terorizam), članka 101. (obuka za terorizam) i članka 102. (terorističko udruženje) Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 125/2011, 144/2012, 56/2015, 61/2015) i članka 169. (terorizam), članka 169.a (javno poticanje na terorizam) i članka 169.b (novačenje i obuka za terorizam) iz Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 110/97., 27/98., 50/00., 129/00., 51/01., 111/03., 190/03., 105/04., 84/05., 71/06., 110/07., 152/08., 57/11., 77/11. i 143/12);
-pranje novca ili financiranje terorizma, na temelju članka 98. (financiranje terorizma) i članka 265. (pranje novca) Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 125/2011, 144/2012, 56/2015, 61/2015) i članka 279. (pranje novca) iz Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 110/97., 27/98., 50/00., 129/00., 51/01., 111/03., 190/03., 105/04., 84/05., 71/06., 110/07., 152/08., 57/11., 77/11. i 143/12.);
-dječji rad ili druge oblike trgovanja ljudima, na temelju članka 106. (trgovanje ljudima) Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 125/2011, 144/2012, 56/2015, 61/2015) i članka 175. (trgovanje ljudima i ropstvo) iz Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 110/97., 27/98., 50/00., 129/00., 51/01., 111/03., 190/03., 105/04., 84/05., 71/06., 110/07., 152/08., 57/11., 77/11. i 143/12), ili je Krajnji primatelj ili osoba ovlaštena po zakonu za zastupanje Krajnjeg primatelja pravomoćno osuđena za počinjenje prekršaja koji se odnosi na zlorabu dužnosti i djelatnosti, prekršaja u obavljanju poslova i djelatnosti pravnih osoba te odgovornih osoba u pravnim osobama te prekršaja počinjenog u vezi s djelatnošću Krajnjeg primatelja.
kojem je utvrđeno teško11 kršenje Ugovora zbog neispunjavanja ugovornih obveza, a koji je bio potpisan u sklopu nekog postupka dodjele bespovratnih sredstava i bio je (su)financiran sredstvima EU odnosno ESI fondova;
od kojeg je, kako je navedeno u članku 1. točki (c)i Uredbe (EU) br. 2017/1084, temeljem prethodne odluke Komisije kojom se potpora što ju je dodijelila ista država članica proglašava protuzakonitom i nespojivom s unutarnjim tržištem, odnosno koji podliježe neizvršenom nalogu za povrat sredstava;
______________________________
11 Teško kršenje ugovora obuhvaća situacije: (a) ako je nadležno tijelo od prijavitelja u svojstvu Korisnika za drugi projekt financiran kroz neki drugi postupak dodjele zatražilo povrat svih dodijeljenih sredstava; ili (b) ako je nadležno tijelo jednostranom odlukom raskinulo Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava.
koji nije izvršio zatraženi povrat ili je u postupku povrata sredstava prethodno dodijeljenih u drugom postupku dodjele financijskog instrumenta i/ili bespovratnih sredstava iz bilo kojeg javnog izvora (uključujući iz EU odnosno ESI fondova), za aktivnosti odnosno troškove koji nisu izvršeni;
koji je dobio državnu potporu ili potporu male vrijednosti za isti opravdani trošak;
koji se nalazi u postupku povrata državne potpore ili potpore male vrijednosti;
u slučaju da je Krajnji primatelj ili osobe ovlaštene po zakonu za zastupanje Krajnjeg primatelja, proglašen krivim zbog teškog profesionalnog propusta;
koji je u sukobu interesa u predmetnom postupku dodjele financijskog instrumenta;
koji nije izvršio isplate plaća zaposlenicima, plaćanje doprinosa za financiranje obveznih osiguranja (osobito zdravstveno ili mirovinsko) ili plaćanje poreza u skladu s propisima Republike Hrvatske kao države u kojoj je osnovan prijavitelj i u kojoj će se provoditi Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava i u skladu s propisima države poslovnog nastana prijavitelja (ako oni nemaju poslovni nastan u Republici Hrvatskoj). U pogledu ove točke, smatra se prihvatljivim da Krajnji primatelj nije udovoljio spomenutim uvjetima, ako mu, sukladno posebnom propisu, plaćanje tih obveza nije dopušteno ili mu je odobrena odgoda plaćanja;
koji je dostavio lažne podatke pri dostavi dokumenata.
6. Prihvatljive namjene: dozvoljena ulaganja i vezani troškovi Krajnjih primatelja iz proizvodne industrije
Napomena: Kako bi ulaganja bila prihvatljiva, projektno-tehnička dokumentacija koja se prilaže (Glavni projekt koji uključuje proračun ušteda) mora biti izrađena u skladu s Dodatkom 2. „Metodologija izračuna i iskazivanja ušteda i ostalih sastavnica projekta“ ovom dokumentu. Također, kada je to primjenjivo, mjereenergetske obnove moraju biti usklađene s dijelom „Tehnički uvjeti“ Dodatka 2.
A) Mjere energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije u cjelini „Proizvodni pogon“.
Mjere i vezani troškovi usluga, opreme i radova za provedbu prihvatljivih mjera navedenih u nastavku, a koje obuhvaćaju nabavu i ugradnju opreme i materijala te mjerenja, ispitivanja, podešavanja i puštanja u pogon sustava vezanih uz:
-uvođenje učinkovitijih elektromotornih pogona sukladno normi IEC 60034-30 i to:
onovih pogona razine učinkovitosti IE3 ili boljih,
omodernizacije postojećih elektromotornih pogona postojeće razine učinkovitosti minimalno razine IE2 uređajima primjenom sustava za regulaciju brzine okretaja (VSD),
oostalih pripadajućih troškova regulacijske opreme za industrijske sustave – kao što su: crpke i crpni sustavi, ventilatori i ventilatorski sustavi, elektromotorni pogoni sustava za pripremu komprimiranog zraka, rashladni sustavi i druga industrijska oprema čije uvođenje doprinosi uštedi energije;
-poboljšanje učinkovitosti korištenja toplinske energije u proizvodnim/radnim procesima uz uvjet učinkovite:
orekuperacije otpadne topline u procesima,
otehnološke racionalizacije potrošnje energije,
opromjene postupaka vođenja i upravljanja procesima,
oregulacije opterećenja i regulacije sustava;
-uvođenje učinkovitijih rashladnih sustava u proizvodnom procesu;
-revitalizacija toplinske infrastrukture uz uvjet učinkovitijeg sustava:
ogrijanja/hlađenja proizvodnih/radnih prostora,
opripreme tople vode,
oproizvodnje tehnološke pare i tople vode,
orekonstrukcije cijevnih razvoda, kojim će se poboljšati iskorištenje energije i smanjiti energetski gubici;
-provođenje zahvata na energetskim agregatima kojima se smanjuje potrošnja energije putem:
oiskorištenja otpadne topline,
odrugih tehničko/tehnoloških mjera na agregatima i pripadnoj opremi koje direktno doprinose smanjenju potrošnje energije;
-uvođenje / rekonstrukcija cjelovite regulacije s ciljem smanjenja potrošnje energije putem:
oautomatizacije upravljačkih sustava,
osustava mjerenja i nadzora – SCADA, CNUS;
-provođenje zahvata energetske učinkovitosti u elektroenergetici putem:
okompenzacija jalove energije,
ozamjene energetske opreme učinkovitijim izvedbama i rješenjima (energetski transformatori, agregati i dr.),
oostalih srodnih zahvata u elektroenergetici;
-revitalizacija električnih instalacija putem učinkovitih sustava rasvjete s tehničkim rješenjima i granskim normama:
osvjetlotehnički pokazatelji sukladno normi za unutarnju rasvjetu HRN EN 12464-1,
osvjetlotehnički pokazatelji sukladno normi za vanjsku rasvjetu HRN EN 12464-2,
oenergetski učinkovita rješenja unutarnje rasvjete temeljena na tehnologiji izboja u plinu i LED tehnologiji (fluo-cijevi naprednih generacija s elektroničkim predspojnim napravama, fluokompaktne žarulje, LED izvori i ostale energetski učinkovite tehnologije),
ougradba regulacijskih sklopova i sustava s upravljanjem prema svim ulaznim veličinama (vrijeme, prisutnost osoba, prirodna svjetlost). Spojni i montažni pribor, kabeli, instalacijske i zaštitne cijevi, razdjelni ormari/kutije, osigurači, prekidači i ostala zaštitna i razdjelna oprema u funkciji unutarnje rasvjete,
-pametna brojila i uređaji za detaljnije praćenje potrošnje energije
-provođenje ostalih tehnoloških mjera i drugih zahvata u proizvodnom / radnom procesu koji rezultiraju smanjenjem utroška energije i doprinose energetskoj učinkovitosti procesa u skladu s kriterijima ovog FI, putem:
opoboljšanja sustava izgaranja u procesnim ložištima rekonstrukcijom sustava za upuhivanje zraka i drugim mjerama,
ooptimizacije i regulacije temperature procesa izgaranja,
otoplinske izolacije vagona za pečenje opeke,
ozamjene postojećih cjevovoda za otprašivanje i pripadnih ventilatora – kamenolomi, cementare i sl,
oostalih tehnoloških mjera i zahvata koji doprinose energetskoj učinkovitosti u procesu proizvodnih industrija;
-instalacija sustava za suproizvodnju energije putem:
oKogeneracije (jedan energent za proizvodnju električne i toplinske energije) sukladno Zakonu o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji (NN 100/15), te
oTrigeneracije (jedan energent za proizvodnju električne, toplinske i rashladne energije);
-instalacija sustava za proizvodnju:
oElektrične energije, iz energije:
-sunca(stupanj korisnog djelovanja sunčanih fotonaponskih pretvarača veći od 15%), uključujući i sustave za njeno skladištenje (baterije, vodik/gorive ćelije i dr.),
-vjetra,
-biogoriva koja su proizvedena iz sirovine koja nije predviđena za hranu,
-geotermalne energije;
oToplinske i/ili rashladne energije, za grijanje sanitarne i/ili tehnološke vode te za grijanje i hlađenje prostora s:
-toplinskim sunčanim kolektorima(stupanj korisnog djelovanja veći od 70%), s ili bez dodatnog sustava na ukapljeni naftni ili prirodni plin,
-kotlovima na čvrstu biomasu, uključujući i pirolitičke (stupanj korisnog djelovanja veći od 85%),
-dizalicama topline s vodom kao ogrjevno-rashladnim medijem u sekundarnom krugu 12 (ventilokonvektora, radijatora i sl.),
-dizalicama topline
-geotermalnim izmjenjivačima topline;
Napomena: Sva prihvatljiva oprema koja koristi energiju i za koju je propisano označivanje energetske učinkovitosti mora biti svrstana u dva najviša razreda označivanja. Također, kada je to primjenjivo, sva prihvatljiva oprema koja koristi energiju mora biti usklađena s zahtjevima za ekološki dizajn proizvoda koji koriste energiju.
12 U vidu smanjenja ukupne količine freona, postavljanje dizalica topline zrak-zrak, voda-zrak i zemlja-zrak nije prihvatljiva aktivnost.
B) Mjere energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije u cjelini „Prateće zgrade“
Mjere i troškovi usluga, opreme i radova energetske obnove vezani uz energetsku obnovu zgrada, a koji obuhvaćaju nabavu i ugradnju materijala te mjerenja i ispitivanja za troškove energetske obnove zgrada (grupe mjera povećanja EnU – izvođenje radova). Energetska obnova zgrada treba biti u sukladnosti s Dodatkom 2. ovog dokumenta, dijelom „Tehnički uvjeti“. Energetska obnova sustava grijanja, hlađenja, ventilacije, klimatizacije, rasvjete te ugradnje obnovljivih izvora energije treba biti sukladna podaktivnostima iz A) Mjere Energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije u cjelini „Proizvodni pogon“. Troškovi su vezani uz:
-obnovu ovojnice zgrade – povećanje toplinske zaštite ovojnice kojom se dodaju, obnavljaju ili zamjenjuju dijelovi zgrade koji su dio omotača grijanog ili hlađenog dijela zgrade kao što su prozori, vrata, prozirni elementi pročelja, toplinska izolacija podova, zidova, stropova, ravnih, kosih i zaobljenih krovova, pokrova i hidroizolacija,
-ugradnju novog visokoučinkovitog sustava grijanja,
-zamjenu postojećeg sustava pripreme potrošne tople vode sustavom koji koristi OIE,
-zamjenu sustava hlađenja visokoučinkovitim sustavom,
-zamjenu sustava prozračivanja visokoučinkovitim sustavom,
-zamjenu unutarnje rasvjete učinkovitijom,
-ugradnju fotonaponskih modula za proizvodnju električne energije iz OIE za potrebe korištenja zgrade,
-uvođenje sustava automatizacije i upravljanja zgradom,
-uvođenje sustava daljinskog očitanja potrošnje energije i vode
-i sustava kontrolnih mjerila energenata i vode;
Troškovi usluga i radova vezanih uz demontažu i zbrinjavanje opreme nastavno na provedbu mjera A i mjera B.;
Troškovi usluga nadzora:
-investicijski nadzor izvedbe radova i puštanja u pogon,
-stručni nadzor građenja koji provodi nadzorni inženjer u skladu s Zakonom o gradnji.
Troškovi radova povezanih s aktivnostima koje su nužne jer su izravno povezne i posljedica su provedbe mjera A i mjera B mogu se razmotriti kao prihvatljivi. Primjer navedenih troškova su troškovi vezani uz postavljanje pločica nakon ugradnje toplinske izolacije poda, isključivo na dio poda na kojem se postavlja navedena izolacija.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.Prihvatljive namjene: dozvoljena ulaganja i vezani troškovi Krajnjih primatelja iz uslužnog sektora
Napomena: Kako bi ulaganja bila prihvatljiva, projektno-tehnička dokumentacija koja se prilaže (Glavni projekt koji uključuje proračun ušteda) mora biti izrađena u skladu s Dodatkom 2. ovom dokumentu. Također, kada je to primjenjivo, mjere energetske obnove moraju biti usklađene s dijelom „Tehnički uvjeti“ Dodatka 2.
Mjere i vezani troškovi usluga, opreme i radova za provedbu prihvatljivih ulaganja navedenih u nastavku, a koje obuhvaćaju nabavu i ugradnju opreme i materijala te mjerenja, ispitivanja, podešavanja i puštanja u pogon sustava vezanih uz:
-Obnova cijele ili dijelova ovojnice grijanog prostora zgrada energetski troškovne cjeline:
oToplinska izolacija vanjskih neprozirnih dijelova ovojnice zgrade:
-Krova;
-Vanjskog zida;
-Poda prema tlu;
-Ukopanih dijelova ovojnice;
-Podova prema vanjskom prostoru;
-Podova, stropova i zidova prema negrijanom prostoru.
oZamjena ili obnova vanjske stolarije.
oToplinska izolacija ovojnice prostora koji se kondicioniraju na različite uvjete od okolnih prostorija (spremišta za prehrambene proizvode, sušare, wellness).
-Obnova tehničkih sustava za korištenje zgrada energetski troškovne cjeline:
oPoboljšanje postojećeg ili ugradnja učinkovitijeg sustava grijanja;
oPoboljšanje postojećeg ili ugradnja učinkovitijeg sustava hlađenja;
oPoboljšanje postojećeg ili guranja učinkovitijeg sustava ventilacije;
oOptimizacija sustava grijanja, hlađenja i ventilacije korištenjem otpadne topline i hidrauličkim balansiranjem sustava;
oPoboljšanje postojećeg ili ugradnja učinkovitijeg sustava unutarnje rasvjete;
oObnova postojećih ili ugradnja novih elektroinstalacijskih krugova za napajanje i upravljanje strojarskim instalacijama i drugim trošilima u funkciji energetske učinkovitosti;
oZahvati na energetskim agregatima kojima se smanjuje potrošnja energije korištenjem otpadne topline ili drugim tehničko/tehnološkim mjerama na agregatima i pripadnoj opremi kojim se direktno doprinosi smanjenju potrošnje energije.
-Upravljanje energijom u energetski troškovnoj cjelini:
oObnova postojećih ili ugradnja novih sustava centralnog upravljanja instalacijama i tehničkim sustavima energetski troškovne cjeline;
oUvođenje sustava daljinskog očitanja potrošnje energije i sustava kontrolnih mjerila energenata;
oUvođenje novih naplatnih mjernih mjesta za energente.
-Oprema koja troši energiju, a koristi se u svrhu obavljanja prihvatljivih djelatnosti u energetski troškovnoj cjelini:
oOprema za pripremu, obradu i čuvanje hrane i prehrambenih proizvoda;
oOprema za pranje, sušenje i glačanje rublja;
oRasvjeta vanjskih prostora energetski troškovne cjeline (parkirališta, prometnice za unutarnji transport, prilazne prometnice i parkovi, igrališta, sportski tereni i ostali prostori koji se koriste za sport i rekreaciju).
-Optimizacija procesa
Sve tehničke i tehnološke mjere koje doprinose smanjenju potrošnje isporučene energije energetski troškovnoj cjelini.
-Zamjena postojećeg sustava pripreme tople vode sustavom koji koristi obnovljive izvore energije;
-Obnova postojećih ili ugradnja novih elektroinstalacijskih krugova za napajanje i upravljanje strojarskim instalacijama i drugim trošilima u funkciji obnovljivih izvora energije;
-Instalacija sustava za suproizvodnju energije putem:
oKogeneracije (jedan energent za proizvodnju električne i toplinske energije) sukladno Zakonu o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji (NN 100/15), te
oTrigeneracije (jedan energent za proizvodnju električne, toplinske i rashladne energije);
-Instalacija sustava za proizvodnju:
oElektrične energije iz energije:
-sunca (stupanj korisnog djelovanja sunčanih fotonaponskih pretvarača veći od 15%), uključujući i sustave za njeno skladištenje (baterije, vodik/gorive ćelije i dr.),
-vjetra,
-biogoriva koja su proizvedena iz sirovine koja nije predviđena za hranu,
-geotermalne energije;
oToplinske i/ili rashladne energije, energije za grijanje sanitarne i/ili tehnološke vode te energije za grijanje i hlađenje prostora sa:
-toplinskim sunčanim kolektorima (stupanj korisnog djelovanja veći od 70%), sa ili bez dodatnog sustava na ukapljeni naftni ili prirodni plin,
-kotlovima na čvrstu biomasu, uključujući i pirolitičke (stupanj korisnog djelovanja veći od 85%),
-dizalicama topline s vodom kao ogrjevno-rashladnim medijem u sekundarnom krugu13 (ventilokonvektora, radijatora i sl.),
-dizalicama topline
-geotermalnim izmjenjivačima topline
Napomena: Sva prihvatljiva oprema koja koristi energiju i za koju je propisano označivanje energetske učinkovitosti mora biti svrstana u dva najviša razreda označivanja. Također, kada je to primjenjivo, sva prihvatljiva oprema koja koristi energiju mora biti usklađena s zahtjevima za ekološki dizajn proizvoda koji koriste energiju.
13 U vidu smanjenja ukupne količine freona, postavljanje dizalica topline zrak-zrak, voda-zrak i zemlja-zrak nije prihvatljiva aktivnost
Troškovi usluga i radova vezanih uz demontažu i zbrinjavanje opreme nastavno na provedbu mjera;
Troškovi usluga nadzora:
-investicijski nadzor izvedbe radova i puštanja u pogon,
-stručni nadzor građenja koji provodi nadzorni inženjer u skladu s Zakonom o gradnji.
Troškovi radova povezanih s aktivnostima koje su nužne jer su izravno povezne i posljedica su provedbe prihvatljivih mjera mogu se razmotriti kao prihvatljivi. Primjer navedenih troškova su troškovi vezani uz postavljanje pločica nakon ugradnje toplinske izolacije poda, isključivo na dio poda na kojem se postavlja navedena izolacija.
8.Neprihvatljive kategorije troškova
Troškovi pripreme projekta, što uključuje troškove usluga vezanih uz izradu Glavnog projekta koji uključuje proračun ušteda;
Troškovi usluga, opreme i radova vezani uz održavanje redovitih aktivnosti Krajnjih primatelja (uključujući ulaganja u redovito održavanje infrastrukturnih objekata ili opreme);
Izgradnja novih građevina i namjenom povezanih građevina (projekt može uključivati aktivnosti izgradnje u svrhu ugradnje (stavljanje u funkciju) obnovljivih izvora energije);
Projekti operatera energetskih sustava u sustavima proizvodnje, prijenosa i distribucije energije;
Troškovi priključka OIE elektrana na elektroenergetsku mrežu te njihovi pristupni putevi i sl.;
Troškovi vezani uz energetski pregled ako je isti obvezan u skladu s člankom 8. stavkom 4. Direktive o energetskoj učinkovitosti (2012/27/EU) (za velike poduzetnike)
Troškovi povezani s postavljanjem dizalica topline zrak-zrak, voda–zrak i zemlja–zrak;
Troškovi iskazani kao paušalni iznosi ili fiksna stopa;
Troškovi izrade elaborata i/ili uputa za korištenje opreme;
Refundacija troškova nije dozvoljena14
_____________________________________
14 Refundacijom se smatra vraćanje financijskih sredstava odnosno povrat novca Krajnjem primatelju iz kredita u okviru ovog FI, za već plaćene izvršene usluge/isporuke dobavljača/izvođača radova u okviru ulaganja u povećanje energetske učinkovitosti za koje se traži kredit.
Napomena: Kreditom iz okvira ovog FI mogu se financirati prihvatljivi troškovi investicije, a koji su nastali nakon Odluke o odobrenju kredita i koji će biti plaćeni iz sredstava ESIF kredita (nakon što Krajnji primatelj povuče kreditna sredstva).
9. Kriteriji prihvatljivosti projekata
Kako bi bili prihvatljivi, projekti moraju udovoljiti svim utvrđenim kriterijima prihvatljivosti, kako slijedi:
-Za Krajnje primatelje koji poduzetnici iz proizvodne industrije: Projekt uključuje mjere energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energijeu proizvodnim pogonima. Aktivnosti projekta koje se odnose na mjere energetske učinkovitosti i i/ili ugradnje opreme za korištenje energije iz obnovljivih izvora energije u proizvodnim pogonima, predviđaju smanjenje isporučene energije zanajmanje 20%u odnosu na potrošnju isporučene energije prije provedbemjera;
-Projekt ne uključuje aktivnosti energetske obnove zgrada proizvodnog pogona i/ili pratećih zgrada proizvodnog pogona bez zahvata na samom proizvodnom procesu odnosno na cjelini „Proizvodni pogon“;
-Ako projektni prijedlog uključuje i mjere energetske obnove zgrada,predviđena isporučena energija za grijanje / hlađenje zgrada, odnosno energija isporučena zgradama proizvodnog pogona ili pratećim zgradama proizvodnog pogona, nakon provedbe mjera mora biti smanjena za najmanje 40% u odnosu na potrošnju isporučene energije prije provedbe.
-Za Krajnje primatelje koji su poduzetnici iz uslužnog sektora: mjere koje se planiraju na energetski troškovnoj cjelini a koje se odnose na prihvatljive mjere iz točke 6. ovog dokumenta, predviđaju smanjenje isporučene energije energetski troškovnoj cjelini zanajmanje 20%u odnosu na potrošnju isporučene energije prije provedbemjera.
Projekt je spreman za početak provedbe aktivnosti i njihov završetak - Krajnji primatelj mora dokazati da je izradio svu potrebnu projektnu dokumentaciju te da posjeduje sve potrebne dozvole i suglasnosti za izvođenje aktivnosti koje su predmet projekta. Ispunjenost ovog kriterija temeljit će se na provjeri zadovoljava li projektni prijedlog sljedeće kriterije:
-potencijalni Kranji primatelj je priložio projektno-tehničku dokumentaciju sa svim propisanim proračunima i prilozima te s dokazima o ostvarenim uštedama, prihvatljivim mjerama i sa Zakonom o gradnji (Glavni projekt koji uključuje proračun ušteda). Dokumenti ne smiju biti stariji od 1. srpnja 2013;
-Krajnji primatelj je priložio izjavu je li za izvođenje radova/aktivnosti u skladu s glavnim projektom potrebno ishoditi akt za građenje i/ili odobrenja i/ili suglasnosti i/ili posebne uvjete građenja;
-Krajnji primatelj je priložio akt za građenje i/ili odobrenja i/ili, suglasnosti i/ili posebne uvjete građenja (ako je primjenjivo) za planirani zahvat;
-Krajnji primatelj je priložio dokaz 15 da ima pravo provesti planirane zahvate na građevini i namjenom povezanim građevinama na kojima se predviđaju prihvatljive mjere iz točke 6. ili točke 7. ovog dokumenta.
Krajnji primatelj, ne ostvaruje niti će u razdoblju od dana predaje zahtjeva za krediti do 3 (tri) godine po završetku provedbe projekta prijaviti za ostvarivanje prava na zajamčenu tarifu (zajamčenu otkupnu cijenu) za mjere proizvodnje energije iz obnovljivih izvora koje se prijavljuju za financiranje u sklopu ovog FI;
Prilikom iskazivanja ušteda (smanjenja potrošnje) isporučene energije Krajnji primatelj se pridržavao Metodologije izračuna i iskazivanja ušteda i ostalih sastavnica projekta koja je Dodatak 2. ovom dokumentu;
Sve projektne aktivnosti vezane su uz obavljanje prihvatljivih djelatnosti iz točke 4. ovog dokumenta i za čije je obavljanje Krajnji primatelj registriran najmanje godinu dana. Ako određeni Krajnji primatelj istovremeno obavlja i djelatnosti koje nisu prihvatljive sukladno točki 4. ovog dokumenta, kredit mu se može odobriti samo u odnosu na prihvatljive djelatnosti i to uz uvjet da djelatnosti koje su isključene iz djelokruga ovog FI ne ostvaruju korist od potpore dodijeljene temeljem ovog FI;
Projekt uključuje aktivnosti demontaže i zbrinjavanja opreme koja se zamjenjuje nastavno na provedbu mjera iz točke 6. i 7. ovog dokumenta;
Projekt ne uključuje izgradnju novih građevina16 . Projekt može uključivati aktivnosti izgradnje u svrhu ugradnje (stavljanje u funkciju) obnovljivih izvora energije;
Projekt je u skladu s svim relevantnim nacionalnim propisima i propisima EU;
Projekt je u skladu s horizontalnim politikama Europske unije o održivome razvoju, ravnopravnosti spolova i nediskriminaciji, odnosno projekt doprinosi ovim politikama ili je barem neutralan u odnosu na njih;
Za Krajnje primatelje koji su poduzetnici iz uslužnog sektora: građevine i namjenom povezane građevine energetski troškovne cjeline , na kojima se planira provedba mjera energetske obnove posjeduju energetski certifikat zgrade u skladu s Pravilnikom o energetskom pregledu zgrada i energetskom certificiranju (NN 88/17) (ako je primjenjivo);
Krajnji primatelj u sklopu Zahtjeva za kredit dostavio je svu potrebnu dokumentaciju te su podaci sadržani u dokumentaciji istiniti i točni;
Krajnji primatelj će ulaganje provesti pravovremeno i u skladu sa zahtjevima ovog FI;
Krajnji primatelj će osigurati odgovarajuće kapacitete za provedbu projekta, učinkovitu uporabu sredstava u skladu s načelima ekonomičnosti, učinkovitosti i djelotvornosti,
15 dokaz prava provedbe i prava upravljanja građevinama na kojima se provode mjere iz točke 6. i 7. ovog dokumenta istovjetni su dokazu prava pravnog interesa za izdavanje građevinske dozvole iz članka 109. Zakona o gradnji (NN 153/13, 20/17) 16 Primjerice izgradnja novih građevina i/ili zgrada koje dovode do povećanja kapaciteta za pružanje usluga ili povećanja broja usluga koje prijavitelj pruža na energetski troškovnoj cjelini.
Projekt u trenutku podnošenja Zahtjeva za kredit nije fizički niti financijski završen te neće biti fizički niti financijski završen na dan donošenja odluke o odobrenju kredita;
Krajnji primatelj dopušta objavu osnovnih informacija o ulaganju iz Zahtjeva za kredit (naziv Krajnjeg primatelja, naziv projekta, sažetak projekta, jedinstveni broj prijave i zatraženi iznos) na mrežnim stranicama UT-a, PT1 i HBOR-a;
Krajnji primatelj dopušta obradu i pohranu podataka navedenih u okviru Zahtjeva za kredit u računalnom sustavu praćenja i obavještavanja vezanog za strukturnu pomoć EU-a.
Projekti koji ne udovoljavaju svim navedenim uvjetima nisu prihvatljivi za kreditiranje u okviru ovog FI.
10. Informacija o kreditu
Valuta kredita
Krediti se odobravaju u kunama ili s dvosmjernom valutnom klauzulom vezanom uz EUR.
Iznosi kredita
Minimalni iznos kredita je 25.000,00 EUR u kunskoj protuvrijednosti
Maksimalni iznos kredita je 10.000.000,00 EUR u kunskoj protuvrijednosti.
Minimalno vlastito učešće Krajnjih primatelja kredita u investiciji iznosi 15% ukupne vrijednosti investicije bez PDV-a.
Kamatna stopa
Na dio kredita iz izvora ESIF-a (50% glavnice) 0%. Na dio kredita iz izvora poslovne banke (preostalih 50% glavnice) prema cijeni poslovne banke, a ovisno o indeksu razvijenosti jedinice područne (regionalne) samouprave u kojoj se odvija investicija.
Naknade
Krajnji primatelj je oslobođen plaćanja svih naknada koje se naplaćuju prilikom obrade i korištenja kredita te eventualne izmjene kredita pri čemu se pod eventualnim izmjenama kredita smatraju sve izmjene uvjeta kredita na koje Krajnji primatelj nije imao, niti mogao imati utjecaj.
Rok otplate kredita
Do 17 godina, uključujući do 4 godine počeka.
Rok korištenja kredita u pravilu do 18 mjeseci.
Kredit se, u pravilu, otplaćuje u mjesečnim, tromjesečnim ili polugodišnjim ratama.
Instrumenti osiguranja
Povrat kredita osigurava se instrumentima osiguranja uobičajenim u bankarskom poslovanju.
Državne potpore
Krediti moraju biti u skladu s pravilima Uredbe o općem skupnom izuzeću (eng. General Block Exemption Regulation – GBER) i Uredbe br. 1407/2013 o potporama male vrijednosti.
Područje ulaganja
Republika Hrvatska.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11. Pokazatelji uspješnosti pojedinačnih projekata i izvori provjere
Za uspješnu primjenu i praćenje postignuća, Krajnji primatelj na razini projekta treba opisati pokazatelje uspješnosti te njihove konkretne vrijednosti navesti u Glavnom projektu koji uključuje proračun ušteda. Nadalje, Krajnji primatelj dokazuje da su aktivnosti provedene u skladu sa Glavnim projektom, a da su radovi i ugrađena oprema, predviđeni Glavnim projektom, izvedeni/ugrađeni i potvrđeni Izvješćem o provedenom stručnom nadzoru izrađenom od Glavnog nadzornog inženjera i/ili Nadzornog inženjera pojedine struke, ovisno o vrsti pojedinog zahvata/energetske cjeline te na temelju Obrasca 4. Obrazac za sustav za mjerenje i verifikaciju ušteda koji se dostavlja na kraju provedbe investicije.
POKAZATELJ REZULTATA
JEDINICA MJERE
OPIS I IZVOR PROVJERE
Količina obnovljive energije u bruto konačnoj potrošnji energije u proizvodnim industrijama
kWh
Pokazatelj mjeri povećanje količine energije proizvedene iz obnovljivih izvora energije prije i poslije energetske obnove.
Izvori provjere su: Glavni projekt koji uključuje proračun ušteda, Izvješće o provedenom stručnom nadzoru i Obrazac 4. Obrazac za sustav za mjerenje i verifikaciju ušteda
Napomena:
Prilikom iskazivanja povećanja udjela obnovljive energije u bruto konačnoj potrošnji energije nužno je pridržavati se Metodologije izračuna i iskazivanja ušteda i ostalih sastavnica projekta (Dodatak 2. ovog dokumenta)
Ušteda energije u proizvodnim industrijama
kWh
Pokazatelj mjeri iznos ušteda isporučene energije u proizvodnim industrijama poslije mjera energetske učinkovitosti.
Izvori provjere su: Glavni projekt koji uključuje proračun ušteda i Izvješće o provedenom stručnom nadzoru.
Napomena:
Prilikom iskazivanja ušteda (smanjenja potrošnje) isporučene energije nužno je pridržavati se Metodologije izračuna i iskazivanja ušteda i ostalih sastavnica projekta (Dodatak 2. ovog dokumenta)
Napomena: Povećanje količine obnovljive energije ne može se prikazati i kao ušteda isporučene energije. Dakle, doprinos pokazatelju „Udio obnovljive energije u bruto konačnoj potrošnji energije u proizvodnim industrija“ ne može se prikazati i kao doprinos pokazatelju „Ušteda energije u proizvodnim industrijama“.
Tablica 2. Pokazatelj uspješnosti za projekte Krajnjih primatelja iz uslužnog sektora:
POKAZATELJ REZULTATA
JEDINICA MJERE
OPIS I IZVOR PROVJERE
Količina obnovljive energije u bruto konačnoj potrošnji energije u uslužnom sektoru (turizam, trgovina)
kWh
Pokazatelj mjeri povećanje količine energije proizvedene iz obnovljivih izvora energije poslije provedbe mjera.
Izvori provjere su: Glavni projekt koji uključuje proračun ušteda, Izvješće o provedenom stručnom nadzoru i Obrazac 4. Obrazac za sustav za mjerenje i verifikaciju ušteda
Napomena:
Prilikom iskazivanja povećanja udjela obnovljive energije u bruto konačnoj potrošnji energije nužno je pridržavati se Metodologije izračuna i iskazivanja ušteda i ostalih sastavnica projekta (Dodatak 2 ovog dokumenta)
Ušteda energije u uslužnom sektoru (turizam, trgovina)
kWh
Pokazatelj mjeri razliku između količine isporučene energije prije i poslije provedbe mjera energetske učinkovitosti.
Izvori provjere su: Glavni projekt koji uključuje proračun ušteda, Izvješće o provedenom stručnom nadzoru i Obrazac 4. Obrazac za sustav za mjerenje i verifikaciju ušteda
Napomena:
Prilikom iskazivanja ušteda (smanjenja potrošnje) isporučene energije nužno je pridržavati se Metodologije izračuna i iskazivanja ušteda i ostalih sastavnica projekta (Dodatak 2 ovog dokumenta)
Napomena: Povećanje količine obnovljive energije ne može se prikazati i kao ušteda isporučene energije. Dakle, doprinos pokazatelju „Udio obnovljive energije u bruto konačnoj potrošnji energije u uslužnom sektoru“ ne može se prikazati i kao doprinos pokazatelju „Ušteda energije u uslužnom sektoru“.
12.Dodaci
Dodatak 1. – Proračun ušteda
Dodatak 2. – Metodologija izračuna i iskazivanja ušteda i ostalih sastavnica projekta
NAPOMENA* Navedena dva Dodatka nalaze klikom na link „Ostali dokumenti“
FINANCIJSKI INSTRUMENT “ESIF KREDITI ZA ENERGETSKU UČINKOVITOST ZA PODUZETNIKE“
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
1. Predmet i cilj financijskog instrumenta
Predmet ovog financijskog instrumenta (u daljnjem tekstu: FI) je poduprijeti ostvarenje energetskih ušteda kroz povećanje učinkovitosti korištenja energije u proizvodnim industrijama i u uslužnom sektoru (turizam, trgovina), omogućujući jednake količine rezultata korištenjem manje količine ulazne energije te smanjenje udjela konvencionalnih (fosilnih) goriva u ukupnoj potrošnji energije uvođenjem obnovljivih izvora energije (OIE).
Cilj FI čiji su Krajnji primatelji poduzetnici registrirani za obavljanje djelatnosti proizvodne industrije (u daljnjem tekstu: Krajnji primatelji iz proizvodne industrije) je poduprijeti smanjenje potrošnje isporučene energije proizvodne industrije , kroz provedbu aktivnosti (mjera) energetske učinkovitosti i/ili aktivnosti (mjera) za korištenje obnovljivih izvora energije koje u proizvodnim pogonima 1 donose smanjenje potrošnje isporučene energije proizvodne industrije od minimalno 20% u odnosu na referentnu isporučenu energiju 2 , odnosno u odnosu na potrošnju isporučene energije prije provedbe mjera.
Uz mjere energetske učinkovitosti i/ili ugradnje opreme za korištenje obnovljivih izvora energije u proizvodnim pogonima, projekt može uključivati i mjere energetske obnove zgrada pratećih proizvodnom pogonu, koje su isključivo povezane s proizvodnim procesima industrijske i/ili proizvodno-gospodarske namjene (kao što su uredske zgrade, proizvodne hale i sl., a u daljnjem tekstu: Prateće zgrade) 3 . U  om slučaju, podupirat će se provedba mjera energetske učinkovitosti i ugradnje opreme za korištenje obnovljivih izvora energije koje će u zgradama dovesti do smanjenja potrošnje isporučene energije za grijanje / hlađenje 4 od najmanje 40% u odnosu na potrošnju isporučene energije prije provedbe mjera.
Prilikom iskazivanja smanjenja potrošnje isporučene energije u energetskim cjelinama poduzetnika iz proizvodne industrije (u daljnjem tekstu: energetskim cjelinama
1 Proizvodni pogon je dio industrijskog poduzeća u kojem se iz ulaznih resursa, energije i rada dobiva proizvod. Definicija proizvodnog pogona prisutna je u Dodatku 2. ovom Dokumentu.
2 Referentna isporučena energija je isporučena energija prije provedbe mjera. U daljnjem tekstu ovog dokumenta upotrebljava se izričaj „isporučena energija prije provedbe mjera“
3 Pojam „Prateća zgrada“ u sklopu ovog dokumenta odnosi se na zgradu proizvodnog pogona (npr. proizvodna hala) i/ili prateće zgrade proizvodnog pogona (npr. uredske zgrade). Pojam je detaljnije definiran u Dodatku 2.
4 Smanjenje potrošnje isporučene energije za grijanje / hlađenje se odnosi i na sve energetske potrebe za korištenje zgrade (može uključiti i ostale tehničke sustave za potrebe korištenja zgrade odnosno mjere koje su prihvatljive sukladno točki 6., ovog dokumenta.)
proizvodne industrije) 5 nužno je pridržavati se Metodologije izračuna i iskazivanja ušteda i ostalih sastavnica projekta iz Dodatka 2. ovom dokumentu. Nadalje, za uspješnu primjenu i praćenje postignuća ovog FI, Krajnji primatelj je u Glavnom projektu koji uključuje proračun ušteda 6 dužan navesti konkretne vrijednosti pokazatelja uspješnosti za projekte Krajnjih primatelja iz proizvodne industrije (točka 11., tablica 1. ovog dokumenta).
Napomena : projekti potencijalnih Krajnjih primatelja iz proizvodne industrije mogu sadržavati više od jedne energetske cjeline proizvodne industrije pri čemu svaka energetska cjelina proizvodne industrije mora sadržavati cjelinu „Proizvodni pogon“ te može (ali ne mora) sadržavati cjelinu "Prateće zgrade". U sklopu svake predložene energetske cjeline proizvodne industrije moraju biti ispunjeni minimalni uvjeti o smanjenju potrošnje energije u odnosu na referentnu isporučenu energiju, odnosno u odnosu na potrošnju isporučene energije prije provedbe mjera (20% za svaku cjelinu "Proizvodni pogon" te 40% za svaku cjelinu "Prateća zgrada"). Nadalje, u sklopu Glavnog projekta koji uključuje proračun ušteda, za svaku predloženu energetsku cjelinu proizvodne industrije mora biti ispunjen zaseban proračun ušteda u skladu s Dodatkom 1. ovom Dokumentu, „Proračun ušteda“
5 Energetska cjelina proizvodne industrije je zasebna funkcionalna i energetska cjelina za koju je moguće mjeriti pripadajuću potrošnju isporučene energetike te parametre koji utječu na potrošnju, sukladno Metodologiji provođenja energetskog pregleda građevina koja se primjenjuje od 18. lipnja 2014. godine. Energetska cjelina proizvodne industrije može se sastojati (ali ne mora) od dvije cjeline:
1) cjeline „Proizvodni pogon“: proizvodni pogon ili dio proizvodnog pogona ili više dijelova proizvodnog pogona na kojima se provode mjere povećanja energetske učinkovitosti i/ili ugradnje opreme za korištenje obnovljivih izvora energije i, ukoliko primjenjivo
2) cjeline „Prateće zgrade“ koja može biti zgrada proizvodnog pogona i/ili prateće zgrade proizvodnog pogona na kojima se primjenjuju mjere energetske učinkovitosti i ugradnje opreme za korištenje obnovljivih izvora energije. Sve prateće zgrade moraju biti energetski i funkcionalno vezane s cjelinom „Proizvodni pogon“ iz točke 1) u kojoj su provedene mjere koje će u proizvodnom procesu ili dijelu proizvodnog procesa dovesti do smanjenja potrošnje energije iz konvencionalnih izvora energije i/ili iz distribucijskih mreža.
6 Glavni projekt koji uključuje proračun ušteda je skup međusobno usklađenih projekata kojima se daje tehničko rješenje građevine i dokazuje ispunjavanje temeljnih zahtjeva za građevinu te drugih propisanih i određenih zahtjeva i uvjeta, izrađen prema Zakonu o gradnji (NN 153/13 i 20/17) i Pravilniku o obveznom sadržaju i opremanju projekata građevina (NN 64/14, 41/15, 105/15, 61/16, 20/17). Isti mora obvezno sadržavati minimalno:
1. Proračun smanjenja isporučene energije projektne cjeline (sukladno Dodatku 1. ovom dokumentu) i
2. Troškovnik. Glavni projektant i projektanti mapa glavnog projekta (ukoliko su iste potrebne), kao i pripadajućih elaborata (ako je primjenjivo), trebaju biti odgovarajuće struke ovisno o sadržaju mape, sukladno Zakonu o poslovima i djelatnostima prostornoga uređenja i gradnje (NN 78/15). Ukoliko se u projektnom prijedlogu prijavljuju i mjere koje zahtijevaju građevinsku, strojarsku, elektrotehničku i druge mape, potrebno ih je izraditi i dostaviti te iskazati rekapitulaciju svih troškovnika i sumarni proračun smanjenja isporučene energije za projekt, sukladno Dodatku 1.
Cilj Financijskog instrumenta čiji su Krajnji primatelji poduzetnici registrirani za obavljanje uslužne djelatnosti (turizam, trgovina) (u daljnjem tekstu: Krajnji primatelji iz uslužnog sektora) je poduprijeti smanjenje potrošnje isporučene energije uslužnog sektora 7 , kroz provedbu aktivnosti (mjera) energetske učinkovitosti i/ili aktivnosti (mjera) za korištenje obnovljivih izvora energije koje energetski troškovnoj cjelini 8 donose smanjenje potrošnje isporučene energije od minimalno 20% u odnosu na referentnu isporučenu energiju odnosno u odnosu na potrošnju isporučene energije prije provedbe mjera.
Prilikom iskazivanja smanjenja potrošnje isporučene energije u energetski troškovnoj cjelini , nužno je pridržavati se Metodologije izračuna i iskazivanja ušteda i ostalih sastavnica projekta iz Dodatka 2. Nadalje, za uspješnu primjenu i praćenje postignuća ovog FI, Krajnji primatelj je u Glavnom projektu koji uključuje proračun ušteda dužan navesti konkretne vrijednosti pokazatelja uspješnosti (točka 11, tablica 2. ovog dokumenta).
Napomena : projekti potencijalnih Krajnjih primatelja iz uslužnog sektora mogu sadržavati više od jedne energetski troškovne cjeline. U sklopu svake predložene energetski troškovne cjeline mora biti ispunjen minimalni uvjet o smanjenju potrošnje energije u odnosu na referentnu isporučenu energiju, odnosno u odnosu na potrošnju isporučene energije prije provedbe mjera (20% za svaku energetski troškovnu cjelinu). Nadalje, u sklopu Glavnog projekta koji uključuje proračun ušteda za svaku predloženu energetski troškovnu cjelinu mora biti ispunjen zaseban proračun ušteda u skladu s Dodatkom 1. ovom Dokumentu „Proračun ušteda“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
2. Sudionici u provedbi
U provedbi financijskog instrumenta sudjelovat će Ministarstvo regionalnoga razvoja (Upravljačko tijelo OPKK), Ministarstvo zaštite okoliša i energetike (Posredničko tijelo), HBOR i financijski posrednici (poslovne banke koje će biti odabrane u postupku javne nabave i koje će zaprimati i ocjenjivati zahtjeve za kredit te odobravati i ugovarati kredite).
____________________________________
7 Isporučena energija uslužnog sektora je količina energije isporučene iz distribucijskih mreža (električna energija, prirodni plin, toplinska energija, para i sl.) i/ili iz konvencionalnih izvora energije (fosilnih goriva: loživo ulje, UNP, Diesel i sl.). Isporučena energija uslužnog sektora detaljnije je definirana u Dodatku 2.
8 Energetski troškovna cjelina je građevina i namjenom povezane građevine koje se koriste u svrhu prihvatljivih djelatnosti iz uslužnog sektora, prihvatljivih u sklopu ovog FI, a za koje je moguće mjeriti pripadajuću potrošnju isporučene energije te parametre koji utječu na potrošnju energije. U smislu ovog dokumenta, građevina je građenjem nastao i s tlom povezan sklop, izveden od svrhovito povezanih građevnih proizvoda sa ili bez instalacija, sklop s ugrađenim postrojenjem, samostalno postrojenje povezano s tlom ili sklop nastao građenjem. Detaljnija definicija energetski troškovne cjeline i njezini primjeri nalaze se Dodatku 2.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
3. Ukupni kreditni potencijal
Oko 70 milijuna EUR, od čega polovica iz izvora Europskih strukturnih i investicijskih fondova, a polovica iz izvora poslovnih banaka koje će sudjelovati u provedbi FI.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
4. Prihvatljivi krajnji primatelji
Prihvatljivi Krajnji primatelji ovog FI mogu biti mikro, mali, srednji i veliki privatni poduzetnici 9 , koja su registrirani za obavljanje djelatnosti iz:
područja proizvodne industrije , koja uključuju sve proizvodne i prerađivačke djelatnosti u skladu s Nacionalnom klasifikacijom djelatnosti objavljenoj u Odluci o nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti 2007 (NN 58/07, 72/07) (u daljnjem tekstu: Odluka NKD 2007), osim djelatnosti proizvodnje i prerade hrane, pića i duhanskih proizvoda. U skladu s gore navedenim opisom i Odlukom, prihvatljivi su Krajnji primatelji koji su poduzetnici registrirani za obavljanje djelatnosti iz područja B, odjeljaka 05-09 te područja C, odjeljaka 13-33;
uslužnog sektora (turizma, trgovine) koji su registrirani za obavljanje djelatnosti iz područja G, odjeljka 45, 46 i 47, osim djelatnosti 46.17, 46.21, 46.35, 46.39, 47.11, 47.26 i 47.81 10 Odluke NKD 2007. Nadalje, prihvatljivi Krajnji primatelji su poduzetnici registrirani za obavljanje djelatnosti iz područja I odjeljaka 55 i 56 te djelatnosti iz područja N odjeljka 79 Odluke NKD 2007.
Za potrebe ovog FI, privatni poduzetnik je poduzetnik koji se ne nalazi u situaciji da jedno ili više tijela javne vlasti zajedno ili samostalno, izravno ili neizravno upravljaju s 25% ili više kapitala ili glasačkih prava u njegovom poduzeću.
Za vrijeme provedbe financijskog instrumenta, jedan Krajnji primatelj može podnijeti više Zahtjeva za „ESIF kredit za energetsku učinkovitost za poduzetnike“, ali se s jednim Krajnjim primateljem može realizirati samo jedan ESIF Kredit.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
5. Kriteriji za isključenje krajnjih primatelja
U okviru ovog FI, kredit se ne može dodijeliti Krajnjem primatelju:
__________________________________
9 Za potrebe ovog FI, privatni poduzetnik je poduzetnik koji se ne nalazi u situaciji da jedno ili više tijela javne vlasti zajedno ili samostalno, izravno ili neizravno upravljaju s 25% ili više kapitala ili glasačkih prava u njegovom poduzeću.
10 Financiranje proizvodnje, prerade i plasmana na tržište duhana i duhanskih proizvoda.
koji nije privatni poduzetnik i koji nije registriran za obavljanje prihvatljivih djelatnosti (u skladu s definicijom privatnog poduzetnika i popisom prihvatljivih djelatnosti iz točke 4. ovog dokumenta);
koji je veliki poduzetnik, a nije proveo energetski pregled poduzeća sukladno članku 19. Zakona o energetskoj učinkovitosti (NN 127/14) ili ne posjeduje ISO 50001 Certifikat;
koji je u teškoćama kako je definirano u članku 2., točki 18. Uredbe (EU) br. 651/2014; i/ili protiv kojega je podnesen prijedlog za pokretanje predstečajnog ili stečajnog postupka; pokrenut prethodni postupak radi utvrđivanja uvjeta za otvaranje stečajnog postupka; otvoren predstečajni ili stečajni postupak, ispunjeni uvjeti za pokretanje ili je pokrenut postupak likvidacije (po službenoj dužnosti ili po prijedlogu); podnesen prijedlog za otvaranje postupka izvanredne uprave; kojim upravlja osoba postavljena od strane nadležnog suda ili je pokrenut postupak nadležnog suda za postavljanje osobe koja će njime upravljati; koji je u nagodbi s vjerovnicima ili je pokrenut postupak nagodbe s vjerovnicima; koji je obustavio poslovne djelatnosti, ili koji se nalazi u postupku koji su, prema propisima države njegova sjedišta ili nastana kojima se regulira pitanje insolvencijskog prava, slični svim prethodno navedenim postupcima;
ako je Krajnji primatelj ili osoba ovlaštena po zakonu za zastupanje Krajnjeg primatelja (osoba koja je član upravnog, upravljačkog ili nadzornog tijela ili ima ovlasti zastupanja, donošenja odluka ili nadzora toga gospodarskog subjekta) pravomoćno osuđen za bilo koje od sljedećih kaznenih djela odnosno za odgovarajuća kaznena djela prema propisima države njihova sjedišta ili države čiji je državljanin osoba ovlaštena po zakonu za zastupanje Krajnjeg primatelja
- sudjelovanje u zločinačkoj organizaciji, na temelju članka 328. (zločinačko udruženje) i članka 329. (počinjenje kaznenog djela u sastavu zločinačkog udruženja) iz Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 125/2011, 144/2012, 56/2015, 61/2015), članka 333. (udruživanje za počinjenje kaznenih djela), iz Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 110/97., 27/98., 50/00., 129/00., 51/01., 111/03., 190/03., 105/04., 84/05., 71/06., 110/07., 152/08., 57/11., 77/11. i 143/12);
- korupciju, na temelju članka 252. (primanje mita u gospodarskom poslovanju), članka 253. (davanje mita u gospodarskom poslovanju), članka 254. (zlouporaba u postupku javne nabave), članka 291. (zlouporaba položaja i ovlasti), članka 292. (nezakonito pogodovanje), članka 293. (primanje mita), članka 294. (davanje mita), članka 295. (trgovanje utjecajem) i članka 296. (davanje mita za trgovanje utjecajem) Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 125/2011, 144/2012, 56/2015, 61/2015) i članka 294.a (primanje mita u gospodarskom poslovanju), članka 294.b (davanje mita u gospodarskom poslovanju), članka 337. (zlouporaba položaja i ovlasti), članka 338. (zlouporaba obavljanja dužnosti državne vlasti), članka 343. (protuzakonito posredovanje), članka 347. (primanje mita) i članka 348. (davanje mita) iz Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 110/97., 27/98., 50/00., 129/00., 51/01., 111/03., 190/03., 105/04., 84/05., 71/06., 110/07., 152/08., 57/11., 77/11. i 143/12);
- prijevaru, na temelju članka 236. (prijevara), članka 247. (prijevara u gospodarskom poslovanju), članka 256. (utaja poreza ili carine) i članka 258. (subvencijska prijevara) Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 125/2011, 144/2012, 56/2015, 61/2015) i članka 224. (prijevara), članka 293. (prijevara u gospodarskom poslovanju) i članka 286. (utaja poreza i drugih davanja) iz Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 110/97., 27/98., 50/00., 129/00., 51/01., 111/03., 190/03., 105/04., 84/05., 71/06., 110/07., 152/08., 57/11., 77/11. i 143/12);
- terorizam ili kaznena djela povezana s terorističkim aktivnostima, na temelju članka 97. (terorizam), članka 99. (javno poticanje na terorizam), članka 100. (novačenje za terorizam), članka 101. (obuka za terorizam) i članka 102. (terorističko udruženje) Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 125/2011, 144/2012, 56/2015, 61/2015) i članka 169. (terorizam), članka 169.a (javno poticanje na terorizam) i članka 169.b (novačenje i obuka za terorizam) iz Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 110/97., 27/98., 50/00., 129/00., 51/01., 111/03., 190/03., 105/04., 84/05., 71/06., 110/07., 152/08., 57/11., 77/11. i 143/12);
- pranje novca ili financiranje terorizma, na temelju članka 98. (financiranje terorizma) i članka 265. (pranje novca) Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 125/2011, 144/2012, 56/2015, 61/2015) i članka 279. (pranje novca) iz Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 110/97., 27/98., 50/00., 129/00., 51/01., 111/03., 190/03., 105/04., 84/05., 71/06., 110/07., 152/08., 57/11., 77/11. i 143/12.);
- dječji rad ili druge oblike trgovanja ljudima, na temelju članka 106. (trgovanje ljudima) Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 125/2011, 144/2012, 56/2015, 61/2015) i članka 175. (trgovanje ljudima i ropstvo) iz Kaznenog zakona (Narodne novine, broj 110/97., 27/98., 50/00., 129/00., 51/01., 111/03., 190/03., 105/04., 84/05., 71/06., 110/07., 152/08., 57/11., 77/11. i 143/12), ili je Krajnji primatelj ili osoba ovlaštena po zakonu za zastupanje Krajnjeg primatelja pravomoćno osuđena za počinjenje prekršaja koji se odnosi na zlorabu dužnosti i djelatnosti, prekršaja u obavljanju poslova i djelatnosti pravnih osoba te odgovornih osoba u pravnim osobama te prekršaja počinjenog u vezi s djelatnošću Krajnjeg primatelja.
kojem je utvrđeno teško 11 kršenje Ugovora zbog neispunjavanja ugovornih obveza, a koji je bio potpisan u sklopu nekog postupka dodjele bespovratnih sredstava i bio je (su)financiran sredstvima EU odnosno ESI fondova;
od kojeg je, kako je navedeno u članku 1. točki (c)i Uredbe (EU) br. 2017/1084, temeljem prethodne odluke Komisije kojom se potpora što ju je dodijelila ista država članica proglašava protuzakonitom i nespojivom s unutarnjim tržištem, odnosno koji podliježe neizvršenom nalogu za povrat sredstava;
______________________________
11 Teško kršenje ugovora obuhvaća situacije: (a) ako je nadležno tijelo od prijavitelja u svojstvu Korisnika za drugi projekt financiran kroz neki drugi postupak dodjele zatražilo povrat svih dodijeljenih sredstava ; ili (b) ako je nadležno tijelo jednostranom odlukom raskinulo Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava.
koji nije izvršio zatraženi povrat ili je u postupku povrata sredstava prethodno dodijeljenih u drugom postupku dodjele financijskog instrumenta i/ili bespovratnih sredstava iz bilo kojeg javnog izvora (uključujući iz EU odnosno ESI fondova), za aktivnosti odnosno troškove koji nisu izvršeni;
koji je dobio državnu potporu ili potporu male vrijednosti za isti opravdani trošak;
koji se nalazi u postupku povrata državne potpore ili potpore male vrijednosti ;
u slučaju da je Krajnji primatelj ili osobe ovlaštene po zakonu za zastupanje Krajnjeg primatelja, proglašen krivim zbog teškog profesionalnog propusta;
koji je u sukobu interesa u predmetnom postupku dodjele financijskog instrumenta;
koji nije izvršio isplate plaća zaposlenicima, plaćanje doprinosa za financiranje obveznih osiguranja (osobito zdravstveno ili mirovinsko) ili plaćanje poreza u skladu s propisima Republike Hrvatske kao države u kojoj je osnovan prijavitelj i u kojoj će se provoditi Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava i u skladu s propisima države poslovnog nastana prijavitelja (ako oni nemaju poslovni nastan u Republici Hrvatskoj). U pogledu ove točke, smatra se prihvatljivim da Krajnji primatelj nije udovoljio spomenutim uvjetima, ako mu, sukladno posebnom propisu, plaćanje tih obveza nije dopušteno ili mu je odobrena odgoda plaćanja;
koji je dostavio lažne podatke pri dostavi dokumenata.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
6. Prihvatljive namjene: dozvoljena ulaganja i vezani troškovi Krajnjih primatelja iz proizvodne industrije
Napomena: Kako bi ulaganja bila prihvatljiva, projektno-tehnička dokumentacija koja se prilaže (Glavni projekt koji uključuje proračun ušteda) mora biti izrađena u skladu s Dodatkom 2. „Metodologija izračuna i iskazivanja ušteda i ostalih sastavnica projekta“ ovom dokumentu. Također, kada je to primjenjivo, mjere energetske obnove moraju biti usklađene s dijelom „Tehnički uvjeti“ Dodatka 2.
A) Mjere energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije u cjelini „Proizvodni pogon“.
Mjere i vezani troškovi usluga, opreme i radova za provedbu prihvatljivih mjera navedenih u nastavku, a koje obuhvaćaju nabavu i ugradnju opreme i materijala te mjerenja, ispitivanja, podešavanja i puštanja u pogon sustava vezanih uz:
- uvođenje učinkovitijih elektromotornih pogona sukladno normi IEC 60034-30 i to:
o novih pogona razine učinkovitosti IE3 ili boljih,
o modernizacije postojećih elektromotornih pogona postojeće razine učinkovitosti minimalno razine IE2 uređajima primjenom sustava za regulaciju brzine okretaja (VSD),
o ostalih pripadajućih troškova regulacijske opreme za industrijske sustave – kao što su: crpke i crpni sustavi, ventilatori i ventilatorski sustavi, elektromotorni pogoni sustava za pripremu komprimiranog zraka, rashladni sustavi i druga industrijska oprema čije uvođenje doprinosi uštedi energije;
- poboljšanje učinkovitosti korištenja toplinske energije u proizvodnim/radnim procesima uz uvjet učinkovite:
o rekuperacije otpadne topline u procesima,
o tehnološke racionalizacije potrošnje energije,
o promjene postupaka vođenja i upravljanja procesima,
o regulacije opterećenja i regulacije sustava;
- uvođenje učinkovitijih rashladnih sustava u proizvodnom procesu;
- revitalizacija toplinske infrastrukture uz uvjet učinkovitijeg sustava:
o grijanja/hlađenja proizvodnih/radnih prostora,
o pripreme tople vode,
o proizvodnje tehnološke pare i tople vode,
o rekonstrukcije cijevnih razvoda, kojim će se poboljšati iskorištenje energije i smanjiti energetski gubici;
- provođenje zahvata na energetskim agregatima kojima se smanjuje potrošnja energije putem:
o iskorištenja otpadne topline,
o drugih tehničko/tehnoloških mjera na agregatima i pripadnoj opremi koje direktno doprinose smanjenju potrošnje energije;
- uvođenje / rekonstrukcija cjelovite regulacije s ciljem smanjenja potrošnje energije putem:
o automatizacije upravljačkih sustava,
o sustava mjerenja i nadzora – SCADA, CNUS;
- provođenje zahvata energetske učinkovitosti u elektroenergetici putem:
o kompenzacija jalove energije,
o zamjene energetske opreme učinkovitijim izvedbama i rješenjima (energetski transformatori, agregati i dr.),
o ostalih srodnih zahvata u elektroenergetici;
- revitalizacija električnih instalacija putem učinkovitih sustava rasvjete s tehničkim rješenjima i granskim normama:
o svjetlotehnički pokazatelji sukladno normi za unutarnju rasvjetu HRN EN 12464-1,
o svjetlotehnički pokazatelji sukladno normi za vanjsku rasvjetu HRN EN 12464-2,
o energetski učinkovita rješenja unutarnje rasvjete temeljena na tehnologiji izboja u plinu i LED tehnologiji (fluo-cijevi naprednih generacija s elektroničkim predspojnim napravama, fluokompaktne žarulje, LED izvori i ostale energetski učinkovite tehnologije),
o ugradba regulacijskih sklopova i sustava s upravljanjem prema svim ulaznim veličinama (vrijeme, prisutnost osoba, prirodna svjetlost). Spojni i montažni pribor, kabeli, instalacijske i zaštitne cijevi, razdjelni ormari/kutije, osigurači, prekidači i ostala zaštitna i razdjelna oprema u funkciji unutarnje rasvjete,
o ukupna svjetlosna iskoristivost svjetiljke: min. 60 lm/W (izvor svjetlosti, predspoj/ driver, optika);
- pametna brojila i uređaji za detaljnije praćenje potrošnje energije
- provođenje ostalih tehnoloških mjera i drugih zahvata u proizvodnom / radnom procesu koji rezultiraju smanjenjem utroška energije i doprinose energetskoj učinkovitosti procesa u skladu s kriterijima ovog FI, putem:
o poboljšanja sustava izgaranja u procesnim ložištima rekonstrukcijom sustava za upuhivanje zraka i drugim mjerama,
o optimizacije i regulacije temperature procesa izgaranja,
o toplinske izolacije vagona za pečenje opeke,
o zamjene postojećih cjevovoda za otprašivanje i pripadnih ventilatora – kamenolomi, cementare i sl,
o ostalih tehnoloških mjera i zahvata koji doprinose energetskoj učinkovitosti u procesu proizvodnih industrija;
- instalacija sustava za suproizvodnju energije putem:
o Kogeneracije (jedan energent za proizvodnju električne i toplinske energije) sukladno Zakonu o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji (NN 100/15), te
o Trigeneracije (jedan energent za proizvodnju električne, toplinske i rashladne energije);
- instalacija sustava za proizvodnju:
o Električne energije, iz energije:
- sunca (stupanj korisnog djelovanja sunčanih fotonaponskih pretvarača veći od 15% ) , uključujući i sustave za njeno skladištenje (baterije, vodik/gorive ćelije i dr.) ,
- vjetra ,
- biogoriva koja su proizvedena iz sirovine koja nije predviđena za hranu,
- geotermalne energije;
o Toplinske i/ili rashladne energije, za grijanje sanitarne i/ili tehnološke vode te za grijanje i hlađenje prostora s:
- toplinskim sunčanim kolektorima (stupanj korisnog djelovanja veći od 70% ) , s ili bez dodatnog sustava na ukapljeni naftni ili prirodni plin,
- kotlovima na čvrstu biomasu , uključujući i pirolitičke (stupanj korisnog djelovanja veći od 85% ) ,
- dizalicama topline s vodom kao ogrjevno-rashladnim medijem u sekundarnom krugu 12 (ventilokonvektora, radijatora i sl.),
- dizalicama topline
- geotermalnim izmjenjivačima topline;
Napomena : Sva prihvatljiva oprema koja koristi energiju i za koju je propisano označivanje energetske učinkovitosti mora biti svrstana u dva najviša razreda označivanja. Također, kada je to primjenjivo, sva prihvatljiva oprema koja koristi energiju mora biti usklađena s zahtjevima za ekološki dizajn proizvoda koji koriste energiju.
____________________________________________________________________
12 U vidu smanjenja ukupne količine freona, postavljanje dizalica topline zrak-zrak, voda-zrak i zemlja-zrak nije prihvatljiva aktivnost.
B) Mjere energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije u cjelini „Prateće zgrade“
Mjere i troškovi usluga, opreme i radova energetske obnove vezani uz energetsku obnovu zgrada , a koji obuhvaćaju nabavu i ugradnju materijala te mjerenja i ispitivanja za troškove energetske obnove zgrada (grupe mjera povećanja EnU – izvođenje radova). Energetska obnova zgrada treba biti u sukladnosti s Dodatkom 2. ovog dokumenta, dijelom „Tehnički uvjeti“. Energetska obnova sustava grijanja, hlađenja, ventilacije, klimatizacije, rasvjete te ugradnje obnovljivih izvora energije treba biti sukladna podaktivnostima iz A) Mjere Energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije u cjelini „Proizvodni pogon“. Troškovi su vezani uz:
- obnovu ovojnice zgrade – povećanje toplinske zaštite ovojnice kojom se dodaju, obnavljaju ili zamjenjuju dijelovi zgrade koji su dio omotača grijanog ili hlađenog dijela zgrade kao što su prozori, vrata, prozirni elementi pročelja, toplinska izolacija podova, zidova, stropova, ravnih, kosih i zaobljenih krovova, pokrova i hidroizolacija,
- ugradnju novog visokoučinkovitog sustava grijanja,
- zamjenu postojećeg sustava pripreme potrošne tople vode sustavom koji koristi OIE,
- zamjenu sustava hlađenja visokoučinkovitim sustavom,
- zamjenu sustava prozračivanja visokoučinkovitim sustavom,
- zamjenu unutarnje rasvjete učinkovitijom,
- ugradnju fotonaponskih modula za proizvodnju električne energije iz OIE za potrebe korištenja zgrade,
- uvođenje sustava automatizacije i upravljanja zgradom,
- uvođenje sustava daljinskog očitanja potrošnje energije i vode
- i sustava kontrolnih mjerila energenata i vode;
Troškovi usluga i radova vezanih uz demontažu i zbrinjavanje opreme nastavno na provedbu mjera A i mjera B.;
Troškovi usluga nadzora:
- investicijski nadzor izvedbe radova i puštanja u pogon,
- stručni nadzor građenja koji provodi nadzorni inženjer u skladu s Zakonom o gradnji.
Troškovi radova povezanih s aktivnostima koje su nužne jer su izravno povezne i posljedica su provedbe mjera A i mjera B mogu se razmotriti kao prihvatljivi. Primjer navedenih troškova su troškovi vezani uz postavljanje pločica nakon ugradnje toplinske izolacije poda, isključivo na dio poda na kojem se postavlja navedena izolacija.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
7.Prihvatljive namjene: dozvoljena ulaganja i vezani troškovi Krajnjih primatelja iz uslužnog sektora
Napomena: Kako bi ulaganja bila prihvatljiva, projektno-tehnička dokumentacija koja se prilaže (Glavni projekt koji uključuje proračun ušteda) mora biti izrađena u skladu s Dodatkom 2. ovom dokumentu. Također, kada je to primjenjivo, mjere energetske obnove moraju biti usklađene s dijelom „Tehnički uvjeti“ Dodatka 2.
Mjere i vezani troškovi usluga, opreme i radova za provedbu prihvatljivih ulaganja navedenih u nastavku, a koje obuhvaćaju nabavu i ugradnju opreme i materijala te mjerenja, ispitivanja, podešavanja i puštanja u pogon sustava vezanih uz:
- Obnova cijele ili dijelova ovojnice grijanog prostora zgrada energetski troškovne cjeline:
o Toplinska izolacija vanjskih neprozirnih dijelova ovojnice zgrade:
- Krova ;
- Vanjskog zida;
- Poda prema tlu;
- Ukopanih dijelova ovojnice;
- Podova prema vanjskom prostoru;
- Podova, stropova i zidova prema negrijanom prostoru.
o Zamjena ili obnova vanjske stolarije.
o Toplinska izolacija ovojnice prostora koji se kondicioniraju na različite uvjete od okolnih prostorija (spremišta za prehrambene proizvode, sušare, wellness).
- Obnova tehničkih sustava za korištenje zgrada energetski troškovne cjeline:
o Poboljšanje postojećeg ili ugradnja učinkovitijeg sustava grijanja;
o Poboljšanje postojećeg ili ugradnja učinkovitijeg sustava hlađenja;
o Poboljšanje postojećeg ili guranja učinkovitijeg sustava ventilacije;
o Optimizacija sustava grijanja, hlađenja i ventilacije korištenjem otpadne topline i hidrauličkim balansiranjem sustava;
o Poboljšanje postojećeg ili ugradnja učinkovitijeg sustava unutarnje rasvjete;
o Obnova postojećih ili ugradnja novih elektroinstalacijskih krugova za napajanje i upravljanje strojarskim instalacijama i drugim trošilima u funkciji energetske učinkovitosti;
o Zahvati na energetskim agregatima kojima se smanjuje potrošnja energije korištenjem otpadne topline ili drugim tehničko/tehnološkim mjerama na agregatima i pripadnoj opremi kojim se direktno doprinosi smanjenju potrošnje energije.
- Upravljanje energijom u energetski troškovnoj cjelini:
o Obnova postojećih ili ugradnja novih sustava centralnog upravljanja instalacijama i tehničkim sustavima energetski troškovne cjeline;
o Uvođenje sustava daljinskog očitanja potrošnje energije i sustava kontrolnih mjerila energenata;
o Uvođenje novih naplatnih mjernih mjesta za energente.
- Oprema koja troši energiju, a koristi se u svrhu obavljanja prihvatljivih djelatnosti u energetski troškovnoj cjelini:
o Oprema za pripremu, obradu i čuvanje hrane i prehrambenih proizvoda;
o Oprema za pranje, sušenje i glačanje rublja;
o Rasvjeta vanjskih prostora energetski troškovne cjeline (parkirališta, prometnice za unutarnji transport, prilazne prometnice i parkovi, igrališta, sportski tereni i ostali prostori koji se koriste za sport i rekreaciju).
- Optimizacija procesa
Sve tehničke i tehnološke mjere koje doprinose smanjenju potrošnje isporučene energije energetski troškovnoj cjelini.
- Zamjena postojećeg sustava pripreme tople vode sustavom koji koristi obnovljive izvore energije;
- Obnova postojećih ili ugradnja novih elektroinstalacijskih krugova za napajanje i upravljanje strojarskim instalacijama i drugim trošilima u funkciji obnovljivih izvora energije;
- Instalacija sustava za suproizvodnju energije putem:
o Kogeneracije (jedan energent za proizvodnju električne i toplinske energije) sukladno Zakonu o obnovljivim izvorima energije i visokoučinkovitoj kogeneraciji (NN 100/15), te
o Trigeneracije (jedan energent za proizvodnju električne, toplinske i rashladne energije);
- Instalacija sustava za proizvodnju:
o Električne energije iz energije:
- sunca (stupanj korisnog djelovanja sunčanih fotonaponskih pretvarača veći od 15%), uključujući i sustave za njeno skladištenje (baterije, vodik/gorive ćelije i dr.),
- vjetra ,
- biogoriva koja su proizvedena iz sirovine koja nije predviđena za hranu,
- geotermalne energije ;
o Toplinske i/ili rashladne energije, energije za grijanje sanitarne i/ili tehnološke vode te energije za grijanje i hlađenje prostora sa:
- toplinskim sunčanim kolektorima (stupanj korisnog djelovanja veći od 70%), sa ili bez dodatnog sustava na ukapljeni naftni ili prirodni plin,
- kotlovima na čvrstu biomasu, uključujući i pirolitičke (stupanj korisnog djelovanja veći od 85%),
- dizalicama topline s vodom kao ogrjevno-rashladnim medijem u sekundarnom krugu 13 (ventilokonvektora, radijatora i sl.),
- dizalicama topline
- geotermalnim izmjenjivačima topline
Napomena : Sva prihvatljiva oprema koja koristi energiju i za koju je propisano označivanje energetske učinkovitosti mora biti svrstana u dva najviša razreda označivanja. Također, kada je to primjenjivo, sva prihvatljiva oprema koja koristi energiju mora biti usklađena s zahtjevima za ekološki dizajn proizvoda koji koriste energiju.
____________________________________________________
13 U vidu smanjenja ukupne količine freona, postavljanje dizalica topline zrak-zrak, voda-zrak i zemlja-zrak nije prihvatljiva aktivnost
Troškovi usluga i radova vezanih uz demontažu i zbrinjavanje opreme nastavno na provedbu mjera;
Troškovi usluga nadzora:
- investicijski nadzor izvedbe radova i puštanja u pogon,
- stručni nadzor građenja koji provodi nadzorni inženjer u skladu s Zakonom o gradnji.
Troškovi radova povezanih s aktivnostima koje su nužne jer su izravno povezne i posljedica su provedbe prihvatljivih mjera mogu se razmotriti kao prihvatljivi. Primjer navedenih troškova su troškovi vezani uz postavljanje pločica nakon ugradnje toplinske izolacije poda, isključivo na dio poda na kojem se postavlja navedena izolacija.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
8.Neprihvatljive kategorije troškova
Troškovi pripreme projekta, što uključuje troškove usluga vezanih uz izradu Glavnog projekta koji uključuje proračun ušteda;
Troškovi usluga, opreme i radova vezani uz održavanje redovitih aktivnosti Krajnjih primatelja (uključujući ulaganja u redovito održavanje infrastrukturnih objekata ili opreme);
Izgradnja novih građevina i namjenom povezanih građevina (projekt može uključivati aktivnosti izgradnje u svrhu ugradnje (stavljanje u funkciju) obnovljivih izvora energije);
Projekti operatera energetskih sustava u sustavima proizvodnje, prijenosa i distribucije energije;
Troškovi priključka OIE elektrana na elektroenergetsku mrežu te njihovi pristupni putevi i sl.;
Troškovi vezani uz energetski pregled ako je isti obvezan u skladu s člankom 8. stavkom 4. Direktive o energetskoj učinkovitosti (2012/27/EU) (za velike poduzetnike)
Troškovi povezani s postavljanjem dizalica topline zrak-zrak, voda–zrak i zemlja–zrak;
Troškovi iskazani kao paušalni iznosi ili fiksna stopa;
Troškovi izrade elaborata i/ili uputa za korištenje opreme;
Refundacija troškova nije dozvoljena 14
_____________________________________
14 Refundacijom se smatra vraćanje financijskih sredstava odnosno povrat novca Krajnjem primatelju iz kredita u okviru ovog FI, za već plaćene izvršene usluge/isporuke dobavljača/izvođača radova u okviru ulaganja u povećanje energetske učinkovitosti za koje se traži kredit.
Napomena: Kreditom iz okvira ovog FI mogu se financirati prihvatljivi troškovi investicije, a koji su nastali nakon Odluke o odobrenju kredita i koji će biti plaćeni iz sredstava ESIF kredita (nakon što Krajnji primatelj povuče kreditna sredstva).
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
9. Kriteriji prihvatljivosti projekata
Kako bi bili prihvatljivi, projekti moraju udovoljiti svim utvrđenim kriterijima prihvatljivosti, kako slijedi:
- Za Krajnje primatelje koji poduzetnici iz proizvodne industrije: Projekt uključuje mjere energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije u proizvodnim pogonima. Aktivnosti projekta koje se odnose na mjere energetske učinkovitosti i i/ili ugradnje opreme za korištenje energije iz obnovljivih izvora energije u proizvodnim pogonima, predviđaju smanjenje isporučene energije za najmanje 20% u odnosu na potrošnju isporučene energije prije provedbe mjera ;
- Projekt ne uključuje aktivnosti energetske obnove zgrada proizvodnog pogona i/ili pratećih zgrada proizvodnog pogona bez zahvata na samom proizvodnom procesu odnosno na cjelini „Proizvodni pogon“;
- Ako projektni prijedlog uključuje i mjere energetske obnove zgrada , predviđena isporučena energija za grijanje / hlađenje zgrada, odnosno energija isporučena zgradama proizvodnog pogona ili pratećim zgradama proizvodnog pogona, nakon provedbe mjera mora biti smanjena za najmanje 40% u odnosu na potrošnju isporučene energije prije provedbe.
- Za Krajnje primatelje koji su poduzetnici iz uslužnog sektora: mjere koje se planiraju na energetski troškovnoj cjelini a koje se odnose na prihvatljive mjere iz točke 6. ovog dokumenta, predviđaju smanjenje isporučene energije energetski troškovnoj cjelini za najmanje 20% u odnosu na potrošnju isporučene energije prije provedbe mjera.
Projekt je spreman za početak provedbe aktivnosti i njihov završetak - Krajnji primatelj mora dokazati da je izradio svu potrebnu projektnu dokumentaciju te da posjeduje sve potrebne dozvole i suglasnosti za izvođenje aktivnosti koje su predmet projekta. Ispunjenost ovog kriterija temeljit će se na provjeri zadovoljava li projektni prijedlog sljedeće kriterije:
- potencijalni Kranji primatelj je priložio projektno-tehničku dokumentaciju sa svim propisanim proračunima i prilozima te s dokazima o ostvarenim uštedama, prihvatljivim mjerama i sa Zakonom o gradnji (Glavni projekt koji uključuje proračun ušteda). Dokumenti ne smiju biti stariji od 1. srpnja 2013;
- Krajnji primatelj je priložio izjavu je li za izvođenje radova/aktivnosti u skladu s glavnim projektom potrebno ishoditi akt za građenje i/ili odobrenja i/ili suglasnosti i/ili posebne uvjete građenja;
- Krajnji primatelj je priložio akt za građenje i/ili odobrenja i/ili, suglasnosti i/ili posebne uvjete građenja (ako je primjenjivo) za planirani zahvat;
- Krajnji primatelj je priložio dokaz 15 da ima pravo provesti planirane zahvate na građevini i namjenom povezanim građevinama na kojima se predviđaju prihvatljive mjere iz točke 6. ili točke 7. ovog dokumenta.
Krajnji primatelj, ne ostvaruje niti će u razdoblju od dana predaje zahtjeva za krediti do 3 (tri) godine po završetku provedbe projekta prijaviti za ostvarivanje prava na zajamčenu tarifu (zajamčenu otkupnu cijenu) za mjere proizvodnje energije iz obnovljivih izvora koje se prijavljuju za financiranje u sklopu ovog FI;
Prilikom iskazivanja ušteda (smanjenja potrošnje) isporučene energije Krajnji primatelj se pridržavao Metodologije izračuna i iskazivanja ušteda i ostalih sastavnica projekta koja je Dodatak 2. ovom dokumentu;
Sve projektne aktivnosti vezane su uz obavljanje prihvatljivih djelatnosti iz točke 4. ovog dokumenta i za čije je obavljanje Krajnji primatelj registriran najmanje godinu dana. Ako određeni Krajnji primatelj istovremeno obavlja i djelatnosti koje nisu prihvatljive sukladno točki 4. ovog dokumenta, kredit mu se može odobriti samo u odnosu na prihvatljive djelatnosti i to uz uvjet da djelatnosti koje su isključene iz djelokruga ovog FI ne ostvaruju korist od potpore dodijeljene temeljem ovog FI;
Projekt uključuje aktivnosti demontaže i zbrinjavanja opreme koja se zamjenjuje nastavno na provedbu mjera iz točke 6. i 7. ovog dokumenta;
Projekt ne uključuje izgradnju novih građevina 16 . Projekt može uključivati aktivnosti izgradnje u svrhu ugradnje (stavljanje u funkciju) obnovljivih izvora energije;
Projekt je u skladu s svim relevantnim nacionalnim propisima i propisima EU;
Projekt je u skladu s horizontalnim politikama Europske unije o održivome razvoju, ravnopravnosti spolova i nediskriminaciji, odnosno projekt doprinosi ovim politikama ili je barem neutralan u odnosu na njih;
Za Krajnje primatelje koji su poduzetnici iz uslužnog sektora: građevine i namjenom povezane građevine energetski troškovne cjeline , na kojima se planira provedba mjera energetske obnove posjeduju energetski certifikat zgrade u skladu s Pravilnikom o energetskom pregledu zgrada i energetskom certificiranju (NN 88/17) (ako je primjenjivo);
Krajnji primatelj u sklopu Zahtjeva za kredit dostavio je svu potrebnu dokumentaciju te su podaci sadržani u dokumentaciji istiniti i točni;
Krajnji primatelj će ulaganje provesti pravovremeno i u skladu sa zahtjevima ovog FI;
Krajnji primatelj će osigurati odgovarajuće kapacitete za provedbu projekta, učinkovitu uporabu sredstava u skladu s načelima ekonomičnosti, učinkovitosti i djelotvornosti,
______________________________________________________
15 dokaz prava provedbe i prava upravljanja građevinama na kojima se provode mjere iz točke 6. i 7. ovog dokumenta istovjetni su dokazu prava pravnog interesa za izdavanje građevinske dozvole iz članka 109. Zakona o gradnji (NN 153/13, 20/17)
16 Primjerice izgradnja novih građevina i/ili zgrada koje dovode do povećanja kapaciteta za pružanje usluga ili povećanja broja usluga koje prijavitelj pruža na energetski troškovnoj cjelini.
Projekt u trenutku podnošenja Zahtjeva za kredit nije fizički niti financijski završen te neće biti fizički niti financijski završen na dan donošenja odluke o odobrenju kredita;
Krajnji primatelj dopušta objavu osnovnih informacija o ulaganju iz Zahtjeva za kredit (naziv Krajnjeg primatelja, naziv projekta, sažetak projekta, jedinstveni broj prijave i zatraženi iznos) na mrežnim stranicama UT-a, PT1 i HBOR-a;
Krajnji primatelj dopušta obradu i pohranu podataka navedenih u okviru Zahtjeva za kredit u računalnom sustavu praćenja i obavještavanja vezanog za strukturnu pomoć EU-a.
Projekti koji ne udovoljavaju svim navedenim uvjetima nisu prihvatljivi za kreditiranje u okviru ovog FI .
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
10. Informacija o kreditu
Valuta kredita
Krediti se odobravaju u kunama ili s dvosmjernom valutnom klauzulom vezanom uz EUR.
Iznosi kredita
Minimalni iznos kredita je 25.000,00 EUR u kunskoj protuvrijednosti
Maksimalni iznos kredita je 10.000.000,00 EUR u kunskoj protuvrijednosti.
Minimalno vlastito učešće Krajnjih primatelja kredita u investiciji iznosi 15% ukupne vrijednosti investicije bez PDV-a.
Kamatna stopa
Na dio kredita iz izvora ESIF-a (50% glavnice) 0%. Na dio kredita iz izvora poslovne banke (preostalih 50% glavnice) prema cijeni poslovne banke, a ovisno o indeksu razvijenosti jedinice područne (regionalne) samouprave u kojoj se odvija investicija.
Naknade
Krajnji primatelj je oslobođen plaćanja svih naknada koje se naplaćuju prilikom obrade i korištenja kredita te eventualne izmjene kredita pri čemu se pod eventualnim izmjenama kredita smatraju sve izmjene uvjeta kredita na koje Krajnji primatelj nije imao, niti mogao imati utjecaj.
Rok otplate kredita
Do 17 godina, uključujući do 4 godine počeka.
Rok korištenja kredita u pravilu do 18 mjeseci.
Kredit se, u pravilu, otplaćuje u mjesečnim, tromjesečnim ili polugodišnjim ratama.
Instrumenti osiguranja
Povrat kredita osigurava se instrumentima osiguranja uobičajenim u bankarskom poslovanju.
Državne potpore
Krediti moraju biti u skladu s pravilima Uredbe o općem skupnom izuzeću ( eng. General Block Exemption Regulation – GBER ) i Uredbe br. 1407/2013 o potporama male vrijednosti.
Područje ulaganja
Republika Hrvatska.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
11. Pokazatelji uspješnosti pojedinačnih projekata i izvori provjere
Za uspješnu primjenu i praćenje postignuća, Krajnji primatelj na razini projekta treba opisati pokazatelje uspješnosti te njihove konkretne vrijednosti navesti u Glavnom projektu koji uključuje proračun ušteda. Nadalje, Krajnji primatelj dokazuje da su aktivnosti provedene u skladu sa Glavnim projektom, a da su radovi i ugrađena oprema, predviđeni Glavnim projektom, izvedeni/ugrađeni i potvrđeni Izvješćem o provedenom stručnom nadzoru izrađenom od Glavnog nadzornog inženjera i/ili Nadzornog inženjera pojedine struke, ovisno o vrsti pojedinog zahvata/energetske cjeline te na temelju Obrasca 4. Obrazac za sustav za mjerenje i verifikaciju ušteda koji se dostavlja na kraju provedbe investicije.
POKAZATELJ REZULTATA
JEDINICA MJERE
OPIS I IZVOR PROVJERE
Količina obnovljive energije u bruto konačnoj potrošnji energije u proizvodnim industrijama
kWh
Pokazatelj mjeri povećanje količine energije proizvedene iz obnovljivih izvora energije prije i poslije energetske obnove.
Izvori provjere su: Glavni projekt koji uključuje proračun ušteda, Izvješće o provedenom stručnom nadzoru i Obrazac 4. Obrazac za sustav za mjerenje i verifikaciju ušteda
Napomena:
Prilikom iskazivanja povećanja udjela obnovljive energije u bruto konačnoj potrošnji energije nužno je pridržavati se Metodologije izračuna i iskazivanja ušteda i ostalih sastavnica projekta (Dodatak 2. ovog dokumenta)
Ušteda energije u proizvodnim industrijama
kWh
Pokazatelj mjeri iznos ušteda isporučene energije u proizvodnim industrijama poslije mjera energetske učinkovitosti.
Izvori provjere su: Glavni projekt koji uključuje proračun ušteda i Izvješće o provedenom stručnom nadzoru.
Napomena:
Prilikom iskazivanja ušteda (smanjenja potrošnje) isporučene energije nužno je pridržavati se Metodologije izračuna i iskazivanja ušteda i ostalih sastavnica projekta (Dodatak 2. ovog dokumenta)
Napomena: Povećanje količine obnovljive energije ne može se prikazati i kao ušteda isporučene energije. Dakle, doprinos pokazatelju „Udio obnovljive energije u bruto konačnoj potrošnji energije u proizvodnim industrija“ ne može se prikazati i kao doprinos pokazatelju „Ušteda energije u proizvodnim industrijama“.
Tablica 2. Pokazatelj uspješnosti za projekte Krajnjih primatelja iz uslužnog sektora:
POKAZATELJ REZULTATA
JEDINICA MJERE
OPIS I IZVOR PROVJERE
Količina obnovljive energije u bruto konačnoj potrošnji energije u uslužnom sektoru (turizam, trgovina)
kWh
Pokazatelj mjeri povećanje količine energije proizvedene iz obnovljivih izvora energije poslije provedbe mjera.
Izvori provjere su: Glavni projekt koji uključuje proračun ušteda, Izvješće o provedenom stručnom nadzoru i Obrazac 4. Obrazac za sustav za mjerenje i verifikaciju ušteda
Napomena:
Prilikom iskazivanja povećanja udjela obnovljive energije u bruto konačnoj potrošnji energije nužno je pridržavati se Metodologije izračuna i iskazivanja ušteda i ostalih sastavnica projekta (Dodatak 2 ovog dokumenta)
Ušteda energije u uslužnom sektoru (turizam, trgovina)
kWh
Pokazatelj mjeri razliku između količine isporučene energije prije i poslije provedbe mjera energetske učinkovitosti.
Izvori provjere su: Glavni projekt koji uključuje proračun ušteda, Izvješće o provedenom stručnom nadzoru i Obrazac 4. Obrazac za sustav za mjerenje i verifikaciju ušteda
Napomena:
Prilikom iskazivanja ušteda (smanjenja potrošnje) isporučene energije nužno je pridržavati se Metodologije izračuna i iskazivanja ušteda i ostalih sastavnica projekta (Dodatak 2 ovog dokumenta)
Napomena: Povećanje količine obnovljive energije ne može se prikazati i kao ušteda isporučene energije. Dakle, doprinos pokazatelju „Udio obnovljive energije u bruto konačnoj potrošnji energije u uslužnom sektoru“ ne može se prikazati i kao doprinos pokazatelju „Ušteda energije u uslužnom sektoru“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
12.Dodaci
Dodatak 1. – Proračun ušteda
Dodatak 2. – Metodologija izračuna i iskazivanja ušteda i ostalih sastavnica projekta
NAPOMENA* Navedena dva Dodatka nalaze klikom na link „Ostali dokumenti“
Komentirate u ime: Ministarstvo zaštite okoliša i energetike