Ustavna osnova za donošenje Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta sadržana je u odredbama članka 2. stavka 4. podstavka 1., članka 16. i članka 50. stavka 2. Ustava Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 56/90., 135/97., 8/98. – službeni pročišćeni tekst, 113/00., 124/00. – službeni pročišćeni tekst, 28/01., 41/01. – službeni pročišćeni tekst, 76/10., 85/10. – službeni pročišćeni tekst, 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske br. SuP-0-1/2014 od 14.01.2014.).
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Ocjena stanja i osnovna pitanja koja se trebaju urediti zakonom
Na snazi je Zakon o komasaciji poljoprivrednog zemljišta (»Narodne novine«, br. 51/15) od 20. svibnja 2015. godine.
Primjena Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta (»Narodne novine«, br. 51/15) u praksi je pokazala da postoje zapreke koje usporavaju postupke komasacije poljoprivrednog zemljišta.
Na temelju do sada propisanog postupka za komasaciju poljoprivrednog zemljišta nije dovršen nijedan konkretan postupak, čime se dovodi u pitanje učinkovitost korištenja poljoprivrednog zemljišta obzirom stanje rascjepkanosti i malih čestica zemljišta. Dosadašnjim odredbama Zakona nije se na adekvatan način u praksi mogao ostvariti cilj i svrha komasacije poljoprivrednog zemljišta čime se ne može očekivati ni napredak u poljoprivrednoj proizvodnji.
U tijeku važenja Zakona prema kojem nije u potpunosti dovršen ni jedan postupak komasacije, uočeno je da bi propisani postupak koji se provodi kod komasacije poljoprivrednog zemljišta bilo potrebno pojednostaviti, da je potrebno olakšati i učiniti jasnijim i konkretnijim postupak nadležnosti donošenja odluka, učiniti efikasnijim i ekonomičnijim postupke nadzora nad postupkom komasacije, kao i urediti načine financiranja i dostupnosti sredstava tijekom cijelog postupka komasacije, od samog početka, sve u svrhu provedivosti samog postupka. Za stvaranje dodane vrijednosti u poljoprivrednoj proizvodnji kao rezultata uređenog poljoprivrednog zemljišta potrebno je donijeti zakonski okvir koji omogućuje provediv postupak komasacije u svim fazama, jasno propisano tko odlučuje i o čemu, te omogućavanje financiranja tijekom cijelog postupka komasacije obzirom na prirodu postupka koji neminovno traje više godina.
U cilju poboljšanja učinkovitosti u provedbi postupaka komasacije poljoprivrednog zemljišta, potrebno je donošenje novog Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta.
Donošenjem predmetnog Zakona postigla bi se učinkovita provedba postupaka komasacije poljoprivrednog zemljišta, kroz povećanje poljoprivredne proizvodnje, stvaranjem veće dodane vrijednosti u poljoprivrednoj proizvodnji, stavljanja u funkciju zapuštenog poljoprivrednog zemljišta kroz optimiziranje oblika i površine poljoprivrednog zemljišta, omogućavajući bolje uvjete za obrađivanjem poljoprivrednog zemljišta kroz uređenije puteve i komunalnu mrežu, sve u svrhu značajnog utjecaja na razvoj i unaprjeđenje ruralnih prostora.
Predviđena rješenja i posljedice donošenja Zakona
Cilj izrade i donošenja novog Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta (u daljnjem tekstu: Zakon) je smanjenje administrativnih zapreka kako bi se omogućila provedivost te ubrzali postupci komasacije poljoprivrednog zemljišta, stavilo u funkciju poljoprivredno zemljište koje zbog rascjepkanosti i malih površina nije uopće ili je otežano njegovo korištenje u funkciji poljoprivredne proizvodnje, čime bi se povećala produktivnost i stvorila dodana vrijednost proizvodnje te bolje i učinkovitije korištenje poljoprivrednog zemljišta.
Zakonom se određuje da je komasacija od strateškog interesa za Republiku Hrvatsku, pri čemu se definiraju temeljna načela za provođenje komasacije, i to načelo jednake vrijednosti te načelo oblika, uporabe i položaja zemljišta.
Nadalje, Zakonom će se omogućit jednostavniji pristup sredstvima za troškove komasacije tijekom cijelog postupka komasacije, u skladu s programom komasacije poljoprivrednog zemljišta (u daljnjem tekstu: Program)kojeg donosiVlada Republike Hrvatske kao akt strateškog planiranja provođenja komasacije za predviđeno vremensko razdoblje i u skladu s planiranim financijskim sredstvima.
Ovim se Zakonom, kao novina, definira granična površina komasacijekao površina zemljišta uzeta kao jedinica mjere kojom se određuje da se sve zemljište unutar komasacijske gromade koje je u vlasništvu jednog sudionika komasacije s ukupnom površinom manjom od jedinice mjere, izvlašćuje razmjerno u korist ostalih sudionika komasacije čija je svakog pojedinačno ukupna površina unutar komasacijske gromade veća od jedinice mjere.
Također se unaprjeđuje, u postupku komasacije, korištenje informacijskih tehnologija, tako da se za potrebe planiranja, provedbe, nadzora te trajnog praćenja stanja komasiranog zemljišta, u skladu s ovim Zakonom i drugim propisima, uspostavlja i vodi informacijski sustav komasacije.
Isto tako, u slučajevima kada jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb ne pokreće postupak komasacije, a postoje značajne površine poljoprivrednog zemljišta koje se loše iskorištava, propisuje se mogućnost da ministarstvo nadležno za poljoprivredno zemljište pokrene postupak komasacije ili preuzme nadležnost za postupak komasacije koji je jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb pokrenula ali ga ne provode.
Predloženim Zakonom Nositelj komasacije, koji može biti jedinica lokalne samouprave, Grad Zagreb ili Ministarstvo, imenuje samo jedno Povjerenstvo kao kolektivno tijelo za izradu nacrta akata te obavljanje drugih radnji radi provođenja postupka komasacije u dijelu propisanom ovim Zakonom.
Zakonom se postupak provodi uz pravne alate i institute već propisane važećim propisima, te se izbjegava specifična zakonska uređenja.
Tekst Zakona je izrađivan uvijek imajući u vidu nekoliko bitnih elemenata koji se već dugo nisu objedinili, i to: dostupna financijska sredstva; jako izražena svijest stručnih osoba iz područja agronomskih i geodetskih znanosti o nužnosti i potrebi provođenja komasacije na poljoprivrednom zemljištu; postojanje političke volje za provedbom komasacije; činjenica da komasacija nije provođena već duže vrijeme na području Republike Hrvatske, nužnost usklađenja propisa s trenutnim stanjem koje je različito u odnosu na važeći Zakon o komasaciji poljoprivrednog zemljišta (»Narodne novine«, br. 51/15), te potreba pojednostavljivanja postupka komasacije.
III. OCJENA I IZVORI SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona sredstva će se planirati prilikom izrade Državnog proračuna Republike Hrvatske za razdoblje 2022. – 2024. godine u okviru sredstava Mehanizma za oporavak i otpornost.
IV. TEKST PRIJEDLOGA ZAKONA O KOMASACIJI POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA, S OBRAZLOŽENJEM
NACRT PRIJEDLOGA
ZAKONA O KOMASACIJI POLJOPRVREDNOG ZEMLJIŠTA
I. OSNOVNE ODREDBE
Predmet i cilj Zakona
Članak 1.
(1)Ovim se Zakonom uređuje način i postupak komasacije poljoprivrednog zemljišta.
(2)Svrha komasacije poljoprivrednog zemljišta je omogućavanje ekonomičnijeg iskorištavanja poljoprivrednog zemljišta uz povoljnije uvjete za poljoprivrednu proizvodnju i ruralni razvoj.
(3)Komasacijom poljoprivrednog zemljišta stvaraju se povoljniji uvjeti za razvoj poljoprivredne proizvodnje, osnivanjem većih i pravilnijih katastarskih čestica, izgradnjom poljoprivrednih putova, vodnih građevina za melioracije te izvođenjem i drugih radova na uređenju zemljišta namijenjenog poljoprivredi, pri čemu se posvećuje dužna pažnja očuvanju obilježja krajobraza.
(4)Komasacija poljoprivrednog zemljišta (u daljnjem tekstu: komasacija) je skup administrativnih i tehničkih postupaka kojima se poljoprivredno zemljište, na području jedne ili više katastarskih općina, rascjepkano na katastarske čestice male površine i nepravilnog oblika okrupnjava odnosno grupira u veće katastarske čestice, osnivaju katastarske čestice pravilnijeg oblika, uređuju putne i kanalske mreže tenesređeni vlasnički, drugi stvarnopravni i ostali odnosi na zemljištu.
(5)Jednostavna komasacija je komasacija u kojoj se administrativni i tehnički postupci iz stavka 4. ovoga članka provode u manjem opsegu.
Interes Republike Hrvatske
Članak 2.
(1)Komasacije se provodi u interesu Republike Hrvatske.
(2)Svi postupci koji se provode za potrebe komasacije su hitni postupci.
Načelo jednake vrijednosti
Članak 3.
(1)Komasacija se provodi tako da se sudioniku komasacije za njegovo zemljište uneseno u komasacijsku gromadu koje je po površini veće od granične površine komasacije, iz komasacijske gromade dodjeljuje novo zemljište jednake vrijednosti i u što manjem broju katastarskih čestica, uz odbitak vrijednosti zemljišta za opće potrebe, zajedničke potrebe naselja i sudionika komasacije.
(2)Iznimno od stavka 1. ovoga članka, vrijednost zemljišta koje se sudioniku komasacije dodjeljuje, ne može biti manja od 90 % niti veća od 120 % od vrijednosti zemljišta koje je unio u komasacijsku gromadu.
(3)Ako se prije podjele komasacijske gromade utvrdi višak zajedničkog zemljišta ili se utvrdi da za potrebe dodjele zemljišta sudionicima komasacije ima manje zemljišta od onog koje su sudionici komasacije unijeli u komasacijsku gromadu, onda se višak ili manjak zemljišta raspoređuje razmjerno, prema površini koju su unijeli, na sve sudionike komasacije, uz uvjet da povećanje ili smanjenje mora biti u skladu s vrijednosti iz stavka 2. ovoga članka.
(4)Vrijednost zemljišta obuhvaćenog komasacijom utvrđuje se i prikazuje u procjeni vrijednosti zemljišta s osnovom utvrđivanja vrijednosti zemljišta za komasacijsku gromadu.
Načelo oblika, uporabe i položaja zemljišta
Članak 4.
(1)Kod diobe komasacijske gromade i dodjele zemljišta nastojat će se svakom sudioniku komasacije koji je u postupku komasacije ostvario pravo na zemljište, dodijeliti zemljište što više okrupnjeno i grupirano, u što prikladnijem obliku za iskorištavanje, s osiguranim pristupom te na položaju pretežitoga dijela i načina uporabe zemljišta koje je unio u komasacijsku gromadu.
(2)Sudioniku komasacije ne smije se bez njegove privole dodijeliti zemljište na takvom položaju koje bi uvjetovalo preuređivanje dodijeljenog mu poljoprivrednog zemljišta čiji bi troškovi povećali nerazmjer između vrijednosti zemljišta više nego što je određeno u članku 3. stavku 2. ovoga Zakona.
(3)Prilikom diobe komasacijske gromade i dodjele zemljišta sudioniku komasacije nastojat će se da se:
–zemljišta članova obiteljskog kućanstva i obitelji dodjeljuju jedno uz drugo
–komasirana zemljišta stanovnika susjednih katastarskih općina, rasporede na vanjskom odnosno rubnom dijelu komasacijske gromade bliže njihovim naseljima u kojima imaju prebivalište
–usvoje prijedlozi sudionika komasacije.
Program komasacijepoljoprivrednog zemljišta
Članak 5.
(1)Program komasacije poljoprivrednog zemljišta (u daljnjem tekstu: Program)je akt strateškog planiranja provođenja komasacije na okvirnoj površini zemljišta, za predviđeno vremensko razdoblje i u skladu s planiranim financijskim sredstvima.
(2)Programom se utvrđuju izvori financiranja, okvirni iznos dostupnih financijskih sredstava, okvirna površina zemljišta na kojoj je moguće provesti komasaciju uz dostupna financijska sredstva, razdoblje za provedbu komasacije u skladu s navedenim podacima, pravilima i mjerama za provedbu Programa te mjerilima za odabir određenog područja radi ispunjenja važećeg Programa.
(3)Iznimno od stavka 2. ovoga članka, Programom se mogu kao prioritet utvrditi područja komasacije na kojima su pokrenuti postupci komasacije koji nisu završeni, ako troškovi njihova provođenja ne prelaze utvrđeni iznos dostupnih financijskih sredstava iz Programa, a ako prelaze utvrđeni iznos iz Programa onda se njihovo provođenje odgađa do uključivanja u novi program za sljedeće razdoblje.
(4)Program izrađuje Ministarstvo na temelju dostupnih podataka i stručnih analiza o potrebi komasacije.
(5)Program donosi Vlada Republike Hrvatske za razdoblje provedbe koje predloži Ministarstvo prema dostupnim financijskim sredstvima, a objavljuje se u »Narodnim novinama« i na mrežnim stranicama Ministarstva.
Pojmovi
Članak 6.
(1)Pojedini pojmovi u smislu ovoga Zakona te propisa i akata koji se donose na temelju ovoga Zakona imaju sljedeće značenje:
1.granična površina komasacije je površina zemljišta uzeta kao jedinica mjere kojom se određuje da se sve zemljište unutar komasacijske gromade koje je u vlasništvu jednog sudionika komasacije s ukupnom površinom manjom od jedinice mjere, izvlašćuje razmjerno u korist ostalih sudionika komasacije čija je svakog pojedinačno ukupna površina unutar komasacijske gromade veća od jedinice mjere
2.jedinica za procjenu je relativni odnos između uzor-čestice i katastarske čestice koja se procjenjuje, uzimajući u obzir plodnost, položaj zemljišta, njegovu udaljenost od gospodarskoga dvorišta, mikrodepresija, izloženost suncu, izgrađeni put i druge okolnosti koje utječu na vrijednost poljoprivrednog zemljišta
3.komasacijska gromada je dio zemljišta komasacijskog područja koji se sastoji od zemljišta za opće potrebe, zemljišta za zajedničke potrebe te zemljišta za sudionike komasacije
4.komasacijsko područje je određena površina zemljišta na kojem se provodi komasacija
5.komasirano zemljište je zemljište koje je provedbom pravomoćnog rješenja o komasaciji uređeno u katastarskečestice kao: zemljište za opće potrebe, zemljište za zajedničke potrebe, te zemljište za sudionike komasacije
6.ministarje ministar nadležan za poljoprivredno zemljište
7.Ministarstvoje ministarstvo nadležno za poljoprivredno zemljište
8.Nositelj komasacije je jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb odnosno Ministarstvo kada je to ovim Zakonom propisano
9.obilježja krajobraza su sastavni dijelovi katastarske čestice, nastali su prirodnim putem ili ljudskom aktivnošću te obuhvaćaju sljedeće elemente: šumarak, pojedinačno stablo, drvored, živica
10.opseg komasacije je skup administrativnih, tehničkih i drugih radova i uređenja koji može biti određen kao komasacija ili određen kao jednostavna komasacija
11.Povjerenstvo je kolektivno tijelo koje imenuje Nositelj komasacije za izradu nacrta akata i obavljanje drugih radnji radi provođenja postupka komasacije u dijelu propisanom ovim Zakonom
12.stranke komasacijesu vlasnici i posjednici zemljišta, kao i osobe koje na zemljištu na kojem se provodi komasacija imaju druga stvarna prava ili na zakonu zasnovan pravni interes
13.sudionici komasacijesu osobe koje su vlasnici zemljišta ili nositelji prava građenja na zemljištu unesenom u komasacijske gromadu te osobe koje su na temelju provedenog postupka komasacije ostvarile pravo na dodjelu zemljišta iz komasacijske gromadu
14.uzor-čestica je čestica zemljine površine pretežitog načina uporabe, korištenja i površine izražene u jedinici mjere
15.zemljište zaopće potrebeje zemljište od interesa za Republiku Hrvatsku za izgradnju infrastrukturnih objekata i različitih građevina, izvođenje radova i druge posebnim propisima određene potrebe
16.zemljište zazajedničke potrebe je zemljište za zajedničke potrebe naselja i sudionika komasacije, za izgradnju infrastrukturnih i različitih građevina od interesa za naselje i sudionike komasacije, objekata za ekonomičnije iskorištavanja poljoprivrednog zemljišta iz postupka komasacije, izvođenje radova i druge potrebe od interesa za naselje i sudionike komasacije.
(2)Pojmovi uporabljeni u ovom Zakonu imaju značenje određeno zakonima kojima se uređuje područje poljoprivrede i poljoprivrednog zemljišta, pravnog statusa voda, vodnoga dobra i vodnih građevina, obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva, prostornog uređenja, gradnje, zaštite prirode, državne izmjere i katastra nekretnina, te područje vlasništva i drugih stvarnih prava i drugim posebnim zakonima, ako ovim Zakonom nije drukčije propisano.
(3)Izrazi koji se koriste u ovome Zakonu, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.
II. ZAJEDNIČKE ODREDBE
Zemljište za opće i zajedničke potrebe
Članak 7.
(1)U postupku komasacije osigurava se zemljište za opće potrebetezemljište za zajedničke potrebe.
(2)Ako se u postupku komasacije radi osiguravanja zemljišta za opće potrebe tezemljišta zazajedničke potrebe smanji ukupna površina poljoprivrednog zemljišta, uvažavajući i njegovu vrijednost odnosno vrijednost komasacijske gromade, svakom sudioniku komasacije dodijelit će se razmjerno manja površina zemljišta od unijete.
Zamjena zemljišta u postupku komasacije
Članak 8.
(1)U postupku komasacije može se zemljište iz područja komasacijske gromade sporazumom zamijeniti za zemljište izvan područja komasacijske gromade.
(2)Zamjena iz stavka 1. ovoga članka može se obavljati do sklapanja ugovora o nabavi usluge izrade prijedloga projekta komasacije u skladu sa člankom 29. ovoga Zakona.
Naknada za zgrade, jednostavne građevine i nasade
Članak 9.
(1)U postupku komasacije, ako je to potrebno radi ostvarenja svrhe komasacije, može se odrediti premještanje, odnosno rušenje jednostavne građevine, stambene ili gospodarske zgrade, s tim da za premještanje ili rušenje legalno izgrađene jednostavne građevine ili zgrade kao i uklanjanje jednostavne i druge građevine i radova izvedenih u skladu s pravilnikom kojim se uređuje određivanje jednostavnih i drugih građevina i radova, odnosno krčenje nasada, vlasniku pripada naknada.
(2)Utvrđivanje visine naknade iz stavka 1. ovoga članka obavit će ovlašteni sudski vještak koji je za to ovlašten posebnim propisima kojima je uređeno područje procjene vrijednosti nekretnina odnosno vrste navedenih objekata.
(3)Nositelj komasacije donosi odluku da se utvrđena naknadu iz stavka 2. ovoga članka, nadoknađuje iz sredstava za usluge i radove izvršenja Programa prema članku 22. ovoga Zakona ako su osigurana i za tu vrstu naknade, odnosno da je sudionici komasacije nadoknađuju tako da se utvrđena naknada podijeli razmjerno u odnosu na vrijednost zemljišta sudionika komasacije nakon provedene komasacije.
(4)Ako ovlašteni sudski vještak u skladu sa stavkom 2. ovoga članka utvrdi da je određeni nasad neplodan, odnosno zastario toliko da za njegovo održavanje ima više troškova nego što vrijede njegovi prinosi, Nositelj komasacije donosi odluku o ne davanju naknade za taj neplodan ili zastario nasad i o uklanjanju istog, a prethodni vlasnik ga uklanja u razumnom roku o svom trošku.
Stvarnopravni i drugi odnosi na zemljištu
Članak 10.
(1)Služnosti i ograničenja prava vlasništva koji nakon diobe komasacijske gromade sudionicima komasacije više nisu potrebni prestaju i brišu se, a ako je to potrebno s obzirom na novu diobu zemljišta iz komasacijske gromade, moraju se osnovati nove služnosti i ograničenja prava vlasništva u skladu s propisima kojima se uređuju zemljišne knjige.
(2)Hipoteke uknjižene na nekretninama koje ulaze u komasacijsku gromadu prenose se na nekretnine koje su dodijeljene vlasniku iz komasacijske gromade s istim prvenstvenim redom.
(3)Nositelj komasacije donosi odluku o prestanku i brisanju odnosno osnivanju služnosti i ograničenja prava vlasništva, te o prijenosu hipoteka, u skladu sa stavkom 1. i 2. ovoga članka i propisima kojima se uređuju zemljišne knjige.
(4)Ako prijašnji vlasnik nekretnina koje su ušle u komasacijsku gromadu, a koje su bile opterećene hipotekama, ostvari naknadu umjesto dodijeljenih nekretnina iz komasacijske gromade, hipoteke koje prestaju teretit će tu naknadu.
Nadležno tijelo
Članak 11.
(1)Nadležno tijelo za provedbu ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju njega je Ministarstvo.
(2)Nadležno tijeloza pokretanje i provođenje postupka komasacije je Nositelj komasacije kao jedinica lokalne samouprave zastupana po općinskom načelniku odnosno gradonačelniku ili Grad Zagreb zastupan po gradonačelniku, te Ministarstvo zastupano po ministru.
Postupanje u radnjama kojima se poništava cilj i svrha komasacije
Članak 12.
(1)U postupku komasacije nije dopušten povrat u prijašnje stanje i obnova postupka.
(2)Nakon provedene komasacije zabranjeno je provoditi geometrijsku diobu na komasiranom zemljištu u roku od 99 godina od dana pravomoćnosti rješenja o komasaciji iz članka 45. stavka 1. ovoga Zakona.
Informacijski sustav komasacije
Članak 13.
(1)Za potrebe planiranja, provedbe, nadzora te trajnog praćenja stanja komasiranog zemljišta, u skladu s ovim Zakonom i drugim propisima, Ministarstvo uspostavlja i vodi informacijski sustav komasacije (u daljnjem tekstu: ISK).
(2)ISK se uspostavlja i vodi u elektroničkom obliku kao interoperabilni i multiplatformni sustav u kojem se povezuju informacijski sustavi pojedinih javnopravnih tijela koja na temelju ovoga Zakona i posebnih propisa izrađuju i/ili održavaju prostorne podatke i druge podatke značajne za komasaciju.
(3)U okviru ISK-a uspostavlja se i registar komasacije (u daljnjem tekstu: Registar) koji se sastoji od više upisnika podataka, a pristup osnovnim informacijama te obavijestima iz Registra osigurava se pod razmjernim, nediskriminirajućim i transparentnim uvjetima.
(4)ISK sadržava i modul za provedbu postupka komasacije a posebno za potrebe formiranja komasacijske gromade, dodjele zemljišta i izrade nacrta prijedloga rješenja o komasaciji.
(5)Podaci modula iz stavka 4. ovoga članka nakon završene komasacije moraju biti sukladni i u razmjenskim formatima za prihvaćanje podataka komasacije u postojećim informacijskim sustavima koji se u području vođenja zemljišnih knjiga i katastra već koriste u Republici Hrvatskoj.
(6)Registar sadržava i dio za izvješćivanje za potrebe ispunjavanja međunarodnih i nacionalnih obveza iz područja poljoprivrede, u koji će se upisivati prikupljeni podaci i druge informacije, sukladno obvezama iz zakonodavstva Europske unije, međunarodnih konvencija, sporazuma, protokola i drugih akata koji obvezuju Republiku Hrvatsku, posebno obzirom na osiguravanje financijskih sredstava potrebnih za pokretanje i provedbu komasacije iz fondova Europske unije.
(7)Sadržaj ISK-a, vođenje i upis u upisnike podataka u Registru, izradu i uspostavu Registra, dostupnost i uvjete korištenja podataka iz Registra, način dostavljanja te vrstu i strukturu podataka, kao i objavu pojedinih podataka iz Registra na mrežnoj stranici, uređuje ministar pravilnikom.
III. POKRETANJE KOMASACIJE
Uvjeti za pokretanje komasacije
Članak 14.
(1)Komasacija se može pokrenuti ako:
–se zbog rascjepkanosti i nepravilnog oblika zemljište ne može svrhovito obrađivati
–se zbog postojećih stvarnopravnih odnosa ili zbog velike rascjepkanosti zemljišta ne može organizirati proizvodnja koja osigurava svrhovitost uloženih sredstava na području na kojem se izgrađuju ili su već izgrađenevodne građevine za melioracije ili
–izgradnja nove prometne infrastrukture ili drugih infrastrukturnih građevina, kao i uređenje većih vodotoka, izaziva ili će izazvati daljnje usitnjavanje postojećih katastarskih čestica i poremećaj putne i kanalske mreže.
(2)Ako se komasacija predlaže zbog izgradnje vodnih građevina za melioracije, komasacija se može pokrenuti ako su među ostalim uvjetima ispunjeni i uvjeti za izgradnju tih sustava propisani posebnim zakonima.
(3)Komasacija se neće pokrenuti ako:
–se utvrdi da bi se provođenjem komasacije mogli pogoršati uvjeti za poljoprivrednu proizvodnju vlasniku zemljišta na području na kojem se planira komasacija ili
–nisu osigurane propisane mjere zaštite tla, bioraznolikosti i krajobrazne raznolikosti.
Zemljište obuhvaćeno komasacijom
Članak 15.
(1)Komasacija obuhvaća komasacijsko područje koje je dio ili ukupno poljoprivredno zemljište jedne ili više katastarskih općina, a komasacijsko područje se određuje u granicama za koje se smatra da će svrha komasacije biti u potpunosti odnosno što je moguće više ispunjena uz provođenje postupka komasacije za predviđeno vremensko razdoblje i u skladu s planiranim financijskim sredstvima.
(2)U komasacijsko područje mogu se uključiti i okolna zemljišta, ukoliko nisu izričito isključena iz komasacije rješenjem o provođenju komasacije.
(3)Na poljoprivrednom zemljištu koje je u naravi vinograd, voćnjak, maslinik i/ili ribnjak, odnosno jednostavna i druga građevina i radovi izvedeni u skladu s pravilnikom kojim se uređuje određivanje jednostavnih i drugih građevina i radova, u svrhu poljoprivredne djelatnosti, komasacija se provodi samo uz suglasnost iz članka 20. stavka 5. i 6. ovoga Zakona.
(4)Zemljišta u komasacijskom području na kojima postoje stalni objekti od općeg interesa odnosno koja su zbog svoje namjene i načina iskorištavanja vezana za postojeći položaj nisu predmet komasacije, ali mogu biti predmetom pojedinih radnji u postupku komasacije kao što je utvrđivanje imovinskopravnoga stanja, katastarska izmjera, uređenje, ispravci međa i druge radnje, osim onih kojima se mijenja njihova namjene i načina iskorištavanja.
(5)Za komasaciju se prikupljaju i obrađuju podaci o katastarskim česticama zemljišta, i to: međama i drugim granicama, adresi katastarske čestice, načinu uporabe katastarske čestice i njezinih dijelova, površini katastarske čestice, o površinama dijelova katastarske čestice koji se različito upotrebljavaju, obilježjima krajobraza na katastarskoj čestici te podaci o nositeljima knjižnih prava, pravnim činjenicama i osobnim odnosima.
(6)Vlasničke ovlasti za zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske koje je u obuhvatu komasacijskog područja obavlja ministarstvonadležno za poljoprivredno zemljište.
Stručna osnova za komasaciju te dostava i pristup podacima
Članak 16.
(1)Stručna osnova za pokretanje komasacije je idejno rješenje komasacije, a stručna osnova za provedbu komasacije je projekt komasacije.
(2)U skladu s Programom, jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb može o svom trošku izraditi jednostavni nacrt idejnog rješenja komasacije poljoprivrednog zemljišta sa svog područja (u daljnjem tekstu: idejno rješenje) kao pomoć za planiranje, pokretanje i provedbu komasacije.
(3)U svrhu izrade stručne osnove iz stavka 1. ovoga članka i drugih akata postupka komasacije iz ovoga Zakona, javnopravna tijela obvezna su Ministarstvu, jedinici lokalne i područne (regionalne) samouprave na čijem se području planira, pokreće i provodi komasacija te Nositelju komasacije ili od njega odabranom vanjskom izvođaču, dostavljati podatke kojima raspolažu bez naknade.
(4)Ministarstvo, Nositelj komasacije te jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave na čijem se području planira, pokreće i provodi komasacija, u svrhu izrade stručne osnove iz stavka 1. ovoga članka i drugih akata postupka komasacije iz ovoga Zakona, ovlašteni su bez naknade pristupati podacima i koristiti podatke o poljoprivrednom i drugom zemljištu iz evidencija javnopravnih tijela, kao i drugih javnih evidencija, a pristup podacima iz evidencija može se uspostavit i izravno, elektroničkim putem.
Odluka o izradi prijedloga idejnog rješenja komasacije
Članak 17.
(1)Ako jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb, utvrdi da postoje značajne površine poljoprivrednog zemljišta koje se ne koristi u svrhu poljoprivredne proizvodnje ili se loše iskorištava, a više od 50 % istog zemljišta se nalazi na njenom području, jedinica lokalne samouprave zastupana po općinskom načelniku ili gradonačelniku odnosno Grad Zagreb zastupan po gradonačelniku donosi odluku o izradi prijedloga idejnog rješenja komasacije za isto poljoprivrednog zemljišta (u daljnjem tekstu: PIR), te kao Nositelj komasacije pokreće i provodi komasaciju.
(2)Prije donošenja odluke o izradi PIR-a iz stavka 1. ovoga članka, jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb obvezna je, ako nije osigurala sredstva u svom proračunu za izradu PIR-a, od Ministarstva zatražiti suglasnost iz članka 22. stavak 3. ovoga Zakona da su sredstava za izradu PIR-a osigurana u sredstvima za izvršenje Programa.
(3)Iznimno od stavka 1. ovoga članka, ministar može, za značajne površine poljoprivrednog zemljišta koje se ne koristi u svrhu poljoprivredne proizvodnje ili se loše iskorištava i za koje nije donijeta odluka u skladu sa stavkom 1. ovoga članka, donijeti odluku o izradi PIR-a uz odgovarajuću primjenu odredbi ovoga Zakona,te Ministarstvo kao Nositelj komasacije pokrenuti i provesti postupak komasacije.
(4)Ako je zemljište na komasacijskom području u vlasništvu Republike Hrvatske, ministar može donijeti odluku o izradi PIR-a te Ministarstvo kao Nositelj komasacije po skraćenom postupku pokrenuti i provesti komasaciju u interesu Republike Hrvatske, samo s izvršenjem administrativnih i tehničkih postupaka iz ovoga Zakona za koje ocijeni da su potrebni radi ostvarenja svrhe komasacije iz ovoga stavka.
(5)Iznimno od stavka 1. ovoga članka, kada je već donesena odluka o izradi PIR-a u skladu sa stavkom 1. ovoga članka, ali Nositelj komasacije ne izvršava potrebne radnje za pravovremeno pokretanje i provođenje postupka komasacije, ministar možedonijeti odluku kojom Ministarstvo stupa na mjesto dosadašnjeg Nositelja komasacije i preuzima provođenje komasacije u tom postupku.
(6)Ako se donesu odluke o izradi PIR-a u skladu sa stavkom 3. i 4. ovoga članka odnosno odluku iz stavka 5. ovoga članka, ministar odlukom osniva Povjerenstvo uz odgovarajuću primjenu članka 24. ovoga Zakona, sa sastavom po svojoj slobodnoj procjeni ako je to potrebno radi provedbe komasacije.
(7)Nositelj komasacije, na temelju stručnih analiza koje utvrđuju postojanje uvjeta za pokretanje komasacije iz članka 14. stavka 1. ovoga Zakona i provedbe komasacije, izrađuje PIR, a za njegovu izradumože angažirati i vanjske izvođače kroz postupak javne nabave uz obvezu osiguranja sredstava u skladu sa člankom 22. ovoga Zakona.
(8)PIRsadržava:
–podatke za komasacijsko područje i komasacijsku gromadu: ime i matični broj katastarske općine, površinu, ukupan broj katastarskih čestica i njihovu prosječnu veličinu – posebno za zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske, posebno za zemljište u vlasništvu fizičkih i pravnih osoba i posebno za ostalo zemljište, broj kućanstava s redoslijedom po veličini posjeda i prosječan broj čestica po tako poredanim kućanstvima
–podatke o osobama koje su vlasnici zemljišta na području na kojem se planira komasacija: – posebno za zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske, posebno za zemljište u vlasništvu fizičkih i pravnih osoba i posebno za ostalo zemljište, uz prijedlog zemljišta komasacijske gromade
–preglednu kartu s granicom komasacijskoga područja i zemljišta za komasacijsku gromadu na kojoj je prikazano postojeće stanje putne i kanalske mreže, položaj zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske, posebno za zemljište u vlasništvu fizičkih i pravnih osoba te položaj ostaloga zemljišta
–prijedlog površinekatastarskih čestica poljoprivrednog zemljišta koje je u naravi vinograd, voćnjak, maslinik i/ili ribnjak, odnosno jednostavna i druga građevina i radovi izvedeni u skladu spravilnikom kojim se uređuje određivanje jednostavnih i drugih građevina i radova, u svrhu poljoprivredne djelatnosti, za koje se komasacija može provoditi bez suglasnosti
–prijedlog granične površine komasacije
–procjenu predviđenih radova s troškovnikom komasacije
–podatke o izvorima financiranja troškova komasacije.
(9)Odlukom o izradi PIR-a iz stavka 1., 3. i 4. ovoga članka određuje se opseg komasacije koji može biti kao komasacija ili kao jednostavna komasacija, s tim da Ministarstvo odlukom iz stavka 5. ovoga članka može promijeniti opseg komasacije određen odlukom o izradi PIR-a iz stavka 1. ovoga članka.
(10)Protiv odluke ministra iz stavka 5. ovoga članka kojom Ministarstvo stupa na mjesto dosadašnjeg Nositelja komasacije i preuzima provođenje komasacije u tom postupku, žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor, pri čemu tužba ne odgađa postupak provođenja iste odluke.
Ispunjenje financijskog okvira važećeg Programa i iznimke
Članak 18.
(1)Odluke o izradi PIR-a iz članka 17. stavka 1., 3. i 4. ovoga Zakona mogu se donositi samo do ispunjenja iznosa dostupnih financijskih sredstava prema važećem Programu za predviđeno vremensko razdoblje.
(2)Iznimno od stavka 1. ovoga članka, ukoliko odlukama o izradi PIR-a donesenim u skladu sa stavkom 1. ovoga članka nije u potpunosti ispunjen iznos dostupnih financijskih sredstava iz Programa, a preostali iznos nije dovoljan za još jednu odluku, može se donijeti još jedna odluka o izradi PIR-a iz članka 17. stavaka 1., 3. i 4. ovoga Zakona samo ako Ministarstvo potvrdi da će osigurati financijska sredstava za pokretanje i provođenje komasacije u skladu s tom odlukom.
(3)Nakon donošenja odluka o izradi PIR-a iz stavka 1. i 2. ovoga članka kojima je ispunjen okvirni iznos dostupnih financijskih sredstava iz važećeg Programa, Ministarstvo odmah odnosno najkasnije u roku od osam dana od dana donošenja posljednje odluke obavještava javnost preko svojih mrežnih stranica te dostavom elektronske ili pisane obavijesti nacionalnim udrugama općina, gradova i županija, da je ispunjen planirani okvir iz važećeg Programa za predviđeno vremensko razdoblje te da se više ne donose odluke o izradi PIR-a po važećem Programu.
(4)Iznimno od stavka 1., 2. i 3. ovoga članka, ako su sredstva potrebna za troškove planiranja, pokretanja i provođenja komasacije u potpunosti osigurana u proračunu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb kao Nositelj komasacije samostalno pokreće i provodi komasaciju u skladu s odredbama ovoga Zakona, osim u dijelu vezanom uz važeći Program.
(5)Ministarstvo objavljuje javne pozive za iskazivanje interesa za provođenja komasacije na određenom području, u skladu s Programom prema kojem su financijska sredstva osigurana iz fondova Europske unije, u državnom proračunu, iz sredstava donacija, sredstava drugih zainteresiranih pravnih i fizičkih osoba te u proračunu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
(6)Postupak i mjerila objave javnog poziva za iskazivanje interesa za provođenja komasacije na određenom području iz stavka 5. ovoga članka, te mjerila za odabir određenog područja kao pogodnog za izradu PIR-a radi ispunjenja Programa, uređuje ministar pravilnikom.
Mišljenja i suglasnosti na prijedlog idejnog rješenja
Članak 19.
(1)Nositelj komasacije u skladu sa člankom 17. ovoga Zakona, nakon izrade dostavlja PIR na mišljenje ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa i Državnoj geodetskoj upravi, koji su dužni dostaviti svoja mišljenja u roku od 30 dana od dana primitka zahtjeva s dokumentacijom.
(2)Ako je Nositelj komasacije jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb, onda PIR zajedno s mišljenjem iz stavka 1. ovoga članka dostavlja na suglasnost Ministarstvu koje je dužno dati suglasnost u roku od 30 dana od dana primitka zahtjeva s dokumentacijom, odnosno u istom roku odbiti suglasnost uz obrazloženje, pri čemu suglasnost sadrži i obavijest o osiguranim ili ne osiguranim financijskim sredstvima.
(3)Nositelj komasacije može nakon zaprimljenih mišljenja iz stavka 1. ovoga članka donijeti odluku o ispravku ili dopuni PIR-a, odnosno ako je PIR izradio vanjski izvođač angažiran kroz postupak javne nabave, zatražiti od njega ispravak ili dopunu PIR-a, te nakon ispravka ili dopune PIR ponovno dostaviti na mišljenje u skladu sa stavkom 1. ovoga članka.
(4)Ako je komasacijsko područje na prostoru više jedinica lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba, onda Nositelj komasacije zajedno sa zaprimljenima mišljenjem iz stavka 1. ovoga članka, dostavlja PIR na suglasnost i tim jedinicama lokalne samouprave odnosno Gradu Zagrebu, koje su dužne dati suglasnost u roku od 30 dana od dana primitka zahtjeva s dokumentacijom, odnosno u istom roku odbiti suglasnost uz obrazloženje.
Sastanak vlasnika zemljišta
Članak 20.
(1)Nositelj komasacije nakon zaprimanja mišljenja iz članka 19. ovoga Zakona, a prije pokretanja komasacije, poziva na sastanak vlasnike zemljišta na području na kojem se planira komasacija kako bi ih upoznao sa svrhom i uvjetima pod kojima se namjerava provesti komasacija, radi njihovih primjedbi, prijedloga, davanja suglasnosti na PIR te izbora člana Povjerenstva prema članku 24. stavak 4. podstavku 4. ovoga Zakona.
(2)Interes za provođenjem komasacije vlasnici zemljišta na području na kojem se planira komasacija izražavaju davanjem suglasnosti na PIR iz stavka 1. ovoga članka, potpisom odmah na sastanku iz stavka 1. ovoga članka ili dostavljanjem Nositelju komasacije u pisanom obliku u roku od 15 dana od dana održavanja tog sastanka, a ako ne daju suglasnost i ne očituju se da nisu suglasni na način i u propisanom roku kako je navedeno, smatra se da su dali suglasnost na PIR.
(3)Suglasnost iz stavka 1. ovoga članka daje se uz provjeru identiteta osobe traženjem na uvid njene osobne iskaznice ili putne isprave, uz upis prebivališta, osobnog identifikacijskog broja (OIB) i kontakt podataka (e-pošta, broj fiksnog ili mobilnog telefona), a isprave za sudjelovanje na sastanku iz stavka 1. ovoga članka određuje Nositelj komasacije u pozivu za isti sastanak.
(4)Ako vlasnik zemljišta na području na kojem se planira komasacija nije dužan posjedovati osobnu iskaznicu ili putnu ispravu ili je nema kod sebe, provjera njegova identiteta u svrhu davanja pisane suglasnosti u skladu sa stavkom 2. ovoga članka izvršit će se u skladu s odredbama o provjeri identiteta osobe prema propisima za to područje.
(5)Uz isprave radi provjere identiteta osoba iz stavka 3., 4. i 5. ovoga članka, Nositelju komasacije predaju se, odnosno dostavljaju i njihove preslike koje se pridružuju uz suglasnost iz stavka 2. ovoga članka koja sadrži i suglasnost na prijedloge iz članka 17. stavka 8. podstavka 4. i 5. ovoga Zakona.
(6)Suglasnost iz stavka 2. ovoga članka postaje važeća u trenutku kada je Nositelj komasacije zaprimi od većine vlasnika zemljišta na području na kojem se planira komasacija od najmanje 50%+1 uz uvjet da je u njihovu vlasništvunajmanje 67% ukupne površine poljoprivrednog zemljišta s područja na kojem se planira komasacija.
Odluka o pokretanju komasacije
Članak 21.
(1)Nositelj komasacije, na temelju mišljenja i suglasnosti iz članka 19. ovoga Zakona i važećih suglasnosti iz članka 20. stavka 6. ovoga Zakona, u roku od 30 dana od njihova pribavljanja, donosi odluku o pokretanju komasacije.
(2)Nakon donošenja odluke iz stavka 1. ovoga članka, nema povlačenja važećih suglasnosti iz članka 20. stavka 6. ovoga Zakona na PIR koji je donošenjem iste odluke postao idejno rješenje komasacije i njezin sastavni dio.
(3)Odlukom iz stavka 1. ovoga članka Nositelj komasacije pokreće izradu prijedloga projekta komasacije i osniva Povjerenstvo.
(4)Odluku iz stavka 1. ovoga članka Nositelj komasacije objavljuje na javni uvid u trajanju od osam dana, na mrežnim stranicama te u službenom glasilu jedinice lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba i jedinice područne (regionalne) samouprave na čijem se području provodi komasacija.
(5)Protiv odluke iz stavka 1. ovoga članka žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor.
Financijska sredstva i javni natječaji
Članak 22.
(1)Sredstva potrebna za izvršenje Programa osiguravaju se iz sredstava fondova Europske unije, u državnom proračunu, iz sredstava donacija, sredstava drugih zainteresiranih pravnih i fizičkih osoba te u proračunu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
(2)Ako jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb u svom proračunu u potpunosti osiguraju sredstva potrebna za troškove planiranja, pokretanja i provođenja komasacije, provode postupak komasacije bez obveze izvršenja Programa.
(3)Javne natječaje iz ovoga Zakona za usluge i radove za koje se sredstva osiguravaju u skladu sa stavkom 1. ili 2. ovoga članka, raspisuje i provodi Nositelj komasacije koji je obvezan prije pokretanja javnog natječaja osigurati sredstva za usluge i radove izvršenja Programa, osigurati sredstva za usluge i radove planiranja, pokretanja i provođenja komasacije, odnosno pribaviti suglasnost Ministarstva da su sredstva za izradu PIR-a osigurana u sredstvima za izvršenje Programa.
(4)Javne natječaje za usluge i radove izvršenja Programa za koje su sredstva osigurana u skladu sa stavkom 1. ovoga članka ili za usluge i radove planiranja, pokretanja i provođenja komasacije u skladu sa stavkom 2. ovoga članka, Nositelj komasacije može raspisivati i provoditi jednom ili više puta u svim fazama komasacije.
(5)Iznimno od stavka 1. ovoga članka, sredstva potrebna za troškove pokretanja i provođenja komasacije u dijelu u kojem su osigurana iz državnog proračuna, mogu se koristiti za otklanjanje ili ublažavanje posljedica nastalih uslijed posebnih okolnosti odnosno događaja ili određenog stanja koje se nije moglo predvidjeti i na koje se nije moglo utjecati, a koje ugrožava život i zdravlje građana, imovinu veće vrijednosti, znatno narušava okoliš, narušava gospodarsku aktivnost ili uzrokuje znatnu gospodarsku štetu, o čemu odlučuje Ministarstvo.
Osiguranje prostora za održavanje sjednica i javnih rasprava
Članak 23.
Jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb, na čijem se području provodi komasacija, o svom trošku osigurava prostor za održavanje sjednica i javnih rasprava kao i ostale potrebne uvjete za rad Povjerenstva.
Sastav Povjerenstva
Članak 24.
(1)Povjerenstvo osnovano odlukom iz članka 21. stavak 1. ovoga Zakona sastoji se od ukupno sedam članova, i to: predsjednika, pet članova te tajnika, a svi članovi Povjerenstva i tajnik imaju svoga zamjenika, s tim da zamjenik ulazi u sastav Povjerenstva samo u slučaju spriječenosti onoga koga zamjenjuje.
(2)Predsjednika Povjerenstva i njegovog zamjenika imenuje se iz redova službenika zaposlenih kod Nositelja komasacije koji imaju završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij agronomske, geodetske ili pravne struke, s radnim iskustvom u struci od najmanje sedam godina.
(3)Iznimno od stavka 2. ovoga članka, ako Nositelj komasacije nema zaposlenih službenika koji ispunjavaju uvjete iz stavka 2. ovoga članka, odnosno nema službenika na raspolaganju za poslove komasacije, Nositelj komasacije će predsjednika Povjerenstva i njegovog zamjenika, ili jednog od njih, imenovati iz redova službenika upravnog tijela jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba na čijem se području provodi komasacija, koji imaju završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij agronomske, geodetske ili pravne struke, s radnim iskustvom u struci od najmanje sedam godina.
(4)Za ostalih pet članova Povjerenstva i njihove zamjenike:
–dva člana i njihove zamjenike imenuje se iz redova državnih službenika zaposlenih u Ministarstvu, a koji imaju završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij agronomske ili pravne struke, s radnim iskustvom u struci od najmanje sedam godina
–jedan član i njegov zamjenik imenuje se iz redova sudacaimenovanih u nadležnom općinskom sudu
–jedan član i njegov zamjenik imenuje se iz redova državnih službenika geodetske struke zaposlenih u Državnoj geodetskoj upravi, s radnim iskustvom u struci od najmanje sedam godina i
–jedan član bira se na sastanku iz članka 20. stavka 1. ovoga Zakonaod vlasnika najmanje 51 % ukupne površine poljoprivrednog zemljište na kojem se planira komasacija u skladu s idejnim rješenjem komasacije koje je sastavni dio odluke o pokretanju komasacije iz članka 21. stavak 1. ovoga Zakona.
(5)Tajnika Povjerenstva i njegovog zamjenika imenuje se iz redova službenika zaposlenih kod Nositelja komasacije koji imaju završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij pravne struke, s radnim iskustvom u struci od najmanje sedam godina.
(6)Iznimno od stavka 5. ovoga članka, ako Nositelj komasacije nema zaposlenih službenika koji ispunjavaju uvjete, odnosno nema službenika na raspolaganju za poslove komasacije, Nositelj komasacije će tajnika Povjerenstva i njegovog zamjenika, ili jednog od njih, imenovati iz redova službenika upravnog tijela jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba na čijem se području provodi komasacija, nadležnog za imovinsko pravne poslove, koji imaju završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij pravne struke,s radnim iskustvom u struci od najmanje sedam godina.
(7)Način rada Povjerenstva, sazivanja, rad i tijek sjednica, glasovanje i vođenje zapisnika, održavanje reda na sjednici, način održavanja javnih rasprava i druga pitanja značajna za rad Povjerenstva, uređuje ministar pravilnikom.
Nadležnost Povjerenstva
Članak 25.
(1)U postupku komasacije do donošenja rješenja o komasaciji, Nositelj komasacije donosi odluke u svim sporovima u vezi s komasacijom i u vezi s naknadom štete između pojedinih sudionika komasacije te sudionika komasacije i izvođača radova, osim u sporovima u vezi ugovora o izvođenju radova i u vezi s korištenjem zemljišta bez zakonske osnove.
(2)Povjerenstvo koordinirauređenja vlasničkih, stvarnopravnih i drugih odnosa na zemljištu, radova na izgradnjivodnih građevina za melioracije i drugih radova u skladu sa sklopljenim ugovorima i o dovršenju radova u određenim rokovima, a zahtjevom može zatražiti od Nositelja komasacije da putem javnog natječaja pribavi usluge stručnog nadzora za poslove i radove iz ovoga stavka.
(3)Stranke u sporu dužne su dostavljati Povjerenstvu pravomoćne sudske odluke o svakom sporu i svakoj zemljišnoknjižnoj promjeni koja se odnosi na zemljište obuhvaćeno komasacijom.
(4)Povjerenstvo priprema i izrađuje nacrte prijedloga akata koje donosi Nositelj komasacije u skladu sa stavkom 1. ovoga članka i drugim odredbama ovoga Zakona, te je Povjerenstvo u tu svrhu ovlašteno pribavljati potrebne podatke i dokumentaciju.
Uređenje vlasničkih, stvarnopravnih i drugih odnosa na zemljištu
Članak 26.
(1)U sporovima o pravu vlasništva i drugim stvarnim pravima, postupcima razvrgnuća suvlasničkih zajednica i ostavinskim postupcima, koji su nastali u postupku komasacije, odlučuje nadležni sud odnosno druga tijela i ovlaštene osobe kada je to posebnim zakonom propisano.
(2)Nositelj komasacije donosi zaključak o određivanju privremenog zastupnika stranci komasacije i sudioniku komasacije, radi provedbe postupka komasacije prema ovom Zakonu te radi postupka koji se vodi pred tijelima državne uprave, a utječe ili bi mogao utjecati na provedbu postupka komasacije prema ovom Zakonu, u skladu s propisom koji uređuje postavljanje privremenog zastupnika u upravnom postupku.
(3)Zaključak iz stavka 2. ovoga članka se odnosi na postupke o imovinskopravnim odnosima te odnosima na zemljištu nastalim samovlasnim zauzećem (uzurpacijom) zemljištaiz nadležnosti tijela državne uprave ako bi takvi nedovršeni postupci otežavali postupak komasaciju.
(4)Nositelj komasacije će za raspravljanje i odlučivanje u postupku komasacijeo zemljištu koje je obuhvaćeno komasacijom uzeti u obzir sve odluke u postupcima iz stavka 1. i 2. ovoga članka koje primi na znanje do dana zaključenja rasprave o diobi komasacijske gromade.
(5)Uređenje odnosa na zemljištu nastalim samovlasnim zauzećem (uzurpacijom) zemljišta je u skladu s odredbom članka 2. Zakona o prestanku važenja Zakona o uređenju imovinskih odnosa nastalih samovlasnim zauzećem (uzurpacijom) zemljišta u općenarodnoj imovini (»Narodne novine«, broj 58/93).
(6)Postupak pred nadležnim sudomiz stavka 1. ovoga članka i postupak pred tijelima državne uprave u skladu sa stavkom 2. ovoga članka ne odgađa provođenje postupka komasacije.
(7)Protiv zaključka iz stavka 2. ovoga članka žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor.
Općenito o postupcima uređenja odnosa na zemljištu
Članak 27.
(1)U postupcima o stvarima iz članka 26. stavka 2. ovoga Zakona obavljaju se tehnički radovi na identifikaciji i uparivanju katastarskih i zemljišnoknjižnih podataka o katastarskim česticama, prikupljaju se i obrađuju podaci o katastarskim česticama, prikupljaju se i obrađuju podaci o katastarskim česticama o kojima se vodi spor pred nadležnim sudom u skladu sa člankom 26. stavkom 1. ovoga Zakona, predočavaju identificirani i upareni te prikupljeni i obrađeni podaci o katastarskim česticama, te se provjeravaju i uređuju nesređeni vlasnički, stvarnopravni i drugi odnosi na zemljištu.
(2)U postupcima iz članka 26. stavka 2. ovoga Zakona na predočavanje radi rasprave i utvrđivanja činjenica o zemljištu za komasaciju pozivaju se sve stranke komasacije.
(3)Ako se radi o zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske, u postupku sudjeluje nadležno državno odvjetništvo.
(4)Sudioniku komasacije koji je nedostupan ili nepoznatog boravišta postavit će se privremeni zastupnik.
(5)U tijeku provedbe postupaka utvrđivanja stvarnog stanja na zemljištu za komasaciju, sastavlja se dokumentacija u skladu sa zakonom kojim se uređuje vođenje zemljišnih knjiga (nacrt zemljišnoknjižnog uloška), te zakonom kojim se uređuje državna izmjera i katastar nekretnina (digitalni katastarski plan).
(6)Na temelju izrađene dokumentacije iz stavka 5. ovoga članka osoba koja obavlja stručne geodetske poslove sastavlja iskaz zemljišta o stanju prije komasacije.
Projekt komasacije
Članak 28.
(1)Projektom komasacijeutvrđuje se područje na kojem će se provoditi komasacija, izvori financiranja, rokovi za provedbu, popis zemljišta sudionika komasacije s podacima o postupcima o odnosima iz članka 26. stavka 2. ovoga Zakona kao osnova za izradu iskaza zemljišta o stanju prije komasacije, a koji iskaz je sastavni dio projekta komasacije.
(2)Nositelj komasacije na temelju stručnih analiza o provedbi komasacije za izradu projekta komasacije iz stavka 1. ovoga članka angažira vanjske izvođače kroz postupak javne nabave, a ako ocijeni da je potrebno, Nositelj komasacije može prije postupka javne nabave izraditi nacrt prijedloga projekta komasacije.
(3)Popis zemljišta iz stavka 1. ovoga članka izrađuje se za svakog sudionika komasacije te sadržava sljedeće podatke:
–podaci o sudioniku komasacije: ime, prezime, prebivalište, osobni identifikacijski broj (u daljnjem tekstu: OIB), udjel, odnosno naziv, sjedište i OIB pravne osobe
–podaci o zemljištu koje je sudionik komasacije unio u komasacijsku gromadu: broj katastarske čestice, površinu iskazanu u m2, način uporabe i adresu za svaku katastarsku česticu te broj zemljišnoknjižnog uloška, jedinica za procjenu, razred za procjenu, vrijednost za procjenu, površine i vrijednosti za procjenu dijelova katastarskih čestica u pojedinim razredima, razred za procjenu
–ukupna površina i vrijednost za procjenu svih katastarskih čestica
–ukupna površina i vrijednost za procjenu svih katastarskih čestica u razredima za procjenu
–o služnostima, teretima i ograničenjima raspolaganja prava vlasništva
–površinu katastarske čestice poljoprivrednog zemljišta koja je u naravi vinograd, voćnjak, maslinik i/ili ribnjak, odnosno jednostavna i druga građevina i radovi izvedeni u svrhu poljoprivredne djelatnosti u skladu s pravilnikom kojim se uređuje određivanje jednostavnih i drugih građevina i radova, za koju se komasacija može provoditi bez suglasnosti
–graničnu površinu komasacije
–prijedlog stanja nakon diobe komasacijske gromade
–prijedlog dodjele zemljišta sudionicima komasacije nakon diobe komasacijske gromade
–prijedlog svih predviđenih radova s troškovnikom koji će se provesti usporedno s komasacijom
–tehnički opis predviđenih radova s troškovnikom na vodnim građevinama za melioracije
–rezultate postupka procjene utjecaja na okoliš ili ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš dobivene u postupku koji je provelo nadležno tijelo sukladno propisima kojima se uređuje zaštita okoliša, odnosno rezultate postupka ocjene prihvatljivosti komasacije za ekološku mrežu koji je provelo nadležno tijelo sukladno propisima kojima se uređuje zaštita prirode
–podatke o procijenjenim troškovima komasacije i troškovima za radove na vodnim građevinama za melioracije, druge građevine i uređaje te dokaz da su osigurana sredstva za podmirenje navedenih troškova u skladu s dinamikom izvođenja radova i
–mišljenja tijela državne uprave nadležnih za vodno gospodarstvo, prostorno uređenje, zaštitu kulturne baštine i imovinskopravne poslove te mišljenje Državne geodetske uprave na prijedlog projekta komasacije i
–mišljenje tijela državne uprave nadležnog za zaštitu prirode na prijedlog projekta komasacije kada se radi o komasaciji na području zaštićenom prema posebnom zakonu kojim se uređuje zaštita prirode.
(4)Ako se komasacija provodi za dio katastarske općine ili više katastarskih općina, odnosno njihovih dijelova, taj dio mora biti točno prostorno opisan i podržan odgovarajućim grafičkim prikazom u preglednoj karti iz članka 17. stavka 8. podstavka 3. ovoga Zakona.
(5)Postupak i mjerila za izradu projekta komasacije, te jedinica za procjenu, razred za procjenu, vrijednost za procjenu površine i vrijednosti za procjenu dijelova katastarskih čestica u pojedinim razredima kao i druga mjerila iz područja utvrđivanja vrijednosti zemljišta za komasaciju ako nisu uređena s propisima kojima je uređeno područje procjene vrijednosti nekretnina, uređuje ministar pravilnikom.
Nabava usluge izrade prijedloga projekta komasacije
Članak 29.
(1)Nakon donošenja odluke iz članka 21. stavak 1. ovoga Zakona, Nositelj komasacije pokreće postupak nabave usluge izrade prijedloga projekta komasacije.
(2)Izvođač stručnih radova (u daljnjem tekstu: Izvođač) izrade prijedloga projekta komasacije s kojim je u postupku nabave sukladno stavku 1. ovoga članka sklopljen ugovor o nabavi usluge izrade prijedloga projekta komasacija, dužan je u roku od šest mjeseci od sklapanja ugovora o nabavi izraditi prijedlog projekta komasacije i isti dostaviti Nositelju komasacije kao naručitelju usluge iz stavka 1. ovoga članka, u skladu sa sklopljenim ugovorom o nabavi iz ovoga stavka.
Primjedbe, prijedlozi i suglasnost na prijedlog projekta komasacije
Članak 30.
(1)Nakon zaprimanja prijedloga iz članka 29. stavka 2. ovoga Zakona, Nositelj komasacije saziva skup sudionika komasacije radi predstavljanja prijedloga projekta komasacije te podnošenja pisanih prijedloga i primjedbi na njega, koji se mogu podnijeti u roku od 15 dana od dana njegova održavanja.
(2)Sudionici komasacije na skupu iz stavka 1. ovoga članka donose odluku o graničnoj površinikomasacije, a u njenom donošenju prijedlog iz članka 17. stavka 8. podstavka 5. ovoga Zakona ne obvezuje sudionike komasacije.
(3)Odluka iz stavka 2. ovoga članka važeća je samo ako su za nju glasali najmanje 50% + 1 sudionik komasacije u čijem je vlasništvunajmanje 67% ukupne površine poljoprivrednog zemljištana kojem se planira komasacija sukladno prijedlogu projekta komasacije.
(4)Nositelj komasacije dostaviti će primjedbe i prijedloge iz stavka 1. ovoga članka Izvođaču koji se mora očitovati o prihvaćanju ili ne prihvaćanju zaprimljenih primjedbi i prijedloga u roku od 30 dana od zaprimanja, a neprihvaćanje treba posebno obrazložiti.
Prihvaćanje projekta komasacije
Članak 31.
Smatra se da je Nositelj komasacije prihvatio projekt komasacije ako u roku od 30 dana od dana zaprimanja očitovanja Izvođača iz članka 30. stavka 4. ovoga Zakona nije isti odbio s obrazloženjem.
Rješenje o izvlaštenju zemljišta i naknada za zemljište
Članak 32.
(1)Nositelj komasacije, na temelju odluke sudionika komasacije iz članka 30. stavka 2. ovoga Zakona i prihvaćenog projekta komasacije u skladu sa člankom 31. ovoga Zakona, donosi rješenje o izvlaštenju zemljišta svakog sudionika komasacije koji je u komasacijsku gromadu unio ukupno manju površinu zemljišta od granične površine komasacije.
(2)Rješenjemiz stavka 1. ovoga članka zemljište se izvlašćuje u korist sudionika komasacije koji su u komasacijsku gromadu pojedinačno unijeli ukupno veću površinu zemljišta od granične površine komasacije, razmjerno površini koju su unijeli u komasacijsku gromadu.
(3)Za izvlašteno zemljište prema rješenju iz stavka 1. ovoga članka sudioniku komasacije koji je u komasacijsku gromadu unio ukupno manju površinu zemljišta od granične površine komasacije pripada novčana naknada u visini tržišne vrijednosti nekretnine, prema propisu o izvlaštenju i određivanju naknade.
(4)Utvrđivanje visine naknade koja pripada sudioniku komasacije u skladu sa stavkom 3. ovoga članka, provodi se prema propisu o izvlaštenju i određivanju naknade.
(5)Naknadu utvrđenu u skladu sa stavkom 3. i 4. ovoga članka sudionicima komasacije kojima je izvlašteno zemljište rješenjem iz stavka 1. ovoga članka isplaćuju sudionici komasacije u čiju je korist izvlašteno zemljište prema stavku 2. ovoga članka u iznosu naknade razmjerno površini zemljišta koja im je dodijeljena.
(6)Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor.
Rješenje o zemljištu za zajedničke potrebe
Članak 33.
(1)Nositelj komasacije u skladu s odlukom sudionika komasacije iz članka 30. stavka 2. ovoga Zakona i prihvaćenim projektom komasacije iz članka 31. ovoga Zakona, na temelju diobe komasacijske gromade iz članka 41. ovoga Zakona, donosi rješenje o utvrđivanju zemljišta za zajedničke potrebe sudionika komasacije.
(2)Zemljište za zajedničke potrebe sudionika komasacije utvrđeno rješenjemiz stavka 1. ovoga članka utvrđuje se u korist jedinice lokalne samouprave ili Grada Zagreba na čijem se području nalazi ili druge nadležne osobe, bez plaćanja naknade.
(3)Iznimno od stavka 1. i 2. ovoga članka, ako su sudionici komasacije prema prihvaćenom projektu komasacije iz članka 31. ovoga Zakona i iskazu zemljišta o stanju nakon diobe komasacijske gromade iz članka 41. ovoga Zakona, iz komasacijske gromade dobili između 90% i 99% vrijednosti zemljišta koje su unijeli u komasacijsku gromadu, onda se zemljište utvrđeno za zajedničke potrebe sudionika komasacije prema rješenjuiz stavka 1. ovoga članka izvlašćuje u korist jedinice lokalne samouprave ili Grada Zagreba na čijem se području nalazi ili druge nadležne osobe.
(4)Za izvlašteno zemljište u skladu sa stavkom 3. ovoga članka, sudionicima komasacije koji su iz komasacijske gromade dobili između 90% i 99% vrijednosti zemljišta koje su unijeli u komasacijsku gromadu pripada novčana naknada u visini tržišne vrijednosti nekretnine, prema propisu o izvlaštenju i određivanju naknade.
(5)Utvrđivanje visine naknade koja pripada sudioniku komasacije u skladu sa stavkom 3. i 4. ovoga članka, provodi se prema propisu o izvlaštenju i određivanju naknade.
(6)Naknadu utvrđenu u skladu sa stavkom 4. i 5. ovoga članka isplaćuje jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb odnosno druga nadležna osoba u čiju je korist izvlašteno zemljište rješenjemiz stavka 1. ovoga članka.
(7)Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor.
Izvlaštenje radi zemljišta za opće potrebe
Članak 34.
U postupku komasacije, radi osiguravanja zemljišta za opće potrebe, nekretnina se može izvlastiti prema odredbama propisa kojim se uređuje izvlaštenje.
IV. POSTUPAK PROVOĐENJA KOMASACIJE
Rješenje o provođenju komasacije
Članak 35.
(1)Nositelj komasacije donosi rješenje o provođenju komasacije, a njegov sastavni dio je popis katastarskih čestica na kojima će se provoditi komasacija.
(2)Rješenjem iz stavka 1. ovoga članka mogu se pojedina zemljišta isključiti iz komasacijske gromade.
(3)Nositelj komasacije rješenje iz stavka 1. ovoga članka dostavlja sudionicima komasacije, Ministarstvu te jedinicama lokalne samouprave odnosno Gradu Zagrebu i jedinici područne (regionalne) samouprave na čijem se području provodi komasacija.
(4)Rješenje iz stavka 1. ovoga članka Nositelj komasacije, jedinice lokalne samouprave odnosno Grad Zagreb i jedinice područne (regionalne) samouprave na čijem se području provodi komasacija, objavljuju na javni uvid u trajanju od 30 dana na mrežnim stranicama te u službenom glasilu.
(5)Rješenje iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se nadležnom općinskom sudu po službenoj dužnosti elektroničkim putem radi upisa zabilježbe postupka komasacije u zemljišnim knjigama, nadležnom područnom uredu za katastar, odnosno tijelu nadležnom za katastarske i geodetske poslove Grada Zagreba, radi evidentiranja u katastarskom operatu.
(6)Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga člankažalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor, pri čemu tužba ne odgađa izvršenje istog rješenja.
Građenja na komasacijskom području u postupku komasacije
Članak 36.
Od dana objavljivanja rješenja iz članka 35. stavka 1. ovoga Zakona do završetka komasacije nadležna tijela mogu izdavati akte kojima se odobrava građenje na komasacijskom području samo uz suglasnost Nositelja komasacije.
Ugovori o izvođenju stručnih geodetskih poslova i građevinskih radova
Članak 37.
Izvođenje stručnih geodetskih poslova, radova na vodnim građevinama za melioracije te izgradnja ostalih građevina obavlja se na temelju ugovora sklopljenih s ovlaštenim izvođačima, a koje sklapa Ministarstvo, jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb odnosno jedinica područne (regionalne) samouprave ako snosi troškove izvođenja radova.
Osoba koja obavlja stručne geodetske poslove
Članak 38.
(1)Stručni geodetski poslovi u vezi skomasacijom obavljaju se u skladu s ugovorom iz članka 37. ovoga Zakona sklopljenim s osobom koja obavlja stručne geodetske poslove prema propisu kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti (u daljnjem tekstu: osoba koja obavlja stručne geodetske poslove), a radove na vodnim građevinama za melioracije i druge radove u vezi s komasacijom izvode pravne osobe registrirane za obavljanje te djelatnosti.
(2)U postupku komasacije osoba koja obavlja stručne geodetske poslove obavlja sljedeće poslove:
1.obilježava granice komasacijskog područja i snima stalne objekte unutar granica komasacijskog područja
2.izrađuje geodetski elaborat (rubna parcelacija) u slučaju kada se granice komasacijskoga područja ne podudaraju s granicama katastarskih čestica
3.izrađuje projekt mreže poljoprivrednih putova, uzimajući u obzir očuvanje obilježja krajobraza prisutnih na komasacijskom području
4.izrađuje pregledni plan položaja putne i kanalske mreže, obilježava na terenu projektiranu putnu i kanalsku mrežu te katastarske čestice nakon diobe komasacijske gromade
5.sudjeluje u izlaganju projekta mreža poljoprivrednih putova i u rješavanju prigovora na projekt
6.izrađuje planove komasacijskog područja i iskaz površina katastarskih čestica nakon diobe komasacijske gromade
7.pribavlja i evidentira procijenjenu tržišnu vrijednost zemljišta koje je predmet komasacije
8.identifikaciju i uparivanje katastarskih i zemljišnoknjižnih podataka o katastarskim česticama
9.prikuplja i obrađuje podatke iz članka 15. stavka 7. ovoga Zakona o katastarskim česticama
10.predočava identificirane i uparene te prikupljene i obrađene podatke o katastarskim česticama
11.sudjeluje u procjeni zemljišta i rezultate procjene unosi u tehnički elaborat
12.sastavlja iskaz zemljišta o stanju prije komasacije i sudjeluje u njegovu izlaganju i rješavanju prigovora na iskaz zemljišta prije komasacije
13.izrađuje prijedlog diobe komasacijske gromade i prijedlog dodjele zemljišta
14.sudjeluje u javnoj raspravi za dodjelu zemljišta i uvođenju sudionika komasacije u posjed dodijeljenog zemljišta
15.sastavlja iskaze zemljišta o stanju nakon diobe komasacijske gromade i sudjeluje u njihovu izlaganju i rješavanju prigovora protiv tih iskaza
16.unosi u katastarske podloge projekta komasacije, granice i brojeve razreda za procjenu, a rezultate procjene upisuje u iskaz zemljišta o stanju prije komasacije
17.sastavlja skicu podataka iz područja svoje nadležnosti prema zaključcima donesenimna usmenoj raspravi za dodjelu zemljišta i zaključka o podnesenim prigovorima za potrebe izrade nacrta rješenja o komasaciji
18.sastavlja tehnički elaborat o komasaciji (popis komasiranih čestica, abecedni popis sudionika komasacije, digitalni katastarski plan, nacrt izreke rješenja o komasaciji, planove za procjenu i tehnički izvještaj s preglednim kartama o stanju prije i poslije diobe komasacijske gromade) i
19.daje podatke u upravnim i sudskim postupcima i sporovima, kada je na to pozvana.
(3)Stručni nadzor nad izvođenjem stručnih geodetskih poslova u postupku komasacije obavljaju osobe koje obavljaju stručne geodetske poslove nadzora u skladu s propisom kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti, a stručni nadzor nad izvođenjem radova na vodnim građevinama za melioracije obavlja pravna osoba nadležna za upravljanje vodama.
Podaci za rad i koordinacija rada osobe koja obavlja stručne geodetske poslove
Članak 39.
(1)Nakon sklapanja ugovora iz članka 37. ovoga Zakona, Povjerenstvo dostavlja osobi koja obavlja stručne geodetske poslove potrebne podatke kojima raspolaže, a koji su potrebni izvođaču stručnih geodetskih poslova za izvršenje usluge prema ugovoru iz članka 37. ovoga Zakona.
(2)Povjerenstvo koordinira rad osobe koja obavlja stručne geodetske poslove po ugovoru iz članka 37. ovoga Zakona, obavljanje procjene vrijednosti zemljišta za komasaciju, sastavljanje iskaza zemljišta o stanju prije komasacije iz članka 38. stavka 2. točke 12. ovoga Zakona, izradu preglednog plana položaja putne i kanalske mreže, izradu pregledne karte iz članka 17. stavka 8. podstavka 3. ovoga Zakona, kao i sastavljanje nacrta rješenja o komasaciji iz članka 38. stavka 2. točke 17. ovoga Zakona.
Prihvaćanje putne i kanalske mreže
Članak 40.
(1)Osoba koja obavlja stručne geodetske poslove dužna je pregledni plan položaja putne i kanalske mreže iz članka 38. stavka 2. točke 4. ovoga Zakona dostaviti na prihvaćanje Nositelju komasacije.
(2)Uz pregledni plan putne i kanalske mreže iz stavka 1. ovoga članka osoba koja obavlja stručne geodetske poslove obvezna je priložiti i prethodno pribavljena mišljenja tijela državne uprave, odnosno jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave nadležnih za putove, odnosno za vodno gospodarstvo, koja su dali na isti pregledni plan putne i kanalske mreže.
(3)U preglednom planu položaja vodnih građevina za melioracije moraju biti označene granice područja odvodnje.
(4)Nositelj komasacije objavljuje pregledni plan položaja putne i kanalske mreže na javni uvid, u trajanju od 15 dana, na oglasnoj ploči i u službenom glasilu Nositelja komasacije i jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba na čijem se području provodi komasacija.
(5)Na pregledni plan položaja putne i kanalske mreže sudionik komasacije može podnijeti pisani prigovor općinskom načelniku odnosno gradonačelniku ili ministru kao čelniku Nositelja komasacije, u roku od osam dana od dana isteka roka iz stavka 4. ovoga članka.
(6)Općinski načelnik ili gradonačelnik odnosno ministar kao čelnik Nositelja komasacije odlučuje o prigovoru rješenjem u roku od osam dana od dana izjavljivanja prigovora iz stavka 5. ovoga članka.
(7)Protiv rješenja iz stavka 6. ovoga članka žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor.
(8)Nositelj komasacije, nakon provedenog javnog uvida iz stavka 4. ovoga članka i završetka postupka prigovora iz stavka 5., 6. i 7. ovoga članka, donosi odluku o prihvaćanju preglednog plana položaja putne i kanalske mreže i njenom obilježavanju na terenu.
Ispravak prijedloga dodjele zemljišta i diobe komasacijske gromade
Članak 41.
(1)Na temeljuprihvaćenog projekta komasacije u skladu sa člankom 31. ovoga Zakona, pravomoćnih akata o izvlaštenju iz članka 32., 33. i 34. ovoga Zakona, akata kojima se odobrava građenje u skladu sa člankom 36. ovoga Zakona, te odluke Povjerenstva iz članka 40. stavka 6. ovoga Zakona, osoba koja obavlja stručne geodetske poslove izrađuje digitalni katastarski plan u koji su unesene dodijeljene katastarske čestice te sastavlja iskaz zemljišta o stanju nakon diobe komasacijske gromade.
(2)U iskaz zemljišta iz stavka 1. ovoga članka upisuju se sljedeći podaci, i to:
–podaci o sudioniku komasacije: ime, prezime, prebivalište i OIB fizičke osobe, odnosno naziv, sjedište i OIB pravne osobe
–podaci o komasiranom zemljištu: za svaku komasiranu česticu: broj, površina u m2, način uporabe, naziv čestice – adresa, razred za procjenu, vrijednost za procjenu, površine i vrijednosti za procjenu dijelova komasirane katastarske čestice u različitim razredima za procjenu
–ukupna površina i vrijednost za procjenu dodijeljenoga zemljišta
–ukupna površina i vrijednost za procjenu dodijeljenoga zemljišta po razredima za procjenu i
–služnosti i ograničenja raspolaganja pravom vlasništva.
(3)Zemljište koje je dodijeljeno iz komasacijske gromade iskazat će se odvojeno od zemljišta koje nije ušlo u komasacijsku gromadu, ali je obuhvaćeno komasacijskim područjem.
(4)Iz iskaza zemljišta o stanju nakon diobe komasacijske gromade iz stavka 1. ovoga članka mora biti vidljivo koliki je postotak vrijednosti zemljišta unesenog u komasacijsku gromadu, koliki je postotak vrijednosti zemljišta odbijen za opće potrebe, a koliki postotak vrijednosti zemljišta za zajedničke potrebe naselja, odnosno za sudionike komasacije.
Obilježavanje dodijeljenih katastarskih čestica
Članak 42.
Na temelju izrađenog digitalnog katastarskog planai sastavljenog iskaza zemljišta o stanju nakon diobe komasacijske gromade iz članka 41. stavka 1. ovoga Zakona, osoba koja obavlja stručne geodetske poslove obavlja obilježavanje dodijeljenih katastarskih čestica fizički vidljivim trajnim oznakama.
Javni uvid iskaza zemljišta nakon diobe komasacijske gromade
Članak 43.
(1)Nakon obilježavanja dodijeljenih katastarskih čestica na terenu iz članka 42. ovoga Zakona, Nositelj komasacije objavljuje na javni uvid u trajanju od 15 dana iskaz zemljišta o stanju nakon diobe komasacijske gromade iz članka 41. stavka 1. ovoga Zakona s preglednim planom dodijeljenih katastarskih čestica, s objavom na oglasnoj ploči i u službenom glasilu jedinice lokalne samouprave ili Grada Zagreba odnosno jedinice područne (regionalne) samouprave, na čijem se području komasacija provodi.
(2)Sudionik komasacije na iskaz i pregledni plan objavljene na javnom uvidu u skladu sa stavkom 1. ovoga članka može podnijeti prigovor općinskom načelniku odnosno gradonačelniku ili ministru kao čelniku Nositelja komasacije od objave do najkasnije u roku od osam dana od završetka istog javnog uvida.
(3)O prigovoru iz stavka 2. ovoga članka odlučuje rješenjem općinski načelnik ili gradonačelnik odnosno ministar kao čelnik Nositelja komasacije u roku od osam dana od dana isteka roka za prigovor, te rješenje dostavlja sudioniku komasacije.
(4)Protiv rješenja iz stavka 3. ovoga članka žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor.
Nacrt prijedloga rješenja o komasaciji
Članak 44.
(1)Povjerenstvo u roku od 15 dana od dana isteka rokova iz članka 43. stavka 2. i 3. ovoga Zakona, izrađuje nacrt prijedloga rješenja o komasaciji na temelju iskaza zemljišta o stanju nakon diobe komasacijske gromade iz članka 41. stavka 1. ovoga Zakona s preglednim planom dodijeljenih katastarskih čestica, rješenja iz članka 43. stavka 3. ovoga Zakona ako je bilo prigovora, te potvrđenog tehničkog elaborata o komasaciji iz članka 38. stavka 2. točke 18. ovoga Zakona.
(2)Izreka nacrta prijedloga rješenja o komasaciji sadržava:
–ime, prezime, prebivalište, odnosno naziv, sjedište i OIB sudionika komasacije i drugih stranaka
–podatke o zemljištu koje je svaki sudionik komasacije unio u komasacijsku gromadu i koje ima na komasacijskom području te podatke o dodijeljenom zemljištu
–odredbe o naknadi
–odredbe da se kod isplate naknade u novcu umjesto dodijeljenih nekretnina iz komasacijske gromade za nekretnine koje su ušle u komasacijsku gromadu, a bile su opterećene hipotekama naknada isplaćuje vjerovniku, uz suglasnost vlasnika zemljišta
–odredbe o posebnim pravima i dužnostima pojedinih sudionika komasacije
–odredbe o upisu novoosnovanih služnosti i ograničenju prava vlasništva te prenošenju istih
–odredbe o troškovima komasacije iskazane odvojeno za stručne geodetske poslove te radove navodnim građevinama za melioracije i druge radove
–odredbe o dodjeli nove putne i kanalske mreže određenim pravnim osobama
–odredbe o upisima u katastarski operat, zemljišne knjige i
–odredbe o obvezi zabilježbe zabrane provođenja geometrijske diobe na komasiranom zemljištu u roku od 99 godina od dana pravomoćnosti rješenja o komasaciji.
(3)U obrazloženju nacrta prijedloga rješenja o komasaciji iz stavka 1. ovog članka navodi se stanje prije provođenja komasacije koje je dovelo do komasacije i stanje koje je komasacijom postignuto te da je zemljišnoknjižni vlasnik, odnosno njegov pravni sljednik koji ima valjani pravni naslov za stjecanje prava vlasništva sudjelovao u postupku komasacije ili mu je sudjelovanje bilo omogućeno.
(4)Tehnički elaborat o komasaciji iz članka 38. stavka 2. točke 18. ovoga Zakona je sastavni dio nacrta prijedloga rješenja o komasaciji iz stavka 1. ovoga članka.
(5)Povjerenstvo objavljuje nacrt prijedloga rješenja o komasaciji iz stavka 1. ovog članka na javni uvid u trajanju od 15 dana, a objavljuje ga na oglasnoj ploči i u službenom glasilu jedinice lokalne samouprave ili Grada Zagreba te jedinice područne (regionalne) samouprave, na čijem se području komasacija provodi.
(6)Na objavljeni nacrt prijedloga rješenja iz stavka 5. ovoga članka sudionik komasacije može podnijeti primjedbe Povjerenstvu u roku od 15 dana od dana isteka roka iz stavka 5. ovoga članka.
(7)Povjerenstvo ćeobjavljeni nacrt prijedloga rješenja i zaprimljene primjedbe u skladu sa stavkom 5. i 6. ovoga članka, te svoje očitovanje na iste primjedbe ako su zaprimljene, dostaviti Nositelju komasacije u roku od 30 dana od dana isteka roka iz stavka 6. ovoga članka.
Rješenje o komasaciji
Članak 45.
(1)Nositelj komasacije donosi rješenje o komasaciji na temelju nacrta prijedloga rješenja i očitovanja u skladu sa člankom 44. stavak 7. ovoga Zakona.
(2)Nakon donošenja rješenja o komasaciji, Nositelj komasacije dostavlja svakom sudioniku komasacije izvadak iz rješenja o komasaciji koji sadržava:
–uvod rješenja o komasaciji
–dio izreke rješenja o komasaciji koji se odnosi na sudionika komasacije
–obrazloženje rješenja o komasaciji s posebnim navođenjem prigovora sudionika komasacije i razlozima zbog kojih nije uvažen neki od njegovih prigovora
–dio tehničkog elaborata o komasaciji iz članka 38. stavka 2. točke 18. ovoga Zakona koji se odnosi na dodijeljeno zemljište i
–uputu o pravnom lijeku.
(3)Protiv rješenja o komasaciji žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor, pri čemu tužba ne odgađa njegovo izvršenje.
Uvođenje u posjed
Članak 46.
(1)Uvođenje sudionika komasacije u posjed zemljišta koje im je dodijeljeno u skladu s rješenjem o komasaciji obavlja Povjerenstvo.
(2)O uvođenju u posjed iz stavka 1. ovoga članka sastavlja se zapisnik.
(3)Ako plodovi na zemljištu još nisu ubrani, Povjerenstvo će odrediti rok do kojeg ih prethodni vlasnik odnosno prethodni posjednik mora ubrati.
(4)Doprinose koji se odnose na zemljište dodijeljeno u postupku komasacije snosi novi vlasnik od dana stupanja u posjed.
Postupanje s posebnim uređajima, korisnim nasadima i obilježjima krajobraza na zemljištu
Članak 47.
(1)Posebne uređaje koji se bez veće štete mogu odijeliti od zemljišta koje je sudioniku komasacije dodijeljenu u skladu s rješenjem o komasaciji prethodni vlasnik, odnosno prethodni posjednik može o svom trošku ukloniti u roku kojem Povjerenstvo odredi zapisnikom iz članka 46. stavka 2. ovoga Zakona.
(2)Ako prethodni vlasnik, odnosno prethodni posjednik ne ukloni posebne uređaje u skladu sa stavkom 1. ovoga članka, gubi na njima pravo vlasništva i pravo na naknadu ako se s novim vlasnikom, odnosno posjednikom drukčije ne dogovori.
(3)Korisne nasade i uređaje koji se bez veće štete ne mogu odijeliti od zemljišta novi vlasnik dužan je preuzeti uz naknadu prethodnom vlasniku njihove stvarne vrijednosti.
(4)Novi vlasnik ne smije ukloniti obilježja krajobraza koja se nalaze na zemljištu, osim ukoliko ih ne obnovi u istom obimu na nekom drugom dijelu zemljišta, pri čemu ovisno o tipu obilježja krajobraza obim označava površinu, metar dužni ili broj stabala.
Predaja na upravljanje vodnih građevina
Članak 48.
Nakon izdavanja uporabne dozvole vodne građevine za melioracije predaju se na upravljanje pravnoj osobi nadležnoj za upravljanje vodama.
Provedba rješenja o komasaciji
Članak 49.
(1)Pravomoćno rješenje o komasaciji Nositelj komasacije dostavlja nadležnom područnom uredu za katastar, odnosno tijelu nadležnom za katastarske poslove Grada Zagreba radi provedbe u katastru i nadležnom općinskom sudu radi provedbe rješenja o komasaciji u zemljišnim knjigama.
(2)Upis u zemljišnim knjigama provodi se temeljem pravomoćnog rješenja o komasaciji, bez obzira na prijašnje upise, a istovremeno s provedbom pravomoćnog rješenja nadležni sud će upisati zabilježbu zabrane iz članka 12. stavka 2. ovoga Zakona.
(3)Nadležni sud zabilježbu iz stavka 2. ovoga članka briše po službenoj dužnosti ili na prijedlog stranke protekom roka iz zabilježbe.
(4)Ako općinski sud iz stavka 1. ovoga članka odbije provesti u zemljišnim knjigama pravomoćno rješenje o komasaciji, Nositelj komasacije će otkloniti razloge zbog kojih rješenje o komasaciji nije provedeno i dostaviti ispravljeno rješenje nadležnom općinskom sudu radi provedbe u zemljišnim knjigama.
(5)Primjerak pravomoćnoga rješenja o komasaciji dostavlja se ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa, za državnu imovinu i Ministarstvu.
(6)Pravomoćno rješenje o komasaciji, Nositelj komasacije će objavit na mrežnoj stranici, oglasnoj ploči i službenom glasilu jedinice lokalne samouprave ili Grada Zagreba odnosno na mrežnoj stranici i oglasnoj ploči jedinice područne (regionalne) samouprave, na čijem se području komasacija provodi, u roku od 15 dana od pravomoćnosti.
Nadležnost Povjerenstva nakon pravomoćnosti rješenja o komasaciji
Članak 50.
(1)U stvarima izvršenja rješenja o komasaciji koje se odnose na troškove komasacije te poslove navedene u članku 36. ovoga Zakona Povjerenstvo ostaje nadležno još godinu dana od dana pravomoćnosti rješenja o komasaciji odnosno do završetka građevinskog dijela poslova komasacije i provedbe komasacije u katastru i zemljišnim knjigama.
(2)Prije isteka roka iz stavka 1. ovoga članka, Povjerenstvo je obvezno cjelokupnu dokumentaciju o provedenom postupku komasacije dostaviti upravnom tijelu jedinice područne (regionalne) samouprave nadležnom za imovinskopravne poslove odnosno upravnom tijelu Grada Zagreba.
(3)U roku od 30 dana od dana isteka roka iz stavka 1. ovoga članka odnosno najkasnije do završetka građevinskog dijela poslova komasacije i provedbe komasacije u katastru i zemljišnim knjigama, Povjerenstvo će dostaviti izvješće o rezultatima komasacije Ministarstvu.
V. TROŠKOVI KOMASACIJE
Troškovi komasacije za administrativni i građevinski dio
Članak 51.
(1)Troškovi komasacije u vezi s administrativnim pokretanjem i provođenjem postupka komasacije te izradom dokumentacije su troškovi:
–izrade Programa
–izrade i provedbe idejnog rješenja komasacije
–postupka utvrđivanja imovinskopravnog stanja na zemljištu
–rješavanja vlasničkih i stvarnopravnih odnosa na zemljištu
–usluge izvođenja stručnih geodetskih poslova
–izrade projekta komasacije
–administrativne provedbe projekta komasacije
–radnih tijela postupka komasacije kojima se plaća naknada za rad, drugi troškovi i
–ostali troškovi koji se mogu svesti pod opći opis troškova iz ovoga stavka.
(2)Troškovi provođenja pravomoćnog rješenja o komasacijikoji se odnose na građevinske radove i radove uređenje zemljišta u obuhvatu komasacije su troškovi:
–izgradnje vodnih građevina za melioracije
–osnivanja i izgradnje poljoprivrednih putova
–izvođenja radova na uređenju zemljišta u obuhvatu komasacije i
–ostali troškovi koji se mogu svesti pod opći opis troškova iz ovoga stavka.
VI . UPRAVNI NADZOR
Članak 52.
Upravni nadzor nad provedbom ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju njega obavlja Ministarstvo, tijelo državne uprave nadležno za geodetske poslove, tijelo državne uprave nadležno za katastarske poslove te tijelo državne uprave nadležno za imovinskopravne poslove u vezi poljoprivrednog zemljišta i komasacije.
VII. PREKRŠAJNE ODREDBE
Prekršaji vezani uz uvođenje u posjed
Članak 53.
(1)Novčanom kaznom od 15.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja ometa uvođenje sudionika komasacije u posjed zemljišta koja su im dodijeljena (članak 46. stavak 1).
(2)Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom od 5.000,00 do 12.000,00 kuna (članak 46. stavak 1).
(3)Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se fizička osoba novčanom kaznom od 5.000,00 do 10.000,00 kuna (članak 46. stavak 1).
VIII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Podzakonski akti
Članak 54.
(1)Program iz članka 5. stavka 5. ovoga Zakona Vlada Republike Hrvatske će donijeti u roku od šest mjeseci dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2)Pravilnik iz članka 13. stavka 7. ovoga Zakona ministar će donijeti u roku od 12 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(3)Pravilnik iz članka 18. stavka 6. ovoga Zakona ministar će donijeti u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(4)Pravilnik iz članka 24. stavka 7. ovoga Zakona ministar će donijeti u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(5)Pravilnik iz članka 28. stavka 5. ovoga Zakona ministar će donijeti u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Započeti postupci
Članak 55.
(1)Postupci komasacije započeti po odredbama Zakona o komasaciji (»Narodne novine«, br. 10/79, 21/84 i 5/87) ili odredbama Zakona o komasaciji (»Narodne novine«, broj 51/15) do dana stupanja na snagu ovoga Zakona, dovršit će se po odredbama tih Zakona.
Članak 56.
(1)Ako je postupak komasacije započet po odredbama Zakona o komasaciji (»Narodne novine«, br. 10/79, 21/84 i 5/87) te dokumentacija postupka zbog proteka vremena ili Domovinskog rata nije dostupna, a tehnički odnosno građevinski radovi komasacije na okrupnjivanju zemljišta i formiranju novih čestica zemljišta su izvršeni ili su u završnoj fazi izvršenja, Ministarstvo kao Nositelj komasacije može donijeti rješenje o komasaciji ili drugi akt za provedbu i završetak postupka komasacije prema odredbama ovoga Zakona.
(2)Uz zahtjev iz stavka 1. ovoga članka Nositelj komasacije mora priložiti tehnički elaborat o komasaciji iz članka 38. stavak 2. točke 18. ovoga Zakonakoji sadrži sve potrebne podatke za donošenje rješenja o komasaciji u skladu sa stavkom 1. ovoga članka.
(3)Ministarstvo, postupajući po zahtjevu iz stavka 1. ovoga članka, donosi rješenje o komasaciji s cijelim sadržajem ili samo s dijelom koji je propisan člankom 44. i 45. ovoga Zakona, sve u svrhu dovršenja postupka komasacije iz stavka 1. ovoga članka.
Propis koji prestaje važiti
Članak 57.
Danom stupanja na snagu ovoga Zakona prestaje važiti Zakon o komasaciji poljoprivrednog zemljišta (»Narodne novine«, broj 51/15).
Stupanje na snagu
Članak 58.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
OBRAZLOŽENJE ODREDABA ZAKONA
I. OSNOVNE ODREDBE
Prva glava Zakona sadržava odredbe članaka 1. do 6. kojima se uređuje predmet i cilj Zakona, interes Republike hrvatske, načelo jednake vrijednosti komasacije, načelo oblika, uporabe i položaja zemljišta, pojmovi i propisuje rodna neutralnost izraza.
Uz članak 1.
Propisuje se područje koje uređuje ovaj Zakon, predmet i cilj, svrha Zakona, opisuje se i definira komasacija poljoprivrednog zemljišta te uređuje jednostavna komasacija kao komasacija u manjem opsegu
Uz članak 2.
Ovim člankom utvrđuje se da je komasacija od interesa za Republiku Hrvatsku te da su svi postupci koji se provode za potrebe komasacije su hitni postupci.
Uz članak 3.
Ovim člankom se definira načelo jednake vrijednosti kao način za provođenje komasacije tako da se sudioniku komasacije za njegovo zemljište uneseno u komasacijsku gromadu koje je po površini veće od granične površine komasacije, iz komasacijske gromade dodjeljuje novo zemljište jednake vrijednosti i u što manjem broju katastarskih čestica, uz odbitak vrijednosti zemljišta za opće potrebe, zajedničke potrebe naselja i sudionika komasacije, uz iznimku da vrijednost zemljišta koje se sudioniku komasacije dodjeljuje, ne može biti manja od 90 % niti veća od 120 % od vrijednosti zemljišta koje je unio u komasacijsku gromadu.
Povećanje ukupne vrijednosti zemljišta koje sudionik komasacijedobiva iz komasacijske gromade sukladno stavku 2. ovoga članka moguće je u nekim slučajevima jer veća rascjepkanost uzrokuje postojanje većih zajedničkih površina zemljišta, a koje se također uključuje u komasacijsku gromadu, pri čemu nakon formiranja komasacijom većih čestica i osiguravanja zemljišta za opće potrebe te zemljište za zajedničke potrebe može doći do viška zemljišta zbog manjih potreba za zemljištem za opće i zajedničke potrebe, u kojem slučaju se utvrđeni višak zemljišta raspoređuje razmjerno na sve sudionike komasacije
Povećanje ukupne vrijednosti zemljišta koje sudionik komasacijedobiva iz komasacijske gromade do 120 % sukladno stavku 2. ovoga članka moguće je jer veća rascjepkanost uzrokuje postojanje većih zajedničkih površina zemljišta, u kojem slučaju se utvrđeni višak zemljišta raspoređuje razmjerno na sve sudionike komasacije.
Povećanje ukupne vrijednosti zemljišta koje sudionik komasacijedobiva iz komasacijske gromade sukladno stavku 2. ovoga članka moguće je u nekim slučajevima jer veća rascjepkanost uzrokuje postojanje većih zajedničkih površina zemljišta, a koje se također uključuje u komasacijsku gromadu, pri čemu nakon formiranja komasacijom većih čestica i osiguravanja zemljišta za opće potrebe te zemljišta za zajedničke potrebe može doći do viška zemljišta zbog manjih potreba za zemljištem za opće i zajedničke potrebe, u kojem slučaju se utvrđeni višak zemljišta raspoređuje razmjerno na sve sudionike komasacije
Uz članak 4.
Ovim člankom se definira načelo oblika, uporabe i položaja zemljišta kao načina prema kojem će se nastojat provesti dioba komasacijske gromade i dodjela zemljišta za svakog sudionika komasacije koji je u postupku komasacije ostvario pravo na zemljište, tako da mu se: dodijeli zemljište što više okrupnjeno i grupirano, u što prikladnijem obliku za iskorištavanje, s osiguranim pristupom te na položaju pretežitoga dijela i načina uporabe zemljišta koje je unio u komasacijsku gromadu, a sudioniku komasacije ne smije se bez njegove privole dodijeliti zemljište na takvom položaju koje bi uvjetovalo preuređivanje dodijeljenog mu poljoprivrednog zemljišta čiji bi troškovi povećali nerazmjer vrijednosti zemljišta veći od propisanog odstupanja.
Također će se nastojat da se zemljišta članova obiteljskog kućanstva i obitelji dodjeljuju jedno uz drugo, komasirana zemljišta stanovnika susjednih katastarskih općina, rasporede na vanjskom odnosno rubnom dijelu komasacijske gromade bliže njihovim naseljima u kojima imaju prebivalište, te usvoje prijedlozi sudionika komasacije.
Uz članak 5.
Ovim člankom se propisuje Program komasacije poljoprivrednog zemljištakao akt strateškog planiranja provođenja komasacije na okvirnoj površini zemljišta, za predviđeno vremensko razdoblje i u skladu s planiranim financijskim sredstvima, koji izrađuje Ministarstvo na temelju dostupnih podataka i stručnih analiza o potrebi komasacije na određenom području, kojeg donosi Vlada Republike Hrvatske za razdoblje provedbe koje predloži Ministarstvo prema dostupnim financijskim sredstvima.
Uz članak 6.
Propisuje se značenje pojedinih pojmova u smislu ovoga Zakona te propisa i akata koji se donose na temelju ovoga Zakona, pojmova uporabljenih u ovom Zakonu koji imaju značenje određeno zakonima kojima se uređuju područja i drugim posebnim zakonima, kao i izrazi koji se koriste u ovome Zakonu, a imaju rodno značenje, da se odnose jednako na muški i ženski rod.
II. ZAJEDNIČKE ODREDBE
Druga glava Zakona sadržava članke 7. do 13. koji obuhvaćaju zajedničke odredbe. U njima se propisuje: zemljište za opće i zajedničke potrebe, zamjena zemljišta u postupku komasacije, naknada za zgrade, jednostavne građevine i nasade, stvarnopravni i drugi odnosi na zemljištu, nadležno tijelo, zabrana radnji kojima se poništava cilj i svrha komasacije, te informacijski sustav komasacije.
Uz članak 7.
Ovim člankom se u postupku komasacije propisuje osiguravanje zemljišta za opće potrebe tezemljište za zajedničke potrebe, te u slučaju smanjivanja površine, svakom sudioniku komasacije dodijelit će se razmjerno manja površina zemljišta od unijete.
Uz članak 8.
Ovim člankom se propisuje mogućnost zamjene zemljišta iz područja komasacijske gromade za zemljište izvan područja komasacijske gromade, koja zamjena se može obaviti sve do okončanja prethodnih postupaka uređenja odnosa na zemljištu.
Uz članak 9.
Ovim člankom se propisuje mogućnost naknada za jednostavne građevine, stambene ili gospodarske zgrade i nasade, ako ih se zbog komasacije premješta ili ruši, te uvjeti za naknadu koju utvrđuje ovlašteni sudski vještak koji je za to ovlašten posebnim propisima kojima je uređeno područje procjene vrijednosti nekretnina odnosno vrste navedenih objekata.
Uz članak 10.
Ovim člankom se uređuje postupanje kod stvarnopravnih i drugih odnosa na zemljištu, sa služnostima i ograničenjima prava vlasništva koji nakon diobe komasacijske gromade sudionicima komasacije više nisu potrebni, te sa hipotekama uknjiženima na nekretninama koje ulaze u komasacijsku gromadu i tražbinama koje su bile osigurane tim hipotekama.
Uz članak 11.
Ovim člankom se propisuje nadležno tijelo, i to: Ministarstvo je nadležno tijelo za provedbu ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju njega, a nadležno tijeloza pokretanje i provođenje postupka komasacije je Nositelj komasacije kao jedinica lokalne samouprave zastupana po općinskom načelniku odnosno gradonačelniku ili Grad Zagreb zastupan po gradonačelniku, te Ministarstvo zastupano po ministru.
Uz članak 12.
Ovim člankom se utvrđuje postupanje u radnjama kojima se poništava cilj i svrha komasacije, tako da u postupku komasacije nije dopušten povrat u prijašnje stanje i obnova postupka, te nakon provedene komasacije zabranjeno je provoditi geometrijsku diobu na komasiranom zemljištu u roku od 99 godina od dana pravomoćnosti rješenja o komasaciji.
Odredba članka 16. Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta (»Narodne novine«, broj 51/15), glasi: ''U postupku komasacije nisu dopušteni povrat u prijašnje stanje i obnova postupka.'',o kojoj je uža radna skupina Povjerenstva koje je izrađivalo ovaj Nacrt Zakona, , suglasna i smatra da je potrebno pravno zaštititi već provedenu komasaciju jer je narav obuhvata komasacije takav da bi povrat prouzročio troškove koji su višestruko veći od moguće štete o kojoj je riječ u pojedinačnim slučajevima povrata i obnove, s tim da se pravo vlasništva uvijek može utvrđivati pred nadležnim sudom.
Obzirom na višegodišnje trajanje postupka komasacije i mogućnosti stranaka da ulože svoje pravne lijekova u svim fazama postupka, kao i da pokrenu pred nadležnim sudom odgovarajuće postupke, smatramo da se ovakvim zakonskim rješenjem ne ukidaju temeljna prava stranaka u postupku komasacije.
Uz članak 13.
Ovim člankom se propisuje sadržaj, vođenje, sukladnost i oblik informacijski sustav komasacije, kojeg Ministarstvo uspostavlja za potrebe planiranja, provedbe, nadzora te trajnog praćenja stanja komasiranog zemljišta, a što uređuje ministar pravilnikom.
III. POKRETANJE KOMASACIJE
Treća glava Zakona sadržava odredbe članaka 14. do 34. koje propisuju: uvjete za pokretanje komasacije, zemljište obuhvaćeno komasacijom, stručnu osnovu za komasaciju te dostavu i pristup podacima, odluku o izradi prijedloga idejnog rješenja komasacije, ispunjenje financijskog okvira važećeg Programa i iznimke, mišljenja i suglasnosti na prijedlog idejnog rješenja, sastanak vlasnika zemljišta, odluku o pokretanju komasacije, financijska sredstva i javni natječaji, osiguranje prostora za održavanje sjednica i javnih rasprava, sastav Povjerenstva, nadležnost Povjerenstva, uređenje vlasničkih, stvarnopravnih i drugih odnosa na zemljištu, općenito o postupcima uređenja odnosa na zemljištu,projekt komasacije,nabavu usluge izrade prijedloga projekta komasacije; primjedbe, prijedlozi i suglasnost na prijedlog projekta komasacije, prihvaćanje projekta komasacije, rješenje o izvlaštenju zemljišta i naknada za zemljište, rješenje o zemljištu za zajedničke potrebe, postupak izvlaštenja radi zemljišta za opće potrebe.
Uz članak 14.
Ovim člankom propisuju se uvjeti kada se komasacija može pokrenuti i kada se komasacija neće pokrenuti.
Uz članak 15.
Ovim člankom propisuju se zemljište koje obuhvaća komasacija ili ga može obuhvatiti te koje zemljište nije predmet komasacije, ali može biti predmetom pojedinih radnji u postupku komasacije, prikupljanje i obrada podataka o katastarskim česticama zemljišta za komasaciju, postupanje u slučaju kada je katastarska čestica zemljišta u komasacijskom području u suvlasništvu ili zajedničkom vlasništvu dvoje ili više sudionika komasacije, te vlasničke ovlasti za zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske koje je u obuhvatu komasacijskog područja.
Uz članak 16.
Ovim člankom propisuju se da je stručna osnova za pokretanje komasacije idejno rješenje komasacije, a stručna osnova za provedbu komasacije projekt komasacije, mogućnost da jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave i Grad Zagreb o svom trošku izraditi jednostavni nacrt idejnog rješenja komasacijekao pomoć za planiranje, pokretanje i provedbu komasacije, te obveza javnopravnih tijela da dostavljaju podatke kojima raspolažu bez naknade, kao i mogućnost da se bez naknade pristupa podacima i koristi podatke o poljoprivrednom i drugom zemljištu iz evidencija javnopravnih tijela, kao i drugih javnih evidencija.
Uz članak 17.
Ovim člankom propisuju se donošenje odluke o izradi prijedloga idejnog rješenja komasacije, obveza suglasnosti da su osigurana sredstava za izradu prijedloga idejnog rješenja komasacije, mogućnost da se angažira vanjske izvođače kroz postupak javne nabave za izradu odluke o izradi prijedloga idejnog rješenja komasacije, sadržaj prijedloga idejnog rješenja komasacije, mogućnost da se da se odlukom o izradi prijedloga idejnog rješenja komasacije odredi opseg komasacije kao komasacija ili kao jednostavna komasacija; te uputa o pravnom lijeku protiv odluka iz ovoga članka.
Uz članak 18.
Ovim člankom određuje se da se odluke o izradi prijedloga idejnog rješenja komasacijedonose se samo do ispunjenja okvirnog iznosa dostupnih financijskih sredstava prema važećem Programu za predviđeno vremensko razdoblje; iznimke; obavijest Ministarstva da je ispunjen planirani okvir iz važećeg Programa za predviđeno vremensko razdoblje te da se više ne donosi odluke o izradi PIR-a po važećem Programu; iznimku da jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb kao Nositelj komasacije, ako su u potpunosti osigurali sredstva u svom proračunu, samostalno pokreće i provodi komasaciju u skladu s odredbama ovoga Zakona, osim u dijelu vezanom uz važeći Program; objava javnog poziva za iskazivanje interesa za provođenja komasacije na određenom području; te da postupak i mjerila objave javnog poziva uređuje ministar pravilnikom.
Uz članak 19.
Ovim člankom propisuje se dostavljanje prijedloga idejnog rješenja na mišljenje ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa i Državnoj geodetskoj upravi; na suglasnost Ministarstvu uz uvjete davanja te suglasnosti i njezin sadržaj; mogućnost da Nositelj komasacije zatraži ispravak ili dopunu prijedloga idejnog rješenja te ga ponovno dostavi na mišljenje, ako je komasacijsko područje na prostoru više jedinica lokalne ili Grada Zagreba onda se prijedlog idejnog rješenja dostavlja na suglasnost i tim jedinicama lokalne samouprave odnosno Gradu Zagrebu
Uz članak 20.
Ovaj članak uređuje sazivanje i održavanje sastanak vlasnike zemljišta na području na kojem se planira komasacija kako bi ih upoznao o namjeri provođenja komasacije, njihovih primjedbi, prijedloga, davanje suglasnosti na prijedlog idejnog rješenja te izbora člana povjerenstva; iskazivanje interesa za pokretanje postupka komasacije davanjem suglasnosti; utvrđenje identiteta sudionika sastanka, te uvjet da suglasnosti iz članka postanu važeće.
Uz članak 21.
Ovim člankom propisuje se uvjeti i donošenje odluke o pokretanju komasacije; određenje da nakon odluke nema povlačenja važećih suglasnosti; određenje da se odlukom pokreće izrada prijedloga projekta komasacije i osniva Povjerenstvo; objavu odluke na javni uvid; te uputa o pravnom lijeku protiv odluke iz ovoga članka.
Uz članak 22.
Ovaj članak uređuje osiguravanje financijskih sredstava i javni natječaj, propisujući da se sredstva potrebna za izvršenje Programa osiguravaju iz sredstava fondova Europske unije, u državnom proračunu, iz sredstava donacija, sredstava drugih zainteresiranih pravnih i fizičkih osoba te u proračunu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, mogućnost da jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u svom proračunu u potpunosti osigura sredstva te provede komasaciju bez obveze izvršenja Programa; raspisivanje i provođenje javnih natječaja za usluge i radove za koje su osigurana sredstva; te mogućnost preraspodjele već osiguranih sredstava za komasaciju za otklanjanje ili ublažavanje posljedica nastalih uslijed posebnih okolnosti odnosno događaja ili određenog stanja koje se nije moglo predvidjeti i na koje se nije moglo utjecati.
Uz članak 23.
Ovaj članak propisuje osiguranje prostora za održavanje sjednica i javnih rasprava od strane jedinica lokalne samouprave ili Grada Zagreba, na čijem se području provodi komasacija, kao i ostale potrebne uvjete za rad Povjerenstva.
Uz članak 24.
Ovim člankom se propisujesastav povjerenstva za komasaciju; imenovanje predsjednika Povjerenstva i njegovog zamjenika; iznimka kada Nositelj komasacije nema zaposlenih službenika koji ispunjavaju tražene uvjete za predsjednika povjerenstva; imenovanje pet članova povjerenstva i njihovih zamjenika; imenovanje tajnika Povjerenstva i njegovog zamjenika; iznimka kada Nositelj komasacije nema zaposlenih službenika koji ispunjavaju tražene uvjete za tajnika povjerenstva; te da način rada povjerenstva i druga pitanja značajna za rad Povjerenstva uređuje ministar pravilnikom.
Uz članak 25.
Ovim člankom propisuju se nadležnost Povjerenstva; poslove u postupku komasacije koje koordinira Povjerenstva; obveze stranaka u sporu prema Povjerenstvu, sadržaj rada Povjerenstva i ovlast pribavljanja podataka i dokumentacije.
Uz članak 26.
Ovim člankom se propisuje uređenje vlasničkih, stvarnopravnih i drugih odnosa na zemljištu, o kojima odlučuje nadležni sud odnosno druga tijela i ovlaštene osobe kada je to posebnim zakonom propisano, donošenje zaključka o određivanju privremenog zastupnika stranci komasacije i sudioniku komasacije, područje na koje se odnosi zaključak, određivanje rješenjem privremenog zastupnika odnosno zajedničkog predstavnika ili zajedničkog opunomoćenika u postupcima pred tijelima državne uprave,
da se uzimaju u obzir sve odluke koje Nositelj komasacije primi na znanje do dana zaključenja rasprave o diobi komasacijske gromade, uređenje odnosa na zemljištu nastalim samovlasnim zauzećem, određenje da postupci pred nadležnim sudom i pred tijelima državne uprave iz ovoga članka ne odgađaju provođenje postupka komasacije; te uputa o pravnom lijeku protiv zaključka iz ovoga članka.
Uz članak 27.
Ovim člankom se propisuje općenito o postupcima uređenja odnosa na zemljištu: obavljanje tehničkih radova, prikupljanje obrada podataka, predočavanje identificiranih, uparenih te prikupljeni i obrađenih podataka, te provjera i uređenje nesređenih odnosa; pozivanje stranaka komasacije; sudjelovanje nadležnog državnog odvjetništva; postavljanje privremenog zastupnika; sastavljanje dokumentacije prema nadležnim zakonima; sastavljanje iskaza zemljišta o stanju prije komasacije.
Uz članak 28.
Ovim člankom propisuju se projekt komasacije: sadržaj projekta komasacije, nadležnost i osnova za izrada projekta komasacije; sadržaj popisa zemljišta koji je dio projekta komasacije; sadržaj projekta kada se komasacija provodi na dijelu ili više katastarskih općina; te da postupak i mjerila za izradu projekta komasacije, uređuje ministar pravilnikom.
Uz članak 29.
Ovim člankom propisuju se postupak nabave usluge izrade prijedloga projekta komasacije; te obveze izvođača stručnih radova izrade prijedloga projekta komasacije.
Uz članak 30.
Ovim člankom propisuju se podnošenje primjedbi, prijedloga i suglasnost na prijedlog projekta komasacije, donošenje odluke o graničnoj površinikomasacije; uvjet za važenje odluke o graničnoj površinikomasacije; te dostava primjedbi i prijedloge iz ovoga članka izvođaču stručnih radova koji se mora očitovati o prihvaćanju ili ne prihvaćanju zaprimljenih primjedbi i prijedloga.
Uz članak 31.
Ovaj članak propisuje prihvaćanje projekta komasacije, odnosnopod kojim se uvjetima smatra da je Nositelj komasacije prihvatio projekt komasacije.
Uz članak 32.
Ovim člankom se uređuje izvlaštenje zemljišta svakog sudionika komasacije koji je u komasacijsku gromadu unio ukupno manju površinu zemljišta od granične površine komasacije; korisnika izvlaštenja; kome pripada naknada; utvrđivanje visine naknade; obveznik plaćanja naknade; te uputa o pravnom lijeku protiv rješenja iz ovoga članka.
Uz članak 33.
Ovaj članak propisuje utvrđivanje zemljišta za zajedničke potrebe sudionika komasacije; utvrđivanje u korist jedinice lokalne samouprave na čijem se području nalazi ili druge nadležne osobe; iznimku daako su sudionici komasacije dobili između 90% i 99% vrijednosti zemljišta, onda se zemljište utvrđeno rješenjem izvlašćuje u korist jedinice lokalne samouprave ili Grada Zagreba na čijem se području nalazi ili druge nadležne osobe; određenje da za izvlašteno zemljište pripada novčana naknada u visini tržišne vrijednosti nekretnine, prema propisu o izvlaštenju i određivanju naknade; da se utvrđivanje visine naknade provodi se prema propisu o izvlaštenju i određivanju naknade; obveznika plaćanja naknade; te uputu o pravnom lijeku protiv rješenja iz ovoga članka.
Uz članak 34.
Ovaj članak propisuje da se nekretnina može izvlastiti u postupku komasacije radi osiguravanja zemljišta za opće potrebe prema odredbama propisa kojim se uređuje izvlaštenje.
IV. POSTUPAK PROVOĐENJA KOMASACIJE
Četvrta glava Zakona sadržava odredbe članak 35. do 50. koji obuhvaćaju postupak provođenja komasacije: rješenje o provođenju komasacije; građenje na komasacijskom području u postupku komasacije, ugovori o izvođenju stručnih geodetskih poslova i građevinskih radova,osoba koja obavlja stručne geodetske poslove, podaci za rad i koordinacija rada osobe koja obavlja stručne geodetske poslove, prihvaćanje putne i kanalske mreže, ispravak prijedloga dodjele zemljišta i diobe komasacijske gromade, obilježavanje dodijeljenih katastarskih čestica, javni uvid iskaza zemljišta nakon diobe komasacijske gromade, prijedlog rješenja o komasaciji, rješenje o komasaciji, uvođenje u posjed,postupanje s posebnim uređajima, korisnim nasadima i obilježjima krajobraza na zemljištu, predaja na upravljanje vodnih građevina, provedba rješenja o komasaciji, nadležnost Povjerenstva nakon pravomoćnosti rješenja o komasaciji.
Uz članak 35.
Ovaj članak propisuje donošenje rješenje o provođenju komasacije čiji je sastavni dio popis katastarskih čestica na kojima će se provoditi komasacija; mogućnost da se rješenjem pojedina zemljišta isključe iz komasacijske gromade; dostava rješenja; objavu rješenje na uvid; dostava rješenja propisanim javnopravnim tijelima; te uputu o pravnom lijeku protiv rješenja iz ovoga članka.
Uz članak 36.
Ovaj članak određuje da od dana objavljivanja rješenja o provođenju komasacije do završetka komasacije nadležna tijela mogu izdavati akte kojima se odobrava građenje na komasacijskom području samo uz suglasnost Nositelja komasacije.
Uz članak 37.
Ovim člankom se određuje da se izvođenje stručnih geodetskih poslova, radova na vodnim građevinama za melioracije te izgradnja ostalih građevina obavlja se na temelju ugovora sklopljenih s ovlaštenim izvođačima.
Uz članak 38.
Ovaj članak propisuje poslove i ovlaštenja koje osoba koja obavlja stručne geodetske poslove obavlja u vezi skomasacijom, radove na vodnim građevinama za melioracije i druge radove u vezi s komasacijom; poslovi koje obavlja osoba koja obavlja stručne geodetske poslove; stručni nadzor nad izvođenjem stručnih geodetskih poslova u postupku komasacije te stručni nadzor nad izvođenjem radova na vodnim građevinama za melioracije.
Uz članak 39.
Ovim člankom se određuje da Povjerenstvo dostavlja osobi koja obavlja stručne geodetske poslove potrebne podatke kojima raspolaže za izvršenje usluge prema ugovoru; da Povjerenstvo koordinira rad osobe koja obavlja stručne geodetske poslove po ugovoru iz ovoga Zakona.
Uz članak 40.
Ovaj članak propisuje da osoba koja obavlja stručne geodetske poslove pregledni plan položaja putne i kanalske mreže dostavlja na prihvaćanje Nositelju komasacije; obvezu prilaganja prethodno pribavljenih mišljenja na pregledni plan putne i kanalske mreže; obvezu označavanja granice područja odvodnje u preglednom planu položaja vodnih građevina za melioracije; objavapreglednog plana položaja putne i kanalske mreže na javni uvid; mogućnost podnošenja prigovora na pregledni plan položaja putne i kanalske mreže; odlučivanje o prigovoru; uputu o pravnom lijeku protiv prigovora; te donošenje odluke o prihvaćanju preglednog plana položaja putne i kanalske mreže i njenom obilježavanju na terenu;
Uz članak 41.
Ovim člankom se određuje da, na temelju propisanih akata, osoba koja obavlja stručne geodetske poslove izrađuje digitalni katastarski plan u koji su unesene dodijeljene katastarske čestice te sastavlja iskaz zemljišta o stanju nakon diobe komasacijske gromade; podaci koji se upisuju u iskaz zemljišta iz stavka 1. ovoga članka; obvezu da se zemljište koje je dodijeljeno iz komasacijske gromade iskaže odvojeno od zemljišta koje nije ušlo u komasacijsku gromadu, ali je obuhvaćeno komasacijskim područjem; te što mora biti vidljivo iz iskaza zemljišta o stanju nakon diobe komasacijske gromade iz stavka 1. ovoga članka
Uz članak 42.
Ovaj članak propisuje da osoba koja obavlja stručne geodetske poslove, uz propisani uvjet, obavlja obilježavanje dodijeljenih katastarskih čestica fizički vidljivim trajnim oznakama.
Uz članak 43.
Ovaj članak propisuje obvezu Nositelja komasacije da nakon obilježavanja dodijeljenih katastarskih čestica na terenu, objavi na javni uvid iskaz zemljišta o stanju nakon diobe komasacijske gromade s preglednim planom dodijeljenih katastarskih čestica, te mjesto objave; mogućnost prigovora sudionika komasacije na iskaz i pregledni plan objavljene na javnom uvidu; odlučivanje o prigovoru; te uputu o pravnom lijeku.
Uz članak 44.
Ovim člankom se utvrđuje izrađuje nacrt prijedloga rješenja o komasaciji na temelju iskaza zemljišta o stanju nakon diobe komasacijske gromade; sadržaj izreke prijedloga rješenja; obvezni sadržaj obrazloženja prijedloga rješenja o komasaciji; da je tehnički elaborat o komasaciji sastavni dio prijedloga rješenja o komasaciji; objava prijedlog rješenja o komasaciji na javni uvid; mogućnost primjedbi Povjerenstvu na objavljeni nacrt prijedloga rješenja; te dostava Nositelju komasacije objavljenog nacrta prijedloga rješenja, primjedbi i očitovanja na primjedbe.
Uz članak 45.
Ovaj članak propisuje rješenje o komasaciji koje donosi Povjerenstvo na temelju prijedloga rješenja i očitovanja na primjedbe; sadržaj i dostavu izvadka iz rješenja o komasaciji; te uputu o pravnom lijeku.
Uz članak 46.
Ovaj članak propisuje uvođenje sudionika komasacije u posjed zemljišta koje im je dodijeljeno u skladu s rješenjem o komasaciji; sastavljanje zapisnik o uvođenju u posjed; određivanje roka za branje plodova na zemljištu koji još nisu ubrani; snošenje doprinosa od dana stupanja u posjed.
Uz članak 47.
Ovim člankom se određujepostupanje s posebnim uređajima, korisnim nasadima i obilježjima krajobraza na zemljištukoji se bez veće štete mogu odijeliti od zemljišta koje je sudioniku komasacije dodijeljenu u skladu s rješenjem o komasaciji; određenje ako se ne ukloni posebne uređaje da se gubi na njima pravo vlasništva i pravo na naknadu ako se s novim vlasnikom, odnosno posjednikom drukčije ne dogovori, obvezu da je novi vlasnik korisne nasade i uređaje koji se bez veće štete ne mogu odijeliti od zemljišta dužan preuzeti uz naknadu prethodnom vlasniku njihove stvarne vrijednosti, te uvjeti novom vlasniku za postupanje s obilježjima krajobraza,
Uz članak 48.
Ovim člankom se određuje predaja na upravljanje vodnih građevina za melioracije nakon izdavanja uporabne dozvole.
Uz članak 49.
Ovim člankom se propisuje dostava pravomoćnog rješenja o komasaciji, provedba rješenja o komasaciji u zemljišnim knjigama; upis u zemljišnim knjigama temeljem pravomoćnog rješenja o komasaciji, bez obzira na prijašnje upise, a istovremeno s provedbom pravomoćnog rješenja sud upisuje zabilježbu zabrane iz članka 12. stavka 2. ovoga Zakona, brisanje zabilježbe po službenoj dužnosti ili na prijedlog stranke protekom roka iz zabilježbe; otklanjanje razloga zbog kojih rješenje o komasaciji nije provedeno i dostava ispravljenog rješenja nadležnom općinskom sudu radi provedbe u zemljišnim knjigama; dostava pravomoćnoga rješenja o komasaciji; te objava pravomoćnog rješenja o komasaciji na mrežnoj stranici, oglasnoj ploči i službenom glasilu, u propisanom roku od pravomoćnosti rješenja.
Uz članak 50.
Ovaj članak propisuje nadležnost Povjerenstva nakon pravomoćnosti rješenja o komasaciji; obvezu dostave cjelokupne dokumentacije o provedenom postupku komasacije propisanom javnopravnom tijelu; te obvezu da dostavi izvješće o rezultatima komasacije Ministarstvu.
V. TROŠKOVI KOMASACIJE
Peta glava Zakona sadržava odredbu članka 51. koja propisuje troškove komasacije za administrativni i građevinski dio
Uz članak 51.
Ovim člankom se određuju troškovi komasacije u vezi s administrativnim pokretanjem i provođenjem postupka komasacije te izradom dokumentacije; i troškovi provođenja pravomoćnog rješenja o komasaciji koji se odnose na građevinske radove i radove uređenje zemljišta u obuhvatu komasacije.
VI. UPRAVNI NADZOR
Šesta glava Zakona sadržava odredbu članka 52. koja propisuje upravni nadzor.
Uz članak 52.
Ovim člankom se propisuje da upravni nadzor nad provedbom ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju njega obavlja Ministarstvo, tijelo državne uprave nadležno za geodetske poslove, tijelo državne uprave nadležno za katastarske poslove te tijelo državne uprave nadležno za imovinskopravne poslove u vezi poljoprivrednog zemljišta i komasacije.
VII. PREKRŠAJNE ODREDBE
Sedma glava Zakona sadržava odredbu članka 53. koja propisuje prekršaje vezane uz uvođenje u posjed.
Uz članak 53.
Ovim člankom se propisuju novčane kazne za osobe koje ometaju uvođenje sudionika komasacije u posjed zemljišta koja su im dodijeljena, te kazne za odgovorne osobe u pravnoj osobi.
VIII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Osma glava Zakona sadržava prijelazne i završne odredbe članke 54. do 58. koje propisuju:donošenje podzakonskih propisa, započete postupke, propis koji prestaje važiti i stupanje na snagu ovoga Zakona.
Uz članak 54.
Ovim člankom propisuje se donošenje podzakonskih propisa, uredbe koju donosi Vlada Republike Hrvatske, te pravilnika kako je propisano.
Uz članak 55.
Ovim člankom se propisuje da će se postupci komasacije započeti u skladu s odredbama nevažećih propisa i zakona koji prestaje važiti stupanjem na snagu ovoga Zakona, dovršit po odredbama tih Zakona.
Uz članak 56.
Ovim člankom se propisujuda ako je postupak komasacije započet u skladu s odredbama nevažećeg propisa te dokumentacija tog postupka zbog proteka vremena ili Domovinskog rata nije dostupna, a tehnički odnosno građevinski radovi komasacije na okrupnjivanju zemljišta i formiranju novih čestica zemljišta su izvršeni ili su u završnoj fazi izvršenja, Ministarstvu kao Nositelj komasacije može donijeti rješenja o komasaciji ili drugi odgovarajući akt; obvezu da se uz zahtjev mora priložiti tehnički elaborat o komasaciji koji sadrži sve potrebne podatke za donošenje rješenja o komasaciji; mogućnost da ministarstvo o zahtjevu donosi rješenje o komasaciji sa cijelim sadržajem ili samo dijelom, sve u svrhu dovršenja postupka komasacije.
Uz članak 57.
Ovim člankom propisano je da stupanjem na snagu ovoga Zakona prestaje važiti Zakon o komasaciji poljoprivrednog zemljišta (»Narodne novine«, br. 51/15).
Uz članak 58.
Ovim člankom propisano je stupanje na snagu ovoga Zakona, uz redovno vakacijsko razdoblje, tako da Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
VLADA REPUBLIKE HRVATSKE
MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE
NACRT
NACRT PRIJEDLOGA
ZAKONA O KOMASACIJI POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
Zagreb, studeni 2021.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
NACRT PRIJEDLOGA
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
ZAKONA O KOMASACIJI POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta sadržana je u odredbama članka 2. stavka 4. podstavka 1., članka 16. i članka 50. stavka 2. Ustava Republike Hrvatske (»Narodne novine«, br. 56/90., 135/97., 8/98. – službeni pročišćeni tekst, 113/00., 124/00. – službeni pročišćeni tekst, 28/01., 41/01. – službeni pročišćeni tekst, 76/10., 85/10. – službeni pročišćeni tekst, 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske br. SuP-0-1/2014 od 14.01.2014.) .
II. OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Ocjena stanja i osnovna pitanja koja se trebaju urediti zakonom
Na snazi je Zakon o komasaciji poljoprivrednog zemljišta (»Narodne novine«, br. 51/15) od 20. svibnja 2015. godine.
Primjena Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta (»Narodne novine«, br. 51/15) u praksi je pokazala da postoje zapreke koje usporavaju postupke komasacije poljoprivrednog zemljišta.
Na temelju do sada propisanog postupka za komasaciju poljoprivrednog zemljišta nije dovršen nijedan konkretan postupak, čime se dovodi u pitanje učinkovitost korištenja poljoprivrednog zemljišta obzirom stanje rascjepkanosti i malih čestica zemljišta. Dosadašnjim odredbama Zakona nije se na adekvatan način u praksi mogao ostvariti cilj i svrha komasacije poljoprivrednog zemljišta čime se ne može očekivati ni napredak u poljoprivrednoj proizvodnji.
U tijeku važenja Zakona prema kojem nije u potpunosti dovršen ni jedan postupak komasacije, uočeno je da bi propisani postupak koji se provodi kod komasacije poljoprivrednog zemljišta bilo potrebno pojednostaviti, da je potrebno olakšati i učiniti jasnijim i konkretnijim postupak nadležnosti donošenja odluka, učiniti efikasnijim i ekonomičnijim postupke nadzora nad postupkom komasacije, kao i urediti načine financiranja i dostupnosti sredstava tijekom cijelog postupka komasacije, od samog početka, sve u svrhu provedivosti samog postupka. Za stvaranje dodane vrijednosti u poljoprivrednoj proizvodnji kao rezultata uređenog poljoprivrednog zemljišta potrebno je donijeti zakonski okvir koji omogućuje provediv postupak komasacije u svim fazama, jasno propisano tko odlučuje i o čemu, te omogućavanje financiranja tijekom cijelog postupka komasacije obzirom na prirodu postupka koji neminovno traje više godina.
U cilju poboljšanja učinkovitosti u provedbi postupaka komasacije poljoprivrednog zemljišta, potrebno je donošenje novog Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta.
Donošenjem predmetnog Zakona postigla bi se učinkovita provedba postupaka komasacije poljoprivrednog zemljišta, kroz povećanje poljoprivredne proizvodnje, stvaranjem veće dodane vrijednosti u poljoprivrednoj proizvodnji, stavljanja u funkciju zapuštenog poljoprivrednog zemljišta kroz optimiziranje oblika i površine poljoprivrednog zemljišta, omogućavajući bolje uvjete za obrađivanjem poljoprivrednog zemljišta kroz uređenije puteve i komunalnu mrežu, sve u svrhu značajnog utjecaja na razvoj i unaprjeđenje ruralnih prostora.
Predviđena rješenja i posljedice donošenja Zakona
Cilj izrade i donošenja novog Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta (u daljnjem tekstu: Zakon) je smanjenje administrativnih zapreka kako bi se omogućila provedivost te ubrzali postupci komasacije poljoprivrednog zemljišta, stavilo u funkciju poljoprivredno zemljište koje zbog rascjepkanosti i malih površina nije uopće ili je otežano njegovo korištenje u funkciji poljoprivredne proizvodnje, čime bi se povećala produktivnost i stvorila dodana vrijednost proizvodnje te bolje i učinkovitije korištenje poljoprivrednog zemljišta.
Zakonom se određuje da je komasacija od strateškog interesa za Republiku Hrvatsku, pri čemu se definiraju temeljna načela za provođenje komasacije, i to načelo jednake vrijednosti te načelo oblika, uporabe i položaja zemljišta.
Nadalje, Zakonom će se omogućit jednostavniji pristup sredstvima za troškove komasacije tijekom cijelog postupka komasacije, u skladu s programom komasacije poljoprivrednog zemljišta (u daljnjem tekstu: Program) kojeg donosi Vlada Republike Hrvatske kao akt strateškog planiranja provođenja komasacije za predviđeno vremensko razdoblje i u skladu s planiranim financijskim sredstvima.
Ovim se Zakonom, kao novina, definira granična površina komasacije kao površina zemljišta uzeta kao jedinica mjere kojom se određuje da se sve zemljište unutar komasacijske gromade koje je u vlasništvu jednog sudionika komasacije s ukupnom površinom manjom od jedinice mjere, izvlašćuje razmjerno u korist ostalih sudionika komasacije čija je svakog pojedinačno ukupna površina unutar komasacijske gromade veća od jedinice mjere.
Također se unaprjeđuje, u postupku komasacije, korištenje informacijskih tehnologija, tako da se za potrebe planiranja, provedbe, nadzora te trajnog praćenja stanja komasiranog zemljišta, u skladu s ovim Zakonom i drugim propisima, uspostavlja i vodi informacijski sustav komasacije.
Isto tako, u slučajevima kada jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb ne pokreće postupak komasacije, a postoje značajne površine poljoprivrednog zemljišta koje se loše iskorištava, propisuje se mogućnost da ministarstvo nadležno za poljoprivredno zemljište pokrene postupak komasacije ili preuzme nadležnost za postupak komasacije koji je jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb pokrenula ali ga ne provode .
Predloženim Zakonom Nositelj komasacije, koji može biti jedinica lokalne samouprave, Grad Zagreb ili Ministarstvo, imenuje samo jedno Povjerenstvo kao kolektivno tijelo za izradu nacrta akata te obavljanje drugih radnji radi provođenja postupka komasacije u dijelu propisanom ovim Zakonom.
Zakonom se postupak provodi uz pravne alate i institute već propisane važećim propisima, te se izbjegava specifična zakonska uređenja.
Tekst Zakona je izrađivan uvijek imajući u vidu nekoliko bitnih elemenata koji se već dugo nisu objedinili, i to: dostupna financijska sredstva; jako izražena svijest stručnih osoba iz područja agronomskih i geodetskih znanosti o nužnosti i potrebi provođenja komasacije na poljoprivrednom zemljištu; postojanje političke volje za provedbom komasacije; činjenica da komasacija nije provođena već duže vrijeme na području Republike Hrvatske, nužnost usklađenja propisa s trenutnim stanjem koje je različito u odnosu na važeći Zakon o komasaciji poljoprivrednog zemljišta (»Narodne novine«, br. 51/15), te potreba pojednostavljivanja postupka komasacije.
III. OCJENA I IZVORI SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVEDBU ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona sredstva će se planirati prilikom izrade Državnog proračuna Republike Hrvatske za razdoblje 2022. – 2024. godine u okviru sredstava Mehanizma za oporavak i otpornost.
IV. TEKST PRIJEDLOGA ZAKONA O KOMASACIJI POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA, S OBRAZLOŽENJEM
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
NACRT PRIJEDLOGA
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
ZAKONA O KOMASACIJI POLJOPRVREDNOG ZEMLJIŠTA
I. OSNOVNE ODREDBE
Predmet i cilj Zakona
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 1.
(1) Ovim se Zakonom uređuje način i postupak komasacije poljoprivrednog zemljišta.
(2) Svrha komasacije poljoprivrednog zemljišta je omogućavanje ekonomičnijeg iskorištavanja poljoprivrednog zemljišta uz povoljnije uvjete za poljoprivrednu proizvodnju i ruralni razvoj.
(3) Komasacijom poljoprivrednog zemljišta stvaraju se povoljniji uvjeti za razvoj poljoprivredne proizvodnje, osnivanjem većih i pravilnijih katastarskih čestica, izgradnjom poljoprivrednih putova, vodnih građevina za melioracije te izvođenjem i drugih radova na uređenju zemljišta namijenjenog poljoprivredi, pri čemu se posvećuje dužna pažnja očuvanju obilježja krajobraza.
(4) Komasacija poljoprivrednog zemljišta (u daljnjem tekstu: komasacija) je skup administrativnih i tehničkih postupaka kojima se poljoprivredno zemljište, na području jedne ili više katastarskih općina, rascjepkano na katastarske čestice male površine i nepravilnog oblika okrupnjava odnosno grupira u veće katastarske čestice, osnivaju katastarske čestice pravilnijeg oblika, uređuju putne i kanalske mreže te nesređeni vlasnički, drugi stvarnopravni i ostali odnosi na zemljištu.
(5) Jednostavna komasacija je komasacija u kojoj se administrativni i tehnički postupci iz stavka 4. ovoga članka provode u manjem opsegu.
Interes Republike Hrvatske
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 2.
(1) Komasacije se provodi u interesu Republike Hrvatske.
(2) Svi postupci koji se provode za potrebe komasacije su hitni postupci.
Načelo jednake vrijednosti
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 3.
(1) Komasacija se provodi tako da se sudioniku komasacije za njegovo zemljište uneseno u komasacijsku gromadu koje je po površini veće od granične površine komasacije, iz komasacijske gromade dodjeljuje novo zemljište jednake vrijednosti i u što manjem broju katastarskih čestica, uz odbitak vrijednosti zemljišta za opće potrebe, zajedničke potrebe naselja i sudionika komasacije.
(2) Iznim no od stavka 1. ovoga članka, vrijednost zemljišta koje se sudioniku komasacije dodjeljuje , ne može biti manja od 90 % niti veća od 120 % od vrijednosti zemljišta koje je unio u komasacijsku gromadu.
(3) Ako se prije podjele komasacijske gromade utvrdi višak zajedničkog zemljišta ili se utvrdi da za potrebe dodjele zemljišta sudionicima komasacije ima manje zemljišta od onog koje su sudionici komasacije unijeli u komasacijsku gromadu, onda se višak ili manjak zemljišta raspoređuje razmjerno, prema površini koju su unijeli, na sve sudionike komasacije, uz uvjet da povećanje ili smanjenje mora biti u skladu s vrijednosti iz stavka 2. ovoga članka.
(4) Vrijednost zemljišta obuhvaćenog komasacijom utvrđuje se i prikazuje u procjeni vrijednosti zemljišta s osnovom utvrđivanja vrijednosti zemljišta za komasacijsku gromadu.
Načelo oblika, uporabe i položaja zemljišta
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 4.
(1) Kod diobe komasacijske gromade i dodjele zemljišta nastojat će se svakom sudioniku komasacije koji je u postupku komasacije ostvario pravo na zemljište, dodijeliti zemljište što više okrupnjeno i grupirano , u što prikladnijem obliku za iskorištavanje, s osiguranim pristupom te na položaju pretežitoga dijela i načina uporabe zemljišta koje je unio u komasacijsku gromadu.
(2) Sudioniku komasacije ne smije se bez njegove privole dodijeliti zemljište na takvom položaju koje bi uvjetovalo preuređivanje dodijeljenog mu poljoprivrednog zemljišta čiji bi troškovi povećali nerazmjer između vrijednosti zemljišta više nego što je određeno u članku 3. stavku 2. ovoga Zakona.
(3) Prilikom diobe komasacijske gromade i dodjele zemljišta sudioniku komasacije nastojat će se da se:
– zemljišta članova obiteljskog kućanstva i obitelji dodjeljuju jedno uz drugo
– komasirana zemljišta stanovnika susjednih katastarskih općina, rasporede na vanjskom odnosno rubnom dijelu komasacijske gromade bliže njihovim naseljima u kojima imaju prebivalište
– usvoje prijedlozi sudionika komasacije.
Program komasacije poljoprivrednog zemljišta
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 5.
(1) Program komasacije poljoprivrednog zemljišta (u daljnjem tekstu: Program) je akt strateškog planiranja provođenja komasacije na okvirnoj površini zemljišta, za predviđeno vremensko razdoblje i u skladu s planiranim financijskim sredstvima.
(2) Programom se utvrđuju izvori financiranja, okvirni iznos dostupnih financijskih sredstava, okvirna površina zemljišta na kojoj je moguće provesti komasaciju uz dostupna financijska sredstva, razdoblje za provedbu komasacije u skladu s navedenim podacima, pravilima i mjerama za provedbu Programa te mjerilima za odabir određenog područja radi ispunjenja važećeg Programa.
(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, Programom se mogu kao prioritet utvrditi područja komasacije na kojima su pokrenuti postupci komasacije koji nisu završeni, ako troškovi njihova provođenja ne prelaze utvrđeni iznos dostupnih financijskih sredstava iz Programa, a ako prelaze utvrđeni iznos iz Programa onda se njihovo provođenje odgađa do uključivanja u novi program za sljedeće razdoblje.
(4) Program izrađuje Ministarstvo na temelju dostupnih podataka i stručnih analiza o potrebi komasacije.
(5) Program donosi Vlada Republike Hrvatske za razdoblje provedbe koje predloži Ministarstvo prema dostupnim financijskim sredstvima, a objavljuje se u »Narodnim novinama« i na mrežnim stranicama Ministarstva.
Pojmovi
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 6.
(1) Pojedini pojmovi u smislu ovoga Zakona te propisa i akata koji se donose na temelju ovoga Zakona imaju sljedeće značenje:
1. granična površina komasacije je površina zemljišta uzeta kao jedinica mjere kojom se određuje da se sve zemljište unutar komasacijske gromade koje je u vlasništvu jednog sudionika komasacije s ukupnom površinom manjom od jedinice mjere, izvlašćuje razmjerno u korist ostalih sudionika komasacije čija je svakog pojedinačno ukupna površina unutar komasacijske gromade veća od jedinice mjere
2. jedinica za procjenu je relativni odnos između uzor-čestice i katastarske čestice koja se procjenjuje, uzimajući u obzir plodnost, položaj zemljišta, njegovu udaljenost od gospodarskoga dvorišta, mikrodepresija, izloženost suncu, izgrađeni put i druge okolnosti koje utječu na vrijednost poljoprivrednog zemljišta
3. komasacijska gromada je dio zemljišta komasacijskog područja koji se sastoji od zemljišta za opće potrebe, zemljišta za zajedničke potrebe te zemljišta za sudionike komasacije
4. komasacijsko područje je određena površina zemljišta na kojem se provodi komasacija
5. komasirano zemljište je zemljište koje je provedbom pravomoćnog rješenja o komasaciji uređeno u katastarske čestice kao: zemljište za opće potrebe, zemljište za zajedničke potrebe, te zemljište za sudionike komasacije
6. ministar je ministar nadležan za poljoprivredno zemljište
7. Ministarstvo je ministarstvo nadležno za poljoprivredno zemljište
8. Nositelj komasacije je jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb odnosno Ministarstvo kada je to ovim Zakonom propisano
9. obilježja krajobraza su sastavni dijelovi katastarske čestice, nastali su prirodnim putem ili ljudskom aktivnošću te obuhvaćaju sljedeće elemente: šumarak, pojedinačno stablo, drvored, živica
10. opseg komasacije je skup administrativnih, tehničkih i drugih radova i uređenja koji može biti određen kao komasacija ili određen kao jednostavna komasacija
11. Povjerenstvo je kolektivno tijelo koje imenuje Nositelj komasacije za izradu nacrta akata i obavljanje drugih radnji radi provođenja postupka komasacije u dijelu propisanom ovim Zakonom
12. stranke komasacije su vlasnici i posjednici zemljišta, kao i osobe koje na zemljištu na kojem se provodi komasacija imaju druga stvarna prava ili na zakonu zasnovan pravni interes
13. sudionici komasacije su osobe koje su vlasnici zemljišta ili nositelji prava građenja na zemljištu unesenom u komasacijske gromadu te osobe koje su na temelju provedenog postupka komasacije ostvarile pravo na dodjelu zemljišta iz komasacijske gromadu
14. uzor-čestica je čestica zemljine površine pretežitog načina uporabe, korištenja i površine izražene u jedinici mjere
15. zemljište za opće potrebe je zemljište od interesa za Republiku Hrvatsku za izgradnju infrastrukturnih objekata i različitih građevina, izvođenje radova i druge posebnim propisima određene potrebe
16. zemljište za zajedničke potrebe je zemljište za zajedničke potrebe naselja i sudionika komasacije, za izgradnju infrastrukturnih i različitih građevina od interesa za naselje i sudionike komasacije, objekata za ekonomičnije iskorištavanja poljoprivrednog zemljišta iz postupka komasacije , izvođenje radova i druge potrebe od interesa za naselje i sudionike komasacije.
(2) Pojmovi uporabljeni u ovom Zakonu imaju značenje određeno zakonima kojima se uređuje područje poljoprivrede i poljoprivrednog zemljišta, pravnog statusa voda, vodnoga dobra i vodnih građevina, obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva, prostornog uređenja, gradnje, zaštite prirode, državne izmjere i katastra nekretnina, te područje vlasništva i drugih stvarnih prava i drugim posebnim zakonima, ako ovim Zakonom nije drukčije propisano.
(3) Izrazi koji se koriste u ovome Zakonu, a imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod.
II. ZAJEDNIČKE ODREDBE
Zemljište za opće i zajedničke potrebe
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 7.
(1) U postupku komasacije osigurava se zemljište za opće potrebe te zemljište za zajedničke potrebe.
(2) Ako se u postupku komasacije radi osiguravanja zemljišta za opće potrebe te zemljišta za zajedničke potrebe smanji ukupna površina poljoprivrednog zemljišta, uvažavajući i njegovu vrijednost odnosno vrijednost komasacijske gromade, svakom sudioniku komasacije dodijelit će se razmjerno manja površina zemljišta od unijete.
Zamjena zemljišta u postupku komasacije
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 8.
(1) U postupku komasacije može se zemljište iz područja komasacijske gromade sporazumom zamijeniti za zemljište izvan područja komasacijske gromade.
(2) Zamjena iz stavka 1. ovoga članka može se obavljati do sklapanja ugovora o nabavi usluge izrade prijedloga projekta komasacije u skladu sa člankom 29. ovoga Zakona .
Naknada za zgrade, jednostavne građevine i nasade
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 9.
(1) U postupku komasacije, ako je to potrebno radi ostvarenja svrhe komasacije, može se odrediti premještanje, odnosno rušenje jednostavne građevine, stambene ili gospodarske zgrade, s tim da za premještanje ili rušenje legalno izgrađene jednostavne građevine ili zgrade kao i uklanjanje jednostavne i druge građevine i radova izvedenih u skladu s p ravilnikom kojim se uređuje određivanje jednostavnih i drugih građevina i radova, odnosno krčenje nasada, vlasniku pripada naknada.
(2) Utvrđivanje visine naknade iz stavka 1. ovoga članka o bavit će ovlašteni sudski vještak koji je za to ovlašten posebnim propisima kojima je uređeno područje procjene vrijednosti nekretnina odnosno vrste navedenih objekata.
(3) Nositelj komasacije donosi odluku da se utvrđena naknadu iz stavka 2. ovoga članka, nadoknađuje iz sredstava za usluge i radove izvršenja Programa prema članku 22. ovoga Zakona ako su osigurana i za tu vrstu naknade, odnosno da je sudionici komasacije nadoknađuju tako da se utvrđena naknada podijeli razmjerno u odnosu na vrijednost zemljišta sudionika komasacije nakon provedene komasacije.
(4) Ako ovlašteni sudski vještak u skladu sa stavkom 2. ovoga članka utvrdi da je određeni nasad neplodan, odnosno zastario toliko da za njegovo održavanje ima više troškova nego što vrijede njegovi prinosi, Nositelj komasacije donosi odluku o ne davanju naknade za taj neplodan ili zastario nasad i o uklanjanju istog , a prethodni vlasnik ga uklanja u razumnom roku o svom trošku.
Stvarnopravni i drugi odnosi na zemljištu
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 10.
(1) Služnosti i ograničenja prava vlasništva koji nakon diobe komasacijske gromade sudionicima komasacije više nisu potrebni prestaju i brišu se, a ako je to potrebno s obzirom na novu diobu zemljišta iz komasacijske gromade, moraju se osnovati nove služnosti i ograničenja prava vlasništva u skladu s propisima kojima se uređuju zemljišne knjige.
(2) Hipoteke uknjižene na nekretninama koje ulaze u komasacijsku gromadu prenose se na nekretnine koje su dodijeljene vlasniku iz komasacijske gromade s istim prvenstvenim redom .
(3) Nositelj komasacije donosi odluku o prestanku i brisanju odnosno osnivanju služnosti i ograničenja prava vlasništva, te o prijenosu hipoteka, u skladu sa stavkom 1. i 2. ovoga članka i propisima kojima se uređuju zemljišne knjige.
(4) Ako prijašnji vlasnik nekretnina koje su ušle u komasacijsku gromadu, a koje su bile opterećene hipotekama, ostvari naknadu umjesto dodijeljenih nekretnina iz komasacijske gromade, hipoteke koje prestaju teretit će tu naknadu.
Nadležno tijelo
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 11.
(1) Nadležno tijelo za provedbu ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju njega je Ministarstvo .
(2) Nadležno tijelo za pokretanje i provođenje postupka komasacije je Nositelj komasacije kao jedinica lokalne samouprave zastupana po općinskom načelniku odnosno gradonačelniku ili Grad Zagreb zastupan po gradonačelniku, te Ministarstvo zastupano po ministru.
Postupanje u radnjama kojima se poništava cilj i svrha komasacije
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 12.
(1) U postupku komasacije nije dopušten povrat u prijašnje stanje i obnova postupka.
(2) Nakon provedene komasacije zabranjeno je provoditi geometrijsku diobu na komasiranom zemljištu u roku od 99 godina od dana pravomoćnosti rješenja o komasaciji iz članka 45. stavka 1. ovoga Zakona.
Informacijski sustav komasacije
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 13.
(1) Za potrebe planiranja, provedbe, nadzora te trajnog praćenja stanja komasiranog zemljišta, u skladu s ovim Zakonom i drugim propisima, Ministarstvo uspostavlja i vodi informacijski sustav komasacije (u daljnjem tekstu: ISK).
(2) ISK se uspostavlja i vodi u elektroničkom obliku kao interoperabilni i multiplatformni sustav u kojem se povezuju informacijski sustavi pojedinih javnopravnih tijela koja na temelju ovoga Zakona i posebnih propisa izrađuju i/ili održavaju prostorne podatke i druge podatke značajne za komasaciju.
(3) U okviru ISK-a uspostavlja se i registar komasacije (u daljnjem tekstu: Registar) koji se sastoji od više upisnika podataka, a pristup osnovnim informacijama te obavijestima iz Registra osigurava se pod razmjernim, nediskriminirajućim i transparentnim uvjetima.
(4) ISK sadržava i modul za provedbu postupka komasacije a posebno za potrebe formiranja komasacijske gromade, dodjele zemljišta i izrade nacrta prijedloga rješenja o komasaciji.
(5) Podaci modula iz stavka 4. ovoga članka nakon završene komasacije moraju biti sukladni i u razmjenskim formatima za prihvaćanje podataka komasacije u postojećim informacijskim sustavima koji se u području vođenja zemljišnih knjiga i katastra već koriste u Republici Hrvatskoj.
(6) Registar sadržava i dio za izvješćivanje za potrebe ispunjavanja međunarodnih i nacionalnih obveza iz područja poljoprivrede, u koji će se upisivati prikupljeni podaci i druge informacije, sukladno obvezama iz zakonodavstva Europske unije, međunarodnih konvencija, sporazuma, protokola i drugih akata koji obvezuju Republiku Hrvatsku, posebno obzirom na osiguravanje financijskih sredstava potrebnih za pokretanje i provedbu komasacije iz fondova Europske unije.
(7) Sadržaj ISK-a, vođenje i upis u upisnike podataka u Registru, izradu i uspostavu Registra, dostupnost i uvjete korištenja podataka iz Registra, način dostavljanja te vrstu i strukturu podataka, kao i objavu pojedinih podataka iz Registra na mrežnoj stranici, uređuje ministar pravilnikom.
III. POKRETANJE KOMASACIJE
Uvjeti za pokretanje komasacije
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 14.
(1) Komasacija se može pokrenuti ako:
– se zbog rascjepkanosti i nepravilnog oblika zemljište ne može svrhovito obrađivati
– se zbog postojećih stvarnopravnih odnosa ili zbog velike rascjepkanosti zemljišta ne može organizirati proizvodnja koja osigurava svrhovitost uloženih sredstava na području na kojem se izgrađuju ili su već izgrađene vodne građevine za melioracije ili
– izgradnja nove prometne infrastrukture ili drugih infrastrukturnih građevina, kao i uređenje većih vodotoka, izaziva ili će izazvati daljnje usitnjavanje postojećih katastarskih čestica i poremećaj putne i kanalske mreže.
(2) Ako se komasacija predlaže zbog izgradnje vodnih građevina za melioracije, komasacija se može pokrenuti ako su među ostalim uvjetima ispunjeni i uvjeti za izgradnju tih sustava propisani posebnim zakonima.
(3) Komasacija se neće pokrenuti ako:
– se utvrdi da bi se provođenjem komasacije mogli pogoršati uvjeti za poljoprivrednu proizvodnju vlasniku zemljišta na području na kojem se planira komasacija ili
– nisu osigurane propisane mjere zaštite tla, bioraznolikosti i krajobrazne raznolikosti.
Zemljište obuhvaćeno komasacijom
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 15.
(1) Komasacija obuhvaća komasacijsko područje koje je dio ili ukupno poljoprivredno zemljište jedne ili više katastarskih općina, a komasacijsko područje se određuje u granicama za koje se smatra da će svrha komasacije biti u potpunosti odnosno što je moguće više ispunjena uz provođenje postupka komasacije za predviđeno vremensko razdoblje i u skladu s planiranim financijskim sredstvima.
(2) U komasacijsko područje mogu se uključiti i okolna zemljišta, ukoliko nisu izričito isključena iz komasacije rješenjem o provođenju komasacije.
(3) Na poljoprivrednom zemljištu koje je u naravi vinograd, voćnjak, maslinik i/ili ribnjak, odnosno jednostavna i druga građevina i radovi izvedeni u skladu s p ravilnikom kojim se uređuje određivanje jednostavnih i drugih građevina i radova, u svrhu poljoprivredne djelatnosti, komasacija se provodi samo uz suglasnost iz članka 20. stavka 5. i 6. ovoga Zakona.
(4) Zemljišta u komasacijskom području na kojima postoje stalni objekti od općeg interesa odnosno koja su zbog svoje namjene i načina iskorištavanja vezana za postojeći položaj nisu predmet komasacije, ali mogu biti predmetom pojedinih radnji u postupku komasacije kao što je utvrđivanje imovinskopravnoga stanja, katastarska izmjera, uređenje, ispravci međa i druge radnje, osim onih kojima se mijenja njihova namjene i načina iskorištavanja.
(5) Za komasaciju se prikupljaju i obrađuju podaci o katastarskim česticama zemljišta, i to: međama i drugim granicama, adresi katastarske čestice, načinu uporabe katastarske čestice i njezinih dijelova, površini katastarske čestice, o površinama dijelova katastarske čestice koji se različito upotrebljavaju, obilježjima krajobraza na katastarskoj čestici te podaci o nositeljima knjižnih prava, pravnim činjenicama i osobnim odnosima.
(6) Vlasničke ovlasti za zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske koje je u obuhvatu komasacijskog područja obavlja ministarstvo nadležno za poljoprivredno zemljište.
Stručna osnova za komasaciju te dostava i pristup podacima
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 16.
(1) Stručna osnova za pokretanje komasacije je idejno rješenje komasacije, a stručna osnova za provedbu komasacije je projekt komasacije.
(2) U skladu s Programom, jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb može o svom trošku izraditi jednostavni nacrt idejnog rješenja komasacije poljoprivrednog zemljišta sa svog područja (u daljnjem tekstu: idejno rješenje) kao pomoć za planiranje, pokretanje i provedbu komasacije.
(3) U svrhu izrade stručne osnove iz stavka 1. ovoga članka i drugih akata postupka komasacije iz ovoga Zakona , javnopravna tijela obvezna su Ministarstvu, jedinici lokalne i područne (regionalne) samouprave na čijem se području planira, pokreće i provodi komasacija te Nositelju komasacije ili od njega odabranom vanjskom izvođaču, dostavljati podatke kojima raspolažu bez naknade.
(4) Ministarstvo, Nositelj komasacije te jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave na čijem se području planira, pokreće i provodi komasacija, u svrhu izrade stručne osnove iz stavka 1. ovoga članka i drugih akata postupka komasacije iz ovoga Zakona, ovlašteni su bez naknade pristupati podacima i koristiti podatke o poljoprivrednom i drugom zemljištu iz evidencija javnopravnih tijela, kao i drugih javnih evidencija, a pristup podacima iz evidencija može se uspostavit i izravno, elektroničkim putem.
Odluka o izradi prijedloga idejnog rješenja komasacije
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 17.
(1) Ako jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb, utvrdi da postoje značajne površine poljoprivrednog zemljišta koje se ne koristi u svrhu poljoprivredne proizvodnje ili se loše iskorištava, a više od 50 % istog zemljišta se nalazi na njenom području, jedinica lokalne samouprave zastupana po općinskom načelniku ili gradonačelniku odnosno Grad Zagreb zastupan po gradonačelniku donosi odluku o izradi prijedloga idejnog rješenja komasacije za isto poljoprivrednog zemljišta (u daljnjem tekstu: PIR ), te kao Nositelj komasacije pokreće i provodi komasaciju.
(2) Prije donošenja odluke o izradi PIR-a iz stavka 1. ovoga članka, jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb obvezna je, ako nije osigurala sredstva u svom proračunu za izradu PIR-a, od Ministarstva zatražiti suglasnost iz članka 22. stavak 3. ovoga Zakona da su sredstava za izradu PIR-a osigurana u sredstvima za izvršenje Programa.
(3) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, m inistar može , za značajne površine poljoprivrednog zemljišta koje se ne koristi u svrhu poljoprivredne proizvodnje ili se loše iskorištava i za koje nije donijeta odluka u skladu sa stavkom 1. ovoga članka, donijeti odluku o izradi PIR-a uz odgovarajuću primjenu odredbi ovoga Zakona, te Ministarstvo kao Nositelj komasacije pokrenuti i provesti postupak komasacije .
(4) Ako je zemljište na komasacijskom području u vlasništvu Republike Hrvatske, ministar može donijeti odluku o izradi PIR-a te Ministarstvo kao N ositelj komasacije po skraćenom postupku pokrenuti i provesti komasaciju u interesu Republike Hrvatske, samo s izvršenjem administrativnih i tehničkih postupaka iz ovoga Zakona za koje ocijeni da su potrebni radi ostvarenja svrhe komasacije iz ovoga stavka.
(5) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, kada je već donesena odluka o izradi PIR-a u skladu sa stavkom 1. ovoga članka, ali N ositelj komasacije ne izvršava potrebne radnje za pravovremeno pokretanje i provođenje postupka komasacije, m inistar može donijeti odluku kojom Ministarstvo stupa na mjesto dosadašnjeg N ositelja komasacije i preuzima provođenje komasacije u tom postupku.
(6) Ako se donesu odluke o izradi PIR-a u skladu sa stavkom 3. i 4. ovoga članka odnosno odluku iz stavka 5. ovoga članka, ministar odlukom osniva Povjerenstvo uz odgovarajuću primjenu članka 24. ovoga Zakona, sa sastavom po svojoj slobodnoj procjeni ako je to potrebno radi provedbe komasacije.
(7) Nositelj komasacije, na temelju stručnih analiza koje utvrđuju postojanje uvjeta za pokretanje komasacije iz članka 14. stavka 1. ovoga Zakona i provedbe komasacije, izrađuje PIR, a za njegovu izradu može angažirati i vanjske izvođače kroz postupak javne nabave uz obvezu osiguranja sredstava u skladu sa člankom 22. ovoga Zakona.
(8) PIR sadržava:
– podatke za komasacijsko područje i komasacijsku gromadu: ime i matični broj katastarske općine, površinu, ukupan broj katastarskih čestica i njihovu prosječnu veličinu – posebno za zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske, posebno za zemljište u vlasništvu fizičkih i pravnih osoba i posebno za ostalo zemljište, broj kućanstava s redoslijedom po veličini posjeda i prosječan broj čestica po tako poredanim kućanstvima
– podatke o osobama koje su vlasnici zemljišta na području na kojem se planira komasacija: – posebno za zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske, posebno za zemljište u vlasništvu fizičkih i pravnih osoba i posebno za ostalo zemljište, uz prijedlog zemljišta komasacijske gromade
– preglednu kartu s granicom komasacijskoga područja i zemljišta za komasacijsku gromadu na kojoj je prikazano postojeće stanje putne i kanalske mreže, položaj zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske, posebno za zemljište u vlasništvu fizičkih i pravnih osoba te položaj ostaloga zemljišta
– prijedlog površine katastarskih čestica poljoprivrednog zemljišta koje je u naravi vinograd, voćnjak, maslinik i/ili ribnjak, odnosno jednostavna i druga građevina i radovi izvedeni u skladu s pravilnikom kojim se uređuje određivanje jednostavnih i drugih građevina i radova , u svrhu poljoprivredne djelatnosti , za koje se komasacija može provoditi bez suglasnosti
– prijedlog granične površine komasacije
– procjenu predviđenih radova s troškovnikom komasacije
– podatke o izvorima financiranja troškova komasacije.
(9) Odlukom o izradi PIR-a iz stavka 1., 3. i 4. ovoga članka određuje se opseg komasacije koji može biti kao komasacija ili kao jednostavna komasacija, s tim da Ministarstvo odlukom iz stavka 5. ovoga članka može promijeniti opseg komasacije određen odlukom o izradi PIR-a iz stavka 1. ovoga članka.
(10) Protiv odluke ministra iz stavka 5. ovoga članka kojom Ministarstvo stupa na mjesto dosadašnjeg N ositelja komasacije i preuzima provođenje komasacije u tom postupku , žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor, pri čemu tužba ne odgađa postupak provođenja iste odluke.
Ispunjenje financijskog okvira važećeg Programa i iznimke
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 18.
(1) Odluke o izradi PIR-a iz članka 17. stavka 1., 3. i 4. ovoga Zakona mogu se donositi samo do ispunjenja iznosa dostupnih financijskih sredstava prema važećem Programu za predviđeno vremensko razdoblje.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, ukoliko odlukama o izradi PIR-a donesenim u skladu sa stavkom 1. ovoga članka nije u potpunosti ispunjen iznos dostupnih financijskih sredstava iz Programa, a preostali iznos nije dovoljan za još jednu odluku, može se donijeti još jedna odluka o izradi PIR-a iz članka 17. stavaka 1., 3. i 4. ovoga Zakona samo ako Ministarstvo potvrdi da će osigurati financijska sredstava za pokretanje i provođenje komasacije u skladu s tom odlukom.
(3) Nakon donošenja odluka o izradi PIR-a iz stavka 1. i 2. ovoga članka kojima je ispunjen okvirni iznos dostupnih financijskih sredstava iz važećeg Programa, Ministarstvo odmah odnosno najkasnije u roku od osam dana od dana donošenja posljednje odluke obavještava javnost preko svojih mrežnih stranica te dostavom elektronske ili pisane obavijesti nacionalnim udrugama općina, gradova i županija, da je ispunjen planirani okvir iz važećeg Programa za predviđeno vremensko razdoblje te da se više ne donose odluke o izradi PIR-a po važećem Programu.
(4) Iznimno od stavka 1., 2. i 3. ovoga članka, ako su sredstva potrebna za troškove planiranja, pokretanja i provođenja komasacije u potpunosti osigurana u proračunu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb kao N ositelj komasacije samostalno pokreće i provodi komasaciju u skladu s odredbama ovoga Zakona, osim u dijelu vezanom uz važeći Program.
(5) Ministarstvo objavljuje javne pozive za iskazivanje interesa za provođenja komasacije na određenom području, u skladu s Programom prema kojem su financijska sredstva osigurana iz fondova Europske unije, u državnom proračunu, iz sredstava donacija, sredstava drugih zainteresiranih pravnih i fizičkih osoba te u proračunu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
(6) Postupak i mjerila objave javnog poziva za iskazivanje interesa za provođenja komasacije na određenom području iz stavka 5. ovoga članka, te mjerila za odabir određenog područja kao pogodnog za izradu PIR-a radi ispunjenja Programa, uređuje ministar pravilnikom.
Mišljenja i suglasnosti na prijedlog idejnog rješenja
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 19.
(1) Nositelj komasacije u skladu sa člankom 17. ovoga Zakona, nakon izrade dostavlja PIR na mišljenje ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa i Državnoj geodetskoj upravi, koji su dužni dostaviti svoja mišljenja u roku od 30 dana od dana primitka zahtjeva s dokumentacijom.
(2) Ako je Nositelj komasacije jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb, onda PIR zajedno s mišljenjem iz stavka 1. ovoga članka dostavlja na suglasnost Ministarstvu koje je dužno dati suglasnost u roku od 30 dana od dana primitka zahtjeva s dokumentacijom, odnosno u istom roku odbiti suglasnost uz obrazloženje, pri čemu suglasnost sadrži i obavijest o osiguranim ili ne osiguranim financijskim sredstvima.
(3) Nositelj komasacije može nakon zaprimljenih mišljenja iz stavka 1. ovoga članka donijeti odluku o ispravku ili dopuni PIR-a , odnosno ako je PIR izradio vanjski izvođač angažiran kroz postupak javne nabave, zatražiti od njega ispravak ili dopunu PIR-a, te nakon ispravka ili dopune PIR ponovno dostaviti na mišljenje u skladu sa stavkom 1. ovoga članka.
(4) Ako je komasacijsko područje na prostoru više jedinica lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba, onda Nositelj komasacije zajedno sa zaprimljenima mišljenjem iz stavka 1. ovoga članka, dostavlja PIR na suglasnost i tim jedinicama lokalne samouprave odnosno Gradu Zagrebu, koje su dužne dati suglasnost u roku od 30 dana od dana primitka zahtjeva s dokumentacijom, odnosno u istom roku odbiti suglasnost uz obrazloženje.
Sastanak vlasnika zemljišta
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 20.
(1) Nositelj komasacije nakon zaprimanja mišljenja iz članka 19. ovoga Zakona, a prije pokretanja komasacije, poziva na sastanak vlasnike zemljišta na području na kojem se planira komasacija kako bi ih upoznao sa svrhom i uvjetima pod kojima se namjerava provesti komasacija, radi njihovih primjedbi, prijedloga, davanja suglasnosti na PIR te izbora člana Povjerenstva prema članku 24. stavak 4. podstavku 4. ovoga Zakona.
(2) Interes za provođenjem komasacije vlasnici zemljišta na području na kojem se planira komasacija izražavaju davanjem suglasnosti na PIR iz stavka 1. ovoga članka, potpisom odmah na sastanku iz stavka 1. ovoga članka ili dostavljanjem Nositelju komasacije u pisanom obliku u roku od 15 dana od dana održavanja tog sastanka, a ako ne daju suglasnost i ne očituju se da nisu suglasni na način i u propisanom roku kako je navedeno, smatra se da su dali suglasnost na PIR.
(3) Suglasnost iz stavka 1. ovoga članka daje se uz provjeru identiteta osobe traženjem na uvid njene osobne iskaznice ili putne isprave, uz upis prebivališta, osobnog identifikacijskog broja (OIB) i kontakt podataka (e-pošta, broj fiksnog ili mobilnog telefona), a isprave za sudjelovanje na sastanku iz stavka 1. ovoga članka određuje Nositelj komasacije u pozivu za isti sastanak.
(4) Ako vlasnik zemljišta na području na kojem se planira komasacija nije dužan posjedovati osobnu iskaznicu ili putnu ispravu ili je nema kod sebe, provjera njegova identiteta u svrhu davanja p isane suglasnosti u skladu sa stavkom 2. ovoga članka izvršit će se u skladu s odredbama o provjeri identiteta osobe prema propisima za to područje.
(5) Uz isprave radi provjere identiteta osoba iz stavka 3., 4. i 5. ovoga članka, Nositelju komasacije predaju se, odnosno dostavljaju i njihove preslike koje se pridružuju uz suglasnost iz stavka 2. ovoga članka koja sadrži i suglasnost na prijedloge iz članka 17. stavka 8. podstavka 4. i 5. ovoga Zakona.
(6) Suglasnost iz stavka 2. ovoga članka postaje važeća u trenutku kada je Nositelj komasacije zaprimi od većine vlasnika zemljišta na području na kojem se planira komasacija od najmanje 50%+1 uz uvjet da je u njihovu vlasništvu najmanje 67% ukupne površine poljoprivrednog zemljišta s područja na kojem se planira komasacija.
Odluka o pokretanju komasacije
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 21.
(1) Nositelj komasacije , na temelju mišljenja i suglasnosti iz članka 19. ovoga Zakona i važećih suglasnosti iz članka 20. stavka 6. ovoga Zakona, u roku od 30 dana od njihova pribavljanja, donosi odluku o pokretanju komasacije.
(2) Nakon donošenja odluke iz stavka 1. ovoga članka, nema povlačenja važećih suglasnosti iz članka 20. stavka 6. ovoga Zakona na PIR koji je donošenjem iste odluke postao idejno rješenje komasacije i njezin sastavni dio.
(3) Odlukom iz stavka 1. ovoga članka Nositelj komasacije pokreće izradu prijedloga projekta komasacije i osniva Povjerenstvo .
(4) Odluku iz stavka 1. ovoga članka Nositelj komasacije objavljuje na javni uvid u trajanju od osam dana, na mrežnim stranicama te u službenom glasilu jedinice lokalne samouprave odnosno Grada Zagreba i jedinice područne (regionalne) samouprave na čijem se području provodi komasacija.
(5) Protiv odluke iz stavka 1. ovoga članka žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor .
Financijska sredstva i javni natječaji
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 22.
(1) Sredstva potrebna za izvršenje Programa osiguravaju se iz sredstava fondova Europske unije, u državnom proračunu, iz sredstava donacija, sredstava drugih zainteresiranih pravnih i fizičkih osoba te u proračunu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
(2) Ako jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb u svom proračunu u potpunosti osiguraju sredstva potrebna za troškove planiranja, pokretanja i provođenja komasacije , provode postupak komasacije bez obveze izvršenja Programa.
(3) Javne natječaje iz ovoga Zakona za usluge i radove za koje se sredstva osiguravaju u skladu sa stavkom 1. ili 2. ovoga članka, raspisuje i provodi Nositelj komasacije koji je obvezan prije pokretanja javnog natječaja osigurati sredstva za usluge i radove izvršenja Programa, osigurati sredstva za usluge i radove planiranja, pokretanja i provođenja komasacije, odnosno pribaviti suglasnost Ministarstva da su sredstva za izradu PIR-a osigurana u sredstvima za izvršenje Programa.
(4) Javne natječaje za usluge i radove izvršenja Programa za koje su sredstva osigurana u skladu sa stavkom 1. ovoga članka ili za usluge i radove planiranja, pokretanja i provođenja komasacije u skladu sa stavkom 2. ovoga članka, Nositelj komasacije može raspisivati i provoditi jednom ili više puta u svim fazama komasacije.
(5) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, sredstva potrebna za troškove pokretanja i provođenja komasacije u dijelu u kojem su osigurana iz državnog proračuna, mogu se koristiti za otklanjanje ili ublažavanje posljedica nastalih uslijed posebnih okolnosti odnosno događaja ili određenog stanja koje se nije moglo predvidjeti i na koje se nije moglo utjecati, a koje ugrožava život i zdravlje građana, imovinu veće vrijednosti, znatno narušava okoliš, narušava gospodarsku aktivnost ili uzrokuje znatnu gospodarsku štetu, o čemu odlučuje Minista rstvo.
Osiguranje prostora za održavanje sjednica i javnih rasprava
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 23.
Jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb, na čijem se području provodi komasacija , o svom trošku osigurava prostor za održavanje sjednica i javnih rasprava kao i ostale potrebne uvjete za rad Povjerenstva.
Sastav Povjerenstva
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 24.
(1) Povjerenstvo osnovano odlukom iz članka 21. stavak 1. ovoga Zakona sastoji se od ukupno sedam članova, i to: predsjednika, pet članova te tajnika, a svi članovi Povjerenstva i tajnik imaju svoga zamjenika, s tim da zamjenik ulazi u sastav Povjerenstva samo u slučaju spriječenosti onoga koga zamjenjuje.
(2) Predsjednika Povjerenstva i njegovog zamjenika imenuje se iz redova službenika zaposlenih kod Nositelja komasacije koji imaju završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij agronomske, geodetske ili pravne struke, s radnim iskustvom u struci od najmanje sedam godina.
(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, ako Nositelj komasacije nema zaposlenih službenika koji ispunjavaju uvjete iz stavka 2. ovoga članka, odnosno nema službenika na raspolaganju za poslove komasacije, Nositelj komasacije će predsjednika Povjerenstva i njegovog zamjenika, ili jednog od njih, imenovati iz redova službenika upravnog tijela jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba na čijem se području provodi komasacija, koji imaju završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij agronomske, geodetske ili pravne struke, s radnim iskustvom u struci od najmanje sedam godina.
(4) Za ostalih pet članova Povjerenstva i njihove zamjenike:
– dva člana i njihove zamjenike imenuje se iz redova državnih službenika zaposlenih u Ministarstvu, a koji imaju završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij agronomske ili pravne struke, s radnim iskustvom u struci od najmanje sedam godina
– jedan član i njegov zamjenik imenuje se iz redova sudaca imenovanih u nadležnom općinskom sudu
– jedan član i njegov zamjenik imenuje se iz redova državnih službenika geodetske struke zaposlenih u Državnoj geodetskoj upravi, s radnim iskustvom u struci od najmanje sedam godina i
– jedan član bira se na sastanku iz članka 20. stavka 1. ovoga Zakona od vlasnika najmanje 51 % ukupne površine poljoprivrednog zemljište na kojem se planira komasacija u skladu s idejnim rješenjem komasacije koje je sastavni dio odluke o pokretanju komasacije iz članka 21. stavak 1. ovoga Zakona .
(5) Tajnika Povjerenstva i njegovog zamjenika imenuje se iz redova službenika zaposlenih kod Nositelja komasacije koji imaju završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij pravne struke, s radnim iskustvom u struci od najmanje sedam godina.
(6) Iznimno od stavka 5. ovoga članka, ako Nositelj komasacije nema zaposlenih službenika koji ispunjavaju uvjete, odnosno nema službenika na raspolaganju za poslove komasacije, Nositelj komasacije će t ajnika Povjerenstva i njegovog zamjenika, ili jednog od njih, imenovati iz redova službenika upravnog tijela jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba na čijem se području provodi komasacija, nadležnog za imovinsko pravne poslove, koji imaju završen preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij pravne struke, s radnim iskustvom u struci od najmanje sedam godina.
(7) Način rada Povjerenstva, sazivanja, rad i tijek sjednica, glasovanje i vođenje zapisnika, održavanje reda na sjednici, način održavanja javnih rasprava i druga pitanja značajna za rad Povjerenstva , uređuje ministar pravilnikom.
Nadležnost Povjerenstva
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 25.
(1) U postupku komasacije do donošenja rješenja o komasaciji, Nositelj komasacije donosi odluke u svim sporovima u vezi s komasacijom i u vezi s naknadom štete između pojedinih sudionika komasacije te sudionika komasacije i izvođača radova, osim u sporovima u vezi ugovora o izvođenju radova i u vezi s korištenjem zemljišta bez zakonske osnove.
(2) Povjerenstvo koordinira uređenja vlasničkih, stvarnopravnih i drugih odnosa na zemljištu, radova na izgradnji vodnih građevina za melioracije i drugih radova u skladu sa sklopljenim ugovorima i o dovršenju radova u određenim rokovima, a zahtjevom može zatražiti od Nositelja komasacije da putem javnog natječaja pribavi usluge stručnog nadzora za poslove i radove iz ovoga stavka.
(3) Stranke u sporu dužne su dostavljati Povjerenstvu pravomoćne sudske odluke o svakom sporu i svakoj zemljišnoknjižnoj promjeni koja se odnosi na zemljište obuhvaćeno komasacijom.
(4) Povjerenstvo priprema i izrađuje nacrte prijedloga akata koje donosi Nositelj komasacije u skladu sa stavkom 1. ovoga članka i drugim odredbama ovoga Zakona, te je Povjerenstvo u tu svrhu ovlašteno pribavljati potrebne podatke i dokumentaciju.
Uređenje vlasničkih, stvarnopravnih i drugih odnosa na zemljištu
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 26.
(1) U sporovima o pravu vlasništva i drugim stvarnim pravima, postupcima razvrgnuća suvlasničkih zajednica i ostavinskim postupcima, koji su nastali u postupku komasacije, odlučuje nadležni sud odnosno druga tijela i ovlaštene osobe kada je to posebnim zakonom propisano.
(2) Nositelj komasacije donosi zaključak o određivanju privremenog zastupnika stranci komasacije i sudioniku komasacije, radi provedbe postupka komasacije prema ovom Zakonu te radi postupka koji se vodi pred tijelima državne uprave, a utječe ili bi mogao utjecati na provedbu postupka komasacije prema ovom Zakonu, u skladu s propisom koji uređuje postavljanje privremenog zastupnika u upravnom postupku.
(3) Zaključak iz stavka 2. ovoga članka se odnosi na postupke o imovinskopravnim odnosima te odnosima na zemljištu nastalim samovlasnim zauzećem (uzurpacijom) zemljišta iz nadležnosti tijela državne uprave ako bi takvi nedovršeni postupci otežavali postupak komasaciju.
(4) Nositelj komasacije će za raspravljanje i odlučivanje u postupku komasacije o zemljištu koje je obuhvaćeno komasacijom uzeti u obzir sve odluke u postupcima iz stavka 1. i 2. ovoga članka koje primi na znanje do dana zaključenja rasprave o diobi komasacijske gromade.
(5) Uređenje odnosa na zemljištu nastalim samovlasnim zauzećem (uzurpacijom) zemljišta je u skladu s odredbom članka 2. Zakona o prestanku važenja Zakona o uređenju imovinskih odnosa nastalih samovlasnim zauzećem (uzurpacijom) zemljišta u općenarodnoj imovini (»Narodne novine«, broj 58/93).
(6) P ostupak pred nadležnim sudom iz stavka 1. ovoga članka i postupak pred tijelima državne uprave u skladu sa stavkom 2. ovoga članka ne odgađa provođenje postupka komasacije.
(7) Protiv zaključka iz stavka 2. ovoga članka žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor.
Općenito o postupcima uređenja odnosa na zemljištu
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 27.
(1) U postupcima o stvarima iz članka 26. stavka 2. ovoga Zakona obavljaju se tehnički radovi na identifikaciji i uparivanju katastarskih i zemljišnoknjižnih podataka o katastarskim česticama, prikupljaju se i obrađuju podaci o katastarskim česticama, prikupljaju se i obrađuju podaci o katastarskim česticama o kojima se vodi spor pred nadležnim sudom u skladu sa člankom 26. stavkom 1. ovoga Zakona, predočavaju identificirani i upareni te prikupljeni i obrađeni podaci o katastarskim česticama, te se provjeravaju i uređuju nesređeni vlasnički, stvarnopravni i drugi odnosi na zemljištu.
(2) U postupcima iz članka 26. stavka 2. ovoga Zakona na predočavanje radi rasprave i utvrđivanja činjenica o zemljištu za komasaciju pozivaju se sve stranke komasacije.
(3) Ako se radi o zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske, u postupku sudjeluje nadležno državno odvjetništvo.
(4) Sudioniku komasacije koji je nedostupan ili nepoznatog boravišta postavit će se privremeni zastupnik.
(5) U tijeku provedbe postupaka utvrđivanja stvarnog stanja na zemljištu za komasaciju, sastavlja se dokumentacija u skladu sa zakonom kojim se uređuje vođenje zemljišnih knjiga (nacrt zemljišnoknjižnog uloška), te zakonom kojim se uređuje državna izmjera i katastar nekretnina (digitalni katastarski plan).
(6) Na temelju izrađene dokumentacije iz stavka 5. ovoga članka osoba koja obavlja stručne geodetske poslove sastavlja iskaz zemljišta o stanju prije komasacije.
Projekt komasacije
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 28.
(1) Projektom komasacije utvrđuje se područje na kojem će se provoditi komasacija, izvori financiranja, rokovi za provedbu, popis zemljišta sudionika komasacije s podacima o postupcima o odnosima iz članka 26. stavka 2. ovoga Zakona kao osnova za izradu iskaza zemljišta o stanju prije komasacije , a koji iskaz je sastavni dio projekta komasacije.
(2) Nositelj komasacije na temelju stručnih analiza o provedbi komasacije za izradu projekta komasacije iz stavka 1. ovoga članka angažira vanjske izvođače kroz postupak javne nabave, a ako ocijeni da je potrebno, Nositelj komasacije može prije postupka javne nabave izraditi nacrt prijedloga projekta komasacije.
(3) Popis zemljišta iz stavka 1. ovoga članka izrađuje se za svakog sudionika komasacije te sadržava sljedeće podatke:
– podaci o sudioniku komasacije: ime, prezime, prebivalište, osobni identifikacijski broj (u daljnjem tekstu: OIB), udjel, odnosno naziv, sjedište i OIB pravne osobe
– podaci o zemljištu koje je sudionik komasacije unio u komasacijsku gromadu: broj katastarske čestice, površinu iskazanu u m2, način uporabe i adresu za svaku katastarsku česticu te broj zemljišnoknjižnog uloška, jedinica za procjenu , razred za procjenu, vrijednost za procjenu, površine i vrijednosti za procjenu dijelova katastarskih čestica u pojedinim razredima, razred za procjenu
– ukupna površina i vrijednost za procjenu svih katastarskih čestica
– ukupna površina i vrijednost za procjenu svih katastarskih čestica u razredima za procjenu
– o služnostima, teretima i ograničenjima raspolaganja prava vlasništva
– površinu katastarske čestice poljoprivrednog zemljišta koja je u naravi vinograd, voćnjak, maslinik i/ili ribnjak, odnosno jednostavna i druga građevina i radovi izvedeni u svrhu poljoprivredne djelatnosti u skladu s p ravilnikom kojim se uređuje određivanje jednostavnih i drugih građevina i radova, za koju se komasacija može provoditi bez suglasnosti
– graničnu površinu komasacije
– prijedlog stanja nakon diobe komasacijske gromade
– prijedlog dodjele zemljišta sudionicima komasacije nakon diobe komasacijske gromade
– prijedlog svih predviđenih radova s troškovnikom koji će se provesti usporedno s komasacijom
– tehnički opis predviđenih radova s troškovnikom na vodnim građevinama za melioracije
– rezultate postupka procjene utjecaja na okoliš ili ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš dobivene u postupku koji je provelo nadležno tijelo sukladno propisima kojima se uređuje zaštita okoliša, odnosno rezultate postupka ocjene prihvatljivosti komasacije za ekološku mrežu koji je provelo nadležno tijelo sukladno propisima kojima se uređuje zaštita prirode
– podatke o procijenjenim troškovima komasacije i troškovima za radove na vodnim građevinama za melioracije, druge građevine i uređaje te dokaz da su osigurana sredstva za podmirenje navedenih troškova u skladu s dinamikom izvođenja radova i
– mišljenja tijela državne uprave nadležnih za vodno gospodarstvo, prostorno uređenje, zaštitu kulturne baštine i imovinskopravne poslove te mišljenje Državne geodetske uprave na prijedlog projekta komasacije i
– mišljenje tijela državne uprave nadležnog za zaštitu prirode na prijedlog projekta komasacije kada se radi o komasaciji na području zaštićenom prema posebnom zakonu kojim se uređuje zaštita prirode.
(4) Ako se komasacija provodi za dio katastarske općine ili više katastarskih općina, odnosno njihovih dijelova, taj dio mora biti točno prostorno opisan i podržan odgovarajućim grafičkim prikazom u preglednoj karti iz članka 17. stavka 8. podstavka 3. ovoga Zakona.
(5) Postupak i mjerila za izradu projekta komasacije, te jedinica za procjenu , razred za procjenu, vrijednost za procjenu površine i vrijednosti za procjenu dijelova katastarskih čestica u pojedinim razredima kao i druga mjerila iz područja utvrđivanja vrijednosti zemljišta za komasaciju ako nisu uređena s propisima kojima je uređeno područje procjene vrijednosti nekretnina, uređuje ministar pravilnikom.
Nabava usluge izrade prijedloga projekta komasacije
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 29.
(1) Nakon donošenja odluke iz članka 21. stavak 1. ovoga Zakona, Nositelj komasacije pokreće postupak nabave usluge izrade prijedloga projekta komasacije.
(2) Izvođač stručnih radova (u daljnjem tekstu: Izvođač) izrade prijedloga projekta komasacije s kojim je u postupku nabave sukladno stavku 1. ovoga članka sklopljen ugovor o nabavi usluge izrade prijedloga projekta komasacija , dužan je u roku od šest mjeseci od sklapanja ugovora o nabavi izraditi prijedlog projekta komasacije i isti dostaviti N ositelju komasacije kao naručitelju usluge iz stavka 1. ovoga članka, u skladu sa sklopljenim ugovorom o nabavi iz ovoga stavka.
Primjedbe, prijedlozi i suglasnost na prijedlog projekta komasacije
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 30.
(1) Nakon zaprimanja prijedloga iz članka 29. stavka 2. ovoga Zakona, N ositelj komasacije saziva skup sudionika komasacije radi predstavljanja prijedloga projekta komasacije te podnošenja pisanih prijedloga i primjedbi na njega, koji se mogu podnijeti u roku od 15 dana od dana njegova održavanja.
(2) Sudionici komasacije na skupu iz stavka 1. ovoga članka donose odluku o graničnoj površini komasacije, a u njenom donošenju prijedlog iz članka 17. stavka 8. podstavka 5. ovoga Zakona ne obvezuje sudionike komasacije .
(3) Odluka iz stavka 2. ovoga članka važeća je samo ako su za nju glasali najmanje 50% + 1 sudionik komasacije u čijem je vlasništvu najmanje 67% ukupne površine poljoprivrednog zemljišta na kojem se planira komasacija sukladno prijedlogu projekta komasacije.
(4) Nositelj komasacije dostaviti će primjedbe i prijedloge iz stavka 1. ovoga članka Izvođaču koji se mora očitovati o prihvaćanju ili ne prihvaćanju zaprimljenih primjedbi i prijedloga u roku od 30 dana od zaprimanja, a neprihvaćanje treba posebno obrazložiti.
Prihvaćanje projekta komasacije
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 31.
Smatra se da je N ositelj komasacije prihvatio projekt komasacije ako u roku od 30 dana od dana zaprimanja očitovanja Izvođača iz članka 30. stavka 4. ovoga Zakona nije isti odbio s obrazloženjem.
Rješenje o izvlaštenju zemljišta i naknada za zemljište
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 32.
(1) Nositelj komasacije , na temelju odluke sudionika komasacije iz članka 30. stavka 2. ovoga Zakona i prihvaćenog projekta komasacije u skladu sa člankom 31. ovoga Zakona, donosi rješenje o izvlaštenju zemljišta svakog sudionika komasacije koji je u komasacijsku gromadu unio ukupno manju površinu zemljišta od granične površine komasacije.
(2) Rješenjem iz stavka 1. ovoga članka zemljište se izvlašćuje u korist sudionika komasacije koji su u komasacijsku gromadu pojedinačno unijeli ukupno veću površinu zemljišta od granične površine komasacije, razmjerno površini koju su unijeli u komasacijsku gromadu.
(3) Za izvlašteno zemljište prema rješenju iz stavka 1. ovoga članka sudioniku komasacije koji je u komasacijsku gromadu unio ukupno manju površinu zemljišta od granične površine komasacije pripada novčana naknada u visini tržišne vrijednosti nekretnine, prema propisu o izvlaštenju i određivanju naknade.
(4) Utvrđivanje visine naknade koja pripada sudioniku komasacije u skladu sa stavkom 3. ovoga članka, provodi se prema propisu o izvlaštenju i određivanju naknade.
(5) Naknadu utvrđenu u skladu sa stavkom 3. i 4. ovoga članka sudionicima komasacije kojima je izvlašteno zemljište rješenjem iz stavka 1. ovoga članka isplaćuju sudionici komasacije u čiju je korist izvlašteno zemljište prema stavku 2. ovoga članka u iznosu naknade razmjerno površini zemljišta koja im je dodijeljena.
(6) Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor.
Rješenje o zemljištu za zajedničke potrebe
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 33.
(1) Nositelj komasacije u skladu s odlukom sudionika komasacije iz članka 30. stavka 2. ovoga Zakona i prihvaćenim projektom komasacije iz članka 31. ovoga Zakona, na temelju diobe komasacijske gromade iz članka 41. ovoga Zakona , donosi rješenje o utvrđivanju zemljišta za zajedničke potrebe sudionika komasacije .
(2) Zemljište za zajedničke potrebe sudionika komasacije utvrđeno rješenjem iz stavka 1. ovoga članka utvrđuje se u korist jedinice lokalne samouprave ili Grada Zagreba na čijem se području nalazi ili druge nadležne osobe, bez plaćanja naknade.
(3) Iznimno od stavka 1. i 2. ovoga članka, ako su sudionici komasacije prema prihvaćenom projektu komasacije iz članka 31. ovoga Zakona i iskazu zemljišta o stanju nakon diobe komasacijske gromade iz članka 41. ovoga Zakona, iz komasacijske gromade dobili između 90% i 99% vrijednosti zemljišta koje su unijeli u komasacijsku gromadu, onda se zemljište utvrđeno za zajedničke potrebe sudionika komasacije prema r ješenju iz stavka 1. ovoga članka izvlašćuje u korist jedinice lokalne samouprave ili Grada Zagreba na čijem se području nalazi ili druge nadležne osobe.
(4) Za izvlašteno zemljište u skladu sa stavkom 3. ovoga članka, sudionicima komasacije koji su iz komasacijske gromade dobili između 90% i 99% vrijednosti zemljišta koje su unijeli u komasacijsku gromadu pripada novčana naknada u visini tržišne vrijednosti nekretnine, prema propisu o izvlaštenju i određivanju naknade.
(5) U tvrđivanje visine naknade koja pripada sudioniku komasacije u skladu sa stavkom 3. i 4. ovoga članka, provodi se prema propisu o izvlaštenju i određivanju naknade.
(6) Naknadu utvrđenu u skladu sa stavkom 4. i 5. ovoga članka isplaćuje jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb odnosno druga nadležna osoba u čiju je korist izvlašteno zemljište r ješenjem iz stavka 1. ovoga članka .
(7) Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor.
Izvlaštenje radi zemljišta za opće potrebe
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 34.
U postupku komasacije, radi osiguravanja zemljišta za opće potrebe, nekretnina se može izvlastiti prema odredbama propisa kojim se uređuje izvlaštenje.
IV. POSTUPAK PROVOĐENJA KOMASACIJE
Rješenje o provođenju komasacije
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 35.
(1) Nositelj komasacije donosi rješenje o provođenju komasacije, a njegov sastavni dio je popis katastarskih čestica na kojima će se provoditi komasacija.
(2) Rješenjem iz stavka 1. ovoga članka mog u se pojedina zemljišta isključiti iz komasacijske gromade.
(3) Nositelj komasacije rješenje iz stavka 1. ovoga članka dostavlja sudionici ma komasacije , Ministarstvu te jedinicama lokalne samouprave odnosno Gradu Zagrebu i jedinici područne (regionalne) samouprave na čijem se području provodi komasacija.
(4) Rješenje iz stavka 1. ovoga članka Nositelj komasacije, jedinice lokalne samouprave odnosno Grad Zagreb i jedinice područne (regionalne) samouprave na čijem se području provodi komasacija , objavljuju na javni uvid u trajanju od 30 dana na mrežnim stranicama te u službenom glasilu .
(5) Rješenje iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se nadležnom općinskom sudu po službenoj dužnosti elektroničkim putem radi upisa zabilježbe postupka komasacije u zemljišnim knjigama, nadležnom područnom uredu za katastar, odnosno tijelu nadležnom za katastarske i geodetske poslove Grada Zagreba, radi evidentiranja u katastarskom operatu.
(6) Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor, pri čemu tužba ne odgađa izvršenje istog rješenja.
Građenja na komasacijskom području u postupku komasacije
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 36.
Od dana objavljivanja rješenja iz članka 35. stavka 1. ovoga Zakona do završetka komasacije nadležna tijela mogu izdavati akte kojima se odobrava građenje na komasacijskom području samo uz suglasnost Nositelja komasacije.
Ugovori o izvođenju stručnih geodetskih poslova i građevinskih radova
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 37.
Izvođenje stručnih geodetskih poslova, radova na vodnim građevinama za melioracije te izgradnja ostalih građevina obavlja se na temelju ugovora sklopljenih s ovlaštenim izvođačima, a koje sklapa Ministarstvo, jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb odnosno jedinica područne (regionalne) samouprave ako snosi troškove izvođenja radova.
Osoba koja obavlja stručne geodetske poslove
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 38.
(1) Stručni geodetski poslovi u vezi s komasacijom obavljaju se u skladu s ugovorom iz članka 37. ovoga Zakona sklopljenim s osobom koja obavlja stručne geodetske poslove prema propisu kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti (u daljnjem tekstu: osoba koja obavlja stručne geodetske poslove), a radove na vodnim građevinama za melioracije i druge radove u vezi s komasacijom izvode pravne osobe registrirane za obavljanje te djelatnosti.
(2) U postupku komasacije osoba koja obavlja stručne geodetske poslove obavlja sljedeće poslove:
1. obilježava granice komasacijskog područja i snima stalne objekte unutar granica komasacijskog područja
2. izrađuje geodetski elaborat (rubna parcelacija) u slučaju kada se granice komasacijskoga područja ne podudaraju s granicama katastarskih čestica
3. izrađuje projekt mreže poljoprivrednih putova , uzimajući u obzir očuvanje obilježja krajobraza prisutnih na komasacijskom području
4. izrađuje pregledni plan položaja putne i kanalske mreže, obilježava na terenu projektiranu putnu i kanalsku mrežu te katastarske čestice nakon diobe komasacijske gromade
5. sudjeluje u izlaganju projekta mreža poljoprivrednih putova i u rješavanju prigovora na projekt
6. izrađuje planove komasacijskog područja i iskaz površina katastarskih čestica nakon diobe komasacijske gromade
7. pribavlja i evidentira procijenjenu tržišnu vrijednost zemljišta koje je predmet komasacije
8. identifikaciju i uparivanje katastarskih i zemljišnoknjižnih podataka o katastarskim česticama
9. prikuplja i obrađuje podatke iz članka 15. stavka 7. ovoga Zakona o katastarskim česticama
10. predočava identificirane i uparene te prikupljene i obrađene podatke o katastarskim česticama
11. sudjeluje u procjeni zemljišta i rezultate procjene unosi u tehnički elaborat
12. sastavlja iskaz zemljišta o stanju prije komasacije i sudjeluje u njegovu izlaganju i rješavanju prigovora na iskaz zemljišta prije komasacije
13. izrađuje prijedlog diobe komasacijske gromade i prijedlog dodjele zemljišta
14. sudjeluje u javnoj raspravi za dodjelu zemljišta i uvođenju sudionika komasacije u posjed dodijeljenog zemljišta
15. sastavlja iskaze zemljišta o stanju nakon diobe komasacijske gromade i sudjeluje u njihovu izlaganju i rješavanju prigovora protiv tih iskaza
16. unosi u katastarske podloge projekta komasacije, granice i brojeve razreda za procjenu, a rezultate procjene upisuje u iskaz zemljišta o stanju prije komasacije
17. sastavlja skicu podataka iz područja svoje nadležnosti prema zaključcima donesenim na usmenoj raspravi za dodjelu zemljišta i zaključka o podnesenim prigovorima za potrebe izrade nacrta rješenja o komasaciji
18. sastavlja tehnički elaborat o komasaciji (popis komasiranih čestica, abecedni popis sudionika komasacije, digitalni katastarski plan, nacrt izreke rješenja o komasaciji, planove za procjenu i tehnički izvještaj s preglednim kartama o stanju prije i poslije diobe komasacijske gromade) i
19. daje podatke u upravnim i sudskim postupcima i sporovima, kada je na to pozvana.
(3) Stručni nadzor nad izvođenjem stručnih geodetskih poslova u postupku komasacije obavljaju osobe koje obavljaju stručne geodetske poslove nadzora u skladu s propisom kojim se uređuje obavljanje geodetske djelatnosti, a stručni nadzor nad izvođenjem radova na vodnim građevinama za melioracije obavlja pravna osoba nadležna za upravljanje vodama.
Podaci za rad i koordinacija rada osobe koja obavlja stručne geodetske poslove
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 39.
(1) Nakon sklapanja ugovora iz članka 37. ovoga Zakona, Povjerenstvo dostavlja osobi koja obavlja stručne geodetske poslove potrebne podatke kojima raspolaže, a koji su potrebni izvođaču stručnih geodetskih poslova za izvršenje usluge prema ugovoru iz članka 37. ovoga Zakona.
(2) Povjerenstvo koordinira rad osobe koja obavlja stručne geodetske poslove po ugovoru iz članka 37. ovoga Zakona, obavljanje procjene vrijednosti zemljišta za komasaciju, sastavljanje iskaza zemljišta o stanju prije komasacije iz članka 38. stavka 2. točke 12. ovoga Zakona, izradu preglednog plana položaja putne i kanalske mreže, izradu pregledne karte iz članka 17. stavka 8. podstavka 3. ovoga Zakona, kao i sastavljanje nacrta rješenja o komasaciji iz članka 38. stavka 2. točke 17. ovoga Zakona.
Prihvaćanje putne i kanalske mreže
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 40.
(1) Osoba koja obavlja stručne geodetske poslove dužna je pregledni plan položaja putne i kanalske mreže iz članka 38. stavka 2. točke 4. ovoga Zakona dostaviti na prihvaćanje Nositelju komasacije.
(2) Uz pregledni plan putne i kanalske mreže iz stavka 1. ovoga članka osoba koja obavlja stručne geodetske poslove obvezna je priložiti i prethodno pribavljena mišljenja tijela državne uprave, odnosno jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave nadležnih za putove, odnosno za vodno gospodarstvo, koja su dali na isti pregledni plan putne i kanalske mreže.
(3) U preglednom planu položaja vodnih građevina za melioracije moraju biti označene granice područja odvodnje.
(4) Nositelj komasacije objavljuje pregledni plan položaja putne i kanalske mreže na javni uvid, u trajanju od 15 dana, na oglasnoj ploči i u službenom glasilu Nositelja komasacije i jedinice područne (regionalne) samouprave odnosno Grada Zagreba na čijem se području provodi komasacija.
(5) Na pregledni plan položaja putne i kanalske mreže sudionik komasacije može podnijeti pisani prigovor općinskom načelniku odnosno gradonačelniku ili ministru kao čelniku Nositelja komasacije , u roku od osam dana od dana isteka roka iz stavka 4. ovoga članka.
(6) Općinski načelnik ili gradonačelnik odnosno ministar kao čelnik Nositelja komasacije odlučuje o prigovoru rješenjem u roku od osam dana od dana izjavljivanja prigovora iz stavka 5. ovoga članka.
(7) Protiv rješenja iz stavka 6. ovoga članka žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor.
(8) Nositelj komasacije , nakon provedenog javnog uvida iz stavka 4. ovoga članka i završetka postupka prigovora iz stavka 5., 6. i 7. ovoga članka, donosi odluku o prihvaćanju preglednog plana položaja putne i kanalske mreže i njenom obilježavanju na terenu.
Ispravak prijedloga dodjele zemljišta i diobe komasacijske gromade
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 41.
(1) Na temelju prihvaćenog projekta komasacije u skladu sa člankom 31. ovoga Zakona , pravomoćnih akata o izvlaštenju iz članka 32., 33. i 34. ovoga Zakona, akata kojima se odobrava građenje u skladu sa člankom 36. ovoga Zakona, te odluke Povjerenstva iz članka 40. stavka 6. ovoga Zakona , osoba koja obavlja stručne geodetske poslove izrađuje digitalni katastarski plan u koji su unesene dodijeljene katastarske čestice te sastavlja iskaz zemljišta o stanju nakon diobe komasacijske gromade.
(2) U iskaz zemljišta iz stavka 1. ovoga članka upisuju se sljedeći podaci, i to:
– podaci o sudioniku komasacije: ime, prezime, prebivalište i OIB fizičke osobe, odnosno naziv, sjedište i OIB pravne osobe
– podaci o komasiranom zemljištu: za svaku komasiranu česticu: broj, površina u m 2 , način uporabe, naziv čestice – adresa, razred za procjenu, vrijednost za procjenu, površine i vrijednosti za procjenu dijelova komasirane katastarske čestice u različitim razredima za procjenu
– ukupna površina i vrijednost za procjenu dodijeljenoga zemljišta
– ukupna površina i vrijednost za procjenu dodijeljenoga zemljišta po razredima za procjenu i
– služnosti i ograničenja raspolaganja pravom vlasništva.
(3) Zemljište koje je dodijeljeno iz komasacijske gromade iskazat će se odvojeno od zemljišta koje nije ušlo u komasacijsku gromadu, ali je obuhvaćeno komasacijskim područjem.
(4) Iz iskaza zemljišta o stanju nakon diobe komasacijske gromade iz stavka 1. ovoga članka mora biti vidljivo koliki je postotak vrijednosti zemljišta unesenog u komasacijsku gromadu, koliki je postotak vrijednosti zemljišta odbijen za opće potrebe, a koliki postotak vrijednosti zemljišta za zajedničke potrebe naselja, odnosno za sudionike komasacije.
Obilježavanje dodijeljenih katastarskih čestica
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 42.
Na temelju izrađenog digitalnog katastarskog plana i sastavljenog iskaza zemljišta o stanju nakon diobe komasacijske gromade iz članka 41 . stavka 1. ovoga Zakona, osoba koja obavlja stručne geodetske poslove obavlja obilježavanje dodijeljenih katastarskih čestica fizički vidljivim trajnim oznakama.
Javni uvid iskaza zemljišta nakon diobe komasacijske gromade
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 43.
(1) Nakon obilježavanja dodijeljenih katastarskih čestica na terenu iz članka 42. ovoga Zakona , Nositelj komasacije objavljuje na javni uvid u trajanju od 15 dana iskaz zemljišta o stanju nakon diobe komasacijske gromade iz članka 41 . stavka 1. ovoga Zakona s preglednim planom dodijeljenih katastarskih čestica, s objavom na oglasnoj ploči i u službenom glasilu jedinice lokalne samouprave ili Grada Zagreba odnosno jedinice područne (regionalne) samouprave, na čijem se području komasacija provodi.
(2) Sudionik komasacije na iskaz i pregledni plan objavljene na javnom uvidu u skladu sa stavkom 1. ovoga članka može podnijeti prigovor općinskom načelniku odnosno gradonačelniku ili ministru kao čelniku Nositelja komasacije od objave do najkasnije u roku od osam dana od završetka istog javnog uvida.
(3) O prigovoru iz stavka 2. ovoga članka odlučuje rješenjem općinski načelnik ili gradonačelnik odnosno ministar kao čelnik Nositelja komasacije u roku od osam dana od dana isteka roka za prigovor , te rješenje dostavlja sudioniku komasacije.
(4) Protiv rješenja iz stavka 3. ovoga članka žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor.
Nacrt prijedloga rješenja o komasaciji
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 44.
(1) Povjerenstvo u roku od 15 dana od dana isteka rokova iz članka 43. stavka 2. i 3. ovoga Zakona, izrađuje nacrt prijedloga rješenja o komasaciji na temelju iskaza zemljišta o stanju nakon diobe komasacijske gromade iz članka 41 . stavka 1. ovoga Zakona s preglednim planom dodijeljenih katastarskih čestica, rješenja iz članka 43. stavka 3. ovoga Zakona ako je bilo prigovora, te potvrđenog tehničkog elaborata o komasaciji iz članka 38. stavka 2. točke 18. ovoga Zakona.
(2) Izreka nacrta prijedloga rješenja o komasaciji sadržava:
– ime, prezime, prebivalište, odnosno naziv, sjedište i OIB sudionika komasacije i drugih stranaka
– podatke o zemljištu koje je svaki sudionik komasacije unio u komasacijsku gromadu i koje ima na komasacijskom području te podatke o dodijeljenom zemljištu
– odredbe o naknadi
– odredbe da se kod isplate naknade u novcu umjesto dodijeljenih nekretnina iz komasacijske gromade za nekretnine koje su ušle u komasacijsku gromadu, a bile su opterećene hipotekama naknada isplaćuje vjerovniku, uz suglasnost vlasnika zemljišta
– odredbe o posebnim pravima i dužnostima pojedinih sudionika komasacije
– odredbe o upisu novoosnovanih služnosti i ograničenju prava vlasništva te prenošenju istih
– odredbe o troškovima komasacije iskazane odvojeno za stručne geodetske poslove te radove na vodnim građevinama za melioracije i druge radove
– odredbe o dodjeli nove putne i kanalske mreže određenim pravnim osobama
– odredbe o upisima u katastarski operat, zemljišne knjige i
– odredbe o obvezi zabilježbe zabrane provođenja geometrijske diobe na komasiranom zemljištu u roku od 99 godina od dana pravomoćnosti rješenja o komasaciji.
(3) U obrazloženju nacrta prijedloga rješenja o komasaciji iz stavka 1. ovog članka navodi se stanje prije provođenja komasacije koje je dovelo do komasacije i stanje koje je komasacijom postignuto te da je zemljišnoknjižni vlasnik, odnosno njegov pravni sljednik koji ima valjani pravni naslov za stjecanje prava vlasništva sudjelovao u postupku komasacije ili mu je sudjelovanje bilo omogućeno.
(4) Tehnički elaborat o komasaciji iz članka 38. stavka 2. točke 18. ovoga Zakona je sastavni dio nacrta prijedloga rješenja o komasaciji iz stavka 1. ovoga članka.
(5) Povjerenstvo objavljuje nacrt prijedloga rješenja o komasaciji iz stavka 1. ovog članka na javni uvid u trajanju od 15 dana, a objavljuje ga na oglasnoj ploči i u službenom glasilu jedinice lokalne samouprave ili Grada Zagreba te jedinice područne (regionalne) samouprave, na čijem se području komasacija provodi.
(6) Na objavljeni nacrt prijedloga rješenja iz stavka 5. ovoga članka sudionik komasacije može podnijeti primjedbe Povjerenstvu u roku od 15 dana od dana isteka roka iz stavka 5. ovoga članka.
(7) Povjerenstvo će objavljeni nacrt prijedloga rješenja i zaprimljene primjedbe u skladu sa stavkom 5. i 6. ovoga članka, te svoje očitovanje na iste primjedbe ako su zaprimljene, dostaviti Nositelju komasacije u roku od 30 dana od dana isteka roka iz stavka 6. ovoga članka.
Rješenje o komasaciji
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 45.
(1) Nositelj komasacije donosi rješenje o komasaciji na temelju nacrta prijedloga rješenja i očitovanja u skladu sa člankom 44. stavak 7. ovoga Zakona.
(2) Nakon donošenja rješenja o komasaciji, Nositelj komasacije dostavlja svakom sudioniku komasacije izvadak iz rješenja o komasaciji koji sadržava:
– uvod rješenja o komasaciji
– dio izreke rješenja o komasaciji koji se odnosi na sudionika komasacije
– obrazloženje rješenja o komasaciji s posebnim navođenjem prigovora sudionika komasacije i razlozima zbog kojih nije uvažen neki od njegovih prigovora
– dio tehničkog elaborata o komasaciji iz članka 38. stavka 2. točke 18. ovoga Zakona koji se odnosi na dodijeljeno zemljište i
– uputu o pravnom lijeku.
(3) Protiv rješenja o komasaciji žalba nije dopuštena, ali se može pokrenuti upravni spor, pri čemu tužba ne odgađa njegovo izvršenje.
Uvođenje u posjed
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 46.
(1) Uvođenje sudionika komasacije u posjed zemljišta koje im je dodijeljeno u skladu s rješenjem o komasaciji obavlja Povjerenstvo.
(2) O uvođenju u posjed iz stavka 1. ovoga članka sastavlja se zapisnik.
(3) Ako plodovi na zemljištu još nisu ubrani, Povjerenstvo će odrediti rok do kojeg ih prethodni vlasnik odnosno prethodni posjednik mora ubrati.
(4) Doprinose koji se odnose na zemljište dodijeljeno u postupku komasacije snosi novi vlasnik od dana stupanja u posjed.
Postupanje s posebnim uređajima, korisnim nasadima i obilježjima krajobraza na zemljištu
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 47.
(1) Posebne uređaje koji se bez veće štete mogu odijeliti od zemljišta koje je sudioniku komasacije dodijeljenu u skladu s rješenjem o komasaciji prethodni vlasnik, odnosno prethodni posjednik može o svom trošku ukloniti u roku kojem Povjerenstvo odredi zapisnikom iz članka 46. stavka 2. ovoga Zakona.
(2) Ako prethodni vlasnik, odnosno prethodni posjednik ne ukloni posebne uređaje u skladu sa stavkom 1. ovoga članka, gubi na njima pravo vlasništva i pravo na naknadu ako se s novim vlasnikom, odnosno posjednikom drukčije ne dogovori.
(3) Korisne nasade i uređaje koji se bez veće štete ne mogu odijeliti od zemljišta novi vlasnik dužan je preuzeti uz naknadu prethodnom vlasniku njihove stvarne vrijednosti.
(4) Novi vlasnik ne smije ukloniti obilježja krajobraza koja se nalaze na zemljištu, osim ukoliko ih ne obnovi u istom obimu na nekom drugom dijelu zemljišta, pri čemu ovisno o tipu obilježja krajobraza obim označava površinu, metar dužni ili broj stabala.
Predaja na upravljanje vodnih građevina
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 48.
Nakon izdavanja uporabne dozvole vodne građevine za melioracije predaju se na upravljanje pravnoj osobi nadležnoj za upravljanje vodama.
Provedba rješenja o komasaciji
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 49.
(1) Pravomoćno rješenje o komasaciji Nositelj komasacije dostavlja nadležnom područnom uredu za katastar, odnosno tijelu nadležnom za katastarske poslove Grada Zagreba radi provedbe u katastru i nadležnom općinskom sudu radi provedbe rješenja o komasaciji u zemljišnim knjigama.
(2) Upis u zemljišnim knjigama provodi se temeljem pravomoćnog rješenja o komasaciji, bez obzira na prijašnje upise, a istovremeno s provedbom pravomoćnog rješenja nadležni sud će upisati zabilježbu zabrane iz članka 12. stavka 2. ovoga Zakona.
(3) Nadležni sud zabilježbu iz stavka 2. ovoga članka briše po službenoj dužnosti ili na prijedlog stranke protekom roka iz zabilježbe.
(4) Ako općinski sud iz stavka 1. ovoga članka odbije provesti u zemljišnim knjigama pravomoćno rješenje o komasaciji, Nositelj komasacije će otkloniti razloge zbog kojih rješenje o komasaciji nije provedeno i dostaviti ispravljeno rješenje nadležnom općinskom sudu radi provedbe u zemljišnim knjigama.
(5) Primjerak pravomoćnoga rješenja o komasaciji dostavlja se ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa, za državnu imovinu i Ministarstvu.
(6) Pravomoćno rješenje o komasaciji , Nositelj komasacije će objavit na mrežnoj stranici, oglasnoj ploči i službenom glasilu jedinice lokalne samouprave ili Grada Zagreba odnosno na mrežnoj stranici i oglasnoj ploči jedinice područne (regionalne) samouprave, na čijem se području komasacija provodi, u roku od 15 dana od pravomoćnosti.
Nadležnost Povjerenstva nakon pravomoćnosti rješenja o komasaciji
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 50.
(1) U stvarima izvršenja rješenja o komasaciji koje se odnose na troškove komasacije te poslove navedene u članku 36. ovoga Zakona Povjerenstvo ostaje nadležno još godinu dana od dana pravomoćnosti rješenja o komasaciji odnosno do završetka građevinskog dijela poslova komasacije i provedbe komasacije u katastru i zemljišnim knjigama.
(2) Prije isteka roka iz stavka 1. ovoga članka, Povjerenstvo je obvezno cjelokupnu dokumentaciju o provedenom postupku komasacije dostaviti upravnom tijelu jedinice područne (regionalne) samouprave nadležnom za imovinskopravne poslove odnosno upravnom tijelu Grada Zagreba.
(3) U roku od 30 dana od dana isteka roka iz stavka 1. ovoga članka odnosno najkasnije do završetka građevinskog dijela poslova komasacije i provedbe komasacije u katastru i zemljišnim knjigama, Povjerenstvo će dostaviti izvješće o rezultatima komasacije Ministarstvu.
V. TROŠKOVI KOMASACIJE
Troškovi komasacije za administrativni i građevinski dio
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 51 .
(1) Troškovi komasacije u vezi s administrativnim pokretanjem i provođenjem postupka komasacije te izradom dokumentacije su troškovi:
– izrade Programa
– izrade i provedbe idejnog rješenja komasacije
– postupka utvrđivanja imovinskopravnog stanja na zemljištu
– rješavanja vlasničkih i stvarnopravnih odnosa na zemljištu
– usluge izvođenja stručnih geodetskih poslova
– izrade projekta komasacije
– administrativne provedbe projekta komasacije
– radnih tijela postupka komasacije kojima se plaća naknada za rad, drugi troškovi i
– ostali troškovi koji se mogu svesti pod opći opis troškova iz ovoga stavka.
(2) Troškovi provođenja pravomoćnog rješenja o komasaciji koji se odnose na građevinske radove i radove uređenje zemljišta u obuhvatu komasacije su troškovi:
– izgradnje vodnih građevina za melioracije
– osnivanja i izgradnje poljoprivrednih putova
– izvođenja radova na uređenju zemljišta u obuhvatu komasacije i
– ostali troškovi koji se mogu svesti pod opći opis troškova iz ovoga stavka.
VI . UPRAVNI NADZOR
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 52 .
Upravni nadzor nad provedbom ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju njega obavlja Ministarstvo, tijelo državne uprave nadležno za geodetske poslove, tijelo državne uprave nadležno za katastarske poslove te tijelo državne uprave nadležno za imovinskopravne poslove u vezi poljoprivrednog zemljišta i komasacije.
VII. PREKRŠAJNE ODREDBE
Prekršaji vezani uz uvođenje u posjed
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 53.
(1) Novčanom kaznom od 15.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja ometa uvođenje sudionika komasacije u posjed zemljišta koja su im dodijeljena (članak 46. stavak 1).
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom od 5.000,00 do 12.000,00 kuna (članak 46. stavak 1).
(3) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se fizička osoba novčanom kaznom od 5.000,00 do 10.000,00 kuna (članak 46. stavak 1).
VIII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Podzakonski akti
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 54.
(1) Program iz članka 5. stavka 5. ovoga Zakona Vlada Republike Hrvatske će donijeti u roku od šest mjeseci dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(2) Pravilnik iz članka 13. stavka 7. ovoga Zakona ministar će donijeti u roku od 12 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(3) Pravilnik iz članka 18. stavka 6. ovoga Zakona ministar će donijeti u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(4) Pravilnik iz članka 24. stavka 7. ovoga Zakona ministar će donijeti u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
(5) Pravilnik iz članka 28. stavka 5. ovoga Zakona ministar će donijeti u roku od šest mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.
Započeti postupci
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 55.
(1) Postupci komasacije započeti po odredbama Zakona o komasaciji (»Narodne novine«, br. 10/79, 21/84 i 5/87) ili odredbama Zakona o komasaciji (»Narodne novine«, broj 51/15) do dana stupanja na snagu ovoga Zakona, dovršit će se po odredbama tih Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 56 .
(1) Ako je postupak komasacije započet po odredbama Zakona o komasaciji (»Narodne novine«, br. 10/79, 21/84 i 5/87) te dokumentacija postupka zbog proteka vremena ili Domovinskog rata nije dostupna, a tehnički odnosno građevinski radovi komasacije na okrupnjivanju zemljišta i formiranju novih čestica zemljišta su izvršeni ili su u završnoj fazi izvršenja, Ministarstvo kao Nositelj komasacije može donijeti rješenje o komasaciji ili drugi akt za provedbu i završetak postupka komasacije prema odredbama ovoga Zakona .
(2) Uz zahtjev iz stavka 1. ovoga članka N ositelj komasacije mora priložiti tehnički elaborat o komasaciji iz članka 38. stavak 2. točke 18. ovoga Zakona koji sadrži sve potrebne podatke za donošenje rješenja o komasaciji u skladu sa stavkom 1. ovoga članka.
(3) Ministarstvo, postupajući po zahtjevu iz stavka 1. ovoga članka, donosi rješenje o komasaciji s cijelim sadržajem ili samo s dijelom koji je propisan člankom 44. i 45. ovoga Zakona, sve u svrhu dovršenja postupka komasacije iz stavka 1. ovoga članka .
Propis koji prestaje važiti
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 57.
Danom stupanja na snagu ovoga Zakona prestaje važiti Zakon o komasaciji poljoprivrednog zemljišta (»Narodne novine«, broj 51/15).
Stupanje na snagu
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 58.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
OBRAZLOŽENJE ODREDABA ZAKONA
I. OSNOVNE ODREDBE
Prva glava Zakona sadržava odredbe članaka 1. do 6. kojima se uređuje predmet i cilj Zakona, interes Republike hrvatske, načelo jednake vrijednosti komasacije, načelo oblika, uporabe i položaja zemljišta , pojmovi i propisuje rodna neutralnost izraza.
Uz članak 1.
Propisuje se područje koje uređuje ovaj Zakon, predmet i cilj, svrha Zakona, opisuje se i definira komasacija poljoprivrednog zemljišta te uređuje j ednostavna komasacija kao komasacija u manjem opsegu
Uz članak 2.
Ovim člankom utvrđuje se da je k omasacija od interesa za Republiku Hrvatsku te da su svi postupci koji se provode za potrebe komasacije su hitni postupci.
Uz članak 3.
Ovim člankom se definira načelo jednake vrijednosti kao način za provođenje komasacije tako da se sudioniku komasacije za njegovo zemljište uneseno u komasacijsku gromadu koje je po površini veće od granične površine komasacije, iz komasacijske gromade dodjeljuje novo zemljište jednake vrijednosti i u što manjem broju katastarskih čestica, uz odbitak vrijednosti zemljišta za opće potrebe, zajedničke potrebe naselja i sudionika komasacije, uz iznimku da vrijednost zemljišta koje se sudioniku komasacije dodjeljuje , ne može biti manja od 90 % niti veća od 120 % od vrijednosti zemljišta koje je unio u komasacijsku gromadu.
Povećanje ukupne vrijednosti zemljišta koje sudionik komasacije dobiva iz komasacijske gromade sukladno stavku 2. ovoga članka moguće je u nekim slučajevima jer veća rascjepkanost uzrokuje postojanje većih zajedničkih površina zemljišta, a koje se također uključuje u komasacijsku gromadu, pri čemu nakon formiranja komasacijom većih čestica i osiguravanja zemljišta za opće potrebe te zemljište za zajedničke potrebe može doći do viška zemljišta zbog manjih potreba za zemljištem za opće i zajedničke potrebe, u kojem slučaju se utvrđeni višak zemljišta raspoređuje razmjerno na sve sudionike komasacije
Povećanje ukupne vrijednosti zemljišta koje sudionik komasacije dobiva iz komasacijske gromade do 120 % sukladno stavku 2. ovoga članka moguće je jer veća rascjepkanost uzrokuje postojanje većih zajedničkih površina zemljišta, u kojem slučaju se utvrđeni višak zemljišta raspoređuje razmjerno na sve sudionike komasacije.
Povećanje ukupne vrijednosti zemljišta koje sudionik komasacije dobiva iz komasacijske gromade sukladno stavku 2. ovoga članka moguće je u nekim slučajevima jer veća rascjepkanost uzrokuje postojanje većih zajedničkih površina zemljišta, a koje se također uključuje u komasacijsku gromadu, pri čemu nakon formiranja komasacijom većih čestica i osiguravanja zemljišta za opće potrebe te zemljišta za zajedničke potrebe može doći do viška zemljišta zbog manjih potreba za zemljištem za opće i zajedničke potrebe, u kojem slučaju se utvrđeni višak zemljišta raspoređuje razmjerno na sve sudionike komasacije
Uz članak 4.
Ovim člankom se definira načelo oblika, uporabe i položaja zemljišta kao načina prema kojem će se nastojat provesti dioba komasacijske gromade i dodjela zemljišta za svakog sudionika komasacije koji je u postupku komasacije ostvario pravo na zemljište, tako da mu se: dodijeli zemljište što više okrupnjeno i grupirano , u što prikladnijem obliku za iskorištavanje, s osiguranim pristupom te na položaju pretežitoga dijela i načina uporabe zemljišta koje je unio u komasacijsku gromadu, a sudioniku komasacije ne smije se bez njegove privole dodijeliti zemljište na takvom položaju koje bi uvjetovalo preuređivanje dodijeljenog mu poljoprivrednog zemljišta čiji bi troškovi povećali nerazmjer vrijednosti zemljišta veći od propisanog odstupanja.
Također će se nastojat da se zemljišta članova obiteljskog kućanstva i obitelji dodjeljuju jedno uz drugo, komasirana zemljišta stanovnika susjednih katastarskih općina, rasporede na vanjskom odnosno rubnom dijelu komasacijske gromade bliže njihovim naseljima u kojima imaju prebivalište , te usvoje prijedlozi sudionika komasacije.
Uz članak 5.
Ovim člankom se propisuje Program komasacije poljoprivrednog zemljišta kao akt strateškog planiranja provođenja komasacije na okvirnoj površini zemljišta, za predviđeno vremensko razdoblje i u skladu s planiranim financijskim sredstvima, koji izrađuje Ministarstvo na temelju dostupnih podataka i stručnih analiza o potrebi komasacije na određenom području, kojeg donosi Vlada Republike Hrvatske za razdoblje provedbe koje predloži Ministarstvo prema dostupnim financijskim sredstvima.
Uz članak 6.
Propisuje se značenje pojedinih pojmova u smislu ovoga Zakona te propisa i akata koji se donose na temelju ovoga Zakona , pojmova uporabljenih u ovom Zakonu koji imaju značenje određeno zakonima kojima se uređuju područja i drugim posebnim zakonima, kao i izrazi koji se koriste u ovome Zakonu, a imaju rodno značenje, da se odnose jednako na muški i ženski rod .
II. ZAJEDNIČKE ODREDBE
Druga glava Zakona sadržava članke 7. do 13. koji obuhvaćaju zajedničke odredbe. U njima se propisuje: zemljište za opće i zajedničke potrebe, zamjena zemljišta u postupku komasacije , naknada za zgrade, jednostavne građevine i nasade, stvarnopravni i drugi odnosi na zemljištu, nadležno tijelo, z abrana radnji kojima se poništava cilj i svrha komasacije, te informacijski sustav komasacije.
Uz članak 7.
Ovim člankom se u postupku komasacije propisuje osiguravanje zemljišta za opće potrebe te zemljište za zajedničke potrebe, te u slučaju smanjivanja površine, svakom sudioniku komasacije dodijelit će se razmjerno manja površina zemljišta od unijete.
Uz članak 8.
Ovim člankom se propisuje mogućnost zamjene zemljišta iz područja komasacijske gromade za zemljište izvan područja komasacijske gromade, koja zamjena se može obaviti sve do okončanja prethodnih postupaka uređenja odnosa na zemljištu.
Uz članak 9.
Ovim člankom se propisuje mogućnost naknada za jednostavne građevine, stambene ili gospodarske zgrade i nasade, ako ih se zbog komasacije premješta ili ruši, te uvjeti za naknadu koju utvrđuje ovlašteni sudski vještak koji je za to ovlašten posebnim propisima kojima je uređeno područje procjene vrijednosti nekretnina odnosno vrste navedenih objekata.
Uz članak 10.
Ovim člankom se uređuje postupanje kod s tvarnopravnih i drugih odnosa na zemljištu, sa s lužnostima i ograničenjima prava vlasništva koji nakon diobe komasacijske gromade sudionicima komasacije više nisu potrebni, te sa hipotekama uknjiženima na nekretninama koje ulaze u komasacijsku gromadu i tražbinama koje su bile osigurane tim hipotekama.
Uz članak 11.
Ovim člankom se propisuje nadležno tijelo, i to: Ministarstvo je n adležno tijelo za provedbu ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju njega, a n adležno tijelo za pokretanje i provođenje postupka komasacije je Nositelj komasacije kao jedinica lokalne samouprave zastupana po općinskom načelniku odnosno gradonačelniku ili Grad Zagreb zastupan po gradonačelniku, te Ministarstvo zastupano po ministru.
Uz članak 12.
Ovim člankom se utvrđuje postupanje u radnjama kojima se poništava cilj i svrha komasacije, tako da u postupku komasacije nije dopušten povrat u prijašnje stanje i obnova postupka, te nakon provedene komasacije zabranjeno je provoditi geometrijsku diobu na komasiranom zemljištu u roku od 99 godina od dana pravomoćnosti rješenja o komasaciji.
Odredba članka 16. Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta (»Narodne novine«, broj 51/15), glasi: '' U postupku komasacije nisu dopušteni povrat u prijašnje stanje i obnova postupka.'' , o kojoj je uža radna skupina Povjerenstva koje je izrađivalo ovaj Nacrt Zakona, , suglasna i smatra da je potrebno pravno zaštititi već provedenu komasaciju jer je narav obuhvata komasacije takav da bi povrat prouzročio troškove koji su višestruko veći od moguće štete o kojoj je riječ u pojedinačnim slučajevima povrata i obnove, s tim da se pravo vlasništva uvijek može utvrđivati pred nadležnim sudom.
Obzirom na višegodišnje trajanje postupka komasacije i mogućnosti stranaka da ulože svoje pravne lijekova u svim fazama postupka, kao i da pokrenu pred nadležnim sudom odgovarajuće postupke, smatramo da se ovakvim zakonskim rješenjem ne ukidaju temeljna prava stranaka u postupku komasacije.
Uz članak 13.
Ovim člankom se propisuje sadržaj, vođenje, sukladnost i oblik informacijski sustav komasacije, kojeg Ministarstvo uspostavlja za potrebe planiranja, provedbe, nadzora te trajnog praćenja stanja komasiranog zemljišta, a što uređuje ministar pravilnikom.
III. POKRETANJE KOMASACIJE
Treća glava Zakona sadržava odredbe članaka 14. do 34. koje propisuju: uvjete za pokretanje komasacije, zemljište obuhvaćeno komasacijom, stručnu osnovu za komasaciju te dostavu i pristup podacima, odluku o izradi prijedloga idejnog rješenja komasacije, ispunjenje financijskog okvira važećeg Programa i iznimke, mišljenja i suglasnosti na prijedlog idejnog rješenja, sastanak vlasnika zemljišta, odluku o pokretanju komasacije, financijska sredstva i javni natječaji, osiguranje prostora za održavanje sjednica i javnih rasprava, s astav Povjerenstva, nadležnost Povjerenstva, uređenje vlasničkih, stvarnopravnih i drugih odnosa na zemljištu, općenito o postupcima uređenja odnosa na zemljištu, projekt komasacije, nabavu usluge izrade prijedloga projekta komasacije; primjedbe, prijedlozi i suglasnost na prijedlog projekta komasacije, prihvaćanje projekta komasacije, rješenje o izvlaštenju zemljišta i naknada za zemljište, rješenje o zemljištu za zajedničke potrebe, postupak izvlaštenja radi zemljišta za opće potrebe.
Uz članak 14.
Ovim člankom propisuju se uvjeti kada se komasacija može pokrenuti i kada se komasacija neće pokrenuti.
Uz članak 15.
Ovim člankom propisuju se zemljište koje obuhvaća komasacija ili ga može obuhvatiti te koje zemljište nije predmet komasacije, ali može biti predmetom pojedinih radnji u postupku komasacije, prikupljanje i obrada podataka o katastarskim česticama zemljišta za komasaciju, postupanje u slučaju kada je katastarska čestica zemljišta u komasacijskom području u suvlasništvu ili zajedničkom vlasništvu dvoje ili više sudionika komasacije , te v lasničke ovlasti za zemljište u vlasništvu Republike Hrvatske koje je u obuhvatu komasacijskog područja.
Uz članak 16.
Ovim člankom propisuju se da je s tručna osnova za pokretanje komasacije idejno rješenje komasacije, a stručna osnova za provedbu komasacije projekt komasacije, mogućnost da jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave i Grad Zagreb o svom trošku izraditi jednostavni nacrt idejnog rješenja komasacije kao pomoć za planiranje, pokretanje i provedbu komasacije, te obveza javnopravnih tijela da dostavljaju podatke kojima raspolažu bez naknade, kao i mogućnost da se bez naknade pristupa podacima i koristi podatke o poljoprivrednom i drugom zemljištu iz evidencija javnopravnih tijela, kao i drugih javnih evidencija.
Uz članak 17.
Ovim člankom propisuju se donošenje o dluke o izradi prijedloga idejnog rješenja komasacije, obveza suglasnosti da su osigurana sredstava za izradu prijedloga idejnog rješenja komasacije, mogućnost da se angažira vanjske izvođače kroz postupak javne nabave za izradu o dluke o izradi prijedloga idejnog rješenja komasacije, sadržaj prijedloga idejnog rješenja komasacije, mogućnost da se da se odlukom o izradi prijedloga idejnog rješenja komasacije odredi opseg komasacije kao komasacija ili kao jednostavna komasacija; te uputa o pravnom lijeku protiv odluka iz ovoga članka.
Uz članak 18.
Ovim člankom određuje se da se o dluke o izradi prijedloga idejnog rješenja komasacije donose se samo do ispunjenja okvirnog iznosa dostupnih financijskih sredstava prema važećem Programu za predviđeno vremensko razdoblje; iznimke; obavijest Ministarstva da je ispunjen planirani okvir iz važećeg Programa za predviđeno vremensko razdoblje te da se više ne donosi odluke o izradi PIR-a po važećem Programu; iznimku da jedinica lokalne samouprave ili Grad Zagreb kao Nositelj komasacije, ako su u potpunosti osigurali sredstva u svom proračunu, samostalno pokreće i provodi komasaciju u skladu s odredbama ovoga Zakona, osim u dijelu vezanom uz važeći Program; objava javnog poziva za iskazivanje interesa za provođenja komasacije na određenom području; te da p ostupak i mjerila objave javnog poziva uređuje ministar pravilnikom.
Uz članak 19.
Ovim člankom propisuje se dostavljanje prijedloga idejnog rješenja na mišljenje ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa i Državnoj geodetskoj upravi; na suglasnost Ministarstvu uz uvjete davanja te suglasnosti i njezin sadržaj; mogućnost da Nositelj komasacije zatraži ispravak ili dopunu prijedloga idejnog rješenja te ga ponovno dostavi na mišljenje, ako je komasacijsko područje na prostoru više jedinica lokalne ili Grada Zagreba onda se prijedlog idejnog rješenja dostavlja na suglasnost i tim jedinicama lokalne samouprave odnosno Gradu Zagrebu
Uz članak 20.
Ovaj članak uređuje sazivanje i održavanje sastanak vlasnike zemljišta na području na kojem se planira komasacija kako bi ih upoznao o namjeri provođenja komasacije, njihovih primjedbi, prijedloga, davanje suglasnosti na prijedlog idejnog rješenja te izbora člana povjerenstva; iskazivanje interesa za pokretanje postupka komasacije davanjem suglasnosti; utvrđenje identiteta sudionika sastanka, te uvjet da s uglasnosti iz članka postanu važeće.
Uz članak 21.
Ovim člankom propisuje se uvjeti i donošenje o dluke o pokretanju komasacije; određenje da nakon odluke nema povlačenja važećih suglasnosti; određenje da se odlukom pokreće izrada prijedloga projekta komasacije i osniva Povjerenstvo ; objavu odluke na javni uvid; te uputa o pravnom lijeku protiv odluke iz ovoga članka.
Uz članak 22.
Ovaj članak uređuje osiguravanje financijskih s redstava i javni natječaj, propisujući da se sredstva potrebna za izvršenje Programa osiguravaju iz sredstava fondova Europske unije, u državnom proračunu, iz sredstava donacija, sredstava drugih zainteresiranih pravnih i fizičkih osoba te u proračunu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, mogućnost da jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u svom proračunu u potpunosti osigura sredstva te provede komasaciju bez obveze izvršenja Programa; raspisivanje i provođenje javnih natječaja za usluge i radove za koje su osigurana sredstva; te mogućnost preraspodjele već osiguranih sredstava za komasaciju za otklanjanje ili ublažavanje posljedica nastalih uslijed posebnih okolnosti odnosno događaja ili određenog stanja koje se nije moglo predvidjeti i na koje se nije moglo utjecati.
Uz članak 23.
Ovaj članak propisuje o siguranje prostora za održavanje sjednica i javnih rasprava od strane jedinica lokalne samouprave ili Grada Zagreba, na čijem se području provodi komasacija , kao i ostale potrebne uvjete za rad Povjerenstva.
Uz članak 24.
Ovim člankom se propisuje sastav povjerenstva za komasaciju; imenovanje predsjednika Povjerenstva i njegovog zamjenika; iznimka kada Nositelj komasacije nema zaposlenih službenika koji ispunjavaju tražene uvjete za predsjednika povjerenstva; imenovanje pet članova povjerenstva i njihovih zamjenika; imenovanje tajnika Povjerenstva i njegovog zamjenika; iznimka kada Nositelj komasacije nema zaposlenih službenika koji ispunjavaju tražene uvjete za tajnika povjerenstva; te da način rada povjerenstva i druga pitanja značajna za rad Povjerenstva uređuje ministar pravilnikom.
Uz članak 25.
Ovim člankom propisuju se nadležnost Povjerenstva; poslove u postupku komasacije koje koordinira Povjerenstva; obveze stranaka u sporu prema Povjerenstvu, sadržaj rada Povjerenstva i ovlast pribavljanja podataka i dokumentacije.
Uz članak 26.
Ovim člankom se propisuje uređenje vlasničkih, stvarnopravnih i drugih odnosa na zemljištu, o kojima odlučuje nadležni sud odnosno druga tijela i ovlaštene osobe kada je to posebnim zakonom propisano, donošenje zaključka o određivanju privremenog zastupnika stranci komasacije i sudioniku komasacije, područje na koje se odnosi zaključak, određivanje rješenjem privremenog zastupnika odnosno zajedničkog predstavnika ili zajedničkog opunomoćenika u postupcima pred tijelima državne uprave,
da se uzimaju u obzir sve odluke koje Nositelj komasacije primi na znanje do dana zaključenja rasprave o diobi komasacijske gromade, uređenje odnosa na zemljištu nastalim samovlasnim zauzećem, određenje da p ostupci pred nadležnim sudom i pred tijelima državne uprave iz ovoga članka ne odgađaju provođenje postupka komasacije; te uputa o pravnom lijeku protiv zaključka iz ovoga članka.
Uz članak 27.
Ovim člankom se propisuje o pćenito o postupcima uređenja odnosa na zemljištu: obavljanje tehničkih radova, prikupljanje obrada podataka, predočavanje identificiranih, uparenih te prikupljeni i obrađenih podataka, te provjera i uređenje nesređenih odnosa; pozivanje stranaka komasacije; sudjelovanje nadležnog državnog odvjetništva; postavljanje privremenog zastupnika; sastavljanje dokumentacije prema nadležnim zakonima; sastavljanje iskaza zemljišta o stanju prije komasacije.
Uz članak 28.
Ovim člankom propisuju se projekt komasacije: sadržaj projekta komasacije, nadležnost i osnova za izrada projekta komasacije; sadržaj popisa zemljišta koji je dio projekta komasacije; sadržaj projekta kada se komasacija provodi na dijelu ili više katastarskih općina; te da postupak i mjerila za izradu projekta komasacije, uređuje ministar pravilnikom.
Uz članak 29.
Ovim člankom propisuju se postupak nabave usluge izrade prijedloga projekta komasacije; te obveze i zvođača stručnih radova izrade prijedloga projekta komasacije.
Uz članak 30.
Ovim člankom propisuju se podnošenje primjedbi, prijedloga i suglasnost na prijedlog projekta komasacije, donošenje odluke o graničnoj površini komasacije; uvjet za važenje odluke o graničnoj površini komasacije; te dostava primjedbi i prijedloge iz ovoga članka izvođaču stručnih radova koji se mora očitovati o prihvaćanju ili ne prihvaćanju zaprimljenih primjedbi i prijedloga.
Uz članak 31.
Ovaj članak propisuje prihvaćanje projekta komasacije, odnosno pod kojim se uvjetima smatra da je Nositelj komasacije prihvatio projekt komasacije.
Uz članak 32.
Ovim člankom se uređuje izvlaštenje zemljišta svakog sudionika komasacije koji je u komasacijsku gromadu unio ukupno manju površinu zemljišta od granične površine komasacije; korisnika izvlaštenja; kome pripada naknada; utvrđivanje visine naknade; obveznik plaćanja naknade; te uputa o pravnom lijeku protiv rješenja iz ovoga članka.
Uz članak 33.
Ovaj članak propisuje utvrđivanje zemljišta za zajedničke potrebe sudionika komasacije; utvrđivanje u korist jedinice lokalne samouprave na čijem se području nalazi ili druge nadležne osobe; iznimku da ako su sudionici komasacije dobili između 90% i 99% vrijednosti zemljišta , onda se zemljište utvrđeno r ješenjem izvlašćuje u korist jedinice lokalne samouprave ili Grada Zagreba na čijem se području nalazi ili druge nadležne osobe; određenje da za izvlašteno zemljište pripada novčana naknada u visini tržišne vrijednosti nekretnine, prema propisu o izvlaštenju i određivanju naknade; da se u tvrđivanje visine naknade provodi se prema propisu o izvlaštenju i određivanju naknade; obveznika plaćanja naknade; te uputu o pravnom lijeku protiv rješenja iz ovoga članka.
Uz članak 34.
Ovaj članak propisuje da se nekretnina može izvlastiti u postupku komasacije radi osiguravanja zemljišta za opće potrebe prema odredbama propisa kojim se uređuje izvlaštenje .
IV. POSTUPAK PROVOĐENJA KOMASACIJE
Četvrta glava Zakona sadržava odredbe članak 35. do 50. koji obuhvaćaju postupak provođenja komasacije : rješenje o provođenju komasacije; građenje na komasacijskom području u postupku komasacije, ugovori o izvođenju stručnih geodetskih poslova i građevinskih radova, osoba koja obavlja stručne geodetske poslove, podaci za rad i koordinacija rada osobe koja obavlja stručne geodetske poslove, prihvaćanje putne i kanalske mreže, ispravak prijedloga dodjele zemljišta i diobe komasacijske gromade, obilježavanje dodijeljenih katastarskih čestica, javni uvid iskaza zemljišta nakon diobe komasacijske gromade, prijedlog rješenja o komasaciji, rješenje o komasaciji, uvođenje u posjed, postupanje s posebnim uređajima, korisnim nasadima i obilježjima krajobraza na zemljištu, predaja na upravljanje vodnih građevina, provedba rješenja o komasaciji, nadležnost Povjerenstva nakon pravomoćnosti rješenja o komasaciji.
Uz članak 35.
Ovaj članak propisuje donošenje rješenje o provođenju komasacije čiji je sastavni dio popis katastarskih čestica na kojima će se provoditi komasacija; mogućnost da se rješenjem pojedina zemljišta isključe iz komasacijske gromade; dostava rješenja; objavu rješenje na uvid; dostava rješenja propisanim javnopravnim tijelima; te uputu o pravnom lijeku protiv rješenja iz ovoga članka.
Uz članak 36.
Ovaj članak određuje da o d dana objavljivanja rješenja o provođenju komasacije do završetka komasacije nadležna tijela mogu izdavati akte kojima se odobrava građenje na komasacijskom području samo uz suglasnost Nositelja komasacije.
Uz članak 37.
Ovim člankom se određuje da se izvođenje stručnih geodetskih poslova, radova na vodnim građevinama za melioracije te izgradnja ostalih građevina obavlja se na temelju ugovora sklopljenih s ovlaštenim izvođačima.
Uz članak 38.
Ovaj članak propisuje poslove i ovlaštenja koje osoba koja obavlja stručne geodetske poslove obavlja u vezi s komasacijom, radove na vodnim građevinama za melioracije i druge radove u vezi s komasacijom; poslovi koje obavlja osoba koja obavlja stručne geodetske poslove; s tručni nadzor nad izvođenjem stručnih geodetskih poslova u postupku komasacije te stručni nadzor nad izvođenjem radova na vodnim građevinama za melioracije.
Uz članak 39.
Ovim člankom se određuje da Povjerenstvo dostavlja osobi koja obavlja stručne geodetske poslove potrebne podatke kojima raspolaže za izvršenje usluge prema ugovoru; da Povjerenstvo koordinira rad osobe koja obavlja stručne geodetske poslove po ugovoru iz ovoga Zakona.
Uz članak 40.
Ovaj članak propisuje da osoba koja obavlja stručne geodetske poslove pregledni plan položaja putne i kanalske mreže dostavlja na prihvaćanje Nositelju komasacije; obvezu prilaganja prethodno pribavljenih mišljenja na pregledni plan putne i kanalske mreže; obvezu označavanja granice područja odvodnje u preglednom planu položaja vodnih građevina za melioracije; objava preglednog plana položaja putne i kanalske mreže na javni uvid; mogućnost podnošenja prigovora na pregledni plan položaja putne i kanalske mreže; odlučivanje o prigovoru; uputu o pravnom lijeku protiv prigovora; te donošenje odluke o prihvaćanju preglednog plana položaja putne i kanalske mreže i njenom obilježavanju na terenu;
Uz članak 41.
Ovim člankom se određuje da, na temelju propisanih akata, osoba koja obavlja stručne geodetske poslove izrađuje digitalni katastarski plan u koji su unesene dodijeljene katastarske čestice te sastavlja iskaz zemljišta o stanju nakon diobe komasacijske gromade; podaci koji se upisuju u iskaz zemljišta iz stavka 1. ovoga članka; obvezu da se zemljište koje je dodijeljeno iz komasacijske gromade iskaže odvojeno od zemljišta koje nije ušlo u komasacijsku gromadu, ali je obuhvaćeno komasacijskim područjem; te što mora biti vidljivo iz iskaza zemljišta o stanju nakon diobe komasacijske gromade iz stavka 1. ovoga članka
Uz članak 42.
Ovaj članak propisuje da osoba koja obavlja stručne geodetske poslove, uz propisani uvjet, obavlja obilježavanje dodijeljenih katastarskih čestica fizički vidljivim trajnim oznakama.
Uz članak 43.
Ovaj članak propisuje obvezu Nositelja komasacije da nakon obilježavanja dodijeljenih katastarskih čestica na terenu, objavi na javni uvid iskaz zemljišta o stanju nakon diobe komasacijske gromade s preglednim planom dodijeljenih katastarskih čestica, te mjesto objave; mogućnost prigovora sudionika komasacije na iskaz i pregledni plan objavljene na javnom uvidu; odlučivanje o prigovoru; te uputu o pravnom lijeku.
Uz članak 44.
Ovim člankom se utvrđuje izrađuje nacrt prijedloga rješenja o komasaciji na temelju iskaza zemljišta o stanju nakon diobe komasacijske gromade; sadržaj izreke prijedloga rješenja; obvezni sadržaj obrazloženja prijedloga rješenja o komasaciji; da je tehnički elaborat o komasaciji sastavni dio prijedloga rješenja o komasaciji; objava prijedlog rješenja o komasaciji na javni uvid; mogućnost primjedbi Povjerenstvu na objavljeni nacrt prijedloga rješenja; te dostava Nositelju komasacije objavljenog nacrta prijedloga rješenja, primjedbi i očitovanja na primjedbe.
Uz članak 45.
Ovaj članak propisuje rješenje o komasaciji koje donosi Povjerenstvo na temelju prijedloga rješenja i očitovanja na primjedbe; sadržaj i dostavu izvadka iz rješenja o komasaciji; te uputu o pravnom lijeku.
Uz članak 46.
Ovaj članak propisuje uvođenje sudionika komasacije u posjed zemljišta koje im je dodijeljeno u skladu s rješenjem o komasaciji; sastavljanje zapisnik o uvođenju u posjed; određivanje roka za branje plodova na zemljištu koji još nisu ubrani; snošenje doprinosa od dana stupanja u posjed.
Uz članak 47.
Ovim člankom se određuje postupanje s posebnim uređajima, korisnim nasadima i obilježjima krajobraza na zemljištu koji se bez veće štete mogu odijeliti od zemljišta koje je sudioniku komasacije dodijeljenu u skladu s rješenjem o komasaciji; određenje ako se ne ukloni posebne uređaje da se gubi na njima pravo vlasništva i pravo na naknadu ako se s novim vlasnikom, odnosno posjednikom drukčije ne dogovori, obvezu da je novi vlasnik korisne nasade i uređaje koji se bez veće štete ne mogu odijeliti od zemljišta dužan preuzeti uz naknadu prethodnom vlasniku njihove stvarne vrijednosti, te uvjeti novom vlasniku za postupanje s obilježjima krajobraza,
Uz članak 48.
Ovim člankom se određuje predaja na upravljanje vodnih građevina za melioracije nakon izdavanja uporabne dozvole.
Uz članak 49.
Ovim člankom se propisuje dostava p ravomoćnog rješenja o komasaciji, provedba rješenja o komasaciji u zemljišnim knjigama; upis u zemljišnim knjigama temeljem pravomoćnog rješenja o komasaciji, bez obzira na prijašnje upise, a istovremeno s provedbom pravomoćnog rješenja sud upisuje zabilježbu zabrane iz članka 12. stavka 2. ovoga Zakona, brisanje zabilježbe po službenoj dužnosti ili na prijedlog stranke protekom roka iz zabilježbe; otklanjanje razloga zbog kojih rješenje o komasaciji nije provedeno i dostava ispravljenog rješenja nadležnom općinskom sudu radi provedbe u zemljišnim knjigama; dostava pravomoćnoga rješenja o komasaciji; te objava p ravomoćnog rješenja o komasaciji na mrežnoj stranici, oglasnoj ploči i službenom glasilu, u propisanom roku od pravomoćnosti rješenja.
Uz članak 50.
Ovaj članak propisuje nadležnost Povjerenstva nakon pravomoćnosti rješenja o komasaciji; obvezu dostave cjelokupne dokumentacije o provedenom postupku komasacije propisanom javnopravnom tijelu; te obvezu da dostavi izvješće o rezultatima komasacije Ministarstvu.
V. TROŠKOVI KOMASACIJE
Peta glava Zakona sadržava odredbu članka 51. koja propisuje troškove komasacije za administrativni i građevinski dio
Uz članak 51.
Ovim člankom se određuju troškovi komasacije u vezi s administrativnim pokretanjem i provođenjem postupka komasacije te izradom dokumentacije; i troškovi provođenja pravomoćnog rješenja o komasaciji koji se odnose na građevinske radove i radove uređenje zemljišta u obuhvatu komasacije.
VI. UPRAVNI NADZOR
Šesta glava Zakona sadržava odredbu članka 52. koja propisuje upravni nadzor.
Uz članak 52.
Ovim člankom se propisuje da u pravni nadzor nad provedbom ovoga Zakona i propisa donesenih na temelju njega obavlja Ministarstvo, tijelo državne uprave nadležno za geodetske poslove, tijelo državne uprave nadležno za katastarske poslove te tijelo državne uprave nadležno za imovinskopravne poslove u vezi poljoprivrednog zemljišta i komasacije.
VII. PREKRŠAJNE ODREDBE
Sedma glava Zakona sadržava odredbu članka 53. koja propisuje p rekršaje vezane uz uvođenje u posjed.
Uz članak 53.
Ovim člankom se propisuju novčane kazne za osobe koje ometaju uvođenje sudionika komasacije u posjed zemljišta koja su im dodijeljena, te kazne za odgovorne osobe u pravnoj osobi .
VIII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Osma glava Zakona sadržava prijelazne i završne odredbe članke 54. do 58. koje propisuju: donošenje podzakonskih propisa, započete postupke, propis koji prestaje važiti i stupanje na snagu ovoga Zakona.
Uz članak 54.
Ovim člankom propisuje se donošenje podzakonskih propisa, uredbe koju donosi Vlada Republike Hrvatske, te pravilnika kako je propisano.
Uz članak 55.
Ovim člankom se propisuje da će se postupci komasacije započeti u skladu s odredbama nevažećih propisa i zakona koji prestaje važiti stupanjem na snagu ovoga Zakona, dovršit po odredbama tih Zakona.
Uz članak 56.
Ovim člankom se propisuju da ako je postupak komasacije započet u skladu s odredbama nevažećeg propisa te dokumentacija tog postupka zbog proteka vremena ili Domovinskog rata nije dostupna, a tehnički odnosno građevinski radovi komasacije na okrupnjivanju zemljišta i formiranju novih čestica zemljišta su izvršeni ili su u završnoj fazi izvršenja, Ministarstvu kao Nositelj komasacije može donijeti rješenja o komasaciji ili drugi odgovarajući akt ; obvezu da se uz zahtjev mora priložiti tehnički elaborat o komasaciji koji sadrži sve potrebne podatke za donošenje rješenja o komasaciji; mogućnost da m inistarstvo o zahtjevu donosi rješenje o komasaciji sa cijelim sadržajem ili samo dijelom , sve u svrhu dovršenja postupka komasacije.
Uz članak 57.
Ovim člankom propisano je da stupanjem na snagu ovoga Zakona prestaje važiti Zakon o komasaciji poljoprivrednog zemljišta (»Narodne novine«, br. 51/15) .
Uz članak 58.
Ovim člankom propisano je stupanje na snagu ovoga Zakona, uz redovno vakacijsko razdoblje, tako da Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama« .
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede