Cigansko perje ne predstavlja prijetnju zavičajnim vrstama i staništima na području RH. Njegova rasprostranjenost se kontrolira, broj postojećih populacija je smanjen i spriječeno je daljnje širenje. Javnost prepoznaje cigansko perje kao invazivnu stranu vrstu koja ima štetni utjecaj na bioraznolikost i povezane usluge ekosustava.
Ukupno komentara:
Ukupno općih komentara:
Ukupno nadopuna teksta:
0
Komentiraj
TEMA A: Razvoj kapaciteta za provedbu Plana upravljanja
0
Komentiraj
OPĆI CILJ A1 Osigurani su ljudski kapaciteti i financijski resursi za uspješno upravljanje populacijama ciganskog perja.
Objašnjenje cilja:
Prema trenutno poznatim informacijama, precizni nalazi vrste s detaljnim dodatnim informacijama o lokaciji zabilježeni su u 14 županija, stoga je potrebno osigurati ljudske kapacitete i financijska sredstva za koordiniranu provedbu aktivnosti predviđenih Planom upravljanja u sljedećih 14 županija: Varaždinskoj, Gradu Zagrebu, Međimurskoj, Krapinsko-zagorskoj, Virovitičko-podravskoj, Koprivničko-križevačkoj, Karlovačkoj, Požeško-slavonskoj, Bjelovarsko-bilogorskoj, Osječko-baranjskoj, Zagrebačkoj, Brodsko-posavskoj, Vukovarsko-srijemskoj i Sisačko-moslavačkoj.
1
Komentiraj
Specifični cilj A1.1 Osigurana je koordinirana provedba Plana upravljanja ciganskim perjem uz sustavno praćenje rezultata provedbe aktivnosti.
Za koordiniranu provedbu aktivnosti predviđenih planom određeni su koordinatori uklanjanja u 14 županija u kojima se provodi iskorjenjivanje na prioritetnim lokacijama. U slučaju otkrivanja vrste u novim županijama, određuju se koordinatori i u tim županijama. Koordinator organizira provedbu iskorjenjivanja ciganskog perja u sklopu aktivnosti B1.1.3 i B1.1.4, kao i organizaciju volonterskih akcija i provedbu obnove staništa u sklopu aktivnosti B1.1.5 na lokacijama na kojima je provedeno iskorjenjivanje ciganskog perja. U suradnji s koordinatorima te na temelju izvještaja koje su napisali koordinatori, kontakt osoba u ministarstvu nadležnom za zaštitu prirode prati uspješnost provedbe aktivnosti predviđenih Planom upravljanja te s koordinatorima uklanjanja sudjeluje u odlučivanju o potrebi prilagodbe aktivnosti Plana upravljanja sukladno rezultatima njihove provedbe.
Pokazatelji cilja:
Određena je jedna kontakt osoba u ministarstvu nadležnom za zaštitu prirode.
Određeno je najmanje 14 koordinatora uklanjanja (koordinatorskih timova).
Osigurano je najmanje 10 volontera po akciji obnove staništa (najmanje 20 akcija obnove staništa) za vrijeme provedbe Plana upravljanja.
Održano je 10 godišnjih sastanaka.
Na temelju rezultata i izvješća o provedenim aktivnostima te u svrhu postizanja cilja, pravovremeno su prilagođene postojeće ili predložene nove aktivnosti.
Kod aktivnosti
Aktivnosti
Vrijeme provedbe aktivnosti (godina)
Nadležna institucija
Provoditelj aktivnosti
Pokazatelj provedbe aktivnosti
Prioritet*
Procijenjeni trošak aktivnosti (kn)**
Izvor financiranja
A1.1.1
Odrediti kontakt osobu u ministarstvu nadležnom za zaštitu prirode
1.
ministarstvo nadležno za poslove zaštite prirode
djelatnici ministarstva nadležnog za poslove zaštite prirode
U prvoj godini provedbe Plana upravljanja određena je kontakt osoba.
1
-
-
A1.1.2
Odrediti koordinatore uklanjanja (koordinatorski tim) na županijskoj razini
1.-10.
ministarstvo nadležno za poslove zaštite prirode, JU za zaštitu prirode
ministarstvo nadležno za poslove zaštite prirode, JU za zaštitu prirode
U prvoj godini provedbe Plana upravljanja određeni su koordinatori uklanjanja (koordinatorski timovi) u svim županijama u kojima se provodi iskorjenjivanje (najmanje 14 koordinatora).
U slučaju otkrivanja nalaza vrste u županiji u kojoj do izrade Plana upravljanja nije zabilježena, određen je koordinator uklanjanja (koordinatorski tim) u toj županiji do kraja godine.
1
-
-
A1.1.3
Redovito pratiti provedbu aktivnosti predviđenih Planom upravljanja i osigurati njihovu učinkovitu provedbu
1.-10.
ministarstvo nadležno za poslove zaštite prirode
Kontakt osoba u ministarstvu nadležnom za poslove zaštite prirode određena u sklopu aktivnosti A1.1.1., koordinatori uklanjanja/koordinatorski timovi na županijskoj razini imenovani u sklopu aktivnosti A1.1.3
Svake godine provedbe Plana upravljanja analizirano je najmanje 14 godišnjih izvještaja o provedbi iskorjenjivanja ciganskog perja izrađenih u sklopu aktivnosti B1.1.7.
U prvoj godini provedbe Plana upravljanja, analizirano je najmanje 14 izvještaja preliminarnog terenskog istraživanja izrađenih u sklopu aktivnosti B1.1.2.
U petoj godini provedbe Plana upravljanja, analizirano je najmanje 14 izvještaja preliminarnog terenskog istraživanja izrađenih u sklopu aktivnosti B1.1.2.
Svake godine provedbe Plana upravljanja, održan je sastanak kontakt osobe i koordinatora uklanjanja/koordinatorskih timova te tima za obnovu staništa.
Svake druge godine provedbe Plana upravljanja, ovisno o rezultatima izvještaja o provedbi iskorjenjivanja ciganskog perja izrađenim u sklopu aktivnosti B1.1.7, prilagođena je provedba aktivnosti iskorjenjivanja.
1
-
-
A1.1.4
Osigurati dovoljan broj volontera za provedbu akcije obnove staništa nakon uklanjanja ciganskog perja u sklopu aktivnosti B1.1.5
1.-10.
ministarstvo nadležno za poslove zaštite prirode, JU za zaštitu prirode
koordinatori uklanjanja/koordinatorski tim imenovani u sklopu aktivnosti A1.1.2
Od prve do pete godine provedbe Plana upravljanja, okupljeno je najmanje 100 volontera u 10 akcija obnove staništa (najmanje 10 volontera po akciji).
Od šeste do desete godine provedbe Plana upravljanja, okupljeno je najmanje 100 volontera u 10 akcija obnove staništa (najmanje 10 volontera po akciji).
2
-
-
0
Komentiraj
Specifični cilj A1.2 Adekvatna oprema, alati i financijska sredstva potrebna za provedbu aktivnosti osigurana su tijekom svih godina provedbe Plana upravljanja.
Za uspješnu i koordiniranu provedbu aktivnosti predviđenih Planom upravljanja, potrebno je osigurati svu potrebnu opremu, alate te financijska sredstva. Neke JU za zaštitu prirode već imaju kosilice te vlastitim resursima provode košnju pojedinih lokacija u svojoj nadležnosti, dok neke za košnju podugovaraju vanjske podizvoditelje za provedbu košnje. Ipak, kroz višegodišnju upotrebu kosilice se mogu pokvariti, a budući da se iskorjenjivanje ciganskog perja provodi košnjom u proljetnom terminu, potrebno je svim JU za zaštitu prirode čiji su djelatnici određeni kao koordinatori uklanjanja osigurati motorne kose (flakserice) kako bi na pojedinim lokacijama JU za zaštitu prirode mogle same provoditi košnju. Osim toga, za provedbu akcija obnove staništa volonteri će koristiti vrtlarsku opremu (vrtlarske rukavice, vrtlarske škare, motike, grablje). Iako pojedine JU za zaštitu prirode imaju na raspolaganju navedenu opremu i iskustva u sličnim akcijama, radi se o potrošnoj opremi koja se može uništiti ili izgubiti. Stoga ju je potrebno osigurati za uspješnu provedbu akcija obnove staništa u sklopu aktivnosti B1.1.5, kao i biljni materijal za obnovu staništa..
Pokazatelji cilja:
Osigurano je najmanje 14 motornih kosa (flakserica).
Osigurano je najmanje 14 kompleta opreme za provedbu akcija obnove staništa.
Osigurana je dovoljna količina sjemena za obnovu staništa po jedinici površine.
Kod aktivnosti
Aktivnosti
Vrijeme provedbe aktivnosti (godina)
Nadležna institucija
Provoditelj aktivnosti
Pokazatelj provedbe aktivnosti
Prioritet*
Procijenjeni trošak aktivnosti (kn)**
Izvor financiranja
A1.2.1
Osigurati kosilice JU za zaštitu prirode
1.
ministarstvo nadležno za poslove zaštite prirode, JU za zaštitu prirode
ministarstvo nadležno za poslove zaštite prirode, JU za zaštitu prirode
Osigurano je najmanje 14 motornih kosa (flakserica) (jedna po županiji u kojoj se provodi iskorjenjivanje).
1
51.000,00
državni proračun, EU sredstva, proračun JRS
A1.2.2
Osigurati komplete opreme za provedbu akcije obnove staništa u sklopu aktivnosti B1.1.5
1.
ministarstvo nadležno za poslove zaštite prirode, JU za zaštitu prirode
JU za zaštitu prirode
Osiguran je najmanje jedan komplet opreme za obnovu staništa u svakoj od županija u kojoj se provodi iskorjenjivanje (ukupno najmanje 14 kompleta)
2
99.000,00
državni proračun, EU sredstva, proračun JRS
A1.2.3
Osigurati biljni materijal za obnovu staništa u sklopu aktivnosti B1.1.5
1.
ministarstvo nadležno za poslove zaštite prirode, JU za zaštitu prirode
JU za zaštitu prirode
Osigurana je dovoljna količina sjemena za obnovu staništa prema stručnoj procjeni (50 kg smjese po 1 ha površine koja se obnavlja ručnim zasijavanjem)
2
12.000,00
državni proračun, EU sredstva, proračun JRS
0
Komentiraj
TEMA B: SPRJEČAVANJE ŠIRENJA I ISKORJENJIVANJE CIGANSKOG PERJA
0
Komentiraj
OPĆI CILJ B1: Postojeće populacije ciganskog perja su iskorijenjene na prioritetnim lokacijama, a uspostava novih populacija se kontrolira.
Objašnjenje cilja:
Cigansko perje najčešće se pojavljuje na obalama i nasipima uz vodna tijela, na poljoprivrednim (posebice zapuštenim) površinama, livadama te uz ceste. Prema rezultatima analize i dioničkih radionica, utvrđeno je da je za iskorjenjivanje ciganskog perja potrebno koristiti kombinaciju kemijske i mehaničke metode. Košnju je potrebno provoditi što bliže tlu, a herbicid nanositi selektivno i ciljano na pojedinu biljku uz pomoć fizičkih štitnika kojima se sprječava dospijevanje herbicida na okolne neciljne vrste. Kemijsku metodu uklanjanja mogu provoditi profesionalni korisnici sredstava za zaštitu bilja. Mehaničku metodu uklanjanja mogu provoditi koordinatori uklanjanja i djelatnici JU za poslove zaštite prirode (ukoliko posjeduju sve potrebne dozvole za rukovanje mehanizacijom za košnju) te podugovoreni provoditelji košnje.
Na lokacijama na kojima nije moguće koristiti kemijsku metodu (vodozaštitna područja, pojedine kategorije zaštićenih područja, ekološka poljoprivreda i sl.) mogu se koristiti metode za koje se smatra da mogu rezultirati smanjenjem populacija i/ili iskorjenjivanjem ciganskog perja. To se odnosi na: 1. metodu učestale košnje i 2. metodu prekrivanja tamnim najlonom. Metoda učestale košnje ciganskog perja provodi se svaka 2-3 tjedna u vegetacijskoj sezoni (od 15.5. do 15.9.), što bliže tlu, i njome se uklanjaju nadzemni dijelovi biljke koji hrane podanak, sve dok se s vremenom biljka trajno ne ukloni. Metoda prekrivanja populacija ciganskog perja crnim ili zelenim (silažnim) najlonom izvodi se na način da se prekrije površina na kojoj raste cigansko perje te se krajevi najlona omotaju oko dasaka ili na drugi način učvrste na mjestu. Tako prekrivena površina ostavi se 30 dana tijekom ljetnih mjeseci (srpanj, kolovoz) kako bi se spriječila fotosinteza i stvorila visoka temperatura pod najlonom pod kojim biljka potpuno uvene. Opisan princip mogao bi se koristiti na površinama veličine od oko 20 m2, dok se s vremenom biljka trajno ne ukloni. Obje opisane alternativne metode primjerene su za korištenje na lokacijama na kojima se cigansko perje pojavljuje u „otocima“, odnosno kao monokultura ili su uz njega prisutne samo druge invazivne vrste, kako se ne bi negativno utjecalo na zavičajnu vegetaciju.
S obzirom na to da se cigansko perje pojavljuje i na privatnim zemljištima, potrebno je pravnim aktom omogućiti pristup na privatna zemljišta za potrebe provedbe aktivnosti uklanjanja.
Budući da pojedini sektori u sklopu svojih redovnih aktivnosti održavaju zelene površine na područjima pod svojom nadležnošću na kojima je vrsta rasprostranjena, potrebno je spriječiti da se tim aktivnostima utječe na dodatno širenje vrste, odnosno kontrolirati populaciju. To se može postići tako da se održavanje zelenih površina na kojima raste cigansko perje, odnosno košnja provodi prije stvaranja sjemena. Potrebno je kroz uvjete zaštite prirode koji se propisuju u postupcima procjene utjecaja na okoliš i ocjene prihvatljivosti za ekološku mrežu sektorskih planskih dokumenata odrediti košnju područja pod invazivnom stranom vrstom cigansko perje u proljetnom periodu od 15.5. do 15.6. i kasno ljetnom od 15.8. do 15.9.
0
Komentiraj
Specifični cilj B1.1 Tijekom idućih 10 godina broj zabilježenih populacija ciganskog perja se smanjio u odnosu na početak provedbe Plana upravljanja, populacije ciganskog perja na prioritetnim lokacijama su iskorijenjene, a populacije na lokacijama na kojima ga nije moguće iskorijeniti se kontroliraju.
Pod ovim specifičnim ciljem navedene su aktivnosti koje su usmjerene na iskorjenjivanje ciganskog perja kombinacijom kemijske i mehaničke metode na prioritetnim lokacijama koje su određene temeljem unaprijed definiranih kriterija. Određivanjem prioritetnih lokacija za iskorjenjivanje ne isključuje se potreba kontrole ili iskorjenjivanja na drugim lokacijama koje ovim Planom upravljanja nisu odabrane kao prioritetne. Iskorjenjivanje znači potpuno i trajno uklanjanje populacije invazivne strane vrste s određenog područja, dok kontrola populacije znači da se, u nemogućnosti iskorjenjivanja vrste, provode mjere s ciljem da se broj jedinki zadrži na najmanjoj mogućoj razini te da se njezina invazivna sposobnost i štetni učinci svedu na najmanju moguću mjeru. Dakle, krajnji cilj provedbe aktivnosti na pojedinoj lokaciji treba biti iskorjenjivanje, no ako to u razdoblju provedbe Plana upravljanja zbog okolišnih uvjeta ili veličine populacije nije moguće postići, provodi se kontrola daljnjeg širenja. Detaljnije obrazloženje nalazi se u nastavku poglavlja u opisu odabira prioritetnih lokacija iskorjenjivanje ciganskog perja po županijama te u opisu aktivnosti.
Od prve do pete godine provedbe Plana upravljanja, iskorjenjivanje u sklopu aktivnosti B1.1.3 i B1.1.4 provodi se na prioritetnim lokacijama opisanim u nastavku. Od šeste do desete godine provedbe Plana upravljanja, uklanjanje ciganskog perja s ciljem iskorjenjivanja provodi se na dodatnim lokacijama koje odabiru koordinatori uklanjanja, a sve prema kriterijima opisanima u sklopu opisa specifičnog cilja B1.1. Odabiru se najmanje dvije dodatne lokacije po županiji (u onim županijama u kojima se provodi iskorjenjivanje).
Pokazatelji cilja:
Za vrijeme provedbe Plana upravljanja iskorijenjeno je najmanje 69 populacija ciganskog perja na području RH.
Za vrijeme provedbe Plana upravljanja obnovljena su staništa zavičajnim vrstama na najmanje 20 lokacija na području RH na kojima je iskorijenjena populacija ciganskog perja.
Odabir prioritetnih lokacija za provedbu iskorjenjivanja ciganskog perja po županijama
Podaci prikupljeni Projektom kartiranja IAS 2019. i 2020. godine predstavljaju recentne nalaze vrste s informacijama koje opisuju lokacije na kojima je zabilježeno cigansko perje, odnosno sadrže informacije o veličini površine na kojoj su zabilježene invazivne vrste, staništu te brojnosti i pokrovnosti zabilježenih invazivnih biljnih vrsta. Prema tome, među zabilježenim lokacijama određene su i prioritetne lokacije na kojima je potrebno započeti s iskorjenjivanjem ciganskog perja kombinacijom kemijske i mehaničke metode u sklopu aktivnosti B1.1.3 i B1.1.4 u prvoj godini provedbe Plana upravljanja. Ipak, prioritetne lokacije predstavljaju optimalan odabir u vrijeme izrade Plana upravljanja za početak provedbe aktivnosti predviđenih Planom, a ne dugoročne ciljeve kontrole ciganskog perja koje je široko rasprostranjeno u RH. Druge lokacije na kojima je zabilježena ova vrsta, a koje nisu prepoznate kao prioritetne za iskorjenjivanje u okviru ovog Plana, također su važan izvor njezinog daljnjeg širenja. Prema tome, ovisno o kapacitetima pojedinih provoditelja aktivnosti, potiče se provedba iskorjenjivanja, odnosno kontrole primjenom navedenih metoda na svim lokacijama.
Projektom kartiranja IAS, vrsta cigansko perje zabilježena je s 47 drugih invazivnih stranih biljnih vrsta (Tablica 6) čija se prisutnost uzimala u obzir kod odabira prioritetnih lokacija.
Tablica 6. Popis invazivnih stranih biljnih vrsta zabilježenih uz vrstu cigansko perje
Broj
Invazivne strane biljne vrste zabilježene s vrstom cigansko perje
VIZIJA
Cigansko perje ne predstavlja prijetnju zavičajnim vrstama i staništima na području RH. Njegova rasprostranjenost se kontrolira, broj postojećih populacija je smanjen i spriječeno je daljnje širenje. Javnost prepoznaje cigansko perje kao invazivnu stranu vrstu koja ima štetni utjecaj na bioraznolikost i povezane usluge ekosustava.
TEMA A: Razvoj kapaciteta za provedbu Plana upravljanja
OPĆI CILJ A1 Osigurani su ljudski kapaciteti i financijski resursi za uspješno upravljanje populacijama ciganskog perja.
Objašnjenje cilja:
Prema trenutno poznatim informacijama, precizni nalazi vrste s detaljnim dodatnim informacijama o lokaciji zabilježeni su u 14 županija, stoga je potrebno osigurati ljudske kapacitete i financijska sredstva za koordiniranu provedbu aktivnosti predviđenih Planom upravljanja u sljedećih 14 županija: Varaždinskoj, Gradu Zagrebu, Međimurskoj, Krapinsko-zagorskoj, Virovitičko-podravskoj, Koprivničko-križevačkoj, Karlovačkoj, Požeško-slavonskoj, Bjelovarsko-bilogorskoj, Osječko-baranjskoj, Zagrebačkoj, Brodsko-posavskoj, Vukovarsko-srijemskoj i Sisačko-moslavačkoj.
Specifični cilj A1.1 Osigurana je koordinirana provedba Plana upravljanja ciganskim perjem uz sustavno praćenje rezultata provedbe aktivnosti.
Za koordiniranu provedbu aktivnosti predviđenih planom određeni su koordinatori uklanjanja u 14 županija u kojima se provodi iskorjenjivanje na prioritetnim lokacijama. U slučaju otkrivanja vrste u novim županijama, određuju se koordinatori i u tim županijama. Koordinator organizira provedbu iskorjenjivanja ciganskog perja u sklopu aktivnosti B1.1.3 i B1.1.4, kao i organizaciju volonterskih akcija i provedbu obnove staništa u sklopu aktivnosti B1.1.5 na lokacijama na kojima je provedeno iskorjenjivanje ciganskog perja. U suradnji s koordinatorima te na temelju izvještaja koje su napisali koordinatori, kontakt osoba u ministarstvu nadležnom za zaštitu prirode prati uspješnost provedbe aktivnosti predviđenih Planom upravljanja te s koordinatorima uklanjanja sudjeluje u odlučivanju o potrebi prilagodbe aktivnosti Plana upravljanja sukladno rezultatima njihove provedbe.
Pokazatelji cilja:
Određena je jedna kontakt osoba u ministarstvu nadležnom za zaštitu prirode.
Određeno je najmanje 14 koordinatora uklanjanja (koordinatorskih timova).
Osigurano je najmanje 10 volontera po akciji obnove staništa (najmanje 20 akcija obnove staništa) za vrijeme provedbe Plana upravljanja.
Održano je 10 godišnjih sastanaka.
Na temelju rezultata i izvješća o provedenim aktivnostima te u svrhu postizanja cilja, pravovremeno su prilagođene postojeće ili predložene nove aktivnosti.
Kod aktivnosti
Aktivnosti
Vrijeme provedbe aktivnosti (godina)
Nadležna institucija
Provoditelj aktivnosti
Pokazatelj provedbe aktivnosti
Prioritet*
Procijenjeni trošak aktivnosti (kn)**
Izvor financiranja
A1.1.1
Odrediti kontakt osobu u ministarstvu nadležnom za zaštitu prirode
1.
ministarstvo nadležno za poslove zaštite prirode
djelatnici ministarstva nadležnog za poslove zaštite prirode
U prvoj godini provedbe Plana upravljanja određena je kontakt osoba.
1
-
-
A1.1.2
Odrediti koordinatore uklanjanja (koordinatorski tim) na županijskoj razini
1.-10.
ministarstvo nadležno za poslove zaštite prirode, JU za zaštitu prirode
ministarstvo nadležno za poslove zaštite prirode, JU za zaštitu prirode
U prvoj godini provedbe Plana upravljanja određeni su koordinatori uklanjanja (koordinatorski timovi) u svim županijama u kojima se provodi iskorjenjivanje (najmanje 14 koordinatora).
U slučaju otkrivanja nalaza vrste u županiji u kojoj do izrade Plana upravljanja nije zabilježena, određen je koordinator uklanjanja (koordinatorski tim) u toj županiji do kraja godine.
1
-
-
A1.1.3
Redovito pratiti provedbu aktivnosti predviđenih Planom upravljanja i osigurati njihovu učinkovitu provedbu
1.-10.
ministarstvo nadležno za poslove zaštite prirode
Kontakt osoba u ministarstvu nadležnom za poslove zaštite prirode određena u sklopu aktivnosti A1.1.1., koordinatori uklanjanja/koordinatorski timovi na županijskoj razini imenovani u sklopu aktivnosti A1.1.3
Svake godine provedbe Plana upravljanja analizirano je najmanje 14 godišnjih izvještaja o provedbi iskorjenjivanja ciganskog perja izrađenih u sklopu aktivnosti B1.1.7.
U prvoj godini provedbe Plana upravljanja, analizirano je najmanje 14 izvještaja preliminarnog terenskog istraživanja izrađenih u sklopu aktivnosti B1.1.2.
U petoj godini provedbe Plana upravljanja, analizirano je najmanje 14 izvještaja preliminarnog terenskog istraživanja izrađenih u sklopu aktivnosti B1.1.2.
Svake godine provedbe Plana upravljanja, održan je sastanak kontakt osobe i koordinatora uklanjanja/koordinatorskih timova te tima za obnovu staništa.
Svake druge godine provedbe Plana upravljanja, ovisno o rezultatima izvještaja o provedbi iskorjenjivanja ciganskog perja izrađenim u sklopu aktivnosti B1.1.7, prilagođena je provedba aktivnosti iskorjenjivanja.
1
-
-
A1.1.4
Osigurati dovoljan broj volontera za provedbu akcije obnove staništa nakon uklanjanja ciganskog perja u sklopu aktivnosti B1.1.5
1.-10.
ministarstvo nadležno za poslove zaštite prirode, JU za zaštitu prirode
koordinatori uklanjanja/koordinatorski tim imenovani u sklopu aktivnosti A1.1.2
Od prve do pete godine provedbe Plana upravljanja, okupljeno je najmanje 100 volontera u 10 akcija obnove staništa (najmanje 10 volontera po akciji).
Od šeste do desete godine provedbe Plana upravljanja, okupljeno je najmanje 100 volontera u 10 akcija obnove staništa (najmanje 10 volontera po akciji).
2
-
-
Specifični cilj A1.2 Adekvatna oprema, alati i financijska sredstva potrebna za provedbu aktivnosti osigurana su tijekom svih godina provedbe Plana upravljanja.
Za uspješnu i koordiniranu provedbu aktivnosti predviđenih Planom upravljanja, potrebno je osigurati svu potrebnu opremu, alate te financijska sredstva. Neke JU za zaštitu prirode već imaju kosilice te vlastitim resursima provode košnju pojedinih lokacija u svojoj nadležnosti, dok neke za košnju podugovaraju vanjske podizvoditelje za provedbu košnje. Ipak, kroz višegodišnju upotrebu kosilice se mogu pokvariti, a budući da se iskorjenjivanje ciganskog perja provodi košnjom u proljetnom terminu, potrebno je svim JU za zaštitu prirode čiji su djelatnici određeni kao koordinatori uklanjanja osigurati motorne kose (flakserice) kako bi na pojedinim lokacijama JU za zaštitu prirode mogle same provoditi košnju. Osim toga, za provedbu akcija obnove staništa volonteri će koristiti vrtlarsku opremu (vrtlarske rukavice, vrtlarske škare, motike, grablje). Iako pojedine JU za zaštitu prirode imaju na raspolaganju navedenu opremu i iskustva u sličnim akcijama, radi se o potrošnoj opremi koja se može uništiti ili izgubiti. Stoga ju je potrebno osigurati za uspješnu provedbu akcija obnove staništa u sklopu aktivnosti B1.1.5, kao i biljni materijal za obnovu staništa. .
Pokazatelji cilja:
Osigurano je najmanje 14 motornih kosa (flakserica).
Osigurano je najmanje 14 kompleta opreme za provedbu akcija obnove staništa.
Osigurana je dovoljna količina sjemena za obnovu staništa po jedinici površine.
Kod aktivnosti
Aktivnosti
Vrijeme provedbe aktivnosti (godina)
Nadležna institucija
Provoditelj aktivnosti
Pokazatelj provedbe aktivnosti
Prioritet*
Procijenjeni trošak aktivnosti (kn)**
Izvor financiranja
A 1.2.1
Osigurati kosilice JU za zaštitu prirode
1.
ministarstvo nadležno za poslove zaštite prirode, JU za zaštitu prirode
ministarstvo nadležno za poslove zaštite prirode, JU za zaštitu prirode
Osigurano je najmanje 14 motornih kosa (flakserica) (jedna po županiji u kojoj se provodi iskorjenjivanje).
1
51.000,00
državni proračun, EU sredstva, proračun JRS
A 1.2.2
Osigurati komplete opreme za provedbu akcije obnove staništa u sklopu aktivnosti B1.1.5
1.
ministarstvo nadležno za poslove zaštite prirode, JU za zaštitu prirode
JU za zaštitu prirode
Osiguran je najmanje jedan komplet opreme za obnovu staništa u svakoj od županija u kojoj se provodi iskorjenjivanje (ukupno najmanje 14 kompleta)
2
99.000,00
državni proračun, EU sredstva, proračun JRS
A1.2.3
Osigurati biljni materijal za obnovu staništa u sklopu aktivnosti B1.1.5
1.
ministarstvo nadležno za poslove zaštite prirode, JU za zaštitu prirode
JU za zaštitu prirode
Osigurana je dovoljna količina sjemena za obnovu staništa prema stručnoj procjeni (50 kg smjese po 1 ha površine koja se obnavlja ručnim zasijavanjem)
2
12.000,00
državni proračun, EU sredstva, proračun JRS
TEMA B: SPRJEČAVANJE ŠIRENJA I ISKORJENJIVANJE CIGANSKOG PERJA
OPĆI CILJ B1: Postojeće populacije ciganskog perja su iskorijenjene na prioritetnim lokacijama, a uspostava novih populacija se kontrolira.
Objašnjenje cilja:
Cigansko perje najčešće se pojavljuje na obalama i nasipima uz vodna tijela, na poljoprivrednim (posebice zapuštenim) površinama, livadama te uz ceste. Prema rezultatima analize i dioničkih radionica, utvrđeno je da je za iskorjenjivanje ciganskog perja potrebno koristiti kombinaciju kemijske i mehaničke metode. Košnju je potrebno provoditi što bliže tlu, a herbicid nanositi selektivno i ciljano na pojedinu biljku uz pomoć fizičkih štitnika kojima se sprječava dospijevanje herbicida na okolne neciljne vrste. Kemijsku metodu uklanjanja mogu provoditi profesionalni korisnici sredstava za zaštitu bilja. Mehaničku metodu uklanjanja mogu provoditi koordinatori uklanjanja i djelatnici JU za poslove zaštite prirode (ukoliko posjeduju sve potrebne dozvole za rukovanje mehanizacijom za košnju) te podugovoreni provoditelji košnje.
Na lokacijama na kojima nije moguće koristiti kemijsku metodu (vodozaštitna područja, pojedine kategorije zaštićenih područja, ekološka poljoprivreda i sl.) mogu se koristiti metode za koje se smatra da mogu rezultirati smanjenjem populacija i/ili iskorjenjivanjem ciganskog perja. To se odnosi na: 1. metodu učestale košnje i 2. metodu prekrivanja tamnim najlonom. Metoda učestale košnje ciganskog perja provodi se svaka 2-3 tjedna u vegetacijskoj sezoni (od 15.5. do 15.9.), što bliže tlu, i njome se uklanjaju nadzemni dijelovi biljke koji hrane podanak, sve dok se s vremenom biljka trajno ne ukloni. Metoda prekrivanja populacija ciganskog perja crnim ili zelenim (silažnim) najlonom izvodi se na način da se prekrije površina na kojoj raste cigansko perje te se krajevi najlona omotaju oko dasaka ili na drugi način učvrste na mjestu. Tako prekrivena površina ostavi se 30 dana tijekom ljetnih mjeseci (srpanj, kolovoz) kako bi se spriječila fotosinteza i stvorila visoka temperatura pod najlonom pod kojim biljka potpuno uvene. Opisan princip mogao bi se koristiti na površinama veličine od oko 20 m2, dok se s vremenom biljka trajno ne ukloni. Obje opisane alternativne metode primjerene su za korištenje na lokacijama na kojima se cigansko perje pojavljuje u „otocima“, odnosno kao monokultura ili su uz njega prisutne samo druge invazivne vrste, kako se ne bi negativno utjecalo na zavičajnu vegetaciju.
S obzirom na to da se cigansko perje pojavljuje i na privatnim zemljištima, potrebno je pravnim aktom omogućiti pristup na privatna zemljišta za potrebe provedbe aktivnosti uklanjanja.
Budući da pojedini sektori u sklopu svojih redovnih aktivnosti održavaju zelene površine na područjima pod svojom nadležnošću na kojima je vrsta rasprostranjena, potrebno je spriječiti da se tim aktivnostima utječe na dodatno širenje vrste, odnosno kontrolirati populaciju. To se može postići tako da se održavanje zelenih površina na kojima raste cigansko perje, odnosno košnja provodi prije stvaranja sjemena. Potrebno je kroz uvjete zaštite prirode koji se propisuju u postupcima procjene utjecaja na okoliš i ocjene prihvatljivosti za ekološku mrežu sektorskih planskih dokumenata odrediti košnju područja pod invazivnom stranom vrstom cigansko perje u proljetnom periodu od 15.5. do 15.6. i kasno ljetnom od 15.8. do 15.9.
Specifični cilj B1.1 Tijekom idućih 10 godina broj zabilježenih populacija ciganskog perja se smanjio u odnosu na početak provedbe Plana upravljanja, populacije ciganskog perja na prioritetnim lokacijama su iskorijenjene, a populacije na lokacijama na kojima ga nije moguće iskorijeniti se kontroliraju.
Pod ovim specifičnim ciljem navedene su aktivnosti koje su usmjerene na iskorjenjivanje ciganskog perja kombinacijom kemijske i mehaničke metode na prioritetnim lokacijama koje su određene temeljem unaprijed definiranih kriterija. Određivanjem prioritetnih lokacija za iskorjenjivanje ne isključuje se potreba kontrole ili iskorjenjivanja na drugim lokacijama koje ovim Planom upravljanja nisu odabrane kao prioritetne. Iskorjenjivanje znači potpuno i trajno uklanjanje populacije invazivne strane vrste s određenog područja, dok kontrola populacije znači da se, u nemogućnosti iskorjenjivanja vrste, provode mjere s ciljem da se broj jedinki zadrži na najmanjoj mogućoj razini te da se njezina invazivna sposobnost i štetni učinci svedu na najmanju moguću mjeru. Dakle, krajnji cilj provedbe aktivnosti na pojedinoj lokaciji treba biti iskorjenjivanje, no ako to u razdoblju provedbe Plana upravljanja zbog okolišnih uvjeta ili veličine populacije nije moguće postići, provodi se kontrola daljnjeg širenja. Detaljnije obrazloženje nalazi se u nastavku poglavlja u opisu odabira prioritetnih lokacija iskorjenjivanje ciganskog perja po županijama te u opisu aktivnosti.
Od prve do pete godine provedbe Plana upravljanja, iskorjenjivanje u sklopu aktivnosti B1.1.3 i B1.1.4 provodi se na prioritetnim lokacijama opisanim u nastavku. Od šeste do desete godine provedbe Plana upravljanja, uklanjanje ciganskog perja s ciljem iskorjenjivanja provodi se na dodatnim lokacijama koje odabiru koordinatori uklanjanja, a sve prema kriterijima opisanima u sklopu opisa specifičnog cilja B1.1. Odabiru se najmanje dvije dodatne lokacije po županiji (u onim županijama u kojima se provodi iskorjenjivanje).
Pokazatelji cilja:
Za vrijeme provedbe Plana upravljanja iskorijenjeno je najmanje 69 populacija ciganskog perja na području RH.
Za vrijeme provedbe Plana upravljanja obnovljena su staništa zavičajnim vrstama na najmanje 20 lokacija na području RH na kojima je iskorijenjena populacija ciganskog perja.
Odabir prioritetnih lokacija za provedbu iskorjenjivanja ciganskog perja po županijama
Podaci prikupljeni Projektom kartiranja IAS 2019. i 2020. godine predstavljaju recentne nalaze vrste s informacijama koje opisuju lokacije na kojima je zabilježeno cigansko perje, odnosno sadrže informacije o veličini površine na kojoj su zabilježene invazivne vrste, staništu te brojnosti i pokrovnosti zabilježenih invazivnih biljnih vrsta. Prema tome, među zabilježenim lokacijama određene su i prioritetne lokacije na kojima je potrebno započeti s iskorjenjivanjem ciganskog perja kombinacijom kemijske i mehaničke metode u sklopu aktivnosti B1.1.3 i B1.1.4 u prvoj godini provedbe Plana upravljanja. Ipak, prioritetne lokacije predstavljaju optimalan odabir u vrijeme izrade Plana upravljanja za početak provedbe aktivnosti predviđenih Planom, a ne dugoročne ciljeve kontrole ciganskog perja koje je široko rasprostranjeno u RH. Druge lokacije na kojima je zabilježena ova vrsta, a koje nisu prepoznate kao prioritetne za iskorjenjivanje u okviru ovog Plana, također su važan izvor njezinog daljnjeg širenja. Prema tome, ovisno o kapacitetima pojedinih provoditelja aktivnosti, potiče se provedba iskorjenjivanja, odnosno kontrole primjenom navedenih metoda na svim lokacijama.
Projektom kartiranja IAS, vrsta cigansko perje zabilježena je s 47 drugih invazivnih stranih biljnih vrsta (Tablica 6) čija se prisutnost uzimala u obzir kod odabira prioritetnih lokacija.
Tablica 6. Popis invazivnih stranih biljnih vrsta zabilježenih uz vrstu cigansko perje
Broj
Invazivne strane biljne vrste zabilježene s vrstom cigansko perje
1
Abutilon theophrasti Medik.
2
Acer negundo L.
3
Ailanthus altissima (Mill.) Swingle
4
Amaranthus albus L.
5
Amaranthus deflexus L.
6
Amaranthus hybridus L.
7
Amaranthus retroflexus L.
8
Ambrosia artemisiifolia L.
9
Amorpha fruticosa L.
10
Artemisia verlotiorum Lamotte
11
Bidens frondosa L.
12
Broussonetia papyrifera (L.) Vent.
13
Chamomilla suaveolens (Pursh) Rydb.
14
Chenopodium ambrosioides L.
15
Conyza canadensis (L.) Cronquist
16
Conyza sumatrensis (Retz.) E.Walker
17
Cuscuta campestris Yuncker
18
Datura stramonium L.
19
Echinocystis lobata (Michx.) Torr. et Gray
20
Eleusine indica (L.) Gaertn.