PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O RUDARSTVU
I.USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 85/10. - pročišćeni tekst i 5/14. - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II. OCJENA STANJA, OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU PREDLOŽENIM ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Zakonom o rudarstvu (Narodne novine, br. 56/13., 14/14., 52/18., 115/18. i 98/19.) uređuje se gospodarenje mineralnim sirovinama iz članka 5. Zakona o rudarstvu, osim ugljikovodika i geotermalne vode iz kojih se može koristiti akumulirana toplina u energetske svrhe, planiranje rudarske gospodarske djelatnosti, istraživanje mineralnih sirovina, utvrđivanje rezervi mineralnih sirovina, izrada i provjera rudarskih projekata istraživanja i eksploatacije mineralnih sirovina, davanje koncesije za eksploataciju mineralnih sirovina, eksploatacija mineralnih sirovina, naknada za koncesiju za eksploataciju mineralnih sirovina, građenje i uporaba rudarskih objekata i postrojenja, izrada rudarskih planova i izvođenje rudarskih mjerenja, sanacija otkopanih prostora, mjere osiguranja, sigurnosti i zaštite, naknada štete, stručna sprema za obavljanje određenih poslova u rudarstvu, upravni i inspekcijski nadzor, prekršajne odredbe i druga pitanja.
Osnovom odredbi Zakona o rudarstvu iz 2013. godine, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja je od 2016. do 2018. godine, sukcesivno preuzelo nadležnost od ureda državne uprave u jedinicama područne (regionalne) samouprave nad istražnim prostorima i eksploatacijskim poljima mineralnih sirovina za proizvodnju građevnog materijala: tehničko-građevni kamen, građevni pijesak i šljunak iz neobnovljivih ležišta, građevni pijesak i šljunak iz morskog dna, ciglarska glina.
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja preuzelo je i u svoje Registre eksploatacijskih polja mineralnih sirovina upisalo 259 eksploatacijskih polja tehničko-građevnog kamena (56 je brisano), 84 eksploatacijska polja građevnog pijeska i šljunka (18 je brisano) i 32 eksploatacijska polja ciglarske gline (13 je brisano), odnosno ukupno 375 eksploatacijskih polja mineralnih sirovina za proizvodnju građevnog materijala (87 je brisano).
U ovom trenutku iz Registra eksploatacijskih polja mineralnih sirovina sveukupno je obrisano 326 eksploatacijskih polja mineralnih sirovina na kojima je trajno obustavljeno izvođenje rudarskih radova i na kojima su provedene mjere sanacije.
Osnovom odredbi Zakona o rudarstvu iz 2013. godine, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja tijekom 2018. godine ustrojilo je Jedinstveni informacijski sustav mineralnih sirovina radi održivog gospodarenja i zaštite mineralnih sirovina.
Temeljem preuzete nadležnosti nad istražnim prostorima i eksploatacijskim poljima mineralnih sirovina za proizvodnju građevnog materijala, te ustrojenog Jedinstvenog informacijskog sustava mineralnih sirovina Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja započelo je tijekom 2019. godine postupak izrade Strategije gospodarenja mineralnim sirovinama Republike Hrvatske do 2033. godine.
Prilikom izrade strategije u komunikaciji s nadležnim tijelom za strateško planiranje utvrđeno je da je za gospodarenje mineralnim sirovinama primjerenije umjesto strategije izraditi odgovarajući akt strateškog planiranja nižeg reda, obzirom na odrednice donesenih Zakona o sustavu strateškog planiranja i upravljanja razvojem Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 123/17.), Uredbe o smjernicama za izradu akata strateškog planiranja od nacionalnog značaja i od značaja za jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave (Narodne novine, br. 89/18.) i Nacionalne razvojne strategije Republike Hrvatske do 2030. godine (Narodne novine, br. 13/21).
Sukladno zakonskim propisima iz rudarstva u ovom trenutku Republika Hrvatska nositelj je i ovlaštenik 135 neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina na kojima je trajno obustavljeno izvođenje rudarskih radova, a na kojima nisu provedene mjere osiguranja radi sprječavanja nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš, odnosno koja se ne mogu brisati iz Registra eksploatacijskih polja mineralnih sirovina.
Prilikom provedbe inspekcijskih nadzora na neaktivnim eksploatacijskim poljima mineralnih sirovina utvrđeno je da ne postoje rudarski gospodarski subjekti kojima bi se nametnula obveza sanacije ili obveza plaćanja troškova sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina.
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja utvrdilo je u praksi da neaktivna eksploatacijska polja mineralnih sirovina nisu odgovarajuće planirana u prostorno-planskoj dokumentaciji, te se osnovom te činjenice nije moglo pristupiti ponovnoj aktivaciji eksploatacijskih polja, niti postupku sanacije rudarskim radovima otkopanih prostora eksploatacijskih polja mineralnih sirovina.
Dosadašnje zakonske odredbe kojima je uređena problematika sanacije eksploatacijskih polja mineralnih sirovina, Izvanredna sanacija (odredbe članka 102. i odredbe članka 103. Zakona o rudarstvu), odnosno Izvođenje rudarskih radova u posebnim situacijama (odredbe članka 104. Zakona o rudarstvu) u dosadašnjoj primjeni Zakona o rudarstvu (od 2013. godine) nisu niti jedanput konzumirane, odnosno nije bio proveden niti jedan postupak sanacije po istima.
Temeljem te činjenice predloženim izmjenama i dopunama Zakona o rudarstvu jasno su propisana dva modela sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina:
- sanacija neaktivnih eksploatacijskih polja uz eksploataciju mineralnih sirovina,
- sanacija neaktivnih eksploatacijskih polja bez eksploatacije mineralnih sirovina, za koje Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja smatra da će dovesti do provedbe sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja.
Sanacija neaktivnih eksploatacijskih polja uz eksploataciju mineralnih sirovina podrazumijeva prethodno uvrštavanje takvih eksploatacijskih polja u prostorne planove kao prostor za istraživanje i eksploataciju mineralnih sirovina (u roku od tri godine), nakon toga provedbu dodatnih istražnih radova primjenjujući odgovarajuće odredbe Zakona o rudarstvu koje uređuju dodatne istražne radove na već utvrđenim eksploatacijskim poljima, provedbu postupaka sukladno posebnim propisima, te u konačnici stjecanje prava za sanaciju uz eksploataciju mineralnih sirovina radi gospodarskog korištenja mineralnih sirovina osnovom ugovora o koncesiji za eksploataciju mineralnih sirovina.
Sanacija neaktivnih eksploatacijskih polja bez eksploatacije mineralnih sirovina provodi se kada jedinice lokalne samouprave donesu odluku o takvom modelu sanacije i dostave prijedlog ministarstvu nadležnom za rudarstvo, sukladno odredbama ovoga Zakona. Sanacija neaktivnih eksploatacijskih polja bez eksploatacije mineralnih sirovina provodi se u skladu s posebnim uvjetima, ograničenjima i suglasnostimatijela državne uprave, pravnih osoba s javnim ovlastima, vlasnika zemljišnih čestica na kojima se planira provesti tehnička sanacija, a posebice tijela nadležnih za zaštitu okoliša i prirode, te za prostorno uređenje. Sanacija neaktivnih eksploatacijskih polja bez eksploatacije mineralnih sirovina izvodi se bez gospodarskog korištenja mineralnih sirovina, odnosno sva mineralna sirovina otkopana tijekom tehničke sanacije isključivo se koristi za provedbu mjera osiguranja radi sprječavanja nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš na predmetnom eksploatacijskom polju.
Partnerskim odnosom s jedinicama lokalne samouprave i jedinicama područne (regionalne) samouprave na čijem području se nalaze neaktivna eksploatacijska polja mineralnih sirovina, omogućava se da iste same odrede model sanacije kako bi se provele mjere osiguranja radi sprječavanja nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš.
Predloženim izmjenama i dopunama Zakona o rudarstvu jasno su propisane obveze, mogućnosti i rokovi svih dionika u postupku sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina.
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja uz partnerstvo Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost ima mogućnost provedbe sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina bez eksploatacije mineralnih sirovina, te planira tijekom po donošenju ovoga Zakona započeti postupke sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja u suradnji s jedinicama lokalne samouprave i jedinicama područne (regionalne) samouprave kao i ostalim dionicima u procesu sanacije.
Provedbom sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina omogućiti će se gospodarska i okolišna revitalizacija rudarskim radovima otkopanih prostora.
Izmjena i dopuna Zakona o rudarstvu potrebna je radi propisivanja donošenja primjerenog akta strateškog planiranja, provođenje postupaka sanacije neaktivnih eksploataciji polja mineralnih sirovina na kojima nisu provedene mjere osiguranja radi sprječavanja nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš, kao i uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.
Slijedom iskazanog, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja u ovom Prijedlogu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o rudarstvu, usklađuje odredbe članaka 6., 7., 17., 51., 69., 70., 78., 79., 87., 88., 90., 91., 93., 102., 103., 104., 160., 161. i 162.
III. OCJENA SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O RUDARSTVU
Članak 1.
U Zakonu o rudarstvu (Narodne novine, br. 56/13., 14/14., 52/18., 115/18. i 98/19.) naslov iznad članka 6. mijenja se i glasi: “Srednjoročni akt strateškog planiranja”.
Članak 6. mijenja se i glasi:
“(1) Održivo gospodarenje mineralnim sirovinama iz članka 5. ovoga Zakona, osim ugljikovodika i geotermalne vode iz kojih se može koristiti akumulirana toplina u energetske svrhe, te planiranje rudarske gospodarske djelatnosti na državnoj razini utvrđuje se srednjoročnim aktom strateškog planiranja koji donosi Vlada Republike Hrvatske na prijedlog ministarstva nadležnog za rudarstvo.
(2) Srednjoročnim aktom strateškog planiranja utvrđuje se vizija razvoja održivog gospodarenja mineralnim sirovinama.”
Članak 2.
U članku 7. stavku 1. riječi: “Strategijom gospodarenja mineralnim sirovinama” zamjenjuju se riječima: “srednjoročnim aktom strateškog planiranja”.
U stavku 3. riječi: “usvajanja Strategije gospodarenja mineralnim sirovinama u Hrvatskome saboru” zamjenjuju se riječima: “donošenja srednjoročnog akta strateškog planiranja.”
Članak 3.
U članku 17. stavku 2. točka 6. briše se.
Članak 4.
U članku 51. stavku 4. riječi: “Strategije gospodarenja mineralnim sirovinama” zamjenjuju se riječima: “srednjoročnog akta strateškog planiranja.”
Članak 5.
U članku 69. stavku 3. riječi: “Ako Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde” zamjenjuju se riječima: “Ako Državni inspektorat utvrdi”.
Članak 6.
U članku 70. stavku 1. riječi: “Ako Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde” zamjenjuju se riječima: “Ako Državni inspektorat utvrdi”.
U stavku 2. riječi: “i Inspekcija zaštite okoliša” brišu se.
Članak 7.
U članku 78. iza riječi: “sirovina”, zarez i riječi: “odnosno pravo za izvođenje rudarskih radova za izvanrednu sanaciju prostora” brišu se.
Članak 8.
U članku 79. stavku 1. ispred riječi: “Ugovor” briše se oznaka stavka koja glasi: “(1)”.
Stavci 2. i 3. brišu se.
Članak 9.
U članku 87. stavku 1. riječi: “i Inspekciju zaštite okoliša” brišu se.
U stavku 2. riječi: “Ako Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde” zamjenjuju se riječima: “Ako Državni inspektorat utvrdi”.
U stavku 6. riječi: “Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde” zamjenjuju se riječima: “Državni inspektorat utvrdi”.
U stavku 9. riječi: “Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde” zamjenjuju se riječima: “Državni inspektorat utvrdi”.
Članak 10.
U članku 88. stavku 1. riječi: “Ako Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde” zamjenjuju se riječima: “Ako Državni inspektorat utvrdi”.
U stavku 2. riječi: “i Inspekcija zaštite okoliša” brišu se.
Članak 11.
U članku 90. stavku 1. točki 2. riječi: “i Inspekcije zaštite okoliša” brišu se.
U stavku 1. točka 10. briše se.
Dosadašnje točke 11. i 12. postaju točke 10. i 11.
Naslov iznad članka 102. mijenja se i glasi: “Neaktivna eksploatacijska polja mineralnih sirovina”.
Članak 102. mijenja se i glasi:
“(1) Neaktivna eksploatacijska polja mineralnih sirovina su eksploatacijska polja na kojima je trajno obustavljeno izvođenje rudarskih radova, a na kojima nisu provedene mjere osiguranja radi sprječavanja nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš i koja nisu brisana iz Registra eksploatacijskih polja mineralnih sirovina.
(2) Republika Hrvatska određuje se i upisuje kao nositelj i ovlaštenik neaktivnih eksploatacijskih polja iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Ministarstvo nadležno za rudarstvo utvrđuje se kao tijelo nadležno za provedbu sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina.
(4) Predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave dužno je donijeti odluku o sanaciji neaktivnih eksploatacijskih polja bez eksploatacije mineralnih sirovina ili uz eksploataciju mineralnih sirovina, te istu dostaviti ministarstvu nadležnom za rudarstvo i jedinici područne (regionalne) samouprave.
(5) U slučaju da predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave donese odluku o sanaciji neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina uz eksploataciju mineralnih sirovina, jedinica lokalne samouprave i jedinica područne (regionalne) samouprave dužne su u svoje prostorne planove uvrstiti ta neaktivna eksploatacijska polja mineralnih sirovina.
(6) U slučaju da jedinice lokalne samouprave i jedinice područne (regionalne) samouprave ne postupe po odredbama iz stavka 4. i 5. ovoga članka i u rokovima određenim odredbama članka 25. stavaka 3. i 4. ovoga Zakona, ministarstvo nadležno za rudarstvo dužno je iz Registra eksploatacijskih polja mineralnih sirovina brisati neaktivna eksploatacijska polja mineralnih sirovina, a sva odgovornost i teret daljnjih radnji kao i sva šteta koja bi mogla nastati bilo kome u svezi tih prostora je na jedinici lokalne samouprave.
(7) U slučaju iz stavka 6. ovoga članka ministarstvo nadležno za rudarstvo donosi rješenje o brisanju eksploatacijskog polja iz Registra eksploatacijskih polja mineralnih sirovina.
(8) Na rješenje iz stavka 7. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom.”
Članak 15.
Iznad članka 103. dodaje se naslov i glasi: “Sanacija neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina uz eksploataciju mineralnih sirovina”.
Članak 103. mijenja se i glasi:
(1) U slučaju kad je za sanaciju neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina i provedbu mjera osiguranja radi sprečavanja nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš nužno provesti eksploataciju, potrebno je ishoditi koncesiju za eksploataciju mineralnih sirovina u svrhu sanacije.
(2) Postupak iz stavka 1. ovoga članka pokreće ministarstvo nadležno za rudarstvo:
- po službenoj dužnosti,
- povodom prijedloga jedinice lokalne samouprave na čijem području se nalazi neaktivno eksploatacijsko polje.
- povodom prijedloga fizičke osobe ili pravne osobe registrirane za istraživanje i eksploataciju mineralnih sirovina
(3) Sanacija uz eksploataciju iz stavka 1. ovoga članka ne može se provoditi u zaštićenom obalnom području mora.
(4) Na postupak i uvjete dodjele koncesije iz stavka 1. ovoga članka odgovarajuće se primjenjuju odredbe ovoga Zakona koje uređuju dodatne istražne radove na već utvrđenim eksploatacijskim poljima mineralnih sirovina.
(5) Koncesionar iz stavka 1. ovoga članka plaća naknadu za koncesiju za eksploataciju mineralnih sirovina sukladno odredbama članka 77. ovoga Zakona.
(6) Sanaciju uz eksploataciju iz stavka 1. ovoga članka treba provesti u najkraćem mogućem roku.
(7) Rok iz stavka 6. ovog članka utvrditi će se sukladno lokacijskoj dozvoli ishođenoj od nadležnog tijela za prostorno uređenje. U postupku ishođenja lokacijske dozvole za sanaciju uz eksploataciju iz stavka 1. ovoga članka, ministarstvo nadležno za rudarstvo daje mišljenje o roku i opsegu sanacije uz eksploataciju.”
Članak 16.
Naslov iznad članka 104. mijenja se i glasi: “Sanacija neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina bez eksploatacije mineralnih sirovina”.
Članak 104. mijenja se i glasi:
“(1) Za sanaciju neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina bez eksploatacije mineralnih sirovina u cilju provedbe mjera osiguranja radi sprječavanja nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš (u daljnjem tekstu: tehnička sanacija), ministarstvo nadležno za rudarstvo pokreće postupak povodom prijedloga jedinice lokalne samouprave na čijem području se nalazi neaktivno eksploatacijsko polje.
(2) Prijedlog jedinice lokalne samouprave iz stavka 1. ovoga članka obvezno sadrži:
- prostorne podatke o rudarskim radovima unutar neaktivnih eksploatacijskih polja na kojima je potrebno provesti tehničku sanaciju,
- mišljenje tijela nadležnog za zaštitu okoliša i prirode, te za prostorno uređenje jedinice područne (regionalne) samoupravena čijem se području nalazi neaktivno eksploatacijsko polje, glede mogućnosti provedbe tehničke sanacije,
- podatke o vlasništvu na nekretninama na kojima se planira provesti tehnička sanacija.
(3) Ministarstvo nadležno za rudarstvo, ovisno o lokaciji neaktivnog eksploatacijskog polja mineralnih sirovina,dužno je zatražiti posebne uvjete, ograničenja i suglasnosti od tijela državne uprave, pravnih osoba s javnim ovlastima, vlasnika zemljišnih čestica na kojima se planira provesti tehnička sanacija, a posebice od tijela nadležnih za zaštitu okoliša i prirode, te za prostorno uređenje.
(4) Ministarstvo nadležno za rudarstvo donosi rješenje kojim određujejedinicu lokalne samouprave kao ovlaštenika provedbe tehničke sanacije, kao i potrebne radnje koje prethode izradi rudarskog projekta tehničke sanacije u skladu s izdanim posebnim uvjetima i ograničenjima iz stavka 3. ovoga članka.
(5) Rješenje iz stavka 4. ovoga članka dostavlja se:
1. jedinici lokalne samouprave na čijem se području nalazi neaktivno eksploatacijsko polje,
2. jedinici područne (regionalne) samouprave na čijem se području nalazi neaktivno eksploatacijsko polje,
3. Državnom inspektoratu,
4. ministarstvu nadležnom za prostorno uređenje,
5. ministarstvu nadležnom za zaštitu prirode i okoliša,
6. ministarstvu nadležnom za vodno gospodarstvo ako se radovi na tehničkoj sanaciji izvode u području zona sanitarne zaštite crpilišta voda za piće i/ili u području važnom za vodni režim,
7. ministarstvu nadležnom za pomorstvo ako se radovi na tehničkoj sanaciji izvode na pomorskom dobru,
8. tijelu nadležnom za unutarnju plovidbu ako se radovi na tehničkoj sanaciji izvode na dijelu unutarnjih voda, a koji utječu na plovni put,
9. vlasnicima zemljišnih čestica na kojima se planira provesti tehnička sanacija unutar neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina,
10. ostalim zainteresiranim tijelima u postupku provedbe tehničke sanacije.
(6) Na rješenje iz stavka 4. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom
(7) U postupku provedbe tehničke sanacije jedinica lokalne samouprave dužna je dostaviti ministarstvu nadležnom za rudarstvu na pregled i odobrenje:
- dokumentaciju za nadmetanje za izradu rudarskog projekta i druge potrebne dokumentacije za provedbu tehničke sanacije,
- dokumentaciju za nadmetanje za provedbu tehničke sanacije.”
Članak 17.
“(1) Ministarstvo nadležno za rudarstvo rješenjem odobrava izvođenje radova na tehničkoj sanaciji.
(2) Rješenje iz stavka 1. ovoga članka obvezno sadrži:
1. naziv ovlaštenika provedbe tehničke sanacije,
2. ime ili naziv izvođača radova tehničke sanacije,
3. naziv, lokaciju, granice i veličinu neaktivnog eksploatacijskog polja na kojem se provodi tehnička sanacija,
4. uvjete i ograničenja za provedbu tehničke sanacije sukladno odredbama stavka 3. ovoga članka,
5. naziv provjerenog rudarskog projekta osnovom kojeg će se izvoditi radovi na tehničkoj sanaciji,
6. identifikaciju nekretnina prema podacima iz zemljišne knjige, a u slučaju da ti podaci nisu identični podacima iz katastra, sadržavati će i podatke o nekretninama iz katastra,
7. rok na koji se odobrava provedba radova na tehničkoj sanaciji,
8. naziv tijela državne uprave, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima i ostalih stranaka kojima se mora prijaviti početak radova na tehničkoj sanaciji,
9. rok do kojeg se mora započeti s izvođenjem radova na tehničkoj sanaciji.
(3) Rješenje iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se:
1. jedinici lokalne samouprave na čijem se području nalazi neaktivno eksploatacijsko polje,
2. jedinici područne (regionalne) samouprave na čijem se području nalazi neaktivno eksploatacijsko polje,
3. Državnom inspektoratu,
4. ministarstvu nadležnom za prostorno uređenje,
5. ministarstvu nadležnom za zaštitu prirode i okoliša,
6. ministarstvu nadležnom za vodno gospodarstvo ako se tehnička sanacija izvodi u području zona sanitarne zaštite crpilišta voda za piće i/ili u području važnom za vodni režim,
7. ministarstvu nadležnom za pomorstvo ako se tehnička sanacija izvodi na pomorskom dobru,
8. tijelu nadležnom za unutarnju plovidbu ako se tehnička sanacija izvodi na dijelu unutarnjih voda, a koji utječu na plovni put,
9. vlasnicima zemljišnih čestica na kojima se provodi tehnička sanacija unutar neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina,
10. ostalim zainteresiranim tijelima u postupku provedbe tehničke sanacije.
(4) Na rješenje iz stavka 1. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom.”
Članak 18.
“(1) Za nadzor nad provedbom tehničke sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina nadležan je Državni inspektorat.
(2) Završetkom tehničke sanacije smatra se akt Državnog inspektorata da je tehnička sanacija neaktivnog eksploatacijskog polja mineralnih sirovinau cijelosti provedena sukladno provjerenom rudarskom projektu tehničke sanacije.
(3) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka ministarstvo nadležno za rudarstvo donosi rješenje o brisanju eksploatacijskog polja iz Registra eksploatacijskih polja mineralnih sirovina.
(4) Na rješenje iz stavka 3. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom.”
Članak 19.
Članak 160. mijenja se i glasi:
“(1) Novčanom kaznom u iznosu od 100.000,00 do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička odnosno pravna osoba:
1. ako prijenos rješenja i/ili ugovora ishođenih sukladno odredbama ovoga Zakona ne provede u skladu s odredbama članka 21. ovoga Zakona,
2. ako obavlja rudarske radove na istraživanju mineralnih sirovina bez rješenja o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina, odnosno protivno rješenju o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina iz članka 40. ovoga Zakona,
3. ako obavlja dodatne istražne radova na eksploatacijskom polju bez rješenja o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju, odnosno protivno rješenju o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju iz članka 49. ovoga Zakona,
4. ako obavlja rudarske radove eksploatacije mineralnih sirovina bez ugovora o koncesiji, odnosno protivno ugovoru o koncesiji i provjerenoj rudarskoj dokumentaciji navedenoj ugovorom o koncesiji iz članka 76. ovoga Zakona,
5. ako ne prijavi početak i završetak izvođenja rudarskih radova u istražnom prostoru u skladu s rješenjem o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina iz članka 40. ovoga Zakona i u skladu s odredbama članka 43. ovoga Zakona,
6. ako ne prijavi početak i završetak dodatnih istražnih radovi na već utvrđenim eksploatacijskim poljima u skladu s rješenjem za dodatno istraživanje mineralnih sirovina na već utvrđenom eksploatacijskom polju iz članka 49. ovoga Zakona i u skladu s odredbama članka 43. ovoga Zakona,
7. ako u roku određenim ovim Zakonom ne dostavi dokaz o obračunatim i uplaćenim iznosima naknade za koncesiju u skladu s odredbama članka 77. stavka 7. ovoga Zakona,
8. ako su probnom eksploatacijom mineralnih sirovina otkopane ili pridobivene veće količine mineralnih sirovina od onih koje su određene rješenjem o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina iz članka 40. ovoga Zakona ili rješenja o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju iz članka 49. ovoga Zakona,
9. ako s mineralnom sirovinom otkopanom ili pridobivenom tijekom probne eksploatacije mineralnih sirovina ne postupi u skladu s odredbama članka 68. ovoga Zakona,
10. ako tijekom izvođenja rudarskih radova te nakon završetka ili trajnog obustavljanja izvođenja rudarskih radova ne provede sve potrebne mjere osiguranja i/ili ne provede sanaciju terena na kojem su izvođeni rudarski radovi u skladu s odredbama članka 69. i odredbama članka 87. ovoga Zakona ,
11. ako ne prijavi početak i završetak izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju, u skladu s rješenjem o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju iz članka 49. ovoga Zakona ili odlukom o davanju koncesije iz članka 75. ovoga Zakona,
12. ako prilikom građenja građevina koje se grade sukladno propisima o gradnji, višak iskopa koji predstavlja mineralnu sirovinu ne stavi na raspolaganje Republici Hrvatskoj i/ili mineralne sirovine koje se ne mogu ugraditi u obuhvat građevine ne iskaže u izvedbenom projektu u skladu s odredbama članka 144. stavka 1. ovoga Zakona,
13. ako gradi rudarske objekte i postrojenja bez građevinske dozvole iz članka 105. ovoga Zakona,
14. ako se rudarski objekti i postrojenja koriste bez uporabne dozvole iz članka 125. ovoga Zakona,
15. ako se ministarstvu nadležnom za rudarstvo ne dostave podaci sukladno odredbama članka 51. ovoga Zakona,
16. ako se ne dostave podaci sukladno odredbi članka 167. stavka 9. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaje iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 50.000,00 kuna.”
Članak 20.
Iza članka 160. dodaje se članak 160.a koji glasi:
“(1) Novčanom kaznom u iznosu od 13.270,00 do 66.360,00 eura kaznit će se za prekršaj fizička odnosno pravna osoba:
1. ako prijenos rješenja i/ili ugovora ishođenih sukladno odredbama ovoga Zakona ne provede u skladu s odredbama članka 21. ovoga Zakona,
2. ako obavlja rudarske radove na istraživanju mineralnih sirovina bez rješenja o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina, odnosno protivno rješenju o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina iz članka 40. ovoga Zakona,
3. ako obavlja dodatne istražne radova na eksploatacijskom polju bez rješenja o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju, odnosno protivno rješenju o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju iz članka 49. ovoga Zakona,
4. ako obavlja rudarske radove eksploatacije mineralnih sirovina bez ugovora o koncesiji, odnosno protivno ugovoru o koncesiji i provjerenoj rudarskoj dokumentaciji navedenoj ugovorom o koncesiji iz članka 76. ovoga Zakona,
5. ako ne prijavi početak i završetak izvođenja rudarskih radova u istražnom prostoru u skladu s rješenjem o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina iz članka 40. ovoga Zakona i u skladu s odredbama članka 43. ovoga Zakona,
6. ako ne prijavi početak i završetak dodatnih istražnih radovi na već utvrđenim eksploatacijskim poljima u skladu s rješenjem za dodatno istraživanje mineralnih sirovina na već utvrđenom eksploatacijskom polju iz članka 49. ovoga Zakona i u skladu s odredbama članka 43. ovoga Zakona,
7. ako u roku određenim ovim Zakonom ne dostavi dokaz o obračunatim i uplaćenim iznosima naknade za koncesiju u skladu s odredbama članka 77. stavka 7. ovoga Zakona,
8. ako su probnom eksploatacijom mineralnih sirovina otkopane ili pridobivene veće količine mineralnih sirovina od onih koje su određene rješenjem o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina iz članka 40. ovoga Zakona ili rješenja o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju iz članka 49. ovoga Zakona,
9. ako s mineralnom sirovinom otkopanom ili pridobivenom tijekom probne eksploatacije mineralnih sirovina ne postupi u skladu s odredbama članka 68. ovoga Zakona,
10. ako tijekom izvođenja rudarskih radova te nakon završetka ili trajnog obustavljanja izvođenja rudarskih radova ne provede sve potrebne mjere osiguranja i/ili ne provede sanaciju terena na kojem su izvođeni rudarski radovi u skladu s odredbama članka 69. i odredbama članka 87. ovoga Zakona ,
11. ako ne prijavi početak i završetak izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju, u skladu s rješenjem o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju iz članka 49. ovoga Zakona ili odlukom o davanju koncesije iz članka 75. ovoga Zakona,
12. ako prilikom građenja građevina koje se grade sukladno propisima o gradnji, višak iskopa koji predstavlja mineralnu sirovinu ne stavi na raspolaganje Republici Hrvatskoj i/ili mineralne sirovine koje se ne mogu ugraditi u obuhvat građevine ne iskaže u izvedbenom projektu u skladu s odredbama članka 144. stavka 1. ovoga Zakona,
13. ako gradi rudarske objekte i postrojenja bez građevinske dozvole iz članka 105. ovoga Zakona,
14. ako se rudarski objekti i postrojenja koriste bez uporabne dozvole iz članka 125. ovoga Zakona,
15. ako se ministarstvu nadležnom za rudarstvo ne dostave podaci sukladno odredbama članka 51. ovoga Zakona,
16. ako se ne dostave podaci sukladno odredbi članka 167. stavka 9. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaje iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 1.320,00 do 6.630,00 eura.”
Članak 21.
Članak 161. mijenja se i glasi:
“(1) Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 do 250.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička odnosno pravna osoba:
1. ako tijekom izvođenja rudarskih radova tijelu nadležnom za rudarstvo ne podnese svakih šest mjeseci izvješće o obavljenim rudarskim radovima u istražnom prostoru u skladu s odredbama članka 42. stavka 1. ovoga Zakona,
2. ako u propisanom roku ne dostavi Povjerenstvu za utvrđivanje rezervi mineralnih sirovina dokumentaciju o rezervama mineralnih sirovina u skladu s odredbama članka 52. ovoga Zakona,
3. ako u propisanom roku ministarstvu nadležnom za rudarstvo ne dostavi podatke određene odredbama članka 57. ovoga Zakona,
4. ako nakon potpune i trajne obustave izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju sve planove i skice, mjeračke knjige i ostalu dokumentaciju o stanju radova u trenutku potpune i trajne obustave radova ne preda na čuvanje ministarstvu nadležnom za rudarstvo u skladu s odredbama članka 86. stavka 1. ovoga Zakona,
5. ako na osnovi mjerenja ne izradi ili ne dopunjava planove, odnosno karte iz kojih se može utvrditi stanje rudarskih radova i rudarskih objekata i njihov međusobni položaj, te ako putem ovlaštene osobe odgovarajuće struke jednom godišnje ne izradi situacijsku kartu istražnog prostora/eksploatacijskog polja sa stanjem rudarskih radova na dan 31. prosinca u skladu s odredbama članka 140., odredbama članka 141. i odredbama članka 142. ovoga Zakona,
6. ako izvodi rudarske radove na eksploatacijskom polju po pojednostavljenom rudarskom projektu bez potvrde iz članka 96. stavka 4. ovoga Zakona,
7. ako ne izvodi rudarske radove u skladu s rješenjem iz članka 104. stavka 8. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaje iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 25.000,00 kuna.”
Članak 22.
Iza članka 161. dodaje se članak 161.a koji glasi:
“(1) Novčanom kaznom u iznosu od 6.630,00 do 33.180,00 eura kaznit će se za prekršaj fizička odnosno pravna osoba:
1. ako tijekom izvođenja rudarskih radova tijelu nadležnom za rudarstvo ne podnese svakih šest mjeseci izvješće o obavljenim rudarskim radovima u istražnom prostoru u skladu s odredbama članka 42. stavka 1. ovoga Zakona,
2. ako u propisanom roku ne dostavi Povjerenstvu za utvrđivanje rezervi mineralnih sirovina dokumentaciju o rezervama mineralnih sirovina u skladu s odredbama članka 52. ovoga Zakona,
3. ako u propisanom roku ministarstvu nadležnom za rudarstvo ne dostavi podatke određene odredbama članka 57. ovoga Zakona,
4. ako nakon potpune i trajne obustave izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju sve planove i skice, mjeračke knjige i ostalu dokumentaciju o stanju radova u trenutku potpune i trajne obustave radova ne preda na čuvanje ministarstvu nadležnom za rudarstvo u skladu s odredbama članka 86. stavka 1. ovoga Zakona,
5. ako na osnovi mjerenja ne izradi ili ne dopunjava planove, odnosno karte iz kojih se može utvrditi stanje rudarskih radova i rudarskih objekata i njihov međusobni položaj, te ako putem ovlaštene osobe odgovarajuće struke jednom godišnje ne izradi situacijsku kartu istražnog prostora/eksploatacijskog polja sa stanjem rudarskih radova na dan 31. prosinca u skladu s odredbama članka 140., odredbama članka 141. i odredbama članka 142. ovoga Zakona,
6. ako izvodi rudarske radove na eksploatacijskom polju po pojednostavljenom rudarskom projektu bez potvrde iz članka 96. stavka 4. ovoga Zakona,
7. ako ne izvodi rudarske radove u skladu s rješenjem iz članka 104. stavka 8. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaje iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 660,00 do 3.310,00 eura”
Članak 23.
Članak 162. mijenja se i glasi:
“(1) Novčanom kaznom u iznosu od 25.000,00 do 150.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička odnosno pravna osoba:
1. ako ne imenuje odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova u istražnom prostoru, u skladu s odredbama članka 42. stavka 2. ovoga Zakona,
2. ako ne imenuje odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju, u skladu s odredbama članka 82. ovoga Zakona,
3. ako u skladu s odredbama članka 84. ovoga Zakona ne izvijesti u roku od 24 sata nakon obustave rudarskih radova da se izvođenje rudarskih radova mora privremeno prekinuti zbog nepredviđenih okolnosti, ili ako o prekidu radova ne izvijesti u roku od 15 dana prije privremene obustave izvođenja rudarskih radova koja je unaprijed planirana, ili ako u skladu s odredbama članka 85. ovoga Zakona najmanje 15 dana prije potpune i trajne obustave izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju o tome ne izvijesti Državni inspektorat, tijelo nadležno za rudarstvo, ministarstvo nadležno za pomorstvo, ako se rudarski radovi izvode na plovnom putu,
4. ako u propisanom roku ne prijavi početak građenja rudarskih objekata i postrojenja ili nastavak izvođenja radova nakon prekida u skladu s odredbama članka 122. stavka 1. ovoga Zakona,
5. ako u propisanom roku ne prijavi početak uporabe rudarskih objekata i postrojenja u skladu s odredbama članka 138. ovoga Zakona,
6. ako poslove odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova, nadzora, samostalnog obavljanja rudarskih mjerenja, rukovanja eksplozivnim sredstvima, rukovanja rudarskim strojevima i postrojenjem te obavljanje drugih poslova pri izvođenju rudarskih radova povjeri osobama koje ne ispunjavaju uvjete propisane odredbama članka 147. ovoga Zakona,
7. ako ne vodi knjigu rudarskog nadzora, u skladu odredbama članka 151. stavka 2. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 2.500,00 do 15.000,00 kuna.”
Članak 24.
Iza članka 162. dodaje se članak 162.a koji glasi:
“(1) Novčanom kaznom u iznosu od 3.310,00 do 19.900,00 eura kaznit će se za prekršaj fizička odnosno pravna osoba:
1. ako ne imenuje odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova u istražnom prostoru, u skladu s odredbama članka 42. stavka 2. ovoga Zakona,
2. ako ne imenuje odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju, u skladu s odredbama članka 82. ovoga Zakona,
3. ako u skladu s odredbama članka 84. ovoga Zakona ne izvijesti u roku od 24 sata nakon obustave rudarskih radova da se izvođenje rudarskih radova mora privremeno prekinuti zbog nepredviđenih okolnosti, ili ako o prekidu radova ne izvijesti u roku od 15 dana prije privremene obustave izvođenja rudarskih radova koja je unaprijed planirana, ili ako u skladu s odredbama članka 85. ovoga Zakona najmanje 15 dana prije potpune i trajne obustave izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju o tome ne izvijesti Državni inspektorat, tijelo nadležno za rudarstvo, ministarstvo nadležno za pomorstvo, ako se rudarski radovi izvode na plovnom putu,
4. ako u propisanom roku ne prijavi početak građenja rudarskih objekata i postrojenja ili nastavak izvođenja radova nakon prekida u skladu s odredbama članka 122. stavka 1. ovoga Zakona,
5. ako u propisanom roku ne prijavi početak uporabe rudarskih objekata i postrojenja u skladu s odredbama članka 138. ovoga Zakona,
6. ako poslove odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova, nadzora, samostalnog obavljanja rudarskih mjerenja, rukovanja eksplozivnim sredstvima, rukovanja rudarskim strojevima i postrojenjem te obavljanje drugih poslova pri izvođenju rudarskih radova povjeri osobama koje ne ispunjavaju uvjete propisane odredbama članka 147. ovoga Zakona,
7. ako ne vodi knjigu rudarskog nadzora, u skladu odredbama članka 151. stavka 2. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 330,00 do 1.990,00 eura.”
Članak 25.
(1) Vlada Republike Hrvatske će najkasnije u roku od tri godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona donijeti srednjoročni akt strateškog planiranja iz članka 1. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Ministarstvo nadležno za rudarstvo dužno je u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona putem svojih mrežnih stranica objaviti popis neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina, te o istome obavijestiti jedinice lokalne samouprave i jedinice područne (regionalne) samouprave na čijem području se nalaze neaktivna eksploatacijska polja mineralnih sirovina.
(3) Predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave dužno je u roku od 12 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona donijeti odluku iz članka 14. stavka 4. ovoga Zakona.
(4) U slučaju iz članka 14. stavka 5. ovoga Zakona jedinice lokalne samouprave i jedinice područne (regionalne) samouprave dužne su u roku od tri godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona u svoje prostorne planove uvrstiti neaktivna eksploatacijska polja mineralnih sirovina.
Članak 26.
(1) Upravni postupci koji su započeli prije stupanja na snagu ovoga Zakona, te sudski ili drugi postupci koji se vode povodom istih dovršit će se prema odredbama Zakona o rudarstvu (Narodne novine, br. 56/13., 14/14., 52/18., 115/18. i 98/19.).
(2) Prekršajni postupci pokrenuti do dana stupanja na snagu ovoga Zakona dovršit će se prema odredbama Zakona o rudarstvu (Narodne novine, br. 56/13., 14/14., 52/18., 115/18. i 98/19.).
Članak 27.
Na dan uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj prestaju važiti članci 160., 161. i 162. ovoga Zakona.
Članak 28.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«, osim članaka 160.a, 161.a i 162.a ovoga Zakona koji stupaju na snagu na dan uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.
O B R A Z L O Ž E N J E
Uz članak 1.
Člankom 6. Zakona o rudarstvu uređeno je donošenje Strategije gospodarenja mineralnim sirovinama. Ovom izmjenom određuje se da Vlada Republike Hrvatske donosi srednjoročni akt strateškog planiranja sukladno odredbama Zakona o sustavu strateškog planiranja i upravljanja razvojem Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 123/17.), Uredbe o smjernicama za izradu akata strateškog planiranja od nacionalnog značaja i od značaja za jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave (Narodne novine, br. 89/18.) i Nacionalne razvojne strategije Republike Hrvatske do 2030. godine (Narodne novine, br. 13/21).
Uz članak 2.
Obzirom na predloženo člankom 1. stavkom 1. ovoga Zakona mijenja se riječi “Strategijom gospodarenja mineralnim sirovinama” s riječima “srednjoročnim aktom strateškog planiranja”.
Člankom 1. stavkom 2. ovoga Zakona mijenja se riječi “usvajanja Strategije gospodarenja mineralnim sirovinama u Hrvatskome saboru” s riječima “srednjoročnog akta strateškog planiranja”.
Obzirom na predloženo člankom 1. stavkom 1. ovoga Zakona mijenja se riječi “Strategije gospodarenja mineralnim sirovinama” s riječima “srednjoročnog akta strateškog planiranja”.
Uz članak 5.
Nomotehničko uređivanje članka sukladno činjenici da je Inspekcija zaštite okoliša u sklopu Državnog inspektorata.
Uz članak 6.
Nomotehničko uređivanje članka sukladno činjenici da je Inspekcija zaštite okoliša u sklopu Državnog inspektorata.
Nomotehničko uređivanje članka sukladno činjenici da je Inspekcija zaštite okoliša u sklopu Državnog inspektorata.
Uz članak 10.
Nomotehničko uređivanje članka sukladno činjenici da je Inspekcija zaštite okoliša u sklopu Državnog inspektorata.
Uz članak 11.
Nomotehničko uređivanje članka sukladno činjenici da je Inspekcija zaštite okoliša u sklopu Državnog inspektorata i sukladno predloženim modelima sanacije.
Utvrđuje se definicija neaktivnog eksploatacijskog polja mineralnih sirovina.
Određuje se ministarstvo nadležno za rudarstvo kao tijelo nadležno za provedbu sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja.
Propisuje se obveze jedinici lokalne samouprave i jedinici područne (regionalne) u svezi određivanja načina sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina.
Propisuje se postupanja u slučaju kada jedinice lokalne samouprave i jedinice područne (regionalne) ne ispune obvezu određenu odredbama stavaka 4. i 5. predmetnog članka i u roku određenim odredbama članka 25. stavcima 3. i 4. ovoga Zakona.
Uz članak 15.
Propisuje se da je za sanaciju neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina uz eksploataciju mineralnih sirovina potrebno ishoditi koncesiju za eksploataciju mineralnih sirovina, primjenjujući odgovarajuće odredbe ovoga Zakona koje uređuju dodatne istražne radove na već utvrđenim eksploatacijskim poljima.
Uz članak 16.
Propisuje se pokretanje postupka sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina bez eksploatacije mineralnih sirovina.
Određuje se sadržaj prijedloga jedinice lokalne samouprave za pokretanje postupka sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina bez eksploatacije mineralnih sirovina.
Propisuje se obveza ministarstva nadležnog za rudarstvo za ishođenje posebnih uvjeta, ograničenja i suglasnosti za provedbu tehničke sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina u cilju provedbe mjera osiguranja radi sprječavanja nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš.
Propisuje se donošenje obavijesti kojom se određuje ovlaštenik provedbe tehničke sanacije, kao i potrebne radnje koje prethode izradi rudarskog projekta tehničke sanacije u skladu s izdanim posebnim uvjetima i ograničenjima.
Određuje se obveze jedinice lokalne samouprave u postupku provedbe tehničke sanacije.
Uz članak 17.
Propisuje se donošenje i sadržaj rješenja kojim se odobrava izvođenje radova na tehničkoj sanaciji.
Uz članak 18.
Određuje se nadzor nad provedbom tehničke sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina i donošenje rješenja o brisanju eksploatacijskog polja iz registra eksploatacijskih polja.
Propisuje se pravna zaštita prilikom donošenja rješenja iz stavka 3. ovoga članka.
Uz članke 19. 21. i 23.
Nomotehničko uređivanje članaka, odnosno povezivanje prekršajnih odredbi s odredbama članaka Zakona o rudarstvu.
Uz članke 20. 22. i 24.
Povezivanje prekršajnih odredbi s odredbama članaka Zakona o rudarstvu i propisivanje novčanog iznosa u eurima.
Uz članak 25.
Određuje se da će Vlada Republike Hrvatske najkasnije u roku od tri godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona donijeti srednjoročni akt strateškog planiranja u cilju održivog gospodarenja mineralnim sirovinama
Određuje se obveza ministarstvu nadležnom za rudarstvo da u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona putem svojih mrežnih stranica objavi popis neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina, te o istome obavijesti jedinice lokalne samouprave i jedinice područne (regionalne) samouprave na čijem području se nalaze neaktivna eksploatacijska polja mineralnih sirovina.
Određuje se obveza predstavničkih tijela jedinica lokalne samouprave da u roku od 12 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona donesu odluku o sanaciji neaktivnih eksploatacijskih polja bez eksploatacije mineralnih sirovina ili uz eksploataciju mineralnih sirovina, kao i daljnje obveze sukladno odredbama ovoga Zakona.
Uz članak 26.
Propisuje se postupanje s upravnim i prekršajnim postupcima započetim prije stupanja na snagu ovoga Zakona.
Uz članke 27. i 28.
Ovim člancima određuje se dan stupanja na snagu ovoga Zakona, odnosno prestanak važenja odredbi članaka 160., 161. 162. ovoga Zakona na dan uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.
TEKST ODREDBI VAŽEĆEG ZAKONA KOJI SE MIJENJA I DOPUNJUJE
Strategija gospodarenja mineralnim sirovinama
Članak 6.
(1) Osnovni dokument kojim se utvrđuje gospodarenje mineralnim sirovinama i planira rudarska gospodarska djelatnost na državnoj razini je Strategija gospodarenja mineralnim sirovinama.
(2) Strategija gospodarenja mineralnim sirovinama sadrži osnove za usmjeravanje i usklađivanje gospodarskih, tehničkih, znanstvenih, obrazovnih, organizacijskih i drugih mjera, te mjera provođenja međunarodnih obveza radi gospodarenja mineralnim sirovinama.
(3) Strategijom gospodarenja mineralnim sirovinama utvrđuje se: stanje gospodarenja mineralnim sirovinama, osiguranje sigurne i pouzdane opskrbe, racionalna i svrhovita eksploatacija, održivo korištenje mineralnih sirovina, osiguranje zaštite prirode i okoliša u svim područjima rudarske djelatnosti.
(4) Strategiju gospodarenja mineralnim sirovinama donosi Hrvatski sabor na prijedlog Vlade Republike Hrvatske.
(5) Vlada Republike Hrvatske će najkasnije u roku od tri godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnijeti prijedlog Strategije gospodarenja mineralnim sirovinama na usvajanje Hrvatskom saboru.
(6) Jedinice lokalne samouprave i jedinice područne (regionalne) samouprave dužne su u svojim razvojnim dokumentima osigurati provedbu Strategije gospodarenja mineralnim sirovinama i osigurati njezinu provedbu u roku od tri godine od dana usvajanja Strategije gospodarenja mineralnim sirovinama u Hrvatskome saboru.
Rudarsko-geološke studije
Članak 7.
(1) Jedinice područne (regionalne) samouprave dužne su za svoja područja izraditi rudarsko-geološke studije koje obuhvaćaju postojeća i potencijalna ležišta mineralnih sirovina, a koje moraju biti u skladu sa Strategijom gospodarenja mineralnim sirovinama.
(2) Na temelju rudarsko-geoloških studija iz stavka 1. ovoga članka jedinice lokalne samouprave i jedinice područne (regionalne) samouprave dužne su u svojim strateškim dokumentima prostornog uređenja planirati potrebe i način opskrbe mineralnim sirovinama.
(3) Jedinice područne (regionalne) samouprave dužne su izraditi rudarsko-geološke studije u roku od tri godine od dana usvajanja Strategije gospodarenja mineralnim sirovinama u Hrvatskome saboru.
(4) Rudarsko-geološku studiju iz stavka 1. ovoga članka jedinice područne (regionalne) samouprave dužne su dostaviti ministarstvu nadležnom za rudarstvo, ministarstvu nadležnom za prostorno uređenje i ministarstvu nadležnom za zaštitu prirode i okoliša u roku od 30 dana po njezinom usvajanju.
(5) Sadržaj i način izrade rudarsko-geoloških studija iz ovoga članka propisat će pravilnikom ministar nadležan za rudarstvo.
Određivanje rokova
Članak 17.
(1) Ministarstvo nadležno za rudarstvo dužno je prilikom određivanja rokova propisanih odredbama ovoga Zakona za mineralne sirovine iz članka 5. točke 1. ovoga Zakona pridržavati se sljedećeg:
1. Rokovi iz članaka 34., 40. i 62. ovoga Zakona:
– u kojem se moraju podmiriti troškovi javnog nadmetanja je do 30 dana,
– u kojem se mora ministarstvu nadležnom za rudarstvo dostaviti jamstvo za troškove sanacije istražnog prostora i u kojem se ministarstvu nadležnom za rudarstvo mora dostaviti imenovanje odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova je do četiri mjeseca,
– u kojem se mora započeti s izvođenjem rudarskih radova je do 12 mjeseci,
– u kojem se mora podnijeti završno izvješće o provedenom istraživanju i sanaciji istražnog prostora u slučaju da istraživanjem nisu utvrđene rezerve mineralnih sirovina ili geološke strukture pogodne za skladištenje i trajno zbrinjavanje plinova, odnosno u kojem se mora izraditi Elaborat o rezervama mineralne sirovine u istražnom prostoru i ishoditi rješenje o utvrđenoj količini i kakvoći rezervi mineralne sirovine ili izraditi Elaborat o geološkim strukturama pogodnim za skladištenje ugljikovodika i trajno zbrinjavanje plinova i ishoditi rješenje o utvrđenoj građi, obliku, veličini i obujmu geoloških struktura pogodnih za skladištenje ugljikovodika i trajno zbrinjavanje plinova je do 48 mjeseci,
– u kojem se mora izraditi i dostaviti ministarstvu nadležnom za rudarstvo idejni rudarski projekt za eksploataciju mineralnih sirovina je do 51 mjesec,
– u kojem se mora ministarstvu nadležnom za rudarstvo dostaviti lokacijska dozvola i u kojem se mora od ministarstva nadležnog za rudarstvo zatražiti utvrđivanje eksploatacijskog polja mineralnih sirovina je do 60 mjeseci,
– u kojem se mora izraditi i podnijeti na provjeru ministarstvu nadležnom za rudarstvo glavni rudarski projekt je do 66 mjeseci,
– u kojem se mora s ministarstvom nadležnim za rudarstvo sklopiti ugovor o koncesiji za eksploataciju mineralnih sirovina je do 72 mjeseca.
2. Rokovi iz članka 49. ovoga Zakona:
– u kojem se tijelu nadležnom za rudarstvo mora dostaviti ažurirana situacijska karta eksploatacijskog polja je do tri mjeseca,
– u kojem se mora izraditi i dostaviti tijelu nadležnom za rudarstvo idejni rudarski projekt za eksploataciju mineralnih sirovina je do šest mjeseci,
– u kojem se mora započeti s izvođenjem dodatnog istraživanja mineralnih sirovina je do 12 mjeseci,
– u kojem se mora izraditi Elaborat o rezervama mineralne sirovine i ishoditi rješenje o utvrđenoj količini i kakvoći rezervi mineralne sirovine ili izraditi Elaborat o geološkim strukturama pogodnim za skladištenje ugljikovodika i trajno zbrinjavanje plinova i ishoditi rješenje o utvrđenoj građi, obliku, veličini i obujmu geoloških struktura pogodnih za skladištenje ugljikovodika i trajno zbrinjavanje plinova je do 18 mjeseci,
– u kojem se mora tijelu nadležnom za rudarstvo dostaviti lokacijska dozvola je do 30 mjeseci,
– u kojem se mora izraditi i podnijeti na provjeru ministarstvu nadležnom za rudarstvo glavni rudarski projekt je do 36 mjeseci,
– u kojem se mora s tijelom nadležnim za rudarstvo sklopiti ugovor o koncesiji za eksploataciju mineralnih sirovina je do 42 mjeseca.
3. Rokovi iz članaka 75. i 76. ovoga Zakona:
– u kojem se mora tijelu nadležnom za rudarstvo dostaviti jamstvo za troškove sanacije eksploatacijskog polja, u kojem se tijelu nadležnom za rudarstvo mora dostaviti imenovanje odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova i sklopiti ugovor o koncesiji za eksploataciju mineralnih sirovina je do tri mjeseca,
– u kojem se mora započeti s izvođenjem rudarskih radova je šest mjeseci.
(2) Tijelo nadležno za rudarstvo dužno je prilikom određivanja rokova propisanih odredbama ovoga Zakona za mineralne sirovine iz članka 5. točke 2., 3., 4. i 5. ovoga Zakona pridržavati se sljedećeg:
1. Rokovi iz članaka 34., 40. i 62. ovoga Zakona:
– u kojem se moraju podmiriti troškovi javnog nadmetanja je do 30 dana,
– u kojem se mora tijelu nadležnom za rudarstvo dostaviti jamstvo za troškove sanacije istražnog prostora i u kojem se tijelu nadležnom za rudarstvo mora dostaviti imenovanje odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova je do tri mjeseca,
– u kojem se mora započeti s izvođenjem rudarskih radova je do devet mjeseci,
– u kojem se mora podnijeti završno izvješće o provedenom istraživanju i sanaciji istražnog prostora u slučaju da istraživanjem nisu utvrđene rezerve mineralnih sirovina, odnosno u kojem se mora izraditi Elaborat o rezervama mineralne sirovine u istražnom prostoru i ishoditi rješenje o utvrđenoj količini i kakvoći rezervi mineralne sirovine je do 24 mjeseca,
– u kojem se mora izraditi i dostaviti tijelu nadležnom za rudarstvo idejni rudarski projekt za eksploataciju mineralnih sirovina je do 26 mjeseci,
– u kojem se mora tijelu nadležnom za rudarstvo dostaviti lokacijska dozvola i u kojem se mora od tijela nadležnog za rudarstvo zatražiti utvrđivanje eksploatacijskog polja mineralnih sirovina je do 36 mjeseci,
– u kojem se mora izraditi i podnijeti na provjeru ministarstvu nadležnom za rudarstvo glavni rudarski projekt je do 42 mjeseca,
– u kojem se mora s tijelom nadležnim za rudarstvo sklopiti ugovor o koncesiji za eksploataciju mineralnih sirovina je do 54 mjeseca.
2. Rokovi iz članka 67. ovoga Zakona:
– u kojem se mora izraditi i podnijeti na provjeru ministarstvu nadležnom za rudarstvo idejni rudarski projekt za eksploataciju mineralnih sirovina je do tri mjeseca,
– u kojem se mora tijelu nadležnom za rudarstvo dostaviti lokacijska dozvola je do 15 mjeseci,
– u kojem se mora izraditi i podnijeti na provjeru ministarstvu nadležnom za rudarstvo glavni rudarski projekt je do 21 mjesec,
– u kojem se mora s tijelom nadležnim za rudarstvo sklopiti ugovor o koncesiji za eksploataciju mineralnih sirovina je do 27 mjeseci.
3. Rokovi iz članka 49. ovoga Zakona određeni su stavkom 1. točkom 2. ovoga članka uz sljedeći rok:
– u kojem se mora dostaviti ažurirana situacijska karta eksploatacijskog polja, a ista za mineralne sirovine iz članka 5. točke 2., 3., 4. i 5. ovoga Zakona mora sadržavati identificirane zemljišne čestice (katastarske i zemljišnoknjižne oznake čestice), je 30 dana,
4. Rokovi iz članaka 75. i 76. ovoga Zakona određeni su stavkom 1. točkom 3. ovoga članka.
5. Rok iz članka 101. stavka 2. ovoga Zakona je do šest mjeseci.
6. Rokovi iz članka 102. ovoga Zakona određeni su stavkom 1. točkom 2. ovoga članka uz slijedeći rok:
– u kojem se mora dostaviti ažurirana situacijska karta eksploatacijskog polja, a ista za mineralne sirovine iz članka 5. točke 2., 3., 4. i 5. ovoga Zakona mora sadržavati identificirane zemljišne čestice (katastarske i zemljišnoknjižne oznake čestice), je do 30 dana,
– u kojem se mora izraditi i podnijeti na provjeru ministarstvu nadležnom za rudarstvo idejni rudarski projekt za eksploataciju mineralnih sirovina je do 60 dana,
– u kojem se mora započeti s izvođenjem dodatnog istraživanja mineralnih sirovina je do devet mjeseci,
– u kojem se mora izraditi Elaborat o rezervama mineralne sirovine radi sanacije prostora i ishoditi rješenje o utvrđenoj količini i kakvoći rezervi mineralne sirovine je do 12 mjeseci.
(3) Rokovi određeni stavcima 1. i 2. ovoga članka računaju se od izvršnosti upravnog akta kojim su isti određeni.
(4) U slučaju više sile tijelo nadležno za rudarstvo može produžiti rokove određene upravnim aktima za vrijeme trajanja više sile.
(5) Pod okolnostima više sile smatraju se okolnosti izvan razumnog utjecaja tijela nadležnog za rudarstvo i rudarskog gospodarskog subjekta koje se nisu mogle predvidjeti, izbjeći ili spriječiti, a koje posebno predstavljaju rat (bilo objavljen bilo neobjavljen), prijetnja ratom ili postojanje ratnih okolnosti, prirodne katastrofe, odluke tijela državne uprave, jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave koje imaju za posljedicu nemogućnost izvođenja rudarskih radova.
(6) Okolnošću više sile ne smatra se nedostatak financijskih sredstava i/ili bilo koja druga financijska nestabilnost rudarskog gospodarskog subjekta kao niti nesposobnost za plaćanje i/ili otvaranje stečajnog ili likvidacijskog postupka nad rudarskim gospodarskim subjektom.
Članak 51.
(1) Vrste geoloških, geokemijskih i geofizičkih podataka i rezultata iz članka 50. ovoga Zakona su:
1. Geološki i geokemijski podaci i rezultati dobiveni bušenjem u Republici Hrvatskoj, a koji su izvedeni radi istraživanja i/ili eksploatacije mineralnih sirovina su:
a) zapisnici o lociranju bušotina,
b) izvještaji o geološkom praćenju bušotina,
c) izvještaji o učinjenim analizama: paleontološkim, sedimentološkim, petrografskim, fizikalnim, kemijskim, geokemijskim, granulometrijskim, određivanju poroziteta, propusnosti, analize nafte, plina, vode, DTS i ostala analitika koja je vezana na bušotinu;
d) opisi jezgara,
e) nagibi slojeva,
f) svi zapisi (logovi),
g) svi elektrokarotažni dijagrami,
h) geološki presjeci bušotina.
2. Geofizički podaci i rezultati regionalnih geofizičkih istraživanja uključujući plitku i duboku seizmiku, 3D seizmiku, te plitku i duboku geoelektriku te geomagnetska istraživanja.
3. Bušotinske jezgre.
(2) Odredbe ovoga članka odnose se na sve dosada utvrđene geološke, geokemijske i geofizičke podatke i rezultate koji su u posjedu rudarskih gospodarskih subjekata, kao i za sve buduće utvrđene geološke, geokemijske i geofizičke podatke i rezultate ostvarene istraživanjem i/ili eksploatacijom mineralnih sirovina u Republici Hrvatskoj.
(3) Od dana stupanja na snagu ovoga Zakona rudarski gospodarski subjekti dužni su sukladno odredbama članka 50. ovoga Zakona, u roku od najviše šest mjeseci dostaviti sve podatke i rezultate iz stavka 1. ovoga članka, u protivnom ovlaštenici istražnih prostora i/ili eksploatacijskih polja mineralnih sirovina bit će brisani iz registra istražnih prostora i/ili registra eksploatacijskih polja mineralnih sirovina tijela nadležnog za rudarstvo.
(4) Hrvatski geološki institut dužan je evidentirati pohranjene podatke i rezultate iz stavka 1. ovoga članka, te ih na prikladan način učiniti dostupnim, uključujući i kartografski prikaz postojećih i potencijalnih nalazišta mineralnih sirovina, što također predstavlja osnovnu podlogu za izradu i izmjenu Strategije gospodarenja mineralnim sirovinama te za izradu svih budućih planova koji na bilo koji način uređuju prostor Republike Hrvatske.
Mjere osiguranja
Članak 69.
(1) Rudarski gospodarski subjekt odgovara za štetu u prirodi i okolišu nastalu izvođenjem rudarskih radova na eksploatacijskom polju.
(2) Tijekom izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju te nakon završetka ili trajnog obustavljanja izvođenja rudarskih radova, rudarski gospodarski subjekt dužan je provesti sanaciju terena na kojem su izvedeni rudarski radovi, te provesti sve mjere osiguranja radi sprječavanja nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš, te o tome izvijestiti Državni inspektorat, ministarstvo nadležno za zaštitu prirode i okoliša i ministarstvo nadležno za pomorstvo ako se rudarski radovi izvode na pomorskom dobru.
(3) Ako Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde da su provedene mjere iz stavka 2. ovoga članka dovoljne, izdat će rudarskom gospodarskom subjektu o tome potvrdu i izvijestiti tijelo nadležno za rudarstvo i tijelo nadležno za zaštitu prirode i okoliša.
(4) Nakon primitka izvješća iz stavka 3. ovoga članka, tijelo nadležno za rudarstvo donijet će rješenje kojim će utvrditi prestanak prava za izradu i provjeru glavnog rudarskog projekta i rješavanje imovinskopravnih odnosa za zemljišne čestice unutar eksploatacijskog polja ili pozicije na morskom dijelu eksploatacijskog polja, odnosno odrediti brisanje rudarskog gospodarskog subjekta kao ovlaštenika eksploatacijskog polja iz registra eksploatacijskih polja.
(5) U slučaju iz stavka 4. ovoga članka, tijelo nadležno za rudarstvo može donijeti rješenje o brisanju eksploatacijskog polja iz registra eksploatacijskih polja.
Otklanjanje nedostataka i provedba drugih mjera osiguranja
Članak 70.
(1) Ako Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde da provedene mjere osiguranja iz članka 69. ovoga Zakona nisu dovoljne, naredit će rudarskom gospodarskom subjektu da u određenom roku, koji ne može biti duži od šest mjeseci, otkloni utvrđene nedostatke, a po potrebi da provede i druge mjere osiguranja na eksploatacijskom polju te o tome obavijestiti tijelo nadležno za rudarstvo i ministarstvo nadležno za pomorstvo ako se rudarski radovi izvode na pomorskom dobru.
(2) Ako rudarski gospodarski subjekt ne postupi po naređenju iz stavka 1. ovoga članka, Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša izvijestit će o tome tijelo nadležno za rudarstvo, koje će provesti potrebne mjere osiguranja eksploatacijskog polja na trošak rudarskog gospodarskog subjekta te o tome obavijestiti ministarstvo nadležno za pomorstvo ako se rudarski radovi izvode na pomorskom dobru.
Prava koja se stječu ugovorom o koncesiji
Članak 78.
Ugovorom o koncesiji stječe se pravo za izvođenje rudarskih radova radi gospodarskog korištenja mineralnih sirovina, odnosno pravo za izvođenje rudarskih radova za izvanrednu sanaciju prostora.
Rok na koji se sklapa ugovor o koncesiji
Članak 79.
(1) Ugovor o koncesiji se može dati na rok ne duži od 40 godina.
(2) Iznimno od odredbi stavka 1. ovoga članka ugovor o koncesiji za izvanrednu sanaciju prostora može se dati uvjetno na rok do pet godina.
(3) Koncesionar za izvanrednu sanaciju prostora dužan je tijelu nadležnom za rudarstvo dostaviti do 15. ožujka tekuće godine potvrdu Državnog inspektorata da se sanacija prostora provodi sukladno uvjetima i ograničenjima određenim ugovorom o koncesiji za sanaciju prostora.
Mjere osiguranja radi sprječavanja nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš
Članak 87.
(1) Kad koncesionar potpuno i trajno obustavi izvođenje rudarskih radova na eksploatacijskom polju, odnosno provede sanaciju eksploatacijskog polja, dužan je izvijestiti Državni inspektorat i Inspekciju zaštite okoliša da su na prostoru na kojem su izvođeni rudarski radovi provedene sve mjere osiguranja kojima se isključuje mogućnost nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš.
(2) Ako Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde da su provedene mjere osiguranja, mjere zaštite prirode i okoliša i sanacija eksploatacijskog polja nakon završetka izvođenja rudarskih radova dovoljne, izdat će koncesionaru o tome potvrdu i izvijestiti tijelo nadležno za rudarstvo i tijelo nadležno za zaštitu prirode.
(3) Koncesionar je dužan podmiriti naknadu za koncesiju na eksploatacijskom polju prije brisanja eksploatacijskog polja iz registra eksploatacijskih polja.
(4) Nakon primitka potvrde iz stavka 2. i dokaznice iz stavka 3. ovoga članka, tijelo nadležno za rudarstvo donijet će rješenje o brisanju eksploatacijskog polja iz registra eksploatacijskih polja i prestanku ugovora o koncesiji.
(5) Ako koncesionar zatraži smanjenje eksploatacijskog polja, dužan je za prostor koji se izuzima iz prije utvrđenog eksploatacijskog polja provesti sve radnje određene stavkom 1. ovoga članka.
(6) Ako u slučaju iz stavka 5. ovoga članka Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde da su provedene mjere osiguranja, mjere zaštite prirode i okoliša i sanacija dijela eksploatacijskog polja dovoljne, izdat će koncesionaru o tome potvrdu i izvijestiti tijelo nadležno za rudarstvo i tijelo nadležno za zaštitu prirode.
(7) Nakon primitka potvrde iz stavka 6. ovoga članka, tijelo nadležno za rudarstvo donijet će u skladu s odredbama ovoga Zakona rješenje o smanjenju eksploatacijskog polja.
(8) Ako koncesionar zatraži brisanje rudarskih objekata smještenih unutar eksploatacijskog polja mineralnih sirovina iz članka 5. točke 1. ovoga Zakona, dužan je za prostore na kojima su smješteni rudarski objekti unutar eksploatacijskog polja provesti sve radnje određene stavkom 1. ovoga članka.
(9) Ako u slučaju iz stavka 8. ovoga članka Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde da su provedene mjere osiguranja, mjere zaštite prirode i okoliša i sanacija prostora na kojima su smješteni rudarski objekti dovoljne, izdat će koncesionaru o tome potvrdu i izvijestiti ministarstvo nadležno za rudarstvo i tijelo nadležno za zaštitu prirode.
(10) Nakon primitka potvrde iz stavka 9. ovoga članka, ministarstvo nadležno za rudarstvo donijet će rješenje o brisanju rudarskih objekata iz registra eksploatacijskih polja koji vodi ministarstvo nadležno za rudarstvo.
Otklanjanje nedostataka i provedba drugih mjera osiguranja
Članak 88.
(1) Ako Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde da provedene mjere osiguranja iz članka 87. ovoga Zakona nisu dovoljne, naredit će koncesionaru da u određenom roku, ne dužem od šest mjeseci, otkloni utvrđene nedostatke na eksploatacijskom polju, a po potrebi da provede i druge mjere osiguranja, te o tome obavijesti tijelo nadležno za rudarstvo i ministarstvo nadležno za pomorstvo ako se rudarski radovi izvode na pomorskom dobru.
(2) Ako koncesionar ne postupi po naređenju iz stavka 1. ovoga članka, Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša izvijestit će o tome tijelo nadležno za rudarstvo koje će provesti potrebne mjere osiguranja na trošak koncesionara.
Raskid ugovora o koncesiji
Članak 90.
(1) Tijelo nadležno za rudarstvo jednostrano će raskinuti ugovor o koncesiji i oduzeti koncesionaru sva prethodno stečena prava na eksploatacijskom polju bez novčane naknade, a isto uključuje svu tehničku dokumentaciju i ishođene akte, sukladno odredbama ovoga Zakona:
1. ako nisu izvršene obveze iz ugovora o koncesiji,
2. ako nisu provedene propisane mjere zaštite na radu i potrebne mjere za sigurnost ljudi, imovine i zaštite prirode i okoliša, naređene rješenjem Državnog inspektorata i Inspekcije zaštite okoliša,
3. ako se izvođenjem rudarskih radova ometa, odnosno ugrožava istraživanje drugih mineralnih sirovina na susjednim istražnim prostorima i/ili eksploatacijskim poljima,
4. ako se izvođenje rudarskih radova provodi izvan granica eksploatacijskog polja,
5. ako se rudarski radovi izvode na zemljišnim česticama ili pozicijama na službenoj pomorskoj navigacijskoj karti morskog dijela eksploatacijskog polja koje nisu navedene ugovorom o koncesiji,
6. ako koncesionar ne plati naknadu za koncesiju unatoč pisanom upozorenju tijela nadležnog za rudarstvo, ni u naknadno određenom roku,
7. ako to zahtijevaju interesi obrane Republike Hrvatske,
8. ako se unatoč pisanom upozorenju tijela nadležnog za rudarstvo, neracionalno iskorištava ležište mineralne sirovine,
9. ako koncesionar unatoč pisanom upozorenju ministarstvu nadležnom za rudarstvo ne dostavi podatke i dokumentaciju iz članaka 52., 53. i 57. ovoga Zakona,
10. ako koncesionar za izvanrednu sanaciju prostora ne dostavi potvrdu iz članka 79. stavka 3. ovoga Zakona,
11. pravomoćnošću sudske odluke kojom se rješenje o utvrđivanju eksploatacijskog polja ili odluka o dodjeli koncesije utvrđuje ništavim ili poništava, odnosno ugovor o koncesiji utvrđuje ništetnim ili se poništava,
12. ako Hrvatski sabor odlukom odredi da to zahtijeva javni interes.
(2) Tijelo nadležno za rudarstvo prije jednostranog raskida ugovora o koncesiji i oduzimanja koncesionaru svih prethodno stečenih prava na eksploatacijskom polju bez novčane naknade, dužno je prethodno pisanim putem izvijestiti koncesionara o namjeri i razlozima jednostranog raskida ugovora o koncesiji, te mu je dužno odrediti rok od 90 dana za otklanjanje razloga za raskid ugovora o koncesiji i za izjašnjavanje o tim razlozima.
III. RUDARSKI PROJEKTI
Vrste rudarskih projekata
Članak 91.
(1) Za izvođenje rudarskih radova iz članka 9. ovoga Zakona, te za građenje rudarskih objekata i postrojenja iz članka 13. ovoga Zakona izrađuju se rudarski projekti.
(2) Ako u postupku istraživanja tijelo nadležno za rudarstvo, na osnovi predloženog opsega i vrste rudarskih radova, utvrdi da su predviđeni rudarski radovi takvog značenja da se oni mogu izvoditi samo na osnovi rudarskog projekta, rješenjem o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina, odnosno rješenjem o odobrenju za dodatne istražne radova na eksploatacijskom polju odredit će izradu odgovarajućeg rudarskog projekta.
(3) Za ocjenu prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu, izradu studije utjecaja na okoliš rudarskog zahvata i ishođenje lokacijske dozvole kao stručna podloga izrađuje se idejni rudarski projekt.
(4) Za izvođenje rudarskih radova i građenje rudarskih objekata i postrojenja iz ovoga Zakona izrađuju se glavni rudarski projekt, dopunski rudarski projekt i pojednostavljeni rudarski projekt.
(5) Glavni i dopunski rudarski projekti iz stavka 4. ovoga članka mogu se izraditi i koristiti kao tipski rudarski projekti.
(6) Glavni rudarski projekt i dopunski rudarski projekt podliježu provjeri pri ministarstvu nadležnom za rudarstvo u skladu s odredbama ovoga Zakona.
(7) Idejni rudarski projekt iz članka 67. stavka 2. točke 4. i članka 102. stavka 4. ovoga Zakona podliježe provjeri pri ministarstvu nadležnom za rudarstvo u skladu s odredbama ovoga Zakona.
Idejni rudarski projekt
Članak 93.
Idejni rudarski projekt izrađuje se:
1. kao stručna podloga za ocjenu prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu, za izradu studije utjecaja na okoliš rudarskog zahvata i ishođenje lokacijske dozvole,
2. u postupku utvrđivanja eksploatacijskog polja morske soli ili građevnog pijeska i šljunka iz morskoga dna određene člankom 67. ovoga Zakona,
3. u postupku izvanredne sanacije prostora određene člankom 102. ovoga Zakona.
Izvanredna sanacija
Članak 102.
(1) Ako ne postoji ili je nepoznata osoba koja je eksploatirala mineralnu sirovinu, a nije provela sanaciju, provest će se izvanredna sanacija prostora.
(2) Za provedbu sanacije prostora iz stavka 1. ovoga članka potrebno je:
1. provesti dodatno istraživanje mineralnih sirovina,
2. ishoditi koncesiju za sanaciju prostora,
3. s tijelom nadležnim za rudarstvo sklopiti i potpisati ugovor o koncesiji za sanaciju prostora.
(3) Na postupak izvanredne sanacije odgovarajuće se primjenjuju odredbe ovoga Zakona koje uređuju davanje koncesije za eksploataciju mineralnih sirovina.
(4) Iznimno od odredbi ovoga Zakona kojima je određen postupak odobrenja za dodatno istraživanje mineralnih sirovina radi davanja koncesije za eksploataciju, za provedbu sanacije prostora rudarski gospodarski subjekt dužan je prije početka izvođenja rudarskih radova izraditi i pri ministarstvu nadležnom za rudarstvo provjeriti idejni rudarski projekt.
(5) Rudarski gospodarski subjekt dužan je Elaborat o rezervama mineralne sirovine radi sanacije prostora, izraditi u skladu s projektnim rješenjima iz provjerenog idejnog rudarskog projekta iz stavka 4. ovoga članka.
(6) Elaboratom o rezervama mineralne sirovine radi sanacije prostora utvrđuju se količine rezervi mineralnih sirovina koje se rudarskim radovima smiju eksploatirati isključivo radi provedbe mjera osiguranja prostora kojima se isključuje mogućnost nastanka opasnosti za ljude i imovinu, kao i za prirodu i okoliš.
Članak 103.
(1) U postupku provedbe sanacije prostora tijelo nadležno za rudarstvo obvezno je obavijestiti o namjeri osnivanja Stručnog povjerenstva za odabir najpovoljnijeg ponuditelja za dodatno istraživanje mineralnih sirovina Državni inspektorat, ministarstvo nadležno za prostorno uređenje, jedinicu lokalne samouprave na čijem području se nalazi prostor i ministarstvo nadležno za pomorstvo ako se dodatno istraživanje mineralnih sirovina izvodi u unutarnjim morskim vodama, teritorijalnom moru i epikontinentalnom pojasu Republike Hrvatske.
(2) Državni inspektorat, ministarstvo nadležno za prostorno uređenje, jedinica lokalne samouprave na čijem području se nalazi prostor i ministarstvo nadležno za pomorstvo ako se dodatno istraživanje mineralnih sirovina izvodi u unutarnjim morskim vodama, teritorijalnom moru i epikontinentalnom pojasu Republike Hrvatske, mogu imenovati svojeg predstavnika u stručno povjerenstvo u roku od deset dana od dana zaprimanja obavijesti iz stavka 1. ovoga članka.
Izvođenje rudarskih radova u posebnim situacijama
Članak 104.
(1) Za provođenje sanacije prostora po propisima o zaštiti okoliša ili radi privođenja prostora drugoj namjeni po propisima o uređenju prostora, ako je istodobno potrebno na tom prostoru rudarskim radovima provesti i ograničenu eksploataciju, potrebna je lokacijska dozvola, uvjeti ministarstva nadležnog za rudarstvo, te posebna odluka.
(2) Odluku o sanaciji uz eksploataciju, odnosno odluku o izvođenju radova uz eksploataciju iz stavka 1. ovoga članka donosi Vlada Republike Hrvatske.
(3) Odluka iz stavka 2. ovog članka mora sadržavati:
– svrhu donošenja odluke (dozvola za sanaciju uz eksploataciju ili dozvola za izvođenje radova radi prenamjene prostora uz eksploataciju),
– nekretnine na koje se odnosi,
– količinu i kakvoću mineralne sirovine koja će se izvaditi tijekom radova,
– način, uvjete i rok ograničene eksploatacije,
– visinu naknade,
– obvezu podnošenja mjesečnih izvješća o obavljenim rudarskim radovima, sukladno Odluci iz stavka 2. ovoga članka,
– broj, datum i oznaku izdavatelja lokacijske dozvole, odnosno drugih akata koji su povod donošenja odluke,
– rok važenja odluke.
(4) Rok za ograničenu eksploataciju iz stavka 1. ovoga članka ne može biti duži od pet godina.
(5) Za nadzor nad provođenjem odluke iz stavka 2. ovoga članka nadležno je, osim Državnog inspektorata, ministarstvo nadležno za rudarstvo kao i tijelo nadležno za upravljanje državnom imovinom te druga tijela ovisno o razlozima donošenja odluke.
Članak 160.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 100.000,00 do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička odnosno pravna osoba:
1. ako prijenos rješenja i/ili ugovora ishođenih sukladno odredbama ovoga Zakona ne provede u skladu s odredbama ovoga Zakona,
2. ako obavlja rudarske radove na istraživanju mineralnih sirovina bez rješenja o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina, odnosno protivno rješenju o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina,
3. ako obavlja dodatne istražne radova na eksploatacijskom polju bez rješenja o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju, odnosno protivno rješenju o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju,
4. ako obavlja rudarske radove eksploatacije mineralnih sirovina bez ugovora o koncesiji, odnosno protivno ugovoru o koncesiji i provjerenoj rudarskoj dokumentaciji navedenoj ugovorom o koncesiji,
5. ako ne prijavi početak i završetak izvođenja rudarskih radova u istražnom prostoru u skladu s rješenjem o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina,
6. ako u roku određenim ovim Zakonom ne dostavi dokaz o obračunatim i uplaćenim iznosima naknade za koncesiju,
7. ako su probnom eksploatacijom mineralnih sirovina otkopane ili pridobivene veće količine mineralnih sirovina od onih koje su određene rješenjem o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina ili rješenja o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju,
8. ako s mineralnom sirovinom otkopanom ili pridobivenom tijekom probne eksploatacije mineralnih sirovina ne postupi u skladu s odredbama članka 68. ovoga Zakona,
9. ako tijekom izvođenja rudarskih radova te nakon završetka ili trajnog obustavljanja izvođenja rudarskih radova ne provede sve potrebne mjere osiguranja i/ili ne provede sanaciju terena na kojem su izvođeni rudarski radovi,
10. ako ne prijavi početak i završetak izvođenja odobrenih rudarskih radova na eksploatacijskom polju, u skladu s rješenjem o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju ili ugovorom o koncesiji,
11. ako prilikom građenja građevina koje se grade sukladno propisima o gradnji, višak iskopa koji predstavlja mineralnu sirovinu ne stavi na raspolaganje Republici Hrvatskoj i/ili mineralne sirovine koje se ne mogu ugraditi u obuhvat građevine ne iskaže u izvedbenom projektu,
12. ako gradi rudarske objekte i postrojenja bez građevinske dozvole,
13. ako se rudarski objekti i postrojenja koriste bez uporabne dozvole,
14. ako se ministarstvu nadležnom za rudarstvo ne dostave podaci sukladno odredbi članka 51. ovoga Zakona,
15. ako se ne dostave podaci sukladno odredbi članka 167. stavka 9. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaje iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 50.000,00 kuna.
Članak 161.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 do 250.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička odnosno pravna osoba:
1. ako tijekom izvođenja rudarskih radova tijelu nadležnom za rudarstvo ne podnese svakih šest mjeseci izvješće o obavljenim rudarskim radovima u istražnom prostoru,
2. ako u propisanom roku ne dostavi Povjerenstvu za utvrđivanje rezervi mineralnih sirovina dokumentaciju o rezervama mineralnih sirovina,
3. ako u propisanom roku ministarstvu nadležnom za rudarstvo ne dostavi podatke određene člankom 57. ovoga Zakona,
4. ako nakon potpune i trajne obustave izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju sve planove i skice, mjeračke knjige i ostalu dokumentaciju o stanju radova u trenutku potpune i trajne obustave radova ne preda na čuvanje ministarstvu nadležnom za rudarstvo,
5. ako na osnovi mjerenja ne izradi ili ne dopunjava planove, odnosno karte iz kojih se može utvrditi stanje rudarskih radova i rudarskih objekata i njihov međusobni položaj, te ako putem ovlaštene osobe odgovarajuće struke ne izradi situacijsku kartu istražnog prostora/eksploatacijskog polja sa stanjem rudarskih radova na dan 31. prosinca,
6. ako izvodi rudarske radove na eksploatacijskom polju po pojednostavljenom rudarskom projektu bez potvrde iz članka 96. stavka 4. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaje iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 25.000,00 kuna.
Članak 162.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 25.000,00 do 150.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička odnosno pravna osoba:
1. ako ne imenuje odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova u istražnom prostoru, u skladu s odredbama članka 40. stavka 2. ovoga Zakona,
2. ako ne imenuje odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju, u skladu s odredbama članka 82. ovoga Zakona,
3. ako ne izvjesiti u roku od 24 sata nakon obustave rudarskih radova da se izvođenje rudarskih radova mora privremeno prekinuti zbog nepredviđenih okolnosti, ili ako o prekidu radova ne izvijesti u roku od 15 dana prije privremene obustave izvođenja rudarskih radova koja je unaprijed planirana, ili ako najmanje 15 dana prije potpune i trajne obustave izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju o tome ne izvijesti Državni inspektorat, tijelo nadležno za rudarstvo, ministarstvo nadležno za pomorstvo, ako se rudarski radovi izvode na plovnom putu,
4. ako u propisanom roku ne prijavi početak građenja rudarskih objekata i postrojenja ili nastavak izvođenja radova nakon prekida,
5. ako u propisanom roku ne prijavi početak uporabe rudarskih objekata i postrojenja,
6. ako poslove odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova, nadzora, samostalnog obavljanja rudarskih mjerenja, rukovanja eksplozivnim sredstvima, rukovanja rudarskim strojevima i postrojenjem te obavljanje drugih poslova pri izvođenju rudarskih radova povjeri osobama koje ne ispunjavaju uvjete propisane ovim Zakonom,
7. ako ne vodi knjigu rudarskog nadzora, u skladu odredbama ovoga Zakona.
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 2.500,00 do 15.000,00 kuna.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O RUDARSTVU
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
I. USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 85/10. - pročišćeni tekst i 5/14. - Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
II. OCJENA STANJA, OSNOVNA PITANJA KOJA SE UREĐUJU PREDLOŽENIM ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Zakonom o rudarstvu (Narodne novine, br. 56/13., 14/14., 52/18., 115/18. i 98/19.) uređuje se gospodarenje mineralnim sirovinama iz članka 5. Zakona o rudarstvu, osim ugljikovodika i geotermalne vode iz kojih se može koristiti akumulirana toplina u energetske svrhe , planiranje rudarske gospodarske djelatnosti, istraživanje mineralnih sirovina, utvrđivanje rezervi mineralnih sirovina, izrada i provjera rudarskih projekata istraživanja i eksploatacije mineralnih sirovina, davanje koncesije za eksploataciju mineralnih sirovina, eksploatacija mineralnih sirovina, naknada za koncesiju za eksploataciju mineralnih sirovina, građenje i uporaba rudarskih objekata i postrojenja, izrada rudarskih planova i izvođenje rudarskih mjerenja, sanacija otkopanih prostora, mjere osiguranja, sigurnosti i zaštite, naknada štete, stručna sprema za obavljanje određenih poslova u rudarstvu, upravni i inspekcijski nadzor, prekršajne odredbe i druga pitanja.
Osnovom odredbi Zakona o rudarstvu iz 2013. godine, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja je od 2016. do 2018. godine, sukcesivno preuzelo nadležnost od ureda državne uprave u jedinicama područne (regionalne) samouprave nad istražnim prostorima i eksploatacijskim poljima mineralnih sirovina za proizvodnju građevnog materijala: tehničko-građevni kamen, građevni pijesak i šljunak iz neobnovljivih ležišta, građevni pijesak i šljunak iz morskog dna, ciglarska glina.
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja preuzelo je i u svoje Registre eksploatacijskih polja mineralnih sirovina upisalo 259 eksploatacijskih polja tehničko-građevnog kamena (56 je brisano), 84 eksploatacijska polja građevnog pijeska i šljunka (18 je brisano) i 32 eksploatacijska polja ciglarske gline (13 je brisano), odnosno ukupno 375 eksploatacijskih polja mineralnih sirovina za proizvodnju građevnog materijala (87 je brisano).
U ovom trenutku iz Registra eksploatacijskih polja mineralnih sirovina sveukupno je obrisano 326 eksploatacijskih polja mineralnih sirovina na kojima je trajno obustavljeno izvođenje rudarskih radova i na kojima su provedene mjere sanacije.
Osnovom odredbi Zakona o rudarstvu iz 2013. godine, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja tijekom 2018. godine ustrojilo je Jedinstveni informacijski sustav mineralnih sirovina radi održivog gospodarenja i zaštite mineralnih sirovina.
Temeljem preuzete nadležnosti nad istražnim prostorima i eksploatacijskim poljima mineralnih sirovina za proizvodnju građevnog materijala, te ustrojenog Jedinstvenog informacijskog sustava mineralnih sirovina Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja započelo je tijekom 2019. godine postupak izrade Strategije gospodarenja mineralnim sirovinama Republike Hrvatske do 2033. godine.
Prilikom izrade strategije u komunikaciji s nadležnim tijelom za strateško planiranje utvrđeno je da je za gospodarenje mineralnim sirovinama primjerenije umjesto strategije izraditi odgovarajući akt strateškog planiranja nižeg reda, obzirom na odrednice donesenih Zakona o sustavu strateškog planiranja i upravljanja razvojem Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 123/17.), Uredbe o smjernicama za izradu akata strateškog planiranja od nacionalnog značaja i od značaja za jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave (Narodne novine, br. 89/18.) i Nacionalne razvojne strategije Republike Hrvatske do 2030. godine (Narodne novine, br. 13/21).
Sukladno zakonskim propisima iz rudarstva u ovom trenutku Republika Hrvatska nositelj je i ovlaštenik 135 neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina na kojima je trajno obustavljeno izvođenje rudarskih radova, a na kojima nisu provedene mjere osiguranja radi sprječavanja nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš, odnosno koja se ne mogu brisati iz Registra eksploatacijskih polja mineralnih sirovina .
Prilikom provedbe inspekcijskih nadzora na neaktivnim eksploatacijskim poljima mineralnih sirovina utvrđeno je da ne postoje rudarski gospodarski subjekti kojima bi se nametnula obveza sanacije ili obveza plaćanja troškova sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina.
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja utvrdilo je u praksi da neaktivna eksploatacijska polja mineralnih sirovina nisu odgovarajuće planirana u prostorno-planskoj dokumentaciji, te se osnovom te činjenice nije moglo pristupiti ponovnoj aktivaciji eksploatacijskih polja, niti postupku sanacije rudarskim radovima otkopanih prostora eksploatacijskih polja mineralnih sirovina.
Dosadašnje zakonske odredbe kojima je uređena problematika sanacije eksploatacijskih polja mineralnih sirovina, Izvanredna sanacija (odredbe članka 102. i odredbe članka 103. Zakona o rudarstvu), odnosno Izvođenje rudarskih radova u posebnim situacijama (odredbe članka 104. Zakona o rudarstvu) u dosadašnjoj primjeni Zakona o rudarstvu (od 2013. godine) nisu niti jedanput konzumirane, odnosno nije bio proveden niti jedan postupak sanacije po istima.
Temeljem te činjenice predloženim izmjenama i dopunama Zakona o rudarstvu jasno su propisana dva modela sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina:
- sanacija neaktivnih eksploatacijskih polja uz eksploataciju mineralnih sirovina,
- sanacija neaktivnih eksploatacijskih polja bez eksploatacije mineralnih sirovina, za koje Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja smatra da će dovesti do provedbe sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja.
Sanacija neaktivnih eksploatacijskih polja uz eksploataciju mineralnih sirovina podrazumijeva prethodno uvrštavanje takvih eksploatacijskih polja u prostorne planove kao prostor za istraživanje i eksploataciju mineralnih sirovina (u roku od tri godine), nakon toga provedbu dodatnih istražnih radova primjenjujući odgovarajuće odredbe Zakona o rudarstvu koje uređuju dodatne istražne radove na već utvrđenim eksploatacijskim poljima, provedbu postupaka sukladno posebnim propisima, te u konačnici stjecanje prava za sanaciju uz eksploataciju mineralnih sirovina radi gospodarskog korištenja mineralnih sirovina osnovom ugovora o koncesiji za eksploataciju mineralnih sirovina.
Sanacija neaktivnih eksploatacijskih polja bez eksploatacije mineralnih sirovina provodi se kada jedinice lokalne samouprave donesu odluku o takvom modelu sanacije i dostave prijedlog ministarstvu nadležnom za rudarstvo, sukladno odredbama ovoga Zakona. Sanacija neaktivnih eksploatacijskih polja bez eksploatacije mineralnih sirovina provodi se u skladu s posebnim uvjetima, ograničenjima i suglasnostima tijela državne uprave, pravnih osoba s javnim ovlastima, vlasnika zemljišnih čestica na kojima se planira provesti tehnička sanacija , a posebice tijela nadležnih za zaštitu okoliša i prirode, te za prostorno uređenje. Sanacija neaktivnih eksploatacijskih polja bez eksploatacije mineralnih sirovina izvodi se bez gospodarskog korištenja mineralnih sirovina, odnosno sva mineralna sirovina otkopana tijekom tehničke sanacije isključivo se koristi za provedbu mjera osiguranja radi sprječavanja nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš na predmetnom eksploatacijskom polju.
Partnerskim odnosom s jedinicama lokalne samouprave i jedinicama područne (regionalne) samouprave na čijem području se nalaze neaktivna eksploatacijska polja mineralnih sirovina, omogućava se da iste same odrede model sanacije kako bi se provele mjere osiguranja radi sprječavanja nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš.
Predloženim izmjenama i dopunama Zakona o rudarstvu jasno su propisane obveze, mogućnosti i rokovi svih dionika u postupku sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina.
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja uz partnerstvo Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost ima mogućnost provedbe sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina bez eksploatacije mineralnih sirovina, te planira tijekom po donošenju ovoga Zakona započeti postupke sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja u suradnji s jedinicama lokalne samouprave i jedinicama područne (regionalne) samouprave kao i ostalim dionicima u procesu sanacije.
Provedbom sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina omogućiti će se gospodarska i okolišna revitalizacija rudarskim radovima otkopanih prostora.
Izmjena i dopuna Zakona o rudarstvu potrebna je radi propisivanja donošenja primjerenog akta strateškog planiranja, provođenje postupaka sanacije neaktivnih eksploataciji polja mineralnih sirovina na kojima nisu provedene mjere osiguranja radi sprječavanja nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš, kao i uvođenje eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.
Slijedom iskazanog, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja u ovom Prijedlogu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o rudarstvu, usklađuje odredbe članaka 6., 7., 17., 51., 69., 70., 78., 79., 87., 88., 90., 91., 93., 102., 103., 104., 160., 161. i 162.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
III. OCJENA SREDSTAVA POTREBNIH ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provedbu ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O RUDARSTVU
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 1.
U Zakonu o rudarstvu (Narodne novine, br. 56/13., 14/14., 52/18., 115/18. i 98/19.) naslov iznad članka 6. mijenja se i glasi: “S rednjoročni akt strateškog planiranja ” .
Članak 6. mijenja se i glasi:
“ (1) Održivo gospodarenje mineralnim sirovinama iz članka 5. ovoga Zakona, osim ugljikovodika i geotermalne vode iz kojih se može koristiti akumulirana toplina u energetske svrhe , te planiranje rudarske gospodarske djelatnosti na državnoj razini utvrđuje se srednjoročnim aktom strateškog planiranja koji donosi Vlada Republike Hrvatske na prijedlog ministarstva nadležnog za rudarstvo .
(2) Srednjoročnim aktom strateškog planiranja utvrđuje se vizija razvoja održivog gospodarenja mineralnim sirovinama. ”
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 2.
U članku 7. stavku 1. riječi: “ Strategijom gospodarenja mineralnim sirovinama ” zamjenjuju se riječima: “ srednjoročnim aktom strateškog planiranja ” .
U stavku 3. riječi: “ usvajanja Strategije gospodarenja mineralnim sirovinama u Hrvatskome saboru ” zamjenjuju se riječima: “ donošenja srednjoročnog akta strateškog planiranja .”
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 3.
U članku 17. stavku 2. točka 6. briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 4.
U članku 51. stavku 4. riječi: “ Strategije gospodarenja mineralnim sirovinama ” zamjenjuju se riječima: “ srednjoročnog akta strateškog planiranja .”
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 5.
U članku 69. stavku 3. riječi: “ Ako Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde ” zamjenjuju se riječima: “ Ako Državni inspektorat utvrdi ”.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 6.
U članku 70. stavku 1. riječi: “ Ako Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde ” zamjenjuju se riječima: “ Ako Državni inspektorat utvrdi ”.
U stavku 2. riječi: “ i Inspekcija zaštite okoliša ” brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 7.
U članku 78. iza riječi: “sirovina ”, zarez i riječi: “odnosno pravo za izvođenje rudarskih radova za izvanrednu sanaciju prostora ” brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 8.
U članku 79. stavku 1. ispred riječi: “Ugovor ” briše se oznaka stavka koja glasi: “(1) ” .
Stavci 2. i 3. brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 9.
U članku 87. stavku 1. riječi: “ i Inspekciju zaštite okoliša ” brišu se.
U stavku 2. riječi: “ Ako Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde ” zamjenjuju se riječima: “ Ako Državni inspektorat utvrdi ”.
U stavku 6. riječi: “ Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde ” zamjenjuju se riječima: “ Državni inspektorat utvrdi ”.
U stavku 9. riječi: “ Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde ” zamjenjuju se riječima: “ Državni inspektorat utvrdi ”.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 10.
U članku 88. stavku 1. riječi: “ Ako Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde ” zamjenjuju se riječima: “ Ako Državni inspektorat utvrdi ”.
U stavku 2. riječi: “ i Inspekcija zaštite okoliša ” brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 11.
U članku 90. stavku 1. točki 2. riječi: “ i Inspekcije zaštite okoliša ” brišu se.
U stavku 1. točka 10. briše se.
Dosadašnje točke 11. i 12. postaju točke 10. i 11.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 12.
U članku 91. stavku 7. riječi: “i članka 102. stavka 4. ” brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 13.
U članku 93. točka 3. briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 14.
Naslov iznad članka 102. mijenja se i glasi: “ Neaktivna eksploatacijska polja mineralnih sirovina ” .
Članak 102. mijenja se i glasi:
“ (1) Neaktivna eksploatacijska polja mineralnih sirovina su eksploatacijska polja na kojima je trajno obustavljeno izvođenje rudarskih radova, a na kojima nisu provedene mjere osiguranja radi sprječavanja nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš i koja nisu brisana iz Registra eksploatacijskih polja mineralnih sirovina.
(2) Republika Hrvatska određuje se i upisuje kao nositelj i ovlaštenik neaktivnih eksploatacijskih polja iz stavka 1. ovoga članka.
(3) Ministarstvo nadležno za rudarstvo utvrđuje se kao tijelo nadležno za provedbu sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina.
(4) Predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave dužno je donijeti odluku o sanaciji neaktivnih eksploatacijskih polja bez eksploatacije mineralnih sirovina ili uz eksploataciju mineralnih sirovina, te istu dostaviti ministarstvu nadležnom za rudarstvo i jedinici područne (regionalne) samouprave.
(5) U slučaju da predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave donese odluku o sanaciji neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina uz eksploataciju mineralnih sirovina, jedinica lokalne samouprave i jedinica područne (regionalne) samouprave dužne su u svoje prostorne planove uvrstiti ta neaktivna eksploatacijska polja mineralnih sirovina.
(6) U slučaju da jedinice lokalne samouprave i jedinice područne (regionalne) samouprave ne postupe po odredbama iz stavka 4. i 5. ovoga članka i u rokovima određenim odredbama članka 25. stavaka 3. i 4. ovoga Zakona, ministarstvo nadležno za rudarstvo dužno je iz Registra eksploatacijskih polja mineralnih sirovina brisati neaktivna eksploatacijska polja mineralnih sirovina, a sva odgovornos t i teret daljnjih radnji kao i sva šteta koja bi mogla nastati bilo kome u svezi tih prostora je na jedinici lokalne samouprave.
(7) U slučaju iz stavka 6. ovoga članka ministarstvo nadležno za rudarstvo donosi rješenje o brisanju eksploatacijskog polja iz Registra eksploatacijskih polja mineralnih sirovina.
(8) Na rje š enje iz stavka 7. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom . ”
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 15.
Iznad članka 103. dodaje se naslov i glasi: “ Sanacija neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina uz eksploataciju mineralnih sirovina ” .
Članak 103. mijenja se i glasi:
(1) U slučaju kad je za sanaciju neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina i provedbu mjera osiguranja radi sprečavanja nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš nužno provesti eksploataciju, potrebno je ishoditi koncesiju za eksploataciju mineralnih sirovina u svrhu sanacije.
(2) Postupak iz stavka 1. ovoga članka pokreće ministarstvo nadležno za rudarstvo:
- po službenoj dužnosti,
- povodom prijedloga jedinice lokalne samouprave na čijem području se nalazi neaktivno eksploatacijsko polje.
- povodom prijedloga fizičke osobe ili pravne osobe registrirane za istraživanje i eksploataciju mineralnih sirovina
(3) Sanacija uz eksploataciju iz stavka 1. ovoga članka ne može se provoditi u zaštićenom obalnom području mora.
(4) Na postupak i uvjete dodjele koncesije iz stavka 1. ovoga članka odgovarajuće se primjenjuju odredbe ovoga Zakona koje uređuju dodatne istražne radove na već utvrđenim eksploatacijskim poljima mineralnih sirovina.
(5) Koncesionar iz stavka 1. ovoga članka plaća naknadu za koncesiju za eksploataciju mineralnih sirovina sukladno odredbama članka 77. ovoga Zakona.
(6) Sanaciju uz eksploataciju iz stavka 1. ovoga članka treba provesti u najkraćem mogućem roku.
(7) Rok iz stavka 6. ovog članka utvrditi će se sukladno lokacijskoj dozvoli ishođenoj od nadležnog tijela za prostorno uređenje. U postupku ishođenja lokacijske dozvole za sanaciju uz eksploataciju iz stavka 1. ovoga članka, ministarstvo nadležno za rudarstvo daje mišljenje o roku i opsegu sanacije uz eksploataciju. ”
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 16.
Naslov iznad članka 104. mijenja se i glasi: “ Sanacija neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina bez eksploatacije mineralnih sirovina ” .
Članak 104. mijenja se i glasi:
“(1) Za sanaciju neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina bez eksploatacije mineralnih sirovina u cilju provedbe mjera osiguranja radi sprječavanja nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš (u daljnjem tekstu: tehnička sanacija), ministarstvo nadležno za rudarstvo pokreće postupak povodom prijedloga jedinice lokalne samouprave na čijem području se nalazi neaktivno eksploatacijsko polje.
(2) Prijedlog jedinice lokalne samouprave iz stavka 1. ovoga članka obvezno sadrži:
- prostorne podatke o rudarskim radovima unutar neaktivnih eksploatacijskih polja na kojima je potrebno provesti tehničku sanaciju,
- mišljenje tijela nadležnog za zaštitu okoliša i prirode, te za prostorno uređenje jedinice podru č ne (regionalne) samouprave na č ijem se podru č ju nalazi neaktivno eksploatacijsko polje , glede mogućnosti provedbe tehničke sanacije,
- podatke o vlasništvu na nekretninama na kojima se planira provesti tehnička sanacija.
(3) Ministarstvo nadležno za rudarstvo, ovisno o lokaciji neaktivnog eksploatacijskog polja mineralnih sirovina, dužno je zatražiti posebne uvjete, ograničenja i suglasnosti od tijela državne uprave, pravnih osoba s javnim ovlastima, vlasnika zemljišnih čestica na kojima se planira provesti tehnička sanacija, a posebice od tijela nadležnih za zaštitu okoliša i prirode, te za prostorno uređenje .
(4) Ministarstvo nadležno za rudarstvo donosi rješenje kojim određuje jedinicu lokalne samouprave kao ovlaštenika provedbe tehničke sanacije, kao i potrebne radnje koje prethode izradi rudarskog projekta tehničke sanacije u skladu s izdanim posebnim uvjetima i ograničenjima iz stavka 3. ovoga članka.
(5) Rješenje iz stavka 4. ovoga članka dostavlja se:
1. jedinici lokalne samouprave na č ijem se podru č ju nalazi neaktivno eksploatacijsko polje,
2. jedinici podru č ne (regionalne) samouprave na č ijem se podru č ju nalazi neaktivno eksploatacijsko polje ,
3. Dr ž avnom inspektoratu,
4. ministarstvu nadle ž nom za prostorno ure đ enje,
5. ministarstvu nadle ž nom za za š titu prirode i okoli š a,
6. ministarstvu nadležnom za vodno gospodarstvo ako se radovi na tehničkoj sanaciji izvode u području zona sanitarne zaštite crpilišta voda za piće i/ili u području važnom za vodni režim,
7. ministarstvu nadležnom za pomorstvo ako se radovi na tehničkoj sanaciji izvode na pomorskom dobru,
8. tijelu nadležnom za unutarnju plovidbu ako se radovi na tehničkoj sanaciji izvode na dijelu unutarnjih voda, a koji utječu na plovni put,
9. vlasnicima zemljišnih čestica na kojima se planira provesti tehnička sanacija unutar neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina ,
10. ostalim zainteresiranim tijelima u postupku provedbe tehničke sanacije.
(6) Na rješenje iz stavka 4. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom
(7) U postupku provedbe tehničke sanacije jedinica lokalne samouprave dužna je dostaviti ministarstvu nadležnom za rudarstvu na pregled i odobrenje:
- dokumentaciju za nadmetanje za izradu rudarskog projekta i druge potrebne dokumentacije za provedbu tehničke sanacije,
- dokumentaciju za nadmetanje za provedbu tehničke sanacije.”
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 17.
“(1) Ministarstvo nadležno za rudarstvo rješenjem odobrava izvođenje radova na tehničkoj sanaciji.
(2) Rješenje iz stavka 1. ovoga članka obvezno sadrži:
1. naziv ovlaštenika provedbe tehničke sanacije,
2. ime ili naziv izvođača radova tehničke sanacije,
3. naziv, lokaciju, granice i veličinu neaktivnog eksploatacijskog polja na kojem se provodi tehnička sanacija,
4. uvjete i ograničenja za provedbu tehničke sanacije sukladno odredbama stavka 3. ovoga članka,
5. naziv provjerenog rudarskog projekta osnovom kojeg će se izvoditi radovi na tehničkoj sanaciji,
6. identifikaciju nekretnina prema podacima iz zemljišne knjige, a u slučaju da ti podaci nisu identični podacima iz katastra, sadržavati će i podatke o nekretninama iz katastra ,
7. rok na koji se odobrava provedba radova na tehničkoj sanaciji,
8. naziv tijela državne uprave, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravne osobe s javnim ovlastima i ostalih stranaka kojima se mora prijaviti početak radova na tehničkoj sanaciji,
9. rok do kojeg se mora započeti s izvođenjem radova na tehničkoj sanaciji.
(3) Rješenje iz stavka 1. ovoga članka dostavlja se:
1. jedinici lokalne samouprave na č ijem se podru č ju nalazi neaktivno eksploatacijsko polje,
2. jedinici podru č ne (regionalne) samouprave na č ijem se podru č ju nalazi neaktivno eksploatacijsko polje,
3. Dr ž avnom inspektoratu,
4. ministarstvu nadle ž nom za prostorno ure đ enje,
5. ministarstvu nadle ž nom za za š titu prirode i okoli š a,
6. ministarstvu nadležnom za vodno gospodarstvo ako se tehnička sanacija izvodi u području zona sanitarne zaštite crpilišta voda za piće i/ili u području važnom za vodni režim,
7. ministarstvu nadležnom za pomorstvo ako se tehnička sanacija izvodi na pomorskom dobru,
8. tijelu nadležnom za unutarnju plovidbu ako se tehnička sanacija izvodi na dijelu unutarnjih voda, a koji utječu na plovni put,
9. vlasnicima zemljišnih čestica na kojima se provodi tehnička sanacija unutar neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina ,
10. ostalim zainteresiranim tijelima u postupku provedbe tehničke sanacije.
(4) Na rje š enje iz stavka 1. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom.”
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 18.
“ (1) Za nadzor nad provedbom tehničke s anacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina nadležan je Dr ž avni inspektorat.
(2) Završetkom tehničke sanacije smatra se akt Državnog inspektorata da je tehnička sanacija neaktivnog eksploatacijskog polja mineralnih sirovina u cijelosti provedena sukladno provjerenom rudarskom projektu tehničke sanacije.
(3) U slučaju iz stavka 2. ovoga članka ministarstvo nadležno za rudarstvo donosi rješenje o brisanju eksploatacijskog polja iz Registra eksploatacijskih polja mineralnih sirovina.
(4) Na rje š enje iz stavka 3. ovoga članka ne može se izjaviti žalba, ali se može pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom.”
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 19.
Članak 160. mijenja se i glasi:
“ (1) Novčanom kaznom u iznosu od 100.000,00 do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička odnosno pravna osoba:
1. ako prijenos rješenja i/ili ugovora ishođenih sukladno odredbama ovoga Zakona ne provede u skladu s odredbama članka 21. ovoga Zakona,
2. ako obavlja rudarske radove na istraživanju mineralnih sirovina bez rješenja o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina, odnosno protivno rješenju o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina iz članka 40. ovoga Zakona,
3. ako obavlja dodatne istražne radova na eksploatacijskom polju bez rješenja o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju, odnosno protivno rješenju o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju iz članka 49. ovoga Zakona,
4. ako obavlja rudarske radove eksploatacije mineralnih sirovina bez ugovora o koncesiji, odnosno protivno ugovoru o koncesiji i provjerenoj rudarskoj dokumentaciji navedenoj ugovorom o koncesiji iz članka 76. ovoga Zakona,
5. ako ne prijavi početak i završetak izvođenja rudarskih radova u istražnom prostoru u skladu s rješenjem o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina iz članka 40. ovoga Zakona i u skladu s odredbama članka 43. ovoga Zakona,
6. ako ne prijavi početak i završetak dodatnih istražnih radovi na već utvrđenim eksploatacijskim poljima u skladu s rješenjem za dodatno istraživanje mineralnih sirovina na već utvrđenom eksploatacijskom polju iz članka 49. ovoga Zakona i u skladu s odredbama članka 43. ovoga Zakona,
7. ako u roku određenim ovim Zakonom ne dostavi dokaz o obračunatim i uplaćenim iznosima naknade za koncesiju u skladu s odredbama članka 77. stavka 7. ovoga Zakona,
8. ako su probnom eksploatacijom mineralnih sirovina otkopane ili pridobivene veće količine mineralnih sirovina od onih koje su određene rješenjem o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina iz članka 40. ovoga Zakona ili rješenja o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju iz članka 49. ovoga Zakona,
9. ako s mineralnom sirovinom otkopanom ili pridobivenom tijekom probne eksploatacije mineralnih sirovina ne postupi u skladu s odredbama članka 68. ovoga Zakona,
10. ako tijekom izvođenja rudarskih radova te nakon završetka ili trajnog obustavljanja izvođenja rudarskih radova ne provede sve potrebne mjere osiguranja i/ili ne provede sanaciju terena na kojem su izvođeni rudarski radovi u skladu s odredbama članka 69. i odredbama članka 87. ovoga Zakona ,
11. ako ne prijavi početak i završetak izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju, u skladu s rješenjem o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju iz članka 49. ovoga Zakona ili odlukom o davanju koncesije iz članka 75. ovoga Zakona,
12. ako prilikom građenja građevina koje se grade sukladno propisima o gradnji, višak iskopa koji predstavlja mineralnu sirovinu ne stavi na raspolaganje Republici Hrvatskoj i/ili mineralne sirovine koje se ne mogu ugraditi u obuhvat građevine ne iskaže u izvedbenom projektu u skladu s odredbama članka 144. stavka 1. ovoga Zakona,
13. ako gradi rudarske objekte i postrojenja bez građevinske dozvole iz članka 105. ovoga Zakona,
14. ako se rudarski objekti i postrojenja koriste bez uporabne dozvole iz članka 125. ovoga Zakona,
15. ako se ministarstvu nadležnom za rudarstvo ne dostave podaci sukladno odredbama članka 51. ovoga Zakona,
16. ako se ne dostave podaci sukladno odredbi članka 167. stavka 9. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaje iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 50.000,00 kuna. ”
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 20.
Iza članka 160. dodaje se članak 160.a koji glasi:
“ (1) Novčanom kaznom u iznosu od 13.270,00 do 66.360,00 eura kaznit će se za prekršaj fizička odnosno pravna osoba:
1. ako prijenos rješenja i/ili ugovora ishođenih sukladno odredbama ovoga Zakona ne provede u skladu s odredbama članka 21. ovoga Zakona,
2. ako obavlja rudarske radove na istraživanju mineralnih sirovina bez rješenja o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina, odnosno protivno rješenju o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina iz članka 40. ovoga Zakona,
3. ako obavlja dodatne istražne radova na eksploatacijskom polju bez rješenja o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju, odnosno protivno rješenju o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju iz članka 49. ovoga Zakona,
4. ako obavlja rudarske radove eksploatacije mineralnih sirovina bez ugovora o koncesiji, odnosno protivno ugovoru o koncesiji i provjerenoj rudarskoj dokumentaciji navedenoj ugovorom o koncesiji iz članka 76. ovoga Zakona,
5. ako ne prijavi početak i završetak izvođenja rudarskih radova u istražnom prostoru u skladu s rješenjem o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina iz članka 40. ovoga Zakona i u skladu s odredbama članka 43. ovoga Zakona,
6. ako ne prijavi početak i završetak dodatnih istražnih radovi na već utvrđenim eksploatacijskim poljima u skladu s rješenjem za dodatno istraživanje mineralnih sirovina na već utvrđenom eksploatacijskom polju iz članka 49. ovoga Zakona i u skladu s odredbama članka 43. ovoga Zakona,
7. ako u roku određenim ovim Zakonom ne dostavi dokaz o obračunatim i uplaćenim iznosima naknade za koncesiju u skladu s odredbama članka 77. stavka 7. ovoga Zakona,
8. ako su probnom eksploatacijom mineralnih sirovina otkopane ili pridobivene veće količine mineralnih sirovina od onih koje su određene rješenjem o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina iz članka 40. ovoga Zakona ili rješenja o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju iz članka 49. ovoga Zakona,
9. ako s mineralnom sirovinom otkopanom ili pridobivenom tijekom probne eksploatacije mineralnih sirovina ne postupi u skladu s odredbama članka 68. ovoga Zakona,
10. ako tijekom izvođenja rudarskih radova te nakon završetka ili trajnog obustavljanja izvođenja rudarskih radova ne provede sve potrebne mjere osiguranja i/ili ne provede sanaciju terena na kojem su izvođeni rudarski radovi u skladu s odredbama članka 69. i odredbama članka 87. ovoga Zakona ,
11. ako ne prijavi početak i završetak izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju, u skladu s rješenjem o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju iz članka 49. ovoga Zakona ili odlukom o davanju koncesije iz članka 75. ovoga Zakona,
12. ako prilikom građenja građevina koje se grade sukladno propisima o gradnji, višak iskopa koji predstavlja mineralnu sirovinu ne stavi na raspolaganje Republici Hrvatskoj i/ili mineralne sirovine koje se ne mogu ugraditi u obuhvat građevine ne iskaže u izvedbenom projektu u skladu s odredbama članka 144. stavka 1. ovoga Zakona,
13. ako gradi rudarske objekte i postrojenja bez građevinske dozvole iz članka 105. ovoga Zakona,
14. ako se rudarski objekti i postrojenja koriste bez uporabne dozvole iz članka 125. ovoga Zakona,
15. ako se ministarstvu nadležnom za rudarstvo ne dostave podaci sukladno odredbama članka 51. ovoga Zakona,
16. ako se ne dostave podaci sukladno odredbi članka 167. stavka 9. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaje iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 1.320,00 do 6.630,00 eura. ”
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 21.
Članak 161. mijenja se i glasi:
“ (1) Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 do 250.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička odnosno pravna osoba:
1. ako tijekom izvođenja rudarskih radova tijelu nadležnom za rudarstvo ne podnese svakih šest mjeseci izvješće o obavljenim rudarskim radovima u istražnom prostoru u skladu s odredbama članka 42. stavka 1. ovoga Zakona,
2. ako u propisanom roku ne dostavi Povjerenstvu za utvrđivanje rezervi mineralnih sirovina dokumentaciju o rezervama mineralnih sirovina u skladu s odredbama članka 52. ovoga Zakona,
3. ako u propisanom roku ministarstvu nadležnom za rudarstvo ne dostavi podatke određene odredbama članka 57. ovoga Zakona,
4. ako nakon potpune i trajne obustave izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju sve planove i skice, mjeračke knjige i ostalu dokumentaciju o stanju radova u trenutku potpune i trajne obustave radova ne preda na čuvanje ministarstvu nadležnom za rudarstvo u skladu s odredbama članka 86. stavka 1. ovoga Zakona,
5. ako na osnovi mjerenja ne izradi ili ne dopunjava planove, odnosno karte iz kojih se može utvrditi stanje rudarskih radova i rudarskih objekata i njihov međusobni položaj, te ako putem ovlaštene osobe odgovarajuće struke jednom godišnje ne izradi situacijsku kartu istražnog prostora/eksploatacijskog polja sa stanjem rudarskih radova na dan 31. prosinca u skladu s odredbama članka 140., odredbama članka 141. i odredbama članka 142. ovoga Zakona,
6. ako izvodi rudarske radove na eksploatacijskom polju po pojednostavljenom rudarskom projektu bez potvrde iz članka 96. stavka 4. ovoga Zakona,
7. ako ne izvodi rudarske radove u skladu s rješenjem iz članka 104. stavka 8. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaje iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 25.000,00 kuna. ”
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 22.
Iza članka 161. dodaje se članak 161.a koji glasi:
“ (1) Novčanom kaznom u iznosu od 6.630,00 do 33.180,00 eura kaznit će se za prekršaj fizička odnosno pravna osoba:
1. ako tijekom izvođenja rudarskih radova tijelu nadležnom za rudarstvo ne podnese svakih šest mjeseci izvješće o obavljenim rudarskim radovima u istražnom prostoru u skladu s odredbama članka 42. stavka 1. ovoga Zakona,
2. ako u propisanom roku ne dostavi Povjerenstvu za utvrđivanje rezervi mineralnih sirovina dokumentaciju o rezervama mineralnih sirovina u skladu s odredbama članka 52. ovoga Zakona,
3. ako u propisanom roku ministarstvu nadležnom za rudarstvo ne dostavi podatke određene odredbama članka 57. ovoga Zakona,
4. ako nakon potpune i trajne obustave izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju sve planove i skice, mjeračke knjige i ostalu dokumentaciju o stanju radova u trenutku potpune i trajne obustave radova ne preda na čuvanje ministarstvu nadležnom za rudarstvo u skladu s odredbama članka 86. stavka 1. ovoga Zakona,
5. ako na osnovi mjerenja ne izradi ili ne dopunjava planove, odnosno karte iz kojih se može utvrditi stanje rudarskih radova i rudarskih objekata i njihov međusobni položaj, te ako putem ovlaštene osobe odgovarajuće struke jednom godišnje ne izradi situacijsku kartu istražnog prostora/eksploatacijskog polja sa stanjem rudarskih radova na dan 31. prosinca u skladu s odredbama članka 140., odredbama članka 141. i odredbama članka 142. ovoga Zakona,
6. ako izvodi rudarske radove na eksploatacijskom polju po pojednostavljenom rudarskom projektu bez potvrde iz članka 96. stavka 4. ovoga Zakona,
7. ako ne izvodi rudarske radove u skladu s rješenjem iz članka 104. stavka 8. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaje iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 660,00 do 3.310,00 eura ”
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 23.
Članak 162. mijenja se i glasi:
“ (1) Novčanom kaznom u iznosu od 25.000,00 do 150.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička odnosno pravna osoba:
1. ako ne imenuje odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova u istražnom prostoru, u skladu s odredbama članka 42. stavka 2. ovoga Zakona,
2. ako ne imenuje odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju, u skladu s odredbama članka 82. ovoga Zakona,
3. ako u skladu s odredbama članka 84. ovoga Zakona ne izvijesti u roku od 24 sata nakon obustave rudarskih radova da se izvođenje rudarskih radova mora privremeno prekinuti zbog nepredviđenih okolnosti, ili ako o prekidu radova ne izvijesti u roku od 15 dana prije privremene obustave izvođenja rudarskih radova koja je unaprijed planirana, ili ako u skladu s odredbama članka 85. ovoga Zakona najmanje 15 dana prije potpune i trajne obustave izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju o tome ne izvijesti Državni inspektorat, tijelo nadležno za rudarstvo, ministarstvo nadležno za pomorstvo, ako se rudarski radovi izvode na plovnom putu,
4. ako u propisanom roku ne prijavi početak građenja rudarskih objekata i postrojenja ili nastavak izvođenja radova nakon prekida u skladu s odredbama članka 122. stavka 1. ovoga Zakona,
5. ako u propisanom roku ne prijavi početak uporabe rudarskih objekata i postrojenja u skladu s odredbama članka 138. ovoga Zakona,
6. ako poslove odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova, nadzora, samostalnog obavljanja rudarskih mjerenja, rukovanja eksplozivnim sredstvima, rukovanja rudarskim strojevima i postrojenjem te obavljanje drugih poslova pri izvođenju rudarskih radova povjeri osobama koje ne ispunjavaju uvjete propisane odredbama članka 147. ovoga Zakona,
7. ako ne vodi knjigu rudarskog nadzora, u skladu odredbama članka 151. stavka 2. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 2.500,00 do 15.000,00 kuna. ”
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 24.
Iza članka 162. dodaje se članak 162.a koji glasi:
“ (1) Novčanom kaznom u iznosu od 3.310,00 do 19.900,00 eura kaznit će se za prekršaj fizička odnosno pravna osoba:
1. ako ne imenuje odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova u istražnom prostoru, u skladu s odredbama članka 42. stavka 2. ovoga Zakona,
2. ako ne imenuje odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju, u skladu s odredbama članka 82. ovoga Zakona,
3. ako u skladu s odredbama članka 84. ovoga Zakona ne izvijesti u roku od 24 sata nakon obustave rudarskih radova da se izvođenje rudarskih radova mora privremeno prekinuti zbog nepredviđenih okolnosti, ili ako o prekidu radova ne izvijesti u roku od 15 dana prije privremene obustave izvođenja rudarskih radova koja je unaprijed planirana, ili ako u skladu s odredbama članka 85. ovoga Zakona najmanje 15 dana prije potpune i trajne obustave izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju o tome ne izvijesti Državni inspektorat, tijelo nadležno za rudarstvo, ministarstvo nadležno za pomorstvo, ako se rudarski radovi izvode na plovnom putu,
4. ako u propisanom roku ne prijavi početak građenja rudarskih objekata i postrojenja ili nastavak izvođenja radova nakon prekida u skladu s odredbama članka 122. stavka 1. ovoga Zakona,
5. ako u propisanom roku ne prijavi početak uporabe rudarskih objekata i postrojenja u skladu s odredbama članka 138. ovoga Zakona,
6. ako poslove odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova, nadzora, samostalnog obavljanja rudarskih mjerenja, rukovanja eksplozivnim sredstvima, rukovanja rudarskim strojevima i postrojenjem te obavljanje drugih poslova pri izvođenju rudarskih radova povjeri osobama koje ne ispunjavaju uvjete propisane odredbama članka 147. ovoga Zakona,
7. ako ne vodi knjigu rudarskog nadzora, u skladu odredbama članka 151. stavka 2. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 330,00 do 1.990,00 eura. ”
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 25.
(1) Vlada Republike Hrvatske će najkasnije u roku od tri godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona donijeti srednjoročni akt strateškog planiranja iz članka 1. stavka 1. ovoga Zakona.
(2) Ministarstvo nadležno za rudarstvo dužno je u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona putem svojih mrežnih stranica objaviti popis neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina, te o istome obavijestiti jedinice lokalne samouprave i jedinice područne (regionalne) samouprave na čijem području se nalaze neaktivna eksploatacijska polja mineralnih sirovina.
(3) Predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave dužno je u roku od 12 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona donijeti odluku iz članka 14. stavka 4. ovoga Zakona.
(4) U slučaju iz članka 14. stavka 5. ovoga Zakona jedinice lokalne samouprave i jedinice područne (regionalne) samouprave dužne su u roku od tri godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona u svoje prostorne planove uvrstiti neaktivna eksploatacijska polja mineralnih sirovina.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 26.
(1) Upravni postupci koji su započeli prije stupanja na snagu ovoga Zakona, te sudski ili drugi postupci koji se vode povodom istih dovršit će se prema odredbama Zakona o rudarstvu (Narodne novine, br. 56/13., 14/14., 52/18., 115/18. i 98/19.) .
(2) Prekršajni postupci pokrenuti do dana stupanja na snagu ovoga Zakona dovršit će se prema odredbama Zakona o rudarstvu (Narodne novine, br. 56/13., 14/14., 52/18., 115/18. i 98/19.) .
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 27.
Na dan uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj prestaju važiti članci 160., 161. i 162. ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 28.
Ovaj Zakon stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«, osim članaka 160.a, 161.a i 162.a ovoga Zakona koji stupaju na snagu na dan uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
O B R A Z L O Ž E N J E
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Uz članak 1.
Člankom 6. Zakona o rudarstvu uređeno je donošenje Strategije gospodarenja mineralnim sirovinama. Ovom izmjenom određuje se da Vlada Republike Hrvatske donosi srednjoročni akt strateškog planiranja sukladno odredbama Zakona o sustavu strateškog planiranja i upravljanja razvojem Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 123/17.), Uredbe o smjernicama za izradu akata strateškog planiranja od nacionalnog značaja i od značaja za jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave (Narodne novine, br. 89/18.) i Nacionalne razvojne strategije Republike Hrvatske do 2030. godine (Narodne novine, br. 13/21).
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Uz članak 2.
Obzirom na predloženo člankom 1. stavkom 1. ovoga Zakona mijenja se riječi “ Strategijom gospodarenja mineralnim sirovinama ” s riječima “ srednjoročnim aktom strateškog planiranja ”.
Člankom 1. stavkom 2. ovoga Zakona mijenja se riječi “ usvajanja Strategije gospodarenja mineralnim sirovinama u Hrvatskome saboru ” s riječima “ srednjoročnog akta strateškog planiranja ”.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Uz članak 3.
Nomotehničko uređivanje članka sukladno predloženim modelima sanacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Uz članak 4.
Obzirom na predloženo člankom 1. stavkom 1. ovoga Zakona mijenja se riječi “ Strategije gospodarenja mineralnim sirovinama ” s riječima “ srednjoročnog akta strateškog planiranja ”.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Uz članak 5.
Nomotehničko uređivanje članka sukladno činjenici da je Inspekcija zaštite okoliša u sklopu Državnog inspektorata .
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Uz članak 6.
Nomotehničko uređivanje članka sukladno činjenici da je Inspekcija zaštite okoliša u sklopu Državnog inspektorata .
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Uz članak 7.
Nomotehničko uređivanje članka sukladno predloženim modelima sanacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Uz članak 8.
Nomotehničko uređivanje članka sukladno predloženim modelima sanacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Uz članak 9.
Nomotehničko uređivanje članka sukladno činjenici da je Inspekcija zaštite okoliša u sklopu Državnog inspektorata .
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Uz članak 10.
Nomotehničko uređivanje članka sukladno činjenici da je Inspekcija zaštite okoliša u sklopu Državnog inspektorata .
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Uz članak 11.
Nomotehničko uređivanje članka sukladno činjenici da je Inspekcija zaštite okoliša u sklopu Državnog inspektorata i sukladno predloženim modelima sanacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Uz članak 12.
Nomotehničko uređivanje članka sukladno predloženim modelima sanacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Uz članak 13.
Nomotehničko uređivanje članka sukladno predloženim modelima sanacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Uz članak 14.
Utvrđuje se definicija neaktivnog eksploatacijskog polja mineralnih sirovina.
Određuje se ministarstvo nadležno za rudarstvo kao tijelo nadležno za provedbu sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja.
Propisuje se obveze jedinici lokalne samouprave i jedinici područne (regionalne) u svezi određivanja načina sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina.
Propisuje se postupanja u slučaju kada jedinice lokalne samouprave i jedinice područne (regionalne) ne ispune obvezu određenu odredbama stavaka 4. i 5. predmetnog članka i u roku određenim odredbama članka 25. stavcima 3. i 4. ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Uz članak 15.
Propisuje se da je za sanaciju neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina uz eksploataciju mineralnih sirovina potrebno ishoditi koncesiju za eksploataciju mineralnih sirovina, primjenjujući odgovarajuće odredbe ovoga Zakona koje uređuju dodatne istražne radove na već utvrđenim eksploatacijskim poljima .
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Uz članak 16.
Propisuje se pokretanje postupka sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina bez eksploatacije mineralnih sirovina.
Određuje se sadržaj prijedloga jedinice lokalne samouprave za pokretanje postupka sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina bez eksploatacije mineralnih sirovina.
Propisuje se obveza ministarstva nadležnog za rudarstvo za ishođenje posebnih uvjeta, ograničenja i suglasnosti za provedbu tehničke sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina u cilju provedbe mjera osiguranja radi sprječavanja nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš.
Propisuje se donošenje obavijesti kojom se određuje ovlaštenik provedbe tehničke sanacije, kao i potrebne radnje koje prethode izradi rudarskog projekta tehničke sanacije u skladu s izdanim posebnim uvjetima i ograničenjima.
Određuje se obveze jedinice lokalne samouprave u postupku provedbe tehničke sanacije.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Uz članak 17.
Propisuje se donošenje i sadržaj rješenja kojim se odobrava izvođenje radova na tehničkoj sanaciji.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Uz članak 18.
Određuje se nadzor nad provedbom tehničke sanacije neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina i donošenje rješenja o brisanju eksploatacijskog polja iz registra eksploatacijskih polja.
Propisuje se pravna zaštita prilikom donošenja rješenja iz stavka 3. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Uz članke 19. 21. i 23.
Nomotehničko uređivanje članaka, odnosno povezivanje prekršajnih odredbi s odredbama članaka Zakona o rudarstvu.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Uz članke 20. 22. i 24.
Povezivanje prekršajnih odredbi s odredbama članaka Zakona o rudarstvu i propisivanje novčanog iznosa u eurima.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Uz članak 25.
Određuje se da će Vlada Republike Hrvatske najkasnije u roku od tri godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona donijeti srednjoročni akt strateškog planiranja u cilju održivog gospodarenja mineralnim sirovinama
Određuje se obveza ministarstvu nadležnom za rudarstvo da u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona putem svojih mrežnih stranica objavi popis neaktivnih eksploatacijskih polja mineralnih sirovina, te o istome obavijesti jedinice lokalne samouprave i jedinice područne (regionalne) samouprave na čijem području se nalaze neaktivna eksploatacijska polja mineralnih sirovina.
Određuje se obveza predstavničkih tijela jedinica lokalne samouprave da u roku od 12 mjeseci od dana stupanja na snagu ovoga Zakona donesu odluku o sanaciji neaktivnih eksploatacijskih polja bez eksploatacije mineralnih sirovina ili uz eksploataciju mineralnih sirovina, kao i daljnje obveze sukladno odredbama ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Uz članak 26.
Propisuje se postupanje s upravnim i prekršajnim postupcima započetim prije stupanja na snagu ovoga Zakona.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Uz članke 27. i 28.
Ovim člancima određuje se dan stupanja na snagu ovoga Zakona, odnosno prestanak važenja odredbi članaka 160., 161. 162. ovoga Zakona na dan uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
TEKST ODREDBI VAŽEĆEG ZAKONA KOJI SE MIJENJA I DOPUNJUJE
Strategija gospodarenja mineralnim sirovinama
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 6.
(1) Osnovni dokument kojim se utvrđuje gospodarenje mineralnim sirovinama i planira rudarska gospodarska djelatnost na državnoj razini je Strategija gospodarenja mineralnim sirovinama.
(2) Strategija gospodarenja mineralnim sirovinama sadrži osnove za usmjeravanje i usklađivanje gospodarskih, tehničkih, znanstvenih, obrazovnih, organizacijskih i drugih mjera, te mjera provođenja međunarodnih obveza radi gospodarenja mineralnim sirovinama.
(3) Strategijom gospodarenja mineralnim sirovinama utvrđuje se: stanje gospodarenja mineralnim sirovinama, osiguranje sigurne i pouzdane opskrbe, racionalna i svrhovita eksploatacija, održivo korištenje mineralnih sirovina, osiguranje zaštite prirode i okoliša u svim područjima rudarske djelatnosti.
(4) Strategiju gospodarenja mineralnim sirovinama donosi Hrvatski sabor na prijedlog Vlade Republike Hrvatske.
(5) Vlada Republike Hrvatske će najkasnije u roku od tri godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnijeti prijedlog Strategije gospodarenja mineralnim sirovinama na usvajanje Hrvatskom saboru.
(6) Jedinice lokalne samouprave i jedinice područne (regionalne) samouprave dužne su u svojim razvojnim dokumentima osigurati provedbu Strategije gospodarenja mineralnim sirovinama i osigurati njezinu provedbu u roku od tri godine od dana usvajanja Strategije gospodarenja mineralnim sirovinama u Hrvatskome saboru.
Rudarsko-geološke studije
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 7.
(1) Jedinice područne (regionalne) samouprave dužne su za svoja područja izraditi rudarsko-geološke studije koje obuhvaćaju postojeća i potencijalna ležišta mineralnih sirovina, a koje moraju biti u skladu sa Strategijom gospodarenja mineralnim sirovinama.
(2) Na temelju rudarsko-geoloških studija iz stavka 1. ovoga članka jedinice lokalne samouprave i jedinice područne (regionalne) samouprave dužne su u svojim strateškim dokumentima prostornog uređenja planirati potrebe i način opskrbe mineralnim sirovinama.
(3) Jedinice područne (regionalne) samouprave dužne su izraditi rudarsko-geološke studije u roku od tri godine od dana usvajanja Strategije gospodarenja mineralnim sirovinama u Hrvatskome saboru.
(4) Rudarsko-geološku studiju iz stavka 1. ovoga članka jedinice područne (regionalne) samouprave dužne su dostaviti ministarstvu nadležnom za rudarstvo, ministarstvu nadležnom za prostorno uređenje i ministarstvu nadležnom za zaštitu prirode i okoliša u roku od 30 dana po njezinom usvajanju.
(5) Sadržaj i način izrade rudarsko-geoloških studija iz ovoga članka propisat će pravilnikom ministar nadležan za rudarstvo.
Određivanje rokova
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 17.
(1) Ministarstvo nadležno za rudarstvo dužno je prilikom određivanja rokova propisanih odredbama ovoga Zakona za mineralne sirovine iz članka 5. točke 1. ovoga Zakona pridržavati se sljedećeg:
1. Rokovi iz članaka 34., 40. i 62. ovoga Zakona:
– u kojem se moraju podmiriti troškovi javnog nadmetanja je do 30 dana,
– u kojem se mora ministarstvu nadležnom za rudarstvo dostaviti jamstvo za troškove sanacije istražnog prostora i u kojem se ministarstvu nadležnom za rudarstvo mora dostaviti imenovanje odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova je do četiri mjeseca,
– u kojem se mora započeti s izvođenjem rudarskih radova je do 12 mjeseci,
– u kojem se mora podnijeti završno izvješće o provedenom istraživanju i sanaciji istražnog prostora u slučaju da istraživanjem nisu utvrđene rezerve mineralnih sirovina ili geološke strukture pogodne za skladištenje i trajno zbrinjavanje plinova, odnosno u kojem se mora izraditi Elaborat o rezervama mineralne sirovine u istražnom prostoru i ishoditi rješenje o utvrđenoj količini i kakvoći rezervi mineralne sirovine ili izraditi Elaborat o geološkim strukturama pogodnim za skladištenje ugljikovodika i trajno zbrinjavanje plinova i ishoditi rješenje o utvrđenoj građi, obliku, veličini i obujmu geoloških struktura pogodnih za skladištenje ugljikovodika i trajno zbrinjavanje plinova je do 48 mjeseci,
– u kojem se mora izraditi i dostaviti ministarstvu nadležnom za rudarstvo idejni rudarski projekt za eksploataciju mineralnih sirovina je do 51 mjesec,
– u kojem se mora ministarstvu nadležnom za rudarstvo dostaviti lokacijska dozvola i u kojem se mora od ministarstva nadležnog za rudarstvo zatražiti utvrđivanje eksploatacijskog polja mineralnih sirovina je do 60 mjeseci,
– u kojem se mora izraditi i podnijeti na provjeru ministarstvu nadležnom za rudarstvo glavni rudarski projekt je do 66 mjeseci,
– u kojem se mora s ministarstvom nadležnim za rudarstvo sklopiti ugovor o koncesiji za eksploataciju mineralnih sirovina je do 72 mjeseca.
2. Rokovi iz članka 49. ovoga Zakona:
– u kojem se tijelu nadležnom za rudarstvo mora dostaviti ažurirana situacijska karta eksploatacijskog polja je do tri mjeseca,
– u kojem se mora izraditi i dostaviti tijelu nadležnom za rudarstvo idejni rudarski projekt za eksploataciju mineralnih sirovina je do šest mjeseci,
– u kojem se mora započeti s izvođenjem dodatnog istraživanja mineralnih sirovina je do 12 mjeseci,
– u kojem se mora izraditi Elaborat o rezervama mineralne sirovine i ishoditi rješenje o utvrđenoj količini i kakvoći rezervi mineralne sirovine ili izraditi Elaborat o geološkim strukturama pogodnim za skladištenje ugljikovodika i trajno zbrinjavanje plinova i ishoditi rješenje o utvrđenoj građi, obliku, veličini i obujmu geoloških struktura pogodnih za skladištenje ugljikovodika i trajno zbrinjavanje plinova je do 18 mjeseci,
– u kojem se mora tijelu nadležnom za rudarstvo dostaviti lokacijska dozvola je do 30 mjeseci,
– u kojem se mora izraditi i podnijeti na provjeru ministarstvu nadležnom za rudarstvo glavni rudarski projekt je do 36 mjeseci,
– u kojem se mora s tijelom nadležnim za rudarstvo sklopiti ugovor o koncesiji za eksploataciju mineralnih sirovina je do 42 mjeseca.
3. Rokovi iz članaka 75. i 76. ovoga Zakona:
– u kojem se mora tijelu nadležnom za rudarstvo dostaviti jamstvo za troškove sanacije eksploatacijskog polja, u kojem se tijelu nadležnom za rudarstvo mora dostaviti imenovanje odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova i sklopiti ugovor o koncesiji za eksploataciju mineralnih sirovina je do tri mjeseca,
– u kojem se mora započeti s izvođenjem rudarskih radova je šest mjeseci.
(2) Tijelo nadležno za rudarstvo dužno je prilikom određivanja rokova propisanih odredbama ovoga Zakona za mineralne sirovine iz članka 5. točke 2., 3., 4. i 5. ovoga Zakona pridržavati se sljedećeg:
1. Rokovi iz članaka 34., 40. i 62. ovoga Zakona:
– u kojem se moraju podmiriti troškovi javnog nadmetanja je do 30 dana,
– u kojem se mora tijelu nadležnom za rudarstvo dostaviti jamstvo za troškove sanacije istražnog prostora i u kojem se tijelu nadležnom za rudarstvo mora dostaviti imenovanje odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova je do tri mjeseca,
– u kojem se mora započeti s izvođenjem rudarskih radova je do devet mjeseci,
– u kojem se mora podnijeti završno izvješće o provedenom istraživanju i sanaciji istražnog prostora u slučaju da istraživanjem nisu utvrđene rezerve mineralnih sirovina, odnosno u kojem se mora izraditi Elaborat o rezervama mineralne sirovine u istražnom prostoru i ishoditi rješenje o utvrđenoj količini i kakvoći rezervi mineralne sirovine je do 24 mjeseca,
– u kojem se mora izraditi i dostaviti tijelu nadležnom za rudarstvo idejni rudarski projekt za eksploataciju mineralnih sirovina je do 26 mjeseci,
– u kojem se mora tijelu nadležnom za rudarstvo dostaviti lokacijska dozvola i u kojem se mora od tijela nadležnog za rudarstvo zatražiti utvrđivanje eksploatacijskog polja mineralnih sirovina je do 36 mjeseci,
– u kojem se mora izraditi i podnijeti na provjeru ministarstvu nadležnom za rudarstvo glavni rudarski projekt je do 42 mjeseca,
– u kojem se mora s tijelom nadležnim za rudarstvo sklopiti ugovor o koncesiji za eksploataciju mineralnih sirovina je do 54 mjeseca.
2. Rokovi iz članka 67. ovoga Zakona:
– u kojem se mora izraditi i podnijeti na provjeru ministarstvu nadležnom za rudarstvo idejni rudarski projekt za eksploataciju mineralnih sirovina je do tri mjeseca,
– u kojem se mora tijelu nadležnom za rudarstvo dostaviti lokacijska dozvola je do 15 mjeseci,
– u kojem se mora izraditi i podnijeti na provjeru ministarstvu nadležnom za rudarstvo glavni rudarski projekt je do 21 mjesec,
– u kojem se mora s tijelom nadležnim za rudarstvo sklopiti ugovor o koncesiji za eksploataciju mineralnih sirovina je do 27 mjeseci.
3. Rokovi iz članka 49. ovoga Zakona određeni su stavkom 1. točkom 2. ovoga članka uz sljedeći rok:
– u kojem se mora dostaviti ažurirana situacijska karta eksploatacijskog polja, a ista za mineralne sirovine iz članka 5. točke 2., 3., 4. i 5. ovoga Zakona mora sadržavati identificirane zemljišne čestice (katastarske i zemljišnoknjižne oznake čestice), je 30 dana,
4. Rokovi iz članaka 75. i 76. ovoga Zakona određeni su stavkom 1. točkom 3. ovoga članka.
5. Rok iz članka 101. stavka 2. ovoga Zakona je do šest mjeseci.
6. Rokovi iz članka 102. ovoga Zakona određeni su stavkom 1. točkom 2. ovoga članka uz slijedeći rok:
– u kojem se mora dostaviti ažurirana situacijska karta eksploatacijskog polja, a ista za mineralne sirovine iz članka 5. točke 2., 3., 4. i 5. ovoga Zakona mora sadržavati identificirane zemljišne čestice (katastarske i zemljišnoknjižne oznake čestice), je do 30 dana,
– u kojem se mora izraditi i podnijeti na provjeru ministarstvu nadležnom za rudarstvo idejni rudarski projekt za eksploataciju mineralnih sirovina je do 60 dana,
– u kojem se mora započeti s izvođenjem dodatnog istraživanja mineralnih sirovina je do devet mjeseci,
– u kojem se mora izraditi Elaborat o rezervama mineralne sirovine radi sanacije prostora i ishoditi rješenje o utvrđenoj količini i kakvoći rezervi mineralne sirovine je do 12 mjeseci.
(3) Rokovi određeni stavcima 1. i 2. ovoga članka računaju se od izvršnosti upravnog akta kojim su isti određeni.
(4) U slučaju više sile tijelo nadležno za rudarstvo može produžiti rokove određene upravnim aktima za vrijeme trajanja više sile.
(5) Pod okolnostima više sile smatraju se okolnosti izvan razumnog utjecaja tijela nadležnog za rudarstvo i rudarskog gospodarskog subjekta koje se nisu mogle predvidjeti, izbjeći ili spriječiti, a koje posebno predstavljaju rat (bilo objavljen bilo neobjavljen), prijetnja ratom ili postojanje ratnih okolnosti, prirodne katastrofe, odluke tijela državne uprave, jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave koje imaju za posljedicu nemogućnost izvođenja rudarskih radova.
(6) Okolnošću više sile ne smatra se nedostatak financijskih sredstava i/ili bilo koja druga financijska nestabilnost rudarskog gospodarskog subjekta kao niti nesposobnost za plaćanje i/ili otvaranje stečajnog ili likvidacijskog postupka nad rudarskim gospodarskim subjektom.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 51.
(1) Vrste geoloških, geokemijskih i geofizičkih podataka i rezultata iz članka 50. ovoga Zakona su:
1. Geološki i geokemijski podaci i rezultati dobiveni bušenjem u Republici Hrvatskoj, a koji su izvedeni radi istraživanja i/ili eksploatacije mineralnih sirovina su:
a) zapisnici o lociranju bušotina,
b) izvještaji o geološkom praćenju bušotina,
c) izvještaji o učinjenim analizama: paleontološkim, sedimentološkim, petrografskim, fizikalnim, kemijskim, geokemijskim, granulometrijskim, određivanju poroziteta, propusnosti, analize nafte, plina, vode, DTS i ostala analitika koja je vezana na bušotinu;
d) opisi jezgara,
e) nagibi slojeva,
f) svi zapisi (logovi),
g) svi elektrokarotažni dijagrami,
h) geološki presjeci bušotina.
2. Geofizički podaci i rezultati regionalnih geofizičkih istraživanja uključujući plitku i duboku seizmiku, 3D seizmiku, te plitku i duboku geoelektriku te geomagnetska istraživanja.
3. Bušotinske jezgre.
(2) Odredbe ovoga članka odnose se na sve dosada utvrđene geološke, geokemijske i geofizičke podatke i rezultate koji su u posjedu rudarskih gospodarskih subjekata, kao i za sve buduće utvrđene geološke, geokemijske i geofizičke podatke i rezultate ostvarene istraživanjem i/ili eksploatacijom mineralnih sirovina u Republici Hrvatskoj.
(3) Od dana stupanja na snagu ovoga Zakona rudarski gospodarski subjekti dužni su sukladno odredbama članka 50. ovoga Zakona, u roku od najviše šest mjeseci dostaviti sve podatke i rezultate iz stavka 1. ovoga članka, u protivnom ovlaštenici istražnih prostora i/ili eksploatacijskih polja mineralnih sirovina bit će brisani iz registra istražnih prostora i/ili registra eksploatacijskih polja mineralnih sirovina tijela nadležnog za rudarstvo.
(4) Hrvatski geološki institut dužan je evidentirati pohranjene podatke i rezultate iz stavka 1. ovoga članka, te ih na prikladan način učiniti dostupnim, uključujući i kartografski prikaz postojećih i potencijalnih nalazišta mineralnih sirovina, što također predstavlja osnovnu podlogu za izradu i izmjenu Strategije gospodarenja mineralnim sirovinama te za izradu svih budućih planova koji na bilo koji način uređuju prostor Republike Hrvatske.
Mjere osiguranja
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 69.
(1) Rudarski gospodarski subjekt odgovara za štetu u prirodi i okolišu nastalu izvođenjem rudarskih radova na eksploatacijskom polju.
(2) Tijekom izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju te nakon završetka ili trajnog obustavljanja izvođenja rudarskih radova, rudarski gospodarski subjekt dužan je provesti sanaciju terena na kojem su izvedeni rudarski radovi, te provesti sve mjere osiguranja radi sprječavanja nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš, te o tome izvijestiti Državni inspektorat, ministarstvo nadležno za zaštitu prirode i okoliša i ministarstvo nadležno za pomorstvo ako se rudarski radovi izvode na pomorskom dobru.
(3) Ako Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde da su provedene mjere iz stavka 2. ovoga članka dovoljne, izdat će rudarskom gospodarskom subjektu o tome potvrdu i izvijestiti tijelo nadležno za rudarstvo i tijelo nadležno za zaštitu prirode i okoliša.
(4) Nakon primitka izvješća iz stavka 3. ovoga članka, tijelo nadležno za rudarstvo donijet će rješenje kojim će utvrditi prestanak prava za izradu i provjeru glavnog rudarskog projekta i rješavanje imovinskopravnih odnosa za zemljišne čestice unutar eksploatacijskog polja ili pozicije na morskom dijelu eksploatacijskog polja, odnosno odrediti brisanje rudarskog gospodarskog subjekta kao ovlaštenika eksploatacijskog polja iz registra eksploatacijskih polja.
(5) U slučaju iz stavka 4. ovoga članka, tijelo nadležno za rudarstvo može donijeti rješenje o brisanju eksploatacijskog polja iz registra eksploatacijskih polja.
Otklanjanje nedostataka i provedba drugih mjera osiguranja
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 70.
(1) Ako Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde da provedene mjere osiguranja iz članka 69. ovoga Zakona nisu dovoljne, naredit će rudarskom gospodarskom subjektu da u određenom roku, koji ne može biti duži od šest mjeseci, otkloni utvrđene nedostatke, a po potrebi da provede i druge mjere osiguranja na eksploatacijskom polju te o tome obavijestiti tijelo nadležno za rudarstvo i ministarstvo nadležno za pomorstvo ako se rudarski radovi izvode na pomorskom dobru.
(2) Ako rudarski gospodarski subjekt ne postupi po naređenju iz stavka 1. ovoga članka, Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša izvijestit će o tome tijelo nadležno za rudarstvo, koje će provesti potrebne mjere osiguranja eksploatacijskog polja na trošak rudarskog gospodarskog subjekta te o tome obavijestiti ministarstvo nadležno za pomorstvo ako se rudarski radovi izvode na pomorskom dobru.
Prava koja se stječu ugovorom o koncesiji
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 78.
Ugovorom o koncesiji stječe se pravo za izvođenje rudarskih radova radi gospodarskog korištenja mineralnih sirovina, odnosno pravo za izvođenje rudarskih radova za izvanrednu sanaciju prostora.
Rok na koji se sklapa ugovor o koncesiji
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 79.
(1) Ugovor o koncesiji se može dati na rok ne duži od 40 godina.
(2) Iznimno od odredbi stavka 1. ovoga članka ugovor o koncesiji za izvanrednu sanaciju prostora može se dati uvjetno na rok do pet godina.
(3) Koncesionar za izvanrednu sanaciju prostora dužan je tijelu nadležnom za rudarstvo dostaviti do 15. ožujka tekuće godine potvrdu Državnog inspektorata da se sanacija prostora provodi sukladno uvjetima i ograničenjima određenim ugovorom o koncesiji za sanaciju prostora.
Mjere osiguranja radi sprječavanja nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 87.
(1) Kad koncesionar potpuno i trajno obustavi izvođenje rudarskih radova na eksploatacijskom polju, odnosno provede sanaciju eksploatacijskog polja, dužan je izvijestiti Državni inspektorat i Inspekciju zaštite okoliša da su na prostoru na kojem su izvođeni rudarski radovi provedene sve mjere osiguranja kojima se isključuje mogućnost nastanka opasnosti za ljude, imovinu, prirodu i okoliš.
(2) Ako Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde da su provedene mjere osiguranja, mjere zaštite prirode i okoliša i sanacija eksploatacijskog polja nakon završetka izvođenja rudarskih radova dovoljne, izdat će koncesionaru o tome potvrdu i izvijestiti tijelo nadležno za rudarstvo i tijelo nadležno za zaštitu prirode.
(3) Koncesionar je dužan podmiriti naknadu za koncesiju na eksploatacijskom polju prije brisanja eksploatacijskog polja iz registra eksploatacijskih polja.
(4) Nakon primitka potvrde iz stavka 2. i dokaznice iz stavka 3. ovoga članka, tijelo nadležno za rudarstvo donijet će rješenje o brisanju eksploatacijskog polja iz registra eksploatacijskih polja i prestanku ugovora o koncesiji.
(5) Ako koncesionar zatraži smanjenje eksploatacijskog polja, dužan je za prostor koji se izuzima iz prije utvrđenog eksploatacijskog polja provesti sve radnje određene stavkom 1. ovoga članka.
(6) Ako u slučaju iz stavka 5. ovoga članka Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde da su provedene mjere osiguranja, mjere zaštite prirode i okoliša i sanacija dijela eksploatacijskog polja dovoljne, izdat će koncesionaru o tome potvrdu i izvijestiti tijelo nadležno za rudarstvo i tijelo nadležno za zaštitu prirode.
(7) Nakon primitka potvrde iz stavka 6. ovoga članka, tijelo nadležno za rudarstvo donijet će u skladu s odredbama ovoga Zakona rješenje o smanjenju eksploatacijskog polja.
(8) Ako koncesionar zatraži brisanje rudarskih objekata smještenih unutar eksploatacijskog polja mineralnih sirovina iz članka 5. točke 1. ovoga Zakona, dužan je za prostore na kojima su smješteni rudarski objekti unutar eksploatacijskog polja provesti sve radnje određene stavkom 1. ovoga članka.
(9) Ako u slučaju iz stavka 8. ovoga članka Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde da su provedene mjere osiguranja, mjere zaštite prirode i okoliša i sanacija prostora na kojima su smješteni rudarski objekti dovoljne, izdat će koncesionaru o tome potvrdu i izvijestiti ministarstvo nadležno za rudarstvo i tijelo nadležno za zaštitu prirode.
(10) Nakon primitka potvrde iz stavka 9. ovoga članka, ministarstvo nadležno za rudarstvo donijet će rješenje o brisanju rudarskih objekata iz registra eksploatacijskih polja koji vodi ministarstvo nadležno za rudarstvo.
Otklanjanje nedostataka i provedba drugih mjera osiguranja
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 88.
(1) Ako Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša utvrde da provedene mjere osiguranja iz članka 87. ovoga Zakona nisu dovoljne, naredit će koncesionaru da u određenom roku, ne dužem od šest mjeseci, otkloni utvrđene nedostatke na eksploatacijskom polju, a po potrebi da provede i druge mjere osiguranja, te o tome obavijesti tijelo nadležno za rudarstvo i ministarstvo nadležno za pomorstvo ako se rudarski radovi izvode na pomorskom dobru.
(2) Ako koncesionar ne postupi po naređenju iz stavka 1. ovoga članka, Državni inspektorat i Inspekcija zaštite okoliša izvijestit će o tome tijelo nadležno za rudarstvo koje će provesti potrebne mjere osiguranja na trošak koncesionara.
Raskid ugovora o koncesiji
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 90.
(1) Tijelo nadležno za rudarstvo jednostrano će raskinuti ugovor o koncesiji i oduzeti koncesionaru sva prethodno stečena prava na eksploatacijskom polju bez novčane naknade, a isto uključuje svu tehničku dokumentaciju i ishođene akte, sukladno odredbama ovoga Zakona:
1. ako nisu izvršene obveze iz ugovora o koncesiji,
2. ako nisu provedene propisane mjere zaštite na radu i potrebne mjere za sigurnost ljudi, imovine i zaštite prirode i okoliša, naređene rješenjem Državnog inspektorata i Inspekcije zaštite okoliša,
3. ako se izvođenjem rudarskih radova ometa, odnosno ugrožava istraživanje drugih mineralnih sirovina na susjednim istražnim prostorima i/ili eksploatacijskim poljima,
4. ako se izvođenje rudarskih radova provodi izvan granica eksploatacijskog polja,
5. ako se rudarski radovi izvode na zemljišnim česticama ili pozicijama na službenoj pomorskoj navigacijskoj karti morskog dijela eksploatacijskog polja koje nisu navedene ugovorom o koncesiji,
6. ako koncesionar ne plati naknadu za koncesiju unatoč pisanom upozorenju tijela nadležnog za rudarstvo, ni u naknadno određenom roku,
7. ako to zahtijevaju interesi obrane Republike Hrvatske,
8. ako se unatoč pisanom upozorenju tijela nadležnog za rudarstvo, neracionalno iskorištava ležište mineralne sirovine,
9. ako koncesionar unatoč pisanom upozorenju ministarstvu nadležnom za rudarstvo ne dostavi podatke i dokumentaciju iz članaka 52., 53. i 57. ovoga Zakona,
10. ako koncesionar za izvanrednu sanaciju prostora ne dostavi potvrdu iz članka 79. stavka 3. ovoga Zakona,
11. pravomoćnošću sudske odluke kojom se rješenje o utvrđivanju eksploatacijskog polja ili odluka o dodjeli koncesije utvrđuje ništavim ili poništava, odnosno ugovor o koncesiji utvrđuje ništetnim ili se poništava,
12. ako Hrvatski sabor odlukom odredi da to zahtijeva javni interes.
(2) Tijelo nadležno za rudarstvo prije jednostranog raskida ugovora o koncesiji i oduzimanja koncesionaru svih prethodno stečenih prava na eksploatacijskom polju bez novčane naknade, dužno je prethodno pisanim putem izvijestiti koncesionara o namjeri i razlozima jednostranog raskida ugovora o koncesiji, te mu je dužno odrediti rok od 90 dana za otklanjanje razloga za raskid ugovora o koncesiji i za izjašnjavanje o tim razlozima.
III. RUDARSKI PROJEKTI
Vrste rudarskih projekata
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 91.
(1) Za izvođenje rudarskih radova iz članka 9. ovoga Zakona, te za građenje rudarskih objekata i postrojenja iz članka 13. ovoga Zakona izrađuju se rudarski projekti.
(2) Ako u postupku istraživanja tijelo nadležno za rudarstvo, na osnovi predloženog opsega i vrste rudarskih radova, utvrdi da su predviđeni rudarski radovi takvog značenja da se oni mogu izvoditi samo na osnovi rudarskog projekta, rješenjem o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina, odnosno rješenjem o odobrenju za dodatne istražne radova na eksploatacijskom polju odredit će izradu odgovarajućeg rudarskog projekta.
(3) Za ocjenu prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu, izradu studije utjecaja na okoliš rudarskog zahvata i ishođenje lokacijske dozvole kao stručna podloga izrađuje se idejni rudarski projekt.
(4) Za izvođenje rudarskih radova i građenje rudarskih objekata i postrojenja iz ovoga Zakona izrađuju se glavni rudarski projekt, dopunski rudarski projekt i pojednostavljeni rudarski projekt.
(5) Glavni i dopunski rudarski projekti iz stavka 4. ovoga članka mogu se izraditi i koristiti kao tipski rudarski projekti.
(6) Glavni rudarski projekt i dopunski rudarski projekt podliježu provjeri pri ministarstvu nadležnom za rudarstvo u skladu s odredbama ovoga Zakona.
(7) Idejni rudarski projekt iz članka 67. stavka 2. točke 4. i članka 102. stavka 4. ovoga Zakona podliježe provjeri pri ministarstvu nadležnom za rudarstvo u skladu s odredbama ovoga Zakona.
Idejni rudarski projekt
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 93.
Idejni rudarski projekt izrađuje se:
1. kao stručna podloga za ocjenu prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu, za izradu studije utjecaja na okoliš rudarskog zahvata i ishođenje lokacijske dozvole,
2. u postupku utvrđivanja eksploatacijskog polja morske soli ili građevnog pijeska i šljunka iz morskoga dna određene člankom 67. ovoga Zakona,
3. u postupku izvanredne sanacije prostora određene člankom 102. ovoga Zakona.
Izvanredna sanacija
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 102.
(1) Ako ne postoji ili je nepoznata osoba koja je eksploatirala mineralnu sirovinu, a nije provela sanaciju, provest će se izvanredna sanacija prostora.
(2) Za provedbu sanacije prostora iz stavka 1. ovoga članka potrebno je:
1. provesti dodatno istraživanje mineralnih sirovina,
2. ishoditi koncesiju za sanaciju prostora,
3. s tijelom nadležnim za rudarstvo sklopiti i potpisati ugovor o koncesiji za sanaciju prostora.
(3) Na postupak izvanredne sanacije odgovarajuće se primjenjuju odredbe ovoga Zakona koje uređuju davanje koncesije za eksploataciju mineralnih sirovina.
(4) Iznimno od odredbi ovoga Zakona kojima je određen postupak odobrenja za dodatno istraživanje mineralnih sirovina radi davanja koncesije za eksploataciju, za provedbu sanacije prostora rudarski gospodarski subjekt dužan je prije početka izvođenja rudarskih radova izraditi i pri ministarstvu nadležnom za rudarstvo provjeriti idejni rudarski projekt.
(5) Rudarski gospodarski subjekt dužan je Elaborat o rezervama mineralne sirovine radi sanacije prostora, izraditi u skladu s projektnim rješenjima iz provjerenog idejnog rudarskog projekta iz stavka 4. ovoga članka.
(6) Elaboratom o rezervama mineralne sirovine radi sanacije prostora utvrđuju se količine rezervi mineralnih sirovina koje se rudarskim radovima smiju eksploatirati isključivo radi provedbe mjera osiguranja prostora kojima se isključuje mogućnost nastanka opasnosti za ljude i imovinu, kao i za prirodu i okoliš.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 103.
(1) U postupku provedbe sanacije prostora tijelo nadležno za rudarstvo obvezno je obavijestiti o namjeri osnivanja Stručnog povjerenstva za odabir najpovoljnijeg ponuditelja za dodatno istraživanje mineralnih sirovina Državni inspektorat, ministarstvo nadležno za prostorno uređenje, jedinicu lokalne samouprave na čijem području se nalazi prostor i ministarstvo nadležno za pomorstvo ako se dodatno istraživanje mineralnih sirovina izvodi u unutarnjim morskim vodama, teritorijalnom moru i epikontinentalnom pojasu Republike Hrvatske.
(2) Državni inspektorat, ministarstvo nadležno za prostorno uređenje, jedinica lokalne samouprave na čijem području se nalazi prostor i ministarstvo nadležno za pomorstvo ako se dodatno istraživanje mineralnih sirovina izvodi u unutarnjim morskim vodama, teritorijalnom moru i epikontinentalnom pojasu Republike Hrvatske, mogu imenovati svojeg predstavnika u stručno povjerenstvo u roku od deset dana od dana zaprimanja obavijesti iz stavka 1. ovoga članka.
Izvođenje rudarskih radova u posebnim situacijama
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 104.
(1) Za provođenje sanacije prostora po propisima o zaštiti okoliša ili radi privođenja prostora drugoj namjeni po propisima o uređenju prostora, ako je istodobno potrebno na tom prostoru rudarskim radovima provesti i ograničenu eksploataciju, potrebna je lokacijska dozvola, uvjeti ministarstva nadležnog za rudarstvo, te posebna odluka.
(2) Odluku o sanaciji uz eksploataciju, odnosno odluku o izvođenju radova uz eksploataciju iz stavka 1. ovoga članka donosi Vlada Republike Hrvatske.
(3) Odluka iz stavka 2. ovog članka mora sadržavati:
– svrhu donošenja odluke (dozvola za sanaciju uz eksploataciju ili dozvola za izvođenje radova radi prenamjene prostora uz eksploataciju),
– nekretnine na koje se odnosi,
– količinu i kakvoću mineralne sirovine koja će se izvaditi tijekom radova,
– način, uvjete i rok ograničene eksploatacije,
– visinu naknade,
– obvezu podnošenja mjesečnih izvješća o obavljenim rudarskim radovima, sukladno Odluci iz stavka 2. ovoga članka,
– broj, datum i oznaku izdavatelja lokacijske dozvole, odnosno drugih akata koji su povod donošenja odluke,
– rok važenja odluke.
(4) Rok za ograničenu eksploataciju iz stavka 1. ovoga članka ne može biti duži od pet godina.
(5) Za nadzor nad provođenjem odluke iz stavka 2. ovoga članka nadležno je, osim Državnog inspektorata, ministarstvo nadležno za rudarstvo kao i tijelo nadležno za upravljanje državnom imovinom te druga tijela ovisno o razlozima donošenja odluke.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 160.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 100.000,00 do 500.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička odnosno pravna osoba:
1. ako prijenos rješenja i/ili ugovora ishođenih sukladno odredbama ovoga Zakona ne provede u skladu s odredbama ovoga Zakona,
2. ako obavlja rudarske radove na istraživanju mineralnih sirovina bez rješenja o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina, odnosno protivno rješenju o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina,
3. ako obavlja dodatne istražne radova na eksploatacijskom polju bez rješenja o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju, odnosno protivno rješenju o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju,
4. ako obavlja rudarske radove eksploatacije mineralnih sirovina bez ugovora o koncesiji, odnosno protivno ugovoru o koncesiji i provjerenoj rudarskoj dokumentaciji navedenoj ugovorom o koncesiji,
5. ako ne prijavi početak i završetak izvođenja rudarskih radova u istražnom prostoru u skladu s rješenjem o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina,
6. ako u roku određenim ovim Zakonom ne dostavi dokaz o obračunatim i uplaćenim iznosima naknade za koncesiju,
7. ako su probnom eksploatacijom mineralnih sirovina otkopane ili pridobivene veće količine mineralnih sirovina od onih koje su određene rješenjem o odobrenju za istraživanje mineralnih sirovina ili rješenja o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju,
8. ako s mineralnom sirovinom otkopanom ili pridobivenom tijekom probne eksploatacije mineralnih sirovina ne postupi u skladu s odredbama članka 68. ovoga Zakona,
9. ako tijekom izvođenja rudarskih radova te nakon završetka ili trajnog obustavljanja izvođenja rudarskih radova ne provede sve potrebne mjere osiguranja i/ili ne provede sanaciju terena na kojem su izvođeni rudarski radovi,
10. ako ne prijavi početak i završetak izvođenja odobrenih rudarskih radova na eksploatacijskom polju, u skladu s rješenjem o odobrenju za dodatne istražne radove na eksploatacijskom polju ili ugovorom o koncesiji,
11. ako prilikom građenja građevina koje se grade sukladno propisima o gradnji, višak iskopa koji predstavlja mineralnu sirovinu ne stavi na raspolaganje Republici Hrvatskoj i/ili mineralne sirovine koje se ne mogu ugraditi u obuhvat građevine ne iskaže u izvedbenom projektu,
12. ako gradi rudarske objekte i postrojenja bez građevinske dozvole,
13. ako se rudarski objekti i postrojenja koriste bez uporabne dozvole,
14. ako se ministarstvu nadležnom za rudarstvo ne dostave podaci sukladno odredbi članka 51. ovoga Zakona,
15. ako se ne dostave podaci sukladno odredbi članka 167. stavka 9. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaje iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 10.000,00 do 50.000,00 kuna.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 161.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 50.000,00 do 250.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička odnosno pravna osoba:
1. ako tijekom izvođenja rudarskih radova tijelu nadležnom za rudarstvo ne podnese svakih šest mjeseci izvješće o obavljenim rudarskim radovima u istražnom prostoru,
2. ako u propisanom roku ne dostavi Povjerenstvu za utvrđivanje rezervi mineralnih sirovina dokumentaciju o rezervama mineralnih sirovina,
3. ako u propisanom roku ministarstvu nadležnom za rudarstvo ne dostavi podatke određene člankom 57. ovoga Zakona,
4. ako nakon potpune i trajne obustave izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju sve planove i skice, mjeračke knjige i ostalu dokumentaciju o stanju radova u trenutku potpune i trajne obustave radova ne preda na čuvanje ministarstvu nadležnom za rudarstvo,
5. ako na osnovi mjerenja ne izradi ili ne dopunjava planove, odnosno karte iz kojih se može utvrditi stanje rudarskih radova i rudarskih objekata i njihov međusobni položaj, te ako putem ovlaštene osobe odgovarajuće struke ne izradi situacijsku kartu istražnog prostora/eksploatacijskog polja sa stanjem rudarskih radova na dan 31. prosinca,
6. ako izvodi rudarske radove na eksploatacijskom polju po pojednostavljenom rudarskom projektu bez potvrde iz članka 96. stavka 4. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaje iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 25.000,00 kuna.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Članak 162.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 25.000,00 do 150.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička odnosno pravna osoba:
1. ako ne imenuje odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova u istražnom prostoru, u skladu s odredbama članka 40. stavka 2. ovoga Zakona,
2. ako ne imenuje odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju, u skladu s odredbama članka 82. ovoga Zakona,
3. ako ne izvjesiti u roku od 24 sata nakon obustave rudarskih radova da se izvođenje rudarskih radova mora privremeno prekinuti zbog nepredviđenih okolnosti, ili ako o prekidu radova ne izvijesti u roku od 15 dana prije privremene obustave izvođenja rudarskih radova koja je unaprijed planirana, ili ako najmanje 15 dana prije potpune i trajne obustave izvođenja rudarskih radova na eksploatacijskom polju o tome ne izvijesti Državni inspektorat, tijelo nadležno za rudarstvo, ministarstvo nadležno za pomorstvo, ako se rudarski radovi izvode na plovnom putu,
4. ako u propisanom roku ne prijavi početak građenja rudarskih objekata i postrojenja ili nastavak izvođenja radova nakon prekida,
5. ako u propisanom roku ne prijavi početak uporabe rudarskih objekata i postrojenja,
6. ako poslove odgovornog voditelja izvođenja rudarskih radova, nadzora, samostalnog obavljanja rudarskih mjerenja, rukovanja eksplozivnim sredstvima, rukovanja rudarskim strojevima i postrojenjem te obavljanje drugih poslova pri izvođenju rudarskih radova povjeri osobama koje ne ispunjavaju uvjete propisane ovim Zakonom,
7. ako ne vodi knjigu rudarskog nadzora, u skladu odredbama ovoga Zakona.
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 2.500,00 do 15.000,00 kuna.
Komentirate u ime: Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja