Na temelju članka 76. stavka 9. Pomorskog zakonika (»Narodne novine« broj 181/04, 76/07, 146/08, 61/11, 56/13, 26/15 i 17/19 ) ministar zdravstva uz suglasnost ministra mora, prometa i infrastrukture, donosi
PRAVILNIK
O MINIMALNIM UVJETIMA PRUŽANJA MEDICINSKE SKRBI NA PLOVNIM OBJEKTIMA
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuju se minimalni uvjeti koje moraju zadovoljavati plovni objekti, njihova oprema i uređaji radi pružanja odgovarajuće medicinske skrbi članovima posade i putnicima, te oprema i minimalni sadržaj ljekarne plovnog objekta u pogledu lijekova, medicinske opreme i protuotrova (antidota) za brod, brodicu ili jahtu, kao i oblik i način vođenja propisanih obrazaca medicinskih zaliha.
Članak 2.
Ovim Pravilnikom u hrvatsko zakonodavstvo preuzima se Direktiva Vijeća 92/29/EEZ o minimalnim sigurnosnim i zdravstvenim zahtjevima za poboljšanje medicinske skrbi na brodovima od 31. ožujka 1992. ( SL L 113/19, 30.04.1992.), kako je posljednji put izmijenjena Direktivom Komisije (EU) 2019/1834 o izmjeni priloga II. i IV. Direktivi Vijeća 92/29/EEZ radi strogo tehničkih prilagodbi оd 24. listopada 2019. ( SL L 279/80, 31.10.2019.).
Članak 3.
Pojedini izrazi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeće značenje:
1. Plovni objekt je brod, jahta i brodica upisani u upisnik brodova Republike Hrvatske namijenjen plovidbi morem u javnom ili privatnom vlasništvu osim:
- ratnog broda i brodice;
- jahti i brodica bez profesionalne posade koje se koriste isključivo za sport i razonodu;
- tegljača koji plove isključivo u području plovidbe 8. sukladno odredbama Naredbe o
kategorijama plovidbe pomorskih brodova.
2. Radnik je bilo koja fizička osoba koja radi na brodu, uključujući vježbenike te učenike i studente na praksi. Lučki pilot i lučki radnik koji privremeno obavljaju poslove na brodu u luci ne smatraju se radnicima sukladno ovoj definiciji.
3. Vlasnik je registrirani vlasnik broda osim ako je taj brod iznajmljen ili ako njime, na temelju ugovora o upravljanju, u cijelosti ili djelomično upravlja fizička ili pravna osoba koja nije njegov registrirani vlasnik; u tom slučaju vlasnik je osoba koja je brod uzela u najam ili fizička ili pravna osoba koja upravlja brodom;
4. Medicinske zalihe su lijekovi, medicinska oprema i protuotrovi (antidoti), koji su navedeni u popisu u Prilogu II. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.
5. Protuotrov (antidot) je tvar koja se koristi za sprečavanje ili liječenje štetne posljedice ili posljedica, neposrednih ili posrednih, koje uzrokuje jedna ili više tvari iz popisa opasnih tvari u Prilogu III. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.
Članak 4.
Plovni objekt mora imati lijekove, medicinsku opremu i uređaje radi pružanja odgovarajuće medicinske skrbi navedene u Prilogu 1. ovoga Pravilnika ovisno o kategoriji plovnog objekta:
1. Kategorija plovnog objekta A: plovila koja nisu ograničena područjima plovidbe niti duljinom putovanja - odnosi se na brodove kategorije plovidbe 1., 2. i 3. sukladnoNaredbi o kategorijama plovidbe pomorskih brodova, te na jahte i brodice registrirane za područja plovidbe I. sukladno propisu koji uređuje područja plovidbe, Pravilniku o brodicama, čamcima i jahtama.
2. Kategorija plovnog objekta B: plovila s ograničavanjem udaljavanja od najbližeg kopna od 150 nautičkih milja- odnosi se na brodove kategorije plovidbe 3. i 4. sukladno Naredbi o kategorijama plovidbe pomorskih brodova, te na jahte i brodice registrirane za područja plovidbe II. sukladno propisu koji uređuje područja plovidbe, Pravilniku o brodicama, čamcima i jahtama.
3. Kategorija plovnog objekta C: plovila namijenjena plovidbi u teritorijalnom moru Republike Hrvatske ili plovila koja nemaju mogućnost smještaja- odnosi se na brodovekategorije plovidbe 5., 6., 7. i 8. sukladno Naredbi o kategorijama plovidbe pomorskih brodova, te na jahte i brodice za gospodarsku namjenu registrirane za područja plovidbe III., IIIa, IIIb i IIIc sukladno propisu koji uređuje područja plovidbe, Pravilniku o brodicama, čamcima i jahtama.
Članak 5.
(1) Plovni objekt mora biti opremljen medicinskom zalihom lijekova i medicinske opreme u opsegu i količini navedenim u Prilogu I. ovoga Pravilnika, prema kategoriji u koju je plovni objekt svrstan.
(2) Sve medicinske zalihe moraju se unijeti u kontrolni Obrazac naveden u Prilogu II.ovoga Pravilnika.
(3) Čamci i splavi za spašavanje na plovnim objektima moraju biti opremljeni vodonepropusnom kutijom prve pomoći koja mora sadržavati barem medicinsku opremu navedenu u Prilogu I. ovoga Pravilnika.
(5) Za plovne objekte razvrstane u kategoriju C sadržaj kutije prve pomoći mora se unijeti u kontrolni Obrazac naveden u Prilogu II. ovoga Pravilnika.
Članak 6.
(1) Plovni objekt koji prevozi opasni teret sukladno Međunarodnom kodeksu o prijevozu opasnih tvari morem navedenih u Prilogu II. ovoga Pravilnika, mora imati protuotrove (antidote) navedene u Prilogu I. Odjeljku III. ovoga Pravilnika.
(2) RO-RO putnički brod čije prirode putovanja nije moguće unaprijed znati koje opasne terete može prevoziti, mora imati protuotrove (antidote) navedene u Prilogu I. Odjeljku III. a ovoga Pravilnika.
(3) Ako putovanje plovnih objekata iz stavka 1. i 2. ovoga članka traje manje od dva sata, količina protuotrova (antidota) može, se ograničiti na one koje se primjenjuju u hitnim slučajevima i u vremenskom razdoblju koji ne prelazi uobičajeno trajanje plovidbe.
(4) Sve medicinske zalihe u pogledu protuotrova (antidota) moraju se unijeti u kontrolni Obrazac naveden u Prilogu II. ovoga pravilnika, ovisno o kategoriji plovnog objekta iz članka 4. ovoga Pravilnika, odnosno:
- za plovne objekte kategorije A obvezno je podatke protuotrova (antidota) unijeti u Odjeljak A, točka II.,
-za plovne objekte kategorije B obvezno je podatke protuotrova (antidota) unijeti u Odjeljak B, točka II. i
- za plovne objekte kategorije Cobvezno je podatke protuotrova (antidota) unijeti u Odjeljak C, točka II. ovoga Pravilnika.
Članak 7.
Lijekovi i medicinska oprema moraju biti ispravno pohranjeni uz poštivanje rokova valjanosti lijekova.
Članak 8.
(1) Vlasnik je odgovoran za opskrbu i obnovu medicinske zalihe na plovnom objektu. U suradnji s liječnikom specijalistom medicine rada vlasnik obavlja nabavu, uporabu i održavanje medicinske opreme. Povezane troškove vezano uz nabavu medicinske opreme u potpunosti snosi vlasnik.
(2) Zapovjednik plovnog objekta odgovoran je za rukovanje medicinskom opremom. Zapovjednik plovnog objekta može ovlastiti jednog ili više časnika da koriste i održavaju medicinsku opremu.
(3)Medicinske zalihe moraju se pravilno čuvati i pažljivo održavati te nadopunjavati ili zamijeniti u propisanim rokovima. Dopuna ili zamjena medicinskih zaliha, uzimajući u obzir posebne rizike i potrebe vezane za različite kategorije plovnog objekta, ima prioritet u redovitoj opskrbi plovnog objekta.
(4) U slučajevima koje zapovjednik plovnog objekta utvrdi kao hitne, plovni objekt mora odmah dobiti dodatne medicinske uređaje i protuotrove.
(5) Za upravljanje medicinskim zalihama odgovoran je zapovjednik plovnog objekta.
Članak 9.
(1) Medicinske zalihe moraju biti popraćene uputama za uporabu, uključujući upute za uporabu protuotrova (antidota) navedenih u Prilogu I., Odjeljku III.
(2) Osoba koja ima pomorsko obrazovanje za rad na plovnom objektu mora biti osposobljena za pružanje medicinske prve pomoći koje treba poduzeti u slučaju nesreće (ozljede) ili u drugim okolnostima kada je to prijeko potrebno.
(3) Zapovjednik plovnog objekta ili časnik kojeg zapovjednik ovlasti za uporabu medicinske opreme moraju biti posebno osposobljeni za pružanje medicinske skrbi na plovnom objektu i svoje znanje periodički obnavljati najmanje svakih pet godina, uzimajući u obzir posebne rizike i potrebe vezane uz različite kategorije plovnih objekata i u skladu s općim smjernicama navedenim u Prilogu IV.
Članak 10.
(1) Lijekovi i medicinska oprema čuvaju se u ljekarni plovnog objekta.
(2) Pregled ljekarne plovnog objekta odnosno ormarića/kutije s lijekovima obavlja ovlaštena pravna osoba.
(3) Ovlaštenje iz stavka 2. ovoga članka pravnoj osobi daje Ministarstvo nadležno za zdravstvo (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
(4) Pregled ljekarne plovnog objekta obavlja magistar farmacije iz pravne osobe iz stavka 3. ovoga članka, s pet godina iskustva u struci te odobrenjem za samostalan za rad.
(5) Prilikom pregleda ljekarne plovnog objekta odnosno ormarića/kutije s lijekovima, ovlaštena osoba obvezna je utvrditi je ljekarna plovnog objekta, ormarić/kutija s lijekovima opremljena lijekovima i medicinskom opremom sukladno kategoriji plovnog objekta, jesu li lijekovi i medicinska oprema ispravno pohranjeni te poštuju li se rokovi valjanosti lijekova.
(6) Pregled iz stavka 5. ovoga članka obavlja se jednom godišnje, a može se odgoditi za najviše 5 mjeseci. O obavljenom pregledu vodi se očevidnik ovisno o kategoriji plovnog objekta.
(7) Pregled kutije prve pomoći splavi za spašavanje obavlja se prilikom redovnog godišnjeg pregleda splavi za spašavanje.
(8) O obavljenom pregledu iz stavka 5. ovoga članka ovlaštena osoba izdaje potvrdu.
(9) Potvrda iz stavka 8. ovoga članka za plovne objekte u nacionalnoj plovidbi mora sadržavati: 1. ime ili naziv i sjedište izdavatelja,
2. datum i mjesto izdavanja potvrde,
3. ime ili oznaku i luku upisa plovnog objekta kojem se uvjerenje izdaje,
4. izjavu sljedećeg sadržaja: »Pod kaznenom i materijalnom odgovornošću izjavljujem da su poslije pregleda i nadopune, ljekarna plovnog objekta, ormarić/kutija s lijekovima u zadovoljavajućem stanju, opremljeni za period od jedne godine, u skladu s Pravilnikom o minimalnim zahtjevima i uvjetima pružanja medicinske skrbi na brodovima, koji je usklađen s propisima Svjetske zdravstvene organizacije i Međunarodne pomorske organizacije,«
5. potpis ovlaštene osobe.
(10) Za plovne objekte u međunarodnoj plovidbi podaci iz stavka 9. točke 1. do 4. ovoga članka moraju biti na engleskom jeziku.
Članak 11.
(1) U ljekarni plovnog objekta iz članka 10. ovoga pravilnika, moraju biti pohranjeni gotovi lijekovi koji sadrže droge u posebnom zaključanom odjeljku.
(2) O utrošenim lijekovima koji sadrže droge zapovjednik plovnog objekta obvezan je voditi evidenciju.
(3) Evidencija mora sadržavati naziv lijeka koji sadrži drogu, ime i prezime osobe koja je dobila lijek koji sadrži drogu, datum primjene i dijagnozu, odnosno razlog primjene lijeka.
(4) Pravne osobe iz članka 10. ovoga Pravilnika, koje imaju ovlaštenje Ministarstva za pregled ljekarne plovnog objekta, obvezne su voditi evidenciju o količinama gotovih lijekova koji sadrže droge pohranjenih u ljekarni plovnog objekta.
Članak 12.
Prilozi od I., II., III. i IV. otisnuti su uz ovaj Pravilnik i njegov su sastavni dio.
Članak 13.
Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o minimalnim zahtjevima i uvjetima pružanja medicinske skrbi na brodovima, brodicama i jahtama ( »Narodne novine«, broj 14/08).
Članak 14.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana nakon objave u »Narodnim novinama«.
KLASA: URBROJ:
Zagreb,
MINISTAR
izv. prof. dr. sc. Vili Beroš, dr. med.
PRILOG I.
Medicinske zalihe
(*) Na temelju članka 2. stavka 1. točke (a) države članice mogu, u iznimnim okolnostima, razmotriti upotrebu zamjenskih lijekova ili zamjenske medicinske opreme iz objektivno opravdanih razloga.
I. LIJEKOVI
Kategorije plovnog objekta
A
B
C
1. Kardiovaskularni sustav
(a) kardiocirkulatorni simpatomimetici
adrenalin (epinefrin)
amp.10 x 1mg/ml
metildigoksin
tbl. 50x0,1 mg
5
2
2
1
(b) antianginozni pripravci
gliceriltrinitrat
rasprš. oral. boč. 1x14,4 ml (0,4 mg/doza, 200 doza)
izosorbid-dinitrat
tbl. sublingv. 40x5 mg
5
5
2
2
0
1
(c) diuretici
furosemid
tbl. 20x40 mg
furosemid
otop. za inj., amp. 5x40 mg/4 ml
5
5
2
2
(d) antihemoragijski pripravci uključujući uterotonike, ako su na plovnom objektu žene*
oksitocin
rasprš. 1x5 ml (40 i.j./ml)
fitomenadion
amp. 5x10 mg/ml
ergometrin
 bl. 20 x 0,2mg
1*
1*
1*
1*
1*
1*
(e) antihipertenzivi
urapidil
amp. 5x25 mg/5 ml
bisoprolol
tbl. 30x5 mg
lizinopril
tbl. 30x5 mg
2
5
5
0
2
2
2. Gastrointestinalni sustav
(a) lijekovi za želučane smetnje i smetnje na dvanaesniku
— lijekovi za tretiranje želučanih čireva i gastritisa
pantoprazol
tbl. 28x40 mg
10
5
— antiacidi, neutralizatori želučane kiseline
kombinirani pripravak sa spojevima Al, Ca i Mg
pakiranje
10
5
(b) antiemetici
tietilperazin
amp. 50x6,5 mg
metoklopramid
tbl. 40x10 mg
1
2
1
1
(c) laksativi
Sennae fructi angustifoliae extractum siccum
45 tableta u spremniku, u kutiji
Glicerol supp. pro adultis
10 čepića u pakiranju
laktuloza
boč. plast. s čaš. mjern. plast. 1x500 ml (66,7 g/100 ml)
5
2
2
(d) antidijaroici, sredstva protiv proljeva
aktivni (medicinski) ugljen
tbl. 30x150 mg
loperamid
caps. 20x2 mg
20
20
10
10
1
0
(e) pripravci za liječenje hemoroida
polikrezulen, cinhokain
10 čepića u stripu, u kutiji
polikrezulen, cinhokain
1 tuba s 20 g masti i aplikator, u kutiji
10
10
5
5
3. Analgetici i spazmolitici (protiv grča)
(a) analgetici, antipiretici i protuupalni lijekovi
otop. za inj., autoinjektor 1x2 mg/2 ml (doza 0,3 mg/0,3 ml)
2
1
6. Respiratorni sustav
(a) pripravci za liječenje astme
salbutamol
aerosol za inhal. 200x100 mcg
flutikazon
aerosol 120x125 mcg
5
5
2
2
(b) pripravci za suzbijanje kašlja
butamirat
tbl. 10x50 mg
2
1
(c) lijekovi za liječenje prehlade i sinusitisa (upale sinusa)
paracetamol, pseudoephedrin, dextromethorphan
12 (1x12) filmom obloženih tableta u blister pakiranju, u kutiji
bromheksin
20 x 16 mg tablete u blisteru, u kutiji
ksilometazolin kapi za nos
1 bočica s 10 ml otopine s odmjernim sustavom za raspršivanje, u kutiji
2
1
2
1
1
1
7. Lijekovi za liječenje infekcija
(a) antibiotici (najmanje dvije kategorije)
azitromicin
tbl. 3x500 mg
cefaleksin
caps. 16x500 mg
sulfametoksazol + trimetoprim
tbl. 20x960 mg
nitrofurantoin
caps. 30x50 mg
10
10
5
2
5
6
2
1
(b) antiparazitici
mebendazol
6x100 mg
4
2
(c) anti-tetanus cjepiva i imunoglobulini
Cjepivo protiv tetanusa
suspenzija za injekciju u napunjenoj štrcaljki
5
2
(d) lijekovi za malariju; obveza ovisi o području djelovanja
dostupni antimalarik
količina proporcionalna broju članova posade**
**
**
8. Pripravci za rehidraciju, unos kalorija i povećanje volumena plazme
racekadotril
gran. za oral. susp., vreć. 16x30 mg
racekadotril
10 kapsula u blisteru, u kutiji
natrij-klorid
otop. za inf., 9 mg/ml, 500 ml
glukoza
otop. za inf.,50 mg/ml, 500 ml
10
10
10
10
5
5
2
2
9. Lijekovi za vanjsku primjenu
(a) lijekovi za liječenje kožnih bolesti
— antiseptične otopine
oktenidin + fenoksietanol
250 ml (0,1%+2%)
klorheksidin
otopina 500 ml
klorheksidin
otopina 200 ml
10
5
0
5
3
0
0
0
1
— antibiotska mast i prašak
mupirocin
mast 2%, 1x15 g
aciklovir
krema 5%, 1x5 g
tirotricin
1 bočica s umetkom za posipanje s 5 g praška, u kutiji
5
3
5
2
2
2
— protuupalne i analgetske masti (za ublažavanje)
diklofenak
100 g gela u tubi, u kutiji
betametazon
krema 1x30 g (0,5 mg/g)
heparin
krema 30g (250 i.j./g)
5
2
2
3
1
1
— kreme protiv gljivičnih oboljenja kože
mikonazol
krema 2%, 1x30 g
3
— pripravci za liječenje opeklina
sulfadiazin-srebro
krema 1%, 1x50 g
Ol. Jecoris ung.
Riblja mast
5
2
2
1
0
1
(b) lijekovi za oči
— antibiotske i protuupalne kapi
tobramicin
kapi za oči 1x5 ml (3 mg/ml)
5
3
— anestetičke kapi
oksibuprokain
kapi za oči 10ml (4 mg/ml)
1
1
— fiziološka otopina za ispiranje očiju
NaCl 0,9%
sterilna fiziološka otopina za higijenu nosa, očiju, ušiju i čišćenje rana a 12 kom
1
1
1
— kapi za snižavanje tonusa očnog mišića
timolol
kapi za oči 1x5 ml (2,5 mg/ml)
3
1
(c) lijekovi za uši
— anestetičke i protuupalne otopine
deksametazon + neomicin + polimiksin B
kapi 1x5 ml (1 mg +3.500 i.j. +6.000 i.j./ml)
3
3
(d) lijekovi protiv upale usta i ždrijela
— antiseptičke vodice za ispiranje usta
heksetidin
1 boca s 200 ml otopine (1 mg/ml)
3
1
(e) lokalni anestetici
— lokalni anestetici s mogućnošću zamrzavanja
lidokain
gel 1x25 g (20 mg/1 g)
lidokain
otop. za rasprš. 50 ml (100 mg/1 ml)
2
2
— lokalni anestetici koji se ubrizgavaju potkožno
lidokain
amp. 5x100 mg/5 ml
2
1
II. MEDICINSKA OPREMA
Kategorije plovnih objekata
A
B
C
1. Oprema za reanimaciju
— samošireći balon Ambu (ili jednakovrijedni); opremljen velikom, srednjom i malom maskom
2
2
— naprava za davanje kisika pomoću ventila za smanjenje tlaka koji omogućuje uporabu industrijskog kisika s broda ili spremnika s kisikom 1
2
1
— mehanički aspirator za pročišćavanje gornjih dišnih putova
2
1
2. Sanitetski materijal i oprema za šivanje
— poveske
5
3
1
— automatski šivači kirurških šavova za jednokratnu uporabu ili pribor za šivanje kirurških šavova iglama
10
5
— prianjajući elastični zavoj
10
5
1
— zavoji od gaze za previjanje
15
10
— tubularna gaza za previjanje prstiju
20
— sterilne komprese od gaze
20
15
2
— sterilne plahte za žrtve opeklina
10
5
— trougla marama
5
3
— rukavice za jednokratnu upotrebu
200
100
20
— prianjajući zavoji
20
10
2
— sterilni kompresivni zavoji
20
10
2
— prianjajući kirurški šavovi ili zavoji od cinkova oksida
5
3
1
— neupijajući kirurški šavovi s iglama
10
— vazelinska gaza
20
10
3. Instrumenti
— skalpeli za jednokratnu uporabu
10
— kutija za instrumente od odgovarajućeg materijala
2
1
— škare
3
2
— hvataljke za seciranje
2
1
— hemostatičke stezaljke
3
2
— hvataljke za igle
5
— britvice za jednokratnu uporabu
10
4. Oprema za pregled i kontrolu
— lopatice za pregled grla za jednokratnu uporabu
100
50
— test trake za analizu urina a 50 kom
1
— temperaturne liste
20
— medicinske plahte za slučaj evakuacije
50
20
— stetoskop
2
1
— tlakomjer
2
1
— medicinski toplomjer
3
1
— hipotermički toplomjer
2
1
— brzi test za malariju; obveza ovisi o području djelovanja
količina proporcionalna broju članova posade***
***
***
5. Oprema za ubrizgavanje, perfuziju, punktiranje i kateterizaciju
— instrumenti za pražnjenje mjehura (prikladni za muškarce i žene)
20
— pribor za intravenoznu infuziju
20
10
— šprice i igle za jednokratnu uporabu
100
50
6. Opća medicinska oprema
— osobna zaštitna medicinska oprema i oprema za njegu
20
10
— noćna posuda
2
— termofor
2
— boca za urin
2
— vrećica za led
5
7. Oprema za imobilizaciju i pričvršćivanje
— komplet udlaga različitih veličina za udove
5
3
— ovratnik za imobilizaciju vrata
3
1
8. Dezinfekcija, dezinsekcija i profilaksa
— mješavina za dezinfekciju vode
20
— tekući insekticid
2
— insekticid u prahu
2
III PROTUOTROVI ( ANTIDOTI)
1. Lijekovi
— općeniti
— kardiovaskularni
— gastrointestinalni
— za živčani sustav
— za respiratorni sustav
— antiinfekcijski
— za vanjsku primjenu
2. Medicinska oprema
— oprema za davanje kisika (uključujući sve što je potrebno za njezino održavanje)
PRILOG II.
OPASNE TVARI
O tvarima navedenim u ovom Prilogu mora se voditi računa, bez obzira u kojem su obliku utovarene na plovni objekt, uključujući oblik otpada ili ostataka tereta.
— Eksplozivne tvari i predmeti
— Plinovi: komprimirani, tekući ili razrijeđeni pod pritiskom
— Zapaljive tekućine
— Zapaljive krute tvari
— Samozapaljive tvari
— Tvari koje u doticaju s vodom stvaraju zapaljive plinove
— Zapaljive tvari
— Organski peroksidi
— Toksične tvari
— Infektivne tvari
— Radioaktivne tvari
— Korozivne tvari
— Različite opasne tvari, odnosno sve ostale tvari za koje iskustvo pokazuje ili može pokazati da su opasne.
Napomena: Radi detaljne primjene ovog Priloga države članice mogu se pozvati na konsolidiranu verziju Međunarodnog pomorskog zakonika o opasnoj robi iz 1990. Međunarodne pomorske organizacije.
PRILOG III.
Kontrolni Obrazac za pregled medicinskih zaliha na plovnim objektima
ODJELJAK A.
PLOVNI OBJEKTI KATEGORIJE A
I. Podaci o plovnom objektu
Ime: …
Zastava: …
Matična luka: …
II. Medicinske zalihe
Potrebne količine
Stvarne količine na plovnom objektu
Napomene (posebno rok trajanja)
1. LIJEKOVI
1.1. Kardiovaskularni
(a) kardiocirkulatorni simpatomimetici
0
0
0
(b) antianginozni pripravci
0
0
0
(c) diuretici
0
0
0
(d) antihemoragijski pripravci uključujući uterotonike, ako su na plovnom objektu žene
0
0
0
(e) antihipertenzivi
0
0
0
1.2. Gastrointestinalni sustav
(a) lijekovi za želučane smetnje i smetnje na dvanaesniku
0
0
0
— lijekovi za tretiranje želučanih čireva i gastritisa
0
0
0
— antiacidi, neutralizatori želučane kiseline
0
0
0
(b) antiemetici
0
0
0
(c) laksativi
0
0
0
(d) antidijaroici, sredstva protiv proljeva
0
0
0
(e) pripravci za liječenje hemoroida
0
0
0
1.3. Analgetici i spazmolitici (protiv grča)
(a) analgetici, antipiretici i protuupalni lijekovi
(b) snažni analgetici
0
0
0
(c) spazmolitici
0
0
0
1.4. Živčani sustav
(a) anksiolitici
0
0
0
(b) neuroleptici
0
0
0
(c) lijekovi protiv morske bolesti
0
0
0
(d) antiepileptici
0
0
0
1.5. Antialergijski lijekovi i antianafilaktici
(a) antihistaminici
0
0
0
(b) glukokortikoidi
0
0
0
1.6. Respiratorni sustav
(a) pripravci za liječenje astme
0
0
0
(b) pripravci za suzbijanje kašlja
0
0
0
(c) lijekovi za liječenje prehlade i sinusitisa (upale sinusa)
0
0
0
1.7. Lijekovi za liječenje infekcija
(a) antibiotici (najmanje dvije kategorije)
0
0
0
(b) antiparazitici
0
0
0
(c) anti-tetanus cjepiva i imunoglobulini
0
0
0
(d) lijekovi za malariju; obveza ovisi o području djelovanja
0
0
0
1.8. Pripravci za rehidraciju, unos kalorija i povećanje volumena plazme
0
0
0
1.9. Lijekovi za vanjsku primjenu
(a) lijekovi za liječenje kožnih bolesti
0
0
0
— antiseptične otopine
0
0
0
— antibiotske masti
0
0
0
— protuupalne i analgetske masti (za ublažavanje)
0
0
0
— kreme protiv gljivičnih oboljenja kože
0
0
0
— pripravci za liječenje opeklina
0
0
0
(b) lijekovi za oči
0
0
0
— antibiotske i protuupalne kapi
0
0
0
— anestetičke kapi
0
0
0
— fiziološka otopina za ispiranje očiju
0
0
0
— kapi za snižavanje tonusa očnog mišića
0
0
0
(c) lijekovi za uši
0
0
0
— anestetičke i protuupalne otopine
0
0
0
(d) lijekovi protiv upale usta i ždrijela
0
0
0
— antiseptičke vodice za ispiranje usta
0
0
0
(e) lokalni anestetici
0
0
0
— lokalni anestetici s mogućnošću zamrzavanja
0
0
0
— lokalni anestetici koji se ubrizgavaju potkožno
0
0
0
2. MEDICINSKA OPREMA
2.1. Oprema za reanimaciju
— samošireći balon Ambu (ili jednakovrijedni) ; opremljen velikom, srednjom i malom maskom
0
0
0
— naprava za davanje kisika pomoću ventila za smanjenje tlaka koji omogućuje uporabu industrijskog kisika s plovnog objekta ili spremnika s kisikom (2)
0
0
0
— mehanički aspirator za pročišćavanje gornjih dišnih putova
0
0
0
2.2. Sanitetski materijal i oprema za šivanje
— poveske
0
0
0
— automatski šivači kirurških šavova za jednokratnu uporabu ili pribor za šivanje kirurških šavova iglama
0
0
0
— zavoji od gaze za previjanje
0
0
0
— tubularna gaza za previjanje prstiju
0
0
0
— sterilne komprese od gaze
0
0
0
— sterilne plahte za žrtve opeklina
0
0
0
— trougla marama
0
0
0
— rukavice za jednokratnu upotrebu
0
0
0
— prianjajući zavoji
0
0
0
— sterilni kompresivni zavoji
0
0
0
— prianjajući kirurški šavovi ili zavoji od cinkova oksida
0
0
0
— neupijajući kirurški šavovi s iglama
0
0
0
— vazelinska gaza
0
0
0
2.3. Instrumenti
— skalpeli za jednokratnu uporabu
0
0
0
— kutija za instrumente od odgovarajućeg materijala
0
0
0
— škare
0
0
0
— hvataljke za seciranje
0
0
0
— hemostatičke stezaljke
0
0
0
— hvataljke za igle
0
0
0
— britvice za jednokratnu uporabu
0
0
0
2.4. Oprema za pregled i kontrolu
0
0
0
— lopatice za pregled grla za jednokratnu uporabu
0
0
0
— test trake za analizu urina
0
0
0
— temperaturne liste
0
0
0
— medicinske plahte za slučaj evakuacije
0
0
0
— stetoskop
0
0
0
— tlakomjer
0
0
0
— medicinski toplomjer
0
0
0
— hipotermički toplomjer
0
0
0
— brzi test za malariju; obveza ovisi o području djelovanja
0
0
0
2.5. Oprema za ubrizgavanje, perfuziju, punktiranje i kateterizaciju
0
0
0
— instrumenti za pražnjenje mjehura (prikladni za muškarce i žene)
0
0
0
— pribor za intravenoznu infuziju
0
0
0
— šprice i igle za jednokratnu uporabu
0
0
0
2.6. Opća medicinska oprema
0
0
0
— osobna zaštitna medicinska oprema i oprema za njegu
0
0
0
— noćna posuda
0
0
0
— termofor
0
0
0
— boca za urin
0
0
0
— vrećica za led
0
0
0
2.7. Oprema za imobilizaciju i pričvršćivanje
0
0
0
— komplet udlaga različitih veličina za udove
0
0
0
— ovratnik za imobilizaciju vrata
0
0
0
2.8. Dezinfekcija, dezinsekcija i profilaksa
0
0
0
— mješavina za dezinfekciju vode
0
0
0
— tekući insekticid
0
0
0
— insekticid u prahu
0
0
0
3. PROTUOTROVI (ANTIDOTI)
3.1. Opći
0
0
0
3.2. Kardiovaskularni
0
0
0
3.3. Gastrointestinalni
0
0
0
3.4. Za živčani sustav
0
0
0
3.5. Za respiratorni sustav
0
0
0
3.6. Antiinfekcijski
0
0
0
3.7. Za vanjsku primjenu
0
0
0
3.8. Drugi
0
0
0
3.9. Oprema za davanje kisika (uključujući sve što je potrebno za njezino održavanje)
0
0
0
Mjesto i datum: …
Potpis kapetana: …
Odobrenje ovlaštene osobe ili tijela: …
ODJELJAK B.
PLOVNI OBJEKTI KATEGORIJE B
I. Podaci o plovnom objektu
Ime: …
Zastava: …
Matična luka: …
II. Medicinske zalihe
Potrebne količine
Stvarne količine na plovnom objektu
Napomene (posebno rok trajanja)
1. LIJEKOVI
1.1. Kardiovaskularni
(a) kardiocirkulatorni simpatomimetici
0
0
0
(b) antianginozni pripravci
0
0
0
(c) diuretici
0
0
0
(d) antihemoragijski pripravci uključujući uterotonike, ako su na plovnom objektu žene
0
0
0
(e) antihipertenzivi
0
0
0
1.2. Gastrointestinalni
(a) lijekovi za želučane smetnje i smetnje na dvanaesniku
0
0
0
— lijekovi za tretiranje želučanih čireva i gastritisa
0
0
0
— antiacidi, neutralizatori želučane kiseline
0
0
0
(b) antiemetici
0
0
0
(c) antidijaroici, sredstva protiv proljeva
0
0
0
(d) pripravci za liječenje hemoroida
0
0
0
1.3. Analgetici i spazmolitici (protiv grča)
(a) analgetici, antipiretici i protuupalni lijekovi
0
0
0
(b) snažni analgetici
0
0
0
(c) spazmolitici
0
0
0
1.4. Živčani sustav
(a) anksiolitici
0
0
0
(b) neuroleptici
0
0
0
(c) lijekovi protiv morske bolesti
0
0
0
(d) antiepileptici
0
0
0
1.5. Antialergijski lijekovi i antianafilaktici
(a) antihistaminici
0
0
0
(b) glukokortikoidi
0
0
0
1.6. Respiratorni sustav
(a) pripravci za liječenje astme
0
0
0
(b) pripravci za suzbijanje kašlja
0
0
0
(c) lijekovi za liječenje prehlade i sinusitisa (upale sinusa)
0
0
0
1.7. Lijekovi za liječenje infekcija
(a) antibiotici (najmanje dvije kategorije)
0
0
0
(b) antiparazitici
0
0
0
(c) anti-tetanus cjepiva i imunoglobulini
0
0
0
(d) lijekovi za malariju; obveza ovisi o području djelovanja
0
0
0
1.8. Pripravci za rehidraciju, unos kalorija i povećanje volumena plazme
0
0
0
1.9. Lijekovi za vanjsku primjenu
(a) lijekovi za liječenje kožnih bolesti
0
0
0
— antiseptične otopine
0
0
0
— antibiotske masti
0
0
0
— protuupalne i analgetske masti (za ublažavanje)
0
0
0
— pripravci za liječenje opeklina
0
0
0
(b) lijekovi za oči
0
0
0
— antibiotske i protuupalne kapi
0
0
0
— anestetičke kapi
0
0
0
— fiziološka otopina za ispiranje očiju
0
0
0
— kapi za snižavanje tonusa očnog mišića
0
0
0
(c) lijekovi za uši
0
0
0
— anestetičke i protuupalne otopine
0
0
0
(d) lijekovi protiv upale usta i ždrijela
0
0
0
— antiseptičke vodice za ispiranje usta
0
0
0
(e) lokalni anestetici
0
0
0
— lokalni anestetici koji se ubrizgavaju potkožno
0
0
0
2. MEDICINSKA OPREMA
2.1. Oprema za reanimaciju
— samošireći balon Ambu (ili jednakovrijedni); opremljen velikom, srednjom i malom maskom
0
0
0
— naprava za davanje kisika pomoću ventila za smanjenje tlaka koji omogućuje uporabu industrijskog kisika s broda ili spremnika s kisikom (3)
0
0
0
— mehanički aspirator za pročišćavanje gornjih dišnih putova
0
0
0
2.2. Sanitetski materijal i oprema za šivanje
— poveske
0
0
0
— automatski šivači kirurških šavova za jednokratnu uporabu ili pribor za šivanje kirurških šavova iglama
0
0
0
— prianjajući elastični zavoj
0
0
0
— zavoji od gaze za previjanje
0
0
0
— sterilne komprese od gaze
0
0
0
— sterilne plahte za žrtve opeklina
0
0
0
— trougla marama
0
0
0
— rukavice za jednokratnu upotrebu
0
0
0
— prianjajući zavoji
0
0
0
— sterilni kompresivni zavoji
0
0
0
— prianjajući kirurški šavovi ili zavoji od cinkova oksida
0
0
0
— vazelinska gaza
0
0
0
2.3. Instrumenti
— kutija za instrumente od odgovarajućeg materijala
0
0
0
— škare
0
0
0
— hvataljke za seciranje
0
0
0
— hemostatičke stezaljke
0
0
0
2.4. Oprema za pregled i kontrolu
0
0
0
— lopatice za pregled grla za jednokratnu uporabu
0
0
0
— medicinske plahte za slučaj evakuacije
0
0
0
— stetoskop
0
0
0
— tlakomjer
0
0
0
— medicinski toplomjer
0
0
0
— hipotermički toplomjer
0
0
0
— brzi test za malariju; obveza ovisi o području djelovanja
0
0
0
2.5. Oprema za ubrizgavanje, perfuziju, punktiranje i kateterizaciju
0
0
0
— pribor za intravenoznu infuziju
0
0
0
— šprice i igle za jednokratnu uporabu
0
0
0
2.6. Opća medicinska oprema
0
0
0
— osobna zaštitna medicinska oprema i oprema za njegu
0
0
0
2.7. Oprema za imobilizaciju i pričvršćivanje
0
0
0
— komplet udlaga različitih veličina za udove
0
0
0
— ovratnik za imobilizaciju vrata
0
0
0
3. PROTUOTROVI (ANTIDOTI)
3.1. Opći
0
0
0
3.2. Kardiovaskularni
0
0
0
3.3. Gastrointestinalni
0
0
0
3.4. Za živčani sustav
0
0
0
3.5. Za respiratorni sustav
0
0
0
3.6. Antiinfekcijski
0
0
0
3.7. Za vanjsku primjenu
0
0
0
3.8. Drugi
0
0
0
3.9. Oprema za davanje kisika (uključujući sve što je potrebno za njezino održavanje)
0
0
0
Mjesto i datum: …
Potpis kapetana: …
Odobrenje ovlaštene osobe ili tijela: …
ODJELJAK C.
PLOVNI OBJEKTI KATEGORIJE C
I. Podaci o plovnom objektu
Ime: …
Zastava: …
Matična luka: …
II. Medicinske zalihe
Potrebne količine
Stvarne količine na plovnom objektu
Napomene (posebno rok trajanja)
1. LIJEKOVI
1.1. Kardiovaskularni
(b) antianginozni pripravci
0
0
0
1.2.Gastrointestinalni
(a) antidijaroici, sredstva protiv proljeva
0
0
0
1.3. Analgetici i spazmolitici (protiv grča)
(a) analgetici, antipiretici i protuupalni lijekovi
0
0
0
1.4. Živčani sustav
(c) lijekovi protiv morske bolesti
0
0
0
1.5. Lijekovi za vanjsku primjenu
(a) lijekovi za liječenje kožnih bolesti
0
0
0
— antiseptične otopine
0
0
0
— pripravci za liječenje opeklina
0
0
0
(b) lijekovi za oči
0
0
0
— fiziološka otopina za ispiranje očiju
0
0
0
2. MEDICINSKA OPREMA
2.1. Sanitetski materijal i oprema za šivanje
— poveske
0
0
0
— prianjajući elastični zavoj
0
0
0
— sterilne komprese od gaze
0
0
0
— rukavice za jednokratnu upotrebu
0
0
0
— prianjajući zavoji
0
0
0
— sterilni kompresivni zavoji
0
0
0
— prianjajući kirurški šavovi ili zavoji od cinkova oksida
0
0
0
3. PROTUOTROVI (ANTIDOTI)
3.1. Opći
0
0
0
3.2. Kardiovaskularni
0
0
0
3.3. Gastrointestinalni
0
0
0
3.4. Za živčani sustav
0
0
0
3.5. Za respiratorni sustav
0
0
0
3.6. Antiinfekcijski
0
0
0
3.7. Za vanjsku primjenu
0
0
0
3.8. Drugi
0
0
0
3.9. Oprema za davanje kisika (uključujući sve što je potrebno za njezino održavanje)
0
0
0
Mjesto i datum: …
Potpis kapetana: …
Odobrenje ovlaštene osobe ili tijela: …
”
(1) U skladu s uvjetima za uporabu propisanima nacionalnim zakonima i/ili praksom.
(2) U skladu s uvjetima za uporabu propisanima nacionalnim zakonima i/ili praksom.
(3) U skladu s uvjetima za uporabu propisanima nacionalnim zakonima i/ili praksom.
PRILOG IV.
MEDICINSKO OSPOSOBLJAVANJE KAPETANA I ODREĐENIH RADNIKA
I.
1.
Osnovno poznavanje fiziologije, simptomatologije i terapeutike.
2.
Osnove preventivne medicine, posebno pojedinačne ili kolektivne higijene te osnove mogućih profilaktičkih mjera.
3.
Sposobnost provođenja osnovnih vrsta liječenja i nadgledanja iskrcavanja na moru u hitnom slučaju.
Osobe odgovorne za liječničku njegu na plovnom objektu A kategorije trebale bi, ako je to moguće, steći praktičnu osposobljenost u bolnicama.
4.
Detaljno poznavanje uporabe različitih mogućnosti liječničkog savjetovanja na daljinu.
II.
Pri provedbi osposobljavanja treba voditi računa o programima uputa, koji su detaljno opisani u odgovarajućim najnovijim međunarodnim dokumentima.
Na temelju članka 76. stavka 9. Pomorskog zakonika (»Narodne novine« broj 181/04, 76/07, 146/08, 61/11, 56/13, 26/15 i 17/19 ) ministar zdravstva uz suglasnost ministra mora, prometa i infrastrukture, donosi
PRAVILNIK
O MINIMALNIM UVJETIMA PRUŽANJA MEDICINSKE SKRBI NA PLOVNIM OBJEKTIMA
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuju se minimalni uvjeti koje moraju zadovoljavati plovni objekti, njihova oprema i uređaji radi pružanja odgovarajuće medicinske skrbi članovima posade i putnicima, te oprema i minimalni sadržaj ljekarne plovnog objekta u pogledu lijekova, medicinske opreme i protuotrova (antidota) za brod, brodicu ili jahtu, kao i oblik i način vođenja propisanih obrazaca medicinskih zaliha.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 2.
Ovim Pravilnikom u hrvatsko zakonodavstvo preuzima se Direktiva Vijeća 92/29/EEZ o minimalnim sigurnosnim i zdravstvenim zahtjevima za poboljšanje medicinske skrbi na brodovima od 31. ožujka 1992. ( SL L 113/19, 30.04.1992.), kako je posljednji put izmijenjena Direktivom Komisije (EU) 2019/1834 o izmjeni priloga II. i IV. Direktivi Vijeća 92/29/EEZ radi strogo tehničkih prilagodbi оd 24. listopada 2019. ( SL L 279/80, 31.10.2019.).
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 3.
Pojedini izrazi u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeće značenje:
1. Plovni objekt je brod, jahta i brodica upisani u upisnik brodova Republike Hrvatske namijenjen plovidbi morem u javnom ili privatnom vlasništvu osim:
- ratnog broda i brodice;
- jahti i brodica bez profesionalne posade koje se koriste isključivo za sport i razonodu;
- tegljača koji plove isključivo u području plovidbe 8. sukladno odredbama Naredbe o
kategorijama plovidbe pomorskih brodova.
2. Radnik je bilo koja fizička osoba koja radi na brodu, uključujući vježbenike te učenike i studente na praksi. Lučki pilot i lučki radnik koji privremeno obavljaju poslove na brodu u luci ne smatraju se radnicima sukladno ovoj definiciji.
3. Vlasnik je registrirani vlasnik broda osim ako je taj brod iznajmljen ili ako njime, na temelju ugovora o upravljanju, u cijelosti ili djelomično upravlja fizička ili pravna osoba koja nije njegov registrirani vlasnik; u tom slučaju vlasnik je osoba koja je brod uzela u najam ili fizička ili pravna osoba koja upravlja brodom;
4. Medicinske zalihe su lijekovi, medicinska oprema i protuotrovi (antidoti), koji su navedeni u popisu u Prilogu II. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.
5. Protuotrov (antidot) je tvar koja se koristi za sprečavanje ili liječenje štetne posljedice ili posljedica, neposrednih ili posrednih, koje uzrokuje jedna ili više tvari iz popisa opasnih tvari u Prilogu III. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 4.
Plovni objekt mora imati lijekove, medicinsku opremu i uređaje radi pružanja odgovarajuće medicinske skrbi navedene u Prilogu 1. ovoga Pravilnika ovisno o kategoriji plovnog objekta:
1. Kategorija plovnog objekta A: plovila koja nisu ograničena područjima plovidbe niti duljinom putovanja - odnosi se na brodove kategorije plovidbe 1., 2. i 3. sukladno Naredbi o kategorijama plovidbe pomorskih brodova, te na jahte i brodice registrirane za područja plovidbe I. sukladno propisu koji uređuje područja plovidbe, Pravilniku o brodicama, čamcima i jahtama.
2. Kategorija plovnog objekta B: plovila s ograničavanjem udaljavanja od najbližeg kopna od 150 nautičkih milja- odnosi se na brodove kategorije plovidbe 3. i 4. sukladno Naredbi o kategorijama plovidbe pomorskih brodova, te na jahte i brodice registrirane za područja plovidbe II. sukladno propisu koji uređuje područja plovidbe, Pravilniku o brodicama, čamcima i jahtama.
3. Kategorija plovnog objekta C: plovila namijenjena plovidbi u teritorijalnom moru Republike Hrvatske ili plovila koja nemaju mogućnost smještaja- odnosi se na brodove kategorije plovidbe 5., 6., 7. i 8. sukladno Naredbi o kategorijama plovidbe pomorskih brodova, te na jahte i brodice za gospodarsku namjenu registrirane za područja plovidbe III., IIIa, IIIb i IIIc sukladno propisu koji uređuje područja plovidbe, Pravilniku o brodicama, čamcima i jahtama.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 5.
(1) Plovni objekt mora biti opremljen medicinskom zalihom lijekova i medicinske opreme u opsegu i količini navedenim u Prilogu I. ovoga Pravilnika, prema kategoriji u koju je plovni objekt svrstan.
(2) Sve medicinske zalihe moraju se unijeti u kontrolni Obrazac naveden u Prilogu II. ovoga Pravilnika.
(3) Čamci i splavi za spašavanje na plovnim objektima moraju biti opremljeni vodonepropusnom kutijom prve pomoći koja mora sadržavati barem medicinsku opremu navedenu u Prilogu I. ovoga Pravilnika.
(5) Za plovne objekte razvrstane u kategoriju C sadržaj kutije prve pomoći mora se unijeti u kontrolni Obrazac naveden u Prilogu II. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 6.
(1) Plovni objekt koji prevozi opasni teret sukladno Međunarodnom kodeksu o prijevozu opasnih tvari morem navedenih u Prilogu II. ovoga Pravilnika, mora imati protuotrove (antidote) navedene u Prilogu I. Odjeljku III. ovoga Pravilnika.
(2) RO-RO putnički brod čije prirode putovanja nije moguće unaprijed znati koje opasne terete može prevoziti, mora imati protuotrove (antidote) navedene u Prilogu I. Odjeljku III. a ovoga Pravilnika.
(3) Ako putovanje plovnih objekata iz stavka 1. i 2. ovoga članka traje manje od dva sata, količina protuotrova (antidota) može, se ograničiti na one koje se primjenjuju u hitnim slučajevima i u vremenskom razdoblju koji ne prelazi uobičajeno trajanje plovidbe.
(4) Sve medicinske zalihe u pogledu protuotrova (antidota) moraju se unijeti u kontrolni Obrazac naveden u Prilogu II. ovoga pravilnika, ovisno o kategoriji plovnog objekta iz članka 4. ovoga Pravilnika, odnosno:
- za plovne objekte kategorije A obvezno je podatke protuotrova (antidota) unijeti u Odjeljak A, točka II.,
-za plovne objekte kategorije B obvezno je podatke protuotrova (antidota) unijeti u Odjeljak B, točka II. i
- za plovne objekte kategorije C obvezno je podatke protuotrova (antidota) unijeti u Odjeljak C, točka II. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 7.
Lijekovi i medicinska oprema moraju biti ispravno pohranjeni uz poštivanje rokova valjanosti lijekova.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 8.
(1) Vlasnik je odgovoran za opskrbu i obnovu medicinske zalihe na plovnom objektu. U suradnji s liječnikom specijalistom medicine rada vlasnik obavlja nabavu, uporabu i o državanje medicinske opreme. Povezane troškove vezano uz nabavu medicinske opreme u potpunosti snosi vlasnik.
(2) Zapovjednik plovnog objekta odgovoran je za rukovanje medicinskom opremom. Zapovjednik plovnog objekta može ovlastiti jednog ili više časnika da koriste i održavaju medicinsku opremu.
(3) Medicinske zalihe moraju se pravilno čuvati i pažljivo održavati te nadopunjavati ili zamijeniti u propisanim rokovima. Dopuna ili zamjena medicinskih zaliha, uzimajući u obzir posebne rizike i potrebe vezane za različite kategorije plovnog objekta, ima prioritet u redovitoj opskrbi plovnog objekta.
(4) U slučajevima koje zapovjednik plovnog objekta utvrdi kao hitne, plovni objekt mora odmah dobiti dodatne medicinske uređaje i protuotrove.
(5) Za upravljanje medicinskim zalihama odgovoran je zapovjednik plovnog objekta.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 9.
(1) Medicinske zalihe moraju biti popraćene uputama za uporabu, uključujući upute za uporabu protuotrova (antidota) navedenih u Prilogu I., Odjeljku III.
(2) Osoba koja ima pomorsko obrazovanje za rad na plovnom objektu mora biti osposobljena za pružanje medicinske prve pomoći koje treba poduzeti u slučaju nesreće (ozljede) ili u drugim okolnostima kada je to prijeko potrebno.
(3) Zapovjednik plovnog objekta ili časnik kojeg zapovjednik ovlasti za uporabu medicinske opreme moraju biti posebno osposobljeni za pružanje medicinske skrbi na plovnom objektu i svoje znanje periodički obnavljati najmanje svakih pet godina, uzimajući u obzir posebne rizike i potrebe vezane uz različite kategorije plovnih objekata i u skladu s općim smjernicama navedenim u Prilogu IV.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 10.
(1) Lijekovi i medicinska oprema čuvaju se u ljekarni plovnog objekta.
(2) Pregled ljekarne plovnog objekta odnosno ormarića/kutije s lijekovima obavlja ovlaštena pravna osoba.
(3) Ovlaštenje iz stavka 2. ovoga članka pravnoj osobi daje Ministarstvo nadležno za zdravstvo (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
(4) Pregled ljekarne plovnog objekta obavlja magistar farmacije iz pravne osobe iz stavka 3. ovoga članka, s pet godina iskustva u struci te odobrenjem za samostalan za rad.
(5) Prilikom pregleda ljekarne plovnog objekta odnosno ormarića/kutije s lijekovima, ovlaštena osoba obvezna je utvrditi je ljekarna plovnog objekta, ormarić/kutija s lijekovima opremljena lijekovima i medicinskom opremom sukladno kategoriji plovnog objekta, jesu li lijekovi i medicinska oprema ispravno pohranjeni te poštuju li se rokovi valjanosti lijekova.
(6) Pregled iz stavka 5. ovoga članka obavlja se jednom godišnje, a može se odgoditi za najviše 5 mjeseci. O obavljenom pregledu vodi se očevidnik ovisno o kategoriji plovnog objekta.
(7) Pregled kutije prve pomoći splavi za spašavanje obavlja se prilikom redovnog godišnjeg pregleda splavi za spašavanje.
(8) O obavljenom pregledu iz stavka 5. ovoga članka ovlaštena osoba izdaje potvrdu.
(9) Potvrda iz stavka 8. ovoga članka za plovne objekte u nacionalnoj plovidbi mora sadržavati:
1. ime ili naziv i sjedište izdavatelja,
2. datum i mjesto izdavanja potvrde,
3. ime ili oznaku i luku upisa plovnog objekta kojem se uvjerenje izdaje,
4. izjavu sljedećeg sadržaja: »Pod kaznenom i materijalnom odgovornošću izjavljujem da su poslije pregleda i nadopune, ljekarna plovnog objekta, ormarić/kutija s lijekovima u zadovoljavajućem stanju, opremljeni za period od jedne godine, u skladu s Pravilnikom o minimalnim zahtjevima i uvjetima pružanja medicinske skrbi na brodovima, koji je usklađen s propisima Svjetske zdravstvene organizacije i Međunarodne pomorske organizacije,«
5. potpis ovlaštene osobe.
(10) Za plovne objekte u međunarodnoj plovidbi podaci iz stavka 9. točke 1. do 4. ovoga članka moraju biti na engleskom jeziku.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 11.
(1) U ljekarni plovnog objekta iz članka 10. ovoga pravilnika, moraju biti pohranjeni gotovi lijekovi koji sadrže droge u posebnom zaključanom odjeljku.
(2) O utrošenim lijekovima koji sadrže droge zapovjednik plovnog objekta obvezan je voditi evidenciju.
(3) Evidencija mora sadržavati naziv lijeka koji sadrži drogu, ime i prezime osobe koja je dobila lijek koji sadrži drogu, datum primjene i dijagnozu, odnosno razlog primjene lijeka.
(4) Pravne osobe iz članka 10. ovoga Pravilnika, koje imaju ovlaštenje Ministarstva za pregled ljekarne plovnog objekta, obvezne su voditi evidenciju o količinama gotovih lijekova koji sadrže droge pohranjenih u ljekarni plovnog objekta.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 12.
Prilozi od I., II., III. i IV. otisnuti su uz ovaj Pravilnik i njegov su sastavni dio.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 13.
Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o minimalnim zahtjevima i uvjetima pružanja medicinske skrbi na brodovima, brodicama i jahtama ( »Narodne novine«, broj 14/08).
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
Članak 14.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana nakon objave u »Narodnim novinama«.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
MINISTAR
izv. prof. dr. sc. Vili Beroš, dr. med.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
PRILOG I.
Medicinske zalihe
(*) Na temelju članka 2. stavka 1. točke (a) države članice mogu, u iznimnim okolnostima, razmotriti upotrebu zamjenskih lijekova ili zamjenske medicinske opreme iz objektivno opravdanih razloga .
I. LIJEKOVI
Kategorije plovnog objekta
A
B
C
1. Kardiovaskularni sustav
(a) kardiocirkulatorni simpatomimetici
adrenalin (epinefrin)
amp.10 x 1mg/ml
metildigoksin
tbl. 50x0,1 mg
5
2
2
1
(b) antianginozni pripravci
gliceriltrinitrat
rasprš. oral. boč. 1x14,4 ml (0,4 mg/doza, 200 doza)
izosorbid-dinitrat
tbl. sublingv. 40x5 mg
5
5
2
2
0
1
(c) diuretici
furosemid
tbl. 20x40 mg
furosemid
otop. za inj., amp. 5x40 mg/4 ml
5
5
2
2
(d) antihemoragijski pripravci uključujući uterotonike, ako su na plovnom objektu žene*
oksitocin
rasprš. 1x5 ml (40 i.j./ml)
fitomenadion
amp. 5x10 mg/ml
ergometrin
 bl. 20 x 0,2mg
1*
1*
1*
1*
1*
1*
(e) antihipertenzivi
urapidil
amp. 5x25 mg/5 ml
bisoprolol
tbl. 30x5 mg
lizinopril
tbl. 30x5 mg
2
5
5
0
2
2
2. Gastrointestinalni sustav
(a) lijekovi za želučane smetnje i smetnje na dvanaesniku
— lijekovi za tretiranje želučanih čireva i gastritisa
pantoprazol
tbl. 28x40 mg
10
5
— antiacidi, neutralizatori želučane kiseline
kombinirani pripravak sa spojevima Al, Ca i Mg
pakiranje
10
5
(b) antiemetici
tietilperazin
amp. 50x6,5 mg
metoklopramid
tbl. 40x10 mg
1
2
1
1
(c) laksativi
Sennae fructi angustifoliae extractum siccum
45 tableta u spremniku, u kutiji
Glicerol supp. pro adultis
10 čepića u pakiranju
laktuloza
boč. plast. s čaš. mjern. plast. 1x500 ml (66,7 g/100 ml)
5
2
2
(d) antidijaroici, sredstva protiv proljeva
aktivni (medicinski) ugljen
tbl. 30x150 mg
loperamid
caps. 20x2 mg
20
20
10
10
1
0
(e) pripravci za liječenje hemoroida
polikrezulen, cinhokain
10 čepića u stripu, u kutiji
polikrezulen, cinhokain
1 tuba s 20 g masti i aplikator, u kutiji
10
10
5
5
3. Analgetici i spazmolitici (protiv grča)
(a) analgetici, antipiretici i protuupalni lijekovi
acetilsalicilna kiselina
20 x 300 mg,  ablete u blisteru, u kutiji
paracetamol
20 x 500 mg,  ablete u blisteru, u kutiji
ibuprofen
tbl. film obl. 30x400 mg
ketoprofen
tbl. 20x100 mg
ketoprofen
amp. 10x100 mg/2ml
paracetamolum, propyphenazonum, coffeinum, codeini phosphas sesquihydricus
12 tableta u stripu, u kutiji
20
20
10
3
2
5
10
10
5
0
0
2
1
1
0
0
0
0
(b) snažni analgetici
tramadol
amp. 5x50 mg/ml
tramadol
caps. 20x50 mg
morfin
otop. za inj./inf. 10x20 mg/ml
2
5
1
1
2
1
(c) spazmolitici
trospij
amp. 50x0,2 mg/5 ml
trospij
tbl. 30x5 mg
1
5
0
3
4. Živčani sustav
(a) anksiolitici
diazepam
tbl. 30x5 mg
diazepam
tbl. 30x2 mg
diazepam
amp. 10x10 mg/2 ml
5
5
2
2
2
1
(b) neuroleptici
flufenazin-dekanoat
amp. 5x25 mg/ml
flufenazin
drag. 25x1 mg
1
1
1
1
(c) lijekovi protiv morske bolesti
dimenhidrinat
10 tableta u blisteru, u kutiji
10
5
1
(d) antiepileptici
karbamazepin
tbl. 50x200 mg
diazepam
rektalne klizme ili supp., pakiranje a 5 kom
1
2
1
1
5. Antialergijski lijekovi i antianafilaktici
(a) antihistaminici
desloratadin
tbl. 30x5 mg
kloropiramin
amp. 10x20mg/2 ml
levocetirizin
tbl. film obl. 30x5 mg
2
1
2
1
0
1
(b) glukokortikoidi
metilprednizolon-sukcinat-natrij
amp. 1x40 mg/ml
metilprednizolon-acetat
tbl. 30x4 mg
5
2
2
1
(c) anafilaktici
adrenalin (epinefrin)
otop. za inj., autoinjektor 1x2 mg/2 ml (doza 0,3 mg/0,3 ml)
2
1
6. Respiratorni sustav
(a) pripravci za liječenje astme
salbutamol
aerosol za inhal. 200x100 mcg
flutikazon
aerosol 120x125 mcg
5
5
2
2
(b) pripravci za suzbijanje kašlja
butamirat
tbl. 10x50 mg
2
1
(c) lijekovi za liječenje prehlade i sinusitisa (upale sinusa)
paracetamol, pseudoephedrin, dextromethorphan
12 (1x12) filmom obloženih tableta u blister pakiranju, u kutiji
bromheksin
20 x 16 mg tablete u blisteru, u kutiji
ksilometazolin kapi za nos
1 bočica s 10 ml otopine s odmjernim sustavom za raspršivanje, u kutiji
2
1
2
1
1
1
7. Lijekovi za liječenje infekcija
(a) antibiotici (najmanje dvije kategorije)
azitromicin
tbl. 3x500 mg
cefaleksin
caps. 16x500 mg
sulfametoksazol + trimetoprim
tbl. 20x960 mg
nitrofurantoin
caps. 30x50 mg
10
10
5
2
5
6
2
1
(b) antiparazitici
mebendazol
6x100 mg
4
2
(c) anti-tetanus cjepiva i imunoglobulini
Cjepivo protiv tetanusa
suspenzija za injekciju u napunjenoj štrcaljki
5
2
(d) lijekovi za malariju; obveza ovisi o području djelovanja
dostupni antimalarik
količina proporcionalna broju članova posade**
**
**
8. Pripravci za rehidraciju, unos kalorija i povećanje volumena plazme
racekadotril
gran. za oral. susp., vreć. 16x30 mg
racekadotril
10 kapsula u blisteru, u kutiji
natrij-klorid
otop. za inf., 9 mg/ml, 500 ml
glukoza
otop. za inf., 50 mg/ml, 500 ml
10
10
10
10
5
5
2
2
9. Lijekovi za vanjsku primjenu
(a) lijekovi za liječenje kožnih bolesti
— antiseptične otopine
oktenidin + fenoksietanol
250 ml (0,1%+2%)
klorheksidin
otopina 500 ml
klorheksidin
otopina 200 ml
10
5
0
5
3
0
0
0
1
— antibiotska mast i prašak
mupirocin
mast 2%, 1x15 g
aciklovir
krema 5%, 1x5 g
tirotricin
1 bočica s umetkom za posipanje s 5 g praška, u kutiji
5
3
5
2
2
2
— protuupalne i analgetske masti (za ublažavanje)
diklofenak
100 g gela u tubi, u kutiji
betametazon
krema 1x30 g (0,5 mg/g)
heparin
krema 30g (250 i.j./g)
5
2
2
3
1
1
— kreme protiv gljivičnih oboljenja kože
mikonazol
krema 2%, 1x30 g
3
— pripravci za liječenje opeklina
sulfadiazin-srebro
krema 1%, 1x50 g
Ol. Jecoris ung.
Riblja mast
5
2
2
1
0
1
(b) lijekovi za oči
— antibiotske i protuupalne kapi
tobramicin
kapi za oči 1x5 ml (3 mg/ml)
5
3
— anestetičke kapi
oksibuprokain
kapi za oči 10ml (4 mg/ml)
1
1
— fiziološka otopina za ispiranje očiju
NaCl 0,9%
sterilna fiziološka otopina za higijenu nosa, očiju, ušiju i čišćenje rana a 12 kom
1
1
1
— kapi za snižavanje tonusa očnog mišića
timolol
kapi za oči 1x5 ml (2,5 mg/ml)
3
1
(c) lijekovi za uši
— anestetičke i protuupalne otopine
deksametazon + neomicin + polimiksin B
kapi 1x5 ml (1 mg +3.500 i.j. +6.000 i.j./ml)
3
3
(d) lijekovi protiv upale usta i ždrijela
— antiseptičke vodice za ispiranje usta
heksetidin
1 boca s 200 ml otopine (1 mg/ml)
3
1
(e) lokalni anestetici
— lokalni anestetici s mogućnošću zamrzavanja
lidokain
gel 1x25 g (20 mg/1 g)
lidokain
otop. za rasprš. 50 ml (100 mg/1 ml)
2
2
— lokalni anestetici koji se ubrizgavaju potkožno
lidokain
amp. 5x100 mg/5 ml
2
1
II. MEDICINSKA OPREMA
Kategorije plovnih objekata
A
B
C
1. Oprema za reanimaciju
— samošireći balon Ambu (ili jednakovrijedni); opremljen velikom, srednjom i malom maskom
2
2
— naprava za davanje kisika pomoću ventila za smanjenje tlaka koji omogućuje uporabu industrijskog kisika s broda ili spremnika s kisikom 1
2
1
— mehanički aspirator za pročišćavanje gornjih dišnih putova
2
1
2. Sanitetski materijal i oprema za šivanje
— poveske
5
3
1
— automatski šivači kirurških šavova za jednokratnu uporabu ili pribor za šivanje kirurških šavova iglama
10
5
— prianjajući elastični zavoj
10
5
1
— zavoji od gaze za previjanje
15
10
— tubularna gaza za previjanje prstiju
20
— sterilne komprese od gaze
20
15
2
— sterilne plahte za žrtve opeklina
10
5
— trougla marama
5
3
— rukavice za jednokratnu upotrebu
200
100
20
— prianjajući zavoji
20
10
2
— sterilni kompresivni zavoji
20
10
2
— prianjajući kirurški šavovi ili zavoji od cinkova oksida
5
3
1
— neupijajući kirurški šavovi s iglama
10
— vazelinska gaza
20
10
3. Instrumenti
— skalpeli za jednokratnu uporabu
10
— kutija za instrumente od odgovarajućeg materijala
2
1
— škare
3
2
— hvataljke za seciranje
2
1
— hemostatičke stezaljke
3
2
— hvataljke za igle
5
— britvice za jednokratnu uporabu
10
4. Oprema za pregled i kontrolu
— lopatice za pregled grla za jednokratnu uporabu
100
50
— test trake za analizu urina a 50 kom
1
— temperaturne liste
20
— medicinske plahte za slučaj evakuacije
50
20
— stetoskop
2
1
— tlakomjer
2
1
— medicinski toplomjer
3
1
— hipotermički toplomjer
2
1
— brzi test za malariju; obveza ovisi o području djelovanja
količina proporcionalna broju članova posade***
***
***
5. Oprema za ubrizgavanje, perfuziju, punktiranje i kateterizaciju
— instrumenti za pražnjenje mjehura (prikladni za muškarce i žene)
20
— pribor za intravenoznu infuziju
20
10
— šprice i igle za jednokratnu uporabu
100
50
6. Opća medicinska oprema
— osobna zaštitna medicinska oprema i oprema za njegu
20
10
— noćna posuda
2
— termofor
2
— boca za urin
2
— vrećica za led
5
7. Oprema za imobilizaciju i pričvršćivanje
— komplet udlaga različitih veličina za udove
5
3
— ovratnik za imobilizaciju vrata
3
1
8. Dezinfekcija, dezinsekcija i profilaksa
— mješavina za dezinfekciju vode
20
— tekući insekticid
2
— insekticid u prahu
2
III PROTUOTROVI ( ANTIDOTI)
1. Lijekovi
— općeniti
— kardiovaskularni
— gastrointestinalni
— za živčani sustav
— za respiratorni sustav
— antiinfekcijski
— za vanjsku primjenu
2. Medicinska oprema
— oprema za davanje kisika (uključujući sve što je potrebno za njezino održavanje)
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
PRILOG II.
OPASNE TVARI
O tvarima navedenim u ovom Prilogu mora se voditi računa, bez obzira u kojem su obliku utovarene na plovni objekt, uključujući oblik otpada ili ostataka tereta.
— Eksplozivne tvari i predmeti
— Plinovi: komprimirani, tekući ili razrijeđeni pod pritiskom
— Zapaljive tekućine
— Zapaljive krute tvari
— Samozapaljive tvari
— Tvari koje u doticaju s vodom stvaraju zapaljive plinove
— Zapaljive tvari
— Organski peroksidi
— Toksične tvari
— Infektivne tvari
— Radioaktivne tvari
— Korozivne tvari
— Različite opasne tvari, odnosno sve ostale tvari za koje iskustvo pokazuje ili može pokazati da su opasne.
Napomena: Radi detaljne primjene ovog Priloga države članice mogu se pozvati na konsolidiranu verziju Međunarodnog pomorskog zakonika o opasnoj robi iz 1990. Međunarodne pomorske organizacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
PRILOG III.
Kontrolni Obrazac za pregled medicinskih zaliha na plovnim objektima
ODJELJAK A.
PLOVNI OBJEKTI KATEGORIJE A
I. Podaci o plovnom objektu
Ime: …
Zastava: …
Matična luka: …
II. Medicinske zalihe
Potrebne količine
Stvarne količine na plovnom objektu
Napomene (posebno rok trajanja)
1. LIJEKOVI
1.1. Kardiovaskularni
(a) kardiocirkulatorni simpatomimetici
0
0
0
(b) antianginozni pripravci
0
0
0
(c) diuretici
0
0
0
(d) antihemoragijski pripravci uključujući uterotonike, ako su na plovnom objektu žene
0
0
0
(e) antihipertenzivi
0
0
0
1.2. Gastrointestinalni sustav
(a) lijekovi za želučane smetnje i smetnje na dvanaesniku
0
0
0
— lijekovi za tretiranje želučanih čireva i gastritisa
0
0
0
— antiacidi, neutralizatori želučane kiseline
0
0
0
(b) antiemetici
0
0
0
(c) laksativi
0
0
0
(d) antidijaroici, sredstva protiv proljeva
0
0
0
(e) pripravci za liječenje hemoroida
0
0
0
1.3. Analgetici i spazmolitici (protiv grča)
(a) analgetici, antipiretici i protuupalni lijekovi
(b) snažni analgetici
0
0
0
(c) spazmolitici
0
0
0
1.4. Živčani sustav
(a) anksiolitici
0
0
0
(b) neuroleptici
0
0
0
(c) lijekovi protiv morske bolesti
0
0
0
(d) antiepileptici
0
0
0
1.5. Antialergijski lijekovi i antianafilaktici
(a) antihistaminici
0
0
0
(b) glukokortikoidi
0
0
0
1.6. Respiratorni sustav
(a) pripravci za liječenje astme
0
0
0
(b) pripravci za suzbijanje kašlja
0
0
0
(c) lijekovi za liječenje prehlade i sinusitisa (upale sinusa)
0
0
0
1.7. Lijekovi za liječenje infekcija
(a) antibiotici (najmanje dvije kategorije)
0
0
0
(b) antiparazitici
0
0
0
(c) anti-tetanus cjepiva i imunoglobulini
0
0
0
(d) lijekovi za malariju; obveza ovisi o području djelovanja
0
0
0
1.8. Pripravci za rehidraciju, unos kalorija i povećanje volumena plazme
0
0
0
1.9. Lijekovi za vanjsku primjenu
(a) lijekovi za liječenje kožnih bolesti
0
0
0
— antiseptične otopine
0
0
0
— antibiotske masti
0
0
0
— protuupalne i analgetske masti (za ublažavanje)
0
0
0
— kreme protiv gljivičnih oboljenja kože
0
0
0
— pripravci za liječenje opeklina
0
0
0
(b) lijekovi za oči
0
0
0
— antibiotske i protuupalne kapi
0
0
0
— anestetičke kapi
0
0
0
— fiziološka otopina za ispiranje očiju
0
0
0
— kapi za snižavanje tonusa očnog mišića
0
0
0
(c) lijekovi za uši
0
0
0
— anestetičke i protuupalne otopine
0
0
0
(d) lijekovi protiv upale usta i ždrijela
0
0
0
— antiseptičke vodice za ispiranje usta
0
0
0
(e) lokalni anestetici
0
0
0
— lokalni anestetici s mogućnošću zamrzavanja
0
0
0
— lokalni anestetici koji se ubrizgavaju potkožno
0
0
0
2. MEDICINSKA OPREMA
2.1. Oprema za reanimaciju
— samošireći balon Ambu (ili jednakovrijedni) ; opremljen velikom, srednjom i malom maskom
0
0
0
— naprava za davanje kisika pomoću ventila za smanjenje tlaka koji omogućuje uporabu industrijskog kisika s plovnog objekta ili spremnika s kisikom ( 2 )
0
0
0
— mehanički aspirator za pročišćavanje gornjih dišnih putova
0
0
0
2.2. Sanitetski materijal i oprema za šivanje
— poveske
0
0
0
— automatski šivači kirurških šavova za jednokratnu uporabu ili pribor za šivanje kirurških šavova iglama
0
0
0
— zavoji od gaze za previjanje
0
0
0
— tubularna gaza za previjanje prstiju
0
0
0
— sterilne komprese od gaze
0
0
0
— sterilne plahte za žrtve opeklina
0
0
0
— trougla marama
0
0
0
— rukavice za jednokratnu upotrebu
0
0
0
— prianjajući zavoji
0
0
0
— sterilni kompresivni zavoji
0
0
0
— prianjajući kirurški šavovi ili zavoji od cinkova oksida
0
0
0
— neupijajući kirurški šavovi s iglama
0
0
0
— vazelinska gaza
0
0
0
2.3. Instrumenti
— skalpeli za jednokratnu uporabu
0
0
0
— kutija za instrumente od odgovarajućeg materijala
0
0
0
— škare
0
0
0
— hvataljke za seciranje
0
0
0
— hemostatičke stezaljke
0
0
0
— hvataljke za igle
0
0
0
— britvice za jednokratnu uporabu
0
0
0
2.4. Oprema za pregled i kontrolu
0
0
0
— lopatice za pregled grla za jednokratnu uporabu
0
0
0
— test trake za analizu urina
0
0
0
— temperaturne liste
0
0
0
— medicinske plahte za slučaj evakuacije
0
0
0
— stetoskop
0
0
0
— tlakomjer
0
0
0
— medicinski toplomjer
0
0
0
— hipotermički toplomjer
0
0
0
— brzi test za malariju; obveza ovisi o području djelovanja
0
0
0
2.5. Oprema za ubrizgavanje, perfuziju, punktiranje i kateterizaciju
0
0
0
— instrumenti za pražnjenje mjehura (prikladni za muškarce i žene)
0
0
0
— pribor za intravenoznu infuziju
0
0
0
— šprice i igle za jednokratnu uporabu
0
0
0
2.6. Opća medicinska oprema
0
0
0
— osobna zaštitna medicinska oprema i oprema za njegu
0
0
0
— noćna posuda
0
0
0
— termofor
0
0
0
— boca za urin
0
0
0
— vrećica za led
0
0
0
2.7. Oprema za imobilizaciju i pričvršćivanje
0
0
0
— komplet udlaga različitih veličina za udove
0
0
0
— ovratnik za imobilizaciju vrata
0
0
0
2.8. Dezinfekcija, dezinsekcija i profilaksa
0
0
0
— mješavina za dezinfekciju vode
0
0
0
— tekući insekticid
0
0
0
— insekticid u prahu
0
0
0
3. PROTUOTROVI (ANTIDOTI)
3.1. Opći
0
0
0
3.2. Kardiovaskularni
0
0
0
3.3. Gastrointestinalni
0
0
0
3.4. Za živčani sustav
0
0
0
3.5. Za respiratorni sustav
0
0
0
3.6. Antiinfekcijski
0
0
0
3.7. Za vanjsku primjenu
0
0
0
3.8. Drugi
0
0
0
3.9. Oprema za davanje kisika (uključujući sve što je potrebno za njezino održavanje)
0
0
0
Mjesto i datum: …
Potpis kapetana: …
Odobrenje ovlaštene osobe ili tijela: …
ODJELJAK B.
PLOVNI OBJEKTI KATEGORIJE B
I. Podaci o plovnom objektu
Ime: …
Zastava: …
Matična luka: …
II. Medicinske zalihe
Potrebne količine
Stvarne količine na plovnom objektu
Napomene (posebno rok trajanja)
1. LIJEKOVI
1.1. Kardiovaskularni
(a) kardiocirkulatorni simpatomimetici
0
0
0
(b) antianginozni pripravci
0
0
0
(c) diuretici
0
0
0
(d) antihemoragijski pripravci uključujući uterotonike, ako su na plovnom objektu žene
0
0
0
(e) antihipertenzivi
0
0
0
1.2. Gastrointestinalni
(a) lijekovi za želučane smetnje i smetnje na dvanaesniku
0
0
0
— lijekovi za tretiranje želučanih čireva i gastritisa
0
0
0
— antiacidi, neutralizatori želučane kiseline
0
0
0
(b) antiemetici
0
0
0
(c) antidijaroici, sredstva protiv proljeva
0
0
0
(d) pripravci za liječenje hemoroida
0
0
0
1.3. Analgetici i spazmolitici (protiv grča)
(a) analgetici, antipiretici i protuupalni lijekovi
0
0
0
(b) snažni analgetici
0
0
0
(c) spazmolitici
0
0
0
1.4. Živčani sustav
(a) anksiolitici
0
0
0
(b) neuroleptici
0
0
0
(c) lijekovi protiv morske bolesti
0
0
0
(d) antiepileptici
0
0
0
1.5. Antialergijski lijekovi i antianafilaktici
(a) antihistaminici
0
0
0
(b) glukokortikoidi
0
0
0
1.6. Respiratorni sustav
(a) pripravci za liječenje astme
0
0
0
(b) pripravci za suzbijanje kašlja
0
0
0
(c) lijekovi za liječenje prehlade i sinusitisa (upale sinusa)
0
0
0
1.7. Lijekovi za liječenje infekcija
(a) antibiotici (najmanje dvije kategorije)
0
0
0
(b) antiparazitici
0
0
0
(c) anti-tetanus cjepiva i imunoglobulini
0
0
0
(d) lijekovi za malariju; obveza ovisi o području djelovanja
0
0
0
1.8. Pripravci za rehidraciju, unos kalorija i povećanje volumena plazme
0
0
0
1.9. Lijekovi za vanjsku primjenu
(a) lijekovi za liječenje kožnih bolesti
0
0
0
— antiseptične otopine
0
0
0
— antibiotske masti
0
0
0
— protuupalne i analgetske masti (za ublažavanje)
0
0
0
— pripravci za liječenje opeklina
0
0
0
(b) lijekovi za oči
0
0
0
— antibiotske i protuupalne kapi
0
0
0
— anestetičke kapi
0
0
0
— fiziološka otopina za ispiranje očiju
0
0
0
— kapi za snižavanje tonusa očnog mišića
0
0
0
(c) lijekovi za uši
0
0
0
— anestetičke i protuupalne otopine
0
0
0
(d) lijekovi protiv upale usta i ždrijela
0
0
0
— antiseptičke vodice za ispiranje usta
0
0
0
(e) lokalni anestetici
0
0
0
— lokalni anestetici koji se ubrizgavaju potkožno
0
0
0
2. MEDICINSKA OPREMA
2.1. Oprema za reanimaciju
— samošireći balon Ambu (ili jednakovrijedni); opremljen velikom, srednjom i malom maskom
0
0
0
— naprava za davanje kisika pomoću ventila za smanjenje tlaka koji omogućuje uporabu industrijskog kisika s broda ili spremnika s kisikom ( 3 )
0
0
0
— mehanički aspirator za pročišćavanje gornjih dišnih putova
0
0
0
2.2. Sanitetski materijal i oprema za šivanje
— poveske
0
0
0
— automatski šivači kirurških šavova za jednokratnu uporabu ili pribor za šivanje kirurških šavova iglama
0
0
0
— prianjajući elastični zavoj
0
0
0
— zavoji od gaze za previjanje
0
0
0
— sterilne komprese od gaze
0
0
0
— sterilne plahte za žrtve opeklina
0
0
0
— trougla marama
0
0
0
— rukavice za jednokratnu upotrebu
0
0
0
— prianjajući zavoji
0
0
0
— sterilni kompresivni zavoji
0
0
0
— prianjajući kirurški šavovi ili zavoji od cinkova oksida
0
0
0
— vazelinska gaza
0
0
0
2.3. Instrumenti
— kutija za instrumente od odgovarajućeg materijala
0
0
0
— škare
0
0
0
— hvataljke za seciranje
0
0
0
— hemostatičke stezaljke
0
0
0
2.4. Oprema za pregled i kontrolu
0
0
0
— lopatice za pregled grla za jednokratnu uporabu
0
0
0
— medicinske plahte za slučaj evakuacije
0
0
0
— stetoskop
0
0
0
— tlakomjer
0
0
0
— medicinski toplomjer
0
0
0
— hipotermički toplomjer
0
0
0
— brzi test za malariju; obveza ovisi o području djelovanja
0
0
0
2.5. Oprema za ubrizgavanje, perfuziju, punktiranje i kateterizaciju
0
0
0
— pribor za intravenoznu infuziju
0
0
0
— šprice i igle za jednokratnu uporabu
0
0
0
2.6. Opća medicinska oprema
0
0
0
— osobna zaštitna medicinska oprema i oprema za njegu
0
0
0
2.7. Oprema za imobilizaciju i pričvršćivanje
0
0
0
— komplet udlaga različitih veličina za udove
0
0
0
— ovratnik za imobilizaciju vrata
0
0
0
3. PROTUOTROVI (ANTIDOTI)
3.1. Opći
0
0
0
3.2. Kardiovaskularni
0
0
0
3.3. Gastrointestinalni
0
0
0
3.4. Za živčani sustav
0
0
0
3.5. Za respiratorni sustav
0
0
0
3.6. Antiinfekcijski
0
0
0
3.7. Za vanjsku primjenu
0
0
0
3.8. Drugi
0
0
0
3.9. Oprema za davanje kisika (uključujući sve što je potrebno za njezino održavanje)
0
0
0
Mjesto i datum: …
Potpis kapetana: …
Odobrenje ovlaštene osobe ili tijela: …
ODJELJAK C.
PLOVNI OBJEKTI KATEGORIJE C
I. Podaci o plovnom objektu
Ime: …
Zastava: …
Matična luka: …
II. Medicinske zalihe
Potrebne količine
Stvarne količine na plovnom objektu
Napomene (posebno rok trajanja)
1. LIJEKOVI
1.1. Kardiovaskularni
(b) antianginozni pripravci
0
0
0
1.2. Gastrointestinalni
(a) antidijaroici, sredstva protiv proljeva
0
0
0
1.3. Analgetici i spazmolitici (protiv grča)
(a) analgetici, antipiretici i protuupalni lijekovi
0
0
0
1.4. Živčani sustav
(c) lijekovi protiv morske bolesti
0
0
0
1.5. Lijekovi za vanjsku primjenu
(a) lijekovi za liječenje kožnih bolesti
0
0
0
— antiseptične otopine
0
0
0
— pripravci za liječenje opeklina
0
0
0
(b) lijekovi za oči
0
0
0
— fiziološka otopina za ispiranje očiju
0
0
0
2. MEDICINSKA OPREMA
2.1. Sanitetski materijal i oprema za šivanje
— poveske
0
0
0
— prianjajući elastični zavoj
0
0
0
— sterilne komprese od gaze
0
0
0
— rukavice za jednokratnu upotrebu
0
0
0
— prianjajući zavoji
0
0
0
— sterilni kompresivni zavoji
0
0
0
— prianjajući kirurški šavovi ili zavoji od cinkova oksida
0
0
0
3. PROTUOTROVI (ANTIDOTI)
3.1. Opći
0
0
0
3.2. Kardiovaskularni
0
0
0
3.3. Gastrointestinalni
0
0
0
3.4. Za živčani sustav
0
0
0
3.5. Za respiratorni sustav
0
0
0
3.6. Antiinfekcijski
0
0
0
3.7. Za vanjsku primjenu
0
0
0
3.8. Drugi
0
0
0
3.9. Oprema za davanje kisika (uključujući sve što je potrebno za njezino održavanje)
0
0
0
Mjesto i datum: …
Potpis kapetana: …
Odobrenje ovlaštene osobe ili tijela: …
”
( 1 ) U skladu s uvjetima za uporabu propisanima nacionalnim zakonima i/ili praksom.
( 2 ) U skladu s uvjetima za uporabu propisanima nacionalnim zakonima i/ili praksom.
( 3 ) U skladu s uvjetima za uporabu propisanima nacionalnim zakonima i/ili praksom.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva
PRILOG IV.
MEDICINSKO OSPOSOBLJAVANJE KAPETANA I ODREĐENIH RADNIKA
I.
1.
Osnovno poznavanje fiziologije, simptomatologije i terapeutike.
2.
Osnove preventivne medicine, posebno pojedinačne ili kolektivne higijene te osnove mogućih profilaktičkih mjera.
3.
Sposobnost provođenja osnovnih vrsta liječenja i nadgledanja iskrcavanja na moru u hitnom slučaju.
Osobe odgovorne za liječničku njegu na plovnom objektu A kategorije trebale bi, ako je to moguće, steći praktičnu osposobljenost u bolnicama.
4.
Detaljno poznavanje uporabe različitih mogućnosti liječničkog savjetovanja na daljinu.
II.
Pri provedbi osposobljavanja treba voditi računa o programima uputa, koji su detaljno opisani u odgovarajućim najnovijim međunarodnim dokumentima.
Komentirate u ime: Ministarstvo zdravstva