Pčelarstvo je u Republici Hrvatskoj tradicionalna poljoprivredna grana i ima veliki gospodarski značaj. Na ovom prostoru se do danas održala autohtona pasmina pod nazivom „siva“ pčela (Apis mellifera carnica). Pčelinji proizvodi – med, pelud, vosak, propolis te matična mliječ upotrebljavaju se kao hrana i dodatak prehrani zbog svojih funkcionalnih svojstava. Ukupna vrijednost svih pčelinjih proizvoda je daleko manja od značaja i koristi od oprašivanja bilja. Medonosne su pčele najvažniji i najbrojniji prirodni oprašivači. Oprašivanjem sudjeluju u stvaranju dodane vrijednosti u biljnoj proizvodnji te su tako u nekim segmentima biljne proizvodnje ključne. Jednako je značajna i njihova uloga u oprašivanju samoniklog bilja, čime pridonose očuvanju ukupne biološke raznolikosti. Uloga je pčela u ekosustavu značajna i stoga što se brojnost drugih prirodnih oprašivača smanjuje nestajanjem njihovih staništa intenziviranjem poljoprivrede, kao i uslijed primjene različitih sredstava za zaštitu bilja.
Programom školskog mednog dana s hrvatskih pčelinjaka (u daljnjem tekstu: Program) provest će se edukacija djece i njihovih roditelja o važnosti konzumiranja meda i njegovog uključivanja u prehranu te će se osigurati pomoć stvaranju boljih uvjeta za pozicioniranje meda hrvatskih pčelinjaka na tržištu.
Budući da je u ranoj razvojnoj fazi djece moguće oblikovati njihove prehrambene navike s ciljem trajnog povećanja udjela meda u njihovoj prehrani, Program će se provoditi u prvim razredima osnovnih škola. Svrha provedbe Programa je podizanje svijesti djece, od rane dobi, o potrebi konzumacije lokalnih poljoprivrednih proizvoda te ukazati na ulogu i značaj pčelarstva u cjelokupnoj poljoprivrednoj proizvodnji, posebice zbog održavanja ekološke ravnoteže i biološke raznolikosti, budući da 84 % biljnih vrsta i 76 % proizvodnje hrane u Europi ovisi o oprašivanju koje obavljaju domaće i divlje pčele.
Ovim Programom predviđena je i promocija hrvatskog pčelarstva. Naime, med koji će se dodijeliti učenicima prvih razreda osnovnih škola bit će zapakiran u Nacionalnu staklenku za med. Uporaba Nacionalne staklenke za med dovodi do prepoznatljivosti proizvoda i različitosti takvih proizvoda na zajedničkom tržištu. Programom se želi promovirati med lokalnih proizvođača (med s hrvatskih pčelinjaka) čime im se daje primjeren značaj kao i doprinos zaštiti okoliša preferiranjem kratkih lanaca opskrbe.
Školski medni dans hrvatskih pčelinjaka održan je prvi puta 7. prosinca 2018. i polučio je veliki interes javnosti te veliko zadovoljstvo svih koji su sudjelovali u Programu, a posebice učenika prvih razreda osnovnih škola. U Programu je sudjelovalo ukupno 826 osnovnih škola 36 342 učenika prvih razreda te 190 odabranih pčelara.
2. CILJEVI PROGRAMA
Ovaj Program ima za cilj:
◊promociju meda lokalnih proizvođača koji se pakira u Nacionalnu staklenku za med,
◊povećanje unosa meda u prehrani djece,
◊podizanje razine znanja o važnosti zdrave prehrane i nutritivnim vrijednostima meda,
◊educiranje učenika o važnosti pčelarstva za sveukupnu poljoprivrednu proizvodnju i biološku raznolikost.
3. PROVEDBA PROGRAMA
U okviru ovoga Programa organizirat će se Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka u prvim razredima osnovnih škola u Republici Hrvatskoj, u školskoj godini 2019./2020. na dan 9. prosinca 2019. godine, povodom obilježavanja Sv. Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara. Učenicima prvih razreda osnovnih škola dodijelit će se med zapakiran sukladno posebnim pravilima Hrvatskog pčelarskog saveza u Nacionalnu staklenku za med (u daljnjem tekstu: Nacionalna staklenka) volumena 370 mL. Svaka staklenka, sukladno Pravilniku o nacionalnoj staklenci za med hrvatskog podrijetla mora biti propisno označena zaštićenim znakom Med hrvatskih pčelinjaka.
Programom Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka financira se nabava meda za raspodjelu učenicima prvih razreda osnovnih škola u iznosu 27 kuna (bez PDV-a) po Nacionalnoj staklenci.
Med prihvatljiv za raspodjelu učenicima u okviru ove mjere je gotov proizvod:
◊proizveden u objektima za primarnu proizvodnju pčelinjih proizvoda upisanim u Upisnik registriranih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla koji vodi Ministarstvo poljoprivrede,
◊zapakiran u Nacionalnu staklenku volumena 370 mL,
◊nosi oznaku proizvođača i
◊nosi zaštićeni znak Med hrvatskih pčelinjaka.
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (u daljnjem tekstu: Agencija za plaćanja):
◊objavljuje popis objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla koji su registrirani za primarnu proizvodnju pčelinjih proizvoda na svojim mrežnim stranicama
◊raspisuje Javni poziv za iskaz interesa za sudjelovanje u provedbi ove mjere (u daljnjem tekstu: Javni poziv)
◊obrađuje prijave i zahtjeve, izdaje odluke i isplaćuje potporu.
Pravo sudjelovanja na Javnom pozivu imaju osnivači školskih ustanova. Osnivači školskih ustanova su odgovorni za izradu popisa škola i broj učenika koji će sudjelovati u Programu.
Detaljni uvjeti za provedbu ove mjere bit će propisani Pravilnikom i navedeni u Javnom pozivu.
Agencija za plaćanja će korisnicima potpore koji su proračunski korisnici isplatiti potporu u obliku predujma u 100% iznosu. Korisnici potpore su dužni najkasnije 13. prosinca 2019. godine dostaviti dokaznu dokumentaciju o provedenoj mjeri, temeljem koje će se utvrditi konačan iznos potpore. Neproračunskim korisnicima potpora će se isplatiti temeljem dostavljene dokumentacije o provedenoj mjeri.
U cilju podizanja razine znanja o važnosti zdrave prehrane i nutritivnim vrijednostima meda te educiranja učenika o važnosti pčelarstva za sveukupnu poljoprivrednu proizvodnju i biološku raznolikost. Ministarstvo poljoprivrede će u suradnji s Hrvatskom agencijom za poljoprivredu i hranu te Hrvatskim pčelarskim savezom provoditi aktivnosti informiranja učenika i roditelja. U tom smislu koristit će se raspoloživi alati informiranja (tiskani mediji, elektronski mediji), zatim različiti priručni materijali opće vidljivosti sa zaštićenim znakom Med hrvatskih pčelinjaka te će se organizirati događaji pod nazivom Medni doručak s hrvatskih pčelinjaka na kojima će se ukazivati na značaj provedbe ovog Programa. Uz navedeno, škole će u suradnji s pčelarskim udrugama organizirati i razna druga edukativna događanja kojima će se učenici pobliže upoznati o važnosti pčelarstva za sveukupnu poljoprivredu i bioraznolikost na Zemlji te će uz med djeci biti podijeljena slikovnica edukativnog karaktera kao početna osnova za upoznavanje pčelarstva.
Kako upotreba meda u prehrani kod manjeg broja djece koja boluju od dijabetesa ili pate od alergijske preosjetljivosti na med može izazvati zdravstvene poteškoće te da se med ne koristi u prehrani djece do njihove navršene prve godine života, nužno je upoznati roditelje i djecu te učitelje o navedenim rizicima, a prije same upotrebe meda posavjetovati se s pedijatrom i/ili obiteljskim liječnikom. Stoga je obveza učitelja koji raspodjeljuju med kao i djelatnika Ministarstva poljoprivrede upoznati roditelje i djecu o navedenim rizicima.
4. PRORAČUN ZA PROVEDBU PROGRAMA
Za provedbu ovoga Programa osigurat će se financijska sredstva u ukupnom iznosu od: 1.100.000,00 kn za nabavu meda zapakiranog u Nacionalnu staklenku za med.
PROGRAM
ŠKOLSKI MEDNI DAN S HRVATSKIH PČELINJAKA
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
1. UVOD
Pčelarstvo je u Republici Hrvatskoj tradicionalna poljoprivredna grana i ima veliki gospodarski značaj. Na ovom prostoru se do danas održala autohtona pasmina pod nazivom „siva“ pčela ( Apis mellifera carnica ). Pčelinji proizvodi – med, pelud, vosak, propolis te matična mliječ upotrebljavaju se kao hrana i dodatak prehrani zbog svojih funkcionalnih svojstava. Ukupna vrijednost svih pčelinjih proizvoda je daleko manja od značaja i koristi od oprašivanja bilja. Medonosne su pčele najvažniji i najbrojniji prirodni oprašivači. Oprašivanjem sudjeluju u stvaranju dodane vrijednosti u biljnoj proizvodnji te su tako u nekim segmentima biljne proizvodnje ključne. Jednako je značajna i njihova uloga u oprašivanju samoniklog bilja, čime pridonose očuvanju ukupne biološke raznolikosti. Uloga je pčela u ekosustavu značajna i stoga što se brojnost drugih prirodnih oprašivača smanjuje nestajanjem njihovih staništa intenziviranjem poljoprivrede, kao i uslijed primjene različitih sredstava za zaštitu bilja.
Programom školskog mednog dana s hrvatskih pčelinjaka (u daljnjem tekstu: Program ) provest će se edukacija djece i njihovih roditelja o važnosti konzumiranja meda i njegovog uključivanja u prehranu te će se osigurati pomoć stvaranju boljih uvjeta za pozicioniranje meda hrvatskih pčelinjaka na tržištu.
Budući da je u ranoj razvojnoj fazi djece moguće oblikovati njihove prehrambene navike s ciljem trajnog povećanja udjela meda u njihovoj prehrani, Program će se provoditi u prvim razredima osnovnih škola. Svrha provedbe Programa je podizanje svijesti djece, od rane dobi, o potrebi konzumacije lokalnih poljoprivrednih proizvoda te ukazati na ulogu i značaj pčelarstva u cjelokupnoj poljoprivrednoj proizvodnji, posebice zbog održavanja ekološke ravnoteže i biološke raznolikosti, budući da 84 % biljnih vrsta i 76 % proizvodnje hrane u Europi ovisi o oprašivanju koje obavljaju domaće i divlje pčele.
Ovim Programom predviđena je i promocija hrvatskog pčelarstva. Naime, med koji će se dodijeliti učenicima prvih razreda osnovnih škola bit će zapakiran u Nacionalnu staklenku za med . Uporaba Nacionalne staklenke za med dovodi do prepoznatljivosti proizvoda i različitosti takvih proizvoda na zajedničkom tržištu. Programom se želi promovirati med lokalnih proizvođača (med s hrvatskih pčelinjaka) čime im se daje primjeren značaj kao i doprinos zaštiti okoliša preferiranjem kratkih lanaca opskrbe.
Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka održan je prvi puta 7. prosinca 2018. i polučio je veliki interes javnosti te veliko zadovoljstvo svih koji su sudjelovali u Programu , a posebice učenika prvih razreda osnovnih škola. U Programu je sudjelovalo ukupno 826 osnovnih škola 36 342 učenika prvih razreda te 190 odabranih pčelara.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
2. CILJEVI PROGRAMA
Ovaj Program ima za cilj:
◊ promociju meda lokalnih proizvođača koji se pakira u Nacionalnu staklenku za med ,
◊ povećanje unosa meda u prehrani djece,
◊ podizanje razine znanja o važnosti zdrave prehrane i nutritivnim vrijednostima meda,
◊ educiranje učenika o važnosti pčelarstva za sveukupnu poljoprivrednu proizvodnju i biološku raznolikost.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
3. PROVEDBA PROGRAMA
U okviru ovoga Programa organizirat će se Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka u prvim razredima osnovnih škola u Republici Hrvatskoj, u školskoj godini 2019./20 20. na dan 9. prosinca 2019. godine, povodom obilježavanja Sv. Ambrozija, zaštitnika pčela i pčelara. Učenicima prvih razreda osnovnih škola dodijelit će se med zapakiran sukladno posebnim pravilima Hrvatskog pčelarskog saveza u Nacionalnu staklenku za med (u daljnjem tekstu: Nacionalna staklenka ) volumena 370 mL. Svaka staklenka, sukladno Pravilniku o nacionalnoj staklenci za med hrvatskog podrijetla mora biti propisno označena zaštićenim znakom Med hrvatskih pčelinjaka.
Programom Školski medni dan s hrvatskih pčelinjaka financira se nabava meda za raspodjelu učenicima prvih razreda osnovnih škola u iznosu 27 kuna (bez PDV-a) po Nacionalnoj staklenci.
Med prihvatljiv za raspodjelu učenicima u okviru ove mjere je gotov proizvod:
◊ proizveden u objektima za primarnu proizvodnju pčelinjih proizvoda upisanim u Upisnik registriranih objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla koji vodi Ministarstvo poljoprivrede,
◊ zapakiran u Nacionalnu staklenku volumena 370 mL,
◊ nosi oznaku proizvođača i
◊ nosi zaštićeni znak Med hrvatskih pčelinjaka .
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (u daljnjem tekstu: Agencija za plaćanja):
◊ objavljuje popis objekata u poslovanju s hranom životinjskog podrijetla koji su registrirani za primarnu proizvodnju pčelinjih proizvoda na svojim mrežnim stranicama
◊ raspisuje Javni poziv za iskaz interesa za sudjelovanje u provedbi ove mjere (u daljnjem tekstu: Javni poziv)
◊ obrađuje prijave i zahtjeve, izdaje odluke i isplaćuje potporu.
Pravo sudjelovanja na Javnom pozivu imaju osnivači školskih ustanova. Osnivači školskih ustanova su odgovorni za izradu popisa škola i broj učenika koji će sudjelovati u Programu .
Detaljni uvjeti za provedbu ove mjere bit će propisani Pravilnikom i navedeni u Javnom pozivu.
Agencija za plaćanja će korisnicima potpore koji su proračunski korisnici isplatiti potporu u obliku predujma u 100% iznosu. Korisnici potpore su dužni najkasnije 13. prosinca 2019. godine dostaviti dokaznu dokumentaciju o provedenoj mjeri, temeljem koje će se utvrditi konačan iznos potpore. Neproračunskim korisnicima potpora će se isplatiti temeljem dostavljene dokumentacije o provedenoj mjeri.
U cilju podizanja razine znanja o važnosti zdrave prehrane i nutritivnim vrijednostima meda te educiranja učenika o važnosti pčelarstva za sveukupnu poljoprivrednu proizvodnju i biološku raznolikost. Ministarstvo poljoprivrede će u suradnji s Hrvatskom agencijom za poljoprivredu i hranu te Hrvatskim pčelarskim savezom provoditi aktivnosti informiranja učenika i roditelja. U tom smislu koristit će se raspoloživi alati informiranja (tiskani mediji, elektronski mediji), zatim različiti priručni materijali opće vidljivosti sa zaštićenim znakom Med hrvatskih pčelinjaka te će se organizirati događaji pod nazivom Medni doručak s hrvatskih pčelinjaka na kojima će se ukazivati na značaj provedbe ovog Programa . Uz navedeno, škole će u suradnji s pčelarskim udrugama organizirati i razna druga edukativna događanja kojima će se učenici pobliže upoznati o važnosti pčelarstva za sveukupnu poljoprivredu i bioraznolikost na Zemlji te će uz med djeci biti podijeljena slikovnica edukativnog karaktera kao početna osnova za upoznavanje pčelarstva.
Kako upotreba meda u prehrani kod manjeg broja djece koja boluju od dijabetesa ili pate od alergijske preosjetljivosti na med može izazvati zdravstvene poteškoće te da se med ne koristi u prehrani djece do njihove navršene prve godine života, nužno je upoznati roditelje i djecu te učitelje o navedenim rizicima, a prije same upotrebe meda posavjetovati se s pedijatrom i/ili obiteljskim liječnikom. Stoga je obveza učitelja koji raspodjeljuju med kao i djelatnika Ministarstva poljoprivrede upoznati roditelje i djecu o navedenim rizicima.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
4. PRORAČUN ZA PROVEDBU PROGRAMA
Za provedbu ovoga Programa osigurat će se financijska sredstva u ukupnom iznosu od: 1.100.000,00 kn za nabavu meda zapakiranog u Nacionalnu staklenku za med.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede