Ovaj se Pravilnik donosi uzimajući u obzir postupak obavješćivanja na temelju Direktive (EU) 2015/1535 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. rujna 2015. o utvrđivanju postupka pružanja informacija u području tehničkih propisa i pravila o uslugama informacijskog društva (SL L 241/1, 17.9.2015.).
Pojmovi
Članak 3.
Pojedini pojmovi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeće značenje:
a) nacionalni sustav kvalitete poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda je dobrovoljni sustav uspostavljen radi postizanja bolje prepoznatljivosti i promidžbe poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda koji imaju posebne karakteristike te u svrhu zaštite proizvođača od nepoštenih praksi, a kojeg uspostavlja i provodi ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede (u daljnjem tekstu: Ministarstvo)
b) znak „Naše domaće“ je grafička oznakanamijenjena označavanju poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda iz nacionalnog sustava kvalitete proizvedenih sukladno Specifikacijama proizvoda za koje je priznata oznaka „Naše domaće“ i za koje proizvođač ima važeću Potvrdu o sukladnosti
c) glavno vidno polje je vidno polje ambalaže kako je definirano u članku 2. stavku 2. podstavku (1) Uredbe (EU) br. 1169/2011 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2011. o informiranju potrošača o hrani, izmjeni uredbi (EZ) br. 1924/2006 i (EZ) br. 1925/2006 Europskog parlamenta i Vijeća te o stavljanju izvan snage Direktive Komisije 87/250/EEZ, Direktive Vijeća 90/496/EEZ, Direktive Komisije 1999/10/EZ, Direktive 2000/13/EZ Europskog parlamenta i Vijeća, direktiva Komisije 2002/67/EZ i 2008/5/EZ i Uredbe Komisije (EZ) br. 608/2004
d) Specifikacija je dokument koji definira posebne karakteristike poljoprivrednog i prehrambenog proizvoda i sastavni je dio Zahtjeva za priznavanje oznake iz nacionalnog sustava kvalitete
e) posebna karakteristika u vezi s proizvodom podrazumijeva karakteristike kako je definirano u članku 97. st. 2. Zakona o poljoprivredi (»Narodne novine«, broj 118/18), (u daljnjem tekstu: Zakon)
f) skupina znači svako udruženje, bez obzira na njihov pravni oblik, sastavljeno od proizvođača i/ili prerađivača istog proizvoda ili pravna osoba kojoj su temeljem zakonskih odredbi prenesene ovlasti za zastupanje proizvođača i/ili prerađivača i
g) osnovna sirovina je sirovina koja čini najveći udio nekog poljoprivrednog i prehrambenog proizvoda i koja je ključna za proizvodnju poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda te joj daje posebne karakteristike.
II. POSTUPAK PRIZNAVANJA OZNAKE „NAŠE DOMAĆE“
„Naše domaće“
Članak 4.
(1) „Naše domaće“ je nacionalni sustav kvalitete namijenjen označavanju poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda s posebnim karakteristikama u sektorima proizvodnje i prerade mlijeka, proizvodnje i prerade mesa, proizvodnje i prerade voća i povrća, proizvodnje meda, proizvodnje jaja, proizvodnje i prerade uljarica te u sektoru ribarstva i akvakulture, koji se proizvode sukladno Specifikacijama iz članka 99. stavka 1. Zakona.
(2) Proizvodi iz stavka 1. ovoga članka su proizvodi kod kojih je zemlja podrijetla osnovne sirovine ujedno i zemlja gdje je taj proizvod proizveden i/ili prerađen.
Podnositelj zahtjeva za priznavanje oznake „Naše domaće"
Članak 5.
(1) Podnositelj Zahtjeva za priznavanje oznake "Naše domaće" (u daljnjem tekstu: Podnositelj zahtjeva) za određeni proizvod može biti proizvođač ili skupina proizvođača koji predstavljaju proizvođače i prerađivače poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.
(2) Kada je Podnositelj zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka skupina proizvođača, najmanje dvije trećine članova skupine moraju sačinjavati registrirani proizvođači tog proizvoda, upisani u odgovarajuće upisnike subjekata i objekata u poslovanju s hranom ili druge odgovarajuće upisnike koje vode nadležna tijela.
(3) Kada Podnositelj zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka nije skupina proizvođača već pojedinac, mora dokazati da je jedini proizvođač tog proizvoda te biti upisan u odgovarajuće upisnike subjekata i objekata u poslovanju s hranom ili druge odgovarajuće upisnike koje vode nadležna tijela.
(4) Podnositelj zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka može biti i pravna osoba koja na temelju zakona ima punomoć za zastupanje većine proizvođača.
Zahtjev za priznavanje oznake „Naše domaće“
Članak 6.
(1) Zahtjev se podnosi Ministarstvu na obrascu iz Priloga III. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika te se uz njega dostavlja i:
-Izjava podnositelja zahtjeva kojom izjavljuje da predstavlja dvije trećine proizvođača i/ili dvije trećine prerađivača u odgovarajućem sektoru ili Izjavu podnositelja zahtjeva kojom izjavljuje da je jedini proizvođač tog proizvoda
-Specifikaciju
-Punomoć ovjerenu od javnog bilježnika (dostaviti samo ako proizvođača ili skupinu
proizvođača zastupa ovjereni zastupnik ili opunomoćenik).
(2) Obrazac Zahtjeva, Izjava podnositelja zahtjeva i Punomoć iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se u tiskanom obliku uz priloženu upravnu pristojbu sukladno posebnom propisu o upravnim pristojbama, a Specifikacija u elektroničkom obliku na nekom od elektroničkih medija.
Specifikacija proizvoda
Članak 7.
(1) Specifikacija mora sadržavati:
a)sektor i vrstu poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda za koje se traži priznavanje oznake „Naše domaće“
b)opis postupaka proizvodnje
c)posebne karakteristike proizvoda temeljene na objektivnim, mjerljivim i drugim kriterijima koji obuhvaćaju:
–sastav proizvoda
–način proizvodnje sirovina
–kvalitetu sirovina
–dobrobit životinja
–hranidbu životinja
–duljinu prijevoza
–brzinu prerade sirovina
–tretiranje pri skladištenju i transportu i
–podrijetlo osnovne sirovine
d)opis sustava sljedivosti kroz cijeli postupak proizvodnje i/ili prerade proizvoda.
(2) Posebne karakteristike proizvoda opisane u Specifikaciji moraju biti temeljene na minimalno dva kriterija iz stavka 1. točke c) ovoga članka.
Izmjena potvrđene Specifikacije
Članak 8.
Specifikacija za koju je priznata oznaka „Naše domaće“ može se izmijeniti podnošenjem novog Zahtjeva i provođenjem novog postupka priznavanja oznake kako je propisano člankom 98. Zakona.
Pravo korištenja znaka
Članak 9.
Svaki subjekt u poslovanju s hranom ima pravo koristiti znak „Naše domaće“ kako je propisano u poglavlju IV. ovoga Pravilnika, ako je za taj proizvod potvrđena sukladnost sa Specifikacijom.
III. POTVRĐIVANJE SUKLADNOSTI I NADZOR
Potvrđivanje sukladnosti
Članak 10.
(1) Postupak potvrđivanja sukladnosti proizvoda sa Specifikacijomprovodi ovlašteno kontrolno tijelo sukladno članku 99. Zakona.
(2) Svaki proizvođač ili prerađivač poljoprivrednog i prehrambenog proizvoda koji želi koristiti oznaku„Naše domaće“ mora odabrati ovlašteno kontrolno tijelo iz stavka 1. ovoga članka i pokrenuti postupak potvrđivanja sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom.
(3) Ovlašteno kontrolno tijelo provodi postupak potvrđivanja sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom po Planu kontrole za određenu Specifikaciju koji je izradilo Ministarstvo i objavilo na mrežnim stranicama.
Sadržaj Potvrde o sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom
Članak 11.
(1) Potvrda o sukladnosti sadrži sljedeće podatke:
–naziv ovlaštenog kontrolnog tijela
–redni broj Potvrde o sukladnosti
–naziv i adresu subjekta u poslovanju s hranom koji je korisnik oznake
–adresu lokacije proizvodnog objekta
–vrsta proizvoda za koji je potvrđena sukladnost
–količinu proizvoda za koju je potvrđena sukladnost
–datum izdavanja i rok valjanosti Potvrde o sukladnosti i
–potpis odgovorne osobe.
(2) Prilog Potvrde o sukladnosti sadrži podatke o serijama (lotovima) i količinama proizvoda gdje je to primjenjivo.
(3) Ovisno o proizvodu, Potvrda o sukladnosti izdaje se na određeni vremenski rok, a sukladno Planu kontrole.
Poništavanje (suženje i povlačenje) Potvrde o sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom
Članak 12.
U slučaju kada se tijekom službenih kontrola utvrdi kod gotovog proizvoda odstupanje od zahtjeva iz Specifikacije, Plana kontrole ili sadržaja izdane Potvrde o sukladnosti, osoba ovlaštena za provedbu službenih kontrola dužna je o tome obavijestiti ovlašteno kontrolno tijelo, a ono je dužno razmotriti utvrđena odstupanja i pokrenuti postupak suženja u dijelu koji se odnosi na seriju proizvoda kojoj pripada proizvod kod kojeg je utvrđeno odstupanje ili povlačenje u cijelosti Potvrde o sukladnosti.
Ovlašćivanje kontrolnih tijela
Članak 13.
(1) Kontrolno tijelo iz članka 99. stavka 3. Zakona Ministarstvu podnosi Zahtjev za proširenje ovlaštenja na obrascu iz Priloga IV. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.
(2) Uz ispunjen obrazac iz stavka 1. ovoga članka kontrolno tijelo obvezno je dostaviti i upravnu pristojbu sukladno posebnom propisu o upravnim pristojbama te sljedeću dokumentaciju koja čini sastavni dio zahtjeva:
a)dokaz o akreditaciji sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17065 za područje obuhvaćeno ovim Pravilnikom
b)potvrdu nadležne Porezne uprave o nepostojanju duga prema državi ne stariju od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva i
c)popis djelatnika i vanjskih djelatnika koji provode postupak potvrđivanja sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom sa sljedećom dokumentacijom:
-Životopisom i
-Dokazom o osposobljenosti.
(3) Popis ovlaštenih kontrolnih tijela iz članka 99. stavka 7. Zakona, Ministarstvo objavljuje na svojim mrežnim stranicama.
Obveze ovlaštenih kontrolnih tijela
Članak 14.
Ovlaštena kontrolna tijela imaju sljedeće obveze:
-voditi popis korisnika znaka i svih subjekata koji sudjeluju u lancu proizvodnje proizvoda i podatke o količinama proizvoda koji su sukladni sa Specifikacijom
-voditi evidenciju o izdanim i poništenim Potvrdama o sukladnosti
-dostavljati polugodišnja izvješća o provedenim kontrolama Ministarstvu na obrascu iz Priloga V. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i
-surađivati sa Ministarstvom.
Nadzor nad radom ovlaštenih kontrolnih tijela
Članak 15.
(1) Nadzor nad radom ovlaštenog kontrolnog tijela provodi Ministarstvo.
(2) Nadzor iz stavka 1. ovoga članka provodi se prema Planu nadzora jednom godišnje, po potrebi i više puta.
(3) Nadzor iz stavka 1. ovoga članka provode osobe ovlaštene od strane ministra.
Obavještavanje
Članak 16.
Odabrano ovlašteno kontrolno tijelo iz članka 10. ovoga Pravilnika obavještava Ministarstvo o korisnicima znaka "Naše domaće" (proizvođačima i skupinama proizvođača) kojima je izdana Potvrda o sukladnosti ili kojima je Potvrda o sukladnosti oduzeta.
Način vođenja evidencije korisnika oznake „Naše domaće“
Članak 17.
Evidencija korisnika iz članka 99. stavka 9. Zakona sadrži:
–naziv i adresu subjekta u poslovanju s hranom koji je korisnik oznake
–vrstu proizvoda koji nosi oznaku i
–datum izdavanja i rok valjanosti Potvrde o sukladnosti.
IV. NAČIN KORIŠTENJA I GRAFIČKI IZGLED ZNAKA „NAŠE DOMAĆE"
Korištenje znaka "Naše domaće"
Članak 18.
(1) Poljoprivredni i prehrambeni proizvodi koji su proizvedeni i prerađeni u Republici Hrvatskoj i za koji je izdana Potvrda o sukladnosti označavaju se znakom „Naše domaće“ iz Priloga I. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.
(2) Poljoprivredni i prehrambeni proizvodi koji su proizvedeni i prerađeni u istoj državi članici Europske unije i za koji je izdana Potvrda o sukladnosti označavaju se znakom „Naše domaće“ s naznakom te države iz Priloga II. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.
(3) Cjelokupni grafički izgled i znak „Naše domaće“ dostupni su na mrežnim stranicama Ministarstva.
Znak "Naše domaće"
Članak 19.
(1) Znak "Naše domaće" s navedenom državom sastoji se od kružnog oblika iz kojeg je izrezan isječak, ali i dodana dva kvadratića.
(2) Pozadina znaka "Naše domaće" za proizvode iz članka 18. stavka 1. ovoga Pravilnika sastoji se od:
–pozadine crvene boje, kružnog oblika s izrezanim isječkom i dodana dva kvadratića i
–natpisa koji se sastoji od dviju riječi koje se nalaze u čitljivom slijedu jedna ispod druge te trećom riječi koja je izvedena na segmentu kružnice ispod prve dvije riječi.
(3) Pozadina znaka "Naše domaće" za proizvode iz članka 18. stavka 2. ovoga Pravilnika sastoji se od:
–pozadine plave boje, kružnog oblika s izrezanim isječkom i dodana dva kvadratića i
–natpisa koji se sastoji od dvije riječi koje se nalaze u čitljivom slijedu jedna ispod druge te trećom riječi koja je izvedena na segmentu kružnice ispod prve dvije riječi.
(4) Znak "Naše domaće" s navedenom državom uvijek mora imati jednaki oblik.
Višebojne izvedbe
Članak 20.
Znak "Naše domaće" se može koristiti u sljedećim višebojnim izvedbama:
(a) boje Pantone:
"Naše domaće" Hrvatska: Pantone Red 032 C
"Naše domaće" s nazivom druge države: Pantone 293 C
(b) procesne boje (CMYK):
"Naše domaće" Hrvatska: C0 / M100 / Y100 / K0
"Naše domaće" s nazivom druge države: C100 / M80 / Y20 / K5
(c) boje RGB:
"Naše domaće" Hrvatska: R255 / G0 / B0
"Naše domaće" s nazivom druge države: R24 / G64 / B126.
Pozitivna ili negativna izvedba
Članak 21.
Ako nije moguća višebojna izvedba znaka "Naše domaće", koristi se pozitivna ili negativna izvedba. Izvedba na svijetloj pozadini uvijek je crne boje, dok je izvedba na tamnoj pozadini uvijek bijele boje.
Jednobojna izvedba
Članak 22.
Ako nije moguća višebojna, pozitivna ili negativna izvedba znaka "Naše domaće", može se koristiti jednobojna izvedba u postojećoj boji na temelju pozitivne ili negativne izvedbe.
Font
Članak 23.
(1) Font Trade Gothic Next LT Pro (rezovi Regular i Bold) koristi se za natpis koji se, s obzirom na to da je dodatno izmijenjen, ne može naknadno rekonstruirati.
(2) Veličina fonta razmjerna je veličini simbola te pozadini i rubu. Manji ili veći fontovi ne smiju se koristiti neovisno o veličini simbola.
Veličina i mjesto znaka "Naše domaće" na ambalaži i naljepnicama
Članak 24.
(1) Najmanja dopuštena veličina znaka "Naše domaće" je 10 mm u širini. U posebnim prilikama zbog malih ambalaža i proizvoda veličina se može smanjiti na 8 mm.
(2) Dopušteno je samo cjelokupno povećanje ili smanjenje znaka "Naše domaće".
(3) Na ambalaži i proizvodima, znak "Naše domaće" mora se nalaziti u glavnom vidnom polju.
(4) Upotreba jednobojne ili pozitivno-negativne izvedbe znaka "Naše domaće" preporuča se samo ako zbog tehničkih ograničenja nije moguća višebojna izvedba.
Posebna uporaba
Članak 25.
(1) Kod oglašavanja u tiskanim i audiovizualnim medijima, znak "Naše domaće" koristi se u višebojnoj izvedbi opisanoj u članku 20. ovoga Pravilnika. Ako to nije moguće, znak "Naše domaće" se može koristiti u jednobojnoj izvedbi.
(2) U tiskanim i audiovizualnim medijima, znak "Naše domaće" mora biti jasan, vidljiv i čitljiv.
Članak 26.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
POTPREDSJEDNIK VLADE REPUBLIKE HRVATSKE I MINISTAR POLJOPRIVREDE
PRAVILNIK
O NACIONALNOM SUSTAVU KVALITETE POLJOPRIVREDNIH I PREHRAMBENIH PROIZVODA „NAŠE DOMAĆE”
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Predmet Pravilnika
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuje se:
- sadržaj Zahtjeva za priznavanje oznake „Naše domaće“ (u daljnjem tekstu: Zahtjev)
- sadržaj Specifikacije proizvoda (u daljnjem tekstu: Specifikacija)
- postupak potvrđivanja sukladnosti sa Specifikacijom
- sadržaj Potvrde o sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom (u daljnjem tekstu: Potvrda o sukladnosti)
- odredbe vezane za ovlašćivanje kontrolnih tijela i obveze ovlaštenih kontrolnih tijela
- izgled i način korištenja znaka "Naše domaće" i
- vođenje evidencije korisnika oznake "Naše domaće".
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Postupak obavješćivanja
Članak 2.
Ovaj se Pravilnik donosi uzimajući u obzir postupak obavješćivanja na temelju Direktive (EU) 2015/1535 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. rujna 2015. o utvrđivanju postupka pružanja informacija u području tehničkih propisa i pravila o uslugama informacijskog društva (SL L 241/1, 17.9.2015.).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Pojmovi
Članak 3.
Pojedini pojmovi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeće značenje:
a) nacionalni sustav kvalitete poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda je dobrovoljni sustav uspostavljen radi postizanja bolje prepoznatljivosti i promidžbe poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda koji imaju posebne karakteristike te u svrhu zaštite proizvođača od nepoštenih praksi, a kojeg uspostavlja i provodi ministarstvo nadležno za poslove poljoprivrede (u daljnjem tekstu: Ministarstvo)
b) znak „Naše domaće“ je grafička oznaka namijenjena označavanju poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda iz nacionalnog sustava kvalitete proizvedenih sukladno Specifikacijama proizvoda za koje je priznata oznaka „Naše domaće“ i za koje proizvođač ima važeću Potvrdu o sukladnosti
c) glavno vidno polje je vidno polje ambalaže kako je definirano u članku 2. stavku 2. podstavku (1) Uredbe (EU) br. 1169/2011 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2011. o informiranju potrošača o hrani, izmjeni uredbi (EZ) br. 1924/2006 i (EZ) br. 1925/2006 Europskog parlamenta i Vijeća te o stavljanju izvan snage Direktive Komisije 87/250/EEZ, Direktive Vijeća 90/496/EEZ, Direktive Komisije 1999/10/EZ, Direktive 2000/13/EZ Europskog parlamenta i Vijeća, direktiva Komisije 2002/67/EZ i 2008/5/EZ i Uredbe Komisije (EZ) br. 608/2004
d) Specifikacija je dokument koji definira posebne karakteristike poljoprivrednog i prehrambenog proizvoda i sastavni je dio Zahtjeva za priznavanje oznake iz nacionalnog sustava kvalitete
e) posebna karakteristika u vezi s proizvodom podrazumijeva karakteristike kako je definirano u članku 97. st. 2. Zakona o poljoprivredi (»Narodne novine«, broj 118/18), (u daljnjem tekstu: Zakon)
f) skupina znači svako udruženje, bez obzira na njihov pravni oblik, sastavljeno od proizvođača i/ili prerađivača istog proizvoda ili pravna osoba kojoj su temeljem zakonskih odredbi prenesene ovlasti za zastupanje proizvođača i/ili prerađivača i
g) osnovna sirovina je sirovina koja čini najveći udio nekog poljoprivrednog i prehrambenog proizvoda i koja je ključna za proizvodnju poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda te joj daje posebne karakteristike.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
II. POSTUPAK PRIZNAVANJA OZNAKE „NAŠE DOMAĆE“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
„Naše domaće“
Članak 4.
(1) „Naše domaće“ je nacionalni sustav kvalitete namijenjen označavanju poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda s posebnim karakteristikama u sektorima proizvodnje i prerade mlijeka, proizvodnje i prerade mesa, proizvodnje i prerade voća i povrća, proizvodnje meda, proizvodnje jaja, proizvodnje i prerade uljarica te u sektoru ribarstva i akvakulture, koji se proizvode sukladno Specifikacijama iz članka 99. stavka 1. Zakona.
(2) Proizvodi iz stavka 1. ovoga članka su proizvodi kod kojih je zemlja podrijetla osnovne sirovine ujedno i zemlja gdje je taj proizvod proizveden i/ili prerađen.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Podnositelj zahtjeva za priznavanje oznake „Naše domaće"
Članak 5.
(1) Podnositelj Zahtjeva za priznavanje oznake "Naše domaće" (u daljnjem tekstu: Podnositelj zahtjeva) za određeni proizvod može biti proizvođač ili skupina proizvođača koji predstavljaju proizvođače i prerađivače poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda.
(2) Kada je Podnositelj zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka skupina proizvođača, najmanje dvije trećine članova skupine moraju sačinjavati registrirani proizvođači tog proizvoda, upisani u odgovarajuće upisnike subjekata i objekata u poslovanju s hranom ili druge odgovarajuće upisnike koje vode nadležna tijela.
(3) Kada Podnositelj zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka nije skupina proizvođača već pojedinac, mora dokazati da je jedini proizvođač tog proizvoda te biti upisan u odgovarajuće upisnike subjekata i objekata u poslovanju s hranom ili druge odgovarajuće upisnike koje vode nadležna tijela.
(4) Podnositelj zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka može biti i pravna osoba koja na temelju zakona ima punomoć za zastupanje većine proizvođača.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Zahtjev za priznavanje oznake „Naše domaće“
Članak 6.
(1) Zahtjev se podnosi Ministarstvu na obrascu iz Priloga III. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika te se uz njega dostavlja i:
- Izjava podnositelja zahtjeva kojom izjavljuje da predstavlja dvije trećine proizvođača i/ili dvije trećine prerađivača u odgovarajućem sektoru ili Izjavu podnositelja zahtjeva kojom izjavljuje da je jedini proizvođač tog proizvoda
- Specifikaciju
- Punomoć ovjerenu od javnog bilježnika (dostaviti samo ako proizvođača ili skupinu
proizvođača zastupa ovjereni zastupnik ili opunomoćenik).
(2) Obrazac Zahtjeva, Izjava podnositelja zahtjeva i Punomoć iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se u tiskanom obliku uz priloženu upravnu pristojbu sukladno posebnom propisu o upravnim pristojbama, a Specifikacija u elektroničkom obliku na nekom od elektroničkih medija.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Specifikacija proizvoda
Članak 7.
(1) Specifikacija mora sadržavati:
a) sektor i vrstu poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda za koje se traži priznavanje oznake „Naše domaće“
b) opis postupaka proizvodnje
c) posebne karakteristike proizvoda temeljene na objektivnim, mjerljivim i drugim kriterijima koji obuhvaćaju:
– sastav proizvoda
– način proizvodnje sirovina
– kvalitetu sirovina
– dobrobit životinja
– hranidbu životinja
– duljinu prijevoza
– brzinu prerade sirovina
– tretiranje pri skladištenju i transportu i
– podrijetlo osnovne sirovine
d) opis sustava sljedivosti kroz cijeli postupak proizvodnje i/ili prerade proizvoda.
(2) Posebne karakteristike proizvoda opisane u Specifikaciji moraju biti temeljene na minimalno dva kriterija iz stavka 1. točke c) ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Izmjena potvrđene Specifikacije
Članak 8.
Specifikacija za koju je priznata oznaka „Naše domaće“ može se izmijeniti podnošenjem novog Zahtjeva i provođenjem novog postupka priznavanja oznake kako je propisano člankom 98. Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Pravo korištenja znaka
Članak 9.
Svaki subjekt u poslovanju s hranom ima pravo koristiti znak „Naše domaće“ kako je propisano u poglavlju IV. ovoga Pravilnika, ako je za taj proizvod potvrđena sukladnost sa Specifikacijom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
III. POTVRĐIVANJE SUKLADNOSTI I NADZOR
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Potvrđivanje sukladnosti
Članak 10.
(1) Postupak potvrđivanja sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom provodi ovlašteno kontrolno tijelo sukladno članku 99. Zakona.
(2) Svaki proizvođač ili prerađivač poljoprivrednog i prehrambenog proizvoda koji želi koristiti oznaku „Naše domaće“ mora odabrati ovlašteno kontrolno tijelo iz stavka 1. ovoga članka i pokrenuti postupak potvrđivanja sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom.
(3) Ovlašteno kontrolno tijelo provodi postupak potvrđivanja sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom po Planu kontrole za određenu Specifikaciju koji je izradilo Ministarstvo i objavilo na mrežnim stranicama.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Sadržaj Potvrde o sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom
Članak 11.
(1) Potvrda o sukladnosti sadrži sljedeće podatke:
– naziv ovlaštenog kontrolnog tijela
– redni broj Potvrde o sukladnosti
– naziv i adresu subjekta u poslovanju s hranom koji je korisnik oznake
– adresu lokacije proizvodnog objekta
– vrsta proizvoda za koji je potvrđena sukladnost
– količinu proizvoda za koju je potvrđena sukladnost
– datum izdavanja i rok valjanosti Potvrde o sukladnosti i
– potpis odgovorne osobe.
(2) Prilog Potvrde o sukladnosti sadrži podatke o serijama (lotovima) i količinama proizvoda gdje je to primjenjivo.
(3) Ovisno o proizvodu, Potvrda o sukladnosti izdaje se na određeni vremenski rok, a sukladno Planu kontrole.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Poništavanje (suženje i povlačenje) Potvrde o sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom
Članak 12.
U slučaju kada se tijekom službenih kontrola utvrdi kod gotovog proizvoda odstupanje od zahtjeva iz Specifikacije, Plana kontrole ili sadržaja izdane Potvrde o sukladnosti, osoba ovlaštena za provedbu službenih kontrola dužna je o tome obavijestiti ovlašteno kontrolno tijelo, a ono je dužno razmotriti utvrđena odstupanja i pokrenuti postupak suženja u dijelu koji se odnosi na seriju proizvoda kojoj pripada proizvod kod kojeg je utvrđeno odstupanje ili povlačenje u cijelosti Potvrde o sukladnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Ovlašćivanje kontrolnih tijela
Članak 13.
(1) Kontrolno tijelo iz članka 99. stavka 3. Zakona Ministarstvu podnosi Zahtjev za proširenje ovlaštenja na obrascu iz Priloga IV. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.
(2) Uz ispunjen obrazac iz stavka 1. ovoga članka kontrolno tijelo obvezno je dostaviti i upravnu pristojbu sukladno posebnom propisu o upravnim pristojbama te sljedeću dokumentaciju koja čini sastavni dio zahtjeva:
a) dokaz o akreditaciji sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17065 za područje obuhvaćeno ovim Pravilnikom
b) potvrdu nadležne Porezne uprave o nepostojanju duga prema državi ne stariju od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva i
c) popis djelatnika i vanjskih djelatnika koji provode postupak potvrđivanja sukladnosti proizvoda sa Specifikacijom sa sljedećom dokumentacijom:
- Životopisom i
- Dokazom o osposobljenosti.
(3) Popis ovlaštenih kontrolnih tijela iz članka 99. stavka 7. Zakona, Ministarstvo objavljuje na svojim mrežnim stranicama.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Obveze ovlaštenih kontrolnih tijela
Članak 14.
Ovlaštena kontrolna tijela imaju sljedeće obveze:
- voditi popis korisnika znaka i svih subjekata koji sudjeluju u lancu proizvodnje proizvoda i podatke o količinama proizvoda koji su sukladni sa Specifikacijom
- voditi evidenciju o izdanim i poništenim Potvrdama o sukladnosti
- dostavljati polugodišnja izvješća o provedenim kontrolama Ministarstvu na obrascu iz Priloga V. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika i
- surađivati sa Ministarstvom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Nadzor nad radom ovlaštenih kontrolnih tijela
Članak 15.
(1) Nadzor nad radom ovlaštenog kontrolnog tijela provodi Ministarstvo.
(2) Nadzor iz stavka 1. ovoga članka provodi se prema Planu nadzora jednom godišnje, po potrebi i više puta.
(3) Nadzor iz stavka 1. ovoga članka provode osobe ovlaštene od strane ministra.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Obavještavanje
Članak 16.
Odabrano ovlašteno kontrolno tijelo iz članka 10. ovoga Pravilnika obavještava Ministarstvo o korisnicima znaka "Naše domaće" (proizvođačima i skupinama proizvođača) kojima je izdana Potvrda o sukladnosti ili kojima je Potvrda o sukladnosti oduzeta.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Način vođenja evidencije korisnika oznake „Naše domaće“
Članak 17.
Evidencija korisnika iz članka 99. stavka 9. Zakona sadrži:
– naziv i adresu subjekta u poslovanju s hranom koji je korisnik oznake
– vrstu proizvoda koji nosi oznaku i
– datum izdavanja i rok valjanosti Potvrde o sukladnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
IV. NAČIN KORIŠTENJA I GRAFIČKI IZGLED ZNAKA „ NAŠE DOMAĆE"
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Korištenje znaka "Naše domaće"
Članak 18.
(1) Poljoprivredni i prehrambeni proizvodi koji su proizvedeni i prerađeni u Republici Hrvatskoj i za koji je izdana Potvrda o sukladnosti označavaju se znakom „Naše domaće“ iz Priloga I. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.
(2) Poljoprivredni i prehrambeni proizvodi koji su proizvedeni i prerađeni u istoj državi članici Europske unije i za koji je izdana Potvrda o sukladnosti označavaju se znakom „Naše domaće“ s naznakom te države iz Priloga II. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.
(3) Cjelokupni grafički izgled i znak „Naše domaće“ dostupni su na mrežnim stranicama Ministarstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Znak "Naše domaće"
Članak 19.
(1) Znak "Naše domaće" s navedenom državom sastoji se od kružnog oblika iz kojeg je izrezan isječak, ali i dodana dva kvadratića.
(2) Pozadina znaka "Naše domaće" za proizvode iz članka 18. stavka 1. ovoga Pravilnika sastoji se od:
– pozadine crvene boje, kružnog oblika s izrezanim isječkom i dodana dva kvadratića i
– natpisa koji se sastoji od dviju riječi koje se nalaze u čitljivom slijedu jedna ispod druge te trećom riječi koja je izvedena na segmentu kružnice ispod prve dvije riječi.
(3) Pozadina znaka "Naše domaće" za proizvode iz članka 18. stavka 2. ovoga Pravilnika sastoji se od:
– pozadine plave boje, kružnog oblika s izrezanim isječkom i dodana dva kvadratića i
– natpisa koji se sastoji od dvije riječi koje se nalaze u čitljivom slijedu jedna ispod druge te trećom riječi koja je izvedena na segmentu kružnice ispod prve dvije riječi.
(4) Znak "Naše domaće" s navedenom državom uvijek mora imati jednaki oblik.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Višebojne izvedbe
Članak 20.
Znak "Naše domaće" se može koristiti u sljedećim višebojnim izvedbama:
(a) boje Pantone:
"Naše domaće" Hrvatska: Pantone Red 032 C
"Naše domaće" s nazivom druge države: Pantone 293 C
(b) procesne boje (CMYK):
"Naše domaće" Hrvatska: C0 / M100 / Y100 / K0
"Naše domaće" s nazivom druge države: C100 / M80 / Y20 / K5
(c) boje RGB:
"Naše domaće" Hrvatska: R255 / G0 / B0
"Naše domaće" s nazivom druge države: R24 / G64 / B126.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Pozitivna ili negativna izvedba
Članak 21.
Ako nije moguća višebojna izvedba znaka "Naše domaće", koristi se pozitivna ili negativna izvedba. Izvedba na svijetloj pozadini uvijek je crne boje, dok je izvedba na tamnoj pozadini uvijek bijele boje.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Jednobojna izvedba
Članak 22.
Ako nije moguća višebojna, pozitivna ili negativna izvedba znaka "Naše domaće", može se koristiti jednobojna izvedba u postojećoj boji na temelju pozitivne ili negativne izvedbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Font
Članak 23.
(1) Font Trade Gothic Next LT Pro (rezovi Regular i Bold) koristi se za natpis koji se, s obzirom na to da je dodatno izmijenjen, ne može naknadno rekonstruirati.
(2) Veličina fonta razmjerna je veličini simbola te pozadini i rubu. Manji ili veći fontovi ne smiju se koristiti neovisno o veličini simbola.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Veličina i mjesto znaka "Naše domaće" na ambalaži i naljepnicama
Članak 24.
(1) Najmanja dopuštena veličina znaka "Naše domaće" je 10 mm u širini. U posebnim prilikama zbog malih ambalaža i proizvoda veličina se može smanjiti na 8 mm.
(2) Dopušteno je samo cjelokupno povećanje ili smanjenje znaka "Naše domaće".
(3) Na ambalaži i proizvodima, znak "Naše domaće" mora se nalaziti u glavnom vidnom polju.
(4) Upotreba jednobojne ili pozitivno-negativne izvedbe znaka "Naše domaće" preporuča se samo ako zbog tehničkih ograničenja nije moguća višebojna izvedba.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Posebna uporaba
Članak 25.
(1) Kod oglašavanja u tiskanim i audiovizualnim medijima, znak "Naše domaće" koristi se u višebojnoj izvedbi opisanoj u članku 20. ovoga Pravilnika. Ako to nije moguće, znak "Naše domaće" se može koristiti u jednobojnoj izvedbi.
(2) U tiskanim i audiovizualnim medijima, znak "Naše domaće" mora biti jasan, vidljiv i čitljiv.
Članak 26.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
POTPREDSJEDNIK VLADE REPUBLIKE HRVATSKE I MINISTAR POLJOPRIVREDE
Tomislav Tolušić, dipl. iur.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede