Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u članku 2. stavku 4. podstavku 1. Ustava Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 85/10 - pročišćeni tekst i 5/14 - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II.OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Važećim Zakonom o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18) propisana je naplata upravnih pristojbi i stvarnih troškova za izdavanje izvadaka, prijepisa, potvrda i preslika podataka dokumentacije državne izmjere, katastra nekretnina, katastra infrastrukture, registra zgrada, registra prostornih jedinica i registra geografskih imena, ostvarenje uvida te za određena postupanja po zahtjevu stranaka, (u daljnjem tekstu: stvarni troškovi uporabe podataka).
Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 7. svibnja 2020. godine, donijela Zaključak kojim se prihvaća Akcijski plan za smanjenje neporeznih i parafiskalnih davanja 2020. (u daljnjem tekstu: Akcijski plan) te je zadužila pojedina tijela državne uprave za provedbu mjera iz Akcijskog plana. Između mjera predviđenih Akcijskim planom, predviđena je i mjera pod rednim brojem 32. koja predviđa ukidanje naplate stvarnih troškova uporabe podataka, a za čiju je provedbu zadužena Državna geodetska uprava. Nadalje, mjerom pod rednim brojem 33. Akcijskog plana, predviđeno je smanjenje/ukidanje upravnih pristojbi koje čine prihod državnog proračuna za čiju je provedbu zaduženo Ministarstvo financija u suradnji s nadležnim tijelima, među kojima je i Državna geodetska uprava. Vezano uz navedenu mjeru potrebno je, među ostalim propisima, uskladiti i Zakon o državnoj izmjeri i katastru nekretnina sa planiranim izmjenama temeljnih propisa kojim se propisuje naplata upravnih pristojbi, a sve u svrhu horizontalne usklađenosti pozitivnih propisa koji reguliraju navedenu materiju. Vezano uz navedeno, ovim nacrtom prijedloga zakona ukida se naplata većine stvarnih troškova uporabe podataka. Propisuje se da se stvarni troškovi ne naplaćuju za izvatke, ispise, prijepise i potvrde. Nadalje, stvarni troškovi se ne naplaćuju za podatke kada se isti koriste putem mrežnih usluga ili druge elektroničke pristupne točke. Propisuje se da se stvarni troškovi naplaćuju za obavljanje pojedinih tehničkih radnji po zahtjevu stranaka te da se iznimno naplaćuju za izdavanje podataka kada stranka ne koristi elektronički način pristupa podacima. Također ovim nacrtom prijedloga zakona se sva javnopravna tijela u potpunosti oslobađaju plaćanja stvarnih troškova za pristup i korištenje podataka koji su im potrebni za obavljanje poslova iz nadležnosti, dok se sva tijela državne uprave i druga državna tijela oslobađaju naplate stvarnih troškova i za tehničke radnje.
Nadalje, važećim Zakonom o državnoj izmjeri i katastru nekretnina propisani su uvjeti pod kojima se geodetski elaborat, kojeg u okviru poslova za potrebe održavanja/osnivanja/katastra nekretnina odnosno katastra zemljišta izrađuju osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova sukladno posebnom Zakonu o obavljanju geodetske djelatnosti (»Narodne novine«, br. 25/18), može upotrebljavati za potrebe katastra nekretnina, katastra zemljišta te prevođenja katastarskih čestica u katastar nekretnina. Tako je i propisano da se geodetski elaborat može provesti u navedenim službenim evidencijama ukoliko nadležni područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba potvrdi da je isti izrađen u skladu s geodetskim i katastarskim propisima i da odgovara svrsi za koju je izrađen.
Međutim važećim Zakonomo državnoj izmjeri i katastru nekretnina nije dostatno propisan postupak izrade geodetskog elaborata s jedne strane te pregleda i potvrđivanja geodetskih elaborata od strane područnih ureda za katastar s druge strane pa se ovim Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina, zbog specifičnosti provedbe tehničkih radnji u postupku izrade geodetskih elaborata, detaljnije propisuju radnje u postupku izrade te pregleda i potvrđivanja geodetskih elaborata, čime se doprinosi pravnoj sigurnosti i zaštiti prava i obaveza stranaka koje sudjeluju u navedenim postupcima, kao i skraćivanju postupaka pregleda i potvrđivanja geodetskih elaborata te u konačnici bržom provedbom promjena temeljem geodetskih elaborata u katastarskom operatu.
Sukladno važećem Zakonuo državnoj izmjeri i katastru nekretnina stranke se u postupku katastarske izmjere (obilježavanje granica zemljišta, predočavanje podataka elaborata katastarske izmjere) odnosno predočavanja pojedinačnih elaborata vezanih uz održavanje katastarskog operata katastra nekretnina/zemljišta pozivaju pisanim putem. Pismeno se dostavlja fizičkim i pravnim osobama koje su upisane u pojedine službene evidencije i o na adrese koje su dostupne u službenim evidencijama katastarskog operata, zemljišne knjige itd. S obzirom da se ažuriranje gore navedenih evidencija provodi temeljem zahtjeva fizičkih i pravnih osoba koji su obveznici prijave promjene bilo upisanih prava bilo adrese, to se pokazalo kako dostava samo pismenim putem nije učinkovita te da pismeno često nije moguće adresirati stvarnom nositelju prava ili na ispravnu adresu za primanje pismena.
Stoga se ovim nacrtom prijedloga zakona predlaže da se obavijesti i pozivi strankama u gore navedenim slučajevima objavljuju u javnim glasilima i/ili na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave te se strankama ujedno dostavlja i pismena informacija o objavljenom pozivu što će omogućiti da sa sadržajem objave/poziva budu upoznate sve osobe koje su upisane u postojeće evidencije i kojima je dostavu moguće izvršiti, kao sve i druge osobe kod kojih isto nije moguće učiniti, a koje imaju pravni interes sudjelovati u navedenim postupcima.
Na navedeni način se povećava učinkovitost u provođenju katastarske izmjere i izrade katastarskog operata katastra nekretnina te obnove/osnivanja i dopune zemljišne knjige, s obzirom da je javna objava dostupna svima pa i onim strankama kojima se iz bilo kojeg razloga pismeno ne može dostaviti te se ujedno postiže veća razina zaštite prava stranaka, kako zbog šireg kruga osoba kojima je dostupna informacija o navedenom, tako i zbog činjenice da se informacija o objavljenom pozivu i dalje pismeno upućuje strankama kojima je dostavu moguće izvršiti.
Nadalje, a sve u cilju sveobuhvatne zaštite prava stranaka, u okviru izrade elaborata katastarske izmjere, odredbama ovoga prijedloga zakona propisano je kako se u popisnom listu koji je sastavni dio elaborata katastarske izmjere iskazuju i osobe koje se nisu odazvale pozivu te da se za katastarske čestice na kojima se osobe nisu odazvale pozivu na obilježavanje za potrebe iskazivanja katastarskih čestica u elaboratu katastarske izmjere, kao granice zemljišta preuzimaju obilježene granice susjednih zemljišta u postupku obilježavanja, a ako isto nije moguće, preuzet će se podaci o lomnim točkama međa i drugih granica katastarskih čestica iz postojećeg katastarskog operata. Na navedeni način se, usprkos eventualnom neodazivanju stranaka na upućene pozive, preuzimaju podaci o istima upisani u postojeće evidencije, dok se granice zemljišta određuju kako je gore navedeno, čime se u potpunosti jamči zaštita prava stranaka.
Odredbama prijedloga zakona kojima se propisuje kako se katastarski operat katastra nekretnina otvara s danom otvaranja zemljišne knjige, usklađuju se postupanja s onima koja su propisana Zakonom o zemljišnim knjigama (»Narodne novine«, br. 63/19).
Navedenim predloženim izmjenama zakona osigurat će se suvremen i učinkovit sustav zemljišne administracije koji u konačnosti doprinosi povećanju pravne sigurnosti u postupanju s nekretninama, potiče i ubrzava procese ulaganja te poboljšava funkcioniranje tržišta nekretnina.
U Zakonu o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18), u članku 4. stavku 1. točka g) mijenja se i glasi:
»g) nositelji prava u postupcima održavanja katastarskog operata katastra zemljišta su fizičke i pravne osobe upisane u katastarski operat, zemljišnu knjigu, kartone zemljišta, pologe isprava te osobe koje imaju pravni interes«.
Iza točke g) dodaje se nova točka h) koja glasi:
»h) oglasna ploča Državne geodetske uprave je oglasna ploča koja se vodi u elektroničkom obliku (e-oglasna ploča) za postupanja iz ovoga Zakona«.
U članku 30. stavku 1. iza riječi: »ravnatelj« zarez i riječi: »uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za poslove pravosuđa« brišu se.
Iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:
»(3) Odluku iz stavaka 1. i 2. ovoga članka Državna geodetska uprava dostavlja na znanje ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa i nadležnom općinskom sudu, u roku od osam dana od dana donošenja odluke.«.
U naslovu iznad članka 31. riječi: »I TEHNIČKA REAMBULACIJA« brišu se.
U članku 31. stavak 1. mijenja se i glasi:
»Katastarska izmjera je prikupljanje i obrada svih potrebnih podataka u svrhu osnivanja katastarskih čestica, evidentiranja zgrada, evidentiranja posebnih pravnih režima na zemljištu i načina uporabe zemljišta, izrade katastarskog operata katastra nekretnina te obnove/osnivanja i dopune zemljišne knjige.«.
»(1) Katastarske izmjere provode se u skladu s Programom iz članka 8. stavka 2. ovoga Zakona.
(2) Katastarska izmjera pokreće se javnom objavom odluke o katastarskoj izmjeri koju donosi Državna geodetska uprava.
(3) Odluka iz stavka 2. ovoga članka objavljuje se u »Narodnim novinama« i drugim javnim glasilima te mrežnim stranicama Državne geodetske uprave koji omogućuje da se s njom upoznaju sve osobe iz članka 45. ovoga Zakona na području na kojemu se provodi katastarska izmjera.
(4) Katastarska izmjera se smatra pokrenutom danom objave odluke iz stavka 2. ovoga članka u »Narodnim novinama«.
(5) Odlukom iz stavka 2. ovoga članka odredit će se rok do kojega će se dovršiti postupci iz članaka 46. i 46.a ovoga Zakona.«.
»(1) Podacima o međama i drugim granicama opisuje se položaj i oblik katastarske čestice.
(2) Podaci o granicama katastarskih čestica prikupljaju se u postupku katastarske izmjere uz sudjelovanje osoba iz članka 45. ovoga Zakona.
(3) Adresom katastarske čestice iskazuje se položaj katastarske čestice tako da se iskaže njezina pripadnost rudini, ulici, trgu ili drugom geografskom imenu.
(4) Podaci o ulicama i trgovima preuzimaju se iz registra prostornih jedinica.
(5) Podaci o načinu uporabe katastarske čestice odnosno njezinih dijelova iskazuju se tako da se katastarskoj čestici odnosno njezinu dijelu pridruži podatak o načinu uporabe određen propisima donesenim na temelju ovoga Zakona.
(6) Površine katastarskih čestica te površine njihovih dijelova koji se upotrebljavaju na različite načine su površine u službenoj ravninskoj kartografskoj projekciji iz članka 12. stavka 1. ovoga Zakona, a iskazuju se u kvadratnim metrima.
(7) Podaci o posebnim pravnim režimima koji su uspostavljeni na katastarskoj čestici iskazuju se pridruživanjem podatka o posebnom pravnom režimu katastarskoj čestici.
(8) Za zgrade se prikupljaju i obrađuju podaci o njihovu položaju, obliku, načinu njihove uporabe i kućnim brojevima.
(9) U okviru katastarske izmjere za zgradu koja se evidentira može se priložiti odgovarajući akt o uporabi, o čemu se obavještava nadležni sud sukladno posebnom propisu kojim se uređuje gradnja.
(10) U okviru katastarske izmjere prikupljaju se i drugi podaci o zgradama sukladno ovome Zakonu.
(11) Podaci o drugim građevinama izgrađenim na katastarskoj čestici iskazuju se jednim od načina uporabe zemljišta propisanih pravilnikom iz članka 39. stavka 2. ovoga Zakona.
(12) Podaci o osobama na katastarskim česticama su ime i prezime odnosno naziv, adresa i osobni identifikacijski broj (OIB).«.
»Osobe upisane u katastarski operat, zemljišnu knjigu, kartone zemljišta te pologe isprava i druge osobe koje imaju interes sudjeluju u postupcima katastarske izmjere, izrade katastarskog operata katastra nekretnina te obnove/osnivanja i dopune zemljišne knjige.«.
»(1) Osobe iz članka 45. ovoga Zakona na području na kojemu se provodi katastarska izmjera dužne su u roku koji je određen pozivom iz stavka 2. ovoga članka pokazati lomne točke granica zemljišta za koja će se osnovati katastarske čestice sukladno odredbama ovoga Zakona.
(2) Osobe iz članka 45. ovoga Zakona pozivaju se na obilježavanje granica zemljišta dostavom poziva javnom objavom na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave.
(3) Oglasna ploča Državne geodetske uprave vodi se elektronički.
(4) U okviru ugovorenih poslova poziv na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave objavljuje izvoditelj.
(5) Istovremeno s objavom poziva iz stavka 2. ovoga članka, informacija o javno objavljenom pozivu na obilježavanje granica zemljišta dostavlja se osobama iz članka 45. ovoga Zakona za koje je iz stanja evidencija iz članka 45. ovoga Zakona vidljivo da je dostavu moguće izvršiti.
(6) Informacija o javno objavljenom pozivu iz stavka 2. ovoga članka objavljuje se u javnom glasilu i na mrežnim stranicama Državne geodetske uprave.
(7) U postupku obilježavanja lomnih točaka granica zemljišta izvoditelj osigurava stručnu pomoć i trajne međne oznake.
(8) Obilježavanje lomnih točaka granica zemljišta trajnim međnim oznakama u okviru ugovorenih poslova obavlja izvoditelj.«.
Iza članka 46. dodaju se članci 46.a i 46.b koji glase:
»Članak 46.a
(1) U postupku obilježavanja granica zemljišta izvoditelj vodi zapisnik u kojem se utvrđuje da su osobe koje su pokazale lomne točke granica zemljišta, a koje je izvoditelj obilježio i prikazao na skici izmjere, iskazale suglasnost da se tako obilježene lomne točke granica zemljišta koriste za potrebe izrade elaborata katastarske izmjere.
(2) Zapisnik iz stavka 1. ovoga članka potpisuje izvoditelj i sve osobe koje su se odazvale na poziv iz članka 46. stavka 2. ovoga Zakona.
(3) U postupku obilježavanja granica zemljišta u slučaju iz članka 47. ovoga Zakona izvoditelj vodi zapisnik u kojem se utvrđuju lomne točke granica zemljišta prikazanih na skici izmjere.
(4) Zapisnik iz stavka 3. ovoga članka potpisuje izvoditelj.
(5) Za osobe koje su se odazvale na poziv iz članka 46. stavka 2. ovoga Zakona, u zapisniku iz stavka 1. ovoga članka, iskazuju se podaci i to: ime i prezime odnosno naziv, adresa i osobni identifikacijski broj (OIB), kao i utvrđene činjenice o svojstvu osobe u odnosu na osobe upisane u katastarski operat, zemljišnu knjigu, kartone zemljišta te pologe isprava odnosno svojstvo osobe koja ima interes u postupcima katastarske izmjere.
(6) U zapisniku iz stavka 1. ovoga članka upisuju se i podaci o osobama koje se nisu odazvale na obilježavanje temeljem podataka iz evidencija iz članka 45. ovoga Zakona.
(7) Zapisnik iz stavka 3. ovoga članka sadrži podatke o osobama iz evidencija iz članka 45. ovoga Zakona.
(8) Ako neka od osoba koje su se odazvale na poziv iz članka 46. stavka 2. ovoga Zakona nisu suglasne s obilježenim lomnim točkama granica zemljišta na granici njihovih katastarskih čestica, katastarske čestice iskazuju se u elaboratu katastarske izmjere, a granica se označava spornom.
(9) U popisnom listu za potrebe predočavanja iskazuju se osobe iz stavaka 5., 6. i 7. ovoga članka prema identifikaciji katastarskih čestica iz elaborata katastarske izmjere u odnosu na prethodnu katastarsku izmjeru (K identifikacija) i identifikaciji katastarskih čestica iz elaborata katastarske izmjere u odnosu na zemljišnoknjižno stanje (Z identifikacija).
Članak 46.b
Položajne koordinate obilježenih lomnih točaka granica katastarskih čestica određuju se na način propisan člankom 26. ovoga Zakona.«.
»Ako se osobe iz članka 45. ovoga Zakona nisu odazvale pozivu na obilježavanje, izvoditelj će za potrebe iskazivanja katastarskih čestica u elaboratu katastarske izmjere:
1. kao granice zemljišta preuzeti obilježene granice susjednih zemljišta u postupku obilježavanja iz članka 46. stavka 8. ovoga Zakona, a ako isto nije moguće
2. preuzeti podatke o lomnim točkama međa i drugih granica katastarskih čestica iz postojećeg katastarskog operata uz prethodno odobrenje osobe za provedbu tehničkog nadzora nad poslovima katastarske izmjere te nadležnog područnog ureda za katastar odnosno ureda Grada Zagreba.«.
Digitalni ortofotoplan u mjerilu 1 : 1000 za potrebe katastarske izmjere izrađuje se na temelju podataka snimanja iz zraka korištenjem bespilotnih zrakoplova.«.
U članku 49. stavku 1. riječi: »ili tehničkoj reambulaciji« i riječi: »ili tehničke reambulacije« brišu se.
U stavku 2. riječi: »odnosno tehničke reambulacije« brišu se.
Stavak 3. mijenja se i glasi:
»(3) Za potrebe predočavanja elaborata katastarske izmjere u zaseban popisni list svrstava se katastarska čestica utvrđena katastarskom izmjerom te predstavlja zasebnu nekretninu.«.
Stavak 4. mijenja se i glasi:
»(4) Popisni list koji se koristi za potrebe predočavanja sadrži podatke o katastarskim česticama, podatke o osobama iz članka 46.a stavka 9. ovoga Zakona te podatke o identifikaciji katastarskih čestica iz elaborata katastarske izmjere prema prethodnoj katastarskoj izmjeri (K identifikacija) i identifikaciji katastarskih čestica iz elaborata katastarske izmjere prema zemljišnoknjižnom stanju (Z identifikacija).«.
»(1) Elaborat katastarske izmjere predočava se osobama iskazanim u popisnom listu iz članka 49. stavka 4. ovoga Zakona te osobama koje imaju interes u postupcima izrade katastarskog operata i obnove/osnivanja i dopune zemljišne knjige.
(2) Početak predočavanja objavljuje se u javnim glasilima te na mrežnim stranicama Državne geodetske uprave.
(3) O početku predočavanja obavještava se ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa i nadležni općinski sud 30 dana prije početka predočavanja.
(4) Osobe iz stavka 1. ovoga članka pozivaju se na predočavanje elaborata katastarske izmjere dostavom poziva javnom objavom na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave najmanje 30 dana prije početka predočavanja.
(5) Istovremeno s objavom poziva iz stavka 4. ovoga članka, informacija o javno objavljenom pozivu na predočavanje elaborata katastarske izmjere dostavlja se osobama iz stavka 1. ovoga članka za koje je dostavu moguće izvršiti.
(6) Informacija o javno objavljenom pozivu iz stavka 4. ovoga članka objavljuje se u javnom glasilu i na mrežnim stranicama Državne geodetske uprave.
(7) U okviru ugovorenih poslova poziv na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave objavljuje izvoditelj.«.
Iza članka 50. dodaju se članci 50.a do 50.d koji glase:
»Članak 50.a
(1) U postupku predočavanja elaborata katastarske izmjere predočavaju se podaci o katastarskim česticama iskazanim u popisnim listovima te na katastarskom planu.
(2) Osobe iz članka 50. stavka 1. ovoga Zakona na predočavanje elaborata mogu donijeti akte o tome može li se zgrada rabiti u skladu s posebnim propisima kojima se uređuje gradnja.
(3) U postupku predočavanja elaborata katastarske izmjere osobe iz članka 50. stavka 1. ovoga Zakona potvrđuju da su im podaci o katastarskim česticama predočeni te potpisuju izjavu kojom potvrđuju da su suglasne s predočenim podacima o katastarskim česticama u popisnom listu i izvodu iz katastarskog plana s koordinatama katastarske čestice, kao i da su upoznate s posljedicama ne prilaganja akata iz stavka 2. ovoga članka.
(4) Izjava, izvod iz katastarskog plana s koordinatama katastarske čestice iz stavka 3. ovoga članka te akti o tome može li se zgrada rabiti u skladu s posebnim propisima kojima se uređuje gradnja, prilog su popisnom listu.
Članak 50.b
(1) U postupku predočavanja elaborata katastarske izmjere predočavaju se i podaci o osobama iskazanim u popisnom listu iz članka 49. stavka 4. ovoga Zakona.
(2) U postupku predočavanja elaborata katastarske izmjere osobe iz članka 50. stavka 1. ovoga Zakona pridonose i isprave na temelju kojih se upis osoba obavlja u zemljišne knjige.
(3) U postupku predočavanja elaborata katastarske izmjere podaci o osobama u popisnom listu mogu se izmijeniti ili nadopuniti na temelju isprava iz stavka 2. ovoga članka i podacima o osobama koje imaju interes u postupcima izrade katastarskog operata i obnove/osnivanja i dopune zemljišne knjige.
(4) U postupku predočavanja elaborata osobe iz članka 50. stavka 1. ovoga Zakona potvrđuju da su im podaci o osobama predočeni te potpisuju izjavu kojom potvrđuje da su suglasne s predočenim podacima o osobama u popisnom listu.
(5) Izjava iz stavka 4. te isprave iz stavka 2. ovoga članka, prilog su popisnom listu.
Članak 50.c
(1) Kada osoba iz članka 50. stavka 1. ovoga Zakona nije suglasna s predočenim podacima iz popisnog lista, može iskazati s kojim podacima nije suglasna, o čemu izvoditelj sastavlja bilješku.
(2) Izvoditelj je dužan, u slučaju iz stavka 1. ovoga članka, po potrebi obaviti terenski očevid.
(3) Ako se podaci u elaboratu katastarske izmjere na temelju terenskog očevida mijenjaju, potrebno ih je ponovo predočiti.
(4) Ako osoba iz stavka 1. ovoga članka po provedenom postupku iz stavaka 2. i 3. ovoga članka odbija potpisati izjavu iz članka 50.a stavka 3. i članka 50.b stavka 4. ovoga Zakona, podaci iz takvog popisnog lista temelj su za izradu katastarskog operata.
(5) Ako se osoba iz članka 50. stavka 1. ovoga Zakona ne odazove na predočavanje elaborata, podaci iz takvog popisnog lista temelj su za izradu katastarskog operata i sastavljanje zemljišnoknjižnog uloška u zemljišnoj knjizi koja se obnavlja/osniva odnosno dopunjava.
(6) Osoba iz članka 50.b stavka 4. ovoga Zakona i stavaka 4. i 5. ovoga članka svoja prava može štititi u postupcima pred nadležnimpodručnim uredom za katastar odnosno uredom Grada Zagreba nakon otvaranja katastarskog operata.
Članak 50.d
(1) Popisni list temelj je za izradu katastarskog operata.
(2) Popisni list za potrebe izrade katastarskog operata te obnove/osnivanje odnosno dopune zemljišne knjige sadrži podatke o katastarskim česticama (AI), podatke o zabilježbama u odnosu na akte o uporabi građevine sukladno posebnim propisima kojima se uređuje gradnja (AII), podatke o osobama koje se u postupku obnove/osnivanja odnosno dopune zemljišne knjige predlažu upisati kao vlasnici (B) i podatke o prenesenim podacima o teretima (C).«.
»(1) Elaborat katastarske izmjere potvrđuje se u nadležnom područnom uredu za katastar odnosnu uredu Grada Zagreba u okviru obavljanja poslova osnivanja katastra nekretnina, na temelju izvješća koje se sastavlja u okviru provedbe tehničkog nadzora od strane osoba iz članka 52. stavka 2. ovoga Zakona.«.
Iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
»(2) U okviru potvrđivanja elaborata katastarske izmjere utvrđuje se da je elaborat izrađen u skladu s propisima o katastarskoj izmjeri, da ima propisani oblik i potrebne sastavne dijelove te da se može koristiti za potrebe izrade katastarskog operata.«.
Dosadašnji stavak 2. koji postaje stavak 3. mijenja se i glasi:
»(3)O potvrđenom elaboratu katastarske izmjere iz stavka 1. ovoga članka Državna geodetska uprava obavještava ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa i nadležni općinski sud.«.
»Način prikupljanja i obrade podataka, izrade digitalnog ortofotoplana te poslove koji se provode u okviru katastarske izmjere, propisuje glavni ravnatelj pravilnikom.«.
»Na temelju potvrđenog elaborata katastarske izmjere i podataka iz obnovljene/osnovane odnosno dopunjene zemljišne knjige izrađuje se katastarski operat katastra nekretnina.«.
(2) Odluku o otvaranju katastarskog operata katastra nekretnina donosi glavni ravnatelj na temelju obavijesti nadležnog općinskog suda o danu otvaranja zemljišne knjige za katastarsku općinu ili njezin dio.
(3) Katastarski operat iz stavka 1. ovoga članka i odluka iz stavka 2. ovoga članka objavljuju se na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave te na drugi odgovarajući način.
(4) Odluka iz stavka 2. ovoga članka objavljuje se i na e-Oglasnoj ploči nadležnog općinskog suda.
(5) Odlukom iz stavka 2. ovoga članka postojeći katastarski operat katastra zemljišta ili dio toga operata obuhvaćen katastarskom izmjerom pohranjuje se u nadležnom područnom uredu za katastar odnosno uredu Grada Zagreba.
(6) Odlukom iz stavka 2. ovoga članka katastarski podaci prenose se u BZP.
(7) Sve promjene podataka o katastarskim česticama provode se u otvorenom katastarskom operatu.«.
Iza članka 56. dodaju se članci 56.a, 56.b i 56.c koji glase:
»Članak 56.a
(1) Kada se otvori katastarski operat, Državna geodetska uprava će bez odgađanja objaviti oglasom na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave, oglasnoj ploči nadležnog suda, nadležnog katastarskog ureda, jedinice lokalne samouprave ili na drugi odgovarajući način da se otvara postupak javnog uvida u podatke otvorenog katastarskog operata.
(2) Oglas iz stavka 1. ovoga članka objavljuje se istovremeno kada i oglas nadležnog suda o otvaranju ispravnog postupka propisanog posebnim zakonom kojim se uređuje vođenje zemljišnih knjiga.
(3) Oglas iz stavka 1. ovoga članka sadrži podatak:
– da je otvoren katastarski operat za određenu katastarsku općinu ili njezin dio te mjesto i način uvida u njega
– da se postojeći katastarski operat katastra zemljišta ili dio toga operata obuhvaćen katastarskom izmjerom stavlja izvan službene uporabe
– da će od dana otvaranja katastarskog operata samo upisi u njega, proizvoditi one pravne učinke u vezi sa promjenama na podacima o katastarskim česticama
– da je otvoren javni uvid u podatke otvorenog katastarskog operata pa se sve osobe koje smatraju da bi trebalo u taj katastarski operat upisati nešto što nije upisano ili da bi trebalo izmijeniti, nadopuniti ili izbrisati neki upis, pozivaju da dostave katastarskom uredu svoje prigovore postojećim upisima u određenom roku za javni uvid u podatke otvorenog katastarskog operata i
– da se, dok ne istekne oglasom određeni rok za prigovore, ne smatra da su upisi u katastarski operat istiniti i potpuni.
(4) Rok za javni uvid u podatke otvorenog katastarskog operata ne može biti određen kraće od mjesec dana niti duže od tri mjeseca, računajući od dana objave oglasa na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave.
(5) U oglasu će se upozoriti na moguće posljedice propuštanja nepravodobnog podnošenja prigovora.
Članak 56.b
(1) Dok rok za javni uvid u podatke otvorenog katastarskog operata iz članka 56.a stavka 4. ovoga Zakona ne istekne, upisi u katastarski operat ne smatraju se istinitima i potpunima pa se nitko ne može pozivati na to da je postupao s povjerenjem u njihovu istinitost ili potpunost.
(2) Otvaranje javnog uvida u podatke otvorenog katastarskog operata zabilježit će se u otvorenom katastarskom operatu.
(3) Dok rok iz stavka 1. ovoga članka ne istekne, na svim izvatcima i preslikama podataka i drugim ispravama koje nadležni područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba izdaje na osnovi podataka iz otvorenog katastarskog operata glede kojeg taj rok teče, učinit će se to vidljivim, uz točnu oznaku zadnjega kalendarskoga dana toga roka.
(4) Pri javnom uvidu u podatke otvorenog katastarskog operata može se uložiti prigovor na podatke o katastarskim česticama u roku iz stavka 1. ovoga članka, te će se isti učiniti vidljivim u katastarskom operatu.
(5) Prigovor iz stavka 4. ovoga članka se smatra zahtjevom za promjenom podataka o katastarskim česticama u katastarskom operatu.
(6) Temeljem prigovora iz stavka 4. ovoga članka izvoditelj po potrebi obavlja terenski očevid.
(7) Ako je na temelju obavljenog terenskog očevida potrebno promijeniti podatke sadržane u otvorenom katastarskom operatu, izvoditelj izrađuje geodetski elaborat.
(8) Temeljem potvrđenog geodetskog elaborata iz stavka 7. ovoga članka nadležni područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba donosi rješenje iz članka 64. stavka 1. ovoga Zakona.
(9) Neosnovane prigovore rješenjem odbija područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba.
(10) Protiv rješenja kojim je odlučeno o prigovoru nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom.
Članak 56.c
Istekom roka iz članka 56.a stavka 4. ovoga Zakona za katastarsku općinu ili njezin dio katastarski operat se smatra službenim.«.
U članku 63. iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:
»(3) U slučajevima kada nadležnipodručni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba izrađuje geodetski elaborat po službenoj dužnosti sukladno ovome Zakonu, postupak provođenja promjena iz stavka 1. ovoga članka u katastarskom operatu provodi se po službenoj dužnosti.«.
U članku 64. iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
»(2) U postupku održavanja katastarskog operata katastra nekretnina osnivanje novih katastarskih čestica provodi se u katastarskom operatu na temelju iskaza promjena iz potvrđenog geodetskog elaborata u kojem su iskazane koordinate lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica koje se mogu jednoznačno obnoviti na terenu i bez pravomoćnog rješenja kada su postupci evidentiranja katastarskih čestica određeni posebnim propisima kojima se uređuju javne i nerazvrstane ceste, komunalno gospodarstvo, vodne građevine i željeznička infrastruktura.«.
Dosadašnji stavci 2., 3. i 4. postaju stavci 3., 4. i 5.
»Potvrde o koordinatama izdane iz popisa koordinata lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica osnovanih sukladno odredbama ovoga Zakona javne su isprave.«.
U članku 69. stavku 1. riječi: »Nositelj prava na nekretninama dužan« zamjenjuju se riječima: »Osoba upisana u katastarski operat dužna«, a riječ: »nekretninama« zamjenjuje se riječima: »katastarskim česticama«.
U stavku 2. riječi: »Nositelj prava na nekretninama dužan« zamjenjuju se riječima: »Osoba upisana u katastarski operat dužna«.
U stavku 3. riječi: »nositelja prava na nekretninama« zamjenjuju se riječima: »osobe upisane u katastarski operat«.
»(1) Osobe upisane u katastarski operat za predmetne i susjedne katastarske čestice te osobe koje imaju interes, pozivaju se na obilježavanje granica katastarskih čestica u okviru izrade geodetskog elaborata dostavom poziva javnom objavom na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave.
(2) Poziv na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave objavljuje osoba koja ima suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra nekretnina sukladno posebnom zakonu kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti.
(3) Istovremeno s objavom poziva iz stavka 1. ovoga članka, informacija o javno objavljenom pozivu na predočavanje geodetskog elaborata dostavlja se osobama iz stavka 1. ovoga članka za koje je dostavu moguće izvršiti.
(4) Istovremeno s objavom poziva iz stavka 1. ovoga članka, informacija o javno objavljenom pozivu na obilježavanje granica katastarskih čestica dostavlja se osobama iz stavka 1. ovoga članka za koje je dostavu moguće izvršiti.
(5) Obilježavanje granica katastarskih čestica u okviru izrade geodetskog elaborata obavljaju osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra nekretnina sukladno posebnom zakonu kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti.
(6) U okviru obilježavanja granica katastarskih čestica za potrebe izrade geodetskog elaborata utvrđuje se odstupa li položaj obilježenih lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica u odnosu na one evidentirane u katastarskom operatu više od standarda položajne točnosti propisane člankom 26. stavkom 2. ovoga Zakona.
(7) Ako se utvrdi da je položaj lomnih točaka iz stavka 6. ovoga članka u okviru standarda položajne točnosti propisane člankom 26. stavkom 2. ovoga Zakona, zadržat će se već evidentirane koordinate lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica, a izmjerom će se odrediti koordinate samo novih lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica koje će se osnovati sukladno odredbama ovoga Zakona.
(8) Ukoliko osobe na susjednim katastarskim česticama ne pokažu granice katastarskih čestica, za izradbu geodetskih elaborata upotrebljavaju se podaci mjerenja lomnih točaka granica katastarskih čestica koje su obilježene od strane osoba koje su se odazvale na obilježavanje u okviru izrade geodetskog elaborata uz poštivanje propisanog stavcima 6. i 7. ovoga članka i podaci o granicama katastarskih čestica sadržani u katastarskom planu katastarskog operata u okviru standarda položajne točnosti propisane člankom 26. stavkom 2. ovoga Zakona.
(9) U postupku obilježavanja granica katastarskih čestica osoba iz stavka 5. ovoga članka vodi zapisnik u kojem se utvrđuje da su osobe koje su pokazale lomne točke granica katastarskih čestica, a koje je izvoditelj obilježio i prikazao na skici izmjere, iskazale suglasnost da se tako obilježene lomne točke granica katastarskih čestica koriste za potrebe izrade geodetskog elaborata.
(10) Zapisnik iz stavka 9. ovoga članka potpisuje izvoditelj i sve osobe koje su se odazvale na poziv iz stavka 1. ovoga članka.
(11) Za osobe koje su se odazvale na poziv iz stavka 1. ovoga članka, u zapisniku iz stavka 9. ovoga članka, iskazuju se podaci o osobama i to ime i prezime odnosno naziv, adresa i osobni identifikacijski broj (OIB), kao i utvrđene činjenice o svojstvu osobe u odnosu na osobe upisane u katastarski operat, odnosno svojstvo osobe koja ima interes u postupcima izrade geodetskog elaborata.
(12) U zapisniku iz stavka 9. ovoga članka upisuju se i podaci o osobama koje se nisu odazvale na obilježavanje temeljem podataka iz evidencija iz stavka 1. ovoga članka.
(13) Granice katastarskih čestica za koje se izrađuje odgovarajući geodetski elaborat i granice katastarskih čestica koje neposredno graniče s katastarskim česticama za koje se izrađuje odgovarajući geodetski elaborat, u primjeni ovoga Zakona, smatraju se nespornim ukoliko u postupku izrade, koji uključuje i pregled i potvrđivanje elaborata, nije u tijeku sudski postupak uređenja međa.
(14) Ako su granice katastarskih čestica sporne u smislu stavka 13. ovoga članka, geodetski elaborat se ne izrađuje.«.
Iza članka 70. dodaju se članci 70.a, 70.b i 70.c koji glase:
»Članak 70.a
Položajne koordinate obilježenih lomnih točaka granica katastarskih čestica određuju se na način propisan člankom 26. ovoga Zakona.
Članak 70.b
(1) Geodetski elaborat predočava se osobama iskazanim u geodetskom elaboratu.
(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka pozivaju se na predočavanje geodetskog elaborata i to stavljanjem poziva na oglasnu ploču Državne geodetske uprave.
(3) Poziv na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave objavljuje osoba koja ima suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra nekretnina sukladno posebnom zakonu kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti.
(4) U postupku predočavanja geodetskog elaborata predočavaju se podaci o katastarskim česticama iskazanim u prijavnim listovima te na kopiji katastarskog plana.
(5) Osobe iz stavka 1. ovoga članka na predočavanje elaborata mogu donijeti akte o tome može li se zgrada rabiti u skladu s posebnim propisima kojima se uređuje gradnja.
(6) U postupku predočavanja elaborata osobe iz stavka 1. ovoga članka potvrđuju da su im podaci o katastarskim česticama predočeni te potpisuju izjavu kojom potvrđuju da su suglasne s predočenim podacima o katastarskim česticama u geodetskom elaboratu te da se temeljem geodetskog elaborata mogu provesti promjene podataka o katastarskoj čestici u katastarskom operatu, kao i da su upoznate s posljedicama ne prilaganja akata iz stavka 5. ovoga članka.
Članak 70.c
(1) Kada osoba iz članka 70.b stavka 1. ovoga Zakona nije suglasna s predočenim podacima iz članka 70.b stavka 4. ovoga Zakona, može iskazati s kojim podacima nije suglasna, o čemu izvoditelj sastavlja bilješku.
(2) Osoba koja ima suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra nekretnina je dužna, kada osoba nije suglasna s predočenim podacima, u slučaju iz stavka 1. ovoga članka, po potrebi obaviti terenski očevid.
(3) Ako se podaci u geodetskom elaboratu na temelju terenskog očevida mijenjaju, potrebno ih je ponovo predočiti.
(4) Ako osoba iz stavka 1. ovoga članka po provedenom postupku iz stavaka 2. i 3. ovoga članka odbija potpisati izjavu iz članka 70.b stavka 6. ovoga Zakona, podaci iz takvog geodetskog elaborata temelj su za izradu geodetskog elaborata i provedbu promjene podataka o katastarskoj čestici u katastarskom operatu temeljem geodetskog elaborata.
(5) Ako se osoba iz stavka 1. ovoga članka ne odazove na predočavanje elaborata, podaci iz takvog geodetskog elaborata temelj su za izradu geodetskog elaborata i provedbu promjene podataka o katastarskoj čestici u katastarskom operatu temeljem geodetskog elaborata.
(6) Osobe iz članka 70.b stavka 6. ovoga Zakona i stavaka 4. i 5. ovoga članka, svoja prava mogu štititi u postupcima za provedbu promjene podataka o katastarskoj čestici u katastarskom operatu pred nadležnimpodručnim uredom za katastar odnosno uredom Grada Zagreba.«.
»(1) Da bi se geodetski elaborat mogao upotrebljavati, nadležni područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba mora potvrditi da je izrađen u skladu sa geodetskim i katastarskim propisima, da odgovara svrsi za koju je izrađen te da se može upotrebljavati za potrebe katastra nekretnina.
(2) Geodetski elaborat na potvrđivanje iz stavka 1. ovoga članka podnose osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra nekretnina sukladno posebnom zakonu kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti.
(3) Nadležnipodručni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba dužan je u roku od 30 dana od dana zaprimanja geodetskog elaborata na potvrđivanje, isti pregledati i potvrditi ili osobi iz stavka 2. ovoga članka koja je izradila geodetski elaborat izdati obavijest u pisanom obliku o utvrđenim nedostacima u geodetskom elaboratu.
(4) U obavijesti iz stavka 3. ovoga članka će se odrediti rok za otklanjanje utvrđenih nedostataka te će se upozoriti na posljedice neotklanjanja nedostataka geodetskog elaborata u ostavljenom roku.
(5) Rok za otklanjanje utvrđenih nedostataka ne može biti duži od 30 dana.
(6) Ukoliko nedostaci u geodetskom elaboratu ne budu otklonjeni u ostavljenom roku, zabilježit će se da se nisu ispunile pretpostavke za njegovo potvrđivanje.«.
U članku 83. iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:
»(3) U slučajevima kada područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba izrađuje geodetski elaborat po službenoj dužnosti sukladno ovome Zakonu, postupak provođenja promjena iz stavka 1. ovoga članka u katastarskom operatu provodi se po službenoj dužnosti.«.
U članku 84. iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
»(2) U postupku održavanja katastarskog operata katastra zemljišta osnivanje novih katastarskih čestica provodi se u katastarskom operatu na temelju iskaza promjena iz potvrđenog geodetskog elaborata u kojem su iskazane koordinate lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica koje se mogu jednoznačno obnoviti na terenu i bez pravomoćnog rješenja kada su postupci evidentiranja katastarskih čestica određeni posebnim propisima kojima se uređuju javne i nerazvrstane ceste, komunalno gospodarstvo, vodne građevine i željeznička infrastruktura.«.
Dosadašnji stavci 2., 3. i 4. postaju stavci 3., 4. i 5.
»Potvrde o koordinatama izdane iz popisa koordinata lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica osnovanih sukladno odredbama ovoga Zakona javne su isprave.«.
»(1) Osobe upisane u katastarski operat, zemljišnu knjigu, kartone zemljišta i pologe isprava za predmetne i susjedne katastarske čestice te osobe koje imaju interes, pozivaju se na obilježavanje granica katastarskih čestica u okviru izrade geodetskog elaborata dostavom poziva javnom objavom na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave.
(2) Poziv na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave objavljuje osoba koja ima suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra zemljišta sukladno posebnom zakonu kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti.
(3) Istovremeno s objavom poziva iz stavka 1. ovoga članka, informacija o javno objavljenom pozivu na obilježavanje granica katastarskih čestica dostavlja se osobama iz stavka 1. ovoga članka za koje je vidljivo da je dostavu moguće izvršiti.
(4) Obilježavanje granica zemljišta katastarskih čestica u okviru izrade geodetskog elaborata obavljaju osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra zemljišta sukladno posebnom zakonu kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti.
(5) U okviru obilježavanja granica katastarskih čestica u okviru izrade geodetskog elaborata utvrđuje se odstupa li položaj obilježenih lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica u odnosu na one evidentirane u katastarskom operatu više od standarda položajne točnosti propisane člankom 26. stavkom 2. ovoga Zakona.
(6) Ako se utvrdi da je položaj lomnih točaka iz stavka 5. ovoga članka u okviru standarda položajne točnosti propisane člankom 26. stavkom 2. ovoga Zakona, zadržat će se već evidentirane koordinate lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica, a izmjerom će se odrediti koordinate samo novih lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica koje će se osnovati sukladno odredbama ovoga Zakona, dok se za prikaz preostalih granica katastarskih čestica, koje nisu bile predmet postupka, koristi metoda prilagodbe prikaza okolnih katastarskih čestica.
(7) Kada osobe na susjednim katastarskim česticama ne pokažu granice katastarskih čestica, za izradbu geodetskih elaborata upotrebljavaju se podaci mjerenja lomnih točaka granica katastarskih čestica koje su obilježene od strane osoba koje su se odazvale na obilježavanje u okviru izrade geodetskog elaborata uz poštivanje propisanog u stavcima 5. i 6. ovoga članka.
(8) U postupku obilježavanja granica katastarskih čestica osoba iz stavka 4. ovoga članka vodi zapisnik u kojem se utvrđuje da su osobe koje su pokazale lomne točke granica katastarskih čestica, a koje je izvoditelj obilježio i prikazao na skici izmjere, iskazale suglasnost da se tako obilježene lomne točke granica katastarskih čestica koriste za potrebe izrade geodetskog elaborata.
(9) Zapisnik iz stavka 8. ovoga članka potpisuje izvoditelj i sve osobe koje su se odazvale na poziv iz stavka 1. ovoga članka.
(10) Za osobe koje su se odazvale na poziv iz stavka 1. ovoga članka, u zapisniku iz stavka 8. ovoga članka, iskazuju se podaci i to ime i prezime odnosno naziv, adresa i osobni identifikacijski broj (OIB), kao i utvrđene činjenice o svojstvu osobe u odnosu na osobe upisane u katastarski operat, zemljišnu knjigu, kartone zemljišta i pologe isprava odnosno svojstvo osobe koja ima interes u postupcima izrade geodetskog elaborata.
(11) U zapisniku iz stavka 8. ovoga članka upisuju se i podaci o osobama koje se nisu odazvale na obilježavanje temeljem podataka iz evidencija iz stavka 1. ovoga članka.
(12) Granice katastarskih čestica za koje se izrađuje odgovarajući geodetski elaborat i granice katastarskih čestica koje neposredno graniče s katastarskim česticama za koje se izrađuje odgovarajući geodetski elaborat, u primjeni ovoga Zakona, smatraju se nespornim ukoliko u postupku izrade, koji uključuje i pregled i potvrđivanje elaborata, nije u tijeku sudski postupak uređenja međa.
(13) Ako su granice katastarskih čestica sporne u smislu stavka 12. ovoga članka, geodetski elaborat se ne izrađuje.«.
Iza članka 90. dodaju se članci 90.a, 90.b i 90.c koji glase:
»Članak 90.a
Položajne koordinate obilježenih lomnih točaka granica katastarskih čestica određuju se na način propisan člankom 26. ovoga Zakona.
Članak 90.b
(1) Geodetski elaborat predočava se osobama iskazanim u geodetskom elaboratu.
(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka pozivaju se na predočavanje geodetskog elaborata dostavom poziva javnom objavom na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave.
(3) Istovremeno s objavom poziva iz stavka 2. ovoga članka, informacija o javno objavljenom pozivu na predočavanje geodetskog elaborata dostavlja se osobama iz stavka 1. ovoga članka za koje je dostavu moguće izvršiti.
(4) Poziv na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave objavljuje osoba koja ima suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra zemljišta sukladno posebnom zakonu kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti.
(5) U postupku predočavanja geodetskog elaborata predočavaju se podaci o katastarskim česticama iskazanim u prijavnim listovima te na kopiji katastarskog plana.
(6) Osobe iz stavka 1. ovoga članka na predočavanje elaborata mogu donijeti akte o tome može li se zgrada rabiti u skladu s posebnim propisima kojima se uređuje gradnja.
(7) U postupku predočavanja elaborata osobe iz stavka 1. ovoga članka potvrđuju da su impodaci o katastarskim česticama predočeni te potpisuju izjavu kojom potvrđuju da su suglasne s predočenim podacima o katastarskim česticama u geodetskom elaboratu te da se temeljem geodetskog elaborata mogu provesti promjene podataka o katastarskoj čestici u katastarskom operatu, kao i da su upoznate s posljedicama ne prilaganja akata iz stavka 6. ovoga članka.
Članak 90.c
(1) Kada osoba iz članka 90.b stavka 1. ovoga Zakona nije suglasna s predočenim podacima iz članka 90.b stavka 5. ovoga zakona, može iskazati s kojim podacima nije suglasna, o čemu izvoditelj sastavlja bilješku.
(2) Osoba koja ima suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra nekretnina je dužna, kada osoba nije suglasna s predočenim podacima, u slučaju iz stavka 1. ovoga članka, po potrebi obaviti terenski očevid.
(3) Ako se podaci u geodetskom elaboratu na temelju terenskog očevida mijenjaju, potrebno ih je ponovo predočiti.
(4) Ako osoba iz stavka 1. ovoga članka po provedenom postupku iz stavaka 2. i 3. ovoga članka odbija potpisati izjavu iz članka 90.b stavka 7. ovoga Zakona, podaci iz takvog geodetskog elaborata temelj su za izradu geodetskog elaborata i provedbu promjene podataka o katastarskoj čestici u katastarskom operatu temeljem geodetskog elaborata.
(5) Ako se osoba iz stavka 1. ovoga članka ne odazove na predočavanje elaborata, podaci iz takvog geodetskog elaborata temelj su za izradu geodetskog elaborata i provedbu promjene podataka o katastarskoj čestici u katastarskom operatu temeljem geodetskog elaborata.
(6) Osobe iz članka 90.b stavka 7. ovoga Zakona i stavaka 4. i 5. ovoga članka, svoja prava mogu štititi u postupcima za provedbu promjene podataka o katastarskoj čestici u katastarskom operatu pred nadležnim područnim uredom za katastar odnosno uredom Grada Zagreba.«.
»(1) Da bi se geodetski elaborat mogao upotrebljavati, nadležni područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba mora potvrditi da je izrađen u skladu sa geodetskim i katastarskim propisima, da odgovara svrsi za koju je izrađen te da se može upotrebljavati za potrebe katastra zemljišta te prevođenja katastarskih čestica u BZP odnosno osnivanja katastarskih čestica katastra nekretnina.
(2) Geodetski elaborat na potvrđivanje iz stavka 1. ovoga članka podnose osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra zemljišta i nekretnina sukladno posebnom zakonu kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti.
(3) Nadležnipodručni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba dužan je u roku od 30 dana od dana zaprimanja geodetskog elaborata na potvrđivanje, isti pregledati i potvrditi ili osobi iz stavka 2. ovoga članka koja je izradila geodetski elaborat izdati obavijest u pisanom obliku o utvrđenim nedostacima u geodetskom elaboratu.
(4) U obavijesti iz stavka 3. ovoga članka će se odrediti rok za otklanjanje utvrđenih nedostataka te će se upozoriti na posljedice neotklanjanja nedostataka geodetskog elaborata u ostavljenom roku.
(5) Rok za otklanjanje utvrđenih nedostataka ne može biti duži od 30 dana.
(6) Ukoliko nedostaci u geodetskom elaboratu ne budu otklonjeni u ostavljenom roku, zabilježit će se da se nisu ispunile pretpostavke za njegovo potvrđivanje.«.
U članku 101. uvodna rečenica mijenja se i glasi: »Katastarske čestice katastra zemljišta mogu se prevesti u BZP, ako su ostvareni sljedeći preduvjeti:«
»2. katastarske čestice potpuno identične u odnosu na podatke katastarskog operata i zemljišne knjige o broju, površini i upisanim nositeljima prava u katastarskom operatu katastra zemljišta i nositeljima knjižnih prava u zemljišnoj knjizi«.
U članku 105. stavku 1. riječ: »pojedinačno« briše se, a riječi: »katastarske čestice katastra nekretnina« zamjenjuju se riječju: »BZP«.
Stavak 2. mijenja se i glasi:
»(2) Kad se katastarske čestice iz stavka 1. ovoga članka prevode iz katastra zemljišta u BZP, posjedovni list u koji se upisuju katastarske čestice prevedene u BZP označit će se istim brojem kojim je označen zemljišnoknjižni uložak.«.
U stavku 4. riječ: »pojedinačno« briše se, a riječi: »katastarske čestice katastra nekretnina« zamjenjuju se riječju: »BZP«.
»(1) Ako se katastarske čestice katastra zemljišta prevode u BZP, na promjenu površine katastarskih čestica odgovarajuće se primjenjuju kriteriji iz članka 93. stavaka 1. i 2. ovoga Zakona.«.
U stavku 2. riječi: »u osnivanju i održavanju katastarskog operata« brišu se.
»(1) Ako se katastarske čestice katastra zemljišta prevode u BZP te je potrebno provesti odgovarajući postupak pred nadležnim sudom, katastarske čestice katastra nekretnina osnivaju se, na temelju odgovarajućeg potvrđenoga geodetskog elaborata i odgovarajućeg rješenja nadležnog suda, nakon što katastarske čestice budu upisane u odgovarajući zemljišnoknjižni uložak.«.
U članku 112. riječi: »katastarske čestice katastra nekretnina« zamjenjuju se riječju: »BZP«, a iza riječi: »održavanje katastra nekretnina« dodaju se riječi: »odnosno katastra zemljišta«.
»(3) Grafički dio registra zgrada čini plan zgrada temeljen na geoprostornim podacima državne izmjere i katastra nekretnina, etažnih elaborata te podacima iz akata za gradnju ili uporabu građevine sukladno posebnim propisima kojima se uređuje prostorno uređenje i gradnja.«.
»(1) U svrhu osnivanja registra zgrada preuzimaju se i koriste podaci iz katastra nekretnina, državne izmjere, registra prostornih jedinica, zemljišne knjige, etažnih elaborata, evidencija jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, iz akata za gradnju ili uporabu građevine sukladno posebnim propisima kojima se uređuje prostorno uređenje i gradnja, evidencija koje vode upravitelji zgrada te iz drugih izvora.«.
»(1) Ako se poslovi državne izmjere, katastra nekretnina i katastra infrastrukture, registra zgrada, registra prostornih jedinica i registra geografskih imena obavljaju u zaštićenom području potrebno je o obavljanju poslova prethodno obavijestiti javnu ustanovu koja upravlja tim zaštićenim područjem, sukladno posebnom propisu kojim se uređuje zaštita prirode.«.
»(1) Uvid u podatke iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona ostvaruje se ili neposrednim uvidom ili izdavanjem izvadaka, ispisa, prijepisa, potvrda i podataka.
(2) Za izdavanje izvadaka, ispisa, prijepisa i potvrda iz evidencija u kojima se vode podaci iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona te ostvarenje uvida u podatke ne naplaćuju se stvarni troškovi.
(3) Za pristup i korištenje podataka iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona putem mrežnih usluga ili druge elektroničke točke za pristup podacima, ne naplaćuju se stvarni troškovi.
(4) Za izdavanje podataka iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona, kada se pristup i korištenje istih ne ostvaruje putem mrežnih usluga ili druge elektroničke točke za pristup podacima, stvarni troškovi se naplaćuju.
(5) Za izvođenje određenih tehničkih radnji po zahtjevu stranaka, stranka plaća stvarne troškove.
(6) Sredstva ostvarena naplatom stvarnih troškova prihod su državnog proračuna.
(7) Za ponovnu uporabu podataka iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona primjenjuju se propisi kojima se uređuje ponovna uporaba informacija.
(8) Uvjete korištenja podataka iz članka 168. stavka 2. ovoga Zakona propisuje glavni ravnatelj pravilnikom.
(9) Tehničke radnje koje se obavljaju u postupku izdavanja podataka iz članka 168. stavka 2. ovoga Zakona te visinu stvarnih troškova za izvođenje tehničkih radnji i za izdavanje podataka iz stavka 4. ovoga članka, propisuje glavni ravnatelj pravilnikom iz stavka 8. ovoga članka.«.
U članku 172. stavku 3. riječ: »evidencija« zamjenjuje se riječima: »stavka 2. ovoga članka«.
Stavak 4. briše se.
Dosadašnji stavak 5. koji postaje stavak 4. mijenja se i glasi:
»(4)Tijelima državne uprave i drugim državnim tijelima, jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave te drugim javnopravnim tijelima, za izdavanje podataka iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona, stvarni troškovi se ne naplaćuju, kada te podatke koriste u obavljanju poslova iz svoje nadležnosti.«.
U dosadašnjem stavku 6. koji postaje stavak 5. iza riječi: »Zakona« dodaju se riječi: »te obavljanje tehničkih radnji iz članka 171. stavka 4. ovoga Zakona«.
U cijelom tekstu Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18), riječ: »ravnatelj« u određenom padežu zamjenjuje se riječima: »glavni ravnatelj« u odgovarajućem padežu.
Poslovi osnivanja i održavanja katastarskih operata započeti do dana stupanja na snagu ovoga Zakona dovršit će se prema odredbama Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18).
Katastar zemljišta, osnovan prema propisima koji su bili na snazi do dana stupanja na snagu ovoga Zakona, ostaje na snazi i održava se u postojećem sadržaju dok ga za pojedinu katastarsku općinu ne zamijeni katastar nekretnina, ako ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega nije drukčije određeno.
Obvezuje se glavni ravnatelj da pravilnik iz članka 67. stavaka 8. i 9. ovoga Zakona donese najkasnije u roku od 12 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Danom stupanja na snagu ovoga Zakona prestaju važiti:
- Pravilnik o izlaganju na javni uvid elaborata katastarske izmjere (»Narodne novine«, br. 59/20)
- Pravilnik o katastru zemljišta (»Narodne novine«, br. 84/07 i 148/09)
- odredbe članaka 1., 2. i 3., članka 4. stavka 3. i 4., članka 5. stavka 1. i članaka od 6. do 22. Pravilnika o određivanju visine stvarnih troškova uporabe podataka dokumentacije državne izmjere i katastra nekretnina (»Narodne novine«, br. 59/18).
Ovom odredbom u članku 8. stavku 4. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18), riječi: »odnosno tehničkih reambulacija« brišu se.
Propisuje se da poslovi katastra nekretnina obuhvaćaju i prevođenje katastarskih čestica katastra zemljišta u Bazu zemljišnih podataka (u daljnjem tekstu: BZP).
Ovom odredbom brisana je prethodna suglasnost ministra nadležnog za poslove pravosuđa na odluku kojom se određuje područje, granice i ime katastarske općine.
Ujedno se propisuje da Državna geodetska uprava odluku kojom se određuje područje, granice i ime katastarske općine dostavlja na znanje ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa i nadležnom općinskom sudu, u roku od osam dana od dana donošenja odluke.
Ovom odredbom definira se postupak katastarske izmjere kao prikupljanje i obradu svih podataka potrebnih za izradu katastra nekretnina i za obnovu/osnivanje i dopunu zemljišne knjige.
Briše se »tehnička reambulacija« kao postupak ograničenog prikupljanja podataka koji se provodio u istu svrhu kao i katastarska izmjera, a katastarska izmjera se sukladno odredbama Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina provodi za cijelu katastarsku općinu ili za njezin dio.
Ovom odredbom u članku 33. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18), riječi: »ili tehnička reambulacija« i riječi: »ili tehničkom reambulacijom« brišu se.
Propisuje se način pokretanja postupka katastarske izmjere i to javnom objavom odluke.
Ovakvim načinom pokretanja postupka, a radi manjkavosti podataka raspoloživih u službenim evidencijama, omogućava se da se što više osoba uključi i odazove javnom pozivu za sudjelovanje u provođenju postupka katastarske izmjere na području na kojem se ista provodi.
Ovom odredbom propisuje se da se odlukom o katastarskoj izmjeri utvrđuje i rok do kojega će se dovršiti postupak obilježavanja granica zemljišta.
Ovom odredbom u članku 35. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18), riječi: »i tehničke reambulacije« i riječi: »ili tehničke reambulacije« brišu se.
U ovoj odredbi se »nositelj prava«zamjenjuje osobama koje sukladno ovome Zakonu mogu sudjelovati u postupcima katastarske izmjere, izrade katastarskog operata katastra nekretnina te obnove/osnivanja i dopune zemljišne knjige a to su osobe upisane u katastarski operat, zemljišnu knjigu, kartone zemljišta, pologe isprava i druge osobe koje imaju interes.
Ovom odredbom u članku 37. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18), riječi: »ili tehničke reambulacije« brišu se.
Ovom odredbom propisano je da se podaci o granicama katastarskih čestica prikupljaju uz sudjelovanje osoba koje temeljem odredaba ovoga Zakona imaju pravo sudjelovati u postupku katastarske izmjere a to su osobe upisane u katastarski operat, zemljišnu knjigu, kartone zemljišta, pologe isprava i druge osobe koje imaju interes., da se podaci o ulicama i trgovima preuzimaju iz registra prostornih jedinica kojeg vodi i održava Državna geodetska uprava, a ne više i iz odluka tijela nadležnih za donošenje odluke o ulicama i trgovima kao i da se u postupku katastarske izmjere može priložiti odgovarajući akt o uporabi zgrade te da se u tom postupku prikupljaju i drugi podaci o zgradama za registar zgrada kojeg sukladno odredbama Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina vodi Državna geodetska uprava.
Ovim člankom propisuje se koje osobe sukladno ovome Zakonu sudjeluju u postupcima katastarske izmjere, izrade katastarskog operata katastra nekretnina te obnove/ osnivanja i dopune zemljišne knjige, a to su osobe upisane u katastarski operat, zemljišnu knjigu, kartone zemljišta, pologe isprava i druge osobe koje imaju interes čime se nitko neće dovesti u nepovoljniji odnosno lošiji položaj.
Ovom odredbom propisana je dužnost osoba koje sukladno ovome Zakonu sudjeluju u postupcima katastarske izmjere odazvati se pozivu na obilježavanje granica zemljišta na način da pokažu lomne točke granica zemljišta za koje će se osnovati nova katastarska čestica u postupku katastarske izmjere sukladno odredbama ovoga Zakona.
Propisuje se način pozivanja osoba i to dostavom poziva javnom objavom stavljanjem poziva na e-oglasnu ploču Državne geodetske uprave.
Radi učinkovitosti ekonomičnosti i sveobuhvatnosti osoba koje sudjeluju u ovom postupku, istima se istovremeno sa objavom poziva dostavlja i informacija o objavljenom pozivu na način da se informacija dostavlja onim osobama za koje je iz stanja evidencija katastarskog operata, zemljišne knjige, kartona zemljišta i pologa isprava vidljivo da se dostava može izvršiti. Time se osigurava da sve osobe koje imaju interes ne budu dovedene u nepovoljniji odnosno lošiji položaj u odnosu na postojeće podatke o osobama upisanih u katastarski operat, zemljišnu knjigu, kartone zemljišta i pologe isprava
Ujedno se propisuje da stručne poslove u svezi sa obilježavanjem lomnih točaka granica zemljišta obavljaju ugovorni izvoditelji (osobe koje imaju suglasnost za obavljanje geodetske djelatnosti sukladno posebnom zakonu) zajedno sa osobama koje mogu sudjelovati u postupcima katastarske izmjere sukladno odredbama ovoga Zakona.
Ovim člankom propisana je obveza izvoditelja voditi zapisnik u postupku obilježavanja granica zemljišta, upis obaveznih podataka o osobama koje se jesu/nisu odazvale pozivu, utvrđenje suglasnosti na pokazane lomne točke granica zemljišta, kao i odredba kojom se propisuje način označavanja granica zemljišta za slučaj kada se neke od pozvanih osoba nisu odazvale pozivu odnosno nisu suglasne s obilježenim lomnim točkama (sporna).
Također se propisuje da se za osobe koje se nisu odazvale na poziv, u popisnom listu koji je sastavni dio elaborata katastarske izmjere iskazuju se i te osobe prema identifikaciji katastarskih čestica iz elaborata katastarske izmjere u odnosu na prethodnu katastarsku izmjeru odnosno katastarski operat koji je trenutno na snazi (K identifikacija) i identifikaciji katastarskih čestica iz elaborata katastarske izmjere u odnosu na trenutno važeće zemljišnoknjižno stanje (Z identifikacija) te se time osigurava da se te osobe ne dovode u nepovoljniji odnosno lošiji položaj.
Ovim člankom se ujedno propisuje da se položajne koordinate obilježenih lomnih točaka granica katastarskih čestica određuje na isti način kako je to propisano odredbama važećeg Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina - u poglavlju Određivanje katastarskih prostornih jedinica.
Propisuje se način postupanja izvoditelja za potrebe iskazivanja granica katastarskih čestica za slučaj kada se osobe koje sukladno ovome Zakonu mogu sudjelovati u postupcima katastarske izmjere, nisu odazvale pozivu na obilježavanje. U tim slučajevima kao granice zemljišta preuzeti će se obilježene granice susjednih zemljišta u postupku obilježavanja, a ako isto nije moguće preuzet će se podaci o lomnim točkama međa i drugih granica katastarskih čestica iz postojećeg katastarskog operata. Na propisani način dodatno se osigurava da se osobe koje se nisu odazvale na obilježavanje a upisane su u postojećim evidencijama ne dovedu u nepovoljniji odnosno lošiji položaj
Odredbom se propisuje izrada i dijelovi elaborata katastarske izmjere te podaci koje sadrži popisni list koji se koristi za potrebe predočavanja elaborata katastarske izmjere osobama iskazanim u popisnom listu, a to su podaci o katastarskim česticama i o osobama koje su se odazvale na obilježavanje ali i osobama koje nisu. Za osobe koje se nisu odazvale na obilježavanje iskazuju se podaci prema identifikaciji katastarskih čestica iz elaborata katastarske izmjere u odnosu na prethodnu katastarsku izmjeru odnosno katastarski operat koji je trenutno na snazi (K identifikacija) i identifikaciji katastarskih čestica iz elaborata katastarske izmjere u odnosu na trenutno važeće zemljišnoknjižno stanje (Z identifikacija).
Ovaj članak propisuje u pet odvojenih članaka (članak 50., 50.a, 50.b, 50.c i 50.d Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina) kojim osobama se predočava elaborat katastarske izmjere, objavu početka predočavanja te način pozivanja na predočavanje – dostavom poziva javnom objavom na e-oglasnoj ploči Državne geodetske uprave te radi učinkovitosti i sveobuhvatnosti osoba koje sudjeluju u ovom postupku, istovremeno sa objavom poziva dostavu informacije o objavljenom pozivu na način da se informacija dostavlja onim osobama iz popisnog lista za koje je vidljivo da se dostava može izvršiti. Time se osigurava da sve osobe koje imaju interes ne budu dovedene u nepovoljniji odnosno lošiji položaj u odnosu na postojeće podatke o osobama upisanih u katastarski operat, zemljišnu knjigu, kartone zemljišta i pologe isprava.
Nadalje, propisuje se da se predočavaju podaci o katastarskim česticama koje su iskazane u elaboratu katastarske izmjere te da se na predočavanje elaborata mogu donijeti i akti o tome da se zgrade mogu rabiti u skladu sa posebnim propisima kojima se uređuje gradnja.
Upravo ovim odredbama propisuje se mogućnost potpisivanja izjave kojom osobe koje temeljem ovoga Zakona sudjeluju u postupku katastarske izmjere, a kojom potvrđuju da su suglasne s predočenim podacima o katastarskim česticama u popisnom listu, a osim toga u mogućnosti su u postupku predočavanja podataka elaborata katastarske izmjere pridonijeti i ispravu na temelju koje se obavlja upis osoba u zemljišne knjige.
Propisan je postupak i za slučaj kada osoba nije suglasna sa predočenim podacima te postupak zaštite njenih prava u postupcima pred nadležnim područnim uredom za katastar odnosno uredom Grada Zagreba u odnosu na podatke o katastarskim česticama u otvorenom katastarskom operatu, koji se otvara danom otvaranja zemljišne knjige, a prije nego je on postao službeni.
Ujedno je propisano da je popisni list temelj za izradu katastarskog operata.
Propisuje se da elaborat katastarske izmjere potvrđuje nadležni područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba u okviru obavljanja poslova osnivanja katastra nekretnina, a Državna geodetska uprava o potvrđenom elaboratu katastarske izmjere obavještava ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa i nadležni općinski sud.
Ovom odredbom u članku 52. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18), riječi: »i tehničkih reambulacija« brišu se.
Propisano je da način prikupljanja i obrade podataka, izrade digitalnog ortofotoplana te poslove koji se provode u okviru katastarske izmjere propisuje glavni ravnatelj pravilnikom.
Ovim člankom propisano je da se na temelju potvrđenog elaborata katastarske izmjere i podataka iz obnovljene/osnovane odnosno dopunjene zemljišne knjige izrađuje katastarski operat katastra nekretnina.
Odredba članka 55. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18) je brisana jer se u postupku katastarske izmjere temeljem ovoga Zakona više ne provodi izlaganje na javni uvid pregledanog i potvrđenog elaborata katastarske izmjere.
Ovim člankom propisano je nastavno nadležno postupanje po izrađenom katastarskom operatu katastra nekretnina, koji se otvara danom otvaranja zemljišne knjige. Odluku o otvaranju katastarskog operata katastra nekretnina donosi glavni ravnatelj a na temelju obavijesti nadležnog općinskog suda o danu otvaranja zemljišne knjige , a podaci otvorenog katastarskog operata katastra nekretnina prenose se u BZP koja se sastoji od katastarskih podataka o imenu katastarske općine, broju katastarske čestice, adresi katastarske čestice, obliku, površini, izgrađenosti i načinu uporabe te podataka zemljišne knjige o nositeljima knjižnih prava, pravnim činjenicama i osobnim odnosima. Sve promjene podataka o katastarskim česticama nastale nakon otvaranja katastarskog operata katastra nekretnina provode se u otvorenom katastarskom operatu.
Ovim člankom dodane su tri odredbe (članak 56.a, 56.b, i 56.c Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina) koje propisuju postupak javnog uvida i podnošenje prigovora na podatke otvorenog katastarskog operata, postupanje izvoditelja i nadležnog područnog ureda za katastar odnosno ureda Grada Zagreba po podnesenom prigovoru te rok istekom kojeg se katastarski operat smatra službenim. Tim odredbama osigurava se da svi oni koji su sudjelovali u bilo kojoj fazi provedbe katastarske izmjere ili izrade katastarskog operata ili u njemu nisu sudjelovali a podaci o tim katastarskim česticama u tim slučajevima preneseni su iz postojećih do tada važećih evidencija u odnosu na podatke o katastarskim česticama, u otvorenom katastarskom operatu, koji se otvara danom otvaranja zemljišne knjige, a prije nego je on postao službeni mogu zaštiti svoje interese.
Ovim člankom utvrđuju se podaci koje sadrži katastarski operat katastra nekretnina te odredbu koja propisuje da podaci o osobama u katastarskom operatu katastra nekretnina nisu izvorni katastarski podaci, nego podaci zemljišne knjige koji se u katastarski operat katastra nekretnina preuzimaju iz osnovane, obnovljene ili dopunjene zemljišne knjige.
U članku 63. dodana je nova odredba kojom se propisuje postupak provođenja promjena na podatke katastarskog operata katastra nekretnina po službenoj dužnosti.
Ovom odredbom propisana je mogućnost provedbe osnivanja novih katastarskih čestica u katastarskom operatu katastra nekretnina i bez donošenja rješenja za slučaj kada su postupci evidentiranja katastarskih čestica određeni posebnim propisom kojima se uređuje javne i nerazvrstane ceste, komunalno gospodarstvo, vodne građevine i željeznička infrastruktura.
Ovom odredbom propisan je postupak održavanja katastarskog operata katastra nekretnina u dijelu koji se odnosi na obilježavanje granica katastarskih čestica u okviru izrade geodetskog elaborata, prava i obveze osoba upisanih u katastarski operat predmetnih i susjednih katastarskih čestica kao i osoba koje imaju interes za provođenje promjena u katastarskom operatu, postupanje osobe koja ima suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra nekretnina prema posebnom zakonu kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti u okviru izrade geodetskog elaborata. Propisuje se način pozivanja osoba i to dostavom poziva javnom objavom stavljanjem poziva na e-oglasnu ploču Državne geodetske uprave. Radi učinkovitosti ekonomičnosti i sveobuhvatnosti osoba koje sudjeluju u ovom postupku, istima se istovremeno sa objavom poziva dostavlja i informacija o objavljenom pozivu na način da se informacija dostavlja onim osobama za koje je iz stanja podataka katastarskog operata, vidljivo da se dostava može izvršiti. Time se osigurava da sve osobe koje imaju interes ne budu dovedene u nepovoljniji odnosno lošiji položaj u odnosu na postojeće podatke o osobama upisanih u katastarski operat. Kako u katastarskom operatu katastra nekretnina podaci o osobama nisu izvorni katastarski podaci, nego podaci zemljišne knjige koji se u katastarski operat katastra nekretnina preuzimaju iz osnovane, obnovljene ili dopunjene zemljišne knjige time osobe upisane u zemljišnu knjigu također nisu dovedene u nepovoljniji odnosno lošiji položaj
Ovim člankom dodane su tri odredbe (članak 70.a, 70.b, i 70.c Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina) kojima se propisuje daljnji postupak održavanja katastarskog operata katastra nekretnina u dijelu koji se odnosi na predočavanje geodetskog elaborata, prava i obveze osoba iskazanih u geodetskom elaboratu, postupanje osoba koje su izradile geodetski elaborat te postupak za zaštitu prava osoba koje sudjeluju u postupcima provedbe promjena podataka o katastarskoj čestici u katastarskom operatu pred nadležnim katastarskim uredom.
Ovim člankom propisuje se postupak pregleda i potvrđivanja geodetskog elaborata kojeg su na pregled i potvrđivanje podnijele osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra nekretnina, nadležnom područnom uredu za katastar odnosno uredu Grada Zagreba.
U članku 83. dodana je nova odredba kojom se propisuje postupak provođenja promjena na podatke katastarskog operata katastra zemljišta po službenoj dužnosti.
Ovom odredbom propisana je mogućnost provedbe osnivanja novih katastarskih čestica u katastarskom operatu i bez donošenja rješenja za slučaj kada su postupci evidentiranja katastarskih čestica određeni posebnim propisom kojima se uređuje javne i nerazvrstane ceste, komunalno gospodarstvo, vodne građevine i željeznička infrastruktura.
U ovoj odredbi riječi: »nositelj prava na katastarskim česticama« zamjenjuje se riječima: »osoba upisana u katastarski operat« koja je dužna obavijestiti o svakoj promjeni na zemljištu koja utječe na podatke upisane u katastarski operat katastra zemljišta.
Ovom odredbom propisan je postupak održavanja katastarskog operata katastra zemljišta u dijelu koji se odnosi na obilježavanje granica katastarskih čestica u okviru izrade geodetskog elaborata, prava i obveze osoba upisanih u katastarski operat, zemljišnu knjigu i pologe isprava predmetnih i susjednih katastarskih čestica kao i osoba koje imaju interes za provođenje promjena u katastarskom operatu, postupanje osobe koja ima suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra nekretnina prema posebnom zakonu kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti u okviru izrade geodetskog elaborata. Propisuje se način pozivanja osoba i to dostavom poziva javnom objavom stavljanjem poziva na e-oglasnu ploču Državne geodetske uprave.
Radi učinkovitosti ekonomičnosti i sveobuhvatnosti osoba koje sudjeluju u ovom postupku, istima se istovremeno sa objavom poziva dostavlja i informacija o objavljenom pozivu na način da se informacija dostavlja onim osobama za koje je iz stanja evidencija katastarskog operata, zemljišne knjige, kartona zemljišta i pologa isprava vidljivo da se dostava može izvršiti. Time se osigurava da sve osobe koje imaju interes ne budu dovedene u nepovoljniji odnosno lošiji položaj u odnosu na postojeće podatke o osobama upisanih u katastarski operat, zemljišnu knjigu, kartone zemljišta i pologe isprava
Ovim člankom dodane su tri odredbe (članak 90.a, 90.b, i 90.c Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina) kojima se propisuje daljnji postupak održavanja katastarskog operata katastra zemljišta u dijelu koji se odnosi na predočavanje geodetskog elaborata, prava i obveze osoba iskazanih u geodetskom elaboratu, postupanje osoba koje su izradile geodetski elaborat te postupak za zaštitu prava osoba koje sudjeluju u postupcima provedbe promjena podataka o katastarskoj čestici u katastarskom operatu pred nadležnim katastarskim uredom.
Ovim člankom propisuje se postupak pregleda i potvrđivanja geodetskog elaborata kojeg su na pregled i potvrđivanje podnijele osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra zemljišta, nadležnom područnom uredu za katastar odnosno uredu Grada Zagreba.
U ovoj odredbi promijenjena je uvodna rečenica koja glasi: »Katastarske čestice katastra zemljišta mogu se prevesti u BZP, ako su ostvareni slijedeći preduvjeti:«
Ovom odredbom revidirani su kriteriji razvrstavanja katastarskih čestica u grupe u postupku analize usklađenosti podataka u katastarskom operatu i upisanih podataka o nositeljima knjižnih prava upisanih u zemljišnoj knjizi, a prije donošenja odluke o početku prevođenja katastarskih čestica katastra zemljišta u BZP.
Brisane su odredbe članaka 107. i 108. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18) jer se ovim Zakonom regulira postupak prevođenja katastarskih čestica iz katastra zemljišta u BZP.
Propisano je da se prevedeni podaci o katastarskim česticama u BZP-u mogu mijenjati samo u skladu sa odredbama koje određuju održavanje katastra nekretnina odnosno katastra zemljišta.
Naziv pojedinih tijela iz kojih Vlada Republike Hrvatske imenuje predstavnike u povjerenstvo za standardizaciju geografskih imena usklađen je sa Zakonom o sustavu državne uprave (»Narodne novine«, br. 66/19).
Propisano je da ako se poslovi državne izmjere, katastra nekretnina i katastra infrastrukture, registra zgrada, registra prostornih jedinica i registra geografskih imena obavljaju u zaštićenom području potrebno je o obavljanju poslova prethodno obavijestiti javnu ustanovu koja upravlja tim zaštićenim područjem, sukladno posebnom propisu kojim se uređuje zaštita prirode.
Ovom odredbom u članku 160. točki 2. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18), riječi: »i tehničkih reambulacija« brišu se.
Brisana je odredba članka 170. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18) s obzirom da se sukladno ovom Zakonu stvarni troškovi za izdavanje službenih državnih karata više ne naplaćuju.
Ova odredba regulira naplatu stvarnih troškova i upravnih pristojbi za izdavanje podataka iz članka 6. stavka 1. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina, koja odredba je usklađena sa Akcijskim planom za smanjenje neporeznih i parafiskalnih davanja 2020., Mjera 2. Mjere smanjenja neporeznih i parafiskalnih davanja koja mjera predviđa smanjenje/ukidanje stvarnih troškova uporabe podataka i upravnih pristojbi koje čine prihod državnom proračunu.
Ovim člankom propisano je međusobno korištenje, pristup i uporaba podataka tijela državne uprave, lokalne i područne (regionalne) samouprave te drugih javnopravnih tijela i Državne geodetske uprave te je određeno da su tijela državne uprave, lokalne i područne (regionalne) samouprave te druga javnopravna tijela obvezna Državnoj geodetskoj upravi dostaviti podatke koji utječu na podatke iz članka 6. stavka 1. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina, a Državna geodetska uprava ima pravo bez naknade pristupati podacima i koristiti podatke koji utječu na podatke iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona iz evidencija sudova, tijela državne uprave, zavoda i pravnih osoba čiji je osnivač Republika Hrvatska, kao i drugih javnih evidencija.
Nadalje, propisano je da se tijelima državne uprave i drugim državnim tijelima, jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave te drugim javnopravnim tijelima za pristup i korištenje podataka iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona, kada te podatke koriste u obavljanju poslova iz svoje nadležnosti, stvarni troškovi ne naplaćuju.
Tijelima državne uprave i drugim državnim tijelima stvarni troškovi za pružanje geodetskih usluga te obavljanje tehničkih radnji se također ne naplaćuju.
U cijelom tekstu ovoga riječ: »ravnatelj« u određenom padežu zamijenjena je riječima: »glavni ravnatelj« u odgovarajućem padežu, radi usklađenja sa Zakonom o sustavu državne uprave (»Narodne novine«, br. 66/19).
Odnose se na prijelazne i završne odredbe kojima se propisuje dovršavanje započetih postupaka prema odredbama Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18), održavanje katastra zemljišta osnovanog prema propisima koji su bili na snazi do dana stupanja na snagu ovoga Zakona te obveza glavnog ravnatelja na donošenje i usklađenje pravilnika po ovome Zakonu kao i prestanak važenja podzakonskih akata.
(1) Pojedini pojmovi u smislu ovoga Zakona te propisa i akata koji se donose na temelju ovoga Zakona imaju sljedeća značenja:
a) geografsko ime je ime kojim se imenuju pojave i objekti na planetu Zemlji
b) Hrvatski topografski informacijski sustav (CROTIS – CROatian Topographic Information System) je model topografskih podataka koji se koristi za izradu temeljne topografske baze
c) izvoditelj je osoba koja ima suglasnost Državne geodetske uprave za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe osnivanja katastra nekretnina sukladno posebnom zakonu
d) mrežni operator je operator javne komunikacijske mreže te druga pravna osoba koja daje na korištenje fizičku infrastrukturu koja je namijenjena pružanju usluga proizvodnje, prijenosa ili distribucije plina i nafte, električne energije, uključujući javnu rasvjetu i toplinske energije, te usluga proizvodnje, prijenosa ili distribucije vode, uključujući ispuštanje ili pročišćavanje otpadnih voda i kanalizacije i sustava odvodnje, kao i upravitelj fizičke infrastrukture koja je namijenjena odvijanju željezničkog, cestovnog, riječnog, pomorskog i zračnog prometa
e) način uporabe zgrada je podatak o zgradama koji je definiran za istovrsne načine uporabe zgrada za potrebe provedbe ovoga Zakona te drugih propisa i akata proizašlih iz ovoga Zakona
f) način uporabe zemljišta je podatak o katastarskim česticama koji je definiran za istovrsne načine uporabe zemljišta u gospodarskom smislu za potrebe provedbe ovoga Zakona te drugih propisa i akata proizašlih iz ovoga Zakona
g) nositelji prava su fizičke i pravne osobe koje su u odnosu prema evidentiranim katastarskim česticama odnosno nekretninama u katastarskom operatu: osobe upisane u katastarski operat prema prijašnjim propisima, vlasnici, suvlasnici, ovlaštenici, upravitelji javnih dobara te nositelji stvarnih prava, kao i osobe koje su u posjedu katastarske čestice odnosno nekretnine, a nisu upisane ni u katastarski operat ni u zemljišnu knjigu te osobe koje imaju pravni interes sudjelovati u postupcima propisanim ovim Zakonom
h) posebni pravni režimi su statusi uspostavljeni na katastarskim česticama odnosno nekretninama sukladno posebnim propisima, a koji su od osobitog kulturnog, arheološkog, povijesnog, gospodarskog i ekološkog značenja od interesa za Republiku Hrvatsku te imaju njezinu osobitu zaštitu
i) temeljna topografska baza (TTB) je osnovna objektno-orijentirana baza podataka organizirana sukladno modelu podataka Hrvatskog topografskog informacijskog sustava (CROTIS), primarno nastala topološkom obradom podataka fotogrametrijske restitucije aerofotogrametrijskog snimanja
j) upravitelji infrastrukture su fizičke ili pravne osobe koje sukladno posebnim propisima obavljaju komunalnu ili drugu djelatnost vezano uz infrastrukturu propisanu ovim Zakonom
k) vrsta uporabe zemljišta predstavlja skup načina uporabe zemljišta koja imaju najbitnije zajedničke karakteristike
l) vrsta uporabe zgrada predstavlja skup načina uporabe zgrada koje imaju najbitnije zajedničke karakteristike i
m) zgrada trajnog karaktera je svaka zgrada izgrađena kao sklop trajno povezan s tlom na način i od materijala kojima se osigurava dugotrajnost i sigurnost korištenja te kojoj svrha korištenja nije privremena.
(2) Osim pojmova iz stavka 1. ovoga članka, ostali pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju značenje određeno posebnim zakonom kojim se uređuje obavljanje stručnih geodetskih poslova, uređuje područje nacionalne infrastrukture prostornih podataka te koji su određeni drugim posebnim zakonima.
(1) Poslovi državne izmjere i katastra nekretnina obavljaju se na temelju višegodišnjih i godišnjih programa (u daljnjem tekstu: Program).
(2) Višegodišnji i godišnji Program iz stavka 1. ovoga članka u dijelu koji se odnosi na katastar nekretnina Vladi Republike Hrvatske predlaže Državna geodetska uprava, uz prethodnu suglasnost ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa.
(3) Višegodišnji i godišnji Program iz stavka 1. ovoga članka u dijelu koji se odnosi na katastar nekretnina u svrhu evidentiranja pomorskog dobra Vladi Republike Hrvatske predlaže Državna geodetska uprava, uz prethodnu suglasnost ministarstva nadležnog za poslove mora.
(4) Programom iz stavka 1. ovoga članka utvrđuju se u prvome redu područja na kojima će se obaviti osnovni geodetski radovi, topografska izmjera i izradba državnih karata, izmjera i označivanje državne granice na kopnu, izradba katastra nekretnina, provedba katastarskih izmjera odnosno tehničkih reambulacija, izradba registra zgrada i katastra infrastrukture, područja na kojima će se obaviti homogenizacija katastarskih planova, poslovi registra prostornih jedinica, registra geografskih imena, izvori financiranja za provedbu Programa te rokovi za izvršenja planiranih aktivnosti.
(5) Višegodišnje programe iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka donosi Hrvatski sabor.
(6) Godišnje programe iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka donosi odlukom Vlada Republike Hrvatske.
(7) Višegodišnji programi objavljuju se u »Narodnim novinama«.
(8) Za provedbu Programa iz stavka 2. ovoga članka ravnatelj Državne geodetske uprave (u daljnjem tekstu: ravnatelj) i ministar nadležan za poslove pravosuđa sporazumno osnivaju zajedničko povjerenstvo.
(9) Za provedbu Programa iz stavka 3. ovoga članka ravnatelj i ministar nadležan za poslove mora sporazumno osnivaju zajedničko povjerenstvo.
(10) Sredstva potrebna za izvršenje Programa osiguravaju se u državnom proračunu Republike Hrvatske te iz drugih izvora.
(11) Sredstva potrebna za izvršenje Programa mogu se osigurati iz sredstava donacija, sredstava jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, sredstava zainteresiranih pravnih i fizičkih osoba te drugih izvora.
(12) Sredstva iz stavka 11. ovoga članka osiguravaju se na temelju sporazuma sklopljenih između Državne geodetske uprave i subjekata iz stavka 11. ovoga članka.
(13) Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave mogu odlukom predstavničkog tijela u financiranje poslova katastra nekretnina uključiti pravne i fizičke osobe koje su nositelji prava na nekretninama na području obavljanja tih poslova.
(14) Od obveze financiranja poslova iz stavka 13. ovoga članka izuzete su pravne i fizičke osobe nositelji prava na nekretninama koji su nekretninu evidentirali na temelju Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 16/07., 152/08., 124/10., 56/13., 121/16. i 9/17.) ili ovoga Zakona.
(15) Od obveze financiranja poslova iz stavka 13. ovoga članka izuzeta je Republika Hrvatska kao nositelj prava na nekretninama kada su sredstva za financiranje poslova katastra nekretnina osigurana u državnom proračunu.
(16) Odlukom iz stavka 13. ovoga članka odredit će se visina sredstava koju trebaju osigurati nositelji prava za pojedinu nekretninu.
(17) Ukupan iznos sredstava iz stavka 16. ovoga članka ne može biti veći od iznosa koji osigurava pojedina jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave za potrebe obavljanja poslova iz Programa iz stavka 2. ovoga članka.
(1) Katastarska izmjera je prikupljanje i obrada svih potrebnih podataka u svrhu osnivanja katastarskih čestica, evidentiranja zgrada, evidentiranja posebnih pravnih režima na zemljištu i načina uporabe zemljišta te izrade katastarskog operata katastra nekretnina.
(2) Katastarskom izmjerom u smislu ovoga Zakona smatra se i prikupljanje podataka o nekretninama u postupku održavanja katastra nekretnina.
(1) Tehnička reambulacija ograničeno je prikupljanje i obrada potrebnih podataka koje se provodi u svrhu u koju se provodi i katastarska izmjera.
(2) U okviru tehničke reambulacije iz postojećeg katastra zemljišta preuzet će se, obraditi i prilagoditi oni podaci koji su pogodni za katastar nekretnina.
(3) Osim podataka iz stavka 2. ovoga članka, ostali potrebni podaci prikupit će se i obraditi prema pravilima katastarske izmjere.
(1) Katastarska izmjera ili tehnička reambulacija provodi se za cijelu katastarsku općinu ili za njezin dio.
(2) Unutar katastarske općine ili njezina dijela koji je obuhvaćen katastarskom izmjerom ili tehničkom reambulacijom mogu se odrediti područja (zone) prioriteta.
(3) Ako se katastarska izmjera ili tehnička reambulacija provodi za dio katastarske općine odnosno područja prioriteta, taj dio mora biti točno opisan, među ostalim i navođenjem katastarskih čestica na kojima se katastarska izmjera ili tehnička reambulacija provodi.
(1) Katastarske izmjere i tehničke reambulacije provode se u skladu s Programom iz članka 8. stavka 2. ovoga Zakona.
(2) Odluku o katastarskoj izmjeri ili o tehničkoj reambulaciji donosi Državna geodetska uprava u skladu s Programom iz članka 8. stavka 2. ovoga Zakona.
(3) Odluka iz stavka 2. ovoga članka objavljuje se u »Narodnim novinama« i drugim javnim glasilima na način koji omogućuje da se s njom upoznaju nositelji prava na nekretninama na području na kojemu se provodi katastarska izmjera ili tehnička reambulacija.
(1) Podacima o međama i drugim granicama opisuje se položaj i oblik katastarske čestice. Podaci o granicama katastarskih čestica prikupljaju se u postupku katastarske izmjere i tehničke reambulacije uz sudjelovanje nositelja prava na nekretninama.
(2) Adresom katastarske čestice iskazuje se položaj katastarske čestice tako da se iskaže njezina pripadnost rudini, ulici, trgu ili drugom geografskom imenu. Podaci o ulicama i trgovima preuzimaju se iz registra prostornih jedinica te iz odluka tijela nadležnih za donošenje odluka o ulicama i trgovima.
(3) Podaci o načinu uporabe katastarske čestice odnosno njezinih dijelova iskazuju se tako da se katastarskoj čestici odnosno njezinu dijelu pridruži podatak o načinu uporabe određen propisima donesenim na temelju ovoga Zakona.
(4) Površine katastarskih čestica te površine njihovih dijelova koji se upotrebljavaju na različite načine su površine u službenoj ravninskoj kartografskoj projekciji iz članka 12. stavka 1. ovoga Zakona, a iskazuju se u kvadratnim metrima.
(5) Podaci o posebnim pravnim režimima koji su uspostavljeni na katastarskoj čestici iskazuju se pridruživanjem podatka o posebnom pravnom režimu katastarskoj čestici.
(6) Za zgrade se prikupljaju i obrađuju podaci o njihovu položaju, obliku, načinu njihove uporabe i kućnim brojevima. U okviru katastarske izmjere i tehničke reambulacije nositelji prava za zgradu koja se evidentira mogu priložiti odgovarajući akt o uporabi, o čemu se obavještava nadležni sud sukladno posebnom propisu. U okviru katastarske izmjere i tehničke reambulacije prikupljaju se i drugi podaci o zgradama sukladno ovome Zakonu.
(7) Podaci o drugim građevinama izgrađenim na katastarskoj čestici iskazuju se jednim od načina uporabe zemljišta propisanih pravilnikom iz članka 39. stavka 2. ovoga Zakona.
(8) Podaci o nositeljima prava na katastarskim česticama su ime i prezime odnosno naziv, adresa i osobni identifikacijski broj (OIB).
(2) Načine uporabe unutar pojedine vrste uporabe iz stavka 1. ovoga članka propisuje ravnatelj pravilnikom, uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za graditeljstvo i prostorno uređenje.
(3) Osim načina uporabe unutar uporabe propisanih pravilnikom iz stavka 2. ovoga članka, katastarskoj čestici može se pridružiti i podatak o drugom načinu uporabe ako je evidentiranje toga načina uporabe propisano posebnim zakonom.
(1) U postupku prikupljanja podataka o nositeljima prava u okviru katastarske izmjere i tehničke reambulacije koriste se podaci katastra, zemljišne knjige i dr.
(2) Ako podaci o nositeljima prava na nekretninama nisu sadržani u evidencijama iz stavka 1. ovoga članka, ti će se podaci prikupiti prema stvarnom stanju.
(3) Podaci o nositeljima prava na nekretninama prikupljeni u katastarskoj izmjeri ili tehničkoj reambulaciji pomoćni su podaci koji služe za potrebe predočavanja i izlaganja na javni uvid elaborata katastarske izmjere ili tehničke reambulacije te osnivanja, obnove i dopune zemljišne knjige.
(1) Nositelji prava na zemljištu na području na kojemu se provodi katastarska izmjera ili tehnička reambulacija dužni su u roku koji je određen odlukom iz članka 34. stavka 2. ovoga Zakona vidljivim trajnim oznakama i na svoj trošak označiti granice zemljišta, na kojemu imaju pravo vlasništva ili druga prava ili kojim upravljaju (upravitelj općih, javnih i drugih dobara).
(2) Nositelji prava na zemljištu iz stavka 1. ovoga članka pisanim se putem pozivaju na obilježivanje granica zemljišta te im se osigurava stručna pomoć i trajne međne oznake pri obilježivanju granica zemljišta bez naknade.
(3) Položajne koordinate obilježenih lomnih točaka granica katastarskih čestica određuju se na način propisan člankom 26. ovoga Zakona.
(4) U postupku obilježavanja granica zemljišta vodi se popis katastarskih čestica za koje je izvršeno obilježavanje granica zemljišta.
(5) Nositelji prava na zemljištu potpisom na popisu obilježenih katastarskih čestica potvrđuju da su suglasni s obilježenim granicama zemljišta.
(6) Ako neki od nositelja prava nisu suglasni s obilježenim granicama zemljišta na granici njihovih katastarskih čestica, takva granica označuje se spornom.
(7) Kada su nositelji prava suglasni s obilježenim granicama zemljišta, katastarska čestica iskazuje se u elaboratu katastarske izmjere ili tehničke reambulacije.
(1) Na temelju podataka prikupljenih i obrađenih u katastarskoj izmjeri ili tehničkoj reambulaciji izrađuje se elaborat katastarske izmjere ili tehničke reambulacije.
(2) Elaborat katastarske izmjere odnosno tehničke reambulacije uz ostale dijelove obvezno sadrži katastarski plan, preglednu katastarsku kartu i popisne listove.
(3) Za potrebe izlaganja na javni uvid elaborata katastarske izmjere ili tehničke reambulacije u zaseban popisni list svrstava se katastarska čestica utvrđena katastarskom izmjerom ili tehničkom reambulacijom te predstavlja zasebnu nekretninu.
(4) Više katastarskih čestica može biti svrstano u isti popisni list kada to zahtijeva nositelj prava katastarskih čestica i tada one, za potrebe izlaganja na javni uvid elaborata katastarske izmjere ili tehničke reambulacije, predstavljaju jednu nekretninu.
(5) O izrađenom elaboratu katastarske izmjere ili tehničke reambulacije izvoditelj obavještava Državnu geodetsku upravu.
(1) Elaborat katastarske izmjere ili tehničke reambulacije predočava se nositeljima prava iskazanim u popisnim listovima, a početak predočavanja objavljuje se u javnim glasilima.
(2) Nositelji prava iz stavka 1. ovoga članka pozivaju se na predočavanje elaborata katastarske izmjere ili tehničke reambulacije pisanim putem.
(3) U postupku predočavanja elaborata katastarske izmjere ili tehničke reambulacije predočavaju se podaci iskazani u popisnim listovima te na katastarskom planu.
(4) Nositelji prava na predočavanje elaborata mogu donijeti akte o tome može li se zgrada rabiti u skladu s posebnim propisima.
(5) U postupku predočavanja elaborata nositelj prava potvrđuje da su mu podaci predočeni te potpisuje izjavu kojom potvrđuje da je suglasan s predočenim podacima u popisnom listu i izvodu iz katastarskog plana s koordinatama katastarske čestice koji je prilog popisnom listu.
(6) Kada nositelj prava nije suglasan s predočenim podacima iz stavka 3. ovoga članka, može iskazati s kojim podacima nije suglasan, o čemu izvoditelj stavlja bilješku na popisnom listu.
(7) Izvoditelj je dužan, kada nositelj prava nije suglasan s predočenim podacima, po potrebi obaviti terenski očevid.
(8) Ako se podaci u elaboratu katastarske izmjere ili tehničke reambulacije na temelju terenskog očevida mijenjaju, potrebno ih je ponovo predočiti.
(9) Ako nositelj prava ponovo nije suglasan s predočenim podacima iz stavka 8. ovoga članka te je odbio potpisati izjavu, nositelj prava pozvat će se na izlaganje na javni uvid.
(10) Ako se nositelj prava ne odazove na predočavanje elaborata, smatrat će se da nije suglasan s podacima iskazanim u popisnom listu i na katastarskom planu s koordinatama katastarske čestice te će se pozvati na izlaganje na javni uvid.
(11) Za nositelje prava iz stavaka 9. i 10. ovoga članka izrađuje se popis popisnih listova.
(1) Elaborat katastarske izmjere ili tehničke reambulacije, prije njegova izlaganja na javni uvid, potvrđuje se u Središnjem uredu Državne geodetske uprave u okviru obavljanja poslova propisanih člankom 159. ovoga Zakona.
(2) O potvrđenom elaboratu katastarske izmjere ili tehničke reambulacije iz stavka 1. ovoga članka obavještava se ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa, nadležni općinski sud i nadležni područni ured za katastar.
(1) Nadzor nad provedbom katastarskih izmjera i tehničkih reambulacija provodi geodetska inspekcija odnosno državni službenik kojeg ovlasti ravnatelj.
(2) Tehnički nadzor nad provedbom katastarskih izmjera i tehničkih reambulacija mogu obavljati osobe koje imaju suglasnost Državne geodetske uprave za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe osnivanja katastra nekretnina sukladno posebnom zakonu.
(1) Pregledan i potvrđen elaborat katastarske izmjere ili tehničke reambulacije izlaže se na javni
uvid.
(2) Nositelj prava iz članka 50. stavka 5. ovoga Zakona koji je potpisao izjavu ne poziva se na izlaganje na javni uvid te se obavještava da će se predočeni podaci preuzeti za potrebe izrade katastarskog operata katastra nekretnina.
(3) Nositelj prava iz članka 50. stavaka 9. i 10. ovoga Zakona poziva se na izlaganje na javni uvid pisanim putem.
(4) Izlaganje na javni uvid može se provesti i za dio elaborata iz stavka 1. ovoga članka.
(5) Početak, mjesto i vrijeme izlaganja na javni uvid Državna geodetska uprava, zajedno s nadležnim općinskim sudom, objavljuje putem oglasa u lokalnim javnim glasilima, na mrežnim stranicama Državne geodetske uprave i e-Oglasnoj ploči nadležnog suda te na drugi odgovarajući način najmanje 30 dana prije početka izlaganja.
(6) Izlaganje na javni uvid provodi se istodobno i povezano s osnivanjem, obnovom ili dopunom zemljišne knjige.
(7) U postupku izlaganja na javni uvid elaborata katastarske izmjere ili tehničke reambulacije izlažu se podaci iskazani u popisnim listovima i na katastarskom planu.
(8) U postupku izlaganja na javni uvid nositelj prava potvrđuje da su mu podaci izloženi te potpisuje izjavu kojom potvrđuje da je suglasan s izloženim podacima u popisnom listu i izvodu iz katastarskog plana s koordinatama katastarske čestice koji je prilog popisnom listu.
(9) Poslove iz stavka 6. ovoga članka obavlja povjerenstvo Državne geodetske uprave koje iz redova državnih službenika Državne geodetske uprave odlukom imenuje ravnatelj.
(10) Povjerenstvu iz stavka 9. ovoga članka pripada odgovarajuća naknada, ako su za tu svrhu osigurana financijska sredstva u skladu s člankom 8. stavkom 10. ovoga Zakona.
(11) Visinu naknade iz stavka 10. ovoga članka utvrđuje ravnatelj odlukom.
(1) Pri izlaganju na javni uvid povjerenstvo iz članka 54. stavka 9. ovoga Zakona vodi knjigu prigovora.
(2) Na temelju prigovora izvoditelj po potrebi obavlja terenski očevid.
(3) Ako je na temelju obavljenog terenskog očevida potrebno promijeniti podatke sadržane u elaboratu katastarske izmjere ili tehničke reambulacije, promijenjeni se podaci ponovno izlažu na javni uvid, u roku od 30 dana od obavljenog terenskog očevida.
(4) Neosnovane prigovore rješenjem odbija područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba.
(5) Protiv rješenja o odbijanju prigovora dopuštena je žalba koja se podnosi Državnoj geodetskoj upravi.
(6) Žalba protiv rješenja o odbijanju prigovora iz stavka 4. ovoga članka ne odgađa izvršenje rješenja.
(7) Nadzor nad izlaganjem na javni uvid katastarskih podataka provode osobe koje za to ovlasti ravnatelj.
(8) Način izlaganja na javni uvid propisuje ravnatelj pravilnikom.
(1) Na temelju podataka elaborata katastarske izmjere ili tehničke reambulacije, podataka prikupljenih tijekom izlaganja na javni uvid elaborata katastarske izmjere ili tehničke reambulacije i podataka preuzetih iz osnovane, obnovljene ili dopunjene zemljišne knjige izrađuje se katastarski operat katastra nekretnina koji se stavlja u službenu uporabu danom otvaranja zemljišne knjige.
(2) Odluku o stavljanju u službenu uporabu katastarskog operata katastra nekretnina donosi ravnatelj na temelju obavijesti nadležnog suda o danu otvaranja zemljišne knjige za katastarsku općinu ili njezin dio.
(3) Odluka iz stavka 2. ovoga članka objavljuje se u »Narodnim novinama«, a može se objaviti i u drugim javnim glasilima, na mrežnim stranicama Državne geodetske uprave i e-Oglasnoj ploči nadležnog suda te na drugi odgovarajući način.
(4) Odlukom iz stavka 2. ovoga članka postojeći katastarski operat katastra zemljišta ili dio toga operata obuhvaćen katastarskom izmjerom ili tehničkom reambulacijom stavlja se izvan službene uporabe te se pohranjuje u nadležnom područnom uredu za katastar odnosno uredu Grada Zagreba.
(1) Katastarski operat katastra nekretnina sadrži podatke o katastarskim česticama, zgradama, područjima posebnih pravnih režima na zemljinoj površini te podatke o nositeljima prava na nekretninama.
(2) Podaci o nositeljima prava na nekretninama nisu izvorni katastarski podaci, nego podaci zemljišne knjige koji se u katastarski operat katastra nekretnina preuzimaju iz osnovane, obnovljene ili dopunjene zemljišne knjige.
(1) Geodetsko-tehnički dio katastarskog operata katastra nekretnina čine:
– katastarski plan
– stalne točke geodetske osnove
– digitalni ortofotoplan i
– zbirka geodetskih elaborata te geodetskih projekata.
(2) Popisno-knjižni dio katastarskog operata katastra nekretnina čine:
– popisi (katastarskih čestica, koordinata lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica, zgrada, područja posebnih pravnih režima i adresa katastarskih čestica)
– posjedovni listovi i
– pomoćni popisi (popis kućnih brojeva, popis nositelja prava upisanih u posjedovne listove i popis promjena).
(1) Održavanje katastarskog operata katastra nekretnina je prikupljanje, obrada i provedba nastalih promjena na nekretninama koje utječu na podatke katastarskog operata katastra nekretnina, a nastale nakon stavljanja u službenu uporabu katastarskog operata katastra nekretnina sukladno ovome Zakonu.
(2) Postupak provođenja promjena iz stavka 1. ovoga članka pokreće se na zahtjev stranke.
(1) U postupku održavanja katastarskog operata katastra nekretnina osnivanje novih katastarskih čestica provodi se u katastarskom operatu na temelju potvrđenog geodetskog elaborata u kojem su iskazane koordinate lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica koje se mogu jednoznačno obnoviti na terenu i pravomoćnog rješenja donesenog u upravnom postupku koje sadrži izvod iz katastarskog plana s popisom koordinata osnovanih katastarskih čestica.
(2) Za izradbu geodetskih elaborata kojima se osnivaju nove katastarske čestice u katastru nekretnina mjerodavni su podaci sadržani u katastarskom operatu, a tko tvrdi da oni nisu točni, treba to dokazati.
(3) Koordinate lomnih točaka iskazanih u katastarskom operatu katastra nekretnina ne mogu se mijenjati, osim kada se pravomoćnim rješenjem donesenim u upravnom postupku osniva nova katastarska čestica.
(4) Kada se u postupku održavanja katastarskog operata katastra nekretnina utvrdi da položaj lomne točke međa i drugih granica katastarskih čestica odstupaju u odnosu na one evidentirane u katastarskom operatu više od standarda položajne točnosti propisane člankom 26. stavkom 2. ovoga Zakona, utvrđuju se nove koordinate lomnih točaka međa i drugih granica u postupku za osnivanje nove katastarske čestice, o čemu se donosi rješenje sukladno ovome Zakonu.
Rješenja donesena u postupku iz članka 64. ovoga Zakona i potvrde o koordinatama izdane iz popisa koordinata lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica javne su isprave.
(1) Nositelj prava na nekretninama dužan je u roku od 90 dana od dana nastale promjene prijaviti nadležnom područnom uredu za katastar odnosno uredu Grada Zagreba svaku promjenu na nekretninama koja utječe na podatke upisane u katastarski operat katastra nekretnina.
(2) Nositelj prava na nekretninama dužan je uz prijavu iz stavka 1. ovoga članka priložiti odgovarajući geodetski elaborat koji je tehnička osnova za provođenje promjena u katastarskom operatu katastra nekretnina.
(3) Geodetske elaborate na zahtjev nositelja prava na nekretninama odnosno osobe koja ima pravni interes izrađuju osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra nekretnina sukladno posebnom zakonu.
(1) Nositelji prava na katastarskim česticama za koje se izrađuje odgovarajući geodetski elaborat, kao i nositelji prava na susjednim katastarskim česticama obavještavaju se o izradbi geodetskog elaborata.
(2) Obilježavanje granica zemljišta u okviru izrade geodetskog elaborata obavljaju osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra nekretnina sukladno posebnom zakonu.
Da bi se geodetski elaborat mogao upotrebljavati, nadležni područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba mora potvrditi da je izrađen u skladu s geodetskim i katastarskim propisima, da odgovara svrsi za koju je izrađen te da se može upotrebljavati za potrebe katastra nekretnina.
Do izrade katastra nekretnina po pojedinim katastarskim općinama odnosno do započinjanja pojedinačnog prevođenja iz članka 102. ovoga Zakona katastarskih čestica u katastar nekretnina za neku katastarsku općinu, katastar zemljišta održavat će se na način postupnog prilagođavanja katastru nekretnina.
(1) Održavanje katastarskog operata katastra zemljišta je prikupljanje, obrada i provedba nastalih promjena na nekretninama koje utječu na podatke katastarskog operata katastra zemljišta.
(2) Postupak provođenja promjena iz stavka 1. ovoga članka pokreće se na zahtjev stranke.
(1) U postupku održavanja katastarskog operata katastra zemljišta osnivanje novih katastarskih čestica provodi se u katastarskom operatu katastra zemljišta na temelju potvrđenoga geodetskog elaborata u kojem su iskazane koordinate lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica koje se mogu jednoznačno obnoviti na terenu i pravomoćnog rješenja donesenog u upravnom postupku koje sadrži izvod iz katastarskog plana s popisom koordinata osnovanih katastarskih čestica.
(2) Koordinate lomnih točaka iskazanih u katastarskom operatu katastra zemljišta na temelju rješenja iz stavka 1. ovoga članka ne mogu se mijenjati, osim kada se pravomoćnim rješenjem donesenim u upravnom postupku osniva nova katastarska čestica.
(3) Kada se u postupku održavanja katastarskog operata katastra zemljišta utvrdi da položaj lomne točke međa i drugih granica katastarskih čestica odstupaju u odnosu na one evidentirane u katastarskom operatu više od standarda položajne točnosti propisane člankom 26. stavkom 2. ovoga Zakona, utvrđuju se nove koordinate lomnih točaka međa i drugih granica u postupku za osnivanje nove katastarske čestice, o čemu područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba donosi rješenje sukladno ovome Zakonu.
(4) Geodetski elaborati za čije je provođenje potrebno prethodno sastaviti tabularne isprave pogodne za uknjižbu u zemljišnoj knjizi provode se u katastru zemljišta nakon što te isprave budu sastavljene odnosno nakon njihove provedbe u zemljišnoj knjizi.
Rješenja donesena u postupku iz članka 84. ovoga Zakona i potvrde o koordinatama izdane iz popisa koordinata lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica javne su isprave.
(1) Nositelj prava na katastarskim česticama dužan je u roku od 90 dana od dana nastale promjene prijaviti nadležnom područnom uredu za katastar odnosno uredu Grada Zagreba svaku promjenu na zemljištu koja utječe na podatke upisane u katastarski operat katastra zemljišta.
(2) Nositelj prava na katastarskoj čestici dužan je uz prijavu iz stavka 1. ovoga članka priložiti odgovarajući elaborat koji je tehnička osnova za provođenje promjena u katastarskom operatu katastra zemljišta.
(1) Nositelj prava na katastarskoj čestici za koju se izrađuje odgovarajući geodetski elaborat, kao i nositelji prava na susjednim katastarskim česticama obavještavaju se o izradbi geodetskog elaborata i dužni su pokazati granice katastarskih čestica.
(2) U postupku izrade geodetskih elaborata sudjeluju nositelji prava na katastarskim česticama i druge osobe koje imaju pravni interes.
(3) Obilježavanje granica katastarskih čestica u okviru izrade geodetskog elaborata obavljaju osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra zemljišta sukladno posebnom zakonu.
(4) Kada nositelji prava na susjednim katastarskim česticama ne pokažu granice katastarskih čestica, za izradbu geodetskih elaborata upotrebljavaju se podaci mjerenja lomnih točaka granica katastarskih čestica koje je pokazao nositelj prava na katastarskoj čestici za koju se izrađuje odgovarajući geodetski elaborat i podaci o granicama katastarskih čestica sadržani u katastarskom planu katastarskog operata u okviru standarda položajne točnosti propisane člankom 26. stavkom 2. ovoga Zakona.
(5) Ako se utvrdi da je položaj lomnih točaka iz stavka 4. ovoga članka u okviru standarda položajne točnosti propisane člankom 26. stavkom 2. ovoga Zakona, zadržat će se već evidentirana koordinata lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica, a izmjerom će se odrediti koordinate samo novih lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica, dok se za prikaz preostalih granica katastarskih čestica, koje nisu bile predmet postupka, koristi metoda prilagodbe prikaza okolnih katastarskih čestica.
(6) Granice katastarskih čestica za koju se izrađuje odgovarajući geodetski elaborat i granice katastarskih čestica koje neposredno graniče s katastarskim česticama za koje se izrađuje odgovarajući geodetski elaborat, u primjeni ovoga Zakona, smatraju se spornim ako je u trenutku izrade elaborata, u vezi s njima, u tijeku sudski postupak uređenja međa.
(7) Ako su granice katastarskih čestica sporne u smislu stavka 6. ovoga članka, geodetski elaborat se ne izrađuje.
(1) Geodetske elaborate na zahtjev nositelja prava na zemljištu odnosno osobe koja ima pravni interes izrađuju osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra zemljišta sukladno posebnom zakonu.
(2) Da bi se geodetski elaborat mogao upotrebljavati, nadležni područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba mora potvrditi da je izrađen u skladu s geodetskim i katastarskim propisima, da odgovara svrsi za koju je izrađen te da se može upotrebljavati za potrebe katastra zemljišta te prevođenja katastarskih čestica u katastar nekretnina.
Katastarski operat katastra nekretnina može se izrađivati i pojedinačnim prevođenjem jedne ili više katastarskih čestica katastra zemljišta u katastarske čestice katastra nekretnina.
Za katastarske općine za koje su ispunjeni preduvjeti iz članka 101. ovoga Zakona ravnatelj će odlukom odrediti početak pojedinačnog prevođenja katastarskih čestica katastra zemljišta u katastarske čestice katastra nekretnina.
Prije donošenja odluke iz članka 102. ovoga Zakona provodi se postupak analize usklađenosti podataka o katastarskim česticama i nositeljima prava upisanim u katastarskom operatu katastra zemljišta i podataka o katastarskoj čestici i upisanim nositeljima knjižnih prava upisanih u zemljišnoj knjizi te prikaza katastarskih čestica na katastarskom planu. Nakon izvršene analize katastarske čestice svrstavaju se u grupe:
1. katastarske čestice potpuno identične u odnosu na podatke zemljišne knjige i katastarskog operata o broju, površini i izgrađenosti katastarske čestice i upisanim nositeljima prava u katastarskom operatu katastra zemljišta i nositeljima knjižnih prava u zemljišnoj knjizi, a za koje je doneseno pravomoćno rješenje iz članka 84. stavka 1. ovoga Zakona
2. katastarske čestice potpuno identične u odnosu na podatke katastarskog operata i zemljišne knjige o broju, površini i izgrađenosti katastarske čestice i upisanim nositeljima prava u katastarskom operatu katastra zemljišta i nositeljima knjižnih prava u zemljišnoj knjizi, uz uvjet da katastarske čestice na katastarskom planu odgovaraju stvarnom stanju na terenu (usporedbom s prikazom na digitalnom ortofotoplanu)
3. katastarske čestice na kojima postoje odstupanja u odnosu na podatke katastarskog operata i zemljišne knjige, koja odstupanja se odnose na podatak o izgrađenosti
4. katastarske čestice čiji se podaci u katastarskom operatu i zemljišnoj knjizi razlikuju u odnosu na podatke o broju, površini i izgrađenosti katastarske čestice i upisanim nositeljima prava u katastarskom operatu katastra zemljišta i nositeljima knjižnih prava u zemljišnoj knjizi.
(1) Kad se katastarske čestice iz članka 103. točke 1. ovoga Zakona pojedinačno prevode iz katastra zemljišta u katastarske čestice katastra nekretnina, katastarske se čestice osnivaju kao katastarske čestice katastra nekretnina.
(2) Kad se katastarske čestice iz stavka 1. ovoga članka pojedinačno prevode iz katastra zemljišta u katastarske čestice katastra nekretnina, posjedovni list u koji se upisuju katastarske čestice prevedene u katastar nekretnina označit će se istim brojem kojim je označen zemljišnoknjižni uložak.
(3) U svrhu izbjegavanja dvostrukih brojeva posjedovnih listova u katastarskom operatu, posjedovni list koji postoji pod istim rednim brojem kojim je označen i zemljišnoknjižni uložak dobiva oznaku »KZ«.
(4) Kada se sve katastarske čestice iz stavka 1. ovoga članka pojedinačno prevedu iz katastra zemljišta u katastarske čestice katastra nekretnina te upišu u odgovarajuće posjedovne listove s oznakama zemljišnoknjižnih uložaka, takvi posjedovni listovi se ukidaju.
(1) Iznimno od članka 84. stavka 1. ovoga Zakona, katastarske čestice mogu se osnovati kao katastarske čestice katastra nekretnina i u slučaju iz članka 103. točke 2. ovoga Zakona bez donošenja rješenja.
(2) Odredbe propisane člankom 105. stavcima 2., 3. i 4. ovoga Zakona primjenjuju se i na katastarske čestice iz stavka 1. ovoga članka.
(1) Iznimno od članka 84. stavka 1. ovoga Zakona, katastarske čestice mogu se osnovati kao katastarske čestice katastra nekretnina i u slučaju iz članka 103. točke 3. ovoga Zakona bez donošenja rješenja.
(2) Kod katastarskih čestica na kojima postoje odstupanja u odnosu na podatke katastarskog operata i zemljišne knjige, koja odstupanja se odnose na podatak o izgrađenosti, pojedinačno će se prevesti katastarska čestica iz katastarskog operata katastra zemljišta u katastarski operat katastra nekretnina, ako je podatak o broju zgrada u katastarskom operatu katastra zemljišta jednak ili veći u odnosu na podatak o broju zgrada u zemljišnoj knjizi.
(3) Odredbe propisane člankom 105. stavcima 2., 3. i 4. ovoga Zakona primjenjuju se i na katastarske čestice iz stavka 1. ovoga članka.
Katastarske čestice čiji se podaci u katastarskom operatu i zemljišnoj knjizi razlikuju u odnosu na podatke o broju, površini i upisanim nositeljima prava u katastarskom operatu katastra zemljišta i nositeljima knjižnih prava u zemljišnoj knjizi nisu podobne za pojedinačno prevođenje katastarskih čestica katastra zemljišta u katastarske čestice katastra nekretnina.
(1) Ako se katastarski operat katastra nekretnina izrađuje pojedinačnim prevođenjem jedne ili više katastarskih čestica katastra zemljišta u katastarske čestice katastra nekretnina, na promjenu površine katastarskih čestica odgovarajuće se primjenjuju kriteriji iz članka 93. stavaka 1. i 2. ovoga Zakona.
(2) Razlike veće od onih navedenih u stavku 1. ovoga članka moguće su samo pri ispravljanju grubih pogrešaka u osnivanju i održavanju katastarskog operata.
(1) Ako se katastarske čestice katastra zemljišta pojedinačno prevode u katastarske čestice katastra nekretnina, a za osnivanje nekretnina potrebno je provesti odgovarajući postupak pred nadležnim sudom, katastarske čestice katastra nekretnina osnivaju se, na temelju odgovarajućeg potvrđenoga geodetskog elaborata i odgovarajućeg rješenja nadležnog suda, nakon što katastarske čestice budu upisane u odgovarajući zemljišnoknjižni uložak.
(2) U slučaju iz stavka 1. ovoga članka katastarske čestice katastra nekretnina upisuju se u odgovarajući posjedovni list na temelju rješenja zemljišnoknjižnog odjela općinskog suda, po službenoj dužnosti i bez donošenja upravnog rješenja.
Danom stupanja na snagu odluke iz članka 102. ovoga Zakona steći će se uvjeti da se katastarske čestice katastra zemljišta pojedinačno prevedu u katastarske čestice katastra nekretnina u skladu s postupcima propisanim ovim Zakonom i nastave održavati kao katastarske čestice katastra nekretnina te se prenose u Bazu zemljišnih podataka (u daljnjem tekstu: BZP).
Podaci o katastarskim česticama katastra zemljišta prevedeni u katastarske čestice katastra nekretnina mogu se mijenjati samo u skladu s odredbama ovoga Zakona koje određuju održavanje katastra nekretnina.
(1) Zajednički informacijski sustav zemljišnih knjiga i katastra (u daljnjem tekstu: ZIS) je informacijski sustav u kojem se podaci zemljišnih knjiga i katastra pohranjuju, održavaju i čuvaju, a sastoji se od podataka pohranjenih u BZP-u, podataka zemljišne knjige, podataka katastra zemljišta i podataka katastra nekretnina.
(2) Katastar nekretnina je evidencija koja se osniva i vodi na način propisan člancima 21. – 113. ovoga Zakona.
(3) BZP se sastoji od podataka katastra nekretnina o imenu katastarske općine, broju katastarske čestice, adresi katastarske čestice, obliku, površini, izgrađenosti i načinu uporabe te podataka zemljišne knjige o nositeljima knjižnih prava, pravnim činjenicama i osobnim odnosima.
(4) U BZP-u tijela nadležna za katastar nadležna su za podatke katastra nekretnina, a općinski sudovi nadležni su za podatke o nositeljima knjižnih prava, pravnim činjenicama i osobnim odnosima.
(5) Područni uredi za katastar odnosno ured Grada Zagreba te druga tijela i osobe propisane posebnim zakonom izdaju izvatke iz BZP-a i ostvaruju uvid u sve podatke o zemljištima pohranjene u BZP-u.
(1) Registar zgrada sastoji se od pisanog i grafičkog dijela.
(2) Pisani dio registra zgrada čine popis zgrada i popis posebnih dijelova zgrada.
(3) Grafički dio registra zgrada čini plan zgrada temeljen na geoprostornim podacima državne izmjere i katastra nekretnina te podacima iz akata za gradnju prema posebnim propisima iz područja prostornog uređenja i gradnje.
(4) Registar zgrada vodi se u elektroničkom obliku.
(1) U svrhu osnivanja registra zgrada preuzimaju se i koriste podaci iz katastra nekretnina, državne izmjere, registra prostornih jedinica, zemljišne knjige, evidencija jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, podaci iz akata za gradnju prema posebnim propisima iz područja prostornog uređenja i gradnje, evidencija koje vode upravitelji zgrada te iz drugih izvora.
(2) Podaci iz stavka 1. ovoga članka preuzimaju se bez naknade u obliku i rokovima koje odredi Državna geodetska uprava.
(1) Registar prostornih jedinica sastoji se od područnih registara i središnjeg registra prostornih jedinica.
(2) Područni registar sadrži podatke o vrsti i imenu, identifikatoru, prikazu granica i izvoru podatka o granicama prostornih jedinica, podatke o prostornim jedinicama s kojima se povezuju, posebne podatke (status, sjedište i dr.) te vrstu, izvor i datum primjene.
(3) Središnji registar sadrži podatke o vrsti i imenu, identifikatoru, prikazu granica i izvoru podatka o granicama prostornih jedinica, podatke o prostornim jedinicama s kojima se povezuju, posebne podatke (status, sjedište i dr.) te vrstu, izvor i datum primjene.
(1) Poslove standardizacije geografskih imena obavljaju javnopravna tijela sukladno preporukama povjerenstva za standardizaciju geografskih imena.
(2) Povjerenstvo iz stavka 1. ovoga članka imenuje i razrješava rješenjem Vlada Republike Hrvatske na rok od četiri godine.
(3) Povjerenstvo iz stavka 1. ovoga članka čini po jedan predstavnik:
– središnjeg tijela državne uprave nadležnog za registar geografskih imena, predsjednik
– središnjeg tijela državne uprave nadležnog za vanjske poslove, član
– središnjeg tijela državne uprave nadležnog za kulturnu baštinu, član
– središnjeg tijela državne uprave nadležnog za znanost i obrazovanje, član
– Hrvatskog hidrografskog instituta, član
– Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, član
– Hrvatskog instituta za povijest, član
– Hrvatskog kartografskog društva, član
– Hrvatskog geografskog društva, član
– Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža, član
– sveučilišta koja se bave obrazovanjem i istraživanjem u području geografskih imena, a na prijedlog središnjeg tijela državne uprave nadležnog za znanost i obrazovanje, dva člana.
(4) Povjerenstvo za standardizaciju geografskih imena obavlja sljedeće zadatke:
– prati provedu propisa o naseljima i njihovu primjenu u geografskim imenima
– provodi reviziju toponima te po potrebi utvrđuje nove
– utvrđuje načela pisanja i uporabe stranih geografskih imena za primjenu u obrazovanju, znanosti, hrvatskoj diplomaciji i dr.
– daje prijedloge i preporuke standardizacije geografskih imena u Republici Hrvatskoj i stranih geografskih imena
– daje preporuke za poboljšanje registra geografskih imena
– sudjeluje u radu međunarodnih organizacija koje se bave geografskim imenima.
(1) Ako se poslovi državne izmjere, katastra nekretnina i katastra infrastrukture, registra zgrada, registra prostornih jedinica i registra geografskih imena obavljaju u zaštićenom području, potrebna je prethodna suglasnost ministra nadležnog za zaštitu prirode, sukladno posebnom propisu.
(2) Ako se na zemljištu pri obavljanju poslova državne izmjere, katastra nekretnina i katastra infrastrukture, registra zgrada, registra prostornih jedinica i registra geografskih imena načini šteta, vlasnik zemljišta ima pravo na naknadu štete.
3. rješavanje upravnih stvari u drugostupanjskom postupku
4. pripremanje nacrta zakonskih i drugih propisa
5. standardizacija i normiranje geodetskih radova i postupaka
6. potvrđivanje elaborata katastarske izmjere i tehničke reambulacije na temelju izvješća područnih ureda za katastar i ureda Grada Zagreba te u vezi s tim obavještavanje ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa i nadležnog općinskog suda
7. priprema Programa iz članka 8. ovoga Zakona i izvještaja o njegovu izvršenju
8. ostvarivanje prava i obnašanje dužnosti nositelja financijskih sredstava za izvršenje Programa iz članka 8. ovoga Zakona
9. osnivanje katastra infrastrukture i registra zgrada
10. vođenje dokumentacije državne izmjere, katastra nekretnina, katastra infrastrukture, registra zgrada, registra prostornih jedinica i registra geografskih imena te davanje na korištenje podataka iz te dokumentacije
11. ostvarivanje domaće i inozemne suradnje
12. praćenje i koordiniranje rada područnih ureda te provođenje stručnog nadzora nad njihovim radom
13. uspostavljanje i nadzor trajnog višenamjenskog sustava za satelitsko pozicioniranje CROPOS
14. osnivanje, vođenje i održavanje središnjih baza podataka državne izmjere, katastra nekretnina, katastra infrastrukture, registra zgrada, registra prostornih jedinica i registra geografskih imena
15. obavljanje poslova Nacionalne kontaktne točke Nacionalne infrastrukture prostornih podataka (NIPP) sukladno posebnom zakonu
16. kontrola kvalitete i nadzor kakvoće prikupljanja i obrade prostornih podataka te izradbe proizvoda Državne geodetske uprave i
17. čuvanje podataka i dokumentacije Državne geodetske uprave.
U područnim uredima za katastar obavljaju se sljedeći poslovi:
1. osnivanje, vođenje i održavanje katastra nekretnina, katastra zemljišta, katastra infrastrukture, registra zgrada i registra prostornih jedinica
2. provođenje nadzora nad obavljanjem poslova u okviru katastarskih izmjera i tehničkih reambulacija
3. pregled i potvrđivanje geodetskih elaborata
4. revizija i održavanje stalnih geodetskih točaka i izdavanje podataka o njima
5. izdavanje podataka i javnih isprava državne izmjere, katastra nekretnina i katastra zemljišta, katastra infrastrukture, registra zgrada i registra prostornih jedinica
6. određivanje kućnih brojeva
7. pružanje geodetskih usluga koje se odnose na obavljanje geodetskih poslova vezanih za promjenu načina uporabe zemljišta, identifikaciju u postupcima rješavanja imovinskopravnih odnosa za tijela državne uprave bez terenskog očevida i obradu službenih podataka za tijela državne uprave, lokalne i područne (regionalne) samouprave
8. rješavanje upravnih stvari u prvostupanjskom postupku
9. praćenje i koordiniranje rada u odjelima i ispostavama područnih ureda za katastar
10. osiguravanje jedinstvenog postupanja u poslovima iz djelokruga odjela i ispostava područnih ureda za katastar i
11. prikupljanje i obrada podataka svih odjela i ispostava područnog ureda za katastar te izvještavanje Središnjeg ureda.
(1) Državna geodetska uprava odnosno ured Grada Zagreba ovlašteni su izdavati izvatke, preslike i ispise podataka iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona te dopustiti njihovu uporabu ako posebnim propisom nije drukčije određeno.
(2) Podaci iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona izdaju se kao službeni dokumenti, službene prostorne podloge ili javne isprave.
(3) Izvod iz digitalnog katastarskog plana, prijepis posjedovnog lista, izvod iz posjedovnog lista, izvadak iz BZP-a, potvrde koje se izdaju na temelju podataka katastarskog operata, izvod iz registra zgrada, izvod iz katastra infrastrukture i potvrde koje se izdaju na temelju podataka katastra infrastrukture, potvrda o kućnom broju te ostale potvrde na temelju podataka iz službenih evidencija iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona izdaju se kao javne isprave kad su ovjerovljeni pečatom i potpisom službene ili ovlaštene osobe.
(4) Izvod iz katastarskog plana, prijepis posjedovnog lista, izvod iz posjedovnog lista i izvadak iz BZP-a na zahtjev stranke područni uredi za katastar odnosno ured Grada Zagreba mogu izdavati neovisno o mjesnoj nadležnosti.
(5) Izvodi i potvrde iz stavka 3. ovoga članka izdani u elektroničkom obliku i potpisani elektroničkim potpisom sukladno posebnom zakonu javne su isprave.
(6) Državna geodetska uprava odnosno ured Grada Zagreba ovlašteni su izdavati i izvatke i preslike podataka o nekretninama sadržanim u elaboratu katastarske izmjere.
Službene državne karte iz članka 16. stavka 1. i tematske karte iz članka 16. stavka 2. ovoga Zakona formatirane i u analognom obliku izdaju se za opću uporabu neposredno, bez zahtjeva, uz naplatu stvarnih troškova propisanih člankom 171. stavkom 2. ovoga Zakona.
(1) Uvid u podatke iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona ostvaruje se ili neposrednim uvidom ili izdavanjem izvadaka, ispisa, potvrda i preslika.
(2) Za izdavanje izvadaka, prijepisa, potvrda i preslika podataka iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona, ostvarenje uvida te za određena postupanja po zahtjevu stranaka stranka plaća upravnu pristojbu i stvarne troškove.
(3) Sredstva ostvarena naplatom stvarnih troškova prihod su državnog proračuna.
(4) Uvjete korištenja i mjerila za određivanje visine stvarnih troškova podataka koji se izdaju kao javne isprave iz članka 168. stavka 3. ovoga Zakona te mjerila za određivanje visine stvarnih troškova za izvođenje određenih tehničkih radnji po zahtjevu stranaka propisuje ravnatelj pravilnikom.
(5) Uvjete za ponovnu uporabu (uvjete korištenja) podataka iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona propisuje ravnatelj pravilnikom u skladu s propisima kojima se uređuje ponovna uporaba informacija.
(6) Visinu stvarnih troškova ponovne uporabe podataka iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona određuje ravnatelj odlukom kojom se određuju cijene u skladu s propisima kojima se uređuje ponovna uporaba informacija.
(1) Tijela državne uprave, lokalne i područne (regionalne) samouprave te druga javnopravna tijela obvezna su Državnoj geodetskoj upravi dostaviti podatke koji utječu na podatke iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Državna geodetska uprava ima pravo bez naknade pristupati podacima i koristiti podatke koji utječu na podatke iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona iz evidencija sudova, tijela državne uprave, zavoda i pravnih osoba čiji je osnivač Republika Hrvatska, kao i drugih javnih evidencija.
(3) Pristup podacima iz evidencija uspostavit će se i izravno elektroničkim putem.
(4) Tijelima državne uprave i drugim državnim tijelima, jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave te javnopravnim tijelima koja se isključivo financiraju iz sredstava državnog proračuna za izdavanje izvadaka, prijepisa, potvrda i preslika podataka iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona, kada su im oni potrebni za obavljanje poslova iz njihove nadležnosti, stvarni troškovi se ne naplaćuju.
(5) Tijelima državne uprave i drugim državnim tijelima, jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave te javnopravnim tijelima koja se isključivo financiraju iz sredstava državnog proračuna za pristup i korištenja podataka iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona, kada te podatke koriste u obavljanju poslova iz svoje nadležnosti, stvarni troškovi se ne naplaćuju.
(6) Tijelima državne uprave i drugim državnim tijelima stvarni troškovi za pružanje geodetskih usluga iz članka 160. točke 7. ovoga Zakona se ne naplaćuju.
(1) Uvid u podatke iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona može se ostvariti i putem mrežnih stranica Državne geodetske uprave.
(2) Središnje mjesto pristupa prostornim podacima i mrežnim uslugama prostornih podataka je geoportal Državne geodetske uprave.
(3) Za uvid i pristup podacima iz ovoga članka propisuje se naknada čiju visinu i način plaćanja propisuje ravnatelj odlukom iz članka 171. stavka 6. ovoga Zakona.
(1) Zahtjeve za pregled i potvrđivanje izrađenog elaborata u digitalnom obliku mogu podnositi Državnoj geodetskoj upravi osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova održavanja katastra zemljišta i katastra nekretnina sukladno posebnom zakonu, u obliku elektroničke prijave uz napredni elektronički potpis, a prijavi se prilaže elaborat u digitalnom obliku.
(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka jamče da je elaborat u digitalnom obliku istovjetan onome u analognom obliku.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 35.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba:
1. koja je nositelj prava na zemljištu na području na kojemu se provodi katastarska izmjera ili tehnička reambulacija, a koja u roku koji je određen odlukom o katastarskoj izmjeri odnosno tehničkoj reambulaciji vidljivim trajnim oznakama ne označi granice zemljišta na kojemu ima pravo vlasništva ili druga prava ili kojim upravlja (članak 46. stavak 1. ovoga Zakona)
2. koja je nositelj prava na nekretninama, a koja u roku od 90 dana od dana nastale promjene ne prijavi nadležnom područnom uredu za katastar odnosno uredu Grada Zagreba svaku promjenu na nekretninama koja utječe na podatke upisane u katastarski operat katastra nekretnina (članak 69. stavak 1. ovoga Zakona)
3. koja je nositelj prava na katastarskim česticama, a koja u roku od 90 dana od dana nastale promjene ne prijavi nadležnom područnom uredu za katastar odnosno uredu Grada Zagreba svaku promjenu na zemljištu koja utječe na podatke upisane u katastarski operat katastra zemljišta (članak 89. stavak 1. ovoga Zakona)
4. koja ne osigura izvršitelju poslova nesmetano obavljanje poslova državne izmjere, katastra nekretnina, katastra infrastrukture, registra zgrada i registra prostornih jedinica odnosno ne dopusti postavljanje potrebnih oznaka izmjere (članak 150. stavak 2. ovoga Zakona).
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 3000,00 do 6000,00 kuna kaznit će se fizička osoba za prekršaj iz stavka 1. točke 1. ovoga članka.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 3000,00 do 6000,00 kuna kaznit će se fizička osoba za prekršaj iz stavka 1. točke 2. ovoga članka.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 3000,00 do 6000,00 kuna kaznit će se fizička osoba za prekršaj iz stavka 1. točke 3. ovoga članka.
(5) Novčanom kaznom u iznosu od 3000,00 do 6000,00 kuna kaznit će se fizička osoba za prekršaj iz stavka 1. točke 4. ovoga članka.
(6) Novčanom kaznom u iznosu od 6000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi za prekršaj iz stavka 1. točaka 1., 2., 3. i 4. ovoga članka.
Savjetovanje o nacrtu prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina
DRŽAVNA GEODETSKA UPRAVA
_______________________________________________________________________
- N A C R T-
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA
ZAKONA O DRŽAVNOJ IZMJERI I KATASTRU NEKRETNINA
Zagreb, travanj 2021.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA
ZAKONA O DRŽAVNOJ IZMJERI I KATASTRU NEKRETNINA
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u članku 2. stavku 4. podstavku 1. Ustava Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 85/10 - pročišćeni tekst i 5/14 - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Važećim Zakonom o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18) propisana je naplata upravnih pristojbi i stvarnih troškova za izdavanje izvadaka, prijepisa, potvrda i preslika podataka dokumentacije državne izmjere, katastra nekretnina, katastra infrastrukture, registra zgrada, registra prostornih jedinica i registra geografskih imena, ostvarenje uvida te za određena postupanja po zahtjevu stranaka, (u daljnjem tekstu: stvarni troškovi uporabe podataka).
Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 7. svibnja 2020. godine, donijela Zaključak kojim se prihvaća Akcijski plan za smanjenje neporeznih i parafiskalnih davanja 2020. (u daljnjem tekstu: Akcijski plan) te je zadužila pojedina tijela državne uprave za provedbu mjera iz Akcijskog plana. Između mjera predviđenih Akcijskim planom, predviđena je i mjera pod rednim brojem 32. koja predviđa ukidanje naplate stvarnih troškova uporabe podataka, a za čiju je provedbu zadužena Državna geodetska uprava. Nadalje, mjerom pod rednim brojem 33. Akcijskog plana, predviđeno je smanjenje/ukidanje upravnih pristojbi koje čine prihod državnog proračuna za čiju je provedbu zaduženo Ministarstvo financija u suradnji s nadležnim tijelima, među kojima je i Državna geodetska uprava. Vezano uz navedenu mjeru potrebno je, među ostalim propisima, uskladiti i Zakon o državnoj izmjeri i katastru nekretnina sa planiranim izmjenama temeljnih propisa kojim se propisuje naplata upravnih pristojbi, a sve u svrhu horizontalne usklađenosti pozitivnih propisa koji reguliraju navedenu materiju. Vezano uz navedeno, ovim nacrtom prijedloga zakona ukida se naplata većine stvarnih troškova uporabe podataka. Propisuje se da se stvarni troškovi ne naplaćuju za izvatke, ispise, prijepise i potvrde. Nadalje, stvarni troškovi se ne naplaćuju za podatke kada se isti koriste putem mrežnih usluga ili druge elektroničke pristupne točke. Propisuje se da se stvarni troškovi naplaćuju za obavljanje pojedinih tehničkih radnji po zahtjevu stranaka te da se iznimno naplaćuju za izdavanje podataka kada stranka ne koristi elektronički način pristupa podacima. Također ovim nacrtom prijedloga zakona se sva javnopravna tijela u potpunosti oslobađaju plaćanja stvarnih troškova za pristup i korištenje podataka koji su im potrebni za obavljanje poslova iz nadležnosti, dok se sva tijela državne uprave i druga državna tijela oslobađaju naplate stvarnih troškova i za tehničke radnje.
Nadalje, važećim Zakonom o državnoj izmjeri i katastru nekretnina propisani su uvjeti pod kojima se geodetski elaborat, kojeg u okviru poslova za potrebe održavanja/osnivanja/katastra nekretnina odnosno katastra zemljišta izrađuju osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova sukladno posebnom Zakonu o obavljanju geodetske djelatnosti (»Narodne novine«, br. 25/18), može upotrebljavati za potrebe katastra nekretnina, katastra zemljišta te prevođenja katastarskih čestica u katastar nekretnina. Tako je i propisano da se geodetski elaborat može provesti u navedenim službenim evidencijama ukoliko nadležni područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba potvrdi da je isti izrađen u skladu s geodetskim i katastarskim propisima i da odgovara svrsi za koju je izrađen.
Međutim važećim Zakonom o državnoj izmjeri i katastru nekretnina nije dostatno propisan postupak izrade geodetskog elaborata s jedne strane te pregleda i potvrđivanja geodetskih elaborata od strane područnih ureda za katastar s druge strane pa se ovim Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina, zbog specifičnosti provedbe tehničkih radnji u postupku izrade geodetskih elaborata, detaljnije propisuju radnje u postupku izrade te pregle da i potvrđivanja geodetskih elaborata, čime se
doprinosi pravnoj sigurnosti i zaštiti prava i obaveza stranaka koje sudjeluju u navedenim postupcima, kao i skraćivanju postupaka pregleda i potvrđivanja geodetskih elaborata te u konačnici bržom provedbom promjena temeljem geodetskih elaborata u katastarskom operatu.Sukladno važećem Zakonu o državnoj izmjeri i katastru nekretnina stranke se u postupku katastarske izmjere (obilježavanje granica zemljišta, predočavanje podataka elaborata katastarske izmjere) odnosno predočavanja pojedinačnih elaborata vezanih uz održavanje katastarskog operata katastra nekretnina/zemljišta pozivaju pisanim putem. Pismeno se dostavlja fizičkim i pravnim osobama koje su upisane u pojedine službene evidencije i o na adrese koje su dostupne u službenim evidencijama katastarskog operata, zemljišne knjige itd. S obzirom da se ažuriranje gore navedenih evidencija provodi temeljem zahtjeva fizičkih i pravnih osoba koji su obveznici prijave promjene bilo upisanih prava bilo adrese, to se pokazalo kako dostava samo pismenim putem nije učinkovita te da pismeno često nije moguće adresirati stvarnom nositelju prava ili na ispravnu adresu za primanje pismena.
Stoga se ovim nacrtom prijedloga zakona predlaže da se obavijesti i pozivi strankama u gore navedenim slučajevima objavljuju u javnim glasilima i/ili na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave te se strankama ujedno dostavlja i pismena informacija o objavljenom pozivu što će omogućiti da sa sadržajem objave/poziva budu upoznate sve osobe koje su upisane u postojeće evidencije i kojima je dostavu moguće izvršiti, kao sve i druge osobe kod kojih isto nije moguće učiniti, a koje imaju pravni interes sudjelovati u navedenim postupcima.
Na navedeni način se povećava učinkovitost u provođenju katastarske izmjere i izrade katastarskog operata katastra nekretnina te obnove/osnivanja i dopune zemljišne knjige, s obzirom da je javna objava dostupna svima pa i onim strankama kojima se iz bilo kojeg razloga pismeno ne može dostaviti te se ujedno postiže veća razina zaštite prava stranaka, kako zbog šireg kruga osoba kojima je dostupna informacija o navedenom, tako i zbog činjenice da se informacija o objavljenom pozivu i dalje pismeno upućuje strankama kojima je dostavu moguće izvršiti.
Nadalje, a sve u cilju sveobuhvatne zaštite prava stranaka, u okviru izrade elaborata katastarske izmjere, odredbama ovoga prijedloga zakona propisano je kako se u popisnom listu koji je sastavni dio elaborata katastarske izmjere iskazuju i osobe koje se nisu odazvale pozivu te da se za katastarske čestice na kojima se osobe nisu odazvale pozivu na obilježavanje za potrebe iskazivanja katastarskih čestica u elaboratu katastarske izmjere, kao granice zemljišta preuzimaju obilježene granice susjednih zemljišta u postupku obilježavanja, a ako isto nije moguće, preuzet će se podaci o lomnim točkama međa i drugih granica katastarskih čestica iz postojećeg katastarskog operata. Na navedeni način se, usprkos eventualnom neodazivanju stranaka na upućene pozive, preuzimaju podaci o istima upisani u postojeće evidencije, dok se granice zemljišta određuju kako je gore navedeno, čime se u potpunosti jamči zaštita prava stranaka.
Odredbama prijedloga zakona kojima se propisuje kako se katastarski operat katastra nekretnina otvara s danom otvaranja zemljišne knjige, usklađuju se postupanja s onima koja su propisana Zakonom o zemljišnim knjigama (»Narodne novine«, br. 63/19).
Navedenim predloženim izmjenama zakona osigurat će se suvremen i učinkovit sustav zemljišne administracije koji u konačnosti doprinosi povećanju pravne sigurnosti u postupanju s nekretninama, potiče i ubrzava procese ulaganja te poboljšava funkcioniranje tržišta nekretnina.
III. OCJENA I IZVORI SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA
ZAKONA O DRŽAVNOJ IZMJERI I KATASTRU NEKRETNINA
Članak 1.
U Zakonu o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18), u članku 4. stavku 1. točka g) mijenja se i glasi:
»g) nositelji prava u postupcima održavanja katastarskog operata katastra zemljišta su fizičke i pravne osobe upisane u katastarski operat, zemljišnu knjigu, kartone zemljišta, pologe isprava te osobe koje imaju pravni interes«.
Iza točke g) dodaje se nova točka h) koja glasi:
»h) oglasna ploča Državne geodetske uprave je oglasna ploča koja se vodi u elektroničkom obliku (e-oglasna ploča) za postupanja iz ovoga Zakona«.
Dosadašnje točke h) do m) postaju točke i) do n).
Članak 2.
U članku 8. stavku 4. riječi: »odnosno tehničkih reambulacija« brišu se.
Članak 3.
U članku 22. točki 2. riječi: »i tehničku reambulaciju« brišu se.
Točka 5. mijenja se i glasi:
»5. prevođenje katastarskih čestica katastra zemljišta u Bazu zemljišnih podataka (u daljnjem tekstu: BZP)«.
Članak 4.
U članku 30. stavku 1. iza riječi: »ravnatelj« zarez i riječi: »uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za poslove pravosuđa« brišu se.
Iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:
»(3) Odluku iz stavaka 1. i 2. ovoga članka Državna geodetska uprava dostavlja na znanje ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa i nadležnom općinskom sudu, u roku od osam dana od dana donošenja odluke.«.
Članak 5.
U naslovu iznad članka 31. riječi: »I TEHNIČKA REAMBULACIJA« brišu se.
U članku 31. stavak 1. mijenja se i glasi:
»Katastarska izmjera je prikupljanje i obrada svih potrebnih podataka u svrhu osnivanja katastarskih čestica, evidentiranja zgrada, evidentiranja posebnih pravnih režima na zemljištu i načina uporabe zemljišta, izrade katastarskog operata katastra nekretnina te obnove/osnivanja i dopune zemljišne knjige.«.
Stavak 2. briše se.
Članak 6.
Članak 32. briše se.
Članak 7.
U članku 33. stavku 1. riječi: »ili tehnička reambulacija« brišu se.
U stavku 2. riječi: »ili tehničkom reambulacijom« brišu se.
U stavku 3. riječi: »ili tehnička reambulacija« brišu se.
Članak 8.
Članak 34. mijenja se i glasi:
»(1) Katastarske izmjere provode se u skladu s Programom iz članka 8. stavka 2. ovoga Zakona.
(2) Katastarska izmjera pokreće se javnom objavom odluke o katastarskoj izmjeri koju donosi Državna geodetska uprava.
(3) Odluka iz stavka 2. ovoga članka objavljuje se u »Narodnim novinama« i drugim javnim glasilima te mrežnim stranicama Državne geodetske uprave koji omogućuje da se s njom upoznaju sve osobe iz članka 45. ovoga Zakona na području na kojemu se provodi katastarska izmjera.
(4) Katastarska izmjera se smatra pokrenutom danom objave odluke iz stavka 2. ovoga članka u »Narodnim novinama«.
(5) Odlukom iz stavka 2. ovoga članka odredit će se rok do kojega će se dovršiti postupci iz članaka 46. i 46.a ovoga Zakona.«.
Članak 9.
U članku 35. u uvodnoj rečenici riječi: »i tehničke reambulacije« brišu se.
U točkama 2., 3. i 4. riječi: »ili tehničke reambulacije« brišu se.
Članak 10.
U članku 36. u uvodnoj rečenici riječi: »i tehničke reambulacije« brišu se.
U točki 7. riječi: »nositeljima prava« zamjenjuju se riječima: »osobama iz članka 45. ovoga Zakona«.
Članak 11.
U članku 37. riječi: »ili tehničke reambulacije« brišu se.
Članak 12.
Članak 38. mijenja se i glasi:
»(1) Podacima o međama i drugim granicama opisuje se položaj i oblik katastarske čestice.
(2) Podaci o granicama katastarskih čestica prikupljaju se u postupku katastarske izmjere uz sudjelovanje osoba iz članka 45. ovoga Zakona.
(3) Adresom katastarske čestice iskazuje se položaj katastarske čestice tako da se iskaže njezina pripadnost rudini, ulici, trgu ili drugom geografskom imenu.
(4) Podaci o ulicama i trgovima preuzimaju se iz registra prostornih jedinica.
(5) Podaci o načinu uporabe katastarske čestice odnosno njezinih dijelova iskazuju se tako da se katastarskoj čestici odnosno njezinu dijelu pridruži podatak o načinu uporabe određen propisima donesenim na temelju ovoga Zakona.
(6) Površine katastarskih čestica te površine njihovih dijelova koji se upotrebljavaju na različite načine su površine u službenoj ravninskoj kartografskoj projekciji iz članka 12. stavka 1. ovoga Zakona, a iskazuju se u kvadratnim metrima.
(7) Podaci o posebnim pravnim režimima koji su uspostavljeni na katastarskoj čestici iskazuju se pridruživanjem podatka o posebnom pravnom režimu katastarskoj čestici.
(8) Za zgrade se prikupljaju i obrađuju podaci o njihovu položaju, obliku, načinu njihove uporabe i kućnim brojevima.
(9) U okviru katastarske izmjere za zgradu koja se evidentira može se priložiti odgovarajući akt o uporabi, o čemu se obavještava nadležni sud sukladno posebnom propisu kojim se uređuje gradnja.
(10) U okviru katastarske izmjere prikupljaju se i drugi podaci o zgradama sukladno ovome Zakonu.
(11) Podaci o drugim građevinama izgrađenim na katastarskoj čestici iskazuju se jednim od načina uporabe zemljišta propisanih pravilnikom iz članka 39. stavka 2. ovoga Zakona.
(12) Podaci o osobama na katastarskim česticama su ime i prezime odnosno naziv, adresa i osobni identifikacijski broj (OIB).«.
Članak 13.
U članku 45. stavak 1. mijenja se i glasi:
»Osobe upisane u katastarski operat, zemljišnu knjigu, kartone zemljišta te pologe isprava i druge osobe koje imaju interes sudjeluju u postupcima katastarske izmjere, izrade katastarskog operata katastra nekretnina te obnove/osnivanja i dopune zemljišne knjige.«.
Stavci 2. i 3. brišu se.
Članak 14.
Članak 46. mijenja se i glasi:
»(1) Osobe iz članka 45. ovoga Zakona na području na kojemu se provodi katastarska izmjera dužne su u roku koji je određen pozivom iz stavka 2. ovoga članka pokazati lomne točke granica zemljišta za koja će se osnovati katastarske čestice sukladno odredbama ovoga Zakona.
(2) Osobe iz članka 45. ovoga Zakona pozivaju se na obilježavanje granica zemljišta dostavom poziva javnom objavom na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave.
(3) Oglasna ploča Državne geodetske uprave vodi se elektronički.
(4) U okviru ugovorenih poslova poziv na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave objavljuje izvoditelj.
(5) Istovremeno s objavom poziva iz stavka 2. ovoga članka, informacija o javno objavljenom pozivu na obilježavanje granica zemljišta dostavlja se osobama iz članka 45. ovoga Zakona za koje je iz stanja evidencija iz članka 45. ovoga Zakona vidljivo da je dostavu moguće izvršiti.
(6) Informacija o javno objavljenom pozivu iz stavka 2. ovoga članka objavljuje se u javnom glasilu i na mrežnim stranicama Državne geodetske uprave.
(7) U postupku obilježavanja lomnih točaka granica zemljišta izvoditelj osigurava stručnu pomoć i trajne međne oznake.
(8) Obilježavanje lomnih točaka granica zemljišta trajnim međnim oznakama u okviru ugovorenih poslova obavlja izvoditelj.«.
Članak 15.
Iza članka 46. dodaju se članci 46.a i 46.b koji glase:
»Članak 46.a
(1) U postupku obilježavanja granica zemljišta izvoditelj vodi zapisnik u kojem se utvrđuje da su osobe koje su pokazale lomne točke granica zemljišta, a koje je izvoditelj obilježio i prikazao na skici izmjere, iskazale suglasnost da se tako obilježene lomne točke granica zemljišta koriste za potrebe izrade elaborata katastarske izmjere.
(2) Zapisnik iz stavka 1. ovoga članka potpisuje izvoditelj i sve osobe koje su se odazvale na poziv iz članka 46. stavka 2. ovoga Zakona.
(3) U postupku obilježavanja granica zemljišta u slučaju iz članka 47. ovoga Zakona izvoditelj vodi zapisnik u kojem se utvrđuju lomne točke granica zemljišta prikazanih na skici izmjere.
(4) Zapisnik iz stavka 3. ovoga članka potpisuje izvoditelj.
(5) Za osobe koje su se odazvale na poziv iz članka 46. stavka 2. ovoga Zakona, u zapisniku iz stavka 1. ovoga članka, iskazuju se podaci i to: ime i prezime odnosno naziv, adresa i osobni identifikacijski broj (OIB), kao i utvrđene činjenice o svojstvu osobe u odnosu na osobe upisane u katastarski operat, zemljišnu knjigu, kartone zemljišta te pologe isprava odnosno svojstvo osobe koja ima interes u postupcima katastarske izmjere.
(6) U zapisniku iz stavka 1. ovoga članka upisuju se i podaci o osobama koje se nisu odazvale na obilježavanje temeljem podataka iz evidencija iz članka 45. ovoga Zakona.
(7) Zapisnik iz stavka 3. ovoga članka sadrži podatke o osobama iz evidencija iz članka 45. ovoga Zakona.
(8) Ako neka od osoba koje su se odazvale na poziv iz članka 46. stavka 2. ovoga Zakona nisu suglasne s obilježenim lomnim točkama granica zemljišta na granici njihovih katastarskih čestica, katastarske čestice iskazuju se u elaboratu katastarske izmjere, a granica se označava spornom.
(9) U popisnom listu za potrebe predočavanja iskazuju se osobe iz stavaka 5., 6. i 7. ovoga članka prema identifikaciji katastarskih čestica iz elaborata katastarske izmjere u odnosu na prethodnu katastarsku izmjeru (K identifikacija) i identifikaciji katastarskih čestica iz elaborata katastarske izmjere u odnosu na zemljišnoknjižno stanje (Z identifikacija).
Članak 46.b
Položajne koordinate obilježenih lomnih točaka granica katastarskih čestica određuju se na način propisan člankom 26. ovoga Zakona.«.
Članak 16.
Članak 47. mijenja se i glasi:
»Ako se osobe iz članka 45. ovoga Zakona nisu odazvale pozivu na obilježavanje, izvoditelj će za potrebe iskazivanja katastarskih čestica u elaboratu katastarske izmjere:
1. kao granice zemljišta preuzeti obilježene granice susjednih zemljišta u postupku obilježavanja iz članka 46. stavka 8. ovoga Zakona, a ako isto nije moguće
2. preuzeti podatke o lomnim točkama međa i drugih granica katastarskih čestica iz postojećeg katastarskog operata uz prethodno odobrenje osobe za provedbu tehničkog nadzora nad poslovima katastarske izmjere te nadležnog područnog ureda za katastar odnosno ureda Grada Zagreba.«.
Članak 17.
Iza članka 48. dodaje se članak 48.a koji glasi:
»Članak 48.a
Digitalni ortofotoplan u mjerilu 1 : 1000 za potrebe katastarske izmjere izrađuje se na temelju podataka snimanja iz zraka korištenjem bespilotnih zrakoplova.«.
Članak 18.
U članku 49. stavku 1. riječi: »ili tehničkoj reambulaciji« i riječi: »ili tehničke reambulacije« brišu se.
U stavku 2. riječi: »odnosno tehničke reambulacije« brišu se.
Stavak 3. mijenja se i glasi:
»(3) Za potrebe predočavanja elaborata katastarske izmjere u zaseban popisni list svrstava se katastarska čestica utvrđena katastarskom izmjerom te predstavlja zasebnu nekretninu.«.
Stavak 4. mijenja se i glasi:
»(4) Popisni list koji se koristi za potrebe predočavanja sadrži podatke o katastarskim česticama, podatke o osobama iz članka 46.a stavka 9. ovoga Zakona te podatke o identifikaciji katastarskih čestica iz elaborata katastarske izmjere prema prethodnoj katastarskoj izmjeri (K identifikacija) i identifikaciji katastarskih čestica iz elaborata katastarske izmjere prema zemljišnoknjižnom stanju (Z identifikacija).«.
Stavak 5. briše se.
Članak 19.
Članak 50. mijenja se i glasi:
»(1) Elaborat katastarske izmjere predočava se osobama iskazanim u popisnom listu iz članka 49. stavka 4. ovoga Zakona te osobama koje imaju interes u postupcima izrade katastarskog operata i obnove/osnivanja i dopune zemljišne knjige.
(2) Početak predočavanja objavljuje se u javnim glasilima te na mrežnim stranicama Državne geodetske uprave.
(3) O početku predočavanja obavještava se ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa i nadležni općinski sud 30 dana prije početka predočavanja.
(4) Osobe iz stavka 1. ovoga članka pozivaju se na predočavanje elaborata katastarske izmjere dostavom poziva javnom objavom na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave najmanje 30 dana prije početka predočavanja.
(5) Istovremeno s objavom poziva iz stavka 4. ovoga članka, informacija o javno objavljenom pozivu na predočavanje elaborata katastarske izmjere dostavlja se osobama iz stavka 1. ovoga članka za koje je dostavu moguće izvršiti.
(6) Informacija o javno objavljenom pozivu iz stavka 4. ovoga članka objavljuje se u javnom glasilu i na mrežnim stranicama Državne geodetske uprave.
(7) U okviru ugovorenih poslova poziv na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave objavljuje izvoditelj.«.
Članak 20.
Iza članka 50. dodaju se članci 50.a do 50.d koji glase:
»Članak 50.a
(1) U postupku predočavanja elaborata katastarske izmjere predočavaju se podaci o katastarskim česticama iskazanim u popisnim listovima te na katastarskom planu.
(2) Osobe iz članka 50. stavka 1. ovoga Zakona na predočavanje elaborata mogu donijeti akte o tome može li se zgrada rabiti u skladu s posebnim propisima kojima se uređuje gradnja.
(3) U postupku predočavanja elaborata katastarske izmjere osobe iz članka 50. stavka 1. ovoga Zakona potvrđuju da su im podaci o katastarskim česticama predočeni te potpisuju izjavu kojom potvrđuju da su suglasne s predočenim podacima o katastarskim česticama u popisnom listu i izvodu iz katastarskog plana s koordinatama katastarske čestice, kao i da su upoznate s posljedicama ne prilaganja akata iz stavka 2. ovoga članka.
(4) Izjava, izvod iz katastarskog plana s koordinatama katastarske čestice iz stavka 3. ovoga članka te akti o tome može li se zgrada rabiti u skladu s posebnim propisima kojima se uređuje gradnja, prilog su popisnom listu.
Članak 50.b
(1) U postupku predočavanja elaborata katastarske izmjere predočavaju se i podaci o osobama iskazanim u popisnom listu iz članka 49. stavka 4. ovoga Zakona.
(2) U postupku predočavanja elaborata katastarske izmjere osobe iz članka 50. stavka 1. ovoga Zakona pridonose i isprave na temelju kojih se upis osoba obavlja u zemljišne knjige.
(3) U postupku predočavanja elaborata katastarske izmjere podaci o osobama u popisnom listu mogu se izmijeniti ili nadopuniti na temelju isprava iz stavka 2. ovoga članka i podacima o osobama koje imaju interes u postupcima izrade katastarskog operata i obnove/osnivanja i dopune zemljišne knjige.
(4) U postupku predočavanja elaborata osobe iz članka 50. stavka 1. ovoga Zakona potvrđuju da su im podaci o osobama predočeni te potpisuju izjavu kojom potvrđuje da su suglasne s predočenim podacima o osobama u popisnom listu.
(5) Izjava iz stavka 4. te isprave iz stavka 2. ovoga članka, prilog su popisnom listu.
Članak 50.c
(1) Kada osoba iz članka 50. stavka 1. ovoga Zakona nije suglasna s predočenim podacima iz popisnog lista, može iskazati s kojim podacima nije suglasna, o čemu izvoditelj sastavlja bilješku.
(2) Izvoditelj je dužan, u slučaju iz stavka 1. ovoga članka, po potrebi obaviti terenski očevid.
(3) Ako se podaci u elaboratu katastarske izmjere na temelju terenskog očevida mijenjaju, potrebno ih je ponovo predočiti.
(4) Ako osoba iz stavka 1. ovoga članka po provedenom postupku iz stavaka 2. i 3. ovoga članka odbija potpisati izjavu iz članka 50.a stavka 3. i članka 50.b stavka 4. ovoga Zakona, podaci iz takvog popisnog lista temelj su za izradu katastarskog operata.
(5) Ako se osoba iz članka 50. stavka 1. ovoga Zakona ne odazove na predočavanje elaborata, podaci iz takvog popisnog lista temelj su za izradu katastarskog operata i sastavljanje zemljišnoknjižnog uloška u zemljišnoj knjizi koja se obnavlja/osniva odnosno dopunjava.
(6) Osoba iz članka 50.b stavka 4. ovoga Zakona i stavaka 4. i 5. ovoga članka svoja prava može štititi u postupcima pred nadležnim područnim uredom za katastar odnosno uredom Grada Zagreba nakon otvaranja katastarskog operata.
Članak 50.d
(1) Popisni list temelj je za izradu katastarskog operata.
(2) Popisni list za potrebe izrade katastarskog operata te obnove/osnivanje odnosno dopune zemljišne knjige sadrži podatke o katastarskim česticama (AI), podatke o zabilježbama u odnosu na akte o uporabi građevine sukladno posebnim propisima kojima se uređuje gradnja (AII), podatke o osobama koje se u postupku obnove/osnivanja odnosno dopune zemljišne knjige predlažu upisati kao vlasnici (B) i podatke o prenesenim podacima o teretima (C).«.
Članak 21.
U članku 51. stavak 1. mijenja se i glasi:
»(1) Elaborat katastarske izmjere potvrđuje se u nadležnom područnom uredu za katastar odnosnu uredu Grada Zagreba u okviru obavljanja poslova osnivanja katastra nekretnina, na temelju izvješća koje se sastavlja u okviru provedbe tehničkog nadzora od strane osoba iz članka 52. stavka 2. ovoga Zakona.«.
Iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
»(2) U okviru potvrđivanja elaborata katastarske izmjere utvrđuje se da je elaborat izrađen u skladu s propisima o katastarskoj izmjeri, da ima propisani oblik i potrebne sastavne dijelove te da se može koristiti za potrebe izrade katastarskog operata.«.
Dosadašnji stavak 2. koji postaje stavak 3. mijenja se i glasi:
» (3) O potvrđenom elaboratu katastarske izmjere iz stavka 1. ovoga članka Državna geodetska uprava obavještava ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa i nadležni općinski sud.«.
Članak 22.
U članku 52. stavcima 1. i 2. riječi: »i tehničkih reambulacija« brišu se.
Članak 23.
Članak 53. mijenja se i glasi:
»Način prikupljanja i obrade podataka, izrade digitalnog ortofotoplana te poslove koji se provode u okviru katastarske izmjere, propisuje glavni ravnatelj pravilnikom.«.
Članak 24.
Članak 54. mijenja se i glasi:
»Na temelju potvrđenog elaborata katastarske izmjere i podataka iz obnovljene/osnovane odnosno dopunjene zemljišne knjige izrađuje se katastarski operat katastra nekretnina.«.
Članak 25.
Članak 55. briše se.
Članak 26.
Članak 56. mijenja se i glasi:
»(1) Katastarski operat katastra nekretnina otvara se danom otvaranja zemljišne knjige.
(2) Odluku o otvaranju katastarskog operata katastra nekretnina donosi glavni ravnatelj na temelju obavijesti nadležnog općinskog suda o danu otvaranja zemljišne knjige za katastarsku općinu ili njezin dio.
(3) Katastarski operat iz stavka 1. ovoga članka i odluka iz stavka 2. ovoga članka objavljuju se na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave te na drugi odgovarajući način.
(4) Odluka iz stavka 2. ovoga članka objavljuje se i na e-Oglasnoj ploči nadležnog općinskog suda.
(5) Odlukom iz stavka 2. ovoga članka postojeći katastarski operat katastra zemljišta ili dio toga operata obuhvaćen katastarskom izmjerom pohranjuje se u nadležnom područnom uredu za katastar odnosno uredu Grada Zagreba.
(6) Odlukom iz stavka 2. ovoga članka katastarski podaci prenose se u BZP.
(7) Sve promjene podataka o katastarskim česticama provode se u otvorenom katastarskom operatu.«.
Članak 27.
Iza članka 56. dodaju se članci 56.a, 56.b i 56.c koji glase:
»Članak 56.a
(1) Kada se otvori katastarski operat, Državna geodetska uprava će bez odgađanja objaviti oglasom na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave, oglasnoj ploči nadležnog suda, nadležnog katastarskog ureda, jedinice lokalne samouprave ili na drugi odgovarajući način da se otvara postupak javnog uvida u podatke otvorenog katastarskog operata.
(2) Oglas iz stavka 1. ovoga članka objavljuje se istovremeno kada i oglas nadležnog suda o otvaranju ispravnog postupka propisanog posebnim zakonom kojim se uređuje vođenje zemljišnih knjiga.
(3) Oglas iz stavka 1. ovoga članka sadrži podatak:
– da je otvoren katastarski operat za određenu katastarsku općinu ili njezin dio te mjesto i način uvida u njega
– da se postojeći katastarski operat katastra zemljišta ili dio toga operata obuhvaćen katastarskom izmjerom stavlja izvan službene uporabe
– da će od dana otvaranja katastarskog operata samo upisi u njega, proizvoditi one pravne učinke u vezi sa promjenama na podacima o katastarskim česticama
– da je otvoren javni uvid u podatke otvorenog katastarskog operata pa se sve osobe koje smatraju da bi trebalo u taj katastarski operat upisati nešto što nije upisano ili da bi trebalo izmijeniti, nadopuniti ili izbrisati neki upis, pozivaju da dostave katastarskom uredu svoje prigovore postojećim upisima u određenom roku za javni uvid u podatke otvorenog katastarskog operata i
– da se, dok ne istekne oglasom određeni rok za prigovore, ne smatra da su upisi u katastarski operat istiniti i potpuni.
(4) Rok za javni uvid u podatke otvorenog katastarskog operata ne može biti određen kraće od mjesec dana niti duže od tri mjeseca, računajući od dana objave oglasa na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave.
(5) U oglasu će se upozoriti na moguće posljedice propuštanja nepravodobnog podnošenja prigovora.
Članak 56.b
(1) Dok rok za javni uvid u podatke otvorenog katastarskog operata iz članka 56.a stavka 4. ovoga Zakona ne istekne, upisi u katastarski operat ne smatraju se istinitima i potpunima pa se nitko ne može pozivati na to da je postupao s povjerenjem u njihovu istinitost ili potpunost.
(2) Otvaranje javnog uvida u podatke otvorenog katastarskog operata zabilježit će se u otvorenom katastarskom operatu.
(3) Dok rok iz stavka 1. ovoga članka ne istekne, na svim izvatcima i preslikama podataka i drugim ispravama koje nadležni područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba izdaje na osnovi podataka iz otvorenog katastarskog operata glede kojeg taj rok teče, učinit će se to vidljivim, uz točnu oznaku zadnjega kalendarskoga dana toga roka.
(4) Pri javnom uvidu u podatke otvorenog katastarskog operata može se uložiti prigovor na podatke o katastarskim česticama u roku iz stavka 1. ovoga članka, te će se isti učiniti vidljivim u katastarskom operatu.
(5) Prigovor iz stavka 4. ovoga članka se smatra zahtjevom za promjenom podataka o katastarskim česticama u katastarskom operatu.
(6) Temeljem prigovora iz stavka 4. ovoga članka izvoditelj po potrebi obavlja terenski očevid.
(7) Ako je na temelju obavljenog terenskog očevida potrebno promijeniti podatke sadržane u otvorenom katastarskom operatu, izvoditelj izrađuje geodetski elaborat.
(8) Temeljem potvrđenog geodetskog elaborata iz stavka 7. ovoga članka nadležni područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba donosi rješenje iz članka 64. stavka 1. ovoga Zakona.
(9) Neosnovane prigovore rješenjem odbija područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba.
(10) Protiv rješenja kojim je odlučeno o prigovoru nije dopuštena žalba, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom.
Članak 56.c
Istekom roka iz članka 56.a stavka 4. ovoga Zakona za katastarsku općinu ili njezin dio katastarski operat se smatra službenim.«.
Članak 28.
U članku 58. stavku 1. riječi: »nositeljima prava na nekretninama« zamjenjuju se riječju: »osobama«.
U stavku 2. riječi: »nositeljima prava na nekretninama« zamjenjuju se riječima: »osobama uz nekretninu«.
Članak 29.
U članku 59. stavku 2. podstavku 3. u zagradi riječi: »nositelja prava« zamjenjuju se riječju: »osoba«.
Članak 30.
U članku 63. iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:
»(3) U slučajevima kada nadležni područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba izrađuje geodetski elaborat po službenoj dužnosti sukladno ovome Zakonu, postupak provođenja promjena iz stavka 1. ovoga članka u katastarskom operatu provodi se po službenoj dužnosti.«.
Članak 31.
U članku 64. iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
»(2) U postupku održavanja katastarskog operata katastra nekretnina osnivanje novih katastarskih čestica provodi se u katastarskom operatu na temelju iskaza promjena iz potvrđenog geodetskog elaborata u kojem su iskazane koordinate lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica koje se mogu jednoznačno obnoviti na terenu i bez pravomoćnog rješenja kada su postupci evidentiranja katastarskih čestica određeni posebnim propisima kojima se uređuju javne i nerazvrstane ceste, komunalno gospodarstvo, vodne građevine i željeznička infrastruktura.«.
Dosadašnji stavci 2., 3. i 4. postaju stavci 3., 4. i 5.
Članak 32.
Članak 68. mijenja se i glasi:
»Potvrde o koordinatama izdane iz popisa koordinata lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica osnovanih sukladno odredbama ovoga Zakona javne su isprave.«.
Članak 33.
U članku 69. stavku 1. riječi: »Nositelj prava na nekretninama dužan« zamjenjuju se riječima: »Osoba upisana u katastarski operat dužna«, a riječ: »nekretninama« zamjenjuje se riječima: »katastarskim česticama«.
U stavku 2. riječi: »Nositelj prava na nekretninama dužan« zamjenjuju se riječima: »Osoba upisana u katastarski operat dužna«.
U stavku 3. riječi: »nositelja prava na nekretninama« zamjenjuju se riječima: »osobe upisane u katastarski operat«.
Članak 34.
Članak 70. mijenja se i glasi:
»(1) Osobe upisane u katastarski operat za predmetne i susjedne katastarske čestice te osobe koje imaju interes, pozivaju se na obilježavanje granica katastarskih čestica u okviru izrade geodetskog elaborata dostavom poziva javnom objavom na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave.
(2) Poziv na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave objavljuje osoba koja ima suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra nekretnina sukladno posebnom zakonu kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti.
(3) Istovremeno s objavom poziva iz stavka 1. ovoga članka, informacija o javno objavljenom pozivu na predočavanje geodetskog elaborata dostavlja se osobama iz stavka 1. ovoga članka za koje je dostavu moguće izvršiti.
(4) Istovremeno s objavom poziva iz stavka 1. ovoga članka, informacija o javno objavljenom pozivu na obilježavanje granica katastarskih čestica dostavlja se osobama iz stavka 1. ovoga članka za koje je dostavu moguće izvršiti.
(5) Obilježavanje granica katastarskih čestica u okviru izrade geodetskog elaborata obavljaju osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra nekretnina sukladno posebnom zakonu kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti.
(6) U okviru obilježavanja granica katastarskih čestica za potrebe izrade geodetskog elaborata utvrđuje se odstupa li položaj obilježenih lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica u odnosu na one evidentirane u katastarskom operatu više od standarda položajne točnosti propisane člankom 26. stavkom 2. ovoga Zakona.
(7) Ako se utvrdi da je položaj lomnih točaka iz stavka 6. ovoga članka u okviru standarda položajne točnosti propisane člankom 26. stavkom 2. ovoga Zakona, zadržat će se već evidentirane koordinate lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica, a izmjerom će se odrediti koordinate samo novih lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica koje će se osnovati sukladno odredbama ovoga Zakona.
(8) Ukoliko osobe na susjednim katastarskim česticama ne pokažu granice katastarskih čestica, za izradbu geodetskih elaborata upotrebljavaju se podaci mjerenja lomnih točaka granica katastarskih čestica koje su obilježene od strane osoba koje su se odazvale na obilježavanje u okviru izrade geodetskog elaborata uz poštivanje propisanog stavcima 6. i 7. ovoga članka i podaci o granicama katastarskih čestica sadržani u katastarskom planu katastarskog operata u okviru standarda položajne točnosti propisane člankom 26. stavkom 2. ovoga Zakona.
(9) U postupku obilježavanja granica katastarskih čestica osoba iz stavka 5. ovoga članka vodi zapisnik u kojem se utvrđuje da su osobe koje su pokazale lomne točke granica katastarskih čestica, a koje je izvoditelj obilježio i prikazao na skici izmjere, iskazale suglasnost da se tako obilježene lomne točke granica katastarskih čestica koriste za potrebe izrade geodetskog elaborata.
(10) Zapisnik iz stavka 9. ovoga članka potpisuje izvoditelj i sve osobe koje su se odazvale na poziv iz stavka 1. ovoga članka.
(11) Za osobe koje su se odazvale na poziv iz stavka 1. ovoga članka, u zapisniku iz stavka 9. ovoga članka, iskazuju se podaci o osobama i to ime i prezime odnosno naziv, adresa i osobni identifikacijski broj (OIB), kao i utvrđene činjenice o svojstvu osobe u odnosu na osobe upisane u katastarski operat, odnosno svojstvo osobe koja ima interes u postupcima izrade geodetskog elaborata.
(12) U zapisniku iz stavka 9. ovoga članka upisuju se i podaci o osobama koje se nisu odazvale na obilježavanje temeljem podataka iz evidencija iz stavka 1. ovoga članka.
(13) Granice katastarskih čestica za koje se izrađuje odgovarajući geodetski elaborat i granice katastarskih čestica koje neposredno graniče s katastarskim česticama za koje se izrađuje odgovarajući geodetski elaborat, u primjeni ovoga Zakona, smatraju se nespornim ukoliko u postupku izrade, koji uključuje i pregled i potvrđivanje elaborata, nije u tijeku sudski postupak uređenja međa.
(14) Ako su granice katastarskih čestica sporne u smislu stavka 13. ovoga članka, geodetski elaborat se ne izrađuje.«.
Članak 35.
Iza članka 70. dodaju se članci 70.a, 70.b i 70.c koji glase:
»Članak 70.a
Položajne koordinate obilježenih lomnih točaka granica katastarskih čestica određuju se na način propisan člankom 26. ovoga Zakona.
Članak 70.b
(1) Geodetski elaborat predočava se osobama iskazanim u geodetskom elaboratu.
(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka pozivaju se na predočavanje geodetskog elaborata i to stavljanjem poziva na oglasnu ploču Državne geodetske uprave.
(3) Poziv na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave objavljuje osoba koja ima suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra nekretnina sukladno posebnom zakonu kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti.
(4) U postupku predočavanja geodetskog elaborata predočavaju se podaci o katastarskim česticama iskazanim u prijavnim listovima te na kopiji katastarskog plana.
(5) Osobe iz stavka 1. ovoga članka na predočavanje elaborata mogu donijeti akte o tome može li se zgrada rabiti u skladu s posebnim propisima kojima se uređuje gradnja.
(6) U postupku predočavanja elaborata osobe iz stavka 1. ovoga članka potvrđuju da su im podaci o katastarskim česticama predočeni te potpisuju izjavu kojom potvrđuju da su suglasne s predočenim podacima o katastarskim česticama u geodetskom elaboratu te da se temeljem geodetskog elaborata mogu provesti promjene podataka o katastarskoj čestici u katastarskom operatu, kao i da su upoznate s posljedicama ne prilaganja akata iz stavka 5. ovoga članka.
Članak 70.c
(1) Kada osoba iz članka 70.b stavka 1. ovoga Zakona nije suglasna s predočenim podacima iz članka 70.b stavka 4. ovoga Zakona, može iskazati s kojim podacima nije suglasna, o čemu izvoditelj sastavlja bilješku.
(2) Osoba koja ima suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra nekretnina je dužna, kada osoba nije suglasna s predočenim podacima, u slučaju iz stavka 1. ovoga članka, po potrebi obaviti terenski očevid.
(3) Ako se podaci u geodetskom elaboratu na temelju terenskog očevida mijenjaju, potrebno ih je ponovo predočiti.
(4) Ako osoba iz stavka 1. ovoga članka po provedenom postupku iz stavaka 2. i 3. ovoga članka odbija potpisati izjavu iz članka 70.b stavka 6. ovoga Zakona, podaci iz takvog geodetskog elaborata temelj su za izradu geodetskog elaborata i provedbu promjene podataka o katastarskoj čestici u katastarskom operatu temeljem geodetskog elaborata.
(5) Ako se osoba iz stavka 1. ovoga članka ne odazove na predočavanje elaborata, podaci iz takvog geodetskog elaborata temelj su za izradu geodetskog elaborata i provedbu promjene podataka o katastarskoj čestici u katastarskom operatu temeljem geodetskog elaborata.
(6) Osobe iz članka 70.b stavka 6. ovoga Zakona i stavaka 4. i 5. ovoga članka, svoja prava mogu štititi u postupcima za provedbu promjene podataka o katastarskoj čestici u katastarskom operatu pred nadležnim područnim uredom za katastar odnosno uredom Grada Zagreba.«.
Članak 36.
Članak 71. mijenja se i glasi:
»(1) Da bi se geodetski elaborat mogao upotrebljavati, nadležni područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba mora potvrditi da je izrađen u skladu sa geodetskim i katastarskim propisima, da odgovara svrsi za koju je izrađen te da se može upotrebljavati za potrebe katastra nekretnina.
(2) Geodetski elaborat na potvrđivanje iz stavka 1. ovoga članka podnose osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra nekretnina sukladno posebnom zakonu kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti.
(3) Nadležni područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba dužan je u roku od 30 dana od dana zaprimanja geodetskog elaborata na potvrđivanje, isti pregledati i potvrditi ili osobi iz stavka 2. ovoga članka koja je izradila geodetski elaborat izdati obavijest u pisanom obliku o utvrđenim nedostacima u geodetskom elaboratu.
(4) U obavijesti iz stavka 3. ovoga članka će se odrediti rok za otklanjanje utvrđenih nedostataka te će se upozoriti na posljedice neotklanjanja nedostataka geodetskog elaborata u ostavljenom roku.
(5) Rok za otklanjanje utvrđenih nedostataka ne može biti duži od 30 dana.
(6) Ukoliko nedostaci u geodetskom elaboratu ne budu otklonjeni u ostavljenom roku, zabilježit će se da se nisu ispunile pretpostavke za njegovo potvrđivanje.«.
Članak 37.
U članku 74. riječ: »pojedinačnog« briše se, a riječi: »katastar nekretnina« zamjenjuju se riječju: »BZP«.
Članak 38.
U članku 83. iza stavka 2. dodaje se stavak 3. koji glasi:
»(3) U slučajevima kada područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba izrađuje geodetski elaborat po službenoj dužnosti sukladno ovome Zakonu, postupak provođenja promjena iz stavka 1. ovoga članka u katastarskom operatu provodi se po službenoj dužnosti.«.
Članak 39.
U članku 84. iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
»(2) U postupku održavanja katastarskog operata katastra zemljišta osnivanje novih katastarskih čestica provodi se u katastarskom operatu na temelju iskaza promjena iz potvrđenog geodetskog elaborata u kojem su iskazane koordinate lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica koje se mogu jednoznačno obnoviti na terenu i bez pravomoćnog rješenja kada su postupci evidentiranja katastarskih čestica određeni posebnim propisima kojima se uređuju javne i nerazvrstane ceste, komunalno gospodarstvo, vodne građevine i željeznička infrastruktura.«.
Dosadašnji stavci 2., 3. i 4. postaju stavci 3., 4. i 5.
Članak 40.
Članak 88. mijenja se i glasi:
»Potvrde o koordinatama izdane iz popisa koordinata lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica osnovanih sukladno odredbama ovoga Zakona javne su isprave.«.
Članak 41.
U članku 89. stavku 1. riječi: »Nositelj prava na katastarskim česticama dužan« zamjenjuju se riječima: »Osoba upisana u katastarski operat dužna«.
U stavku 2. riječi: »Nositelj prava na katastarskoj čestici dužan« zamjenjuju se riječima: »Osoba upisana u katastarski operat dužna«.
Članak 42.
Članak 90. mijenja se i glasi:
»(1) Osobe upisane u katastarski operat, zemljišnu knjigu, kartone zemljišta i pologe isprava za predmetne i susjedne katastarske čestice te osobe koje imaju interes, pozivaju se na obilježavanje granica katastarskih čestica u okviru izrade geodetskog elaborata dostavom poziva javnom objavom na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave.
(2) Poziv na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave objavljuje osoba koja ima suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra zemljišta sukladno posebnom zakonu kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti.
(3) Istovremeno s objavom poziva iz stavka 1. ovoga članka, informacija o javno objavljenom pozivu na obilježavanje granica katastarskih čestica dostavlja se osobama iz stavka 1. ovoga članka za koje je vidljivo da je dostavu moguće izvršiti.
(4) Obilježavanje granica zemljišta katastarskih čestica u okviru izrade geodetskog elaborata obavljaju osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra zemljišta sukladno posebnom zakonu kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti.
(5) U okviru obilježavanja granica katastarskih čestica u okviru izrade geodetskog elaborata utvrđuje se odstupa li položaj obilježenih lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica u odnosu na one evidentirane u katastarskom operatu više od standarda položajne točnosti propisane člankom 26. stavkom 2. ovoga Zakona.
(6) Ako se utvrdi da je položaj lomnih točaka iz stavka 5. ovoga članka u okviru standarda položajne točnosti propisane člankom 26. stavkom 2. ovoga Zakona, zadržat će se već evidentirane koordinate lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica, a izmjerom će se odrediti koordinate samo novih lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica koje će se osnovati sukladno odredbama ovoga Zakona, dok se za prikaz preostalih granica katastarskih čestica, koje nisu bile predmet postupka, koristi metoda prilagodbe prikaza okolnih katastarskih čestica.
(7) Kada osobe na susjednim katastarskim česticama ne pokažu granice katastarskih čestica, za izradbu geodetskih elaborata upotrebljavaju se podaci mjerenja lomnih točaka granica katastarskih čestica koje su obilježene od strane osoba koje su se odazvale na obilježavanje u okviru izrade geodetskog elaborata uz poštivanje propisanog u stavcima 5. i 6. ovoga članka.
(8) U postupku obilježavanja granica katastarskih čestica osoba iz stavka 4. ovoga članka vodi zapisnik u kojem se utvrđuje da su osobe koje su pokazale lomne točke granica katastarskih čestica, a koje je izvoditelj obilježio i prikazao na skici izmjere, iskazale suglasnost da se tako obilježene lomne točke granica katastarskih čestica koriste za potrebe izrade geodetskog elaborata.
(9) Zapisnik iz stavka 8. ovoga članka potpisuje izvoditelj i sve osobe koje su se odazvale na poziv iz stavka 1. ovoga članka.
(10) Za osobe koje su se odazvale na poziv iz stavka 1. ovoga članka, u zapisniku iz stavka 8. ovoga članka, iskazuju se podaci i to ime i prezime odnosno naziv, adresa i osobni identifikacijski broj (OIB), kao i utvrđene činjenice o svojstvu osobe u odnosu na osobe upisane u katastarski operat, zemljišnu knjigu, kartone zemljišta i pologe isprava odnosno svojstvo osobe koja ima interes u postupcima izrade geodetskog elaborata.
(11) U zapisniku iz stavka 8. ovoga članka upisuju se i podaci o osobama koje se nisu odazvale na obilježavanje temeljem podataka iz evidencija iz stavka 1. ovoga članka.
(12) Granice katastarskih čestica za koje se izrađuje odgovarajući geodetski elaborat i granice katastarskih čestica koje neposredno graniče s katastarskim česticama za koje se izrađuje odgovarajući geodetski elaborat, u primjeni ovoga Zakona, smatraju se nespornim ukoliko u postupku izrade, koji uključuje i pregled i potvrđivanje elaborata, nije u tijeku sudski postupak uređenja međa.
(13) Ako su granice katastarskih čestica sporne u smislu stavka 12. ovoga članka, geodetski elaborat se ne izrađuje.«.
Članak 43.
Iza članka 90. dodaju se članci 90.a, 90.b i 90.c koji glase:
»Članak 90.a
Položajne koordinate obilježenih lomnih točaka granica katastarskih čestica određuju se na način propisan člankom 26. ovoga Zakona.
Članak 90.b
(1) Geodetski elaborat predočava se osobama iskazanim u geodetskom elaboratu.
(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka pozivaju se na predočavanje geodetskog elaborata dostavom poziva javnom objavom na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave.
(3) Istovremeno s objavom poziva iz stavka 2. ovoga članka, informacija o javno objavljenom pozivu na predočavanje geodetskog elaborata dostavlja se osobama iz stavka 1. ovoga članka za koje je dostavu moguće izvršiti.
(4) Poziv na oglasnoj ploči Državne geodetske uprave objavljuje osoba koja ima suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra zemljišta sukladno posebnom zakonu kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti.
(5) U postupku predočavanja geodetskog elaborata predočavaju se podaci o katastarskim česticama iskazanim u prijavnim listovima te na kopiji katastarskog plana.
(6) Osobe iz stavka 1. ovoga članka na predočavanje elaborata mogu donijeti akte o tome može li se zgrada rabiti u skladu s posebnim propisima kojima se uređuje gradnja.
(7) U postupku predočavanja elaborata osobe iz stavka 1. ovoga članka potvrđuju da su im
podaci o katastarskim česticama predočeni te potpisuju izjavu kojom potvrđuju da su suglasne s predočenim podacima o katastarskim česticama u geodetskom elaboratu te da se temeljem geodetskog elaborata mogu provesti promjene podataka o katastarskoj čestici u katastarskom operatu, kao i da su upoznate s posljedicama ne prilaganja akata iz stavka 6. ovoga članka.Članak 90.c
(1) Kada osoba iz članka 90.b stavka 1. ovoga Zakona nije suglasna s predočenim podacima iz članka 90.b stavka 5. ovoga zakona, može iskazati s kojim podacima nije suglasna, o čemu izvoditelj sastavlja bilješku.
(2) Osoba koja ima suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra nekretnina je dužna, kada osoba nije suglasna s predočenim podacima, u slučaju iz stavka 1. ovoga članka, po potrebi obaviti terenski očevid.
(3) Ako se podaci u geodetskom elaboratu na temelju terenskog očevida mijenjaju, potrebno ih je ponovo predočiti.
(4) Ako osoba iz stavka 1. ovoga članka po provedenom postupku iz stavaka 2. i 3. ovoga članka odbija potpisati izjavu iz članka 90.b stavka 7. ovoga Zakona, podaci iz takvog geodetskog elaborata temelj su za izradu geodetskog elaborata i provedbu promjene podataka o katastarskoj čestici u katastarskom operatu temeljem geodetskog elaborata.
(5) Ako se osoba iz stavka 1. ovoga članka ne odazove na predočavanje elaborata, podaci iz takvog geodetskog elaborata temelj su za izradu geodetskog elaborata i provedbu promjene podataka o katastarskoj čestici u katastarskom operatu temeljem geodetskog elaborata.
(6) Osobe iz članka 90.b stavka 7. ovoga Zakona i stavaka 4. i 5. ovoga članka, svoja prava mogu štititi u postupcima za provedbu promjene podataka o katastarskoj čestici u katastarskom operatu pred nadležnim područnim uredom za katastar odnosno uredom Grada Zagreba.«.
Članak 44.
Članak 91. mijenja se i glasi:
»(1) Da bi se geodetski elaborat mogao upotrebljavati, nadležni područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba mora potvrditi da je izrađen u skladu sa geodetskim i katastarskim propisima, da odgovara svrsi za koju je izrađen te da se može upotrebljavati za potrebe katastra zemljišta te prevođenja katastarskih čestica u BZP odnosno osnivanja katastarskih čestica katastra nekretnina.
(2) Geodetski elaborat na potvrđivanje iz stavka 1. ovoga članka podnose osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra zemljišta i nekretnina sukladno posebnom zakonu kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti.
(3) Nadležni područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba dužan je u roku od 30 dana od dana zaprimanja geodetskog elaborata na potvrđivanje, isti pregledati i potvrditi ili osobi iz stavka 2. ovoga članka koja je izradila geodetski elaborat izdati obavijest u pisanom obliku o utvrđenim nedostacima u geodetskom elaboratu.
(4) U obavijesti iz stavka 3. ovoga članka će se odrediti rok za otklanjanje utvrđenih nedostataka te će se upozoriti na posljedice neotklanjanja nedostataka geodetskog elaborata u ostavljenom roku.
(5) Rok za otklanjanje utvrđenih nedostataka ne može biti duži od 30 dana.
(6) Ukoliko nedostaci u geodetskom elaboratu ne budu otklonjeni u ostavljenom roku, zabilježit će se da se nisu ispunile pretpostavke za njegovo potvrđivanje.«.
Članak 45.
Naslov iznad članka 100. mijenja se i glasi: »PREVOĐENJE KATASTARSKIH ČESTICA KATASTRA ZEMLJIŠTA U BZP«, a članak 100. briše se.
Članak 46.
U članku 101. uvodna rečenica mijenja se i glasi: »Katastarske čestice katastra zemljišta mogu se prevesti u BZP, ako su ostvareni sljedeći preduvjeti:«
Članak 47.
U članku 102. riječ: »pojedinačnog« briše se, a riječi: »katastarske čestice katastra nekretnina« zamjenjuju se riječju: »BZP«.
Članak 48.
U članku 103. točka 2. mijenja se i glasi:
»2. katastarske čestice potpuno identične u odnosu na podatke katastarskog operata i zemljišne knjige o broju, površini i upisanim nositeljima prava u katastarskom operatu katastra zemljišta i nositeljima knjižnih prava u zemljišnoj knjizi«.
Točke 3. i 4. brišu se.
Članak 49.
U članku 105. stavku 1. riječ: »pojedinačno« briše se, a riječi: »katastarske čestice katastra nekretnina« zamjenjuju se riječju: »BZP«.
Stavak 2. mijenja se i glasi:
»(2) Kad se katastarske čestice iz stavka 1. ovoga članka prevode iz katastra zemljišta u BZP, posjedovni list u koji se upisuju katastarske čestice prevedene u BZP označit će se istim brojem kojim je označen zemljišnoknjižni uložak.«.
U stavku 4. riječ: »pojedinačno« briše se, a riječi: »katastarske čestice katastra nekretnina« zamjenjuju se riječju: »BZP«.
Članak 50.
U članku 106. stavak 1. briše se.
Stavak 2. mijenja se i glasi:
»Odredbe propisane člankom 105. stavcima 2., 3. i 4. ovoga Zakona primjenjuju se i na katastarske čestice iz članka 103. točke 2. ovoga Zakona.«.
Članak 51.
Članci 107. i 108. brišu se.
Članak 52.
U članku 109. stavak 1. mijenja se i glasi:
»(1) Ako se katastarske čestice katastra zemljišta prevode u BZP, na promjenu površine katastarskih čestica odgovarajuće se primjenjuju kriteriji iz članka 93. stavaka 1. i 2. ovoga Zakona.«.
U stavku 2. riječi: »u osnivanju i održavanju katastarskog operata« brišu se.
Članak 53.
U članku 110. stavak 1. mijenja se i glasi:
»(1) Ako se katastarske čestice katastra zemljišta prevode u BZP te je potrebno provesti odgovarajući postupak pred nadležnim sudom, katastarske čestice katastra nekretnina osnivaju se, na temelju odgovarajućeg potvrđenoga geodetskog elaborata i odgovarajućeg rješenja nadležnog suda, nakon što katastarske čestice budu upisane u odgovarajući zemljišnoknjižni uložak.«.
Članak 54.
Članak 111. mijenja se i glasi:
»Danom stupanja na snagu odluke iz članka 102. ovoga Zakona steći će se uvjeti da se katastarske čestice katastra zemljišta prevedu u BZP.«.
Članak 55.
U članku 112. riječi: »katastarske čestice katastra nekretnina« zamjenjuju se riječju: »BZP«, a iza riječi: »održavanje katastra nekretnina« dodaju se riječi: »odnosno katastra zemljišta«.
Članak 56.
U članku 113. riječ: »pojedinačnog« briše se, a riječi: »katastar nekretnina« zamjenjuju se riječju: »BZP«.
Članak 57.
U članku 114. stavku 3. iza riječi: »BZP se sastoji od« dodaje se riječ: »katastarskih«, a riječi: »katastra nekretnina« brišu se.
U stavku 3. iza riječi: »U BZP-u tijela nadležna za katastar nadležna su za« dodaje se riječ: »katastarske«, a riječi: »katastra nekretnina« brišu se.
Članak 58.
U članku 118. stavak 3. mijenja se i glasi:
»(3) Grafički dio registra zgrada čini plan zgrada temeljen na geoprostornim podacima državne izmjere i katastra nekretnina, etažnih elaborata te podacima iz akata za gradnju ili uporabu građevine sukladno posebnim propisima kojima se uređuje prostorno uređenje i gradnja.«.
Članak 59.
U članku 119. stavak 1. mijenja se i glasi:
»(1) U svrhu osnivanja registra zgrada preuzimaju se i koriste podaci iz katastra nekretnina, državne izmjere, registra prostornih jedinica, zemljišne knjige, etažnih elaborata, evidencija jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, iz akata za gradnju ili uporabu građevine sukladno posebnim propisima kojima se uređuje prostorno uređenje i gradnja, evidencija koje vode upravitelji zgrada te iz drugih izvora.«.
Članak 60.
U članku 138. iza stavka 3. dodaje se stavak 4. koji glasi:
»(4) Registar prostornih jedinica vodi se u elektroničkom obliku.«.
Članak 61.
U članku 148. stavku 3. podstavcima od 1. do 4. i podstavku 11. riječ: »središnjeg« briše se.
Članak 62.
U članku 151. stavak 1. mijenja se i glasi:
»(1) Ako se poslovi državne izmjere, katastra nekretnina i katastra infrastrukture, registra zgrada, registra prostornih jedinica i registra geografskih imena obavljaju u zaštićenom području potrebno je o obavljanju poslova prethodno obavijestiti javnu ustanovu koja upravlja tim zaštićenim područjem, sukladno posebnom propisu kojim se uređuje zaštita prirode.«.
Članak 63.
U članku 159. točka 6. briše se.
Dosadašnje točke 7. do 17. postaju točke 6. do 16.
Članak 64.
U članku 160. točki 2. riječi: »i tehničkih reambulacija« brišu se.
Članak 65.
U članku 168. stavku 6. riječi: »elaboratu katastarske izmjere« zamjenjuju se riječima: »otvorenom katastarskom operatu«.
Članak 66.
Članak 170. briše se.
Članak 67.
Članak 171. mijenja se i glasi:
»(1) Uvid u podatke iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona ostvaruje se ili neposrednim uvidom ili izdavanjem izvadaka, ispisa, prijepisa, potvrda i podataka.
(2) Za izdavanje izvadaka, ispisa, prijepisa i potvrda iz evidencija u kojima se vode podaci iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona te ostvarenje uvida u podatke ne naplaćuju se stvarni troškovi.
(3) Za pristup i korištenje podataka iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona putem mrežnih usluga ili druge elektroničke točke za pristup podacima, ne naplaćuju se stvarni troškovi.
(4) Za izdavanje podataka iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona, kada se pristup i korištenje istih ne ostvaruje putem mrežnih usluga ili druge elektroničke točke za pristup podacima, stvarni troškovi se naplaćuju.
(5) Za izvođenje određenih tehničkih radnji po zahtjevu stranaka, stranka plaća stvarne troškove.
(6) Sredstva ostvarena naplatom stvarnih troškova prihod su državnog proračuna.
(7) Za ponovnu uporabu podataka iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona primjenjuju se propisi kojima se uređuje ponovna uporaba informacija.
(8) Uvjete korištenja podataka iz članka 168. stavka 2. ovoga Zakona propisuje glavni ravnatelj pravilnikom.
(9) Tehničke radnje koje se obavljaju u postupku izdavanja podataka iz članka 168. stavka 2. ovoga Zakona te visinu stvarnih troškova za izvođenje tehničkih radnji i za izdavanje podataka iz stavka 4. ovoga članka, propisuje glavni ravnatelj pravilnikom iz stavka 8. ovoga članka.«.
Članak 68.
U članku 172. stavku 3. riječ: »evidencija« zamjenjuje se riječima: »stavka 2. ovoga članka«.
Stavak 4. briše se.
Dosadašnji stavak 5. koji postaje stavak 4. mijenja se i glasi:
»(4) Tijelima državne uprave i drugim državnim tijelima, jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave te drugim javnopravnim tijelima, za izdavanje podataka iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona, stvarni troškovi se ne naplaćuju, kada te podatke koriste u obavljanju poslova iz svoje nadležnosti.«.
U dosadašnjem stavku 6. koji postaje stavak 5. iza riječi: »Zakona« dodaju se riječi: »te obavljanje tehničkih radnji iz članka 171. stavka 4. ovoga Zakona«.
Članak 69.
U članku 175. stavak 3. briše se.
Članak 70.
U članku 176. stavak 2. briše se.
Članak 71.
U članku 184. stavku 1. točka 1. briše se.
U dosadašnjoj točki 2. koja postaje točka 1. riječi: »koja je nositelj prava na nekretninama, a« brišu se.
U dosadašnjoj točki 3. koja postaje točka 2. riječi: »koja je nositelj prava na nekretninama, a« brišu se.
Dosadašnja točka 4. postaje točka 3.
Članak 72.
U cijelom tekstu Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18), riječ: »ravnatelj« u određenom padežu zamjenjuje se riječima: »glavni ravnatelj« u odgovarajućem padežu.
PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 73.
Poslovi osnivanja i održavanja katastarskih operata započeti do dana stupanja na snagu ovoga Zakona dovršit će se prema odredbama Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18).
Članak 74.
Katastar zemljišta, osnovan prema propisima koji su bili na snazi do dana stupanja na snagu ovoga Zakona, ostaje na snazi i održava se u postojećem sadržaju dok ga za pojedinu katastarsku općinu ne zamijeni katastar nekretnina, ako ovim Zakonom i propisima donesenim na temelju njega nije drukčije određeno.
Članak 75.
Obvezuje se glavni ravnatelj da pravilnik iz članka 67. stavaka 8. i 9. ovoga Zakona donese najkasnije u roku od 12 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Članak 76.
Obvezuje se glavni ravnatelj da u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona uskladi s odredbama ovoga Zakona:
– Pravilnik o katastarskoj izmjeri (»Narodne novine«, br. 59/20)
– Pravilnik o pojedinačnom prevođenju katastarskih čestica katastra zemljišta u katastar nekretnina (»Narodne novine«, br. 72/19) i
– Pravilnik o registru zgrada (»Narodne novine«, br. 7/21).
Članak 77.
Danom stupanja na snagu ovoga Zakona prestaju važiti:
- Pravilnik o izlaganju na javni uvid elaborata katastarske izmjere (»Narodne novine«, br. 59/20)
- Pravilnik o katastru zemljišta (»Narodne novine«, br. 84/07 i 148/09)
- odredbe članaka 1., 2. i 3., članka 4. stavka 3. i 4., članka 5. stavka 1. i članaka od 6. do 22. Pravilnika o određivanju visine stvarnih troškova uporabe podataka dokumentacije državne izmjere i katastra nekretnina (»Narodne novine«, br. 59/18).
Članak 78.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
OBRAZLOŽENJE
Uz članak 1.
Odredbom se redefinira pojam »nositelja prava« radi potreba postupaka održavanja katastarskog operata katastra zemljišta.
Uvodi se pojam »oglasna ploča Državne geodetske uprave« koja za potrebe postupanja iz ovoga Zakona, podrazumijeva vođenje u elektroničkom obliku.
Uz članak 2.
Ovom odredbom u članku 8. stavku 4. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18), riječi: »odnosno tehničkih reambulacija« brišu se.
Uz članak 3.
Propisuje se da poslovi katastra nekretnina obuhvaćaju i prevođenje katastarskih čestica katastra zemljišta u Bazu zemljišnih podataka (u daljnjem tekstu: BZP).
Uz članak 4.
Ovom odredbom brisana je prethodna suglasnost ministra nadležnog za poslove pravosuđa na odluku kojom se određuje područje, granice i ime katastarske općine.
Ujedno se propisuje da Državna geodetska uprava odluku kojom se određuje područje, granice i ime katastarske općine dostavlja na znanje ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa i nadležnom općinskom sudu, u roku od osam dana od dana donošenja odluke.
Uz članak 5.
Ovom odredbom definira se postupak katastarske izmjere kao prikupljanje i obradu svih podataka potrebnih za izradu katastra nekretnina i za obnovu/osnivanje i dopunu zemljišne knjige.
Uz članak 6.
Briše se »tehnička reambulacija« kao postupak ograničenog prikupljanja podataka koji se provodio u istu svrhu kao i katastarska izmjera, a katastarska izmjera se sukladno odredbama Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina provodi za cijelu katastarsku općinu ili za njezin dio.
Uz članak 7.
Ovom odredbom u članku 33. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18), riječi: »ili tehnička reambulacija« i riječi: »ili tehničkom reambulacijom« brišu se.
Uz članak 8.
Propisuje se način pokretanja postupka katastarske izmjere i to javnom objavom odluke.
Ovakvim načinom pokretanja postupka, a radi manjkavosti podataka raspoloživih u službenim evidencijama, omogućava se da se što više osoba uključi i odazove javnom pozivu za sudjelovanje u provođenju postupka katastarske izmjere na području na kojem se ista provodi.
Ovom odredbom propisuje se da se odlukom o katastarskoj izmjeri utvrđuje i rok do kojega će se dovršiti postupak obilježavanja granica zemljišta.
Uz članak 9.
Ovom odredbom u članku 35. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18), riječi: »i tehničke reambulacije« i riječi: »ili tehničke reambulacije« brišu se.
Uz članak 10.
U ovoj odredbi se »nositelj prava« zamjenjuje osobama koje sukladno ovome Zakonu mogu sudjelovati u postupcima katastarske izmjere, izrade katastarskog operata katastra nekretnina te obnove/osnivanja i dopune zemljišne knjige a to su osobe upisane u katastarski operat, zemljišnu knjigu, kartone zemljišta, pologe isprava i druge osobe koje imaju interes.
Uz članak 11.
Ovom odredbom u članku 37. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18), riječi: »ili tehničke reambulacije« brišu se.
Uz članak 12.
Ovom odredbom propisano je da se podaci o granicama katastarskih čestica prikupljaju uz sudjelovanje osoba koje temeljem odredaba ovoga Zakona imaju pravo sudjelovati u postupku katastarske izmjere a to su osobe upisane u katastarski operat, zemljišnu knjigu, kartone zemljišta, pologe isprava i druge osobe koje imaju interes., da se podaci o ulicama i trgovima preuzimaju iz registra prostornih jedinica kojeg vodi i održava Državna geodetska uprava, a ne više i iz odluka tijela nadležnih za donošenje odluke o ulicama i trgovima kao i da se u postupku katastarske izmjere može priložiti odgovarajući akt o uporabi zgrade te da se u tom postupku prikupljaju i drugi podaci o zgradama za registar zgrada kojeg sukladno odredbama Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina vodi Državna geodetska uprava.
Uz članak 13.
Ovim člankom propisuje se koje osobe sukladno ovome Zakonu sudjeluju u postupcima katastarske izmjere, izrade katastarskog operata katastra nekretnina te obnove/ osnivanja i dopune zemljišne knjige, a to su osobe upisane u katastarski operat, zemljišnu knjigu, kartone zemljišta, pologe isprava i druge osobe koje imaju interes čime se nitko neće dovesti u nepovoljniji odnosno lošiji položaj.
Uz članak 14.
Ovom odredbom propisana je dužnost osoba koje sukladno ovome Zakonu sudjeluju u postupcima katastarske izmjere odazvati se pozivu na obilježavanje granica zemljišta na način da pokažu lomne točke granica zemljišta za koje će se osnovati nova katastarska čestica u postupku katastarske izmjere sukladno odredbama ovoga Zakona.
Propisuje se način pozivanja osoba i to dostavom poziva javnom objavom stavljanjem poziva na e-oglasnu ploču Državne geodetske uprave.
Radi učinkovitosti ekonomičnosti i sveobuhvatnosti osoba koje sudjeluju u ovom postupku, istima se istovremeno sa objavom poziva dostavlja i informacija o objavljenom pozivu na način da se informacija dostavlja onim osobama za koje je iz stanja evidencija katastarskog operata, zemljišne knjige, kartona zemljišta i pologa isprava vidljivo da se dostava može izvršiti. Time se osigurava da sve osobe koje imaju interes ne budu dovedene u nepovoljniji odnosno lošiji položaj u odnosu na postojeće podatke o osobama upisanih u katastarski operat, zemljišnu knjigu, kartone zemljišta i pologe isprava
Ujedno se propisuje da stručne poslove u svezi sa obilježavanjem lomnih točaka granica zemljišta obavljaju ugovorni izvoditelji (osobe koje imaju suglasnost za obavljanje geodetske djelatnosti sukladno posebnom zakonu) zajedno sa osobama koje mogu sudjelovati u postupcima katastarske izmjere sukladno odredbama ovoga Zakona.
Uz članak 15.
Ovim člankom propisana je obveza izvoditelja voditi zapisnik u postupku obilježavanja granica zemljišta, upis obaveznih podataka o osobama koje se jesu/nisu odazvale pozivu, utvrđenje suglasnosti na pokazane lomne točke granica zemljišta, kao i odredba kojom se propisuje način označavanja granica zemljišta za slučaj kada se neke od pozvanih osoba nisu odazvale pozivu odnosno nisu suglasne s obilježenim lomnim točkama (sporna).
Također se propisuje da se za osobe koje se nisu odazvale na poziv, u popisnom listu koji je sastavni dio elaborata katastarske izmjere iskazuju se i te osobe prema identifikaciji katastarskih čestica iz elaborata katastarske izmjere u odnosu na prethodnu katastarsku izmjeru odnosno katastarski operat koji je trenutno na snazi (K identifikacija) i identifikaciji katastarskih čestica iz elaborata katastarske izmjere u odnosu na trenutno važeće zemljišnoknjižno stanje (Z identifikacija) te se time osigurava da se te osobe ne dovode u nepovoljniji odnosno lošiji položaj.
Ovim člankom se ujedno propisuje da se položajne koordinate obilježenih lomnih točaka granica katastarskih čestica određuje na isti način kako je to propisano odredbama važećeg Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina - u poglavlju Određivanje katastarskih prostornih jedinica.
Uz članak 16.
Propisuje se način postupanja izvoditelja za potrebe iskazivanja granica katastarskih čestica za slučaj kada se osobe koje sukladno ovome Zakonu mogu sudjelovati u postupcima katastarske izmjere, nisu odazvale pozivu na obilježavanje. U tim slučajevima kao granice zemljišta preuzeti će se obilježene granice susjednih zemljišta u postupku obilježavanja, a ako isto nije moguće preuzet će se podaci o lomnim točkama međa i drugih granica katastarskih čestica iz postojećeg katastarskog operata. Na propisani način dodatno se osigurava da se osobe koje se nisu odazvale na obilježavanje a upisane su u postojećim evidencijama ne dovedu u nepovoljniji odnosno lošiji položaj
Uz članak 17.
Propisuje se mogućnost izrade digitalnog ortofotoplana u propisanom mjerilu na temelju podataka snimanja iz zraka korištenjem bespilotnih zrakoplova.
Uz članak 18.
Odredbom se propisuje izrada i dijelovi elaborata katastarske izmjere te podaci koje sadrži popisni list koji se koristi za potrebe predočavanja elaborata katastarske izmjere osobama iskazanim u popisnom listu, a to su podaci o katastarskim česticama i o osobama koje su se odazvale na obilježavanje ali i osobama koje nisu. Za osobe koje se nisu odazvale na obilježavanje iskazuju se podaci prema identifikaciji katastarskih čestica iz elaborata katastarske izmjere u odnosu na prethodnu katastarsku izmjeru odnosno katastarski operat koji je trenutno na snazi (K identifikacija) i identifikaciji katastarskih čestica iz elaborata katastarske izmjere u odnosu na trenutno važeće zemljišnoknjižno stanje (Z identifikacija).
Uz članke 19. i 20.
Ovaj članak propisuje u pet odvojenih članaka (članak 50., 50.a, 50.b, 50.c i 50.d Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina) kojim osobama se predočava elaborat katastarske izmjere, objavu početka predočavanja te način pozivanja na predočavanje – dostavom poziva javnom objavom na e-oglasnoj ploči Državne geodetske uprave te radi učinkovitosti i sveobuhvatnosti osoba koje sudjeluju u ovom postupku, istovremeno sa objavom poziva dostavu informacije o objavljenom pozivu na način da se informacija dostavlja onim osobama iz popisnog lista za koje je vidljivo da se dostava može izvršiti. Time se osigurava da sve osobe koje imaju interes ne budu dovedene u nepovoljniji odnosno lošiji položaj u odnosu na postojeće podatke o osobama upisanih u katastarski operat, zemljišnu knjigu, kartone zemljišta i pologe isprava.
Nadalje, propisuje se da se predočavaju podaci o katastarskim česticama koje su iskazane u elaboratu katastarske izmjere te da se na predočavanje elaborata mogu donijeti i akti o tome da se zgrade mogu rabiti u skladu sa posebnim propisima kojima se uređuje gradnja.
Upravo ovim odredbama propisuje se mogućnost potpisivanja izjave kojom osobe koje temeljem ovoga Zakona sudjeluju u postupku katastarske izmjere, a kojom potvrđuju da su suglasne s predočenim podacima o katastarskim česticama u popisnom listu, a osim toga u mogućnosti su u postupku predočavanja podataka elaborata katastarske izmjere pridonijeti i ispravu na temelju koje se obavlja upis osoba u zemljišne knjige.
Propisan je postupak i za slučaj kada osoba nije suglasna sa predočenim podacima te postupak zaštite njenih prava u postupcima pred nadležnim područnim uredom za katastar odnosno uredom Grada Zagreba u odnosu na podatke o katastarskim česticama u otvorenom katastarskom operatu, koji se otvara danom otvaranja zemljišne knjige, a prije nego je on postao službeni.
Ujedno je propisano da je popisni list temelj za izradu katastarskog operata.
Uz članak 21.
Propisuje se da elaborat katastarske izmjere potvrđuje nadležni područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba u okviru obavljanja poslova osnivanja katastra nekretnina, a Državna geodetska uprava o potvrđenom elaboratu katastarske izmjere obavještava ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa i nadležni općinski sud.
Uz članak 22.
Ovom odredbom u članku 52. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18), riječi: »i tehničkih reambulacija« brišu se.
Uz članak 23.
Propisano je da način prikupljanja i obrade podataka, izrade digitalnog ortofotoplana te poslove koji se provode u okviru katastarske izmjere propisuje glavni ravnatelj pravilnikom.
Uz članak 24.
Ovim člankom propisano je da se na temelju potvrđenog elaborata katastarske izmjere i podataka iz obnovljene/osnovane odnosno dopunjene zemljišne knjige izrađuje katastarski operat katastra nekretnina.
Uz članak 25.
Odredba članka 55. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18) je brisana jer se u postupku katastarske izmjere temeljem ovoga Zakona više ne provodi izlaganje na javni uvid pregledanog i potvrđenog elaborata katastarske izmjere.
Uz članak 26.
Ovim člankom propisano je nastavno nadležno postupanje po izrađenom katastarskom operatu katastra nekretnina, koji se otvara danom otvaranja zemljišne knjige. Odluku o otvaranju katastarskog operata katastra nekretnina donosi glavni ravnatelj a na temelju obavijesti nadležnog općinskog suda o danu otvaranja zemljišne knjige , a podaci otvorenog katastarskog operata katastra nekretnina prenose se u BZP koja se sastoji od katastarskih podataka o imenu katastarske općine, broju katastarske čestice, adresi katastarske čestice, obliku, površini, izgrađenosti i načinu uporabe te podataka zemljišne knjige o nositeljima knjižnih prava, pravnim činjenicama i osobnim odnosima. Sve promjene podataka o katastarskim česticama nastale nakon otvaranja katastarskog operata katastra nekretnina provode se u otvorenom katastarskom operatu.
Uz članak 27.
Ovim člankom dodane su tri odredbe (članak 56.a, 56.b, i 56.c Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina) koje propisuju postupak javnog uvida i podnošenje prigovora na podatke otvorenog katastarskog operata, postupanje izvoditelja i nadležnog područnog ureda za katastar odnosno ureda Grada Zagreba po podnesenom prigovoru te rok istekom kojeg se katastarski operat smatra službenim. Tim odredbama osigurava se da svi oni koji su sudjelovali u bilo kojoj fazi provedbe katastarske izmjere ili izrade katastarskog operata ili u njemu nisu sudjelovali a podaci o tim katastarskim česticama u tim slučajevima preneseni su iz postojećih do tada važećih evidencija u odnosu na podatke o katastarskim česticama, u otvorenom katastarskom operatu, koji se otvara danom otvaranja zemljišne knjige, a prije nego je on postao službeni mogu zaštiti svoje interese.
Uz članak 28.
Ovim člankom utvrđuju se podaci koje sadrži katastarski operat katastra nekretnina te odredbu koja propisuje da podaci o osobama u katastarskom operatu katastra nekretnina nisu izvorni katastarski podaci, nego podaci zemljišne knjige koji se u katastarski operat katastra nekretnina preuzimaju iz osnovane, obnovljene ili dopunjene zemljišne knjige.
Uz članak 29.
U ovoj odredbi riječi: »nositelja prava« zamjenjuju se riječju: »osoba«.
Uz članak 30.
U članku 63. dodana je nova odredba kojom se propisuje postupak provođenja promjena na podatke katastarskog operata katastra nekretnina po službenoj dužnosti.
Uz članak 31.
Ovom odredbom propisana je mogućnost provedbe osnivanja novih katastarskih čestica u katastarskom operatu katastra nekretnina i bez donošenja rješenja za slučaj kada su postupci evidentiranja katastarskih čestica određeni posebnim propisom kojima se uređuje javne i nerazvrstane ceste, komunalno gospodarstvo, vodne građevine i željeznička infrastruktura.
Uz članak 32.
Propisano je da su potvrde o koordinatama lomnih točaka javne isprave kada su izdane iz popisa koordinata.
Uz članak 33.
Ovim člankom propisana je obveza i postupak kojim osobe upisane u katastarski operat prijavljuju promjene.
Uz članak 34.
Ovom odredbom propisan je postupak održavanja katastarskog operata katastra nekretnina u dijelu koji se odnosi na obilježavanje granica katastarskih čestica u okviru izrade geodetskog elaborata, prava i obveze osoba upisanih u katastarski operat predmetnih i susjednih katastarskih čestica kao i osoba koje imaju interes za provođenje promjena u katastarskom operatu, postupanje osobe koja ima suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra nekretnina prema posebnom zakonu kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti u okviru izrade geodetskog elaborata. Propisuje se način pozivanja osoba i to dostavom poziva javnom objavom stavljanjem poziva na e-oglasnu ploču Državne geodetske uprave. Radi učinkovitosti ekonomičnosti i sveobuhvatnosti osoba koje sudjeluju u ovom postupku, istima se istovremeno sa objavom poziva dostavlja i informacija o objavljenom pozivu na način da se informacija dostavlja onim osobama za koje je iz stanja podataka katastarskog operata, vidljivo da se dostava može izvršiti. Time se osigurava da sve osobe koje imaju interes ne budu dovedene u nepovoljniji odnosno lošiji položaj u odnosu na postojeće podatke o osobama upisanih u katastarski operat. Kako u katastarskom operatu katastra nekretnina podaci o osobama nisu izvorni katastarski podaci, nego podaci zemljišne knjige koji se u katastarski operat katastra nekretnina preuzimaju iz osnovane, obnovljene ili dopunjene zemljišne knjige time osobe upisane u zemljišnu knjigu također nisu dovedene u nepovoljniji odnosno lošiji položaj
Uz članak 35.
Ovim člankom dodane su tri odredbe (članak 70.a, 70.b, i 70.c Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina) kojima se propisuje daljnji postupak održavanja katastarskog operata katastra nekretnina u dijelu koji se odnosi na predočavanje geodetskog elaborata, prava i obveze osoba iskazanih u geodetskom elaboratu, postupanje osoba koje su izradile geodetski elaborat te postupak za zaštitu prava osoba koje sudjeluju u postupcima provedbe promjena podataka o katastarskoj čestici u katastarskom operatu pred nadležnim katastarskim uredom.
Uz članak 36.
Ovim člankom propisuje se postupak pregleda i potvrđivanja geodetskog elaborata kojeg su na pregled i potvrđivanje podnijele osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra nekretnina, nadležnom područnom uredu za katastar odnosno uredu Grada Zagreba.
Uz članak 37.
Propisuje se način održavanja katastra zemljišta do izrade katastra nekretnina po pojedinim katastarskim općinama.
Uz članak 38.
U članku 83. dodana je nova odredba kojom se propisuje postupak provođenja promjena na podatke katastarskog operata katastra zemljišta po službenoj dužnosti.
Uz članak 39.
Ovom odredbom propisana je mogućnost provedbe osnivanja novih katastarskih čestica u katastarskom operatu i bez donošenja rješenja za slučaj kada su postupci evidentiranja katastarskih čestica određeni posebnim propisom kojima se uređuje javne i nerazvrstane ceste, komunalno gospodarstvo, vodne građevine i željeznička infrastruktura.
Uz članak 40.
Propisano je da su potvrde o koordinatama lomnih točaka javne isprave kada su izdane iz popisa koordinata.
Uz članak 41.
U ovoj odredbi riječi: »nositelj prava na katastarskim česticama« zamjenjuje se riječima: »osoba upisana u katastarski operat« koja je dužna obavijestiti o svakoj promjeni na zemljištu koja utječe na podatke upisane u katastarski operat katastra zemljišta.
Uz članak 42.
Ovom odredbom propisan je postupak održavanja katastarskog operata katastra zemljišta u dijelu koji se odnosi na obilježavanje granica katastarskih čestica u okviru izrade geodetskog elaborata, prava i obveze osoba upisanih u katastarski operat, zemljišnu knjigu i pologe isprava predmetnih i susjednih katastarskih čestica kao i osoba koje imaju interes za provođenje promjena u katastarskom operatu, postupanje osobe koja ima suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra nekretnina prema posebnom zakonu kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti u okviru izrade geodetskog elaborata. Propisuje se način pozivanja osoba i to dostavom poziva javnom objavom stavljanjem poziva na e-oglasnu ploču Državne geodetske uprave.
Radi učinkovitosti ekonomičnosti i sveobuhvatnosti osoba koje sudjeluju u ovom postupku, istima se istovremeno sa objavom poziva dostavlja i informacija o objavljenom pozivu na način da se informacija dostavlja onim osobama za koje je iz stanja evidencija katastarskog operata, zemljišne knjige, kartona zemljišta i pologa isprava vidljivo da se dostava može izvršiti. Time se osigurava da sve osobe koje imaju interes ne budu dovedene u nepovoljniji odnosno lošiji položaj u odnosu na postojeće podatke o osobama upisanih u katastarski operat, zemljišnu knjigu, kartone zemljišta i pologe isprava
Uz članak 43.
Ovim člankom dodane su tri odredbe (članak 90.a, 90.b, i 90.c Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina) kojima se propisuje daljnji postupak održavanja katastarskog operata katastra zemljišta u dijelu koji se odnosi na predočavanje geodetskog elaborata, prava i obveze osoba iskazanih u geodetskom elaboratu, postupanje osoba koje su izradile geodetski elaborat te postupak za zaštitu prava osoba koje sudjeluju u postupcima provedbe promjena podataka o katastarskoj čestici u katastarskom operatu pred nadležnim katastarskim uredom.
Uz članak 44.
Ovim člankom propisuje se postupak pregleda i potvrđivanja geodetskog elaborata kojeg su na pregled i potvrđivanje podnijele osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra zemljišta, nadležnom područnom uredu za katastar odnosno uredu Grada Zagreba.
Uz članak 45.
Promijenjen je naslov i brisana odredba o pojedinačnom prevođenju katastarskih čestica katastra zemljišta u katastar nekretnina.
Uz članak 46.
U ovoj odredbi promijenjena je uvodna rečenica koja glasi: »Katastarske čestice katastra zemljišta mogu se prevesti u BZP, ako su ostvareni slijedeći preduvjeti:«
Uz članak 47.
Odredbom je propisano da glavni ravnatelj donosi odluku kojom određuje početak prevođenja katastarskih čestica katastra zemljišta u BZP.
Uz članak 48.
Ovom odredbom revidirani su kriteriji razvrstavanja katastarskih čestica u grupe u postupku analize usklađenosti podataka u katastarskom operatu i upisanih podataka o nositeljima knjižnih prava upisanih u zemljišnoj knjizi, a prije donošenja odluke o početku prevođenja katastarskih čestica katastra zemljišta u BZP.
Uz članak 49.
Propisuje način prevođenja katastarskih čestica iz katastra zemljišta u BZP.
Uz članak 50.
Propisuje se način označavanja posjedovnog lista u koji se upisuju katastarske čestice prevedene u BZP.
Uz članak 51.
Brisane su odredbe članaka 107. i 108. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18) jer se ovim Zakonom regulira postupak prevođenja katastarskih čestica iz katastra zemljišta u BZP.
Uz članak 52.
Propisuje se kriteriji za promjenu površine katastarskih čestica u postupku prevođenja katastarskih čestica iz katastra zemljišta u BZP.
Uz članak 53.
Propisan je način prevođenja katastarskih čestica katastra zemljišta u BZP, kada je potrebno provesti odgovarajući postupak pred nadležnim sudom.
Uz članak 54.
Ovom odredbom propisano je da se danom donošenja odluke glavnog ravnatelja stječu uvjeti za prevođenje katastarskih čestica katastra zemljišta u BZP.
Uz članak 55.
Propisano je da se prevedeni podaci o katastarskim česticama u BZP-u mogu mijenjati samo u skladu sa odredbama koje određuju održavanje katastra nekretnina odnosno katastra zemljišta.
Uz članak 56.
Propisuje donošenje pravilnika kojim će se regulirati način prevođenja katastarskih čestica katastra nekretnina u BZP.
Uz članak 57.
Propisuje katastarske podatke od kojih se sastoji BZP te nadležnost tijela.
Uz članak 58.
Odredbom su određeni podaci na kojima se temelji grafički dio registra zgrada.
Uz članak 59.
Određeni su podaci koji se koriste u svrhu osnivanja registra zgrada.
Uz članak 60.
Ovim člankom je propisano da se registar prostornih jedinica vodi u elektroničkom obliku.
Uz članak 61.
Naziv pojedinih tijela iz kojih Vlada Republike Hrvatske imenuje predstavnike u povjerenstvo za standardizaciju geografskih imena usklađen je sa Zakonom o sustavu državne uprave (»Narodne novine«, br. 66/19).
Uz članak 62.
Propisano je da ako se poslovi državne izmjere, katastra nekretnina i katastra infrastrukture, registra zgrada, registra prostornih jedinica i registra geografskih imena obavljaju u zaštićenom području potrebno je o obavljanju poslova prethodno obavijestiti javnu ustanovu koja upravlja tim zaštićenim područjem, sukladno posebnom propisu kojim se uređuje zaštita prirode.
Uz članak 63.
Brisana je točka 6. članka 159 .
Uz članak 64.
Ovom odredbom u članku 160. točki 2. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18), riječi: »i tehničkih reambulacija« brišu se.
Uz članak 65.
Propisana je mogućnost izdavanja podataka iz otvorenog katastarskog operata u postupku provođenja katastarske izmjere.
Uz članak 66.
Brisana je odredba članka 170. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18) s obzirom da se sukladno ovom Zakonu stvarni troškovi za izdavanje službenih državnih karata više ne naplaćuju.
Uz članak 67.
Ova odredba regulira naplatu stvarnih troškova i upravnih pristojbi za izdavanje podataka iz članka 6. stavka 1. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina, koja odredba je usklađena sa Akcijskim planom za smanjenje neporeznih i parafiskalnih davanja 2020., Mjera 2. Mjere smanjenja neporeznih i parafiskalnih davanja koja mjera predviđa smanjenje/ukidanje stvarnih troškova uporabe podataka i upravnih pristojbi koje čine prihod državnom proračunu.
Uz članak 68.
Ovim člankom propisano je međusobno korištenje, pristup i uporaba podataka tijela državne uprave, lokalne i područne (regionalne) samouprave te drugih javnopravnih tijela i Državne geodetske uprave te je određeno da su tijela državne uprave, lokalne i područne (regionalne) samouprave te druga javnopravna tijela obvezna Državnoj geodetskoj upravi dostaviti podatke koji utječu na podatke iz članka 6. stavka 1. Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina, a Državna geodetska uprava ima pravo bez naknade pristupati podacima i koristiti podatke koji utječu na podatke iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona iz evidencija sudova, tijela državne uprave, zavoda i pravnih osoba čiji je osnivač Republika Hrvatska, kao i drugih javnih evidencija.
Nadalje, propisano je da se tijelima državne uprave i drugim državnim tijelima, jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave te drugim javnopravnim tijelima za pristup i korištenje podataka iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona, kada te podatke koriste u obavljanju poslova iz svoje nadležnosti, stvarni troškovi ne naplaćuju.
Tijelima državne uprave i drugim državnim tijelima stvarni troškovi za pružanje geodetskih usluga te obavljanje tehničkih radnji se također ne naplaćuju.
Uz članak 69.
Članak 175. stavak 3. briše se kao nepotreban.
Uz članak 70.
Članak 176. stavak 2. briše se kao nepotreban.
Uz članak 71.
Briše se prekršajna odredba radi usklađenja sa propisanim postupkom katastarske izmjere.
Uz članak 72.
U cijelom tekstu ovoga riječ: »ravnatelj« u određenom padežu zamijenjena je riječima: »glavni ravnatelj« u odgovarajućem padežu, radi usklađenja sa Zakonom o sustavu državne uprave (»Narodne novine«, br. 66/19).
Uz članke 73. – 77.
Odnose se na prijelazne i završne odredbe kojima se propisuje dovršavanje započetih postupaka prema odredbama Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 112/18), održavanje katastra zemljišta osnovanog prema propisima koji su bili na snazi do dana stupanja na snagu ovoga Zakona te obveza glavnog ravnatelja na donošenje i usklađenje pravilnika po ovome Zakonu kao i prestanak važenja podzakonskih akata.
Uz članak 78.
Propisuje se stupanje na snagu ovoga Zakona.
TEKST ODREDBI VAŽEĆEG ZAKONA KOJE SE MIJENJAJU
Članak 4.
(1) Pojedini pojmovi u smislu ovoga Zakona te propisa i akata koji se donose na temelju ovoga Zakona imaju sljedeća značenja:
a) geografsko ime je ime kojim se imenuju pojave i objekti na planetu Zemlji
b) Hrvatski topografski informacijski sustav ( CROTIS – CROatian Topographic Information System ) je model topografskih podataka koji se koristi za izradu temeljne topografske baze
c) izvoditelj je osoba koja ima suglasnost Državne geodetske uprave za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe osnivanja katastra nekretnina sukladno posebnom zakonu
d) mrežni operator je operator javne komunikacijske mreže te druga pravna osoba koja daje na korištenje fizičku infrastrukturu koja je namijenjena pružanju usluga proizvodnje, prijenosa ili distribucije plina i nafte, električne energije, uključujući javnu rasvjetu i toplinske energije, te usluga proizvodnje, prijenosa ili distribucije vode, uključujući ispuštanje ili pročišćavanje otpadnih voda i kanalizacije i sustava odvodnje, kao i upravitelj fizičke infrastrukture koja je namijenjena odvijanju željezničkog, cestovnog, riječnog, pomorskog i zračnog prometa
e) način uporabe zgrada je podatak o zgradama koji je definiran za istovrsne načine uporabe zgrada za potrebe provedbe ovoga Zakona te drugih propisa i akata proizašlih iz ovoga Zakona
f) način uporabe zemljišta je podatak o katastarskim česticama koji je definiran za istovrsne načine uporabe zemljišta u gospodarskom smislu za potrebe provedbe ovoga Zakona te drugih propisa i akata proizašlih iz ovoga Zakona
g) nositelji prava su fizičke i pravne osobe koje su u odnosu prema evidentiranim katastarskim česticama odnosno nekretninama u katastarskom operatu: osobe upisane u katastarski operat prema prijašnjim propisima, vlasnici, suvlasnici, ovlaštenici, upravitelji javnih dobara te nositelji stvarnih prava, kao i osobe koje su u posjedu katastarske čestice odnosno nekretnine, a nisu upisane ni u katastarski operat ni u zemljišnu knjigu te osobe koje imaju pravni interes sudjelovati u postupcima propisanim ovim Zakonom
h) posebni pravni režimi su statusi uspostavljeni na katastarskim česticama odnosno nekretninama sukladno posebnim propisima, a koji su od osobitog kulturnog, arheološkog, povijesnog, gospodarskog i ekološkog značenja od interesa za Republiku Hrvatsku te imaju njezinu osobitu zaštitu
i) temeljna topografska baza ( TTB ) je osnovna objektno-orijentirana baza podataka organizirana sukladno modelu podataka Hrvatskog topografskog informacijskog sustava (CROTIS), primarno nastala topološkom obradom podataka fotogrametrijske restitucije aerofotogrametrijskog snimanja
j) upravitelji infrastrukture su fizičke ili pravne osobe koje sukladno posebnim propisima obavljaju komunalnu ili drugu djelatnost vezano uz infrastrukturu propisanu ovim Zakonom
k) vrsta uporabe zemljišta predstavlja skup načina uporabe zemljišta koja imaju najbitnije zajedničke karakteristike
l) vrsta uporabe zgrada predstavlja skup načina uporabe zgrada koje imaju najbitnije zajedničke karakteristike i
m) zgrada trajnog karaktera je svaka zgrada izgrađena kao sklop trajno povezan s tlom na način i od materijala kojima se osigurava dugotrajnost i sigurnost korištenja te kojoj svrha korištenja nije privremena.
(2) Osim pojmova iz stavka 1. ovoga članka, ostali pojmovi u smislu ovoga Zakona imaju značenje određeno posebnim zakonom kojim se uređuje obavljanje stručnih geodetskih poslova, uređuje područje nacionalne infrastrukture prostornih podataka te koji su određeni drugim posebnim zakonima.
Članak 8.
(1) Poslovi državne izmjere i katastra nekretnina obavljaju se na temelju višegodišnjih i godišnjih programa (u daljnjem tekstu: Program).
(2) Višegodišnji i godišnji Program iz stavka 1. ovoga članka u dijelu koji se odnosi na katastar nekretnina Vladi Republike Hrvatske predlaže Državna geodetska uprava, uz prethodnu suglasnost ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa.
(3) Višegodišnji i godišnji Program iz stavka 1. ovoga članka u dijelu koji se odnosi na katastar nekretnina u svrhu evidentiranja pomorskog dobra Vladi Republike Hrvatske predlaže Državna geodetska uprava, uz prethodnu suglasnost ministarstva nadležnog za poslove mora.
(4) Programom iz stavka 1. ovoga članka utvrđuju se u prvome redu područja na kojima će se obaviti osnovni geodetski radovi, topografska izmjera i izradba državnih karata, izmjera i označivanje državne granice na kopnu, izradba katastra nekretnina, provedba katastarskih izmjera odnosno tehničkih reambulacija, izradba registra zgrada i katastra infrastrukture, područja na kojima će se obaviti homogenizacija katastarskih planova, poslovi registra prostornih jedinica, registra geografskih imena, izvori financiranja za provedbu Programa te rokovi za izvršenja planiranih aktivnosti.
(5) Višegodišnje programe iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka donosi Hrvatski sabor.
(6) Godišnje programe iz stavaka 1., 2. i 3. ovoga članka donosi odlukom Vlada Republike Hrvatske.
(7) Višegodišnji programi objavljuju se u »Narodnim novinama«.
(8) Za provedbu Programa iz stavka 2. ovoga članka ravnatelj Državne geodetske uprave (u daljnjem tekstu: ravnatelj) i ministar nadležan za poslove pravosuđa sporazumno osnivaju zajedničko povjerenstvo.
(9) Za provedbu Programa iz stavka 3. ovoga članka ravnatelj i ministar nadležan za poslove mora sporazumno osnivaju zajedničko povjerenstvo.
(10) Sredstva potrebna za izvršenje Programa osiguravaju se u državnom proračunu Republike Hrvatske te iz drugih izvora.
(11) Sredstva potrebna za izvršenje Programa mogu se osigurati iz sredstava donacija, sredstava jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, sredstava zainteresiranih pravnih i fizičkih osoba te drugih izvora.
(12) Sredstva iz stavka 11. ovoga članka osiguravaju se na temelju sporazuma sklopljenih između Državne geodetske uprave i subjekata iz stavka 11. ovoga članka.
(13) Jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave mogu odlukom predstavničkog tijela u financiranje poslova katastra nekretnina uključiti pravne i fizičke osobe koje su nositelji prava na nekretninama na području obavljanja tih poslova.
(14) Od obveze financiranja poslova iz stavka 13. ovoga članka izuzete su pravne i fizičke osobe nositelji prava na nekretninama koji su nekretninu evidentirali na temelju Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina (»Narodne novine«, br. 16/07., 152/08., 124/10., 56/13., 121/16. i 9/17.) ili ovoga Zakona.
(15) Od obveze financiranja poslova iz stavka 13. ovoga članka izuzeta je Republika Hrvatska kao nositelj prava na nekretninama kada su sredstva za financiranje poslova katastra nekretnina osigurana u državnom proračunu.
(16) Odlukom iz stavka 13. ovoga članka odredit će se visina sredstava koju trebaju osigurati nositelji prava za pojedinu nekretninu.
(17) Ukupan iznos sredstava iz stavka 16. ovoga članka ne može biti veći od iznosa koji osigurava pojedina jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave za potrebe obavljanja poslova iz Programa iz stavka 2. ovoga članka.
Članak 22.
Poslovi katastra nekretnina obuhvaćaju:
1. određivanje katastarskih prostornih jedinica
2. katastarsku izmjeru i tehničku reambulaciju
3. izradbu i održavanje katastarskih operata katastra nekretnina
4. održavanje katastra zemljišta i njegovo postupno prilagođavanje katastru nekretnina i
5. pojedinačno prevođenje katastarskih čestica katastra zemljišta u katastar nekretnina.
Članak 30.
(1) Područje, granice i ime katastarske općine određuje odlukom ravnatelj, uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za poslove pravosuđa.
(2) Područje, granice i ime katastarskog područja na moru određuje odlukom ravnatelj, uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za poslove mora.
KATASTARSKA IZMJERA I TEHNIČKA REAMBULACIJA
Članak 31.
(1) Katastarska izmjera je prikupljanje i obrada svih potrebnih podataka u svrhu osnivanja katastarskih čestica, evidentiranja zgrada, evidentiranja posebnih pravnih režima na zemljištu i načina uporabe zemljišta te izrade katastarskog operata katastra nekretnina.
(2) Katastarskom izmjerom u smislu ovoga Zakona smatra se i prikupljanje podataka o nekretninama u postupku održavanja katastra nekretnina.
Članak 32.
(1) Tehnička reambulacija ograničeno je prikupljanje i obrada potrebnih podataka koje se provodi u svrhu u koju se provodi i katastarska izmjera.
(2) U okviru tehničke reambulacije iz postojećeg katastra zemljišta preuzet će se, obraditi i prilagoditi oni podaci koji su pogodni za katastar nekretnina.
(3) Osim podataka iz stavka 2. ovoga članka, ostali potrebni podaci prikupit će se i obraditi prema pravilima katastarske izmjere.
Članak 33.
(1) Katastarska izmjera ili tehnička reambulacija provodi se za cijelu katastarsku općinu ili za njezin dio.
(2) Unutar katastarske općine ili njezina dijela koji je obuhvaćen katastarskom izmjerom ili tehničkom reambulacijom mogu se odrediti područja (zone) prioriteta.
(3) Ako se katastarska izmjera ili tehnička reambulacija provodi za dio katastarske općine odnosno područja prioriteta, taj dio mora biti točno opisan, među ostalim i navođenjem katastarskih čestica na kojima se katastarska izmjera ili tehnička reambulacija provodi.
Članak 34.
(1) Katastarske izmjere i tehničke reambulacije provode se u skladu s Programom iz članka 8. stavka 2. ovoga Zakona.
(2) Odluku o katastarskoj izmjeri ili o tehničkoj reambulaciji donosi Državna geodetska uprava u skladu s Programom iz članka 8. stavka 2. ovoga Zakona.
(3) Odluka iz stavka 2. ovoga članka objavljuje se u »Narodnim novinama« i drugim javnim glasilima na način koji omogućuje da se s njom upoznaju nositelji prava na nekretninama na području na kojemu se provodi katastarska izmjera ili tehnička reambulacija.
Članak 35.
Poslovi katastarske izmjere i tehničke reambulacije obuhvaćaju:
1. prikupljanje i obradu podataka o nekretninama
2. izradu elaborata katastarske izmjere ili tehničke reambulacije
3. predočavanje podataka o nekretninama iz elaborata katastarske izmjere ili tehničke reambulacije i
4. pregled i potvrđivanje elaborata katastarske izmjere ili tehničke reambulacije.
Članak 36.
U okviru katastarske izmjere i tehničke reambulacije prikupljaju se i obrađuju podaci o:
1. međama i drugim granicama katastarske čestice
2. adresi katastarske čestice
3. načinu uporabe katastarske čestice i njezinih dijelova
4. površini katastarske čestice te o površinama dijelova katastarske čestice koji se upotrebljavaju na različit način
5. posebnim pravnim režimima koji su uspostavljeni na katastarskoj čestici
6. zgradama i
7. nositeljima prava.
Članak 37.
U okviru katastarske izmjere ili tehničke reambulacije katastarskoj čestici odredit će se broj.
Članak 38.
(1) Podacima o međama i drugim granicama opisuje se položaj i oblik katastarske čestice. Podaci o granicama katastarskih čestica prikupljaju se u postupku katastarske izmjere i tehničke reambulacije uz sudjelovanje nositelja prava na nekretninama.
(2) Adresom katastarske čestice iskazuje se položaj katastarske čestice tako da se iskaže njezina pripadnost rudini, ulici, trgu ili drugom geografskom imenu. Podaci o ulicama i trgovima preuzimaju se iz registra prostornih jedinica te iz odluka tijela nadležnih za donošenje odluka o ulicama i trgovima.
(3) Podaci o načinu uporabe katastarske čestice odnosno njezinih dijelova iskazuju se tako da se katastarskoj čestici odnosno njezinu dijelu pridruži podatak o načinu uporabe određen propisima donesenim na temelju ovoga Zakona.
(4) Površine katastarskih čestica te površine njihovih dijelova koji se upotrebljavaju na različite načine su površine u službenoj ravninskoj kartografskoj projekciji iz članka 12. stavka 1. ovoga Zakona, a iskazuju se u kvadratnim metrima.
(5) Podaci o posebnim pravnim režimima koji su uspostavljeni na katastarskoj čestici iskazuju se pridruživanjem podatka o posebnom pravnom režimu katastarskoj čestici.
(6) Za zgrade se prikupljaju i obrađuju podaci o njihovu položaju, obliku, načinu njihove uporabe i kućnim brojevima. U okviru katastarske izmjere i tehničke reambulacije nositelji prava za zgradu koja se evidentira mogu priložiti odgovarajući akt o uporabi, o čemu se obavještava nadležni sud sukladno posebnom propisu. U okviru katastarske izmjere i tehničke reambulacije prikupljaju se i drugi podaci o zgradama sukladno ovome Zakonu.
(7) Podaci o drugim građevinama izgrađenim na katastarskoj čestici iskazuju se jednim od načina uporabe zemljišta propisanih pravilnikom iz članka 39. stavka 2. ovoga Zakona.
(8) Podaci o nositeljima prava na katastarskim česticama su ime i prezime odnosno naziv, adresa i osobni identifikacijski broj (OIB).
Članak 39.
(1) Vrste uporabe zemljišta mogu biti sljedeće:
– poljoprivredno zemljište
– šumsko zemljište
– unutarnje vode
– površine mora
– prirodno neplodno zemljište i
– zemljište privedeno svrsi.
(2) Načine uporabe unutar pojedine vrste uporabe iz stavka 1. ovoga članka propisuje ravnatelj pravilnikom, uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za graditeljstvo i prostorno uređenje.
(3) Osim načina uporabe unutar uporabe propisanih pravilnikom iz stavka 2. ovoga članka, katastarskoj čestici može se pridružiti i podatak o drugom načinu uporabe ako je evidentiranje toga načina uporabe propisano posebnim zakonom.
Članak 45.
(1) U postupku prikupljanja podataka o nositeljima prava u okviru katastarske izmjere i tehničke reambulacije koriste se podaci katastra, zemljišne knjige i dr.
(2) Ako podaci o nositeljima prava na nekretninama nisu sadržani u evidencijama iz stavka 1. ovoga članka, ti će se podaci prikupiti prema stvarnom stanju.
(3) Podaci o nositeljima prava na nekretninama prikupljeni u katastarskoj izmjeri ili tehničkoj reambulaciji pomoćni su podaci koji služe za potrebe predočavanja i izlaganja na javni uvid elaborata katastarske izmjere ili tehničke reambulacije te osnivanja, obnove i dopune zemljišne knjige.
Članak 46.
(1) Nositelji prava na zemljištu na području na kojemu se provodi katastarska izmjera ili tehnička reambulacija dužni su u roku koji je određen odlukom iz članka 34. stavka 2. ovoga Zakona vidljivim trajnim oznakama i na svoj trošak označiti granice zemljišta, na kojemu imaju pravo vlasništva ili druga prava ili kojim upravljaju (upravitelj općih, javnih i drugih dobara).
(2) Nositelji prava na zemljištu iz stavka 1. ovoga članka pisanim se putem pozivaju na obilježivanje granica zemljišta te im se osigurava stručna pomoć i trajne međne oznake pri obilježivanju granica zemljišta bez naknade.
(3) Položajne koordinate obilježenih lomnih točaka granica katastarskih čestica određuju se na način propisan člankom 26. ovoga Zakona.
(4) U postupku obilježavanja granica zemljišta vodi se popis katastarskih čestica za koje je izvršeno obilježavanje granica zemljišta.
(5) Nositelji prava na zemljištu potpisom na popisu obilježenih katastarskih čestica potvrđuju da su suglasni s obilježenim granicama zemljišta.
(6) Ako neki od nositelja prava nisu suglasni s obilježenim granicama zemljišta na granici njihovih katastarskih čestica, takva granica označuje se spornom.
(7) Kada su nositelji prava suglasni s obilježenim granicama zemljišta, katastarska čestica iskazuje se u elaboratu katastarske izmjere ili tehničke reambulacije.
Članak 47.
Ako se nositelji prava na zemljištu nisu odazvali pozivu na obilježavanje i nisu izvršili obvezu iz članka 46. stavka 1. ovoga Zakona, izvoditelj će:
1. kao granice zemljišta preuzeti obilježene granice susjednih zemljišta, ako one postoje
2. izvršiti obilježavanje granica zemljišta sukladno postojećim podacima u katastarskom operatu.
Članak 49.
(1) Na temelju podataka prikupljenih i obrađenih u katastarskoj izmjeri ili tehničkoj reambulaciji izrađuje se elaborat katastarske izmjere ili tehničke reambulacije.
(2) Elaborat katastarske izmjere odnosno tehničke reambulacije uz ostale dijelove obvezno sadrži katastarski plan, preglednu katastarsku kartu i popisne listove.
(3) Za potrebe izlaganja na javni uvid elaborata katastarske izmjere ili tehničke reambulacije u zaseban popisni list svrstava se katastarska čestica utvrđena katastarskom izmjerom ili tehničkom reambulacijom te predstavlja zasebnu nekretninu.
(4) Više katastarskih čestica može biti svrstano u isti popisni list kada to zahtijeva nositelj prava katastarskih čestica i tada one, za potrebe izlaganja na javni uvid elaborata katastarske izmjere ili tehničke reambulacije, predstavljaju jednu nekretninu.
(5) O izrađenom elaboratu katastarske izmjere ili tehničke reambulacije izvoditelj obavještava Državnu geodetsku upravu.
Članak 50.
(1) Elaborat katastarske izmjere ili tehničke reambulacije predočava se nositeljima prava iskazanim u popisnim listovima, a početak predočavanja objavljuje se u javnim glasilima.
(2) Nositelji prava iz stavka 1. ovoga članka pozivaju se na predočavanje elaborata katastarske izmjere ili tehničke reambulacije pisanim putem.
(3) U postupku predočavanja elaborata katastarske izmjere ili tehničke reambulacije predočavaju se podaci iskazani u popisnim listovima te na katastarskom planu.
(4) Nositelji prava na predočavanje elaborata mogu donijeti akte o tome može li se zgrada rabiti u skladu s posebnim propisima.
(5) U postupku predočavanja elaborata nositelj prava potvrđuje da su mu podaci predočeni te potpisuje izjavu kojom potvrđuje da je suglasan s predočenim podacima u popisnom listu i izvodu iz katastarskog plana s koordinatama katastarske čestice koji je prilog popisnom listu.
(6) Kada nositelj prava nije suglasan s predočenim podacima iz stavka 3. ovoga članka, može iskazati s kojim podacima nije suglasan, o čemu izvoditelj stavlja bilješku na popisnom listu.
(7) Izvoditelj je dužan, kada nositelj prava nije suglasan s predočenim podacima, po potrebi obaviti terenski očevid.
(8) Ako se podaci u elaboratu katastarske izmjere ili tehničke reambulacije na temelju terenskog očevida mijenjaju, potrebno ih je ponovo predočiti.
(9) Ako nositelj prava ponovo nije suglasan s predočenim podacima iz stavka 8. ovoga članka te je odbio potpisati izjavu, nositelj prava pozvat će se na izlaganje na javni uvid.
(10) Ako se nositelj prava ne odazove na predočavanje elaborata, smatrat će se da nije suglasan s podacima iskazanim u popisnom listu i na katastarskom planu s koordinatama katastarske čestice te će se pozvati na izlaganje na javni uvid.
(11) Za nositelje prava iz stavaka 9. i 10. ovoga članka izrađuje se popis popisnih listova.
Članak 51.
(1) Elaborat katastarske izmjere ili tehničke reambulacije, prije njegova izlaganja na javni uvid, potvrđuje se u Središnjem uredu Državne geodetske uprave u okviru obavljanja poslova propisanih člankom 159. ovoga Zakona.
(2) O potvrđenom elaboratu katastarske izmjere ili tehničke reambulacije iz stavka 1. ovoga članka obavještava se ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa, nadležni općinski sud i nadležni područni ured za katastar.
Članak 52.
(1) Nadzor nad provedbom katastarskih izmjera i tehničkih reambulacija provodi geodetska inspekcija odnosno državni službenik kojeg ovlasti ravnatelj.
(2) Tehnički nadzor nad provedbom katastarskih izmjera i tehničkih reambulacija mogu obavljati osobe koje imaju suglasnost Državne geodetske uprave za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe osnivanja katastra nekretnina sukladno posebnom zakonu.
Članak 53.
Način prikupljanja i obrade podataka te postupke koji se provode u okviru katastarske izmjere i tehničke reambulacije propisuje ravnatelj pravilnikom.
Članak 54.
(1) Pregledan i potvrđen elaborat katastarske izmjere ili tehničke reambulacije izlaže se na javni
uvid.
(2) Nositelj prava iz članka 50. stavka 5. ovoga Zakona koji je potpisao izjavu ne poziva se na izlaganje na javni uvid te se obavještava da će se predočeni podaci preuzeti za potrebe izrade katastarskog operata katastra nekretnina.
(3) Nositelj prava iz članka 50. stavaka 9. i 10. ovoga Zakona poziva se na izlaganje na javni uvid pisanim putem.
(4) Izlaganje na javni uvid može se provesti i za dio elaborata iz stavka 1. ovoga članka.
(5) Početak, mjesto i vrijeme izlaganja na javni uvid Državna geodetska uprava, zajedno s nadležnim općinskim sudom, objavljuje putem oglasa u lokalnim javnim glasilima, na mrežnim stranicama Državne geodetske uprave i e-Oglasnoj ploči nadležnog suda te na drugi odgovarajući način najmanje 30 dana prije početka izlaganja.
(6) Izlaganje na javni uvid provodi se istodobno i povezano s osnivanjem, obnovom ili dopunom zemljišne knjige.
(7) U postupku izlaganja na javni uvid elaborata katastarske izmjere ili tehničke reambulacije izlažu se podaci iskazani u popisnim listovima i na katastarskom planu.
(8) U postupku izlaganja na javni uvid nositelj prava potvrđuje da su mu podaci izloženi te potpisuje izjavu kojom potvrđuje da je suglasan s izloženim podacima u popisnom listu i izvodu iz katastarskog plana s koordinatama katastarske čestice koji je prilog popisnom listu.
(9) Poslove iz stavka 6. ovoga članka obavlja povjerenstvo Državne geodetske uprave koje iz redova državnih službenika Državne geodetske uprave odlukom imenuje ravnatelj.
(10) Povjerenstvu iz stavka 9. ovoga članka pripada odgovarajuća naknada, ako su za tu svrhu osigurana financijska sredstva u skladu s člankom 8. stavkom 10. ovoga Zakona.
(11) Visinu naknade iz stavka 10. ovoga članka utvrđuje ravnatelj odlukom.
Članak 55.
(1) Pri izlaganju na javni uvid povjerenstvo iz članka 54. stavka 9. ovoga Zakona vodi knjigu prigovora.
(2) Na temelju prigovora izvoditelj po potrebi obavlja terenski očevid.
(3) Ako je na temelju obavljenog terenskog očevida potrebno promijeniti podatke sadržane u elaboratu katastarske izmjere ili tehničke reambulacije, promijenjeni se podaci ponovno izlažu na javni uvid, u roku od 30 dana od obavljenog terenskog očevida.
(4) Neosnovane prigovore rješenjem odbija područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba.
(5) Protiv rješenja o odbijanju prigovora dopuštena je žalba koja se podnosi Državnoj geodetskoj upravi.
(6) Žalba protiv rješenja o odbijanju prigovora iz stavka 4. ovoga članka ne odgađa izvršenje rješenja.
(7) Nadzor nad izlaganjem na javni uvid katastarskih podataka provode osobe koje za to ovlasti ravnatelj.
(8) Način izlaganja na javni uvid propisuje ravnatelj pravilnikom.
Članak 56.
(1) Na temelju podataka elaborata katastarske izmjere ili tehničke reambulacije, podataka prikupljenih tijekom izlaganja na javni uvid elaborata katastarske izmjere ili tehničke reambulacije i podataka preuzetih iz osnovane, obnovljene ili dopunjene zemljišne knjige izrađuje se katastarski operat katastra nekretnina koji se stavlja u službenu uporabu danom otvaranja zemljišne knjige.
(2) Odluku o stavljanju u službenu uporabu katastarskog operata katastra nekretnina donosi ravnatelj na temelju obavijesti nadležnog suda o danu otvaranja zemljišne knjige za katastarsku općinu ili njezin dio.
(3) Odluka iz stavka 2. ovoga članka objavljuje se u »Narodnim novinama«, a može se objaviti i u drugim javnim glasilima, na mrežnim stranicama Državne geodetske uprave i e-Oglasnoj ploči nadležnog suda te na drugi odgovarajući način.
(4) Odlukom iz stavka 2. ovoga članka postojeći katastarski operat katastra zemljišta ili dio toga operata obuhvaćen katastarskom izmjerom ili tehničkom reambulacijom stavlja se izvan službene uporabe te se pohranjuje u nadležnom područnom uredu za katastar odnosno uredu Grada Zagreba.
Članak 58.
(1) Katastarski operat katastra nekretnina sadrži podatke o katastarskim česticama, zgradama, područjima posebnih pravnih režima na zemljinoj površini te podatke o nositeljima prava na nekretninama.
(2) Podaci o nositeljima prava na nekretninama nisu izvorni katastarski podaci, nego podaci zemljišne knjige koji se u katastarski operat katastra nekretnina preuzimaju iz osnovane, obnovljene ili dopunjene zemljišne knjige.
Članak 59.
(1) Geodetsko-tehnički dio katastarskog operata katastra nekretnina čine:
– katastarski plan
– stalne točke geodetske osnove
– digitalni ortofotoplan i
– zbirka geodetskih elaborata te geodetskih projekata.
(2) Popisno-knjižni dio katastarskog operata katastra nekretnina čine:
– popisi (katastarskih čestica, koordinata lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica, zgrada, područja posebnih pravnih režima i adresa katastarskih čestica)
– posjedovni listovi i
– pomoćni popisi (popis kućnih brojeva, popis nositelja prava upisanih u posjedovne listove i popis promjena).
Članak 63.
(1) Održavanje katastarskog operata katastra nekretnina je prikupljanje, obrada i provedba nastalih promjena na nekretninama koje utječu na podatke katastarskog operata katastra nekretnina, a nastale nakon stavljanja u službenu uporabu katastarskog operata katastra nekretnina sukladno ovome Zakonu.
(2) Postupak provođenja promjena iz stavka 1. ovoga članka pokreće se na zahtjev stranke.
Članak 64.
(1) U postupku održavanja katastarskog operata katastra nekretnina osnivanje novih katastarskih čestica provodi se u katastarskom operatu na temelju potvrđenog geodetskog elaborata u kojem su iskazane koordinate lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica koje se mogu jednoznačno obnoviti na terenu i pravomoćnog rješenja donesenog u upravnom postupku koje sadrži izvod iz katastarskog plana s popisom koordinata osnovanih katastarskih čestica.
(2) Za izradbu geodetskih elaborata kojima se osnivaju nove katastarske čestice u katastru nekretnina mjerodavni su podaci sadržani u katastarskom operatu, a tko tvrdi da oni nisu točni, treba to dokazati.
(3) Koordinate lomnih točaka iskazanih u katastarskom operatu katastra nekretnina ne mogu se mijenjati, osim kada se pravomoćnim rješenjem donesenim u upravnom postupku osniva nova katastarska čestica.
(4) Kada se u postupku održavanja katastarskog operata katastra nekretnina utvrdi da položaj lomne točke međa i drugih granica katastarskih čestica odstupaju u odnosu na one evidentirane u katastarskom operatu više od standarda položajne točnosti propisane člankom 26. stavkom 2. ovoga Zakona, utvrđuju se nove koordinate lomnih točaka međa i drugih granica u postupku za osnivanje nove katastarske čestice, o čemu se donosi rješenje sukladno ovome Zakonu.
Članak 68.
Rješenja donesena u postupku iz članka 64. ovoga Zakona i potvrde o koordinatama izdane iz popisa koordinata lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica javne su isprave.
Članak 69.
(1) Nositelj prava na nekretninama dužan je u roku od 90 dana od dana nastale promjene prijaviti nadležnom područnom uredu za katastar odnosno uredu Grada Zagreba svaku promjenu na nekretninama koja utječe na podatke upisane u katastarski operat katastra nekretnina.
(2) Nositelj prava na nekretninama dužan je uz prijavu iz stavka 1. ovoga članka priložiti odgovarajući geodetski elaborat koji je tehnička osnova za provođenje promjena u katastarskom operatu katastra nekretnina.
(3) Geodetske elaborate na zahtjev nositelja prava na nekretninama odnosno osobe koja ima pravni interes izrađuju osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra nekretnina sukladno posebnom zakonu.
Članak 70.
(1) Nositelji prava na katastarskim česticama za koje se izrađuje odgovarajući geodetski elaborat, kao i nositelji prava na susjednim katastarskim česticama obavještavaju se o izradbi geodetskog elaborata.
(2) Obilježavanje granica zemljišta u okviru izrade geodetskog elaborata obavljaju osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra nekretnina sukladno posebnom zakonu.
Članak 71.
Da bi se geodetski elaborat mogao upotrebljavati, nadležni područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba mora potvrditi da je izrađen u skladu s geodetskim i katastarskim propisima, da odgovara svrsi za koju je izrađen te da se može upotrebljavati za potrebe katastra nekretnina.
Članak 74.
Do izrade katastra nekretnina po pojedinim katastarskim općinama odnosno do započinjanja pojedinačnog prevođenja iz članka 102. ovoga Zakona katastarskih čestica u katastar nekretnina za neku katastarsku općinu, katastar zemljišta održavat će se na način postupnog prilagođavanja katastru nekretnina.
Članak 83.
(1) Održavanje katastarskog operata katastra zemljišta je prikupljanje, obrada i provedba nastalih promjena na nekretninama koje utječu na podatke katastarskog operata katastra zemljišta.
(2) Postupak provođenja promjena iz stavka 1. ovoga članka pokreće se na zahtjev stranke.
Članak 84.
(1) U postupku održavanja katastarskog operata katastra zemljišta osnivanje novih katastarskih čestica provodi se u katastarskom operatu katastra zemljišta na temelju potvrđenoga geodetskog elaborata u kojem su iskazane koordinate lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica koje se mogu jednoznačno obnoviti na terenu i pravomoćnog rješenja donesenog u upravnom postupku koje sadrži izvod iz katastarskog plana s popisom koordinata osnovanih katastarskih čestica.
(2) Koordinate lomnih točaka iskazanih u katastarskom operatu katastra zemljišta na temelju rješenja iz stavka 1. ovoga članka ne mogu se mijenjati, osim kada se pravomoćnim rješenjem donesenim u upravnom postupku osniva nova katastarska čestica.
(3) Kada se u postupku održavanja katastarskog operata katastra zemljišta utvrdi da položaj lomne točke međa i drugih granica katastarskih čestica odstupaju u odnosu na one evidentirane u katastarskom operatu više od standarda položajne točnosti propisane člankom 26. stavkom 2. ovoga Zakona, utvrđuju se nove koordinate lomnih točaka međa i drugih granica u postupku za osnivanje nove katastarske čestice, o čemu područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba donosi rješenje sukladno ovome Zakonu.
(4) Geodetski elaborati za čije je provođenje potrebno prethodno sastaviti tabularne isprave pogodne za uknjižbu u zemljišnoj knjizi provode se u katastru zemljišta nakon što te isprave budu sastavljene odnosno nakon njihove provedbe u zemljišnoj knjizi.
Članak 88.
Rješenja donesena u postupku iz članka 84. ovoga Zakona i potvrde o koordinatama izdane iz popisa koordinata lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica javne su isprave.
Članak 89.
(1) Nositelj prava na katastarskim česticama dužan je u roku od 90 dana od dana nastale promjene prijaviti nadležnom područnom uredu za katastar odnosno uredu Grada Zagreba svaku promjenu na zemljištu koja utječe na podatke upisane u katastarski operat katastra zemljišta.
(2) Nositelj prava na katastarskoj čestici dužan je uz prijavu iz stavka 1. ovoga članka priložiti odgovarajući elaborat koji je tehnička osnova za provođenje promjena u katastarskom operatu katastra zemljišta.
Članak 90.
(1) Nositelj prava na katastarskoj čestici za koju se izrađuje odgovarajući geodetski elaborat, kao i nositelji prava na susjednim katastarskim česticama obavještavaju se o izradbi geodetskog elaborata i dužni su pokazati granice katastarskih čestica.
(2) U postupku izrade geodetskih elaborata sudjeluju nositelji prava na katastarskim česticama i druge osobe koje imaju pravni interes.
(3) Obilježavanje granica katastarskih čestica u okviru izrade geodetskog elaborata obavljaju osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra zemljišta sukladno posebnom zakonu.
(4) Kada nositelji prava na susjednim katastarskim česticama ne pokažu granice katastarskih čestica, za izradbu geodetskih elaborata upotrebljavaju se podaci mjerenja lomnih točaka granica katastarskih čestica koje je pokazao nositelj prava na katastarskoj čestici za koju se izrađuje odgovarajući geodetski elaborat i podaci o granicama katastarskih čestica sadržani u katastarskom planu katastarskog operata u okviru standarda položajne točnosti propisane člankom 26. stavkom 2. ovoga Zakona.
(5) Ako se utvrdi da je položaj lomnih točaka iz stavka 4. ovoga članka u okviru standarda položajne točnosti propisane člankom 26. stavkom 2. ovoga Zakona, zadržat će se već evidentirana koordinata lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica, a izmjerom će se odrediti koordinate samo novih lomnih točaka međa i drugih granica katastarskih čestica, dok se za prikaz preostalih granica katastarskih čestica, koje nisu bile predmet postupka, koristi metoda prilagodbe prikaza okolnih katastarskih čestica.
(6) Granice katastarskih čestica za koju se izrađuje odgovarajući geodetski elaborat i granice katastarskih čestica koje neposredno graniče s katastarskim česticama za koje se izrađuje odgovarajući geodetski elaborat, u primjeni ovoga Zakona, smatraju se spornim ako je u trenutku izrade elaborata, u vezi s njima, u tijeku sudski postupak uređenja međa.
(7) Ako su granice katastarskih čestica sporne u smislu stavka 6. ovoga članka, geodetski elaborat se ne izrađuje.
Članak 91.
(1) Geodetske elaborate na zahtjev nositelja prava na zemljištu odnosno osobe koja ima pravni interes izrađuju osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova za potrebe održavanja katastra zemljišta sukladno posebnom zakonu.
(2) Da bi se geodetski elaborat mogao upotrebljavati, nadležni područni ured za katastar odnosno ured Grada Zagreba mora potvrditi da je izrađen u skladu s geodetskim i katastarskim propisima, da odgovara svrsi za koju je izrađen te da se može upotrebljavati za potrebe katastra zemljišta te prevođenja katastarskih čestica u katastar nekretnina.
Članak 100.
Katastarski operat katastra nekretnina može se izrađivati i pojedinačnim prevođenjem jedne ili više katastarskih čestica katastra zemljišta u katastarske čestice katastra nekretnina.
Članak 101.
Da bi se katastarski operat katastra nekretnina mogao izrađivati pojedinačnim prevođenjem, moraju biti ostvareni sljedeći preduvjeti:
– izrađen katastarski plan u digitalnom obliku
– provedena homogenizacija katastarskog plana i
– uspoređen digitalni katastarski plan s knjižnim dijelom katastarskog operata katastra zemljišta i izrađeni popisi razlika.
Članak 102.
Za katastarske općine za koje su ispunjeni preduvjeti iz članka 101. ovoga Zakona ravnatelj će odlukom odrediti početak pojedinačnog prevođenja katastarskih čestica katastra zemljišta u katastarske čestice katastra nekretnina.
Članak 103.
Prije donošenja odluke iz članka 102. ovoga Zakona provodi se postupak analize usklađenosti podataka o katastarskim česticama i nositeljima prava upisanim u katastarskom operatu katastra zemljišta i podataka o katastarskoj čestici i upisanim nositeljima knjižnih prava upisanih u zemljišnoj knjizi te prikaza katastarskih čestica na katastarskom planu. Nakon izvršene analize katastarske čestice svrstavaju se u grupe:
1. katastarske čestice potpuno identične u odnosu na podatke zemljišne knjige i katastarskog operata o broju, površini i izgrađenosti katastarske čestice i upisanim nositeljima prava u katastarskom operatu katastra zemljišta i nositeljima knjižnih prava u zemljišnoj knjizi, a za koje je doneseno pravomoćno rješenje iz članka 84. stavka 1. ovoga Zakona
2. katastarske čestice potpuno identične u odnosu na podatke katastarskog operata i zemljišne knjige o broju, površini i izgrađenosti katastarske čestice i upisanim nositeljima prava u katastarskom operatu katastra zemljišta i nositeljima knjižnih prava u zemljišnoj knjizi, uz uvjet da katastarske čestice na katastarskom planu odgovaraju stvarnom stanju na terenu (usporedbom s prikazom na digitalnom ortofotoplanu)
3. katastarske čestice na kojima postoje odstupanja u odnosu na podatke katastarskog operata i zemljišne knjige, koja odstupanja se odnose na podatak o izgrađenosti
4. katastarske čestice čiji se podaci u katastarskom operatu i zemljišnoj knjizi razlikuju u odnosu na podatke o broju, površini i izgrađenosti katastarske čestice i upisanim nositeljima prava u katastarskom operatu katastra zemljišta i nositeljima knjižnih prava u zemljišnoj knjizi.
Članak 105.
(1) Kad se katastarske čestice iz članka 103. točke 1. ovoga Zakona pojedinačno prevode iz katastra zemljišta u katastarske čestice katastra nekretnina, katastarske se čestice osnivaju kao katastarske čestice katastra nekretnina.
(2) Kad se katastarske čestice iz stavka 1. ovoga članka pojedinačno prevode iz katastra zemljišta u katastarske čestice katastra nekretnina, posjedovni list u koji se upisuju katastarske čestice prevedene u katastar nekretnina označit će se istim brojem kojim je označen zemljišnoknjižni uložak.
(3) U svrhu izbjegavanja dvostrukih brojeva posjedovnih listova u katastarskom operatu, posjedovni list koji postoji pod istim rednim brojem kojim je označen i zemljišnoknjižni uložak dobiva oznaku »KZ«.
(4) Kada se sve katastarske čestice iz stavka 1. ovoga članka pojedinačno prevedu iz katastra zemljišta u katastarske čestice katastra nekretnina te upišu u odgovarajuće posjedovne listove s oznakama zemljišnoknjižnih uložaka, takvi posjedovni listovi se ukidaju.
Članak 106.
(1) Iznimno od članka 84. stavka 1. ovoga Zakona, katastarske čestice mogu se osnovati kao katastarske čestice katastra nekretnina i u slučaju iz članka 103. točke 2. ovoga Zakona bez donošenja rješenja.
(2) Odredbe propisane člankom 105. stavcima 2., 3. i 4. ovoga Zakona primjenjuju se i na katastarske čestice iz stavka 1. ovoga članka.
Članak 107.
(1) Iznimno od članka 84. stavka 1. ovoga Zakona, katastarske čestice mogu se osnovati kao katastarske čestice katastra nekretnina i u slučaju iz članka 103. točke 3. ovoga Zakona bez donošenja rješenja.
(2) Kod katastarskih čestica na kojima postoje odstupanja u odnosu na podatke katastarskog operata i zemljišne knjige, koja odstupanja se odnose na podatak o izgrađenosti, pojedinačno će se prevesti katastarska čestica iz katastarskog operata katastra zemljišta u katastarski operat katastra nekretnina, ako je podatak o broju zgrada u katastarskom operatu katastra zemljišta jednak ili veći u odnosu na podatak o broju zgrada u zemljišnoj knjizi.
(3) Odredbe propisane člankom 105. stavcima 2., 3. i 4. ovoga Zakona primjenjuju se i na katastarske čestice iz stavka 1. ovoga članka.
Članak 108.
Katastarske čestice čiji se podaci u katastarskom operatu i zemljišnoj knjizi razlikuju u odnosu na podatke o broju, površini i upisanim nositeljima prava u katastarskom operatu katastra zemljišta i nositeljima knjižnih prava u zemljišnoj knjizi nisu podobne za pojedinačno prevođenje katastarskih čestica katastra zemljišta u katastarske čestice katastra nekretnina.
Članak 109.
(1) Ako se katastarski operat katastra nekretnina izrađuje pojedinačnim prevođenjem jedne ili više katastarskih čestica katastra zemljišta u katastarske čestice katastra nekretnina, na promjenu površine katastarskih čestica odgovarajuće se primjenjuju kriteriji iz članka 93. stavaka 1. i 2. ovoga Zakona.
(2) Razlike veće od onih navedenih u stavku 1. ovoga članka moguće su samo pri ispravljanju grubih pogrešaka u osnivanju i održavanju katastarskog operata.
Članak 110.
(1) Ako se katastarske čestice katastra zemljišta pojedinačno prevode u katastarske čestice katastra nekretnina, a za osnivanje nekretnina potrebno je provesti odgovarajući postupak pred nadležnim sudom, katastarske čestice katastra nekretnina osnivaju se, na temelju odgovarajućeg potvrđenoga geodetskog elaborata i odgovarajućeg rješenja nadležnog suda, nakon što katastarske čestice budu upisane u odgovarajući zemljišnoknjižni uložak.
(2) U slučaju iz stavka 1. ovoga članka katastarske čestice katastra nekretnina upisuju se u odgovarajući posjedovni list na temelju rješenja zemljišnoknjižnog odjela općinskog suda, po službenoj dužnosti i bez donošenja upravnog rješenja.
Članak 111.
Danom stupanja na snagu odluke iz članka 102. ovoga Zakona steći će se uvjeti da se katastarske čestice katastra zemljišta pojedinačno prevedu u katastarske čestice katastra nekretnina u skladu s postupcima propisanim ovim Zakonom i nastave održavati kao katastarske čestice katastra nekretnina te se prenose u Bazu zemljišnih podataka (u daljnjem tekstu: BZP).
Članak 112.
Podaci o katastarskim česticama katastra zemljišta prevedeni u katastarske čestice katastra nekretnina mogu se mijenjati samo u skladu s odredbama ovoga Zakona koje određuju održavanje katastra nekretnina.
Članak 113.
Način pojedinačnog prevođenja katastarskih čestica katastra zemljišta u katastar nekretnina propisuje ravnatelj pravilnikom.
Članak 114.
(1) Zajednički informacijski sustav zemljišnih knjiga i katastra (u daljnjem tekstu: ZIS) je informacijski sustav u kojem se podaci zemljišnih knjiga i katastra pohranjuju, održavaju i čuvaju, a sastoji se od podataka pohranjenih u BZP-u, podataka zemljišne knjige, podataka katastra zemljišta i podataka katastra nekretnina.
(2) Katastar nekretnina je evidencija koja se osniva i vodi na način propisan člancima 21. – 113. ovoga Zakona.
(3) BZP se sastoji od podataka katastra nekretnina o imenu katastarske općine, broju katastarske čestice, adresi katastarske čestice, obliku, površini, izgrađenosti i načinu uporabe te podataka zemljišne knjige o nositeljima knjižnih prava, pravnim činjenicama i osobnim odnosima.
(4) U BZP-u tijela nadležna za katastar nadležna su za podatke katastra nekretnina, a općinski sudovi nadležni su za podatke o nositeljima knjižnih prava, pravnim činjenicama i osobnim odnosima.
(5) Područni uredi za katastar odnosno ured Grada Zagreba te druga tijela i osobe propisane posebnim zakonom izdaju izvatke iz BZP-a i ostvaruju uvid u sve podatke o zemljištima pohranjene u BZP-u.
Članak 118.
(1) Registar zgrada sastoji se od pisanog i grafičkog dijela.
(2) Pisani dio registra zgrada čine popis zgrada i popis posebnih dijelova zgrada.
(3) Grafički dio registra zgrada čini plan zgrada temeljen na geoprostornim podacima državne izmjere i katastra nekretnina te podacima iz akata za gradnju prema posebnim propisima iz područja prostornog uređenja i gradnje.
(4) Registar zgrada vodi se u elektroničkom obliku.
Članak 119.
(1) U svrhu osnivanja registra zgrada preuzimaju se i koriste podaci iz katastra nekretnina, državne izmjere, registra prostornih jedinica, zemljišne knjige, evidencija jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, podaci iz akata za gradnju prema posebnim propisima iz područja prostornog uređenja i gradnje, evidencija koje vode upravitelji zgrada te iz drugih izvora.
(2) Podaci iz stavka 1. ovoga članka preuzimaju se bez naknade u obliku i rokovima koje odredi Državna geodetska uprava.
Članak 138.
(1) Registar prostornih jedinica sastoji se od područnih registara i središnjeg registra prostornih jedinica.
(2) Područni registar sadrži podatke o vrsti i imenu, identifikatoru, prikazu granica i izvoru podatka o granicama prostornih jedinica, podatke o prostornim jedinicama s kojima se povezuju, posebne podatke (status, sjedište i dr.) te vrstu, izvor i datum primjene.
(3) Središnji registar sadrži podatke o vrsti i imenu, identifikatoru, prikazu granica i izvoru podatka o granicama prostornih jedinica, podatke o prostornim jedinicama s kojima se povezuju, posebne podatke (status, sjedište i dr.) te vrstu, izvor i datum primjene.
Članak 148.
(1) Poslove standardizacije geografskih imena obavljaju javnopravna tijela sukladno preporukama povjerenstva za standardizaciju geografskih imena.
(2) Povjerenstvo iz stavka 1. ovoga članka imenuje i razrješava rješenjem Vlada Republike Hrvatske na rok od četiri godine.
(3) Povjerenstvo iz stavka 1. ovoga članka čini po jedan predstavnik:
– središnjeg tijela državne uprave nadležnog za registar geografskih imena, predsjednik
– središnjeg tijela državne uprave nadležnog za vanjske poslove, član
– središnjeg tijela državne uprave nadležnog za kulturnu baštinu, član
– središnjeg tijela državne uprave nadležnog za znanost i obrazovanje, član
– Hrvatskog hidrografskog instituta, član
– Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, član
– Hrvatskog instituta za povijest, član
– Hrvatskog kartografskog društva, član
– Hrvatskog geografskog društva, član
– Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža, član
– sveučilišta koja se bave obrazovanjem i istraživanjem u području geografskih imena, a na prijedlog središnjeg tijela državne uprave nadležnog za znanost i obrazovanje, dva člana.
(4) Povjerenstvo za standardizaciju geografskih imena obavlja sljedeće zadatke:
– prati provedu propisa o naseljima i njihovu primjenu u geografskim imenima
– provodi reviziju toponima te po potrebi utvrđuje nove
– utvrđuje načela pisanja i uporabe stranih geografskih imena za primjenu u obrazovanju, znanosti, hrvatskoj diplomaciji i dr.
– daje prijedloge i preporuke standardizacije geografskih imena u Republici Hrvatskoj i stranih geografskih imena
– daje preporuke za poboljšanje registra geografskih imena
– sudjeluje u radu međunarodnih organizacija koje se bave geografskim imenima.
Članak 151.
(1) Ako se poslovi državne izmjere, katastra nekretnina i katastra infrastrukture, registra zgrada, registra prostornih jedinica i registra geografskih imena obavljaju u zaštićenom području, potrebna je prethodna suglasnost ministra nadležnog za zaštitu prirode, sukladno posebnom propisu.
(2) Ako se na zemljištu pri obavljanju poslova državne izmjere, katastra nekretnina i katastra infrastrukture, registra zgrada, registra prostornih jedinica i registra geografskih imena načini šteta, vlasnik zemljišta ima pravo na naknadu štete.
Članak 159.
U Središnjem uredu obavljaju se sljedeći poslovi:
1. praćenje i usmjeravanje geodetske djelatnosti
2. provođenje upravnog i inspekcijskog nadzora
3. rješavanje upravnih stvari u drugostupanjskom postupku
4. pripremanje nacrta zakonskih i drugih propisa
5. standardizacija i normiranje geodetskih radova i postupaka
6. potvrđivanje elaborata katastarske izmjere i tehničke reambulacije na temelju izvješća područnih ureda za katastar i ureda Grada Zagreba te u vezi s tim obavještavanje ministarstva nadležnog za poslove pravosuđa i nadležnog općinskog suda
7. priprema Programa iz članka 8. ovoga Zakona i izvještaja o njegovu izvršenju
8. ostvarivanje prava i obnašanje dužnosti nositelja financijskih sredstava za izvršenje Programa iz članka 8. ovoga Zakona
9. osnivanje katastra infrastrukture i registra zgrada
10. vođenje dokumentacije državne izmjere, katastra nekretnina, katastra infrastrukture, registra zgrada, registra prostornih jedinica i registra geografskih imena te davanje na korištenje podataka iz te dokumentacije
11. ostvarivanje domaće i inozemne suradnje
12. praćenje i koordiniranje rada područnih ureda te provođenje stručnog nadzora nad njihovim radom
13. uspostavljanje i nadzor trajnog višenamjenskog sustava za satelitsko pozicioniranje CROPOS
14. osnivanje, vođenje i održavanje središnjih baza podataka državne izmjere, katastra nekretnina, katastra infrastrukture, registra zgrada, registra prostornih jedinica i registra geografskih imena
15. obavljanje poslova Nacionalne kontaktne točke Nacionalne infrastrukture prostornih podataka (NIPP) sukladno posebnom zakonu
16. kontrola kvalitete i nadzor kakvoće prikupljanja i obrade prostornih podataka te izradbe proizvoda Državne geodetske uprave i
17. čuvanje podataka i dokumentacije Državne geodetske uprave.
Članak 160.
U područnim uredima za katastar obavljaju se sljedeći poslovi:
1. osnivanje, vođenje i održavanje katastra nekretnina, katastra zemljišta, katastra infrastrukture, registra zgrada i registra prostornih jedinica
2. provođenje nadzora nad obavljanjem poslova u okviru katastarskih izmjera i tehničkih reambulacija
3. pregled i potvrđivanje geodetskih elaborata
4. revizija i održavanje stalnih geodetskih točaka i izdavanje podataka o njima
5. izdavanje podataka i javnih isprava državne izmjere, katastra nekretnina i katastra zemljišta, katastra infrastrukture, registra zgrada i registra prostornih jedinica
6. određivanje kućnih brojeva
7. pružanje geodetskih usluga koje se odnose na obavljanje geodetskih poslova vezanih za promjenu načina uporabe zemljišta, identifikaciju u postupcima rješavanja imovinskopravnih odnosa za tijela državne uprave bez terenskog očevida i obradu službenih podataka za tijela državne uprave, lokalne i područne (regionalne) samouprave
8. rješavanje upravnih stvari u prvostupanjskom postupku
9. praćenje i koordiniranje rada u odjelima i ispostavama područnih ureda za katastar
10. osiguravanje jedinstvenog postupanja u poslovima iz djelokruga odjela i ispostava područnih ureda za katastar i
11. prikupljanje i obrada podataka svih odjela i ispostava područnog ureda za katastar te izvještavanje Središnjeg ureda.
Članak 168.
(1) Državna geodetska uprava odnosno ured Grada Zagreba ovlašteni su izdavati izvatke, preslike i ispise podataka iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona te dopustiti njihovu uporabu ako posebnim propisom nije drukčije određeno.
(2) Podaci iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona izdaju se kao službeni dokumenti, službene prostorne podloge ili javne isprave.
(3) Izvod iz digitalnog katastarskog plana, prijepis posjedovnog lista, izvod iz posjedovnog lista, izvadak iz BZP-a, potvrde koje se izdaju na temelju podataka katastarskog operata, izvod iz registra zgrada, izvod iz katastra infrastrukture i potvrde koje se izdaju na temelju podataka katastra infrastrukture, potvrda o kućnom broju te ostale potvrde na temelju podataka iz službenih evidencija iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona izdaju se kao javne isprave kad su ovjerovljeni pečatom i potpisom službene ili ovlaštene osobe.
(4) Izvod iz katastarskog plana, prijepis posjedovnog lista, izvod iz posjedovnog lista i izvadak iz BZP-a na zahtjev stranke područni uredi za katastar odnosno ured Grada Zagreba mogu izdavati neovisno o mjesnoj nadležnosti.
(5) Izvodi i potvrde iz stavka 3. ovoga članka izdani u elektroničkom obliku i potpisani elektroničkim potpisom sukladno posebnom zakonu javne su isprave.
(6) Državna geodetska uprava odnosno ured Grada Zagreba ovlašteni su izdavati i izvatke i preslike podataka o nekretninama sadržanim u elaboratu katastarske izmjere.
Članak 170.
Službene državne karte iz članka 16. stavka 1. i tematske karte iz članka 16. stavka 2. ovoga Zakona formatirane i u analognom obliku izdaju se za opću uporabu neposredno, bez zahtjeva, uz naplatu stvarnih troškova propisanih člankom 171. stavkom 2. ovoga Zakona.
Članak 171.
(1) Uvid u podatke iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona ostvaruje se ili neposrednim uvidom ili izdavanjem izvadaka, ispisa, potvrda i preslika.
(2) Za izdavanje izvadaka, prijepisa, potvrda i preslika podataka iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona, ostvarenje uvida te za određena postupanja po zahtjevu stranaka stranka plaća upravnu pristojbu i stvarne troškove.
(3) Sredstva ostvarena naplatom stvarnih troškova prihod su državnog proračuna.
(4) Uvjete korištenja i mjerila za određivanje visine stvarnih troškova podataka koji se izdaju kao javne isprave iz članka 168. stavka 3. ovoga Zakona te mjerila za određivanje visine stvarnih troškova za izvođenje određenih tehničkih radnji po zahtjevu stranaka propisuje ravnatelj pravilnikom.
(5) Uvjete za ponovnu uporabu (uvjete korištenja) podataka iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona propisuje ravnatelj pravilnikom u skladu s propisima kojima se uređuje ponovna uporaba informacija.
(6) Visinu stvarnih troškova ponovne uporabe podataka iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona određuje ravnatelj odlukom kojom se određuju cijene u skladu s propisima kojima se uređuje ponovna uporaba informacija.
Članak 172.
(1) Tijela državne uprave, lokalne i područne (regionalne) samouprave te druga javnopravna tijela obvezna su Državnoj geodetskoj upravi dostaviti podatke koji utječu na podatke iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Državna geodetska uprava ima pravo bez naknade pristupati podacima i koristiti podatke koji utječu na podatke iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona iz evidencija sudova, tijela državne uprave, zavoda i pravnih osoba čiji je osnivač Republika Hrvatska, kao i drugih javnih evidencija.
(3) Pristup podacima iz evidencija uspostavit će se i izravno elektroničkim putem.
(4) Tijelima državne uprave i drugim državnim tijelima, jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave te javnopravnim tijelima koja se isključivo financiraju iz sredstava državnog proračuna za izdavanje izvadaka, prijepisa, potvrda i preslika podataka iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona, kada su im oni potrebni za obavljanje poslova iz njihove nadležnosti, stvarni troškovi se ne naplaćuju.
(5) Tijelima državne uprave i drugim državnim tijelima, jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave te javnopravnim tijelima koja se isključivo financiraju iz sredstava državnog proračuna za pristup i korištenja podataka iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona, kada te podatke koriste u obavljanju poslova iz svoje nadležnosti, stvarni troškovi se ne naplaćuju.
(6) Tijelima državne uprave i drugim državnim tijelima stvarni troškovi za pružanje geodetskih usluga iz članka 160. točke 7. ovoga Zakona se ne naplaćuju.
Članak 175.
(1) Uvid u podatke iz članka 6. stavka 1. ovoga Zakona može se ostvariti i putem mrežnih stranica Državne geodetske uprave.
(2) Središnje mjesto pristupa prostornim podacima i mrežnim uslugama prostornih podataka je geoportal Državne geodetske uprave.
(3) Za uvid i pristup podacima iz ovoga članka propisuje se naknada čiju visinu i način plaćanja propisuje ravnatelj odlukom iz članka 171. stavka 6. ovoga Zakona.
Članak 176.
(1) Zahtjeve za pregled i potvrđivanje izrađenog elaborata u digitalnom obliku mogu podnositi Državnoj geodetskoj upravi osobe koje imaju suglasnost za obavljanje stručnih geodetskih poslova održavanja katastra zemljišta i katastra nekretnina sukladno posebnom zakonu, u obliku elektroničke prijave uz napredni elektronički potpis, a prijavi se prilaže elaborat u digitalnom obliku.
(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka jamče da je elaborat u digitalnom obliku istovjetan onome u analognom obliku.
Članak 184.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 35.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba:
1. koja je nositelj prava na zemljištu na području na kojemu se provodi katastarska izmjera ili tehnička reambulacija, a koja u roku koji je određen odlukom o katastarskoj izmjeri odnosno tehničkoj reambulaciji vidljivim trajnim oznakama ne označi granice zemljišta na kojemu ima pravo vlasništva ili druga prava ili kojim upravlja (članak 46. stavak 1. ovoga Zakona)
2. koja je nositelj prava na nekretninama, a koja u roku od 90 dana od dana nastale promjene ne prijavi nadležnom područnom uredu za katastar odnosno uredu Grada Zagreba svaku promjenu na nekretninama koja utječe na podatke upisane u katastarski operat katastra nekretnina (članak 69. stavak 1. ovoga Zakona)
3. koja je nositelj prava na katastarskim česticama, a koja u roku od 90 dana od dana nastale promjene ne prijavi nadležnom područnom uredu za katastar odnosno uredu Grada Zagreba svaku promjenu na zemljištu koja utječe na podatke upisane u katastarski operat katastra zemljišta (članak 89. stavak 1. ovoga Zakona)
4. koja ne osigura izvršitelju poslova nesmetano obavljanje poslova državne izmjere, katastra nekretnina, katastra infrastrukture, registra zgrada i registra prostornih jedinica odnosno ne dopusti postavljanje potrebnih oznaka izmjere (članak 150. stavak 2. ovoga Zakona).
(2) Novčanom kaznom u iznosu od 3000,00 do 6000,00 kuna kaznit će se fizička osoba za prekršaj iz stavka 1. točke 1. ovoga članka.
(3) Novčanom kaznom u iznosu od 3000,00 do 6000,00 kuna kaznit će se fizička osoba za prekršaj iz stavka 1. točke 2. ovoga članka.
(4) Novčanom kaznom u iznosu od 3000,00 do 6000,00 kuna kaznit će se fizička osoba za prekršaj iz stavka 1. točke 3. ovoga članka.
(5) Novčanom kaznom u iznosu od 3000,00 do 6000,00 kuna kaznit će se fizička osoba za prekršaj iz stavka 1. točke 4. ovoga članka.
(6) Novčanom kaznom u iznosu od 6000,00 do 10.000,00 kuna kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi za prekršaj iz stavka 1. točaka 1., 2., 3. i 4. ovoga članka.