PRAVILNIK O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O RADU U SUSTAVU JCMS
Članak 1.
U Pravilniku o radu u sustavu JCMS („Narodne novine“, broj 71/15 i 123/15) članku 1. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Ovim se Pravilnikom propisuju pravila o načinu rada i korištenju Jedinstvenog sustava upravljanja prekršajnim predmetima u sudovima (u daljnjem tekstu: sustav JCMS).“.
Članak 2.
(1) U članku 2. stavku 1. riječ: „sudskim“ zamjenjuje se riječju: „prekršajnim“ te se riječi: „na prekršajnim“ zamjenjuju riječima: „u općinskim“.
(2) U stavku 2. iza točke 2. dodaju se točke 3. i 4. koje glase:
„3. sustavom Ministarstva unutarnjih poslova,
4. sustavom Državnog zavoda za statistiku.“.
Članak 3.
Članak 3. Mijenja se i glasi:
„U smislu ovoga Pravilnika pojedini izrazi imaju sljedeća značenja:
Algoritam za dodjelu predmeta sustava JCMS je skup definiranih pravila za automatsku dodjelu predmeta.
Vrsta predmeta odnosi se na podjelu predmeta koji se rješavaju u prekršajnim postupcima, a obuhvaća prekršaje iz područja sigurnosti prometa na cestama i prijevoza, prekršaje iz područja gospodarstva, prekršaje iz područja financija, prekršaje iz područja javnog reda i mira i javne sigurnosti, pravnu pomoć, procesne predmete i predmete izvršenja.
Podvrsta predmeta odnosi se na podjelu predmeta unutar određene vrste predmeta prema propisu kojim je prekršaj određen.
Šifrarnik vrste predmeta sustava JCMS je popis vrsta predmeta s dodijeljenom težinom predmeta koji se rješavaju u sudovima, raščlanjenih na podvrste predmeta.
Dodijeljena težina predmeta u sustavu JCMS je definirana u skladu s važećim okvirnim mjerilima za rad sudaca koja se iskazuje brojčano.
Naselje predmeta unutar mjesne nadležnosti suda je naselje kojem predmet teritorijalno pripada, a određuje se prema mjestu počinjenja prekršaja. Ako se mjesto počinjenja prekršaja ne može utvrditi, naselje predmeta određuje se prema mjestu prebivališta ili sjedišta osobe protiv koje se vodi postupak, odnosno njegovom boravištu ili poslovnom nastanu (podružnica, predstavništvo). Ako je počinitelj prekršaja maloljetnik, naselje predmeta određuje se prema prebivalištu odnosno boravištu maloljetnika. U predmetima izvršenja prekršajnopravnih sankcija u kojima se izvršava rad za opće dobro ili kazna zatvora, naselje predmeta određuje se prema prebivalištu osuđenika. U predmetima pružanja pravne pomoći, naselje premeta određuje se prema prebivalištu, sjedištu odnosno boravištu sudionika postupka.
Lokacija predmeta je sjedište suda ili stalna služba u kojoj se predmet rješava.
Zona rješavanja pojedine vrste predmeta je skup naselja dostupnih jednoj ili više lokacija mjesno nadležnog suda na kojima se može rješavati određena vrsta predmeta. Svrha određivanja zone je osiguranje ravnomjerne opterećenosti rješavatelja određenoga općinskog suda i dostupnosti suda strankama.
Normirano opterećenje rješavatelja je zbroj ukupnog broja vrste predmeta pomnožen s težinskim faktorom koji je u skladu sa okvirnim mjerilima za rad sudaca i postotkom oslobođenja.
Radna opterećenost rješavatelja je zbroj težina predmeta dodijeljenih tijekom kalendarske godine pojedinom rješavatelju, uvećana za oslobođenje rješavatelja.
Automatska nasumična dodjela je dodjela predmeta u rad rješavateljima u skladu s godišnjim rasporedom poslova, prema kojoj svaki rješavatelj, koji ulazi u izbor za takvu dodjelu unutar pojedine vrste predmeta ovisno o normiranom opterećenju, dobiva po jedan predmet u rad. Ravnomjernost se ostvaruje u okviru pojedine vrste predmeta i broja primljenih predmeta rješavatelja u tekućoj godini. Automatska dodjela primjenjuje se za dodjelu predmeta koji obuhvaćaju prekršaje iz područja sigurnosti prometa na cestama i prijevoza, prekršaje iz područja javnog reda i mira i javne sigurnosti i pravnu pomo, prekršaje iz područja gospodarstva osim onih predmeta za koje je ovim pravilnikom propisana automatska kružna dodjela te prekršaje iz područja financija, osim onih predmeta za koje je ovim pravilnikom propisana automatska kružna dodjela. U predmetima u kojima je izjavljen prigovor na obavezni prekršajni nalog u odnosu na prekršajnopravnu sankciju, troškove postupka, oduzimanja imovinske koristi ili oduzimanja predmeta automatska nasumična dodjela predmeta vrši se na cijelom području suda, bez obzira na zonu rješavanja predmeta.
Automatska kružna dodjela je dodjela predmeta u rad rješavateljima prema kojoj svaki rješavatelj, koji ulazi u izbor za takvu dodjelu unutar pojedine vrste predmeta, dobiva po jedan predmet u rad, a nakon što svi rješavatelji, koji sudjeluju u dodjeli za pojedinu vrstu predmeta, dobiju po jedan predmet u rad, postupak dodjele se ponavlja. Ravnomjernost se ostvaruje u okviru pojedine vrste predmeta i broja predmeta u radu.
Jedinstveni crtični kod (bar kod) je niz paralelnih crta različite debljine koje nose osnovnu informaciju o predmetu.
U sustavu JCMS postoji crtični kod na omotu spisa i otpravcima.
Matrica ovlaštenja je skup podataka kojim se korisniku sustava JCMS definiraju ovlaštenja (funkcija, organizacijska jedinica, vrste predmeta, upisnici), a unosi se u sustav JCMS temeljem utvrđenoga godišnjeg rasporeda poslova.
Administracijski modul je cjelina u administratorskoj aplikaciji koja služi za izvođenje određenih zadaća.
Rješavatelj je sudac ili sudski službenik zadužen za rad na spisu.
Učilica sustava JCMS je tečaj na daljinu za obučavanje korisnika sustava JCMS.
Sustav e-Podnesak je elektronička komunikacija sudova i Ministarstva unutarnjih poslova putem sustava JCMS i informacijskog sustava koji koristi Ministarstvo unutarnjih poslova.“.
Članak 4.
(1) U članku 5. iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:
„(3) Administrator središnjeg sustava JCMS može Ministarstvu unutarnjih poslova kao vanjskom korisniku u sustavu ePodnesak omogućiti dodjeljivanje i ukidanje korisničkih imena, lozinki i razine pristupa.“.
(2) U dosadašnjem stavku 3. koji postaje stavak 4. riječi: „internom korisničkom portalu“ i navodni znakovi brišu se.
Članak 5.
U članku 7. stavku 2. točki 4. iza riječi: „referadi“ dodaju se riječi: „i opoziv poslovnog certifikata rješavatelja“.
Članak 6.
U članku 21. stavku 1. iza riječi: „je“ dodaju se riječi: „Ministarstvo unutarnjih poslova ili druga“.
Članak 7.
(1) U članku 22. stavku 2. točki 3. iza riječi: „JCMS“ dodaju se riječi: „ i sustava ePodnesak“.
(2) U točki 7. riječi: „internom korisničkom portalu“ i navodni znakovi brišu se.
Članak 8.
U članku 23. stavku 3. riječ: „prekršajnih“ zamjenjuje se rječju: „općinskih“.
Članak 9.
U članku 25. stavku 1. riječ: „pravomoćan“ briše se.
Članak 10.
Članak 26. mijenja se i glasi:
„Godišnji raspored poslova kao i sve njegove izmjene i dopune predsjednik suda dužan je odmah po donošenju dostaviti administratoru sustava JCMS u sudu koji će tu izmjenu bez odgode unijeti u sustav JCMS te dostaviti administratoru središnjeg sustava JCMS.“.
Članak 11.
Naslov glave VI. mijena se i glasi:
„VI. OSNIVANJE SPISA U OPĆINSKIM SUDOVIMA“.
Članak 12.
(1) U članku 27. stavku 2. iza riječi: „unosom“ dodaju se riječi: “odnosno preuzimanjem“, a u točki 6. riječ: „prekršajnom“ zamjenjuje se riječju:“općinskom“.
(2) U stavku 3. iza riječi: „upisati“ dodaju se riječi: „ odnosno preuzeti“.
Članak 13.
U članku 28. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Nakon zaprimanja podneska na temelju kojega se osniva spis službenik u pisarnici pokreće algoritam za dodjelu predmeta sustava JCMS.“.
Članak 14.
U članku 34. riječ: “ stranice“ zamjenjuje se riječju: „lista“.
Članak 15.
U naslovu iznad članka 35. riječ: „procesa“ zamjenjuje se riječju: „postupka“.
Članak 16.
Naslov glave VII. mijenja se i glasi:
„VII. DODJELA PREKRŠAJNIH PREDMETA U OPĆINSKIM SUDOVIMA“.
Članak 17.
U članku 38. u točki 1. riječ: „pravomoćan“ briše se, a u točki 4. riječ: „prekršajne“ zamjenjuje se riječju: „općinske“.
Članak 18.
Naslov iznad članka 40. mijenja se i glasi:
„Dodjela prekršajnih predmeta u općinskim sudovima“.
Članak 19.
U članku 40. iza riječi: „opterećenju“ briše se riječ: „i“, stavlja se zarez, iza riječi: „godine“ briše se zarez, a riječi: „dobiva“ zamjenjuje se riječima: „te zoni rješavanja predmeta dobivaju“.
Članak 20.
(1) U članku 41. stavku 1. riječi: „spisa u prekršajnim predmetima“ zamjenjuju se riječima: „prekršajnih predmeta“.
(2) Stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4) U predmetima pružanja pravne pomoći, naselje predmeta određuje se prema prebivalištu odnosno boravištu ili sjedištu sudionika postupka.“.
Članak 21.
U članku 43. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Popis naselja koja pripadaju zoni rješavanja predmeta za svaki općinski sud utvrđuje odlukom ministar nadležan za poslove pravosuđa. Odluka se objavljuje na mrežnoj stranici ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa.“.
Članak 22.
(1) U članku 44. stavku 3. riječi: „tajnika suda“ zamjenjuje se riječju: „osoba“, a riječi: „množenjem s“ brišu se.
(2) U stavku 4. druga rečenica mijenja se i glasi: „U slučaju da je opravdano očekivati neprekidno izbivanje rješavatelja šest mjeseci ili dulje predsjednik suda može pisanom obrazloženom naredbom u odnosu na tog rješavatelja odrediti gašenje automatske dodjele četiri mjeseca prije očekivanog početka izbivanja.“.
(3) U stavku 5. riječ: „će“ zamjenjuje se riječju: „može“.
Članak 23.
U članku 45. stavku 1. riječi: „tajnik suda“ zamjenjuju se riječima: „osoba koju on ovlasti“.
Članak 24.
Članak 46. mijenja se i glasi:
„Automatska kružna dodjela primjenjuje se za predmete u kojima je nužna ravnomjernost dodjele i koji obuhvaćaju prekršaje iz Zakona o bankama, Zakona o održivom gospodarenju otpadom, Zakona o elektroničkim komunikacijama, Zakona o potrošačkom kreditiranju, Zakona o javnoj nabavi, Zakona o preuzimanju dioničkih društava, Zakona o investicijskim fondovima, Zakon o osiguranju, Zakona o alternativnim investicijskim fondovima, Zakona o otvorenim investicijskim fondovima s javnom ponudom, Zakon o elektroničkom novcu, Zakon o Hrvatskoj narodnoj banci, Zakona o tržištu kapitala, Zakona o kreditnim institucijama, Općeg poreznog zakona, Zakona o deviznom poslovanju, Zakona o provedbi carinskih propisa EU, za procesne predmete, predmete izvršenja te za predmete koji se dodjeljuju rješavatelju za vrijeme dežurstva kao i za druge predmete u kojima je nužna hitnost postupanja.“.
Članak 25.
U članku 47. stavku 2. riječi: „koji se dodjeljuju u rad rješavatelju“ brišu se.
Članak 26.
Glava VIII. briše se.
Članak 27.
Članak 51. mijenja se i glasi:
„(1) Predsjednici županijskih i općinskih sudova imaju uvid u statistička izvješća o radnoj opterećenosti rješavatelja na sudovima koji koriste sustav JCMS.
(2) Uvid u izvješća iz stavka 1. ovog članka imaju i osobe ovlaštene godišnjim rasporedom poslova.“.
Članak 28.
(1) U članku 52. stavku 5. druga rečenica mijenja se i glasi:
„U slučaju da je opravdano očekivati neprekidno izbivanje rješavatelja šest mjeseci ili dulje predsjednik suda može pisanom obrazloženom naredbom u odnosu na tog rješavatelja odrediti gašenje automatske dodjele četiri mjeseca prije očekivanog početka izbivanja.“.
(2) U stavku 6. riječ: „će“ zamjenjuje se riječju: „može“.
Članak 29.
U članku 55. stavku 2. riječi: „koji se dodjeljuju u rad rješavatelju“ brišu se.
Članak 30.
(1) U članku 68. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa prati i preuzima statistička izvješća koja se nalaze u sustavu JCMS. Sudovi su dužni provjeriti točnost podataka u statističkim izvješćima najkasnije do desetog dana u mjesecu za prethodni mjesec.“
(2) Stavci 3. i 4. brišu se.
Članak 31.
Članak 69. mijenja se i glasi:
„(1) Standardna statistička izvješća su:
1. P/I – Izvještaj o predmetima prekršajima u prvostupanjskom postupku
2. P/R – Izvještaj o predmetima prekršaja u prvostupanjskom postupku po rješavatelju
3. P/ml – Izvještaj o predmetima maloljetnih počinitelja prekršaja
4. ZZNO – Izvještaj prekršajnih sudova po Zakonu o zaštiti nasilja u obitelji
5. P/II VPS - Izvještaj o predmetima prekršaja u drugostupanjskom postupku
6. P/II-VPS-IU – Izvještaj za izvanredne pravne lijekove
7. P/II-VPS-PZP – Izvještaj o predmetima zahtjeva za suđenje u razumnom roku
8. P/R-VPS - Izvještaj o predmetima prekršaja u drugostupanjskom postupku po rješavatelju
9. STANJE PREDMETA – Izvještaj o stanju broja spisa u radu i riješenosti predmeta po rješavatelju
10. DISKRIMINACIJA – Izvještaji općinskog suda u prekršajnim predmetima vezani uz diskriminaciju i osnove diskriminacije
11. ZLOČIN IZ MRŽNJE – Izvještaj „Prekršajna djela – motiv mržnja“
12. MANJINSKI JEZICI – Izvještaj o predmetima koji su vođeni ili koji su mogli biti vođeni na manjinskom jeziku
13. P/i IZVRŠENJE – Izvještaj o izvršenju prekršajnih kazni
14. AKTIVNI RJEŠAVATELJI – Izvještaj o zaposlenim rješavateljima na sudu i neaktivnim referadama u zadanom periodu
15. PREGLED UKINUTIH ODLUKA – Izvještaj o ukinutima odlukama u žalbenom postupku
(2) Kada se ocijeni potrebnim mogu se kreirati i druga Standardna statistička izvješća, sukladno Katalogu propisanih statističkih izvještaja i obrazaca za prekršajne predmete na općinskim sudovima i Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske koje je verificirano od Stalnog verifikacijskog tijela.“.
Članak 32.
U članku 70. točki 2. riječi: „rješavanja predmeta pred sudom“ zamjenjuju se riječju: „postupka“, a točke 3. i 4. brišu se.
Članak 33.
Članak 71. mijenja se i glasi:
„(1) U sustavu JCMS korisnicima sustava su u svakom trenutku dostupna upravljačka izvješća koja mogu kreirati u skladu s potrebama suda.
(2) Odabirom željenih parametara sustav JCMS generira sljedeća izvješća:
1. Normirano opterećenje – Izvještaj o normiranom opterećenju rješavatelja
2. Stanje predmeta – prikazuje stanje riješenosti predmeta te njihov broj u zadanom periodu
2. Riješeno po vrstama odluka – izvještaj o broju i vrsti odluka po sucu
3. Posebne oznake – prikazuje popis neriješenih predmeta po posebnim oznakama kojima se određuje redoslijed rješavanja predmeta koji su posebnim propisom utvrđeni kao hitni ili se predmeti prvenstveno uzimaju u rad
4. Zastare - prikazuje broj neriješenih predmeta kojima prijeti zastara
5. Trajanje postupka - prikazuje broj neriješenih predmeta u ovisnosti o njihovom vremenskom trajanju
6. Presude otpremljene nakon roka – popis predmeta u kojima je od datuma objave do datuma otpreme presuda iz referade veći od mjesec dana
7. Pretraga po zaprimljenom prvom pismenu – popis predmeta po vrsti pismena kojima se započinje prekršajni postupak broj zaprimljenih predmeta po prvom pismenu grupirano po referadi rješavatelju ili dokumentuvrsti dokumenta
8. Bez radnje 3 mjeseca - popis prikazuje broj neriješenih predmeta u kojima nije poduzeta niti jedna radnja u periodu duljem od tri mjesecaposljednjih tri mjeseca.
9. Ispunjenje okvirnih mjerila za period
10. Stanje predmeta izvršenja po referentima - pregled Ikp predmeta po referentima
11. Radnje po službenicima - izvještaj o broju predmeta u kojima je službenik odradio određenu radnju.
12 Pregled ročišta u danu – tablični prikaz svih ročišta rješavatelja zakazanih za jedan dan s vremenom početka
13. Pregled ročišta sudionici– tablični prikaz svih ročišta rješavatelja zakazanih za jedan dan s vremenom početka i pozvanim sudionicima
14. Otpremljena pismena – pregled otpremljenih pismena sa statusom otpravka
15. Pregled po izrečenim odlukama – pregled odluka po izrečenim sankcijama i mjerama
16. Pregled zakazanih ročišta u periodu - prikaz svih ročišta rješavatelja zakazanih u određenom periodu
17. Pretraga po generiranim izlaznim pismenima – pregled svih generiranih izlaznih pismena po službeniku
18. Praćenje predmeta nakon odluke – praćenje predmeta u periodu od donošenja odluke do arhiviranja
19. Pregled odluka sudaca – pregled svih meritornih i procesnih odluka koje je donio rješavatelj u određenom periodu po načinu rješavanja
20. Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske – praćenje kretanja predmeta nakon sjednice – pregled predmeta u kojima više od dva mjeseca nakon održavanja sjednice nije poduzeta niti jedna radnja.
(3) U sustavu JCMS korisnicima sustava su u svakom trenutku dostupna pomoćna izvješća koja mogu kreirati u skladu s potrebama suda radi provjere upisanih podataka i generiranih obrazaca.“.
Članak 34.
(1) U članku 72. stavku 3. riječi: „te pokretanjem funkcije ustupanja“ brišu se.
(2) U stavku 4. riječi: „te pokretanjem funkcije zaprimanja“ brišu se.
Članak 35.
U članku 74. stavku 3. riječ: „spojeni“ brišu se.
Članak 36.
U članku 76. riječi: „odgovarajuću dostavnu naredbu“ zamjenjuju se riječima: „odluku o razdvajanju postupka“.
Članak 37.
U članku 87. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Podaci o otpremljenim pismenima evidentiraju se u predajnom listu za poštu.“.
Članak 38.
U članku 91. stavku 3. iza brojki: „09“ i „10“ dodaje se kose crte i brojke: „18“.
Članak 39.
Članak 96. mijenja se i glasi:
„Ako se spis privremeno dostavlja na uvid drugom sudu ili tijelu, sudska pisarnica će datum do kojeg spis treba biti vraćen, temelj i razloge privremenog dostavljanja spisa unijeti u sustav JCMS odabirom primatelja spisa.“.
Članak 40.
U članku 97. točka 3. briše se.
Članak 41.
U članku 98. stavku 2. riječ: „pisanom“ zamjenjuje se riječju: „papirnatom“.
Članak 42.
(1) U članku 104. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) U sustavu JCMS spisi se upisuju odnosno preuzimaju u odgovarajući upisnik. Pritom je nužno upisati podatke iz članka 27. stavka 2. ovog Pravilnika.“.
(2) U stavku 2. iza riječi: „upisa“ dodaju se riječi: „odnosno preuzimanja“.
Članak 43.
(1) U članku 105. stavku 1. iza riječi: „upisuju“ dodaju se riječi: „odnosno preuzimaju“.
(2) U stavku 3. iza riječi: „upisuje“ dodaju se riječi: „odnosno preuzima“.
Članak 44.
U članku 106. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Ako je neki spis pogrešno upisan, u sustavu JCMS označit će se brisanim, uz upis napomene s razlozima brisanja. Oznaka pogrešno upisanog spisa ne može se ponovno iskoristiti.“.
Članak 45.
Članak 107. mijenja se i glasi:
„(1) Spis se u sustavu JCMS označava dovršenim upisom odgovarajućih obilježja.
(2) Spis se može označiti dovršenim u skladu s odredbama Sudskog poslovnika.“.
Članak 46.
U članku 109. stavku 2. riječi: „naredbu s razlogom i datumom razdvajanja“ zamjenjuju se riječima: „odluku o razdvajanju“.
Članak 47.
Naslov iznad članka 113. i članak 113. brišu se.
Članak 48.
Ovaj Pravilnik objavit će se u Narodnim novinama i stupa na snagu 1. siječnja 2019.
PRAVILNIK O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O RADU U SUSTAVU JCMS
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 1.
U Pravilniku o radu u sustavu JCMS („Narodne novine“, broj 71/15 i 123/15) članku 1. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Ovim se Pravilnikom propisuju pravila o načinu rada i korištenju Jedinstvenog sustava upravljanja prekršajnim predmetima u sudovima (u daljnjem tekstu: sustav JCMS).“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 2.
(1) U članku 2. stavku 1. riječ: „sudskim“ zamjenjuje se riječju: „prekršajnim“ te se riječi: „na prekršajnim“ zamjenjuju riječima: „u općinskim“.
(2) U stavku 2. iza točke 2. dodaju se točke 3. i 4. koje glase:
„ 3. sustavom Ministarstva unutarnjih poslova,
4. sustavom Državnog zavoda za statistiku.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 3.
Članak 3. Mijenja se i glasi:
„ U smislu ovoga Pravilnika pojedini izrazi imaju sljedeća značenja:
Algoritam za dodjelu predmeta sustava JCMS je skup definiranih pravila za automatsku dodjelu predmeta.
Vrsta predmeta odnosi se na podjelu predmeta koji se rješavaju u prekršajnim postupcima, a obuhvaća prekršaje iz područja sigurnosti prometa na cestama i prijevoza, prekršaje iz područja gospodarstva, prekršaje iz područja financija, prekršaje iz područja javnog reda i mira i javne sigurnosti, pravnu pomoć, procesne predmete i predmete izvršenja.
Podvrsta predmeta odnosi se na podjelu predmeta unutar određene vrste predmeta prema propisu kojim je prekršaj određen.
Šifrarnik vrste predmeta sustava JCMS je popis vrsta predmeta s dodijeljenom težinom predmeta koji se rješavaju u sudovima, raščlanjenih na podvrste predmeta.
Dodijeljena težina predmeta u sustavu JCMS je definirana u skladu s važećim okvirnim mjerilima za rad sudaca koja se iskazuje brojčano.
Naselje predmeta unutar mjesne nadležnosti suda je naselje kojem predmet teritorijalno pripada, a određuje se prema mjestu počinjenja prekršaja. Ako se mjesto počinjenja prekršaja ne može utvrditi, naselje predmeta određuje se prema mjestu prebivališta ili sjedišta osobe protiv koje se vodi postupak, odnosno njegovom boravištu ili poslovnom nastanu (podružnica, predstavništvo). Ako je počinitelj prekršaja maloljetnik, naselje predmeta određuje se prema prebivalištu odnosno boravištu maloljetnika. U predmetima izvršenja prekršajnopravnih sankcija u kojima se izvršava rad za opće dobro ili kazna zatvora, naselje predmeta određuje se prema prebivalištu osuđenika. U predmetima pružanja pravne pomoći, naselje premeta određuje se prema prebivalištu, sjedištu odnosno boravištu sudionika postupka.
Lokacija predmeta je sjedište suda ili stalna služba u kojoj se predmet rješava.
Zona rješavanja pojedine vrste predmeta je skup naselja dostupnih jednoj ili više lokacija mjesno nadležnog suda na kojima se može rješavati određena vrsta predmeta. Svrha određivanja zone je osiguranje ravnomjerne opterećenosti rješavatelja određenoga općinskog suda i dostupnosti suda strankama.
Normirano opterećenje rješavatelja je zbroj ukupnog broja vrste predmeta pomnožen s težinskim faktorom koji je u skladu sa okvirnim mjerilima za rad sudaca i postotkom oslobođenja.
Radna opterećenost rješavatelja je zbroj težina predmeta dodijeljenih tijekom kalendarske godine pojedinom rješavatelju, uvećana za oslobođenje rješavatelja.
Automatska nasumična dodjela je dodjela predmeta u rad rješavateljima u skladu s godišnjim rasporedom poslova, prema kojoj svaki rješavatelj, koji ulazi u izbor za takvu dodjelu unutar pojedine vrste predmeta ovisno o normiranom opterećenju, dobiva po jedan predmet u rad. Ravnomjernost se ostvaruje u okviru pojedine vrste predmeta i broja primljenih predmeta rješavatelja u tekućoj godini. Automatska dodjela primjenjuje se za dodjelu predmeta koji obuhvaćaju prekršaje iz područja sigurnosti prometa na cestama i prijevoza, prekršaje iz područja javnog reda i mira i javne sigurnosti i pravnu pomo, prekršaje iz područja gospodarstva osim onih predmeta za koje je ovim pravilnikom propisana automatska kružna dodjela te prekršaje iz područja financija, osim onih predmeta za koje je ovim pravilnikom propisana automatska kružna dodjela. U predmetima u kojima je izjavljen prigovor na obavezni prekršajni nalog u odnosu na prekršajnopravnu sankciju, troškove postupka, oduzimanja imovinske koristi ili oduzimanja predmeta automatska nasumična dodjela predmeta vrši se na cijelom području suda, bez obzira na zonu rješavanja predmeta.
Automatska kružna dodjela je dodjela predmeta u rad rješavateljima prema kojoj svaki rješavatelj, koji ulazi u izbor za takvu dodjelu unutar pojedine vrste predmeta, dobiva po jedan predmet u rad, a nakon što svi rješavatelji, koji sudjeluju u dodjeli za pojedinu vrstu predmeta, dobiju po jedan predmet u rad, postupak dodjele se ponavlja. Ravnomjernost se ostvaruje u okviru pojedine vrste predmeta i broja predmeta u radu.
Jedinstveni crtični kod (bar kod) je niz paralelnih crta različite debljine koje nose osnovnu informaciju o predmetu.
U sustavu JCMS postoji crtični kod na omotu spisa i otpravcima.
Matrica ovlaštenja je skup podataka kojim se korisniku sustava JCMS definiraju ovlaštenja (funkcija, organizacijska jedinica, vrste predmeta, upisnici), a unosi se u sustav JCMS temeljem utvrđenoga godišnjeg rasporeda poslova.
Administracijski modul je cjelina u administratorskoj aplikaciji koja služi za izvođenje određenih zadaća.
Rješavatelj je sudac ili sudski službenik zadužen za rad na spisu.
Učilica sustava JCMS je tečaj na daljinu za obučavanje korisnika sustava JCMS.
Sustav e-Podnesak je elektronička komunikacija sudova i Ministarstva unutarnjih poslova putem sustava JCMS i informacijskog sustava koji koristi Ministarstvo unutarnjih poslova.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 4.
(1) U članku 5. iza stavka 2. dodaje se novi stavak 3. koji glasi:
„ (3) Administrator središnjeg sustava JCMS može Ministarstvu unutarnjih poslova kao vanjskom korisniku u sustavu ePodnesak omogućiti dodjeljivanje i ukidanje korisničkih imena, lozinki i razine pristupa.“.
(2) U dosadašnjem stavku 3. koji postaje stavak 4. riječi: „internom korisničkom portalu“ i navodni znakovi brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 5.
U članku 7. stavku 2. točki 4. iza riječi: „referadi“ dodaju se riječi: „ i opoziv poslovnog certifikata rješavatelja“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 6.
U članku 21. stavku 1. iza riječi: „je“ dodaju se riječi: „Ministarstvo unutarnjih poslova ili druga“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 7.
(1) U članku 22. stavku 2. točki 3. iza riječi: „JCMS“ dodaju se riječi: „ i sustava ePodnesak“.
(2) U točki 7. riječi: „internom korisničkom portalu“ i navodni znakovi brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 8.
U članku 23. stavku 3. riječ: „prekršajnih“ zamjenjuje se rječju: „općinskih“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 9.
U članku 25. stavku 1. riječ: „pravomoćan“ briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 10.
Članak 26. mijenja se i glasi:
„Godišnji raspored poslova kao i sve njegove izmjene i dopune predsjednik suda dužan je odmah po donošenju dostaviti administratoru sustava JCMS u sudu koji će tu izmjenu bez odgode unijeti u sustav JCMS te dostaviti administratoru središnjeg sustava JCMS.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 11.
Naslov glave VI. mijena se i glasi:
„VI. OSNIVANJE SPISA U OPĆINSKIM SUDOVIMA“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 12.
(1) U članku 27. stavku 2. iza riječi: „unosom“ dodaju se riječi: “odnosno preuzimanjem“, a u točki 6. riječ: „prekršajnom“ zamjenjuje se riječju:“općinskom“.
(2) U stavku 3. iza riječi: „upisati“ dodaju se riječi: „ odnosno preuzeti“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 13.
U članku 28. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Nakon zaprimanja podneska na temelju kojega se osniva spis službenik u pisarnici pokreće algoritam za dodjelu predmeta sustava JCMS.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 14.
U članku 34. riječ: “ stranice“ zamjenjuje se riječju: „lista“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 15.
U naslovu iznad članka 35. riječ: „procesa“ zamjenjuje se riječju: „postupka“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 16.
Naslov glave VII. mijenja se i glasi:
„VII. DODJELA PREKRŠAJNIH PREDMETA U OPĆINSKIM SUDOVIMA“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 17.
U članku 38. u točki 1. riječ: „pravomoćan“ briše se, a u točki 4. riječ: „prekršajne“ zamjenjuje se riječju: „općinske“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 18.
Naslov iznad članka 40. mijenja se i glasi:
„ Dodjela prekršajnih predmeta u općinskim sudovima“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 19.
U članku 40. iza riječi: „opterećenju“ briše se riječ: „i“, stavlja se zarez, iza riječi: „godine“ briše se zarez, a riječi: „dobiva“ zamjenjuje se riječima: „te zoni rješavanja predmeta dobivaju“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 20.
(1) U članku 41. stavku 1. riječi: „spisa u prekršajnim predmetima“ zamjenjuju se riječima: „prekršajnih predmeta“.
(2) Stavak 4. mijenja se i glasi:
„ (4) U predmetima pružanja pravne pomoći, naselje predmeta određuje se prema prebivalištu odnosno boravištu ili sjedištu sudionika postupka.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 21.
U članku 43. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Popis naselja koja pripadaju zoni rješavanja predmeta za svaki općinski sud utvrđuje odlukom ministar nadležan za poslove pravosuđa. Odluka se objavljuje na mrežnoj stranici ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 22.
(1) U članku 44. stavku 3. riječi: „tajnika suda“ zamjenjuje se riječju: „osoba“, a riječi: „množenjem s“ brišu se.
(2) U stavku 4. druga rečenica mijenja se i glasi: „U slučaju da je opravdano očekivati neprekidno izbivanje rješavatelja šest mjeseci ili dulje predsjednik suda može pisanom obrazloženom naredbom u odnosu na tog rješavatelja odrediti gašenje automatske dodjele četiri mjeseca prije očekivanog početka izbivanja.“.
(3) U stavku 5. riječ: „će“ zamjenjuje se riječju: „može“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 23.
U članku 45. stavku 1. riječi: „tajnik suda“ zamjenjuju se riječima: „osoba koju on ovlasti“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 24.
Članak 46. mijenja se i glasi:
„Automatska kružna dodjela primjenjuje se za predmete u kojima je nužna ravnomjernost dodjele i koji obuhvaćaju prekršaje iz Zakona o bankama, Zakona o održivom gospodarenju otpadom, Zakona o elektroničkim komunikacijama, Zakona o potrošačkom kreditiranju, Zakona o javnoj nabavi, Zakona o preuzimanju dioničkih društava, Zakona o investicijskim fondovima, Zakon o osiguranju, Zakona o alternativnim investicijskim fondovima, Zakona o otvorenim investicijskim fondovima s javnom ponudom, Zakon o elektroničkom novcu, Zakon o Hrvatskoj narodnoj banci, Zakona o tržištu kapitala, Zakona o kreditnim institucijama, Općeg poreznog zakona, Zakona o deviznom poslovanju, Zakona o provedbi carinskih propisa EU, za procesne predmete, predmete izvršenja te za predmete koji se dodjeljuju rješavatelju za vrijeme dežurstva kao i za druge predmete u kojima je nužna hitnost postupanja.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 25.
U članku 47. stavku 2. riječi: „koji se dodjeljuju u rad rješavatelju“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 26.
Glava VIII. briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 27.
Članak 51. mijenja se i glasi:
„(1) Predsjednici županijskih i općinskih sudova imaju uvid u statistička izvješća o radnoj opterećenosti rješavatelja na sudovima koji koriste sustav JCMS.
(2) Uvid u izvješća iz stavka 1. ovog članka imaju i osobe ovlaštene godišnjim rasporedom poslova.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 28.
(1) U članku 52. stavku 5. druga rečenica mijenja se i glasi:
„U slučaju da je opravdano očekivati neprekidno izbivanje rješavatelja šest mjeseci ili dulje predsjednik suda može pisanom obrazloženom naredbom u odnosu na tog rješavatelja odrediti gašenje automatske dodjele četiri mjeseca prije očekivanog početka izbivanja.“.
(2) U stavku 6. riječ: „će“ zamjenjuje se riječju: „može“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 29.
U članku 55. stavku 2. riječi: „koji se dodjeljuju u rad rješavatelju“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 30.
(1) U članku 68. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa prati i preuzima statistička izvješća koja se nalaze u sustavu JCMS. Sudovi su dužni provjeriti točnost podataka u statističkim izvješćima najkasnije do desetog dana u mjesecu za prethodni mjesec.“
(2) Stavci 3. i 4. brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 31.
Članak 69. mijenja se i glasi:
„(1) Standardna statistička izvješća su:
1. P/I – Izvještaj o predmetima prekršajima u prvostupanjskom postupku
2. P/R – Izvještaj o predmetima prekršaja u prvostupanjskom postupku po rješavatelju
3. P/ml – Izvještaj o predmetima maloljetnih počinitelja prekršaja
4. ZZNO – Izvještaj prekršajnih sudova po Zakonu o zaštiti nasilja u obitelji
5. P/II VPS - Izvještaj o predmetima prekršaja u drugostupanjskom postupku
6. P/II-VPS-IU – Izvještaj za izvanredne pravne lijekove
7. P/II-VPS-PZP – Izvještaj o predmetima zahtjeva za suđenje u razumnom roku
8. P/R-VPS - Izvještaj o predmetima prekršaja u drugostupanjskom postupku po rješavatelju
9. STANJE PREDMETA – Izvještaj o stanju broja spisa u radu i riješenosti predmeta po rješavatelju
10. DISKRIMINACIJA – Izvještaji općinskog suda u prekršajnim predmetima vezani uz diskriminaciju i osnove diskriminacije
11. ZLOČIN IZ MRŽNJE – Izvještaj „Prekršajna djela – motiv mržnja“
12. MANJINSKI JEZICI – Izvještaj o predmetima koji su vođeni ili koji su mogli biti vođeni na manjinskom jeziku
13. P/i IZVRŠENJE – Izvještaj o izvršenju prekršajnih kazni
14. AKTIVNI RJEŠAVATELJI – Izvještaj o zaposlenim rješavateljima na sudu i neaktivnim referadama u zadanom periodu
15. PREGLED UKINUTIH ODLUKA – Izvještaj o ukinutima odlukama u žalbenom postupku
(2) Kada se ocijeni potrebnim mogu se kreirati i druga Standardna statistička izvješća, sukladno Katalogu propisanih statističkih izvještaja i obrazaca za prekršajne predmete na općinskim sudovima i Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske koje je verificirano od Stalnog verifikacijskog tijela.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 32.
U članku 70. točki 2. riječi: „rješavanja predmeta pred sudom“ zamjenjuju se riječju: „postupka“, a točke 3. i 4. brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 33.
Članak 71. mijenja se i glasi:
„(1) U sustavu JCMS korisnicima sustava su u svakom trenutku dostupna upravljačka izvješća koja mogu kreirati u skladu s potrebama suda.
(2) Odabirom željenih parametara sustav JCMS generira sljedeća izvješća:
1. Normirano opterećenje – Izvještaj o normiranom opterećenju rješavatelja
2. Stanje predmeta – prikazuje stanje riješenosti predmeta te njihov broj u zadanom periodu
2. Riješeno po vrstama odluka – izvještaj o broju i vrsti odluka po sucu
3. Posebne oznake – prikazuje popis neriješenih predmeta po posebnim oznakama kojima se određuje redoslijed rješavanja predmeta koji su posebnim propisom utvrđeni kao hitni ili se predmeti prvenstveno uzimaju u rad
4. Zastare - prikazuje broj neriješenih predmeta kojima prijeti zastara
5. Trajanje postupka - prikazuje broj neriješenih predmeta u ovisnosti o njihovom vremenskom trajanju
6. Presude otpremljene nakon roka – popis predmeta u kojima je od datuma objave do datuma otpreme presuda iz referade veći od mjesec dana
7. Pretraga po zaprimljenom prvom pismenu – popis predmeta po vrsti pismena kojima se započinje prekršajni postupak broj zaprimljenih predmeta po prvom pismenu grupirano po referadi rješavatelju ili dokumentuvrsti dokumenta
8. Bez radnje 3 mjeseca - popis prikazuje broj neriješenih predmeta u kojima nije poduzeta niti jedna radnja u periodu duljem od tri mjesecaposljednjih tri mjeseca.
9. Ispunjenje okvirnih mjerila za period
10. Stanje predmeta izvršenja po referentima - pregled Ikp predmeta po referentima
11. Radnje po službenicima - izvještaj o broju predmeta u kojima je službenik odradio određenu radnju.
12 Pregled ročišta u danu – tablični prikaz svih ročišta rješavatelja zakazanih za jedan dan s vremenom početka
13. Pregled ročišta sudionici– tablični prikaz svih ročišta rješavatelja zakazanih za jedan dan s vremenom početka i pozvanim sudionicima
14. Otpremljena pismena – pregled otpremljenih pismena sa statusom otpravka
15. Pregled po izrečenim odlukama – pregled odluka po izrečenim sankcijama i mjerama
16. Pregled zakazanih ročišta u periodu - prikaz svih ročišta rješavatelja zakazanih u određenom periodu
17. Pretraga po generiranim izlaznim pismenima – pregled svih generiranih izlaznih pismena po službeniku
18. Praćenje predmeta nakon odluke – praćenje predmeta u periodu od donošenja odluke do arhiviranja
19. Pregled odluka sudaca – pregled svih meritornih i procesnih odluka koje je donio rješavatelj u određenom periodu po načinu rješavanja
20. Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske – praćenje kretanja predmeta nakon sjednice – pregled predmeta u kojima više od dva mjeseca nakon održavanja sjednice nije poduzeta niti jedna radnja.
(3) U sustavu JCMS korisnicima sustava su u svakom trenutku dostupna pomoćna izvješća koja mogu kreirati u skladu s potrebama suda radi provjere upisanih podataka i generiranih obrazaca.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 34.
(1) U članku 72. stavku 3. riječi: „te pokretanjem funkcije ustupanja“ brišu se.
(2) U stavku 4. riječi: „te pokretanjem funkcije zaprimanja“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 35.
U članku 74. stavku 3. riječ: „spojeni“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 36.
U članku 76. riječi: „odgovarajuću dostavnu naredbu“ zamjenjuju se riječima: „odluku o razdvajanju postupka“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 37.
U članku 87. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Podaci o otpremljenim pismenima evidentiraju se u predajnom listu za poštu.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 38.
U članku 91. stavku 3. iza brojki: „09“ i „10“ dodaje se kose crte i brojke: „18“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 39.
Članak 96. mijenja se i glasi:
„Ako se spis privremeno dostavlja na uvid drugom sudu ili tijelu, sudska pisarnica će datum do kojeg spis treba biti vraćen, temelj i razloge privremenog dostavljanja spisa unijeti u sustav JCMS odabirom primatelja spisa.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 40.
U članku 97. točka 3. briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 41.
U članku 98. stavku 2. riječ: „pisanom“ zamjenjuje se riječju: „papirnatom“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 42.
(1) U članku 104. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) U sustavu JCMS spisi se upisuju odnosno preuzimaju u odgovarajući upisnik. Pritom je nužno upisati podatke iz članka 27. stavka 2. ovog Pravilnika.“.
(2) U stavku 2. iza riječi: „upisa“ dodaju se riječi: „odnosno preuzimanja“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 43.
(1) U članku 105. stavku 1. iza riječi: „upisuju“ dodaju se riječi: „odnosno preuzimaju“.
(2) U stavku 3. iza riječi: „upisuje“ dodaju se riječi: „odnosno preuzima“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 44.
U članku 106. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Ako je neki spis pogrešno upisan, u sustavu JCMS označit će se brisanim, uz upis napomene s razlozima brisanja. Oznaka pogrešno upisanog spisa ne može se ponovno iskoristiti.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 45.
Članak 107. mijenja se i glasi:
„(1) Spis se u sustavu JCMS označava dovršenim upisom odgovarajućih obilježja.
(2) Spis se može označiti dovršenim u skladu s odredbama Sudskog poslovnika.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 46.
U članku 109. stavku 2. riječi: „naredbu s razlogom i datumom razdvajanja“ zamjenjuju se riječima: „odluku o razdvajanju“.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 47.
Naslov iznad članka 113. i članak 113. brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa
Članak 48.
Ovaj Pravilnik objavit će se u Narodnim novinama i stupa na snagu 1. siječnja 2019.
Komentirate u ime: Ministarstvo pravosuđa