NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O SJEMENU, SADNOM MATERIJALU I PRIZNAVANJU SORTI POLJOPRIVREDNOG BILJA
I.USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, broj 85/10 – pročišćeni tekst i 5/14. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II.OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM, TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
1. Ocjena stanja
Zakon o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja (Narodne novine, br. 140/05, 35/08, 25/09, 124/10, 14/11, 55/11, 115/18 i 32/20); (u daljnjem tekstu: Zakon o sjemenu) temeljni je zakon koji uređuje područje sjemenarstva i rasadničarstva u Republici Hrvatskoj.
Zakon o sjemenu donesen je 17. studenoga 2005. godine, a stupio je na snagu 1. siječnja 2008. godine. Navedeni Zakon uređuje temeljna pitanja proizvodnje, stavljanja na tržište i uvoza poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala, priznavanje sorti poljoprivrednog bilja, upis sorti poljoprivrednoga bilja u sortne liste te održavanje sorti poljoprivrednoga bilja.
Glavni cilj Zakona o sjemenu je urediti proizvodnju, stavljanje na tržište i uvoz poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala sljedećih skupina i vrsta bilja: žitarice, krmno bilje, repe, povrće, krumpir, uljarice i predivo bilje, loze, voće i ukrasno bilje, odrediti nadležnost pojedinih tijela u poslovima iz ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona, inspekcijski nadzor kao i druga pitanja od značenja za provedbu jedinstvenog sustava poljoprivrednoga sjemenarstva i rasadničarstva.
Nadležno tijelo za provođenje Zakona o sjemenu je Ministarstvo poljoprivrede.
Inspekcijski nadzor i s njime povezane stručne poslove obavlja Državni inspektorat (poljoprivredna inspekcija kontrolira kakvoću i označavanje poljoprivrednog reprodukcijskog materijala koji se nalazi na tržištu, a fitosanitarna inspekcija kontrolu poljoprivrednog reprodukcijskog materijala koji se uvozi iz trećih zemalja).
Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, nadležna je za znanstvenu i stručnu pomoć u provedbi odredbi Zakona o sjemenu, te obavlja certifikaciju sjemena i sadnog materijala kroz postupak službenog nadzora nad proizvodnjom, doradom, pakiranjem, plombiranjem i označavanjem poljoprivrednog reprodukcijskog materijala, kao i ispitivanja gospodarske vrijednosti, različitosti, ujednačenosti i postojanosti novih sorti u svrhu priznavanja i upisa sorti u Sortnu listu.
Certifikacija poljoprivrednog reprodukcijskog materijala jedan je oblik sustava kvalitete kojim se poljoprivredni reprodukcijski materijal namijenjen stavljanju na tržište kontrolira i nadzire kako bi se krajnjem potrošaču osiguralo da odgovara svim podatcima koji su navedeni na pakiranju, odnosno na certifikatima.
Neposredni cilj certifikacije je osigurati opskrbu poljoprivrednika i drugih korisnika poljoprivrednim reprodukcijskim materijalom koji ima odgovarajući sortni identiteti, klijavost, čistoću i zdravstveno je ispravan, odnosno slobodan je od štetnih organizama.
Kakvoća, odnosno kvaliteta poljoprivrednog reprodukcijskog materijala od izuzetne je važnosti za proizvodnju, budući da je kvalitetan poljoprivredni reprodukcijski materijal važan za uspješno bavljenje poljoprivrednom proizvodnjom.
Sustav proizvodnje i stavljanja na tržište poljoprivrednog reprodukcijskog materijala propisan je direktivama Europske unije, tzv. marketinškim direktivama, koje se temelje na međunarodnim protokolima kako bi se osiguralo da je proizvodnja poljoprivrednog reprodukcijskog materijala, umnažanje i stavljanje na tržište ujednačena odnosno standardizirana u svim državama.
2. Osnovna pitanja koja se uređuju ovim Zakonom
Poljoprivredni reprodukcijski materijal je temelj poljoprivredne proizvodnje i prva karika u lancu proizvodnje i opskrbe hranom. Kvalitetno sjeme i sadni materijal od značajne je važnosti za poljoprivrednu proizvodnju. Sorte koje se nalaze na tržištu moraju biti kvalitetne i prepoznatljive, što znači da će biljke imati snažan i zdrav rast te biti prilagođene klimatskim uvjetima, kao i posjedovati karakteristike po kojima su poznate. Poljoprivredni reprodukcijski materijal koji se nalazi na tržištu mora biti u takvom stanju da proizvođači imaju najbolju garanciju identiteta materijala te da će biljke koje dobiju njihovom sjetvom odnosno sadnjom pokazivati karakteristike po kojima su prepoznatljive.
Da bi se poljoprivredni reprodukcijski materijal mogao stavljati na tržište mora pripadati sorti koja je registrirana, odnosno upisana u neku od sortnih lista. Cilj upisa u sortne liste je omogućiti jasnu identifikaciju sorti. Da bi se sorta registrirala, odnosno upisala u sortnu listu, mora proći određena testiranja koja provode nadležna tijela. Također, postoje određene razlike u upisu sorti sjemena od sorti sadnog materijala, te je ovim Zakonom dorađen postupak priznavanja i održavanja istih.
Kako bi se očuvale autohtone, tradicionalne sorte i pohranile u banku biljnih gena, Zakon o sjemenu propisuje donošenje Nacionalnog programa očuvanja i održive uporabe biljnih genetskih izvora kroz koji će se definirati detaljne aktivnosti koje će provoditi sudionici navedenog Nacionalnog programa.
Nadalje, poljoprivredni reprodukcijski materijal prije stavljanja na tržište prolazi kroz proces certifikacije, odnosno nadzora u proizvodnji. Certifikacija proizvodnje poljoprivrednog reprodukcijskog materijala temelji se na međunarodnim metodama, odnosno shemama, kako bi se osigurala koherencija materijala namijenjenog za domaće i međunarodno tržište. Poljoprivredni reprodukcijski materijal koji je namijenjen izvozu, prvenstvo sjeme koje se proizvodi prema međunarodnoj OECD Seed Schemes, može se nakon proizvodnje izvesti, ali i ostati na tržištu Republike Hrvatske, budući se OECD certifikatima osigurava identična proizvodnja kao ona propisana tzv. marketinškim direktivama.
U proizvodnji poljoprivrednog reprodukcijskog materijala posebnu pažnju potrebno je posvetiti štetnim organizmima koji smanjuju kvalitetu istoga, te je stoga potrebno propisati da se za štetne organizme primjenjuju odredbe propisa kojima se regulira područje biljnog zdravstva. Također, po pitanju genetski modificiranih organizama primjenjuje se propisi kojima se regulira navedeno područje.
Kako bi se osiguralo da je poljoprivredni reprodukcijski materijal koji se uvozi identičan kvalitetom materijalu koji se proizvodi na teritoriju Republike Hrvatske, odnosno Europske unije, uspostavljen je sustav ekvivalence, odnosno istovrijednosti. Na razini Europske unije, za sjeme se dodjeljuje ekvivalenca na razini Vijeća i Parlamenta na temelju Odluke 2003/17/EZ od 16. prosinca 2002. o jednakovrijednosti pregleda usjeva na terenu koji se provode u trećim zemljama na sjemenskim usjevima i o jednakovrijednosti sjemena proizvedenog u trećim zemljama, dok je za sadni materijal sustav ekvivalence na samim državama članicama.
Kako bi mali poljoprivredni proizvođači imali mogućnost korištenja malih količina sjemena na vlastitom gospodarstvu, Zakon o sjemenu uvodi pojam „sjeme s poljoprivrednog gospodarstva“. Takvo sjeme morati će proći postupak dorade kod dobavljača upisanog u upisnik dobavljača poljoprivrednog sjemena kao dorađivača kako bi se osigurala minimalna prisutnost štetnih organizama (biljnih patogena, štetnika, korova) u skladu s propisima iz područja biljnog zdravstva.
Nadalje, upis i vođenje Upisnika dobavljača sjemena, sadnog materijala i uzorkivača kao i sve upravne postupke vezane za navedene upisnike preuzima Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, kao nadležno tijelo za certifikaciju. Upisnik laboratorija za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskoga materijala vodit će Ministarstvo poljoprivrede.
Također, omogućuje se donošenje određenih nacionalnih sortni lista čiji će se poljoprivredni reprodukcijski materijal moći tržiti samo na području Republike Hrvatske, te na taj način omogućiti vraćanje u proizvodnju i stavljanje na tržište autohtonih sorti koji se sada nalaze pohranjene u banku biljnih gena. Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu će, na osnovu provedenih poljskih pokusa, izrađivati opisne sortne liste kako bi poljoprivrednicima olakšati odabir materijala za sjetvu i sadnju.
Donošenjem Zakona o sjemenu, prvenstveno će se osigurati sljedeće:
prenošenje odredbi tzv. marketinških direktiva vezanih uz proizvodnju poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
nadležna tijela, postupanje i zadaće nadležnih tijela u proizvodnji i stavljanju na tržište poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
proizvodnja kvalitetnog poljoprivrednog reprodukcijskog materijala u skladu sa EU pravilima i međunarodnim normama certificiranja
provedba aktivnosti vezanih uz banku biljnih gena kroz Nacionalni program očuvanja i održive uporabe biljnih genetskih izvora
upis i vođenje Upisnika dobavljača, uzorkivača poljoprivrednog reprodukcijskog materijala i laboratorija za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskoga materijala
registracija i upis sorti u sortne liste
upravni i inspekcijski nadzor
financiranje, naknade i odštete
prekršajne odredbe i
prijelazne i završne odredbe
3. Posljedice koje proizlaze donošenjem ovoga Zakona
Predloženim odredbama ovoga prijedloga Zakona osigurava se prenošenje odredbi tzv. marketinških Direktiva, proizvodnja i stavljanje na tržište kvalitetnog i zdravstveno ispravnog poljoprivrednog reprodukcijskog materijala sorti koje su upisane na neke od sortnih lista.
III.OCJENA SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provođenje ovoga Zakona potrebno je osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske i to u dijelu koji se odnosi na obavljanje poslova iz djelokruga rada Hrvatske agencija za poljoprivredu i hranu u iznosu od 388.00,00 kn.
IV.TEKST NACRTA PRIJEDLOGA ZAKONA O SJEMENU S OBRAZLOŽENJEM
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O SJEMENU, SADNOM MATERIJALU I PRIZNAVANJU SORTI POLJOPRIVREDNOG BILJA
GLAVA I.
UVODNE ODREDBE
Predmet Zakona
Članak 1.
(1) Ovim se Zakonom uređuje proizvodnja, stavljanje na tržište i uvoz poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala određenih skupina bilja, proizvodnja sjemena s poljoprivrednog gospodarstva, priznavanje sorti poljoprivrednog bilja, upis sorti poljoprivrednog bilja u sortne liste, održavanje sorti poljoprivrednog bilja, nadležnost pojedinih tijela u poslovima iz ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona, inspekcijski nadzor kao i druga pitanja od značenja za provedbu jedinstvenog sustava poljoprivrednog sjemenarstva i rasadničarstva.
(2) Na proizvodnju, stavljanje na tržište i uvoz genetski modificiranoga poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala, primjenjuju se i odredbe posebnih propisa kojima se uređuje postupanje s genetski modificiranim organizmima.
(3) Određene skupine bilja iz stavka 1. ovoga članka su: žitarice, krmno bilje, repe, povrtne vrste, krumpir, uljarice i predivo bilje, loze, voćne vrste i ukrasno bilje.
(4) Odredbe ovoga Zakona ne primjenjuju se na:
– poljoprivredni reprodukcijski materijal namijenjen izvozu
– poljoprivredni reprodukcijski materijal koji je proizveden u državi članici Europske unije i stavlja se na tržište Republike Hrvatske, a ne pripada skupinama bilja iz stavka 3. ovoga članka.
(5) Ministar nadležan za poljoprivredu (u daljnjem tekstu: ministar) propisuje pravilnikom vrste bilja iz stavka 3. ovoga članka na koje se primjenjuju odredbe ovoga Zakona.
(6) Ministar će pored skupina i biljnih vrsta iz stavka 3. ovoga članka, pravilnikom propisati i druge biljne vrste na koje se primjenjuju odredbe ovoga Zakona koje se proizvode i stavljaju na tržište Republike Hrvatske.
Veza sa propisima Europske unije
Članak 2.
Ovim se Zakonom u pravni poredak Republike Hrvatske prenose slijedeće direktive Europske unije:
- Direktiva Vijeća 66/401/EEZ od 14. lipnja 1966. o stavljanju na tržište sjemena krmnog bilja (SL L 125, 11.7.1966.)
- Direktiva Vijeća 66/402/EEZ od 14. lipnja 1966. o stavljanju na tržište sjemena žitarica (SL L 125, 14.06.1966.)
- Direktiva Vijeća 68/193/EEZ od 9. travnja 1968. o stavljanju na tržište materijala za vegetativno umnažanje vinove loze (SL L 93, 17.4.1968.)
- Direktiva Vijeća 98/56/EZ od 20. srpnja 1998. o stavljanju poljoprivrednog reprodukcijskog materijala ukrasnog bilja na tržište (SL L 226, 13.8.1998.)
- Direktiva Vijeća 2002/53/EZ o zajedničkom katalogu sorata poljoprivrednih biljnih vrsta
(SL L 193, 20.7.2002.)
- Direktiva Vijeća 2002/55/EZ od 13. lipnja 2002. o stavljanju na tržište sjemena povrća
(SL L 193, 20.7.2002.)
- Direktiva Vijeća 2002/56/EZ od 13. lipnja 2002. o stavljanju na tržište sjemenskog krumpira (SL L 193, 20.7.2002.)
- Direktiva Vijeća 2002/57/EZ od 13. lipnja 2002. o stavljanju na tržište sjemena uljarica i predivog bilja (SL L 193, 20.7.2002)
- Direktiva Vijeća 2003/61/EZ od 18. lipnja 2003. o izmjeni direktiva 66/401/EEZ o stavljanju na tržište sjemena krmnog bilja, 66/402/EEZ o stavljanju na tržište sjemena žitarica, 68/193/EEZ o stavljanju na tržište materijala za vegetativno umnažanje vinove loze, 92/33/EEZ o stavljanju na tržište reprodukcijskog sadnog materijala povrća, osim sjemena, 92/34/EEZ o stavljanju na tržište voćnog reprodukcijskog sadnog materijala, 98/56/EZ o stavljanju na tržište reprodukcijskog materijala ukrasnog bilja, 2002/54/EZ o stavljanju na tržište sjemena repe, 2002/55/EZ o stavljanju na tržište sjemena povrća, 2002/56/EZ o stavljanju na tržište sjemenskog krumpira i 2002/57/EZ o stavljanju na tržište sjemena uljarica i predivog bilja, s obzirom na usporedna ispitivanja i pokuse Zajednice (SL L 165, 3.7.2003.)
- Direktiva Vijeća 2008/72/EZ od 15. srpnja 2008. o stavljanju na tržište reprodukcijskog sadnog materijala povrća, osim sjemena (SL L 205, 1.8.2008.)
- Direktiva Vijeća 2008/90/EZ od 29. rujna 2008.o stavljanju na tržište reprodukcijskog sadnog materijala i sadnica namijenjenih proizvodnji voća (SL L 267, 8.10.2008.)
- Direktiva Komisije 93/49/EEZ od 23 lipnja 1993. o utvrđivanju plana o uvjetima koje moraju ispuniti reprodukcijski sadni materijal ukrasnog bilja i ukrasne biljke, sukladno Direktivi Vijeća 91/682/EEZ (SL L250, 7.10.1993.)
- Direktiva Komisije 93/61/EEZ od 2. srpnja 1993. o utvrđivanju plana s uvjetima koje mora ispunjavati reprodukcijski sadni materijal osim sjemena u skladu s odredbama Direktive Vijeća 92/33/EEZ (SL L 250, 7.10.1993.)
- Direktiva Komisije 93/62/EEZ od 5 srpnja 1993 o utvrđivanju provedbenih mjera u vezi s nadzorom i nadgledanjem dobavljača i objekata u skladu s Direktivom Vijeća 92/33/EEZ o stavljanju na tržište reprodukcijskog sadnog materijala povrća, osim sjemena (SL L 250, 7.10.1993.)
- Direktiva Komisije 1999/66/EZ od 28. lipnja 1999. o utvrđivanju zahtjeva za oznaku ili za drugi dokument koji sastavlja dobavljač sukladno Direktivi Vijeća 98/56/EZ (SL L 164, 30.6.1999.)
- Direktiva Komisije 1999/68/EZ od 28. lipnja 1999. o utvrđivanju dodatnih odredbi za popise sorti ukrasnog bilja koje drže dobavljači sukladno Direktivi Vijeća 98/56/EZ(SL L 172, 8.7.1999.)
- Direktiva Komisije 2003/91/EZ od 6. listopada 2003. o utvrđivanju provedbenih mjera za potrebe članka 7. Direktive Vijeća 2002/55/EZ u pogledu minimalnih obilježja koja se moraju obuhvatiti ispitivanjem i minimalnih uvjeta za pregled nekih sorata povrća (SL L 254, 8.10.2003.)
- Direktiva Vijeća 98/95/EZ od 14. prosinca 1998. o izmjeni direktiva 66/400/EEZ, 66/401/EEZ, 66/402/EEZ, 66/403/EEZ, 69/208/EEZ, 70/457/EEZ i 70/458/EEZ o stavljanju na tržište sjemena repa, sjemena krmnog bilja, sjemena žitarica, sjemenskog krumpira, sjemena uljarica i predivog bilja i sjemena povrća te o Zajedničkoj sortnoj listi poljoprivrednog bilja, u vezi s konsolidacijom unutarnjeg tržišta, genetski modificiranih biljnih vrsta i biljnih genetskih resursa (SL L 25, 1.2.1999.)
- Direktiva Vijeća 86/155/EEZ od 22. travnja 1986. o izmjeni određenih direktiva o stavljanju na tržište sjemena i biljaka zbog pristupanja Španjolske i Portugala(SL L 118, 7.5.1986.)
- Provedbena direktiva Komisije 2014/98/EU od 15. listopada 2014. o provedbi Direktive Vijeća 2008/90/EZ u pogledu posebnih zahtjeva za rod i vrstu sadnica navedenih u njezinu Prilogu I., posebnih zahtjeva koje moraju ispuniti dobavljači i detaljnih pravila o službenim inspekcijskim pregledima (SL L 298, 16.10.2014.).
- Direktiva Vijeća 72/418/EEZ od 6. prosinca 1972. o izmjeni Direktive od 14. lipnja 1966. o stavljanju na tržište sjemena repa, sjemena krmnog bilja, sjemena žitarica i sjemenskog krumpira, Direktiva od 30. lipnja 1969. o stavljanju na tržište sjemena uljarica i predivog bilja i Direktiva od 29. rujna 1970. o stavljanju na tržište sjemena povrća i o Zajedničkoj sortnoj listi poljoprivrednih biljnih vrsta (SL L 287, 26.12.1972.).
Pojmovnik
Članak 3.
U smislu ovoga Zakona pojedini izrazi imaju sljedeća značenja:
1) poljoprivredni reprodukcijski materijal je sjeme i sadni materijal koji se koriste s ciljem proizvodnje poljoprivrednog bilja
2) sjeme jesu generativni i vegetativni dijelovi poljoprivrednog bilja koji služe za umnažanje i proizvodnju poljoprivrednog bilja
3) sjeme s poljoprivrednog gospodarstva je sjeme sorata poljoprivrednog bilja proizvedeno i namijenjeno za sjetvu isključivo na vlastitom poljoprivrednom gospodarstvu koje je zabranjeno stavljati na tržište
4) sadni materijal obuhvaća reprodukcijski sadni materijal, voćne sadnice, lozne cijepove, presadnice voća, presadnice povrća i reprodukcijski materijal ukrasnog bilja osim šumskoga sadnog materijala
5) reprodukcijski sadni materijal je sjeme za proizvodnju podloga, dijelovi biljaka i biljni materijal koji je namijenjen za proizvodnju sadnica, presadnica i loznih cijepova
6) sadnica je biljka nastala iz vegetativnih dijelova matične biljke, namijenjena sadnji ili presađivanju nakon stavljanja na tržište, izuzev izdanaka šljive i višnje
7) presadnice povrća su cijele biljke i nacijepljeni dijelovi kod cijepljenih biljaka, namijenjene sadnji za proizvodnju povrća
8) reprodukcijski materijal ukrasnog bilja je biljni materijal namijenjen za umnažanje, ili proizvodnju ukrasnog bilja namijenjenog daljnjem stavljanju na tržište
9) sorta je skupina biljaka unutar najniže botaničke sistematske jedinice koja se odlikuje izražajnošću svojstava određenoga genotipa ili kombinacije genotipova, razlikovanjem od bilo koje druge skupine biljaka prema barem jednom od navedenih svojstava, te kao cjelina ostaje nepromijenjena nakon umnažanja
10) genetski modificirana sorta je sorta nastala genetskom modifikacijom u skladu s odredbama Zakona o genetski modificiranim organizmima (»Narodne novine« br. 126/19)
11) klon je potomstvo vegetativno umnožene pojedinačne biljke određene sorte nastalo klonskom selekcijom
12) kategorija je određen stupanj kvalitete poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala
13) partija je određena količina ili broj jedinki poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala koja se prepoznaje po ujednačenosti sastava i po podrijetlu
14) sjemenska mješavina je mješavina sjemena različitih vrsta i sorti
15) sitna pakiranja su pakiranja sjemena određenih vrsta bilja određene maksimalne težine
16) oplemenjivač sorte (u daljnjem tekstu: oplemenjivač) je fizička ili pravna osoba koja je kroz oplemenjivački proces stvorila novu sortu
17) oplemenjivačko pravo je pravo koje proizlazi iz zakona koji uređuje područje zaštite biljnih sorti
18) dobavljač je pravna osoba ili fizička osoba koja se bavi jednom od sljedećih djelatnosti: održavanje, proizvodnja, dorada, stavljanje na tržište i uvoz poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala
19) održivač sorte je pravna ili fizička osoba koja održava sortu
20) održavanje sorte je sustavni postupak u skladu s prihvaćenom praksom za održavanje ujednačenosti i postojanosti sorte
21) uzorkivač sjemena je fizička osoba ovlaštena za uzorkovanje sjemena
22) ovlašteni laboratorij za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala(u daljnjem tekstu: laboratorij) je pravna osoba ili organizacijska jedinica (cjelina) unutar pravne osobe koja je ovlaštena od strane ministarstva nadležnog za poljoprivredu (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) za obavljanje poslova analize kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala i izdavanje Izvješća
23) referentni laboratorij za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala (u daljnjem tekstu: referentni laboratorij) je pravna osoba ili organizacijska jedinica (cjelina) unutar pravne osobe koja je ovlaštena od strane Ministarstva kao referentna organizacija ili jedinica za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala, za provedbu obuke i nadzora rada uzorkivača, za provedbu obuke analitičara i nadzora rada laboratorija, te drugih zadaća propisanih za referentni laboratorij
24) stavljanje na tržište je prodaja, držanje s ciljem prodaje, ponuda za prodaju i svako raspolaganje, opskrba ili prijenos poljoprivrednog reprodukcijskog materijala na treće osobe s ciljem komercijalnog korištenja uz naknadu ili bez nje osim isporuke nadležnim tijelima za ispitivanje i kontrolu te dobavljačima na doradu, ako dobavljači koji dorađuju poljoprivredni reprodukcijski materijal ne steknu pravo vlasništva nad isporučenim materijalom
25) uvoz je svako unošenje poljoprivrednog reprodukcijskog materijala na carinsko područje Europske unije iz trećih zemalja
26) unos je premještanje poljoprivrednog reprodukcijskog materijala iz zemalja članicaEuropske unije
27) certifikacija je postupak potvrđivanja poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala kroz provođenje službenog nadzora i izdavanje certifikata o sjemenu, odnosno certifikata o sadnom materijalu
28) banka biljnih gena je mjesto čuvanja, opisivanja, sakupljanja, uporabe i održavanja biljnih genetskih izvora za hranu i poljoprivredu
29) biljni genetski izvor je svaki biljni ili genetski materijal koji ima aktualnu ili potencijalnu vrijednost za hranu ili drugu uporabu u poljoprivredi
30) treće zemlje su sve zemlje koje nisu članice Europske unije
31) DUS je postupak utvrđivanja različitosti, ujednačenosti i postojanosti novih biljnih sorti u svrhu stjecanja oplemenjivačkog prava i priznavanja sorti poljoprivrednog bilja
32) službeni nadzor je postupak kontrole poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala koji provodi Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (u daljnjem tekstu: Agencija)
33) post kontrola je skup postupaka i tehnika koje omogućavaju kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
34) Zajednički katalog sorata Europske unije je Zajednički katalog sorata poljoprivrednih biljnih vrsta i Zajednički katalog sorata povrtnih vrsta
35) neprofesionalni krajnji korisnik je fizička osoba koja nije profesionalno uključena u proizvodnju ili prodaju poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
36) OECD lista sorata je službeni popis sorti prihvaćen za certificiranje na temelju obavijesti dobivenih od Nacionalnih imenovanih tijela u skladu s pravilima OECD sheme za sjeme.
GLAVA II.
NADLEŽNA I SAVJETODAVNA TIJELA
Nadležna tijela
Članak 4.
Nadležna tijela za provedbu odredbi ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona su Ministarstvo, Agencija i Državni inspektorat.
Ministarstvo
Članak 5.
Za provedbu ovoga Zakona Ministarstvo obavlja sljedeće poslove i zadaće:
– priprema nacrte propisa iz područja sjemenarstva i rasadničarstva
– uspostavlja i vodi Upisnik laboratorija za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala (u daljnjem tekstu: Upisnik laboratorija)
– obavlja stručni nadzor nad provedbom poslova i zadaća pravnih osoba s javnim ovlastima u skladu s ovim Zakonom
– surađuje s drugim službama, državnim tijelima i organizacijama iz područja sjemenarstva i rasadničarstva u zemlji i inozemstvu
– predstavlja Republiku Hrvatsku u međunarodnim tijelima i organizacijama iz područja sjemenarstva i rasadničarstva
– predlaže Vladi Republike Hrvatske programe i strategije nužne za unapređenje sjemenarstva i rasadničarstva
– u okviru svoje nadležnosti donosi rješenja i
– rješava žalbe izjavljene protiv rješenja Agencije.
Agencija
Članak 6.
(1) Za provedbu ovoga Zakona Agencija obavlja sljedeće poslove:
– priznavanje sorti
– certifikaciju sjemena i sadnog materijala kroz postupak službenog nadzora nad proizvodnjom, doradom, pakiranjem, plombiranjem i označavanjem sjemena i sadnog materijala
– ispitivanje kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
– nadzor nad radom dobavljača iz članka 3. točke 18. ovoga Zakona
– post kontrolu poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
– upis i vođenje upisnika iz članka 9. ovoga Zakona
– odobrava dobavljaču obavljanje nadzora
– očuvanje biljnih genetskih izvora poljoprivrednog bilja
– upis i vođenje sortnih lista
– obuku analitičara i nadzor nad radom laboratorija za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
– obuku uzorkivača i nadzor nad radom uzorkivača sjemena.
(2) Radi praćenja učinkovitosti i stanja u sjemenarstvu i rasadničarstvu, Agencija je dužna nakon završetka vegetacijske sezone pojedinih skupina bilja dostavljatiMinistarstvu izvješća o obavljanju svih poslova iz svoje nadležnosti.
Savjetodavna tijela
Članak 7.
(1) Za praćenje poljoprivrednog sjemenarstva, rasadničarstva i priznavanja sorti, za davanje službenih mišljenja i prijedloga u području koje se uređuje ovim Zakonom, ministar odlukom osniva:
1. Povjerenstvo za poljoprivredno sjemenarstvo
2. Povjerenstvo za poljoprivredno rasadničarstvo
3. Povjerenstvo za priznavanje sorti krmnog bilja, žitarica, repa, povrća, krumpira, uljarica i predivog bilja
4. Povjerenstvo za priznavanje sorti voćnih vrsta
5. Povjerenstvo za priznavanje sorti loze
6. Povjerenstvo za biljne genetske izvore.
(2) Povjerenstva iz stavka 1. ovoga članka donose poslovnik o radu.
(3) Članovima povjerenstva iz ovoga članka pripada naknada koju odredi ministar.
GLAVA III.
BANKA BILJNIH GENA
Članak 8.
(1) Aktivnosti vezane uz biljne genetske izvore koje imaju stvarnu ili potencijalnu vrijednost za hranu ili poljoprivredu kao i sudionici koji provode ove aktivnosti određene su Nacionalnim programom očuvanja i održive uporabe biljnih genetskih izvora za hranu i poljoprivredu (u daljnjem tekstu: Nacionalni program).
(2) Nacionalni program iz stavka 1. ovoga članka odlukom donosi Vlada Republike Hrvatske.
(3) Nacionalni program iz stavka 1. ovoga članka financira se sredstvima iz državnog proračuna Republike Hrvatske i Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj.
(4) Financijska sredstva iz stavka 3. ovoga članka doznačuju se korisnicima koji sudjeluju u provođenju aktivnosti Nacionalnog programa, a u skladu sa Godišnjim planom aktivnosti i odluci ministra o raspodijeli istih.
(5) Način provedbe ekozemljopisnog pregleda i prikupljanja, održavanja i regeneracije, opisa i procjene svojstava, dokumentiranja kao i održive uporabe biljnih genetskih izvora za hranu i poljoprivredu te način provedbe Nacionalnog programa propisuje ministar pravilnikom.
GLAVA IV.
UPISNICI DOBAVLJAČA, LABORATORIJA I UZORKIVAČA POLJOPRIVREDNOG REPRODUKCIJSKOG MATERIJALA
Upisnici dobavljača i uzorkivača poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
2. Upisnik dobavljača poljoprivrednoga sadnog materijala (u daljnjem tekstu: Upisnik dobavljača sadnog materijala)
3. Upisnik uzorkivača poljoprivrednoga sjemena (u daljnjem tekstu: Upisnik uzorkivača).
(2) Upis u Upisnike iz stavka 1. točke 1. i 2. ovoga stavka obavezan je za pravne i fizičke osobe koje se na području Republike Hrvatske bave barem jednom od sljedećih djelatnosti: proizvodnjom poljoprivrednog reprodukcijskog materijala, doradom sjemena, uvozom poljoprivrednog reprodukcijskog materijala i održavanjem sorti.
(3) Upis u Upisnik iz stavka 1. točke 3. ovoga članka obvezan je za fizičke osobe koje na području Republike Hrvatske obavljaju uzorkovanje poljoprivrednog sjemena.
(4) U upisnike iz stavka 1. ovoga članka ne upisuju se dobavljači sjemena i sadnog materijala koji se bave isključivo stavljanjem na tržište sjemena i sadnog materijala na način da ga samo distribuiraju i prodaju u originalnom pakiranju, te proizvođači sadnog materijala koji ga proizvode i stavljaju na tržište u skladu sa člankom 46. ovoga Zakona.
(5) Sadržaj i način vođenja upisnika iz stavka 1. ovoga članka, registraciju pojedinih djelatnosti i potrebne obrasce za upis propisuje ministar pravilnikom.
Upis u Upisnike dobavljača i uzorkivača poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
Članak 10.
(1) Agencija u okviru svoje nadležnosti donosi rješenja o upisu u Upisnike iz članka 9. stavka 1. ovoga Zakona na zahtjev pravnih i fizičkih osoba, ako udovoljavaju uvjetima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona.
(2) Agencija će rješenjem odbiti upis u Upisnike ako pravna ili fizička osoba ne ispunjava uvjete za upis u Upisnike.
(3) Agencija će rješenjem brisati pravnu i fizičku osobu upisanu u Upisnik ako:
– pravna ili fizička osoba podnese zahtjev za brisanje iz upisnika
– se utvrdi da pravna ili fizička osoba prestaje udovoljavati uvjetima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona, ili
– se utvrdi da pravna ili fizička osoba obavlja poslove za koje je upisana, a koji nisu u skladu sa ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona.
(4) Protiv rješenja Agencije može se izjaviti žalba Ministarstvu.
Uvjeti za upis u Upisnike dobavljača i uzorkivača poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
Članak 11.
(1) U upisnike dobavljača poljoprivrednog reprodukcijskog materijala upisuje se pravna ili fizička osoba koja ispunjava sljedeće uvjete:
1. za registraciju održavanja sorti poljoprivrednog reprodukcijskog materijala:
a) da ima stručnu osobu koja je u radnom odnosu kod dobavljača na neodređeno vrijeme, je inženjer ili diplomirani inženjer agronomije/poljoprivrede odnosno prvostupnik agronomije/poljoprivrede ili magistar agronomske/poljoprivredne struke i ima dvogodišnje radno iskustvo u oplemenjivanju ili održavanju sorti
b) da je pri Agenciji u postupku priznavanja evidentiran kao održivač sorte za sortu koja je upisana u Sortnu listu Republike Hrvatske.
2. za registraciju proizvodnje poljoprivrednog reprodukcijskog materijala:
a) da ima stručnu osobu koja je u radnom odnosu kod dobavljača ili obavlja obveze stručne osobe na temelju ugovora o djelu s dobavljačem, je inženjer ili diplomirani inženjer agronomije/poljoprivrede odnosno prvostupnik agronomije/poljoprivrede ili magistar agronomske/poljoprivredne struke ili poljoprivredni tehničar sa završenim IV. stupnjem obrazovanja poljoprivredne struke i ima dvogodišnje radno iskustvo u proizvodnji poljoprivrednog reprodukcijskog materijala.
b) iznimno, za proizvodnju sjemena povrća kategorije standard, proizvodnju poljoprivrednog reprodukcijskog materijala ukrasnog bilja i poljoprivrednog sadnog materijala povrća za stručnu osobu prihvatit će se nadzornik koji ima odobrenje za obavljanje nadzora pod stručnom kontrolom izdano od Agencije.
3. za registraciju uvoza poljoprivrednog reprodukcijskog materijala:
a) da ima stručnu osobu koja je u radnom odnosu kod dobavljača na neodređeno ili određeno vrijeme, je diplomirani inženjer agronomije/poljoprivrede ili magistar agronomske/poljoprivredne struke
b) pravne i fizičke osobe koje obavljaju djelatnost proizvodnje i uvoza poljoprivrednog reprodukcijskog materijala ukrasnog bilja na način da ga stavljaju na tržište kao konačni proizvod izuzimaju se od primjene točaka 2. i 3. ovoga stavka.
4. za registraciju dorade sjemena:
a) da ima stručnu osobu koja je u radnom odnosu kod dobavljača na neodređeno vrijeme, je inženjer ili diplomirani inženjer agronomije/poljoprivrede odnosno prvostupnik agronomije/poljoprivrede ili magistar agronomske/poljoprivredne struke i ima dvogodišnje radno iskustvo u doradi sjemena
b) da je vlasnik opreme za čišćenje, sortiranje, tretiranje i pakiranje sjemena, ovisno o vrstama za koje se upisuje
c) da je vlasnik laboratorija za kontrolu kvalitete sjemena ili ima ugovor s laboratorijem za kontrolu kvalitete sjemena.
(2) U Upisnik uzorkivača sjemena:
a) upisuje se fizička osoba koja je inženjer ili diplomirani inženjer agronomije/poljoprivrede odnosno prvostupnik agronomije/poljoprivrede ili magistar agronomske/poljoprivredne struke ili poljoprivredni tehničar sa završenim IV. stupnjem obrazovanja poljoprivrednog struke, je završila obuku za uzorkivača sjemena pri Agenciji i ima dvogodišnje radno iskustvo u proizvodnji sjemena
b) da je dostavila pisanu izjavu da će uzorkovanje sjemena vršiti prema pravilima struke i na način s kojim je upoznat tijekom obuke.
Upisnik ovlaštenih i referentnih laboratorija za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
Članak 12.
(1) Laboratorij i referentni laboratorij ovlašćuje Ministarstvo ako ispunjavaju uvjete iz stavka 2. i/ili 3. ovoga članka.
(2) Laboratorij mora ispunjavati sljedeće uvjete:
a) ima stručnu osobu u stalnom radnom odnosu s punim radnim vremenom, a koja je inženjer ili diplomirani inženjer agronomije/poljoprivrede odnosno prvostupnik agronomije/poljoprivrede ili magistar agronomske/poljoprivredne struke, ima dvogodišnje radno iskustvo u kontroli kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala i završila je obuku pri Agenciji
b) ima odgovarajući prostor za obavljanje laboratorijskih analiza (analiza vlage, čistoće, klijavosti i zdravstvenog stanja poljoprivrednog reprodukcijskog materijala vrsta za koje se traži upis u Upisnik laboratorija i prostor za čuvanje uzoraka nakon završetka analiza
c) ima odgovarajuću opremu (vaga, laboratorijski mlin, sušnica, klijalište ili klima komora, lupa, stereomikroskop, mikroskop, komora za naklijavanje s NUV svjetlom zamrzivač do 25° C, centrifugu i treskalicu)
d) dostavi opis postupka ispitivanja kvalitete reprodukcijskog materijala za vrste za koje se upisuje u Upisnik laboratorija te da u skladu s opisanim postupcima ima definirane kritične točke u postupku proizvodnje u kojima će obavljati provjere i vršiti evidentiranje stanja i aktivnosti
e) uspješno sudjeluje u među laboratorijskim usporednim ispitivanjima ili provjerama kvalitete rada.
f) da bi obavljao poslove analize uzoraka u provedbi inspekcijskog nadzora mora biti akreditiran sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025 od strane nacionalnog akreditacijskog tijela
(3) Referentni laboratorij mora, osim uvjeta iz stavka 2. ovoga članka, ispunjavati i sljedeće uvjete:
a) biti akreditiran sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025 od strane nacionalnog akreditacijskog tijela
b) organizirati međulaboratorijska usporedna ispitivanja s laboratorijima upisanim u Upisnik ovlaštenih i referentnih laboratorija za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala i osiguravati potrebne daljnje aktivnosti poslije takvih usporedbi
c) provoditi obuke novih analitičara
d) provoditi obuke novih uzorkivača
e) provoditi radionice iz područja ispitivanja kvalitete sjemena
f) pružati stručnu pomoć Ministarstvu.
(4) Ispunjavanje uvjeta iz stavka 2. i stavka 3. ovoga članka utvrđuje Povjerenstvo koje odlukom osniva ministar.
(5) Zahtjev za ovlaštenje laboratorija i referentnih laboratorija uz koji se prilažu dokazi o ispunjavanju uvjeta iz stavka 2. i/ili 3. ovoga članka podnosi se Ministarstvu.
(6) Ministarstvo donosi Rješenje o ovlaštenju laboratorija i referentnih laboratorija na temelju zahtjeva iz stavka 5. ovoga članka.
(7) Ministarstvo će rješenjem odbiti zahtjev za ovlaštenje laboratorija i referentnih laboratorija ako laboratorij ne ispunjava uvjete za ovlaštenje.
(8) Ministarstvo vodi Upisnik ovlaštenih i referentnih laboratorija za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala i objavljuje ga na mrežnim stranicama Ministarstva.
(9) Ministarstvo će rješenjem ukinuti ovlaštenje i brisati iz Upisnika ovlaštenih i referentnih laboratorija za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala laboratorij ako ne udovoljava ili je prestao udovoljavati uvjetima propisanim ovim Zakonom ili propisima donesenim na temelju njega.
(10) Iznimno, od odredbe stavka 1. ovoga članka, ako se radi o dokazivanju parametara za koje ne postoji laboratorij i referentni laboratorij upisan u Upisnik ovlaštenih i referentnih laboratorija za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala, uzorak će biti poslan u laboratorij koji je osposobljen provesti analizu pod uvjetom da nadležnom tijelu može dokazati sposobnost za pouzdanu provedbu analize.
(11) Protiv rješenja iz stavaka 6., 7.i 9. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
(12) Sadržaj i način vođenja upisnika iz stavka 1. ovoga članka i obrazac zahtjeva iz stavka 5. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
GLAVA V.
POGLAVLJE I.
SJEME
Sjeme i njegove kategorije
Članak 13.
(1) Sjeme koje se proizvodi i stavlja na tržište može biti sljedećih kategorija: oplemenjivačevo sjeme, predosnovno sjeme, osnovno sjeme, certificirano sjeme, certificirano sjeme prve i druge generacije, standardno sjeme i komercijalno sjeme.
(2) Kategorije za pojedine biljne vrste i uvjete kojima moraju udovoljiti pojedine kategorije sjemena da bi bile potvrđene u službenom nadzoru propisuje ministar pravilnikom.
Proizvodnja sjemena
Članak 14.
(1) Sjeme mogu proizvoditi pravne i fizičke osobe koje su upisane i registrirane za proizvodnju sjemena u Upisniku dobavljača sjemena.
(2) Dobavljač sjemena registriran za proizvodnju sjemena može proizvoditi sjeme i prijaviti proizvodnju sjemena za službeni nadzor ako je sorta upisana u Sortnu listu Republike Hrvatske, Zajednički katalog sorata Europske Unije ili na OECD listu sorata.
(3) Iznimno od odredbi stavka 1. ovoga članka dobavljaču, koji je registriran u državi članici Europske unije priznaje se da je upisan u Upisnik dobavljača sjemena.
(4) Proizvodnja sjemena genetski modificiranih sorata podliježe odredbama posebnih propisa kojima se uređuje postupanje s genetski modificiranim organizmima.
Proizvodnja sjemena za naručitelja iz trećih zemalja
Članak 15.
(1) Dobavljač registriran za proizvodnju sjemena može za naručitelja iz treće zemlje od uvezenog sjemena proizvoditi u Republici Hrvatskoj sjeme iako sorta nije na Sortnoj listi Republike Hrvatske ili na Zajedničkom katalogu sorata Europske unije, osim genetski modificiranih sorti.
(2) Sjeme iz stavka 1. ovoga članka može se umnažati na temelju ugovora s inozemnim naručiteljem, prema kojem inozemni naručitelj preuzima cjelokupnu količinu proizvedenog naturalnog ili dorađenog sjemena.
(3) Na zahtjev dobavljača Agencija može provesti službeni nadzor i izdati OECD certifikat za međunarodni promet.
(4) Sjeme iz stavka 1. ovoga članka nije dopušteno stavljati na tržište.
(5) Dobavljač sjemena dužan je o proizvodnji iz stavka 1. ovoga članka izvijestiti nadležnu inspekciju.
Proizvodnja sjemena namijenjena za vlastitu uporabu
Članak 16.
(1) Poljoprivredni proizvođači mogu osim kategorija navedenih u članku 13. ovoga Zakona proizvoditi za svoje potrebe na vlastitom gospodarstvu sjeme s poljoprivrednog gospodarstva isključivo od certificiranog sjemena sorte upisane na Zajednički katalog sorata Europske unije.
(2) Sjeme s poljoprivrednog gospodarstva mora biti dorađeno u skladu sa člankom 17. ovoga Zakona i ne smije se stavljati na tržište.
(3) Nakon dorade dorađivač izdaje potvrdu o dorađenoj masi sjemena.
(4) Sadržaj i oblik potvrde iz stavka 3. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Dorada sjemena
Članak 17.
(1) Dorada sjemena je sušenje, čišćenje, kalibriranje, piliranje, tretiranje sredstvima za zaštitu bilja, pakiranje, plombiranje i označavanje.
(2) Sjeme može dorađivati pravna i fizička osoba koja je upisana i registrirana za doradu u Upisniku dobavljača sjemena.
(3) Dobavljač sjemena registriran za doradu smije dorađivati naturalno sjeme ako je za to sjeme izdan zapisnik o službenom nadzoru, uvjerenje o priznavanju usjeva ili dokument o porijeklu sjemena s poljoprivrednog gospodarstva koji daje dobavljač sjemena.
(4) Dobavljač sjemena registriran za doradu mora voditi evidenciju o masi preuzetoga naturalnog i dorađenog sjemena.
(5) Dobavljač registriran za doradu sjemena može u postupku dorade pripremati mješavine sjemena različitih vrsta i sorti u različitim omjerima.
(6) Uvjete pripremanja mješavine sjemena i postupak službenog nadzora prilikom pripremanja mješavine sjemena, sadržaj, oblik i način vođenja evidencije o porijeklu sjemena s poljoprivrednog gospodarstva, iz stavka 3. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Članak 18.
(1) Tijekom žetve, odnosno berbe, prijevoza, skladištenja, te svih faza dorade naturalno sjeme mora biti odvojeno, označeno i pod nadzorom.
(2) Iznimno od odredbi članka 20. i članka 23. stavka 1. ovoga Zakona, a u slučaju stavljanja na tržište naturalnog sjemena, Agencija može za to sjeme izdati certifikat o sjemenu koje nije konačno certificirano pod uvjetom da je za sjeme izdano uvjerenje iz članka 27. stavka 2. ovoga Zakona.
(3) Uvjete službenog nadzora i način postupanja sa sjemenom u fazama iz stavka 1. ovoga članka, te način pakiranja i označavanja sjemena iz stavka 2. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Kvaliteta sjemena
Članak 19.
(1) Kvaliteta sjemena jest čistoća, klijavost, vlaga, zdravstveno stanje te čistoća vrste i sorte.
(2) Sjeme koje se stavlja na tržište mora udovoljavati minimalnim zahtjevima kvalitete iz stavka 6. ovoga članka.
(3) Prije stavljanja na tržište za svaku partiju sjemena mora se utvrditi kvaliteta sjemena koja se utvrđuje na uzorku sjemena koji uzima uzorkivač sjemena upisan u Upisnik uzorkivača.
(4) Kvalitetu sjemena utvrđuje laboratorij upisan u Upisnik laboratorija i izdaje izvješće o kvaliteti sjemena.
(5) Ako se u postupku nadzora rada laboratorija utvrdi da ne udovoljava uvjetima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega, Ministarstvo će odrediti mjere i rok za ispravljanje utvrđenih nepravilnosti, te u slučaju neispravljanja ili ponavljanja nepravilnosti, rješenjem će se brisati laboratorij iz pripadajućeg upisnika.
(6) Ako se u postupku nadzora rada uzorkivača utvrdi da ne udovoljava uvjetima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega, Agencija će odrediti mjere i rok za ispravljanje utvrđenih nepravilnosti, te u slučaju neispravljanja ili ponavljanja nepravilnosti, rješenjem će se brisati uzorkivača iz pripadajućeg upisnika.
(7) Za kvalitetu sjemena odgovoran je dobavljač sjemena koji ga prvi stavlja na tržište Republike Hrvatske, te pravne i fizičke osobe koje se bave trgovinom sjemena, kada sjeme drže u uvjetima koji ne osiguravaju održavanje njegove kvalitete.
(8) Minimalne zahtjeve o kvaliteti sjemena, stručno osposobljavanje uzorkivača iz stavka 3. ovoga članka, metode uzorkovanja i ispitivanja kvalitete sjemena, nadzor rada uzorkivača i nadzor rada laboratorija iz stavka 4. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Pakiranje, plombiranje i označavanje sjemena
Članak 20.
(1) Sjeme se stavlja na tržište u ujednačenim partijama, originalno pakirano i označeno certifikatom o sjemenu na pakiranju u boji propisanoj za pojedinu kategoriju sjemena, s time da je osigurana nepovredivost pakiranja.
(2) Sjeme koje se stavlja na tržište mora uz certifikat o sjemenu na pakiranju pratiti i certifikat o sjemenu uz otpremnicu u boji propisanoj za pojedinu kategoriju sjemena osim ako nije drugačije propisano.
(3) Uz certifikat o sjemenu na pakiranju, pakiranje sjemena može biti dodatno označeno i proizvođačkom informacijom.
(4) Iznimno od stavka 2. ovoga članka pojedine kategorije određenih vrsta sjemena mogu se staviti na tržište označene samo certifikatom proizvođača.
(5) Ako se osiguraju sve potrebne mjere u pogledu potvrđivanja identiteta sjemena u vrijeme kada se razdjeljuje partija, može se odobriti da se određene kategorije sjemena stavljaju na tržište kao sitno pakiranje, koje je originalno pakirano i plombirano pod službenim nadzorom.
(6) U slučaju stavljanja na tržište sjemena pakiranog u sitna pakiranja, moguća su odstupanja od odredbi u pogledu pakiranja, plombiranja i označavanja iz stavaka 1. i 2. ovoga članka.
(7) Način i uvjete pakiranja, plombiranja i označavanja sjemena iz stavka 1. ovoga članka, za pojedine biljne vrste i kategorije sjemena, obrazac certifikata o sjemenu te detaljne uvjete iz stavaka 4., 5. i 6. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Članak 21.
(1) U slučaju sjemena genetski modificirane sorte na certifikatima o sjemenu te na svim ostalim dokumentima, mora se jasno i uočljivo navesti da je sjeme genetski modificirano.
(2) Ako je sjeme tretirano sredstvima za zaštitu bilja, informacija o tome mora biti navedena u certifikatima o sjemenu, ne dovodeći u pitanje posebne propise koji reguliraju ovo područje.
(3) Uvjete i način označavanja sjemena iz stavaka 1. i 2. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Članak 22.
(1) Originalna pakiranja sjemena mogu se u okviru službenog nadzora ponovno pakirati, plombirati i označiti jednom ili više puta.
(2) Nakon ponovnog pakiranja i plombiranja izdaju se novi certifikati o sjemenu na kojima se mora navesti da je sjeme ponovno plombirano, datum ponovnog plombiranja i naziv nadležnog tijela.
(3) Uvjete za postupak ponovnog plombiranja, pakiranja i označavanja sjemena propisuje ministar pravilnikom.
Izdavanje certifikata o sjemenu
Članak 23.
(1) Agencija izdaje Certifikat o sjemenu na pakiranju i Certifikat o sjemenu uz otpremnicu (u daljnjem tekstu: certifikati o sjemenu) ako se iz nalaza službenog nadzora te izvješća o kvaliteti sjemena utvrdi da proizvedeno sjeme udovoljava uvjetima ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona.
(2) Na zahtjev dobavljača sjemena koji je upisan u Upisnik dobavljača sjemena i registriran za proizvodnju i/ili doradu Agencija izdaje certifikate o sjemenu.
(3) Agencija i dobavljač iz stavka 2. ovoga članka vode evidenciju o izdanim certifikatima o sjemenu, odnosno evidenciju o sjemenu za koje se podnosi zahtjev za izdavanje certifikata o sjemenu.
(4) Dobavljač mora Agenciji i poljoprivrednoj inspekciji omogućiti provjeru pravilnog korištenja izdanih certifikata o sjemenu.
(5) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, za određene biljne vrste i kategorije sjemena dobavljač registriran za proizvodnju i/ili doradu može sam izdati certifikate o sjemenu.
(6) Obrazac zahtjeva za izdavanje certifikata o sjemenu iz stavka 2. ovoga članka, potrebnu dokumentaciju, sadržaj, oblik i način vođenja evidencije iz stavka 3. ovoga članka, način provjere iz stavka 4. ovoga članka, uvjete i način izdavanja certifikata o sjemenu, propisuje ministar pravilnikom.
Članak 24.
(1) Za određene biljne vrste i kategorije sjemena za koje se obavlja službeni nadzor, dobavljač je obvezan čuvati uzorke sjemena i voditi evidenciju za svaku partiju sjemena koju stavlja na tržište.
(2) Iznimno od članka 28. stavka 1. ovoga Zakona, Agencija može izdati certifikate o sjemenu i sjeme se može staviti na tržište u slučaju:
– kada sjeme odstupa od propisanih minimalnih zahtjeva o klijavosti iz članka 19. stavka 8. ovoga Zakona, ili
– kada certifikacija nije provedena s obzirom da sjeme nema konačnu analizu klijavosti laboratorija, ali je izdano privremeno analitičko izvješće i dobavljač sjemena jamči klijavost navedenu u privremenom izvješću.
(3) Iznimke iz stavka 2. ovoga članka ne primjenjuju se na uvezeno sjeme.
(4) Biljne vrste i kategorije sjemena na koje se odnosi odredba stavka 1. ovoga članka, uvjete i način provođenja službenog nadzora i izdavanja certifikata o sjemenu za sjeme iz stavka 1. ovoga članka, način uzimanja i čuvanja uzoraka sjemena te način vođenja evidencije iz stavka 1. ovoga članka, uvijete pod kojima su dopuštene iznimke iz stavka 2. ovoga članka i način označavanja sjemena propisuje ministar pravilnikom.
Službeni nadzor
Članak 25.
(1) Usjev, odnosno sjeme podliježe službenom nadzoru tijekom vegetacije, žetve ili berbe, skladištenja i dorade.
(2) O provođenju službenog nadzora vodi se zapisnik.
(3) Uvjete i postupak službenog nadzora za pojedine vrste bilja i pojedine kategorije sjemena iz članka 13. stavka 1. ovoga Zakona i obrazac zapisnika iz stavka 3. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Članak 26.
(1) Službeni nadzor nad proizvodnjom sjemena provodi Agencija.
(2) Za određene vrste bilja i njihove kategorije Agencija može odobriti dobavljaču registriranom za proizvodnju sjemena da na vlastitoj proizvodnji obavlja nadzor.
(3) Dobavljači registrirani za proizvodnju sjemena prijavljuju Agenciji proizvodnju svih kategorija na svim lokacijama u vlasništvu, posjedu ili ugovornoj proizvodnji radi obavljanja nadzora iz stavaka 1. i 2. ovoga članka.
(4) Agencija izvješćuje Ministarstvo o obavljenom nadzoru u sklopu godišnjeg izvješća.
(5) Program osposobljavanja nadzornika i uvjete za obavljanje službenog nadzora iz stavka 1. ovoga članka, uvjete koje moraju ispunjavati osobe koje obavljaju službeni nadzor prema stavcima 1. i 2. ovoga članka, uvjete koje moraju ispunjavati dobavljači iz stavka 2. ovoga članka, način i vrijeme prijave za službeni nadzor te obrazac izvješća propisuje ministar pravilnikom.
Članak 27.
(1) Službenim nadzorom sjemenskog usjeva tijekom vegetacije utvrđuje se podrijetlo upotrijebljenog sjemena, autentičnost i čistoća vrste i sorte, zdravstveno stanje usjeva i kategorija sjemena.
(2) Nakon provedenoga službenog nadzora iz stavka 1. ovoga članka i na temelju pozitivnog nalaza, Agencija odnosno dobavljač sjemena u okviru svog ovlaštenja izdaje uvjerenje o priznavanju sjemenskog usjeva (u daljnjem tekstu: uvjerenje).
(3) Agencija i dobavljač vode evidenciju o izdanim uvjerenjima iz stavka 2. ovoga članka.
(4) Obrazac uvjerenja iz stavka 2. ovoga članka, sadržaj i način vođenja evidencije iz stavka 3. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Stavljanje na tržište sjemena
Članak 28.
(1) Sjeme se može staviti na tržište ako:
– posjeduje certifikate o sjemenu iz članka 23. ovoga Zakona ili OECD certifikat
– udovoljava minimalnim uvjetima kvalitete iz članka 19. ovoga Zakona
– udovoljava uvjetima iz članka 20. ovoga Zakona o pakiranju, plombiranju i označavanju sjemena
– pripada sorti koja se nalazi na Sortnoj listi Republike Hrvatske ili na Zajedničkom katalogu sorata Europske unije i
– ako je dobavljač koji ga stavlja na tržište upisan i registriran u Upisniku dobavljača sjemena, osim ako se radi o dobavljaču za kojega upis u Upisnik dobavljača sjemena nije obvezan prema članku 9. stavku 4. ovoga Zakona.
(2) Za kvalitetu i označavanje sjemena stavljenog na tržište odgovoran je dobavljač koji je prvi stavio sjeme na tržište Republike Hrvatske, odnosno trgovac sjemena koji ga stavlja na tržište, svatko u okviru svojih odgovornosti.
Trgovina sjemena
Članak 29.
(1) Trgovinom sjemena može se baviti pravna osoba sa sjedištem ili fizička osoba sa prebivalištem u Republici Hrvatskoj registrirana za tu djelatnost.
(2) Trgovinom sjemena na veliko može se baviti pravna ili fizička osoba koja ima zaposlenog diplomiranog inženjera agronomije/poljoprivrede ili magistra agronomske/poljoprivredne struke odnosno prvostupnika agronomije/poljoprivrede ili magistra agronomske/poljoprivredne struke.
(3) Trgovinom sjemena na malo može se baviti pravna ili fizička osoba koja u svakoj prodavaonici ima zaposlenog djelatnika sa završenim IV. (četvrtim) stupnjem obrazovanja poljoprivredne struke.
(4) Odredbe stavaka 2. i 3. ovoga članka ne odnosi se na trgovine sjemena na malo koje stavljaju na tržište sjeme pakirano u sitna pakiranja.
(5) Pravne i fizičke osobe iz stavka 1. ovoga članka dužne su sjeme držati u uvjetima koji osiguravaju održavanje njegove kakvoće.
Post kontrola sjemena
Članak 30.
(1) Certificirane partije sjemena podliježu obveznoj post kontroli.
(2) Post kontrolu autentičnosti i čistoće vrste i sorte, te kvalitete sjemena provodi Agencija.
(3) Ako Agencija post kontrolom utvrdi da sjeme ne udovoljava uvjetima navedenim na certifikatu o sjemenu izvješćuje poljoprivrednu inspekciju i Ministarstvo.
(4) Način i uvjete provođenja post kontrole za certificirane partije sjemena propisuje ministar pravilnikom.
Uvoz sjemena
Članak 31.
(1) Sjeme može uvoziti dobavljač sjemena upisan i registriran za uvoz u Upisniku dobavljača sjemena.
(2) Uvoziti i staviti na tržište može se sjeme sorti koje su upisane u Sortnu listu Republike Hrvatske ili na Zajednički katalog sorata Europske unije i ako je sjeme u pogledu propisa koji reguliraju proizvodnju i stavljanje na tržište istovjetno sjemenu proizvedenom prema ovome Zakonu.
(3) Uvoz sjemena iz trećih zemalja može se odobriti ako je trećoj zemlji priznata istovjetnost Odlukom Vijeća 2003/17/EZ od 16. prosinca 2002. o jednakovrijednosti pregleda usjeva na terenu koji se provode u trećim zemljama na sjemenskim usjevima i o jednakovrijednosti sjemena proizvedenog u trećim zemljama (SL L 8, 14.1.2003.) (u daljnjem tekstu: Odluke Vijeća 2003/17/EZ).
(4) Sjeme koje iz trećih zemalja uveze druga država članica Europske unije neće podlijegati nikakvim ograničenjima stavljanja na tržište prema ovome Zakonu.
(5) Uvoznik je dužan voditi i dostaviti evidenciju o uvezenim količinama sjemena i dostaviti uzorak Agenciji u roku od 15 dana od uvoza za svaku uvezenu partiju sjemena.
(6) Popis tijela kojima je u skladu sa stavkom 3. ovoga članka priznata istovjetnost sastavni je dio Odluke Vijeća 2003/17/EZ.
(7) Za kvalitetu uvezenog sjemena odgovoran je dobavljač koji sjeme uvozi i stavlja ga na tržište.
(8) Dokumente koji prilikom uvoza moraju pratiti sjeme i/ili biti na pakiranju, uvjete za uvoz i stavljanje na tržište sjemena u pogledu pakiranja, plombiranja i označavanja, kao i evidencije o uvozu iz stavka 5. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Članak 32.
(1) Odredbe ovoga Zakona o uvozu i stavljanju na tržište sjemena ne odnose se na sjeme koje znanstvene i znanstveno-nastavne ustanove i javna tijela primaju ili šalju za pokuse, za istraživanje, za oplemenjivanje, za postupak priznavanja, zaštite novih biljnih sorti, za potrebe banke biljnih gena i za mjere očuvanja genetske raznolikosti.
(2) Rješenje o odobrenju uvoza sjemena iz stavka 1. ovoga članka donosi Ministarstvo.
(3) Protiv rješenja iz stavka 2. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
(4) Količine sjemena iz stavka 1. ovoga članaka propisuje ministar pravilnikom.
Izuzeća
Članak 33.
(1) Iznimno od članka 31. ovoga Zakona Ministarstvo može rješenjem dopustiti:
– uvoz i korištenje malih količina sjemena namijenjenih za znanstvene ili oplemenjivačke svrhe dobavljačima sjemena ili znanstvenim institucijama koji se bave znanstveno-istraživačkim radom, ili
– oplemenjivaču ili održivaču, odnosno njihovim ovlaštenicima, u svrhu pokusne proizvodnje, stavljanje na tržište u ograničenom razdoblju propisanih količina sjemena sorte za koju je podnijet zahtjev i sva potrebna dokumentacija za upis u Sortnu listu Republike Hrvatske ili u barem jednoj državi članici Europske unije u slučaju povrtnih vrsta.
(2) Za sjeme sorti koje su uključene u Nacionalnu banku biljnih gena Ministarstvo može u cilju očuvanja »in situ« tih sorti donijeti rješenje kojim dopušta stavljanje na tržište sjemena takve sorte uz određivanje područja na kojemu se dozvoljava trženje određene količine takvoga sjemena.
(3) U slučaju nedovoljnih količina sjemena Ministarstvo može rješenjem odobriti stavljanje na tržište Republike Hrvatske na određeno razdoblje:
– sjemena određenih kategorija, koje ne udovoljava propisanim uvjetima za izdavanje certifikata o sjemenu iz članka 23. stavka 1. ovoga Zakona, ili
– sjemena sorti koje nisu upisane u Sortnu listu Republike Hrvatske.
(4) Protiv rješenja iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
(5) Pobliže uvjete i količinu za koje se izdaje rješenje za stavljanje na tržište prema stavku 1. podstavku 1. ovoga članka, pobliže uvjete u pogledu razdoblja i količine sjemena, uvjete proizvodnje, stavljanja na tržište, pakiranja i označavanja sjemena iz stavka 1. podstavka 2. ovoga članka, uvjete i količinu sjemena koja se može staviti na tržište prema stavku 2. ovoga članka, te kategorije na koje se odnose odredbe stavka 3. podstavka 1. ovoga članka i način označavanja sjemena koje se stavlja na tržište na temelju stavka 3. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
POGLAVLJE II.
SADNI MATERIJAL
Sadni materijal i njegove kategorije
Članak 34.
(1) Sadni materijal koji se proizvodi i stavlja na tržište može biti sljedećih kategorija: predosnovni, osnovni, certificirani, standardni ili CAC (Conformitas Agraria Communitatis) kategorije, osim za ukrasno bilje i povrće.
(2) Kategorije za pojedinu biljnu vrstu, kriterije za pojedinu kategoriju u smislu uvjeta proizvodnje, podrijetla, autentičnosti sorte i podloge, zdravstvenog stanja te vegetativne razvijenosti, kao i za sadni materijal biljnih vrsta za koje se ne utvrđuju kategorije, propisuje ministar pravilnikom.
(3) Rodove, vrste i hibride na koje se odnose odredbe ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona vezane uz sadni materijal propisuje ministar pravilnikom.
Proizvodnja sadnog materijala
Članak 35.
(1) Sadni materijal mogu proizvoditi pravne i fizičke osobe koje su upisane i registrirane za proizvodnju sadnog materijala u Upisniku dobavljača sadnog materijala.
(2) Dobavljač registriran za proizvodnju sadnog materijala može proizvoditi sadni materijal i prijaviti proizvodnju sadnog materijala za službeni nadzor ako je sorta upisana u Sortnu listu Republike Hrvatske ili na neku od sortnih lista država članica Europske unije.
(3) Dobavljač, registriran za proizvodnju sadnog materijala, kontinuirano mora:
– u proizvodnom postupku utvrditi i kontrolirati kritične točke na temelju korištenih metoda proizvodnje
– utvrditi i provoditi mjere za praćenje i kontrolu kritičnih točaka u proizvodnom postupku
– uzimati uzorke i provoditi analizu kvalitete sadnog materijala u laboratoriju, u cilju provjere da li sadni materijal u pogledu kvalitete udovoljava uvjetima ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona
– voditi pisanu evidenciju o poduzetim aktivnostima iz podstavaka 1., 2. i 3. ovoga stavka, evidenciju o proizvodnji i stavljanju na tržište sadnog materijala te ih držati na raspolaganju nadležnim tijelima.
(4) Dobavljači sadnog materijala iz članka 9. stavka 4. ovoga Zakona, čija je isključiva djelatnost distribucija sadnog materijala, moraju voditi pisanu evidenciju o kupnji, prodaji i isporuci sadnog materijala.
(5) Proizvodnja sadnog materijala genetski modificiranih sorata propisano je posebnim propisima kojima se uređuje područje genetski modificiranih organizama.
(6) Iznimno od odredbi stavka 1. ovoga članka dobavljaču, koji je registriran za proizvodnju sadnog materijala u državi članici Europske unije priznaje se da je upisan u Upisnik dobavljača sadnog materijala u Republici Hrvatskoj.
(7) Mjere, radnje i uvjete koje moraju ispunjavati dobavljači iz stavka 3. ovoga članka, evidencije koje moraju voditi, oblik i način vođenja evidencije iz stavka 3. i 4. ovoga članka te rok čuvanja dokumentacije, kao i posebneuvjete proizvodnje sadnog materijala tehnikom »in vitro«, propisuje ministar pravilnikom.
Članak 36.
(1) Dobavljač registriran za proizvodnju sadnog materijala može na zahtjev naručitelja iz treće zemlje proizvoditi sadni materijal koji ne udovoljava odredbama ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona, osim genetski modificiranih sorti.
(2) Sadni materijal iz stavka 1. ovoga članka može se proizvoditi na temelju ugovora s inozemnim naručiteljem, uz uvjet da će inozemni naručitelj preuzeti cjelokupnu količinu proizvedenoga sadnog materijala.
(3) Sadni materijala iz stavka 1. ovoga članka mora biti označen i prostorno odvojen od ostale proizvodnje koja je namijenjena za stavljanje na tržište u skladu sa ovim Zakonom.
(4) Dobavljač sadnog materijala iz stavka 1. ovoga članka dostavlja Agenciji podatke o predviđenoj godišnjoj proizvodnji svake pojedine vrste i kategorije sadnog materijala.
(5) Na zahtjev dobavljača Agencija može provesti službeni nadzor nad proizvodnjom sadnog materijala iz stavka 1. ovoga članka i izdaje certifikat o sadnom materijalu na kojem mora biti naznačeno da sadni materijal nije dozvoljeno stavljati na tržište Republike Hrvatske.
(6) Sadni materijal iz stavka 1. ovoga članka nije dopušteno stavljati na tržište Republike Hrvatske.
(7) Način označavanja u skladu sa stavkom 3. ovoga članka, uvjete izolacije te uvjete i način provođenja službenog nadzora iz stavaka 5. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Članak 37.
(1) Sadni materijal mora se čuvati u odvojenim partijama i mora biti označen.
(2) Ako se sadni materijal različitog podrijetla združi ili pomiješa tijekom pakiranja, skladištenja, prijevoza ili prilikom isporuke, dobavljač mora voditi evidenciju o sastavu partije i podrijetlu njezinih sastavnih dijelova.
(3) Kontrolu dobavljača registriranog za proizvodnju sadnog materijala u provođenju stavaka 1. i 2. ovoga članka provodi Agencija kroz službeni nadzor iz članka 41. ovoga Zakona.
(4) Uvjete iz stavaka 1. i 2. ovoga članka te način i postupak službenog nadzora iz stavka 3. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Kvaliteta sadnog materijala
Članak 38.
(1) Kvaliteta sadnog materijala u smislu ovoga Zakona je kategorija, autentičnost vrste, sorte i podloge, zdravstveno stanje i vegetativna razvijenost.
(2) Zahtjeve u pogledu kvalitete sadnog materijala za pojedine vrste bilja propisuje ministar pravilnikom.
Članak 39.
(1) Sadni materijal koji se stavlja na tržište mora odgovarati propisanim zahtjevima o kvaliteti iz članka 38. stavka 2. ovoga Zakona.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka u slučaju privremenih poteškoća u opskrbi reprodukcijskim sadnim materijalom i sadnicama zbog prirodnih katastrofa ili nepredvidljivih okolnosti, Ministarstvo može odobriti stavljanje na tržište sadnog materijala koji zadovoljava manje stroge uvjete kvalitete.
(3) Za kvalitetu sadnog materijala stavljenog na tržište odgovoran je dobavljač, odnosno trgovac sadnog materijala koji ga stavlja na tržište, svatko u okviru svojih odgovornosti.
Članak 40.
(1) Kvalitetu sadnog materijala utvrđuje Agencija službenim nadzorom ne dovodeći u pitanje odredbe Zakona kojim se uređuje biljno zdravstvo, te posebnih propisa koji reguliraju ovo područje.
(2) Radi utvrđivanja zdravstvenog stanja sadnog materijala stručno osposobljeni djelatnici Agencije i stručno osposobljeni djelatnici dobavljača prema potrebi uzimaju uzorke i šalju ih u laboratorij da bi se obavila laboratorijska analiza na prisutnost štetnih organizama koji utječu na kvalitetu.
(3) Način i uvjete za uzimanje uzoraka sadnog materijala za analize iz stavka 2. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Službeni nadzor nad proizvodnjom sadnog materijala
Članak 41.
(1) Sadni materijal u tijeku proizvodnje, pakiranja, plombiranja i označavanja podliježe službenom nadzoru koji provodi Agencija.
(2) Službenim nadzorom sadnog materijala utvrđuje se podrijetlo upotrijebljenoga reprodukcijskog i sadnog materijala, autentičnost vrste, sorte i podloge, zdravstveno stanje, vegetativna razvijenost i kategorija sadnog materijala.
(3) O provođenju službenog nadzora vodi se zapisnik.
(4) Za određene vrste bilja i kategorije Agencija može odobriti dobavljaču registriranom za proizvodnju sadnog materijala obavljanje službenog nadzora na vlastitoj proizvodnji.
(5) Vrste bilja i kategorije sadnog materijala za koje je obvezan službeni nadzor, te vrste bilja i kategorije sadnog materijala za koje se može provoditi službeni nadzor iz stavka 4. ovoga Zakona, uvjete i postupak provođenja službenog nadzora, propisuje ministar pravilnikom.
Članak 42.
(1) Dobavljač registriran za proizvodnju sadnog materijala dostavlja Agenciji prijavu godišnje proizvodnje svake pojedine vrste i kategorije sadnog materijala na svim mjestima proizvodnje u vlasništvu, posjedu ili ugovornoj proizvodnji.
(2) Iznimno od odredbi stavka 1. ovoga članka za sadni materijal CAC kategorije dobavljač Agenciji dostavlja obavijest o proizvodnji.
(3) Iznimno od odredbi stavka 1. ovoga članka za sadni materijal povrća i reprodukcijski materijal ukrasnog bilja dobavljač Agenciji dostavlja Plan godišnje proizvodnje.
(4) Na temelju prijave, obavijesti i plana iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka Agencija provodi službeni nadzor u skladu sa člankom 41. ovoga Zakona.
(5) Nakon provedenog službenog nadzora nad proizvodnjom sadnog materijala iz stavka 1. ovoga članka i na temelju pozitivnog nalaza Agencija izdaje uvjerenje o priznavanju sadnog materijala za vrste bilja i kategorije sadnog materijala koje je propisao ministar pravilnikom.
(6) Agencija i dobavljač vode evidenciju o izdanim uvjerenjima iz stavka 5. ovoga članka.
(7) Obrazac prijave, obavijesti i plana godišnje proizvodnje i rok podnošenja prijave iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka, te obrazac uvjerenja iz stavka 5. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Članak 43.
Ako Agencija tijekom obavljanja službenog nadzora utvrdi da sadni materijal ne udovoljava uvjetima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona, upoznat će dobavljača s utvrđenim nepravilnostima i u zapisniku o pregledu odrediti rok za njihovo otklanjanje.
Izdavanje certifikata o sadnom materijalu
Članak 44.
(1) Agencija izdaje certifikat o sadnom materijalu na pakiranju i certifikat o sadnom materijalu uz otpremnicu (u daljnjem tekstu: Certifikati o sadnom materijalu) za vrste bilja i kategorije sadnog materijala za koje je to ministar propisao pravilnikom na temelju zahtjeva dobavljača registriranog za proizvodnju sadnog materijala i uvjerenja o priznavanju sadnog materijala.
(2) Agencija i dobavljač vodi evidenciju o izdanim certifikatima o sadnom materijalu.
(3) Dobavljač sadnog materijala mora Agenciji omogućiti provjeru pravilnog korištenja izdanih certifikata o sadnom materijalu.
(4) Dobavljač sadnog materijala obvezan je Agenciji dostaviti godišnje izvješće o vrstama i količini prodanog i neprodanog sadnog materijala i neiskorištenim certifikatima o sadnom materijalu za vrste bilja i kategorije sadnog materijala koje propisuje ministar pravilnikom.
(5) Agencija je dužna voditi evidenciju o nadziranoj rasadničarskoj proizvodnji prema vrsti, sorti, kategoriji, podlozi i količini pojedinoga sadnog materijala i o tome izvijestiti Ministarstvo nakon završetka vegetacijske sezone pojednih skupina bilja.
(6) Obrazac zahtjeva i certifikata iz stavka 1. ovoga članka, evidenciju iz stavka 2. ovoga članka, način izvješćivanja, čuvanje certifikata o sadnom materijalu propisuje ministar pravilnikom.
(7) Iznimno od odredbi stavaka 1., 2., 3. i 4. ovoga članka za određene vrste bilja, i kategorije sadnog materijala dobavljač može sam izdati certifikat proizvođača, a uvjete i način izdavanja certifikata proizvođača propisuje ministar pravilnikom.
Pakiranje, plombiranje i označavanje sadnog materijala
Članak 45.
(1) Sadni materijal stavlja se na tržište u ujednačenim partijama, originalno pakiran i plombiran, označen certifikatima o sadnom materijalu u boji propisanoj za kategoriju sadnog materijala.
(2) U slučaju stavljanja na tržište genetski modificirane sorte sadnog materijala na certifikatima o sadnom materijalu te na svim ostalim dokumentima, mora se jasno i uočljivo navesti da je sorta sadnog materijala genetski modificirana.
(3) Pojedinačno pakiran sadni materijal namijenjen neprofesionalnom krajnjem korisniku ne mora udovoljavati zahtjevima iz stavka 1. ovoga članka, ali mora biti označen osnovnim podatcima o proizvodu kao što su vrsta i sorta.
(4) Način pakiranja, plombiranja i označavanja sadnog materijala iz stavka 1. ovoga članka, način označavanja iz stavka 3. ovoga članka za pojedine vrste bilja i njihove kategorije, te vrste i kategorije iz stavka 3. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Članak 46.
(1) Proizvodnju i stavljanje na tržište sadnog materijala »malih proizvođača« koja je namijenjena osobama na lokalnom tržištu kao neprofesionalnim krajnjim korisnicima, koji profesionalno nisu uključeni u proizvodnju bilja, kao oblik »lokalne cirkulacije«, izuzet će se od primjene odredbi članka 35. stavaka 1. i 3. ovoga Zakona u pogledu nadzora dobavljača, članka 41. ovoga Zakona u pogledu provođenja službenog nadzora, kao i utvrđenih uvjeta stavljanja na tržište iz članka 47. ovoga Zakona.
(2) Uvjete na temelju kojih se određuje »mali proizvođač« i definira pojam »lokalne cirkulacije« iz stavka 1. ovoga članka, te uvjete stavljanja na tržište tako proizvedenoga sadnog materijala propisuje ministar pravilnikom
Stavljanje na tržište sadnog materijala
Članak 47.
Na tržište se može staviti sadni materijal ako:
– posjeduje certifikate o sadnom materijalu iz članka 45. ovoga Zakona,
– udovoljava uvjetima kvalitete iz članka 38. stavka 2. ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona
– udovoljava uvjetima iz članka 45. ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona
– pripada sorti koja se nalazi na Sortnoj listi Republike Hrvatske ako se radi o vrstama bilja za koje je sortna lista obavezna ili na nekoj od sortnih lista država članica Europske unije i
– ako je dobavljač koji ga stavlja na tržište upisan i registriran u Upisnik, osim ako se radi o dobavljaču za kojega upis u Upisnik nije obvezan prema članku 9. stavku 4. ovoga Zakona.
Trgovina sadnim materijalom
Članak 48.
(1) Trgovinom reprodukcijskim sadnim materijalom i sadnicama mogu se baviti pravne ili fizičke osobe koje su registrirane za tu djelatnost.
(2) Trgovinom reprodukcijskim sadnim materijalom i sadnicama na veliko može se baviti pravna ili fizička osoba koja ima zaposlenog diplomiranog inženjera agronomije/poljoprivrede ili magistra agronomske/poljoprivredne struke odnosno prvostupnika agronomije/poljoprivrede ili magistra agronomske/poljoprivredne struke.
(3) Trgovina reprodukcijskim sadnim materijalom i sadnicama na veliko obavlja se u posebnim prostorijama ili u skladištima za prodaju robe na veliko.
(4) Trgovinom reprodukcijskim sadnim materijalom i sadnicama na malo može se baviti pravna ili fizička osoba koja u svakoj prodavaonici ima zaposlenog djelatnika sa završenim IV. (četvrtim) stupnjem obrazovanja poljoprivredne struke.
(5) Trgovina na malo sadnicama obavlja se u prodavaonicama.
(6) Trgovinu sadnicama na malo izvan prodavaonice može obavljati pravna ili fizička osoba iz stavka 1. ovoga članka koja nema obavezu upisa u Upisnik, na neki od sljedećih načina:
– na štandovima i klupama na tržnicama na malo
– na štandovima i klupama izvan tržnica na malo
– pokretnom prodajom
– prigodnom prodajom (sajmovi, izložbe i sl.)
- prodajom na daljinu (putem interneta, telefona, kataloga, oglasnika i sl.
– u spremištima, trapilištima i sl., u kojima se prodaje poljoprivredni sadni materijal.
(7) Iznimno od odredbe stavka 4. ovoga članka trgovinom na malo pojedinačno pakiranim voćnim sadnicama, može se baviti pravna ili fizička osoba koja nema zaposlenog djelatnika sa IV. (četvrtim) stupnjem obrazovanja poljoprivredne struke, ako ih prodaje neprofesionalnom krajnjem korisniku.
(8) Dobavljač mora čuvati zapise o prodaji ili nabavi reprodukcijskog sadnog materijala i sadnica najmanje 3 godine od stavljanja na tržište.
Post kontrola sadnog materijala
Članak 49.
(1) Predosnovni, osnovni i certificirani sadni materijal podliježe post kontroli.
(2) Post kontrolu sadnog materijala iz stavka 1. ovoga članka provodi Agencija.
(3) Uvjete i način provođenja post kontrole sadnog materijala za pojedine biljne vrste propisuje ministar pravilnikom.
Uvoz sadnog materijala
Članak 50.
(1) Sadni materijal može uvoziti dobavljač sadnog materijala koji je upisan i registriran za uvoz u Upisniku dobavljača sadnog materijala.
(2) Uvoziti i staviti na tržište može se sadni materijal ako je sorta upisana u Sortnu listu Republike Hrvatske ili u nekoj od sortnih lista država članica Europske unije i ako je u pogledu propisa koji reguliraju proizvodnju i stavljanje na tržište istovjetan sadnom materijalu proizvedenom prema ovome Zakonu.
(3) Uvoz sadnog materijala može se odobriti ako za to postoji odluka nadležnog tijela Europske unije da je sadni materijal proizveden u trećoj zemlji istovjetan sadnom materijalu proizvedenom prema ovome Zakonu.
(4) Iznimno, do pribavljanja odluke iz stavka 3. ovoga članaka, Ministarstvo može odobriti uvoz sadnog materijala, kad Agencija po nalogu Ministarstva provjerom utvrdi da su ispunjeni uvjeti za priznavanje istovjetnosti proizvedenoga sadnog materijala u trećoj zemlji.
(5) Sadni materijal koji uveze druga država članica Europske unije neće podlijegati nikakvim ograničenjima stavljanja na tržište prema ovome Zakonu.
(6) Uvoznik sadnog materijala mora voditi evidenciju i dostaviti Agenciji izvješće o uvozu sadnog materijala.
(7) Dokumente koji prilikom uvoza moraju pratiti sadni materijal i/ili biti na pakiranju, uvjete za uvoz i stavljanje na tržište sadnog materijala u pogledu pakiranja, plombiranja i označavanja, kao i evidencije i izvješća o uvozu iz stavka 6. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Članak 51.
Za kvalitetu uvezenoga sadnog materijala odgovoran je dobavljač koji ga je uvezao i stavio na tržište.
Članak 52.
(1) Odredbe ovoga Zakona o uvozu i stavljanju na tržište sadnog materijala ne odnose se na sadni materijal koji se uvozi za znanstvene i oplemenjivačke postupke, postupke priznavanja, zaštite novih biljnih sorti, potrebe banke biljnih gena i mjere očuvanja genetske raznolikosti.
(2) Rješenje o odobrenju uvoza sadnog materijala iz stavka 1. ovoga članka donosi Ministarstvo.
(3) Za sadni materijal sorti koje su uključene u Nacionalnu banku biljnih gena Ministarstvo može u cilju očuvanja »in situ« tih sorti donijeti rješenje kojim dopušta stavljanje na tržište sadnog materijala takve sorte uz određivanje područja na kojemu se dozvoljava trženje određene količine takvoga sadnog materijala.
(4) Protiv rješenja iz stavaka 2. i 3. ovoga članka ne može se izjaviti žalba nego se može pokrenuti upravni spor.
(5) Količine sadnog materijala iz stavka 1. ovoga članaka propisuje ministar pravilnikom.
POGLAVLJE III.
UPISIVANJE SORTI U SORTNU LISTU
Sortna lista
Članak 53.
(1) Sortna lista Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Sortna lista) je službeni popis sorti biljnih vrsta koje su priznate u Republici Hrvatskoj.
(2) Upisom sorte u Sortnu listu poljoprivredni reprodukcijski materijal te sorte može se proizvoditi, prijaviti za službeni nadzor, te uvoziti i/ili staviti na tržište.
(3) Dobavljač može proizvoditi, prijaviti za službeni nadzor, stavljati na tržište i uvoziti poljoprivredni reprodukcijski materijal sorte, koja je brisana iz Sortne liste, najkasnije do 30. lipnja treće godine nakon brisanja sorte iz Sortne liste.
(4) Vrste bilja za koje je obvezan upis u Sortnu listu, uvjete pod kojima se poljoprivredni reprodukcijski materijal biljnih vrsta za koje nije obvezan upis u Sortnu listu može staviti na tržište s naznakom sorte i sortne liste koje se isključivo koriste na području Republike Hrvatske propisuje ministar pravilnikom.
Postupak priznavanja
Članak 54.
(1) Postupak za priznavanje sorti pokreće se podnošenjem zahtjeva Agenciji.
(2) Kod podnošenja zahtjeva za priznavanje sorte, podnositelj zahtjeva naznačuje da li je takav zahtjev već predan u nekoj drugoj državi članici Europske unije i ukoliko je predan navesti u kojoj državi te je li odobren.
(3) Podnositelj zahtjeva iz trećih zemalja mora imati zastupnika (opunomoćenika) koji je državljanin Europske unije za podnošenje zahtjeva u postupku priznavanja.
(4) Rokove podnošenja zahtjeva i potrebnu dokumentaciju za postupak priznavanja propisuje ministar pravilnikom.
Članak 55.
Podaci iz zahtjeva koji se odnose na podrijetlo izvornog materijala i na opis postupka stvaranja sorte smatraju se službenom tajnom.
Ocjena zahtjeva
Članak 56.
(1) Nakon primitka zahtjeva Agencija utvrđuje da li je zahtjev uredan.
(2) Način i uvjete za utvrđivanje urednosti zahtjeva te postupanja sa zahtjevom, kao i način i uvjete za utvrđivanje prihvatljivosti imena sorte propisuje ministar pravilnikom.
Članak 57.
(1) U postupku priznavanja sorti Agencija provodi postupak provjere odgovara li ime sorte propisanim uvjetima i prijedlog imena objavljuje u Službenom glasilu Agencije.
(2) Na predloženo ime sorte svatko tko dokaže da ima pravni interes može Agenciji podnijeti pisani prigovor i to u roku od tri mjeseca od dana objave predloženog imena u službenom glasilu Agencije.
(3) Ako Agencija utvrdi da predloženo ime sorte nije prihvatljivo, odnosno da je prigovor opravdan, poziva podnositelja zahtjeva da u roku od šezdeset dana predloži novo ime sorte.
(4) U slučaju da se nakon priznavanja sorte i upisa u Sortnu listu utvrdi da ime sorte koja je priznata nije prihvatljivo, Ministarstvo donosi rješenje o promjeni imena sorte.
(5) Protiv rješenja iz stavka 4. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
Ispitivanje sorte
Članak 58.
(1) Agencija je dužna pravodobno obavijestiti podnositelja zahtjeva da će sorta biti uključena u pokusno polje i od njega zatražiti da dostavi potreban reprodukcijski materijal zbog ispitivanja u pokusnom polju i laboratoriju.
(2) Način i uvjete vezane uz obavještavanje iz stavka 1. ovoga članka, količinu i načine pripreme reprodukcijskog materijala iz stavka 1. ovoga članka te rok sjetve, odnosno sadnje propisuje ministar pravilnikom.
Članak 59.
(1) Ispitivanje sorte provodi Agencija u pokusnom polju i laboratoriju.
(2) Metode provođenja ispitivanja, način odabira sorte koja je standard, broj lokacija na kojima se provode poljski pokusi i vrijeme trajanja ispitivanja za svaku biljnu vrstu ili skupinu vrsta bilja propisuje ministar pravilnikom.
Statistička analiza podataka i ocjena vrijednosti sorte
Članak 60.
(1) Agencija obrađuje godišnje i konačne podatke iz pokusnog polja i laboratorija.
(2) Metode po kojima se obrađuju podaci iz pokusnog polja i laboratorija propisuje ministar pravilnikom.
Članak 61.
(1) Na temelju konačnih podataka ispitivanja sorte u polju i laboratoriju Povjerenstvo iz članka 7. ovoga Zakona ocjenjuje je li udovoljeno uvjetima za priznavanje sorte.
(2) Sorta poljoprivrednog bilja se priznaje:
– ako je različita, ujednačena i postojana
– ako ima odgovarajuću gospodarsku vrijednost i
– ako je ime sorte u skladu sa člankom 56. ovoga Zakona.
(3) Iznimno, od odredbe stavka 2. podstavaka 2. ovoga članka ispitivanje gospodarske vrijednosti ne provodi se za:
– sorte povrća, osim kod sorti industrijske cikorije
– sorte trava koje nisu namijenjene za proizvodnju voluminozne krme
– samooplodne linije, hibride, klonove koji su namijenjeni isključivo za uporabu kao roditeljske komponente
– kod drugih vrsta bilja/biljnih vrsta kod kojih upis u Sortnu listu nije obvezan.
(4) Kod sorti trava, koje nisu namijenjene za proizvodnju voluminozne krme, Agencija može provjeriti primjerenost sorte za namjenu koju prijavljivač navede u zahtjevu.
(5) Agencija će priznati rezultate DUS ispitivanja, koji su provedeni od ovlaštenih tijela u državama članicama Europske unije i ovlaštenih tijela zemalja kojima je od strane Europske komisije priznata istovjetnost za DUS ispitivanja.
(6) Metode utvrđivanja uvjeta i vrijednosti sorte iz stavka 2. ovoga članka, propisuje ministar pravilnikom.
Članak 62.
(1) Iznimno od članka 61. stavka 2. ovoga Zakona sorta voćnih vrsta i vinove loze se priznaje:
– ako je različita, ujednačena i postojana ili
– ako ima službeno priznati opis ili
– ako je opće poznata sorta.
(2) Metode utvrđivanja uvjeta iz stavka 1. ovoga članka, načine izrade službeno priznatog opisa i definiranje opće poznate sorte propisuje ministar pravilnikom.
Članak 63.
(1) U cilju očuvanja i održivog korištenja biljnih genetskih izvora kroz uzgoj, a iznimno od uvjeta iz članka 61. stavka 2. ovoga Zakona, mogu se priznati:
– domaće i udomaćene sorte ili
– sorte koje nisu interesantne za uzgoj u komercijalne svrhe, ali su stvarane s ciljem uzgoja u posebnim uvjetima.
(2) U postupku priznavanja sorte iz stavka 1. ovoga članka posebno će se uzeti u obzir rezultati ispitivanja kroz očuvanje biljnih genetskih izvora, znanja stečena tijekom uzgoja, umnažanja i korištenja te detaljni opis sorte i odgovarajuća imena sorte.
(3) Po priznavanju sorte iz stavka 1. podstavka 1. ovoga članka ona se upisuje u Sortnu listu i označava se kao »čuvana sorta«, a sorte iz stavka 1. podstavka 2. ovoga članka upisuju se u Sortnu listu kao »sorte razvijene za uzgoj pri određenim uvjetima«.
(4) Biljne vrste, uvjete i poseban postupak priznavanja i očuvanja sorti iz stavka 1. ovoga članka, propisuje ministar pravilnikom.
Donošenje rješenja o upisu i brisanju sorte iz Sortne liste
Članak 64.
(1) Na temelju prijedloga povjerenstva iz članka 7. ovoga Zakona, Ministarstvo donosi rješenje o priznavanju odnosno nepriznavanju sorte.
(2) Danom pravomoćnosti rješenja iz stavka 1. ovoga članka sorta se upisuje u Sortnu listu.
(3) Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
(4) Razdoblje za koje je sorta priznata i ostaje upisana u Sortnoj listi za pojedine biljne vrste propisuje ministar pravilnikom.
Članak 65.
(1) Ministarstvo će rješenjem brisati sortu iz Sortne liste na prijedlog Agencije:
– ako je isteklo razdoblje za koje je sorta upisana u Sortnu listu ili
– je podnositelj zahtjeva zatražio brisanje sorte ili
– ukoliko se ne provodi održavanje odnosno ne postoji matično stablo/grm/trs ili
– podnositelj zahtjeva nije platio troškove godišnje naknade za vrijeme dok je sorta upisana u Sortnu listu Republike Hrvatske.
(2) Poljoprivredni reprodukcijski materijal sorte, koja je brisana iz Sortne liste, u skladu sa stavkom 1. ovoga članka, u prometu može biti do 30. lipnja treće godine nakon brisanja sorte iz Sortne liste.
(3) Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
(4) Ako se steknu uvjeti iz stavka 1. ovoga članka Agencija će uzorke sjemena i dosje o sorti pohraniti u neku od kolekcija Nacionalnog programa.
(5) Ako se steknu uvjeti iz stavka 1. ovoga članka sudionici Nacionalnog programa iz članka 9. ovoga zakona će uzorke voćnog i loznog sadnog materijala pohraniti u neku od kolekcija Nacionalnog programa.
Članak 66.
(1) Sorta za koju je doneseno rješenje prema člancima 64., 65. i 67. ovoga Zakona danom pravomoćnosti rješenja briše se iz Sortne liste.
(2) Kada sorta prestane biti priznata u državi članici u kojoj je prvi puta bila priznata, ona može ostati upisana u Sortnu listu pod uvjetom da su ispunjeni svi uvjeti za priznavanje te sorte, te ako je riječ o sortama koje se održavaju mora postojati održivač sorte.
(3) Razdoblje priznavanja i upisa sorte u Sortnu listu može se privremeno produžiti do donošenja rješenja kojim se rješava o zahtjevu za obnavljanjem upisa sorte u Sortnu listu.
Članak 67.
(1) Ministarstvo će poništiti rješenje o upisu sorte u Sortnu listu ako:
– je nakon priznavanja sorte utvrđeno da uvjet različitosti iz članka 61. stavka 2. podstavka 1. nije bio ispunjen u trenutku priznavanja ili
– nije udovoljeno odredbama ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona ili
– su u vrijeme zahtjeva za priznavanjem ili tijekom ispitivanja dostavljeni pogrešni ili lažni podaci u svezi sa činjenicama na temelju kojih je sorta priznata.
(2) U slučaju poništavanja rješenja o upisu sorte, sorta se briše iz Sortne liste sa datumom priznavanja, a time se poništavaju i sve pravne i administrativne radnje koje su slijedom takvog upisa proizašle.
(3) Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
Opisna sortna lista
Članak 68.
(1) Opisna sortna lista je popis sorti kojima je posebnim ispitivanjima utvrđena proizvodna i gospodarska vrijednost.
(2) Kod određenih vrsta bilja važnih za proizvodnju u Republici Hrvatskoj, posebnim ispitivanjem sorte utvrđuje se proizvodna i gospodarska vrijednost sorte uz različite proizvodne tehnologije, odnosno u različitim agroekološkim uvjetima kako bi se dobile detaljne informacije o svojstvima sorte.
(3) Opisna sortna lista može se formirati od sorti upisanih u Sortnu listu Republike Hrvatske ili Zajednički katalog sorata Europske unije.
(4) Ispitivanje i uvrštavanje na Opisnu sortnu listu provodi Agencija na temelju prijedloga Ministarstva.
Obnavljanje upisa sorte
Članak 69.
(1) Održivač sorte može podnijeti zahtjev za obnavljanjem upisa sorte u Sortnu listu najkasnije dvije godine prije isteka razdoblja za koje je sorta upisana u Sortnu listu.
(2) Prije obnavljanja upisa sorte u Sortnu listu Agencija provjerava, da li održivač održava sortu na način da uvjeti različitosti, ujednačenosti i postojanosti na temelju kojih je sorta bila priznata i dalje postoje.
(3) Iznimno od odredbi stavka 2. ovoga članka, sorte voćnih vrsta i vinove loze mogu se obnoviti ako je materijal sorte još uvijek dostupan.
(4) Ako su ispunjeni uvjeti za obnavljanje upisa sorte u Sortnu listu Ministarstvo donosi rješenje o obnavljanju upisa sorte u Sortnu listu.
(5) Uvjete i postupak za obnavljanje upisa sorte u Sortnu listu propisuje ministar pravilnikom.
Sortna lista i dosje o sorti
Članak 70.
(1) Agencija priprema, ažurira i objavljuje Sortnu listu u obliku kataloga.
(2) Sadržaj Sortne liste i dosjea o sorti propisuje ministar pravilnikom.
Održavanje sorte
Članak 71.
(1) Za vrijeme dok je sorta priznata, sortu mora održavati održivač sorte, u Republici Hrvatskoj ili državi članici Europske unije ili u ovlaštenom tijelu treće zemlje kojem je od strane Europske Komisije priznata istovjetnost za održavanje sorte.
(2) Službeni nadzor nad održavanjem sorte provodi Agencija.
(3) U Republici Hrvatskoj sortu mogu održavati održivači koji su upisani u Upisnik i registrirani za održavanje sorti a za sorte loze i voćnih vrsta održivači trebaju biti upisani u Upisnik i registrirani za proizvodnju sadnog materijala te imati službeno potvrđeni matični trs/stablo/grm sorte ili znanstveno-stručne institucije koje imaju trs/stablo/grm sorte u sklopu kolekcijskog nasada.
(4) Ako je ispunjen uvjet istovjetnosti za održavanje sorte u ovlaštenom tijelu treće zemlje, održivač mora imati opunomoćenika unutar Europske unije za zastupanje u postupku koji se vodi u Agenciji.
(5) Održivač sorte i opunomoćenik mora voditi evidenciju o održavanju sorte.
(6) Postupak provođenja službenog nadzora iz stavka 2. ovoga članka, sadržaj i način vođenja evidencije iz stavka 5. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
GLAVA VI.
NAKNADE
Članak 72.
(1) Pravne i fizičke osobe plaćaju naknade za utvrđivanje kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala iz članka 19. i članka 38. ovoga Zakona.
(2) Visinu naknada iz stavka 1. ovoga članka, vrijeme i način uplate sredstava propisuje ministar pravilnikom.
(3) Naknade za usluge i postupke koje provodi Agencija uplaćuju se u državni proračun i koriste se za podmirivanje materijalnih rashoda i rashoda za nabavu nefinancijske imovine vezanih za obavljanje poslova propisanih ovim Zakonom.
GLAVA VII.
UPRAVNI I INSPEKCIJSKI NADZOR
Upravni nadzor
Članak 73.
Upravni nadzor nad provedbom ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona te nadzor nad radom Agencije u povjerenim im poslovima državne uprave provodi Ministarstvo.
Inspekcijski nadzor
Članak 74.
Inspekcijski nadzor nad provedbom odredaba ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju njega obavljaju poljoprivredni i fitosanitarni inspektori Državnog inspektorata sukladno propisima kojima se uređuje djelokrug i ovlasti poljoprivredne i fitosanitarne inspekcije.
Članak 75.
(1) U provedbi inspekcijskog nadzora poljoprivredni inspektori imaju slijedeća prava, dužnosti i ovlasti:
1. izvršiti uvid u rješenje o Upisu u upisnik dobavljača sjemena i Upisnik dobavljača sadnog materijala
2. provjeravati da li pravne/fizičke osobe (dobavljači) koji se bave trgovinom, ispunjavaju uvjete za obavljanje trgovine poljoprivrednim reprodukcijskim materijalom na veliko i/ili na malo
3. nadzirati da li je poljoprivredno sjeme stavljeno na tržište u skladu sa člankom 28. ovoga Zakona
4. uzimati uzorke poljoprivrednog sjemena stavljenog na tržište radi davanja na analizu u laboratorij koji posjeduje akreditaciju sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025 od strane nacionalnog akreditacijskog tijela
5. nadzirati da li je poljoprivredni sadni materijal stavljen na tržište u skladu s člankom 47. ovoga Zakona
6. uzimati uzorke poljoprivrednog sadnog materijala, radi davanja na analizu bez nadoknade za njihovu vrijednost
7. provjeravati vođenje evidencije koje je dobavljač dužan voditi na temelju ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona
8. pregledavati poslovne prostore, trgovinu, skladište, prijevozna sredstva, robu i drugo kod nadziranih pravnih i fizičkih osoba
9. zatražiti i pregledati isprave na temelju koje se može provjeriti i utvrditi identitet osoba koje podliježu nadzoru i osoba zatečenih na mjestu nadzora
10. zatražiti i pregledati poslovnu dokumentaciju te uzeti presliku istih
11. izvještavati nadležna tijela o uočenim nepravilnostima, ako sami nisu nadležni postupati
12. podnijeti zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka radi povrede odredaba ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona
13. poduzeti i druge mjere i izvršiti druge radnje propisane ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona.
(2) Inspekcijski nadzor iz stavka 1. ovoga članka obavlja se nad registriranim i neregistriranim dobavljačima, skladištima i prodavaonicama sjemena, sadnog materijala, poljoprivrednim ljekarnama i drugo.
Inspekcijski nadzor uvoza poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala
Članak 76.
(1) Poljoprivredni reprodukcijski materijal koji se uvozi u Republiku Hrvatsku, odnosno Europsku uniju, podliježe obveznom inspekcijskom nadzoru koji obavlja fitosanitarna inspekcija na za to određenim graničnim kontrolnim postajama.
(2) Dobavljač ili ovlašteno carinsko otpremništvo u pisanom obliku prijavljuje za inspekcijski nadzor fitosanitarnoj inspekciji na graničnoj kontrolnoj postaji prispijeće uvozne pošiljke poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala.
(3) Poljoprivredni reprodukcijski materijal koji u Republiku Hrvatsku, odnosno Europsku uniju unose građani prijavljuje se fitosanitarnoj inspekciji radi inspekcijskog nadzora iz stavka 1. ovoga članka.
(4) Inspekcijskim nadzorom iz stavka 1. ovoga članka fitosanitarna inspekcija provjeravaudovoljava li sjeme uvjetima iz članka 31. stavaka 1. i 2. ovoga Zakona i prati li ga dokumentacija iz članka 31. stavka 8. ovoga Zakona, te udovoljava li sadni materijaluvjetima iz članka 50. stavaka 1. i 2. ovoga Zakona i prati li ga dokumentacija iz članka 50. stavka 7. ovoga Zakona.
(5) Ako se inspekcijskim nadzorom iz stavka 1. ovoga članka utvrdi da poljoprivredni reprodukcijski materijal udovoljava svim uvjetima iz stavka 4. ovoga članka fitosanitarna inspekcija će dopustiti uvoz toga poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala.
(6) Ako se inspekcijskim nadzorom iz stavka 1. ovoga članka utvrdi da poljoprivredni reprodukcijski materijal na udovoljava svim uvjetima iz stavka 4. ovoga članka fitosanitarna inspekcija će rješenjem zabraniti uvoz poljoprivrednog reprodukcijskog materijala i naložiti njegovo vraćanje pošiljatelju.
(7) Carinarnice ne mogu cariniti pošiljke poljoprivrednog reprodukcijskog materijala, i ne mogu ih upućivati na carinjenje drugim carinarnicama sve dok od fitosanitarna inspekcija na graničnoj kontrolnoj postaji ne završi inspekcijski nadzor iz stavaka 1. ovoga članka i ne dopusti uvoz poljoprivrednog reprodukcijskog materijala.
(8) Protiv rješenja fitosanitarne inspekcije iz stavka 6. ovoga članka može se izjaviti žalba ustrojstvenoj jedinici Državnog inspektorata nadležnoj za drugostupanjski upravni postupak.
(9) Žalba protiv rješenja fitosanitarne inspekcije iz stavka 6. ovoga članka ne odgađa njegovo izvršenje.
Članak 77.
(1) Pravne i fizičke osobe koje podliježu nadzoru poljoprivrednog i fitosanitarnog inspektora dužne su mu omogućiti obavljanje nadzora, pružiti potrebne podatke i obavijesti te osigurati uvjete za nesmetani rad.
(2) Pravne i fizičke osobe dužne su na zahtjev inspektora iz stavka 1. ovoga članka u određenom roku dostaviti ili pripremiti podatke i materijale koji su mu potrebni za obavljanje poslova inspekcijskog nadzora.
(3) Rok iz stavka 2. ovoga članka mora biti primjeren vrsti zahtjeva.
Članak 78.
Poljoprivredni i fitosanitarni inspektor u provedbi inspekcijskog nadzora vodi postupak, sastavlja zapisnik i donosi rješenje, kada je za to ovlašten ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega.
Rješenja inspekcije
Članak 79.
(1) Ako poljoprivredni inspektor u postupku inspekcijskog nadzora utvrdi da je povrijeđen ovaj Zakon ili propisi doneseni na temelju njega ima pravo i obavezu rješenjem:
1. zabraniti obavljanje trgovine poljoprivrednim reprodukcijskim materijalom ako pravne /fizičke osobe ne ispunjavaju uvjete za obavljanje trgovine poljoprivrednim reprodukcijskim materijalom na veliko i/ili na malo
2. zabraniti stavljanje na tržište poljoprivrednog sjemena koje nije u skladu sačlankom 21. stavkom 2., člankom 22. stavkom 2, člankom 24. stavkom 2. i člankom 28. stavkom 1. ovoga Zakona
3. narediti izmjenu certifikata uz otpremnicu i/ili certifikata na pakiranju ako utvrdi da poljoprivredni reprodukcijski materijal na tržištu nije propisano označen, odnosno nije kvalitete iskazane na certifikatima
4. privremeno zabraniti, do dobivanja rezultata analize/superanalize inspekcijskog uzorka sjemena, stavljanje na tržište određene partije sjemena, ako postoji opravdana sumnja da sjeme ne udovoljava propisanim temeljnim zahtjevima kakvoće za sjeme u prometu
5. zabraniti stavljanje na tržište partije poljoprivrednog sjemena za koje je analizom/superanalizom utvrđeno da ne zadovoljava temeljne zahtjeve kakvoće za sjeme u prometu
6. dobavljaču sjemena koji je prvi stavio na tržište Republike Hrvatske partiju poljoprivrednog sjemena za koju je analizom/superanalizom utvrđeno da ne zadovoljava temeljne zahtjeve kakvoće za sjeme u prometu, narediti povlačenje svih preostalih količina sjemena sa tržišta Republike Hrvatske u centralno skladište
7. dobavljaču sjemena koji je prvi stavio na tržište Republike poljoprivredno sjeme, narediti neškodljivo uništavanje i nadzirati postupak uništavanja partije sjemena, stavljenog na tržište suprotno odredbama ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona, koje se ne bi moglo iskoristiti izravno ili u prerađenom stanju za ljudsku ili stočnu hranu ili industrijsku preradu, ili narediti povratak u državu podrijetla sjemena
8. narediti izmjenu certifikata ako utvrdi da poljoprivredni sadni materijal na tržištu nije propisano označen
9. zabraniti stavljanje na tržište sadnog materijala koji nije u skladu s člankom 48. ovoga Zakona
10. narediti uništenje i nadzirati postupak uništenja sadnog materijala koji je stavljen na tržište suprotno ovom Zakonu i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona
11. narediti i poduzeti i druge radnje i mjere za koje je ovlašten ovim Zakonom.
(2) Ako fitosanitarni inspektor u postupku uvoza poljoprivrednog reprodukcijskog materijala utvrdi da pošiljka poljoprivrednog reprodukcijskog materijala nije u skladu sa člankom 31. stavcima 1., 2., 3. i 8. te člankom 50., stavcima 1., 2., 3. i 7. ovoga Zakona donijet će rješenje o vraćanju pošiljke pošiljatelju.
(3) Inspektori će donijeti rješenje iz stavaka 1. i 2. ovoga članka bez odgađanja, a najkasnije u roku od 15 dana od dana završetka nadzora.
(4) Protiv rješenja poljoprivredne inspekcije iz stavka 1. može se izjaviti žalba unutarnjoj ustrojstvenoj jedinici Državnog inspektorata nadležnoj za drugostupanjski upravni postupak. (5) Žalba protiv rješenja inspektora ne odgađa njegovo izvršenje.
Članak 80.
(1) U provedbi inspekcijskog nadzora poljoprivredni inspektor je ovlašten uzimati uzorke poljoprivrednog sjemena stavljenog na tržište radi utvrđivanja kvalitete.
(2) Uzorci se pod šifrom dostavljaju na analizu u laboratorij koji posjeduje akreditaciju sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025 od strane nacionalnog akreditacijskog tijela.
(3) Način uzimanja uzoraka, broj i masu, odnosno količinu propisuje ministar pravilnikom.
Članak 81.
(1) Dobavljač sjemena koji je prvi stavio sjeme na tržište Republike Hrvatske može u roku odosam dana od dana primitka rezultata analize zahtijevati od poljoprivrednog inspektora da drugi primjerak uzorka dostavi na superanalizu.
(2) Superanalizu može zahtijevati i poljoprivredni inspektor u roku iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Nalaz superanalize je konačan i može se pobijati samo pod uvjetima i na način propisan za pobijanje javnih isprava.
(4) Drugi primjerak uzorka dostavlja se na superanalizu u laboratorij koji nije radio analizu prvog primjerka uzorka, a koji posjeduje akreditaciju sukladno normi EN ISO/IEC 17025 od strane nacionalnog akreditacijskog tijela.
(5) Iznimno od odredbi stavka 4. ovoga članka ako se radi o dokazivanju parametara za koje ne postoji laboratorij, uzorak za superanalizu će biti poslan u laboratorij koji je osposobljen provesti superanalizu
(6) Ministar odlukom određuje laboratorije za potrebe superanalize iz stavka 5. ovoga članka.
Članak 82.
(1) Dobavljač sjemena koji je prvi stavio sjeme na tržište Republike Hrvatske dužan je podmiriti troškove analize, odnosno superanalize uzoraka ako se utvrdi da sjeme od kojeg su uzeti uzorci ne odgovara propisanim uvjetima.
(2) Ako se analizom utvrdi da uzorci odgovaraju odredbama ovoga Zakona i propisima donesenim na temelju njega, troškove analize, odnosno superanalize uzoraka podmiruju se iz državnog proračuna.
(3) Vlasnik proizvoda od kojeg je uzet uzorak nema pravo na naknadu vrijednosti uzorka.
(4) Troškove uništavanja ili povrata partije sjemena u državu podrijetla sjemena snosi dobavljač sjemena koji je prvi stavio sjeme na tržište Republike Hrvatske.
GLAVA VIII.
PREKRŠAJNE ODREDBE
Članak 83.
(1) Novčanom kaznom od 100.000,00 do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba:
1. ako stavlja na tržište sjeme genetski modificirane sorte, a da na certifikatu o sjemenu te na svim ostalim dokumentima nije jasno i uočljivo navedeno da je sjeme sorte genetski modificirano u sukladnu sa člankom 21. stavkom 1.ovoga Zakona
2. ako stavlja na tržište genetski modificiranu sortu sadnog materijala, a da na certifikatu o sadnom materijalu te na svim ostalim nije jasno i uočljivo navedeno da je sorta sadnog materijala genetski modificirana u skladu sa člankom 46. stavkom 2. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom od 30.000,00 do 80.000,00 kuna.
(3) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i fizička osoba novčanom kaznom od 15.000,00 do 50.000,00 kuna.
Članak 84.
(1) Novčanom kaznom od 20.000,00 do 40.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba:
1. ako stavi na tržište sjeme tretirano sredstvima za zaštitu bilja koje nije označeno u skladu s člankom 21. stavkom 2. ovoga Zakona
2. ako stavi na tržište sjeme koje nakon ponovnog pakiranja i plombiranja nije označeno u skladu s člankom 22. stavkom 2. ovoga Zakona
3. ako stavi na tržište sjeme suprotno odredbama članka 24. stavka 2. i članka 28. ovoga Zakona
4. ako se bavi trgovinom sjemena na veliko i/ili na malo u suprotnosti s odredbama članka 29. ovoga Zakona.
5. ako uvozi i stavlja na tržište sjeme u suprotnosti s odredbama članka 31. ovoga Zakona
6. ako ne postupi u skladu s člankom 31. stavkom 5. ovoga Zakona
7. ako bez odobrenja ministarstva stavi na tržište sadni materijal koji zadovoljava manje stroge uvjete kvalitete u skladu sa člankom 39. stavkom 2. ovoga Zakona
8. ako stavi na tržište sadni materijal u suprotnosti s odredbama članka 47. ovoga Zakona
9. ako se bavi trgovinom reprodukcijskog sadnog materijala i sadnica u suprotnosti s odredbama članka 48. ovoga Zakona
10. ako uvozi i stavlja na tržište sadni materijal u suprotnosti s odredbama članka 50. ovoga Zakona
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom od 10.000,00 do 20.000,00 kuna.
(3) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i fizička osoba novčanom kaznom od 5.000,00 do 10.000,00 kuna.
Članak 85.
(1) Novčanom kaznom od 10.000,00 do 20.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba: Ako nadležnom inspektoru ne omogući obavljanje nadzora, u skladu sa člankom 78. stavkom 1. i 2. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom od 3.000,00 do 5.000,00 kuna.
(3) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i fizička osoba (samostalni poduzetnik ili pojedinac) novčanom kaznom od 3.000,00 do 5.000,00 kuna.
GLAVA IX.
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Donošenje provedbenih propisa
Članak 86.
(1) Pravilnike iz članka 9. stavka 5., članka 12. stavka 11. ovoga Zakona, ministar će donijeti u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Stupanjem na snagu ovoga zakona prestaje važiti Pravilnik o kontroli poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala koji se uvozi i obrascu prijave uvoza poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala (»Narodne novine« br. 126/07 i 24/17)
Propisi koji ostaju na snazi
Članak 88.
Do stupanja na snagu pravilnika iz članka 87. ovoga Zakona ostaju na snazi provedbeni propisi doneseni na temelju Zakona o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja (»Narodne novine« br. 140/05, 35/08, 55/11, 14/14, 115/18 i 32/20) i to:
- Pravilnik o upisu u upisnike dobavljača, laboratorija i uzorkivača poljoprivrednog sjemena i sadnog materijala (»Narodne novine« br. 29/08, 21/09, 37/09 i 24/17)
- Pravilnik o troškovima za usluge i postupke koje provodi Hrvatski centar za poljoprivredu, hranu i selo – Zavod za sjemenarstvo i rasadničarstvo (»Narodne novine« br. 68/16 i 127/17)
- Pravilnik o stavljanju na tržište sjemena krmnog bilja (»Narodne novine« br. 129/07, 78/10
31/13, 23/17, 112/18 i 47/20 )
- Pravilnik o stavljanju na tržište sjemena žitarica (»Narodne novine« br. 83/09, 31/13, 61/16, 111/18 i 47/20)
- Pravilnik o stavljanju na tržište sjemena repa (»Narodne novine« br. 72/07 i 25/17)
- Pravilnik o stavljanju na tržište sjemena povrća (»Narodne novine« br. 129/07, 78/10, 43/13, 29/14, 36/15, 84/16 i 55/20)
- Pravilnik o stavljanju na tržište sjemenskog krumpira (»Narodne novine« br. 129/07, 103/15, 23/17 i 56/20)
- Pravilnik o stavljanju na tržište sjemena uljarica i predivog bilja (»Narodne novine« br. 126/07, 20/13, 123/16 i 46/20)
- Pravilnik o metodama uzorkovanja i ispitivanja kvalitete sjemena (»Narodne novine« br. 99/08)
- Pravilnik o stavljanju na tržište materijala za vegetativno umnažanje loze (»Narodne novine« br. 133/06, 67/10, 30/11, 77/13 i 49/20)
- Pravilnik o stavljanju na tržište reprodukcijskog sadnog materijala povrća i presadnica povrća (»Narodne novine« br. 105/10, 40/14, 84/16 i 62/20)
- Pravilnik o stavljanju na tržište reprodukcijskog sadnog materijala i sadnica namijenjenih za proizvodnju voća (»Narodne novine« br. 9/17 i 39/20)
- Pravilnik o upisu sorti u popis sorti voćnih vrsta (»Narodne novine« br. 98/09, 77/13, i 118/16)
- Pravilnik o postupku utvrđivanja različitosti, ujednačenosti i postojanosti sorti voćnih vrsta u svrhu priznavanja sorti (»Narodne novine« br. 121/16)
- Pravilnik o stavljanju na tržište poljoprivrednog reprodukcijskog materijala ukrasnog bilja (»Narodne novine« br. 129/07, 2/09, 135/09, 82/18 i 49/20)
- Pravilnik o stavljanju na tržište sjemena čuvanih sorti (»Narodne novine« br. 43/13 i40/14)
- Pravilnik o visini troškova postupka za stjecanje i trajanje oplemenjivačkog prava (»Narodne novine« br. 63/01)
- Pravilnik o upisu sorti u Sortnu listu (»Narodne novine« br. 45/08, 84/08, 77/13, 136/15 57/17, 70/18, 75/19 i 62/20)
- Pravilnik o priznavanju sorti poljoprivrednog bilja (»Narodne novine« br. 99/08, 100/09, 109/10, 77/13 i57/18)
- Pravilnik o upisu u Upisnike u obavljanju poslova zaštite biljnih sorti (»Narodne novine« br. 58/11)
- Pravilnik o postupku utvrđivanja različitosti, ujednačenosti i postojanosti novih biljnih sorti u svrhu dodjeljivanja oplemenjivačkog prava i priznavanja sorti (»Narodne novine« br. 61/11)
- Pravilnik o uvjetima za korištenje požetog materijala zaštićene sorte na vlastitom poljoprivrednom imanju i kriterijima za utvrđivanje malih poljoprivrednih proizvođača (»Narodne novine« br. 145/11)
- Pravilnik o postupku stručnog nadzora i nadzora pod stručnom kontrolom nad proizvodnjom poljoprivrednog reprodukcijskog materijala (»Narodne novine« br. 144/09, 30/11 i 50/11).
Članak 89.
(1) Pravne i fizičke osobe upisane u Upisnike dobavljača, laboratorija i uzorkivača poljoprivrednog sjemena i sadnog materijala (Narodne novine br. 29/08, 21/09, 37/09 i 24/17)ostaju upisane do 31. prosinca 2021. godine uz obvezu da se do tog roka podnesu zahtjev za upis u Upisnike iz članka 9. stavka 1. i članka 12. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Pravne i fizičke osobe koje ne podnesu zahtjev za upis u upisnike iz članka 9. stavka 1. i članka 12. stavka 1. ovoga Zakona do roka iz stavka 1. ovoga članka brisati će se iz navedenih upisnika.
(3) Pravne i fizičke osobe upisane u upisnike iz stavka 1. ovoga članka za ponovni upis u upisnike oslobađaju se plaćanja troškova upravne pristojbe sukladno članku 1. stavku 1. Zakona o upravnim pristojbama (»Narodne novine«, br. 115/16) i prilogu 1. tarifni broj 2 Uredbe o tarifi upravnih pristojbi (»Narodne novine« broj 08/17).
Članak 90.
(1) U roku od 60 dana od stupanja na snagu ovoga Zakona Agencija će od Ministarstva preuzeti pismohranu i postojeću dokumentaciju vezano za Upisnik dobavljača i uzorkivača poljoprivrednog reprodukcijskog materijala.
(2) Preuzimanje dokumentacije iz stavka 1. ovoga članka pobliže će se urediti sporazumom između Ministarstva i Agencije.
Nedovršeni postupci
Članak 91.
Postupci započeti do dana stupanja na snagu ovoga Zakona dovršit će se po odredbama Zakona o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja (»Narodne novine« br. 140/05, 35/08, 55/11, 14/14, 115/18 i 32/20).
Članak 92.
Stupanjem na snagu ovoga Zakona prestaje važiti Zakon o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja (»Narodne novine« br. 140/05, 35/08, 55/11, 14/14, 115/18 i 32/20).
Stupanje na snagu
Članak 93.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Odredbe ovoga članaka su temeljne odredbe vezane uz predmet Zakona o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja (u daljnjem tekstu: Zakon), a uređuju proizvodnju, stavljanje na tržište i uvoz poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala, proizvodnju sjemena s poljoprivrednog gospodarstva, priznavanje sorti poljoprivrednog bilja, upis sorti poljoprivrednog bilja u sortne liste, održavanje sorti poljoprivrednog bilja, nadležnost pojedinih tijela u poslovima iz ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona, inspekcijski nadzor kao i druga pitanja od značenja za provedbu jedinstvenog sustava poljoprivrednog sjemenarstva i rasadničarstva, te navodi kako se na proizvodnju, stavljanje na tržište i uvoz genetski modificiranoga poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala primjenjuju odredbe posebnih propisa kojima se uređuje područje genetski modificiranih organizama.
Uz članak 2.
U članku se navode propisi Europske unije čija se provedba osigurava Zakonom.
Uz članak 3.
U članku se navodi značenje pojedinih pojmova u Zakonu.
Uz članak 4.
Odredbe ovoga članka odnose se na definiranje nadležnih tijela za provedbu ovoga Zakona.
Uz članak 5.
Odredbe ovoga članka odnose se na definiranje poslova koje obavlja Ministarstvo kao nadležno tijelo kako bi osigurala provedbu ovoga Zakona.
Uz članak 6.
Odredbe ovoga članka odnose se na definiranje poslova koje obavlja Agencija kao nadležno tijelo kako bi osigurala provedbu ovoga Zakona.
Uz članak 7.
Odredbe ovoga članka odnose se na definiranje savjetodavnih tijela i poslova koje oni obavljaju u području koje se uređuje ovim Zakonom.
Uz članak 8.
Odredbom ovoga članka definiraju se aktivnosti, način donošenja i provedba Nacionalnog programa očuvanja i održive uporabe biljnih genetskih izvora za hranu i poljoprivredu.
Uz članak 9.
Odredbe ovoga članka odnose se na propisivanje Upisnika dobavljača i uzorkivača poljoprivrednog reprodukcijskog materijalakoje vodi Agencija, te obveznike upisa koji se moraju upisati u iste.
Uz članak 10.
Odredbe ovoga članaka odnose se postupak donošenja rješenja o upisu u Upisnike odnosno rješenja o brisanju pravnih i fizičkih osoba iz Upisnika kao i propisivanje pravnog lijeka.
Uz članak 11.
Odredbe ovoga članaka odnose se na propisivanje uvjeta za upis u Upisnike dobavljača i uzorkivača poljoprivrednog reprodukcijskog materijala.
Uz članak 12.
Odredbe ovoga članaka odnose se na propisivanje uvjeta za upis u Upisnik ovlaštenih i referentnih laboratorija za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala.
Uz članak 13.
Odredbom ovoga članka propisuju se kategorija sjemena koje se proizvode i stavljaju na tržište, te donošenje pravilnika kao podzakonskog akta za potpunu provedbu ovoga članka.
Uz članak 14.
Odredbe ovoga članaka odnose se na propisivanje uvjeta kojima moraju udovoljavati pravne i fizičke osobe prilikom proizvodnje sjemena.
Odredbom ovoga članka prilikom proizvodnje i priznavanja genetski modificiranih sorata upućuje se na propise kojima se uređuje područje genetski modificiranih organizama.
Uz članak 15.
Odredbom ovoga članka propisuju se uvjeti za proizvodnju sjemena namijenjenog za naručitelja iz trećih zemalja.
Uz članak 16.
Odredbom ovoga članka propisuju se uvjeti proizvodnje sjemena namijenjenog za vlastitu uporabu.
Uz članke 17. do 18.
Odredbama ovih članaka propisuje se i definira postupak dorade sjemena te donošenje pravilnika kao podzakonskog akata za potpunu provedbu ovih članaka.
Uz članak 19.
Odredbom ovoga članka propisuju se uvjeti i način ispitivanja kvalitete sjemena te donošenje pravilnika kao podzakonskog akta za potpunu provedbu ovoga članka.
Uz članke 20. do 22.
Odredbama ovih članaka propisuje se način i uvjeti vezani uz pakiranje, plombiranje i označavanje sjemena.
Uz članke 23. do 24.
Odredbama ovih članaka propisuje se postupak izdavanja certifikata o sjemenu, te obveze koje moraju ispunjavati dobavljača sjemena da bi dobili certifikat o sjemenu.
U članku se navodi kako će Obrazac zahtjeva za izdavanje certifikata o sjemenu, potrebnu dokumentaciju, sadržaj, oblik, uvjete i način izdavanja certifikata o sjemenu, propisati ministar pravilnikom.
Uz članke 25. do 27.
Odredbe ovih članaka propisuju postupak službenog nadzora kojeg provodi Agencija te donošenje pravilnika kao podzakonskog akta kojim će se pobliže definirati uvjeti i postupak službenog nadzora nad proizvodnjom sjemena.
Uz članak 28.
Ovim se člankom propisuju uvjeti koje dobavljač mora ispuniti prilikom stavljanja na tržište sjemena.
Uz članak 29.
Ovaj članak propisuje tko se sve može baviti trgovinom sjemenom na veliko i malo, te izuzeće za sitna pakiranja sjemena.
Uz članak 30.
Ovaj članak propisuje post kontrolu certificiranih partija sjemena kojeg provodi Agencija, te donošenje pravilnika kao podzakonskog akta kojim će se pobliže definirati način i uvjeti provođenja post kontrole.
Uz članak 31.
Ovim se člankom propisuju uvjeti za uvoz sjemena.
Uz članak 32.
Ovaj članak propisuje izuzeća prilikom uvoza sjemena za znanstvene i znanstveno-nastavne ustanove i javna tijela.
Uz članak 33.
Ovaj članak propisujeiznimke ovoga Zakona kojim Ministarstvo može rješenjem dopustiti stavljanje na tržište sjemene koje ne udovoljava propisanim uvjetima.
Uz članak 34.
Odredbom ovoga članka propisuju se kategorije sadnog materijala, a rodove, vrste i hibride na koje se odnose odredbe ovoga Zakona propisat će ministar pravilnikom.
Uz članke 35. do 37.
Odredbama ovih članakapropisuju se uvjeti kojima moraju ispuniti pravne i fizičke osobe prilikom proizvodnje sadnog materijala.
Uz članke 38. do 40.
Odredbama ovih članaka propisuju se uvjeti i način ispitivanja kvalitete sadnog materijala, a detaljne uvjete u pogledu kvalitete sadnog materijala za pojedine vrste bilja propisat će ministar pravilnikom.
Uz članke 41. do 43.
Odredbe ovih članaka propisuju postupak službenog nadzora, kojeg provodi Agencija te donošenje pravilnika kao podzakonskog akta kojim će se pobliže definirati uvjeti i postupak službenog nadzora.
Uz članak 44.
Odredbe ovoga članka propisuju način izdavanja certifikata o sadnom materijalu i obveze Agencije i dobavljača.
Uz članak 45.
Odredbom ovoga članka propisuju se uvjeti vezani uz pakiranje, plombiranje i označavanje sadnog materijala.Način pakiranja, plombiranja i označavanja sadnog materijalapropisat će ministar pravilnikom.
Uz članak 46.
Ovaj članak propisuje izuzeće vezano za proizvodnju i stavljanje na tržište sadnog materijala »malih proizvođača« koji je namijenjena osobama na lokalnom tržištu kao neprofesionalnim krajnjim korisnicima, a uvjete stavljanja na tržište tako proizvedenoga sadnog materijala propisat će ministar pravilnikom.
Uz članak 47.
Ovim se člankom propisuju uvjeti koje dobavljač mora ispuniti prilikom stavljanja na tržište sadnog materijala.
Uz članak 48.
Ovaj članak propisuje tko se sve može baviti i pod kakvim uvjetima trgovinom sadnim materijalom na veliko i malo, te izuzeće za pojedinačno pakirane voćne sadnice.
Uz članak 49.
Ovaj članak propisuje postkontrolu kvalitete sadnog materijala kojeg provodi Agencija, te donošenje pravilnika kao podzakonskog akta kojim će se pobliže definirati način i uvjeti provođenja kontrolesadnog materijalaza pojedine biljne vrste.
Uz članke 50. do 52.
Ovim se člancima propisuju uvjete za uvoz sadnog materijala, izuzeća prilikom uvoza za znanstvene i oplemenjivačke postupke, postupke priznavanja, zaštite novih biljnih sorti, potrebe banke biljnih gena i mjere očuvanja genetske raznolikost.
Uz članke 53. do 71.
Odredbama ovih članaka propisuju se postupak upisivanja sorte u Sortnu listu, postupak priznavanja sorte, način i uvjete utvrđivanja valjanosti zahtjeva te prihvatljivosti imena sorte, statističku analizu podataka i ocjenu vrijednosti sorte, donošenje rješenja o upisu i brisanju sorte, opisnu sortnu listu, Sortnu listu i dosje sorte te održavanje sorti.
Uz članak 72.
Odredbama ovoga članaka propisuju se naknade koje se plaćaju za inspekcijski nadzor i utvrđivanje kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
Uz članak 73.
Odredba ovoga članaka propisuje se provođenje upravnog nadzora nad radom Agencije u provedbi ovoga Zakona.
Uz članke 74. do 82.
Odredbama ovih članaka propisuje se provođenje inspekcijskog nadzora nad provedbom ovoga Zakona, prava, dužnosti i ovlasti fitosanitarnih i poljoprivrednih inspektora, provedba inspekcijskog nadzora uvoza poljoprivrednog reprodukcijskog materijala, rješenja koja izdaju nadležni inspektori, te uzimanje uzoraka u provedbi inspekcijskog nadzora radi utvrđivanja kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala.
Uz članke 83. do 85.
Odredbama ovih članaka propisuju se prekršajne odredbe koje su prema težini razvrstane u tri skupine te se propisuju iznosi kazni za povredu odredbi ovoga Zakona.
Uz članke 86. do 88.
Odredbama ovih članaka naveden je rok za donošenje podzakonskih propisa za provedbu ovoga Zakona. Isto tako, navedeno je koji propisi koji prestaju važiti i propisi koji ostaju na snazi nakon stupanja na snagu ovoga Zakona.
Uz članak 89.
Odredbe ovoga članka propisuju rok do kojega pravne i fizičke osobeostaju upisane u Upisnike dobavljača, laboratorija i uzorkivača poljoprivrednog sjemena i sadnog materijala te obvezu ponovnog upisa u Upisnike sukladno ovom Zakonu, uz oslobađanje plaćanja troškova upravne pristojbe.
Uz članak 90.
Odredbom ovoga članka navodi se rok do kojeg će Agencija od Ministarstva sporazumno preuzeti pismohranu i postojeću dokumentaciju vezano za Upisnik dobavljača i uzorkivača poljoprivrednog reprodukcijskog materijala.
Uz članak 91.
Odredbom ovoga člankapropisano je na koji način se postupa s postupcima koji su započeti do dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Uz članak 92.
Odredbom ovoga članka navedeno je koji propis prestaje važiti nakon stupanja na snagu ovoga Zakona.
Uz članak 93.
Odredbom ovoga članka određen je datum stupanja na snagu ovoga Zakona.
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O SJEMENU, SADNOM MATERIJALU I PRIZNAVANJU SORTI POLJOPRIVREDNOG BILJA
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, broj 85/10 – pročišćeni tekst i 5/14. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM, TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
1. Ocjena stanja
Zakon o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja (Narodne novine, br. 140/05, 35/08, 25/09, 124/10, 14/11, 55/11, 115/18 i 32/20); (u daljnjem tekstu: Zakon o sjemenu) temeljni je zakon koji uređuje područje sjemenarstva i rasadničarstva u Republici Hrvatskoj.
Zakon o sjemenu donesen je 17. studenoga 2005. godine, a stupio je na snagu 1. siječnja 2008. godine. Navedeni Zakon uređuje temeljna pitanja proizvodnje, stavljanja na tržište i uvoza poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala, priznavanje sorti poljoprivrednog bilja, upis sorti poljoprivrednoga bilja u sortne liste te održavanje sorti poljoprivrednoga bilja.
Glavni cilj Zakona o sjemenu je urediti proizvodnju, stavljanje na tržište i uvoz poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala sljedećih skupina i vrsta bilja: žitarice, krmno bilje, repe, povrće, krumpir, uljarice i predivo bilje, loze, voće i ukrasno bilje, odrediti nadležnost pojedinih tijela u poslovima iz ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona, inspekcijski nadzor kao i druga pitanja od značenja za provedbu jedinstvenog sustava poljoprivrednoga sjemenarstva i rasadničarstva.
Nadležno tijelo za provođenje Zakona o sjemenu je Ministarstvo poljoprivrede.
Inspekcijski nadzor i s njime povezane stručne poslove obavlja Državni inspektorat (poljoprivredna inspekcija kontrolira kakvoću i označavanje poljoprivrednog reprodukcijskog materijala koji se nalazi na tržištu, a fitosanitarna inspekcija kontrolu poljoprivrednog reprodukcijskog materijala koji se uvozi iz trećih zemalja).
Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu , nadležna je za znanstvenu i stručnu pomoć u provedbi odredbi Zakona o sjemenu, te obavlja certifikaciju sjemena i sadnog materijala kroz postupak službenog nadzora nad proizvodnjom, doradom, pakiranjem, plombiranjem i označavanjem poljoprivrednog reprodukcijskog materijala, kao i ispitivanja gospodarske vrijednosti, različitosti, ujednačenosti i postojanosti novih sorti u svrhu priznavanja i upisa sorti u Sortnu listu.
Certifikacija poljoprivrednog reprodukcijskog materijala jedan je oblik sustava kvalitete kojim se poljoprivredni reprodukcijski materijal namijenjen stavljanju na tržište kontrolira i nadzire kako bi se krajnjem potrošaču osiguralo da odgovara svim podatcima koji su navedeni na pakiranju, odnosno na certifikatima.
Neposredni cilj certifikacije je osigurati opskrbu poljoprivrednika i drugih korisnika poljoprivrednim reprodukcijskim materijalom koji ima odgovarajući sortni identiteti, klijavost, čistoću i zdravstveno je ispravan, odnosno slobodan je od štetnih organizama.
Kakvoća, odnosno kvaliteta poljoprivrednog reprodukcijskog materijala od izuzetne je važnosti za proizvodnju, budući da je kvalitetan poljoprivredni reprodukcijski materijal važan za uspješno bavljenje poljoprivrednom proizvodnjom.
Sustav proizvodnje i stavljanja na tržište poljoprivrednog reprodukcijskog materijala propisan je direktivama Europske unije, tzv. marketinškim direktivama, koje se temelje na međunarodnim protokolima kako bi se osiguralo da je proizvodnja poljoprivrednog reprodukcijskog materijala, umnažanje i stavljanje na tržište ujednačena odnosno standardizirana u svim državama.
2. Osnovna pitanja koja se uređuju ovim Zakonom
Poljoprivredni reprodukcijski materijal je temelj poljoprivredne proizvodnje i prva karika u lancu proizvodnje i opskrbe hranom. Kvalitetno sjeme i sadni materijal od značajne je važnosti za poljoprivrednu proizvodnju. Sorte koje se nalaze na tržištu moraju biti kvalitetne i prepoznatljive, što znači da će biljke imati snažan i zdrav rast te biti prilagođene klimatskim uvjetima, kao i posjedovati karakteristike po kojima su poznate. Poljoprivredni reprodukcijski materijal koji se nalazi na tržištu mora biti u takvom stanju da proizvođači imaju najbolju garanciju identiteta materijala te da će biljke koje dobiju njihovom sjetvom odnosno sadnjom pokazivati karakteristike po kojima su prepoznatljive.
Da bi se poljoprivredni reprodukcijski materijal mogao stavljati na tržište mora pripadati sorti koja je registrirana, odnosno upisana u neku od sortnih lista. Cilj upisa u sortne liste je omogućiti jasnu identifikaciju sorti. Da bi se sorta registrirala, odnosno upisala u sortnu listu, mora proći određena testiranja koja provode nadležna tijela. Također, postoje određene razlike u upisu sorti sjemena od sorti sadnog materijala, te je ovim Zakonom dorađen postupak priznavanja i održavanja istih.
Kako bi se očuvale autohtone, tradicionalne sorte i pohranile u banku biljnih gena, Zakon o sjemenu propisuje donošenje Nacionalnog programa očuvanja i održive uporabe biljnih genetskih izvora kroz koji će se definirati detaljne aktivnosti koje će provoditi sudionici navedenog Nacionalnog programa.
Nadalje, poljoprivredni reprodukcijski materijal prije stavljanja na tržište prolazi kroz proces certifikacije, odnosno nadzora u proizvodnji. C ertifikacija proizvodnje poljoprivrednog reprodukcijskog materijala temelji se na međunarodnim metodama, odnosno shemama, kako bi se osigurala koherencija materijala namijenjenog za domaće i međunarodno tržište. Poljoprivredni reprodukcijski materijal koji je namijenjen izvozu, prvenstvo sjeme koje se proizvodi prema međunarodnoj OECD Seed Schemes, može se nakon proizvodnje izvesti, ali i ostati na tržištu Republike Hrvatske, budući se OECD certifikatima osigurava identična proizvodnja kao ona propisana tzv. marketinškim direktivama.
U proizvodnji poljoprivrednog reprodukcijskog materijala posebnu pažnju potrebno je posvetiti štetnim organizmima koji smanjuju kvalitetu istoga, te je stoga potrebno propisati da se za štetne organizme primjenjuju odredbe propisa kojima se regulira područje biljnog zdravstva. Također, po pitanju genetski modificiranih organizama primjenjuje se propisi kojima se regulira navedeno područje.
Kako bi se osiguralo da je poljoprivredni reprodukcijski materijal koji se uvozi identičan kvalitetom materijalu koji se proizvodi na teritoriju Republike Hrvatske, odnosno Europske unije, uspostavljen je sustav ekvivalence, odnosno istovrijednosti. Na razini Europske unije, za sjeme se dodjeljuje ekvivalenca na razini Vijeća i Parlamenta na temelju Odluke 2003/17/EZ od 16. prosinca 2002. o jednakovrijednosti pregleda usjeva na terenu koji se provode u trećim zemljama na sjemenskim usjevima i o jednakovrijednosti sjemena proizvedenog u trećim zemljama , dok je za sadni materijal sustav ekvivalence na samim državama članicama.
Kako bi mali poljoprivredni proizvođači imali mogućnost korištenja malih količina sjemena na vlastitom gospodarstvu, Zakon o sjemenu uvodi pojam „sjeme s poljoprivrednog gospodarstva“. Takvo sjeme morati će proći postupak dorade kod dobavljača upisanog u upisnik dobavljača poljoprivrednog sjemena kao dorađivača kako bi se osigurala minimalna prisutnost štetnih organizama (biljnih patogena, štetnika, korova) u skladu s propisima iz područja biljnog zdravstva.
Nadalje, upis i vođenje Upisnika dobavljača sjemena, sadnog materijala i uzorkivača kao i sve upravne postupke vezane za navedene upisnike preuzima Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, kao nadležno tijelo za certifikaciju. Upisnik laboratorija za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskoga materijala vodit će Ministarstvo poljoprivrede.
Također, omogućuje se donošenje određenih nacionalnih sortni lista čiji će se poljoprivredni reprodukcijski materijal moći tržiti samo na području Republike Hrvatske, te na taj način omogućiti vraćanje u proizvodnju i stavljanje na tržište autohtonih sorti koji se sada nalaze pohranjene u banku biljnih gena. Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu će, na osnovu provedenih poljskih pokusa, izrađivati opisne sortne liste kako bi poljoprivrednicima olakšati odabir materijala za sjetvu i sadnju.
Donošenjem Zakona o sjemenu, prvenstveno će se osigurati sljedeće:
prenošenje odredbi tzv. marketinških direktiva vezanih uz proizvodnju poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
nadležna tijela, postupanje i zadaće nadležnih tijela u proizvodnji i stavljanju na tržište poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
proizvodnja kvalitetnog poljoprivrednog reprodukcijskog materijala u skladu sa EU pravilima i međunarodnim normama certificiranja
provedba aktivnosti vezanih uz banku biljnih gena kroz Nacionalni program očuvanja i održive uporabe biljnih genetskih izvora
upis i vođenje Upisnika dobavljača, uzorkivača poljoprivrednog reprodukcijskog materijala i laboratorija za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskoga materijala
registracija i upis sorti u sortne liste
upravni i inspekcijski nadzor
financiranje, naknade i odštete
prekršajne odredbe i
prijelazne i završne odredbe
3. Posljedice koje proizlaze donošenjem ovoga Zakona
Predloženim odredbama ovoga prijedloga Zakona osigurava se prenošenje odredbi tzv. marketinških Direktiva, proizvodnja i stavljanje na tržište kvalitetnog i zdravstveno ispravnog poljoprivrednog reprodukcijskog materijala sorti koje su upisane na neke od sortnih lista.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
III. OCJENA SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provođenje ovoga Zakona potrebno je osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske i to u dijelu koji se odnosi na obavljanje poslova iz djelokruga rada Hrvatske agencija za poljoprivredu i hranu u iznosu od 388.00,00 kn.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
IV. TEKST NACRTA PRIJEDLOGA ZAKONA O SJEMENU S OBRAZLOŽENJEM
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
NACRT PRIJEDLOGA ZAKONA O SJEMENU, SADNOM MATERIJALU I PRIZNAVANJU SORTI POLJOPRIVREDNOG BILJA
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
GLAVA I.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
UVODNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Predmet Zakona
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 1.
(1) Ovim se Zakonom uređuje proizvodnja, stavljanje na tržište i uvoz poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala određenih skupina bilja, proizvodnja sjemena s poljoprivrednog gospodarstva, priznavanje sorti poljoprivrednog bilja, upis sorti poljoprivrednog bilja u sortne liste, održavanje sorti poljoprivrednog bilja, nadležnost pojedinih tijela u poslovima iz ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona, inspekcijski nadzor kao i druga pitanja od značenja za provedbu jedinstvenog sustava poljoprivrednog sjemenarstva i rasadničarstva.
(2) Na proizvodnju, stavljanje na tržište i uvoz genetski modificiranoga poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala, primjenjuju se i odredbe posebnih propisa kojima se uređuje postupanje s genetski modificiranim organizmima.
(3) Određene skupine bilja iz stavka 1. ovoga članka su: žitarice, krmno bilje, repe, povrtne vrste, krumpir, uljarice i predivo bilje, loze, voćne vrste i ukrasno bilje.
(4) Odredbe ovoga Zakona ne primjenjuju se na:
– poljoprivredni reprodukcijski materijal namijenjen izvozu
– poljoprivredni reprodukcijski materijal koji je proizveden u državi članici Europske unije i stavlja se na tržište Republike Hrvatske, a ne pripada skupinama bilja iz stavka 3. ovoga članka.
(5) Ministar nadležan za poljoprivredu (u daljnjem tekstu: ministar) propisuje pravilnikom vrste bilja iz stavka 3. ovoga članka na koje se primjenjuju odredbe ovoga Zakona.
(6) Ministar će pored skupina i biljnih vrsta iz stavka 3. ovoga članka, pravilnikom propisati i druge biljne vrste na koje se primjenjuju odredbe ovoga Zakona koje se proizvode i stavljaju na tržište Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Veza sa propisima Europske unije
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 2.
Ovim se Zakonom u pravni poredak Republike Hrvatske prenose slijedeće direktive Europske unije:
- Direktiva Vijeća 66/401/EEZ od 14. lipnja 1966. o stavljanju na tržište sjemena krmnog bilja (SL L 125, 11.7.1966.)
- Direktiva Vijeća 66/402/EEZ od 14. lipnja 1966. o stavljanju na tržište sjemena žitarica (SL L 125, 14.06.1966.)
- Direktiva Vijeća 68/193/EEZ od 9. travnja 1968. o stavljanju na tržište materijala za vegetativno umnažanje vinove loze (SL L 93, 17.4.1968.)
- Direktiva Vijeća 98/56/EZ od 20. srpnja 1998. o stavljanju poljoprivrednog reprodukcijskog materijala ukrasnog bilja na tržište (SL L 226, 13.8.1998.)
- Direktiva Vijeća 2002/53/EZ o zajedničkom katalogu sorata poljoprivrednih biljnih vrsta
(SL L 193, 20.7.2002.)
- Direktiva Vijeća 2002/55/EZ od 13. lipnja 2002. o stavljanju na tržište sjemena povrća
(SL L 193, 20.7.2002.)
- Direktiva Vijeća 2002/56/EZ od 13. lipnja 2002. o stavljanju na tržište sjemenskog krumpira (SL L 193, 20.7.2002.)
- Direktiva Vijeća 2002/57/EZ od 13. lipnja 2002. o stavljanju na tržište sjemena uljarica i predivog bilja (SL L 193, 20.7.2002)
- Direktiva Vijeća 2003/61/EZ od 18. lipnja 2003. o izmjeni direktiva 66/401/EEZ o stavljanju na tržište sjemena krmnog bilja, 66/402/EEZ o stavljanju na tržište sjemena žitarica, 68/193/EEZ o stavljanju na tržište materijala za vegetativno umnažanje vinove loze, 92/33/EEZ o stavljanju na tržište reprodukcijskog sadnog materijala povrća, osim sjemena, 92/34/EEZ o stavljanju na tržište voćnog reprodukcijskog sadnog materijala, 98/56/EZ o stavljanju na tržište reprodukcijskog materijala ukrasnog bilja, 2002/54/EZ o stavljanju na tržište sjemena repe, 2002/55/EZ o stavljanju na tržište sjemena povrća, 2002/56/EZ o stavljanju na tržište sjemenskog krumpira i 2002/57/EZ o stavljanju na tržište sjemena uljarica i predivog bilja, s obzirom na usporedna ispitivanja i pokuse Zajednice (SL L 165, 3.7.2003.)
- Direktiva Vijeća 2008/72/EZ od 15. srpnja 2008. o stavljanju na tržište reprodukcijskog sadnog materijala povrća, osim sjemena (SL L 205, 1.8.2008.)
- Direktiva Vijeća 2008/90/EZ od 29. rujna 2008.o stavljanju na tržište reprodukcijskog sadnog materijala i sadnica namijenjenih proizvodnji voća (SL L 267, 8.10.2008.)
- Direktiva Komisije 93/49/EEZ od 23 lipnja 1993. o utvrđivanju plana o uvjetima koje moraju ispuniti reprodukcijski sadni materijal ukrasnog bilja i ukrasne biljke, sukladno Direktivi Vijeća 91/682/EEZ (SL L250, 7.10.1993.)
- Direktiva Komisije 93/61/EEZ od 2. srpnja 1993. o utvrđivanju plana s uvjetima koje mora ispunjavati reprodukcijski sadni materijal osim sjemena u skladu s odredbama Direktive Vijeća 92/33/EEZ (SL L 250, 7.10.1993.)
- Direktiva Komisije 93/62/EEZ od 5 srpnja 1993 o utvrđivanju provedbenih mjera u vezi s nadzorom i nadgledanjem dobavljača i objekata u skladu s Direktivom Vijeća 92/33/EEZ o stavljanju na tržište reprodukcijskog sadnog materijala povrća, osim sjemena (SL L 250, 7.10.1993.)
- Direktiva Komisije 1999/66/EZ od 28. lipnja 1999. o utvrđivanju zahtjeva za oznaku ili za drugi dokument koji sastavlja dobavljač sukladno Direktivi Vijeća 98/56/EZ (SL L 164, 30.6.1999.)
- Direktiva Komisije 1999/68/EZ od 28. lipnja 1999. o utvrđivanju dodatnih odredbi za popise sorti ukrasnog bilja koje drže dobavljači sukladno Direktivi Vijeća 98/56/EZ(SL L 172, 8.7.1999.)
- Direktiva Komisije 2003/91/EZ od 6. listopada 2003. o utvrđivanju provedbenih mjera za potrebe članka 7. Direktive Vijeća 2002/55/EZ u pogledu minimalnih obilježja koja se moraju obuhvatiti ispitivanjem i minimalnih uvjeta za pregled nekih sorata povrća (SL L 254, 8.10.2003.)
- Direktiva Vijeća 98/95/EZ od 14. prosinca 1998. o izmjeni direktiva 66/400/EEZ, 66/401/EEZ, 66/402/EEZ, 66/403/EEZ, 69/208/EEZ, 70/457/EEZ i 70/458/EEZ o stavljanju na tržište sjemena repa, sjemena krmnog bilja, sjemena žitarica, sjemenskog krumpira, sjemena uljarica i predivog bilja i sjemena povrća te o Zajedničkoj sortnoj listi poljoprivrednog bilja, u vezi s konsolidacijom unutarnjeg tržišta, genetski modificiranih biljnih vrsta i biljnih genetskih resursa (SL L 25, 1.2.1999.)
- Direktiva Vijeća 86/155/EEZ od 22. travnja 1986. o izmjeni određenih direktiva o stavljanju na tržište sjemena i biljaka zbog pristupanja Španjolske i Portugala(SL L 118, 7.5.1986.)
- Provedbena direktiva Komisije 2014/98/EU od 15. listopada 2014. o provedbi Direktive Vijeća 2008/90/EZ u pogledu posebnih zahtjeva za rod i vrstu sadnica navedenih u njezinu Prilogu I., posebnih zahtjeva koje moraju ispuniti dobavljači i detaljnih pravila o službenim inspekcijskim pregledima (SL L 298, 16.10.2014.).
- Direktiva Vijeća 72/418/EEZ od 6. prosinca 1972. o izmjeni Direktive od 14. lipnja 1966. o stavljanju na tržište sjemena repa, sjemena krmnog bilja, sjemena žitarica i sjemenskog krumpira, Direktiva od 30. lipnja 1969. o stavljanju na tržište sjemena uljarica i predivog bilja i Direktiva od 29. rujna 1970. o stavljanju na tržište sjemena povrća i o Zajedničkoj sortnoj listi poljoprivrednih biljnih vrsta (SL L 287, 26.12.1972.).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Pojmovnik
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 3.
U smislu ovoga Zakona pojedini izrazi imaju sljedeća značenja:
1) poljoprivredni reprodukcijski materijal je sjeme i sadni materijal koji se koriste s ciljem proizvodnje poljoprivrednog bilja
2) sjeme jesu generativni i vegetativni dijelovi poljoprivrednog bilja koji služe za umnažanje i proizvodnju poljoprivrednog bilja
3) sjeme s poljoprivrednog gospodarstva je sjeme sorata poljoprivrednog bilja proizvedeno i namijenjeno za sjetvu isključivo na vlastitom poljoprivrednom gospodarstvu koje je zabranjeno stavljati na tržište
4) sadni materijal obuhvaća reprodukcijski sadni materijal, voćne sadnice, lozne cijepove, presadnice voća, presadnice povrća i reprodukcijski materijal ukrasnog bilja osim šumskoga sadnog materijala
5) reprodukcijski sadni materijal je sjeme za proizvodnju podloga, dijelovi biljaka i biljni materijal koji je namijenjen za proizvodnju sadnica, presadnica i loznih cijepova
6) sadnica je biljka nastala iz vegetativnih dijelova matične biljke, namijenjena sadnji ili presađivanju nakon stavljanja na tržište, izuzev izdanaka šljive i višnje
7) presadnice povrća su cijele biljke i nacijepljeni dijelovi kod cijepljenih biljaka, namijenjene sadnji za proizvodnju povrća
8) reprodukcijski materijal ukrasnog bilja je biljni materijal namijenjen za umnažanje, ili proizvodnju ukrasnog bilja namijenjenog daljnjem stavljanju na tržište
9) sorta je skupina biljaka unutar najniže botaničke sistematske jedinice koja se odlikuje izražajnošću svojstava određenoga genotipa ili kombinacije genotipova, razlikovanjem od bilo koje druge skupine biljaka prema barem jednom od navedenih svojstava, te kao cjelina ostaje nepromijenjena nakon umnažanja
10) genetski modificirana sorta je sorta nastala genetskom modifikacijom u skladu s odredbama Zakona o genetski modificiranim organizmima (»Narodne novine« br. 126/19)
11) klon je potomstvo vegetativno umnožene pojedinačne biljke određene sorte nastalo klonskom selekcijom
12) kategorija je određen stupanj kvalitete poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala
13) partija je određena količina ili broj jedinki poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala koja se prepoznaje po ujednačenosti sastava i po podrijetlu
14) sjemenska mješavina je mješavina sjemena različitih vrsta i sorti
15) sitna pakiranja su pakiranja sjemena određenih vrsta bilja određene maksimalne težine
16) oplemenjivač sorte (u daljnjem tekstu: oplemenjivač) je fizička ili pravna osoba koja je kroz oplemenjivački proces stvorila novu sortu
17) oplemenjivačko pravo je pravo koje proizlazi iz zakona koji uređuje područje zaštite biljnih sorti
18) dobavljač je pravna osoba ili fizička osoba koja se bavi jednom od sljedećih djelatnosti: održavanje, proizvodnja, dorada, stavljanje na tržište i uvoz poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala
19) održivač sorte je pravna ili fizička osoba koja održava sortu
20) održavanje sorte je sustavni postupak u skladu s prihvaćenom praksom za održavanje ujednačenosti i postojanosti sorte
21) uzorkivač sjemena je fizička osoba ovlaštena za uzorkovanje sjemena
22) ovlašteni laboratorij za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala(u daljnjem tekstu: laboratorij) je pravna osoba ili organizacijska jedinica (cjelina) unutar pravne osobe koja je ovlaštena od strane ministarstva nadležnog za poljoprivredu (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) za obavljanje poslova analize kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala i izdavanje Izvješća
23) referentni laboratorij za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala (u daljnjem tekstu: referentni laboratorij) je pravna osoba ili organizacijska jedinica (cjelina) unutar pravne osobe koja je ovlaštena od strane Ministarstva kao referentna organizacija ili jedinica za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala, za provedbu obuke i nadzora rada uzorkivača, za provedbu obuke analitičara i nadzora rada laboratorija, te drugih zadaća propisanih za referentni laboratorij
24) stavljanje na tržište je prodaja, držanje s ciljem prodaje, ponuda za prodaju i svako raspolaganje, opskrba ili prijenos poljoprivrednog reprodukcijskog materijala na treće osobe s ciljem komercijalnog korištenja uz naknadu ili bez nje osim isporuke nadležnim tijelima za ispitivanje i kontrolu te dobavljačima na doradu, ako dobavljači koji dorađuju poljoprivredni reprodukcijski materijal ne steknu pravo vlasništva nad isporučenim materijalom
25) uvoz je svako unošenje poljoprivrednog reprodukcijskog materijala na carinsko područje Europske unije iz trećih zemalja
26) unos je premještanje poljoprivrednog reprodukcijskog materijala iz zemalja članica Europske unije
27) certifikacija je postupak potvrđivanja poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala kroz provođenje službenog nadzora i izdavanje certifikata o sjemenu, odnosno certifikata o sadnom materijalu
28) banka biljnih gena je mjesto čuvanja, opisivanja, sakupljanja, uporabe i održavanja biljnih genetskih izvora za hranu i poljoprivredu
29) biljni genetski izvor je svaki biljni ili genetski materijal koji ima aktualnu ili potencijalnu vrijednost za hranu ili drugu uporabu u poljoprivredi
30) treće zemlje su sve zemlje koje nisu članice Europske unije
31) DUS je postupak utvrđivanja različitosti, ujednačenosti i postojanosti novih biljnih sorti u svrhu stjecanja oplemenjivačkog prava i priznavanja sorti poljoprivrednog bilja
32) službeni nadzor je postupak kontrole poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala koji provodi Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (u daljnjem tekstu: Agencija)
33) post kontrola je skup postupaka i tehnika koje omogućavaju kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
34) Zajednički katalog sorata Europske unije je Zajednički katalog sorata poljoprivrednih biljnih vrsta i Zajednički katalog sorata povrtnih vrsta
35) neprofesionalni krajnji korisnik je fizička osoba koja nije profesionalno uključena u proizvodnju ili prodaju poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
36) OECD lista sorata je službeni popis sorti prihvaćen za certificiranje na temelju obavijesti dobivenih od Nacionalnih imenovanih tijela u skladu s pravilima OECD sheme za sjeme.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
GLAVA II.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
NADLEŽNA I SAVJETODAVNA TIJELA
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Nadležna tijela
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 4.
Nadležna tijela za provedbu odredbi ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona su Ministarstvo, Agencija i Državni inspektorat.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Ministarstvo
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 5.
Za provedbu ovoga Zakona Ministarstvo obavlja sljedeće poslove i zadaće:
– priprema nacrte propisa iz područja sjemenarstva i rasadničarstva
– uspostavlja i vodi Upisnik laboratorija za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala (u daljnjem tekstu: Upisnik laboratorija)
– obavlja stručni nadzor nad provedbom poslova i zadaća pravnih osoba s javnim ovlastima u skladu s ovim Zakonom
– surađuje s drugim službama, državnim tijelima i organizacijama iz područja sjemenarstva i rasadničarstva u zemlji i inozemstvu
– predstavlja Republiku Hrvatsku u međunarodnim tijelima i organizacijama iz područja sjemenarstva i rasadničarstva
– predlaže Vladi Republike Hrvatske programe i strategije nužne za unapređenje sjemenarstva i rasadničarstva
– u okviru svoje nadležnosti donosi rješenja i
– rješava žalbe izjavljene protiv rješenja Agencije.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Agencija
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 6.
(1) Za provedbu ovoga Zakona Agencija obavlja sljedeće poslove:
– priznavanje sorti
– certifikaciju sjemena i sadnog materijala kroz postupak službenog nadzora nad proizvodnjom, doradom, pakiranjem, plombiranjem i označavanjem sjemena i sadnog materijala
– ispitivanje kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
– nadzor nad radom dobavljača iz članka 3. točke 18. ovoga Zakona
– post kontrolu poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
– upis i vođenje upisnika iz članka 9. ovoga Zakona
– odobrava dobavljaču obavljanje nadzora
– očuvanje biljnih genetskih izvora poljoprivrednog bilja
– upis i vođenje sortnih lista
– obuku analitičara i nadzor nad radom laboratorija za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
– obuku uzorkivača i nadzor nad radom uzorkivača sjemena.
(2) Radi praćenja učinkovitosti i stanja u sjemenarstvu i rasadničarstvu, Agencija je dužna nakon završetka vegetacijske sezone pojedinih skupina bilja dostavljati Ministarstvu izvješća o obavljanju svih poslova iz svoje nadležnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Savjetodavna tijela
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 7.
(1) Za praćenje poljoprivrednog sjemenarstva, rasadničarstva i priznavanja sorti, za davanje službenih mišljenja i prijedloga u području koje se uređuje ovim Zakonom, ministar odlukom osniva:
1. Povjerenstvo za poljoprivredno sjemenarstvo
2. Povjerenstvo za poljoprivredno rasadničarstvo
3. Povjerenstvo za priznavanje sorti krmnog bilja, žitarica, repa, povrća, krumpira, uljarica i predivog bilja
4. Povjerenstvo za priznavanje sorti voćnih vrsta
5. Povjerenstvo za priznavanje sorti loze
6. Povjerenstvo za biljne genetske izvore.
(2) Povjerenstva iz stavka 1. ovoga članka donose poslovnik o radu.
(3) Članovima povjerenstva iz ovoga članka pripada naknada koju odredi ministar.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
GLAVA III.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
BANKA BILJNIH GENA
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 8.
(1) Aktivnosti vezane uz biljne genetske izvore koje imaju stvarnu ili potencijalnu vrijednost za hranu ili poljoprivredu kao i sudionici koji provode ove aktivnosti određene su Nacionalnim programom očuvanja i održive uporabe biljnih genetskih izvora za hranu i poljoprivredu (u daljnjem tekstu: Nacionalni program).
(2) Nacionalni program iz stavka 1. ovoga članka odlukom donosi Vlada Republike Hrvatske.
(3) Nacionalni program iz stavka 1. ovoga članka financira se sredstvima iz državnog proračuna Republike Hrvatske i Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj.
(4) Financijska sredstva iz stavka 3. ovoga članka doznačuju se korisnicima koji sudjeluju u provođenju aktivnosti Nacionalnog programa, a u skladu sa Godišnjim planom aktivnosti i odluci ministra o raspodijeli istih.
(5) Način provedbe ekozemljopisnog pregleda i prikupljanja, održavanja i regeneracije, opisa i procjene svojstava, dokumentiranja kao i održive uporabe biljnih genetskih izvora za hranu i poljoprivredu te način provedbe Nacionalnog programa propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
GLAVA IV.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
UPISNICI DOBAVLJAČA, LABORATORIJA I UZORKIVAČA POLJOPRIVREDNOG REPRODUKCIJSKOG MATERIJALA
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Upisnici dobavljača i uzorkivača poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 9.
(1) Agencija vodi sljedeće upisnike:
1. Upisnik dobavljača poljoprivrednoga sjemena (u daljnjem tekstu: Upisnik dobavljača sjemena)
2. Upisnik dobavljača poljoprivrednoga sadnog materijala (u daljnjem tekstu: Upisnik dobavljača sadnog materijala)
3. Upisnik uzorkivača poljoprivrednoga sjemena (u daljnjem tekstu: Upisnik uzorkivača).
(2) Upis u Upisnike iz stavka 1. točke 1. i 2. ovoga stavka obavezan je za pravne i fizičke osobe koje se na području Republike Hrvatske bave barem jednom od sljedećih djelatnosti: proizvodnjom poljoprivrednog reprodukcijskog materijala, doradom sjemena, uvozom poljoprivrednog reprodukcijskog materijala i održavanjem sorti.
(3) Upis u Upisnik iz stavka 1. točke 3. ovoga članka obvezan je za fizičke osobe koje na području Republike Hrvatske obavljaju uzorkovanje poljoprivrednog sjemena.
(4) U upisnike iz stavka 1. ovoga članka ne upisuju se dobavljači sjemena i sadnog materijala koji se bave isključivo stavljanjem na tržište sjemena i sadnog materijala na način da ga samo distribuiraju i prodaju u originalnom pakiranju, te proizvođači sadnog materijala koji ga proizvode i stavljaju na tržište u skladu sa člankom 46. ovoga Zakona.
(5) Sadržaj i način vođenja upisnika iz stavka 1. ovoga članka, registraciju pojedinih djelatnosti i potrebne obrasce za upis propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Upis u Upisnike dobavljača i uzorkivača poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 10.
(1) Agencija u okviru svoje nadležnosti donosi rješenja o upisu u Upisnike iz članka 9. stavka 1. ovoga Zakona na zahtjev pravnih i fizičkih osoba, ako udovoljavaju uvjetima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona.
(2) Agencija će rješenjem odbiti upis u Upisnike ako pravna ili fizička osoba ne ispunjava uvjete za upis u Upisnike.
(3) Agencija će rješenjem brisati pravnu i fizičku osobu upisanu u Upisnik ako:
– pravna ili fizička osoba podnese zahtjev za brisanje iz upisnika
– se utvrdi da pravna ili fizička osoba prestaje udovoljavati uvjetima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona, ili
– se utvrdi da pravna ili fizička osoba obavlja poslove za koje je upisana, a koji nisu u skladu sa ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona.
(4) Protiv rješenja Agencije može se izjaviti žalba Ministarstvu.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uvjeti za upis u Upisnike dobavljača i uzorkivača poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 11.
(1) U upisnike dobavljača poljoprivrednog reprodukcijskog materijala upisuje se pravna ili fizička osoba koja ispunjava sljedeće uvjete:
1. za registraciju održavanja sorti poljoprivrednog reprodukcijskog materijala:
a) da ima stručnu osobu koja je u radnom odnosu kod dobavljača na neodređeno vrijeme, je inženjer ili diplomirani inženjer agronomije/poljoprivrede odnosno prvostupnik agronomije/poljoprivrede ili magistar agronomske/poljoprivredne struke i ima dvogodišnje radno iskustvo u oplemenjivanju ili održavanju sorti
b) da je pri Agenciji u postupku priznavanja evidentiran kao održivač sorte za sortu koja je upisana u Sortnu listu Republike Hrvatske.
2. za registraciju proizvodnje poljoprivrednog reprodukcijskog materijala:
a) da ima stručnu osobu koja je u radnom odnosu kod dobavljača ili obavlja obveze stručne osobe na temelju ugovora o djelu s dobavljačem, je inženjer ili diplomirani inženjer agronomije/poljoprivrede odnosno prvostupnik agronomije/poljoprivrede ili magistar agronomske/poljoprivredne struke ili poljoprivredni tehničar sa završenim IV. stupnjem obrazovanja poljoprivredne struke i ima dvogodišnje radno iskustvo u proizvodnji poljoprivrednog reprodukcijskog materijala.
b) iznimno, za proizvodnju sjemena povrća kategorije standard, proizvodnju poljoprivrednog reprodukcijskog materijala ukrasnog bilja i poljoprivrednog sadnog materijala povrća za stručnu osobu prihvatit će se nadzornik koji ima odobrenje za obavljanje nadzora pod stručnom kontrolom izdano od Agencije.
3. za registraciju uvoza poljoprivrednog reprodukcijskog materijala:
a) da ima stručnu osobu koja je u radnom odnosu kod dobavljača na neodređeno ili određeno vrijeme, je diplomirani inženjer agronomije/poljoprivrede ili magistar agronomske/poljoprivredne struke
b) pravne i fizičke osobe koje obavljaju djelatnost proizvodnje i uvoza poljoprivrednog reprodukcijskog materijala ukrasnog bilja na način da ga stavljaju na tržište kao konačni proizvod izuzimaju se od primjene točaka 2. i 3. ovoga stavka.
4. za registraciju dorade sjemena:
a) da ima stručnu osobu koja je u radnom odnosu kod dobavljača na neodređeno vrijeme, je inženjer ili diplomirani inženjer agronomije/poljoprivrede odnosno prvostupnik agronomije/poljoprivrede ili magistar agronomske/poljoprivredne struke i ima dvogodišnje radno iskustvo u doradi sjemena
b) da je vlasnik opreme za čišćenje, sortiranje, tretiranje i pakiranje sjemena, ovisno o vrstama za koje se upisuje
c) da je vlasnik laboratorija za kontrolu kvalitete sjemena ili ima ugovor s laboratorijem za kontrolu kvalitete sjemena.
(2) U Upisnik uzorkivača sjemena:
a) upisuje se fizička osoba koja je inženjer ili diplomirani inženjer agronomije/poljoprivrede odnosno prvostupnik agronomije/poljoprivrede ili magistar agronomske/poljoprivredne struke ili poljoprivredni tehničar sa završenim IV. stupnjem obrazovanja poljoprivrednog struke, je završila obuku za uzorkivača sjemena pri Agenciji i ima dvogodišnje radno iskustvo u proizvodnji sjemena
b) da je dostavila pisanu izjavu da će uzorkovanje sjemena vršiti prema pravilima struke i na način s kojim je upoznat tijekom obuke.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Upisnik ovlaštenih i referentnih laboratorija za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 12.
(1) Laboratorij i referentni laboratorij ovlašćuje Ministarstvo ako ispunjavaju uvjete iz stavka 2. i/ili 3. ovoga članka.
(2) Laboratorij mora ispunjavati sljedeće uvjete:
a) ima stručnu osobu u stalnom radnom odnosu s punim radnim vremenom, a koja je inženjer ili diplomirani inženjer agronomije/poljoprivrede odnosno prvostupnik agronomije/poljoprivrede ili magistar agronomske/poljoprivredne struke, ima dvogodišnje radno iskustvo u kontroli kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala i završila je obuku pri Agenciji
b) ima odgovarajući prostor za obavljanje laboratorijskih analiza (analiza vlage, čistoće, klijavosti i zdravstvenog stanja poljoprivrednog reprodukcijskog materijala vrsta za koje se traži upis u Upisnik laboratorija i prostor za čuvanje uzoraka nakon završetka analiza
c) ima odgovarajuću opremu (vaga, laboratorijski mlin, sušnica, klijalište ili klima komora, lupa, stereomikroskop, mikroskop, komora za naklijavanje s NUV svjetlom zamrzivač do 25° C, centrifugu i treskalicu)
d) dostavi opis postupka ispitivanja kvalitete reprodukcijskog materijala za vrste za koje se upisuje u Upisnik laboratorija te da u skladu s opisanim postupcima ima definirane kritične točke u postupku proizvodnje u kojima će obavljati provjere i vršiti evidentiranje stanja i aktivnosti
e) uspješno sudjeluje u među laboratorijskim usporednim ispitivanjima ili provjerama kvalitete rada.
f) da bi obavljao poslove analize uzoraka u provedbi inspekcijskog nadzora mora biti akreditiran sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025 od strane nacionalnog akreditacijskog tijela
(3) Referentni laboratorij mora, osim uvjeta iz stavka 2. ovoga članka, ispunjavati i sljedeće uvjete:
a) biti akreditiran sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025 od strane nacionalnog akreditacijskog tijela
b) organizirati međulaboratorijska usporedna ispitivanja s laboratorijima upisanim u Upisnik ovlaštenih i referentnih laboratorija za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala i osiguravati potrebne daljnje aktivnosti poslije takvih usporedbi
c) provoditi obuke novih analitičara
d) provoditi obuke novih uzorkivača
e) provoditi radionice iz područja ispitivanja kvalitete sjemena
f) pružati stručnu pomoć Ministarstvu.
(4) Ispunjavanje uvjeta iz stavka 2. i stavka 3. ovoga članka utvrđuje Povjerenstvo koje odlukom osniva ministar.
(5) Zahtjev za ovlaštenje laboratorija i referentnih laboratorija uz koji se prilažu dokazi o ispunjavanju uvjeta iz stavka 2. i/ili 3. ovoga članka podnosi se Ministarstvu.
(6) Ministarstvo donosi Rješenje o ovlaštenju laboratorija i referentnih laboratorija na temelju zahtjeva iz stavka 5. ovoga članka.
(7) Ministarstvo će rješenjem odbiti zahtjev za ovlaštenje laboratorija i referentnih laboratorija ako laboratorij ne ispunjava uvjete za ovlaštenje.
(8) Ministarstvo vodi Upisnik ovlaštenih i referentnih laboratorija za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala i objavljuje ga na mrežnim stranicama Ministarstva.
(9) Ministarstvo će rješenjem ukinuti ovlaštenje i brisati iz Upisnika ovlaštenih i referentnih laboratorija za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala laboratorij ako ne udovoljava ili je prestao udovoljavati uvjetima propisanim ovim Zakonom ili propisima donesenim na temelju njega.
(10) Iznimno, od odredbe stavka 1. ovoga članka, ako se radi o dokazivanju parametara za koje ne postoji laboratorij i referentni laboratorij upisan u Upisnik ovlaštenih i referentnih laboratorija za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala, uzorak će biti poslan u laboratorij koji je osposobljen provesti analizu pod uvjetom da nadležnom tijelu može dokazati sposobnost za pouzdanu provedbu analize.
(11) Protiv rješenja iz stavaka 6., 7.i 9. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
(12) Sadržaj i način vođenja upisnika iz stavka 1. ovoga članka i obrazac zahtjeva iz stavka 5. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
GLAVA V.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
POGLAVLJE I.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
SJEME
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Sjeme i njegove kategorije
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 13.
(1) Sjeme koje se proizvodi i stavlja na tržište može biti sljedećih kategorija: oplemenjivačevo sjeme, predosnovno sjeme, osnovno sjeme, certificirano sjeme, certificirano sjeme prve i druge generacije, standardno sjeme i komercijalno sjeme.
(2) Kategorije za pojedine biljne vrste i uvjete kojima moraju udovoljiti pojedine kategorije sjemena da bi bile potvrđene u službenom nadzoru propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Proizvodnja sjemena
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 14.
(1) Sjeme mogu proizvoditi pravne i fizičke osobe koje su upisane i registrirane za proizvodnju sjemena u Upisniku dobavljača sjemena.
(2) Dobavljač sjemena registriran za proizvodnju sjemena može proizvoditi sjeme i prijaviti proizvodnju sjemena za službeni nadzor ako je sorta upisana u Sortnu listu Republike Hrvatske, Zajednički katalog sorata Europske Unije ili na OECD listu sorata.
(3) Iznimno od odredbi stavka 1. ovoga članka dobavljaču, koji je registriran u državi članici Europske unije priznaje se da je upisan u Upisnik dobavljača sjemena.
(4) Proizvodnja sjemena genetski modificiranih sorata podliježe odredbama posebnih propisa kojima se uređuje postupanje s genetski modificiranim organizmima.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Proizvodnja sjemena za naručitelja iz trećih zemalja
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 15.
(1) Dobavljač registriran za proizvodnju sjemena može za naručitelja iz treće zemlje od uvezenog sjemena proizvoditi u Republici Hrvatskoj sjeme iako sorta nije na Sortnoj listi Republike Hrvatske ili na Zajedničkom katalogu sorata Europske unije, osim genetski modificiranih sorti.
(2) Sjeme iz stavka 1. ovoga članka može se umnažati na temelju ugovora s inozemnim naručiteljem, prema kojem inozemni naručitelj preuzima cjelokupnu količinu proizvedenog naturalnog ili dorađenog sjemena.
(3) Na zahtjev dobavljača Agencija može provesti službeni nadzor i izdati OECD certifikat za međunarodni promet.
(4) Sjeme iz stavka 1. ovoga članka nije dopušteno stavljati na tržište.
(5) Dobavljač sjemena dužan je o proizvodnji iz stavka 1. ovoga članka izvijestiti nadležnu inspekciju.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Proizvodnja sjemena namijenjena za vlastitu uporabu
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 16.
(1) Poljoprivredni proizvođači mogu osim kategorija navedenih u članku 13. ovoga Zakona proizvoditi za svoje potrebe na vlastitom gospodarstvu sjeme s poljoprivrednog gospodarstva isključivo od certificiranog sjemena sorte upisane na Zajednički katalog sorata Europske unije.
(2) Sjeme s poljoprivrednog gospodarstva mora biti dorađeno u skladu sa člankom 17. ovoga Zakona i ne smije se stavljati na tržište.
(3) Nakon dorade dorađivač izdaje potvrdu o dorađenoj masi sjemena.
(4) Sadržaj i oblik potvrde iz stavka 3. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Dorada sjemena
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 17.
(1) Dorada sjemena je sušenje, čišćenje, kalibriranje, piliranje, tretiranje sredstvima za zaštitu bilja, pakiranje, plombiranje i označavanje.
(2) Sjeme može dorađivati pravna i fizička osoba koja je upisana i registrirana za doradu u Upisniku dobavljača sjemena.
(3) Dobavljač sjemena registriran za doradu smije dorađivati naturalno sjeme ako je za to sjeme izdan zapisnik o službenom nadzoru, uvjerenje o priznavanju usjeva ili dokument o porijeklu sjemena s poljoprivrednog gospodarstva koji daje dobavljač sjemena.
(4) Dobavljač sjemena registriran za doradu mora voditi evidenciju o masi preuzetoga naturalnog i dorađenog sjemena.
(5) Dobavljač registriran za doradu sjemena može u postupku dorade pripremati mješavine sjemena različitih vrsta i sorti u različitim omjerima.
(6) Uvjete pripremanja mješavine sjemena i postupak službenog nadzora prilikom pripremanja mješavine sjemena, sadržaj, oblik i način vođenja evidencije o porijeklu sjemena s poljoprivrednog gospodarstva, iz stavka 3. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 18.
(1) Tijekom žetve, odnosno berbe, prijevoza, skladištenja, te svih faza dorade naturalno sjeme mora biti odvojeno, označeno i pod nadzorom.
(2) Iznimno od odredbi članka 20. i članka 23. stavka 1. ovoga Zakona, a u slučaju stavljanja na tržište naturalnog sjemena, Agencija može za to sjeme izdati certifikat o sjemenu koje nije konačno certificirano pod uvjetom da je za sjeme izdano uvjerenje iz članka 27. stavka 2. ovoga Zakona.
(3) Uvjete službenog nadzora i način postupanja sa sjemenom u fazama iz stavka 1. ovoga članka, te način pakiranja i označavanja sjemena iz stavka 2. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Kvaliteta sjemena
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 19.
(1) Kvaliteta sjemena jest čistoća, klijavost, vlaga, zdravstveno stanje te čistoća vrste i sorte.
(2) Sjeme koje se stavlja na tržište mora udovoljavati minimalnim zahtjevima kvalitete iz stavka 6. ovoga članka.
(3) Prije stavljanja na tržište za svaku partiju sjemena mora se utvrditi kvaliteta sjemena koja se utvrđuje na uzorku sjemena koji uzima uzorkivač sjemena upisan u Upisnik uzorkivača.
(4) Kvalitetu sjemena utvrđuje laboratorij upisan u Upisnik laboratorija i izdaje izvješće o kvaliteti sjemena.
(5) Ako se u postupku nadzora rada laboratorija utvrdi da ne udovoljava uvjetima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega, Ministarstvo će odrediti mjere i rok za ispravljanje utvrđenih nepravilnosti, te u slučaju neispravljanja ili ponavljanja nepravilnosti, rješenjem će se brisati laboratorij iz pripadajućeg upisnika.
(6) Ako se u postupku nadzora rada uzorkivača utvrdi da ne udovoljava uvjetima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega, Agencija će odrediti mjere i rok za ispravljanje utvrđenih nepravilnosti, te u slučaju neispravljanja ili ponavljanja nepravilnosti, rješenjem će se brisati uzorkivača iz pripadajućeg upisnika.
(7) Za kvalitetu sjemena odgovoran je dobavljač sjemena koji ga prvi stavlja na tržište Republike Hrvatske, te pravne i fizičke osobe koje se bave trgovinom sjemena, kada sjeme drže u uvjetima koji ne osiguravaju održavanje njegove kvalitete.
(8) Minimalne zahtjeve o kvaliteti sjemena, stručno osposobljavanje uzorkivača iz stavka 3. ovoga članka, metode uzorkovanja i ispitivanja kvalitete sjemena, nadzor rada uzorkivača i nadzor rada laboratorija iz stavka 4. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Pakiranje, plombiranje i označavanje sjemena
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 20.
(1) Sjeme se stavlja na tržište u ujednačenim partijama, originalno pakirano i označeno certifikatom o sjemenu na pakiranju u boji propisanoj za pojedinu kategoriju sjemena, s time da je osigurana nepovredivost pakiranja.
(2) Sjeme koje se stavlja na tržište mora uz certifikat o sjemenu na pakiranju pratiti i certifikat o sjemenu uz otpremnicu u boji propisanoj za pojedinu kategoriju sjemena osim ako nije drugačije propisano.
(3) Uz certifikat o sjemenu na pakiranju, pakiranje sjemena može biti dodatno označeno i proizvođačkom informacijom.
(4) Iznimno od stavka 2. ovoga članka pojedine kategorije određenih vrsta sjemena mogu se staviti na tržište označene samo certifikatom proizvođača.
(5) Ako se osiguraju sve potrebne mjere u pogledu potvrđivanja identiteta sjemena u vrijeme kada se razdjeljuje partija, može se odobriti da se određene kategorije sjemena stavljaju na tržište kao sitno pakiranje, koje je originalno pakirano i plombirano pod službenim nadzorom.
(6) U slučaju stavljanja na tržište sjemena pakiranog u sitna pakiranja, moguća su odstupanja od odredbi u pogledu pakiranja, plombiranja i označavanja iz stavaka 1. i 2. ovoga članka.
(7) Način i uvjete pakiranja, plombiranja i označavanja sjemena iz stavka 1. ovoga članka, za pojedine biljne vrste i kategorije sjemena, obrazac certifikata o sjemenu te detaljne uvjete iz stavaka 4., 5. i 6. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 21.
(1) U slučaju sjemena genetski modificirane sorte na certifikatima o sjemenu te na svim ostalim dokumentima, mora se jasno i uočljivo navesti da je sjeme genetski modificirano.
(2) Ako je sjeme tretirano sredstvima za zaštitu bilja, informacija o tome mora biti navedena u certifikatima o sjemenu, ne dovodeći u pitanje posebne propise koji reguliraju ovo područje.
(3) Uvjete i način označavanja sjemena iz stavaka 1. i 2. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 22.
(1) Originalna pakiranja sjemena mogu se u okviru službenog nadzora ponovno pakirati, plombirati i označiti jednom ili više puta.
(2) Nakon ponovnog pakiranja i plombiranja izdaju se novi certifikati o sjemenu na kojima se mora navesti da je sjeme ponovno plombirano, datum ponovnog plombiranja i naziv nadležnog tijela.
(3) Uvjete za postupak ponovnog plombiranja, pakiranja i označavanja sjemena propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Izdavanje certifikata o sjemenu
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 23.
(1) Agencija izdaje Certifikat o sjemenu na pakiranju i Certifikat o sjemenu uz otpremnicu (u daljnjem tekstu: certifikati o sjemenu) ako se iz nalaza službenog nadzora te izvješća o kvaliteti sjemena utvrdi da proizvedeno sjeme udovoljava uvjetima ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona.
(2) Na zahtjev dobavljača sjemena koji je upisan u Upisnik dobavljača sjemena i registriran za proizvodnju i/ili doradu Agencija izdaje certifikate o sjemenu.
(3) Agencija i dobavljač iz stavka 2. ovoga članka vode evidenciju o izdanim certifikatima o sjemenu, odnosno evidenciju o sjemenu za koje se podnosi zahtjev za izdavanje certifikata o sjemenu.
(4) Dobavljač mora Agenciji i poljoprivrednoj inspekciji omogućiti provjeru pravilnog korištenja izdanih certifikata o sjemenu.
(5) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, za određene biljne vrste i kategorije sjemena dobavljač registriran za proizvodnju i/ili doradu može sam izdati certifikate o sjemenu.
(6) Obrazac zahtjeva za izdavanje certifikata o sjemenu iz stavka 2. ovoga članka, potrebnu dokumentaciju, sadržaj, oblik i način vođenja evidencije iz stavka 3. ovoga članka, način provjere iz stavka 4. ovoga članka, uvjete i način izdavanja certifikata o sjemenu, propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 24.
(1) Za određene biljne vrste i kategorije sjemena za koje se obavlja službeni nadzor, dobavljač je obvezan čuvati uzorke sjemena i voditi evidenciju za svaku partiju sjemena koju stavlja na tržište.
(2) Iznimno od članka 28. stavka 1. ovoga Zakona, Agencija može izdati certifikate o sjemenu i sjeme se može staviti na tržište u slučaju:
– kada sjeme odstupa od propisanih minimalnih zahtjeva o klijavosti iz članka 19. stavka 8. ovoga Zakona, ili
– kada certifikacija nije provedena s obzirom da sjeme nema konačnu analizu klijavosti laboratorija, ali je izdano privremeno analitičko izvješće i dobavljač sjemena jamči klijavost navedenu u privremenom izvješću.
(3) Iznimke iz stavka 2. ovoga članka ne primjenjuju se na uvezeno sjeme.
(4) Biljne vrste i kategorije sjemena na koje se odnosi odredba stavka 1. ovoga članka, uvjete i način provođenja službenog nadzora i izdavanja certifikata o sjemenu za sjeme iz stavka 1. ovoga članka, način uzimanja i čuvanja uzoraka sjemena te način vođenja evidencije iz stavka 1. ovoga članka, uvijete pod kojima su dopuštene iznimke iz stavka 2. ovoga članka i način označavanja sjemena propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Službeni nadzor
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 25.
(1) Usjev, odnosno sjeme podliježe službenom nadzoru tijekom vegetacije, žetve ili berbe, skladištenja i dorade.
(2) O provođenju službenog nadzora vodi se zapisnik.
(3) Uvjete i postupak službenog nadzora za pojedine vrste bilja i pojedine kategorije sjemena iz članka 13. stavka 1. ovoga Zakona i obrazac zapisnika iz stavka 3. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 26.
(1) Službeni nadzor nad proizvodnjom sjemena provodi Agencija.
(2) Za određene vrste bilja i njihove kategorije Agencija može odobriti dobavljaču registriranom za proizvodnju sjemena da na vlastitoj proizvodnji obavlja nadzor.
(3) Dobavljači registrirani za proizvodnju sjemena prijavljuju Agenciji proizvodnju svih kategorija na svim lokacijama u vlasništvu, posjedu ili ugovornoj proizvodnji radi obavljanja nadzora iz stavaka 1. i 2. ovoga članka.
(4) Agencija izvješćuje Ministarstvo o obavljenom nadzoru u sklopu godišnjeg izvješća.
(5) Program osposobljavanja nadzornika i uvjete za obavljanje službenog nadzora iz stavka 1. ovoga članka, uvjete koje moraju ispunjavati osobe koje obavljaju službeni nadzor prema stavcima 1. i 2. ovoga članka, uvjete koje moraju ispunjavati dobavljači iz stavka 2. ovoga članka, način i vrijeme prijave za službeni nadzor te obrazac izvješća propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 27.
(1) Službenim nadzorom sjemenskog usjeva tijekom vegetacije utvrđuje se podrijetlo upotrijebljenog sjemena, autentičnost i čistoća vrste i sorte, zdravstveno stanje usjeva i kategorija sjemena.
(2) Nakon provedenoga službenog nadzora iz stavka 1. ovoga članka i na temelju pozitivnog nalaza, Agencija odnosno dobavljač sjemena u okviru svog ovlaštenja izdaje uvjerenje o priznavanju sjemenskog usjeva (u daljnjem tekstu: uvjerenje).
(3) Agencija i dobavljač vode evidenciju o izdanim uvjerenjima iz stavka 2. ovoga članka.
(4) Obrazac uvjerenja iz stavka 2. ovoga članka, sadržaj i način vođenja evidencije iz stavka 3. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Stavljanje na tržište sjemena
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 28.
(1) Sjeme se može staviti na tržište ako:
– posjeduje certifikate o sjemenu iz članka 23. ovoga Zakona ili OECD certifikat
– udovoljava minimalnim uvjetima kvalitete iz članka 19. ovoga Zakona
– udovoljava uvjetima iz članka 20. ovoga Zakona o pakiranju, plombiranju i označavanju sjemena
– pripada sorti koja se nalazi na Sortnoj listi Republike Hrvatske ili na Zajedničkom katalogu sorata Europske unije i
– ako je dobavljač koji ga stavlja na tržište upisan i registriran u Upisniku dobavljača sjemena, osim ako se radi o dobavljaču za kojega upis u Upisnik dobavljača sjemena nije obvezan prema članku 9. stavku 4. ovoga Zakona.
(2) Za kvalitetu i označavanje sjemena stavljenog na tržište odgovoran je dobavljač koji je prvi stavio sjeme na tržište Republike Hrvatske, odnosno trgovac sjemena koji ga stavlja na tržište, svatko u okviru svojih odgovornosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Trgovina sjemena
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 29.
(1) Trgovinom sjemena može se baviti pravna osoba sa sjedištem ili fizička osoba sa prebivalištem u Republici Hrvatskoj registrirana za tu djelatnost.
(2) Trgovinom sjemena na veliko može se baviti pravna ili fizička osoba koja ima zaposlenog diplomiranog inženjera agronomije/poljoprivrede ili magistra agronomske/poljoprivredne struke odnosno prvostupnika agronomije/poljoprivrede ili magistra agronomske/poljoprivredne struke.
(3) Trgovinom sjemena na malo može se baviti pravna ili fizička osoba koja u svakoj prodavaonici ima zaposlenog djelatnika sa završenim IV. (četvrtim) stupnjem obrazovanja poljoprivredne struke.
(4) Odredbe stavaka 2. i 3. ovoga članka ne odnosi se na trgovine sjemena na malo koje stavljaju na tržište sjeme pakirano u sitna pakiranja.
(5) Pravne i fizičke osobe iz stavka 1. ovoga članka dužne su sjeme držati u uvjetima koji osiguravaju održavanje njegove kakvoće.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Post kontrola sjemena
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 30.
(1) Certificirane partije sjemena podliježu obveznoj post kontroli.
(2) Post kontrolu autentičnosti i čistoće vrste i sorte, te kvalitete sjemena provodi Agencija.
(3) Ako Agencija post kontrolom utvrdi da sjeme ne udovoljava uvjetima navedenim na certifikatu o sjemenu izvješćuje poljoprivrednu inspekciju i Ministarstvo.
(4) Način i uvjete provođenja post kontrole za certificirane partije sjemena propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uvoz sjemena
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 31.
(1) Sjeme može uvoziti dobavljač sjemena upisan i registriran za uvoz u Upisniku dobavljača sjemena.
(2) Uvoziti i staviti na tržište može se sjeme sorti koje su upisane u Sortnu listu Republike Hrvatske ili na Zajednički katalog sorata Europske unije i ako je sjeme u pogledu propisa koji reguliraju proizvodnju i stavljanje na tržište istovjetno sjemenu proizvedenom prema ovome Zakonu.
(3) Uvoz sjemena iz trećih zemalja može se odobriti ako je trećoj zemlji priznata istovjetnost Odlukom Vijeća 2003/17/EZ od 16. prosinca 2002. o jednakovrijednosti pregleda usjeva na terenu koji se provode u trećim zemljama na sjemenskim usjevima i o jednakovrijednosti sjemena proizvedenog u trećim zemljama (SL L 8, 14.1.2003.) (u daljnjem tekstu: Odluke Vijeća 2003/17/EZ).
(4) Sjeme koje iz trećih zemalja uveze druga država članica Europske unije neće podlijegati nikakvim ograničenjima stavljanja na tržište prema ovome Zakonu.
(5) Uvoznik je dužan voditi i dostaviti evidenciju o uvezenim količinama sjemena i dostaviti uzorak Agenciji u roku od 15 dana od uvoza za svaku uvezenu partiju sjemena.
(6) Popis tijela kojima je u skladu sa stavkom 3. ovoga članka priznata istovjetnost sastavni je dio Odluke Vijeća 2003/17/EZ.
(7) Za kvalitetu uvezenog sjemena odgovoran je dobavljač koji sjeme uvozi i stavlja ga na tržište.
(8) Dokumente koji prilikom uvoza moraju pratiti sjeme i/ili biti na pakiranju, uvjete za uvoz i stavljanje na tržište sjemena u pogledu pakiranja, plombiranja i označavanja, kao i evidencije o uvozu iz stavka 5. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 32.
(1) Odredbe ovoga Zakona o uvozu i stavljanju na tržište sjemena ne odnose se na sjeme koje znanstvene i znanstveno-nastavne ustanove i javna tijela primaju ili šalju za pokuse, za istraživanje, za oplemenjivanje, za postupak priznavanja, zaštite novih biljnih sorti, za potrebe banke biljnih gena i za mjere očuvanja genetske raznolikosti.
(2) Rješenje o odobrenju uvoza sjemena iz stavka 1. ovoga članka donosi Ministarstvo.
(3) Protiv rješenja iz stavka 2. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
(4) Količine sjemena iz stavka 1. ovoga članaka propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Izuzeća
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 33.
(1) Iznimno od članka 31. ovoga Zakona Ministarstvo može rješenjem dopustiti:
– uvoz i korištenje malih količina sjemena namijenjenih za znanstvene ili oplemenjivačke svrhe dobavljačima sjemena ili znanstvenim institucijama koji se bave znanstveno-istraživačkim radom, ili
– oplemenjivaču ili održivaču, odnosno njihovim ovlaštenicima, u svrhu pokusne proizvodnje, stavljanje na tržište u ograničenom razdoblju propisanih količina sjemena sorte za koju je podnijet zahtjev i sva potrebna dokumentacija za upis u Sortnu listu Republike Hrvatske ili u barem jednoj državi članici Europske unije u slučaju povrtnih vrsta.
(2) Za sjeme sorti koje su uključene u Nacionalnu banku biljnih gena Ministarstvo može u cilju očuvanja »in situ« tih sorti donijeti rješenje kojim dopušta stavljanje na tržište sjemena takve sorte uz određivanje područja na kojemu se dozvoljava trženje određene količine takvoga sjemena.
(3) U slučaju nedovoljnih količina sjemena Ministarstvo može rješenjem odobriti stavljanje na tržište Republike Hrvatske na određeno razdoblje:
– sjemena određenih kategorija, koje ne udovoljava propisanim uvjetima za izdavanje certifikata o sjemenu iz članka 23. stavka 1. ovoga Zakona, ili
– sjemena sorti koje nisu upisane u Sortnu listu Republike Hrvatske.
(4) Protiv rješenja iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
(5) Pobliže uvjete i količinu za koje se izdaje rješenje za stavljanje na tržište prema stavku 1. podstavku 1. ovoga članka, pobliže uvjete u pogledu razdoblja i količine sjemena, uvjete proizvodnje, stavljanja na tržište, pakiranja i označavanja sjemena iz stavka 1. podstavka 2. ovoga članka, uvjete i količinu sjemena koja se može staviti na tržište prema stavku 2. ovoga članka, te kategorije na koje se odnose odredbe stavka 3. podstavka 1. ovoga članka i način označavanja sjemena koje se stavlja na tržište na temelju stavka 3. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
POGLAVLJE II.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
SADNI MATERIJAL
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Sadni materijal i njegove kategorije
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 34.
(1) Sadni materijal koji se proizvodi i stavlja na tržište može biti sljedećih kategorija: predosnovni, osnovni, certificirani, standardni ili CAC (Conformitas Agraria Communitatis) kategorije, osim za ukrasno bilje i povrće.
(2) Kategorije za pojedinu biljnu vrstu, kriterije za pojedinu kategoriju u smislu uvjeta proizvodnje, podrijetla, autentičnosti sorte i podloge, zdravstvenog stanja te vegetativne razvijenosti, kao i za sadni materijal biljnih vrsta za koje se ne utvrđuju kategorije, propisuje ministar pravilnikom.
(3) Rodove, vrste i hibride na koje se odnose odredbe ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona vezane uz sadni materijal propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Proizvodnja sadnog materijala
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 35.
(1) Sadni materijal mogu proizvoditi pravne i fizičke osobe koje su upisane i registrirane za proizvodnju sadnog materijala u Upisniku dobavljača sadnog materijala.
(2) Dobavljač registriran za proizvodnju sadnog materijala može proizvoditi sadni materijal i prijaviti proizvodnju sadnog materijala za službeni nadzor ako je sorta upisana u Sortnu listu Republike Hrvatske ili na neku od sortnih lista država članica Europske unije.
(3) Dobavljač, registriran za proizvodnju sadnog materijala, kontinuirano mora:
– u proizvodnom postupku utvrditi i kontrolirati kritične točke na temelju korištenih metoda proizvodnje
– utvrditi i provoditi mjere za praćenje i kontrolu kritičnih točaka u proizvodnom postupku
– uzimati uzorke i provoditi analizu kvalitete sadnog materijala u laboratoriju, u cilju provjere da li sadni materijal u pogledu kvalitete udovoljava uvjetima ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona
– voditi pisanu evidenciju o poduzetim aktivnostima iz podstavaka 1., 2. i 3. ovoga stavka, evidenciju o proizvodnji i stavljanju na tržište sadnog materijala te ih držati na raspolaganju nadležnim tijelima.
(4) Dobavljači sadnog materijala iz članka 9. stavka 4. ovoga Zakona, čija je isključiva djelatnost distribucija sadnog materijala, moraju voditi pisanu evidenciju o kupnji, prodaji i isporuci sadnog materijala.
(5) Proizvodnja sadnog materijala genetski modificiranih sorata propisano je posebnim propisima kojima se uređuje područje genetski modificiranih organizama.
(6) Iznimno od odredbi stavka 1. ovoga članka dobavljaču, koji je registriran za proizvodnju sadnog materijala u državi članici Europske unije priznaje se da je upisan u Upisnik dobavljača sadnog materijala u Republici Hrvatskoj.
(7) Mjere, radnje i uvjete koje moraju ispunjavati dobavljači iz stavka 3. ovoga članka, evidencije koje moraju voditi, oblik i način vođenja evidencije iz stavka 3. i 4. ovoga članka te rok čuvanja dokumentacije, kao i posebne uvjete proizvodnje sadnog materijala tehnikom »in vitro«, propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 36.
(1) Dobavljač registriran za proizvodnju sadnog materijala može na zahtjev naručitelja iz treće zemlje proizvoditi sadni materijal koji ne udovoljava odredbama ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona, osim genetski modificiranih sorti.
(2) Sadni materijal iz stavka 1. ovoga članka može se proizvoditi na temelju ugovora s inozemnim naručiteljem, uz uvjet da će inozemni naručitelj preuzeti cjelokupnu količinu proizvedenoga sadnog materijala.
(3) Sadni materijala iz stavka 1. ovoga članka mora biti označen i prostorno odvojen od ostale proizvodnje koja je namijenjena za stavljanje na tržište u skladu sa ovim Zakonom.
(4) Dobavljač sadnog materijala iz stavka 1. ovoga članka dostavlja Agenciji podatke o predviđenoj godišnjoj proizvodnji svake pojedine vrste i kategorije sadnog materijala.
(5) Na zahtjev dobavljača Agencija može provesti službeni nadzor nad proizvodnjom sadnog materijala iz stavka 1. ovoga članka i izdaje certifikat o sadnom materijalu na kojem mora biti naznačeno da sadni materijal nije dozvoljeno stavljati na tržište Republike Hrvatske.
(6) Sadni materijal iz stavka 1. ovoga članka nije dopušteno stavljati na tržište Republike Hrvatske.
(7) Način označavanja u skladu sa stavkom 3. ovoga članka, uvjete izolacije te uvjete i način provođenja službenog nadzora iz stavaka 5. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 37.
(1) Sadni materijal mora se čuvati u odvojenim partijama i mora biti označen.
(2) Ako se sadni materijal različitog podrijetla združi ili pomiješa tijekom pakiranja, skladištenja, prijevoza ili prilikom isporuke, dobavljač mora voditi evidenciju o sastavu partije i podrijetlu njezinih sastavnih dijelova.
(3) Kontrolu dobavljača registriranog za proizvodnju sadnog materijala u provođenju stavaka 1. i 2. ovoga članka provodi Agencija kroz službeni nadzor iz članka 41. ovoga Zakona.
(4) Uvjete iz stavaka 1. i 2. ovoga članka te način i postupak službenog nadzora iz stavka 3. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Kvaliteta sadnog materijala
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 38.
(1) Kvaliteta sadnog materijala u smislu ovoga Zakona je kategorija, autentičnost vrste, sorte i podloge, zdravstveno stanje i vegetativna razvijenost.
(2) Zahtjeve u pogledu kvalitete sadnog materijala za pojedine vrste bilja propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 39.
(1) Sadni materijal koji se stavlja na tržište mora odgovarati propisanim zahtjevima o kvaliteti iz članka 38. stavka 2. ovoga Zakona.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka u slučaju privremenih poteškoća u opskrbi reprodukcijskim sadnim materijalom i sadnicama zbog prirodnih katastrofa ili nepredvidljivih okolnosti, Ministarstvo može odobriti stavljanje na tržište sadnog materijala koji zadovoljava manje stroge uvjete kvalitete.
(3) Za kvalitetu sadnog materijala stavljenog na tržište odgovoran je dobavljač, odnosno trgovac sadnog materijala koji ga stavlja na tržište, svatko u okviru svojih odgovornosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 40.
(1) Kvalitetu sadnog materijala utvrđuje Agencija službenim nadzorom ne dovodeći u pitanje odredbe Zakona kojim se uređuje biljno zdravstvo, te posebnih propisa koji reguliraju ovo područje.
(2) Radi utvrđivanja zdravstvenog stanja sadnog materijala stručno osposobljeni djelatnici Agencije i stručno osposobljeni djelatnici dobavljača prema potrebi uzimaju uzorke i šalju ih u laboratorij da bi se obavila laboratorijska analiza na prisutnost štetnih organizama koji utječu na kvalitetu.
(3) Način i uvjete za uzimanje uzoraka sadnog materijala za analize iz stavka 2. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Službeni nadzor nad proizvodnjom sadnog materijala
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 41.
(1) Sadni materijal u tijeku proizvodnje, pakiranja, plombiranja i označavanja podliježe službenom nadzoru koji provodi Agencija.
(2) Službenim nadzorom sadnog materijala utvrđuje se podrijetlo upotrijebljenoga reprodukcijskog i sadnog materijala, autentičnost vrste, sorte i podloge, zdravstveno stanje, vegetativna razvijenost i kategorija sadnog materijala.
(3) O provođenju službenog nadzora vodi se zapisnik.
(4) Za određene vrste bilja i kategorije Agencija može odobriti dobavljaču registriranom za proizvodnju sadnog materijala obavljanje službenog nadzora na vlastitoj proizvodnji.
(5) Vrste bilja i kategorije sadnog materijala za koje je obvezan službeni nadzor, te vrste bilja i kategorije sadnog materijala za koje se može provoditi službeni nadzor iz stavka 4. ovoga Zakona, uvjete i postupak provođenja službenog nadzora, propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 42.
(1) Dobavljač registriran za proizvodnju sadnog materijala dostavlja Agenciji prijavu godišnje proizvodnje svake pojedine vrste i kategorije sadnog materijala na svim mjestima proizvodnje u vlasništvu, posjedu ili ugovornoj proizvodnji.
(2) Iznimno od odredbi stavka 1. ovoga članka za sadni materijal CAC kategorije dobavljač Agenciji dostavlja obavijest o proizvodnji.
(3) Iznimno od odredbi stavka 1. ovoga članka za sadni materijal povrća i reprodukcijski materijal ukrasnog bilja dobavljač Agenciji dostavlja Plan godišnje proizvodnje.
(4) Na temelju prijave, obavijesti i plana iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka Agencija provodi službeni nadzor u skladu sa člankom 41. ovoga Zakona.
(5) Nakon provedenog službenog nadzora nad proizvodnjom sadnog materijala iz stavka 1. ovoga članka i na temelju pozitivnog nalaza Agencija izdaje uvjerenje o priznavanju sadnog materijala za vrste bilja i kategorije sadnog materijala koje je propisao ministar pravilnikom.
(6) Agencija i dobavljač vode evidenciju o izdanim uvjerenjima iz stavka 5. ovoga članka.
(7) Obrazac prijave, obavijesti i plana godišnje proizvodnje i rok podnošenja prijave iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka, te obrazac uvjerenja iz stavka 5. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 43.
Ako Agencija tijekom obavljanja službenog nadzora utvrdi da sadni materijal ne udovoljava uvjetima propisanim ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona, upoznat će dobavljača s utvrđenim nepravilnostima i u zapisniku o pregledu odrediti rok za njihovo otklanjanje.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Izdavanje certifikata o sadnom materijalu
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 44.
(1) Agencija izdaje certifikat o sadnom materijalu na pakiranju i certifikat o sadnom materijalu uz otpremnicu (u daljnjem tekstu: Certifikati o sadnom materijalu) za vrste bilja i kategorije sadnog materijala za koje je to ministar propisao pravilnikom na temelju zahtjeva dobavljača registriranog za proizvodnju sadnog materijala i uvjerenja o priznavanju sadnog materijala.
(2) Agencija i dobavljač vodi evidenciju o izdanim certifikatima o sadnom materijalu.
(3) Dobavljač sadnog materijala mora Agenciji omogućiti provjeru pravilnog korištenja izdanih certifikata o sadnom materijalu.
(4) Dobavljač sadnog materijala obvezan je Agenciji dostaviti godišnje izvješće o vrstama i količini prodanog i neprodanog sadnog materijala i neiskorištenim certifikatima o sadnom materijalu za vrste bilja i kategorije sadnog materijala koje propisuje ministar pravilnikom.
(5) Agencija je dužna voditi evidenciju o nadziranoj rasadničarskoj proizvodnji prema vrsti, sorti, kategoriji, podlozi i količini pojedinoga sadnog materijala i o tome izvijestiti Ministarstvo nakon završetka vegetacijske sezone pojednih skupina bilja.
(6) Obrazac zahtjeva i certifikata iz stavka 1. ovoga članka, evidenciju iz stavka 2. ovoga članka, način izvješćivanja, čuvanje certifikata o sadnom materijalu propisuje ministar pravilnikom.
(7) Iznimno od odredbi stavaka 1., 2., 3. i 4. ovoga članka za određene vrste bilja, i kategorije sadnog materijala dobavljač može sam izdati certifikat proizvođača, a uvjete i način izdavanja certifikata proizvođača propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Pakiranje, plombiranje i označavanje sadnog materijala
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 45.
(1) Sadni materijal stavlja se na tržište u ujednačenim partijama, originalno pakiran i plombiran, označen certifikatima o sadnom materijalu u boji propisanoj za kategoriju sadnog materijala.
(2) U slučaju stavljanja na tržište genetski modificirane sorte sadnog materijala na certifikatima o sadnom materijalu te na svim ostalim dokumentima, mora se jasno i uočljivo navesti da je sorta sadnog materijala genetski modificirana.
(3) Pojedinačno pakiran sadni materijal namijenjen neprofesionalnom krajnjem korisniku ne mora udovoljavati zahtjevima iz stavka 1. ovoga članka, ali mora biti označen osnovnim podatcima o proizvodu kao što su vrsta i sorta.
(4) Način pakiranja, plombiranja i označavanja sadnog materijala iz stavka 1. ovoga članka, način označavanja iz stavka 3. ovoga članka za pojedine vrste bilja i njihove kategorije, te vrste i kategorije iz stavka 3. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 46.
(1) Proizvodnju i stavljanje na tržište sadnog materijala »malih proizvođača« koja je namijenjena osobama na lokalnom tržištu kao neprofesionalnim krajnjim korisnicima, koji profesionalno nisu uključeni u proizvodnju bilja, kao oblik »lokalne cirkulacije«, izuzet će se od primjene odredbi članka 35. stavaka 1. i 3. ovoga Zakona u pogledu nadzora dobavljača, članka 41. ovoga Zakona u pogledu provođenja službenog nadzora, kao i utvrđenih uvjeta stavljanja na tržište iz članka 47. ovoga Zakona.
(2) Uvjete na temelju kojih se određuje »mali proizvođač« i definira pojam »lokalne cirkulacije« iz stavka 1. ovoga članka, te uvjete stavljanja na tržište tako proizvedenoga sadnog materijala propisuje ministar pravilnikom
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Stavljanje na tržište sadnog materijala
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 47.
Na tržište se može staviti sadni materijal ako:
– posjeduje certifikate o sadnom materijalu iz članka 45. ovoga Zakona,
– udovoljava uvjetima kvalitete iz članka 38. stavka 2. ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona
– udovoljava uvjetima iz članka 45. ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona
– pripada sorti koja se nalazi na Sortnoj listi Republike Hrvatske ako se radi o vrstama bilja za koje je sortna lista obavezna ili na nekoj od sortnih lista država članica Europske unije i
– ako je dobavljač koji ga stavlja na tržište upisan i registriran u Upisnik, osim ako se radi o dobavljaču za kojega upis u Upisnik nije obvezan prema članku 9. stavku 4. ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Trgovina sadnim materijalom
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 48.
(1) Trgovinom reprodukcijskim sadnim materijalom i sadnicama mogu se baviti pravne ili fizičke osobe koje su registrirane za tu djelatnost.
(2) Trgovinom reprodukcijskim sadnim materijalom i sadnicama na veliko može se baviti pravna ili fizička osoba koja ima zaposlenog diplomiranog inženjera agronomije/poljoprivrede ili magistra agronomske/poljoprivredne struke odnosno prvostupnika agronomije/poljoprivrede ili magistra agronomske/poljoprivredne struke.
(3) Trgovina reprodukcijskim sadnim materijalom i sadnicama na veliko obavlja se u posebnim prostorijama ili u skladištima za prodaju robe na veliko.
(4) Trgovinom reprodukcijskim sadnim materijalom i sadnicama na malo može se baviti pravna ili fizička osoba koja u svakoj prodavaonici ima zaposlenog djelatnika sa završenim IV. (četvrtim) stupnjem obrazovanja poljoprivredne struke.
(5) Trgovina na malo sadnicama obavlja se u prodavaonicama.
(6) Trgovinu sadnicama na malo izvan prodavaonice može obavljati pravna ili fizička osoba iz stavka 1. ovoga članka koja nema obavezu upisa u Upisnik, na neki od sljedećih načina:
– na štandovima i klupama na tržnicama na malo
– na štandovima i klupama izvan tržnica na malo
– pokretnom prodajom
– prigodnom prodajom (sajmovi, izložbe i sl.)
- prodajom na daljinu (putem interneta, telefona, kataloga, oglasnika i sl.
– u spremištima, trapilištima i sl., u kojima se prodaje poljoprivredni sadni materijal.
(7) Iznimno od odredbe stavka 4. ovoga članka trgovinom na malo pojedinačno pakiranim voćnim sadnicama, može se baviti pravna ili fizička osoba koja nema zaposlenog djelatnika sa IV. (četvrtim) stupnjem obrazovanja poljoprivredne struke, ako ih prodaje neprofesionalnom krajnjem korisniku.
(8) Dobavljač mora čuvati zapise o prodaji ili nabavi reprodukcijskog sadnog materijala i sadnica najmanje 3 godine od stavljanja na tržište.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Post kontrola sadnog materijala
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 49.
(1) Predosnovni, osnovni i certificirani sadni materijal podliježe post kontroli.
(2) Post kontrolu sadnog materijala iz stavka 1. ovoga članka provodi Agencija.
(3) Uvjete i način provođenja post kontrole sadnog materijala za pojedine biljne vrste propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uvoz sadnog materijala
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 50.
(1) Sadni materijal može uvoziti dobavljač sadnog materijala koji je upisan i registriran za uvoz u Upisniku dobavljača sadnog materijala.
(2) Uvoziti i staviti na tržište može se sadni materijal ako je sorta upisana u Sortnu listu Republike Hrvatske ili u nekoj od sortnih lista država članica Europske unije i ako je u pogledu propisa koji reguliraju proizvodnju i stavljanje na tržište istovjetan sadnom materijalu proizvedenom prema ovome Zakonu.
(3) Uvoz sadnog materijala može se odobriti ako za to postoji odluka nadležnog tijela Europske unije da je sadni materijal proizveden u trećoj zemlji istovjetan sadnom materijalu proizvedenom prema ovome Zakonu.
(4) Iznimno, do pribavljanja odluke iz stavka 3. ovoga članaka, Ministarstvo može odobriti uvoz sadnog materijala, kad Agencija po nalogu Ministarstva provjerom utvrdi da su ispunjeni uvjeti za priznavanje istovjetnosti proizvedenoga sadnog materijala u trećoj zemlji.
(5) Sadni materijal koji uveze druga država članica Europske unije neće podlijegati nikakvim ograničenjima stavljanja na tržište prema ovome Zakonu.
(6) Uvoznik sadnog materijala mora voditi evidenciju i dostaviti Agenciji izvješće o uvozu sadnog materijala.
(7) Dokumente koji prilikom uvoza moraju pratiti sadni materijal i/ili biti na pakiranju, uvjete za uvoz i stavljanje na tržište sadnog materijala u pogledu pakiranja, plombiranja i označavanja, kao i evidencije i izvješća o uvozu iz stavka 6. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 51.
Za kvalitetu uvezenoga sadnog materijala odgovoran je dobavljač koji ga je uvezao i stavio na tržište.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 52.
(1) Odredbe ovoga Zakona o uvozu i stavljanju na tržište sadnog materijala ne odnose se na sadni materijal koji se uvozi za znanstvene i oplemenjivačke postupke, postupke priznavanja, zaštite novih biljnih sorti, potrebe banke biljnih gena i mjere očuvanja genetske raznolikosti.
(2) Rješenje o odobrenju uvoza sadnog materijala iz stavka 1. ovoga članka donosi Ministarstvo.
(3) Za sadni materijal sorti koje su uključene u Nacionalnu banku biljnih gena Ministarstvo može u cilju očuvanja »in situ« tih sorti donijeti rješenje kojim dopušta stavljanje na tržište sadnog materijala takve sorte uz određivanje područja na kojemu se dozvoljava trženje određene količine takvoga sadnog materijala.
(4) Protiv rješenja iz stavaka 2. i 3. ovoga članka ne može se izjaviti žalba nego se može pokrenuti upravni spor.
(5) Količine sadnog materijala iz stavka 1. ovoga članaka propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
POGLAVLJE III.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
UPISIVANJE SORTI U SORTNU LISTU
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Sortna lista
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 53.
(1) Sortna lista Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Sortna lista) je službeni popis sorti biljnih vrsta koje su priznate u Republici Hrvatskoj.
(2) Upisom sorte u Sortnu listu poljoprivredni reprodukcijski materijal te sorte može se proizvoditi, prijaviti za službeni nadzor, te uvoziti i/ili staviti na tržište.
(3) Dobavljač može proizvoditi, prijaviti za službeni nadzor, stavljati na tržište i uvoziti poljoprivredni reprodukcijski materijal sorte, koja je brisana iz Sortne liste, najkasnije do 30. lipnja treće godine nakon brisanja sorte iz Sortne liste.
(4) Vrste bilja za koje je obvezan upis u Sortnu listu, uvjete pod kojima se poljoprivredni reprodukcijski materijal biljnih vrsta za koje nije obvezan upis u Sortnu listu može staviti na tržište s naznakom sorte i sortne liste koje se isključivo koriste na području Republike Hrvatske propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Postupak priznavanja
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 54.
(1) Postupak za priznavanje sorti pokreće se podnošenjem zahtjeva Agenciji.
(2) Kod podnošenja zahtjeva za priznavanje sorte, podnositelj zahtjeva naznačuje da li je takav zahtjev već predan u nekoj drugoj državi članici Europske unije i ukoliko je predan navesti u kojoj državi te je li odobren.
(3) Podnositelj zahtjeva iz trećih zemalja mora imati zastupnika (opunomoćenika) koji je državljanin Europske unije za podnošenje zahtjeva u postupku priznavanja.
(4) Rokove podnošenja zahtjeva i potrebnu dokumentaciju za postupak priznavanja propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 55.
Podaci iz zahtjeva koji se odnose na podrijetlo izvornog materijala i na opis postupka stvaranja sorte smatraju se službenom tajnom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Ocjena zahtjeva
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 56.
(1) Nakon primitka zahtjeva Agencija utvrđuje da li je zahtjev uredan.
(2) Način i uvjete za utvrđivanje urednosti zahtjeva te postupanja sa zahtjevom, kao i način i uvjete za utvrđivanje prihvatljivosti imena sorte propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 57.
(1) U postupku priznavanja sorti Agencija provodi postupak provjere odgovara li ime sorte propisanim uvjetima i prijedlog imena objavljuje u Službenom glasilu Agencije.
(2) Na predloženo ime sorte svatko tko dokaže da ima pravni interes može Agenciji podnijeti pisani prigovor i to u roku od tri mjeseca od dana objave predloženog imena u službenom glasilu Agencije.
(3) Ako Agencija utvrdi da predloženo ime sorte nije prihvatljivo, odnosno da je prigovor opravdan, poziva podnositelja zahtjeva da u roku od šezdeset dana predloži novo ime sorte.
(4) U slučaju da se nakon priznavanja sorte i upisa u Sortnu listu utvrdi da ime sorte koja je priznata nije prihvatljivo, Ministarstvo donosi rješenje o promjeni imena sorte.
(5) Protiv rješenja iz stavka 4. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Ispitivanje sorte
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 58.
(1) Agencija je dužna pravodobno obavijestiti podnositelja zahtjeva da će sorta biti uključena u pokusno polje i od njega zatražiti da dostavi potreban reprodukcijski materijal zbog ispitivanja u pokusnom polju i laboratoriju.
(2) Način i uvjete vezane uz obavještavanje iz stavka 1. ovoga članka, količinu i načine pripreme reprodukcijskog materijala iz stavka 1. ovoga članka te rok sjetve, odnosno sadnje propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 59.
(1) Ispitivanje sorte provodi Agencija u pokusnom polju i laboratoriju.
(2) Metode provođenja ispitivanja, način odabira sorte koja je standard, broj lokacija na kojima se provode poljski pokusi i vrijeme trajanja ispitivanja za svaku biljnu vrstu ili skupinu vrsta bilja propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Statistička analiza podataka i ocjena vrijednosti sorte
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 60.
(1) Agencija obrađuje godišnje i konačne podatke iz pokusnog polja i laboratorija.
(2) Metode po kojima se obrađuju podaci iz pokusnog polja i laboratorija propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 61.
(1) Na temelju konačnih podataka ispitivanja sorte u polju i laboratoriju Povjerenstvo iz članka 7. ovoga Zakona ocjenjuje je li udovoljeno uvjetima za priznavanje sorte.
(2) Sorta poljoprivrednog bilja se priznaje:
– ako je različita, ujednačena i postojana
– ako ima odgovarajuću gospodarsku vrijednost i
– ako je ime sorte u skladu sa člankom 56. ovoga Zakona.
(3) Iznimno, od odredbe stavka 2. podstavaka 2. ovoga članka ispitivanje gospodarske vrijednosti ne provodi se za:
– sorte povrća, osim kod sorti industrijske cikorije
– sorte trava koje nisu namijenjene za proizvodnju voluminozne krme
– samooplodne linije, hibride, klonove koji su namijenjeni isključivo za uporabu kao roditeljske komponente
– kod drugih vrsta bilja/biljnih vrsta kod kojih upis u Sortnu listu nije obvezan.
(4) Kod sorti trava, koje nisu namijenjene za proizvodnju voluminozne krme, Agencija može provjeriti primjerenost sorte za namjenu koju prijavljivač navede u zahtjevu.
(5) Agencija će priznati rezultate DUS ispitivanja, koji su provedeni od ovlaštenih tijela u državama članicama Europske unije i ovlaštenih tijela zemalja kojima je od strane Europske komisije priznata istovjetnost za DUS ispitivanja.
(6) Metode utvrđivanja uvjeta i vrijednosti sorte iz stavka 2. ovoga članka, propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 62.
(1) Iznimno od članka 61. stavka 2. ovoga Zakona sorta voćnih vrsta i vinove loze se priznaje:
– ako je različita, ujednačena i postojana ili
– ako ima službeno priznati opis ili
– ako je opće poznata sorta.
(2) Metode utvrđivanja uvjeta iz stavka 1. ovoga članka, načine izrade službeno priznatog opisa i definiranje opće poznate sorte propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 63.
(1) U cilju očuvanja i održivog korištenja biljnih genetskih izvora kroz uzgoj, a iznimno od uvjeta iz članka 61. stavka 2. ovoga Zakona, mogu se priznati:
– domaće i udomaćene sorte ili
– sorte koje nisu interesantne za uzgoj u komercijalne svrhe, ali su stvarane s ciljem uzgoja u posebnim uvjetima.
(2) U postupku priznavanja sorte iz stavka 1. ovoga članka posebno će se uzeti u obzir rezultati ispitivanja kroz očuvanje biljnih genetskih izvora, znanja stečena tijekom uzgoja, umnažanja i korištenja te detaljni opis sorte i odgovarajuća imena sorte.
(3) Po priznavanju sorte iz stavka 1. podstavka 1. ovoga članka ona se upisuje u Sortnu listu i označava se kao »čuvana sorta«, a sorte iz stavka 1. podstavka 2. ovoga članka upisuju se u Sortnu listu kao »sorte razvijene za uzgoj pri određenim uvjetima«.
(4) Biljne vrste, uvjete i poseban postupak priznavanja i očuvanja sorti iz stavka 1. ovoga članka, propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Donošenje rješenja o upisu i brisanju sorte iz Sortne liste
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 64.
(1) Na temelju prijedloga povjerenstva iz članka 7. ovoga Zakona, Ministarstvo donosi rješenje o priznavanju odnosno nepriznavanju sorte.
(2) Danom pravomoćnosti rješenja iz stavka 1. ovoga članka sorta se upisuje u Sortnu listu.
(3) Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
(4) Razdoblje za koje je sorta priznata i ostaje upisana u Sortnoj listi za pojedine biljne vrste propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 65.
(1) Ministarstvo će rješenjem brisati sortu iz Sortne liste na prijedlog Agencije:
– ako je isteklo razdoblje za koje je sorta upisana u Sortnu listu ili
– je podnositelj zahtjeva zatražio brisanje sorte ili
– ukoliko se ne provodi održavanje odnosno ne postoji matično stablo/grm/trs ili
– podnositelj zahtjeva nije platio troškove godišnje naknade za vrijeme dok je sorta upisana u Sortnu listu Republike Hrvatske.
(2) Poljoprivredni reprodukcijski materijal sorte, koja je brisana iz Sortne liste, u skladu sa stavkom 1. ovoga članka, u prometu može biti do 30. lipnja treće godine nakon brisanja sorte iz Sortne liste.
(3) Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
(4) Ako se steknu uvjeti iz stavka 1. ovoga članka Agencija će uzorke sjemena i dosje o sorti pohraniti u neku od kolekcija Nacionalnog programa.
(5) Ako se steknu uvjeti iz stavka 1. ovoga članka sudionici Nacionalnog programa iz članka 9. ovoga zakona će uzorke voćnog i loznog sadnog materijala pohraniti u neku od kolekcija Nacionalnog programa.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 66.
(1) Sorta za koju je doneseno rješenje prema člancima 64., 65. i 67. ovoga Zakona danom pravomoćnosti rješenja briše se iz Sortne liste.
(2) Kada sorta prestane biti priznata u državi članici u kojoj je prvi puta bila priznata, ona može ostati upisana u Sortnu listu pod uvjetom da su ispunjeni svi uvjeti za priznavanje te sorte, te ako je riječ o sortama koje se održavaju mora postojati održivač sorte.
(3) Razdoblje priznavanja i upisa sorte u Sortnu listu može se privremeno produžiti do donošenja rješenja kojim se rješava o zahtjevu za obnavljanjem upisa sorte u Sortnu listu.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 67.
(1) Ministarstvo će poništiti rješenje o upisu sorte u Sortnu listu ako:
– je nakon priznavanja sorte utvrđeno da uvjet različitosti iz članka 61. stavka 2. podstavka 1. nije bio ispunjen u trenutku priznavanja ili
– nije udovoljeno odredbama ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona ili
– su u vrijeme zahtjeva za priznavanjem ili tijekom ispitivanja dostavljeni pogrešni ili lažni podaci u svezi sa činjenicama na temelju kojih je sorta priznata.
(2) U slučaju poništavanja rješenja o upisu sorte, sorta se briše iz Sortne liste sa datumom priznavanja, a time se poništavaju i sve pravne i administrativne radnje koje su slijedom takvog upisa proizašle.
(3) Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Opisna sortna lista
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 68.
(1) Opisna sortna lista je popis sorti kojima je posebnim ispitivanjima utvrđena proizvodna i gospodarska vrijednost.
(2) Kod određenih vrsta bilja važnih za proizvodnju u Republici Hrvatskoj, posebnim ispitivanjem sorte utvrđuje se proizvodna i gospodarska vrijednost sorte uz različite proizvodne tehnologije, odnosno u različitim agroekološkim uvjetima kako bi se dobile detaljne informacije o svojstvima sorte.
(3) Opisna sortna lista može se formirati od sorti upisanih u Sortnu listu Republike Hrvatske ili Zajednički katalog sorata Europske unije.
(4) Ispitivanje i uvrštavanje na Opisnu sortnu listu provodi Agencija na temelju prijedloga Ministarstva.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Obnavljanje upisa sorte
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 69.
(1) Održivač sorte može podnijeti zahtjev za obnavljanjem upisa sorte u Sortnu listu najkasnije dvije godine prije isteka razdoblja za koje je sorta upisana u Sortnu listu.
(2) Prije obnavljanja upisa sorte u Sortnu listu Agencija provjerava, da li održivač održava sortu na način da uvjeti različitosti, ujednačenosti i postojanosti na temelju kojih je sorta bila priznata i dalje postoje.
(3) Iznimno od odredbi stavka 2. ovoga članka, sorte voćnih vrsta i vinove loze mogu se obnoviti ako je materijal sorte još uvijek dostupan.
(4) Ako su ispunjeni uvjeti za obnavljanje upisa sorte u Sortnu listu Ministarstvo donosi rješenje o obnavljanju upisa sorte u Sortnu listu.
(5) Uvjete i postupak za obnavljanje upisa sorte u Sortnu listu propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Sortna lista i dosje o sorti
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 70.
(1) Agencija priprema, ažurira i objavljuje Sortnu listu u obliku kataloga.
(2) Sadržaj Sortne liste i dosjea o sorti propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Održavanje sorte
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 71.
(1) Za vrijeme dok je sorta priznata, sortu mora održavati održivač sorte, u Republici Hrvatskoj ili državi članici Europske unije ili u ovlaštenom tijelu treće zemlje kojem je od strane Europske Komisije priznata istovjetnost za održavanje sorte.
(2) Službeni nadzor nad održavanjem sorte provodi Agencija.
(3) U Republici Hrvatskoj sortu mogu održavati održivači koji su upisani u Upisnik i registrirani za održavanje sorti a za sorte loze i voćnih vrsta održivači trebaju biti upisani u Upisnik i registrirani za proizvodnju sadnog materijala te imati službeno potvrđeni matični trs/stablo/grm sorte ili znanstveno-stručne institucije koje imaju trs/stablo/grm sorte u sklopu kolekcijskog nasada.
(4) Ako je ispunjen uvjet istovjetnosti za održavanje sorte u ovlaštenom tijelu treće zemlje, održivač mora imati opunomoćenika unutar Europske unije za zastupanje u postupku koji se vodi u Agenciji.
(5) Održivač sorte i opunomoćenik mora voditi evidenciju o održavanju sorte.
(6) Postupak provođenja službenog nadzora iz stavka 2. ovoga članka, sadržaj i način vođenja evidencije iz stavka 5. ovoga članka propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
GLAVA VI.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
NAKNADE
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 72.
(1) Pravne i fizičke osobe plaćaju naknade za utvrđivanje kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala iz članka 19. i članka 38. ovoga Zakona.
(2) Visinu naknada iz stavka 1. ovoga članka, vrijeme i način uplate sredstava propisuje ministar pravilnikom.
(3) Naknade za usluge i postupke koje provodi Agencija uplaćuju se u državni proračun i koriste se za podmirivanje materijalnih rashoda i rashoda za nabavu nefinancijske imovine vezanih za obavljanje poslova propisanih ovim Zakonom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
GLAVA VII.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
UPRAVNI I INSPEKCIJSKI NADZOR
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Upravni nadzor
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 73.
Upravni nadzor nad provedbom ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona te nadzor nad radom Agencije u povjerenim im poslovima državne uprave provodi Ministarstvo.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Inspekcijski nadzor
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 74.
Inspekcijski nadzor nad provedbom odredaba ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju njega obavljaju poljoprivredni i fitosanitarni inspektori Državnog inspektorata sukladno propisima kojima se uređuje djelokrug i ovlasti poljoprivredne i fitosanitarne inspekcije.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 75.
(1) U provedbi inspekcijskog nadzora poljoprivredni inspektori imaju slijedeća prava, dužnosti i ovlasti:
1. izvršiti uvid u rješenje o Upisu u upisnik dobavljača sjemena i Upisnik dobavljača sadnog materijala
2. provjeravati da li pravne/fizičke osobe (dobavljači) koji se bave trgovinom, ispunjavaju uvjete za obavljanje trgovine poljoprivrednim reprodukcijskim materijalom na veliko i/ili na malo
3. nadzirati da li je poljoprivredno sjeme stavljeno na tržište u skladu sa člankom 28. ovoga Zakona
4. uzimati uzorke poljoprivrednog sjemena stavljenog na tržište radi davanja na analizu u laboratorij koji posjeduje akreditaciju sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025 od strane nacionalnog akreditacijskog tijela
5. nadzirati da li je poljoprivredni sadni materijal stavljen na tržište u skladu s člankom 47. ovoga Zakona
6. uzimati uzorke poljoprivrednog sadnog materijala, radi davanja na analizu bez nadoknade za njihovu vrijednost
7. provjeravati vođenje evidencije koje je dobavljač dužan voditi na temelju ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona
8. pregledavati poslovne prostore, trgovinu, skladište, prijevozna sredstva, robu i drugo kod nadziranih pravnih i fizičkih osoba
9. zatražiti i pregledati isprave na temelju koje se može provjeriti i utvrditi identitet osoba koje podliježu nadzoru i osoba zatečenih na mjestu nadzora
10. zatražiti i pregledati poslovnu dokumentaciju te uzeti presliku istih
11. izvještavati nadležna tijela o uočenim nepravilnostima, ako sami nisu nadležni postupati
12. podnijeti zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka radi povrede odredaba ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona
13. poduzeti i druge mjere i izvršiti druge radnje propisane ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona.
(2) Inspekcijski nadzor iz stavka 1. ovoga članka obavlja se nad registriranim i neregistriranim dobavljačima, skladištima i prodavaonicama sjemena, sadnog materijala, poljoprivrednim ljekarnama i drugo.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Inspekcijski nadzor uvoza poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 76.
(1) Poljoprivredni reprodukcijski materijal koji se uvozi u Republiku Hrvatsku, odnosno Europsku uniju, podliježe obveznom inspekcijskom nadzoru koji obavlja fitosanitarna inspekcija na za to određenim graničnim kontrolnim postajama.
(2) Dobavljač ili ovlašteno carinsko otpremništvo u pisanom obliku prijavljuje za inspekcijski nadzor fitosanitarnoj inspekciji na graničnoj kontrolnoj postaji prispijeće uvozne pošiljke poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala.
(3) Poljoprivredni reprodukcijski materijal koji u Republiku Hrvatsku, odnosno Europsku uniju unose građani prijavljuje se fitosanitarnoj inspekciji radi inspekcijskog nadzora iz stavka 1. ovoga članka.
(4) Inspekcijskim nadzorom iz stavka 1. ovoga članka fitosanitarna inspekcija provjerava udovoljava li sjeme uvjetima iz članka 31. stavaka 1. i 2. ovoga Zakona i prati li ga dokumentacija iz članka 31. stavka 8. ovoga Zakona, te udovoljava li sadni materijal uvjetima iz članka 50. stavaka 1. i 2. ovoga Zakona i prati li ga dokumentacija iz članka 50. stavka 7. ovoga Zakona.
(5) Ako se inspekcijskim nadzorom iz stavka 1. ovoga članka utvrdi da poljoprivredni reprodukcijski materijal udovoljava svim uvjetima iz stavka 4. ovoga članka fitosanitarna inspekcija će dopustiti uvoz toga poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala.
(6) Ako se inspekcijskim nadzorom iz stavka 1. ovoga članka utvrdi da poljoprivredni reprodukcijski materijal na udovoljava svim uvjetima iz stavka 4. ovoga članka fitosanitarna inspekcija će rješenjem zabraniti uvoz poljoprivrednog reprodukcijskog materijala i naložiti njegovo vraćanje pošiljatelju.
(7) Carinarnice ne mogu cariniti pošiljke poljoprivrednog reprodukcijskog materijala, i ne mogu ih upućivati na carinjenje drugim carinarnicama sve dok od fitosanitarna inspekcija na graničnoj kontrolnoj postaji ne završi inspekcijski nadzor iz stavaka 1. ovoga članka i ne dopusti uvoz poljoprivrednog reprodukcijskog materijala.
(8) Protiv rješenja fitosanitarne inspekcije iz stavka 6. ovoga članka može se izjaviti žalba ustrojstvenoj jedinici Državnog inspektorata nadležnoj za drugostupanjski upravni postupak.
(9) Žalba protiv rješenja fitosanitarne inspekcije iz stavka 6. ovoga članka ne odgađa njegovo izvršenje.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 77.
(1) Pravne i fizičke osobe koje podliježu nadzoru poljoprivrednog i fitosanitarnog inspektora dužne su mu omogućiti obavljanje nadzora, pružiti potrebne podatke i obavijesti te osigurati uvjete za nesmetani rad.
(2) Pravne i fizičke osobe dužne su na zahtjev inspektora iz stavka 1. ovoga članka u određenom roku dostaviti ili pripremiti podatke i materijale koji su mu potrebni za obavljanje poslova inspekcijskog nadzora.
(3) Rok iz stavka 2. ovoga članka mora biti primjeren vrsti zahtjeva.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 78.
Poljoprivredni i fitosanitarni inspektor u provedbi inspekcijskog nadzora vodi postupak, sastavlja zapisnik i donosi rješenje, kada je za to ovlašten ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Rješenja inspekcije
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 79.
(1) Ako poljoprivredni inspektor u postupku inspekcijskog nadzora utvrdi da je povrijeđen ovaj Zakon ili propisi doneseni na temelju njega ima pravo i obavezu rješenjem:
1. zabraniti obavljanje trgovine poljoprivrednim reprodukcijskim materijalom ako pravne /fizičke osobe ne ispunjavaju uvjete za obavljanje trgovine poljoprivrednim reprodukcijskim materijalom na veliko i/ili na malo
2. zabraniti stavljanje na tržište poljoprivrednog sjemena koje nije u skladu sa člankom 21. stavkom 2., člankom 22. stavkom 2, člankom 24. stavkom 2. i člankom 28. stavkom 1. ovoga Zakona
3. narediti izmjenu certifikata uz otpremnicu i/ili certifikata na pakiranju ako utvrdi da poljoprivredni reprodukcijski materijal na tržištu nije propisano označen, odnosno nije kvalitete iskazane na certifikatima
4. privremeno zabraniti, do dobivanja rezultata analize/superanalize inspekcijskog uzorka sjemena, stavljanje na tržište određene partije sjemena, ako postoji opravdana sumnja da sjeme ne udovoljava propisanim temeljnim zahtjevima kakvoće za sjeme u prometu
5. zabraniti stavljanje na tržište partije poljoprivrednog sjemena za koje je analizom/superanalizom utvrđeno da ne zadovoljava temeljne zahtjeve kakvoće za sjeme u prometu
6. dobavljaču sjemena koji je prvi stavio na tržište Republike Hrvatske partiju poljoprivrednog sjemena za koju je analizom/superanalizom utvrđeno da ne zadovoljava temeljne zahtjeve kakvoće za sjeme u prometu, narediti povlačenje svih preostalih količina sjemena sa tržišta Republike Hrvatske u centralno skladište
7. dobavljaču sjemena koji je prvi stavio na tržište Republike poljoprivredno sjeme, narediti neškodljivo uništavanje i nadzirati postupak uništavanja partije sjemena, stavljenog na tržište suprotno odredbama ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona, koje se ne bi moglo iskoristiti izravno ili u prerađenom stanju za ljudsku ili stočnu hranu ili industrijsku preradu, ili narediti povratak u državu podrijetla sjemena
8. narediti izmjenu certifikata ako utvrdi da poljoprivredni sadni materijal na tržištu nije propisano označen
9. zabraniti stavljanje na tržište sadnog materijala koji nije u skladu s člankom 48. ovoga Zakona
10. narediti uništenje i nadzirati postupak uništenja sadnog materijala koji je stavljen na tržište suprotno ovom Zakonu i propisima donesenim na temelju ovoga Zakona
11. narediti i poduzeti i druge radnje i mjere za koje je ovlašten ovim Zakonom.
(2) Ako fitosanitarni inspektor u postupku uvoza poljoprivrednog reprodukcijskog materijala utvrdi da pošiljka poljoprivrednog reprodukcijskog materijala nije u skladu sa člankom 31. stavcima 1., 2., 3. i 8. te člankom 50., stavcima 1., 2., 3. i 7. ovoga Zakona donijet će rješenje o vraćanju pošiljke pošiljatelju.
(3) Inspektori će donijeti rješenje iz stavaka 1. i 2. ovoga članka bez odgađanja, a najkasnije u roku od 15 dana od dana završetka nadzora.
(4) Protiv rješenja poljoprivredne inspekcije iz stavka 1. može se izjaviti žalba unutarnjoj ustrojstvenoj jedinici Državnog inspektorata nadležnoj za drugostupanjski upravni postupak. (5) Žalba protiv rješenja inspektora ne odgađa njegovo izvršenje.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 80.
(1) U provedbi inspekcijskog nadzora poljoprivredni inspektor je ovlašten uzimati uzorke poljoprivrednog sjemena stavljenog na tržište radi utvrđivanja kvalitete.
(2) Uzorci se pod šifrom dostavljaju na analizu u laboratorij koji posjeduje akreditaciju sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025 od strane nacionalnog akreditacijskog tijela.
(3) Način uzimanja uzoraka, broj i masu, odnosno količinu propisuje ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 81.
(1) Dobavljač sjemena koji je prvi stavio sjeme na tržište Republike Hrvatske može u roku od osam dana od dana primitka rezultata analize zahtijevati od poljoprivrednog inspektora da drugi primjerak uzorka dostavi na superanalizu.
(2) Superanalizu može zahtijevati i poljoprivredni inspektor u roku iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Nalaz superanalize je konačan i može se pobijati samo pod uvjetima i na način propisan za pobijanje javnih isprava.
(4) Drugi primjerak uzorka dostavlja se na superanalizu u laboratorij koji nije radio analizu prvog primjerka uzorka, a koji posjeduje akreditaciju sukladno normi EN ISO/IEC 17025 od strane nacionalnog akreditacijskog tijela.
(5) Iznimno od odredbi stavka 4. ovoga članka ako se radi o dokazivanju parametara za koje ne postoji laboratorij, uzorak za superanalizu će biti poslan u laboratorij koji je osposobljen provesti superanalizu
(6) Ministar odlukom određuje laboratorije za potrebe superanalize iz stavka 5. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 82.
(1) Dobavljač sjemena koji je prvi stavio sjeme na tržište Republike Hrvatske dužan je podmiriti troškove analize, odnosno superanalize uzoraka ako se utvrdi da sjeme od kojeg su uzeti uzorci ne odgovara propisanim uvjetima.
(2) Ako se analizom utvrdi da uzorci odgovaraju odredbama ovoga Zakona i propisima donesenim na temelju njega, troškove analize, odnosno superanalize uzoraka podmiruju se iz državnog proračuna.
(3) Vlasnik proizvoda od kojeg je uzet uzorak nema pravo na naknadu vrijednosti uzorka.
(4) Troškove uništavanja ili povrata partije sjemena u državu podrijetla sjemena snosi dobavljač sjemena koji je prvi stavio sjeme na tržište Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
GLAVA VIII.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PREKRŠAJNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 83.
(1) Novčanom kaznom od 100.000,00 do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba:
1. ako stavlja na tržište sjeme genetski modificirane sorte, a da na certifikatu o sjemenu te na svim ostalim dokumentima nije jasno i uočljivo navedeno da je sjeme sorte genetski modificirano u sukladnu sa člankom 21. stavkom 1.ovoga Zakona
2. ako stavlja na tržište genetski modificiranu sortu sadnog materijala, a da na certifikatu o sadnom materijalu te na svim ostalim nije jasno i uočljivo navedeno da je sorta sadnog materijala genetski modificirana u skladu sa člankom 46. stavkom 2. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom od 30.000,00 do 80.000,00 kuna.
(3) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i fizička osoba novčanom kaznom od 15.000,00 do 50.000,00 kuna.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 84.
(1) Novčanom kaznom od 20.000,00 do 40.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba:
1. ako stavi na tržište sjeme tretirano sredstvima za zaštitu bilja koje nije označeno u skladu s člankom 21. stavkom 2. ovoga Zakona
2. ako stavi na tržište sjeme koje nakon ponovnog pakiranja i plombiranja nije označeno u skladu s člankom 22. stavkom 2. ovoga Zakona
3. ako stavi na tržište sjeme suprotno odredbama članka 24. stavka 2. i članka 28. ovoga Zakona
4. ako se bavi trgovinom sjemena na veliko i/ili na malo u suprotnosti s odredbama članka 29. ovoga Zakona.
5. ako uvozi i stavlja na tržište sjeme u suprotnosti s odredbama članka 31. ovoga Zakona
6. ako ne postupi u skladu s člankom 31. stavkom 5. ovoga Zakona
7. ako bez odobrenja ministarstva stavi na tržište sadni materijal koji zadovoljava manje stroge uvjete kvalitete u skladu sa člankom 39. stavkom 2. ovoga Zakona
8. ako stavi na tržište sadni materijal u suprotnosti s odredbama članka 47. ovoga Zakona
9. ako se bavi trgovinom reprodukcijskog sadnog materijala i sadnica u suprotnosti s odredbama članka 48. ovoga Zakona
10. ako uvozi i stavlja na tržište sadni materijal u suprotnosti s odredbama članka 50. ovoga Zakona
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom od 10.000,00 do 20.000,00 kuna.
(3) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i fizička osoba novčanom kaznom od 5.000,00 do 10.000,00 kuna.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 85.
(1) Novčanom kaznom od 10.000,00 do 20.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba: Ako nadležnom inspektoru ne omogući obavljanje nadzora, u skladu sa člankom 78. stavkom 1. i 2. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom od 3.000,00 do 5.000,00 kuna.
(3) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i fizička osoba (samostalni poduzetnik ili pojedinac) novčanom kaznom od 3.000,00 do 5.000,00 kuna.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
GLAVA IX.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Donošenje provedbenih propisa
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 86.
(1) Pravilnike iz članka 9. stavka 5., članka 12. stavka 11. ovoga Zakona, ministar će donijeti u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2) Pravilnike iz članka 1. stavaka 5. i 6., članka 8. stavka 5., članka 13. stavka 2., članka 16. stavka 4., članka 17. stavka 6., članka 18. stavka 3., članka 19. stavka 8., članka 20. stavka 8., članka 21. stavka 3., članka 22. stavka 3., članka 23. stavka 6., članka 24. stavka 4., članka 25. stavka 3., članka 26. stavka 5., članka 27. stavka 4., članka 30. stavka 4., članka 31. stavka 8., članka 32. stavka 4., članka 33. stavka 5., članka 34. stavaka 2. i 3., članka 35. stavka 7., članka 36. stavka 7., članka 37. stavka 4., članka 38. stavka 2., članka 40. stavka 3., članka 41. stavka 5., članka 42. stavaka 5. i 7., članka 44. stavaka 4., 6., i 7., članka 45. stavka 4., članka 46. stavka 2., članka 49. stavka 3., članka 50. stavka 7., članka 52. stavka 5., članka 53. stavka 4., članka 54. stavka 4., članka 56. stavka 2., članka 58. stavka 2., članka 59. stavka 2., članka 60. stavka 2., članka 61. stavka 6., članka 62. stavka 2., članka 63. stavka 4., članka 64. stavka 4., članka 69. stavka 5., članka 70. stavka 2., članka 71. stavka 6., članka 72. stavka 3., članka 73. stavka 2., članka 81. stavka 3. ovoga Zakona, ministar će donijeti u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Propisi koji prestaju važiti
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 87.
Stupanjem na snagu ovoga zakona prestaje važiti Pravilnik o kontroli poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala koji se uvozi i obrascu prijave uvoza poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala (»Narodne novine« br. 126/07 i 24/17)
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Propisi koji ostaju na snazi
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 88.
Do stupanja na snagu pravilnika iz članka 87. ovoga Zakona ostaju na snazi provedbeni propisi doneseni na temelju Zakona o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja (»Narodne novine« br. 140/05, 35/08, 55/11, 14/14, 115/18 i 32/20) i to:
- Pravilnik o upisu u upisnike dobavljača, laboratorija i uzorkivača poljoprivrednog sjemena i sadnog materijala (»Narodne novine« br. 29/08, 21/09, 37/09 i 24/17)
- Pravilnik o troškovima za usluge i postupke koje provodi Hrvatski centar za poljoprivredu, hranu i selo – Zavod za sjemenarstvo i rasadničarstvo (»Narodne novine« br. 68/16 i 127/17)
- Pravilnik o stavljanju na tržište sjemena krmnog bilja (»Narodne novine« br. 129/07, 78/10
31/13, 23/17, 112/18 i 47/20 )
- Pravilnik o stavljanju na tržište sjemena žitarica (»Narodne novine« br. 83/09, 31/13, 61/16, 111/18 i 47/20)
- Pravilnik o stavljanju na tržište sjemena repa (»Narodne novine« br. 72/07 i 25/17)
- Pravilnik o stavljanju na tržište sjemena povrća (»Narodne novine« br. 129/07, 78/10, 43/13, 29/14, 36/15, 84/16 i 55/20)
- Pravilnik o stavljanju na tržište sjemenskog krumpira (»Narodne novine« br. 129/07, 103/15, 23/17 i 56/20)
- Pravilnik o stavljanju na tržište sjemena uljarica i predivog bilja (»Narodne novine« br. 126/07, 20/13, 123/16 i 46/20)
- Pravilnik o metodama uzorkovanja i ispitivanja kvalitete sjemena (»Narodne novine« br. 99/08)
- Pravilnik o stavljanju na tržište materijala za vegetativno umnažanje loze (»Narodne novine« br. 133/06, 67/10, 30/11, 77/13 i 49/20)
- Pravilnik o stavljanju na tržište reprodukcijskog sadnog materijala povrća i presadnica povrća (»Narodne novine« br. 105/10, 40/14, 84/16 i 62/20)
- Pravilnik o stavljanju na tržište reprodukcijskog sadnog materijala i sadnica namijenjenih za proizvodnju voća (»Narodne novine« br. 9/17 i 39/20)
- Pravilnik o upisu sorti u popis sorti voćnih vrsta (»Narodne novine« br. 98/09, 77/13, i 118/16)
- Pravilnik o postupku utvrđivanja različitosti, ujednačenosti i postojanosti sorti voćnih vrsta u svrhu priznavanja sorti (»Narodne novine« br. 121/16)
- Pravilnik o stavljanju na tržište poljoprivrednog reprodukcijskog materijala ukrasnog bilja (»Narodne novine« br. 129/07, 2/09, 135/09, 82/18 i 49/20)
- Pravilnik o stavljanju na tržište sjemena čuvanih sorti (»Narodne novine« br. 43/13 i40/14)
- Pravilnik o visini troškova postupka za stjecanje i trajanje oplemenjivačkog prava (»Narodne novine« br. 63/01)
- Pravilnik o upisu sorti u Sortnu listu (»Narodne novine« br. 45/08, 84/08, 77/13, 136/15 57/17, 70/18, 75/19 i 62/20)
- Pravilnik o priznavanju sorti poljoprivrednog bilja (»Narodne novine« br. 99/08, 100/09, 109/10, 77/13 i57/18)
- Pravilnik o upisu u Upisnike u obavljanju poslova zaštite biljnih sorti (»Narodne novine« br. 58/11)
- Pravilnik o postupku utvrđivanja različitosti, ujednačenosti i postojanosti novih biljnih sorti u svrhu dodjeljivanja oplemenjivačkog prava i priznavanja sorti (»Narodne novine« br. 61/11)
- Pravilnik o uvjetima za korištenje požetog materijala zaštićene sorte na vlastitom poljoprivrednom imanju i kriterijima za utvrđivanje malih poljoprivrednih proizvođača (»Narodne novine« br. 145/11)
- Pravilnik o postupku stručnog nadzora i nadzora pod stručnom kontrolom nad proizvodnjom poljoprivrednog reprodukcijskog materijala (»Narodne novine« br. 144/09, 30/11 i 50/11).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 89.
(1) Pravne i fizičke osobe upisane u Upisnike dobavljača, laboratorija i uzorkivača poljoprivrednog sjemena i sadnog materijala (Narodne novine br. 29/08, 21/09, 37/09 i 24/17) ostaju upisane do 31. prosinca 2021. godine uz obvezu da se do tog roka podnesu zahtjev za upis u Upisnike iz članka 9. stavka 1. i članka 12. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Pravne i fizičke osobe koje ne podnesu zahtjev za upis u upisnike iz članka 9. stavka 1. i članka 12. stavka 1. ovoga Zakona do roka iz stavka 1. ovoga članka brisati će se iz navedenih upisnika.
(3) Pravne i fizičke osobe upisane u upisnike iz stavka 1. ovoga članka za ponovni upis u upisnike oslobađaju se plaćanja troškova upravne pristojbe sukladno članku 1. stavku 1. Zakona o upravnim pristojbama (»Narodne novine«, br. 115/16) i prilogu 1. tarifni broj 2 Uredbe o tarifi upravnih pristojbi (»Narodne novine« broj 08/17).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 90.
(1) U roku od 60 dana od stupanja na snagu ovoga Zakona Agencija će od Ministarstva preuzeti pismohranu i postojeću dokumentaciju vezano za Upisnik dobavljača i uzorkivača poljoprivrednog reprodukcijskog materijala.
(2) Preuzimanje dokumentacije iz stavka 1. ovoga članka pobliže će se urediti sporazumom između Ministarstva i Agencije.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Nedovršeni postupci
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 91.
Postupci započeti do dana stupanja na snagu ovoga Zakona dovršit će se po odredbama Zakona o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja (»Narodne novine« br. 140/05, 35/08, 55/11, 14/14, 115/18 i 32/20).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 92.
Stupanjem na snagu ovoga Zakona prestaje važiti Zakon o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja (»Narodne novine« br. 140/05, 35/08, 55/11, 14/14, 115/18 i 32/20).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Stupanje na snagu
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 93.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
OBRAZLOŽENJE
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 1.
Odredbe ovoga članaka su temeljne odredbe vezane uz predmet Zakona o sjemenu, sadnom materijalu i priznavanju sorti poljoprivrednog bilja (u daljnjem tekstu: Zakon), a uređuju proizvodnju, stavljanje na tržište i uvoz poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala, proizvodnju sjemena s poljoprivrednog gospodarstva, priznavanje sorti poljoprivrednog bilja, upis sorti poljoprivrednog bilja u sortne liste, održavanje sorti poljoprivrednog bilja, nadležnost pojedinih tijela u poslovima iz ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju ovoga Zakona, inspekcijski nadzor kao i druga pitanja od značenja za provedbu jedinstvenog sustava poljoprivrednog sjemenarstva i rasadničarstva, te navodi kako se na proizvodnju, stavljanje na tržište i uvoz genetski modificiranoga poljoprivrednoga reprodukcijskog materijala primjenjuju odredbe posebnih propisa kojima se uređuje područje genetski modificiranih organizama.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 2.
U članku se navode propisi Europske unije čija se provedba osigurava Zakonom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 3.
U članku se navodi značenje pojedinih pojmova u Zakonu.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 4.
Odredbe ovoga članka odnose se na definiranje nadležnih tijela za provedbu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 5.
Odredbe ovoga članka odnose se na definiranje poslova koje obavlja Ministarstvo kao nadležno tijelo kako bi osigurala provedbu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 6.
Odredbe ovoga članka odnose se na definiranje poslova koje obavlja Agencija kao nadležno tijelo kako bi osigurala provedbu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 7.
Odredbe ovoga članka odnose se na definiranje savjetodavnih tijela i poslova koje oni obavljaju u području koje se uređuje ovim Zakonom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 8.
Odredbom ovoga članka definiraju se aktivnosti, način donošenja i provedba Nacionalnog programa očuvanja i održive uporabe biljnih genetskih izvora za hranu i poljoprivredu.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 9.
Odredbe ovoga članka odnose se na propisivanje Upisnika dobavljača i uzorkivača poljoprivrednog reprodukcijskog materijala koje vodi Agencija, te obveznike upisa koji se moraju upisati u iste.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 10.
Odredbe ovoga članaka odnose se postupak donošenja rješenja o upisu u Upisnike odnosno rješenja o brisanju pravnih i fizičkih osoba iz Upisnika kao i propisivanje pravnog lijeka.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 11.
Odredbe ovoga članaka odnose se na propisivanje uvjeta za upis u Upisnike dobavljača i uzorkivača poljoprivrednog reprodukcijskog materijala.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 12.
Odredbe ovoga članaka odnose se na propisivanje uvjeta za upis u Upisnik ovlaštenih i referentnih laboratorija za kontrolu kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 13.
Odredbom ovoga članka propisuju se kategorija sjemena koje se proizvode i stavljaju na tržište, te donošenje pravilnika kao podzakonskog akta za potpunu provedbu ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 14.
Odredbe ovoga članaka odnose se na propisivanje uvjeta kojima moraju udovoljavati pravne i fizičke osobe prilikom proizvodnje sjemena.
Odredbom ovoga članka prilikom proizvodnje i priznavanja genetski modificiranih sorata upućuje se na propise kojima se uređuje područje genetski modificiranih organizama.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 15.
Odredbom ovoga članka propisuju se uvjeti za proizvodnju sjemena namijenjenog za naručitelja iz trećih zemalja.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 16.
Odredbom ovoga članka propisuju se uvjeti proizvodnje sjemena namijenjenog za vlastitu uporabu.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članke 17. do 18.
Odredbama ovih članaka propisuje se i definira postupak dorade sjemena te donošenje pravilnika kao podzakonskog akata za potpunu provedbu ovih članaka.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 19.
Odredbom ovoga članka propisuju se uvjeti i način ispitivanja kvalitete sjemena te donošenje pravilnika kao podzakonskog akta za potpunu provedbu ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članke 20. do 22.
Odredbama ovih članaka propisuje se način i uvjeti vezani uz pakiranje, plombiranje i označavanje sjemena.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članke 23. do 24.
Odredbama ovih članaka propisuje se postupak izdavanja certifikata o sjemenu, te obveze koje moraju ispunjavati dobavljača sjemena da bi dobili certifikat o sjemenu.
U članku se navodi kako će Obrazac zahtjeva za izdavanje certifikata o sjemenu, potrebnu dokumentaciju, sadržaj, oblik, uvjete i način izdavanja certifikata o sjemenu, propisati ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članke 25. do 27.
Odredbe ovih članaka propisuju postupak službenog nadzora kojeg provodi Agencija te donošenje pravilnika kao podzakonskog akta kojim će se pobliže definirati uvjeti i postupak službenog nadzora nad proizvodnjom sjemena.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 28.
Ovim se člankom propisuju uvjeti koje dobavljač mora ispuniti prilikom stavljanja na tržište sjemena.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 29.
Ovaj članak propisuje tko se sve može baviti trgovinom sjemenom na veliko i malo, te izuzeće za sitna pakiranja sjemena.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 30.
Ovaj članak propisuje post kontrolu certificiranih partija sjemena kojeg provodi Agencija, te donošenje pravilnika kao podzakonskog akta kojim će se pobliže definirati način i uvjeti provođenja post kontrole.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 31.
Ovim se člankom propisuju uvjeti za uvoz sjemena.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 32.
Ovaj članak propisuje izuzeća prilikom uvoza sjemena za znanstvene i znanstveno-nastavne ustanove i javna tijela.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 33.
Ovaj članak propisuje iznimke ovoga Zakona kojim Ministarstvo može rješenjem dopustiti stavljanje na tržište sjemene koje ne udovoljava propisanim uvjetima.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 34.
Odredbom ovoga članka propisuju se kategorije sadnog materijala, a rodove, vrste i hibride na koje se odnose odredbe ovoga Zakona propisat će ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članke 35. do 37.
Odredbama ovih članaka propisuju se uvjeti kojima moraju ispuniti pravne i fizičke osobe prilikom proizvodnje sadnog materijala.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članke 38. do 40.
Odredbama ovih članaka propisuju se uvjeti i način ispitivanja kvalitete sadnog materijala, a detaljne uvjete u pogledu kvalitete sadnog materijala za pojedine vrste bilja propisat će ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članke 41. do 43.
Odredbe ovih članaka propisuju postupak službenog nadzora, kojeg provodi Agencija te donošenje pravilnika kao podzakonskog akta kojim će se pobliže definirati uvjeti i postupak službenog nadzora.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 44.
Odredbe ovoga članka propisuju način izdavanja certifikata o sadnom materijalu i obveze Agencije i dobavljača.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 45.
Odredbom ovoga članka propisuju se uvjeti vezani uz pakiranje, plombiranje i označavanje sadnog materijala. Način pakiranja, plombiranja i označavanja sadnog materijala propisat će ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 46.
Ovaj članak propisuje izuzeće vezano za proizvodnju i stavljanje na tržište sadnog materijala »malih proizvođača« koji je namijenjena osobama na lokalnom tržištu kao neprofesionalnim krajnjim korisnicima, a uvjete stavljanja na tržište tako proizvedenoga sadnog materijala propisat će ministar pravilnikom.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 47.
Ovim se člankom propisuju uvjeti koje dobavljač mora ispuniti prilikom stavljanja na tržište sadnog materijala.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 48.
Ovaj članak propisuje tko se sve može baviti i pod kakvim uvjetima trgovinom sadnim materijalom na veliko i malo, te izuzeće za pojedinačno pakirane voćne sadnice.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 49.
Ovaj članak propisuje postkontrolu kvalitete sadnog materijala kojeg provodi Agencija, te donošenje pravilnika kao podzakonskog akta kojim će se pobliže definirati način i uvjeti provođenja kontrole sadnog materijala za pojedine biljne vrste.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članke 50. do 52.
Ovim se člancima propisuju uvjete za uvoz sadnog materijala, izuzeća prilikom uvoza za znanstvene i oplemenjivačke postupke, postupke priznavanja, zaštite novih biljnih sorti, potrebe banke biljnih gena i mjere očuvanja genetske raznolikost.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članke 53. do 71.
Odredbama ovih članaka propisuju se postupak upisivanja sorte u Sortnu listu, postupak priznavanja sorte, način i uvjete utvrđivanja valjanosti zahtjeva te prihvatljivosti imena sorte, statističku analizu podataka i ocjenu vrijednosti sorte, donošenje rješenja o upisu i brisanju sorte, opisnu sortnu listu, Sortnu listu i dosje sorte te održavanje sorti.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 72.
Odredbama ovoga članaka propisuju se naknade koje se plaćaju za inspekcijski nadzor i utvrđivanje kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 73.
Odredba ovoga članaka propisuje se provođenje upravnog nadzora nad radom Agencije u provedbi ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članke 74. do 82.
Odredbama ovih članaka propisuje se provođenje inspekcijskog nadzora nad provedbom ovoga Zakona, prava, dužnosti i ovlasti fitosanitarnih i poljoprivrednih inspektora, provedba inspekcijskog nadzora uvoza poljoprivrednog reprodukcijskog materijala, rješenja koja izdaju nadležni inspektori, te uzimanje uzoraka u provedbi inspekcijskog nadzora radi utvrđivanja kvalitete poljoprivrednog reprodukcijskog materijala.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članke 83. do 85.
Odredbama ovih članaka propisuju se prekršajne odredbe koje su prema težini razvrstane u tri skupine te se propisuju iznosi kazni za povredu odredbi ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članke 86. do 88.
Odredbama ovih članaka naveden je rok za donošenje podzakonskih propisa za provedbu ovoga Zakona. Isto tako, navedeno je koji propisi koji prestaju važiti i propisi koji ostaju na snazi nakon stupanja na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 89.
Odredbe ovoga članka propisuju rok do kojega pravne i fizičke osobe ostaju upisane u Upisnike dobavljača, laboratorija i uzorkivača poljoprivrednog sjemena i sadnog materijala te obvezu ponovnog upisa u Upisnike sukladno ovom Zakonu, uz oslobađanje plaćanja troškova upravne pristojbe.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 90.
Odredbom ovoga članka navodi se rok do kojeg će Agencija od Ministarstva sporazumno preuzeti pismohranu i postojeću dokumentaciju vezano za Upisnik dobavljača i uzorkivača poljoprivrednog reprodukcijskog materijala.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 91.
Odredbom ovoga članka propisano je na koji način se postupa s postupcima koji su započeti do dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 92.
Odredbom ovoga članka navedeno je koji propis prestaje važiti nakon stupanja na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Uz članak 93.
Odredbom ovoga članka određen je datum stupanja na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede