PRAVILNIK O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O RADU U SUSTAVU eSpis
Članak 1.
U Pravilniku o radu u sustavu eSpis („Narodne novine“, broj 35/15, 123/15, 45/16, 29/17 i 112/17) u članku 1. stavku 1. iza riječi: „eSpis“ dodaju se riječi: „te načinu preuzimanja podataka iz drugih sustava u sustav eSpis“.
Članak 2.
U članku 2. stavku 2. u točki 6. iza riječi: „System“ briše se točka i dodaje zarez te točke 7., 8. i 9. koje glase:
„7. sustavom SupraNova,
8. sustavom e-Građani,
9. sustavom e-Komunikacija.“.
Članak 3.
Članak 3. mijenja se i glasi:
„U smislu ovoga Pravilnika pojedini izrazi imaju sljedeća značenja:
1.Algoritam za dodjelu predmeta sustava eSpis je skup definiranih pravila za automatsku nasumičnu dodjelu predmeta.
2.Šifrarnik vrste predmeta sustava eSpis je popis vrsta predmeta s dodijeljenom težinom predmeta koji se rješavaju na sudovima, raščlanjenih na grupe i podgrupe. U šifrarnicima vrsta predmeta svaka podgrupa sadrži dodijeljenu težinu predmeta.
3.Dodijeljena težina predmeta je definirana težina pojedine vrste predmeta unutar sustava eSpis koja se iskazuje brojčano i usklađena je s važećim Okvirnim mjerilima za rad sudaca.
4. Naselje predmeta je naselje kojem predmet teritorijalno pripada, a koje se u sustavu eSpis određuje prema pravilima utvrđenim u članku 44. ovog Pravilnika.
5. Lokacija predmeta je sjedište suda ili stalna služba u kojoj se predmet rješava.
6. Zona rješavanja pojedine vrste predmeta je skup naselja dostupnih jednoj ili više lokacija suda na kojima se može rješavati određena vrsta predmeta. Svrha određivanja pojedinih zona je osiguranje ravnomjerne opterećenosti rješavatelja određenoga općinskog suda.
7. Automatska dodjela predmeta obuhvaća automatsku nasumičnu dodjelu i automatsku kružnu dodjelu.
7.a Automatska nasumična dodjela je dodjela predmeta u rad rješavateljima prema specijalizacijama određenim godišnjim rasporedom poslova, oslobođenjima propisanim Okvirnim mjerilima za rad sudaca, utvrđenim godišnjim rasporedom poslova, definiranom težinom pojedine vrste predmeta utvrđenom šifrarnikom, zonom rješavanja pojedine vrste predmeta i lokacijom predmeta. Automatska nasumična dodjela ovisi o opterećenju rješavatelja i korektivnim faktorima (oslobođenje i/ili broj radnih dana), ali ne ovisi o opsegu riješenih predmeta tijekom godine. Broj dodijeljenih predmeta tijekom godine ovisi o definiranoj težini dodijeljenog predmeta i korektivnom faktoru.
7.b Automatska kružna dodjela je dodjela predmeta u rad rješavateljima prema kojoj svaki rješavatelj, koji ulazi u izbor za takvu dodjelu unutar pojedine vrste predmeta, dobiva nasumično po jedan predmet u rad. Nakon što svi rješavatelji, koji sudjeluju u nasumičnoj dodjeli za pojedinu vrstu predmeta, dobiju po jedan predmet u rad, postupak dodjele se ponavlja. Automatska kružna dodjela ne ovisi o opterećenju rješavatelja i korektivnim faktorima (oslobođenje i/ili broj radnih dana). Ravnomjernost se ostvaruje u okviru pojedine vrste predmeta i broja predmeta u radu. Automatska kružna dodjela primjenjuje se za predmete u kojima je nužna potpuna ravnomjernost dodjele ili hitnost postupanja.
8. Jedinstveni crtični kod (bar kod) je niz paralelnih crta različite debljine koje nose osnovnu informaciju o predmetu. U sustavu eSpis postoji crtični kod na omotu spisa i otpravcima.
9. Matrica ovlaštenja je skup podataka kojim se korisniku sustava eSpis definiraju ovlaštenja (funkcija, organizacijska jedinica, vrste predmeta, upisnici), a unosi se u sustav eSpis temeljem utvrđenoga godišnjeg rasporeda poslova.
10. Administracijski modul je cjelina u administratorskoj aplikaciji koja služi za izvođenje određenih zadaća.
11. Rješavatelj je sudac ili sudski službenik zadužen za rad na spisu. 12. Učilica eSpis sustava je tečaj na daljinu za obučavanje korisnika sustava eSpis.
13. Radna opterećenost rješavatelja je zbroj težina predmeta dodijeljenih tijekom kalendarske godine pojedinom rješavatelju, uvećana za oslobođenje rješavatelja.
14. Algoritam dodjele postupka osobi upisanoj na listu A i listu B stečajnih upravitelja te na listu povjerenika u postupku stečaja potrošača je dio sustava eSpis i skup je definiranih pravila za automatsku nasumičnu dodjelu postupka.
15. Obnašatelj dužnosti je zajednički naziv za: povjerenika, privremenog stečajnog upravitelja, stečajnog upravitelja i stečajnog povjerenika.
16. Aktivna uloga je uloga obnašatelja dužnosti od trenutka izbora do trenutka razrješenja u određenom stečajnom postupku ili do trenutka zaključenja stečajnog postupka u kojemu je imenovan.“.
Članak 4.
(1) U članku 5. stavku 2. iza riječi: „korisnicima“ dodaje se zarez i riječi: „vanjskim korisnicima“.
(2) Iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:
„(3) Administrator središnjeg sustava eSpis po zaprimljenoj obavijesti nadležnog tijela ukida pravo pristupa sustavu vanjskom korisniku.“
(3) Dosadašnji stavak 3. postaje stavak 4.
Članak 5.
Članak 7. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Administrator sustava eSpis u sudu dužan je:
1. osigurati za svakoga novog suca i sudskog službenika korisničko ime i lozinku za korištenje aplikacije sustava eSpis i učilice eSpis sustava,
2. unijeti u sustav godišnji raspored poslova za sljedeću godinu, te svaku izmjenu godišnjeg rasporeda poslova odmah po njegovom primitku, a najkasnije u roku jednog radnog dana,
3. pridružiti naselja pripadnosti predmeta zonama rješavanja pojedine vrste predmeta,
4. obavijestiti predsjednika suda o potrebi poduzimanja mjera vezanih uz gašenje referade, preraspodjelu spisa u referadi i opoziv poslovnog certifikata rješavatelja,
5. ažurno postupati po nalogu predsjednika suda posebno prilikom razrješenja ovlasti određene osobe za rad u sustavu eSpis,
6. ažurno unijeti u sustav eSpis postotak oslobođenja i osnovu oslobođenja iz godišnjeg rasporeda poslova te svaku opravdanu odsutnost suca,
7. obavljati i ostale poslove u sustavu eSpis po nalogu predsjednika suda te sukladno uputama ustrojstvene jedinice ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa u čiji djelokrug rada ulaze poslovi vezani uz sustav eSpis.“.
Članak 6.
U članku 21. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Osoba iz stavka 1. ovog članka ima pravo na ograničen uvid u podatke sustava eSpis neposredno u sudu uz prethodno odobrenje predsjednika nadležnog suda ili putem sustava e-Komunikacije.“.
Članak 7.
U članku 22. stavku 2. točci 3. iza riječi: „eSpis“ dodaju se riječi: „i sustava e-Komunikacija“.
Članak 8.
U članku 25. stavku 1. riječ: „pravomoćan“ briše se.
Članak 9.
U članku 26. riječi: „nakon pravomoćnosti“ brišu se.
Članak 10.
Iza članka 26. dodaje se naslov iznad članka 26.a i članci 26.a, 26.b, 26.c koji glase:
„Va. AUTOMATSKA DODJELA PREDMETA
Članak 26.a
Automatska dodjela predmeta obuhvaća automatsku nasumičnu dodjelu i automatsku kružnu dodjelu.
Članak 26.b
(1) Automatska nasumična dodjela je dodjela predmeta u rad rješavateljima prema specijalizacijama određenim godišnjim rasporedom poslova, oslobođenjima propisanim Okvirnim mjerilima za rad sudaca, utvrđenim godišnjim rasporedom poslova, definiranom težinom pojedine vrste predmeta utvrđenom šifrarnikom, zonom rješavanja pojedine vrste predmeta i lokacijom predmeta.
(2) Automatska nasumična dodjela ovisi o opterećenju rješavatelja i korektivnim faktorima (oslobođenje i/ili broj radnih dana) te ovisi o opsegu riješenih predmeta.
(3) Broj dodijeljenih predmeta tijekom godine ovisi o definiranoj težini dodijeljenog predmeta i korektivnom faktoru.
Članak 26.c
(1) Automatska kružna dodjela je dodjela predmeta u rad rješavateljima prema kojoj svaki rješavatelj, koji ulazi u izbor za takvu dodjelu unutar pojedine vrste predmeta, dobiva nasumično po jedan predmet u rad.
(3) Nakon što svi rješavatelji, koji sudjeluju u nasumičnoj dodjeli za pojedinu vrstu predmeta, dobiju po jedan predmet u rad, postupak dodjele se ponavlja.
(4) Automatska kružna dodjela ne ovisi o opterećenju rješavatelja i korektivnim faktorima (oslobođenje i/ili broj radnih dana) te o opsegu riješenih predmeta.
(5) Ravnomjernost se ostvaruje u okviru pojedine vrste predmeta i broja predmeta u radu. Automatska kružna dodjela primjenjuje se za predmete u kojima je nužna potpuna ravnomjernost dodjele ili hitnost postupanja.“.
Članak 11.
Članak 27. mijenja se i glasi:
„(1) Svaki podnesak može se predati u sudskoj pisarnici u sjedištu suda i u posebnim pisarnicama stalnih službi te elektroničkim putem u sustav eSpis.
(2) Spis se u sustavu eSpis osniva unosom ili preuzimanjem podataka o:
1. strankama,
2. zastupnicima stranaka,
3. vrsti predmeta,
4. vrsti spora i vrijednosti predmeta spora ili oznaci kaznenog djela i kaznenog zakona,
5. naselju predmeta za predmete osnovane na općinskom sudu,
6. datumu početka postupka,
7. datumu osnivanja predmeta na sudu,
8. podnescima i drugim prilozima,
9. sudskoj pristojbi.
(3) Ako se spis osniva na temelju žalbe podnesene u zemljišnoknjižnom postupku, osim podataka iz stavka 2. ovog članka, upisuju se podaci o zemljišnoknjižnom ulošku i katastarskoj općini.
(4) Osoba ovlaštena za upis dužna je odmah, a najkasnije sljedećeg radnog dana upisati odnosno preuzeti u odgovarajući upisnik sustava eSpis podatke iz stavka 2. i 3. ovog članka.
(5) U sustav eSpis podaci o strankama preuzimaju se iz sustava evidencije o osobnom identifikacijskom broju ili sustava Sudskog registra ako su isti istovjetni s podacima navedenim u aktu kojim se pokreće postupak.
(6) Ako su podaci o strankama navedeni u aktu kojim se pokreće postupak, različiti od onih koji su upisani u sustav evidencije o osobnom identifikacijskom broju ili sustav Sudskog registra, osoba ovlaštena za upis podataka upisat će podatke o stranci navedene u aktu kojim se pokreće postupak te će u sustav eSpis, na karticu »Osnovni podaci« u polje »Primjedba«, upisati primjedbu da su podaci različiti.
(7) Ako su podaci o strankama preuzeti putem sustava za elektroničku komunikaciju različiti od podataka navedenih u aktu kojim se pokreće postupak, osoba ovlaštena za upis podataka upisat će i dopuniti podatke o strankama navedene u aktu kojim se pokreće postupak. Zatim će osoba ovlaštena za upis podataka usporediti upisane podatke o strankama s podacima upisanim u sustav evidencije o osobnom identifikacijskom broju ili sustav Sudskog registra, te ako su podaci različiti u sustav eSpis na karticu »Osnovni podaci« u polje »Primjedba« upisat će primjedbu da su podaci različiti.
(8) Ako se podaci o strankama u sustavu eSpis ne unose na način iz stavka 5. ovog članka, osoba koja upisuje podatke u sustav eSpis dužna ih je upisati u skladu s pravilima pravopisa hrvatskoga standardnog jezika.
(9) Prilikom upisivanja podataka o zastupniku stranke, u sustav eSpis unijet će se i adresa zastupnika.“.
Članak 12.
U članku 28. točka 3. briše se.
Članak 13.
(1) Naslov iznad članka 35. mijenja se i glasi:
„2. Početak postupka u sustavu eSpis“.
(2) U članku 35. riječ: „procesa“ zamjenjuje se riječju: „postupka“.
Članak 14.
U članku 40. stavku 3. riječi: „ili tajnika suda“ zamjenjuju se riječima: „ili osobe koju on ovlasti“.
Članak 15.
U članku 41. stavku 1. riječi: „ili tajnik suda“ zamjenjuju se riječima: „ili osoba koju on ovlasti“.
Članak 16.
Članak 43. mijenja se i glasi:
„(1) Zona rješavanja pojedine vrste predmeta općinskog suda obuhvaća jednu ili više zona i to zonu A, zonu B, zonu C i zonu D.
(2) Zona A obuhvaća kaznene predmete koji se dodjeljuju i rješavaju u sjedištu suda, dok će se pojedine postupovne radnje poduzimati u osnovanim stalnim službama u kojima su za to osigurani uvjeti.
(3) Zona B obuhvaća predmete koji se rješavaju u sjedištu suda ili u stalnim službama sukladno mjestu primitka podneska kojim se osniva spis, i to:
1. izdavanje potvrda,
2. sastav sudske oporuke,
3. pohrana i proglašenje oporuke,
4. osnivanje sudskog pologa,
5. ovjera ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju,
6. postavljanje lovca,
7. pružanje pravne pomoći,
8. nasljednička izjava,
9. ovjera dokumenata i otvaranje sefa,
10. predmete u kojima državno odvjetništvo, građansko-upravni odjel, zastupa tužitelja (predlagatelja ili ovrhovoditelja),
11. europska potvrda o nasljeđivanju.
(4) Zona Cobuhvaća predmete koji se rješavaju u sjedištu suda i stalnim službama sukladno opterećenju rješavatelja, i to:
1. priznanje strane sudske odluke,
2. ovrha na novčanoj tražbini,
3. ovrha na vrijednosnom papiru,
4. ovrha radi ostvarenja tražbine na radnju, trpljenje ili nečinjenje,
5. ovrha radi vraćanja na rad odnosno u službu,
6. osiguranje prethodnim mjerama,
7. osiguranje prisilnim zasnivanjem založnog prava na nekretnini,
8. sudski penali,
9. osiguranje na temelju sporazuma stranaka,
10. osiguranje prijenosom vlasništva na stvari i prijenosom prava,
11. osiguranje prethodnom ovrhom,
12. ostalo – osiguranje,
13. ostalo – ovrha radi naplate novčane tražbine.
(5) Iznimno od stavka 4. ovoga članka, kada je stalna služba na otoku, predmeti iz zone C rješavaju se u stalnoj službi u kojoj su zaprimljeni, osim ako ministar nadležan za poslove pravosuđa na prijedlog predsjednika suda ne odredi drugačije.
(6) Zona D obuhvaća predmete koji se rješavaju ili u sjedištu suda ili u stalnim službama ovisno o naselju predmeta, a podredno opterećenju rješavatelja (ostali predmeti).
(7) Popis naselja koja pripadaju zoni D za svaki općinski sud utvrđuje ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa te ih objavljuje na svojoj mrežnoj stranici.
(8) Prilikom dodjele predmeta unutar pojedine zone primjenjuje se način dodjele propisan ovim Pravilnikom.
Članak 17.
(1) U članku 44. stavak 5. briše se.
(2) Dosadašnji stavci 6. i 7. postaju stavci 5. i 6.
Članak 18.
Iza članka 48. dodaje se naslov iznad članka 48.a i članak 48.a koji glase:
U slučaju da rješavatelj u radu ima više od 15% predmeta u kojima postupak traje više od sedam godina automatska dodjela se automatski gasi dok udio navedenih predmeta padne ispod 15 %.“
Članak 19.
(1) U članku 49. stavku 1. točki 3. iza riječi: „papirnati“ dodaju se riječi: „odnosno elektronički“.
(2) U stavku 2. iza riječi: „papirnatog“ dodaju se riječi: „odnosno elektroničkog“.
Članak 20.
Članak 51. mijenja se i glasi:
„(1) Predmete osnovane u povodu žalbe protiv odluka svih općinskih sudova u sporovima iz radnih odnosa algoritam sustava eSpis dodjeljuje u rad županijskim sudovima u Osijeku, Rijeci, Splitu i Zagrebu, razmjerno veličini suda.
(2) Predmete osnovane u povodu žalbe protiv odluka svih općinskih sudova u obiteljskim predmetima algoritam sustava eSpis dodjeljuje u rad županijskim sudovima u Puli – Pola, Splitu i Zagrebu, razmjerno veličini suda.
(3) Predmete osnovane u povodu žalbe protiv odluka u obiteljskim predmetima međunarodne otmice djece algoritam sustava eSpis dodjeljuje u rad Županijskom sudu u Zagrebu.
(4) Predmete osnovane u povodu žalbe protiv odluka svih općinskih sudova u zemljišnoknjižnim predmetima algoritam sustava eSpis dodjeljuje u rad županijskim sudovima u Varaždinu i Velikoj Gorici, razmjerno veličini suda.
(5) Predmete osnovane u povodu žalbe protiv odluka svih općinskih sudova u predmetima stečaja potrošača algoritam sustava eSpis dodjeljuje u rad županijskim sudovima u Osijeku i Rijeci, razmjerno veličini suda.
(6) Veličina suda iz stavaka 1., 2., 4. i 5. ovoga članka određuje se razmjerno broju rješavatelja prisutnih na radu.“.
Članak 21.
Članak 56. i naslov iznad njega brišu se.
Članak 22.
U naslovu iznad članka 60.a riječi: „Kaznenom odjelu Vrhovnog suda“ zamjenjuju se riječima: „Vrhovnom sudu“.
Članak 23.
U članku 61. stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4) Podnesci u elektroničkom obliku mogu se u sudu zaprimati uz pomoć funkcionalnosti za zaprimanje elektroničkih podnesaka.“.
Članak 24.
Iza članka 65. dodaje se članak 65.a koji glasi:
„Članak 65.a
Dodjela elektroničkih spisa u rad, zaprimanje podnesaka u elektronički spis, istek kalendara, automatski se prikazuju rješavatelju kroz funkcionalnosti upozorenja u sustavu eSpis, dok se postupanje po dostavnim naredbama i druge radnje prikazuju drugim osobama zaduženim za pojedine radnje kroz funkcionalnosti upozorenja u sustavu eSpis.“
Članak 25.
Članak 69. mijenja se i glasi:
„(1) Kod izrade odluka ili drugih akata u sustavu eSpis mogu se koristiti verificirani obrasci.
(2) U sustavu e-Komunikacije i u elektroničkim spisima, odluke moraju biti potpisane kvalificiranim elektroničkim potpisom rješavatelja te sadrže odgovarajući barkod odnosno QR kod, kontrolni broj i internetsku stranicu kojima se provjerava vjerodostojnost pismena.
(3) U sustavu e-Komunikacije i u elektroničkim spisima, pozivi i rješenja o pristojbi potpisani su aplikativnim potpisom sustava eSpis.“.
Članak 26.
U članku 70. ispred stavka 1. dodaje se oznaka (1), a iza stavka 1. dodaje se stavak 2. koji glasi:
„(2) Odluka s klauzulom pravomoćnosti automatizmom se iz sustava eSpis šalje u sustav državnog odvjetništva Case Tracking System.“.
Članak 27.
U članku 72. iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:
„(3) U sustavu e-Komunikacije, podaci o sudskim pristojbama se unose odnosno automatski preuzimaju u sustav eSpis.“.
Članak 28.
U članku 80. riječi „procesa“zamjenjuju se riječima „postupka“.
Članak 29.
Članak 80.a mijenja se i glasi:
„Vrhovni sud Republike Hrvatske uz standardna statistička izvješća iz članka 80. ovog Pravilnika koristi i sljedeća statistička izvješća:
1. S4.7. – broj riješenih predmeta po upisnicima i mjesecima (u periodu).
2. S4.8. – kretanje predmeta po upisnicima.
3. S1.9.3. – statističko izvješće o broju neriješenih predmeta po godinama prema datumu primitka na sud.“.
Članak 30.
U članku 82. stavku 2. točki 34. briše se točka na kraju rečenice i iza nje dodaje se točka 35. koja glasi:
„35. Način dodjele predmeta.“.
Članak 31.
Članak 82.a mijenja se i glasi:
„U sustavu eSpis Vrhovnom sudu Republike Hrvatske su dostupna upravljačka izvješća:
1.Dodjela predmeta u Vrhovnom suda sudu Republike Hrvatske
2. Kazneni predmeti
3. Građanski predmeti.“
Članak 32.
(1) U članku 87. stavku 2. riječ: „dostavnu“ briše se.
(2) U stavku 3. riječ: „spojeni“ briše se.
Članak 33.
U članku 88. riječ: „dostavna“ briše se.
Članak 34.
Članak 89. mijenja se i glasi:
„Razdvajanje spisa provodi se u sustavu eSpis nakon što je rješavatelj u sustav unio odgovarajuću naredbu. Ovlašteni sudski službenik provodi razdvajanje na način da podatke o strankama i drugim sudionicima te podneske i odluke navedene u naredbi iz spisa koji se razdvaja ili iz kojeg se dio izdvaja prenese ili preslika u spis koji se osniva razdvajanjem ili izdvajanjem.“.
Članak 35.
Članak 91. briše se.
Članak 36.
Članak 96. mijenja se i glasi:
„(1) Podaci o otpravku, uključujući način otpreme, primatelja i njegovu adresu, unose se u sustav eSpis u referadi rješavatelja.
(2) U sustavu e-Komunikacije, ispisano elektroničko sudsko pismeno otprema se primatelju izravno iz referade rješavatelja.
(3) U slučaju iz stavka 2. ovog članka potvrda o primitku pošiljke odnosno obavijest o primitku elektroničkog podneska automatski se generira u sustavu eSpis te se ispisuje i ulaže u spis u referadi rješavatelja.
(4) Ako sud koristi vanjsku uslugu ispisa i kuvertiranja, elektroničko sudsko pismeno se pružatelju usluge otprema izravno iz referade rješavatelja.“.
Članak 37.
(1) U članku 100. stavku 1. iza riječi: „otpravaka“ dodaje se zarez i riječi: „ osim onih iz članka 96. stavka 2. ovog Pravilnika,“.
(2) Iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
„(2) Kod otpremanja otpravaka iz članka 96. stavka 4. ovog Pravilnika, pružatelj usluga u sustav eSpis dostavlja podatke o broju i statusu pošiljke.“.
(3) Dosadašnji stavak 2. postaje stavak 3.
Članak 38.
U članku 101. iza riječi: „upisuje se“ dodaju se riječi: „odnosno preuzima“.
Članak 39.
U članku 102. stavak 2. briše se.
Članak 40.
Članak 103. mijenja se i glasi:
„(1) U sustav eSpis sudska pisarnica unosi podatke o dostavi otpravka primatelju,osim onih iz članka 96. stavka 2. ovog Pravilnika.
(2) Podaci o uručenju ili neuručenju otpravka unose se u sustav eSpis, uključujući datum uručenja, datum pokušaja uručenja, razlog neuručenja i napomene vezane uz uručenje.
(3) Podaci o uručenju ili neuručenju ispisanog elektroničkog pismena iz članka 96. stavka 4. ovog Pravilnika upisuju se odnosno preuzimaju u sustav eSpis, uključujući datum uručenja, datum pokušaja uručenja, razlog neuručenja i napomene vezane uz uručenje.“.
Članak 41.
U članku 104. stavku 3. iza brojki: „08“ i „09“ dodaju se kosa crta i brojka: „18“.
Članak 42.
Članak 105. mijenja se i glasi:
„(1) Vrijeme održavanja rasprava, ročišta i drugih sudskih radnji potrebno je evidentirati u sustavu eSpis. Vrijeme početka sudske radnje vidljivo je u sustavu eSpis.
(2) Stavljanje spisa u kalendar evidentira se u sudskoj pisarnici, na način da se kod potvrde prijema spisa u sudskoj pisarnici pomoću sustava eSpis odabere odgovarajuća funkcija i unese datum kalendara. Svaku promjenu kalendara potrebno je evidentirati u sustavu eSpis.
(3) Ako rješavatelj odredi rok ili vrijeme održavanja rasprave i ročišta, a spis se u papirnatom obliku nalazi u sudskoj pisarnici, rješavatelj će to učiniti naredbom u sustavu eSpis.
(4) Ako sudska pisarnica mora promijeniti prethodno unesen rok ili vrijeme održavanja rasprave i ročišta, evidentirat će to u sustavu eSpis.“.
Članak 43.
(1) Naslov iznad članka 109. mijenja se i glasi: „Kretanje spisa izvan suda“
(2) U članku 109. stavku 1. iza riječi „tijelu“ dodaju se riječi „ili ovlaštenoj osobi, a riječ: „funkcije“ zamjenjuje se riječju: „funkcionalnosti“.
Članak 44.
Članak 117. mijenja se i glasi:
„(1) U sustavu eSpis spisi se upisuju odnosno preuzimaju u odgovarajući upisnik. Pritom je nužno upisati podatke iz članka 27. stavka 2. ovog Pravilnika.
(2) Prije upisa odnosno preuzimanja u upisnik, osoba ovlaštena za upis dužna je provjeriti je li već osnovan spis za isti predmet, koristeći funkcije pretraživanja sustava eSpis.
(3) Ako je podnesak zaprimljen u papirnatom obliku te naknadno bude dostavljen i kroz sustav e-Komunikacije, preuzet će se u već osnovani predmet.
(4) Podnesci kojima se izjavljuje redovni ili izvanredni pravni lijek upisat će se odnosno preuzeti u sustav eSpis. Navedeni podnesci upisuju se odnosno preuzimaju u predmetu na koji se odnose.“.
Članak 45.
(1) U članku 118. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Spisi se u sustav eSpis upisuju odnosno preuzimaju u odgovarajuće upisnike po redu primitka u sudu.“
(2) U stavku 3. iza riječi: „upisuje“ dodaju se riječi; „odnosno preuzima“, a riječ: „označuju“ zamjenjuje se riječju: „označavaju“.
Članak 46.
(1) U članku 122. stavku 2. prva rečenica mijenja se i glasi: „U slučaju iz stavka 1. ovog članka nužno je upisati naredbu s razlogom i datumom razdvajanja.“
(2) Stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) U slučaju kada se iz spisa izdvaja dio spisa, upisi koji se odnose na izdvojeni dio spisa prenijet će se u upisniku u odgovarajuće odjeljke kod izdvojenog (novog) spisa.“.
Članak 47.
U članku 131. riječi: „podaci o rješenju,“ brišu se.
Članak 48.
U članku 137.a riječi: „postupka“ zamjenjuju se riječima: „predmeta“.
Članak 49.
U članku 137.b stavku 1. riječ: „postupka“ zamjenjuje se riječju: „predmeta“.
Članak 50.
(1) U članku 137.f stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Dodjela predmeta u rad povjereniku obavlja se primjenom algoritma za dodjelu predmeta osobi upisanoj na listu povjerenika nadležnog općinskog suda, listu A odnosno listu B stečajnih upravitelja za područje trgovačkog suda na čijem području je sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača.“.
(2) Iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:
„(3) Dodjela predmeta u rad povjereniku u jednostavnom postupku stečaja potrošača obavlja se primjenom algoritma za dodjelu predmeta osobi upisanoj na listu odvjetnika koju za potrebe vođenja jednostavnog postupka stečaja potrošača za taj sud odredi Hrvatska odvjetnička komora, na listu A odnosno listu B stečajnih upravitelja za područje trgovačkog suda na čijem području je sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača.“.
Članak 51.
U članku 137.g stavku 1. riječ: „postupka“ zamjenjuje se riječju: „predmeta“.
Članak 52.
(1) U članku 137.h stavku 2. riječ. „postupka“ zamjenjuje se riječju: „predmeta“.
(2) U stavku 3. iza riječi: „zaključenja“ dodaju se riječi: „i obustave“.
Članak 53.
U članku 138. stavku 4. riječ: „obavijesti“ zamjenjuje se riječju: „obavijestiti“.
Članak 54.
U članku 139. stavku 1. iza riječi: „rada“ briše se točka i dodaju riječi: „i podnijeti zahtjev za opoziv poslovnog certifikata za kvalificirani elektronički potpis.“.
Članak 55.
U članku 142. iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:
„(3) Za spise koji se vode u elektroničkom obliku strankama, njihovim punomoćnicima i zastupnicima te drugim osobama kojima je odobren uvid u spis omogućava se uvid u elektroničkom obliku u pisarnici suda ili pisarnici stalne službe, uz prisutnost ovlaštenoga sudskog službenika.“.
Članak 56.
(1) Danom stupanja na snagu članaka 26.a, 26.b, 26.c ovog Pravilnika prestaje važiti članak 3. podstavci 7., 7.a i 7.b. Pravilnika o radu u sustavu eSpis („Narodne novine“, br. 35/15, 123/15, 45/16, 29/17 i 112/17).
(2) Danom stupanja na snagu članka 48.a ovog Pravilnika prestaje važiti članak 40. stavak 7., 54.a stavak 3. Pravilnika o radu u sustavu eSpis („Narodne novine“, br. 35/15, 123/15, 45/16, 29/17 i 112/17).
Članak 57.
Ovaj Pravilnik objavit će se u Narodnim novinama, a stupa na snagu 1. siječnja 2019., osim članka 26.a, 26.b i 26.c ovog Pravilnika koje će stupiti na kada ministar pravosuđa donese odluku o ispunjenosti tehničkih uvjeta.
PRAVILNIK O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O RADU U SUSTAVU eSpis
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 1.
U Pravilniku o radu u sustavu eSpis („Narodne novine“, broj 35/15, 123/15, 45/16, 29/17 i 112/17) u članku 1. stavku 1. iza riječi: „eSpis“ dodaju se riječi: „te načinu preuzimanja podataka iz drugih sustava u sustav eSpis“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 2.
U članku 2. stavku 2. u točki 6. iza riječi: „System“ briše se točka i dodaje zarez te točke 7., 8. i 9. koje glase:
„ 7. sustavom SupraNova,
8. sustavom e-Građani,
9. sustavom e-Komunikacija.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 3.
Članak 3. mijenja se i glasi:
„ U smislu ovoga Pravilnika pojedini izrazi imaju sljedeća značenja:
1. Algoritam za dodjelu predmeta sustava eSpis je skup definiranih pravila za automatsku nasumičnu dodjelu predmeta.
2. Šifrarnik vrste predmeta sustava eSpis je popis vrsta predmeta s dodijeljenom težinom predmeta koji se rješavaju na sudovima, raščlanjenih na grupe i podgrupe. U šifrarnicima vrsta predmeta svaka podgrupa sadrži dodijeljenu težinu predmeta.
3. Dodijeljena težina predmeta je definirana težina pojedine vrste predmeta unutar sustava eSpis koja se iskazuje brojčano i usklađena je s važećim Okvirnim mjerilima za rad sudaca.
4. Naselje predmeta je naselje kojem predmet teritorijalno pripada, a koje se u sustavu eSpis određuje prema pravilima utvrđenim u članku 44. ovog Pravilnika.
5. Lokacija predmeta je sjedište suda ili stalna služba u kojoj se predmet rješava.
6. Zona rješavanja pojedine vrste predmeta je skup naselja dostupnih jednoj ili više lokacija suda na kojima se može rješavati određena vrsta predmeta. Svrha određivanja pojedinih zona je osiguranje ravnomjerne opterećenosti rješavatelja određenoga općinskog suda.
7. Automatska dodjela predmeta obuhvaća automatsku nasumičnu dodjelu i automatsku kružnu dodjelu.
7.a Automatska nasumična dodjela je dodjela predmeta u rad rješavateljima prema specijalizacijama određenim godišnjim rasporedom poslova, oslobođenjima propisanim Okvirnim mjerilima za rad sudaca, utvrđenim godišnjim rasporedom poslova, definiranom težinom pojedine vrste predmeta utvrđenom šifrarnikom, zonom rješavanja pojedine vrste predmeta i lokacijom predmeta. Automatska nasumična dodjela ovisi o opterećenju rješavatelja i korektivnim faktorima (oslobođenje i/ili broj radnih dana), ali ne ovisi o opsegu riješenih predmeta tijekom godine. Broj dodijeljenih predmeta tijekom godine ovisi o definiranoj težini dodijeljenog predmeta i korektivnom faktoru.
7.b Automatska kružna dodjela je dodjela predmeta u rad rješavateljima prema kojoj svaki rješavatelj, koji ulazi u izbor za takvu dodjelu unutar pojedine vrste predmeta, dobiva nasumično po jedan predmet u rad. Nakon što svi rješavatelji, koji sudjeluju u nasumičnoj dodjeli za pojedinu vrstu predmeta, dobiju po jedan predmet u rad, postupak dodjele se ponavlja. Automatska kružna dodjela ne ovisi o opterećenju rješavatelja i korektivnim faktorima (oslobođenje i/ili broj radnih dana). Ravnomjernost se ostvaruje u okviru pojedine vrste predmeta i broja predmeta u radu. Automatska kružna dodjela primjenjuje se za predmete u kojima je nužna potpuna ravnomjernost dodjele ili hitnost postupanja.
8. Jedinstveni crtični kod (bar kod) je niz paralelnih crta različite debljine koje nose osnovnu informaciju o predmetu. U sustavu eSpis postoji crtični kod na omotu spisa i otpravcima.
9. Matrica ovlaštenja je skup podataka kojim se korisniku sustava eSpis definiraju ovlaštenja (funkcija, organizacijska jedinica, vrste predmeta, upisnici), a unosi se u sustav eSpis temeljem utvrđenoga godišnjeg rasporeda poslova.
10. Administracijski modul je cjelina u administratorskoj aplikaciji koja služi za izvođenje određenih zadaća.
11. Rješavatelj je sudac ili sudski službenik zadužen za rad na spisu.
12. Učilica eSpis sustava je tečaj na daljinu za obučavanje korisnika sustava eSpis.
13. Radna opterećenost rješavatelja je zbroj težina predmeta dodijeljenih tijekom kalendarske godine pojedinom rješavatelju, uvećana za oslobođenje rješavatelja.
14. Algoritam dodjele postupka osobi upisanoj na listu A i listu B stečajnih upravitelja te na listu povjerenika u postupku stečaja potrošača je dio sustava eSpis i skup je definiranih pravila za automatsku nasumičnu dodjelu postupka.
15. Obnašatelj dužnosti je zajednički naziv za: povjerenika, privremenog stečajnog upravitelja, stečajnog upravitelja i stečajnog povjerenika.
16. Aktivna uloga je uloga obnašatelja dužnosti od trenutka izbora do trenutka razrješenja u određenom stečajnom postupku ili do trenutka zaključenja stečajnog postupka u kojemu je imenovan.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 4.
(1) U članku 5. stavku 2. iza riječi: „korisnicima“ dodaje se zarez i riječi: „vanjskim korisnicima“.
(2) Iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:
„(3) Administrator središnjeg sustava eSpis po zaprimljenoj obavijesti nadležnog tijela ukida pravo pristupa sustavu vanjskom korisniku.“
(3) Dosadašnji stavak 3. postaje stavak 4.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 5.
Članak 7. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Administrator sustava eSpis u sudu dužan je:
1. osigurati za svakoga novog suca i sudskog službenika korisničko ime i lozinku za korištenje aplikacije sustava eSpis i učilice eSpis sustava,
2. unijeti u sustav godišnji raspored poslova za sljedeću godinu, te svaku izmjenu godišnjeg rasporeda poslova odmah po njegovom primitku, a najkasnije u roku jednog radnog dana,
3. pridružiti naselja pripadnosti predmeta zonama rješavanja pojedine vrste predmeta,
4. obavijestiti predsjednika suda o potrebi poduzimanja mjera vezanih uz gašenje referade, preraspodjelu spisa u referadi i opoziv poslovnog certifikata rješavatelja,
5. ažurno postupati po nalogu predsjednika suda posebno prilikom razrješenja ovlasti određene osobe za rad u sustavu eSpis,
6. ažurno unijeti u sustav eSpis postotak oslobođenja i osnovu oslobođenja iz godišnjeg rasporeda poslova te svaku opravdanu odsutnost suca,
7. obavljati i ostale poslove u sustavu eSpis po nalogu predsjednika suda te sukladno uputama ustrojstvene jedinice ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa u čiji djelokrug rada ulaze poslovi vezani uz sustav eSpis.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 6.
U članku 21. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Osoba iz stavka 1. ovog članka ima pravo na ograničen uvid u podatke sustava eSpis neposredno u sudu uz prethodno odobrenje predsjednika nadležnog suda ili putem sustava e-Komunikacije.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 7.
U članku 22. stavku 2. točci 3. iza riječi: „eSpis“ dodaju se riječi: „i sustava e-Komunikacija“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 8.
U članku 25. stavku 1. riječ: „pravomoćan“ briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 9.
U članku 26. riječi: „nakon pravomoćnosti“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 10.
Iza članka 26. dodaje se naslov iznad članka 26.a i članci 26.a, 26.b, 26.c koji glase:
„Va. AUTOMATSKA DODJELA PREDMETA
Članak 26.a
Automatska dodjela predmeta obuhvaća automatsku nasumičnu dodjelu i automatsku kružnu dodjelu.
Članak 26.b
(1) Automatska nasumična dodjela je dodjela predmeta u rad rješavateljima prema specijalizacijama određenim godišnjim rasporedom poslova, oslobođenjima propisanim Okvirnim mjerilima za rad sudaca, utvrđenim godišnjim rasporedom poslova, definiranom težinom pojedine vrste predmeta utvrđenom šifrarnikom, zonom rješavanja pojedine vrste predmeta i lokacijom predmeta.
(2) Automatska nasumična dodjela ovisi o opterećenju rješavatelja i korektivnim faktorima (oslobođenje i/ili broj radnih dana) te ovisi o opsegu riješenih predmeta.
(3) Broj dodijeljenih predmeta tijekom godine ovisi o definiranoj težini dodijeljenog predmeta i korektivnom faktoru.
Članak 26.c
(1) Automatska kružna dodjela je dodjela predmeta u rad rješavateljima prema kojoj svaki rješavatelj, koji ulazi u izbor za takvu dodjelu unutar pojedine vrste predmeta, dobiva nasumično po jedan predmet u rad.
(3) Nakon što svi rješavatelji, koji sudjeluju u nasumičnoj dodjeli za pojedinu vrstu predmeta, dobiju po jedan predmet u rad, postupak dodjele se ponavlja.
(4) Automatska kružna dodjela ne ovisi o opterećenju rješavatelja i korektivnim faktorima (oslobođenje i/ili broj radnih dana) te o opsegu riješenih predmeta.
(5) Ravnomjernost se ostvaruje u okviru pojedine vrste predmeta i broja predmeta u radu. Automatska kružna dodjela primjenjuje se za predmete u kojima je nužna potpuna ravnomjernost dodjele ili hitnost postupanja.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 11.
Članak 27. mijenja se i glasi:
„(1) Svaki podnesak može se predati u sudskoj pisarnici u sjedištu suda i u posebnim pisarnicama stalnih službi te elektroničkim putem u sustav eSpis.
(2) Spis se u sustavu eSpis osniva unosom ili preuzimanjem podataka o:
1. strankama,
2. zastupnicima stranaka,
3. vrsti predmeta,
4. vrsti spora i vrijednosti predmeta spora ili oznaci kaznenog djela i kaznenog zakona,
5. naselju predmeta za predmete osnovane na općinskom sudu,
6. datumu početka postupka,
7. datumu osnivanja predmeta na sudu,
8. podnescima i drugim prilozima,
9. sudskoj pristojbi.
(3) Ako se spis osniva na temelju žalbe podnesene u zemljišnoknjižnom postupku, osim podataka iz stavka 2. ovog članka, upisuju se podaci o zemljišnoknjižnom ulošku i katastarskoj općini.
(4) Osoba ovlaštena za upis dužna je odmah, a najkasnije sljedećeg radnog dana upisati odnosno preuzeti u odgovarajući upisnik sustava eSpis podatke iz stavka 2. i 3. ovog članka.
(5) U sustav eSpis podaci o strankama preuzimaju se iz sustava evidencije o osobnom identifikacijskom broju ili sustava Sudskog registra ako su isti istovjetni s podacima navedenim u aktu kojim se pokreće postupak.
(6) Ako su podaci o strankama navedeni u aktu kojim se pokreće postupak, različiti od onih koji su upisani u sustav evidencije o osobnom identifikacijskom broju ili sustav Sudskog registra, osoba ovlaštena za upis podataka upisat će podatke o stranci navedene u aktu kojim se pokreće postupak te će u sustav eSpis, na karticu »Osnovni podaci« u polje »Primjedba«, upisati primjedbu da su podaci različiti.
(7) Ako su podaci o strankama preuzeti putem sustava za elektroničku komunikaciju različiti od podataka navedenih u aktu kojim se pokreće postupak, osoba ovlaštena za upis podataka upisat će i dopuniti podatke o strankama navedene u aktu kojim se pokreće postupak. Zatim će osoba ovlaštena za upis podataka usporediti upisane podatke o strankama s podacima upisanim u sustav evidencije o osobnom identifikacijskom broju ili sustav Sudskog registra, te ako su podaci različiti u sustav eSpis na karticu »Osnovni podaci« u polje »Primjedba« upisat će primjedbu da su podaci različiti.
(8) Ako se podaci o strankama u sustavu eSpis ne unose na način iz stavka 5. ovog članka, osoba koja upisuje podatke u sustav eSpis dužna ih je upisati u skladu s pravilima pravopisa hrvatskoga standardnog jezika.
(9) Prilikom upisivanja podataka o zastupniku stranke, u sustav eSpis unijet će se i adresa zastupnika.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 12.
U članku 28. točka 3. briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 13.
(1) Naslov iznad članka 35. mijenja se i glasi:
„2. Početak postupka u sustavu eSpis“.
(2) U članku 35. riječ: „procesa“ zamjenjuje se riječju: „postupka“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 14.
U članku 40. stavku 3. riječi: „ili tajnika suda“ zamjenjuju se riječima: „ili osobe koju on ovlasti“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 15.
U članku 41. stavku 1. riječi: „ili tajnik suda“ zamjenjuju se riječima: „ili osoba koju on ovlasti“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 16.
Članak 43. mijenja se i glasi:
„(1) Zona rješavanja pojedine vrste predmeta općinskog suda obuhvaća jednu ili više zona i to zonu A, zonu B, zonu C i zonu D.
(2) Zona A obuhvaća kaznene predmete koji se dodjeljuju i rješavaju u sjedištu suda, dok će se pojedine postupovne radnje poduzimati u osnovanim stalnim službama u kojima su za to osigurani uvjeti.
(3) Zona B obuhvaća predmete koji se rješavaju u sjedištu suda ili u stalnim službama sukladno mjestu primitka podneska kojim se osniva spis, i to:
1. izdavanje potvrda,
2. sastav sudske oporuke,
3. pohrana i proglašenje oporuke,
4. osnivanje sudskog pologa,
5. ovjera ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju,
6. postavljanje lovca,
7. pružanje pravne pomoći,
8. nasljednička izjava,
9. ovjera dokumenata i otvaranje sefa,
10. predmete u kojima državno odvjetništvo, građansko-upravni odjel, zastupa tužitelja (predlagatelja ili ovrhovoditelja),
11. europska potvrda o nasljeđivanju.
(4) Zona Cobuhvaća predmete koji se rješavaju u sjedištu suda i stalnim službama sukladno opterećenju rješavatelja, i to:
1. priznanje strane sudske odluke,
2. ovrha na novčanoj tražbini,
3. ovrha na vrijednosnom papiru,
4. ovrha radi ostvarenja tražbine na radnju, trpljenje ili nečinjenje,
5. ovrha radi vraćanja na rad odnosno u službu,
6. osiguranje prethodnim mjerama,
7. osiguranje prisilnim zasnivanjem založnog prava na nekretnini,
8. sudski penali,
9. osiguranje na temelju sporazuma stranaka,
10. osiguranje prijenosom vlasništva na stvari i prijenosom prava,
11. osiguranje prethodnom ovrhom,
12. ostalo – osiguranje,
13. ostalo – ovrha radi naplate novčane tražbine.
(5) Iznimno od stavka 4. ovoga članka, kada je stalna služba na otoku, predmeti iz zone C rješavaju se u stalnoj službi u kojoj su zaprimljeni, osim ako ministar nadležan za poslove pravosuđa na prijedlog predsjednika suda ne odredi drugačije.
(6) Zona D obuhvaća predmete koji se rješavaju ili u sjedištu suda ili u stalnim službama ovisno o naselju predmeta, a podredno opterećenju rješavatelja (ostali predmeti).
(7) Popis naselja koja pripadaju zoni D za svaki općinski sud utvrđuje ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa te ih objavljuje na svojoj mrežnoj stranici.
(8) Prilikom dodjele predmeta unutar pojedine zone primjenjuje se način dodjele propisan ovim Pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 17.
(1) U članku 44. stavak 5. briše se.
(2) Dosadašnji stavci 6. i 7. postaju stavci 5. i 6.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 18.
Iza članka 48. dodaje se naslov iznad članka 48.a i članak 48.a koji glase:
„6. Automatsko zaustavljanje automatske dodjele spisa
Članak 48.a
U slučaju da rješavatelj u radu ima više od 15% predmeta u kojima postupak traje više od sedam godina automatska dodjela se automatski gasi dok udio navedenih predmeta padne ispod 15 %.“
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 19.
(1) U članku 49. stavku 1. točki 3. iza riječi: „papirnati“ dodaju se riječi: „odnosno elektronički“.
(2) U stavku 2. iza riječi: „papirnatog“ dodaju se riječi: „odnosno elektroničkog“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 20.
Članak 51. mijenja se i glasi:
„(1) Predmete osnovane u povodu žalbe protiv odluka svih općinskih sudova u sporovima iz radnih odnosa algoritam sustava eSpis dodjeljuje u rad županijskim sudovima u Osijeku, Rijeci, Splitu i Zagrebu, razmjerno veličini suda.
(2) Predmete osnovane u povodu žalbe protiv odluka svih općinskih sudova u obiteljskim predmetima algoritam sustava eSpis dodjeljuje u rad županijskim sudovima u Puli – Pola, Splitu i Zagrebu, razmjerno veličini suda.
(3) Predmete osnovane u povodu žalbe protiv odluka u obiteljskim predmetima međunarodne otmice djece algoritam sustava eSpis dodjeljuje u rad Županijskom sudu u Zagrebu.
(4) Predmete osnovane u povodu žalbe protiv odluka svih općinskih sudova u zemljišnoknjižnim predmetima algoritam sustava eSpis dodjeljuje u rad županijskim sudovima u Varaždinu i Velikoj Gorici, razmjerno veličini suda.
(5) Predmete osnovane u povodu žalbe protiv odluka svih općinskih sudova u predmetima stečaja potrošača algoritam sustava eSpis dodjeljuje u rad županijskim sudovima u Osijeku i Rijeci, razmjerno veličini suda.
(6) Veličina suda iz stavaka 1., 2., 4. i 5. ovoga članka određuje se razmjerno broju rješavatelja prisutnih na radu.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 21.
Članak 56. i naslov iznad njega brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 22.
U naslovu iznad članka 60.a riječi: „Kaznenom odjelu Vrhovnog suda“ zamjenjuju se riječima: „Vrhovnom sudu“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 23.
U članku 61. stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4) Podnesci u elektroničkom obliku mogu se u sudu zaprimati uz pomoć funkcionalnosti za zaprimanje elektroničkih podnesaka.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 24.
Iza članka 65. dodaje se članak 65.a koji glasi:
„Članak 65.a
Dodjela elektroničkih spisa u rad, zaprimanje podnesaka u elektronički spis, istek kalendara, automatski se prikazuju rješavatelju kroz funkcionalnosti upozorenja u sustavu eSpis, dok se postupanje po dostavnim naredbama i druge radnje prikazuju drugim osobama zaduženim za pojedine radnje kroz funkcionalnosti upozorenja u sustavu eSpis.“
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 25.
Članak 69. mijenja se i glasi:
„(1) Kod izrade odluka ili drugih akata u sustavu eSpis mogu se koristiti verificirani obrasci.
(2) U sustavu e-Komunikacije i u elektroničkim spisima, odluke moraju biti potpisane kvalificiranim elektroničkim potpisom rješavatelja te sadrže odgovarajući barkod odnosno QR kod, kontrolni broj i internetsku stranicu kojima se provjerava vjerodostojnost pismena.
(3) U sustavu e-Komunikacije i u elektroničkim spisima, pozivi i rješenja o pristojbi potpisani su aplikativnim potpisom sustava eSpis.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 26.
U članku 70. ispred stavka 1. dodaje se oznaka (1), a iza stavka 1. dodaje se stavak 2. koji glasi:
„(2) Odluka s klauzulom pravomoćnosti automatizmom se iz sustava eSpis šalje u sustav državnog odvjetništva Case Tracking System.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 27.
U članku 72. iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:
„(3) U sustavu e-Komunikacije, podaci o sudskim pristojbama se unose odnosno automatski preuzimaju u sustav eSpis.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 28.
U članku 80. riječi „procesa“zamjenjuju se riječima „postupka“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 29.
Članak 80.a mijenja se i glasi:
„Vrhovni sud Republike Hrvatske uz standardna statistička izvješća iz članka 80. ovog Pravilnika koristi i sljedeća statistička izvješća:
1. S4.7. – broj riješenih predmeta po upisnicima i mjesecima (u periodu).
2. S4.8. – kretanje predmeta po upisnicima.
3. S1.9.3. – statističko izvješće o broju neriješenih predmeta po godinama prema datumu primitka na sud.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 30.
U članku 82. stavku 2. točki 34. briše se točka na kraju rečenice i iza nje dodaje se točka 35. koja glasi:
„35. Način dodjele predmeta.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 31.
Članak 82.a mijenja se i glasi:
„U sustavu eSpis Vrhovnom sudu Republike Hrvatske su dostupna upravljačka izvješća:
1. Dodjela predmeta u Vrhovnom suda sudu Republike Hrvatske
2. Kazneni predmeti
3. Građanski predmeti.“
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 32.
(1) U članku 87. stavku 2. riječ: „dostavnu“ briše se.
(2) U stavku 3. riječ: „spojeni“ briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 33.
U članku 88. riječ: „dostavna“ briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 34.
Članak 89. mijenja se i glasi:
„Razdvajanje spisa provodi se u sustavu eSpis nakon što je rješavatelj u sustav unio odgovarajuću naredbu. Ovlašteni sudski službenik provodi razdvajanje na način da podatke o strankama i drugim sudionicima te podneske i odluke navedene u naredbi iz spisa koji se razdvaja ili iz kojeg se dio izdvaja prenese ili preslika u spis koji se osniva razdvajanjem ili izdvajanjem.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 35.
Članak 91. briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 36.
Članak 96. mijenja se i glasi:
„(1) Podaci o otpravku, uključujući način otpreme, primatelja i njegovu adresu, unose se u sustav eSpis u referadi rješavatelja.
(2) U sustavu e-Komunikacije, ispisano elektroničko sudsko pismeno otprema se primatelju izravno iz referade rješavatelja.
(3) U slučaju iz stavka 2. ovog članka potvrda o primitku pošiljke odnosno obavijest o primitku elektroničkog podneska automatski se generira u sustavu eSpis te se ispisuje i ulaže u spis u referadi rješavatelja.
(4) Ako sud koristi vanjsku uslugu ispisa i kuvertiranja, elektroničko sudsko pismeno se pružatelju usluge otprema izravno iz referade rješavatelja.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 37.
(1) U članku 100. stavku 1. iza riječi: „otpravaka“ dodaje se zarez i riječi: „ osim onih iz članka 96. stavka 2. ovog Pravilnika,“.
(2) Iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
„(2) Kod otpremanja otpravaka iz članka 96. stavka 4. ovog Pravilnika, pružatelj usluga u sustav eSpis dostavlja podatke o broju i statusu pošiljke.“.
(3) Dosadašnji stavak 2. postaje stavak 3.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 38.
U članku 101. iza riječi: „upisuje se“ dodaju se riječi: „odnosno preuzima“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 39.
U članku 102. stavak 2. briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 40.
Članak 103. mijenja se i glasi:
„(1) U sustav eSpis sudska pisarnica unosi podatke o dostavi otpravka primatelju, osim onih iz članka 96. stavka 2. ovog Pravilnika.
(2) Podaci o uručenju ili neuručenju otpravka unose se u sustav eSpis, uključujući datum uručenja, datum pokušaja uručenja, razlog neuručenja i napomene vezane uz uručenje.
(3) Podaci o uručenju ili neuručenju ispisanog elektroničkog pismena iz članka 96. stavka 4. ovog Pravilnika upisuju se odnosno preuzimaju u sustav eSpis, uključujući datum uručenja, datum pokušaja uručenja, razlog neuručenja i napomene vezane uz uručenje.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 41.
U članku 104. stavku 3. iza brojki: „08“ i „09“ dodaju se kosa crta i brojka: „18“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 42.
Članak 105. mijenja se i glasi:
„(1) Vrijeme održavanja rasprava, ročišta i drugih sudskih radnji potrebno je evidentirati u sustavu eSpis. Vrijeme početka sudske radnje vidljivo je u sustavu eSpis.
(2) Stavljanje spisa u kalendar evidentira se u sudskoj pisarnici, na način da se kod potvrde prijema spisa u sudskoj pisarnici pomoću sustava eSpis odabere odgovarajuća funkcija i unese datum kalendara. Svaku promjenu kalendara potrebno je evidentirati u sustavu eSpis.
(3) Ako rješavatelj odredi rok ili vrijeme održavanja rasprave i ročišta, a spis se u papirnatom obliku nalazi u sudskoj pisarnici, rješavatelj će to učiniti naredbom u sustavu eSpis.
(4) Ako sudska pisarnica mora promijeniti prethodno unesen rok ili vrijeme održavanja rasprave i ročišta, evidentirat će to u sustavu eSpis.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 43.
(1) Naslov iznad članka 109. mijenja se i glasi: „Kretanje spisa izvan suda“
(2) U članku 109. stavku 1. iza riječi „tijelu“ dodaju se riječi „ili ovlaštenoj osobi, a riječ: „funkcije“ zamjenjuje se riječju: „funkcionalnosti“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 44.
Članak 117. mijenja se i glasi:
„(1) U sustavu eSpis spisi se upisuju odnosno preuzimaju u odgovarajući upisnik. Pritom je nužno upisati podatke iz članka 27. stavka 2. ovog Pravilnika.
(2) Prije upisa odnosno preuzimanja u upisnik, osoba ovlaštena za upis dužna je provjeriti je li već osnovan spis za isti predmet, koristeći funkcije pretraživanja sustava eSpis.
(3) Ako je podnesak zaprimljen u papirnatom obliku te naknadno bude dostavljen i kroz sustav e-Komunikacije, preuzet će se u već osnovani predmet.
(4) Podnesci kojima se izjavljuje redovni ili izvanredni pravni lijek upisat će se odnosno preuzeti u sustav eSpis. Navedeni podnesci upisuju se odnosno preuzimaju u predmetu na koji se odnose.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 45.
(1) U članku 118. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Spisi se u sustav eSpis upisuju odnosno preuzimaju u odgovarajuće upisnike po redu primitka u sudu.“
(2) U stavku 3. iza riječi: „upisuje“ dodaju se riječi; „odnosno preuzima“, a riječ: „označuju“ zamjenjuje se riječju: „označavaju“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 46.
(1) U članku 122. stavku 2. prva rečenica mijenja se i glasi: „U slučaju iz stavka 1. ovog članka nužno je upisati naredbu s razlogom i datumom razdvajanja.“
(2) Stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) U slučaju kada se iz spisa izdvaja dio spisa, upisi koji se odnose na izdvojeni dio spisa prenijet će se u upisniku u odgovarajuće odjeljke kod izdvojenog (novog) spisa.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 47.
U članku 131. riječi: „podaci o rješenju,“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 48.
U članku 137.a riječi: „postupka“ zamjenjuju se riječima: „predmeta“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 49.
U članku 137.b stavku 1. riječ: „postupka“ zamjenjuje se riječju: „predmeta“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 50.
(1) U članku 137.f stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Dodjela predmeta u rad povjereniku obavlja se primjenom algoritma za dodjelu predmeta osobi upisanoj na listu povjerenika nadležnog općinskog suda, listu A odnosno listu B stečajnih upravitelja za područje trgovačkog suda na čijem području je sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača.“.
(2) Iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:
„(3) Dodjela predmeta u rad povjereniku u jednostavnom postupku stečaja potrošača obavlja se primjenom algoritma za dodjelu predmeta osobi upisanoj na listu odvjetnika koju za potrebe vođenja jednostavnog postupka stečaja potrošača za taj sud odredi Hrvatska odvjetnička komora, na listu A odnosno listu B stečajnih upravitelja za područje trgovačkog suda na čijem području je sjedište općinskog suda koji vodi postupak stečaja potrošača.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 51.
U članku 137.g stavku 1. riječ: „postupka“ zamjenjuje se riječju: „predmeta“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 52.
(1) U članku 137.h stavku 2. riječ. „postupka“ zamjenjuje se riječju: „predmeta“.
(2) U stavku 3. iza riječi: „zaključenja“ dodaju se riječi: „i obustave“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 53.
U članku 138. stavku 4. riječ: „obavijesti“ zamjenjuje se riječju: „obavijestiti“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 54.
U članku 139. stavku 1. iza riječi: „rada“ briše se točka i dodaju riječi: „i podnijeti zahtjev za opoziv poslovnog certifikata za kvalificirani elektronički potpis.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 55.
U članku 142. iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:
„(3) Za spise koji se vode u elektroničkom obliku strankama, njihovim punomoćnicima i zastupnicima te drugim osobama kojima je odobren uvid u spis omogućava se uvid u elektroničkom obliku u pisarnici suda ili pisarnici stalne službe, uz prisutnost ovlaštenoga sudskog službenika.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 56.
(1) Danom stupanja na snagu članaka 26.a, 26.b, 26.c ovog Pravilnika prestaje važiti članak 3. podstavci 7., 7.a i 7.b. Pravilnika o radu u sustavu eSpis („Narodne novine“, br. 35/15, 123/15, 45/16, 29/17 i 112/17).
(2) Danom stupanja na snagu članka 48.a ovog Pravilnika prestaje važiti članak 40. stavak 7., 54.a stavak 3. Pravilnika o radu u sustavu eSpis („Narodne novine“, br. 35/15, 123/15, 45/16, 29/17 i 112/17).
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 57.
Ovaj Pravilnik objavit će se u Narodnim novinama, a stupa na snagu 1. siječnja 2019., osim članka 26.a, 26.b i 26.c ovog Pravilnika koje će stupiti na kada ministar pravosuđa donese odluku o ispunjenosti tehničkih uvjeta.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa