Na temelju članka 14. stavka 4. Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara („Narodne novine“, broj 69/99, 151/03, 157/03- Ispravak, 100/04, 87/09, 88/10, 61/11, 25/12, 136/12, 157/13, 152/14, 98/15, 102/15, 44/17, 90/18, 32/20, 62/20 i 117/21), ministrica kulture i medija donosi
PRAVILNIK
O OBLIKU, SADRŽAJU I NAČINU VOĐENJA REGISTRA KULTURNIH DOBARA REPUBLIKE HRVATSKE
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom propisuje se oblik, sadržaj i način vođenja informacijskog sustava Registra kulturnih dobara Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Registar) koji vodi ministarstvo nadležno za poslove kulture te se uređuje način upisa u Registar, preventivna zaštita dobara, utvrđivanje svojstva kulturnoga dobra, proglašenje kulturnoga dobra od nacionalnog značenja, evidencija dobara od lokalnog značenja i utvrđivanje prestanka svojstva kulturnoga dobra te propisuje potrebna dokumentacija.
(2)Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje koriste se neutralno i odnose se jednako na muški i ženski spol.
Članak 2.
Registar se sastoji od središnjeg informacijskog sustava Registra, pridruženih evidencija arhivskog gradiva Hrvatskog državnog arhiva, informacijskih baza inventarnih knjiga javnih muzeja te knjižničnih baza kataloga koje vode Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, javne knjižnice i knjižnice u sastavu pravnih osoba kojima su osnivači Republika Hrvatska i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave te pravne osobe u njihovu pretežitom vlasništvu za knjižničnu građu za koju je izrijekom utvrđen status kulturnoga dobra.
II. SREDIŠNJI INFORMACIJSKI SUSTAV REGISTRA
Članak 3.
(1) Registar se vodi u obliku informacijskog sustava u koji se opisuju kulturna dobra po vrstama: nepokretno, pokretno i nematerijalno kulturno dobro i prema načinu uspostavljanja zaštite: preventivnom zaštitom dobra, utvrđivanjem svojstva kulturnog dobra i utvrđivanjem svojstva kulturnog dobra od nacionalnog značenja.
(2) Registar čine sljedeće liste:
-Lista zaštićenih kulturnih dobara
-Lista kulturnih dobara nacionalnog značenja
-Lista preventivno zaštićenih dobara.
(3) Pored Lista navedenih u stavku 2. ovoga članka, Registar sadrži i Evidenciju dobara od lokalnog značenja.
(4) Za svako upisano kulturno dobro i preventivno zaštićeno dobro, vodi se zbirka isprava.
III. VOĐENJE SREDIŠNJEG INFORMACIJSKOG SUSTAVA REGISTRA
Članak 4.
(1) Informacijski sustav Registra mora osigurati autentičnost zapisa.
(2) Upisi, brisanja i upisi promjena u Registru obavljaju se na temelju rješenja ministarstva nadležnog za poslove kulture.
(3) Podaci u Registru čuvaju se trajno, a ministarstvo nadležno za poslove kulture je dužno osigurati pohranu i zaštitu podataka sukladno važećim propisima.
(4) Svi elektronički podaci koji se unose u Registar čuvaju se u skladu s pravilima informacijske sigurnosti.
(5) Sve promjene i ispravke u Registru obavljaju osobe ovlaštene od čelnika uprave nadležne za poslove vođenja Registra.
IV. SADRŽAJ SREDIŠNJEG INFORMACIJSKOG SUSTAVA REGISTRA
Članak 5.
Registar sadrži osnovne podatke o kulturnom dobru, preventivno zaštićenom dobru, posebne podatke, podatke o upisu u Registar i podatke koji se javno objavljuju na mrežnim stranicama.
Članak 6.
(1) Za svako pojedino preventivno zaštićeno dobro ili kulturno dobro, unosi se jedan registarski zapis u informacijskom sustavu koji sadrži sljedeće osnovne podatke:
-naziv kulturnoga dobra
-smještaj kulturnoga dobra(županija, općina, grad, mjesto, lokalitet, adresa, topografski naziv)
-vrstu kulturnoga dobra(nepokretno kulturno dobro, pokretno kulturno dobro, nematerijalno kulturno dobro)
-klasifikaciju kulturnoga dobrau Registru (nepokretno kulturno dobro: pojedinačno, kulturno-povijesna cjelina, kulturni krajolik, arheološko nalazište/ zona;pokretno kulturno dobro: pojedinačno, zbirka; nematerijalno kulturno dobro)
-vrijeme nastanka (datacija), autora kulturnoga dobraopis kulturnoga dobra
-ime i prezime, odnosno naziv i adresa vlasnika, korisnika, imatelja kulturnoga dobra
-karakterističnu fotografiju
-sustav mjera zaštite i stanje kulturnoga dobraprilikom upisa u Registar.
(2) Uz osnovne podatke iz u registarski zapis s obzirom na vrstu kulturnog dobra, unose se i sljedeći posebni podatci:
a) za nepokretna kulturna dobra:
-katastarske općine i katastarske čestice unutar granica kulturnog dobra; iznimno za kulturne krajolike granice se mogu utvrditi opisno, a za podvodna arheološka nalazišta i zone navođenjem georeferenciranih točka/koordinata, sukladno članku 12. Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara
-prostorne podatke koji se ucrtavaju na digitalni katastarski plan koji je sastavni dio informacijskog sustava Registra.
b) za pokretna kulturna dobra:
-mjesto smještaja i vrstu; materijal, tehniku i dimenzije
-popis/katalog i broj predmeta u zbirci; s osnovnim podacima za svaki predmet unutar zbirke (naziv, dimenzije, materijal, autor, fotografija).
c) za nematerijalna kulturna dobra:
-popis nositelja te područje rasprostranjenosti kulturnog dobra.
(3) Registarski zapis kulturnog dobrauz osnovne i posebne podatke o kulturnome dobru obuhvaća i sljedeće upisne podatke:
-oznaku liste na koju je dobro upisano (N - kulturna dobra od nacionalnog značenja, Z - zaštićena kulturna dobra, P - preventivno zaštićena dobra),
-oznaku evidencije (L - evidencija dobara od lokalnog značenja, B - brisano iz Registra), redni broj upisa, datum upisa, datum isteka važenja preventivne zaštite
-naziv nadležnog konzervatorskog odjela
-broj i datum rješenja na temelju kojega se obavlja upis, izmjena upisa, odnosno brisanje iz Registra
-podatke o izvršnosti i pravomoćnosti rješenja na temelju kojih je izvršen upis, izmjena upisa ili brisanje iz Registra
-datum zabilježbe nepokretnog kulturnoga dobra u zemljišnoknjižnom odjelu nadležnog suda
-datum upisa na Listu svjetske baštine, Listu ugrožene svjetske baštine, Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, Listu nematerijalne kulturne baštine kojoj je potrebna hitna zaštita, Registar dobrih praksi očuvanja nematerijalne kulturne baštine svijeta
-podatke o žalbenom postupku/upravnom sporu
-poveznice s drugim vrstama zaštićenih kulturnih dobara te eventualne dodatne upise – obrazloženja za upis na drugu Listu Registra ili brisanje s Liste.
(4) Za svako kulturno dobrouz registarski zapis u informacijskom sustavu vodi se i zbirka isprava koja se trajno čuva, a sadrži:
-rješenja na temelju kojih odjel nadležan za poslove registra obavlja upise, izmjene upisa, odnosno brisanja iz Registra
-dokumentaciju podnesenu uz prijedlog za donošenje rješenja (podaci o vlasništvu i druge važne činjenice o kulturnom dobru).
(5) Odredbe ovoga članka odgovarajuće se primjenjuju i na preventivno zaštićeno dobro.
V. UTVRĐIVANJE SVOJSTVA KULTURNOGA DOBRA U DJELOKRUGU MINISTARSTVA NADLEŽNOG ZA POSLOVE KULTURE
Članak 7.
(1) Svojstvo kulturnog dobra utvrđuje se na temelju stručnog vrednovanja nadležnog stručnog povjerenstva.
(2) Stručno povjerenstvo za utvrđivanje svojstva pokretnih i nepokretnih kulturnih dobara ima neparan broj članova koje imenuje čelnik uprave nadležne za zaštitu kulturne baštine iz redova stručnih djelatnika te Uprave, odgovarajućih struka iz područja kulturne baštine.
(3) Stručno povjerenstvo za nematerijalna kulturna dobra ima neparan broj članova koje imenuje čelnik uprave nadležne za zaštitu kulturne baštine od kojih se jedan imenuje iz reda stručnih djelatnika ministarstva nadležnog za poslove kulture, a ostali članovi iz odgovarajućih struka iz područja nematerijalne kulturne baštine.
(4) Stručno povjerenstvo za vrednovanje kulturnih dobara od najvećeg nacionalnog značenja za Republiku Hrvatsku, sukladno članku 13. stavku 2. Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara (u daljnjem tekstu: Zakon), imenuje ministar iz redova istaknutih stručnjaka za kulturnu baštinu.
(5) Stručno povjerenstvo donosi poslovnik o svojem radu, a administrativne stručne poslove za stručno povjerenstvo obavlja nadležna stručna služba ministarstva nadležnog za poslove kulture.
Članak 8.
Čelnik uprave nadležne za zaštitu kulturne baštine donosi rješenje o utvrđivanju svojstva nepokretnog, pokretnog i nematerijalnog kulturnoga dobra na temelju podnesenog prijedloga i priložene dokumentacije nadležnog tijela ili po službenoj dužnosti, te stručnog vrednovanja nadležnog stručnog povjerenstva iz članka 7. ovoga Pravilnika.
Članak 9.
(1) Prijedlog za utvrđivanje svojstva kulturnoga dobra sadrži osnovne podatke:
- o dobru: naziv, mjesto, adresa, mjesto čuvanja (za pokretna kulturna dobra)
-vlasništvo, korisnik/ci, odnosno imatelj/i te nositelj/i očuvanja kulturnoga dobra, mjesto čuvanja tradicije (za nematerijalne kulturna dobra)
-podatke o autoru kulturnoga dobra te dataciju
-sažeti opis kulturnoga dobra s obrazloženjem svojstava kulturnoga dobra
-sustav mjera zaštite kulturnoga dobra, sustav mjera zaštite razrađen za kulturno-povijesnu cjelinu i kontaktnu zonu
-sustav mjera zaštite za memorijalnu baštinu
-za nepokretna kulturna dobra dodatno se navode: opis granica s popisom svih katastarskih čestica i katastarskih općina područja na koje se odnosi zaštita, osim za kulturne krajolike i podvodna arheološka nalazišta/zone, kod kojih se granice određuju opisno, navođenjem rubnih katastarskih čestica i katastarskih općina, odnosno koordinatama
-za pokretna kulturna dobra navode se materijal, tehnika i dimenzije predmeta, a kod zbirki/inventara broj predmeta, vrsta predmeta, podrijetlo zbirke
-za nematerijalna kulturna dobra popis i podaci o nositelju očuvanja (adresni podaci) i području čuvanja tradicije.
(2) Obvezna dokumentacija uz prijedlog za utvrđivanje svojstva kulturnoga dobra je dokaz o vlasništvu, posjedu/imatelju kulturnoga dobra, osnovna fotodokumentacija te eventualno video ili audiodokumentacija s podacima o autoru.
(3) Pored dokumentacije iz stavka 2. ovoga članka za nepokretna kulturna dobra obvezno se prilaže:
-konzervatorski elaborat o utvrđivanju svojstva nepokretnog kulturnog dobra s kartografskim prikazom granica i režimom zaštite u odgovarajućem mjerilu
-konzervatorski elaborat o utvrđivanju svojstva kulturno-povijesne cjeline s konzervatorskom podlogom i sustavom mjera zaštite za cjelinu i kontaktnu zonu
-konzervatorski elaborat o utvrđivanju svojstva kulturnog krajolika s analizom i valorizacijom krajolika
-konzervatorski elaborat o utvrđivanju svojstva i razini istraženosti arheološkog nalazišta/zone.
(4) Pored dokumentacije iz stavka 2. ovoga članka za pokretna kulturna dobra obvezno se prilaže:
-konzervatorski elaborat o utvrđivanju svojstva pokretnog kulturnog dobra koji sadrži podatke o predmetu/predmetima (naziv, autor, vrijeme nastanka, dimenzije, materijal, tehnika) te katalog zbirke/inventara.
(5) Pored dokumentacije iz stavka 2. ovoga članka za nematerijalna kulturna dobra obvezno se prilaže:
-ispunjeni prijavni obrazac preuzet s mrežnih stranica ministarstva
-osnovna fotodokumentacija
-ostala video ili audiodokumentacija s podacima o autoru.
(6) Prijedlog za utvrđivanje svojstva kulturnog dobra koji ne sadrži sve elemente za pojedinu vrstu kulturnog dobra propisane stavcima 1. do 5. ovoga članka neće se razmatrati.
Članak 10.
Prijedlog za utvrđivanje svojstva kulturnoga dobra od najvećeg nacionalnog značenja za Republiku Hrvatsku pripremaju nadležne uprave ministarstva nadležnog za poslove kulture na temelju prethodno utvrđenog svojstva kulturnoga dobra prema članku 8. ovoga Pravilnika, te stručnog vrednovanja stručnog povjerenstva iz članka 7. stavka 4. ovoga Pravilnika.
VI. UTVRĐIVANJE PREVENTIVNE ZAŠTITE DOBRA
Članak 11.
(1) Preventivna zaštita dobra utvrđuje se za nepokretna, pokretna i nematerijalna dobara, uključujući i ona u sustavu arhivske, knjižnične i muzejske djelatnosti rješenjem koje priprema i donosi nadležno tijelo na temelju prijave podnesene u skladu s člankom 4. stavkom 3. Zakona ili po službenoj dužnosti.
(2) U rješenju iz stavka 1. ovoga članka, pored dijelova propisanih posebnim propisom, obvezno se navode i prilažu:
-osnovni identifikacijski podaci o dobru (mjesto, adresa, naziv, katastarske čestice i općine, vlasništvo, korisnik odnosno imatelj, materijal, dimenzije, tehnika, autor, datacija)
-sažeti opis dobra
-sažeto obrazloženje pretpostavljenih svojstava kulturnoga dobra
-sustav mjera zaštite preventivno zaštićenog dobra
-rok na koji se određuje preventivna zaštita
-izvod iz katastra s ucrtanim granicama zaštite za nepokretna kulturna dobra
-popis/katalog predmeta za pokretna kulturna dobra
-popis nositelja za nematerijalna kulturna dobra.
(3) Prije donošenja rješenja iz stavka 1. ovoga članka nadležno tijelo dužno je dostaviti čelniku uprave nadležne za zaštitu kulturne baštine ministarstva nadležnog za poslove kulture prijedlog rješenja radi stručne provjere sadržava li prijedlog rješenja sve elemente propisane odredbom stavka 2. ovoga članka.
VII. UTVRĐIVANJE PRESTANKA SVOJSTVA KULTURNOGA DOBRA
Članak 12.
(1) Ako kulturno dobro izgubi svojstva radi kojih je zaštićeno, ministarstvo nadležno za poslove kulture, osim u slučajevima propisanim posebnim zakonima, donosi rješenje, o prestanku svojstva kulturnoga dobra, na temelju kojega se kulturno dobro briše iz Registra.
(2) Rješenje iz stavka 1. ovoga članka donosi čelnik uprave nadležne za zaštitu kulturne baštine po prijedlogu nadležnog stručnog povjerenstva iz članka 7. ovoga Pravilnika i pribavljenom mišljenju Hrvatskog vijeća za kulturna dobra.
(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, čelnik uprave nadležne za zaštitu kulturne baštine na temelju odluke nadležnog stručnog povjerenstva iz članka 7. ovoga Pravilnika donosi rješenje o brisanju u slučajevima manjih izmjena granica nepokretnog kulturnog dobra, izmjene broja predmeta unutar zbirkeili ispravaka očitih netočnosti u rješenjima.
Članak 13.
Nadležno tijelo u postupku utvrđivanja prestanka svojstva kulturnoga dobra prilaže:
-detaljno obrazloženje o razlozima brisanja iz Registra
-provedene mjere sukladno odredbama članaka 20. i 21. Zakona
-kartografski prikaz prostornih granica s označenim elementima devastacije u odgovarajućem mjerilu s legendom (za kulturno-povijesnu cjelinu, kulturni krajolik i arheološko nalazište i arheološku zonu)
-fotodokumentaciju i opisano zatečeno stanje.
VIII. PRAĆENJE STANJA KULTURNOG DOBRA I REVIZIJA RJEŠENJA
Članak 14.
(1) Sukladno članku 53. Zakona nadležno tijelo utvrđuje stanje kulturnih dobara najmanje jedanput u pet godina ili po potrebi.
(2) Na temelju praćenja stanja sukladno članku 53. Zakona ili po službenoj dužnosti, nadležno tijelo dužno je pripremiti novi prijedlog rješenja s priloženom dokumentacijom o nastalim značajnim promjenama na kulturnom dobru.
(3) Stručna povjerenstva iz članka 7. ovoga Pravilnika, nakon stručnog vrednovanja i pripremljenog prijedloga i dokumentacije nadležnog tijela predlaže izmjene i dopune rješenja o zaštiti ili daju konačan prijedlog za prestanak svojstva kulturnoga dobra.
IX. UPIS U SREDIŠNJI INFORMACIJSKI SUSTAV REGISTRA
Članak 15.
(1) Upis kulturnog dobra u Registar, u Listu zaštićenih kulturnih dobara u nadležnosti uprave za zaštitu kulturne baštine obavlja se na temelju rješenja o utvrđivanju svojstva kulturnoga dobra čelnika uprave nadležne za zaštitu kulturne baštine, ministarstva nadležnog za poslove kulture.
(2) Upis kulturnog dobra od nacionalnog značenja u Registar, u Listu kulturnih dobara od nacionalnog značenja obavlja se temeljem rješenja koje donosi ministar nadležan za poslove kulture.
(3) Upis preventivno zaštićenog dobra u Registar u Listu preventivno zaštićenih dobara obavlja se temeljem rješenja nadležnog tijela.
(4) Upis arhivskog gradiva, knjižnične građe i muzejske građe kao kulturnog dobra obavlja se prema posebnom zakonu.
X. OBJAVA UPISA U SREDIŠNJI INFORMACIJSKI SUSTAV REGISTRA
Članak 16.
(1) Na mrežnim stranicama ministarstva nadležnog za poslove kulture objavljuje se odabrani skup podataka o kulturnim dobrima i njihovu upisu u Registar odlukom ministra nadležnog za poslove kulture, osim za pokretna kulturna dobra, u aplikaciji Web Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.
(2) Prostorni podaci o nepokretnim kulturnim dobrima na temelju katastarskih čestica objavljuju se i u aplikaciji Geportal kulturnih dobara Republike Hrvatske dostupnoj na mrežnim stranicama ministarstva nadležnog za poslove u kulturi.
XI. EVIDENCIJA DOBARA OD LOKALNOG ZNAČENJA U INFORMACIJSKOM SUSTAVU REGISTRA
Članak 17.
(1) U Registru se vodi i evidencija dobara od lokalnog značenja proglašenih u skladu sa člankom 17. Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.
(2) Evidencija dobara od lokalnog značenja posebni je dio Registra označen odgovarajućom oznakom u bazi podataka te se javno objavljuje na mrežnim stranicama ministarstva nadležnog za poslove kulture.
XII. EVIDENCIJA ARHIVSKOG GRADIVA ZA KOJE JE UTVRĐENO SVOJSTVO KULTURNOG DOBRA
Članak 18.
(1) Hrvatski državni arhiv po službenoj dužnosti utvrđuje svojstvo kulturnog dobra za arhivsko gradivo uz prethodno pozitivno mišljenje stručnog povjerenstva, sukladno propisima kojima se uređuje arhivsko gradivo i arhivi.
(2) Hrvatski državni arhiv općim aktima detaljnije uređuje proces vrednovanja arhivskog gradiva te rad i sastav stručnog povjerenstva.
(3) Prijedlog za utvrđivanje svojstva kulturnog dobra za arhivske fondove i zbirke i za arhivsko gradivo preuzeto u državne arhiveizrađuju područni državni arhivi i dostavljaju Hrvatskom državnom arhivu, na vrednovanje stručnom povjerenstvu na temelju čijeg pozitivnog mišljenja Hrvatski državni arhiv donosi rješenje.
(4) Prijedlog za utvrđivanje svojstva kulturnog dobra za arhivsko gradivo izvan arhiva koje se čuva kod stvaratelja, vlasnika ili posjednika na području njihove teritorijalne nadležnosti sukladno članku 32. stavak 2. Zakona o arhivskom gradivu i arhivima, izrađuje područni državni arhiv i dostavlja Hrvatskom državnom arhivu, na vrednovanje stručnom povjerenstvu na temelju čijeg pozitivnog mišljenja Hrvatski državni arhiv donosi rješenje.
(5) Rješenje o prestanku svojstva kulturnoga dobra za arhivsko gradivo donosi Hrvatski državni arhiv uz prethodno mišljenje stručnog povjerenstva i Hrvatskog arhivskog vijeća.
XIII. ELEKTRONIČKI KATALOG NACIONALNE I SVEUČILIŠNE KNJIŽNICE U ZAGREBU
Članak 19.
(1) Elektronički katalog Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu središnje je mjesto pristupa informacijama o knjižničnoj građi za koju je utvrđeno svojstvo kulturnog dobra temeljem Zakona o knjižnicama te je sastavni dio Registra kulturnih dobara Republike Hrvatske.
(2) Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu utvrđuje po službenoj dužnosti i u skladu s člankom 99a. Zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara svojstvo kulturnog dobra za knjižničnu građu uz prethodno pozitivno mišljenje stručnog povjerenstvasukladno propisima koji uređuju rad knjižnica i knjižničnu djelatnost.
(3) Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu općim aktima detaljnije uređuje način vrednovanja knjižnične građe, rad i sastav stručnog povjerenstva te upis u Elektronički katalog Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
(4) Upute i obrasci za podnošenje prijedloga za utvrđivanje svojstva kulturnog dobra za knjižničnu građu dostupni su na mrežnim stranicama Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
(5) Upisom kulturnog dobra u Registar, Listu zaštićenih kulturnih dobara, smatra se i upis knjižnične građe nastale do 1850. godine kao kulturnog dobra u knjižnične kataloge koji su sastavni dio Registra, a vode ih javne knjižnice i knjižnice u sastavu pravnih osoba kojima su osnivači Republika Hrvatska i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave te pravne osobe u njihovu pretežitom vlasništvu za knjižničnu građu za koju je Zakonom o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti izrijekom utvrđen status kulturnoga dobra.
(6) Prestanak svojstva kulturnog dobra za knjižničnu građu javnih knjižnica i knjižnica u sastavu pravnih osoba kojima su osnivači Republika Hrvatska i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave te pravne osobe u njihovu pretežitom vlasništvu i knjižničnu građu u vlasništvu privatnih pravnih ili fizičkih osoba utvrđuje i o tome donosi rješenje Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu uz prethodno mišljenje Hrvatskog knjižničnog vijeća.
XIV. INFORMACIJSKE BAZE INVENTARNIH KNJIGA JAVNIH MUZEJA
Članak 20.
(1) Informacijske baze inventarnih knjiga javnih muzeja javno se objavljuju na mrežnim stranicama muzeja.
(1) Upisom kulturnog dobra u Registar, Listu zaštićenih kulturnih dobara smatra se i upis podatka o svojstvu kulturnog dobra za muzejsku građu u inventarne knjige koje su sastavni dio Registra, a koje vode javni muzeji za muzejske predmete, muzejske zbirke za koju su utvrdili svojstvo kulturnoga dobra sukladno Zakonu o muzejima i pravilniku koji uređuje vođenje muzejske dokumentacije.
(2) Predmet za koji je temeljem stručnog vrednovanja utvrđeno da ima obilježja kulturnog dobra upisuje se u inventarnu knjigu, a inventarna knjiga je sastavni dio Registra kulturnih dobara Republike Hrvatske te je javno dostupna ukoliko nema objektivnih razloga za njezino neobjavljivanje u cijelosti ili njezinih dijelova.
(3) Općim aktom muzeja propisuje se detaljniji način vođenja postupka inventarizacije.
(4) Za muzejske predmete koji su upisani u inventarnu knjigu te im je utvrđeno svojstvo kulturnog dobra postupak otpisa provodi se sukladno pravilniku kojim se uređuje muzejska dokumentacija.
(5) O statusu kulturnog dobra za predmete upisane i označene u inventarnoj knjizi, svaki ravnatelj ili voditelj muzeja izdaje potvrdu na temelju zahtjeva ili po službenoj dužnosti.
XV. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 21.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o Registru kulturnih dobara Republike Hrvatske (“Narodne novine“ broj 98/11 i 130/13).
Članak 22.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
PRIJEDLOG
MINISTARSTVO KULTURE I MEDIJA
Na temelju članka 14. stavka 4. Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara („Narodne novine“, broj 69/99, 151/03, 157/03- Ispravak, 100/04, 87/09, 88/10, 61/11, 25/12, 136/12, 157/13, 152/14, 98/15, 102/15, 44/17, 90/18, 32/20, 62/20 i 117/21), ministrica kulture i medija donosi
PRAVILNIK
O OBLIKU, SADRŽAJU I NAČINU VOĐENJA REGISTRA KULTURNIH DOBARA REPUBLIKE HRVATSKE
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
I. OPĆE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom propisuje se oblik, sadržaj i način vođenja informacijskog sustava Registra kulturnih dobara Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Registar) koji vodi ministarstvo nadležno za poslove kulture te se uređuje način upisa u Registar, preventivna zaštita dobara, utvrđivanje svojstva kulturnoga dobra, proglašenje kulturnoga dobra od nacionalnog značenja, evidencija dobara od lokalnog značenja i utvrđivanje prestanka svojstva kulturnoga dobra te propisuje potrebna dokumentacija.
(2) Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje koriste se neutralno i odnose se jednako na muški i ženski spol.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
Članak 2.
Registar se sastoji od središnjeg informacijskog sustava Registra, pridruženih evidencija arhivskog gradiva Hrvatskog državnog arhiva, informacijskih baza inventarnih knjiga javnih muzeja te knjižničnih baza kataloga koje vode Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, javne knjižnice i knjižnice u sastavu pravnih osoba kojima su osnivači Republika Hrvatska i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave te pravne osobe u njihovu pretežitom vlasništvu za knjižničnu građu za koju je izrijekom utvrđen status kulturnoga dobra.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
II. SREDIŠNJI INFORMACIJSKI SUSTAV REGISTRA
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
Članak 3.
(1) Registar se vodi u obliku informacijskog sustava u koji se opisuju kulturna dobra po vrstama: nepokretno, pokretno i nematerijalno kulturno dobro i prema načinu uspostavljanja zaštite: preventivnom zaštitom dobra, utvrđivanjem svojstva kulturnog dobra i utvrđivanjem svojstva kulturnog dobra od nacionalnog značenja.
(2) Registar čine sljedeće liste:
- Lista zaštićenih kulturnih dobara
- Lista kulturnih dobara nacionalnog značenja
- Lista preventivno zaštićenih dobara.
(3) Pored Lista navedenih u stavku 2. ovoga članka, Registar sadrži i Evidenciju dobara od lokalnog značenja.
(4) Za svako upisano kulturno dobro i preventivno zaštićeno dobro, vodi se zbirka isprava.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
III. VOĐENJE SREDIŠNJEG INFORMACIJSKOG SUSTAVA REGISTRA
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
Članak 4.
(1) Informacijski sustav Registra mora osigurati autentičnost zapisa.
(2) Upisi, brisanja i upisi promjena u Registru obavljaju se na temelju rješenja ministarstva nadležnog za poslove kulture.
(3) Podaci u Registru čuvaju se trajno, a ministarstvo nadležno za poslove kulture je dužno osigurati pohranu i zaštitu podataka sukladno važećim propisima.
(4) Svi elektronički podaci koji se unose u Registar čuvaju se u skladu s pravilima informacijske sigurnosti.
(5) Sve promjene i ispravke u Registru obavljaju osobe ovlaštene od čelnika uprave nadležne za poslove vođenja Registra.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
IV. SADRŽAJ SREDIŠNJEG INFORMACIJSKOG SUSTAVA REGISTRA
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
Članak 5.
Registar sadrži osnovne podatke o kulturnom dobru, preventivno zaštićenom dobru, posebne podatke, podatke o upisu u Registar i podatke koji se javno objavljuju na mrežnim stranicama.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
Članak 6.
(1) Za svako pojedino preventivno zaštićeno dobro ili kulturno dobro, unosi se jedan registarski zapis u informacijskom sustavu koji sadrži sljedeće osnovne podatke:
- naziv kulturnoga dobra
- smještaj kulturnoga dobra (županija, općina, grad, mjesto, lokalitet, adresa, topografski naziv)
- vrstu kulturnoga dobra (nepokretno kulturno dobro, pokretno kulturno dobro, nematerijalno kulturno dobro)
- klasifikaciju kulturnoga dobra u Registru (nepokretno kulturno dobro: pojedinačno, kulturno-povijesna cjelina, kulturni krajolik, arheološko nalazište/ zona; pokretno kulturno dobro: pojedinačno, zbirka; nematerijalno kulturno dobro)
- vrijeme nastanka (datacija), autora kulturnoga dobra opis kulturnoga dobra
- ime i prezime, odnosno naziv i adresa vlasnika, korisnika, imatelja kulturnoga dobra
- karakterističnu fotografiju
- sustav mjera zaštite i stanje kulturnoga dobra prilikom upisa u Registar.
(2) Uz osnovne podatke iz u registarski zapis s obzirom na vrstu kulturnog dobra, unose se i sljedeći posebni podatci:
a) za nepokretna kulturna dobra:
- katastarske općine i katastarske čestice unutar granica kulturnog dobra; iznimno za kulturne krajolike granice se mogu utvrditi opisno, a za podvodna arheološka nalazišta i zone navođenjem georeferenciranih točka/koordinata, sukladno članku 12. Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara
- prostorne podatke koji se ucrtavaju na digitalni katastarski plan koji je sastavni dio informacijskog sustava Registra.
b) za pokretna kulturna dobra:
- mjesto smještaja i vrstu; materijal, tehniku i dimenzije
- popis/katalog i broj predmeta u zbirci; s osnovnim podacima za svaki predmet unutar zbirke (naziv, dimenzije, materijal, autor, fotografija).
c) za nematerijalna kulturna dobra:
- popis nositelja te područje rasprostranjenosti kulturnog dobra.
(3) Registarski zapis kulturnog dobra uz osnovne i posebne podatke o kulturnome dobru obuhvaća i sljedeće upisne podatke:
- oznaku liste na koju je dobro upisano (N - kulturna dobra od nacionalnog značenja, Z - zaštićena kulturna dobra, P - preventivno zaštićena dobra),
- oznaku evidencije (L - evidencija dobara od lokalnog značenja, B - brisano iz Registra), redni broj upisa, datum upisa, datum isteka važenja preventivne zaštite
- naziv nadležnog konzervatorskog odjela
- broj i datum rješenja na temelju kojega se obavlja upis, izmjena upisa, odnosno brisanje iz Registra
- podatke o izvršnosti i pravomoćnosti rješenja na temelju kojih je izvršen upis, izmjena upisa ili brisanje iz Registra
- datum zabilježbe nepokretnog kulturnoga dobra u zemljišnoknjižnom odjelu nadležnog suda
- datum upisa na Listu svjetske baštine, Listu ugrožene svjetske baštine, Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, Listu nematerijalne kulturne baštine kojoj je potrebna hitna zaštita, Registar dobrih praksi očuvanja nematerijalne kulturne baštine svijeta
- podatke o žalbenom postupku/upravnom sporu
- poveznice s drugim vrstama zaštićenih kulturnih dobara te eventualne dodatne upise – obrazloženja za upis na drugu Listu Registra ili brisanje s Liste.
(4) Za svako kulturno dobro uz registarski zapis u informacijskom sustavu vodi se i zbirka isprava koja se trajno čuva, a sadrži:
- rješenja na temelju kojih odjel nadležan za poslove registra obavlja upise, izmjene upisa, odnosno brisanja iz Registra
- dokumentaciju podnesenu uz prijedlog za donošenje rješenja (podaci o vlasništvu i druge važne činjenice o kulturnom dobru).
(5) Odredbe ovoga članka odgovarajuće se primjenjuju i na preventivno zaštićeno dobro.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
V. UTVR ĐIVANJE SVOJSTVA KULTURNOGA DOBRA U DJELOKRUGU MINISTARSTVA NADLEŽNOG ZA POSLOVE KULTURE
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
Članak 7.
(1) Svojstvo kulturnog dobra utvrđuje se na temelju stručnog vrednovanja nadležnog stručnog povjerenstva.
(2) Stručno povjerenstvo za utvrđivanje svojstva pokretnih i nepokretnih kulturnih dobara ima neparan broj članova koje imenuje čelnik uprave nadležne za zaštitu kulturne baštine iz redova stručnih djelatnika te Uprave, odgovarajućih struka iz područja kulturne baštine.
(3) Stručno povjerenstvo za nematerijalna kulturna dobra ima neparan broj članova koje imenuje čelnik uprave nadležne za zaštitu kulturne baštine od kojih se jedan imenuje iz reda stručnih djelatnika ministarstva nadležnog za poslove kulture, a ostali članovi iz odgovarajućih struka iz područja nematerijalne kulturne baštine.
(4) Stručno povjerenstvo za vrednovanje kulturnih dobara od najvećeg nacionalnog značenja za Republiku Hrvatsku, sukladno članku 13. stavku 2. Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara (u daljnjem tekstu: Zakon), imenuje ministar iz redova istaknutih stručnjaka za kulturnu baštinu.
(5) Stručno povjerenstvo donosi poslovnik o svojem radu, a administrativne stručne poslove za stručno povjerenstvo obavlja nadležna stručna služba ministarstva nadležnog za poslove kulture.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
Članak 8.
Čelnik uprave nadležne za zaštitu kulturne baštine donosi rješenje o utvrđivanju svojstva nepokretnog, pokretnog i nematerijalnog kulturnoga dobra na temelju podnesenog prijedloga i priložene dokumentacije nadležnog tijela ili po službenoj dužnosti, te stručnog vrednovanja nadležnog stručnog povjerenstva iz članka 7. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
Članak 9.
(1) Prijedlog za utvrđivanje svojstva kulturnoga dobra sadrži osnovne podatke:
- o dobru: naziv, mjesto, adresa, mjesto čuvanja (za pokretna kulturna dobra)
- vlasništvo, korisnik/ci, odnosno imatelj/i te nositelj/i očuvanja kulturnoga dobra, mjesto čuvanja tradicije (za nematerijalne kulturna dobra)
- podatke o autoru kulturnoga dobra te dataciju
- sažeti opis kulturnoga dobra s obrazloženjem svojstava kulturnoga dobra
- sustav mjera zaštite kulturnoga dobra, sustav mjera zaštite razrađen za kulturno-povijesnu cjelinu i kontaktnu zonu
- sustav mjera zaštite za memorijalnu baštinu
- za nepokretna kulturna dobra dodatno se navode: opis granica s popisom svih katastarskih čestica i katastarskih općina područja na koje se odnosi zaštita, osim za kulturne krajolike i podvodna arheološka nalazišta/zone, kod kojih se granice određuju opisno, navođenjem rubnih katastarskih čestica i katastarskih općina, odnosno koordinatama
- za pokretna kulturna dobra navode se materijal, tehnika i dimenzije predmeta, a kod zbirki/inventara broj predmeta, vrsta predmeta, podrijetlo zbirke
- za nematerijalna kulturna dobra popis i podaci o nositelju očuvanja (adresni podaci) i području čuvanja tradicije.
(2) Obvezna dokumentacija uz prijedlog za utvrđivanje svojstva kulturnoga dobra je dokaz o vlasništvu, posjedu/imatelju kulturnoga dobra, osnovna fotodokumentacija te eventualno video ili audiodokumentacija s podacima o autoru.
(3) Pored dokumentacije iz stavka 2. ovoga članka za nepokretna kulturna dobra obvezno se prilaže:
- konzervatorski elaborat o utvrđivanju svojstva nepokretnog kulturnog dobra s kartografskim prikazom granica i režimom zaštite u odgovarajućem mjerilu
- konzervatorski elaborat o utvrđivanju svojstva kulturno-povijesne cjeline s konzervatorskom podlogom i sustavom mjera zaštite za cjelinu i kontaktnu zonu
- konzervatorski elaborat o utvrđivanju svojstva kulturnog krajolika s analizom i valorizacijom krajolika
- konzervatorski elaborat o utvrđivanju svojstva i razini istraženosti arheološkog nalazišta/zone.
(4) Pored dokumentacije iz stavka 2. ovoga članka za pokretna kulturna dobra obvezno se prilaže:
-konzervatorski elaborat o utvrđivanju svojstva pokretnog kulturnog dobra koji sadrži podatke o predmetu/predmetima (naziv, autor, vrijeme nastanka, dimenzije, materijal, tehnika) te katalog zbirk e/inventara.
(5) Pored dokumentacije iz stavka 2. ovoga članka za nematerijalna kulturna dobra obvezno se prilaže:
- ispunjeni prijavni obrazac preuzet s mrežnih stranica ministarstva
- osnovna fotodokumentacija
- ostala video ili audiodokumentacija s podacima o autoru.
(6) Prijedlog za utvrđivanje svojstva kulturnog dobra koji ne sadrži sve elemente za pojedinu vrstu kulturnog dobra propisane stavcima 1. do 5. ovoga članka neće se razmatrati.
Članak 10 .
Prijedlog za utvrđivanje svojstva kulturnoga dobra od najvećeg nacionalnog značenja za Republiku Hrvatsku pripremaju nadležne uprave ministarstva nadležnog za poslove kulture na temelju prethodno utvrđenog svojstva kulturnoga dobra prema članku 8. ovoga Pravilnika, te stručnog vrednovanja stručnog povjerenstva iz članka 7. stavka 4. ovoga Pravilnika.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
VI. UTVRĐIVANJE PREVENTIVNE ZAŠTITE DOBRA
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
Članak 11.
(1) Preventivna zaštita dobra utvrđuje se za nepokretna, pokretna i nematerijalna dobara, uključujući i ona u sustavu arhivske, knjižnične i muzejske djelatnosti rješenjem koje priprema i donosi nadležno tijelo na temelju prijave podnesene u skladu s člankom 4. stavkom 3. Zakona ili po službenoj dužnosti.
(2) U rješenju iz stavka 1. ovoga članka, pored dijelova propisanih posebnim propisom, obvezno se navode i prilažu:
- osnovni identifikacijski podaci o dobru (mjesto, adresa, naziv, katastarske čestice i općine, vlasništvo, korisnik odnosno imatelj, materijal, dimenzije, tehnika, autor, datacija)
- sažeti opis dobra
- sažeto obrazloženje pretpostavljenih svojstava kulturnoga dobra
- sustav mjera zaštite preventivno zaštićenog dobra
- rok na koji se određuje preventivna zaštita
- izvod iz katastra s ucrtanim granicama zaštite za nepokretna kulturna dobra
- popis/katalog predmeta za pokretna kulturna dobra
- popis nositelja za nematerijalna kulturna dobra.
(3) Prije donošenja rješenja iz stavka 1. ovoga članka nadležno tijelo dužno je dostaviti čelniku uprave nadležne za zaštitu kulturne baštine ministarstva nadležnog za poslove kulture prijedlog rješenja radi stručne provjere sadržava li prijedlog rješenja sve elemente propisane odredbom stavka 2. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
VII. UTVRĐIVANJE PRESTANKA SVOJSTVA KULTURNOGA DOBRA
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
Članak 12.
(1) Ako kulturno dobro izgubi svojstva radi kojih je zaštićeno, ministarstvo nadležno za poslove kulture, osim u slučajevima propisanim posebnim zakonima, donosi rješenje, o prestanku svojstva kulturnoga dobra, na temelju kojega se kulturno dobro briše iz Registra.
(2) Rješenje iz stavka 1. ovoga članka donosi čelnik uprave nadležne za zaštitu kulturne baštine po prijedlogu nadležnog stručnog povjerenstva iz članka 7. ovoga Pravilnika i pribavljenom mišljenju Hrvatskog vijeća za kulturna dobra.
(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, čelnik uprave nadležne za zaštitu kulturne baštine na temelju odluke nadležnog stručnog povjerenstva iz članka 7. ovoga Pravilnika donosi rješenje o brisanju u slučajevima manjih izmjena granica nepokretnog kulturnog dobra, izmjene broja predmeta unutar zbirke ili ispravaka očitih netočnosti u rješenjima.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
Članak 13.
Nadležno tijelo u postupku utvrđivanja prestanka svojstva kulturnoga dobra prilaže:
- detaljno obrazloženje o razlozima brisanja iz Registra
- provedene mjere sukladno odredbama članaka 20. i 21. Zakona
- kartografski prikaz prostornih granica s označenim elementima devastacije u odgovarajućem mjerilu s legendom (za kulturno-povijesnu cjelinu, kulturni krajolik i arheološko nalazište i arheološku zonu)
- fotodokumentaciju i opisano zatečeno stanje.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
VIII. PRAĆENJE STANJA KULTURNOG DOBRA I REVIZIJA RJEŠENJA
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
Članak 14.
(1) Sukladno članku 53. Zakona nadležno tijelo utvrđuje stanje kulturnih dobara najmanje jedanput u pet godina ili po potrebi.
(2) Na temelju praćenja stanja sukladno članku 53. Zakona ili po službenoj dužnosti, nadležno tijelo dužno je pripremiti novi prijedlog rješenja s priloženom dokumentacijom o nastalim značajnim promjenama na kulturnom dobru.
(3) Stručna povjerenstva iz članka 7. ovoga Pravilnika, nakon stručnog vrednovanja i pripremljenog prijedloga i dokumentacije nadležnog tijela predlaže izmjene i dopune rješenja o zaštiti ili daju konačan prijedlog za prestanak svojstva kulturnoga dobra.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
IX. UPIS U SREDIŠNJI INFORMACIJSKI SUSTAV REGISTRA
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
Članak 15.
(1) Upis kulturnog dobra u Registar, u Listu zaštićenih kulturnih dobara u nadležnosti uprave za zaštitu kulturne baštine obavlja se na temelju rješenja o utvrđivanju svojstva kulturnoga dobra čelnika uprave nadležne za zaštitu kulturne baštine, ministarstva nadležnog za poslove kulture.
(2) Upis kulturnog dobra od nacionalnog značenja u Registar, u Listu kulturnih dobara od nacionalnog značenja obavlja se temeljem rješenja koje donosi ministar nadležan za poslove kulture.
(3) Upis preventivno zaštićenog dobra u Registar u Listu preventivno zaštićenih dobara obavlja se temeljem rješenja nadležnog tijela.
(4) Upis arhivskog gradiva, knjižnične građe i muzejske građe kao kulturnog dobra obavlja se prema posebnom zakonu.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
X. OBJAVA UPISA U SREDIŠNJI INFORMACIJSKI SUSTAV REGISTRA
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
Članak 16.
(1) Na mrežnim stranicama ministarstva nadležnog za poslove kulture objavljuje se odabrani skup podataka o kulturnim dobrima i njihovu upisu u Registar odlukom ministra nadležnog za poslove kulture, osim za pokretna kulturna dobra, u aplikaciji Web Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske.
(2) Prostorni podaci o nepokretnim kulturnim dobrima na temelju katastarskih čestica objavljuju se i u aplikaciji Geportal kulturnih dobara Republike Hrvatske dostupnoj na mrežnim stranicama ministarstva nadležnog za poslove u kulturi.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
XI. EVIDENCIJA DOBARA OD LOKALNOG ZNAČENJA U INFORMACIJSKOM SUSTAVU REGISTRA
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
Članak 17.
(1) U Registru se vodi i evidencija dobara od lokalnog značenja proglašenih u skladu sa člankom 17. Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.
(2) Evidencija dobara od lokalnog značenja posebni je dio Registra označen odgovarajućom oznakom u bazi podataka te se javno objavljuje na mrežnim stranicama ministarstva nadležnog za poslove kulture.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
XII. EVIDENCIJA ARHIVSKOG GRADIVA ZA KOJE JE UTVRĐENO SVOJSTVO KULTURNOG DOBRA
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
Članak 18.
(1) Hrvatski državni arhiv po službenoj dužnosti utvrđuje svojstvo kulturnog dobra za arhivsko gradivo uz prethodno pozitivno mišljenje stručnog povjerenstva, sukladno propisima kojima se uređuje arhivsko gradivo i arhivi.
(2) Hrvatski državni arhiv općim aktima detaljnije uređuje proces vrednovanja arhivskog gradiva te rad i sastav stručnog povjerenstva.
(3) Prijedlog za utvrđivanje svojstva kulturnog dobra za arhivske fondove i zbirke i za arhivsko gradivo preuzeto u državne arhive izrađuju područni državni arhivi i dostavljaju Hrvatskom državnom arhivu, na vrednovanje stručnom povjerenstvu na temelju čijeg pozitivnog mišljenja Hrvatski državni arhiv donosi rješenje.
(4) Prijedlog za utvrđivanje svojstva kulturnog dobra za arhivsko gradivo izvan arhiva koje se čuva kod stvaratelja, vlasnika ili posjednika na području njihove teritorijalne nadležnosti sukladno članku 32. stavak 2. Zakona o arhivskom gradivu i arhivima, izrađuje područni državni arhiv i dostavlja Hrvatskom državnom arhivu, na vrednovanje stručnom povjerenstvu na temelju čijeg pozitivnog mišljenja Hrvatski državni arhiv donosi rješenje.
(5) Rješenje o prestanku svojstva kulturnoga dobra za arhivsko gradivo donosi Hrvatski državni arhiv uz prethodno mišljenje stručnog povjerenstva i Hrvatskog arhivskog vijeća.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
XIII. ELEKTRONIČKI KATALOG NACIONALNE I SVEUČILIŠNE KNJIŽNICE U ZAGREBU
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
Članak 19.
(1) Elektronički katalog Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu središnje je mjesto pristupa informacijama o knjižničnoj građi za koju je utvrđeno svojstvo kulturnog dobra temeljem Zakona o knjižnicama te je sastavni dio Registra kulturnih dobara Republike Hrvatske.
(2) Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu utvrđuje po službenoj dužnosti i u skladu s člankom 99a. Zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara svojstvo kulturnog dobra za knjižničnu građu uz prethodno pozitivno mišljenje stručnog povjerenstva sukladno propisima koji uređuju rad knjižnica i knjižničnu djelatnost.
(3) Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu općim aktima detaljnije uređuje način vrednovanja knjižnične građe, rad i sastav stručnog povjerenstva te upis u Elektronički katalog Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
(4) Upute i obrasci za podnošenje prijedloga za utvrđivanje svojstva kulturnog dobra za knjižničnu građu dostupni su na mrežnim stranicama Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
(5) Upisom kulturnog dobra u Registar, Listu zaštićenih kulturnih dobara, smatra se i upis knjižnične građe nastale do 1850. godine kao kulturnog dobra u knjižnične kataloge koji su sastavni dio Registra, a vode ih javne knjižnice i knjižnice u sastavu pravnih osoba kojima su osnivači Republika Hrvatska i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave te pravne osobe u njihovu pretežitom vlasništvu za knjižničnu građu za koju je Zakonom o knjižnicama i knjižničnoj djelatnosti izrijekom utvrđen status kulturnoga dobra.
(6) Prestanak svojstva kulturnog dobra za knjižničnu građu javnih knjižnica i knjižnica u sastavu pravnih osoba kojima su osnivači Republika Hrvatska i jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave te pravne osobe u njihovu pretežitom vlasništvu i knjižničnu građu u vlasništvu privatnih pravnih ili fizičkih osoba utvrđuje i o tome donosi rješenje Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu uz prethodno mišljenje Hrvatskog knjižničnog vijeća.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
XIV. INFORMACIJSKE BAZE INVENTARNIH KNJIGA JAVNIH MUZEJA
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
Članak 20.
(1) Informacijske baze inventarnih knjiga javnih muzeja javno se objavljuju na mrežnim stranicama muzeja.
(1) Upisom kulturnog dobra u Registar, Listu zaštićenih kulturnih dobara smatra se i upis podatka o svojstvu kulturnog dobra za muzejsku građu u inventarne knjige koje su sastavni dio Registra, a koje vode javni muzeji za muzejske predmete, muzejske zbirke za koju su utvrdili svojstvo kulturnoga dobra sukladno Zakonu o muzejima i pravilniku koji uređuje vođenje muzejske dokumentacije.
(2) Predmet za koji je temeljem stručnog vrednovanja utvrđeno da ima obilježja kulturnog dobra upisuje se u inventarnu knjigu, a inventarna knjiga je sastavni dio Registra kulturnih dobara Republike Hrvatske te je javno dostupna ukoliko nema objektivnih razloga za njezino neobjavljivanje u cijelosti ili njezinih dijelova.
(3) Općim aktom muzeja propisuje se detaljniji način vođenja postupka inventarizacije.
(4) Za muzejske predmete koji su upisani u inventarnu knjigu te im je utvrđeno svojstvo kulturnog dobra postupak otpisa provodi se sukladno pravilniku kojim se uređuje muzejska dokumentacija.
(5) O statusu kulturnog dobra za predmete upisane i označene u inventarnoj knjizi, svaki ravnatelj ili voditelj muzeja izdaje potvrdu na temelju zahtjeva ili po službenoj dužnosti.
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
XV. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
Članak 21.
Stupanjem na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o Registru kulturnih dobara Republike Hrvatske (“Narodne novine“ broj 98/11 i 130/13).
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija
Članak 22.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
KLASA:
URBROJ:
Zagreb,
MINISTRICA
dr. sc. Nina Obuljen Koržinek
Komentirate u ime: Ministarstvo kulture i medija