Na temelju članka 48. stavka 5. Zakona o morskom ribarstvu („Narodne novine“, br. 62/17, 14/19 i 30/23),ministrica poljoprivrede donosi
PRAVILNIK O UVJETIMA I NAČINU RADA OVLAŠTENIH PROMATRAČA U RIBARSTVU
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuju se:
uvjeti za obavljanje poslova ovlaštenih promatrača
način rada ovlaštenih promatrača
obveze zapovjednika ribarskog plovila na kojem boravi ovlašteni promatrač
postupak imenovanja ovlaštenih promatrača.
Članak 2.
(1) Ovim se Pravilnikom osigurava provedba pravne stečevine Europske unije:
Uredbe (EU) 2017/1004 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. svibnja 2017. o uspostavi okvira Unije za prikupljanje i upotrebu podataka u sektoru ribarstva te upravljanje njima i potporu za znanstveno savjetovanje u vezi sa zajedničkom ribarstvenom politikom, i o stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 199/2008 (SL L 157, 20.6.2017.)
Delegirane odluke Komisije (EU) 2021/1167 od 27. travnja 2021. o utvrđivanju višegodišnjeg programa Unije za prikupljanje bioloških, okolišnih, tehničkih i socioekonomskih podataka u sektoru ribarstva i akvakulture te za upravljanje tim podacima za razdoblje od 2022. (SL L 253, 16.7.2021.)
Uredbe (EU) 2016/1627 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. rujna 2016. godine o višegodišnjem planu oporavka plavoperajne tune u istočnom Atlantiku i Sredozemnom moru te o stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 302/2009 (SL L 252, 16.9.2016.)
Uredbe Vijeća (EZ) br. 1224/2009 od 20. studenoga 2009. o uspostavi sustava kontrole za osiguranje sukladnosti s pravilima zajedničke ribarstvene politike, o izmjeni uredbi (EZ) br. 847/96, (EZ) br. 2371/2002, (EZ) br. 811/2004, (EZ) br. 768/2005, (EZ) br. 2115/2005, (EZ) br. 2166/2005, (EZ) br. 388/2006, (EZ) br. 509/2007, (EZ) br. 676/2007, (EZ) br. 1098/2007, (EZ) br. 1300/2008, (EZ) br. 1342/2008 i o stavljanju izvan snage uredbi (EEZ) br. 2847/93, (EZ) br. 1627/94 i (EZ) br. 1966/2006 (SL L OJ L 343, 22.12.2009) (u daljnjem tekstu: Uredba Vijeća (EZ) 1224/2009).
(2) Ovaj Pravilnik usklađen je s Preporukom Međunarodne komisije za zaštitu atlantskih tuna (ICCAT) 22-08 kojom se uspostavlja višegodišnji plan zaštite i upravljanja za plavoperajnu tunu u istočnom Atlantiku i Sredozemnom moru (u daljnjem tekstu: ICCAT Preporuka 22-08)(https://www.iccat.int/Documents/Recs/compendiopdf-e/2022-08-e.pdf) i Preporukom Međunarodne komisije za zaštitu atlantskih tuna (ICCAT) 16-14 kojom se uspostavljaju minimalni standardi za programe znanstvenih promatrača na ribarskim plovilima (https://www.iccat.int/Documents/Recs/compendiopdf-e/2016-14-e.pdf).
Članak 3.
(1) Pojmovi korišteni u ovome Pravilniku imaju jednako značenje kao pojmovi uporabljeni u Zakonu o morskom ribarstvu („Narodne novine“, br. 62/17, 14/19 i 30/23) (u daljnjem tekstu: Zakon).
(2) Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje, odnose se jednako na muški i ženski rod.
II. UVJETI ZA OBAVLJANJE POSLOVA OVLAŠTENIH PROMATRAČA
Uvjeti za obavljanje poslova ovlaštenih promatrača
Članak 4.
(1) Poslove ovlaštenog promatrača za prikupljanje podataka i ovlaštenog promatrača zaduženog za kontrolu (u daljnjem tekstu: ovlašteni promatrač) može obavljati osoba koja ima završen preddiplomski ili diplomski sveučilišni studij, integrirani preddiplomski ili diplomski sveučilišni studij odnosno specijalistički diplomski stručni studij iz područja prirodnih (polje biologije i polje interdisciplinarne prirodne znanosti), biomedicinskih (polje veterinarska medicina), biotehničkih znanosti (polje poljoprivrede (agronomije) i polje interdisciplinarne biotehničke znanosti) ili sveučilišni studij Pomorsko-ribarske tehnologije.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka poslove ovlaštenog promatrača zaduženog za kontrolu (u daljnjem tekstu: kontrolni promatrač) može obavljati i osoba koja je student studija iz područja prirodnih (polje biologije i polje interdisciplinarne prirodne znanosti), biomedicinskih (polje veterinarska medicina) ili biotehničkih znanosti (polje poljoprivrede (agronomije) i polje interdisciplinarne biotehničke znanosti) te osobe koje imaju završen preddiplomski ili diplomski sveučilišni studij iz područja tehničkih znanosti (polje tehnologije prometa i transporta, grana pomorski i riječni promet).
(3) Ovlašteni promatrač ne smije biti član posade plovila na kojem se vrši promatranje, zaposlenik vlasnika plovila ili ovlaštenika povlastice promatranog plovila te ne smije imati financijski, imovinski, upravljački ili drugi osobni interes koji bi mogao utjecati na njegovu nepristranost i neovisnost za obavljanje poslova ovlaštenog promatrača na promatranom plovilu, o čemu potpisuje Izjavu o postojanju ili nepostojanju sukoba interesa.
(4) Obrazac Izjave iz stavka 3. ovoga članka propisan je u Prilogu 1. ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.
(5) Uz uvjete iz stavaka 1. i 3. ovoga članka, ovlašteni promatrač za prikupljanje podataka (u daljnjem tekstu: znanstveni promatrač) mora biti zaposlenik Instituta za oceanografiju i ribarstvo (u daljnjem tekstu: IOR) uz pisanu suglasnost IOR-a za obavljanje poslova znanstvenog promatrača.
Edukacija i osposobljavanje ovlaštenih promatrača
Članak 5.
(1) Edukaciju i osposobljavanje znanstvenih promatrača provodi IOR prema metodologiji za prikupljanje bioloških podataka u gospodarskom, rekreacijskom i sportskom ribolovu na moru i protokolima za znanstvene promatrače, o čemu IOR izdaje potvrdu.
(2) Edukaciju i osposobljavanje kontrolnih promatrača za svako od područja praćenja provodi Ministarstvo u suradnji s IOR-om u skladu s programom iz članka 9. stavka 1. ovoga Pravilnika.
(3) Metodologiju i protokole iz stavka 1. ovoga članka izrađuje IOR, a objavljuje Ministarstvo na mrežnoj stranici za prikupljanje podataka u ribarstvu (https://podaci.ribarstvo.hr/).
(4) Ovlašteni promatrač dužan je prije početka obavljanja svojih dužnosti završiti edukaciju i osposobljavanje u skladu sa ovim člankom.
Članak 6.
(1) Ovlašteni promatrač dužan je utvrditi zdravstvenu sposobnost i završiti program izobrazbe D2 - Temeljna sigurnost na brodu, u skladu s posebnim propisom ministarstva nadležnog za područje mora.
(2) Troškove nastale za utvrđivanje zdravstvene sposobnosti ovlaštenih promatrača i izobrazbe iz stavka 1. ovoga članka snosi poslodavac.
(3) Zaštitnu i radnu odjeću i obuću te radnu opremu za ovlaštenog promatrača dužan je osigurati poslodavac u skladu s poslovima koje ovlašteni promatrač obavlja.
III. NAČIN RADA OVLAŠTENIH PROMATRAČA
Način rada znanstvenih promatrača
Članak 7.
(1) Znanstveni promatrač obavlja uzorkovanje odnosno prikuplja podatke na ribarskim plovilima, iskrcajnim mjestima i drugim mjestima uzorkovanja u okviru znanstvenog monitoringa u ribarstvu u skladu s metodologijom i protokolima iz članka 5. stavka 1. i planom uzorkovanja iz članka 8. stavka 1. ovoga Pravilnika.
(2) Znanstveni promatrač odgovoran je za organizaciju ukrcaja na ribarska plovila i organizaciju uzorkovanja na iskrcajnim mjestima ili drugim mjestima uzorkovanja.
(3) Za potrebe organizacije ukrcaja iz stavka 2. ovoga članka, Ministarstvo može na zahtjev znanstvenog promatrača ustupiti informacije iz sustava za satelitsko praćenje ribarskih plovila (VMS) u svrhu praćenja kretanja ribarskih plovila odabranih za uzorkovanje.
(4) Znanstveni promatrač dužan je organizirati svoj rad na ribarskom plovilu ili drugom mjestu uzorkovanja na način da u što manjoj mjeri ometa posadu plovila ili djelatnike na mjestu uzorkovanja u obavljanju njihovih poslova.
(5) Znanstveni promatrač dužan je prikupljene podatke unijeti u računalnu bazu podataka IOR-a te je odgovoran za tajnost i zaštitu prikupljenih podataka.
Članak 8.
(1) Plan uzorkovanja u okviru znanstvenog monitoringa u ribarstvu izrađuje IOR do 31. prosinca tekuće kalendarske godine za sljedeću kalendarsku godinu.
(2) Popis ribarskih plovila za znanstveni monitoringprema planu uzorkovanja iz stavka 1. ovoga članka izrađuje Ministarstvo na temelju kriterija iz Priloga 3. ovoga Pravilnika, koji je njegov sastavni dio, i objavljuje ga na svojoj mrežnoj stranici (https://ribarstvo.mps.hr/) do 1. travnja godine na koju se plan uzorkovanja odnosi, odnosno do 1. svibnja u 2023. godini.
(3) IOR je dužan organizirati nasumično uzorkovanje na ribarskim plovilima koja su obuhvaćena popisom iz stavka 2. ovoga članka.
(4) IOR je dužan osigurati vođenje evidencije uzorkovanja na ribarskim plovilima navedenim na popisu iz stavka 2. ovoga članka, na tromjesečnoj razini, koja sadrži sljedeće informacije:
naziv ribolovnog alata i ribolovnu zonu
naziv/registarsku oznaku te CFR ribarskog plovila
ime i prezime zapovjednika ribarskog plovila i/ili ovlaštenika povlastice
datum i način kontaktiranja zapovjednika ribarskog plovila i/ili ovlaštenika povlastice
datum uzorkovanja
razlog u slučaju da nije obavljeno uzorkovanje.
(5) Evidenciju iz stavka 4. ovoga članka IOR je dužan dostaviti Ministarstvu u roku od 15 dana od završetka tromjesečja na koje se evidencija odnosi.
Način rada kontrolnih promatrača
Članak 9.
(1) Kontrolni promatrači obavljaju svoje dužnosti u skladu s programom rada kontrolnih promatrača u morskom ribarstvu kojega izrađuje Ministarstvo za kalendarsku godinu u skladu s propisima iz područja ribarstva te člancima 73. i 73.a Uredbe Vijeća (EZ) 1224/2009 i Prilogom 6. ICCAT Preporuke 22-08.
(2) Program rada kontrolnih promatrača iz stavka 1. ovoga članka za svako područje praćenja sadrži:
razdoblje praćenja
program edukacije i osposobljavanja
zadatke kontrolnih promatrača
plan praćenja
nadzor nad radom kontrolnih promatrača.
(3) Program rada kontrolnih promatrača iz stavka 1. ovoga članka objavljuje se na mrežnoj stranici Ministarstva (https://ribarstvo.mps.hr/) do 31. ožujka za tekuću kalendarsku godinu, odnosno do 1. svibnja u 2023. godini.
IV. OBVEZE ZAPOVJEDNIKA RIBARSKOG PLOVILA
Članak 10.
(1) Zapovjednik ribarskog plovila dužan je surađivati s ovlaštenim promatračem pri organizaciji ukrcaja i omogućiti ovlaštenom promatraču pristup plovilu, boravak na plovilu i uvjete za neometano izvršavanje dužnosti sukladno odredbama ovoga Pravilnika te pristup potrebnim podacima i komunikacijskim uređajima, kao i cjelokupnom ulovu.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka zapovjednik ribarskog plovila može odbiti ovlaštenom promatraču ukrcaj na plovilo ukoliko nisu zadovoljeni uvjeti sukladno propisima iz područja kojima se uređuje sigurnost plovidbe na moru.
(3) Zapovjednik ribarskog plovila dužan je ovlaštenom promatraču osigurati prostor za odmor u skladu s mogućnostima.
(4) Zapovjednik ribarskog plovila dužan je pri ukrcaju ovlaštenog promatrača na plovilo upoznati ovlaštenog promatrača sa sigurnosnim procedurama na plovilu.
(5) Ne dovodeći u pitanje odredbe propisa koji uređuju sigurnost i zaštitu ljudskih života na moru, u slučaju da ovlašteni promatrač, tijekom izvršavanja svojih dužnosti na plovilu, umre, nestane, zadobije tešku tjelesnu ozljedu ili bolest, ili mu je ugrožena sigurnost i dobrobit, zapovjednik ribarskog plovila dužan je odmah prekinuti ribolovnu operaciju i obavijestiti nadležne hitne službe te naknadno Ribarski monitoring centar (RMC).
V. IMENOVANJE OVLAŠTENIH PROMATRAČA
Podnošenje zahtjeva za imenovanjem ovlaštenog promatračai donošenje rješenja
Članak 11.
(1) Zahtjev za imenovanjem ovlaštenog promatrača Ministarstvu podnosi fizička osoba iz članka 4. ovoga Pravilnika putem obrasca kojeg objavljuje Ministarstvo na svojoj mrežnoj stranici (https://ribarstvo.mps.hr/).
(2) Uz potpisani zahtjev iz stavka 1. ovoga članka potrebno je priložiti:
presliku osobne iskaznice podnositelja zahtjeva
presliku diplome o postignutom stupnju obrazovanja, ako je primjenjivo
dokaz o statusu studenta, ako je primjenjivo
potpisanu izjavu o postojanju ili nepostojanju sukoba interesa
svjedodžbu o zdravstvenoj sposobnosti
svjedodžbu o osposobljenosti D2 - Temeljna sigurnost na brodu
ugovor o radu u IOR-u za znanstvenog promatrača
potvrdu IOR-a o završenoj edukaciji i osposobljavanju znanstvenog promatrača
pisanu suglasnost IOR-a za obavljanje poslova znanstvenog promatrača.
(3) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka s pripadajućim dokazima iz stavka 2. ovoga članka podnosi se preporučenom poštom ili osobno, u zatvorenoj omotnici, na adresu: Ministarstvo poljoprivrede, Uprava ribarstva, Ulica grada Vukovara 78, 10000 Zagreb, s naznakom: „Zahtjev za imenovanjem ovlaštenog promatrača – NE OTVARATI“.
(4) Ministarstvo provjerava ispunjava li podnositelj zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka uvjete iz članka 4. ovoga Pravilnika i donosi rješenje u skladu sa člankom 48. stavkom 1. Zakona.
(5) Rješenje o imenovanju kontrolnog promatrača sadrži, među ostalim, i područje praćenja za koje se podnositelj zahtjeva ovlašćuje, sukladno programu rada kontrolnih promatrača iz članka 9. stavka 1. ovoga Pravilnika.
(6) Ministarstvo vodi interni registar ovlaštenih promatrača na obrascu iz Priloga 2. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.
(7) Ovlašteni promatrač dužan je predstaviti se pri dolasku na mjesto obavljanja svojih poslova i predočiti rješenje.
(8) U slučajevima propisanima člankom 48. stavkom 4. Zakona, Ministarstvo donosi rješenje kojim ukida rješenje iz stavka 4. ovoga članka.
VI. ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 12.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu prvog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
PRILOG 1.
IZJAVA O POSTOJANJU / NE POSTOJANJU SUKOBA INTERESA
za podnositelje zahtjeva za imenovanjem ovlaštenog promatrača u pojedinom postupku izdavanja rješenja o imenovanju ovlaštenog promatrača u ribarstvu
IZJAVA
Kojom ja, ___________________________________________ izjavljujem da kao privatna osoba (zaokružiti ili navesti)
- nemam financijski, imovinski, upravljački ili drugi osobni interes koji bi mogao utjecati na moju nepristranost i neovisnost za obavljanje poslova ovlaštenog promatrača na promatranom plovilu, odnosno takav interes u cjelokupnom ribolovu plavoperajne tune za potrebe uzgoja uključujući ribolovni i uzgojni proces.
ili
- imam financijski, imovinski, upravljački ili drugi osobni interes koji bi mogao utjecati na moju nepristranost i neovisnost za obavljanje poslova ovlaštenog promatrača na promatranom plovilu, odnosno takav interes u cjelokupnom ribolovu plavoperajne tune za potrebe uzgoja uključujući ribolovni i uzgojni proces:
__________________________________________ [CFR i naziv/registarska oznaka plovila]
__________________________________________ [CFR i naziv/registarska oznaka plovila]
__________________________________________ [CFR i naziv/registarska oznaka plovila]
__________________________________________ [ICCAT broj i naziv uzgajališta]
…
stoga
ne postoje plovila na kojima ne smijem obavljati poslove ovlaštenog promatrača.
ili
na navedenim plovilima ne smijem obavljatiposlove ovlaštenog promatrača.
___________________________________
[datum i potpis]
PRILOG 2.
PODACI O OVLAŠTENOM PROMATRAČU
UVJETI ZA IZDAVANJE RJEŠENJA
RJEŠENJE
R.br.
Ime i prezime
OIB
Adresa
Zvanje
Vrsta promatrača (znanstveni / kontrolni)
Završena D2 izobrazba (datum svjedodžbe, razdoblje važenja)
Utvrđena zdravstvena sposobnost (datum svjedodžbe)
Ugovor o radu u IOR-u za znanstvenog promatrača (razdoblje važenja)
Pisana suglasnost IOR-a za obavljanje poslova znanstvenog promatrača (DA/NE ili N/P)
Potvrda IOR-a o završenoj edukaciji i osposobljavanju znanstvenog promatrača (datum potvrde)
Područje praćenja za kontrolnog promatrača
Rješenje o imenovanju ovlaštenog promatrača (Klasa, Urbroj)
Razdoblje važenja rješenja
PRILOG 3.
Kriteriji za odabir plovila za znanstveni monitoring:
a) aktivni status povlastice za obavljanje gospodarskog ribolova na moru odnosno povlastice za mali obalni ribolov
b) ribarsko plovilo koristilo je ribolovne alate za koje se provodi znanstveni monitoring u godini koja je prethodila znanstvenom monitoringu
c) ribarsko plovilo ostvarilo je ulov ribolovnim alatom za koje se provodi znanstveni monitoring temeljem podataka iz dokumentacije o ulovu u godini koja je prethodila znanstvenom monitoringu
d) udio ulova ribarskog plovila pojedinim ribolovnim alatom u pojedinoj ribolovnoj zoni Republike Hrvatske je 2% ili više od ukupnog ulova s tim alatom u toj ribolovnoj zoni u godini koja je prethodila znanstvenom monitoringu
e) važeće Odobrenje za gospodarski ribolov na moru ako je primjenjivo.
Na temelju članka 48. stavka 5. Zakona o morskom ribarstvu („Narodne novine“, br. 62/17, 14/19 i 30/23), ministrica poljoprivrede donosi
PRAVILNIK O UVJETIMA I NAČINU RADA OVLAŠTENIH PROMATRAČA U RIBARSTVU
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuju se:
Članak 2.
(1) Ovim se Pravilnikom osigurava provedba pravne stečevine Europske unije:
(2) Ovaj Pravilnik usklađen je s Preporukom Međunarodne komisije za zaštitu atlantskih tuna (ICCAT) 22-08 kojom se uspostavlja višegodišnji plan zaštite i upravljanja za plavoperajnu tunu u istočnom Atlantiku i Sredozemnom moru (u daljnjem tekstu: ICCAT Preporuka 22-08 ) ( https://www.iccat.int/Documents/Recs/compendiopdf-e/2022-08-e.pdf ) i Preporukom Međunarodne komisije za zaštitu atlantskih tuna (ICCAT) 16-14 kojom se uspostavljaju minimalni standardi za programe znanstvenih promatrača na ribarskim plovilima ( https://www.iccat.int/Documents/Recs/compendiopdf-e/2016-14-e.pdf ).
Članak 3.
(1) Pojmovi korišteni u ovome Pravilniku imaju jednako značenje kao pojmovi uporabljeni u Zakonu o morskom ribarstvu („Narodne novine“, br. 62/17, 14/19 i 30/23) (u daljnjem tekstu: Zakon).
(2) Izrazi koji se koriste u ovom Pravilniku, a imaju rodno značenje, odnose se jednako na muški i ženski rod.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
II. UVJETI ZA OBAVLJANJE POSLOVA OVLAŠTENIH PROMATRAČA
Uvjeti za obavljanje poslova ovlaštenih promatrača
Članak 4.
(1) Poslove ovlaštenog promatrača za prikupljanje podataka i ovlaštenog promatrača zaduženog za kontrolu (u daljnjem tekstu: ovlašteni promatrač) može obavljati osoba koja ima završen preddiplomski ili diplomski sveučilišni studij, integrirani preddiplomski ili diplomski sveučilišni studij odnosno specijalistički diplomski stručni studij iz područja prirodnih (polje biologije i polje interdisciplinarne prirodne znanosti), biomedicinskih (polje veterinarska medicina), biotehničkih znanosti (polje poljoprivrede (agronomije) i polje interdisciplinarne biotehničke znanosti) ili sveučilišni studij Pomorsko-ribarske tehnologije .
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka poslove ovlaštenog promatrača zaduženog za kontrolu (u daljnjem tekstu: kontrolni promatrač) može obavljati i osoba koja je student studija iz područja prirodnih (polje biologije i polje interdisciplinarne prirodne znanosti), biomedicinskih (polje veterinarska medicina) ili biotehničkih znanosti (polje poljoprivrede (agronomije) i polje interdisciplinarne biotehničke znanosti) te osobe koje imaju završen preddiplomski ili diplomski sveučilišni studij iz područja tehničkih znanosti (polje tehnologije prometa i transporta, grana pomorski i riječni promet).
(3) Ovlašteni promatrač ne smije biti član posade plovila na kojem se vrši promatranje, zaposlenik vlasnika plovila ili ovlaštenika povlastice promatranog plovila te ne smije imati financijski, imovinski, upravljački ili drugi osobni interes koji bi mogao utjecati na njegovu nepristranost i neovisnost za obavljanje poslova ovlaštenog promatrača na promatranom plovilu, o čemu potpisuje Izjavu o postojanju ili nepostojanju sukoba interesa.
(4) Obrazac Izjave iz stavka 3. ovoga članka propisan je u Prilogu 1. ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio .
(5) Uz uvjete iz stavaka 1. i 3. ovoga članka, ovlašteni promatrač za prikupljanje podataka (u daljnjem tekstu: znanstveni promatrač) mora biti zaposlenik Instituta za oceanografiju i ribarstvo (u daljnjem tekstu: IOR) uz pisanu suglasnost IOR-a za obavljanje poslova znanstvenog promatrača.
Edukacija i osposobljavanje ovlaštenih promatrača
Članak 5.
(1) Edukaciju i osposobljavanje znanstvenih promatrača provodi IOR prema metodologiji za prikupljanje bioloških podataka u gospodarskom, rekreacijskom i sportskom ribolovu na moru i protokolima za znanstvene promatrače, o čemu IOR izdaje potvrdu.
(2) Edukaciju i osposobljavanje kontrolnih promatrača za svako od područja praćenja provodi Ministarstvo u suradnji s IOR-om u skladu s programom iz članka 9. stavka 1. ovoga Pravilnika.
(3) Metodologiju i protokole iz stavka 1. ovoga članka izrađuje IOR, a objavljuje Ministarstvo na mrežnoj stranici za prikupljanje podataka u ribarstvu ( https://podaci.ribarstvo.hr/ ).
(4 ) Ovlašteni promatrač dužan je prije početka obavljanja svojih dužnosti završiti edukaciju i osposobljavanje u skladu sa ovim člankom.
Članak 6.
(1) Ovlašteni promatrač dužan je utvrditi zdravstvenu sposobnost i završiti program izobrazbe D2 - Temeljna sigurnost na brodu, u skladu s posebnim propisom ministarstva nadležnog za područje mora.
(2) Troškove nastale za utvrđivanje zdravstvene sposobnosti ovlaštenih promatrača i izobrazbe iz stavka 1. ovoga članka snosi poslodavac.
(3) Zaštitnu i radnu odjeću i obuću te radnu opremu za ovlaštenog promatrača dužan je osigurati poslodavac u skladu s poslovima koje ovlašteni promatrač obavlja.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
III. NAČIN RADA OVLAŠTENIH PROMATRAČA
Način rada znanstvenih promatrača
Članak 7.
(1) Znanstveni promatrač obavlja uzorkovanje odnosno prikuplja podatke na ribarskim plovilima, iskrcajnim mjestima i drugim mjestima uzorkovanja u okviru znanstvenog monitoringa u ribarstvu u skladu s metodologijom i protokolima iz članka 5. stavka 1. i planom uzorkovanja iz članka 8. stavka 1. ovoga Pravilnika.
(2) Znanstveni promatrač odgovoran je za organizaciju ukrcaja na ribarska plovila i organizaciju uzorkovanja na iskrcajnim mjestima ili drugim mjestima uzorkovanja.
(3) Za potrebe organizacije ukrcaja iz stavka 2. ovoga članka, Ministarstvo može na zahtjev znanstvenog promatrača ustupiti informacije iz sustava za satelitsko praćenje ribarskih plovila (VMS) u svrhu praćenja kretanja ribarskih plovila odabranih za uzorkovanje.
(4) Znanstveni promatrač dužan je organizirati svoj rad na ribarskom plovilu ili drugom mjestu uzorkovanja na način da u što manjoj mjeri ometa posadu plovila ili djelatnike na mjestu uzorkovanja u obavljanju njihovih poslova.
(5) Znanstveni promatrač dužan je prikupljene podatke unijeti u računalnu bazu podataka IOR-a te je odgovoran za tajnost i zaštitu prikupljenih podataka.
Članak 8.
(1) Plan uzorkovanja u okviru znanstvenog monitoringa u ribarstvu izrađuje IOR do 31. prosinca tekuće kalendarske godine za sljedeću kalendarsku godinu.
(2) Popis ribarskih plovila za znanstveni monitoring prema planu uzorkovanja iz stavka 1. ovoga članka izrađuje Ministarstvo na temelju kriterija iz Priloga 3. ovoga Pravilnika, koji je njegov sastavni dio, i objavljuje ga na svojoj mrežnoj stranici ( https://ribarstvo.mps.hr/ ) do 1. travnja godine na koju se plan uzorkovanja odnosi , odnosno do 1. svibnja u 2023. godini.
(3) IOR je dužan organizirati nasumično uzorkovanje na ribarskim plovilima koja su obuhvaćena popisom iz stavka 2. ovoga članka.
(4) IOR je dužan osigurati vođenje evidencije uzorkovanja na ribarskim plovilima navedenim na popisu iz stavka 2. ovoga članka, na tromjesečnoj razini, koja sadrži sljedeće informacije:
(5) Evidenciju iz stavka 4. ovoga članka IOR je dužan dostaviti Ministarstvu u roku od 15 dana od završetka tromjesečja na koje se evidencija odnosi.
Način rada kontrolnih promatrača
Članak 9.
(1) Kontrolni promatrači obavljaju svoje dužnosti u skladu s programom rada kontrolnih promatrača u morskom ribarstvu kojega izrađuje Ministarstvo za kalendarsku godinu u skladu s propisima iz područja ribarstva te člancima 73. i 73.a Uredbe Vijeća (EZ) 1224/2009 i Prilogom 6. ICCAT Preporuke 22-08 .
(2) Program rada kontrolnih promatrača iz stavka 1. ovoga članka za svako područje praćenja sadrži:
(3) Program rada kontrolnih promatrača iz stavka 1. ovoga članka objavljuje se na mrežnoj stranici Ministarstva ( https://ribarstvo.mps.hr/ ) do 31. ožujka za tekuću kalendarsku godinu, odnosno do 1. svibnja u 2023. godini.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
IV. OBVEZE ZAPOVJEDNIKA RIBARSKOG PLOVILA
Članak 10.
(1) Zapovjednik ribarskog plovila dužan je surađivati s ovlaštenim promatračem pri organizaciji ukrcaja i omogućiti ovlaštenom promatraču pristup plovilu, boravak na plovilu i uvjete za neometano izvršavanje dužnosti sukladno odredbama ovoga Pravilnika te pristup potrebnim podacima i komunikacijskim uređajima, kao i cjelokupnom ulovu.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka zapovjednik ribarskog plovila može odbiti ovlaštenom promatraču ukrcaj na plovilo ukoliko nisu zadovoljeni uvjeti sukladno propisima iz područja kojima se uređuje sigurnost plovidbe na moru.
(3) Zapovjednik ribarskog plovila dužan je ovlaštenom promatraču osigurati prostor za odmor u skladu s mogućnostima.
(4) Zapovjednik ribarskog plovila dužan je pri ukrcaju ovlaštenog promatrača na plovilo upoznati ovlaštenog promatrača sa sigurnosnim procedurama na plovilu.
(5) Ne dovodeći u pitanje odredbe propisa koji uređuju sigurnost i zaštitu ljudskih života na moru, u slučaju da ovlašteni promatrač, tijekom izvršavanja svojih dužnosti na plovilu, umre, nestane, zadobije tešku tjelesnu ozljedu ili bolest, ili mu je ugrožena sigurnost i dobrobit, zapovjednik ribarskog plovila dužan je odmah prekinuti ribolovnu operaciju i obavijestiti nadležne hitne službe te naknadno Ribarski monitoring centar (RMC).
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
V. IMENOVANJE OVLAŠTENIH PROMATRAČA
Podnošenje zahtjeva za imenovanjem ovlaštenog promatrača i donošenje rješenja
Članak 11.
(1) Zahtjev za imenovanjem ovlaštenog promatrača Ministarstvu podnosi fizička osoba iz članka 4. ovoga Pravilnika putem obrasca kojeg objavljuje Ministarstvo na svojoj mrežnoj stranici ( https://ribarstvo.mps.hr/ ).
(2) Uz potpisani zahtjev iz stavka 1. ovoga članka potrebno je priložiti:
(3) Zahtjev iz stavka 1. ovoga članka s pripadajućim dokazima iz stavka 2. ovoga članka podnosi se preporučenom poštom ili osobno, u zatvorenoj omotnici, na adresu: Ministarstvo poljoprivrede, Uprava ribarstva, Ulica grada Vukovara 78, 10000 Zagreb, s naznakom: „Zahtjev za imenovanjem ovlaštenog promatrača – NE OTVARATI“.
(4) Ministarstvo provjerava ispunjava li podnositelj zahtjeva iz stavka 1. ovoga članka uvjete iz članka 4. ovoga Pravilnika i donosi rješenje u skladu sa člankom 48. stavkom 1. Zakona.
(5) Rješenje o imenovanju kontrolnog promatrača sadrži, među ostalim, i područje praćenja za koje se podnositelj zahtjeva ovlašćuje, sukladno programu rada kontrolnih promatrača iz članka 9. stavka 1. ovoga Pravilnika.
(6) Ministarstvo vodi interni registar ovlaštenih promatrača na obrascu iz Priloga 2. koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.
(7) Ovlašteni promatrač dužan je predstaviti se pri dolasku na mjesto obavljanja svojih poslova i predočiti rješenje.
(8) U slučajevima propisanima člankom 48. stavkom 4. Zakona, Ministarstvo donosi rješenje kojim ukida rješenje iz stavka 4. ovoga članka.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
VI. ZAVRŠNE ODREDBE
Članak 12.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu prvog dana od dana objave u „Narodnim novinama“.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRILOG 1.
IZJAVA O POSTOJANJU / NE POSTOJANJU SUKOBA INTERESA
za podnositelje zahtjeva za imenovanjem ovlaštenog promatrača u pojedinom postupku izdavanja rješenja o imenovanju ovlaštenog promatrača u ribarstvu
IZJAVA
Kojom ja, ___________________________________________ izjavljujem da kao privatna osoba (zaokružiti ili navesti)
- nemam financijski, imovinski, upravljački ili drugi osobni interes koji bi mogao utjecati na moju nepristranost i neovisnost za obavljanje poslova ovlaštenog promatrača na promatranom plovilu, odnosno takav interes u cjelokupnom ribolovu plavoperajne tune za potrebe uzgoja uključujući ribolovni i uzgojni proces .
ili
- imam financijski, imovinski, upravljački ili drugi osobni interes koji bi mogao utjecati na moju nepristranost i neovisnost za obavljanje poslova ovlaštenog promatrača na promatranom plovilu, odnosno takav interes u cjelokupnom ribolovu plavoperajne tune za potrebe uzgoja uključujući ribolovni i uzgojni proces :
__________________________________________ [CFR i naziv/registarska oznaka plovila]
__________________________________________ [CFR i naziv/registarska oznaka plovila]
__________________________________________ [CFR i naziv/registarska oznaka plovila]
__________________________________________ [ICCAT broj i naziv uzgajališta]
…
stoga
ne postoje plovila na kojima ne smijem obavljati poslove ovlaštenog promatrača.
ili
na navedenim plovilima ne smijem obavljati poslove ovlaštenog promatrača.
___________________________________
[datum i potpis]
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRILOG 2.
PODACI O OVLAŠTENOM PROMATRAČU
UVJETI ZA IZDAVANJE RJEŠENJA
RJEŠENJE
R.br.
Ime i prezime
OIB
Adresa
Zvanje
Vrsta promatrača (znanstveni / kontrolni)
Završena D2 izobrazba (datum svjedodžbe, razdoblje važenja)
Utvrđena zdravstvena sposobnost (datum svjedodžbe)
Ugovor o radu u IOR-u za znanstvenog promatrača (razdoblje važenja)
Pisana suglasnost IOR-a za obavljanje poslova znanstvenog promatrača
(DA/NE ili N/P)
Potvrda IOR-a o završenoj edukaciji i osposobljavanju znanstvenog promatrača
(datum potvrde)
Područje praćenja za kontrolnog promatrača
Rješenje o imenovanju ovlaštenog promatrača (Klasa, Urbroj)
Razdoblje važenja rješenja
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede
PRILOG 3.
Kriteriji za odabir plovila za znanstveni monitoring:
a) aktivni status povlastice za obavljanje gospodarskog ribolova na moru odnosno povlastice za mali obalni ribolov
b) ribarsko plovilo koristilo je ribolovne alate za koje se provodi znanstveni monitoring u godini koja je prethodila znanstvenom monitoringu
c) ribarsko plovilo ostvarilo je ulov ribolovnim alatom za koje se provodi znanstveni monitoring temeljem podataka iz dokumentacije o ulovu u godini koja je prethodila znanstvenom monitoringu
d) udio ulova ribarskog plovila pojedinim ribolovnim alatom u pojedinoj ribolovnoj zoni Republike Hrvatske je 2% ili više od ukupnog ulova s tim alatom u toj ribolovnoj zoni u godini koja je prethodila znanstvenom monitoringu
e) važeće Odobrenje za gospodarski ribolov na moru ako je primjenjivo.
Komentirate u ime: Ministarstvo poljoprivrede