NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O PRIJENOSU OSNIVAČKIH PRAVA NAD OPĆOM ŽUPANIJSKOM BOLNICOM VUKOVAR I BOLNICOM HRVATSKIH VETERANA NA REPUBLIKU HRVATSKU, S KONAČNIM PRIJEDLOGOM ZAKONA
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 85/10 - pročišćeni tekst i 5/14 - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
2. svibnja 1991. godine Hitna služba Medicinskog centra Vukovar uključuje se u zbrinjavanje ranjenika u Borovo Selu, a tijekom srpnja je formirana ratna kirurgija i opremljeno protuatomsko sklonište. Prve granate su počele padati na bolnicu 15. kolovoza 1991. godine, a 24. kolovoza 1991. godine je bolnica bila meta avionskog napada.
Do 20. studenog 1991. godine bolnica je zbrinula 4000 ranjenika, od kojih je 2250 podvrgnuto dugotrajnim operacijama. Na bolnicu je padalo svakodnevno prosječno 700 granata. Liječnici i ostalo osoblje je danonoćno radilo u vrlo teškim uvjetima, bez dovoljno lijekova, sanitetskog i ostalog materijala, struje, hrane i vode. Nakon 20. studenog 1991. godine odvedeno i pogubljeno na Ovčari je 200 ranjenika, bolesnika, a među njima i 18 djelatnika bolnice.
Od 1040 zaposlenih u Medicinskom centru Vukovar prije Domovinskog rata do kraja rata u bolnici je ostalo 350 zaposlenika. Nakon okupacije većina liječnika i osoblja srpske nacionalnosti su ostali u Vukovaru, dok je 250 djelatnika nakon tortura prognano u slobodne dijelove Hrvatske.
U procesu mirne reintegracije 24. srpnja 1997. godine započinje se sa reintegracijom bolnice u sustav zdravstva Republike Hrvatske.
Dakle, riječ je bolnici koja je dijelila sudbinu Grada Vukovara te je najteže stradala bolnica u Domovinskom ratu.
Imajući na umu prethodno navedeno, Županijska skupština Vukovarsko-srijemske županije je 28. svibnja 2019. godine donijela zaključak kojim se predlaže Ministarstvu zdravstva pokretanje inicijative prema Vladi Republike Hrvatske za donošenje odluke o preuzimanju osnivačkih prava nad Općom županijskom bolnicom Vukovar i bolnicom hrvatskih veterana od strane Republike Hrvatske.
Promjena statusa kojim bi Opća županijska bolnica Vukovar i bolnica hrvatskih veterana postala Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar, a osnivačka prava nad tom ustanovom preuzela bi Republika Hrvatska, polazi od memorijalno-edukativnog značaja ove bolnice koji proizlazi iz njene povijesti u Domovinskom ratu.
S obzirom na memorijalno-edukativni značaj bolnice potrebno je posebnu pažnju posvetiti njezinoj održivosti, što uključuje i financijsku održivost. Prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti („Narodne novine“, broj 100/18), osnivačOpće županijske bolnice Vukovar i bolnice hrvatskih veterana je Vukovarsko-srijemska županija koja zbog fiskalnog kapaciteta svog proračuna, nije u mogućnosti pravovremeno podmirivati obveze koje proizlaze iz poslovanja bolnice te je bolnica trenutno suočena i s problemom velikih nepodmirenih obveza. Preuzimanjem osnivačkih prava, Republika Hrvatska preuzet će i financiranje ove bolnice, što bi u buduće trebalo doprinijeti stabilnom poslovanju bolnice, a provođenjem postupaka zajedničke javne nabave radi postizanja učinkovitosti i standardizacije nabave lijekova i medicinskog i drugog materijala, dugoročno se očekuju značajne uštede i racionalizacija financijskog poslovanja.
Ovim zakonskim prijedlogom uređuje se da danom stupanja na snagu predloženoga zakona dosadašnji osnivač Opće županijske bolnice Vukovar i bolnice hrvatskih veterana Vukovarsko-srijemska županija prestaje biti njezin osnivač, te osnivač postaje Republika Hrvatska.
Nadalje, utvrđuje se da Opća županijska bolnica Vukovar i bolnica hrvatskih veterana, danom stupanja na snagu predloženoga zakona nastavlja s radom kao Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar. Također, utvrđuje se da je osnivač Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar Republika Hrvatska, a prava i dužnosti osnivača u ime Republike Hrvatske obavljat će Vlada Republike Hrvatske, Ministarstvo zdravstva.
Međusobna prava i obveze između Vlade Republike Hrvatske, Vukovarsko-srijemske županije, Grada Vukovara i Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar uredit će se posebnim sporazumom.
III. OCJENA I IZVORI SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Vukovarsko – srijemska županija osnivač je Opće županijske bolnice Vukovar i bolnice hrvatskih veterana. Najveći dio prihoda, do sada, ova zdravstvena ustanova ostvarivala je temeljem ugovora sa Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje (gotovo 89%), za što su sredstva osigurana u Financijskom plana Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje za 2019. godinu i projekcijama za 2020. i 2021. godinu.
Za provedbu predloženog zakona, sredstva su planirana u Prijedlogu Financijskog plana Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje za 2020. godinu i projekcijama za 2021. i 2022. godinu. Isto tako, Opća županijska bolnica Vukovar i bolnica hrvatskih veterana ostvaruje prihode od pružanja usluga, participacija, društava za osiguranje, EU projekata, donacija, pomoći od subjekata unutar općeg proračuna i sl. Svi navedeni prihodi stupanjem na snagu ovoga Zakona bit će evidentirani u Državnom proračunu Republike Hrvatske na Razdjelu 096 – Ministarstvo zdravstva.
IV. PRIJEDLOG ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
Prema odredbi članka 204. stavka 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora („Narodne novine“, br. 81/13, 113/16, 69/17 i 29/18), zakon se može iznimno donijeti po hitnom postupku, kada to zahtijevaju osobito opravdani razlozi, koji u prijedlogu moraju biti posebno obrazloženi.
S obzirom na to da su na dan 30. rujna 2019. godine ukupne obveze Opće županijske bolnice Vukovar i bolnice hrvatskih veterana iznosile 202.222.460 kuna, a ukupno dospjele obveze 160.573.702 kuna, donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku predlaže se kako bi se prijenosom osnivačkih prava na Republiku Hrvatsku omogućila cjelovita kontrola financijskog poslovanja bolnice te njeno redovno poslovanje.
Slijedom navedenoga, ovim Zakonom predlaže se prijenos osnivačkih prava nad tom ustanovom na Republiku Hrvatsku te s tim u vezi i donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O PRIJENOSU OSNIVAČKIH PRAVA NAD OPĆOM ŽUPANIJSKOM BOLNICOM VUKOVAR I BOLNICOM HRVATSKIH VETERANA NA REPUBLIKU HRVATSKU
Članak 1.
Danom stupanja na snagu ovoga Zakona dosadašnji osnivač Opće županijske bolnice Vukovar i bolnice hrvatskih veterana Vukovarsko-srijemska županija prestaje biti njezin osnivač, te osnivač postaje Republika Hrvatska.
Članak 2.
(1) Opća županijska bolnica Vukovar i bolnica hrvatskih veterana, danom stupanja na snagu ovoga Zakona nastavlja s radom kao Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar.
(2) Osnivač Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar je Republika Hrvatska, a prava i dužnosti osnivača u ime Republike Hrvatske obavljat će Vlada Republike Hrvatske, Ministarstvo zdravstva.
Članak 3.
Zdravstvena ustanova Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar obavlja zdravstvene djelatnosti koje obavlja opća bolnica sukladno odredbama zakona kojim se uređuje zdravstvena zaštita.
Članak 4.
Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar od posebnog je interesa za Republiku Hrvatsku i mjesto obilježavanja posebnog domovinskog pijeteta u kojoj se pored djelatnosti iz članka 3. ovoga Zakona obavlja i memorijalno-edukacijska djelatnost sa svrhom promicanja vrijednosti Domovinskog rata.
Članak 5.
Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar sredstva za rad ostvaruje iz izvora i na način osiguravanja sredstava za rad zdravstvene ustanove u mreži javne zdravstvene službe sukladno odredbama zakona kojim se uređuje zdravstvena zaštita.
Članak 6.
Međusobna prava i obveze između Vlade Republike Hrvatske, Ministarstvo zdravstva, Vukovarsko-srijemske županije, Grada Vukovara i Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar utvrdit će se posebnim sporazumom.
Članak 7.
Na pitanja koja nisu uređena ovim Zakonom primjenjuju se odredbe zakona kojim se uređuje osnivanje i ustrojstvo ustanova i zakona kojim se uređuje zdravstvena zaštita.
Članak 8.
(1) Vlada Republike Hrvatske imenovat će članove upravnog vijeća Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar sukladno odredbama zakona kojim se uređuje zdravstvena zaštita u roku od 15 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2) Upravno vijeće Opće županijske bolnice Vukovar i bolnice hrvatskih veterana prestaje upravljati zdravstvenom ustanovom danom imenovanja članova upravnog vijeća iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Upravno vijeće iz stavka 1. ovoga članka imenovat će privremenog ravnatelja Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar u roku od osam dana od dana njegovog imenovanja.
Članak 9.
Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar obvezna je u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona uskladiti Statut i druge opće akte s odredbama ovoga Zakona.
Članak 10.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Odredbom ovoga članka uređuje se da dosadašnji osnivač Opće županijske bolnice Vukovar i bolnice hrvatskih veterana Vukovarsko-srijemska županija prestaje biti njezin osnivač, te osnivač postaje Republika Hrvatska.
Uz članak 2.
Ovim člankom utvrđuje se da Opća županijska bolnica Vukovar i bolnica hrvatskih veterana, danom stupanja na snagu ovoga Zakona nastavlja s radom kao Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar. Također, utvrđuje se da je osnivač Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar Republika Hrvatska, a prava i dužnosti osnivača u ime Republike Hrvatske obavlja Vlada Republike Hrvatske, Ministarstvo zdravstva.
Uz članak 3.
Ovim člankom uređuje se da zdravstvena ustanova Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar obavlja zdravstvene djelatnosti koje obavlja opća bolnica sukladno odredbama zakona kojim se uređuje zdravstvena zaštita.
Uz članak 4.
Ovim člankom utvrđuje se da Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar je od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku i mjesto obilježavanja posebnog domovinskog pijeteta u kojoj se pored djelatnosti koje obavlja opća bolnica sukladno odredbama zakona kojim se uređuje zdravstvena zaštita obavlja i memorijalno-edukacijska djelatnost sa svrhom promicanja vrijednosti Domovinskog rata.
Uz članak 5.
Odredbom ovoga članka uređuje se da Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar sredstva za rad ostvaruje iz izvora i na način osiguravanja sredstava za rad zdravstvene ustanove u mreži javne zdravstvene službe sukladno odredbama zakona kojim se uređuje zdravstvena zaštita.
Uz članak 6.
Odredbom ovoga članka utvrđuje se da će se međusobna prava i obveze između Vlade Republike Hrvatske, Ministarstva zdravstva, Vukovarsko-srijemske županije, Grada Vukovara i Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar urediti posebnim sporazumom.
Uz članak 7.
Ovim člankom uređuje se da će se na pitanja koja nisu uređena ovim Zakonom primijeniti zakona kojim se uređuje osnivanje i ustrojstvo ustanova i zakona kojim se uređuje zdravstvena zaštita.
Uz članke 8. i 9.
Ovi članci sadrže prijelazne odredbe.
Uz članak 10.
Odredbom ovoga članka utvrđuje se stupanje na snagu ovoga Zakona.
REPUBLIKA HRVATSKA
MINISTARSTVO ZDRAVSTVA
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O PRIJENOSU OSNIVAČKIH PRAVA NAD OPĆOM ŽUPANIJSKOM BOLNICOM VUKOVAR I BOLNICOM HRVATSKIH VETERANA NA REPUBLIKU HRVATSKU, S KONAČNIM PRIJEDLOGOM ZAKONA
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 85/10 - pročišćeni tekst i 5/14 - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
2. svibnja 1991. godine Hitna služba Medicinskog centra Vukovar uključuje se u zbrinjavanje ranjenika u Borovo Selu, a tijekom srpnja je formirana ratna kirurgija i opremljeno protuatomsko sklonište. Prve granate su počele padati na bolnicu 15. kolovoza 1991. godine, a 24. kolovoza 1991. godine je bolnica bila meta avionskog napada.
Do 20. studenog 1991. godine bolnica je zbrinula 4000 ranjenika, od kojih je 2250 podvrgnuto dugotrajnim operacijama. Na bolnicu je padalo svakodnevno prosječno 700 granata. Liječnici i ostalo osoblje je danonoćno radilo u vrlo teškim uvjetima, bez dovoljno lijekova, sanitetskog i ostalog materijala, struje, hrane i vode. Nakon 20. studenog 1991. godine odvedeno i pogubljeno na Ovčari je 200 ranjenika, bolesnika, a među njima i 18 djelatnika bolnice.
Od 1040 zaposlenih u Medicinskom centru Vukovar prije Domovinskog rata do kraja rata u bolnici je ostalo 350 zaposlenika. Nakon okupacije većina liječnika i osoblja srpske nacionalnosti su ostali u Vukovaru, dok je 250 djelatnika nakon tortura prognano u slobodne dijelove Hrvatske.
U procesu mirne reintegracije 24. srpnja 1997. godine započinje se sa reintegracijom bolnice u sustav zdravstva Republike Hrvatske.
Dakle, riječ je bolnici koja je dijelila sudbinu Grada Vukovara te je najteže stradala bolnica u Domovinskom ratu.
Imajući na umu prethodno navedeno, Županijska skupština Vukovarsko-srijemske županije je 28. svibnja 2019. godine donijela zaključak kojim se predlaže Ministarstvu zdravstva pokretanje inicijative prema Vladi Republike Hrvatske za donošenje odluke o preuzimanju osnivačkih prava nad Općom županijskom bolnicom Vukovar i bolnicom hrvatskih veterana od strane Republike Hrvatske.
Promjena statusa kojim bi Opća županijska bolnica Vukovar i bolnica hrvatskih veterana postala Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar, a osnivačka prava nad tom ustanovom preuzela bi Republika Hrvatska, polazi od memorijalno-edukativnog značaja ove bolnice koji proizlazi iz njene povijesti u Domovinskom ratu.
S obzirom na memorijalno-edukativni značaj bolnice potrebno je posebnu pažnju posvetiti njezinoj održivosti, što uključuje i financijsku održivost. Prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti („Narodne novine“, broj 100/18), osnivač Opće županijske bolnice Vukovar i bolnice hrvatskih veterana je Vukovarsko-srijemska županija koja zbog fiskalnog kapaciteta svog proračuna, nije u mogućnosti pravovremeno podmirivati obveze koje proizlaze iz poslovanja bolnice te je bolnica trenutno suočena i s problemom velikih nepodmirenih obveza. Preuzimanjem osnivačkih prava, Republika Hrvatska preuzet će i financiranje ove bolnice, što bi u buduće trebalo doprinijeti stabilnom poslovanju bolnice, a provođenjem postupaka zajedničke javne nabave radi postizanja učinkovitosti i standardizacije nabave lijekova i medicinskog i drugog materijala, dugoročno se očekuju značajne uštede i racionalizacija financijskog poslovanja.
Ovim zakonskim prijedlogom uređuje se da danom stupanja na snagu predloženoga zakona dosadašnji osnivač Opće županijske bolnice Vukovar i bolnice hrvatskih veterana Vukovarsko-srijemska županija prestaje biti njezin osnivač, te osnivač postaje Republika Hrvatska.
Nadalje, utvrđuje se da Opća županijska bolnica Vukovar i bolnica hrvatskih veterana, danom stupanja na snagu predloženoga zakona nastavlja s radom kao Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar. Također, utvrđuje se da je osnivač Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar Republika Hrvatska, a prava i dužnosti osnivača u ime Republike Hrvatske obavljat će Vlada Republike Hrvatske, Ministarstvo zdravstva.
Međusobna prava i obveze između Vlade Republike Hrvatske, Vukovarsko-srijemske županije, Grada Vukovara i Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar uredit će se posebnim sporazumom.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
III. OCJENA I IZVORI SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Vukovarsko – srijemska županija osnivač je Opće županijske bolnice Vukovar i bolnice hrvatskih veterana. Najveći dio prihoda, do sada, ova zdravstvena ustanova ostvarivala je temeljem ugovora sa Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje (gotovo 89%), za što su sredstva osigurana u Financijskom plana Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje za 2019. godinu i projekcijama za 2020. i 2021. godinu.
Za provedbu predloženog zakona, sredstva su planirana u Prijedlogu Financijskog plana Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje za 2020. godinu i projekcijama za 2021. i 2022. godinu. Isto tako, Opća županijska bolnica Vukovar i bolnica hrvatskih veterana ostvaruje prihode od pružanja usluga, participacija, društava za osiguranje, EU projekata, donacija, pomoći od subjekata unutar općeg proračuna i sl. Svi navedeni prihodi stupanjem na snagu ovoga Zakona bit će evidentirani u Državnom proračunu Republike Hrvatske na Razdjelu 096 – Ministarstvo zdravstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
IV. PRIJEDLOG ZA DONOŠENJE ZAKONA PO HITNOM POSTUPKU
Prema odredbi članka 204. stavka 1. Poslovnika Hrvatskoga sabora („Narodne novine“, br. 81/13, 113/16, 69/17 i 29/18), zakon se može iznimno donijeti po hitnom postupku, kada to zahtijevaju osobito opravdani razlozi, koji u prijedlogu moraju biti posebno obrazloženi.
S obzirom na to da su na dan 30. rujna 2019. godine ukupne obveze Opće županijske bolnice Vukovar i bolnice hrvatskih veterana iznosile 202.222.460 kuna, a ukupno dospjele obveze 160.573.702 kuna, donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku predlaže se kako bi se prijenosom osnivačkih prava na Republiku Hrvatsku omogućila cjelovita kontrola financijskog poslovanja bolnice te njeno redovno poslovanje.
Slijedom navedenoga, ovim Zakonom predlaže se prijenos osnivačkih prava nad tom ustanovom na Republiku Hrvatsku te s tim u vezi i donošenje ovoga Zakona po hitnom postupku.
KONAČNI PRIJEDLOG ZAKONA O PRIJENOSU OSNIVAČKIH PRAVA NAD OPĆOM ŽUPANIJSKOM BOLNICOM VUKOVAR I BOLNICOM HRVATSKIH VETERANA NA REPUBLIKU HRVATSKU
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 1.
Danom stupanja na snagu ovoga Zakona dosadašnji osnivač Opće županijske bolnice Vukovar i bolnice hrvatskih veterana Vukovarsko-srijemska županija prestaje biti njezin osnivač, te osnivač postaje Republika Hrvatska.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 2.
(1) Opća županijska bolnica Vukovar i bolnica hrvatskih veterana, danom stupanja na snagu ovoga Zakona nastavlja s radom kao Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar.
(2) Osnivač Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar je Republika Hrvatska, a prava i dužnosti osnivača u ime Republike Hrvatske obavljat će Vlada Republike Hrvatske, Ministarstvo zdravstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 3.
Zdravstvena ustanova Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar obavlja zdravstvene djelatnosti koje obavlja opća bolnica sukladno odredbama zakona kojim se uređuje zdravstvena zaštita.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 4.
Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar od posebnog je interesa za Republiku Hrvatsku i mjesto obilježavanja posebnog domovinskog pijeteta u kojoj se pored djelatnosti iz članka 3. ovoga Zakona obavlja i memorijalno-edukacijska djelatnost sa svrhom promicanja vrijednosti Domovinskog rata.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 5.
Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar sredstva za rad ostvaruje iz izvora i na način osiguravanja sredstava za rad zdravstvene ustanove u mreži javne zdravstvene službe sukladno odredbama zakona kojim se uređuje zdravstvena zaštita.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 6.
Međusobna prava i obveze između Vlade Republike Hrvatske, Ministarstvo zdravstva, Vukovarsko-srijemske županije, Grada Vukovara i Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar utvrdit će se posebnim sporazumom.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 7.
Na pitanja koja nisu uređena ovim Zakonom primjenjuju se odredbe zakona kojim se uređuje osnivanje i ustrojstvo ustanova i zakona kojim se uređuje zdravstvena zaštita.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 8.
(1) Vlada Republike Hrvatske imenovat će članove upravnog vijeća Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar sukladno odredbama zakona kojim se uređuje zdravstvena zaštita u roku od 15 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2) Upravno vijeće Opće županijske bolnice Vukovar i bolnice hrvatskih veterana prestaje upravljati zdravstvenom ustanovom danom imenovanja članova upravnog vijeća iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Upravno vijeće iz stavka 1. ovoga članka imenovat će privremenog ravnatelja Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar u roku od osam dana od dana njegovog imenovanja.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 9.
Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar obvezna je u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona uskladiti Statut i druge opće akte s odredbama ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 10.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
OBRAZLOŽENJE
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Uz članak 1.
Odredbom ovoga članka uređuje se da dosadašnji osnivač Opće županijske bolnice Vukovar i bolnice hrvatskih veterana Vukovarsko-srijemska županija prestaje biti njezin osnivač, te osnivač postaje Republika Hrvatska.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Uz članak 2.
Ovim člankom utvrđuje se da Opća županijska bolnica Vukovar i bolnica hrvatskih veterana, danom stupanja na snagu ovoga Zakona nastavlja s radom kao Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar. Također, utvrđuje se da je osnivač Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar Republika Hrvatska, a prava i dužnosti osnivača u ime Republike Hrvatske obavlja Vlada Republike Hrvatske, Ministarstvo zdravstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Uz članak 3.
Ovim člankom uređuje se da zdravstvena ustanova Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar obavlja zdravstvene djelatnosti koje obavlja opća bolnica sukladno odredbama zakona kojim se uređuje zdravstvena zaštita.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Uz članak 4.
Ovim člankom utvrđuje se da Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar je od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku i mjesto obilježavanja posebnog domovinskog pijeteta u kojoj se pored djelatnosti koje obavlja opća bolnica sukladno odredbama zakona kojim se uređuje zdravstvena zaštita obavlja i memorijalno-edukacijska djelatnost sa svrhom promicanja vrijednosti Domovinskog rata.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Uz članak 5.
Odredbom ovoga članka uređuje se da Nacionalna memorijalna bolnica Vukovar sredstva za rad ostvaruje iz izvora i na način osiguravanja sredstava za rad zdravstvene ustanove u mreži javne zdravstvene službe sukladno odredbama zakona kojim se uređuje zdravstvena zaštita.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Uz članak 6.
Odredbom ovoga članka utvrđuje se da će se međusobna prava i obveze između Vlade Republike Hrvatske, Ministarstva zdravstva, Vukovarsko-srijemske županije, Grada Vukovara i Nacionalne memorijalne bolnice Vukovar urediti posebnim sporazumom.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Uz članak 7.
Ovim člankom uređuje se da će se na pitanja koja nisu uređena ovim Zakonom primijeniti zakona kojim se uređuje osnivanje i ustrojstvo ustanova i zakona kojim se uređuje zdravstvena zaštita.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Uz članke 8. i 9.
Ovi članci sadrže prijelazne odredbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Uz članak 10.
Odredbom ovoga članka utvrđuje se stupanje na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva