E-SAVJETOVANJA

Savjetovanja Upute Istraživanja
  • Prijavi se
  • Registriraj se

Preuzmi Word dokumentOstali dokumenti


Na temelju članka 7. stavka 5. Zakona o meteorološkoj i hidrološkoj djelatnosti, („Narodne novine“ broj 66/19), glavna ravnateljica Državnog hidrometeorološkog zavoda je donijela

PRAVILNIK

O DRŽAVNOJ MREŽI METEOROLOŠKOG I HIDROLOŠKOG MOTRITELJSKOG SUSTAVA

  • Ukupno komentara:
  • Ukupno općih komentara:
  • Ukupno nadopuna teksta:
0
Komentiraj

I. OPĆE ODREDBE

1
Komentiraj

Članak 1.

Ovim se Pravilnikom utvrđuje državna mreža, način rada, način prikupljanja, obrada, kontrola, kontrola točnosti, zapisivanje, šifriranje i arhiviranje podataka, način izvješćivanja te opseg i dinamika međunarodne razmjene podataka meteorološkog i hidrološkog motriteljskog sustava.

0
Komentiraj

Članak 2.

(1)  Meteorološki i hidrološki motriteljski sustav Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Motriteljski sustav) uspostavljen je u svrhu obavljanja motrenja meteoroloških i hidroloških elemenata, pojava i procesa od interesa za Republiku Hrvatsku, a sastoji se od državne mreže meteoroloških, hidroloških, meteorološko-oceanografskih i fenoloških postaja.

(2)   Za potrebe Motriteljskog sustava dodatno se koriste podaci o kemijskom sastavu atmosfere s postaja državne mreže za praćenje kvalitete zraka, sukladno propisu kojim se utvrđuje popis mjernih mjesta za praćenje koncentracija pojedinih onečišćujućih tvari u zraku i lokacija mjernih postaja u državnoj mreži za trajno praćenje kvalitete zraka te hidrološki podaci s postaja pravne osobe za upravljanje vodama za praćenje stanja voda i operativnog upravljanja rizicima od poplava sukladno propisima kojima je uređeno područje upravljanja vodama.

1
Komentiraj

Članak 3.

Pojedini pojmovi koji se koriste u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:

1 ) granulometrijski sastav riječnog nanosa je kvantitativna raspodjela čestica u masi uzetog uzorka suspendiranog riječnog nanosa ili nanosa s dna, iskazana u postotcima od ukupne mase ispitivanog uzorka;

2) hidrološki režim (ili vodni režim) je skup veličina i pokazatelja koji opisuju stanje ili karakter hidroloških prilika na nekom vodnom tijelu. Može se odnositi i na stanje nekog pojedinačnog hidrološkog elementa pa se u tom slučaju govori npr. o režimu leda, riječnog nanosa, temperaturnom režimu i slično;

3) Hidrološki informacijski sustav (HIS) je niz organizacijskih, strojnih, programskih i komunikacijskih struktura koje osiguravaju prikupljanje hidroloških podataka i informacija, njihovo arhiviranje, obradu i distribuciju korisnicima;

4) kišomjerna postaja je postaja s neprofesionalnim motriteljem, koja obavlja mjerenja oborine u 07h, te prati vrijeme tijekom 24 sata;

5) meteorološka postaja je postaja na kojoj se izvodi bilo koji program meteoroloških motrenja;

6) meteorološki opservatorij je opservatorij na kojem se obavljaju kompleksna instrumentalna istraživanja procesa u atmosferi i izvodi više vrsta programa meteoroloških opažanja;

7) meteorološko motrenje je instrumentalno ili vizualno utvrđivanje vrijednosti meteoroloških elemenata;

8) meteorološko izvješće je izvješće o meteorološkim uvjetima opaženim na određenom mjestu u određeno vrijeme;

9) poprečni profil korita vodotoka je presjek okomit na glavni smjer toka omeđen vodnim licem i omočenim obodom korita;

10) prizemna postaja je postaja na kojoj se obavljaju prizemna motrenja;

11) protok je volumen vode koja protječe nekim poprečnim profilom vodotoka u jedinici vremena;

12) razina podzemne vode je ravnina vode u vodonosniku ispod koje su sve pore i pukotine ispunjene vodom i na kojoj je hidrostatski tlak jednak atmosferskom tlaku;

13) SEV – srednjoeuropsko vrijeme;

14) stvarno vrijeme opažanja je:

a) u slučaju prizemnih motrenja - vrijeme očitavanja barometra;

b) u slučaju visinskih mjerenja - vrijeme lansiranja balona ili raketa;

15) suspendirani nanos je dio ukupnog nanosa kojeg u suspenziji održava turbulencija toka vode;

16) visinska postaja je postaja na kojoj se obavljaju visinska mjerenja;

17) vodokaz ili vodokazna letva je stupnjevana skala na okomitoj ili kosoj letvi kojom se mjere vodostaji u vodotocima, vodnim spremnicima ili jezerima;

18) vodonosnik je propusna vodonosna tvorba sposobna za čuvanje i protjecanje vode u podzemlju tako da je moguće osigurati njihove iskoristive količine;

19)  vodostaj je relativno odstupanje razine vode od utvrđene točke nule vodokaza;

20) vodotok je prirodno ili umjetno korito s vodom koja u njemu teče pod utjecajem gravitacije.

1
Komentiraj

II. DRŽAVNA MREŽA

0
Komentiraj

Članak 4.

(1)   Državna mreža meteoroloških, hidroloških, meteorološko-oceanografskih i fenoloških postaja je skup svih mreža meteoroloških i hidroloških postaja (u daljnjem tekstu: Državna mreža) pojedine vrste od interesa za Republiku Hrvatsku na kojima se provode motrenja prema određenim propisima, naputcima te pravilima i preporukama Svjetske meteorološke organizacije kako bi se osigurao sljediv, reprezentativan, visokokvalitetan, pouzdan i pravovremen podatak o stanju atmosfere, voda i tla na čitavom području Republike Hrvatske.

(2)  Postaje Državne mreže izabrane su po kriteriju utvrđenom ovim Pravilnikom i dio su motriteljskog sustava te u pravilu rade u sastavu Državnog hidrometeorološkog zavoda (u daljnjem tekstu: Državni zavod), a sredstva za njihov rad osigurana su u državnom proračunu.

(3)   Zrakoplovne meteorološke postaje u nadležnosti su Hrvatske kontrole zračne plovidbe.

2
Komentiraj

1. DRŽAVNA MREŽA METEOROLOŠKIH,

0
Komentiraj

METEOROLOŠKO-OCEANOGRAFSKIH I FENOLOŠKIH POSTAJA

0
Komentiraj

Mreža meteoroloških postaja

0
Komentiraj

Članak 5.

(1)   Osnovna podjela meteoroloških postaja definirana je vrstom i opsegom motrenja koja se na postaji provode.

(2)   Na meteorološkoj postaji može se provoditi jedna ili više vrsta motrenja te je za svaku vrstu meteorološke postaje definiran program rada s obzirom na vrstu motrenja.

0
Komentiraj

Članak 6.

(1)   Prema vrsti, meteorološke postaje dijele se na:

1) Prizemne meteorološke postaje:

a. Glavne meteorološke postaje (glavne klimatološke postaje);

b. Meteorološke opservatorije;

c. Glavne agrometeorološke postaje;

d. Klimatološke postaje;

e. Kišomjerne postaje;

f. Zrakoplovne meteorološke postaje.

2) Visinske meteorološke postaje;

3) Daljinske meteorološke postaje;

4) Visinsko – daljinske meteorološke postaje.

(2)  Skup meteoroloških postaja iste vrste čine mrežu postaja te vrste, a sve mreže meteoroloških postaja zajedno čine državnu mrežu meteoroloških postaja.

(3)  Popis meteoroloških postaja u sastavu državne mreže meteoroloških postaja navedene su u Odluci o utvrđivanju položaja meteoroloških, hidroloških, meteorološko oceanografskih i fenoloških postaja od interesa za Republiku Hrvatsku.

1
Komentiraj

Članak 7.

(1)  Na pojedinoj meteorološkoj postaji, kada za to postoji potreba i mogućnost, izvodi se više programa motrenja.

(2)  Meteorološke postaje na kojima se izvodi isti program meteoroloških motrenja čine mrežu postaja te vrste (mreža glavnih meteoroloških postaja, mreža klimatoloških postaja i druge).

1
Komentiraj

Članak 8.

Meteorološke postaje, s obzirom na postojanje motritelja, dijela se na meteorološke postaje sa stalnim profesionalnim meteorološkim motriteljima, honorarnim motriteljima i meteorološke postaje bez motritelja na kojima postoje automatski mjerni sustavi.

0
Komentiraj

Članak 9.

Mjerodavni kriteriji i lokacija za meteorološku postaju određuju  se prema uvjetima koji su utvrđeni propisima o postupcima i načinu meteoroloških motrenja koje donosi Svjetska meteorološka organizacija.

0
Komentiraj

Članak 10.

Meteorološke postaje definirane su imenom, položajnim koordinatama i nadmorskom visinom.

0
Komentiraj

Članak 11.

(1)  Meteorološke postaje sa stalnim profesionalnim meteorološkim motriteljima u ovisnosti o broju motritelja, dijele se na postaje:

1. Prvog reda – imaju 4 ili više profesionalnih motritelja s dežurstvom 0-24 sata;

2. Drugog reda – imaju 3 profesionalna motritelja s dežurstvom 04-21 po SEV-u;

3. Trećeg reda – imaju 2 profesionalna motritelja s dežurstvom 07-21 po SEV-u.

(2)   Unutar razdoblja iz stavka 1. ovog članka postoje prekidi u radu ovisno o raspoloživosti radnih sati, a radno vrijeme se definira Pravilnikom o unutarnjem redu Državnog zavoda.

0
Komentiraj

Članak 12.

Meteorološke postaje sa stalnim profesionalnim meteorološkim motriteljima su: glavne meteorološke postaje, planinske meteorološke postaje, meteorološki opservatoriji, glavne agrometeorološke postaje i zrakoplovne meteorološke postaje.

1
Komentiraj

Članak 13.

Program rada meteoroloških postaja i prostorna raspodjela definirani su Programom rada meteoroloških i hidroloških postaja.

1
Komentiraj

Mreža meteorološko-oceanografskih postaja

1
Komentiraj

Članak 14 .

Osnovna podjela meteorološko-oceanografskih postaja definirana je vrstom i opsegom motrenja koja se na postaji provode.

0
Komentiraj

Članak 15.

(1)  Prema vrsti, meteorološko-oceanografske postaje dijele se na:

1) Priobalne meteorološko-oceanografske postaje;

2) Meteorološko-oceanografske plutače.

(2)  Skup meteorološko-oceanografskih postaja iste vrste čine mrežu postaja te vrste, a sve mreže meteorološko-oceanografskih postaja zajedno čine državnu mrežu meteorološko-oceanografskih postaja.

(3)  Meteorološko-oceanografske postaje u sastavu državne mreže meteorološko-oceanografskih postaja navedene su u Odluci o utvrđivanju položaja meteoroloških, hidroloških, meteorološko-oceanografskih i fenoloških postaja od interesa za Republiku Hrvatsku.

0
Komentiraj

Članak 16.

Mjerodavni kriteriji i lokacija za meteorološko-oceanografsku postaju određuju  se prema uvjetima koji su utvrđeni propisima o postupcima i načinu meteorološko- oceanografskih motrenja koje donosi Svjetska meteorološka organizacija.

0
Komentiraj

Članak 17.

Meteorološko-oceanografske postaje definirane su imenom i položajnim koordinatama, a meteorološko-oceanografske plutače još i dubinom sidrenja.

0
Komentiraj

Članak 18.

Program rada meteorološko-oceanografskih postaja i prostorna raspodjela definirani su Programom rada meteoroloških i hidroloških postaja.

0
Komentiraj

Mreža fenoloških postaja

0
Komentiraj

Članak 19.

(1)   Državnu mrežu fenoloških postaja u Republici Hrvatskoj čini skup svih fenoloških postaja čiji podaci služe za praćenje i istraživanje različitih klimatsko vegetacijskih područja.  

(2)   Popis fenoloških postaja u sastavu državne mreže fenoloških postaja naveden je u Odluci o utvrđivanju položaja meteoroloških, hidroloških, meteorološko-oceanografskih i fenoloških postaja od interesa za Republiku Hrvatsku.

0
Komentiraj

Članak 20.

Fenološke postaje definirane su imenom, položajnim koordinatama i nadmorskom visinom.

0
Komentiraj

Članak 21.

Program rada meteoroloških postaja i prostorna raspodjela definirani su Programom rada meteoroloških i hidroloških postaja.

1
Komentiraj

2. DRŽAVNA MREŽA HIDROLOŠKIH POSTAJA

0
Komentiraj

Članak 22.

Prema namjeni, odnosno vrsti voda koje se prate, hidrološke postaje Državne mreže dijele se na:

1) Postaje za praćenje stanja površinskih voda;

2) Postaje za praćenje stanja podzemnih voda.

0
Komentiraj

2.1. Mreža postaja za praćenje površinskih voda

0
Komentiraj

Članak 23.

(1)  Mreža postaja za praćenje površinskih voda obuhvaća skup hidroloških postaja čiji podaci predstavljaju osnovu za praćenje i istraživanje kvantitativnih karakteristika površinskog vodnog potencijala.

(2)   Na postajama za praćenje stanja površinskih voda prate se jedan ili više hidroloških elemenata:

1) vodostaj;

2) protok vode;

3) temperatura vode;

3) suspendirani riječni nanos;

4) granulometrijski sastav suspendiranog nanosa i nanosa s dna;

5) poprečni profil korita;

6) pojava leda.

(3)  Na postajama za praćenje površinskih voda u sastavu državne mreže prate se oni hidrološki elementi koji su utvrđeni godišnjim programom hidroloških radova.

(4)   Način praćenja pojedinih hidroloških elemenata naveden je u Programu rada meteoroloških i hidroloških postaja.

(5)  Metode mjerenja i bilježenja vodostaja površinskih voda, metode mjerenja protoka vode, metode mjerenja suspendiranog riječnog nanosa i metode mjerenja temperature površinskih provode se na način opisan međunarodnim Standardom ISO te propisima koje donosi Svjetska meteorološka organizacija.

(6)  Popis hidroloških postaja površinskih voda u sastavu državne mreže za praćenje površinskih voda naveden je u Odluci o utvrđivanju položaja meteoroloških, hidroloških, meteorološko-oceanografskih i fenoloških postaja od interesa za Republiku Hrvatsku .

1
Komentiraj

Članak 24.

Mjerodavni kriteriji za uspostavu državne mreže hidroloških postaja površinskih voda utvrđuju se prema preporukama Svjetske meteorološke organizacije i navedeni su u Programu rada meteoroloških i hidroloških postaja

0
Komentiraj

Članak 25.

Hidrološka postaja za praćenje površinskih voda definirana je šifrom, imenom postaje i imenom vodotoka na kojem se postaja nalazi.

1
Komentiraj

Članak 26.

(1)   Šifra hidrološke postaje za praćenje površinskih voda je jedinstven četveroznamenkasti broj u kojem prva znamenka označava pripadnost određenom slivnom području, a ostale tri znamenke se određuju proizvoljno.

(2)  Pripadnost određenom slivnom području unutar granica Republike Hrvatske označava se sljedećim znamenkama:

3 - za površinske vode sliva Save;

4 - za površinske vode sliva Kupe;

5 - za površinske vode sliva Drave i Dunava;

6 - za površinske vode slivova na području Istre, Primorja i Gorskog kotara;

7 - za površinske vode slivova na području Dalmacije;

8 - za površinske vode slivova na području Like.

2
Komentiraj

2.2. Mreža postaja za praćenje podzemnih voda

0
Komentiraj

Članak 27.

(1)   Mreža postaja za praćenje podzemnih voda od interesa za Republiku Hrvatsku obuhvaća skup hidroloških postaja čiji podaci predstavljaju osnovu za praćenje i istraživanje promjena glavnih karakteristika vodonosnika.

(2)   Na mreži postaja za praćenje podzemnih voda poslove motrenja, kontrole, obrade i arhiviranja podataka te održavanja postaja provodi Državni zavod, a poslovi se financiraju jednakim udjelom Državnog zavoda putem državnog proračuna, Hrvatskih voda i Hrvatske elektroprivrede.

(3)  Na postajama za praćenje podzemnih voda mjere se:

1)   razina podzemne vode;

2)   temperatura podzemne vode.

(4)  Način mjerenja definiran je u Programu rada meteoroloških i hidroloških postaja.

(5)  Metode mjerenja i bilježenja razine podzemnih voda metode mjerenja temperature podzemnih voda provode se na način propisan međunarodnim Standardom ISO te propisima koje donosi Svjetska meteorološka organizacija.

(6)   Popis hidroloških postaja podzemnih voda u sastavu ove mreže za praćenje podzemnih voda naveden je u Odluci o utvrđivanju položaja meteoroloških, hidroloških, meteorološko-oceanografskih i fenoloških postaja od interesa za Republiku Hrvatsku .

2
Komentiraj

Članak 28.

Mjerodavni kriteriji za uspostavu državne mreže hidroloških postaja podzemnih voda utvrđuju se prema preporukama Svjetske meteorološke organizacije i dani su u Programu rada meteoroloških i hidroloških postaja.

0
Komentiraj

Članak 29.

Hidrološka postaja za praćenje podzemnih voda definirana je šifrom i oznakom postaje.

1
Komentiraj

Članak 30.

(1)  Šifra hidrološke postaje za praćenje podzemnih voda je jedinstven broj od najviše četiri znamenke, dodijeljen u svrhu identifikacije i vođenja evidencije.

(2)  Oznaka hidrološke postaje za praćenje podzemnih voda sastoji se od niza alfanumeričkih i posebnih znakova, ukupno najviše šest znakova.

2
Komentiraj

III. NAČIN RADA

0
Komentiraj

1. NAČIN RADA METEOROLOŠKOG MOTRITELJSKOG SUSTAVA REPUBLIKE HRVATSKE

1
Komentiraj

Članak 31.

(1) Način rada meteorološkog motriteljskog sustava Republike Hrvatske temelji se na preporukama i smjernicama Svjetske meteorološke organizacija.

(2)  U tu svrhu Državni zavod izdaje naputke, priručnike, upute i postupke za rad meteoroloških postaja.

2
Komentiraj

Članak 32.

U naputcima, priručnicima, uputama i postupcima za rad meteoroloških postaja definirani su način uspostave, oprema i instrumenti potrebni za rad te način mjerenja i opažanja pojedinih meteoroloških elemenata na svim vrstama meteoroloških postaja.

1
Komentiraj

Članak 33.

U svrhu osiguranja kontinuiranog motrenja i održavanja kvalitete podataka provode se redoviti terenski obilasci postaja meteorološkog motriteljskog sustava i provode sljedeće aktivnosti:

a) kontrola rada stalnih profesionalnih meteoroloških i honorarnih motritelja;

b) prikupljanje i kontrola izmjerenih i opaženih podataka;

c) provjera stanja i servisiranje opreme i instrumenata na postajama;

d) provjera mjerne spremnosti instrumenata na postajama, uključivo i sustav daljinske dojave;

e) popravak, zamjena ili nadogradnja instrumenta;

f) pregled područja oko mjerne lokacije s ciljem uočavanja promjena koje narušavaju reprezentativnost lokacije;

g) izrada zapisnika s fotodokumentacijom o provedenim aktivnostima iz ovog članka Pravilnika.

0
Komentiraj

2. NAČIN RADA HIDROLOŠKOG MOTRITELJSKOG SUSTAVA REPUBLIKE HRVATSKE

1
Komentiraj

Članak 34.

(1)  Način rada hidrološkog motriteljskog sustava Republike Hrvatske temelji se na preporukama i smjernicama Svjetske meteorološke organizacija.

(2)  U tu svrhu Državni zavod izdaje naputke, upute i postupke za rad hidroloških postaja.

(3)  U svrhu osiguravanja dovoljne količine i odgovarajuće kvalitete podataka provode se redoviti terenski obilasci hidroloških mjernih lokacija i provode sljedeće aktivnosti:

a) kontrola rada hidroloških motritelja;

b) preuzimanje i provjera izmjerenih ili opaženih podataka;

c) provjera stanja i servisiranje vodokaznih letvi, kontrola kote točke nule vodokaza;

d) provjera mjerne spremnosti hidroloških instrumenata, uključivo i sustav daljinske dojave;

e) popravak, zamjena ili nadogradnja instrumenata (po potrebi);

f) održavanje okoliša i infrastrukture mjerne lokacije;

g) održavanje pristupa mjernoj lokaciji;

h) pregled područja oko mjerne lokacije s ciljem uočavanje promjena koje narušavaju prirodni hidrološki režim;

i) izrada zapisnika s fotodokumentacijom o provedenim aktivnostima iz ovog članka Pravilnika.

2
Komentiraj

IV. NAČIN PRIKUPLJANJA, OBRADA, KONTROLA , KONTROLA TOČNOSTI, ZAPISIVANJE, ŠIFRIRANJE I ARHIVIRANJE METEOROLOŠKIH I HIDROLOŠKIH  PODATAKA

1
Komentiraj

1. NAČIN PRIKUPLJANJA, OBRADA, KONTROLA , KONTROLA TOČNOSTI, ZAPISIVANJE, ŠIFRIRANJE I ARHIVIRANJE METEOROLOŠKIH PODATAKA

0
Komentiraj

Članak 35.

(1)  Meteorološki podaci se prikupljaju u papirnatom i digitalnom obliku.

(2)  Prikupljanje podataka u papirnatom obliku obavlja se upisom u meteorološka izvješća koje definira Državni zavod.

(3)  Za digitalno prikupljanje podataka Državni zavod utvrđuje protokol prijenosa podatka od osjetnika do baze za pohranu.

0
Komentiraj

Članak 36.

(1)  Obrada podataka provodi se u dvije faze.

(2)  Prvu fazu obrade podataka obavlja motritelj na meteorološkoj postaji.

(3)  Drugu fazu obrade podataka obavljaju stručne službe Državnog zavoda.

0
Komentiraj

Članak 37.

(1)  Kvaliteta i točnost podatka kontroliraju se kroz više stupnjeva kontrole a nakon što podatak zadovolji sve kriterije točnosti, pohranjuje se u bazu kao službeni podatak.

(2)  Prvi stupanj kontrole je kontrola fizikalne točnosti podatka i potpunosti motrenja.

(3)  Drugi stupanj kotrole obuhvaća vremensku, relacijsku i prostornu konzistentnost podataka.

(4)  Nakon provedenih svih stupnjeva kontrole, podatak pohranjen u bazu podataka dobiva status službenog podatka.

0
Komentiraj

Članak 38.

(1) Zapisivanje meteorološkog podatka u meteorološka izvješća definira se naputcima i priručnicima koje donosi Državni zavod.

(2) Meteorološki podaci koji nastanu očitanjem motritelja zapisuju se u izvornom obliku, uzorkovanjem instrumenta ili šifrirano prema naputcima i priručnicima za unos i šifriranje podataka koje donosi Državni zavod.

0
Komentiraj

Članak 39.

(1)  Svi prikupljeni meteorološki podaci spremaju se u bazu podataka koja se sastoji od digitalnog i papirnatog dijela.

(2) Digitalni dio baze podataka čine svi meteorološki podaci prikupljeni u državnoj mreži meteoroloških, meteorološko-oceanografskih i fenoloških postaja.

(3) Papirnati dio baze podataka čine sva meteorološka izvještća i papirnati zapisi mjerenja i opažanja nastali očitanjem motritelja na meteorološkim postajama te zapisima instrumenata.

(4)  Bazu meteoroloških podataka vodi i čuva Državni zavod.

1
Komentiraj

Članak 40.

Arhiviranje meteoroloških podataka obavlja se u skladu s Pravilnikom o održavanju arhive podataka, produkata i informacija.

1
Komentiraj

2.  NAČIN PRIKUPLJANJA, OBRADA, KONTROLA , KONTROLA TOČNOSTI, ZAPISIVANJE, ŠIFRIRANJE I ARHIVIRANJE HIDROLOŠKIH PODATAKA

1
Komentiraj

Članak 41.

Hidrološki podaci i informacije na postajama površinskih voda se prikupljaju:

a) radom hidroloških motritelja - zapis podataka u papirnate obrasce (dnevnike motrenja), redovna dostava mjesečnih izvještaja u Državni zavod;

b) putem klasičnih limnigrafa – kontinuirano iscrtavanje na papirnate trake, periodičko skidanje traka i dostava u Državni zavod;

c) putem elektroničkih mjernih instrumenata – bilježenje digitalnih podataka u zadanom intervalu, pohrana na instrumentu, periodičko preuzimanje podatka i dostava u Državni zavod;

d) putem sustava daljinske dojave – prijenos podataka u stvarnom, odnosno gotovo stvarnom vremenu (NRT) s instrumenta u bazu podataka u Državnom zavodu;

e) povremenim terenskim mjerenjima i opažanjima koje obavljaju stručne službe Državnog zavoda – zapis u papirnate ili digitalne obrasce;

f) vođenjem evidencije o tehničkim podacima postaje i promjenama na postaji - digitalni zapis.

0
Komentiraj

Članak 42.

Hidrološki podaci i informacije na postajama podzemnih voda se prikupljaju:

a) radom hidroloških motritelja – zapis podataka u papirnate obrasce (dnevnike motrenja), redovna dostava mjesečnih uzvještaja u Državni zavod;

b) putem elektroničkih mjernih instrumenata – bilježenje digitalnih podataka u zadanom intervalu, pohrana na instrumentu, periodičko preuzimanje podatka i dostava u Državni zavod;

c) putem sustava daljinske dojave – prijenos podataka u stvarnom, odnosno gotovo stvarnom vremenu (NRT) s instrumenta u bazu za pohranu u Državnom zavodu;

d) vođenjem evidencije o tehničkim podacima postaje i promjenama na postaji - digitalni zapis.

0
Komentiraj

Članak 43.

Izvorni podaci su motriteljski podaci zapisani u dnevnike motrenja, podaci iscrtani na trakama klasičnih limnigrafa, podaci pohranjeni na elektroničkim  mjernim instrumentima i podaci dobiveni daljinskom dojavom .

1
Komentiraj

Članak 44.

(1)  Kontrola i obrada hidroloških podataka provode se u više faza.

(2) Logička kontrola hidroloških podataka provodi se u fazi pripreme podataka za unos i neposredno pri unosu u bazu podataka Hidrološkog informacijskog sustava (HIS), a svrha joj je ispravljanje nemogućih vrijednosti podataka.

(3)  Kontrola kvalitete hidroloških podataka provodi se u fazi pripreme podataka za unos i nakon izvršenog unosa u bazu podataka Hidrološkog informacijskog sustava (HIS), korištenjem ručnih i automatskih procedura i grafičke prezentacije u svrhu provjere vjerodostojnosti zabilježenih podataka.

0
Komentiraj

Članak 45.

(1)   Primarna obrada podataka odnosi se na postupke korekcije pri ručnom i/ili automatskom unosu hidroloških podataka, postupke tijekom pripreme hidroloških podataka za arhiviranje i na postupke dopune i/ili korekcije nakon unosa hidroloških podataka u arhivsku bazu.

(2)   Sekundarna obrada podataka odnosi se na postupke provjere kvalitete i verifikacije arhiviranih podataka, postupke proračuna izvedenih hidroloških elemenata, statističke obrade karakterističnih vrijednosti mjerodavnih veličina te metode interpolacije i ekstrapolacije

(3)  Podaci koji su ispravljeni tijekom postupka provjere kvalitete i verifikacije su modificirani podaci.

(4)  Nakon provedenih svih stupnjeva kontrole, podatak pohranjen u bazu podataka Hidrološkog informacijskog sustava (HIS) dobiva status službenog podatka.

0
Komentiraj

Članak 46.

(1)  Svaka promjena izvornih podataka koja se u slučaju potrebe vrši u procesu obrade i verifikacije mora biti dokumentirana i evidentirana na način koji omogućuje utvrđivanje razloga, vrste i vremena korekcije, kao i osobe koja je korekciju izvršila, odnosno promjena mora biti sljediva.

(2)  Izvorni podaci se trajno čuvaju, primjereno svom nastanku (zapis na papiru ili u digitalnom obliku).

(3)  Službeni podaci trajno se čuvaju u arhivskoj bazi podataka Hidrološkog informacijskog sustava (HIS) Državnog zavoda.

(4)  Arhiviranje hidroloških podataka obavlja se u skladu s Pravilnikom o održavanju arhive podataka, produkata i informacija.

0
Komentiraj

V. NAČIN IZVJEŠĆIVANJA

1
Komentiraj

Članak 47.

(1) Meteorološki i hidrološki podaci i informacije prikupljeni kroz državni meteorološki i hidrološki motriteljski sustav objavljuju se:

a) na mrežnim stranicama Državnog zavoda (https:\\meteo.hr\);

b) u publikacijama Državnog zavoda;

c) putem medija;

d) na zahtjev zainteresiranih korisnika.

(2)  Na mrežnim stranicama Državnog zavoda svakodnevno se objavljuju aktualni meteorološki i hidrološki podaci te podaci kvalitete zraka, vremenske i hidrološke analize i prognoze, mjereni i prognozirani UV indeks i drugi podaci i informacije.

(3)  Na mrežnim stranicama Državnog zavoda moguć je uvid u metapodatke meteoroloških i hidroloških postaja i višegodišnje skupove meteoroloških i hidroloških podataka.

(4)   Kontrolirani, obrađeni i verificirani meteorološki i hidrološki podaci objavljuju se u tiskanim i/ili elektroničkim godišnjim izvješćima.

(5)   Državni zavod izdaje periodične publikacije, Biltene, u kojima se objedinjuju informacije o mjesečnom vremenskom i hidrološkom stanju na području Hrvatske.

(6)  Putem javnih medija (internet, televizija, radio i novine) izdaju se informacije za javnost, podaci o trenutnim vremenskim prilikama, kratkoročna i srednjoročna prognoza vremena, upozorenje na opasne vremenske i hidrološke pojave.

(7)   Zainteresirani korisnici do potrebnih podataka i informacija mogu doći ispunjavanjem obrasca Zahtjeva za podacima i uslugama koji se nalazi na mrežnim stranicama Državnog zavoda.

0
Komentiraj

VI.  MEĐUNARODNA RAZMJENA PODATAKA

0
Komentiraj

Članak 48.

(1) Razmjena meteoroloških i hidroloških podataka s drugim državama provodi se putem mehanizama međunarodnih bilateralnih i multilateralnih vodnogospodarskih komisija i Svjetske meteorološke organizacije te kroz sudjelovanje Državnog zavoda u međunarodnim projektima.

(2)   Razmjenjuju se podaci u stvarnom vremenu i/ili nizovi arhivskih službenih podataka i pretećih informacija.

(3)  Opseg i dinamika međunarodne razmjene podataka utvrđuje se na osnovi pojedinih bilateralnih sporazuma Državnog zavoda s mjerodavnim institucijama i državama u skladu s preporukama Svjetske meteorološke  organizacije.

(4)  Državni zavod odgovoran je za kvalitetu podataka koje uključuje u međunarodnu razmjenu te za njihovo redovito slanje.

2
Komentiraj

VII. ZAVRŠNE ODREDBE

0
Komentiraj

Članak 49.

Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaju važiti Pravilnik o utvrđivanju mreža i programa rada meteoroloških postaja od interesa za cijelu zemlju objavljen u Službenom listu SFRJ br. 50, od 31. kolovoza 1990. stranice 1636. – 1678. i Pravilnik o utvrđivanju mreža i programa rada hidroloških postaja od interesa za cijelu zemlju objavljen u Službenom listu SFRJ br. 50, od 31. kolovoza 1990. stranice 1679. – 1708.

1
Komentiraj

Članak 50.

Ovaj Pravilnik će stupiti na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.

0
Komentiraj

Komentari

Odustani
qwe rtz
Odustani
Odustani
uredi obriši prikaži sakrij
Zastario!
dodaj odgovor uredi odgovor obriši odgovor
Copyright © 2023 Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva, Ured za zakonodavstvo. Izjava o pristupačnosti.