Na temelju članka 15. stavka 5., članka 21. stavka 6., članka 27. stavka 2., članka 28. stavka 4., članka 30. stavka 3., članka 33. stavka 5. i članka 34. stavka 3. Zakona o poljoprivredi („Narodne novine“, br.: 118/18., 42/20. i 127/20. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske i 52/21), ministrica poljoprivrede donosi
PRAVILNIK
O IZMJENAMA I DOPUNI PRAVILNIKA O PROVEDBI IZRAVNE POTPORE POLJOPRIVREDI I IAKS MJERA RURALNOG RAZVOJA ZA 2021. GODINU
Članak 1.
U Pravilniku o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2021. godinu („Narodne novine“, br.: 23/21, 52/21, 67/21 i 72/21) u članku 15. stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4) Prihodom od poljoprivredne djelatnosti u smislu članka 25. stavka 4. točke b. Zakona, a u skladu s člankom 11. Delegirane uredbe Komisije (EU) br. 639/2014, smatraju se prihodi koje je poljoprivrednik ostvario od poljoprivredne djelatnosti na svojem poljoprivrednom gospodarstvu uključujući potporu iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi, Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, potporu za ruralni razvoj na temelju Uredbe Vijeća (EU) 2020/2094 od 14. prosinca 2020. o uspostavi Instrumenta Europske unije za oporavak radi potpore oporavku nakon krize uzrokovane bolešću COVID-19 te potporu poljoprivredi financiranu iz državnog proračuna. Svi ostali prihodi u smislu članka 25. stavka 4. točke a. Zakona smatraju se primicima od nepoljoprivrednih djelatnosti.“
Članak 2.
U članku 85. riječi: „2.2.“ zamjenjuje se riječju: „2.“.
Članak 3.
U članku 69. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Evidenciju iz stavka 1. točke 11. ovoga članka korisnik dostavlja na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2021. godine.“
Članak 4.
Članak 112. c mijenja se i glasi:
„Obveze PUS korisnika
Članak 112.c
(1) PUS korisnik je dužan ispunjavati sljedeće obveze:
1. svake godine tijekom dvogodišnjeg obveznog razdoblja završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M10
2. posjedovati za svaku ARKOD parcelu analizu tla koja nije starija od 3 godine i koja sadrži najmanje sljedeće podatke:
- reakciju tla (pH KCl i H2O), sadržaj humusa, sadržaj fiziološki aktivnih hranjiva P2O5 i K2O, hidrolitsku kiselost ili sadržaj ukupnih karbonata, sadržaj skeleta (kod skeletnih tala)
- mehanički sastav tla (laboratorijska analiza ili procjena).
3. iznimno od točke 2. ovoga stavka, ako je ukupna površina svih ARKOD parcela za koje se traži potpora manja ili jednaka 1 ha, analiza tla se radi na temelju prosječnog uzorka
4. posjedovati analizu stajskog gnoja ne stariju od 1.1.2021. godine koja sadrži najmanje sljedeće podatke: sadržaj suhe tvari, sadržaj organske tvari, reakciju (pH) i sadržaj hranjiva (ukupni dušik, fosfor i kalij). Analizu stajskog gnoja potrebno je napraviti svake godine za svaku vrstu i za svaku novokupljenu količinu gnoja.
5. u skladu s obavljenom analizom tla i analizom stajskog gnoja izraditi i provoditi petogodišnji plan gnojidbe.
6. koristiti stajski gnoj (kruti ili tekući) na oranici u količini koja odgovara primjeni dušika iz stajskog gnoja od najmanje 70 kg N/ha do najviše 170 kg N/ha u skladu s minimalnim i maksimalnim količinama stajskog gnoja po hektaru iz Tablice 17. Priloga 1. ovoga Pravilnika.
7. primijeniti stajski gnoja na način da se gubici dušika smanje na najmanju moguću mjeru, u roku od 24 sata nakon izvoženja gnoja na ARKOD parcelu
8. voditi evidenciju o provođenju svih radnji iz točki 5. - 7. ovoga članka na Obrascu 38. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika
9. tijekom obveznog razdoblja provoditi operaciju na istim površinama u skladu s podnesenim zahtjevom za ulazak u sustav potpore i donesenom Odlukom o ulasku u sustav potpore kojom se utvrđuje obvezna površina.
(2) Petogodišnji plan gnojidbe, analizu tla i analizu stajskog gnoja iz stavka 1. točaka 2., 3. i 4. ovoga članka te račun za obavljenu analizu tla i račun za obavljenu analizu stajskog gnoja korisnik dostavlja na uvid podružnici Agencije za plaćanja uz jedinstveni zahtjev prve godine prilikom ulaska u sustav potpore.
(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka u 2021. godini rok za dostavu plana gnojidbe, analiza i računa je najkasnije do 15. prosinca 2021.
(4) PUS korisnik koji nema dovoljne količine stajskog gnoja ili nema proizvodnju vlastitog stajskog gnoja dužan je do 15. prosinca 2021. godine Agenciji za plaćanja dostaviti presliku računa o kupljenom stajskom gnoju iz kojeg je vidljivo:
- količina kupljenog stajskog gnoja po vrstama stajskog gnoja navedenima u Tablici 17. Priloga 1. ovoga Pravilnika
- MIBPG i naziv poljoprivrednika od kojeg je kupljen stajski gnoj.
(5) Za PUS korisnika koji posjeduje stoku količina proizvedenog stajskog gnoja izračunava se na temelju prosječnog broja grla/kljunova prema Tablici 6. Priloga 1. ovoga Pravilnika evidentiranih u JRDŽ-u u godini koja prethodi godini podnošenja jedinstvenog zahtjeva na temelju stanja svakog prvoga dana u mjesecu i godišnjoj proizvedenoj količini dušika u stajskom gnoju po UG iz Tablice 18. Priloga 1. ovoga Pravilnika.
(6) U slučaju neispunjavanja obveza iz stavka 1. točaka 2. i 4. i stavaka 2. i 4. ovoga članka, korisnik ne ostvaruje potporu.
Članak 5.
U članku 134. stavak 10. mijenja se i glasi:
„(10) Za kategoriju odbijena prasad, osnovica za izračun UG je broj grla za koje je prijavljen završetak proizvodnog ciklusa na Obrascu 35. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika, koji je manji ili jednak broju oprasene prasadi iz Registra svinja na gospodarstvu. Registar svinja na gospodarstvu korisnici su obvezni dostaviti HAPIH-u na uvid do 31. prosinca godine u kojoj se podnosi Jedinstveni zahtjev, radi provjere usklađenosti broja oprasene prasadi i broja grla za koje je prijavljen završetak proizvodnog ciklusa na Obrascu 35. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika.“
Članak 6.
U članku 137. stavku 3. točki 2. riječi „2 kg stelje/slame“ zamjenjuju se riječima „3 kg stelje/slame“.
Članak 7.
U članku 171. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Nepravilnost u smislu ovoga Pravilnika je svaka povreda odredaba propisa kojima se uređuje područje izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja, a koja proizlazi iz učinjene ili propuštene radnje od strane poljoprivrednika, što je uzrokovalo smanjenje ili gubitak prihoda ili neopravdane izdatke za državni proračun i/ili proračun Europske unije, odnosno Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi, Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj i sredstava potpore dodijeljenih za ruralni razvoj na temelju Uredbe Vijeća (EU) br. 2020/2094.“
Članak 8.
Članak 172. mijenja se i glasi:
„(1) Nakon obračuna visine potpore Agencija za plaćanja za svakog korisnika donosi odluku o visini iznosa prava na potporu za godinu za koju je podnesen jedinstveni zahtjev (dalje u tekstu: odluka o ostvarivanju prava na potporu) u skladu s člankom 15. Zakona.
(2) Agencija za plaćanja odluku iz stavka 1. ovoga članka dostavlja korisniku putem AGRONET-a.
(3) Na odluku iz stavka 1. ovoga članka korisnik može podnijeti žalbu u roku od 15 dana od dana dostave odluke, a o žalbi rješava Ministarstvo.
(4) Žalba se predaje neposredno ili preporučeno putem pošte Agenciji za plaćanja, a može se izjaviti i usmeno na zapisnik.“
Članak 9.
Članak 174. mijenja se i glasi:
„(1) Povrat sredstava i poravnanje računa propisani su člancima 144. i 145. Zakona.
(2) U slučaju da se nakon izvršene isplate potpore korisnicima, na temelju naknadne administrativne kontrole i/ili kontrole na terenu i/ili brze terenske provjere i/ili inspekcijskog nadzora, utvrdi nepravilnost učinjena od strane korisnika ili administrativna pogreška, Agencija za plaćanja donosi odluku o povratu sredstava kojom od korisnika zahtijeva povrat neopravdano isplaćenih sredstava u roku od 30 dana od dostave odluke korisniku.
(3) Odluka o povratu sredstava korisniku se dostavlja preporučeno putem pošte, a dostava se smatra obavljenom danom uručenja, odnosno danom kada je pismeno ostavljeno u poštanskom sandučiću ili pretincu ili ako toga nema, na vratima ili drugom za primatelja vidljivom mjestu, osim ako naslovljena osoba dokaže da iz opravdanih razloga nije mogla primiti pismeno.
(4) Na odluku iz stavka 2. ovoga članka korisnik ima pravo izjaviti žalbu u roku od 15 dana od dana dostave odluke, a o žalbi rješava Ministarstvo.
(5) Žalba se predaje neposredno ili preporučeno putem pošte Agenciji za plaćanja, a može se izjaviti i usmeno na zapisnik.“
Članak 10.
Naslovi iznad članka 175. i članak 175. mijenjaju se i glase:
„9. ŽALBE
Sadržaj i način izjavljivanja žalbe
Članak 175.
(1) Žalba iz članka 172. stavka 3. i članka 174. stavka 4. ovoga Pravilnika mora sadržavati naziv javnopravnog tijela koje je odluku donijelo, oznaku odluke protiv koje se podnosi, razloge zbog čega je nezadovoljan odlukom te naziv/ime i prezime, MIBPG te sjedište/adresu korisnika, ime i prezime te adresu osobe ovlaštene za zastupanje.
(2)Ako se žalba podnosi putem opunomoćenika, uz žalbu se prilaže punomoć.“
Članak 11.
Naslov iznad članka 176. i članak 176. mijenjaju se i glase:
„Postupanje Agencije za plaćanja po zaprimljenoj žalbi
Članak 176.
(1) Agencija za plaćanja po zaprimljenoj žalbi ispituje je li žalba pravodobna i izjavljena od ovlaštene osobe.
(2) Ako Agencija za plaćanja utvrdi da žalba nije pravodobna i da nije izjavljena od ovlaštene osobe, odbacit će je odlukom.
(3) Kad Agencija za plaćanja ocjeni da je žalba u cijelosti ili djelomično osnovana, zamijenit će pobijanu odluku novom odlukom.
(4) Ako Agencija za plaćanja ne odbaci žalbu ili ne zamijeni pobijanu odluku novom odlukom, bez odgode će dostaviti žalbu sa spisom predmeta Ministarstvu.
(5) Odluke iz stavaka 2. i 3. ovoga članka Agencija za plaćanja dostavlja korisniku na način propisan odredbom o dostavi iz članka 172. stavka 2. ovoga Pravilnika.“
Članak 12.
Naslov iznad članka 177. i članak 177. mijenjaju se i glase:
„Postupanje Ministarstva u povodu žalbe
Članak 177.
(1) Ministarstvo može:
a)odbaciti žalbu
b)odbiti žalbu ili
c)usvojiti žalbu.
(2) Protiv rješenja Ministarstva ne može se izjaviti žalba, već se može pokrenuti upravni spor.
(3) Rješenje Ministarstva dostavlja se korisniku putem Agencije za plaćanja.“
Članak 13.
U Prilogu 1. u Tablici 2. dodaje se novi red:
504-33
Poticanje uporabe stajskog gnoja na oraničnim površinama
Dosadašnje tablice 17. i 18. zamjenjuju se novim tablicama 17. i 18. koje glase:
„Tablica 17.Dozvoljene količine stajskog gnoja za operaciju 10.1.17. PUS
Vrsta stajskog gnoja
Minimalna količina stajskog gnoja
Maksimalna količina stajskog gnoja
t/ha
t/ha
Goveđi
14
34
Od kopitara
11,5
28
Ovčji i kozji
9
21
Svinjski
11,5
28
Kokošji
4,5
11
Brojlerski
2
5,5
Goveđi kompost
3
8
Goveđa gnojovka
17 m3/ha
42 m3/ha
Svinjska gnojovka
14 m3/ha
34 m3/ha
„
Tablica 18. Godišnja količina dušika u stajskom gnoju i količina stajskog gnoja po UG
VRSTA DOMAĆE ŽIVOTINJE
kg N/godina
%N
Tona stajskog gnoja godišnje po UG
Goveda
70
0,5
14,0
Kopitari
60
0,6
10,0
Ovce i koze
70
0,8
8,8
Svinje
80
0,6
13,3
Perad
85
2,2
3,9
Ostale domaće životinje
85
0,5
17,0
Članak 14.
Dosadašnji Prilozi 4. i 5. zamjenjuju se novim Prilozima 4. i 5. koji su tiskani u dodatku ovoga Pravilnika i njegov su sastavni dio.
Članak 15.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu prvoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Na temelju članka 15. stavka 5., članka 21. stavka 6., članka 27. stavka 2., članka 28. stavka 4., članka 30. stavka 3., članka 33. stavka 5. i članka 34. stavka 3. Zakona o poljoprivredi („Narodne novine“, br.: 118/18., 42/20. i 127/20. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske i 52/21), ministrica poljoprivrede donosi
PRAVILNIK
O IZMJENAMA I DOPUNI PRAVILNIKA O PROVEDBI IZRAVNE POTPORE POLJOPRIVREDI I IAKS MJERA RURALNOG RAZVOJA ZA 2021. GODINU
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 1.
U Pravilniku o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2021. godinu („Narodne novine“, br.: 23/21, 52/21, 67/21 i 72/21) u članku 15. stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4) Prihodom od poljoprivredne djelatnosti u smislu članka 25. stavka 4. točke b. Zakona, a u skladu s člankom 11. Delegirane uredbe Komisije (EU) br. 639/2014, smatraju se prihodi koje je poljoprivrednik ostvario od poljoprivredne djelatnosti na svojem poljoprivrednom gospodarstvu uključujući potporu iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi, Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, potporu za ruralni razvoj na temelju Uredbe Vijeća (EU) 2020/2094 od 14. prosinca 2020. o uspostavi Instrumenta Europske unije za oporavak radi potpore oporavku nakon krize uzrokovane bolešću COVID-19 te potporu poljoprivredi financiranu iz državnog proračuna. Svi ostali prihodi u smislu članka 25. stavka 4. točke a. Zakona smatraju se primicima od nepoljoprivrednih djelatnosti.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 2.
U članku 85. riječi: „2.2.“ zamjenjuje se riječju: „2.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 3.
U članku 69. stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Evidenciju iz stavka 1. točke 11. ovoga članka korisnik dostavlja na uvid podružnici Agencije za plaćanja najkasnije do 31. prosinca 2021. godine.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 4.
Članak 112. c mijenja se i glasi:
„Obveze PUS korisnika
Članak 112.c
(1) PUS korisnik je dužan ispunjavati sljedeće obveze:
1. svake godine tijekom dvogodišnjeg obveznog razdoblja završiti izobrazbu ili koristiti individualno savjetovanje ili sudjelovati u demonstracijskoj aktivnosti u trajanju od najmanje 6 sati vezano uz M10
2. posjedovati za svaku ARKOD parcelu analizu tla koja nije starija od 3 godine i koja sadrži najmanje sljedeće podatke:
- reakciju tla (pH KCl i H2O), sadržaj humusa, sadržaj fiziološki aktivnih hranjiva P2O5 i K2O, hidrolitsku kiselost ili sadržaj ukupnih karbonata, sadržaj skeleta (kod skeletnih tala)
- mehanički sastav tla (laboratorijska analiza ili procjena).
3. iznimno od točke 2. ovoga stavka, ako je ukupna površina svih ARKOD parcela za koje se traži potpora manja ili jednaka 1 ha, analiza tla se radi na temelju prosječnog uzorka
4. posjedovati analizu stajskog gnoja ne stariju od 1.1.2021. godine koja sadrži najmanje sljedeće podatke: sadržaj suhe tvari, sadržaj organske tvari, reakciju (pH) i sadržaj hranjiva (ukupni dušik, fosfor i kalij). Analizu stajskog gnoja potrebno je napraviti svake godine za svaku vrstu i za svaku novokupljenu količinu gnoja.
5. u skladu s obavljenom analizom tla i analizom stajskog gnoja izraditi i provoditi petogodišnji plan gnojidbe.
6. koristiti stajski gnoj (kruti ili tekući) na oranici u količini koja odgovara primjeni dušika iz stajskog gnoja od najmanje 70 kg N/ha do najviše 170 kg N/ha u skladu s minimalnim i maksimalnim količinama stajskog gnoja po hektaru iz Tablice 17. Priloga 1. ovoga Pravilnika.
7. primijeniti stajski gnoja na način da se gubici dušika smanje na najmanju moguću mjeru, u roku od 24 sata nakon izvoženja gnoja na ARKOD parcelu
8. voditi evidenciju o provođenju svih radnji iz točki 5. - 7. ovoga članka na Obrascu 38. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika
9. tijekom obveznog razdoblja provoditi operaciju na istim površinama u skladu s podnesenim zahtjevom za ulazak u sustav potpore i donesenom Odlukom o ulasku u sustav potpore kojom se utvrđuje obvezna površina.
(2) Petogodišnji plan gnojidbe, analizu tla i analizu stajskog gnoja iz stavka 1. točaka 2., 3. i 4. ovoga članka te račun za obavljenu analizu tla i račun za obavljenu analizu stajskog gnoja korisnik dostavlja na uvid podružnici Agencije za plaćanja uz jedinstveni zahtjev prve godine prilikom ulaska u sustav potpore.
(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka u 2021. godini rok za dostavu plana gnojidbe, analiza i računa je najkasnije do 15. prosinca 2021.
(4) PUS korisnik koji nema dovoljne količine stajskog gnoja ili nema proizvodnju vlastitog stajskog gnoja dužan je do 15. prosinca 2021. godine Agenciji za plaćanja dostaviti presliku računa o kupljenom stajskom gnoju iz kojeg je vidljivo:
- količina kupljenog stajskog gnoja po vrstama stajskog gnoja navedenima u Tablici 17. Priloga 1. ovoga Pravilnika
- MIBPG i naziv poljoprivrednika od kojeg je kupljen stajski gnoj.
(5) Za PUS korisnika koji posjeduje stoku količina proizvedenog stajskog gnoja izračunava se na temelju prosječnog broja grla/kljunova prema Tablici 6. Priloga 1. ovoga Pravilnika evidentiranih u JRDŽ-u u godini koja prethodi godini podnošenja jedinstvenog zahtjeva na temelju stanja svakog prvoga dana u mjesecu i godišnjoj proizvedenoj količini dušika u stajskom gnoju po UG iz Tablice 18. Priloga 1. ovoga Pravilnika.
(6) U slučaju neispunjavanja obveza iz stavka 1. točaka 2. i 4. i stavaka 2. i 4. ovoga članka, korisnik ne ostvaruje potporu.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 5.
U članku 134. stavak 10. mijenja se i glasi:
„(10) Za kategoriju odbijena prasad, osnovica za izračun UG je broj grla za koje je prijavljen završetak proizvodnog ciklusa na Obrascu 35. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika, koji je manji ili jednak broju oprasene prasadi iz Registra svinja na gospodarstvu. Registar svinja na gospodarstvu korisnici su obvezni dostaviti HAPIH-u na uvid do 31. prosinca godine u kojoj se podnosi Jedinstveni zahtjev, radi provjere usklađenosti broja oprasene prasadi i broja grla za koje je prijavljen završetak proizvodnog ciklusa na Obrascu 35. iz Priloga 4. ovoga Pravilnika.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 6.
U članku 137. stavku 3. točki 2. riječi „2 kg stelje/slame“ zamjenjuju se riječima „3 kg stelje/slame“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 7.
U članku 171. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Nepravilnost u smislu ovoga Pravilnika je svaka povreda odredaba propisa kojima se uređuje područje izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja, a koja proizlazi iz učinjene ili propuštene radnje od strane poljoprivrednika, što je uzrokovalo smanjenje ili gubitak prihoda ili neopravdane izdatke za državni proračun i/ili proračun Europske unije, odnosno Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi, Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj i sredstava potpore dodijeljenih za ruralni razvoj na temelju Uredbe Vijeća (EU) br. 2020/2094.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 8.
Članak 172. mijenja se i glasi:
„(1) Nakon obračuna visine potpore Agencija za plaćanja za svakog korisnika donosi odluku o visini iznosa prava na potporu za godinu za koju je podnesen jedinstveni zahtjev (dalje u tekstu: odluka o ostvarivanju prava na potporu ) u skladu s člankom 15. Zakona.
(2) Agencija za plaćanja odluku iz stavka 1. ovoga članka dostavlja korisniku putem AGRONET-a.
(3) Na odluku iz stavka 1. ovoga članka korisnik može podnijeti žalbu u roku od 15 dana od dana dostave odluke, a o žalbi rješava Ministarstvo.
(4) Žalba se predaje neposredno ili preporučeno putem pošte Agenciji za plaćanja, a može se izjaviti i usmeno na zapisnik.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 9.
Članak 174. mijenja se i glasi:
„(1) Povrat sredstava i poravnanje računa propisani su člancima 144. i 145. Zakona.
(2) U slučaju da se nakon izvršene isplate potpore korisnicima, na temelju naknadne administrativne kontrole i/ili kontrole na terenu i/ili brze terenske provjere i/ili inspekcijskog nadzora , utvrdi nepravilnost učinjena od strane korisnika ili administrativna pogreška, Agencija za plaćanja donosi odluku o povratu sredstava kojom od korisnika zahtijeva povrat neopravdano isplaćenih sredstava u roku od 30 dana od dostave odluke korisniku.
(3) Odluka o povratu sredstava korisniku se dostavlja preporučeno putem pošte, a dostava se smatra obavljenom danom uručenja, odnosno danom kada je pismeno ostavljeno u poštanskom sandučiću ili pretincu ili ako toga nema, na vratima ili drugom za primatelja vidljivom mjestu, osim ako naslovljena osoba dokaže da iz opravdanih razloga nije mogla primiti pismeno.
(4) Na odluku iz stavka 2. ovoga članka korisnik ima pravo izjaviti žalbu u roku od 15 dana od dana dostave odluke, a o žalbi rješava Ministarstvo.
(5) Žalba se predaje neposredno ili preporučeno putem pošte Agenciji za plaćanja, a može se izjaviti i usmeno na zapisnik.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 10.
Naslovi iznad članka 175. i članak 175. mijenjaju se i glase:
„9. ŽALBE
Sadržaj i način izjavljivanja žalbe
Članak 175.
(1) Žalba iz članka 172. stavka 3. i članka 174. stavka 4. ovoga Pravilnika mora sadržavati naziv javnopravnog tijela koje je odluku donijelo, oznaku odluke protiv koje se podnosi, razloge zbog čega je nezadovoljan odlukom te naziv/ime i prezime, MIBPG te sjedište/adresu korisnika, ime i prezime te adresu osobe ovlaštene za zastupanje.
(2) Ako se žalba podnosi putem opunomoćenika, uz žalbu se prilaže punomoć.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 11.
Naslov iznad članka 176. i članak 176. mijenjaju se i glase:
„Postupanje Agencije za plaćanja po zaprimljenoj žalbi
Članak 176.
(1) Agencija za plaćanja po zaprimljenoj žalbi ispituje je li žalba pravodobna i izjavljena od ovlaštene osobe.
(2) Ako Agencija za plaćanja utvrdi da žalba nije pravodobna i da nije izjavljena od ovlaštene osobe, odbacit će je odlukom.
(3) Kad Agencija za plaćanja ocjeni da je žalba u cijelosti ili djelomično osnovana, zamijenit će pobijanu odluku novom odlukom.
(4) Ako Agencija za plaćanja ne odbaci žalbu ili ne zamijeni pobijanu odluku novom odlukom, bez odgode će dostaviti žalbu sa spisom predmeta Ministarstvu.
(5) Odluke iz stavaka 2. i 3. ovoga članka Agencija za plaćanja dostavlja korisniku na način propisan odredbom o dostavi iz članka 172. stavka 2. ovoga Pravilnika .“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 12.
Naslov iznad članka 177. i članak 177. mijenjaju se i glase:
„Postupanje Ministarstva u povodu žalbe
Članak 177.
(1) Ministarstvo može:
a) odbaciti žalbu
b) odbiti žalbu ili
c) usvojiti žalbu.
(2) Protiv rješenja Ministarstva ne može se izjaviti žalba, već se može pokrenuti upravni spor.
(3) Rješenje Ministarstva dostavlja se korisniku putem Agencije za plaćanja.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 13.
U Prilogu 1. u Tablici 2. dodaje se novi red:
504-33
Poticanje uporabe stajskog gnoja na oraničnim površinama
Dosadašnje tablice 17. i 18. zamjenjuju se novim tablicama 17. i 18. koje glase:
„Tablica 17. Dozvoljene količine stajskog gnoja za operaciju 10.1.17. PUS
Vrsta stajskog gnoja
Minimalna količina stajskog gnoja
Maksimalna količina stajskog gnoja
t/ha
t/ha
Goveđi
14
34
Od kopitara
11,5
28
Ovčji i kozji
9
21
Svinjski
11,5
28
Kokošji
4,5
11
Brojlerski
2
5,5
Goveđi kompost
3
8
Goveđa gnojovka
17 m 3 /ha
42 m 3 /ha
Svinjska gnojovka
14 m 3 /ha
34 m 3 /ha
„
Tablica 18. Godišnja količina dušika u stajskom gnoju i količina stajskog gnoja po UG
VRSTA DOMAĆE ŽIVOTINJE
kg N/godina
%N
Tona stajskog gnoja godišnje po UG
Goveda
70
0,5
14,0
Kopitari
60
0,6
10,0
Ovce i koze
70
0,8
8,8
Svinje
80
0,6
13,3
Perad
85
2,2
3,9
Ostale domaće životinje
85
0,5
17,0
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 14.
Dosadašnji Prilozi 4. i 5. zamjenjuju se novim Prilozima 4. i 5. koji su tiskani u dodatku ovoga Pravilnika i njegov su sastavni dio.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 15.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu prvoga dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Klasa:
Urbroj:
Zagreb,
Ministrica poljoprivrede
Marija Vučković
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede