NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DENTALNOJ MEDICINI
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u članku 2. stavku 4. podstavku 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/2010 – pročišćeni tekst i 5/2014 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Cilj ovog Zakona je regulirati zanimanje dentalnog higijeničara te im omogućiti pristup tržištu rada, a čime će se doprinijeti zaštiti oralnog zdravlja i povećanju kvalitete zdravstvenih usluga u dentalnoj zdravstvenoj zaštiti.
Važećim Zakonom o dentalnoj medicini („Narodne novine“ broj 121/03, 117/08 i 120/09) utvrđuje se ustrojstvo te uvjeti za obavljanje djelatnosti dentalne medicine. U pružanju dentalne skrbi pacijenata sudjeluju zdravstveni radnici - doktori dentalne medicine, dentalni tehničari i dentalni asistenti koji su ujedno i članovi Hrvatske komore dentalne medicine.
Struka dentalnih higijeničara prepoznata je kao nužna i neophodna u dentalnim ordinacijama velikog dijela zemalja Europske unije, slijedom čega je i Hrvatska komora dentalne medicine bila inicijator pokretanja postupka utvrđivanja curriculuma te standarda kvalifikacija za zanimanje dentalni higijeničar.
Od 2016. godine upisane su prve generacije dentalnih higijeničara, od kojih su dvije završile svoje školovanje pri Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Osijeku-kao sveučilišni preddiplomski izvanredni studij dentalne higijene, nakon čega se stječe akademski naziv prvostupnika dentalne higijene. Preddiplomski studij dentalne higijene započinje u Rijeci, a radi velikog interesa za navedeni profil stručnjaka, postoji opravdani interes ostalih fakulteta.
Uvjeti za rad dentalnih higijeničara nisu uređeni niti jednim propisom. Također, dentalni higijeničari nisu niti članovi Hrvatske komore dentalne medicine.
Stoga je nužno izmjenama i dopunama važećeg Zakona o dentalnoj medicini obuhvatiti novi profil zdravstvenih radnika odnosno dentalnih higijeničara.
PredloženimZakonom o izmjenama i dopunama Zakona o dentalnoj medicini propisuje se rad dentalnih higijeničara kao izvantimskih zdravstvenih suradnika.
Također, propisuje se dozvola za rad, kao i uvjeti za njezino davanje.
Očekuje se kvalitetnija dentalna skrb, s obzirom da je dentalni higijeničar, u odnosu na dentalnog asistenta, samostalniji u obavljanju svojih poslova. Njegova djelatnost obuhvaća pripremu pacijenta za pregled kod doktora dentalne medicine, upoznavanje pacijenta s preventivom oralnog zdravlja (način čišćenja zubi, uporaba zubnog konca, dentalnih četkica itd.), čišćenje mekih i tvrdih naslaga, izbjeljivanje zubi te sve ostale pomoćne radnje i poslove prema uputama i nalogu doktora dentalne medicine.
Također, s obzirom da će se Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o dentalnoj medicini, regulirati zanimanje dentalnog higijeničara, isti će imati i učinak na otvaranje novih radnih mjesta. Učinak je razmjeran broju osoba koje završe školovanje za dentalnog higijeničara te se potencijalno uključuju na tržište rada.
III. OCJENA SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Provedba Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dentalnoj medicini nema financijski učinak na Državni proračun
U djelatnosti dentalne medicine u Mreži javne zdravstvene službe tim čine doktor dentalne medicine i medicinska sestra/medicinski tehničar ili dentalni asistent.
Dentalni higijeničar je izvantimski zdravstveni suradnik koji neće biti ugovorni subjekt Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, te time neće biti ni fiskalnog učinka na financijski plan Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.
Cilj ovog Zakona je regulirati zanimanje dentalnog higijeničara te im omogućiti pristup tržištu rada prije svega u zdravstvenom turizmu.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DENTALNOJ MEDICINI
Članak 1.
U Zakonu o dentalnoj medicini („Narodne novine“ broj 121/03, 117/08 i 120/09) u članku 13. stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) Izvantimski zdravstveni suradnici su dentalni tehničari i dentalni higijeničari“.
Članak 2.
Članak 36. b stavak 7. mijenja se i glasi:
„(7) Dentalnim tehničarima-strancima Komora daje odobrenje za samostalan rad na vrijeme određeno prema propisima koje uređuju rad stranaca u Republici Hrvatskoj i općim aktima Komore“.
Članak 3.
Iza članka 36. p dodaje se glava V.C i članci 36.r, 36.s i 36.t koji glase:
„V.C DJELATNOST DENTALNIH HIGIJENIČARA
Članak 36. r
(1)Djelatnost dentalnog higijeničara obavljaju dentalni higijeničari prema uputama i pod nadzorom doktora dentalne medicine.
(2)Djelatnost dentalnog higijeničara obuhvaća slijedeće djelatnosti:
1.pripremu pacijenata za pregled kod doktora dentalne medicine,
2.upoznavanje pacijenata s preventivom oralnog zdravlja (način čišćenja zubi, uporaba zubnog konca, dentalnih četkica, itd)
3.čišćenje mekih tkiva i tvrdih naslaga,
4.izbjeljivanje zubi,
5.sve ostale pomoćne radnje i poslove prema uputama i nalogu doktora dentalne medicine.
„DOZVOLA ZA RAD
Članak 36. s
(1)Dentalnom higijeničaru koji je upisan u registar dentalnih higijeničara Komora će dati dozvolu za rad.
(2)Dozvolom za rad dokazuje se stručna osposobljenost dentalnog higijeničara za obavljanje njihove djelatnosti prema uputama i nadzoru doktora dentalne medicine na području Republike Hrvatske.
(3)Dozvola za rad daje se na vrijeme od 6 godina.
(4)Dentalnim higijeničarima-strancima Komora daje dozvolu za rad na vrijem određeno propisima koji uređuju rad stranaca u Republici Hrvatskoj.
(5)Uvjete za davanje, obnavljanje i oduzimanje dozvole za rad propisuje općim aktom Komora.
Članak 36. t
Na dentalne higijeničare na odgovarajući se način primjenjuju odredbe članka 36.d, 36.h te 36.i ovog Zakona.“
Članak 4.
„Članak 37.a mijenja se i glasi:
(1)Pri Komori osniva se Strukovni razred dentalnih tehničara te Strukovni razred dentalnih asistenata i dentalnih higijeničara.
(2)Dentalni tehničari, dentalni asistenti i dentalni higijeničari koji obavljaju djelatnost dentalnih tehničara, dentalnih asistenata i dentalnih higijeničara na području Republike Hrvatske, obvezno se učlanjuju u odgovarajući Strukovni razred pri Komori.
(3)Članstvo u Strukovnom razredu pri Komori dobrovoljno je za dentalne tehničare, dentalne asistente i dentalne higijeničare koji ne obavljaju neposredno djelatnost dentalnih tehničara, za dentalne asistente i dentalne higijeničar, koji su iste obavljali izvan Republike Hrvatske te koji su u mirovini ili su koji su nezaposleni.“
Članak 5.
U članku 39. stavku 1. iza riječi „asistenata“ dodaju se riječi „ i Upravni odbor Strukovnog razreda dentalnih higijeničara.“
Članak 6.
U članku 42. stavku 1. podstavku 2., podstavku 4. i podstavku 6. iza riječi „asistenata“ dodaju se riječi „i dentalnih higijeničara.“
Članak 7.
U članku 43. u točki 2., točki 3., točki 4., točki 11., točki 12., točki 14. i točki 15. iza riječi „asistenata“ dodaju se riječi „i dentalnih higijeničara.“
Članak 8.
U članku 45. stavku 1. stavku 2. i stavku 3. iza riječi „asistenata“ dodaju se riječi „i dentalnih higijeničara.“
Članak 9.
U članku 46. stavku 2. iza riječi „asistenata“ dodaju se riječi „i dentalnih higijeničara“.
Članak 10.
U članku 47. stavku 2. iza riječi „asistenata“ dodaju se riječi „i dentalnih higijeničara.“
Članak 11.
U članku 51. iza riječi „asistenata“ dodaju se riječi „i dentalnih higijeničara.“
Članak 12.
U članku 52. iza riječi „asistenata“ dodaju se riječi „i dentalnih higijeničara.“
Članak 13.
U članku 55. iza riječi „asistent “ dodaju se riječi „i dentalni higijeničar.“
Članak 14.
U članku 63.a iza riječi „asistente“ dodaju se riječi „i dentalne higijeničare.“
Članak 15.
U članku 66.a iza riječi „asistent “ dodaju se riječi „i dentalni higijeničar.“
Članak 16.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Ovim člankom propisuju se izvantimski zdravstveni suradnici.
Uz članak 2.
Ovim člankom propisuje se odobrenje za samostalan rad.
Uz članak 3.
Ovim člankom propisuje se dodavanje nove glave kojom se regulira djelatnost dentalnih higijeničara.
Uz članak 4.
Ovim člankom propisuje se osnivanje Strukovnog razreda dentalnih tehničara te Strukovnog razreda dentalnih asistenata i dentalnih higijeničara pri Komori.
Uz članak 5.
Ovim člankom propisuje se Upravni odbor Strukovnog razreda dentalnih higijeničara.
Uz članke 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14. i 15.
Ovim člancima propisuje se dodavanje dentalnih higijeničara u tekst članaka.
Uz članak 16.
Ovim člankom propisuje se stupanje na snagu Zakona.
ODREDBE ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU
Članak 13.
(1) Radnu grupu dentalne ordinacije čini ordinacijski tim te izvantimski zdravstveni i nezdravstveni suradnici.
(2) Ordinacijski tim čine doktor dentalne medicine - nositelj dentalne ordinacije i dentalni asistent, odnosno medicinska sestra.
(3) Izvantimski zdravstveni suradnici su dentalni tehničari.
(4) Dentalna ordinacija može imati suradnike koji obavljaju pomoćne, knjigovodstvene i druge servise predviđene zakonskim propisima.
Članak 36.b
(1) Dentalnom tehničaru koji je položio stručni ispit i koji je upisan u registar dentalnih tehničara Komora će dati odobrenje za samostalan rad (licencu).
(2) Uvjet položenog stručnog ispita iz stavka 1. ovoga članka ne odnosi se na državljane država članica Europske unije.
(3) Odobrenjem za samostalan rad dokazuje se stručna osposobljenost dentalnog tehničara za samostalno obavljanje djelatnosti dentalnih tehničara na području Republike Hrvatske.
(4) Odobrenje za samostalan rad dentalnom tehničaru daje, odnosno uskraćuje upravnim aktom tijelo određeno Statutom Komore.
(5) Protiv upravnog akta iz stavka 4. ovoga članka nije dopuštena žalba, već se može pokrenuti upravni spor.
(6) Odobrenje za samostalan rad daje se na vrijeme od šest godina.
(7) Dentalnim tehničarima - strancima Komora daje odobrenje za samostalan rad na vrijeme određeno prema propisima koji uređuju rad stranaca u Republici Hrvatskoj.
(8) Na postupak obnavljanja i oduzimanja odobrenja za samostalan rad dentalnog tehničara primjenjuju se odredbe stavka 4. i 5. ovoga članka.
(9) Uvjete za davanje, obnavljanje i oduzimanje odobrenja za samostalan rad propisuje općim aktom Komora.
Članak 37.
(1) Doktori dentalne medicine koji obavljaju dentalnu medicinu na području Republike Hrvatske, obvezno se učlanjuju u Komoru kao samostalnu i neovisnu strukovnu organizaciju sa svojstvom pravne osobe i javnim ovlastima.
(2) Članstvo u Komori dobrovoljno je za doktore dentalne medicine koji ne obavljaju neposredno dentalne djelatnost, koji obavljaju dentalnu medicinu izvan Republike Hrvatske, koji su u mirovini te koji su nezaposleni.
Članak 39.
(1) Tijela Komore su Skupština, Upravno vijeće, Izvršni odbor, predsjednik Upravni odbor Strukovnog razreda dentalnih tehničara i Upravni odbor Strukovnog razreda dentalnih asistenata i druga tijela utvrđena statutom Komore.
(2) Ustrojstvo, nadležnost, sastav, način izbora, prava i obveze tijela Komore i Strukovnog razreda pri Komori uređuju se statutom i drugim općim aktima Komore.
Članak 42.
Komora obavlja sljedeće javne ovlasti:
– vodi registar doktora dentalne medicine u Republici Hrvatskoj,
– vodi registar dentalnih tehničara i dentalnih asistenata,
– daje, obnavlja i oduzima odobrenja za samostalan rad doktora dentalne medicine,
– daje, obnavlja i oduzima odobrenja za samostalan rad dentalnih tehničara i dozvola za rad dentalnih asistenata,
– obavlja stručni nadzor nad radom doktora dentalne medicine (u dentalnim ordinacijama, grupnoj praksi, zdravstvenim ustanovama i drugim pravnim osobama koje obavljaju djelatnost dentalne medicine),
– obavlja stručni nadzor nad radom dentalnih tehničara i dentalnih asistenata,
– određuje najnižu cijenu rada doktora dentalne medicine izvan mreže javne zdravstvene službe,
– određuje najnižu cijenu rada dentalnog tehničara.
Članak 43.
Pored javnih ovlasti iz članka 42. ovoga Zakona, Komora obavlja i sljedeće poslove:
1. vodi registar svojih članova, dentalnih ordinacija, grupnih praksi, zdravstvenih ustanova i drugih pravnih osoba,
2. donosi Kodeks dentalne etike i deontologije te Kodeks etike i deontologije dentalnih tehničara i dentalnih asistenata,
3. prati i nadzire provođenje pravila etike i deontologije dentalne medicine, dentalnih tehničara i dentalnih asistenata te poduzima odgovarajuće mjere u slučaju njihovog kršenja,
4. pruža zaštitu građanima u ostvarivanju prava s obzirom na kvalitetu, sadržaj i vrstu usluge dentalne medicine, usluge dentalnog tehničara i usluge dentalnog asistenta, koja im se pruža,
5. daje mišljenje u postupku osnivanja, preseljenja i prestanka rada dentalnih ordinacija, dentalnih laboratorija, grupne prakse, zdravstvenih ustanova i drugih pravnih osoba,
6. predlaže ministru nadležnom za zdravstvo mrežu javne zdravstvene službe za dentalnu medicinu i djelatnost dentalnih tehničara,
7. propisuje način oglašavanja doktora dentalne medicine i dentalnih tehničara,
8. utvrđuje najniže cijene dentalnih usluga za doktore dentalne medicine izvan mreže javne zdravstvene službe za dentalnu medicinu,
9. utvrđuje cijene dentalnih usluga iz opsega dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja,
10. zastupa interese svojih članova kod sklapanja ugovora s društvima za osiguranje,
11. sudjeluje pri određivanju standarda i normativa dentalnih usluga i usluga dentalne tehnike i dentalnih asistenata,
12. daje stručna mišljenja kod pripreme propisa od utjecaja na razvoj dentalne struke, struke dentalnih tehničara i struke dentalnih asistenata,
13. organizira dodatno usavršavanje i trajnu izobrazbu svojih članova,
14. čuva i unapređuje društveni položaj i dignitet dentalnog zvanja i zvanja dentalnog tehničara i dentalnog asistenta,
15. izdaje glasilo Komore i druge stručne publikacije iz područja djelatnosti dentalne medicine, djelatnosti dentalnih tehničara i djelatnosti dentalnih asistenata,
16. obavlja i druge poslove u skladu sa zakonom, statutom i općim aktima Komore.
Članak 45.
(1) Skupština Komore donosi Kodeks dentalne etike i deontologije te Kodeks etike i deontologije dentalnih tehničara i dentalnih asistenata.
(2) Kodeksom dentalne etike i deontologije te Kodeksom etike i deontologije dentalnih tehničara i dentalnih asistenata utvrđuju se načela i pravila kojih se doktori dentalne medicine, dentalni tehničari i dentalni asistenti moraju pridržavati pri obavljanju svoje djelatnosti.
(3) Kodeks dentalne etike i deontologije te Kodeks etike i deontologije dentalnih tehničara i dentalnih asistenata objavljuju se u »Narodnim novinama«.
Članak 46.
(1) Komora vodi registar doktora dentalne medicine, dentalnih ordinacija, grupnih praksi, zdravstvenih ustanova i drugih pravnih osoba koje obavljaju dentalnu medicinu.
(2) Komora vodi registar dentalnih tehničara i dentalnih asistenata.
(3) Komora može prema potrebi uvesti i registre za pripravnike, specijalizante, specijaliste te druge evidencije određene zakonom ili statutom.
(4) Registri iz stavka 1. i 2. ovoga članka javne su knjige. Izvaci iz registara koje vodi Komora te potvrde izdane na temelju podataka iz tih evidencija javne su isprave.
Članak 47.
(1) Doktoru dentalne medicine koji je upisan u registar Komore izdaje se iskaznica.
(2) Dentalnom tehničaru i dentalnom asistentu koji je upisan u registar Komore izdaje se iskaznica.
(2) Oblik i sadržaj iskaznice iz stavka 1. i 2. ovoga članka te način izdavanja propisuje se općim aktom Komore.
Članak 51.
Statutom ili drugim općim aktom Komore utvrdit će se što se smatra težom i lakšom povredom pravila ponašanja, sankcije za počinjenu težu i lakšu povredu pravila ponašanja u obavljanju dentalne medicine, djelatnosti dentalnih tehničara i djelatnosti dentalnih asistenata ustrojstvo te način djelovanja Časnog suda pri Komori.
Članak 52.
Članovi Komore odgovaraju za počinjenu povredu pravila ponašanja u obavljanju djelatnosti dentalne medicine, djelatnosti dentalnih tehničara i djelatnosti dentalnih asistenata pred Časnim sudom pri Komori.
Članak 55.
Doktor dentalne medicine, dentalni tehničar i dentalni asistent obvezni su za vrijeme obavljanja svoje djelatnosti stručno se usavršavati prema općem aktu Komore, što obuhvaća:
1. kontinuirano praćenje razvoja dentalnih znanosti,
2. stjecanje novih saznanja.
Članak 63.a
Odredbe članka 55. do 63. ovoga Zakona na odgovarajući se način odnose i na dentalne tehničare i dentalne asistente.
Članak 66.a
Novčanom kaznom u iznosu od 3.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj dentalni tehničar, odnosno dentalni asistent ako:
1. obavlja djelatnost izvan opsega određenog odobrenjem za samostalan rad, odnosno dozvolom za rad (članak 36.b, 36.c i 36.o),
2. ne poštuje obvezu čuvanja profesionalne tajne (članak 36.i i 36.p),
3. ne vodi i ne čuva propisanu dokumentaciju (članak 36.j).
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DENTALNOJ MEDICINI
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u članku 2. stavku 4. podstavku 1. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 85/2010 – pročišćeni tekst i 5/2014 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Cilj ovog Zakona je regulirati zanimanje dentalnog higijeničara te im omogućiti pristup tržištu rada, a čime će se doprinijeti zaštiti oralnog zdravlja i povećanju kvalitete zdravstvenih usluga u dentalnoj zdravstvenoj zaštiti.
Važećim Zakonom o dentalnoj medicini („Narodne novine“ broj 121/03, 117/08 i 120/09) utvrđuje se ustrojstvo te uvjeti za obavljanje djelatnosti dentalne medicine. U pružanju dentalne skrbi pacijenata sudjeluju zdravstveni radnici - doktori dentalne medicine, dentalni tehničari i dentalni asistenti koji su ujedno i članovi Hrvatske komore dentalne medicine.
Struka dentalnih higijeničara prepoznata je kao nužna i neophodna u dentalnim ordinacijama velikog dijela zemalja Europske unije, slijedom čega je i Hrvatska komora dentalne medicine bila inicijator pokretanja postupka utvrđivanja curriculuma te standarda kvalifikacija za zanimanje dentalni higijeničar.
Od 2016. godine upisane su prve generacije dentalnih higijeničara, od kojih su dvije završile svoje školovanje pri Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Osijeku-kao sveučilišni preddiplomski izvanredni studij dentalne higijene, nakon čega se stječe akademski naziv prvostupnika dentalne higijene. Preddiplomski studij dentalne higijene započinje u Rijeci, a radi velikog interesa za navedeni profil stručnjaka, postoji opravdani interes ostalih fakulteta.
Uvjeti za rad dentalnih higijeničara nisu uređeni niti jednim propisom. Također, dentalni higijeničari nisu niti članovi Hrvatske komore dentalne medicine.
Stoga je nužno izmjenama i dopunama važećeg Zakona o dentalnoj medicini obuhvatiti novi profil zdravstvenih radnika odnosno dentalnih higijeničara.
Predloženim Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o dentalnoj medicini propisuje se rad dentalnih higijeničara kao izvantimskih zdravstvenih suradnika.
Također, propisuje se dozvola za rad, kao i uvjeti za njezino davanje.
Očekuje se kvalitetnija dentalna skrb, s obzirom da je dentalni higijeničar, u odnosu na dentalnog asistenta, samostalniji u obavljanju svojih poslova. Njegova djelatnost obuhvaća pripremu pacijenta za pregled kod doktora dentalne medicine, upoznavanje pacijenta s preventivom oralnog zdravlja (način čišćenja zubi, uporaba zubnog konca, dentalnih četkica itd.), čišćenje mekih i tvrdih naslaga, izbjeljivanje zubi te sve ostale pomoćne radnje i poslove prema uputama i nalogu doktora dentalne medicine.
Također, s obzirom da će se Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o dentalnoj medicini, regulirati zanimanje dentalnog higijeničara, isti će imati i učinak na otvaranje novih radnih mjesta. Učinak je razmjeran broju osoba koje završe školovanje za dentalnog higijeničara te se potencijalno uključuju na tržište rada.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
III. OCJENA SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Provedba Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dentalnoj medicini nema financijski učinak na Državni proračun
U djelatnosti dentalne medicine u Mreži javne zdravstvene službe tim čine doktor dentalne medicine i medicinska sestra/medicinski tehničar ili dentalni asistent.
Dentalni higijeničar je izvantimski zdravstveni suradnik koji neće biti ugovorni subjekt Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, te time neće biti ni fiskalnog učinka na financijski plan Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.
Cilj ovog Zakona je regulirati zanimanje dentalnog higijeničara te im omogućiti pristup tržištu rada prije svega u zdravstvenom turizmu.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DENTALNOJ MEDICINI
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 1.
U Zakonu o dentalnoj medicini („Narodne novine“ broj 121/03, 117/08 i 120/09) u članku 13. stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) Izvantimski zdravstveni suradnici su dentalni tehničari i dentalni higijeničari“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 2.
Članak 36. b stavak 7. mijenja se i glasi:
„(7) Dentalnim tehničarima-strancima Komora daje odobrenje za samostalan rad na vrijeme određeno prema propisima koje uređuju rad stranaca u Republici Hrvatskoj i općim aktima Komore“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 3.
Iza članka 36. p dodaje se glava V.C i članci 36.r, 36.s i 36.t koji glase:
„V.C DJELATNOST DENTALNIH HIGIJENIČARA
Članak 36. r
(1) Djelatnost dentalnog higijeničara obavljaju dentalni higijeničari prema uputama i pod nadzorom doktora dentalne medicine.
(2) Djelatnost dentalnog higijeničara obuhvaća slijedeće djelatnosti:
1. pripremu pacijenata za pregled kod doktora dentalne medicine,
2. upoznavanje pacijenata s preventivom oralnog zdravlja (način čišćenja zubi, uporaba zubnog konca, dentalnih četkica, itd)
3. čišćenje mekih tkiva i tvrdih naslaga,
4. izbjeljivanje zubi,
5. sve ostale pomoćne radnje i poslove prema uputama i nalogu doktora dentalne medicine.
„DOZVOLA ZA RAD
Članak 36. s
(1) Dentalnom higijeničaru koji je upisan u registar dentalnih higijeničara Komora će dati dozvolu za rad.
(2) Dozvolom za rad dokazuje se stručna osposobljenost dentalnog higijeničara za obavljanje njihove djelatnosti prema uputama i nadzoru doktora dentalne medicine na području Republike Hrvatske.
(3) Dozvola za rad daje se na vrijeme od 6 godina.
(4) Dentalnim higijeničarima-strancima Komora daje dozvolu za rad na vrijem određeno propisima koji uređuju rad stranaca u Republici Hrvatskoj.
(5) Uvjete za davanje, obnavljanje i oduzimanje dozvole za rad propisuje općim aktom Komora.
Članak 36. t
Na dentalne higijeničare na odgovarajući se način primjenjuju odredbe članka 36.d, 36.h te 36.i ovog Zakona.“
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 4.
„Članak 37.a mijenja se i glasi:
(1) Pri Komori osniva se Strukovni razred dentalnih tehničara te Strukovni razred dentalnih asistenata i dentalnih higijeničara.
(2) Dentalni tehničari, dentalni asistenti i dentalni higijeničari koji obavljaju djelatnost dentalnih tehničara, dentalnih asistenata i dentalnih higijeničara na području Republike Hrvatske, obvezno se učlanjuju u odgovarajući Strukovni razred pri Komori.
(3) Članstvo u Strukovnom razredu pri Komori dobrovoljno je za dentalne tehničare, dentalne asistente i dentalne higijeničare koji ne obavljaju neposredno djelatnost dentalnih tehničara, za dentalne asistente i dentalne higijeničar, koji su iste obavljali izvan Republike Hrvatske te koji su u mirovini ili su koji su nezaposleni.“
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 5.
U članku 39. stavku 1. iza riječi „asistenata“ dodaju se riječi „ i Upravni odbor Strukovnog razreda dentalnih higijeničara.“
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 6.
U članku 42. stavku 1. podstavku 2., podstavku 4. i podstavku 6. iza riječi „asistenata“ dodaju se riječi „i dentalnih higijeničara.“
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 7.
U članku 43. u točki 2., točki 3., točki 4., točki 11., točki 12., točki 14. i točki 15. iza riječi „asistenata“ dodaju se riječi „i dentalnih higijeničara.“
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 8.
U članku 45. stavku 1. stavku 2. i stavku 3. iza riječi „asistenata“ dodaju se riječi „i dentalnih higijeničara.“
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 9.
U članku 46. stavku 2. iza riječi „asistenata“ dodaju se riječi „i dentalnih higijeničara“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 10.
U članku 47. stavku 2. iza riječi „asistenata“ dodaju se riječi „i dentalnih higijeničara.“
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 11.
U članku 51. iza riječi „asistenata“ dodaju se riječi „i dentalnih higijeničara.“
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 12.
U članku 52. iza riječi „asistenata“ dodaju se riječi „i dentalnih higijeničara.“
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 13.
U članku 55. iza riječi „asistent “ dodaju se riječi „i dentalni higijeničar.“
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 14.
U članku 63.a iza riječi „asistente“ dodaju se riječi „i dentalne higijeničare.“
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 15.
U članku 66.a iza riječi „asistent “ dodaju se riječi „i dentalni higijeničar.“
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 16.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
OBRAZLOŽENJE
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Uz članak 1.
Ovim člankom propisuju se izvantimski zdravstveni suradnici.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Uz članak 2.
Ovim člankom propisuje se odobrenje za samostalan rad.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Uz članak 3.
Ovim člankom propisuje se dodavanje nove glave kojom se regulira djelatnost dentalnih higijeničara.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Uz članak 4.
Ovim člankom propisuje se osnivanje Strukovnog razreda dentalnih tehničara te Strukovnog razreda dentalnih asistenata i dentalnih higijeničara pri Komori.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Uz članak 5.
Ovim člankom propisuje se Upravni odbor Strukovnog razreda dentalnih higijeničara.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Uz članke 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14. i 15.
Ovim člancima propisuje se dodavanje dentalnih higijeničara u tekst članaka.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Uz članak 16.
Ovim člankom propisuje se stupanje na snagu Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
ODREDBE ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU
Članak 13.
(1) Radnu grupu dentalne ordinacije čini ordinacijski tim te izvantimski zdravstveni i nezdravstveni suradnici.
(2) Ordinacijski tim čine doktor dentalne medicine - nositelj dentalne ordinacije i dentalni asistent, odnosno medicinska sestra.
(3) Izvantimski zdravstveni suradnici su dentalni tehničari.
(4) Dentalna ordinacija može imati suradnike koji obavljaju pomoćne, knjigovodstvene i druge servise predviđene zakonskim propisima.
Članak 36.b
(1) Dentalnom tehničaru koji je položio stručni ispit i koji je upisan u registar dentalnih tehničara Komora će dati odobrenje za samostalan rad (licencu).
(2) Uvjet položenog stručnog ispita iz stavka 1. ovoga članka ne odnosi se na državljane država članica Europske unije.
(3) Odobrenjem za samostalan rad dokazuje se stručna osposobljenost dentalnog tehničara za samostalno obavljanje djelatnosti dentalnih tehničara na području Republike Hrvatske.
(4) Odobrenje za samostalan rad dentalnom tehničaru daje, odnosno uskraćuje upravnim aktom tijelo određeno Statutom Komore.
(5) Protiv upravnog akta iz stavka 4. ovoga članka nije dopuštena žalba, već se može pokrenuti upravni spor.
(6) Odobrenje za samostalan rad daje se na vrijeme od šest godina.
(7) Dentalnim tehničarima - strancima Komora daje odobrenje za samostalan rad na vrijeme određeno prema propisima koji uređuju rad stranaca u Republici Hrvatskoj.
(8) Na postupak obnavljanja i oduzimanja odobrenja za samostalan rad dentalnog tehničara primjenjuju se odredbe stavka 4. i 5. ovoga članka.
(9) Uvjete za davanje, obnavljanje i oduzimanje odobrenja za samostalan rad propisuje općim aktom Komora.
Članak 37.
(1) Doktori dentalne medicine koji obavljaju dentalnu medicinu na području Republike Hrvatske, obvezno se učlanjuju u Komoru kao samostalnu i neovisnu strukovnu organizaciju sa svojstvom pravne osobe i javnim ovlastima.
(2) Članstvo u Komori dobrovoljno je za doktore dentalne medicine koji ne obavljaju neposredno dentalne djelatnost, koji obavljaju dentalnu medicinu izvan Republike Hrvatske, koji su u mirovini te koji su nezaposleni.
Članak 39.
(1) Tijela Komore su Skupština, Upravno vijeće, Izvršni odbor, predsjednik Upravni odbor Strukovnog razreda dentalnih tehničara i Upravni odbor Strukovnog razreda dentalnih asistenata i druga tijela utvrđena statutom Komore.
(2) Ustrojstvo, nadležnost, sastav, način izbora, prava i obveze tijela Komore i Strukovnog razreda pri Komori uređuju se statutom i drugim općim aktima Komore.
Članak 42.
Komora obavlja sljedeće javne ovlasti:
– vodi registar doktora dentalne medicine u Republici Hrvatskoj,
– vodi registar dentalnih tehničara i dentalnih asistenata,
– daje, obnavlja i oduzima odobrenja za samostalan rad doktora dentalne medicine,
– daje, obnavlja i oduzima odobrenja za samostalan rad dentalnih tehničara i dozvola za rad dentalnih asistenata,
– obavlja stručni nadzor nad radom doktora dentalne medicine (u dentalnim ordinacijama, grupnoj praksi, zdravstvenim ustanovama i drugim pravnim osobama koje obavljaju djelatnost dentalne medicine),
– obavlja stručni nadzor nad radom dentalnih tehničara i dentalnih asistenata,
– određuje najnižu cijenu rada doktora dentalne medicine izvan mreže javne zdravstvene službe,
– određuje najnižu cijenu rada dentalnog tehničara.
Članak 43.
Pored javnih ovlasti iz članka 42. ovoga Zakona, Komora obavlja i sljedeće poslove:
1. vodi registar svojih članova, dentalnih ordinacija, grupnih praksi, zdravstvenih ustanova i drugih pravnih osoba,
2. donosi Kodeks dentalne etike i deontologije te Kodeks etike i deontologije dentalnih tehničara i dentalnih asistenata,
3. prati i nadzire provođenje pravila etike i deontologije dentalne medicine, dentalnih tehničara i dentalnih asistenata te poduzima odgovarajuće mjere u slučaju njihovog kršenja,
4. pruža zaštitu građanima u ostvarivanju prava s obzirom na kvalitetu, sadržaj i vrstu usluge dentalne medicine, usluge dentalnog tehničara i usluge dentalnog asistenta, koja im se pruža,
5. daje mišljenje u postupku osnivanja, preseljenja i prestanka rada dentalnih ordinacija, dentalnih laboratorija, grupne prakse, zdravstvenih ustanova i drugih pravnih osoba,
6. predlaže ministru nadležnom za zdravstvo mrežu javne zdravstvene službe za dentalnu medicinu i djelatnost dentalnih tehničara,
7. propisuje način oglašavanja doktora dentalne medicine i dentalnih tehničara,
8. utvrđuje najniže cijene dentalnih usluga za doktore dentalne medicine izvan mreže javne zdravstvene službe za dentalnu medicinu,
9. utvrđuje cijene dentalnih usluga iz opsega dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja,
10. zastupa interese svojih članova kod sklapanja ugovora s društvima za osiguranje,
11. sudjeluje pri određivanju standarda i normativa dentalnih usluga i usluga dentalne tehnike i dentalnih asistenata,
12. daje stručna mišljenja kod pripreme propisa od utjecaja na razvoj dentalne struke, struke dentalnih tehničara i struke dentalnih asistenata,
13. organizira dodatno usavršavanje i trajnu izobrazbu svojih članova,
14. čuva i unapređuje društveni položaj i dignitet dentalnog zvanja i zvanja dentalnog tehničara i dentalnog asistenta,
15. izdaje glasilo Komore i druge stručne publikacije iz područja djelatnosti dentalne medicine, djelatnosti dentalnih tehničara i djelatnosti dentalnih asistenata,
16. obavlja i druge poslove u skladu sa zakonom, statutom i općim aktima Komore.
Članak 45.
(1) Skupština Komore donosi Kodeks dentalne etike i deontologije te Kodeks etike i deontologije dentalnih tehničara i dentalnih asistenata.
(2) Kodeksom dentalne etike i deontologije te Kodeksom etike i deontologije dentalnih tehničara i dentalnih asistenata utvrđuju se načela i pravila kojih se doktori dentalne medicine, dentalni tehničari i dentalni asistenti moraju pridržavati pri obavljanju svoje djelatnosti.
(3) Kodeks dentalne etike i deontologije te Kodeks etike i deontologije dentalnih tehničara i dentalnih asistenata objavljuju se u »Narodnim novinama«.
Članak 46.
(1) Komora vodi registar doktora dentalne medicine, dentalnih ordinacija, grupnih praksi, zdravstvenih ustanova i drugih pravnih osoba koje obavljaju dentalnu medicinu.
(2) Komora vodi registar dentalnih tehničara i dentalnih asistenata.
(3) Komora može prema potrebi uvesti i registre za pripravnike, specijalizante, specijaliste te druge evidencije određene zakonom ili statutom.
(4) Registri iz stavka 1. i 2. ovoga članka javne su knjige. Izvaci iz registara koje vodi Komora te potvrde izdane na temelju podataka iz tih evidencija javne su isprave.
Članak 47.
(1) Doktoru dentalne medicine koji je upisan u registar Komore izdaje se iskaznica.
(2) Dentalnom tehničaru i dentalnom asistentu koji je upisan u registar Komore izdaje se iskaznica.
(2) Oblik i sadržaj iskaznice iz stavka 1. i 2. ovoga članka te način izdavanja propisuje se općim aktom Komore.
Članak 51.
Statutom ili drugim općim aktom Komore utvrdit će se što se smatra težom i lakšom povredom pravila ponašanja, sankcije za počinjenu težu i lakšu povredu pravila ponašanja u obavljanju dentalne medicine, djelatnosti dentalnih tehničara i djelatnosti dentalnih asistenata ustrojstvo te način djelovanja Časnog suda pri Komori.
Članak 52.
Članovi Komore odgovaraju za počinjenu povredu pravila ponašanja u obavljanju djelatnosti dentalne medicine, djelatnosti dentalnih tehničara i djelatnosti dentalnih asistenata pred Časnim sudom pri Komori.
Članak 55.
Doktor dentalne medicine, dentalni tehničar i dentalni asistent obvezni su za vrijeme obavljanja svoje djelatnosti stručno se usavršavati prema općem aktu Komore, što obuhvaća:
1. kontinuirano praćenje razvoja dentalnih znanosti,
2. stjecanje novih saznanja.
Članak 63.a
Odredbe članka 55. do 63. ovoga Zakona na odgovarajući se način odnose i na dentalne tehničare i dentalne asistente.
Članak 66.a
Novčanom kaznom u iznosu od 3.000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj dentalni tehničar, odnosno dentalni asistent ako:
1. obavlja djelatnost izvan opsega određenog odobrenjem za samostalan rad, odnosno dozvolom za rad (članak 36.b, 36.c i 36.o),
2. ne poštuje obvezu čuvanja profesionalne tajne (članak 36.i i 36.p),
3. ne vodi i ne čuva propisanu dokumentaciju (članak 36.j).
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva