PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O OBITELJSKOM POLJOPRIVREDNOM GOSPODARSTVU
I.USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 85/10 – pročišćeni tekst i 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
II.OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Ocjena stanja
Zakonom o obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu (Narodne novine, br. 29/18 i 32/19; u daljnjem tekstu: Zakon o OPG-u) utvrđuju se uvjeti za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede i s njom povezanih dopunskih djelatnosti koje se obavljaju na OPG-u kao organizacijskom obliku, način i uvjeti za upis u Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (u daljnjem tekstu: Upisnik OPG-ova), odgovornost, prava i obveze nositelja OPG-a i članova OPG-a, utvrđuju se nadležna tijela i nadzor u primjeni Zakona.
Zakon o OPG-u predstavlja osnovni pravni regulatorni okvir koji na jednom mjestu uređuje prava i obveze OPG-ova kako bi poduzetnici u svojstvu fizičkih osoba koji posluju kao OPG-ovi bili prepoznatljiviji kao subjekti u gospodarskom poslovanju. Zakonom o OPG-u OPG je definiran kao organizacijski oblik gospodarskog subjekta poljoprivrednika koji ima svojstvo fizičke osobe, a predstavlja ga nositelj kao odgovorna osoba. OPG obavlja gospodarsku djelatnost poljoprivrede i s njom povezane dopunske djelatnosti sa svrhom ostvarivanja dohotka ili dobiti proizvodnjom i prodajom proizvoda ili pružanjem usluga na tržištu, a temelji se na korištenju vlastitih i/ili unajmljenih proizvodnih resursa te na radu, znanju i vještinama članova obitelji. Fizička osoba koja zbog samostalnog obavljanja gospodarske djelatnosti poljoprivrede ima ekonomsku veličinu poljoprivrednog gospodarstva veću od kunske protuvrijednosti izražene u stranoj valuti od 3000 eura i/ili koja je po osnovi obavljanja gospodarske djelatnosti poljoprivrede obveznik poreza na dohodak ili poreza na dobit u skladu s posebnim propisima, ako odabere organizacijski oblik OPG-a, upisuje se u Upisnik OPG-ova u skladu sa Zakonom o OPG-u.
Nositelj OPG-a radi stvaranja dohotka samostalno i trajno obavlja djelatnost poljoprivrede i s njom povezane dopunske djelatnosti, korištenjem vlastitih i/ili unajmljenih proizvodnih resursa. U radu OPG-a osim nositelja mogu sudjelovati i članovi OPG-a i/ili radnici, a pomagati u obavljanju svih poslova na OPG-u mogu članovi obiteljskog kućanstva dok u povremenim, sezonskim i privremenim poslovima mogu pomagati i članovi obitelji koji žive izvan kućanstva bez obveze zasnivanja radnog odnosa.
Pri upisu u Upisnik OPG-ova upisuju se raspoloživi proizvodni resursi, a ovisno o dopunskim djelatnostima OPG može odabrati jedan od sljedećih statusa:
1. OPG za proizvodnju
2. OPG za proizvodnju i preradu
3. OPG za proizvodnju i usluge
4. OPG za proizvodnju, preradu i usluge.
Također, OPG može obavljati gospodarske djelatnosti poljoprivrede i dopunske djelatnosti koje su upisane u Upisnik OPG-ova, a to mogu biti:
1. proizvodnja poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda na OPG-u,
2. proizvodnja neprehrambenih proizvoda i predmeta opće uporabe na OPG-u
3. pružanje ugostiteljskih, turističkih i ostalih usluga na OPG-u i
4. pružanje ostalih sadržaja i aktivnosti na OPG-u.
Zakon je objavljen u Narodnom novinama, broj: 29/18, te je stupio na snagu 5. travnja 2018., dok su njegove izmjene manjeg obuhvata u području provedbe inspekcijskog nadzora, radi normativnog usklađenja sa Zakonom o Državnom inspektoratu (Narodne novine, broj 115/18), objavljene u Narodnim novinama, broj 32/19, i stupile su na snagu 1. travnja 2019.
Donošenjem Zakona o OPG-u stekli su se uvjeti razdvajanja OPG-a kao organizacijskog oblika poljoprivrednika od ostalih organizacijskih oblika poljoprivrednika (samoopskrbno poljoprivredno gospodarstvo, trgovačka društva, obrti, zadruge i druge pravne osobe) čije je poslovanje uređeno drugim propisima, odnosno razdvajanje od ranije upisanih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava temeljem ranijih propisa koji se poljoprivredom bave u manjem obuhvatu i nisu tržišno orijentirani (samoopskrbna poljoprivredna gospodarstva). Usklađivanje uvjeta poslovanja OPG-ova u smislu članka 52. Zakona o OPG-u nije u cijelosti završeno zbog kašnjenja u procesu informatičke nadogradnje AGRONET sustava s novim funkcionalnostima i elektroničkim uslugama za poljoprivrednike, a pandemija bolesti COVID-19 usporila je sam po sebi složen proces usklađivanja velikog broja od ranije upisanih OPG-ova koji u upravnom postupku provodi Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (u daljnjem tekstu: Agencija za plaćanja) kao provedbeno prvostupanjsko tijelo. Prema podacima Agencije za plaćanja sa stanjem na dan 30. lipnja 2019. godine, usklađivanje je potrebno provesti u odnosu na 164.914 upisanih OPG-ova, a prema podacima od 29. travnja 2022. usklađeno je 86.715 od ranije upisanih OPG-ova.
U skladu s Odlukom o donošenju Nacionalnog plana zamjene hrvatske kune eurom (Narodne novine, broj 146/20) i Zaključka Vlade Republike Hrvatske o provedbi zakonodavnih aktivnosti povezanih s uvođenjem eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj potrebno je izmijeniti određene odredbe Zakona radi pune prilagodbe hrvatskog zakonodavstva uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.
Praćenjem stanja i dosadašnje prakse u područjima primjene zakona ocijenjena je potreba dodatnog unaprjeđenja pojedinih normativnih rješenja radi otklanjanja nejasnoća koja prate primjenu pojedinih instituta i normativnih rješenja, odnosno potreba dorade pojedinih rješenja koja su se u praksi pokazala neodgovarajućima. Također, u manjoj mjeri potrebno je izvršiti određena nomotehnička poboljšanja važećeg zakonskog teksta radi jasnoće i preciznosti izričaja.
Pitanja koja se trebaju urediti Zakonom
Normativnim intervencijama, putem izmjena i dopuna Zakona, osigurat će se prilagodba hrvatskog zakonodavstva uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, a dodatno i unaprjeđenje postojećih normativnih rješenja u područjima propisa koja su se u trenutnoj provedbi pokazala neodgovarajućima. Nomotehničkom doradom teksta i ispravcima pojedinih nesukladnih odredbi postojećeg Zakona propis će se učiniti jasnijim i preciznijim.
Kako bi se osigurala prilagodba hrvatskog zakonodavstva uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj potrebno je izmijeniti definiciju samoopskrbnog poljoprivrednog gospodarstva te propisati iznose u eurima za iznos potpore izuzet od ovrhe, iznos duga stranke za koji je dozvoljeno plaćanje na rate, iznos temeljem kojega se određuje rok povrata duga te iznose prekršajnih odredbi.
Cilj normativnih intervencija u vidu izmjena i dopuna Zakona o OPG-u jest potreba sadržajnog unaprjeđenja pojedinih dijelova zakona i otkloniti pojedina normativna rješenja koja su se u praksi pokazala neodgovarajućima, kao i nomotehnički poboljšati važeći zakonski tekst što će u svojoj ukupnosti doprinijeti osnaženju temeljnog normativnog okvira za poslovanje OPG-ova kao njegovih adresata.
U tom smislu ocijenjena je potreba za manjim normativnim intervencijama u dijelu uređenja javnog karaktera Upisnika OPG-ova, općih uvjeta obavljanja poljoprivredne djelatnosti OPG-a, dopunskih djelatnosti na OPG-u, odabira i izuzeća od organizacijskog oblika OPG-a, naziva i sjedišta OPG-a, nadalje u dijelu pojedinih aspekata uređenja uvjeta nositelja i članova OPG-a, postupka promjene proizvodnih resursa na OPG-u, izuzeća od ovrhe, prestanka OPG-a i njegova statusa te u pogledu pojedinih pitanja uređenja upravnih mjera i prekršajnih odredaba.
Predloženim zakonom pojmovno određenje stoke usklađuje se s definicijom životinja iz važećeg Zakona o veterinarstvu (Narodne novine, br. 82/13, 148/13, i 115/18 i 52/21), a ovo iz razloga što Zakon o stočarstvu, na koji upućuje važeća definicija, više nije na snazi.
Predloženim zakonom jasnije se uređuje javni karakter Upisnika OPG-ova te šire propisuje svrha obrade i osnova za javnu objavu pojedinih podataka iz Upisnika OPG-ova. Prijava promjena proizvodnih resursa u Upisniku OPG-ova uređena je kao neupravni postupak kao što je sada slučaj prema Pravilniku o Upisniku obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (Narodne novine, broj 62/19), a čime bi se položaj OPG-ova u prijavi promjene proizvodnih resursa izjednačio s ostalim organizacijskim oblicima poljoprivrednika prema odredbama Zakona o poljoprivredi (Narodne novine, br. 118/18, 42/20, i 127/20 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske i 52/21).
Predloženim zakonom usklađuju se uvjeti obavljanja prodaje proizvoda OPG-ova na daljinu putem interneta s uvjetima Zakona o elektroničkoj trgovini (Narodne novine, br. 173/03, 67/08, 36/09, 130/11, 30/14 i 32/19) kojim se uređuje područje pružanja usluga informacijskog društva, odgovornost davatelja usluga informacijskog društva i pravila u vezi sa sklapanjem ugovora u elektroničkom obliku. Predmetna normativna regulacija nužna je i od posebne važnosti za adekvatnu zaštitu potrošača.
Također, jasnije se uređuju opći uvjeti obavljanja djelatnosti OPG-a na način da se kao jedan od uvjeta, a u slučaju prebivališta na teritoriju druge države članice Europske unije ili potpisnice Sporazuma o europskom gospodarskom prostoru te Švicarske Konfederacije, izrijekom propisuje uvjet boravišta na teritoriju Republike Hrvatske, na što odgovarajuće upućuje i važeća odredba iz članka 19. stavka 3. Zakona o OPG-u, a sve kako bi se otklonile dosadašnje nedoumice i nejasnoće oko tumačenja i primjene navedenog uvjeta.
Stambeni objekti u kojima se obavlja pojedina gospodarska djelatnost poljoprivrede izrijekom su navedeni kao proizvodni resursi OPG-a radi učinkovitijeg postupanja nadležne inspekcije u poduzimanju upravnih mjera i poduzimanju ovlasti iz domene prekršajnog prava.
Nadalje, u dijelu obavljanja dopunskih djelatnosti predlažu se odgovarajuće normativne intervencije s obzirom na njihovu zakonsku podnormiranost i potrebu jasnijeg propisivanja uvjeta pod kojima se ostvaruju prava i izvršavaju obveze u svezi s obavljanjem dopunskih djelatnosti. U tom smislu propisuju se dvije odredbe o upisu i uvjetima za obavljanje dopunskih djelatnosti, a koje u bitnome odražavaju važeći sadržaj uređenja Pravilnika o Upisniku obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (Narodne novine, broj 62/19).
U dijelu uređenja odabira i izuzeća od organizacijskog oblika OPG-a potrebno je nomotehnički doraditi zakonski tekst u svrhu jasnoće izričaja te propisati kontrolni mehanizam za ispitivanje uvjeta organizacijskog obilježja OPG-a za one poljoprivrednike koji dobrovoljno odaberu organizacijski oblik OPG-a i pripadajući status jer se namjeravaju u idućoj kalendarskoj godini baviti gospodarskom djelatnosti poljoprivrede u ekonomskoj veličini gospodarstva većoj od kunske protuvrijednosti izražene u stranoj valuti od 3000 eura. U tom smislu jasnije se propisuju uvjeti za dobrovoljno stjecanje statusa OPG-a (podnošenje zahtjeva), kao i rok za provjeru ispitivanja uvjeta organizacijskog oblika OPG-a koji po službenoj dužnosti obavlja Agencija za plaćanja.
Također, potrebno je propisati ograničenja uporabe pojedinih sastojaka u nazivu OPG-a, zatim nove odredbe o jeziku i razlikovanju naziva OPG-a te o osobnim imenima, imenima država i međunarodnih organizacija u nazivu OPG-a.
Nadalje, u dijelu uređenja sjedišta OPG-a jasnije se uređuju pretpostavke osnivanja dva ili više OPG-a na istoj adresi sjedišta (jasno razdvajanje resursa i obavljanja poljoprivredne djelatnosti) radi sprječavanja stvaranja umjetnih uvjeta prilikom prijave za korištenje mjera poljoprivredne politike koje se u trenutnom programskom razdoblju dodjeljuju prema Programu ruralnog razvoja, a u idućem programskom razdoblju će se dodjeljivati prema Strateškom planu Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. - 2027. te ujedno i u svrhu jače proklamacije načela iz članka 28. stavka 3. Zakona o OPG-u da jedna obitelj upravlja jednim OPG-om.
Predloženim zakonom izrijekom je propisano da članovi obiteljskog kućanstva mogu pružati pomoć u radu na OPG-u i prodajom poljoprivrednih proizvoda OPG-a, u skladu s dosadašnjom praksom kako bi se otklonile nedoumice i nejasnoće oko navedenog pitanja.
U pogledu uređenja promjene nositelja OPG-a, predloženim zakonom propisan je uvjet suglasne odluke svih članova, a u slučaju OPG-ova s jednim članom promjena je moguća uz suglasnost ranijeg nositelja, kako bi se na jasan i precizan način utvrdili uvjeti za promjenu odgovorne osobe koja upravlja OPG-om.
U odnosu na zakonom propisanu visinu iznosa izuzeća od ovrhe za one OPG-ove koji posjeduju životinje, predloženo je da se visina iznosa sredstava za podmirenje potreba hrane i lijekova za životinje prepusti odluci Ministarstva na godišnjoj razini kako bi se u uvjetima dinamičnih promjena životnih i gospodarskih okolnosti omogućilo odgovarajuće preispitivanje i pravodobna reakcija sustava u skladu sa zbiljskim potrebama vremena.
Predloženim zakonom ujedno se jasnije normativno strukturiraju uvjeti za prestanak i promjenu statusa OPG-a, posebice u dijelu prestanka OPG-a po sili zakona, a sve kako bi se odgovarajuće otklonile dosadašnje nedoumice i nejasnoće u postupanju u dosadašnjoj praksi.
Predloženim zakonom dorađene su odredbe o poduzimanju upravnih mjera od strane nadležne inspekcije (opomene i zabrane), a odgovarajuće su unaprijeđene i prekršajne odredbe. U tom smislu utvrđeno je blaže postupanje za slučajeve kada se utvrdi da su prekršaji počinjeni prvi puta (nepodnošenje optužnog prijedloga/neizdavanje prekršajnog naloga ako se nedostaci otklone tijekom kontrole ili u ostavljenom roku), a za skupinu prekršaja iz članka 49. stavka 1. smanjena je najviša visina novčane kazne s 15.000 kn na 5.000 kn. Također, predloženo je blaže kažnjavanje za prekršaj neisticanja naziva OPG-a, a strože za prekršaj obavljanja poljoprivredne djelatnosti glede proizvodnih resursa koji nisu upisani u Upisnik OPG-ova.
Predloženim zakonom na pojedinim mjestima vrše se isključivo nomotehnička unaprjeđenja važećeg zakonskog teksta radi jasnoće i preciznosti izričaja (npr. jasniji izričaj, ispravak pozivanja na pogrešnu numeraciju članka, brisanje nepotrebnih pojmova i sl.).
Posljedice koje će donošenjem Zakona proisteći
Predloženim zakonom osigurat će se prilagodba hrvatskog zakonodavstva uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, osigurat će se sadržajno unaprjeđenje teksta postojećeg zakona uvođenjem novih normativnih rješenja i nomotehničkom doradom i ispravcima pojedinih nesukladnih zakonskih odredbi.
Predloženim zakonom unaprjeđuje se važeće stanje osnovnog regulatornog okvira OPG-ova kao strateški važnih organizacijskih oblika poljoprivrednika u Republici Hrvatskoj.
Prijedlogom zakona u konačnici se omogućava jasnije i ujednačenije postupanje nadležnih tijela i transparentan način postupanja te bolji i učinkovitiji sustav.
III.OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provođenje ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O OBITELJSKOM POLJOPRIVREDNOM GOSPODARSTVU
Članak 1.
U Zakonu o obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu („Narodne novine“, br. 29/18. i 32/19.), naslov iznad članka 1. mijenja se i glasi: „Sadržaj Zakona“.
Članak 2.
Naslov iznad članka 4. mijenja se i glasi: „Cilj Zakona“.
Članak 4. mijenja se i glasi:
„Cilj ovoga Zakona je doprinijeti ostvarivanju načela opće sigurnosti hrane i očuvanja prirodnih poljoprivrednih resursa unaprjeđenjem i povećavanjem konkurentnosti OPG-a te jačanjem društvene, gospodarske i ekološke uloge OPG-a.“.
Članak 3.
U članku 5. stavku 1. točki c iza riječi: „(SL L 347, 20. 12. 2013.)“ dodaju se riječi: „kako je posljednji puta izmijenjena Uredbom (EU) br. 2021/2117 Europskog parlamenta i Vijeća od 2. prosinca 2021. o izmjeni uredaba (EU) br. 1308/2013 o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda, (EU) br. 1151/2012 o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode, (EU) br. 251/2014 o definiciji, opisivanju, prezentiranju, označivanju i zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla aromatiziranih proizvoda od vina i (EU) br. 228/2013 o utvrđivanju posebnih mjera za poljoprivredu u najudaljenijim regijama Unije (SL L 435, 6. 12. 2021.)“.
Točka f) mijenja se i glasi:
„f) stoka podrazumijeva životinje iz porodice kopitara, životinje iz porodice papkara, perad, ukrasne, strane i divlje pticekoje je dozvoljeno držati i uzgajati sukladno propisima iz područja zaštite prirode, sisavcekoje je dozvoljeno držati i uzgajati sukladno propisima iz područja veterinarstva te zaštite prirode, kuniće i pčele“.
Točka j) mijenja se i glasi:
„j) ekonomska veličina poljoprivrednoga gospodarstvaiskazuje se kao standardni ekonomski rezultat utvrđen prema metodologiji Europske unije za utvrđivanje tipologije poljoprivrednika u skladu s odredbama Provedbene uredbe Komisije (EU) 2015/220 оd 3. veljače 2015. o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe Vijeća (EZ) br. 1217/2009 o uspostavi sustava za prikupljanje knjigovodstvenih podataka o prihodima i poslovnim aktivnostima poljoprivrednih gospodarstava u Europskoj uniji (SL L 46, 19. 2. 2015.), kako je posljednji puta izmijenjena Provedbenom uredbom Komisije (EU) 2020/1652 оd 4. studenoga 2020. o izmjeni Provedbene uredbe (EU) 2015/220 o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe Vijeća (EZ) br. 1217/2009 o uspostavi sustava za prikupljanje knjigovodstvenih podataka o prihodima i poslovnim aktivnostima poljoprivrednih gospodarstava u Europskoj uniji (SL L 372, 9. 11. 2020.).“.
Članak 4.
Naslov iznad članka 7. mijenja se i glasi: „Upisnik OPG-ova“.
Članak 7. mijenja se i glasi:
„(1) Agencija za plaćanja vodi Upisnik OPG-ova kao javnu službenu evidenciju u elektroničkom obliku koja sadržava vjerodostojne i ažurirane podatke o subjektima upisa, fizičkim osobama u organizacijskom obliku OPG-a za koje je upis u Upisnik OPG-ova propisan ovim Zakonom.
(2) Agencija za plaćanja u okviru prenesenih javnih ovlasti rješava u upravnom postupku o upisu OPG-a u Upisnik OPG-ova, izdaje Izvod o podacima koji se vode u Upisniku OPG-a na temelju podnesenog zahtjeva te obavlja i druge upravne i administrativne poslove radi upisa i evidentiranja podataka o OPG-u u Upisnik OPG-ova.
(3) Agencija za plaćanja u upravnom postupku rješava o upisu u Upisnik OPG-ova, odjavi iz Upisnika OPG-ova, upisu, promjeni ili brisanju dopunske djelatnosti OPG-a, upisu ili promjeni statusa OPG-a, upisu ili promjeni nositelja OPG-a, upisu, odjavi ili promjeni članova OPG-a, upisu ili promjeni naziva OPG-a, upisu ili promjeni sjedišta OPG-a te upisu ili promjeni izdvojenog pogona/proizvodne jedinice OPG-a.
(4) Agencija za plaćanja rješava u provedbi postupaka iz stavka 2. ovoga članka na temelju podnesenog zahtjeva za upis u Upisnik OPG-ova (u daljnjem tekstu: zahtjev za upis) koji se podnosi na obrascu s propisanim prilozima i dokazima na temelju kojih se provodi upis podataka u Upisnik OPG-ova.
(5) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, upravni postupak ne provodi se u dijelu evidentiranja podataka koji se odnosi na žiro račun, kontakte i proizvodne resurse OPG-a.
(6) Protiv rješenja Agencije za plaćanja može se izjaviti žalba o kojoj odlučuje Ministarstvo.
(7) Podaci iz Upisnika OPG-ova su javni, osim OIB-a nositelja i članova OPG-a.
(8) Podaci iz Upisnika OPG-ova obrađuju se i javno objavljuju u svrhu kontrole mjera poljoprivredne politike, praćenja stanja poljoprivrede i planiranja poljoprivredne politike, izrade, praćenja i provedbe lokalnih i regionalnih akata strateškog planiranja, planiranja i provedbe projekata od javnog interesa kao i u turističko-promotivne svrhe.
(9) Podaci iz Upisnika OPG-ova se objedinjavaju u središnjoj bazi podataka Upisnika poljoprivrednika koja se vodi u skladu sa zakonom kojim se uređuju ciljevi i mjere poljoprivredne politike te su njezin sastavni dio i mogu se koristiti kao dio provedbe integriranog administrativnog i kontrolnog sustava (IAKS).
(10) Na podatke o subjektima upisa fizičkim osobama u organizacijskom obliku OPG-a koji se upisuju u Upisnik OPG-ova primjenjuju se propisi koji uređuju zaštitu osobnih podataka.
(11) Oblik, sadržaj i način vođenja Upisnika OPG-ova te obrazac zahtjeva za upis i potrebne dokaze koji se prilažu uz zahtjev ministar nadležan za poslove poljoprivrede (u daljnjem tekstu: ministar) propisuje pravilnikom.“.
Članak 5.
Naslov iznad članka 8. mijenja se i glasi: „Usluge informacijskog društva“.
Članak 8. mijenja se i glasi:
„(1) U slučaju obavljanja prodaje svojih proizvoda na daljinu putem interneta iz članka 27. stavka 2. podstavka 3. ovoga Zakona, OPG je dužan registrirati djelatnost obavljanja usluga informacijskog društva u skladu sa zakonom kojim se uređuje elektronička trgovina.
(2) U slučaju iz stavka 1. ovoga članka, OPG Agenciji za plaćanja podnosi zahtjev za upis dopunske djelatnosti u Upisnik OPG-ova pod nazivom - usluge informacijskog društva, koja o navedenom odlučuje rješenjem.
(3) Uz zahtjev za upis dopunske djelatnosti iz stavka 2. ovoga članka, u Upisnik OPG-ova prilaže se dokaz o ispunjavanju potrebnih uvjeta u skladu sa zakonom kojim se uređuje elektronička trgovina.“.
Članak 6.
U članku 9. stavku 2. iza riječi: „na teritoriju Republike Hrvatske“ dodaju se riječi: „i koja ima zakonito odobren boravak u Republici Hrvatskoj u skladu s propisima kojima se uređuje prebivalište i boravište“.
U stavku 3. iza riječi: „Upisnik OPG-ova“ dodaju se riječi: „u svojstvu nositelja“.
Članak 7.
U članku 11. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Uvjet za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede i dopunskih djelatnosti u organizacijskom obliku OPG-a je raspolaganje proizvodnim resursima potrebnim za obavljanje bilinogojstva i/ili stočarstva i s njima povezanih uslužnih djelatnosti te obavljanja upisanih dopunskih djelatnosti i korištenje stručnih znanja i vještina ako su propisani za pojedinu djelatnost.“.
Stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Proizvodnim resursima osobito se smatraju: zemljište, nasadi, stoka, zgrade za stoku, pomoćne zgrade, skladišta, objekti za proizvodnju u zaštićenom prostoru, objekti s opremom za čuvanje, skladištenje, preradu i pakiranje, objekti za prodaju, objekti za boravak i usluge, izdvojeni pogoni, poljoprivredna mehanizacija, priključni, radni i drugi strojevi, uređaji, alati i oprema, transportna sredstva, rad, stručna znanja i vještine te stambene prostorije u kojima se obavlja pojedina gospodarska djelatnost.“.
Članak 8.
U članku 12. stavku 1. riječi: „mora radi osiguravanja sljedivosti poljoprivrednih proizvoda“ brišu se, a riječ: „obavljati“ zamjenjuje se riječju: „obavlja“.
Stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4) Prostor, oprema i sredstva potrebna OPG-u za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede i dopunskih djelatnosti moraju udovoljavati minimalnim tehničkim i ostalim uvjetima koji se odnose na obavljanje pojedine djelatnosti.“.
Članak 9.
Naslov iznad članka 13. mijenja se i glasi: „Dopunske djelatnosti OPG-a“.
Članak 13. mijenja se i glasi:
„(1) OPG može obavljati sljedeće dopunske djelatnosti:
– proizvodnju poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda
– proizvodnju neprehrambenih proizvoda i predmeta opće uporabe
– pružanje ugostiteljskih, turističkih i ostalih usluga
– pružanje ostalih sadržaja i aktivnosti na OPG-u.
(2) Detaljan pregled dopunskih djelatnosti iz stavka 1. ovoga članka koje se mogu obavljati na OPG-u, s popisom zanimanja tradicijskih obrta i vještina prihvatljivih kao dopunske djelatnosti te dokaze o ispunjavanju uvjeta za obavljanje dopunskih djelatnosti na OPG-u koji se podnose prilikom upisa u Upisnik OPG-ova ministar propisuje pravilnikom.“.
Članak 10.
Iza članka 14. dodaju se članci 14.a i 14.b s naslovima iznad članaka koji glase:
„Nositelj dopunskih djelatnosti
Članak 14.a
(1) Kao nositelj dopunske djelatnosti u Upisniku OPG-ova može biti upisan nositelj ili član OPG-a.
(2) Ako je nositelj dopunske djelatnosti član OPG-a, nositelj OPG-a i član OPG-a obveznici su plaćanja obveznih doprinosa te poreza na dohodak ili poreza na dobit po osnovi obavljanja zajedničke djelatnosti, pri čemu se nositelj dopunske djelatnosti smatra supoduzetnikom u OPG-u, a nositelj OPG-a nositeljem zajedničke djelatnosti sukladno poreznim propisima.
(3) Za svaku dopunsku djelatnost OPG-a upisuje se nositelj dopunske djelatnosti koji ispunjava potrebne uvjete za obavljanje te djelatnosti u skladu s propisima kojima se uređuje obavljanje pojedine djelatnosti.
(4) Uz pojedinu dopunsku djelatnost OPG-a može se upisati zanimanje tradicijskog obrta i/ili tradicijska vještina kojom se nositelj i/ili pojedini član OPG-a bavi.
(5) Uvjet za upis zanimanja tradicijskog obrta i/ili tradicijska vještina u Upisnik OPG-ova je ispunjavanje potrebnih uvjeta nositelja i/ili članova OPG-a koji se bave tim zanimanjem.
(6) Dokazi o ispunjavanju potrebnih uvjeta za upis pojedine dopunske djelatnosti i/ili zanimanja iz članka 13. stavka 1. ovoga Zakona u Upisnik OPG-ova koje ispunjava nositelj i/ili pojedini član OPG-a podnose se prilikom upisa u Upisnik OPG-ova ili prilikom naknadnog upisa u Upisnik OPG-ova jedne ili više dopunskih djelatnosti radi proširenja obuhvata dopunskih djelatnosti na OPG-u.
Uvjeti za obavljanje pojedinih dopunskih djelatnosti
Članak 14.b
(1) Za dopunsku djelatnost proizvodnje poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda preradom vlastitih poljoprivrednih proizvoda, uz mogućnost kupnje dijela primarnog poljoprivrednog proizvoda od drugih poljoprivrednika, radi prerade grožđa u vino, prerade voća u voćno vino, proizvodnje jakih alkoholnih pića, octa, ostalih alkoholnih pića te proizvodnje piva do 2.000 hl, OPG mora biti upisan u registar trošarinskih obveznika i/ili u druge registre u skladu s propisima koji uređuju ovu djelatnost.
(2) Dopunsku djelatnost prerade vlastitih poljoprivrednih proizvoda uz mogućnost kupnje dijela primarnog poljoprivrednog proizvoda od drugih poljoprivrednika radi prerade u ulja, biljne masti, proizvodnje prehrambenih proizvoda te pakiranje i/ili zamrzavanje i/ili sušenje i/ili konzerviranje prehrambenih proizvoda, OPG mora obavljati u objektima registriranim i/ili odobrenim u skladu s propisima koji uređuju ovu djelatnost.
(3) Dopunsku djelatnost proizvodnje prehrambenih proizvoda od primarnog poljoprivrednog proizvoda iz vlastite proizvodnje uz mogućnost kupnje dijela primarnog poljoprivrednog proizvoda od drugih poljoprivrednika u dijelu prerade mlijeka, životinjske masti, prerade mesa te proizvodnje proizvoda od jaja, OPG mora obavljati u objektima odobrenim u skladu s propisima koji uređuju ovu djelatnost.
(4) Dopunska djelatnost proizvodnje kozmetičkih proizvoda mora se obavljati u objektima registriranim sukladno propisima koji uređuju takvu proizvodnju te OPG mora upotrebljavati sirovinu čiji karakteristični sastojci potječu iz aktivnosti OPG-a uz mogućnost kupnje sirovine od drugih poljoprivrednika uvažavajući različitosti hrvatskog podneblja.
(5) Dopunska djelatnost proizvodnje neprehrambenih proizvoda, predmeta opće uporabe i kozmetičkih proizvoda na OPG-u mora se obavljati u prostorima koji zadovoljavaju uvjete uređene propisima koji uređuju proizvodnju neprehrambenih proizvoda, predmeta opće uporabe i kozmetičkih proizvoda kao i gotovi proizvod, a u slučaju proizvodnje predmeta opće uporabe mora se provesti i postupak registracije pri nadležnom tijelu.
(6) U okviru dopunske djelatnosti sakupljanja samoniklog bilja, šumskih plodova i gljiva te kod prerade drva, OPG mora imati u posjedu šumu ili šumsko zemljište, odnosno postupati u skladu s propisima koji uređuju ovu djelatnost.
(7) U okviru dopunske djelatnosti proizvodnje energije iz poljoprivredne i/ili šumske biomase stajskog gnoja, gnojovke, gnojnice i drugih izvora biomase, udio sirovina koje potječu od aktivnosti OPG-a mora biti najmanje 20% od količine ukupno potrebnih sirovina, a preostalu sirovinu OPG može nabaviti od drugih gospodarstava i/ili dobavljača u skladu s propisima koji uređuju ovu djelatnost.
(8) Dopunsku djelatnost proizvodnje energije iz nusproizvoda životinjskog podrijetla (stajskog gnoja, gnojovke, gnojnice, nusproizvoda kategorije 3. u skladu s propisom koji regulira postupanje s nusproizvodima životinjskog podrijetla koji nisu za prehranu ljudi, OPG mora obavljati u objektima odobrenim u skladu s propisima koji uređuju ovu djelatnost.
(9) Dopunsku djelatnost proizvodnje organskih gnojiva ili poboljšivača tla OPG mora obavljati u objektima odobrenim u skladu s propisima koji uređuju ovu djelatnost.
(10) Dopunsku djelatnost pružanja ugostiteljskih, turističkih i ostalih usluga OPG mora obavljati u objektima registriranim/evidentiranim u skladu s propisima koji uređuju ovu djelatnost.
(11) U okviru omogućavanja edukacijskih praktikuma na poljoprivrednom gospodarstvu, OPG mora sklopiti sporazum o provedbi edukacijskog programa s ustanovom koja ima odobren program u skladu s propisima koji uređuju ovu djelatnost.
(12) Za odobrenje dopunske djelatnosti akvakulture sukladno propisima koji uređuju djelatnost akvakulture, OPG mora raspolagati potrebnim vodnim resursima, a obavljanje djelatnosti akvakulture na području OPG-a mora biti u skladu s propisima o prostornom uređenju.“.
Članak 11.
U članku 15. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Fizička osoba koja zbog samostalnog obavljanja gospodarske djelatnosti poljoprivrede ima ekonomsku veličinu gospodarstva veću od iznosa od 3.000,00 eura ili koja je po osnovi obavljanja gospodarske djelatnosti poljoprivrede obveznik poreza na dohodak ili poreza na dobit u skladu s propisima iz područja oporezivanja, ako odabere organizacijski oblik OPG-a, mora se upisati u Upisnik OPG-ova u skladu s ovim Zakonom.“.
Stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Fizička osoba iz stavka 1. ovoga članka koja je odabrala organizacijski oblik OPG-a za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede i upisanih dopunskih djelatnosti može odabrati zanimanje poljoprivrednik kao glavno ili dodatno zanimanje u skladu s uvjetima propisanim ovim Zakonom.“.
Članak 12.
U članku 16. stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) Ako fizička osoba iz stavka 1. ovoga članka tijekom kalendarske godine ostvari ekonomsku veličinu gospodarstva veću od iznosa od 3.000,00 eura ili ako postane obveznik poreza na dohodak ili poreza na dobit, podnosi zahtjev za upis u Upisnik OPG-ova u skladu s ovim Zakonom najkasnije do 15. lipnja iduće kalendarske godine.“.
Iza stavka 3. dodaju se stavci 4., 5. i 6. koji glase:
„(4) Ako fizička osoba iz stavka 1. ovoga članka dobrovoljno odabere organizacijski oblik OPG-a i pripadajući status jer se namjerava baviti gospodarskom djelatnosti poljoprivrede u ekonomskoj veličini poljoprivrednog gospodarstva većoj od iznosa od 3.000,00 eura, podnosi zahtjev za upis u Upisnik OPG-ova u skladu s ovim Zakonom.
(5) U slučaju iz stavka 4. ovoga članka, Agencija za plaćanja provjeru ekonomske veličine poljoprivrednog gospodarstva izvršava po službenoj dužnosti najkasnije do 1. rujna iduće kalendarske godine.
(6) Ako ekonomska veličina poljoprivrednog gospodarstva u slučaju iz stavka 5. ovoga članka nije veća od 3.000,00 eura, Agencija za plaćanja rješenjem briše OPG iz Upisnika OPG-ova s danom izvršnosti rješenja, osim ako fizička osoba nije ostvarila navedenu ekonomsku veličinu gospodarstva iz opravdanih razloga.“.
Članak 13.
U članku 17. stavku 2. točki b) riječ: „pruža“ zamjenjuje se riječju: „obavlja“.
U točki c) riječ: „pruža“ zamjenjuje se riječju: „obavlja“.
U točki d) riječ: „pruža“ zamjenjuje se riječju: „obavlja“.
Članak 14.
U članku 18. stavku 4. iza riječi: „ako se radi o djelatnostima na otvorenom“ stavlja se zarez i dodaju se riječi: „osim zemljišta“.
Iza stavka 5. dodaje se stavak 6. koji glasi:
„(6) Odredbe propisa kojim se uređuju trgovačka društva i koje se odnose na tvrtku odgovarajuće se primjenjuju na naziv OPG-a ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.“.
Članak 15.
Iza članka 18. dodaju se članci 18.a i 18.b s naslovima iznad članaka koji glase:
„Jezik i razlikovanje naziva OPG-a
Članak 18.a
(1) Naziv OPG-a mora biti na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu, a može sadržavati pojedine riječi na stranom ili mrtvom jeziku te arapske brojeve.
(2) Naziv OPG-a može se upisati u Upisnik OPG-ova i u prijevodu na jedan ili više jezika.
(3) Sastojci naziva OPG-a ne mogu biti takvi da stvaraju zabunu glede obavljanja djelatnosti OPG-a, utiska o identitetu, da vrijeđaju prava intelektualnog vlasništva ili druga prava drugih osoba.
(4) Naziv OPG-a mora se jasno razlikovati od naziva drugog OPG-a upisanog u Upisnik OPG-ova.
(5) Odbit će se zahtjev za upis u Upisnik OPG-ova ako se naziv OPG-a jasno ne razlikuje od naziva drugog OPG-a upisanog u Upisnik OPG-ova.
(6) Ako se podnesu dva ili više zahtjeva za upis u Upisnik OPG-ova s istim nazivom, odobrit će se upis onog OPG-a čiji je zahtjev prvi zaprimljen.
(7) Iznimno od stavka 6. ovoga članka, odobrit će se upis onog OPG-a čiji je zahtjev kasnije zaprimljen ako taj OPG dokaže da je taj naziv upotrebljavao u pravnom prometu prije OPG-a čiji je zahtjev prvi zaprimljen.
Imena država, međunarodnih organizacija i osobna imena u nazivu OPG-a
Članak 18.b
(1) Riječ »Hrvatska« i njene izvedenice te druga državna znamenja, uključujući njihovo oponašanje, mogu se unijeti u naziv OPG-a uz naznaku ili kao dio naznake kojom se pobliže obilježava naziv OPG-a samo na temelju rješenja ministarstva nadležnog za poslove opće uprave ako se time ne vrijeđa ugled i dostojanstvo Republike Hrvatske.
(2) Naziv OPG-a ne može sadržavati imena, grbove, zastave ni druge državne ambleme drugih država ili međunarodnih (međudržavnih) organizacija, niti službene znakove za kontrolu i garanciju kvalitete, a ne može ih se ni oponašati u heraldičkome smislu.
(3) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, sastojci naziva OPG-a koji se tamo navode mogu se unijeti u naziv OPG-a uz dozvolu nadležnog organa odgovarajuće države ili međunarodne (međudržavne) organizacije.
(4) U naziv OPG-a može se unijeti ime ili dio imena neke fizičke osobe uz njezin pristanak, a ako je ta osoba umrla, uz pristanak njezinih nasljednika.
(5) U naziv OPG-a može se unijeti ime ili dio imena neke povijesne ili druge znamenite osobe, ako ga se koristi na prikladan način i uz pristanak te osobe, a ako je ta osoba umrla, uz pristanak njezinih nasljednika ako ih ima.
(6) Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka može se pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom.“.
Članak 16.
U članku 19. stavku 4. riječi: „članka 7. stavka 3.“ zamjenjuju se riječima: „članka 7. stavka 4.“, a riječi: „članka 7. stavka 4.“ zamjenjuju se riječima: „članka 7. stavka 3.“.
U stavku 5. riječi: „članka 7. stavka 3.“ zamjenjuju se riječima: „članka 7. stavka 4.“.
Iza stavka 5. dodaje se stavak 6. koji glasi:
„(6) Dva ili više OPG-a mogu biti registrirana na istoj adresi sjedišta samo ukoliko se radi o zasebnim obiteljskim kućanstvima pri čemu je obavljanje poljoprivredne djelatnosti i korištenje proizvodnih resursa OPG-ova međusobno odvojeno i nepovezano.“.
Članak 17.
U članku 20. stavku 1. iza riječi: „poljoprivrede“ dodaju se riječi: „i dopunskih djelatnosti“.
U stavku 2. iza riječi: „poljoprivrede“ dodaju se riječi: „i dopunskih djelatnosti“.
U stavku 3. iza riječi: „poljoprivrede“ dodaju se riječi: „i dopunskih djelatnosti“.
U stavku 4. riječi: „iz stavka 1. ovoga članka“ zamjenjuju se riječima: „iz članka 12. ovoga Zakona“.
Članak 18.
U članku 22. stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4) OPG iz stavka 1. ovoga članka posluje pod zajedničkom nazivom, a fizičke osobe koje osnivaju zajednički OPG smatraju se članovima OPG-a u skladu s ovim Zakonom.“.
U stavku 7. riječi: „prestanak postojanja zajedničkog OPG-a prijavljuje se kao promjena sukladno članku 40. ovoga Zakona“ zamjenjuju se riječima: „navedene promjene u zajedničkom OPG-u prijavljuju se u skladu s člankom 40. ovoga Zakona“.
Članak 19.
U članku 23. stavku 1. iza riječi: „povezane“ stavlja se zarez i dodaju riječi: „pomoćne i“.
Članak 20.
U članku 24. stavku 1. iza riječi: „osiguranika“ dodaju se riječi: „u obveznom mirovinskom i zdravstvenom osiguranju“.
Članak 21.
U članku 25. stavku 1. iza riječi: „dopunskih djelatnosti OPG-a“ dodaju se riječi: „uključujući prodaju“.
Članak 22.
U članku 26. stavku 4. riječi: „članka 27. stavka 5.“ zamjenjuju se riječima: „članka 27. stavka 4.“.
Članak 23.
U članku 27. stavku 1. iza riječi: „poljoprivredne“ dodaju se riječi: „i prehrambene“, a iza riječi: „članovi OPG-a“ stavlja se zarez i dodaju se riječi: „članovi obiteljskog kućanstva“.
U stavku 2. podstavku 3. riječi: „putem oglasa u medijima uz dostavu potrošaču“ brišu se.
U stavku 3. iza riječi: „poljoprivrednih“ dodaju se riječi: „i prehrambenih“.
U stavku 4. iza riječi: „poljoprivrednih“ dodaju se riječi: „i prehrambenih“.
Članak 24.
U članku 28. stavku 1. iza riječi: „i/ili član obitelji“ briše se točka i dodaju riječi: „u slučaju zajedničkog OPG-a iz članka 22. ovoga Zakona.“.
Stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Članovi OPG-a obvezno se upisuju u Upisnik OPG-ova.“.
U stavku 3. iza riječi: „samo jednog OPG-a“ briše se zarez i stavlja točka, a riječi: “a u svojstvu člana OPG-a dobrovoljno se upisuju u Upisnik OPG-ova“ brišu se.
Iza stavka 3. dodaje se novi stavak 4. koji glasi:
„(4) Član obiteljskog kućanstva fizičke osobe iz članka 9. stavka 2. ovoga Zakona može se upisati kao član OPG-a iz stavka 2. ovoga članka ukoliko ima zakonito odobren boravak u Republici Hrvatskoj u skladu s propisima kojima se uređuje prebivalište i boravište.“.
Dosadašnji stavak 4. postaje stavak 5.
Dosadašnji stavak 5., koji postaje stavak 6., mijenja se i glasi:
„(6) Član OPG-a iz stavka 2. ovoga članka, kada prestane biti član obiteljskog kućanstva i/ili član obitelji u slučaju zajedničkog OPG-a iz članka 22. ovoga Zakona, može ostati upisan u Upisnik OPG-ova ako u skladu s člankom 23. stavkom 2. ovoga Zakona nastavlja rad na OPG-u.“.
U dosadašnjem stavku 6., koji postaje stavak 7., riječ: „samo“ briše se.
U dosadašnjem stavku 7., koji postaje stavak 8., iza riječi: „nisu članovi“ dodaje se riječ: „istog“, a iza riječi: „jednog“ dodaje se riječ: „zajedničkog“.
Članak 25.
U članku 31. stavku 1. riječi: „članka 7. stavka 2.“ zamjenjuju se riječima: „članka 7. stavka 3.“, a riječi: „članka 7. stavka 3.“ zamjenjuje se riječima: „članka 7. stavka 4.“.
U stavku 3. riječi: „na temelju popisa resursa na propisanom obrascu koji se prilaže uz zahtjev“ i riječi: „i svi članovi OPG-a“ brišu se, a riječ: „potpisuju“ zamjenjuje se riječju: „potpisuje“. Iza riječi „OPG-ova“ dodaju se riječi „temeljem popunjenog propisanog obrasca“.
U stavku 6. iza riječi: „iz članka 21. ovoga Zakona“ stavlja se zarez i dodaju se riječi: „ukoliko je odredio privremenog nositelja OPG-a“.
Članak 26.
U članku 32. stavku 1. riječi: „članka 7. stavka 3.“ zamjenjuju se riječima: „članka 7. stavka 4.“, a riječi: „članka 7. stavka 4.“ zamjenjuju se riječima: „članka 7. stavka 3.“.
U stavcima 2. i 5. riječi: „članka 7. stavka 4.“ zamjenjuju se riječima: „članka 7. stavka 3.“.
Članak 27.
U članku 33. stavcima 1. i 3. riječi: „članka 7. stavka 4.“ zamjenjuju se riječima: „članka 7. stavka 3.“.
Članak 28.
U članku 34. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Članovi OPG-a koji su članovi obiteljskog kućanstva mogu u bilo kojem trenutku suglasnom odlukom svih članova odrediti novog nositelja OPG-a te se u tom slučaju zadržava MIBPG OPG-a, a raniji nositelj OPG-a ostaje član OPG-a.“.
Iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
„(2) U slučaju da OPG uz nositelja ima jednog člana, do promjene nositelja na način iz stavka 1. ovoga članka može doći samo uz suglasnost dosadašnjeg nositelja OPG-a.“.
U dosadašnjem stavku 2., koji postaje stavak 3., iza riječi: „člana obitelji“ dodaju se riječi: „iz zajedničkog OPG-a iz članka 22. ovoga Zakona“.
Članak 29.
U članku 36. stavku 1. iza riječi: „Agenciji za plaćanja“ dodaje se riječ: „u“, a iza riječi: „najbližoj“ dodaje se riječ: „podružnici“.
Stavak 2. briše se.
Dosadašnji stavci 3. do 5. postaju stavci 2. do 4.
U dosadašnjem stavku 6. koji postaje stavak 5. riječi: „članka 7. stavka 3.“ zamjenjuju se riječima: „članka 7. stavka 4.“.
Iza stavka 5. dodaje se stavak novi stavak 6. koji glasi:
„(6) Iznimno od stavka 5. u slučaju smrti nositelja OPG-a promjena nositelja OPG-a iz stavka 1. ovoga članka prijavljuje se u roku od 30 dana od nastanka promjene, podnošenjem zahtjeva za upis iz članka 7. stavka 4. ovoga Zakona s propisanim dokazima Agenciji za plaćanja koja o tome donosi rješenje, a po izvršnosti rješenja upisuje promjenu nositelja OPG-a u Upisnik.“.
Članak 30.
U članku 37. stavku 2. riječi: „članku 36. stavku 6.“ zamjenjuju se riječima: „članku 36. stavku 5.“.
Članak 31.
U članku 38. stavku 1. i stavku 2. riječ: „broja“ briše se.
Članak 32.
Članak 39. mijenja se i glasi:
„(1) O svakoj promjeni u raspolaganju proizvodnim resursima u roku od 15 dana od nastanka promjene podnosi se Agenciji za plaćanja obavijest s pripadajućim dokazima o nastaloj promjeni na temelju kojih se provode potrebna evidentiranja podataka o OPG-u u skladu s ovim Zakonom.
(2) O svakoj promjeni vezanoj uz početak ili završetak rada izdvojenog pogona / proizvodne jedinice OPG-a podnosi se u roku od 15 dana od nastanka promjene na propisanom obrascu zahtjev za upis promjene Agenciji za plaćanja, koja o zahtjevu odlučuje rješenjem.
(3) Promjena vezana uz početak ili završetak rada izdvojenog pogona / proizvodne jedinice OPG-a upisuje se u Upisnik OPG-ova po izvršnosti rješenja iz stavka 2. ovoga članka.“.
Članak 33.
U članku 40. stavku 2. riječi: „u broju“ brišu se.
Članak 34.
Iza članka 40. dodaje se članak 40.a i naslov iznad članka koji glase:
„Promjene po službenoj dužnosti
Članak 40.a
U slučaju neprijavljivanja promjena na OPG-u u roku od 15 dana od dana nastanka promjene, Agencija za plaćanja će na temelju uvida u službene evidencije kojima raspolaže, po službenoj dužnosti provesti postupak i donijeti rješenje ukoliko utvrdi da je došlo do promjene podataka u Upisniku OPG-ova.“.
Članak 35.
U članku 41. stavku 4. riječi „20.000,00 kuna“ zamjenjuju se riječima: „2.654,46 eura“.
Stavak 5. mijenja se i glasi:
„(5) Od ovrhe su izuzeta novčana sredstva koja su OPG-u koji posjeduje žive životinje nužna radi osiguravanja održivosti osnovnih aktivnosti na poljoprivrednom gospodarstvu i koja su namijenjena za opskrbu hranom i druge skrbi za životinje u visini dostatnoj na mjesečnoj razini za podmirenje uzdržnih potreba hrane i lijekova za životinje evidentirane u nadležnim registrima po grlu za goveda i kopitare, po grlu za svinje, po grlu za ovce i koze te po kljunu za perad.“.
Iza stavka 5. dodaje se stavak 6. koji glasi:
„(6) Visinu izuzetih sredstava iz stavka 5. ovoga članka odlukom donosi Vlada Republike Hrvatske za razdoblje važenja od godine dana.“
Članak 36.
U članku 42. stavku 4. riječi. „ovoga Zakona“ zamjenjuju se riječima: „ovoga članka“.
Članak 37.
Naslov iznad članka 43. mijenja se i glasi: „Prestanak OPG-a“.
Članak 43. mijenja se i glasi:
„(1) OPG prestaje odjavom ili po sili zakona.
(2) Prestanak OPG-a rješenjem utvrđuje Agencija za plaćanja i po izvršnosti rješenja briše OPG iz Upisnika OPG-ova.
(3) Prestanak OPG-a odjavom utvrđuje se danom navedenim u zahtjevu za odjavu.
(4) OPG se ne može odjaviti unatrag.
(5) Iznimno od stavka 4. ovoga članka, ako je nositelj OPG-a ostvario pravo na invalidsku mirovinu, prestanak OPG-a odjavom utvrđuje se danom izvršnosti rješenja o ostvarivanju prava na invalidsku mirovinu.
(6) OPG prestaje po sili zakona:
1. smrću nositelja OPG-a, ako se ne nastave djelatnosti OPG-a na temelju članka 35. ovoga Zakona
2. protekom roka za prijavu promjene nositelja OPG-a, ako osobe iz članka 35. ovoga zakona propuste rok za prijavu promjene nositelja OPG-a iz članka 36. stavka 5. ovoga Zakona
3. danom izvršnosti rješenja kojim je nadležno tijelo utvrdilo da je promjena nositelja OPG-a iz članka 36. stavka 5. ovoga Zakona prijavljena na temelju nevjerodostojnih isprava
4. pravomoćnošću rješenja nadležnog suda o zaključenju stečajnog postupka i
5. danom izvršnosti rješenja, ako prestanu postojati uvjeti za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede u organizacijskom obliku OPG-a iz članka 11. stavka 1. ovoga Zakona.“.
Članak 38.
Naslov iznad članka 44. mijenja se i glasi: „Promjena statusa OPG-a“.
Članak 44. mijenja se i glasi:
„(1) Status OPG-a mijenja se po sili zakona:
1. danom izvršnosti rješenja kojim je nadležno tijelo utvrdilo da su istupanjem člana OPG-a prestali postojati uvjeti za obavljanje dopunske djelatnosti i
2. danom izvršnosti rješenja kojim je nadležno tijelo utvrdilo da je dopunska djelatnost prijavljena na temelju nevjerodostojnih isprava.
(2) Agencija za plaćanja rješenjem utvrđuje prestanak statusa OPG-a po sili zakona, a po izvršnosti rješenja briše dopunsku djelatnost i mijenja status OPG-a u Upisniku OPG-ova.“.
NACRT
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O OBITELJSKOM POLJOPRIVREDNOM GOSPODARSTVU
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
I.USTAVNA OSNOVA ZA DONOŠENJE ZAKONA
Ustavna osnova za donošenje ovoga Zakona sadržana je u odredbi članka 2. stavka 4. podstavka 1. Ustava Republike Hrvatske (Narodne novine, br. 85/10 – pročišćeni tekst i 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
II.OCJENA STANJA I OSNOVNA PITANJA KOJA SE TREBAJU UREDITI ZAKONOM TE POSLJEDICE KOJE ĆE DONOŠENJEM ZAKONA PROISTEĆI
Ocjena stanja
Zakonom o obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu (Narodne novine, br. 29/18 i 32/19; u daljnjem tekstu: Zakon o OPG-u) utvrđuju se uvjeti za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede i s njom povezanih dopunskih djelatnosti koje se obavljaju na OPG-u kao organizacijskom obliku, način i uvjeti za upis u Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (u daljnjem tekstu: Upisnik OPG-ova), odgovornost, prava i obveze nositelja OPG-a i članova OPG-a, utvrđuju se nadležna tijela i nadzor u primjeni Zakona.
Zakon o OPG-u predstavlja osnovni pravni regulatorni okvir koji na jednom mjestu uređuje prava i obveze OPG-ova kako bi poduzetnici u svojstvu fizičkih osoba koji posluju kao OPG-ovi bili prepoznatljiviji kao subjekti u gospodarskom poslovanju. Zakonom o OPG-u OPG je definiran kao organizacijski oblik gospodarskog subjekta poljoprivrednika koji ima svojstvo fizičke osobe, a predstavlja ga nositelj kao odgovorna osoba. OPG obavlja gospodarsku djelatnost poljoprivrede i s njom povezane dopunske djelatnosti sa svrhom ostvarivanja dohotka ili dobiti proizvodnjom i prodajom proizvoda ili pružanjem usluga na tržištu, a temelji se na korištenju vlastitih i/ili unajmljenih proizvodnih resursa te na radu, znanju i vještinama članova obitelji. Fizička osoba koja zbog samostalnog obavljanja gospodarske djelatnosti poljoprivrede ima ekonomsku veličinu poljoprivrednog gospodarstva veću od kunske protuvrijednosti izražene u stranoj valuti od 3000 eura i/ili koja je po osnovi obavljanja gospodarske djelatnosti poljoprivrede obveznik poreza na dohodak ili poreza na dobit u skladu s posebnim propisima, ako odabere organizacijski oblik OPG-a, upisuje se u Upisnik OPG-ova u skladu sa Zakonom o OPG-u.
Nositelj OPG-a radi stvaranja dohotka samostalno i trajno obavlja djelatnost poljoprivrede i s njom povezane dopunske djelatnosti, korištenjem vlastitih i/ili unajmljenih proizvodnih resursa. U radu OPG-a osim nositelja mogu sudjelovati i članovi OPG-a i/ili radnici, a pomagati u obavljanju svih poslova na OPG-u mogu članovi obiteljskog kućanstva dok u povremenim, sezonskim i privremenim poslovima mogu pomagati i članovi obitelji koji žive izvan kućanstva bez obveze zasnivanja radnog odnosa.
Pri upisu u Upisnik OPG-ova upisuju se raspoloživi proizvodni resursi, a ovisno o dopunskim djelatnostima OPG može odabrati jedan od sljedećih statusa:
1. OPG za proizvodnju
2. OPG za proizvodnju i preradu
3. OPG za proizvodnju i usluge
4. OPG za proizvodnju, preradu i usluge.
Također, OPG može obavljati gospodarske djelatnosti poljoprivrede i dopunske djelatnosti koje su upisane u Upisnik OPG-ova, a to mogu biti:
1. proizvodnja poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda na OPG-u,
2. proizvodnja neprehrambenih proizvoda i predmeta opće uporabe na OPG-u
3. pružanje ugostiteljskih, turističkih i ostalih usluga na OPG-u i
4. pružanje ostalih sadržaja i aktivnosti na OPG-u.
Zakon je objavljen u Narodnom novinama, broj: 29/18, te je stupio na snagu 5. travnja 2018., dok su njegove izmjene manjeg obuhvata u području provedbe inspekcijskog nadzora, radi normativnog usklađenja sa Zakonom o Državnom inspektoratu (Narodne novine, broj 115/18) , objavljene u Narodnim novinama, broj 32/19, i stupile su na snagu 1. travnja 2019.
Donošenjem Zakona o OPG-u stekli su se uvjeti razdvajanja OPG-a kao organizacijskog oblika poljoprivrednika od ostalih organizacijskih oblika poljoprivrednika (samoopskrbno poljoprivredno gospodarstvo, trgovačka društva, obrti, zadruge i druge pravne osobe) čije je poslovanje uređeno drugim propisima, odnosno razdvajanje od ranije upisanih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava temeljem ranijih propisa koji se poljoprivredom bave u manjem obuhvatu i nisu tržišno orijentirani (samoopskrbna poljoprivredna gospodarstva). U sklađivanje uvjeta poslovanja OPG-ova u smislu članka 52. Zakona o OPG-u nije u cijelosti završeno zbog kašnjenja u procesu informatičke nadogradnje AGRONET sustava s novim funkcionalnostima i elektroničkim uslugama za poljoprivrednike, a pandemija bolesti COVID-19 usporila je sam po sebi složen proces usklađivanja velikog broja od ranije upisanih OPG-ova koji u upravnom postupku provodi Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (u daljnjem tekstu: Agencija za plaćanja) kao provedbeno prvostupanjsko tijelo. Prema podacima Agencije za plaćanja sa stanjem na dan 30. lipnja 2019. godine, usklađivanje je potrebno provesti u odnosu na 164.914 upisanih OPG-ova, a prema podacima od 29. travnja 2022. usklađeno je 86.715 od ranije upisanih OPG-ova.
U skladu s Odlukom o donošenju Nacionalnog plana zamjene hrvatske kune eurom (Narodne novine, broj 146/20) i Zaključka Vlade Republike Hrvatske o provedbi zakonodavnih aktivnosti povezanih s uvođenjem eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj potrebno je izmijeniti određene odredbe Zakona radi pune prilagodbe hrvatskog zakonodavstva uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj.
Praćenjem stanja i dosadašnje prakse u područjima primjene zakona ocijenjena je potreba dodatnog unaprjeđenja pojedinih normativnih rješenja radi otklanjanja nejasnoća koja prate primjenu pojedinih instituta i normativnih rješenja, odnosno potreba dorade pojedinih rješenja koja su se u praksi pokazala neodgovarajućima. Također, u manjoj mjeri potrebno je izvršiti određena nomotehnička poboljšanja važećeg zakonskog teksta radi jasnoće i preciznosti izričaja.
Pitanja koja se trebaju urediti Zakonom
Normativnim intervencijama, putem izmjena i dopuna Zakona, osigurat će se prilagodba hrvatskog zakonodavstva uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, a dodatno i unaprjeđenje postojećih normativnih rješenja u područjima propisa koja su se u trenutnoj provedbi pokazala neodgovarajućima. Nomotehničkom doradom teksta i ispravcima pojedinih nesukladnih odredbi postojećeg Zakona propis će se učiniti jasnijim i preciznijim.
Kako bi se osigurala prilagodba hrvatskog zakonodavstva uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj potrebno je izmijeniti definiciju samoopskrbnog poljoprivrednog gospodarstva te propisati iznose u eurima za iznos potpore izuzet od ovrhe, iznos duga stranke za koji je dozvoljeno plaćanje na rate, iznos temeljem kojega se određuje rok povrata duga te iznose prekršajnih odredbi.
Cilj normativnih intervencija u vidu izmjena i dopuna Zakona o OPG-u jest potreba sadržajnog unaprjeđenja pojedinih dijelova zakona i otkloniti pojedina normativna rješenja koja su se u praksi pokazala neodgovarajućima, kao i nomotehnički poboljšati važeći zakonski tekst što će u svojoj ukupnosti doprinijeti osnaženju temeljnog normativnog okvira za poslovanje OPG-ova kao njegovih adresata.
U tom smislu ocijenjena je potreba za manjim normativnim intervencijama u dijelu uređenja javnog karaktera Upisnika OPG-ova, općih uvjeta obavljanja poljoprivredne djelatnosti OPG-a, dopunskih djelatnosti na OPG-u, odabira i izuzeća od organizacijskog oblika OPG-a, naziva i sjedišta OPG-a, nadalje u dijelu pojedinih aspekata uređenja uvjeta nositelja i članova OPG-a, postupka promjene proizvodnih resursa na OPG-u, izuzeća od ovrhe, prestanka OPG-a i njegova statusa te u pogledu pojedinih pitanja uređenja upravnih mjera i prekršajnih odredaba.
Predloženim zakonom pojmovno određenje stoke usklađuje se s definicijom životinja iz važećeg Zakona o veterinarstvu (Narodne novine, br. 82/13, 148/13, i 115/18 i 52/21), a ovo iz razloga što Zakon o stočarstvu, na koji upućuje važeća definicija, više nije na snazi.
Predloženim zakonom jasnije se uređuje javni karakter Upisnika OPG-ova te šire propisuje svrha obrade i osnova za javnu objavu pojedinih podataka iz Upisnika OPG-ova. Prijava promjena proizvodnih resursa u Upisniku OPG-ova uređena je kao neupravni postupak kao što je sada slučaj prema Pravilniku o Upisniku obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (Narodne novine, broj 62/19), a čime bi se položaj OPG-ova u prijavi promjene proizvodnih resursa izjednačio s ostalim organizacijskim oblicima poljoprivrednika prema odredbama Zakona o poljoprivredi (Narodne novine, br. 118/18, 42/20, i 127/20 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske i 52/21).
Predloženim zakonom usklađuju se uvjeti obavljanja prodaje proizvoda OPG-ova na daljinu putem interneta s uvjetima Zakona o elektroničkoj trgovini (Narodne novine, br. 173/03, 67/08, 36/09, 130/11, 30/14 i 32/19) kojim se uređuje područje pružanja usluga informacijskog društva, odgovornost davatelja usluga informacijskog društva i pravila u vezi sa sklapanjem ugovora u elektroničkom obliku. Predmetna normativna regulacija nužna je i od posebne važnosti za adekvatnu zaštitu potrošača.
Također, jasnije se uređuju opći uvjeti obavljanja djelatnosti OPG-a na način da se kao jedan od uvjeta, a u slučaju prebivališta na teritoriju druge države članice Europske unije ili potpisnice Sporazuma o europskom gospodarskom prostoru te Švicarske Konfederacije, izrijekom propisuje uvjet boravišta na teritoriju Republike Hrvatske, na što odgovarajuće upućuje i važeća odredba iz članka 19. stavka 3. Zakona o OPG-u, a sve kako bi se otklonile dosadašnje nedoumice i nejasnoće oko tumačenja i primjene navedenog uvjeta.
Stambeni objekti u kojima se obavlja pojedina gospodarska djelatnost poljoprivrede izrijekom su navedeni kao proizvodni resursi OPG-a radi učinkovitijeg postupanja nadležne inspekcije u poduzimanju upravnih mjera i poduzimanju ovlasti iz domene prekršajnog prava.
Nadalje, u dijelu obavljanja dopunskih djelatnosti predlažu se odgovarajuće normativne intervencije s obzirom na njihovu zakonsku podnormiranost i potrebu jasnijeg propisivanja uvjeta pod kojima se ostvaruju prava i izvršavaju obveze u svezi s obavljanjem dopunskih djelatnosti. U tom smislu propisuju se dvije odredbe o upisu i uvjetima za obavljanje dopunskih djelatnosti, a koje u bitnome odražavaju važeći sadržaj uređenja Pravilnika o Upisniku obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava (Narodne novine, broj 62/19).
U dijelu uređenja odabira i izuzeća od organizacijskog oblika OPG-a potrebno je nomotehnički doraditi zakonski tekst u svrhu jasnoće izričaja te propisati kontrolni mehanizam za ispitivanje uvjeta organizacijskog obilježja OPG-a za one poljoprivrednike koji dobrovoljno odaberu organizacijski oblik OPG-a i pripadajući status jer se namjeravaju u idućoj kalendarskoj godini baviti gospodarskom djelatnosti poljoprivrede u ekonomskoj veličini gospodarstva većoj od kunske protuvrijednosti izražene u stranoj valuti od 3000 eura. U tom smislu jasnije se propisuju uvjeti za dobrovoljno stjecanje statusa OPG-a (podnošenje zahtjeva), kao i rok za provjeru ispitivanja uvjeta organizacijskog oblika OPG-a koji po službenoj dužnosti obavlja Agencija za plaćanja.
Također, potrebno je propisati ograničenja uporabe pojedinih sastojaka u nazivu OPG-a, zatim nove odredbe o jeziku i razlikovanju naziva OPG-a te o osobnim imenima, imenima država i međunarodnih organizacija u nazivu OPG-a.
Nadalje, u dijelu uređenja sjedišta OPG-a jasnije se uređuju pretpostavke osnivanja dva ili više OPG-a na istoj adresi sjedišta (jasno razdvajanje resursa i obavljanja poljoprivredne djelatnosti) radi sprječavanja stvaranja umjetnih uvjeta prilikom prijave za korištenje mjera poljoprivredne politike koje se u trenutnom programskom razdoblju dodjeljuju prema Programu ruralnog razvoja, a u idućem programskom razdoblju će se dodjeljivati prema Strateškom planu Zajedničke poljoprivredne politike Republike Hrvatske 2023. - 2027. te ujedno i u svrhu jače proklamacije načela iz članka 28. stavka 3. Zakona o OPG-u da jedna obitelj upravlja jednim OPG-om.
Predloženim zakonom izrijekom je propisano da članovi obiteljskog kućanstva mogu pružati pomoć u radu na OPG-u i prodajom poljoprivrednih proizvoda OPG-a, u skladu s dosadašnjom praksom kako bi se otklonile nedoumice i nejasnoće oko navedenog pitanja.
U pogledu uređenja promjene nositelja OPG-a, predloženim zakonom propisan je uvjet suglasne odluke svih članova, a u slučaju OPG-ova s jednim članom promjena je moguća uz suglasnost ranijeg nositelja, kako bi se na jasan i precizan način utvrdili uvjeti za promjenu odgovorne osobe koja upravlja OPG-om.
U odnosu na zakonom propisanu visinu iznosa izuzeća od ovrhe za one OPG-ove koji posjeduju životinje, predloženo je da se visina iznosa sredstava za podmirenje potreba hrane i lijekova za životinje prepusti odluci Ministarstva na godišnjoj razini kako bi se u uvjetima dinamičnih promjena životnih i gospodarskih okolnosti omogućilo odgovarajuće preispitivanje i pravodobna reakcija sustava u skladu sa zbiljskim potrebama vremena.
Predloženim zakonom ujedno se jasnije normativno strukturiraju uvjeti za prestanak i promjenu statusa OPG-a, posebice u dijelu prestanka OPG-a po sili zakona, a sve kako bi se odgovarajuće otklonile dosadašnje nedoumice i nejasnoće u postupanju u dosadašnjoj praksi.
Predloženim zakonom dorađene su odredbe o poduzimanju upravnih mjera od strane nadležne inspekcije (opomene i zabrane), a odgovarajuće su unaprijeđene i prekršajne odredbe. U tom smislu utvrđeno je blaže postupanje za slučajeve kada se utvrdi da su prekršaji počinjeni prvi puta (nepodnošenje optužnog prijedloga/neizdavanje prekršajnog naloga ako se nedostaci otklone tijekom kontrole ili u ostavljenom roku), a za skupinu prekršaja iz članka 49. stavka 1. smanjena je najviša visina novčane kazne s 15.000 kn na 5.000 kn. Također, predloženo je blaže kažnjavanje za prekršaj neisticanja naziva OPG-a, a strože za prekršaj obavljanja poljoprivredne djelatnosti glede proizvodnih resursa koji nisu upisani u Upisnik OPG-ova.
Predloženim zakonom na pojedinim mjestima vrše se isključivo nomotehnička unaprjeđenja važećeg zakonskog teksta radi jasnoće i preciznosti izričaja (npr. jasniji izričaj, ispravak pozivanja na pogrešnu numeraciju članka, brisanje nepotrebnih pojmova i sl.).
Posljedice koje će donošenjem Zakona proisteći
Predloženim zakonom osigurat će se prilagodba hrvatskog zakonodavstva uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, osigurat će se sadržajno unaprjeđenje teksta postojećeg zakona uvođenjem novih normativnih rješenja i nomotehničkom doradom i ispravcima pojedinih nesukladnih zakonskih odredbi.
Predloženim zakonom unaprjeđuje se važeće stanje osnovnog regulatornog okvira OPG-ova kao strateški važnih organizacijskih oblika poljoprivrednika u Republici Hrvatskoj.
Prijedlogom zakona u konačnici se omogućava jasnije i ujednačenije postupanje nadležnih tijela i transparentan način postupanja te bolji i učinkovitiji sustav.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
III.OCJENA I IZVORI POTREBNIH SREDSTAVA ZA PROVOĐENJE ZAKONA
Za provođenje ovoga Zakona nije potrebno osigurati dodatna sredstva u državnom proračunu Republike Hrvatske.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRIJEDLOG ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O OBITELJSKOM POLJOPRIVREDNOM GOSPODARSTVU
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 1.
U Zakonu o obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu („Narodne novine“, br. 29/18. i 32/19.), naslov iznad članka 1. mijenja se i glasi: „ Sadržaj Zakona “.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 2.
Naslov iznad članka 4. mijenja se i glasi: „ Cilj Zakona “.
Članak 4. mijenja se i glasi:
„Cilj ovoga Zakona je doprinijeti ostvarivanju načela opće sigurnosti hrane i očuvanja prirodnih poljoprivrednih resursa unaprjeđenjem i povećavanjem konkurentnosti OPG-a te jačanjem društvene, gospodarske i ekološke uloge OPG-a.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 3.
U članku 5. stavku 1. točki c iza riječi: „(SL L 347, 20. 12. 2013.)“ dodaju se riječi: „kako je posljednji puta izmijenjena Uredbom (EU) br. 2021/2117 Europskog parlamenta i Vijeća od 2. prosinca 2021. o izmjeni uredaba (EU) br. 1308/2013 o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda, (EU) br. 1151/2012 o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode, (EU) br. 251/2014 o definiciji, opisivanju, prezentiranju, označivanju i zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla aromatiziranih proizvoda od vina i (EU) br. 228/2013 o utvrđivanju posebnih mjera za poljoprivredu u najudaljenijim regijama Unije (SL L 435, 6. 12. 2021.)“.
Točka f) mijenja se i glasi:
„f) stoka podrazumijeva životinje iz porodice kopitara, životinje iz porodice papkara, perad, ukrasne, strane i divlje ptice koje je dozvoljeno držati i uzgajati sukladno propisima iz područja zaštite prirode, sisavce koje je dozvoljeno držati i uzgajati sukladno propisima iz područja veterinarstva te zaštite prirode, kuniće i pčele“.
Točka j) mijenja se i glasi:
„j) ekonomska veličina poljoprivrednoga gospodarstva iskazuje se kao standardni ekonomski rezultat utvrđen prema metodologiji Europske unije za utvrđivanje tipologije poljoprivrednika u skladu s odredbama Provedbene uredbe Komisije (EU) 2015/220 оd 3. veljače 2015. o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe Vijeća (EZ) br. 1217/2009 o uspostavi sustava za prikupljanje knjigovodstvenih podataka o prihodima i poslovnim aktivnostima poljoprivrednih gospodarstava u Europskoj uniji (SL L 46, 19. 2. 2015.), kako je posljednji puta izmijenjena Provedbenom uredbom Komisije (EU) 2020/1652 оd 4. studenoga 2020. o izmjeni Provedbene uredbe (EU) 2015/220 o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe Vijeća (EZ) br. 1217/2009 o uspostavi sustava za prikupljanje knjigovodstvenih podataka o prihodima i poslovnim aktivnostima poljoprivrednih gospodarstava u Europskoj uniji (SL L 372, 9. 11. 2020.).“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 4.
Naslov iznad članka 7. mijenja se i glasi: „ Upisnik OPG-ova “.
Članak 7. mijenja se i glasi:
„ (1) Agencija za plaćanja vodi Upisnik OPG-ova kao javnu službenu evidenciju u elektroničkom obliku koja sadržava vjerodostojne i ažurirane podatke o subjektima upisa, fizičkim osobama u organizacijskom obliku OPG-a za koje je upis u Upisnik OPG-ova propisan ovim Zakonom.
(2) Agencija za plaćanja u okviru prenesenih javnih ovlasti rješava u upravnom postupku o upisu OPG-a u Upisnik OPG-ova, izdaje Izvod o podacima koji se vode u Upisniku OPG-a na temelju podnesenog zahtjeva te obavlja i druge upravne i administrativne poslove radi upisa i evidentiranja podataka o OPG-u u Upisnik OPG-ova.
(3) Agencija za plaćanja u upravnom postupku rješava o upisu u Upisnik OPG-ova, odjavi iz Upisnika OPG-ova, upisu, promjeni ili brisanju dopunske djelatnosti OPG-a, upisu ili promjeni statusa OPG-a, upisu ili promjeni nositelja OPG-a, upisu, odjavi ili promjeni članova OPG-a, upisu ili promjeni naziva OPG-a, upisu ili promjeni sjedišta OPG-a te upisu ili promjeni izdvojenog pogona/proizvodne jedinice OPG-a.
(4) Agencija za plaćanja rješava u provedbi postupaka iz stavka 2. ovoga članka na temelju podnesenog zahtjeva za upis u Upisnik OPG-ova (u daljnjem tekstu: zahtjev za upis) koji se podnosi na obrascu s propisanim prilozima i dokazima na temelju kojih se provodi upis podataka u Upisnik OPG-ova.
(5) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, upravni postupak ne provodi se u dijelu evidentiranja podataka koji se odnosi na žiro račun, kontakte i proizvodne resurse OPG-a.
(6) Protiv rješenja Agencije za plaćanja može se izjaviti žalba o kojoj odlučuje Ministarstvo.
(7) Podaci iz Upisnika OPG-ova su javni, osim OIB-a nositelja i članova OPG-a.
(8) Podaci iz Upisnika OPG-ova obrađuju se i javno objavljuju u svrhu kontrole mjera poljoprivredne politike, praćenja stanja poljoprivrede i planiranja poljoprivredne politike, izrade, praćenja i provedbe lokalnih i regionalnih akata strateškog planiranja, planiranja i provedbe projekata od javnog interesa kao i u turističko-promotivne svrhe.
(9) Podaci iz Upisnika OPG-ova se objedinjavaju u središnjoj bazi podataka Upisnika poljoprivrednika koja se vodi u skladu sa zakonom kojim se uređuju ciljevi i mjere poljoprivredne politike te su njezin sastavni dio i mogu se koristiti kao dio provedbe integriranog administrativnog i kontrolnog sustava (IAKS).
(10) Na podatke o subjektima upisa fizičkim osobama u organizacijskom obliku OPG-a koji se upisuju u Upisnik OPG-ova primjenjuju se propisi koji uređuju zaštitu osobnih podataka.
(11) Oblik, sadržaj i način vođenja Upisnika OPG-ova te o brazac zahtjeva za upis i potrebne dokaze koji se prilažu uz zahtjev ministar nadležan za poslove poljoprivrede (u daljnjem tekstu: ministar) propisuje pravilnikom.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 5.
Naslov iznad članka 8. mijenja se i glasi: „ Usluge informacijskog društva “.
Članak 8. mijenja se i glasi:
„(1) U slučaju obavljanja prodaje svojih proizvoda na daljinu putem interneta iz članka 27. stavka 2. podstavka 3. ovoga Zakona, OPG je dužan registrirati djelatnost obavljanja usluga informacijskog društva u skladu sa zakonom kojim se uređuje elektronička trgovina.
(2) U slučaju iz stavka 1. ovoga članka, OPG Agenciji za plaćanja podnosi zahtjev za upis dopunske djelatnosti u Upisnik OPG-ova pod nazivom - usluge informacijskog društva, koja o navedenom odlučuje rješenjem.
(3) Uz zahtjev za upis dopunske djelatnosti iz stavka 2. ovoga članka, u Upisnik OPG-ova prilaže se dokaz o ispunjavanju potrebnih uvjeta u skladu sa zakonom kojim se uređuje elektronička trgovina.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 6.
U članku 9. stavku 2. iza riječi: „na teritoriju Republike Hrvatske“ dodaju se riječi: „i koja ima zakonito odobren boravak u Republici Hrvatskoj u skladu s propisima kojima se ure đ uje prebivalište i boravište “.
U stavku 3. iza riječi: „Upisnik OPG-ova“ dodaju se riječi: „u svojstvu nositelja“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 7.
U članku 11. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Uvjet za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede i dopunskih djelatnosti u organizacijskom obliku OPG-a je raspolaganje proizvodnim resursima potrebnim za obavljanje bilinogojstva i/ili stočarstva i s njima povezanih uslužnih djelatnosti te obavljanja upisanih dopunskih djelatnosti i korištenje stručnih znanja i vještina ako su propisani za pojedinu djelatnost.“.
Stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Proizvodnim resursima osobito se smatraju: zemljište, nasadi, stoka, zgrade za stoku, pomoćne zgrade, skladišta, objekti za proizvodnju u zaštićenom prostoru, objekti s opremom za čuvanje, skladištenje, preradu i pakiranje, objekti za prodaju, objekti za boravak i usluge, izdvojeni pogoni, poljoprivredna mehanizacija, priključni, radni i drugi strojevi, uređaji, alati i oprema, transportna sredstva, rad, stručna znanja i vještine te stambene prostorije u kojima se obavlja pojedina gospodarska djelatnost.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 8.
U članku 12. stavku 1. riječi: „mora radi osiguravanja sljedivosti poljoprivrednih proizvoda“ brišu se, a riječ: „obavljati“ zamjenjuje se riječju: „obavlja“.
Stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4) Prostor, oprema i sredstva potrebna OPG-u za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede i dopunskih djelatnosti moraju udovoljavati minimalnim tehničkim i ostalim uvjetima koji se odnose na obavljanje pojedine djelatnosti.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 9.
Naslov iznad članka 13. mijenja se i glasi: „ Dopunske djelatnosti OPG-a “.
Članak 13. mijenja se i glasi:
„(1) OPG može obavljati sljedeće dopunske djelatnosti:
– proizvodnju poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda
– proizvodnju neprehrambenih proizvoda i predmeta opće uporabe
– pružanje ugostiteljskih, turističkih i ostalih usluga
– pružanje ostalih sadržaja i aktivnosti na OPG-u.
(2) Detaljan pregled dopunskih djelatnosti iz stavka 1. ovoga članka koje se mogu obavljati na OPG-u, s popisom zanimanja tradicijskih obrta i vještina prihvatljivih kao dopunske djelatnosti te dokaze o ispunjavanju uvjeta za obavljanje dopunskih djelatnosti na OPG-u koji se podnose prilikom upisa u Upisnik OPG-ova ministar propisuje pravilnikom.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 10.
Iza članka 14. dodaju se članci 14.a i 14.b s naslovima iznad članaka koji glase:
„Nositelj dopunskih djelatnosti
Članak 14.a
(1) Kao nositelj dopunske djelatnosti u Upisniku OPG-ova može biti upisan nositelj ili član OPG-a.
(2) Ako je nositelj dopunske djelatnosti član OPG-a, nositelj OPG-a i član OPG-a obveznici su plaćanja obveznih doprinosa te poreza na dohodak ili poreza na dobit po osnovi obavljanja zajedničke djelatnosti, pri čemu se nositelj dopunske djelatnosti smatra supoduzetnikom u OPG-u, a nositelj OPG-a nositeljem zajedničke djelatnosti sukladno poreznim propisima.
(3) Za svaku dopunsku djelatnost OPG-a upisuje se nositelj dopunske djelatnosti koji ispunjava potrebne uvjete za obavljanje te djelatnosti u skladu s propisima kojima se uređuje obavljanje pojedine djelatnosti.
(4) Uz pojedinu dopunsku djelatnost OPG-a može se upisati zanimanje tradicijskog obrta i/ili tradicijska vještina kojom se nositelj i/ili pojedini član OPG-a bavi.
(5) Uvjet za upis zanimanja tradicijskog obrta i/ili tradicijska vještina u Upisnik OPG-ova je ispunjavanje potrebnih uvjeta nositelja i/ili članova OPG-a koji se bave tim zanimanjem.
(6) Dokazi o ispunjavanju potrebnih uvjeta za upis pojedine dopunske djelatnosti i/ili zanimanja iz članka 13. stavka 1. ovoga Zakona u Upisnik OPG-ova koje ispunjava nositelj i/ili pojedini član OPG-a podnose se prilikom upisa u Upisnik OPG-ova ili prilikom naknadnog upisa u Upisnik OPG-ova jedne ili više dopunskih djelatnosti radi proširenja obuhvata dopunskih djelatnosti na OPG-u.
Uvjeti za obavljanje pojedinih dopunskih djelatnosti
Članak 14.b
(1) Za dopunsku djelatnost proizvodnje poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda preradom vlastitih poljoprivrednih proizvoda, uz mogućnost kupnje dijela primarnog poljoprivrednog proizvoda od drugih poljoprivrednika, radi prerade grožđa u vino, prerade voća u voćno vino, proizvodnje jakih alkoholnih pića, octa, ostalih alkoholnih pića te proizvodnje piva do 2.000 hl, OPG mora biti upisan u registar trošarinskih obveznika i/ili u druge registre u skladu s propisima koji uređuju ovu djelatnost.
(2) Dopunsku djelatnost prerade vlastitih poljoprivrednih proizvoda uz mogućnost kupnje dijela primarnog poljoprivrednog proizvoda od drugih poljoprivrednika radi prerade u ulja, biljne masti, proizvodnje prehrambenih proizvoda te pakiranje i/ili zamrzavanje i/ili sušenje i/ili konzerviranje prehrambenih proizvoda, OPG mora obavljati u objektima registriranim i/ili odobrenim u skladu s propisima koji uređuju ovu djelatnost.
(3) Dopunsku djelatnost proizvodnje prehrambenih proizvoda od primarnog poljoprivrednog proizvoda iz vlastite proizvodnje uz mogućnost kupnje dijela primarnog poljoprivrednog proizvoda od drugih poljoprivrednika u dijelu prerade mlijeka, životinjske masti, prerade mesa te proizvodnje proizvoda od jaja, OPG mora obavljati u objektima odobrenim u skladu s propisima koji uređuju ovu djelatnost.
(4) Dopunska djelatnost proizvodnje kozmetičkih proizvoda mora se obavljati u objektima registriranim sukladno propisima koji uređuju takvu proizvodnju te OPG mora upotrebljavati sirovinu čiji karakteristični sastojci potječu iz aktivnosti OPG-a uz mogućnost kupnje sirovine od drugih poljoprivrednika uvažavajući različitosti hrvatskog podneblja.
(5) Dopunska djelatnost proizvodnje neprehrambenih proizvoda, predmeta opće uporabe i kozmetičkih proizvoda na OPG-u mora se obavljati u prostorima koji zadovoljavaju uvjete uređene propisima koji uređuju proizvodnju neprehrambenih proizvoda, predmeta opće uporabe i kozmetičkih proizvoda kao i gotovi proizvod, a u slučaju proizvodnje predmeta opće uporabe mora se provesti i postupak registracije pri nadležnom tijelu.
(6) U okviru dopunske djelatnosti sakupljanja samoniklog bilja, šumskih plodova i gljiva te kod prerade drva, OPG mora imati u posjedu šumu ili šumsko zemljište, odnosno postupati u skladu s propisima koji uređuju ovu djelatnost.
(7) U okviru dopunske djelatnosti proizvodnje energije iz poljoprivredne i/ili šumske biomase stajskog gnoja, gnojovke, gnojnice i drugih izvora biomase, udio sirovina koje potječu od aktivnosti OPG-a mora biti najmanje 20% od količine ukupno potrebnih sirovina, a preostalu sirovinu OPG može nabaviti od drugih gospodarstava i/ili dobavljača u skladu s propisima koji uređuju ovu djelatnost.
(8) Dopunsku djelatnost proizvodnje energije iz nusproizvoda životinjskog podrijetla (stajskog gnoja, gnojovke, gnojnice, nusproizvoda kategorije 3. u skladu s propisom koji regulira postupanje s nusproizvodima životinjskog podrijetla koji nisu za prehranu ljudi, OPG mora obavljati u objektima odobrenim u skladu s propisima koji uređuju ovu djelatnost.
(9) Dopunsku djelatnost proizvodnje organskih gnojiva ili poboljšivača tla OPG mora obavljati u objektima odobrenim u skladu s propisima koji uređuju ovu djelatnost.
(10) Dopunsku djelatnost pružanja ugostiteljskih, turističkih i ostalih usluga OPG mora obavljati u objektima registriranim/evidentiranim u skladu s propisima koji uređuju ovu djelatnost.
(11) U okviru omogućavanja edukacijskih praktikuma na poljoprivrednom gospodarstvu, OPG mora sklopiti sporazum o provedbi edukacijskog programa s ustanovom koja ima odobren program u skladu s propisima koji uređuju ovu djelatnost.
(12) Za odobrenje dopunske djelatnosti akvakulture sukladno propisima koji uređuju djelatnost akvakulture, OPG mora raspolagati potrebnim vodnim resursima, a obavljanje djelatnosti akvakulture na području OPG-a mora biti u skladu s propisima o prostornom uređenju.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 11.
U članku 15. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Fizička osoba koja zbog samostalnog obavljanja gospodarske djelatnosti poljoprivrede ima ekonomsku veličinu gospodarstva veću od iznosa od 3.000,00 eura ili koja je po osnovi obavljanja gospodarske djelatnosti poljoprivrede obveznik poreza na dohodak ili poreza na dobit u skladu s propisima iz područja oporezivanja, ako odabere organizacijski oblik OPG-a, mora se upisati u Upisnik OPG-ova u skladu s ovim Zakonom.“.
Stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Fizička osoba iz stavka 1. ovoga članka koja je odabrala organizacijski oblik OPG-a za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede i upisanih dopunskih djelatnosti može odabrati zanimanje poljoprivrednik kao glavno ili dodatno zanimanje u skladu s uvjetima propisanim ovim Zakonom.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 12.
U članku 16. stavak 3. mijenja se i glasi:
„(3) Ako fizička osoba iz stavka 1. ovoga članka tijekom kalendarske godine ostvari ekonomsku veličinu gospodarstva veću od iznosa od 3.000,00 eura ili ako postane obveznik poreza na dohodak ili poreza na dobit, podnosi zahtjev za upis u Upisnik OPG-ova u skladu s ovim Zakonom najkasnije do 15. lipnja iduće kalendarske godine.“.
Iza stavka 3. dodaju se stavci 4., 5. i 6. koji glase:
„(4) Ako fizička osoba iz stavka 1. ovoga članka dobrovoljno odabere organizacijski oblik OPG-a i pripadajući status jer se namjerava baviti gospodarskom djelatnosti poljoprivrede u ekonomskoj veličini poljoprivrednog gospodarstva većoj od iznosa od 3.000,00 eura , podnosi zahtjev za upis u Upisnik OPG-ova u skladu s ovim Zakonom.
(5) U slučaju iz stavka 4. ovoga članka, Agencija za plaćanja provjeru ekonomske veličine poljoprivrednog gospodarstva izvršava po službenoj dužnosti najkasnije do 1. rujna iduće kalendarske godine.
(6) Ako ekonomska veličina poljoprivrednog gospodarstva u slučaju iz stavka 5. ovoga članka nije veća od 3.000,00 eura, Agencija za plaćanja rješenjem briše OPG iz Upisnika OPG-ova s danom izvršnosti rješenja, osim ako fizička osoba nije ostvarila navedenu ekonomsku veličinu gospodarstva iz opravdanih razloga.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 13 .
U članku 17. stavku 2. točki b) riječ: „pruža“ zamjenjuje se riječju: „obavlja“.
U točki c) riječ: „pruža“ zamjenjuje se riječju: „obavlja“.
U točki d) riječ: „pruža“ zamjenjuje se riječju: „obavlja“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 14.
U članku 18. stavku 4. iza riječi: „ako se radi o djelatnostima na otvorenom“ stavlja se zarez i dodaju se riječi: „osim zemljišta“.
Iza stavka 5. dodaje se stavak 6. koji glasi:
„(6) Odredbe propisa kojim se uređuju trgovačka društva i koje se odnose na tvrtku odgovarajuće se primjenjuju na naziv OPG-a ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 15.
Iza članka 18. dodaju se članci 18.a i 18.b s naslovima iznad članaka koji glase:
„Jezik i razlikovanje naziva OPG-a
Članak 18.a
(1) Naziv OPG-a mora biti na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu, a može sadržavati pojedine riječi na stranom ili mrtvom jeziku te arapske brojeve.
(2) Naziv OPG-a može se upisati u Upisnik OPG-ova i u prijevodu na jedan ili više jezika.
(3) Sastojci naziva OPG-a ne mogu biti takvi da stvaraju zabunu glede obavljanja djelatnosti OPG-a, utiska o identitetu, da vrijeđaju prava intelektualnog vlasništva ili druga prava drugih osoba.
(4) Naziv OPG-a mora se jasno razlikovati od naziva drugog OPG-a upisanog u Upisnik OPG-ova.
(5) Odbit će se zahtjev za upis u Upisnik OPG-ova ako se naziv OPG-a jasno ne razlikuje od naziva drugog OPG-a upisanog u Upisnik OPG-ova.
(6) Ako se podnesu dva ili više zahtjeva za upis u Upisnik OPG-ova s istim nazivom, odobrit će se upis onog OPG-a čiji je zahtjev prvi zaprimljen.
(7) Iznimno od stavka 6. ovoga članka, odobrit će se upis onog OPG-a čiji je zahtjev kasnije zaprimljen ako taj OPG dokaže da je taj naziv upotrebljavao u pravnom prometu prije OPG-a čiji je zahtjev prvi zaprimljen.
Imena država, međunarodnih organizacija i osobna imena u nazivu OPG-a
Članak 18.b
(1) Riječ »Hrvatska« i njene izvedenice te druga državna znamenja, uključujući njihovo oponašanje, mogu se unijeti u naziv OPG-a uz naznaku ili kao dio naznake kojom se pobliže obilježava naziv OPG-a samo na temelju rješenja ministarstva nadležnog za poslove opće uprave ako se time ne vrijeđa ugled i dostojanstvo Republike Hrvatske.
(2) Naziv OPG-a ne može sadržavati imena, grbove, zastave ni druge državne ambleme drugih država ili međunarodnih (međudržavnih) organizacija, niti službene znakove za kontrolu i garanciju kvalitete, a ne može ih se ni oponašati u heraldičkome smislu.
(3) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, sastojci naziva OPG-a koji se tamo navode mogu se unijeti u naziv OPG-a uz dozvolu nadležnog organa odgovarajuće države ili međunarodne (međudržavne) organizacije.
(4) U naziv OPG-a može se unijeti ime ili dio imena neke fizičke osobe uz njezin pristanak, a ako je ta osoba umrla, uz pristanak njezinih nasljednika.
(5) U naziv OPG-a može se unijeti ime ili dio imena neke povijesne ili druge znamenite osobe, ako ga se koristi na prikladan način i uz pristanak te osobe, a ako je ta osoba umrla, uz pristanak njezinih nasljednika ako ih ima.
(6) Protiv rješenja iz stavka 1. ovoga članka može se pokrenuti upravni spor pred nadležnim upravnim sudom.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 16.
U članku 19. stavku 4. riječi: „članka 7. stavka 3.“ zamjenjuju se riječima: „članka 7. stavka 4.“, a riječi: „članka 7. stavka 4.“ zamjenjuju se riječima: „članka 7. stavka 3.“.
U stavku 5. riječi: „članka 7. stavka 3.“ zamjenjuju se riječima: „članka 7. stavka 4.“.
Iza stavka 5. dodaje se stavak 6. koji glasi:
„(6) Dva ili više OPG-a mogu biti registrirana na istoj adresi sjedišta samo ukoliko se radi o zasebnim obiteljskim kućanstvima pri čemu je obavljanje poljoprivredne djelatnosti i korištenje proizvodnih resursa OPG-ova međusobno odvojeno i nepovezano.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 17.
U članku 20. stavku 1. iza riječi: „poljoprivrede“ dodaju se riječi: „i dopunskih djelatnosti“.
U stavku 2. iza riječi: „poljoprivrede“ dodaju se riječi: „i dopunskih djelatnosti“.
U stavku 3. iza riječi: „poljoprivrede“ dodaju se riječi: „i dopunskih djelatnosti“.
U stavku 4. riječi: „iz stavka 1. ovoga članka“ zamjenjuju se riječima: „iz članka 12. ovoga Zakona“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 18.
U članku 22. stavak 4. mijenja se i glasi:
„(4) OPG iz stavka 1. ovoga članka posluje pod zajedničkom nazivom, a fizičke osobe koje osnivaju zajednički OPG smatraju se članovima OPG-a u skladu s ovim Zakonom.“.
U stavku 7. riječi: „ prestanak postojanja zajedničkog OPG-a prijavljuje se kao promjena sukladno članku 40. ovoga Zakona“ zamjenjuju se riječima: „navedene promjene u zajedničkom OPG-u prijavljuju se u skladu s člankom 40. ovoga Zakona“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 19.
U članku 23. stavku 1. iza riječi: „povezane“ stavlja se zarez i dodaju riječi: „pomoćne i“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 20.
U članku 24. stavku 1. iza riječi: „osiguranika“ dodaju se riječi: „u obveznom mirovinskom i zdravstvenom osiguranju“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 21.
U članku 25. stavku 1. iza riječi: „dopunskih djelatnosti OPG-a“ dodaju se riječi: „uključujući prodaju“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 22.
U članku 26. stavku 4. riječi: „članka 27. stavka 5.“ zamjenjuju se riječima: „članka 27. stavka 4.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 23.
U članku 27. stavku 1. iza riječi: „poljoprivredne“ dodaju se riječi: „i prehrambene“, a iza riječi: „članovi OPG-a“ stavlja se zarez i dodaju se riječi: „članovi obiteljskog kućanstva“.
U stavku 2. podstavku 3. riječi: „putem oglasa u medijima uz dostavu potrošaču“ brišu se.
U stavku 3. iza riječi: „poljoprivrednih“ dodaju se riječi: „i prehrambenih“.
U stavku 4. iza riječi: „poljoprivrednih“ dodaju se riječi: „i prehrambenih“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 24.
U članku 28. stavku 1. iza riječi: „i/ili član obitelji“ briše se točka i dodaju riječi: „u slučaju zajedničkog OPG-a iz članka 22. ovoga Zakona.“.
Stavak 2. mijenja se i glasi:
„(2) Članovi OPG-a obvezno se upisuju u Upisnik OPG-ova.“.
U stavku 3. iza riječi: „samo jednog OPG-a“ briše se zarez i stavlja točka, a riječi: “a u svojstvu člana OPG-a dobrovoljno se upisuju u Upisnik OPG-ova“ brišu se.
Iza stavka 3. dodaje se novi stavak 4. koji glasi:
„(4) Član obiteljskog kućanstva fizičke osobe iz članka 9. stavka 2. ovoga Zakona može se upisati kao član OPG-a iz stavka 2. ovoga članka ukoliko ima zakonito odobren boravak u Republici Hrvatskoj u skladu s propisima kojima se uređuje prebivalište i boravište.“.
Dosadašnji stavak 4. postaje stavak 5.
Dosadašnji stavak 5., koji postaje stavak 6., mijenja se i glasi:
„(6) Član OPG-a iz stavka 2. ovoga članka, kada prestane biti član obiteljskog kućanstva i/ili član obitelji u slučaju zajedničkog OPG-a iz članka 22. ovoga Zakona, može ostati upisan u Upisnik OPG-ova ako u skladu s člankom 23. stavkom 2. ovoga Zakona nastavlja rad na OPG-u.“.
U dosadašnjem stavku 6., koji postaje stavak 7., riječ: „samo“ briše se.
U dosadašnjem stavku 7., koji postaje stavak 8., iza riječi: „nisu članovi“ dodaje se riječ: „istog“, a iza riječi: „jednog“ dodaje se riječ: „zajedničkog“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 25.
U članku 31. stavku 1. riječi: „članka 7. stavka 2.“ zamjenjuju se riječima: „članka 7. stavka 3.“, a riječi : „članka 7. stavka 3.“ zamjenjuje se riječima: „članka 7. stavka 4.“ .
U stavku 3. riječi: „na temelju popisa resursa na propisanom obrascu koji se prilaže uz zahtjev“ i riječi: „i svi članovi OPG-a“ brišu se, a riječ: „potpisuju“ zamjenjuje se riječju: „potpisuje“. Iza riječi „OPG-ova“ dodaju se riječi „temeljem popunjenog propisanog obrasca“.
U stavku 6. iza riječi: „iz članka 21. ovoga Zakona“ stavlja se zarez i dodaju se riječi: „ukoliko je odredio privremenog nositelja OPG-a“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 26.
U članku 32. stavku 1. riječi: „članka 7. stavka 3.“ zamjenjuju se riječima: „članka 7. stavka 4.“, a riječi: „članka 7. stavka 4.“ zamjenjuju se riječima: „članka 7. stavka 3.“ .
U stavcima 2. i 5. riječi: „članka 7. stavka 4.“ zamjenjuju se riječima: „članka 7. stavka 3.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 27.
U članku 33. stavcima 1. i 3. riječi: „članka 7. stavka 4.“ zamjenjuju se riječima: „članka 7. stavka 3.“ .
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 28.
U članku 34. stavak 1. mijenja se i glasi:
„(1) Članovi OPG-a koji su članovi obiteljskog kućanstva mogu u bilo kojem trenutku suglasnom odlukom svih članova odrediti novog nositelja OPG-a te se u tom slučaju zadržava MIBPG OPG-a, a raniji nositelj OPG-a ostaje član OPG-a.“.
Iza stavka 1. dodaje se novi stavak 2. koji glasi:
„(2) U slučaju da OPG uz nositelja ima jednog člana, do promjene nositelja na način iz stavka 1. ovoga članka može doći samo uz suglasnost dosadašnjeg nositelja OPG-a.“.
U dosadašnjem stavku 2., koji postaje stavak 3., iza riječi: „člana obitelji“ dodaju se riječi: „iz zajedničkog OPG-a iz članka 22. ovoga Zakona“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 29.
U članku 36. stavku 1. iza riječi: „Agenciji za plaćanja“ dodaje se riječ: „u“, a iza riječi: „najbližoj“ dodaje se riječ: „podružnici“.
Stavak 2. briše se.
Dosadašnji stavci 3. do 5. postaju stavci 2. do 4.
U dosadašnjem stavku 6. koji postaje stavak 5. riječi: „članka 7. stavka 3.“ zamjenjuju se riječima: „članka 7. stavka 4.“ .
Iza stavka 5. dodaje se stavak novi stavak 6. koji glasi:
„(6) Iznimno od stavka 5. u slučaju smrti nositelja OPG-a promjena nositelja OPG-a iz stavka 1. ovoga članka prijavljuje se u roku od 30 dana od nastanka promjene, podnošenjem zahtjeva za upis iz članka 7. stavka 4. ovoga Zakona s propisanim dokazima Agenciji za plaćanja koja o tome donosi rješenje, a po izvršnosti rješenja upisuje promjenu nositelja OPG-a u Upisnik.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 30.
U članku 37. stavku 2. riječi: „članku 36. stavku 6.“ zamjenjuju se riječima: „članku 36. stavku 5.“ .
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 31.
U članku 38. stavku 1. i stavku 2. riječ: „broja“ briše se.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 32.
Članak 39. mijenja se i glasi:
„(1) O svakoj promjeni u raspolaganju proizvodnim resursima u roku od 15 dana od nastanka promjene podnosi se Agenciji za plaćanja obavijest s pripadajućim dokazima o nastaloj promjeni na temelju kojih se provode potrebna evidentiranja podataka o OPG-u u skladu s ovim Zakonom.
(2) O svakoj promjeni vezanoj uz početak ili završetak rada izdvojenog pogona / proizvodne jedinice OPG-a podnosi se u roku od 15 dana od nastanka promjene na propisanom obrascu zahtjev za upis promjene Agenciji za plaćanja, koja o zahtjevu odlučuje rješenjem.
(3) Promjena vezana uz početak ili završetak rada izdvojenog pogona / proizvodne jedinice OPG-a upisuje se u Upisnik OPG-ova po izvršnosti rješenja iz stavka 2. ovoga članka.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 33.
U članku 40. stavku 2. riječi: „u broju“ brišu se.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 34.
Iza članka 40. dodaje se članak 40.a i naslov iznad članka koji glase:
„Promjene po službenoj dužnosti
Članak 40.a
U slučaju neprijavljivanja promjena na OPG-u u roku od 15 dana od dana nastanka promjene, Agencija za plaćanja će na temelju uvida u službene evidencije kojima raspolaže, po službenoj dužnosti provesti postupak i donijeti rješenje ukoliko utvrdi da je došlo do promjene podataka u Upisniku OPG-ova.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 35.
U članku 41. stavku 4. riječi „20.000,00 kuna“ zamjenjuju se riječima: „2.654,46 eura“.
Stavak 5. mijenja se i glasi:
„(5) Od ovrhe su izuzeta novčana sredstva koja su OPG-u koji posjeduje žive životinje nužna radi osiguravanja održivosti osnovnih aktivnosti na poljoprivrednom gospodarstvu i koja su namijenjena za opskrbu hranom i druge skrbi za životinje u visini dostatnoj na mjesečnoj razini za podmirenje uzdržnih potreba hrane i lijekova za životinje evidentirane u nadležnim registrima po grlu za goveda i kopitare, po grlu za svinje, po grlu za ovce i koze te po kljunu za perad.“.
Iza stavka 5. dodaje se stavak 6. koji glasi:
„(6) Visinu izuzetih sredstava iz stavka 5. ovoga članka odlukom donosi Vlada Republike Hrvatske za razdoblje važenja od godine dana.“
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 36.
U članku 42. stavku 4. riječi. „ovoga Zakona“ zamjenjuju se riječima: „ovoga članka“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 37.
Naslov iznad članka 43. mijenja se i glasi: „ Prestanak OPG-a “.
Članak 43. mijenja se i glasi:
„(1) OPG prestaje odjavom ili po sili zakona.
(2) Prestanak OPG-a rješenjem utvrđuje Agencija za plaćanja i po izvršnosti rješenja briše OPG iz Upisnika OPG-ova.
(3) Prestanak OPG-a odjavom utvrđuje se danom navedenim u zahtjevu za odjavu.
(4) OPG se ne može odjaviti unatrag.
(5) Iznimno od stavka 4. ovoga članka, ako je nositelj OPG-a ostvario pravo na invalidsku mirovinu, prestanak OPG-a odjavom utvrđuje se danom izvršnosti rješenja o ostvarivanju prava na invalidsku mirovinu.
(6) OPG prestaje po sili zakona:
1. smrću nositelja OPG-a, ako se ne nastave djelatnosti OPG-a na temelju članka 35. ovoga Zakona
2. protekom roka za prijavu promjene nositelja OPG-a, ako osobe iz članka 35. ovoga zakona propuste rok za prijavu promjene nositelja OPG-a iz članka 36. stavka 5. ovoga Zakona
3. danom izvršnosti rješenja kojim je nadležno tijelo utvrdilo da je promjena nositelja OPG-a iz članka 36. stavka 5. ovoga Zakona prijavljena na temelju nevjerodostojnih isprava
4. pravomoćnošću rješenja nadležnog suda o zaključenju stečajnog postupka i
5. danom izvršnosti rješenja, ako prestanu postojati uvjeti za obavljanje gospodarske djelatnosti poljoprivrede u organizacijskom obliku OPG-a iz članka 11. stavka 1. ovoga Zakona.“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
Članak 38.
Naslov iznad članka 44. mijenja se i glasi: „ Promjena statusa OPG-a “.
Članak 44. mijenja se i glasi:
„(1) Status OPG-a mijenja se po sili zakona:
1. danom izvršnosti rješenja kojim je nadležno tijelo utvrdilo da su istupanjem člana OPG-a prestali postojati uvjeti za obavljanje dopunske djelatnosti i
2. danom izvršnosti rješenja kojim je nadležno tijelo utvrdilo da je dopunska djelatnost prijavljena na temelju nevjerodostojnih isprava.
(2) Agencija za plaćanja rješenjem utvrđuje prestanak statusa OPG-a po sili zakona, a po izvršnosti rješenja briše dopunsku djelatnost i mijenja status OPG-a u Upisniku OPG-ova.“.