Na temelju članka 7. stavka 8. i članka 8. stavka 3. Zakona o poljoprivrednom zemljištu („Narodne novine“, br. 20/18. i 115/18.), ministar poljoprivrede, donosi
PRAVILNIK
O METODOLOGIJI ZA PRAĆENJE STANJA POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuje se metodologija za praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta (monitoring i ispitivanje plodnosti tla), minimalna površina za praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta, informacijski sustav za zaštitu poljoprivrednog zemljišta i praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta, dokumentacija i sadržaj zahtjeva za ovlaštenjem,detaljni uvjeti koje moraju ispunjavati ovlašteni laboratoriji, zadaće referentnog laboratorija, obaveze laboratorija i institucija te način provedbe kontrole (na terenu i u laboratoriju).
Članak 2.
Metodologija za praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta propisuje se za:
1.  rajno praćenje stanja (monitoring) poljoprivrednog zemljišta kojim se trajno prati stanje svih promjena u poljoprivrednom zemljištu, odnosno tlu (fizikalnih, kemijskih i bioloških)
2. praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta kroz ispitivanje plodnosti tla evidentiranog u sustavu za identifikaciju poljoprivrednih parcela i evidenciju uporabe poljoprivrednog zemljišta u digitalnom grafičkom obliku (ARKOD sustav) kojeg koriste fizičke i pravne osobe upisane u Upisnik poljoprivrednika.
Članak 3.
Trajno praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta (monitoring) iz članka 2. točke 1. ovoga Pravilnika provodi Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu - Centar za tlo sa sjedištem u Osijeku (u daljnjem tekstu: Agencija) u okviru Programa trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta (u daljnjem tekstu: Program).
Članak 4.
(1) Praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta (ispitivanje plodnosti tla) iz članka 2. točke 2. ovoga Pravilnika obavlja referentni laboratorij te ovlašteni laboratoriji koje rješenjem na rok od četiri godine ovlasti Ministarstvo.
(2) Ovlašteni laboratoriji iz stavka 1. ovoga članka dužni su dostavljati podatke o analizama  la Agenciji do 31. prosinca tekuće godine te ih unositi u jedinstvenu bazu podataka.
Članak 5.
Broj i raspored postaja za trajno praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta iz članka 3. ovoga Pravilnika određen je Programom, na razini agroekoloških područja.
Članak 6.
Za potrebe praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta Agencija će uspostaviti, razvijati, voditi i održavati Informacijski sustav za zaštitu poljoprivrednog zemljišta u Republici Hrvatskoj u svrhu očuvanja i održivog gospodarenja poljoprivrednim zemljištem.
II. TRAJNO PRAĆENJE STANJA (MONITORING) POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
Članak 7.
(1) Trajno praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta iz članka 2. točke 1. ovoga Pravilnika predstavlja stalno periodično praćenje fizikalnih, kemijskih i bioloških procesa u tlu s ciljem uočavanja negativnih posljedica, a radi njihove prevencije i ublažavanja, i organizirano je na postajama.
(2) Program trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta obuhvaća:
- skup opisnih podataka koji se prikupljaju na postajama trajnog praćenja
- parametre, metode i vremensku dinamiku za prikupljanje, analizu i obradu uzoraka i podataka
- preporuke prostornog smještaja postaja trajnog praćenja i izradu financijske konstrukcije za provedbu ciklusa u trajanju od devet godina.
(3) Poljoprivrednim zemljištem u smislu ovoga Pravilnika smatraju se poljoprivredne površine koje su po načinu uporabe u katastru opisane kao: oranice, vrtovi, livade, pašnjaci, voćnjaci, maslinici, vinogradi, ribnjaci, trstici i močvare, kao i drugo zemljište koje se može privesti poljoprivrednoj proizvodnji.
(4) Zemljište u širem smislu obuhvaća fizikalni prostor – tlo, klimu, hidrološke i geološke značajke, te vegetaciju u opsegu koji utječe na mogućnost korištenja, zatim rezultate prošle i sadašnje aktivnosti čovjeka sa ili bez društveno-ekonomskih uvjeta.
(5) Tlo je samostalno „živo“ i dinamičko prirodno-povijesno tijelo, nastalo postupnim razvojem iz trošina stijena djelovanjem fizikalnih, kemijskih i bioloških procesa koji ovise o konstelaciji pedogenetskih faktora, temeljem čega tla poprimaju karakteristična svojstva.
(6) Postaja trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta je oblika kvadrata površine 750 m² (27,39×27,39 m) i smještena je na odabranoj poljoprivrednoj parceli ne manjoj od 5000 m².
(7) Postajom se podrazumijeva mjesto trajnog praćenja stanja koje svojim geomorfološkim položajem, pedosistematskom jedinicom i načinom korištenja reprezentira agroekološko područje, odnosno, poljoprivrednu podregiju u kojoj se nalazi. Postaje trajnog motrenja raspoređene su na cijelom području Hrvatske tako da predstavljaju podregiju na način da u što većoj mjeri reprezentiraju njihove agroekološke uvjete. Broj postaja u pojedinoj podregiji ovisi o veličini njenih poljoprivrednih površina.
(8) Postaju trajnog motrenja tala čine:
- ploha kvadratnog oblika na čijim dijagonalama su postavljene točke za uzimanje pojedinačnih uzoraka tla
- pedološki profil s kojeg se uzimaju uzorci u porušenom i neporušenom stanju i prikupljaju podaci o endomorfološkim značajkama tla
(9) Uz postaju za trajno motrenje, sukladno tipu tla, na poljoprivrednim površinama postavljaju se i uređaji za prikupljanje podzemne vode.
(10) Agroekološka područja koja su određena Programom, s obzirom na prirodnu raznovrsnost Hrvatske, dijele ju na tri jasno definirane regije: Panonsku, Gorsku i Jadransku, koje imaju specifične klimatske uvjete, specifične uvjete postanka i evolucije tala. Svaka regija dodatno je podijeljena na podregije koje pružaju različite uvjete za uzgoj bilja. Panonska je podijeljena na Istočnu (P1), Središnju (P2), Zapadnu (P3) i Sjeverozapadnu (P4), Gorska na Predplaninsku (G1) i Planinsku (G2), a Jadranska na Sjevernu (J1), Središnju (J2) i Južnu (J3).
Članak 8.
Kriteriji za izbor postaja određeni Programom, osiguravaju reprezentativnost postaja unutar agroekoloških područja, odnosno podregije:
1. postaje moraju reprezentirati što je veći broj formi reljefa karakterističnih za agroekološko područje, kao i najraširenije pedosistematske jedinice unutar njih
2. postaje moraju biti smještene na poljoprivrednom zemljištu na kojem su način korištenja i uvjeti gospodarenja reprezentativni za pojedino agroekološko područje
3. postajama je potrebno obuhvatiti i područja s negativnim utjecajima prirodnog i antropogenog porijekla unutar agroekološkog područja
4. pri izboru postaja potrebno je uvažiti i blizinu već postojećih ili planiranih objekata za trajno praćenje stanja okoliša
5. postaje je potrebno postaviti na područja na kojima su riješeni vlasnički odnosi i nisu predviđene izmjene prostornih planova (gradnja prometnica i objekata), kako bi bila dugoročno raspoloživa za trajno praćenje stanja.
Članak 9.
Područja i lokacije pogodne za smještaj postaja trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta i karta područja i lokacija određena su Programom.
Članak 10.
Lokacije iz članka 9. ovoga Pravilnika su odabrane prema načinu korištenja, geomorfološkim obilježjima i rasporedu pedosistematskih jedinica i reprezentativne su za područja koja predstavljaju.
Članak 11.
Zasnivanje postaja obavlja se u suradnji s vlasnicima poljoprivrednog zemljišta i jedinicama lokalne samouprave.
Članak 12.
Zasnivanjem postaja, otvaranjem i opisom profila tla prikupljaju se opće informacije određene Programom i upisuju u obrasce za opis postaja trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta I. – opći podaci o postaji trajnog praćenja.
Članak 13.
Klasifikacija tla vrši se na osnovi morfoloških svojstava utvrđenih na profilu tla i staništu, te na osnovu analitičkih podataka za fizikalna, kemijska i biološka svojstva, prema važećoj klasifikaciji tala u Hrvatskoj, kao i prema Svjetskoj referentnoj osnovci za tlo (World Reference Base for Soil Resources – WRB).
Članak 14.
(1) Uzimanje uzoraka s profila tla obuhvaća sve utvrđene slojeve ili horizonte tla.
(2) Ovisno o planiranim analizama uzorci se uzimaju u porušenom i neporušenom stanju s lica profila s kojega se prethodno obavlja i opis profila.
(3) Za svaki horizont uzima se određen broj uzoraka ovisno o planiranim vrstama laboratorijskih analiza i sprema u plastične vrećice.
(4) Kod pašnjaka i livada se uzorci uzimaju s dubine 0 – 10, 10 – 20 i 20 – 30 cm, neovisno o utvrđenim genetskim horizontima.
(5) Uređaji za prikupljanje podzemne vode se postavljaju prilikom otvaranja profila, na postajama koje udovoljavaju uvjetima.
Članak 15.
Pojedinačno uzorkovanje tla s točaka postaje obavlja se odgovarajućom opremom (sondom ili strojno) iz tri dubine utvrđene na profilu, osim kod pašnjaka, gdje se uzorci uzimaju s dubina 0 – 10, 10 – 20 i 20 – 30 cm, neovisno o utvrđenim granicama genetskih horizonata.
Članak 16.
(1) Svi podaci prikupljeni prilikom opisa staništa i profila postaje upisuju se u obrasce za opis postaja trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta II., III., IV. i V. određene Programom, te pohranjuju u Informacijski sustav o poljoprivrednom zemljištu u dijelu održavanja i zaštite poljoprivrednog zemljišta.
(2) Obrasci za uzorkovanje na postajama trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta I. i II. popunjavajusesvake treće godine, te pohranjuju u Informacijski sustav u dijelu zaštite poljoprivrednog zemljišta.
Članak 17.
Uzorci tla prikupljeni kroz Program trajnog praćenja stanja trajno se čuvaju u Agenciji.
Članak 18.
Dinamika zasnivanja postaja trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta prilagođena je agroekološkim područjima, prve godine zasnivaju se postaje P2, P4, G1 i J2, druge godine P1, G2 i J3, a treće godine P3 i J1.
Članak 19.
(1) Četvrte, pete i šeste godine, istim redoslijedom agroekoloških područja, obrađuju se parametri koji su predviđeni za praćenje nakon tri godine.
(2) Sedme, osme i devete godine, istim redoslijedom, obrađuju se parametri koji se prate nakon šest godina.
(3) Nakon devet godina završava se jedan ciklus trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta.
Članak 20.
Zasnivanje postaja i uzimanje svih uzoraka na terenu obavlja se u razdoblju od 15. srpnja do 15. listopada.
Članak 21.
Parametri predstavljaju svojstva tla, indikatore kakvoće, čijim se promatranjem i mjerenjem u prostoru i vremenu kvantificiraju određene prijetnje prema tlu i njegovim funkcijama.
Članak 22.
Prijetnje prema tlu, predstavljaju se odvojeno, ali su međusobno povezane. Kada više prijetnji djeluje istovremeno, njihov učinak se povećava. Za svaku prijetnju mjere se određeni specifični parametri tla:
3. onečišćenje tla – ukupan i pristupačan sadržaj teških metala i potencijalno toksičnih elemenata – Fe, Al, As, B, Ba, Cd, Co, Cr, Cu, Hg, Mn, Mo, Ni, Pb, Se, Sr, Zn, te postojanih organskih onečišćenja – ukupnih ugljikovodika, PAH, PCB, triazinskih herbicida i organoklornih pesticida
4. zbijenost tla – volumna gustoća tla, gustoća čvrste faze, mehanički sastav, kapacitet tla za zrak, kapacitet tla za vodu, struktura, propusnost tla za vodu, sadržaj ukupnog ugljika, mjerenje otpora tla
5. zaslanjivanje tla – pH, EC, sadržaj soli, kationski izmjenjivački kompleks, zamjenjivi kationi, propusnost tla za vodu, vododržnost – pF, kapacitet tla za vodu, kemijski sastav procjedne vode, sadržaj ukupnog ugljika
6. klizišta – mehanički sastav, struktura, propusnost tla za vodu.
Članak 23.
Parametri i dinamika uzorkovanja tla navedeni u tablicama 1., 2. i 3. iz Priloga 1. ovoga Pravilnika, ispituju se na svim postajama prve godine trajnog praćenja, te svake treće, odnosno šeste godine, osim analize podzemne vode.
Članak 24.
U slučaju ekstremnih razlika u rezultatima praćenja stanja određenog procesa jedne postaje, te potreba povećanja broja uzoraka i vrste dodanih parametara, procjenjuju se zasebno za svaki takav slučaj prilikom njegove pojave.
Članak 25.
Uzorci za mikrobiološke analize trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta uzimaju se iz svih dubina profila tla i iz prosječnog uzorka plohe.
Članak 26.
Za analizu postojanih organskih onečišćenja zemljišta, uzima se samo jedan prosječni uzorak tla pri zasnivanju postaja, a ukupni ugljikovodici, policiklički aromatski ugljikovodici (PAH) i poliklorirani bifenili (PCB) analiziraju se samo jednom u devet godina, ukoliko su njihove prve vrijednosti zanemarive, a organoklorni pesticidi i triazinski herbicidi se analiziraju svake treće godine.
III. PRAĆENJE STANJA POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA KROZ ISPITIVANJE PLODNOSTI TLA UPISANOG U ARKOD SUSTAV KOJEG KORISTE FIZIČKE I PRAVNE OSOBE UPISANE U UPISNIK POLJOPRIVREDNIKA, TE PLODNOSTI TLA ZA RIBNJAKE
Članak 27.
(1) Praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta iz članka 2. točke 2. ovoga Pravilnika kojim se utvrđuje i prati stanje plodnosti tla i oštećenja tla sukladno načelima dobre poljoprivredne prakse u zaštiti tla i voda, odnosno korisnik vodi evidenciju o primjeni gnojiva (mineralnih i organskih), poboljšivača tla i pesticida sukladno posebnim propisima.
(2) Svrha praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta je:
1. zaštita poljoprivrednog zemljišta od degradacije uslijed nepridržavanja načela dobre poljoprivredne prakse
2. smanjenje pritiska na okoliš i očuvanje poljoprivrednog zemljišta
3. uspostava informacijske baze podataka o svojstvima i načinu korištenja poljoprivrednog zemljišta, stanju plodnosti tla i stanju onečišćenosti tla, te pripreme izvješća na godišnjoj razini
(3) Plodnost tla je sposobnost tla da osigura potrebe biljaka za hranjivim tvarima, vodom, zrakom i toplinom, odnosno da osigura pogodne uvjete za razvoj podzemnoga i nadzemnog dijela biljke
(4) Ispitivanje plodnosti tla u užem smislu podrazumijeva:
1. uzimanje uzoraka tla
2. analizu ili procjenu mehaničkog sastava tla
3. agrokemijske analize tla
4. tumačenje rezultata
(5) Zaštita poljoprivrednog zemljišta od onečišćenja provodi se zabranom, ograničavanjem i sprečavanjem od direktnog unošenja, te unošenja vodom i zrakom štetnih tvari i poduzimanjem drugih mjera za očuvanje i poboljšanje njegove plodnosti.
(6) Štetna tvar je svaka tvar u tlu u koncentraciji koja je privremeno ili trajno štetna za njegovu osnovnu ulogu povoljnog staništa za kultivirano i prirodno bilje. Štetne tvari su i tvari koje se uobičajeno unose u poljoprivredno tlo, ali zbog neadekvatne primjene koja se odnosi na količinu i vrijeme mogu prouzročiti štete u okolišu.
Članak 28.
(1) Praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta u smislu ispitivanja plodnosti tla provodi se na temelju analize tla na zahtjev korisnika, periodično najmanje svake četvrte godine, za korisnike koji su upisani u upisnik poljoprivrednika, upisnik integrirane i ekološke proizvodnje po zahtjevima takve proizvodnje, a za korisnike poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države, koje se koristi na temelju ugovora o zakupu, zakupu zajedničkog pašnjaka i zakupu za ribnjake, dugogodišnjeg zakupa i koncesije tijekom prve godine nakon uvođenja u posjed, te periodično najmanje svake četvrte godine za vrijeme trajanja zakupa.
(2) Zahtjevi korisnika podnose se periodično svake četiri godine na propisanom obrascu, prema osobnom planu i rasporedu najkasnije svake četiri godine ili temeljem prethodno dobivene obavijesti od strane Agencije.
(3) Zahtjev za ispitivanja plodnosti tla korisnici (posjednici) sudužni podnijeti za ARKOD parcele poljoprivrednog zemljišta koje su jednake ili veće od 1,00 ha, a koje se koriste kao oranice, livade, pašnjaci, krški pašnjaci, vinogradi, voćnjaci, maslinici, kulture kratke ophodnje te mješoviti višegodišnji nasadi.
(4) Iznimno od odredbe stavka 3. ovoga članka Agencija će za ARKOD parcele koje su manje od 1 ha na temelju analize rizika utvrditi obvezu praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta do 5 % parcela i/ili površina. Analiza rizika obuhvaća: način korištenja poljoprivrednog zemljišta, prijetnje prema tlu, veličinu površine, ukupnu površinu poljoprivrednog gospodarstva i dr. Agencija će o obvezi koja proizlazi iz analize rizika obavijestiti korisnike.
(5) Ispitivanje plodnosti tla za poljoprivredno zemljište osim za ribnjake, obavlja se u vremenskom periodu od 1. lipnja do 31. listopada, na oranicama nakon žetve usjeva, u višegodišnjim nasadima u jesensko-zimskom razdoblju poslije berbe, a prije primjene gnojiva.
(6) Iznimno od stavka 5. ovoga članka uzorci se mogu uzimati i izvan navedenog roka primjereno agrotehničkim zahvatima pojedinih kultura i agroekološkim uvjetima.
(7) Ispitivanje plodnosti tla za ribnjake obavlja se nakon isušivanja ribnjaka u vremenskom periodu od 1. listopada do 1. lipnja.
Članak 29.
(1) Jedan prosječan uzorak tla predstavlja površinu do deset hektara, ako je površina ujednačena.
(2) Za svaku varijaciju, odnosno drugi tip tla, razliku u nadmorskoj visini parcele, depresije uzima se poseban uzorak tla.
(3) Jedan prosječan uzorak tla za ribnjake predstavlja površinu do dvadeset hektara.
(4) Prosječan uzorak sastoji se od 20 – 25 pojedinačnih uzoraka tla ravnomjerno raspoređenih po ARKOD parceli. Pojedinačni uzorci se dobro izmiješaju, te se dobiva prosječni uzorak, težine od 1,5 kilograma.
(5) Ukoliko je tlo skeletno potrebna je veća količina uzorka ovisno o udjelu skeleta.
Članak 30.
(1) Uzorke tla uzimaju ovlašteni laboratoriji i druge pravne osobe, te korisnici (posjednici) poljoprivrednog zemljišta.
(2) Izobrazbu o uzorkovanju tla organizira i provodi tijelo nadležno za provedbu savjetodavne aktivnosti u suradnji s Agencijom.
(3) Uzorci tla se uzimaju sondom, odgovarajućim strojem ili alatom, te se mjesto uzorkovanja označava geografskim koordinatama (GPS uređajem ili pomoću geotagirane forografije i slično)
Članak 31.
(1) Dubina uzorkovanja za ratarske i povrtlarske kulture je 0 – 30 centimetara, a za višegodišnje nasade 0 – 30 i 30 – 60 centimetara, koji se sastoji od dva zasebna uzorka tla.
(2) Dubina uzorkovanja tla za ribnjake je 0 – 30 centimetara.
(3) Uzorci tla stavljaju se u PVC vrećice, te se ispisuju podaci o korisniku parcele i parceli ili dijelu parcele, koju predstavlja prosječni uzorak u Obrazac za uzimanje uzoraka tla kod ispitivanja plodnosti tla, koji se nalazi u Prilogu 2. ovoga Pravilnika.
Članak 32.
(1) Parametri za ispitivanje plodnosti tla su:
1. osnovne agrokemijske analize tla:
- reakcija tla ( pH KCl i H2O)
- sadržaj humusa
- sadržaj ukupnog N (samo kod trajnih nasada)
- sadržaj fiziološki aktivnih hranjiva P2O5 i K2O
- hidrolitska kiselost ili sadržaj ukupnih karbonata
- sadržaj fiziološki aktivnog vapna (samo kod trajnih nasada kada je sadržaj karbonata veći ili jednak 10%)
- sadržaj skeleta (kod skeletnih tala)
2. mehanički sastav tla, laboratorijska analiza ili procjena
(2) Parametri za ispitivanje plodnosti tla za ribnjake su:
− reakcija tla (pH KCl i H2O)
− sadržaj ukupnog C i N
− sadržaj fiziološki aktivnih hranjiva P2O5 i K2O
− sadržaj CaCO3
Članak 33.
Tumačenje rezultata analiza tla na temelju tehnoloških uputa koje donosi Agencija, obavljaju ovlašteni laboratoriji i referentni laboratorij.
IV. DOKUMENTACIJA, SADRŽAJ ZAHTJEVA, TE UVJETI I OBAVEZEKOJE MORAJU ISPUNJAVATI OVLAŠTENI LABORATORIJI I REFERENTNI LABORATORIJ ZA OBAVLJANJE ANALIZA TLA
Ovlašteni laboratorij
Članak 34.
(1) Postupak ovlašćivanja pokreće se na temelju pisanog zahtjeva laboratorija Ministarstvu, na obrascu iz Priloga 3. ovoga Pravilnika.
(2) Zahtjev treba sadržavati najmanje ove podatke:
- naziv i sjedište podnositelja zahtjeva (sjedište na području RH)
-pravni status i djelatnost (u registraciji djelatnosti navedeno područje laboratorijskih analiza tla)
(3) Uz zahtjev se prilaže:
- izvadak iz sudskog registra
- podaci o prostornim uvjetima smještaja
- opisi postupaka i načina provedbe ispitivanja za koje se traži ovlast
- popis tehničke opreme za provedbu ispitivanja za koju se traži ovlast
- podaci o stručnoj osposobljenosti i broju zaposlenika
- dokumentacija o redovitom sudjelovanju u programima među laboratorijskim poredbenim ispitivanjima
- dokaz o opremljenosti, osposobljenosti analitičara, usklađenost analitičkih postupaka
- dokaz o stručnosti, kvalificiranosti i referencama djelatnika u navedenim institucijama
Članak 35.
(1) Ispunjavanje uvjeta propisanih ovim Pravilnikom utvrđuje stručno povjerenstvo (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo), koje imenuje ministar.
(2) Povjerenstvo iz stavka 1. ovoga članka nakon obavljenog očevida sastavlja zapisnik s prijedlogom za dobivanje ovlaštenja.
(3) Na temelju zapisnika i prijedloga Povjerenstva ministar ovlašćuje laboratorijrješenjem na rok od četiri godine.
(4) Postupak za produženje ovlaštenja pokreće se podnošenjem zahtjeva za ponovno ovlašćivanje prije isteka roka utvrđenog rješenjem o ovlašćivanju.
Članak 36.
(1) Povjerenstvo iz članka 35. stavka 1. ovoga Pravilnika kontrolira ispunjavanje uvjeta i izvršavanje zadaća ovlaštenih laboratorija propisanih ovim Pravilnikom.
(2) Ovlašteni laboratorij je dužan Povjerenstvu omogućiti kontrolu iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Ako Povjerenstvo utvrdi da ovlašteni laboratorijne ispunjava uvjete propisane ovim Pravilnikom, utvrditi će nedostatke i odrediti rok u kojem se ti nedostaci moraju ukloniti, odnosno rok u kojem se moraju ispuniti propisani uvjeti.
(4) Ako ovlašteni laboratorij u određenom roku ne postupi sukladno odredbama iz stavka 3. ovoga članka ili ako Povjerenstvo utvrdi da ovlašteni laboratorij ne obavlja poslove za koje je ovlašten sukladno odredbama ovoga Pravilnika, ovlaštenom laboratoriju, će se rješenjem oduzeti ovlaštenje za pojedine poslove ili dano ovlaštenje u cijelosti, te će se taj laboratorij, brisati s popisa ovlaštenih laboratorija.
(5) Rješenje o prestanku ovlaštenja donosi ministar na prijedlog Povjerenstva iz stavka 1. ovoga članka.
Članak 37.
Ovlašteni laboratorij je pravna osoba registrirana za obavljanje djelatnosti laboratorijskih ispitivanja, ili je u sastavu pravne osobe registrirane za obavljanje analiza tla iz članka 4. ovoga Pravilnika.
Članak 38.
Ovlaštenje se daje laboratorijima za obavljanje analize tla za praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta za ispitivanje plodnosti tla, na zahtjev korisnika iz Priloga 4., sukladno parametrima iz članka 32. i tablicama 1. i 2. iz Priloga 1. ovoga Pravilnika.
Članak 39.
U postupku obavljanja analiza, odnosno ispitivanja tla iz članka 38. ovoga Pravilnika zadaće ovlaštenih laboratorija (u daljnjem tekstu: laboratorij) jesu:
- priprema laboratorijskih uzorka za provedbu ispitivanja,
- provođenje ispitivanja tla sukladno metodama iz Priloga 1. ovoga Pravilnika,
- davanje pisanih Izvještaja o ispitivanju tla naručitelju ispitivanja, koja uključuju i tumačenje rezultata,
- laboratorij dostavlja Agenciji objedinjena pisana Izvješća u elektronskom obliku o ispitivanju tla najkasnije do 31. prosinca za tekuću godinu na način definiran od strane referentnog laboratorija Agencije.
Članak 40.
Laboratorij mora imati radne prostore, ovisno o vrsti ispitivanja, za koje je ovlašten, i to za:
- preuzimanje, pripremu i valjanu pohranu uzoraka
- obavljanje dijagnostičkih i analitičkih metoda
- smještaj uređaja i instrumenata za ispitivanje i obavljanje dijagnostičkih i analitičkih metoda
- smještaj kemikalija, laboratorijske opreme i posuđa
- pranje i sušenje laboratorijskog posuđa i opreme
- obradu rezultata i pripremu izvješća.
Članak 41.
Laboratorij mora imati radne upute za provođenje ispitivanja, radne upute za uporabu i rad svih mjernih uređaja i instrumenata, koji se koriste kao i za pripremu uzoraka sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025.
Članak 42.
(1) Laboratorij obavlja ispitivanja mjernim uređajima, koji su umjereni ili ovjereni i imaju sljedivost.
(2) Laboratorij mora imati odgovarajuću opremu i pribor potreban za ispitivanje.
Članak 43.
Laboratorij mora zapošljavati stručno osposobljene zaposlenike i to minimalno jednog zaposlenika odgovarajuće visoke stručne spreme s najmanje pet godina radnog iskustva u području rada.
Članak 44.
Laboratorij je dužan, o svom trošku, obaviti među laboratorijska poredbena ispitivanja potrebitih parametara prema propisanim analitičkim metodama, te provjeru osposobljenosti stručnih zaposlenika koji su uključeni u ispitivanja, barem jednom godišnje ili na zahtjev Povjerenstva.
Članak 45.
(1) Laboratorij mora zaprimljeni uzorak tla analizirati prema zahtijevanim parametrima iz članka 32. za koje je ovlašten, obraditi rezultate i dati Izvještaj o analizi tla koji sadrži najmanje: opće podatke o laboratoriju, opće podatke o naručitelju ispitivanja, podatke o ARKOD površini ispitivanja, jedinstveni broj uzorka, metode ispitivanja, rezultate ispitivanja te tumačenje rezultata.
(2) Laboratorij mora voditi evidenciju svih izvršenih analiza kronološkim redom i imati kopije svih izdanih Izvještaja u zadnjih pet godina.
Članak 46.
Laboratorij mora biti nepristran, te laboratorij i njegovo osoblje ne smije ovisiti o poslovnim, financijskim i drugim utjecajima na njihovu prosudbu.
Referentni laboratorij
Članak 47.
Referentni laboratorij za trajno praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta i ispitivanje plodnosti poljoprivrednog zemljišta je laboratorij Agencije.
Članak 48.
Referentni laboratorij ima zadaće:
- kontrolirati aktivnosti ovlaštenih laboratorija u području ovlaštenja
- prema planu provoditi među laboratorijska poredbena ispitivanja sa ovlaštenim laboratorijima i osigurati potrebne daljnje aktivnosti poslije takvih usporedbi
- dostavljati informacije dobivene iz EU u području metodologije Ministarstvu i ovlaštenim laboratorijima
- pružati stručnu pomoć Ministarstvu u području ovlaštenja u suradnji sa znanstvenim institucijama
Članak 49.
Referentni laboratorij mora ispunjavati sljedeće uvjete:
- ima sjedište na području Republike Hrvatske
- ima akreditaciju u skladu s HRN EN ISO/IEC 17025 za sve neophodne analitičke metode, iz članka 32. izuzev sadržaja aktivnog vapna ( trajni nasadi ) i sadržaja skeleta ( kod skeletnih tala )
- ima izrađen plan aktivnosti koji mora sadržavati plan i program rada u skladu s propisanim obvezama iz članka 48. ovoga Pravilnika, te analizu troškova predviđenu za slijedeću godinu
- osigurava pouzdanost izvršenih analiza ( npr. dokaz o rezultatima međulaboratorijskih ispitivanjima )
- ima odgovarajuću kadrovsku i tehničku infrastrukturu
- osigurava elektronsku obradu podataka za izradu tehničkih izvješća i brzu komunikaciju s drugim laboratorijima koji sudjeluju u ispitivanju i validaciji metoda za tlo
Članak 50.
(1) Referentni laboratorij najkasnije do 31. ožujka tekuće godine podnosi izvješće za prethodnu godinu o svom radu i radu ovlaštenih laboratorija Ministarstvu poljoprivrede.
(2) Na temelju izvješća iz stavka 1. ovoga članka izrađuje se zajednički godišnji plan kontrola ovlaštenih laboratorija u svrhu ispitivanja tla na području Republike Hrvatske.
Članak 51.
Popis ovlaštenih laboratorija i referentnog laboratorija za tlo objavljuje se u „Narodnim novinama“, te na mrežnim stranicama Ministarstva.
V. SADRŽAJ INFORMACIJSKOG SUSTAVA ZA ZAŠTITU POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA, OBAVEZE LABORATORIJA I INSTITUCIJA U VEZI DOSTAVE PODATAKA, TE NAČINI PROVEDBE KONTROLE NA TERENU I U LABORATORIJIMA
Sadržaj informacijskog sustava
Članak 52.
(1) Informacijski sustav za zaštitu poljoprivrednog zemljišta (u daljnjem tekstu: Informacijski sustav)je interoperabilni sustav za unos, verifikaciju, javnu objavu i razmjenu prostornih podataka, koji se prikupljaju na temelju Zakona o poljoprivrednom zemljištu u dijelu koji se odnosi na održavanje, zaštitu i korištenje poljoprivrednog zemljišta.
(2) Informacijski sustav je organiziran kao sustav samostalnih funkcionalnih cjelina – modula za unos i verifikaciju podataka, koji se mogu međusobno povezivati, a kojeg čine slijedeći segmenti:
- identifikacija čestice, tj. dijela čestice
- verifikacija čestice
- eksterni podaci - svi raspoloživi podaci dostupni u postojećim (i budućim) bazama: podaci o vlasništvu, veličini površina, načinu korištenja, geografski podaci, geokemijski podaci, pedološki podaci, podaci o plodnosti tla, podaci o onečišćenosti tla, podaci o agrotehničkim mjerama
- izravni analitički podaci (rezultati analiza iz referentnog i ovlaštenih laboratorija)
- izvedeni podaci (rezultati matematičko-kompjutorskih modela za tumačenje i integraciju raspoloživih eksternih i izravnih analitičkih podataka)
(1) U Informacijski sustav se povezuju informacijski sustavi javnopravnih tijela, koja na temelju zakona kojim se uređuje održavanje, zaštita i korištenje poljoprivrednog zemljišta i posebnih propisa izrađuju i/ili održavaju prostorne podatke i druge podatke značajne za zaštitu poljoprivrednog zemljišta i provedbu zemljišne politike.
(2) Informacijskim sustavom se osigurava:
- objedinjavanje i razmjena podataka o stanju tala i poljoprivrednog zemljišta, povezivanje sustava i internetskih servisa za razmjenu podataka javnopravnih tijela u čijoj su nadležnosti prostorni podaci
- pristup javnosti podacima i informacijama vezanim uz stanje tala i poljoprivrednog zemljišta, te ovlaštenim korisnicima javnopravnih tijela u skladu s razinom ovlasti i područjima djelatnosti
- povezivanje s ARKOD sustavom, Geoportalom, podacima šumske i vodno gospodarske osnove, te drugim prostornim podlogama sukladnim NIPP-u (Nacionalna infrastruktura prostornih podataka ), u cilju omogućavanja pristupa uslugama pronalaženja, pregledavanja, preuzimanja, integriranja i drugim uslugama NIPP-a.
Obveza laboratorija i institucija u vezi dostave podataka
Članak 54.
(1) Podatke i informacije značajne za zaštitu poljoprivrednog zemljišta javnopravna tijela pripremaju i dostavljaju u Informacijski sustav strukturno i sadržajno uređene u skladu s posebnim propisima kojim se uređuje održavanje, zaštita i korištenje poljoprivrednog zemljišta.
(2) Javnopravna tijela dužna su podatke iz stavka 1. ovoga članka učiniti dostupnima putem internetskih servisa za razmjenu podataka te ih ažurirati sukladno rokovima određenim posebnim propisima kojima se uređuje NIPP.
(3) Internetski servisi za razmjenu podataka moraju biti izrađeni u skladu s posebnim propisima kojima se uređuje NIPP.
Upravljanje i vođenje informacijskog sustava
Članak 55.
(1) Subjekti Informacijskog sustava osiguravaju nesmetan tijek i pristup podacima i informacijama i odgovorni su za ažurnost, točnost i vjerodostojnost podataka i informacija prema svojoj nadležnosti.
(2) Agencija u vođenju i upravljanju Informacijskim sustavom obavlja sljedeće poslove:
- unosi, održava i verificira metapodatke o svim modulima
- određuje razinu dostupnosti podacima i informacijama u sustavu
- održava zajedničke šifrarnike za module
- daje objašnjenja za korištenje ovlaštenim korisnicima Informacijskog sustava
- izdaje Službeno glasilo jednom godišnje s podacima iz Informacijskog sustava
Članak 56.
Prilozi 1., 2., 3., 4. tiskani su uz ovaj Pravilnik i njegov su sastavni dio.
VI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 57.
Ovlašteni laboratoriji koji su ovlašteni na temelju Pravilnika o metodologiji praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta („Narodne novine“, br. 43/14.) dužni su u roku od šest mjeseci od stupanja na snagu ovoga Pravilnika zatražiti dodatno ovlaštenjeprema zahtijevanim parametrima iz članka 32. stavka 1. Pravilnika, za metode utvrđivanja sadržaja fiziološki aktivnog vapna i sadržaja skeleta.
Članak 58.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o metodologiji za praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta („Narodne novine“, br. 43/14.).
Članak 59.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa:
Urbroj:
Zagreb,
Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske
i ministar poljoprivrede
Tomislav Tolušić, dipl. iur.
PRILOG 1. Preporučeni parametri i dinamika uzorkovanja tla
Tablica 1. Kemijske analize, metode / ISO norme kojima se prate parametri, razine uzorkovanja, učestalost i dubina mjerenja na postajama trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta iz glave II. i glave III. ovog Pravilnika
Parametri
Metoda / ISO norma
Razina
1/24
3
6
Dubina mjerenja
pH u H2O i KCl
i (CaCl2)1
HRN ISO 10390
P1, P2, T
*
*
Svi slojevi
Sadržaj ukupnih karbonata1
i (CaO)
HRN ISO 10693
Metoda po Galet-u
P1, P2, T
*
*
Svi slojevi
Hidrolitska kiselost, y11
Metoda po Kapen-u
P1, P2, T
*
*
Ekološka dubina
KIK ( Ca2+, Mg2+, Na+, K+)
Amon-acetat metoda (pH=7)
P1, P2, T
*
*
Ekološka dubina
Ukupni C1,2
Bikromatna spektrofotometrijska metoda
HRN ISO 106942
P1, P2, T
*
*
Ekološka dubina
Ukupni N1,2
Metoda po Kjeldahl-u*
HRN ISO 138782
P1, P2, T
*
*
Ekološka dubina
Ukupni S2
HRN ISO 151782
P1, P2, T
*
*
Ekološka dubina
NO3-
Metoda s granulama cinka
P1, P2, T
*
*
Svi slojevi
Pristupačna hraniva u tlu:1
- fosfor
- kalij
pH – HOH ≤ 7: Amon-laktatna metoda,
pH – HOH > 7: HRN ISO 11263
Amon-laktatna metoda
P1, P2, T
*
*
Oranični sloj
Aktivno vapno (CaO)1
Metoda prema Galet-u
Oranični i podoranični sloj
Teški metali i potencijalno toksični elementi: Fe, Al, As, B, Ba, Cd, Co, Cr, Cu, Hg, Mn, Mo, Ni, Pb, Se, Sr, Zn, ukupni i pristupačni
Ekstrakcija ukupnih u zlatotopci - HRN ISO 11466
Ekstrakcija lakopristupačnih s EDTA
određivanje na AAS i ICP – HRN ISO 11047
P1, P2, T
*
*
Oranični sloj
EC – konduktivitet
HRN ISO 11265
P1, P2, T
*
*
Svi slojevi
Kemijski sastav procjedne vode na dubini do 2 m (pH, EC, anioni, kationi)
* Prema Priručniku za pedološka istraživanja (Škorić, 1986.)
P1
postaje 1. Razine
1/24
zasnivanje i ponovna obrada svake 24 godine
P2
postaje 2. Razine
3
uzorkovanje svake 3 godine
T
točke motrenja prema shemi 1.
6
uzorkovanje svakih 6 godina
1parametar koji se određuje i kod praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta iz glave III. ovog Pravilnika
2 parametri koji se određuju na CHNS analizatoru
Tablica 2. Fizikalne analize, metode / ISO norme kojima se prate parametri, razine uzorkovanja, učestalost i dubina mjerenja na postajama trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta iz glave II. i glave III. ovog Pravilnika
Parametri
Metoda / ISO norma
Razina
1/24
3
6
Dubina mjerenja
Mehanički sastav tla1
HRN ISO 11277
P1, P2
*
Svi slojevi
Procjena mehaničkog sastava tla1
Feel metoda
Oranični i podoranični sloj
Volumna gustoća tla
HRN ISO 11272
P1, P2
*
Ekološka dubina
Maksimalni kapacitet tla za vodu, pF 0
HRN ISO 11274
P1, P2
*
Ekološka dubina
Kapacitet tla za vodu, pF 2,5
HRN ISO 11274
P1, P2
*
Ekološka dubina
Točka venuća, pF 4,2
HRN ISO 11274
P1, P2
*
Ekološka dubina
Fiziološki aktivna i lakopristupačna voda
HRN ISO 11274
P1, P2
*
Ekološka dubina
Gustoća čvrstih čestica i ukupna poroznost
HRN ISO 11508
P1, P2
*
Ekološka dubina
Retencijski kapacitet tla za vodu
HRN ISO 11465
P1, P2
*
Ekološka dubina
Kapacitet tla za zrak
HRN ISO 11465
P1, P2
*
Ekološka dubina
Propusnost tla za vodu
HRN ISO 17313
P1, P2
*
Ekološka dubina
Stabilnost strukturnih agregata
U vodi, obračun*
P1, P2
*
Ekološka dubina
Zbijenost tla
Penetrometar
P1, P2, T
*
*
Ekološka dubina
* Prema Priručniku za pedološka istraživanja (Škorić, 1986.)
P1
postaje 1. razine
1/24
zasnivanje i ponovna obrada svake 24 godine
P2
postaje 2. razine
3
uzorkovanje svake 3 godine
T
točke trajnog praćenja prema shemi 1.
6
uzorkovanje svakih 6 godina
1parametar koji se određuje i kod praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta iz glave III. ovog Pravilnika (ili procjena)
Tablica 3. Mikrobiološke analize, Metode / ISO norme kojima se prate parametri, razine uzorkovanja, učestalost i dubina mjerenja na postajama trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta iz glave II. ovog Pravilnika
Parametri
Metode / ISO norma
Razina
1/24
3
6
Dubina mjerenja
Proteolitička aktivnost
Ladd i Butler, 1972.
P1, P2, T
*
*
Svi slojevi
Dehidrogenazna aktivnost
ISO 23753-1**
P1, P2, T
*
*
Svi slojevi
Određivanje mikrobne biomase
HRN ISO 14240-2
P1, P2, T
*
*
Svi slojevi
P1
postaje 1. razine
1/24
zasnivanje i ponovna obrada svake 24 godine
P2
postaje 2. razine
3
uzorkovanje svake 3 godine
T
točke trajnog praćenja prema shemi 1.
6
uzorkovanje svakih 6 godina
** u prihvaćanju Hrvatskog zavoda za norme
PRILOG 2.
Laboratorij:
Podaci o uzorku  la
Oznaka uzorka i tip proizvodnje:
(K)
(I)
(E)E)
Konvencionalna
Integrirana
Ekološka
BROJ UZORKA
Preporuka gnojidbe:
DA NE
Lokalna samouprava (općina):
Županija:
1) MIBPG:
OIB:
2) Korisnik:
mail:
3) Mjesto i pošt. broj:
Tel:
4) Ulica i broj:
Vlasništvo zemljišta: državno privatno
5) Katastarska čestica:
Katastarska općina:
6) Oznaka čestice (ID arkod):
7) Površina parcele (ha):
8) Koordinate parcele (decim.):
N (lat.) _____,_______________ o
E (long.)_____,_______________ o
9) Planirani usjev:
10) Ciljani prinos (t/ha):
11) Starost nasada god. _____
Broj stabala, čokota/ha _______
Način uzgoja novog nasada: klasični (zaokružiti) plantažni
–dokaz o stručnosti, kvalificiranosti i referencama djelatnika za tumačenje rezultata analiza.
Mjesto i datum: ____________________ Potpis korisnika: ____________________________
PRILOG 4
ZAHTJEV ZA KORISNIKA
MIBPG
OIB
OPG /obrt /tvrtka - naziv
E-mail
Adresa / mjesto
Telefon
Katastarska općina, Katastarska čestica
ARKOD broj
*Zakup državnog zemljišta - oranice/ trajni nasadi/ pašnjaci/ ribnjaci (zaokružiti)
da ne
Proizvodnja (zaokružiti)
Konvencionalna Integrirana Ekološka
Planirana kultura
Predusjev
Površina (ha)
Katastarska općina, Katastarska čestica
ARKOD broj
*Zakup državnog zemljišta - oranice/ trajni nasadi/ pašnjaci/ ribnjaci (zaokružiti)
da ne
Proizvodnja (zaokružiti)
Konvencionalna Integrirana Ekološka
Planirana kultura
Predusjev
Površina (ha)
Katastarska općina, Katastarska čestica
ARKOD broj
*Zakup državnog zemljišta - oranice/ trajni nasadi/ pašnjaci/ ribnjaci (zaokružiti)
da ne
Proizvodnja (zaokružiti)
Konvencionalna Integrirana Ekološka
Planirana kultura
Predusjev
Površina (ha)
Katastarska općina, Katastarska čestica
ARKOD broj
*Zakup državnog zemljišta - oranice/ trajni nasadi/ pašnjaci/ ribnjaci (zaokružiti)
da ne
Proizvodnja (zaokružiti)
Konvencionalna Integrirana Ekološka
Planirana kultura
Predusjev
Površina (ha)
* Praćenje stanja na poljoprivrednom zemljištu u vlasništvu države provodi se sukladno Pravilniku o metodologiji za praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta (NN xx, glava III. članak 28. ) - Ispitivanje plodnosti tla
Ispitivanje plodnosti tla obavlja se sukladno navedenom Pravilniku (za točke 1.,2., 3. korisnik treba odabrati mogućnost):
1. Uzimanje uzoraka tla (članci 29. - 31. Pravilnika o metodologiji praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta)
(odabrati opciju stavljanjem križića - x)
a) Uzorke tla uzima uzorkivač
Korisnik odabire opciju izlaska službenog uzorkivača na teren
b) Korisnik samostalno uzima uzorke tla i dostavlja u ovlašteni laboratorij
Korisnik odabire opciju samostalnog uzorkovanja i dostave uzorka tla laboratoriju.
2. Agrokemijske analize tla
(odabrati opciju stavljanjem križića - x)
a) Osnovne agrokemijske analize tla (članak 32. točka 1. Pravilnika o metodologiji praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta)
b) Osnovne agrokemijske analize tla s ukupnim dušikom(samo kod trajnih nasada)
3. Mehanički sastav tla (članak 32. točka 2. Pravilnika o metodologiji praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta)
(odabrati opciju stavljanjem križića - x)
a) određivanje mehaničkog sastava u Na-pirofosfatu
b) procjena teksturne klase tla
4. Tumačenje rezultata
(tumačenje je sastavni dio ispitnog izvještaja)
Mjesto i datum: ____________________ Potpis korisnika: ____________________________
MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE
800
Na temelju članka 7. stavka 8. i članka 8. stavka 3. Zakona o poljoprivrednom zemljištu („Narodne novine“, br. 20/18. i 115/18.), ministar poljoprivrede, donosi
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRAVILNIK
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
O METODOLOGIJI ZA PRAĆENJE STANJA POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuje se metodologija za praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta (monitoring i ispitivanje plodnosti tla), minimalna površina za praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta, informacijski sustav za zaštitu poljoprivrednog zemljišta i praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta, dokumentacija i sadržaj zahtjeva za ovlaštenjem, detaljni uvjeti koje moraju ispunjavati ovlašteni laboratoriji, zadaće referentnog laboratorija, obaveze laboratorija i institucija te način provedbe kontrole (na terenu i u laboratoriju).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 2.
Metodologija za praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta propisuje se za:
1.  rajno praćenje stanja (monitoring) poljoprivrednog zemljišta kojim se trajno prati stanje svih promjena u poljoprivrednom zemljištu, odnosno tlu (fizikalnih, kemijskih i bioloških)
2. praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta kroz ispitivanje plodnosti tla evidentiranog u sustavu za identifikaciju poljoprivrednih parcela i evidenciju uporabe poljoprivrednog zemljišta u digitalnom grafičkom obliku (ARKOD sustav) kojeg koriste fizičke i pravne osobe upisane u Upisnik poljoprivrednika.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 3.
Trajno praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta (monitoring) iz članka 2. točke 1. ovoga Pravilnika provodi Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu - Centar za tlo sa sjedištem u Osijeku (u daljnjem tekstu: Agencija) u okviru Programa trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta (u daljnjem tekstu: Program).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 4.
(1) Praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta (ispitivanje plodnosti tla) iz članka 2. točke 2. ovoga Pravilnika obavlja referentni laboratorij te ovlašteni laboratoriji koje rješenjem na rok od četiri godine ovlasti Ministarstvo.
(2) Ovlašteni laboratoriji iz stavka 1. ovoga članka dužni su dostavljati podatke o analizama  la Agenciji do 31. prosinca tekuće godine te ih unositi u jedinstvenu bazu podataka.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 5.
Broj i raspored postaja za trajno praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta iz članka 3. ovoga Pravilnika određen je Programom, na razini agroekoloških područja.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 6.
Za potrebe praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta Agencija će uspostaviti, razvijati, voditi i održavati Informacijski sustav za zaštitu poljoprivrednog zemljišta u Republici Hrvatskoj u svrhu očuvanja i održivog gospodarenja poljoprivrednim zemljištem.
II. TRAJNO PRAĆENJE STANJA (MONITORING) POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 7.
(1) Trajno praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta iz članka 2. točke 1. ovoga Pravilnika predstavlja stalno periodično praćenje fizikalnih, kemijskih i bioloških procesa u tlu s ciljem uočavanja negativnih posljedica, a radi njihove prevencije i ublažavanja, i organizirano je na postajama.
(2) Program trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta obuhvaća:
- skup opisnih podataka koji se prikupljaju na postajama trajnog praćenja
- parametre, metode i vremensku dinamiku za prikupljanje, analizu i obradu uzoraka i podataka
- preporuke prostornog smještaja postaja trajnog praćenja i izradu financijske konstrukcije za provedbu ciklusa u trajanju od devet godina.
(3) Poljoprivrednim zemljištem u smislu ovoga Pravilnika smatraju se poljoprivredne površine koje su po načinu uporabe u katastru opisane kao: oranice, vrtovi, livade, pašnjaci, voćnjaci, maslinici, vinogradi, ribnjaci, trstici i močvare, kao i drugo zemljište koje se može privesti poljoprivrednoj proizvodnji.
(4) Zemljište u širem smislu obuhvaća fizikalni prostor – tlo, klimu, hidrološke i geološke značajke, te vegetaciju u opsegu koji utječe na mogućnost korištenja, zatim rezultate prošle i sadašnje aktivnosti čovjeka sa ili bez društveno-ekonomskih uvjeta.
(5) Tlo je samostalno „živo“ i dinamičko prirodno-povijesno tijelo, nastalo postupnim razvojem iz trošina stijena djelovanjem fizikalnih, kemijskih i bioloških procesa koji ovise o konstelaciji pedogenetskih faktora, temeljem čega tla poprimaju karakteristična svojstva.
(6) Postaja trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta je oblika kvadrata površine 750 m² (27,39×27,39 m) i smještena je na odabranoj poljoprivrednoj parceli ne manjoj od 5000 m².
(7) Postajom se podrazumijeva mjesto trajnog praćenja stanja koje svojim geomorfološkim položajem, pedosistematskom jedinicom i načinom korištenja reprezentira agroekološko područje, odnosno, poljoprivrednu podregiju u kojoj se nalazi. Postaje trajnog motrenja raspoređene su na cijelom području Hrvatske tako da predstavljaju podregiju na način da u što većoj mjeri reprezentiraju njihove agroekološke uvjete. Broj postaja u pojedinoj podregiji ovisi o veličini njenih poljoprivrednih površina.
(8) Postaju trajnog motrenja tala čine:
- ploha kvadratnog oblika na čijim dijagonalama su postavljene točke za uzimanje pojedinačnih uzoraka tla
- pedološki profil s kojeg se uzimaju uzorci u porušenom i neporušenom stanju i prikupljaju podaci o endomorfološkim značajkama tla
(9) Uz postaju za trajno motrenje, sukladno tipu tla, na poljoprivrednim površinama postavljaju se i uređaji za prikupljanje podzemne vode.
(10) Agroekološka područja koja su određena Programom, s obzirom na prirodnu raznovrsnost Hrvatske, dijele ju na tri jasno definirane regije: Panonsku, Gorsku i Jadransku, koje imaju specifične klimatske uvjete, specifične uvjete postanka i evolucije tala. Svaka regija dodatno je podijeljena na podregije koje pružaju različite uvjete za uzgoj bilja. Panonska je podijeljena na Istočnu (P1), Središnju (P2), Zapadnu (P3) i Sjeverozapadnu (P4), Gorska na Predplaninsku (G1) i Planinsku (G2), a Jadranska na Sjevernu (J1), Središnju (J2) i Južnu (J3).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 8.
Kriteriji za izbor postaja određeni Programom, osiguravaju reprezentativnost postaja unutar agroekoloških područja, odnosno podregije:
1. postaje moraju reprezentirati što je veći broj formi reljefa karakterističnih za agroekološko područje, kao i najraširenije pedosistematske jedinice unutar njih
2. postaje moraju biti smještene na poljoprivrednom zemljištu na kojem su način korištenja i uvjeti gospodarenja reprezentativni za pojedino agroekološko područje
3. postajama je potrebno obuhvatiti i područja s negativnim utjecajima prirodnog i antropogenog porijekla unutar agroekološkog područja
4. pri izboru postaja potrebno je uvažiti i blizinu već postojećih ili planiranih objekata za trajno praćenje stanja okoliša
5. postaje je potrebno postaviti na područja na kojima su riješeni vlasnički odnosi i nisu predviđene izmjene prostornih planova (gradnja prometnica i objekata), kako bi bila dugoročno raspoloživa za trajno praćenje stanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 9.
Područja i lokacije pogodne za smještaj postaja trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta i karta područja i lokacija određena su Programom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 10.
Lokacije iz članka 9. ovoga Pravilnika su odabrane prema načinu korištenja, geomorfološkim obilježjima i rasporedu pedosistematskih jedinica i reprezentativne su za područja koja predstavljaju.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 11.
Zasnivanje postaja obavlja se u suradnji s vlasnicima poljoprivrednog zemljišta i jedinicama lokalne samouprave.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 12.
Zasnivanjem postaja, otvaranjem i opisom profila tla prikupljaju se opće informacije određene Programom i upisuju u obrasce za opis postaja trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta I. – opći podaci o postaji trajnog praćenja.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 13.
Klasifikacija tla vrši se na osnovi morfoloških svojstava utvrđenih na profilu tla i staništu, te na osnovu analitičkih podataka za fizikalna, kemijska i biološka svojstva, prema važećoj klasifikaciji tala u Hrvatskoj, kao i prema Svjetskoj referentnoj osnovci za tlo (World Reference Base for Soil Resources – WRB).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 14.
(1) Uzimanje uzoraka s profila tla obuhvaća sve utvrđene slojeve ili horizonte tla.
(2) Ovisno o planiranim analizama uzorci se uzimaju u porušenom i neporušenom stanju s lica profila s kojega se prethodno obavlja i opis profila.
(3) Za svaki horizont uzima se određen broj uzoraka ovisno o planiranim vrstama laboratorijskih analiza i sprema u plastične vrećice.
(4) Kod pašnjaka i livada se uzorci uzimaju s dubine 0 – 10, 10 – 20 i 20 – 30 cm, neovisno o utvrđenim genetskim horizontima.
(5) Uređaji za prikupljanje podzemne vode se postavljaju prilikom otvaranja profila, na postajama koje udovoljavaju uvjetima.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 15.
Pojedinačno uzorkovanje tla s točaka postaje obavlja se odgovarajućom opremom (sondom ili strojno) iz tri dubine utvrđene na profilu, osim kod pašnjaka, gdje se uzorci uzimaju s dubina 0 – 10, 10 – 20 i 20 – 30 cm, neovisno o utvrđenim granicama genetskih horizonata.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 16.
(1) Svi podaci prikupljeni prilikom opisa staništa i profila postaje upisuju se u obrasce za opis postaja trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta II., III., IV. i V. određene Programom, te pohranjuju u Informacijski sustav o poljoprivrednom zemljištu u dijelu održavanja i zaštite poljoprivrednog zemljišta.
(2) Obrasci za uzorkovanje na postajama trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta I. i II. popunjavaju se svake treće godine, te pohranjuju u Informacijski sustav u dijelu zaštite poljoprivrednog zemljišta.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 17.
Uzorci tla prikupljeni kroz Program trajnog praćenja stanja trajno se čuvaju u Agenciji.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 18.
Dinamika zasnivanja postaja trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta prilagođena je agroekološkim područjima, prve godine zasnivaju se postaje P2, P4, G1 i J2, druge godine P1, G2 i J3, a treće godine P3 i J1.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 19.
(1) Četvrte, pete i šeste godine, istim redoslijedom agroekoloških područja, obrađuju se parametri koji su predviđeni za praćenje nakon tri godine.
(2) Sedme, osme i devete godine, istim redoslijedom, obrađuju se parametri koji se prate nakon šest godina.
(3) Nakon devet godina završava se jedan ciklus trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 20.
Zasnivanje postaja i uzimanje svih uzoraka na terenu obavlja se u razdoblju od 15. srpnja do 15. listopada.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 21.
Parametri predstavljaju svojstva tla, indikatore kakvoće, čijim se promatranjem i mjerenjem u prostoru i vremenu kvantificiraju određene prijetnje prema tlu i njegovim funkcijama.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 22.
Prijetnje prema tlu, predstavljaju se odvojeno, ali su međusobno povezane. Kada više prijetnji djeluje istovremeno, njihov učinak se povećava. Za svaku prijetnju mjere se određeni specifični parametri tla:
1. smanjenje organske tvari i biološke raznolikosti – sadržaj ukupnog ugljika, sadržaj ukupnog dušika, sadržaj organskog ugljika, C:N odnos, volumna gustoća tla, mikrobiološki parametri
2. erozija tla – volumna gustoća tla, gustoća čvrste faze, ukupna poroznost, propusnost tla za vodu, sadržaj ukupnog i organskog ugljika
3. onečišćenje tla – ukupan i pristupačan sadržaj teških metala i potencijalno toksičnih elemenata – Fe, Al, As, B, Ba, Cd, Co, Cr, Cu, Hg, Mn, Mo, Ni, Pb, Se, Sr, Zn, te postojanih organskih onečišćenja – ukupnih ugljikovodika, PAH, PCB, triazinskih herbicida i organoklornih pesticida
4. zbijenost tla – volumna gustoća tla, gustoća čvrste faze, mehanički sastav, kapacitet tla za zrak, kapacitet tla za vodu, struktura, propusnost tla za vodu, sadržaj ukupnog ugljika, mjerenje otpora tla
5. zaslanjivanje tla – pH, EC, sadržaj soli, kationski izmjenjivački kompleks, zamjenjivi kationi, propusnost tla za vodu, vododržnost – pF, kapacitet tla za vodu, kemijski sastav procjedne vode, sadržaj ukupnog ugljika
6. klizišta – mehanički sastav, struktura, propusnost tla za vodu.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 23.
Parametri i dinamika uzorkovanja tla navedeni u tablicama 1., 2. i 3. iz Priloga 1. ovoga Pravilnika, ispituju se na svim postajama prve godine trajnog praćenja, te svake treće, odnosno šeste godine, osim analize podzemne vode.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 24.
U slučaju ekstremnih razlika u rezultatima praćenja stanja određenog procesa jedne postaje, te potreba povećanja broja uzoraka i vrste dodanih parametara, procjenjuju se zasebno za svaki takav slučaj prilikom njegove pojave.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 25.
Uzorci za mikrobiološke analize trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta uzimaju se iz svih dubina profila tla i iz prosječnog uzorka plohe.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 26.
Za analizu postojanih organskih onečišćenja zemljišta, uzima se samo jedan prosječni uzorak tla pri zasnivanju postaja, a ukupni ugljikovodici, policiklički aromatski ugljikovodici (PAH) i poliklorirani bifenili (PCB) analiziraju se samo jednom u devet godina, ukoliko su njihove prve vrijednosti zanemarive, a organoklorni pesticidi i triazinski herbicidi se analiziraju svake treće godine.
III. PRAĆENJE STANJA POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA KROZ ISPITIVANJE PLODNOSTI TLA UPISANOG U ARKOD SUSTAV KOJEG KORISTE FIZIČKE I PRAVNE OSOBE UPISANE U UPISNIK POLJOPRIVREDNIKA, TE PLODNOSTI TLA ZA RIBNJAKE
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 27.
(1) Praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta iz članka 2. točke 2. ovoga Pravilnika kojim se utvrđuje i prati stanje plodnosti tla i oštećenja tla sukladno načelima dobre poljoprivredne prakse u zaštiti tla i voda, odnosno korisnik vodi evidenciju o primjeni gnojiva (mineralnih i organskih), poboljšivača tla i pesticida sukladno posebnim propisima .
(2) Svrha praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta je:
1. zaštita poljoprivrednog zemljišta od degradacije uslijed nepridržavanja načela dobre poljoprivredne prakse
2. smanjenje pritiska na okoliš i očuvanje poljoprivrednog zemljišta
3. uspostava informacijske baze podataka o svojstvima i načinu korištenja poljoprivrednog zemljišta, stanju plodnosti tla i stanju onečišćenosti tla, te pripreme izvješća na godišnjoj razini
(3) Plodnost tla je sposobnost tla da osigura potrebe biljaka za hranjivim tvarima, vodom, zrakom i toplinom, odnosno da osigura pogodne uvjete za razvoj podzemnoga i nadzemnog dijela biljke
(4) Ispitivanje plodnosti tla u užem smislu podrazumijeva:
1. uzimanje uzoraka tla
2. analizu ili procjenu mehaničkog sastava tla
3. agrokemijske analize tla
4. tumačenje rezultata
(5) Zaštita poljoprivrednog zemljišta od onečišćenja provodi se zabranom, ograničavanjem i sprečavanjem od direktnog unošenja, te unošenja vodom i zrakom štetnih tvari i poduzimanjem drugih mjera za očuvanje i poboljšanje njegove plodnosti.
(6) Štetna tvar je svaka tvar u tlu u koncentraciji koja je privremeno ili trajno štetna za njegovu osnovnu ulogu povoljnog staništa za kultivirano i prirodno bilje. Štetne tvari su i tvari koje se uobičajeno unose u poljoprivredno tlo, ali zbog neadekvatne primjene koja se odnosi na količinu i vrijeme mogu prouzročiti štete u okolišu.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 28.
(1) Praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta u smislu ispitivanja plodnosti tla provodi se na temelju analize tla na zahtjev korisnika, periodično najmanje svake četvrte godine, za korisnike koji su upisani u upisnik poljoprivrednika, upisnik integrirane i ekološke proizvodnje po zahtjevima takve proizvodnje, a za korisnike poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države, koje se koristi na temelju ugovora o zakupu, zakupu zajedničkog pašnjaka i zakupu za ribnjake, dugogodišnjeg zakupa i koncesije tijekom prve godine nakon uvođenja u posjed, te periodično najmanje svake četvrte godine za vrijeme trajanja zakupa.
(2) Zahtjevi korisnika podnose se periodično svake četiri godine na propisanom obrascu, prema osobnom planu i rasporedu najkasnije svake četiri godine ili temeljem prethodno dobivene obavijesti od strane Agencije.
(3) Zahtjev za ispitivanja plodnosti tla korisnici (posjednici) su dužni podnijeti za ARKOD parcele poljoprivrednog zemljišta koje su jednake ili veće od 1,00 ha, a koje se koriste kao oranice, livade, pašnjaci, krški pašnjaci, vinogradi, voćnjaci, maslinici, kulture kratke ophodnje te mješoviti višegodišnji nasadi.
(4) Iznimno od odredbe stavka 3. ovoga članka Agencija će za ARKOD parcele koje su manje od 1 ha na temelju analize rizika utvrditi obvezu praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta do 5 % parcela i/ili površina. Analiza rizika obuhvaća: način korištenja poljoprivrednog zemljišta, prijetnje prema tlu, veličinu površine, ukupnu površinu poljoprivrednog gospodarstva i dr. Agencija će o obvezi koja proizlazi iz analize rizika obavijestiti korisnike.
(5) Ispitivanje plodnosti tla za poljoprivredno zemljište osim za ribnjake, obavlja se u vremenskom periodu od 1. lipnja do 31. listopada, na oranicama nakon žetve usjeva, u višegodišnjim nasadima u jesensko-zimskom razdoblju poslije berbe, a prije primjene gnojiva .
(6) Iznimno od stavka 5. ovoga članka uzorci se mogu uzimati i izvan navedenog roka primjereno agrotehničkim zahvatima pojedinih kultura i agroekološkim uvjetima.
(7) Ispitivanje plodnosti tla za ribnjake obavlja se nakon isušivanja ribnjaka u vremenskom periodu od 1. listopada do 1. lipnja.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 29.
(1) Jedan prosječan uzorak tla predstavlja površinu do deset hektara, ako je površina ujednačena.
(2) Za svaku varijaciju, odnosno drugi tip tla, razliku u nadmorskoj visini parcele, depresije uzima se poseban uzorak tla.
(3) Jedan prosječan uzorak tla za ribnjake predstavlja površinu do dvadeset hektara.
(4) Prosječan uzorak sastoji se od 20 – 25 pojedinačnih uzoraka tla ravnomjerno raspoređenih po ARKOD parceli. Pojedinačni uzorci se dobro izmiješaju, te se dobiva prosječni uzorak, težine od 1,5 kilograma.
(5) Ukoliko je tlo skeletno potrebna je veća količina uzorka ovisno o udjelu skeleta.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 30.
(1) Uzorke tla uzimaju ovlašteni laboratoriji i druge pravne osobe, te korisnici (posjednici) poljoprivrednog zemljišta.
(2) Izobrazbu o uzorkovanju tla organizira i provodi tijelo nadležno za provedbu savjetodavne aktivnosti u suradnji s Agencijom.
(3) Uzorci tla se uzimaju sondom, odgovarajućim strojem ili alatom, te se mjesto uzorkovanja označava geografskim koordinatama (GPS uređajem ili pomoću geotagirane forografije i slično)
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 31.
(1) Dubina uzorkovanja za ratarske i povrtlarske kulture je 0 – 30 centimetara, a za višegodišnje nasade 0 – 30 i 30 – 60 centimetara, koji se sastoji od dva zasebna uzorka tla.
(2) Dubina uzorkovanja tla za ribnjake je 0 – 30 centimetara.
(3) Uzorci tla stavljaju se u PVC vrećice, te se ispisuju podaci o korisniku parcele i parceli ili dijelu parcele, koju predstavlja prosječni uzorak u Obrazac za uzimanje uzoraka tla kod ispitivanja plodnosti tla, koji se nalazi u Prilogu 2. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 32.
(1) Parametri za ispitivanje plodnosti tla su:
1. osnovne agrokemijske analize tla:
- reakcija tla ( pH KCl i H 2 O)
- sadržaj humusa
- sadržaj ukupnog N (samo kod trajnih nasada)
- sadržaj fiziološki aktivnih hranjiva P 2 O 5 i K 2 O
- hidrolitska kiselost ili sadržaj ukupnih karbonata
- sadržaj fiziološki aktivnog vapna (samo kod trajnih nasada kada je sadržaj karbonata veći ili jednak 10%)
- sadržaj skeleta (kod skeletnih tala)
2. mehanički sastav tla, laboratorijska analiza ili procjena
(2) Parametri za ispitivanje plodnosti tla za ribnjake su:
− reakcija tla (pH KCl i H 2 O)
− sadržaj ukupnog C i N
− sadržaj fiziološki aktivnih hranjiva P 2 O 5 i K 2 O
− sadržaj CaCO 3
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 33.
Tumačenje rezultata analiza tla na temelju tehnoloških uputa koje donosi Agencija, obavljaju ovlašteni laboratoriji i referentni laboratorij.
IV. DOKUMENTACIJA, SADRŽAJ ZAHTJEVA, TE UVJETI I OBAVEZEKOJE MORAJU ISPUNJAVATI OVLAŠTENI LABORATORIJI I REFERENTNI LABORATORIJ ZA OBAVLJANJE ANALIZA TLA
Ovlašteni laboratorij
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 34.
(1) Postupak ovlašćivanja pokreće se na temelju pisanog zahtjeva laboratorija Ministarstvu, na obrascu iz Priloga 3. ovoga Pravilnika.
(2) Zahtjev treba sadržavati najmanje ove podatke:
- naziv i sjedište podnositelja zahtjeva (sjedište na području RH)
- pravni status i djelatnost (u registraciji djelatnosti navedeno područje laboratorijskih analiza tla)
(3) Uz zahtjev se prilaže:
- izvadak iz sudskog registra
- podaci o prostornim uvjetima smještaja
- opisi postupaka i načina provedbe ispitivanja za koje se traži ovlast
- popis tehničke opreme za provedbu ispitivanja za koju se traži ovlast
- podaci o stručnoj osposobljenosti i broju zaposlenika
- dokumentacija o redovitom sudjelovanju u programima među laboratorijskim poredbenim ispitivanjima
- dokaz o opremljenosti, osposobljenosti analitičara, usklađenost analitičkih postupaka
- usklađenost tumačenja rezultata shodno tehnološkim uputama referentnog laboratorija Agencije
- dokaz o stručnosti, kvalificiranosti i referencama djelatnika u navedenim institucijama
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 35.
(1) Ispunjavanje uvjeta propisanih ovim Pravilnikom utvrđuje stručno povjerenstvo (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo), koje imenuje ministar.
(2) Povjerenstvo iz stavka 1. ovoga članka nakon obavljenog očevida sastavlja zapisnik s prijedlogom za dobivanje ovlaštenja.
(3) Na temelju zapisnika i prijedloga Povjerenstva ministar ovlašćuje laboratorij rješenjem na rok od četiri godine.
(4) Postupak za produženje ovlaštenja pokreće se podnošenjem zahtjeva za ponovno ovlašćivanje prije isteka roka utvrđenog rješenjem o ovlašćivanju.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 36.
(1) Povjerenstvo iz članka 35. stavka 1. ovoga Pravilnika kontrolira ispunjavanje uvjeta i izvršavanje zadaća ovlaštenih laboratorija propisanih ovim Pravilnikom.
(2) Ovlašteni laboratorij je dužan Povjerenstvu omogućiti kontrolu iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Ako Povjerenstvo utvrdi da ovlašteni laboratorij ne ispunjava uvjete propisane ovim Pravilnikom, utvrditi će nedostatke i odrediti rok u kojem se ti nedostaci moraju ukloniti, odnosno rok u kojem se moraju ispuniti propisani uvjeti.
(4) Ako ovlašteni laboratorij u određenom roku ne postupi sukladno odredbama iz stavka 3. ovoga članka ili ako Povjerenstvo utvrdi da ovlašteni laboratorij ne obavlja poslove za koje je ovlašten sukladno odredbama ovoga Pravilnika, ovlaštenom laboratoriju, će se rješenjem oduzeti ovlaštenje za pojedine poslove ili dano ovlaštenje u cijelosti, te će se taj laboratorij, brisati s popisa ovlaštenih laboratorija.
(5) Rješenje o prestanku ovlaštenja donosi ministar na prijedlog Povjerenstva iz stavka 1. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 37.
Ovlašteni laboratorij je pravna osoba registrirana za obavljanje djelatnosti laboratorijskih ispitivanja, ili je u sastavu pravne osobe registrirane za obavljanje analiza tla iz članka 4. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 38.
Ovlaštenje se daje laboratorijima za obavljanje analize tla za praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta za ispitivanje plodnosti tla, na zahtjev korisnika iz Priloga 4., sukladno parametrima iz članka 32. i tablicama 1. i 2. iz Priloga 1. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 39.
U postupku obavljanja analiza, odnosno ispitivanja tla iz članka 38. ovoga Pravilnika zadaće ovlaštenih laboratorija (u daljnjem tekstu: laboratorij) jesu:
- priprema laboratorijskih uzorka za provedbu ispitivanja,
- provođenje ispitivanja tla sukladno metodama iz Priloga 1 . ovoga Pravilnika,
- davanje pisanih Izvještaja o ispitivanju tla naručitelju ispitivanja, koja uključuju i tumačenje rezultata,
- laboratorij dostavlja Agenciji objedinjena pisana Izvješća u elektronskom obliku o ispitivanju tla najkasnije do 31. prosinca za tekuću godinu na način definiran od strane referentnog laboratorija Agencije.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 40.
Laboratorij mora imati radne prostore, ovisno o vrsti ispitivanja, za koje je ovlašten, i to za:
- preuzimanje, pripremu i valjanu pohranu uzoraka
- obavljanje dijagnostičkih i analitičkih metoda
- smještaj uređaja i instrumenata za ispitivanje i obavljanje dijagnostičkih i analitičkih metoda
- smještaj kemikalija, laboratorijske opreme i posuđa
- pranje i sušenje laboratorijskog posuđa i opreme
- obradu rezultata i pripremu izvješća.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 41.
Laboratorij mora imati radne upute za provođenje ispitivanja, radne upute za uporabu i rad svih mjernih uređaja i instrumenata, koji se koriste kao i za pripremu uzoraka sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 42.
(1) Laboratorij obavlja ispitivanja mjernim uređajima, koji su umjereni ili ovjereni i imaju sljedivost.
(2) Laboratorij mora imati odgovarajuću opremu i pribor potreban za ispitivanje.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 43.
Laboratorij mora zapošljavati stručno osposobljene zaposlenike i to minimalno jednog zaposlenika odgovarajuće visoke stručne spreme s najmanje pet godina radnog iskustva u području rada.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 44.
Laboratorij je dužan, o svom trošku, obaviti među laboratorijska poredbena ispitivanja potrebitih parametara prema propisanim analitičkim metodama, te provjeru osposobljenosti stručnih zaposlenika koji su uključeni u ispitivanja, barem jednom godišnje ili na zahtjev Povjerenstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 45.
(1) Laboratorij mora zaprimljeni uzorak tla analizirati prema zahtijevanim parametrima iz članka 32. za koje je ovlašten, obraditi rezultate i dati Izvještaj o analizi tla koji sadrži najmanje: opće podatke o laboratoriju, opće podatke o naručitelju ispitivanja, podatke o ARKOD površini ispitivanja, jedinstveni broj uzorka, metode ispitivanja, rezultate ispitivanja te tumačenje rezultata.
(2) Laboratorij mora voditi evidenciju svih izvršenih analiza kronološkim redom i imati kopije svih izdanih Izvještaja u zadnjih pet godina.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 46.
Laboratorij mora biti nepristran, te laboratorij i njegovo osoblje ne smije ovisiti o poslovnim, financijskim i drugim utjecajima na njihovu prosudbu.
Referentni laboratorij
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 47.
Referentni laboratorij za trajno praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta i ispitivanje plodnosti poljoprivrednog zemljišta je laboratorij Agencije.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 48.
Referentni laboratorij ima zadaće:
- kontrolirati aktivnosti ovlaštenih laboratorija u području ovlaštenja
- prema planu provoditi među laboratorijska poredbena ispitivanja sa ovlaštenim laboratorijima i osigurati potrebne daljnje aktivnosti poslije takvih usporedbi
- dostavljati informacije dobivene iz EU u području metodologije Ministarstvu i ovlaštenim laboratorijima
- pružati stručnu pomoć Ministarstvu u području ovlaštenja u suradnji sa znanstvenim institucijama
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 49.
Referentni laboratorij mora ispunjavati sljedeće uvjete:
- ima sjedište na području Republike Hrvatske
- ima akreditaciju u skladu s HRN EN ISO/IEC 17025 za sve neophodne analitičke metode, iz članka 32. izuzev sadržaja aktivnog vapna ( trajni nasadi ) i sadržaja skeleta ( kod skeletnih tala )
- ima izrađen plan aktivnosti koji mora sadržavati plan i program rada u skladu s propisanim obvezama iz članka 48. ovoga Pravilnika, te analizu troškova predviđenu za slijedeću godinu
- osigurava pouzdanost izvršenih analiza ( npr. dokaz o rezultatima međulaboratorijskih ispitivanjima )
- ima odgovarajuću kadrovsku i tehničku infrastrukturu
- osigurava elektronsku obradu podataka za izradu tehničkih izvješća i brzu komunikaciju s drugim laboratorijima koji sudjeluju u ispitivanju i validaciji metoda za tlo
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 50.
(1) Referentni laboratorij najkasnije do 31. ožujka tekuće godine podnosi izvješće za prethodnu godinu o svom radu i radu ovlaštenih laboratorija Ministarstvu poljoprivrede.
(2) Na temelju izvješća iz stavka 1. ovoga članka izrađuje se zajednički godišnji plan kontrola ovlaštenih laboratorija u svrhu ispitivanja tla na području Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 51.
Popis ovlaštenih laboratorija i referentnog laboratorija za tlo objavljuje se u „Narodnim novinama“, te na mrežnim stranicama Ministarstva.
V. SADRŽAJ INFORMACIJSKOG SUSTAVA ZA ZAŠTITU POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA, OBAVEZE LABORATORIJA I INSTITUCIJA U VEZI DOSTAVE PODATAKA, TE NAČINI PROVEDBE KONTROLE NA TERENU I U LABORATORIJIMA
Sadržaj informacijskog sustava
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 52.
(1) Informacijski sustav za zaštitu poljoprivrednog zemljišta (u daljnjem tekstu: Informacijski sustav) je interoperabilni sustav za unos, verifikaciju, javnu objavu i razmjenu prostornih podataka, koji se prikupljaju na temelju Zakona o poljoprivrednom zemljištu u dijelu koji se odnosi na održavanje, zaštitu i korištenje poljoprivrednog zemljišta.
(2) Informacijski sustav je organiziran kao sustav samostalnih funkcionalnih cjelina – modula za unos i verifikaciju podataka, koji se mogu međusobno povezivati, a kojeg čine slijedeći segmenti:
- identifikacija čestice, tj. dijela čestice
- verifikacija čestice
- eksterni podaci - svi raspoloživi podaci dostupni u postojećim (i budućim) bazama: podaci o vlasništvu, veličini površina, načinu korištenja, geografski podaci, geokemijski podaci, pedološki podaci, podaci o plodnosti tla, podaci o onečišćenosti tla, podaci o agrotehničkim mjerama
- izravni analitički podaci (rezultati analiza iz referentnog i ovlaštenih laboratorija)
- izvedeni podaci (rezultati matematičko-kompjutorskih modela za tumačenje i integraciju raspoloživih eksternih i izravnih analitičkih podataka)
- evaluacija svojstava tla (interpretacija izravnih i izvedenih podataka, klase, agrotehničke preporuke, izvješća, obrađeni podaci)
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 53.
(1) U Informacijski sustav se povezuju informacijski sustavi javnopravnih tijela, koja na temelju zakona kojim se uređuje održavanje, zaštita i korištenje poljoprivrednog zemljišta i posebnih propisa izrađuju i/ili održavaju prostorne podatke i druge podatke značajne za zaštitu poljoprivrednog zemljišta i provedbu zemljišne politike.
(2) Informacijskim sustavom se osigurava:
- objedinjavanje i razmjena podataka o stanju tala i poljoprivrednog zemljišta, povezivanje sustava i internetskih servisa za razmjenu podataka javnopravnih tijela u čijoj su nadležnosti prostorni podaci
- pristup javnosti podacima i informacijama vezanim uz stanje tala i poljoprivrednog zemljišta, te ovlaštenim korisnicima javnopravnih tijela u skladu s razinom ovlasti i područjima djelatnosti
- povezivanje s ARKOD sustavom, Geoportalom, podacima šumske i vodno gospodarske osnove, te drugim prostornim podlogama sukladnim NIPP-u (Nacionalna infrastruktura prostornih podataka ), u cilju omogućavanja pristupa uslugama pronalaženja, pregledavanja, preuzimanja, integriranja i drugim uslugama NIPP-a.
Obveza laboratorija i institucija u vezi dostave podataka
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 54.
(1) Podatke i informacije značajne za zaštitu poljoprivrednog zemljišta javnopravna tijela pripremaju i dostavljaju u Informacijski sustav strukturno i sadržajno uređene u skladu s posebnim propisima kojim se uređuje održavanje, zaštita i korištenje poljoprivrednog zemljišta.
(2) Javnopravna tijela dužna su podatke iz stavka 1. ovoga članka učiniti dostupnima putem internetskih servisa za razmjenu podataka te ih ažurirati sukladno rokovima određenim posebnim propisima kojima se uređuje NIPP.
(3) Internetski servisi za razmjenu podataka moraju biti izrađeni u skladu s posebnim propisima kojima se uređuje NIPP.
Upravljanje i vođenje informacijskog sustava
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 55.
(1) Subjekti Informacijskog sustava osiguravaju nesmetan tijek i pristup podacima i informacijama i odgovorni su za ažurnost, točnost i vjerodostojnost podataka i informacija prema svojoj nadležnosti.
(2) Agencija u vođenju i upravljanju Informacijskim sustavom obavlja sljedeće poslove:
- unosi, održava i verificira metapodatke o svim modulima
- određuje razinu dostupnosti podacima i informacijama u sustavu
- održava zajedničke šifrarnike za module
- daje objašnjenja za korištenje ovlaštenim korisnicima Informacijskog sustava
- izdaje Službeno glasilo jednom godišnje s podacima iz Informacijskog sustava
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 56.
Prilozi 1. , 2., 3., 4. tiskani su uz ovaj Pravilnik i njegov su sastavni dio.
VI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 57.
Ovlašteni laboratoriji koji su ovlašteni na temelju Pravilnika o metodologiji praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta („Narodne novine“, br. 43/14.) dužni su u roku od šest mjeseci od stupanja na snagu ovoga Pravilnika zatražiti dodatno ovlaštenje prema zahtijevanim parametrima iz članka 32. stavka 1. Pravilnika, za metode utvrđivanja sadržaja fiziološki aktivnog vapna i sadržaja skeleta.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 58.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o metodologiji za praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta („Narodne novine“, br. 43/14.).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 59.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa:
Urbroj:
Zagreb,
Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske
i ministar poljoprivrede
Tomislav Tolušić, dipl. iur.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRILOG 1. Preporučeni parametri i dinamika uzorkovanja tla
Tablica 1. Kemijske analize, metode / ISO norme kojima se prate parametri, razine uzorkovanja, učestalost i dubina mjerenja na postajama trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta iz glave II. i glave III. ovog Pravilnika
Parametri
Metoda / ISO norma
Razina
1/24
3
6
Dubina mjerenja
pH u H 2 O i KCl
i (CaCl 2 ) 1
HRN ISO 10390
P1, P2, T
*
*
Svi slojevi
Sadržaj ukupnih karbonata 1
i (CaO)
HRN ISO 10693
Metoda po Galet-u
P1, P2, T
*
*
Svi slojevi
Hidrolitska kiselost, y1 1
Metoda po Kapen-u
P1, P2, T
*
*
Ekološka dubina
KIK ( Ca 2+, Mg 2+ , Na + , K + )
Amon-acetat metoda (pH=7)
P1, P2, T
*
*
Ekološka dubina
Ukupni C 1,2
Bikromatna spektrofotometrijska metoda
HRN ISO 10694 2
P1, P2, T
*
*
Ekološka dubina
Ukupni N 1,2
Metoda po Kjeldahl-u*
HRN ISO 13878 2
P1, P2, T
*
*
Ekološka dubina
Ukupni S 2
HRN ISO 15178 2
P1, P2, T
*
*
Ekološka dubina
NO 3 -
Metoda s granulama cinka
P1, P2, T
*
*
Svi slojevi
Pristupačna hraniva u tlu: 1
- fosfor
- kalij
pH – HOH ≤ 7: Amon-laktatna metoda,
pH – HOH > 7: HRN ISO 11263
Amon-laktatna metoda
P1, P2, T
*
*
Oranični sloj
Aktivno vapno (CaO) 1
Metoda prema Galet-u
Oranični i podoranični sloj
Teški metali i potencijalno toksični elementi: Fe, Al, As, B, Ba, Cd, Co, Cr, Cu, Hg, Mn, Mo, Ni, Pb, Se, Sr, Zn, ukupni i pristupačni
Ekstrakcija ukupnih u zlatotopci - HRN ISO 11466
Ekstrakcija lakopristupačnih s EDTA
određivanje na AAS i ICP – HRN ISO 11047
P1, P2, T
*
*
Oranični sloj
EC – konduktivitet
HRN ISO 11265
P1, P2, T
*
*
Svi slojevi
Kemijski sastav procjedne vode na dubini do 2 m (pH, EC, anioni, kationi)
Elektrometrijsko određivanje
Ionska kromatografija
HRN ISO 10523
HRN ISO 7888
HRN ISO 10304-1
HRN ISO 14911
P1
*
*
Ekološka dubina
Postojani organski onečišćivači (PAH, PCB, triazinski herbicidi, organoklorni pesticidi)
Tekućinska i plinska kromatografija
P1, P2, T
*
*
Oranični sloj
* Prema Priručniku za pedološka istraživanja (Škorić, 1986.)
P1
postaje 1. Razine
1/24
zasnivanje i ponovna obrada svake 24 godine
P2
postaje 2. Razine
3
uzorkovanje svake 3 godine
T
točke motrenja prema shemi 1.
6
uzorkovanje svakih 6 godina
1 parametar koji se određuje i kod praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta iz glave III. ovog Pravilnika
2 parametri koji se određuju na CHNS analizatoru
Tablica 2. Fizikalne analize, metode / ISO norme kojima se prate parametri, razine uzorkovanja, učestalost i dubina mjerenja na postajama trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta iz glave II. i glave III. ovog Pravilnika
Parametri
Metoda / ISO norma
Razina
1/24
3
6
Dubina mjerenja
Mehanički sastav tla 1
HRN ISO 11277
P1, P2
*
Svi slojevi
Procjena mehaničkog sastava tla 1
Feel metoda
Oranični i podoranični sloj
Volumna gustoća tla
HRN ISO 11272
P1, P2
*
Ekološka dubina
Maksimalni kapacitet tla za vodu, pF 0
HRN ISO 11274
P1, P2
*
Ekološka dubina
Kapacitet tla za vodu, pF 2,5
HRN ISO 11274
P1, P2
*
Ekološka dubina
Točka venuća, pF 4,2
HRN ISO 11274
P1, P2
*
Ekološka dubina
Fiziološki aktivna i lakopristupačna voda
HRN ISO 11274
P1, P2
*
Ekološka dubina
Gustoća čvrstih čestica i ukupna poroznost
HRN ISO 11508
P1, P2
*
Ekološka dubina
Retencijski kapacitet tla za vodu
HRN ISO 11465
P1, P2
*
Ekološka dubina
Kapacitet tla za zrak
HRN ISO 11465
P1, P2
*
Ekološka dubina
Propusnost tla za vodu
HRN ISO 17313
P1, P2
*
Ekološka dubina
Stabilnost strukturnih agregata
U vodi, obračun*
P1, P2
*
Ekološka dubina
Zbijenost tla
Penetrometar
P1, P2, T
*
*
Ekološka dubina
* Prema Priručniku za pedološka istraživanja (Škorić, 1986.)
P1
postaje 1. razine
1/24
zasnivanje i ponovna obrada svake 24 godine
P2
postaje 2. razine
3
uzorkovanje svake 3 godine
T
točke trajnog praćenja prema shemi 1.
6
uzorkovanje svakih 6 godina
1 parametar koji se određuje i kod praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta iz glave III. ovog Pravilnika (ili procjena)
Tablica 3. Mikrobiološke analize, Metode / ISO norme kojima se prate parametri, razine uzorkovanja, učestalost i dubina mjerenja na postajama trajnog praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta iz glave II. ovog Pravilnika
Parametri
Metode / ISO norma
Razina
1/24
3
6
Dubina mjerenja
Proteolitička aktivnost
Ladd i Butler, 1972.
P1, P2, T
*
*
Svi slojevi
Dehidrogenazna aktivnost
ISO 23753-1**
P1, P2, T
*
*
Svi slojevi
Određivanje mikrobne biomase
HRN ISO 14240-2
P1, P2, T
*
*
Svi slojevi
P1
postaje 1. razine
1/24
zasnivanje i ponovna obrada svake 24 godine
P2
postaje 2. razine
3
uzorkovanje svake 3 godine
T
točke trajnog praćenja prema shemi 1.
6
uzorkovanje svakih 6 godina
** u prihvaćanju Hrvatskog zavoda za norme
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRILOG 2.
Laboratorij:
Podaci o uzorku  la
Oznaka uzorka i tip proizvodnje:
(K)
(I)
(E) E)
Konvencionalna
Integrirana
Ekološka
BROJ UZORKA
Preporuka gnojidbe:
DA NE
Lokalna samouprava (općina):
Županija:
1) MIBPG:
OIB:
2) Korisnik:
mail:
3) Mjesto i pošt. broj:
Tel:
4) Ulica i broj:
Vlasništvo zemljišta: državno privatno
5) Katastarska čestica:
Katastarska općina:
6) Oznaka čestice (ID arkod):
7) Površina parcele (ha):
8) Koordinate parcele (decim.):
N (lat.) _____,_______________ o
E (long.) _____,_______________ o
9) Planirani usjev:
10) Ciljani prinos (t/ha):
11) Starost nasada god. _____
Broj stabala, čokota/ha _______
Način uzgoja novog nasada: klasični (zaokružiti) plantažni
12) Predusjev i prinos predusjeva:
Predusjev:
___________________
1) do 60 % ciljanog prinosa
2) 60 do 90 % ciljanog prinosa
3) 90 do 110 % ciljanog prinosa
4) >110 % ciljanog prinosa
(t/ha)
13) Žetveni ostaci:
1) zaorano:_________ (t/ha) 2) spaljeno3) odnešeno
14) Organska gnojidba (t/ha):
15) Vrsta organskog gnoja:
16) Godina primjene org. gnoja:
prva druga treća četvrta
17) Nagib:
(procjena uzorkivača)
0) bez nagiba
1) bez nagiba u podnožju
2) manji nagib (do 5 %)
3) veći nagib (> 5 %)
4) ogoljeni teren sa nagibom
18) Ekspozicija:
(procjena uzorkivača)
1) nema (ravan teren); 2) pretežito južno; 3) istok ili zapad; 4) pretežiti sjeverno
19) Reljef:
1) ravno; 2) manje depresije/neravnine; 3) veće depresije/neravnine;
20) Navodnjavanje:
1) suho ratarenje; 2) površinsko; 3) podzemno; 4) kišenjem; 5)kap po kap
21) Višak vode na oranici (leži voda)
1) nikad 2) rijetko ili kratkotrajno3) često ili dugotrajno
22) Mineralna gnojidba
1) bez gnojidbe
2) gnojidba do 40 % potreba
3) gnojidba od 40 do 70 % potreba
4) prema potrebi
5) gnojidba viša od 120 % potreba
23) Kalcizacija tla
(navesti naziv i količinu ( t/ha), godinu primjene)
24) Poboljšivači tla
(navesti naziv i količinu (t/ha))
25) Datum zadnje analize tla, laboratorij, metoda uzorkovanja
Popunite ili zaokružite sve tražene podatke u listiću jer oni neposredno utječu na točnost i efikasnost gnojidbe preporuke!
Vlastoručnim potpisom potvrđujem točnost podataka te da su uzorci izvađeni sukladno pravilima struke.
Vlastoručnim potpisom dajem suglasnost za korištenje dobivenih rezultata u svrhu daljnje stručne ili znanstvene obrade.
Datum uzorkovanja:_______. ______. Uzorak uzeo:___________________________
Vlasnik parcele: __________________________________
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRILOG 3.
ZAHTJEV ZA OVLAŠĆIVANJE LABORATORIJA ZA ISPITIVANJE PLODNOSTI TLA ZA POLJOPRIVREDNO ZEMLJIŠTE
1.
Naziv i sjedište podnositelja
2.
Adresa podnositelja
3.
Telefon, telefaks, e-mail
4.
Pravni status i djelatnost
5.
Parametri ispitivanja plodnosti tla
Parametri
Metoda/ISO norma
1. Osnovne agrokemijske analize tla
Reakcija tla ( pH KCl i H2O)
HRN ISO 10390
Da
Ne
Sadržaj humusa
Bikromatna spektrofotometrijska metoda
HRN ISO 106942
Da
Ne
Sadržaj ukupnog N (samo kod trajnih nasada)
Metoda po Kjeldahlu*
HRN ISO 138782
Da
Ne
Sadržaj fiziološki aktivnih hranjiva P2O5 i K2O
Amon-laktatna metoda
Da
Ne
Hidrolitska kiselost ili sadržaj ukupnih karbonata
Metoda po Kapenu
HRN ISO 10693
Da
Ne
Sadržaj fiziološki aktivnog vapna (samo kod trajnih nasada) kada je sadržaj karbonata veći ili jednak 10%)
Metoda po Galetu
Da
Ne
Sadržaj skeleta (kod skeletnih tala)
*Prema Priručniku za pedološka istraživanja (Škorić, 1985.)
Da
Ne
2. Mehanički sastav tla
Mehanički sastav tla, laboratorijska analiza ili procjena
HRN ISO 11277 ili procjena
Da
Ne
Parametri za ispitivanje plodnosti tla za ribnjake
Reakcija tla (pH KCl i H2O)
HRN ISO 10390
Da
Ne
Sadržaj ukupnog C
Bikromatna spektrofotometrijska metoda
HRN ISO 106942
Da
Ne
Sadržaj ukupnog N
Metoda po Kjeldahlu*
HRN ISO 138782
Da
Ne
Sadržaj fiziološki aktivnih hranjiva P2O5 i K2O
Amon-laktatna metoda
Da
Ne
Sadržaj CaO
Metoda po Galetu
Da
Ne
6.
Radni prostor laboratorija
- preuzimanje, pripremu i valjanu pohranu uzoraka
Da
Ne
– obavljanje dijagnostičkih i analitičkih metoda
Da
Ne
– smještaj uređaja i instrumenata za ispitivanje i obavljanje dijagnostičkih i analitičkih metoda
Da
Ne
– smještaj kemikalija, laboratorijske opreme i posuđa
Da
Ne
– pranje i sušenje laboratorijskog posuđa i opreme
Da
Ne
– obradu rezultata i pripremu izvješća
Da
Ne
7.
Radne upute sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025
- za provođenje ispitivanja
Da
Ne
- radne upute za uporabu i rad svih mjernih uređaja i instrumenata
Da
Ne
8.
Oprema za provedbu ispitivanja
- mjerni uređaji koji su umjereni ili ovjereni i imaju sljedivost
Da
Ne
9.
Sudjelovanje u međulaboratorijskim poredbenim ispitivanjima
- međulaboratorijska poredbena ispitivanja potrebitih parametara prema propisanim analitičkim metodama
Da
Ne
10.
Osoblje
- minimalno jednog zaposlenika odgovarajuće visoke stručne spreme s najmanje pet godina radnog iskustva u području rada
Da
Ne
11.
Priloženi dokumenti
- potvrda o sjedištu na području Republike Hrvatske,
– izvadak iz sudskog registra,
– podaci o prostornim uvjetima smještaja,
– opisi postupaka i načina provedbe ispitivanja za koje se traži ovlast,
– popis tehničke opreme za provedbu ispitivanja za koju se traži ovlast,
– podaci o stručnoj osposobljenosti i broju zaposlenika,
–dokumentacija o redovitom sudjelovanju u programima međulaboratorijskim poredbenim ispitivanjima,
– dokaz o opremljenosti, osposobljenosti analitičara, usklađenost analitičkih postupaka, usklađenost tumačenja rezultata,
–dokaz o stručnosti, kvalificiranosti i referencama djelatnika za tumačenje rezultata analiza.
Mjesto i datum: ____________________ Potpis korisnika: ____________________________
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRILOG 4
ZAHTJEV ZA KORISNIKA
MIBPG
OIB
OPG /obrt /tvrtka - naziv
E-mail
Adresa / mjesto
Telefon
Katastarska općina, Katastarska čestica
ARKOD broj
*Zakup državnog zemljišta - oranice/ trajni nasadi/ pašnjaci/ ribnjaci (zaokružiti)
da ne
Proizvodnja (zaokružiti)
Konvencionalna Integrirana Ekološka
Planirana kultura
Predusjev
Površina (ha)
Katastarska općina, Katastarska čestica
ARKOD broj
*Zakup državnog zemljišta - oranice/ trajni nasadi/ pašnjaci/ ribnjaci (zaokružiti)
da ne
Proizvodnja (zaokružiti)
Konvencionalna Integrirana Ekološka
Planirana kultura
Predusjev
Površina (ha)
Katastarska općina, Katastarska čestica
ARKOD broj
*Zakup državnog zemljišta - oranice/ trajni nasadi/ pašnjaci/ ribnjaci (zaokružiti)
da ne
Proizvodnja (zaokružiti)
Konvencionalna Integrirana Ekološka
Planirana kultura
Predusjev
Površina (ha)
Katastarska općina, Katastarska čestica
ARKOD broj
*Zakup državnog zemljišta - oranice/ trajni nasadi/ pašnjaci/ ribnjaci (zaokružiti)
da ne
Proizvodnja (zaokružiti)
Konvencionalna Integrirana Ekološka
Planirana kultura
Predusjev
Površina (ha)
* Praćenje stanja na poljoprivrednom zemljištu u vlasništvu države provodi se sukladno Pravilniku o metodologiji za praćenje stanja poljoprivrednog zemljišta (NN xx, glava III. članak 28. ) - Ispitivanje plodnosti tla
Ispitivanje plodnosti tla obavlja se sukladno navedenom Pravilniku (za točke 1.,2., 3. korisnik treba odabrati mogućnost):
1. Uzimanje uzoraka tla (članci 29. - 31. Pravilnika o metodologiji praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta)
(odabrati opciju stavljanjem križića - x)
a) Uzorke tla uzima uzorkivač
Korisnik odabire opciju izlaska službenog uzorkivača na teren
b) Korisnik samostalno uzima uzorke tla i dostavlja u ovlašteni laboratorij
Korisnik odabire opciju samostalnog uzorkovanja i dostave uzorka tla laboratoriju.
2. Agrokemijske analize tla
(odabrati opciju stavljanjem križića - x)
a) Osnovne agrokemijske analize tla ( članak 32. točka 1. Pravilnika o metodologiji praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta)
b) Osnovne agrokemijske analize tla s ukupnim dušikom (samo kod trajnih nasada)
3. Mehanički sastav tla (članak 32. točka 2. Pravilnika o metodologiji praćenja stanja poljoprivrednog zemljišta)
(odabrati opciju stavljanjem križića - x)
a) određivanje mehaničkog sastava u Na-pirofosfatu
b) procjena teksturne klase tla
4. Tumačenje rezultata
(tumačenje je sastavni dio ispitnog izvještaja)
Mjesto i datum: ____________________ Potpis korisnika: ____________________________
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede