Na temelju članka 8.st. 6 Zakona o audiovizualnim djelatnostima (»Narodne novine« br. 61/18) Centar uz prethodnu suglasnost Hrvatskog audiovizualnog vijeća i Ministarstva kulture, donosi:
PRAVILNIK O POSTUPKU, KRITERIJIMA I ROKOVIMA ZA PROVEDBU NACIONALNOG PROGRAMA PROMICANJA AUDIOVIZUALNOG STVARALAŠTVA
(nacrt)
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Pravilnikom uređuje se postupak provedbe Nacionalnog programa promicanja audiovizualnog stvaralaštva (dalje: Nacionalni program), definiraju kategorije javnih poziva i uvjeti raspisivanja, planiranje postupka raspodjele sredstava, izvršenje, izvještavanje, rad umjetničkih savjetnika i Umjetničkog vijeća, obveze korisnika sredstava državne potpore te nadzor nad namjenskom potrošnjom sredstava državne potpore, a sve sukladno odredbama Zakona o audiovizualnim djelatnostima (»Narodne novine« br. 61/18) (u daljnjem tekstu: Zakon).
Ovim Pravilnikom se utvrđuje Program potpore za dodjelu sredstava za poticanje audiovizualnog stvaralaštva, audiovizualne kulture i očuvanja audiovizualne kulturne baštine, uključivo i program potpore de minimis za pojedine kategorije audiovizualnih djela.
Program državne potpore za dodjelu sredstava za poticanje audiovizualnog stvaralaštva je akt temeljem kojeg se, bez potrebe za dodatnim provedbenim mjerama, unaprijed neodređenim korisnicima državne potpore dodjeljuju pojedinačne državne potpore i akt temeljem kojeg se državna potpora koja unaprijed nije vezana uz poseban projekt dodjeljuje jednom ili više korisnika državne potpore na neodređeno vrijeme i/ili u neodređenom iznosu.
Članak 2.
Pojmovi koji se koriste u ovome Pravilniku i pripadajućim obrascima imaju značenje određeno u članku 3. Zakona, članku 2. Zakona o državnim potporama (»Narodne novine« br. 47/14; 69/17) te Zakona o elektroničkim medijima (NN 153/09, NN 84/11, NN 94/13, NN 136/13 ).
Izrazi koji se koriste u ovome Pravilniku, a imaju rodno značenje, odnose se jednako na muški i ženski rod.
Članak 3.
Sredstva koja se dodjeljuju putem Javnih poziva koje raspisuje HAVC temeljem ovog Pravilnika, predstavljaju:
-državne potpore za audiovizualna djela (potpore za predprodukciju, produkciju i distribuciju) uključivo i potpore de minimis, sukladno odredbama Ugovora o funkcioniranju Europske unije (SL C 115 od 09.05.2008) (u daljnjem tekstu: UFEU), uredbama institucija Europske unije (Uredba Komisije (EU) br. 651/2014 od 17.lipnja 2014. o ocjenjivanju određenih kategorija potpora spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107 I 108 Ugovora i važećim propisima Republike Hrvatske o državnim potporama u koje su prenesena pravila pravne stečevine Europske unije o uvjetima dodjele državne potpore te
-potpore za povezane djelatnosti u smislu Zakona te Komunikacije Komisije o državnoj potpori za filmove i ostala audiovizualna djela (SL EU, od 15.11.2013., C 332/1) (u daljnjem tekstu: Komunikacija).
Izvori financijskih sredstava Hrvatskog audiovizualnog centra za dodjelu državnih potpora su Državni proračun Republike Hrvatske, s pozicije nadležnog ministarstva, i sredstva osigurana sukladno odredbama Zakona.
Članak 4.
Na temelju Godišnjeg plana, a na prijedlog ravnatelja Centra, Hrvatsko audiovizualno vijeće (dalje: AV Vijeće) raspisuje javne pozive kojima se potiče razvoj, proizvodnja, promocija i distribucija audiovizualnih djela i komplementarnih djelatnosti i to:
-javni poziv za poticanje audiovizualnih djelatnosti i stvaralaštva (u daljnjem tekstu: Javni poziv za poticanje audiovizualnog stvaralaštva),
- javni poziv za dodjelu sredstava za poticanje komplementarnih djelatnosti.
Javnim pozivima iz stavka 2. ovoga Pravilnika podupiru se projekti od interesa za Republiku Hrvatsku, projekti koji hrvatsku audiovizualnu kulturu stavljaju u europski i međunarodni kontekst, promiču interkulturni dijalog i razvoj civilnog društva, a visoke su razine kvalitete.
KRITERIJI DODJELE POTPORE
Članak 5.
Podnositelj zahtjeva za dodjelu sredstava iz Programa potpora za audiovizualna djela u svim kategorijama iz ovog Pravilnika mora ostvariti minimalan broj bodova u Kvalifikacijskom testu koji je Dodatak 1 ovom Pravilniku i čini njegov sastavni dio.
Pri razmatranju i vrednovanju projekata prijavljenih u kategoriji programa potpora za audiovizualna djela (javni poziv za poticanje audiovizualnih djelatnosti i stvaralaštva), izuzev videoigara, ocjenjuje se potencijal ideje, ostvarivost projekta i umjetnička relevantnost. Projekti koji su ostvarili minimalan broj bodova u Kvalifikacijskom testu vrednuju se prema sljedećim kriterijima, ovim redoslijedom važnosti:
1. Kvalitetan i profesionalno napisan scenarij, kvaliteta dijaloga, uvjerljivi likovi i vještina pričanja priče, suvremenost i/ili relevantnost za hrvatsku audiovizualnu umjetnost;
2. uvjerljivost i originalnost redateljske koncepcije te stručne procjene da će redatelj biti sposoban umjetnički i operativno uspješno realizirati prijavljeni projekt te kvalitete redateljevog cjelokupnog opusa;
3. Uspjesi producentovih recentnih projekata, cjelokupan opus producenta i producentske kuće koja prijavljuje projekt, pridržavanje ugovornih obveza potpisanih s Centrom, sudionicima u projektima te relevantnim međunarodnim institucijama i organizacijama, procjena da će producent i njihova producentska tvrtka biti sposobni realizirati predloženi projekt.
Pri razmatranju i vrednovanju projekata u kategoriji razvoja projekta videoigara te proizvodnje videoigara ocjenjuje se:
1.Kvalitetan i profesionalno pripremljen dokument dizajna videoigre, kvaliteta igrivosti, izvedivost projekta, suvremenost i/ili relevantnost za hrvatsku audiovizualnu kulturu;
2.Uspjesi posljednje videoigre autora, kao i njegov cjelokupan opus, uvjerljivost i originalnost njegove koncepcije te stručne procjene da će autor biti sposoban umjetnički i operativno uspješno realizirati prijavljeni projekt;
3.Uspjesi producentovih recentnih projekata, cjelokupni opus producenta, pridržavanje ugovornim obveza potpisanih s Centrom, sudionicima u projektima te relevantnim međunarodnim institucijama i organizacijama; procjena da će producent i producentska tvrtka biti sposobni realizirati predloženi projekt.
Članak 6.
Pri razmatranju i vrednovanju projekata u kategoriji programa za poticanje komplementarnih djelatnosti ocjenjuju se programi koji hrvatsku audiovizualnu kulturu stavljaju u europski i međunarodni kontekst, promiču interkulturni dijalog i razvoj civilnog društva, a visoke su razine kvalitete te jačaju kulturnu razmjenu.
Programi koji se razmatraju i vrednuju u ovoj kategoriji su programi iz područja zaštite audiovizualne baštine, uključujući kinotečnu djelatnost, programi filmskih festivala i drugih audiovizualnih manifestacija te djelatnosti razvijanja audiovizualne kulture, programi promocije i prodaje hrvatskih audiovizualnih djela, programi međunarodne suradnje, proučavanja i kritičkog vrednovanje audiovizualnih djelatnosti, izdavaštva u području audiovizualnih djelatnosti, programi stručnoga usavršavanja i/ili edukacije i programi audiovizualnih udruga i organizacija.
Članak 7.
Potpora, koja se dodjeljuje temeljem ovog Pravilnika, čije je troškove moguće utvrditi, može se zbrajati s bilo kojom drugom državnom potporom, pod uvjetom da se dotične mjere odnose na različite prihvatljive troškove, koje je moguće utvrditi.
Popis prihvatljivih troškova određen je u Dodatku 2 ovom Pravilniku i čini njegov sastavni dio, a odnose se na izravne i neizravne troškove nastale za vrijeme razdoblja provedbe programa ili projekta.
Članak 8.
Nepotpune i nepravodobne prijave neće se razmatrati, osim ukoliko drugačije nije određeno ovim Pravilnikom.
Ne smatra se da je prijava podnositelja nepotpuna ukoliko nedostajući/e dokument/e Centar može pribaviti iz službenih javnih registara i evidencija i/ili javno dostupnih baza podataka. (dokumenti iz čl. 13 st.2 toč. 7 i 8, u svim kategorijama javnih poziva na koje se odnose).
Prijavnica se podnosi elektroničkim putem, a Centru se u propisanim rokovima za pojedine kategorije objavljenih javnih poziva dostavlja jedan tiskani potpisani i ovjereni primjerak prijavnice od strane nositelja projekta: producenta i redatelja/autora (videoigre), čime se smatra da producent i redatelj/autor ovjeravaju sav natječajni materijal.
Rokovi objave za sve natječajne kategorije javno se objavljuju na službenim stranicama Centra (www.havc.hr) te u Narodnim novinama.
Ukoliko podnositelju Zahtjeva budu odobrena sredstva državne potpore, podnositelj je dužan dokumentaciju iz prethodnog stavka dostaviti Centru u izvorniku ili ovjerenoj preslici, izuzev dokumentacije iz čl. 13.st.2.toč 7 i 8 ovog Pravilnika u svim kategorijama javnih poziva na koje se odnose, u broju primjeraka koji je propisan uvjetima javnog poziva, najkasnije prije potpisivanja Ugovora o sufinanciranju.
Za projekte koji se više puta prijavljuju u istoj natječajnoj kategoriji moraju se označiti i obrazložiti izmjene u natječajnom materijalu. Isti projekt sa izmjenama se ne može prijaviti više od šest (6) puta u istoj natječajnoj kategoriji.
Podnositelj Zahtjeva potpisom prijave potvrđuje točnost i vjerodostojnost danih izjava te priležećih dokumenata uz prijavu.
Prijavnice sa cjelokupnom traženom dokumentacijom bit će uzete u postupak vrednovanja uvažavajući datum podnošenja iste te utvrđene rokove odlučivanja, koji su javno dostupni na internetskim stranicama Centra.
Odredbe ovog članka odnose se na sve kategorije prijave na javne pozive Centra.
II. AUDIOVIZUALNO STVARALAŠTVO
JAVNI POZIV ZA POTICANJE AUDIOVIZUALNOG STVARALAŠTVA
Članak 9.
Putem Javnog poziva za poticanje audiovizualnih djelatnosti i stvaralaštva, a temeljem ovog Pravilnika, AV Vijeće dodjeljuje financijska sredstva za razvoj, proizvodnju i koproduciranje kulturno vrijednih audiovizualnih djela.
AV Vijeće na temelju prijedloga ravnatelja Centra (u daljnjem tekstu: ravnatelj) raspisuje Javni poziv za poticanje audiovizualnih djelatnosti i stvaralaštva, sukladno Nacionalnom programu, koji je otvoren tijekom cijele godine te se objavljuje na internetskoj stranici HAVC-a i u »Narodnim novinama«.
Javni poziv za promicanje audiovizualnog stvaralaštva AV Vijeće raspisuje u šest natječajnih kategorija:
1.poticanje proizvodnje audiovizualnih djela;
2.poticanje filmskih koprodukcija s manjinskim hrvatskim udjelom;
3.poticanje razvoja scenarija i razvoja projekata dugometražnih igranih, dugometražnih dokumentarnih i animiranih filmova;
4.poticanje razvoja projekata serijskih televizijskih djela;
5.poticanje proizvodnje mikrobudžetnih audiovizualnih djela;
6.poticanje razvoja projekata i proizvodnje videoigara,
U svim kategorijama AV.Vijeće može raspisati i specijalizirani pozivni natječaj za poticanje proizvodnje audiovizualnih djela od posebnog interesa.
Odluke o raspodjeli sredstava na temelju javnih poziva AV Vijeće donosi periodično, sukladno potrebama i specifičnostima kategorija audiovizualnih djelatnosti te u skladu s Godišnjim planom.
1. POTICANJE PROIZVODNJE AUDIOVIZUALNIH DJELA
Članak 10.
Cilj ove kategorije unutar Javnog poziva iz članka 4. jest podupiranje projekata od interesa za Republiku Hrvatsku, koji hrvatsku audiovizualnu kulturu stavljaju u europski i međunarodni kontekst, promiču interkulturni dijalog i razvoj civilnog društva, a visoke su razine kvalitete.
Odluke Javnog poziva u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela se donose dva puta godišnje. Rokovi za prijavu u ovoj kategoriji se određuju za prvu polovicu ožujka te prvu polovicu rujna. Odluke u ovoj kategoriji se donose u prvoj polovici lipnja za prvi rok prijave te u prvoj polovici prosinca za drugi rok prijave.
Članak 11.
Javni poziv u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela, raspisuje se zasljedeće grupe audiovizualnih djela:
• dugometražni igrani filmovi,
• debitantski dugometražni igrani filmovi,
• kratkometražni igrani filmovi,
• dugometražni dokumentarni filmovi,
• kratkometražni dokumentarni filmovi,
• animirani filmovi,
• eksperimentalni filmovi,
• filmovi u postprodukcijskoj fazi.
Članak 12.
Pravo sudjelovanja za sve grupe iz članka 11. ovoga Pravilnika imaju:
– pravne i fizičke osobe koje se bave audiovizualnim djelatnostima, sa sjedištem u Republici Hrvatskoj ili one koje obavljaju djelatnost u Republici Hrvatskoj, registrirane za proizvodnju audiovizualnih djela, upisane u odgovarajući registar, neovisni producenti, zajednički s redateljima ili autorima (videoigre), sa scenarijem za koji su stekli autorska prava ili potpisali rezervaciju, tj. opciju s autorom, a u svrhu snimanja audiovizualnog djela.
U kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnog djela neće biti razmatrani:
– naručeni filmovi, – nastavni filmovi, – audiovizualna djela namijenjena marketingu i reklami, videoigre koje potiču nasilje
–redatelji ili autori (videoigre) i producenti, koji su u dosadašnjem radu povrijedili ugovorne obveze prema Centru, i/ili drugim sudionicima u realizaciji projekta sufinanciranog od Centra, a koje obveze nisu ispunjene do trenutka podnošenja prijave,
–redatelji, autori ( videoigre) i producenti s istim projektom za koji su već ranije dobili sredstva u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela,
–redatelji, autori (videoigre) kojima je odobren projekt u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela u istoj grupi djela u kojoj opet prijavljuju novi projekt, sve dok se ne obavi kolaudacija ranije odobrenog projekta,
–poduzetnici u teškoćama, definiranih čl. 2 toč. 18 Uredbe o skupnom izuzeću; poduzetnici u postupku predstečaja, stečaja ili likvidacije;
–podnositelj prijave kojem je naložen povrat nezakonite državne potpore ili se nalazi u postupku povrata potpore,
–podnositelj prijave koji ima neplaćene, dospjele obveze po osnovi javnih davanja.
Članak 13.
Prijava u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela obavlja se ispunjavanjem prijavnice koja se nalazi na internetskoj stranici Centra.
Sastavni dio prijavnice su sljedeći dokumenti, koji se dostavljaju na hrvatskom jeziku:
1. podaci o uspjehu prethodnih filmova redatelja (na domaćim i međunarodnim festivalima, broj gledatelja u hrvatskim kinima, prodaja i distribucija prethodnih filmova redatelja na međunarodnom tržištu – kino, televizija i druge platforme);
2. podaci o uspjehu prethodna 3 filma producenta (na domaćim i međunarodnim festivalima, broj gledatelja u hrvatskim kinima, prodaja i distribucija prethodnih filmova producenta na međunarodnom tržištu, kino, televizija i druge platforme);
3. dokaz o uređenom autorskom i srodnim pravima, prema standardima koje propisuje Centar (izjava ili ugovor o uređenim autorskim pravima za scenarij i izvorno autorsko djelo, ako je riječ o ekranizaciji postojećeg autorskog djela, izjava ili ugovor o uređenim autorskim pravima na korištenje likova, za kategoriju animiranih filmova);
4. operativni plan projekta;
5. plan financiranja (podaci o svim dogovorenim i predviđenim izvorima financiranja);
6. financijski plan audiovizualnog djela u kunskim iznosima;
7. dokaz o bonitetu producenta (BON-1) ili ovjerena preslika Godišnjeg financijskog izvještaja (GFI) za prethodnu poslovnu godinu potvrđena od strane Financijske agencije i BON-2 (ne stariji od 30 dana); za obveznike dvojnog knjigovodstva: preslika godišnjeg Izvještaja o prihodima i rashodima, Bilanca i Bilješke uz financijske izvještaje za prethodnu kalendarsku godinu; za obveznike jednostavnog knjigovodstva: Odluka o vođenju jednostavnog knjigovodstva I primjeni novčanog računovodstvenog načela usvojena od zakonskog zastupnika podnositelja Zahtjeva i Godišnji financijski izvještaj o primicima i izdacima za prethodnu kalendarsku godinu;
8. važeći izvadak iz nadležnog registra,
9. potvrda nadležne porezne uprave o podmirenju dospjelih obveza po osnovi javnih davanja ne starija od 30 dana,
10. ispunjeni kvalifikacijski test.
Elementi prijavnice pobrojani Ad.1-10 čine sastavni dio svih kategorija javnih poziva koje raspisuje Centar.
Osim dokumenata iz stavka 2. ovoga članka uz prijavnicu se obvezno prilažu i sljedeći dokumenti, ovisno o kategoriji audiovizualnog djela za proizvodnju kojeg je podnesena prijava:
1. U kategoriji dugometražnih i kratkometražnih igranih filmova:
– dovršeni scenarij, – sinopsis (do jedne kartice teksta), – redateljska koncepcija;
2. U kategoriji debitantskih dugometražnih igranih filmova:
– dokumenti iz točke 1. – izbor dosadašnjih radova u DVD format ili link na video sadržaj;
3. U kategoriji filmova u postprodukcijskoj fazi:
– postojeći materijal u DVD format ili link na video sadržaj;
4. U kategoriji dugometražnih i kratkometražnih dokumentarnih i eksperimentalnih filmova:
– scenarij ili treatment, – sinopsis, – redateljska koncepcija;
– za dugometražne dokumentarne filmove: provedeno istraživanje i/ili izrađen »trailer«, tj. videozapis priložen na DVD-u ili link na video sadržaj;
5. U kategoriji animiranih filmova:
– sinopsis i/ili scenarij sa slikovnim predlošcima, – slikovna knjiga snimanja,
–redateljska koncepcija;
Članak 14.
Prijavnica koja se predaje treba biti potpisana od strane nositelja projekta-producenta i redatelja, čime se smatra da producent i redatelj ovjeravaju sav natječajni materijal.
Za projekte koji se više puta prijavljuju u istoj natječajnoj kategoriji moraju se označiti i obrazložiti izmjene u natječajnom materijalu.
Prijave sa cjelokupnom traženom dokumentacijom bit će uzete u postupak vrednovanja uvažavajući datum podnošenja prijave te utvrđene rokove odlučivanja, koji su javno dostupni na službenim internetskim stranicama Centra.
Ako umjetnički savjetnici tijekom postupka vrednovanja procijene da je pojedini projekt, prijavljen na Javni poziv za poticanje audiovizualnog stvaralaštva u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela kvalitetan, ali da je nužno da prethodno prođe kroz fazu razvoja scenarija ili razvoja projekata, savjetnici će razmatrati prijavljeni projekt u sklopu istog Javnog poziva, a u kategoriji poticanja razvoja scenarija i razvoja projekata dugometražnih igranih, dugometražnih dokumentarnih i animiranih filmova, pod uvjetom da postoji prethodna pisana suglasnost podnositelja prijave.
Članak 15.
Financijski plan filmova obvezno sadrži:
troškove filma do digitalnog mastera ili prve tonske kopije,
naknadu produkcijske kuće ne višu od 7% ukupnog financijskog plana,
eksploatacijske i prezentacijske troškove koji uključuju najmanje jednu prikazivačku kopiju s podnaslovima na engleskom jeziku te komplet reklamnih fotografija i promotivnog materijala,
trošak izrade 35 mm tonske kopije filma ili jedne arhivske kopiju u profesionalnom prikazivačkom formatu za trajnu pohranu u Hrvatskoj kinoteci, a za filmove snimljene izvorno na elektroničkom nosaču jednu kopiju na istovrsnom nosaču
Operativni plan filma obavezno sadrži:
-režijsku razradu,
-broj snimajućih dana po glumcima  e objektima
Za filmove u postprodukcijskoj fazi prilaže se detaljna specifikacija visine potrebnih sredstava za potpuno dovršenje filma te postojeći materijal na uvid.
1.1. KRITERIJI VREDNOVANJA PROJEKATA U KATEGORIJI POTICANJA PROIZVODNJE AUDIOVIZUALNIH DJELA
Članak 16.
Projekti koji su ostvarili minimalni broj bodova u Kvalifikacijskom testu vrednuju se prema kriterijima iz čl. 5 ovog Pravilnika, ovim redoslijedom važnosti:
1. Kvalitetan i profesionalno napisan scenarij, kvaliteta dijaloga, uvjerljivi likovi i vještina pričanja priče, suvremenost i/ili relevantnost za hrvatsku audiovizualnu umjetnost;
2. uvjerljivost i originalnost redateljske koncepcije te stručne procjene da će redatelj biti sposoban umjetnički i operativno uspješno realizirati prijavljeni projekt te kvalitete redateljevog cjelokupnog opusa;
3. Uspjesi producentovih recentnih projekata, cjelokupan opus producenta i producentske kuće koja prijavljuje projekt, pridržavanje ugovornih obveza potpisanih s Centrom, sudionicima u projektima te relevantnim međunarodnim institucijama i organizacijama, procjena da će producent i njihova producentska tvrtka biti sposobni realizirati predloženi projekt.
1.2. LISTA PRIORITETA
Članak 17.
Umjetničko vijeće sastavlja i utvrđuje Listu prioriteta prema prethodno utvrđeni kriterijima iz ovog Pravilnika.
Lista prioriteta predlaže se AV Vijeću radi prihvaćanja i ocjene broja projekata koji se mogu sufinancirati na Javnom pozivu, uvažavajući prioritete Liste i financijske mogućnosti Centra. O listi priorita AV Vijeće može glasati objedinjeno ili pojedinačno. Odluka o načinu glasovanja donosi se prije glasovanja o svakoj od lista predloženih od strane umjetničkih savjetnika.
Pri utvrđivanju Liste prioriteta u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela mora se voditi računa da tijekom jedne godine mora biti odobreno sufinanciranje najmanje jednog debitantskog filma u svim grupama audiovizualnih djela, isključujući kategoriju filmskih koprodukcija s manjinskim hrvatskim udjelom, mikrobudžetnog filma te videoigara.
Debitantom se smatra redatelj koji do sada nije realizirao/la audiovizualno djelo u grupi u kojoj se prijavljuje.
1.3. PRIHVAĆENI PROJEKTI
Članak 18.
Audiovizualna djela čije je sufinanciranje ovim javnim pozivom prihvaćeno odlukom AV Vijeća mogu biti niskoproračunska, standardna i teška ili zahtjevna djela.
Pojmovi audiovizualno djelo niskoga proračuna i zahtjevno audiovizualno djelo određeni su Zakonom.
Audiovizualnim djelima niskoga proračuna smatraju se djela čiji troškovi proizvodnje ne premašuju prosječne troškove proizvodnje audiovizualnog djela u njegovoj kategoriji, kako slijedi:
• dugometražni i debitantski dugometražni igrani filmovi – 10.000.000 kuna,
Sva ostala audiovizualna djela koja u smislu ovog Pravilnika i Zakona nisu niskoproračunska, niti zahtjevna djela, smatraju se standardnim djelima.
Članak 19.
Za prihvaćene projekte sklopit će se Ugovor o sufinanciranju između HAVC-a s jedne strane te producenta i redatelja s druge strane (u daljnjem tekstu: Ugovor o sufinanciranju) u roku od 180 dana od dana kada je AV Vijeće prihvatilo projekt, odnosno u roku od 1 godine u slučaju financiranja manjinskih koprodukcija.
U iznimnim slučajevima, koje se nisu mogle predvidjeti u vrijeme podnošenja prijave, moguće je rok sklapanja Ugovora o sufinanciranju produljiti do prestanka okolnosti koje sprječavaju njegovo sklapanje u roku, pod uvjetom da su dokazi o nemogućnosti sklapanja Ugovora o sufinanciranju dostavljeni prije isteka roka iz prethodnog stavka. Ugovor o sufinanciranju se mora sklopiti najkasnije 3 godine od dana objave objave Liste prioriteta.
Producent i redatelj dugometražnih igranih filmova, debitantskih dugometražnih igranih filmova, dugometražnih dokumentarnih filmova i dugometražnih animiranih filmova Ugovorom o sufinaniranju se obvezuju da će zatvoriti financijsku konstrukciju odobrenog filma i donijeti dokaze o tome (ugovore koji to potvrđuju, pisma namjere, bankarske garancije i sl.) najkasnije u roku od 3 (tri) godine od potpisivanja Ugovora o sufinanciranju. Producent i redatelj kratkometražnih igranih, kratkometražnih dokumentarnih, kratkometražnih animiranih i eksperimentalnih filmova obvezuju se zatvoriti financijsku konstukciju odobrenog audiovizualnog djela u roku od 2 (dvije) godine od potpisivanja Ugovora o sufinanciranju.
Producent i redatelj Ugovorom o sufinanciranju sklopljenim s Centrom preuzimaju obvezu realizacije filma do njegova završetka, sukladno odobrenom i važećem operativnom planu.
Članak 20.
Ako Producent i redatelj ne izvrše obvezu iz članka 16. stavka 2. ovoga Pravilnika, gube pravo na odobrena sredstva Centra, a ugovor se smatra raskinutim sukladno Zakonu o obveznim odnosima (NN 35/05, NN 41/08, NN 125/11, NN 78/15, NN 29/18).
Ova odredba se primjenjuje na sve kategorije financiranja određene ovim Pravilnikom.
1.4. DINAMIKA ISPLATE
Članak 21.
Centar će sredstva osigurana za financiranje odobrenih filmova doznačiti na bankovni račun producenta otvoren u poslovnoj banci u Republici Hrvatskoj u pravilu sljedećom dinamikom:
Za dugometražni igrani film
– 5% odobrenih sredstava nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju za fazu pretpriprema,
– 40% sredstava na početku priprema za produkciju. Ukoliko je nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju došlo do promjena u financijskom i operativnom planu, iste izmjene se moraju bez odgode dostaviti na suglasnost Centru;
– 40% na početku snimanja slike, nakon dostavljanja popisa umjetničkih i tehničkih suradnika filma (popis članova ekipe, od čega 60% članova ekipe moraju biti članovi strukovnih udruga) te ugovora o uređenju autorskih prava, prema standardima Centra, glede scenarija, režije, filmske fotografije i svih drugih elemenata autorskih prava, a sukladno Zakonu o autorskom pravui srodnim pravima (NN 167/03, NN 79/07, NN 80/11, NN 125/11, NN 141/13, NN 127/14, NN 62/17, NN 96/18, dalje: Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima) sa svim autorima i koautorima audiovizualnog djela, osim ugovora koji regulira glazbena prava, koji treba dostaviti prije kolaudacije filma. Prije isplate sredstava u fazi priprema producent je u obvezi dostaviti dokaz da su osigurana sredstva potrebna za pokrivanje preostalih troškova proizvodnje audiovizualnog djela,
-10% po završetku snimanja slike,
– 5% nakon kolaudacije i nakon što se utvrdi da su sve odredbe Ugovora o sufinanciranju ispunjene.
Producent je obvezan nakon svake faze u proizvodnji filma dostaviti obračun utrošenih sredstava Centra i obračun ukupnih sredstava za navedenu fazu proizvodnje filma, što je uvjet za dobivanje sljedeće rate sredstava.
Za kratki igrani, dokumentarni i eksperimentalni film:
– 50% od ukupnoga odobrenog iznosa nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju,
-40% prije početka snimanja, a nakon dostavljanja popisa umjetničkih i tehničkih suradnika filma (popis članova ekipe) i ugovora o uređenju autorskih prava, prema standardima Centra, glede scenarija, režije, filmske fotografije i svih drugih elemenata autorskih prava, a sukladno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima sa svim autorima i koautorima audiovizualnog djela, osim ugovora koji regulira glazbena prava koji treba dostaviti prije kolaudacije filma.
Ukoliko je nakon potpisivanja Ugovora došlo do promjena u financijskom i operativnom planu, iste izmjene se moraju bez odgode dostaviti na suglasnost Centru. Prije isplate sredstava u ovoj fazi Producent je u obvezi dostaviti dokaz da su osigurana sredstva potrebna za pokrivanje preostalih troškova proizvodnje audiovizualnog djela.
– 10% nakon kolaudacije filma i nakon što se utvrdi da su sve odredbe Ugovora o sufinanciranju ispunjene.
Za dugometražni dokumentarni film:
– 40% od ukupnog iznosa nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju,
-50% prije početka snimanja, a nakon dostavljanja popisa umjetničkih i tehničkih suradnika filma (popis članova ekipe) te ugovora o uređenju autorskih prava, prema standardima Centra, glede scenarija, režije, filmske fotografije i svih drugih elemenata autorskih prava, sukladno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima sa svim autorima i koautorima audiovizualnog djela, osim ugovora koji regulira glazbena prava koji treba dostaviti prije kolaudacije filma.
Ukoliko je nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju došlo do promjena u financijskom i operativnom planu, iste izmjene se moraju bez odgode dostaviti na suglasnost Centru. Prije isplate sredstava u ovoj fazi producent je u obvezi dostaviti dokaz da su osigurana sredstva potrebna za pokrivanje preostalih troškova proizvodnje audiovizualnog djela.
– 10% nakon kolaudacije filma i nakon što se utvrdi da su sve odredbe Ugovora o sufinanciranju ispunjene.
Za animirani film:
– 50% nakon prihvaćanja projekta i potpisivanja Ugovora o sufinanciranju;
-40% nakon završene faze olovke ili animatika, a nakon dostavljanja popisa umjetničkih i tehničkih suradnika filma (popis članova ekipe) i kopije ugovora o uređenju autorskih prava, sukladno standardima Centra, glede scenarija, režije i svih drugih elemenata autorskih prava sukladno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima sa svim autorima i koautorima audiovizualnog djela, osim ugovora koji regulira glazbena prava koji treba dostaviti prije kolaudacije filma;
Ukoliko je nakon potpisivanja Ugovora došlo do promjena u financijskom i operativnom planu, iste izmjene se moraju bez odgode dostaviti na suglasnost Centru. Prije isplate sredstava u ovojfazi producent je u obvezi dostaviti dokaz da su osigurana sredstva potrebna za pokrivanje preostalih troškova proizvodnje audiovizualnog djela.
-10% nakon kolaudacije filma i utvrđivanja da su sve odredbe ugovora ispunjene.
U ovoj kategoriji poziva, najmanje 80% odobrenih sredstva mora biti potrošeno u Republici Hrvatskoj.
Članak 22.
Ukoliko umjetnički savjetnici u postupku kolaudacije utvrde da su tijekom snimanja audiovizualnog djela učinjene promjene o kojima nisu bili obaviješteni, a koji u bitnim elementima izmjenile odobreno audiovizualno djelo, imaju pravo predložiti odbijanje kolaudacije Av.vijeću, uz pisani izvještaj s detaljno obrazloženim razlozima odbijanja kolaudacije. Av.vijeće ima u tom slučaju pravo donijeti odluku o osnivanju povjerenstva za procjenu opravdanosti razloga odbijanja kolaudacije. Odluka povjerenstva je obvezujuća.
U slučaju odbijene kolaudacije mora raskinuti Ugovor o sufinanciranju i pokrenuti postupak za povrat do tada isplaćenih sredstava državne potpore.
2. POTICANJE FILMSKIH KOPRODUKCIJA S MANJINSKIM HRVATSKIM UDJELOM
Članak 23.
Cilj ove kategorije unutar Javnog poziva iz članka 4. je poticanje međunarodne razmjene kreativnih i ljudskih potencijala te financijskih sredstava pri proizvodnji filmova, te olakšavanje korištenja sredstava iz europskih nadnacionalnih, nacionalnih i regionalnih Europskih fondova.
Javni poziv u kategoriji poticanja filmskih koprodukcija s manjinskim hrvatskim udjelom (dalje u tekstu: manjinske koprodukcije) raspisuje AV Vijeće na prijedlog ravnatelja HAVC-a.
Odluke se donose četiri puta godišnje. Rokovi za prijavu u ovoj kategoriji se određuju za prvu polovicu siječnja, travnja, srpnja te listopada. Odluke u ovoj kategoriji se donose u roku od 60 dana.
Članak 24.
Pri proizvodnji manjinskih koprodukcija primjenjuju se pravila Europske konvencije o filmskoj koprodukciji (u daljnjem tekstu: Europska konvencija) i/ili važećih bilateralnih koprodukcijskih sporazuma koje je Republika Hrvatska sklopila s drugim zemljama.
Pod manjinskim koprodukcijama podrazumijevaju se one koprodukcije u kojima je udio hrvatskog producenta (uključujući potporu Centra, vlastito ulaganje producenta, ulaganje televizija, prodaju televizijskih prava, distribucijske ugovore, neizravna ulaganja itd.) koje se mogu kvalificirati kao službene koprodukcije prema odredbama Europske konvencije i/ili važećim bilateralnim koprodukcijskim sporazumima koje je Republika Hrvatska sklopila s drugim zemljama.
Članak 25.
Uvjeti za prijavu projekta u kategoriji poticanja manjinskih koprodukcija, uz opće uvjete prijave iz ovog Pravilnika (v. Uvjeti u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela), su sljedeći:
– dokaz o tome da je osigurano minimalno 50% potrebnih financijskih sredstava prema planu financiranja i financijskom planu koji su sastavni dio natječajne dokumentacije,
dokaz o tome da je dio planiranih sredstava već osiguran u matičnoj zemlji većinskog producenta,
prikaz planirane zastupljenosti hrvatske strane u umjetničkom i tehničkom osoblju,
plan financiranja i financijski plan u kunskim iznosima izražen i u srednjem tečaju eura HNB- a na dan sastavljanja plana, s točno naznačenim datumom formiranja istog te iznosima koji se namjeravaju potrošiti u Republici Hrvatskoj, po stavkama,
prikaz koproducentskih udjela u postotcima i po zemljama koproducentima,
izbor prethodnih radova redatelja u DVD formatu.
Članak 26.
Dinamika isplate u ovoj kategoriji je:
– 60% od ukupnoga odobrenog iznosa nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju. Ukoliko je nakon potpisivanja Ugovora došlo do promjena u financijskom i operativnom planu, iste izmjene se moraju bez odgode dostaviti na suglasnost Centru. Prije isplate sredstava u ovoj fazi producent je u obvezi dostaviti dokaz da su osigurana sredstva potrebna za pokrivanje preostalih troškova proizvodnje audiovizualnog djela kao i dostaviti ugovor s koproducentima,
– 20% prije početka snimanja, nakon dostavljanja popisa umjetničkih i tehničkih suradnika filma (popis članova ekipe),
-20% nakon kolaudacije filma i nakon što se utvrdi da su sve odredbe Ugovora o sufinanciranju ispunjene.
Promjene u dinamici isplate sredstava za pojedinu fazu proizvodnje odobrava ravnatelj, a sukladno ovom Pravilniku i odredbama ugovora o sufinanciranju sklopljenog s Centrom.
Koproducent se obvezuje zatvoriti financijsku konstukciju odobrenog audiovizualnog djela u roku od 2 (dvije) godine od potpisivanja Ugovora o sufinanciranju.
Članak 27.
U manjinskoj koprodukciji, ovisno o financijskom sudjelovanju koproducentskih strana, obvezatna je zastupljenost hrvatske strane u umjetničkom i tehničkom osoblju, a najmanje 60% odobrenih sredstva mora biti potrošeno u Republici Hrvatskoj.
Republika Hrvatska obvezatno se navodi kao zemlja proizvodnje, prema redoslijedu zastupljenosti i sukladno utvrđenom omjeru sudjelovanja u manjinskoj koprodukciji.
Članak 28.
Koprodukcijski ugovori moraju sadržavati odnose ulaganja svih koproducenata s jasno navedenim pravima hrvatskog producenta. Svi financijski i koprodukcijski ugovori moraju biti usklađeni s ovim Pravilnikom te dostavljeni Centru.
Članak 29.
Nadležno tijelo za izdavanje potvrde o statusu službene koprodukcije u skladu s odredbama Europske konvencije i/ili važećim bilateralnim ili multilateralnim koprodukcijskim sporazumima koje je Republika Hrvatska sklopila s drugim zemljama jest Centar.
U slučaju da traži potvrdu iz prethodnog stavka, hrvatski koproducent dužan je najkasnije 30 dana prije početka snimanja filma Centru podnijeti molbu za dodjelu privremenoga službenog koprodukcijskog statusa i dostaviti sljedeću dokumentaciju:
ispunjenu prijavnicu za dodjelu privremenog statusa međunarodne koprodukcije,
koprodukcijski ugovor ili predugovor,
ugovor o raspodjeli prihoda sklopljen između koproducenata,
primjerak sinopsisa i scenarija filma, te
dokaz o uređenim autorskim pravima, – preliminarni financijski plan.
Sva dostavljena dokumentacija mora biti i na hrvatskom jeziku.
Za dodjelu konačnoga službenoga koprodukcijskog statusa hrvatski koproducent dužan je najkasnije 30 dana po završetku filma dostaviti HAVC-u sljedeću dokumentaciju:
– ispunjenu prijavnicu za dodjelu konačnog statusa službene međunarodne koprodukcije,
– ispis konačne najave i odjave s jasno označenim državljanstvima članova tehničke i umjetničke ekipe, te
– konačno financijsko izvješće o troškovima produkcije koje prikazuje sve promjene troškova u odnosu na preliminarni financijski plan dostavljen uz prijavu za dodjelu privremenoga službenoga koprodukcijskog statusa.
3. POTICANJE RAZVOJA SCENARIJA I RAZVOJA PROJEKATA DUGOMETRAŽNIH IGRANIH, DUGOMETRAŽNIH DOKUMENTARNIH I ANIMIRANIH FILMOVA
Članak 30.
Cilj ove kategorije unutar Javnog poziva iz članka 4. jest osigurati profesionalne uvjete pisanja filmskih scenarija, odnosno osigurati izvrsnost pripreme većinsko hrvatskihprodukcijskih pothvata i potaknuti radnje koje vode zatvaranju financijskih potreba projekata.
Javni poziv u kategoriji poticanja razvoja scenarija i razvoja projekata dugometražnih igranih, dugometražnih dokumentarnih i animiranih filmova (dalje: poticanje razvoja scenarija i razvoja projekata) raspisuje AV Vijeće na prijedlog ravnatelja.
Odluke se donose dva puta godišnje. Rokovi za prijavu u ovoj kategoriji se određuju za prvu polovica ožujka te prva polovica rujna. Odluke u ovoj kategoriji se donose u prvoj polovici lipnja za prvi rok prijave te u prvoj polovici prosinca za drugi rok prijave.
Sredstva za poticanje razvoja scenarija i razvoja projekata namijenjena su dugometražnim igranim, dugometražnim dokumentarnim, te animiranim filmovima.
Pod dugometražnim igranim filmovima podrazumijevaju se filmovi čije trajanje nije kraće od 70 minuta i koji su namijenjeni prvenstveno kinodistribuciji.
Pod dugometražnim dokumentarnim filmovima podrazumijevaju se filmovi čije trajanje nije kraće od 60 minuta i koji su namijenjeni prvenstveno kinodistribuciji.
Pod animiranim filmovima, u smislu dodjele sredstava za razvoj scenarija i razvoj pojekata, smatraju se filmovi čije trajanje nije kraće od 24 minute.
Članak 31.
Prijavu u ovoj kategoriji moguće je podnijeti u dvije podkategorije: razvoj scenarija i razvoj projekata.
1. Razvoj scenarija
Pravo prijave u podkategoriji razvoja scenarija imaju fizičke i pravne osobe sa sjedištem u Republici Hrvatskoj ili one koji obavljaju djelatnost u Republici Hrvatskoj, registrirane za proizvodnju audiovizualnih djela te upisane u odgovarajući registar: scenarist ili autor literarnog predloška, redatelj koji piše scenarij ili samo producent koji želi razviti scenarij ili bilo koja kombinacija ovih navedenih fizičkih i/ili pravnih osoba.
Sredstva se mogu dodijeliti za suradnju najviše dvojici scenarista na jednom tekstu, i to ravnomjerno, osim ako među njima nije drugačije pisano dogovoreno.
Pravo sudjelovanja nemaju projekti kojima su već odobrena sredstva u kategoriji poticanja razvoja scenarija i razvoja projekata u podkategoriji razvoja scenarija i podkategoriji razvoja projekata ili u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela.
Odobravanje sredstava za razvoj scenarija ne obvezuje Centra na sudjelovanje u financiranju sljedećih faza projekta.
Kandidati u podkategoriji razvoja scenarija obavezno prilažu prijavnicu (koja se nalazi na internetskoj službenog stranici Centra) za svaki scenarij.
Uz prijavnicu se obavezno prilažu sljedeći dodaci:
životopis scenarista,
sinopsis za izvornu ideju na najmanje jednoj do dvije kartice,
treatment na 4 – 10 kartica,
u slučaju adaptacije postojećeg izvornika i literarni predložak sa scenarističkom koncepcijom, sve na hrvatskom jeziku.
Za projekte koji se više puta prijavljuju u istoj natječajnoj kategoriji moraju se označiti i obrazložiti izmjene u natječajnom materijalu.
2. Razvoj projekata
Pravo sudjelovanja u podkategoriji razvoja projekata imaju pravne i fizičke osobe koje se bave audiovizualnim djelatnostima, sa sjedištem u Republici Hrvatskoj ili one koje obavljaju djelatnosti u Republici Hrvatskoj, registrirane za proizvodnju audiovizualnih djela, upisane u odgovarajući registar: neovisni producenti, zajednički s redateljima/icama, sa scenarijem za koji su stekli autorska prava ili potpisali rezervaciju, tj. opciju s autorom/icom, a u svrhu snimanja audiovizualnog djela.
U podkategoriji razvoja projekata neće biti razmatrani:
– naručeni filmovi, – nastavni filmovi, – filmski projekti namijenjeni marketingu i reklami;
redatelji i producenti koji su u dosadašnjem radu prekršili ugovorne obveze prema centru, i/ili drugim sudionicima u realizaciji projekta sufinanciranog od strane Centra, a koje obveze nisu ispunjene do trenutka podnošenja prijave,
redatelji i producenti s istim projektom za koji su već dobili sredstva na jednom od prethodnih Javnih poziva u kategoriji poticanja razvoja scenarija i razvoja projekata u podkategoriji razvoja projekata.
Pravo sudjelovanja nemaju projekti kojima su već odobrena sredstva u kategoriji poticanja razvoja scenarija i razvoja projekata u podkategoriji razvoja projekata ili u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela.
Odobravanje sredstava za razvoj projekta ni na koji način ne obvezuje Centar na sudjelovanje u financiranju kasnijih faza projekta.
Kandidati u podkategoriji razvoja projekata obvezno prilažu prijavnicu (koja se nalazi na internetskoj službenoj stranici Centra) za svaki projekt.
Uz prijavnicu se obvezno prilažu sljedeći dodaci:
scenarij, – sinopsis, – redateljska koncepcija,
motivacijsko pismo producenta za razvoj projekta,
dokaz o autorskim pravima (izjava ili ugovor o uređenim autorskim pravima za scenarij),prema standardima Centra
životopisi scenarista, redatelja i producenta,
opis prethodnog rada producentske kuće,
operativni plan razvoja projekta,
plan financiranja razvoja projekta i financijski plan razvoja projekta, sve na hrvatskom jeziku i u kunskim iznosima, te
dokaz o bonitetu producenta (BON-1 ili ovjerena preslika Godišnjeg financijskog izvještaja (GFI) za prethodnu poslovnu godinu potvrđena od strane Financijske agencije I BON-2, ne stariji od 30 dana; za obveznike dvojnog knjigovodstva: preslika godišnjeg Izvještaja o prihodima i rashodima, Bilanca i Bilješke uz financijske izvještaje za prethodnu kalendarsku godinu; za obveznike jednostavnog knjigovodstva: Odluka o vođenju jednostavnog knjigovodstva i primjeni novčanog računovodstvenog načela usvojena od zakonskog zastupnika podnositelja Zahtjeva i Godišnji financijski izvještaj o primicima I izdacima za prethodnu kalendarsku godinu;
Za projekte koji se više puta prijavljuju u istoj natječajnoj kategoriji moraju se označiti i obrazložiti izmjene u natječajnom materijalu.
Članak 32.
Prijave s potpunom dokumentacijom bit će uzete u postupak vrednovanja po redoslijedu primitka, uvažavajući utvrđene javno objavljene rokove odlučivanja.
Prijave s nepotpunim podacima uz koje nije priložena tražena dokumentacija neće se razmatrati.
Prijavnica koja se predaje treba biti supotpisana od strane nositelja projekta, čime se ovjerava sav natječajni materijal.
Članak 33.
Nositelj projekta sklapa ugovor s Centrom kojim preuzima obvezu dostave scenarija kao i svih materijala potrebnih za kolaudaciju u skladu s profesionalnim standardima u audiovizualnoj industriji, u roku od:
6 mjeseci po potpisu Ugovora o sufinanciranju ako je riječ o podkategoriji razvoja scenarija;
24 mjeseca po potpisu ugovora o sufinanciranju ako je riječ o podkategoriji razvoja projekata.
Članak 34.
Dinamika isplate u ovoj natječajnoj kategoriji:
– 60% odobrenih sredstava nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju,
– 40% odobrenih sredstava nakon obavljene procjene od strane umjetničkog savjetnika i nakon što se utvrdi da su sve odredbe Ugovora o sufinanciranju ispunjene.
Članak 35.
Ako umjetnički savjetnik u postupku kolaudacije utvrdi da je scenarij promijenjen bez znanja umjetničkog savjetnika tako da se bitno mijenja smisao odobrenog teksta, predložit će AV Vijeću odbijanje scenarija. Ako AV Vijeće odbije scenarij, nositelj projekta obvezan je vratiti Centru dotad isplaćena sredstva državne potpore, zajedno sa pripadajućim zakonskim zateznim kamatama od primitka istih sredstava, sve do konačne isplate/povrata sredstava Centru.
Av.vijeće ima u tom slučaju pravo donijeti odluku o osnivanju komisije za procjenu opravdanosti razloga odbijanja kolaudacije. Odluka komisije je obvezujuća.
Ako se u tijeku rada na pisanju scenarija i/ili projekata ukažu objektivne smetnje koje onemogućuju izvršenje preuzetih ugovornih obveza do ugovorenog roka (viša sila ili slične objektivno neotklonjive teškoće), nositelj projekta obvezan je o tome bez odlaganja obavijestiti Centar.
Ako nositelj projekta ne dostavi završen scenarij i/ili sve materijale potrebne za kolaudaciju i ne zatraži procjenu u utvrđenom roku ili AV Vijeće na prijedlog umjetničkog savjetnika odbije završenu verziju scenarija, Centar neće isplatiti 40% preostalih sredstava, a nositelj projekta obvezan je primljena sredstva državne potpore vratiti u roku od 30 dana od dana primitka zahtjeva za povrat, zajedno sa pripadajućim zakonskim zateznim kamatama, od primitka istih sredstava, sve do konačne isplate/povrata sredstava Centru.
Nositelj projekta obvezan je u svakom trenutku na traženje Centra i umjetničkog savjetnika dati informacije o tijeku rada na scenariju i razvoju projekta.
Članak 36.
Sredstva koja Centar dodjeljuje u kategoriji poticanja razvoja scenarija i razvoja projekata su nepovratna, osim u slučajevima raskida i/ili neispunjavanja odredaba ugovora o sufinanciranju, kao i u slučajevima uređenim ovim Pravilnikom.
4. POTICANJE RAZVOJA PROJEKATA SERIJSKIH TELEVIZIJSKIH DJELA
Članak 37.
Cilj ove kategoriji unutar Javnog poziva iz članka 4. je potaknuti razvoj izvrsnosti serijskih televizijskih djela, osobito dramskih, dokumentarnih te onih namijenjenih djeci i mladima.
Pod serijskim televizijskim djelima podrazumijevaju se:
televizijska dramska djela čije trajanje nije kraće od 50 minuta i koja su namijenjena prvenstveno televizijskom prikazivanju,
televizijska humoristična djela, čije trajanje nije kraće od 25 minuta,
kreativni televizijski formati namijenjeni djeci i mladima čije ukupno trajanje po epizodi nije kraće od 25 minuta i koji su namijenjeni prvenstveno televizijskom prikazivanju,
dokumentarna televizijska djela čije trajanje po epizodi nije kraće od 50 minuta,
animirana televizijska djela čije ukupno trajanje nije kraće od 24 minute.
Kategoriju poticanja razvoja projekata televizijskih djela unutar Javnog poziva iz članka 4. Centar raspisuje prema financijskim mogućnostima, a najmanje jedanput godišnje. U navedenoj kategoriji rok za predaju prijave je 30 dana, a rezultati se objavljuju u daljnjem roku od90 dana.
Sredstva koja Centar dodjeljuje u kategoriji poticanja razvoja projekata serijskih televizijskih djela su nepovratna, osim u slučajevima raskida i/ili neispunjavanja odredaba Ugovora o sufinanciranju, kao i u slučajevima utvrđenim ovim Pravilnikom.
Članak 38.
Pravo sudjelovanja u ovoj kategoriji imaju neovisni producenti s tvrtkama registriranim za proizvodnju audiovizualnih djela upisanima u odgovarajući registar u Republici Hrvatskoj ili neovisni producenti koji obavljaju djelatnost u Republici Hrvatskoj: zajednički s redateljima, sa scenarijem za koji su stekli autorska prava ili potpisali rezervaciju, tj. opciju s autorom, a u svrhu snimanja audiovizualnog djela.
U ovoj podkategoriji neće biti razmatrani:
-naručeni filmovi, – nastavni filmovi, – filmski projekti namijenjeni marketingu i reklami,
-redatelji i producenti koji su u dosadašnjem radu prekršili ugovorne obveze prema Centru, i/ili drugim sudionicima u realizaciji projekta sufinanciranog od strane Centra, a koje obveze nisu ispunjene do trenutka podnošenja prijave;
-redatelji i producenti s istim projektom za koji su već dobili sredstva u kategoriji poticanja razvoja scenarija i razvoja projekata televizijskih djela u podkategoriji razvoja projekta,
-projekti kojima su već odobrena sredstva u kategoriji poticanja razvoja scenarija i razvoja projekata dugometražnih igranih, dugometražnih dokumentarnih i animiranih filmova u podkategoriji razvoja projekata.
Odobravanje sredstava za razvoj projekta ni na koji način ne obvezuje Centar na sudjelovanje u financiranju produkcije televizijskog djela prema tom scenariju.
Za prijavu u kategoriji poticanja razvoja projekata serijskih televizijskih djela obavezno se prilaže ispunjena prijavnica (koja se nalazi na internetskoj službenoj stranici Centra) za svaki projekt.
Uz prijavnicu se obavezno prilažu sljedeći dodaci:
scenarij,
sinopsis,
redateljska koncepcija,
motivacijsko pismo producenta za razvoj projekta,
dokaz o autorskim pravima (izjava ili ugovor o uređenim autorskim pravima za scenarij),prema standardima Centra,
životopisi scenarista, redatelja i producenta,
opis prethodnog rada producentske kuće,
operativni plan razvoja projekta,
plan financiranja razvoja projekta i financijski plan razvoja projekta, sve na hrvatskom jeziku i u kunskim iznosima, te
dokaz o bonitetu producenta (BON-1 ili ovjerena preslika Godišnjeg financijskog izvještaja (GFI) za prethodnu poslovnu godinu potvrđena od strane Financijske agencije I BON-2, ne stariji od 30 dana; za obveznike dvojnog knjigovodstva: preslika godišnjeg Izvještaja o prihodima i rashodima, Bilanca i Bilješke uz financijske izvještaje za prethodnu kalendarsku godinu; za obveznike jednostavnog knjigovodstva: Odluka o vođenju jednostavnog knjigovodstva I primjeni novčanog računovodstvenog načela usvojena od zakonskog zastupnika podnositelja Zahtjeva i Godišnji financijski izvještaj o primicima I izdacima za prethodnu kalendarsku godinu.
Članak 39.
Prijave s nepotpunim podacima uz koje nije priložena tražena dokumentacija kao i prijave koje se ne dostave u roku navedenom u javnom pozivu neće se razmatrati.
Prijavnica koja se predaje treba biti potpisana od strane nositelja projekta, čime se ovjerava sav natječajni materijal.
Članak 40.
Nositelj projekta sklapa Ugovor o sufinanciranju s Centrom kojim preuzima obvezu dostave scenarija kao i svih materijala potrebnih za kolaudaciju u skladu s profesionalnim standardima u hrvatskoj i svjetskoj audiovizualnoj industriji, u roku od:
24 mjeseca po potpisu ugovora o sufinanciranju.
Dinamika isplate je kako slijedi:
– 60% odobrenih sredstava nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju,
– 40% odobrenih sredstava nakon obavljene procjene od strane umjetničkog savjetnika i nakon što se utvrdi da su sve odredbe Ugovora o sufinanciranju ispunjene.
Članak 41.
Razmatranje i vrednovanje natječajnih prijava u kategoriji poticanja razvoja projekata serijskih televizijskih djela obavlja umjetnički savjetnik za razvoj projekata serijskih televizijskih djela kojeg imenuje AV Vijeće na prijedlog ravnatelja prvenstveno iz reda uglednih filmskih i televizijskih djelatnika, a po potrebi i iz redova drugih kulturnih djelatnika s potvrđenim znanjem i iskustvom u području scenaristike i produkcije.
Članak 42.
Ako umjetnički savjetnik u postupku kolaudacije utvrdi da je scenarij promijenjen bez znanja umjetničkog savjetnika tako da se bitno mijenja smisao odobrenog teksta, predložit će AV Vijeću odbijanje scenarija. Ako AV Vijeće odbije scenarij, nositelj projekta obvezan je vratiti Centru dotad isplaćena sredstva državne potpore, zajedno sa pripadajućim zakonskim zateznim kamatama od primitka istih sredstava, sve do konačne isplate/povrata sredstava Centru.
Ako se u tijeku rada na razvoju projekta ukažu objektivne smetnje koje onemogućuju izvršenje preuzetih ugovornih obveza do ugovorenog roka (viša sila ili slične objektivno neotklonjive teškoće), nositelj projekta obvezan je o tome bez odlaganja obavijestiti Centar.
Ako nositelj projekta ne dostavi završen scenarij i sve materijale potrebne za kolaudaciju i ne zatraži procjenu u utvrđenom roku ili AV Vijeće na prijedlog umjetničkog savjetnika odbije završenu verziju scenarija, Centar neće isplatiti 40% preostalih sredstava državne potpore, a nositelj projekta obvezan je primljena sredstva vratiti u roku od 30 dana od primitka zahtjeva za povrat, zajedno sa pripadajućim zakonskim zateznim kamata, od primitka istih sredstava, sve do konačne isplate/povrata sredstava Centru.
Nositelj projekta obvezan je u svakom trenutku na traženje Centra i umjetničkog savjetnika dati informacije o tijeku rada na scenariju.
Članak 43.
Sredstva koja Centar dodjeljuje u kategoriji poticanja razvoja projekata serijskih televizijskih djela su nepovratna, osim u slučajevima raskida i/ili neispunjavanja odredaba Ugovora o sufinanciranju, kao i u slučajevima utvrđenim ovim Pravilnikom.
4.POTICANJE PROIZVODNJE MIKROBUDŽETNIH FILMOVA
Članak 44.
Cilj ove kategorije unutar Javnog poziva iz članka 4. jest osigurati financiranje mikrobužetnih filmova čiji ukupni budžet ne prelazi iznos od 1.000.000,00 kn.
Javni poziv iz članka 4 ovog Pravilnika u kategoriji poticanja proizvodnje mikrobudžetnih filmova raspisuje AV Vijeće na prijedlog ravnatelja.
Odluke Javnog poziva u kategoriji poticanja proizvodnje mikrobudžetnih filmova se donose jednom godišnje. Rokovi za prijavu u ovoj kategoriji se određuju u prvoj polovici godine. Odluke u ovoj kategoriji se donose u roku od 90 dana.
Pravo sudjelovanja u ovoj kategoriji imaju imaju:
– pravne i fizičke osobe koje se bave audiovizualnim djelatnostima, sa sjedištem u Republici Hrvatskoj ili one koje obavljaju djelatnost u Republici Hrvatskoj, registrirane za proizvodnju audiovizualnih djela, upisane u odgovarajući registar, neovisni producenti, zajednički s redateljima ili autorima (videoigre), sa scenarijem za koji su stekli autorska prava ili potpisali rezervaciju, tj. opciju s autorom, a u svrhu snimanja audiovizualnog djela.
U kategoriji poticanja proizvodnje mikrobudžetnog neće biti razmatrani:
– naručeni filmovi, – nastavni filmovi, – audiovizualna djela namijenjena marketingu i reklami, videoigre koje potiču nasilje
-redatelji i producenti, koji su u dosadašnjem radu povrijedili ugovorne obveze prema Centru, i/ili drugim sudionicima u realizaciji projekta sufinanciranog od Centra, a koje obveze nisu ispunjene do trenutka podnošenja prijave,
-redatelji i producenti s istim projektom za koji su već ranije dobili sredstva u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela,
-redatelji, kojima je odobren projekt u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela u istoj grupi djela u kojoj opet prijavljuju novi projekt, sve dok se ne obavi kolaudacija ranije odobrenog projekta,
-poduzetnici u teškoćama, definiranih čl. 2 toč. 18 Uredbe o skupnom izuzeću; poduzetnici u postupku predstečaja, stečaja ili likvidacije;
-podnositelj prijave kojem je naložen povrat nezakonite državne potpore ili se nalazi u postupku povrata potpore,
-podnositelj prijave koji ima neplaćene, dospjele obveze po osnovi javnih davanja.
Članak 45.
Prijava u kategoriji poticanja proizvodnje mikrobudžetnih filmova obavlja se ispunjavanjem prijavnice koja se nalazi na internetskoj stranici Centra.
Sastavni dio prijavnice su sljedeći dokumenti, koji se dostavljaju na hrvatskom jeziku:
1. podaci o uspjehu prethodnih filmova redatelja (na domaćim i međunarodnim festivalima, broj gledatelja u hrvatskim kinima, prodaja i distribucija prethodnih filmova redatelja na međunarodnom tržištu – kino, televizija i druge platforme);
2. podaci o uspjehu prethodnih filmova producenta (na domaćim i međunarodnim festivalima, broj gledatelja u hrvatskim kinima, prodaja i distribucija prethodnih filmova producenta na međunarodnom tržištu, kino, televizija i druge platforme),
3. dokaz o uređenom autorskom i srodnim pravima, prema standardima koje propisuje Centar (izjava ili ugovor o uređenim autorskim pravima za scenarij i izvorno autorsko djelo, ako je riječ o ekranizaciji postojećeg autorskog djela, izjava ili ugovor o uređenim autorskim pravima na korištenje likova, za kategoriju animiranih filmova)
4. operativni plan projekta,
5. plan financiranja (podaci o svim dogovorenim i predviđenim izvorima financiranja),
6. financijski plan audiovizualnog djela u kunskim iznosima,
7. dokaz o bonitetu producenta (BON-1) ili ovjerena preslika Godišnjeg financijskog izvještaja (GFI) za prethodnu poslovnu godinu potvrđena od strane Financijske agencije i BON-2 (ne stariji od 30 dana); za obveznike dvojnog knjigovodstva: preslika godišnjeg Izvještaja o prihodima i rashodima, Bilanca i Bilješke uz financijske izvještaje za prethodnu kalendarsku godinu; za obveznike jednostavnog knjigovodstva: Odluka o vođenju jednostavnog knjigovodstva I primjeni novčanog računovodstvenog načela usvojena od zakonskog zastupnika podnositelja Zahtjeva i Godišnji financijski izvještaj o primicima i izdacima za prethodnu kalendarsku godinu;
8. važeći izvadak iz nadležnog registra,
9. potvrda nadležne porezne uprave o podmirenju dospjelih obveza po osnovi javnih davanja ne starija od 30 dana,
10. ispunjeni kvalifikacijski test
Osim dokumenata iz prethodnog stavka, uz prijavnicu se obvezno prilažu i sljedeći dokumenti:
-scenarij, -sinopsis (do jedne kartice teksta), -redateljska koncepcija, -produkcijska eksplikacija i produkcijski plan.
Za projekte koji se više puta prijavljuju u istoj natječajnoj kategoriji moraju se naznačiti i obrazložiti izmjene u natječajnom materijalu.
Članak 46.
Prijave s potpunom dokumentacijom bit će uzete u postupak vrednovanja po redoslijedu primitka, uvažavajući utvrđene rokove odlučivanja, koji su javno dostupni na službenim internetskim stranicama Centra.
Prijave s nepotpunim podacima uz koje nije priložena tražena dokumentacija neće se razmatrati.
Prijavnica koja se predaje treba biti supotpisana od strane nositelja projekta, čime se ovjerava sav natječajni materijal.
Članak 47.
Za prihvaćene projekte sklopit će se Ugovor o sufinanciranju između Centra s jedne strane te producenta i redatelja s druge strane, kojim ugovorom se nositelji projekta obvezuju zatvoriti financijsku konstrukciju odobrenog filma i donijeti dokaze o tome (ugovore koji to potvrđuju, pisma namjere, bankarske garancije I sl.)najkasnije u roku od 2 godine.
Članak 48.
Dinamika isplate u ovoj kategoriji je:
– 5% odobrenih sredstava nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju za fazu pretpriprema;
– 40% sredstava na početku priprema za produkciju. Ukoliko je nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju došlo do promjena u financijskom i operativnom planu, iste izmjene se moraju bez odgode dostaviti na suglasnost Centru;
– 40% na početku snimanja slike, nakon dostavljanja popisa umjetničkih i tehničkih suradnika filma (popis članova ekipe) te ugovora o uređenju autorskih prava, prema standardima Centra, glede scenarija, režije, filmske fotografije i svih drugih elemenata autorskih prava, a sukladno Zakonu o autorskom pravui srodnim pravima (NN 167/03, NN 79/07, NN 80/11, NN 125/11, NN 141/13, NN 127/14, NN 62/17, NN 96/18, dalje: Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima) sa svim autorima i koautorima audiovizualnog djela, osim ugovora koji regulira glazbena prava, koji treba dostaviti prije kolaudacije filma. Prije isplate sredstava u fazi priprema producent je u obvezi dostaviti dokaz da su osigurana sredstva potrebna za pokrivanje preostalih troškova proizvodnje audiovizualnog djela,
-10% po završetku snimanja slike,
– 5% nakon kolaudacije i nakon što se utvrdi da su sve odredbe Ugovora o sufinanciranju ispunjene.
Članak 49.
Razmatranje i vrednovanje natječajnih prijava u kategoriji poticanja proizvodnje mikrobudžetnih filmova provodi umjetnički savjetnik za dugometražni igrani film.
Ukoliko umjetnički savjetnik u postupku kolaudacije utvrdi da su tijekom snimanja filma učinjene promjene o kojima nisu bili obaviješteni, a koji u bitnim elementima izmjenile odobrenog fima, imaju pravo predložiti odbijanje kolaudacije Av.vijeću, uz pisani izvještaj s detaljno obrazloženim razlozima odbijanja kolaudacije. Av.vijeće ima u tom slučaju pravo donijeti odluku o osnivanju povjerenstva za procjenu opravdanosti razloga odbijanja kolaudacije. Odluka povjerenstva je obvezujuća.
U slučaju odbijene kolaudacije mora raskinuti Ugovor o sufinanciranju i pokrenuti postupak za povrat do tada isplaćenih sredstava državne potpore.
JAVNI POZIV ZA POTICANJE RAZVOJA TE PROIZVODNJE VIDEOIGARA
Članak 50.
Cilj ove kategoriji unutar Javnog poziva iz članka 4. je potaknuti razvoj izvrsnosti videoigara edukativnog i kulturnog sadržaja namijenjenih djeci i mladima, koji su od interesa za RH te hrvatsku i europsku audiovizualnu kulturu.
Kategoriju poticanja razvoja projekata i proizvodnje videoigara unutar Javnog poziva iz članka 4. Centar raspisuje prema financijskim mogućnostima, a najmanje jedanput godišnje. U navedenoj kategoriji rok za predaju prijave je 30 dana, a rezultati se objavljuju u daljnjem roku od90 dana.
Članak 51.
Prijavu u ovoj kategoriji moguće je podnijeti u dvije podkategorije: razvoj projekata te proizvodnja videoigara. Prijava u kategoriji poticanja razvoja te proizvodnje videoigara obavlja se ispunjavanjem prijavnice koja se nalazi na internetskoj stranici Centra.
1. Razvoj projekata
Pravo sudjelovanja u ovoj podkategoriji imaju producenti s tvrtkama registriranim za proizvodnju audiovizualnih djela upisanima u odgovarajući registar u Republici Hrvatskoj ili producenti koji obavljaju djelatnost u Republici Hrvatskoj: zajednički s autorom videoigre, sa scenarijem za koji su stekli autorska prava ili potpisali rezervaciju, tj. opciju s autorom/icom, a u svrhu snimanja audiovizualnog djela.
U ovoj podkategoriji neće biti razmatrani:
1.razvoj projekata videoigara koje potiču nasilje, mržnju;
2.autori i producenti koji su u dosadašnjem radu prekršili ugovorne obveze prema Centru, i/ili drugim sudionicima u realizaciji projekta sufinanciranog od Centra, a koje obveze nisu ispunjene do trenutka podnošenja prijave;
3.autori i producenti s istim projektom za koji su već dobili sredstva u ovj kategoriji poticanja razvoja projekata.
Odobravanje sredstava za razvoj projekta ni na koji način ne obvezuje Centar na sudjelovanje u financiranju sljedećih faza projekta.
Uz prijavnicu se obavezno prilažu sljedeći dodaci:
Koncepcija igre tj. skraćeni oblik dokumenta dizajna videoigre,
Motivacijski pismo producenta za razvoj projekta,
Dokaz o autorskim pravima (izjava ili ugovor o uređenim autorskim pravima), prema standardima Centra,
Životopisi ključnih dionika na projektu (autor, producent),
Opis prethodnog rada producentske kuće,
Operativni plan razvoja projekta,
Plan financiranja razvoja projekta i financijski plan razvoja projekta,
dokaz o bonitetu producenta (BON-1 ili ovjerena preslika Godišnjeg financijskog izvještaja (GFI) za prethodnu poslovnu godinu potvrđena od strane Financijske agencije I BON-2, ne stariji od 30 dana; za obveznike dvojnog knjigovodstva: preslika godišnjeg Izvještaja o prihodima i rashodima, Bilanca i Bilješke uz financijske izvještaje za prethodnu kalendarsku godinu; za obveznike jednostavnog knjigovodstva: Odluka o vođenju jednostavnog knjigovodstva I primjeni novčanog računovodstvenog načela usvojena od zakonskog zastupnika podnositelja Zahtjeva i Godišnji financijski izvještaj o primicima I izdacima za prethodnu kalendarsku godinu.
Za projekte koji se više puta prijavljuju u istoj natječajnoj kategoriji moraju se naznačiti i obrazložiti izmjene u natječajnom materijalu.
2. Poticanje proizvodnje videoigara
Za prijavu u kategoriji poticanja razvoja i proizvodnje videoigara u podkategoriji proizvodnja videoigara obavezno se prilaže ispunjena prijavnica sa sastavnim dodacima.
Pravo sudjelovanja u ovoj podkategoriji imaju producenti s tvrtkama registriranim za proizvodnju audiovizualnih djela upisanima u odgovarajući registar u Republici Hrvatskoj ili producenti koji obavljaju djelatnost u Republici Hrvatskoj: zajednički s autorom videoigre, sa scenarijem za koji su stekli autorska prava ili potpisali rezervaciju, tj. opciju s autorom/icom, a u svrhu snimanja audiovizualnog djela.
U ovoj podkategoriji neće biti razmatrani:
1.proizvodnja videoigara koje potiču nasilje, mržnju;
2.autori i producenti koji su u dosadašnjem radu prekršili ugovorne obveze prema Centru, i/ili drugim sudionicima u realizaciji projekta sufinanciranog od Centra, a koje obveze nisu ispunjene do trenutka podnošenja prijave;
3.autori i producenti s istim projektom za koji su već dobili sredstva u ovoj kategoriji poticanja proizvodnje
Uz prijavnicu se obavezno prilažu sljedeći dokumenti:
Dokumenta dizajna videoigre,
Motivacijski pismo producenta,
Dokaz o autorskim pravima (izjava ili ugovor o uređenim autorskim pravima), prema standardima Centra,
Životopisi ključnih dionika na projektu (autor, producent),
Opis prethodnog rada producentske kuće,
Operativni plan razvoja projekta,
Plan financiranja razvoja projekta i financijski plan,
dokaz o bonitetu producenta (BON-1 ili ovjerena preslika Godišnjeg financijskog izvještaja (GFI) za prethodnu poslovnu godinu potvrđena od strane Financijske agencije I BON-2, ne stariji od 30 dana; za obveznike dvojnog knjigovodstva: preslika godišnjeg Izvještaja o prihodima i rashodima, Bilanca i Bilješke uz financijske izvještaje za prethodnu kalendarsku godinu; za obveznike jednostavnog knjigovodstva: Odluka o vođenju jednostavnog knjigovodstva I primjeni novčanog računovodstvenog načela usvojena od zakonskog zastupnika podnositelja Zahtjeva i Godišnji financijski izvještaj o primicima I izdacima za prethodnu kalendarsku godinu.
Za projekte koji se više puta prijavljuju u istoj natječajnoj kategoriji moraju se naznačiti i obrazložiti izmjene u natječajnom materijalu.
Članak 52.
Financijski plan videoigara obvezno sadrži:
troškove igre do kandidata za izdavanje;
eksploatacijske i prezentacijske troškove koju uključuju najmanje 100 digitalnih kopija igre te komplet screenshotova i promotivnih materijala,
trošak izrade jedne fizičke kopije igre za pohranu.
Članak 53.
Dinamika isplate u podkategoriji razvoja videoigara je kako slijedi:
– 60% odobrenih sredstava nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju,
– 40% odobrenih sredstava nakon obavljene procjene od strane umjetničkog savjetnika i nakon što se utvrdi da su sve odredbe Ugovora o sufinanciranju ispunjene.
Dinamika isplate u potkategoriji financiranja proizvodnje videoigara je:
50% ukupnoga odobrenog iznosa nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju;
40% nakon dovršavanja igrice Alpha faze projekta koja uključuje razvoj svih bitnih značajki projekta, nakon što je ostvarena ključna igrivost, izrađene glavne tehničke značajke projekta te dostavljen popisa ključnih umjetničkih i tehničkih suradnika igre (popis članova ekipe), uključivo i ugovora o uređenju autorskih prava glede svih elemenata autorskih prava sukladno zakonu. Ukoliko je nakon potpisivanja Ugovora došlo do promjena u financijskom i operativnom planu, iste izmjene se moraju bez odgode dostaviti na suglasnost Centru. Prije isplate sredstava u ovoj fazi producent je u obvezi dostaviti dokaz da su osigurana sredstva potrebna za pokrivanje preostalih troškova poizvodnje ovog audiovizualnog djela,
10% nakon kaludacije videoigre i nakon što se utvrdi da su sve odredbe Ugovora o sufinanciranju ispunjene.
Članak 54.
Nositelji projekta u ovoj kategoriji javnog pozivaju sklapaju ugovor o sufinanciranju s Centrom kojim preuzimaju obvezu dostave dokumenta dizajna videoigre odnosno realizaciju proizvodnje kao i svih materijala potrebnih za kolaudaciju u skladu s profesionalnim standardima u hrvatskoj i svjetskoj audiovizualnoj industriji, u roku od:
12 mjeseci po potpisu Ugovora o sufinanciranju, ako je riječ o podkategoriji razvoja videoigara.
24 mjeseca p potpisu Ugovora o sufinanciranju, ako je riječ o podkategoriji proizvodnje videoigara.
Članak 55.
Razmatranje i vrednovanje natječajnih prijava u kategoriji poticanja razvoja projekata videoigara te proizvodnje videoigara obavlja umjetnički savjetnik za razvoj projekata i proizvodnju videoigara kojeg imenuje AV Vijeće na prijedlog ravnatelja prvenstveno iz reda uglednih filmskih i televizijskih djelatnika, a po potrebi i iz redova drugih kulturnih djelatnika s potvrđenim znanjem i iskustvom u području scenaristike i produkcije.
Ako umjetnički savjetnik u postupku kolaudacije utvrdi da je dokument dizajna videoigre promijenjen bez znanja umjetničkog savjetnika tako da se bitno mijenja smisao odobrenog projekta, predložit će AV Vijeću odbijanje kolaudacije. Ako AV Vijeće odbije kolaudirati projekt, nositelj projekta obvezan je vratiti Centru dotad isplaćena sredstva državne potpore u roku od 30, zajedno sa pripadajućim zakonskim zateznim kamatama od primitka istih sredstava, sve do konačne isplate/povrata sredstava Centru.
II. OBVEZE KORISNIKA DRŽAVNE POTPORE ZA SVE KATEGORIJE UNUTAR JAVNOG POZIVA ZA POTICANJE AUDIOVIZUALNOG STVARALAŠTVA
Članak 56.
Producent i redatelj /autor videoigre su obvezni pridržavati se konačnoga financijskog plana i operativnog plana za realizaciju audiovizualnog djela, odobrenog od strane Centra.
O svakom bitnom odstupanju od financijskog i operativnog plana redatelj/autor videoigre i producent dužni su bez odgode obavijestiti Centar.
Ako producent i redatelj/autor videoigre tijekom izvršenja preuzetih ugovornih obveza namjeravaju promijeniti financijski plan za više od 20% dužni su pribaviti suglasnost Centra.
Ako dođe do značajnih promjena u operativnom i financijskom planu projekta, Centar zadržava pravo promjene datuma i dinamike isplate sredstava, u kojem slučaju se ugovorne strane obvezuju sklopiti dodatak ugovoru o sufinanciranju.
Ako Centar procijeni da nastalo odstupanje iz prethodnog stavka ugrožava projekt te da je do njega došlo pogreškom producenta ili redatelja/autora videoigre, ima pravo jednostrano raskinuti ugovor s redateljem /autorom videoigre i producentom.
Članak 57.
Producent je obvezan u roku 90 dana poslije potpuno dovršene realizacije audioviuzalnog djela, a najkasnije u roku od 30 dana nakon zaprimljenog zahtjeva Centra, dostaviti Centru:
– izvješće sa specifikacijom ukupno utrošenih sredstava (ostvarivanja prihoda i izvršenje rashoda za cjelokupnu realizaciju audiovizualnog dijela, kopije ugovora i plaćenih računa do iznosa sredstava dodijeljenih od strane Centra, konačni plan financiranja u kojem moraju biti navedeni svi iznosi i izvori financiranja audiovizualnog djela). Ako su projektu dodijeljena sredstva na Javnom pozivu za poticanje audiovizualnog stvaralaštva u kategoriji poticanja razvoja scenarija i razvoja projekata, pri dokazivanju potrošenih sredstava u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela mora se voditi računa o tome jesu li isti dokazi o utrošenim sredstvima (priznatim troškovima) već prethodno bili odobreni od strane Centra, u kojem slučaju neće biti prihvaćeni;
– potreban promidžbeni material za promociju i plasman sufinanciranog audiovizualnog djela;
Producent audiovizualnih djela namijenjenih javnom prikazivanju koja čine dio audiovizualne baštine, dužan je u prvoj godini prikazivanja audiovizualnog djela predati Hrvatskom državnom arhivu distribucijsku kopiju proizvodenog djela, s odgovarajućom dokumentacijom (scenarij, knjigu snimanja, ispis dijaloga, plakat, izbor fotografija, podatke o autorskim i srodnim pravima), koja obveza proizlazi iz Zakona o arhivskom gradivu i arhivima.
Godinu dana nakon javnog prvog javnog prikazivanja audiovizualnog djela Producent je dužan Hrvatskom državnom arhivu predati izvorno gradivo snimljenog audiovizualnog djela.
Producent je dužan regulirati nekomercijalnu upotrebu audiovizualnog djela u skladu s odredbama Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima na način da ista ne dovodi u pitanje primjerenu naknadu nositeljima autorskih prava nakon roka utvrđenog u Ugovoru o sufinanciranju sklopljenog s Centrom i pod uvjetom da se time ne ometa uobičajena upotreba audiovizualnog djela.
Nakon prve godine prikazivanja producent je dužan dostaviti Centru besplatno jednu kopiju audiovizualnog djela s podnaslovima na jednom stranom jeziku radi nekomercijalnog prikazivanja u sklopu Dana/Tjedana hrvatske kulture, odnosno prezentacije i promidžbe hrvatske kinematografije u svijetu, koja se zbog odgovarajućih uvjeta čuvanja pohranjuje u Hrvatskom državnom arhivu-Hrvatskoj kinoteci.
Nositelj projekta, producent i redatelj dugometražnih igranih filmova koji se sufinanciraju sredstvima državne potpore koju dodjeljuje Centar, kao i hrvatski koproducent manjinskih koprodukcija dugometražnih igranih filmova koji se također sufinanciraju sredstvima državne potpore Centra obvezatni su dopustiti javno prikazivanje filma i prijaviti film u Nacionalni program Festivala igranog filma u Puli za prikazivanje bez naknade u roku od godinu dana od svjetske premijere i/ili za svjetsku premijeru. Odluku o uvrštenju filmova u program Festivala donosi Festivalsko vijeće na prijedlog umjetničkog ravnatelja Festivala igranog filma u Puli.
Članak 58.
Producent je obvezan sredstva Centra koristiti isključivo za proizvodnju ugovorenog audiovizulanog djela i redovito voditi poseban specificirani troškovnik utrošenih sredstava, koji je obvezan/na u svako doba predočiti na zahtjev Centra, kao i sve informacije i dokumentaciju o proizvodnji audiovizualnog djela.
Članak 59.
Stručne službe Centra pripremaju Ugovore o sufinanciranju, utvrđuju ispunjavanje ugovornih obveza u svakoj fazi sufinanciranja te obavljaju i druge poslove vezane uz realizaciju ugovora i financiranje, a u okviru redovne djelatnosti Centra, sukladno ovom Programu državne potpore, obavljaju i poslove promidžbe i plasmana hrvatskog filma.
Centar putem svojih stručnih službi, vanjske revizije ili na druge zakonom određene načine prati i nadzire pravilno i zakonito trošenje sredstava sukladno odredbama ovoga Pravilnika do visine iznosa koji je Centar dodijelio.
Članak 60.
Ako se utvrdi da producent i/ili redatelj odnosno autor videoigre ne izvršavaju preuzete ugovorne obveze, Centar će razmjerno neizvršenim obvezama i poslovima umanjiti sredstva, odnosno u slučaju nenamjenskog ili nezakonitog korištenja sredstava državne potpore zatražiti povrat sredstava sukladno zakonu, ovom Pravilniku i odredbama Ugovora o sufinanciranju.
Članak 61.
Bitnim elementima Ugovora o sufinanciranju sklopljenog s Centrom smatraju se: redatelj/autor videoigre, producent i odobreni iznos sredstava.
U slučaju promjene jednog ili više bitnih elemenata Ugovora o sufinanciranju, Ugovor o sufinanciranju se može održati na snazi isključivo temeljem nove odluke AV Vijeća. Ako redatelj/autor videoigre i/ili producent u tijeku izvršavanja Ugovora o sufinanciranju odbije izvršiti svoje obveze u realizaciji audiovizualnog dijela ili ako zbog više sile to ne može učiniti, ne može se protiviti da se njegov dosadašnji doprinos upotrijebi za dovršenje audiovizualnog djela.
Na već dani doprinos za realizaciju filma redatelj/autor videoigre ima odgovarajuća autorska prava sukladno posebnom ugovoru s producentom/icom i Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima i razmjerno količini snimljenog/programiranog materijala.
Ako se doprinos redatelja/autora videoigre može iskoristiti za dovršenje audiovizualnog dijela te je realizacija moguća bez njegova daljnjeg sudjelovanja i dodatnih troškova, Centar u dogovoru s producentom neće zahtijevati povrat već odobrenih i isplaćenih sredstava redatelju/autoru videoigre, a koji odgovaraju njegovu doprinosu realizaciji filma.
Ako se doprinos redatelja/autora videoigre ne može iskoristiti za dovršenje audiovizualnog djela ili realizacija nije moguća bez njegova daljnjeg doprinosa ili dodatnih troškova, a ne postoje ni okolnosti koje bi ga objektivno sprečavale da završi svoj doprinos realizaciji audiovizualnog dijela (viša sila), na povrat sredstava državne potpore i naknadu prouzročene štete primjenjuju se odredbe sklopljenog Ugovora o sufinanciranju te općih propisa obveznog prava.
U slučajevima kada redatelj /autor videoigre i producent sporazumno žele raskinuti suradnju, oboje upućuju prijedlog Centru, koji potvrđuje AV Vijeće.
Članak 62.
Slučajeve u kojima Producent, redatelj ili autor (videoigre) žele prekinuti suradnju, a o tome ne mogu sami postići dogovor, rješavat će posebno sastavljeno od jednog predstavnika Centra te predstavnika strukovnih udruga čiji su članovi. U slučaju da producent, redatelj i/ili autor videoigre nisu članovi strukovnih udruga, povjerenstvo će se sastojati od predstavnika Društva hrvatskih filmskih redatelja i predstavnika Hrvatske udruge producenata, a u slučaju videoigara predstavnik Klastera hrvatskih proizvođača računalnih videoigara.
Članovi povjerenstva imenuju se za svaki slučaj posebno, pri čemu treba voditi računa da nisu u sukobu interesa. Smatra se da su u sukobu interesa ukoliko su oni nositelji, autori i/ili koautori navedenog audivizualnog djela u smislu zakona kojim se uređuju autorska i srodna prava te ako sudjeluju u vlasničkoj i/ili upravljačkoj strukturi produkcijske kuće.
Odluke povjerenstva se donose većinom glasova. Odluke povjerenstva, na prijedlog ravnatelja, potvrđuje AV Vijeće.
Članak 63.
Producent i redatelj/autor videoigre obvezatni su zatražiti kolaudaciju audiovizualnog djela najkasnije 30 dana nakon njegovog završetka.
Kolaudacija filma može se obaviti na zahtjev Centra ili na prijedlog producenta već u fazi dovršene montaže.
U postupku kolaudacije sudjeluje umjetnički savjetnik koji je odobrio audiovizualno djelo, uz prisustvo stručnih službi. Producent osigurava adekvatne tehničke uvjete kolaudacije.
Ukoliko umjetnički savjetnici u postupku kolaudacije utvrde da su tijekom snimanja audiovizualnog djela učinjene promjene o kojima nisu bili obaviješteni, a koji u bitnim elementima izmjenile odobreno audiovizualno djelo, imaju pravo predložiti odbijanje kolaudacije Av.vijeću, uz pisani izvještaj s detaljno obrazloženim razlozima odbijanja kolaudacije. Av.vijeće ima u tom slučaju pravo donijeti odluku o osnivanju povjerenstva za procjenu opravdanosti razloga odbijanja kolaudacije. Odluka povjerenstva je obvezujuća.
U slučaju odbijene kolaudacije mora raskinuti Ugovor o sufinanciranju i pokrenuti postupak za povrat do tada isplaćenih sredstava državne potpore.
Članak 64.
Ako Centar na osnovi dostavljenih izvješća i uvida u dokumentaciju utvrdi da audiovizualno djelo nije realizirano, neće isplatiti ostatak sredstava, a producent je obvezatan Centru vratiti do tada primljena sredstva, u roku od 30 dana od dana primitka zahtjeva za povrat sredstava, uključivo i pripadajuću zakonsku zateznu kamatu.
Centar može u ovim slučajevima zahtijevati izvješće o učinjenim troškovima koje će izraditi neovisni i ovlašteni revizor, a čije troškove snosi Producent.
Centar se može odreći prava na povrat sredstava ako zaključi da se radi o posebnim uvjetima, tj. ako se u tijeku rada na filmu ukažu objektivne smetnje koje onemogućuju izvršenje Programa prema utvrđenom planu i ugovorenom roku (viša sila ili druga objektivna neotklonjiva teškoća).
Članak 65.
Ako se tijekom rada na audiovizualnom djelu ukažu objektivne smetnje koje onemogućuju izvršenje preuzetih ugovornih obveza prema utvrđenom planu i ugovorenom roku (viša sila ili druge objektivne neotklonjive teškoće), producent i redatelj/autor videoigre obvezatni su o tome bez odlaganja obavijestiti Centar. U protivnom odgovaraju za nastalu štetu.
Producent i redatelj /autor videoigre obvezatni su bez odlaganja obavijestiti Centar i o promjeni drugih bitnih okolnosti koje se odnose na realizaciju audiovizualnog djela.
Članak 66.
Producent je obvezan svoje odnose s trećim osobama koje sudjeluju u realizaciji audiovizualnog djela urediti u skladu s važećim zakonskim propisima i ovim Pravilnikom, vodeći računa o obvezama preuzetim prema ugovoru sklopljenom s Centrom.
Članak 67.
Producent i redatelj /autor videoigre ne mogu bez suglasnosti AV Vijeća prava i obveze koje proizlaze iz ugovora prenijeti na treću osobu.
Članak 68.
Sredstva kojima Centar sufinancira odobreni filmski projekt su nepovratna, osim u slučajevima uređenim ovim Pravilnikom te u slučaju neispunjavanja odredaba Ugovora o sufinaciranju.
Članak 69.
Centar ima pravo u dogovoru s producentom i/ili po potrebi s redateljem prikazivati sufinancirani film u zemlji i inozemstvu odabranoj publici na nekomercijalnim projekcijama u okviru posebnih kulturnih događanja, uvažavajući odredbe Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima.
Centar u dogovoru s producentom također može, bez naknade, u svrhu promidžbe filma u zemlji i inozemstvu koristiti isječke iz filmova, fotografije iz filma, dijaloške scene te dijelove glavne glazbene teme iz filma koji je sufinancirao, uz obvezu navođenja svih autora i članova ekipe.
Centar ima pravo objavljivati sve informacije o filmu u sklopu svojih promidžbenih aktivnosti, kao svoje redovne djelatnosti.
Na svim najavama i svim promidžbenim materijalima filma mora biti jasno istaknuto da je film sufinanciran sredstvima državne potpore koju dodjeljue Centar, uz korištenje službenog loga Centra.
Pravo prikazivanja koje ima Centar u skladu s ovim Pravilnikom ne povlači obvezu plaćanja bilo kakve naknade producentu.
VREDNOVANJE PROJEKATA
Članak 70.
U svrhu vrednovanja natječajnih prijava u svim navedenim kategorijama, AV Vijeće na prijedlog ravnatelja imenuje umjetničke savjetnike prvenstveno iz redova uglednih filmskih autora s potvrđenim stvaralačkim ili drugim relevantnim filmskim djelovanjem, a po potrebi i iz redova drugih kulturnih djelatnika s potvrđenim znanjem i iskustvom iz područja audiovizualnih djelatnosti.
Razmatranje i vrednovanje projekata prijavljenih na Javni poziv za poticanje audiovizualnog stvaralaštva obavljaju, sukladno članku 8. Zakona, umjetnički savjetnici za pojedine kategorije, i to:
• do tri umjetnička savjetnika za dugometražni igrani film – za proizvodnju i razvoj,
• jedan umjetnički savjetnik za kratkometražni igrani film,
• jedan umjetnički savjetnik za dugometražni i kratkometražni dokumentarni film – za proizvodnju i razvoj,
• jedan umjetnički savjetnik za animirani film – za proizvodnju i razvoj,
• jedan umjetnički savjetnik za eksperimentalni film,
• jedan umjetnički savjetnik za manjinske koprodukcije,
• jedan umjetnički savjetnik za razvoj projekata serijskih televizijskih djela,
jedan umjetnički savjetnik za razvoj projekata i proizvodnju videoigara
Umjetnički savjetnici koji razmatraju i vrednuju projekte prijavljene u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela, ujedno razmatraju i prijave u kategoriji poticanja razvoja scenarija i razvoja projekata dugometražnih igranih, dugometražnih dokumentarnih i animiranih filmova te proizvodnje mikrobudžetnih audioviuzalnih djela.
Članak 71.
Umjetnički savjetnici imaju sljedeće zadaće:
-provesti postupak stručne ocjene u skladu s kriterijima i na obrascima utvrđenima ovim Pravilnikom (čitati prijavljeni natječajni materijal, pisati recenzije i dati ocjenu kvalitete);
-utvrditi listu prioriteta, koja se predlaže AV Vijeću, sa recenzijama za predložene projekte;
-predlagati raspodjelu sredstava;
-procjeniti projekte u dovršenom obliku te sudjelovati u kolaudaciji projekata po završetku;
Članak 72.
Za projekte koji su u predselekcijskoj fazi javnog poziva za poticanje proizvodnje audiovizualnih djela pokazali visoku razinu kvalitete umjetnički savjetnici provode preliminarni postupak stručne ocjene užeg izbora prijavljenih projekata. U preliminarni postupku mogu sudjelovati članovi AV. Vijeća, radi usaglašavanja oko raspodjele sredstava namijenjenih za provedbu Nacionalnog programa. U predselekcijskom postupku u kategoriji razvoja projekata serijskih televizijskih djela obavezno sudjeluju predstavnici Hrvatske radiotelevizije te predstavnici nakladnika televizije s nacionalnom koncesijom koji emitiraju opći programski kanal.
Predselekcijski postupak je moguć i kod javnog poziva za poticanje filmskih koprodukcija s manjinskim hrvatskim udjelom, na način određen prethodnim stavkom.
Predselekcijski postupak će ovisno u uvjetima javnih poziva biti definiran u obvezujućim smjernicama Centra.
Članak 73.
Umjetnički savjetnik je dužan recenzije za odbijene projekte izraditi u daljnjem roku od 15 dana od objave odluke AV.Vijeća o utvrđivanju liste prioriteta u pojedinoj kategoriji.
Bitni elementi recenzije su: ocjenu kvalitete scenarija (dramaturška dosljednost, uvjerljivost likova i dijaloga, relevantnost teme, inovativnost scenarističkog pristupa), redateljske koncepcije (jasnoća redateljske vizije, inovativnost pristupa), izvedivost produkcijskog paketa (unutar predloženog budžeta uz procjenu izvedivosti plana nacionalnog I internacionalnog plasmana), te zaključak (preporuka umjetničkog savjetnika u pogledu financiranja projekta).
Bitni elementi recenzije za razvoj i proizvodnju videoigara su: usklađenost sa ciljevima Nacionalnog programa, ostvarivost projekta, te zaključak (preporuka umjetničkog savjetnika u pogledu financiranja projekta).
Producent ili redatelj odnosno autor videoigre nemaju pravo uvida u recenzije nekog drugog projekta osim u slučaju pisanog dopuštenja nositelja dotičnog projekta. Recenzije za vlastiti projekt ne smiju se objavljivati osim u slučaju pisanog dopuštenja umjetničkih savjetnika i HAVC-a.
Članak 74.
Umjetnički savjetnici čine Umjetničko vijeće koje ima zadaće utvrđene Zakonom.
Umjetnički savjetnik ima pravo na naknadu za svoj rad. Visinu naknade utvrđuje AV Vijeće, na prijedlog ravnatelja.
Umjetnički savjetnik čiji je rad u prvom mandatu AV Vijeće ocijenilo uspješnim, može biti ponovno imenovan za još jedno uzastopno mandatno razdoblje.
Članak 75.
Prema potrebi umjetnički savjetnici predlažu angažiranje vanjskih recenzenata za potrebe razmatranja i vrednovanja projekata koje odobrava AV Vijeće, ali konačnu odluku o tome koji će projekti biti uvršteni na listu prioriteta koja se predlaže Umjetničkom vijeću donose umjetnički savjetnici.
Članak 76.
Ovisno o potrebama pojedinih kategorija Javnog poziva, AV Vijeće na prijedlog ravnatelja u svrhu vrednovanja financijskih i operativnih planova prijavljenih projekata može imenovati jednog, ili više financijskih savjetnika, i to prvenstveno iz redova uglednih producenata.
Financijski savjetnik ima sljedeće zadaće:
4.analiziranje i provjeravanje financijskog plana,
5.uspoređivanje financijskog plan s operativnim,
6.analiziranje operativnog plana,
7.uspoređivanje financijskog plana sa scenarijem i procjenjivanje njegove realnosti,
8.predlaganje iznosa sufinanciranja projekta, te
9.sudjelovanje u radu Umjetničkog vijeća bez prava glasa.
Mandat financijskog savjetnika traje godinu dana od imenovanja od strane AV Vijeća. Isti se imenuje i razrješava na prijedlog ravnatelja.
Financijski savjetnik čiji je rad u prvom mandatu AV Vijeće ocijenilo uspješnim, može biti ponovno imenovan za još jedno uzastopno mandatno razdoblje.
Financijski savjetnik nema pravo prijave na Javne pozive za vrijeme trajanja mandata.
Financijski savjetnik ima pravo na naknadu za svoj rad. Visinu naknade utvrđuje ravnatelj posebnom odlukom.
III. KOMPLEMENTARNE DJELATNOSTI
1. JAVNI POZIV ZA KOMPLEMENTARNE DJELATNOSTI
Članak 77.
Sredstva za poticanje komplementarnih djelatnosti temeljem ovoga Pravilnika dodjeljuju se putem Javnog poziva za dodjelu sredstava za poticanje komplementarnih djelatnosti sukladno Nacionalnom programu, (dalje u tekstu: Javni poziv za komplementarne djelatnosti).
Javni poziv za komplementarne djelatnosti raspisuje AV Vijeće na prijedlog ravnatelja HAVC- a jedanput godišnje za narednu godinu. Rok prijave za cjelogodišnje projekte te za projekte koji započinju do 30.6. u prvoj polovici rujna, a drugi rok prijave u prvoj polovici siječnja za projekte koji započinju u drugoj polovici godine.
Članak 78.
Pravo sudjelovanja na Javnom pozivu za komplementarne djelatnosti imaju pravne i fizičke osobe sa sjedištem u Republici Hrvatskoj ili koje obavljaju odgovarajuću djelatnost u Republici Hrvatskoj, registrirane za obavljenje komplementarnom djelatnošću te upisane u odgovarajući registar.
U provođenju Javnog poziva za komplementarne djelatnosti osobito će se podupirati programi koji su od interesa za Republiku Hrvatsku, i to programi koji:
hrvatsku audiovizualnu kulturu stavljaju u europski kontekst,
promiču interkulturni dijalog i razvoj civilnog društva,
su stručno utemeljeni, visoke razine kvalitete, profilirani u odnosu na osnovnu djelatnost organizatora, te
se odvijaju kontinuirano.
Temeljnji kriteriji za odabir programa su: kvaliteta, izvedivost i održivost programa (od sadržajne do produkcijske razine), programi koji imaju konkretne, realne i strateške planove u umjetničkom, organizicijskom i financijskom smislu, značaj programa za relevatan kontekst (ovisno o programu, od lokalne zajednice, preko nacionalnog značaja do međunarodne prepoznatljivosti i važnosti za audiovizualni sektor), kontinuitet programa odnosno njegova dugoročna usmjerenost, dostupnost projekta, vidljivost i komunikacija sa profesionalcima i javnosti, kvaliteta same prijave, kvaliteta i iskustvo projektnog tima u pojedinoj programskoj komplementarnoj djelatnosti za koju se prijavljuje (stabilni i dostatni izvori prihoda kako bi kontinuirano obavljali aktivnosti tijekom razdoblja ostvarivanje projekta ili tijekom godine za koju je potpora dodjeljuje i kako bi sudjelovali u njegovom financiranju, stručne kompetencije i kvalifikacije potrebne za kvalifikacije potrebne za provođenje predložene aktivnosti), prethodna izdanja programa (ukoliko nije prvo izdanje), kvaliteta izvještaja, ispunjavanje prethodnih ugovornih obveza sa HAVC-om, odjek programa i komunikacija s javnosti (prije, za vrijeme I nakon održavanja programa), te povezivanje i suradnja.
Članak 79.
Prijave na Javni poziv za komplementarne djelatnosti podnose se na prijavnici koja se nalazi na internetskoj stranici HAVC-a.
Uz prijavnicu obvezatno treba priložiti priloge navedene u Javnom pozivu za komplementarne djelatnosti i dostaviti Centru u roku naznačenom u Javnom pozivu i u navedenom broju primjeraka.
U ovoj kategoriji javnih poziva, u iznimnim slučajevima, kada se priloži dokaz o nemogućnosti prijave u naznačenom roku, razmatrat će se i prijave koje su dostavljene izvan roka, pod uvjetom da su dokazi dostavljeni u roku od 15 dana od nastupa okolnosti koje omogućuju prijavu.
Članak 80.
Razmatranje i vrednovanje projekata prijavljenih na Javni poziv za komplementarne djelatnosti obavljaju tri umjetnička savjetnika zadužena za komplementarne djelatnosti.
Na imenovanje umjetničkih savjetnika za komplementarne djelatnosti, njihov mandat, rad i naknadu za rad, primjenjuju se odredbe ovoga Pravilnika.
Recenzije za odbijene projekte u ovoj kategoriji se izdaju na zahtjev. Umjetnički savjetnici su dužni u roku od 15 dana od podnošenja zahtjeva za izdavanjem recenzije dostaviti korisniku obrazloženje odbijenog programa.
Bitni elementi recenzije u ovoj kategoriji su: ostvarivost projekta prema temeljnim kriterijima iz čl. 78 Pravilnika, te zaključak (preporuka umjetničkog savjetnika u pogledu financiranja projekta).
Članak 81.
Za prihvaćene projekte sklopit će se Ugovor o sufinanciranju između Centra s jedne strane i nositelja projekta s druge strane u roku od 30 dana od dana kada je AV Vijeće donijelo odluku o raspodjeli sredstava.
Bitnim elementima ugovora sklopljenog s Centrom smatraju se: nositelj projekta, konkretan projekt, te odobreni iznos sredstava.
U slučaju promjene jednog ili više bitnih elemenata ugovora, Ugovor o sufinanciranju se može održati na snazi isključivo temeljem nove odluke AV Vijeća, a u protivnom se raskida po sili zakona.
Članak 82.
Ugovorena sredstva Centra će isplatiti na bankovni račun nositelja projekta otvoren u poslovnoj banci u Republici Hrvatskoj, ovisno o tijeku izvršenja projekta i priljevu sredstava prikupljenih sukladno Zakonu, u pravilu sljedećom dinamikom:
80% za pripreme i održavanje projekta, te
20% po predanom izvješću.
Članak 83.
Nositelj projekta Ugovorom o sufinanciranju sklopljenim s Centrom preuzima obvezu realizacije projekta do ugovorenog roka, sukladno priloženom i odobrenom financijskom planu.
Nositelj projekta obvezuje se osigurati preostala sredstva potrebna za izvršenje projekta, a sredstva dobivena od Centra koristit će namjenski.
Nositelj projekta obvezuje se Centru dostaviti programski materijal i financijsko izvješće najkasnije 90 dana po završetku projekta.
Izvješće treba sadržavati:
opis izvršenog projekta,
tablicu udjela svih sufinancijera sa financijskim planom,
kopije plaćenih računa i obračun troškova sa specifikacijom računa plaćenih sredstvima HAVC-a,
popratnu dokumentaciju vezanu uz izvršeni projekt
Centar ima pravo koristiti izvješće i materijal nositelja projekta za svoja izvješća i publikacije.
Centar će putem svoje stručne službe ili na drugi pogodan način nadzirati utrošak sredstava državne potpore.
Članak 84.
Nositelj projekta obvezan je pravodobno izvijestiti Centrom o eventualnim objektivnim smetnjama koje onemogućuju izvršenje projekta u ugovorenom roku, a ravnatelj Centra može po primljenoj obavijesti potpisati s nositeljem projekta Dodatak ugovora radi produljenja roka za izvršenje.
Navedena odredba je primjenjiva za sve natječajne kategorije.
Članak 85.
Ako nositelj projekta po završetku projekta ne dostavi pravovremeno cjelovit i odgovarajući izvještaj, Centar nije dužan podmiriti neisplaćeni dio sredstava državne potpore. Centar može zatražiti i povrat dodijeljene državne potpore.
Centar ima pravo pratiti izvršenje projekta, nadzirati trošenje sredstava državne potpore te u svako doba zatražiti izvješće.
Ako nositelj projekta tijekom izvršenja projekta namjerava promijeniti financijski plan za više od 20%, dužan je prethodno pribaviti suglasnost AV Vijeća.
Članak 86.
Nositelji projekta koji su potpisnici ugovora dužni su kontinuirano i u svakom trenutku na traženje stručne službe Centra dati sve umjetničke i poslovne informacije o tijeku i realizaciji programa, kao i svu financijsku dokumentaciju o iznosima i načinima utrošenih sredstava državne potpore dodijeljenih od strane Centra.
U slučaju davanja neistinitih podataka i/ili nenamjenskog korištenja dodijeljene državne potpore Centar može jednostrano raskinuti ugovor o sufinanciranju.
2. JAVNI POZIV ZA KOMPLEMENTARNE DJELATNOSTI – PROGRAMI MEĐUNARODNE SURADNJE
Članak 87.
Sredstvima Centra namijenjenim audiovizualnim djelatnostima sufinancirat će se također i komplementarne filmske djelatnosti, tj. programi međunarodne suradnje.
U programe međunarodne suradnje ubrajaju se:
međunarodni filmski festivali i audiovizualne manifestacije: programi gostovanja hrvatskih autora, producenata, izbornika filmskih festivala, filmskih stručnjaka i djelatnika,
međunarodni filmski festivali i audiovizualne manifestacije: program izrade promidžbenih materijala i prijavljivanje u službenu konkurenciju festivala,
međunarodni filmski festivali i audiovizualne manifestacije: programi predstavljanja i promocije filmova;
programi međunarodne kulturalne razmjene iz područja audiovizualnih djelatnosti (razmjena hrvatskih i stranih pojedinaca i institucija),
programi stručnog usavršavanja,
pitching, koprodukcijski forumi i programi za razvoj projekata,
međunarodni filmski sajmovi,
međunarodni filmski sajmovi: potpora producentima i autorima za predstavljanje filmova te
programi potpore za međunarodnu kinodistribuciju hrvatskih filmova.
Članak 88.
Sredstva za međunarodnu suradnju iz ovoga Pravilnika dodjeljuju se putem godišnjeg Javnog poziva za dodjelu sredstava za poticanje komplementarnih djelatnosti u okviru kojeg se raspisuje Javni poziv za programe međunarodne suradnje sukladno Nacionalnom programu (dalje u tekstu: Javni poziv za međunarodnu suradnju).
Javni poziv za međunarodnu suradnju raspisuje Centar sukladno odredbama ovog Pravilnika.
Javni poziv za međunarodnu suradnju otvoren je tijekom cijele godine.
Odluke se donose četiri puta godišnje. Rokovi prijave u ovoj kategoriji su prva polovica siječnja, travnja, srpnja te listopada. Odluke u ovoj kategoriji se donose u roku od 60 dana.
Članak 89.
Pravo sudjelovanja na Javnom pozivu za programe međunarodne suradnje imaju pravne i fizičke i osobe sa sjedištem u Republici Hrvatskoj ili koje obavljaju odgovarajuću djelatnost u Republici Hrvatskoj, registrirane za obavljenje komplementarnom djelatnošću te upisane u odgovarajući registar.
Centar će osobito podupirati one programe međunarodne suradnje koji:
su od interesa za Republiku Hrvatsku te hrvatsku i europsku kinematografiju,
hrvatsku kulturu stavljaju u europski kontekst,
promiču interkulturni dijalog i razvoj civilnog društva,
su stručno utemeljeni, visoke razine kvalitete i sadržajne inovativnosti te profilirani u odnosu na osnovnu djelatnost organizatora,
se odvijaju kontinuirano, doprinose promicanju hrvatskog filma, filmskih autora i djelatnika u svijetu,
su nagrađivani, te
su značajni za očuvanje hrvatske kulturne baštine i kulturnog identiteta.
Članak 90.
Prijave se podnose na odgovarajućim obrascima koji se nalaze na internetskoj stranici Centra.
Uz prijavnicu obvezno treba priložiti priloge navedene u Javnom pozivu i dostaviti Centru naznačenom roku i u navedenom broju primjeraka.
Prijave s potpunom i važećom dokumentacijom bit će uzete u postupak vrednovanja prema redoslijedu prijave, uvažavajući utvrđene javno objavljene rokove odlučivanja.
Članak 91.
U svim ostalim pitanjima vezanim za Javni poziv za komplementarne djelatnosti – programi međunarodne suradnje na odgovarajući se način primjenjuju odredbe ovoga Pravilnika vezane uz Javni poziv za komplementarne djelatnosti.
IV. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 92.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o postupku, kriterijima i rokovima za provedbu Nacionalnog programa promicanja audiovizualnog stvaralaštva (»Narodne novine« broj 144/14).
Postupci u kojima su sklopljeni Ugovori o sufinaniranju sa Centrom prema odredbama Pravilnika o postupku, kriterijima i rokovima za provedbu Nacionalnog programa promicanja audiovizualnog stvaralaštva (NN 144/14) bit će dovršeni prema odredba navedenog Pravilnika.
Članak 93.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
HRVATSKI AUDIOVIZUALNI CENTAR (dalje: Centar)
Na temelju članka 8.st. 6 Zakona o audiovizualnim djelatnostima (»Narodne novine« br. 61/18) Centar uz prethodnu suglasnost Hrvatskog audiovizualnog vijeća i Ministarstva kulture, donosi:
PRAVILNIK O POSTUPKU, KRITERIJIMA I ROKOVIMA ZA PROVEDBU NACIONALNOG PROGRAMA PROMICANJA AUDIOVIZUALNOG STVARALAŠTVA
(nacrt)
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 1.
Ovim Pravilnikom uređuje se postupak provedbe Nacionalnog programa promicanja audiovizualnog stvaralaštva (dalje: Nacionalni program), definiraju kategorije javnih poziva i uvjeti raspisivanja, planiranje postupka raspodjele sredstava, izvršenje, izvještavanje, rad umjetničkih savjetnika i Umjetničkog vijeća, obveze korisnika sredstava državne potpore te nadzor nad namjenskom potrošnjom sredstava državne potpore, a sve sukladno odredbama Zakona o audiovizualnim djelatnostima (»Narodne novine« br. 61/18) (u daljnjem tekstu: Zakon).
Ovim Pravilnikom se utvrđuje Program potpore za dodjelu sredstava za poticanje audiovizualnog stvaralaštva, audiovizualne kulture i očuvanja audiovizualne kulturne baštine, uključivo i program potpore de minimis za pojedine kategorije audiovizualnih djela.
Program državne potpore za dodjelu sredstava za poticanje audiovizualnog stvaralaštva je akt temeljem kojeg se, bez potrebe za dodatnim provedbenim mjerama, unaprijed neodređenim korisnicima državne potpore dodjeljuju pojedinačne državne potpore i akt temeljem kojeg se državna potpora koja unaprijed nije vezana uz poseban projekt dodjeljuje jednom ili više korisnika državne potpore na neodređeno vrijeme i/ili u neodređenom iznosu.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 2.
Pojmovi koji se koriste u ovome Pravilniku i pripadajućim obrascima imaju značenje određeno u članku 3. Zakona, članku 2. Zakona o državnim potporama (»Narodne novine« br. 47/14; 69/17) te Zakona o elektroničkim medijima (NN 153/09, NN 84/11, NN 94/13, NN 136/13 ).
Izrazi koji se koriste u ovome Pravilniku, a imaju rodno značenje, odnose se jednako na muški i ženski rod.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 3.
Sredstva koja se dodjeljuju putem Javnih poziva koje raspisuje HAVC temeljem ovog Pravilnika, predstavljaju:
-državne potpore za audiovizualna djela (potpore za predprodukciju, produkciju i distribuciju) uključivo i potpore de minimis, sukladno odredbama Ugovora o funkcioniranju Europske unije (SL C 115 od 09.05.2008) (u daljnjem tekstu: UFEU), uredbama institucija Europske unije (Uredba Komisije (EU) br. 651/2014 od 17.lipnja 2014. o ocjenjivanju određenih kategorija potpora spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107 I 108 Ugovora i važećim propisima Republike Hrvatske o državnim potporama u koje su prenesena pravila pravne stečevine Europske unije o uvjetima dodjele državne potpore te
- potpore za povezane djelatnosti u smislu Zakona te Komunikacije Komisije o državnoj potpori za filmove i ostala audiovizualna djela (SL EU, od 15.11.2013., C 332/1) (u daljnjem tekstu: Komunikacija).
Izvori financijskih sredstava Hrvatskog audiovizualnog centra za dodjelu državnih potpora su Državni proračun Republike Hrvatske, s pozicije nadležnog ministarstva, i sredstva osigurana sukladno odredbama Zakona.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 4.
Na temelju Godišnjeg plana, a na prijedlog ravnatelja Centra, Hrvatsko audiovizualno vijeće (dalje: AV Vijeće) raspisuje javne pozive kojima se potiče razvoj, proizvodnja, promocija i distribucija audiovizualnih djela i komplementarnih djelatnosti i to:
-javni poziv za poticanje audiovizualnih djelatnosti i stvaralaštva (u daljnjem tekstu: Javni poziv za poticanje audiovizualnog stvaralaštva),
- javni poziv za dodjelu sredstava za poticanje komplementarnih djelatnosti.
Javnim pozivima iz stavka 2. ovoga Pravilnika podupiru se projekti od interesa za Republiku Hrvatsku, projekti koji hrvatsku audiovizualnu kulturu stavljaju u europski i međunarodni kontekst, promiču interkulturni dijalog i razvoj civilnog društva, a visoke su razine kvalitete.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
KRITERIJI DODJELE POTPORE
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 5.
Podnositelj zahtjeva za dodjelu sredstava iz Programa potpora za audiovizualna djela u svim kategorijama iz ovog Pravilnika mora ostvariti minimalan broj bodova u Kvalifikacijskom testu koji je Dodatak 1 ovom Pravilniku i čini njegov sastavni dio.
Pri razmatranju i vrednovanju projekata prijavljenih u kategoriji programa potpora za audiovizualna djela (javni poziv za poticanje audiovizualnih djelatnosti i stvaralaštva), izuzev videoigara, ocjenjuje se potencijal ideje, ostvarivost projekta i umjetnička relevantnost. Projekti koji su ostvarili minimalan broj bodova u Kvalifikacijskom testu vrednuju se prema sljedećim kriterijima, ovim redoslijedom važnosti:
1. Kvalitetan i profesionalno napisan scenarij, kvaliteta dijaloga, uvjerljivi likovi i vještina pričanja priče, suvremenost i/ili relevantnost za hrvatsku audiovizualnu umjetnost;
2. uvjerljivost i originalnost redateljske koncepcije te stručne procjene da će redatelj biti sposoban umjetnički i operativno uspješno realizirati prijavljeni projekt te kvalitete redateljevog cjelokupnog opusa;
3. Uspjesi producentovih recentnih projekata, cjelokupan opus producenta i producentske kuće koja prijavljuje projekt, pridržavanje ugovornih obveza potpisanih s Centrom, sudionicima u projektima te relevantnim međunarodnim institucijama i organizacijama, procjena da će producent i njihova producentska tvrtka biti sposobni realizirati predloženi projekt.
Pri razmatranju i vrednovanju projekata u kategoriji razvoja projekta videoigara te proizvodnje videoigara ocjenjuje se:
1. Kvalitetan i profesionalno pripremljen dokument dizajna videoigre, kvaliteta igrivosti, izvedivost projekta, suvremenost i/ili relevantnost za hrvatsku audiovizualnu kulturu;
2. Uspjesi posljednje videoigre autora, kao i njegov cjelokupan opus, uvjerljivost i originalnost njegove koncepcije te stručne procjene da će autor biti sposoban umjetnički i operativno uspješno realizirati prijavljeni projekt;
3. Uspjesi producentovih recentnih projekata, cjelokupni opus producenta, pridržavanje ugovornim obveza potpisanih s Centrom, sudionicima u projektima te relevantnim međunarodnim institucijama i organizacijama; procjena da će producent i producentska tvrtka biti sposobni realizirati predloženi projekt.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 6.
Pri razmatranju i vrednovanju projekata u kategoriji programa za poticanje komplementarnih djelatnosti ocjenjuju se programi koji hrvatsku audiovizualnu kulturu stavljaju u europski i međunarodni kontekst, promiču interkulturni dijalog i razvoj civilnog društva, a visoke su razine kvalitete te jačaju kulturnu razmjenu.
Programi koji se razmatraju i vrednuju u ovoj kategoriji su programi iz područja zaštite audiovizualne baštine, uključujući kinotečnu djelatnost, programi filmskih festivala i drugih audiovizualnih manifestacija te djelatnosti razvijanja audiovizualne kulture, programi promocije i prodaje hrvatskih audiovizualnih djela, programi međunarodne suradnje, proučavanja i kritičkog vrednovanje audiovizualnih djelatnosti, izdavaštva u području audiovizualnih djelatnosti, programi stručnoga usavršavanja i/ili edukacije i programi audiovizualnih udruga i organizacija.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 7.
Potpora, koja se dodjeljuje temeljem ovog Pravilnika, čije je troškove moguće utvrditi, može se zbrajati s bilo kojom drugom državnom potporom, pod uvjetom da se dotične mjere odnose na različite prihvatljive troškove, koje je moguće utvrditi.
Popis prihvatljivih troškova određen je u Dodatku 2 ovom Pravilniku i čini njegov sastavni dio, a odnose se na izravne i neizravne troškove nastale za vrijeme razdoblja provedbe programa ili projekta.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 8.
Nepotpune i nepravodobne prijave neće se razmatrati, osim ukoliko drugačije nije određeno ovim Pravilnikom.
Ne smatra se da je prijava podnositelja nepotpuna ukoliko nedostajući/e dokument/e Centar može pribaviti iz službenih javnih registara i evidencija i/ili javno dostupnih baza podataka. (dokumenti iz čl. 13 st.2 toč. 7 i 8, u svim kategorijama javnih poziva na koje se odnose).
Prijavnica se podnosi elektroničkim putem, a Centru se u propisanim rokovima za pojedine kategorije objavljenih javnih poziva dostavlja jedan tiskani potpisani i ovjereni primjerak prijavnice od strane nositelja projekta: producenta i redatelja/autora (videoigre), čime se smatra da producent i redatelj/autor ovjeravaju sav natječajni materijal.
Rokovi objave za sve natječajne kategorije javno se objavljuju na službenim stranicama Centra ( www.havc.hr ) te u Narodnim novinama.
Ukoliko podnositelju Zahtjeva budu odobrena sredstva državne potpore, podnositelj je dužan dokumentaciju iz prethodnog stavka dostaviti Centru u izvorniku ili ovjerenoj preslici, izuzev dokumentacije iz čl. 13.st.2.toč 7 i 8 ovog Pravilnika u svim kategorijama javnih poziva na koje se odnose, u broju primjeraka koji je propisan uvjetima javnog poziva, najkasnije prije potpisivanja Ugovora o sufinanciranju.
Za projekte koji se više puta prijavljuju u istoj natječajnoj kategoriji moraju se označiti i obrazložiti izmjene u natječajnom materijalu. Isti projekt sa izmjenama se ne može prijaviti više od šest (6) puta u istoj natječajnoj kategoriji.
Podnositelj Zahtjeva potpisom prijave potvrđuje točnost i vjerodostojnost danih izjava te priležećih dokumenata uz prijavu.
Prijavnice sa cjelokupnom traženom dokumentacijom bit će uzete u postupak vrednovanja uvažavajući datum podnošenja iste te utvrđene rokove odlučivanja, koji su javno dostupni na internetskim stranicama Centra.
Odredbe ovog članka odnose se na sve kategorije prijave na javne pozive Centra.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
II. AUDIOVIZUALNO STVARALAŠTVO
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
JAVNI POZIV ZA POTICANJE AUDIOVIZUALNOG STVARALAŠTVA
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 9.
Putem Javnog poziva za poticanje audiovizualnih djelatnosti i stvaralaštva, a temeljem ovog Pravilnika, AV Vijeće dodjeljuje financijska sredstva za razvoj, proizvodnju i koproduciranje kulturno vrijednih audiovizualnih djela.
AV Vijeće na temelju prijedloga ravnatelja Centra (u daljnjem tekstu: ravnatelj) raspisuje Javni poziv za poticanje audiovizualnih djelatnosti i stvaralaštva, sukladno Nacionalnom programu, koji je otvoren tijekom cijele godine te se objavljuje na internetskoj stranici HAVC-a i u »Narodnim novinama«.
Javni poziv za promicanje audiovizualnog stvaralaštva AV Vijeće raspisuje u šest natječajnih kategorija:
1. poticanje proizvodnje audiovizualnih djela ;
2. poticanje filmskih koprodukcija s manjinskim hrvatskim udjelom;
3. poticanje razvoja scenarija i razvoja projekata dugometražnih igranih, dugometražnih dokumentarnih i animiranih filmova;
4. poticanje razvoja projekata serijskih televizijskih djela;
5. poticanje proizvodnje mikrobudžetnih audiovizualnih djela;
6. poticanje razvoja projekata i proizvodnje videoigara,
U svim kategorijama AV.Vijeće može raspisati i specijalizirani pozivni natječaj za poticanje proizvodnje audiovizualnih djela od posebnog interesa.
Odluke o raspodjeli sredstava na temelju javnih poziva AV Vijeće donosi periodično, sukladno potrebama i specifičnostima kategorija audiovizualnih djelatnosti te u skladu s Godišnjim planom.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
1. POTICANJE PROIZVODNJE AUDIOVIZUALNIH DJELA
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 10.
Cilj ove kategorije unutar Javnog poziva iz članka 4. jest podupiranje projekata od interesa za Republiku Hrvatsku, koji hrvatsku audiovizualnu kulturu stavljaju u europski i međunarodni kontekst, promiču interkulturni dijalog i razvoj civilnog društva, a visoke su razine kvalitete.
Odluke Javnog poziva u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela se donose dva puta godišnje. Rokovi za prijavu u ovoj kategoriji se određuju za prvu polovicu ožujka te prvu polovicu rujna. Odluke u ovoj kategoriji se donose u prvoj polovici lipnja za prvi rok prijave te u prvoj polovici prosinca za drugi rok prijave.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 11.
Javni poziv u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela, raspisuje se za sljedeće grupe audiovizualnih djela:
• dugometražni igrani filmovi,
• debitantski dugometražni igrani filmovi,
• kratkometražni igrani filmovi,
• dugometražni dokumentarni filmovi,
• kratkometražni dokumentarni filmovi,
• animirani filmovi,
• eksperimentalni filmovi,
• filmovi u postprodukcijskoj fazi.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 12.
Pravo sudjelovanja za sve grupe iz članka 11. ovoga Pravilnika imaju:
– pravne i fizičke osobe koje se bave audiovizualnim djelatnostima, sa sjedištem u Republici Hrvatskoj ili one koje obavljaju djelatnost u Republici Hrvatskoj, registrirane za proizvodnju audiovizualnih djela, upisane u odgovarajući registar, neovisni producenti, zajednički s redateljima ili autorima (videoigre), sa scenarijem za koji su stekli autorska prava ili potpisali rezervaciju, tj. opciju s autorom, a u svrhu snimanja audiovizualnog djela.
U kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnog djela neće biti razmatrani:
– naručeni filmovi, – nastavni filmovi, – audiovizualna djela namijenjena marketingu i reklami, videoigre koje potiču nasilje
– redatelji ili autori (videoigre) i producenti, koji su u dosadašnjem radu povrijedili ugovorne obveze prema Centru, i/ili drugim sudionicima u realizaciji projekta sufinanciranog od Centra, a koje obveze nisu ispunjene do trenutka podnošenja prijave,
– redatelji, autori ( videoigre) i producenti s istim projektom za koji su već ranije dobili sredstva u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela,
– redatelji, autori (videoigre) kojima je odobren projekt u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela u istoj grupi djela u kojoj opet prijavljuju novi projekt, sve dok se ne obavi kolaudacija ranije odobrenog projekta,
– poduzetnici u teškoćama, definiranih čl. 2 toč. 18 Uredbe o skupnom izuzeću; poduzetnici u postupku predstečaja, stečaja ili likvidacije;
– podnositelj prijave kojem je naložen povrat nezakonite državne potpore ili se nalazi u postupku povrata potpore,
– podnositelj prijave koji ima neplaćene, dospjele obveze po osnovi javnih davanja.
Č lanak 13.
Prijava u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela obavlja se ispunjavanjem prijavnice koja se nalazi na internetskoj stranici Centra.
Sastavni dio prijavnice su sljedeći dokumenti, koji se dostavljaju na hrvatskom jeziku:
1. podaci o uspjehu prethodnih filmova redatelja (na domaćim i međunarodnim festivalima, broj gledatelja u hrvatskim kinima, prodaja i distribucija prethodnih filmova redatelja na međunarodnom tržištu – kino, televizija i druge platforme);
2. podaci o uspjehu prethodna 3 filma producenta (na domaćim i međunarodnim festivalima, broj gledatelja u hrvatskim kinima, prodaja i distribucija prethodnih filmova producenta na međunarodnom tržištu, kino, televizija i druge platforme);
3. dokaz o uređenom autorskom i srodnim pravima, prema standardima koje propisuje Centar (izjava ili ugovor o uređenim autorskim pravima za scenarij i izvorno autorsko djelo, ako je riječ o ekranizaciji postojećeg autorskog djela, izjava ili ugovor o uređenim autorskim pravima na korištenje likova, za kategoriju animiranih filmova);
4. operativni plan projekta;
5. plan financiranja (podaci o svim dogovorenim i predviđenim izvorima financiranja);
6. financijski plan audiovizualnog djela u kunskim iznosima;
7. dokaz o bonitetu producenta (BON-1) ili ovjerena preslika Godišnjeg financijskog izvještaja (GFI) za prethodnu poslovnu godinu potvrđena od strane Financijske agencije i BON-2 (ne stariji od 30 dana); za obveznike dvojnog knjigovodstva: preslika godišnjeg Izvještaja o prihodima i rashodima, Bilanca i Bilješke uz financijske izvještaje za prethodnu kalendarsku godinu; za obveznike jednostavnog knjigovodstva: Odluka o vođenju jednostavnog knjigovodstva I primjeni novčanog računovodstvenog načela usvojena od zakonskog zastupnika podnositelja Zahtjeva i Godišnji financijski izvještaj o primicima i izdacima za prethodnu kalendarsku godinu;
8. važeći izvadak iz nadležnog registra,
9. potvrda nadležne porezne uprave o podmirenju dospjelih obveza po osnovi javnih davanja ne starija od 30 dana,
10. ispunjeni kvalifikacijski test.
Elementi prijavnice pobrojani Ad.1-10 čine sastavni dio svih kategorija javnih poziva koje raspisuje Centar.
Osim dokumenata iz stavka 2. ovoga članka uz prijavnicu se obvezno prilažu i sljedeći dokumenti, ovisno o kategoriji audiovizualnog djela za proizvodnju kojeg je podnesena prijava:
1. U kategoriji dugometražnih i kratkometražnih igranih filmova:
– dovršeni scenarij, – sinopsis (do jedne kartice teksta), – redateljska koncepcija;
2. U kategoriji debitantskih dugometražnih igranih filmova:
– dokumenti iz točke 1. – izbor dosadašnjih radova u DVD format ili link na video sadržaj;
3. U kategoriji filmova u postprodukcijskoj fazi:
– postojeći materijal u DVD format ili link na video sadržaj;
4. U kategoriji dugometražnih i kratkometražnih dokumentarnih i eksperimentalnih filmova :
– scenarij ili treatment, – sinopsis, – redateljska koncepcija;
– za dugometražne dokumentarne filmove: provedeno istraživanje i/ili izrađen »trailer«, tj. videozapis priložen na DVD-u ili link na video sadržaj;
5. U kategoriji animiranih filmova:
– sinopsis i/ili scenarij sa slikovnim predlošcima, – slikovna knjiga snimanja,
– redateljska koncepcija;
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 14.
Prijavnica koja se predaje treba biti potpisana od strane nositelja projekta-producenta i redatelja, čime se smatra da producent i redatelj ovjeravaju sav natječajni materijal.
Za projekte koji se više puta prijavljuju u istoj natječajnoj kategoriji moraju se označiti i obrazložiti izmjene u natječajnom materijalu.
Prijave sa cjelokupnom traženom dokumentacijom bit će uzete u postupak vrednovanja uvažavajući datum podnošenja prijave te utvrđene rokove odlučivanja, koji su javno dostupni na službenim internetskim stranicama Centra.
Ako umjetnički savjetnici tijekom postupka vrednovanja procijene da je pojedini projekt, prijavljen na Javni poziv za poticanje audiovizualnog stvaralaštva u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela kvalitetan, ali da je nužno da prethodno prođe kroz fazu razvoja scenarija ili razvoja projekata, savjetnici će razmatrati prijavljeni projekt u sklopu istog Javnog poziva, a u kategoriji poticanja razvoja scenarija i razvoja projekata dugometražnih igranih, dugometražnih dokumentarnih i animiranih filmova, pod uvjetom da postoji prethodna pisana suglasnost podnositelja prijave.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 15.
Financijski plan filmova obvezno sadrži:
troškove filma do digitalnog mastera ili prve tonske kopije,
naknadu produkcijske kuće ne višu od 7% ukupnog financijskog plana,
eksploatacijske i prezentacijske troškove koji uključuju najmanje jednu prikazivačku kopiju s podnaslovima na engleskom jeziku te komplet reklamnih fotografija i promotivnog materijala,
trošak izrade 35 mm tonske kopije filma ili jedne arhivske kopiju u profesionalnom prikazivačkom formatu za trajnu pohranu u Hrvatskoj kinoteci, a za filmove snimljene izvorno na elektroničkom nosaču jednu kopiju na istovrsnom nosaču
Operativni plan filma obavezno sadrži:
- režijsku razradu,
- broj snimajućih dana po glumcima  e objektima
Za filmove u postprodukcijskoj fazi prilaže se detaljna specifikacija visine potrebnih sredstava za potpuno dovršenje filma te postojeći materijal na uvid.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
1.1. KRITERIJI VREDNOVANJA PROJEKATA U KATEGORIJI POTICANJA PROIZVODNJE AUDIOVIZUALNIH DJELA
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 16.
Projekti koji su ostvarili minimalni broj bodova u Kvalifikacijskom testu vrednuju se prema kriterijima iz čl. 5 ovog Pravilnika, ovim redoslijedom važnosti:
1. Kvalitetan i profesionalno napisan scenarij, kvaliteta dijaloga, uvjerljivi likovi i vještina pričanja priče, suvremenost i/ili relevantnost za hrvatsku audiovizualnu umjetnost;
2. uvjerljivost i originalnost redateljske koncepcije te stručne procjene da će redatelj biti sposoban umjetnički i operativno uspješno realizirati prijavljeni projekt te kvalitete redateljevog cjelokupnog opusa;
3. Uspjesi producentovih recentnih projekata, cjelokupan opus producenta i producentske kuće koja prijavljuje projekt, pridržavanje ugovornih obveza potpisanih s Centrom, sudionicima u projektima te relevantnim međunarodnim institucijama i organizacijama, procjena da će producent i njihova producentska tvrtka biti sposobni realizirati predloženi projekt.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
1.2. LISTA PRIORITETA
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 17.
Umjetničko vijeće sastavlja i utvrđuje Listu prioriteta prema prethodno utvrđeni kriterijima iz ovog Pravilnika.
Lista prioriteta predlaže se AV Vijeću radi prihvaćanja i ocjene broja projekata koji se mogu sufinancirati na Javnom pozivu, uvažavajući prioritete Liste i financijske mogućnosti Centra. O listi priorita AV Vijeće može glasati objedinjeno ili pojedinačno. Odluka o načinu glasovanja donosi se prije glasovanja o svakoj od lista predloženih od strane umjetničkih savjetnika.
Pri utvrđivanju Liste prioriteta u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela mora se voditi računa da tijekom jedne godine mora biti odobreno sufinanciranje najmanje jednog debitantskog filma u svim grupama audiovizualnih djela, isključujući kategoriju filmskih koprodukcija s manjinskim hrvatskim udjelom, mikrobudžetnog filma te videoigara.
Debitantom se smatra redatelj koji do sada nije realizirao/la audiovizualno djelo u grupi u kojoj se prijavljuje.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
1.3. PRIHVAĆENI PROJEKTI
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 18.
Audiovizualna djela čije je sufinanciranje ovim javnim pozivom prihvaćeno odlukom AV Vijeća mogu biti niskoproračunska, standardna i teška ili zahtjevna djela.
Pojmovi audiovizualno djelo niskoga proračuna i zahtjevno audiovizualno djelo određeni su Zakonom.
Audiovizualnim djelima niskoga proračuna smatraju se djela čiji troškovi proizvodnje ne premašuju prosječne troškove proizvodnje audiovizualnog djela u njegovoj kategoriji, kako slijedi:
• dugometražni i debitantski dugometražni igrani filmovi – 10.000.000 kuna,
• kratkometražni igrani filmovi – 1.000.000 kuna,
• dugometražni dokumentarni filmovi – 1.000.000 kuna,
• kratkometražni dokumentarni filmovi – 500.000 kuna,
• animirani filmovi – 80.000 kuna po minuti,
• eksperimentalni filmovi – 500.000 kuna.
Sva ostala audiovizualna djela koja u smislu ovog Pravilnika i Zakona nisu niskoproračunska, niti zahtjevna djela, smatraju se standardnim djelima.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 19.
Za prihvaćene projekte sklopit će se Ugovor o sufinanciranju između HAVC-a s jedne strane te producenta i redatelja s druge strane (u daljnjem tekstu: Ugovor o sufinanciranju) u roku od 180 dana od dana kada je AV Vijeće prihvatilo projekt, odnosno u roku od 1 godine u slučaju financiranja manjinskih koprodukcija.
U iznimnim slučajevima, koje se nisu mogle predvidjeti u vrijeme podnošenja prijave, moguće je rok sklapanja Ugovora o sufinanciranju produljiti do prestanka okolnosti koje sprječavaju njegovo sklapanje u roku, pod uvjetom da su dokazi o nemogućnosti sklapanja Ugovora o sufinanciranju dostavljeni prije isteka roka iz prethodnog stavka. Ugovor o sufinanciranju se mora sklopiti najkasnije 3 godine od dana objave objave Liste prioriteta.
Producent i redatelj dugometražnih igranih filmova, debitantskih dugometražnih igranih filmova, dugometražnih dokumentarnih filmova i dugometražnih animiranih filmova Ugovorom o sufinaniranju se obvezuju da će zatvoriti financijsku konstrukciju odobrenog filma i donijeti dokaze o tome (ugovore koji to potvrđuju, pisma namjere, bankarske garancije i sl.) najkasnije u roku od 3 (tri) godine od potpisivanja Ugovora o sufinanciranju. Producent i redatelj kratkometražnih igranih, kratkometražnih dokumentarnih, kratkometražnih animiranih i eksperimentalnih filmova obvezuju se zatvoriti financijsku konstukciju odobrenog audiovizualnog djela u roku od 2 (dvije) godine od potpisivanja Ugovora o sufinanciranju.
Producent i redatelj Ugovorom o sufinanciranju sklopljenim s Centrom preuzimaju obvezu realizacije filma do njegova završetka, sukladno odobrenom i važećem operativnom planu.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 20.
Ako Producent i redatelj ne izvrše obvezu iz članka 16. stavka 2. ovoga Pravilnika, gube pravo na odobrena sredstva Centra, a ugovor se smatra raskinutim sukladno Zakonu o obveznim odnosima (NN 35/05, NN 41/08, NN 125/11, NN 78/15, NN 29/18).
Ova odredba se primjenjuje na sve kategorije financiranja određene ovim Pravilnikom.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
1.4. DINAMIKA ISPLATE
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 21.
Centar će sredstva osigurana za financiranje odobrenih filmova doznačiti na bankovni račun producenta otvoren u poslovnoj banci u Republici Hrvatskoj u pravilu sljedećom dinamikom:
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Za dugometražni igrani film
– 5% odobrenih sredstava nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju za fazu pretpriprema,
– 40% sredstava na početku priprema za produkciju. Ukoliko je nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju došlo do promjena u financijskom i operativnom planu, iste izmjene se moraju bez odgode dostaviti na suglasnost Centru;
– 40% na početku snimanja slike, nakon dostavljanja popisa umjetničkih i tehničkih suradnika filma (popis članova ekipe, od čega 60% članova ekipe moraju biti članovi strukovnih udruga) te ugovora o uređenju autorskih prava, prema standardima Centra, glede scenarija, režije, filmske fotografije i svih drugih elemenata autorskih prava, a sukladno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima (NN 167/03, NN 79/07, NN 80/11, NN 125/11, NN 141/13, NN 127/14, NN 62/17, NN 96/18, dalje: Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima) sa svim autorima i koautorima audiovizualnog djela, osim ugovora koji regulira glazbena prava, koji treba dostaviti prije kolaudacije filma. Prije isplate sredstava u fazi priprema producent je u obvezi dostaviti dokaz da su osigurana sredstva potrebna za pokrivanje preostalih troškova proizvodnje audiovizualnog djela,
-10% po završetku snimanja slike,
– 5% nakon kolaudacije i nakon što se utvrdi da su sve odredbe Ugovora o sufinanciranju ispunjene.
Producent je obvezan nakon svake faze u proizvodnji filma dostaviti obračun utrošenih sredstava Centra i obračun ukupnih sredstava za navedenu fazu proizvodnje filma, što je uvjet za dobivanje sljedeće rate sredstava.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Za kratki igrani, dokumentarni i eksperimentalni film:
– 50% od ukupnoga odobrenog iznosa nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju,
-40% prije početka snimanja, a nakon dostavljanja popisa umjetničkih i tehničkih suradnika filma (popis članova ekipe) i ugovora o uređenju autorskih prava, prema standardima Centra, glede scenarija, režije, filmske fotografije i svih drugih elemenata autorskih prava, a sukladno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima sa svim autorima i koautorima audiovizualnog djela, osim ugovora koji regulira glazbena prava koji treba dostaviti prije kolaudacije filma.
Ukoliko je nakon potpisivanja Ugovora došlo do promjena u financijskom i operativnom planu, iste izmjene se moraju bez odgode dostaviti na suglasnost Centru. Prije isplate sredstava u ovoj fazi Producent je u obvezi dostaviti dokaz da su osigurana sredstva potrebna za pokrivanje preostalih troškova proizvodnje audiovizualnog djela.
– 10% nakon kolaudacije filma i nakon što se utvrdi da su sve odredbe Ugovora o sufinanciranju ispunjene.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Za dugometražni dokumentarni film:
– 40% od ukupnog iznosa nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju,
-50% prije početka snimanja, a nakon dostavljanja popisa umjetničkih i tehničkih suradnika filma (popis članova ekipe) te ugovora o uređenju autorskih prava, prema standardima Centra, glede scenarija, režije, filmske fotografije i svih drugih elemenata autorskih prava, sukladno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima sa svim autorima i koautorima audiovizualnog djela, osim ugovora koji regulira glazbena prava koji treba dostaviti prije kolaudacije filma.
Ukoliko je nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju došlo do promjena u financijskom i operativnom planu, iste izmjene se moraju bez odgode dostaviti na suglasnost Centru. Prije isplate sredstava u ovoj fazi producent je u obvezi dostaviti dokaz da su osigurana sredstva potrebna za pokrivanje preostalih troškova proizvodnje audiovizualnog djela.
– 10% nakon kolaudacije filma i nakon što se utvrdi da su sve odredbe Ugovora o sufinanciranju ispunjene.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Za animirani film:
– 50% nakon prihvaćanja projekta i potpisivanja Ugovora o sufinanciranju;
-40% nakon završene faze olovke ili animatika, a nakon dostavljanja popisa umjetničkih i tehničkih suradnika filma (popis članova ekipe) i kopije ugovora o uređenju autorskih prava, sukladno standardima Centra, glede scenarija, režije i svih drugih elemenata autorskih prava sukladno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima sa svim autorima i koautorima audiovizualnog djela, osim ugovora koji regulira glazbena prava koji treba dostaviti prije kolaudacije filma;
Ukoliko je nakon potpisivanja Ugovora došlo do promjena u financijskom i operativnom planu, iste izmjene se moraju bez odgode dostaviti na suglasnost Centru. Prije isplate sredstava u ovoj fazi producent je u obvezi dostaviti dokaz da su osigurana sredstva potrebna za pokrivanje preostalih troškova proizvodnje audiovizualnog djela.
-10% nakon kolaudacije filma i utvrđivanja da su sve odredbe ugovora ispunjene.
U ovoj kategoriji poziva, najmanje 80% odobrenih sredstva mora biti potrošeno u Republici Hrvatskoj.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 22.
Ukoliko umjetnički savjetnici u postupku kolaudacije utvrde da su tijekom snimanja audiovizualnog djela učinjene promjene o kojima nisu bili obaviješteni, a koji u bitnim elementima izmjenile odobreno audiovizualno djelo, imaju pravo predložiti odbijanje kolaudacije Av.vijeću, uz pisani izvještaj s detaljno obrazloženim razlozima odbijanja kolaudacije. Av.vijeće ima u tom slučaju pravo donijeti odluku o osnivanju povjerenstva za procjenu opravdanosti razloga odbijanja kolaudacije. Odluka povjerenstva je obvezujuća.
U slučaju odbijene kolaudacije mora raskinuti Ugovor o sufinanciranju i pokrenuti postupak za povrat do tada isplaćenih sredstava državne potpore.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
2. POTICANJE FILMSKIH KOPRODUKCIJA S MANJINSKIM HRVATSKIM UDJELOM
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 23.
Cilj ove kategorije unutar Javnog poziva iz članka 4. je poticanje međunarodne razmjene kreativnih i ljudskih potencijala te financijskih sredstava pri proizvodnji filmova, te olakšavanje korištenja sredstava iz europskih nadnacionalnih, nacionalnih i regionalnih Europskih fondova.
Javni poziv u kategoriji poticanja filmskih koprodukcija s manjinskim hrvatskim udjelom (dalje u tekstu: manjinske koprodukcije) raspisuje AV Vijeće na prijedlog ravnatelja HAVC-a.
Odluke se donose četiri puta godišnje. Rokovi za prijavu u ovoj kategoriji se određuju za prvu polovicu siječnja, travnja, srpnja te listopada. Odluke u ovoj kategoriji se donose u roku od 60 dana.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 24.
Pri proizvodnji manjinskih koprodukcija primjenjuju se pravila Europske konvencije o filmskoj koprodukciji (u daljnjem tekstu: Europska konvencija) i/ili važećih bilateralnih koprodukcijskih sporazuma koje je Republika Hrvatska sklopila s drugim zemljama.
Pod manjinskim koprodukcijama podrazumijevaju se one koprodukcije u kojima je udio hrvatskog producenta (uključujući potporu Centra, vlastito ulaganje producenta, ulaganje televizija, prodaju televizijskih prava, distribucijske ugovore, neizravna ulaganja itd.) koje se mogu kvalificirati kao službene koprodukcije prema odredbama Europske konvencije i/ili važećim bilateralnim koprodukcijskim sporazumima koje je Republika Hrvatska sklopila s drugim zemljama.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 25.
Uvjeti za prijavu projekta u kategoriji poticanja manjinskih koprodukcija, uz opće uvjete prijave iz ovog Pravilnika (v. Uvjeti u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela), su sljedeći:
– dokaz o tome da je osigurano minimalno 50% potrebnih financijskih sredstava prema planu financiranja i financijskom planu koji su sastavni dio natječajne dokumentacije,
dokaz o tome da je dio planiranih sredstava već osiguran u matičnoj zemlji većinskog producenta,
prikaz planirane zastupljenosti hrvatske strane u umjetničkom i tehničkom osoblju,
plan financiranja i financijski plan u kunskim iznosima izražen i u srednjem tečaju eura HNB- a na dan sastavljanja plana, s točno naznačenim datumom formiranja istog te iznosima koji se namjeravaju potrošiti u Republici Hrvatskoj, po stavkama,
prikaz koproducentskih udjela u postotcima i po zemljama koproducentima,
izbor prethodnih radova redatelja u DVD formatu.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 26.
Dinamika isplate u ovoj kategoriji je:
– 60% od ukupnoga odobrenog iznosa nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju. Ukoliko je nakon potpisivanja Ugovora došlo do promjena u financijskom i operativnom planu, iste izmjene se moraju bez odgode dostaviti na suglasnost Centru. Prije isplate sredstava u ovoj fazi producent je u obvezi dostaviti dokaz da su osigurana sredstva potrebna za pokrivanje preostalih troškova proizvodnje audiovizualnog djela kao i dostaviti ugovor s koproducentima,
– 20% prije početka snimanja, nakon dostavljanja popisa umjetničkih i tehničkih suradnika filma (popis članova ekipe),
-20% nakon kolaudacije filma i nakon što se utvrdi da su sve odredbe Ugovora o sufinanciranju ispunjene.
Promjene u dinamici isplate sredstava za pojedinu fazu proizvodnje odobrava ravnatelj, a sukladno ovom Pravilniku i odredbama ugovora o sufinanciranju sklopljenog s Centrom.
Koproducent se obvezuje zatvoriti financijsku konstukciju odobrenog audiovizualnog djela u roku od 2 (dvije) godine od potpisivanja Ugovora o sufinanciranju.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 27.
U manjinskoj koprodukciji, ovisno o financijskom sudjelovanju koproducentskih strana, obvezatna je zastupljenost hrvatske strane u umjetničkom i tehničkom osoblju, a najmanje 60% odobrenih sredstva mora biti potrošeno u Republici Hrvatskoj.
Republika Hrvatska obvezatno se navodi kao zemlja proizvodnje, prema redoslijedu zastupljenosti i sukladno utvrđenom omjeru sudjelovanja u manjinskoj koprodukciji.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 28.
Koprodukcijski ugovori moraju sadržavati odnose ulaganja svih koproducenata s jasno navedenim pravima hrvatskog producenta. Svi financijski i koprodukcijski ugovori moraju biti usklađeni s ovim Pravilnikom te dostavljeni Centru.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 29.
Nadležno tijelo za izdavanje potvrde o statusu službene koprodukcije u skladu s odredbama Europske konvencije i/ili važećim bilateralnim ili multilateralnim koprodukcijskim sporazumima koje je Republika Hrvatska sklopila s drugim zemljama jest Centar.
U slučaju da traži potvrdu iz prethodnog stavka, hrvatski koproducent dužan je najkasnije 30 dana prije početka snimanja filma Centru podnijeti molbu za dodjelu privremenoga službenog koprodukcijskog statusa i dostaviti sljedeću dokumentaciju:
ispunjenu prijavnicu za dodjelu privremenog statusa međunarodne koprodukcije,
koprodukcijski ugovor ili predugovor,
ugovor o raspodjeli prihoda sklopljen između koproducenata,
primjerak sinopsisa i scenarija filma, te
dokaz o uređenim autorskim pravima, – preliminarni financijski plan.
Sva dostavljena dokumentacija mora biti i na hrvatskom jeziku.
Za dodjelu konačnoga službenoga koprodukcijskog statusa hrvatski koproducent dužan je najkasnije 30 dana po završetku filma dostaviti HAVC-u sljedeću dokumentaciju:
– ispunjenu prijavnicu za dodjelu konačnog statusa službene međunarodne koprodukcije,
– ispis konačne najave i odjave s jasno označenim državljanstvima članova tehničke i umjetničke ekipe, te
– konačno financijsko izvješće o troškovima produkcije koje prikazuje sve promjene troškova u odnosu na preliminarni financijski plan dostavljen uz prijavu za dodjelu privremenoga službenoga koprodukcijskog statusa.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
3. POTICANJE RAZVOJA SCENARIJA I RAZVOJA PROJEKATA DUGOMETRAŽNIH IGRANIH, DUGOMETRAŽNIH DOKUMENTARNIH I ANIMIRANIH FILMOVA
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 30.
Cilj ove kategorije unutar Javnog poziva iz članka 4. jest osigurati profesionalne uvjete pisanja filmskih scenarija, odnosno osigurati izvrsnost pripreme većinsko hrvatskih produkcijskih pothvata i potaknuti radnje koje vode zatvaranju financijskih potreba projekata.
Javni poziv u kategoriji poticanja razvoja scenarija i razvoja projekata dugometražnih igranih, dugometražnih dokumentarnih i animiranih filmova (dalje: poticanje razvoja scenarija i razvoja projekata) raspisuje AV Vijeće na prijedlog ravnatelja.
Odluke se donose dva puta godišnje. Rokovi za prijavu u ovoj kategoriji se određuju za prvu polovica ožujka te prva polovica rujna. Odluke u ovoj kategoriji se donose u prvoj polovici lipnja za prvi rok prijave te u prvoj polovici prosinca za drugi rok prijave.
Sredstva za poticanje razvoja scenarija i razvoja projekata namijenjena su dugometražnim igranim, dugometražnim dokumentarnim, te animiranim filmovima.
Pod dugometražnim igranim filmovima podrazumijevaju se filmovi čije trajanje nije kraće od 70 minuta i koji su namijenjeni prvenstveno kinodistribuciji.
Pod dugometražnim dokumentarnim filmovima podrazumijevaju se filmovi čije trajanje nije kraće od 60 minuta i koji su namijenjeni prvenstveno kinodistribuciji.
Pod animiranim filmovima, u smislu dodjele sredstava za razvoj scenarija i razvoj pojekata, smatraju se filmovi čije trajanje nije kraće od 24 minute.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 31.
Prijavu u ovoj kategoriji moguće je podnijeti u dvije podkategorije: razvoj scenarija i razvoj projekata.
1. Razvoj scenarija
Pravo prijave u podkategoriji razvoja scenarija imaju fizičke i pravne osobe sa sjedištem u Republici Hrvatskoj ili one koji obavljaju djelatnost u Republici Hrvatskoj, registrirane za proizvodnju audiovizualnih djela te upisane u odgovarajući registar: scenarist ili autor literarnog predloška, redatelj koji piše scenarij ili samo producent koji želi razviti scenarij ili bilo koja kombinacija ovih navedenih fizičkih i/ili pravnih osoba.
Sredstva se mogu dodijeliti za suradnju najviše dvojici scenarista na jednom tekstu, i to ravnomjerno, osim ako među njima nije drugačije pisano dogovoreno.
Pravo sudjelovanja nemaju projekti kojima su već odobrena sredstva u kategoriji poticanja razvoja scenarija i razvoja projekata u podkategoriji razvoja scenarija i podkategoriji razvoja projekata ili u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela.
Odobravanje sredstava za razvoj scenarija ne obvezuje Centra na sudjelovanje u financiranju sljedećih faza projekta.
Kandidati u podkategoriji razvoja scenarija obavezno prilažu prijavnicu (koja se nalazi na internetskoj službenog stranici Centra) za svaki scenarij.
Uz prijavnicu se obavezno prilažu sljedeći dodaci:
životopis scenarista,
sinopsis za izvornu ideju na najmanje jednoj do dvije kartice,
treatment na 4 – 10 kartica,
u slučaju adaptacije postojećeg izvornika i literarni predložak sa scenarističkom koncepcijom, sve na hrvatskom jeziku.
Za projekte koji se više puta prijavljuju u istoj natječajnoj kategoriji moraju se označiti i obrazložiti izmjene u natječajnom materijalu.
2. Razvoj projekata
Pravo sudjelovanja u podkategoriji razvoja projekata imaju pravne i fizičke osobe koje se bave audiovizualnim djelatnostima, sa sjedištem u Republici Hrvatskoj ili one koje obavljaju djelatnosti u Republici Hrvatskoj, registrirane za proizvodnju audiovizualnih djela, upisane u odgovarajući registar: neovisni producenti, zajednički s redateljima/icama, sa scenarijem za koji su stekli autorska prava ili potpisali rezervaciju, tj. opciju s autorom/icom, a u svrhu snimanja audiovizualnog djela.
U podkategoriji razvoja projekata neće biti razmatrani:
– naručeni filmovi, – nastavni filmovi, – filmski projekti namijenjeni marketingu i reklami;
redatelji i producenti koji su u dosadašnjem radu prekršili ugovorne obveze prema centru, i/ili drugim sudionicima u realizaciji projekta sufinanciranog od strane Centra, a koje obveze nisu ispunjene do trenutka podnošenja prijave,
redatelji i producenti s istim projektom za koji su već dobili sredstva na jednom od prethodnih Javnih poziva u kategoriji poticanja razvoja scenarija i razvoja projekata u podkategoriji razvoja projekata.
Pravo sudjelovanja nemaju projekti kojima su već odobrena sredstva u kategoriji poticanja razvoja scenarija i razvoja projekata u podkategoriji razvoja projekata ili u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela.
Odobravanje sredstava za razvoj projekta ni na koji način ne obvezuje Centar na sudjelovanje u financiranju kasnijih faza projekta.
Kandidati u podkategoriji razvoja projekata obvezno prilažu prijavnicu (koja se nalazi na internetskoj službenoj stranici Centra) za svaki projekt.
Uz prijavnicu se obvezno prilažu sljedeći dodaci:
scenarij, – sinopsis, – redateljska koncepcija,
motivacijsko pismo producenta za razvoj projekta,
dokaz o autorskim pravima (izjava ili ugovor o uređenim autorskim pravima za scenarij),prema standardima Centra
životopisi scenarista, redatelja i producenta,
opis prethodnog rada producentske kuće,
operativni plan razvoja projekta,
plan financiranja razvoja projekta i financijski plan razvoja projekta, sve na hrvatskom jeziku i u kunskim iznosima, te
dokaz o bonitetu producenta (BON-1 ili ovjerena preslika Godišnjeg financijskog izvještaja (GFI) za prethodnu poslovnu godinu potvrđena od strane Financijske agencije I BON-2, ne stariji od 30 dana; za obveznike dvojnog knjigovodstva: preslika godišnjeg Izvještaja o prihodima i rashodima, Bilanca i Bilješke uz financijske izvještaje za prethodnu kalendarsku godinu; za obveznike jednostavnog knjigovodstva: Odluka o vođenju jednostavnog knjigovodstva i primjeni novčanog računovodstvenog načela usvojena od zakonskog zastupnika podnositelja Zahtjeva i Godišnji financijski izvještaj o primicima I izdacima za prethodnu kalendarsku godinu;
Za projekte koji se više puta prijavljuju u istoj natječajnoj kategoriji moraju se označiti i obrazložiti izmjene u natječajnom materijalu.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 32.
Prijave s potpunom dokumentacijom bit će uzete u postupak vrednovanja po redoslijedu primitka, uvažavajući utvrđene javno objavljene rokove odlučivanja.
Prijave s nepotpunim podacima uz koje nije priložena tražena dokumentacija neće se razmatrati.
Prijavnica koja se predaje treba biti supotpisana od strane nositelja projekta, čime se ovjerava sav natječajni materijal.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 33.
Nositelj projekta sklapa ugovor s Centrom kojim preuzima obvezu dostave scenarija kao i svih materijala potrebnih za kolaudaciju u skladu s profesionalnim standardima u audiovizualnoj industriji, u roku od:
6 mjeseci po potpisu Ugovora o sufinanciranju ako je riječ o podkategoriji razvoja scenarija;
24 mjeseca po potpisu ugovora o sufinanciranju ako je riječ o podkategoriji razvoja projekata.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 34.
Dinamika isplate u ovoj natječajnoj kategoriji:
– 60% odobrenih sredstava nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju,
– 40% odobrenih sredstava nakon obavljene procjene od strane umjetničkog savjetnika i nakon što se utvrdi da su sve odredbe Ugovora o sufinanciranju ispunjene.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 35.
Ako umjetnički savjetnik u postupku kolaudacije utvrdi da je scenarij promijenjen bez znanja umjetničkog savjetnika tako da se bitno mijenja smisao odobrenog teksta, predložit će AV Vijeću odbijanje scenarija. Ako AV Vijeće odbije scenarij, nositelj projekta obvezan je vratiti Centru dotad isplaćena sredstva državne potpore, zajedno sa pripadajućim zakonskim zateznim kamatama od primitka istih sredstava, sve do konačne isplate/povrata sredstava Centru.
Av.vijeće ima u tom slučaju pravo donijeti odluku o osnivanju komisije za procjenu opravdanosti razloga odbijanja kolaudacije. Odluka komisije je obvezujuća.
Ako se u tijeku rada na pisanju scenarija i/ili projekata ukažu objektivne smetnje koje onemogućuju izvršenje preuzetih ugovornih obveza do ugovorenog roka (viša sila ili slične objektivno neotklonjive teškoće), nositelj projekta obvezan je o tome bez odlaganja obavijestiti Centar.
Ako nositelj projekta ne dostavi završen scenarij i/ili sve materijale potrebne za kolaudaciju i ne zatraži procjenu u utvrđenom roku ili AV Vijeće na prijedlog umjetničkog savjetnika odbije završenu verziju scenarija, Centar neće isplatiti 40% preostalih sredstava, a nositelj projekta obvezan je primljena sredstva državne potpore vratiti u roku od 30 dana od dana primitka zahtjeva za povrat, zajedno sa pripadajućim zakonskim zateznim kamatama, od primitka istih sredstava, sve do konačne isplate/povrata sredstava Centru.
Nositelj projekta obvezan je u svakom trenutku na traženje Centra i umjetničkog savjetnika dati informacije o tijeku rada na scenariju i razvoju projekta.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 36.
Sredstva koja Centar dodjeljuje u kategoriji poticanja razvoja scenarija i razvoja projekata su nepovratna, osim u slučajevima raskida i/ili neispunjavanja odredaba ugovora o sufinanciranju, kao i u slučajevima uređenim ovim Pravilnikom.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
4. POTICANJE RAZVOJA PROJEKATA SERIJSKIH TELEVIZIJSKIH DJELA
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 37.
Cilj ove kategoriji unutar Javnog poziva iz članka 4. je potaknuti razvoj izvrsnosti serijskih televizijskih djela, osobito dramskih, dokumentarnih te onih namijenjenih djeci i mladima.
Pod serijskim televizijskim djelima podrazumijevaju se:
televizijska dramska djela čije trajanje nije kraće od 50 minuta i koja su namijenjena prvenstveno televizijskom prikazivanju,
televizijska humoristična djela, čije trajanje nije kraće od 25 minuta,
kreativni televizijski formati namijenjeni djeci i mladima čije ukupno trajanje po epizodi nije kraće od 25 minuta i koji su namijenjeni prvenstveno televizijskom prikazivanju,
dokumentarna televizijska djela čije trajanje po epizodi nije kraće od 50 minuta,
animirana televizijska djela čije ukupno trajanje nije kraće od 24 minute.
Kategoriju poticanja razvoja projekata televizijskih djela unutar Javnog poziva iz članka 4. Centar raspisuje prema financijskim mogućnostima, a najmanje jedanput godišnje. U navedenoj kategoriji rok za predaju prijave je 30 dana, a rezultati se objavljuju u daljnjem roku od 90 dana.
Sredstva koja Centar dodjeljuje u kategoriji poticanja razvoja projekata serijskih televizijskih djela su nepovratna, osim u slučajevima raskida i/ili neispunjavanja odredaba Ugovora o sufinanciranju, kao i u slučajevima utvrđenim ovim Pravilnikom.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 38.
Pravo sudjelovanja u ovoj kategoriji imaju neovisni producenti s tvrtkama registriranim za proizvodnju audiovizualnih djela upisanima u odgovarajući registar u Republici Hrvatskoj ili neovisni producenti koji obavljaju djelatnost u Republici Hrvatskoj: zajednički s redateljima, sa scenarijem za koji su stekli autorska prava ili potpisali rezervaciju, tj. opciju s autorom, a u svrhu snimanja audiovizualnog djela.
U ovoj podkategoriji neće biti razmatrani:
-naručeni filmovi, – nastavni filmovi, – filmski projekti namijenjeni marketingu i reklami,
-redatelji i producenti koji su u dosadašnjem radu prekršili ugovorne obveze prema Centru, i/ili drugim sudionicima u realizaciji projekta sufinanciranog od strane Centra, a koje obveze nisu ispunjene do trenutka podnošenja prijave;
-redatelji i producenti s istim projektom za koji su već dobili sredstva u kategoriji poticanja razvoja scenarija i razvoja projekata televizijskih djela u podkategoriji razvoja projekta,
-projekti kojima su već odobrena sredstva u kategoriji poticanja razvoja scenarija i razvoja projekata dugometražnih igranih, dugometražnih dokumentarnih i animiranih filmova u podkategoriji razvoja projekata.
Odobravanje sredstava za razvoj projekta ni na koji način ne obvezuje Centar na sudjelovanje u financiranju produkcije televizijskog djela prema tom scenariju.
Za prijavu u kategoriji poticanja razvoja projekata serijskih televizijskih djela obavezno se prilaže ispunjena prijavnica (koja se nalazi na internetskoj službenoj stranici Centra) za svaki projekt.
Uz prijavnicu se obavezno prilažu sljedeći dodaci:
scenarij,
sinopsis,
redateljska koncepcija,
motivacijsko pismo producenta za razvoj projekta,
dokaz o autorskim pravima (izjava ili ugovor o uređenim autorskim pravima za scenarij),prema standardima Centra,
životopisi scenarista, redatelja i producenta,
opis prethodnog rada producentske kuće,
operativni plan razvoja projekta,
plan financiranja razvoja projekta i financijski plan razvoja projekta, sve na hrvatskom jeziku i u kunskim iznosima, te
dokaz o bonitetu producenta (BON-1 ili ovjerena preslika Godišnjeg financijskog izvještaja (GFI) za prethodnu poslovnu godinu potvrđena od strane Financijske agencije I BON-2, ne stariji od 30 dana; za obveznike dvojnog knjigovodstva: preslika godišnjeg Izvještaja o prihodima i rashodima, Bilanca i Bilješke uz financijske izvještaje za prethodnu kalendarsku godinu; za obveznike jednostavnog knjigovodstva: Odluka o vođenju jednostavnog knjigovodstva I primjeni novčanog računovodstvenog načela usvojena od zakonskog zastupnika podnositelja Zahtjeva i Godišnji financijski izvještaj o primicima I izdacima za prethodnu kalendarsku godinu.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 39.
Prijave s nepotpunim podacima uz koje nije priložena tražena dokumentacija kao i prijave koje se ne dostave u roku navedenom u javnom pozivu neće se razmatrati.
Prijavnica koja se predaje treba biti potpisana od strane nositelja projekta, čime se ovjerava sav natječajni materijal.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 40.
Nositelj projekta sklapa Ugovor o sufinanciranju s Centrom kojim preuzima obvezu dostave scenarija kao i svih materijala potrebnih za kolaudaciju u skladu s profesionalnim standardima u hrvatskoj i svjetskoj audiovizualnoj industriji, u roku od:
24 mjeseca po potpisu ugovora o sufinanciranju.
Dinamika isplate je kako slijedi:
– 60% odobrenih sredstava nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju,
– 40% odobrenih sredstava nakon obavljene procjene od strane umjetničkog savjetnika i nakon što se utvrdi da su sve odredbe Ugovora o sufinanciranju ispunjene.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 41.
Razmatranje i vrednovanje natječajnih prijava u kategoriji poticanja razvoja projekata serijskih televizijskih djela obavlja umjetnički savjetnik za razvoj projekata serijskih televizijskih djela kojeg imenuje AV Vijeće na prijedlog ravnatelja prvenstveno iz reda uglednih filmskih i televizijskih djelatnika, a po potrebi i iz redova drugih kulturnih djelatnika s potvrđenim znanjem i iskustvom u području scenaristike i produkcije.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 42.
Ako umjetnički savjetnik u postupku kolaudacije utvrdi da je scenarij promijenjen bez znanja umjetničkog savjetnika tako da se bitno mijenja smisao odobrenog teksta, predložit će AV Vijeću odbijanje scenarija. Ako AV Vijeće odbije scenarij, nositelj projekta obvezan je vratiti Centru dotad isplaćena sredstva državne potpore, zajedno sa pripadajućim zakonskim zateznim kamatama od primitka istih sredstava, sve do konačne isplate/povrata sredstava Centru.
Ako se u tijeku rada na razvoju projekta ukažu objektivne smetnje koje onemogućuju izvršenje preuzetih ugovornih obveza do ugovorenog roka (viša sila ili slične objektivno neotklonjive teškoće), nositelj projekta obvezan je o tome bez odlaganja obavijestiti Centar.
Ako nositelj projekta ne dostavi završen scenarij i sve materijale potrebne za kolaudaciju i ne zatraži procjenu u utvrđenom roku ili AV Vijeće na prijedlog umjetničkog savjetnika odbije završenu verziju scenarija, Centar neće isplatiti 40% preostalih sredstava državne potpore, a nositelj projekta obvezan je primljena sredstva vratiti u roku od 30 dana od primitka zahtjeva za povrat, zajedno sa pripadajućim zakonskim zateznim kamata, od primitka istih sredstava, sve do konačne isplate/povrata sredstava Centru.
Nositelj projekta obvezan je u svakom trenutku na traženje Centra i umjetničkog savjetnika dati informacije o tijeku rada na scenariju.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 43.
Sredstva koja Centar dodjeljuje u kategoriji poticanja razvoja projekata serijskih televizijskih djela su nepovratna, osim u slučajevima raskida i/ili neispunjavanja odredaba Ugovora o sufinanciranju, kao i u slučajevima utvrđenim ovim Pravilnikom.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
4.POTICANJE PROIZVODNJE MIKROBUDŽETNIH FILMOVA
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 44.
Cilj ove kategorije unutar Javnog poziva iz članka 4. jest osigurati financiranje mikrobužetnih filmova čiji ukupni budžet ne prelazi iznos od 1.000.000,00 kn.
Javni poziv iz članka 4 ovog Pravilnika u kategoriji poticanja proizvodnje mikrobudžetnih filmova raspisuje AV Vijeće na prijedlog ravnatelja.
Odluke Javnog poziva u kategoriji poticanja proizvodnje mikrobudžetnih filmova se donose jednom godišnje. Rokovi za prijavu u ovoj kategoriji se određuju u prvoj polovici godine. Odluke u ovoj kategoriji se donose u roku od 90 dana.
Pravo sudjelovanja u ovoj kategoriji imaju imaju:
– pravne i fizičke osobe koje se bave audiovizualnim djelatnostima, sa sjedištem u Republici Hrvatskoj ili one koje obavljaju djelatnost u Republici Hrvatskoj, registrirane za proizvodnju audiovizualnih djela, upisane u odgovarajući registar, neovisni producenti, zajednički s redateljima ili autorima (videoigre), sa scenarijem za koji su stekli autorska prava ili potpisali rezervaciju, tj. opciju s autorom, a u svrhu snimanja audiovizualnog djela.
U kategoriji poticanja proizvodnje mikrobudžetnog neće biti razmatrani:
– naručeni filmovi, – nastavni filmovi, – audiovizualna djela namijenjena marketingu i reklami, videoigre koje potiču nasilje
-redatelji i producenti, koji su u dosadašnjem radu povrijedili ugovorne obveze prema Centru, i/ili drugim sudionicima u realizaciji projekta sufinanciranog od Centra, a koje obveze nisu ispunjene do trenutka podnošenja prijave,
-redatelji i producenti s istim projektom za koji su već ranije dobili sredstva u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela,
-redatelji, kojima je odobren projekt u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela u istoj grupi djela u kojoj opet prijavljuju novi projekt, sve dok se ne obavi kolaudacija ranije odobrenog projekta,
-poduzetnici u teškoćama, definiranih čl. 2 toč. 18 Uredbe o skupnom izuzeću; poduzetnici u postupku predstečaja, stečaja ili likvidacije;
-podnositelj prijave kojem je naložen povrat nezakonite državne potpore ili se nalazi u postupku povrata potpore,
-podnositelj prijave koji ima neplaćene, dospjele obveze po osnovi javnih davanja.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 45.
Prijava u kategoriji poticanja proizvodnje mikrobudžetnih filmova obavlja se ispunjavanjem prijavnice koja se nalazi na internetskoj stranici Centra.
Sastavni dio prijavnice su sljedeći dokumenti, koji se dostavljaju na hrvatskom jeziku:
1. podaci o uspjehu prethodnih filmova redatelja (na domaćim i međunarodnim festivalima, broj gledatelja u hrvatskim kinima, prodaja i distribucija prethodnih filmova redatelja na međunarodnom tržištu – kino, televizija i druge platforme);
2. podaci o uspjehu prethodnih filmova producenta (na domaćim i međunarodnim festivalima, broj gledatelja u hrvatskim kinima, prodaja i distribucija prethodnih filmova producenta na međunarodnom tržištu, kino, televizija i druge platforme),
3. dokaz o uređenom autorskom i srodnim pravima, prema standardima koje propisuje Centar (izjava ili ugovor o uređenim autorskim pravima za scenarij i izvorno autorsko djelo, ako je riječ o ekranizaciji postojećeg autorskog djela, izjava ili ugovor o uređenim autorskim pravima na korištenje likova, za kategoriju animiranih filmova)
4. operativni plan projekta,
5. plan financiranja (podaci o svim dogovorenim i predviđenim izvorima financiranja),
6. financijski plan audiovizualnog djela u kunskim iznosima,
7. dokaz o bonitetu producenta (BON-1) ili ovjerena preslika Godišnjeg financijskog izvještaja (GFI) za prethodnu poslovnu godinu potvrđena od strane Financijske agencije i BON-2 (ne stariji od 30 dana); za obveznike dvojnog knjigovodstva: preslika godišnjeg Izvještaja o prihodima i rashodima, Bilanca i Bilješke uz financijske izvještaje za prethodnu kalendarsku godinu; za obveznike jednostavnog knjigovodstva: Odluka o vođenju jednostavnog knjigovodstva I primjeni novčanog računovodstvenog načela usvojena od zakonskog zastupnika podnositelja Zahtjeva i Godišnji financijski izvještaj o primicima i izdacima za prethodnu kalendarsku godinu;
8. važeći izvadak iz nadležnog registra,
9. potvrda nadležne porezne uprave o podmirenju dospjelih obveza po osnovi javnih davanja ne starija od 30 dana,
10. ispunjeni kvalifikacijski test
Osim dokumenata iz prethodnog stavka, uz prijavnicu se obvezno prilažu i sljedeći dokumenti:
-scenarij, -sinopsis (do jedne kartice teksta), -redateljska koncepcija, -produkcijska eksplikacija i produkcijski plan.
Za projekte koji se više puta prijavljuju u istoj natječajnoj kategoriji moraju se naznačiti i obrazložiti izmjene u natječajnom materijalu.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 46.
Prijave s potpunom dokumentacijom bit će uzete u postupak vrednovanja po redoslijedu primitka, uvažavajući utvrđene rokove odlučivanja, koji su javno dostupni na službenim internetskim stranicama Centra.
Prijave s nepotpunim podacima uz koje nije priložena tražena dokumentacija neće se razmatrati.
Prijavnica koja se predaje treba biti supotpisana od strane nositelja projekta, čime se ovjerava sav natječajni materijal.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 47.
Za prihvaćene projekte sklopit će se Ugovor o sufinanciranju između Centra s jedne strane te producenta i redatelja s druge strane, kojim ugovorom se nositelji projekta obvezuju zatvoriti financijsku konstrukciju odobrenog filma i donijeti dokaze o tome (ugovore koji to potvrđuju, pisma namjere, bankarske garancije I sl.)najkasnije u roku od 2 godine.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 48.
Dinamika isplate u ovoj kategoriji je:
– 5% odobrenih sredstava nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju za fazu pretpriprema;
– 40% sredstava na početku priprema za produkciju. Ukoliko je nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju došlo do promjena u financijskom i operativnom planu, iste izmjene se moraju bez odgode dostaviti na suglasnost Centru;
– 40% na početku snimanja slike, nakon dostavljanja popisa umjetničkih i tehničkih suradnika filma (popis članova ekipe) te ugovora o uređenju autorskih prava, prema standardima Centra, glede scenarija, režije, filmske fotografije i svih drugih elemenata autorskih prava, a sukladno Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima (NN 167/03, NN 79/07, NN 80/11, NN 125/11, NN 141/13, NN 127/14, NN 62/17, NN 96/18, dalje: Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima) sa svim autorima i koautorima audiovizualnog djela, osim ugovora koji regulira glazbena prava, koji treba dostaviti prije kolaudacije filma. Prije isplate sredstava u fazi priprema producent je u obvezi dostaviti dokaz da su osigurana sredstva potrebna za pokrivanje preostalih troškova proizvodnje audiovizualnog djela,
-10% po završetku snimanja slike,
– 5% nakon kolaudacije i nakon što se utvrdi da su sve odredbe Ugovora o sufinanciranju ispunjene.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 49.
Razmatranje i vrednovanje natječajnih prijava u kategoriji poticanja proizvodnje mikrobudžetnih filmova provodi umjetnički savjetnik za dugometražni igrani film.
Ukoliko umjetnički savjetnik u postupku kolaudacije utvrdi da su tijekom snimanja filma učinjene promjene o kojima nisu bili obaviješteni, a koji u bitnim elementima izmjenile odobrenog fima, imaju pravo predložiti odbijanje kolaudacije Av.vijeću, uz pisani izvještaj s detaljno obrazloženim razlozima odbijanja kolaudacije. Av.vijeće ima u tom slučaju pravo donijeti odluku o osnivanju povjerenstva za procjenu opravdanosti razloga odbijanja kolaudacije. Odluka povjerenstva je obvezujuća.
U slučaju odbijene kolaudacije mora raskinuti Ugovor o sufinanciranju i pokrenuti postupak za povrat do tada isplaćenih sredstava državne potpore.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
JAVNI POZIV ZA POTICANJE RAZVOJA TE PROIZVODNJE VIDEOIGARA
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 50.
Cilj ove kategoriji unutar Javnog poziva iz članka 4. je potaknuti razvoj izvrsnosti videoigara edukativnog i kulturnog sadržaja namijenjenih djeci i mladima, koji su od interesa za RH te hrvatsku i europsku audiovizualnu kulturu.
Kategoriju poticanja razvoja projekata i proizvodnje videoigara unutar Javnog poziva iz članka 4. Centar raspisuje prema financijskim mogućnostima, a najmanje jedanput godišnje. U navedenoj kategoriji rok za predaju prijave je 30 dana, a rezultati se objavljuju u daljnjem roku od 90 dana.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 51.
Prijavu u ovoj kategoriji moguće je podnijeti u dvije podkategorije: razvoj projekata te proizvodnja videoigara. Prijava u kategoriji poticanja razvoja te proizvodnje videoigara obavlja se ispunjavanjem prijavnice koja se nalazi na internetskoj stranici Centra.
1. Razvoj projekata
Pravo sudjelovanja u ovoj podkategoriji imaju producenti s tvrtkama registriranim za proizvodnju audiovizualnih djela upisanima u odgovarajući registar u Republici Hrvatskoj ili producenti koji obavljaju djelatnost u Republici Hrvatskoj : zajednički s autorom videoigre, sa scenarijem za koji su stekli autorska prava ili potpisali rezervaciju, tj. opciju s autorom/icom, a u svrhu snimanja audiovizualnog djela.
U ovoj podkategoriji neće biti razmatrani:
1. razvoj projekata videoigara koje potiču nasilje, mržnju;
2. autori i producenti koji su u dosadašnjem radu prekršili ugovorne obveze prema Centru, i/ili drugim sudionicima u realizaciji projekta sufinanciranog od Centra, a koje obveze nisu ispunjene do trenutka podnošenja prijave;
3. autori i producenti s istim projektom za koji su već dobili sredstva u ovj kategoriji poticanja razvoja projekata.
Odobravanje sredstava za razvoj projekta ni na koji način ne obvezuje Centar na sudjelovanje u financiranju sljedećih faza projekta.
Uz prijavnicu se obavezno prilažu sljedeći dodaci:
Koncepcija igre tj. skraćeni oblik dokumenta dizajna videoigre,
Motivacijski pismo producenta za razvoj projekta,
Dokaz o autorskim pravima (izjava ili ugovor o uređenim autorskim pravima), prema standardima Centra,
Životopisi ključnih dionika na projektu (autor, producent),
Opis prethodnog rada producentske kuće,
Operativni plan razvoja projekta,
Plan financiranja razvoja projekta i financijski plan razvoja projekta,
dokaz o bonitetu producenta (BON-1 ili ovjerena preslika Godišnjeg financijskog izvještaja (GFI) za prethodnu poslovnu godinu potvrđena od strane Financijske agencije I BON-2, ne stariji od 30 dana; za obveznike dvojnog knjigovodstva: preslika godišnjeg Izvještaja o prihodima i rashodima, Bilanca i Bilješke uz financijske izvještaje za prethodnu kalendarsku godinu; za obveznike jednostavnog knjigovodstva: Odluka o vođenju jednostavnog knjigovodstva I primjeni novčanog računovodstvenog načela usvojena od zakonskog zastupnika podnositelja Zahtjeva i Godišnji financijski izvještaj o primicima I izdacima za prethodnu kalendarsku godinu.
Za projekte koji se više puta prijavljuju u istoj natječajnoj kategoriji moraju se naznačiti i obrazložiti izmjene u natječajnom materijalu.
2. Poticanje proizvodnje videoigara
Za prijavu u kategoriji poticanja razvoja i proizvodnje videoigara u podkategoriji proizvodnja videoigara obavezno se prilaže ispunjena prijavnica sa sastavnim dodacima.
Pravo sudjelovanja u ovoj podkategoriji imaju producenti s tvrtkama registriranim za proizvodnju audiovizualnih djela upisanima u odgovarajući registar u Republici Hrvatskoj ili producenti koji obavljaju djelatnost u Republici Hrvatskoj : zajednički s autorom videoigre, sa scenarijem za koji su stekli autorska prava ili potpisali rezervaciju, tj. opciju s autorom/icom, a u svrhu snimanja audiovizualnog djela.
U ovoj podkategoriji neće biti razmatrani:
1. proizvodnja videoigara koje potiču nasilje, mržnju;
2. autori i producenti koji su u dosadašnjem radu prekršili ugovorne obveze prema Centru, i/ili drugim sudionicima u realizaciji projekta sufinanciranog od Centra, a koje obveze nisu ispunjene do trenutka podnošenja prijave;
3. autori i producenti s istim projektom za koji su već dobili sredstva u ovoj kategoriji poticanja proizvodnje
Uz prijavnicu se obavezno prilažu sljedeći dokumenti:
Dokumenta dizajna videoigre,
Motivacijski pismo producenta,
Dokaz o autorskim pravima (izjava ili ugovor o uređenim autorskim pravima), prema standardima Centra,
Životopisi ključnih dionika na projektu (autor, producent),
Opis prethodnog rada producentske kuće,
Operativni plan razvoja projekta,
Plan financiranja razvoja projekta i financijski plan,
dokaz o bonitetu producenta (BON-1 ili ovjerena preslika Godišnjeg financijskog izvještaja (GFI) za prethodnu poslovnu godinu potvrđena od strane Financijske agencije I BON-2, ne stariji od 30 dana; za obveznike dvojnog knjigovodstva: preslika godišnjeg Izvještaja o prihodima i rashodima, Bilanca i Bilješke uz financijske izvještaje za prethodnu kalendarsku godinu; za obveznike jednostavnog knjigovodstva: Odluka o vođenju jednostavnog knjigovodstva I primjeni novčanog računovodstvenog načela usvojena od zakonskog zastupnika podnositelja Zahtjeva i Godišnji financijski izvještaj o primicima I izdacima za prethodnu kalendarsku godinu.
Za projekte koji se više puta prijavljuju u istoj natječajnoj kategoriji moraju se naznačiti i obrazložiti izmjene u natječajnom materijalu.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 52.
Financijski plan videoigara obvezno sadrži:
troškove igre do kandidata za izdavanje;
eksploatacijske i prezentacijske troškove koju uključuju najmanje 100 digitalnih kopija igre te komplet screenshotova i promotivnih materijala,
trošak izrade jedne fizičke kopije igre za pohranu.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 53.
Dinamika isplate u podkategoriji razvoja videoigara je kako slijedi:
– 60% odobrenih sredstava nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju,
– 40% odobrenih sredstava nakon obavljene procjene od strane umjetničkog savjetnika i nakon što se utvrdi da su sve odredbe Ugovora o sufinanciranju ispunjene.
Dinamika isplate u potkategoriji financiranja proizvodnje videoigara je:
50% ukupnoga odobrenog iznosa nakon potpisivanja Ugovora o sufinanciranju;
40% nakon dovršavanja igrice Alpha faze projekta koja uključuje razvoj svih bitnih značajki projekta, nakon što je ostvarena ključna igrivost, izrađene glavne tehničke značajke projekta te dostavljen popisa ključnih umjetničkih i tehničkih suradnika igre (popis članova ekipe), uključivo i ugovora o uređenju autorskih prava glede svih elemenata autorskih prava sukladno zakonu. Ukoliko je nakon potpisivanja Ugovora došlo do promjena u financijskom i operativnom planu, iste izmjene se moraju bez odgode dostaviti na suglasnost Centru. Prije isplate sredstava u ovoj fazi producent je u obvezi dostaviti dokaz da su osigurana sredstva potrebna za pokrivanje preostalih troškova poizvodnje ovog audiovizualnog djela,
10% nakon kaludacije videoigre i nakon što se utvrdi da su sve odredbe Ugovora o sufinanciranju ispunjene.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 54.
Nositelji projekta u ovoj kategoriji javnog pozivaju sklapaju ugovor o sufinanciranju s Centrom kojim preuzimaju obvezu dostave dokumenta dizajna videoigre odnosno realizaciju proizvodnje kao i svih materijala potrebnih za kolaudaciju u skladu s profesionalnim standardima u hrvatskoj i svjetskoj audiovizualnoj industriji, u roku od:
12 mjeseci po potpisu Ugovora o sufinanciranju, ako je riječ o podkategoriji razvoja videoigara.
24 mjeseca p potpisu Ugovora o sufinanciranju, ako je riječ o podkategoriji proizvodnje videoigara.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 55.
Razmatranje i vrednovanje natječajnih prijava u kategoriji poticanja razvoja projekata videoigara te proizvodnje videoigara obavlja umjetnički savjetnik za razvoj projekata i proizvodnju videoigara kojeg imenuje AV Vijeće na prijedlog ravnatelja prvenstveno iz reda uglednih filmskih i televizijskih djelatnika, a po potrebi i iz redova drugih kulturnih djelatnika s potvrđenim znanjem i iskustvom u području scenaristike i produkcije.
Ako umjetnički savjetnik u postupku kolaudacije utvrdi da je dokument dizajna videoigre promijenjen bez znanja umjetničkog savjetnika tako da se bitno mijenja smisao odobrenog projekta, predložit će AV Vijeću odbijanje kolaudacije. Ako AV Vijeće odbije kolaudirati projekt, nositelj projekta obvezan je vratiti Centru dotad isplaćena sredstva državne potpore u roku od 30, zajedno sa pripadajućim zakonskim zateznim kamatama od primitka istih sredstava, sve do konačne isplate/povrata sredstava Centru.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
II. OBVEZE KORISNIKA DRŽAVNE POTPORE ZA SVE KATEGORIJE UNUTAR JAVNOG POZIVA ZA POTICANJE AUDIOVIZUALNOG STVARALAŠTVA
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 56.
Producent i redatelj /autor videoigre su obvezni pridržavati se konačnoga financijskog plana i operativnog plana za realizaciju audiovizualnog djela, odobrenog od strane Centra.
O svakom bitnom odstupanju od financijskog i operativnog plana redatelj/autor videoigre i producent dužni su bez odgode obavijestiti Centar.
Ako producent i redatelj/autor videoigre tijekom izvršenja preuzetih ugovornih obveza namjeravaju promijeniti financijski plan za više od 20% dužni su pribaviti suglasnost Centra.
Ako dođe do značajnih promjena u operativnom i financijskom planu projekta, Centar zadržava pravo promjene datuma i dinamike isplate sredstava, u kojem slučaju se ugovorne strane obvezuju sklopiti dodatak ugovoru o sufinanciranju.
Ako Centar procijeni da nastalo odstupanje iz prethodnog stavka ugrožava projekt te da je do njega došlo pogreškom producenta ili redatelja/autora videoigre, ima pravo jednostrano raskinuti ugovor s redateljem /autorom videoigre i producentom.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 57.
Producent je obvezan u roku 90 dana poslije potpuno dovršene realizacije audioviuzalnog djela, a najkasnije u roku od 30 dana nakon zaprimljenog zahtjeva Centra, dostaviti Centru:
– izvješće sa specifikacijom ukupno utrošenih sredstava (ostvarivanja prihoda i izvršenje rashoda za cjelokupnu realizaciju audiovizualnog dijela, kopije ugovora i plaćenih računa do iznosa sredstava dodijeljenih od strane Centra, konačni plan financiranja u kojem moraju biti navedeni svi iznosi i izvori financiranja audiovizualnog djela). Ako su projektu dodijeljena sredstva na Javnom pozivu za poticanje audiovizualnog stvaralaštva u kategoriji poticanja razvoja scenarija i razvoja projekata, pri dokazivanju potrošenih sredstava u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela mora se voditi računa o tome jesu li isti dokazi o utrošenim sredstvima (priznatim troškovima) već prethodno bili odobreni od strane Centra, u kojem slučaju neće biti prihvaćeni;
– potreban promidžbeni material za promociju i plasman sufinanciranog audiovizualnog djela;
Producent audiovizualnih djela namijenjenih javnom prikazivanju koja čine dio audiovizualne baštine, dužan je u prvoj godini prikazivanja audiovizualnog djela predati Hrvatskom državnom arhivu distribucijsku kopiju proizvodenog djela, s odgovarajućom dokumentacijom (scenarij, knjigu snimanja, ispis dijaloga, plakat, izbor fotografija, podatke o autorskim i srodnim pravima), koja obveza proizlazi iz Zakona o arhivskom gradivu i arhivima.
Godinu dana nakon javnog prvog javnog prikazivanja audiovizualnog djela Producent je dužan Hrvatskom državnom arhivu predati izvorno gradivo snimljenog audiovizualnog djela.
Producent je dužan regulirati nekomercijalnu upotrebu audiovizualnog djela u skladu s odredbama Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima na način da ista ne dovodi u pitanje primjerenu naknadu nositeljima autorskih prava nakon roka utvrđenog u Ugovoru o sufinanciranju sklopljenog s Centrom i pod uvjetom da se time ne ometa uobičajena upotreba audiovizualnog djela.
Nakon prve godine prikazivanja producent je dužan dostaviti Centru besplatno jednu kopiju audiovizualnog djela s podnaslovima na jednom stranom jeziku radi nekomercijalnog prikazivanja u sklopu Dana/Tjedana hrvatske kulture, odnosno prezentacije i promidžbe hrvatske kinematografije u svijetu, koja se zbog odgovarajućih uvjeta čuvanja pohranjuje u Hrvatskom državnom arhivu-Hrvatskoj kinoteci.
Nositelj projekta, producent i redatelj dugometražnih igranih filmova koji se sufinanciraju sredstvima državne potpore koju dodjeljuje Centar, kao i hrvatski koproducent manjinskih koprodukcija dugometražnih igranih filmova koji se također sufinanciraju sredstvima državne potpore Centra obvezatni su dopustiti javno prikazivanje filma i prijaviti film u Nacionalni program Festivala igranog filma u Puli za prikazivanje bez naknade u roku od godinu dana od svjetske premijere i/ili za svjetsku premijeru. Odluku o uvrštenju filmova u program Festivala donosi Festivalsko vijeće na prijedlog umjetničkog ravnatelja Festivala igranog filma u Puli.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 58.
Producent je obvezan sredstva Centra koristiti isključivo za proizvodnju ugovorenog audiovizulanog djela i redovito voditi poseban specificirani troškovnik utrošenih sredstava, koji je obvezan/na u svako doba predočiti na zahtjev Centra, kao i sve informacije i dokumentaciju o proizvodnji audiovizualnog djela.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 59.
Stručne službe Centra pripremaju Ugovore o sufinanciranju, utvrđuju ispunjavanje ugovornih obveza u svakoj fazi sufinanciranja te obavljaju i druge poslove vezane uz realizaciju ugovora i financiranje, a u okviru redovne djelatnosti Centra, sukladno ovom Programu državne potpore, obavljaju i poslove promidžbe i plasmana hrvatskog filma.
Centar putem svojih stručnih službi, vanjske revizije ili na druge zakonom određene načine prati i nadzire pravilno i zakonito trošenje sredstava sukladno odredbama ovoga Pravilnika do visine iznosa koji je Centar dodijelio.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 60.
Ako se utvrdi da producent i/ili redatelj odnosno autor videoigre ne izvršavaju preuzete ugovorne obveze, Centar će razmjerno neizvršenim obvezama i poslovima umanjiti sredstva, odnosno u slučaju nenamjenskog ili nezakonitog korištenja sredstava državne potpore zatražiti povrat sredstava sukladno zakonu, ovom Pravilniku i odredbama Ugovora o sufinanciranju.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 61.
Bitnim elementima Ugovora o sufinanciranju sklopljenog s Centrom smatraju se: redatelj/autor videoigre, producent i odobreni iznos sredstava.
U slučaju promjene jednog ili više bitnih elemenata Ugovora o sufinanciranju, Ugovor o sufinanciranju se može održati na snazi isključivo temeljem nove odluke AV Vijeća. Ako redatelj/autor videoigre i/ili producent u tijeku izvršavanja Ugovora o sufinanciranju odbije izvršiti svoje obveze u realizaciji audiovizualnog dijela ili ako zbog više sile to ne može učiniti, ne može se protiviti da se njegov dosadašnji doprinos upotrijebi za dovršenje audiovizualnog djela.
Na već dani doprinos za realizaciju filma redatelj/autor videoigre ima odgovarajuća autorska prava sukladno posebnom ugovoru s producentom/icom i Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima i razmjerno količini snimljenog/programiranog materijala.
Ako se doprinos redatelja/autora videoigre može iskoristiti za dovršenje audiovizualnog dijela te je realizacija moguća bez njegova daljnjeg sudjelovanja i dodatnih troškova, Centar u dogovoru s producentom neće zahtijevati povrat već odobrenih i isplaćenih sredstava redatelju/autoru videoigre, a koji odgovaraju njegovu doprinosu realizaciji filma.
Ako se doprinos redatelja/autora videoigre ne može iskoristiti za dovršenje audiovizualnog djela ili realizacija nije moguća bez njegova daljnjeg doprinosa ili dodatnih troškova, a ne postoje ni okolnosti koje bi ga objektivno sprečavale da završi svoj doprinos realizaciji audiovizualnog dijela (viša sila), na povrat sredstava državne potpore i naknadu prouzročene štete primjenjuju se odredbe sklopljenog Ugovora o sufinanciranju te općih propisa obveznog prava.
U slučajevima kada redatelj /autor videoigre i producent sporazumno žele raskinuti suradnju, oboje upućuju prijedlog Centru, koji potvrđuje AV Vijeće.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 62.
Slučajeve u kojima Producent, redatelj ili autor (videoigre) žele prekinuti suradnju, a o tome ne mogu sami postići dogovor, rješavat će posebno sastavljeno od jednog predstavnika Centra te predstavnika strukovnih udruga čiji su članovi. U slučaju da producent, redatelj i/ili autor videoigre nisu članovi strukovnih udruga, povjerenstvo će se sastojati od predstavnika Društva hrvatskih filmskih redatelja i predstavnika Hrvatske udruge producenata, a u slučaju videoigara predstavnik Klastera hrvatskih proizvođača računalnih videoigara.
Članovi povjerenstva imenuju se za svaki slučaj posebno, pri čemu treba voditi računa da nisu u sukobu interesa. Smatra se da su u sukobu interesa ukoliko su oni nositelji, autori i/ili koautori navedenog audivizualnog djela u smislu zakona kojim se uređuju autorska i srodna prava te ako sudjeluju u vlasničkoj i/ili upravljačkoj strukturi produkcijske kuće.
Odluke povjerenstva se donose većinom glasova. Odluke povjerenstva, na prijedlog ravnatelja, potvrđuje AV Vijeće.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 63.
Producent i redatelj/autor videoigre obvezatni su zatražiti kolaudaciju audiovizualnog djela najkasnije 30 dana nakon njegovog završetka.
Kolaudacija filma može se obaviti na zahtjev Centra ili na prijedlog producenta već u fazi dovršene montaže.
U postupku kolaudacije sudjeluje umjetnički savjetnik koji je odobrio audiovizualno djelo, uz prisustvo stručnih službi. Producent osigurava adekvatne tehničke uvjete kolaudacije.
Ukoliko umjetnički savjetnici u postupku kolaudacije utvrde da su tijekom snimanja audiovizualnog djela učinjene promjene o kojima nisu bili obaviješteni, a koji u bitnim elementima izmjenile odobreno audiovizualno djelo, imaju pravo predložiti odbijanje kolaudacije Av.vijeću, uz pisani izvještaj s detaljno obrazloženim razlozima odbijanja kolaudacije. Av.vijeće ima u tom slučaju pravo donijeti odluku o osnivanju povjerenstva za procjenu opravdanosti razloga odbijanja kolaudacije. Odluka povjerenstva je obvezujuća.
U slučaju odbijene kolaudacije mora raskinuti Ugovor o sufinanciranju i pokrenuti postupak za povrat do tada isplaćenih sredstava državne potpore.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 64.
Ako Centar na osnovi dostavljenih izvješća i uvida u dokumentaciju utvrdi da audiovizualno djelo nije realizirano, neće isplatiti ostatak sredstava, a producent je obvezatan Centru vratiti do tada primljena sredstva, u roku od 30 dana od dana primitka zahtjeva za povrat sredstava, uključivo i pripadajuću zakonsku zateznu kamatu.
Centar može u ovim slučajevima zahtijevati izvješće o učinjenim troškovima koje će izraditi neovisni i ovlašteni revizor, a čije troškove snosi Producent.
Centar se može odreći prava na povrat sredstava ako zaključi da se radi o posebnim uvjetima, tj. ako se u tijeku rada na filmu ukažu objektivne smetnje koje onemogućuju izvršenje Programa prema utvrđenom planu i ugovorenom roku (viša sila ili druga objektivna neotklonjiva teškoća).
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 65.
Ako se tijekom rada na audiovizualnom djelu ukažu objektivne smetnje koje onemogućuju izvršenje preuzetih ugovornih obveza prema utvrđenom planu i ugovorenom roku (viša sila ili druge objektivne neotklonjive teškoće), producent i redatelj/autor videoigre obvezatni su o tome bez odlaganja obavijestiti Centar. U protivnom odgovaraju za nastalu štetu.
Producent i redatelj /autor videoigre obvezatni su bez odlaganja obavijestiti Centar i o promjeni drugih bitnih okolnosti koje se odnose na realizaciju audiovizualnog djela.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 66.
Producent je obvezan svoje odnose s trećim osobama koje sudjeluju u realizaciji audiovizualnog djela urediti u skladu s važećim zakonskim propisima i ovim Pravilnikom, vodeći računa o obvezama preuzetim prema ugovoru sklopljenom s Centrom.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 67.
Producent i redatelj /autor videoigre ne mogu bez suglasnosti AV Vijeća prava i obveze koje proizlaze iz ugovora prenijeti na treću osobu.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 68.
Sredstva kojima Centar sufinancira odobreni filmski projekt su nepovratna, osim u slučajevima uređenim ovim Pravilnikom te u slučaju neispunjavanja odredaba Ugovora o sufinaciranju.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 69.
Centar ima pravo u dogovoru s producentom i/ili po potrebi s redateljem prikazivati sufinancirani film u zemlji i inozemstvu odabranoj publici na nekomercijalnim projekcijama u okviru posebnih kulturnih događanja, uvažavajući odredbe Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima.
Centar u dogovoru s producentom također može, bez naknade, u svrhu promidžbe filma u zemlji i inozemstvu koristiti isječke iz filmova, fotografije iz filma, dijaloške scene te dijelove glavne glazbene teme iz filma koji je sufinancirao, uz obvezu navođenja svih autora i članova ekipe.
Centar ima pravo objavljivati sve informacije o filmu u sklopu svojih promidžbenih aktivnosti, kao svoje redovne djelatnosti.
Na svim najavama i svim promidžbenim materijalima filma mora biti jasno istaknuto da je film sufinanciran sredstvima državne potpore koju dodjeljue Centar, uz korištenje službenog loga Centra.
Pravo prikazivanja koje ima Centar u skladu s ovim Pravilnikom ne povlači obvezu plaćanja bilo kakve naknade producentu.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
VREDNOVANJE PROJEKATA
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 70.
U svrhu vrednovanja natječajnih prijava u svim navedenim kategorijama, AV Vijeće na prijedlog ravnatelja imenuje umjetničke savjetnike prvenstveno iz redova uglednih filmskih autora s potvrđenim stvaralačkim ili drugim relevantnim filmskim djelovanjem, a po potrebi i iz redova drugih kulturnih djelatnika s potvrđenim znanjem i iskustvom iz područja audiovizualnih djelatnosti.
Razmatranje i vrednovanje projekata prijavljenih na Javni poziv za poticanje audiovizualnog stvaralaštva obavljaju, sukladno članku 8. Zakona, umjetnički savjetnici za pojedine kategorije, i to:
• do tri umjetnička savjetnika za dugometražni igrani film – za proizvodnju i razvoj,
• jedan umjetnički savjetnik za kratkometražni igrani film,
• jedan umjetnički savjetnik za dugometražni i kratkometražni dokumentarni film – za proizvodnju i razvoj,
• jedan umjetnički savjetnik za animirani film – za proizvodnju i razvoj,
• jedan umjetnički savjetnik za eksperimentalni film,
• jedan umjetnički savjetnik za manjinske koprodukcije,
• jedan umjetnički savjetnik za razvoj projekata serijskih televizijskih djela,
jedan umjetnički savjetnik za razvoj projekata i proizvodnju videoigara
Umjetnički savjetnici koji razmatraju i vrednuju projekte prijavljene u kategoriji poticanja proizvodnje audiovizualnih djela, ujedno razmatraju i prijave u kategoriji poticanja razvoja scenarija i razvoja projekata dugometražnih igranih, dugometražnih dokumentarnih i animiranih filmova te proizvodnje mikrobudžetnih audioviuzalnih djela.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 71.
Umjetnički savjetnici imaju sljedeće zadaće:
-provesti postupak stručne ocjene u skladu s kriterijima i na obrascima utvrđenima ovim Pravilnikom (čitati prijavljeni natječajni materijal, pisati recenzije i dati ocjenu kvalitete);
-utvrditi listu prioriteta, koja se predlaže AV Vijeću, sa recenzijama za predložene projekte;
-predlagati raspodjelu sredstava;
-procjeniti projekte u dovršenom obliku te sudjelovati u kolaudaciji projekata po završetku;
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 72.
Za projekte koji su u predselekcijskoj fazi javnog poziva za poticanje proizvodnje audiovizualnih djela pokazali visoku razinu kvalitete umjetnički savjetnici provode preliminarni postupak stručne ocjene užeg izbora prijavljenih projekata. U preliminarni postupku mogu sudjelovati članovi AV. Vijeća, radi usaglašavanja oko raspodjele sredstava namijenjenih za provedbu Nacionalnog programa. U predselekcijskom postupku u kategoriji razvoja projekata serijskih televizijskih djela obavezno sudjeluju predstavnici Hrvatske radiotelevizije te predstavnici nakladnika televizije s nacionalnom koncesijom koji emitiraju opći programski kanal.
Predselekcijski postupak je moguć i kod javnog poziva za poticanje filmskih koprodukcija s manjinskim hrvatskim udjelom, na način određen prethodnim stavkom.
Predselekcijski postupak će ovisno u uvjetima javnih poziva biti definiran u obvezujućim smjernicama Centra.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 73.
Umjetnički savjetnik je dužan recenzije za odbijene projekte izraditi u daljnjem roku od 15 dana od objave odluke AV.Vijeća o utvrđivanju liste prioriteta u pojedinoj kategoriji.
Bitni elementi recenzije su: ocjenu kvalitete scenarija (dramaturška dosljednost, uvjerljivost likova i dijaloga, relevantnost teme, inovativnost scenarističkog pristupa), redateljske koncepcije (jasnoća redateljske vizije, inovativnost pristupa), izvedivost produkcijskog paketa (unutar predloženog budžeta uz procjenu izvedivosti plana nacionalnog I internacionalnog plasmana), te zaključak (preporuka umjetničkog savjetnika u pogledu financiranja projekta).
Bitni elementi recenzije za razvoj i proizvodnju videoigara su: usklađenost sa ciljevima Nacionalnog programa, ostvarivost projekta, te zaključak (preporuka umjetničkog savjetnika u pogledu financiranja projekta).
Producent ili redatelj odnosno autor videoigre nemaju pravo uvida u recenzije nekog drugog projekta osim u slučaju pisanog dopuštenja nositelja dotičnog projekta. Recenzije za vlastiti projekt ne smiju se objavljivati osim u slučaju pisanog dopuštenja umjetničkih savjetnika i HAVC-a.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 74.
Umjetnički savjetnici čine Umjetničko vijeće koje ima zadaće utvrđene Zakonom.
Umjetnički savjetnik ima pravo na naknadu za svoj rad. Visinu naknade utvrđuje AV Vijeće, na prijedlog ravnatelja.
Umjetnički savjetnik čiji je rad u prvom mandatu AV Vijeće ocijenilo uspješnim, može biti ponovno imenovan za još jedno uzastopno mandatno razdoblje.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 75.
Prema potrebi umjetnički savjetnici predlažu angažiranje vanjskih recenzenata za potrebe razmatranja i vrednovanja projekata koje odobrava AV Vijeće, ali konačnu odluku o tome koji će projekti biti uvršteni na listu prioriteta koja se predlaže Umjetničkom vijeću donose umjetnički savjetnici.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 76.
Ovisno o potrebama pojedinih kategorija Javnog poziva, AV Vijeće na prijedlog ravnatelja u svrhu vrednovanja financijskih i operativnih planova prijavljenih projekata može imenovati jednog, ili više financijskih savjetnika, i to prvenstveno iz redova uglednih producenata.
Financijski savjetnik ima sljedeće zadaće:
4. analiziranje i provjeravanje financijskog plana,
5. uspoređivanje financijskog plan s operativnim,
6. analiziranje operativnog plana,
7. uspoređivanje financijskog plana sa scenarijem i procjenjivanje njegove realnosti,
8. predlaganje iznosa sufinanciranja projekta, te
9. sudjelovanje u radu Umjetničkog vijeća bez prava glasa.
Mandat financijskog savjetnika traje godinu dana od imenovanja od strane AV Vijeća. Isti se imenuje i razrješava na prijedlog ravnatelja.
Financijski savjetnik čiji je rad u prvom mandatu AV Vijeće ocijenilo uspješnim, može biti ponovno imenovan za još jedno uzastopno mandatno razdoblje.
Financijski savjetnik nema pravo prijave na Javne pozive za vrijeme trajanja mandata.
Financijski savjetnik ima pravo na naknadu za svoj rad. Visinu naknade utvrđuje ravnatelj posebnom odlukom.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
III. KOMPLEMENTARNE DJELATNOSTI
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
1. JAVNI POZIV ZA KOMPLEMENTARNE DJELATNOSTI
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 77.
Sredstva za poticanje komplementarnih djelatnosti temeljem ovoga Pravilnika dodjeljuju se putem Javnog poziva za dodjelu sredstava za poticanje komplementarnih djelatnosti sukladno Nacionalnom programu, (dalje u tekstu: Javni poziv za komplementarne djelatnosti).
Javni poziv za komplementarne djelatnosti raspisuje AV Vijeće na prijedlog ravnatelja HAVC- a jedanput godišnje za narednu godinu. Rok prijave za cjelogodišnje projekte te za projekte koji započinju do 30.6. u prvoj polovici rujna, a drugi rok prijave u prvoj polovici siječnja za projekte koji započinju u drugoj polovici godine.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 78.
Pravo sudjelovanja na Javnom pozivu za komplementarne djelatnosti imaju pravne i fizičke osobe sa sjedištem u Republici Hrvatskoj ili koje obavljaju odgovarajuću djelatnost u Republici Hrvatskoj, registrirane za obavljenje komplementarnom djelatnošću te upisane u odgovarajući registar.
U provođenju Javnog poziva za komplementarne djelatnosti osobito će se podupirati programi koji su od interesa za Republiku Hrvatsku, i to programi koji:
hrvatsku audiovizualnu kulturu stavljaju u europski kontekst,
promiču interkulturni dijalog i razvoj civilnog društva,
su stručno utemeljeni, visoke razine kvalitete, profilirani u odnosu na osnovnu djelatnost organizatora, te
se odvijaju kontinuirano.
Temeljnji kriteriji za odabir programa su: kvaliteta, izvedivost i održivost programa (od sadržajne do produkcijske razine), programi koji imaju konkretne, realne i strateške planove u umjetničkom, organizicijskom i financijskom smislu, značaj programa za relevatan kontekst (ovisno o programu, od lokalne zajednice, preko nacionalnog značaja do međunarodne prepoznatljivosti i važnosti za audiovizualni sektor), kontinuitet programa odnosno njegova dugoročna usmjerenost, dostupnost projekta, vidljivost i komunikacija sa profesionalcima i javnosti, kvaliteta same prijave, kvaliteta i iskustvo projektnog tima u pojedinoj programskoj komplementarnoj djelatnosti za koju se prijavljuje (stabilni i dostatni izvori prihoda kako bi kontinuirano obavljali aktivnosti tijekom razdoblja ostvarivanje projekta ili tijekom godine za koju je potpora dodjeljuje i kako bi sudjelovali u njegovom financiranju, stručne kompetencije i kvalifikacije potrebne za kvalifikacije potrebne za provođenje predložene aktivnosti), prethodna izdanja programa (ukoliko nije prvo izdanje), kvaliteta izvještaja, ispunjavanje prethodnih ugovornih obveza sa HAVC-om, odjek programa i komunikacija s javnosti (prije, za vrijeme I nakon održavanja programa), te povezivanje i suradnja.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 79.
Prijave na Javni poziv za komplementarne djelatnosti podnose se na prijavnici koja se nalazi na internetskoj stranici HAVC-a.
Uz prijavnicu obvezatno treba priložiti priloge navedene u Javnom pozivu za komplementarne djelatnosti i dostaviti Centru u roku naznačenom u Javnom pozivu i u navedenom broju primjeraka.
U ovoj kategoriji javnih poziva, u iznimnim slučajevima, kada se priloži dokaz o nemogućnosti prijave u naznačenom roku, razmatrat će se i prijave koje su dostavljene izvan roka, pod uvjetom da su dokazi dostavljeni u roku od 15 dana od nastupa okolnosti koje omogućuju prijavu.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 80.
Razmatranje i vrednovanje projekata prijavljenih na Javni poziv za komplementarne djelatnosti obavljaju tri umjetnička savjetnika zadužena za komplementarne djelatnosti.
Na imenovanje umjetničkih savjetnika za komplementarne djelatnosti, njihov mandat, rad i naknadu za rad, primjenjuju se odredbe ovoga Pravilnika.
Recenzije za odbijene projekte u ovoj kategoriji se izdaju na zahtjev. Umjetnički savjetnici su dužni u roku od 15 dana od podnošenja zahtjeva za izdavanjem recenzije dostaviti korisniku obrazloženje odbijenog programa.
Bitni elementi recenzije u ovoj kategoriji su: ostvarivost projekta prema temeljnim kriterijima iz čl. 78 Pravilnika, te zaključak (preporuka umjetničkog savjetnika u pogledu financiranja projekta).
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 81.
Za prihvaćene projekte sklopit će se Ugovor o sufinanciranju između Centra s jedne strane i nositelja projekta s druge strane u roku od 30 dana od dana kada je AV Vijeće donijelo odluku o raspodjeli sredstava.
Bitnim elementima ugovora sklopljenog s Centrom smatraju se: nositelj projekta, konkretan projekt, te odobreni iznos sredstava.
U slučaju promjene jednog ili više bitnih elemenata ugovora, Ugovor o sufinanciranju se može održati na snazi isključivo temeljem nove odluke AV Vijeća, a u protivnom se raskida po sili zakona.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 82.
Ugovorena sredstva Centra će isplatiti na bankovni račun nositelja projekta otvoren u poslovnoj banci u Republici Hrvatskoj, ovisno o tijeku izvršenja projekta i priljevu sredstava prikupljenih sukladno Zakonu, u pravilu sljedećom dinamikom:
80% za pripreme i održavanje projekta, te
20% po predanom izvješću.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 83.
Nositelj projekta Ugovorom o sufinanciranju sklopljenim s Centrom preuzima obvezu realizacije projekta do ugovorenog roka, sukladno priloženom i odobrenom financijskom planu.
Nositelj projekta obvezuje se osigurati preostala sredstva potrebna za izvršenje projekta, a sredstva dobivena od Centra koristit će namjenski.
Nositelj projekta obvezuje se Centru dostaviti programski materijal i financijsko izvješće najkasnije 90 dana po završetku projekta.
Izvješće treba sadržavati:
opis izvršenog projekta,
tablicu udjela svih sufinancijera sa financijskim planom,
kopije plaćenih računa i obračun troškova sa specifikacijom računa plaćenih sredstvima HAVC-a,
popratnu dokumentaciju vezanu uz izvršeni projekt
Centar ima pravo koristiti izvješće i materijal nositelja projekta za svoja izvješća i publikacije.
Centar će putem svoje stručne službe ili na drugi pogodan način nadzirati utrošak sredstava državne potpore.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 84.
Nositelj projekta obvezan je pravodobno izvijestiti Centrom o eventualnim objektivnim smetnjama koje onemogućuju izvršenje projekta u ugovorenom roku, a ravnatelj Centra može po primljenoj obavijesti potpisati s nositeljem projekta Dodatak ugovora radi produljenja roka za izvršenje.
Navedena odredba je primjenjiva za sve natječajne kategorije.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 85.
Ako nositelj projekta po završetku projekta ne dostavi pravovremeno cjelovit i odgovarajući izvještaj, Centar nije dužan podmiriti neisplaćeni dio sredstava državne potpore. Centar može zatražiti i povrat dodijeljene državne potpore.
Centar ima pravo pratiti izvršenje projekta, nadzirati trošenje sredstava državne potpore te u svako doba zatražiti izvješće.
Ako nositelj projekta tijekom izvršenja projekta namjerava promijeniti financijski plan za više od 20%, dužan je prethodno pribaviti suglasnost AV Vijeća.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 86.
Nositelji projekta koji su potpisnici ugovora dužni su kontinuirano i u svakom trenutku na traženje stručne službe Centra dati sve umjetničke i poslovne informacije o tijeku i realizaciji programa, kao i svu financijsku dokumentaciju o iznosima i načinima utrošenih sredstava državne potpore dodijeljenih od strane Centra.
U slučaju davanja neistinitih podataka i/ili nenamjenskog korištenja dodijeljene državne potpore Centar može jednostrano raskinuti ugovor o sufinanciranju.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
2. JAVNI POZIV ZA KOMPLEMENTARNE DJELATNOSTI – PROGRAMI MEĐUNARODNE SURADNJE
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 87.
Sredstvima Centra namijenjenim audiovizualnim djelatnostima sufinancirat će se također i komplementarne filmske djelatnosti, tj. programi međunarodne suradnje.
U programe međunarodne suradnje ubrajaju se:
međunarodni filmski festivali i audiovizualne manifestacije: programi gostovanja hrvatskih autora, producenata, izbornika filmskih festivala, filmskih stručnjaka i djelatnika,
međunarodni filmski festivali i audiovizualne manifestacije: program izrade promidžbenih materijala i prijavljivanje u službenu konkurenciju festivala,
međunarodni filmski festivali i audiovizualne manifestacije: programi predstavljanja i promocije filmova;
programi međunarodne kulturalne razmjene iz područja audiovizualnih djelatnosti (razmjena hrvatskih i stranih pojedinaca i institucija),
programi stručnog usavršavanja,
pitching, koprodukcijski forumi i programi za razvoj projekata,
međunarodni filmski sajmovi,
međunarodni filmski sajmovi: potpora producentima i autorima za predstavljanje filmova te
programi potpore za međunarodnu kinodistribuciju hrvatskih filmova.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 88.
Sredstva za međunarodnu suradnju iz ovoga Pravilnika dodjeljuju se putem godišnjeg Javnog poziva za dodjelu sredstava za poticanje komplementarnih djelatnosti u okviru kojeg se raspisuje Javni poziv za programe međunarodne suradnje sukladno Nacionalnom programu (dalje u tekstu: Javni poziv za međunarodnu suradnju).
Javni poziv za međunarodnu suradnju raspisuje Centar sukladno odredbama ovog Pravilnika.
Javni poziv za međunarodnu suradnju otvoren je tijekom cijele godine.
Odluke se donose četiri puta godišnje. Rokovi prijave u ovoj kategoriji su prva polovica siječnja, travnja, srpnja te listopada. Odluke u ovoj kategoriji se donose u roku od 60 dana .
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 89.
Pravo sudjelovanja na Javnom pozivu za programe međunarodne suradnje imaju pravne i fizičke i osobe sa sjedištem u Republici Hrvatskoj ili koje obavljaju odgovarajuću djelatnost u Republici Hrvatskoj, registrirane za obavljenje komplementarnom djelatnošću te upisane u odgovarajući registar.
Centar će osobito podupirati one programe međunarodne suradnje koji:
su od interesa za Republiku Hrvatsku te hrvatsku i europsku kinematografiju,
hrvatsku kulturu stavljaju u europski kontekst,
promiču interkulturni dijalog i razvoj civilnog društva,
su stručno utemeljeni, visoke razine kvalitete i sadržajne inovativnosti te profilirani u odnosu na osnovnu djelatnost organizatora,
se odvijaju kontinuirano, doprinose promicanju hrvatskog filma, filmskih autora i djelatnika u svijetu,
su nagrađivani, te
su značajni za očuvanje hrvatske kulturne baštine i kulturnog identiteta.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 90.
Prijave se podnose na odgovarajućim obrascima koji se nalaze na internetskoj stranici Centra.
Uz prijavnicu obvezno treba priložiti priloge navedene u Javnom pozivu i dostaviti Centru naznačenom roku i u navedenom broju primjeraka.
Prijave s potpunom i važećom dokumentacijom bit će uzete u postupak vrednovanja prema redoslijedu prijave, uvažavajući utvrđene javno objavljene rokove odlučivanja.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 91.
U svim ostalim pitanjima vezanim za Javni poziv za komplementarne djelatnosti – programi međunarodne suradnje na odgovarajući se način primjenjuju odredbe ovoga Pravilnika vezane uz Javni poziv za komplementarne djelatnosti.
IV. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 92.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o postupku, kriterijima i rokovima za provedbu Nacionalnog programa promicanja audiovizualnog stvaralaštva (»Narodne novine« broj 144/14).
Postupci u kojima su sklopljeni Ugovori o sufinaniranju sa Centrom prema odredbama Pravilnika o postupku, kriterijima i rokovima za provedbu Nacionalnog programa promicanja audiovizualnog stvaralaštva (NN 144/14) bit će dovršeni prema odredba navedenog Pravilnika.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar
Članak 93.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Komentirate u ime: Hrvatski audiovizualni centar